Об утверждении форм налоговой отчетности и правил их составления
Приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 20 января 2020 года № 39. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 января 2020 года № 19897.
Примечание ИЗПИ!
Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2020 года.
В соответствии с пунктом 2 статьи 206 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые:
1) форму декларации по корпоративному подоходному налогу (форма 100.00) согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) правила составления налоговой отчетности "Декларация по корпоративному подоходному налогу (форма 100.00)" согласно приложению 2 к настоящему приказу;
2-1) форму декларации по корпоративному подоходному налогу (форма 100.00) согласно приложению 2-1 к настоящему приказу;
2-2) правила составления налоговой отчетности "Декларация по корпоративному подоходному налогу (форма 100.00)" согласно приложению 2-2 к настоящему приказу;
3) форму расчета суммы авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу, подлежащей уплате за период до сдачи декларации (форма 101.01) согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) форму расчета суммы авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу, подлежащей уплате за период после сдачи декларации (форма 101.02) согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) правила составления налоговой отчетности "Расчет суммы авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу, подлежащей уплате за период до сдачи декларации", и налоговой отчетности "Расчет суммы авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу, подлежащей уплате за период после сдачи декларации (формы 101.01 - 101.02)" согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) форму расчета по корпоративному подоходному налогу, удержанного у источника выплаты с дохода резидента (форма 101.03) согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) правила составления налоговой отчетности "Расчет по корпоративному подоходному налогу, удержанного у источника выплаты с дохода резидента (форма 101.03)" согласно приложению 7 к настоящему приказу;
8) форму расчета по корпоративному подоходному налогу, удерживаемому у источника выплаты с дохода нерезидента (форма 101.04), согласно приложению 8 к настоящему приказу;

Салық есептілігі нысандарын және оларды жасау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 20 қаңтардағы № 39 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 21 қаңтарда № 19897 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 206-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес корпоративтік табыс салығы бойынша декларацияның нысаны (100.00-нысан);
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес "Корпоративтік табыс салығы бойынша декларация (100.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары;
2-1) осы бұйрыққа 2-1-қосымшаға сәйкес корпоративтік табыс салығы бойынша декларация нысаны (100.00 нысаны);
2-2) осы бұйрыққа 2-2-қосымшаға сәйкес "Корпоративтік табыс салығы бойынша декларация (100.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес декларация тапсырылғанға дейінгі кезең үшін төленуі тиіс корпоративтік табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомасы есебінің нысаны (101.01-нысан);
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес декларация тапсырылғаннан кейінгі кезең үшін төленуі тиіс корпоративтік табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомасы есебінің нысаны (101.02-нысан);
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес "Декларация тапсырылғанға дейінгі кезең үшін төлеуі тиіс корпоративтік табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомасының есебі" салық есептілігін және "Декларация тапсырылғаннан кейінгі кезең үшін төленуі тиіс корпоративтік табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомасының есебі (101.01 - 101.02-нысандар)" салық есептілігін жасау қағидалары;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес резиденттің табысынан төлем көзінен ұсталған корпоративтік табыс салығы бойынша есеп нысаны (101.03-нысан);
7) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес "Резиденттің табысына төлем көзінен ұсталған корпоративтік табыс салығы бойынша есеп (101.03-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары;
8) осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес бейрезиденттің табысынан төлем көзінен ұсталатын корпоративтік табыс салығы бойынша есеп нысаны (101.04-нысан);

9) правила составления налоговой отчетности "Расчет по корпоративному подоходному налогу, удерживаемому у источника выплаты с дохода нерезидента (форма 101.04)" согласно приложению 9 к настоящему приказу;
10) форму декларации по корпоративному подоходному налогу (форма 110.00) согласно приложению 10 к настоящему приказу;
11) правила составления налоговой отчетности "Декларация по корпоративному подоходному налогу (форма 110.00)" согласно приложению 11 к настоящему приказу;
11-1) форму декларации по корпоративному подоходному налогу (форма 110.00) согласно приложению 11-1 к настоящему приказу;
11-2) правила составления налоговой отчетности "Декларация по корпоративному подоходному налогу (форма 110.00)" согласно приложению 11-2 к настоящему приказу;
12) форму декларации по корпоративному подоходному налогу (форма 150.00) согласно приложению 12 к настоящему приказу;
13) правила составления налоговой отчетности "Декларация по корпоративному подоходному налогу (форма 150.00)" согласно приложению 13 к настоящему приказу;
13-1) форму декларации по корпоративному подоходному налогу (форма 150.00) согласно приложению 13-1 к настоящему приказу;
13-2) правила составления налоговой отчетности "Декларация по корпоративному подоходному налогу (форма 150.00)" согласно приложению 13-2 к настоящему приказу;
14) форму декларации по корпоративному подоходному налогу (форма 180.00) согласно приложению 14 к настоящему приказу;
15) правила составления налоговой отчетности "Декларация по корпоративному подоходному налогу (форма 180.00)" согласно приложению 15 к настоящему приказу;
16) форму декларации по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу (форма 200.00) согласно приложению 16 к настоящему приказу;
17) правила составления налоговой отчетности "Декларация по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу, (форма 200.00)" согласно приложению 17 к настоящему приказу;
18) форму декларации по индивидуальному подоходному налогу (форма 220.00) согласно приложению 18 к настоящему приказу;
19) правила составления налоговой отчетности "Декларация по индивидуальному подоходному налогу (форма 220.00)" согласно приложению 19 к настоящему приказу;
20) форму декларации по индивидуальному подоходному налогу и имуществу (форма 230.00) согласно приложению 20 к настоящему приказу;
21) правила составления налоговой отчетности "Декларация по индивидуальному подоходному налогу и имуществу (форма 230.00)" согласно приложению 21 к настоящему приказу;
22) форму декларации по индивидуальному подоходному налогу (форма 240.00) согласно приложению 22 к настоящему приказу;

9) осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес "Бейрезиденттің табысынан төлем көзінен ұсталатын корпоративтік табыс салығы бойынша есеп (101.04-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары;
10) осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес корпоративтік табыс салығы бойынша декларацияның нысаны (110.00-нысан);
11) осы бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес "Корпоративтік табыс салығы бойынша декларация (110.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары;
11-1) осы бұйрыққа 11-1-қосымшаға сәйкес корпоративтік табыс салығы бойынша декларация нысаны (110.00-нысан);
11-2) осы бұйрыққа 11-2-қосымшаға сәйкес "Корпоративтік табыс салығы бойынша декларация (110.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары;
12) осы бұйрыққа 12-қосымшаға сәйкес корпоративтік табыс салығы бойынша декларацияның нысаны (150.00-нысан);
13) осы бұйрыққа 13-қосымшаға сәйкес "Корпоративтік табыс салығы бойынша декларация (150.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары;
13-1) осы бұйрыққа 13-1-қосымшаға сәйкес корпоративтік табыс салығы бойынша декларация нысаны (150.00-нысан);
13-2) осы бұйрыққа 13-2-қосымшаға сәйкес "Корпоративтік табыс салығы бойынша декларация (150.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары;
14) осы бұйрыққа 14-қосымшаға сәйкес корпоративтік табыс салығы бойынша декларацияның нысаны (180.00-нысан);
15) осы бұйрыққа 15-қосымшаға сәйкес "Корпоративтік табыс салығы бойынша декларация (180.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары;
16) осы бұйрыққа 16-қосымшаға сәйкес жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша декларацияның нысаны (200.00-нысан);
17) осы бұйрыққа 17-қосымшаға сәйкес "Жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша декларация (200.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары;
18) осы бұйрыққа 18-қосымшаға сәйкес жеке табыс салығы бойынша декларацияның нысаны (220.00-нысан);
19) осы бұйрыққа 19-қосымшаға сәйкес "Жеке табыс салығы бойынша декларация (220.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары;
20) осы бұйрыққа 20-қосымшаға сәйкес жеке табыс салығы және мүлік бойынша декларацияның нысаны (230.00-нысан);
21) осы бұйрыққа 21-қосымшаға сәйкес "Жеке табыс салығы және мүлік бойынша декларация (230.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары;
22) осы бұйрыққа 22-қосымшаға сәйкес жеке табыс салығы бойынша декларацияның нысаны (240.00-нысан);

23) правила составления налоговой отчетности "Декларация по индивидуальному подоходному налогу (форма 240.00)" согласно приложению 23 к настоящему приказу;
24) форму декларации по налогу на добавленную стоимость (форма 300.00) согласно приложению 24 к настоящему приказу;
25) правила составления налоговой отчетности "Декларация по налогу на добавленную стоимость (форма 300.00)" согласно приложению 25 к настоящему приказу;
26) форму заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов (форма 328.00) согласно приложению 26 к настоящему приказу;
27) правила заполнения и представления налоговой отчетности "Заявление о ввозе товаров и уплате косвенных налогов (форма 328.00)" согласно приложению 27 к настоящему приказу;
27-1) правила заполнения и представления налоговой отчетности "Заявление о ввозе товаров и уплате косвенных налогов (форма 328.00)" согласно приложению 27-1 к настоящему приказу;
28) форму декларации по акцизу (форма 400.00) согласно приложению 28 к настоящему приказу;
29) правила составления налоговой отчетности "Декларация по акцизу (форма 400.00)" согласно приложению 29 к настоящему приказу;
30) форму расчета акциза за структурное подразделение или объекты, связанные с налогообложением (форма 421.00), согласно приложению 30 к настоящему приказу;
31) правила составления налоговой отчетности "Расчет акциза за структурное подразделение или объекты, связанные с налогообложением (форма 421.00)" согласно приложению 31 к настоящему приказу;
32) форму декларации по роялти, по бонусу добычи, по доле Республики Казахстан по разделу продукции, по дополнительному платежу недропользователя, осуществляющего деятельность по соглашению (контракту) о разделе продукции (форма 500.00), согласно приложению 32 к настоящему приказу;
33) правила составления налоговой отчетности "Декларация по роялти, по бонусу добычи, по доле Республики Казахстан по разделу продукции, по дополнительному платежу недропользователя, осуществляющего деятельность по соглашению (контракту) о разделе продукции (форма 500.00)" согласно приложению 33 к настоящему приказу;
34) форму декларации по подписному бонусу и бонусу коммерческого обнаружения (форма 510.00) согласно приложению 34 к настоящему приказу;
35) правила составления налоговой отчетности "Декларация по подписному бонусу и бонусу коммерческого обнаружения (форма 510.00)" согласно приложению 35 к настоящему приказу;
36) форму декларации (расчета) об исполнении налогового обязательства в натуральной форме (форма 531.00) согласно приложению 36 к настоящему приказу;

23) осы бұйрыққа 23-қосымшаға сәйкес "Жеке табыс салығы бойынша декларация (240.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары;
24) осы бұйрыққа 24-қосымшаға сәйкес қосылған құн салығы бойынша декларацияның нысаны (300.00-нысан);
25) осы бұйрыққа 25-қосымшаға сәйкес "Қосылған құн салығы бойынша декларация (300.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары;
26) осы бұйрыққа 26-қосымшаға сәйкес тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініштің нысаны (328.00-нысан);
27) осы бұйрыққа 27-қосымшаға сәйкес "Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініш (328.00-нысан)" салық есептілігін толтыру және табыс ету қағидалары;
27-1) осы бұйрыққа 27-1-қосымшаға сәйкес "Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініш (328.00-нысан)" салық есептілігін толтыру және табыс ету қағидалары;
28) осы бұйрыққа 28-қосымшаға сәйкес акциз бойынша декларацияның нысаны (400.00-нысан);
29) осы бұйрыққа 29-қосымшаға сәйкес "Акциз бойынша декларация (400.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары;
30) осы бұйрыққа 30-қосымшаға сәйкес, құрылымдық бөлімше немесе салық салуға байланысты объектілер үшін акциз есебінің нысаны (421.00-нысан);
31) осы бұйрыққа 31-қосымшаға сәйкес "Құрылымдық бөлімше немесе салық салуға байланысты объектілер үшін акциз есебі (421.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары;
32) осы бұйрыққа 32-қосымшаға сәйкес, роялти бойынша, өндіру бонусы бойынша, өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесі бойынша, өнімді бөлу туралы келісім (келісімшарт) бойынша қызметті жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының қосымша төлемі бойынша декларацияның нысаны (500.00-нысан);
33) осы бұйрыққа 33-қосымшаға сәйкес "Роялти бойынша, өндіру бонусы бойынша, өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесі бойынша, өнімді бөлу туралы келісім (келісімшарт) бойынша қызметті жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының қосымша төлемі бойынша декларация (500.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары;
34) осы бұйрыққа 34-қосымшаға сәйкес қол қойылатын бонус және коммерциялық табу бонусы бойынша декларацияның нысаны (510.00-нысан);
35) осы бұйрыққа 35-қосымшаға сәйкес "Қол қойылатын бонус және коммерциялық табу бонусы бойынша декларация (510.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары;
36) осы бұйрыққа 36-қосымшаға сәйкес заттай нысандағы салықтық міндеттемені орындау туралы декларацияның (есебінің) нысаны (531.00-нысан);

37) правила составления налоговой отчетности "Декларация (расчет) об исполнении налогового обязательства в натуральной форме (форма 531.00)" согласно приложению 37 к настоящему приказу;
38) форму декларации по налогу на сверхприбыль (форма 540.00) согласно приложению 38 к настоящему приказу;
39) правила составления налоговой отчетности "Декларация по налогу на сверхприбыль (форма 540.00)" согласно приложению 39 к настоящему приказу;
40) форму декларации по платежу по возмещению исторических затрат (форма 560.00) согласно приложению 40 к настоящему приказу;
41) правила составления налоговой отчетности "Декларация по платежу по возмещению исторических затрат (форма 560.00)" согласно приложению 41 к настоящему приказу;
42) форму декларации по рентному налогу на экспорт (форма 570.00) согласно приложению 42 к настоящему приказу;
43) правила составления налоговой отчетности "Декларация по рентному налогу на экспорт (форма 570.00)" согласно приложению 43 к настоящему приказу;
44) форму декларации по налогу на добычу полезных ископаемых (форма 590.00) согласно приложению 44 к настоящему приказу;
45) правила составления налоговой отчетности "Декларация по налогу на добычу полезных ископаемых (форма 590.00)" согласно приложению 45 к настоящему приказу;
46) форму декларации по альтернативному налогу на недропользование (форма 600.00) согласно приложению 46 к настоящему приказу;
47) правила составления налоговой отчетности "Декларация по альтернативному налогу на недропользование (форма 600.00)" согласно приложению 47 к настоящему приказу;
48) форму расчета отчислений в фонды содействия занятости, обязательного медицинского страхования, государственного социального страхования, государственный центр по выплате пенсий и отчислений пользователей автомобильных дорог (форма 641.00) согласно приложению 48 к настоящему приказу;
49) правила составления налоговой отчетности "Расчет отчислений в фонды содействия занятости, обязательного медицинского страхования, государственного социального страхования, государственный центр по выплате пенсий и отчислений пользователей автомобильных дорог (форма 641.00)" согласно приложению 49 к настоящему приказу;
50) форму декларации по налогу на транспортные средства, по земельному налогу и налогу на имущество (форма 700.00) согласно приложению 50 к настоящему приказу;
51) правила составления налоговой отчетности "Декларация по налогу на транспортные средства, по земельному налогу и налогу на имущество (форма 700.00)" согласно приложению 51 к настоящему приказу;

37) осы бұйрыққа 37-қосымшаға сәйкес "Заттай нысандағы салықтық міндеттемені орындау туралы декларация (есеп) (531.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары;
38) осы бұйрыққа 38-қосымшаға сәйкес үстеме пайда салығы бойынша декларацияның нысаны (540.00-нысан);
39) осы бұйрыққа 39-қосымшаға сәйкес "Үстеме пайда салығы бойынша декларация (540.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары;
40) осы бұйрыққа 40-қосымшаға сәйкес тарихи шығындарды өтеу бойынша төлем жөніндегі декларацияның нысаны (560.00-нысан);
41) осы бұйрыққа 41-қосымшаға сәйкес "Тарихи шығындарды өтеу бойынша төлем жөніндегі декларация (560.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары;
42) осы бұйрыққа 42-қосымшаға сәйкес экспортқа рента салығы бойынша декларацияның нысаны (570.00-нысан);
43) осы бұйрыққа 43-қосымшаға сәйкес "Экспортқа рента салығы бойынша декларация (570.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары;
44) осы бұйрыққа 44-қосымшаға сәйкес пайдалы қазбаларды өндіру салығы бойынша декларацияның нысаны (590.00-нысан);
45) осы бұйрыққа 45-қосымшаға сәйкес "Пайдалы қазбаларды өндіру салығы бойынша декларация (590.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары;
46) осы бұйрыққа 46-қосымшаға сәйкес жер қойнауын пайдалануға баламалы салығы бойынша декларацияның нысаны (600.00-нысан);
47) осы бұйрыққа 47-қосымшаға сәйкес "Жер қойнауын пайдалануға баламалы салығы бойынша декларация (600.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары;
48) осы бұйрыққа 48-қосымшаға сәйкес жұмыспен қамтуға көмектесу, міндетті медициналық сақтандыру, мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорларына, зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа және автомобиль жолдарын пайдаланушылардың аударымдары бойынша декларацияның нысаны (641.00-нысан);
49) осы бұйрыққа 49-қосымшаға сәйкес "Жұмыспен қамтуға көмектесу, міндетті медициналық сақтандыру, мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорларына, зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа аударымдардың және автомобиль жолдарын пайдаланушылардың аударымдары есебі (641.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары;
50) осы бұйрыққа 50-қосымшаға сәйкес көлік құралы салығы, жер салығы мен мүлік салығы бойынша декларацияның нысаны (700.00-нысан);
51) осы бұйрыққа 51-қосымшаға сәйкес "Көлік құралдары салығы, жер салығы мен мүлік салығы бойынша декларация (700.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары;

52) форму расчета текущих платежей по налогу на транспортные средства (форма 701.00) согласно приложению 52 к настоящему приказу;
53) правила составления налоговой отчетности "Расчет текущих платежей по налогу на транспортные средства (форма 701.00)" согласно приложению 53 к настоящему приказу;
54) форму расчета текущих платежей по земельному налогу и налогу на имущество (форма 701.01) согласно приложению 54 к настоящему приказу;
55) правила составления налоговой отчетности "Расчет текущих платежей по земельному налогу и налогу на имущество (форма 701.01)" согласно приложению 55 к настоящему приказу;
56) форму декларации по налогу на игорный бизнес и фиксированному налогу (форма 710.00) согласно приложению 56 к настоящему приказу;
57) правила составления налоговой отчетности "Декларация по налогу на игорный бизнес и фиксированному налогу (форма 710.00)" согласно приложению 57 к настоящему приказу;
58) форму расчета сумм текущих платежей платы за пользование земельными участками (форма 851.00) согласно приложению 58 к настоящему приказу;
59) правила составления налоговой отчетности "Расчет сумм текущих платежей платы за пользование земельными участками (форма 851.00)" согласно приложению 59 к настоящему приказу;
60) форму декларации по плате за пользование водными ресурсами поверхностных источников (форма 860.00) согласно приложению 60 к настоящему приказу;
61) правила составления налоговой отчетности "Декларация по плате за пользование водными ресурсами поверхностных источников (форма 860.00)" согласно приложению 61 к настоящему приказу;
62) форму декларации по плате за эмиссии в окружающую среду (форма 870.00) согласно приложению 62 к настоящему приказу;
63) правила составления налоговой отчетности "Декларация по плате за эмиссии в окружающую среду (форма 870.00)" согласно приложению 63 к настоящему приказу;
64) форму реестра договоров аренды (пользования) (форма 871.00) согласно приложению 64 к настоящему приказу;
65) правила составления налоговой отчетности "Реестр договоров аренды (пользования) (форма 871.00)" согласно приложению 65 к настоящему приказу;
66) форму упрощенной декларации для субъектов малого бизнеса (форма 910.00) согласно приложению 66 к настоящему приказу;
67) правила составления налоговой отчетности "Упрощенная декларация для субъектов малого бизнеса (форма 910.00)" согласно приложению 67 к настоящему приказу;
68) форму расчета стоимости патента (форма 911.00) согласно приложению 68 к настоящему приказу;
69) правила составления налоговой отчетности "Расчет стоимости патента (форма 911.00)" согласно приложению 69 к настоящему приказу;

52) осы бұйрыққа 52-қосымшаға сәйкес көлік құралы салығы бойынша ағымдағы төлемдер есебінің нысаны (701.00-нысан);
53) осы бұйрыққа 53-қосымшаға сәйкес "Көлік құралдары салығы бойынша ағымдағы төлемдердің есебі (701.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары;
54) осы бұйрыққа 54-қосымшаға сәйкес жер салығы мен мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдер есебінің нысаны (701.01-нысан);
55) осы бұйрыққа 55-қосымшаға сәйкес "Жер салығы мен мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдердің есебі (701.01-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары;
56) осы бұйрыққа 56-қосымшаға сәйкес ойын бизнесі салығы және тіркелген салық бойынша декларацияның нысаны (710.00-нысан);
57) осы бұйрыққа 57-қосымшаға сәйкес "Ойын бизнесі салығы және тіркелген салық бойынша декларация (710.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары;
58) осы бұйрыққа 58-қосымшаға сәйкес жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақының ағымдағы төлемдер сомасы есебінің нысаны (851.00-нысан);
59) осы бұйрыққа 59-қосымшаға сәйкес "Жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақының ағымдағы төлемдердің сомалар есебі (851.00-нысаны)" салық есептілігін жасау қағидалары;
60) осы бұйрыққа 60-қосымшаға сәйкес жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы бойынша декларацияның нысаны (860.00-нысан);
61) осы бұйрыққа 61-қосымшаға сәйкес "Жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы бойынша декларация (860.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары;
62) осы бұйрыққа 62-қосымшаға сәйкес қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы бойынша декларацияның нысаны (870.00-нысан);
63) осы бұйрыққа 63-қосымшаға сәйкес "Қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы бойынша декларация (870.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары;
64) осы бұйрыққа 64-қосымшаға сәйкес жалға беру (пайдалану) шарттары тізілімінің нысаны (871.00-нысан);
65) осы бұйрыққа 65-қосымшаға сәйкес "Жалға беру (пайдалану) шарттарының тізілімі (871.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары;
66) осы бұйрыққа 66-қосымшаға сәйкес шағын бизнес субъектілері үшін оңайлатылған декларацияның нысаны (910.00-нысан);
67) осы бұйрыққа 67-қосымшаға сәйкес "Шағын бизнес субъектілері үшін оңайлатылған декларация (910.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары;
68) осы бұйрыққа 68-қосымшаға сәйкес патент құны есебінің нысаны (911.00-нысан);
69) осы бұйрыққа 69-қосымшаға сәйкес "Патент құнын есептеу (911.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары;

70) форму декларации для налогоплательщиков, применяющих специальный налоговый режим с использованием фиксированного вычета (форма 912.00), согласно приложению 70 к настоящему приказу;
71) правила составления налоговой отчетности "Декларация для налогоплательщиков, применяющих специальный налоговый режим с использованием фиксированного вычета (форма 912.00)" согласно приложению 71 к настоящему приказу;
72) форму декларации для плательщиков единого земельного налога (форма 920.00) согласно приложению 72 к настоящему приказу;
73) правила составления налоговой отчетности "Декларация для плательщиков единого земельного налога (форма 920.00)" согласно приложению 73 к настоящему приказу;
74) форму декларации по корпоративному подоходному налогу (форма 100.00) согласно приложению 74 к настоящему приказу;
75) правила составления налоговой отчетности "Декларация по корпоративному подоходному налогу (форма 100.00)" согласно приложению 75 к настоящему приказу;
76) форму декларации по корпоративному подоходному налогу (форма 180.00) согласно приложению 76 к настоящему приказу;
77) правила составления налоговой отчетности "Декларация по корпоративному подоходному налогу (форма 180.00)" согласно приложению 77 к настоящему приказу;
78) форму декларации по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу (форма 200.00) согласно приложению 78 к настоящему приказу;
79) правила составления налоговой отчетности "Декларация по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу (форма 200.00)" согласно приложению 79 к настоящему приказу;
80) форму декларации по индивидуальному подоходному налогу (форма 220.00) согласно приложению 80 к настоящему приказу;
81) правила составления налоговой отчетности "Декларация по индивидуальному подоходному налогу (форма 220.00)" согласно приложению 81 к настоящему приказу;
82) форму декларации по индивидуальному подоходному налогу (форма 240.00) согласно приложению 82 к настоящему приказу;
83) правила составления налоговой отчетности "Декларация по индивидуальному подоходному налогу (форма 240.00)" согласно приложению 83 к настоящему приказу;
84) форму декларации по налогу на добавленную стоимость (форма 300.00) согласно приложению 84 к настоящему приказу;
85) правила составления налоговой отчетности "Декларация по налогу на добавленную стоимость (форма 300.00)" согласно приложению 85 к настоящему приказу;
86) форму расчета текущих платежей по земельному налогу и налогу на имущество (форма 701.01) согласно приложению 86 к настоящему приказу;
87) форму декларации по налогу на игорный бизнес (форма 710.00) согласно приложению 87 к настоящему приказу;

70) осы бұйрыққа 70-қосымшаға сәйкес тіркелген шегерімді пайдалана отырып, арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеушілер үшін декларацияның нысаны (912.00-нысан);
71) осы бұйрыққа 71-қосымшаға сәйкес "Тіркелген шегерімді пайдалана отырып, арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеушілер үшін декларация (912.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары;
72) осы бұйрыққа 72-қосымшаға сәйкес бірыңғай жер салығын төлеушілерге арналған декларацияның нысаны (920.00-нысан);
73) осы бұйрыққа 73-қосымшаға сәйкес "Бірыңғай жер салығын төлеушілерге арналған декларация (920.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары бекітілсін;
74) осы бұйрыққа 74-қосымшаға сәйкес корпоративтік табыс салығы бойынша декларацияның нысаны (100.00-нысан);
75) осы бұйрыққа 75-қосымшаға сәйкес "Корпоративтік табыс салығы бойынша декларация (100.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары;
76) осы бұйрыққа 76-қосымшаға сәйкес корпоративтік табыс салығы бойынша декларацияның нысаны (180.00-нысан);
77) осы бұйрыққа 77-қосымшаға сәйкес "Корпоративтік табыс салығы бойынша декларация (180.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары;
78) осы бұйрыққа 78-қосымшаға сәйкес жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша декларацияның нысаны (200.00-нысан);
79) осы бұйрыққа 79-қосымшаға сәйкес "Жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша декларация (200.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары;
80) осы бұйрыққа 80-қосымшаға сәйкес жеке табыс салығы бойынша декларацияның нысаны (220.00-нысан);
81) осы бұйрыққа 81-қосымшаға сәйкес "Жеке табыс салығы бойынша декларация (220.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары;
82) осы бұйрыққа 82-қосымшаға сәйкес жеке табыс салығы бойынша декларацияның нысаны (240.00-нысан);
83) осы бұйрыққа 83-қосымшаға сәйкес "Жеке табыс салығы бойынша декларация (240.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары;
84) осы бұйрыққа 84-қосымшаға сәйкес қосылған құн салығы бойынша декларацияның нысаны (300.00-нысан);
85) осы бұйрыққа 85-қосымшаға сәйкес "Қосылған құн салығы бойынша декларация (300.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары;
86) осы бұйрыққа 86-қосымшаға сәйкес жер салығы мен мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдер есебінің нысаны (701.01-нысан);
87) осы бұйрыққа 87-қосымшаға сәйкес ойын бизнесі салығы бойынша декларацияның нысаны (710.00-нысан);

123) форму декларации по индивидуальному подоходному налогу (форма 220.00) согласно приложению 123 к настоящему приказу;
124) правила составления налоговой отчетности "Декларация по индивидуальному подоходному налогу (форма 220.00)" согласно приложению 124 к настоящему приказу;
125) форму декларации по налогу на добавленную стоимость (форма 300.00) согласно приложению 125 к настоящему приказу;
126) правила составления налоговой отчетности "Декларация по налогу на добавленную стоимость (форма 300.00)" согласно приложению 126 к настоящему приказу;
127) форму декларации по налогу на транспортные средства, по земельному налогу и налогу на имущество (форма 700.00) согласно приложению 127 к настоящему приказу;
128) правила составления налоговой отчетности "Декларация по налогу на транспортные средства, по земельному налогу и налогу на имущество (форма 700.00)" согласно приложению 128 к настоящему приказу;
129) форму декларации по плате за цифровой майнинг (форма 880.00) согласно приложению 129 к настоящему приказу;
130) правила составления налоговой отчетности "Декларация по плате за цифровой майнинг (форма 880.00)" согласно приложению 130 к настоящему приказу;
131) форму упрощенной декларации для субъектов малого бизнеса (форма 910.00) согласно приложению 131 к настоящему приказу;
132) правила составления налоговой отчетности "Упрощенная декларация для субъектов малого бизнеса (форма 910.00)" согласно приложению 132 к настоящему приказу;
133) форму декларации для плательщиков единого земельного налога (форма 920.00) согласно приложению 133 к настоящему приказу;
134) правила составления налоговой отчетности "Декларация для плательщиков единого земельного налога (форма 920.00)" согласно приложению 134 к настоящему приказу;
135) форму декларации для налогоплательщиков, применяющих специальный налоговый режим розничного налога (форма 913.00) согласно приложению 135 к настоящему приказу;
136) правила составления налоговой отчетности "Декларация для налогоплательщиков, применяющих специальный налоговый режим розничного налога (форма 913.00)" согласно приложению 136 к настоящему приказу;
137) форму расчета по корпоративному подоходному налогу, удерживаемому у источника выплаты с дохода нерезидента (форма 101.04), согласно приложению 137 к настоящему приказу;
138) правила составления налоговой отчетности "Расчет по корпоративному подоходному налогу, удерживаемому у источника выплаты с дохода нерезидента (форма 101.04)" согласно приложению 138 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра финансов РК от 30.03.2021 № 268 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 14.04.2022 № 409 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 29.09.2022 № 1002 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.03.2023 № 307 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 21.07.2023 № 783 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 28.12.2023 № 1332 (вводится в действие с 01.01.2024).

123) осы бұйрыққа 123-қосымшаға сәйкес жеке табыс салығы бойынша декларацияның нысаны (220.00-нысан);
124) осы бұйрыққа 124-қосымшаға сәйкес "Жеке табыс салығы бойынша декларация (220.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары;
125) осы бұйрыққа 125-қосымшаға сәйкес қосылған құн салығы бойынша декларацияның нысаны (300.00-нысан);
126) осы бұйрыққа 126-қосымшаға сәйкес "Қосылған құн салығы бойынша декларация (300.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары;
127) осы бұйрыққа 127-қосымшаға сәйкес көлік құралы салығы, жер салығы мен мүлік салығы бойынша декларацияның нысаны (700.00-нысан);
128) осы бұйрыққа 128-қосымшаға сәйкес "Көлік құралдары салығы, жер салығы мен мүлік салығы бойынша декларация (700.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары;
129) осы бұйрыққа 129-қосымшаға сәйкес цифрлық майнинг үшін төлемақы бойынша декларацияның нысаны (880.00-нысан);
130) осы бұйрыққа 130-қосымшаға сәйкес "Цифрлық майнинг үшін төлемақы бойынша декларация (880.00 нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары;
131) осы бұйрыққа 131-қосымшаға сәйкес шағын бизнес субъектілері үшін оңайлатылған декларацияның нысаны (910.00-нысан);
132) осы бұйрыққа 132-қосымшаға сәйкес "Шағын бизнес субъектілері үшін оңайлатылған декларация (910.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары;
133) осы бұйрыққа 133-қосымшаға сәйкес бірыңғай жер салығын төлеушілерге арналған декларацияның нысаны (920.00-нысан);
134) осы бұйрыққа 134-қосымшаға сәйкес "Бірыңғай жер салығын төлеушілерге арналған декларация (920.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары бекітілсін.
135) осы бұйрыққа 135-қосымшаға сәйкес бөлшек салықтың арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеушілерге арналған декларацияның нысаны (913.00-нысан);
136) осы бұйрыққа 136-қосымшаға сәйкес "Бөлшек салықтың арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеушілерге арналған декларация (913.00-нысан)" деген Салық есептілігін жасау қағидалары бекітілсін;
137) осы бұйрыққа 137-қосымшаға сәйкес бейрезиденттің табысынан төлем көзінен ұсталатын корпоративтік табыс салығы бойынша есеп нысаны (101.04-нысан);
138) осы бұйрыққа 138-қосымшаға сәйкес "Бейрезиденттің табысынан төлем көзінен ұсталатын корпоративтік табыс салығы бойынша есеп (101.04-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.03.2021 № 268 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 14.04.2022 № 409 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 29.09.2022 № 1002 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.03.2023 № 307 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 21.07.2023 № 783 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 28.12.2023 № 1332 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2020 года и подлежит официальному опубликованию.
Первый Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан-Министр финансов
А. Смаилов
Приложение 1 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Приложение 2 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Правила составления налоговой отчетности (декларации) по корпоративному подоходному налогу (форма 100.00)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация по корпоративному подоходному налогу (форма 100.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Декларация по корпоративному подоходному налогу" (далее – декларация), предназначенной для исчисления корпоративного подоходного налога (далее – КПН). Декларация составляется юридическими лицами-резидентами, юридическими лицами-нерезидентами, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, за исключением:
государственных учреждений;
государственных учебных заведений среднего образования;
недропользователей, заполняющих декларацию по формам 110.00 или 150.00.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Декларация состоит из самой декларации (форма 100.00) и приложений к ней (формы с 100.01 по 100.12), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки декларации не заполняются.
5. Приложения к декларации составляются при заполнении строк в декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложения к декларации не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.

2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің
Бірінші Орынбасары- Қаржы министрі
А. Смаилов
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39 бұйрығына
2-қосымша
Корпоративтік табыс салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (100.00 нысан)
1-тарау. Жалпы ережелер.
1. Осы "Корпоративтік табыс салығы бойынша декларация (100.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі – Салық кодексі) сәйкес әзірленді және корпоративтік табыс салығын (бұдан әрі – КТС) есептеуге арналған "Корпоративтік табыс салығы бойынша декларация" салық есептілігінің нысанын (бұдан әрі – декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны:
мемлекеттік мекемелерді;
орта білім беретін мемлекеттік оқу орындары;
110.00 немесе 150.00-нысандары бойынша декларация толтыратын жер қойнауын пайдаланушыларды қоспағанда, тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасында қызметті жүзеге асыратын резидент-заңды тұлғалар, бейрезидент-заңды тұлғалар жасайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Декларация декларацияның өзінен (100.00-нысан) және салықтық міндеттемені есептеу туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшалардан (100.01-ден 100.11-ге дейінгі нысандар) тұрады.
3. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде декларацияның тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Декларацияға қосымшалар тиісті көрсеткіштерді ашуды талап ететін декларациядағы жолдар толтырылған кезде жасалады.
6. Декларацияға қосымшалар оларда көрсетілуге тиіс деректер болмаған жағдайда жасалмайды.

7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к декларации, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к декларации.
8. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" - плюс, "-" - минус, "х" - умножение, "/" - деление, "=" - равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "-" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) декларации.
10. При составлении декларации:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе – заполняется в соответствии со статьей 208 Налогового кодекса.
11. Декларация составляется, подписывается, заверяется (печатью в установленных законодательством Республики Казахстан случаях либо электронной цифровой подписью) налогоплательщиком (налоговым агентом) на бумажном и (или) электронных носителях на казахском и (или) русском языках, в соответствии с пунктом 2 статьи 204 Налогового кодекса.
12. При представлении декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе – составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику (налоговому агенту) с отметкой фамилии, имени и отчества (при его наличии) и подписью работника органа государственных доходов, принявшего декларацию и оттиском печати (штампа);
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронной форме, допускающем компьютерную обработку информации – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов государственных доходов.
13. В разделах "Общая информация о налогоплательщике" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" декларации.
13-1. Данная форма распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января 2021 года по 31 декабря 2022 года.
Сноска. Правила дополнены пунктом 13-1 в соответствии с приказом и.о. Заместителя Премьер-Министра - и.о. Министра финансов РК от 30.03.2023 № 307 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Данная форма распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января 2019 года по 31 декабря 2019 года.
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

7. Декларацияға қосымшалардың парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда декларацияға қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.
8. Осы Қағидаларда мынадай арифметикалық белгілер қолданылады: "+" – қосу, "–"– алу, "х" – көбейту, "/"– бөлу, "="– тең.
9. Сомалардың теріс мәндері декларацияның тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде "-" белгісімен белгіленеді.
10. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз жеткізгіште – қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық нысанда – Салық кодексінің 208-бабына сәйкес толтырылады.
11. Декларация Салық кодексінің 204-бабы 2-тармағына сәйкес салық төлеуші (салық агенті) қағаз және (немесе) электронды жеткізгіштерде қазақ және (немесе) орыс тілдерінде жасайды, қол қояды, куәландырады (Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда мөрмен не электрондық цифрлық қолтаңбамен).
12. Декларацияны табыс ету кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз жеткізгіште – екі данада жасалады, бір данасы декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің атын (болған кезде) мен қойылған қолы және мөрдің (мөртабан) бедері белгісімен салық төлеушіге (салық агентіне) қайтарылады.
2) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз жеткізгіште – салық төлеуші (салық агенті) пошта немесе өзгелей байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) ақпараттарды компьютерлік өңдеуге жол беретін электрондық нысанда – салық төлеуші (салық агенті) мемлекеттік кірістер органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің салық есептілігінің қабылданғаны немесе қабылданбағандығы туралы хабарлама алады.
13. Декларацияға қосымшалардың "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімінде декларацияның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
13-1. Аталған нысан 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап 2022 жылғы 31 желтоқсанға дейін туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
Ескерту. Қағида 13-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрі орынбасарының м.а. - Қаржы министрінің м.а. 30.03.2023 № 307 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Осы нысан 2019 жылғы 1 қаңтардан бастап 2019 жылғы 31 желтоқсанға дейін туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 2. Пояснение по заполнению декларации (форма 100.00)
15. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность (год) – отчетный налоговый период, за который представляется декларация (указывается арабскими цифрами);
3) наименование налогоплательщика – наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается наименование юридического лица-доверительного управляющего в соответствии с учредительными документами;
4) вид декларации:
соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 206 Налогового кодекса;
5) номер и дата уведомления:
строки заполняются в случае представления вида декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 206 Налогового кодекса;
6) отдельные категории налогоплательщика в соответствии со статьей 40 Налогового кодекса.
ячейки отмечаются в случае, если налогоплательщик относится к одной из категорий, указанных в строке A или B:
А – доверительный управляющий;
В – учредитель доверительного управления;
7) участник Международного финансового центра "Астана" (далее – МФЦА) в соответствии с Конституционным законом Республики Казахстан "О Международном финансовом центре "Астана" (далее – Конституционный закон);
8) код валюты согласно пункту 51 настоящих Правил;
9) представленные приложения:
отмечается номер представленного налогоплательщиком приложения к декларации;
10) признак резидентства:
ячейка А отмечается налогоплательщиком-резидентом Республики Казахстан;
ячейка В отмечается налогоплательщиком-нерезидентом Республики Казахстан;
11) код страны резидентства и номер налоговой регистрации.
Заполняется в случае, если декларация составляется налогоплательщиком-нерезидентом Республики Казахстан, при этом:
в строке А указывается код страны резидентства нерезидента согласно пункту 52 настоящих Правил;
в строке В указывается номер налоговой регистрации в стране резидентства нерезидента;
12) наличие постоянного учреждения за пределами Республики Казахстан.
Ячейка отмечается резидентом Республики Казахстан, имеющим постоянное учреждение за пределами Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 15 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2-тарау. Декларацияны толтыру бойынша түсіндірме (100.00-нысан)
15. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН);
2) салық есептілігі тапсырылатын салық кезеңі (жыл) – декларация табыс етілетін есепті салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі);
3) салық төлеушінің атауы – құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның атауы көрсетіледі.
Салықтық міндеттемені сенімгерлік басқарушы орындаған кезде жолда құрылтай құжаттарына сәйкес сенімгерлік басқарушы - заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
4) декларация түрі:
тиісті торкөздер декларацияны Салық кодексінің 206-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызуды ескере отырып, белгіленеді;
5) хабарламаның нөмірі мен күні:
жолдар Салық кодексінің 206-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген декларация түрін табыс еткен жағдайда толтырылады;
6) Салық кодексінің 40-бабына сәйкес салық төлеушінің жекелеген санаттары:
торкөз, егер салық төлеуші А немесе В жолда көрсетілген санаттардың біріне жататын жағдайда белгіленеді:
А – сенімгерлік басқару;
В – сенімгерлік басқару құрылтайшысы;
7) "Астана халықаралық қаржы орталығы туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына (бұдан әрі - Конституциялық заң) сәйкес "Астана" халықаралық қаржы орталығының (бұдан әрі - АХҚО) қатысушысы;
8) осы Қағидалардың 51-тармағына сәйкес валюта коды;
9) табыс етілген қосымшалар:
салық төлеуші декларацияға табыс еткен қосымшалардың нөмірі белгіленеді;
10) резиденттік белгісі:
А торкөзін Қазақстан Республикасының резидент-салық төлеушісі белгілейді;
В торкөзін Қазақстан Республикасының бейрезидент-салық төлеушісі белгілейді;
11) резиденттік елінің коды мен салықтық тіркеу нөмірі;
егер декларацияны Қазақстан Республикасының бейрезидент-салық төлеушісі жасаған жағдайда толтырылады, бұл ретте:
А жолда осы Қағидалардың 52-тармағына сәйкес бейрезиденттің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
В жолда бейрезиденттің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі;
12) Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде тұрақты мекемесінің бар-жоғы.
Торкөзді Қазақстан Республикасы шегінен тыс тұрақты мекемесі бар Қазақстан Республикасының резиденті толтырады.
Ескерту. 15-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

16. В разделе "Совокупный годовой доход":
1) в строке 100.00.001 указывается сумма дохода от реализации, определяемая в соответствии со статьей 227 Налогового кодекса, в том числе:
в строке 100.00.001 I указывается доход в виде вознаграждения по кредиту (займу, микрокредиту), операциям репо;
в строке 100.00.001 II указывается доход в виде вознаграждения по передаче имущества в финансовый лизинг;
в строке 100.00.001 III указывается доход в виде роялти;
в строке 100.00.001 IV указывается доход от сдачи в аренду имущества;
2) в строке 100.00.002 указывается сумма дохода от прироста стоимости, определяемая в соответствии со статьей 228 Налогового кодекса с учетом положений статьи 300 Налогового кодекса;
3) в строке 100.00.003 указывается сумма дохода от списания обязательств, определяемая в соответствии со статьей 229 Налогового кодекса;
4) в строке 100.00.004 указывается сумма дохода по сомнительным обязательствам, определяемая в соответствии со статьей 230 Налогового кодекса;
5) в строке 100.00.005 указывается доход от страховой, перестраховочной организации по договорам страхования, перестрахования, определяемая в соответствии со статьей 231 Налогового кодекса;
6) в строке 100.00.006 указывается сумма дохода от снижения размеров созданных провизий (резервов) определяемая в соответствии со статьей 232 Налогового кодекса. Данная строка включает в себя также строку 100.00.006 I:
в строке 100.00.006 I указывается сумма дохода от снижения размеров провизий (резервов), определяемая в соответствии с пунктом 1 статьи 232 Налогового кодекса;
7) в строке 100.00.007 указывается доход от уступки права требования в соответствии со статьей 233 Налогового кодекса, определяемый как сумма строк 100.00.007 I и 100.00.007 II;
в строке 100.00.007 I указывается доход от уступки права требования по приобретенному праву требования;
в строке 100.00.007 II указывается доход от уступки права требования по уступленному праву требования;
8) в строке 100.00.008 указывается доход от выбытия фиксированных активов, определяемый в соответствии со статьей 234 Налогового кодекса;
9) в строке 100.00.009 указываются полученные компенсации по ранее произведенным вычетам, определяемые в соответствии со статьей 237 Налогового кодекса;
10) в строке 100.00.010 указывается доход в виде безвозмездного полученного имущества, определяемый в соответствии со статьей 238 Налогового кодекса;
11) в строке 100.00.011 указывается доход, полученный при эксплуатации объектов социальной сферы, определяемый в соответствии со статьей 239 Налогового кодекса;

16. "Жалпы жылдық табыс" деген бөлімде:
1) 100.00.001-жолда Салық кодексінің 227-бабына сәйкес айқындалған сатудан түскен кірістердің сомасы, оның ішінде:
100.00.001-жолда несие (займ, микрокредит), репо операциялары бойынша сыйақы түріндегі кіріс көрсетіледі;
100.00.001 II-жолда мүлікті қаржы лизингіне бергені үшін сыйақы түріндегі кіріс көрсетіледі;
100.00.001 III-жолда роялти түріндегі кіріс көрсетіледі;
100.00.001 IV-жолда мүлікті жалға беруден түскен кіріс көрсетіледі;
2) 100.00.002-жолда Салық кодексінің 300-бабының ережелерін ескере отырып, Салық кодексінің 228-бабына сәйкес айқындалған құн өсімінен түскен кірістердің сомасы көрсетіледі;
3) 100.00.003-жолда Салық кодексінің 229-бабына сәйкес айқындалған міндеттемелерді есептен шығарудан түскен кірістердің сомасы көрсетіледі;
4) 100.00.004-жолда Салық кодексінің 230-бабына сәйкес айқындалатын күмәнді міндеттемелер бойынша кірістердің сомасы көрсетіледі;
5) 100.00.005-жолда Салық кодексінің 231-бабына сәйкес айқындалатын сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымынан алынған кіріс көрсетіледі;
6) 100.00.006-жолда Салық кодексінің 232-бабына сәйкес айқындалатын құрылған провизиялар (резервтер) мөлшерлерінің кемуінен кірістің сомасы көрсетіледі. Бұл жол 100.00.006 I-жолын қамтиды:
100.00.006 I-жолда Салық кодексінің 232-бабы 1-тармағына сәйкес айқындалған провизиялардың (резервтердің) кемуінен кірістің сомасы көрсетіледі;
7) 100.00.007-жолда 100.00.007 I және 100.00.007 II жолдарының сомасы ретінде айқындалатын Салық кодексінің 233-бабына сәйкес талап ету құқығын беруден түскен кіріс көрсетіледі;
100.00.007 I-жолда сатып алынған талап ету құқығы бойынша талап ету құқығын беруден түскен кіріс көрсетіледі;
100.00.007 II-жолда берілген талап ету құқығы бойынша талап ету құқығын беруден түскен кіріс көрсетіледі;
8) 100.00.008-жолда Салық кодексінің 234-бабына сәйкес айқындалған негізгі құралдарды сатудан түскен кіріс көрсетіледі;
9) 100.00.009-жолда Салық кодексінің 237-бабына сәйкес айқындалған бұрын жасалған шегерімдер бойынша алынған өтемақы көрсетіледі;
10) 100.00.010-жолда Салық кодексінің 238-бабына сәйкес айқындалған алынған өтеусіз мүлік түріндегі кіріс көрсетіледі;
11) 100.00.011-жолда Салық кодексінің 239-бабына сәйкес айқындалған әлеуметтік объектілерді пайдаланудан алынған кіріс көрсетіледі;

12) в строке 100.00.012 указывается доход (убыток), от продажи предприятия как имущественного комплекса, определяемый в соответствии со статьей 240 Налогового кодекса;
13) в строке 100.00.013 указываются доходы некоммерческой организации, указанные в пункте 2 статьи 289 Налогового кодекса;
14) в строке 100.00.014 указывается сумма прочих доходов налогоплательщика, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с Налоговым кодексом;
15) в строке 100.00.015 указывается общая сумма совокупного годового дохода, определяемая сложением строк с 100.00.001 по 100.00.014.
17. В разделе "Корректировка совокупного годового дохода":
1) в строке 100.00.016 указывается общая сумма корректировки совокупного годового дохода в соответствии с пунктом 1 статьи 241 Налогового кодекса, в том числе:
в строке 100.00.016 I указываются дивиденды, если иное не предусмотрено пунктом 2 статьи 241 Налогового кодекса;
в строке 100.00.016 II указывается дивиденды, выплачиваемые акционерными инвестиционными фондами рискового инвестирования, условиям подпункта 2) пункта 1 статьи 241 Налогового кодекса;
в строке 100.00.016 III указывается сумма обязательных календарных, дополнительных и чрезвычайных взносов банков, полученная организацией, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов физических лиц;
в строке 100.00.016 IV указывается сумма гарантийных взносов, полученная Фондом гарантирования жилищного строительства, в пределах средств, направленных на увеличение резерва для урегулирования гарантийных случаев;
в строке 100.00.016 V указывается сумма обязательных, дополнительных и чрезвычайных взносов страховых организаций, полученная Фондом гарантирования страховых выплат;
в строке 100.00.016 VI указывается сумма денег, полученная организацией, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов физических лиц, и Фондом гарантирования страховых выплат в порядке удовлетворения их требований по возмещенным депозитам и осуществленным гарантийным и компенсационным выплатам;
в строке 100.00.016 VII указывается сумма денег, полученная Фондом гарантирования жилищного строительства в порядке удовлетворения требований по выплатам по завершении строительства жилых домов (жилых зданий);
в строке 100.00.016 VIII указываются инвестиционные доходы, полученные в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" и направленные на индивидуальные пенсионные счета;
в строке 100.00.016 IX указывается инвестиционные доходы, полученные в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном страховании" и направленные на увеличение активов Государственного фонда социального страхования;
в строке 100.00.016 X указывается инвестиционные доходы, полученные в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании" (далее – Закон об обязательном социальном медицинском страховании) и направленные на увеличение активов Фонда социального медицинского страхования;
в строке 100.00.016 XI указываются инвестиционные доходы, полученные акционерными инвестиционными фондами от инвестиционной деятельности в соответствии Законом Республики Казахстан "Об инвестиционных и венчурных фондах" (далее – Закон об инвестиционных и венчурных фондах) и учтенные кастодианом акционерного инвестиционного фонда;
в строке 100.00.016 XII указываются доходы от уступки прав требования долга, полученные специальной финансовой компанией по сделке секьюритизации в соответствии с Законом Республики Казахстан "О проектном финансировании и секьюритизации";
в строке 100.00.016 XIII указывается чистый доход от доверительного управления имуществом, полученный (подлежащий получению) учредителем доверительного управления;
в строке 100.00.016 XIV указывается сумма ежегодных обязательных взносов, полученных фондом гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам от хлопкоперерабатывающих организаций;
в строке 100.00.016 XV указывается сумма ежегодных обязательных взносов, полученных фондом гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам от хлебоприемных предприятий;
в строке 100.00.016 XVI указывается сумма денег, полученных фондом гарантирования исполнения обязательств по хлопковым (зерновым) распискам в порядке удовлетворения требований по осуществленным гарантийным выплатам;

12) 100.00.012-жолда Салық кодексінің 240-бабына сәйкес айқындалған кәсіпорынның мүліктік кешен ретінде сатудан түскен кірісі (шығыны) көрсетіледі;
13) 100.00.013-жолда Салық кодексінің 289-бабы 2-тармағында көрсетілген коммерциялық емес ұйымның кірістері көрсетіледі;
14) 100.00.014-жолда Салық кодексіне сәйкес жылдық жиынтық табыске енгізілген салық төлеушінің өзге де кірістерінің сомасы көрсетіледі;
15) 100.00.015-жолда 100.00.001-ден 100.00.014-ке дейінгі жолдарды қосу жолымен айқындалатын жылдық жылдық табыстың жалпы сомасы көрсетіледі.
17. "Жалпы жылдық табысты түзету" деген бөлімде:
1) 100.00.016-жолда Салық кодексінің 241-бабы 1-тармағына сәйкес жылдық жиынтық табысты түзетудің жалпы сомасы көрсетіледі, оның ішінде:
100.00.016-жолда, егер Салық кодексінің 241-бабы 2-тармағында өзгеше көзделмесе, дивидендтер көрсетіледі;
100.00.016 II-жолда Салық кодексінің 241-бабы 1-тармағы 2) тармақшасының шарттарымен, тәуекелді инвестицияларды акционерлік инвестициялық қорлары төлеген дивидендтер көрсетіледі;
100.00.016 III-жолда міндетті жеке тұлғалардың депозиттерін міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйым алған, банктердің күнтізбелік, қосымша және төтенше жарналарының сомасы көрсетіледі;
100.00.016 IV-жолда кепілдік жағдайларын реттеу үшін резервті ұлғайтуға бағытталған қаражат шегінде Тұрғын үй құрылысына кепілдік беру қоры алған кепілдік жарналардың сомасы көрсетіледі;
100.00.016 V-жолда Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры алған сақтандыру ұйымдарының міндетті, қосымша және төтенше жарналарының сомасы көрсетіледі;
100.00.016 VI -жолда жеке тұлғалардың депозиттеріне міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымның және Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорының қайтарылған депозиттерге және жасалған кепілдіктер мен өтемдік төлемдерге қатысты талаптарын қанағаттандыру мақсатында алған ақшасының сомасы көрсетіледі;
100.00.016 VII-жолда тұрғын үй (тұрғын үй ғимараты) құрылысы аяқталуы бойынша төлемдер жөніндегі талаптарды қанағаттандыру тәртібінде Тұрғын үй құрылысына кепілдік беру қорынан түскен ақшаның сомасы көрсетіледі;
100.00.016 VIII-жолда "Қазақстан Республикасындағы зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес алынған және жеке зейнетақы шоттарына жіберілген инвестициялық кіріс көрсетіледі;
100.00.016 IX-жолда "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес алынған және Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының активтерін ұлғайтуға бағытталған инвестициялық кірістер көрсетіледі;
100.00.016 X-жолда "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы Заң) сәйкес алынған және әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының активтерін ұлғайтуға бағытталған инвестициялық кірістер көрсетіледі;
100.00.016 XI жолда "Инвестициялық және венчурлық қорлар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Инвестициялық және венчурлық қорлар туралы Заң) сәйкес инвестициялық қызметтен акционерлік инвестициялық қорлар алған және акционерлік инвестициялық қордың кастодианы есепке алған инвестициялық кірістері көрсетіледі;
100.00.016 XII жолда "Жобалық қаржыландыру және секьюритилендіру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес арнайы қаржы компаниясы секьюритилендіру мәмілесі үшін алған қарызды талап ету құқығын беруден түскен кірістер көрсетіледі;
100.00.016 XIII-жолда сенімгерлік басқару құрылтайшысы алған (оның алуына жататын), мүлікті сенімгерлік басқарудан түсетін таза кіріс көрсетіледі;
100.00.016 XIV-жолда мақта қолхаттары бойынша міндеттемелерді орындауға кепілдік беру қоры мақта өңдеу ұйымдарынан алған жыл сайынғы міндетті жарналар сомасы көрсетіледі;
100.00.016 XV-жолда астық қолхаттары бойынша мiндеттемелердi орындауға кепiлдiк беру қоры астық қабылдау кәсiпорындарынан алған жыл сайынғы міндетті жарналар сомасы көрсетіледі;
100.00.016 XVI-жолда мақта (астық) қолхаттары бойынша мiндеттемелердi орындауға кепiлдiк беру қоры жүзеге асырылған кепілдік төлемдері жөніндегі талаптарды қанағаттандыру тәртібімен алған ақша сомасы көрсетіледі;

в строке 100.00.016 XVII указываются доходы государственной исламской специальной финансовой компании, полученные от сдачи в имущественный наем (аренду) и (или) при реализации недвижимого имущества, указанного в подпункте 6) пункта 3 статьи 519 Налогового кодекса, и земельных участков, занятых таким имуществом;
в строке 100.00.016 XVIII указываются доходы, полученные исламским банком в процессе управления деньгами в виде инвестиционных депозитов, направленные на счета депозиторов данных инвестиционных депозитов и находящиеся на них. Такие доходы не включают вознаграждение исламского банка;
в строке 100.00.016 XIX указываются доходы от уступки права требования долга, полученные исламской специальной финансовой компанией, созданной в соответствии с Законом Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг";
в строке 100.00.016 XX указываются доходы организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов физических лиц в соответствии с подпунктом 20) пункта 1 статьи 241 Налогового кодекса;
в строке 100.00.016 XXI указываются доходы автономного кластерного фонда, определенного Законом Республики Казахстан "Об инновационном кластере "Парк инновационных технологий", полученный из бюджета в виде целевого перечисления исключительно для создания совместных предприятий с участием транснациональных корпораций, а также для долевого участия в зарубежных инвестиционных фондах;
в строке 100.00.016 XXII указываются инвестиционные доходы Фонда гарантирования жилищного строительства в соответствии с Законом Республики Казахстан "О долевом участии в жилищном строительстве" в пределах средств, направленных на увеличение резерва для урегулирования гарантийных случаев;
в строке 100.00.016 XXIII указываются доходы некоммерческой организации, предусмотренные пунктом 2 статьи 289 Налогового кодекса;
в строке 100.00.016 XXIV указываются доходы поверенного (агента) уполномоченного органа в области образования в виде присужденной неустойки в связи с осуществлением деятельности по возмещению расходов бюджетных средств, а также по возврату государственных образовательных и государственных студенческих кредитов;
в строке 100.00.016 XXV указывается стоимость имущества, безвозмездно полученного венчурным фондом, созданным в соответствии Законом об инвестиционных и венчурных фондах, и предназначенного для безвозмездной передачи юридическим лицам, указанным в подпункте 6) пункта 1 статьи 293 Налогового кодекса;
2) в строке 100.00.017 указывается корректировка совокупного годового дохода в соответствии с пунктом 3 статьи 241 Налогового кодекса;

100.00.016 XVII-мемлекеттік ислам арнайы қаржы компаниясы осы Кодекстің 519-бабы 3-тармағының 6) тармақшасында көрсетілген жылжымайтын мүлікті және осындай мүлік орналасқан жер учаскелерін мүліктік жалға тапсырудан (жалға беруден) және (немесе) өткізу кезінде алған кіріс көрсетіледі;
100.00.016 XVIII-жолда ислам банкі инвестициялық депозиттер түріндегі ақшаны басқару процесінде алған, осы депозиттерге салымшылар жіберген және ұстап отырған кірістер көрсетіледі. Мұндай кірістер ислам банкінің пайыздарын қамтымайды;
100.00.016 XIX-жолда "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес құрылған исламның арнайы қаржы компаниясы алған қарызды талап ету құқығынан түскен кірістер көрсетіледі;
100.00.016 XX-жолда Салық кодексінің 241-бабы 1-тармағының 20) тармақшасына сәйкес жеке тұлғалардың депозиттеріне міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымның кірістері көрсетіледі;
100.00.016 XXI-жолда бюджеттен тек трансұлттық корпорациялардың қатысуымен бірлескен кәсіпорындар құру үшін, сондай-ақ шетелдік инвестициялық қорларға үлестік қатысу үшін ғана нысаналы есептеу түрінде алынған, "Инновациялық технологиялар паркі" инновациялық кластері туралы" Қазақстан Республикасының № 207-V Заңымен айқындалған автономдық кластерлік қордың кірістері көрсетіледі;
100.00.016 XXII-жолда "Тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы" Қазақстан Республикасының 2016 жылғы 7 сәуірдегі Заңына сәйкес кепілдік жағдайларын реттеуге арналған резервті ұлғайтуға бағытталған қаражаттар шегінде Тұрғын үй құрылысына кепілдік беру қорының инвестициялық кірістері көрсетіледі;
100.00.016 XXIII-жолда Салық кодексінің 289-бабы 2-тармағында көзделген коммерциялық емес ұйымның кірістері көрсетіледі;
100.00.016 XXIV-жолда білім беру саласындағы уәкілетті органның сенім білдірілген өкілінің (агентінің) бюджет қаражатының шығыстарын өтеу жөніндегі, сондай-ақ мемлекеттік білім беру кредиттері мен мемлекеттік студенттік кредиттерді қайтару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға байланысты ұйғарылған тұрақсыздық айыбы түріндегі кірістері көрсетіледі;
100.00.016 XXV-жолда Инвестициялық және венчурлық қорлар туралы Заңға сәйкес құрылған және Салық кодексінің 293-бабы 1-тармағының 6) тармақшасында көрсетілген заңды тұлғаларға өтеусіз беруге арналған венчурлік қордан өтеусіз алынған мүліктің құны көрсетіледі;
2) 100.00.017-жолда Салық кодексінің 241-бабының 3-тармағына сәйкес жылдық жиынтық табысты түзету көрсетіледі;

3) в строке 100.00.018 указывается совокупный годовой доход с учетом корректировок (100.00.015-100.00.016 + или - 100.00.017).
Сноска. Пункт 17 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. В разделе "Вычеты":
1) в строке 100.00.019 указывается себестоимость реализованных (использованных) товаров, стоимость приобретенных работ, услуг, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 242 Налогового кодекса. Определяется как 100.00.019 I – 100.00.019 II + 100.00.019 III + 100.00.019 IV + 100.00.019 V – 100.00.019 VI – 100.00.019 VII – 100.00.019 VIII – 100.00.019 IX;
в строке 100.00.019 I указывается балансовая стоимость запасов на начало налогового периода. Указанная строка заполняется согласно данным, определенным по бухгалтерскому балансу на начало налогового периода. У налогоплательщика, представляющего свою первоначальную декларацию, запасы на начало налогового периода могут отсутствовать;
строка 100.00.019 II заполняется согласно данным бухгалтерского баланса на конец налогового периода. В ликвидационной декларации, представляемой налогоплательщиком в течение налогового периода, строка 100.00.019 II заполняется на основании данных ликвидационного баланса;
в строке 100.00.019 III указывается стоимость:
поступивших в течение налогового периода запасов, в том числе приобретенных, полученных безвозмездно, в результате реорганизации путем присоединения, в качестве вклада в уставный капитал, а также поступивших по иным основаниям;
выполненных работ и оказанных услуг сторонними организациями, индивидуальными предпринимателями, частными нотариусами, адвокатами, физическими лицами.
Определяется сложением значений строк с 100.00.019 III А по 100.00.019 III H (100.00.019 III А + 100.00.019 III B + 100.00.019 III C + 100.00.019 III D + 100.00.019III E + 100.00.019 III F + 100.00.019 III G + 100.00.019 III H):
в строке 100.00.019 III А указывается себестоимость приобретенных, безвозмездно полученных в течение отчетного налогового периода налогоплательщиком запасов;
в строке 100.00.019 III B указывается стоимость финансовых услуг;
в строке 100.00.019 III С указывается стоимость рекламных услуг;
в строке 100.00.019 III D указывается стоимость консультационных услуг;
в строке 100.00.019 III E указывается стоимость маркетинговых услуг;
в строке 100.00.019 III F указывается стоимость дизайнерских услуг;
в строке 100.00.019 III G указывается стоимость инжиниринговых услуг;

3) 100.00.018-жолда түзетулерді ескере отырып, жылдық жиынтық табыс көрсетіледі (100.00.015-100.00.016 + немесе - 100.00.017).
Ескерту. 17-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. "Шегерімдер" деген бөлімде:
1) Салық кодексінің 242-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімдерге жатқызылатын өткізілген (қолданылған) тауарлардың, сатып алынған жұмыстар мен қызметтердің өзіндік құны көрсетіледі. 100.00.019 I – 100.00.019 II + 100.00.019 III + 100.00.019 IV + 100.00.019 V – 100.00.019 VI – 100.00.019 VII – 100.00.019 VIII – 100.00.019 IX ретінде айқындалады;
100.00.019 I-жолда қорлардың салық кезеңінің басына баланстық құны көрсетіледі. Аталған жол салық кезеңінің басына жасалған бухгалтерлік баланс бойынша айқындалатын ақпаратқа сәйкес толтырылады. Бастапқы декларацияны тапсырып отырған салық төлеушіде салық кезеңінің басына қорлар болмауы мүмкін.
100.00.019 II-жол салық кезеңінің соңына жасалған бухгалтерлік баланс бойынша айқындалатын ақпаратқа сәйкес толтырылады. Салық кезеңінің барысында тарату декларациясын тапсырып отырған салық төлеушіде 100.00.019 II-жол тарату балансының деректерінің негізінде толтырылады.
100.00.019 III-жолда:
салық кезеңінің ішінде келіп түскен қорларды, оның ішінде сатып, тегін, бірігу жолымен қайта ұйымдастыру нәтижесінде алынған, жарғылық капиталға салым ретінде алынған, сондай-ақ өзге де негіздемемен келіп түскен;
тарапты ұйымдар, дара кәсіпкерлер, жеке нотариустар, адвокаттар, жеке тұлғалар орындаған жұмыстар мен көрсеткен қызметтердің құны көрсетіледі.
100.00.019 III А бастап 100.00.019 III H дейінгі (100.00.019 III А + 100.00.019 III B + 100.00.019 III C + 100.00.019 III D + 100.00.019III E + 100.00.019 III F + 100.00.019 III G + 100.00.019 III H) жолдарының мәндерін қосумен айқындалады:
100.00.019 III А-жолда жолда салық төлеушінің есепті салық кезеңі ішінде сатып алған, өтеусіз алған қорлардың өзіндік құны көрсетіледі;
100.00.019 III B-жолда қаржылық қызметтердің құны көрсетіледі;
100.00.019 III С-жолда жарнамалық қызметтердің құны көрсетіледі;
100.00.019 III D-жолда консультация қызметтердің құны көрсетіледі;
100.00.019 III E-жолда маркетинг қызметтердің құны көрсетіледі;
100.00.019 III F-жолда дизайнерлік қызметтердің құны көрсетіледі;
100.00.019 III G-жолда инжиниринг қызметтердің құны көрсетіледі;

в строке 100.00.019 III H указываются стоимость приобретенных в течение отчетного налогового периода прочих работ и услуг. Данная строка не включает суммы расходов по приобретенным работам, услугам, относимые на вычеты по строкам с 100.00.010 по 100.00.019 декларации;
в строке 100.00.019 IV указывается сумма расходов по начисленным доходам работников и иным выплатам физическим лицам, относимые на вычеты;
в строке 100.00.019 V указывается стоимость работ и услуг, себестоимость запасов, которые были признаны расходами будущих периодов в предыдущих налоговых периодах и относимые на вычеты в отчетном налоговом периоде;
в строке 100.00.019 VI указывается стоимость работ и услуг, себестоимость запасов, которые признаются последующими расходами по фиксированным активам, арендуемым основным средствам, объектам преференций;
в строке 100.00.019 VII указываются стоимость работ и услуг, себестоимость запасов, включаемые в первоначальную стоимость фиксированных активов, объектов преференций, активов, не подлежащих амортизации;
в строке 100.00.019 VIII указываются стоимость работ и услуг, себестоимость запасов, не относимые на вычеты на основании  статьи 264 Налогового кодекса, за исключением стоимости, отражаемой по строке 100.00.019 VII, в том числе сумма расходов по естественной убыли запасов, сумма расходов, не подлежащая отнесению на вычеты в соответствии с пунктом 5 статьи 242 Налогового кодекса. Кроме того, по данной строке отражается себестоимость запасов, которая относится на вычеты по строкам с 100.00.019 по 100.00.027 декларации;
в строке 100.00.019 IX указываются стоимость работ и услуг, себестоимость запасов, признаваемые в отчетном налоговом периоде расходами будущих периодов и подлежащие отнесению на вычеты в последующие налоговые периоды;
2) в строке 100.00.020 указывается общая сумма расходов по неустойке (штрафам, пени), относимая на вычеты в соответствии с пунктом 7 статьи 243 Налогового кодекса;
3) в строке 100.00.021 указывается сумма налога на добавленную стоимость, относимая на вычеты по основаниям, установленным пунктом 9 статьи 243 Налогового кодекса;
4) в строке 100.00.022 указывается сумма вычета по начисленным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 11 статьи 243 Налогового кодекса, сумма отчислений, уплаченных в фонд социального медицинского страхования в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 12 статьи 243 Налогового кодекса и обязательные пенсионные взносы работодателя (ОПВР);

100.00.019 III H-жолда жолда есепті салық кезеңі ішінде сатып алған өзге де жұмыстар мен қызметтер құны көрсетіледі. Бұл жол декларацияның 100.00.010 – 100.00.019-жолдары бойынша шегерімге жатқызылатын сатып алынған жұмыстар, қызметтер бойынша шығыстардың сомаларын қоспайды;
100.00.019 IV-жолда шегерімге жатқызылатын қызметкерлердің есептелген кірістері мен жеке тұлғаларға өзге де төлемдер бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі;
100.00.019 V-жолда өткен салық кезеңдерінде алдағы кезеңдер шығыстары ретінде танылған және есепті салық кезеңінде шегерімдерге жатқызылған жұмыстар мен қызметтердің құны, қорлардың өзіндік құны көрсетіледі;
100.00.019 VI-жолда тіркелген активтер, жалға алынған негізгі құралдар, преференция объектілері бойынша кейінгі шығыстар болып танылған жұмыстар мен қызметтердің құны, қорлардың өзіндік құны көрсетіледі;
100.00.019 VII-жолда тіркелген активтердің, преференция объектілерінің, амортизацияға жатпайтын, активтердің бастапқы құнына енетін, жұмыстар мен қызметтердің құны, қорлардың өзіндік құны көрсетіледі;
100.00.019 VIII-жолда 100.00.019 VII жолы бойынша көрсетілетін құнды қоспағанда, Салық кодексінің 264-бабы 1)20) тармақшаларының негізінде шегерімдерге жатқызылмайтын жұмыстар мен қызметтердің құны, қорлардың өзіндік құны, оның ішінде қорлардың табиғи кемуі бойынша шығыстардың сомасы Салық кодексінің 242-бабы 5-тармағына сәйкес шегерімдерге жатқызуға жатпайтын шығыстардың сомасы көрсетіледі. Бұдан басқа, осы жол бойынша декларацияның 100.00.019 – 100.00.027-жолдары бойынша шегерімдерге жатқызылуы тиіс қорлардың өзіндік құны көрсетіледі.
100.00.019 IX-жолда алдағы кезеңдердің шығыстары ретінде танылатын жұмыстар мен қызметтердің құны, қорлардың өзіндік құны көрсетіледі және кейінгі салық кезеңдерінде шегерімдерге жатқызылуы тиіс;
2) 100.00.020-жолда Салық кодексінің 243-бабы 7-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын тұрақсыздық айыптар (айыппұлдар, өсімпұлдар) бойынша шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 100.00.021-жолда Салық кодексінің 243-бабы 9-тармағымен белгіленген негіздер бойынша шегерімге жатқызылатын қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
4) 100.00.022-жолда Салық кодексінің 243-бабы 12-тармағына сәйкес шегерімге жататын, "Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Заңына сәйкес әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына және жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары (әрі қарай – ЖМЗЖ) аударылған, төленген сомасы, Салық кодексінің 243-бабы 11-тармағына сәйкес шегерімдерге жатқызылған, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына есептелген әлеуметтік аударымдар бойынша шегерімнің сомасы көрсетіледі;

5) в строке 100.00.023 указывается сумма вычета по вознаграждению, определенная в соответствии со статьей 246 Налогового кодекса;
6) в строке 100.00.024 указывается сумма вычета представительских расходов, определенная в соответствии со статьей 245 Налогового кодекса;
7) в строке 100.00.025 указывается сумма вычета по сомнительным требованиям, определенная в соответствии со статьей 248 Налогового кодекса;
8) в строке 100.00.026 указывается сумма вычетов по фиксированным активам и арендованным основным средствам, определенная в соответствии со статьями 265266267268269270271272 и 273 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма строк 100.02.011 и 100.02.012;
9) в строке 100.00.027 указываются сумма вычетов по инвестиционным налоговым преференциям:
определенных в соответствии со статьями 274, 275 и 276 Налогового кодекса;
по контрактам, заключенным с уполномоченным государственным органом по инвестициям до 1 января 2009 года в соответствии Предпринимательским кодексом Республики Казахстан, в виде части стоимости введенных в эксплуатацию в рамках инвестиционного проекта фиксированных активов;
10) в строке 100.00.028 указывается сумма расходов, относимая на вычеты в соответствии со статьей 250 Налогового кодекса, в том числе:
в строке 100.00.028 I указываются     депозиты, включая остатки на корреспондентских счетах, размещенных в банках;
в строке 100.00.028 II указываются   кредиты (за исключением финансового лизинга), предоставленные банкам и клиентам;
в строке 100.00.028 III указывается  дебиторская задолженность по документарным расчетам и гарантиям;
в строке 100.00.028 IV указываются условные обязательства по непокрытым аккредитивам, выпущенным или подтвержденным гарантиям;
11) в строке 100.00.029 указываются вычеты страховой, перестраховочной организации, в соответствии со статьей 249 Налогового кодекса;
12) в строке 100.00.030 указываются вычеты по уменьшению активов перестрахования, в соответствии со статьей 251 Налогового кодекса;
13) в строке 100.00.031 указываются вычеты по расходам на ликвидацию полигонов размещения отходов и сумм отчислений в ликвидационный фонд полигонов размещения отходов, в соответствии со статьей 253 Налогового кодекса;
14) в строке 100.00.032 указываются вычеты по расходам на научно-исследовательские, научно-технические работы и приобретение исключительных прав на объекты интеллектуальной собственности, в соответствии со статьей 254 Налогового кодекса;
15) в строке 100.00.033 указываются вычеты расходов по страховым премиям и взносам участников систем гарантирования, в соответствии со статьей 256 Налогового кодекса;

5) 100.00.023-жолда Салық кодексінің 246-бабына сәйкес айқындалған сыйақылар бойынша шегерім сомасы көрсетіледі;
6) 100.00.024-жолда Салық кодексінің 245-бабына сәйкес айқындалған өкілдік шығыстардың шегерім сомасы көрсетіледі;
7) 100.00.025-жолда Салық кодексінің 248-бабына сәйкес айқындалған күмәнді талаптар бойынша шегерім сомасы көрсетіледі.
8) 100.00.026-жолда Салық кодексінің 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272 және 273-баптарына сәйкес айқындалған тіркелген активтер мен негізгі құралдар бойынша шегерім сомасы көрсетіледі. Аталған жолға 100.02.011 және 100.02.012-жолдарының сомасы көшіріледі;
9) 100.00.027-жолда:
Салық кодексінің 274, 275 және 276-баптарына сәйкес айқындалған;
тіркелген активтердің инвестициялық жобасы шеңберінде пайдалануға енгізілген құнының бір бөлігі түрінде Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес 2009 жылғы 1 қаңтарға дейін инвестициялар бойынша мемлекеттік уәкілетті органмен жасасқан келісімшарттар бойынша инвестициялық салық преференциялары бойынша шегерімдердің сомасы көрсетіледі;
10) 100.00.028-жолда Салық кодексінің 250-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын шығыстар сомасы көрсетіледі, оның ішінде:
100.00.028 I-жолда басқа банктерде орналастырылған, корреспонденттік шоттардағы қалдықтарды қоса алғанда, депозиттер көрсетіледі;
100.00.028 II-жолда басқа банктер мен клиенттерге берілген кредиттерге (қаржы лизингін қоспағанда) көрсетіледі;
100.00.028 III-жолда құжаттық есеп-қисаптар мен кепілдіктер бойынша дебиторлық берешек көрсетіледі;
100.00.028 IV-жолда жабылмаған аккредитивтерге, шығарылған немесе расталған кепілдіктер бойынша шартты міндеттемелер көрсетіледі;
11) 100.00.029-жолда Салық кодексінің 249-бабына сәйкес сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдарының шегерімдері көрсетіледі;
12) 100.00.030-жолда Салық кодексінің 251-бабына сәйкес Қайта сақтандыру активтерін азайту бойынша шегерім көрсетіледі;
13) 100.00.031-3жолда Салық кодексінің 253-бабына сәйкес қалдықтарды орналастыру полигондарын жоюға арналған шығыстар бойынша шегерімдер және қалдықтарды орналастыру полигондарын жою қорына аударымдар сомасының шегерімдері көрсетіледі;
14) 100.00.032-жолда Салық кодексінің 254-бабына сәйкес ғылыми-зерттеу жұмыстарына, ғылыми-техникалық жұмыстарға арналған және зияткерлік меншік объектілеріне айрықша құқықтарды сатып алуға арналған шығыстар бойынша шегерім көрсетіледі;
15) 100.00.033-жолда Салық кодексінің 256-бабына сәйкес кепілдік беру жүйелеріне қатысушылардың сақтандыру сыйлықақылары мен жарналары бойынша шығыстарды шегеру көрсетіледі;

16) в строке 100.00.034 указываются вычет членских взносов субъектов частного предпринимательства в соответствии с пунктом 10 статьи 243 Налогового кодекса;
17) в строке 100.00.035 указываются вычет превышения суммы отрицательной курсовой разницы над суммой положительной курсовой разницы, в соответствии со статьей 262 Налогового кодекса;
18) в строке 100.00.036 указывается вычет налогов и платежей в бюджет, в соответствии со статьей 263 Налогового кодекса;
19) в строке 100.00.037 указывается вычет сумм компенсаций при служебных командировках и поездах членов органа управления налогоплательщика, в том числе:
в строке 100.00.037 I расходы по компенсациям при служебных командировках, в соответствии с пунктом 1 статьи 244 Налогового кодекса;
в строке 100.00.037 II расходы по компенсациям при поездках членов совета директоров или иного органа управления налогоплательщика, не являющегося высшим органом управления, понесенные в связи с выполнением возложенных на них управленческих обязанностей, кроме компенсации при служебных командировках, в соответствии с пунктом 3 статьи 244 Налогового кодекса;
20) в строке 100.00.038 указывается вычет по выплаченным сомнительным обязательствам, в соответствии со статьей 247 Налогового кодекса;
21) в строке 100.00.039 указывается сумма прочих расходов, относимая на вычеты в соответствии с Налоговым кодексом;
22) в строке 100.00.040 указывается итоговая сумма вычетов. В данную строку переносится значение строки 100.00.040 I или строки 100.00.040 II, или строки 100.00.040 III, или строки 100.00.040 IV. Если заполнена строка 100.00.040 II, переносится значение строки 100.00.038 II. Если отмечена строка 11 – переносится значение строки 100.00.038 III. В иных случаях переносится строка 100.00.040 I:
в строке 100.00.040 I указывается общая сумма вычетов, определенная как сумма строк с 100.00.019 по 100.00.039.
Некоммерческими организациями, которые ведут раздельный налоговый учет, в строках 100.00.018 по 100.00.039 указывается сумма расходов по доходам, подлежащим налогообложению в общеустановленном порядке;
в строке 100.00.040 II указывается относимая на вычет в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса сумма расходов некоммерческой организации. В данную строку переносится строка 100.10.026;
в строке 100.00.040 III указывается сумма расходов, подлежащая отнесению на вычеты резидентами, имеющими постоянное(-ые) учреждение (-я) за пределами Республики Казахстан. Определяется как разница строки 100.00.040 I и итоговое значение графы К формы 100.05;

16) 100.00.034 жолында Салық кодексінің 243-бабының 10-тармағына сәйкес жеке кәсіпкерлік субъктерінің мүшелік жарналары шегерімі көрсетіледі;
17) 100.00.035-жолда Салық кодексінің 262-бабына сәйкес теріс бағамдық айырма сомасының оң бағамдық айырма сомасынан асып кетуін шегеру көрсетіледі;
18) 100.00.036-жолда Салық кодексінің 263-бабына сәйкес салықтардың және бюджетке төленетін төлемдердің шегерімі көрсетіледі;
19) 100.00.037-жолда салық төлеушінің басқару органы мүшелерінің қызметтік іссапарлары және сапарлары кезіндегі өтемақылар сомасының шегерімі көрсетіледі, оның ішінде:
100.00.037 I-жолда Салық кодексінің 244-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын қызметтік іссапарлар кезінде өтемақылар көрсетіледі;
100.00.037 II-жолда Салық кодексінің 244-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеушінің директорлар кеңесі мүшелерінің немесе жоғары басқару органы болып табылмайтын, өзге басқару органы мүшелерінің сапарлары кезінде, өздеріне жүктелген басқарушылық міндеттерді орындауға байланысты шеккен өтемақылар жөніндегі шығыстар бойынша шегерім көрсетіледі.
20) 100.00.038-жолда Салық кодексінің 247-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын төленген күмәнді талаптар көрсетіледі;
21) 100.00.039-жолда Салық кодексіне сәйкес шегерімдерге жатқызылатын басқа да шығындар сомасы көрсетіледі;
22) 100.00.040-жолда шегерімдердің қорытынды сомасы көрсетіледі. Аталған жолға 100.00.040 І жолының немесе 100.00.040 ІІ, немесе 100.00.040 ІІІ, немесе 100.00.040 ІV жолының мәні көшіріледі. Егер 100.00.040 ІІ жол толтырылса, 100.00.038 ІІ жолдың мәні көшіріледі. Егер 11-жол белгіленсе, 100.00.038 ІІІ жолдың мәні көшіріледі. Өзге жағдайларда 100.00.040 І жолы көшіріледі:
100.00.040 I-жолда 100.00.018 бастап 100.00.039 дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын шегерімдердің жалпы сомасы көрсетіледі.
Коммерциялық емес ұйымдар бөлек салықтық есепке алуды жүргізетін 100.00.019 – 100.00.039-жолдарда жалпыға бiрдей белгiленген тәртiппен салық салуға жататын кірістер бойынша шығыстар сомасы көрсетіледі;
100.00.040 II-жолда коммерциялық емес ұйымдардың Салық кодексінің 289-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын шығыстарының сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 100.10.026-жолы көшіріледі;
100.00.040 III-жолда Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде тұрақты мекеме(-лері)сі бар резиденттер шегерімге жатқызуы тиіс шығыстардың сомасы көрсетіледі. 100.00.040 I жолының және 100.05-нысанның К бағанының қорытынды мәнінің айырмасы ретінде айқындалады;

в строке 100.00.040 IV указывается сумма расходов, подлежащая отнесению на вычеты участниками МФЦА.
Сноска. Пункт 18 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19 В разделе "Корректировка доходов и вычетов в соответствии с Налоговым кодексом":
в строке 100.00.041 указывается сумма корректировок доходов и вычетов, определяемая в соответствии со статьями 286 и 287 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 100.00.041 I и 100.00.041 II (100.00.041 I – 100.00.041 II):
в строке 100.00.041 I указывается сумма корректировки доходов, определяемая в соответствии со статьями 286 и 287 Налогового кодекса;
в строке 100.00.041 II указывается сумма корректировки вычетов, определяемая в соответствии со статьями 286 и 287 Налогового кодекса.
20. В разделе "Корректировка доходов и вычетов в соответствии с Законом Республики Казахстан "О трансфертном ценообразовании" (далее – Закон о трансфертном ценообразовании):
в строке 100.00.042 указывается сумма корректировки доходов, определяемая в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;
в строке 100.00.043 указывается сумма корректировки вычетов, определяемая в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании.
Сноска. Пункт 20 - в редакции приказа Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. В разделе "Расчет налогооблагаемого дохода":
1) в строке 100.00.044 указывается налогооблагаемый доход (убыток). Определяется как 100.00.018 – 100.00.040 + 100.00.041 + 100.00.042 – 100.00.043);
2) в строке 100.00.045 указывается сумма доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан. В данную строку переносятся итоговое значение графы F формы 100.05. Строка 100.00.026 носит справочный характер;
3) в строке 100.00.046 указывается сумма дохода, подлежащего освобождению от налогообложения, в том числе:
в строке 100.00.046 I сумма дохода подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами согласно пункту 5 статьи 2 Налогового кодекса;
в строке 100.00.046 II сумма дохода освобожденного в соответствии с Конституционным законом (100.12.013);
4) в строке 100.00.047 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка) с учетом особенностей международного налогообложения. Строка 100.00.047 определяется 100.00.044 – 100.00.046;

100.00.040 IV-жолда АХҚО қатысушылары шегерімге жатқызуға тиіс барлық шығындар көрсетіледі.
Ескерту. 18-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. "Салық кодексіне сәйкес кірістер мен шегерімдерді түзету" деген бөлімде:
100.00.041-жолда Салық кодексінің 286 және 287-баптарына сәйкес айқындалатын, кірістер мен шегерімдерді түзетудің сомасы көрсетіледі. 100.00.041 I және 100.00.041 II (100.00.041 I – 100.00.041 II) жолдарының айырмасы ретінде айқындалады:
100.00.041 І жолда Салық кодексінің 286 және 287-баптарына сәйкес айқындалатын кірістерді түзетудің сомасы көрсетіледі;
100.00.041 ІІ жолда Салық кодексінің 286 және 287-баптарына сәйкес айқындалатын шегерімдерді түзетудің сомасы көрсетіледі.
20. "Трансферттік баға белгілеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Трансферттік баға белгілеу туралы Заң) сәйкес кірістер мен шегерімдерді түзету:
100.00.042-жолда Трансферттік баға белгілеу туралы Заңға сәйкес айқындалатын кірістерді түзетудің сомасы көрсетіледі;
100.00.043-жолда Трансферттік баға белгілеу туралы Заңға сәйкес айқындалатын шегерімдерді түзетудің сомасы көрсетіледі.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. "Салық салынатын кірісті есептеу" деген бөлімде:
1) 100.00.044-жолда салық салынатын кіріс (залал) сомасы көрсетіледі. 100.00.018 – 100.00.040 + 100.00.041 + 100.00.042 – 100.00.043) ретінде айқындалады;
2) 100.00.045-жолда резидент-салық төлеуші Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі көздерден алған кірістерінің сомасы көрсетіледі. Аталған жолға 100.05-нысанының Ғ бағанының қорытынды мәні көшіріледі. 100.00.045-жол анықтамалық сипатқа ие;
3) 100.00.046-жолда салық салудан босатылуы тиіс кіріс сомасы көрсетіледі, оның ішінде:
100.00.046 I-жолда Салық кодексінің 2-бабының 5-тармағына сәйкес халықаралық келісімшарттарға сәйкес салық салудан босатылатын кіріс көрсетіледі;
100.00.046 II-жолда "АХҚО туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына сәйкес салық салудан босатылатын кіріс (100.12.013) көрсетіледі;
4) 100.00.047-жолда халықаралық салық салу ерекшелігін ескере отырып, салық салынатын кіріс (шығын) сомасы көрсетіледі. 100.00.047-жол 100.00.044 – 100.00.046 айқындалады;

5) в строке 100.00.048 указывается суммарная прибыль контролируемых иностранных компаний (далее – КИК) и постоянных учреждений контролируемых иностранных компаний (далее – ПУ КИК), определенная в соответствии со статьей 297 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы L формы 100.09;
6) в строке 100.00.049 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка) с учетом суммарной прибыли КИК и ПУ КИК. Строка 100.00.049 определяется, как 100.00.047 + 100.00.048;
7) в строке 100.00.050 указываются убытки от реализации объектов незавершенного строительства, неустановленного оборудования, за исключением активов, выкупленных для государственных нужд в соответствии с законами Республики Казахстан;
8) в строке 100.00.051 указывается убыток, подлежащий переносу в соответствии с пунктом 1 статьи 300 Налогового кодекса. Если строка 100.00.049 имеет отрицательное значение, строка 100.00.051 определяется как сумма модуля строки 100.00.049, и строк 100.00.050, 100.02.008 I. Если строка 100.00.049 имеет положительное значение, в строку 100.00.051 переносится строка сумма строк 100.00.050 и 100.02.008 I;
9) в строке 100.00.052 указывается сумма уменьшения налогооблагаемого дохода в соответствии со статьей 288 Налогового кодекса. Строка 100.00.052 включает в себя строки 100.00.052 I и 100.00.052 II:
в строке 100.00.052 I указывается уменьшение налогооблагаемого дохода на расходы в соответствии с пунктом 1 статьи 288 Налогового кодекса, в том числе:
в строке 100.00.052 I А указываются расходы, на которые налогоплательщик вправе уменьшить налогооблагаемый доход в соответствии с подпунктами 1) и 2) пункта 1 статьи 288 Налогового кодекса;
в строке 100.00.052 I В указываются расходы, на которые налогоплательщик вправе уменьшить налогооблагаемый доход в соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 288 Налогового кодекса;
в строке 100.00.052 II уменьшение налогооблагаемого дохода на доходы в соответствии с пунктом 2 статьи 288 Налогового кодекса;
10) в строке 100.00.053 указывается налогооблагаемый доход с учетом уменьшения, исчисленного в соответствии со статьей 288 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 100.00.049 и 100.00.052 (100.00.046 – 100.00.052). В случае если строка 100.00.052 больше строки 100.00.049, в строке 100.00.053 указывается ноль;
11) в строке 100.00.054 указываются убытки, перенесенные из предыдущих налоговых периодов;
12) в строке 100.00.055 указывается налогооблагаемый доход с учетом перенесенных из предыдущих налоговых периодов убытков. Заполняется в случае, если в строке 100.00.053 отражено положительное значение. Определяется как разница строк 100.00.053 и 100.00.054 (100.00.053 – 100.00.054). Если строка 100.00.054 больше строки 100.00.053, в строке 100.00.055 указывается ноль.

5) 100.00.048-жолда Бақыланатын шетелдік компаниялардың (бұдан әрі – БШК) және бақыланатын шетелдік компаниялардың тұрақты мекемелерінің (бұдан әрі – БШК ТМ) Салық кодексінің 297-бабына сәйкес айқындалған жиынтық пайдасы көрсетіледі. Аталған жолға 100.09-нысанының L бағанының қорытынды мәні көшіріледі;
6) 100.00.049-жолда БШК және БШК ТМ жиынтық пайдасын ескере отырып, салық салынатын кіріс (шығын) сомасы көрсетіледі. 100.00.049-жол 100.00.047 және 100.00.048-жолдардың сомасы ретінде айқындалады (100.00.047+100.00.048);
7) 100.00.050-жолда Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекет мұқтажы үшін сатып алынған активтерді қоспағанда, аяқталмаған құрылыс объектілерін, орнатылмаған жабдықты өткізуден шығын көрсетіледі;
8) 100.00.051-жолда Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағына сәйкес көшірілуі тиіс шығын көрсетіледі. Егер 100.00.049-жолда теріс мән болса, 100.00.051-жол 100.00.049, 100.00.050-жолдарының және 100.02.008 І жолының модулінің сомасы ретінде айқындалады. Егер 100.00.049-жолда оң мән болса, 100.00.051-жолына 100.00.050 және 100.02.008 I жолдарының сомасы көшіріледі;
9) 100.00.052-жолда Салық кодексінің 288-бабына сәйкес салық салу кірісін азайту сомасы көрсетіледі. 100.00.052-жолы 100.00.052 I және 100.00.052 II жолдарын қамтиды:
100.00.052 I-жолда Салық кодексінің 288-бабы 1-тармағына сәйкес салық салынатын кірісті шығыстар түрлеріне азайту көрсетіледі, оның ішінде:
100.00.052 I А-жолда салық төлеуші салық салынатын кірісті Салық кодексінің 288-бабы 1-тармағаның 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген шығыстар түрлеріне азайту көрсетіледі;
100.00.052 I В-жолда салық төлеуші салық салынатын кірісті Салық кодексінің 288-бабының 1 тармағаның 4) тармақшсында көрсетілген шығыстар түрлеріне азайту көрсетіледі;
100.00.052 II-жолда салық төлеуші Салық кодексінің 288-бабының 2-тармағына сәйкес кіріс түрлеріне салық салынатын кірісті азайту көрсетіледі;
10) 100.00.053-жолда Салық кодексінің 288-бабына сәйкес есептелген азайтуды ескере отырып салық салынатын кіріс көрсетіледі. 100.00.049 және 100.00.052-жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (100.00.049 – 100.00.052). Егер 100.00.052-жол 100.00.049-жолдан артық болса, 100.00.053-жолда нөл көрсетіледі;
11) 100.00.054-жолда алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген шығындар көрсетіледі;
12) 100.00.055-жолда алдыңғы салық кезеңінен көшірілген залалдарды есепке ала отырып салық салынатын кіріс көрсетіледі. Егер 100.00.053-жолда оң мән көрсетілген жағдайда, толтырылады. 100.00.053 және 100.00.054-жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (100.00.053 – 100.00.054). Егер 100.00.054-жол 100.00.053-жолдан артық болса, 100.00.055-жолда нөл көрсетіледі.

22. В разделе "Расчет налогового обязательства":
1) в строке 100.00.056 указывается ставка КПН в соответствии со статьей 313 Налогового кодекса в процентах. В случае если налогоплательщик использует одновременно ставки в размере 20 и 10 %, то строка 100.00.056 не заполняется;
2) в строке 100.00.057 указывается сумма КПН с налогооблагаемого дохода. Определяется как произведение строк 100.00.055 и 100.00.056 (100.00.055 x 100.00.056). В случае если налогоплательщик использует одновременно ставки в размере 20 и 10 %, то в строке 100.00.058 указывается сумма КПН, определенная на основе данных раздельного налогового учета;
3) в строке 100.00.058 указывается сумма исчисленного КПН за налоговый период в соответствии с пунктом 1 статьи 302 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 100.00.057, 100.00.058 I, 100.00.058 II, 100.00.058 III, 100.00.058 IV, 100.00.058 V, 100.00.058 VI, 100.00.58 VII (100.00.057 – 100.00.058 I – 100.00.058 II – 100.00.058 III – 100.00.058 IV – 100.00.058 V – 100.00.058 VI – 100.00.058 VII). Если полученная разница меньше ноля, то в строке 100.00.058 указывается ноль:
в строке 100.00.058 I указывается сумма уплаченных за пределами Республики Казахстан налогов на доходы или идентичного вида подоходного налога с доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан, которая зачитывается при уплате КПН в Республике Казахстан в соответствии со статьей 303 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы I формы 100.05;
в строке 100.00.058 II указывается сумма зачета иностранного подоходного налога с финансовой прибыли КИК или ПУ КИК, исчисленного в соответствии с пунктом 4 статьи 303 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы О формы 100.09;
в строке 100.00.058 III указывается сумма КПН, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде выигрыша, которая в соответствии с пунктом 2 статьи 302 Налогового кодекса уменьшает сумму КПН, подлежащего уплате в бюджет;
в строке 100.00.058 IV указывается сумма КПН, удержанного у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, и перенесенная из предыдущих налоговых периодов в соответствии с пунктом 3 статьи 302 Налогового кодекса;
в строке 100.00.058 V указывается сумма КПН, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, которая в соответствии с пунктом 2 статьи 302 Налогового кодекса уменьшает сумму КПН, подлежащего уплате в бюджет;
в строке 100.00.058 VI указывается сумма КПН, удержанного у источника выплаты в соответствии со статьей 653 Налогового кодекса;

22. "Салықтық міндеттеменің есебі" деген бөлімде:
1) 100.00.056-жолда Салық кодексінің 313-бабына сәйкес КТС мөлшерлемесі пайызда көрсетіледі. Егер салық төлеуші 20 және 10 % мөлшеріндегі ставкаларды бір мезгілде қолданатын болса, онда 100.00.056-жол толтырылмайды;
2) 100.00.057-жолда салық салынатын кірістің КТС сомасы көрсетіледі. 100.00.055 және 100.00.056-жолдарының (100.00.055 х 100.00.056) туындысы ретінде айқындалады. Егер салық төлеуші 20 және 10 % мөлшеріндегі ставкаларды бір мезгілде қолданатын болса, онда 100.00.058-жолда бөлек салық есебі деректерінің негізінде айқындалған КТС сомасы көрсетіледі;
3) 100.00.058-жолда Салық кодексінің 302-бабы 1-тармағына сәйкес салық кезеңі ішінде есептелген КТС сомасы көрсетіледі. 100.00.057, 100.00.058 I, 100.00.058 II, 100.00.058 III, 100.00.058 IV, 100.00.058 V, 100.00.058 VI, 100.00.58 VII (100.00.057 – 100.00.058 I – 100.00.058 II – 100.00.058 III – 100.00.058 IV – 100.00.058 V – 100.00.058 VI – 100.00.058 VII) жолдарының айырмасы ретінде айқындалады. Егер алынған айырма нөлден төмен болса, онда 100.00.058-жолда нөл көрсетіледі.
100.00.058 I-жолда Салық кодексінің 303-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында КТС төлеу кезінде ескерілетін Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде төленген кіріске салықтардың немесе резидент-салық төлеуші Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі көздерден алған кірістерге соған ұқсас кіріс салығының түрлерінің сомасы көрсетіледі. Аталған жолға 100.05-нысанының І бағанының қорытынды мәні көшіріледі;
100.00.058 II-жолда Салық кодексінің 303-бабы 4-тармағына сәйкес есептелген БШК-ың немесе БШК ТМ-нің қаржылық пайдасынан шетелдік кіріс салығын есепке жатқызу сомасы көрсетіледі. Аталған жолға 100.09-нысанының О бағанының қорытынды мәні көшіріледі;
100.00.058 III-жолда Салық кодексінің 302-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс КТС сомасына кемітілетін салық кезеңінде ұтыс түріндегі кірістен төлем көзінен ұсталған КТС сомасы көрсетіледі;
100.00.058 IV-жолда алдыңғы салық кезеңдерінде сыйақы түріндегі кірістен төлем көзінен ұсталған және Салық кодексінің 302-бабы 3-тармағына сәйкес көшірілген КТС сомасы көрсетіледі;
100.00.058 V-жолда бюджетке төленуі тиіс КТС сомасына кемітілетін, Салық кодексінің 302-бабы 2-тармағына сәйкес сыйақы түріндегі кірістен салық кезеңінде төлем көзінен ұсталған КТС сомасы көрсетіледі;
100.00.058 VI-жолда Салық кодексінің 653-бабына сәйкес кірістің төлем көзінен ұсталған КТС сомасы көрсетіледі;

в строке 100.00.058 VII указывается сумма КПН, удержанного у источника выплаты в Республике Казахстан в налоговом периоде с дохода или уплаченного КПН с налогооблагаемого дохода КИК из источников в Республике Казахстан в соответствии с подпунктом 1) или 2) пункта 1 статьи 302 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы Q формы 100.09;
4) в строке 100.00.059 указывается сумма исчисленного КПН за налоговый период с учетом уменьшения. Определяется как 100.00.058 – 100.00.059 I;
в строке 100.00.059 I указывается сумма уменьшения КПН за налоговый период в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан;
5) в строке 100.00.060 указывается чистый доход юридического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение в соответствии с пунктом 1 статьи 652 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 100.00.055 и 100.00.057 (100.00.055 – 100.00.057);
6) в строке 100.00.061 указывается сумма КПН на чистый доход:
в строке 100.00.061 I указывается сумма КПН на чистый доход, исчисленного в соответствии с пунктом 1 статьи 652 Налогового кодекса, за исключением суммы КПН, на которую осуществляется зачет в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 302 Налогового кодекса и статьи 303 Налогового кодекса, по ставке 15 процентов;
в строке 100.00.061 II указывается сумма КПН на чистый доход, исчисленная в соответствии со статьей 670 Налогового кодекса по ставке, предусмотренной международным договором. Если налогоплательщиком применяются положения международного договора в отношении КПН на чистый доход, указывается ставка КПН на чистый доход;
строка 100.00.061 III заполняется в случае, если заполнена строка 100.00.061 II. В данной строке указывается код страны согласно пункту 52 настоящих Правил, с которой Республикой Казахстан заключен международный договор;
строка 100.00.061 IV заполняется в случае, если заполнена строка 100.00.062 II. В данной строке указывается наименование международного договора;
7) в строке 100.00.062 указывается итоговая сумма исчисленного КПН. Определяется как 100.00.059 + 100.00.061 I или 100.00.061 II.
23. Налогоплательщики, которые обязаны вести раздельный налоговый учет в случаях, предусмотренных Налоговым кодексом, составляют Декларацию (форма 100.00) и приложения к ней (формы 100.01 – 100.11, кроме формы 100.06) в целом по всем видам деятельности на основе данных раздельного налогового учета и не применяет формулы, предусмотренные в декларации (форма 100.00), если применение таких формул приведет к искажению значений, подлежащих отражению в данной декларации.

100.00.058 VII-жолда Салық кодексінің 302-бабы 1-тармағының 1) немесе 2) тармақшаларына сәйкес салық кезеңінде кірісінен Қазақстан Республикасының төлем көзінен ұсталған КТС немесе Қазақстан Республикасындағы көздерден БШК-ның салық салынатын кірісінен төленген КТС сомасы көрсетіледі. Аталған жолға 100.09-нысанының Q бағанының қорытынды мәні көшіріледі;
4) 100.00.059-жолда азайтуды есепке ала отырып, салық кезеңі үшін есептелген КТС сомасы көрсетіледі. 100.00.058 – 100.00.059 I ретінде айқындалады.
100.00.059I-жолда Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салық кезеңі үшін КТС азайту сомасы көрсетіледі;
5) 100.00.060-жолда Салық кодексінің 652-бабы 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекеме арқылы қызметінен түскен бейрезидент-заңды тұлғаның таза кірісі көрсетіледі. 100.00.055 және 100.00.057-жолдарының (100.00.055 – 100.00.057) айырмасы ретінде айқындалады;
6) 100.00.061-жолда таза кіріске КТС сомасы көрсетіледі;
100.00.061 I-жолда Салық кодексінің 302-бабы 2 және 3-тармақтарына және Салық кодексінің 303-бабына сәйкес КТС есебiне жатқызу жүзеге асырылатын сомасын қоспағанда, Салық кодексінің 652-бабы 1-тармағына сәйкес 15 пайыздық мөлшерлеме бойынша есептелген таза кіріске КТС сомасы көрсетіледі;
100.00.061 II-жолда халықаралық шартта көзделген мөлшерлеме бойынша Салық кодексінің 670-бабына сәйкес есептелген таза кіріске КТС сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші таза кіріске КТС қатысты халықаралық шарт ережесін қолданса, таза кіріске КТС ставкасы көрсетіледі;
100.00.061 III-жол егер 100.00.061 ІІ жолы толтырылған жағдайда, толтырылады. Аталған жолға осы Қағидалардың 52-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы халықаралық шарт жасасқан елдің коды көрсетіледі;
100.00.061 IV-жол егер 100.00.062 ІІ жолы толтырылған жағдайда, толтырылады. Аталған жолға халықаралық шарттың атауы көрсетіледі;
7) 100.00.062-жолда есептелген корпоративтік табыс салығының жиынтық сомасы көрсетіледі. 100.00.059 + 100.00.061 I немесе 100.00.062 II жолдары ретінде айқындалады.
23. Салық есебін бөлек жүргізуге міндетті салық төлеуші Салық кодексiнде көзделген жағдайларда жалпы бөлек салықтық есеп деректері негізінде қызметтің барлық түрлері бойынша декларацияны (100.00-нысан) және оған қосымшаларды (100.06-нысаннан басқа, 100.01 – 100.11-нысандар) толтырады, егер мұндай формулалар осы декларацияда көрсетуге жататын мәндерін бұрмалауға әкеп соғатын болса, онда декларацияда (100.00-нысан) көзделген формуланы қолданбайды.

Значения по строке 100.06.001 всех приложений формы 100.06 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.005.
Значения по строке 100.06.001 I всех приложений формы 100.06 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.001.
Значения по строке 100.06.002 всех приложений формы 100.06 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.006.
Значения по строке 100.06.003 всех приложений формы 100.06 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.007.
Значения по строке 100.06.004 всех приложений формы 100.06 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.008.
Значения по строке 100.06.005 всех приложений формы 100.06 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.021.
Значение по строке 100.06.005 I всех приложений формы 100.06 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.009.
Значение по строке 100.06.005 II всех приложений формы 100.06 складываются итоговая сумма указывается в строке 100.00.017.
Значения по строке 100.06.006 всех приложений формы 100.06 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.022 I.
Значения по строке 100.06.007 всех приложений формы 100.06 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.022 II.
Значения по строке 100.06.008 всех приложений формы 100.06 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.023.
Значения по строке 100.06.009 всех приложений формы 100.06 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.024.
Значения по строке 100.06.010 не подлежат переносу в строку 100.00.025, при этом, в случае заполнения формы 100.06 строка 100.00.025 формы 100.00 не заполняется.
Значения по строке 100.06.011 всех приложений формы 100.06 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.026.
Значения по строке 100.06.012 всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.027.
Значения по строке 100.06.013 не подлежат переносу в строку 100.00.028, при этом, в случае заполнения формы 100.06 строка 100.00.028 формы 100.00 не заполняется.
Значения по строке 100.06.014 всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.029.
Значения по строке 100.06.015 всех не подлежит переносу в строку 100.00.030, при этом, в случае заполнения формы 100.06 строка 100.00.030 формы 100.00 не заполняется.
Значения по строке 100.06.016 всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.031.

100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.001-жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.005-жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.001 I жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.001-жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.002-жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.006-жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.003-жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.007-жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.004-жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.008-жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.005-жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.021-жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.005 I жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.009-жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.005 II жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.017-жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.006-жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.022 I жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.007-жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.022 II жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.008-жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.023-жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.009-жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.024-жолда көрсетіледі.
100.06.010-жолы бойынша мәндер 100.00.025-жолына көшірілмейді, бұл ретте, 100.06-нысанды толтырған жағдайда, 100-нысанның 100.00.025-жолы толтырылмайды.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.011-жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.026-жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.012-жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.027-жолда көрсетіледі.
100.06.013 жолы бойынша мәндер 100.00.028-жолына көшірілмейді, бұл ретте, 100.06-нысанды толтырған жағдайда, 100-нысанның 100.00.028-жолы толтырылмайды.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.014-жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.029-жолда көрсетіледі.
100.06.015-жолы бойынша мәндер 100.00.030-жолына көшіруге жатпайды, бұл ретте, 100.06-нысанды толтырған жағдайда, 100-нысанның 100.00.030-жолы толтырылмайды.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.016-жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.031-жолда көрсетіледі.

Значения по строке 100.06.017 всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.032.
Значения по строке 100.06.018 всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.033.
Значения по строке 100.06.019 всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.034.
Значения по строке 100.06.020 всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.035.
Значения по строке 100.06.021 всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.036.
Значения по строке 100.06.023 всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.038.
Значения по строке 100.06.024 всех приложений формы 100.06 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.06.039.
Значения по строке 100.06.024 I всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.039 I.
Значения по строке 100.06.024 II всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.039 II.
Значения по строке 100.06.024 III всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.039 III.
Значения по строке 100.06.024 IV всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.039 IV.
Значения по строке 100.06.024 V всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.039 V.
Значения по строке 100.06.024 VI всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.039 VI.
Значения по строке 100.06.024 VII всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.039 VII.
Значения по строке 100.06.025 всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.040.
Значения по строке 100.06.025 I всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.040 I.
Значения по строке 100.06.026 всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.041.
Значения по строке 100.06.027 I всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.042 I.
Значения по строке 100.06.027 II всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.042 II.
В случае заполнения формы 100.06 строки 100.00.042 III, 100.00.042 IV формы 100.00 не заполняются.

100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.017-жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.032-жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.018-жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.033-жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.019-жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.034-жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.020-жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.035-жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.021-жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.036-жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.023-жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.038-жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.024-жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.039-жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.024 I жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.039 I жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.024 II жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.039 II жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.006.024 III жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.039 III жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.024 IV жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.039 IV жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.024 V жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.039 V жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.024 VI жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.039 VI жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.024 VII жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.039 VII жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.025-жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.040-жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.025 I жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.041 жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.026-жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.041-жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.027 I жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.042 I жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.027 II жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.042 II жолда көрсетіледі.
100.06-нысанды толтырған жағдайда, 100-нысанның 100.00.042 III, 100.00.042 IV жолы толтырылмайды.

Значения по строке 100.06.028 всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.043.
При этом другие строки формы 100.00, которые не дублируются в форме 100.06, подлежат заполнению налогоплательщиком в целом по всем видам деятельности.
Налогоплательщик-доверительный управляющий, на которого в соответствии со статьей 194 Налогового кодекса возложено исполнение налогового обязательства по исчислению, уплате или удержанию сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, а также составлению и представлению налоговых форм за учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом или выгодоприобретателя по иным основаниям возникновения доверительного управления, и осуществляющий ведение раздельного налогового учета по объектам налогообложения и объектам, связанным с налогообложением, составляет декларацию (форма 100.00) в целом по своей деятельности и деятельности, осуществляемым им в рамках договора доверительного управления имуществом, на основе данных раздельного налогового учета и не применяет формулы, предусмотренные в декларации (форма 100.00), если применение таких формул приведет к искажению значений, подлежащих отражению в данной декларации.
24. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Фамилия, имя отчество (при его наличии) Руководителя" указываются фамилия, имя отчество (при его наличии) руководителя;
2) дата подачи декларации – дата представления декларации в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов – код органа государственных доходов по месту регистрации налогоплательщика;
4) в поле "Фамилия, имя отчество (при его наличии) должностного лица, принявшего декларацию" указываются фамилия, имя отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего декларацию;
5) дата приема декларации – дата представления декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 209 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа – регистрационный номер декларации, присваиваемый органом государственных доходов;
7) дата почтового штемпеля – дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Подпункты 4), 5), 6) и 7) настоящего пункта заполняются работником органа государственных доходов, принявшим декларацию на бумажном носителе.
Глава 3. Пояснение по заполнению формы 100.01 – Расходы налогоплательщиков, не являющихся плательщиками налога на добавленную стоимость, по реализованным товарам, выполненным работам, оказанным услугам

100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.028-жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.043-жолда көрсетіледі.
Бұл ретте 100.06-нысанда қайталанатын 100.00-нысанның басқа жолдары, қызметтің барлық түрлері бойынша салық төлеуші жалпы толтыруы тиіс.
Салық кодексiнiң 194-бабына сәйкес салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер сомасын есептеу, төлеу немесе ұстау, сондай-ақ мүлікті сенімгерлік басқару шарты бойынша сенімгерлік басқару құрылтайшысы немесе сенімгерлік басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушы үшін салықтық нысандарды жасау және табыс ету жөніндегі салықтық міндеттемесі жүктелген жағдайда, және салық салу объектілері және салық салуға байланысты объектілер бойынша салық есебін бөлек жүргізуді жүзеге асыратын, өз қызметін және қызметін мүлікті сенімгерлік басқару шарты шеңберінде жүзеге асыратын сенімгерлік басқарушы – салық төлеушi декларацияны (100.00-нысан), бөлек салық есебі деректерiнiң негiзiнде және егер осындай формулаларды қолдану осы декларацияда көрсетуге жататын мәндерін бұрмалауға әкеп соғатын болса, декларацияда (100.00-нысан) көзделген формулалар мәні қолданбайды.
24. "Салық төлеушiнiң жауапкершiлiгi" деген бөлімде:
1) "Басшының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" деген ашықжолда басшының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
2) декларацияның тапсырылған күні – декларацияның мемлекеттік кірістер органына тапсырған күні;
3) мемлекеттік кірістер органының коды – салық төлеушінің тіркеу орны бойынша мемлекеттік кірістер органының коды;
4) "Декларацияны қабылдаған лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" деген ашықжолда декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
5) декларацияның қабылданған күні – Салық кодексінің 209-бабы 2-тармағына сәйкес декларацияның табыс етілген күні көрсетіледі;
6) құжаттың кіріс нөмірі – мемлекеттік кірістер органы берген декларацияның тіркеу нөмірі;
7) пошта штемпелінің күні – пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Осы тармақтың 4), 5), 6) және 7) тармақтары қағаз жеткізгіште декларацияны қабылдаған, мемлекеттік кірістер органының қызметкері толтырады.
3-тарау. Сатылған тауарлар, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер бойынша қосылған құн салығын төлеушi болып табылмайтын салық төлеушiлердiң шығыстары – 100.01-нысанын толтыру бойынша түсіндірме

25. Данная форма заполняется лицами, не являющимися плательщиками налога на добавленную стоимость. В форме отражаются сведения по приобретенным товарам (работам, услугам), включая не относимые на вычеты. Сведения из данной формы не переносятся в декларацию и приложения к ней.
26. В разделе "Расходы":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается БИН/индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН) номер налогоплательщика-контрагента;
3) в графе C указывается код страны резидентства нерезидента-контрагента согласно пункту 52 настоящих Правил;
4) в графе D указывается номер налоговой регистрации нерезидента- контрагента в стране резидентства. Графа заполняется при отражении в графе С кода страны резидентства;
5) в графе E указывается код вида расходов:
1 – финансовые услуги;
2 – рекламные услуги;
3 – консультационные услуги;
4 – маркетинговые услуги;
5 – дизайнерские услуги;
6 – инжиниринговые услуги;
7 – прочие;
6) в графе F указывается стоимость приобретенных товаров (работ, услуг);
7) в графе G указывается признак вида деятельности.
При этом отмечается:
"1" – если затраты (расходы) понесены исключительно в целях осуществления деятельности, налогообложение которой осуществляется в общеустановленном порядке;
"2" – если затраты (расходы) понесены исключительно в целях осуществления деятельности, налогообложение которой осуществляется в рамках специального налогового режима в соответствии со статьями 697698699700 и 701 Налогового кодекса;
"3" – если затраты (расходы) подлежат распределению между деятельностью, налогообложение которой осуществляется в общеустановленном режиме и деятельностью, налогообложение которой осуществляется в рамках специального налогового режима в соответствии со статьями 697, 698, 699, 700 и 701 Налогового кодекса;
"4" – если затраты (расходы) не относятся на вычеты.
Глава 4. Пояснение по заполнению формы 100.02 – Вычеты по фиксированным активам
27. Данная форма предназначена для определения вычетов по фиксированным активам в соответствии со статьями 265266267268269270271272 и 273 Налогового кодекса, а также для определения убытка от выбытия фиксированных активов I группы, переносимого на последующие налоговые периоды в соответствии с пунктом 1 статьи 300 Налогового кодекса.
28. В разделе "Вычеты по фиксированным активам":
1) в строке 100.02.001 указывается общая сумма стоимостных балансов групп на начало налогового периода. Определяется как сумма строк с 100.02.001 I по 100.02.001 IV:
в строке 100.02.001 I указывается сумма стоимостных балансов подгрупп фиксированных активов I группы на начало налогового периода, определенных в соответствии с пунктом 7 статьи 267 Налогового кодекса;
в строке 100.02.001 II указывается стоимостный баланс фиксированных активов II группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 267 Налогового кодекса;
в строке 100.02.001 III указывается стоимостный баланс фиксированных активов III группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 267 Налогового кодекса;
в строке 100.02.001 IV указывается стоимостный баланс фиксированных активов IV группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 267 Налогового кодекса;

25. Осы нысанды қосылған құн салығын төлеуші болып табылмайтын тұлғалар толтырады. Нысанда шегерімге жатқызылмайтындарды қоса алғанда, сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) туралы мәліметтер көрсетіледі. Осы нысандағы мәліметтер декларацияға және оған қосымшаларға көшірілмейді.
26. "Шығыстар" деген бөлімде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) B бағанында салық төлеуші-контрагенттің БСН/жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) көрсетіледі;
3) C бағанында осы Қағидалардың 52-тармағына сәйкес бейрезидент -контрагенттің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында бейрезидент - контрагенттің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі. Баған С бағанында резиденттік елінің коды көрсетілген кезде толтырылады;
5) E бағанында шығыс түрлерінің коды көрсетіледі:
1 – қаржы қызметтері;
2 – жарнамалық қызметтер;
3 – консультациялық қызметтер;
4 – маркетингтік қызметтер;
5 – дизайнерлік қызметтер;
6 – инжинирингтік қызметтер;
7 – өзге;
6) F бағанында сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша құны көрсетіледі;
7) G бағанында қызмет түрлерінің белгісі көрсетіледі.
Бұл ретте:
"1" – егер шығындар (шығыстар) тек салық салудың жалпыға бірдей белгіленген тәртіпте жүзеге асатын қызметтi жүзеге асыру мақсаттарында ғана шеккенде;
"2" – егер шығындар (шығыстар) тек салық салуы Салық кодексінің 697, 698, 699, 700 және 701-баптарына сәйкес арнаулы салық режимi шеңберiнде жүзеге асатын қызметтi жүзеге асыру мақсаттарында ғана шеккенде;
"3" – егер шығындар (шығыстар) салық салуы Салық кодексінің 697, 698, 699, 700 және 701-баптарына сәйкес салық салудың жалпыға бірдей белгіленген тәртіпте жүзеге асатын қызмет пен арнаулы салық режимi шеңберiнде жүзеге асатын қызмет арасында бөлуге жатса;
"4" – егер шығындар (шығыстар) шегерімдерге жатпаса белгіленеді.
4-тарау. Тіркелген активтер бойынша шегерімдер – 100.02-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
27. Осы нысан Салық кодексінің 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272 және 273-баптарына сәйкес тіркелген активтер бойынша шегерімдерді айқындауға, сондай-ақ Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағына сәйкес кейінгі салық кезеңдеріне көшірілетін І топтың тіркелген активтерін шығарудан залалды айқындауға арналған.
28. "Тіркелген активтер бойынша шегерімдер" деген бөлімде:
1) 100.02.001-жолда салық кезеңінің басына топтардың құндық теңгерімінің жалпы сомасы көрсетіледі. 100.02.001 І-ден 100.02.001 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.02.001 І жолда Салық кодексінің 267-бабы 7-тармағына сәйкес айқындалатын салық кезеңінің басына І топ тіркелген активтерінің кіші топтары бойынша құндық теңгерімінің сомасы көрсетіледі;
100.02.001 ІІ жолда Салық кодексінің 267-бабы 7-тармағына сәйкес айқындалатын салық кезеңінің басына ІI топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімінің сомасы көрсетіледі;
100.02.001 ІІІ жолда Салық кодексінің 267-бабы 7-тармағына сәйкес айқындалатын салық кезеңінің басына ІII топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімінің сомасы көрсетіледі;
100.02.001 ІV жолда Салық кодексінің 267бабы 7-тармағына сәйкес айқындалатын салық кезеңінің басына ІV топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімінің сомасы көрсетіледі;

2) в строке 100.02.002 указывается общая стоимость поступивших в налоговом периоде фиксированных активов. Определяется как сумма строк с 100.02.002 I по 100.02.002 IV:
в строке 100.02.002 I указывается стоимость поступивших фиксированных активов I группы, определяемая в соответствии со статьей 268 Налогового кодекса;
в строке 100.02.002 II указывается стоимость поступивших фиксированных активов II группы, определяемая в соответствии со статьей 268 Налогового кодекса;
в строке 100.02.002 III указывается стоимость поступивших фиксированных активов III группы, определяемая в соответствии со статьей 268 Налогового кодекса;
в строке 100.02.002 IV указывается общая стоимость поступивших фиксированных активов IV группы, определяемая в соответствии со статьей 268 Налогового кодекса;
3) в строке 100.02.003 указывается общая стоимость выбывших фиксированных активов. Определяется как сумма строк с 100.02.003 I по 100.02.003 IV:
в строке 100.02.003 I указывается стоимость выбывших фиксированных активов I группы, определяемая в соответствии со статьей 270 Налогового кодекса;
в строке 100.02.003 II указывается стоимость выбывших фиксированных активов II группы, определяемая в соответствии со статьей 270 Налогового кодекса;
в строке 100.02.003 III указывается стоимость выбывших фиксированных активов III группы, определяемая в соответствии со статьей 270 Налогового кодекса;
в строке 100.02.003 IV указывается стоимость выбывших фиксированных активов IV группы, определяемая в соответствии со статьей 270 Налогового кодекса;
4) в строке 100.02.004 указывается общая сумма последующих расходов, относимых на увеличение стоимостных балансов групп (подгрупп) в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 100.02.004 I по 100.02.004 IV:
в строке 100.02.004 I указываются последующие расходы по фиксированным активам I группы, относимые на увеличение стоимостных балансов подгрупп в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса;
в строке 100.02.004 II указываются последующие расходы по фиксированным активам II группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса;
в строке 100.02.004 III указываются последующие расходы по фиксированным активам III группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса;
в строке 100.02.004 IV указываются последующие расходы по фиксированным активам IV группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса;

2) 100.02.002-жолда салық кезеңінде келіп түскен тіркелген активтердің құны көрсетіледі. 100.02.002 І-ден 100.02.002 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.02.002 І жолда Салық кодексінің 268-бабына сәйкес айқындалатын келіп түскен І топтың тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
100.02.002 ІІ жолда Салық кодексінің 268-бабына сәйкес айқындалатын келіп түскен ІІ топтың тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
100.02.002 ІІІ жолда Салық кодексінің 268-бабына сәйкес айқындалатын келіп түскен ІІІ топтың тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
100.02.002 ІV жолда Салық кодексінің 268-бабына сәйкес айқындалатын келіп түскен ІV топтың тіркелген активтерінің жалпы құны көрсетіледі;
3) 100.02.003 жолда шығарылған тіркелген активтердің құны көрсетіледі. 100.02.003 І-ден 100.02.003 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.02.003 І жолда Салық кодексінің 270-бабына сәйкес айқындалатын І топтың шығарылған тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
100.02.003 ІІ жолда Салық кодексінің 270-бабына сәйкес айқындалатын ІІ топтың шығарылған тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
100.02.003 ІІІ жолда Салық кодексінің 270-бабына сәйкес айқындалатын ІІІ топтың шығарылған тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
100.02.003 ІV жолда Салық кодексінің 270-бабына сәйкес айқындалатын ІV топтың шығарылған тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
4) 100.02.004-жолда Салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес топтардың (кіші топтардың) құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын кейінгі шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 100.02.004 І-ден 100.02.004 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.02.004 І жолда Салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес кіші топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын І топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
100.02.004 ІІ жолда Салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын ІI топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
100.02.004 ІІІ жолда Салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын ІII топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
100.02.004 ІV жолда Салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын ІV топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;

5) в строке 100.02.005 указывается общая сумма стоимостных балансов групп на конец налогового периода, определяется как сумма строк с 100.02.005 I по 100.02.005 IV:
в строке 100.02.005 I указывается общая сумма стоимостных балансов подгрупп фиксированных активов I группы на конец налогового периода, определенных в соответствии с пунктом 8 статьи 267 Налогового кодекса;
в строке 100.02.005 II указывается стоимостный баланс фиксированных активов II группы на конец налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 267 Налогового кодекса;
в строке 100.02.005 III указывается стоимостный баланс фиксированных активов III группы на конец налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 267 Налогового кодекса;
в строке 100.02.005 IV указывается стоимостный баланс фиксированных активов IV группы на конец налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 267 Налогового кодекса;
6) в строке 100.02.006 указывается общая сумма амортизационных отчислений по фиксированным активам, исчисленных по итогам налогового периода в соответствии с пунктами 2, и 3 статьи 271 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 100.02.006 I по 100.02.006 IV:
в строке 100.02.006 I указываются амортизационные отчисления по фиксированным активам I группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 271 Налогового кодекса;
в строке 100.02.006 II указываются амортизационные отчисления по фиксированным активам II группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 271 Налогового кодекса;
в строке 100.02.006 III указываются амортизационные отчисления по фиксированным активам III группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 271 Налогового кодекса;
в строке 100.02.006 IV указываются амортизационные отчисления по фиксированным активам IV группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 271 Налогового кодекса;
7) в строке 100.02.007 указывается общая сумма амортизационных отчислений, исчисленных по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 7 статьи 271 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 100.02.007 I по 100.02.007 IV:
в строке 100.02.007 I указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 7 статьи 271 Налогового кодекса, по фиксированным активам I группы;
в строке 100.02.007 II указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 7 статьи 271 Налогового кодекса, по фиксированным активам II группы;
в строке 100.02.007 III указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 7 статьи 271 Налогового кодекса, по фиксированным активам III группы;
в строке 100.02.007 IV указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 7 статьи 271 Налогового кодекса, по фиксированным активам IV группы;

5) 100.02.005-жолда салық кезеңінің соңына топтардың құндық теңгерімнің жалпы сомасы көрсетіледі. 100.03.005 І-ден 100.03.005 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.02.005 І жолда Салық кодексінің 267-бабы 8-тармағына сәйкес айқындалатын салық кезеңінің соңына І топтың тіркелген активтерінің кіші топтарының құндық теңгерімнің жалпы сомасы көрсетіледі;
100.02.005 ІІ жолда Салық кодексінің 267-бабы 8-тармағына сәйкес айқындалатын салық кезеңінің соңына ІI топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімі көрсетіледі;
100.02.005 ІІІ жолда Салық кодексінің 267-бабы 8-тармағына сәйкес айқындалатын салық кезеңінің соңына ІII топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімі көрсетіледі;
100.02.005 ІV жолда Салық кодексінің 267-бабы 8-тармағына сәйкес айқындалатын салық кезеңінің соңына ІV топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімі көрсетіледі;
6) 100.02.006-жолда Салық кодексінің 271-бабы 2 және 3-тармақтарына сәйкес салық кезеңінің қорытындысы бойынша есептелген тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдардың жалпы сомасы көрсетіледі. 100.02.006 І-ден 100.02.006 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.02.006 І жолда Салық кодексінің 271-бабы 2 және 3-тармақтарына сәйкес есептелінген І топтың тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;
100.02.006 ІІ жолда Салық кодексінің 271-бабы 2 және 3-тармақтарына сәйкес есептелінген ІІ топтың тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;
100.02.006 ІІІ жолда Салық кодексінің 271-бабы 2 және 3-тармақтарына сәйкес есептелінген ІІІ топтың тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;
100.02.006 ІV жолда Салық кодексінің 271-бабы 2 және 3-тармақтарына сәйкес есептелінген ІV топтың тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;
7) 100.02.007-жолда Салық кодексінің 271-бабы 7-тармағына сәйкес амортизацияның қосарлы нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың жалпы сомасы көрсетіледі. 100.02.007 І-ден 100.02.007 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.02.007 І жолда Салық кодексінің 271-бабы 7-тармағына сәйкес І топтың тіркелген активтері бойынша амортизацияның қосарлы нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;
100.02.007 ІІ жолда Салық кодексінің 271-бабы 7-тармағына сәйкес ІІ топтың тіркелген активтері бойынша амортизацияның қосарлы нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;
100.02.007 ІIІ жолда Салық кодексінің 271-бабы 7-тармағына сәйкес ІIІ топтың тіркелген активтері бойынша амортизацияның қосарлы нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;
100.02.007 ІV жолда Салық кодексінің 271-бабы 7-тармағына сәйкес ІV топтың тіркелген активтері бойынша амортизацияның қосарлы нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;

8) в строке 100.02.008 указывается общая сумма стоимостных балансов групп (подгрупп) при выбытии всех фиксированных активов, относимых на вычеты (II, III, IV группы) или признаваемых убытком (I группа) в соответствии с пунктами 1 и 2 статьи 273 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 273 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 100.02.008 I по 100.02.008 IV:
в строке 100.02.008 I указывается сумма стоимостных балансов подгрупп выбывших (за исключением безвозмездно переданных) фиксированных активов I группы, признаваемых убытком в соответствии с пунктом 1 статьи 273 Налогового кодекса с учетом пункта 3 указанной статьи;
в строке 100.02.008 II указывается стоимостный баланс II группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 273 Налогового кодекса с учетом пункта 3 указанной статьи Налогового кодекса;
в строке 100.02.008 III указывается стоимостный баланс III группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 273 Налогового кодекса с учетом пункта 3 указанной статьи;
в строке 100.02.008 IV указывается стоимостный баланс IV группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 273 Налогового кодекса с учетом пункта 3 указанной статьи;
9) в строке 100.02.009 указывается общая сумма стоимостных балансов групп (подгрупп) на конец налогового периода, которые составляют сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, а также величина стоимостного баланса подгруппы (группы), не превышающая 150-кратного размера месячного расчетного показателя, относимых на вычеты в соответствии с пунктом 4 статьи 273 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 100.02.009 I по 100.02.009 IV:
в строке 100.02.009 I указывается сумма стоимостных балансов подгрупп на конец налогового периода, которые составляют сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимых на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 273 Налогового кодекса, по фиксированным активам I группы;
в строке 100.02.009 II указывается стоимостный баланс группы на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 273 Налогового кодекса, по фиксированным активам II группы;
в строке 100.02.009 III указывается стоимостный баланс группы на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 273 Налогового кодекса, по фиксированным активам III группы;
в строке 100.02.009 IV указывается стоимостный баланс группы на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 273 Налогового кодекса, по фиксированным активам IV группы;

8) 100.02.008-жолда Салық кодексінің 273-бабы 3-тармағын ескере отырып, Салық кодексінің 273-бабы 1 және 2-тармақтарына сәйкес шегерімге жатқызылатын (ІІ, ІІІ, ІV топтары) немесе залал деп танылатын (І тобы) барлық тіркелген активтерді шығару кезіндегі топтардың (кіші топтардың) құндық теңгерімінің жалпы сомасы көрсетіледі. 100.02.008 І-ден 100.02.008 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.02.008 І жолда Салық кодексінің 273-бабы 3-тармағын ескере отырып, Салық кодексінің 273-бабы 1-тармағына сәйкес залал деп танылатын І топтың шығарылған тіркелген активтерінің (өтеусіз бергенді қоспағанда) кіші топтарының құндық теңгерімінің сомасы көрсетіледі;
100.02.008 ІІ жолда Салық кодексінің 273-бабы 3-тармағын ескере отырып, Салық кодексінің 273-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтардың барлық тіркелген активтерінің шығарылуы (өтеусіз бергенді қоспағанда) кезіндегі ІІ топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
100.02.008 ІІІ жолда Салық кодексінің 273-бабы 3-тармағын ескере отырып, Салық кодексінің 273-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтардың барлық тіркелген активтерінің шығарылуы (өтеусіз бергенді қоспағанда) кезіндегі ІІІ топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
100.02.008 ІV жолда Салық кодексінің 273-бабы 3-тармағын ескере отырып, Салық кодексінің 273-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтардың барлық тіркелген активтерінің шығарылуы (өтеусіз бергенді қоспағанда) кезіндегі ІV топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
9) 100.02.009-жолда Салық кодексінің 273-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын республикалық бюджет туралы заңында белгіленген және салық кезеңінің соңғы күніне дейін қолданылатын айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем топтың (кіші топтың) балансының мәні, сондай-ақ 150-айлық есептік көрсеткіштің бірнеше мөлшерінен аспайтын топтың (кіші топтың) балансының мәні көрсетіледі. 100.02.009 І-ден 100.02.009 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.02.009 І жолда Салық кодексінің 273-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын І топтың тіркелген активтері бойынша республикалық бюджет туралы заңында белгіленген және салық кезеңінің соңғы күніне дейін қолданылатын айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына кіші топтың құндық теңгерімінің сомасы көрсетіледі;
100.02.009 ІІ жолда Салық кодексінің 273-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІ топтың тіркелген активтері бойынша республикалық бюджет туралы заңында белгіленген және салық кезеңінің соңғы күніне дейін қолданылатын айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
100.02.009 ІІІ жолда Салық кодексінің 273-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІІ топтың тіркелген активтері бойынша республикалық бюджет туралы заңында белгіленген және салық кезеңінің соңғы күніне дейін қолданылатын айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
100.02.009 ІV жолда Салық кодексінің 273-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІV топтың тіркелген активтері бойынша республикалық бюджет туралы заңында белгіленген және салық кезеңінің соңғы күніне дейін қолданылатын айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;

10) в строке 100.02.010 указывается общая сумма последующих расходов, относимых на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса, за исключением расходов по начисленным доходам работников. Определяется как сумма строк с 100.02.010 I по 100.02.010 IV:
в строке 100.02.010 I указываются последующие расходы по фиксированным активам I группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса;
в строке 100.02.010 II указываются последующие расходы по фиксированным активам II группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса;
в строке 100.02.010 III указываются последующие расходы по фиксированным активам III группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса;
в строке 100.02.010 IV указываются последующие расходы по фиксированным активам IV группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса;
11) в строке 100.02.011 указывается общая сумма вычетов налогового периода по фиксированным активам. Определяется как сумма строк с 100.02.011 I по 100.02.011 IV:
в строке 100.02.011 I указываются вычеты по фиксированным активам I группы. Определяется как сумма строк 100.02.006 I, 100.02.007 I, 100.02.009 I и 100.02.010 I (100.02.006 I + 100.02.007 I + 100.02.009 I + 100.02.010 I);
в строке 100.02.0011 II указываются вычеты по фиксированным активам II группы. Определяется как сумма строк 100.02.006 II, 100.02.007 II, 100.02.008 II, 100.02.009 II и 100.02.010 II (100.02.006 II + 100.02.007 II + 100.02.008 II + 100.02.009 II + 100.02.010 II);
в строке 100.02.011 III указываются вычеты по фиксированным активам III группы. Определяется как сумма строк 100.02.006 III, 100.02.007 III, 100.02.008 III, 100.02.009 III и 100.02.010 III (100.02.006 III + 100.02.007 III + 100.02.008 III + 100.02.009 III + 100.02.010 III);
в строке 100.02.011 IV указываются вычеты по фиксированным активам IV группы. Определяется как сумма строк 100.02.006 IV, 100.02.007 IV, 100.02.008 IV, 100.02.009 IV и 100.02.010 IV (100.02.006 IV + 100.02.007 IV + 100.02.008 IV + 100.02.009 IV + 100.02.010 IV);
12) в строке 100.02.012 указываются последующие расходы по арендуемым основным средствам, относимые на вычет в соответствии с пунктом 5 статьи 272 Налогового кодекса.
Глава 5. Пояснение по заполнению формы 100.03 – Управленческие и общеадминистративные расходы нерезидента
29. Данная форма предназначена для определения суммы управленческих и общеадминистративных расходов, относимых на вычеты в соответствии со статьями 662, 663, 664 и 665 Налогового кодекса, и заполняется нерезидентом, осуществляющим деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, применяющее положения международного договора об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от налогообложения доходов или имущества (капитала), заключенного Республикой Казахстан (далее – международный договор).

10) 100.02.010-жолда жұмыскерлердің есептелген кірістері бойынша шығыстарды қоспағанда, Салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын кейінгі шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 100.02.010 І-ден 100.02.010 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.02.010 І жолда Салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын І топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі.
100.02.010 ІІ жолда Салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІ топтың тіркелген активтері бойынша жұмсалатын кейінгі шығыстар көрсетіледі.
100.02.010 ІІІ жолда Салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІІ топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі:
100.02.010 ІV жолда Салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІV топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
11) 100.02.011-жолда тіркелген активтер бойынша салық кезеңінің шегерімдерінің жалпы сомасы көрсетіледі. 100.02.011 І-ден 100.02.011 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.02.011 І жолда І топтың тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 100.02.006 І, 100.02.007 І, 100.02.009 І, 100.02.010 І жолдарының сомасы ретінде айқындалады (100.02.006 I + 100.02.007 I + 100.02.009 I + 100.02.010 I);
100.02.011 ІІ жолда ІІ топтың тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 100.02.006 ІІ, 100.02.007 ІІ, 100.02.008 ІІ, 100.02.009 ІІ, 100.02.010 ІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалады (100.02.006 II + 100.02.007 II + 100.02.008 II + 100.02.009 II + 100.02.010 II);
100.02.011 IІІ жолда ІIІтоптың тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 100.02.006 ІIІ, 100.02.007 IІІ, 100.02.008 ІIІ, 100.02.009 IIІ, 100.02.010 IІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалады (100.02.006 III + 100.02.007 III + 100.02.008 III + 100.02.009 III + 100.02.010 III);
100.02.011 ІV жолда ІVтоптың тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 100.02.006 ІV, 100.02.007 ІV, 100.02.008 ІV, 100.02.009 ІV, 100.02.010 ІV жолдарының сомасы ретінде айқындалады (100.02.006 IV + 100.02.007 IV + 100.02.008 IV + 100.02.009 IV + 100.02.010 IV);
12) 100.02.012-жолда Салық кодексінің 272-бабы 5-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, жалға алынған негізгі құралдар бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі.
5-тарау. Бейрезиденттің басқарушылық және жалпы әкімшілік шығыстары – 100.03-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
29. Осы нысан Салық кодексінің 662, 663, 664 және 665-баптарына сәйкес шегерімге жатқызылатын басқарушылық және жалпы әкімшілік шығыстар сомасын айқындауға арналған және Қазақстан Республикасымен жасасқан қосарланған салық салуды болдырмау және табысқа немесе мүлікке (капиталға) салық салудан жалтаруға жол бермеу туралы туралы халықаралық шарттың (бұдан әрі – халықаралық шарт) ережелерін қолданылатын тұрақты мекеме арқылы қызметін Қазақстан Республикасында жүзеге асыратын бейрезидент толтырады.

30. В разделе "Дополнительная информация":
1) применяемый метод отнесения расходов на вычеты. Отмечается метод, применяемый при отнесении расходов на вычеты в соответствии со статьей 662 Налогового кодекса:
ячейка А отмечается, если применяется метод пропорционального распределения;
ячейка В отмечается, если применяется метод непосредственного (прямого) отнесения;
2) способ исчисления расчетного показателя при применении метода пропорционального распределения. Отмечается применяемый способ исчисления расчетного показателя:
ячейка А отмечается, если применяется способ исчисления расчетного показателя, определяемый в соответствии с подпунктом 1) пункта 2 статьи 663 Налогового кодекса;
ячейка В отмечается, если применяется способ исчисления расчетного показателя, определяемый в соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 663 Налогового кодекса;
3) код страны резидентства, с которой заключен международный договор. Указывается код страны резидентства согласно пункту 52 настоящих Правил, с которой Республикой Казахстан заключен применяемый международный договор;
4) налоговый период. Отмечается дата начала и конца налогового периода в стране, с которой заключен международный договор;
5) поправочный (-ые) коэффициент (-ы) налогового периода (далее – ПКНП). Отмечается размер поправочного (-ых) коэффициента (-ов) К (К1 и К2), в случае его (их) применения в соответствии со статьей 664 Налогового кодекса.
31. В разделе "Расходы":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В определены соответствующие показатели;
3) в графе С указываются суммы совокупного годового дохода, полученного (подлежащего получению) налогоплательщиком-нерезидентом и постоянным учреждением, расположенным в Республике Казахстан. В случае использования ПКНП с его учетом;
4) в графе D указываются суммы первоначальной (текущей) стоимости основных средств юридического лица-нерезидента и постоянного учреждения, расположенного в Республике Казахстан. В случае использования ПКНП с его учетом;
5) в графе Е указываются суммы расходов по оплате труда работников налогоплательщика-нерезидента и постоянного учреждения, расположенного в Республике Казахстан. В случае использования ПКНП с его учетом;
6) в графе F указывается размер расчетного показателя, исчисленный по применяемому способу. Расчетный показатель представляет собой отношение сопоставимых показателей от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение к сопоставимым показателям нерезидента, определяемый в строке 4С или как отношение суммы строк 4С, 4D, 4Е к 3 по формуле ((4С+4D+4Е)/3), в зависимости от применяемого способа исчисления расчетного показателя при применении метода пропорционального распределения. При определении расчетного показателя указываются тысячные доли;

30. "Қосымша ақпарат" деген бөлімде:
1) шығыстарды шегерімге жатқызудың қолданылатын әдісі. Салық кодексінің 662-бабына сәйкес шығыстарды шегерімге жатқызу кезінде қолданылатын әдіс белгіленеді:
А торкөзі егер барабар бөлу әдісі қолданылса белгіленеді;
В торкөзі егер тікелей (тура) жатқызу әдісі қолданылса белгіленеді;
2) барабар бөлу әдісін қолдану кезінде есептік көрсеткішті есептеу тәсілі. Қолданылатын есептік көрсеткішті есептеу тәсілі белгіленеді:
А торкөзі, егер Салық кодексінің 663-бабы 2-тармағының
1) тармақшасына сәйкес айқындалған есептік көрсеткішті есептеу тәсілі қолданылса белгіленеді;
В торкөзі, егер Салық кодексінің 663-бабы 2-тармағының
2) тармақшасына сәйкес айқындалған есептік көрсеткішті есептеу тәсілі қолданылса белгіленеді;
3) халықаралық шарт жасасқан резиденттік елінің коды. Қазақстан Республикасы қолданылатын халықаралық шарт жасасқан осы Қағидалардың 52-тармағына сәйкес резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) салық кезеңі. Халықаралық шарт жасасқан елдегі салық кезеңінің басталу және аяқталу күні белгіленеді;
5) салық кезеңінің түзету коэффициент(-тер)і (бұдан әрі – СКТК). Салық кодексінің 664-бабына сәйкес қолданылған жағдайда К (К1 және К2) түзету коэффициент(тер)інің мөлшері белгіленеді.
31. "Шығыстар" деген бөлімде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында тиісті көрсеткіштер айқындалған;
3) С бағанында бейрезидент - салық төлеуші және Қазақстан Республикасында орналасқан тұрақты мекеме алған (алуы тиіс) жылдық жиынтық табыс сомасы көрсетіледі. Оны есепке ала отырып СКТК пайдаланған жағдайда;
4) D бағанында бейрезидент - заңды тұлғаның және Қазақстан Республикасында орналасқан тұрақты мекеменің негізгі құралдарының бастапқы (ағымдағы) құнының сомасы көрсетіледі. Оны есепке ала отырып СКТК пайдаланлған жағдайда;
5) Е бағанында бейрезидент - салық төлеушінің және Қазақстан Республикасында орналасқан тұрақты мекеменің қызметкерлеріне еңбекақы төлеу бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі. Оны есепке ала отырып СКТК пайдаланлған жағдайда;
6) F бағанында қолданылатын тәсіл бойынша есептелген есептік көрсеткіш мөлшері көрсетіледі. Есептік көрсеткіш Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекеме арқылы қызметтен салыстырмалы көрсеткіштердің барабар бөлу әдісін қолдану кезінде есептік көрсеткішті есептеу тәсілін қолдануға байланысты 4С жолда немесе формула бойынша 4С, 4D, 4Е жолдарының сомасының 3-ке қатынасы ((4С + 4D + 4Е)/3) ретінде айқындалатын бейрезиденттің салыстырмалы көрсеткіштеріне қатынасын білдіреді. Есептік көрсеткіштерді айқындау кезінде мыңдық үлестер көрсетіледі;

7) в графе G указывается сумма управленческих и общеадминистративных расходов нерезидента, в том числе от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение;
8) в графе H указывается общая сумма затрат налогоплательщика с учетом затрат, отраженных в графе G.
Глава 6. Пояснение по заполнению формы 100.04 – доход, подлежащий освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами
32. Данная форма предназначена для определения дохода, подлежащего освобождению от налогообложения согласно международным договорам, заключенным Республикой Казахстан. В соответствии с пунктом 5 статьи 2 Налогового кодекса, если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые содержатся в Налоговом кодексе, применяются правила ратифицированного Республикой Казахстан международного договора.
33. В разделе "Показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код вида международного договора согласно пункту 53 настоящих Правил, в соответствии с которым в отношении дохода установлен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом;
3) в графе С указывается наименование международного договора;
4) в графе D указывается код страны, с которой заключен международный договор, согласно пункту 52 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается доход, подлежащий освобождению от налогообложения согласно положениям международного договора.
Глава 7. Пояснение по заполнению формы 100.05 – Доходы из иностранных источников, с суммы уплаченного иностранного налога и зачета
34. Данная форма предназначена для определения доходов из иностранных источников, в том числе доходов из источников в странах с льготным налогообложением в странах с льготным налогообложением, а также суммы уплаченного иностранного налога и их зачета в соответствии со статьями 225, 226, 227, 228, 229, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239 и 240 Налогового кодекса.
35. В разделе "Показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код страны согласно пункту 52 настоящих Правил. В данной графе указывается код страны резидентства нерезидента, выплачивающего доход (в случае начисления дохода от деятельности, не связанной с постоянным учреждением), либо код страны – источника дохода (в случае получения дохода от деятельности через постоянное учреждение);
3) в графе С указывается код вида дохода, указанного в графе Е, начисленного налогоплательщиком-резидентом из иностранных источников, согласно подпункту 2) пункта 50 настоящих Правил.
В случае если налогоплательщиком-резидентом в отчетном налоговом периоде в одном иностранном государстве начислены различные виды доходов, то в данной графе указывается отдельно каждый вид начисленных доходов из источников в таком иностранном государстве;

7) G бағанында бейрезиденттің басқарушылық және жалпы әкімшілік, оның ішінде Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекеме арқылы қызметтен шығыстарының сомасы көрсетіледі;
8) Н бағанында G бағанында көрсетілген шығындарды есепке ала отырып, салық төлеуші шығынының жалпы сомасы көрсетіледі.
6-тарау. Халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс кіріс – 100.04-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
32. Осы нысан Қазақстан Республикасы жасаған халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс кірісті айқындауға арналған. Салық кодексінің 2-бабы 5-тармағына сәйкес егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта Салық кодекстегіден өзгеше қағидалар белгіленсе, онда Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттың қағидалары қолданылады.
33. "Көрсеткіштер" деген бөлімде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында оған сәйкес кіріске қатысты Салық кодексінде белгіленген тәртіптен ерекше салық салу тәртібі белгіленген осы Қағидалардың 53-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында халықаралық шарттың атауы көрсетіледі;
4) D бағанында осы Қағидалардың 52-тармағына сәйкес халықаралық шарт жасалған елдің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында халықаралық шарт ережелеріне сәйкес салық салудан босатылуы тиіс кіріс көрсетіледі.
7-тарау. Төленген шетелдік салық пен есепке жатқызу сомасынан шетелдік көздерден алынған кірістер – 100.05-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
34. Осы нысан шетелдік көздерден алынған кірістерін, оның ішінде Салық кодексінің 225240-баптарына сәйкес салық салу жеңілдіктері бар елдердегі көздерден алынған кірістерін, сондай-ақ төленген шетелдік салықтағы және оларды есепке жатқызу сомаларын анықтауға арналған.
35. "Көрсеткіштер" деген бөлімде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Қағидалардың 52-тармағына сәйкес елдің коды көрсетіледі. Осы бағанда кірісті төлейтін (тұрақты мекемемен байланысты емес қызметтен кіріс есептелген жағдайда) бейрезиденттің резиденттік елінің коды, не кіріс көзі – елдің коды (тұрақты мекеме арқылы қызметтен кіріс алған жағдайда) көрсетіледі.
3) С бағанында осы Қағидалардың 50-тармағы 2) тармақшасына сәйкес шетелдік көздерден резидент - салық төлеуші есептеген Е бағанында көрсетілген кіріс түрінің коды көрсетіледі.
Егер резидент - салық төлеуші есепті салық кезеңінде бір шет мемлекетте түрлі кіріс түрлерін есептеген жағдайда, онда бұл бағанда осындай шет мемлекет көздерінен есептелген кірістердің әрбір түрі жеке көрсетіледі;

10) в графе J указывается сумма расходов, понесенных налогоплательщиком-резидентом от деятельности в иностранном государстве через постоянное учреждение, отнесенных на вычеты и исчисленных в соответствии со статьями 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253, 254, 255, 256, 257, 258, 259, 260, 261, 262, 263, 264, 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272 и 273 Налогового кодекса, в национальной валюте;
11) в графе K указывается сумма управленческих и общеадминистративных расходов налогоплательщика-резидента, относимых на вычеты постоянными учреждениями за пределами Республики Казахстан, исчисленных в соответствии со статьей 242 Налогового кодекса, в национальной валюте.
Итоговые значения строк графы F, соответствующих кодам видов доходов "2010", "2020", "2030", "2040", "2050", "2170" и "2190" переносятся в строку 100.00.001.
Итоговые значения строк графы F, соответствующих коду вида дохода "2060", переносятся в строку 100.00.002.
Итоговые значения строк графы F, соответствующих иным кодам видов доходов, переносятся в строку 100.00.004.
Итоговое значение графы F переносится в строку 100.00.045.
Итоговое значение графы I переносится в строку 100.00.058 I.
Глава 8. Пояснение по заполнению формы 100.06 – Об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, по исчислению КПН по видам деятельности, по которым предусмотрено ведение раздельного учета
36. Данная форма предназначена для отражения информации об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, по исчислению КПН по выделяемым категориям, в отношении которых предусмотрено ведение раздельного налогового учета в случаях, предусмотренных Налоговым кодексом.
Заполнение данной формы осуществляется:
отдельно по каждому признаку видов деятельности;
2) в случае осуществления деятельности по договору доверительного управления, в соответствии с которым на доверительного управляющего возложены обязательства по исчислению, уплате и представлению налоговой отчетности по КПН – по деятельности по доверительному управлению отдельно по каждому договору доверительного управления имуществом или иному случаю возникновения доверительного управления имуществом и прочей деятельности.
В строке 3 отмечается ячейка, соответствующая видам деятельности, по которым осуществляется ведение раздельного учета:
признак 1 – виды деятельности, на которые распространяется специальный налоговый режим в соответствии со статьями 697, 698, 699, 700 и 701 Налогового кодекса с исчислением КПН по ставке, предусмотренной пунктом 1 статьи 313 Налогового кодекса;

10) J бағанында тұрақты мекеме арқылы шет мемлекетте қызметтен резидент-салық төлеуші көтерген Салық кодексінің 242-273-баптарына сәйкес шегерулер мен есептеулерге жатқызылған шығыстар сомасы ұлттық валютада көрсетіледі;
11) K бағанында резидент-салық төлеушінің Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде тұрақты мекемелердің шегерімдеріне жататын басқарушылық және жалпы әкімшілік шығыстар сомасы ұлттық валютада көрсетіледі;
"2010", "2020", "2030", "2040", "2050", "2170" және "2190" кірістері түрлерінің кодына сәйкес келетін F бағаны жолдарының қорытынды мәні 100.00.001-жолына көшіріледі.
"2060" кірістер түрлерінің өзге де кодтарына сәйкес келетін F бағаны жолының қорытынды мәні 100.00.002-жолына көшіріледі.
кірістер түрлерінің өзге де кодтарына сәйкес келетін F бағаны жолының қорытынды мәні 100.00.004-жолына көшіріледі.
F бағанының қорытынды мәні 100.00.045-жолына көшіріледі.
I бағанының қорытынды мәні 100.00.0 058 I-жолына көшіріледі.
8-тарау. Бөлек есепке алуды жүргізуді көздейтін қызмет түрлері бойынша корпоративтік табыс салығын есептеу жөніндегі салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы – 100.06-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
36. Осы нысан бөлінетін санаттар бойынша КТС есептеу жөніндегі, Салық кодексінде көзделген жағдайларда салықтық есепті бөлек жүргізу қарастырылған салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы ақпараттарды көрсетуге арналған.
Аталған нысанды толтыру:
1) қызмет түрлерінің әрбір белгісі бойынша жеке;
2) оған сәйкес сенімгерлік басқарушыға КТС бойынша есептеу, төлеу және салық есептілігін табыс ету міндеттемесі жүктелген сенімгерлік басқару шарты бойынша қызметі жүзеге асырылған жағдайда – сенімгерлік басқару жөніндегі қызмет бойынша сенімгерлік басқарудың әрбір шарты жеке немесе мүлікті және өзге де қызметті сенімгерлік басқаруда туындайтын өзге де жағдайларда жүзеге асырылады.
3-жолда бөлек есепке алуды жүргізуді көздейтін қызмет түрлеріне сәйкес келетін торкөзі белгіленеді:
1-белгі – Салық кодексінің 313-бабы 1-тармағында көзделген мөлшерлеме бойынша КТС есептеумен, Салық кодексінің 697, 698, 699, 700 және 701-баптарына сәйкес арнаулы салық режимі қолданылатын қызмет түрлері;

признак 2 – виды деятельности, на которые распространяется специальный налоговый режим в соответствии со статьями 697, 698, 699, 700 и 701 Налогового кодекса с исчислением КПН по ставке, предусмотренной пунктом 2 статьи 313 Налогового кодекса;
признак 3 – виды деятельности, доходы от осуществления которых подлежат обложению КПН в общеустановленном порядке по ставке, предусмотренной пунктом 1 статьи 313 Налогового кодекса;
признак 4 – виды деятельности, доходы от осуществления которых подлежат обложению КПН в общеустановленном порядке по ставке, предусмотренной пунктом 2 статьи 313 Налогового кодекса.
37. В разделе "Показатели":
1) в строке 100.06.001 указывается совокупный годовой доход:
в строке 100.06.001 I указывается доход от реализации, определяемый в соответствии со статьей 227 Налогового кодекса;
2) в строке 100.06.002 указывается сумма корректировки совокупного годового дохода, осуществляемой в соответствии с пунктом 1 статьи 241 Налогового кодекса;
3) в строке 100.06.003 указывается сумма корректировки совокупного годового дохода, осуществляемой в соответствии с пунктом 2 статьи 241 Налогового кодекса;
4) в строке 100.06.004 указывается совокупный годовой доход с учетом корректировок, определяемый как разница строк 100.06.001 и 100.06.002, увеличенная на строку 100.06.003 (в случае, если значение данной строки положительное) или уменьшенная на строку 100.06.003 (в случае, если значение данной строки отрицательное) (100.06.001 – 100.06.002) + (–) 100.06.003);
5) в строке 100.06.005 указывается общая сумма расходов, подлежащая отнесению на вычеты;
в строке 100.06.005 I указывается себестоимость реализованных (использованных) товаров, приобретенных и безвозмездно полученных работ, услуг, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 242 Налогового кодекса;
в строке 100.06.005 II указывается сумма вычетов по фиксированным активам и арендованным основным средствам, определяемая в соответствии со статьями 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272 и 273 Налогового кодекса;
6) в строке 100.06.006 указывается сумма корректировок доходов, производимых в соответствии со статьями 286 и 287 Налогового кодекса;
7) в строке 100.06.007 указывается сумма корректировок вычетов, производимых в соответствии со статьями 286 и 287 Налогового кодекса;
8) в строке 100.06.008 указывается сумма корректировок доходов, производимых в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;
9) в строке 100.06.009 указывается сумма корректировок вычетов, производимых в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;

2-белгі – Салық кодексінің 313-бабы 2-тармағында көзделген мөлшерлеме бойынша КТС есептеумен, Салық кодексінің 697, 698, 699, 700 және 701-баптарына сәйкес арнаулы салық режимі қолданылатын қызмет түрлері;
3-белгі – оларды жүзеге асырудан кірістері Салық кодексінің 313-бабы 1-тармағында көзделген мөлшерлеме бойынша жалпыға бірдей белгіленген тәртіпте КТС салуға жататын қызмет түрлері;
4-белгі – оларды жүзеге асырудан кірістері Салық кодексінің 313-бабы 2-тармағында көзделген мөлшерлеме бойынша жалпыға бірдей белгіленген тәртіпте корпоративтік табыс салығын салуға жататын қызмет түрлері.
37. "Көрсеткіштер" деген бөлімде:
1) 100.06.001-жолда жылдық жиынтық табыс көрсетіледі;
100.06.001 I жолда Салық кодексінің 227-бабына сәйкес айқындалатын, өткізуден түскен кіріс көрсетіледі;
2) 100.06.002-жолда Салық кодексінің 241-бабы 1-тармағына сәйкес жүзеге асырылатын, жылдық жиынтық табысты түзетудің сомасы көрсетіледі;
3) 100.06.003-жолда Салық кодексінің 241-бабы 2-тармағына сәйкес жүзеге асырылатын, жылдық жиынтық табысты түзетудің сомасы көрсетіледі;
4) 100.06.004-жолда 100.06.001 және 1000.6.002-жолдарының айырмашылығы ретінде айқындалған, 100.06.003-жолына ұлғайтылған (егер бұл жолдың мәні оң болған кезде) немесе 100.06.003-жолына азайтылған (егер бұл жолдың мәні теріс болған кезде) (100.06.001 – 100.06.002) + (–) 100.06.003) түзетуді есепке ала отырып, жылдық жиынтық табыс көрсетіледі;
5) 100.06.005-жолда шегерімге жатқызылатын шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
100.06.005 І жолда Салық кодексінің 242-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын сатылған (пайдаланылған) тауарлардың, сатып алынған және өтеусіз алынған жұмыстар, қызмет көрсетулердің өзіндік құны көрсетіледі;
100.06.005 ІІ жолда Салық кодексінің 265-273-баптарына сәйкес айқындалатын, тіркелген активтер және жалға алынған негізгі құралдар бойынша шегерімге жатқызылатын шығыстардың сомасы;
6) 100.06.006-жолда Салық кодексінің 286 және 287-баптарына сәйкес жүргізілетін кірістерді түзетудің сомасы көрсетіледі;
7) 100.06.007 ІІ жолда Салық кодексінің 286 және 287-баптарына сәйкес жүргізілетін шегерімдерді түзетудің сомасы көрсетіледі;
8) 100.06.008-жолда Трансферттік баға белгілеу туралы Заңына сәйкес жүргізілетін, кірістерді түзетудің сомасы көрсетіледі;
9) 100.06.009-жолда Трансферттік баға белгілеу туралы Заңына сәйкес жүргізілетін, шегерімдерді түзетудің сомасы көрсетіледі;

10) в строке 100.06.010 указывается налогооблагаемый доход (убыток). Определяется как 100.06.004 – 100.06.005 + 100.06.006 – 100.06.007 + 100.06.008 – 100.06.009;
11) в строке 100.06.011 указывается сумма доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан. Строка 100.06.011 носит справочный характер;
12) в строке 100.06.012 указывается сумма дохода, подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами согласно пункту 5 статьи 2 Налогового кодекса, в том числе:
в строке 100.06.012 I указывается доход, освобождаемый от налогообложения в соответствии с международными договорами;
в строке 100.06.012 II указывается доход, освобождаемый в соответствии с Конституционным законом РК "О МФЦА";
13) в строке 100.06.013 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка) с учетом особенностей международного налогообложения. Строка 100.06.013 определяется как разница строк 100.06.010 минус строка 100.06.012 (100.06.010 – 100.06.012);
14) в строке 100.06.014 указывается суммарная прибыль КИК и ПУ КИК, определенная в соответствии с пунктом 1 статьи 297 Налогового кодекса;
15) в строке 100.06.015 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка) с учетом суммарной прибыли КИК и ПУ КИК. Строка 100.06.015 определяется как сумма строк 100.06.013 и 100.06.014 (100.06.013+100.06.014);
16) в строке 100.06.016 указываются убытки от реализации объектов незавершенного строительства, неустановленного оборудования, за исключением активов, выкупленных для государственных нужд в соответствии с законами Республики Казахстан;
17) в строке 100.06.017 указывается убыток, подлежащий переносу в соответствии с пунктом 1 статьи 300 Налогового кодекса. Данная строка заполняется с учетом строки 100.02.008 I;
18) в строке 100.06.018 указывается сумма уменьшения налогооблагаемого дохода в соответствии со статьей 288 Налогового кодекса;
19) в строке 100.06.019 указывается налогооблагаемый доход с учетом уменьшения, исчисленный в соответствии со статьей 288 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 100.06.015 и 100.06.018 (100.06.015 – 100.06.018). В случае, если строка 100.06.018 больше строки 100.06.015, в строке 100.06.019 указывается ноль;
20) в строке 100.06.020 указываются убытки, перенесенные из предыдущих налоговых периодов;
21) в строке 100.06.021 указывается налогооблагаемый доход с учетом перенесенных убытков. Заполняется в случае, если в строке 100.06.019 отражено положительное значение. Данная строка определяется как разница строк 100.06.019 и 100.06.020 (100.06.019 – 100.06.020). Если строка 100.06.020 больше строки 100.06.019, в строке 100.06.021 указывается ноль;

10) 100.06.010-жолда салық салынатын кіріс (залал) көрсетіледі. 100.06.004 – 100.06.005 + 100.06.006 – 100.06.007 + 100.06.008 – 100.06.009 ретінде айқындалады;
11) 100.06.011-жолда резидент - салық төлеуші Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі көздерден алған кірістер сомасы көрсетіледі. 100.06.011-жол анықтамалық сипатқа ие;
12) 100.06.012-жолда Салық кодексінің 2-бабы 5-тармағына сәйкес халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс кіріс сомасы, оның ішінде:
100.06.012 I-жолда халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуға жататын табыс;
100.06.012 II-жолда "АХҚО туралы" Конституциялық занына сәйкес салық салық салудан босатылатын табыс көрсітіледі;
13) 100.06.013-жолда халықаралық салық салу ерекшелігін есепке ала отырып, салық салынатын кіріс (залал) сомасы көрсетіледі. 100.06.013-жолы 100.06.012-жолын алып тастаумен (100.06.010 – 100.06.012), 100.06.010 – жолының айырмасы ретінде айқындалады;
14) 100.06.014-жолда БШК және БШК ТМ жиынтық пайдасы Салық кодексінің 297-бабының 1-тармағына сәйкес айқындалған;
15) 100.06.015-жолда БШК және БШК ТМ жиынтық пайдасын есепке ала отырып, салық салынатын кіріс (шығын) сомасы көрсетіледі. 100.06.015-жол 100.06.013 және 100.06.014-жолдардың сомасы ретінде айқындалады (100.06.013+100.06.014).
16) 100.06.016-жолда Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекет мұқтажы үшін сатып алынған активтерді қоспағанда, аяқталмаған құрылыс объектілерін, ортанатылмаған жабдықты өткізуден шығындар көрсетіледі;
17) 100.06.017-жолда Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағына сәйкес көшірілуі тиіс залал көрсетіледі. Бұл жол 100.02.008 I жолын есепке ала отырып, толтырылады;
18) 100.06.018-жолда Салық кодексінің 288-бабына сәйкес салық салу кірісін кеміту сомасы көрсетіледі;
19) 100.06.019-жолда Салық кодексінің 288-бабына сәйкес есептелген азайту ескерілген салық салынатын кіріс көрсетіледі. 100.06.015 және 100.06.018-жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (100.06.015 – 100.06.018). Егер 100.06.018-жолы 100.06.015-жолынан артық болса, 100.06.019-жолда нөл көрсетіледі;
20) 100.06.020-жолда алдыңғы салық кезеңінен көшірілген залалдар көрсетіледі;
21) 100.06.021-жолда көшірілген залалдарды есепке ала отырып, салық салынатын кіріс көрсетіледі. Егер 100.06.019-жолда оң мән көрсетілген жағдайда толтырылады. Осы жол 100.06.019 және 100.06.020-жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (100.06.019 – 100.06.020). Егер 100.06.020 –жолы 100.06.019-жолынан артық болса, 100.06.021-жолда нөл көрсетіледі;

22) в строке 100.06.022 указывается ставка КПН в соответствии со статьей 313 Налогового кодекса в процентах;
23) в строке 100.06.023 указывается сумма КПН с налогооблагаемого дохода, которая определяется как произведение строк 100.06.021 и 100.06.022 (100.06.021 x 100.06.022);
24) в строке 100.06.024 указывается сумма исчисленного КПН за налоговый период в соответствии с пунктом 1 статьи 302 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 100.06.023, 100.06.024 I, 100.06.024 II, 100.06.024 III, 100.06.024 IV, 100.06.024 V, 100.06.024 VI, 100.06.024 VII (100.06.023 – 100.06.024 I – 100.06.024 II – 100.06.024 III – 100.06.024 IV – 100.06.024 V – 100.06.024 VI – 100.06.024 VII). Если полученная разница меньше ноля, то в строке 100.06.024 указывается ноль;
в строке 100.06.024 I указывается сумма уплаченных за пределами Республики Казахстан налогов на доходы или идентичного вида подоходного налога с доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан, которая зачитывается при уплате КПН в Республике Казахстан в соответствии со статьей 303 Налогового кодекса;
в строке 100.06.024 II указывается сумма иностранного подоходного налога с финансовой прибыли КИК, исчисленная в соответствии с пунктом 4 статьи 303 Налогового кодекса;
в строке 100.06.024 III указывается сумма КПН, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде выигрыша, которая в соответствии с пунктом 2 статьи 302 Налогового кодекса уменьшает сумму КПН, подлежащего уплате в бюджет;
в строке 100.06.024 IV указывается сумма КПН, удержанного у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, и перенесенная из предыдущих налоговых периодов в соответствии с пунктом 3 статьи 302 Налогового кодекса;
в строке 100.06.024 V указывается сумма КПН, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, которая в соответствии с пунктом 2 статьи 302 Налогового кодекса уменьшает сумму КПН, подлежащего уплате в бюджет;
в строке 100.06.024 VI указывается сумма КПН, удержанного у источника выплаты дохода в соответствии со статьей 653 Налогового кодекса;
в строке 100.06.024 VII указывается сумма КПН, удержанного у источника выплаты в Республике Казахстан в налоговом периоде с дохода или налогооблагаемого дохода КИК из источников в Республике Казахстан в соответствии с подпунктом 1) или подпунктом 2) пункта 1 статьи 302 Налогового кодекса;
25) в строке 100.06.025 указывается сумма исчисленного КПН за налоговый период с учетом уменьшения налогового обязательства. Определяется как 100.06.024 – 100.06.025 I:

22) 100.06.022-жолда Салық кодексінің 313-бабына сәйкес КТС мөлшерлемесі пайызда көрсетіледі;
23) 100.06.023-жолда салық салынатын кірістің КТС сомасы көрсетіледі, 100.06.021 және 100.06.022-жолдарының туындысы ретінде айқындалады;
24) 100.06.024-жолда Салық кодексінің 302-бабы 1-тармағына сәйкес есепті кезеңде есептелген КТС сомасы көрсетіледі.100.06.023, 100.06.024 I, 100.06.024 II, 100.06.024 III, 100.06.024 IV, 100.06.024 V 100.06.024 VI, 100.06.024 VII (100.06.023 – 100.06.024 I – 100.06.024 II – 100.06.024 III – 100.06.024 IV – 100.06.024 V – 100.06.024 VI – 100.06.024 VII) жолдарының айырмасы ретінде айқындалады. Егер алынған айырма нөлден төмен болса, онда 100.06.24-жолда нөл көрсетіледі;
100.06.024 I жолда Салық кодексінің 303-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында КТС төлеу кезінде ескерілетін Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде төленген кіріске салықтардың немесе резидент - салық төлеуші Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі көздерден алған кірістерге соған ұқсас кіріс салығының түрлерінің сомасы көрсетіледі;
100.06.024 II жолда Салық кодексінің 303-бабы 4-тармағына сәйкес есептелген БШК-ың қаржылық пайдасынан шетелдік кіріс салығының сомасы көрсетіледі;
100.06.024 III жолда Салық кодексінің 302-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс КТС сомасына кемітілетін салық кезеңінде ұтыс түріндегі кірістен төлем көзінен ұсталған КТС сомасы көрсетіледі;
100.06.024 IV жолда алдыңғы салық кезеңдерінде сыйақы түріндегі кірістен төлем көзінен ұсталған және Салық кодексінің 302-бабы 3-тармағына сәйкес көшірілген КТС сомасы көрсетіледі;
100.06.024 V жолда бюджетке төленуі тиіс КТС сомасына кемітілетін, Салық кодексінің 302-бабы 2-тармағына сәйкес сыйақы түріндегі кірістен салық кезеңінде төлем көзінен ұсталған КТС сомасы көрсетіледі;
100.06.024 VI жолда Салық кодексінің 653-бабына сәйкес кірістің төлем көзінен ұсталған КТС сомасы көрсетіледі;
100.06.024 VII жолда Салық кодексінің 302-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына немесе 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасындағы көздерден БШК-ның кірісінен немесе салық салынатын кірісінен салық кезеңінде Қазақстан Республикасының төлем көзінен ұсталған КТС сомасы көрсетіледі;
25) 100.06.025-жолда салықтық міндеттемені кемітуді есепке ала отырып, салық кезеңі үшін есептелген КТС сомасы көрсетіледі. 100.06.024 – 100.06.025 I ретінде айқындалады;

в строке 100.06.025 I указывается сумма уменьшения КПН за налоговый период в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан;
26) в строке 100.06.026 указывается чистый доход юридического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение в соответствии с пунктом 1 статьи 652 Налогового кодекса. Данная строка определяется как разница строк 100.06.021 и 100.06.023 (100.06.021 –100.06.023);
27) в строке 100.06.027 указывается сумма КПН на чистый доход:
в строке 100.06.027 I указывается сумма КПН на чистый доход, исчисленного в соответствии с пунктом 1 статьи 652 Налогового кодекса, за исключением суммы КПН, на которую осуществляется зачет в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 302 Налогового кодекса и статьи 303 Налогового кодекса, по ставке 15 процентов (100.06.026 х 15%);
в строке 100.06.027 II указывается сумма КПН на чистый доход, исчисленная в соответствии со статьей 670 Налогового кодекса по ставке, предусмотренной международным договором. Если налогоплательщиком применяются положения международного договора в отношении КПН на чистый доход, указывается ставка КПН на чистый доход;
строка 100.06.027 III заполняется в случае, если заполнена строка 100.06.027 II. В данной строке указывается код страны согласно пункту 52 настоящих Правил, с которой Республикой Казахстан заключен международный договор;
строка 100.06.027 IV заполняется в случае, если заполнена строка 100.06.027 II. В данной строке указывается наименование международного договора;
28) в строке 100.06.028 указывается итоговая сумма исчисленного КПН. Данная строка определяется как 100.06.025 + 100.06.027 I или 100.06.027 II.
Глава 9. Пояснение по заполнению формы 100.07 – Сведения о компонентах годовой финансовой отчетности
38. Данная форма составляется налогоплательщиком (за исключением недропользователей, указанных в абзаце четвертом пункта 1 настоящих Правил) на основании данных бухгалтерского учета, подготовленных за отчетный налоговый период в соответствии с международными стандартами и Законом о бухгалтерском учете и финансовой отчетности.
Глава 10. Пояснение по заполнению формы 100.08 – Активы, полученные от юридического лица-нерезидента для обеспечения деятельности филиала или представительства
39. Данная форма предназначена для отражения поступления и расходования активов, полученных от юридического лица-нерезидента для обеспечения деятельности филиала или представительства.
40. В разделе "Общая информация":
1) в графе 1 указывается БИН филиала, представительства юридического лица-нерезидента в Республике Казахстан;

100.06.025І жолда Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салық кезеңі үшін КТС кемітілген сомасы көрсетіледі;
26) 100.06.026-жолда Салық кодексінің 652-бабы 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекеме арқылы қызметінен түскен бейрезидент - заңды тұлғаның таза кірісі көрсетіледі. Аталған жол 100.06.021 және 100.06.023-жолдарының (100.06.021 – 100.06.023) айырмасы ретінде айқындалады;
27) 100.06.027-жолда таза кіріске КТС сомасы көрсетіледі:
100.06.027 І жолда Салық кодексінің 302-бабы 2 және 3-тармақтарына және Салық кодексінің 303-бабына сәйкес КТС есебiне жатқызу жүзеге асырылатын сомасын қоспағанда, Салық кодексінің 652-бабы 1-тармағына сәйкес 15 пайыздық мөлшерлеме бойынша есептелген таза кіріске КТС сомасы көрсетіледі (100.06.026 х 15%).
100.06.027 ІІ жолда халықаралық шартта көзделген мөлшерлеме бойынша Салық кодексінің 670-бабына сәйкес есептелген таза кіріске КТС сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші таза кіріске КТС қатысты халықаралық шарт ережесін қолданса, таза кіріске КТС мөлшерлемесі көрсетіледі;
100.06.027 ІІІ жол егер 100.06.027 ІІ жолы толтырылған жағдайда толтырылады. Осы жолда осы Қағидалардың 52-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы аталған халықаралық шарт жасасқан елдің коды көрсетіледі;
100.06.027 ІV жол егер 100.06.027 ІІ жолы толтырылған жағдайда толтырылады. Бұл жолға халықаралық шарттың атауы көрсетіледі;
28) 100.06.028-жолда есептелген КТС жиынтық сомасы көрсетіледі. Осы жол 100.06.025 + 100.06.027 I немесе 100.06.027 II ретінде айқындалады.
9-тарау. Жылдық қаржылық есептіліктің құрамдауыштары туралы мәліметтер – 100.07-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
38. Осы нысанды халықаралық стандарттарға және бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес есепті салық кезеңі үшін дайындалған бухгалтерлік есептің деректері негізінде (осы Қағидалардың 1-тармағы төртінші абзацында көрсетілген жер қойнауын пайдаланушыларды қоспағанда) салық төлеуші толтырады.
10-тарау. Филиалдың немесе өкілдіктің қызметін қамтамасыз ету үшін бейрезидент – заңды тұлғадан алынған активтер – 100.08-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
39. Осы нысан филиалдың немесе өкілдіктің қызметін қамтамасыз ету үшін, бейрезидент - заңды тұлғадан алынған активтердің кірісін және шығысын көрсетуге арналған.
40. "Жалпы ақпарат" деген бөлімде:
1) 1-бағанда Қазақстан Республикасындағы бейрезидент - заңды тұлғаның филиалының немесе өкілдіктің БСН көрсетіледі;

2) в графе 2 указывается налоговый период, за который предоставляется налоговая отчетность.
В разделе "Активы":
1) в строке 100.08.01 указывается остаток неиспользованных активов путем переноса данных из строки 100.08.004 формы налоговой отчетности 100.08 за предыдущий налоговый период;
2) в строке 100.08.002 указывается сумма активов, полученных от юридического лица-нерезидента для обеспечения деятельности филиала или представительства, в том числе:
3) в строке 100.08.002 А сумма денежных средств;
4) в строке 100.08.002 В стоимость основных средств;
5) в строке 100.08.002 С стоимость нематериальных активов;
6) в строке 100.08.002 D стоимость прочих активов.
В разделе "Расходы по активам":
1) в строке 100.08.003 указывается сумма использованных активов, полученных от юридического лица-нерезидента для обеспечения деятельности филиала или представительства, в том числе:
2) в строке 100.08.003 А расходы на оплату труда;
3) в строке 100.08.003 В расходы на арендную плату;
4) в строке 100.08.003 С расходы на приобретение основных средств;
5) в строке 100.08.003 D расходы на приобретение нематериальных активов;
6) в строке 100.08.003 E расходы на приобретение других товаров;
7) в строке 100.08.003 F указываются прочие расходы;
8) в строке 100.08.004 указывается остаток неиспользованных активов, который определяется по следующей формуле: строка 100.08.001 + строка 100.08.002 – строка 100.08.003.
Глава 11. Пояснение по заполнению формы 100.09 – Налогообложение финансовой прибыли контролируемой иностранной компании
41. Данная форма предназначена для отражения информации о суммах финансовой прибыли КИК или финансовой прибыли ПУ КИК, налога на прибыль с финансовой прибыли КИК или финансовой прибыли ПУ КИК, подлежащего отнесению в зачет, и КПН, удержанного у источника выплаты с дохода КИК, или КПН, уплаченного с налогооблагаемого дохода КИК, полученных из источников в Республике Казахстан.
В данном приложении не подлежит отражению финансовая прибыль КИК или финансовая прибыль ПУ КИК, подлежащая освобождению от налогообложения в Республике Казахстан в соответствии со статьей 296 Налогового кодекса, при условии наличия у налогоплательщика-резидента подтверждающих документов, определенных пунктом 2 статьи 296 Налогового кодекса.
42. В разделе "Информация о КИК или ПУ КИК":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается наименование каждой КИК или каждого ПУ КИК. Определения КИК и ПУ КИК даны в статье 294 Налогового кодекса;
3) в графе С указывается код страны, в которой КИК или ПУ КИК созданы (инкорпорированы) и являются резидентами. В случае если КИК или ПУ КИК созданы в одной стране и являются резидентами в другой стране, то в данной графе указывается код страны, в которой они созданы (инкорпорированы);

2) 2-бағанда салық есептілігі ұсынылатын салық кезеңі көрсетіледі.
"Активтер" деген бөлімде:
1) 100.08.01-жолда алдыңғы салық кезеңіндегі 100.08-нысанының 100.08.004-жолынан деректерді көшіру жолымен пайдаланылмаған активтердің қалдығы көрсетіледі;
2) 100.08.002-жолда филиалдың немесе өкілдіктің қызметін қамтамасыз ету үшін бейрезидент - заңды тұлғадан алынған активтердің сомасы көрсетіледі, оның ішінде:
3) 100.08.002 А жолда ақшалай қаражаттың сомасы;
4) 100.08.002 В жолда негізгі құралдардың құны;
5) 100.08.002 С жолда материалдық емес активтердің құны;
6) 100.08.002 D жолда басқа да активтердің құны.
"Активтер бойынша шығыстар" деген бөлімде:
1) 100.08.003-жолда филиалдың немесе өкілдіктің қызметін қамтамасыз ету үшін бейрезидент заңды тұлғадан алынған активтердің пайдаланған сомасы көрсетіледі, оның ішінде:
2) 100.08.003 А жолда еңбекақыны төлеу шығыстары;
3) 100.08.003 В жолда жалға алу төлемақы шығыстары;
4) 100.08.003 С жолда негізгі құралдарды сатып алуға шығыстар;
5) 100.08.003 D жолда материалдық емес активтерді сатып алуға шығыстар;
6) 100.08.003 Е жолда басқа да тауарларды сатып алуға да шығыстар;
7) 100.08.003 F жолда басқа да шығыстар көрсетіледі;
8) 100.08.004-жолда мынадай формула бойынша айқындалатын пайдаланылмаған активтердің қалдығы көрсетіледі: 100.08.001 – жолы + 100.08.002-жолы – 100.08.003-жолы.
11-тарау. Бақыланатын шетелдік компанияның қаржылық пайдасына салық салу – 100.09-нысанды толтыру бойынша түсіндірме
41. Осы нысан есепке жатқызуға және корпоративтік табыс салығына жататын, БШК кірісінен төленетін көзден ұсталатын, немесе БШК салық салатын кірісінен төленген, Қазақстан Республикасы көздерінен алынған БШК қаржылық пайда немесе ПҮ БШК қаржылық пайда сомасы, БШК қаржылық пайдамен немесе ТМ БШК қаржылық пайдамен кіріске салық туралы ақпараттарды көрсетуге арналған.
Осы қосымшада Салық кодексінің 296-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында салық салынудан босатылуға жататын, Салық кодексінің 296-бабының 2-тармағында айқындалған резидент – салық төлеушіде растайтын құжаттар болған кезде, БШК қаржылық пайдасы немесе ТМ БШК қаржылық пайдасы көрсетуге жатпайды.
42. "БШК немесе ТМ БШК туралы ақпарат" деген бөлімде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында әрбір БШК немесе әрбір ТМ БШК атауы көрсетіледі. БШК және ТМ БШК анықтамасы Салық кодексінің 294-бабында берілген;
3) С бағанында БШК немесе ТМ БШК құрылған (инкорпорацияланған) және резиденті болып табылатын елдің коды көрсетіледі. Егер БШК немесе ТМ БШК бір елде құрылған және басқа елдің резиденті болып табылған жағдайда, онда аталған бағанда олар құрылған (инкорпорацияланған) елдің коды көрсетіледі;

4) в графе D указывается номер государственной (налоговой) регистрации каждой КИК или каждого ПУ КИК в стране, где они созданы (инкорпорированы). При наличии у КИК или ПУ КИК двух регистрации: государственной и налоговой регистрации, то в данной графе необходимо указать номер налоговой регистрации;
5) в графе E указывается общий размер коэффициента прямого, косвенного, конструктивного участия или контроля налогоплательщика-резидента в каждой КИК при прямом, косвенном, конструктивном владении или прямом, косвенном, конструктивном контроле налогоплательщика-резидента в КИК самостоятельно или через контролируемое лицо (контролируемые лица), определяемого в соответствии с пунктом 7 статьи 297 Налогового кодекса;
6) в графе F указывается код валюты финансовой прибыли, указанной в графе G, согласно пункту 51 настоящих Правил;
7) в графе G указывается положительная величина финансовой прибыли до налогообложения каждой КИК или каждого ПУ КИК, определяемая в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 297 Налогового кодекса, в иностранной валюте;
8) в графе H указывается сумма уменьшений, произведенных из финансовой прибыли КИК или финансовой прибыли ПУ КИК в соответствии с пунктом 4 статьи 297 Налогового кодекса, в иностранной валюте, при условии наличия у налогоплательщика-резидента подтверждающих документов, определенных пунктом 10 статьи 297 Налогового кодекса.
В случае если налогоплательщик-резидент не применяет пункт 4 статьи 297 Налогового кодекса, то в данной графе указывается "0";
9) в графе I указывается сумма финансовой прибыли КИК или ПУ КИК до налогообложения с учетом уменьшений, которая определяется как разница между графами G и H (графа G – графа H), в иностранной валюте;
10) в графе J указывается положительная величина финансовой прибыли, отраженной в графе I, скорректированная с применением поправочных коэффициентов в соответствии с пунктом 5 статьи 297 Налогового кодекса. В случае если налогоплательщик-резидент не применяет пункт 5 статьи 297 Налогового кодекса, то данная графа не заполняется;
11) в графе K указывается положительная величина финансовой прибыли, подлежащей налогообложению в Республике Казахстан, в иностранной валюте, которая определяется в одном из следующих порядков:
как произведение граф J и E (графа J x графа E) в случае, если финансовая прибыль, отраженная в графе I, скорректирована с применением поправочных коэффициентов в соответствии с пунктом 5 статьи 297 Налогового кодекса;
как произведение граф I и E (графа I x графа E) в случае, если налогоплательщик-резидент не применяет пункт 5 статьи 297 Налогового кодекса;

4) D бағанында олар құрылған (инкорпорацияланған) елдегі әрбір БШК немесе әрбір ТМ БШК мемлекеттік (салық) тіркеу нөмірі көрсетіледі. БШК немесе ТМ БШК екі тіркеу: мемлекеттік және салықтық тіркеу болған кезде, онда бұл бағанда салықтық тіркеу нөмірін көрсету қажет;
5) E бағанында тікелей, жанама, конструктивті қатысу коэффициентінің жалпы мөлшері немесе резидент – салық төлеушінің әрбір БШК бақылауы, оның тікелей, жанама, конструктивті иелігі немесе резидент – салық төлеушінің өз бетімен немесе бақылаушы тұлға (бақылайтын тұлғалар) арқылы, Салық кодексінің 297-бабы 7-тармағына сәйкес айқындалатын БШК тікелей, жанама, конструктивті бақылауы көрсетіледі;
6) F бағанында осы Қағидалардың 51-тармағына сәйкес G бағанында көрсетілген қаржылық пайдасының валюта коды көрсетіледі;
7) G бағанында Салық кодексінің 297-бабы 2 және 3-тармақтарына сәйкес айқындалған әрбір БШК немесе әрбір ТМ БШК салық салынғанға дейінгі қаржылық пайдасының оң шамасы шетел валютасымен көрсетіледі;
8) H бағанында Салық кодексінің 297-бабы 4-тармағына сәйкес БШК қаржылық пайдасынан немесе ТМ БШК қаржылық пайдасынан шетел валютасымен, резидент – салық төлеушінің растайтын құжаттары болған кезде Салық кодексінің 297-бабы 10-тармағында айқындалған, азайтылған сомасы көрсетіледі.
Егер резидент - салық төлеуші Салық кодексінің 297-бабы 4-тармағын қолданбаған жағдайда, онда бұл бағанда "0" көрсетіледі;
9) I бағанында БШК немесе ТМ БШК қаржылық пайдасының сомасы салық салынғанға дейін азайтылған есеппен, G және H бағаны арасындағы айырмашылық ретінде айқындалатын, шетелдік валютада көрсетіледі;
10) J бағанында Салық кодексінің 297-бабы 5-тармағына сәйкес түзету коэффиценттерді қолдана отырып, түзетілген І бағанында көрсетілген қаржылық пайданың оң шамасы көрсетіледі. Егер резидент - салық төлеуші Салық кодексінің 297-бабы 5-тармағын қолданбаса, онда бұл баған толтырылмайды;
11) K бағанында Қазақстан Республикасында шетелдік валютада, салық салуға жататын қаржылық пайданың оң шамасы көрсетіледі, ол мына тәртіптің бірімен:
егер қаржылық пайдасы Салық кодексінің 297-бабы 5-тарамағына сәйкес түзету коэффиценттерді қолдана отырып түзетілген, І-бағанында көрсетілген жағдайда, J және E (J бағаны x E бағаны) бағандарының туындысы ретінде;
егер резидент - салық төлеуші Салық кодексінің 297-бабы 5-тармағын қолданбаған жағдайда, I және E (I бағаны x E бағаны) бағандарының туындысы ретінде айқындалады;

12) в графе L указывается положительная величина финансовой прибыли, подлежащая налогообложению в Республике Казахстан, отраженная в графе K и пересчитанная в национальной валюте в соответствии с пунктом 6 статьи 297 Налогового кодекса;
13) в графе M указывается сумма налога на прибыль (иностранного подоходного налога) с финансовой прибыли КИК до налогообложения или финансовой прибыли ПУ КИК до налогообложения, исчисляемого в соответствии с пунктом 4 статьи 303 Налогового кодекса, в иностранной валюте, при условии наличия у налогоплательщика-резидента подтверждающих документов, указанных в пункте 4 статьи 303 Налогового кодекса. Налог на прибыль определен в соответствии со статьей 294 Налогового кодекса (с применением эффективной ставки, определяемой в соответствии с абзацем вторым подпункта 12) пункта 4 статьи 294 Налогового кодекса), в иностранной валюте.
Налог на прибыль включает налог, удержанный у источника выплаты в отчетном периоде, в случае, если финансовая прибыль КИК или ПУ КИК до налогообложения включает (включала) в текущем или предыдущем периоде доходы, обложенные налогом, удержанным у источника выплаты;
14) в графе N указывается сумма налога на прибыль (иностранного подоходного налога) с финансовой прибыли КИК до налогообложения или финансовой прибыли ПУ КИК до налогообложения, исчисляемого в соответствии с пунктом 4 статьи 303 Налогового кодекса (с применением эффективной ставки, определяемой в соответствии с абзацем третьим подпункта 12) пункта 4 статьи 294 Налогового кодекса), и уплаченного в иностранном государстве за отчетный период, в иностранной валюте при условии наличия у налогоплательщика-резидента подтверждающих документов, указанных в пункте 4 статьи 303 Налогового кодекса. В случае если сумма налога на прибыль, указанная в графе М, отличается от суммы налога на прибыль уплаченного в иностранном государстве, то в данной графе указывается сумма уплаченного налога на прибыль. В случае если финансовая прибыль КИК или финансовая прибыль ПУ КИК облагалась налогом на прибыль в двух и более иностранных государствах, то в данной графе указывается только уплаченная сумма одного налога на прибыль, у которого эффективная ставка составляет максимальную величину из эффективных ставок налога на прибыль, уплаченного в таких иностранных государствах;
15) в графе O указывается сумма налога на прибыль, подлежащая отнесению в зачет в соответствии с пунктом 4 статьи 303 Налогового кодекса, в национальной валюте при условии наличия у налогоплательщика-резидента документов, подтверждающих суммы налога на прибыль, указанные в графах M и N. В данной графе указывается сумма налога на прибыль, которая является наименьшей из сумм, указанных в графах M и N, пересчитанная в национальной валюте с применением следующего рыночного курса обмена валюты:
в случае если в данной графе подлежит отражению сумма налога на прибыль, указанного в графе M, – среднеарифметического рыночного курса обмена валюты за отчетный период;
в случае если в данной графе подлежит отражению сумма налога на прибыль, указанного в графе N, – рыночного курса обмена валюты на день уплаты такого налога на прибыль в иностранном государстве;

12) L бағанында К бағанында көрсетілген және Салық кодексінің 297-бабы 6-тарамағына сәйкес ұлттық валютанда аударылған Қазақстан Республикасында салық салуға жататын қаржылық пайданың оң шамасы көрсетіледі;
13) M бағанында БШК қаржылық пайдасымен кірістер салығы сомасы салық салуға дейін немесе ТМ БШК қаржылық пайдасы салық салуға дейін, Салық кодексінің 303-бабы 4-тарамағына сәйкес шетелдік валютада есептелген сомасы, резидент - салық төлеушіде Салық кодексінің 303-бабы 4-тармағында көрсетілген, растайтын құжаттары болған кезде көрсетіледі. Кірістер салығы Салық кодексінің 294-бабына сәйкес (Салық кодексінің 294-бабы 4-тармағы 12) тармақшасының екінші абзацына сәйкес айқындалған тиімді мөлшерлемені қолданып) шетел валютасында айқындалған.
Егер БШК немесе ТМ БШК қаржылық пайдасы салық салуға дейін ағымдағы немесе алдыңғы кезеңдегі кірістер қосылса (қосылған болса), салық салынған, көздерден төлем ұсталған жағдайда, кірістер салығына төлем көздерінен ұсталынған және есепті кезеңде төленген салық кіреді;
14) N бағанында БШК қаржылық пайдасымен кірістер салығы сомасы салық салуға дейін немесе ТМ БШК қаржылық пайдасы салық салуға дейін, Салық кодексінің 303-бабы 4-тармағына сәйкес (Салық кодексінің 294-бабы 4-тармағы 12) тармақшасының екінші абзацына сәйкес айқындалған тиімді мөлшерлемені қолданып) есептелген және резидент - салық төлеушіде Салық кодексінің 303-бабы 4-тармағында көрсетілген, растайтын құжаттары болған кезде, шетелдік валютамен төленген сомасы көрсетіледі. Егер М бағанында көрсетілген кіріс салығының сомасы шет мемлекетте төленген кіріс салығының сомасынан өзгеше болса, онда бұл бағанда төленген кіріс салығының сомасы көрсетіледі. Егер БШК қаржылық пайдасына немесе БШК ТМ қаржылық пайдасына екі немесе одан да көп шет мемлекетте кіріс салығы салынса, онда бұл бағанда тиімді мөлшерлеме осындай шет мемлекеттерде төленген кіріс салығының тиімді мөлшерлемесінің ең үлкен шамасын құрайтын, тек бір кіріске төленген салық сомасы көрсетіледі;
15) O бағанында Салық кодексінің 303-бабы 4-тармағына сәйкес есепке жатқызуға болатын, М және N бағандарында көрсетілген кіріс салық сомасын растайтын резидент - салық төлеушінің құжаттары болған кезде кіріс салығы сомасы көрсетіледі. Бұл бағанда М және N бағандарында көрсетілген сомадан аз болатын, ұлттық валютада аударылған кіріс салығының сомасы валюта айырбастаудың мынадай:
егер бұл бағанда М бағанында көрсетілген кіріс салығының сомасы көрсетілген жағдайда, – есепті кезеңдегі валюта айырбастаудың нарықтық орташа арифметикалық бағамын;
егер, бұл бағанда N бағанында көрсетілген кіріс салығының сомасы көрсетілген жағдайда, – шет мемлекетте осындай кіріс салығы төленген күнге валюта айырбастаудың нарықтық бағамын қолданумен көрсетіледі;

16) в графе P указываются доходы, полученные КИК из источников в Республике Казахстан, в национальной валюте;
17) в графе Q указывается сумма КПН, удержанного у источника выплаты с дохода, указанного в графе P, подлежащего вычету в соответствии с подпунктом 1) или 2) пункта 1 статьи 302 Налогового кодекса, в национальной валюте, при условии наличия у налогоплательщика-резидента подтверждающих документов, указанных в части третьей пункта 1 статьи 302 Налогового кодекса.
Графы P и Q заполняются только в случае применения налогоплательщиком-резидентом положений подпункта 1) или 2) пункта 1 статьи 302 Налогового кодекса.
Итоговое значение графы L переносится в строку 100.00.029.
Итоговое значение графы O переносится в строку 100.00.039 II.
Итоговое значение графы Q переносится в строку 100.00.039 VII.
Глава 12. Пояснение по заполнению формы 100.10 – Налогообложение некоммерческой организации
43. Данная форма предназначена для отражения сведений об объектах налогообложения некоммерческой организации, соответствующей условиям пункта 1 статьи 289 Налогового кодекса, по доходам, указанным в пункте 2 статьи 289 Налогового кодекса, за исключением акционерных обществ, учреждений и потребительских кооперативов, кроме кооперативов собственников квартир (помещений).
44. В разделе "Доходы":
1) в строке 100.10.001 указывается сумма полученных доходов в виде вознаграждений по депозитам;
2) в строке 100.10.002 указывается сумма полученных доходов в виде гранта;
3) в строке 100.10.003 указывается сумма полученных доходов в виде вступительных взносов;
4) в строке 100.10.004 указывается сумма полученных доходов в виде членских взносов;
5) в строке 100.10.005 указывается сумма полученных доходов в виде взносов участников кондоминиума;
6) в строке 100.10.006 указывается сумма полученных доходов в виде благотворительной помощи;
7) в строке 100.10.007 указывается сумма полученных доходов в виде спонсорской помощи;
8) в строке 100.10.008 указывается сумма денег и другое имущество, полученных на безвозмездной основе;
9) в строке 100.10.009 указывается превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, возникшей по размещенным на депозите деньгам, в том числе по вознаграждениям по ним;
10) в строке 100.10.010 указывается сумма дохода, полученного по договору на осуществление государственного социального заказа;
11) в строке 100.10.011 указывается общая сумма доходов, определяемая как сумма строк с 100.10.001 по 100.10.010. Данная строка включается в строку 100.00.004;

16) P бағанында Қазақстан Республикасында БШК көздерінен алынған кірістер, ұлттық валютада көрсетіледі;
17) Q бағанында Салық кодексінің 302-бабы 1-тармағының 1) немесе 2) тармақшаларына сәйкес шегерімге жататын, Салық кодексінің 302-бабы 1-тармағының үшінші бөлігінде көрсетілген резидент - салық төлеушінің растау құжаттары болған кезде, Р бағанында көрсетілген төлем көздері кірістерінен ұсталған КТС сомасы ұлттық валютада, көрсетіледі.
P және Q бағандары резидент - салық төлеуші Салық кодексінің 302-бабының 1-тармағының 1) немесе 2) тармақшаларының ережелерін қолданған жағдайда ғана толтырылады.
L бағанының қорытынды мәні, 100.00.029-жолына көшіріледі.
O бағанының қорытынды мәні, 100.00.039 II-жолына көшіріледі.
Q бағанының қорытынды мәні 100.00.039 VII-жолына көшіріледі.
12-тарау. Коммерциялық емес ұйымдарға салық салу – 100.10-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
43. Аталған нысан Салық кодексінің 289-бабы 1-тармағының шартына сәйкес акционерлiк қоғамдарды, мекемелердi және тұтыну кооперативтерiн қоспағанда, жеке меншік пәтерлер (үй-жайлар) иелерiнің кооперативтерiнен басқа Салық кодексінің 289-бабы 2-тармағында көрсетілген кірістер бойынша коммерциялық емес ұйымдардың салық салу объектісі туралы мәліметтерін көрсетуге арналған.
44. "Кірістер" деген бөлімде:
1) 100.10.001-жолда депозиттер бойынша сыйақы түрінде алынған кірістердің сомасы көрсетіледі;
2) 100.10.002-жолда грант түрінде алған кірістердің сомасы көрсетіледі;
3) 100.10.003-жолда кіру жарналары түрінде алынған кірістердің сомасы көрсетіледі;
4) 100.10.004-жолда мүшелік жарналар түрінде алынған кірістердің сомасы көрсетіледі;
5) 100.10.005-жолда кондоминиум қатысушыларының жарналары түрінде алған кірістердің сомасы көрсетіледі;
6) 100.10.006-жолда қайырымдылық көмек түрінде алынған кірістердің сомасы көрсетіледі;
7) 100.10.007-жолда демеушілік көмек түрінде алынған кірістердің сомасы көрсетіледі;
8) 100.10.008-жолда өтеусiз негiзде алынған ақша және басқа мүлік көрсетіледі;
9) 100.10.009-жолда депозитке салынған ақшалар бойынша, оның ішінде олар бойынша сыйақы бойынша туындаған оң бағамдық айырма сомасының терiс бағамдық айырма сомасынан асып кеткен сомасы көрсетіледі;
10) 100.10.010-жолда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты жүзеге асыруға арналған шарт бойынша алынған кірістің сомасы көрсетіледі;
11) 100.10.011-жолда 100.10.001-ден 100.10.010-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі. Бұл жол 100.00.004-жолына кіреді;

12) в строке 100.10.012 указывается сумма полученных доходов в случае наличия доходов от деятельности, не предусмотренных пунктом 2 статьи 289 Налогового кодекса;
13) в строке 100.10.013 указывается итоговая сумма доходов, определяемая как сумма строк 100.10.011 и 100.10.012.
45. В разделе "Расходы":
1) в строке 100.10.014 указывается сумма расходов на содержание некоммерческой организации. Определяется сложением значений строк с 100.10.014 I по 100.10.014 XXI:
в строке 100.10.014 I указывается сумма расходов на электрическую и тепловую энергию;
в строке 100.10.014 II указывается сумма расходов на финансовые услуги;
в строке 100.10.014 III указывается сумма расходов на арендную плату;
в строке 100.10.014 IV указывается сумма расходов на транспортные услуги;
в строке 100.10.014 V указывается сумма расходов на услуги связи;
в строке 100.10.014 VI указывается сумма расходов на аудиторские (консультационные) услуги;
в строке 100.10.014 VII указывается сумма расходов на охранные услуги;
в строке 100.10.014 VIII указывается сумма расходов на адвокатские услуги;
в строке 100.10.014 IX указывается сумма расходов на нотариальные услуги;
в строке 100.10.014 X указывается сумма расходов на ремонт основных средств;
в строке 100.10.014 XI указывается сумма налогов и других обязательных платежей в бюджет, штрафы и пени;
в строке 100.10.014 XII указывается сумма вычета по начисленным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 11 статьи 243 Налогового кодекса, а также сумма отчислений, уплаченных в фонд социального медицинского страхования в соответствии с Законом Об обязательном социальном медицинском страховании, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 12 статьи 243 Налогового кодекса;
в строке 100.10.014 XIII указывается сумма штрафов, пеней, неустоек;
в строке 100.10.014 XIV указывается сумма расходов на страхование;
в строке 100.10.014 XV указывается сумма расходов на рекламу;
в строке 100.10.014 XVI указывается сумма прочих расходов;
в строке 100.10.014 XVII указывается сумма расходов на оплату труда;
в строке 100.10.014 XVIII указывается сумма расходов на социальные выплаты;
в строке 100.10.014 IXX указывается общая сумма командировочных расходов, определяемая как сумма строк с 100.10.014 IXX A по 100.10.014 IXX E;
в строке 100.10.014 IXX A отражается сумма фактически произведенных расходов на проезд к месту командировки и обратно, включая оплату расходов за бронь;
в строке 100.10.014 IXX B отражается сумма фактически произведенных расходов на наем жилого помещения, включая оплату за бронь;

12) 100.10.012-жолда Салық кодексінің 289-бабы 2-тармағында көзделмеген қызметтен түскен кірістер болған жағдайда, алынған кірістердің сомасы көрсетіледі;
13) 100.10.013-жолда 100.10.011 және 100.10.012-жолдарының сомасы ретінде айқындалатын кірістердің жиынтық сомасы көрсетіледі.
45. "Шығыстар" деген бөлімде:
1) 100.10.014-жолда коммерциялық емес ұйымды ұстауға арналған шығыстар сомасы көрсетіледі. 100.10.014 І-ден 100.10.014 XXI-ге дейінгі жолдардың мәнін қосумен айқындалады:
100.10.014 І-жолда электр энергиясына және жылу энергиясына кеткен шығыстардың сомасы көрсетіледі;
100.10.014 ІІ-жолда қаржылық қызметтерге кеткен шығыстардың сомасы көрсетіледі;
100.10.014 ІII-жолда жалға алуға арналған шығыстардың сомасы көрсетіледі;
100.10.014 IV-жолда көліктік қызметтерге арналған шығыстардың сомасы көрсетіледі;
100.10.014 V-жолда байланыс қызметтеріне арналған шығыстардың сомасы көрсетіледі;
100.10.014 VІ-жолда аудиторлық (консультациялық) қызметтерге арналған шығыстардың сомасы көрсетіледі;
100.10.014 VІІ-жолда күзет қызметтеріне арналған шығыстардың сомасы көрсетіледі;
100.10.014 VIII-жолда адвокаттық қызметтерге арналған шығыстардың сомасы көрсетіледі;
100.10.014 IX-жолда нотариалдық қызметтерге арналған шығыстардың сомасы көрсетіледі;
100.10.014 X-жолда негізгі құралдарды жөндеуге арналған шығыстардың сомасы көрсетіледі;
100.10.014 XІ-жолда салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, айыппұлдар және өсімпұлдар сомасы көрсетіледі;
100.10.014 XІІ-жолда Салық кодексінің 243-бабы 11-тармағына сәйкес шегерімге жататын Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына есептелген әлеуметтік аударымдар бойынша шегерім сомасы, сондай-ақ Салық кодексінің 243-бабы 12-тармағына сәйкес шегерімге жататын "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Заңына сәйкес әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына төленген, аударымдар сомаларлары көрсетіледі;
100.10.014 XІІI-жолда айыппұлдарың, өсімпұлдардың, тұрақсыздық айыптарының сомасы көрсетіледі;
100.10.014 XІV-жолда сақтандыруға кеткен шығыстар сомасы көрсетіледі;
100.10.014 XV-жолда жарнамаға кеткен шығыстардың сомасы көрсетіледі;
100.10.014 XVІ-жолда өзге де шығыстардың сомасы көрсетіледі
100.10.014 XVІІ-жолда еңбекақы төлеуге жұмсалатын шығыстардың сомасы көрсетіледі;
100.10.014 XVІІІ-жолда әлеуметтік төлемдерге кеткен шығыстардың сомасы көрсетіледі;
100.10.014 ІXX-жолда 100.10.014 IXX A-дан 100.10.014 IXXE дейінгі жолдарының сомасы ретінде айқындалған, іссапар шығыстарының жалпы сомасы көрсетіледі;
100.10.014 ІXXA-жолда бронь үшін шығыстардың төленуін қоса, іссапар орнына және кері жол жүруге арналған іс жүзінде жүргізілген шығыстардың сомасы көрсетіледі;
100.10.014 ІXXB-жолда бронь үшін төлеуді қоса, тұрғын үй жалдауға іс жүзінде жүргізілген шығыстардың сомасы көрсетіледі;

в строках 100.10.014 IXX C и 100.10.014 IXX D отражаются соответствующие суммы выплачиваемых суточных по командировкам в пределах и за пределами Республики Казахстан;
в строке в строке 100.10.014 IXX E указывается сумма расходов, произведенных налогоплательщиком при оформлении въездной визы (стоимость визы, консульских услуг, обязательного медицинского страхования);
в строке 100.10.014 XX указывается сумма представительских расходов;
в строке 100.10.014 XXI указывается сумма расходов будущих периодов, относимая на расходы налогового периода;
2) в строке 100.10.015 указывается сумма расходов по организации и проведению мероприятий. Определяется сложением значений строк с 100.10.015 I по 100.10.015 XI:
в строках с 100.10.015 I по 100.10.015 XI указываются суммы расходов по видам мероприятий;
3) в строке 100.10.016 указывается сумма расходов по подготовке и размещению информационных материалов;
4) в строке 100.10.017 указывается сумма вознаграждения, выплаченная (подлежащая выплате) налогоплательщиком за налоговый период согласно условиям договора;
5) в строке 100.10.018 указывается сумма расходов в виде благотворительной помощи;
6) в строке 100.10.019 указывается сумма расходов в виде спонсорской помощи;
7) в строке 100.10.020 указывается сумма расходов в виде вступительных взносов;
8) в строке 100.10.021 указывается сумма расходов в виде членских взносов;
9) в строке 100.10.022 указывается сумма расходов в виде денег и другого имущества переданных на безвозмездной основе;
10) в строке 100.10.023 указывается общая сумма расходов, определенная как сумма строк с 100.10.014 по 100.10.022.
46. В разделе "Исчисление вычетов исходя из удельного веса доходов, не указанных в пункте 2 статьи 289 Налогового кодекса":
1) в строке 100.10.024 указывается удельный вес доходов, подлежащих налогообложению в общеустановленном порядке в соответствии с пунктом 5 пунктом 5 Налогового кодекса, в общей сумме доходов, определяемый как отношение суммы строки 100.10.012 и суммы строки 100.10.013;
2) в строку 100.10.025 указываются расходы некоммерческой организации и определяется как сумма расходов, указанных в строках 100.00.040 I, в случае наличия доходов от деятельности, не предусмотренных пунктом 2 статьи 289 Налогового кодекса и 100.10.023;
3) в строке 100.10.026 указываются расходы, подлежащие отнесению на вычеты, в случае наличия доходов от деятельности, не предусмотренных пунктом 2 статьи 289 Налогового кодекса. Определяется как произведение строк 100.10.025 и 100.10.024.
47. В разделе "Исчисление вычетов на основе данных налогового учета, предусматривающего раздельный учет расходов, произведенных за счет доходов, указанных в пункте 2 статьи 289 Налогового кодекса, и расходов, произведенных за счет других доходов":

100.10.014 ІXXC және 100.10.014 ІXXD жолдарында Қазақстан Республикасы шегінде және одан тыс жерлердегі іссапарлар бойынша төленетін тәуліктік төлемдердің тиісті сомасы көрсетіледі;
100.10.014 ІXXE-жолда салық төлеуші кіру визасын ресімдеу кезінде (виза құны, консулдық қызметтер, міндетті медициналық сақтандыру) жұмсаған шығыстарының сомасы көрсетіледі;
100.10.014 XX-жолда өкілдік шығыстарының сомасы көрсетіледі;
100.10.014 XXI-жолда салық кезеңінің шығыстарына жатқызылатын алдағы кезеңдер шығыстарының сомасы көрсетіледі;
2) 100.10.015-жолда іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі. 100.10.015I-ден 100.10.015XI дейінгі жолдардың мәнін қосумен айқындалады;
100.10.015 I-ден 100.10.015 XI дейінгі жолдарда іс-шаралардың түрлері бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі;
3) 100.10.016-жолда ақпараттық материалдарды дайындау және орналастыру бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі;
4) 100.10.017-жолда шарт талаптарына сәйкес салық төлеуші салық кезеңі үшін төлеген (төлеуге жататын) сыйақының сомасы көрсетіледі;
5) 100.10.018-жолда қайырымдылық көмек түріндегі шығыстардың сомасы көрсетіледі;
6) 100.10.019-жолда демеушілік көмек түріндегі шығыстарының сомасы көрсетіледі;
7) 100.10.020-жолда кіру жарналары түріндегі шығыстардың сомасы көрсетіледі;
8) 100.10.021-жолда мүшелік жарналар түріндегі шығыстардың сомасы көрсетіледі;
9) 100.10.022-жолда өтеусіз негізде ақша түрінде және басқа мүлік түрінде берген шығыстардың сомасы көрсетіледі;
10) 100.10.023-жолда 100.100.014-тен 100.10.022-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалған, шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі.
46. "Салық кодексінің 289-бабы 2-тармағында көрсетілмеген кірістердің үлес салмағын негiзге ала отырып шегерімдер есептеу" деген бөлімде:
1) 100.10.024-жолда 100.10.012-жолдың сомасы мен 100.10.013 жолдың сомасының қатынасы ретінде айқындалатын кірістердің жалпы сомасында Салық кодексінің 289-бабы 5-тармағына сәйкес жалпыға бірдей белгіленген тәртіппен салық салуға жататын кірістердің үлес салмағы көрсетіледі;
2) 100.10.025-жолда Салық кодексінің 289-бабы 2-тармағында және 100.10.023-жолда көзделмеген қызметтен кірістер болған жағдайда, коммерциялық емес ұйымдардың және 100.00.040 I жолда көрсетілген шығыстар сомасы ретінде айқындалатын шығыстар көрсетіледі;
3) 100.10.026-жолда Салық кодексінің 289-бабы 2-тармағында көзделмеген қызметтен кірістер болған жағдайда, шегерімдерге жатқызуға жататын шығыстар көрсетіледі. 100.10.025 және 100.10.024-жолдардың туындысы ретінде айқындалады.
47. "Салық кодексінің 289-бабы 2-тармағында көрсетілген кірістер есебінен жүргізілген шығыстар мен басқа кірістер есебінен жүргізілген шығыстарды бөлек есепке алу көзделетін салық есебі деректерінің негізінде шегерімдерді есептеу" деген бөлімде:

в строке 100.10.027 указывается сумма расходов, подлежащих отнесению на вычеты и определенная по методу на основе данных налогового учета, предусматривающего раздельный учет расходов, произведенных за счет доходов, указанных в пункте 2 статьи 289 Налогового кодекса, и расходов, произведенных за счет других доходов. В данную строку переносится сумма строки 100.00.040 I.
Глава 13. Пояснение по заполнению формы 100.11 – Безвозмездно полученное (переданное) имущество (благотворительная помощь, спонсорская помощь, деньги и другое имущество)
48. Данная форма предназначена для определения суммы доходов некоммерческой организации.
49. В разделе "Расчет":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается БИН юридического лица либо ИИН физического лица, указанного в графе В.
Строка подлежит заполнению при наличии у юридического либо физического лица БИН (ИИН) в соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров";
3) в графе C указывается код страны резидентства согласно пункту 52 настоящих Правил;
4) в графе D указывается регистрационный номер нерезидента в стране его резидентства, безвозмездно передавшего (получившего) имущество;
5) в графе E указывается код вида безвозмездно полученного (переданного) имущества. При заполнении декларации используется следующая кодировка видов безвозмездно полученного (переданного) имущества:
1 – благотворительная помощь;
2 – спонсорская помощь;
3 – деньги и другое имущество полученное (переданное) на безвозмездной основе;
4 – доходы по договору на осуществление государственного социального заказа, вознаграждение по депозитам и взносы участников кондоминиума;
6) в графе F указывается код имущества, полученного безвозмездно, согласно пункту 54 настоящих Правил. Данная графа не заполняется в случае получения отчислений на безвозмездной основе;
7) в графе G указываются номер и дата документа, подтверждающего безвозмездное получение (передачу) имущества;
8) в графе H указывается сумма (стоимость) безвозмездно полученного имущества;
9) в графе I указывается сумма (стоимость) безвозмездно переданного имущества.
Сноска. Пункт 49 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 14. Пояснение по заполнению формы 100.12 – Доход, полученные в МФЦА
50. Данная форма предназначена для отражения доходов, освобождаемых от обложения КПН в соответствии с пунктами 3, 4 и 7 статьи 6 Конституционного закона, за исключением доходов участников МФЦА, представляющих декларацию по форме 180.00.

100.10.027-жолда шегерімге жатқызуға жататын және Салық кодексінің 289-бабы 2-тармағында көрсетілген кірістер есебінен жүргізілген шығыстар мен басқа кірістер есебінен жүргізілген шығыстарды бөлек есепке алу көзделетін салық есебі деректерінің негізіндегі әдіс бойынша айқындалған шығыстардың сомасы көрсетіледі. Аталған жолға 100.00.040 І жолының сомасы көшіріледі.
13-тарау. Өтеусіз алынған (берілген) мүлік (қайырымдылық көмек, демеушілік көмек, ақша және басқа мүлік) – 100.11-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
48. Осы нысан коммерциялық емес ұйымдардың кіріс сомаларын айқындауға арналған.
49. "Есеп" деген бөлімде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында заңды тұлғаның бизнес-сәйкестендiру нөмірі не В бағанында көрсетілген жеке тұлғаның жеке сәйкестендiру нөмірі көрсетіледі.
Жол заңды тұлғада не жеке тұлғада "Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес БСН (ЖСН) болған кезде толтырылуы тиіс;
3) С бағанында осы Қағидалардың 52-тармағына сәйкес резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында мүлікті өтеусіз берген (алған) бейрезиденттің резиденттік еліндегі тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында өтеусіз алынған (берілген) мүлік түрінің коды көрсетіледі. Декларацияны толтыру кезінде өтеусіз алынған (берілген) мүлік түрлерінің мынадай кодталуын пайдалану қажет:
1 – қайырымдылық көмек;
2 – демеушілік көмек;
3 – өтеусіз негізде алған (берген) ақша және басқа мүлік;
4 – мемлекеттiк әлеуметтiк тапсырысты жүзеге асыруға арналған шарт бойынша кірістер, депозиттер бойынша сыйақы және кондоминиумға қатысушылардың жарналары;
6) Ғ бағанында осы Қағидалардың 54-тармағына сәйкес өтеусіз алынған мүліктің коды көрсетіледі. Бұл баған өтеусіз негізде аударымдар алынған жағдайда толтырылмайды;
7) G бағанында мүліктің өтеусіз алынғанын (берілгенін), мүшелік не кіру жарналарының алынғанын (төленгенін) растайтын құжаттың нөмірі және күні көрсетіледі;
8) Н бағанында өтеусіз алынған мүліктің сомасы (құны) көрсетіледі;
9) І бағанында өтеусіз берілген мүліктің сомасы (құны) көрсетіледі.
Ескерту. 49-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14-тарау. АХҚО-нан алынған кіріс – 100.12-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
50. Осы нысан 180.00-нысан бойынша декларацияны тапсыратын "Астана" халықаралық қаржы орталығының (бұдан әрі - Орталық) қатысушыларынның кірістерін қоспағанда, Конституциялық заңның 6-бабы 3, 4 және 7-тармақтарына сәйкес корпоративтік табыс салығын салудан босатылатын кірістерді көрсету үшін арналған.

51. В разделе "Доходы от оказания финансовых услуг, предусмотренных пунктом 3 статьи 6 Конституционного закона":
1) в строке 100.12.001 указывается сумма дохода от оказания банковских услуг исламского банка, определяемая в соответствии с подпунктом 1) пункта 3 статьи 6 Конституционного закона;
2) в строке 100.12.002 указывается сумма дохода от оказания услуг перестрахования и страховых брокерских услуг, определяемая в соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 6 Конституционного закона;
3) в строке 100.12.003 указывается сумма дохода от оказания услуг по инвестиционному управлению активами инвестиционных фондов, их учету и хранению, а также обеспечению выпуска, размещения, обращения, выкупа и погашения ценных бумаг инвестиционных фондов, определяемая в соответствии с подпунктом 3) пункта 3 статьи 6 Конституционного закона;
4) в строке 100.12.004 указывается сумма дохода от оказания брокерских и (или) дилерских, андеррайтинговых услуг, определяемая в соответствии с подпунктом 4) пункта 3 статьи 6 Конституционного закона;
5) в строке 100.12.005 указывается сумма дохода от оказания других финансовых услуг, определяемых актами МФЦА, определяемая в соответствии с подпунктом 5) пункта 3 статьи 6 Конституционного закона;
6) в строке 100.12.006 указывается общая сумма доходов от оказания финансовых услуг, указанных в пункте 3 статьи 6 Конституционного закона. Определяется как сумма показателей строк с 100.12.001 по 100.12.005.
52. В разделе "Доходы от оказания сопутствующих услуг, предусмотренных пунктом 4 статьи 6 Конституционного закона":
1) в строке 100.12.007 указывается сумма дохода от оказания юридических услуг, определяемая в соответствии с пунктом 4 статьи 6 Конституционного закона;
2) в строке 100.12.008 указывается сумма дохода от оказания аудиторских услуг, определяемая в соответствии с пунктом 4 статьи 6 Конституционного закона;
3) в строке 100.12.009 указывается сумма дохода от оказания бухгалтерских услуг, определяемая в соответствии с пунктом 4 статьи 6 Конституционного закона;
4) в строке 100.12.010 указывается сумма дохода от оказания консалтинговых услуг, определяемая в соответствии с пунктом 4 статьи 6 Конституционного закона;
5) в строке 100.12.011 указывается общая сумма доходов от оказания сопутствующих услуг, указанных в пункте 4 статьи 6 Конституционного закона. Определяется как сумма показателей строк с 100.12.007 по 100.12.010.
53. В разделе "Доходы, освобождаемые от налогообложения согласно пункту 7 статьи 6 Конституционного закона":
в строке 100.12.012 указывается общая сумма доходов, освобождаемых от налогообложения согласно пункту 7 статьи 6 Конституционного закона.

51. "Конституциялық заңның 6-бабы 3-тармағында қарастырылған қаржылық қызметтерді көрсетуден кірістер" деген бөлімде:
1) 100.12.001-жолда Конституциялық заңның 6-бабы 3-тармағының 1) тармақшасына сәйкес айқындалатын ислам банкінің банктік қызметтерін көрсетуден түскен кіріс сомасы көрсетіледі;
2) 100.12.002-жолда Конституциялық заңның 6-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес айқындалатын қайта сақтандыру қызметтерін көрсету және сақтандыру брокерлік қызметтерін көрсетуден түскен кіріс сомасы көрсетіледі;
3) 100.12.003-жолда Конституциялық заңның 6-бабы 3-тармағының 3) тармақшасына сәйкес айқындалатын инвестициялық қорлардың активтерін инвестициялық басқару, оларды есепке алу мен сақтау, сондай-ақ инвестициялық қорлардың бағалы қағаздарын шығаруды, орналастыруды, айналымға жіберуді, сатып алуды және өтеуді қамтамасыз ету жөніндегі қызметтерді көрсетуден түскен кіріс сомасы көрсетіледі;
4) 100.12.004-жолда Конституциялық заңның 6-бабы 3-тармағының 4) тармақшасына сәйкес айқындалатын брокерлік және (немесе) дилерлік, андеррайтингтік қызметтерді көрсетуден түскен кіріс сомасы көрсетіледі;
5) 100.12.005-жолда Конституциялық заңның 6-бабы 3-тармағының 5) тармақшасына сәйкес айқындалатын Орталықтың актілерінде айқындалатын басқа да қаржылық қызметтерді көрсетуден түскен кіріс сомасы көрсетіледі;
6) 100.12.006-жолда Конституциялық заңның 6-бабы 3-тармағында көрсетілген қаржылық қызметтерді көрсетуден түскен жалпы сомасы көрсетіледі. 100.120.001-ден бастап 100.120.005 бойынша соммалар.
52. "Конституциялық заңның 6-бабы 4-тармағында қарастырылған ілеспелі қызметтерді көрсетуден кірістер" деген бөлімде:
1) 100.12.007-жолда Конституциялық заңның 6-бабы 4-тармағына сәйкес айқындалатын заңдық қызметтерін көрсетуден түскен кіріс сомасы көрсетіледі;
2) 100.12.008-жолда Конституциялық заңның 6-бабы 4-тармағына сәйкес айқындалатын аудиторлық қызметтерін көрсетуден түскен кіріс сомасы көрсетіледі;
3) 100.12.009-жолда Конституциялық заңның 6-бабы 4-тармағына сәйкес айқындалатын бухгалтерлік қызметтерін көрсетуден түскен кіріс сомасы көрсетіледі;
4) 100.12.010-жолда Конституциялық заңның 6-бабы 4-тармағына сәйкес айқындалатын консалтингтік қызметтерін көрсетуден түскен кіріс сомасы көрсетіледі;
5) 100.12.011-жолда Конституциялық заңның 6-бабы 4-тармағында көрсетілген ілеспелі қызметтерді көрсетуден түскен жалпы сомасы көрсетіледі. 100.120.007-ден бастап 100.120.010 бойынша соммалар.
53. "Конституциялық заңның 6-бабы 7-тармағына сәйкес салық салудан босатылатын кірістер" деген бөлімде:
100.12.012-жолда Конституциялық заңның 6-бабы 7-тармағына сәйкес салық салудан босатылатын кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі.".

54. В разделе "Всего доходов, освобождаемых от налогообложения согласно Конституционному закону":
в строке 100.12.013 указывается общая сумма доходов, освобождаемых от налогообложения согласно Конституционному закону. Определяется как 100.12.006 + 100.12.011 + 100.12.012.".
Приложение 2-1
к приказу Первого Заместителя
Премьера- Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Сноска. Приказ дополнен приложением 2-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 2-2
к приказу Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Правила составления налоговой отчетности (декларации) по корпоративному подоходному налогу (форма 100.00)
Сноска. Приказ дополнен приложением 2-2 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация по корпоративному подоходному налогу (форма 100.00)" (далее - Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее - Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Декларация по корпоративному подоходному налогу" (далее - декларация), предназначенной для исчисления корпоративного подоходного налога (далее - КПН). Декларация составляется юридическими лицами-резидентами, юридическими лицами-нерезидентами, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, за исключением:
государственных учреждений;
государственных учебных заведений среднего образования;
недропользователей, заполняющих декларацию по формам 110.00 или 150.00.
2. Декларация состоит из самой декларации (форма 100.00) и приложений к ней (формы с 100.01 по 100.12), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки декларации не заполняются.
5. Приложения к декларации составляются при заполнении строк в декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложения к декларации не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.

54. Конституциялық заңға сәйкес салық салудан босатылатын кірістердің барлығы" деген бөлімде:
100.12.013-жолда Конституциялық заңына сәйкес салық салудан босатылатын кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі. 100.120.006 + 100.12.011 + 100.12.012 деп айқындалады.".
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39-бұйрығына 2-1-қосымша
Ескерту. Бұйрық 2-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39-бұйрығына
2-2-қосымша
"Корпоративтік табыс салығы бойынша декларация (100.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары
Ескерту. Бұйрық 2-2-қосымшамен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Корпоративтік табыс салығы бойынша декларация (100.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (бұдан әрі - Салық кодексі) 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес әзірленді және корпоративтік табыс салығын (бұдан әрі - КТС) есептеуге арналған "Корпоративтік табыс салығы бойынша декларация" салық есептілігінің нысанын (бұдан әрі - декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны:
мемлекеттік органдар;
орта білім берудің мемлекеттік мектептері;
110.00 немесе 150.00-нысандар бойынша декларацияны толтыратын жер қойнауын пайдаланушыларды қоспағанда, тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасында қызметті жүзеге асыратын резидент-заңды тұлғалар, бейрезидент - заңды тұлғалар жасайды.
2. Декларация декларацияның өзінен (100.00-нысан) және салықтық міндеттемені есептеу туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшалардан (100.01-ден 100.11-ге дейінгі нысандар) тұрады.
3. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде декларацияның тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Декларацияға қосымшалар тиісті көрсеткіштерді ашуды талап ететін декларациядағы жолдар толтырылған кезде жасалады.
6. Декларацияға қосымшалар оларда көрсетілуге тиіс деректер болмаған жағдайда жасалмайды.

7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к декларации, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к декларации.
8. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" - плюс, "-" - минус, "х" - умножение, "/" - деление, "="- равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "-" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) декларации.
10. При составлении декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 208 Налогового кодекса.
11. Декларация составляется, подписывается, заверяется (печатью в установленных законодательством Республики Казахстан случаях либо электронной цифровой подписью) налогоплательщиком (налоговым агентом) на бумажном и (или) электронных носителях на казахском и (или) русском языках, в соответствии с пунктом 2 статьи 204 Налогового кодекса.
12. При представлении декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику (налоговому агенту) с отметкой фамилии, имени и отчества (при его наличии) и подписью работника органа государственных доходов, принявшего декларацию и оттиском печати (штампа);
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе - налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронной форме, допускающем компьютерную обработку информации - налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов государственных доходов.
13. В разделах "Общая информация о налогоплательщике" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" декларации.
13-1. Данная форма распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января 2021 года по 31 декабря 2022 года.
Сноска. Правила дополнены пунктом 13-1 в соответствии с приказом и.о. Заместителя Премьер-Министра - и.о. Министра финансов РК от 30.03.2023 № 307 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Данная форма распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января 2020 года по 31 декабря 2020 года.

7. Декларацияға қосымшалардың парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда декларацияға қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.
8. Осы Қағидаларда мынадай арифметикалық белгілер қолданылады: "+" - қосу, "-"- алу, "х" - көбейту, "/"- бөлу, "="- тең.
9. Сомалардың теріс мәндері декларацияның тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде "-" белгісімен белгіленеді.
10. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз жеткізгіште - қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық нысанда - Салық кодексінің 208-бабына сәйкес толтырылады.
11. Декларация Салық кодексінің 204-бабы 2-тармағына сәйкес салық төлеуші (салық агенті) қағаз және (немесе) электронды жеткізгіштерде қазақ және (немесе) орыс тілдерінде жасайды, қол қояды, куәландырады (Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда мөрмен не электрондық цифрлық қолтаңбамен).
12. Декларацияны табыс ету кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз жеткізгіште - екі данада жасалады, бір данасы декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің атын (болған кезде) мен қойылған қолы және мөрдің (мөртабан) бедері белгісімен салық төлеушіге (салық агентіне) қайтарылады.
2) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз жеткізгіште - салық төлеуші (салық агенті) пошта немесе өзгелей байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) ақпараттарды компьютерлік өңдеуге жол беретін электрондық нысанда - салық төлеуші (салық агенті) мемлекеттік кірістер органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің салық есептілігінің қабылданғаны немесе қабылданбағандығы туралы хабарлама алады.
13. Декларацияға қосымшалардың "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімінде декларацияның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
ҚР Қаржы министрінің 2020.20.12. № 1214 бұйрығымен 14-тармақ жаңа редакцияда (2021 ж. 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілді) (бұр.ред.қара)
13-1. Аталған нысан 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап 2022 жылғы 31 желтоқсанға дейін туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
Ескерту. Қағида 13-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрі орынбасарының м.а. - Қаржы министрінің м.а. 30.03.2023 № 307 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Осы нысан 2019 жылғы 1 қаңтардан бастап 2020 жылғы 31 желтоқсанға дейін туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.

20. В разделе "Корректировка доходов и вычетов в соответствии с Законом Республики Казахстан "О трансфертном ценообразовании" (далее - Закон о трансфертном ценообразовании):
в строке 100.00.042 указывается сумма корректировки доходов, определяемая в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;
в строке 100.00.043 указывается сумма корректировки вычетов, определяемая в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании.
21. В разделе "Расчет налогооблагаемого дохода":
1) в строке 100.00.044 указывается налогооблагаемый доход (убыток). Определяется как 100.00.018 - 100.00.040 + 100.00.041 + 100.00.042 - 100.00.043);
2) в строке 100.00.045 указывается сумма доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан. В данную строку переносятся итоговое значение графы F формы 100.05. Строка 100.00.026 носит справочный характер;
3) в строке 100.00.046 указывается сумма дохода, подлежащего освобождению от налогообложения, в том числе:
в строке 100.00.046 І сумма дохода подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами согласно пункту 5 статьи 2 Налогового кодекса;
в строке 100.00.046 II сумма дохода освобожденного в соответствии с Конституционным законом (100.12.013);
4) в строке 100.00.047 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка) с учетом особенностей международного налогообложения. Строка 100.00.047 определяется 100.00.044 - 100.00.046;
5) в строке 100.00.048 указывается суммарная прибыль контролируемых иностранных компаний (далее – КИК) и постоянных учреждений контролируемых иностранных компаний (далее – ПУ КИК), определенная в соответствии со статьей 297 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы L формы 100.09;
в строке 100.00.048 I указывается сумма облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса;
в строке 100.00.048 II указывается сумма облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 5) статьи 223 Налогового кодекса;
6) в строке 100.00.049 указывается облагаемый доход КИК и ПУ КИК с учетом перенесенных убытков. Определяется как разница строк 100.00.048 I и 100.00.054 I (100.00.048 I - 100.00.054 I). Если строка 100.00.054 I больше строки 100.00.048 I, в строке 100.00.049 указать ноль;
7) в строке 100.00.050 указываются убытки от реализации объектов незавершенного строительства, неустановленного оборудования, за исключением активов, выкупленных для государственных нужд в соответствии с законами Республики Казахстан;

20. "Трансферттік баға белгілеу туралы" 2008 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Трансферттік баға белгілеу туралы Заң) сәйкес кірістер мен шегерімдерді түзету":
100.00.042-жолда Трансферттік баға белгілеу туралы Заңға сәйкес айқындалатын кірістерді түзетудің сомасы көрсетіледі;
100.00.043-жолда Трансферттік баға белгілеу туралы Заңға сәйкес айқындалатын шегерімдерді түзетудің сомасы көрсетіледі.
21. "Салық салынатын кірісті есептеу" деген бөлімде:
1) 100.00.044-жолда салық салынатын кіріс (залал) сомасы көрсетіледі. 100.00.018 - 100.00.040 + 100.00.041 + 100.00.042 - 100.00.043) ретінде айқындалады;
2) 100.00.045-жолда резидент-салық төлеуші Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі көздерден алған кірістерінің сомасы көрсетіледі. Аталған жолға 100.05-нысанының Ғ бағанының қорытынды мәні көшіріледі. 100.00.045-жол анықтамалық сипатқа ие;
3) 100.00.046-жолда салық салудан босатылуы тиіс кіріс сомасы көрсетіледі, оның ішінде:
100.00.046 I-жолда Салық кодексінің 2-бабының 5-тармағына сәйкес халықаралық келісімшарттарға сәйкес салық салудан босатылатын кіріс көрсетіледі;
100.00.046 II-жолда "АХҚО туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына сәйкес салық салудан босатылатын кіріс (100.12.013) көрсетіледі;
4) 100.00.047-жолда халықаралық салық салу ерекшелігін ескере отырып, салық салынатын кіріс (шығын) сомасы көрсетіледі. 100.00.047-жол 100.00.044 - 100.00.046 айқындалады;
5) 100.00.048-жолда Бақыланатын шетелдік компаниялардың (бұдан әрі - БШК) және бақыланатын шетелдік компаниялардың тұрақты мекемелерінің (бұдан әрі - БШК ТМ) Салық кодексінің 297-бабына сәйкес айқындалған жиынтық пайдасы көрсетіледі. Аталған жолға 100.09-нысанының L бағанының қорытынды мәні көшіріледі;
100.00.048 I жолында Cалық кодексінің 223-бабы 4) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінің сомасы көрсетіледі;
100.00.048 II жолында Салық кодексінің 223-бабы 5) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінің сомасы көрсетіледі;
6) 100.00.049 жолында ауыстырылған залалдарды ескере отырып, БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісі көрсетіледі. 100.00.048 I және 100.00.054 I жолдарының айырмасы (100.00.048 I - 100.00.054 I) ретінде анықталады. Егер 100.00.054 I жолы 100.00.048 I жолынан артық болса, 100.00.049 жолында нөлді көрсету қажет;
7) 100.00.050-жолда Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекет мұқтажы үшін сатып алынған активтерді қоспағанда, аяқталмаған құрылыс объектілерін, орнатылмаған жабдықты өткізуден шығын көрсетіледі;

8) в строке 100.00.051 указывается убыток, подлежащий переносу в соответствии с пунктом 1 статьи 300 Налогового кодекса. Если строка 100.00.047 имеет отрицательное значение, строка 100.00.051 определяется как сумма модуля строки 100.00.047, и строк 100.00.050, 100.02.008 І. Если строка 100.00.047 имеет положительное значение, в строку 100.00.051 переносится строка сумма строк 100.00.050 и 100.02.008 І;
9) в строке 100.00.052 указывается сумма уменьшения налогооблагаемого дохода в соответствии со статьей 288 Налогового кодекса. Строка 100.00.052 включает в себя строки 100.00.052 І и 100.00.052 II:
в строке 100.00.052 І указывается уменьшение налогооблагаемого дохода на расходы в соответствии с пунктом 1 статьи 288 Налогового кодекса, в том числе:
в строке 100.00.052 І А указываются расходы, на которые налогоплательщик вправе уменьшить налогооблагаемый доход в соответствии с подпунктами 1) и 2) пункта 1 статьи 288 Налогового кодекса;
в строке 100.00.052 І В указываются расходы, на которые налогоплательщик вправе уменьшить налогооблагаемый доход в соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 288 Налогового кодекса;
в строке 100.00.052 II уменьшение налогооблагаемого дохода на доходы в соответствии с пунктом 2 статьи 288 Налогового кодекса;
10) в строке 100.00.053 указывается налогооблагаемый доход с учетом уменьшения, исчисленного в соответствии со статьей 288 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 100.00.047 и 100.00.052 (100.00.047 - 100.00.052). В случае если строка 100.00.052 больше строки 100.00.047, в строке 100.00.053 указывается ноль;
11) в строке 100.00.054 указываются убытки, перенесенные из предыдущих налоговых периодов;
в строке 100.00.054 I указываются убытки, определенные частью второй пункта 1 статьи 300 Налогового кодекса;
12) в строке 100.00.055 указывается налогооблагаемый доход с учетом перенесенных из предыдущих налоговых периодов убытков. При этом, убытки, определенные частью второй пункта 1 статьи 300 Налогового кодекса при определении строки 100.00.055 не учитываются. Заполняется в случае, если в строке 100.00.053 отражено положительное значение. Определяется как разница строк 100.00.053 и 100.00.054 (100.00.053 - 100.00.054). Если строка 100.00.054 больше строки 100.00.053, в строке 100.00.055 указывается ноль.
22. В разделе "Расчет налогового обязательства":
1) в строке 100.00.056 указывается ставка КПН в соответствии со статьей 313 Налогового кодекса в процентах. В случае если налогоплательщик использует одновременно ставки в размере 20 и 10 %, то строка 100.00.056 не заполняется;

8) 100.00.051-жолда Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағына бірінші бөлігіне сәйкес көшірілуі тиіс шығын көрсетіледі. Егер 100.00.049-жолда теріс мән болса, 100.00.051-жол 100.00.049, 100.00.050-жолдарының және 100.02.008 І жолының модулінің сомасы ретінде айқындалады. Егер 100.00.049-жолда оң мән болса, 100.00.051-жолына 100.00.050 және 100.02.008 I жолдарының сомасы көшіріледі;
9) 100.00.052-жолда Салық кодексінің 288-бабына сәйкес салық салу кірісін азайту сомасы көрсетіледі. 100.00.052-жолы 100.00.052 I және 100.00.052 II жолдарын қамтиды:
100.00.052 I-жолда Салық кодексінің 288-бабы 1-тармағына сәйкес салық салынатын кірісті шығыстар түрлеріне азайту көрсетіледі, оның ішінде:
100.00.052 I А-жолда салық төлеуші салық салынатын кірісті Салық кодексінің 288-бабы 1-тармағаның 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген шығыстар түрлеріне азайту көрсетіледі;
100.00.052 I В-жолда салық төлеуші салық салынатын кірісті Салық кодексінің 288-бабының 1 тармағаның 4) тармақшсында көрсетілген шығыстар түрлеріне азайту көрсетіледі;
100.00.052 II-жолда салық төлеуші Салық кодексінің 288-бабының 2-тармағына сәйкес кіріс түрлеріне салық салынатын кірісті азайту көрсетіледі;
10) 100.00.053-жолда Салық кодексінің 288-бабына сәйкес есептелген азайтуды ескере отырып салық салынатын кіріс көрсетіледі. 100.00.049 және 100.00.052-жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (100.00.049 - 100.00.052). Егер 100.00.052-жол 100.00.049-жолдан артық болса, 100.00.053-жолда нөл көрсетіледі;
11) 100.00.054-жолда алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген шығындар көрсетіледі;
100.00.054 I жолында Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағының екінші бөлігінде анықталған залалдар көрсетіледі;
12) 100.00.055-жолда алдыңғы салық кезеңінен көшірілген залалдарды есепке ала отырып салық салынатын кіріс көрсетіледі. Сонымен бірге 100.00.055 жолын анықтау кезінде Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағының екінші бөлігінің белгілі бір бөлігі бойынша шығындар есепке алынбайды. Егер 100.00.053-жолда оң мән көрсетілген жағдайда, толтырылады. 100.00.053 және 100.00.054-жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (100.00.053 - 100.00.054). Егер 100.00.054-жол 100.00.053-жолдан артық болса, 100.00.055-жолда нөл көрсетіледі.
22. "Салықтық міндеттеменің есебі" деген бөлімде:
1) 100.00.056-жолда Салық кодексінің 313-бабына сәйкес КТС мөлшерлемесі пайызда көрсетіледі. Егер салық төлеуші 20 және 10 % мөлшеріндегі ставкаларды бір мезгілде қолданатын болса, онда 100.00.056-жол толтырылмайды;

4) в строке 100.00.059 указывается сумма исчисленного КПН за налоговый период с учетом уменьшения. Определяется как 100.00.058 - 100.00.059 І;
в строке 100.00.059 І указывается сумма уменьшения КПН за налоговый период в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан;
5) в строке 100.00.060 указывается чистый доход юридического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение в соответствии с пунктом 1 статьи 652 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 100.00.055 и 100.00.057 (100.00.055 - 100.00.057);
6) в строке 100.00.061 указывается сумма КПН на чистый доход:
в строке 100.00.061 І указывается сумма КПН на чистый доход, исчисленного в соответствии с пунктом 1 статьи 652 Налогового кодекса, за исключением суммы КПН, на которую осуществляется зачет в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 302 Налогового кодекса и статьи 303 Налогового кодекса, по ставке 15 процентов;
в строке 100.00.061 II указывается сумма КПН на чистый доход, исчисленная в соответствии со статьей 670 Налогового кодекса по ставке, предусмотренной международным договором. Если налогоплательщиком применяются положения международного договора в отношении КПН на чистый доход, указывается ставка КПН на чистый доход;
строка 100.00.061 III заполняется в случае, если заполнена строка 100.00.061 II. В данной строке указывается код страны согласно пункту 52 настоящих Правил, с которой Республикой Казахстан заключен международный договор;
строка 100.00.061 IV заполняется в случае, если заполнена строка 100.00.062 II. В данной строке указывается наименование международного договора;
7) в строке 100.00.062 указывается итоговая сумма исчисленного КПН, за исключением КПН с облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса. Определяется как 100.00.059 + 100.00.061 I или 100.00.061 II + 100.00.064;
8) в строке 100.00.063 указывается КПН с облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса. Определяется как произведение строк 100.00.049 и 100.00.056 (100.00.049 х 100.00.056);
9) в строке 100.00.064 указывается КПН с облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 5) статьи 223 Налогового кодекса. Определяется как произведение строк 100.00.048 II и 100.00.056 (100.00.048 II х 100.00.056);
10) в строке 100.00.065 указывается итоговая сумма КПН КИК и ПУ КИК с учетом уменьшения за налоговый период в соответствии с пунктом 4 статьи 303 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 100.00.060 и 100.00.058 II (100.00.063 – 100.00.058 II). Если полученная разница меньше ноля, то в строке 100.00.062 указывается ноль.

4) 100.00.059-жолда азайтуды есепке ала отырып, салық кезеңі үшін есептелген КТС сомасы көрсетіледі. 100.00.058 - 100.00.059 I ретінде айқындалады.
100.00.059I-жолда Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салық кезеңі үшін КТС азайту сомасы көрсетіледі;
5) 100.00.060-жолда Салық кодексінің 652-бабы 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекеме арқылы қызметінен түскен бейрезидент-заңды тұлғаның таза кірісі көрсетіледі. 100.00.055 және 100.00.057-жолдарының (100.00.055 - 100.00.057) айырмасы ретінде айқындалады;
6) 100.00.061-жолда таза кіріске КТС сомасы көрсетіледі;
100.00.061 I-жолда Салық кодексінің 302-бабы 2 және 3-тармақтарына және Салық кодексінің 303-бабына сәйкес КТС есебiне жатқызу жүзеге асырылатын сомасын қоспағанда, Салық кодексінің 652-бабы 1-тармағына сәйкес 15 пайыздық мөлшерлеме бойынша есептелген таза кіріске КТС сомасы көрсетіледі;
100.00.061 II-жолда халықаралық шартта көзделген мөлшерлеме бойынша Салық кодексінің 670-бабына сәйкес есептелген таза кіріске КТС сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші таза кіріске КТС қатысты халықаралық шарт ережесін қолданса, таза кіріске КТС ставкасы көрсетіледі;
100.00.061 III-жол егер 100.00.061 ІІ жолы толтырылған жағдайда, толтырылады. Аталған жолға осы Қағидалардың 52-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы халықаралық шарт жасасқан елдің коды көрсетіледі;
100.00.061 IV-жол егер 100.00.062 ІІ жолы толтырылған жағдайда, толтырылады. Аталған жолға халықаралық шарттың атауы көрсетіледі;
7) 100.00.062-жолында азаюды ескере отырып,Салық кодексінің 223-бабы 4) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінен КТС-ті қоспағанда, есептелген КТС жиынтық сомасы көрсетіледі. 100.00.059 + 100.00.061 I немесе 100.00.062 II + 100.00.064 жолдары ретінде айқындалады;
8) 100.00.063 жолында Салық кодексінің 223-бабы 4) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінен КТС көрсетіледі. 100.00.055 х 100.00.056 жолдарының көбейтіндісі (100.00.049 х 100.00.056) ретінде анықталады;
9) 100.00.064 жолында Салық кодексінің 223-бабы 5) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінен КТС көрсетіледі. 100.00.048 II х 100.00.056 жолдарының көбейтіндісі (100.00.048 II х 100.00.056) ретінде анықталады;
10) 100.00.065 жолында Салық кодексінің 303-бабы 4-тармағына сәйкес салық кезеңі үшін азаю ескеріле отырып, БШК және БШК ТМ-нің КТС сомасы көрсетіледі. 100.00.063 және 100.00.058 II жолдарының айырмасы (100.00.063 – 100.00.058 II) ретінде анықталады. Егер алынған айырма нөлден аз болса, онда 100.00.065 жолында нөл көрсетіледі.

Значения по строке 100.06.026 всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.041.
Значения по строке 100.06.027 І всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.042 І.
Значения по строке 100.06.027 II всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.042 II.
В случае заполнения формы 100.06 строки 100.00.042 III, 100.00.042 IV формы 100.00 не заполняются.
Значения по строке 100.06.028 всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.043.
При этом другие строки формы 100.00, которые не дублируются в форме 100.06, подлежат заполнению налогоплательщиком в целом по всем видам деятельности.
Налогоплательщик-доверительный управляющий, на которого в соответствии со статьей 194 Налогового кодекса возложено исполнение налогового обязательства по исчислению, уплате или удержанию сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, а также составлению и представлению налоговых форм за учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом или выгодоприобретателя по иным основаниям возникновения доверительного управления, и осуществляющий ведение раздельного налогового учета по объектам налогообложения и объектам, связанным с налогообложением, составляет декларацию (форма 100.00) в целом по своей деятельности и деятельности, осуществляемым им в рамках договора доверительного управления имуществом, на основе данных раздельного налогового учета и не применяет формулы, предусмотренные в декларации (форма 100.00), если применение таких формул приведет к искажению значений, подлежащих отражению в данной декларации.
24. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Фамилия, имя отчество (при его наличии) Руководителя" указываются фамилия, имя отчество (при его наличии) руководителя;
2) дата подачи декларации - дата представления декларации в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов - код органа государственных доходов по месту регистрации налогоплательщика;
4) в поле "Фамилия, имя отчество (при его наличии) должностного лица, принявшего декларацию" указываются фамилия, имя отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего декларацию;
5) дата приема декларации - дата представления декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 209 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа - регистрационный номер декларации, присваиваемый органом государственных доходов;

100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.026-жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.041-жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.027 I жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.042 I жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.027 II жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.042 II жолда көрсетіледі.
100.06-нысанды толтырған жағдайда, 100-нысанның 100.00.042 III, 100.00.042 IV жолы толтырылмайды.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.028-жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.043-жолда көрсетіледі.
Бұл ретте 100.06-нысанда қайталанатын 100.00-нысанның басқа жолдары, қызметтің барлық түрлері бойынша салық төлеуші жалпы толтыруы тиіс.
Салық кодексiнiң 194-бабына сәйкес салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер сомасын есептеу, төлеу немесе ұстау, сондай-ақ мүлікті сенімгерлік басқару шарты бойынша сенімгерлік басқару құрылтайшысы немесе сенімгерлік басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушы үшін салықтық нысандарды жасау және табыс ету жөніндегі салықтық міндеттемесі жүктелген жағдайда, және салық салу объектілері және салық салуға байланысты объектілер бойынша салық есебін бөлек жүргізуді жүзеге асыратын, өз қызметін және қызметін мүлікті сенімгерлік басқару шарты шеңберінде жүзеге асыратын сенімгерлік басқарушы - салық төлеушi декларацияны (100.00-нысан), бөлек салық есебі деректерiнiң негiзiнде және егер осындай формулаларды қолдану осы декларацияда көрсетуге жататын мәндерін бұрмалауға әкеп соғатын болса, декларацияда (100.00-нысан) көзделген формулалар мәні қолданбайды.
24. "Салық төлеушiнiң жауапкершiлiгi" деген бөлімде:
1) "Басшының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" деген ашықжолда басшының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
2) декларацияның тапсырылған күні - декларацияның мемлекеттік кірістер органына тапсырған күні;
3) мемлекеттік кірістер органының коды - салық төлеушінің тіркеу орны бойынша мемлекеттік кірістер органының коды;
4) "Декларацияны қабылдаған лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" деген ашықжолда декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
5) декларацияның қабылданған күні - Салық кодексінің 209-бабы 2-тармағына сәйкес декларацияның табыс етілген күні көрсетіледі;
6) құжаттың кіріс нөмірі - мемлекеттік кірістер органы берген декларацияның тіркеу нөмірі;

7) дата почтового штемпеля - дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Подпункты 4), 5), 6) и 7) настоящего пункта заполняются работником органа государственных доходов, принявшим декларацию на бумажном носителе.
Глава 3. Пояснение по заполнению формы 100.01 - Расходы налогоплательщиков, не являющихся плательщиками налога на добавленную стоимость, по реализованным товарам, выполненным работам, оказанным услугам
25. Данная форма заполняется лицами, не являющимися плательщиками налога на добавленную стоимость. В форме отражаются сведения по приобретенным товарам (работам, услугам), включая не относимые на вычеты. Сведения из данной формы не переносятся в декларацию и приложения к ней.
26. В разделе "Расходы":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается БИН/индивидуальный идентификационный номер (далее - ИИН) номер налогоплательщика-контрагента;
3) в графе C указывается код страны резидентства нерезидента-контрагента согласно пункту 52 настоящих Правил;
4) в графе D указывается номер налоговой регистрации нерезидента- контрагента в стране резидентства. Графа заполняется при отражении в графе С кода страны резидентства;
5) в графе E указывается код вида расходов:
1 - финансовые услуги;
2 - рекламные услуги;
3 - консультационные услуги;
4 - маркетинговые услуги;
5 - дизайнерские услуги;
6 - инжиниринговые услуги;
7 - прочие;
6) в графе F указывается стоимость приобретенных товаров (работ, услуг);
7) в графе G указывается признак вида деятельности.
При этом отмечается:
"1" - если затраты (расходы) понесены исключительно в целях осуществления деятельности, налогообложение которой осуществляется в общеустановленном порядке;
"2" - если затраты (расходы) понесены исключительно в целях осуществления деятельности, налогообложение которой осуществляется в рамках специального налогового режима в соответствии со статьями 697, 698, 699, 700 и 701 Налогового кодекса;
"3" - если затраты (расходы) подлежат распределению между деятельностью, налогообложение которой осуществляется в общеустановленном режиме и деятельностью, налогообложение которой осуществляется в рамках специального налогового режима в соответствии со статьями 697, 698, 699, 700 и 701 Налогового кодекса;
"4" - если затраты (расходы) не относятся на вычеты.
Глава 4. Пояснение по заполнению формы 100.02 - Вычеты по фиксированным активам
27. Данная форма предназначена для определения вычетов по фиксированным активам в соответствии со статьями 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272 и 273 Налогового кодекса, а также для определения убытка от выбытия фиксированных активов І группы, переносимого на последующие налоговые периоды в соответствии с пунктом 1 статьи 300 Налогового кодекса.

7) пошта штемпелінің күні - пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Осы тармақтың 4), 5), 6) және 7) тармақтары қағаз жеткізгіште декларацияны қабылдаған, мемлекеттік кірістер органының қызметкері толтырады.
3-тарау. Сатылған тауарлар, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер бойынша қосылған құн салығын төлеушi болып табылмайтын салық төлеушiлердiң шығыстары - 100.01-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
25. Осы нысанды қосылған құн салығын төлеуші болып табылмайтын тұлғалар толтырады. Нысанда шегерімге жатқызылмайтындарды қоса алғанда, сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) туралы мәліметтер көрсетіледі. Осы нысандағы мәліметтер декларацияға және оған қосымшаларға көшірілмейді.
26. "Шығыстар" деген бөлімде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) B бағанында салық төлеуші-контрагенттің БСН/жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі - ЖСН) көрсетіледі;
3) C бағанында осы Қағидалардың 52-тармағына сәйкес бейрезидент -контрагенттің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында бейрезидент - контрагенттің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі. Баған С бағанында резиденттік елінің коды көрсетілген кезде толтырылады;
5) E бағанында шығыс түрлерінің коды көрсетіледі:
1 - қаржы қызметтері;
2 - жарнамалық қызметтер;
3 - консультациялық қызметтер;
4 - маркетингтік қызметтер;
5 - дизайнерлік қызметтер;
6 - инжинирингтік қызметтер;
7 - өзге;
6) F бағанында сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша құны көрсетіледі;
7) G бағанында қызмет түрлерінің белгісі көрсетіледі.
Бұл ретте:
"1" - егер шығындар (шығыстар) тек салық салудың жалпыға бірдей белгіленген тәртіпте жүзеге асатын қызметтi жүзеге асыру мақсаттарында ғана шеккенде;
"2" - егер шығындар (шығыстар) тек салық салуы Салық кодексінің 697, 698, 699, 700 және 701-баптарына сәйкес арнаулы салық режимi шеңберiнде жүзеге асатын қызметтi жүзеге асыру мақсаттарында ғана шеккенде;
"3" - егер шығындар (шығыстар) салық салуы Салық кодексінің 697, 698, 699, 700 және 701-баптарына сәйкес салық салудың жалпыға бірдей белгіленген тәртіпте жүзеге асатын қызмет пен арнаулы салық режимi шеңберiнде жүзеге асатын қызмет арасында бөлуге жатса;
"4" - егер шығындар (шығыстар) шегерімдерге жатпаса белгіленеді.
4-тарау. Тіркелген активтер бойынша шегерімдер - 100.02-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
27. Осы нысан Салық кодексінің 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272 және 273-баптарына сәйкес тіркелген активтер бойынша шегерімдерді айқындауға, сондай-ақ Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағына сәйкес кейінгі салық кезеңдеріне көшірілетін І топтың тіркелген активтерін шығарудан залалды айқындауға арналған.

10) в строке 100.02.010 указывается общая сумма последующих расходов, относимых на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса, за исключением расходов по начисленным доходам работников. Определяется как сумма строк с 100.02.010 І по 100.02.010 IV:
в строке 100.02.010 І указываются последующие расходы по фиксированным активам І группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса;
в строке 100.02.010 II указываются последующие расходы по фиксированным активам II группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса;
в строке 100.02.010 III указываются последующие расходы по фиксированным активам III группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса;
в строке 100.02.010 IV указываются последующие расходы по фиксированным активам IV группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса;
11) в строке 100.02.011 указывается общая сумма вычетов налогового периода по фиксированным активам. Определяется как сумма строк с 100.02.011 І по 100.02.011 IV:
в строке 100.02.011 І указываются вычеты по фиксированным активам І группы. Определяется как сумма строк 100.02.006 І, 100.02.007 І, 100.02.009 І и 100.02.010 І (100.02.006 І + 100.02.007 І + 100.02.009 І + 100.02.010 І);
в строке 100.02.0011 II указываются вычеты по фиксированным активам II группы. Определяется как сумма строк 100.02.006 II, 100.02.007 II, 100.02.008 II, 100.02.009 II и 100.02.010 II (100.02.006 II + 100.02.007 II + 100.02.008 II + 100.02.009 II + 100.02.010 II);
в строке 100.02.011 III указываются вычеты по фиксированным активам III группы. Определяется как сумма строк 100.02.006 III, 100.02.007 III, 100.02.008 III, 100.02.009 III и 100.02.010 III (100.02.006 III + 100.02.007 III + 100.02.008 III + 100.02.009 III + 100.02.010 III);
в строке 100.02.011 IV указываются вычеты по фиксированным активам IV группы. Определяется как сумма строк 100.02.006 IV, 100.02.007 IV, 100.02.008 IV, 100.02.009 IV и 100.02.010 IV (100.02.006 IV + 100.02.007 IV + 100.02.008 IV + 100.02.009 IV + 100.02.010 IV);
12) в строке 100.02.012 указываются последующие расходы по арендуемым основным средствам, относимые на вычет в соответствии с пунктом 5 статьи 272 Налогового кодекса.
Глава 5. Пояснение по заполнению формы 100.03 - Управленческие и общеадминистративные расходы нерезидента
29. Данная форма предназначена для определения суммы управленческих и общеадминистративных расходов, относимых на вычеты в соответствии со статьями 662, 663, 664 и 665 Налогового кодекса, и заполняется нерезидентом, осуществляющим деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, применяющее положения международного договора об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от налогообложения доходов или имущества (капитала), заключенного Республикой Казахстан (далее - международный договор).

10) 100.02.010-жолда жұмыскерлердің есептелген кірістері бойынша шығыстарды қоспағанда, Салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын кейінгі шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 100.02.010 І-ден 100.02.010 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.02.010 І жолда Салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын І топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі.
100.02.010 ІІ жолда Салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІ топтың тіркелген активтері бойынша жұмсалатын кейінгі шығыстар көрсетіледі.
100.02.010 ІІІ жолда Салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІІ топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі:
100.02.010 ІV жолда Салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІV топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
11) 100.02.011-жолда тіркелген активтер бойынша салық кезеңінің шегерімдерінің жалпы сомасы көрсетіледі. 100.02.011 І-ден 100.02.011 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.02.011 І жолда І топтың тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 100.02.006 І, 100.02.007 І, 100.02.009 І, 100.02.010 І жолдарының сомасы ретінде айқындалады (100.02.006 I + 100.02.007 I + 100.02.009 I + 100.02.010 I);
100.02.011 ІІ жолда ІІ топтың тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 100.02.006 ІІ, 100.02.007 ІІ, 100.02.008 ІІ, 100.02.009 ІІ, 100.02.010 ІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалады (100.02.006 II + 100.02.007 II + 100.02.008 II + 100.02.009 II + 100.02.010 II);
100.02.011 IІІ жолда ІIІтоптың тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 100.02.006 ІIІ, 100.02.007 IІІ, 100.02.008 ІIІ, 100.02.009 IIІ, 100.02.010 IІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалады (100.02.006 III + 100.02.007 III + 100.02.008 III + 100.02.009 III + 100.02.010 III);
100.02.011 ІV жолда ІVтоптың тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 100.02.006 ІV, 100.02.007 ІV, 100.02.008 ІV, 100.02.009 ІV, 100.02.010 ІV жолдарының сомасы ретінде айқындалады (100.02.006 IV + 100.02.007 IV + 100.02.008 IV + 100.02.009 IV + 100.02.010 IV);
12) 100.02.012-жолда Салық кодексінің 272-бабы 5-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, жалға алынған негізгі құралдар бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі.
5-тарау. Бейрезиденттің басқарушылық және жалпы әкімшілік шығыстары - 100.03-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
29. Осы нысан Салық кодексінің 662, 663, 664 және 665-баптарына сәйкес шегерімге жатқызылатын басқарушылық және жалпы әкімшілік шығыстар сомасын айқындауға арналған және Қазақстан Республикасымен жасасқан қосарланған салық салуды болдырмау және табысқа немесе мүлікке (капиталға) салық салудан жалтаруға жол бермеу туралы туралы халықаралық шарттың (бұдан әрі - халықаралық шарт) ережелерін қолданылатын тұрақты мекеме арқылы қызметін Қазақстан Республикасында жүзеге асыратын бейрезидент толтырады.

10) в графе J указывается сумма расходов, понесенных налогоплательщиком-резидентом от деятельности в иностранном государстве через постоянное учреждение, отнесенных на вычеты и исчисленных в соответствии со статьями 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253, 254, 255, 256, 257, 258, 259, 260, 261, 262, 263, 264, 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272 и 273 Налогового кодекса, в национальной валюте;
11) в графе K указывается сумма управленческих и общеадминистративных расходов налогоплательщика-резидента, относимых на вычеты постоянными учреждениями за пределами Республики Казахстан, исчисленных в соответствии со статьей 242 Налогового кодекса, в национальной валюте.
Итоговые значения строк графы F, соответствующих кодам видов доходов "2010", "2020", "2030", "2040", "2050", "2170" и "2190" переносятся в строку 100.00.001.
Итоговые значения строк графы F, соответствующих коду вида дохода "2060", переносятся в строку 100.00.002.
Итоговые значения строк графы F, соответствующих иным кодам видов доходов, переносятся в строку 100.00.004.
Итоговое значение графы F переносится в строку 100.00.045.
Итоговое значение графы І переносится в строку 100.00.058 І.
Глава 8. Пояснение по заполнению формы 100.06 - Об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, по исчислению КПН по видам деятельности, по которым предусмотрено ведение раздельного учета
36. Данная форма предназначена для отражения информации об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, по исчислению КПН по выделяемым категориям, в отношении которых предусмотрено ведение раздельного налогового учета в случаях, предусмотренных Налоговым кодексом.
Заполнение данной формы осуществляется:
отдельно по каждому признаку видов деятельности;
2) в случае осуществления деятельности по договору доверительного управления, в соответствии с которым на доверительного управляющего возложены обязательства по исчислению, уплате и представлению налоговой отчетности по КПН - по деятельности по доверительному управлению отдельно по каждому договору доверительного управления имуществом или иному случаю возникновения доверительного управления имуществом и прочей деятельности.
В строке 3 отмечается ячейка, соответствующая видам деятельности, по которым осуществляется ведение раздельного учета:
признак 1 - виды деятельности, на которые распространяется специальный налоговый режим в соответствии со статьями 697, 698, 699, 700 и 701 Налогового кодекса с исчислением КПН по ставке, предусмотренной пунктом 1 статьи 313 Налогового кодекса;

10) J бағанында тұрақты мекеме арқылы шет мемлекетте қызметтен резидент-салық төлеуші көтерген Салық кодексінің 242-273-баптарына сәйкес шегерулер мен есептеулерге жатқызылған шығыстар сомасы ұлттық валютада көрсетіледі;
11) K бағанында резидент-салық төлеушінің Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде тұрақты мекемелердің шегерімдеріне жататын басқарушылық және жалпы әкімшілік шығыстар сомасы ұлттық валютада көрсетіледі;
"2010", "2020", "2030", "2040", "2050", "2170" және "2190" кірістері түрлерінің кодына сәйкес келетін F бағаны жолдарының қорытынды мәні 100.00.001-жолына көшіріледі.
"2060" кірістер түрлерінің өзге де кодтарына сәйкес келетін F бағаны жолының қорытынды мәні 100.00.002-жолына көшіріледі.
кірістер түрлерінің өзге де кодтарына сәйкес келетін F бағаны жолының қорытынды мәні 100.00.004-жолына көшіріледі.
F бағанының қорытынды мәні 100.00.045-жолына көшіріледі.
I бағанының қорытынды мәні 100.00.0 058 I-жолына көшіріледі.
8-тарау. Бөлек есепке алуды жүргізуді көздейтін қызмет түрлері бойынша корпоративтік табыс салығын есептеу жөніндегі салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы - 100.06-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
36. Осы нысан бөлінетін санаттар бойынша КТС есептеу жөніндегі, Салық кодексінде көзделген жағдайларда салықтық есепті бөлек жүргізу қарастырылған салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы ақпараттарды көрсетуге арналған.
Аталған нысанды толтыру:
1) қызмет түрлерінің әрбір белгісі бойынша жеке;
2) оған сәйкес сенімгерлік басқарушыға КТС бойынша есептеу, төлеу және салық есептілігін табыс ету міндеттемесі жүктелген сенімгерлік басқару шарты бойынша қызметі жүзеге асырылған жағдайда - сенімгерлік басқару жөніндегі қызмет бойынша сенімгерлік басқарудың әрбір шарты жеке немесе мүлікті және өзге де қызметті сенімгерлік басқаруда туындайтын өзге де жағдайларда жүзеге асырылады.
3-жолда бөлек есепке алуды жүргізуді көздейтін қызмет түрлеріне сәйкес келетін торкөзі белгіленеді:
1-белгі - Салық кодексінің 313-бабы 1-тармағында көзделген мөлшерлеме бойынша КТС есептеумен, Салық кодексінің 697, 698, 699, 700 және 701-баптарына сәйкес арнаулы салық режимі қолданылатын қызмет түрлері;

признак 2 - виды деятельности, на которые распространяется специальный налоговый режим в соответствии со статьями 697, 698, 699, 700 и 701 Налогового кодекса с исчислением КПН по ставке, предусмотренной пунктом 2 статьи 313 Налогового кодекса;
признак 3 - виды деятельности, доходы от осуществления которых подлежат обложению КПН в общеустановленном порядке по ставке, предусмотренной пунктом 1 статьи 313 Налогового кодекса;
признак 4 - виды деятельности, доходы от осуществления которых подлежат обложению КПН в общеустановленном порядке по ставке, предусмотренной пунктом 2 статьи 313 Налогового кодекса.
37. В разделе "Показатели":
1) в строке 100.06.001 указывается совокупный годовой доход:
в строке 100.06.001 І указывается доход от реализации, определяемый в соответствии со статьей 227 Налогового кодекса;
2) в строке 100.06.002 указывается сумма корректировки совокупного годового дохода, осуществляемой в соответствии с пунктом 1 статьи 241 Налогового кодекса;
3) в строке 100.06.003 указывается сумма корректировки совокупного годового дохода, осуществляемой в соответствии с пунктом 2 статьи 241 Налогового кодекса;
4) в строке 100.06.004 указывается совокупный годовой доход с учетом корректировок, определяемый как разница строк 100.06.001 и 100.06.002, увеличенная на строку 100.06.003 (в случае, если значение данной строки положительное) или уменьшенная на строку 100.06.003 (в случае, если значение данной строки отрицательное) (100.06.001 - 100.06.002) + (-) 100.06.003);
5) в строке 100.06.005 указывается общая сумма расходов, подлежащая отнесению на вычеты;
в строке 100.06.005 І указывается себестоимость реализованных (использованных) товаров, приобретенных и безвозмездно полученных работ, услуг, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 242 Налогового кодекса;
в строке 100.06.005 II указывается сумма вычетов по фиксированным активам и арендованным основным средствам, определяемая в соответствии со статьями 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272 и 273 Налогового кодекса;
6) в строке 100.06.006 указывается сумма корректировок доходов, производимых в соответствии со статьями 286 и 287 Налогового кодекса;
7) в строке 100.06.007 указывается сумма корректировок вычетов, производимых в соответствии со статьями 286 и 287 Налогового кодекса;
8) в строке 100.06.008 указывается сумма корректировок доходов, производимых в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;
9) в строке 100.06.009 указывается сумма корректировок вычетов, производимых в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;

2-белгі - Салық кодексінің 313-бабы 2-тармағында көзделген мөлшерлеме бойынша КТС есептеумен, Салық кодексінің 697, 698, 699, 700 және 701-баптарына сәйкес арнаулы салық режимі қолданылатын қызмет түрлері;
3-белгі - оларды жүзеге асырудан кірістері Салық кодексінің 313-бабы 1-тармағында көзделген мөлшерлеме бойынша жалпыға бірдей белгіленген тәртіпте КТС салуға жататын қызмет түрлері;
4-белгі - оларды жүзеге асырудан кірістері Салық кодексінің 313-бабы 2-тармағында көзделген мөлшерлеме бойынша жалпыға бірдей белгіленген тәртіпте корпоративтік табыс салығын салуға жататын қызмет түрлері.
37. "Көрсеткіштер" деген бөлімде:
1) 100.06.001-жолда жылдық жиынтық табыс көрсетіледі;
100.06.001 I жолда Салық кодексінің 227-бабына сәйкес айқындалатын, өткізуден түскен кіріс көрсетіледі;
2) 100.06.002-жолда Салық кодексінің 241-бабы 1-тармағына сәйкес жүзеге асырылатын, жылдық жиынтық табысты түзетудің сомасы көрсетіледі;
3) 100.06.003-жолда Салық кодексінің 241-бабы 2-тармағына сәйкес жүзеге асырылатын, жылдық жиынтық табысты түзетудің сомасы көрсетіледі;
4) 100.06.004-жолда 100.06.001 және 1000.6.002-жолдарының айырмашылығы ретінде айқындалған, 100.06.003-жолына ұлғайтылған (егер бұл жолдың мәні оң болған кезде) немесе 100.06.003-жолына азайтылған (егер бұл жолдың мәні теріс болған кезде) (100.06.001 - 100.06.002) + (-) 100.06.003) түзетуді есепке ала отырып, жылдық жиынтық табыс көрсетіледі;
5) 100.06.005-жолда шегерімге жатқызылатын шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
100.06.005 І жолда Салық кодексінің 242-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын сатылған (пайдаланылған) тауарлардың, сатып алынған және өтеусіз алынған жұмыстар, қызмет көрсетулердің өзіндік құны көрсетіледі;
100.06.005 ІІ жолда Салық кодексінің 265-273-баптарына сәйкес айқындалатын, тіркелген активтер және жалға алынған негізгі құралдар бойынша шегерімге жатқызылатын шығыстардың сомасы;
6) 100.06.006-жолда Салық кодексінің 286 және 287-баптарына сәйкес жүргізілетін кірістерді түзетудің сомасы көрсетіледі;
7) 100.06.007 ІІ жолда Салық кодексінің 286 және 287-баптарына сәйкес жүргізілетін шегерімдерді түзетудің сомасы көрсетіледі;
8) 100.06.008-жолда Трансферттік баға белгілеу туралы Заңына сәйкес жүргізілетін, кірістерді түзетудің сомасы көрсетіледі;
9) 100.06.009-жолда Трансферттік баға белгілеу туралы Заңына сәйкес жүргізілетін, шегерімдерді түзетудің сомасы көрсетіледі;

10) в строке 100.06.010 указывается налогооблагаемый доход (убыток). Определяется как 100.06.004 - 100.06.005 + 100.06.006 - 100.06.007 + 100.06.008 - 100.06.009;
11) в строке 100.06.011 указывается сумма доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан. Строка 100.06.011 носит справочный характер;
12) в строке 100.06.012 указывается сумма дохода, подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами согласно пункту 5 статьи 2 Налогового кодекса, в том числе:
в строке 100.06.012 І указывается доход, освобождаемый от налогообложения в соответствии с международными договорами;
в строке 100.06.012 II указывается доход, освобождаемый в соответствии с Конституционным законом РК "О МФЦА";
13) в строке 100.06.013 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка) с учетом особенностей международного налогообложения. Строка 100.06.013 определяется как разница строк 100.06.010 минус строка 100.06.012 (100.06.010 - 100.06.012);
14) в строке 100.06.014 указывается суммарная прибыль КИК и ПУ КИК, определенная в соответствии с пунктом 1 статьи 297 Налогового кодекса;
в строке 100.06.014 I указывается сумма облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса;
в строке 100.06.014 II указывается сумма облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 5) статьи 223 Налогового кодекса;
15) в строке 100.06.015 указывается облагаемый доход КИК и ПУ КИК с учетом перенесенных убытков. Определяется как разница строк 100.06.014 I и 100.06.020 I (100.06.014 I - 100.06.020 I). Если строка 100.00.020 I больше строки 100.06.014 I, в строке 100.06.015 указать ноль;
16) в строке 100.06.016 указываются убытки от реализации объектов незавершенного строительства, неустановленного оборудования, за исключением активов, выкупленных для государственных нужд в соответствии с законами Республики Казахстан;
17) в строке 100.06.017 указывается убыток, подлежащий переносу в соответствии с частью первой пункта 1 статьи 300 Налогового кодекса. Данная строка заполняется с учетом строки 100.02.008 І;
18) в строке 100.06.018 указывается сумма уменьшения налогооблагаемого дохода в соответствии со статьей 288 Налогового кодекса;
19) в строке 100.06.019 указывается налогооблагаемый доход с учетом уменьшения, исчисленный в соответствии со статьей 288 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 100.06.013 и 100.06.018 (100.06.013 - 100.06.018). В случае, если строка 100.06.018 больше строки 100.06.013, в строке 100.06.019 указывается ноль;

10) 100.06.010-жолда салық салынатын кіріс (залал) көрсетіледі. 100.06.004 - 100.06.005 + 100.06.006 - 100.06.007 + 100.06.008 - 100.06.009 ретінде айқындалады;
11) 100.06.011-жолда резидент - салық төлеуші Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі көздерден алған кірістер сомасы көрсетіледі. 100.06.011-жол анықтамалық сипатқа ие;
12) 100.06.012-жолда Салық кодексінің 2-бабы 5-тармағына сәйкес халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс кіріс сомасы, оның ішінде:
100.06.012 I-жолда халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуға жататын табыс;
100.06.012 II-жолда "АХҚО туралы" Конституциялық заңына сәйкес салық салық салудан босатылатын табыс көрсітіледі;
13) 100.06.013-жолда халықаралық салық салу ерекшелігін есепке ала отырып, салық салынатын кіріс (залал) сомасы көрсетіледі. 100.06.013-жолы 100.06.012-жолын алып тастаумен (100.06.010 - 100.06.012), 100.06.010 - жолының айырмасы ретінде айқындалады;
14) 100.06.014-жолда БШК және БШК ТМ жиынтық пайдасы Салық кодексінің 297-бабының 1-тармағына сәйкес айқындалған;
100.00.014 I жолында Cалық кодексінің 223-бабы 4) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінің сомасы көрсетіледі;
100.00.014 II жолында Салық кодексінің 223-бабы 5) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінің сомасы көрсетіледі;
15) 100.06.015 жолында ауыстырылған залалдарды ескере отырып, БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісі көрсетіледі. 100.06.014 I және 100.06.020 I жолдарының айырмасы (100.06.014 I - 100.00.020 I) ретінде анықталады. Егер 100.06.020 I жолы 100.06.014 I жолынан артық болса, 100.06.015 жолында нөлді көрсету қажет;
16) 100.06.016-жолда Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекет мұқтажы үшін сатып алынған активтерді қоспағанда, аяқталмаған құрылыс объектілерін, ортанатылмаған жабдықты өткізуден шығындар көрсетіледі;
17) 100.06.017-жолда Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағына бірінші бөлігіне сәйкес көшірілуі тиіс залал көрсетіледі. Бұл жол 100.02.008 I жолын есепке ала отырып, толтырылады;
18) 100.06.018-жолда Салық кодексінің 288-бабына сәйкес салық салу кірісін кеміту сомасы көрсетіледі;
19) 100.06.019-жолда Салық кодексінің 288-бабына сәйкес есептелген азайту ескерілген салық салынатын кіріс көрсетіледі. 100.06.015 және 100.06.018-жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (100.06.015 - 100.06.018). Егер 100.06.018-жолы 100.06.015-жолынан артық болса, 100.06.019-жолда нөл көрсетіледі;

20) в строке 100.06.020 указываются убытки, перенесенные из предыдущих налоговых периодов;
в строке 100.06.020 I указываются убытки, определенные частью второй пункта 1 статьи 300 Налогового кодекса;
21) в строке 100.06.021 указывается налогооблагаемый доход с учетом перенесенных убытков. При этом убытки, определенные частью второй пункта 1 статьи 300 Налогового кодекса, при определении строки 100.06.021, не учитываются. Заполняется в случае, если в строке 100.06.019 отражено положительное значение. Данная строка определяется как разница строк 100.06.019 и 100.06.020 (100.06.019 - 100.06.020). Если строка 100.06.020 больше строки 100.06.019, в строке 100.06.021 указывается ноль;
22) в строке 100.06.022 указывается ставка КПН в соответствии со статьей 313 Налогового кодекса в процентах;
23) в строке 100.06.023 указывается сумма КПН с налогооблагаемого дохода, которая определяется как произведение строк 100.06.021 и 100.06.022 (100.06.021 x 100.06.022);
24) в строке 100.06.024 указывается сумма исчисленного КПН за налоговый период в соответствии с пунктом 1 статьи 302 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 100.06.023, 100.06.024 І, 100.06.024 III, 100.06.024 IV, 100.06.024 V, 100.06.024 VI (100.06.023 - 100.06.024 І - 100.06.024 III - 100.06.024 IV - 100.06.024 V - 100.06.024 VI). Если полученная разница меньше ноля, то в строке 100.06.024 указывается ноль;
в строке 100.06.024 І указывается сумма уплаченных за пределами Республики Казахстан налогов на доходы или идентичного вида подоходного налога с доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан, которая зачитывается при уплате КПН в Республике Казахстан в соответствии со статьей 303 Налогового кодекса;
в строке 100.06.024 II указывается сумма иностранного подоходного налога с финансовой прибыли КИК, исчисленная в соответствии с пунктом 4 статьи 303 Налогового кодекса;
в строке 100.06.024 III указывается сумма КПН, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде выигрыша, которая в соответствии с пунктом 2 статьи 302 Налогового кодекса уменьшает сумму КПН, подлежащего уплате в бюджет;
в строке 100.06.024 IV указывается сумма КПН, удержанного у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, и перенесенная из предыдущих налоговых периодов в соответствии с пунктом 3 статьи 302 Налогового кодекса;
в строке 100.06.024 V указывается сумма КПН, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, которая в соответствии с пунктом 2 статьи 302 Налогового кодекса уменьшает сумму КПН, подлежащего уплате в бюджет;

20) 100.06.020-жолда алдыңғы салық кезеңінен көшірілген залалдар көрсетіледі;
100.06.020 I жолында Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағының екінші бөлігінде анықталған залалдар көрсетіледі;
21) 100.06.021-жолда көшірілген залалдарды есепке ала отырып, салық салынатын кіріс көрсетіледі. Сонымен бірге 100.00.055 жолын анықтау кезінде Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағының екінші бөлігінің белгілі бір бөлігі бойынша шығындар есепке алынбайды. Егер 100.06.019-жолда оң мән көрсетілген жағдайда толтырылады. Осы жол 100.06.019 және 100.06.020-жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (100.06.019 - 100.06.020). Егер 100.06.020 -жолы 100.06.019-жолынан артық болса, 100.06.021-жолда нөл көрсетіледі;
22) 100.06.022-жолда Салық кодексінің 313-бабына сәйкес КТС мөлшерлемесі пайызда көрсетіледі;
23) 100.06.023-жолда салық салынатын кірістің КТС сомасы көрсетіледі, 100.06.021 және 100.06.022-жолдарының туындысы ретінде айқындалады;
24) 100.06.024-жолда Салық кодексінің 302-бабы 1-тармағына сәйкес есепті кезеңде есептелген КТС сомасы көрсетіледі.100.06.023, 100.06.024 I, 100.06.024 II, 100.06.024 III, 100.06.024 IV, 100.06.024 V 100.06.024 VI, 100.06.024 VII (100.06.023 - 100.06.024 I - 100.06.024 II - 100.06.024 III - 100.06.024 IV - 100.06.024 V - 100.06.024 VI - 100.06.024 VII) жолдарының айырмасы ретінде айқындалады. Егер алынған айырма нөлден төмен болса, онда 100.06.24-жолда нөл көрсетіледі;
100.06.024 I жолда Салық кодексінің 303-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында КТС төлеу кезінде ескерілетін Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде төленген кіріске салықтардың немесе резидент - салық төлеуші Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі көздерден алған кірістерге соған ұқсас кіріс салығының түрлерінің сомасы көрсетіледі;
100.06.024 II жолда Салық кодексінің 303-бабы 4-тармағына сәйкес есептелген БШК-ың қаржылық пайдасынан шетелдік кіріс салығының сомасы көрсетіледі;
100.06.024 III жолда Салық кодексінің 302-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс КТС сомасына кемітілетін салық кезеңінде ұтыс түріндегі кірістен төлем көзінен ұсталған КТС сомасы көрсетіледі;
100.06.024 IV жолда алдыңғы салық кезеңдерінде сыйақы түріндегі кірістен төлем көзінен ұсталған және Салық кодексінің 302-бабы 3-тармағына сәйкес көшірілген КТС сомасы көрсетіледі;
100.06.024 V жолда бюджетке төленуі тиіс КТС сомасына кемітілетін, Салық кодексінің 302-бабы 2-тармағына сәйкес сыйақы түріндегі кірістен салық кезеңінде төлем көзінен ұсталған КТС сомасы көрсетіледі;

в строке 100.06.024 VI указывается сумма КПН, удержанного у источника выплаты дохода в соответствии со статьей 653 Налогового кодекса;
в строке 100.06.024 VII указывается сумма КПН, удержанного у источника выплаты в Республике Казахстан в налоговом периоде с дохода или налогооблагаемого дохода КИК из источников в Республике Казахстан в соответствии с подпунктом 1) или подпунктом 2) пункта 1 статьи 302 Налогового кодекса;
25) в строке 100.06.025 указывается сумма исчисленного КПН за налоговый период с учетом уменьшения налогового обязательства. Определяется как 100.06.024 - 100.06.025 І:
в строке 100.06.025 І указывается сумма уменьшения КПН за налоговый период в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан;
26) в строке 100.06.026 указывается чистый доход юридического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение в соответствии с пунктом 1 статьи 652 Налогового кодекса. Данная строка определяется как разница строк 100.06.021 и 100.06.023 (100.06.021 -100.06.023);
27) в строке 100.06.027 указывается сумма КПН на чистый доход:
в строке 100.06.027 І указывается сумма КПН на чистый доход, исчисленного в соответствии с пунктом 1 статьи 652 Налогового кодекса, за исключением суммы КПН, на которую осуществляется зачет в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 302 Налогового кодекса и статьи 303 Налогового кодекса, по ставке 15 процентов (100.06.026 х 15%);
в строке 100.06.027 II указывается сумма КПН на чистый доход, исчисленная в соответствии со статьей 670 Налогового кодекса по ставке, предусмотренной международным договором. Если налогоплательщиком применяются положения международного договора в отношении КПН на чистый доход, указывается ставка КПН на чистый доход;
строка 100.06.027 III заполняется в случае, если заполнена строка 100.06.027 II. В данной строке указывается код страны согласно пункту 52 настоящих Правил, с которой Республикой Казахстан заключен международный договор;
строка 100.06.027 IV заполняется в случае, если заполнена строка 100.06.027 II. В данной строке указывается наименование международного договора;
28) в строке 100.06.028 указывается итоговая сумма исчисленного КПН, за исключением КПН с облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса. Данная строка определяется как 100.06.025 + 100.06.027 I или 100.06.027 II + 100.06.030.
29) в строке 100.06.029 указывается КПН с облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса. Определяется как произведение строк 100.06.015 и 100.06.022 (100.06.015 х 100.06.022);

100.06.024 VI жолда Салық кодексінің 653-бабына сәйкес кірістің төлем көзінен ұсталған КТС сомасы көрсетіледі;
100.06.024 VII жолда Салық кодексінің 302-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына немесе 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасындағы көздерден БШК-ның кірісінен немесе салық салынатын кірісінен салық кезеңінде Қазақстан Республикасының төлем көзінен ұсталған КТС сомасы көрсетіледі;
25) 100.06.025-жолда салықтық міндеттемені кемітуді есепке ала отырып, салық кезеңі үшін есептелген КТС сомасы көрсетіледі. 100.06.024 - 100.06.025 I ретінде айқындалады;
100.06.025І жолда Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салық кезеңі үшін КТС кемітілген сомасы көрсетіледі;
26) 100.06.026-жолда Салық кодексінің 652-бабы 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекеме арқылы қызметінен түскен бейрезидент - заңды тұлғаның таза кірісі көрсетіледі. Аталған жол 100.06.021 және 100.06.023-жолдарының (100.06.021 - 100.06.023) айырмасы ретінде айқындалады;
27) 100.06.027-жолда таза кіріске КТС сомасы көрсетіледі:
100.06.027 І жолда Салық кодексінің 302-бабы 2 және 3-тармақтарына және Салық кодексінің 303-бабына сәйкес КТС есебiне жатқызу жүзеге асырылатын сомасын қоспағанда, Салық кодексінің 652-бабы 1-тармағына сәйкес 15 пайыздық мөлшерлеме бойынша есептелген таза кіріске КТС сомасы көрсетіледі (100.06.026 х 15%).
100.06.027 ІІ жолда халықаралық шартта көзделген мөлшерлеме бойынша Салық кодексінің 670-бабына сәйкес есептелген таза кіріске КТС сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші таза кіріске КТС қатысты халықаралық шарт ережесін қолданса, таза кіріске КТС мөлшерлемесі көрсетіледі;
100.06.027 ІІІ жол егер 100.06.027 ІІ жолы толтырылған жағдайда толтырылады. Осы жолда осы Қағидалардың 52-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы аталған халықаралық шарт жасасқан елдің коды көрсетіледі;
100.06.027 ІV жол егер 100.06.027 ІІ жолы толтырылған жағдайда толтырылады. Бұл жолға халықаралық шарттың атауы көрсетіледі;
28) 100.06.028-жолда азаюды ескере отырып, Салық кодексінің 223-бабы 4) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінен КТС-ті қоспағанда, есептелген КТС жиынтық сомасы көрсетіледі. Осы жол 100.06.025 + 100.06.027 I немесе 100.06.027 II + 100.06.030 ретінде айқындалады;
29) 100.06.029 жолында Салық кодексінің 223-бабы 4) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінен КТС көрсетіледі. 100.06.015 және 100.06.022 жолдарының көбейтіндісі (100.06.015 х 100.06.022) ретінде анықталады;

7) в графе G указывается положительная величина финансовой прибыли до налогообложения каждой КИК или каждого ПУ КИК, определяемая в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 297 Налогового кодекса, в иностранной валюте;
8) в графе H указывается сумма убытков КИК или ПУ КИК, возникших в двух периодах, последовательно предшествующих отчетному периоду в соответствии с пунктом 1 статьи 300 Налогового кодекса. При этом, уменьшенные убытки в последующих периодах не учитываются.
Резидент не вправе использовать убытки КИК и (или) ПУ КИК, зарегистрированных в государствах с льготным налогообложением.
9) в графе I указывается сумма уменьшений, произведенных из финансовой прибыли КИК или финансовой прибыли ПУ КИК в соответствии с пунктом 4 статьи 297 Налогового кодекса, в иностранной валюте, при условии наличия у налогоплательщика-резидента подтверждающих документов, определенных пунктом 10 статьи 297 Налогового кодекса.
При этом резидент не вправе применять положения пункта 4 статьи 297 Налогового кодекса к КИК и (или) ПУ КИК, зарегистрированных в государствах с льготным налогообложением.
В случае если налогоплательщик-резидент не применяет пункт 4 статьи 297 Налогового кодекса, то в данной графе указывается "0";
в графе I-1 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 1) пункта 4 статьи 297 Налогового кодекса;
в графе I-2 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 2) пункта 4 статьи 297 Налогового кодекса;
в графе I-3 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 3) пункта 4 статьи 297 Налогового кодекса;
в графе I-4 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 4) пункта 4 статьи 297 Налогового кодекса;
в графе I-5 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 5) пункта 4 статьи 297 Налогового кодекса;
в графе I-6 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 6) пункта 4 статьи 297 Налогового кодекса;
в графе I-7 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 7) пункта 4 статьи 297 Налогового кодекса;
в графе I-8 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 8) пункта 4 статьи 297 Налогового кодекса;
в графе I-9 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 9) пункта 4 статьи 297 Налогового кодекса;
в графе I-10 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 10) пункта 4 статьи 297 Налогового кодекса;
10) в графе J указывается сумма финансовой прибыли КИК или ПУ КИК до налогообложения с учетом уменьшений и суммы убытков КИК или ПУ КИК, возникших в двух периодах, последовательно предшествующих отчетному периоду, которая определяется как разница между графами G, H и I (графа G – графа H – графа I), в иностранной валюте;

7) G бағанында Салық кодексінің 297-бабы 2 және 3-тармақтарына сәйкес айқындалған әрбір БШК немесе әрбір ТМ БШК салық салынғанға дейінгі қаржылық пайдасының оң шамасы шетел валютасымен көрсетіледі;
8) H бағанында Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағына сәйкес есепті кезеңнің дәйекті алдындағы екі кезеңде туындаған БШК немесе БШК ТМ-нің залалдарының сомасы көрсетіледі. Бұл ретте азайтылған залалдар келесі кезеңдерде есепке алынбайды.
Резиденттің салық салуда жеңілдігі бар мемлекеттерде тіркелген БШК және (немесе) БШК ТМ-нің залалдарын пайдалануға құқығы жоқ;
9) І бағанында Салық Кодексінің 297-бабы 4-тармағына сәйкес БШК қаржылық пайдасынан немесе БШК ТМ қаржылық пайдасынан шетел валютасымен, резидент-салық төлеушінің растайтын құжаттары болған кезде Салық Кодексінің 297-бабы 10-тармағында анықталған, азайтылған сомасы көрсетіледі.
Бұл ретте резиденттің Салық кодексінің 297-бабы 4-тармағының ережелерін салық салуда жеңілдігі бар мемлекеттерде тіркелген БШК және (немесе) БШК ТМ-ге қолдануға құқығы жоқ.
Егер резидент - салық төлеуші Салық кодексінің 297-бабы 4-тармағына қолданбаған жағдайда, онда бұл бағанда "0" көрсетіледі;
I-1 бағанында Салық кодексінің 297-бабы 4-тармағының 1) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
I-2 бағанында Салық кодексінің 297-бабы 4-тармағының 2) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
I-3 бағанында Салық кодексінің 297-бабы 4-тармағының 3) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
I-4 бағанында Салық кодексінің 297-бабы 4-тармағының 4) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
I-5 бағанында Салық кодексінің 297-бабы 4-тармағының 5) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
I-6-бағанда Салық кодексінің 297-бабы 4-тармағының 6) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
I-7 бағанында Салық кодексінің 297-бабы 4-тармағының 7) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
I-8 бағанында Салық кодексінің 297-бабы 4-тармағының 8) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
I-9 бағанында Салық кодексінің 297-бабы 4-тармағының 9) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
I-10 бағанында Салық кодексінің 297-бабы 4-тармағының 10) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
10) J бағанында шетелдік валютадағы G, H және I бағандарының арасындағы айырма (G бағаны – H бағаны – I бағаны) ретінде анықталатын есепті кезеңнің дәйекті алдындағы екі кезеңде туындаған БШК немесе БШК ТМ-нің азаюлары мен залалдарының сомасын ескере отырып, салық салуға дейінгі БШК немесе БШК ТМ-нің қаржылық пайдасының сомасы көрсетіледі;

Правила составления налоговой отчетности "Расчет суммы авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу, подлежащей уплате за период до сдачи декларации", и "Расчет суммы авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу, подлежащей уплате за период после сдачи декларации" (формы 101.01 – 101.02)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Расчет суммы авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу, подлежащей уплате за период до сдачи декларации", и налоговой отчетности "Расчет суммы авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу, подлежащей уплате за период после сдачи декларации (формы 101.01 – 101.02)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления плательщиками корпоративного подоходного налога (далее – КПН), на которых в соответствии со статьей 305 Налогового кодекса возложено обязательство по исчислению и уплате авансовых платежей по КПН, следующих форм налоговой отчетности:
расчета суммы авансовых платежей по КПН, подлежащей уплате до сдачи декларации (форма 101.01) (расчет до сдачи декларации);
расчета суммы авансовых платежей по КПН, подлежащей уплате после сдачи декларации (форма 101.02) (расчет после сдачи декларации).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. При заполнении расчетов до и после сдачи декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
3. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
4. В настоящих Правилах применяются арифметические знаки: "+" – плюс, "–" – минус, "х" – умножение, "/" – деление, "=" – равно.
5. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "–" в первой левой ячейке соответствующей строки.
6. При составлении расчетов до и после сдачи декларации:
1) на бумажном носителе – расчеты заполняются шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) в электронной форме – заполняются в соответствии со статьей 208 Налогового кодекса.
7. Расчеты до и после сдачи декларации составляются, подписываются, заверяются (печатью в установленных законодательством Республики Казахстан случаях либо электронной цифровой подписью) налогоплательщиком (налоговым агентом) на бумажном и (или) электронном носителях на казахском и (или) русском языках, в соответствии с пунктом 2 статьи 204 Налогового кодекса.

"Декларация тапсырылғанға дейiнгi кезең үшін төленуі тиіс корпоративтік табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомасының есебі" салық есептілігін және "Декларация тапсырылғаннан кейінгі кезең үшін төленуі тиіс корпоративтік табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомасының есебі (101.01 – 101.02-нысандар)" салық есептілігін жасау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Декларация тапсырылғанға дейiнгi кезең үшін төленуі тиіс корпоративтік табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомасының есебі" салық есептілігін және "Декларация тапсырылғаннан кейінгі кезең үшін төленуі тиіс корпоративтік табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомасының есебі (101.01 – 101.02-нысандар)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі – Салық кодексі) сәйкес әзірленген және Салық кодексінің 305-бабына сәйкес корпоративтік табыс салығы (бұдан әрі – КТС) бойынша аванстық төлемдерді есептеу және төлеу міндеттілігі жүктелген КТС төлеушілердің мынадай салық есептілігі нысандарын жасау тәртібін айқындайды:
декларация тапсырғанға дейін төленуі тиіс КТС бойынша аванстық төлемдер сомасының есебі (101.01-нысан) (декларация тапсырылғанға дейінгі есеп);
декларация тапсырғаннан кейін төленуі тиіс КТС бойынша аванстық төлемдер сомасының есебі (101.02-нысан) (декларация тапсырылғаннан кейінгі есеп).
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Декларация тапсырылғанға дейінгі және декларация тапсырылғаннан кейінгі есептерді толтыру кезінде түзетулерге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
3. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті торкөздері толтырылмайды.
4. Осы Қағидаларда мынадай арифметикалық белгілер қолданылады: "+" – қосу, "–" – алу, "х" – көбейту, "/" – бөлу, "=" – тең.
5. Сомалардың теріс мәндері тиісті жолдың бірінші сол жақ торкөзінде "–" белгісімен көрсетіледі.
6. Декларация тапсырылғанға дейінгі және тапсырылғаннан кейінгі есептерді жасау кезінде:
1) қағаз тасымалдағышта – есеп қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық нысанда – Салық кодексінің 208-бабына сәйкес толтырылады.
7. Декларация тапсырылғанға дейінгі және тапсырылғаннан кейінгі есепке салық төлеуші (салық агенті) не оның өкілі Салық кодексінің 204-бабы 2-тармағына сәйкес салық төлеуші (салық агенті) салық нысандарын қағаз және (немесе) электрондық жеткізгіштерде қазақ және (немесе) орыс тілдерінде жасайды, қол қояды, (Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда мөрмен не электрондық цифрлық қолтаңбамен) куәландырады.

8. При представлении расчетов до и после сдачи декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе – составляются в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику (налоговому агенту) с отметкой фамилии, имени и отчества (при его наличии) и подписью работника органа государственных доходов, принявшего декларацию и оттиском печати (штампа);
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронной форме, допускающем компьютерную обработку информации – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов государственных доходов.
Глава 2. Пояснение по заполнению расчета до сдачи декларации (форма 101.01)
9. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность – отчетный налоговый период, за который представляется расчет до сдачи декларации (указывается арабскими цифрами);
3) наименование налогоплательщика – наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в соответствии с договором доверительного управления имуществом юридическое лицо-доверительный управляющий указывает в строке свое наименование в соответствии с учредительными документами;
4) вид расчета.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения расчета до сдачи декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 206 Налогового кодекса;
5) отдельные категории налогоплательщика.
Ячейки отмечаются в случае, если налогоплательщик относится к одной или нескольким категориям, указанным в строках A, В и С:
А – налогоплательщик, применяющий специальный налоговый режим в соответствии со статьями 697-701 Налогового кодекса;
В – доверительный управляющий в соответствии со статьей 40 Налогового кодекса;
С – учредитель доверительного управления в соответствии со статьей 40 Налогового кодекса;
6) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций" (далее – решение КТС № 378);
7) признак резидентства:
ячейка А отмечается налогоплательщиком-резидентом Республики Казахстан;
ячейка В отмечается налогоплательщиком-нерезидентом Республики Казахстан;

8. Декларация тапсырылғанға дейінгі және тапсырылғаннан кейінгі есептерді берген кезде:
1) келу тәртібінде қағаз жеткізгіште – екі данада жасалады, декларацияны қабылдаған қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) белгісімен қолы койылып және мемлекеттік кірістер органының мөрiнiң (мөртабан) бедерi басылып бір данасы салық төлеушіге (салық агентіне) қайтарылады;
2) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз жеткізгіште – салық төлеуші (салық агенті) пошта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) ақпаратты компьютерлік өңдеуге жол беретін электрондық нысанда – салық төлеуші (салық агенті) салық есептілігінің мемлекеттік кірістер органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің салық есептілігін қабылдағаны немесе қабылданбағаны туралы хабарлама алады.
2-тарау. Декларация тапсырылғанға дейiнгi есепті толтыру бойынша түсіндірме (101.01-нысан)
9. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН);
2) салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі – декларация тапсырылғанға дейінгі есеп табыс етілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
3) салық төлеушінің атауы – құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
Сенімгерлік басқарушы салық міндеттемесін заңды тұлғаның мүлігін сенімгерлік басқару шартына сәйкес орындаған кезде – сенімгерлік басқарушы жолда құрылтай құжаттарына сәй кес өзінің атауын көрсетеді;
4) есеп түрі.
Тиісті торкөздер декларация тапсырылғанға дейiнгi есепті Салық кодексінің 206-бабында көрсетілген салық есептілігі түрлеріне жатқызуын ескере отырып белгіленеді;
5) салық төлеушінің жекелеген санаты.
Торкөздер, егер салық төлеуші A, B және C жолдарында көрсетілген санаттардың біріне немесе бірнешеуіне жатқызылған жағдайда, белгіленеді:
А – Салық кодексінің 697-701-баптарына сәйкес арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеуші;
В – Салық кодексінің 40-бабына сәйкес сенімгерлік басқару;
С – Салық кодексінің 40-бабына сәйкес сенімгерлік басқару құрылтайшысы;
6) валюта коды.
"Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен (бұдан әрі –КОК № 378 шешім) бекітілген "Валюталар жіктеуіші" деген 23-қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
7) резиденттік белгісі.
А торкөзін Қазақстан Республикасының резидент салық төлеушісі белгілейді;
В торкөзін Қазақстан Республикасының бейрезидент салық төлеушісі белгілейді;

8) код страны резидентства и номер налоговой регистрации.
Заполняется в случае, если расчет до сдачи декларации составляется налогоплательщиком-нерезидентом Республики Казахстан, при этом:
в строке А указывается код страны резидентства нерезидента в соответствии с приложением 22 "Классификатор стран мира" к решению КТС № 378;
в строке В указывается номер налоговой регистрации нерезидента в стране резидентства нерезидента.
10. В случае если договором доверительного управления на доверительного управляющего возлагается исполнение налогового обязательства по деятельности, осуществляемой в рамках такого договора, юридическое лицо – доверительный управляющий составляет единый расчет до сдачи декларации по своей деятельности и по деятельности, осуществляемой в рамках договора доверительного управления.
При применении налогоплательщиком специального налогового режима в соответствии со статьями 697, 698, 699, 700 и 701 Налогового кодекса расчет до сдачи декларации составляется в целом по деятельности, осуществляемой в рамках специального налогового режима, и деятельности, налогообложение которой осуществляется в общеустановленном порядке.
Недропользователь составляет единый расчет до сдачи декларации по контрактной и внеконтрактной деятельности.
11. Раздел "Расчет суммы авансовых платежей по КПН в соответствии с подпунктом 1) пункта 5 статьи 305 Налогового кодекса" заполняется налогоплательщиком, который в предыдущем налоговом периоде исчислял, и уплачивал авансовые платежи по КПН.
В данном разделе:
1) в строке 101.01.001 указывается общая сумма авансовых платежей по КПН, исчисленная налогоплательщиком в расчетах сумм авансовых платежей за предыдущий налоговый период;
2) в строке 101.01.002 указывается сумма авансовых платежей по КПН, подлежащая уплате за период до сдачи декларации, определенная как одна четвертая от общей суммы авансовых платежей, исчисленной в расчетах сумм авансовых платежей за предыдущий налоговый период;
3) в строке 101.01.003 указывается сумма ежемесячного авансового платежа за январь, февраль, март месяцы отчетного налогового периода. Определяется как одна третья от строки 101.01.002 (101.01.002/3).
12. Раздел "Расчет суммы авансовых платежей по КПН в соответствии с подпунктом 2) пункта 5 статьи 305 Налогового кодекса" заполняется налогоплательщиком, который в предыдущем налоговом периоде не исчислял, и не уплачивал авансовые платежи по КПН.
В данном разделе:
1) в строке 101.01.004 указывается сумма КПН, которая предположительно будет исчислена за отчетный налоговый период в соответствии с пунктом 1 статьи 302 Налогового кодекса;

8) резиденттік елінің коды және салықтық тіркеу нөмірі.
Егер декларация тапсырылғанға дейiнгi есепті Қазақстан Республикасының бейрезидент салық төлеуші жасаған жағдайда толтырылады, бұл ретте:
А жолында КОК № 378 шешімге "Әлем елдерінің жіктеуіші" деген 22-қосымшасына сәйкес бейрезиденттің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
В жолында бейрезиденттің резиденттік еліндегі бейрезиденттің салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі.
10. Егер сенімгерлікпен басқару шартымен сенімгерлікпен басқарушыға осындай шарт шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша салық міндеттемесін орындау жүктелген жағдайда, сенімгерлікпен басқарушы заңды тұлға өз қызметі бойынша және сенімгерлікпен басқару шарты шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша декларация тапсырылғанға дейінгі бірыңғай есепті жасайды.
Салық төлеуші Салық кодексінің 697, 698, 699, 700 және 701-баптарына сәйкес арнаулы салық режимін қолданған кезде декларация тапсырылғанға дейінгі есеп жалпы арнаулы салық режимі шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша және салық салу жалпыға бірдей белгіленген тәртіпте жүзеге асырылатын қызмет бойынша жасалады.
Жер қойнауын пайдаланушы келісімшарт және келісімшарттан тыс қызмет бойынша декларацияны тапсырылғанға дейінгі бірыңғай есепті жасайды.
11. "Салық кодексінің 305-бабы 5-тармағының 1)тармақшасына сәйкес КТС бойынша аванстық төлемдер сомасының есебі" деген бөлімі алдыңғы салық кезеңінде КТС бойынша аванстық төлемдерді есептеген және төлеген салық төлеуші толтырады.
Осы бөлімде:
1) 101.01.001-жолда алдыңғы салық кезеңі үшін аванстық төлемдер сомаларының есептерінде салық төлеуші есептеген КТС бойынша аванстық төлемдердің жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 101.01.002-жолда алдыңғы салық кезеңі үшін аванстық төлемдер сомаларының есебінде есептелген аванстық төлемдердің жалпы сомасының төрттен бір бөлігі ретінде айқындалатын, декларация тапсырылғанға дейiнгi кезең үшін төленуі тиіс КТС бойынша аванстық төлемдер сомасы көрсетіледі;
3) 101.01.003-жолда есепті салық кезеңінің қаңтар, ақпан, наурыз айлары үшін ай сайынғы аванстық төлемдер сомасы көрсетіледі. 101.01.002-жолының үштен бір бөлігі ретінде айқындалады (101.01.002/3).
12. "Салық кодексінің 305-бабы 5-тармағының 2)тармақшасына сәйкес КТС бойынша аванстық төлемдер сомасының есебі" деген бөлімі алдыңғы салық кезеңінде КТС бойынша аванстық төлемдерді есептемеген және төлемеген салық төлеуші толтырады.
Осы бөлімде:
1) 101.01.004-жолда Салық кодексінің 302-бабы 1-тармағына сәйкес есепті салық кезеңі үшін болжаммен есептелетін КТС сомасы көрсетіледі;

2) в строке 101.01.005 указывается сумма КПН, которая предположительно будет исчислена за отчетный налоговый период в соответствии со статьей 652 Налогового кодекса;
3) в строке 101.01.006 указывается сумма авансовых платежей по КПН, подлежащих уплате за период до сдачи декларации. Определяется как одна четвертая от суммы строк 101.01.004 и 101.01.005 ((101.01.004 + 101.01.005)/4);
4) строка 101.01.007 заполняется налогоплательщиком, осуществляющим виды деятельности, налогообложение которых осуществляется в соответствии со статьями 697, 698, 699, 700 и 701 Налогового кодекса и отметившими ячейку "А" строки 5.
В данной строке указывается одна четвертая суммы уменьшения авансовых платежей по КПН, которая определяется в следующем порядке:
в случае если налогоплательщик осуществляет деятельность исключительно в рамках специального налогового режима в соответствии со статьями 697, 698, 699, 700 и 701 Налогового кодекса – в размере 70 (семьдесят) процентов от суммы КПН, которая предположительно будет исчислена по итогам налогового периода в соответствии с пунктом 1 статьи 302 Налогового кодекса ((101.01.004/4) х 70%);
в случае если налогоплательщик одновременно осуществляет виды деятельности, налогообложение которых осуществляется в соответствии со статьями 697, 698, 699, 700 и 701 Налогового кодекса, а также виды деятельности, налогообложение которых производится в общеустановленном порядке – в размере 70 (семьдесят) процентов от суммы КПН, которая предположительно будет исчислена по итогам налогового периода в соответствии с пунктом 1 статьи 302 Налогового кодекса с налогооблагаемого дохода, полученного по видам деятельности, налогообложение которых осуществляется в соответствии со статьями 697, 698, 699, 700 и 701 Налогового кодекса;
5) в строке 101.01.008 указывается итоговая сумма авансовых платежей по КПН, подлежащая уплате за период до сдачи декларации.
В случае если отмечена ячейка "A" строки 5, данная строка определяется с учетом строки 101.01.007 (101.01.006 – 101.01.007). В случае если ячейка "А" строки 5 не отмечена, в данную строку переносится значение строки 101.01.006;
6)в строке 101.01.009 указывается ежемесячная сумма авансового платежа за январь, февраль, март месяцы налогового периода. Определяется как одна третья от строки 101.00.008 (101.01.008/3);
13. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами;

2) 101.01.005-жолда Салық кодексінің 652-бабына сәйкес есепті салық кезеңі үшін болжаммен есептелетін КТС сомасы көрсетіледі;
3) 101.01.006-жолда декларация тапсырылғанға дейiнгi кезең үшін төленуі тиіс КТС бойынша аванстық төлемдер сомасы көрсетіледі. 101.01.004 және 101.01.005-жолдар ((101.01.004 + 101.01.005)/4) сомасының төрттен бір бөлігі ретінде айқындалады;
4) 101.01.007-жолды салық салынуы Салық кодексінің 697, 698, 699, 700 және 701-баптарына сәйкес қызмет түрлерін жүзеге асыратын және 5-жолдың "А" торкөзін белгілеген салық төлеушілер толтырады.
Бұл жолда КТС бойынша аванстық төлемдердің азайтылған сомасының төрттен бір бөлігі мынадай тәртіпте айқындалады:
егер салық төлеуші Салық кодексінің 697, 698, 699, 700 және 701-баптарына сәйкес қызметін тек арнаулы салық режимі шеңберінде ғана жүзеге асырған жағдайда – Салық кодексінің 302-бабы 1-тармағына сәйкес салық кезеңінің қорытындысы бойынша болжаммен есептелетін КТС сомасының 70 (жетпіс) пайыздық мөлшерінде айқындалады ((101.01.004/4) х 70%);
егер салық төлеуші бір мезгілде салық салу Салық кодексінің 697, 698, 699, 700 және 701-баптарына сәйкес жүзеге асырылатын қызмет түрлерін, сондай-ақ салық салу жалпыға бірдей белгіленген тәртіпте жүргізілетін қызмет түрлерін жүзеге асырған жағдайда – салық салу Салық кодексінің 697, 698, 699, 700 және 701-баптарына сәйкес жүзеге асырылатын қызмет түрлері бойынша алынған салық салынатын табыстан Салық кодексінің 302-бабы 1-тармағына сәйкес салық кезеңінің қорытындысы бойынша болжаммен есептелетін КТС сомасының 70 (жетпіс) пайыздық мөлшерінде айқындалады;
5) 101.01.008-жолда декларация тапсырылғанға дейiнгi кезең үшін төленуі тиіс КТС бойынша аванстық төлемдердің қорытынды сомасы көрсетіледі.
Егер 5-жолдың "А" торкөзі белгіленген жағдайда, бұл жол 101.01.007-жолын (101.01.006 – 101.01.007) ескере отырып айқындалады. Егер 5-жолдың "А" торкөзі белгіленбеген жағдайда, бұл жолға 101.01.006-жолының мәні көшіріледі.
6) 101.01.009-жолда салық кезеңінің қаңтар, ақпан, наурыз айлары үшін ай сайынғы аванстық төлемдер сомасы көрсетіледі 101.01.008-жолының үштен бір бөлігі ретінде айқындалады (101.01.008/3).
13. "Салық төлеушiнiң жауапкершiлiгi" деген бөлімде:
1) "Басшының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" деген жолда құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;

2) дата подачи расчета – дата подачи расчета до сдачи декларации в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов – код органа государственных доходов по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица, принявшего расчет" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего расчет до сдачи декларации;
5) дата приема расчета – дата представления расчета до сдачи декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 209 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа – регистрационный номер расчета до сдачи декларации, присваиваемый органом государственных доходов;
7) дата почтового штемпеля – дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Глава 3. Пояснение по заполнению расчета после сдачи декларации (форма 101.02)
14. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) БИН налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность – отчетный налоговый период, за который представляется расчет после сдачи декларации (указывается арабскими цифрами);
3) наименование налогоплательщика – наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами;
4) вид расчета.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения расчета после сдачи декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 206 Налогового кодекса;
5) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае предоставления дополнительного расчета после сдачи декларации по уведомлению, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 206 Налогового кодекса;
6) отдельные категории налогоплательщика.
Ячейки отмечаются в случае, если налогоплательщик относится к одной или нескольким категориям, указанным в строках A, В и С:
А – налогоплательщик, применяющий специальный налоговый режим в соответствии со статьями 697-701 Налогового кодекса;
В – доверительный управляющий в соответствии со статьей 40 Налогового кодекса;
С – учредитель доверительного управления в соответствии со статьей 40 Налогового кодекса;
7) код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют" к решению КТС № 378;
8) признак резидентства:
ячейка А отмечается налогоплательщиком-резидентом Республики Казахстан;
ячейка В отмечается налогоплательщиком-нерезидентом Республики Казахстан;
9) код страны резидентства и номер налоговой регистрации.
Заполняется в случае, если расчет после сдачи декларации составляется налогоплательщиком-нерезидентом Республики Казахстан, при этом:

2) есептің берілген күні – мемлекеттік кірістер органына декларация тапсырылғанға дейінгі есепті берген күні;
3) мемлекеттік кірістер органының коды – салық төлеушінің орналасқан орны бойынша мемлекеттік кірістер органының коды;
4) "Есепті қабылдаған лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" деген жолда декларация тапсырылғанға дейiнгi есепті қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
5) есептің қабылданған күні – Салық кодексінің 209-бабы 2-тармағына сәйкес декларация тапсырылғанға дейінгі есептің табыс етілген күні;
6) құжаттың кіріс нөмірі – мемлекеттік кірістер органы берген декларация тапсырылғанға дейiнгi есептің тіркеу нөмірі;
7) пошта штемпелінің күні – пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
3-тарау. Декларация тапсырылғаннан кейiнгі есепті толтыру бойынша түсіндірме (101.02-нысан)
14. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің БСН;
2) салық есептілігі тапсырылатын салық кезеңі – декларация тапсырылғаннан кейінгі есепті салық кезеңі үшін тапсырылатын есеп (араб сандарымен көрсетіледі);
3) салық төлеушінің атауы – құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның атауы;
4) есептің түрі.
Тиісті торкөздер декларация тапсырылғаннан кейiнгi есепті Салық кодексінің 206-бабында көрсетілген салық есептілігі түріне жатқызу есебімен белгіленеді;
5) хабарламаның нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 206-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген хабарлама бойынша декларация тапсырылғаннан кейiнгi қосымша есеп табыс етілген жағдайда толтырылады;
6) салық төлеушінің санаты.
Торкөздер, егер салық төлеуші A, B және C жолдарында көрсетілген санаттардың біріне немесе бірнешеуіне жатызылған жағдайда, белгіленеді;
7) валюта коды КОК № 378 шешімге "Валюталар жіктеуіші" деген 23-қосымшасына сәйкес валюта коды;
8) резиденттік белгісі:
А торкөзін Қазақстан Республикасының резидент салық төлеушісі белгілейді;
В торкөзін Қазақстан Республикасының бейрезидент салық төлеушісі белгілейді;
9) резиденттік елінің коды және салықтық тіркеу нөмірі.
Егер декларация тапсырылғаннан кейiнгi есепті Қазақстан Республикасының бейрезидент салық төлеушісі жасаған жағдайда толтырылады, бұл ретте:

в строке А указывается код страны резидентства нерезидента в соответствии с приложением 22 "Классификатор стран мира" к решению КТС № 378;
в строке В указывается номер налоговой регистрации нерезидента в стране резидентства нерезидента.
15. В случае если договором доверительного управления на доверительного управляющего возлагается исполнение налогового обязательства по деятельности, осуществляемой в рамках такого договора, юридическое лицо-доверительный управляющий составляет единый расчет после сдачи декларации по своей деятельности и по деятельности, осуществляемой в рамках договора доверительного управления.
При применении налогоплательщиком специального налогового режима в соответствии со статьями 697, 698, 699, 700 и 701 Налогового кодекса, такой налогоплательщик составляет единый расчет после сдачи декларации по деятельности, осуществляемой в рамках специального налогового режима, и деятельности, налогообложение которой осуществляется в общеустановленном порядке.
Недропользователь составляет единый расчет после сдачи декларации по контрактной и внеконтрактной деятельности.
16. В разделе "Исчисленная сумма КПН за предыдущий налоговый период":
1) в строке 101.02.001 указывается исчисленная за предыдущий налоговый период сумма КПН, определенная как сумма строк 101.02.001 I и 101.02.001 II;
2) в строке 101.02.001 I указывается сумма КПН, исчисленная за предыдущий налоговый период в соответствии с пунктом 1 статьи 302 Налогового кодекса;
3) в строке 101.02.001 II указывается сумма КПН, исчисленная за предыдущий налоговый период в соответствии со статьей 652 Налогового кодекса на чистый доход.
17. В разделе "Расчет суммы авансовых платежей по КПН в соответствии с подпунктом 3) пункта 5 статьи 305 Налогового кодекса":
1) в строке 101.02.002 указывается сумма авансовых платежей по КПН, подлежащая уплате за период после сдачи декларации и определенная в размере трех четвертых от указанной в строке 101.02.001 суммы КПН за предыдущий налоговый период (3/4 * 101.02.001);
2) строка 101.02.003 заполняется налогоплательщиком, который в предыдущем налоговом периоде применял специальный налоговый режим в соответствии со статьями 697, 698, 699, 700 и 701 Налогового кодекса и, при этом:
применяет такой режим в отчетном налоговом периоде;
при заполнении данного расчета отметил ячейку "А" строки 6.
В данной строке указывается три четвертых суммы уменьшения авансовых платежей в соответствии со статьей 700 Налогового кодекса, которая определяется в следующем порядке:
в случае если налогоплательщик в предыдущем налоговом периоде осуществлял деятельность исключительно в рамках СНР в соответствии со статьями 697, 698, 699, 700 и 701 Налогового кодекса – в размере 70 (семьдесят) процентов от суммы КПН, исчисленной за предыдущий налоговый период в соответствии с пунктом 1 статьи 302 Налогового кодекса ((101.02.001 I х 3/4)х 70%);

А-жолында КОК № 378 шешімге "Әлем елдерінің жіктеуіші" деген 22-қосымшасына сәйкес бейрезиденттің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
В-жолында бейрезиденттің резиденттік еліндегі бейрезиденттің салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі.
15. Егер сенімгерлікпен басқару шартымен сенімгерлікпен басқарушыға осындай шарт шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша салық міндеттемесін орындау жүктелген жағдайда, сенімгерлікпен басқарушы заңды тұлға өз қызметі бойынша және сенімгерлікпен басқару шарты шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша декларация тапсырылғаннан кейінгі бірыңғай мемлекеттік кірістер органына декларация тапсырылғанға дейінгі есепті жасайды.
Салық төлеуші Салық кодексінің 697, 698, 699, 700 және 701-баптарына сәйкес арнаулы салық режимін қолданған кезде декларация тапсырылғаннан кейінгі бірыңғай есеп жалпы арнаулы салық режимі шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша және салық салу жалпыға бірдей белгіленген тәртіпте жүзеге асырылатын қызмет бойынша жасалады.
Жер қойнауын пайдаланушы келісімшарт және келісімшарттан тыс қызмет бойынша декларация тапсырғаннан кейін бірыңғай есеп жасайды.
16. "Алдыңғы салық кезеңі үшін КТС есептелген сомасы" деген бөлімде:
1) 101.02.001 жолда 101.02.001 I және 101.02.001 II жолдарының сомасы ретінде айқындалған алдыңғы салық кезеңі үшін есептелген КТС сомасы көрсетіледі;
2) 101.02.001 I жолда Салық кодексінің 139-бабы 1-тармағына сәйкес алдыңғы салық кезеңі үшін есептелген КТС сомасы көрсетіледі;
3) 101.02.001 II жолда Салық кодексінің 652-бабына сәйкес алдыңғы салық кезеңі үшін есептелген таза табысқа КТС сомасы көрсетіледі;
17. "Салық кодексінің 305-бабы 5-тармағының 3)тармақшасына сәйкес КТС бойынша аванстық төлемдер сомасының есебі" деген бөлімде:
1) 101.02.002-жолда декларацияны тапсырғаннан кейiнгi кезең үшін төленуі тиіс және 101.02.001-жолда алдыңғы салық кезеңі үшін (3/4 * 101.02.001) КТС сомасының төрттен үш мөлшерінде айқындалған КТС бойынша аванстық төлемдер сомасы көрсетіледі;
2) 101.02.003-жолды Салық кодексінің 697, 698, 699, 700 және 701-баптарына сәйкес алдыңғы салық кезеңінде арнаулы салық режимін қолданған салық төлеуші толтырады, және бұл ретте:
осындай режимді есепті салық кезеңінде қолданады;
осы есепті толтырған кезде 6-жолдың "А" торкөзі белгіледі.
Бұл жолда Салық кодексінің 700-бабына сәйкес аванстық төлемдердің азайтылған сомасының төртен үш бөлігі көрсетіледі, ол мынадай тәртіппен айқындалады:
егер салық төлеуші Салық кодексінің 697, 698, 699, 700 және 701-баптарына сәйкес қызметін тек АСР шеңберінде жүзеге асырған жағдайда – Салық кодексінің 302-бабы 1-тармағына сәйкес алдыңғы салық кезеңіүшін есептелген КТС сомасынан 70 (жетпіс) пайыздық мөлшерінде ((101.02.001 І х 3/4) х 70%);

в случае если налогоплательщик в предыдущем налоговом периоде одновременно осуществлял виды деятельности, налогообложение которых осуществлялось в соответствии со статьями 697, 698, 699, 700 и 701 Налогового кодекса, и виды деятельности, налогообложение которых производилось в общеустановленном порядке – в размере 70 (семьдесят) процентов от суммы КПН, которая была исчислена по итогам предыдущего налогового периода в соответствии с пунктом 1 статьи 302 Налогового кодекса с налогооблагаемого дохода, полученного по видам деятельности, налогообложение которых осуществлялось в соответствии со статьями 697, 698, 699, 700 и 701 Налогового кодекса;
3) в строке 101.02.004 указывается сумма ежемесячного авансового платежа по КПН, подлежащая уплате за 2, 3 и 4 кварталы отчетного налогового периода.
В случае если отмечена ячейка "А" строки 6, строка 101.02.004 определяется с учетом строки 101.02.003 ((101.02.001 I – 101.02.003 + 101.02.001 II)/9).
В случае если ячейка "А" строки 6 не отмечена, строка 100.00.004 определяется как одна девятая строки 100.00.002 (100.02.002/9).
18. В разделе "Расчет суммы авансовых платежей по КПН в соответствии с подпунктом 4) пункт 5 статьи 305 Налогового кодекса":
1) в строке 101.02.005 указывается сумма КПН, которая предположительно будет получена по итогам отчетного налогового периода при ее исчислении в соответствии с пунктом 1 статьи 302 Налогового кодекса;
2) в строке 101.02.006 указывается сумма КПН, которая предположительно будет получена по итогам отчетного налогового периода при ее исчислении в соответствии со статьей 652 Налогового кодекса;
3) в строке 101.02.007 указывается сумма авансовых платежей по КПН, подлежащая уплате после сдачи декларации, исчисленная как три четвертых от предполагаемой суммы КПН за отчетный налоговый период ((101.02.005 + 101.02.006) х (3/4));
4) строка 101.02.008 заполняется налогоплательщиком, осуществляющим деятельность в рамках специального налогового режима в соответствии со статьями 697, 698, 699, 700 и 701 Налогового кодекса и отметившим ячейку "А" строки 6.
В данной строке указывается сумма уменьшения авансовых платежей по КПН, которая определяется в следующем порядке:
в случае если налогоплательщик осуществляет деятельность исключительно в рамках специального налогового режима в соответствии со статьями 697, 698, 699, 700 и 701 Налогового кодекса – в размере 70 (семьдесят) процентов от суммы КПН, которая предположительно будет исчислена по итогам налогового периода в соответствии с пунктом 1 статьи 302 Налогового кодекса ((101.02.005 х 70%) * 3/4);
в случае если налогоплательщик осуществляет деятельность в рамках специального налогового режима в соответствии со статьями 697, 698, 699, 700 и 701 Налогового кодекса и деятельность, налогообложение которой осуществляется в общеустановленном порядке – в размере 3/4 от суммы, определенной в размере 70 (семьдесят) процентов суммы КПН, которая предположительно будет исчислена по итогам отчетного налогового периода в соответствии с пунктом 1 статьи 302 Налогового кодекса с налогооблагаемого дохода, полученного по видам деятельности, налогообложение которых осуществляется в соответствии со статьями 697, 698, 699, 700 и 701 Налогового кодекса;

егер салық төлеуші бір мезгілде алдыңғы салық кезеңінде салық салуы Салық кодексінің 697, 698, 699, 700 және 701-баптарына сәйкес қызмет түрлерін, сондай-ақ салық салу жалпыға бірдей белгіленген тәртіптегі қызмет түрлерін жүзеге асырған жағдайда – салық салу Салық кодексінің 697, 698, 699, 700 және 701-баптарына сәйкес қызмет түрлері бойынша алған салық салынатын табыспен Салық кодексінің 302-бабы 1-тармағына сәйкес алдыңғы салық кезеңінің қорытындысы бойынша есептелетін КТС сомасынан 70 (жетпіс) пайыздық мөлшерінде;
3) 101.02.004-жолда есепті салық кезеңінің 2, 3 және 4-тоқсандары үшін төленуі тиіс ай сайынғы КТС бойынша аванстық төлемдер сомасы көрсетіледі.
Егер 6-жолдың "А" торкөзі белгіленген жағдайда 101.02.004-жолы 101.02.003-жолдары есептеле отырып айқындалады ((101.02.001 I – 101.02.003 + 101.02.001 II)/9).
Егер 6-жолдың "А" торкөзі белгіленбеген жағдайда, 100.00.004-жолы 100.00.002-жолының тоғыздан бірі ретінде айқындалады (100.02.002/9).
18. "Салық кодексінің 305-бабы 5-тармағының 4)тармақшасына сәйкес КТС бойынша аванстық төлемдер сомасының есебі" деген бөлімінде:
1) 101.02.005-жолда Салық кодексінің 302-бабы 1-тармағына сәйкес есепті салық кезеңінің қорытындысы бойынша оны есептеу кезінде болжаммен алынатын КТС сомасы көрсетіледі;
2) 101.02.006-жолда Салық кодексінің 652-бабына сәйкес есепті салық кезеңінің қорытындысы бойынша оны есептеу кезінде болжаммен алынатын КТС сомасы көрсетіледі;
3) 101.02.007-жолда есепті салық кезеңі үшін болжамды КТС сомасының төрттен үші ретінде есептелген, декларация тапсырылғаннан кейiн төленуі тиіс КТС бойынша аванстық төлемдер сомасы көрсетіледі ((101.02.005 + 101.02.006) х (3/4));
4) 101.02.008-жолды қызметін Салық кодексінің 697, 698, 699, 700 және 701-баптарына сәйкес арнаулы салық режимі шеңберінде жүзеге асыратын және 6-жолдың "А" торкөзін белгілеген салық төлеуші толтырады.
Бұл жолда мынадай тәртіпте айқындалатын КТС бойынша аванстық төлемдерді кеміту сомасы көрсетіледі:
егер салық төлеуші қызметін тек Салық кодексінің 697, 698, 699, 700 және 701-баптарына сәйкес арнаулы салық режимі шеңберінде жүзеге асырған жағдайда – Салық кодексінің 302-бабы 1-тармағына сәйкес салық кезеңінің қорытындысы бойынша болжаммен есептелетін КТС сомасының 70 (жетпіс) пайыздық мөлшерінде айқындалады (101.02.005 х 70%)*3/4);
егер салық төлеуші қызметін Салық кодексінің 697, 698, 699, 700 және 701-баптарына сәйкес арнаулы салық режимі шеңберінде және салық салуы жалпыға бірдей белгіленген тәртіпте жүзеге асырған жағдайда - салық салу Салық кодексінің 697, 698, 699, 700 және 701-баптарына сәйкес жүзеге асырылатын қызмет түрлері бойынша алынған салық салынатын табыстан Салық кодексінің 302-бабы 1-тармағына сәйкес есепті салық кезеңінің қорытындысы бойынша болжаммен есептелетін КТС сомасының 70 (жетпіс) пайыздық мөлшерінде айқындалатын соманың төрттен үші мөлшерінде;

5) в строке 101.02.009 указывается сумма ежемесячного авансового платежа по КПН, подлежащая уплате за 2, 3 и 4 кварталы отчетного налогового периода.
В случае если отмечена ячейка "А" строки 6, строка 101.02.009 определяется с учетом строки 101.02.008 ((101.02.007 – 101.02.008)/9).
В случае если ячейка "А" строки 6 не отмечена, строка 101.02.009 определяется как одна девятая строки 101.02.007 (101.02.007/9).
19. В соответствии с пунктом 7 статьи 305 Налогового кодекса налогоплательщик вправе в течение отчетного налогового периода представить дополнительный расчет после сдачи декларации, исходя из предполагаемой суммы дохода за отчетный налоговый период за месяцы отчетного налогового периода, по которым не наступили сроки уплаты авансовых платежей по КПН, с указанием суммы корректировки в строке 101.02.004 или в строке 100.02.009 расчета после сдачи декларации.
Суммы авансовых платежей по КПН, подлежащих уплате за период после сдачи декларации, с учетом корректировок, указанных в дополнительных расчетах после сдачи декларации, не могут иметь отрицательное значение.
20. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами;
2) дата подачи расчета – дата подачи расчета после сдачи декларации в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов – код органа государственных доходов по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лиц, принявшего расчет" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего расчет после сдачи декларации;
5) дата приема расчета – дата представления расчета в соответствии с пунктом 2 статьи 209 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа – регистрационный номер расчета после сдачи декларации, присваиваемый органом государственных доходов;
7) дата почтового штемпеля – дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Подпункты 4), 5), 6) и 7) настоящего пункта заполняются работником органа государственных доходов, принявшим расчет на бумажном носителе.
Приложение 6 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Сноска. Форма расчета - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 14.04.2022 № 409 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 7 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39

5) 101.02.009-жолда есепті салық кезеңінің 2, 3 және 4-тоқсандары ішінде төленуі тиіс ай сайынғы КТС бойынша аванстық төлемдер сомасы көрсетіледі.
Егер 6-жолдың "А" торкөзі белгіленген жағдайда 101.02.009-жолы 101.02.008- жолы ескеріле отырып (101.02.007 – 101.02.008)/9) айқындалады.
Егер 6-жолдың "А" торкөзі белгіленбеген жағдайда 101.02.009-жолы 101.02.007-жолының тоғыздан бірі ретінде (101.02.007/9) айқындалады.
19. Салық төлеуші есепті салық кезеңі ішінде Салық кодексінің 305-бабы 7-тармағына сәйкес декларация тапсырылғаннан кейін есептің 101.02.004 немесе 101.02.009-жолдарында түзету сомаларын көрсете отырып, КТС бойынша аванстық төлемдерді төлеу мерзімдері басталмаған, есепті салық кезеңінің айлары үшін есепті салық кезеңі ішіндегі табыстың болжамды сомасының негізінде декларация тапсырылғаннан кейін қосымша есепті табыс етуге құқылы.
Декларация тапсырылғаннан кейiнгі қосымша есептерде көрсетілген түзетулер ескерілген, декларация тапсырылғаннан кейiнгi кезең үшін төленуі тиіс КТС бойынша аванстық төлемдер сомасы теріс мәнде бола алмайды.
20. "Салық төлеушiнiң жауапкершiлiгi" деген бөлімде:
1) "Басшының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" деген жолда құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
2) есептің тапсырылған күнідекларация тапсырылғаннан кейінгі есептің мемлекеттік кірістер органына тапсырылған күні;
3) мемлекеттік кірістер органының коды – салық төлеушінің орналасқан орны бойынша мемлекеттік кірістер органының коды;
4) "Есепті қабылдаған лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" деген жолда декларация тапсырылғаннан кейiнгi есепті қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
5) есептің қабылданған күні – Салық кодексінің 209-бабы 2-тармағына сәйкес есептің табыс етілген күні;
6) құжаттың кіріс нөмірі – декларация тапсырылғаннан кейiн мемлекеттік кірістер органы берген есептің тіркеу нөмірі;
7) пошта штемпелінің күні – пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Осы тармақтың 4), 5), 6) және 7) тармақтары қағаз тасымалдағышта декларацияны қабылдаған, мемлекеттік кірістер органының қызметкері толтырады.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қантардағы
№ 39 бұйрығына 6-қосымша
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 14.04.2022 № 409 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39 бұйрығына
7-қосымша

Правила составления налоговой отчетности "Расчет по корпоративному подоходному налогу, удержанного у источника выплаты с дохода резидента (форма 101.03)"
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 14.04.2022 № 409 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Расчет по корпоративному подоходному налогу, удержанного у источника выплаты с дохода резидента (форма 101.03)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Расчет по корпоративному подоходному налогу" (далее – расчет), предназначенного для отражения налоговым агентом доходов, облагаемых у источника выплаты, исчисления и своевременной уплаты корпоративного подоходного налога (далее – КПН), удержанного у источника выплаты, при выплате доходов резидентам, указанным в статье 307 Налогового кодекса расчет составляется налоговым агентом в соответствии со статьей 308 Налогового кодекса.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 14.04.2022 № 409 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. При заполнении расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
3. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
4. В настоящих Правилах применяются арифметические знаки: "+" –плюс, "–" – минус, "х" – умножение, "/" – деление, "=" – равно.
5. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "–" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) расчета.
6. При составлении расчета:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) в электронной форме – заполняется в соответствии со статьей 208 Налогового кодекса.
7. Расчет составляется, подписывается, заверяется (печатью в установленных законодательством Республики Казахстан случаях либо электронной цифровой подписью) налоговым агентом на бумажном и (или) электронном носителях на казахском и (или) русском языках в соответствии с пунктом 2 статьи 204 Налогового кодекса.
8. При представлении расчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе – составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налоговому агенту с отметкой фамилии, имени и отчества (при его наличии) и подписью работника органа государственных доходов, принявшего расчет и оттиском печати (штампа);

"Резиденттің табысына төлем көзінен ұсталған корпоративтік табыс салығы бойынша есеп (101.03-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 14.04.2022 № 409 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Резиденттің табысына төлем көзінен ұсталған корпоративтік табыс салығы бойынша есеп (101.03-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі – Қаридалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі – Салық кодексі) сәйкес әзірленді және салық агентінің резидентке табыс төлеу кезінде, төлем көзінен салық салынатын кірісін көрсету, төлем көзінен ұсталған корпоративтік табыс салығын есептеу және уақытылы төлеу (бұдан әрі – КТС) үшін көзделген "Корпоративтік табыс салығы бойынша есеп" (бұдан әрі – есеп) салық есептілігінің нысанын жасау тәртібін айқындайды, Салық кодексінің 307-бабында көрсетілген есепті Салық кодексінің 308-бабына сәйкес салық агенті жасайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 14.04.2022 № 409 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Есепті толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
3. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті торкөздер толтырылмайды.
4. Осы Қағидаларда арифметикалық белгілер қолданылады: "+" – қосу, "–" – алу, "х" – көбейту, "/" – бөлу, "=" – тең.
5. Сомалардың теріс мәндері есептің тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде "–" белгісімен белгіленеді.
6. Есеп жасау кезінде:
1) қағаз жеткізгіште – қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық нысанда – Салық кодексінің 208-бабына сәйкес толтырылады.
7. Есепке салық агенті не оның өкілі қол қояды және Салық кодексінің 204-бабы 2-тармағына сәйкес салық төлеуші (салық агенті) салық нысандарын қағаз және (немесе) электрондық жеткізгіштерде қазақ және (немесе) орыс тілдерінде жасайды, қол қояды, (Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда мөрмен не электрондық цифрлық қолтаңбамен) куәландырады.
8. Есепті табыс ету кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз тасымалдағышта– екі данада жасалады, бір данасы декларацияны және мөр бедерін (мөртабанды) қабылдап алған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегін, атын, әкесінің атын (болған кезде) және қолын көрсете отырып салық агентіне қайтарылады;

2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе – налоговый агент получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронной форме, допускающем компьютерную обработку информации – налоговый агент получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов государственных доходов.
Глава 2. Пояснение по заполнению расчета (форма 101.03)
9. В разделе "Общая информация о налоговом агенте" налоговый агент указывает следующие данные:
1) бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность – отчетный квартал налогового периода, за который представляется расчет (указывается арабскими цифрами);
3) наименование налогового агента – наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами либо физического лица;
4) вид расчета.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения расчета к видам налоговой отчетности, указанным в статье 206 Налогового кодекса;
5) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида расчета, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 206 Налогового кодекса;
6) код валюты – код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций" (далее – решение КТС № 378);
7) признак резидентства:
ячейка А отмечается налоговым агентом, который является резидентом Республики Казахстан;
ячейка В отмечается налоговым агентом, который является нерезидентом Республики Казахстан;
8) код страны резидентства и номер налоговой регистрации.
Заполняется, если расчет составляется налоговым агентом-нерезидентом Республики Казахстан, при этом:
в строке А – указывается код страны резидентства нерезидента в соответствии с приложением 22 "Классификатор стран мира" к решению КТС № 378;
в строке В – указывается номер налоговой регистрации в стране резидентства нерезидента.
10. В разделе "Расчет":
1) строки 101.03.001 I, 101.03.001 II и 101.03.001 III предназначены для отражения суммы доходов, облагаемых у источника выплаты, выплачиваемых налоговым агентом за каждый месяц налогового периода. Строка 101.03.001 IV предназначена для отражения итоговой суммы выплаченных за налоговый период доходов, облагаемых у источника выплаты, определяемой как сумма строк 101.03.001 I, 101.03.001 II и 101.03.001 III;
2) строки 101.03.002 I, 101.03.002 II и 101.03.002 III предназначены для отражения суммы КПН, удержанного у источника выплаты, и подлежащего уплате в бюджет за каждый месяц налогового периода. Строка 101.03.002 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 101.03.002 I, 101.03.002 II и 101.03.002 III.

2) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз тасымалдағышта – салық агенті пошта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) ақпаратты компьютермен өңдеуге жол беретін электронды нысанда –салық агенті мемлекеттік кірістер органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің салық есептілігінің қабылданғаны немесе қабылданбағаны туралы хабарлама алады.
2-тарау. Есепті толтыру жөніндегі түсіндірме (101.03-нысан)
9. "Салық агенті туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде салық агенті мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН);
2) салық есептілігі тапсырылатын салық кезеңі – есеп тапсырылатын есепті салық кезеңінің тоқсаны (араб сандарымен көрсетіледі);
3) салық агентінің атауы – құрылтайшы құжаттарға сәйкес заңды тұлғаның не жеке тұлғаның атауы;
4) есеп түрі.
Тиісті торкөздер есепті Салық кодексінің 206-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызу ескеріле отырып, белгіленеді;
5) хабарламаның нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 206-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген есеп түрін табыс еткен жағдайда толтырылады;
6) валюта коды – "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен (бұдан әрі – КОК № 378 шешімі) бекітілген "Валюталар жіктеуіші" деген 23-қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
7) резиденттік белгісі:
А торкөзін Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын салық агенті белгілейді;
В торкөзін Қазақстан Республикасының резиденті емес болып табылатын салық агенті белгілейді;
8) резиденттік елінің коды және салықтық тіркеу нөмірі.
Егер есеп Қазақстан Республикасының резиденті емес салық агенті жасаған жағдайда толтырылады, бұл ретте:
А-жолында КОК № 378 шешімге "Әлем елдерінің жіктеуіші" деген 22-қосымшасына сәйкес бейрезиденттің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
В-жолында бейрезиденттің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі.
10. "Есеп" деген бөлімде:
1) 101.03.001 І, 101.03.001 ІІ және 101.03.001 ІІІ жолдары салық кезеңінің әр айы үшін салық агенті төлеген төлем көзінен ұсталатын табыстардың сомаларын көрсетуге арналған. 101.03.001 IV жолы 101.03.001 І, 101.03.001 ІІ және 101.03.001 ІІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін төленген төлем көзінен салық салынатын табыстардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
2) 101.03.002 І, 101.03.002 ІІ және 101.03.002 ІІІ жолдары төлем көзінен ұсталатын және салық кезеңінің әр айы үшін бюджетке төленуі тиіс КТС сомасын көрсетуге арналған. 101.03.002 IV жолы 101.03.002 І, 101.03.002 ІІ және 101.03.002 ІІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.

11. В разделе "Ответственность налогового агента":
1) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) Руководителя" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами;
2) дата подачи расчета – дата представления расчета в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов – код органа государственных доходов по месту нахождения налогового агента;
4) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица, принявшего расчет" – фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего расчет;
5) дата приема расчета – дата представления расчета в соответствии с пунктом 2 статьи 209 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа – регистрационный номер расчета, присваиваемый органом государственных доходов;
7) дата почтового штемпеля – дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Подпункты 4), 5), 6) и 7) настоящего пункта заполняются работником органа государственных доходов, принявшим декларацию на бумажном носителе.
Приложение 8 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Приложение 9 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Правила составления налоговой отчетности "Расчет по корпоративному подоходному налогу, удерживаемому у источника выплаты с дохода нерезидента (форма 101.04)"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Расчет по корпоративному подоходному налогу, удерживаемому у источника выплаты с дохода нерезидента (форма 101.04)" (далее – Правила), разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Расчет по корпоративному подоходному налогу" (далее – расчет), предназначенной для исчисления суммы корпоративного подоходного налога, удерживаемого у источника выплаты с дохода нерезидента, а также для отражения сумм доходов, освобожденных от налогообложения в соответствии с положениями международного договора. Расчет составляется налоговым агентом в соответствии со статьей 648 Налогового кодекса.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

11. "Салық агентiнiң жауапкершiлiгi" деген бөлімде:
1) "Басшының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" деген жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
2) есептің тапсырылған күні – есептің мемлекеттік кірістер органына табыс етілген күні;
3) мемлекеттік кірістер органының кодысалық агентінің орналасқан орны бойынша мемлекеттік кірістер органының коды.
4) "Есепті қабылдаған лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" деген жолында есепті қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде);
5) есептің қабылданған күні – Салық кодексінің 209-бабы 2-тармағына сәйкес есептің табыс етілген күні;
6) құжаттың кіріс нөмірі – мемлекеттік кірістер органы беретін есептің тіркеу нөмірі;
7) пошта штемпелінің күні – пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Осы тармақтың 4), 5), 6) және 7) тармақтары қағаз тасымалдағышта декларацияны қабылдаған, мемлекеттік кірістер органының қызметкері толтырады.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39 бұйрығына
8-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39 бұйрығына
9-қосымша
"Бейрезиденттің табысынан төлем көзінен ұсталатын корпоративтік табыс салығы бойынша есеп (101.04-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Бейрезиденттің кірісінен төлем көзінен ұсталатын корпоративтік табыс салығы бойынша есеп (101.04-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі – Салық кодексі) сәйкес әзірленген және бейрезиденттің кірісінен төлем көзінен ұсталатын корпоративтік табыс салығы сомаларын есептеуге, сондай-ақ халықаралық шарт ережелеріне сәйкес салық салудан босатылатын табыстардың сомаларын, шартты банк салымында орналастырылған сомаларды көрсетуге арналған корпоративтік табыс салығы бойынша салық есептілігі нысанын (есепті) (бұдан әрі – есеп) жасау тәртібін айқындайды. Есепті Салық кодексінің 648-бабына сәйкес салық агентi жасайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

2. Расчет состоит из самого расчета (форма 101.04) и приложения к нему (101.04), предназначенного для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки расчета не заполняются.
5. Приложение к расчету составляется в обязательном порядке при заполнении строк в расчете, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложение к расчету не составляется при отсутствии данных, подлежащих отражению в нем.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к расчету, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к расчету.
8. В настоящих Правилах применяются арифметические знаки: "+" – плюс, "–" – минус, "х" – умножение, "/" – деление, "=" – равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "–" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) расчета.
10. При составлении расчета:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) в электронной форме – заполняется в соответствии со статьей 208 Налогового кодекса.
11. Расчет составляется, подписывается, заверяется (печатью в установленных законодательством Республики Казахстан случаях либо электронной цифровой подписью) налогоплательщиком (налоговым агентом) на бумажном и (или) электронном носителях на казахском и (или) русском языках соответствии с пунктом 2 статьи 204 Налогового кодекса.
12. При представлении расчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе – составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику (налоговому агенту) с отметкой фамилии, имени и отчества (при его наличии) и подпись работника органа государственных доходов, принявшего расчета и оттиском печати (штампа);
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронной форме, допускающем компьютерную обработку информации – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов государственных доходов.
13. В разделе "Общая информация о налоговом агенте" приложения к расчету указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налоговом агенте" настоящего расчета.
13-1. Данная форма распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января 2020 года по 31 декабря 2023 года.

2. Есеп осы есептің өзінен (101.04-нысан) және салық міндеттемесінің есептелуі туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшадан (101.04) тұрады.
3. Есепті толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде есептің тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Есепке қосымша есептегі тиісті көрсеткіштерді көрсетуді талап ететін жолдарды толтыру кезінде міндетті тәртіпте жасалады.
6. Есепке қосымша онда көрсетілуі тиіс деректер болмаған кезде жасалмайды.
7. Есепке қосымшаның парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда, есепке қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.
8. Осы Қағидаларда арифметикалық белгілер қолданылады: "+" – қосу, "–" – алу, "х" – көбейту, "/" – бөлу, "=" – тең.
9. Сомалардың теріс мәндері есептің тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде "–" белгісімен белгіленеді.
10. Есеп жасау кезінде:
1) қағаз тасымалдағышта – қара не көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық нысанда – Салық кодексінің 208-бабына сәйкес толтырылады.
11. Есепке салық агенті не оның өкілі қол қояды және Салық кодексінің 204-бабы 2-тармағына сәйкес қазақ және (немесе) орыс тілдерінде қағаз және (немесе) электрондық тасымалдағышта салық төлеушінің (салық агентінің) не оның өкілінің мөрімен (Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда мөрмен не электрондық цифрлық қолтаңбамен) куәландырылады.
12. Есепті табыс ету кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз тасымалдағышта – екі данада жасалады, бір данасы есепті қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегін, атын, әкесінің атын (ол болған кезде) және қолын көрсете және мөр (мөртабан) бедерін қоя отырып салық төлеушіге (салық агентіне) қайтарылады;
2) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз тасымалдағышта – салық төлеуші (салық агенті) пошта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) ақпаратты компьютермен өңдеуге жол беретін электронды нысанда –салық төлеуші (салық агенті) мемлекеттік кірістер органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің салық есептілігінің қабылданғаны немесе қабылданбағаны туралы хабарлама алады..
13. Есепке қосымшаның "Салық агенті туралы жалпы ақпарат" деген бөлімінде осы есептің "Салық агенті туралы жалпы ақпарат" деген бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
13-1. Аталған нысан 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап 2023 жылғы 31 желтоқсан арасында туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.

Сноска. Правила дополнены пунктом 13-1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 28.12.2023 № 1332 (вводится в действие с 01.01.2024).
Глава 2. Пояснение по заполнению расчета (101.04)
14. В разделе "Общая информация о налоговом агенте" налоговый агент указывает следующие данные:
1) индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер) налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность – отчетный налоговый период, за который представляется расчет (указывается арабскими цифрами);
3) наименование налогового агента – фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами;
4) вид расчета.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения расчета к видам налоговой отчетности, указанным в статье 206 Налогового кодекса;
5) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида расчета, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 206 Налогового кодекса.
15. В разделе "Расчетные показатели":
1) строки 101.04.001 I, 101.04.001 II и 101.04.001 III предназначены для отражения суммы доходов, начисленных и выплаченных нерезиденту за каждый месяц налогового периода, и заполняются на основании данных приложения к расчету. Строка 101.04.001 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за налоговый период, указанных в настоящем подпункте, определяемой как сумма строк 101.04.001 I, 101.04.001 II и 101.04.001 III;
2) строки 101.04.002 I, 101.04.002 II и 101.04.002 III предназначены для отражения суммы подоходного налога, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 647 Налогового кодекса за каждый месяц налогового периода, и заполняются на основании данных приложения к расчету. Строка 101.04.002 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 101.04.002 I, 101.04.002 II и 101.04.002 III;
3) строка 101.04.003 предназначена для отражения суммы доходов, начисленных, но невыплаченных нерезидентам, отнесенных налоговым агентом на вычеты. Срока 101.04.003 заполняется на основании данных приложения к расчету.
Датой отнесения на вычеты начисленных, но не выплаченных доходов нерезидентов, признается 31 декабря отчетного календарного года. Строка 101.04.003 заполняется в расчете за 4 квартал отчетного календарного года;
4) строка 101.04.004 предназначена для отражения суммы подоходного налога с начисленных, но невыплаченных доходов нерезидентов, отнесенных налоговым агентом на вычеты, отраженных в строке 101.04.003, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 647 Налогового кодекса. Строка 101.04.004 заполняются на основании данных приложения к расчету;

Ескерту. Қағидалар 13-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 28.12.2023 № 1332 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Есепті толтыру бойынша түсіндірме (101.04)
14. "Салық агенті туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде салық агенті мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі);
2) салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі – есеп табыс етілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
3) салық агентінің атауы-жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) немесе заңды тұлғаның құрылтай құжаттарына сәйкес атауы;
4) есеп түрі.
Тиісті торкөздер есепті Салық кодексінің 206-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызу ескеріле отырып белгіленеді;
5) хабарлама нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 206-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген есеп түрін табыс еткен жағдайда толтырылады.
15. "Есептік көрсеткіштер" деген бөлімде:
1) 101.04.001 І, 101.04.001 ІІ және 101.04.001 ІІІ жолдары салық кезеңінің әр айы үшін бейрезидентке есептелген және төленген табыстардың сомаларын көрсетуге арналған және есепке қосымшаның деректері негізінде толтырылады. 101.04.001 IV жолы 101.04.001 І, 101.04.001 ІІ және 101.04.001 ІІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалатын осы тармақшада көрсетілген салық кезеңі үшін табыстардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
2) 101.04.002 І, 101.04.002 ІІ және 101.04.002 ІІІ жолдары Салық кодексінің 647-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес салық кезеңінің әр айы үшін бюджетке аударуға жататын табыс салығының сомасын көрсетуге арналған және есепке қосымшаның деректері негізінде толтырылады. 101.04.002 IV жолы 101.04.002 І, 101.04.002 ІІ және 101.04.002 ІІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
3) 101.04.003-жолы салық агенті шегерімге жатқызған, есептелген, бірақ бейрезиденттерге төленбеген табыстардың сомасын көрсетуге арналған. 101.04.003-жолы есепке қосымшаның деректері негізінде толтырылады.
Бейрезиденттердің есептелген, бірақ төленбеген табыстарын шегерімге жатқызу күні болып есепті күнтізбелік жылдың 31 желтоқсаны танылады.101.04.003-жолы есепті күнтізбелік жылдың 4-тоқсаны үшін есепте толтырылады;
4) 101.04.004-жолы бейрезиденттің есептелген, бірақ төленбеген, салық агенті шегерімге жатқызған, Салық кодексінің 647-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес бюджетке аударылуға жататын 101.04.003-жолында көрсетілген табыстарынан алынатын табыс салығының сомасын көрсетуге арналған. 101.04.004-жолы есепке қосымшаның деректері негізінде толтырылады;

5) строки 101.04.005 I, 101.04.005 II и 101.04.005 III, предназначены для отражения суммы доходов начисленных в соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 644 Налогового кодекса за каждый месяц налогового периода, и заполняются на основании данных приложения к расчету. Строка 101.04.005 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за налоговый период, указанных в настоящем подпункте, определяемой как сумма строк 101.04.005 I, 101.04.005 II и 101.04.005 III;
6) строки 101.04.006I, 101.04.006II и 101.04.006III, предназначены для отражения суммы подоходного налога подлежащего перечислению в бюджет в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 647 Налогового кодекса за каждый месяц налогового периода, и заполняются на основании данных приложения к расчету. Строка 101.04.006 IV предназначена для отражения итоговой суммы налогов за налоговый период, указанных в настоящем подпункте, определяемой как сумма строк 101.04.006 I, 101.04.006 II и 101.04.006 III.
16. В разделе "Ответственность налогового агента":
1) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) Руководителя" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами;
2) дата подачи расчета – дата представления расчета в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов – код органа государственных доходов по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лиц, принявшего расчет" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего расчет;
5) дата приема расчета – дата представления расчета в соответствии с пунктом 2 статьи 209 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа – регистрационный номер расчета, присваиваемый органом государственных доходов;
7) дата почтового штемпеля – дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Подпункты 4), 5), 6) и 7) настоящего пункта заполняются работником органа государственных доходов, принявшим декларацию на бумажном носителе.
17. Приложение к расчету (101.04):
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается месяц квартала, в котором произведена выплата доходов нерезиденту.
В случае отражения сумм начисленных, но невыплаченных доходов, отнесенных на вычеты, графа В расчета за 4 квартал не заполняется;
3) в графе С указывается полное наименование иностранного юридического лица-получателя доходов (далее – нерезидент);
4) в графе D указывается код страны резидентства нерезидента.

5) 101.04.005 І, 101.04.005 ІІ, 101.04.005 ІІІ жолдары Салық көдексінің 644-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес салық кезеңінің әр айы үшін есептелген табыс сомасын көрсетуге арналған және есепке қосымшаның деректері негізінде толтырылады. 101.04.005 IV жолы 101.04.005 І, 101.04.005 ІІ және 101.04.005 ІІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалатын осы тармақшада көрсетілген салық кезеңі үшін табыс салығының жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
6) 101.04.006 І, 101.04.006 ІІ және 101.04.006 ІІІ жолдары Салық кодексінің 647-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес салық кезеңінің әр айы үшін бюджетке аударуға жататын табыс салығының сомасын көрсетуге арналған және есепке қосымшаның деректері негізінде толтырылады. 101.04.006 IV жолы 101.04.006 І, 101.04.006 ІІ және 101.04.006 ІІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
16. "Салық агентiнiң жауапкершiлiгi" деген бөлімде:
1) "Басшының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" деген жолда құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
2) есептің табыс етілген күні – есептің мемлекеттік кірістер органына табыс етілген күні көрсетіледі;
3) мемлекеттік кірістер органының коды – салық төлеушінің орналасқан орны бойынша мемлекеттік кірістер органының коды;
4) "Есепті қабылдаған лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" деген жолда есепті қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
5) есептің қабылданған күні – Салық кодексінің 209-бабы 2-тармағына сәйкес есептің табыс етілген күні;
6) құжаттың кіріс нөмірі – мемлекеттік кірістер органы берген есептің тіркеу нөмірі;
7) пошта штемпелінің күні – пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Осы тармақтың 4), 5), 6) және 7) тармақшаларын есепті қағаз тасымалдағышта қабылдаған мемлекеттік кірістер органының қызметкері толтырады.
17. Есепке қосымшада (101.04):
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында бейрезидентке табысты төлеу жүргізген тоқсанның айы көрсетіледі.
Есептелген, бірақ шегерімге жатқызылған, төленбеген табыстардың сомалары көрсетілген жағдайда, 4-тоқсан ішіндегі есептің В бағаны толтырылмайды;
3) С бағанында табыстар алушы шетел заңды тұлғасының (бұдан әрі – бейрезидент) толық атауы көрсетіледі;
4) D бағанында бейрезиденттің резиденттік елінің коды көрсетіледі.

При заполнении кода страны используется кодировка стран в соответствии с приложением 22 "Классификатор стран мира", утвержденным решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций", кроме государств с льготным налогообложением, включенных в перечень, государств с льготным налогообложением, утвержденный приказом Министра финансов Республики Казахстан от 8 февраля 2018 года № 142 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16404) (далее – Приказ № 142). Для государств с льготным налогообложением, включенных в перечень, утвержденный Приказом № 142, при заполнении кода страны в качестве кода страны используются порядковые номера таких государств в соответствии с Приказом № 142. Для государств, имеющих на своей территории административные территориальные единицы с льготным налогообложением, кодом страны будет считаться порядковый номер этого государства;
5) в графе E указывается номер налоговой регистрации нерезидента в стране резидентства;
6) в графе F указывается код вида доходов согласно пункту 18 настоящих Правил, полученных нерезидентом из источников в Республике Казахстан;
7) в графе G указывается номер и дата контракта (договора), заключенного между нерезидентом и налоговым агентом, в соответствии с которым возникают доходы, за исключением доходов в виде дивидендов;
8) в графе H указывается сумма начисленных и выплаченных доходов, по которым возникают обязательства по удержанию налогов, в том числе освобожденных от удержания налогов в соответствии с международным договором.
При совершении операций в иностранной валюте в данной графе указывается сумма начисленных и выплаченных доходов, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день выплаты дохода или, в случае предоплаты, на день начисления дохода;
9) в графе I указывается ставка подоходного налога у источника выплаты, установленная международным договором или статьей 646 Налогового кодекса;
10) в графе J указывается сумма подоходного налога с начисленных и выплаченных доходов, подлежащая перечислению в бюджет в соответствии со статьей 647 Налогового кодекса.
При совершении операций (выплаты дохода) в иностранной валюте в данной графе указывается сумма подоходного налога у источника выплаты, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день выплаты дохода или, в случае выплаты предоплаты, на день начисления дохода.
Графы H – J заполняются по начисленным и выплаченным суммам доходов нерезидентам;

Ел кодын толтыру кезінде "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген "Әлем елдерінің жіктеуіші" деген 22-қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 8 ақпандағы № 142 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16404 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 142 бұйрық), жеңілдікті салық салынатын мемлекеттер, тізбеге енгізілген жеңілдетілген салық салуы бар мемлекеттерден басқа, елдердің кодтауын пайдалану қажет. № 142 бұйрығымен бекітілген тізбеге енгізілген жеңілдетілген салық салуы бар мемлекеттер үшін ел кодын толтырған кезде елдің коды ретінде № 142 бұйрыққа сәйкес осындай мемлекеттердің реттік нөмірін пайдаланылады. Өз аумағында салық салуда жеңілдігі бар әкімшілік аумақтық бірліктері бар мемлекеттер үшін осы мемлекеттің реттік нөмірі ел коды болып есептеледі.
5) Е бағанында бейрезиденттің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі;
6) F бағанында Қазақстан Республикасындағы көздерден бейрезидент алған осы Қағидалардың 18-тармағына сәйкес табыс түрлерінің коды көрсетіледі;
7) G бағанында дивидендтер түріндегі табыстарды қоспағанда, оған сәйкес табыстар туындайтын бейрезидент пен салық агентінің арасында жасалған келісімшарттың (шарттың) нөмірі мен күні көрсетіледі;
8) Н бағанында олар бойынша салықтарды ұстап қалу бойынша міндеттеме туындайтын есептелген және төленген, оның ішінде халықаралық шартқа сәйкес салықтарды ұстаудан босатылған табыс сомасы көрсетіледі.
Операциялар шетел валютасында жасалған кезде, бұл бағанда табысты есептелген күнге немесе алдын-ала төлеген жағдайда, табыстарды төлеген күнге валюта айырбасының нарықтық бағамы қолданыла отырып, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасына қайта есептелген табыстардың есептелген және төленген сомасы көрсетіледі;
9) І бағанында халықаралық шартта немесе Салық кодексінің 646-бабында белгіленген төлем көзінен табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
10) J бағанында Салық кодексінің 647-бабына сәйкес бюджетке аударылуы тиіс есептелген және төленген табыстардан табыс салығының сомасы көрсетіледі.
Операциялар (табыс төлеу) шетел валютасында жасалған кезде бұл бағанда табысты төлеген күнге немесе алдын-ала төлеген жағдайда табысты есептеген күнге валюта айырбасының нарықтық бағамы қолданыла отырып, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасына қайта есептелген төлем көзінен табыс салығының сомасы көрсетіледі.
Н – J бағандары бейрезиденттерге есептелген және төленген табыс сомалары бойынша толтырылады;

11) в графе K указывается сумма начисленных, но невыплаченных нерезидентам в течение налогового периода доходов, отнесенных налоговым агентом на вычеты.
При совершении операций в иностранной валюте в данной графе указывается сумма невыплаченных доходов нерезидентов, отнесенных налоговым агентом на вычеты, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на последний день налогового периода, установленного статьей 314 Налогового кодекса, за который доходы нерезидента отнесены на вычеты;
12) в графе L указывается ставка подоходного налога у источника выплаты, установленная международным договором или статьей 646 Налогового кодекса;
13) в графе M указывается сумма подоходного налога с начисленных, но невыплаченных в течение отчетного налогового периода доходов нерезидентов, отнесенных налоговым агентом на вычеты, подлежащая перечислению в бюджет в соответствии со статьей 647 Налогового кодекса.
При совершении операций в иностранной валюте в данной графе указывается сумма подоходного налога, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день отнесения на вычеты дохода нерезидента.
Графы K – M заполняются по начисленным, но не выплаченным суммам доходов нерезидентам при их отнесении на вычеты и заполняются в расчете за 4 квартал отчетного календарного года;
14) в графе N указывается сумма доходов начисленных в соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 644 Налогового кодекса. При совершении операций (выплаты дохода) в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма дохода, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день выплаты дохода или, в случае предоплаты, на день начисления дохода;
15) в графе O указывается ставка подоходного налога у источника выплаты, установленная международным договором или статьей 646 Налогового кодекса;
16) в графе Р указывается сумма подоходного налога с доходов, начисленных в соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 644 Налогового кодекса, подлежащая перечислению в бюджет в соответствии со статьей 647 Налогового кодекса.
При совершении операций в иностранной валюте в данной графе указывается сумма подоходного налога, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день отнесения на вычеты дохода нерезидента;
17) в графе Q указывается сумма начисленных (выплаченных) доходов, освобожденных от удержания налогов в соответствии с международным договором. При этом под доходами, освобожденными от удержания налогов также понимаются суммы, к которым применены сниженные ставки налога в соответствии с положениями международных договоров. При совершении операций (выплаты дохода) в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма дохода, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день выплаты дохода или, в случае предоплаты, на день начисления дохода;

11) К бағанында салық агенті шегерімге жатқызған, салық кезеңі ішінде бейрезиденттерге есептелген, бірақ төленбеген табыс сомасы көрсетіледі.
Операциялар шетел валютасында жасалған кезде, бұл бағанда Салық кодекстің 314-бабында белгіленген, салық агенті шегерімге жатқызған салық кезеңінің соңғы күніне валюта айырбасының нарықтық бағамы қолданыла отырып, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасына қайта есептелген, бейрезиденттердің төленбеген табыстарының сомасы көрсетіледі.
12) L бағанында халықаралық шартта немесе Салық кодексінің 646-бабында белгіленген төлем көзінен табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
13) М бағанында Салық кодексінің 647-бабына сәйкес бюджетке аударылуға тиіс, салық агенті шегерімге жатқызған, есепті салық кезеңі ішінде есептелген, бірақ төленбеген бейрезиденттің табыстарынан алынатын табыс салығының сомасы көрсетіледі.
Операциялар шетел валютасында жасалған кезде бұл бағанда бейрезиденттің табысын шегерімге жатқызған күнге валюта айырбасының нарықтық бағамы қолданыла отырып, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасына қайта есептелген табыс салығының сомасы көрсетіледі.
К – М бағандары шегерімге жатқызылған кезде бейрезиденттерге есептелген, бірақ төленбеген табыстардың сомалары бойынша толтырылады және есепті күнтізбелік жылдың 4-тоқсаны үшін есепте толтырылады;
14) N бағанында Салық кодексінің 644-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес есептелген кірістер сомаларын көрсетіледі. Операциялар (табыстар төлеу) шетел валютасында жасалған кезде бұл бағанда табыс төлеген күнге немесе алдын-ала төлеген жағдайда, табыс есептеген күнге валюта айырбасының нарықтық бағамы қолданыла отырып, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасына қайта есептелген табыстардың сомасы көрсетіледі;
15) О бағанында халықаралық шартта немесе Салық кодексінің 646-бабында белгіленген төлем көзінен табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
16) Р бағанында Салық кодексінің 647-бабына сәйкес бюджетке аударылуға тиіс, Салық кодексінің 644-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес есептелген табыстан бюджетке аударуға жататын табыс салығының сомасын көрсетіледі.
Операциялар шетел валютасында жасалған кезде бұл бағанда резидент еместің табысын шегерімге жатқызған күнге валюта айырбасының нарықтық бағамы қолданыла отырып, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасына қайта есептелген табыс салығының сомасы көрсетіледі.
17) Q бағанында халықаралық шартқа сәйкес салықтарды ұстап қалудан босатылған есептелген (төленген) табыстардың сомасы көрсетіледі. Бұл ретте салықтарды ұстап қалудан босатылған деп халықаралық шарттардың ережелеріне сәйкес төмендетілген салық ставкалары қолданылған сомалар да танылады. Операциялар (табыстар төлеу) шетел валютасында жасалған кезде бұл бағанда табыс төлеген күнге немесе алдын-ала төлеген жағдайда, табыс есептеген күнге валюта айырбасының нарықтық бағамы қолданыла отырып, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасына қайта есептелген табыстардың сомасы көрсетіледі;

18) в графе R указывается код вида международного договора в соответствии с пунктом 20 настоящих Правил, который был применен в отношении дохода, указанного в графе N;
19) в графе S указывается наименование международного договора, указанного в графе R, при отражении в графе R кода 22;
20) в графе T указывается код страны, с которой заключен международный договор Графа Т заполняется в соответствии с подпунктом 4) пункта 17 настоящих Правил. Графы Q-S заполняются в случае, если налогоплательщик применяет положения ратифицированного межгосударственного или межправительственного договора.
Итоговые суммы графы H приложения за соответствующий месяц отчетного квартала переносятся в соответствующие строки 101.04.001 I, 101.04.001 II и 101.04.001 III.
Графы J – в соответствующие строки 101.04.002 I, 101.04.002 II и 101.04.002 III.
Итоговые суммы графы K в суммарном выражении по всему Приложению к расчету переносятся в строку 101.04.003, графа M в строку 101.04.004.
Итоговые суммы графы N приложения за соответствующий месяц отчетного квартала переносятся в соответствующие строки 101.04.005 I, 101.04.005 II и 101.04.005 III. Итоговые суммы графы P приложения за соответствующий месяц отчетного квартала переносятся в соответствующие строки 101.04.006 I, 101.04.006 II и 101.04.006 III;
21) в графе U указывается сумма доходов из источников Республики Казахстан, не подлежащий налогообложению, в соответствии с подпунктами 3-1) и 4-1) пункта 2 статьи 644 Налогового кодекса. При совершении операций (выплаты дохода) в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма дохода, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день выплаты дохода или, в случае предоплаты, на день начисления дохода;
22) в графе V указывается сумма доходов из источников Республики Казахстан, не подлежащий налогообложению, в соответствии с пунктом 9 статьи 645 Налогового кодекса, за исключением дохода указанного в подпункте 1) пункта 9 статьи 645 Налогового кодекса, за исключением дохода указанного в подпункте 1) пункта 9 статьи 645 Налогового кодекса. При совершении операций (выплаты дохода) в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма дохода, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день выплаты дохода или, в случае предоплаты, на день начисления дохода.
Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа Министра финансов РК от 20.12.2020 № 1214 (вводится в действие с 01.01.2021).
Глава 3. Коды видов доходов

18) R бағанында N бағанында көрсетілген табысқа қатысты қолданылған осы Қағидалардың 20-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрінің коды көрсетіледі;
19) S бағанында R бағанында 22 кодын көрсеткен кезде R бағанында көрсетілген халықаралық шарттың атауы көрсетіледі;
20) T бағанында халықаралық шарт жасасқан елдің коды көрсетіледі. T бағаны осы Қағидалардың 17-тармағының 4) тармақшасына сәйкес толтырылады. Q-S бағандары егер салық төлеуші ратификацияланған мемлекетаралық және үкіметаралық шарттардың ережелерін қолданған жағдайда толтырылады.
Есепті тоқсанның тиісті айы үшін қосымшаның Н бағанының жиынтық сомалары 101.04.001 I, 101.04.001 II және 101.04.001 III тиісті жолдарына көшіріледі;
J-бағаны – 101.04.002 I, 101.04.002 II және 101.04.002 III тиісті жолдарына;
К бағанының қорытынды сомалары есепке барлық Қосымшасы бойынша жиынтық түрде 101.04.003-жолына, М-бағаны 101.04.004-жолына көшіріледі.
Есепті тоқсанның тиісті айы үшін қосымшаның N бағанының қорытынды сомалары тиісті 101.04.005 I. 101.04.005 II және 101.04.05 III жолдарына көшіріледі. Есепті тоқсанның тиісті айы үшін қосымшаның P бағанының қорытынды сомалары тиісті 101.04.006 I, 101.04.006 II және 101.04.006 III жолдарына көшіріледі;
21) U бағанында Салық кодексінің 644-бабы 2-тармағының 3-1) және 4-1) тармақшаларына сәйкес Қазақстан Республикасындағы төлем көздерден салық салуға жатпайтын кірістердің сомасы көрсетіледі. Операциялар (кірістер төлеу) шетел валютасында жасалған кезде бұл бағанда кіріс төлеген күнге немесе алдын-ала төлеген жағдайда, кіріс есептеген күнге валюта айырбасының нарықтық бағамы қолданыла отырып, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасына қайта есептелген кірістердің сомасы көрсетіледі;
22) V бағанында Салық кодексінің 645-бабының 9-тармағының 1) тармақшасынан өзге, Салық кодексінің 645-бабының 9-тармағының 1) тармақшасынан өзге, Салық кодексінің 645-бабының 9-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасындағы төлем көздерден салық салуға жатпайтын кірістердің сомасы көрсетіледі. Операциялар (кірістер төлеу) шетел валютасында жасалған кезде бұл бағанда кіріс төлеген күнге немесе алдын-ала төлеген жағдайда, кіріс есептеген күнге валюта айырбасының нарықтық бағамы қолданыла отырып, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасына қайта есептелген кірістердің сомасы көрсетіледі.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 20.12.2020 № 1214 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Табыс түрлерінің кодтары

18. При заполнении расчета используется следующая кодировка видов доходов.
Коды видов доходов из источников в Республике Казахстан:
1010 – доход от реализации товаров на территории Республики Казахстан, а также доход от реализации товаров, находящихся в Республике Казахстан, за ее пределы в рамках осуществления внешнеторговой деятельности;
1020 – доход от выполнения работ, оказания услуг на территории Республики Казахстан;
1021 – доходы от оказания услуг по открытию и ведению корреспондентских счетов банков-резидентов и проведению расчетов по ним, а также расчетов посредством международных платежных карточек;
1030 – доход от оказания управленческих, финансовых, консультационных, инжиниринговых, маркетинговых, аудиторских, юридических (за исключением услуг по представительству и защите прав и законных интересов в судах, арбитраже или третейском суде, а также нотариальных услуг) услуг за пределами Республики Казахстан;
1031 – доходы от выполнения работ, оказания услуг за пределами Республики Казахстан, за исключением доходов, указанных в подпунктах 3), 4) и 5) пункта 1 статьи 644 Налогового кодекса;
1040 – доходы лица, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, включенным в перечень, утвержденный Приказом № 142, от выполнения работ, оказания услуг независимо от места их фактического выполнения, оказания, а также иные доходы, установленные статьей 644 Налогового кодекса;
1050 – доходы лица, зарегистрированного в иностранном государстве, в виде обязательств по полученному авансу (предоплате) при выполнении одного из следующих условий:
не удовлетворенных нерезидентом по истечении двухлетнего периода со дня выплаты аванса (предоплаты);
не удовлетворенных нерезидентом на дату представления ликвидационной налоговой отчетности при ликвидации лица, выплатившего аванс (предоплату), до истечения двухлетнего периода со дня выплаты аванса (предоплаты), если иное не предусмотрено настоящим подпунктом;
1060 – доход от прироста стоимости при реализации:
находящегося на территории Республики Казахстан имущества, права на которое или сделки по которому подлежат государственной регистрации в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество" (далее – Закон о государственной регистрации);
находящегося на территории Республики Казахстан имущества, подлежащего государственной регистрации в соответствии с Законом о государственной регистрации;
ценных бумаг, выпущенных резидентом, а также долей участия в уставном капитале юридического лица-резидента, консорциума, расположенного в Республике Казахстан;
акций, выпущенных нерезидентом, а также долей участия в уставном капитале юридического лица-нерезидента, консорциума, если 50 и более процентов стоимости таких акций, долей участия или активов юридического лица-нерезидента составляет имущество, находящееся в Республике Казахстан;
1061 – доходы от прироста стоимости при реализации методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, или иностранной фондовой бирже ценных бумаг, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи;

18. Есеп толтыру кезінде мынадай табыс түрлерін кодтауды пайдалану қажет.
Қазақстан Республикасындағы көздерден табыс түрлерінің кодтары:
1010 – Қазақстан Республикасының аумағында тауарларды өткізуден түсетін кіріс, сондай-ақ сыртқы сауда қызметін жүзеге асыру шеңберінде Қазақстан Республикасындағы, оның шегінен тыс жердегі тауарларды өткізуден түсетін кіріс;
1020 – Қазақстан Республикасының аумағында жұмыстарды орындаудан, қызметтер көрсетуден түсетін кіріс;
1021 – резидент-банктердің корреспонденттік шоттарын ашу және жүргізу және олар бойынша есеп айырысуларды, сондай-ақ халықаралық төлем карточкалары арқылы есеп айырысуларды жүргізу жөніндегі қызметтер көрсетуден түсетін кірістер;
1030 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде басқарушылық, қаржылық, консультациялық, инжинирингтік, маркетингтік, аудиторлық, заң (соттарда, төрелікте немесе аралық сотта өкілдік ету және құқықтар мен заңды мүдделерді қорғау бойынша көрсетілетін қызметтерді, сондай-ақ нотариаттық көрсетілетін қызметтерді қоспағанда) қызметтерін көрсетуден түсетін кіріс;
1031 – Салық кодексінің 644-бабы 1-тармағының 3), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген кірістерді қоспағанда, Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден түсетін кірістер;
1040 – № 142 бұйрығымен бекітілген тізбеге енгізілген жеңілдетілген салық салуы бар мемлекетте тiркелген тұлғаның нақты орындалу, көрсету орындарына қарамастан, жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден түсетiн кірістері, сондай-ақ Салық кодексінің 644-бабында белгiленген өзге де кірістер;
1050 – шет мемлекетте тіркелген тұлғаның мынадай:
аванс (алдын ала төлем) төленген күннен бастап екі жылдық кезең өткен соң бейрезидент қанағаттанбаған;
аванс (алдын ала төлем) төленген күннен бастап екі жылдық кезең өткенге дейін авансты (алдын ала төлемді) төлеген тұлға таратылған кезде таратудың салықтық есептілігін ұсынған күнге бейрезидент қанағаттанбаған шарттардың бірін орындаған кезде алған аванс (алдын ала төлем) бойынша міндеттемелер түріндегі кірістері;
1060 – мыналарды:
құқығы немесе мәмілелері "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес (бұдан әрі – Мемлекеттік тіркеу туралы заңы) мемлекеттік тіркеуге жататын Қазақстан Республикасының аумағындағы мүлікті;
Мемлекеттік тіркеу туралы заңына сәйкес мемлекеттік тіркеуге жататын Қазақстан Республикасының аумағындағы мүлікті;
резидент шығарған бағалы қағаздарды, сондай-ақ Қазақстан Республикасында орналасқан резидент-заңды тұлғаның, консорциумның жарғылық капиталына қатысу үлестерін;
бейрезидент шығарған акцияларды, сондай-ақ бейрезидент-заңды тұлғаның консорциумның жарғылық капиталына қатысу үлестерін, егер бейрезидент-заңды тұлғаның мұндай акциялары, қатысу үлестері немесе активтері құнының 50 және одан көп пайызын Қазақстан Республикасындағы мүлік құрайтын болса, өткізу кезіндегі құн өсімінен түсетін кіріс;
1061 – Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасында немесе шетелдік қор биржасында осы қор биржасының ресми тізімдерінде өткізу күні болатын бағалы қағаздарды ашық сауда-саттық әдісімен өткізу кезінде құн өсімінен түсетін кірістер;

1062 – доходы от прироста стоимости при реализации акций, выпущенных юридическим лицом, или долей участия в юридическом лице или консорциуме, указанные в подпункте 6) пункта 1 статьи 644 Налогового кодекса, за исключением доходов лиц, зарегистрированных в государстве с льготным налогообложением, включенным в перечень, утвержденный Приказом № 142, подпадающий под условия подпункта 8) пункта 9 статьи 645 Налогового кодекса;
1070 – доход от уступки прав требования долга резиденту или юридическому лицу-нерезиденту, осуществляющему деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, для нерезидента, уступившего право требования;
1080 – доход от уступки прав требования при приобретении прав требования долга у резидента или юридического лица-нерезидента, осуществляющего деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение – для нерезидента, приобретающего право требования;
1090 – доход в виде неустойки (штрафов, пени) и других видов санкций, кроме возвращенных из бюджета необоснованно удержанных ранее штрафов;
1091 – выплаты, связанные с корректировкой стоимости по качеству реализации сырой нефти, транспортируемой по единой трубопроводной системе за пределы Республики Казахстан;
1100 – доход в виде дивидендов, получаемый от юридического лица-резидента, а также от паевых инвестиционных фондов, созданных в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об инвестиционных и венчурных фондах";
1101 – дивиденды, за исключением выплачиваемых лицам, зарегистрированным в государстве с льготным налогообложением, включенным в перечень, утвержденный Приказом № 142, подпадающий под условия подпункта 4) пункта 9 статьи 645 Налогового кодекса;
1102 – дивиденды, выплачиваемые юридическими лицами-недропользователями, за исключением выплачиваемых лицам, зарегистрированным в государстве с льготным налогообложением, включенным в перечень, утвержденный Приказом № 142, подпадающий под условия подпункта 5) пункта 9 статьи 645 Налогового кодекса;
1110 – доход в виде вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам;
1111 – дивиденды и вознаграждения по ценным бумагам, находящимся на дату начисления таких дивидендов и вознаграждений в официальном списке фондовой биржи, функционирующей на территории Республики Казахстан;
1112 – вознаграждения по государственным эмиссионным ценным бумагам, агентским облигациям и доходы от прироста стоимости при реализации государственных эмиссионных ценных бумаг и агентских облигаций;
1113 – суммы накопленных (начисленных) вознаграждений по долговым ценным бумагам, оплаченные при их покупке покупателями-резидентами;
1120 – доход в виде вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемый от эмитента;
1130 – доход в виде роялти;
1140 – доход от сдачи в имущественный наем (аренду) имущества, которое находится или будет находиться в Республике Казахстан, кроме финансового лизинга;
1141 – доходы от передачи основных средств в финансовый лизинг по договорам международного финансового лизинга;
1150 – доход, получаемый от недвижимого имущества, находящегося в Республике Казахстан;
1160 – доход в виде страховых премий, выплачиваемый по договорам страхования или перестрахования рисков, возникающих в Республике Казахстан;
1170 – доход от оказания услуг по международной перевозке;
1180 – доход в виде платежа за простой судна при погрузочно-разгрузочных операциях сверх сталийного времени, предусмотренного в договоре (контракте) морской перевозки;
1190 – доход, получаемый от эксплуатации трубопроводов, линий электропередачи, линий волоконно-оптической связи, находящихся на территории Республики Казахстан;
1200 – доход физического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан по трудовому договору (соглашению, контракту), заключенному с резидентом или нерезидентом, являющимися работодателями;
1210 – доход трудового иммигранта-нерезидента по трудовому договору, заключенному в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан на основании разрешения трудовому иммигранту;
1220 – гонорар руководителя и (или) иные выплаты членам органа управления (совета директоров или иного органа), получаемые указанными лицами в связи с выполнением возложенных на них управленческих обязанностей в отношении резидента, независимо от места фактического выполнения таких обязанностей;
1230 – надбавки физического лица-нерезидента, выплачиваемые ему в связи с проживанием в Республике Казахстан резидентом или нерезидентом, являющимися работодателями;
1240 – доход физического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан в виде материальной выгоды, полученной от работодателя;
1250 – доход физического лица-нерезидента в виде материальной выгоды, полученной от лица, не являющегося работодателем;
1260 – пенсионные выплаты, осуществляемые накопительным пенсионным фондом-резидентом;
1270 – доход артиста театра, кино, радио, телевидения, музыканта, художника, спортсмена и иного физического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан в области культуры, искусства и спорта, независимо от того, как и кому осуществляются выплаты;
1280 – доход в виде выигрыша;
1290 – доход, от оказания независимых личных (профессиональных) услуг в Республике Казахстан;
1300 – доход в виде безвозмездно полученного или унаследованного имущества, в том числе работ, услуг, за исключением безвозмездно полученного имущества физическим лицом-нерезидентом от физического лица-резидента;
1310 – доход по производным финансовым инструментам;
1320 – доход, полученный от передачи в доверительное управление имущества резиденту, на которого не возложено исполнение налогового обязательства в Республике Казахстан за нерезидента, являющегося учредителем доверительного управления;
1330 – доход по инвестиционному депозиту, размещенному в исламском банке;
1340 – другие доходы, возникающие от деятельности на территории Республики Казахстан.

1062 – № 142 бұйрығымен бекітілген тізбеге енгізілген жеңілдікті салық салынатын мемлекетте тiркелген тұлғаларға төленетіндерді қоспағанда, Салық кодексінің 645-бабы 9-тармағының 8) тармақшасында көрсетілген шарттар орындалған кездегі Салық кодексінің 644-бабы 1-тармағының 6) тармақшасында көрсетілген, заңды тұлға шығарған акцияларды немесе заңды тұлғаға немесе консорциумға қатысу үлестерін өткізу кезінде құн өсімінен түсетін кірістер;
1070 – талап ету құқығын басқаға берген бейрезидент үшін – Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидентке немесе бейрезидент-заңды тұлғаға борышты талап ету құқықтарын басқаға беруден түсетін кіріс;
1080 – талап ету құқығын сатып алатын бейрезидент үшін – Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резиденттен немесе бейрезидент-заңды тұлғадан борышты талап ету құқықтарын сатып алу кезінде талап ету құқықтарын басқаға беруден түсетін кіріс;
1090 – бұрын негізсіз ұсталған айыппұлдардың бюджетке қайтарылғандарынан басқа, тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл) және басқа да санкция түрлері түріндегі кіріс;
1091 – Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге бiрыңғай құбыр жүйесі арқылы тасымалданатын шикі мұнайды сату сапасына негізделген бағаны түзетуге байланысты төлемдер;
1100 – резидент-заңды тұлғадан, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес құрылған инвестициялық пай қорларынан алынатын дивидендтер түріндегі кіріс;
1101 – № 142 бұйрығымен бекітілген тізбеге енгізілген жеңілдікті салық салынатын мемлекетте тiркелген тұлғаларға төленетіндерді қоспағанда, Салық кодексінің 645-бабы 9-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген шарттар орындалған кездегі ездегіғансы;
1102 – № 142 бұйрығымен бекітілген тізбеге енгізілген жеңілдікті салық салынатын мемлекетте тiркелген тұлғаларға төленетіндерді қоспағанда, Салық кодексінің 645-бабы 9-тармағының 5) тармақшасында көрсетілген шарттарға сәйкес келетін жер қойнауын пайдаланушы заңды тұлғалар төлейтін дивидендтер;
1110 – борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақыларды қоспағанда, сыйақылар түріндегі кіріс;
1111 – Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізімінде дивидендтер ивидсыйақыларды есепке жазу күні болатын бағалы қағаздар бойынша осындай дивидендтер ивидсыйақылар;
1112 – мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар, агенттік облигациялар бойынша сыйақылар және мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар ағазагенттік облигацияларды өткізу кезінде құн өсімінен түсетін кірістер;
1113 – резидент-сатып алушылар борыштық бағалы қағаздар бойынша оларды сатып алу кезінде төлеген жинақталған (есепке жазылған) сыйақылар сомасы;
1120 – эмитенттен алынатын борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақылар түріндегі кіріс;
1130 – роялти түріндегі кіріс;
1140 – қаржы лизингінен басқа, Қазақстан Республикасында орналасқан немесе орналасатын мүлікті мүліктік жалдауға (жалға) беруден түсетін кіріс;
1141 – халықаралық қаржы лизингі шарттары бойынша негізгі құралдарды лизингке қаржыландыруға беру кезіндегі кірістер;
1150 – Қазақстан Республикасындағы жылжымайтын мүліктен алынатын кіріс;
1160 – Қазақстан Республикасында туындайтын тәуекелдерді сақтандыру немесе қайта сақтандыру шарттары бойынша төленетін сақтандыру сыйлықақылары түріндегі кіріс;
1170 – халықаралық тасымалдау жөніндегі қызметтерді көрсетуден түсетін кіріс;
1180 – теңіз тасымалы шартында (келісімшартында) көзделген сталиялық уақыттан тыс тиеу-түсіру операциялары кезінде кеменің бос тұрып қалғаны үшін төлем түріндегі кіріс;
1190 – Қазақстан Республикасының аумағындағы құбыржолдарды, электр беру желілерін, талшықты-оптикалық байланыс желілерін пайдаланудан алынатын кіріс;
1200 – жұмыс беруші болып табылатын резидентпен немесе бейрезидентпен жасалған еңбек келісімшарты (келісімі, келісімшарты) бойынша, бейрезидент-жеке тұлғаның Қазақстан Республикасындағы қызметінен түсетін кірістері;
1210 – еңбекші көшіп келушіге рұқсаттың негізінде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жасалған еңбек шарты бойынша бейрезидент-еңбекші көшіп келушінің кірісі;
1220 – резидентке қатысты өздеріне жүктелген басқарушылық міндеттерді орындауға байланысты, мұндай міндеттерді нақты орындайтын жеріне қарамастан, басшының гонорары және (немесе) басқару органының (директорлар кеңесінің немесе өзге де органның) мүшелеріне аталған адамдар алатын өзге де төлемдер;
1230 – жұмыс берушілер болып табылатын резидент немесе бейрезидент Қазақстан Республикасында тұруына байланысты бейрезидент-жеке тұлғаға төлейтін үстемеақылары;
1240 – бейрезидент-жеке тұлғаның жұмыс берушіден алынған материалдық пайда түріндегі Қазақстан Республикасындағы қызметінен түсетін кірісі;
1250 – бейрезидент-жеке тұлғаның жұмыс беруші болып табылмайтын тұлғадан алған материалдық пайда түріндегі кірісі;
1260 – резидент-жинақтаушы зейнетақы қоры жүзеге асыратын зейнетақы төлемдері;
1270 – қалай және кімге төлем жүргізілетініне қарамастан, театр, кино, радио, телевизия әртісінің, музыканттың, суретшінің, спортшының және өзге де бейрезидент-жеке тұлғаның Қазақстан Республикасындағы мәдениет, өнер және спорт саласындағы қызметтен түсетін кірісі;
1280 – ұтыс түріндегі кіріс;
1290 – Қазақстан Республикасында тәуелсіз жеке (кәсіби) қызметтер көрсетуден түсетін кіріс;
1300 – бейрезидент-жеке тұлғаның резидент-жеке тұлғадан өтеусіз алған мүлкін қоспағанда, өтеусіз алынған немесе мұраға қалған мүлік, оның ішінде жұмыстар, көрсетілетін қызметтер түріндегі кіріс;
1310 – туынды қаржы құралдары бойынша кіріс;
1320 – сенімгерлік басқару құрылтайшысы болып табылатын бейрезидент үшін Қазақстан Республикасында салық міндеттемесін орындау жүктелмеген резидентке мүлікті сенімгерлік басқаруға беруден алынған кіріс;
1330 – ислам банкінде орналастырылған инвестициялық депозит бойынша кіріс;
1340 – Қазақстан Республикасының аумағындағы қызметтен пайда болған басқа да кірістер.

Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа Министра финансов РК от 20.12.2020 № 1214 (вводится в действие с 01.01.2021); с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Коды видов международных договоров (соглашений)
19. При заполнении расчета используется следующая кодировка видов международных договоров (соглашений):
01 – Конвенция об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от уплаты налогов на доход и капитал;
02 – Учредительный договор Исламского Банка Развития;
03 – Соглашение об условиях работы регионального экологического центра Центральной Азии;
04 – Учредительный договор Азиатского банка развития;
05 – Соглашение по использованию гранта на проект строительства нового правительственного здания;
06 – Соглашение о финансовом сотрудничестве;
07 – Меморандум о взаимопонимании;
08 – Соглашение относительно уничтожения шахтных пусковых установок межконтинентальных баллистических ракет, ликвидации последствий аварийных ситуаций и предотвращения распространения ядерного оружия;
09 – Соглашение Международного банка реконструкции и развития;
10 – Соглашение Международного валютного фонда;
11 – Соглашение Международной финансовой корпорации;
12 – Конвенция об урегулировании инвестиционных споров;
13 – Соглашение об учреждении Европейского банка реконструкции и развития;
14 – Венская конвенция о дипломатических сношениях;
15 – Договор по созданию Университета Центральной Азии;
16 – Конвенция об учреждении Многостороннего агентства по гарантиям инвестиций;
17 – Соглашение о Египетском университете исламской культуры "Нур-Мубарак";
18 – Соглашение о воздушном сообщении;
19 – Соглашение о предоставлении Международным Банком Реконструкции и Развития гранта Республике Казахстан на подготовку проекта "Поддержка агросервисных служб";
20 – Соглашение в форме обмена нотами о привлечении гранта Правительства Японии для осуществления проекта "Водоснабжение сельских населенных пунктов в Республике Казахстан";
21 – Конвенция о привилегиях и иммунитетах Евразийского экономического сообщества;
22 – Соглашение Азиатского банка инфраструктурных инвестиций;
23 – Иные международные договоры (соглашения, конвенции).
Сноска. Пункт 19 - в редакции приказа Министра финансов РК от 20.12.2020 № 1214 (вводится в действие с 01.01.2021).
Приложение 10 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Приложение 11 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39

Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 20.12.2020 № 1214 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
4-тарау. Халықаралық шарт (келісім) түрлерінің кодтары
19. Есепті толтыру кезінде халықаралық шарттар (келісім) түрінің мынадай кодталуын пайдалану:
01 – Табыс пен капиталға қосарланған салық салуды болдырмау және салық төлеуден жалтаруға алдын алу туралы конвенция;
02 – Ислам Даму Банкiнiң Құрылтай шарты;
03 – Орта Азия Өңірлік экологиялық орталығы жұмысының шарттары туралы келісім;
04 – Азия Даму Банкінің Құрылтай шарты;
05 – Жаңа үкіметтік ғимараттың құрылысы жобасына грантты пайдалану бойынша келісім;
06 – Қаржылық ынтымақтастық туралы келісім;
07 – Өзара түсiнiстiк туралы меморандум;
08 – Континентаралық баллистикалық ракеталардың шахталық ұшыру қондырғыларын, апатты жағдайлардың салдарын жоюға және ядролық қарудың таралуына жол бермеуге қатысты келісім;
09 – Халықаралық Қайта құру және Даму Банкiнiң келісімі;
10 – Халықаралық валюталық қордың келісімі;
11 – Халықаралық қаржылық корпорацияның келісімі;
12 – Инвестициялық дауларды реттеу туралы конвенция;
13 – Еуропалық Қайта құру және Даму Банкiн құру туралы келісім;
14 – Дипломатиялық қатынастар туралы Вена конвенциясы;
15 – Орта Азия университетін құру жөніндегі шарт;
16 – Инвестициялар кепiлдiгiнiң көп жақты агенттiгiн құру туралы конвенция;
17 – "Нұр–Мүбәрак" ислам мәдениетінің Египет университеті туралы келісім;
18 – Әуе қатынасы туралы келісім;
19 – "Агросервистік қызметті қолдау" жобасын дайындауға арналған Халықаралық Қайта құру және Даму Банкінің грантын беру туралы келісім;
20 – "Қазақстан Республикасында ауылдық елдi-мекендердi сумен жабдықтау" жобасын жүзеге асыру үшiн Жапония Yкiметiнiң грантын тарту туралы ноталар алмасу нысанындағы келiсiм;
21 – Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың артықшылықтары мен иммунитеттері туралы конвенция;
22 – Азия инфрақұрылымдық инвестициялар банкі келісімі;
23 – өзге де халықаралық шарттар (келісімдер, конвенциялар).
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 20.12.2020 № 1214 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39 бұйрығына
10-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39 бұйрығына
11-қосымша

Правила составления налоговой отчетности "Декларация по корпоративному подоходному налогу (форма 110.00)"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация по корпоративному подоходному налогу (форма 110.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс) определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Декларация по корпоративному подоходному налогу" (далее – КПН) (далее – декларация), предназначенной для исчисления КПН. Декларация составляется недропользователями, осуществляющими деятельность в соответствии с контрактом на недропользование или контрактом о разделе продукции (далее – контракт на недропользование), в которых налоговый режим установлен согласно пункту 1 статьи 722 Налогового кодекса и получателем от имени государства, с учетом особенностей налогового режима, установленного в контрактах на недропользование и норм налогового законодательства, действующего на дату заключения такого контракта (далее – применимое налоговое законодательство).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Декларация состоит из самой декларации (форма 110.00) и приложений к ней (формы с 110.01 по 110.12), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки декларации не заполняются.
5. Приложения к декларации составляются в обязательном порядке при заполнении строк в декларации.
6. Приложения к декларации не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к декларации, дополнительно заполняется аналогичный лист.
8. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" – плюс, "–" – минус, "х" – умножение, "/" – деление, "=" – равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "–" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) декларации.
10. При составлении декларации:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) в электронной форме – заполняется в соответствии со статьей 208 Налогового кодекса.

"Корпоративтік табыс салығы бойынша декларация (110.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Корпоративтік табыс салығы бойынша декларация (110.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі – Салық Кодексі) сәйкес әзірленген және корпопативтік табыс салығын (бұдан әрі – КТС) есептеуге арналған КТС бойынша салық есептілігі нысанын (декларация) (бұдан әрі – декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны Салық кодексінің 722-бабы 1-тармағына сәйкес салық режимі белгіленген жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа немесе өнімді бөлу туралы келісімшартқа (бұдан әрі – жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт) сәйкес қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар және мемлекет атынан алушы жасайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Декларация декларацияның өзінен (110.00-нысан) және салық міндеттемесінің есептелуі туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған қосымшалардан (110.01-ден 110.12-ға дейінгі нысандар) тұрады.
3. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде декларацияның тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Декларацияға қосымшалар декларациядағы жолдар толтырылған кезде міндетті тәртіпте толтырылады.
6. Декларацияға қосымшалар оларда көрсетілуге тиіс деректер болмаған жағдайда толтырылмайды.
7. Декларацияға қосымшаның парағында бар жолдардан көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда, осындай парағы қосымша толтырылады.
8. Осы Қағидаларда мынадай арифметикалық белгілер қолданылады: "+"– қосу, "-" – алу, "х" – көбейту, "/" – бөлу, "=" – тең.
9. Сомалардың теріс мәндері декларацияның тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде "–" белгісімен белгіленеді.
10. Декларацияны толтыру кезінде:
1) қағаз жеткізгіште – қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық нысанда – Салық кодексінің 208-бабына сәйкес толтырылады.

11. Декларация составляется, подписывается, заверяется (печатью в установленных законодательством Республики Казахстан случаях либо электронной цифровой подписью) налогоплательщиком (налоговым агентом) на бумажном и (или) электронном носителях на казахском и (или) русском языках, в соответствии с пунктом 2 статьи 204 Налогового кодекса.
12. При представлении декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе – составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику (налоговому агенту) с отметкой фамилии, имени и отчества (при его наличии) и подписью работника органа государственных доходов, принявшего декларацию и оттиском печати (штампа);
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронной форме, допускающем компьютерную обработку информации – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов государственных доходов.
13. В разделах "Общая информация о налогоплательщике" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" декларации.
14. В декларации (форма 110.00) отражаются все доходы и расходы отчетного налогового периода, полученные и понесенные в целом по деятельности недропользователя. При этом строки 110.00.001 – 110.00.058 доходов и расходов декларации 110.00 определяются как сумма аналогичных строк приложений формы 110.01 и 110.02.
Расчет налогового обязательства по КПН в целом по деятельности недропользователя определяется как сумма КПН, исчисленного по внеконтрактной деятельности и по каждому контракту на недропользование.
Сумма КПН по каждому контракту на недропользование определяется в порядке, определенном в форме 110.01.
Сумма КПН по внеконтрактной деятельности определяется недропользователем в порядке, определенном в форме 110.02.
15. Данная форма распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января 2019 года по 31 декабря 2019 года.
Сноска. Пункт 15 - в редакции приказа Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Пояснение по заполнению декларации (форма 110.00)
16. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) налогоплательщика;

11. Салық төлеуші (салық агенті) декларацияны Салық кодексінің 204-бабының 2-тармағына сәйкес қағаз және (немесе) электрондық жеткізгіштерде қазақ және (немесе) орыс тілдерінде жасайды, қол қояды, (Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда мөрмен не электрондық цифрлық қолтаңбамен) куәландырады.
12. Декларацияны табыс ету кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз жеткізгіште – екі данада жасалады, бір данасы декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің атын (болған кезде) мен қойылған қолы және мөрдің (мөртабан) бедері белгісімен салық төлеушіге (салық агентіне) қайтарылады.
2) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз жеткізгіште – салық төлеуші (салық агенті) пошта немесе өзгелей байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) ақпараттарды компьютерлік өңдеуге жол беретін электрондық нысанда – салық төлеуші (салық агенті) мемлекеттік кірістер органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің салық есептілігінің қабылданғаны немесе қабылданбағандығы туралы хабарлама алады.
13. Қосымшалардың "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімдерінде декларацияның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
14. Декларацияда (110.00-нысан) жер қойнауын пайдаланушының жалпы қызметі бойынша алған немесе шеккен есепті салық кезеңіндегі барлық табыстары мен шығыстары көрсетіледі. Бұл ретте 110.00 декларациясының табыстары мен шығыстарының 110.00.001 – 110.00.058 жолдары 110.01 және 110.02-нысаны қосымшаларының осыған ұқсас жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
Жер қойнауын пайдаланушының қызметі бойынша жалпы КТС бойынша салық міндеттемесінің есебі келісімшарттан тыс қызмет бойынша және жер қойнауын пайдалануға арналған әрбір келісімшарт бойынша есептелген КТС сомасы ретінде айқындалады.
Жер қойнауын пайдалануға арналған әрбір келісімшарт бойынша КТС сомасы 110.01-нысанында белгіленген тәртіпте айқындалады.
Жер қойнауын пайдаланушы келісімшарттан тыс қызметі бойынша КТС сомасын 110.02-нысанында белгіленген тәртіпте айқындайды.
15. Осы нысан 2019 жылғы 1 қаңтардан бастап 2019 жылғы 31 желтоқсанға дейін туындайтын құқықтық қатынастарға қолданылады.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Декларацияны толтыру бойынша түсіндірме (110.00-нысан)
16. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде салық төлеуші мынадай деректерді:
1) салық төлеушінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН);

2) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность – отчетный налоговый период, за который представляется декларация (указывается арабскими цифрами);
3) наименование налогоплательщика – наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается наименование юридического лица-доверительного управляющего в соответствии с учредительными документами;
4) вид декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 206 Налогового кодекса;
5) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 206 Налогового кодекса;
6) отдельные категории налогоплательщика в соответствии со статьей 40 Налогового кодекса.
Ячейки отмечаются в случае, если налогоплательщик относится к одной из категорий, указанных в строке A или B:
А – доверительный управляющий;
В – учредитель доверительного управления;
7) код валюты согласно пункту 72 настоящих Правил;
8) представленные приложения.
Отмечается номер представленного налогоплательщиком приложения к декларации;
9) признак резидентства:
ячейка А отмечается налогоплательщиком-резидентом Республики Казахстан;
ячейка В отмечается налогоплательщиком-нерезидентом Республики Казахстан;
10) код страны резидентства и номер налоговой регистрации.
Заполняется в случае, если декларация составляется налогоплательщиком-нерезидентом Республики Казахстан, при этом:
в строке А указывается код страны резидентства нерезидента согласно пункту 73 настоящих Правил;
в строке В указывается номер налоговой регистрации в стране резидентства нерезидента;
11) наличие постоянного учреждения за пределами Республики Казахстан.
Ячейка отмечается резидентом Республики Казахстан, имеющим постоянное учреждение за пределами Республики Казахстан.
Ячейка "Участник МФЦА в соответствии с Конституционным законом" отмечается в случае, если налогоплательщик является участником Международного финансового центра "Астана" (далее – МФЦА) в соответствии с Конституционным законом Республики Казахстан "О Международном финансовом центре "Астана" (далее – Конституционный закон).
Сноска. Пункт 16 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. В разделе "Совокупный годовой доход":
1) в строке 110.00.001 указывается доход от реализации товаров (работ, услуг), определяемый как сумма строк 110.01.001 и 110.01.005 и 110.02.001 (110.01.001 + 110.01.005 + 110.02.001);

2) салық есептілігі тапсырылатын салық кезеңі – декларация табыс етілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
3) салық төлеушінің атауы – құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның атауы көрсетіледі.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда құрылтай құжаттарына сәйкес сенімгерлікпен басқарушы заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
4) декларация түрі.
Тиісті торкөздер декларацияны Салық кодексінің 206-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызу ескеріле отырып белгіленеді;
5) хабарламаның нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 206-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген декларация түрі табыс етілген жағдайда толтырылады;
6) Салық кодексінің 40-бабына сәйкес салық төлеушінің жекелеген санаттары.
Торкөздер, егер салық төлеуші А немесе В жолдарында көрсетілген санаттардың біріне жататын жағдайда белгіленеді:
А – сенімгерлік басқару;
В – сенімгерлік басқару құрылтайгысы;
7) осы Қағиданың 72-тармағына сәйкес валюта коды.
8) ұсынылған қосымшалар.
Салық төлеуші берген декларацияға қосымшалардың нөмірі белгіленеді;
9) резиденттік белгісі.
А торкөзін Қазақстан Республикасының резидент салық төлеушісі белгілейді;
В торкөзін Қазақстан Республикасының бейрезидент салық төлеушісі белгілейді;
10) резиденттік елінің коды мен салықтық тіркеу нөмірі;
Егер декларацияны Қазақстан Республикасының бейрезидент салық төлеушісі жасаған жағдайда толтырылады, бұл ретте:
А жолында осы Қағидалардың 73-тармағына сәйкес бейрезиденттің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
В жолында бейрезиденттің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі.
11) Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде тұрақты мекемесінің бар болуы.
Торкөзді Қазақстан Республикасы шегінен тыс тұрақты мекемесі бар Қазақстан Республикасының резиденті толтырады.
Егер салық төлеуші "Астана халықаралық қаржы орталығы туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына (бұдан әрі - Конституциялық заң) сәйкес "Астана" халықаралық қаржы орталығының (бұдан әрі - АХҚО) қатысушысы қатысушысы болып танылған жағдайда "Конституциялық заңға сәйкес АХҚО қатысушысы" төркөзі белгіленеді.
12) егер салық төлеуші Конституциялық заңға сәйкес АХҚО қатысушысы болып танылса "Конституциялық заңға сәйкес АХҚО қатысушысы" төркөзі белгіленеді.
Ескерту. 16-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. "Жылдық жиынтық табыс" деген бөлімде:
1) 110.00.001 жолында 110.01.001 және 110.01.005 және 110.02.001 (110.01.001 + 110.01.005 + 110.02.001) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден табыс көрсетіледі;

2) в строке 110.00.002 указывается доход от прироста стоимости, определяемый как сумма строк 110.01.002 и 110.02.002 (110.01.002 + 110.02.002);
3) в строке 110.00.003 указывается доход по производным финансовым инструментам, в том числе свопу, с учетом убытков, перенесенных из предыдущих налоговых периодов, переносится сумма, отраженная в строке 110.02.003;
4) в строке 110.00.004 указывается доход от списания обязательств, определяемый как сумма строк 110.01.03 и 110.02.004 (110.01.003 + 110.02.004);
5) в строке 110.00.005 указывается доход по сомнительным обязательствам, определяемый как сумма строк 110.01.004 и 110.02.005 (110.01.004 + 110.02.005);
6) в строке 110.00.006 указывается доход от уступки права требования, определяемый как сумма строк 110.01.006 и 110.02.006 (110.01.006 + 110.02.006);
7) в строке 110.00.007 указывается доход, полученный за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность, включаемый в совокупный годовой доход в соответствии с Налоговым кодексом, переносится сумма, отраженная в строке 110.01.007;
8) в строке 110.00.008 указывается доход от выбытия фиксированных активов, определяемый в соответствии со статьей 92 Налогового кодекса, определяемый как сумма строк 110.01.008 и 110.02.007 (110.01.008 + 110.02.007);
9) в строке 110.00.009 указывается доходы, получаемые при распределении дохода от общей долевой собственности, переносится сумма, отраженная в строке 110.01.010;
10) в строке 110.00.010 указывается доход от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений, переносится сумма, отраженная в строке 110.01.009;
11) в строке 110.00.011 указываются присужденные или признанные должником штрафы, пени и другие виды санкций, кроме возвращенных из бюджета необоснованно удержанных штрафов, если эти суммы ранее не были отнесены на вычеты, включаемые в совокупный годовой доход, определяемый как сумма строк 110.01.011 и 110.02.008 (110.01.011 + 110.02.008);
12) в строке 110.00.012 указываются полученные компенсации по ранее произведенным вычетам, переносится сумма, отраженная в строке 110.01.012;
13) в строке 110.00.013 указываются дивиденды, вознаграждение по депозиту, долговой ценной бумаге, векселю, исламскому арендному сертификату, выигрыши, определяемый как сумма строк 110.01.014, 110.01.016, 110.01.018 и 110.02.009 (110.01.014 + 110.01.016 + 110.01.018 + 110.02.009);
14) в строке 110.00.014 указывается доход в виде безвозмездно полученного имущества, выполненные работы, предоставленные услуги, переносится сумма, отраженная в строке 110.01.013;

2) 110.00.002 жолында 110.01.002 және 110.02.002 (110.01.002 + 110.02.002) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, құн өсімінен түсетін табыс көрсетіледі;
3) 110.00.003 жолында туынды қаржы құралдар, оның ішінде 110.02.003 жолда көрсетілген сома көшірілетін, алдыңғы салық кезеңінен көшірілген залалдар ескеріле отырып, своп бойынша табыс көрсетіледі;
4) 110.00.004 жолында 110.01.03 және 110.02.004 (110.01.003 + 110.02.004) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, міндеттемелерді есептен шығарудан табыс көрсетіледі;
5) 110.00.005 жолында 110.01.004 және 110.02.005 (110.01.004 + 110.02.005) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, күмәнді міндеттемелер бойынша табыс көрсетіледі;
6) 110.00.006 жолында 110.01.006 және 110.02.006 (110.01.006 + 110.02.006) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, талап ету құқығын беруден түскен табыс көрсетіледі;
7) 110.00.007 жолында 110.01.007 жолында көрсетілген сома көшірілетін, Салық кодексіне сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілетін, кәсіпкерлік қызметті шектеуге немесе тоқтатуға келісім бергені үшін алынған табыс көрсетіледі;
8) 110.00.008 жолында 110.01.008 және 110.02.007 (110.01.008 + 110.02.007) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, Салық кодексінің 92-бабына сәйкес айқындалатын тіркелген активтерді шығарудан түскен табыс көрсетіледі;
9) 110.00.009 жолында 110.01.010 жолда көрсетілген сома көшірілетін, жалпы үлестік меншіктен табысты бөлу кезінде алынатын табыстардың сомасы көрсетіледі;
10) 110.00.010 жолында 110.01.009 жолда көрсетілген сома көшірілетін, кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар сомасының кен орындарын әзірлеу салдарларын жою бойынша нақты шығыстар сомасынан артуынан түскен табыстар көрсетіледі;
11) 110.00.011 жолында 110.01.011 және 110.02.008 жолдарының сомасы (110.01.011 + 110.02.008) ретінде айқындалатын жылдық жиынтық табысқа енгізілетін, егер бұл сомалар бұрын шегерімге жатқызылмаса, бюджеттен қайтарылған негізсіз айыппұлдардан басқа, таңылған немесе борышты деп танылған айыппұлдар, өсімпұлдар және санкциялардың басқа да түрлері көрсетіледі;
12) 110.00.012 жолында 110.01.012 жолда көрсетілген сома көшірілетін, бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша алынған өтемақылар көрсетіледі;
13) 110.00.013 жолында 110.01.014, 110.01.016 және 110.01.018 және 110.02.009 (110.01.014 + 110.01.016 + 110.01.018 + 110.02.009) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, дивидендтер, депозит, борышты бағалы қағаз, вексель, исламдық жалға беру сертификаты бойынша сыйақы, ұтыстар көрсетіледі;
14) 110.00.014 жолында 110.01.013 жолда көрсетілген сома көшірілетін, өтеусіз алынған мүлік, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету түріндегі табыс көрсетіледі;

15) в строке 110.00.015 указывается превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определенное в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" (далее – Закон о бухгалтерском учете и финансовой отчетности), определяемый как сумма строк 110.01.017 и 110.02.010 (110.01.017 + 110.02.010);
16) в строке 110.00.016 указывается доход, полученный в течение налогового периода при распределении чистого дохода и направленного на увеличение уставного капитала юридического лица-резидента с сохранением доли участия каждого учредителя, участника, переносится сумма, отраженная в строке 110.01.015;
17) в строке 110.00.017 указываются доходы, полученные при эксплуатации объектов социальной сферы, используемых при осуществлении деятельности по организации общественного питания работников, дошкольного воспитания и обучения, социальной защиты и социального обеспечения детей, престарелых и лиц с инвалидностью, включаемые в совокупный годовой доход, переносится сумма, отраженная в строке 110.01.020;
18) в строке 110.00.018 указывается доход по инвестиционному депозиту, размещенному в исламском банке, переносится сумма, отраженная в строке 110.02.011;
19) в строке 110.00.019 указывается доход, подлежащий получению (полученный) налогоплательщиком в виде роялти, переносится сумма, отраженная в строке 110.01.019;
20) в строке 110.00.020 указывается доход от корректировки расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователей, переносится сумма, отраженная в строке 110.01.021;
21) в строке 110.00.021 указываются другие доходы налогоплательщика, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с Налоговым кодексом, определяемые как сумма строк 110.01.022 и 110.02.012 (110.01.022 + 110.02.012);
22) в строке 110.00.022 указывается общая сумма совокупного годового дохода, определяемая сложением строк 110.01.023 и 110.02.013 (110.01.023 + 110.02.013);
23) в строке 110.00.023 указывается общая сумма корректировки совокупного годового дохода, определяемая как сумма строк 110.01.024 и 110.02.014 (110.01.024 + 110.02.014);
24) в строке 110.00.024 указывается положительная или отрицательная разница, образовавшаяся при переходе на иной метод оценки товарно-материальных запасов (далее – ТМЗ), переносится сумма, отраженная в строке 110.02.015;
25) в строке 110.00.025 указывается совокупный годовой доход с учетом корректировок, определяемый как сумма строк 110.01.025 и 110.02.016 (110.01.025 + 110.02.016).

15) 110.00.015 жолында 110.01.017 және 110.02.010 (110.01.017 + 110.02.010) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, қаржы есептілігінің халықаралық стандарттары мен "Бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы" Қазақстан Республикасы заңының талаптарына сәйкес айқындалған, теріс бағамдық айырма сомасынан оң бағамдық айырма сомасының артуы көрсетіледі;
16) 110.00.016 жолында 110.01.015 жолында көрсетілген сома көшірілетін, таза табысты бөлу кезінде салық кезеңі ішінде алынған және әр құрылтайшының, қатысушының үлестерін сақтай отырып, резидент заңды тұлғаның жарғылық капиталын өсіруге бағытталған табыс көрсетіледі;
17) 110.00.017 жолында 110.01.020 жолында көрсетілген сома көшірілетін, жылдық жиынтық кіріске енгізілетін, қызметкерлерді қоғамдық тамақтандыруды, мектепке дейінгі тәрбие және оқыту, балаларды, қарттар мен мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік қорғау және әлеуметтік қамтамасыз етуді ұйымдастыру бойынша қызметті жүзеге асыру кезінде пайдаланылатын әлеуметтік сала объектілерін пайдаланғаннан алған кірістер көрсетіледі;
18) 110.00.018 жолында 110.01.011 жолында көрсетілген сома көшірілетін, ислам банкінде орналастырылған инвестициялық депозит бойынша табыс көрсетіледі;
19) 110.00.019 жолында 110.01.019 жолында көрсетілген сома көшірілетін, роялти түріндегі салық төлеуші алуға жататын (алған) табыс көрсетіледі;
20) 110.00.020 жолында 110.01.021 жолында көрсетілген сома көшірілетін, геологиялық зерттеуге және табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстарды, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарын түзетуден түскен табыс көрсетіледі;
21) 110.00.021 жолында 110.01.022 және 110.02.012 (110.01.022 + 110.02.012) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, Салық кодексіне сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілетін салық төлеушінің басқа да табыстары көрсетіледі;
22) 110.00.022 жолында 110.01.023 және 110.02.013 (110.01.023 + 110.02.013) жолдарын қосумен айқындалатын, жылдық жиынтық табыстың жалпы сомасы көрсетіледі;
23) 110.00.023 жолында 110.01.024 және 110.02.014 (110.01.024 + 110.02.014) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жылдық жиынтық табысты түзетудің жалпы сомасы көрсетіледі;
24) 110.00.024 жолында 110.01.015 жолда көрсетілген сома көшірілетін, ТМҚ (бұдан әрі – ТМҚ) бағалаудың өзге әдісіне көшу кезінде қалыптасқан оң немесе теріс айырма көрсетіледі;
25) 110.00.025 жолында 110.01.025 және 110.02.016 (110.01.025 + 110.02.016) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, түзету ескеріле отырып, жылдық жиынтық табыс көрсетіледі.

Сноска. Пункт 17 с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 29.09.2022 № 1002 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. В разделе "Вычеты":
1) в строке 110.00.026 указывается стоимость реализованных (использованных) товаров, приобретенных и безвозмездно полученных работ, услуг, относимая на вычеты, определяемая как сумма строк 110.01.026 и 110.02.017 (110.01.026 + 110.02.017);
2) в строке 110.00.027 указывается общая сумма штрафов, пени, неустоек, относимая на вычеты, определяемая как сумма строк 110.01.036 и 110.02.018 (110.01.036 + 110.02.018);
3) в строке 110.00.028 указывается сумма налога на добавленную стоимость, относимая на вычеты по основаниям, установленным пунктом 9 статьи 243 Налогового кодекса, в строке 110.02.019;
4) в строке 110.00.029 указывается сумма расходов налогоплательщика по начисленным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования, относимая на вычеты, переносится сумма, отраженная в строке 110.02.020;
5) в строке 110.00.030 указывается общая сумма вознаграждений, относимая на вычеты, определяемая как сумма строк 110.01.027 и 110.02.021 (110.01.027 + 110.02.021);
6) в строке 110.00.031 указываются суммы компенсаций при служебных командировках, относимые на вычет, переносится сумма, отраженная в строке 110.02.022;
7) в строке 110.00.032 указываются выплаченные сомнительные обязательства, относимые на вычет, определяемый как сумма строк 110.01.028 и 110.02.023 (110.01.028 + 110.02.023);
8) в строке 110.00.033 указываются сомнительные требования, относимые на вычет, определяемые как сумма строк 110.01.029 и 110.02.024 (110.01.029 + 110.02.024);
9) в строке 110.00.034 указывается сумма отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений, относимых на вычеты, переносится сумма, отраженная в строке 110.01.030;
10) в строке 110.00.035 указывается общая сумма расходов на социальные выплаты, подлежащая отнесению на вычеты, переносится сумма, отраженная в строке 110.01.032;
11) в строке 110.00.036 указываются суммы расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов и другие вычеты недропользователей, переносится сумма, отраженная в строке 110.01.031;
12) в строке 110.00.037 указываются расходы на научно-исследовательские и научно-технические работы, относимые на вычет, переносится сумма, отраженная в строке 110.01.031;

Ескерту. 17-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 29.09.2022 № 1002 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
18. "Шегерімдер" деген бөлімде:
1) 110.00.026 жолында 110.01.026 және 110.02.017 (110.01.026 + 110.02.017) шегерімге жатқызылатын сатылған (жұмсалған) тауарлардың, сатып алынған және өтеусіз алынған жұмыстар, қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
2) 110.00.027 жолында 110.01.036 және 110.02.018 (110.01.036 + 110.02.018) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, шегерімге жатқызылатын айыппұлдардың, өсімпұлдардың, тұрақсыздық айыптарының жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 110.00.028 жолында 110.01.019 жолда көрсетілген Салық кодексінің 243-бабы 9-тармағымен бекітілген негіздер бойынша шегерімдерге жатқызылатын қосылған құн салығынаң сомасы көрсетіледі;
4) 110.00.029 жолында 110.01.020 жолында көрсетілген сома көшірілетін, шегерімге жатқызылатын, салық төлеушінің Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына есептелген әлеуметтік аударымдар бойынша шығыстар сомасы көрсетіледі;
5) 110.00.030 жолында 110.01.027 және 110.02.021 (110.01.027 + 110.02.021) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, шегерімге жатқызылатын сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі;
6) 110.00.031 жолында 110.02.022 жолында көрсетілген сома көшірілетін, шегерімге жатқызылатын қызметтік іссапарлар кезіндегі өтемақы сомалары көрсетіледі;
7) 110.00.032 жолында 110.01.028 және 110.02.023 (110.01.028 + 110.02.023) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, шегерімге жатқызылатын төленген күмәнді міндеттемелер көрсетіледі;
8) 110.00.033 жолында 110.01.029 және 110.02.024 (110.01.029 + 110.02.024) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, шегерімге жатқызылатын күмәнді талаптар көрсетіледі;
9) 110.00.034 жолында 110.01.030 жолында көрсетілген сома көшірілетін, шегерімге жатқызылатын кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдардың сомасы көрсетiледi;
10) 110.00.035 жолында 110.01.032 жолында көрсетілген сома көшірілетін, шегерімге жатқызылатын әлеуметтік төлемдерге шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
11) 110.00.036 жолында 110.01.033 жолында көрсетілген сома көшірілетін, шегерімге жатқызылатын геологиялық зерттеу мен табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шыққан шығыстар мен жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстары көрсетiледi;
12) 110.00. 037 жолында 110.01.031 жолында көрсетілген сома көшірілетін, шегерімге жатқызылатын ғылыми-зерттеу және ғылыми техникалық жұмыстарға шығыстар көрсетіледі;

13) в строке 110.00.038 указываются страховые премии, подлежащие уплате или уплаченные страхователем по договорам страхования, за исключением страховых премий по договорам накопительного страхования, относимые на вычет в соответствии с пунктом 1 статьи 256 Налогового кодекса, переносится сумма, отраженная в строке 110.02.025;
14) в строке 110.00.039 указывается превышение суммы отрицательной курсовой разницы над суммой положительной курсовой разницы, относимое на вычет, определяемое как сумма строк 110.01.034 и 110.02.026 (110.01.034 + 110.02.026);
15) в строке 110.00.040 указываются налоги и другие обязательные платежи в бюджет, относимые на вычет, определяемые как сумма строк 110.01.035 и 110.02.027 (110.01.035 + 110.02.027);
16) в строке 110.00.041 указываются вычеты по фиксированным активам, определяемый как сумма строк 110.01.037 и 110.02.028 (110.01.037 + 110.02.028);
17) в строке 110.00.042 указываются вычеты по инвестиционным налоговым преференциям в соответствии со статьями 274 и 276 Налогового кодекса, переносится сумма, отраженная в строке 110.02.029;
18) в строке 110.00.043 указываются прочие расходы, относимые на вычет в соответствии с Налоговым кодексом, переносится сумма, отраженная в строке 110.02.030;
19) в строке 110.00.044 указывается сумма, подлежащая отнесению на вычеты. Определяется как сумма строк 110.01.038 и 110.02.031 (110.01.038 + 110.02.031).
19. В разделе "Корректировка доходов и вычетов в соответствии с Налоговым кодексом":
1) в строке 110.00.045 указывается общая сумма корректировок доходов и вычетов, производимых в соответствии со статьями 286 и 287 Налогового кодекса. Определяется как разность строк 110.00.045 I и 110.00.045 II (110.00.045 I – 110.00.045 II);
2) в строке 110.00.045 указывается сумма корректировки доходов, производимой в соответствии со статьями 286 и 287 Налогового кодекса, переносится значение строки 110.02.032 I;
3) в строке 110.00.045 II указывается сумма корректировки вычетов, производимой в соответствии со статьями 286 и 287 Налогового кодекса, переносится значение строки 110.02.032 II.
20. В разделе "Корректировка доходов и вычетов в соответствии с Законом Республики Казахстан "О трансфертном ценообразовании" (далее – Закон о трансфертном ценообразовании):
1) в строке 110.00.046 указывается сумма корректировки доходов, производимой в соответствии Закон о трансфертном ценообразовании, определяется как сумма строк 110.01.039 и 110.02.033 (110.01.039 + 110.02.033);
2) в строке 110.00.047 указывается сумма корректировки вычетов, производимой в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании, определяется как сумма строк 110.01.040 и 110.02.034 (110.01.040 + 110.02.034).

13) 110.00.038 жолында 110.02.025 жолында көрсетілген сома көшірілетін, жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақыларын қоспағанда, Салық кодексінің 256-бабының 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын сақтандыру шарттары бойынша төленуі тиіс немесе төленген сақтандыру сыйлықақылары көрсетіледі;
14) 110.00.039 жолында 110.01.034 және 110.02.026 (110.01.034 + 110.02.026) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, шегерімге жатқызылатын оң бағамдық айырма сомасынан теріс бағамдық айырма сомасының артуы көрсетіледі;
15) 110.00.040 жолында 110.01.035 және 110.02.027 (110.01.035 + 110.02.027) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, шегерімге жатқызылатын салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер көрсетіледі;
16) 110.00.041 жолында 110.01.037 және 110.02.028 (110.01.037 + 110.02.028) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын тіркелген активтер бойынша шегерімдер көрсетіледі;
17) 110.00.042 жолында 110.02.029 жолында көрсетілген сома көшірілетін, Салық кодексінің 274-256-баптарына инвестициялық салық преференциялары бойынша шегерімдер көрсетіледі;
18) 110.00.043 жолында 110.02.030 жолында көрсетілген сома көшірілетін, Салық кодексіне сәйкес шегерімге жатқызылатын өзге де шығыстар көрсетіледі;
19) 110.00.044 жолында шегерімге жатқызуға тиіс сома көрсетіледі. 110.01.038 және 110.02.031 (110.01.038 + 110.02.031) жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
19. "Салық кодексіне сәйкес табыстар мен шығыстарды түзету" деген бөлімде:
1) 110.00.045 жолында Салық кодексінің 286,287-баптарына сәйкес жүргізілетін табыстар мен шегерімдерді түзетулердің жалпы сомасы көрсетіледі. 110.00.046 I және 110.00.046 II (110.00.046 I – 110.00.046 II) жолдарының айырмасы ретінде айқындалады:
2) 110.00.045 I жолында 110.02.033 I жолының мәні көшіріледі, Салық кодексінің 286, 287-баптарына сәйкес жүргізілетін табыстарды түзету сомасы көрсетіледі;
3) 110.00.045 II жолында 110.02.032 II жолының мәні көшіріледі, Салық кодексінің 286 және 287-баптарына сәйкес жүргізілетін шегерімдерді түзетулердің сомасы көрсетіледі.
20. "Трансферттік баға белгілеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Трансферттік баға белгілеу туралы Заң) сәйкес кірістер мен шегерімдерді түзету" деген бөлімде:
1) 110.00.046 жолында 110.01.039 және 110.02. 033 (110.01.039 + 110.02.033) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, Трансферттік баға белгілеу туралы заңға сәйкес жүргізілетін кірістерді түзетудің сомасы көрсетіледі;
2) 110.00.047 жолында Трансферттік баға белгілеу туралы заңға сәйкес жүргізілетін шегерімдерді түзетудің сомасы көрсетіледі, 110.01.040 және 110.02.034 (110.01.040 + 110.02.034) жолдарының сомасы ретінде айқындалады.

Сноска. Пункт 20 - в редакции приказа Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. В разделе "Расчет налогооблагаемого дохода":
1) в строке 110.00.048 указывается налогооблагаемый доход (убыток). Определяется как сумма строк (110.01.041 + 110.02.035);
2) в строке 110.00.049 указывается общая сумма суммарной прибыли контролируемых иностранных компаний (далее – КИК) и постоянных учреждений контролируемых иностранных компаний (далее – ПУ КИК) и общая сумма прибыли в государствах с льготным налогообложением, определяемая как сумма строк 110.01.042 и 110.02.036 (110.01.042 + 110.02.036);
3) в строке 110.00.050 указывается сумма дохода, подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами согласно Налоговому кодексу, определяемая как сумма строк 110.01.043 и 110.02.037 (110.01.043 + 110.02.037);
4) в строке 110.00.051 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка) с учетом особенностей международного налогообложения. Определяется как сумма строк 110.01.044 и 110.02.038 (110.01.044 + 110.02.038);
5) в строке 110.00.052 указывается убыток от отнесения на вычеты амортизационных отчислений по фиксированным активам, впервые введенным в эксплуатацию, не подлежащий переносу, переносится сумма, отраженная в строке 110.01.045;
6) в строке 110.00.053 указывается убыток, подлежащий переносу. Определяется как сумма строк 110.01.046 и 110.02.042 (110.01.046 + 110.02.042);
7) в строке 110.00.054 указывается сумма уменьшения налогооблагаемого дохода. Определяется как сумма строк 110.01.048 и 110.02.043 (110.01.048 + 110.02.043);
8) в строке 110.00.055 указываются убытки, перенесенные из предыдущих налоговых периодов в соответствии с Налоговым кодексом, определяемая как сумма строк 110.01.049 и 110.02.045 (110.01.049 + 110.02.045);
9) в строке 110.00.056 указывается налогооблагаемый доход с учетом корректировки и перенесенных убытков. Определяется как сумма строк 110.01.050 и 110.02.046 (110.01.050 + 110.02.046);
10) в строке 110.00.057 указывается итоговая сумма исчисленного КПН. Определяется как сумма строк 110.01.056 и 110.02.053 (110.01.056 + 110.02.053).
22. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) Руководителя" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя;
2) дата подачи декларации – дата представления декларации в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов – код органа государственных доходов по месту нахождения налогоплательщика;

Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. "Салық салынатын табыс есебі" бөлімінде:
1) 110.00.048 жолында салық салынатын табыс (залал) көрсетіледі. (110.01.041 + 110.02.035) жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
2) 110.00.049 жолында 110.01.042 және 110.02.036 (110.01.042 + 110.02.036) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, бақыланатын шетелдік компанияның (бұдан әрі – БШК) және тұрақты мекемелерінің бақыланатын шетелдік компанияның (бұдан әрі – ТМ БШК) пайданың жиынтық жалпы сомасы және салық салуда жеңілдігі бар мемлекеттік жалпы пайда сомасы көрсетіледі;
3) 110.00.050 жолында 110.01.043 және 110.02.037 (110.01.043 + 110.02.037) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, Салық кодексіне сәйкес халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табыс сомасы көрсетіледі;
4) 110.00.051 жолында халықаралық салық салу ерекшелігі ескеріле отырып, салық салынатын табыс (залал) сомасы көрсетіледі. 110.01.044 және 110.02.038 (110.01.044 + 110.02.038) жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
5) 110.00.052 жолында 110.01.045 жолында көрсетілген сома көшіріледі, көшірілуге жатпайтын, алғаш рет пайдалануға енгізілген, тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдарға жатқызуынан залал көрсетіледі;
6) 110.00.053 жолында көшірілуге жататын залал көрсетіледі. 110.01.046 және 110.02.039 (110.01.046 + 110.02.039) жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
7) 110.00.054 жолында салық салу табысын кеміту сомасы көрсетіледі. 110.01.048 және 110.02.043 (110.01.048 + 110.02.043) жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
8) 110.00.055 жолында 110.01.049 және 110.02.045 (110.01.049 + 110.02.045) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, Салық кодексіне сәйкес алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген залалдар көрсетіледі;
9) 110.00.056 жолында түзетуді және көшірілген залалдарды ескере отырып, салық салынатын табыс көрсетіледі. 110.01.050 және 110.02.046 (110.01.050 + 110.02.046) жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
10) 110.02.057 жолында КТС-ның есептелген сомасы көрсетіледі. 110.01.056 және 110.02.053 (110.01.056 + 110.02.053) жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
22. "Салық төлеушiнiң жауапкершiлiгi" деген бөлімде:
1) "Басшының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" жолда құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде);
2) декларация тапсырылған күні – Декларацияның мемлекеттік кірістер органына табыс етілген күні;
3) мемлекеттік кірістер органының коды – Салық төлеушінің орналасқан орны бойынша мемлекеттік кірістер органының коды;

4) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица, принявшего декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего декларацию;
5) дата приема декларации – дата представления декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 209 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа – регистрационный номер декларации, присваиваемый органом государственных доходов;
7) дата почтового штемпеля – дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Подпункты 4), 5), 6) и 7) настоящего пункта заполняются работником органа государственных доходов, принявшим декларацию на бумажном носителе.
Глава 3. Пояснение по заполнению формы 110.01 – Об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, по исчислению КПН по контракту на недропользование о разделе продукции
23. В разделе "Совокупный годовой доход":
1) в строке 110.01.001 указывается общая сумма стоимости реализованных полезных ископаемых и товаров (работ, услуг) налогоплательщиком в течение отчетного налогового периода;
2) в строке 110.01.002 указывается общая сумма дохода от прироста стоимости при реализации зданий, сооружений, строений, а также активов, не подлежащих амортизации, включая ценные бумаги;
3) в строке 110.01.003 указывается сумма доходов, полученных в результате списания обязательств налогоплательщика кредиторами. В данной строке также отражаются обязательства, не востребованные кредиторами на момент утверждения ликвидационного баланса при ликвидации налогоплательщика;
4) в строке 110.01.004 указывается общая сумма кредиторской задолженности, признанной налогоплательщиком сомнительной;
5) в строке 110.01.005 указывается итоговая сумма доходов от сдачи в аренду имущества, ранее использованных для осуществления контрактной деятельности;
6) в строке 110.01.006 указывается сумма доходов, полученных и подлежащих получению налогоплательщиком от уступки требования долга;
7) в строке 110.01.007 указывается сумма доходов, полученных и подлежащих получению налогоплательщиком за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность;
8) в строке 110.01.008 указывается сумма дохода от превышения стоимости выбывших фиксированных активов над стоимостным балансом подгруппы, переносится сумма, отраженная в строке 110.06.006;
9) в строке 110.01.009 указывается сумма дохода от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений;

4) "Декларацияны қабылдаған лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" деген жолда декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде);
5) декларация қабылданған күні – Салық кодексінің 209-бабы 2-тармағына сәйкес декларацияны табыс ету күні;
6) құжаттың кіріс нөмірі – Мемлекеттік кірістер органы беретін декларацияның тіркеу нөмірі;
7) пошта штемпелінің күні – Пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Осы тармақтың 4), 5), 6) және 7) тармақшалары декларацияны қағаз жеткізгіште қабылдаған мемлекеттік кірістер органының қызметкері толтырады.
3-тарау. Өнімді бөлу туралы жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт бойынша КТС есептеу бойынша салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы – 110.01-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
23. "Жылдық жиынтық табыс" деген бөлімде:
1) 110.01.001 жолында есепті салық кезеңі ішінде салық төлеуші өткізген пайдалы қазбалар және тауарлар (жұмыстар, қызметтер) құнының жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 110.01.002 жолында үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды, құрылымдарды, сондай-ақ бағалы қағаздарды қоса алғанда, амортизацияға жатпайтын активтерді сату кезінде құн өсуінен жалпы табыс сомасы көрсетіледі;
3) 110.01.003 жолында кредиторлардың салық төлеушінің міндеттемелерін есептен шығару нәтижесінде алынған табыстардың сомасы көрсетіледі. Осы жолда салық төлеушіні тарату кезінде тарату балансын бекіту сәтіне кредиторлар талап етпеген міндеттемелер де көрсетіледі;
4) 110.01.004 жолында салық төлеушінің күмәнді деп таныған кредиторлық қарыздың жалпы сомасы көрсетіледі;
5) 110.01.005 жолында келісімшарт қызметін жүзеге асыру үшін бұрын пайдаланылған мүлікті жалға беруден табыстың жиынтық сомасы көрсетіледі;
6) 110.01.006 жолында берешек талабына жол беруден салық төлеуші алған және алуға жататын табыстардың сомасы көрсетіледі;
7) 110.01.007 жолында кәсіпкерлік қызметін шектеу немесе тоқтатуға келісім үшін салық төлеуші алған және алуға жататын табыстардың сомасы көрсетіледі;
8) 110.01.008 жолында 110.06.006 жолында көрсетілген сома көшірілетін, кіші топтардың құндық балансынан шығарылған тіркелген активтердің құнынан табыстың сомасы көрсетіледі;
9) 110.01.009 жолында кен орындарын әзірлеу салдарларын жою жөніндегі нақты шығыстардың сомасынан кен орнын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар сомасының асуынан табыстың сомасы көрсетіледі;

10) в строке 110.01.010 указывается сумма доходов, получаемых при распределении дохода от общей долевой собственности;
11) в строке 110.01.011 указывается сумма присужденных судом или признанных должником штрафов, пени и других видов санкций, кроме возвращенных из бюджета необоснованно удержанных ранее штрафов, если эта сумма ранее не была отнесена на вычеты;
12) в строке 110.01.012 указывается общая сумма доходов, полученных в виде компенсаций по ранее произведенным вычетам;
13) в строке 110.01.013 указывается общая стоимость безвозмездно полученного имущества (работ, услуг) налогоплательщиком в течение отчетного налогового периода.
Стоимость имущества, полученного в виде гуманитарной помощи, в случае возникновения чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и использованного по назначению, а также стоимость основных средств, полученных на безвозмездной основе республиканским государственным предприятием от государственного органа или республиканского государственного предприятия на основании решения Правительства Республики Казахстан, подлежат исключению из совокупного годового дохода по строкам 110.01.024 Е и 110.01.024 F, в случае если указанное предусмотрено налоговым режимом налогоплательщика-недропользователя;
14) в строке 110.01.014 указывается итоговая сумма дивидендов, полученных налогоплательщиком;
15) в строке 110.01.015 указывается доход, полученный в течение налогового периода при распределении чистого дохода и направленного на увеличение уставного капитала юридического лица-резидента с сохранением доли участия каждого учредителя, участника;
16) в строке 110.01.016 указывается итоговая сумма доходов по вознаграждениям;
17) в строке 110.01.017 указывается общая сумма положительной курсовой разницы или превышение положительной курсовой разницы над отрицательной курсовой разницей;
18) в строке 110.01.018 указывается общая сумма выигрышей подлежащих получению (полученных) налогоплательщиком;
19) в строке 110.01.019 указывается доход, подлежащий получению (полученный) налогоплательщиком в виде роялти;
20) в строке 110.01.020 указывается сумма превышения доходов над расходами, полученными при эксплуатации объектов социальной сферы;
21) в строке 110.01.021 указывается сумма доходов от корректировки расходов на геологическое изучение, разведку и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователей, отраженная в строке 110.05.013, в случае если по данной строке отрицательное значение;
22) в строке 110.01.022 указывается общая сумма других доходов, подлежащих получению (полученных) налогоплательщиком и не отраженных в строках с 110.01.001 по 110.01.021 декларации;

10) 110.01.010 жолында жалпы үлестік меншіктен табысты бөлу кезінде алынатын табыстардың сомасы көрсетіледі;
11) 110.01.011 жолында егер бұл сома бұрын шегерімге жатқызылмаған болса, бұрын негізсіз ұсталған айыппұлдар бюджеттен қайтарылғандардан басқа, сот тағайындаған немесе борышкер таныған айыппұлдар, өсімдер мен санкциялардың басқа да түрлерінің сомасы көрсетіледі;
12) 110.01.012 жолында бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша алынған өтемақылар түрінде алынған табыстардың сомасы көрсетіледі;
13) 110.01.013 жолында салық кезеңі ішінде салық төлеуші өтеусіз алған мүліктің (жұмыстардың, қызметтердің) жалпы құны көрсетіледі.
Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындау жағдайында ізгілік көмек түрінде алынған және мақсаты бойынша пайдаланылған мүліктің құны, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде республикалық мемлекеттік кәсіпорын мемлекеттік органнан немесе республикалық мемлекеттік кәсіпорыннан өтеусіз негізде алған негізгі құралдардың құны, егер аталғандар жер қойнауын пайдаланушы салық төлеушінің салық режимінде көзделген жағдайда 110.01.024 Е және 110.01.024 Ғ жолдары бойынша жылдық жиынтық табыстан алып тастауға жатады;
14) 110.01.014 жолында салық төлеуші алған дивидендтердің жиынтық сомасы көрсетіледі;
15) 110.01.015 жолында таза табысты бөлу кезінде салық кезеңі ішінде алынған және әр құрылтайшының, қатысушының үлестерін сақтай отырып, резидент – заңды тұлғаның жарғылық капиталын өсіруге бағытталған табыс көрсетіледі;
16) 110.01.016 жолында сыйлықақылар бойынша табыстың сомасы көрсетіледі;
17) 110.01.017 жолында оң бағамдық айырманың немесе теріс бағамдық айырмадан оң бағамдық айырманың артуының жалпы сомасы көрсетіледі;
18) 110.01.018 жолында салық төлеуші алуға жататын (алған) ұтыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
19) 110.01.019 жолында роялти түріндегі салық төлеуші алуға жататын (алған) табыс көрсетіледі;
20) 110.01.020 жолында әлеуметтік сала объектілерін пайдалану кезінде алынған шығыстардан табыстардың асу сомасы көрсетіледі;
21) 110.01.021 жолында егер осы жол бойынша теріс мәні болған жағдайда, 110.05.013 жолында көрсетілген геологиялық зерттеуге, барлау мен табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстарын, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарын түзетуден табыстардың сомасы көрсетіледі;
22) 110.01.022 жолында 110.06.012 жолы салық төлеуші алуға тиіс (алған) декларацияның 110.01.001 бастап 110.01.021 дейінгі жолдарында көрсетілмеген басқа табыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;

23) в строке 110.01.023 указывается общая сумма совокупного годового дохода, определяемая сложением сумм строк с 110.01.001 по 110.01.022 (сумма с 110.01.001 + по 110.01.022).
24. В разделе "Корректировка совокупного годового дохода":
1) в строке 110.01.024 указывается общая сумма корректировки совокупного годового дохода в соответствии с положениями применимого налогового законодательства, которая определяется суммой строк с 110.01.024 А по 110.01.024 L (сумма с 110.01.024 А по 110.01.024 L);
2) в строке 110.01.025 указывается сумма совокупного годового дохода с учетом корректировки, определяемая как разница строк 110.01.023 и 110.01.024 (110.01.023 – 110.01.024).
25. В разделе "Вычеты":
1) в строку 110.01.026 переносится сумма, отраженная в строке 110.04.012;
2) в строке 110.01.027 указывается сумма вознаграждений, подлежащая отнесению на вычет;
3) в строке 110.01.028 указывается общая сумма выплаченных обязательств, ранее признанных доходами, подлежащей отнесению на вычеты;
4) в строке 110.01.029 указывается сумма сомнительных требований, подлежащей отнесению на вычеты;
5) в строке 110.01.030 указывается сумма отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений, относимых на вычеты;
6) в строке 110.01.031 указывается сумма расходов на научно-исследовательские и проектные, изыскательские и опытно-конструкторские или научно-технические работы в зависимости от налогового законодательства, действовавшего на дату подписания (заключения) контракта на недропользование, подлежащей отнесению на вычеты;
7) в строке 110.01.032 указывается общая сумма расходов на социальные выплаты, подлежащая отнесению на вычеты;
8) в строке 110.01.033 переносится сумма, определяемая суммой строк 110.05.015 С, 110.05.019 и 110.05.020 (110.05.015 С + 110.05.019 + 110.05.020);
9) в строке 110.01.034 указывается сумма отрицательной курсовой разницы или превышение отрицательной курсовой разницы над положительной курсовой разницей, подлежащей отнесению на вычеты. Налогоплательщики, налоговый режим которых не предусматривает учет курсовой разницы в целях налогообложения, данную строку не заполняют;
10) в строке 110.01.035 указывается сумма уплаченных в бюджет налогов в пределах, начисленных в соответствии с налоговым режимом, предусмотренным Контрактом на недропользование;
11) в строке 110.01.036 указывается суммы штрафов, пени, неустоек, подлежащей отнесению на вычеты;
12) в строке 110.01.037 указывается общая сумма амортизационных отчислений, расходов на ремонт и других вычетов по фиксированным активам, определяемая сложением сумм строк с 110.01.037 А по 110.01.037 I (сумма с 110.01.037 А по 110.01.037 I);

23) 110.01.023 жолында 110.01.001 – 110.01.022 (110.01.001 бастап + 110.01.022 бойынша) жолдарының сомасын қосумен айқындалатын жылдық жиынтық табыстың жалпы сомасы көрсетіледі.
24. "Жылдық жиынтық табысты түзету" деген бөлімде:
1) 110.01.024 жолында 110.01.024 А – 110.01.024 L (110.01.024 А бастап + 110.01.024 L) бойынша) жолдарының сомасын қосумен айқындалатын қолданылатын салық заңнамасының ережелеріне сәйкес жылдық жиынтық табысты түзетудің жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 110.01.025 жолында 110.01.023 және 110.01.024 (110.01.023 – 110.01.024) жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын түзетулерді ескере отырып жылдық жиынтық табыс сомасы көрсетіледі.
25. "Шегерімдер" деген бөлімде:
1) 110.01.026 жолында 110.04.012 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 110.01.027 жолында жолда шегерімге жатқызылатын сома көрсетіледі;
3) 110.01.028 жолында бұрын табыс деп танылған, шегерімге жатқызылатын төленген міндеттемелердің сомасы көрсетіледі;
4) 110.01.029 жолында шегерімге жатқызылатын күмәнді талаптар сомасы көрсетіледі;
5) 110.01.030 жолында шегерімге жатқызылатын кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар сомасы көрсетіледі;
6) 110.01.031 жолында жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа қол қою (жасау) күніне қолданыстағы салық заңнамасына байланысты шегерімге жатқызылуға тиіс ғылыми-зерттеу және жобалық, iздестiру және тәжiрибелiк-конструкторлық немесе ғылыми-техникалық жұмыстарға шығыстардың сомасы көрсетіледі;
7) 110.01.032 жолында шегерімге жатқызылуға тиіс әлеуметтік төлемдерге шығыстардың сомасы көрсетіледі;
8) 110.01.033 жолында 110.05.015 С, 110.05.019 және 110.05.020 (110.05.015 С + 110.05.019 + 110.05.020) жолдарының сомасымен айқындалатын сома көшіріледі;
9) 110.01.034 жолында теріс бағамдық айырма сомасы немесе шегерімге жатқызылуға тиіс теріс бағамдық айырманың оң бағамдық айырмадан асып кетуі көрсетіледі. Салық режимі салық салу мақсатында бағамдық айырманы ескеруді көздемейтін салық төлеушілер бұл жолды толтырмайды;
10) 110.01.035 жолында жер қойнауын пайдалануға келісімшартта көзделген салық режиміне сәйкес есептелген шектерде бюджетке төленген салықтардың сомасы көрсетіледі;
11) 110.01.036 жолында шегерімге жатқызылатын айыппұлдардың, өсімпұлдардың, тұрақсыздық айыптарының сомасы көрсетіледі;
12) 110.01.037 жолында 110.01.037 А – 110.01.037 І (110.01.037 А бастап + 110.01.037 I дейінгі сома) жолдарының сомасын қосумен айқындалатын тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдардың, жөндеуге арналған шығыстар мен басқа да шегерімдердің жалпы сомасы көрсетіледі;

13) в строку 110.01.037 А переносится сумма, отраженная в строках 110.06.004 F и 110.06.008 С (110.06.004 F + 110.06.008 С);
14) в строку 110.01.037 В переносится сумма, отраженная в строке 110.06.005 F;
15) в строку 110.01.037 С переносится сумма, отраженная в строке 110.07.001 В;
16) в строку 110.01.037 D переносится сумма, отраженная в строках 110.06.004 J и 110.06.005 H (110.06.004 J + 110.06.005 H);
17) в строку 110.01.037 E переносится сумма, отраженная в строках 110.06.004 I и 110.06.005 G;
18) в строке 110.01.037 F указывается стоимость основных средств, относимая на вычеты по инвестиционным налоговым преференциям;
19) в строку 110.01.037 G переносятся суммы, отраженные в строках 110.06.004 G и 110.06.007 I (110.06.004 G + 110.06.007 I);
20) в строку 110.01.037 Н переносится сумма, отраженная в строке 110.06.008 D;
21) в строку 110.01.037 I переносится сумма, отраженная в строке 110.06.009 C;
22) в строке 110.01.038 указывается сумма, подлежащая отнесению на вычеты. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 110.01.038 В. В случае если данная строка не заполняется налогоплательщиком, то переносится сумма, отраженная в строке 110.01.038 А;
23) в строке 110.01.038 А указывается общая сумма вычетов, определяемая сложением сумм строк с 110.01.026 по 110.01.037 (сумма с 110.01.026 по 110.01.037);
24) строка 110.01.038 В заполняется резидентами, имеющими постоянные учреждения за пределами Республики Казахстан. Сумма по данной строке определяется как разница сумм строк 110.01.038 А и 110.03.002 (110.01.038 А + 110.03.002).
26. В разделе "Корректировка доходов и вычетов в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании:
1) в строке 110.01.039 указывается сумма корректировки доходов, производимой в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;
2) в строке 110.01.040 указывается сумма корректировки вычетов, производимой в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании.
27. В разделе "Расчет налогооблагаемого дохода":
1) в строке 110.01.041 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка), определяемая как разница суммы строк 110.01.025, 110.01.038 и 110.01.040 + 110.01.039 (110.01.025 – 110.01.038 + 110.01.039 – 110.01.040);
2) в строку 110.01.042 указывается общая сумма прибыли нерезидентов, зарегистрированных и (или) расположенных в государствах с льготным налогообложением, акции или доли участия в которых принадлежат налогоплательщику, только при условии, если такая прибыль связана с осуществлением контрактной деятельности налогоплательщика. В данную строку переносится итоговое значение графы I формы 110.08;

13) 110.01.037 А жолында 110.06.004 F және 110.06.008 С (110.06.004 F + 110.06.008 С) жолдарында көрсетілген сома көшіріледі;
14) 110.01.037 В жолға 110.06.005 F жолында көрсетілген сома көшіріледі;
15) 110.01.037 С жолға 110.07.001 В жолында көрсетілген сома көшіріледі;
16) 110.01.037 D жолға 110.06.004 J және 110.06.005 H жолдарында (110.06.004 J + 110.06.005H) жолдарында көрсетілген сомалар көшіріледі;
17) 110.01.037 Е жолында 110.06.004 I және 110.06.005 G жолдарында көрсетілген сомалар көшіріледі;
18) 110.01.037 F жолында инвестициялық салық преференциялары бойынша шегерімдерге жатқызылатын негізгі құралдардың құны көрсетіледі;
19) 110.01.037 G жолында 110.06.004 G және 110.06.007 I (110.06.004 G + 110.06.007 I) жолдарында көрсетілген сома көшіріледі;
20) 110.01.037 Н жолында 110.06.008 D жолында көрсетілген сома көшіріледі;
21) 110.01.037 І жолында 110.06.009 С жолында көрсетілген сома көшіріледі;
22) 110.01.038 жолында шегерімге жатқызылатын сома көрсетіледі. Осы жолға 110.01.038 В жолында көрсетілген сома көшіріледі. Егер осы жолды салық төлеуші толтырмаған жағдайда, 110.01.038 А жолында көрсетілген сома көшіріледі;
23) 110.01.038 А жолында 110.01.026 бастап 110.01.037 дейінгі (110.01.026 бастап 110.01.037 дейінгі сома) жолдарының қосындысымен айқындалатын шегерімдердің жалпы сомасы көрсетіледі;
24) 110.01.038 В жолын Қазақстан Республикасының шегінен тыс тұрақты мекемелері бар резидендтер толтырады. Аталған жол бойынша сома 110.01.038 А және 110.13.002 (110.01.038А + 110.03.002) жолдары сомаларының айырмасы ретінде айқындалады.
26. "Трансферттік баға белгілеу туралы заңына сәйкес табыстар мен шегерімдерді түзету" деген бөлімде:
1) 110.01.039 жолында Трансферттік баға белгілеу туралы заңына сәйкес жүргізілетін табыстарды түзетудің сомасы көрсетіледі;
2) 110.01.040 жолында Трансферттік баға белгілеу туралы заңына сәйкес жүргізілетін шегерімдерді түзетудің сомасы көрсетіледі.
27. "Салық салынатын табыстың есебі" деген бөлімде:
1) 110.01.041 жолында 110.01.025, 110.01.038 және 110.01.040 жолдарының айырмасы және 110.01.039 жолы қосымша ретінде айқындалатын салық салынатын табыстың (залалдың) сомасы көрсетіледі (110.01.025 – 110.01.038 + 110.01.039 – 110.01.040);
2) 110.01.042 жолында тіркелген және (немесе) мемлекеттерде жеңілдікпен салық салу орын алған бейрезиденттің ортақ табыс сомасы, салық төлеушіге тиесілі акциялар немесе қатысу үлесі, егер тек осындай табыс салық төлеушінің келісімшарттық қызметін іске асырумен байланысты болған жағдайда ғана көрсетіледі. Осы жолға 110.08 нысанның I бағанындағы қорытынды мағынасы көшіріледі;

3) в строке 110.01.043 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка), подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами, определяемая сложением строк 110.01.043 А и 110.01.043 В (110.01.043 А + 110.01.043 В);
4) в строке 110.01.043 А указывается сумма налогооблагаемого дохода, подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с международным договором об избежании двойного налогообложения;
5) в строке 110.01.043 В указывается сумма налогооблагаемого дохода, подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с иными международными договорами;
6) в строке 110.01.044 указывается итоговая сумма налогооблагаемого дохода (убытка), определяемая как разница суммы строк 110.01.041, 110.01.042 и 110.01.043 (110.01.041 + 110.01.042 – 110.01.043);
7) в строке 110.01.045 указывается сумма убытка, полученного налогоплательщиком согласно статье 257 Налогового кодекса, не подлежащая переносу в соответствии со статьей 275 Налогового кодекса, при получении убытка в строке 110.01.044. При этом, если сумма по строке 110.01.037 С больше или равна сумме строки 110.01.041, то в строке 110.01.045 отражается сумма, указанная в строке 110.01.041. Если сумма по строке 110.01.037 С меньше суммы по строке 110.01.041, в строку 110.01.045 переносится сумма строки 110.01.037 С;
8) в строке 110.01.046 указывается сумма убытка, подлежащего переносу, определенного как сумма убытка, полученного по результатам отчетного налогового периода, уменьшенного на сумму убытка, не подлежащего переносу и сложенного с суммой убытка, полученного при реализации зданий, сооружений и строений, используемых в предпринимательской деятельности;
9) в строке 110.01.047 указывается предельный процент от налогооблагаемого дохода при его корректировке на сумму расходов по строкам 110.01.048 А, 110.01.048 В, 110.01.048 С и 110.01.048 D (%);
10) В данной строке следует указывать 2 (два) % или 3 (три) % в зависимости от применимого налогового законодательства;
11) в строке 110.01.048 указывается общая сумма расходов (доходов), исключаемых (включаемых) из (в) налогооблагаемого (-ый) дохода (–) в соответствии с применимым налоговым законодательством (сумма с 110.01.048 А по 110.01.048 D) в пределах суммы 110.01.044 х 110.01.047 и (сумма c 110.01.048 Е по 110.01.048 F) – 110.01.048 G);
12) в строке 110.01.048 A указывается сумма расходов, фактически понесенных на содержание объектов социальной сферы, в соответствии с применимым налоговым законодательством;
13) в строке 110.01.048 B указывается сумма безвозмездно переданного имущества некоммерческим организациям, налогоплательщиком в течение налогового периода;

3) 110.01.043 жолында 110.01.041 А және 110.01.043 В (110.01.043 А + 110.01.043 В) жолдарын қосумен айқындалатын халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуға жататын салық салынатын табыстың (залалдың) сомасы көрсетіледі;
4) 110.01.043 А жолында қосарланған салықты болдырмау туралы халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуға жататын салық салынатын табыстың сомасы көрсетіледі;
5) 110.01.043 В жолында өзге де халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуға жататын салық салынатын табыстың сомасы көрсетіледі;
6) 110.01.044 жолында 110.01.041, 110.01.042 және 110.01.043 (110.01.041 + 110.01.042 – 110.01.043) жолдары сомаларының айырмасы ретінде айқындалатын салық салынатын табыстың (залалдың) жиынтық сомасы көрсетіледі;
7) 110.01.045 жолында 110.01.044 жолында залал шеккен кезде, Салық кодексінің 275-бабының сәйкес көшіруге жатпайтын, Салық кодексінің 257-бабына сәйкес салық төлеуші алған залал сомасы көрсетіледі. Бұл ретте, егер 110.01.037 С жолы бойынша сома 110.01.041 жолының сомасынан астам немесе тең болса, онда 110.01.045 жолында 110.01.041 жолында көрсетілген сома көрсетіледі. Егер 110.01.037 С жолы бойынша сома 110.01.041 жолы бойынша сомадан аз болса, 110.01.045 жолында 110.01.037 С жолының сомасы көшіріледі;
8) 110.01.046 жолында кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылатын ғимараттарды, құрылыстар мен құрылымдарды сату кезінде алынған залал сомасынан қалыптасқан және көшіруге жатпайтын залал сомасына азайтылған есепті салық кезеңінің нәтижелері бойынша алынған залал сомасы ретінде айқындалған көшіруге жататын залал сомасы көрсетіледі;
9) 110.01.047 жолында 110.01.048 А, 110.01.048 В, 110.01.048 С, 110.01.048 D (%) жолдары бойынша оны шығыстар сомасына түзету жасаған кездегі салық салынатын табыстан шекті пайыз көрсетіледі.
10) осы жолда қолданыста болған салық заңнамасына байланысты 2 (екі) % немесе 3 (үш) % көрсетілуге тиіс;
11) 110.01.048 жолында 110.01.044 х 110.01.047 және (110.01.048 Е бастап 110.01.048 F дейінгі сома) – 110.01.048 G) шегінде (110.01.048 А бастап 110.01.048 D дейінгі сома) салық салынатын табыстан (табысқа) алынып тастайтын (енгізілетін) шығыстардың (табыстардың) жалпы сомасы көрсетіледі;
12) 110.01.048 А жолында қолданыста болған салық заңнамасына байланысты әлеуметтік сала объектілерін ұстауға арналған нақты шеккен шығыстар сомасы көрсетіледі;
13) 110.01.048 В жолында салық кезеңі ішінде салық төлеуші коммерциялық емес ұйымдарға өтеусiз негізде берілген мүліктердің сомасы көрсетіледі;

14) в строку 110.01.048 С указывается сумма оказанной спонсорской помощи налогоплательщиком в течение налогового периода;
15) в строке 110.01.048 D указывается сумма адресной социальной помощи, предоставленной физическим лицам в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан, определенная в соответствии с применимым налоговым законодательством;
16) строка 110.01.048 E заполняется налогоплательщиками, использующими труд лиц с инвалидностью. В данной строке указывается сумма произведенных расходов;
17) в строке 110.01.048 F указывается сумма вознаграждения, полученная по финансовому лизингу основных средств, в соответствии с применимым налоговым законодательством;
18) в строке 110.01.048 G сумма амортизационных отчислений, ранее отнесенных на вычеты согласно применимому налоговому законодательству, при реализации фиксированных активов до истечения трехлетнего периода эксплуатации в соответствии с применимым налоговым законодательством. В данной строке также отражается стоимость технологического оборудования, отнесенная на вычеты при реализации указанного оборудования до истечения трехлетнего периода эксплуатации.
Если фактическая сумма расходов, отраженная в строках с 110.01.048 A по 110.01.048 D, составляет сумму, меньшую чем три (два) процента от налогооблагаемого дохода (110.01.044), то исключению из налогооблагаемого дохода подлежит фактическая сумма произведенных расходов. В случае если сумма составляет сумму, большую чем три (два) процента от налогооблагаемого дохода, то исключению подлежит сумма, определенная в размере трех (двух) процентов налогооблагаемого дохода;
19) в строке 110.01.049 указывается сумма убытка, перенесенная с предыдущих налоговых периодов;
20) в строке 110.01.050 указывается налогооблагаемый доход с учетом корректировки и перенесенных убытков, определяемый как разница строк 110.01.044, 110.01.048 и 110.01.049. Если сумма, указанная в строке 110.01.046 больше разницы предыдущих двух строк, то величина данной строки будет отрицательной.
Сноска. Пункт 27 с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 29.09.2022 № 1002 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.06.2023 № 724 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. В разделе "Расчет налогового обязательства":

14) 110.01.048 С жолында салық кезеңі ішінде салық төлеуші көрсеткен демеушілік көмектің сомасы көрсетіледі;
15) 110.01.048 D жолында қолданыста болған салық заңнамасына сәйкес айқындалған Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне сәйкес жеке тұлғаларға берілетін атаулы әлеуметтік көмектің сомасы көрсетіледі;
16) 110.01.048 Е жолын мүгедектігі бар адамдардың еңбегін пайдалану кезінде мәліметтер толтырылады. Бұл жолда жүргізілген шығыстар сомасы көрсетіледі;
17) 110.01.048 F жолында қолданыста болған салық заңнамасына жолында сәйкес негізгі қаражаттардың қаржы лизингі бойынша алынған сыйақы сомасы көрсетіледі;
18) 110.01.048 G жолында қолданыста болған салық заңнамасына жолында сәйкес пайдаланудың үш жылдық кезеңінің аяқталуына дейін тіркелген активтерді сату кезінде бұрын шегерімге жатқызылған амортизациялық аударымдар сомасы көрсетіледі.
19) бұл жолда сондай-ақ технологиялық жабдықтың құны, шегерімге жатқызылған іске асыру кезінде жабдықтарды үш жылдық кезеңінен аяқталуына дейінгі пайдалануын көрсетіледі;
Егер 110.01.048 А – 110.01.048 D жолдарында көрсетілген шығыстардың нақты сомасы салық салынатын табыстың үш (екі) пайызынан кемінің сомасын құраса (110.01.044), онда салық салынатын табыстан алып тастауға жүргізілген шығыстардың нақты сомасы жатады. Егер сома салық салынатын табыстың үш (екі) пайызынан астамын құраған жағдайда, онда салық салынатын табыстың үш (екі) пайызы мөлшерінде айқындалған сома алып тастауға жатады;
20) 110.01.049 жолында алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген залал сомасы көрсетіледі;
21) 110.01.050 жолында 110.01.044, 110.01.048 және 110.01.049 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын шеккен залалдар мен түзетулерді ескеріп салық салынатын табыс көрсетіледі. Егер 110.01.046 жолда көрсетілген сома бұрынғы екі жолдың айырмасынан үлкен болса, онда осы жолдың шамасы теріс болады.
Ескерту. 27-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 29.09.2022 № 1002 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.06.2023 № 724 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
28. "Салық міндеттемелерінің есебі" деген бөлімде:

1) в строке 110.01.051 указывается ставка КПН;
2) в строке 110.01.052 указывается сумма налога, уплаченная за пределами Республики Казахстан, исчисленного с дохода из источников за пределами Республики Казахстан, связанного с контрактной деятельностью налогоплательщика, которая зачитывается при уплате КПН в Республике Казахстан в соответствии с положениями применимого налогового законодательства;
В данную строку переносятся итоговые значения строк графы J формы 110.12, соответствующих коду видов деятельности "1";
3) в строке 110.01.053 указывается сумма КПН с учетом зачета иностранного налога за отчетный налоговый период.
Определяется как разница произведения строк 110.01.050 и 110.01.051 и строки 110.01.052 (110.01.050 х 110.01.051 – 110.01.052);
4) в строке 110.01.054 указывается чистый доход юридического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение;
5) в строке 110.01.055 указывается сумма КПН на чистый доход:
в строке 110.01.055 I указывается сумма КПН на чистый доход, исчисленная по ставке 15% от строки 110.01.054;
в строке 110.01.055 II указывается сумма КПН на чистый доход, исчисленная по ставке, предусмотренной международным договором, от строки 110.01.054. Если налогоплательщиком применяются положения международного договора в отношении КПН на чистый доход, указывается ставка КПН на чистый доход;
строка 110.01.055 III заполняется в случае, если заполнена строка 110.01.055 II. В данной строке указывается код страны согласно пункту 73 настоящих Правил, с которой Республикой Казахстан заключен указанный международный договор;
строка 110.01.055 IV заполняется в случае, если заполнена строка 110.01.055 II. В данной строке указывается наименование указанного международного договора;
6) в строке 110.01.056 указывается итоговая сумма исчисленного КПН. Определяется как (110.01.053 + 110.01.055 I или 110.01.055 II).
Глава 4. Пояснение по заполнению формы 110.02 – Об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, по исчислению КПН по внеконтрактной деятельности
29. Данная форма предназначена для отражения недропользователем информации об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, по исчислению КПН по внеконтрактной деятельности, с учетом положений статьи 723 Налогового кодекса.
При наличии сведений по деятельности, осуществляемой в рамках инвестиционного стратегического проекта и/или инвестиционного приоритетного проекта, данная форма заполняется по каждой такой деятельности отдельно.

1) 110.01.051 жолында КТС мөлшерлемесі көрсетіледі;
2) 110.01.052 жолында Қазақстан Республикасынан тысқары жерде төленген және Салық кодексінің ережелеріне сәйкес Қазақстан Республикасында КТС төлеу кезінде есепке алынатын салық төлеушінің келісімшартпен байланысты қызметінің Қазақстан Республикасынан тысқары жердегі көздерден алған табыс бойынша табыс салығының сомасы көрсетіледі.
Аталған жолға қызмет түрі "1" кодына сәйкес келетін, 110.12 нысанының J бағаны жолының қортынды мәні көшіріледі;
3) 110.01.053 жолында есепті салық кезеңі үшін шетел салығын есепке жатқызу ескерілген КТС сомасы көрсетіледі.
110.01.050 мен 110.01.051 жолдарының туындысының 110.01.052 жолынан айырмасы (110.01.050 х 110.01.051 – 110.01.052) ретінде айқындалады;
4) 110.01.054 жолында тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасындағы қызметінен түскен бейрезидент заңды тұлғаның таза табысы көрсетіледі;
5) 110.01.055 жолында таза табысқа КТС сомасы көрсетіледі:
110.01.055 І жолында 110.01.054 жолдан 15% мөлшерлеме бойынша есептелген таза табысқа КТС сомасы көрсетіледі;
110.01.055 ІІ жолында 110.01.054 халықаралық шартта көзделген мөлшерлеме бойынша есептелген таза табысқа КТС сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші таза табысқа КТС-қа қатысты халықаралық шарт ережесін қолданса, таза табысқа КТС-тың мөлшерлемесі көрсетіледі;
110.01.055 ІІІ жолы егер 110.02.055 ІІ жолы толтырылған жағдайда толтырылады. Бұл жолда осы Қағидалардың 63-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасымен аталған халықаралық шарт жасасқан елдің коды көрсетіледі;
110.01.055 ІV жолы егер 110.01.055 ІІ жолы толтырылған жағдайда толтырылады. Бұл жолға аталған халықаралық шарттың атауы көрсетіледі;
6) 110.01.056 жолында есептелген КТС жиынтық сомасы көрсетіледі. (110.01.053 + 110.01.055 I немесе 110.01.055 II) жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
4-тарау. Келісімшарттан тыс қызмет бойынша КТС есептеу бойынша салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы – 110.02-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
29. Бұл нысан жер қойнауын пайдаланушының Салық кодексінің ның ережелерін ескере отырып, келісімшарттан тыс қызмет бойынша КТС бойынша салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы ақпаратты көрсетуіне арналған.
Инвестициялық стратегиялық жобаның және/немесе инвестициялық басымдылық жобасының шегінде іске асырылатын қызмет бойынша ақпарат болған кезде, аталған негіз осындай қызметтің әрқайсысы бойынша жеке толтырылады.

30. В разделе "Совокупный годовой доход":
1) в строке 110.02.001 указывается доход от реализации в соответствии со статьей 227 Налогового кодекса;
2) в строке 110.02.002 указывается доход от прироста стоимости в соответствии со статьей 228 Налогового кодекса;
3) в строке 110.02.003 указывается доход по производным финансовым инструментам, в том числе свопу, с учетом убытков, перенесенных из предыдущих налоговых периодов;
4) в строке 110.02.004 указывается доход от списания обязательств в соответствии со статьей 229 Налогового кодекса;
5) в строке 110.02.005 указывается доход по сомнительным обязательствам в соответствии со статьей 230 Налогового кодекса;
6) в строке 110.02.006 указывается доход от уступки права требования в соответствии со статьей 233 Налогового кодекса;
7) в строке 110.02.007 указывается доход от выбытия фиксированных активов, определяемый в соответствии со статьей 234 Налогового кодекса;
8) в строке 110.02.008 указываются присужденные или признанные должником штрафы, пени и другие виды санкций, кроме возвращенных из бюджета необоснованно удержанных штрафов, если эти суммы ранее не были отнесены на вычеты, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 13) пункта 1 статьи 226 Налогового кодекса;
9) в строке 110.02.009 указываются дивиденды, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 16) пункта 1 статьи 226 Налогового кодекса, общая сумма вознаграждений по депозиту, долговой ценной бумаге, векселю, исламскому арендному сертификату, выигрышей включаемая в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктами 17) и 19) пункта 1 статьи 226 Налогового кодекса;
10) в строке 110.02.010 указывается превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определенное в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями Закона о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, включаемое в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 18) пункта 1 статьи 226 Налогового кодекса;
11) в строке 110.02.011 указывается доход по инвестиционному депозиту, размещенному в исламском банке, определяемый в соответствии с подпунктом 22) пункта 1 статьи 226 Налогового кодекса;
12) в строке 110.02.012 указываются другие доходы налогоплательщика, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с Налоговым кодексом;
13) в строке 110.02.013 указывается общая сумма совокупного годового дохода, определяемая, как сумма строк с 110.02.001 по 110.02.012;
14) в строке 110.02.014 указывается общая сумма корректировки совокупного годового дохода в соответствии со статьей 241 Налогового кодекса;

30. "Жылдық жиынтық табыс" деген бөлімде:
1) 110.02.001 жолында Салық кодексінің 227-бабына сәйкес өткізуден түскен табыс көрсетіледі;
2) 110.02.002 жолында Салық кодексінің 228-бабына сәйкес құн өсімінен түсетін табыс көрсетіледі;
3) 110.02.003 жолында алдыңғы салық кезеңінен көшірілген залалдар ескеріле отырып, туынды қаржы құралдар, оның ішінде своп бойынша табыс көрсетіледі;
4) 110.02.004 жолында Салық кодексінің 229-бабына сәйкес міндеттемелерді есептен шығарудан табыс көрсетіледі;
5) 110.02.005 жолында Салық кодексінің 230-бабына сәйкес күмәнді міндеттемелер бойынша табыс көрсетіледі;
6) 110.02.006 жолында Салық кодексінің 233-бабына сәйкес талап ету құқығын беруден түскен табыс көрсетіледі;
7) 110.02.007 жолында Салық кодексінің 234-бабына сәйкес айқындалатын тіркелген активтерді шығарудан түскен табыс көрсетіледі;
8) 110.02.008 жолында Салық кодексінің 226-бабы 1-тармағының 13) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілетін егер бұрын шегерімге жатқызылмаса, бұрын негізсіз бюджеттен қайтарылған айыппұлдардан басқа, сот таңылған немесе борышты деп танылған айыппұлдар, өсімпұлдар және санкциялардың басқа да түрлері көрсетіледі;
9) 110.02.009 жолында Салық кодексінің 226-бабы 1-тармағының 17) және 19) тармақшаларына сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілетін депозит, борышты бағалы қағаз, вексель, исламдық жалға беру сертификаты бойынша сыйақылардың жалпы сомасы, Салық кодексінің 226-бабы 1-тармағының 16) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілетін дивидендтер көрсетіледі;
10) 110.02.010 жолында Салық кодексінің 226-бабы 1-тармағының 18) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілетін қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнаманың талаптарына сәйкес айқындалған оң бағамдық айырма сомасының теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуі көрсетіледі;
11) 110.02.011 жолында ислам банкінде орналастырылған инвестициялық депозит бойынша Салық кодексінің 226-бабы 1-тармағының 22) тармақшасына сәйкес айқындалатын табыс көрсетіледі;
12) 110.02.012 жолында Салық кодексіне сәйкес жылдық жиынтық табысқа қосылатын салық төлеушінің басқа да табысы көрсетіледі:
13) 110.02.013 жолында 110.02.001-ден 110.02.012-ге дейінгі жолдардың айырмашылығы ретінде айқындалатын жылдық жиынтық табыстың жалпы сомасы көрсетіледі;
14) 110.02.014 жолында Салық кодексінің 241-бабына сәйкес жылдық жиынтық табысты түзетудің жалпы сомасы көрсетіледі;

15) в строке 110.02.015 указывается положительная или отрицательная разница, образовавшаяся при переходе на иной метод оценки ТМЗ;
16) в строке 110.02.016 указывается совокупный годовой доход с учетом корректировок, определяемый как разница строк 110.02.013 и 110.02.014, увеличенная на строку 110.02.015 (в случае если значение данной строки положительное) или уменьшенная на строку 110.02.015 (в случае если значение данной строки отрицательное) (110.02.013 – 110.02.014 + или – 110.02.015).
31. В разделе "Вычеты":
1) в строке 110.02.017 указывается стоимость реализованных (использованных) товаров, приобретенных и безвозмездно полученных работ, услуг, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 242 Налогового кодекса и определяемая как 110.02.017 I – 110.02.017 II + 110.02.017 III + 110.02.017 IV + 110.02.017 V – 110.02.017 VI – 110.02.017 VII – 110.02.017 VIII – 110.02.017 IX (110.02.017 I – 110.02.017 II + 110.02.017 III + 110.02.017 IV + 110.02.017 V – 110.02.017 VI – 110.02.017 VII – 110.02.017 VIII – 110.02.017 IX);
в строке 110.02.017 I указывается себестоимость ТМЗ на начало налогового периода. В первоначальной декларации указанная строка заполняется согласно данным, определенным по бухгалтерскому балансу на начало налогового периода. У налогоплательщика, подающего свою первоначальную декларацию, ТМЗ на начало налогового периода могут отсутствовать;
строка 110.02.017 II заполняется согласно данным бухгалтерского баланса на конец налогового периода. При этом в данной строке не отражается стоимость товара, учитываемого в остатках ТМЗ на конец года и находящегося в пути (например, реализация товаров на условии FAS-порт), доход от реализации которого признан в целях налогообложения в налоговом периоде. В ликвидационной декларации, представляемой налогоплательщиком в течение налогового периода, строка 110.02.017 II заполняется на основании данных бухгалтерского учета на конец соответствующего налогового периода;
в строке 110.02.017 III указывается стоимость приобретенных, в том числе безвозмездно полученных налогоплательщиком в течение налогового периода ТМЗ, выполненных работ и оказанных услуг сторонними организациями, индивидуальными предпринимателями, частными нотариусами, адвокатами. Данные, приведенные в указанной строке, не должны включать расходы, относимые на вычеты по строкам с 110.02.018 по 110.02.031 декларации. Определяется как сумма строк с 110.02.017 III А по 110.02.017 III H (сумма с 110.02.017 III А + по 110.02.017 III H):
в строке 110.02.017 III А указывается себестоимость приобретенных, безвозмездно полученных в течение отчетного налогового периода налогоплательщиком ТМЗ;
в строке 110.02.017 III B указывается стоимость финансовых услуг;
в строке 110.02.017 III С указывается стоимость рекламных услуг;
в строке 110.02.017 III D указывается стоимость консультационных услуг; в строке 110.02.017 III E указывается стоимость маркетинговых услуг;
в строке 110.02.017 III F указывается стоимость дизайнерских услуг;
в строке 110.02.017 III G указывается стоимость инжиниринговых услуг;
в строке 110.02.017 III H указываются расходы на приобретение прочих работ и услуг;

15) 110.02.015 жолында ТМҚ бағалаудың өзге әдісіне көшу кезінде қалыптасқан оң немесе теріс айырма көрсетіледі;
16) 110.02.016 жолында 110.02.013 пен 110.02.014 жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалған, 110.02.015 жолына ұлғайтылған (егер бұл жолдың мәні оң болған жағдайда) немесе 110.02.015 жолына (110.02.013 – 110.02.014 + немесе – 110.02.015) кемітілген (егер бұл жолдың мәні теріс болған жағдайда) түзету ескеріле отырып, жылдық жиынтық табыс көрсетіледі.
31. "Шегерімдер" деген бөлімде:
1) 110.02.017 жолында Салық кодексінің 242-бабының 1-тармағына сәйкес және 110.02.017 I – 110.02.017 II + 110.02.017 III + 110.02.017 IV + 110.02.017 V – 110.02.017 VI – 110.02.017 VII – 110.02.017 VIII – 110.02.017 IX (110.02.017 I – 110.02.017 II + 110.02.017 III + 110.02.017 IV + 110.02.017 V – 110.02.017 VI – 110.02.017 VII – 110.02.017 VIII – 110.02.017 IX) ретінде айқындалатын шегерімге жатқызылатын сатылған (пайдаланған) тауарлардың, сатып алынған және өтеусіз алынған жұмыстар, қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі:
110.02.017 I жолында салық кезеңінің басына ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі. Бастапқы декларацияда көрсетілген жол салық кезеңінің басына бухгалтерлік баланс бойынша айқындалған деректерге сәйкес толтырылады. Өзінің бастапқы декларациясын беретін салық төлеушіде салық кезеңінің басында ТМҚ болмауы мүмкін;
110.02.017 IІ жолында салық кезеңінің соңына бухгалтерлік баланс деректеріне сәйкес толтырылады. Бұл ретте, көрсетілген жолда оны сатудан алынған табыстар салық кезеңінде салық салу мақсатында танылған, жылдың соңында ТМҚ қалдықтарында есепке алынатын және жолдағы (мысалы, FAS-порт шарттарындағы тауарларды сату) тауардың құны көрсетілмейді. Салық кезеңінің ішінде салық төлеуші берген тарату декларациясында 110.02.017 II жолы тиісті салық кезеңінің соңына бухгалтерлік есеп деректерінің негізінде толтырылады;
110.02.017 III жолында салық төлеуші салық кезеңінің барысында сатып алған, оның ішінде тегін алған ТМҚ, тарапты ұйымдар, дара кәсіпкерлер, жеке нотариустар, адвокаттар орындаған жұмыстар мен көрсеткен қызметтердің құны көрсетіледі. Осы жолда келтірілген деректер декларацияның 110.02.018 жолынан бастап 110.02.031 жолына дейінгі жолдар бойынша шегерімге жатқызылатын шығыстарды қамтымауы тиіс. 110.02.017 III А жолдан бастап 110.02.017 III H жолға дейінгі жолдардың (110.02.017 III А бастап + 110.02.017 III H бойынша сома) сомалары ретінде айқындалады:
110.02.017 III А жолында салық төлеушінің есепті салық кезеңде сатып алған, өтеусіз алған ТМҚ құны көрсетіледі;
110.02.017 IІІ B жолында қаржылық қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
110.02.017 IІІ C жолында жарнамалық қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
110.02.017 IІІ D жолында консультациялық қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
110.02.017 IІІ Е жолында маркетингтік қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
110.02.017 IІІ F жолында дизайнерлік қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
110.02.017 IІІ G жолында инжинирингтік қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
110.02.017 IІІ Н жолында өзге де жұмыстар мен қызмет көрсетулерді сатып алуға шығыстар көрсетіледі;

в строке 110.02.017 IV указываются расходы по начисленным доходам работников и иным выплатам физическим лицам, относимые на вычет в соответствии со статьей 110 Налогового кодекса, за исключением расходов по начисленным доходам работников:
отражаемых по строке 110.02.023 и представляющих собой превышение размеров суточных, установленных подпунктом 4) пункта 2 статьи 319 Налогового кодекса;
включаемых в первоначальную стоимость фиксированных активов, объектов преференций;
признаваемых последующими расходами в соответствии с пунктом 3 статьи 273 Налогового кодекса;
включаемых в первоначальную стоимость активов, не подлежащих амортизации, в соответствии со статьей 87 Налогового кодекса;
в строке 110.02.017 V указывается стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, признаваемые расходами будущих периодов в предыдущих налоговых периодах и относимые на вычеты в отчетном налоговом периоде;
в строке 110.02.017 VI указывается фактическая стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, признаваемые последующими расходами, налоговый учет которых производится в соответствии со статьей 273 Налогового кодекса;
в строке 110.02.017 VII указывается фактическая стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, включаемые в первоначальную стоимость фиксированных активов, объектов преференций и активов, не подлежащих амортизации;
в строке 110.02.017 VIII указывается стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, не относимые на вычеты на основании статьи 264 Налогового кодекса, за исключением стоимости, отражаемой по строке 110.02.017 VI;
в строке 110.02.017 IX указывается стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, признаваемые расходами будущих периодов и подлежащие отнесению на вычеты в последующие налоговые периоды;
2) в строке 110.02.018 указывается общая сумма штрафов, пени, неустоек, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 7 статьи 243 Налогового кодекса;
3) в строке 110.02.019 указывается сумма налога на добавленную стоимость относимая на вычеты в соответствии с пунктом 9 статьи 243 Налогового кодекса;
4) в строке 110.02.020 указывается сумма расходов налогоплательщика по начисленным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 14-1 статьи 100 Налогового кодекса;
5) в строке 110.02.021 указывается общая сумма вознаграждений, относимая на вычеты в соответствии со статьей 246 Налогового кодекса;
6) в строке 110.02.022 указываются суммы компенсаций при служебных командировках, относимые на вычет в соответствии со статьей 244 Налогового кодекса;

110.02.017 IV жолында Салық кодексінің 110-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын жұмыскерлерідің есептелген табыстары және жеке тұлғалардың басқа да төлемдері бойынша шығындар көрсетіледі;
110.02.023 жолы бойынша көрсетілетін және Салық кодексінің 319-бабы 2-тармағының 4) тармақшасында беліленген тәуліктік мөлшерінің асып кетуін білдіретін;
тіркелген активтердің, преференциялар объектілерінің бастапқы құнына енетін;
Салық кодексінің 273-бабының 3-тармағына сәйкес кейінгі шығыстар ретінде танылатын:
Салық кодексінің 87-бабына сәйкес амортизацияға жатпайтын активтердің бастапқы құнына енетін;
110.02.017 V жолында өткен салық кезеңдерінде алдағы кезеңдер шығыстары ретінде танылатын және есепті салық кезеңінде шегерімдерге жатқызылатын жұмыстар мен қызметтердің құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
110.02.017 VI жолында кейінгі шығыстар болып танылған, салық есебі Салық кодексінің 273-бабына сәйкес жүргізілетін жұмыстар мен қызметтердің нақты құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
110.02.017 VII жолында жұмыстар мен қызметтердің құны, амортизацияға жатпайтын преференциялар объектілері мен активтердің бастапқы құнына енетін, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
110.02.017 VIII жолында 110.02.017 VI жолы бойынша көрсетілетін құнды қоспағанда, Салық кодексінің 264-бабының негізінде шегерімдерге жатқызылмайтын, жұмыстар мен қызметтердің нақты құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
110.02.017 IX жолында алдағы кезеңдердің шығыстары ретінде танылатын және кейінгі салық кезеңдерінде шегерімдерге жатқызылуы тиіс жұмыстар мен қызметтердің нақты құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
2) 110.02.018 жолында Салық кодексінің 243-бабының 7-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын айыппұлдардың, өсімпұлдардың, тұрақсыздық айыптарының жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 110.02.019 жолында Салық кодексінің 243-бабының 9-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
4) 110.02.020 жолында Салық кодексінің 100-бабының 14-1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын салық төлеушінің Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына есептелген әлеуметтік аударымдар бойынша шығыстар сомасы көрсетіледі;
5) 110.02.021 жолында Салық кодексінің 246-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі;
6) 110.02.022 жолында Салық кодексінің 244-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын қызметтік іссапарлар кезіндегі өтемақы сомалары көрсетіледі;

7) в строке 110.02.023 указываются выплаченные сомнительные обязательства, относимые на вычет в соответствии со статьей 247 Налогового кодекса, в том числе сумма выплаченных обязательств, ранее признанных доходом в соответствии со статьей 229 Налогового кодекса, относимая на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 247 Налогового кодекса;
8) в строке 110.02.024 указываются сомнительные требования, относимые на вычет в соответствии со статьей 248 Налогового кодекса;
9) в строке 110.02.025 указываются страховые премии, подлежащие уплате или уплаченные страхователем по договорам страхования, за исключением страховых премий по договорам накопительного страхования, относимые на вычет в соответствии с пунктом 1 статьи 256 Налогового кодекса;
10) в строке 110.02.026 указываются превышение суммы отрицательной курсовой разницы над суммой положительной курсовой разницы, относимое на вычет в соответствии со статьей 262 Налогового кодекса;
11) в строке 110.02.027 указываются налоги и другие обязательные платежи в бюджет, относимые на вычет в соответствии со статьей 114 Налогового кодекса;
12) в строке 110.02.028 указываются вычеты по фиксированным активам, производимые в соответствии со статьями 116-122 Налогового кодекса;
13) в строке 110.02.029 указываются вычеты по инвестиционным налоговым преференциям в соответствии со статьями 274-276 Налогового кодекса;
14) в строке 110.02.030 указываются прочие расходы, относимые на вычет в соответствии с Налоговым кодексом;
15) в строке 110.02.031 указывается сумма, подлежащая отнесению на вычеты:
в строке 110.02.031 I указывается общая сумма расходов, относимая на вычет. Определяется как сумма строк с 110.02.017 по 110.02.030 (сумма с 110.02.017 по 110.02.030);
в строке 110.02.031 II указывается сумма относимая на вычет в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса сумма расходов некоммерческой организации, а также указываются расходы, подлежащие вычету, определенные в соответствии с Правилами ведения участниками МФЦА раздельного учета доходов, подлежащих освобождению от КПН и подлежащих налогообложению, а также расходов, подлежащих отнесению на вычеты, утвержденными совместным приказом МФЦА от 8 декабря 2017 года № 33, Министерства финансов Республики Казахстан от 11 декабря 2017 года № 711, Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 12 декабря 2017 года № 405;
в строке 110.02.031 III указывается сумма расходов, подлежащая отнесению на вычеты резидентами, имеющими постоянное (-ые) учреждение (-я) за пределами Республики Казахстан.

7) 110.02.023 жолында Салық кодексінің 229-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын төленген күмәнді міндеттемелер, оның ішінде Салық кодексінің 229-бабының 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын Салық кодексінің 247-бабының 2-тармағына сәйкес бұрын табыс деп танылған төленген міндеттемелердің сомасы көрсетіледі;
8) 110.02.024 жолында Салық кодексінің 248-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын күмәнді талаптар көрсетіледі;
9) 110.02.025 жолында жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақыларды қоспағанда, Салық кодексінің 256-бабының 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын сақтандыру шарттары бойынша төленуі тиіс немесе төленген сақтандыру сыйлықақылары көрсетіледі;
10) 110.02.026 жолында Салық кодексінің 262-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын оң бағамдық айырма сомасынан теріс бағамдық айырма сомасының артуы көрсетіледі;
11) 110.02.027 жолында Салық кодексінің 114-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер көрсетіледі;
12) 110.02.028 жолында Салық кодексінің 116-122-баптарына сәйкес жүргізілетін тіркелген активтер бойынша шегерімдер көрсетіледі.
13) 110.02.029 жолында Салық кодексінің 274-276-баптарына сәйкес инвестициялық салық преференциялары бойынша шегерімдер көрсетіледі;
14) 110.02.030 жолында Салық кодексіне сәйкес шегерімге жатқызылатын өзге де шығыстар көрсетіледі.
15) 110.02.031 жолында шегерімге жатқызылуы тиіс сома көрсетіледі;
110.02.031 I жолында шегерімге жатқызылуы тиіс шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 110.02.017 – 110.02. 030 бойынша (110.02.017 бастап + 110.02. 030 бойынша сома) жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалады;
110.02.031 ІІ жолында коммерциялық емес ұйымның Салық кодексінің 289-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын шығыстарының сомасы көрсетіледі, сондай-ақ "Астана" халықаралық қаржы орталығының (бұдан әрі – АХҚО) 2017 жылғы 8 желтоқсандағы № 33, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің 2017 жылғы 11 желтоқсандағы № 711 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің 2017 жылғы 11 желтоқсандағы № 405 бірлескен бұйрығымен бекітілген АХҚО қатусушыларының корпоративті табыс салығынан босатылуғы жататын және салық салуға жататын кірістердің, сондай-ақ шегерімге жатқызылатын шығыстардың бөлек есебін жүргізуі қағидаларына сәйкес айқындалған шегерімге жатқызылатын шығындар көрсетіледі.;
110.02.031 ІІІ жолында Қазақстан Республикасының шегінен тыс тұрақты мекемесі (лері) бар резиденттер шегерімге жатқызуы тиіс шығыстар сомасы көрсетіледі.

32. В разделе "Корректировка доходов и вычетов":
1) в строке 110.02.032 указывается общая сумма корректировок доходов и вычетов, производимых в соответствии со статьями 286 и 287 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 110.02.033 I и 110.02.033 II (110.02.033 I – 110.02.033 II);
в строке 110.02.032 I указывается сумма корректировки доходов, производимой в соответствии со статьями 286 и 287 Налогового кодекса;
в строке 110.02.032 II указывается сумма корректировки вычетов, производимой в соответствии со статьями 286 и 287 Налогового кодекса.
33. В разделе "Корректировка доходов и вычетов в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании:
1) в строке 110.02.033 указывается сумма корректировки доходов, производимой в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;
2) в строке 110.02.034 указывается сумма корректировки вычетов, производимой в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании.
34. В разделе "Расчет налогооблагаемого дохода":
1) в строке 110.02.035 указывается налогооблагаемый доход (убыток). Определяется как разница строк 110.02.016, 110.02.031 и 110.02.034 увеличенная на строки 110.02.032 и 110.02.033 (110.02.016 – 110.02.031 + 110.02.032 + 110.02.033 – 110.02.034);
2) в строке 110.02.036 указывается сумма доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан. В данную строку переносятся итоговые значения строк графы F формы 110.12, соответствующих коду видов деятельности "2". Строка 110.02.036 носит справочный характер;
3) в строке 110.02.037 указывается сумма дохода, подлежащего освобождению от налогообложения, в том числе:
в строке 110.02.037 I указываются доходы, освобожденные от налогообложения в соответствии с международными договорами согласно пункту 5 статьи 2 Налогового кодекса;
в строке 110.02.037 II указываются доходы, освобожденные от налогообложения в соответствии с Конституционным законом;
4) сумма дохода, подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами согласно пункту 5 статьи 2, статьям 212 и 213 Налогового кодекса;
5) в строке 110.02.038 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка) с учетом особенностей международного налогообложения. Определяется как сумма строк 110.02.035 и 110.02.036 I за минусом строки 110.02.037 (110.02.035 + 110.02.036 I – 110.02.037);
6) в строке 110.02.039 указывается общая сумма суммарной прибыли КИК и ПУ КИК, определенной в соответствии со статьей 297 Налогового кодекса, в данную строку переносится сумма, отраженная в итоговой строке графы L формы 110.10;

32. "Табыстар мен шегерімдерді түзету" деген бөлімде:
1) 110.02.032 жолында Салық кодексінің 286 және 287-баптарына сәйкес жүргізілетін табыстар мен шегерімдерді түзетулердің жалпы сомасы көрсетіледі. 110.02.033 І және 110.02.033 ІІ жолдары (110.02.033 I – 110.02.033 II) сомасының айырмасы ретінде айқындалады;
110.02.032 І жолында Салық кодексінің 286 және 287-баптарына сәйкес жүргізілетін табыстарды түзетулердің сомасы көрсетіледі;
110.02. 032 ІІ жолында Салық кодексінің 286 және 287-баптарына сәйкес жүргізілетін шегерімдерді түзетулердің сомасы көрсетіледі.
33. "Трансферттік баға белгілеу туралы заңына сәйкес табыстар мен шегерімдерді түзету" деген бөлімде:
1) 110.02.033 жолында Трансферттік баға белгілеу туралы заңына сәйкес жүргізілетін табыстарды түзетулердің сомасы көрсетіледі;
2) 110.02.034 жолында Трансферттік баға белгілеу туралы заңына сәйкес жүргізілетін шегерімдерді түзетулердің сомасы көрсетіледі.
34. "Салық салынатын табыс есебі" деген бөлімде:
1) 110.02.035 жолында салық салынатын табыс (залал) көрсетіледі. 110.02.033 және 110.02.034 (110.02.016 – 110.02.031 + 110.02.032 + 110.02. 033 - 110.02.034) жолдарына ұлғайтылған 110.02.016, 110.02.031 және 110.02.034 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады;
2) 110.02.036 жолында резидент-салық төлеуші Қазақстан Республикасынан тыс көздерден алған табыстар сомасы көрсетіледі. Аталған жолға қызмет түрінің "2" кодына сәйкес келетін 110.12 нысанының Ғ бағаны жолының жиынтық мәні көшіріледі. 110.01.036 жолы анықтамалық сипатта болады.
3) 110.02.037-жолда салық салудан босатылуы тиіс табыс сомасы көрсетіледі, оның ішінде:
110.02.037 І-жолда Салық кодексінің 2-бабы 5-тармағына сәйкес халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табыс сомасы көрсетіледі.
110.02.037 ІІ-жолда АХҚО Қазақстан Республикасының Конституциялық Заңына сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табыс сомасы көрсетіледі;
4) 110.02.038 жолында халықаралық салық салу ерекшелігі есепке ала отырып, салық салынатын табыс (шығын) сомасы көрсетіледі. 110.02.037 (110.02.035 + 110.02.036– 110.02.037) жолын алумен 110.01.035 және 110.02.036 жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
5) 110.02.039 жолында Салық кодексінің 297-бабына сәйкес анықталатын БШК және БШК ТМ жиынтық табысының жалпы сомасы көрсетіледі, аталған жолға 110.10 нысанының L бағанының қортынды жолында көрсетілген сома көшіріледі;
6) 110.02.040 жолында БШК және БШК ТМ жиынтық табысының сомасын ескере отырып, салық салынатын табыстың (шығынның) сомасы көрсетіледі; 110.02.040 жолы 110.02.038 және 110.02.039 жолдарының сомасы ретінде анықталды;

7) в строке 110.02.040 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка) с учетом суммарной прибыли КИК и ПУ КИК. Строка 110.02.040 определяется как сумма строк 110.02.038 и 110.02.039;
8) в строке 110.02.041 указываются убытки от реализации объектов незавершенного строительства, неустановленного оборудования, за исключением активов, выкупленных для государственных нужд в соответствии с законами Республики Казахстан;
9) в строке 110.02.042 указывается убыток, подлежащий переносу в соответствии с пунктом 1 статьи 300 Налогового кодекса;
10) в строке 110.02.043 указывается сумма уменьшения налогооблагаемого дохода в соответствии со статьей 288 Налогового кодекса. Строка 110.02.043 включает в себя строки 110.02.043 I и 110.02.043 II;
11) в строке 110.02.043 I указываются расходы, на которые налогоплательщик вправе уменьшить налогооблагаемый доход в соответствии с подпунктами 1) и 2) пункта 1 статьи 288 Налогового кодекса;
12) в строке 110.02.043 II указываются расходы, на которые налогоплательщик вправе уменьшить налогооблагаемый доход в соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 288 Налогового кодекса;
13) в строке 110.02.044 указывается налогооблагаемый доход с учетом уменьшения, производимого в соответствии со статьей 288 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 110.02.040 и 110.02.043. В случае если строка 110.02.043 больше строки 110.02.040, в строке 110.02.044 указывается ноль;
14) в строке 110.02.045 указываются убытки, перенесенные из предыдущих налоговых периодов;
15) в строке 110.02.046 указывается налогооблагаемый доход с учетом перенесенных убытков. Заполняется в случае, если в строке 110.02.044 отражено положительное значение. Определяется как разница строк 110.02.044 и 110.02.045. Если строка 110.02.045 больше строки 110.02.044, в строке 110.02.046 указывается ноль.
35. В разделе "Расчет налогового обязательства":
1) в строке 110.02.047 указывается ставка КПН в соответствии со статьей 313 Налогового кодекса, в процентах;
2) в строке 110.02.048 указывается сумма КПН с налогооблагаемого дохода. Определяется как произведение строк 110.02.046 и 110.02.047;
3) в строке 110.02.049 указывается сумма исчисленного КПН за налоговый период в соответствии с пунктом 1 статьи 302 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 110.02.048, 110.02.049 I, 110.02.049 II, 110.02.049 III, 110.02.049 IV, 110.02.049 V, 110.02.049 VI, 110.02.049 VII. Если полученная разница меньше ноля, то в строке 110.02.049 указывается ноль;
4) в строке 110.02.049 I указывается сумма уплаченных за пределами Республики Казахстан налогов на доходы или идентичного вида подоходного налога с доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан, которая зачитывается при уплате КПН в Республике Казахстан в соответствии со статьей 303 Налогового кодекса. В данную строку переносятся итоговые значения строк графы J формы 110.12, соответствующих коду видов деятельности "2";

7) 110.02.041 жолында Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекеттік қажеттіліктер үшін сатып алынған активтерді қоспағанда, орнатылмаған жабдықтарды, аяқталмаған құрылыс обьектілерін іске асырудан келетін шығындар көрсетіледі;
8) 110.02.042 жолында Салық кодексінің 300-бабының 1-тармағына сәйкес көшіруге жататын шығындар көрсетіледі;
9) 110.02.043 жолында Салық кодексінің 288-бабына сәйкес салық салынатын табысты төмендету сомасы көрсетіледі. 110.02.043 жолы 110.02.043 I және 110.02.043 II жолдарын қамтиды;
10) 110.02.043 I жолында Салық кодексінің 288-бабың 1-тармағының 1) және 2) тармашаларына сәйкес салық төлеушінің салық салынатын табысты төмендетуге құқылы шығындары көрсетіледі;
11) 110.02.043 II жолында Салық кодексінің 288-бабы 1-тармағының 4) тармашасына сәйкес салық төлеушінің салық салынатын табысты төмендетуге құқылы шығындары көрсетіледі;
12) 110.02.044 жолында Салық кодексінің 288-бабына сәйкес жүргізілетін төмендетуді ескере отырып, салық салынатын табыс көрсетіледі. 110.02.040 және 110.02.043 жолдарының айырмашылығы ретінде анықталады. Егер 110.02.043 жолы 110.02.040 жолынан артық болған жағдайда, 110.02.044 жолында нөл көрсетіледі;
13) 110.02.045 жолында алдыңғы салық кезеңдерінен аударылған шығындар көрсетіліді;
14) 110.02.046 жолында көшірілген шығындарды есепке ала отырып, салық салынатық табыс көрсетіледі. Егер 110.02.044 жолында оң нәтиже көрсетілген жағдайда толтырылады. 110.02.044 және 110.02.045 жолдарының айырмашылығы ретінде анықталады. Егер 110.02.045 жолы 110.02.044 жолынан артық болса, 110.02.046 жолында нөл көрсетіледі;
35. "Салық міндеттемесінің есебі" деген бөлімде:
1) 110.02.047 жолында Салық кодексінің 313-бабына сәйкес КТС мөлшерлемесі пайызбен көрсетіледі;
2) 110.02.048 жолында салық салынатын табыстың КТС сомасы көрсетіледі. 110.02.046 және 110.02.047 жолдарын жүргізу ретінде анықталады.
3) 110.02.049 жолында Салық кодексінің 302-бабының 1-тармағына сәйкес салық кезеңіне есептелген КТС сомасы көрсетіледі. 110.02.048, 110.02.049I, 110.02.049II, 110.02.049III, 110.02.049IV, 110.02.049V, 110.02.049VI, 110.02.049VII жолдарының айырмашылығы ретінде анықталады. Егер алынған айырмашылық нөлден аз болса, онда 110.02.049 жолында нөл көрсетіледі:
4) 110.02.049 I жолында Салық кодексінің 303-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында КТС төлеу кезінде ескерілетін Қазақстан Республикасынан тыс төленген табысқа салықтардың немесе резидент салық төлеуші Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден алған табыстарға соған ұқсас табыс салығының түрлерінің сомасы көрсетіледі. Аталған жолға қызмет түрінің "2" кодына сәйкес келетін, 110.12 нысанының J бағаны жолының қорытынды мәні көшіріледі;

5) в строке 110.02.049 II указывается сумма иностранного подоходного налога с финансовой прибыли КИК или ПУ КИК, исчисленная в соответствии с пунктом 4 статьи 303 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы O формы 110.10;
6) в строке 110.02.049 III указывается сумма КПН, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде выигрыша, которая в соответствии с пунктом 2 статьи 302 Налогового кодекса уменьшает сумму КПН, подлежащего уплате в бюджет;
7) в строке 110.02.049 IV указывается сумма КПН, удержанного у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, и перенесенная из предыдущих налоговых периодов в соответствии с пунктом 3 статьи 302 Налогового кодекса;
8) в строке 110.02.049 V указывается сумма КПН, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, которая в соответствии с пунктом 2 статьи 302 Налогового кодекса уменьшает сумму КПН, подлежащего уплате в бюджет;
9) в строке 110.02.049 VI указывается сумма КПН, удержанного у источника выплаты дохода в соответствии со статьей 653 Налогового кодекса;
10) в строке 110.02.049 VII указывается сумма КПН, удержанного у источника выплаты в Республике Казахстан в налоговом периоде с дохода или налогооблагаемого дохода КИК из источников в Республике Казахстан в соответствии с подпунктом 1) или 2) пункта 1 статьи 302 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы Q формы 110.10;
11) в строке 110.02.050 указывается сумма исчисленного КПН за налоговый период с учетом уменьшения. Определяется как 110.02.049 – 110.02.050 I;
12) в строке 110.02.050 I указывается сумма уменьшения КПН за налоговый период в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан;
13) в строке 110.02.051 указывается чистый доход юридического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение в соответствии с пунктом 1 статьи 652 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 110.02.046 и 110.02.048;
14) в строке 110.02.052 указывается сумма КПН на чистый доход;
15) в строке 110.02.052 I указывается сумма КПН на чистый доход, исчисленного в соответствии с пунктом 1 статьи 652 Налогового кодекса по ставке 15 процентов, определяемая как 15% от строки 110.02.051;
16) в строке 110.02.052 II указывается сумма КПН на чистый доход, исчисленный в соответствии со статьей 666 Налогового кодекса по ставке, предусмотренной международным договором. Если налогоплательщиком применяются положения международного договора в отношении КПН на чистый доход, указывается ставка КПН на чистый доход;

5) 110.02.049 II жолында Салық кодексінің 303-бабының 4-тармағына сәйкес есептелген БШК немесе БШК ТМ қаржылық табысынан шетелдік табыс салығының сомасы көрсетіледі. Аталған жолға 110.10 нысаны О бағанының қорытынды мәні көшіріледі;
6) 110.02.049 III жолында Салық кодексінің 302-бабының 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуге жататын КТС сомасын төмендететін ұтыс ретінде салық кезеңінде төлем көздерінің табысынан ұсталған КТС сомасы көрсетіледі;
7) 110.02.049 IV жолында Салық кодексінің 302-бабының 3-тармағына сәйкес алдыңғы салық кезеңдерінен аударылған және көтермелеу ретінде төлем көзінің кірісінен ұсталған КТС сомасы көрсетіледі;
8) 110.02.049 V жолында бюджетке төленуге жататын КТС сомасын төмендететін Салық кодексінің 302-бабының 2-тармағына сәйкес салық кезеңінде көтермелеу түрінде төлем көзінен ұсталған КТС сомасы көрсетіледі;
9) 110.02.049 VI жолында Салық кодексінің 653-бабына сәйкес төлем көзінен ұсталған КТС сомасы көрсетіледі;
10) 110.02.049 VII жолында Салық кодексінің 302-бабының 1-тармағының 1) немесе 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының БШК салық салынатын кірістер көздерінен немесе салық кезеңінде Қазақстан Республикасында төлем көздерінен ұсталған кірістің КТС-ның сомасы көрсетіледі. Аталған жолға 110.10 нысаны Q бағанының қорытынды мәні көшіріледі;
11) 110.02.050 жолында төмендеу есебімен салық кезеңіне КТС есептелген сомасы көрсетіледі. 110.02.049 – 110.02.050 I жолдары ретінде айқындалады;
12) 110.02.050 І жолында Қазақстан Республикасы салық заңнамасына сәйкес салық кезеңіне КТС төмендету сомасы көрсетіледі;
13) 110.02.051 жолында Салық кодексінің 652-бабы 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекеме арқылы қызметінен түскен бейрезидент заңды тұлғаның таза табысы көрсетіледі. 110.02.046 және 110.02.048 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады;
14) 110.02.052 жолында таза табысқа КТС сомасы көрсетіледі:
15) 110.02.052 І жолында 110.02.051 жолынан 15% ретінде айқындалатын 15 пайыздық мөлшерлеме бойынша Салық кодексінің 652-бабы 1-тармағына сәйкес есептелген таза табысқа КТС сомасы көрсетіледі;
16) 110.02.052 ІІ жолында Салық кодексінің 666-бабына сәйкес халықаралық шартта көзделген мөлшерлеме бойынша есептелген таза табысқа КТС сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші таза табысқа КТС-қа қатысты халықаралық шарт ережесін қолданса, таза табысқа КТС мөлшерлемесі көрсетіледі;

17) строка 110.02.052 III заполняется в случае, если заполнена строка 110.02.053 II. В данной строке указывается код страны согласно пункту 73 настоящих Правил, с которой Республикой Казахстан заключен указанный международный договор;
18) строка 110.02.052 IV заполняется в случае, если заполнена строка 110.02.053 II. В данной строке указывается наименование указанного международного договора;
19) в строке 110.02.053 указывается итоговая сумма исчисленного КПН. Определяется как (110.02.050 + 110.02.052I или 110.02.052II). Значение данной строки переносится в строку 110.00.057.
Глава 5. Пояснение по заполнению формы 110.03 - Управленческие и общеадминистративные расходы
36. Данная форма предназначена для определения суммы управленческих и общеадминистративных расходов, относимых на вычеты, в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование, и заполняется нерезидентом, осуществляющим деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, имеющим право на применение положений международного договора об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от налогообложения доходов или имущества (капитала), заключенного Республикой Казахстан (далее – международный договор).
37. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) применяемый метод отнесения указанных расходов на вычеты;
2) применяемый способ исчисления расчетного показателя при применении метода пропорционального распределения;
3) код страны, с которой заключен международный договор-код страны согласно пункту 71 настоящих Правил, с которой Республикой Казахстан заключен применяемый международный договор;
4) налоговый период налогоплательщика-нерезидента в стране резидентства (отмечается дата начала и конца указанного налогового периода);
5) поправочный коэффициент налогового периода налогоплательщика (далее – ПКНПН) в стране резидентства (отмечается размер поправочного коэффициента в случае его применения);
6) поправочный коэффициент налогового периода в Республике Казахстан от деятельности через постоянное учреждение (далее – ПКНППУ) (отмечается размер поправочного коэффициента в случае его применения).
В случае не применения поправочного коэффициента (коэффициентов), соответствующая (соответствующие) ячейка (ячейки) не заполняется (заполняются).
Поправочный коэффициент применяется при использовании метода пропорционального распределения с целью сопоставления показателей налогоплательщика от деятельности в Республике Казахстан и от его деятельности в целом в случае несоответствия налоговых периодов в Республике Казахстан и стране резидентства налогоплательщика.

17) 110.02.052 ІІІ жолы егер 110.02.053 II жолы толтырылған жағдайда толтырылады. Бұл жолға осы Қағидалардың 72-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы аталған халықаралық шарт жасасқан елдің коды көрсетіледі;
18) 110.02.052 ІV жолы егер 110.02.053 II жолы толтырылған жағдайда толтырылады. Бұл жолға аталған халықаралық шарттың атауы көрсетіледі;
19) 110.02.053 жолында есептелген КТС жиынтық сомасы көрсетіледі. (110.02.050 + 110.02.052 I немесе 110.02.052 II) жолдарының сомасы ретінде айқындалады. Осы жолдың мәні 110.00.057 жолына көшіріледі.
5-тарау. Басқару және жалпы әкімшілік шығыстар – 110.03-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
36. Бұл нысан қолданылатын салық режиміне және жер қойнауын пайдалануға келісімшарттың ережелеріне сәйкес шегерімдерге жатқызылатын басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомасын айқындауға арналған және Қазақстан Республикасымен жасалған кіріске немесе мүлікке (капиталға) салық салудан жалтарудың алдын-алу және қосарланған салық салуды болдырмау туралы халықаралық шарт ережелерін (бұдан әрі – халықаралық шарт) қолдануға құқығы бар тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасындағы қызметін жүзеге асыратын бейрезидент толтырады.
37. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) көрсетілген шығыстарды шегерімге жатқызудың қолданылатын әдісі;
2) барабар бөлу әдісін қолдану кезінде есептік көрсеткішті есептеуде қолданылатын тәсілі;
3) Халықаралық шартты жасасқан елдің коды. Осы Қағидалардың 73-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы қолданылатын халықаралық шарт жасасқан елдің коды көрсетіледі;
4) резиденттік елдегі бейрезидент салық төлеушінің салық кезеңі (көрсетілген салық кезеңінің басталу және аяқталу күні белгіленеді);
5) резиденттік елдегі салық төлеушінің салық кезеңіндегі түзету коэффицинеті (бұдан әрі – ССКТК) (түзету коэффициенті қолданылған жағдайда оның мөлшері белгіленеді);
6) тұрақты мекемесі арқылы қызметінен Қазақстан Республикасындағы салық кезеңінің түзету коэффициенті (бұдан әрі – ТМСКТК) (түзету коэффициенті қолданылған жағдайда оның мөлшері белгіленеді).
Түзету коэффициентін (коэффициенттерін) қолданбау жағдайларында тиісті торкөз (торкөздер) толтырылмайды.
Түзету коэффициенті салық төлеушінің Қазақстан Республикасындағы қызметінің көрсеткіштерін салыстыру мақсатында бөлудің барабар әдісін қолдану кезінде және Қазақстан Республикасындағы және салық төлеушінің резиденттік елдегі салық кезеңдерінің сәйкессіздіктері кезінде қолданылады.

38. ПКНПН вводится с целью приведения в соответствие продолжительности налоговых периодов налогоплательщика в стране резидентства и в Республике Казахстан для исчисления суммы управленческих и общеадминистративных расходов нерезидента, относимых на вычеты в Республике Казахстан. ПКНПН определяется как соотношение количества месяцев соответствующего налогового периода налогоплательщика в стране резидентства, входящих в рамки базового налогового периода, к общему количеству месяцев налогового периода налогоплательщика в стране резидентства. За базовый налоговый период принимается отчетный налоговый период в Республике Казахстан.
Пример 1.
Налогоплательщик применяет метод пропорционального распределения при исчислении суммы управленческих и общеадминистративных расходов, относимых на вычеты в Республике Казахстан. Расчетный показатель исчисляется по первому способу.
Налоговый период налогоплательщика в стране резидентства состоит из 15 месяцев с 1 сентября 2000 года по 31 декабря 2001 года. За базовый налоговый период принимается налоговый период налогоплательщика в Республике Казахстан, состоящий из 12 месяцев с 1 января по 31 декабря 2001 года. В рамки базового налогового периода (январь 2001 года – декабрь 2001 года) включается налоговый период налогоплательщика в стране резидентства с января по декабрь 2001 года, в данном случае ПКНПН составляет 12/15.
39. ПКНППУ вводится с целью приведения в соответствие сроков начала-конца налоговых периодов налогоплательщика в Республике Казахстан и стране резидентства при равной продолжительности указанных налоговых периодов для исчисления расчетного показателя в соответствии с положениями статьи 196 Налогового кодекса. ПКНППУ определяется как соотношение количества месяцев соответствующего налогового периода в Республике Казахстан, входящих в рамки базового налогового периода, к общему количеству месяцев налогового периода налогоплательщика в Республике Казахстан.
За базовый налоговый период принимается налоговый период налогоплательщика в стране резидентства.
Пример 2.
Налогоплательщик применяет метод пропорционального распределения при исчислении суммы управленческих и общеадминистративных расходов, относимых на вычеты в Республике Казахстан. Расчетный показатель исчисляется по первому способу.
Налоговый период в стране резидентства налогоплательщика состоит из 12 месяцев с 1 сентября 2000 года по 31 августа 2001 года. Налоговый период в Республике Казахстан состоит из 12 месяцев с 1 января по 31 декабря 2001 года.
За базовый налоговый период принимается налоговый период налогоплательщика в стране резидентства.

38. ССКТК Қазақстан Республикасында шегеруге жататын бейрезиденттің басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомасын есептеу үшін салық төлеушінің резиденттік елдегі және Қазақстан Республикасындағы салық кезеңдерінің ұзақтығын сәйкестендіру мақсатында енгізіледі. ССКТК базалық салық кезеңінің шеңберіне енетін салық төлеушінің резиденттік елдегі тиісті салық кезеңіне сәйкес келетін айлар санын салық төлеушінің резиденттік елдегі салық кезеңі айларының жалпы санына арақатынасы ретінде айқындалады. Базалық салық кезеңі ретінде Қазақстан Республикасындағы есепті салық кезеңі алынады.
1-мысал.
Салық төлеуші Қазақстан Республикасында шегеруге жататын басқару және жалпы әкімшілік шығыстар сомаларын есептеу кезінде бөлудің барабар бөлу әдісін қолданады. Есептік көрсеткіш бірінші тәсіл бойынша есептеледі.
Салық төлеушінің резиденттік елдегі салық кезеңі 2000 жылғы 1 қыркүйектен 2001 жылғы 31 желтоқсанға дейін 15 айдан тұрады. Базалық салық кезеңі ретінде 2001 жылғы 1 қаңтардан 31 желтоқсанға дейінгі 12 айдан тұратын салық төлеушінің Қазақстан Республикасындағы салық кезеңі қолданылады. Базалық салық кезеңі шеңберіне (2001 жылғы қаңтар – 2001 жылғы желтоқсан) салық төлеушінің резиденттік елдегі 2001 жылғы қаңтардан желтоқсанға дейінгі салық кезеңі енгізіледі, бұл жағдайда ССКТК 12/15-ті құрайды.
39. ТМСКТК Салық кодексінің 196-бабының ережелеріне сәйкес салық төлеушінің Қазақстан Республикасындағы және резиденттік елдегі салық кезеңдерінің басталу-аяқталу мерзімдерін көрсетілген салық кезеңдерінің ұзақтығы бірдей болған жағдайда есептік көрсеткішін есептеу үшін сәйкестендіру мақсатында енгізіледі. ТМСКТК базалық салық кезеңінің шеңберіне енетін Қазақстан Республикасындағы айлар санының салық төлеушінің Қазақстан Республикасындағы салық кезеңі айларының жалпы санының қатынасы ретінде айқындалады.
Базалық салық кезеңі ретінде салық төлеушінің резиденттік елдегі салық кезеңі алынады.
2-мысал.
Салық төлеуші Қазақстан Республикасында шегеруге жататын басқару және жалпы әкімшілік шығыстар сомаларын есептеу кезінде барабар бөлу әдісін қолданады. Есептік көрсеткіш бірінші тәсіл бойынша есептеледі.
Салық төлеушінің резиденттік елдегі салық кезеңі 2000 жылғы 1 қыркүйектен 2001 жылғы 31 тамызға дейін 12 айдан тұрады. Қазақстан Республикасындағы салық кезеңі 2001 жылғы 1 қаңтардан 31 желтоқсанға дейін 12 айдан тұрады.
Базалық салық кезеңі ретінде салық төлеушінің резиденттік елдегі салық кезеңі алынады.

В рамки базового налогового периода (сентябрь 2000 года-август 2001 года) включаются два налоговых периода в Республике Казахстан: сентябрь-декабрь 2000 года и январь-август 2001 года, соответственно, ПКНППУ1 – 4/12; ПКНППУ2 – 8/12.
40. В разделе "Расходы":
1) строка 110.03.001 предназначена для отражения суммы управленческих и общеадминистративных расходов нерезидента;
2) строка 110.03.002 предназначена для отражения расчетного показателя, используемого при применении метода пропорционального распределения;
3) строка 110.03.003 предназначена для отражения суммы управленческих и общеадминистративных расходов нерезидента, понесенных в целях получения доходов из источников в Республике Казахстан, относимых на вычеты в Республике Казахстан.
При применении метода пропорционального распределения величина строки 110.03.003А определяется как произведение показателей строк 110.03.001 А и 110.03.002 А.
При применении метода непосредственного (прямого) отнесения расходов на вычеты в строке 110.03.003 В указывается сумма управленческих и общеадминистративных расходов нерезидента, непосредственно понесенных в целях получения доходов из источников в Республике Казахстан и подтвержденных документально. Сумма расходов, указанная в строке 110.03.003 В, определяется на основании ведения раздельного учета таких расходов в бухгалтерском учете. При этом прилагается учетная политика нерезидента.
Величина строки 110.03.003 переносится в строку 110.04.006.
Глава 6. Пояснение по заполнению формы 110.04 - Расходы по реализованным товарам (работам, услугам)
41. Данная форма предназначена для определения суммы расходов по реализованным товарам, выполненным работам, оказанным услугам, подлежащей отнесению на вычеты, и суммы дохода (убытка) от изменения метода оценки активов, подлежащей включению (исключению) в (из) совокупный (-го) годовой (-го) доход (-а) в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование.
Налогоплательщик, для которого покупка, производство и реализация товаров (работ, услуг) является средством получения дохода, обязан указать стоимость ТМЗ на начало и конец отчетного налогового периода.
42. В разделе "Расходы":
1) в строке 110.04.001 стоимостью ТМЗ на начало отчетного налогового периода является стоимость ТМЗ на конец предыдущего налогового периода. Данные переносятся из соответствующей строки 110.04.002 за предыдущий налоговый период. В первоначальной Декларации указанная строка заполняется согласно данным, определенным по бухгалтерскому балансу на начало отчетного налогового периода. У налогоплательщика, подающего свою первоначальную Декларацию, ТМЗ на начало отчетного налогового периода могут отсутствовать;

Базалық салық кезеңі шеңберіне (2000 жылғы қыркүйек – 2001 жылғы тамыз) Қазақстан Республикасындағы екі салық кезеңі: 2000 жылғы қыркүйек –желтоқсан және 2001 жылғы қаңтар – тамыз, тиісінше, ТМСКТК1–4/12; ТМСКТК2 – 8/12 енеді.
40. "Шығыстар" деген бөлімде:
1) 110.10.001 жолы бейрезиденттің басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомасын көрсетуге арналған;
2) 110.10.002 жолы барабар бөлу әдісін қолданғанда пайдаланылатын есептік көрсеткішті көрсетуге арналған;
3) 110.10.003 жолы бейрезиденттің Қазақстан Республикасындағы көздерден табыс алу мақсатында шеккен, Қазақстан Республикасында шегеруге жататын басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомасын көрсетуге арналған.
Барабар бөлу әдісін қолданғанда 110.10.003 А жолының шамасы 110.10.001 А және 110.10.002 А жолдарының туындысы ретінде айқындалады.
Шығыстарды шегерулерге тікелей (тура) жатқызу әдісін қолданған кезде 110.03.003В жолда бейрезиденттің Қазақстан Республикасындағы көздерден табыс алу мақсатында тікелей шеккен және құжаттармен расталған басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомасы көрсетіледі. 110.03.003 В жолында көрсетілген шығыстар сомасы осындай шығыстарды бухгалтерлік есепте бөлек есептеу жүргізу негізінде айқындалады. Бұл ретте бейрезиденттің есеп саясаты қоса тіркеледі.
110.03.003 жолының шамасы 110.04.006 жолына көшіріледі.
6-тарау. Сатылған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шығыстар – 110.04-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
41. Бұл нысан шегерімге жатқызылуға тиіс сатылған тауарлар, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер бойынша шығыстар сомасын және қолданылатын салық режиміне және жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттардың ережелеріне сәйкес жылдық жиынтық табысқа (табыстан) енгізуге (алып тастауға) жататын активтерді бағалау әдісінің өзгеруінен түскен табыс (залал) сомасын айқындауға арналған.
Тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сатып алу, шығару мен сату кірісті алу құралы болып табылатын салық төлеушілер есепті салық кезеңінің басына және соңына ТМҚ құнын көрсетуге міндетті.
42. "Шығыстар" деген бөлімде:
1) 110.04.001 жолында есепті салық кезеңінің соңына ТМҚ құны бұрынғы салық кезеңінің соңына ТМҚ құны болып табылады. Деректер бұрынғы салық кезеңі үшін 110.04.002 тиісті жолынан көшіріледі. Бастапқы Декларацияда аталған жол есепті салық кезеңнің басына бухгалтерлік баланс бойынша айқындалған деректерге сәйкес толтырылады. Өзінің бастапқы декларациясын беретін салық төлеушіде есепті салық кезеңінің басында ТМҚ болмауы мүмкін;

2) строка 110.04.002 заполняется согласно данным бухгалтерского баланса на конец отчетного налогового периода. При этом в данной строке не отражается стоимость товара, учитываемого в остатках ТМЗ на конец года и находящегося в пути (например, реализация товаров на условии FAS-порт), доход от реализации которого признан в целях налогообложения в отчетном налоговом периоде. В ликвидационной Декларации, представляемой налогоплательщиком в течение отчетного налогового периода, строка 110.04.002 заполняется на основании данных бухгалтерского учета на конец соответствующего налогового периода;
3) в строке 110.04.003 указывается стоимость приобретенных, безвозмездно полученных в течение отчетного налогового периода налогоплательщиком материалов (сырья и материалов, покупных полуфабрикатов и комплектующих изделий, конструкций и деталей, топлива, запасных частей и др.), товаров, выполненных работ и оказанных услуг сторонними организациями и (или) индивидуальными предпринимателями для предпринимательской деятельности налогоплательщика. Определяется сложением сумм строк 110.04.003 А, 110.04.003 B, 110.04.003 C, 110.04.003 D, 110.04.003 E, 110.04.003 F, 110.04.003 H, 110.04.003 I, 110.04.003 K, 110.04.003 L, 110.04.003 M, 110.04.003 N, 110.04.003 O, 110.04.003 P, 110.04.003 Q, 110.04.003 R;
4) строка 110.04.004 предназначена для определения суммы расходов по оплате труда, подлежащей отнесению на вычеты, в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование. При этом к расходам по оплате труда относятся любые доходы работников, выплачиваемые работодателями в денежной или натуральной форме, включая доходы, предоставленные работодателем в виде материальных, социальных благ или иной материальной выгоды. Определяется как разница сумм строк 110.04.004 А, 110.04.004 В, 110.04.004 С и 110.04.004 D (110.04.004 А и 110.04.004 В и 110.04.004 С-110.04.004 D);
5) в строке 110.04.004 А указывается общая сумма начисленной заработной платы работникам;
6) в строке 110.04.004 В указываются доходы работников, определяемые в соответствии со статьей 149 Налогового кодекса, за исключением заработной платы, отраженной в строке 110.04.004 А;
7) в строке 110.04.004 С указываются расходы по оплате труда работников, не отраженные в строках 110.04.004 А и 110.04.004 В. Например, выплаты работникам в связи с реорганизацией юридического лица-работодателя, сокращением штата работников;
8) в строке 110.04.004 D указывается сумма начисленного дохода работникам, занятым на ремонте основных средств, и сумма материальных и социальных благ, предоставленных им;

2) 110.04.002 жолы есепті салық кезеңінің соңына бухгалтерлік баланс деректеріне сәйкес толтырылады. Бұл ретте, көрсетілген жолда оны сатудан алынған кірістер есепті салық кезеңінде салық салу мақсатында танылған, жылдың соңында ТМҚ қалдықтарында есепке алынатын және жолдағы (мысалы, FAS-порт шарттарындағы тауарларды сату) тауардың құны көрсетілмейді. Есепті салық кезеңінің ішінде салық төлеуші берген тарату декларациясында 110.04.002 жолы тиісті салық кезеңінің соңына бухгалтерлік есеп деректерінің негізінде толтырылады;
3) 110.04.003 жолында салық төлеушінің кәсіпкерлік қызметі үшін басқа ұйымдар және (немесе) дара кәсіпкерлердің материалдарды (шикізат пен материалдар, сатып алынатын жартылай фабрикаттар мен жинақтаушы бұйымдар, конструкциялар мен бөлшектер, отын, қосалқы бөлшектер және тағы басқалары), тауарларды, орындалған жұмыстар мен көрсетілген қызметтерді салық төлеушінің есепті салық кезеңінің ішінде сатып алған, тегін алған құны көрсетіледі. 110.04.003 А, 110.04.003 В, 110.04.003 С, 110.04.003 D, 110.04.003 E, 110.04.003 F, 110.04.003 H, 110.04.003 І, 110.04.003 K, 110.04.003 L, 110.04.003 M, 110.04.003 N, 110.04.003 O, 110.04.003 Р, 110.04.003 Q, 110.04.003 R жолдарының сомаларын қосумен айқындалады;
4) 110.04.004 жолы қолданылатын салық режиміне және жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың ережелеріне сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс еңбекақы төлеу жөніндегі шығыстар сомасын айқындауға арналған. Бұл ретте, еңбекақы төлеу жөніндегі шығыстарға материалдық, әлеуметтік игілік немесе өзге де материалдық пайда түрінде жұмыс беруші берген кірістерді қоса, ақшалай және заттай нысанда жұмыс беруші төлейтін қызметкерлердің кез-келген кірістері жатады. 110.04.004 А, 110.04.004 В, 110.04.004 С және 110.04.004 D жолдарының сомаларының айырмасы ретінде айқындалады (110.04.004 А және 110.04.004 В және 110.04.004 С – 110.04.004 D);
5) 110.04.004 А жолында қызметкерлерге есептелген еңбекақы төлемдерінің жалпы сомасы көрсетіледі;
6) 110.04.004 В жолында 110.04.004 А жолында көрсетілген еңбекақы төлемдерін қоспағанда, Салық кодексінің 149-бабына сәйкес айқындалатын қызметкерлердің табыстары көрсетіледі;
7) 110.04.004 С жолында 110.04.004 А және 110.04.004 В жолдарында көрсетілмеген қызметкерлердің еңбекақылары бойынша шығыстар көрсетіледі. Мысалы: жұмыс беруші заңды тұлғаны қайта құрумен, қызметкерлердің штатын қысқартумен байланысты қызметкерлерге төлемдер;
8) 110.04.004 D жолында негізгі қаражаттарды жөндеуге қызметкерлерге есептелген кіріс сомасы мен оларға берілген материалдық және әлеуметтік игіліктердің сомасы көрсетіледі;

9) в строке 110.04.005 указывается сумма всех других расходов по производству и реализации товаров (работ, услуг), не учтенных в строке 110.04.003, определяемая как сумма строк 110.04.005 А, 110.04.005 F и 110.04.005 G;
10) в строке 110.04.005 A указывается общая сумма командировочных расходов, определяемая как сумма строк с 110.04.005 В по 110.04.005 Е. В строке 110.04.005 В отражается сумма фактически произведенных расходов на проезд к месту командировки и обратно, включая оплату расходов за бронь. В строке 110.04.005 С отражается сумма фактически произведенных расходов на наем жилого помещения, включая оплату расходов за бронь. В строках 110.04.005 D и 110.04.005 Е отражаются соответствующие суммы выплачиваемых суточных по командировкам в пределах и за пределами Республики Казахстан в пределах норм, установленных Правительством Республики Казахстан, в соответствии с применимым налоговым законодательством;
11) в строке 110.04.005 F указывается сумма фактически произведенных представительских расходов в соответствии с применимым налоговым законодательством;
12) в строке 110.04.005 G указывается сумма расходов будущих периодов, относимая на расходы отчетного налогового периода.
Данные, приводимые в строках с 110.04.003 по 110.04.005, не должны повторять данные, отраженные в строках с 110.01.026 по 110.01.037;
13) в строке 110.04.006 указывается сумма управленческих и общеадминистративных расходов налогоплательщика-нерезидента, относимых на вычеты в соответствии с применимым налоговым законодательством и заполняется налогоплательщиком-нерезидентом, осуществляющим деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, имеющим право на применение положений международного договора об избежании двойного налогообложения. Данная сумма переносится из строки 110.03.003;
14) в строке 110.04.007 указывается итоговая сумма ТМЗ и других расходов, включенных в расходы по реализованным товарам (работам, услугам), (110.04.001 – 110.04.002) и сумма строк с 110.04.003 по 110.04.006;
15) в строке 110.04.008 указывается фактическая стоимость ТМЗ, работ и услуг, использованных для проведения ремонтных работ согласно статье 113 Налогового кодекса;
16) в строке 110.04.009 указывается фактическая стоимость ТМЗ, работ и услуг, направленных в незавершенное строительство;
17) в строке 110.04.010 указывается стоимость ТМЗ, работ и услуг, использованных не в целях получения совокупного годового дохода;
18) в строке 110.04.011 указывается сумма расходов будущих периодов на конец налогового периода;

9) 110.04.005 жолында 110.04.005 А, 110.04.005 F және 110.04.005 G жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, 110.04.003 жолында ескерілмеген тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) шығару мен сату бойынша шығыстардың барлық басқа да сомалары көрсетіледі;
10) 110.04.005 А жолында 110.04.005 В-дан 110.04.005 Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, іссапар шығыстарының жалпы сомасы көрсетіледі. 110.04.005 В жолында бронь үшін шығыстарға төлемді қоса алғанда, іссапар орнына және кері жолға нақты жүргізілген шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 110.04.005 С жолында бронь үшін шығыстарға төлемді қоса, тұрғын үй-жайды жалдауға нақты жүргізілген шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 110.04.005 D және 110.04.005 E жолдарында жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт жасалған сәтте қолданыста болған салық заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген нормалар шегінде Қазақстан Республикасының аумағында және одан тысқары іссапарлар бойынша тәуліктік төленетін тиісті сома көрсетіледі;
11) 110.04.005 F жолында нақты жүргізілген өкілдік шығыстардың сомасы көрсетіледі;
12) 110.04.005 G жолында есепті салық кезеңінің шығыстарына жататын алдағы кезеңдердің шығыстарының сомасы көрсетіледі және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
110.04.003 – 110.04.005 жолдарында келтірілген деректер 110.01.026 –110.01.037 жолдарында көрсетілген деректерді қайталамауы тиіс;
13) 110.04.006 жолында Салық кодексінің 195-197-баптарына сәйкес шегерімдерге жатқызылатын бейрезидент салық төлеушінің басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомалары көрсетіледі және қосарланған салық салуды болдырмау туралы халықаралық шарттың ережелерін қолдануға құқығы бар Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын бейрезидент салық төлеуші толтырады. Көрсетілген сома 110.03.003 жолынан көшіріледі;
14) 110.04.007 жолында сатылған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шығысқа қосылған ТМҚ және басқа да шығыстардың жиынтық сомасы, (110.04.001 – 110.04.002) және 110.04.003 – 110.04.006 аралығындағы жолдардың сомасы көрсетіледі;
15) 110.04.008 жолында Салық кодексінің 113-бабына сәйкес жөндеу жұмыстарын жүргізу үшін пайдаланылған ТМҚ, жұмыстар мен қызмет көрсетулердің нақты құны көрсетіледі;
16) 110.04.009 жолында аяқталмаған құрылысқа жіберілген ТМҚ, жұмыстар мен қызметтердің нақты құны көрсетіледі;
17) 110.04.010 жолында жылдық жиынтық кірісті алу мақсатында емес пайдаланылған ТМҚ, жұмыстар мен қызметтердің құны көрсетіледі;
18) 110.04.011 жолында салық кезеңінің соңына алдағы кезеңдердің шығыстарының сомасы көрсетіледі;

19) в строке 110.04.012 указывается общая сумма расходов по реализованным товарам (работам, услугам), определяемая вычитанием сумм строк 110.04.008, 110.04.009 и 110.04.010 из суммы строки 110.04.007 (110.04.007 – 110.04.008 – 110.04.009 – 110.04.010);
20) в строке 110.04.013 А указывается применяемый метод оценки себестоимости ТМЗ на конец отчетного налогового периода. Ячейка, предназначенная для отражения оценки себестоимости по методу "ЛИФО", не подлежит заполнению;
21) в строке 110.04.013 В указывается факт изменения используемого метода оценки. Данная строка заполняется налогоплательщиком при изменении им метода оценки себестоимости ТМЗ;
22) в строке 110.04.014 отражается сумма полученного дохода (убытка) при изменении метода оценки себестоимости ТМЗ, определяемая вычитанием суммы строки 110.04.013 D из суммы строки 110.04.013 С (110.04.013 D – 110.04.013 С).
Величина строки 110.04.012 переносится в строку 110.01.026.
Величина строки 110.04.014 переносится в строку 110.01.024 G.
Глава 7. Пояснение по заполнению формы 110.05 - Расходы на геологическое изучение, разведку и подготовительные работы к добыче природных ресурсов и другие расходы недропользователей
43. Данная форма предназначена для определения суммы расходов, произведенных недропользователем до момента начала добычи после коммерческого обнаружения на геологическое изучение, разведку и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователей, подлежащих отнесению на вычеты в соответствии с применимым налоговым законодательством, либо в соответствии положениями контрактов на недропользование.
44. В разделе "Расходы на геологическое изучение, разведку и подготовительные работы к добыче природных ресурсов":
1) строка 110.05.001 предназначена для отражения суммы расходов на геологическое изучение;
2) строка 110.05.002 предназначена для отражения суммы расходов на разведку и подготовительные работы к добыче полезных ископаемых в период оценки и обустройства;
3) строка 110.05.003 предназначена для отражения суммы общих административных расходов;
4) в строке 110.05.004 А указывается сумма выплаченного подписного бонуса;
5) в строке 110.05.004 В указывается сумма выплаченного бонуса коммерческого обнаружения;
6) строка 110.05.004 С заполняется недропользователями, которые являются плательщиками бонуса добычи согласно условиям контрактов на недропользование;
7) строка 110.05.005 заполняется недропользователями, которые являются плательщиками исторических затрат, согласно условиям контрактов на недропользование;

19) 110.04.012 жолында 110.04.007 жолының сомасынан 110.04.008, 110.04.009 және 110.04.010 жолдарының сомасын шегерумен айқындалатын сатылған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
20) 110.04.013А жолында есепті салық кезеңінің соңына ТМҚ өзіндік құнын бағалаудың қолданылатын әдісі көрсетіледі. "ЛИФО" әдісі бойынша өзіндік құнын бағалауды көрсетуге арналған торкөз толтырылуға жатпайды;
21) 110.04.013В жолында пайдаланылатын бағалау әдісінің өзгеру фактісі көрсетіледі. Осы жолды ТМҚ өзіндік құнын олардың бағалау әдісін өзгертуі кезінде салық төлеуші толтырады;
22) 110.04.014 жолында 110.04.013C жолының сомасынан 110.04.013 D жолының сомасын шегерумен (110.04.013 D – 110.04.013 С) айқындалатын ТМҚ өзіндік құнының бағалау әдісінің өзгеруі кезінде алынған кіріс (залал) сомасы көрсетіледі.
110.04.012 жолының шамасы 110.01.026 жолына көшіріледі.
110.04.014 жолының шамасы 110.01.024 G жолына көшіріледі.
7-тарау. Геологиялық зерттеуге, барлауға және табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстар және жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстары – 110.05-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
43. Бұл нысан Салық кодексінің 258-бабына сәйкес немесе жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт ережелеріне сәйкес шегерімдерге жатқызылуға жататын жер қойнауын пайдаланушының коммерциялық табудан кейін өндіру басталған уақытқа дейін геологиялық зерттеу мен барлауға, табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына жұмсаған шығыстарын, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарын айқындауға арналған.
44. "Геологиялық зерттеуге, барлауға және табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстар" деген бөлімде:
1) 110.05.001 жолы геологиялық зерттеуге шығыстардың сомасын көрсетуге арналған;
2) 110.105.002 жолы бағалау және орналастыру кезеңінде барлау мен пайдалы қазбаларды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстардың сомасын көрсетуге арналған;
3) 110.05.003 жолы жалпы әкімшілік шығыстардың сомасын көрсетуге арналған;
4) 110.05.004 А жолында қол қойылатын төленген бонус сомасы көрсетіледі;
5) 110.05.004 В жолында коммерциялық табылудың төленген бонусының сомасы көрсетіледі;
6) 110.05.004 С жолын жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар талаптарына сәйкес өндіру бонусын төлеушілер болып табылатын жер қойнауын пайдаланушылар толтырады;
7) 110.05.005 жолын жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар талаптарына сәйкес тарихи шығыстарды төлеушілер болып табылатын жер қойнауын пайдаланушылар толтырады;

8) в строке 110.05.006 указываются иные расходы, подлежащие вычету в соответствии с пунктом 1 статьи 101 Налогового кодекса, кроме расходов по реализации добытых полезных ископаемых;
9) в строке 110.05.007 указывается общая сумма расходов на геологическое изучение, разведку и подготовительные работы к добыче природных ископаемых и других расходов налогоплательщика, определяемая как сумма строк с 110.05.001 по 110.05.006;
10) в строке 110.05.008 указывается сумма доходов, полученных недропользователем по деятельности, осуществляемой в рамках заключенного контракта в период проведения геологического изучения, разведки и подготовительных работ к добыче природных ресурсов до момента начала добычи после коммерческого обнаружения;
11) в строке 110.05.008 А указывается сумма доходов от передачи права недропользования;
12) в строке 110.05.009 указывается сумма доходов из строки 110.05.008, на которые не уменьшается сумма расходов, указываемая в строке 110.05.007. Определяется как сумма строк 110.05.010 и 110.05.011;
13) в строке 110.05.010 указывается общая сумма доходов, полученных недропользователем при реализации полезных ископаемых;
14) в строке 110.05.011 указывается общая сумма доходов, подлежащих исключению из совокупного годового дохода. Определяется как сумма строк с 110.05.011 А по 110.05.011 J;
15) в строке 110.05.012 указывается общая сумма доходов, на которую уменьшается сумма расходов, полученная в строке 110.05.007. Определяется как разница строк 110.05.008 и 110.05.009;
16) в строке 110.05.013 указывается сумма расходов на геологическое изучение, разведку и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, подлежащая отнесению на вычеты, полученная как положительная разница строк 110.05.007 и 110.05.012.
В случае если по строке 110.05.013 получено отрицательное значение, указанная сумма признается доходом от корректировки расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователей.
45. В разделе "Расходы на приобретение основных средств и нематериальных активов":
1) строка 110.05.014 предназначена для отражения сумм расходов на приобретение основных средств и нематериальных активов. Определяется сложением сумм строк 110.05.014 А и 110.05.014 В;
2) строка 110.05.014 А предназначена для отражения сумм расходов на приобретение основных средств;
3) строка 110.05.014 В предназначена для отражения сумм расходов на приобретение нематериальных активов, включая расходы на приобретение права недропользования.

8) 110.05.006 жолында өндірілген пайдалы қазбаларды сату бойынша шығыстардан басқа Салық кодексінің 101-бабының 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын өзге шығыстар көрсетіледі;
9) 110.05.007 жолында 110.05.001 – 110.05.006 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын пайдалы қазбаларды өндіруге дайындық жұмыстары мен барлауға, геологиялық зерттеуге шығыстардың жалпы сомасы және салық төлеушінің басқа да шығыстары көрсетіледі;
10) 110.05.008 жолында коммерциялық табудан кейін өндіру басталған уақытқа дейін табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстары, барлау, геологиялық зерттеу өткізу кезеңіне келісімшарт жасалған шектерде жүзеге асырылатын қызмет бойынша жер қойнауын пайдаланушы алған кірістер сомасы көрсетіледі;
11) 110.05.008 А жер қойнауын пайдалану құқығын беруден түскен табыстар сомасы көрсетіледі;
12) 110.05.009 жолында 110.05.007 жолында көрсетілген шығыстар сомасына азайтылмайтын 110.05.008 жолынан кірістер сомасы көрсетіледі. 110.05.010 және 110.05.011 жолдарының сомалары ретінде айқындалады;
13) 110.05.010 жолында пайдалы қазбаларды сату кезінде жер қойнауын пайдаланушы алған кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі;
14) 110.05.011 жолында жылдық жиынтық табыстан алып тастауға жататын кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі. 110.05.011 А – 110.05.011 J жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
15) 110.05.012 жолында 110.05.007 жолында алынған шығыстар сомасына азайтылатын кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі. 110.05.008 және 110.05.009 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады;
16) 110.05.013 жолында 110.05.007 және 110.05.012 жолдарының оң айырмасы ретінде алынған, шегерімге жатқызылуы тиіс табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстары мен геологиялық зерттеу, барлауға шығыстар сомасы көрсетіледі.
Егер 110.05.013 жолы бойынша теріс мән алынған болса, көрсетілген сома табиғи ресурстарды өндіруге геологиялық зерттеу мен дайындық жұмыстарына шыққан шығыстарға, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарына түзетулерден түскен кірістер деп танылады.
45. "Негізгі құралдар мен материалдық емес активтер сатып алуға жұмсалған шығыстар" деген бөлімде:
1) 110.05.014 жолы негізгі құралдар мен материалдық емес активтер сатып алуға жұмсалған шығыстар сомасын көрсетуге арналған. 110.18.014 А және 110.18.014 В жолдарының қосындысымен айқындалады;
2) 110.05.014 А жолы негізгі құралдар сатып алуға жұмсалған шығыстарды көрсетуге арналған;
3) 110.05.014 В жолы жер қойнауын пайдалану құқығын сатып алуды қоса алғанда, материалдық емес активтерді сатып алуға жұмсалған шығыстар сомасын көрсетуге арналған.

46. В разделе "Расходы на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, приобретение основных средств и нематериальных активов":
1) в строке 110.05.015 А указывается сумма расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, приобретение основных средств и нематериальных активов. В первом налоговом периоде действия контракта в данную строку переносится сумма, определенная в строке 110.05.013, в последующие налоговые периоды – сумма строк 110.05.013, 110.05.014 и 110.05.016 за предыдущий налоговый период;
2) в строках 110.05.015 В I указана предельная норма амортизации в размере 25 процентов;
3) в строках 110.05.015 В II указывается норма амортизации, применяемая недропользователем, но не выше предельной нормы (25 %);
4) в строках 110.05.015 С указывается сумма амортизационных отчислений, подлежащая отнесению на вычеты в отчетном налоговом периоде, определенная как произведение строк 110.05.015 А и 110.05.015 В II;
5) в строках 110.05.016 указывается сумма расходов, переносимых на следующий налоговый период, определенная как разность строк 110.05.015 А и 110.05.015 С.
47. Раздел "Расходы на обучение казахстанских кадров и развитие социальной сферы", заполняется недропользователем в соответствии с условиями контракта на недропользование и нормами законодательства:
1) в строке 110.05.017 указывается сумма расходов на обучение казахстанских кадров, развитие социальной сферы регионов определенных в рамках контракта за отчетный налоговый период;
2) строка 110.05.018 предназначена для отражения суммы фактически произведенных недропользователем расходов на обучение казахстанских кадров, развитие социальной сферы регионов за отчетный налоговый период;
3) в строке 110.05.019 указывается сумма расходов на обучение казахстанских кадров, развитие социальной сферы регионов подлежащих отнесению на вычеты. Определяется как наименьшее значение из строк 110.05.017 и 110.05.018;
4) в строке 110.05.020 указывается сумма прочих расходов, включая расходы на развитие инфраструктуры.
Величина строки 110.05.013 переносится в строку 110.01.021 в случае отражения по строке 110.05.013 отрицательного значения.
Величина строк 110.05.015 С, 110.05.019 и 110.05.020 переносится в строку 110.01.033.
Глава 8. Пояснение по заполнению формы 110.06 - Амортизационные отчисления, расходы на ремонт и другие вычеты по фиксированным активам
48. Данная форма предназначена для определения суммы амортизационных отчислений, расходов на ремонт и других вычетов по фиксированным активам в целях налогообложения, а также доходов от превышения стоимости выбывших фиксированных активов (кроме реализации активов I и II групп) над стоимостным балансом подгруппы в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование.

46. "Геологиялық зерттеуге және табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына, негізгі және материалдық емес активтерді сатып алуға жұмсалған шығыстар" деген бөлімде:
1) 110.05.015 А жолында геологиялық зерттеуге және табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына, негізгі және материалдық емес активтерді сатып алуға жұмсалған шығыстар сомасы көрсетіледі. Келісімшарт қолданысының бірінші салық кезеңінде осы жолға 110.05.013 жолында айқындалған сома, одан кейінгі салық кезеңдеріне – бұрынғы салық кезеңі үшін 110.04.013, 110.05.014, 110.05.016 жолдарында айқындалған сома көшіріледі;
2) 110.05.015 В І жолында 25 пайыздық мөлшерінде амортизацияның шекті нормасы көрсетіледі;
3) 110.05.015 В ІІ жолында шекті нормадан аспайтын (25%) жер қойнауын пайдаланушы қолданатын амортизацияның нормасы көрсетіледі;
4) 110.05.015 С жолында 110.05.015 А және 110.05.015 В ІІ жолдарының туындысы ретінде айқындалатын есепті салық кезеңіндегі шегерімге жатқызылуы тиіс амортизациялық аударымдар сомасы көрсетіледі;
5) 110.05.016 жолында 110.05.015 А және 110.05.015 С жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын келесі салық кезеңіне көшірілетін шығыстар сомасы көрсетіледі.
47. "Қазақстандық кадрларды оқытуға және әлеуметтік саланы дамытуға шығыстар" деген бөлімде жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт талаптары мен заң нормаларына сәйкес жер қойнауын пайдаланушылар толтырады:
1) 110.05.017 жолында есепті салық кезеңі үшін келісімшарт шегінде айқындалған қазақстандық кадрларды оқытуға, өңірлердің әлеуметтік саласын дамытуға шығыстар сомасы көрсетіледі;
2) 110.05.018 жолында есепті салық кезеңі үшін қазақстандық кадрларды оқытуға, өңірлердің әлеуметтік саласын дамытуға жер қойнауын пайдаланушы нақты жүргізілген шығыстардың сомасын көрсетуге арналған;
3) 110.05.019 жолында шегерімге жататын қазақстандық кадрларды оқытуға, өңірлердің әлеуметтік саласын дамытуға шығыстар сомасы көрсетіледі. 110.05.017 және 110.05.018 жолдарының ең аз мәні ретінде айқындалады;
4) 110.05.020 жолында инфрақұрылымды дамытуға шығыстарды қоса алғанда, өзге де шығыстардың сомасы көрсетіледі.
110.05.013 жолының шамасы 110.05.013 жолы бойынша теріс мән көрсетілген жағдайда 110.01.021 жолына көшіріледі.
110.05.015 С, 110.05.019 бен 110.05.020 жолдарының шамасы 110.01.033 жолына көшіріледі.
8-тарау. Тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдар, жөндеуге арналған шығыстар және басқа да шегерімдер – 110.06-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
48. Бұл нысан салық салу мақсатында тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдар сомасын, жөндеуге арналған шығыстарды және басқа да шегерімдерді, сондай-ақ қолданылатын салық режимі мен жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың ережелеріне сәйкес кіші топтың құндық балансынан есептен шыққан тіркелген активтердің (І және ІІ активтерден басқа) құн асуынан кірістерді айқындауға арналған.

49. В разделе "Здания, строения":
строка 110.06.001 предназначена для отражения вычетов по зданиям, строениям.
50. В разделе "Сооружения":
строка 110.06.002 предназначена для отражения вычетов по сооружениям.
51. В разделе "Оставшиеся подгруппы основных средств":
строка 110.06.003 предназначена для отражения вычетов по оставшимся подгруппам основных средств.
52. В разделе "Всего по основным средствам":
строка 110.06.004 предназначена для отражения итоговых сумм вычетов по основным средствам. Определяется как сумма соответствующих строк 110.06.001, 110.06.002, 110.06.003.
53. В разделах "Здания, строения", "Сооружения", "Оставшиеся подгруппы основных средств" и "Всего по основным средствам" не учитывается стоимость приобретенного технологического оборудования, которая указывается в строке 110.06.008.
54. В разделе "Нематериальные активы":
1) в строке 110.06.005 А указывается величина стоимостного баланса подгруппы нематериальных активов на начало отчетного налогового периода, которая переносится из строки 110.06.005 I за предыдущий налоговый период;
2) в строке 110.06.005 В отражается сумма переоценки нематериальных средств подгруппы, в соответствии с применимым налоговым законодательством и положениями контрактов на недропользование;
3) в строке 110.06.005 С отражается стоимость приобретенных, безвозмездно полученных, а также поступивших в качестве вкладов в уставный капитал нематериальных активов в течение отчетного налогового периода и используемых для получения совокупного годового дохода. В данной графе также отражается остаточная стоимость нематериальных активов, по которым исчислены суммы амортизационных отчислений по двойной норме амортизации согласно статье 271 Налогового кодекса;
4) в строке 110.06.005 D указывается сумма, полученная и/или подлежащая получению от реализации нематериальных активов, передачи в финансовый лизинг, в качестве вклада в уставный капитал, а также по застрахованным нематериальным активам при списании, утрате, порче, уничтожении, потере;
5) в строке 110.06.005 E определяется величина стоимостного баланса подгруппы нематериальных активов на конец отчетного налогового периода, (110.06.005 А и 110.06.005 В и 110.06.005 C – 110.06.005 D);
6) в строке 110.06.005 F указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленных за отчетный налоговый период (110.06.005 E х 110.06.005 K);
7) в строке 110.06.005 G отражается стоимостный баланс подгруппы, величина которого на конец отчетного налогового периода составляет сумму меньшую, чем 300 месячных расчетных показателей в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса или в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование;

49. "Ғимараттар, құрылыстар" деген бөлімде:
110.06.001 жолы ғимараттар, құрылыстар бойынша шегерімдерді көрсетуге арналған.
50. "Құрылыстар" бөлімінде:
110.06.002 жолы ғимараттар бойынша шегерімдерді көрсетуге арналған.
51. "Негізгі құралдардың қалған кіші топтары" деген бөлімде:
110.06.003 жолы негізгі құралдардың қалған кіші тобы бойынша шегерімдерді көрсетуге арналған.
52. "Негізгі құралдар бойынша барлығы" деген бөлімде:
110.06.004 жолы негізгі құралдар бойынша шегерімдердің жиынтық сомаларын көрсетуге арналған. 110.19.001, 110.19.002, 110.19.003 тиісті жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
53. "Ғимараттар, құрылыстар", "Құрылыстар", "Негізгі құралдардың қалған кіші топтары" және "Негізгі құралдар бойынша барлығы" деген бөлімдерінде 110.06.008 жолында көрсетілетін сатып алынған технологиялық жабдықтардың құны есепке алынбайды.
54. "Материалдық емес активтер" деген бөлімде:
1) 110.06.005 А жолында өткен салық кезеңі үшін 110.06.005 I жолынан көшірілетін есепті салық кезеңінің басындағы кіші топтың материалдық емес активтерінің құндық балансының шамасы көрсетіледі;
2) 110.06.005 В жолында салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы заңнамалық актісі мен жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттардың ережелеріне сәйкес кіші топтың материалдық емес құралдарының қайта бағалау сомасы көрсетіледі;
3) 110.06.005 С жолында есепті салық кезеңі ішінде сатып алынған, тегін алынған, сондай-ақ жарғылық капиталға салымы ретінде түскен және жылдық жиынтық табыс алу үшін пайдаланылатын материалдық емес активтердің құны көрсетіледі. Бұл бағанда, сондай-ақ Салық кодексінің 271-бабына сәйкес екі еселенген нормамен амортизациялық аударымдар сомасы есептелген материалдық емес активтердің қалдық құны көрсетіледі;
4) 110.06.005 D жолында материалдық емес активтерді өткізуден, қаржы лизингіне, жарғылық капиталға салым ретінде беруден, сондай-ақ есептен шығару, бүліну, жойылу, жоғалу кезінде сақтандырылған материалдық емес активтер бойынша алынған және/немесе алуға жататын сома көрсетіледі;
5) 110.06.005 Е жолында есепті салық кезеңінің соңындағы кіші топтың материалдық емес активтерінің құндық балансының шамасы көрсетіледі (110.06.005 А және 110.06.005 В және 110.06.005 С – 110.06.005 D);
6) 110.06.005 F жолында есепті салық кезеңі үшін есептелген амортизациялық аударымдар сомасы көрсетіледі (110.06.005 Е х 110.06.005 К);
7) 110.06.005 G жолында Салық кодексінің 272-бабына сәйкес немесе қолданылатын салық режимі мен Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың ережелеріне сәйкес есепті салық кезеңінің аяғындағы шамасы 300 айлық есептік көрсеткіштен кем соманы құрайтын кіші топтың құндық балансының құны көрсетіледі;

8) в строке 110.06.005 H отражается стоимостный баланс подгруппы на конец отчетного налогового периода, равный сумме, отраженной в строке 110.06.005 E, если на конец отчетного налогового периода все фиксированные активы данной подгруппы выбыли в соответствии со статьей 272 Налогового кодекса или в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование;
9) в строке 110.06.005 I отражается стоимостный баланс подгруппы на конец отчетного налогового периода, который определяется как стоимостный баланс подгруппы на конец отчетного налогового периода, уменьшенный на сумму амортизационных отчислений и с учетом корректировок, предусмотренных статьей 269 Налогового кодекса, (110.06.005 E – 110.06.005 F – 110.06.005 G – 110.06.005 H);
10) в строке 110.06.005 J указывается предельная норма амортизации в процентах;
11) в строке 110.06.005 K указывается применяемая налогоплательщиком норма амортизации в процентах по нематериальным активам, но не выше предельной, указанной в строке 110.06.005 J.
55. В разделе "Прочие":
1) строка 110.06.006 предназначена для отражения дохода от превышения стоимости выбывших фиксированных активов над стоимостным балансом подгруппы;
2) строка 110.06.007 предназначена для отражения суммы расходов на ремонт арендованных основных средств, произведенных арендатором и не возмещаемых арендодателем в соответствии с договором аренды, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии с Налоговым кодексом;
3) строка 110.06.008 предназначена для отражения сумм стоимости приобретенного технологического оборудования, используемого в производственных целях, в пределах норм амортизации, установленном в соответствии с законодательным актом о налогах и других обязательных платежах в бюджет и положениями контрактов на недропользование;
4) строка 110.06.009 предназначена для отражения расходов по собственному строительству со сроком эксплуатации, установленном в соответствии с законодательным актом о налогах и других обязательных платежах в бюджет и положениями контрактов на недропользование.
Величина строк 110.06.004 F и 110.06.008 С переносится в строку 110.01.037 А.
Величина строки 110.06.005 F переносится в строку 110.01.037 В.
Величина строк 110.06.004 J и 110.06.005 H переносится в строку 110.01.037 D.
Величина строк 110.06.004 I и 110.06.005 G переносится в строку 110.01.037 E.
Величина строк 110.06.004 G и 110.06.007 I переносится в строку 110.01.037 G.
Величина строки 110.06.006 переносится в строку 110.01.008.
Величина строки 110.06.008 D переносится в строку 110.01.037 Н.

8) 110.06.005 Н жолында Салық кодексінің 272-бабына сәйкес немесе қолданылатын салық режимі мен жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың ережелеріне сәйкес егер есепті салық кезеңінің аяғында осы кіші топтың барлық тіркелген активтері жойылса, 110.06.005 Е жолында көрсетілген сомаға тең есепті салық кезеңінің аяғындағы кіші топтың құндық балансының құны көрсетіледі;
9) 110.06.005 І жолында Салық кодексінің 269-бабында көзделген түзету есебімен (110.06.005 E – 110.06.005 F – 110.06.005 G – 110.06.005 Н) және амортизациялық аударымдар сомасына кемітілген есепті салық кезеңінің аяғындағы кіші топтың құндық балансының құны ретінде айқындалатын кіші топтың құндық балансы көрсетіледі.
10) 110.06.005 J жолында амортизацияның шекті нормалары пайыздарда көрсетіледі;
11) 110.06.005 К жолында салық төлеушілер қолданатын материалдық емес активтер бойынша амортизацияның нормалары, бірақ 110.19.005J жолында көрсетілген шектен жоғары емес пайызда көрсетіледі.
55. "Өзгелері" деген бөлімде:
1) 110.06.006 жолы кіші топтың құндық балансынан шығарылған тіркелген активтер құнының асып кетуінен түскен табысты көрсетуге арналған;
2) 110.06.007 жолы Салық кодексіне сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс, жалға алу келісімшартына сәйкес жалға беруші жүргізген және жалға беруші өтемеген жалға алған негізгі құралдарды жөндеуге кеткен шығыстардың сомасын көрсетуге арналған;
3) 110.06.008 жолы салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы заңнамалық акті мен жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт ережелеріне сәйкес белгіленген амортизация нормасының шегінде өндірістік мақсатта пайдаланатын сатып алған технологиялық жабдықтардың құнының сомаларын көрсетуге арналған;
4) 110.06.009 жолы салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы заңнамалық акті мен жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт ережелеріне сәйкес белгіленген пайдалану мерзімімен өз құрылысы бойынша шығыстарды көрсетуге арналған.
110.06.004 F және 110.06.008 C жолдарының шамасы 110.01.037 А жолына көшіріледі.
110.06.005 F жолының шамасы 110.01.037 В жолына көшіріледі.
110.06.004 J және 110.06.005 H жолдарының шамасы 110.01.037 D жолына көшіріледі.
110.06.004 I және 110.06.005 G жолдарының шамасы 110.01.037 Е жолына көшіріледі.
110.06.004 G және 110.06.007 I жолдарының шамасы 110.01.037 G жолына көшіріледі.
110.06.006 жолының шамасы 110.01.008 жолына көшіріледі.
110.06.008 D жолының шамасы 110.01.037 Н жолына көшіріледі.

Величина строки 110.06.009 С переносится в строку 110.01.037 I.
Глава 9. Пояснение по заполнению формы 110.07 - Амортизационные отчисления по фиксированным активам, впервые введенным в эксплуатацию
56. Данная форма предназначена для определения налогоплательщиком суммы амортизационных отчислений по фиксированным активам, впервые введенным в эксплуатацию на территории Республики Казахстан и используемым для получения совокупного годового дохода, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование.
При отнесении на вычеты налогоплательщиком амортизационных отчислений, исчисленных согласно применимому налоговому законодательству, данная форма представляется в последующие три налоговых периода для подтверждения использования фиксированных активов в целях получения совокупного годового дохода в течение трех лет.
57. В разделе "Амортизационные отчисления по фиксированным активам, впервые введенным в эксплуатацию":
строка 110.07.001 предназначена для отражения итоговых сумм по фиксированным активам, впервые введенным в эксплуатацию на территории Республики Казахстан.
Величина строки 110.07.001 В переносится в строку 110.01.037 С.
Глава 10. Пояснение по заполнению формы 110.08 - Доход, полученный в стране с льготным налогообложением
58. Данная форма предназначена для определения налогоплательщиком-резидентом общей суммы прибыли нерезидентов, расположенных и (или) зарегистрированных в странах с льготным налогообложением, включаемой в налогооблагаемый доход налогоплательщика-резидента в соответствии с применимым налоговым законодательством только при условии, если такая прибыль связана с осуществлением контрактной деятельности.
59. В разделе "Расчетные показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического лица-нерезидента, расположенного и (или) зарегистрированного в стране с льготным налогообложением, доля налогоплательщика-резидента в уставном капитале которого составляет более 10%;
3) в графе С указывается код страны резидентства налогоплательщика-нерезидента, указанного в графе В, согласно пункту 73 настоящих Правил;
4) в графе D указывается номер налоговой регистрации налогоплательщика-нерезидента, указанного в графе В, в стране резидентства;
5) в графе Е указывается доля участия налогоплательщика-резидента в уставном капитале нерезидента, указанного в графе В, в процентах;
6) в графе F указывается код валюты, по которой определена сумма прибыли нерезидента, согласно пункту 72 настоящих Правил;

110.06.009 С жолының шамасы 110.01.037 I жолына көшіріледі.
9-тарау. Алғаш рет пайдалануға енгізілген тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдар – 110.07-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
56. Бұл нысан салық төлеуші Қазақстан Республикасының аумағында алғаш рет пайдалануға енгізілген және қолданылатын салық режиміне және жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт ережелеріне сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс жылдық жиынтық табыс алу үшін пайдаланылатын тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдарды айқындауға арналған.
Есептелген амортизациялық аударымдарын салық төлеуші шегерімге жатқызған кезде, Бұл нысан үш жыл ішінде жиынтық жылдық табыс алу мақсатында тіркелген активтерді пайдалануды растау үшін келесі үш салық кезеңіне беріледі.
57. "Алғаш рет пайдалануға енгізілген тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдар" бөлімінде:
110.07.001 жолы Қазақстан Республикасының аумағында алғаш рет пайдалануға енгізілген тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
110.07.001 В жолының шамасы 110.01.037 С жолына көшіріледі.
10-тарау. Салық салуда жеңілдігі бар елде алынған табыс – 110.08-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
58. Бұл нысан резидент-салық төлеушінің Салық кодексінің 281-бабына сәйкес резидент салық төлеушінің салық салынатын табысына қосатын салық салуда жеңілдігі бар елдерде орналасқан және (немесе) тіркелген бейрезиденттің пайдаларының жалпы сомаларын, егер тек осындай пайда келісімшарт қызметін жүзеге асырумен байланысты болған кезде ғана айқындауына арналған. Салық салуда жеңілдігі бар елді айқындау көзделген.
59. "Есептік көрсеткіштер" деген бөлімде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында салық салуда жеңілдігі бар елдерде орналасқан және (немесе) тіркелген, жарғылық капиталында салық төлеуші-резиденттің үлесі 10%-дан көп үлесті құрайтын бейрезидент заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
3) С бағанында осы Қағидалардың 73-тармағына сәйкес В бағанында көрсетілген бейрезидент салық төлеушінің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында В бағанында көрсетілген бейрезидент салық төлеушінің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында резидент салық төлеушінің В бағанында көрсетілген бейрезиденттің жарғылық капиталындағы қатысу үлесі пайызда көрсетіледі;
6) F бағанында осы Қағидалардың 72-тармағына сәйкес бейрезиденттің пайда сомасы айқындалған валюта коды көрсетіледі;

7) в графе G указывается общая сумма консолидированной прибыли юридического лица нерезидента, указанного в графе В, определенной по его консолидированной финансовой отчетности, только при условии, если такая прибыль связана с осуществлением контрактной деятельности налогоплательщика, в иностранной валюте. Общая сумма прибыли нерезидента, указанного в графе В, подтверждается консолидированной финансовой отчетностью такого нерезидента, прилагаемой к данной Декларации;
8) в графе H указывается сумма прибыли, включаемой в налогооблагаемый доход налогоплательщика-резидента Республики Казахстан, которая определяется как отношение произведения данных графы G и E к 100% ((GхE)/100%), в иностранной валюте;
9) в графе I указывается сумма прибыли, указанной в графе H, пересчитанной в национальную валюту по рыночному курсу обмена валюты на последний день налогового периода юридического лица-нерезидента, указанного в графе В.
Глава 11. Пояснение по заполнению формы 110.09 - Амортизационные отчисления, расходы на ремонт и другие вычеты по капитальным затратам
60. Данная форма составляется недропользователями, налоговый режим которых определяется налоговым законодательством, действовавшим до введения Налогового кодекса от 12 июня 2001 года и предназначена для определения суммы амортизационных отчислений, расходов на ремонт и других вычетов по капитальным затратам в целях налогообложения, а также доходов от превышения стоимости выбывших основных средств над неамортизированным остатком, перенесенный с прошлого налогового года и стоимости основных средств, введенных в эксплуатацию в текущем налоговом году в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование. Недропользователь при заполнении формы 110.09, не заполняет форму 110.06.
61. В разделе "Расчетные показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается категория капитальных затрат;
3) в графе С указывается расходы на геологическое изучение, разведку и подготовительные работы до момента даты начала коммерческой добычи. После момента даты начала коммерческой добычи, графа С носит справочный характер. Расходы, указанные в форме 110.05 переносится в графу С;
4) в графе D указывается капитальные затраты, подлежащие амортизации на дату начала коммерческой добычи;
5) в графе E указывается неамортизированный остаток, перенесенный с прошлого налогового года. В году начала коммерческой деятельности данная графа должна включать в себя сумму капитальных затрат из графы D;

7) G бағанында В бағанында көрсетілген бейрезидент заңды тұлғаның оның шоғырландырылған қаржылық есептілігі бойынша айқындалған шоғырландырылған пайда сомасы, егер тек осындай пайда келісімшарт қызметін жүзеге асырумен байланысты болған кезде ғана шетел валютасында көрсетіледі. В бағанында көрсетілген бейрезиденттің пайдасының жалпы сомасы осы Декларацияға қоса берілген осындай бейрезиденттің шоғырландырылған қаржылық есептілігімен расталады;
8) Н бағанында 100% ((GхЕ)/100%) G және Е бағандарының деректерінің туындысына қатынасы ретінде айқындалатын Қазақстан Республикасының салық төлеуші-резидентінің салық салынатын кірісіне қосылатын пайда сомасы шетел валютасында көрсетіледі;
9) I бағанында В бағанында көрсетілген бейрезидент-заңды тұлғаның салық кезеңінің соңғы күніне валюта айырбасының нарықтық бағамы бойынша ұлттық валютада қайта есептелген Н бағанында көрсетілген пайда сомасы көрсетіледі.
11-тарау. Амортизациялық аударымдар, жөндеуге арналған шығыстар және күрделі шығындар бойынша басқа да шегерімдер – 110.09-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
60. Бұл нысан, салық режимі, 2001 жылғы 12 маусымдағы Салық кодексін енгізгенге дейін әрекет еткен, салық заңнамасымен айқындалатын, жер қойнауын пайдаланушылар жасайды және салық салу мақсатында күрделі шығындар бойынша басқа да шегерімдерді және жөндеуге арналған шығыстарды, амортизациялық аударымдар сомасын, сондай-ақ жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт ережелерімен және қолданылатын салық режиміне сәйкес ағымдағы салық жылында пайдалануға енгізілген, негізгі қорлардың құны және өткен салық жылынан ауыстырылған амортизацияланбаған қалдығынан шыққан негізгі қорлардың құнынан асып кетуден түскен табыстарды айқындауға арналған. Жер қойнауын пайдаланушы 110.09-нысанын толтырған жағдайда, 110.06-нысанын толтырмайды.
61. "Есептік көрсеткіштер" деген бөлімде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында күрделі шығындар санаты көрсетіледі;
3) С бағанында коммерциялық өндіру басталу күні кезеңіне дейін дайындық жұмыстарына және барлауға, геологиялық зерттеуге арналған шығыстар көрсетіледі. Коммерциялық өндіру басталу күні кезеңінен кейін, С бағаны анықтамалық сипатты білдіреді. 110.05-нысандағы көрсетілген шығыстар С бағанына көшіріледі;
4) D бағанында коммерциялық өндіру басталу күніне амортизацияға жататын, күрделі шығындар көрсетіледі;
5) E бағанында өткен салық жылынан ауыстырылған, амортизацияланбаған қалдығы көрсетіледі. Коммерциялық қызметінің басталу жылында, осы бағанға D бағанынан күрделі шығындар сомасы кіреді;

6) в графе F указывается стоимость основных средств, введенных в эксплуатацию в текущем налоговом году;
7) в графе G указывается поступления от сбыта, страховки или иные поступления от реализации за текущий налоговый год;
8) в графе H указывается амортизационный баланс на конец налогооблагаемого года, определяемая как сумма граф Е и F уменьшенное на графу G;
9) в графе I указывается предельная норма амортизации в соответствии с СРП, в процентах;
10) в графе J указывается норма амортизации, применяемые налогоплательщиком в процентах по каждой подгруппе, но не выше предельных, указанных в графе I;
11) в графе K указывается сумма амортизации, определяемая как произведение граф H и J.
Величина графы К переносится в строку 110.01.037 А;
12) в графе L указывается сумма фактических расходов на ремонт основных средств, используемых для получения совокупного годового дохода по каждой группе основных средств, подлежащая отнесению на вычеты;
13) в графе М указывается сумма ограничения в размере 10 % от стоимостного баланса группы, определяемая как произведение графы Н х 10 %;
14) в графе N указывается вычет по расходам на текущий ремонт (наименьшее значение графы L и М).
Величина графы N переносится в строку 110.04.008 и 110.01.037 G;
15) в графе О отражается разница, превышающая ограничение, на увеличение стоимостного баланса группы, определяемая как разница граф L и N;
16) в графе Р указывается стоимостной баланс группы, подлежащий вычету (стоимость строения ниже 40 МРП, стоимостной баланс категории на конец налогооблагаемого года по реализованным или ликвидированным основным средствам и со стоимостью меньше, чем 100 МРП согласно применимому налоговому законодательству.
Величина графы Р переносится в строку 110.01.037 D;
17) в графе Q указывается неамортизированный остаток, переносимый на следующий налоговый год, определяемая как разница граф Н, К и Р увеличенная на графу О.
Глава 12. Пояснение по заполнению формы 110.10 - Налогообложение финансовой прибыли контролируемой иностранной компании
62. Данная форма предназначена для отражения информации о суммах финансовой прибыли КИК или финансовой прибыли ПУ КИК, налога на прибыль с финансовой прибыли КИК или финансовой прибыли ПУ КИК, подлежащего отнесению в зачет, и КПН, удержанного у источника выплаты с дохода КИК, или КПН, уплаченного с налогооблагаемого дохода КИК, полученных из источников в Республике Казахстан.
В данном приложении не подлежит отражению финансовая прибыль КИК или финансовая прибыль ПУ КИК, подлежащая освобождению от налогообложения в Республике Казахстан в соответствии со статьей 296 Налогового кодекса, при условии наличия у налогоплательщика-резидента подтверждающих документов, определенных пунктом 2 статьи 296 Налогового кодекса.

6) F бағанында ағымдағы салық жылында пайдалануға енгізілген, негізгі құралдардың құны көрсетіледі;
7) G бағанында ағымдағы салық жылы үшін өткізуден түскен өзге де немесе сақтандырмадан, өткізуден түскен түсімдер көрсетіледі;
8) H бағанында салық салу жылының соңына амортизациялық баланс көрсетіледі, G-бағанына кемітілген Е және F бағандарының сомасы ретінде айқындалады;
9) I бағанында ӨБК-не сәйкес амортизацияның шекті нормасы, пайызда көрсетіледі;
10) J бағанында салық төлеушімен қолданылатын, I бағанында көрсетілген, әрбір тобы бойынша, бірақ шектіден жоғары емес, амортизация нормасы, пайызда көрсетіледі;
11) K бағанында амортизация сомасы көрсетіледі, H және J бағандарының туындысы ретінде айқындалады.
К жолының шамасы 110.01.037 А жолына көшіріледі;
12) L бағанында шегерімге жататын, негізгі құралдардың әрбір тобы бойынша жылдық жиынтық табысты алу үшін қолданылатын, негізгі құралдарды жөндеуге арналған нақты шығыстар сомасы көрсетіледі;
13) М бағанында топтың құндық балансынан 10% мөлшеріндегі шектеу сомасы көрсетіледі, Н х 10% бағанының туындысы ретінде айқындалады;
14) N бағанында ағымдағы жөндеуге арналған шығыстар бойынша шегерімдер көрсетіледі (L және М бағандарының ең кіші мәні).
N бағанының шамасы 110.04.008 және 110.01.037 G жолдарына көшіріледі;
15) О бағанында топтың құндық балансын ұлғайтуға, шектеуден асып кету айырмашылығы көрсетіледі (L және N бағаны);
16) Р бағанында шегерімге жататын топтың құндық балансы (40 АЕК төмен құрылыстар құны, өткізілген және таратылған негізгі құралдар бойынша салық салу жылының аяғына санаттың құндық балансы және салық заңнамасына сәйкес қолданылатын құны 100 АЕК төмен) көрсетіледі.
Р бағанының шамасы 110.01.037 D жолына көшіріледі;
17) Q бағанында келесі салық жылына ауыстырылатын, амортизацияланбаған қалдығы көрсетіледі, О-бағанына ұлғайтылған Н, К және Р бағандарының айырмасы ретінде айқындалады.
12-тарау. Бақыланатын шетелдік компанияның қаржылық кірістеріне салық салу – 110.10-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
62. Бұл форма есепке жатқызуға жататын БШК қаржылық кірісінің немесе БШК қаржылық кірісінің, БШК қаржылық кірісіне немесе БШК қаржылық кірісіне салық және БШК табысынан төленетін көзден ұсталатын КТС немесе БШК салық салатын кірісінен төленген, Қазақстан Республикасындағы көздерден алынған сомалар туралы ақпараттарды көрсетуге арналған.
Бұл қосымшада Салық кодексінің 296-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында салық салынудан босатылуға жататын, Салық Кодексінің 296 бабының 2-тармағында анықталған резидент–салық төлеушіде растайтын құжаттар болған кезде, БШК қаржылық пайдасы немесе ТМ БШК қаржылық пайдасы көрсетуге жатпайды.

63. В разделе "Информация о КИК или ПУ КИК":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается наименование каждой КИК или каждого ПУ КИК. Определения КИК и ПУ КИК даны в статье 294 Налогового кодекса;
3) в графе С указывается код страны, в которой КИК или ПУ КИК созданы (инкорпорированы), согласно пункту 73 настоящих Правил;
4) в графе D указывается номер государственной (налоговой) регистрации каждой КИК или каждого ПУ КИК в стране, где они созданы (инкорпорированы). При наличии у КИК или ПУ КИК двух регистрации: государственной и налоговой регистрации, то в данной графе необходимо указать номер налоговой регистрации;
5) в графе E указывается общий размер коэффициента прямого, косвенного, конструктивного участия или контроля налогоплательщика-резидента в каждой КИК при его прямом, косвенном, конструктивном владении или прямом, косвенном, конструктивном контроле налогоплательщика-резидента в КИК самостоятельно или через контролируемое лицо (контролируемые лица), определяемого в соответствии со статьей 294, пунктом 7 статьи 297 Налогового кодекса;
6) в графе F указывается код валюты финансовой прибыли, указанной в графе G согласно пункту 72 настоящих Правил;
7) в графе G указывается положительная величина финансовой прибыли до налогообложения каждой КИК или каждого ПУ КИК, определяемая в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 297 Налогового кодекса, в иностранной валюте;
8) в графе H указывается сумма уменьшений, произведенных из финансовой прибыли КИК или финансовой прибыли ПУ КИК в соответствии с пунктом 4 статьи 297 Налогового кодекса, в иностранной валюте, при условии наличия у налогоплательщика-резидента подтверждающих документов, определенных пунктом 10 статьи 297 Налогового кодекса.
В случае если налогоплательщик-резидент не применяет пункт 4 статьи 297 Налогового кодекса, то в данной графе указывается "0";
9) в графе I указывается сумма финансовой прибыли КИК или ПУ КИК до налогообложения с учетом уменьшений, которая определяется как разница между графами G и H (графа G - графа H), в иностранной валюте;
10) в графе J указывается положительная величина финансовой прибыли, отраженной в графе I, скорректированная с применением поправочных коэффициентов в соответствии с пунктом 5 статьи 297 Налогового кодекса. В случае если налогоплательщик-резидент не применяет пункт 5 статьи 297 Налогового кодекса, то данная графа не заполняется;
11) в графе K указывается положительная величина финансовой прибыли, подлежащей налогообложению в Республике Казахстан, в иностранной валюте, которая определяется в одном из следующих порядков:
как произведение граф J и E (графа J x графа E) в случае, если финансовая прибыль, отраженная в графе I, скорректирована с применением поправочных коэффициентов в соответствии с пунктом 5 статьи 297 Налогового кодекса;
как произведение граф I и E (графа I x графа E) в случае, если налогоплательщик-резидент не применяет пункт 5 статьи 297 Налогового кодекса;

63. "БШК немесе ТМ БШК туралы ақпарат" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында әрбір БШК немесе әрбір ТМ БШК атауы көрсетіледі. Салық Кодексінің 294-бабында БШК және БШК ТМ анықтама берілген;
3) С бағанында БШК және БШК ТМ құрылған (инкорпорацияланған) осы Қағиданың 73-тармағына сәйкес елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында олар құрылған (инкорпорацияланған) елдегі әрбір БШК немесе әрбір ТМ БШК мемлекеттік (салық) тіркеу нөмірі көрсетіледі. БШК нмесе ТМ БШК екі тіркеу болған кезде мемлекеттік және салықтық тіркеу, онда бұл бағанда салық тіркеу нөмірін көрсету қажет;
5) E бағанында тікелей, жанама, конструктивті қатысу коэффициентінің жалпы мөлшері немесе резидент – салық төлеушінің әрбір БШК бақылауы, оның тікелей, жанама, конструктивті иелігі немесе резидент – салық төлеушінің өзбетімен немесе бақылаушы тұлға (бақылайтын тұлғалар) арқылы, Салық Кодексінің 294-бабына, 297-бабы 7-тармағына сәйкес анықталатын БШК тікелей, жанама, конструктивті бақылауы көрсетіледі;
6) F бағанында осы Қағиданың 71-тармағына сәйкес G бағанында көрсетілген қаржылық пайдасыныңвалюта коды көрсетіледі;
7) G бағанында Салық Кодексінің 297-бабы 2 және 3-тармақтарына сәйкес анықталған, әрбір БШК және әрбір ТМ БШК салық салынғанға дейінгі оң шамасы шетел валютасымен көрсетіледі;
8) H бағанында Салық Кодексінің 297-бабы 4-тармағына сәйкесБШКқаржылық пайдасынан немесе БШК ТМ қаржылық пайдасынан шетел валютасымен, резидент-салық төлеушінің растайтын құжаттары болған кезде Салық Кодексінің 297-бабы 10-тармағында анықталған, азайтылған сомасы көрсетіледі.
Егер резидент-салық төлеуші Салық Кодексінің 297-бабы 4-тармағын қолданбаған жағдайда, онда бұл бағанда "0" көрсетіледі;
9) I бағанында БШК немесе БШК ТМ қаржылық пайдасының сомасы салық салынғанға дейін азайтылған есеппен, G және H бағандары (G бағаны - және H бағаны) арасындағы айырмашылық ретінде анықталатын, шетелдік валютада көрсетіледі;
10) J бағанында Салық Кодексінің 297-бабы 15-тармағына сәйкес түзету коэффиценттерді қолдана отырып, түзетілген I бағанда көрсетілген қаржылық пайданың оң шамасы көрсетіледі. Егер резидент-салық төлеуші Салық Кодексінің 297-бабы 5-тармағын қолданбаса, онда бұл баған толтырылмайды;
11) K бағанында Қазақстан Республикасында шетелдік валютада, салық салуға жататын қаржылық пайданың оң шамасы көрсетіледі, ол мына тәртіптің бірімен:
егер қаржылық пайдасы Салық Кодексінің 297-бабы 5-тарамағына сәйкес түзету коэффиценттерді қолдана отырып түзетілген, І бағанында көрсетілген жағдайда, J және E (J бағаны x E бағаны) бағандарының туындысы ретінде;
егер резидент-салық төлеуші Салық Кодексінің 297-бабы 5-тармағын қолданбаған жағдайда, I және E (I бағаны x E бағаны) бағандарының туындысы ретінде айқындалады;

12) в графе L указывается положительная величина финансовой прибыли, подлежащая налогообложению в Республике Казахстан, отраженная в графе K и пересчитанная в национальной валюте в соответствии с пунктом 6 статьи 297 Налогового кодекса;
13) в графе M указывается сумма налога на прибыль (иностранного подоходного налога) с финансовой прибыли КИК до налогообложения или финансовой прибыли ПУ КИК до налогообложения, исчисляемого в соответствии с пунктом 4 статьи 303 Налогового кодекса (с применением эффективной ставки, определяемой в соответствии с абзацем вторым подпункта 12) пункта 4 статьи 294 Налогового кодекса), в иностранной валюте, при условии наличия у налогоплательщика-резидента подтверждающих документов, указанных в пункте 4 статьи 303 Налогового кодекса. Налог на прибыль определен в соответствии со статьей 294 Налогового кодекса.
Налог на прибыль включает налог, удержанный у источника выплаты в отчетном периоде, в случае, если финансовая прибыль КИК или ПУ КИК до налогообложения включает (включала) в текущем или предыдущем периоде доходы, обложенные налогом, удержанным у источника выплаты;
14) в графе N указывается сумма налога на прибыль (иностранного подоходного налога) с финансовой прибыли КИК до налогообложения или финансовой прибыли ПУ КИК до налогообложения, исчисляемого в соответствии с пунктом 4 статьи 303 Налогового кодекса (с применением эффективной ставки, определяемой в соответствии с абзацем третьим подпункта 12) пункта 4 статьи 294 Налогового кодекса), и уплаченного в иностранном государстве за отчетный период, в иностранной валюте при условии наличия у налогоплательщика-резидента подтверждающих документов, указанных в пункте 4 статьи 303 Налогового кодекса. В случае если сумма налога на прибыль, указанная в графе M, отличается от суммы налога на прибыль, уплаченного в иностранном государстве, то в данной графе указывается сумма уплаченного налога на прибыль. В случае если финансовая прибыль КИК или финансовая прибыль ПУ КИК облагалась налогом на прибыль в двух и более иностранных государствах, то в данной графе указывается только уплаченная сумма одного налога на прибыль, у которого эффективная ставка составляет максимальную величину из эффективных ставок налога на прибыль, уплаченного в таких иностранных государствах;
15) в графе O указывается сумма налога на прибыль, подлежащая отнесению в зачет в соответствии с пунктом 4 статьи 303 Налогового кодекса, в национальной валюте при условии наличия у налогоплательщика-резидента документов, подтверждающих суммы налога на прибыль, указанные в графах M и N. В данной графе указывается сумма налога на прибыль, которая является наименьшей из сумм, указанных в графах M и N, пересчитанная в национальной валюте с применением следующего рыночного курса обмена валюты:
в случае если в данной графе подлежит отражению сумма налога на прибыль, указанного в графе M, – среднеарифметического рыночного курса обмена валюты за отчетный период;
в случае если в данной графе подлежит отражению сумма налога на прибыль, указанного в графе N, – рыночного курса обмена валюты на день уплаты такого налога на прибыль в иностранном государстве;

12) L бағанында К бағанында көрсетілген және Салық Кодексінің 297-бабы 6-тарамағына сәйкес ұлттық валютанда аударылған Қазақстан Республикасында салық салуға жататын қаржылық пайданың оң шамасы көрсетіледі;
13) M бағанында БШК қаржылық пайдасымен кірістер салығы сомасы салық салуға дейін немесе БШК ТМ қаржылық пайдасы салық салуға дейін, Салық Кодексінің 303-бабы 4-тарамағына сәйкес шетелдік валютада (Салық Кодексінің 294-бабы 4-тармағының 12) тармақшасының екінші абзацына сәйкес айқындалған тиімді мөлшерлемені қолданып) есептелген сомасы, резидент-салық төлеушіде Салық Кодексінің 303-бабы 4-тармағында көрсетілген, растайтын құжаттары болған кезде көрсетіледі. Кірістер салығы Салық Кодексінің 294-бабына сәйкес айқындалған.
Егер БШК немесе БШК ТМ қаржылық пайдасы салық салғанға дейін ағымдағы немесе алдыңғы кезеңдегі кірістер қосылса (қосылған болса), салық салынған, көздерден төлем ұсталған жағдайда, кірістер салығына төлем көздерінен ұсталынған және есеп беру мерзімінде төленген салық кіреді;
14) N бағанында БШК қаржылық пайдасымен кірістер салығы сомасы салық салуға дейін немесе БШК ТМ қаржылық пайдасы салық салуға дейін, Салық Кодексінің 303-бабы 4-тармағына сәйкес (Салық Кодексінің 294-бабы 4-тармағының 12) тармақшасының үшінші абзацына сәйкес айқындалған тиімді мөлшерлемені қолданып) есептелген және резидент – салық төлеушіде Салық Кодексінің 303-бабы 4-тармағында көрсетілген, растайтын құжаттары болған кезде, шетелдік валютамен төленген сомасы көрсетіледі. Егер М бағанында көрсетілген кіріс салығының сомасы шет мемлекетте төленген кіріс салығының сомасынан өзгеше болса, онда бұл бағанда төленген кіріс салығының сомасы көрсетіледі. Егер БШК қаржылық пайдасы немесе БШК ТМ қаржылық пайдасы екі немесе одан да көп шет мемлекетте кіріс салығы салынса, онда бұл бағанда тиімді мөлшерлеме осындай шет мемлекеттерде төленген кіріс салығының тиімді мөлшерлемесінің ең үлкен шамасын құрайтын, тек бір кіріске төленген салық сомасы көрсетіледі;
15) O бағанында Салық Кодекстің 303-бабының 4-тармағына сәйкес есепке жатқызуға болатын, М және N бағандарында көрсетілген кіріс салық сомасын растайтын резидент-салық төлеушінің құжаттары болған кезде кіріс салығы сомасы көрсетіледі. Бұл бағанда М және N бағандарында көрсетілген сомадан аз болатын, ұлттық валютада аударылған кіріс салығының сомасы валюта алмастырудың мынадай:
егер бұл бағанда М бағанында көрсетілген кіріс салығының сомасы көрсетілген жағдайда, – есептік мерзімдегі валюта айырбастаудың нарықтық орташа арифметикалық бағамын;
егер, бұл бағанда N бағанында көрсетілген кіріс салығының сомасы көрсетілген жағдайда, – шет мемлекетте осындай кіріс салығы төленген күнге валюта айырбастаудың нарықтық бағамын қолданумен көрсетіледі;

16) в графе P указываются доходы, полученные КИК из источников в Республике Казахстан, в национальной валюте;
17) в графе Q указывается сумма КПН, удержанного у источника выплаты с дохода, указанного в графе P, подлежащего вычету в соответствии с подпунктом 1) или 2) пункта 1 статьи 302 Налогового кодекса, в национальной валюте, при условии наличия у налогоплательщика-резидента подтверждающих документов, указанных в части третьей пункта 1 статьи 302 Налогового кодекса.
Графы P и Q заполняются только в случае применения налогоплательщиком-резидентом положений подпункта 1) или 2) пункта 1 статьи 302 Налогового кодекса.
Итоговое значение графы L переносится в строку 110.02.039.
Итоговое значение графы O переносится в строку 110.02.049 II.
Итоговое значение графы Q переносится в строку 110.02.049 VII.
Глава 13. Пояснение по заполнению формы 110.11 – Доходы из иностранных источников, суммы уплаченного иностранного налога и зачета
64. Данная форма предназначена для определения доходов из иностранных источников, в том числе доходов из источников в странах с льготным налогообложением, а также суммы уплаченного иностранного налога и их зачета в соответствии с положениями Налогового кодекса. Прибыль нерезидентов, зарегистрированных и (или) расположенных в государствах с льготным налогообложением, акции или доли участия в которых принадлежит резиденту, а также финансовая прибыль КИК и финансовая прибыль ПУ КИК не отражаются в данном приложении.
65. В разделе "Показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код страны согласно пункту 73 настоящих Правил. В данной графе указывается код страны резидентства нерезидента, выплачивающего доход (в случае начисления дохода от деятельности, не связанной с постоянным учреждением), либо код страны - источника дохода (в случае получения дохода от деятельности через постоянное учреждение);
3) в графе C указывается код вида дохода, указанного в графе Е, начисленного налогоплательщиком-резидентом из иностранных источников, согласно подпункту 2) пункта настоящих Правил.
В случае если налогоплательщиком-резидентом в отчетном налоговом периоде в одном иностранном государстве начислены различные виды доходов, то в данной графе указывается отдельно каждый вид начисленных доходов из источников в таком иностранном государстве;
4) в графе D указывается код валюты дохода, указанного в графе Е, согласно пункту 72 настоящих Правил.
В случае если налогоплательщиком-резидентом начислены в отчетном налоговом периоде доходы в различной валюте, то в данной графе указываются отдельно суммы начисленных доходов по каждой валюте;

16) P бағанында Қазақстан Республикасында БШК көздерінен алынған кірістер, ұлттық валютада көрсетіледі;
17) Q бағанында Салық Кодекстің 302-бабының 1-тармағының 1) немесе 2) тармақшаларына сәйкес шегерімге жататын, Салық Кодекстің 302-бабының 1-тармағының үшінші тармақшасында көрсетілген резидент-салық төлеушінің растау құжаттары болған кезде, Р бағанында көрсетілген төлем көздері кірістерінен ұсталған КТС сомасы ұлттық валютада, көрсетіледі.
P бағанында, Q резидент – салық төлеуші Салық Кодекстің 302-бабының 1-тармағының 1) немесе 2) тармақшаларының ережелерін қолданған жағдайда ғана толтырылады.
L бағаны жолдарының қорытынды мәні, 110.02.039 жолына көшіріледі.
O бағаны жолдарының қорытынды мәні, 110.02.049 II жолына көшіріледі.
Q бағаны жолдарының қорытынды мәні 110.02.049 VII жолына көшіріледі.
13-тарау. Шетелдік көздерден түсетін кірістер, төленген шетелдік салық пен есепке алу сомалары – 110.11-нысанын толтыру бойынша түсіндірме.
64. Бұл форма шетелдік көздерден түскен кірістерді, оның ішінде жеңілдікпен салық салынатын елдердегі көздерден түскен кірістерді, сондай-ақ төленген шетелдік салықтың және Салық кодексінің ережелеріне сәйкес оларды есепке алу сомаларын анықтауға арналған. Жеңілдікпен салық салынатын мемлекеттерде тіркелген және (немесе) орналасқан бейрезиденттердің пайдасы, резидентке тиесілі акциялар немесе қатысу үлестері, сондай-ақ БШК қаржылық пайдасы мен БШК ТМ қаржылық пайдасы бұл қосымшада көрсетілмейді.
65. "Көрсеткіштер" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Қағидалардың 73-тармағына сәйкес елдің коды көрсетіледі. Бұл бағанда кіріс төлейтін бейрезиденттің резиденттік елінің коды (тұрақты мекемемен байланысты емес қызметтен үскен кірісті есептеу жағдайында) немесе кіріс көзі саналатын елдің коды (тұрақты мекеме арқылы қызметтен кіріс алған жағдайда) көрсетіледі;
3) С бағанында осы Қағидалардың 74-тармағының 2) тармақшасына сәйкес шетелдік көздерден салық төлеуші-резидент есептеген, Е бағанында көрсетілген кіріс түрінің коды көрсетіледі.
Салық төлеуші-резидент есептік салықтық мерзімде бір шет мемлекетте түрлі кіріс түрлерін есептесе бұл бағанда осы шет мемлекеттегі көздердің есептелген әр кіріс түрі жеке көрсетіледі;
4) D бағанында осы Қағидалардың 72-тармағына сәйкес Е бағанында көрсетілген кіріс валютасының коды көрсетіледі.
Салық төлеуші – резидент есептік салықтық мерзімде кірістерді түрлі валютада есептесе бұл бағанда әр валюта бойынша есептелген кіріс сомалары жеке көрсетіледі;

5) в графе Е указывается сумма дохода из источников в иностранном государстве, начисленного налогоплательщиком-резидентом в течение отчетного налогового периода, который подлежит налогообложению в Республике Казахстан в соответствии с положениями Налогового кодекса, в иностранной валюте, включая:
доходы, начисленные от деятельности, не связанные с постоянным учреждением в иностранном государстве,
доходы от деятельности через постоянное учреждение в иностранном государстве,
доходы, указанные в настоящем подпункте, начисленные налогоплательщиком-резидентом из источников в государствах с льготным налогообложением.
В случае если налогоплательщик-резидент начисляет в одном иностранном государстве в одной валюте один вид дохода из нескольких источников, то в данной графе указывается общая сумма такого вида доходов, подлежащих к получению в таком иностранном государстве;
6) в графе F указывается сумма доходов, отраженных в графе E, пересчитанная в национальную валюту;
7) в графе G указывается один из следующих кодов видов деятельности:
1 – доход, указанный в графах E и F, начислен в связи с осуществлением контрактной деятельности;
2 – доход, указанный в графах E и F, начислен в связи с осуществлением внеконтрактной деятельности;
8) в графе H указывается, в том числе сумма начисленных доходов от деятельности через постоянное учреждение в иностранном государстве, включая такие доходы, начисленные налогоплательщиком-резидентом из источников в государствах с льготным налогообложением, в иностранной валюте;
9) в графе I указывается сумма доходов, отраженных в графе H, пересчитанная в национальную валюту;
10) в графе J указываются суммы иностранного подоходного налога c доходов из источников в иностранных государствах, указанных в графе Е, подлежащие зачету при уплате КПН в Республике Казахстан, в национальной валюте.
При этом размер зачитываемой суммы иностранного подоходного налога представляет собой наименьшую из следующих величин:
сумму фактически уплаченного в иностранном государстве иностранного подоходного налога с доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан;
сумму иностранного подоходного налога с доходов из источников за пределами Республики Казахстан, подлежащую уплате в иностранном государстве в соответствии с положениями международного договора Республики Казахстан;
сумму КПН с доходов из источников за пределами Республики Казахстан, исчисленную в соответствии с Налоговым кодексом;
11) в графе K указывается сумма расходов, понесенных налогоплательщиком-резидентом от деятельности в иностранном государстве через постоянное учреждение, отнесенных на вычеты, в национальной валюте;

5) Е бағанында салық төлеуші – резидент есептік салықтық мерзімде есептеген, Салық кодексінің ережелеріне сәйкес Қазақстан Республикасында шетелдік валютада келесілерге салық салынуы тиіс, шетелдік мемлекеттегі көздерден түскен кіріс сомасы көрсетіледі:
шет мемлекеттегі тұрақты мекемемен байланысты емес қызметтен есептелген кірістер,
шет мемлекетте тұрақты мекеме арқылы жүргізілетін қызметтен түскен кірістер, салық төлеуші-резидент жеңілдікпен салық салынатын мемлекеттердегі көздерден есептеген, осы тармақшада көрсетілген кірістер.
Салық төлеуші-резидент бір шет мемлекетте бірнеше көзден бір кіріс түрін бір валютамен есептесе бұл бағанда осындай шет мемлекетте алынуы тиіс кірістер түрінің жалпы сомасы көрсетіледі;
6) F бағанында ұлттық валютада қайта есептелген, Е бағанында көрсетілген кірістер сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында келесі қызмет түрлерінің кодтарының түрлері көрсетіледі:
1 – E және F бағандарында көрсетілген кіріс, келісімшарттық қызметті жүзеге асыруға байланысты есептелген;
2 – E және F бағандарында көрсетілген кіріс, келісімшарттан тыс қызметті жүзеге асыруға байланысты есептелген;
8) H бағанында шет мемлекетте тұрақты мекеме арқылы жүргізілген қызметтен есептелген кірістер сомасы, оның ішінде салық төлеуші-резиденттің жеңілдікпен салық салынатын мемлекеттердегі көздерден шетелдік валютада есептеген кірістерінің сомасы көрсетіледі;
9) I бағанында ұлттық валютамен қайта есептелген, Н бағанында көрсетілген кірістер сомасы көрсетіледі;
10) J бағанында Қазақстан Республикасында КТС төлеген кезде есепке алынуы тиіс, Е бағанында көрсетілген, шет мемлекеттердегі көздерден түскен кірістерге салынған шетелдік табыс салығының сомасы шетелдік валютамен көрсетіледі.
Бұл ретте шетелдік табыс салығының есепке алынатын сомасының мөлшері келесі шамалардың ең азын құрайды:
Салық төлеуші-резидент Қазақстан Республикасынан тыс көздерден алған кірістерден шет мемлекетте төленген шетелдік табыс салығының нақты сомасы;
Қазақстан Республикасының халықаралық келісімшартының ережелеріне сәйкес шет мемлекетте төленуі тиіс, Қазақстан Республикасынан тыс көздерден түскен кіріске салынған шетелдік табыс салығының сомасы;
Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес есептелген, Қазақстан Республикасынан тыс көздерден түскен кірістерге салынған КТС сомасы;
11) K бағанында салық төлеуші-резидент шет мемлекеттегі тұрақты мекеме арқылы жүргізген қызметінен келген, шегерімге жатқызылған шығын сомасы ұлттық валютада көрсетіледі;

12) в графе L указываются сумма управленческих и общеадминистративных расходов налогоплательщика-резидента, относимых на вычеты постоянными учреждениями за пределами Республики Казахстан, в национальной валюте;
13) итоговые значения строк графы F, соответствующих коду вида деятельности "1" и:
кодам видов доходов "2010", "2020", "2030", "2040", "2050", "2170" и "2190", переносятся в строку 110.01.001;
коду вида дохода "2060", переносятся в строку 110.01.002;
коду вида дохода "2340", переносятся в строку 110.01.003;
коду вида дохода "2350", переносятся в строку 110.01.004;
коду вида дохода "2140", переносятся в строку 110.01.005;
кодам видов дохода "2070", "2080" переносятся в строку 110.01.006;
коду вида дохода "2370", переносятся в строку 110.01.007;
коду вида дохода "2400", переносятся в строку 110.01.009;
коду вида дохода "2090", переносятся в строку 110.01.011;
коду вида дохода "2410", переносятся в строку 110.01.012;
коду вида дохода "2300", переносятся в строку 110.01.013;
коду вида дохода "2100", переносятся в строку 110.01.014;
кодам видов дохода "2110", "2120", переносятся в строку 110.01.016;
коду вида дохода "2420", переносятся в строку 110.01.017;
коду вида дохода "2280", переносятся в строку 110.01.018;
коду вида дохода "2130", переносятся в строку 110.01.019;
коду вида дохода "2430", переносятся в строку 110.01.020;
коду вида дохода "2390", переносятся в строку 110.01.021;
иным кодам видов доходов, переносятся в строку 110.01.022;
14) итоговые значения строк графы F, соответствующих коду вида деятельности "2" и:
кодам видов доходов "2010", "2020", "2030", "2040", "2050", "2170" и "2190", переносятся в строку 110.02.001;
коду вида дохода "2060", переносятся в строку 110.02.002;
коду вида дохода "2310", переносятся в строку 110.02.003;
коду вида дохода "2340", переносятся в строку 110.02.004;
коду вида дохода "2350", переносятся в строку 110.02.005;
кодам видов дохода "2070", "2080" переносятся в строку 110.02.006;
коду вида дохода "2380", переносятся в строку 110.02.007;

12) L бағанында салық төлеуші-резиденттің Қазақстан Республикасынан тыс тұрақты мекемелері шегерімге жатқызған басқарушылық және жалпы әкімшілік шығындарының сомасы ұлттық валютада көрсетіледі;
13) F бағаны жолдарының қызмет түрінің "1" кодына және:
"2010", "2020", "2030", "2040", "2050", "2170", "2190" кіріс түрлерінің кодтарына сай келетін қорытынды шамалары 150.01.001 жолына;
"2060" кіріс түрлерінің кодтарына сай келетін қорытынды шамалары 110.01.002 жолына;
"2340" кіріс түрлерінің кодтарына сай келетін қорытынды шамалары 110.01.003 жолына;
"2350" кіріс түрлерінің кодтарына сай келетін қорытынды шамалары 110.01.004 жолына;
"2140" кіріс түрлерінің кодтарына сай келетін қорытынды шамалары 110.01.005 жолына;
"2070", "2080" кіріс түрлерінің кодтарына сай келетін қорытынды шамалары 110.01.006 жолына;
"2370" кіріс түрлерінің кодтарына сай келетін қорытынды шамалары 110.01.007 жолына;
"2400" кіріс түрлерінің кодтарына сай келетін қорытынды шамалары 110.01.009 жолына;
"2090" кіріс түрлерінің кодтарына сай келетін қорытынды шамалары 110.01.011 жолына;
"2410" кіріс түрлерінің кодтарына сай келетін қорытынды шамалары 110.01.012 жолына;
"2300" кіріс түрлерінің кодтарына сай келетін қорытынды шамалары 110.01.013 жолына;
"2100" кіріс түрлерінің кодтарына сай келетін қорытынды шамалары 110.01.014 жолына;
"2110", "2120" кіріс түрлерінің кодтарына сай келетін қорытынды шамалары 110.01.016 жолына;
"2420" кіріс түрлерінің кодтарына сай келетін қорытынды шамалары 110.01.017 жолына;
"2280" кіріс түрлерінің кодтарына сай келетін қорытынды шамалары 110.01.018 жолына;
"2130" кіріс түрлерінің кодтарына сай келетін қорытынды шамалары 110.01.019 жолына;
"2430" кіріс түрлерінің кодтарына сай келетін қорытынды шамалары 110.01.020 жолына;
"2390" кіріс түрлерінің кодтарына сай келетін қорытынды шамалары 110.01.021 жолына;
басқа кіріс түрлерінің кодтарына сай келетін қорытынды шамалары 110.01.022 жолына ауыстырылады;
14) F бағаны жолдарының қызмет түрінің "2" кодына және:
"2010", "2020", "2030", "2040", "2050", "2170", "2190" кірістер түрлерінің кодтарына сай келетін қорытынды шамалары 110.02.001 жолына;
"2060" кіріс түрінің кодына сай келетін қорытынды шамалары 110.02.002 жолына;
"2310" кіріс түрінің кодына сай келетін қорытынды шамалары 110.02.003 жолына;
"2340" кіріс түрінің кодына сай келетін қорытынды шамалары 110.02.004 жолына;
"2350" кіріс түрінің кодына сай келетін қорытынды шамалары 110.02.005 жолына;
"2070", "2080" кіріс түрінің кодына сай келетін қорытынды шамалары 110.02.006 жолына;
"2380" кіріс түрінің кодына сай келетін қорытынды шамалары 110.02.007 жолына;

коду вида дохода "2090", переносятся в строку 110.02.008;
кодам видов дохода "2100", "2110", "2120" и "2280" переносятся в строку 110.02.009;
коду вида дохода "2420", переносятся в строку 110.02.010;
коду вида дохода "2330", переносятся в строку 110.02.011;
иным кодам видов доходов, переносятся в строку 110.02.012;
15) итоговые значения строк графы F, соответствующих коду вида деятельности "2", переносятся в строку 110.02.036;
16) итоговые значения строк графы J, соответствующих коду вида деятельности:
"1", переносятся в строку 110.01.052;
"2", переносятся в строку 110.02.049 I.
Глава 14. Пояснение по заполнению формы 110.12 –Доходы, полученные в МЦФА
66. Данная форма предназначена для отражения доходов, освобождаемых от обложения КПН в соответствии с пунктами 3, 4 и 7 статьи 6 Конституционного закона, за исключением доходов участников МФЦА, представляющих декларацию по форме 180.00.
67. В разделе "Доходы от оказания финансовых услуг, предусмотренных пунктом 3 статьи 6 Конституционного закона":
1) в строке 110.12.001 указывается сумма дохода от оказания банковских услуг исламского банка, определяемая в соответствии с подпунктом 1) пункта 3 статьи 6 Конституционного закона;
2) в строке 110.12.002 указывается сумма дохода от оказания услуг перестрахования и страховых брокерских услуг, определяемая в соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 6 Конституционного закона;
3) в строке 110.12.003 указывается сумма дохода от оказания услуг по инвестиционному управлению активами инвестиционных фондов, их учету и хранению, а также обеспечению выпуска, размещения, обращения, выкупа и погашения ценных бумаг инвестиционных фондов, определяемая в соответствии с подпунктом 3) пункта 3 статьи 6 Конституционного закона;
4) в строке 110.12.004 указывается сумма дохода от оказания брокерских и (или) дилерских, андеррайтинговых услуг, определяемая в соответствии с подпунктом 4) пункта 3 статьи 6 Конституционного закона;
5) в строке 110.12.005 указывается сумма дохода от оказания других финансовых услуг, определяемых актами МФЦА, определяемая в соответствии с подпунктом 5) пункта 3 статьи 6 Конституционного закона;
6) в строке 110.12.006 указывается общая сумма доходов от оказания финансовых услуг, указанных в пункте 3 статьи 6 Конституционного закона. Определяется как сумма показателей строк с 110.12.001 по 110.12.005.

"2090" кіріс түрінің кодына сай келетін қорытынды шамалары 110.02.008 жолына;
"2100", "2110", "2120", "2280" кіріс түрінің кодына сай келетін қорытынды шамалары 110.02.009 жолына;
"2420" кіріс түрінің кодына сай келетін қорытынды шамалары 110.02.010 жолына;
"2330" кіріс түрінің кодына сай келетін қорытынды шамалары 110.02.011 жолына;
басқа кіріс түрлерінің коды 110.02.012 жолына ауыстырылады;
15) F бағаны жолдарының "2" қызмет түрінің кодына сай келетін қорытынды шамалары 110.02.036 жолына ауыстырылады;
16) қызмет түрінің кодына сәйкес келетін J бағаны жолдарының қорытынды мәні:
"1" 110.01.052 жолына ауыстырылады;
"2" 110.02.049 I жолына ауыстырылады.
14-тартау. – АХҚО-да алынған табыстар -110.12-нысанын толтыру туралы түсіндірме
66. Осы нысан 180.00-нысан бойынша декларацияны тапсыратын "Астана" халықаралық қаржы орталығы қатысушыларының кірістерін қоспағанда, Конституциялық Заңның 6-бабы 3, 4 және 7-тармақтарына сәйкес корпоративтік табыс салығын салудан босатылатын табыстарды көрсетуге арналған.
67. "Конституциялық Заңның 6-бабы 3-тармағында қарастырылған қаржылық қызметтерді көрсетуден түскен табыстар" деген бөлімде:
1) 110.12.001 жолында Конституциялық Заңның 6-бабы 3-тармағының 1)тармақшасына сәйкес айқындалатын ислам банкінің банктік қызметтерін көрсетуден түскен табыстың сомасы көрсетіледі;
2) 110.12.002 жолында Конституциялық Заңның 6-бабы 3-тармағының 2)тармақшасына сәйкес айқындалатын қайта сақтандыру қызметтерін және сақтандыру брокерлік қызметтерін көрсетуден түскен табыстың сомасы көрсетіледі;
3) 110.12.003 жолында Конституциялық Заңның 6-бабы 3-тармағының 3)тармақшасына сәйкес айқындалатын инвестициялық қорлардың активтерін инвестициялық басқару, оларды есепке алу мен сақтау, сондай-ақ инвестициялық қорлардың бағалы қағаздарын шығаруды, орналастыруды, айналысын, сатып алуды және өтеуді қамтамасыз ету жөнінде қызмет көрсетуден түскен табыстың сомасы көрсетіледі;
4) 110.12.004 жолында Конституциялық Заңның 6-бабы 3-тармағының 4)тармақшасына сәйкес айқындалатын брокерлік және (немесе) дилерлік, андеррайтингтік қызметтерді көрсетуден түскен табыстың сомасы көрсетіледі;
5) 110.12.005 жолында Конституциялық Заңның 6-бабы 3-тармағының 5)тармақшасына сәйкес айқындалатын Орталықтың актілерінде айқындалатын басқа да қаржылық қызметтерді көрсетуден түскен табыстың сомасы көрсетіледі;
6) 110.12.006 жолында Конституциялық Заңның 6-бабы 3-тармағында көрсетілген қаржылық қызметтерді көрсетуден түскен табыстың барлық сомасы көрсетіледі. 110.12.001-ден бастап 110.12.005-ке дейінгі жолдардың көрсеткіштер сомасы ретінде айқындалады.

68. В разделе "Доходы от оказания сопутствующих услуг, предусмотренных пунктом 4 статьи 6 Конституционного закона":
1) в строке 110.12.007 указывается сумма дохода от оказания юридических услуг, определяемая в соответствии с пунктом 4 статьи 6 Конституционного закона;
2) в строке 110.12.008 указывается сумма дохода от оказания аудиторских услуг, определяемая в соответствии с пунктом 4 статьи 6 Конституционного закона;
3) в строке 110.12.009 указывается сумма дохода от оказания бухгалтерских услуг, определяемая в соответствии с пунктом 4 статьи 6 Конституционного закона;
4) в строке 110.12.010 указывается сумма дохода от оказания консалтинговых услуг, определяемая в соответствии с пунктом 4 статьи 6 Конституционного закона;
5) в строке 110.12.011 указывается общая сумма доходов от оказания сопутствующих услуг, указанных в пункте 4 статьи 6 Конституционного закона. Определяется как сумма показателей строк с 110.12.007 по 110.12.010.
69. В разделе "Доходы, освобождаемые от налогообложения согласно пункту 7 статьи 6 Конституционного закона":
в строке 110.12.012 указывается общая сумма доходов, освобождаемых от налогообложения согласно пункту 7 статьи 6 Конституционного закона.
70. В разделе "Всего доходов, освобождаемых от налогообложения согласно Конституционному закону":
в строке 110.12.013 указывается общая сумма доходов, освобождаемых от налогообложения согласно Конституционному закону. Определяется как 110.12.006 + 110.12.011 + 110.12.012.
Глава 14. Коды видов доходов, валют, стран, международных соглашений
71. При заполнении Декларации используется следующая кодировка видов доходов:
1) доходы из источников в Республике Казахстан:
1010 – доходы от реализации товаров на территории Республики Казахстан, а также доход от реализации товаров, находящихся в Республике Казахстан, за ее пределы в рамках осуществления внешнеторговой деятельности;
1020 – доходы от выполнения работ, оказания услуг на территории Республики Казахстан;
1030 – доход от оказания управленческих, финансовых, консультационных, инжиниринговых, маркетинговых, аудиторских, юридических (за исключением услуг по представительству и защите прав и законных интересов в судах, арбитраже или третейском суде, а также нотариальных услуг) услуг за пределами Республики Казахстан;
1040 – доходы лица, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, включенным в перечень, государств с льготным налогообложением, утвержденный приказом Министра финансов Республики Казахстан от 8 февраля 2018 года № 142 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16404) (далее – Приказ № 142), от выполнения работ, оказания услуг независимо от места их фактического выполнения, оказания, а также иные доходы, установленные статьей 644 Налогового кодекса;
1050 – доходы лица, зарегистрированного в иностранном государстве, в виде обязательств по полученному авансу (предоплате) при выполнении одного из следующих условий:
не удовлетворенных нерезидентом по истечении двухлетнего периода со дня выплаты аванса (предоплаты);
не удовлетворенных нерезидентом на дату представления ликвидационной налоговой отчетности при ликвидации лица, выплатившего аванс (предоплату), до истечения двухлетнего периода со дня выплаты аванса (предоплаты), если иное не предусмотрено настоящим подпунктом;
1060 – доход от прироста стоимости при реализации:
находящегося на территории Республики Казахстан имущества, права на которое или сделки по которому подлежат государственной регистрации в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество" (далее – Закон о государственной регистрации);
находящегося на территории Республики Казахстан имущества, подлежащего государственной регистрации в соответствии с Законом о государственной регистрации;
ценных бумаг, выпущенных резидентом, а также долей участия в уставном капитале юридического лица-резидента, консорциума, расположенного в Республике Казахстан;
акций, выпущенных нерезидентом, а также долей участия в уставном капитале юридического лица-нерезидента, консорциума, если 50 и более процентов стоимости таких акций, долей участия или активов юридического лица-нерезидента составляет имущество, находящееся в Республике Казахстан;
1070 – доход от уступки прав требования долга резиденту или юридическому лицу-нерезиденту, осуществляющему деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, – для нерезидента, уступившего право требования;
1080 – доход от уступки прав требования при приобретении прав требования долга у резидента или юридического лица-нерезидента, осуществляющего деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, – для нерезидента, приобретающего право требования;
1090 – доход в виде неустойки (штрафов, пени) и других видов санкций, кроме возвращенных из бюджета необоснованно удержанных ранее штрафов;
1100 – доход в виде дивидендов, получаемый от юридического лица-резидента, а также от паевых инвестиционных фондов, созданных в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об инвестиционных и венчурных фондах";
1110 – доходы в виде вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от эмитента-резидента;
1120 – доход в виде вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемый от эмитента;
1130 – доход в виде роялти;
1140 – доход от сдачи в имущественный наем (аренду) имущества, которое находится или будет находиться в Республике Казахстан, кроме финансового лизинга;
1150 – доход от недвижимого имущества, находящегося в Республике Казахстан;
1160 – доход в виде страховых премий, выплачиваемый по договорам страхования или перестрахования рисков, возникающих в Республике Казахстан;
1170 – доход от оказания услуг по международной перевозке;
1180 – доход в виде платежа за простой судна при погрузочно-разгрузочных операциях сверх сталийного времени, предусмотренного в договоре (контракте) морской перевозки;
1190 – доход от эксплуатации трубопроводов, линий электропередачи, линий волоконно-оптической связи, находящихся на территории Республики Казахстан;
1200 – доход физического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан по трудовому договору (соглашению, контракту), заключенному с резидентом или нерезидентом, являющимися работодателями;
1210 – доход трудового иммигранта-нерезидента по трудовому договору, заключенному в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан на основании разрешения трудовому иммигранту;
1220 – гонорар руководителя и (или) иные выплаты членам органа управления (совета директоров или иного органа), получаемые указанными лицами в связи с выполнением возложенных на них управленческих обязанностей в отношении резидента, независимо от места фактического выполнения таких обязанностей;
1230 – надбавки физического лица-нерезидента, выплачиваемые ему в связи с проживанием в Республике Казахстан резидентом или нерезидентом, являющимися работодателями;
1240 – доход физического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан в виде материальной выгоды, полученной от работодателя;
1250 – доход физического лица-нерезидента в виде материальной выгоды, полученной от лица, не являющегося работодателем;
1260 – пенсионные выплаты, осуществляемые накопительным пенсионным фондом-резидентом;
1270 – доход артиста театра, кино, радио, телевидения, музыканта, художника, спортсмена и иного физического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан в области культуры, искусства и спорта, независимо от того, как и кому осуществляются выплаты;
1280 – доход в виде выигрыша;
1290 – доход, от оказания независимых личных (профессиональных) услуг в Республике Казахстан;
1300 – доход в виде безвозмездно полученного или унаследованного имущества, в том числе работ, услуг, за исключением безвозмездно полученного имущества физическим лицом-нерезидентом от физического лица-резидента;
1310 – доход по производным финансовым инструментам;
1320 – доход от передачи в доверительное управление имущества резиденту, на которого не возложено исполнение налогового обязательства в Республике Казахстан за нерезидента, являющегося учредителем доверительного управления;
1330 – доход по инвестиционному депозиту, размещенному в исламском банке;
1341 – доходы от списания обязательств;
1350 – доходы по сомнительным обязательствам, понесенные в Республике Казахстан;
1360 – доходы от снижения страховых резервов, созданных страховыми, перестраховочными организациями по договорам страхования, перестрахования, получаемые от резидента;
1370 – доходы за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность в Республике Казахстан;
1380 – доходы от выбытия фиксированных активов в Республике Казахстан;
1390 – доходы от корректировки расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователей в Республике Казахстан;
1400 – доходы от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений в Республике Казахстан;
1410 – полученные компенсации по ранее произведенным вычетам от резидента в Республике Казахстан;
1420 – превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определенное в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями Закона о бухгалтерском учете и финансовой отчетности в Республике Казахстан;
1430 – превышение доходов над расходами при эксплуатации объектов социальной сферы в Республике Казахстан;
1440 – доходы от продажи предприятия как имущественного комплекса в Республике Казахстан;
1450 – чистый доход от доверительного управления имуществом, полученный (подлежащий получению) учредителем доверительного управления по договору доверительного управления либо выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления в Республике Казахстан;
1460 – доходы от снижения размеров созданных провизий банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций на основании лицензии, получаемые от резидента;
1470 – другие доходы, возникающие в результате предпринимательской деятельности в Республике Казахстан;

68. "Конституциялық Заңның 6-бабы 4-тармағында қарастырылған ілеспелі қызметтерді көрсетуден түскен табыстар" деген бөлімде:
1) 110.12.007 жолында Конституциялық Заңның 6-бабы 4-тармағына сәйкес айқындалатын заң қызметтерін көрсетуден түскен табыстың сомасы көрсетіледі;
2) 110.12.008 жолында Конституциялық Заңның 6-бабы 4-тармағына сәйкес айқындалатын аудиторлық қызмет көрсетуден түскен табыстың сомасы көрсетіледі;
3) 110.12.009 жолында Конституциялық Заңның 6-бабы 4-тармағына сәйкес айқындалатын бухгалтерлік қызмет көрсетуден түскен табыстың сомасы көрсетіледі;
4) 110.12.010 жолында Конституциялық Заңның 6-бабы 4-тармағына сәйкес айқындалатын консалтингтік қызмет көрсетуден түскен табыстың сомасы көрсетіледі;
5) 110.12.011 жолында Конституциялық Заңның 6-бабы 4-тармағында көрсетілген ілеспелі қызметтерді көрсетуден түскен табыстың барлық сомасы көрсетіледі. 110.12.007-ден бастап 110.12.010-ке дейінгі жолдардың көрсеткіштер сомасы ретінде айқындалады.
69. "Конституциялық Заңның 6-бабы 7-тармағына сәйкес салық салудан босатылатын табыстар" деген бөлімде:
110.12.012 жолында Конституциялық Заңның 6-бабы 7-тармағына сәйкес салық салудан босатылатын табыстардың барлық сомасы көрсетіледі.
70. "Конституциялық Заңына сәйкес салық салудан босатылатын барлық табыстар" деген бөлімде:
110.12.013 жолында Конституциялық Заңына сәйкес салық салудан босатылатын табыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 110.12.006 + 110.12.011 + 110.12.012 ретінде айқындалады.".
15-тартау. Табыстардың, валюталардың, елдердің, халықаралық келісімдер түрлерінің кодтары
71. Декларация толтыру кезінде мынадай табыс түрлерін кодтауды пайдалану қажет.
1) Қазақстан Республикасындағы көздерден табыстар:
1010 – Қазақстан Республикасының аумағында тауарларды өткізуден түсетін кіріс, сондай-ақ сыртқы сауда қызметін жүзеге асыру шеңберінде Қазақстан Республикасындағы, оның шегінен тыс жердегі тауарларды өткізуден түсетін кіріс;
1020 – Қазақстан Республикасының аумағында жұмыстарды орындаудан, қызметтер көрсетуден түсетін кіріс;
1030 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде басқарушылық, қаржылық, консультациялық, инжинирингтік, маркетингтік, аудиторлық, заң (соттарда, төрелікте немесе аралық сотта өкілдік ету және құқықтар мен заңды мүдделерді қорғау бойынша көрсетілетін қызметтерді, сондай-ақ нотариаттық көрсетілетін қызметтерді қоспағанда) қызметтерін көрсетуден түсетін кіріс;
1040 – Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 8 ақпандағы № 142 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16404 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 142 бұйрық), жеңілдікті салық салынатын мемлекеттер, тізбеге енгізілген жеңілдікті салық салынатын мемлекетте тiркелген тұлғаның жұмыстардың, қызметтердің нақты орындалған, көрсетiлген жерiне қарамастан, оларды орындаудан, көрсетуден түсетiн кірістері, сондай-ақ Салық кодексінің 644-бабында белгiленген өзге де кірістер;
1050 – шет мемлекетте тіркелген тұлғаның мынадай:
аванс (алдын ала төлем) төленген күннен бастап екі жылдық кезең өткен соң бейрезидент қанағаттанбаған;
егер Салық кодексінің 644-бабы 1-тармағының 5) тармақшасында өзгеше көзделмесе, аванс (алдын ала төлем) төленген күннен бастап екі жылдық кезең өткенге дейін авансты (алдын ала төлемді) төлеген тұлға таратылған кезде таратудың салықтық есептілігін ұсынған күнге бейрезидент қанағаттанбаған шарттардың бірін орындаған кезде алған аванс (алдын ала төлем) бойынша міндеттемелер түріндегі кірістері;
1060 – іске асыру кезіндегі өсу бағамынан табыс:
құқығы немесе мәмілелері "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес (бұдан әрі – Мемлекеттік тіркеу туралы заңы) мемлекеттік тіркеуге жататын Қазақстан Республикасының аумағындағы мүлікті;
Мемлекеттік тіркеу туралы заңына сәйкес мемлекеттік тіркеуге жататын Қазақстан Республикасының аумағындағы мүлікті;
резидент шығарған бағалы қағаздарды, сондай-ақ Қазақстан Республикасында орналасқан резидент-заңды тұлғаның, консорциумның жарғылық капиталына қатысу үлестерін;
бейрезидент шығарған акцияларды, сондай-ақ бейрезидент-заңды тұлғаның консорциумның жарғылық капиталына қатысу үлестерін, егер бейрезидент-заңды тұлғаның мұндай акциялары, қатысу үлестері немесе активтері құнының 50 және одан көп пайызын Қазақстан Республикасындағы мүлік құрайтын болса, өткізу кезіндегі құн өсімінен түсетін кіріс;
1070 – талап ету құқығын басқаға берген бейрезидент үшін – Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидентке немесе бейрезидент-заңды тұлғаға борышты талап ету құқықтарын басқаға беруден түсетін кіріс;
1080 – талап ету құқығын сатып алатын бейрезидент үшін – Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резиденттен немесе бейрезидент-заңды тұлғадан борышты талап ету құқықтарын сатып алу кезінде талап ету құқықтарын басқаға беруден түсетін кіріс;
1090 – бұрын негізсіз ұсталған айыппұлдардың бюджетке қайтарылғандарынан басқа, тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл) және басқа да санкция түрлері түріндегі кіріс;
1100 – резидент-заңды тұлғадан, сондай-ақ "Инвестициялық және венчурлік қорлар туралы" Қазақстан Республикасының заңына сәйкес құрылған инвестициялық пай қорларынан алынатын дивидендтер түріндегі кіріс;
1110 – борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақыларды қоспағанда, сыйақылар түріндегі кіріс;
1120 – эмитенттен алынатын борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақылар түріндегі кіріс;
1130 – роялти түріндегі кіріс;
1140 – қаржы лизингінен басқа, Қазақстан Республикасында орналасқан немесе орналасатын мүлікті мүліктік жалдауға (жалға) беруден түсетін кіріс;
1150 – Қазақстан Республикасындағы жылжымайтын мүліктен алынатын кіріс;
1160 – Қазақстан Республикасында туындайтын тәуекелдерді сақтандыру немесе қайта сақтандыру шарттары бойынша төленетін сақтандыру сыйлықақылары түріндегі кіріс;
1170 – халықаралық тасымалдау жөніндегі қызметтерді көрсетуден түсетін кіріс;
1180 – теңіз тасымалы шартында (келісімшартында) көзделген сталиялық уақыттан тыс тиеу-түсіру операциялары кезінде кеменің бос тұрып қалғаны үшін төлем түріндегі кіріс;
1190 – Қазақстан Республикасының аумағындағы құбыржолдарды, электр беру желілерін, талшықты-оптикалық байланыс желілерін пайдаланудан алынатын кіріс;
1200 – жұмыс беруші болып табылатын резидентпен немесе бейрезидентпен жасалған еңбек келісімшарты (келісімі, келісімшарты) бойынша бейрезидент-жеке тұлғаның Қазақстан Республикасындағы қызметінен түсетін кірістері;
1210 – еңбекші көшіп келушіге рұқсаттың негізінде Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексіне сәйкес жасалған еңбек шарты бойынша бейрезидент-еңбекші көшіп келушінің кірісі;
1220 – резидентке қатысты өздеріне жүктелген басқарушылық міндеттерді орындауға байланысты, мұндай міндеттерді нақты орындайтын жеріне қарамастан, басшының гонорары және (немесе) басқару органының (директорлар кеңесінің немесе өзге де органның) мүшелеріне аталған адамдар алатын өзге де төлемдер;
1230 – жұмыс берушілер болып табылатын резидент немесе бейрезидент Қазақстан Республикасында тұруына байланысты бейрезидент-жеке тұлғаға төлейтін үстемеақылары;
1240 – бейрезидент-жеке тұлғаның жұмыс берушіден алынған материалдық пайда түріндегі Қазақстан Республикасындағы қызметінен түсетін кірісі;
1250 – бейрезидент-жеке тұлғаның жұмыс беруші болып табылмайтын тұлғадан алған материалдық пайда түріндегі кірісі;
1260 – резидент-жинақтаушы зейнетақы қоры жүзеге асыратын зейнетақы төлемдері;
1270 – қалай және кімге төлем жүргізілетініне қарамастан, театр, кино, радио, телевизия әртісінің, музыканттың, суретшінің, спортшының және өзге де бейрезидент-жеке тұлғаның Қазақстан Республикасындағы мәдениет, өнер және спорт саласындағы қызметтен түсетін кірісі;
1280 – ұтыс түріндегі кіріс;
1290 – Қазақстан Республикасында тәуелсіз жеке (кәсіби) қызметтер көрсетуден түсетін кіріс;
1300 – бейрезидент-жеке тұлғаның резидент-жеке тұлғадан өтеусіз алған мүлкін қоспағанда, өтеусіз алынған немесе мұраға қалған мүлік, оның ішінде жұмыстар, көрсетілетін қызметтер түріндегі кіріс;
1310 – туынды қаржы құралдары бойынша кіріс;
1320 – сенімгерлік басқару құрылтайшысы алушы болып табылатын бейрезидент үшін Қазақстан Республикасында салық міндеттемесін орындау жүктелмеген резидентке мүлікті сенімгерлік басқаруға беруден алынған кіріс;
1330 – ислам банкінде орналастырылған инвестициялық депозит бойынша кіріс;
1341 – міндеттемені есептен шығарудан алынған кіріс;
1350 – Қазақстан Республикасында шеккен күмәнді міндеттемелер бойынша табыстар;
1360 – резиденттен алынатын сақтандыру, қайта сақтандыру келісімшарттары бойынша сақтандыру және қайта сақтандару мекемелерімен құрылған сақтандыру қорларының төмендеуінен табыстар;
1370 – Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті шеттетуге немесе тоқтатуға келісім үшін табыс;
1380 – Қазақстан Республикасында тіркелген активтерден шығарылған кірістер;
1390 – табиғи ресурстарды өндіруге геологиялық оқутыға және даярлау жұмыстарының шығыстарын түзетулерден кірістер, сондай-ақ Қазақстан Республикасындағы жер қойнауын пайдаланушылардың басқа шығыстары;
1400 – Қазақстан Республикасында кен орындарын құрастыру салдарынан тарату бойынша іс жүзіндегі шығыстардың сомасынан кен орынын құрастыру салдарынан тарату қорына аударылған сомалардың артуынан табыстар;
1410 – Қазақстан Республикасында резиденттен бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша алынған өтемақылар;
1420 – Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасындағы Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы Заңының талаптарына сәйкес айқындалған оң бағамдық айырма сомасының теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуі;
1430 – Қазақстан Республикасында әлеуметтік саладағы обьектілерді пайдалану кезінде табыстардың шығындардан артуы;
1440 – Қазақстан Республикасында кешеннің мүлкі ретінде кәсіпорынды сатудан түсетін табыстар;
1450 – сенімгерлікпен басқарудың құрастырушысымен сенімгерлікпен басқарудың келісімшарты бойынша немесе тиімді алушымен алынған (алынуға жататын) мүлікті сенімгерлікпен басқарудан таза табыс, басқа жағдайларда Қазақстан Республикасында сенімгерлікпен басқару туындаған кезде;
1460 – резиденттен алытын лицензия негізінде банктік операциялардың жеке түрлерін іске асыратын банктердің және мекемелердің құрылған провизияларының мөлшерінің төмендеуінен табыс;
1470 – Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметтің нәтижесінде туындайтын басқа табыстар;

2) доходы из источников за пределами Республики Казахстан:
2010 – доходы от реализации товаров, находящихся за пределами Республики Казахстан, в иностранном государстве;
2020 – доходы от выполнения работ, оказания услуг за пределами Республики Казахстан;
2030 – доходы от оказания управленческих, финансовых (за исключением услуг по страхованию или перестрахованию рисков), консультационных, аудиторских, юридических (за исключением услуг по представительству и защите интересов в судах и арбитражных органах, а также нотариальных услуг) услуг за пределами Республики Казахстан нерезиденту;
2040 – доходы от выполнения работ, оказания услуг, реализации товаров в государстве с льготным налогообложением, включенным в перечень, утвержденный Приказом № 142, а также иные доходы, получаемые резидентом от нерезидента, зарегистрированного в таком государстве;
2050 – доходы от осуществления совместной деятельности за пределами Республики Казахстан;
2060 – доходы от прироста стоимости при реализации:
имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
реализации долей участия в юридическом лице-нерезиденте, консорциуме, расположенном за пределами Республики Казахстан;
реализации акций, выпущенных нерезидентом, если более 50 процентов стоимости таких акций или активов юридического лица-нерезидента составляет имущество, находящееся за пределами Республики Казахстан;
реализации долей участия в юридическом лице-нерезиденте, консорциуме, если более 50 процентов стоимости таких долей участия или активов юридического лица-нерезидента составляет имущество, находящееся за пределами Республики Казахстан;
2070 – доходы от уступки прав требования долга нерезиденту – для налогоплательщика, уступившего право требования;
2080 – доходы от уступки прав требования долга у нерезидента – для налогоплательщика, приобретающего право требования;
2090 – доход в виде неустойки (штрафы, пени) и других видов санкций, кроме возвращенных из бюджета необоснованно удержанных ранее штрафов;
2010 – доходы в форме дивидендов, поступающих от юридического лица-нерезидента;
2110 – доходы в форме вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от нерезидента;
2120 – доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от эмитента-нерезидента;
2130 – доходы в форме роялти, получаемые от нерезидента;
2140 – доходы от сдачи в аренду имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2150 – доходы от недвижимого имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан, кроме финансового лизинга;
2160 – доходы в форме страховых премий, выплачиваемых по договорам страхования или перестрахования рисков, возникающих за пределами Республики Казахстан;
2170 – доходы от оказания транспортных услуг в международных перевозках, получаемые от нерезидента;
2180 – доход в виде платежа за простой судна при погрузочно-разгрузочных операциях сверх сталийного времени, предусмотренного в договоре (контракте) морской перевозки, получаемого от нерезидента;
2190 – доходы от эксплуатации трубопроводов, линий электропередачи, линий оптико-волоконной связи, находящихся за пределами Республики Казахстан;
2200 – доходы физического лица-резидента от деятельности за пределами Республики Казахстан по трудовому договору (контракту), заключенному с нерезидентом, являющимся работодателем;
2210 – доход трудового иммигранта-резидента по трудовому договору, заключенному в соответствии с трудовым законодательством иностранного государства на основании разрешения трудовому иммигранту;
2220 – гонорары руководителя и (или) иные выплаты, получаемые членами органа управления (совета директоров, правления или иного органа) в связи с выполнением возложенных на таких лиц управленческих обязанностей в отношении нерезидента, независимо от места фактического выполнения таких обязанностей;
2230 – надбавки физического лица-резидента, выплачиваемые ему в связи с проживанием за пределами Республики Казахстан нерезидентом, являющимся работодателем;
2240 – надбавки физического лица-резидента, выплачиваемые ему в связи с проживанием за пределами Республики Казахстан резидентом, являющимся работодателем;
2250 – доходы физического лица-резидента от деятельности в Республике Казахстан в виде материальной выгоды, полученной от работодателя-нерезидента;
2260 – пенсионные выплаты, осуществляемые накопительными пенсионными фондами-нерезидентами;
2270 – доход артиста театра, кино, радио, телевидения, музыканта, художника, спортсмена и иного физического лица-резидента от деятельности за пределами Республики Казахстан в области культуры, искусства и спорта, независимо от того, как и кому осуществляются выплаты;
2280 – выигрыши, выплачиваемые нерезидентом;
2290 – доходы от оказания независимых личных (профессиональных) услуг за пределами Республики Казахстан;
2300 – доход в виде безвозмездно полученного или унаследованного имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан, в том числе работ, услуг, за исключением безвозмездно полученного имущества физическим лицом-резидентом от физического лица-нерезидента;
2310 – доходы по производным финансовым инструментам;
2320 – доход от передачи в доверительное управление имущества нерезиденту, на которого не возложено исполнение налогового обязательства за пределами Республике Казахстан за резидента, являющегося учредителем доверительного управления;
2330 – доход по инвестиционному депозиту, размещенному в исламском банке-нерезиденте;
2340 – доходы от списания обязательств;
2350 – доходы по сомнительным обязательствам, понесенные за пределами Республики Казахстан;
2360 – доходы от снижения страховых резервов, созданных страховыми, перестраховочными организациями по договорам страхования, перестрахования, получаемые от нерезидента;
2370 – доходы за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность за пределами Республики Казахстан;
2380 – доходы от выбытия фиксированных активов за пределами Республики Казахстан;
2390 – доходы от корректировки расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователей за пределами Республики Казахстан;
2400 – доходы от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений за пределами Республики Казахстан;
2410 – компенсации по ранее произведенным вычетам от нерезидента за пределами Республики Казахстан;
2420 – превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определенное в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями Закона о бухгалтерском учете и финансовой отчетности за пределами Республики Казахстан;
2430 – превышение доходов над расходами при эксплуатации объектов социальной сферы за пределами Республики Казахстан;
2440 – доходы от продажи предприятия как имущественного комплекса за пределами Республики Казахстан;
2450 – чистый доход от доверительного управления имуществом, полученный (подлежащий получению) учредителем доверительного управления по договору доверительного управления либо выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления за пределами Республики Казахстан;
2460 – доходы от снижения размеров созданных провизий банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций на основании лицензии, получаемые от нерезидента;
2470 – другие доходы, возникающие в результате предпринимательской деятельности за пределами Республики Казахстан.

2) Қазақстан Республикасынан тыс көздерден табыстар:
2010 – Қазақстан Республикасынан тыс, шет мемлекетте орналасқан тауарларды өткізуден түскен табыстар;
2020 – Қазақстан Республикасынан тыс жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден түскен табыстар;
2030 – бейрезидентке Қазақстан Республикасының шегінен тыс басқарушылық, қаржылық (тәуекелдерді сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру бойынша қызмет көрсетулерді қоспағанда), консультациялық, аудиторлық, заң (өкілдік және соттарда және алқалық органдарда мүдделерді қорғау бойынша қызметтерді, сондай-ақ нотариалды қызметтерді қоспағанда) қызметтерін көрсетуден түскен табыстар;
2040 – № 142 бұйрығымен бекітілген салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген бейрезиденттен резидент алатын осындай мемлекетте жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден, тауарларды сатудан түскен табыстар, сондай-ақ өзге де табыстар;
2050 – Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде бірлескен қызметті іске асырудан түсетін табыстар;
2060 – іске асыру кезінде құн өсімінен түсетін табыстар:
Қазақстан Республикасынан тыс орналасқан мүліктер;
Бейрезиденттермен шығарылған бағалы қағаздар;
Қазақстан Республикасынан тыс орналасқан заңды тұлға-бейрезидент консорциумда қатысу үлесінен іске асырылған;
Бейрезидент-заңды тұлғаның осындай акцияларының немесе активтерінің құнының 50 пайызынан астамын Қазақстан Республикасында орналасқан мүлік құрайтын болса, бейрезидент шығарған акцияларды сату нәтижесінде алынған құн өсімінен табыстар;
Бейрезидент-заңды тұлғаның осындай қатысу үлестерінің немесе активтерінің құнының 50 пайызынан астамын Қазақстан Республикасында орналасқан мүлік құрайтын болса, бейрезидент-заңды тұлғада, консорциумда қатысу үлестерін сату нәтижесінде алынған құн өсімінен түскен табыстар;
2070 – талап ету құқығын берген салық төлеуші үшін бейрезиденттен қарызды талап ету құқықтарын беруден табыстар;
2080 – талап ету құқығын сатып алған салық төлеуші үшін бейрезиденттен қарызды талап ету құқықтарын беруден табыстар;
2090 –тұрақсыздық түрінде (айыппұлдар, өсiмақылар) және басқа санкция түрлерінің табыстарынан, тек бұрын ұсталған айыппұлдардың түсіндірмесіз бюджеттен қайтарылған;
2010 – бейрезидент-заңды тұлғадан түсетін дивидендтер түріндегі табыстар;
2110 – бейрезиденттен алынатын, борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақыларды қоспағанда, сыйақылар нысанындағы табыстар;
2120 – бейрезидент эмитенттен алынатын борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақылар түріндегі табыстар;
2130 – бейрезиденттен алынатын роялти түріндегі табыстар;
2140 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс орналасқан мүлкін жалға беруден түсетін табыстар;
2150 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс орналасқан жылжымайтын мүліктен алынатын табыстар;
2160 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс туындайтын сақтандыру шарттары немесе қайта сақтандыру қауіптері бойынша төленетін сақтандыру сыйлықақылар түріндегі табыстар;
2170 – бейрезиденттен алынатын, халықаралық тасымалдарда көліктік қызмет көрсетуден табыстар;
2180 – бейрезиденттен алынатын теңіз тасымалы келісімшартымен (келісімшарт) қарастырылған аса болат уақытында жүктерді тиеу-босату операциялары кезінде жай кеме үшін төлем түріндегі табыс;
2190 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс орналасқан құбырларды пайдаланудан, электр тарату желілірінен, талшықтық-оптика байланыс желілерінен табыстар;
2200 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс қызметінен жұмыс беруші болып табылатын бейрезидентпен құрылған келісімшарт бойынша (келісімшарт) резидент жеке тұлғаның табысы;
2210 – еңбек иммигрантына рұқсаттың негізінде шет ел мемлекетінің еңбек заңнамасына сәйкес жасалған еңбек шарты бойынша резидент-иммигранттың еңбек табысы;
2220 – басшының қаламақысы және (немесе) басқарма органдарының мүшелерімен алынатын осындай тұғаларға бейрезиденттерге қатысты жүктелген басқармашылық міндеттерді осындай міндеттердің іс жүзінде орындаудан тәуелсіз орындаумен байланысты басқа төлемдер (директорлар кеңесі, басқарма немесе басқа органның);
2230 – Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде оған бейрезидент болып тұруына басланысты төленетін жұмыс беруші болып табылатын резидент жеке тұлғаның қосымша ақысы;
2240 – Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде оған резидент болып тұруына басланысты төленетін жұмыс беруші болып табылатын резидент жеке тұлғаның қосымша ақысы;
2250 – бейрезидент жұмыс берушіден алынған материалдық пайда ретінде Қазақстан Республикасындағы қызметінен резидент жеке тұлғаның табысы;
2260 – бейрезиденттермен зейнетақы қорларының жинақтарымен іске асырылатын зейнеткерлік төлемдер;
2270 – қалайша және кімге төлем жүргізілетініне қарамастан, мәдениет және өнер қызметкеріне: театр, кино артистеріне, радио, теледидар қызметкеріне, музыкантқа, суретшіге, спортшыға Қазақстан Республикасындағы қызметтен төленетін табыстар;
2280 – бейрезидент төлейтiн ұтыстар;
2290 – Қазақстан Республикасында тәуелсіз жеке (кәсіби) қызмет көрсетуден алынған табыстар;
2300 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс орналасқан алынған немесе мұрагерлікке қалдырылған мүлікті қайтарусыз түріндегі табысы, соның ішінде жұмыстар, қызметтер, бейрезидент жеке тұлғадан резидент жеке тұлғаның қайтарымсыз алынған мүлкін қоспағанда;
2310 – өндірушілік қаржылық құралдар бойынша табыстар;
2320 – резидент үшін сенімгерлікпен басқарудың құрылтайшысы болып табылатын Қазақстан Республикасының шегінен тыс оған салықтық міндеттемелерді орындау жүктелмеген бейрезиденттке мүлікті сенімгерлікпен басқарудан аударылған табыстар;
2330 – бейрезидент-ислам банкінде орналастырылған инвестициялық депозит бойынша табыс;
2340 – міндеттемелерді алып тастаудан табыстар;
2350 – Қазақстан республикасынан тыс жерлерде шеккен күмәнді міндеттемелер бойынша табыс;
2360 – бейрезиденттерден алынатын сақтандыру, қайта сақтандыру келесемшарттары бойынша сақтандыру, қайта сақтандыру мекемелерімен құрылған сақтандуру қорларының түсіндерінің табысы;
2370 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс кәсіпкерлік қызметті шеттетуге немесе тоқтатуға келісім беру үшін табыстар;
2380 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс қаржылық активтерді алып тастаудан табыстар;
2390 – геологиялық зерттеу мен табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстарды, сондай-ақ Қазақстан Республикасынан тыс жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарын түзетуден түскен табыстар;
2400 – кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар сомасының Қазақстан Республикасынан тыс кен орындарын әзірлеу салдарларын жою бойынша нақты шығыстар сомасынан артуынан түскен табыстар;
2410 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс бейрезиденттен бұрын шығарылған шегерімдер бойынша өтемақы;
2420 – Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасынының шегінен тыс Қазақстан Республикасындағы Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы Заңының талаптарына сәйкес айқындалған оң бағамдық айырма сомасының теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуі;
2430 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс обьектілерді пайдалану кезінде шығындардың арттыру табысынан;
2440 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс мүліктік кешен ретінде кәсіпорынды сатудан түскен табыстар;
2450 – сенімгерлікпен басқарудың құрастырушысымен сенімгерлікпен басқарудың келісімшарты бойынша немесе тиімді алушымен алынған (алынуға жататын) мүлікті сенімгерлікпен басқарудан таза табыс, басқа жағдайларда Қазақстан Республикасынан тыс сенімгерлікпен басқару туындаған кезде;
2360 – резиденттен алытын лицензия негізінде банктік операциялардың жеке түрлерін іске асыратын банктердің және мекемелердің құрылған провизияларының мөлшерінің төмендеуінен табыс;
2470 – Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде кәсіпкерлік қызметтің нәтижесінде туындайтын басқа табыстар.

Сноска. Пункт 71 - в редакции приказа Министра финансов РК от 20.12.2020 № 1214 (вводится в действие с 01.01.2021); с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
72. При заполнении кода валюты используется кодировка валют в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций" (далее – решение КТС № 378).
73. При заполнении кода страны используется кодировка стран в соответствии с приложением 22 "Классификатор стран мира", утвержденным решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций", кроме государств с льготным налогообложением, включенных в перечень, утвержденный Приказом № 142. Для государств с льготным налогообложением, включенных в перечень, утвержденный Приказом № 142, при заполнении кода страны в качестве кода страны используются порядковые номера таких государств в соответствии с Приказом № 142. Для государств, имеющих на своей территории административные территориальные единицы с льготным налогообложением, кодом страны будет считаться порядковый номер этого государства.
Сноска. Пункт 73 - в редакции приказа Министра финансов РК от 20.12.2020 № 1214 (вводится в действие с 01.01.2021).
74. При заполнении декларации используется следующая кодировка видов международных договоров (соглашений):
01 – Конвенция об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от уплаты налогов на доход и капитал;
02 – Учредительный договор Исламского Банка Развития;
03 – Соглашение об условиях работы регионального экологического центра Центральной Азии;
04 – Учредительный договор Азиатского банка развития;
05 – Соглашение по использованию гранта на проект строительства нового правительственного здания;
06 – Соглашение о финансовом сотрудничестве;
07 – Меморандум о взаимопонимании;
08 – Соглашение относительно уничтожения шахтных пусковых установок межконтинентальных баллистических ракет, ликвидации последствий аварийных ситуаций и предотвращения распространения ядерного оружия;
09 – Соглашение Международного банка реконструкции и развития;
10 – Соглашение Международного валютного фонда;
11 – Соглашение Международной финансовой корпорации;
12– Конвенция об урегулировании инвестиционных споров;
13 – Соглашение об учреждении Европейского банка реконструкции и развития;
14 – Венская конвенция о дипломатических сношениях;
15 – Договор по созданию Университета Центральной Азии;
16 – Конвенция об учреждении Многостороннего агентства по гарантиям инвестиций;
17 – Соглашение о Египетском университете исламской культуры "Нур-Мубарак";
18 – Соглашение о воздушном сообщении;
19 – Соглашение о предоставлении Международным Банком Реконструкции и Развития гранта Республике Казахстан на подготовку проекта "Поддержка агросервисных служб";
20 – Соглашение в форме обмена нотами о привлечении гранта Правительства Японии для осуществления проекта "Водоснабжение сельских населенных пунктов в Республике Казахстан";
21 – Конвенция о привилегиях и иммунитетах Евразийского экономического сообщества;
22 – Соглашение Азиатского банка инфраструктурных инвестиций;
23 – иные международные договоры (соглашения, конвенции).
Сноска. Пункт 74 - в редакции приказа Министра финансов РК от 20.12.2020 № 1214 (вводится в действие с 01.01.2021).

Ескерту. 71-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 20.12.2020 № 1214 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
72. Валюта кодын толтыру кезінде "Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен (бұдан әрі –КОК № 378 шешім) бекітілген "Валюталар жіктеуіші" 23-қосымшасына сәйкес валюталардың кодын пайдалану қажет.
67. Ел кодын толтыру кезінде "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген "Әлем елдерінің жіктеуіші" деген 22-қосымшасына сәйкес № 142 бұйрығымен бекітілген тізбеге енгізілген жеңілдетілген салық салуы бар мемлекеттерден басқа, елдердің кодтауын пайдалану қажет. № 142 бұйрығымен бекітілген тізбеге енгізілген жеңілдетілген салық салуы бар мемлекеттер үшін ел кодын толтырған кезде елдің коды ретінде, № 142 бұйрыққа сәйкес осындай мемлекеттердің реттік нөмірін пайдаланылады. Өз аумағында салық салуда жеңілдігі бар әкімшілік аумақтық бірліктері бар мемлекеттер үшін осы мемлекеттің реттік нөмірі ел коды болып есептеледі.
Ескерту. 67-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 20.12.2020 № 1214 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
68. Декларацияны толтыру кезінде халықаралық шарт (келісім) түрлерінің мынадай кодтарын пайдалану қажет:
01 – табыс пен капиталға қосарланған салық салуды болдырмау және салық төлеуден жалтаруға жол бермеу туралы конвенция;
02 – Ислам Даму Банкiнiң құрылтай шарты;
03 – Орталық Азия аймақтық экологиялық орталығы жұмысының жағдайлары жөніндегi келісім;
04 – Азия Даму Банкінің құрылтай шарты;
05 – жаңа үкіметтік ғимараттың құрылысы жобасына грантты пайдалану бойынша келісім;
06 – Қаржылық ынтымақтастық туралы келісім;
07 – Өзара түсiнiстiк туралы меморандум;
08 – Континентаралық баллистикалық ракеталардың шахталық ұшыру қондырғыларын, апатты жағдайлардың салдарын жоюға және ядролық қарудың таралуына жол бермеуге қатысты келісім;
09 – Халықаралық қайта құру және даму банкiнiң келісімі;
10 – Халықаралық валюталық қордың келісімі;
11 – Халықаралық қаржылық корпорацияның келісімі;
12 – Инвестициялық дауларды реттеу жөніндегі конвенция;
13 – Еуропалық Қайта құру және Даму банкiн құру туралы келесім;
14 – Дипломатиялық қатынастар туралы Вена конвенциясы;
15 – Орталық Азия университетін құру жөніндегі шарт;
16 – Инвестициялар кепiлдiгiнiң көп жақты агенттiгiн құру туралы конвенция;
17 – "Нұр–Мүбәрак" ислам мәдениетінің Египет университеті туралы келісім;
18 – Әуе қатынасы туралы келісім;
19 – "Агросервистік қызметті қолдау" жобасын дайындауға арналған Қазақстан Республикасына Халықаралық Қайта құру және Даму Банкінің грантын беру туралы келісім;
20 – "Қазақстан Республикасында ауылдық елдi мекендердi сумен жабдықтау" жобасын жүзеге асыру үшiн Жапония Yкiметiнiң грантын тарту туралы ноталар алмасу нысанындағы келiсiм;
21 – Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың артықшылықтары мен иммунитеттері туралы конвенция;
22 – Азия инфроқұрылымдық инвестициялар банкінің келісімі;
23 – Өзге де халықаралық шарттар (келісімдер, конвенциялар).
Ескерту. 68-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 20.12.2020 № 1214 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39-бұйрығына

Приложение 11-1
к приказу Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Сноска. Приказ дополнен приложением 11-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 11-2
к приказу Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Правила составления налоговой отчетности "Декларация по корпоративному подоходному налогу (форма 110.00)"
Сноска. Приказ дополнен приложением 11-2 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация по корпоративному подоходному налогу (форма 110.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс) определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Декларация по корпоративному подоходному налогу" (далее – КПН) (далее – декларация), предназначенной для исчисления КПН. Декларация составляется недропользователями, осуществляющими деятельность в соответствии с контрактом на недропользование или контрактом о разделе продукции (далее – контракт на недропользование), в которых налоговый режим установлен согласно пункту 1 статьи 722 Налогового кодекса и получателем от имени государства, с учҰтом особенностей налогового режима, установленного в контрактах на недропользование и норм налогового законодательства, действующего на дату заключения такого контракта (далее – применимое налоговое законодательство).
2. Декларация состоит из самой декларации (форма 110.00) и приложений к ней (формы с 110.01 по 110.12), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки декларации не заполняются.
5. Приложения к декларации составляются в обязательном порядке при заполнении строк в декларации.
6. Приложения к декларации не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к декларации, дополнительно заполняется аналогичный лист.

11-1-қосымша
Ескерту. Бұйрық 11-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39-бұйрығына
11-2-қосымша
"Корпоративтік табыс салығы бойынша декларация (110.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Корпоративтік табыс салығы бойынша декларация (110.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі – Салық кодексі) сәйкес әзірленген және корпоративтік кіріс салығын (бұдан әрі – КТС) есептеуге арналған КТС бойынша салық есептілігі нысанын (бұдан әрі – декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны Салық кодексінің 722-бабы 1-тармағына сәйкес салық режимі белгіленген жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа немесе өнімді бөлу туралы келісімшартқа (бұдан әрі – жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт) сәйкес қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар және жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартта белгіленген салық режимінің ерекшеліктерін және осындай келісімшарт қолданыста болған күнге салық заңнамасы нормаларын ескере отырып (бұдан әрі – салық заңнамасын қолданатын), мемлекет атынан алушы жасайды.
2. Декларация декларацияның өзінен (110.00-нысан) және салық міндеттемесінің есептелуі туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған қосымшалардан (110.01-ден 110.12-ға дейінгі нысандар) тұрады.
3. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде декларацияның тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Декларацияға қосымшалар декларациядағы жолдар толтырылған кезде міндетті тәртіпте толтырылады.
6. Декларацияға қосымшалар оларда көрсетілуге тиіс деректер болмаған жағдайда толтырылмайды.
7. Декларацияға қосымшаның парағында бар жолдардан көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда, осындай парағы қосымша толтырылады.

17. В разделе "Совокупный годовой доход":
1) в строке 110.00.001 указывается доход от реализации товаров (работ, услуг), определяемый как сумма строк 110.01.001 и 110.01.005 и 110.02.001 (110.01.001 + 110.01.005 + 110.02.001);
2) в строке 110.00.002 указывается доход от прироста стоимости, определяемый как сумма строк 110.01.002 и 110.02.002 (110.01.002 + 110.02.002);
3) в строке 110.00.003 указывается доход по производным финансовым инструментам, в том числе свопу, с учетом убытков, перенесенных из предыдущих налоговых периодов, переносится сумма, отраженная в строке 110.02.003;
4) в строке 110.00.004 указывается доход от списания обязательств, определяемый как сумма строк 110.01.03 и 110.02.004 (110.01.003 + 110.02.004);
5) в строке 110.00.005 указывается доход по сомнительным обязательствам, определяемый как сумма строк 110.01.004 и 110.02.005 (110.01.004 + 110.02.005);
6) в строке 110.00.006 указывается доход от уступки права требования, определяемый как сумма строк 110.01.006 и 110.02.006 (110.01.006 + 110.02.006);
7) в строке 110.00.007 указывается доход, полученный за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность, включаемый в совокупный годовой доход в соответствии с Налоговым кодексом, переносится сумма, отраженная в строке 110.01.007;
8) в строке 110.00.008 указывается доход от выбытия фиксированных активов, определяемый в соответствии со статьей 92 Налогового кодекса, определяемый как сумма строк 110.01.008 и 110.02.007 (110.01.008 + 110.02.007);
9) в строке 110.00.009 указывается доходы, получаемые при распределении дохода от общей долевой собственности, переносится сумма, отраженная в строке 110.01.010;
10) в строке 110.00.010 указывается доход от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений, переносится сумма, отраженная в строке 110.01.009;
11) в строке 110.00.011 указываются присужденные или признанные должником штрафы, пени и другие виды санкций, кроме возвращенных из бюджета необоснованно удержанных штрафов, если эти суммы ранее не были отнесены на вычеты, включаемые в совокупный годовой доход, определяемый как сумма строк 110.01.011 и 110.02.008 (110.01.011 + 110.02.008);
12) в строке 110.00.012 указываются полученные компенсации по ранее произведенным вычетам, переносится сумма, отраженная в строке 110.01.012;
13) в строке 110.00.013 указываются дивиденды, вознаграждение по депозиту, долговой ценной бумаге, векселю, исламскому арендному сертификату, выигрыши, определяемый как сумма строк 110.01.014, 110.01.016, 110.01.018 и 110.02.009 (110.01.014 + 110.01.016 + 110.01.018 + 110.02.009);

17. "Жылдық жиынтық кіріс" деген бөлімде:
1) 110.00.001 жолында 110.01.001 және 110.01.005 және 110.02.001 (110.01.001 + 110.01.005 + 110.02.001) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түскен кіріс көрсетіледі;
2) 110.00.002 жолында 110.01.002 және 110.02.002 (110.01.002 + 110.02.002) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, құн өсімінен түсетін кіріс көрсетіледі;
3) 110.00.003 жолында туынды қаржы құралдар, оның ішінде 110.02.003 жолда көрсетілген сома көшірілетін, алдыңғы салық кезеңінен көшірілген залалдар ескеріле отырып, своп бойынша кіріс көрсетіледі;
4) 110.00.004 жолында 110.01.03 және 110.02.004 (110.01.003 + 110.02.004) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, міндеттемелерді есептен шығарудан түскен кіріс көрсетіледі;
5) 110.00.005 жолында 110.01.004 және 110.02.005 (110.01.004 + 110.02.005) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, күмәнді міндеттемелер бойынша кіріс көрсетіледі;
6) 110.00.006 жолында 110.01.006 және 110.02.006 (110.01.006 + 110.02.006) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, талап ету құқығын беруден түскен кіріс көрсетіледі;
7) 110.00.007 жолында 110.01.007 жолында көрсетілген сома көшірілетін, Салық кодексіне сәйкес жылдық жиынтық кіріске қосылатын, кәсіпкерлік қызметті шектеуге немесе тоқтатуға келісім бергені үшін алынған кіріс көрсетіледі;
8) 110.00.008 жолында 110.01.008 және 110.02.007 (110.01.008 + 110.02.007) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, Салық кодексінің 92-бабына сәйкес айқындалатын тіркелген активтерді шығарудан түскен кіріс көрсетіледі;
9) 110.00.009 жолында 110.01.010 жолда көрсетілген сома көшірілетін, жалпы үлестік меншіктен табысты бөлу кезінде алынатын кірістердің сомасы көрсетіледі;
10) 110.00.010 жолында 110.01.009 жолда көрсетілген сома көшірілетін, кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар сомасының кен орындарын әзірлеу салдарларын жою бойынша нақты шығыстар сомасынан артуынан түскен кірістер көрсетіледі;
11) 110.00.011 жолында 110.01.011 және 110.02.008 жолдарының сомасы (110.01.011 + 110.02.008) ретінде айқындалатын жылдық жиынтық кіріске енгізілетін, егер бұл сомалар бұрын шегерімге жатқызылмаса, бюджеттен қайтарылған негізсіз айыппұлдардан басқа, таңылған немесе борышты деп танылған айыппұлдар, өсімпұлдар және санкциялардың басқа да түрлері көрсетіледі;
12) 110.00.012 жолында 110.01.012 жолда көрсетілген сома көшірілетін, бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша алынған өтемақылар көрсетіледі;
13) 110.00.013 жолында 110.01.014, 110.01.016 және 110.01.018 және 110.02.009 (110.01.014 + 110.01.016 + 110.01.018 + 110.02.009) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, дивидендтер, депозит, борышты бағалы қағаз, вексель, исламдық жалға беру сертификаты бойынша сыйақы, ұтыстар көрсетіледі;

14) в строке 110.00.014 указывается доход в виде безвозмездно полученного имущества, выполненные работы, предоставленные услуги, переносится сумма, отраженная в строке 110.01.013;
15) в строке 110.00.015 указывается превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определенное в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" (далее – Закон о бухгалтерском учете и финансовой отчетности), определяемый как сумма строк 110.01.017 и 110.02.010 (110.01.017 + 110.02.010);
16) в строке 110.00.016 указывается доход, полученный в течение налогового периода при распределении чистого дохода и направленного на увеличение уставного капитала юридического лица-резидента с сохранением доли участия каждого учредителя, участника, переносится сумма, отраженная в строке 110.01.015;
17) в строке 110.00.017 указываются доходы, полученные при эксплуатации объектов социальной сферы, используемых при осуществлении деятельности по организации общественного питания работников, дошкольного воспитания и обучения, социальной защиты и социального обеспечения детей, престарелых и лиц с инвалидностью, включаемые в совокупный годовой доход, переносится сумма, отраженная в строке 110.01.020;
18) в строке 110.00.018 указывается доход по инвестиционному депозиту, размещенному в исламском банке, переносится сумма, отраженная в строке 110.02.011;
19) в строке 110.00.019 указывается доход, подлежащий получению (полученный) налогоплательщиком в виде роялти, переносится сумма, отраженная в строке 110.01.019;
20) в строке 110.00.020 указывается доход от корректировки расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователей, переносится сумма, отраженная в строке 110.01.021;
21) в строке 110.00.021 указываются другие доходы налогоплательщика, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с Налоговым кодексом, определяемые как сумма строк 110.01.022 и 110.02.012 (110.01.022 + 110.02.012);
22) в строке 110.00.022 указывается общая сумма совокупного годового дохода, определяемая сложением строк 110.01.023 и 110.02.013 (110.01.023 + 110.02.013);
23) в строке 110.00.023 указывается общая сумма корректировки совокупного годового дохода, определяемая как сумма строк 110.01.024 и 110.02.014 (110.01.024 + 110.02.014);
24) в строке 110.00.024 указывается положительная или отрицательная разница, образовавшаяся при переходе на иной метод оценки товарно-материальных запасов (далее – ТМЗ), переносится сумма, отраженная в строке 110.02.015;

14) 110.00.014 жолында 110.01.013 жолда көрсетілген сома көшірілетін, өтеусіз алынған мүлік, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету түріндегі кіріс көрсетіледі;
15) 110.00.015 жолында 110.01.017 және 110.02.010 (110.01.017 + 110.02.010) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, қаржы есептілігінің халықаралық стандарттары мен "Бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы" Қазақстан Республикасының Заңының (бұдан әрі - Бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заң) талаптарына сәйкес айқындалған, теріс бағамдық айырма сомасынан оң бағамдық айырма сомасының артуы көрсетіледі;
16) 110.00.016 жолында 110.01.015 жолында көрсетілген сома көшірілетін, таза табысты бөлу кезінде салық кезеңі ішінде алынған және әр құрылтайшының, қатысушының үлестерін сақтай отырып, резидент заңды тұлғаның жарғылық капиталын өсіруге бағытталған кіріс көрсетіледі;
17) 110.00.017 жолында 110.01.020 жолында көрсетілген сома көшірілетін, жылдық жиынтық кіріске енгізілетін, қызметкерлерді қоғамдық тамақтандыруды, мектепке дейінгі тәрбие және оқыту, балаларды, қарттар мен мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік қорғау және әлеуметтік қамтамасыз етуді ұйымдастыру бойынша қызметті жүзеге асыру кезінде пайдаланылатын әлеуметтік сала объектілерін пайдаланғаннан алған кірістер көрсетіледі;
18) 110.00.018 жолында 110.02.011 жолында көрсетілген сома көшірілетін, ислам банкінде орналастырылған инвестициялық депозит бойынша кіріс көрсетіледі;
19) 110.00.019 жолында 110.01.019 жолында көрсетілген сома көшірілетін, роялти түріндегі салық төлеуші алуға жататын (алған) кіріс көрсетіледі;
20) 110.00.020 жолында 110.01.021 жолында көрсетілген сома көшірілетін, геологиялық зерттеуге және табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстарды, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарын түзетуден түскен кіріс көрсетіледі;
21) 110.00.021 жолында 110.01.022 және 110.02.012 (110.01.022 + 110.02.012) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, Салық кодексіне сәйкес жылдық жиынтық кіріске енгізілетін салық төлеушінің басқа да кірістері көрсетіледі;
22) 110.00.022 жолында 110.01.023 және 110.02.013 (110.01.023 + 110.02.013) жолдарын қосумен айқындалатын, жылдық жиынтық кірістің жалпы сомасы көрсетіледі;
23) 110.00.023 жолында 110.01.024 және 110.02.014 (110.01.024 + 110.02.014) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жылдық жиынтық кірісті түзетудің жалпы сомасы көрсетіледі;
24) 110.00.024 жолында 110.02.015 жолда көрсетілген сома көшірілетін, тауар-материалдық запастарды (бұдан әрі – ТМЗ) бағалаудың өзге әдісіне көшу кезінде қалыптасқан оң немесе теріс айырма көрсетіледі;

2) в строке 110.00.047 указывается сумма корректировки вычетов, производимой в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании, определяется как сумма строк 110.01.040 и 110.02.034 (110.01.040 + 110.02.034).
21. В разделе "Расчет налогооблагаемого дохода":
1) в строке 110.00.048 указывается налогооблагаемый доход (убыток). Определяется как сумма строк (110.01.041 + 110.02.035);
2) в строке 110.00.049 указывается общая сумма суммарной прибыли контролируемых иностранных компаний (далее – КИК) и постоянных учреждений контролируемых иностранных компаний (далее – ПУ КИК) и общая сумма прибыли в государствах с льготным налогообложением, определяемая как сумма строк 110.01.042 и 110.02.036 (110.01.042 + 110.02.036);
в строке 110.00.049 I указывается сумма облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса;
в строке 110.00.049 II указывается сумма облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 5) статьи 223 Налогового кодекса;
3) в строке 110.00.050 указывается сумма дохода, подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами согласно Налоговому кодексу, определяемая как сумма строк 110.01.043 и 110.02.037 (110.01.043 + 110.02.037);
4) в строке 110.00.051 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка) с учетом особенностей международного налогообложения. Определяется как сумма строк 110.01.044 и 110.02.038 (110.01.044 + 110.02.038);
5) в строке 110.00.052 указывается убыток от отнесения на вычеты амортизационных отчислений по фиксированным активам, впервые введенным в эксплуатацию, не подлежащий переносу, переносится сумма, отраженная в строке 110.01.045;
6) в строке 110.00.053 указывается убыток, подлежащий переносу. Определяется как сумма строк 110.01.046 и 110.02.041 (110.01.046 + 110.02.041);
7) в строке 110.00.054 указывается сумма уменьшения налогооблагаемого дохода. Определяется как сумма строк 110.01.048 и 110.02.042 (110.01.048 + 110.02.042);
8) в строке 110.00.055 указываются убытки, перенесенные из предыдущих налоговых периодов в соответствии с Налоговым кодексом, определяемая как сумма строк 110.01.049 и 110.02.044 (110.01.049 + 110.02.044);
9) в строке 110.00.056 указывается налогооблагаемый доход с учетом корректировки и перенесенных убытков. Определяется как сумма строк 110.01.050 и 110.02.045 (110.01.050 + 110.02.045);
10) в строке 110.00.057 указывается итоговая сумма исчисленного КПН, за исключением КПН с облагаемого дохода КИК и ПУ КИК, в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса, с учетом уменьшения. Определяется как сумма строк 110.01.056 и 110.02.056 (110.01.056 + 110.02.056).

2) 110.00.047 жолында 110.01.040 және 110.02.034 (110.01.040 + 110.02.034) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, Трансферттік баға белгілеу туралы заңға сәйкес жүргізілетін шегерімдерді түзетудің сомасы көрсетіледі.
21. "Салық салынатын кіріс есебі" бөлімінде:
1) 110.00.048 жолында салық салынатын кіріс (залал) көрсетіледі. (110.01.041 + 110.02.035) жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
2) 110.00.049 жолында 110.01.042 және 110.02.036 (110.01.042 + 110.02.036) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, бақыланатын шетелдік компанияның (бұдан әрі – БШК) және бақыланатын шетелдік компанияның тұрақты мекемелерінің (бұдан әрі –БШК ТМ) жиынтық пайдасының жалпы сомасы және салық салуда жеңілдігі бар мемлекеттегі жалпы пайдасының сомасы көрсетіледі;
110.00.049 I жолында Cалық кодексінің 223-бабы 4) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінің сомасы көрсетіледі;
110.00.049 II жолында Салық кодексінің 223-бабы 5) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінің сомасы көрсетіледі;
3) 110.00.050 жолында 110.01.043 және 110.02.037 (110.01.043 + 110.02.037) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, Салық кодексіне сәйкес халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс кіріс сомасы көрсетіледі;
4) 110.00.051 жолында халықаралық салық салу ерекшелігі ескеріле отырып, салық салынатын кіріс (залал) сомасы көрсетіледі. 110.01.044 және 110.02.038 (110.01.044 + 110.02.038) жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
5) 110.00.052 жолында 110.01.045 жолында көрсетілген сома көшіріледі, көшірілуге жатпайтын, алғаш рет пайдалануға енгізілген, тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдарға жатқызуынан залал көрсетіледі;
6) 110.00.053 жолында көшірілуге жататын залал көрсетіледі. 110.01.046 және 110.02.041 (110.01.046 + 110.02.041) жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
7) 110.00.054 жолында салық салынатын кірісті кеміту сомасы көрсетіледі. 110.01.048 және 110.02.042 (110.01.048 + 110.02.042) жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
8) 110.00.055 жолында 110.01.049 және 110.02.044 (110.01.049 + 110.02.044) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, Салық кодексіне сәйкес алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген залалдар көрсетіледі;
9) 110.00.056 жолында түзетуді және көшірілген залалдарды ескере отырып, салық салынатын кіріс көрсетіледі. 110.01.050 және 110.02.045 (110.01.050 + 110.02.045) жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
10) 110.00.057 жолында азаюды ескере отырып, Салық кодексінің 223-бабы 4) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінен КТС қоспағанда, есептелген КТС жиынтық сомасы көрсетіледі. 110.01.056 және 110.02.056 (110.01.056 + 110.02.056) жолдарының сомасы ретінде айқындалады ;

11) в строке 110.00.058 указывается итоговая сумма исчисленного КПН, с учетом уменьшения облагаемого дохода КИК и ПУ КИК, в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса, с учетом уменьшения. Переносится сумма строки 110.02.057.
22. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) Руководителя" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя;
2) дата подачи декларации – дата представления декларации в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов – код органа государственных доходов по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица, принявшего декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего декларацию;
5) дата приема декларации – дата представления декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 209 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа – регистрационный номер декларации, присваиваемый органом государственных доходов;
7) дата почтового штемпеля – дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Подпункты 4), 5), 6) и 7) настоящего пункта заполняются работником органа государственных доходов, принявшим декларацию на бумажном носителе.
Глава 3. Пояснение по заполнению формы 110.01 – Об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, по исчислению КПН по контракту на недропользование о разделе продукции
23. В разделе "Совокупный годовой доход":
1) в строке 110.01.001 указывается общая сумма стоимости реализованных полезных ископаемых и товаров (работ, услуг) налогоплательщиком в течение отчетного налогового периода;
2) в строке 110.01.002 указывается общая сумма дохода от прироста стоимости при реализации зданий, сооружений, строений, а также активов, не подлежащих амортизации, включая ценные бумаги;
3) в строке 110.01.003 указывается сумма доходов, полученных в результате списания обязательств налогоплательщика кредиторами. В данной строке также отражаются обязательства, не востребованные кредиторами на момент утверждения ликвидационного баланса при ликвидации налогоплательщика;
4) в строке 110.01.004 указывается общая сумма кредиторской задолженности, признанной налогоплательщиком сомнительной;
5) в строке 110.01.005 указывается итоговая сумма доходов от сдачи в аренду имущества, ранее использованных для осуществления контрактной деятельности;
6) в строке 110.01.006 указывается сумма доходов, полученных и подлежащих получению налогоплательщиком от уступки требования долга;

11) 110.00.058 жолында азаюды ескере отырып, Салық кодексінің 223-бабы 4) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінің азаюын ескере отырып, есептелген КТС жиынтық сомасы көрсетіледі 110.02.057 жолдың сомасы көшіріледі.
22. "Салық төлеушiнiң жауапкершiлiгi" деген бөлімде:
1) "Басшының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" жолда басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
2) декларация тапсырылған күні – декларацияның мемлекеттік кірістер органына кіріс етілген күні;
3) мемлекеттік кірістер органының коды – салық төлеушінің орналасқан орны бойынша мемлекеттік кірістер органының коды;
4) "Декларацияны қабылдаған лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" деген жолда декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде);
5) декларация қабылданған күні – Салық кодексінің 209-бабы 2-тармағына сәйкес декларацияны кіріс ету күні;
6) құжаттың кіріс нөмірі – мемлекеттік кірістер органы беретін декларацияның тіркеу нөмірі;
7) пошта штемпелінің күні – пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Осы тармақтың 4), 5), 6) және 7) тармақшалары декларацияны қағаз жеткізгіште қабылдаған мемлекеттік кірістер органының қызметкері толтырады.
3-тарау. Өнімді бөлу туралы жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт бойынша КТС есептеу бойынша салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы – 110.01-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
23. "Жылдық жиынтық кіріс" деген бөлімде:
1) 110.01.001 жолында есепті салық кезеңі ішінде салық төлеуші өткізген пайдалы қазбалар және тауарлар (жұмыстар, қызметтер) құнының жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 110.01.002 жолында үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды, құрылымдарды, сондай-ақ бағалы қағаздарды қоса алғанда, амортизацияға жатпайтын активтерді сату кезінде құн өсуінен жалпы кіріс сомасы көрсетіледі;
3) 110.01.003 жолында кредиторлардың салық төлеушінің міндеттемелерін есептен шығару нәтижесінде алынған кірістердің сомасы көрсетіледі. Осы жолда салық төлеушіні тарату кезінде тарату балансын бекіту сәтіне кредиторлар талап етпеген міндеттемелер де көрсетіледі;
4) 110.01.004 жолында салық төлеушінің күмәнді деп таныған кредиторлық қарыздың жалпы сомасы көрсетіледі;
5) 110.01.005 жолында келісімшарт қызметін жүзеге асыру үшін бұрын пайдаланылған мүлікті жалға беруден түскен кірістің жиынтық сомасы көрсетіледі;
6) 110.01.006 жолында берешек талабына жол беруден салық төлеуші алған және алуға жататын кірістердің сомасы көрсетіледі;

7) в строке 110.01.007 указывается сумма доходов, полученных и подлежащих получению налогоплательщиком за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность;
8) в строке 110.01.008 указывается сумма дохода от превышения стоимости выбывших фиксированных активов над стоимостным балансом подгруппы, переносится сумма, отраженная в строке 110.06.006;
9) в строке 110.01.009 указывается сумма дохода от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений;
10) в строке 110.01.010 указывается сумма доходов, получаемых при распределении дохода от общей долевой собственности;
11) в строке 110.01.011 указывается сумма присужденных судом или признанных должником штрафов, пени и других видов санкций, кроме возвращенных из бюджета необоснованно удержанных ранее штрафов, если эта сумма ранее не была отнесена на вычеты;
12) в строке 110.01.012 указывается общая сумма доходов, полученных в виде компенсаций по ранее произведенным вычетам;
13) в строке 110.01.013 указывается общая стоимость безвозмездно полученного имущества (работ, услуг) налогоплательщиком в течение отчетного налогового периода.
Стоимость имущества, полученного в виде гуманитарной помощи, в случае возникновения чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и использованного по назначению, а также стоимость основных средств, полученных на безвозмездной основе республиканским государственным предприятием от государственного органа или республиканского государственного предприятия на основании решения Правительства Республики Казахстан, подлежат исключению из совокупного годового дохода по строкам 110.01.024 Е и 110.01.024 F, в случае если указанное предусмотрено налоговым режимом налогоплательщика-недропользователя;
14) в строке 110.01.014 указывается итоговая сумма дивидендов, полученных налогоплательщиком;
15) в строке 110.01.015 указывается доход, полученный в течение налогового периода при распределении чистого дохода и направленного на увеличение уставного капитала юридического лица-резидента с сохранением доли участия каждого учредителя, участника;
16) в строке 110.01.016 указывается итоговая сумма доходов по вознаграждениям;
17) в строке 110.01.017 указывается общая сумма положительной курсовой разницы или превышение положительной курсовой разницы над отрицательной курсовой разницей;
18) в строке 110.01.018 указывается общая сумма выигрышей подлежащих получению (полученных) налогоплательщиком;

7) 110.01.007 жолында кәсіпкерлік қызметін шектеу немесе тоқтатуға келісім үшін салық төлеуші алған және алуға жататын кірістердің сомасы көрсетіледі;
8) 110.01.008 жолында 110.06.006 жолында көрсетілген сома көшірілетін, кіші топтардың құндық балансынан шығарылған тіркелген активтердің құнынан кірістің сомасы көрсетіледі;
9) 110.01.009 жолында кен орындарын әзірлеу салдарларын жою жөніндегі нақты шығыстардың сомасынан кен орнын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар сомасының асуынан кірістің сомасы көрсетіледі;
10) 110.01.010 жолында жалпы үлестік меншіктен табысты бөлу кезінде алынатын кірістердің сомасы көрсетіледі;
11) 110.01.011 жолында егер бұл сома бұрын шегерімге жатқызылмаған болса, бұрын негізсіз ұсталған айыппұлдар бюджеттен қайтарылғандардан басқа, сот тағайындаған немесе борышкер таныған айыппұлдар, өсімдер мен санкциялардың басқа да түрлерінің сомасы көрсетіледі;
12) 110.01.012 жолында бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша алынған өтемақылар түрінде алынған кірістердің сомасы көрсетіледі;
13) 110.01.013 жолында салық кезеңі ішінде салық төлеуші өтеусіз алған мүліктің (жұмыстардың, қызметтердің) жалпы құны көрсетіледі.
Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындау жағдайында ізгілік көмек түрінде алынған және мақсаты бойынша пайдаланылған мүліктің құны, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде республикалық мемлекеттік кәсіпорын мемлекеттік органнан немесе республикалық мемлекеттік кәсіпорыннан өтеусіз негізде алған негізгі құралдардың құны, егер аталғандар жер қойнауын пайдаланушы салық төлеушінің салық режимінде көзделген жағдайда 110.01.024 Е және 110.01.024 Ғ жолдары бойынша жылдық жиынтық кірістен алып тастауға жатады;
14) 110.01.014 жолында салық төлеуші алған дивидендтердің жиынтық сомасы көрсетіледі;
15) 110.01.015 жолында таза кірісті бөлу кезінде салық кезеңі ішінде алынған және әр құрылтайшының, қатысушының үлестерін сақтай отырып, резидент – заңды тұлғаның жарғылық капиталын өсіруге бағытталған кіріс көрсетіледі;
16) 110.01.016 жолында сыйлықақылар бойынша кірістің сомасы көрсетіледі;
17) 110.01.017 жолында оң бағамдық айырманың немесе теріс бағамдық айырмадан оң бағамдық айырманың артуының жалпы сомасы көрсетіледі;
18) 110.01.018 жолында салық төлеуші алуға жататын (алған) ұтыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;

19) в строке 110.01.019 указывается доход, подлежащий получению (полученный) налогоплательщиком в виде роялти;
20) в строке 110.01.020 указывается сумма превышения доходов над расходами, полученными при эксплуатации объектов социальной сферы;
21) в строке 110.01.021 указывается сумма доходов от корректировки расходов на геологическое изучение, разведку и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователей, отраженная в строке 110.05.013, в случае если по данной строке отрицательное значение;
22) в строке 110.01.022 указывается общая сумма других доходов, подлежащих получению (полученных) налогоплательщиком и не отраженных в строках с 110.01.001 по 110.01.021 декларации;
23) в строке 110.01.023 указывается общая сумма совокупного годового дохода, определяемая сложением сумм строк с 110.01.001 по 110.01.022 (сумма с 110.01.001 + по 110.01.022).
24. В разделе "Корректировка совокупного годового дохода":
1) в строке 110.01.024 указывается общая сумма корректировки совокупного годового дохода в соответствии с положениями применимого налогового законодательства, которая определяется суммой строк с 110.01.024 А по 110.01.024 L (сумма с 110.01.024 А по 110.01.024 L);
2) в строке 110.01.025 указывается сумма совокупного годового дохода с учетом корректировки, определяемая как разница строк 110.01.023 и 110.01.024 (110.01.023 – 110.01.024).
25. В разделе "Вычеты":
1) в строку 110.01.026 переносится сумма, отраженная в строке 110.04.012;
2) в строке 110.01.027 указывается сумма вознаграждений, подлежащая отнесению на вычет;
3) в строке 110.01.028 указывается общая сумма выплаченных обязательств, ранее признанных доходами, подлежащей отнесению на вычеты;
4) в строке 110.01.029 указывается сумма сомнительных требований, подлежащей отнесению на вычеты;
5) в строке 110.01.030 указывается сумма отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений, относимых на вычеты;
6) в строке 110.01.031 указывается сумма расходов на научно-исследовательские и проектные, изыскательские и опытно-конструкторские или научно-технические работы в зависимости от налогового законодательства, действовавшего на дату подписания (заключения) контракта на недропользование, подлежащей отнесению на вычеты;
7) в строке 110.01.032 указывается общая сумма расходов на социальные выплаты, подлежащая отнесению на вычеты;
8) в строке 110.01.033 переносится сумма, определяемая суммой строк 110.05.015 С, 110.05.019 и 110.05.020 (110.05.015 С + 110.05.019 + 110.05.020);

19) 110.01.019 жолында роялти түріндегі салық төлеуші алуға жататын (алған) кіріс көрсетіледі;
20) 110.01.020 жолында әлеуметтік сала объектілерін пайдалану кезінде алынған шығыстардан кірістердің асу сомасы көрсетіледі;
21) 110.01.021 жолында егер осы жол бойынша теріс мәні болған жағдайда, 110.05.013 жолында көрсетілген геологиялық зерттеуге, барлау мен табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстарын, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарын түзетуден кірістердің сомасы көрсетіледі;
22) 110.01.022 жолында салық төлеушінің алуға тиіс (алған) және декларацияның 110.01.001 бастап 110.01.021 дейінгі жолдарында (110.01.001 бастап + 110.01.021 дейін) көрсетілмеген басқа кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі;
23) 110.01.023 жолында 110.01.001 – 110.01.022 (110.01.001 бастап + 110.01.022 дейін) жолдарының сомасын қосумен айқындалатын жылдық жиынтық кірістің жалпы сомасы көрсетіледі.
24. "Жылдық жиынтық кірісті түзету" деген бөлімде:
1) 110.01.024 жолында 110.01.024 А – 110.01.024 L (110.01.024 А бастап + 110.01.024 L дейін) жолдарының сомасын қосумен айқындалатын, қолданылатын салық заңнамасының ережелеріне сәйкес жылдық жиынтық кірісті түзетудің жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 110.01.025 жолында 110.01.023 және 110.01.024 (110.01.023 – 110.01.024) жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын түзетулерді ескере отырып жылдық жиынтық кіріс сомасы көрсетіледі.
25. "Шегерімдер" деген бөлімде:
1) 110.01.026 жолында 110.04.012 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 110.01.027 жолында жолда шегерімге жатқызылатын сома көрсетіледі;
3) 110.01.028 жолында бұрын кіріс деп танылған, шегерімге жатқызылатын төленген міндеттемелердің сомасы көрсетіледі;
4) 110.01.029 жолында шегерімге жатқызылатын күмәнді талаптар сомасы көрсетіледі;
5) 110.01.030 жолында шегерімге жатқызылатын кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар сомасы көрсетіледі;
6) 110.01.031 жолында жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа қол қою (жасау) күніне қолданыстағы салық заңнамасына байланысты шегерімге жатқызылуға тиіс ғылыми-зерттеу және жобалық, iздестiру және тәжiрибелiк-конструкторлық немесе ғылыми-техникалық жұмыстарға шығыстардың сомасы көрсетіледі;
7) 110.01.032 жолында шегерімге жатқызылуға тиіс әлеуметтік төлемдерге шығыстардың сомасы көрсетіледі;
8) 110.01.033 жолында 110.05.015 С, 110.05.019 және 110.05.020 (110.05.015 С + 110.05.019 + 110.05.020) жолдарының сомасымен айқындалатын сома көшіріледі;

2) в строке 110.01.040 указывается сумма корректировки вычетов, производимой в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании.
27. В разделе "Расчет налогооблагаемого дохода":
1) в строке 110.01.041 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка), определяемая как разница суммы строк 110.01.025, 110.01.038 и 110.01.040 + 110.01.039 (110.01.025 – 110.01.038 + 110.01.039 – 110.01.040);
2) в строку 110.01.042 указывается общая сумма прибыли нерезидентов, зарегистрированных и (или) расположенных в государствах с льготным налогообложением, акции или доли участия в которых принадлежат налогоплательщику, только при условии, если такая прибыль связана с осуществлением контрактной деятельности налогоплательщика. В данную строку переносится итоговое значение графы I формы 110.08;
3) в строке 110.01.043 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка), подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами, определяемая сложением строк 110.01.043 А и 110.01.043 В (110.01.043 А + 110.01.043 В);
4) в строке 110.01.043 А указывается сумма налогооблагаемого дохода, подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с международным договором об избежании двойного налогообложения;
5) в строке 110.01.043 В указывается сумма налогооблагаемого дохода, подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с иными международными договорами;
6) в строке 110.01.044 указывается итоговая сумма налогооблагаемого дохода (убытка), определяемая как разница суммы строк 110.01.041, 110.01.042 и 110.01.043 (110.01.041 + 110.01.042 – 110.01.043);
7) в строке 110.01.045 указывается сумма убытка, полученного налогоплательщиком согласно статьи 257 Налогового кодекса, не подлежащая переносу в соответствии со статьей 275 Налогового кодекса, при получении убытка в строке 110.01.044. При этом, если сумма по строке 110.01.037 С больше или равна сумме строки 110.01.041, то в строке 110.01.045 отражается сумма, указанная в строке 110.01.041. Если сумма по строке 110.01.037 С меньше суммы по строке 110.01.041, в строку 110.01.045 переносится сумма строки 110.01.037 С;
8) в строке 110.01.046 указывается сумма убытка, подлежащего переносу, определенного как сумма убытка, полученного по результатам отчетного налогового периода, уменьшенного на сумму убытка, не подлежащего переносу и сложенного с суммой убытка, полученного при реализации зданий, сооружений и строений, используемых в предпринимательской деятельности;
9) в строке 110.01.047 указывается предельный процент от налогооблагаемого дохода при его корректировке на сумму расходов по строкам 110.01.048 А, 110.01.048 В, 110.01.048 С и 110.01.048 D (%);

2) 110.01.040 жолында Трансферттік баға белгілеу туралы заңына сәйкес жүргізілетін шегерімдерді түзетудің сомасы көрсетіледі.
27. "Салық салынатын кірістің есебі" деген бөлімде:
1) 110.01.041 жолында 110.01.025, 110.01.038 және 110.01.040 + 110.01.039 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын салық салынатын кірістің (залалдың) сомасы көрсетіледі (110.01.025 – 110.01.038 + 110.01.039 – 110.01.040);
2) 110.01.042 жолында тіркелген және (немесе) мемлекеттерде жеңілдікпен салық салу орын алған бейрезиденттің ортақ кіріс сомасы, салық төлеушіге тиесілі акциялар немесе қатысу үлесі, егер тек осындай кіріс салық төлеушінің келісімшарттық қызметін іске асырумен байланысты болған жағдайда ғана көрсетіледі. Осы жолға 110.08 нысанның I бағанындағы қорытынды мағынасы көшіріледі;
3) 110.01.043 жолында 110.01.041 А және 110.01.043 В (110.01.043 А + 110.01.043 В) жолдарын қосумен айқындалатын халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуға жататын салық салынатын кірістің (залалдың) сомасы көрсетіледі;
4) 110.01.043 А жолында қосарланған салықты болдырмау туралы халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуға жататын салық салынатын кірістің сомасы көрсетіледі;
5) 110.01.043 В жолында өзге де халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуға жататын салық салынатын кірістің сомасы көрсетіледі;
6) 110.01.044 жолында 110.01.041, 110.01.042 және 110.01.043 (110.01.041 + 110.01.042 – 110.01.043) жолдары сомаларының айырмасы ретінде айқындалатын салық салынатын кірістің (залалдың) жиынтық сомасы көрсетіледі;
7) 110.01.045 жолында, 110.01.044 жолында залал шеккен кезде, Салық кодексінің 275-бабының сәйкес көшіруге жатпайтын, Салық кодексінің 257-бабына сәйкес салық төлеуші алған залал сомасы көрсетіледі. Бұл ретте, егер 110.01.037 С жолы бойынша сома 110.01.041 жолының сомасынан артық немесе тең болса, онда 110.01.045 жолында 110.01.041 жолында көрсетілген сома көрсетіледі. Егер 110.01.037 С жолы бойынша сома 110.01.041 жолы бойынша сомадан аз болса, 110.01.045 жолында 110.01.037 С жолының сомасы көшіріледі;
8) 110.01.046 жолында кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылатын ғимараттарды, құрылыстар мен құрылымдарды сату кезінде алынған залал сомасынан қалыптасқан және көшіруге жатпайтын залал сомасына азайтылған есепті салық кезеңінің нәтижелері бойынша алынған залал сомасы ретінде айқындалған көшіруге жататын залал сомасы көрсетіледі;
9) 110.01.047 жолында 110.01.048 А, 110.01.048 В, 110.01.048 С, 110.01.048 D (%) жолдары бойынша оны шығыстар сомасына түзету жасаған кездегі салық салынатын кірістен шекті пайыз көрсетіледі.

Сноска. Пункт 27 с изменениями, внесенными приказами Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 29.09.2022 № 1002 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.06.2023 № 724 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. В разделе "Расчет налогового обязательства":
1) в строке 110.01.051 указывается ставка КПН;
2) в строке 110.01.052 указывается сумма налога, уплаченная за пределами Республики Казахстан, исчисленного с дохода из источников за пределами Республики Казахстан, связанного с контрактной деятельностью налогоплательщика, которая зачитывается при уплате КПН в Республике Казахстан в соответствии с положениями применимого налогового законодательства;
В данную строку переносятся итоговые значения строк графы J формы 110.12, соответствующих коду видов деятельности "1";
3) в строке 110.01.053 указывается сумма КПН с учетом зачета иностранного налога за отчетный налоговый период.
Определяется как разница произведения строк 110.01.050 и 110.01.051 и строки 110.01.052 (110.01.050 х 110.01.051 – 110.01.052);
4) в строке 110.01.054 указывается чистый доход юридического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение;
5) в строке 110.01.055 указывается сумма КПН на чистый доход:
в строке 110.01.055 I указывается сумма КПН на чистый доход, исчисленная по ставке 15% от строки 110.01.054;
в строке 110.01.055 II указывается сумма КПН на чистый доход, исчисленная по ставке, предусмотренной международным договором, от строки 110.01.054. Если налогоплательщиком применяются положения международного договора в отношении КПН на чистый доход, указывается ставка КПН на чистый доход;
строка 110.01.055 III заполняется в случае, если заполнена строка 110.01.055 II. В данной строке указывается код страны согласно пункту 73 настоящих Правил, с которой Республикой Казахстан заключен указанный международный договор;
строка 110.01.055 IV заполняется в случае, если заполнена строка 110.01.055 II. В данной строке указывается наименование указанного международного договора;
6) в строке 110.01.056 указывается итоговая сумма исчисленного КПН. Определяется как (110.01.053 + 110.01.055 I или 110.01.055 II).
Глава 4. Пояснение по заполнению формы 110.02 – Об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, по исчислению КПН по внеконтрактной деятельности
29. Данная форма предназначена для отражения недропользователем информации об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, по исчислению КПН по внеконтрактной деятельности, с учетом положений статьи 723 Налогового кодекса.
При наличии сведений по деятельности, осуществляемой в рамках инвестиционного стратегического проекта и/или инвестиционного приоритетного проекта, данная форма заполняется по каждой такой деятельности отдельно.

Ескерту. 27-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 29.09.2022 № 1002 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.06.2023 № 724 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
28. "Салық міндеттемелерінің есебі" деген бөлімде:
1) 110.01.051 жолында КТС мөлшерлемесі көрсетіледі;
2) 110.01.052 жолында қолданыста болған салық заңнамаларының ережелеріне сәйкес Қазақстан Республикасында КТС төлеу кезінде есепке алынатын салық төлеушінің келісімшартпен байланысты қызметінің Қазақстан Республикасынан тысқары жердегі көздерден алған кірісінен есептелген, Қазақстан Республикасынан тысқары жерде төленген салығының сомасы көрсетіледі.
Аталған жолға қызмет түрі "1" кодына сәйкес келетін, 110.12 нысанының J бағаны жолының қортынды мәні көшіріледі;
3) 110.01.053 жолында есепті салық кезеңі үшін шетел салығын есепке жатқызу ескерілген КТС сомасы көрсетіледі.
110.01.050 мен 110.01.051 жолдарының туындысының 110.01.052 жолынан айырмасы (110.01.050 х 110.01.051 – 110.01.052) ретінде айқындалады;
4) 110.01.054 жолында тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасындағы қызметінен түскен бейрезидент заңды тұлғаның таза кірісі көрсетіледі;
5) 110.01.055 жолында таза кіріске КТС сомасы көрсетіледі:
110.01.055 І жолында 110.01.054 жолдан 15% мөлшерлеме бойынша есептелген таза кіріске КТС сомасы көрсетіледі;
110.01.055 ІІ жолында 110.01.054 жолдан халықаралық шартта көзделген мөлшерлеме бойынша есептелген таза кіріске КТС сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші таза кіріске КТС-қа қатысты халықаралық шарт ережесін қолданса, таза кіріске КТС-тың мөлшерлемесі көрсетіледі;
110.01.055 ІІІ жолы егер 110.02.055 ІІ жолы толтырылған жағдайда толтырылады. Бұл жолда осы Қағидалардың 73-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасымен көрсетілген халықаралық шарт жасасқан елдің коды көрсетіледі;
110.01.055 ІV жолы егер 110.01.055 ІІ жолы толтырылған жағдайда толтырылады. Бұл жолға аталған халықаралық шарттың атауы көрсетіледі;
6) 110.01.056 жолында есептелген КТС жиынтық сомасы көрсетіледі. (110.01.053 + 110.01.055 I немесе 110.01.055 II) жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
4-тарау. Келісімшарттан тыс қызмет бойынша КТС есептеу бойынша салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы – 110.02-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
29. Бұл нысан жер қойнауын пайдаланушының Салық кодексінің ның 723-бабының ережелерін ескере отырып, келісімшарттан тыс қызмет бойынша КТС есептеу бойынша салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы ақпаратты көрсетуіне арналған.
Инвестициялық стратегиялық жобаның және/немесе инвестициялық басымдылық жобасының шегінде іске асырылатын қызмет бойынша ақпарат болған кезде, аталған негіз осындай қызметтің әрқайсысы бойынша жеке толтырылады.

30. В разделе "Совокупный годовой доход":
1) в строке 110.02.001 указывается доход от реализации в соответствии со статьей 227 Налогового кодекса;
2) в строке 110.02.002 указывается доход от прироста стоимости в соответствии со статьей 228 Налогового кодекса;
3) в строке 110.02.003 указывается доход по производным финансовым инструментам, в том числе свопу, с учетом убытков, перенесенных из предыдущих налоговых периодов;
4) в строке 110.02.004 указывается доход от списания обязательств в соответствии со статьей 229 Налогового кодекса;
5) в строке 110.02.005 указывается доход по сомнительным обязательствам в соответствии со статьей 230 Налогового кодекса;
6) в строке 110.02.006 указывается доход от уступки права требования в соответствии со статьей 233 Налогового кодекса;
7) в строке 110.02.007 указывается доход от выбытия фиксированных активов, определяемый в соответствии со статьей 234 Налогового кодекса;
8) в строке 110.02.008 указываются присужденные или признанные должником штрафы, пени и другие виды санкций, кроме возвращенных из бюджета необоснованно удержанных штрафов, если эти суммы ранее не были отнесены на вычеты, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 13) пункта 1 статьи 226 Налогового кодекса;
9) в строке 110.02.009 указываются дивиденды, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 16) пункта 1 статьи 226 Налогового кодекса, общая сумма вознаграждений по депозиту, долговой ценной бумаге, векселю, исламскому арендному сертификату, выигрышей включаемая в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктами 17) и 19) пункта 1 статьи 226 Налогового кодекса;
10) в строке 110.02.010 указывается превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определенное в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями Закона о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, включаемое в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 18) пункта 1 статьи 226 Налогового кодекса;
11) в строке 110.02.011 указывается доход по инвестиционному депозиту, размещенному в исламском банке, определяемый в соответствии с подпунктом 22) пункта 1 статьи 226 Налогового кодекса;
12) в строке 110.02.012 указываются другие доходы налогоплательщика, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с Налоговым кодексом;
13) в строке 110.02.013 указывается общая сумма совокупного годового дохода, определяемая, как сумма строк с 110.02.001 по 110.02.012;
14) в строке 110.02.014 указывается общая сумма корректировки совокупного годового дохода в соответствии со статьей 241 Налогового кодекса;

30. "Жылдық жиынтық кіріс" деген бөлімде:
1) 110.02.001 жолында Салық кодексінің 227-бабына сәйкес өткізуден түскен кіріс көрсетіледі;
2) 110.02.002 жолында Салық кодексінің 228-бабына сәйкес құн өсімінен түсетін кіріс көрсетіледі;
3) 110.02.003 жолында алдыңғы салық кезеңінен көшірілген залалдар ескеріле отырып, туынды қаржы құралдар, оның ішінде своп бойынша кіріс көрсетіледі;
4) 110.02.004 жолында Салық кодексінің 229-бабына сәйкес міндеттемелерді есептен шығарудан кіріс көрсетіледі;
5) 110.02.005 жолында Салық кодексінің 230-бабына сәйкес күмәнді міндеттемелер бойынша кіріс көрсетіледі;
6) 110.02.006 жолында Салық кодексінің 233-бабына сәйкес талап ету құқығын беруден түскен кіріс көрсетіледі;
7) 110.02.007 жолында Салық кодексінің 234-бабына сәйкес айқындалатын тіркелген активтерді шығарудан түскен кіріс көрсетіледі;
8) 110.02.008 жолында Салық кодексінің 226-бабы 1-тармағының 13) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық кіріске енгізілетін егер бұрын шегерімге жатқызылмаса, бұрын негізсіз бюджеттен қайтарылған айыппұлдардан басқа, сот таңылған немесе борышты деп танылған айыппұлдар, өсімпұлдар және санкциялардың басқа да түрлері көрсетіледі;
9) 110.02.009 жолында Салық кодексінің 226-бабы 1-тармағының 17) және 19) тармақшаларына сәйкес жылдық жиынтық кіріске енгізілетін депозит, борышты бағалы қағаз, вексель, исламдық жалға беру сертификаты бойынша сыйақылардың жалпы сомасы, Салық кодексінің 226-бабы 1-тармағының 16) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық кіріске енгізілетін дивидендтер көрсетіледі;
10) 110.02.010 жолында Салық кодексінің 226-бабы 1-тармағының 18) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық кіріске енгізілетін қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарына және Бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңның талаптарына сәйкес айқындалған оң бағамдық айырма сомасының теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуі көрсетіледі;
11) 110.02.011 жолында ислам банкінде орналастырылған инвестициялық депозит бойынша Салық кодексінің 226-бабы 1-тармағының 22) тармақшасына сәйкес айқындалатын кіріс көрсетіледі;
12) 110.02.012 жолында Салық кодексіне сәйкес жылдық жиынтық кіріске қосылатын салық төлеушінің басқа да кірісі көрсетіледі:
13) 110.02.013 жолында 110.02.001-ден 110.02.012-ге дейінгі жолдардың айырмашылығы ретінде айқындалатын жылдық жиынтық кірістің жалпы сомасы көрсетіледі;
14) 110.02.014 жолында Салық кодексінің 241-бабына сәйкес жылдық жиынтық табысты түзетудің жалпы сомасы көрсетіледі;

15) в строке 110.02.015 указывается положительная или отрицательная разница, образовавшаяся при переходе на иной метод оценки ТМЗ;
16) в строке 110.02.016 указывается совокупный годовой доход с учетом корректировок, определяемый как разница строк 110.02.013 и 110.02.014, увеличенная на строку 110.02.015 (в случае если значение данной строки положительное) или уменьшенная на строку 110.02.015 (в случае если значение данной строки отрицательное) (110.02.013 – 110.02.014 + или – 110.02.015).
31. В разделе "Вычеты":
1) в строке 110.02.017 указывается стоимость реализованных (использованных) товаров, приобретенных и безвозмездно полученных работ, услуг, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 242 Налогового кодекса и определяемая как 110.02.017 I – 110.02.017 II + 110.02.017 III + 110.02.017 IV + 110.02.017 V – 110.02.017 VI – 110.02.017 VII – 110.02.017 VIII – 110.02.017 IX (110.02.017 I – 110.02.017 II + 110.02.017 III + 110.02.017 IV + 110.02.017 V – 110.02.017 VI – 110.02.017 VII – 110.02.017 VIII – 110.02.017 IX);
в строке 110.02.017 I указывается себестоимость ТМЗ на начало налогового периода. В первоначальной декларации указанная строка заполняется согласно данным, определенным по бухгалтерскому балансу на начало налогового периода. У налогоплательщика, подающего свою первоначальную декларацию, ТМЗ на начало налогового периода могут отсутствовать;
строка 110.02.017 II заполняется согласно данным бухгалтерского баланса на конец налогового периода. При этом в данной строке не отражается стоимость товара, учитываемого в остатках ТМЗ на конец года и находящегося в пути (например, реализация товаров на условии FAS-порт), доход от реализации которого признан в целях налогообложения в налоговом периоде. В ликвидационной декларации, представляемой налогоплательщиком в течение налогового периода, строка 110.02.017 II заполняется на основании данных бухгалтерского учета на конец соответствующего налогового периода;
в строке 110.02.017 III указывается стоимость приобретенных, в том числе безвозмездно полученных налогоплательщиком в течение налогового периода ТМЗ, выполненных работ и оказанных услуг сторонними организациями, индивидуальными предпринимателями, частными нотариусами, адвокатами. Данные, приведенные в указанной строке, не должны включать расходы, относимые на вычеты по строкам с 110.02.018 по 110.02.031 декларации. Определяется как сумма строк с 110.02.017 III А по 110.02.017 III H (сумма с 110.02.017 III А + по 110.02.017 III H):
в строке 110.02.017 III А указывается себестоимость приобретенных, безвозмездно полученных в течение отчетного налогового периода налогоплательщиком ТМЗ;
в строке 110.02.017 III B указывается стоимость финансовых услуг;
в строке 110.02.017 III С указывается стоимость рекламных услуг;
в строке 110.02.017 III D указывается стоимость консультационных услуг; в строке 110.02.017 III E указывается стоимость маркетинговых услуг;
в строке 110.02.017 III F указывается стоимость дизайнерских услуг;
в строке 110.02.017 III G указывается стоимость инжиниринговых услуг;
в строке 110.02.017 III H указываются расходы на приобретение прочих работ и услуг;
в строке 110.02.017 IV указываются расходы по начисленным доходам работников и иным выплатам физическим лицам, относимые на вычет в соответствии со статьей 110 Налогового кодекса, за исключением расходов по начисленным доходам работников:

15) 110.02.015 жолында ТМЗ бағалаудың өзге әдісіне көшу кезінде қалыптасқан оң немесе теріс айырма көрсетіледі;
16) 110.02.016 жолында 110.02.013 пен 110.02.014 жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалған, 110.02.015 жолына ұлғайтылған (егер бұл жолдың мәні оң болған жағдайда) немесе 110.02.015 жолына (110.02.013 – 110.02.014 + немесе – 110.02.015) кемітілген (егер бұл жолдың мәні теріс болған жағдайда) түзету ескеріле отырып, жылдық жиынтық кіріс көрсетіледі.
31. "Шегерімдер" деген бөлімде:
1) 110.02.017 жолында Салық кодексінің 242-бабының 1-тармағына сәйкес және 110.02.017 I – 110.02.017 II + 110.02.017 III + 110.02.017 IV + 110.02.017 V – 110.02.017 VI – 110.02.017 VII – 110.02.017 VIII – 110.02.017 IX (110.02.017 I – 110.02.017 II + 110.02.017 III + 110.02.017 IV + 110.02.017 V – 110.02.017 VI – 110.02.017 VII – 110.02.017 VIII – 110.02.017 IX) ретінде айқындалатын шегерімге жатқызылатын сатылған (пайдаланған) тауарлардың, сатып алынған және өтеусіз алынған жұмыстар, қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі:
110.02.017 I жолында салық кезеңінің басына ТМЗ өзіндік құны көрсетіледі. Бастапқы декларацияда көрсетілген жол салық кезеңінің басына бухгалтерлік баланс бойынша айқындалған деректерге сәйкес толтырылады. Өзінің бастапқы декларациясын беретін салық төлеушіде салық кезеңінің басында ТМЗ болмауы мүмкін;
110.02.017 IІ жолында салық кезеңінің соңына бухгалтерлік баланс деректеріне сәйкес толтырылады. Бұл ретте, көрсетілген жолда оны сатудан алынған кірістер салық кезеңінде салық салу мақсатында танылған, жылдың соңында ТМЗ қалдықтарында есепке алынатын және жолдағы (мысалы, FAS-порт шарттарындағы тауарларды сату) тауардың құны көрсетілмейді. Салық кезеңінің ішінде салық төлеуші берген тарату декларациясында 110.02.017 II жолы тиісті салық кезеңінің соңына бухгалтерлік есеп деректерінің негізінде толтырылады;
110.02.017 III жолында салық төлеуші салық кезеңінің барысында сатып алған, оның ішінде тегін алған ТМЗ, тарапты ұйымдар, дара кәсіпкерлер, жеке нотариустар, адвокаттар орындаған жұмыстар мен көрсеткен қызметтердің құны көрсетіледі. Осы жолда келтірілген деректер декларацияның 110.02.018 жолынан бастап 110.02.031 жолына дейінгі жолдар бойынша шегерімге жатқызылатын шығыстарды қамтымауы тиіс. 110.02.017 III А жолдан бастап 110.02.017 III H жолға дейінгі жолдардың (110.02.017 III А бастап + 110.02.017 III H бойынша сома) сомалары ретінде айқындалады:
110.02.017 III А жолында салық төлеушінің есепті салық кезеңде сатып алған, өтеусіз алған ТМЗ құны көрсетіледі;
110.02.017 IІІ B жолында қаржылық қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
110.02.017 IІІ C жолында жарнамалық қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
110.02.017 IІІ D жолында консультациялық қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
110.02.017 IІІ Е жолында маркетингтік қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
110.02.017 IІІ F жолында дизайнерлік қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
110.02.017 IІІ G жолында инжинирингтік қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
110.02.017 IІІ Н жолында өзге де жұмыстар мен қызмет көрсетулерді сатып алуға шығыстар көрсетіледі;
110.02.017 IV жолында;

33. В разделе "Корректировка доходов и вычетов в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании:
1) в строке 110.02.033 указывается сумма корректировки доходов, производимой в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;
2) в строке 110.02.034 указывается сумма корректировки вычетов, производимой в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании.
34. В разделе "Расчет налогооблагаемого дохода":
1) в строке 110.02.035 указывается налогооблагаемый доход (убыток). Определяется как разница строк 110.02.016, 110.02.031 и 110.02.034 увеличенная на строки 110.02.032 и 110.02.033 (110.02.016 – 110.02.031 + 110.02.032 + 110.02.033 – 110.02.034);
2) в строке 110.02.036 указывается сумма доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан. В данную строку переносятся итоговые значения строк графы F формы 110.12, соответствующих коду видов деятельности "2". Строка 110.02.036 носит справочный характер;
3) в строке 110.02.037 указывается сумма дохода, подлежащего освобождению от налогообложения, в том числе:
в строке 110.02.037 I указываются доходы, освобожденные от налогообложения в соответствии с международными договорами согласно пункту 5 статьи 2 Налогового кодекса;
в строке 110.02.037 II указываются доходы, освобожденные от налогообложения в соответствии с Конституционным законом;
4) сумма дохода, подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами согласно пункту 5 статьи 2, статьям 212 и 213 Налогового кодекса;
5) в строке 110.02.038 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка) с учетом особенностей международного налогообложения. Определяется как сумма строк 110.02.035 и 110.02.036 I за минусом строки 110.02.037 (110.02.035 + 110.02.036 I – 110.02.037);
6) в строке 110.02.039 указывается общая сумма суммарной прибыли КИК и ПУ КИК, определенной в соответствии со статьей 297 Налогового кодекса, в данную строку переносится сумма, отраженная в итоговой строке графы L формы 110.10;
в строке 110.02.039 I указывается сумма облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса;
в строке 110.02.039 II указывается сумма облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 5) статьи 223 Налогового кодекса;
7) в строке 110.02.040 указываются убытки от реализации объектов незавершенного строительства, неустановленного оборудования, за исключением активов, выкупленных для государственных нужд в соответствии с законами Республики Казахстан;

33. "Трансферттік баға белгілеу туралы заңға сәйкес кірістер мен шегерімдерді түзету" деген бөлімде:
1) 110.02.033 жолында Трансферттік баға белгілеу туралы заңға сәйкес жүргізілетін кірістерді түзетулердің сомасы көрсетіледі;
2) 110.02.034 жолында Трансферттік баға белгілеу туралы заңға сәйкес жүргізілетін шегерімдерді түзетулердің сомасы көрсетіледі.
34. "Салық салынатын кіріс есебі" деген бөлімде:
1) 110.02.035 жолында салық салынатын кіріс (залал) көрсетіледі. 110.02.033 және 110.02.034 (110.02.016 – 110.02.031 + 110.02.032 + 110.02. 033 - 110.02.034) жолдарына ұлғайтылған 110.02.016, 110.02.031 және 110.02.034 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады;
2) 110.02.036 жолында резидент-салық төлеуші Қазақстан Республикасынан тыс көздерден алған кірістер сомасы көрсетіледі. Аталған жолға қызмет түрінің "2" кодына сәйкес келетін 110.12 нысанының Ғ бағаны жолының жиынтық мәні көшіріледі. 110.01.036 жолы анықтамалық сипатта болады.
3) 110.02.037 жолында салық салудан босатылуы тиіс кіріс сомасы көрсетіледі, оның ішінде:
110.02.037 І-жолда Салық кодексінің 2-бабы 5-тармағына сәйкес халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс кіріс сомасы көрсетіледі.
110.02.037 ІІ-жолда Конституциялық Заңға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс кіріс сомасы көрсетіледі;
4) Салық кодексінің 2-бабы 5-тармағына, 212 және 213-баптарына сәйкес халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс кіріс сомасы көрсетіледі.
5) 110.02.038 жолында халықаралық салық салу ерекшелігі есепке ала отырып, салық салынатын кіріс (залал) сомасы көрсетіледі. 110.02.037 (110.02.035 + 110.02.036– 110.02.037) жолын алумен 110.01.035 және 110.02.036 жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
6) 110.02.039 жолында Салық кодексінің 297-бабына сәйкес анықталатын БШК және БШК ТМ жиынтық пайдасының жалпы сомасы көрсетіледі, аталған жолға 110.10 нысанының L бағанының қорытынды жолында көрсетілген сома көшіріледі;
110.02.039 I жолында Cалық кодексінің 223-бабы 4) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінің сомасы көрсетіледі;
110.02.039 II жолында Салық кодексінің 223-бабы 5) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінің сомасы көрсетіледі;
7) 110.02.040 жолында Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекеттік қажеттіліктер үшін сатып алынған активтерді қоспағанда, орнатылмаған жабдықтарды, аяқталмаған құрылыс обьектілерін іске асырудан келетін шығындар көрсетіледі;

8) в строке 110.02.041 указывается убыток, подлежащий переносу в соответствии с частью первой пункта 1 статьи 300 Налогового кодекса;
9) в строке 110.02.042 указывается сумма уменьшения налогооблагаемого дохода в соответствии со статьей 288 Налогового кодекса. Строка 110.02.042 включает в себя строки 110.02.042 I и 110.02.042 II;
10) в строке 110.02.042 I указываются расходы, на которые налогоплательщик вправе уменьшить налогооблагаемый доход в соответствии с подпунктами 1) и 2) пункта 1 статьи 288 Налогового кодекса;
11) в строке 110.02.042 II указываются расходы, на которые налогоплательщик вправе уменьшить налогооблагаемый доход в соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 288 Налогового кодекса;
12) в строке 110.02.043 указывается налогооблагаемый доход с учетом уменьшения, производимого в соответствии со статьей 288 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 110.02.038 и 110.02.042. В случае если строка 110.02.042 больше строки 110.02.038, в строке 110.02.043 указывается ноль;
13) в строке 110.02.044 указываются убытки, перенесенные из предыдущих налоговых периодов;
в строке 110.02.044 І указываются убытки, определенные частью второй пункта 1 статьи 300 Налогового кодекса
14) в строке 110.02.045 указывается налогооблагаемый доход с учетом перенесенных убытков. Заполняется в случае, если в строке 110.02.043 отражено положительное значение. Определяется как разница строк 110.02.043 и 110.02.044. Если строка 110.02.044 больше строки 110.02.043, в строке 110.02.045 указывается ноль.
15) в строке 110.02.046 указывается облагаемый доход КИК и ПУ КИК с учетом перенесенных убытков. Определяется как разница строк 110.02.039 I и 110.02.044 I (110.02.039 I - 110.02.044 I). Если строка 110.02.44 I больше строки 110.02.039 I, в строке 110.02.046 указать ноль.
35. В разделе "Расчет налогового обязательства":
1) в строке 110.02.047 указывается ставка КПН в соответствии со статьей 313 Налогового кодекса, в процентах;
2) в строке 110.02.048 указывается сумма КПН с налогооблагаемого дохода. Определяется как произведение строк 110.02.045 и 110.02.047;
3) в строке 110.02.049 указывается сумма исчисленного КПН за налоговый период в соответствии с пунктом 1 статьи 302 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 110.02.048, 110.02.049 I, 110.02.049 III, 110.02.049 IV, 110.02.049 V, 110.02.049 VI. Если полученная разница меньше ноля, то в строке 110.02.049 указывается ноль;
4) в строке 110.02.049 I указывается сумма уплаченных за пределами Республики Казахстан налогов на доходы или идентичного вида подоходного налога с доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан, которая зачитывается при уплате КПН в Республике Казахстан в соответствии со статьей 303 Налогового кодекса. В данную строку переносятся итоговые значения строк графы J формы 110.12, соответствующих коду видов деятельности "2";

8) 110.02.041 жолында Салық кодексінің 300-бабының 1-тармағына сәйкес көшіруге жататын шығындар көрсетіледі;
9) 110.02.042 жолында Салық кодексінің 288-бабына сәйкес салық салынатын кірісті төмендету сомасы көрсетіледі. 110.02.043 жолы 110.02.042 I және 110.02.042 II жолдарын қамтиды;
10) 110.02.042 I жолында Салық кодексінің 288-бабың 1-тармағының 1) және 2) тармақшаларына сәйкес салық төлеушінің салық салынатын кірісті төмендетуге құқылы шығындары көрсетіледі;
11) 110.02.042 II жолында Салық кодексінің 288-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес салық төлеушінің салық салынатын кірісті төмендетуге құқылы шығындары көрсетіледі;
12) 110.02.043 жолында Салық кодексінің 288-бабына сәйкес жүргізілетін төмендетуді ескере отырып, салық салынатын кіріс көрсетіледі. 110.02.038 және 110.02.042 жолдарының айырмашылығы ретінде айқындалады . Егер 110.02.042 жолы 110.02.038 жолынан артық болған жағдайда, 110.02.043 жолында нөл көрсетіледі;
13) 110.02.044 жолында алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген залалдар көрсетіледі;
110.02.044 I жолында Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағының екінші бөлігінде анықталған залалдар көрсетіледі;
14) 110.02.045 жолында көшірілген залалдарды есепке ала отырып, салық салынатын кіріс көрсетіледі. Егер 110.02.043 жолында оң нәтиже көрсетілген жағдайда толтырылады. 110.02.043 және 110.02.044 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады . Егер 110.02.044 жолы 110.02.043 жолынан артық болса, 110.02.045 жолында нөл көрсетіледі;
15) 110.02.046 жолында көшірілген залалдарды ескере отырып, БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісі көрсетіледі. 110.02.039 I және 110.02.044 I жолдарының айырмасы (110.02.039 I - 110.02.44 I) ретінде айқындалады . Егер 110.02.044 I жолы 110.02.039 I жолынан артық болса, 110.02.046 жолында нөлді көрсету қажет.
35. "Салық міндеттемесінің есебі" деген бөлімде:
1) 110.02.047 жолында Салық кодексінің 313-бабына сәйкес КТС мөлшерлемесі пайызбен көрсетіледі;
2) 110.02.048 жолында салық салынатын кірістің КТС сомасы көрсетіледі. 110.02.045 және 110.02.047 жолдарының туындысы ретінде айқындалады .
3) 110.02.049 жолында Салық кодексінің 302-бабының 1-тармағына сәйкес салық кезеңіне есептелген КТС сомасы көрсетіледі. 110.02.048, 110.02.049I, 110.02.049III, 110.02.049IV, 110.02.049V, 110.02.049VI жолдарының айырмасы ретінде айқындалады . Егер алынған айырма нөлден аз болса, онда 110.02.049 жолында нөл көрсетіледі:
4) 110.02.049 I жолында Салық кодексінің 303-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында КТС төлеу кезінде ескерілетін Қазақстан Республикасынан тыс төленген кіріске салықтардың немесе резидент салық төлеуші Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден алған табыстарға соған ұқсас кіріс салығының түрлерінің сомасы көрсетіледі. Аталған жолға қызмет түрінің "2" кодына сәйкес келетін, 110.12 нысанының J бағаны жолының қорытынды мәні көшіріледі;

5) в строке 110.02.049 II указывается сумма иностранного подоходного налога с финансовой прибыли КИК или ПУ КИК, исчисленная в соответствии с пунктом 4 статьи 303 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы O формы 110.10;
6) в строке 110.02.049 III указывается сумма КПН, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде выигрыша, которая в соответствии с пунктом 2 статьи 302 Налогового кодекса уменьшает сумму КПН, подлежащего уплате в бюджет;
7) в строке 110.02.049 IV указывается сумма КПН, удержанного у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, и перенесенная из предыдущих налоговых периодов в соответствии с пунктом 3 статьи 302 Налогового кодекса;
8) в строке 110.02.049 V указывается сумма КПН, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, которая в соответствии с пунктом 2 статьи 302 Налогового кодекса уменьшает сумму КПН, подлежащего уплате в бюджет;
9) в строке 110.02.049 VI указывается сумма КПН, удержанного у источника выплаты дохода в соответствии со статьей 653 Налогового кодекса;
10) в строке 110.02.050 указывается сумма исчисленного КПН за налоговый период с учетом уменьшения. Определяется как 110.02.049 – 110.02.050 I;
11) в строке 110.02.050 I указывается сумма уменьшения КПН за налоговый период в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан;
12) в строке 110.02.051 указывается КПН с облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса. Определяется как произведение строк 110.02.046 І и 110.02.047 (110.02.039 І х 110.02.047);
13) в строке 110.02.052 указывается КПН с облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 5) статьи 223 Налогового кодекса. Определяется как произведение строк 110.02.039 II и 110.02.047 (110.02.039 II х 110.02.047);
14) в строке 110.02.053 указывается сумма КПН КИК и ПУ КИК с учетом уменьшения за налоговый период в соответствии с пунктом 4 статьи 303 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 110.02.051 и 110.02.049 II (110.02.051 – 110.02.049 II). Если полученная разница меньше ноля, то в строке 110.02.053 указывается ноль.
15) в строке 110.02.054 указывается чистый доход юридического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение в соответствии с пунктом 1 статьи 652 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 110.02.045 и 110.02.048;
16) в строке 110.02.055 указывается сумма КПН на чистый доход;
17) в строке 110.02.055 I указывается сумма КПН на чистый доход, исчисленного в соответствии с пунктом 1 статьи 652 Налогового кодекса по ставке 15 процентов, определяемая как 15% от строки 110.02.054;

5) 110.02.049 II жолында Салық кодексінің 303-бабының 4-тармағына сәйкес есептелген БШК немесе БШК ТМ қаржылық кірісінен шетелдік кіріс салығының сомасы көрсетіледі. Аталған жолға 110.10 нысаны О бағанының қорытынды мәні көшіріледі;
6) 110.02.049 III жолында Салық кодексінің 302-бабының 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуге жататын КТС сомасын төмендететін ұтыс ретінде салық кезеңінде төлем көздерінің табысынан ұсталған КТС сомасы көрсетіледі;
7) 110.02.049 IV жолында Салық кодексінің 302-бабының 3-тармағына сәйкес алдыңғы салық кезеңдерінен аударылған және көтермелеу ретінде төлем көзінің кірісінен ұсталған КТС сомасы көрсетіледі;
8) 110.02.049 V жолында бюджетке төленуге жататын КТС сомасын төмендететін Салық кодексінің 302-бабының 2-тармағына сәйкес салық кезеңінде көтермелеу түрінде төлем көзінен ұсталған КТС сомасы көрсетіледі;
9) 110.02.049 VI жолында Салық кодексінің 653-бабына сәйкес төлем көзінен ұсталған КТС сомасы көрсетіледі;
10) 110.02.050 жолында азайтуды ескере отырып, салық кезеңіне есептелген КТС сомасы көрсетіледі. 110.02.049 – 110.02.050 I жолдары ретінде айқындалады;
11) 110.02.050 І жолында Қазақстан Республикасы салық заңнамасына сәйкес салық кезеңіне КТС азайту сомасы көрсетіледі;
12) 110.02.051 жолында Салық кодексінің 223-бабы 4) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінен КТС көрсетіледі. 110.02.039 І және 110.02.047 жолдарының туындысы (110.02.039І х 110.02.047) ретінде айқындалады ;
13) 110.02.052 жолында Салық кодексінің 223-бабы 5) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінен КТС көрсетіледі. 110.02.039 II және 110.02.047 жолдарының туындысы (110.02.039 II х 110.02.047) ретінде айқындалады;
14) 110.02.053 жолында Салық кодексінің 303-бабы 4-тармағына сәйкес салық кезеңі үшін азаю ескеріле отырып, БШК және БШК ТМ-нің КТС сомасы көрсетіледі. 110.02.051 және 110.02.049 II жолдарының айырмасы (110.02.051 – 110.02.049 II) ретінде айқындалады. Егер алынған айырма нөлден аз болса, онда 110.02.053 жолында нөл көрсетіледі.
15) 110.02.054 жолында Салық кодексінің 652-бабы 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекеме арқылы қызметінен түскен бейрезидент заңды тұлғаның таза кірісі көрсетіледі. 110.02.045 және 110.02.048 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады;
16) 110.02.055 жолында таза кіріске КТС сомасы көрсетіледі:
17) 110.02.055 І жолында 110.02.054 жолынан 15% ретінде айқындалатын 15 пайыздық мөлшерлеме бойынша Салық кодексінің 652-бабы 1-тармағына сәйкес есептелген таза кіріске КТС сомасы көрсетіледі;

Налоговый период в стране резидентства налогоплательщика состоит из 12 месяцев с 1 сентября 2000 года по 31 августа 2001 года. Налоговый период в Республике Казахстан состоит из 12 месяцев с 1 января по 31 декабря 2001 года.
За базовый налоговый период принимается налоговый период налогоплательщика в стране резидентства.
В рамки базового налогового периода (сентябрь 2000 года-август 2001 года) включаются два налоговых периода в Республике Казахстан: сентябрь-декабрь 2000 года и январь-август 2001 года, соответственно, ПКНППУ1 – 4/12; ПКНППУ2 – 8/12.
40. В разделе "Расходы":
1) строка 110.03.001 предназначена для отражения суммы управленческих и общеадминистративных расходов нерезидента;
2) строка 110.03.002 предназначена для отражения расчетного показателя, используемого при применении метода пропорционального распределения;
3) строка 110.03.003 предназначена для отражения суммы управленческих и общеадминистративных расходов нерезидента, понесенных в целях получения доходов из источников в Республике Казахстан, относимых на вычеты в Республике Казахстан.
При применении метода пропорционального распределения величина строки 110.03.003А определяется как произведение показателей строк 110.03.001 А и 110.03.002 А.
При применении метода непосредственного (прямого) отнесения расходов на вычеты в строке 110.03.003 В указывается сумма управленческих и общеадминистративных расходов нерезидента, непосредственно понесенных в целях получения доходов из источников в Республике Казахстан и подтвержденных документально. Сумма расходов, указанная в строке 110.03.003 В, определяется на основании ведения раздельного учета таких расходов в бухгалтерском учете. При этом прилагается учетная политика нерезидента.
Величина строки 110.03.003 переносится в строку 110.04.006.
Глава 6. Пояснение по заполнению формы 110.04 - Расходы по реализованным товарам (работам, услугам)
41. Данная форма предназначена для определения суммы расходов по реализованным товарам, выполненным работам, оказанным услугам, подлежащей отнесению на вычеты, и суммы дохода (убытка) от изменения метода оценки активов, подлежащей включению (исключению) в (из) совокупный (-го) годовой (-го) доход (-а) в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование.
Налогоплательщик, для которого покупка, производство и реализация товаров (работ, услуг) является средством получения дохода, обязан указать стоимость ТМЗ на начало и конец отчетного налогового периода.
42. В разделе "Расходы":
1) в строке 110.04.001 стоимостью ТМЗ на начало отчетного налогового периода является стоимость ТМЗ на конец предыдущего налогового периода. Данные переносятся из соответствующей строки 110.04.002 за предыдущий налоговый период. В первоначальной Декларации указанная строка заполняется согласно данным, определенным по бухгалтерскому балансу на начало отчетного налогового периода. У налогоплательщика, подающего свою первоначальную Декларацию, ТМЗ на начало отчетного налогового периода могут отсутствовать;

Салық төлеушінің резиденттік елдегі салық кезеңі 2000 жылғы 1 қыркүйектен 2001 жылғы 31 тамызға дейін 12 айдан тұрады. Қазақстан Республикасындағы салық кезеңі 2001 жылғы 1 қаңтардан 31 желтоқсанға дейін 12 айдан тұрады.
Базалық салық кезеңі ретінде салық төлеушінің резиденттік елдегі салық кезеңі алынады.
Базалық салық кезеңі шеңберіне (2000 жылғы қыркүйек – 2001 жылғы тамыз) Қазақстан Республикасындағы екі салық кезеңі: 2000 жылғы қыркүйек –желтоқсан және 2001 жылғы қаңтар – тамыз, тиісінше, ТМСКТК1–4/12; ТМСКТК2 – 8/12 енеді.
40. "Шығыстар" деген бөлімде:
1) 110.10.001 жолы бейрезиденттің басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомасын көрсетуге арналған;
2) 110.10.002 жолы барабар бөлу әдісін қолданғанда пайдаланылатын есептік көрсеткішті көрсетуге арналған;
3) 110.10.003 жолы бейрезиденттің Қазақстан Республикасындағы көздерден кіріс алу мақсатында шеккен, Қазақстан Республикасында шегеруге жататын басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомасын көрсетуге арналған.
Барабар бөлу әдісін қолданғанда 110.10.003 А жолының шамасы 110.10.001 А және 110.10.002 А жолдарының туындысы ретінде айқындалады.
Шығыстарды шегерулерге тікелей (тура) жатқызу әдісін қолданған кезде 110.03.003В жолда бейрезиденттің Қазақстан Республикасындағы көздерден кіріс алу мақсатында тікелей шеккен және құжаттармен расталған басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомасы көрсетіледі. 110.03.003 В жолында көрсетілген шығыстар сомасы осындай шығыстарды бухгалтерлік есепте бөлек есептеу жүргізу негізінде айқындалады. Бұл ретте бейрезиденттің есеп саясаты қоса тіркеледі.
110.03.003 жолының шамасы 110.04.006 жолына көшіріледі.
6-тарау. Өткізілген тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шығыстар – 110.04-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
41. Бұл нысан шегерімге жатқызылуға тиіс өткізілген тауарлар, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер бойынша шығыстар сомасын және қолданылатын салық режиміне және жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттардың ережелеріне сәйкес жылдық жиынтық кіріске (кірістен) енгізуге (алып тастауға) жататын активтерді бағалау әдісінің өзгеруінен түскен кіріс (залал) сомасын айқындауға арналған.
Тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сатып алу, шығару мен сату кірісті алу құралы болып табылатын салық төлеушілер есепті салық кезеңінің басына және соңына ТМЗ құнын көрсетуге міндетті.
42. "Шығыстар" деген бөлімде:
1) 110.04.001 жолында есепті салық кезеңінің соңына ТМҚ құны бұрынғы салық кезеңінің соңына ТМҚ құны болып табылады. Деректер бұрынғы салық кезеңі үшін 110.04.002 тиісті жолынан көшіріледі. Бастапқы Декларацияда аталған жол есепті салық кезеңнің басына бухгалтерлік баланс бойынша айқындалған деректерге сәйкес толтырылады. Өзінің бастапқы декларациясын беретін салық төлеушіде есепті салық кезеңінің басында ТМЗ болмауы мүмкін;

Величина строки 110.06.009 С переносится в строку 110.01.037 I.
Глава 9. Пояснение по заполнению формы 110.07 - Амортизационные отчисления по фиксированным активам, впервые введенным в эксплуатацию
56. Данная форма предназначена для определения налогоплательщиком суммы амортизационных отчислений по фиксированным активам, впервые введенным в эксплуатацию на территории Республики Казахстан и используемым для получения совокупного годового дохода, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование.
При отнесении на вычеты налогоплательщиком амортизационных отчислений, исчисленных согласно применимому налоговому законодательству, данная форма представляется в последующие три налоговых периода для подтверждения использования фиксированных активов в целях получения совокупного годового дохода в течение трех лет.
57. В разделе "Амортизационные отчисления по фиксированным активам, впервые введенным в эксплуатацию":
строка 110.07.001 предназначена для отражения итоговых сумм по фиксированным активам, впервые введенным в эксплуатацию на территории Республики Казахстан.
Величина строки 110.07.001 В переносится в строку 110.01.037 С.
Глава 10. Пояснение по заполнению формы 110.08 - Доход, полученный в стране с льготным налогообложением
58. Данная форма предназначена для определения налогоплательщиком-резидентом общей суммы прибыли нерезидентов, расположенных и (или) зарегистрированных в странах с льготным налогообложением, включаемой в налогооблагаемый доход налогоплательщика-резидента в соответствии с применимым налоговым законодательством только при условии, если такая прибыль связана с осуществлением контрактной деятельности.
59. В разделе "Расчетные показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического лица-нерезидента, расположенного и (или) зарегистрированного в стране с льготным налогообложением, доля налогоплательщика-резидента в уставном капитале которого составляет более 10 %;
3) в графе С указывается код страны резидентства налогоплательщика-нерезидента, указанного в графе В, согласно пункту 73 настоящих Правил;
4) в графе D указывается номер налоговой регистрации налогоплательщика-нерезидента, указанного в графе В, в стране резидентства;
5) в графе Е указывается доля участия налогоплательщика-резидента в уставном капитале нерезидента, указанного в графе В, в процентах;
6) в графе F указывается код валюты, по которой определена сумма прибыли нерезидента, согласно пункту 72 настоящих Правил;

110.06.009 С жолының шамасы 110.01.037 I жолына көшіріледі.
9-тарау. Алғаш рет пайдалануға енгізілген тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдар – 110.07-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
56. Бұл нысан салық төлеуші Қазақстан Республикасының аумағында алғаш рет пайдалануға енгізілген және қолданылатын салық режиміне және жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт ережелеріне сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс жылдық жиынтық кіріс алу үшін пайдаланылатын тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдарды айқындауға арналған.
Салық төлеуші қолданылатын салық заңнамасына сәйкес есептелген амортизациялық аударымдарды шегерімге жатқызған кезде, бұл нысан үш жыл ішінде жиынтық жылдық кіріс алу мақсатында тіркелген активтерді пайдалануды растау үшін келесі үш салық кезеңіне беріледі.
57. "Алғаш рет пайдалануға енгізілген тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдар" бөлімінде: 110.07.001 жолы Қазақстан Республикасының аумағында алғаш рет пайдалануға енгізілген тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
110.07.001 В жолының шамасы 110.01.037 С жолына көшіріледі.
10-тарау. Салық салуда жеңілдігі бар елде алынған кіріс – 110.08-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
58. Бұл нысан резидент-салық төлеушінің қолданылатын салық заңнамасына сәйкес резидент салық төлеушінің салық салынатын кірісіне қосатын салық салуда жеңілдігі бар елдерде орналасқан және (немесе) тіркелген бейрезиденттің пайдаларының жалпы сомаларын, егер тек осындай пайда келісімшарт қызметін жүзеге асырумен байланысты болған кезде ғана айқындауына арналған.
59. "Есептік көрсеткіштер" деген бөлімде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында салық салуда жеңілдігі бар елдерде орналасқан және (немесе) тіркелген, жарғылық капиталында салық төлеуші-резиденттің үлесі 10%-дан көп үлесті құрайтын бейрезидент заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
3) С бағанында осы Қағидалардың 73-тармағына сәйкес В бағанында көрсетілген бейрезидент салық төлеушінің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында В бағанында көрсетілген бейрезидент салық төлеушінің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында резидент салық төлеушінің В бағанында көрсетілген бейрезиденттің жарғылық капиталындағы қатысу үлесі пайызда көрсетіледі;
6) F бағанында осы Қағидалардың 72-тармағына сәйкес бейрезиденттің пайда сомасы айқындалған валюта коды көрсетіледі;

в графе I-2 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 2) пункта 4 статьи 297 Налогового кодекса;
в графе I-3 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 3) пункта 4 статьи 297 Налогового кодекса;
в графе I-4 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 4) пункта 4 статьи 297 Налогового кодекса;
в графе I-5 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 5) пункта 4 статьи 297 Налогового кодекса;
в графе I-6 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 6) пункта 4 статьи 297 Налогового кодекса;
в графе I-7 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 7) пункта 4 статьи 297 Налогового кодекса;
в графе I-8 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 8) пункта 4 статьи 297 Налогового кодекса;
в графе I-9 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 9) пункта 4 статьи 297 Налогового кодекса;
в графе I-10 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 10) пункта 4 статьи 297 Налогового кодекса;
10) в графе J указывается сумма финансовой прибыли КИК или ПУ КИК до налогообложения с учетом уменьшений и суммы убытков КИК или ПУ КИК, возникших в двух периодах, последовательно предшествующих отчетному периоде, которая определяется как разница между графами G, H и I (графа G – графа H – графа I), в иностранной валюте;
11) в графе К указывается положительная величина финансовой прибыли, подлежащей налогообложению в Республике Казахстан, в иностранной валюте, которая определяется как произведение граф J и E (графа J x графа E);
12) в графе L указывается положительная величина финансовой прибыли, подлежащая налогообложению в Республике Казахстан, отраженная в графе K и пересчитанная в национальной валюте в соответствии с пунктом 6 статьи 297 Налогового кодекса;
13) в графе M указывается сумма налога на прибыль (иностранного подоходного налога) с финансовой прибыли КИК до налогообложения или финансовой прибыли ПУ КИК до налогообложения, исчисляемого в соответствии с пунктом 4 статьи 303 Налогового кодекса, в иностранной валюте, при условии наличия у налогоплательщика-резидента подтверждающих документов, указанных в пункте 4 статьи 303 Налогового кодекса. Налог на прибыль определен в соответствии со статьей 294 Налогового кодекса (с применением эффективной ставки, определяемой в соответствии с абзацем вторым подпункта 12) пункта 4 статьи 294 Налогового кодекса), в иностранной валюте.
Налог на прибыль включает налог, удержанный у источника выплаты в отчетном периоде, в случае, если финансовая прибыль КИК или ПУ КИК до налогообложения включает (включала) в текущем или предыдущем периоде доходы, обложенные налогом, удержанным у источника выплаты;

I-2 бағанында Салық кодексінің 297-бабы 4-тармағының 2) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
I-3 бағанында Салық кодексінің 297-бабы 4-тармағының 3) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
I-4 бағанында Салық кодексінің 297-бабы 4-тармағының 4) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
I-5 бағанында Салық кодексінің 297-бабы 4-тармағының 5) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
I-6-бағанда Салық кодексінің 297-бабы 4-тармағының 6) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
I-7 бағанында Салық кодексінің 297-бабы 4-тармағының 7) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
I-8 бағанында Салық кодексінің 297-бабы 4-тармағының 8) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
I-9 бағанында Салық кодексінің 297-бабы 4-тармағының 9) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
I-10 бағанында Салық кодексінің 297-бабы 4-тармағының 10) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
10) J бағанында G, H және I бағандарының арасындағы айырма (G бағаны – H бағаны – I бағаны) ретінде айқындалатын есепті кезеңнің дәйекті алдындағы екі кезеңде туындаған БШК немесе БШК ТМ-нің азаюлары мен залалдарының сомасын ескере отырып, салық салуға дейінгі БШК немесе БШК ТМ-нің қаржылық пайдасының сомасы шетел валютасында көрсетіледі;
11) K бағанында J және E бағандарының туындысы (J бағаны x бағаны E бағаны) ретінде айқындалатын Қазақстан Республикасында шетел валютасында салық салуға жататын қаржылық пайданың оң шамасы көрсетіледі;
12) L бағанында К бағанында көрсетілген және Салық Кодексінің 297-бабы 6-тармағына сәйкес ұлттық валютада қайта есептелген Қазақстан Республикасында салық салуға жататын қаржылық пайданың оң шамасы көрсетіледі;
13) M бағанында резидент-салық төлеушіде Салық Кодексінің 303-бабы 4-тармағында көрсетілген растайтын құжаттары болған кезде, Салық Кодексінің 303-бабы 4-тарамағына сәйкес салық салуға дейін БШК қаржылық пайдасынан немесе БШК ТМ қаржылық пайдасынан есептелетін пайдаға салық (шетелдік табыс салығы) сомасы шетел валютасында көрсетіледі. Пайдаға салық Салық кодексінің 294-бабына сәйкес шетел валютасында (Салық кодексінің 294-бабы 4-тармағының 12) тармақшасының екінші абзацына сәйкес айқындалған тиімді мөлшерлемені қолдана отырып) айқындалған.
Егер БШК немесе БШК ТМ қаржылық пайдасына салық салғанға дейін ағымдағы немесе алдыңғы кезеңдегі төлем көздерден ұсталған, салық салынған кірістер қосылған жағдайда (қосылған болса), пайда салығына есепті кезеңде төлем көздерінен ұсталған салық кіреді;

3) в строке 110.12.003 указывается сумма дохода от оказания услуг по инвестиционному управлению активами инвестиционных фондов, их учету и хранению, а также обеспечению выпуска, размещения, обращения, выкупа и погашения ценных бумаг инвестиционных фондов, определяемая в соответствии с подпунктом 3) пункта 3 статьи 6 Конституционного закона;
4) в строке 110.12.004 указывается сумма дохода от оказания брокерских и (или) дилерских, андеррайтинговых услуг, определяемая в соответствии с подпунктом 4) пункта 3 статьи 6 Конституционного закона;
5) в строке 110.12.005 указывается сумма дохода от оказания других финансовых услуг, определяемых актами МФЦА, определяемая в соответствии с подпунктом 5) пункта 3 статьи 6 Конституционного закона;
6) в строке 110.12.006 указывается общая сумма доходов от оказания финансовых услуг, указанных в пункте 3 статьи 6 Конституционного закона. Определяется как сумма показателей строк с 110.12.001 по 110.12.005.
68. В разделе "Доходы от оказания сопутствующих услуг, предусмотренных пунктом 4 статьи 6 Конституционного закона":
1) в строке 110.12.007 указывается сумма дохода от оказания юридических услуг, определяемая в соответствии с пунктом 4 статьи 6 Конституционного закона;
2) в строке 110.12.008 указывается сумма дохода от оказания аудиторских услуг, определяемая в соответствии с пунктом 4 статьи 6 Конституционного закона;
3) в строке 110.12.009 указывается сумма дохода от оказания бухгалтерских услуг, определяемая в соответствии с пунктом 4 статьи 6 Конституционного закона;
4) в строке 110.12.010 указывается сумма дохода от оказания консалтинговых услуг, определяемая в соответствии с пунктом 4 статьи 6 Конституционного закона;
5) в строке 110.12.011 указывается общая сумма доходов от оказания сопутствующих услуг, указанных в пункте 4 статьи 6 Конституционного закона. Определяется как сумма показателей строк с 110.12.007 по 110.12.010.
69. В разделе "Доходы, освобождаемые от налогообложения согласно пункту 7 статьи 6 Конституционного закона":
в строке 110.12.012 указывается общая сумма доходов, освобождаемых от налогообложения согласно пункту 7 статьи 6 Конституционного закона.
70. В разделе "Всего доходов, освобождаемых от налогообложения согласно Конституционному закону":
в строке 110.12.013 указывается общая сумма доходов, освобождаемых от налогообложения согласно Конституционному закону. Определяется как 110.12.006 + 110.12.011 + 110.12.012.
Глава 14. Коды видов доходов, валют, стран, международных соглашений

3) 110.12.003 жолында Конституциялық заңның 6-бабы 3-тармағының 3) тармақшасына сәйкес айқындалатын инвестициялық қорлардың активтерін инвестициялық басқару, оларды есепке алу мен сақтау, сондай-ақ инвестициялық қорлардың бағалы қағаздарын шығаруды, орналастыруды, айналысын, сатып алуды және өтеуді қамтамасыз ету жөнінде қызмет көрсетуден түскен кірістің сомасы көрсетіледі;
4) 110.12.004 жолында Конституциялық заңның 6-бабы 3-тармағының 4) тармақшасына сәйкес айқындалатын брокерлік және (немесе) дилерлік, андеррайтингтік қызметтерді көрсетуден түскен кірістің сомасы көрсетіледі;
5) 110.12.005 жолында Конституциялық заңның 6-бабы 3-тармағының 5) тармақшасына сәйкес айқындалатын АХҚО актілерінде айқындалатын басқа да қаржылық қызметтерді көрсетуден түскен кірістің сомасы көрсетіледі;
6) 110.12.006 жолында Конституциялық заңның 6-бабы 3-тармағында көрсетілген қаржылық қызметтерді көрсетуден түскен кірістің барлық сомасы көрсетіледі. 110.12.001-ден бастап 110.12.005-ке дейінгі жолдардың көрсеткіштер сомасы ретінде айқындалады.
68. "Конституциялық заңның 6-бабы 4-тармағында көзделген ілеспе қызметтерді көрсетуден түскен кірістер" деген бөлімде:
1) 110.12.007 жолында Конституциялық заңның 6-бабы 4-тармағына сәйкес айқындалатын заң қызметтерін көрсетуден түскен кірістің сомасы көрсетіледі;
2) 110.12.008 жолында Конституциялық заңның 6-бабы 4-тармағына сәйкес айқындалатын аудиторлық қызмет көрсетуден түскен кірістің сомасы көрсетіледі;
3) 110.12.009 жолында Конституциялық заңның 6-бабы 4-тармағына сәйкес айқындалатын бухгалтерлік қызмет көрсетуден түскен кірістің сомасы көрсетіледі;
4) 110.12.010 жолында Конституциялық заңның 6-бабы 4-тармағына сәйкес айқындалатын консалтингтік қызмет көрсетуден түскен кірістің сомасы көрсетіледі;
5) 110.12.011 жолында Конституциялық заңның 6-бабы 4-тармағында көрсетілген ілеспе қызметтерді көрсетуден түскен кірістің барлық сомасы көрсетіледі. 110.12.007-ден бастап 110.12.010-ке дейінгі жолдардың көрсеткіштер сомасы ретінде айқындалады.
69. "Конституциялық заңның 6-бабы 7-тармағына сәйкес салық салудан босатылатын кірістер" деген бөлімде:
110.12.012 жолында Конституциялық заңның 6-бабы 7-тармағына сәйкес салық салудан босатылатын кірістердің барлық сомасы көрсетіледі.
70. "Конституциялық заңға сәйкес салық салудан босатылатын барлық кірістер" деген бөлімде:
110.12.013 жолында Конституциялық заңға сәйкес салық салудан босатылатын кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі. 110.12.006 + 110.12.011 + 110.12.012 ретінде айқындалады.".
15-тартау. Кірістердің , валюталардың, елдердің, халықаралық келісімдер түрлерінің кодтары

Правила составления налоговой отчетности "Декларация по корпоративному подоходному налогу и по налогу на сверхприбыль (форма 150.00)"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация по корпоративному подоходному налогу и по налогу на сверхприбыль (форма 150.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Декларация по корпоративному подоходному налогу и по налогу на сверхприбыль" (далее – КПН и НСП) (далее – декларация), предназначенной для исчисления КПН и НСП. Декларация составляется недропользователями, за исключением:
недропользователей, указанных в пункте 1 статьи 722 Налогового кодекса;
недропользователей, исключительно осуществляющих разведку и (или) добычу общераспространенных полезных ископаемых, нерудных твердых полезных ископаемых, указанных в строке 13 таблицы, предусмотренной статьей 746 Налогового кодекса, подземных вод, лечебных грязей, а также строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей;
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Декларация состоит из самой декларации (форма 150.00) и приложений к ней (формы с 150.01 по 150.13), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки декларации не заполняются.
5. Приложения к декларации составляются в обязательном порядке при заполнении строк в декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложения к декларации не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к декларации, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к декларации.
8. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" – плюс, "–" – минус, "х" – умножение, "/" – деление, "=" – равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "–" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) декларации.
10. При составлении декларации:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;

"Корпоративтік табыс салығы және үстеме пайда салығы бойынша декларация (150.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Корпоративтік табыс салығы және үстеме пайда салығы бойынша декларация (150.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі – Салық кодексі) сәйкес әзірленген және "Корпоративтік табыс салығы және үстеме пайда салығы бойынша декларация" (бұдан әрі – КТС және ҮПС) есептеуге арналған КТС және ҮПС бойынша салық есептілігі нысанын (бұдан әрі – декларация) жасау тәртібін айқындайды.
Декларацияны:
Салық кодексінің 722-бабы 1-тармағында көрсетілген жер қойнауын пайдаланушыларды;
жер асты суларын, емдік балшықтарды барлау және (немесе) өндіруді, сондай-ақ барлаумен және (немесе) өндірумен байланысты емес жер асты ғимараттарының құрылысын және (немесе) пайдалануға беруді, Салық кодексінің 746-бабының 13-кестесінде көрсетілген тек кенді емес пайдалы қазбалардың, базалық құрылыс материалдарын өндіру және (немесе) барлауды жүзеге асырылатын жер қойнауын пайдаланушыларды қоспағанда, жер қойнауын пайдаланушылар жасайды.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Декларация декларацияның өзінен (150.00-нысан) және салық міндеттемесінің есептелуі туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған қосымшалардан (150.01-ден 150.13-ге дейінгі нысандар) тұрады.
3. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде декларацияның тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Декларацияға қосымшалар тиісті көрсеткіштерді ашуды талап ететін декларациядағы жолдар толтырылған кезде міндетті тәртіпте толтырылады.
6. Декларацияға қосымшалар оларда көрсетілуге тиіс деректер болмаған жағдайда толтырылмайды.
7. Декларацияға қосымшалардың парағында бар жолдардан көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда, декларацияға қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.
8. Осы Қағидаларда мынадай арифметикалық таңбалар қолданылады: "+" – қосу, "–" – алу, "х" – көбейту, "/" – бөлу, "=" – тең.
9. Сомалардың теріс мәндері декларацияның тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде "–" белгісімен белгіленеді.
10. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз жеткізгіште – қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;

1) бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается БИН налогоплательщика-доверительного управляющего;
2) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность – отчетный налоговый период, за который представляется декларация (указывается арабскими цифрами);
3) наименование налогоплательщика – наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается наименование юридического лица-доверительного управляющего в соответствии с учредительными документами;
4) вид декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 206 Налогового кодекса;
5) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 206 Налогового кодекса;
6) код валюты – код валюты согласно пункту 66 настоящих Правил;
7) представленные приложения.
Отмечается номер представленного налогоплательщиком приложения к декларации;
8) признак резидентства:
ячейка А отмечается налогоплательщиком-резидентом Республики Казахстан;
ячейка В отмечается налогоплательщиком-нерезидентом Республики Казахстан;
9) код страны резидентства и номер налоговой регистрации.
Заполняется в случае, если декларация составляется налогоплательщиком-нерезидентом Республики Казахстан, при этом:
в строке А указывается код страны резидентства нерезидента согласно пункту 67 настоящих Правил;
в строке В указывается номер налоговой регистрации в стране резидентства нерезидента;
10) наличие у резидента постоянного учреждения за пределами Республики Казахстан.
Ячейка отмечается резидентом Республики Казахстан, имеющим постоянное учреждение за пределами Республики Казахстан;
11) ячейка "Участник МФЦА в соответствии с Конституционным законом" отмечается в случае, если налогоплательщик является участником Международного финансового центра "Астана" (далее – МФЦА) в соответствии с Конституционным законом Республики Казахстан "О Международном финансовом центре "Астана" (далее – Конституционный закон).
Сноска. Пункт 16 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. В разделе "Совокупный годовой доход":
1) в строке 150.00.001 указывается доход от реализации в соответствии со статьей 227 Налогового кодекса;

1) салық төлеушінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН). Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушы салық төлеушінің БСН көрсетіледі;
2) салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі – декларация табыс етілетін есептілік салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
3) салық төлеушінің атауы – заңды тұлғаның құрылтай құжаттарына сәйкес атауы.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушы заңды тұлғаның құрылтай құжаттарына сәйкес атауы көрсетіледі;
4) декларация түрі.
Тиісті торкөздер декларацияның Салық кодексінің 206-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызылуы ескеріле отырып, белгіленеді;
5) хабарлама нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 206-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген декларация түрін табыс еткен жағдайда толтырылады;
6) валюта коды – осы Қағидалардың 66-тармағына сәйкес валюта коды;
7) табыс етілген қосымшалар.
Салық төлеуші табыс еткен декларацияға қосымшалардың нөмірі белгіленеді;
8) резиденттік белгісі:
А торкөзін Қазақстан Республикасының резидент-салық төлеушісі белгілейді;
В торкөзін Қазақстан Республикасының резидент емес-салық төлеушісі белгілейді;
9) резиденттік елінің коды мен салықтық тіркеу нөмірі.
Егер декларацияны Қазақстан Республикасының бейрезидент-салық төлеушісі жасаған жағдайда толтырылады, бұл ретте:
А жолында осы Қағидалардың 67-тармағына сәйкес бейрезиденттің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
В жолында бейрезиденттің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі;
10) Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде тұрақты мекемесінің бар-жоғы.
Торкөзді Қазақстан Республикасы шегінен тыс тұрақты мекемесі бар Қазақстан Республикасының резиденті толтырады;
11) егер салық төлеуші "Астана халықаралық қаржы орталығы туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына (бұдан әрі - Конституциялық заң) сәйкес "Астана" халықаралық қаржы орталығының (бұдан әрі - АХҚО) қатысушы болып табылған жағдайда "Конституциялық заңға АХҚО қатысушысы" деген торкөз белгіленеді.
Ескерту. 16-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. "Жылдық жиынтық табыс" деген бөлімде:
1) 150.00.001 жолында Салық кодексінің 227-бабына сәйкес өткізуден түскен табыс көрсетіледі;

2) в строке 150.00.002 указывается доход от прироста стоимости в соответствии со статьей 228 Налогового кодекса;
3) в строке 150.00.003 указывается доход по производным финансовым инструментам, в том числе, свопу, с учетом убытков, перенесенных из предыдущих налоговых периодов;
4) в строке 150.00.004 указывается доход от списания обязательств в соответствии со статьей 229 Налогового кодекса;
5) в строке 150.00.005 указывается доход по сомнительным обязательствам в соответствии со статьей 230 Налогового кодекса;
6) в строке 150.00.006 указывается доход от уступки права требования в соответствии со статьей 233 Налогового кодекса;
7) в строке 150.00.007 указывается доход от выбытия фиксированных активов, определяемый в соответствии со статьей 234 Налогового кодекса;
8) в строке 150.00.008 указывается доход от корректировки расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователей, определяемый в соответствии со статьей 235 Налогового кодекса;
9) в строке 150.00.009 указывается доход от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений, определяемый в соответствии со статьей 236 Налогового кодекса;
10) в строке 150.00.010 указывается размер нецелевого использования недропользователем средств ликвидационного фонда, определяемый в соответствии со статьей 252 Налогового кодекса;
11) в строке 150.00.011 указываются присужденные или признанные должником штрафы, пени и другие виды санкций, кроме возвращенных из бюджета необоснованно удержанных штрафов, если эти суммы ранее не были отнесены на вычеты, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 13) пункта 1 статьи 226 Налогового кодекса;
12) в строке 150.00.012 указываются дивиденды, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 16) пункта 1 статьи 226 Налогового кодекса и общая сумма вознаграждений по депозиту, долговой ценной бумаге, векселю, исламскому арендному сертификату, выигрышей включаемая в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктами 17) и 19) пункта 1 статьи 226 Налогового кодекса;
13) в строке 150.00.013 указывается превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определенное в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" (далее – Закон о бухгалтерском учете и финансовой отчетности), включаемое в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 18) пункта 1 статьи 226 Налогового кодекса;

2) 150.00.002 жолында Салық кодексінің 228-бабына сәйкес құн өсімінен түсетін кіріс көрсетіледі;
3) 150.00.003 жолында алдыңғы салық кезеңінен көшірілген залалдар ескеріле отырып, туынды қаржы құралдар, оның ішінде своп бойынша табыс көрсетіледі;
4) 150.00.004 жолында Салық кодексінің 229-бабына сәйкес міндеттемелерді есептен шығарудан табыс көрсетіледі;
5) 150.00.005 жолында Салық кодексінің 230-бабына сәйкес күмәнді міндеттемелер бойынша табыс көрсетіледі;
6) 150.00.006 жолында Салық кодексінің 233-бабына сәйкес талап ету құқығын беруден түскен табыс көрсетіледі;
7) 150.00.007 жолында Салық кодексінің 234-бабына сәйкес айқындалатын тіркелген активтерді шығарудан түскен табыс көрсетіледі;
8) 150.00.008 жолында Салық кодексінің 235-бабына сәйкес айқындалатын геологиялық зерттеуге және табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстарды, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарын түзетуден түскен табыс көрсетіледі;
9) 150.00.009 жолында Салық кодексінің 236-бабына сәйкес айқындалатын кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар сомасының кен орындарын әзірлеу салдарларын жою бойынша нақты шығыстар сомасынан артуынан түскен кірістер көрсетіледі;
10) 150.00.010 жолында Салық кодексінің 252-бабына сәйкес айқындалатын жер қойнауын пайдаланушы тарату қорының қаражаттарын мақсатсыз пайдалану мөлшері көрсетіледі;
11) 150.00.011 жолында Салық кодексінің 226-бабы 1-тармағының 13) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық кіріске енгізілген егер бұрын шегерімге жатқызылмаса, бұрын негізсіз бюджеттен қайтарылған айыппұлдардан басқа, сот танылған немесе борышты деп танылған айыппұлдар, өсімақылар және санкциялардың басқа да түрлері көрсетіледі;
12) 150.00.012 жолында Салық кодексінің 226-бабы 1-тармағының 16) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық кіріске енгізілген дивидендтер және Салық кодексінің 226-бабы 1-тармағының 19) және 17) тармақшаларына сәйкес жылдық жиынтық кіріске енгізілетін дивидендтер, депозит, ағымдағы шот, борышты бағалы қағаз, вексель, исламдық жалға беру сертификаты, ұтыстар бойынша сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі;
13) 150.00.013 жолында Салық кодексінің 226-бабы 1-тармағының 18) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық кіріске енгізілген қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарына және "Бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заң) талаптарына сәйкес айқындалған оң бағамдық айырма сомасының теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуі көрсетіледі;

14) в строке 150.00.014 указывается доход по инвестиционному депозиту, размещенному в исламском банке, определяемый в соответствии с подпунктом 22) пункта 1 статьи 226 Налогового кодекса;
15) в строке 150.00.015 указываются другие доходы налогоплательщика, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с Налоговым кодексом;
16) в строке 150.00.016 указывается общая сумма совокупного годового дохода;
17) в строке 150.00.017 указывается сумма корректировки совокупного годового дохода в соответствии с пунктом 1 статьи 241 Налогового кодекса;
18) в строке 150.00.018 указывается положительная или отрицательная положительная курсовая разница, образовавшаяся при переходе на иной метод оценки товарно-материальных запасов (далее – ТМЗ) в соответствии с пунктом 3 статьи 241 Налогового кодекса;
19) в строке 150.00.019 указывается совокупный годовой доход с учетом корректировок, определяемый как разница строк 150.00.016 и 150.00.017, увеличенная на строку 150.00.018 (в случае если значение данной строки положительное) или уменьшенная на строку 150.00.018 (в случае если значение данной строки отрицательное) (150.00.016 – 150.00.017) ± 150.00.018).
Сноска. Пункт 17 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. В разделе "Вычеты":
1) в строке 150.00.020 указываются расходы по реализованным товарам (работам, услугам), относимые на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 242 Налогового кодекса, определяемые как 150.00.020 I – 150.00.020 II + 150.00.020 III + 150.00.020 IV + 150.00.020 V – 150.00.020 VI – 150.00.020 VII – 150.00.020 VIII – 150.00.020 IX:
в строке 150.00.020 I указывается себестоимость ТМЗ на начало налогового периода. В первоначальной декларации указанная строка заполняется согласно данным, определенным по бухгалтерскому балансу на начало налогового периода. У налогоплательщика, подающего свою первоначальную декларацию, ТМЗ на начало налогового периода могут отсутствовать;
строка 150.00.020 II заполняется согласно данным бухгалтерского баланса на конец налогового периода. В ликвидационной декларации, представляемой налогоплательщиком в течение налогового периода, строка 150.00.020 II заполняется на основании данных ликвидационного баланса;
в строке 150.00.020 III указывается стоимость приобретенных, в том числе безвозмездно полученных налогоплательщиком в течение налогового периода ТМЗ, выполненных работ и оказанных услуг сторонними организациями, индивидуальными предпринимателями, частными нотариусами, адвокатами. Данные, приведенные в указанной строке, не должны включать расходы, относимые на вычеты по строкам с 150.00.021 по 150.00.038 декларации. Определяется, как сумма строк с 150.00.020 III А по 150.00.020 III H;
в строке 150.00.020 III А указывается себестоимость приобретенных, безвозмездно полученных в течение отчетного налогового периода налогоплательщиком ТМЗ;
в строке 150.00.020 III B указывается стоимость финансовых услуг;
в строке 150.00.020 III С указывается стоимость рекламных услуг;
в строке 150.00.020 III D указывается стоимость консультационных услуг;
в строке 150.00.020 III E указывается стоимость маркетинговых услуг;
в строке 150.00.020 III F указывается стоимость дизайнерских услуг;
в строке 150.00.020 III G указывается стоимость инжиниринговых услуг;
в строке 150.00.020 III H указываются расходы на приобретение прочих работ и услуг;
в строке 150.00.020 IV указываются расходы по начисленным доходам работников и иным выплатам физическим лицам, относимые на вычеты:
включаемых в первоначальную стоимость фиксированных активов, объектов преференций;
признаваемых последующими расходами в соответствии со статьей 272 Налогового кодекса;
включаемых в первоначальную стоимость активов, не подлежащих амортизации, в соответствии со статьей 228 Налогового кодекса;
в строке 150.00.020 V указывается стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, признаваемые расходами будущих периодов в предыдущих налоговых периодах и относимые на вычеты в отчетном налоговом периоде;

14) 150.00.014 жолында Салық кодексінің 226-бабы 1-тармағының 22) тармақшасына сәйкес айқындалатын исламдық банкте орналастырылған инвестициялық депозит бойынша табыс көрсетіледі;
15) 150.00.015 жолында Салық кодексіне сәйкес жылдық жиынтық кіріске енгізілетін салық төлеушінің өзге де табыстары көрсетіледі;
16) 150.00.016 жолында жылдық жиынтық табыстың жалпы сомасы көрсетіледі;
17) 150.00.017 жолында Салық кодексінің 241-бабы 1-тармағына сәйкес жылдық жиынтық кірісті түзетудің жалпы сомасы көрсетіледі;
18) 150.00.018 жолында тауарлық-материалдық қорларды (бұдан әрі – ТМҚ) бағалаудың өзге әдісіне көшу кезінде қалыптасқан оң немесе теріс айырма көрсетіледі;
19) 150.00.019 жолында 150.00.016 мен 150.00.017 жолдарының сомасының айырмасы ретінде айқындалған, 150.00.018 жолына ұлғайтылған (егер бұл жолдың мәні оң болған жағдайда) немесе 150.01.018 жолына азайтылған (егер бұл жолдың мәні теріс болған жағдайда) (150.00.016 – 150.00.017) ± 150.00.018) түзету ескеріле отырып, жылдық жиынтық табыс көрсетіледі.
Ескерту. 17-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. "Шегерімдер" деген бөлімде:
1) 150.00.020 жолында 150.00.020 I – 150.00.020 II + 150.00.020 III + 150.00.020 IV + 150.00.020 V - 150.00.020 VI – 150.00.020 VII - 150.00.020 VIII – 150.00.020 IX ретінде айқындалатын, Салық кодексінің 242-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын өткізілген тауарлар (жұмыстар, көрсетілген қызметтер) бойынша шығыстары көрсетіледі.
150.00.020 I жолында салық кезеңінің басына ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі. Бастапқы декларацияда аталған жол салық кезеңінің басына бухгалтерлік теңгерім бойынша айқындалған деректерге сәйкес толтырылады. Өзінің бастапқы декларациясын беретін салық төлеушіде салық кезеңінің басында ТМҚ болмауы мүмкін;
150.00.020 II жол салық кезеңінің соңына бухгалтерлік теңгерім деректеріне сәйкес толтырылады. Салық кезеңінің ішінде салық төлеуші табыс еткен тарату декларациясында 150.00.020 II жолы жою балансының негізінде толтырылады;
150.00.020 III жолында салық төлеуші салық кезеңінің барысында сатып алған ТМҚ, оның ішінде өтеусіз алған, тарапты ұйымдар, дара кәсіпкерлер, жеке нотариустар, адвокаттар орындаған жұмыстар мен көрсеткен қызметтердің құны көрсетіледі. Осы жолда келтірілген деректер декларацияның 150.00.021 жолынан бастап 150.00.038 жолдар бойынша шегерімге жатқызылатын шығыстарды қамтымауы тиіс. 150.00.020 III А бастап 150.00.020 III H дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.00.020 III А жолында салық төлеушінің есепті салық кезеңде сатып алған, өтеусіз алған ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
150.00.020 III B жолында қаржылық қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
150.00.020 III C жолында жарнамалық қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
150.00.020 III D жолында консультациялық қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
150.00.020 III Е жолында маркетингтік қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
150.00.020 III F жолында дизайнерлік қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
150.00.020 III G жолында инжинирингтік қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
150.00.020 III Н жолында басқа да жұмыстар мен қызмет көрсетулерді сатып алуға шығыстар көрсетіледі;
150.00.020 IV жолында шегерімге жатқызылатын жұмыскерлердің кірісін есептеу және жеке тұлғаларға басқа төлемдер бойынша шығындар көрсетіледі:
тіркелген активтердің, преференциялар объектілерінің бастапқы құнына енетін;
Салық кодексінің 272-бабына сәйкес кейінгі шығыстар ретінде танылатын;
Салық кодексінің 228-бабына сәйкес амортизацияға жатпайтын активтердің бастапқы құнына кіретін;
150.00.020 V жолында өткен салық кезеңдерінде алдағы кезеңдер шығыстары ретінде танылған және есепті салық кезеңінде шегерімдерге жатқызылған жұмыстар мен қызметтердің құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;

в строке 150.00.020 VI указывается фактическая стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, признаваемые последующими расходами, налоговый учет которых производится в соответствии со статьей 272 Налогового кодекса;
в строке 150.00.020 VII указывается фактическая стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, включаемые в первоначальную стоимость фиксированных активов, объектов преференций и активов, не подлежащих амортизации;
в строке 150.00.020 VIII указывается стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, не относимые на вычеты на основании статьи 264 Налогового кодекса, за исключением стоимости, отражаемой по строке 150.00.020 VI;
в строке 150.00.020 IX указывается стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, признаваемые расходами будущих периодов и подлежащие отнесению на вычеты в последующие налоговые периоды;
2) в строке 150.00.021 указывается общая сумма штрафов, пени, неустоек, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 7 статьи 243 Налогового кодекса;
3) в строке 150.00.022 указывается сумма налога на добавленную стоимость, относимая на вычеты по основаниям, установленным пунктом 9 статьи 243 Налогового кодекса;
4) в строке 150.00.023 указываются расходы на подготовительные работы к добыче урана методом подземного скважинного выщелачивания после начала добычи после коммерческого обнаружения;
5) в строке 150.00.024 указывается сумма расходов налогоплательщика по начисленным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 11 статьи 243 Налогового кодекса, а также сумма отчислений, уплаченных в фонд социального медицинского страхования в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании" (далее – Закон об обязательном социальном медицинском страховании), относимая на вычеты в соответствии с пунктом 12 статьи 243 Налогового кодекса;
6) в строке 150.00.025 указывается общая сумма вознаграждений, относимая на вычеты в соответствии со статьей 246 Налогового кодекса;
7) в строке 150.00.026 указываются суммы компенсаций при служебных командировках, относимые на вычет в соответствии со статьей 244 Налогового кодекса;
8) в строке 150.00.027 указываются выплаченные сомнительные обязательства, в том числе сумма выплаченных обязательств, ранее признанных доходом в соответствии со статьей 229 Налогового кодекса, относимые на вычет в соответствии со статьей 247 Налогового кодекса;
9) в строке 150.00.028 указываются сомнительные требования, относимые на вычет в соответствии со статьей 248 Налогового кодекса;

150.00.020 VI жолында салықтық есебі Салық кодексінің 272-бабына сәйкес жүргізілетін кейінгі шығыстар болып танылатын жүргізілетін жұмыстар мен қызметтердің нақты құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
150.00.020 VII тіркелген активтердің, преференция объектілерінің, амортизацияға жатпайтын активтердің бастапқы құнына енетін, жұмыстар мен қызметтердің нақты құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
150.00.020 VIII жолында 150.00.020 VI жолы бойынша көрсетілетін құнды қоспағанда, Салық кодексінің 264-бабы негізінде шегерімдерге жатқызылмайтын жұмыстар мен қызметтердің нақты құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
150.00.020 ІX жолында алдағы кезеңдердің шығыстары ретінде танылатын және кейінгі салық кезеңдерінде шегерімдерге жатқызылуы тиіс жұмыстар мен қызметтердің нақты құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
2) 150.00.021 жолында Салық кодексінің 243-бабы 7-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын айыппұлдардың, өсімақылардың, тұрақсыздық айыптарының жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 150.00.022 жолында Салық кодексінің 243-бабы 9-тармағында белгіленген негіздер бойынша шегерімге жататын қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
4) 150.00.023 жолында коммерциялық табудан кейін өндіруді бастағаннан соң уранды жерасты ұңғымалық сілтілеу әдісімен өндіруге дайындық жұмыстарына арналған шығыстар көрсетіледі;
5) 150.00.024 жолында салық төлеушінің Салық кодексінің 243-бабы 11-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына есептелген әлеуметтік аударымдар бойынша шығыстарының сомасы, сондай-ақ Салық кодексінің 243-бабы 12-тармағына сәйкес шегерімге жататын, "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заң) сәйкес әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына аударылған, төленген сомасы көрсетіледі;
6) 150.00.025 Салық кодексінің 246-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын ортақ көтермелеу сомасы көрсетіледі;
7) 150.00.026 жолында Салық кодексінің 244-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын, қызметтік іссапарлар кезіндегі өтемақы сомасы көрсетіледі;
8) 150.00.027 жолында төленген күмәнді міндеттемелер, соның ішінде Салық кодексінің 247-бабы екінші бөліміне сәйкес шегерімге жатқызылатын Салық кодексінің 229-бабына сәйкес бұрын табыс деп танылған төленген міндеттемелердің сомасы көрсетіледі;
9) 150.00.028 жолында Салық кодексінің 248-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын күмәнді талаптар көрсетіледі;

10) в строке 150.00.029 указываются расходы на ликвидацию последствий разработки месторождений и суммы отчислений в ликвидационные фонды, относимые на вычет в соответствии со статьями 252 и 253 Налогового кодекса;
11) в строке 150.00.030 указываются расходы на научно-исследовательские и научно-технические работы и расходы недропользователя по финансированию научно-исследовательских, научно-технических работ и (или) опытно-конструкторских работ, а также по перечислению денег в автономный кластерный фонд относимые на вычет в соответствии со статьями 254 и 255 Налогового кодекса;
12) в строке 150.00.031 указываются страховые премии, подлежащие уплате или уплаченные страхователем по договорам страхования, за исключением страховых премий по договорам накопительного страхования, относимые на вычет в соответствии с пунктом 1 статьи 256 Налогового кодекса;
13) в строке 150.00.032 указываются расходы на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов и другие расходы недропользователя, относимые на вычет в соответствии со статьями 258, 259 и 260 Налогового кодекса;
14) в строке 150.00.033 указываются расходы недропользователя на обучение казахстанских кадров и развитие социальной сферы регионов, относимые на вычет в соответствии с пунктом 1 статьи 261 Налогового кодекса;
15) в строке 150.00.034 указывается превышение суммы отрицательной курсовой разницы над суммой положительной курсовой разницы, относимое на вычет в соответствии со статьей 262 Налогового кодекса;
16) в строке 150.00.035 указываются налоги и другие обязательные платежи в бюджет, относимые на вычет в соответствии со статьей 263 Налогового кодекса;
17) в строке 150.00.036 указываются вычеты по фиксированным активам, производимые в соответствии со статьями 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272 и 273 Налогового кодекса;
18) в строке 150.00.037 указываются вычеты по фиксированным активам, производимые в соответствии с пунктом 5 статьи 273 Налогового кодекса;
19) в строке 150.00.038 указываются вычеты по инвестиционным налоговым преференциям в соответствии со статьями 274, 275 и 276 Налогового кодекса;
20) в строке 150.00.039 указываются прочие расходы, относимые на вычет в соответствии с Налоговым кодексом;
21) в строке 150.00.040 указывается сумма, подлежащая отнесению на вычеты. В данную строку переносится строка 150.00.040 I, или строка 150.00.040 II, и (или) строка 150.00.040 III:
в строке 150.00.040 I указывается общая сумма расходов, относимая на вычет. Определяется как сумма строк с 150.00.020 по 150.00.039;

10) 150.00.029 жолында Салық кодексінің 252 және 253-баптарына сәйкес шегерімге жатқызылатын, кен орындарын әзірлеу салдарларын жоюға жұмсалған шығыстар мен тарату қорларына аударымдар сомасы көрсетіледі;
11) 150.00.030 жолында Салық кодексінің 254 және 255-баптарына сәйкес шегерімге жатқызылатын ғылыми-зерттеу және ғылыми-техникалық жұмыстарға арналған шығыстар және жер қойнауын пайдаланушының ғылыми-зерттеу жұмыстары, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжiрибелiк-конструкторлық жұмыстарды қаржыландыру, сондай-ақ дербес кластерлік қорға ақша аудару жөніндегі шығыстары көрсетіледі;
12) 150.00.031 жолында жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақыларды қоспағанда, Салық кодексінің 256-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын сақтандыру шарттары бойынша төленуі тиіс немесе төленген сақтандыру сыйлықақылары көрсетіледі;
13) 150.00.032 жолында Салық кодексінің 258, 259 және 260-баптарына сәйкес шегерімге жатқызылатын геологиялық зерттеу мен табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шыққан шығыстар мен жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстары көрсетiледi;
14) 150.00.033 жолында Салық кодексінің 261-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын қазақстандық кадрларды оқытуға және өңірлердің әлеуметтік саласын дамытуға жұмсалған жер қойнауын пайдаланушының шығыстары көрсетіледі;
15) 150.00.034 жолында Салық кодексінің 262-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын оң бағамдық айырма сомасынан теріс бағамдық айырма сомасының артуы көрсетіледі;
16) 150.00.035 жолында Салық кодексінің 263-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер көрсетіледі;
17) 150.00.036 жолында Салық кодексінің 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272 және 273-баптарына сәйкес жүргізілетін тіркелген активтер бойынша шегерімдер көрсетіледі;
18) 150.00.037 жолында Салық кодексінің 273-бабы 5-тармағына сәйкес жүргізілетін тіркелген активтер бойынша шегерімдер көрсетіледі;
19) 150.00.038 жолында Салық кодексінің 274, 275 және 276-баптарына сәйкес, инвестициялық салық преференциялары бойынша шегерімдер көрсетіледі;
20) 150.00.039 жолында Салық кодексіне сәйкес шегерімге жатқызылатын өзге де шығыстар көрсетіледі;
21) 150.00.040 жолында шегерімге жатқызылуы тиіс сома көрсетіледі. Бұл жолға 150.00.040 І жолы, немесе 150.00.040 ІІ, және (немесе) 150.00.040 ІІІ жолы көшіріледі:
150.00.040 І жолында шегерімге жатқызылатын шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 150.00.020-дан 150.00.039-ға дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады;

в строке 150.00.040 II указывается относимая на вычет в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса сумма расходов некоммерческой организации, а также указываются расходы, подлежащие вычету, определенные в соответствии с Правилами ведения участниками МФЦА раздельного учета доходов, подлежащих освобождению от корпоративного подоходного налога и подлежащих налогообложению, а также расходов, подлежащих отнесению на вычеты, утвержденными совместным приказом МФЦА от 8 декабря 2017 года № 33, Министерства финансов Республики Казахстан от 11 декабря 2017 года № 711, Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 12 декабря 2017 года № 405;
в строке 150.00.040 III указывается сумма расходов, подлежащая отнесению на вычеты резидентами, имеющими постоянное (-ые) учреждение (-я) за пределами Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 18 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. В разделе "Корректировка доходов и вычетов":
в строке 150.00.041 указывается общая сумма корректировок доходов и вычетов, производимых в соответствии со статьями 286 и 287 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 150.00.041 I и 150.00.041 II:
в строке 150.00.041 I указывается сумма корректировки доходов, производимой в соответствии со статьями 286 и 287 Налогового кодекса;
в строке 150.00.041 II указывается сумма корректировки вычетов, производимой в соответствии со статьями 286 и 287 Налогового кодекса.
20. В разделе "Корректировка доходов и вычетов в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании":
1) в строке 150.00.042 указывается сумма корректировки доходов, производимой в соответствии с Законом Республики Казахстан "О трансфертном ценообразовании" (далее – Закон о трансфертном ценообразовании);
2) в строке 150.00.043 указывается сумма корректировки вычетов, производимой в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании.
Сноска. Пункт 20 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. В разделе "Расчет налогооблагаемого дохода":
1) в строке 150.00.044 указывается налогооблагаемый доход (убыток). Определяется как сумма строк 150.01.042 и 150.02.035;
2) в строке 150.00.045 указывается сумма доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан. Определяется как сумма строк 150.01.043 и 150.02.036. Строка 150.00.045 носит справочный характер;

150.00.040 ІІ жолында коммерциялық емес ұйымдардың Салық кодексінің 289-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын шығыстарының сомасы көрсетіледі, сондай-ақ АХҚО 2017 жылғы 8 желтоқсандағы № 33, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің 2017 жылғы 11 желтоқсандағы № 711, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің 2017 жылғы 12 желтоқсандағы № 405 бірлескен бұйрығымен бекітілген АХҚО қатысушыларының КТС босатуға жататын және салық салуға жататын кірістердің, сондай-ақ шегерімге жатқызуға жататын шығыстардың бөлек есепке алуын жүргізу қағидаларына сәйкес айқындалған шегерімге жатқызылатын шығыстар көрсетіледі;
150.00.040 ІІІ жолында Қазақстан Республикасының шегінен тыс тұрақты мекемесі (мекемелері) бар резиденттер шегерімге жатқызуы тиіс шығыстардың сомасы көрсетіледі.
Ескерту. 18-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. "Кірістер мен шегерімдерді түзету" деген бөлімде:
150.00.041 жолында Салық кодексінің 286 және 287-баптарына сәйкес жүргізілетін кірістер мен шегерімдерді түзетулердің жалпы сомасы көрсетіледі. 150.00.041 І және 150.00.041 ІІ жолдарының сомасын айырмасы ретінде айқындалады;
150.00.041 І жолында Салық кодексінің 286 және 287-баптарына сәйкес жүргізілетін табыстарды түзетулердің сомасы көрсетіледі;
150.00.041 ІІ жолында Салық кодексінің 286 және 287-баптарына сәйкес жүргізілетін шегерімдерді түзетулердің сомасы көрсетіледі.
20. "Трансферттік баға белгілеу туралы заңға сәйкес кірістер мен шегерімдерді түзету" деген бөлімде:
1) 150.00.042 жолында "Трансферттік баға белгілеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Трансферттік баға белгілеу туралы заң) сәйкес кірістерді түзетудің сомасы көрсетіледі;
2) 150.00.043 жолында Трансферттік баға белгілеу туралы заңға сәйкес айқындалатын, шегерімдерді түзетудің сомасы көрсетіледі.
Ескерту. 20-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. "Салық салынатын кірісті есептеу" деген бөлімде:
1) 150.00.044 жолында салық салынатын кіріс (залал) сомасы көрсетіледі. 150.01.042 және 150.02.035 жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
2) 150.00.045 жолында резидент-салық төлеушінің Қазақстан Республикасынан тыс көздерден алған кірістерінің сомасы көрсетіледі. 150.00.043 және 150.02.036 жолдары сомасы ретінде анықталады.
150.00.045 жол анықтамалық сипатқа ие;

3) в строке 150.00.046 сумма дохода, подлежащего освобождению от налогообложения, в том числе:
в строке 150.00.046 I указываются доходы, освобожденные от налогообложения в соответствии с международными договорами согласно пункту 5 статьи 2 Налогового кодекса;
в строке 150.00.046 II указываются доходы, освобожденные от налогообложения в соответствии с Конституционным законом;
4) в строке 150.00.047 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка) с учетом особенностей международного налогообложения. Определяется как сумма строк 150.01.045 и 150.02.038;
5) в строке 150.00.048 указывается общая сумма суммарной прибыли контролируемых иностранных компаний (далее – КИК) и постоянных учреждений контролируемых иностранных компаний (далее – ПУ КИК), определенная в соответствии со статьей 297 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк 150.01.046 и 150.02.039;
6) в строке 150.00.049 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка) с учетом суммарной прибыли КИК и ПУ КИК. Строка 150.00.049 определяется как сумма строк 150.01.047 и 150.02.040;
7) в строке 150.00.050 указываются убытки от реализации объектов незавершенного строительства, неустановленного оборудования, за исключением активов, выкупленных для государственных нужд в соответствии с законами Республики Казахстан, а также убытки от выбытия фиксированных активов I группы;
8) в строке 150.00.051 указывается убыток, подлежащий переносу в соответствии с пунктом 1 статьи 300 Налогового кодекса;
9) в строке 150.00.052 указывается сумма уменьшения налогооблагаемого дохода в соответствии со статьей 288 Налогового кодекса. Строка 150.00.052 включает в себя строки 150.00.052 I и 150.00.052 II:
в строке 150.00.052 I указываются расходы, на которые налогоплательщик вправе уменьшить налогооблагаемый доход в соответствии с подпунктами 1) и 2) пункта 1 статьи 288 Налогового кодекса;
в строке 150.00.052 II указываются расходы, на которые налогоплательщик вправе уменьшить налогооблагаемый доход в соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 288 Налогового кодекса;
10) в строке 150.00.053 указывается налогооблагаемый доход с учетом уменьшения, производимого в соответствии со статьей 288 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк 150.01.051 и 150.02.044;
11) в строке 150.00.054 указываются убытки, перенесенные из предыдущих налоговых периодов;
12) в строке 150.00.055 указывается налогооблагаемый доход с учетом перенесенных убытков. Определяется как сумма строк 150. 01.053 и 150.02.046.
Сноска. Пункт 21 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3) 150.00.046 жолында салық салудан босатылуға жататын табыс сомасы көрсетіледі, оның ішінде:
150.00.046 І жолында Салық кодексінің 2-бабы 5-тармағына сәйкес халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылған табыс көрсетіледі.
150.00.046 ІІ жолында Конституциялық заңына сәйкес салық салудан босатылған кіріс көрсетіледі;
4) 150.00.047 жолында халықаралық салық салу ерекшелігі есепке ала отырып, салық салынатын кіріс (залал) сомасы көрсетіледі. 150.01.045 және 150.02.038 жолдары сомасы ретінде анықталады;
5) 150.00.048 жолында Салық кодексінің 297-бабына сәйкес бақыланатын шетел компанияларының (бұдан әрі – БШК) және бақыланатын шетел компанияларының тұрақты мекемелері (бұдан әрі – БШК ТМ) жиынтық пайдасының жалпы сомасы көрсетіледі. 150.01.046 және 150.02.039 жолдарының сомасы ретінде анықталады;
6) 150.00.049 жолында Салық кодексінің БШК және БШК ТМ жиынтық пайдасын есепке ала отырып салық салынатын кірістің (залалдың) сомасы көрсетіледі. 150.00.049 жолы 150.01.047 және 150.02.040 жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
7) 150.00.050 жолында Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекет мұқтажы үшін сатып алынған активтерді қоспағанда, аяқталмаған құрылыс объектілерін, орнатылмаған жабдықты өткізуден шегілген залалдар, сондай-ақ I тобының тіркелген активтерінің шығуынан залалдар көрсетіледі;
8) 150.00.051 жолында Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағына сәйкес көшірілуі тиіс залал көрсетіледі;
9) 150.00.052 жолында жолында Салық кодексінің 288-бабына сәйкес салық салынатын кірісті кеміту сомасы көрсетіледі. 150.00.052 жолына 150.00.052 I және 150.00.052 II жолдары кіреді:
150.00.052 I жолында Салық кодексінің 288-бабы 1-тармағының 1) және 2) тармақшаларына сәйкес салық төлеуші салық салынатын кірісті азайтуға құқылы шығыстар көрсетіледі;
150.00.052 II жолында Салық кодексінің 288-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес салық төлеуші салық салынатын кірісті азайтуға құқылы шығыстар көрсетіледі;
10) 150.00.053 жолында Салық кодексінің 288-бабына сәйкес жүргізілетін азайтуды ескере отырып, салық салынатын кіріс көрсетіледі. 150.01.051 және 150.02.044 жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
11) 150.00.054 жолында алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген залалдар көрсетіледі;
12) 150.00.055 жолында көшірілген залалдарды есепке ала отырып, салық салынатын кіріс көрсетіледі. 150.01.053 және 150.02.046 жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
Ескерту. 21-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

22. В разделе "Расчет налогового обязательства":
1) в строке 150.00.056 указывается ставка КПН в соответствии со статьей 313 Налогового кодекса, в процентах;
2) в строке 150.00.057 указывается сумма КПН. Определяется как сумма строк 10.01.055 и 150.02.048;
3) в строке 150.00.058 указывается сумма исчисленного КПН за налоговый период в соответствии с пунктом 1 статьи 302 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 150.00.057 – 150.00.058 I – 150.00.058 II – 150.00.058 III – 150.00.058 IV – 150.00.058 V – 150.00.058 VI – 150.00.058 VII если полученная разница меньше ноля, то в строке 150.00.058 указывается ноль:
в строке 150.00.058 I указывается сумма уплаченных за пределами Республики Казахстан налогов на доходы или идентичного вида подоходного налога с доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан, которая зачитывается при уплате КПН в Республике Казахстан в соответствии со статьей 303 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк 150.01.056 I и 150.02.049 I;
в строке 150.00.058 II указывается сумма иностранного подоходного налога с финансовой прибыли КИК и ПУ КИК, исчисленная в соответствии с пунктом 4 статьи 303 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк 150.01.056 II и 150.02.049 II;
в строке 150.00.058 III указывается сумма КПН, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде выигрыша, которая в соответствии с пунктом 2 статьи 302 Налогового кодекса уменьшает сумму КПН, подлежащего уплате в бюджет;
в строке 150.00.058 IV указывается сумма КПН, удержанного у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, и перенесенная из предыдущих налоговых периодов в соответствии с пунктом 3 статьи 302 Налогового кодекса;
в строке 150.00.058 V указывается сумма КПН, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, которая в соответствии с пунктом 2 статьи 302 Налогового кодекса уменьшает сумму КПН, подлежащего уплате в бюджет;
в строке 150.00.058 VI указывается сумма КПН, удержанного у источника выплаты дохода в соответствии со статьей 653 Налогового кодекса;
в строке 150.00.058 VII указывается сумма КПН, удержанного у источника выплаты в Республике Казахстан в налоговом периоде с дохода или налогооблагаемого дохода КИК из источников в Республике Казахстан в соответствии с подпунктом 1) или 2) пункта 1 статьи 302 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк 150.01.056 VII и 150.02.049 VII;
4) в строке 150.00.059 указывается сумма КПН за налоговый период с учетом уменьшения;

22. "Салық міндеттемесінің есебі" деген бөлімде:
1) 150.00.056 жолында Салық кодексінің 313-бабына сәйкес КТС-ның мөлшерлемесі пайызда көрсетіледі;
2) 150.00.057 жолында КТС сомасы көрсетіледі. 150.01.055 және 150.02.048 жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
3) 150.00.058 жолында Салық кодексінің 302-бабының 1-тармағына сәйкес салық кезеңі үшін есептелген КТС-ның сомасы көрсетіледі.
150.00.057 – 150.00.058 I – 150.00.058 II – 150.00.058 III – 150.00.058 IV – 150.00.058 V – 150.00.058 VI – 150.00.058 VII жолдарының айырмасы ретінде айқындалады. Егерде алынған айырма нөлден төмен болса, онда 150.00.058 жолында нөл көрсетіледі:
150.00.058 I жолында Салық кодексінің 303-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында КТС төлеу кезінде резидент-салық төлеушінің Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі көздерден алған кірістерінен Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде төленген кіріс немесе жеке табыс салығына ұқсас салықтың сомалары көрсетіледі. 150.01.056 I және 150.02.049 I жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
150.00.058 II жолында Салық кодексінің 303-бабы 4-тармағына сәйкес есептелген БШК және БШК ТМ қаржылық пайдасынан шетел табыс салығының сомасы көрсетіледі. 150.01.056 II және 150.02.049 II жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
150.00.058 III жолында Салық кодексінің 302-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс КТС сомасына кемітілетін салық кезеңінде ұтыс түріндегі кірістен төлем көзінен ұсталған КТС-ның сомасы көрсетіледі;
150.00.058 IV жолында Салық кодексінің 302-бабы 3-тармағына сәйкес алдыңғы салық кезеңдерінде сыйақы түріндегі кірістен төлем көзінен ұсталған және көшірілген КТС-ның сомасы көрсетіледі;
150.00.058 V жолында Салық кодексінің 302-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс КТС-ның сомасына кемітілетін салық кезеңінде сыйақы түріндегі кірістен төлем көзінен ұсталған КТС-ның сомасы көрсетіледі;
150.00.058 VI жолында Салық кодексінің 653-бабына сәйкес кірістен төлем көзінен ұсталған КТС-ның сомасы көрсетіледі;
150.00.058 VII жолында Салық кодексінің 302-бабы 1-тармағының 1) және 2) тармақшаларына сәйкес салықтық кезеңде БШК Қазақстан Республикасындағы көздерден алынған кірісінен немесе салық салынатын кірісінен Қазақстан Республикасында төлем көзінен ұсталған КТС сомасы көрсетіледі. 150.01.056 VII және 150.02.049 VII жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
4) 150.00.059 жолында азайтуды есепке ала отырып, салық кезеңі үшін КТС сомасы көрсетіледі:

в строке 150.00.059 I указывается сумма уменьшения КПН за налоговый период в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан;
5) в строке 150.00.060 указывается чистый доход юридического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение в соответствии с пунктом 1 статьи 652 Налогового кодекса;
6) в строке 150.00.061 указывается сумма КПН на чистый доход:
в строке 150.00.061 I указывается сумма КПН на чистый доход, исчисленного в соответствии с пунктом 1 статьи 652 Налогового кодекса по ставке 15 процентов, определяемая как произведение строки 150.00.060 х 15%;
в строке 150.00.061 II указывается сумма КПН на чистый доход, исчисленный в соответствии со статьей 666 Налогового кодекса по ставке, предусмотренной международным договором. Если налогоплательщиком применяются положения международного договора в отношении КПН на чистый доход, указывается ставка корпоративного подоходного налога на чистый доход;
строка 150.00.061 III заполняется в случае, если заполнена строка 150.00.060 II. В данной строке указывается код страны согласно пункту 62 настоящих Правил, с которой Республикой Казахстан заключен указанный международный договор;
строка 150.00.061 IV заполняется в случае, если заполнена строка 150.00.060 II. В данной строке указывается наименование указанного международного договора;
7) в строке 150.00.062 указывается итоговая сумма исчисленного КПН, определяемая как сумма строк 150.01.060 и 150.02.053;
8) в строке 150.00.63 указывается итоговая сумма исчисленного НСП, определяемая как значение строки 150.12.022.
23. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Фамилия, имя отчество (при его наличии) Руководителя" указываются фамилия, имя отчество (при его наличии) руководителя;
2) дата подачи декларации – дата представления декларации в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов – код органа государственных доходов по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Фамилия, имя отчество (при его наличии) должностного лица, принявшего декларацию" указываются фамилия, имя отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего декларацию;
5) дата приема декларации – дата представления декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа – регистрационный номер декларации, присваиваемый органом государственных доходов;
7) дата почтового штемпеля – дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.

150.00.059 I жолында Қазақстан Республикасы салық заңнамасына сәйкес салық кезеңі үшін КТС азайту сомасы көрсетіледі;
5) 150.00.060 жолында Салық кодексінің 652-бабы 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекеме арқылы қызметінен түскен бейрезидент заңды тұлғаның таза кірісі көрсетіледі;
6) 150.00.061 жолында таза кіріске КТС-ның сомасы көрсетіледі:
150.00.061 I жолында 150.00.060 х 15% жолының туындысы ретінде айқындалатын 15 пайыздық мөлшерлеме бойынша Салық кодексінің 652-бабы 1-тармағына сәйкес есептелген таза кіріске КТС-ның сомасы көрсетіледі;
150.00.061 II жолында Салық кодексінің 666-бабына сәйкес халықаралық шартта көзделген мөлшерлеме бойынша есептелген таза кіріске КТС-ның сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші таза кіріске КТС қатысты халықаралық шарт ережесін қолданса, таза кіріске КТС-ның мөлшерлемесі көрсетіледі;
150.00.061 III жолы егер 150.00.060 ІІ жолы толтырылған жағдайда толтырылады. Бұл жолға осы Қағидалардың 61-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы көрсетілген халықаралық шарт жасасқан елдің коды көрсетіледі;
150.00.061 IV жолы егер 150.01.060 ІІ жолы толтырылған жағдайда толтырылады. Бұл жолға көрсетілген халықаралық шарттың атауы көрсетіледі;
7) 150.00.062 жолында 150.01.060 және 150.02.053 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есептелген КТС-ның жиынтық сомасы көрсетіледі;
8) 150.00.063 жолында 150.12.022 жолдарының мәні ретінде айқындалатын, есептелген ҮПС-ның жиынтық сомасы көрсетіледі.
23. "Салық төлеушiнiң жауапкершiлiгi" деген бөлімде:
1) "Басшының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" жолында басшының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
2) декларация тапсырылған күні – декларацияның мемлекеттік кірістер органына табыс етілген күні;
3) салық органының коды – салық төлеушінің орналасқан жері бойынша мемлекеттік кірістер органының коды көрсетіледі;
4) "Декларацияны қабылдаған лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" жолда декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
5) декларацияның қабылданған күні – Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес декларацияның табыс етілген күні;
6) құжаттың кіріс нөмірі – мемлекеттік кірістер органы беретін декларацияның тіркеу нөмірі;
7) пошта штемпелінің күні – пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.

Подпункты 4), 5), 6) и 7) настоящего пункта заполняются работником органа государственных доходов, принявшим декларацию на бумажном носителе.
Глава 3. Пояснение по заполнению формы 150.01 – Об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, по исчислению КПН по каждому контракту на недропользование, месторождению (группе месторождений, части месторождения)
24. Данная форма предназначена для отражения недропользователем информации об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, по исчислению КПН по каждому контракту на недропользование, месторождению (группе месторождений, части месторождения) в соответствии с основными принципами, установленными статьей 723 Налогового кодекса.
В случае наличия нескольких контрактов на недропользование, данная форма заполняется по каждому контракту отдельно.
25. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) номер и дата контракта.
в графе А указывается регистрационный номер контракта на недропользование;
в графе В указывается дата регистрации контракта на недропользование;
2) наименование месторождения – наименование месторождения согласно контракту на недропользование.
26. В разделе "Совокупный годовой доход":
1) в строке 150.01.001 указывается доход от реализации товаров в соответствии со статьей 227 Налогового кодекса;
2) в строке 150.01.002 указывается доход от прироста стоимости в соответствии со статьей 227 Налогового кодекса, полученный по активам, не подлежащим амортизации, используемым в рамках деятельности по контракту на недропользование;
3) в строке 150.01.003 указывается доход от списания обязательств в соответствии со статьей 229 Налогового кодекса;
4) в строке 150.01.004 указывается доход по сомнительным обязательствам в соответствии со статьей 230 Налогового кодекса;
5) в строке 150.01.005 указывается доход от уступки права требования в соответствии со статьей 233 Налогового кодекса;
6) в строке 150.01.006 указывается доход от выбытия фиксированных активов, определяемый в соответствии со статьей 234 Налогового кодекса. В данной строке указывается доход от выбытия фиксированных активов, использованных в рамках деятельности по контракту на недропользование;
7) в строке 150.01.007 указывается доход от корректировки расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователей, определяемый в соответствии со статьей 235 Налогового кодекса;
8) в строке 150.01.008 указывается доход от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений, определяемый в соответствии со статьей 236 Налогового кодекса;

Осы тармақтың 4), 5), 6) және 7) тармақшалары декларацияны қағаз жеткізгіште қабылдаған мемлекеттік кірістер органының қызметкері толтырады.
3-тарау. Жер қойнауын пайдалануға арналған әрбір келісімшарт, кен орны (кен орындар тобы, кен орнының бөлігі) бойынша КТС есептеу бойынша салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы – 150.01-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
24. Бұл нысан Салық кодексінің 723-бабында белгіленген негізгі қағидаттарға сәйкес жер қойнауын пайдаланушының жер қойнауын пайдалануға арналған әрбір келісімшарт, кен орны (кен орындар тобы, кен орнының бөлігі) бойынша КТС есептеу бойынша салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілері туралы ақпаратын көрсетуге арналған.
Жер қойнауын пайдалануға арналған бірнеше келісімшарт болған жағдайда, бұл нысан әрбір келісімшарт бойынша жеке толтырылады.
25. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) келісімшарттың нөмірі мен күні.
А бағанында жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың тіркеу нөмірі көрсетіледі;
В бағанында жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартты тіркеу күні көрсетіледі;
2) кен орнының атауы – жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа сәйкес кен орнының атауы көрсетіледі.
26. "Жылдық жиынтық кіріс" деген бөлімде:
1) 150.01.001 жолында Салық кодексінің 227-бабына сәйкес тауарларды өткізуден түскен кіріс көрсетіледі;
2) 150.01.002 жолында жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт аясында қолданылатын, амортизациялауға жатпайтын активтерді өткізуден Салық кодексінің 227-бабына сәйкес құн өсімінен түсетін кіріс көрсетіледі;
3) 150.01.003 жолында Салық кодексінің 229-бабына сәйкес міндеттемелерді есептен шығарудан кіріс көрсетіледі;
4) 150.01.004 жолында Салық кодексінің 230-бабына сәйкес күмәнді міндеттемелер бойынша кіріс көрсетіледі;
5) 150.01.005 жолында Салық кодексінің 233-бабына сәйкес талап ету құқығын беруден түскен кіріс көрсетіледі;
6) 150.01.006 жолында Салық кодексінің 234-бабына сәйкес айқындалатын тіркелген активтерді шығарудан түсетін кіріс көрсетіледі. Бұл жолда жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт аясында тіркелген активтерді шығарудан түсетін кіріс көрсетіледі;
7) 150.01.007 жолында Салық кодексінің 235-бабына сәйкес айқындалатын геологиялық зерттеуге және табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстарды, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарын түзетуден түсетін кіріс көрсетіледі;
8) 150.01.008 жолында Салық кодексінің 236-бабына сәйкес айқындалатын кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар сомасының кен орындарын әзірлеу салдарларын жою бойынша нақты шығыстар сомасынан артуынан түсетін кіріс көрсетіледі;

9) в строке 150.01.009 указывается размер нецелевого использования недропользователем средств ликвидационного фонда, определяемый в соответствии со статьей 252 Налогового кодекса. Данная строка включает сумму нецелевого использования недропользователем средств ликвидационного фонда и средств ликвидационного фонда полигонов размещения отходов;
10) в строке 150.01.010 указываются присужденные или признанные должником штрафы, пени и другие виды санкций, кроме возвращенных из бюджета необоснованно удержанных штрафов, если эти суммы ранее не были отнесены на вычеты, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 13) пункта 1 статьи 226 Налогового кодекса;
11) в строке 150.01.011 указываются дивиденды, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 16) пункта 1 статьи 226 Налогового кодекса и общая сумма вознаграждений по депозиту, долговой ценной бумаге, векселю, исламскому арендному сертификату, выигрышей включаемая в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктами 17) и 19) пункта 1 статьи 226 Налогового кодекса;
12) в строке 150.01.012 указывается превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определенное в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями Закона о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, включаемое в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 18) пункта 1 статьи 226 Налогового кодекса;
13) в строке 150.01.013 указывается доход по инвестиционному депозиту, размещенному в исламском банке, определяемый в соответствии с подпунктом 22) пункта 1 статьи 226 Налогового кодекса;
14) в строке 150.01.014 указываются другие доходы налогоплательщика, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с Налоговым кодексом;
15) в строке 150.00.015 указывается общая сумма совокупного годового дохода, определяемая как сумма строк с 150.01.001 по 150.01.014;
16) в строке 150.01.016 указывается общая сумма корректировки совокупного годового дохода в соответствии с пунктом 1 статьи 241 Налогового кодекса;
17) в строке 150.01.017 указывается положительная или отрицательная разница, образовавшаяся при переходе на иной метод оценки ТМЗ в соответствии с пунктом 3 статьи 241 Налогового кодекса;
18) в строке 150.01.018 указывается совокупный годовой доход с учетом корректировки, определяемый как разница строк 150.01.015 и 150.01.016, увеличенная на строку 150.01.017 (в случае если значение данной строки положительное) или уменьшенная на строку 150.01.017 (в случае если значение данной строки отрицательное) (150.01.015 – 150.01.016 ± 150.01.017).

9) 150.01.009 жолында Салық кодексінің 252-бабына сәйкес айқындалатын жер қойнауын пайдаланушының тарату қорының қаражаттарын мақсатсыз пайдалану мөлшері көрсетіледі. Бұл жол жер қойнауын пайдаланушының тарату қорының және қалдықтарды орналастыру полигондарын жою қорының қаражаттарын мақсатсыз пайдалану қаражаттарының сомасын қосады;
10) 150.01.010 жолында егер бұл сомалар шегерімге жатқызылмаған болса, Салық кодексінің 226-бабы 1-тармағының 13) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық кіріске енгізілетін, егер бұл сомалар бұрын шегерімге жатқызылмаса, бюджеттен қайтарылған негізсіз айыппұлдардан басқа, танылған немесе борышты деп танылған айыппұлдар, өсімпұлдар және санкциялардың басқа да түрлері көрсетіледі;
11) 150.01.011 жолында Салық кодексінің 226-бабы 1-тармағының 16) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық кіріске енгізілетін дивидендтер және Салық кодексінің 226-бабы 1-тармағының 17) және 19) тармақшаларына сәйкес жылдық жиынтық кіріске енгізілетін депозит, ағымдағы шот, борышты бағалы қағаз, вексель, исламдық жалға беру сертификаты, ұтыстар бойынша сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі;
12) 150.01.012 жолында Салық кодексінің 226-бабы 1-тармағының 18) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық кіріске енгізілетін қаржы есептілігінің халықаралық стандарттары мен Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнамасының талаптарына сәйкес айқындалған, теріс бағамдық айырма сомасынан оң бағамдық айырма сомасының артуы көрсетіледі;
13) 150.01.013 жолында Салық кодексінің 226-бабы 1-тармағының 22) тармақшасына сәйкес айқындалатын исламдық банкте орналастырылған инвестициялық депозит бойынша табыс көрсетіледі;
14) 150.01.014 жолында Салық кодексіне сәйкес жылдық жиынтық кіріске енгізілетін салық төлеушінің өзге де табыстары көрсетіледі;
15) 150.01.015 жолында 150.01.001-ден 150.01.014-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын, жылдық жиынтық табыстың жалпы сомасы көрсетіледі;
16) 150.01.016 жолында Салық кодексінің 241-бабы 1-тармағына сәйкес жылдық жиынтық кірісті түзетудің жалпы сомасы көрсетіледі;
17) 150.01.017 жолында Салық кодексінің 241-бабы 3-тармағына сәйкес ТМҚ бағалаудың өзге әдісіне көшу кезінде қалыптасқан оң немесе теріс айырмасы көрсетіледі;
18) 150.01.018 жолында 150.01.015 жолы мен 150.01.016 жолдарының сомасының айырмасы ретінде айқындалған, 150.01.017 жолына ұлғайтылған (егер бұл жолдың мәні оң болған жағдайда) немесе 150.01.017 жолына азайтылған (егер бұл жолдың мәні теріс болған жағдайда) (150.01.015 – 150.01.016 ± 150.01.017) түзетуді ескергендегі жылдық жиынтық табыс көрсетіледі.

27. В разделе "Вычеты":
1) в строке 150.01.019 указываются расходы по реализованным товарам (работам, услугам), относимые на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 242 Налогового кодекса, определяемые как 150.01.019 I – 150.01.019 II + 150.01.019 III + 150.01.019 IV + 150.01.019 V – 150.01.019 VI – 150.01.019 VII – 150.01.019 VIII – 150.01.019 IX:
в строке 150.01.019 I указывается себестоимость ТМЗ на начало налогового периода. В первоначальной декларации указанная строка заполняется согласно данным, определенным по бухгалтерскому балансу на начало налогового периода. У налогоплательщика, подающего первоначальную декларацию, ТМЗ на начало налогового периода могут отсутствовать;
строка 150.01.019 II заполняется согласно данным бухгалтерского баланса на конец налогового периода. При этом в данной строке не отражается стоимость товара, учитываемого в остатках ТМЗ на конец года и находящегося в пути (например, реализация товаров на условии FAS-порт), доход от реализации которого признан в целях налогообложения в налоговом периоде. В ликвидационной декларации, представляемой налогоплательщиком в течение налогового периода, строка 150.01.019 II заполняется на основании данных бухгалтерского учета на конец соответствующего налогового периода;
в строке 150.01.019 III указывается стоимость приобретенных, в том числе безвозмездно полученных налогоплательщиком в течение налогового периода ТМЗ, выполненных работ и оказанных услуг сторонними организациями, индивидуальными предпринимателями, частными нотариусами, адвокатами. Данные, приведенные в указанной строке, не должны включать расходы, относимые на вычеты по строкам с 150.01.020 по 150.01.037 декларации. Определяется, как сумма строк с 150.01.019 III А по 150.01.019 III H:
в строке 150.01.019 III А указывается себестоимость приобретенных, безвозмездно полученных в течение отчетного налогового периода налогоплательщиком ТМЗ;
в строке 150.01.019 III B указывается стоимость финансовых услуг;
в строке 150.01.019 III С указывается стоимость рекламных услуг;
в строке 150.01.019 III D указывается стоимость консультационных услуг;
в строке 150.01.019 III E указывается стоимость маркетинговых услуг;
в строке 150.01.019 III F указывается стоимость дизайнерских услуг;
в строке 150.01.019 III G указывается стоимость инжиниринговых услуг;
в строке 150.01.019 III H указываются расходы на приобретение прочих работ и услуг;
в строке 150.01.019 IV указываются расходы по начисленным доходам работников и иным выплатам физическим лицам, относимые на вычет в соответствии со статьей 257 Налогового кодекса, за исключением расходов по начисленным доходам работников:
включаемых в первоначальную стоимость фиксированных активов, объектов преференций;
признаваемых последующими расходами в соответствии со статьей 272 Налогового кодекса;
включаемых в первоначальную стоимость активов, не подлежащих амортизации, в соответствии со статьей 228 Налогового кодекса;
в строке 150.01.019 V указывается стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, признаваемые расходами будущих периодов в предыдущих налоговых периодах и относимые на вычеты в отчетном налоговом периоде;

27. "Шегерімдер" деген бөлімде:
1) 150.01.019 жолында 150.01.019 I – 150.01.019 II + 150.01.019 III + 150.01.019 IV + 150.01.019 V – 150.01.019 VI – 150.01.019 VII – 150.01.019 VIII – 150.01.019 IX ретінде айқындалатын, Салық кодексінің 242-бабының 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын өткізілген тауарлар (жұмыстар, көрсетілген қызметтер) бойынша шығыстары көрсетіледі:
150.01.019 I жолында салық кезеңінің басына ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі. Бастапқы декларацияда аталған жол салық кезеңінің басына бухгалтерлік теңгерім бойынша айқындалған деректерге сәйкес толтырылады. Өзінің бастапқы декларациясын беретін салық төлеушіде салық кезеңінің басында ТМҚ болмауы мүмкін;
150.01.019 II жолы салық кезеңінің соңына бухгалтерлік теңгерім деректеріне сәйкес толтырылады. Осы ретте бұл жолда тұрған және жылдың сонына ТМҚ қалдықтарды ескеріп, тауардың құны көрсетілмейді (мысалы, FAS-порт шарттарына іске асырылатын тауарлар), салық кезеңіне салық салу мақсатында танылған іске асырылатын кіріс. Салық кезеңінің ішінде салық төлеуші табыс еткен тарату декларациясында 150.01.019 II жолы кезекті салық кезеңінің соңына бухгалтерлік есептің ақпараттың негізінде толтырылады;
150.01.019 III жолында салық төлеуші салық кезеңінің барысында сатып алған ТМҚ, оның ішінде өтеусіз алған, тарапты ұйымдар, дара кәсіпкерлер, жеке нотариустар, адвокаттар орындаған жұмыстар мен көрсеткен қызметтердің құны көрсетіледі. Осы жолда келтірілген деректер декларацияның 150.01.020 жолынан бастап 150.01.037 жолдар бойынша шегерімге жатқызылатын шығыстарды қамтымауы тиіс. 150.01.019 III А бастап 150.01.019 III H дейінгі жолдар мәндерінің сомасы ретінде айқындалады:
150.01.019 III А жолында салық төлеушінің есепті салық кезеңі ішінде сатып алған, өтеусіз алған ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
150.01.019 III B жолында қаржылық қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
150.01.019 IІІ C жолында жарнамалық қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
150.01.019 IІІ D жолында консультациялық қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
150.01.019 IІІ Е жолында маркетингтік қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
150.01.019 IІІ F жолында дизайнерлік қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
150.01.019 IІІ G жолында инжинирингтік қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
150.01.019 IІІ Н жолында өзге де жұмыстар мен қызмет көрсетулерді сатып алуға шығыстар көрсетіледі;
150.01.019 IV жолында:
тіркелген активтердің, преференциялар объектілерінің алғашқы құнына енетін;
Салық кодексінің 272-бабына сәйкес кейінгі шығыстар деп танылатын;
Салық кодексінің 228-бабына сәйкес амортизацияға жатпайтын активтердің бастапқы құнына енетін қызметкерлердің есептелген табыстары бойынша шығыстарды қоспағанда, Салық кодексінің 257-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын қызметкерлердің есептелген табыстары мен жеке тұлғаларға өзге де төлемдер бойынша шығыстар көрсетіледі;
150.01.019 V жолында өткен салық кезеңдерінде алдағы кезеңдер шығыстары ретінде танылған және есепті салық кезеңінде шегерімдерге жатқызылған жұмыстар мен қызметтердің құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;

в строке 150.01.019 VI указывается фактическая стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, признаваемые последующими расходами, налоговый учет которых производится в соответствии со статьей 272 Налогового кодекса;
в строке 150.01.019 VII указывается фактическая стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, включаемые в первоначальную стоимость фиксированных активов, объектов преференций и активов, не подлежащих амортизации;
в строке 150.01.019 VIII указывается стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, не относимые на вычеты на основании статьи 264 Налогового кодекса, за исключением стоимости, отражаемой по строке 150.01.019 VI;
в строке 150.01.019 IX указывается стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, признаваемые расходами будущих периодов и подлежащие отнесению на вычеты в последующие налоговые периоды;
2) в строке 150.01.020 указывается общая сумма штрафов, пени, неустоек, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 7 статьи 243 Налогового кодекса;
3) в строке 150.01.021 указывается налог на добавленную стоимость, относимая на вычеты по основаниям, установленным пунктом 9 статьи 243 Налогового кодекса;
4) в строке 150.01.022 указывается сумма расходов налогоплательщика по начисленным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 11 статьи 243 Налогового кодекса, а также сумма отчислений, уплаченных в фонд социального медицинского страхования в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 12 статьи 243 Налогового кодекса;
5) в строке 150.01.023 указывается общая сумма вознаграждений, относимая на вычеты в соответствии со статьей 246 Налогового кодекса;
6) в строке 150.01.024 указывается общая сумма компенсаций при служебных командировках, определяемая в соответствии со статьей 244 Налогового кодекса;
7) в строке 150.01.025 указываются выплаченные сомнительные обязательства, относимые на вычет в соответствии со статьей 247 Налогового кодекса и выплаченные обязательства, ранее признанные доходом в соответствии со статьей 229 Налогового кодекса;
8) в строке 150.01.026 указываются сомнительные требования, относимые на вычет в соответствии со статьей 248 Налогового кодекса;
9) в строке 150.01.027 указываются расходы на ликвидацию последствий разработки месторождений и суммы отчислений в ликвидационный фонд и в ликвидационный фонд полигонов размещения отходов, относимые на вычет в соответствии со статьями 252 и 253 Налогового кодекса;

150.01.019 VI жолында салықтық есебі Салық кодексінің 272-бабына сәйкес жүргізілетін кейінгі шығыстар деп танылатын жұмыстар мен қызметтердің құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
150.01.019 VII тіркелген активтердің, преференция объектілерінің, амортизацияға жатпайтын, активтердің бастапқы құнына енетін, жұмыстар мен қызметтердің нақты құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
150.01.019 VIII жолында 150.01.019 VI жолы бойынша көрсетілетін құнды қоспағанда, Салық кодексінің 264-бабы негізінде шегерімдерге жатқызылмайтын жұмыстар мен қызметтердің нақты құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
150.01.019 ІX жолында алдағы кезеңдердің шығыстары ретінде танылатын және кейінгі салық кезеңдерінде шегерімдерге жатқызылуы тиіс жұмыстар мен қызметтердің нақты құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
2) 150.01.020 жолында Салық кодексінің 243-бабы 7-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын айыппұлдардың, өсімақылардың, тұрақсыздық айыптарының жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 150.01.021 жолында Салық кодексінің 243-бабы 9-тармағында белгіленген негіздер бойынша шегерімдерге жатқызылатын қосылған құн салығы көрсетіледі;
4) 150.01.022 жолында Салық кодексінің 243-бабы 11-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына есептелген әлеуметтік аударымдар бойынша шегерім сомасы, сондай-ақ Салық кодексінің 243-бабы 12-тармағына сәйкес шегерімге жататын, Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңнамасына сәйкес әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына аударылған, төленген сомасы көрсетіледі;
5) 150.01.023 жолында Салық кодексінің 246-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі;
6) 150.01.024 жолында Салық кодексінің 244-бабына сәйкес анықталатын қызметтік іссапарлар кезіндегі өтемақылардың жалпы сомасы көрсетіледі;
7) 150.01.025 жолында Салық кодексінің 229-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын төленген күмәнді міндеттемелер және Салық кодексінің 247-бабы екінші бөліміне сәйкес бұдан бұрын шегерімге жатқызылатын төленген міндеттемелер көрсетіледі;
8) 150.01.026 жолында Салық кодексінің 248-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын күмәнді талаптар көрсетіледі;
9) 150.01.027 жолында Салық кодексінің 252 және 253-баптарына сәйкес шегерімге жатқызылатын кен орындарын әзірлеу салдарларын жоюға жұмсалған шығыстар және тарату қорына және қалдықтарды орналастыру полигондарының тарату қорына аударымдар сомасы көрсетіледі;

10) в строке 150.01.028 указываются расходы на научно-исследовательские и научно-технические работы, относимые на вычет в соответствии со статьями 254 и 255 Налогового кодекса;
11) в строке 150.01.029 указываются страховые премии, подлежащие уплате или уплаченные страхователем по договорам страхования, за исключением страховых премий по договорам накопительного страхования, относимые на вычет в соответствии с пунктом 1 статьи 256 Налогового кодекса;
12) в строке 150.01.030 указываются расходы на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов и другие вычеты недропользователя, относимые на вычеты в соответствии со статьями 258, 259 и 260 Налогового кодекса. В данную строку переносится значение графы AA и AC формы 150.03 по данному контракту;
13) в строке 150.01.031 указываются расходы подготовительные работы к добыче урана методом подземного скважинного выщелачивания после начала добычи после коммерческого обнаружения, относимые в соответствии со статьей 260 Налогового кодекса;
14) в строке 150.01.032 указываются расходы недропользователя на обучение казахстанских кадров и развитие социальной сферы регионов, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 261 Налогового кодекса (с момента начала добычи после коммерческого обнаружения);
15) в строке 150.01.033 указывается превышение суммы отрицательной курсовой разницы над суммой положительной курсовой разницы, относимое на вычет в соответствии со статьей 262 Налогового кодекса;
16) в строке 150.01.034 указываются налоги и другие обязательные платежи в бюджет, относимые на вычет в соответствии со статьей 263 Налогового кодекса;
17) в строке 150.01.035 указываются вычеты по фиксированным активам, производимые в соответствии со статьями 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272 и 273 Налогового кодекса;
18) в строке 150.01.036 указываются вычеты по фиксированным активам, производимые в соответствии с пунктом 5 статьи 273 Налогового кодекса;
19) в строке 150.01.037 указываются прочие расходы, относимые на вычет в соответствии с Налоговым кодексом;
20) в строке 150.01.038 указывается общая сумма, подлежащая отнесению на вычеты. Определяется как сумма строк с 150.01.019 по 150.01.037.
28. В разделе "Корректировка доходов и вычетов":
в строке 150.01.039 указывается общая сумма корректировок доходов и вычетов, производимых в соответствии со статьями 286 и 287 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 150.01.039 I и 150.01.039 II:
в строке 150.01.039 I указывается сумма корректировки доходов, производимой в соответствии со статьями 286 и 287 Налогового кодекса;
в строке 150.01.039 II указывается сумма корректировки вычетов, производимой в соответствии со статьями 286 и 287 Налогового кодекса.

10) 150.01.028 жолында Салық кодексінің 254 және 255-баптарына сәйкес шегерімге жатқызылатын ғылыми-зерттеу және ғылыми техникалық жұмыстарға шығыстар көрсетіледі;
11) 150.01.029 жолында Салық кодексінің 256-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын жинақтау сақтандыру келісім шарты бойынша сақтандыру сый ақысын қоспағанда сақтандыру келісім шарты бойынша сақтандырушымен төленген немесе төлеуге жататын сақтандыру сый ақысы көрсетіледі;
12) 150.01.030 жолында жер қойнауын пайдаланушылардың Салық кодексінің 258, 259 және 260-баптарына сәйкес шегерімге жатқызылатын табиғи ресурстарды геологиялық зерделеуге және өндіруге дайындық жұмыстарына арналған шығыстар мен басқа да шегерімдері көрсетiледi. Бұл жолға осы келісімшарт бойынша 150.03-нысанының АА және АС бағандарының мәні көшіріледі;
13) 150.01.031 жолында Салық кодексінің 260-бабына сәйкес жатқызылатын коммерциялық табудан кейін өндіру басталғаннан соң уранды жерасты ұңғымалық сілтілеу әдісімен өндіруге дайындық жұмыстарына арналған шығыстар көрсетіледі;
14) 150.01.032 жолында Салық кодексінің 261-бабының 1-тармағына сәйкес шегерімге жататын жер қойнауын пайдаланушының қазақстандық кадрларды оқытуға және өңірлердің әлеуметтік саласын дамытуға арналған шығыстары көрсетіледі (коммерциялық табудан кейінгі өндіру басталған сәттен);
15) 150.01.033 жолында Салық кодексінің 262-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын теріс бағамдық айырма сомасының оң бағамдық айырма сомасынан асқан сомасы көрсетіледі;
16) 150.01.034 жолында Салық кодексінің 263-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер көрсетіледі;
17) 150.01.035 жолында Салық кодексінің 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272 және 273-баптарына сәйкес жүргізілетін тіркелген активтер бойынша шегерімдер көрсетіледі;
18) 150.01.036 жолында Салық кодексінің 273-бабы 5-тармағына сәйкес жүргізілетін тіркелген активтер бойынша шегерімдер көрсетіледі;
19) 150.01.037 жолында Салық кодексіне сәйкес шегерімге жатқызылатын өзге де шығыстар көрсетіледі;
20) 150.01.038 жолында шегерімге жатқызылуы тиіс жалпы сома көрсетіледі. 150.01.019-дан 150.01.037-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады.
28. "Кірістер мен шегерімдерді түзету" деген бөлімде:
150.01.039 жолында Салық кодексінің 286 және 287-баптарына сәйкес жүргізілетін кірістер мен шегерімдерді түзетулердің жалпы сомасы көрсетіледі. 150.01.039 І және 150.01.039 ІІ жолдарының айырмасы ретінде айқындалады.
150.01.039 І жолында Салық кодексінің 286 және 287-баптарына сәйкес жүргізілетін кірістерді түзетулердің сомасы көрсетіледі;
150.01.039 ІІ жолында Салық кодексінің 286 және 287-баптарына сәйкес жүргізілетін шегерімдерді түзетулердің сомасы көрсетіледі.

29. В разделе "Корректировка доходов и вычетов в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании":
1) в строке 150.01.040 указывается сумма корректировки доходов, производимой в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;
2) в строке 150.01.041 указывается сумма корректировки вычетов, производимой в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании.
30. В разделе "Расчет налогооблагаемого дохода":
1) в строке 150.01.042 указывается налогооблагаемый доход (убыток). Определяется как 150.01.018 – 150.01.038 + 150.01.039 + 150.01.040 – 150.01.041.
Если строка 150.01.042 имеет отрицательное значение (убыток), то значение по данной строке не переносится в строку 150.00.044;
2) в строке 150.01.043 указывается сумма доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан, только при условии, если такие доходы начислены в связи с осуществлением контрактной деятельности. В данную строку переносятся итоговые значения строк графы F формы 150.08, соответствующих коду видов деятельности "1". Строка 150.01.043 носит справочный характер;
3) в строке 150.01.044 указывается сумма дохода, подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами согласно пункту 5 статьи 2, статьям 666 и 669 Налогового кодекса;
4) в строке 150.01.045 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка) с учетом особенностей международного налогообложения. Определяется как разница строк 150.01.042 и 150.01.044. Если строка 150.01.045 имеет отрицательное значение (убыток), то значение по данной строке не переносится в строку 150.00.047;
5) в строке 150.01.046 указывается суммарная прибыль КИК и ПУ КИК, определҰнная в соответствии со статьей 297 Налогового кодекса, только при условии, если такая суммарная прибыль связана с осуществлением контрактной деятельности. В данную строку переносятся итоговые значения строк графы M формы 150.10, соответствующих коду видов деятельности "1";
6) в строке 150.01.047 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка) с учетом суммарной прибыли КИК и ПУ КИК. Строка 150.01.047 определяется как сумма строк 150.01.045 и 150.01.046;
7) в строке 150.01.048 указывается убытки от реализации объектов незавершенного строительства, неустановленного оборудования, за исключением активов, выкупленных для государственных нужд в соответствии с законами Республики Казахстан, а также убыток от выбытия фиксированных активов 1 группы;
8) в строке 150.01.049 указывается убыток, подлежащий переносу в соответствии с пунктом 1 статьи 300 Налогового кодекса. Если строка 150.01.047 имеет отрицательное значение, то строка 150.01.049 определяется как сумма модуля строки 150.01.047 и строки 150.01.048. Если строка 150.01.0047 имеет положительное значение, то в строку 150.01.049 переносится значение строки 150.01.048;

29. "Трансферттік баға белгілеу туралы заңға сәйкес кірістер мен шегерімдерді түзету" деген бөлімде:
1) 150.01.040 жолында Трансферттік баға белгілеу туралы заңға сәйкес кірістерді түзетудің сомасы көрсетіледі;
2) 150.01.041 жолында Трансферттік баға белгілеу туралы заңға сәйкес айқындалатын, шегерімдерді түзетудің сомасы көрсетіледі.
30. "Салық салынатын кірісті есептеу" деген бөлімде:
1) 150.01.042 жолында салық салынатын кіріс (залал) сомасы көрсетіледі. 150.01.018 – 150.01.038 + 150.01.039 + 150.01.040 – 150.01.041 ретінде айқындалады.
Егер 150.01.042 жолының теріс (залал) мәні болса, онда бұл жол бойынша мәні 150.00.044 жолына көшірілмейді;
2) 150.01.043 жолында егер мұндай кірістер келісімшарттық қызметті жүзеге асыруға байланысты есептелген шартында ғана, резидент-салық төлеушінің Қазақстан Республикасынан тыс көздерден алған кірістерінің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 150.08 нысанының F бағаны жолдарының "1" қызмет түрлерінің коды сәйкес келетін жиынтық мәні көшіріледі. 150.01.043 жол анықтамалық сипатқа ие;
3) 150.01.044 жолында Салық кодексінің 2-бабы 5 тармағына, 666 және 669-баптарына сәйкес халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс кіріс сомасы көрсетіледі;
4) 150.01.045 жолында халықаралық салық салу ерекшелігін есепке ала отырып, салық салынатын кіріс (залал) сомасы көрсетіледі. 150.01.042 және 150.01.044 жолдарының сомасы ретінде айқындалады. Егер 150.01.045 жолының теріс (залал) мәні болса, онда бұл жол бойынша мәні 150.00.047 жолына көшірілмейді;
5) 150.01.046 жолында егерде осындай пайда қосындысы қызметтік келісімшартты жүзеге асырумен байланысты шартында ғана Салық кодексінің 297-бабына сәйкес анықталған БШК және БШК ТМ жиынтық пайдасы көрсетіледі. Бұл жолға 150.10 нысанының М бағаны жолдарының "1" қызмет түрлерінің коды сәйкес келетін жиынтық мәні көшіріледі;
6) 150.01.047 жолында БШК және БШК ТМ пайда қосындысын есепке ала отырып, салық салынатын кірістің (залалдың) сомасы көрсетіледі. 150.01.047 жолы 150.01.045 және 150.01.046 жолдарының сомасы ретінде анықталады;
7) 150.01.048 жолында Қазақстан Республикасы заңдарына сәйкес мемлекет мұқтажы үшін, сатып алынған активтерді қоспағанда, анықталмаған жабдықтарды, аяқталмаған құрылыс объектілерін сатудан болған шығындар, сонымен қатар I топтың тіркелген активтерінің шығуынан шығындарды көрсетіледі;
8) 150.01.049 жолында Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағына сәйкес көшірілуі тиіс залал көрсетіледі; Егер 150.01.047 жолдың теріс мәні болса, онда 150.01.049 жолы, 150.01.047 жолдағы және 150.01.048 жолдағы модуль сомасы ретінде айқындалады. Егер 150.01.0047 жолы оң мәні бар болса, 150.01.049 жолына 150.01.048 жолдағы мәні көшіріледі;

9) в строке 150.01.050 указывается сумма уменьшения налогооблагаемого дохода в соответствии со статьей 288 Налогового кодекса. Строка 150.01.050 включает в себя строки 150.01.050 I и 150.01.050 II;
в строке 150.01.050 I указываются расходы, на которые налогоплательщик вправе уменьшить налогооблагаемый доход в соответствии с подпунктами 1) и 2) пункта 1 статьи 288 Налогового кодекса;
в строке 150.01.050 II указываются расходы, на которые налогоплательщик вправе уменьшить налогооблагаемый доход в соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 288 Налогового кодекса;
10) в строке 150.01.051 указывается налогооблагаемый доход с учетом уменьшения, производимого в соответствии со статьей 288 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 150.01.047 и 150.01.050. В случае если строка 150.01.050 больше строки 150.01.047, в строке 150.01.051 указывается ноль;
11) в строке 150.01.052 указываются убытки, перенесенные из предыдущих налоговых периодов;
12) в строке 150.01.053 указывается налогооблагаемый доход с учетом перенесенных убытков. Определяется как разница строк 150.01.051 и 150.01.052. В случае если строка 150.01.052 больше строки 150.01.051, в строке 150.01.053 указывается ноль.
31. В разделе "Расчет налогового обязательства":
1) в строке 150.01.054 указывается ставка КПН в соответствии со статьей 313 Налогового кодекса, в процентах;
2) в строке 150.01.055 указывается сумма КПН с налогооблагаемого дохода. Определяется как произведение строк 150.01.053 и 150.01.054. Если строка 150.01.055 превышает произведение строк 150.01.053 и 150.01.054, то в строке 150.01.055 указывается ноль;
3) в строке 150.01.056 указывается сумма исчисленного КПН за налоговый период в соответствии с пунктом 1 статьи 302 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 150.01.055, 150.01.056 I, 150.01.056 II, 150.01.056 III, 150.01.056 IV, 150.01.056 V, 150.01.056 VI, 150.01.056 VII. Если полученная разница меньше ноля, то в строке 150.01.056 указывается ноль;
в строке 150.01.056 I указывается сумма уплаченных за пределами Республики Казахстан налогов на доходы или идентичного вида подоходного налога с доходов, начисленных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан и связанных с контрактной деятельностью, которая зачитывается при уплате КПН в Республике Казахстан в соответствии со статьей 303 Налогового кодекса. В данную строку переносятся итоговые значения строк графы J формы 150.08, соответствующих коду видов деятельности "1";
в строке 150.01.056 II указывается сумма иностранного подоходного налога с финансовой прибыли КИК или ПУ КИК, отраженной в строке 150.01.046, исчисленная в соответствии с пунктом 4 статьи 303 Налогового кодекса. В данную строку переносятся итоговые значения строк графы P формы 150.10, соответствующих коду видов деятельности "1";

9) 150.01.050 жолында Салық кодексінің 288-бабына сәйкес салық салынатын кірісін азайту сомасы көрсетіледі. 150.01.050 жолы 150.01.050 I және 150.01.050 II жолдарын қамтиды:
150.01.050 I жолында Салық кодексінің 288-бабы 1-тармағының 1) және 2) тармақшаларына сәйкес салық төлеуші салық салынатын кірісін азайтуға құқылы шығыстар көрсетіледі;
150.01.050 II жолында Салық кодексінің 288-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес салық төлеуші салық салынатын кірісін азайтуға құқылы шығыстар көрсетіледі;
10) 150.01.051 жолында Салық кодексінің 288-бабына сәйкес жүргізілетін азайтуды есепке ала отырып, салық салынатын кіріс көрсетіледі. 150.01.047 және 150.01.050 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады. Егер 150.01.050 жолы 150.01.047 жолынан артық болса, 150.00.051 жолында нөл көрсетіледі;
11) 150.01.052 жолында алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген залалдар көрсетіледі;
12) 150.01.053 жолында көшірілген залалдарды есепке ала отырып, салық салынатын кіріс көрсетіледі. 150.01.051 және 150.01.052 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады. Егер 150.01.052 жолы 150.01.051 жолынан артық болса, 150.01.053 жолында нөл көрсетіледі.
31. "Салық міндеттемесінің есебі" деген бөлімде:
1) 150.01.054 жолында Салық кодексінің 313-бабына сәйкес КТС-ның мөлшерлемесі пайызда көрсетіледі;
2) 150.01.055 жолында салық салынатын кірісінен КТС-ның сомасы көрсетіледі. 150.01.053 және 150.01.054 жолдарының туындысы ретінде айқындалады. Егерде 150.01.055 жолы 150.01.053 және 150.01.054 жолдары артық болса, онда 150.01.055 жолында нөль көрсетеді;
3) 150.01.056 жолында Салық кодексінің 302-бабы 1-тармағына сәйкес салық кезеңіне есептелген КТС сомасы көрсетіледі. 150.01.055, 150.01.056 I, 150.01.056 II, 150.01.056 III, 150.01.056 IV, 150.01.056 V, 150.01.056 VI, 150.01.056 VII жолдарының айырмасы ретінде анықталады. Егерде алынған айырма нөлден төмен болса, онда 150.01.056 жолында нөль көрсетіледі:
150.00.056 I жолында Салық кодексінің 303-бабына сәйкес ескерілетін Қазақстан Республикасында КТС төлеу кезінде есептелетін резидент-салық төлеушінің Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі көздерден және қызметтік келісімшартқа байланысты алған кірістерінен есептеген Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде төленген кіріс немесе жеке табыс салығына ұқсас салықтың сомалары көрсетіледі. Бұл жолға 150.08 нысанының J бағаны жолдарының "1" қызмет түрлерінің коды сәйкес келетін жиынтық мәні көшіріледі;
150.01.056 II жолында Салық кодексінің 303-бабы 4-тармағына сәйкес есептелген, 150.01.046 жолында көрсетілген БШК немесе БШК ТМ қаржылық пайдасынан шетел табыс салығының сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 150.10 нысанының Р бағаны жолдарының "1" қызмет түрлерінің коды сәйкес келетін жиынтық мәні көшіріледі;

в строке 150.01.056 III указывается сумма КПН, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде выигрыша, которая в соответствии с пунктом 2 статьи 302 Налогового кодекса уменьшает сумму КПН, подлежащего уплате в бюджет;
в строке 150.01.056 IV указывается сумма КПН, удержанного у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, и перенесенная из предыдущих налоговых периодов в соответствии с пунктом 3 статьи 302 Налогового кодекса;
в строке 150.01.056 V указывается сумма КПН, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, которая в соответствии с пунктом 2 статьи 302 Налогового кодекса уменьшает сумму КПН, подлежащего уплате в бюджет;
в строке 150.01.056 VI указывается сумма КПН, удержанного у источника выплаты дохода в соответствии со статьей 653 Налогового кодекса;
в строке 150.01.056 VII указывается сумма КПН, удержанного у источника выплаты в Республике Казахстан в налоговом периоде с дохода или налогооблагаемого дохода КИК из источников в Республике Казахстан, включенного в финансовую прибыль КИК, отраженную в строке 150.01.046, исчисленная в соответствии с подпунктом 1) или 2) пункта 1 статьи 302 Налогового кодекса. В данную строку переносятся итоговые значения строк графы R формы 150.10, соответствующих коду видов деятельности "1";
4) в строке 150.01.057 указывается сумма исчисленного КПН за налоговый период с учетом уменьшения. Определяется как 150.01.056 – 150.01.057 I;
в строке 150.01.057 I указывается сумма уменьшения КПН за налоговый период в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан;
5) в строке 150.01.058 указывается чистый доход юридического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение в соответствии с пунктом 1 статьи 652 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 150.01.053 и 150.01.057. Значение данной строки переносится в строку 150.00.060;
6) в строке 150.01.059 указывается сумма КПН на чистый доход:
в строке 150.01.059 I указывается сумма КПН на чистый доход, исчисленного в соответствии с пунктом 1 статьи 652 Налогового кодекса по ставке 15 процентов (150.00.058 х 15 %);
в строке 150.01.059 II указывается сумма КПН на чистый доход, исчисленного в соответствии со статьей 666 Налогового кодекса по ставке, предусмотренной международным договором. Если налогоплательщиком применяются положения международного договора в отношении КПН на чистый доход, указывается ставка КПН на чистый доход;
строка 150.01.059 III заполняется в случае, если заполнена строка 150.01.059 II. В данной строке указывается код страны согласно пункту 67 настоящих Правил, с которой Республикой Казахстан заключен указанный международный договор;

150.01.056 III жолында Салық кодексінің 302-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс КТС сомасына азайтылатын салық кезеңінде ұтыс түріндегі кірістен төлем көзінен ұсталған КТС-ның сомасы көрсетіледі;
150.01.056 IV жолында Салық кодексінің 302-бабы 3-тармағына сәйкес алдыңғы салық кезеңдерінде сыйақы түріндегі кірістен төлем көзінен ұсталған және көшірілген КТС-ның сомасы көрсетіледі;
150.01.056 V жолында Салық кодексінің 302-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс КТС-ның сомасына кемітілетін салық кезеңінде сыйақы түріндегі кірістен төлем көзінен ұсталған КТС-ның сомасы көрсетіледі;
150.01.056 VI жолында Салық кодексінің 653-бабына сәйкес кірістен төлем көзінен ұсталған КТС-ның сомасы көрсетіледі;
150.01.056 VII жолында Салық кодексінің 302-бабы 1-тармағының 1) және 2) тармақшаларына сәйкес есептелген 150.01.046 жолында көрсетілген, БШК қаржылық пайдасына қосылған, салықтық кезеңде БШК Қазақстан Республикасындағы көздерден алынған кірісінен немесе салық салынатын кірісінен Қазақстан Республикасында төлем көзінен ұсталған КТС сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 150.10 нысанының R бағаны жолдарының "1" қызмет түрлерінің коды сәйкес келетін жиынтық мәні көшіріледі;
4) 150.01.057 жолында азайтуды есепке ала отырып, салық кезеңіне есептелген КТС сомасы көрсетіледі:
150.01.057 I жолында Қазақстан Республикасы салық заңнамасына сәйкес салық кезеңі үшін КТС азайту сомасы көрсетіледі;
5) 150.01.058 жолында Салық кодексінің 652-бабы 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекемесі арқылы қызметінен түскен бейрезидент-заңды тұлғаның таза кірісі көрсетіледі. 150.01.053 және 150.01.057 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады. Бұл жолдың мәні 150.00.060 жолына көшіріледі;
6) 150.01.059 жолында таза кіріске КТС-ның сомасы көрсетіледі:
150.01.059 I жолында 15 пайыздық мөлшерлеме бойынша (150.01.058 х 15%) Салық кодексінің 652-бабы 1-тармағына сәйкес есептелген таза кіріске КТС-ның сомасы көрсетіледі;
150.01.059 II жолында Салық кодексінің 666-бабына сәйкес халықаралық шартта көзделген мөлшерлеме бойынша есептелген таза кіріске КТС-ның сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші таза кіріске КТС қатысты халықаралық шарт ережесін қолданса, таза кіріске КТС-ның мөлшерлемесі көрсетіледі;
150.01.059 III жолы егер 150.01.059 ІІ жолы толтырылған жағдайда толтырылады. Бұл жолға осы Қағидалардың 66-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы көрсетілген халықаралық шарт жасасқан елдің коды көрсетіледі;

строка 150.01.059 IV заполняется в случае, если заполнена строка 150.01.059 II. В данной строке указывается наименование указанного международного договора;
7) в строке 150.01.060 указывается итоговая сумма исчисленного КПН. Определяется как сумма строк 150.01.057, 150.01.059 I и150.01.059 II. Значение данной строки переносится в строку 150.00.062.
Глава 4. Пояснение по заполнению формы 150.02 – Об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, по исчислению КПН по внеконтрактной деятельности
32. Данная форма предназначена для отражения недропользователем информации об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, по исчислению КПН по внеконтрактной деятельности, в том числе по деятельности в рамках контрактов на разведку и (или) добычу базовых строительных материалов, нерудных твердых полезных ископаемых, подземных вод, лечебных грязей, а также строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей, с учетом положений статьи 723 Налогового кодекса.
При наличии сведений по деятельности, осуществляемой в рамках инвестиционного стратегического проекта и/или инвестиционного приоритетного проекта, данная форма заполняется по каждой такой деятельности отдельно. Подлежат обязательному заполнению строка 3 "Номер проекта" указывается номер стратегического проекта и/или инвестиционного приоритетного проекта и строка 4 "Дата проекта" указывается дата стратегического проекта и/или инвестиционного приоритетного проекта.
33. В разделе "Совокупный годовой доход":
1) в строке 150.02.001 указывается доход от реализации в соответствии со статьей 227 Налогового кодекса;
2) в строке 150.02.002 указывается доход от прироста стоимости в соответствии со статьей 228 Налогового кодекса;
3) в строке 150.02.003 указывается доход по производным финансовым инструментам, в том числе свопу, с учетом убытков, перенесенных из предыдущих налоговых периодов;
4) в строке 150.02.004 указывается доход от списания обязательств в соответствии со статьей 229 Налогового кодекса;
5) в строке 150.02.005 указывается доход по сомнительным обязательствам в соответствии со статьей 230 Налогового кодекса;
6) в строке 150.02.006 указывается доход от уступки права требования в соответствии со статьей 233 Налогового кодекса;
7) в строке 150.02.007 указывается доход от выбытия фиксированных активов, определяемый в соответствии со статьей 234 Налогового кодекса;
8) в строке 150.02.008 указываются присужденные или признанные должником штрафы, пени и другие виды санкций, кроме возвращенных из бюджета необоснованно удержанных штрафов, если эти суммы ранее не были отнесены на вычеты, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 13) пункта 1 статьи 226 Налогового кодекса;

150.01.059 IV жолы егер 150.01.059 ІІ жолы толтырылған жағдайда толтырылады. Бұл жолға көрсетілген халықаралық шарттың атауы көрсетіледі;
7) 150.01.060 жолында есептелген КТС-ның жиынтық сомасы көрсетіледі. 150.01.057, 150.01.059 I және 150.01.059 II жолдарының сомасы ретінде айқындалады. Бұл жолдың мәні 150.00.062 жолға көшіріледі.
4-тарау. Келісімшарттан тыс қызмет бойынша КТС есептеу бойынша салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы – 150.02-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
32. Бұл нысан жер қойнауын пайдаланушының Салық кодексінің 723-бабы ережелерін ескере отырып, келісімшарттан тыс қызмет бойынша, оның ішінде базалық құрылыс материалдарын, кенді емес пайдалы қазбаларды, жер асты суларын, емдік балшықтарды барлауға және (немесе) өндіруге, сондай-ақ барлауға және (немесе) өндіруге байланысты емес құрылысқа және (немесе) пайдалануға арналған келісімшарттар шеңберіндегі қызмет бойынша КТС есептеу бойынша салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы ақпаратты көрсетуіне арналған.
Инвестициялық стратегиялық жобаның және/немесе инвестициялық басым жобаның шеңберінде жүзеге асырылатын қызметтер бойынша мәліметтер болған кезде, бұл нысан әрбір осындай қызмет бойынша бөлек толтырылады. "Жобаның нөмірі" 3-жол міндетті түрде толтырылады, инвестициялық стратегиялық жобаның және/немесе инвестициялық басым жобаның нөмірі көрсетіледі және "Жобаның күні" 4-жолда инвестициялық стратегиялық жобаның және/немесе инвестициялық басым жобаның күні көрсетіледі.
33. "Жылдық жиынтық кіріс" деген бөлімде:
1) 150.02.001 жолында Салық кодексінің 227-бабына сәйкес өткізуден түскен табыс көрсетіледі;
2) 150.02.002 жолында Салық кодексінің 228-бабына сәйкес құн өсімінен түсетін кіріс көрсетіледі;
3) 150.02.003 жолында алдыңғы салық кезеңінен көшірілген залалдар ескеріле отырып, туынды қаржы құралдар, оның ішінде своп бойынша табыс көрсетіледі;
4) 150.02.004 жолында Салық кодексінің 229-бабына сәйкес міндеттемелерді есептен шығарудан кіріс көрсетіледі;
5) 150.02.005 жолында Салық кодексінің 230-бабына сәйкес күмәнді міндеттемелер бойынша кіріс көрсетіледі;
6) 150.02.006 жолында Салық кодексінің 233-бабына сәйкес талап ету құқығын беруден түскен кіріс көрсетіледі;
7) 150.02.007 жолында Салық кодексінің 234-бабына сәйкес айқындалатын тіркелген активтерді шығарудан түскен кіріс көрсетіледі;
8) 150.02.008 жолында Салық кодексінің 226-бабы 1-тармағының 13) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық кіріске енгізілген егер бұрын шегерімге жатқызылмаса, бұрын негізсіз бюджеттен қайтарылған айыппұлдардан басқа, сот таңылған немесе борышты деп танылған айыппұлдар, өсімақылар және санкциялардың басқа да түрлері көрсетіледі;

9) в строке 150.02.009 указываются дивиденды, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 16) пункта 1 статьи 226 Налогового кодекса, общая сумма вознаграждений по депозиту, долговой ценной бумаге, векселю, исламскому арендному сертификату, выигрышей включаемая в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктами 17) и 19) пункта 1 статьи 226 Налогового кодекса;
10) в строке 150.02.010 указывается превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определенное в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями Закона о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, включаемое в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 18) пункта 1статьи 226 Налогового кодекса;
11) в строке 150.02.011 указывается доход по инвестиционному депозиту, размещенному в исламском банке, определяемый в соответствии с подпунктом 22) пункта 1 статьи 226 Налогового кодекса;
12) в строке 150.02.012 указываются другие доходы налогоплательщика, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с Налоговым кодексом;
13) в строке 150.02.013 указывается общая сумма совокупного годового дохода, определяемая, как сумма строк с 150.02.001 по 150.02.012;
14) в строке 150.02.014 указывается общая сумма корректировки совокупного годового дохода в соответствии с пунктом 1 статьи 241 Налогового кодекса;
15) в строке 150.02.015 указывается положительная или отрицательная разница, образовавшаяся при переходе на иной метод оценки ТМЗ в соответствии с пунктом 3 статьи 241 Налогового кодекса;
16) в строке 150.02.016 указывается совокупный годовой доход с учетом корректировок, определяемый как разница строк 150.02.013 и 150.02.014, увеличенная на строку 150.02.015 (в случае если значение данной строки положительное) или уменьшенная на строку 150.02.015 (в случае если значение данной строки отрицательное).
34. В разделе "Вычеты":
1) в строке 150.02.017 указываются расходы по реализованным товарам (работам, услугам), относимые на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 242 Налогового кодекса и определяемые как 150.02.017 I – 150.02.017 II + 150.02.017 III + 150.02.017 IV + 150.02.017 V – 150.02.017 VI – 150.02.017 VII – 150.02.017 VIII – 150.02.017 IX;
в строке 150.02.017 I указывается себестоимость ТМЗ на начало налогового периода. В первоначальной декларации указанная строка заполняется согласно данным, определенным по бухгалтерскому балансу на начало налогового периода. У налогоплательщика, подающего свою первоначальную декларацию, ТМЗ на начало налогового периода могут отсутствовать;

9) 150.02.009 жолында Салық кодексінің 226-бабы 1-тармағының 16) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық кіріске енгізілген дивидендтер және Салық кодексінің 226-бабы 1-тармағының 17) және 19) тармақшаларына сәйкес жылдық жиынтық кіріске енгізілетін депозит, ағымдағы шот, борышты бағалы қағаз, вексель, исламдық жалға беру сертификаты, ұтыстар бойынша сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі;
10) 150.02.010 жолында Салық кодексінің 226-бабы 1-тармағының 18) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық кіріске енгізілген қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнаманың талаптарына сәйкес айқындалған оң бағамдық айырма сомасының теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуі көрсетіледі;
11) 150.02.011 жолында Салық кодексінің 226-бабы 1-тармағының 22) тармақшасына сәйкес айқындалатын исламдық банкте орналастырылған инвестициялық депозит бойынша табыс көрсетіледі;
12) 150.02.012 жолында Салық кодексіне сәйкес жылдық жиынтық кіріске енгізілетін салық төлеушінің өзге де табыстары көрсетіледі;
13) 150.02.013 жолында 150.02.001-ден 150.02.012-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын жылдық жиынтық табыстың жалпы сомасы көрсетіледі;
14) 150.02.014 жолында Салық кодексінің 241-бабының 1-тармағына сәйкес жылдық жиынтық табысты түзетудің жалпы сомасы көрсетіледі;
15) 150.02.015 жолында Салық кодексінің 241-бабының 3-тармағына сәйкес ТМҚ бағалаудың өзге әдісіне көшу кезінде қалыптасқан оң немесе теріс айырма көрсетіледі;
16) 150.02.016 жолында 150.02.013 жолы мен 150.02.014 жолы сомасының айырмасы ретінде айқындалған, 150.02.015 жолына ұлғайтылған (егер бұл жолдың мәні оң болған жағдайда) немесе 150.01.015 жолына азайтылған (егер бұл жолдың мәні теріс болған жағдайда) түзету ескеріле отырып, жылдық жиынтық табыс көрсетіледі.
34. "Шегерімдер" деген бөлімде:
1) 150.02.017 жолында 150.02.017 I – 150.02.017 II + 150.02.017 III + 150.02.017 IV + 150.02.017 V – 150.02.017 VI – 150.02.017 VII – 150.02.017 VIII – 150.02.017 IX ретінде айқындалатын және Салық кодексінің 242-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын өткізілген тауарлар (жұмыстар, көрсетілген қызметтер) бойынша шығыстары көрсетіледі:
150.02.017 I жолында салық кезеңінің басына ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі. Бастапқы декларацияда аталған жол салық кезеңінің басына бухгалтерлік теңгерім бойынша айқындалған деректерге сәйкес толтырылады. Өзінің бастапқы декларациясын беретін салық төлеушіде салық кезеңінің басында ТМҚ болмауы мүмкін;

11) в строке 150.02.027 указываются налоги и другие обязательные платежи в бюджет, относимые на вычет в соответствии со статьей 263 Налогового кодекса;
12) в строке 150.02.028 указываются вычеты по фиксированным активам, производимые в соответствии со статьями 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272 и 273 Налогового кодекса;
13) в строке 150.02.029 указываются вычеты по инвестиционным налоговым преференциям в соответствии со статьями 274, 275 и 276 Налогового кодекса;
14) в строке 150.02.030 указываются прочие расходы, относимые на вычет в соответствии с Налоговым кодексом;
15) в строке 150.02.031 указывается сумма, подлежащая отнесению на вычеты:
в строке 150.02.031 I указывается общая сумма расходов, относимая на вычет. Определяется как сумма строк с 150.02.017 по 150.02.030;
в строке 150.02.031 II указывается относимая на вычет в соответствии с Налоговым кодексом сумма расходов некоммерческой организации, а также указываются расходы, подлежащие вычету, определенные в соответствии с Правилами ведения участниками МФЦА раздельного учета доходов, подлежащих освобождению от корпоративного подоходного налога и подлежащих налогообложению, а также расходов, подлежащих отнесению на вычеты, утвержденными совместным приказом МФЦА от 8 декабря 2017 года № 33, Министерства финансов Республики Казахстан от 11 декабря 2017 года № 711, Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 12 декабря 2017 года № 405;
в строке 150.02.031 III указывается сумма расходов, подлежащая отнесению на вычеты резидентами, имеющими постоянное (-ые) учреждение (-я) за пределами Республики Казахстан.
35. В разделе "Корректировка доходов и вычетов":
в строке 150.02.032 указывается общая сумма корректировок доходов и вычетов, производимых в соответствии со статьями 286 и 287 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 150.02.032 I и 150.02.032 II:
в строке 150.02.032 I указывается сумма корректировки доходов, производимой в соответствии со статьями 286 и 287 Налогового кодекса;
в строке 150.02.032 II указывается сумма корректировки вычетов, производимой в соответствии со статьями 286 и 287 Налогового кодекса.
36. В разделе "Корректировка доходов и вычетов в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании:
1) в строке 150.02.033 указывается сумма корректировки доходов, производимой в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;
2) в строке 150.02.034 указывается сумма корректировки вычетов, производимой в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании.
37. В разделе "Расчет налогооблагаемого дохода":

11) 150.02.027 жолында Салық кодексінің 263-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер көрсетіледі;
12) 150.02.028 жолында Салық кодексінің 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272 және 273-баптарына сәйкес жүргізілетін тіркелген активтер бойынша шегерімдер көрсетіледі;
13) 150.02.029 жолында Салық кодексінің 274, 275 және 276-баптарына сәйкес инвестициялық салық преференциялары бойынша шегерімдер көрсетіледі;
14) 150.02.030 жолында Салық кодексіне сәйкес шегерімге жатқызылатын өзге де шығыстар көрсетіледі;
15) 150.02.031 жолында шегерімге жатқызылатын сома көрсетіледі:
150.02.031 I жолында шегерімге жатқызылатын жалпы шығындардың сомасы көрсетіледі. 150.02.017 І және 150.02.030 ІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
150.02.031 II Салық кодексіне сәйкес коммерциялық емес кәсіпорынның шегерімге жататын шығындар сомасы көрсетіледі, сондай-ақ "Астана" халықаралық қаржы орталығының 2017 жылғы 8 желтоқсандағы № 33, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің 2017 жылғы 11 желтоқсандағы № 711, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің 2017 жылғы 12 желтоқсандағы № 405 бірлескен бұйрығымен бекітілген "Астана" халықаралық қаржы орталығы қатысушыларының КТС босатуға жататын және салық салуға жататын табыстардың, сондай-ақ шегерімге жатқызуға жататын шығыстардың бөлек есепке алуын жүргізу қағидаларына сәйкес айқындалған шегерімге жатқызылатын шығыстар көрсетіледі;
150.02.031 III жолында Қазақстан Республикасының шегінен тыс тұрақты мекемесі (мекемелері) бар резиденттер шегерімге жатқызуы тиіс шығыстардың сомасы көрсетіледі.
35. "Кірістер мен шегерімдерді түзету" деген бөлімде:
150.02.032 жолында Салық кодексінің 286 және 287-баптарына сәйкес жүргізілетін кірістер мен шегерімдерді түзетулердің жалпы сомасы көрсетіледі. 150.02.032 І және 150.02.032 ІІ жолдарының сомасын айырмасы ретінде айқындалады:
150.02.032 І жолында Салық кодексінің 286 және 287-баптарына сәйкес жүргізілетін табыстарды түзетулердің сомасы көрсетіледі;
150.02.032 ІІ жолында Салық кодексінің 286 және 287-баптарына сәйкес жүргізілетін шегерімдерді түзетулердің сомасы көрсетіледі.
36."Трансферттік баға белгілеу туралы заңға сәйкес кірістер мен шегерімдерді түзету" деген бөлімде:
1)150.02.033 жолында Трансферттік баға белгілеу туралы заңға сәйкес табыстарды түзетудің сомасы көрсетіледі;
2)150.00.034 жолында Трансферттік баға белгілеу туралы заңға сәйкес айқындалатын, шегерімдерді түзетудің сомасы көрсетіледі.
37. "Салық салынатын кірісті есептеу" деген бөлімде:

1) в строке 150.02.035 указывается налогооблагаемый доход (убыток). Определяется как разница строк 150.02.016, 150.02.031 и 150.02.034 увеличенная на строки 150.02.032 и 150.02.033;
2) в строке 150.02.036 указывается сумма доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан. В данную строку переносятся итоговые значения строк графы F формы 150.08, соответствующих коду видов деятельности "2". Строка 150.02.036 носит справочный характер;
3) в строке 150.02.037 указывается сумма дохода, подлежащего освобождению от налогообложения, в том числе:
в строке 150.02.037 I указываются доходы, освобожденные от налогообложения в соответствии с международными договорами согласно пункту 5 статьи 2 Налогового кодекса;
в строке 150.03.037 II указываются доходы, освобожденные от налогообложения в соответствии с Конституционным законом. В данную строку переносится итоговое значение строки 150.13.013;
4) в строке 150.02.038 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка) с учетом особенностей международного налогообложения. Определяется разница строк 150.02.035 и 150.02.037. Если строка 150.02.038 имеет отрицательное значение (убыток), то значение по данной строке не переносится в строку 150.00.047;
5) в строке 150.02.039 указывается суммарная прибыль КИК и ПУ КИК, определенная в соответствии с пунктом 1 статьи 297 Налогового кодекса. В данную строку переносятся итоговые значения строк графы M формы 150.10, соответствующих коду видов деятельности "2";
6) в строке 150.02.040 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка) с учетом суммарной прибыли КИК. Строка 150.02.040 определяется как сумма строк 150.02.038 и 150.02.039;
7) в строке 150.02.041 указываются убытки от реализации объектов незавершенного строительства, неустановленного оборудования, за исключением активов, выкупленных для государственных нужд в соответствии с законами Республики Казахстан, а также убыток от выбытия фиксированных активов I группы;
8) в строке 150.02.42 указывается убыток, подлежащий переносу в соответствии с пунктом 1 статьи 300 Налогового кодекса. Если строка 150.02.040 имеет отрицательное значение, то строка 150.02.042 определяется как сумма модуля строки 150.02.040 и строки 150.02.041. Если строка 150.02.040 имеет положительное значение, то в строку 150.02.042 переносится значение строки 150.02.041;
9) в строке 150.02.043 указывается сумма уменьшения налогооблагаемого дохода в соответствии со статьей 288 Налогового кодекса. Строка 150.02.043 включает в себя строки 150.02.043 I и 150.02.043 II;

1) 150.02.035 жолында салық салынатын кіріс (залал) сомасы көрсетіледі. 150.02.032 және 150.02.033 жолдарына ұлғайтылған 150.02.016, 150.00.031 және 150.02.034 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады;
2) 150.02.036 жолында резидент салық төлеушінің Қазақстан Республикасынан тыс көздерден алған кірістерінің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 150.08 нысанының F бағаны жолдарының "2" қызмет түрлерінің коды сәйкес келетін жиынтық мәні көшіріледі. 150.02.036 жол анықтамалық сипатқа ие;
3) 150.02.037 жолында салық салудан босатылуға жататын табыс сомасы көрсетіледі, оның ішінде:
150.02.037 І жолында Салық кодексінің 2-бабы 5-тармағына сәйкес халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылған табыс сомасы көрсетіледі.
150.02.037 ІІ жолында Конституциялық Заңға сәйкес салық салудан босатылған табыс көрсетіледі. Осы жолға 150.13.013 жолының қорытынды мәні ауыстырылады;
4) 150.02.038 жолында халықаралық салық салу ерекшелігі есепке ала отырып, салық салынатын кіріс (залал) сомасы көрсетіледі. 150.02.035 және 150.02.037 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады. Егерде 150.01.045 жолы теріс (залал) мәнге ие болса, онда бұл жол бойынша мәні 150.00.047 жолға көшірілмейді;
5) 150.02.039 жолында Салық кодексінің 297-бабының 1-тармағына сәйкес анықталған БШК және БШК ТМ жиынтық пайдасы көрсетіледі. Бұл жолға 150.10 нысанының М бағаны жолдарының "2" қызмет түрлерінің коды сәйкес келетін жиынтық мәні көшіріледі;
6) 150.02.040 жолында БШК және БШК ТМ жиынтық пайдасын есепке алғанда салық салу кірістің (залалдың) сомасы көрсетеді. 150.02.040 жолы 150.02.038 және 150.02.039 жолдары сомасы ретінде айқындалады;
7) 150.02.041 жолында Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекет мұқтажы үшін сатып алынған активтерді қоспағанда, аяқталмаған құрылыс объектілерін, орнатылмаған жабдықты өткізуден шегілген залалдар, сондай-ақ I тобының тіркелген активтерінің шығуынан залалдар көрсетіледі;
8) 150.02.042 жолында Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағына сәйкес көшірілуі тиіс залал көрсетіледі; Егер 150.02.040 жолы теріс мәнге ие болса, 150.02.040 және 150.02.041 жолдарының модулі ретінде 150.02.042 жолы анықталады. Егер 150.02.040 жолдары оң мәнге ие болса, онда 150.02.042 жолы 150.02.041 жолы мәніне ауысады;
9) 150.02.043 жолында Салық кодексінің 288-бабына сәйкес салық салынатын кірісті азайту сомасы көрсетіледі. 150.00.052 жолына 150.00.043 I және 150.00.043 II жолдары кіреді:

в строке 150.02.043 I указываются расходы, на которые налогоплательщик вправе уменьшить налогооблагаемый доход в соответствии с подпунктами 1) и 2) пункта 1 статьи 288 Налогового кодекса;
в строке 150.02.043 II указываются расходы, на которые налогоплательщик вправе уменьшить налогооблагаемый доход в соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 288 Налогового кодекса;
10) в строке 150.02.044 указывается налогооблагаемый доход с учетом уменьшения, производимого в соответствии со статьей 288 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 150.02.040 и 150.02.043. В случае если строка 150.02.043 больше строки 150.02.040, в строке 150.02.044 указывается ноль;
11) в строке 150.02.045 указываются убытки, перенесенные из предыдущих налоговых периодов;
12) в строке 150.02.046 указывается налогооблагаемый доход с учетом перенесенных убытков. Заполняется в случае, если в строке 150.02.044 отражено положительное значение. Определяется как разница строк 150.02.044 и 150.02.045. Если строка 150.02.045 больше строки 150.02.044, в строке 150.02.046 указывается ноль.
38. В разделе "Расчет налогового обязательства":
1) в строке 150.02.047 указывается ставка КПН в соответствии со статьей 313 Налогового кодекса, в процентах;
2) в строке 150.02.048 указывается сумма КПН налогооблагаемого дохода. Определяется как произведение строк 150.02.046 и 150.02.047;
3) в строке 150.02.049 указывается сумма исчисленного КПН за налоговый период в соответствии с пунктом 1 статьи 302 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 150.02.048, 150.02.049 I, 150.02.049 II, 150.02.049 III, 150.02.049 IV, 150.02.049 V, 150.02.049 VI, 150.02.049 VII. Если полученная разница меньше ноля, то в строке 150.02.049 указывается ноль;
в строке 150.02.049 I указывается сумма уплаченных за пределами Республики Казахстан налогов на доходы или идентичного вида подоходного налога с доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан, которая зачитывается при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 303 Налогового кодекса. В данную строку переносятся итоговые значения строк графы J формы 150.08, соответствующих коду видов деятельности "2";
в строке 150.02.049 II указывается сумма иностранного подоходного налога с финансовой прибыли КИК или ПУ КИК, исчисленная в соответствии с пунктом 4 статьи 303 Налогового кодекса. В данную строку переносятся итоговые значения строк графы P формы 150.10, соответствующих коду видов деятельности "2";

150.02.043 I жолында Салық кодексінің 288-бабы 1-тармағының 1) және 2) тармақшаларына сәйкес салық төлеуші салық салынатын кірісті азайтуға құқылы шығыстар көрсетіледі;
150.02.043 II жолында Салық кодексінің 288-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес салық төлеуші салық салынатын кірісті азайтуға құқылы шығыстар көрсетіледі;
10) 150.02.044 жолында Салық кодексінің 288-бабы сәйкес жүргізілетін азайтуды ескере отырып, салық салынатын кіріс көрсетіледі. 150.02.040 және 150.02.043 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады. Егер 150.02.043 жолы 150.02.040 жолынан артық болса, 150.00.044 жолда нөл көрсетіледі;
11) 150.02.045 жолында алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген залалдар көрсетіледі;
12) 150.02.046 жолында көшірілген залалдарды есепке ала отырып, салық салынатын кіріс көрсетіледі. Егер 150.02.044 жолында оң мән көрсетілген жағдайда толтырылады. 150.02.044 және 150.00.045 жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалады. Егер 150.02.045 жолы 150.02.044 жолынан артық болса, 150.02.046 жолда нөл көрсетіледі.
38. "Салық міндеттемесінің есебі" деген бөлімде:
1) 150.02.047 жолында Салық кодексінің 313-бабына сәйкес КТС-ның мөлшерлемесі пайызда көрсетіледі;
2) 150.02.048 жолында салық салынатын кірісінен КТС-ның сомасы көрсетіледі. 150.02.046 және 150.02.047 жолдарының түрінде анықталады;
3) 150.02.049 жолында Салық кодексінің 302-бабы 1-тармағына сәйкес салық кезеңіне есептелген КТС-ның сомасы көрсетіледі. 150.02.048, 150.02.049 I, 150.02.049 II, 150.02.049 III, 150.02.049 IV, 150.02.049 V, 150.02.049 VI, 150.02.049VII жолдарының айырмасы ретінде айқындалады. Егерде алынған айырма нөлден төмен болса, онда 150.02.049 жолында нөл көрсетіледі:
150.02.049 I жолында Салық кодексінің 303-бабына сәйкес ескерілген Қазақстан Республикасында КТС төлеу кезінде резидент-салық төлеушінің Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі көздерден алған кірістерінен Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде төленген кіріс немесе жеке табыс салығына ұқсас салықтың сомалары көрсетіледі. Бұл жолға 150.08 нысанының J бағаны жолдарының "2" қызмет түрлерінің коды сәйкес келетін жиынтық мәні көшіріледі;
150.02.049 II жолында Салық кодексінің 303-бабы 4-тармағына сәйкес есептелген БШК және БШК ТМ қаржылық пайдасынан шетел табыс салығының сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 150.10 нысанының Р бағаны жолдарының "2" қызмет түрлерінің коды сәйкес келетін жиынтық мәні көшіріледі;

в строке 150.02.049 III указывается сумма КПН, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде выигрыша, которая в соответствии с пунктом 2 статьи 302 Налогового кодекса уменьшает сумму КПН, подлежащего уплате в бюджет;
в строке 150.02.049 IV указывается сумма КПН, удержанного у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, и перенесенная из предыдущих налоговых периодов в соответствии с пунктом 3 статьи 302 Налогового кодекса;
в строке 150.02.049 V указывается сумма КПН, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, которая в соответствии с пунктом 2 статьи 302 Налогового кодекса уменьшает сумму КПН, подлежащего уплате в бюджет;
в строке 150.02.049 VI указывается сумма КПН, удержанного у источника выплаты дохода в соответствии со статьей 653 Налогового кодекса;
в строке 150.02.049 VII указывается сумма КПН, удержанного у источника выплаты в Республике Казахстан в налоговом периоде с дохода или налогооблагаемого дохода КИК из источников в Республике Казахстан, включенного в финансовую прибыль КИК, исчисленная в соответствии с подпунктом 1) или 2) пункта 1 статьи 302 Налогового кодекса. В данную строку переносятся итоговые значения строк графы R формы 150.10, соответствующих коду видов деятельности "2";
4) в строке 150.02.050 указывается сумма исчисленного КПН за налоговый период с учетом уменьшения. Определяется как 150.02.049 – 150.02.050 I;
в строке 150.02.050 I указывается сумма уменьшения КПН за налоговый период в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан;
5) в строке 150.02.051 указывается чистый доход юридического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение в соответствии с пунктом 1 статьи 652 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 150.02.046 и 150.02.048;
6) в строке 150.02.052 указывается сумма КПН на чистый доход:
в строке 150.02.052 I указывается сумма КПН на чистый доход, исчисленного в соответствии с пунктом 1 статьи 652 Налогового кодекса по ставке 15 процентов, определяемая как 15% от строки 150.02.051. Значение данной строки переносится в строку 150.00.061 I;
в строке 150.02.052 II указывается сумма КПН на чистый доход, исчисленный в соответствии со статьей 666 Налогового кодекса по ставке, предусмотренной международным договором. Если налогоплательщиком применяются положения международного договора в отношении КПН на чистый доход, указывается ставка КПН на чистый доход. Значение данной строки переносится в строку 150.00.061 II;

150.02.049 III жолында Салық кодексінің 302-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс КТС сомасына кемітілетін салық кезеңінде ұтыс түріндегі кірістен төлем көзінен ұсталған КТС-ның сомасы көрсетіледі;
150.02.049 IV жолында Салық кодексінің 302-бабы 3-тармағына сәйкес алдыңғы салық кезеңдерінде сыйақы түріндегі кірістен төлем көзінен ұсталған және көшірілген КТС-ның сомасы көрсетіледі;
150.02.049 V жолында Салық кодексінің 302-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс КТС-ның сомасына кемітілетін салық кезеңінде сыйақы түріндегі кірістен төлем көзінен ұсталған КТС-ның сомасы көрсетіледі;
150.02.049 VI жолында Салық кодексінің 653-бабына сәйкес кірістен төлем көзінен ұсталған КТС-ның сомасы көрсетіледі;
150.02.049 VII жолында Салық кодексінің 302-бабы 1-тармағының 1) және 2) тармақшаларына сәйкес есептелген, БШК қаржылық пайдасына енгізілген, салықтық кезеңде БШК Қазақстан Республикасындағы көздерден алынған кірісінен немесе салық салынатын кірісінен Қазақстан Республикасында төлем көзінен ұсталған КТС сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 150.10 нысанының R бағаны жолдарының "2" қызмет түрлерінің коды сәйкес келетін жиынтық мәні көшіріледі;
4) 150.02.050 жолында азайтуды есепке ала отырып, салық кезеңі үшін КТС сомасы көрсетіледі. 150.02.049 – 150.02.050 I жолы ретінде анықталады:
150.02.050 I жолында Қазақстан Республикасы салық заңнамасына сәйкес салық кезеңі үшін КТС азайту сомасы көрсетіледі.
5) 150.02.051 жолында Салық кодексінің 652-бабы 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекеме арқылы қызметінен түскен бейрезидент-заңды тұлғаның таза кірісі көрсетіледі. 150.02.046 – 150.02.048 жолы ретінде анықталады;
6) 150.02.052 жолында таза кіріске КТС-ның сомасы көрсетіледі:
150.02.052 I жолында 150.02.051 жолынан 15% ретінде айқындалатын 15 пайыздық мөлшерлеме бойынша Салық кодексінің 652-бабы 1-тармағына сәйкес есептелген таза кіріске КТС-ның сомасы көрсетіледі. Осы жолдағы белгісі 150.00.061 I жолына ауыстырылады;
150.02.052 II жолында Салық кодексінің 666-бабына сәйкес халықаралық шартта көзделген мөлшерлеме бойынша есептелген таза кіріске КТС-ның сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші таза кіріске КТС қатысты халықаралық шарт ережесін қолданса, таза кіріске КТС-ның мөлшерлемесі көрсетіледі. Бұл жолдың мәні 150.00.061 ІІ жолына көшіріледі;

строка 150.02.052 III заполняется в случае, если заполнена строка 150.02.053 II. В данной строке указывается код страны согласно пункту 67 настоящих Правил, с которой Республикой Казахстан заключен указанный международный договор;
строка 150.02.052 IV заполняется в случае, если заполнена строка 150.02.053 II. В данной строке указывается наименование указанного международного договора;
7) в строке 150.02.053 указывается итоговая сумма исчисленного КПН. Определяется как (150.02.050 + 150.02.052 I или 150.02.052 II). Значение данной строки переносится в строку 150.00.062.
Глава 5. Пояснение по заполнению формы 150.03 – Расходы на геологическое изучение, разведку и подготовительные работы к добыче природных ресурсов и другие расходы недропользователей
39. Данная форма предназначена для определения суммы расходов, произведенных недропользователем до момента начала добычи после коммерческого обнаружения, на геологическое изучение, разведку, подготовительные работы к добыче природных ресурсов, и иных расходов недропользователей, подлежащих отнесению на вычеты в соответствии со статьями 258, 259 и 260 Налогового кодекса, в том числе в рамках контрактов на разведку и (или) добычу общераспространенных полезных ископаемых, подземных вод, лечебных грязей, а также строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей.
40. В разделе "Показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается номер и дата контракта на недропользование;
3) в графе С указываются расходы на геологическое изучение;
4) в графе D указываются расходы на разведку и подготовительные работы к добыче полезных ископаемых, включая расходы по оценке, обустройству;
5) в графе E указываются общие административные расходы;
6) в графе F указывается сумма выплаченных бонусов, подписанного бонуса и бонуса коммерческого обнаружения;
7) в графе G указывается сумма расходов на обучение казахстанских кадров и развитие социальной сферы регионов, относимая на вычет;
8) в графе Н указываются расходы по приобретению основных средств;
9) в графе I указываются расходы по приобретению нематериальных активов, понесенные в связи с приобретением права недропользования;
10) в графе J указываются расходы по приобретению прочих нематериальных активов;
11) в графе K иные расходы, подлежащие вычету в соответствии со статьей 258 Налогового кодекса;
12) в графе L указывается общая сумма расходов недропользователя до момента начала добычи после коммерческого обнаружения. Определяется как сумма с C по К;

150.02.052 III жолы егер 150.02.053 ІІ жолы толтырылған жағдайда толтырылады. Бұл жолға осы Қағидалардың 67-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы көрсетілген халықаралық шарт жасасқан елдің коды көрсетіледі;
150.02.052 IV жолы егер 150.02.052 ІІ жолы толтырылған жағдайда толтырылады. Бұл жолға көрсетілген халықаралық шарттың атауы көрсетіледі;
7)150.02.053 жолында есептелген КТС-ның жиынтық сомасы көрсетіледі. (150.02.050 + 150.02.052 I немесе 150.02.052 II) ретінде айқындалады. Бұл жолдың мәні 150.00.062 жолына көшіріледі.
5-тарау. Табиғи ресурстарды геологиялық зерделеуге, барлауға және оларды өндiруге дайындық жұмыстарына арналған шығыстар және жер қойнауын пайдаланушының басқа да шығыстары – 150.03-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
39. Бұл нысан Салық кодексінің 258, 259 және 260-бабына сәйкес шегерімдерге жатқызылуға жататын, жер қойнауын пайдаланушының коммерциялық табудан кейін өндіру басталған уақытқа дейінгі геологиялық зерттеуге, барлауға, табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына жұмсаған шығыстарын, оның ішінде кең таралған пайдалы қазбаларды, жерасты суларын, емдік балшықты өндіруді, сондай-ақ барлауды және (немесе) өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуды және (немесе) пайдалануды жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының басқа да шығыстарын айқындауға арналған.
40. "Көрсеткіштер" деген бөлімде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
3) С бағанында геологиялық зерттеуге арналған шығыстар көрсетіледі;
4) D бағанында бағалау, орналасу бойынша шығыстарды қоса алғандағы, барлауға және пайдалы қазбаларды өндіруге дайындық жұмыстарына арналған шығыстар көрсетіледі;
5) Е бағанында жалпы әкімшілік шығыстар көрсетіледі;
6) F бағанында төленген бонустардың, қол қою бонусының және коммерциялық табу бонусының сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында шегерімге жатқызылатын қазақстандық кадрларды оқытуға және өңірлердің әлеуметтік саласын дамытуға арналған шығыстар сомасы көрсетіледі;
8) Н бағанында негізгі құралдарды сатып алу бойынша шығыстар көрсетіледі;
9) І бағанында жер қойнауын пайдалану құқығын сатып алуға байланысты жұмсалған материалдық емес активтерді сатып алуға арналған шығыстар көрсетіледі;
10) J бағанында өзге де материалдық емес активтерді сатып алу бойынша шығыстар көрсетіледі;
11) К бағанында Салық кодексінің 258-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын өзге де шығындар;
12) L бағанында коммерциялық табудан кейін өндіруді бастау сәтіне дейін жер қойнауын пайдаланушының жалпы шығындар сомасы көрсетіледі.
С-тан К-ға дейінгі жолдар сомасы ретінде анықталады;

13) в графе M указываются доходы, полученные недропользователем по деятельности, осуществляемой в рамках заключенного контракта в период проведения геологического изучения, разведки и подготовительных работ к добыче природных ресурсов до момента начала добычи после коммерческого обнаружения, за исключением доходов, подлежащих исключению из совокупного годового дохода в соответствии со статьей 241 Налогового кодекса;
14) в графе N указываются доходы, получаемые при реализации полезных ископаемых, добытых до момента начала добычи после коммерческого обнаружения;
15) в графе O указываются доходы от реализации части права недропользования;
16) в графе P указывается общая сумма доходов. Определяется как сумма граф с М по О;
17) в графе Q указывается сумма накопленных за налоговой период расходов, произведенных до момента начала добычи после коммерческого обнаружения. Определяется как разница граф L и Р;
18) в графе R указывается стоимостный баланс группы накопленных расходов на начало налогового периода;
19) в графе S сумма последующих расходов, понесенных с момента начала добычи после коммерческого обнаружения полезных ископаемых, по активам, указанным в подпункте 1) пункта 2 статьи 266 Налогового кодекса;
20) в графе Т указывается стоимость выбывших активов из группы накопленных расходов, в течение налогового периода;
21) в графе U стоимостный баланс группы накопленных расходов на конец налогового периода. Определяется как сумма граф R, Q и S за минусом графы T. При этом если сумма строк имеет отрицательное значение, дальнейший расчет по форме 150.03 прекращается;
22) в графе V указана предельная норма амортизации, определенная статьей 258 Налогового кодекса в размере 25 процентов;
23) в графе W указывается применяемая норма амортизации, которая не должна быть больше предельной нормы амортизации, указанной в графе V;
24) в графе Х указывается сумма, относимая на вычет. Определяется как умножение граф U и W;
25) в графе Y указана сумма вычетов, подлежащая отнесению на вычет по другим контрактам на добычу в соответствии со статьей 259 Налогового кодекса, подлежит заполнению в рамках контракта на разведку и/или совмещенную разведку и добычу в период разведки;
26) в графе Z указывается сумма дополнительного вычета, переносимого из контрактов на разведку в контракт на добычу и (или) совмещенную разведку и добычу (полученных в период добычи) в соответствии со статьей 259 Налогового кодекса;
27) в графе АА указывается сумма, относимая на вычет. Определяется как разница граф X плюс значение графы Z, подлежит заполнению в рамках контракта на добычу и/или совмещенную разведку и добычу в период добычи;

13) М бағанында Салық кодексінің 241-бабына сәйкес жылдық жиынтық кірістен алып тастауға жататын кірістерді қоспағанда, коммерциялық табудан кейін өндіру басталғанға дейін табиғи ресурстарды геологиялық зерделеуге, барлауға және оларды өндiруге дайындық жұмыстарды жүргізу кезеңінде жасалған келісімшарт шеңберінде жүзеге асыратын қызмет бойынша жер қойнауын пайдаланушы алған кірістері көрсетіледі;
14) N бағанында коммерциялық табудан кейін өндіру бастағанға дейін өндірілген пайдалы қазбаларды өткізу кезіндегі алған кірістері көрсетіледі;
15) О бағанында жер қойнауын пайдалану құқығының бір бөлігін өткізуден түскен кірістер көрсетіледі;
16) P бағанында кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі. М-нан О-ға дейін бағандар сомасы ретінде айқындалады;
17) Q бағанында коммерциялық табудан кейін өндіру бастағанға дейін өндірілген салық кезеңіне жиналған шығындар сомасы көрсетіледі. L және P бағандарының айырмасы ретінде айқындалады;
18) R бағанында салық кезеңiнiң басына жиналған шығындар тобының құн балансы көрсетiледi;
19) S бағанында Салық кордексінің 266-бабы 2-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген активтер бойынша коммерциялық табудан кейін пайдалы қазбаларды өндіру басталған сәттен жұмсалған алдағы шығыстардың сомасы көрсетіледі;
20) Т бағанында салық кезеңiнiң ішінде жиналған шығыстар тобынан шығарылған активтердiң құны көрсетiледi;
21) U бағанында салық кезеңінің соңына жиналған шығыстар тобының теңгерімінің құны. Т бағанын алып тастағанда R, Q және S бағандарының сомасы ретінде айқындалады. Бұл ретте егер жолдардың сомасы теріс мәнде болса, 150.03-нысаны бойынша одан әрі есеп тоқтатылады;
22) V бағанында Салық кодексiнiң 258-бабына айқындалған амортизацияның шектi нормасы 25 пайыз мөлшерiнде көрсетiлген;
23) W бағанында V бағаны көрcетiлген амортизацияның шектi нормасынан аспауы тиіс амортизацияның қолданылатын нормасы көрсетiледi;
24) Х бағанында шегерімге жатқызылатын сома көрсетiледi. U және W бағандарының көбейтіндісі ретінде айқындалады;
25) Y бағанында Салық кодексiнiң 259-бабына сәйкес өндіруге басқа келісімшарттар бойынша шегерімге жатқызуға жататын шегерімдер сомасы көрсетілген. барлауға және/немесе бірлескен барлауға және барлау кезеңінде өндіруге арналған келісімшарттың шеңберінде толтыруға жатады;
26) Z бағанында барлауға арналған келісімшарттан Салық кодексiнiң 259-бабына сәйкес барлауға және (немесе) бірлескен барлауға және өндіруге (өндіру кезеңінде алынған) арналған келісімшартқа көшірілетін қосымша шегерімнің сомасы көрсетіледі;
27) АА бағанында шегерімге жататын сома көрсетiледi. X бағанының айырмасы, қосу Z бағанының мәні ретінде айқындалады, барлауға және (немесе) бірлескен барлауға және барлау кезеңінде өндіруге арналған келісімшарттың шеңберінде толтыруға жатады;

28) в графе AB указывается сумма расходов, переносимая на последующие налоговые периоды. В рамках контракта на разведку и/или совмещенную разведку и добычу в период разведки, определяется как разница строк U и Y в рамках контракта на добычу и/или совмещенную разведку и добычу в период добычи, определяется как разница строк U и Х;
29) в графе AC указывается стоимостный баланс группы амортизируемых активов, сложившийся на конец последнего налогового периода, относимый на вычет в соответствии со статьей 258 Налогового кодекса.
Глава 6. Пояснение по заполнению формы 150.04 – Расходы налогоплательщиков, не являющихся плательщиками НДС, по реализованным товарам, выполненным работам, оказанным услугам
41. Данная форма заполняется лицами, не являющимися плательщиками налога на добавленную стоимость. В форме отражаются сведения по приобретенным товарам (работам, услугам), включая не относимые на вычеты. Сведения из данной формы не переносятся в декларацию и приложения к ней.
42. В разделе "Расходы":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается БИН или индивидуальный идентификационный номер налогоплательщика-контрагента;
3) в графе С указывается код страны резидентства нерезидента- контрагента согласно пункту 67 настоящих Правил;
4) в графе D указывается номер налоговой регистрации нерезидента-контрагента в стране резидентства. Графа заполняется при отражении в графе C кода страны резидентства;
5) в графе E указывается код вида расходов:
1 – финансовые услуги;
2 – рекламные услуги;
3 – консультационные услуги;
4 – маркетинговые услуги;
5 – дизайнерские услуги;
6 – инжиниринговые услуги;
7 – прочие;
6) в графе F указывается стоимость приобретенных товаров (работ, услуг);
7) в графе G указывается признак вида деятельности.
При этом отмечается:
"1" – если затраты (расходы) понесены исключительно в целях осуществления деятельности, налогообложение которой осуществляется в общеустановленном порядке;
"2" – если затраты (расходы) понесены исключительно в целях осуществления деятельности, налогообложение которой осуществляется в рамках специального налогового режима в соответствии со статьями 697, 698, 699, 700 и 701 Налогового кодекса;
"3" – если затраты (расходы) подлежат распределению между деятельностью, налогообложение которой осуществляется в общеустановленном режиме и деятельностью, налогообложение которой осуществляется в рамках специального налогового режима в соответствии со статьями 697, 698, 699, 700 и 701 Налогового кодекса;
"4" – если затраты (расходы) не относятся на вычеты.

28) AB бағанында шығыстардың алдағы салық кезеңіне көшірілетін шығыстдардың сомасы көрсетiледi. Барлауға және (немесе) бірлескен барлауға және барлау кезеңінде өндіруге арналған келісімшарттың шеңберінде U және Ү жолдарының айырмасы ретінде айқындалады, барлауға және/ немесе бірлескен барлауға және барлау кезеңінде өндіруге арналған келісімшарттың шеңберінде U және Х жолдарының айырмасы ретінде айқындалады;
29) AС бағанында Салық кодексінің 258-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын, соңғы салық кезеңінің соңына қалыптасқан амортизацияланатын активтер тобының құндық теңгерімі көрсетіледі.
6-тарау. ҚҚС төлеушi болып табылмайтын салық төлеушiлердiң өткізілген тауарлар, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер бойынша шығыстары – 150.04-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
41. Бұл нысанды қосылған құн салығын төлеуші болып табылмайтын тұлғалар толтырады. Нысанда шегерімге жатқызылмайтындарды қоса алғанда, сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) туралы мәліметтер көрсетіледі. Осы нысандағы мәліметтер декларацияға және оған қосымшаларға көшірілмейді.
42. "Шығыстар" деген бөлімде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында салық төлеуші-контрагенттің БСН немесе жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
3) С бағанында осы Қағидалардың 67-тармағына сәйкес бейрезидент контрагенттің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында бейрезидент контрагенттің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі. Баған С бағанында резиденттік елінің коды көрсетілген кезде толтырылады;
5) Е бағанында шығыс түрлерінің коды көрсетіледі:
1 – қаржылық қызметтері;
2 – жарнамалық қызметтер;
3 – консультациялық қызметтер;
4 – маркетингтік қызметтер;
5 – дизайнерлік қызметтер;
7 – инжинирингтік қызметтер;
8 – өзгелері;
6) F бағанында алынған тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) бағасы көрсетіледі;
7) G бағанында қызмет түрінің белгісі көрсетіледі.
Бұл ретте:
"1" – егер шығыстар (шығындар) тек салық салынуы жалпы бірдей тәртіпте жүзеге асырылатын қызметті жүзеге асыру мақсатында жатқызылса;
"2" – егер шығыстар (шығындар) салық салынуы Салық кодексінің 697, 698, 699, 700 және 701-баптарына сәйкес тек арнаулы салық режимі шеңберінде жүзеге асырылатын қызметін жүзеге асыру мақсатында жатқызылса;
"3" – егер шығыстар (шығындар) салық салынуы жалпы бірдей тәртіпте жүзеге асырылатын қызмет және салық салынуы Салық кодексінің 697, 698, 699, 700 және 701-баптарына сәйкес арнаулы салық режимі шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет арасында бөлінуге жататын;
"4" – егер шығыстар (шығындар) шегерімдерге жатпаса белгіленеді.

Глава 7. Пояснение по заполнению формы 150.05 – Вычеты по фиксированным активам
43. Данная форма предназначена для определения вычетов по фиксированным активам в соответствии со статьями 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272 и 273 Налогового кодекса, а также для определения убытка от выбытия фиксированных активов I группы, переносимого на последующие налоговые периоды в соответствии с пунктом 1 статьи 300 Налогового кодекса.
Недропользователь самостоятельно распределяет вычеты по общим и косвенным фиксированным активам, а также последующие расходы, произведенные им в отношении арендуемых основных средств, связанным с несколькими контрактами на недропользование и (или) контрактной и внеконтрактной деятельностью, относимым на вычет в соответствии с пунктом 5 статьи 272 и статьей 723 Налогового кодекса, между контрактом (контрактами) на недропользование, а также между контрактом (контрактами) и внеконтрактной деятельностью на основании принятых недропользователем в налоговой учетной политике одного или нескольких методов ведения раздельного налогового учета.
Вычеты по общим и косвенным фиксированным активам в части, распределенной на контракты на недропользование, а также последующим расходам, произведенным недропользователем в отношении арендуемых основных средств, отражаются в форме 150.01 по каждому контракту, в части распределенной на внеконтрактную деятельность, отражаются в форме 150.02.
44. В разделе "Вычеты по фиксированным активам":
1) в строке 150.05.001 указывается общая сумма стоимостных балансов групп по фиксированным активам на начало налогового периода. Определяется как сумма строк с 150.05.001 I по 150.05.001 IV:
в строке 150.05.001 I указывается сумма стоимостных балансов подгрупп по фиксированным активам I группы на начало налогового периода, определенных в соответствии с пунктом 7 статьи 267 Налогового кодекса;
в строке 150.05.001 II указывается стоимостный баланс по фиксированным активам II группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 267 Налогового кодекса;
в строке 150.05.001 III указывается стоимостный баланс по фиксированным активам III группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 267 Налогового кодекса;
в строке 150.05.001 IV указывается стоимостный баланс по фиксированным активам IV группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 267 Налогового кодекса;
2) в строке 150.05.002 указывается общая стоимость поступивших в налоговом периоде фиксированных активов. Определяется как сумма строк с 150.05.002 I по 150.05.002 IV:
в строке 150.05.002 I указывается стоимость поступивших фиксированных активов I группы, определяемая в соответствии со статьей 268 Налогового кодекса;
в строке 150.05.002 II указывается стоимость поступивших фиксированных активов II группы, определяемая в соответствии со статьей 268 Налогового кодекса;
в строке 150.05.002 III указывается стоимость поступивших фиксированных активов III группы, определяемая в соответствии со статьей 268 Налогового кодекса;
в строке 150.05.002 IV указывается общая стоимость поступивших фиксированных активов IV группы, определяемая в соответствии со статьей 268 Налогового кодекса;

7-тарау. Тіркелген активтер бойынша шегерімдер – 150.05-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
43. Бұл нысан Салық кодексінің 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272 және 273-баптарына сәйкес тіркелген активтер бойынша шегерімдерді айқындауға, сондай-ақ Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағына сәйкес кейінгі салық кезеңдеріне көшірілетін I топтың тіркелген активтерін шығарудан залалды айқындауға арналған.
Жер қойнауын пайдаланушы жалпы және жанама тіркелген активтер бойынша шегерімдерді, сондай-ақ ол Салық кодексінің 723-бабы және 272-бабы 5-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, салық есебі саясатында жер қойнауын пайдаланушының қабылдаған бөлек салық есебін жүргізудің бір немесе бірнеше әдістерінің негізінде жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт (келісімшарттар) арасындағы бірнеше жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартпен және (немесе) келісімшарт және келісімшарттан тыс қызметпен байланысты, жалға алынатын негізгі құралдарға қатысты жүргізген кейінгі шығыстарды өз бетінше бөледі.
Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттарға бөлінген жалпы және жанама тіркелген активтер бойынша, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушының жалға алатын негізгі құралдарға қатысты жүргізгеннен кейінгі шығыстары бойынша шегерімдер әрбір жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт бойынша 150.01-нысанда келісімшарттан тыс қызметке бөлінген бөлігінде шегерімдер сомасы 150.02-нысанда көрсетіледі.
44. "Жалпы және жанама тіркелген активтер бойынша шегерімдер" деген бөлімде:
1) 150.05.001 жолында салық кезеңінің басына жалпы және жанама активтер бойынша топтардың құндық теңгерімнің жалпы сомасы көрсетіледі. 150.05.001 І-ден 150.05.001 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.05.001 І жолында Салық кодексінің 267-бабы 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңінің басына І топ жалпы және жанама тіркелген активтерінің кіші топтары бойынша құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;
150.05.001 ІІ жолында Салық кодексінің 267-бабы 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңінің басына ІІ топтың жалпы және жанама тіркелген активтерінің құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;
150.05.001 ІІІ жолында Салық кодексінің 267-бабы 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңінің басына ІII топтың жалпы және жанама тіркелген активтерінің құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;
150.05.001 ІV жолында Салық кодексінің 267-бабы 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңінің басына ІV топтың жалпы және жанама тіркелген активтерінің құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;
2) 150.05.002 жолында салық кезеңінде келіп түскен жалпы және жанама тіркелген активтердің құны көрсетіледі. 150.05.002 І-ден 150.05.002 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.05.002 І жолында Салық кодексінің 268-бабына сәйкес айқындалатын, келіп түскен І топтың жалпы және жанама тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
150.05.002 ІІ жолында Салық кодексінің 268-бабына сәйкес айқындалатын, келіп түскен ІІ топтың жалпы және жанама тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
150.05.002 ІІІ жолында Салық кодексінің 268-бабына сәйкес айқындалатын, келіп түскен ІІІ топтың жалпы және жанама тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
150.05.002 ІV жолында Салық кодексінің 268-бабына сәйкес айқындалатын, келіп түскен ІV топтың жалпы және жанама тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;

3) в строке 150.05.003 указывается общая стоимость выбывших фиксированных активов. Определяется как сумма строк с 150.05.003 I по 150.05.003 IV:
в строке 150.05.003 I указывается стоимость выбывших фиксированных активов I группы, определяемая в соответствии со статьей 270 Налогового кодекса;
в строке 150.05.003 II указывается стоимость выбывших фиксированных активов II группы, определяемая в соответствии со статьей 270 Налогового кодекса;
в строке 150.05.003 III указывается стоимость выбывших фиксированных активов III группы, определяемая в соответствии со статьей 270 Налогового кодекса;
в строке 150.05.003 IV указывается стоимость выбывших фиксированных активов IV группы, определяемая в соответствии со статьей 270 Налогового кодекса;
4) в строке 150.05.004 указывается общая сумма последующих расходов, относимых на увеличение стоимостных балансов групп (подгрупп) по фиксированным активам в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 150.05.004 I по 150.05.004 IV:
в строке 150.05.004 I указываются последующие расходы по фиксированным активам I группы, относимые на увеличение стоимостных балансов подгрупп в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса;
в строке 150.05.004 II указываются последующие расходы по фиксированным активам II группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса;
в строке 150.05.004 III указываются последующие расходы по фиксированным активам III группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса;
в строке 150.05.004 IV указываются последующие расходы по фиксированным активам IV группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса;
5) в строке 150.05.005 указывается общая сумма стоимостных балансов групп по фиксированным активам на конец налогового периода, определяется как сумма строк с 150.05.005 I по 150.05.005 IV:
в строке 150.05.005 I указывается общая сумма стоимостных балансов подгрупп по фиксированным активам I группы на конец налогового периода, определенных в соответствии с пунктом 8 статьи 267 Налогового кодекса;
в строке 150.05.005 II указывается стоимостный баланс по фиксированным активам II группы на конец налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 267 Налогового кодекса;
в строке 150.05.005 III указывается стоимостный баланс по фиксированным активам III группы на конец налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 267 Налогового кодекса;
в строке 150.05.005 IV указывается стоимостный баланс по фиксированным активам IV группы на конец налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 267 Налогового кодекса;

3) 150.05.003 жолында шығарылған жалпы және жанама тіркелген активтердің құны көрсетіледі. 150.05.003 І-ден 150.05.003 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.05.003 І жолында Салық кодексінің 270-бабына сәйкес айқындалатын, І топтың шығарылған жалпы және жанама тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
150.05.003 ІІ жолында Салық кодексінің 270-бабына сәйкес айқындалатын, ІІ топтың шығарылған жалпы және жанама тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
150.05.003 ІІІ жолында Салық кодексінің 270-бабына сәйкес айқындалатын, ІІІ топтың шығарылған жалпы және жанама тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
150.05.003 ІV жолында Салық кодексінің 270-бабына сәйкес айқындалатын, ІV топтың шығарылған жалпы және жанама тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
4) 150.05.004 жолында Салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес жалпы және жанама тіркелген активтер бойынша топтардың (кіші топтардың) құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын кейінгі шығыстар көрсетіледі. 150.05.004 І-ден 150.05.004 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.05.004 І жолында Салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес кіші топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын І топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
150.05.004 ІІ жолында Салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын ІІ топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
150.05.004 ІІІ жолында Салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын ІII топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
150.05.004 ІV жолында Салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын ІV топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
5) 150.05.005 жолында салық кезеңінің аяғына жалпы және жанама тіркелген активтер бойынша топтардың құндық теңгерімнің жалпы сомасы көрсетіледі. 150.05.005 І-ден 150.05.005 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.05.005 І жолында Салық кодексінің 267-бабы 8-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңінің аяғына І топтың жалпы және жанама тіркелген активтерінің кіші топтары бойынша құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;
150.05.005 ІІ жолында Салық кодексінің 267-бабы 8-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңінің аяғына ІІ топтың жалпы және жанама тіркелген активтерінің құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;
150.05.005 ІІІ жолында Салық кодексінің 267-бабы 8-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңінің аяғына ІII топтың жалпы және жанама тіркелген активтерінің құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;
150.05.005 ІV жолында Салық кодексінің 267-бабы 8-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңінің аяғына ІV топтың жалпы және жанама тіркелген активтерінің құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;

6) в строке 150.05.006 указывается общая сумма амортизационных отчислений по фиксированным активам, исчисленных по итогам налогового периода в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 271 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 150.05.006 I по 150.05.006 IV:
в строке 150.05.006 I указываются амортизационные отчисления по фиксированным активам I группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 271 Налогового кодекса;
в строке 150.05.006 II указываются амортизационные отчисления по фиксированным активам II группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 271 Налогового кодекса;
в строке 150.05.006 III указываются амортизационные отчисления по фиксированным активам III группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 271 Налогового кодекса;
в строке 150.05.006 IV указываются амортизационные отчисления по фиксированным активам IV группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 271 Налогового кодекса;
7) в строке 150.05.007 указывается общая сумма амортизационных отчислений, исчисленных по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 7 статьи 271 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 150.05.007 I по 150.05.007 IV:
в строке 150.05.007 I указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 7 статьи 271 Налогового кодекса, по фиксированным активам I группы;
в строке 150.05.007 II указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 7 статьи 271 Налогового кодекса, по фиксированным активам II группы;
в строке 150.05.007 III указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 7 статьи 271 Налогового кодекса, по фиксированным активам III группы;
в строке 150.05.007 IV указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 7 статьи 271 Налогового кодекса, по фиксированным активам IV группы;
8) в строке 150.05.008 указывается общая сумма стоимостных балансов групп (подгрупп) при выбытии всех фиксированных активов, относимых на вычеты (II, III, IV группы) или признаваемых убытком (I группа) в соответствии с пунктами 1 и 2 статьи 273 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 273 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 150.05.008 I по 150.05.008 IV:

6) 150.05.006 жолында Салық кодексінің 271-бабы 2 және 3-тармақтарына сәйкес салық кезеңінің қорытындысы бойынша есептелген жалпы және жанама тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі. 150.05.006 І-ден 150.05.006 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:150.05.006 І жолында Салық кодексінің 271-бабы 2 және 3-тармақтарына сәйкес есептелінген І топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;
150.05.006 ІІ жолында Салық кодексінің 271-бабы 2 және 3-тармақтарына сәйкес есептелінген ІІ топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;
150.05.006 ІІІ жолында Салық кодексінің 271-бабы 2 және 3-тармақтарына сәйкес есептелінген ІІІ топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;
150.05.006 ІV жолында Салық кодексінің 271-бабы 2 және 3-тармақтарына сәйкес есептелінген ІV топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;
7) 150.05.007 жолында Салық кодексінің 271-бабы 7-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі. 150.05.007 І-ден 100.16.007 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.05.007 І жолында І топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша Салық кодексінің 271-бабы 7-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;
150.05.007 ІІ жолында ІІ топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша Салық кодексінің 271-бабы 7-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;
150.05.007 ІІІ жолында ІІІ топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша Салық кодексінің 271-бабы 7-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;
150.05.007 ІV жолында ІV топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша Салық кодексінің 271-бабы 7-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;
8) 150.05.008 жолында Салық кодексінің 273-бабы 3-тармағын ескере отырып, Салық кодексінің 273-бабы 1 және 2-тармақтарына сәйкес шегерімге жатқызылатын (ІІ, ІІІ, ІV топтары) немесе залал деп танылатын (І тобы) барлық жалпы және жанама тіркелген активтерді шығару кезіндегі топтардың (кіші топтардың) құндық теңгерімі көрсетіледі. 150.05.008 І-ден
150.05.008 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:

в строке 150.05.008 I указывается сумма стоимостных балансов подгрупп выбывших (за исключением безвозмездно переданных) фиксированных активов I группы, признаваемых убытком в соответствии с пунктом 1 статьи 273 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 273 Налогового кодекса;
в строке 150.05.008 II указывается стоимостный баланс II группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 273 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 273 Налогового кодекса;
в строке 150.05.008 III указывается стоимостный баланс III группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 273 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 273 Налогового кодекса;
в строке 150.05.008 IV указывается стоимостный баланс IV группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 273 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 273 Налогового кодекса;
9) в строке 150.05.009 указывается общая сумма стоимостных балансов групп (подгрупп) по фиксированным активам на конец налогового периода, которые составляют сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимых на вычеты в соответствии с пунктом 4 статьи 273 Налогового кодекса, а также величина стоимостного баланса подгруппы (группы) на конец налогового периода, не превышающая 150-кратный размер месячных расчетных показателей, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 5 статьи 273 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 150.05.009 I по 150.05.009 IV:
в строке 150.05.009 I указывается сумма стоимостных балансов подгрупп по фиксированным активам на конец налогового периода, которые составляют сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимых на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 273 Налогового кодекса, по фиксированным активам I группы, а также сумма стоимостного баланса подгруппы (группы) на конец налогового периода, не превышающая 150-кратный размер месячных расчетных показателей, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 5 статьи 273 Налогового кодекса;
в строке 150.05.009 II указывается стоимостный баланс группы по фиксированным активам на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 273 Налогового кодекса, по фиксированным активам II группы, а также стоимостный баланс группы на конец налогового периода, не превышающий 150-кратный размер месячных расчетных показателей, относимый на вычеты в соответствии с пунктом 5 статьи 273 Налогового кодекса;
в строке 150.05.009 III указывается стоимостный баланс группы по фиксированным активам на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 273 Налогового кодекса, по фиксированным активам III группы, а также стоимостный баланс группы на конец налогового периода, не превышающий 150-кратный размер месячных расчетных показателей, относимый на вычеты в соответствии с пунктом 5 статьи 273 Налогового кодекса;
в строке 150.05.009 IV указывается стоимостный баланс группы по фиксированным активам на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 273 Налогового кодекса, по фиксированным активам IV группы, а также стоимостный баланс группы на конец налогового периода, не превышающий 150-кратный размер месячных расчетных показателей, относимый на вычеты в соответствии с пунктом 5 статьи 273 Налогового кодекса;

150.05.008 І жолында Салық кодексінің 273-бабы 3-тармағын ескере отырып, Салық кодексінің 273-бабы 1-тармағына сәйкес залал деп танылатын І топтың шығарылған жалпы және жанама тіркелген активтерінің (өтеусіз бергенді қоспағанда) кіші топтарының құндық теңгерімі көрсетіледі;
150.05.008 ІІ жолында Салық кодексінің 273-бабы 3-тармағын ескере отырып, Салық кодексінің 273-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтардың барлық жалпы және жанама тіркелген активтерінің шығарылуы (өтеусіз бергенді қоспағанда) кезіндегі ІІ топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
150.05.008 ІІІ жолында Салық кодексінің 273-бабы 3-тармағын ескере отырып, Салық кодексінің 273-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтардың барлық жалпы және жанама тіркелген активтерінің шығарылуы (өтеусіз бергенді қоспағанда) кезіндегі ІІІ топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
150.05.008 ІV жолында Салық кодексінің 273-бабы 3-тармағын ескере отырып, Салық кодексінің 273-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтардың барлық жалпы және жанама тіркелген активтерінің шығарылуы (өтеусіз бергенді қоспағанда) кезіндегі ІV топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
9) 150.05.009 жолында Салық кодексінің 273-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын Республикалық бюджет туралы заңында белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы салық кезеңінің соңына құрайтын және салық кезеңінің соңғы күніне әрекет ететін тіркелген активтер бойынша кіші топтардың (топтардың) құндық теңгерімінің жалпы сомасы, сондай-ақ Салық кодексінің 273-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын айлық есептік көрсеткіштің 150-еселенген мөлшерден аспайтын салық кезеңінің соңына кіші топтың (топтың) құндық теңгерімінің шамасы көрсетіледі. 150.05.009 І-ден 150.05.009 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.05.009 І жолында Салық кодексінің 273-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын І топтың тіркелген активтері бойынша республикалық бюджет туралы заңында және салық кезеңінің соңғы күніне қызметі бар белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын тіркелген активтері бойынша салық кезеңінің соңына кіші топтың құндық теңгерім сомасы, сондай-ақ Салық кодексінің 273-бабы 5-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын айлық есептік көрсеткіштің 150-еселенген мөлшерден аспайтын салық кезеңінің соңына кіші топтың (топтың) құндық теңгерімінің сомасыкөрсетіледі;
150.05.009 ІІ жолында Салық кодексінің 273-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІ топтың тіркелген активтері бойынша Республикалық бюджет туралы заңында және салық кезеңінің соңғы күніне қызметі бар белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын тіркелген активтері бойынша салық кезеңінің соңына кіші топтың құндық теңгерімі, сондай-ақ Салық кодексінің 273-бабы 5-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын айлық есептік көрсеткіштің 150-еселенген мөлшерден аспайтын салық кезеңінің соңына топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
150.05.009 ІІІ жолында Салық кодексінің 273-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІІ топтың тіркелген активтері бойынша Республикалық бюджет туралы заңында және салық кезеңінің соңғы күніне қызметі бар белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын тіркелген активтері бойынша салық кезеңінің соңына кіші топтың құндық теңгерімі, сондай-ақ Салық кодексінің 273-бабы 5-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын айлық есептік көрсеткіштің 150-еселенген мөлшерден аспайтын салық кезеңінің соңына топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
150.05.009 ІV жолында Салық кодексінің 273-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІV топтың тіркелген активтері бойынша Республикалық бюджет туралы заңында және салық кезеңінің соңғы күніне қызметі бар белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын тіркелген активтері бойынша салық кезеңінің соңына кіші топтың құндық теңгерімі, сондай-ақ Салық кодексінің 273-бабы 5-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын айлық есептік көрсеткіштің 150-еселенген мөлшерден аспайтын салық кезеңінің соңына топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;

10) в строке 150.05.010 указывается общая сумма последующих расходов, относимых на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса, за исключением расходов по начисленным доходам работников. Определяется как сумма строк с 150. 09.010 I по 150.05.010 IV:
в строке 150.05.010 I указываются последующие расходы по фиксированным активам I группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса;
в строке 150.05.010 II указываются последующие расходы по фиксированным активам II группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса;
в строке 150.05.010 III указываются последующие расходы по фиксированным активам III группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса;
в строке 150.05.010 IV указываются последующие расходы по общим и косвенным фиксированным активам IV группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса;
11) в строке 150.05.011 указывается общая сумма вычетов налогового периода по фиксированным активам. Определяется как сумма строк с 150.05.011 I по 150.05.011 IV:
в строке 150.05.011 I указываются вычеты по фиксированным активам I группы. Определяется как сумма строк 150.05.006 I, 150.05.007 I, 150.05.009 I и 150.05.010 I;
в строке 150.05.0011 II указываются вычеты по фиксированным активам II группы. Определяется как сумма строк 150.05.006 II, 150.05.007 II, 150.05.008 II, 150.05.009 II, 150.05.010 II;
в строке 150.05.011 III указываются вычеты по фиксированным активам III группы. Определяется как сумма строк 150.05.006 III, 150.05.007 III, 150.05.008 III, 150.05.009 III, 150.05.010 III;
в строке 150.05.011 IV указываются вычеты по фиксированным активам IV группы. Определяется как сумма строк 150.05.006 IV, 150.05.007 IV, 150.05.008 IV, 150.05.009 IV, 150.05.010 IV;
12) в строке 150.05.012 указываются последующие расходы по арендуемым основным средствам, относимые на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 272 Налогового кодекса.
Глава 8. Пояснение по заполнению формы 150.06 – Управленческие и общеадминистративные расходы нерезидента
45. Данная форма предназначена для определения суммы управленческих и общеадминистративных расходов, относимых на вычеты в соответствии со статьями 662, 663, 664 и 665 Налогового кодекса, и заполняется нерезидентом, осуществляющим деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, применяющие положения международного договора об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от налогообложения доходов или имущества (капитала), заключенного Республикой Казахстан (далее – международный договор).

10) 150.05.010 жолында қызметкерлердің есептелген табыстары бойынша шығыстарды қоспағанда, Салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын кейінгі шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 150.05.010 І-ден 150.05.010 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.05.010 І жолында Салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын І топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
150.05.010 ІІ жолында Салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІ топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша жұмсалатын кейінгі шығыстар көрсетіледі;
150.05.010 ІІІ жолында Салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІІ топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
150.05.010 ІV жолында Салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІV топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
11) 150.05.011 жолында жалпы және жанама тіркелген активтер бойынша салық кезеңінің шегерімдерінің жалпы сомасы көрсетіледі.
150.05.011 І-ден 150.05.011 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.05.011 І жолында І топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 150.05.006 І, 150.05.007 І, 150.05.009 І және 150.05.010 І жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
150.05.011 ІІ жолында ІІ топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 150.05.006 II, 150.05.007 II, 150.05.008 II, 150.05.009 II, 150.05.010 II жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
150.05.011 ІІІ жолында ІІІ топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 150.05.006 III, 150.05.007 III, 150.05.008 III, 150.05.009 III, 150.05.010 III жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
150.05.011 ІV жолында ІV топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 150.05.006 IV, 150.05.007 IV, 150.05.008 IV, 150.05.009 IV, 150.05.010 IV жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
12) 150.05.012 жолында Салық кодексінің 272-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, жалға алушы жалға алынған негізгі құралдарға қатысты жүргізген кейінгі шығыстарының сомасы көрсетіледі.
8-тарау. Бейрезидент еместің басқарушылық және жалпы әкімшілік шығыстары – 150.06-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
45. Бұл нысан Салық кодексінің 662, 663, 664 және 665-баптарына сәйкес шегерімге жатқызылатын басқару және жалпы әкімшілік шығыстар сомасын айқындауға арналған және Қазақстан Республикасымен жасасқан қосарланған салық салуды болдырмау және табыстарға немесе мүлікке (капиталға) салық салудан жалтарудың алдын алу туралы халықаралық шарттың (бұдан әрі – халықаралық шарт) ережелерін қолдануға құқығы бар, қызметін Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын бейрезидент толтырады.

46. В разделе "Дополнительная информация":
1) применяемый метод отнесения расходов на вычеты. Отмечается метод, применяемый при отнесении расходов на вычеты в соответствии со статьей 662 Налогового кодекса:
ячейка А отмечается, если применяется метод пропорционального распределения;
ячейка В отмечается, если применяется метод непосредственного (прямого) отнесения;
2) способ исчисления расчетного показателя при применении метода пропорционального распределения. Отмечается применяемый способ исчисления расчетного показателя:
ячейка А отмечается, если применяется способ исчисления расчетного показателя, определяемый в соответствии с подпунктом 1) пункта 2 статьи 663 Налогового кодекса;
ячейка В отмечается, если применяется способ исчисления расчетного показателя, определяемый в соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 663 Налогового кодекса;
3) код страны резидентства, с которой заключен международный договор. Указывается код страны резидентства согласно пункту 67 настоящих Правил, с которой Республикой Казахстан заключен применяемый международный договор;
4) налоговый период. Отмечается дата начала и конца налогового периода в стране, с которой заключен международный договор;
5) поправочный (-ые) коэффициент (-ы) налогового периода (далее – ПКНП). Отмечается размер поправочного (-ых) коэффициента (-ов) К (К1 и К2), в случае его (их) применения в соответствии со статьей 664 Налогового кодекса.
47. В разделе "Расходы":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В определены соответствующие показатели;
3) в графе С указываются суммы совокупного годового дохода, полученного (подлежащего получению) налогоплательщиком-нерезидентом и постоянным учреждением, расположенным в Республике Казахстан, с учетом ПКНП (при его использовании);
4) в графе D указываются суммы первоначальной (текущей) стоимости основных средств юридического лица-нерезидента и постоянного учреждения, расположенного в Республике Казахстан, с учетом ПКНП (при его использовании);
5) в графе Е указываются суммы расходов по оплате труда работников налогоплательщика-нерезидента и постоянного учреждения, расположенного в Республике Казахстан, с учетом ПКНП (при его использовании);
6) в графе F указывается размер расчетного показателя, исчисленный по применяемому способу. Расчетный показатель представляет собой отношение сопоставимых показателей от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение к сопоставимым показателям нерезидента, определяемый в строке 4С или как отношение суммы строк 4С, 4D, 4Е к 3, в зависимости от применяемого способа исчисления расчетного показателя при применении метода пропорционального распределения. При определении расчетного показателя указываются тысячные доли;

46. "Қосымша ақпарат" деген бөлімде:
1) шығыстарды шегерімге жатқызудың қолданылатын әдісі. Салық кодексінің 662-бабына сәйкес шығыстарды шегерімге жатқызу кезінде қолданылатын әдіс белгіленеді:
А торкөзі егер пропорционалды бөлу әдісі қолданылса, белгіленеді;
В торкөзі егер тікелей (тура) бөлу әдісі қолданылса, белгіленеді;
2) пропорционалды бөлу әдісін қолдану кезінде есептік көрсеткішті есептеу тәсілі. Қолданылатын есептік көрсеткішті есептеу тәсілі белгіленеді:
А торкөзі егер Салық кодексінің 663-бабы 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес айқындалған есептік көрсеткішті есептеу тәсілі қолданылса, белгіленеді;
В торкөзі егер Салық кодексінің 663-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес айқындалған есептік көрсеткішті есептеу тәсілі қолданылса, белгіленеді;
3) халықаралық шарт жасасқан резиденттік елінің коды. Қазақстан Республикасы қолданылатын халықаралық шарт жасасқан, осы Қағидалардың 67-тармағына сәйкес резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) салық кезеңі. Халықаралық шарт жасасқан елдегі салық кезеңінің басталу және аяқталу күні белгіленеді;
5) салық кезеңінің түзету коэффициенті (коэффициенттері) (бұдан әрі – СКТК). Салық кодексінің 664-бабына сәйкес қолданылған жағдайда К (К1 және К2) түзету коэффициентінің (коэффициенттері) мөлшері белгіленеді.
47. "Шығыстар" деген бөлімде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында тиісті көрсеткіштер айқындалған;
3) С бағанында СКТК (пайдаланылған кезде) ескеріле отырып, бейрезидент салық төлеуші және Қазақстан Республикасында орналасқан тұрақты мекеме алған (алуы тиіс) жылдық жиынтық табыс сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында СКТК (пайдаланылған кезде) ескеріле отырып, бейрезидент заңды тұлғаның және Қазақстан Республикасында орналасқан тұрақты мекеменің негізгі құралдарының бастапқы (ағымдағы) құнының сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында СКТК (пайдаланылған кезде) ескеріле отырып, бейрезидент салық төлеушінің және Қазақстан Республикасында орналасқан тұрақты мекеменің қызметкерлеріне еңбекақы төлеу бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі;
6) F бағанында қолданылатын тәсіл бойынша есептелген есептік көрсеткіш мөлшері көрсетіледі. Есептік көрсеткіш Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекеме арқылы қызметтен салыстырмалы көрсеткіштердің пропорционалды бөлу әдісін қолдану кезінде есептік көрсеткішті есептеу тәсілін қолдануға байланысты 4С жолында немесе 4С, 4D, 4Е жолдарының сомасының 3-ке қатынасы ретінде айқындалатын бейрезиденттің салыстырмалы көрсеткіштеріне қатынасын білдіреді. Есептік көрсеткіштерді айқындау кезінде мыңдық үлестер көрсетіледі;

7) в графе G указывается сумма управленческих и общеадминистративных расходов нерезидента;
8) в графе H указывается общая сумма затрат налогоплательщика с учетом затрат, отраженных в графе G.
Глава 9. Пояснение по заполнению формы 150.07 – Исчисление налогового обязательства при получении стандартных налоговых льгот
48. Данная форма предназначена для исчисления налогоплательщиком суммы КПН при получении стандартных налоговых льгот в соответствии с контрактом, заключенным с уполномоченным органом по инвестициям.
49. В разделе "Расчет суммы КПН":
1) в строке 150.07.001 указывается налогооблагаемый доход, являющийся максимальным из трех налоговых периодов, предшествовавших году заключения контракта с уполномоченным органом по инвестициям;
2) в строке 150.07.002 указывается год налогового периода, налогооблагаемый доход которого является максимальным из трех предшествовавших году заключения контракта с уполномоченным органом по инвестициям;
3) в строке 150.07.003 указывается среднегодовой индекс инфляции года, указанного в строке 150.07.002, по отношению к налоговому периоду;
4) в строке 150.07.004 указывается сумма максимального налогооблагаемого дохода, указанного в строке 150.07.001, с учетом индекса инфляции и определяется как произведение строк 150.07.001 и 150.07.003;
5) в строке 150.07.005 указывается количество месяцев в налоговом периоде, в течение которых действует контракт, в соответствии с которым предоставлены стандартные налоговые льготы;
6) в строке 150.07.006 указывается сумма максимального налогооблагаемого дохода с учетом среднегодового индекса инфляции и количества месяцев действия контракта в налоговом периоде и определяется как отношение произведения строк 150.07.004 и 150.07.005 к 12;
7) в строке 150.07.007 указывается сумма налогооблагаемого дохода за налоговый период, полученного от деятельности по контракту, в соответствии с которым получены стандартные налоговые льготы. При этом в случае осуществления прочей деятельности налогоплательщик ведет раздельный учет;
8) в строке 150.07.008 указывается сумма льготируемого прироста налогооблагаемого дохода (в случае отсутствия налогооблагаемого дохода, подлежащего отражению по строке 150.07.001), полученного от деятельности по контракту, определяемого как разница строк 150.07.007 и 150.07.004;
9) в строке 150.07.009 указывается ставка КПН в соответствии с контрактом;
10) в строке 150.07.010 указывается сумма КПН, исчисленного в соответствии с контрактом.
Глава 10. Пояснение по заполнению формы 150.08 – Доходы из иностранных источников, суммы прибыли или части прибыли компаний, зарегистрированных или расположенных в странах с льготным налогообложением. Суммы уплаченного иностранного налога и зачета

7) G бағанында бейрезиденттің басқарушылық және жалпы әкімшілік шығыстарының сомасы көрсетіледі;
8) Н бағанында G бағанында көрсетілген шығындар ескеріле отырып, салық төлеуші шығынының жалпы сомасы көрсетіледі.
9-тарау. Стандартты салық жеңілдіктерін алған кезде салық міндеттемесін есептеу – 150.07-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
48. Бұл нысан салық төлеушінің инвестициялар бойынша уәкілетті органмен жасасқан келісімшартқа сәйкес стандартты салық жеңілдіктерін алған кезде КТС-ның сомасын есептеуіне арналған.
49. "КТС сомасының есебі" деген бөлімде:
1) 150.07.001 жолында инвестициялар бойынша уәкілетті органмен келісімшарт жасасудың алдағы жылының үш салық кезеңі ішінде ең көп болып табылатын салық салынатын табыс көрсетіледі;
2) 150.07.002 жолында салық салынатын табыс инвестициялар бойынша уәкілетті органмен келісімшарт жасасудың алдағы жылының үш салық кезеңі ішінде ең көп болып табылатын салық кезеңінің жылы көрсетіледі;
3) 150.07.003 жолында салық кезеңіне қатысты 150.07.002 жолында көрсетілген жылдың инфляциясының орташа жылдық индексі көрсетіледі;
4) 150.07.004 жолында инфляция индексі ескеріле отырып, 150.07.001 жолында көрсетілген ең көп салық салынатын табыс сомасы көрсетіледі және 150.07.001 және 150.07.003 жолдарының туындысы ретінде айқындалады;
5) 150.07.005 жолында оған сәйкес стандартты салық жеңілдіктер берілген келісімшарт қолданылатын салық кезеңіндегі ай саны көрсетіледі;
6) 150.07.006 жолында инфляцияның орташа жылдық индексі мен салық кезеңіндегі келісімшарт қолданысы айларының саны ескеріле отырып, ең көп салық салынатын табыс сомасы көрсетіледі және 150.07.004 және 150.07.005 жолдарының туындысының 12-ге қатынасы ретінде айқындалады;
7) 150.07.007 жолында оған сәйкес стандартты салық жеңілдіктері алынған келісімшарт бойынша қызметтен алынған салық кезеңі үшін салық салынатын табыс сомасы көрсетіледі. Бұл ретте салық төлеуші өзге де қызметті жүзеге асырған жағдайда бөлек есеп жүргізуге міндетті;
8) 150.07.008 жолында 150.07.007 және 150.07.004 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, келісімшарт бойынша қызметтен алынған салық салынатын табыстың (150.07.001 жолы бойынша көрсетілуге жататын салық салынатын табыс болмаған жағдайда – салық салынатын табыс) жеңілдік берілген өсімінің сомасы көрсетіледі;
9) 150.07.009 жолында келісімшартқа сәйкес КТС-ның мөлшерлемесі көрсетіледі;
10) 150.07.010 жолында келісімшартқа сәйкес есептелген КТС-ның сомасы көрсетіледі.
10-тарау. Жеңілдікті салық салынатын елдерде тiркелген немесе орналасқан компаниялардың шетелдік көздерден түсетін кірістері, пайдасының немесе пайдасы бөлігінің сомасы. Төленген шетелдік салық пен есепке алу сомалары - 150.08 нысанын толтыру бойынша түсіндірме

50. Данная форма предназначена для определения доходов из иностранных источников, в том числе доходов из источников в странах с льготным налогообложением, а также суммы уплаченного иностранного налога и их зачета в соответствии со статьями 225-240 Налогового кодекса. В данном приложении не отражаются финансовая прибыль КИК и финансовая прибыль ПУ КИК.
51. В разделе "Показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код страны согласно пункту 67 настоящих Правил. В данной графе указывается код страны резидентства нерезидента, выплачивающего доход (в случае начисления дохода от деятельности, не связанной с постоянным учреждением), либо код страны-источника дохода (в случае получения дохода от деятельности через постоянное учреждение);
3) в графе С указывается код вида дохода, указанного в графе Е, начисленного налогоплательщиком-резидентом из иностранных источников, согласно подпункту 2) пункта 65 настоящих Правил.
В случае если налогоплательщиком-резидентом в отчетном налоговом периоде в одном иностранном государстве начислены различные виды доходов, то в данной графе указывается отдельно каждый вид начисленных доходов из источников в таком иностранном государстве;
4) в графе D указывается код валюты дохода, указанного в графе Е, согласно пункту 66 настоящих Правил.
В случае если налогоплательщиком-резидентом начислены в отчетном налоговом периоде доходы в различной валюте, то в данной графе указываются отдельно суммы начисленных доходов по каждой валюте;
5) в графе Е указывается сумма начисленных доходов из источников в иностранном государстве, начисленного налогоплательщиком-резидентом в течение отчетного налогового периода, который подлежит налогообложению в Республике Казахстан в соответствии со статьями 225-240 Налогового кодекса, в иностранной валюте, включая:
доходы, полученные начисленные от деятельности, не связанные с постоянным учреждением в иностранном государстве;
доходы от деятельности через постоянное учреждение в иностранном государстве;
доходы, указанные в настоящем подпункте, начисленные полученные налогоплательщиком-резидентом из источников в государствах с льготным налогообложением.
В случае если налогоплательщик-резидент получает, начисляет в одном иностранном государстве в одной валюте один вид дохода из нескольких источников, то в данной графе указывается общая сумма одного такого вида доходов, подлежащих к получению начисленных полученных в таком иностранном государстве;
6) в графе F указывается сумма доходов, отраженных в графе E, пересчитанная в национальную валюту с применением рыночного курса обмена валюты, определенного в последний рабочий день, предшествующий дате совершения операции;

50. Бұл форма шетелдік көздерден түскен кірістерді, оның ішінде жеңілдікпен салық салынатын елдердегі көздерден түскен кірістерді, сондай-ақ төленген шетелдік салықтың және Салық кодексінің 225-240-баптарына сәйкес оларды есепке алу сомаларын айқындауға арналған. Бұл қосымшада БШК қаржылық пайдасы мен БШК ТМ қаржылық пайдасы көрсетілмейді.
51. "Көрсеткіштер" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Қағидалардың 67-тармағына сәйкес елдің коды көрсетіледі. Бұл бағанда кіріс төлейтін бейрезиденттің резиденттік елінің коды (тұрақты мекемемен байланысты емес қызметтен түскен кірісті есептеу жағдайында) немесе кіріс көзі саналатын елдің коды (тұрақты мекеме арқылы қызметтен кіріс алған жағдайда) көрсетіледі;
3) С бағанында осы Қағидалардың 65-тармағының 2) тармақшасына сәйкес салық төлеуші-резидент шетелдік көздерден есептеген Е бағанында көрсетілген кіріс түрінің коды көрсетіледі.
Егер салық төлеуші-резидентке есепті салық кезеңінде бір шетел мемлекетінде әртүрлі кіріс түрлері есептелген жағдайда, онда осы бағанда осындай шетел мемлекеттердегі көздерден әрбір есептелген кіріс көздері бөлек көрсетіледі;
4) D бағанында осы Қағидалардың 66-тармағына сәйкес, Е бағанында көрсетілген, кіріс валютасының коды көрсетіледі.
Егер есепті салық кезеңінде салық төлеуші-резидентке кірістер әртүрлі валютада есептелген жағдайда, онда осы бағанда әрбір валюта бойынша кіріс сомасы бөлек көрсетіледі;
5) Е бағанында Салық кодексінің 225-240-баптарына сәйкес Қазақстан Республикасында салық салуға жататын, есепті салық кезеңінің ішінде шет мемлекеттегі көздерден салық төлеуші-резидентке есептелген кіріс сомасы, мыналарды қоса алғанда:
шет мемлекеттегі тұрақты мекемемен байланысы жоқ қызметтен алынған кірістер;
шет мемлекеттегі тұрақты мекемемен арқылы қызметтен алынған кірістер;
салық төлеуші-резидент жеңілдікті салық салынатын елдердегі көздерден алған, осы тармақшада көрсетілген кірістер шетел валютасында көрсетіледі.
Егер салық төлеушi-резиденттің бiр шет мемлекетте бiрнеше көздерден бір валютада, бір кіріс түрін алуға жататын жағдайда, онда бұл бағанда осындай шет мемлекетте алынуға жататын осындай кіріс түрiнiң жалпы сомасы көрсетiледi;
6) F бағанында операция жасалған күннің алдындағы соңғы жұмыс күні айқындалған валюта айырбастаудың нарықтық бағамы қолданыла отырып, ұлттық валютада қайта есептелген E бағанында көрсетілген кірістердің сомасы көрсетіледі;

7) в графе G указывается один из следующих кодов видов деятельности:
1 – доход, указанный в графах E и F, начислен в связи с осуществлением контрактной деятельности;
2 – доход, указанный в графах E и F, начислен в связи с осуществлением внеконтрактной деятельности;
8) в графе H указывается, в том числе сумма начисленных доходов от деятельности через постоянное учреждение в иностранном государстве, включая такие доходы, начисленные налогоплательщиком-резидентом из источников в государствах с льготным налогообложением, исчисленных в соответствии со статьями 225-240 Налогового кодекса, в иностранной валюте;
9) в графе I указывается сумма доходов, отраженных в графе H, пересчитанная в национальную валюту с применением рыночного курса обмена валюты, определенного в последний рабочий день, предшествующий дате совершения операции;
10) в графе J указываются суммы иностранного подоходного налога c доходов из источников в иностранных государствах, указанных в графе Е, подлежащие зачету при уплате КПН в Республике Казахстан, исчисленные в соответствии с положениями пунктов 1-3 статьи 303 Налогового кодекса, в национальной валюте.
При этом размер зачитываемой суммы иностранного подоходного налога представляет собой наименьшую из следующих величин:
1) сумму фактически уплаченного в иностранном государстве иностранного подоходного налога с доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан;
2) сумму иностранного подоходного налога с доходов из источников за пределами Республики Казахстан, подлежащую уплате в иностранном государстве в соответствии с положениями международного договора Республики Казахстан;
3) сумму КПН или ИПН с доходов из источников за пределами Республики Казахстан, исчисленную в Республике Казахстан по ставке, установленной статьей 320 Налогового кодекса настоящим Кодексом;
11) в графе K указывается сумма расходов, понесенных налогоплательщиком-резидентом от деятельности в иностранном государстве через постоянное учреждение, отнесенных на вычеты и исчисленных в соответствии со статьями 242-273 Налогового кодекса, в национальной валюте;
12) в графе L указываются сумма управленческих и общеадминистративных расходов налогоплательщика-резидента, относимых на вычеты постоянными учреждениями за пределами Республики Казахстан, исчисленных в соответствии со статьей 242 Налогового кодекса, в национальной валюте;
13) итоговые значения строк графы F, соответствующих коду вида деятельности "1" и:
кодам видов доходов "2010", "2020", "2030", "2040", "2050", "2170" и "2190", переносятся в строку 150.01.001;

7) G бағанында мынадай қызмет түрлері кодтарының бірі:
1 – E және F бағандарында көрсетілген, келісімшарттық қызметті жүзеге асыруға байланысты есептелген кіріс;
2 – E және F бағандарында көрсетілген, келісімшарттан тыс қызметті жүзеге асыруға байланысты есептелген кіріс көрсетіледі;
8) H бағанында шет мемлекетте тұрақты мекеме арқылы қызметтен есептелген кірістердің, оның ішінде салық төлеуші-резидент жеңілдікті салық салынатын мемлекеттердегі көздерден есептеген, Салық кодексінің 225-240-баптарына сәйкес есептеген осындай кірістерді қоса алғанда, сомасы шетелдік валютада көрсетіледі;
9) I бағанында операция жасалған күннің алдындағы соңғы жұмыс күні айқындалған валюта айырбастаудың нарықтық бағамы қолданыла отырып, ұлттық валютада қайта есептелген Н бағанында көрсетілген кірістердің сомасы көрсетіледі;
10) J бағанында Қазақстан Республикасында КТС төлеген кезде есепке алуға жататын, Салық кодексінің 303-бабы 1-3-тармағының ережелеріне сәйкес есептелген, Е бағанында көрсетілген, шет мемлекеттердегі көздерден алынған кірістертен шетелдік табыс салығының сомасы шетелдік валютамен көрсетіледі.
Бұл ретте шетелдік табыс салығының есепке жатқызылатын сомасының мөлшері мынадай сомалардың:
1) резидент-салық төлеуші Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі көздерден алған кірістерден шет мемлекетте іс жүзінде төленген шетелдік табыс салығы сомасының;
2) Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі көздерден алынған кірістерден Қазақстан Республикасының халықаралық шартының ережелеріне сәйкес шет мемлекетте төленуге жататын шетелдік табыс салығы сомасының;
3) Қазақстан Республикасында осы Кодексінің 320-бабында белгіленген мөлшерлеме бойынша есептелген, Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі көздерден алынған кірістерден КТС-ның немес ЖТС-ның сомасының ең азын білдіреді.
11) K бағанында салық төлеуші-резидент шет мемлекеттегі тұрақты мекеме арқылы жүргізген қызметінен алған, шегерімге жатқызылған және Салық кодексінің 242-273-баптарына сәйкес есептелген шығындарының сомасы ұлттық валютада көрсетіледі;
12) L бағанында салық төлеуші-резиденттің Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі тұрақты мекемелері шегерімге жатқызған, Салық кодексінің 242-бабына сәйкес есептелген басқарушылық және жалпы әкімшілік шығындарының сомасы ұлттық валютада көрсетіледі;
13) F бағаны жолдарының қорытынды мәні "1" қызмет түрінің сәйкес келетін кодына және:
"2010", "2020", "2030", "2040", "2050", "2170" және "2190" кіріс түрлерінің кодтары 150.01.001 жолына көшіріледі;

коду вида дохода "2060", переносятся в строку 150.01.002;
коду вида дохода "2340", переносятся в строку 150.01.003;
коду вида дохода "2350", переносятся в строку 150.01.004;
кодам видов дохода "2070" и "2080" переносятся в строку 150.01.005;
коду вида дохода "2380", переносятся в строку 150.01.006;
коду вида дохода "2390", переносятся в строку 150.01.007;
коду вида дохода "2400", переносятся в строку 150.01.008;
коду вида дохода "2090", переносятся в строку 150.01.010;
кодам видов дохода "2100", "2110", "2120" и "2280" переносятся в строку 150.01.011;
коду вида дохода "2420", переносятся в строку 150.01.012;
коду вида дохода "2330", переносятся в строку 150.01.013;
иным кодам видов доходов, переносятся в строку 150.01.014;
14) итоговые значения строк графы F, соответствующих коду вида деятельности "2" и:
кодам видов доходов "2010", "2020", "2030", "2040", "2050", "2170" и "2190", переносятся в строку 150.02.001;
коду вида дохода "2060", переносятся в строку 150.02.002;
коду вида дохода "2310", переносятся в строку 150.02.003;
коду вида дохода "2340", переносятся в строку 150.02.004;
коду вида дохода "2350", переносятся в строку 150.02.005;
кодам видов дохода "2070" и "2080" переносятся в строку 150.02.006;
коду вида дохода "2380", переносятся в строку 150.02.007;
коду вида дохода "2090", переносятся в строку 150.02.008;
кодам видов дохода "2100", "2110", "2120" и "2280" переносятся в строку 150.02.009;
коду вида дохода "2420", переносятся в строку 150.02.010;
коду вида дохода "2330", переносятся в строку 150.02.011;
иным кодам видов доходов, переносятся в строку 150.02.012;
15) итоговые значения строк графы F, соответствующих коду вида деятельности:
"1", переносятся в строку 150.01.043;
"2", переносятся в строку 150.02.036;
16) итоговые значения строк графы J, соответствующих коду вида деятельности:
строк графы F, соответствующих коду вида деятельности "1", переносятся в строку 150.01.043;
строк графы F, соответствующих коду вида деятельности "2", переносятся в строку 150.02.036;
графы F переносится в строку 150.00.045;
17) итоговые значения строк графы J, соответствующих коду вида деятельности:
строк графы J, соответствующих коду вида деятельности "1", переносятся в строку 150.01.056 I;
строк графы J, соответствующих коду вида деятельности "2", переносятся в строку 150.02.049 I.
Глава 11. Пояснение по заполнению формы 150.09 – Доход, подлежащий освобождению от налогообложения в соответствии с международным договором
52. Данная форма предназначена для определения дохода, подлежащего освобождению от налогообложения согласно международным договорам, заключенным Республикой Казахстан, в соответствии с международными договорами согласно пункту 5 статьи 2, статьям 666 и 669 Налогового кодекса.

"2060" кіріс түрінің коды 150.01.002 жолына көшіріледі;
"2340" кіріс түрінің коды 150.01.003 жолына көшіріледі;
"2350" кіріс түрінің коды 150.01.004 жолына көшіріледі;
"2070" және "2080" кіріс түрлерінің коды 150.01.005 жолына көшіріледі;
"2380" кіріс түрінің коды 150.01.006 жолына көшіріледі;
"2390" кіріс түрінің коды 150.01.007 жолына көшіріледі;
"2400" кіріс түрінің коды 150.01.008 жолына көшіріледі;
"2090" кіріс түрінің коды 150.01.010 жолына көшіріледі;
"2100", "2110", "2120" және "2280" кіріс түрлерінің коды 150.01.011 жолына көшіріледі;
"2420" кіріс түрінің коды 150.01.012 жолына көшіріледі;
"2330" кіріс түрінің коды 150.01.013 жолына көшіріледі;
өзге де кіріс түрлерінің коды 150.01.014 жолына көшіріледі;
14) F бағаны жолдарының қорытынды мәні "2" қызмет түрінің сәйкес келетін кодына және:
"2010", "2020", "2030", "2040", "2050", "2170" және "2190" кіріс түрлерінің кодтарына 150.02.001 жолына көшіріледі;
"2060" кіріс түрінің коды 150.02.002 жолына көшіріледі;
"2310" кіріс түрінің коды 150.02.003 жолына көшіріледі;
"2340" кіріс түрінің коды 150.02.004 жолына көшіріледі;
"2350" кіріс түрінің коды 150.02.005 жолына көшіріледі;
"2070" және "2080" кіріс түрлерінің коды 150.02.006 жолына көшіріледі;
"2380" кіріс түрінің коды 150.02.007 жолына көшіріледі;
"2390" кіріс түрінің коды 150.01.007 жолына көшіріледі;
"2400" кіріс түрінің коды 150.01.008 жолына көшіріледі;
"2090" кіріс түрінің коды 150.02.008 жолына көшіріледі;
"2100", "2110", "2120" және "2280" кіріс түрлерінің коды 150.02.009 жолына көшіріледі;
"2420" кіріс түрінің коды 150.02.010 жолына көшіріледі;
"2330" кіріс түрінің коды 150.02.011 жолына көшіріледі;
өзге де кіріс түрлерінің коды 150.01.012 жолына көшіріледі;
15) F бағаны жолдарының қорытынды мәні қызмет түрінің сәйкес келетін коды:
"1", 150.01.043 жолына көшіріледі;
"2", 150.02.036 жолына көшіріледі;
16) J бағаны жолдарының қорытынды мәні қызмет түрінің сәйкес келетін коды:
F бағаны жолдарының "1" қызмет түрінің сәйкес келетін коды 150.01.043 жолына көшіріледі;
F бағаны жолдарының "2" қызмет түрінің сәйкес келетін коды 150.02.036 жолына көшіріледі;
F бағаны 150.00.045 жолына көшіріледі;
17) J бағаны жолдарының қорытынды мәні қызмет түрінің сәйкес келетін коды:
J бағаны жолдарының "1" қызмет түрінің сәйкес келетін коды 150.01.056 І жолына көшіріледі;
J бағаны жолдарының "2" қызмет түрінің сәйкес келетін коды 150.02.049 І жолына көшіріледі.
11-тарау. Халықаралық шартқа сәйкес салық салудан босатылуы тиіс кіріс – 150.09-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
52. Бұл нысан Салық кодексінің 2-бабы 5-тармағына, 666 және 669-баптарына сәйкес халықаралық шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасы жасаған халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табысты айқындауға арналған.

53. В разделе "Показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код вида международного договора согласно пункту 62 настоящих Правил, в соответствии с которым в отношении дохода установлен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом;
3) в графе С указывается наименование международного договора;
4) в графе D указывается код страны, с которой заключен международный договор, согласно пункту 67 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается доход, подлежащий освобождению от налогообложения согласно положениям международного договора.
Глава 12. Пояснение по заполнению формы 150.10 – Налогообложение финансовой прибыли контролируемой иностранной компании
54. Данная форма предназначена для отражения информации о суммах финансовой прибыли КИК или финансовой прибыли ПУ КИК, налога на прибыль с финансовой прибыли КИК или финансовой прибыли ПУ КИК, подлежащего отнесению в зачет, и КПН, удержанного у источника выплаты с дохода КИК, или КПН, уплаченного с налогооблагаемого дохода КИК, полученных из источников в Республике Казахстан.
В данном приложении не подлежит отражению финансовая прибыль КИК или финансовая прибыль ПУ КИК, подлежащая освобождению от налогообложения в Республике Казахстан в соответствии со статьей 296 Налогового кодекса, при наличии у налогоплательщика-резидента подтверждающих документов, определенных пунктом 2 статьи 296 Налогового кодекса.
55. В разделе "Информация о КИК или ПУ КИК":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается наименование каждой КИК или каждого ПУ КИК. Определения КИК и ПУ КИК даны в статье 294 Налогового кодекса;
3) в графе С указывается код страны, в которой КИК или ПУ КИК созданы (инкорпорированы) согласно пункту 67 настоящих Правил;
4) в графе D указывается номер государственной (налоговой) регистрации каждой КИК или каждого ПУ КИК в стране, где они созданы (инкорпорированы). При наличии у КИК или ПУ КИК двух регистрации: государственной и налоговой регистрации, то в данной графе необходимо указать номер налоговой регистрации;
5) в графе E указывается общий размер коэффициента прямого, косвенного, конструктивного участия или контроля налогоплательщика-резидента в каждой КИК при его прямом, косвенном, конструктивном владении или прямом, косвенном, конструктивном контроле налогоплательщика-резидента в КИК самостоятельно или через контролируемое лицо (контролируемые лица), определяемого в соответствии со статьей 294, пунктом 7 статьи 297 Налогового кодекса;

53. "Көрсеткіштер" деген бөлімде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында оған сәйкес кіріске қатысты Салық кодексінде белгіленген тәртіптен ерекше салық салу тәртібі белгіленген осы Қағидалардың 62-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында халықаралық шарттың атауы көрсетіледі;
4) D бағанында осы Қағидалардың 67-тармағына сәйкес халықаралық шарт жасалған елдің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында халықаралық шарт ережелеріне сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табыс көрсетіледі.
12-тарау. Шетелдік компания бақылайтын қаржылық пайдаға салық салу – 150.10 нысанын толтыру туралы түсіндірме
54. Бұл нысан БШК қаржылық пайдасының немесе БШК ТМ қаржылық пайдасының, есепке алынуы тиіс БШК қаржылық пайдасына немесе БШК ТМ қаржылық пайдасына салынатын салықтың, БШК кірісінен төлем көзінен ұсталған КТС немесе Қазақстан Республикасындағы көздерден алынған, БШК-ның салық салынатын кірісінен төленген КТС сомалары туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
Егер салық төлеуші-резидентте Салық кодексінің 296-бабының 2-тармағында анықталған растама құжаттары болса, бұл қосымшада Салық кодексінің 296-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында салық салудан босатылуы тиіс БШК қаржылық пайдасы немесе БШК ТМ қаржылық пайдасы көрсетілмейді.
55. "БШК немесе БШК ТМ туралы ақпарат" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) B бағанында әр БШК немесе әр БШК ТМ атауы көрсетіледі. БШК және БШК ТМ анықтамалары Салық кодексінің 294-бабында берілген;
3) С бағанында осы Ережелердің 67-тармағына сәйкес БШК немесе БШК ТМ құрылған (инкорпорацияланған) елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында әр БШК немесе әр БШК ТМ-ді олар құрылған (инкорпорацияланған) елде мемлекеттік (салықтық) тіркеу нөмірі көрсетіледі. БШК-да немесе БШК ТМ-да мемлекеттік және салықтық тіркеу болған жағдайда, бұл бағанда салықтық тіркеу нөмірін көрсету қажет;
5) Е бағанында Салық кодексінің 294-бабына, 297-бабының 7-тармағына сәйкес анықталатын, салық төлеуші-резиденттің өз бетінше немесе бақыланатын тұлға (бақыланатын тұлғалар) арқылы БШК-дағы салық төлеуші-резидентті тікелей, жанама, конструктивті бақылауы немесе тікелей, жанама, конструктивті иелік етуі кезінде әр БШК-дағы салық төлеуші резидентті бақылау немесе тікелей, жанама, конструктивті қатысу коэффициентінің жалпы мөлшері көрсетіледі;

6) в графе F указывается код валюты финансовой прибыли, указанной в графе H, согласно пункту 66 настоящих Правил;
7) в графе G указывается один из следующих кодов вида деятельности:
1 – финансовая прибыль, указанная в графах L и M, начислена в связи с осуществлением контрактной деятельности;
2 – финансовая прибыль, указанная в графах L и M, начислена в связи с осуществлением внеконтрактной деятельности;
8) в графе H указывается положительная величина финансовой прибыли до налогообложения каждой КИК или каждого ПУ КИК, определяемая в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 297 Налогового кодекса, в иностранной валюте;
9) в графе I указывается сумма уменьшений, произведенных из финансовой прибыли КИК или финансовой прибыли ПУ КИК в соответствии с пунктом 4 статьи 297 Налогового кодекса, в иностранной валюте, при наличии у налогоплательщика-резидента подтверждающих документов, определенных пунктом 10 статьи 297 Налогового кодекса.
В случае если налогоплательщик-резидент не применяет пункт 4 статьи 297 Налогового кодекса, то в данной графе указывается "0";
10) в графе J указывается сумма финансовой прибыли КИК или ПУ КИК до налогообложения с учетом уменьшений, которая определяется как разница между графами H и I (графа H – графа I), в иностранной валюте;
11) в графе K указывается положительная величина финансовой прибыли, отраженной в графе J, скорректированная с применением поправочных коэффициентов в соответствии с пунктом 5 статьи 297 Налогового кодекса.
В случае если налогоплательщик-резидент не применяет пункт 5 статьи 297 Налогового кодекса, то данная графа не заполняется;
12) в графе L указывается положительная величина финансовой прибыли, подлежащей налогообложению в Республике Казахстан, в иностранной валюте, которая определяется в одном из следующих порядков:
как произведение граф K и E (графа K x графа E) в случае, если финансовая прибыль, отраженная в графе J, скорректирована с применением поправочных коэффициентов в соответствии с пунктом 5 статьи 297 Налогового кодекса;
как произведение граф J и E (графа J x графа E) в случае, если налогоплательщик-резидент не применяет пункт 5 статьи 297 Налогового кодекса;
13) в графе M указывается положительная величина финансовой прибыли, подлежащая налогообложению в Республике Казахстан, отраженная в графе L и пересчитанная в национальной валюте в соответствии с пунктом 6 статьи 297 Налогового кодекса;
14) в графе N указывается сумма налога на прибыль (иностранного подоходного налога) с финансовой прибыли КИК до налогообложения или финансовой прибыли ПУ КИК до налогообложения, исчисляемого в соответствии с пунктом 4 статьи 303 Налогового кодекса (с применением эффективной ставки, определяемой в соответствии с абзацем вторым подпункта 12) пункта 4 статьи 294 Налогового кодекса), в иностранной валюте, при условии наличия у налогоплательщика-резидента подтверждающих документов, указанных в пункте 4 статьи 303 Налогового кодекса. Налог на прибыль определен в соответствии со статьей 294 Налогового кодекса.
Налог на прибыль включает налог, удержанный у источника выплаты в отчетном периоде, в случае, если финансовая прибыль КИК или ПУ КИК до налогообложения включает (включала) в текущем или предыдущем периоде доходы, обложенные налогом, удержанным у источника выплаты;

6) F бағанында осы Ережелердің 66-тармағына сәйкес Н бағанында көрсетілген қаржылық пайда валютасының коды көрсетіледі;
7) G бағанында қызмет түрінің келесі кодтарының бірі көрсетіледі:
1 – L және M бағандарында көрсетілген қаржылық пайда, келісімшарттық қызметті жүзеге асыруға байланысты есептелген;
2 – L және M бағандарында көрсетілген қаржылық пайда, келісімшарттан тыс қызметті жүзеге асыруға байланысты есептелген;
8) H бағанында Салық кодексінің 297-бабының 2 және 3-тармағына сәйкес анықталатын, әр БШК немесе әр БШК ТМ-ның салық салынғанға дейінгі қаржылық пайдасының оң шамасы шетелдік валютада көрсетіледі;
9) I бағанында салық төлеуші-резидентте Салық кодексінің 297-бабының 10-тармағында анықталған растама құжаттары болған жағдайда Салық кодексінің 297-бабының 4-тармағына сәйкес БШК қаржылық пайдасынан немесе БШК ТМ қаржылық пайдасынан шығарылған азайтылымдар сомасы шетелдік валютада көрсетіледі.
Салық төлеуші-резидент Салық кодексінің 297-бабының 4-тармағын қолданбаса, бұл бағанда "0" көрсетіледі;
10) J бағанында Н және І бағандарының (Н бағаны – І бағаны) арасындағы айырма ретінде анықталатын азайтылымдар ескеріле отырып, салық салынғанға дейінгі БШК немесе БШК ТМ-ның қаржылық пайдасының сомасы шетелдік валютада көрсетіледі;
11) K бағанында Салық кодексінің 297-бабы 5-тармағына сәйкес түзету коэффициенттерімен түзетілген, J бағанында көрсетілген қаржылық пайданың оң шамасы көрсетіледі.
Салық төлеуші-резидент Салық кодексінің 297-бабының 5-тармағын қолданбаса, бұл баған толтырылмайды;
12) L бағанында Қазақстан Республикасында салық салынуы тиіс, келесі тәртіптердің бірімен анықталатын қаржылық пайданың оң шамасы шетелдік валютада көрсетіледі:
егер J бағанында көрсетілген қаржылық пайда Салық кодексінің 297-бабы 5-тармағына сәйкес түзету коэффициенттерімен түзетілсе K және E бағандарының (K бағаны x E бағаны) туындысы ретінде;
егер салық төлеуші-резидент Салық кодексінің 297-бабының 5-тармағын қолданбаса J және E бағандарының (J бағаны x E бағаны) туындысы ретінде;
13) M бағанында L бағанында көрсетілген, Қазақстан Республикасында салық салынуы тиіс және Салық кодексінің 297-бабының 6-тармағына сәйкес ұлттық валютада қайта есептелген қаржылық пайданың оң шамасы көрсетіледі;
14) N бағанында салық төлеуші-резидентте Салық кодексінің 303-бабының 4-тармағында көрсетілген растама құжаттар болса Салық кодексінің 303-бабының 4-тармағына сәйкес (Салық кодексінің 294-бабының 4-тармағының 12) тармақшасының екінші абзацына сәйкес анықталатын тиімді мөлшерлемені қолдану арқылы) есептелген, салық салынғанға дейінгі БШК қаржылық пайдасының немесе салық салынғанға дейін БШК ТМ қаржылық пайдасының пайдасына (шетелдік табыс салығы) салынған салық сомасы шетелдік валютада көрсетіледі. Пайдаға салынатын салық Салық кодексінің 294-бабына сәйкес анықталған.
Пайдаға салынатын салық егер БШК қаржылық пайдасы немесе БШК ТМ-ның қаржылық пайдасы салық салынғанға дейін ағымдық немесе өткен мерзімде төлем көзінен ұсталған, салық салынған кірістерді қамтыса есептік мерзімде төлем көзінен ұсталған салықты қамтиды;

15) в графе O указывается сумма налога на прибыль (иностранного подоходного налога) с финансовой прибыли КИК до налогообложения или финансовой прибыли ПУ КИК до налогообложения, исчисляемого в соответствии с пунктом 4 статьи 303 Налогового кодекса (с применением эффективной ставки, определяемой в соответствии с абзацем третьим подпункта 12) пункта 4 статьи 294 Налогового кодекса), и уплаченного в иностранном государстве за отчетный период, в иностранной валюте при условии наличия у налогоплательщика-резидента подтверждающих документов, указанных в пункте 4 статьи 303 Налогового кодекса. В случае если сумма налога на прибыль, указанная в графе M, отличается от суммы налога на прибыль, уплаченного в иностранном государстве, то в данной графе указывается сумма уплаченного налога на прибыль. В случае если финансовая прибыль КИК или финансовая прибыль ПУ КИК облагалась налогом на прибыль в двух и более иностранных государствах, то в данной графе указывается только уплаченная сумма одного налога на прибыль, у которого эффективная ставка составляет максимальную величину из эффективных ставок налога на прибыль, уплаченного в таких иностранных государствах;
16) в графе P указывается сумма налога на прибыль, подлежащая отнесению в зачет в соответствии с пунктом 4 статьи 303 Налогового кодекса, в национальной валюте при условии наличия у налогоплательщика-резидента документов, подтверждающих суммы налога на прибыль, указанные в графах N и O. В данной графе указывается сумма налога на прибыль, которая является наименьшей из сумм, указанных в графах N и O, пересчитанная в национальной валюте с применением следующего рыночного курса обмена валюты:
в случае если в данной графе подлежит отражению сумма налога на прибыль, указанного в графе N, – среднеарифметического рыночного курса обмена валюты за отчетный период;
в случае если в данной графе подлежит отражению сумма налога на прибыль, указанного в графе O, – рыночного курса обмена валюты на день уплаты такого налога на прибыль в иностранном государстве;
17) в графе Q указываются доходы, полученные КИК из источников в Республике Казахстан, в национальной валюте;
18) в графе R указывается сумма КПН, удержанного у источника выплаты с дохода, указанного в графе Q, подлежащего вычету в соответствии с подпунктом 1) или 2) пункта 1 статьи 302 Налогового кодекса, в национальной валюте, при условии наличия у налогоплательщика-резидента подтверждающих документов, указанных в части третьей пункта 1 статьи 302 Налогового кодекса;
19) графы Q, R заполняются только в случае применения налогоплательщиком-резидентом положений подпункта 1) или 2) пункта 1 статьи 302 Налогового кодекса;

15) О бағанында салық төлеуші-резидентте Салық кодексінің 303-бабының 4-тармағында көрсетілген растама құжаттар болса Салық кодексінің 303-бабының 4-тармағына сәйкес (Салық кодексінің 294-бабының 4-тармағының 12) тармақшасының үшінші абзацына сәйкес анықталған тиімді мөлшерлемені қолдану арқылы) есептелген және есептік мерзімде шет мемлекетте төленген, салық салынғанға дейін БШК қаржылық пайдасының немесе БШК ТМ қаржылық пайдасының пайдасына (шетелдік табыс салығы) салық сомасы шетелдік валютада көрсетіледі. М бағанында көрсетілген пайдаға салынған салық сомасы шет мемлекетте төленген пайда салығының сомасынан басқаша болса, бұл бағанда пайдаға салынған төленген салық сомасы көрсетіледі. БШК қаржылық пайдасына немесе БШК ТМ қаржылық пайдасына екі немесе одан да көп шет мемлекетте пайда салығы салынса бұл бағанда тиімді мөлшерлемесі осындай шет мемлекеттерде төленген пайда салығының тиімді мөлшерлемелерінен максималды шаманы құрайтын пайда салығының бірінің сомасы көрсетіледі;
16) P бағанында салық төлеуші-резидентте N және О бағандарында көрсетілген пайда салығының сомасын растайтын құжаттар болған жағдайда Салық кодексінің 303-бабының 4-тармағына сәйкес есепке алынуы тиіс пайда салығының сомасы ұлттық валютада көрсетіледі. Бұл бағанда келесі жағдайларда нарықтық валюта айырбастау курсын қолдану арқылы ұлттық валютада қайта есептелген, N және O бағандарында көрсетілген сомалардың ең азы болып табылатын пайда салығының сомасы көрсетіледі:
егер бұл бағанда есептік кезеңдегі орташа арифметикалық нарықтық валюта айырбастау курсы – N бағанында көрсетілген пайда салығының сомасы көрсетілуі тиіс болған жағдайда;
шет мемлекетте осындай пайда салығын төлеген күнгі нарықтық валюта айырбастау курсы – О бағанында көрсетілген пайда салығының сомасы көрсетілуі тиіс болған жағдайда;
17) Q бағанында БШК-ның Қазақстан Республикасындағы көздерден ұлттық валютада алған кірістері көрсетіледі;
18) R бағанында салық төлеуші-резидентте Салық кодексінің 302-бабы 1-тармағының үшінші бөлігінде көрсетілген растама құжаттар болған жағдайда Салық кодексінің 302-бабы 1-тармағының 1) немесе 2) тармақшасына сәйкес шегерілуі тиіс, Q бағанында көрсетілген кірістен төлем көзінен ұсталған КТС сомасы көрсетіледі;
19) Q, R бағандары салық төлеуші-резидент Салық кодексінің 302-бабының 1-тармағы 1) немесе 2) тармақшаларының ережелерін қолданған жағдайда ғана толтырылады;

20) итоговые значения строк графы M, соответствующих коду вида деятельности:
"1", переносятся в строку 150.01.046;
"2", переносятся в строку 150.02.039;
1) итоговые значения строк графы P, соответствующих коду вида деятельности:
"1", переносятся в строку 150.01.056 II;
"2", переносятся в строку 150.02.049 II;
2) итоговые значения строк графы R, соответствующих коду вида деятельности:
"1", переносятся в строку 150.01.056 VII;
"2", переносятся в строку 150.02.049 VII.
Глава 13. Пояснение по заполнению формы 150.11 – Сведения о компонентах годовой финансовой отчетности
56. Данная форма составляется налогоплательщиком на основании данных бухгалтерского учета, подготовленных за отчетный налоговый период в соответствии с международными стандартами и Законом о бухгалтерском учете и финансовой отчетности
Глава 14. Пояснение по заполнению формы 150. 12 – Об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, по исчислению налога на сверхприбыль по каждому контракту на недропользование
57. Данная форма предназначена для отражения недропользователем информации об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, по исчислению налога на сверхприбыль по каждому контракту на недропользование в соответствии с основными принципами, установленными статьей 723 Налогового кодекса.
В случае наличия нескольких контрактов на недропользование, данная форма заполняется по каждому контракту отдельно.
58. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) номер и дата контракта.
в графе А указывается регистрационный номер контракта на недропользование;
в графе В указывается дата регистрации контракта на недропользование;
2) наименование месторождения – наименование месторождения согласно контракту на недропользование.
59. В разделе "Исчисление налога на сверхприбыль по контракту на недропользование":
1) в строке 150.12.001 указывается сумма валового годового дохода по контракту на недропользование, по которому производится исчисление налога на сверхприбыль, в порядке, установленном Налоговым кодексом;
2) в строке 150.12.002 указывается сумма дохода от реализации, выбытия, передачи активов, не подлежащих амортизации, определенная в соответствии с Налоговым кодексом в целях исчисления налога на сверхприбыль;

20) М бағанының:
"1" қызмет түрінің кодына сай келетін жолдарының қорытынды шамасы 150.01.046 жолына көшіріледі;
"2" қызмет түрінің кодына сай келетін жолдарының қорытынды шамасы 150.02.039 жолына көшіріледі;
1) Р бағанының:
"1" қызмет түрінің кодына сай келетін жолдарының қорытынды шамасы 150.01.056 II жолына көшіріледі;
"2" қызмет түрінің кодына сай келетін жолдарының қорытынды шамасы 150.02.049 II жолына көшіріледі;
2) R бағанының:
"1" қызмет түрінің кодына сай келетін жолдарының қорытынды шамасы 150.01.056 VII жолына көшіріледі;
"2" қызмет түрінің кодына сай келетін жолдарының қорытынды шамасы 150.02.049 VII жолына көшіріледі.
13-тарау. Жылдық қаржы есептемесінің құрамдас бөліктері туралы мәліметтер – 150.11-нысанын толтыру туралы түсіндірме
56. Бұл нысанды салық төлеуші халықаралық стандарттарға және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік жөніндегі заңнамасына сәйкес есепті салық кезеңі үшін әзірленген бухгалтерлік есептің деректері негізінде толтырады.
14-тарау. Жер қойнауын пайдалануға арналған әрбiр жеке келісімшарт бойынша үстеме пайда салығын есептеу бойынша салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы – 150.12-нысанын толтыру туралы түсіндірме
57. Бұл нысан Салық кодексінің 723-бабында белгіленген негізгі қағидаттарға сәйкес жер қойнауын пайдаланушының жер қойнауын пайдалануға арналған әрбір келісімшарт бойынша үстеме пайда салығын есептеу жөнінде салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
Жер қойнауын пайдалануға арналған бірнеше келісімшарт болған жағдайда, бұл нысан әрбір келісімшарт бойынша жеке толтырылады.
58. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) келісімшарттың нөмірі мен күні.
А бағанында жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың тіркеу нөмірі көрсетіледі;
В бағанында жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартты тіркеу күні көрсетіледі;
2) кен орнының атауы – жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа сәйкес кен орнының атауы көрсетіледі.
59. "Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт бойынша үстеме пайда салығын есептеу" бөлімінде:
1) 150.12.001 жолында Салық кодексінде белгіленген тәртіппен үстеме пайда салығын есептеу жүргізілетін жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт бойынша жылдық жиынтық кірістің сомасы көрсетіледі;
2) 150.12.002 жолында үстеме пайда салығын есептеу мақсатында Салық кодексіне сәйкес айқындаған амортизацияға жатпайтын активтерді өткізуден, шығарудан, беруден түскен кірістің сомасы көрсетіледі;

3) в строке 150.12.003 указывается сумма доходов и других сумм, корректирующих в соответствии со статьей 258 Налогового кодекса расходы, которые образуют отдельную группу амортизируемых активов согласно статье 258 Налогового кодекса;
4) в строке 150.12.004 указывается сумма дохода от реализации, выбытии, передачи фиксированных активов, определенная в соответствии с Налоговым кодексом в целях исчисления налога на сверхприбыль;
5) в строке 150.12.005 указывается сумма корректировки валового годового дохода в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;
6) в строке 150.12.006 указывается сумма валового годового дохода с учетом корректировки в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании, определяемая как сумма строк 150.12.001 и 150.12.005 (150.12.001 + 150.12.005);
7) в строке 150.12.007 указывается сумма, подлежащая отнесению на вычеты в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 758 Налогового кодекса;
8) в строке 150.12.008 указывается сумма, подлежащая отнесению на вычеты в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 758 Налогового кодекса;
9) в строке 150.12.009 указывается сумма всех вычетов для целей налога на сверхприбыль, определяемая как сумма строк 150.12.007 и 150.12.008 (150.12.007 + 150.12.008);
10) в строке 150.12.010 указывается сумма корректировки вычетов в целях исчисления налога на сверхприбыль в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;
11) в строке 150.12.011 указывается сумма всех вычетов для целей налога на сверхприбыль с учетом корректировки в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании, определяемая как сумма строк 150.12.009 и 150.12.010;
12) в строке 150.12.012 указывается сумма налогооблагаемого дохода, исчисленного согласно статьи 756 Налогового кодекса, определяемого как разница строк 150.12.006 и 150.12.011 (150.12.006 – 150.12.011);
13) в строке 150.12.013 указывается сумма превышения вычетов для целей исчисления налога на сверхприбыль над суммой валового годового дохода за налоговый период, переносимое из предыдущих налоговых периодов согласно пункту 2 статьи 756 Налогового кодекса;
14) в строке 150.12.014 указывается сумма налогооблагаемого дохода с учетом перенесенного из предыдущих налоговых периодов превышения вычетов для целей исчисления налога на сверхприбыль над суммой валового годового дохода за налоговый период, определяемая как разница строк 150.12.012 и 150.12.013 (150.12.012 – 150.12.013);
15) в строке 150.12.015 указывается превышение вычетов для целей исчисления налога на сверхприбыль над суммой валового годового дохода за налоговый период, подлежащая переносу на последующие налоговые периоды. Данная строка заполняется при отрицательном значении 150.12.014 и подлежит заполнению в модульном значении;

3) 150.12.003 жолында Салық кодексінің 258-бабына сәйкес амортизацияға жататын активтердің жеке тобын құрайтын Салық кодексінің 258-бабына сәйкес түзетілетін шығындардың басқа сомалары және кірістердің сомасы көрсетіледі;
4) 150.12.004 жолында үстеме пайда салығын есептеу мақсатында Салық кодексіне сәйкес айқындалатын тіркелген активтерді өткізуден, шығарудан, беруден түскен кірістің сомасы көрсетіледі;
5) 150.12.005 жолында Трансферттік баға белгілеу туралы заңға сәйкес жылдық жиынтық кірістің түзету сомасы көрсетіледі;
6) 150.12.006 жолында 540.00.001 және 150.12.005 (150.12.001 + 150.12.005) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын Трансферттік баға белгілеу туралы заңға сәйкес түзетулерді есепке ала отырып, жылдық жиынтық кірістің сомасы көрсетіледі;
7) 150.12.007 жолында Салық кодексінің 758-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес шегерімге жататын шығыстардың сомасы көрсетіледі;
8) 150.12.008 жолында Салық кодексінің 758-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес шегерімге жататын шығыстардың сомасы көрсетіледі;
9) 150.12.009 жолында 540.00.007 және 540.00.008 (540.00.007 + 540.00.008) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын үстеме пайда салығының мақсаты үшін барлық шегерімдер сомасы көрсетіледі;
10) 150.12.010 жолында Трансферттік баға белгілеу туралы заңға сәйкес үстеме пайда салығын есептеу мақсатында шегерімдерді түзету сомасы көрсетіледі;
11) 150.12.011 жолында 150.12.009 және 150.12.010 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын Трансферттік баға белгілеу туралы заңға сәйкес түзетулерді есепке ала отырып үстеме пайда салығының мақсаттары үшін барлық шегерімдердің сомасы көрсетіледі;
12) 150.12.012 жолында 150.12.006 және 150.12.011 (150.12.006 – 150.12.011) жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын Салық кодексінің 756-бабына сәйкес есептелген салық салынатын кірістің сомасы көрсетіледі;
13) 150.12.013 жолында Салық кодексінің 756-бабы 2-тармағына сәйкес алдыңғы салықтық кезеңдерінен ауыстырылған салық кезеңі үшін жылдық жиынтық табыс сомасынан үстеме пайда салығын есептеу мақсатында шегерімдердің асып кеткен сомасы көрсетіледі;
14) 150.12.014 жолында 150.12.012 және 150.12.013 (150.12.012 – 150.12.013) жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, салық кезеңі үшін жылдық жиындық табыс сомасынан үстеме пайда салығын есептеу мақсатында алдыңғы салық кезеңдерінен ауыстырылған шегерімдердің асып кетуін есепке ала отырып, салық салынатын кірістің сомасы көрсетіледі;
15) 150.12.015 жолында алдыңғы салық кезеңіне ауыстыруға жататын салық кезеңі үшін жылдық жиынтық табыс сомасынан үстеме пайда салығын есептеу мақсаты үшін шегерімдердің асып кетуі көрсетіледі. Аталған жол 150.12.014 теріс мәнді болған кезде және модулдік мәнде толтырылуға жатады;

16) в строке 150.12.016 указывается сумма корпоративного подоходного налога по контрактной деятельности по контракту на недропользование согласно статье 759 Налогового кодекса, по которому производится исчисление налога на сверхприбыль;
17) в строке 150.12.017 указывается сумма налога на чистый доход, возникающего по чистому доходу по контрактной деятельности согласно статье 760 Налогового кодекса. Заполняется нерезидентом, осуществляющим контрактную деятельность по недропользованию через постоянное учреждение;
18) в строке 150.12.018 указывается сумма чистого дохода, фактически полученного за налоговый период, определяемая как строка 150.12.014 минус строка 150.12.016 и минус строка 150.12.017 (150.12.014 – 150.12.016 – 150.12.017);
19) в строке 150.12.019 указывается 25-ти процентная сумма вычетов, которая определяется как произведение строки 150.12.011 и 25 процентов (150.12.011 х 25%);
20) в строке 150.12.020 налоговая база налога на сверхприбыль, рассчитываемая как часть чистого дохода недропользователя, превышающая 25 процентов от суммы вычетов, которая определяется как разница строк 150.12.018 и 150.12.019 (150.12.018 – 150.12.019). Если разница строк имеет отрицательное значение, то указывается значение равное нулю;
21) в строке 150.12.021 указывается расчет суммы налога на сверхприбыль по уровням, в том числе:
в графе 150.12.021 А указаны уровни;
в графе 150.12.021 В приведены верхние границы значений отношения совокупного годового дохода к вычетам;
в графе 150.12.021 С указываются вычеты для целей налога на сверхприбыль согласно статье 758 Налогового кодекса;
в графе 150.12.021 D указываются предельные суммы распределения чистого дохода для целей налога на сверхприбыль по каждому уровню, установленному статьей 761 Налогового кодекса;
в графе 150.12.021 E указывается распределенный фактический чистый доход, предусмотренный статьей 761 Налогового кодекса;
в графе 150.12.021 F приведены ставки налога в процентах, в соответствии со статьей 762 Налогового кодекса;
в графе 150.12.021 G указывается исчисленная сумма налога на сверхприбыль, которая определяется построчно как произведение каждой строки в графе 150.12.021 Е на соответствующую ставку в графе 150.12.021 F;
22) в строке 150.12.022 указывается исчисленная сумма налога на сверхприбыль, подлежащая уплате, которая определяется как сумма строк графы 150.12.021 G. Значение данной строки переносится в строку 150.00.063.
Сноска. Пункт 59 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 16. Доходы, полученные в МФЦА

16) 150.12.016 жолында Салық кодексінің 759-бабына сәйкес үстеме пайда салығын есептеу жүргізілетін жер қойнауын пайдалану арналған келісімшарттағы келісімшарттық қызмет бойынша КТС сомасы көрсетіледі;
17) 150.12.017 жолында Салық кодексінің 760-бабына сәйкес келісімшарттық қызмет бойынша таза кіріс бойынша туындайтын таза кіріске салынатын салық сомасы көрсетіледі. Тұрақты мекеме арқылы жер қойнауын пайдалану бойынша келісімшарттағы қызметті жүзеге асыратын резидент емес толтырады;
18) 150.12.018 жолында 150.12.014 жолы алу 150.12.016 жолы және алу 150.12.017 жолы (150.12.014 – 150.12.016 – 150.12.017) ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін нақты алынған таза кірістің сомасы көрсетіледі;
19) 150.12.019 жолында 150.12.011 жолының және 25 пайыздың туындысы (150.12.011 х 25%) ретінде айқындалатын шегерімдердердің 25 пайыздық сомасы көрсетіледі;
20) 150.12.020 жолында 150.12.018 және 150.12.019 жолдарының айырмасы (150.12.018 – 150.12.019) ретінде айқындалатын шегерімдер сомасының 25 пайызынан асатын жер қойнауын пайдаланушының таза табысының бөлігі ретінде есептелетін үстеме пайда салығының салықтық базасы көрсетіледі. Егер жолдардың айырмасы теріс мәнде болса, нөлге тең мән көрсетіледі;
21) 150.12.021 жолында деңгейлер бойынша үстеме пайда салығы сомасының есебі көрсетіледі, оның ішінде:
150.12.021 А бағанында деңгейлер көрсетілген;
150.12.021 В бағанында жылдық жиынтық табыстың шегерімдерге қатынасының жоғарғы шектерінің мәндері келтірілген;
150.12.021 С бағанында Салық кодексінің 758-бабына сәйкес үстеме пайда салығы мақсатындағы шегерімдер көрсетіледі;
150.12.021 D бағанында Салық кодексінің 761-бабына сәйкес белгіленген әрбір деңгей бойынша үстеме пайда салығы мақсатында таза табысты бөлудің шекті сомалары көрсетіледі;
150.12.021 E бағанында мынадай тәртіпте есептелген Салық кодексінің 761-бабында көзделген бөлінген нақты таза табыс көрсетіледі;
150.12.021 F бағанында Салық кодексінің 762-бабына сәйкес салық мөлшерлемелері пайызда келтірілген;
150.12.021 G бағанында 540.00.021 Е бағындағы әрбір жолдың 540.00.021 F бағанындағы тиісті мөлшерлемесіне туындысы ретінде әр жолда айқындалатын үстеме пайда салығының есептелген сомасы көрсетіледі;
22) 150.12.022 жолында 150.12.021 G бағаны жолдарының сомасы ретінде айқындалатын төленуге жататын үстеме пайда салығының есептелген сомасы көрсетіледі. Осы жолдың мәні 150.00.063 жолына көшіріледі.
Ескерту. 58-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15-тарау. АХҚО-да алынған табыстар -150.13-нысанын толтыру туралы түсіндірме
59. Осы нысан 180.00-нысан бойынша декларацияны тапсыратын "Астана" халықаралық қаржы орталығы қатысушыларының кірістерін қоспағанда, Конституциялық Заңның 6-бабы 3, 4 және 7-тармақтарына сәйкес КТС салудан босатылатын табыстарды көрсетуге арналған.

60. Данная форма предназначена для отражения доходов, освобождаемых от обложения корпоративным подоходным налогом в соответствии с пунктами 3, 4 и 7 статьи 6 Конституционного закона, за исключением доходов участников МФЦА, представляющих декларацию по форме 180.00.
61. В разделе "Доходы от оказания финансовых услуг, предусмотренных пунктом 3 статьи 6 Конституционного закона":
1) в строке 150.13.001 указывается сумма дохода от оказания банковских услуг исламского банка, определяемая в соответствии с подпунктом 1) пункта 3 статьи 6 Конституционного закона.
2) в строке 150.13.002 указывается сумма дохода от оказания услуг перестрахования и страховых брокерских услуг, определяемая в соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 6 Конституционного закона.
3) в строке 150.13.003 указывается сумма дохода от оказания услуг по инвестиционному управлению активами инвестиционных фондов, их учету и хранению, а также обеспечению выпуска, размещения, обращения, выкупа и погашения ценных бумаг инвестиционных фондов, определяемая в соответствии с подпунктом 3) пункта 3 статьи 6 Конституционного закона.
4) в строке 150.13.004 указывается сумма дохода от оказания брокерских и (или) дилерских, андеррайтинговых услуг, определяемая в соответствии с подпунктом 4) пункта 3 статьи 6 Конституционного закона.
5) в строке 150.13.005 указывается сумма дохода от оказания других финансовых услуг, определяемых актами МФЦА, определяемая в соответствии с подпунктом 5) пункта 3 статьи 6 Конституционного закона.
6) в строке 150.13.006 указывается общая сумма доходов от оказания финансовых услуг, указанных в пункте 3 статьи 6 Конституционного закона. Определяется как сумма показателей строк с 150.13.001 по 150.13.005.
62. В разделе "Доходы от оказания сопутствующих услуг, предусмотренных пунктом 4 статьи 6 Конституционного закона":
1) в строке 150.13.007 указывается сумма дохода от оказания юридических услуг, определяемая в соответствии с пунктом 4 статьи 6 Конституционного закона.
2) в строке 150.13.008 указывается сумма дохода от оказания аудиторских услуг, определяемая в соответствии с пунктом 4 статьи 6 Конституционного закона.
3) в строке 150.13.009 указывается сумма дохода от оказания бухгалтерских услуг, определяемая в соответствии с пунктом 4 статьи 6 Конституционного закона.
4) в строке 150.13.010 указывается сумма дохода от оказания консалтинговых услуг, определяемая в соответствии с пунктом 4 статьи 6 Конституционного закона.
5) в строке 150.13.011 указывается общая сумма доходов от оказания сопутствующих услуг, указанных в пункте 4 статьи 6 Конституционного закона. Определяется как сумма показателей строк с 150.13.007 по 150.13.010.
63.В разделе "Доходы, освобождаемые от налогообложения согласно пункту 7 статьи 6 Конституционного закона":

60. "Конституциялық Заңның 6-бабы 3-тармағында қарастырылған қаржылық қызметтерді көрсетуден түскен табыстар" деген бөлімде:
1) 150.13.001 жолында Конституциялық Заңның 6-бабы 3-тармағының 1)тармақшасына сәйкес айқындалатын ислам банкінің банктік қызметтерін көрсетуден түскен табыстың сомасы көрсетіледі;
2) 150.13.002 жолында Конституциялық Заңның 6-бабы 3-тармағының 2)тармақшасына сәйкес айқындалатын қайта сақтандыру қызметтерін және сақтандыру брокерлік қызметтерін көрсетуден түскен табыстың сомасы көрсетіледі;
3) 150.13.003 жолында Конституциялық Заңның 6-бабы 3-тармағының 3)тармақшасына сәйкес айқындалатын инвестициялық қорлардың активтерін инвестициялық басқару, оларды есепке алу мен сақтау, сондай-ақ инвестициялық қорлардың бағалы қағаздарын шығаруды, орналастыруды, айналысын, сатып алуды және өтеуді қамтамасыз ету жөнінде қызмет көрсетуден түскен табыстың сомасы көрсетіледі;
4) 150.13.004 жолында Конституциялық Заңның 6-бабы 3-тармағының 4)тармақшасына сәйкес айқындалатын брокерлік және (немесе) дилерлік, андеррайтингтік қызметтерді көрсетуден түскен табыстың сомасы көрсетіледі;
5) 150.13.005 жолында Конституциялық Заңның 6-бабы 3-тармағының 5)тармақшасына сәйкес айқындалатын Орталықтың актілерінде айқындалатын басқа да қаржылық қызметтерді көрсетуден түскен табыстың сомасы көрсетіледі;
6) 150.13.006 жолында Конституциялық Заңның 6-бабы 3-тармағында көрсетілген қаржылық қызметтерді көрсетуден түскен табыстың барлық сомасы көрсетіледі. 150.13.001-ден бастап 150.13.005-ке дейінгі жолдардың көрсеткіштер сомасы ретінде айқындалады.
61. "Конституциялық Заңның 6-бабы 4-тармағында қарастырылған ілеспелі қызметтерді көрсетуден түскен табыстар" деген бөлімде:
1) 150.13.007 жолында Конституциялық Заңның 6-бабы 4-тармағына сәйкес айқындалатын заң қызметтерін көрсетуден түскен табыстың сомасы көрсетіледі;
2) 150.13.008 жолында Конституциялық Заңның 6-бабы 4-тармағына сәйкес айқындалатын аудиторлық қызмет көрсетуден түскен табыстың сомасы көрсетіледі;
3) 150.13.009 жолында Конституциялық Заңның 6-бабы 4-тармағына сәйкес айқындалатын бухгалтерлік қызмет көрсетуден түскен табыстың сомасы көрсетіледі;
4) 150.13.010 жолында Конституциялық Заңның 6-бабы 4-тармағына сәйкес айқындалатын консалтингтік қызмет көрсетуден түскен табыстың сомасы көрсетіледі;
5) 150.13.011 жолында Конституциялық Заңның 6-бабы 4-тармағында көрсетілген ілеспелі қызметтерді көрсетуден түскен табыстың барлық сомасы көрсетіледі. 150.13.007-ден бастап 150.13.010-ке дейінгі жолдардың көрсеткіштер сомасы ретінде айқындалады.
62. "Конституциялық Заңның 6-бабы 7-тармағына сәйкес салық салудан босатылатын табыстар" деген бөлімде:

2) доходы из источников за пределами Республики Казахстан:
2010 – доходы от реализации товаров, находящихся за пределами Республики Казахстан, в иностранном государстве;
2020 – доходы от выполнения работ, оказания услуг за пределами Республики Казахстан;
2030 – доходы от оказания управленческих, финансовых (за исключением услуг по страхованию или перестрахованию рисков), консультационных, аудиторских, юридических (за исключением услуг по представительству и защите интересов в судах и арбитражных органах, а также нотариальных услуг) услуг за пределами Республики Казахстан нерезиденту;
2040 – доходы от выполнения работ, оказания услуг, реализации товаров в государстве с льготным налогообложением, утвержденный Приказом № 142, а также иные доходы, получаемые резидентом от нерезидента, зарегистрированного в таком государстве;
2050 – доходы от осуществления совместной деятельности за пределами Республики Казахстан;
2060 – доходы от прироста стоимости при реализации:
имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2070 – доходы от уступки прав требования долга нерезиденту – для налогоплательщика, уступившего право требования;
2080 – доходы от уступки прав требования долга у нерезидента – для налогоплательщика, приобретающего право требования;
2090 – доход в виде неустойки (штрафов, пени) и других видов санкций, кроме возвращенных из бюджета необоснованно удержанных ранее штрафов;
2100 – доходы в форме дивидендов, поступающих от юридического лица-нерезидента;
2110 – доходы в форме вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от нерезидента;
2120 – доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от эмитента-нерезидента;
2130 – доходы в форме роялти, получаемые от нерезидента;
2140 – доходы от сдачи в аренду имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2150 – доходы от недвижимого имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан, кроме финансового лизинга;
2160 – доходы в форме страховых премий, выплачиваемых по договорам страхования или перестрахования рисков, возникающих за пределами Республики Казахстан;
2170 – доходы от оказания транспортных услуг в международных перевозках, получаемые от нерезидента;
2180 – доход в виде платежа за простой судна при погрузочно-разгрузочных операциях сверх сталийного времени, предусмотренного в договоре (контракте) морской перевозки, получаемого от нерезидента;
2190 – доходы от эксплуатации трубопроводов, линий электропередачи, линий оптико-волоконной связи, находящихся за пределами Республики Казахстан;
2200 – доходы физического лица-резидента от деятельности за пределами Республики Казахстан по трудовому договору (контракту), заключенному с нерезидентом, являющимся работодателем;
2210 – доход трудового иммигранта-резидента по трудовому договору, заключенному в соответствии с трудовым законодательством иностранного государства на основании разрешения трудовому иммигранту;
2220 – гонорары руководителя и (или) иные выплаты, получаемые членами органа управления (совета директоров, правления или иного органа) в связи с выполнением возложенных на таких лиц управленческих обязанностей в отношении нерезидента, независимо от места фактического выполнения таких обязанностей;
2230 – надбавки физического лица-резидента, выплачиваемые ему в связи с проживанием за пределами Республики Казахстан нерезидентом, являющимся работодателем;
2240 – надбавки физического лица-резидента, выплачиваемые ему в связи с проживанием за пределами Республики Казахстан резидентом, являющимся работодателем;
2250 – доход физического лица-резидента от деятельности в Республике Казахстан в виде материальной выгоды, полученной от работодателя-нерезидента;
2260 – пенсионные выплаты, осуществляемые накопительными пенсионными фондами-нерезидентами;
2270 – доход артиста театра, кино, радио, телевидения, музыканта, художника, спортсмена и иного физического лица-резидента от деятельности за пределами Республики Казахстан в области культуры, искусства и спорта, независимо от того, как и кому осуществляются выплаты;
2280 – выигрыши, выплачиваемые нерезидентом;
2290 – доходы от оказания независимых личных (профессиональных) услуг за пределами Республики Казахстан;
2300 – доход в виде безвозмездно полученного или унаследованного имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2310 – доходы по производным финансовым инструментам;
2320 – доход от передачи в доверительное управление имущества нерезиденту, на которого не возложено исполнение налогового обязательства за пределами Республике Казахстан за резидента, являющегося учредителем доверительного управления;
2330 – доход по инвестиционному депозиту, размещенному в исламском банке-нерезиденте;
2340 – доходы от списания обязательств;
2350 – доходы по сомнительным обязательствам, понесенные за пределами Республики Казахстан;
2360 – доходы от снижения страховых резервов, созданных страховыми, перестраховочными организациями по договорам страхования, перестрахования, получаемые от нерезидента;
2370 – доходы за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность за пределами Республики Казахстан;
2380 – доходы от выбытия фиксированных активов за пределами Республики Казахстан;
2390 – доходы от корректировки расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователей за пределами Республики Казахстан;
2400 – доходы от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений за пределами Республики Казахстан;
2410 – компенсации по ранее произведенным вычетам от нерезидента за пределами Республики Казахстан;
2420 – превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определенное в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями Закона о бухгалтерском учете и финансовой отчетности за пределами Республики Казахстан;
2430 – превышение доходов над расходами при эксплуатации объектов социальной сферы за пределами Республики Казахстан;
2440 – доходы от продажи предприятия как имущественного комплекса за пределами Республики Казахстан;
2450 – чистый доход от доверительного управления имуществом, полученный (подлежащий получению) учредителем доверительного управления по договору доверительного управления либо выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления за пределами Республики Казахстан;
2460 – доходы от снижения размеров созданных провизий банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций на основании лицензии, получаемые от нерезидента;
2470 – другие доходы, возникающие в результате предпринимательской деятельности за пределами Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 65 - в редакции приказа Министра финансов РК от 20.12.2020 № 1214 (вводится в действие с 01.01.2021); с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
66. При заполнении кода валюты используется кодировка валют в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют" утвержденным решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций" (далее – решение КТС № 378).

2) Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі көздерден алынатын кірістер:
2010 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден түсетін кірістер;
2020 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден түскен кірістер;
2030 – бейрезидентке Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде басқарушылық, қаржылық (тәуекелдерді сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру бойынша қызмет көрсетулерді қоспағанда), консультациялық, аудиторлық, заң (өкілдік және соттарда және алқалық органдарда мүдделерді қорғау бойынша қызметтерді, сондай-ақ нотариалды қызметтерді қоспағанда) қызметтерін көрсетуден түскен кірістер;
2040 – № 142 бұйрығымен бекітілген салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген бейрезиденттен резидент алатын осындай мемлекетте жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден, тауарларды сатудан түскен табыстар, сондай-ақ өзге де кірістер;
2050 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде бірлескен қызметті жүзеге асырудан түскен кірістер;
2060 – өткізу кезінде құн өсімінен түсетін кірістер;
Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде орналасқан мүлік;
2070 – талап ету құқығын берген салық төлеуші үшін бейрезиденттен қарызды талап ету құқықтарын беруден кірістер;
2080 – талап ету құқығын сатып алған салық төлеуші үшін бейрезиденттен қарызды талап ету құқықтарын беруден кірістер;
2090 – бұрын негізсіз ұстап қалған айыппұлдардың бюджетке қайтарылғандарынан басқа, тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл) және басқа да санкция түрлері түріндегі кіріс;
2100 – резидент-заңды тұлғадан түсетін дивидендтер түріндегі кірістер;
2110 – бейрезиденттен алынған борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақыларды қоспағанда, сыйақылар түріндегі кірістер;
2120 – бейрезидент-эмитенттен алынған борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақылар түріндегі кірістер;
2130 – бейрезиденттен алынған роялти түріндегі кірістер;
2140 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде орналасқан мүлікті жалға беруден түскен кірістер;
2150 – қаржы лизингін басқа, Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде орналасқан жылжымайтын мүліктен алынатын кірістер;
2160 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде туындайтын тәуекелдерді сақтандыру немесе қайта сақтандыру шарттары бойынша төленетін сақтандыру сыйлықақылары түріндегі кірістер;
2170 – бейрезиденттен алынатын, халықаралық тасымалдарда көліктік қызмет көрсетуден түскен кірістер;
2180 – бейрезиденттен алынған теңіз тасымалы шартында (келісімшартында) көзделген сталиялық уақыттан тыс тиеу-түсіру операциялары кезінде кеменің бос тұрып қалғаны үшін төлем түріндегі кіріс;
2190 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде орналасқан құбыржолдарды, электр беру желілерін, талшықты-оптикалық байланыс желілерін пайдаланудан алынатын кірістер;
2200 – жұмыс беруші болып табылатын бейрезидентпен жасалған еңбек келісімшарты (келісімшарты) бойынша резидент-жеке тұлғаның Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі қызметінен түсетін кірістері;
2210 – еңбекші көшіп келушіге рұқсаттың негізінде шетел мемлекетінің еңбек заңнамасына сәйкес жасалған еңбек шарты бойынша резидент-еңбекші көшіп келушінің кірісі;
2220 – бейрезидентке қатысты өздерiне жүктелген басқарушылық мiндеттердi орындауға байланысты, мұндай міндеттерді нақты орындайтын жеріне қарамастан, басшының гонорарлары және (немесе) басқару органының (директорлар кеңесiнiң немесе өзге де органның) мүшелерi алатын өзге де төлемдер;
2230 – жұмыс берушілер болып табылатын бейрезидент Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде тұруына байланысты бейрезидент-жеке тұлғаға төлейтін үстемеақылар;
2240 – жұмыс берушілер болып табылатын резидент Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде тұруына байланысты бейрезидент-жеке тұлғаға төлейтін үстемеақылар;
2250 – резидент-жеке тұлғаның бейрезидент жұмыс берушіден алынған материалдық пайда түріндегі Қазақстан Республикасындағы қызметінен түсетін кірісі;
2260 – бейрезидент-жинақтаушы зейнетақы қоры жүзеге асыратын зейнетақы төлемдері;
2270 – қалай және кімге төлем жүргізілетініне қарамастан, театр, кино, радио, телевизия әртісінің, музыканттың, суретшінің, спортшының және өзге де резидент-жеке тұлғаның Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде мәдениет, өнер және спорт саласындағы қызметтен түсетін кірісі;
2280 – бейрезидент төлеген ұтыстар;
2290 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде тәуелсіз жеке (кәсіби) қызметтер көрсетуден түсетін кірістер;
2300 – резидент-жеке тұлғаның бейрезидент-жеке тұлғадан өтеусіз алған мүлкін қоспағанда, Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде орналасқан, оның iшiнде жұмыстарды, көрсетiлетiн қызметтердi өтеусiз алған немесе мұрагерлiк түрiндегi кірісі;
2310 – туынды қаржы құралдары бойынша кірістер;
2320 – сенімгерлік басқару құрылтайшысы алушы болып табылатын резидент үшін Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде салық міндеттемесін орындау жүктелмеген бейрезидентке мүлікті сенімгерлік басқаруға беруден алынған кіріс;
2330 – бейрезидент-ислам банкінде орналастырылған инвестициялық депозит бойынша кіріс;
2340 – мiндеттемелердi есептен шығарудан түсетiн кіріс;
2350 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде шеккен күмәнді міндеттемелер бойынша кірістер;
2360 – бейрезиденттен алынған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша құрған сақтандыру резервтерін төмендетуден түсетін кірістер;
2370 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде кәсіпкерлік қызметті шектеуге немесе тоқтатуға келісім бергені үшін кірістер;
2380 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде Тіркелген активтердің шығып қалуынан түскен кірістер;
2390 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде табиғи ресурстарды геологиялық зерделеуге және өндіруге дайындық жұмыстарына арналған шығыстарды, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарын түзетуден түсетін кірістер;
2400 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде кен орындарын әзірлеу салдарын жою қорына аударымдар сомасының кен орындарын әзірлеу салдарын жою жөніндегі іс жүзіндегі шығыстар сомасынан асып кетуінен түсетін кірістер;
2410 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде резиденттен бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша алынған өтемақылар;
2420 – халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының шегінен тыс Қазақстан Республикасының Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы Заңының талаптарына сәйкес айқындалған оң бағамдық айырма сомасының теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуі;
2430 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде әлеуметтік сала объектілерін пайдалану кезінде шығындардан кірістердің асып кетуі;
2440 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде мүліктік кешен ретінде кәсіпорынды сатудан түскен кірістер;
2450 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы не сенімгерлікпен басқару туындаудың өзге де жағдайларында пайда алушы алған (алуға тиіс) мүлікті сенімгерлікпен басқарудан кірістері;
2460 – резиденттен алынатын, лицензия негізінде банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар жасаған провизиялардың мөлшерін азайтудан кірістер;
2470 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде кəсіпкерлік қызметтің нәтижесінде туындайтын басқа да кірістер.
Ескерту. 64-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 20.12.2020 № 1214 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
65. Валюта кодын толтыру кезінде "Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен (бұдан әрі – 378 шешім) бекітілген "Валюталар жіктеуіші" 23-қосымшасын пайдалану қажет.
66 Ел кодын толтыру кезінде "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген "Әлем елдерінің жіктеуіші" деген 22-қосымшасына сәйкес № 142 бұйрығымен бекітілген тізбеге енгізілген жеңілдетілген салық салуы бар мемлекеттерден басқа, елдердің кодтауын пайдалану қажет. № 142 бұйрығымен бекітілген тізбеге енгізілген жеңілдетілген салық салуы бар мемлекеттер үшін ел кодын толтырған кезде елдің коды ретінде № 142 бұйрыққа сәйкес осындай мемлекеттердің реттік нөмірін пайдаланылады. Өз аумағында салық салуда жеңілдігі бар әкімшілік аумақтық бірліктері бар мемлекеттер үшін осы мемлекеттің реттік нөмірі ел коды болып есептеледі.
Ескерту. 66-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 20.12.2020 № 1214 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

13) в строке 150.00.032 указываются расходы на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов и другие расходы недропользователя, относимые на вычет в соответствии со статьями 258, 259 и 260 Налогового кодекса;
14) в строке 150.00.033 указываются расходы недропользователя на обучение казахстанских кадров и развитие социальной сферы регионов, относимые на вычет в соответствии с пунктом 1 статьи 261 Налогового кодекса;
15) в строке 150.00.034 указывается превышение суммы отрицательной курсовой разницы над суммой положительной курсовой разницы, относимое на вычет в соответствии со статьей 262 Налогового кодекса;
16) в строке 150.00.035 указываются налоги и другие обязательные платежи в бюджет, относимые на вычет в соответствии со статьей 263 Налогового кодекса;
17) в строке 150.00.036 указываются вычеты по фиксированным активам, производимые в соответствии со статьями 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272 и 273 Налогового кодекса;
18) в строке 150.00.037 указываются вычеты по фиксированным активам, производимые в соответствии с пунктом 5 статьи 273 Налогового кодекса;
19) в строке 150.00.038 указываются вычеты по инвестиционным налоговым преференциям в соответствии со статьями 274, 275 и 276 Налогового кодекса;
20) в строке 150.00.039 указываются прочие расходы, относимые на вычет в соответствии с Налоговым кодексом;
21) в строке 150.00.040 указывается сумма, подлежащая отнесению на вычеты. В данную строку переносится строка 150.00.040 I, или строка 150.00.040 II, и (или) строка 150.00.040 III:
в строке 150.00.040 I указывается общая сумма расходов, относимая на вычет. Определяется как сумма строк с 150.00.020 по 150.00.039;
в строке 150.00.040 II указывается относимая на вычет в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса сумма расходов некоммерческой организации, а также указываются расходы, подлежащие вычету, определенные в соответствии с Правилами ведения участниками МФЦА раздельного учета доходов, подлежащих освобождению от корпоративного подоходного налога и подлежащих налогообложению, а также расходов, подлежащих отнесению на вычеты, утвержденными совместным приказом МФЦА от 8 декабря 2017 года № 33, Министерства финансов Республики Казахстан от 11 декабря 2017 года № 711, Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 12 декабря 2017 года № 405 "Об утверждении Правил ведения участниками Международного финансового центра "Астана" раздельного учета доходов, подлежащих освобождению от корпоративного подоходного налога и подлежащих налогообложению, а также расходов, подлежащих отнесению на вычеты";

13) 150.00.032 жолында Салық кодексінің 258, 259 және 260-баптарына сәйкес шегерімге жатқызылатын геологиялық зерттеу мен табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шыққан шығыстар мен жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстары көрсетiледi;
14) 150.00.033 жолында Салық кодексінің 261-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын қазақстандық кадрларды оқытуға және өңірлердің әлеуметтік саласын дамытуға жұмсалған жер қойнауын пайдаланушының шығыстары көрсетіледі;
15) 150.00.034 жолында Салық кодексінің 262-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын оң бағамдық айырма сомасынан теріс бағамдық айырма сомасының артуы көрсетіледі;
16) 150.00.035 жолында Салық кодексінің 263-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер көрсетіледі;
17) 150.00.036 жолында Салық кодексінің 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272 және 273-баптарына сәйкес жүргізілетін тіркелген активтер бойынша шегерімдер көрсетіледі;
18) 150.00.037 жолында Салық кодексінің 273-бабы 5-тармағына сәйкес жүргізілетін тіркелген активтер бойынша шегерімдер көрсетіледі;
19) 150.00.038 жолында Салық кодексінің 274, 275 және 276-баптарына сәйкес, инвестициялық салық преференциялары бойынша шегерімдер көрсетіледі;
20) 150.00.039 жолында Салық кодексіне сәйкес шегерімге жатқызылатын өзге де шығыстар көрсетіледі;
21) 150.00.040 жолында шегерімге жатқызылуы тиіс сома көрсетіледі. Бұл жолға 150.00.040 І жолы, немесе 150.00.040 ІІ, және (немесе) 150.00.040 ІІІ жолы көшіріледі:
150.00.040 І жолында шегерімге жатқызылатын шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 150.00.020-дан 150.00.039-ға дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады;
150.00.040 ІІ жолында коммерциялық емес ұйымдардың Салық кодексінің 289-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын шығыстарының сомасы, сондай-ақ "Астана" Халықаралық қаржы орталығына қатысушылардың корпоративтік табыс салығынан босатуға жататын және салық салуға жататын кірістердің, сондай-ақ шегерімге жатқызуға жататын шығыстардың бөлек есепке алуын жүргізу қағидаларын бекіту туралы "Астана" Халықаралық қаржы орталығының 2017 жылғы 8 желтоқсандағы № 33, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің 2017 жылғы 11 желтоқсандағы № 711, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің 2017 жылғы 12 желтоқсандағы № 405 бірлескен бұйрығына сәйкес айқындалған шегерімге жатқызылатын шығыстар көрсетіледі;

в строке 150.01.056 II указывается сумма иностранного подоходного налога с финансовой прибыли КИК или ПУ КИК, отраженной в строке 150.01.046 I, исчисленная в соответствии с пунктом 4 статьи 303 Налогового кодекса. В данную строку переносятся итоговые значения строк графы P формы 150.10, соответствующих коду видов деятельности "1";
в строке 150.01.056 III указывается сумма КПН, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде выигрыша, которая в соответствии с пунктом 2 статьи 302 Налогового кодекса уменьшает сумму КПН, подлежащего уплате в бюджет;
в строке 150.01.056 IV указывается сумма КПН, удержанного у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, и перенесенная из предыдущих налоговых периодов в соответствии с пунктом 3 статьи 302 Налогового кодекса;
в строке 150.01.056 V указывается сумма КПН, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, которая в соответствии с пунктом 2 статьи 302 Налогового кодекса уменьшает сумму КПН, подлежащего уплате в бюджет;
в строке 150.01.056 VI указывается сумма КПН, удержанного у источника выплаты дохода в соответствии со статьей 653 Налогового кодекса;
4) в строке 150.01.057 указывается сумма исчисленного КПН за налоговый период с учетом уменьшения. Определяется как 150.01.056 – 150.01.057 I;
в строке 150.01.057 I указывается сумма уменьшения КПН за налоговый период в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан;
5) в строке 150.01.058 указывается КПН с облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса. Определяется как произведение строк 150.01.053 х 150.01.054;
6) в строке 150.01.059 указывается КПН с облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 5) статьи 223 Налогового кодекса. Определяется как произведение строк 150.01.046 II х 150.01.054;
7) в строке 150.01.060 указывается итоговая сумма КПН КИК и ПУ КИК с учетом уменьшения за налоговый период в соответствии с пунктом 4 статьи 303 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 150.01.058 и 150.01.056 II. Если полученная разница меньше ноля, то в строке 150.01.060 указывается ноль;
8) в строке 150.01.061 указывается чистый доход юридического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение в соответствии с пунктом 1 статьи 652 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 150.01.052 и 150.01.057. Значение данной строки переносится в строку 150.00.063;
9) в строке 150.01.062 указывается сумма КПН на чистый доход:
в строке 150.01.062 I указывается сумма КПН на чистый доход, исчисленного в соответствии с пунктом 1 статьи 652 Налогового кодекса по ставке 15 процентов (150.00.061 х 15 %);

150.01.056 II жолында Салық кодексінің 303-бабы 4-тармағына сәйкес есептелген, 150.01.046 жолында көрсетілген БШК немесе БШК ТМ қаржылық пайдасынан шетел табыс салығының сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 150.10 нысанының Р бағаны жолдарының "1" қызмет түрлерінің коды сәйкес келетін жиынтық мәні көшіріледі;
150.01.056 III жолында Салық кодексінің 302-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс КТС сомасына азайтылатын салық кезеңінде ұтыс түріндегі кірістен төлем көзінен ұсталған КТС-ның сомасы көрсетіледі;
150.01.056 IV жолында Салық кодексінің 302-бабы 3-тармағына сәйкес алдыңғы салық кезеңдерінде сыйақы түріндегі кірістен төлем көзінен ұсталған және көшірілген КТС-ның сомасы көрсетіледі;
150.01.056 V жолында Салық кодексінің 302-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс КТС-ның сомасына кемітілетін салық кезеңінде сыйақы түріндегі кірістен төлем көзінен ұсталған КТС-ның сомасы көрсетіледі;
150.01.056 VI жолында Салық кодексінің 653-бабына сәйкес кірістен төлем көзінен ұсталған КТС-ның сомасы көрсетіледі;
4) 150.01.057 жолында азайтуды есепке ала отырып, салық кезеңіне есептелген КТС сомасы көрсетіледі. 150.01.056 – 150.01.057 I жолдарының айырмасы ретінде айқындалады;
150.01.057 I жолында Қазақстан Республикасы салық заңнамасына сәйкес салық кезеңі үшін КТС азайту сомасы көрсетіледі;
5) 150.01.058 жолында Салық кодексінің 223-бабы 4) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінен КТС көрсетіледі. 150.01.053 х 150.00.054 жолдарының көбейтіндісі ретінде анықталады;
6) 150.01.059 жолында Салық кодексінің 223-бабы 5) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінен КТС көрсетіледі. 150.01.046 II х 150.01.054 жолдарының көбейтіндісі ретінде анықталады;
7) 150.01.060 жолында Салық кодексінің 303-бабы 4-тармағына сәйкес салық кезеңі үшін азаю ескеріле отырып, БШК және БШК ТМ-нің КТС сомасы көрсетіледі. 150.01.058 және 150.01.056 II жолдарының айырмасы ретінде анықталады. Егер алынған айырма нөлден аз болса, онда 150.01.060 жолында нөл көрсетіледі.
8) 150.01.061 жолында Салық кодексінің 652-бабы 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекемесі арқылы қызметінен түскен бейрезидент-заңды тұлғаның таза кірісі көрсетіледі. 150.01.052 және 150.01.057 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады. Бұл жолдың мәні 150.00.063 жолына көшіріледі;
9) 150.01.062 жолында таза кіріске КТС-ның сомасы көрсетіледі:
150.01.062 I жолында 15 пайыздық мөлшерлеме бойынша (150.01.061 х 15%) Салық кодексінің 652-бабы 1-тармағына сәйкес есептелген таза кіріске КТС-ның сомасы көрсетіледі;

10) в строке 150.02.026 указывается превышение суммы отрицательной курсовой разницы над суммой положительной курсовой разницы, относимое на вычет в соответствии со статьей 262 Налогового кодекса;
11) в строке 150.02.027 указываются налоги и другие обязательные платежи в бюджет, относимые на вычет в соответствии со статьей 263 Налогового кодекса;
12) в строке 150.02.028 указываются вычеты по фиксированным активам, производимые в соответствии со статьями 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272 и 273 Налогового кодекса;
13) в строке 150.02.029 указываются вычеты по инвестиционным налоговым преференциям в соответствии со статьями 274, 275 и 276 Налогового кодекса;
14) в строке 150.02.030 указываются прочие расходы, относимые на вычет в соответствии с Налоговым кодексом;
15) в строке 150.02.031 указывается сумма, подлежащая отнесению на вычеты:
в строке 150.02.031 I указывается общая сумма расходов, относимая на вычет. Определяется как сумма строк с 150.02.017 по 150.02.030;
в строке 150.02.031 II указывается относимая на вычет в соответствии с Налоговым кодексом сумма расходов некоммерческой организации, а также указываются расходы, подлежащие вычету, определенные в соответствии с Правилами ведения участниками МФЦА раздельного учета доходов, подлежащих освобождению от корпоративного подоходного налога и подлежащих налогообложению, а также расходов, подлежащих отнесению на вычеты, утвержденными совместным приказом МФЦА от 8 декабря 2017 года № 33, Министерства финансов Республики Казахстан от 11 декабря 2017 года № 711, Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 12 декабря 2017 года № 405 "Об утверждении Правил ведения участниками Международного финансового центра "Астана" раздельного учета доходов, подлежащих освобождению от корпоративного подоходного налога и подлежащих налогообложению, а также расходов, подлежащих отнесению на вычеты";
в строке 150.02.031 III указывается сумма расходов, подлежащая отнесению на вычеты резидентами, имеющими постоянное (-ые) учреждение (-я) за пределами Республики Казахстан.
35. В разделе "Корректировка доходов и вычетов":
в строке 150.02.032 указывается общая сумма корректировок доходов и вычетов, производимых в соответствии со статьями 286 и 287 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 150.02.032 I и 150.02.032 II:
в строке 150.02.032 I указывается сумма корректировки доходов, производимой в соответствии со статьями 286 и 287 Налогового кодекса;
в строке 150.02.032 II указывается сумма корректировки вычетов, производимой в соответствии со статьями 286 и 287 Налогового кодекса.

10) 150.02.026 жолында Салық кодексінің 262-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын оң бағамдық айырма сомасынан теріс бағамдық айырма сомасының артуы көрсетіледі;
11) 150.02.027 жолында Салық кодексінің 263-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер көрсетіледі;
12) 150.02.028 жолында Салық кодексінің 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272 және 273-баптарына сәйкес жүргізілетін тіркелген активтер бойынша шегерімдер көрсетіледі;
13) 150.02.029 жолында Салық кодексінің 274, 275 және 276-баптарына сәйкес инвестициялық салық преференциялары бойынша шегерімдер көрсетіледі;
14) 150.02.030 жолында Салық кодексіне сәйкес шегерімге жатқызылатын өзге де шығыстар көрсетіледі;
15) 150.02.031 жолында шегерімге жатқызылатын сома көрсетіледі:
150.02.031 I жолында шегерімге жатқызылатын жалпы шығындардың сомасы көрсетіледі. 150.02.017 І және 150.02.030 ІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
150.02.031 II Салық кодексіне сәйкес коммерциялық емес кәсіпорынның шегерімге жататын шығындар сомасы көрсетіледі, сондай-ақ АХҚО корпоративтік табыс салығынан босатуға жататын және салық салуға жататын кірістердің, сондай-ақ шегерімге жатқызуға жататын шығыстардың бөлек есепке алуын жүргізу қағидаларыына сәйкес айқындалған шегерімге жатқызылатын шығыстар көрсетіледі, сондай-ақ "Астана" Халықаралық қаржы орталығына қатысушылардың корпоративтік табыс салығынан босатуға жататын және салық салуға жататын кірістердің, сондай-ақ шегерімге жатқызуға жататын шығыстардың бөлек есепке алуын жүргізу қағидалары туралы" АХҚО 2017 жылғы 8 желтоқсандағы № 33, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің 2017 жылғы 11 желтоқсандағы № 711, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің 2017 жылғы 12 желтоқсандағы № 405 бірлескен бұйрығымен бекітілген сәйкес айқындалған шегерімге жатқызылатын шығыстар көрсетіледі;
150.02.031 III жолында Қазақстан Республикасының шегінен тыс тұрақты мекемесі (мекемелері) бар резиденттер шегерімге жатқызуы тиіс шығыстардың сомасы көрсетіледі.
35. "Кірістер мен шегерімдерді түзету" деген бөлімде:
150.02.032 жолында Салық кодексінің 286 және 287-баптарына сәйкес жүргізілетін кірістер мен шегерімдерді түзетулердің жалпы сомасы көрсетіледі. 150.02.032 І және 150.02.032 ІІ жолдарының сомасын айырмасы ретінде айқындалады:
150.02.032 І жолында Салық кодексінің 286 және 287-баптарына сәйкес жүргізілетін табыстарды түзетулердің сомасы көрсетіледі;
150.02.032 ІІ жолында Салық кодексінің 286 және 287-баптарына сәйкес жүргізілетін шегерімдерді түзетулердің сомасы көрсетіледі.

в строке 150.02.049 II указывается сумма иностранного подоходного налога с финансовой прибыли КИК или ПУ КИК, исчисленная в соответствии с пунктом 4 статьи 303 Налогового кодекса. В данную строку переносятся итоговые значения строк графы О формы 150.10, соответствующих коду видов деятельности "2";
в строке 150.02.049 III указывается сумма КПН, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде выигрыша, которая в соответствии с пунктом 2 статьи 302 Налогового кодекса уменьшает сумму КПН, подлежащего уплате в бюджет;
в строке 150.02.049 IV указывается сумма КПН, удержанного у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, и перенесенная из предыдущих налоговых периодов в соответствии с пунктом 3 статьи 302 Налогового кодекса;
в строке 150.02.049 V указывается сумма КПН, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, которая в соответствии с пунктом 2 статьи 302 Налогового кодекса уменьшает сумму КПН, подлежащего уплате в бюджет;
в строке 150.02.049 VI указывается сумма КПН, удержанного у источника выплаты дохода в соответствии со статьей 653 Налогового кодекса;
4) в строке 150.02.050 указывается сумма исчисленного КПН за налоговый период с учетом уменьшения. Определяется как 150.02.049 – 150.02.050 I;
в строке 150.02.050 I указывается сумма уменьшения КПН за налоговый период в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан;
5) в строке 150.02.051 указывается КПН с облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса. Определяется как произведение строк 150.02.046 и 150.02.047;
6) в строке 150.02.052 указывается КПН с облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 5) статьи 223 Налогового кодекса. Определяется как произведение строк 150.02.039 II и 150.02.047;
7) в строке 150.02.053 указывается итоговая сумма КПН КИК и ПУ КИК с учетом уменьшения за налоговый период в соответствии с пунктом 4 статьи 303 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 150.02.051 и 150.02.049 II. Если полученная разница меньше ноля, то в строке 150.02.053 указывается ноль;
8) в строке 150.02.054 указывается чистый доход юридического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение в соответствии с пунктом 1 статьи 652 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 150.02.045 и 150.02.048;
9) в строке 150.02.055 указывается сумма КПН на чистый доход:
в строке 150.02.055 I указывается сумма КПН на чистый доход, исчисленного в соответствии с пунктом 1 статьи 652 Налогового кодекса по ставке 15 процентов, определяемая как 15% от строки 150.02.054. Значение данной строки переносится в строку 150.00.064 I;

150.02.049 II жолында Салық кодексінің 303-бабы 4-тармағына сәйкес есептелген БШК және БШК ТМ қаржылық пайдасынан шетел табыс салығының сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 150.10 нысанының О бағаны жолдарының "2" қызмет түрлерінің коды сәйкес келетін жиынтық мәні көшіріледі;
150.02.049 III жолында Салық кодексінің 302-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс КТС сомасына кемітілетін салық кезеңінде ұтыс түріндегі кірістен төлем көзінен ұсталған КТС-ның сомасы көрсетіледі;
150.02.049 IV жолында Салық кодексінің 302-бабы 3-тармағына сәйкес алдыңғы салық кезеңдерінде сыйақы түріндегі кірістен төлем көзінен ұсталған және көшірілген КТС-ның сомасы көрсетіледі;
150.02.049 V жолында Салық кодексінің 302-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс КТС-ның сомасына кемітілетін салық кезеңінде сыйақы түріндегі кірістен төлем көзінен ұсталған КТС-ның сомасы көрсетіледі;
150.02.049 VI жолында Салық кодексінің 653-бабына сәйкес кірістен төлем көзінен ұсталған КТС-ның сомасы көрсетіледі;
4) 150.02.050 жолында азайтуды есепке ала отырып, салық кезеңі үшін КТС сомасы көрсетіледі. 150.02.045 – 150.02.050 I жолы ретінде анықталады:
150.02.050 I жолында Қазақстан Республикасы салық заңнамасына сәйкес салық кезеңі үшін КТС азайту сомасы көрсетіледі.
5) 150.02.051 жолында Салық кодексінің 223-бабы 4) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінен КТС көрсетіледі. 150.02.046 және 150.02.047 жолдарының көбейтіндісі ретінде анықталады;
6) 150.02.052 жолында Салық кодексінің 223-бабы 5) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінен КТС көрсетіледі. 150.02.039 II және 150.02.047 жолдарының көбейтіндісі ретінде анықталады;
7) 150.02.053 жолында Салық кодексінің 303-бабы 4-тармағына сәйкес салық кезеңі үшін азаю ескеріле отырып, БШК және БШК ТМ-нің КТС сомасы көрсетіледі. 150.02.051 және 150.02.049 II жолдарының айырмасы ретінде анықталады. Егер алынған айырма нөлден аз болса, онда 150.02.053 жолында нөл көрсетіледі.
8) 150.02.054 жолында Салық кодексінің 652-бабы 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекеме арқылы қызметінен түскен бейрезидент-заңды тұлғаның таза кірісі көрсетіледі. 150.02.045 және 150.02.048 жолы ретінде анықталады;
9) 150.02.055 жолында таза кіріске КТС-ның сомасы көрсетіледі:
150.02.055 I жолында 150.02.054 жолынан 15% ретінде айқындалатын 15 пайыздық мөлшерлеме бойынша Салық кодексінің 652-бабы 1-тармағына сәйкес есептелген таза кіріске КТС-ның сомасы көрсетіледі. Осы жолдағы белгісі 150.00.064 I жолына ауыстырылады;

6) в графе F указывается код валюты финансовой прибыли, указанной в графе H, согласно пункту 66 настоящих Правил;
7) в графе G указывается один из следующих кодов вида деятельности:
1 – финансовая прибыль, указанная в графах L и M, начислена в связи с осуществлением контрактной деятельности;
2 – финансовая прибыль, указанная в графах L и M, начислена в связи с осуществлением внеконтрактной деятельности;
8) в графе H указывается положительная величина финансовой прибыли до налогообложения каждой КИК или каждого ПУ КИК, определяемая в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 297 Налогового кодекса, в иностранной валюте;
9) в графе I указывается сумма убытков КИК или ПУ КИК, возникших в двух периодах, последовательно предшествующих отчетному периоду в соответствии с пунктом 1 статьи 300 Налогового кодекса. При этом, уменьшенные убытки в последующих периодах не учитываются.
Резидент не вправе использовать убытки КИК и (или) ПУ КИК, зарегистрированных в государствах с льготным налогообложением.
10) В графе J указывается сумма уменьшений, произведенных из финансовой прибыли КИК или финансовой прибыли ПУ КИК в соответствии с пунктом 4 статьи 297 Налогового кодекса, в иностранной валюте, при наличии у налогоплательщика-резидента подтверждающих документов, определенных пунктом 10 статьи 297 Налогового кодекса.
При этом резидент не вправе применять положения пункта 4 статьи 297 Налогового кодекса к КИК и (или) ПУ КИК, зарегистрированных в государствах с льготным налогообложением.
В случае если налогоплательщик-резидент не применяет пункт 4 статьи 297 Налогового кодекса, то в данной графе указывается "0";
в графе J -1 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 1) пункта 4 статьи 297 Налогового кодекса;
в графе J -2 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 2) пункта 4 статьи 297 Налогового кодекса;
в графе J -3 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 3) пункта 4 статьи 297 Налогового кодекса;
в графе J -4 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 4) пункта 4 статьи 297 Налогового кодекса;
в графе J -5 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 5) пункта 4 статьи 297 Налогового кодекса;
в графе J -6 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 6) пункта 4 статьи 297 Налогового кодекса;
в графе J -7 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 7) пункта 4 статьи 297 Налогового кодекса;
в графе J -8 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 8) пункта 4 статьи 297 Налогового кодекса;

6) F бағанында осы Ережелердің 66-тармағына сәйкес Н бағанында көрсетілген қаржылық пайда валютасының коды көрсетіледі;
7) G бағанында қызмет түрінің келесі кодтарының бірі көрсетіледі:
1 – L және M бағандарында көрсетілген қаржылық пайда, келісімшарттық қызметті жүзеге асыруға байланысты есептелген;
2 – L және M бағандарында көрсетілген қаржылық пайда, келісімшарттан тыс қызметті жүзеге асыруға байланысты есептелген;
8) H бағанында Салық кодексінің 297-бабы 2 және 3-тармағына сәйкес анықталатын, әр БШК немесе әр БШК ТМ-ның салық салынғанға дейінгі қаржылық пайдасының оң шамасы шетелдік валютада көрсетіледі;
9) I бағанында Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағына сәйкес есепті кезеңнің дәйекті алдындағы екі кезеңде туындаған БШК немесе БШК ТМ-нің залалдарының сомасы көрсетіледі. Бұл ретте азайтылған залалдар келесі кезеңдерде есепке алынбайды.
Резиденттің салық салуда жеңілдігі бар мемлекеттерде тіркелген БШК және (немесе) БШК ТМ-нің залалдарын пайдалануға құқығы жоқ.
10) J бағанында салық төлеуші-резидентте Салық кодексінің 297-бабының 10-тармағында анықталған растама құжаттары болған жағдайда Салық кодексінің 297-бабының 4-тармағына сәйкес БШК қаржылық пайдасынан немесе БШК ТМ қаржылық пайдасынан шығарылған азайтылымдар сомасы шетелдік валютада көрсетіледі.
Бұл ретте резиденттің Салық кодексінің 297-бабы 4-тармағының ережелерін салық салуда жеңілдігі бар мемлекеттерде тіркелген БШК және (немесе) БШК ТМ-ге қолдануға құқығы жоқ.
Салық төлеуші-резидент Салық кодексінің 297-бабының 4-тармағын қолданбаса, бұл бағанда "0" көрсетіледі;
J-1 бағанында Салық кодексінің 297-бабы 4-тармағының 1) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
J-2 бағанында Салық кодексінің 297-бабы 4-тармағының 2) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
J-3 бағанында Салық кодексінің 297-бабы 4-тармағының 3) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
J-4 бағанында Салық кодексінің 297-бабы 4-тармағының 4) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
J-5 бағанында Салық кодексінің 297-бабы 4-тармағының 5) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
J - 6-бағанда Салық кодексінің 297-бабы 4-тармағының 6) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
J-7 бағанында Салық кодексінің 297-бабы 4-тармағының 7) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
J-8 бағанында Салық кодексінің 297-бабы 4-тармағының 8) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;

Правила составления налоговой отчетности (декларации) по корпоративному подоходному налогу (форма 180.00)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности (декларации) по корпоративному подоходному налогу (форма 180.00) (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 9 статьи 6 Конституционного закона Республики Казахстан "О Международном финансовом центре "Астана" (далее – Конституционный закон), Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс), пунктом 12 Правил налогового администрирования и взаимодействия органов государственных доходов с органами и участниками Международного финансового центра "Астана" (далее – МФЦА) по вопросам налогообложения, утвержденных совместным приказом Управляющего МФЦА от 22 декабря 2017 года № 48 и Председателя Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан от 29 декабря 2017 года № 596, (далее – Правила налогового администрирования) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по корпоративному подоходному налогу (далее – декларация), предназначенной для декларирования доходов, освобождаемых от обложения корпоративным подоходным налогом в соответствии с пунктами 3, 4 и 7 статьи 6 Конституционного закона. Декларация составляется юридическими лицами-резидентами, юридическими лицами-нерезидентами, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, при одновременном соблюдении следующих условий:
1) являются участниками МФЦА, прошедшими государственную регистрацию и осуществляющими деятельность в Республике Казахстан только на территории МФЦА;
2) получают исключительно доходы, освобождаемые в соответствии с пунктами 3, 4 и 7 статьи 6 Конституционного закона;
3) не являются доверительными управляющими в соответствии со статьей 40 Налогового кодекса.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. При составлении декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
3. При отсутствии показателей соответствующие ячейки декларации не заполняются.
4. В Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" – плюс, "–" – минус, "х" – умножение, "/" – деление, "=" – равно.
5. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "–" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) декларации.
6. При составлении декларации:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;

"Корпоративтік табыс салығы бойынша декларация (180.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары
1-Тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Корпоративтік табыс салығы бойынша декларация (180.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Астана" халықаралық қаржы орталығы туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық Заңының (бұдан әрі - Конституциялық заң) 6-бабы 9-тармағына, "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі - Салық кодексі), "Астана" халықаралық қаржы орталығы Басқарушысының 2017 жылғы 22 желтоқсандағы № 48 және Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитеті Төрағасының 2017 жылғы 29 желтоқсандағы № 596 бірлескен бұйрығымен бекітілген "Мемлекеттік кірістер органдарының "Астана" халықаралық қаржы орталығының органдарымен және қатысушыларымен салықтық әкімшелендіру және салық салу мәселелері бойынша өзара іс-қимыл қағидаларына (бұдан әрі - Салықтық әкімшелендіру қағидалары) сәйкес әзірленген және Конституциялық заңының 6-бабы 3, 4 және 7-тармақтарына сәйкес корпоративтік табыс салығының салуынан босатылатын табыстарды жариялау үшін арналған "Корпоративтік табыс салығы бойынша декларация салық есептілігі нысанын (бұдан әрі - декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны резидент-заңды тұлғалар, Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі арқылы қызмет атқаратын бейрезидент-заңды тұлғалар келесі шарттарды біруақытта сақтаған жағдайда жасайды:
1) Орталықтың қолданыстағы құқығына сәйкес тіркелген заңды тұлғалар, сондай-ақ Орталық аккредиттеген өзге де заңды тұлғалар;
2) Конституциялық заңының 6-бабы 3, 4 және 7-тармақтарына сәйкес корпоративтік табыс салығының салуынан босатылатын табыстарды алады;
3) Салық кодекстің 40-бабына сәйкес сенімгерлік басқарушы болып танылмайды.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
3. Көрсеткіштер болмаған кезде декларацияның тиісті торкөздері толтырылмайды.
4. Осы Қағидаларда мынадай арифметикалық таңбалар қолданылады: "+" – қосу, "–"– алу, "х" – көбейту, "/"– бөлу, "="– тең.
5. Сомалардың теріс мәндері декларацияның тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде "-" белгісімен белгіленеді.
6. Декларацияны жасау кезінде: 1) қағаз жеткізгіште – қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;

2) в электронной форме – заполняется в соответствии со статьей 208 Налогового кодекса.
7. Декларация составляется, подписывается, заверяется (печатью в установленных законодательством Республики Казахстан случаях либо электронной цифровой подписью) налогоплательщиком либо его представителем на бумажном носителе на казахском и (или) русском и (или) английском языках в соответствии с пунктом 2 статьи 204 Налогового кодекса и пунктом 7 Правил налогового администрирования.
8. При представлении декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе – составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой фамилии, имени и отчества (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) (далее – Ф.И.О.) и подписью работника органа государственных доходов (или иного уполномоченного работника), принявшего декларацию, и оттиском печати (штампа);
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе – налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронной форме, допускающей компьютерную обработку информации, – налогоплательщик получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов государственных доходов.
9. При заполнении кода валюты необходимо использовать кодировку валют в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций" (далее – решение КТС № 378 ).
10. При заполнении кода страны необходимо использовать кодировку стран в соответствии с приложением 22 "Классификатор стран мира", утвержденным решением КТС № 378.
11. Данная форма распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января 2019г.
Глава 2. Пояснение по заполнению раздела "Общая информация о налогоплательщике"
12. В строке 1 указывается бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) налогоплательщика.
13. В строке 2 указывается отчетный налоговый период (год), за который представляется декларация (указывается арабскими цифрами).
14. В строке 3 указывается наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
15. В строке 4 указывается вид декларации с учетом отнесения декларации к видам налоговой отчетности, указанным в пункте 3 статьи 206 Налогового кодекса.
16. В строке 5 указываются номер и дата уведомления в случае представления вида декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 206 Налогового кодекса.

2) электрондық нысанда – Салық кодексінің 208-бабына сәйкес толтырылады.
7. Салық төлеуші (салық агенті) декларацияны Салық кодексінің 204-бабының 2-тармағына сәйкес қағаз және (немесе) электрондық жеткізгіштерде қазақ және (немесе) орыс тілдерінде жасайды, қол қояды, (Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда мөрмен не электрондық цифрлық қолтаңбамен) куәландырады.
8. Декларацияны табыс ету кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз жеткізгіште – екі данада жасалады, бір данасы декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің атын (болған кезде) мен қойылған қолы және мөрдің (мөртабан) бедері белгісімен салық төлеушіге (салық агентіне) қайтарылады.
2) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз жеткізгіште – салық төлеуші (салық агенті) пошта немесе өзгелей байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) ақпараттарды компьютерлік өңдеуге жол беретін электрондық нысанда – салық төлеуші (салық агенті) мемлекеттік кірістер органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің салық есептілігінің қабылданғаны немесе қабылданбағандығы туралы хабарлама алады.
9. Валюта кодын толтыру кезінде "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген, "Валюталар жіктеуіші" деген 23-қосымшасына сәйкес валюталардың кодтауын пайдалану қажет.
10. Ел кодын толтыру кезінде "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімде бекітілген "Әлем елдерінің жіктеуіші" деген 22-қосымшаға сәйкес елдердің кодтауын пайдалану қажет.
2-Тарау. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімін толтыру бойынша түсіндірме
11. 1-ші торкөзде салық төлеушінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН).
12. 2-ші торкөзде салық есептілігі тапсырылатын салық кезеңі (жыл) – декларация табыс етілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі).
13. 3-ші торкөзде салық төлеушінің атауы – құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
14. 4-ші торкөзде декларация түрі:
тиісті торкөздер декларацияны Салық кодексінің 206-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызуды ескере отырып, белгіленеді;
15. 5-ші торкөзде хабарламаның нөмірі мен күні:
жолдар Салық кодексінің 206-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген декларация түрін табыс еткен жағдайда толтырылады;
16. 6-ші торкөзде Салық кодексінің 40-бабына сәйкес салық төлеушінің жекелеген санаты торкөзде, егер салық төлеуші сенімгерлік басқару санатына жататын жағдайда белгіленеді.

17. Строка 6 отмечается налогоплательщиком, являющимся учредителем доверительного управления в соответствии со статьей 40 Налогового кодекса.
18. В строке 7 указывается код валюты, в которой ведется налоговый учет и составлена декларация, согласно пункту 10 Правил.
19. В строке 8 указывается признак резидентства:
1) ячейка А отмечается налогоплательщиком-резидентом Республики Казахстан;
2) ячейка В отмечается налогоплательщиком-нерезидентом Республики Казахстан.
20. В строке 9 указываются реквизиты нерезидента в случае, если декларация составляется налогоплательщиком-нерезидентом Республики Казахстан:
1) в строке А указывается код страны резидентства нерезидента согласно пункту 11 Правил;
2) в строке В указывается номер налоговой регистрации в стране резидентства нерезидента.
21. В строке 10 указывается наличие постоянного учреждения за пределами Республики Казахстан.
Ячейка отмечается резидентом Республики Казахстан, имеющим постоянное учреждение за пределами Республики Казахстан.
Глава 3. Пояснение по заполнению раздела "Доходы от оказания финансовых услуг, предусмотренных пунктом 3 статьи 6 Конституционного закона"
22. В строке 180.00.001 указывается сумма дохода от оказания банковских услуг исламского банка, определяемая в соответствии с подпунктом 1) пункта 3 статьи 6 Конституционного закона.
23. В строке 180.00.002 указывается сумма дохода от оказания услуг перестрахования и страховых брокерских услуг, определяемая в соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 6 Конституционного закона.
24. В строке 180.00.003 указывается сумма дохода от оказания услуг по инвестиционному управлению активами инвестиционных фондов, их учету и хранению, а также обеспечению выпуска, размещения, обращения, выкупа и погашения ценных бумаг инвестиционных фондов, определяемая в соответствии с подпунктом 3) пункта 3 статьи 6 Конституционного закона.
25. В строке 180.00.004 указывается сумма дохода от оказания брокерских и (или) дилерских, андеррайтинговых услуг, определяемая в соответствии с подпунктом 4) пункта 3 статьи 6 Конституционного закона.
26. В строке 180.00.005 указывается сумма дохода от оказания других финансовых услуг, определяемых актами МФЦА, определяемая в соответствии с подпунктом 5) пункта 3 статьи 6 Конституционного закона.
27. В строке 180.00.006 указывается общая сумма доходов от оказания финансовых услуг, указанных в пункте 3 статьи 6 Конституционного закона. Определяется как сумма показателей строк с 180.00.001 по 180.00.005.
Глава 4. Пояснение по заполнению раздела "Доходы от оказания сопутствующих услуг, предусмотренных пунктом 4 статьи 6 Конституционного закона"

17. 7-ші торкөзде салық есептілігі мен декларация толтырудың валюта коды осы Қағидалардың 10-тармағына сәйкес көрсетіледі.
18. 8-ші торкөзде резиденттік белгісі:
1) А торкөзін Қазақстан Республикасының резидент салық төлеушісі белгілейді;
2) В торкөзін Қазақстан Республикасының бейрезидент салық төлеушісі белгілейді;
19. 9-ші торкөзде резиденттік елінің коды мен салықтық тіркеу нөмірі;
егер декларацияны Қазақстан Республикасының бейрезидент салық төлеушісі жасаған жағдайда толтырылады, бұл ретте:
1) А жолда осы Қағидалардың 52-тармағына сәйкес бейрезиденттің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
2) В жолда бейрезиденттің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі.
20. 10-ші торкөзде Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде тұрақты мекемесінің бар-жоғы көрсетіледі.
3-Тарау. "Конституциялық заңның 6-бабы 3-тармағында қарастырылған қаржылық қызметтерді көрсетуден табыстар" бөлімін толтыру бойынша түсіндірме
21. 180.00.001-жолда Конституциялық заңның 6-бабы 3-тармағының 1)-тармақшасына сәйкес айқындалатын ислам банкінің банктік қызметтерін көрсетуден түскен табыс сомасы көрсетіледі;
22. 180.00.002-жолда Конституциялық заңның 6-бабы 3-тармағының 2)-тармақшасына сәйкес айқындалатын қайта сақтандыру қызметтерін көрсету және сақтандыру брокерлік қызметтерін көрсетуден түскен табыс сомасы көрсетіледі;
23. 180.00.003-жолда Конституциялық заңның 6-бабы 3-тармағының 3)-тармақшасына сәйкес айқындалатын инвестициялық қорлардың активтерін инвестициялық басқару, оларды есепке алу мен сақтау, сондай-ақ инвестициялық қорлардың бағалы қағаздарын шығаруды, орналастыруды, айналымға жіберуді, сатып алуды және өтеуді қамтамасыз ету жөніндегі қызметтерді көрсетуден түскен табыс сомасы көрсетіледі;
24. 180.00.004-жолда Конституциялық заңның 6-бабы 3-тармағының 4)-тармақшасына сәйкес айқындалатын брокерлік және (немесе) дилерлік, андеррайтингтік қызметтерді көрсетуден түскен табыс сомасы көрсетіледі;
25. 180.00.005-жолда Конституциялық заңның 6-бабы 3-тармағының 5)-тармақшасына сәйкес айқындалатын Орталықтың актілерінде айқындалатын басқа да қаржылық қызметтерді көрсетуден түскен табыс сомасы көрсетіледі;
26. 180.00.006-жолда Конституциялық заңның 6-бабы 3-тармағында көрсетілген қаржылық қызметтерді көрсетуден түскен барлық сомасы көрсетіледі. 180.00.001-ден бастап 180.00.005 бойынша соммалар.
4-Тарау. "Конституциялық заңның 6-бабы 4-тармағында қарастырылған ілеспелі қызметтерді көрсетуден табыстар" бөлімін толтыру бойынша түсіндірме
27. 180.00.007-жолда Конституциялық заңның 6-бабы 4-тармағына сәйкес айқындалатын заңдық қызметтерін көрсетуден түскен табыс сомасы көрсетіледі;

28. В строке 180.00.007 указывается сумма дохода от оказания юридических услуг, определяемая в соответствии с пунктом 4 статьи 6 Конституционного закона.
29. В строке 180.00.008 указывается сумма дохода от оказания аудиторских услуг, определяемая в соответствии с пунктом 4 статьи 6 Конституционного закона.
30. В строке 180.00.009 указывается сумма дохода от оказания бухгалтерских услуг, определяемая в соответствии с пунктом 4 статьи 6 Конституционного закона.
31. В строке 180.00.010 указывается сумма дохода от оказания консалтинговых услуг, определяемая в соответствии с пунктом 4 статьи 6 Конституционного закона.
32. В строке 180.00.011 указывается общая сумма доходов от оказания сопутствующих услуг, указанных в пункте 4 статьи 6 Конституционного закона. Определяется как сумма показателей строк с 180.00.007 по 180.00.010.
Глава 5. Пояснение по заполнению раздела "Доходы, освобождаемые от налогообложения согласно пункту 7 статьи 6 Конституционного закона"
33. В строке 180.00.012 указывается общая сумма доходов, освобождаемых от налогообложения согласно пункту 7 статьи 6 Конституционного закона.
Глава 6. Пояснение по заполнению раздела "Ответственность налогоплательщика"
34. В поле "Ф.И.О. руководителя налогоплательщика" указываются Ф.И.О. руководителя или соответствующего уполномоченного лица налогоплательщика.
35. В поле "подпись" ставится подпись руководителя или соответствующего уполномоченного лица налогоплательщика.
36. В поле "Дата подачи декларации" указывается дата представления декларации в Экспат-центр или почтовую или иную организацию связи.
37. В поле "Код органа государственных доходов" указывается код органа государственных доходов по месту регистрации налогоплательщика.
38. В поле "Место Печати" ставится печать налогоплательщика.
39. В поле "Фамилия, имя отчество (при его наличии) должностного лица, принявшего декларацию" указываются фамилия, имя отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего декларацию.
40. Дата приема декларации – дата представления декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 209 Налогового кодекса.
41. Входящий номер документа – регистрационный номер декларации, присваиваемый органом государственных доходов.
42. Дата почтового штемпеля – дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
43. Пункты 39, 40, 41 и 42 настоящей главы заполняются работником органа государственных доходов, принявшим декларацию на бумажном носителе.
Приложение 16 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Приложение 17 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39

28. 180.00.008-жолда Конституциялық заңның 6-бабы 4-тармағына сәйкес айқындалатын аудиторлық қызметтерін көрсетуден түскен табыс сомасы көрсетіледі;
29. 180.00.009-жолда Конституциялық заңның 6-бабы 4-тармағына сәйкес айқындалатын бухгалтерлік қызметтерін көрсетуден түскен табыс сомасы көрсетіледі;
30. 180.00.010-жолда Конституциялық заңның 6-бабы 4-тармағына сәйкес айқындалатын консалтингтік қызметтерін көрсетуден түскен табыс сомасы көрсетіледі;
31. 180.00.011-жолда Конституциялық заңның 6-бабы 4-тармағында көрсетілген ілеспелі қызметтерді көрсетуден түскен барлық сомасы көрсетіледі. 180.00.007-ден бастап 180.00.010 бойынша соммалар.
4-Тарау. "Конституциялық заңның 6-бабы 7-тармағына сәйкес салық салудан босатылатын табыстар" бөлімін толтыру бойынша түсіндірме
32. 180.00.012-жолда Конституциялық заңның 6-бабы 7- тармағына сәйкес салық салудан босатылатын табыстардың барлық сомасы көрсетіледі.
4-Тарау. "Салық төлеушiнiң жауапкершiлiгi" бөлімін толтыру бойынша түсіндірме
33. "Басшының немесе салық төлеушінің тиісті уәкілетті тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" деген ашық жолда басшының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі.
34. "Қолы" деген ашық жолда басшының немесе салық төлеушінің тиісті уәкілетті тұлғаның қолы қойылады.
35. Декларацияның тапсырған күні – декларацияның мемлекеттік кірістер органына тапсырған күні.
36. Мемлекеттік кірістер органының коды – салық төлеушінің тіркеу орны бойынша мемлекеттік кірістер органының коды.
37. "М.Ө." деген ашық жолда салық төлеушінің мөрі қойылады.
38. "Декларацияны қабылдаған лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" деген ашық жолда декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі.
39. Декларацияның қабылданған күні – Салық кодексінің 209-бабы 2-тармағына сәйкес декларацияның табыс етілген күні көрсетіледі.
40. Құжаттың кіріс нөмірі – мемлекеттік кірістер органы берген декларацияның тіркеу нөмірі.
41. Пошта штемпелінің күні – пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
42. Осы тараудың 39, 40, 41 және 42 тармақтары қағаз тасымалдағышта декларацияны қабылдаған, мемлекеттік кірістер органының қызметкері толтырады.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39 бұйрығына
16-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39 бұйрығына
17-қосымша

Правила составления налоговой отчетности "Декларация по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу (форма 200.00)"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу (форма 200.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс), Социальным кодексом Республики Казахстан (далее – Социальный кодекс) и Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании" (далее – Закон об обязательном социальном медицинском страховании).
Правила определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Декларация по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу" (далее – декларация), предназначенной для исчисления индивидуального подоходного налога (далее – ИПН), социального налога, а также для исчисления, удержания (начисления) и перечисления сумм обязательных пенсионных взносов (далее – обязательные пенсионные взносы), обязательных профессиональных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателя в единый накопительный пенсионный фонд (далее – ЕНПФ), начисления и перечисления сумм социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования (далее – социальные отчисления) и отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование (далее – ОСМС).
Декларация составляется налогоплательщиками (налоговыми агентами, за исключением применяющих специальные налоговые режимы для крестьянских или фермерских хозяйств, на основе упрощенной декларации), плательщиками единого платежа согласно главам 35 и 36 раздела 8, главе 74 раздела 19, разделу 19 и разделу 19 раздела 24-1 Налогового кодекса, агентами по уплате обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателя и плательщиками социальных отчислений в соответствии с Социальным кодексом, плательщиками взносов и (или) отчислений на обязательное социальное медицинское страхование в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании, в том числе индивидуальными предпринимателями (за исключением применяющих специальные налоговые режимы для крестьянских или фермерских хозяйств, на основе упрощенной декларации и патента), лицами, занимающимися частной практикой, по обязательным пенсионным взносам, социальным отчислениям, взносам на ОСМС в свою пользу в размерах, установленных Социальным кодексом и Законом об обязательном социальном медицинском страховании.

"Жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша декларация (200.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша декларация (200.00–нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) (бұдан әрі – Салық кодексі), Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексімен(бұдан әрі – Әлеуметтік кодексі) және "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңы) сәйкес әзірленген.
Қағидалар жеке табыс салығын (бұдан әрі – ЖТС), әлеуметтік салықтарды есептеуге, сондай-ақ мiндетті зейнетақы жарналарының (бұдан әрі – мiндетті зейнетақы жарналары), міндетті кәсiптiк зейнетақы жарналарының, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарының сомаларын есептеуге, ұстауға (қоса есептеуге) және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына (бұдан әрі – БЖЗҚ) аударуға, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына (бұдан әрі – МӘМС) әлеуметтiк аударымдар (бұдан әрі – әлеуметтік аударымдар) және міндетті әлеуметтікмедициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналардың сомаларын есептеуге және аударуға арналған "Жеке табыс салығы мен әлеуметтік салық бойынша декларация" салық есептілігі нысанын (бұдан әрі – декларация) жасау тәртібін айқындайды.
Декларацияны Салық кодексінің 8-бөлімінің 35 және 36-тарауларына, 19-бөлімінің 74-тарауына, 19-бөлімге және 24-1-бөлімінің 89-1-тарауына сәйкес (жеке тұлғаларға оңайлатылған декларация негізінде, шаруа немесе фермер қожалықтары үшін арнаулы салық режимін қолданатындарды қоспағанда, салық агенттері), салық төлеушілер, бірыңғай төлемді төлеушілер, Әлеуметтік кодексіне сәйкес міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын төлеу жөніндегі агенттері, әлеуметтік аударымдарды төлеушілер, Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңға сәйкес міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды және (немесе) жарналарды төлеушілер, оның ішінде Әлеуметтік кодексіне Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру заңында белгіленген мөлшерлерде өз пайдасына міндетті зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар, МӘМС жарналар бойынша (оңайлатылған декларация және патент негізіндегі, шаруа немесе фермер қожалықтары үшін арнаулы салық режимдерін қолданатындарды қоспағанда) жеке кәсіпкерлер, жеке практикамен айналысатын тұлғалар жасайды.

Структурные подразделения, признанные по решению юридического лица самостоятельными плательщиками социального налога согласно пункту 3 статьи 482 Налогового кодекса, признаются налоговыми агентами по индивидуальному подоходному налогу.
Налогоплательщик, осуществляющий деятельность в рамках специального налогового режима в соответствии со статьями 697, 698, 699, 700 и 701 Налогового кодекса и деятельность, налогообложение которой производит в общеустановленном порядке, представление декларации производит раздельно по каждому виду деятельности в соответствии с пунктом 1 статьи 207 Налогового кодекса.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.06.2023 № 724 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1-1. Настоящие Правила распространяются на обязательства по представлению налоговой отчетности на 2020 год.
Сноска. Правила дополнены пунктом 1-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 20.12.2020 № 1214 (вводится в действие с 01.01.2021).
1-1. Данная форма распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января 2021 года по 30 июня 2022 года.
Сноска. Правила дополнены пунктом 1-1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 29.09.2022 № 1002 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1-1. Данная форма распространяется на правоотношения, возникшие с 1 июля 2022 года по 31 декабря 2022 года.
Сноска. Правила дополнены пунктом 1-1 в соответствии с приказом и.о. Заместителя Премьер-Министра - и.о. Министра финансов РК от 30.03.2023 № 307 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Декларация состоит из самой декларации (форма 200.00) и приложений к ней (формы с 200.01 по 200.05), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки декларации не заполняются.
5. Приложения к декларации составляются в обязательном порядке при заполнении строк в декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложения к декларации не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к декларации, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к декларации.

Салық кодексінің 482-бабы 3-тармағына сәйкес заңды тұлғаның шешімімен дербес әлеуметтік салық төлеушілер болып танылған құрылымдық бөлімшелер жеке табыс салығы бойынша салық агенттері болып танылады.
Салық кодексінің 697, 698, 699, 700 және 701-баптарына сәйкес қызметін арнаулы салық режимі шеңберінде жүзеге асыратын және салық салынуы жалпыға бірдей тәртіпте қызметті жүзеге асыратын салық төлеуші декларацияны Салық кодексінің 207-бабы 1-тармағына сәйкес әрбір қызмет түрі бойынша бөлек табыс етуді жүргізеді.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.06.2023 № 724 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
1-1. Осы Қағида 2020 жылғы салық есептілігін табыс ету бойынша міндеттемелерге қолданылады.
Ескерту. Қағидалар 1-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 20.12.2020 № 1214 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-1. Аталған нысан 2022 жылғы 1 шілдеден бастап 2022 жылғы 31 желтоқсанға дейін туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
Ескерту. 1-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 29.09.2022 № 1002 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрі орынбасарының м.а. - Қаржы министрінің м.а. 30.03.2023 № 307 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2. Декларация декларацияның өзінен (200.00-нысан) және салық міндеттемесінің есептелуі туралы ақпараттарды егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшалардан (200.01-ден 200.05-ке дейінгі нысандар) тұрады.
3. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті декларацияның торкөздері толтырылмайды.
5. Декларацияға қосымшалартиісті көрсеткіштерді ашуды талап ететін декларация жолдарын толтыру кезінде міндетті тәртіпте жасалады.
6. Декларацияға қосымшаларда көрсетілуі тиіс деректер болмаған жағдайда олар жасалмайды.
7. Декларацияға қосымшалардың парағында бар жолдардағы көрсеткіштер саны асып түскен жағдайда, декларацияға қосымшалардың осындай тағы парағы толтырылады.

8. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" – плюс, "–" – минус, "х" – умножение, "/" – деление, "=" – равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "–" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) декларации.
10. При составлении декларации:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) в электронной форме – заполняется в соответствии со статьей 208 Налогового кодекса.
11. Декларация составляется, подписывается, заверяется (печатью в установленных законодательством Республики Казахстан случаях либо электронной цифровой подписью) налогоплательщиком (налоговым агентом) на бумажном и (или) электронных носителях на казахском и (или) русском языках, в соответствии с пунктом 2 статьи 204 Налогового кодекса.
12. При представлении декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе – составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику (налоговому агенту) с отметкой фамилии, имени и отчества (при его наличии) и подписью работника органа государственных доходов, принявшего декларацию и оттиском печати (штампа);
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронной форме, допускающем компьютерную обработку информации – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов государственных доходов.
13. В разделах "Общая информация о налогоплательщике (налоговом агенте)" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике (налоговом агенте)" декларации.
Глава 2. Пояснение по заполнению декларации (форма 200.00)
14. В разделе "Общая информация о налогоплательщике (налоговом агенте, плательщике единого платежа, агенте или плательщике социальных платежей)" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) Индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер) (далее – ИИН (БИН)) налогоплательщика.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается ИИН (БИН) доверительного управляющего;
2) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность – отчетный квартал, в который входят отчетные налоговые периоды (указывается арабскими цифрами);
3) наименование налогоплательщика (налогового агента, плательщика единого платежа, агента или плательщика социальных платежей)/фамилия, имя, отчество (при его наличии) вкладчика (плательщика) – фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица-доверительного управляющего;

8. Осы Қағидадаларда мынадай арифметикалық белгілер қолданылады: "+" – қосу, "–" – алу, "х" – көбейту, "/" – бөлу, "=" – тең.
9. Сомалардың теріс мәндері декларацияның тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде "–" белгісімен белгіленеді.
10. Декларация жасау кезінде:
1) қағаз жеткізгіште – қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық нысанда – Салық кодексінің 208-бабына сәйкес толтырылады.
11. Салық төлеуші (салық агенті) декларацияны Салық кодексінің 204-бабы 2-тармағына сәйкес қағаз және (немесе) электрондық жеткізгіштерде қазақ және (немесе) орыс тілдерінде жасайды, қол қояды, (Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда мөрмен не электрондық цифрлық қолтаңбамен) куәландырады.
12. Декларацияны табыс ету кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз жеткізгіште – екі данада жасалады, бір данасы декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің атын (болған кезде) мен қойылған қолы және мөрдің (мөртабан) бедері белгісімен салық төлеушіге (салық агентіне) қайтарылады;
2) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз жеткізгіште – салық төлеуші (салық агенті) пошта немесе өзгелей байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) ақпараттарды компьютерлік өңдеуге жол беретін электрондық нысанда – салық төлеуші (салық агенті) мемлекеттік кірістер органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің салық есептілігінің қабылданғаны немесе қабылданбағандығы туралы хабарлама алады.
13. Қосымшалардың "Салық төлеуші (салық агенті) туралы жалпы ақпарат" деген бөлімінде декларацияның "Салық төлеуші (салық агенті) туралы жалпы ақпарат" деген бөліміндегі көрсетілген тиісті деректерді көрсетеді.
2-тарау. Декларацияны толтыру бойынша түсіндірме (200.00-нысан)
14. "Салық төлеуші (салық агенті, бірыңғай төлемді төлеуші, агент немесе әлеуметтік төлемдерді төлеуші) туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде салық төлеуші мынадай деректерді:
1) салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірін (бизнес-сәйкестендіру нөмірі) (бұдан әрі – ЖСН (БСН).
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушыны ЖСН (БСН);
2) салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі – есепті салық кезеңдері кіретін есепті тоқсан (араб цифрымен көрсетіледі);
3) салық төлеушінің (салық агенті, бірыңғай төлемді төлеушінің, агент немесе әлеуметтік төлемдерді төлеуші) салымшының (төлеушінің) тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) – жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның атауы.
Салық міндеттемелерін сенiмгерлікпен басқарушы орындаған кезде, жолда сенімгерлікпен басқарушы жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) немесе сенімгерлікпен басқарушы заңды тұлғаның атауы;

4) вид декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 206 Налогового кодекса;
5) номер и дата уведомления.
Строки заполняются при представлении вида декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 206 Налогового кодекса;
6) отдельные категории налогоплательщика (налогового агента, плательщика единого платежа, агента или плательщика социальных платежей).
Ячейки отмечаются, если налогоплательщик относится к одной из категорий, указанных в строках А, B, C, D, Е и F:
А – доверительный управляющий в соответствии со статьей 40 Налогового кодекса;
В – налогоплательщик, применяющий специальный налоговый режим для производителей сельскохозяйственной продукции и сельскохозяйственных кооперативов в соответствии со статьей 355 Налогового кодекса;
С – учредитель доверительного управления в соответствии со статьей 40 Налогового кодекса;
D – налогоплательщик, применяющий специальный налоговый режим на основе патента в соответствии со статьей 355 Налогового кодекса;
Е – налогоплательщик, применяющий специальный налоговый режим с использованием фиксированного вычета в соответствии со статьей 355 Налогового кодекса;
F – плательщик единого платежа в соответствии со статьей 776-1 Налогового кодекса.
Если налогоплательщик, отметивший ячейку 6В одновременно относится к категории 6А, 6С или 6D, 6F, то отмечает обе ячейки 6В и 6А, 6В и 6С или 6D; 6B и 6F.
7) участник Международного финансового центра "Астана" (далее – МФЦА) в соответствии с Конституционным законом Республики Казахстан "О Международном финансовом центре "Астана" (далее – Конституционный закон);
8) код валюты – в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций".
Данный код валюты не распространяется на социальные платежи, которые отражаются в соответствующих строках декларации и приложений к ней в тенге;
9) признак резидентства:
ячейка А отмечается налогоплательщиком-резидентом Республики Казахстан;
ячейка В отмечается налогоплательщиком-нерезидентом Республики Казахстан;
10) общая численность работников (человек) – численность работников, в том числе иностранцев и лиц без гражданства которым начислены доходы в отчетном квартале.
При предоставлении дополнительной декларации указывать разницу между численностью, указанной в ранее представленной очередной декларации и фактической численностью за налоговый период;

4) декларацияның түрі.
Тиісті торкөздер декларацияны Салық кодексінің 206-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызу ескеріле отырып белгіленеді;
5) хабарламаның нөмірі мен күні.
Торкөздер Салық кодексінің 206-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген декларацияны табыс еткен жағдайда белгіленеді;
6) салық төлеушінің (салық агентінің, бірыңғай төлемді төлеушінің, әлеуметтік төлемдер агентінің немесе төлеушінің) жекелеген санаттары көрсетіледі.
Егер салық төлеуші А, B, C, D, Е және F жолдарында көрсетілген санаттардың біріне жататын жағдайда мынадай торкөздер белгіленеді:
А – Салық кодексінің 40-бабына сәйкес сенімгерлік басқарушы;
В – Салық кодексінің 355-бабына сәйкес ауыл шаруашылығы өнімдерін өндірушілері және ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеуші;
С – Салық кодексінің 40-бабына сәйкес сенімгерлік басқару құрылтайшысы;
D – Салық кодексінің 355-бабына сәйкес патент негізінде арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеуші;
Е – Салық кодексінің 355-бабына сәйкес тіркелген шегерімді пайдалана отырып, арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеуші;
F – Салық кодексінің 776-1-бабына сәйкес бірыңғай төлемді төлеуші көрсетіледі.
Егер 6В бағанын белгілеген салық төлеуші бір мезгілде 6А, 6С немесе 6 D, 6F бағанына жатқан жағдайда, онда тиісінше 6В мен 6А, 6В мен 6С немесе 6D, 6B мен 6F бағандарының екеуін де белгілейді;
7) "Астана" халықаралық қаржы орталығы туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына (бұдан әрі – Конституциялық заң) сәйкес "Астана" халықаралық қаржы орталығының (бұдан әрі – АХҚО) қатысушысы);
8) валюта коды – "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген 23 "Валюталар жіктеуіші" қосымшасына сәйкес.
Осы валюта коды әлеуметтік төлемдерге қолданылмайды, олар декларацияның және оған қосымшалардың тиісті жолдарында теңгемен көрсетіледі;
9) резиденттік белгісі:
А торкөзін Қазақстан Республикасының резидент салық төлеушісі белгілейді;
В торкөзін Қазақстан Республикасының бейрезидент салық төлеушісі белгілейді;
10) қызметкерлердің жалпы саны (адам) – есепті тоқсанда кірістері есептелген қызметкерлердің, оның ішінде шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың саны.
Қосымша декларацияны беру кезінде бұрын табыс етілген кезекті декларацияда көрсетілген сан мен салық кезеңіндегі нақты сан арасындағы айырманы көрсету;

11) наличие структурных подразделений, не признанных по решению юридического лица-резидента налоговыми агентами по ИПН и самостоятельными плательщиками по социальному налогу.
При наличии у юридического лица-резидента структурных подразделений, не признанных налоговыми агентами по ИПН и самостоятельными плательщиками по социальному налогу, отмечается соответствующая ячейка. Обязательно для заполнения одной из ячеек;
12) представленные приложения.
Отмечаются ячейки представленных приложений;
13) количество приложений 200.03.
Указывается количество приложений 200.03, которое соответствует количеству структурных подразделений юридического лица-резидента, не признанных налоговыми агентами по ИПН и самостоятельными плательщиками по социальному налогу;
14) количество приложений 200.04.
Указывается количество приложений 200.04, которое соответствует количеству контрактов, заключенных с Республикой Казахстан в установленном Налоговым кодексом порядке;
15) количество приложений 200.06.
Указывается количество приложений 200.06, которое соответствует количеству структурных подразделений юридического лица-резидента, не признанных налоговыми агентами по ИПН и самостоятельными плательщиками по социальному налогу, и налогового агента (в том числе структурного подразделения, признанного налоговым агентом).
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 30.06.2023 № 724 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. В разделе "Расчетные показатели":
1) строки 200.00.001 I, 200.00.001 II и 200.00.001 III предназначены для отражения суммы ИПН, исчисленного с доходов, выплаченных физическим лицам и подлежащей перечислению в бюджет за каждый месяц отчетного квартала налоговым агентом (в том числе структурных подразделений, признанных налоговыми агентами в соответствии со статьей 353 Налогового кодекса), за исключением суммы ИПН в составе единого платежа и суммы ИПН, подлежащей уплате в бюджет по доходам работников структурных подразделений, не признанных налоговыми агентами по ИПН и самостоятельными плательщиками по социальному налогу, которые подлежат отражению в приложении 200.03 к данной форме.
Строка 200.00.001 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.00.001 I, 200.00.001 II и 200.00.001 III;
2) строки 200.00.002 I, 200.00.002 II и 200.00.002 III предназначены для отражения суммы обязательных пенсионных взносов, исчисленных с выплаченных доходов работников и физических лиц по договорам гражданско-правового характера и подлежащих перечислению в ЕНПФ за каждый месяц отчетного квартала в соответствии с Социальным кодексом для налогового агента (в том числе, структурных подразделений, признанных налоговыми агентами в соответствии со статьей 353 Налогового кодекса), за исключением сумм обязательных пенсионных взносов в составе единого платежа и сумм обязательных пенсионных взносов, подлежащих уплате в бюджет за структурные подразделения, не признанные налоговыми агентами, которые подлежат отражению в приложении 200.03 к данной форме.

11) резидент заңды тұлғаның шешімі бойынша ЖТС бойынша салық агенттері және әлеуметтік салық бойынша дербес төлеушілер болып танылмаған құрылымдық бөлімшелердің болуы.
Резидент заңды тұлғада ЖТС бойынша салық агенттері және әлеуметтік салық бойынша дербес төлеушілер болып танылмаған құрылымдық бөлімшелері болған кезде тиісті торкөз белгіленеді. Ұяшықтардың бірін толтыру үшін міндетті;
12) ұсынылған қосымшалар.
Берілген қосымшалардың тиісті торкөздері белгіленеді;
13) қосымшалар саны 200.03.
ЖТС бойынша салық агенттері және әлеуметтік салық бойынша дербес төлеушілер болып танылмаған резидент заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелерінің санына сәйкес келетін 200.03-қосымшалардың саны көрсетіледі;
14) 200.04-қосымшалардың саны.
Салық кодексінде белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасымен жасалған келісімшарттардың санына сәйкес келетін 200.04 Қосымшаларының саны көрсетіледі;
15) қосымшалар саны 200.06.
ЖТС бойынша салық агенттері және әлеуметтік салық бойынша дербес төлеушілер болып танылмаған резидент заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелерінің және салық агентінің (оның ішінде салық агенті болып танылған құрылымдық бөлімшесі) санына сәйкес келетін 200.06-қосымшалардың саны көрсетіледі.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 30.06.2023 № 724 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. "Есептік көрсеткіштер" деген бөлімде:
1) 200.00.001 I, 200.00.001 II және 200.00.001 III жолдары осы нысанға бірыңғай төлем құрамындағы ЖТС сомасын және 200.03-қосымшада көрсетуге тиіс ЖТС бойынша салық агенттері және әлеуметтік салық бойынша дербес төлеушілер болып танылмаған, құрылымдық бөлімшелер жұмыскерлерінің табыстары бойынша бюджетке төлеуге жататын ЖТС-ның сомасын қоспағанда, салық агенті үшін (оның ішінде Салық кодексінің 353-бабына сәйкес салық агенттері болып танылған құрылымдық бөлімшелер) жеке тұлғаларға төленген табыстардан есептелген және есепті тоқсанның әрбір айында бюджетке аударылуға жататын ЖТС-ның сомасын көрсетуге арналған.
200.00.001 IV жолы 200.00.001 I, 200.00.001 II және 200.00.001 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
2) 200.00.002 I, 200.00.002 II және 200.00.002 III жолдары осы нысанға бірыңғай төлем құрамындағы міндетті зейнетақы жарналары сомасын және 200.03-қосымшада көрсетілуге тиіс салық агенттерімен дербес төлеушілер болып танылмаған, құрылымдық бөлімшелер үшін төлеуге жататын міндетті зейнетақы жарналары сомасын қоспағанда, салық агенті үшін (оның ішінде Салық кодексінің 353-бабына сәйкес салық агенттері болып танылған құрылымдық бөлімшелерді қоса алғанда) Әлеуметтік кодексіне сәйкес азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша жұмыскерлер мен жеке тұлғаларға төленген табыстардан есептелген және есепті тоқсанның әрбір айында БЖЗҚ аударылуға жататын міндетті зейнетақы жарналары сомасын көрсетуге арналған.

Строка 200.00.002 IV предназначена для отражения итоговой суммы обязательных пенсионных взносов за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.00.002 I, 200.00.002 II и 200.00.002 III;
3) строки 200.00.003 I, 200.00.003 II и 200.00.003 III предназначены для отражения налоговым агентом (в том числе структурными подразделениями, признанными налоговыми агентами в соответствии со статьей 353 Налогового кодекса) суммы обязательных профессиональных пенсионных взносов, исчисляемых с доходов, начисленных работникам за месяц и подлежащих перечислению за работников в ЕНПФ за каждый месяц отчетного квартала в соответствии с Социальным кодексом, за исключением сумм обязательных профессиональных пенсионных взносов, подлежащих уплате за структурные подразделения, не признанные налоговыми агентами, которые подлежат отражению в приложении 200.03 к данной форме.
Строка 200.00.003 IV предназначена для отражения итоговой суммы обязательных профессиональных пенсионных взносов за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.00.003 I, 200.00.003 II и 200.00.003 III;
4) строки 200.00.004 I, 200.00.004 II и 200.00.004 III предназначены для отражения суммы обязательных пенсионных взносов, подлежащих перечислению в свою пользу в ЕНПФ за каждый месяц отчетного квартала индивидуальными предпринимателями (за исключением применяющих специальные налоговые режимы для крестьянских или фермерских хозяйств, на основе упрощенной декларации и патента), лицами, занимающимися частной практикой.
Строка 200.00.004 IV предназначена для отражения итоговой суммы обязательных пенсионных взносов за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.00.004 I, 200.00.004 II и 200.00.004 III;
5) строки 200.00.005 I, 200.00.005 II и 200.00.005 III предназначены для отражения суммы социального налога, подлежащего уплате в бюджет, исчисленного в соответствии с пунктом 1 статьи 485 Налогового кодекса за каждый месяц отчетного квартала, и уменьшенного на сумму социальных отчислений, исчисленных в соответствии с Социальным кодексом для налогового агента (в том числе, структурных подразделений, признанных налоговыми агентами в соответствии со статьей 353 Налогового кодекса), за исключением суммы социального налога, подлежащей уплате в бюджет за структурные подразделения, не признанные налоговыми агентами по ИПН и самостоятельными плательщиками по социальному налогу, которые подлежат отражению в приложении 200.03 к данной форме.
Данные строки не заполняются налогоплательщиками, применяющими специальный налоговый режим для производителей сельскохозяйственной продукции и сельскохозяйственных кооперативов.
Исчисление социального налога, подлежащего уплате производится по каждому работнику.

200.00.002 IV жолы 200.00.002 I, 200.00.002 II және 200.00.002 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін міндетті зейнетақы жарналарының қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
3) 200.00.003 I, 200.00.003 II және 200.00.003 III жолдары осы нысанға 200.03- қосымшада көрсетуге тиіс салық агенттерімен дербес төлеушілер болып танылмаған, құрылымдық бөлімшелер үшін төлеуге жататын міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары сомасын қоспағанда, салық агентімен (оның ішінде Салық кодексінің 353-бабына сәйкес салық агенттері болып танылған құрылымдық бөлімшелерді қоса алғанда) Әлеуметтік кодексіне сәйкес есепті тоқсанның әрбір айында қызметкерлерге есептелген табыстардан есептелетін және БЖЗҚ аударылуға жататын міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары сомасын көрсетуге арналған.
200.00.003 IV жолы 200.00.003 I, 200.00.003 II және 200.00.003 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
4) 200.00.004 I, 200.00.004 II және 200.00.004 III жолдары жеке практикамен айналысатын тұлғалардың (оңайлатылған декларация мен патент негізінде шаруа немесе фермер қожалықтары үшін арнаулы салық режимдерін қолданатындарды қоспағанда) есепті тоқсанның әрбір айы үшін БЖЗҚ-ға өз пайдасына аударуға жататын міндетті зейнетақы жарналарының сомасын көрсетуге арналған.
200.00.004 IV жолы 200.00.004 I, 200.00.004 II және 200.00.004 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті тоқсан үшін міндетті зейнетақы жарналарының жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
5) 200.00.005 I, 200.00.005 II және 200.00.005 III жолдары осы нысанға 200.03-қосымшада көрсетілуге жататын ЖТС бойынша салық агенттері және әлеуметтік салық бойынша дербес төлеушілер болып танылмаған құрылымдық бөлімшелер үшін бюджетке төленуге жататын әлеуметтік салық сомасын қоспағанда, есепті тоқсанның әрбір айы үшін Салық Кодексінің 485-бабының 1-тармағына сәйкес есептелген және Әлеуметтік кодексіне сәйкес есептелген әлеуметтік аударымдар сомасына азайтылған, бюджетке төленуге жататын, салық агенті үшін (оның ішінде Салық кодексінің 353-бабына сәйкес салық агенттері деп танылған құрылымдық бөлімшелер) әлеуметтік салық сомасын көрсетуге арналған.
Бұл жолдарды ауыл шаруашылығы өнімін өндірушілер мен ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеушілер толтырмайды.
Төлеуге жататын әлеуметтік салықты есептеу әрбір қызметкер бойынша жүргізіледі.

Строка 200.00.005 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.00.005 I, 200.00.005 II и 200.00.005 III;
6) при представлении декларации налогоплательщиками, применяющими специальный налоговый режим для производителей сельскохозяйственной продукции и сельскохозяйственных кооперативов, сумма социального налога, подлежащего уплате в бюджет, отражается в строке 200.00.006 с учетом особенности, установленной статьей 700 Налогового кодекса (при заполнении ячейки 6 В).
Строки 200.00.006 I, 200.00.006 II и 200.00.006 III предназначены для отражения суммы социального налога за каждый месяц отчетного квартала.
Строка 200.00.006 IV предназначена для отражения итоговой общей суммы налога за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.00.006 I, 200.00.006 II и 200.00.006 III;
7) строки 200.00.007 I, 200.00.007 II и 200.00.007 III предназначены для отражения суммы социального налога, подлежащего уплате в бюджет, исчисленного в соответствии с пунктом 2 статьи 485 Налогового кодекса, уменьшенного на сумму социальных отчислений и уплачиваемого налогоплательщиком за себя и за работников за каждый месяц отчетного квартала.
Строка 200.00.007 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.00.007 I, 200.00.007 II и 200.00.007 III;
8) строки 200.00.008 I, 200.00.008 II и 200.00.008 III предназначены для отражения суммы социальных отчислений в каждом месяце отчетного квартала, определяемых в соответствии с Социальным кодексом, для налогового агента (в том числе, структурных подразделений, признанных налоговыми агентами в соответствии со статьей 353 Налогового кодекса), за исключением сумм социальных отчислений в составе единого платежа и суммы социальных отчислений, подлежащих перечислению за структурные подразделения, не признанные налоговыми агентами, которые подлежат отражению в приложении 200.03 к данной форме.
Строка 200.00.008 IV предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.00.008 I, 200.00.008 II и 200.00.008 III;
9) строки 200.00.009 I, 200.00.009 II и 200.00.009 III предназначены для отражения суммы социальных отчислений в свою пользу за каждый месяц отчетного квартала индивидуальными предпринимателями (за исключением применяющих специальные налоговые режимы для крестьянских или фермерских хозяйств, на основе упрощенной декларации и патента), лицами, занимающимися частной практикой.

200.00.005 IV жолы 200.00.005 I, 200.00.005 II және 200.00.005 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
6) ауыл шаруашылығы өнімін өндірушілер және ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеушілер декларацияны табыс еткен жағдайда, бюджетке төленуге жататын әлеуметтік салық сомасы Салық кодексінің 700-бабында белгіленген ерекшеліктер ескеріле отырып, 200.00.006 жолында көрсетіледі (6 В торкөзін толтыру кезінде).
200.00.006 I, 200.00.006 II және 200.00.006 III жолдары есепті тоқсанның әрбір айы үшін әлеуметтік салық сомасын көрсетуге арналған.
200.00.006 IV жолы 200.00.006 I, 200.00.006 II және 200.00.006 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
7) 200.00.007 I, 200.00.007 II және 200.00.007 III жолдары Салық Кодексінің 485-бабы 2-тармағына сәйкес есептелген, әлеуметтік аударымдар сомасына азайтылған және салық төлеуші өзі үшін және қызметкерлері үшін есепті тоқсанның әрбір айы үшін төлейтін бюджетке төленуге жататын әлеуметтік салық сомасын көрсетуге арналған.
200.00.007 IV жолы 200.00.007 I, 200.00.007 II және 200.00.007 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
8) 200.00.008 I, 200.00.008 II және 200.00.008 III жолдары осы нысанға бірыңғай төлем құрамындағы әлеуметтік аударымдар сомасын және 200.03-қосымшада көрсетілуге жататын, салық агенттері деп танылмаған құрылымдық бөлімшелер үшін аударылуға жататын әлеуметтік аударымдар сомасын қоспағанда, салық агенті (оның ішінде Салық кодексінің 353-бабына сәйкес салық агенттері деп танылған құрылымдық бөлімшелер) үшін Әлеуметтік кодексіне сәйкес айқындалатын, есепті тоқсанның әрбір айында әлеуметтік аударымдардың сомасын көрсетуге арналған.
200.00.008 IV жолы 200.00.008 I, 200.00.008 II және 200.00.008 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін әлеуметтік аударымдардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
9) 200.00.009 I, 200.00.009 II және 200.00.009 III жолдары дара кәсіпкерлердің (оңайлатылған декларация мен патент негізінде шаруа немесе фермер қожалықтары үшін арнаулы салық режимдерін қолданатындарды қоспағанда), жеке практикамен айналысатын адамдардың есепті тоқсанның әрбір айы үшін өз пайдасына әлеуметтік аударымдар сомасын көрсетуге арналған.

Строка 200.00.009 IV предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.00.009 I, 200.00.009 II и 200.00.009 III;
10) строки 200.00.010 I, 200.00.010 II и 200.00.010 III предназначены для отражения суммы отчислений на ОСМС в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании, за исключением сумм отчислений на ОСМС в составе единого платежа и сумм отчислений на ОСМС, подлежащих уплате за структурные подразделения, не признанные налоговыми агентами, которые подлежат отражению в приложении 200.03 к данной форме.
Строка 200.00.010 IV предназначена для отражения итоговой суммы отчислений на ОСМС за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.00.010 I, 200.00.010 II и 200.00.010 III;
11) строки 200.00.011 I, 200.00.011 II и 200.00.011 III предназначены для отражения суммы взносов на ОСМС с доходов работников в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании, за исключением сумм взносов на ОСМС в составе единого платежа и сумм взносов на ОСМС, подлежащих уплате за структурные подразделения, не признанные налоговыми агентами, которые подлежат отражению в приложении 200.03 к данной форме, а также для отражения суммы взносов физических лиц, получающих доходы по договорам гражданско-правового характера, где исчисление (удержание) и перечисление по таким взносам осуществляются налоговыми агентами, с которыми заключены такие договоры.
Строка 200.00.011 IV предназначена для отражения итоговой суммы взносов на ОСМС за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.00.011 I, 200.00.011 II и 200.00.011 III;
12) строки 200.00.012 I, 200.00.012 II и 200.00.012 III предназначены для отражения суммы взносов на ОСМС в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании в свою пользу за каждый месяц отчетного квартала индивидуальными предпринимателями (за исключением применяющих специальные налоговые режимы для крестьянских или фермерских хозяйств, на основе упрощенной декларации и патента) и лицами, занимающимися частной практикой.
Строка 200.00.012 IV предназначена для отражения итоговой суммы взносов на ОСМС в свою пользу за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.00.012 I, 200.00.012 II и 200.00.012 III;
13) строки 200.00.013 I, 200.00.013 II и 200.00.013 III предназначены для отражения налоговым агентом (в том числе структурными подразделениями, признанными налоговыми агентами в соответствии со статьей 353 Налогового кодекса) суммы обязательных пенсионных взносов работодателя, исчисляемых с доходов, начисленных работникам за месяц и подлежащих перечислению за работников в ЕНПФ за каждый месяц отчетного квартала в соответствии с Социальным кодексом, за исключением сумм обязательных пенсионных взносов работодателя в составе единого платежа и сумм обязательных пенсионных взносов работодателя, подлежащих уплате за структурные подразделения, не признанные налоговыми агентами, которые подлежат отражению в приложении 200.03 к данной форме.

200.00.009 IV жолы 200.00.009 I, 200.00.009 II және 200.00.009 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін әлеуметтік аударымдардың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
10) 200.00.010 I, 200.00.010 II және 200.00.010 III жолдары осы нысанға бірыңғай төлем құрамындағы МӘМС аударымдар сомасын және 200.03-қосымшада көрсетілуге жататын, салық агенттері деп танылмаған құрылымдық бөлімшелер үшін төленуге жататын МӘМС аударымдар сомасын қоспағанда, Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңға сәйкес айқындалатын, есепті тоқсанның әрбір айында МӘМС аударымдарының сомасын көрсетуге арналған.
200.00.010 IV жолы 200.00.010 I, 200.00.010 II және 200.00.010 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті тоқсан үшін МӘМС аударымдарының қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
11) 200.00.011 I, 200.00.011 II және 200.00.011 III жолдары осы нысанға бірыңғай төлем құрамындағы МӘМС жарналар сомасын және 200.03-қосымшада көрсетілуге жататын салық агенттері деп танылмаған құрылымдық бөлімшелер үшін төленуге жататын МӘМС жарналар сомасын қоспағанда, Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңға сәйкес жұмыскерлердің табыстарынан МӘМС жарналарының сомасын көрсетуге, сондай-ақ осындай жарналар бойынша есептеуді (ұстап қалуды) және салық агенттері жүзеге асыратын азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша кірістер алатын жеке тұлғалар жарналарының сомасын көрсетуге арналған.
200.00.011 IV жолы 200.00.011 I, 200.00.011 II және 200.00.011 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті тоқсан үшін МӘМС жарналарының қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
12) 200.00.012 I, 200.00.012 II және 200.00.012 III жолдары дара кәсіпкерлердің (оңайлатылған декларация мен патент негізінде шаруа немесе фермер қожалықтары үшін арнаулы салық режимдерін қолданатындарды қоспағанда) және жеке практикамен айналысатын адамдардың есепті тоқсанның әрбір айы үшін Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңға сәйкес өз пайдасына МӘМС жарналарының сомасын көрсетуге арналған.
200.00.012 IV жолы 200.00.012 I, 200.00.012 II және 200.00.012 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті тоқсан үшін өз пайдасына МӘМС жарналарының қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
13) 200.00.013 I, 200.00.013 II және 200.00.013 III жолдары осы нысанға бірыңғай төлем құрамындағы жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналар сомасын және 200.03-қосымшада көрсетілуге жататын салық агенттері деп танылмаған құрылымдық бөлімшелер үшін аударуға жататын, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарының сомаларын қоспағанда, салық агентінің (оның ішінде Салық кодексінің 353-бабына сәйкес салық агенттері деп танылған құрылымдық бөлімшелердің) Әлеуметтік кодексіне сәйкес қызметкерлерге есептелген кірістерден, есепті кезеңнің әрбір ай үшін БЖЗҚ-на қызметкерлер үшін аударуға жататын жұмыс берушінің зейнетақы жарналарының сомаларын көрсетуге арналған.

Строка 200.00.013 IV предназначена для отражения итоговой суммы обязательных пенсионных взносов работодателя за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.00.013 I, 200.00.013 II и 200.00.013 III.
14) строки 200.00.014 I, 200.00.014 II и 200.00.014 III предназначены для отражения плательщиком суммы единого платежа, исчисляемых с доходов, начисленных работникам за месяц и подлежащих перечислению за работников в Государственную корпорацию "Правительство для граждан" за каждый месяц отчетного квартала в соответствии со статьей 776-4 Налоговым кодексом, Социальным кодексом, за исключением сумм обязательных профессиональных пенсионных взносов, и Законом об обязательном социальном медицинском страховании.
Строка 200.00.014 IV предназначена для отражения итоговой суммы единого платежа за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.00.014 I, 200.00.014 II и 200.00.014 III.
Сноска. Пункт 15 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 30.06.2023 № 724 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) Руководителя/Фамилия, имя, отчество (при его наличии) Вкладчика" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами/вкладчика, в соответствии с документами, удостоверяющими личность.
Если декларация представляется индивидуальным предпринимателем, лицом, занимающимся частной практикой указываются его фамилия, имя, отчество (при его наличии) в соответствии с документами, удостоверяющими личность.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) доверительного управляющего в соответствии с договором доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления;
2) дата подачи декларации – текущая дата представления декларации в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов – бенефициара по ИПН и социальному налогу – код органа государственных доходов по месту регистрационного учета налогового агента;
4) код органа государственных доходов – бенефициара по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям – код органа государственных доходов по месту нахождения (жительства) налогового агента, вкладчика (плательщика);
5) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица, принявшего Декларацию" – фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего декларацию, а также его подпись;

200.00.013 IV жолы 200.00.013 I, 200.00.013 II және 200.00.013 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін жұмыс берушінің зейнетақы жарналарының қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
14) 200.00.014 I, 200.00.014 II және 200.00.014 III жолдары бірыңғай төлемді төлеушінің Салық кодексінің 776-4-бабына және Әлеуметтік кодексіне, Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңына сәйкес қызметкерлерге есептелген кірістерден, есепті кезеңнің әрбір ай үшін "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясына қызметкерлер үшін аударуға жататын бірыңғай төлемдердің сомаларын көрсетуге арналған.
200.00.014 IV жолы 200.00.014 I, 200.00.014 II және 200.00.014 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін бірыңғай төлемдердің қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 30.06.2023 № 724 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" деген бөлімде:
1) "Басшының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)/Салымшының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" деген жолда құрылтай құжаттарына сәйкес басшының/жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес салымшының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі.
Егер декларацияны дара кәсіпкер, жеке практикамен айналысатын тұлға табыс еткен болса, жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес оның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі.
Салық міндеттемелерін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде, мүлікті сенімгерлікпен басқару шартына сәйкес сенімгерлікпен басқарушының не сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
2) декларацияның тапсырылған күні – декларацияның мемлекеттік кірістер органына табыс етілген ағымдағы күні;
3) ЖТС және әлеуметтік салық бенефициар – мемлекеттік кірістер органының коды - салық агентінің тіркеу орны бойынша мемлекеттік кірістер органының коды;
4) міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар бойынша бенефициар – мемлекеттік кірістер органының коды – салық агентінің, салымшының (төлеушінің) орналасқан орны (тұрғылықты жері) бойынша мемлекеттік кірістер органының коды;
5) "Декларацияны қабылдаған лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" деген ашық жолда – декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) және оның қолы;

6) дата приема декларации – дата представления декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 209 Налогового кодекса;
7) входящий номер документа – регистрационный номер декларации, присваиваемый органом государственных доходов;
8) дата почтового штемпеля – дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Подпункты 5), 6), 7) и 8) настоящего пункта заполняются работником органа государственных доходов, принявшим декларацию на бумажном носителе.
Глава 3. Пояснение по заполнению формы 200.01 – Исчисление индивидуального подоходного налога и социального налога, обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, социальных отчислений, отчислений и (или) взносов на ОСМС
Сноска. Глава 3 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 30.06.2023 № 724 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Данное приложение предназначено для отражения суммы доходов, начисленных налоговым агентом физическим лицам (работникам и физическим лицам по договорам гражданско-правового характера), в том числе иностранцам и лицам без гражданства, а также по отражению сумм доходов для исчисления ИПН, социального налога, сумм социальных платежей, подлежащих уплате за структурные подразделения, не признанные налоговыми агентами, которые подлежат отражению в приложении 200.03 к данной форме, за исключением суммы доходов работников, применяемых для исчисления единого платежа.
17. В разделе "Индивидуальный подоходный налог":
1) строки 200.01.001 I, 200.01.001 II и 200.01.001 III предназначены для отражения суммы доходов, начисленных налоговым агентом физическим лицам, в том числе иностранцам и лицам без гражданства, за каждый месяц отчетного квартала, в том числе, доходы, полученные работником от работодателя в денежной или натуральной форме, включая доходы, полученные в виде материальной выгоды, а также по заключенным с налоговым агентом в соответствии с законодательством Республики Казахстан договорам гражданско-правового характера, в том числе доходы, отраженные в статье 341 Налогового кодекса.
Строка 200.01.001 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.01.001 I, 200.01.001 II и 200.01.001 III. Строка 200.01.001 IV включает, в том числе, сумму строк 200.01.001 А и 200.01.001 В.
Строка 200.01.001 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.01.001 I, 200.01.001 II и 200.01.001 III. Строка 200.01.001 IV включает, в том числе сумму строк 200.01.001 А, 200.01.001 В, 200.01.001 С, 200.01.001 D и 200.01.001 Е.
Строка 200.01.001 А предназначена для отражения суммы доходов, начисленных работникам за отчетный квартал.
Строка 200.01.001 В предназначена для отражения суммы начисленных доходов в виде дивидендов за отчетный квартал;
Строка 200.01.001 С предназначена для отражения суммы начисленных доходов в виде выигрышей за отчетный квартал;
Строка 200.01.001 D предназначена для отражения суммы начисленных доходов в виде вознаграждения за отчетный квартал;
Строка 200.01.001 Е предназначена для отражения суммы начисленных доходов по договорам гражданско-правового характера предметом которых является оказание услуг, выполнение работ за отчетный квартал;

6) декларацияның қабылданған күні – Салық кодексінің 209-бабы 2-тармағына сәйкес декларацияның табыс етілген күні;
7) құжаттың кіріс нөмірі – мемлекеттік кірістер органы беретін декларацияның тіркеу нөмірі;
8) пошта штемпелінің күні – пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Осы тармақтың 5), 6) 7) және 8) тармақшалары декларацияны қағаз жеткізгіште қабылдаған мемлекеттік кірістер органының қызметкері толтырады.
3-тарау. "Жеке табыс салығын және әлеуметтік салықты,міндетті зейнетақы жарналарын,міндетті кәсіптік зейнетақы арналарын,әлеуметтік аударымдарды, МӘМС аударымдарын және (немесе) жарналарын есептеу" 200.01-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
Ескерту. 3-тарауға өзгеріс енгізілді – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 30.06.2023 № 724 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Бұл қосымша бірыңғай төлемді есептеу үшін қолданылатын қызметкерлер табыстарының сомасын қоспағанда, жеке тұлғаларға (қызметкерлерге және азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша жеке тұлғаларға), оның ішінде шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға салық агенті есептеген кірістер сомасын, сондай-ақ ЖТС, әлеуметтік салықты, әлеуметтік төлемдерді салық агенттері болып танылмаған құрылымдық бөлімшелер үшін төленуге жататын, осы нысанның 200.03-қосымшада көрсетілуге жататын кірістер сомасын көрсетуге арналған.
17. "Жеке табыс салығы" деген бөлімде:
1) 200.01.001 I, 200.01.001 II және 200.01.001 III жолдары салық агентінің салық тоқсанының әрбір айы үшін жеке тұлғаларға, оның ішінде шетелдік немесе азаматтығы жоқ тұлғаларға есептеген табыстарының, оның ішінде материалдық пайда түрінде алынған, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес салық агентімен жасасқаназаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша табыстарды қоса алғанда жұмысшының жұмыс берушіден ақшалай немесе заттай нысанда алған табыстары, оның ішінде Салық кодексінің 341-бабында көрсетілген табыстардың сомасын көрсетуге арналған.
200.01.001 IV жолы 200.01.001 I, 200.01.001 II және 200.01.001 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті тоқсан үшін табыстардың қорытынды сомасын көрсетуге арналған. 200.00.001 IV жолы оның ішінде 200.01.001 А және 200.01.001 В жолдарының сомасын қамтиды.
200.01.001 IV жолы 200.01.001 I, 200.01.001 II және 200.01.001 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін табыстардың қорытынды сомасын көрсетуге арналған. 200.01.001 IV жолы, оның ішінде 200.01.001 А, 200.01.001 В, 200.01.001 С, 200.01.001 D және 200.01.001 Е жолдарының сомасын қамтиды.
200.01.001 А жолы есепті тоқсан үшін қызметкерлерге есептелген табысты көрсетуге арналған.
200.01.001 В жолы есепті тоқсан үшін дивидендтер түріндегі табыстар сомасын көрсетуге арналған;
200.01.001 С жолы есепті тоқсан үшін ұтыстар түріндегі табыстар сомасын көрсетуге арналған;
200.01.001 D жолы есепті тоқсан үшін сыйақылар түріндегі табыстар сомасын көрсетуге арналған;
200.01.001 Е жолы мәні қызмет көрсету, жұмыстар орындау болып табылатын азаматтық-құқықтық сиппаттағы шарттар бойынша жеке тұлғалардың табыстарын көрсетуге арналған;

2) 200.01.002 предназначена для отражения суммы доходов, освобождаемых от налогообложения согласно пунктам 6, 7 статьи 6 Конституционного закона Республики Казахстан "О международном финансовом центре "Астана" (далее – МФЦА) (далее – Конституционный закон)
Строка 200.01.002 включает в себя в том числе, сумму доходов, отраженных в графе O в форме 200.02, по иностранцам и лицам без гражданства, являющимися работниками участника или органа МФЦА, освобождаемых от налогообложения, согласно пунктам 6 статьи 6 Конституционного закона;
3) строки 200.01.003 I, 200.01.003 II и 200.01.0003III предназначены для отражения суммы ИПН, исчисленного с доходов, начисленных физическим лицам в каждом месяце отчетного квартала.
Строка 200.01.003 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.01.003 I, 200.01.003 II и 200.01.003 III.
4) строка 200.01.004 предназначена для отражения суммы задолженности по доходам, начисленным, но не выплаченным налоговым агентом физическим лицам на конец отчетного квартала, без учета обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателя, взносов на ОСМС и ИПН;
5) строка 200.01.005 предназначена для отражения суммы ИПН по доходам, начисленным, но не выплаченным на начало отчетного квартала;
6) строка 200.01.006 предназначена для отражения суммы ИПН по доходам, начисленным, но не выплаченным на конец отчетного квартала;
7) строки 200.01.007 I, 200.01.007 II и 200.01.007 III предназначены для отражения суммы доходов, выплаченных физическим лицам в каждом месяце отчетного квартала.
Строка 200.01.007 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.01.007 I, 200.01.007 II и 200.01.007 III.
8) строки 200.01.008 I, 200.01.008 II и 200.01.008 III предназначены для отражения суммы облагаемого дохода в каждом месяце отчетного квартала.
Строка 200.01.008 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.01.008 I, 200.01.008 II и 200.01.008 III.
Сноска. Пункт 17 с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.06.2023 № 724 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. В разделе "Обязательные пенсионные взносы, обязательные профессиональные пенсионные взносы":

2) 200.01.002 жолы "Астана" халықаралық қаржы орталығы туралы" (бұдан әрі - АХҚО) Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының (бұдан әрі - Конституциялық заңы) 6-бабы 6, 7-тармақтарына сәйкес салық салудан босатылған кірістердің сомасын көрсетуге арналған;
200.01.002 жолы Конституциялық заңның 6-бабы 6, 7-тармақтарына сәйкес салық салудан босатылған, АХҚО органының қатысушысы немесе қызметкері болып табылатын шетелдік немесе азаматтығы жоқ тұлғалар бойынша, оның ішінде 200.02. нысанның O бағанында көрсетілген табыс табыстардың сомасын қамтиды.
3) 200.01.003 I, 200.01.003II және 200.01.003 III жолдары есепті тоқсанның әр айы ішінде жеке тұлғаларға есептелген, табыстарынан есептелген ЖТС-ның сомасын көрсетуге арналған.
200.01.003 IV жол 200.01. 003 I, 200.01. 003 II және 200.01. 003 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін табыстың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
4) 200.01.004 жолы міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын, МӘМС жарналарын және ЖТС есепке алмағанда, есепті тоқсанның соңында салық агенті жеке тұлғаларға есептеген, бірақ төлемеген кірістер бойынша берешек сомасын көрсетуге арналған;
5) 200.01.005 жол есептелген, бірақ есепті тоқсанның басында төленбеген ЖТС-ның сомасын көрсетуге арналған;
6) 200.01.006 жол есептелген, бірақ есепті тоқсанның соңында төленбеген ЖТС-ның сомасын көрсетуге арналған;
7) 200.01.007 I, 200.01.007 II және 200.01.007 III жолдары есепті тоқсанның әрбір айында жеке тұлғаларға төленген табыстар сомасын көрсетуге арналған.
200.01.007 IV жолы 200.01.007 I, 200.01.007 II және 200.01.007 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін табыстардың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
8) 200.01.008 I, 200.01.008 II және 200.01.008 III салық салынатын табыстар сомасын көрсетуге арналған.
200.01.008 IV жолы 200.01.008 I, 200.01.008 II және 200.01.008 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін табыстардың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
Ескерту. 17-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.06.2023 № 724 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
18. "Міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары" бөлімінде:

1) строки 200.01.009 I, 200.01.009 II и 200.01.009 III предназначены для отражения суммы доходов, начисленных физическим лицам, с которых удерживаются (начисляются) обязательные пенсионные взносы за каждый месяц отчетного квартала в соответствии с Социальным кодексом.
Строка 200.01.009 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.01.009 I, 200.01.009 II и 200.01.009 III;
2) строки 200.01.010 I, 200.01.010 II и 200.01.010 III предназначены для отражения суммы доходов, начисленных физическим лицам, с которых исчисляются (начисляются) обязательные профессиональные пенсионные взносы за каждый месяц отчетного квартала в соответствии с Социальным кодексом.
Строка 200.01.010 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.01.010 I, 200.01.010 II и 200.01.010 III;
3) строки 200.01.011 I, 200.01.011 II и 200.01.011 III предназначены для отражения суммы доходов, начисленных физическим лицам, с которых исчисляются (начисляются) обязательные пенсионные взносы работодателя за каждый месяц отчетного квартала в соответствии с Социальным кодексом.
Строка 200.01.011 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.01.011 I, 200.00.011 II и 200.00.011 III;
Сноска. Пункт 18 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 30.06.2023 № 724 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Раздел "Численность и расходы по оплате труда работников-инвалидов" заполняется специализированными организациями, в которых работают инвалиды с нарушениями опорно-двигательного аппарата, по потере слуха, речи, зрения, соответствующими условиям пункта 3 статьи 290 Налогового кодекса.
В данном разделе:
1) строки 200.01.013 I, 200.01.013 II и 200.01.013 III предназначены для отражения численности работников-инвалидов за каждый месяц отчетного квартала;
2) строки 200.01.014 I, 200.01.014 II и 200.01.014III предназначены для отражения удельного веса численности работников-инвалидов в общей численности работников за каждый месяц отчетного квартала;

1) 200.01.009 I, 200.01.009 II және 200.01.009 III жолдары Әлеуметтік кодексіне сәйкес есепті тоқсанның әрбір айы үшін міндетті зейнетақы жарналары ұсталатын (есептелетін) жеке тұлғаларға есептелген кірістер сомасын көрсетуге арналған.
200.01.009 IV жолы 200.01.009 I, 200.01.009 II және 200.01.009 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін кірістің қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
2) 200.01.010 I, 200.01.010 II және 200.01.010 III жолдары Әлеуметтік кодексіне сәйкес есепті тоқсанның әрбір айы үшін міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есептелетін (есептелетін) жеке тұлғаларға есептелген кірістер сомасын көрсетуге арналған.
200.01.010 IV жолы 200.01.010 I, 200.01.010 II және 200.01.010 III жиынтық сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін кірістің қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
3) 200.01.011 I, 200.01.011 II және 200.01.011 III жолдары Әлеуметтік кодексіне сәйкес есепті тоқсанның әрбір айы үшін жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары есептелетін (есептелетін) жеке тұлғаларға есептелген кірістер сомасын көрсетуге арналған.
200.01.011 IV жолы 200.01.011 I, 200.00.011 II және 200.00.011 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін кірістің қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
4) 200.01.012 I, 200.01.012 II және 200.01.012 III жолдары дара кәсіпкерлер (шаруа немесе фермер қожалықтарына арналған, патент негізіндегі арнаулы салық режимдерiн қолданатындарды қоспағанда), жеке практикамен айналысатын тұлғалар есепті тоқсанның әрбір айы үшін өз пайдасына мәлімдейтін табыстардың сомаларын көрсетуге арналған.
200.01.012 IV жол 201.01.012 I, 201.01.012 II және 201.01.012 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті тоқсандағы салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
Ескерту. 18-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 30.06.2023 № 724 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. "Мүгедек қызметкерлердің саны және еңбекақыларын төлеу бойынша шығыстар" деген бөлімде Салық кодексінің 290-бабы 3-тармағының шарттарына сәйкес келетін тірек-қимыл мүшесі бұзылған, есту, сөйлеу, көру қабілетінен айрылған мүгедектер жұмыс істейтін мамандандырылған ұйымдар толтырады.
Бұл бөлімде:
1) 200.01.013 I, 200.01.013 II және 200.01.013 III жолдары есепті тоқсанның әрбір айы үшін мүгедек қызметкерлердің санын көрсетуге арналған;
2) 200.01.014 I, 200.01.014 II және 200.01.014 III жолдары есепті тоқсанның әрбір айы үшін мүгедек қызметкерлер санының жұмыскерлердің жалпы санындағы үлес салмағын көрсетуге арналған;

3) строки 200.01.015 I, 200.01.015 II и 200.01.015 III предназначены для отражения удельного веса расходов по оплате труда работников-инвалидов в общих расходах по оплате труда за каждый месяц отчетного квартала.
20. Раздел "Социальный налог с применением ставок, установленных пунктом 1 статьи 485 Налогового кодекса" заполняется юридическими лицами-резидентами Республики Казахстан, а также нерезидентами, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение в соответствии со статьей 220 Налогового кодекса, являющимися налоговыми агентами.
В данном разделе:
1) строки 200.01.016 I, 200.01.016 II и 200.01.016 III предназначены для отражения доходов, являющихся объектом обложения социальным налогом за каждый месяц отчетного квартала.
Строка 200.01.016 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.01.016 I, 200.01.016 II и 200.01.016 III.
21. В разделе "Социальные отчисления":
1) строки 200.01.017 I, 200.01.017 II и 200.01.017 III предназначены для отражения расходов работодателя, выплачиваемых физическим лицам в виде доходов, с включением в расходы работодателя выплачиваемого в виде доходов физическим лицам денежного содержания военнослужащих, сотрудников специальных государственных и правоохранительных органов в каждом месяце отчетного квартала в соответствии с Социальным кодексом.
Строка 200.01.017 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов физических лиц за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.01.017 I, 200.01.017 II и 200.01.017 III;
2) строки 200.01. 018 I, 200.01.018 II и 200.01.018 III предназначены для отражения суммы дохода, применяемого для исчисления социальных отчислений в свою пользу в каждом месяце отчетного квартала индивидуальными предпринимателями (за исключением применяющих специальные налоговые режимы для крестьянских или фермерских хозяйств, на основе упрощенной декларации и патента), лицами, занимающимися частной практикой.
Строка 200.01.018 IV предназначена для отражения итоговой суммы дохода за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.01.018 I, 200.01.018 II и 200.01. 018 III.
Сноска. Пункт 21 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 30.06.2023 № 724 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. В разделе "Отчисления и (или) взносы на обязательное социальное медицинское страхование":
1) строки 200.01.019 I, 200.01.019 II и 200.01.019 III предназначены для отражения суммы дохода, применяемого для исчисления отчислений на ОСМС в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании в каждом месяце отчетного квартала.

3) 200.01.015 I, 200.01.015 II және 200.01.015 III жолдары есепті тоқсанның әрбір айы үшін мүгедек қызметкерлердің еңбекақысын төлеу бойынша шығыстардың еңбекақы төлеу бойынша жалпы шығыстардағы үлес салмағын көрсетуге арналған.
20. "Салық кодексінің 485-бабы 1-тармағында белгіленген мөлшерлемелер қолданылған әлеуметтік салық" деген бөлімді салық агенттері болып табылатын, Қазақстан Республикасының резидент заңды тұлғалары, сондай-ақ Салық кодексінің 220-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме арқылы қызметін жүзеге асыратын бейрезиденттер толтырады.
Бұл бөлімде:
1) 200.01.016 І, 200.01.016 ІІ және 200.01.016 ІІІ жолдары есепті тоқсанның әрбір айы үшін әлеуметтік салық салынатын объекті болып табылатын табыстарды көрсетуге арналған.
200.01.016 IV жолы 200.01.016 I, 200.01.016 II және 200.01.016 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін табыстардың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
21. "Әлеуметтік аударымдар" деген бөлімде:
1) 200.01.017 I, 200.01.017 II және 200.01.017 III жолдары Әлеуметтік кодексіне сәйкес есепті тоқсанның әрбір айында әскери қызметшілердің, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдары қызметкерлерінің жеке тұлғаларға кірістер түрінде төленетін жұмыс берушінің шығыстарына ақшалай қамтылымы енгізіле отырып, жеке тұлғаларға кірістер түрінде төленетін жұмыс берушінің шығыстарын көрсетуге арналған.
200.01.017 IV жолы 200.01.017 I, 200.01.017 II және 200.01.017 III жиынтық сомасы ретінде айқындалатын есепті тоқсан үшін жеке тұлғалар кірістерінің қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
2) 200.01.018 I, 200.01.018 II және 200.01.018 III жолдары дара кәсіпкерлер (шаруа немесе фермер қожалықтары үшін патент негізіндегі арнаулы салық режимдерiн қолданатындарды қоспағанда), жеке практикамен айналысатын тұлғалар өз пайдасына есепті тоқсанның әр айында әлеуметтік аударымдарды есептеу үшін қолданатын табыс сомасын көрсетуге арналған.
200.01.018 IV жолы 200.01.018 I, 200.01.018 II және 200.01.018 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті тоқсан үшін табыстың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
Ескерту. 21-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 30.06.2023 № 724 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар" деген бөлімде:
1) 200.01.019 I, 200.01.019 II және 200.01.019 III жолдары Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңға сәйкес есепті тоқсанның әр айында МӘМС аударымдарды есептеу үшін қолданатын табыс сомасын көрсетуге арналған.

Строка 200.01.019 IV предназначена для отражения итоговой суммы дохода за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.01.019 I, 200.01.019 II и 200.01.019 III;
2) строки 200.01.020 I, 200.01.020 II и 200.01.020 III предназначены для отражения суммы дохода, применяемого для исчисления взносов на ОСМС в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании в каждом месяце отчетного квартала.
Строка 200.01.020 IV предназначена для отражения итоговой суммы дохода за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.01.020 I, 200.01.020 II и 200.01.020 III.
Глава 4. Пояснение по заполнению форма 200.02 – Исчисление ИПН с доходов иностранцев и лиц без гражданства
Сноска. Глава 4 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 30.06.2023 № 724 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Данная форма предназначена для отражения налоговым агентом сумм доходов, начисленных, в том числе работникам – иностранцам и лицам без гражданства, сумм, исчисленных налоговым агентом сумм ИПН с доходов иностранцев и лиц без гражданства, за исключением плательщиков единого платежа с доходов работников иностранцев и лиц без гражданства, признанных в целях налогообложения резидентами Республики Казахстан, а также отражению исчисленных сумм ИПН, социального налога, сумм социальных платежей с таких доходов, подлежащих уплате в бюджет за структурные подразделения, не признанные налоговыми агентами, которые подлежат отражению в приложении 200.03 к данной форме.
Форма составляется по итогам квартала и представляется вместе с декларацией, а также при представлении декларации с отметкой в ячейке 4 вида декларации "Ликвидационная".
23. В разделе "Исчисление ИПН с доходов иностранцев и лиц без гражданства":
1) в графе А проставляется очередной порядковый номер;
2) в графе B указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) иностранцев и лиц без гражданства, которым были начислены, выплачены доходы в отчетном квартале;
3) в графе C указываются ИИН иностранцев и лиц без гражданства;
4) в графе D указывается признак резидентства "1" – резидент, "2" – нерезидент;
5) в графе E указывается код страны резидентства иностранцев и лиц без гражданства. Код страны указывается в соответствии с двузначной буквенной кодировкой, установленной в приложении 22 "Классификатор стран мира", утвержденном решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 (далее – решение КТС № 378). Например, KZ – Республика Казахстан, DE – Федеративная Республика Германия, GB – Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии;

200.01.019 IV жолы 200.01.019 I, 200.01.019 II және 200.01.019 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті тоқсан үшін табыстың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
2) 200.01.020 I, 200.01.020 II, 200.01.020 III жолдары Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңға сәйкес есепті тоқсанның әр айында МӘМС жарналарды есептеу үшін қолданатын табыс сомасын көрсетуге арналған.
200.01.020 IV жолы 200.01.020 I, 200.01.020 II және 200.01.020 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті тоқсан үшін табыстың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
3) 200.01.021 I, 200.01.021 II және 200.01.021 III жолдары дара кәсіпкерлердің (оңайлатылған декларация мен патент негізінде шаруа немесе фермер қожалықтары үшін арнаулы салық режимдерін қолданатындарды қоспағанда) және жеке практикамен айналысатын адамдардың есепті тоқсанның әрбір айы үшін Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңға сәйкес өз пайдасына МӘМС жарналарының сомасын есептелетін кірістер сомасын көрсетуге арналған.
200.01.021 IV жолы 200.01.021 I, 200.01.021 II және 200.01.021 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті тоқсан үшін өз пайдасына МӘМС жарналарының сомасын есептелетін табыстың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
Ескерту. 22-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 30.06.2023 № 724 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. Шетелдік немесе азаматтығы жоқ тұлғалардың табысынан ЖТС есептеу – 200.02-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
Ескерту. 4-тарауға өзгеріс енгізілді – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 30.06.2023 № 724 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Аталған нысан Қазақстан Республикасының резиденттері салық салу мақсатында таныған шетелдік және азаматтығы жоқ адамдар қызметкерлерінің табыстарын бірыңғай төлем төлеушілердің сомасын қоспағанда, салық агенті, оның ішінде қызметшілерге – шетелдік және азаматтығы жоқ тұлғаларға есептелген табыстарының сомасын, салық агенті шетелдік және азаматтығы жоқ тұлғалардың табысынан есептелген ЖТС сомасын, сондай-ақ аталған нысанға 200.03 қосымшада көрсетуге тиіс салық агенттері болып танылмаған, құрылымдық бөлімшелер үшін бюджетке төлеуге жататын, осындай табыстардан есептелген ЖТС, әлеуметтік салықтың сомаларын, әлеуметтік төлемдердің сомаларын көрсетуге арналған.
Нысан тоқсан қорытындысы бойынша және Декларациясымен бірге сондай-ақ "Тарату" декларациясы түрінің 4-торкөзіне белгі қоюмен декларацияны ұсыну кезінде жасалады.
23. "Шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың табыстарынан ЖТС есептеу" деген бөлімде:
1) А бағанда кезекті реттік нөмірі қойылады;
2) В бағанда есепті тоқсанда табыстар есептелген, төленген шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
3) C бағанда шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың ЖСН-і көрсетіледі;
4) D бағанында "1" – резидент, "2" – бейрезидент резиденттік белгісі көрсетіледі;
5) E бағанында шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың резиденттік елінің коды көрсетіледі. Елдің коды Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген, "Әлем елдерінің жіктеуіші" деген 22-қосымшасында (бұдан әрі – Әлем елдерінің жіктеуіші) белгіленген екі таңбалы әріптік кодтауға сәйкес көрсетіледі. Мысалы:
KZ – Қазақстан Республикасы, DE – Германия Федеративтік Республикасы,
GB – Ұлыбритания және Солтүстік Ирландия құрама корольдігі;

6) в графе F указывается код страны резидентства иностранцев и лиц без гражданства. Код страны указывается в соответствии с двузначной буквенной кодировкой, установленной в приложении 22 "Классификатор стран мира", утвержденном решением КТС № 378. Например, KZ – Республика Казахстан, DE – Федеративная Республика Германия, GB – Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии. Код оффшорных стран указан в пункте 38 Правил;
7) в графе G указываются код вида документа, удостоверяющего личность иностранцев и лиц без гражданства, а также номер и дата выдачи данного документа.
При заполнении декларации используется следующая кодировка видов документов, удостоверяющих личность иностранцев и лиц без гражданства:
01 – паспорт иностранного гражданина;
02 – удостоверение личности иностранного гражданина;
03 – паспорт моряка;
04 – вид на жительство;
05 – другие документы;
8) в графе H указывается код вида дохода, выплачиваемого иностранцу или лицу без гражданства, согласно пункту 32 настоящих Правил;
9) в графе I указывается код вида международного договора согласно пункту 33 настоящих Правил, в соответствии с которым в отношении доходов, указанных в графе O, предусмотрен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом.
Графа заполняется в случае, если налоговый агент применяет положения межгосударственного или межправительственного договора;
10) в графе J указывается наименование международного договора, подлежащей заполнению в случае, если налоговый агент указал в графе I код вида международного договора 22 "Иные международные договоры (соглашения, конвенции)".
Графа заполняется в случае, если налоговый агент применяет положения межгосударственного или межправительственного договора;
11) в графе K указывается код страны, с которой заключен международный договор.
Код страны указывается в соответствии с двузначной буквенной кодировкой, установленной в решении КТС № 378.
Графа заполняется в случае, если налоговый агент применяет положения межгосударственного или межправительственного договора;
12) в графе L отмечается если иностранец или лицо без гражданства, в соответствии со статьей 6 Конституционного закона является работником участника или органа МФЦА;
13) в графе M отмечается если иностранец или лицо без гражданства, осуществляет деятельность в структурном подразделении юридического лица, не признанного налоговым агентом. Подлежит заполнению если заполнено приложение 200.03 за структурное подразделение;
14) в графе N указывается ставка подоходного налога у источника выплаты, установленная международным договором или статьями 646 и 320 Налогового кодекса;

6) F бағанында шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың резиденттік елінің коды көрсетіледі. Елдің коды КОК № 378 шешімімен бекітілген, "Әлем елдерінің жіктеуіші" деген 22-қосымшасында белгіленген екі таңбалы әріптік кодтауға сәйкес көрсетіледі. Мысалы: KZ – Қазақстан Республикасы, DE –Германия Федеративтік Республикасы, GB – Ұлыбритания және Солтүстік Ирландия құрама корольдігі. Оффшорлық елдердің кодтамасы Қағиданың 38 тармағында көрсетілген;
7) G бағанында шетелдіктер немесе азаматтығы жоқ адамдардың жеке басын куәландыратын құжат түрінінөмірі мен берілген күні көрсетіледі.
Декларацияны толтырған кезде шетелдік немесе азаматтығы жоқ тұлғалардың жеке басын куәландыратын құжат түрлерінің мынадай кодтарын пайдалану қажет:
01 – шетел азаматының төлқұжаты;
02 – шетел азаматының жеке куәлігі;
03 – теңізшінің төлқұжаты;
04 – ықтиярхаты;
24.– басқа да кұжаттар.
8) H бағанында осы Қағидалардың 32-тармағына сәйкес шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдарға төленетін табыс түрінің коды көрсетіледі;
9) I бағанында осы Қағидалардың 33-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрінің коды көрсетіледі, осыған сәйкес O бағанында көрсетілген табысқа қатысты, Салық кодексінде белгіленген тәртіптен ерекшеленетін салық салу тәртібі қарастырылған.
Баған, егер салық төлеуші мемлекетаралық немесе үкіметаралық шарттың ережелерін қолданған жағдайда толтырылады;
10) J бағанында егер салық агенті І бағанында халықаралық шарт түрінің кодын 22 "Өзге де халықаралық шарттар (келісімдер, конвенциялар)" деп көрсеткен жағдайда толтырылуға жататын халықаралық шарттың атауы көрсетіледі.
Баған, егер салық төлеуші мемлекетаралық немесе үкіметаралық шарттың ережелерін қолданған жағдайда толтырылады;
11) K бағанында халықаралық шарт жасасқан елдің коды көрсетіледі.
Әлем елдерінің жіктеуішінде белгіленген екі таңбалы әріптік кодтауға сәйкес елдің коды көрсетіледі.
Баған, егер салық төлеуші мемлекетаралық немесе үкіметаралық шарттың ережелерін қолданған жағдайда толтырылады;
12) L тармағында егер шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам Конституциялық заңының 6-бабына сәйкес АХҚО органының қатысушысы немесе қызметкері болып табылса;
13) M бағаны егер шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам салық агенті ретінде танылмаған заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінде қызметін жүзеге асырғанда белгіленеді. Құрылымдық бөлімше үшін егер 200.03-қосымша толтырылса, толтыруға жатады;
14) N бағанында халықаралық шартта немесе Салық кодексінің 646 және 320-баптарында белгіленген төлем көзінен ұсталатын табыс салығының мөлшерлемесі көрсетіледі;

15) в графе O указываются начисленные доходы иностранцам и лицам без гражданства, в том числе доходы, полученные работником от работодателя в денежной или натуральной форме, включая доходы, полученные в виде материальной выгоды, а также по заключенным с работодателем в соответствии с законодательством Республики Казахстан по договорам гражданско-правового характера, в том числе доходы, отраженные в статьях 341 и 654 Налогового кодекса;
16) в графе P указываются доходы иностранцев и лиц без гражданства, не подлежащие налогообложению в соответствии пунктом 1 статьи 341 и 654 Налогового кодекса;
17) в графе Q указываются суммы обязательных пенсионных взносов, исчисленные с доходов иностранцев и лиц без гражданства, в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан и относимые на вычеты в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 342 Налогового кодекса;
18) в графе R указывается сумма взносов на обязательное социальное медицинское страхование, исчисленных в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
19) в графе P указывается сумма стандартных налоговых вычетов;
20) в графе T указываются суммы обязательных пенсионных взносов, исчисленные с начисленных доходов иностранцев и лиц без гражданства, в соответствии с Социальным кодексом и относимые на вычеты в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 342 Налогового кодекса;
21) в графе U указываются расходы на оплату медицинских услуг (кроме косметологических) в размере и на условиях, установленных подпунктом 18) пункта 1 статьи 341 Налогового кодекса, и относимые на вычеты согласно статье 348 Налогового кодекса;
22) в графе V указываются суммы, направленные на погашение вознаграждения по займам, полученным иностранцами и лицами без гражданства в жилищных строительных сберегательных банках на проведение мероприятий по улучшению жилищных условий на территории Республики Казахстан, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о жилищных строительных сбережениях, и относимые на вычеты согласно статье 349 Налогового кодекса;
23) в графе W указываются суммы облагаемого дохода;
24) в графе X указываются суммы ИПН, исчисленного с доходов иностранцев и лиц без гражданства за отчетный квартал;
25) в графе Y указываются выплаченные в налоговом периоде доходы иностранцам и лицам без гражданства;
26) в графе Z указываются суммы ИПН, подлежащего уплате в бюджет с доходов иностранцев и лиц без гражданства за отчетный квартал;
27) в графе AA указываются доходы, не облагаемые социальным налогом в соответствии с пунктом 4 статьи 484 Налогового кодекса;

15) O бағанында шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдарға есептелген табыстар, оның ішінде материалдық пайда түрінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жұмыс берушімен жасасқан азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша алынған табыстарды, оның ішінде Салық кодексінің 341 және 654-баптарында көрсетілген табыстарды қоса алғанда, қызметкердің жұмыс берушіден ақшалай немесе заттай нысанда алған табыстары көрсетіледі;
16) P бағанында шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың Салық кодексінің 341-бабы 1-тармағына және 654-бабына сәйкес салық салуға жатпайтын табыстары көрсетіледі;
17) Q бағанында Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес шетелдік немесе азаматтығы жоқ тұлғалардың табыстарынан есептелген және Салық кодексінің 342-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес шегерімге жатқызылатын міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
18) R бағанында бағанында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес есептелген міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жарналарының сомасы көрсетіледі;
19) Р бағанында стандартты салық шегерімдері көрсетіледі;
20) T бағанында Әлеуметтік кодексіне сәйкес шетелдік немесе азаматтығы жоқ тұлғалардың табыстарынан есептелген және Салық кодексінің 342-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес шегерімге жатқызылатын міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
21) U бағанында Салық кодексінің 341-бабы 1-тармағының 18) тармақшасына сәйкес белгіленген мөлшерде және шарттарда медициналық қызметтерге (косметологиялық қызмет көрсетулерден басқа) ақы төлеуге жұмсалатын және шегерімге жатқызылатын шығыстар көрсетіледі;
22) V бағанында шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдар Қазақстан Республикасының тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында тұрғын үй жағдайын жақсарту жөнiндегi iс-шараларды жүргiзуге тұрғын үй құрылыс жинақ банктерiнен алған қарыздары бойынша сыйақыны өтеуге бағытталған және Салық кодексінің 349-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын сомалар көрсетіледі;
23) W бағанында салық салынатын табыс көрсетіледі;
24) X бағанында есепті тоқсан үшін шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың табыстарынан есептелген ЖТС-ның сомалары көрсетіледі;
25) Y бағанында, шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдарға салық кезеңінде төленген табыстар көрсетіледі;
26) Z бағанында бюджетке төленуге жататын жеке табыс салығы сомасы;
27) AA бағанында міндетті зейнетақы жарналарын және Салық кодексінің 484-бабы 4-тармағына сәйкес әлеуметтік салық салынбайтын табыстар көрсетіледі;

28) в графе AB указывается всего доходов, облагаемых социальным налогом. Значения строк графы AB определяются c учетом положений пункта 3 статьи 484 Налогового кодекса;
29) в графе AC указываются суммы социального налога, исчисленного с доходов иностранцев и лиц без гражданства за отчетный квартал;
30) в графе AD указываются расходы работодателя, с которых исчисляются социальные отчисления, определяемые в соответствии с Законом об обязательном социальном страховании;
31) в графе AE указываются суммы социальных отчислений, исчисленных в соответствии с Законом об обязательном социальном страховании;
32) в графе AF указываются суммы обязательных профессиональных пенсионных взносов, подлежащих перечислению за иностранцев и лиц без гражданства в ЕНПФ за каждый месяц отчетного квартала, в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан;
33) в графе AG указываются суммы обязательных пенсионных взносов работодателя, подлежащих перечислению за иностранцев и лиц без гражданства в ЕНПФ за каждый месяц отчетного квартала, в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан;
34) в графе AI указываются суммы отчислений на ОСМС в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании.
Сноска. Пункт 23 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 30.06.2023 № 724 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 5. Пояснение по заполнению формы 200.03 – Исчисление суммы ИПН и социального налога по структурному подразделению
Сноска. Глава 5 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 30.06.2023 № 724 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Данная форма предназначена для исчисления юридическим лицом-налоговым агентом суммы ИПН, социального налога, обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателя, социальных отчислений, отчислений и (или) взносов на ОСМС, за исключением указанных сумм ИПН и социальных платежей в составе единого платежа, подлежащих уплате по филиалу/представительству, не признанных налоговыми агентами по ИПН и самостоятельными плательщиками по социальному налогу, с доходов, начисленных физическим лицам (работникам и физическим лицам по договорам гражданско-правового характера), в том числе иностранцам и лицам без гражданства.

28) AB бағанында әлеуметтік салық салынатын барлық табыстар көрсетіледі. АВ бағандарының жолдарының мағынасы Салық кодексінің 484-бабы 3-тармағының ережелерін ескере отырып айқындалады;
29) AC бағанында есепті тоқсан үшін шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың табысынан есептелген әлеуметтік салықтың сомасы көрсетіледі;
30) AD бағанында Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы Заңға сәйкес айқындалатын, әлеуметтік аударымдар есептелетін жұмыс берушінің шығыстары көрсетіледі;
31) AE бағанда Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы Заңға сәйкес есептелген әлеуметтік аударымдардың сомасы көрсетіледі;
32) АF бағанында бағанында Қазақстан Республикасының Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңына сәйкес шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдар үшін есепті тоқсанның әр айы үшін БЖЗҚ аударуға жататын міндетті кәсіби зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
33) AG бағанында бағанында Қазақстан Республикасының Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңына сәйкес шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдар үшін есепті тоқсанның әр айы үшін БЖЗҚ аударуға жататын міндетті кәсіби зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
34) АI бағанында Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңға сәйкес МӘМС аударымдарының сомасы көрсетіледі.
Ескерту. 23-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 30.06.2023 № 724 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-тарау. Құрылымдық бөлімшелер бойынша ЖТС сомасын және әлеуметтік салықты есептеу – 200.03-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
Ескерту. 5-тарауға өзгеріс енгізілді – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 30.06.2023 № 724 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Бұл нысан бірыңғай төлем құрамындағы ЖТС және әлеуметтік төлемдердің көрсетілген сомаларын қоспағанда, салық агенті-заңды тұлға жеке тұлғаларға (жұмыскерлер мен жеке тұлғаларға азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша), оның ішінде шетелдіқ азаматтар мен азаматтығы жоқ адамдардың есептелген табыстардан салық агенті және әлеуметтік салық бойынша дербес төлеуші болып танылмаған филиалы/өкілдігі бойынша төлеуге жататын ЖТС, әлеуметтік салықтың, міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарының, әлеуметтік аударымдардың, МӘМС аударымдарын және (немесе) жарналарының сомасын есептеуге арналған.

24. Форма составляется юридическим лицом по каждому филиалу/представительству в соответствии со статьями 353, 358, 486 и 489 Налогового кодекса.
25. В разделе "Общая информация о налогоплательщике (налоговом агенте, агенте или плательщике социальных платежей)":
1) БИН налогового агента.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается БИН доверительного управляющего;
2) наименование налогового агента – наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается наименование юридического лица-доверительного управляющего;
3) код органа государственных доходов по месту регистрационного учета налогового агента – код органа государственных доходов по месту регистрационного учета юридического лица;
4)налоговый период, за который представляется налоговая отчетность (квартал, год) – квартал, в который входят отчетные налоговые периоды (указывается арабскими цифрами);
5) вид налоговой отчетности.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 206 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 206 Налогового кодекса;
7) БИН филиала/представительства;
8) наименование филиала/представительства – наименование филиала/представительства в соответствии с учредительными документами;
9) код органа государственных доходов по месту регистрационного учета филиала/представительства – код органа государственных доходов по месту регистрационного учета филиала/представительства.
10) Общая численность работников (человек) по филиалу/представительству – численность работников, в том числе работников иностранцев и лиц без гражданства, которым начислены доходы в отчетном квартале. При предоставлении дополнительной декларации указывать разницу между численностью, указанной в ранее представленной очередной декларации и фактической численностью за налоговый период;
26. В разделе "Расчетные показатели":
1) строки 200.03.001 I, 200.03.001 II и 200.03.001 III предназначены для отражения суммы ИПН, исчисленного с доходов, выплаченных физическим лицам, и подлежащего перечислению в бюджет по филиалу/представительству за каждый месяц отчетного квартала.
Строка 200.03.001 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.03.001 I, 200.03.001 II и 200.03.001 III;

24. Нысанды Салық кодексінің 353, 358, 486 және 489-баптарына сәйкес заңды тұлға әрбір филиал/өкілдік бойынша жасайды.
25. "Салық төлеуші (салық агенті, агент немесе әлеуметтік төлемді төлеуші) туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде:
1) салық агентінің БСН.
Салық міндеттемелерін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде, жолда сенімгерлікпен басқарушының БСН көрсетіледі;
2) салық агентінің атауы – құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның атауы.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде, жолда сенімгерлікпен басқарушы заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
3) салық агентінің тіркеу есебінің орны бойынша мемлекеттік кірістер органының коды - заңды тұлғаның тіркеу есебінің орны бойынша мемлекеттік кірістер органының коды;
4) салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі (тоқсан, жыл) – есепті салық кезеңдері кіретін тоқсан (араб сандарымен көрсетіледі);
5) салық есептілігінің түрі.
Тиісті торкөздер декларацияның Салық кодексінің 206-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызылуы ескеріле отырып, белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 206-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген декларацияның түрі табыс етілген жағдайда толтырылады;
7) филиалдың/өкілдіктің БСН;
8) филиалдың/өкілдіктің атауы – құрылтай құжаттарына сәйкес филиалдың/өкілдіктің атауы;
9) филиалдың/өкілдіктің тіркеу орны бойынша мемлекеттік кірістер органының коды – филиалдың/өкілдіктің тіркеу есебі орны бойынша мемлекеттік кірістер органының коды көрсетіледі;
10) қызметкерлердің (адам) саны - есепті тоқсанда табыстар есептелген қызметкерлердің сан көрсетіледі. Қосымша декларацияны тапсырған кезде бұрын тапсырылған кезекті декларациядағы көрсетілген санмен және салық кезеңіндегі нақтылай санның арасындағы айырма көрсетіледі.
26. "Есептік көрсеткіштер" деген бөлімде:
1) 200.03.001 І, 200.03.001 ІІ және 200.03.001 ІІІ жолдары есепті тоқсанның әрбір айына филиалдың/өкілдіктің және жеке тұлғалар төлеген бюджетке аударуға жататын табыстардан есептелген ЖТС-ның сомасын көрсетуге арналған.
200.03.001 IV жол 200.03.001 I, 200.03.001 II және 200.03.001 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;

2) строки 200.03.002 I, 200.03.002 II и 200.03.002 III предназначены для отражения суммы обязательных пенсионных взносов, исчисленных с выплаченных доходов физических лиц и подлежащих перечислению в ЕНПФ по филиалу/представительству за каждый месяц отчетного квартала, в соответствии с Социальным кодексом.
Строка 200.03.002 IV предназначена для отражения итоговой суммы обязательных пенсионных взносов за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.03.002 I, 200.03.002 II и 200.03.002 III;
3) строки 200.03.003 I, 200.03.003 II и 200.03.003 III предназначены для отражения суммы обязательных профессиональных пенсионных взносов, исчисляемых с доходов, начисленных работникам за месяц и подлежащих перечислению в ЕНПФ по филиалу/представительству за каждый месяц отчетного квартала, в соответствии с Социальным кодексом.
Строка 200.03.003 IV предназначена для отражения итоговой суммы обязательных профессиональных пенсионных взносов за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.03.003 I, 200.03.003 II и 200.03.003 III;
4) строки 200.03.004 I, 200.03.004 II и 200.03.004 III предназначены для отражения суммы обязательных пенсионных взносов работодателя, исчисляемых от доходов, начисленных работникам за месяц и подлежащих перечислению в ЕНПФ по филиалу/представительству за каждый месяц отчетного квартала, в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан. Строка 200.03.004 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.03.004 I, 200.03.004 II и 200.03.004 III;
5) строки 200.03.005 I, 200.03.005 II и 200.03.005 III предназначены для отражения суммы социальных отчислений по филиалу/представительству в каждом месяце отчетного квартала, определяемых в соответствии с Социальным кодексом.
Строка 200.03.005 IV предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.03.005 I, 200.03.005 II и 200.03.005 III;
6) строки 200.03.006 I, 200.03.006 II и 200.03.006 III предназначены для отражения суммы социальных отчислений по филиалу/представительству в каждом месяце отчетного квартала, определяемых в соответствии с Законом об обязательном социальном страховании.
Строка 200.03.006 IV предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.03.006 I, 200.03.006 II и 200.03.006 III;
7) строки 200.03.007 I, 200.03.007 II и 200.03.007 III предназначены для отражения суммы отчислений на ОСМС в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании в каждом месяце отчетного квартала.

2) 200.03.002 I, 200.03.002 II және 200.03.002 III жолдары Әлеуметтік кодексіне сәйкес есепті тоқсанның әрбір айы үшін жеке тұлғалардың төленген табыстарынан есептелген және филиал/өкілдік бойынша БЖЗҚ-ға аударуға жататын міндетті зейнетақы жарналарының сомасын көрсетуге арналған.
200.03.002 IV жолы 200.03.002 I, 200.03.002 II және 200.03.002 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті тоқсан үшін міндетті зейнетақы жарналарының қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
3) 200.03.003 I, 200.03.003 II және 200.03.003 III жолдары Әлеуметтік кодексіне сәйкес қызметкерлерге бір ай үшін есептелген және есепті тоқсанның әрбір айы үшін филиал/өкілдік бойынша БЖЗҚ-ға аударуға жататын табыстардан есептелетін міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының сомасын көрсетуге арналған.
200.03.003 IV жолы 200.03.003 I, 200.03.003 II және 200.03.003 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті тоқсан үшін міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
4) 200.03.003 І, 200.03.003 ІІ және 200.03.003 ІІІ жолдары Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес қызметкерлерге ай үшін есептелген табыстарынан есептелген және есепті тоқсанның әрбір айы үшін филиал/өкілдік бойынша БЖЗҚ аударуға жататын міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының сомасын көрсетуге арналған. 200.03.003 IV жолы 200.03.003 I, 200.03.003 II және 200.03.003 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
5) 200.03.005 I, 200.03.005 II және 200.03.005 III жолдары Әлеуметтік кодексіне сәйкес айқындалатын, есепті тоқсанның әрбір айында филиал/өкілдік бойынша әлеуметтік аударымдардың сомасын көрсетуге арналған.
200.03.005 IV жолы 200.03.005 I, 200.03.005 II және 200.03.005 III сомалары ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін әлеуметтік аударымдардың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
12) 200.03.006 І, 200.03.006 ІІ және 200.03.006 ІІІ жолдары Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңына сәйкес айқындалатын, есепті тоқсанның әрбір айы үшін филиал/өкілдік бойынша әлеуметтік аударымдар сомасын көрсетуге арналған.
200.03.006 IV жолы 200.03.006 I, 200.03.006 II және 200.03.006 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін әлеуметтік аударымдардың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
7) 200.03.007 I, 200.03.007 II және 200.03.007III жолдары Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңына сәйкесесепті тоқсанның әр айында МӘМС аударымдарын сомасын көрсетуге арналған.

Строка 200.03.007 IV предназначена для отражения итоговой суммы отчислений за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.03.007 I, 200.03.007 II и 200.03.007 III;
Строки 200.03.007 I, 200.03.007 II, 200.03.007 III и 200.03.007 IV подлежат заполнению с 1 июля 2017 года в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании;
8) строки 200.03.008 I, 200.03.008 II и 200.03.008 III предназначены для отражения суммы обязательных пенсионных взносов работодателя, исчисляемых с доходов, начисленных работникам за месяц и подлежащих перечислению в ЕНПФ по филиалу/представительству за каждый месяц отчетного квартала, в соответствии с Социальным кодексом.
Строка 200.03.008 IV предназначена для отражения итоговой суммы обязательных пенсионных взносов работодателя за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.03.008 I, 200.03.008 II и 200.03.008 III;
Сноска. Пункт 26 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 30.06.2023 № 724 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. В разделе "Ответственность налогового агента":
1) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) Руководителя" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными и (или) распорядительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) доверительного управляющего в соответствии с договором доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления;
2) дата подачи – дата представления формы 200.03 в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов – бенефициара по ИПН и социальному налогу, по месту регистрационного учета филиала/представительства;
4) код органа государственных доходов – бенефициара по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям, по месту нахождения филиала/представительства;

200.03.007 IV жолы 200.03.007 I, 200.03.007 II және 200.03.007 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті тоқсан үшін аударымның қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.03.007 I, 200.03.007 II, 200.03.007 III және 200.03.007 IV жолдары Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңға сәйкес 2017 жылғы 1 шілдеден бастап толтырылуға жатады;
8) 200.03.008 I, 200.03.008 II және 200.03.008 III жолдары Әлеуметтік кодексіне сәйкес есепті тоқсанның әрбір айы үшін жұмыскерлерге ай үшін есептелген кірістерден есептелетін және филиал/өкілдік бойынша БЖЗҚ-ға аударуға жататын жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарының сомасын көрсетуге арналған.
200.03.008 IV жолы 200.03.008 I, 200.03.008 II және 200.03.008 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарының қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
9) 200.03.009 I, 200.03.009 II және 200.03.009 III жолдары бірыңғай төлемді төлеушінің Салық кодексінің 776-4-бабына, Әлеуметтік кодексіне және Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңына сәйкес қызметкерлерге есептелген кірістерден, есепті кезеңнің әрбір ай үшін "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясына қызметкерлер үшін аударуға жататын бірыңғай төлемдердің сомаларын көрсетуге арналған.
200.03.009 IV жолы 200.03.009 I, 200.03.009 II және 200.03.009 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін бірыңғай төлемдердің қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
Ескерту. 26-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 30.06.2023 № 724 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. "Салық агентінің жауапкершілігі" деген бөлімде:
1) "Басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)" деген жолда құрылтай және (немесе) өкімдік құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде мүлікті сенімгерлікпен басқару шартына сәйкес сенімгерлікпен басқарушының не сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
2) тапсырылған күні – 200.03 нысанының мемлекеттік кірістер органына табыс етілген күні көрсетіледі;
3) филиалдың/өкілдіктің тіркеу есебінің орны бойынша ЖТС және әлеуметтік салық бойынша бенефициар – мемлекеттік кірістер органының коды;
4) Филиалдың/өкілдіктің орналасқан орны бойынша міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар бойынша бенефициар – мемлекеттік кірістер органының коды;

5) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица, принявшего форму" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего форму 200.03;
6) дата приема – дата представления формы 200.03 в соответствии с пунктом 2 статьи 209 Налогового кодекса;
7)входящий номер документа – регистрационный номер формы 200.03, присваиваемый органом государственных доходов;
8)дата почтового штемпеля – дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Глава 6. Пояснение по заполнению формы 200.04 – Исчисление социального налога налогоплательщиками, работающими по контракту
28. Данная форма предназначена для исчисления социального налога налогоплательщиками, работающими по контрактам, заключенным с Республикой Казахстан в установленном законодательством порядке в соответствии с пунктом 1 статьи 722 Налогового кодекса (далее – контракты). Форма составляется по каждому контракту отдельно.
29. В разделе "Общая информация о налогоплательщике (налоговом агенте, агенте или плательщике социальных платежей"):
1) ИИН (БИН) налогоплательщика.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается ИИН (БИН) доверительного управляющего;
2) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность – отчетный квартал, в который входят отчетные налоговые периоды (указываются арабские цифры);
3) в строке "Численность работников (человек), в том числе" указывается численность работников, с выделением работников-иностранных специалистов и работников-иностранных рабочих;
4) в строке "Реквизиты контракта" указываются реквизиты контракта:
А – номер контракта;
В – дата заключения контракта.
30. Раздел "Социальный налог за работников" предназначен для исчисления социального налога за работников, за исключением работников-иностранных специалистов и иностранных рабочих:
1) строки 200.04.001 I, 200.04.001 II и 200.04.001 III предназначены для отражения суммы облагаемых доходов работников, за исключением работников-иностранных специалистов и иностранных рабочих, за каждый месяц отчетного квартала.
Строка 200.04.001 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.04.001 I, 200.04.001 II и 200.04.001 III;
2) строки 200.04.002 I, 200.04.002 II и 200.04.002 III предназначены для отражения размера ставки социального налога за работников, установленной в соответствии с контрактом;
3) строки 200.04.003 I, 200.04.003 II и 200.04.003 III предназначены для отражения суммы социального налога за работников, исчисленного за каждый месяц отчетного квартала, за исключением работников-иностранных специалистов и иностранных рабочих, определяемой путем умножения соответствующих сумм строк 200.04.001 и 200.04.002.

5) "Нысанды қабылдаған лауазымды адамының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)" деген жолда 200.03 нысанын қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
6) қабылданған күні – Салық кодексінің 209-бабы 2-тармағына сәйкес 200.03 нысанының табыс етілген күні;
7) құжаттың кіріс нөмірі – мемлекеттік кірістер органы беретін 200.03 нысанының тіркеу нөмірі;
8) пошта штемпелінің күні – пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
6-тарау. Келісімшарт бойынша жұмыс істейтін салық төлеушілердің әлеуметтік салықты есептеуі – 200.04-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
28. Бұл нысан Салық кодексінің 722-бабы 1-тармағына сәйкес заңнамада белгіленген тәртіпте Қазақстан Республикасымен жасалған келісімшарттар (бұдан әрі – келісімшарттар) бойынша жұмыс істейтін салық төлеушілердің әлеуметтік салықты есептеуге арналған. Нысан әрбір келісімшарт бойынша бөлек жасалады.
29. "Салық төлеуші (салық агенті, агент немесе әлеуметтік төлемді төлеуші) туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде:
1) салық төлеушінің ЖСН/БСН.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушының ЖСН/БСН көрсетіледі;
2) салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі – есепті салық кезеңдері кіретін есепті тоқсан (араб цифрымен көрсетіледі);
3) "Қызметкерлердің саны (адам), оның ішінде" деген жолда шетелдік маман қызметкерлерін және шетелдік жұмысшы қызметкерлерін бөле отырып, қызметкерлердің саны көрсетіледі;
4) "Келісімшарттың деректемелері" деген жолда келісімшарттың деректемелері көрсетіледі:
А – келісімшарттың нөмірі;
В – келісімшарттың жасалған күні.
30. "Қызметкерлер үшін әлеуметтік салық" деген бөлімде шетелдік маман қызметкерлерін және шетелдік жұмысшы қызметкерлерін қоспағанда, қызметкерлер үшін әлеуметтік салықты есептеуге арналған:
1) 200.04.001 І, 200.04.001 ІІ және 200.04.001 ІІІ жолдары шетелдік маман қызметкерлерін және шетелдік жұмысшы қызметкерлерін қоспағанда, есепті тоқсанның әрбір айы үшін қызметкерлердің салық салынатын табыстарының сомасын көрсетуге арналған.
200.04.001 IV жолы 200.04.001 I, 200.04.001 II және 200.04.001 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін табыстың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
2) 200.04.002 І, 200.04.002 ІІ және 200.04.002 ІІІ жолдары келісімшартқа сәйкес белгіленген қызметкер үшін әлеуметтік салық ставкасының мөлшерін көрсетуге арналған;
3) 200.04.003 І, 200.04.003 ІІ және 200.04.003 ІІІ жолдары шетелдік маман қызметкерлерін және шетелдік жұмысшы қызметкерлерін қоспағанда, 200.04.001 және 200.04.002 жолдарының тиісті сомаларының көбейту жолымен айқындалатын, есепті тоқсанның әрбір айы үшін есептелген қызметкерлер үшін әлеуметтік салық сомасын көрсетуге арналған.

Глава 7. Пояснение по заполнению формы 200.05 – Исчисление налогов и социальных платежей по доходам физических лиц
31. Данная форма предназначена для исчисления налогов и социальных платежей с доходов физических лиц, облагаемых у источника выплаты, за исключением иностранцев и лиц без гражданства.
32. В разделе "Общая информация о налогоплательщике (налоговом агенте, агенте или плательщике социальных платежей)" – ИИН (БИН) налогоплательщика.
33. В разделе "Исчисление налогов и социальных платежей с доходов физических лиц":
1) в графе А проставляется очередной порядковый номер;
2) в графе В указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физических лиц, которым начислены доходы в отчетном квартале;
3) в графе C указываются ИИН физических лиц;
4) в графе D указывается статус физического лица:
1 – работник;
2 – физическое лицо, получившее доходы по договорам гражданско-правового характера предметом которых является оказание услуг, выполнение работ;
3 – физическое лицо, получившее иные доходы, облагаемые у источника выплаты, за исключением выигрышей;
4 – физическое лицо, получившее доход в виде выигрыша;
5) в графе E указывается категория физического лица:
1 – пенсионер;
2 – инвалид;
3 - лицо, приравненное к участникам Великой Отечественной войны;
4 - родитель, опекун, попечитель ребенка-инвалида, не достигшего восемнадцатилетнего возраста, или лица, признанного инвалидом по причине "инвалид с детства";
5 - усыновитель (удочеритель) ребенка, не достигшего восемнадцатилетнего возраста;
6 - приемный родитель, принявший детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, в приемную семью.
6) в графе F отмечается если физическое лицо осуществляет деятельность в структурном подразделении юридического лица. не признанном налоговым агентом. Подлежит заполнению если заполнено приложение 200.03 за структурное подразделение;
7) в графе G указывается начисление доходов;
8) в графе H указывается корректировка, согласно пункту 1 статьи 341 Налогового кодекса;
9) в графе I указывается сумма обязательных пенсионных взносов, исчисленных в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
10) в графе J указывается сумма взносов на обязательное социальное медицинское страхование, исчисленных в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
11) в графе К указывается сумма обязательных пенсионных взносов, исчисленных с начисленных доходов в соответствии с Социальным кодексом;
12) в графе L указывается сумма прочих налоговых вычетов;
13) в графе M указывается сумма облагаемого индивидуальным подоходным налогом дохода;

7-тарау. Жеке тұлғаларының табыстары бойынша салықтарды және әлеуметтік төлемдерді есептеу - 200.05 нысанын толтыру бойынша түсіндірме
31. Бұл нысан шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ адамдарды қоспағанда, төлем көзіне салынатын жеке тұлғалардың табысынан салықтарды және әлеуметтік төлемдерді есептеуге арналған.
32. "Салық төлеуші (салық агенті, агент немесе әлеуметтік төлемді төлеуші) туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде – салық төлеушінің ЖСН (БСН).
33. "Жеке тұлғаның табысынан салықтарды және әлеуметтік төлемдерді есептеу" бөлімде:
1) А бағанда кезекті реттік нөмірі қойылады;
2) В бағанда есепті тоқсанда табыстар есептелген жеке тұлғалардың тегі, аты, жөні (ол болған кезде) көрсетіледі;
3) C бағанда жеке тұлғалардың ЖСН көрсетіледі;
4) D бағанында жеке тұлғаның мәртебесі көрсетіледі:
1 – қызметкер;
2 – мәні қызметтер көрсету (жұмыстарды орындау) болып табылатын азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша табыстар алған жеке тұлға;
3 – ұтыстардан басқа, төлем көзінен салық салынатын өзге де табыстар алған жеке тұлға;
4 - ұтыстар түріндегі кірістерді алған жеке тұлға;
5) E бағанында жеке тұлғаның санаты көрсетіледі:
1 – зейнетақы;
2 – мүгедек;
3 – Ұлы Отан соғысына қатысушыларға теңестірілген;
ата-ана, қамқоршы, он сегіз жасқа толмаған мүгедек баланың немесе "жастайынан мүгедек" себебінен мүгедек деп танылған адамның қорғаншысы;
он сегіз жасқа толмаған ұл (қыз) баланы асырап алушы;
қабылдайтын отбасыға жетім балаларды және ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды қабылдаған ата-ана;
6) F бағаны егер жеке тұлға қызметін салық агенті болып танылмаған заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінде жүзеге асырса белгіленеді. Егер құрылымдық бөлімше үшін 200.03-қосымша толтырылса, толтыруға жатады;
7) G бағанында есептелген табысы көрсетіледі;
8) H бағанында Салық кодексінің 341-бабы 1-тармағына сәйкес түзету көрсетіледі;
9) I бағанында Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңына сәйкес міндетті зейнетақы жарнасының сомасы көрсетіледі;
10) J бағанында Қазақстан Республикасының Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңға сәйкес міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жарналарының сомасы көрсетіледі.
11) К бағанында Әлеуметтік кодексіне сәйкес есептелген кірістерден есептелген міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
12) L бағанында өзге де салық шегерімдердің сомасы көрсетіледі;
13) M бағанында салық салынатын табыс көрсетіледі;

14) графе N указывается сумма исчисленного индивидуального подоходного налога;
15) в графе O указывается сумма выплаченных доходов;
16) в графе Р указывается сумма индивидуального подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет;
17) в графе Q указывается сумма исчисленного социального налога;
18) в графе R указывается сумма социальных отчислений, начисленных в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
19) в графе S указывается сумма обязательных профессиональных пенсионных взносов, начисленных в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
20) в графе T указывается сумма обязательных пенсионных взносов работодателя, начисленных в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
21) в графе U указывается сумма отчислений на обязательное социальное медицинское страхование в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании.
Сноска. Пункт 33 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 30.06.2023 № 724 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 8. Коды видов доходов, стран и международных договоров
34. Данная форма предназначена для исчисления единого платежа с доходов работников, в том числе с доходов работников иностранцев и лиц без гражданства, признанных в целях налогообложения резидентами Республики Казахстан, а также с доходов работников структурных подразделений, не признанных налоговыми агентами по ИПН и самостоятельными плательщиками по социальному налогу, в соответствии с главой 89-1 раздела 24-1 Налогового кодекса.
Форма составляется плательщиком единого платежа (в том числе структурных подразделений, признанных налоговыми агентами в соответствии со статьей 355 Налогового кодекса). При этом юридическое лицо (в том числе структурных подразделений, признанных налоговыми агентами в соответствии со статьей 355 Налогового кодекса) заполняет форму за себя и по каждому филиалу/представительству, не признанному налоговым агентом по ИПН и самостоятельным плательщиком по социальному налогу в соответствии со статьями 353, 358, 486 и 489 Налогового кодекса.
Сноска. Пункт 34 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 30.06.2023 № 724 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. В разделе "Общая информация о налогоплательщике (налоговом агенте, плательщике единого платежа, агенте или плательщике социальных платежей)":

14) N бағанында есептеген жеке табыс салығы көрсетіледі;
15) О бағанында төленген табыстар көрсетіледі;
16) Р бағанында бюджетке төленуге тиіс табыс салығының сомасы көрсетіледі;
17) Q бағанында әлеуметтік салықтың сомасы көрсетіледі;
18) R бағанында әлеуметтік аударымдардың сомасы көрсетіледі;
19) S бағанында Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңына сәйкес міндетті зейнетақы жарнасының сомасы көрсетіледі;
20) T бағанында Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңына сәйкес міндетті зейнетақы жарнасының сомасы көрсетіледі;
21) U бағанында Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңға сәйкес міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру аударымдарының сомасы көрсетіледі.
Ескерту. 33-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 30.06.2023 № 724 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8-тарау. Табыс түрлерінің, елдердің және халықаралық шарттардың кодтары
34. Бұл нысан Салық кодексінің 24-1-бөлімінің 89-1-тарауына сәйкес Қазақстан Республикасының резиденттері салық салу мақсатында таныған шетелдік және азаматтығы жоқ адамдар қызметкерлерінің табыстарын қоса алғанда, қызметкерлердің табыстарынан, сондай-ақ ЖТС бойынша салық агенттері және әлеуметтік салықтың бойынша дербес төлеушілері болып танылмаған құрылымдық бөлімшелер қызметкерлердің кірістерінен бірыңғай төлемді есептеуге арналған.
Нысанды бірыңғай төлем төлеушілер (оның ішінде Салық кодексінің 353-бабына сәйкес салық агенттері болып танылған құрылымдық бөлімшелер) жасайды. Бұл ретте Салық кодексінің 353, 358, 486 және 489-баптарына сәйкес заңды тұлға (оның ішінде Салық кодексінің 353-бабына сәйкес салық агенттері болып танылған құрылымдық бөлімшелер) өз үшін және ЖТС бойынша салық агенттері және әлеуметтік салықтың бойынша дербес төлеушілері болып танылмаған филиал/өкілдік бойынша нысанды толтырады.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 30.06.2023 № 724 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. "Салық төлеуші (салық агенті, бірыңғай төлемді төлеуші, агент немесе әлеуметтік төлемдерді төлеуші) туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде:

Сноска. Пункт 15 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. В разделе "Вычеты":
1) в строке 220.00.011 указывается себестоимость реализованных (использованных) товаров, стоимость приобретенных работ, услуг, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 242 Налогового кодекса. Определяется как 220.00.011 I – 220.00.011 II + 220.00.011 III + 220.00.011 IV + 220.00.011 V – 220.00.011 VI – 220.00.011 VII – 220.00.011 VIII – 220.00.011 IX;
в строке 220.00.011 I указывается балансовая стоимость товаров, сырья, материалов (в том числе покупных полуфабрикатов и комплектующих изделий, конструкций и деталей, топлива, запасных частей и другие) (запасы на начало налогового периода. В первоначальной декларации указанная строка заполняется согласно данным, определенным по бухгалтерскому балансу на начало налогового периода. У налогоплательщика, представляющего свою первоначальную декларацию, запасы на начало налогового периода могут отсутствовать;
строка 220.00.011 II заполняется согласно данным бухгалтерского баланса на конец налогового периода. В ликвидационной декларации, представляемой налогоплательщиком в течение налогового периода,
строка 220.00.009 II заполняется на основании данных бухгалтерского учета на конец соответствующего налогового периода;
в строке 220.00.011 III указывается стоимость:
поступивших в течение налогового периода запасов, в том числе приобретенных, полученных безвозмездно, полученных в результате реорганизации путем присоединения, полученных в качестве вклада в уставный капитал, а также поступивших по иным основаниям;
выполненных работ и оказанных услуг сторонними организациями, индивидуальными предпринимателями, частными нотариусами, адвокатами, профессиональными медиаторами.
Определяется сложением значений строк с 220.00.0011 III А по 220.00.011 III H (220.00.011 III А + 220.00.011 III B + 220.00.011 III C + 220.00.011 III D + 220.00.011 III E + 220.00.011 III F + 220.00.011 III G + 220.00.011 III H):
в строке 220.00.011 III А указывается себестоимость приобретенных, безвозмездно полученных в течение отчетного налогового периода налогоплательщиком запасов;
в строке 220.00.011 III B указывается стоимость финансовых услуг;
в строке 220.00.011 III С указывается стоимость рекламных услуг;
в строке 220.00.011 III D указывается стоимость консультационных услуг;
в строке 220.00.011 III E указывается стоимость маркетинговых услуг;
в строке 220.00.011 III F указывается стоимость дизайнерских услуг;
в строке 220.00.011 III G указывается стоимость инжиниринговых услуг;

Ескерту. 15-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. "Шегерімдер" деген бөлімде:
1) 220.00.011-жолда Салық кодексінің 242-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын өткізілген (пайдаланылған) тауарлардың өзіндік құны, сатып алынған жұмыстардың, қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі. 220.00.011 I – 220.00.011 II + 220.00.011 III + 220.00.011 IV + 220.00.011 V – 220.00.011 VI – 220.00.011 VII – 220.00.011 VIII – 220.00.011 IX ретінде айқындалады;
220.00.011 I жолында салық кезеңінің басына тауарлардың, шикізаттардың, материалдардың (оның ішінде сатып алынатын жартылай фабрикаттар мен жинақталатын бұйымдар, конструкциялар мен бөлшектер, отын, қосалқы бөлшектер және басқалар) (бұдан әрі – қорлар) теңгерімдік құны көрсетіледі. Бастапқы декларацияда аталған жол салық кезеңінің басына бухгалтерлік теңгерім бойынша айқындалған деректерге сәйкес толтырылады. Өзінің бастапқы декларациясын табыс ететін салық төлеушіде салық кезеңінің басында қорлар болмауы мүмкін;
220.00.011 II жолы салық кезеңінің соңына бухгалтерлік теңгерім деректеріне сәйкес толтырылады. Салық кезеңінің ішінде салық төлеуші табыс ететін тарату декларациясында 220.00.009 II жолы тиісті салық кезеңінің соңына бухгалтерлік есеп деректерінің негізінде толтырылады;
220.00.011 III жолында:
салық кезеңінің ішінде келіп түскен, оның ішінде сатып алынған, өтеусіз алынған, бірігу жолымен қайта ұйымдастыру нәтижесінде алынған, жарғылық капиталға салым ретінде алынған, сондай-ақ өзге де негіздер бойынша келіп түскен қорлар;
тараптас ұйымдар, дара кәсіпкерлер, жеке нотариустар, адвокаттар, кәсіби медиаторлар орындаған жұмыстар мен көрсеткен қызметтердің құны көрсетіледі;
220.00.011 III А жолдан 220.00.011 III В жолға дейінгі жолдар мәндерінің қосындысымен (220.00.011 III А + 220.00.011 III B + 220.00.011 III C + 220.00.011 III D + 220.00.011 III E + 220.00.011 III F + 220.00.011 III G + 220.00.011 III H) айқындалады:
220.00.011 III А жолында салық төлеуші есепті салық кезеңі ішінде сатып алған, өтеусіз алған қорлардың өзіндік құны көрсетіледі;
220.00.011 III B жолында қаржылық қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
220.00.011 III C жолында жарнамалық қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
220.00.011 III D жолында консультациялық қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
220.00.011 III Е жолында маркетингтік қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
220.00.011 III F жолында дизайнерлік қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
220.00.011 III G жолында инжинирингтік қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;

в строке 220.00.011 III H указываются стоимость приобретенных в течение отчетного налогового периода прочих работ и услуг. Данная строка не включает суммы расходов по приобретенным работам, услугам, относимые на вычеты по строкам с 220.00.012 по 220.00.020 декларации;
в строке 220.00.011 IV указывается сумма расходов по начисленным доходам работников и иным выплатам физическим лицам, относимые на вычеты;
в строке 220.00.011 V указываются стоимость работ и услуг, себестоимость запасов, которые были признаны расходами будущих периодов в предыдущих налоговых периодах и относятся на вычеты в отчетном налоговом периоде;
в строке 220.00.011 VI указываются стоимость работ и услуг, себестоимость запасов, которые признаются последующими расходами по фиксированным активам, арендуемым основным средствам, объектам преференций;
в строке 220.00.011 VII указываются стоимость работ и услуг, себестоимость запасов, которые включаются в первоначальную стоимость фиксированных активов, объектов преференций, активов, не подлежащих амортизации;
в строке 220.00.011 VIII указываются стоимость работ и услуг, себестоимость запасов, не относимые на вычеты на основании статьи 264 Налогового кодекса, за исключением стоимости, отражаемой по строке 220.00.011 VII, в том числе сумма расходов по естественной убыли запасов, сумма расходов, не подлежащая отнесению на вычеты в соответствии со статьей 242 Налогового кодекса. Кроме того, по данной строке отражается себестоимость запасов, которая относится на вычеты по строкам с 220.00.012 по 220.00.020 декларации;
в строке 220.00.011 IX указываются стоимость работ и услуг, себестоимость запасов, которые были признаны в отчетном налоговом периоде расходами будущих периодов и подлежат отнесению на вычеты в последующие налоговые периоды;
2) в строке 220.00.012 указывается общая сумма штрафов, пени, неустойки, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 7 статьи 243 Налогового кодекса;
3) в строке 220.00.013 указывается сумма налога на добавленную стоимость (далее – НДС), относимая на вычеты по основаниям, установленным пунктом 9 статьи 243 Налогового кодекса;
4) в строке 220.00.014 указывается сумма расходов налогоплательщика по начисленным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования, отчислениям на обязательное социальное медицинское страхование в Фонд социального медицинского страхования, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 11 статьи 243 Налогового кодекса;
5) в строке 220.00.015 указывается сумма вычетов по вознаграждению, относимая на вычеты в соответствии со статьей 246 Налогового кодекса;

220.00.011 III Н жолында салық кезеңі ішінде сатып алынған өзге де жұмыстар мен қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі. Бұл жолға декларацияның 220.00.012-ден 220.00.020-ға дейінгі жолдары бойынша шегерімге жатқызылатын сатып алынған жұмыстар, қызметтер көрсетулер бойынша шығыстардың сомасы қосылмайды;
220.00.011 IV жолында шегерімге жатқызылатын қызметкерлердің есептелген кірістері мен жеке тұлғаларға өзге де төлемдер бойынша шығыстары көрсетіледі;
220.00.011 V жолында алдыңғы салық кезеңдерінде алдағы кезеңдердің шығыстары деп танылған және есепті салық кезеңінде шегерімдерге жатқызылатын жұмыстар мен қызмет көрсету құны, қорлардың өзіндік құны көрсетіледі;
220.00.011 VI жолында тіркелген активтер, жалға алынған негізгі құралдар, преференция объектілері бойынша кейінгі шығыстар деп танылатын жұмыстар мен қызмет көрсетулердің нақты құны, қорлардың өзіндік құны көрсетіледі;
220.00.011 VII жолында тіркелген активтердің, преференция объектілерінің, амортизацияға жатпайтын активтердің бастапқы құнына кіретін жұмыстар мен қызмет көрсетулердің нақты құны, қорлардың өзіндік құны көрсетіледі;
220.00.011 VIII жолында 220.00.011 VII жолы бойынша көрсетілетін құнды қоспағанда, Салық кодексінің 264-бабының негізінде шегерімдерге жатқызылмайтын жұмыстар мен қызметтердің нақты құны, қорлардың өзіндік құны, сондай-ақ Салық кодексінің 242-бабына сәйкес шегерімдерге жатқызылмайтын қорлардың табиғи кему сомасы көрсетіледі. Бұдан басқа, аталған жол бойынша декларацияның 220.00.012-ден 220.00.020-ға дейінгі жолдары бойынша шегерімге жататын қорлардың өзіндік құны көрсетіледі;
220.00.011 ІX жолында есепті салық кезеңінде алдағы кезеңдердің шығыстары деп танылған және кейінгі салық кезеңдерінде шегерімге жатқызылатын жұмыстар мен қызмет көрсетулердің құны, қорлардың өзіндік құны көрсетіледі;
2) 220.00.012-жолда Салық кодексінің 243-бабы 7-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын айыппұлдардың, өсімпұлдардың, тұрақсыздық айыптарының жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 220.00.013-жолда Салық кодексінің 243-бабы 9-тармағында белгіленген негіздер бойынша шегерімге жатқызылатын қосылған құн салығының (бұдан әрі – ҚҚС) сомасы көрсетіледі;
4) 220.00.014-жолда Салық кодексінің 243-бабы 11-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын салық төлеушінің есептелген Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар, Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар бойынша шығыстар сомасы көрсетіледі;
5) 220.00.015-жолда Салық кодексінің 246-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын сыйақылар бойынша шегерімдер сомасы көрсетіледі;

6) в строке 220.00.016 указывается сумма представительских расходов, относимая на вычеты в соответствии со статьей 245 Налогового кодекса;
7) в строке 220.00.017 указывается сумма сомнительных требований, относимая на вычет в соответствии со статьей 248 Налогового кодекса;
8) в строке 220.00.018 указывается сумма налогов и платежей в бюджет, относимая на вычет в соответствии со статьей 263 Налогового кодекса;
9) в строке 220.00.019 указывается сумма вычетов по фиксированным активам и арендованным основным средствам, определяемая в соответствии со статьями 265, 266, 267, 268, 269 – 273 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма строк 220.04.011 и 220.04.012;
10) в строке 220.00.020 указывается сумма прочих расходов, относимая на вычеты в целях исчисления корпоративного подоходного налога;
11) в строке 220.00.021 указывается итоговая сумма вычетов, определяемая как сумма строк с 220.00.011 по 220.00.020;
17. Раздел "Налоговые вычеты":
1) в строке 220.00.022 указывается сумма налогового вычета в виде обязательных пенсионных взносов в размере, установленном законом Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан";
2) в строке 220.00.023 указываются сумма налогового вычета по пенсионным выплатам и договорам накопительного страхования, определяемая в порядке, установленном статьей 345 Налогового кодекса;
3) в строке 220.00.024 указываются сумма стандартных налоговых вычетов, определяемая в порядке, установленном статьей 346 Налогового кодекса;
4) в строке 220.00.025 указывается сумма прочих налоговых вычетов, определяемая в порядке, установленном статьями 347, 348 и 349 Налогового кодекса. При этом:
в строке 220.00.025 I указывается сумма налоговых вычетов по добровольным пенсионным взносам;
в строке 220.00.025 II указывается сумма налоговых вычетов на медицину;
в строке 220.00.025 III указывается сумма налоговых вычетов по вознаграждениям;
5) в строке 220.00.026 указывается общая сумма налоговых вычетов, определяемая как сумма строк с 220.00.022 по 220.00.025.
Сноска. Пункт 17 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. В разделе "Расчет облагаемого дохода индивидуального предпринимателя":
1) в строке 220.00.027 указывается общая сумма доходов, полученных или подлежащих получению в отчетном налоговом периоде из иностранных источников, определяемых в соответствии со статьями 322-338 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы F формы 220.03. Строка 220.00.027 носит справочный характер;

6) 220.00.016-жолда Салық кодексінің 245-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын өкілдік шығыстардың сомасы көрсетіледі;
7) 220.00.017-жолда Салық кодексінің 248-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын күмәнді талаптар сомасы көрсетіледі;
8) 220.00.018-жолда Салық кодексінің 263-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын салықтардың және бюджетке төленетін төлемдердің сомасы көрсетіледі;
9) 220.00.019-жолда Салық кодексінің 265, 266, 267, 268, 269273-баптарына сәйкес айқындалатын, тіркелген активтер мен жалға берілген негізгі құралдар бойынша шегерімдердің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 220.04.011 және 220.04.012-жолдарының сомасы көшіріледі;
10) 220.00.020-жолда корпоративтік табыс салығын есептеу мақсатында шегерімдерге жатқызылатын өзге шығыстардың сомасы көрсетіледі;
11) 220.00.021-жолда 220.00.011 – 220.00.020-жолдардың сомасы ретінде айқындалатын шегерімдердің қорытынды сомасы көрсетіледі;
17. "Cалықтық шегерімдер" деген бөлімде:
1) 220.00.022-жолда "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен белгiленген мөлшердегі мiндеттi зейнетақы жарналарының түріндегі салықтық шегірімнің сомасы көрсетіледі;
2) 220.00.023-жолда Салық кодексінің 345-бабында белгіленген тәртіпте айқындалатын зейнетақы төлемдері және жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша салықтық шегерімнің сомасы көрсетіледі;
3) 220.00.024-жолда Салық кодексінің 346-бабында белгіленген тәртіпте айқындалатын стандартты салықтық шегерімдердің сомасы көрсетіледі;
4) 220.00.025-жолда Салық кодексінің 347, 348, 349-баптарында белгіленген тәртіпте айқындалатын өзге салықтық шегерімдердің сомасы көрсетіледі. Бұл ретте:
220.00.025 I жолында ерікті зейнетақы жарналары бойынша салықтық шегерімдер сомасы көрсетіледі;
220.00.025 II жолында медицинасына салықтық шегерімдер сомасы көрсетіледі;
220.00.025 III жолында сыйақылар бойынша шегерімдер сомасы көрсетіледі;
5) 220.00.026-жолда 220.00.022-ден 220.00.025-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын cалықтық шегерімдердің жалпы сомасы көрсетіледі.
Ескерту. 17-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. "Дара кәсіпкердің салық салынатын кірісінің есебі" деген бөлімде:
1) 220.00.027-жолда Салық кодексінің 322-338-баптарына сәйкес айқындалатын есепті салық кезеңіндегі шетелдік көздерден алған немесе алуға жататын кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 220.03-нысаны F бағанының қорытынды мәні көшіріледі. 220.00.027-жол анықтамалық сипатқа ие;

2) в строке 220.00.028 указывается сумма дохода, подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами согласно пункту 5 статьи 2 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы Е формы 220.02;
3) в строке 220.00.029 указывается сумма облагаемого дохода (убытка) индивидуального предпринимателя с учетом особенностей международного налогообложения. При этом сумма, указанная в строке 220.00.030 I подлежит включению в облагаемый доход индивидуального предпринимателя, а в случае отсутствия облагаемого дохода уменьшает убыток резидента Республики Казахстан. Строка 220.00.029 определяется как разница строк 220.00.010 и 220.00.028 (220.00.010 – 220.00.028);
4) в строке 220.00.030 указывается суммарная прибыль контролируемых иностранных компаний (далее – КИК) и постоянных учреждений контролируемых иностранных компаний (далее – ПУ КИК), определенная в соответствии со статьей 297 и пунктом 1 статьи 340 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы L формы 220.05;
в строке 220.00.030 I указывается сумма облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса;
в строке 220.00.030 II указывается сумма облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 5) статьи 223 Налогового кодекса;
5) в строке 220.00.031 указывается облагаемый доход КИК и ПУ КИК с учетом перенесенных убытков. Определяется как разница строк 220.00.030 I и 220.00.035 I (220.00.031 I - 220.00.035 I). Если строка 220.00.035 I больше строки 220.00.030 I, в строке 220.00.031 указать ноль;
6) в строке 220.00.032 убыток, подлежащий переносу в соответствии с пунктом 1 статьи 300 Налогового кодекса. Если строка 220.00.029 имеет отрицательное значение, строка 220.00.032 определяется как сумма строк 220.00.029 и 220.004.008 I. Если строка 220.00.029 имеет положительное значение, в строку 220.00.032 переносится строка 220.04.008 I;
7) в строке 220.00.033 указывается сумма уменьшения облагаемого дохода индивидуального предпринимателя в соответствии со статьей 288 Налогового кодекса. Строка 220.00.033 включает в себя строки 220.00.033 I и 220.00.033 II:
в строке 220.00.033 I указываются расходы, на которые налогоплательщик вправе уменьшить налогооблагаемый доход в соответствии с подпунктами 1) и 2) пункта 1 статьи 288 Налогового кодекса;
в строке 220.00.033 II указываются расходы, на которые налогоплательщик вправе уменьшить налогооблагаемый доход в соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 288 Налогового кодекса;

2) 220.00.028-жолда Салық кодексінің 2-бабы 5-тармағына сәйкес халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс кіріс сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 220.02-нысаны Е бағанының қорытынды мәні көшіріледі;
3) 220.00.029-жолда халықаралық салық салу ерекшелігі ескеріле отырып, дара кәсіпкердің салық салынатын кірісінің (залалының) сомасы көрсетіледі. Бұл ретте 220.00.030 I жолында көрсетілген сома дара кәсіпкердің салық салынатын кірісіне қосылуға жатады, ал салық салынатын кіріс болмаған жағдайда, Қазақстан Республикасы резидентiнiң шығыны азайтылады. 220.00.029-жол 220.00.010 және 220.00.028-жолдардың айырмасы (220.00.010 – 220.00.028) ретінде айқындалады;
4) 220.00.030-жолда бақыланатын шетелдік компаниялардың (бұдан әрі - БШК) немесе бақыланатын шетелдік компаниялардың тұрақты мекемелерінің (бұдан әрі - БШК-ның ТМ) Салық кодексінің 297-бабына және 340-бабының 1-тармағына сәйкес айқындалған жиынтық пайдасы көрсетіледі. Бұл жолға 220.05-нысаны J бағанының қорытынды мәні көшіріледі;
220.00.030 І-жолда Салық кодексінің 223 бабы 4) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ салық салынатын табысы көрсетіледі;
220.00.030 ІІ-жолда Салық кодексінің 223 бабы 5) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ салық салынатын табысы көрсетіледі;
5) 220.00.031-жолда ауыстырылған залалдарды есепке ала отырып БШК және БШК ТМ салық салынатын табысы көрсетіледі. 220.00.030 І және 220.00.035 І жолдарының айырмасы ретінде айқындалады салық салынатын кірістің (залалдың) қорытындысы көрсетіледі. 220.00.031-жол 220.00.029 және 220.00.030-жолдардың сомасы ретінде айқындалады 220.00.031 I - 220.00.035 I). 220.00.035 І жолы 220.00.030 І жолынан артық болса 220.00.031 жолында нөл көрсетіледі;
6) 220.00.032-жолда Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағына сәйкес көшірілуі тиіс шығын көрсетіледі. Егер 220.00.029-жолдың теріс мәні болса, 220.00.032-жол 220.00.031 және 220.04.008 І жолдарының сомасы ретінде айқындалады. Егер 220.00.029-жол оң мәнге ие болса, 220.00.032-жолға 220.04.008 I жолы көшіріледі;
7) 220.00.033-жолда Салық кодексінің 288-бабына сәйкес дара кәсіпкердің салық салынатын кірісін кеміту сомасы көрсетіледі. 220.00.033-жол 220.00.033 I және 220.00.033 II жолдарын қамтиды:
220.00.033 I жолында салық төлеуші Салық кодексінің 288-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес салық салынатын кірісті кемітуге құқығы бар шығыстар көрсетіледі;
220.00.033 II жолында салық төлеуші Салық кодексінің 288-бабы 1-тармағы 4) тармақшасына сәйкес салық салынатын кірісті кемітуге құқығы бар шығыстар көрсетіледі;

8) в строке 220.00.034 указывается облагаемый доход индивидуального предпринимателя с учетом уменьшения, исчисленный в соответствии со статьей 288 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 220.00.029 и 220.00.033 (220.00.029 – 220.00.033). В случае значение, если строки 220.00.033 больше строки 220.00.029, в строке 220.00.034 указывается ноль;
9) в строке 220.00.035 указываются убытки, перенесенные из предыдущих налоговых периодов;
в строке 220.00.035 I указываются убытки, определенные частью второй пункта 1 статьи 300 Налогового кодекса;
10) в строке 220.00.036 указывается облагаемый доход индивидуального предпринимателя с учетом перенесенных убытков. Заполняется в случае, если в строке 220.00.034 отражено положительное значение. Определяется как разница строк 220.00.034 и 220.00.035 (220.00.034 – 220.00.035). Если строка 220.00.035 больше строки 220.00.034, в строке 220.00.036 указывается ноль;
11) в строке 220.00.037 указывается сумма облагаемого дохода индивидуального предпринимателя, осуществляющего электронную торговлю товарами в соответствии с пунктом 2 статьи 357 Налогового кодекса;
12) в строке 220.00.038 указывается сумма корректировки дохода, предусмотренной пунктом 1 статьи 341 Налогового кодекса;
13) в строке 220.00.039 указывается итог облагаемой суммы дохода индивидуального предпринимателя. Определяется как 220.00.036 – 220.00.037 – 220.00.038 – 220.00.026.
Сноска. Пункт 18 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. В разделе "Расчет налогового обязательства":
1) в строке 220.00.040 указывается ставка ИПН в соответствии со статьей 320 Налогового кодекса, в процентах;
2) в строке 220.00.041 указывается сумма ИПН с облагаемого дохода индивидуального предпринимателя. Определяется как произведение строк 220.00.039 и 220.00.040 (220.00.039 х 220.00.040);
3) в строке 220.00.042 указывается сумма исчисленного индивидуального подоходного налога за налоговый период в соответствии с пунктом 1 статьи 302 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 220.00.041, 220.00.042 I, 220.00.042 III, 220.00.042 IV и 220.00.042 V (220.00.041 – 220.00.042 I – 220.00.042 III – 220.00.042 IV – 220.00.042 V). Если полученная разница меньше ноля, то в строке 220.00.042 указывается ноль;
4) в строке 220.00.042 I указывается сумма уплаченных за пределами Республики Казахстан налогов на доходы или идентичного вида подоходного налога с доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан, которая зачитывается при уплате ИПН в Республике Казахстан в соответствии с пунктом 1 статьи 359 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы G формы 220.03;

8) 220.00.034-жолда Салық кодексінің 288-бабына сәйкес есептелген азайтуды ескере отырып, дара кәсіпкердің салық салынатын кірісі көрсетіледі. 220.00.029 және 220.00.033-жолдардың айырмасы (220.00.029 - 220.00.033) ретінде айқындалады. Егер 220.00.033-жол 220.00.029-жолдан артық болса, 220.00.034-жолда нөл көрсетіледі;
9) 220.00.035-жолда алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген шығындар көрсетіледі;
220.00.035 І-жолда Салық кодексінің 300 бабы 1 тармағының екінші бөлігімен анықталған залалдар көрсетіледі;
10) 220.00.036-жолда көшірілген шығындарды ескере отырып, дара кәсіпкердің салық салынатын кірісі көрсетіледі. Егер 220.00.034-жолда оң мән көрсетілген жағдайда толтырылады. 220.00.034 және 220.00.035-жолдардың айырмасы (220.00.034 – 220.00.035) ретінде айқындалады. Егер 220.00.035-жол 220.00.034-жолдан артық болса, 220.00.036-жолда нөл көрсетіледі;
11) 220.00.037-жолда Салық кодексінің 357-бабы 2-тармағына сәйкес тауарлардың электрондық саудасын жүзеге асыратын дара кәсіпкердің салық салынатын кірісінің сомасы көрсетіледі;
12) 220.00.038-жолда Салық кодексінің 341-бабының 1-тармағында көзделген кірісті түзету сомасы көрсетіледі;
13) 220.00.039-жолда дара кәсіпкердің салынатын кіріс сомасының қорытындысы көрсетіледі. 220.00.036-220.00.037-220.00.038-220.00.026 ретінде айқындалады.
Ескерту. 18-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. "Салықтық міндеттеменің есебі" деген бөлімде:
1) 220.00.040-жолда Салық кодексінің 320-бабына сәйкес ЖТС-тың мөлшерлемесі пайызда көрсетіледі;
2) 220.00.041-жолда дара кәсіпкердің салық салынатын кірісінен алынатын ЖТС сомасы көрсетіледі. 220.00.043 және 220.00.044-жолдардың туындысы (220.00.043 х 220.00.044) ретінде айқындалады;
3) 220.00.042-жолда Салық кодексінің 302-бабы 1-тармағына сәйкес салық кезеңі үшін есептелген жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі. 220.00.041, 220.00.042 I, 220.00.042 II, 220.00.042 III, 220.00.042 IV және 220.00.042V жолдарының айырмасы (220.00.041 – 220.00.042 I – 220.00.042 II – 220.00.042 III – 220.00.042 IV – 220.00.042V) ретінде айқындалады. Егер алынған айырма нөлден төмен болса, онда 220.00.042-жолда нөл көрсетіледі;
4) 220.00.042 I жолында Салық кодексінің 359-бабының 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасында ЖТС төлеу кезінде ескерілетін Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде кіріске төленген салықтардың немесе резидент салық төлеуші Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі көздерден алған табыстарға соған ұқсас табыс салығы түрлерінің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 220.03-нысаны G бағанының қорытынды мәні көшіріледі;

5) в строке 220.00.042 II указывается сумма зачета иностранного подоходного налога с финансовой прибыли КИК или ПУ КИК, исчисленного в соответствии с пунктом 2 статьи 359 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы K формы 220.05;
6) в строке 220.00.042 III указывается сумма ИПН, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде выигрыша, которая в соответствии с пунктом 2 статьи 302 Налогового кодекса;
7) в строке 220.00.042 IV указывается сумма ИПН, удержанного у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, и перенесенная из предыдущих налоговых периодов в соответствии с пунктом 3 статьи 302 Налогового кодекса;
8) в строке 220.00.042 V указывается сумма ИПН, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, которая в соответствии с пунктом 2 статьи 302 Налогового кодекса уменьшает сумму индивидуального подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет;
9) в строке 220.00.043 указывается уменьшение ИПН в соответствии с налоговым законодательством;
10) в строке 220.00.044 указывается ИПН с облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса. Определяется как произведение строк 220.00.031 и 220.00.040 (220.00.031 х 220.00.040);
11) в строке 220.00.045 указывается ИПН с облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 5) статьи 223 Налогового кодекса. Определяется как произведение строк 220.00.030 II и 220.00.040 (220.00.030 II х 220.00.040);
12) в строке 220.00.046 итоговая сумма ИПН КИК и ПУ КИК с учетом уменьшения за налоговый период в соответствии с пунктом 2 статьи 359 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 220.00.044 и 220.00.042 II (220.00.044 – 220.00.042 II). Если полученная разница меньше ноля, то в строке 220.00.046 указывается ноль;
13) в строке 220.00.047 указывается сумма ИПН к уплате, включая суммы осуществляемых зачетов в счет уплаты индивидуального подоходного налога, в соответствии со статьей 101 Налогового кодекса. Уплата индивидуального подоходного налога определяется в соответствии пунктом 1 статьи 362 Налогового кодекса. Строка 220.00.044 определяется как 220.00.042 – 220.00.043 + 220.00.045;
14) в строке 220.00.047 указывается бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) аппарата акимов городов районного значения, сел, поселков и сельских округов.
При этом местом нахождения индивидуального предпринимателя признается место преимущественного осуществления деятельности индивидуального предпринимателя, заявленное при постановке на регистрационный учет в органе государственных доходов в качестве индивидуального предпринимателя.

5) 220.00.042 II жолында Салық кодексінің 359-бабы 2-тармағына сәйкес есептелген БШК-ның немесе БШК ТМ-ның қаржылық пайдасынан шетелдік табыс салығын есепке жатқызу сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 220.05-нысаны К бағанының қорытынды мәні көшіріледі;
6) 220.00.042 III жолында Салық кодексінің 302-бабы 2-тармағына сәйкес ұтыс түріндегі кірістен төлем көзiнен салық кезеңінде ұстап қалған ЖТС-тың сомасы көрсетіледі;
7) 220.00.042 ІV жолында сыйақы түріндегі кірістен төлем көзiнен ұстап қалған және Салық кодексінің 302-бабының 3-тармағына сәйкес өткен салықтық кезеңдерден ауыстырылған ЖТС-ның сомасы көрсетіледі;
8) 220.00.042 V жолында Салық кодексінің 302-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс жеке табыс салығының сомасына кемітілетін сыйақы түріндегі кірістен төлем көзiнен салық кезеңінде ұстап қалған ЖТС-тың сомасы көрсетіледі;
9) 220.00.043 жолында салық заңнамасына сәйкес ЖТС азаюы көрсетіледі;
10) 220.00.044-жолда Салық кодексінің 223 бабы 4) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ салық салынатын табысынан ЖТС көрсетіледі. 220.00.031 және 220.00.040 жолдарының туындысы ретінде анықталады (220.00.031х220.00.040)
11) 220.00.045-жолда Салық кодексінің 223 бабы 5) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ салық салынатын табысынан ЖТС көрсетіледі. 220.00.030 ІІ және 220.00.040 жолдарының туындысы ретінде анықталады (220.00.030 ІІх220.00.040)
12) 220.00.046 - жолда Салық кодексінің 359-бабы 2 тармағына сәйкес салық кезеңі үшін азайтуды ескере отырып БШК және БШК ТМ ЖТС сомасы көрсетіледі. 220.00.044 және 220.00.042 ІІ жолдарының айырмасы ретінде анықталады (220.00.044-220.00.042 ІІ). Айырма нөлден аз болған жағдайда 220.00.046 жолында нөл көрсетіледі.
13) 220.00.047-жолда Салық кодексінің 101-бабына сәйкес жеке табыс салығын төлеу есебінен есепке жатқызу жүзеге асырылатын соманы қоса алғанда, төлеуге жататын ЖТС сомасы көрсетіледі. Жеке табыс салығын төлеу Салық кодексінің 362-бабы 1-тармағына сәйкес анықталады. 220.00.044 жолы 220.00.042-220.00.043+220.00.045 ретінде анықталады;
14) 220.00.047-жолда аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер және ауылдық округтер әкімдері аппаратының бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН) көрсетіледі;
Бұл ретте, мемлекеттік кірістер органында дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебіне қою кезінде мәлімделген, дара кәсіпкер қызметін басымдықпен жүзеге асыратын орын – дара кәсіпкердің орналасқан жері болып танылады.

Сноска. Пункт 19 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) дата подачи декларации – дата представления декларации в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов – код органа государственных доходов по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица, принявшего декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего декларацию;
5) дата приема декларации – дата представления декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 209 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа – регистрационный номер декларации, присваиваемый органом государственных доходов;
7) дата почтового штемпеля – дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Подпункты 4), 5), 6) и 7) настоящего пункта заполняются работником органа государственных доходов, принявшим декларацию на бумажном носителе.
Глава 3. Пояснение по заполнению формы 220.01 – Расходы налогоплательщиков, не являющихся плательщиками НДС, по реализованным товарам, выполненным работам, оказанным услугам
21. Данная форма заполняется лицами, не являющимся плательщиками НДС. В форме отражаются сведения по приобретенным товарам (работам, услугам), включая не относимые на вычеты. Сведения из данной формы не переносятся в декларацию и приложения к ней.
22. В разделе "Расходы":
в графе А указывается порядковый номер строки;
в графе B указывается ИИН (БИН) номер налогоплательщика-контрагента;
в графе С указывается код страны резидентства нерезидента-контрагента согласно пункту 34 настоящих Правил;
в графе D указывается номер налоговой регистрации нерезидента- контрагента в стране резидентства нерезидента. Графа заполняется при отражении в графе С кода страны резидентства;
в графе Е указывается код вида расходов:
1 – финансовые услуги;
2 – рекламные услуги;
3 – консультационные услуги;
4 – маркетинговые услуги;
5 – дизайнерские услуги;
6 – инжиниринговые услуги;
7 – прочие;
в графе F указывается стоимость приобретенных товаров (работ, услуг).

Ескерту. 19-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. "Салық төлеушiнiң жауапкершiлiгi" деген бөлімде:
1) "Салық төлеушiнiң тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" деген ашықжолда жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
2) декларацияның тапсырылған күні – декларация мемлекеттік кірістер органына табыс етілген күн;
3) мемлекеттік кірістер органының коды – салық төлеушінің орналасқан орны бойынша мемлекеттік кірістер органының коды;
4) "Декларацияны қабылдаған лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" деген жолда декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
5) декларацияның қабылданған күні – Салық кодексінің 209-бабы 2-тармағына сәйкес декларацияны табыс ету күні;
6) құжаттың кіріс нөмірі – мемлекеттік кірістер органы берген декларацияның тіркеу нөмірі;
7) пошта штемпелінің күні – пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Осы тармақтың 4), 5), 6) және 7) тармақшаларын декларацияны қағаз жеткізгіште қабылдаған мемлекеттік кірістер органының қызметкері толтырады.
3-тарау. ҚҚС төлеушi болып табылмайтын салық төлеушiлердiң өткізілген тауарлар, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер бойынша шығыстары – 220.01-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
21. Бұл нысанды ҚҚС төлеуші болып табылмайтын тұлғалар толтырады. Нысанда шегерімге жатқызылмайтындарды қоса алғанда, сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) жөнінде мәліметтер көрсетіледі. Осы нысандағы мәліметтер декларацияға және оған қосымшаларға көшірілмейді.
22. "Шығыстар" деген бөлімде:
А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
В бағанында салық төлеуші-контрагенттің ЖСН (БСН) көрсетіледі;
С бағанында осы Қағидалардың 34-тармағына сәйкес бейрезидент контрагенттің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
D бағанында бейрезидент контрагенттің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі. Баған С бағанында резиденттік елінің коды көрсетілген кезде толтырылады;
Е бағанында шығыс түрлерінің коды көрсетіледі:
1 – қаржылық қызмет көрсетулер;
2 – жарнамалық қызмет көрсетулер;
3 – консультациялық қызмет көрсетулер;
4 – маркетингтік қызмет көрсетулер;
5 – дизайнерлік қызмет көрсетулер;
6 – инжинирингтік қызмет көрсетулер;
7 – өзгелер;
F бағанында сатып алынған тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны көрсетіледі.

Глава 4. Пояснение по заполнению формы 220.02 – Доход, подлежащий освобождению от налогообложения в соответствии с международным договором
23. Данная форма предназначена для определения дохода, подлежащего освобождению от налогообложения согласно международным договорам, заключенным Республикой Казахстан. В соответствии с пунктом 5 статьи 2 Налогового кодекса, если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые содержатся в Налоговом кодексе, применяются правила ратифицированного Республикой Казахстан международного договора.
24. В разделе "Показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код вида международного договора согласно пункту 35 настоящих Правил, в соответствии с которым в отношении дохода установлен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом;
3) в графе С указывается наименование международного договора;
4) в графе D указывается код страны, с которой заключен международный договор, согласно пункту 34 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается доход, подлежащий освобождению от налогообложения согласно положениям международного договора.
Итоговое значение графы Е формы 220.02 переносится в строку 220.00.028.
Глава 5. Пояснение по заполнению формы 220.03 – Доходы из иностранных источников, суммы уплаченного иностранного налога и их зачета
25. Данная форма предназначена для определения доходов из иностранных источников, в том числе доходов из источников в странах с льготным налогообложением, а также суммы уплаченного иностранного налога и их зачета в соответствии с разделом 8 Налогового кодекса. В данном приложении не отражаются финансовая прибыль КИК и финансовая прибыль ПУ КИК.
26. В разделе "Показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код страны, в которой расположен нерезидент, выплачивающий налогоплательщику-резиденту доход, подлежащий налогообложению в Республике Казахстан, согласно пункту 33 настоящих Правил;
3) в графе С указывается код вида дохода, начисленного из источников в иностранном государстве налогоплательщиком-резидентом в течение отчетного налогового периода, который подлежит налогообложению в Республике Казахстан в соответствии со статьями 322-338 Налогового кодекса, в соответствии с подпунктом 2) пункта 31 настоящих Правил.
В случае если налогоплательщиком-резидентом в отчетном налоговом периоде в одном иностранном государстве начислены различные виды доходов, то в данной графе указывается отдельно каждый вид начисленных доходов из источников в таком иностранном государстве;

4-тарау. Халықаралық шартқа сәйкес салық салудан босатылуы тиіс кіріс – 220.02-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
23. Бұл нысан Қазақстан Республикасымен жасалған халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс кірісті айқындауға арналған. Салық кодексінің 2-бабы 5-тармағына сәйкес егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта Салық кодексіндегі қамтылғандардан өзгеше ережелер қолданылса, онда Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттың ережелері қолданылады.
24. "Көрсеткіштер" деген бөлімде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында оған сәйкес кіріске қатысты Салық кодексінде белгіленген тәртіптен ерекше салық салу тәртібі белгіленген осы Қағидалардың 35-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында халықаралық шарттың атауы көрсетіледі;
4) D бағанында осы Қағидалардың 34-тармағына сәйкес халықаралық шарт жасалған елдің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында халықаралық шарт ережелеріне сәйкес салық салудан босатылуы тиіс кіріс көрсетіледі.
220.02-нысанының Е бағанының қорытынды мәні 220.00.031-жолға көшіріледі.
5-тарау. Шетелдегі көздерден алынған кірістер, төленген шетелдік салық пен оны есепке жатқызу сомасы – 220.03– нысанын толтыру бойынша түсіндірме
25. Бұл нысан шетел көздерінен алынған кірістерді, оның ішінде жеңілдікті салық салынатын елдердегі көздерден алынған кірістерді, сондай-ақ Салық кодексінің 8-бөліміне сәйкес төленген шетелдік салық пен оны есепке жатқызу сомасын айқындауға арналған. Бұл қосымшада БШК-ның қаржылық пайдасы және БШК ТМ-ның қаржылық пайдасы көрсетілмейді.
26. "Көрсеткіштер" деген бөлімде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Қағидалардың 33-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасында салық салуға жататын резидент-салық төлеушіге кіріс төлейтін бейрезидент орналасқан елдің коды көрсетіледі;
3) С бағанында осы Қағидалардың 31-тармағы 2) тармақшасына сәйкес Салық кодексінің 322-338-баптарына сәйкес Қазақстан Республикасында салық салуға жататын, есепті салық кезеңінің ішінде шет мемлекеттегі көздерден резидент-салық төлеушіге есептелген кіріс түрінің коды көрсетіледі;
Егер резидент-салық төлеушіге есепті салық кезеңінде бір шет мемлекетінде әртүрлі кіріс түрлері есептелген жағдайда, онда осы бағанда осындай шет мемлекеттердегі көздерден есептелген кірістің әрбір жеке түрі көрсетіледі;

4) в графе D указывается код вида валюты дохода, указанного в графе Е, согласно пункту 32 настоящих Правил.
В случае если налогоплательщиком-резидентом начислены в отчетном налоговом периоде доходы в различной валюте, то в данной графе указываются отдельно суммы доходов по каждой валюте;
5) в графе Е указывается сумма дохода из источников в иностранном государстве, исчисленного налогоплательщиком-резидентом в течение отчетного налогового периода, который подлежит налогообложению в Республике Казахстан в соответствии со статьями 322-338 Налогового кодекса, в иностранной валюте, включая:
доходы, полученные от деятельности, не связанные с постоянной базой (постоянным учреждением) в иностранном государстве;
доходы от деятельности через постоянную базу (постоянное учреждение) в иностранном государстве;
доходы, указанные в настоящем подпункте, полученные налогоплательщиком-резидентом из источников в государствах с льготным налогообложением.
В случае если налогоплательщиком-резидентом подлежит получению в одном иностранном государстве в одной валюте один вид дохода из нескольких источников, то в данной графе указывается общая сумма такого вида доходов, подлежащих получению в таком иностранном государстве;
6) в графе F указывается сумма доходов, отраженных в графе E, пересчитанная в национальную валюту с применением рыночного курса обмена валюты, определенного в последний рабочий день, предшествующий дате, начиная с которой доход подлежит получению;
7) в графе G указываются суммы иностранного подоходного налога c доходов из источников в иностранных государствах, подлежащие зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан, исчисленные в соответствии с положениями пункта 1 статьи 359 Налогового кодекса, в национальной валюте.
При этом размер зачитываемой суммы иностранного подоходного налога представляет собой наименьшую из следующих величин:
сумму фактически уплаченного в иностранном государстве иностранного подоходного налога с доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан;
сумму иностранного подоходного налога с доходов из источников за пределами Республики Казахстан, подлежащую уплате в иностранном государстве в соответствии с положениями международного договора Республики Казахстан;
сумму индивидуального подоходного налога с доходов из источников за пределами Республики Казахстан, исчисленную в Республике Казахстан по ставке, установленной статьей 320 Налогового кодекса;
8) итоговые значения:
строк графы F, соответствующих кодам видов доходов "2010", "2020", "2030", "2040", "2050", "2200", "2210", "2250", "2270" и "2290", переносятся в строку 220.00.001;
строк графы F, соответствующих коду вида дохода "2060", переносятся в строку 220.00.002;

4) D бағанында осы Қағидалардың 32-тармағына сәйкес Е бағанында көрсетілген кіріс валютасы түрінің коды көрсетіледі;
Егер есепті салық кезеңінде резидент-салық төлеушіге кірістер әртүрлі валютада есептелген жағдайда, онда осы бағанда әрбір валюта бойынша кіріс сомасы жеке көрсетіледі;
5) Е бағанында Салық кодексінің 322-338-баптарына сәйкес Қазақстан Республикасында салық салуға жататын, есепті салық кезеңінің ішінде шет мемлекеттегі көздерден резидент-салық төлеушіге есептелген кіріс сомасы, мыналарды қоса алғанда:
шет мемлекеттегі тұрақты базамен (тұрақты мекеме) байланысы жоқ қызметтен алынған кірістер;
шет мемлекеттегі тұрақты база (тұрақты мекеме) арқылы қызметтен алынған кірістер;
резидент-салық төлеуші жеңілдікті салық салынатын мемлекеттердегі көздерден алған, осы тармақшада көрсетілген кірістер шетел валютасында көрсетіледі.
Егер резидент-салық төлеушiнің бiр шет мемлекетте бiрнеше көздерден бір валютада, бір кіріс түрін алуға жататын жағдайда, онда бұл бағанда осындай шет мемлекетте алынуға жататын осындай кіріс түрiнiң жалпы сомасы көрсетiледi;
6) F бағанында кіріс алынуға жататын күннен бастап, алдындағы соңғы жұмыс күні айқындалған валюта айырбастаудың нарықтық бағамы қолданыла отырып, ұлттық валютада қайта есептелген E бағанында көрсетілген кірістердің сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында Салық кодексінің 359-бабының 1-тармағының ережелеріне сәйкес Қазақстан Республикасында жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылатын шет мемлекеттердің көздерінен алынатын кірістен есептелген шетелдік табыс салығының сомалары ұлттық валютада көрсетіледі;
Бұл ретте, шетелдік табыс салығының есепке жатқызылатын сомасының мөлшері мынадай сомалардың шамаларынан:
резидент-салық төлеуші Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі көздерден алған кірістерден шет мемлекетте іс жүзінде төленген шетелдік табыс салығы сомасының;
Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі көздерден алынған кірістерден Қазақстан Республикасының халықаралық шартының ережелеріне сәйкес шет мемлекетте төленуге жататын шетелдік табыс салығы сомасының;
Қазақстан Республикасында Салық кодексінің 320-бабында белгіленген мөлшерлеме бойынша есептелген, Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі көздерден алынған кірістерден жеке табыс салығы сомасының ең азын білдіреді.
8) "2010", "2020", "2030", "2040", "2050", "2200", "2210", "2250", "2270" және "2290" кіріс түрінің кодына сәйкес келетін F бағаны жолдарының қорытынды мәні 220.00.001-жолға көшіріледі;
"2260" кіріс түрінің кодына сәйкес келетін F бағаны жолының қорытынды мәні 220.00.002-жолға көшіріледі;

строк графы F, соответствующих иным кодам видов доходов, переносятся в строку 220.00.003;
графы F переносится в строку 220.00.027;
9) итоговое значение графы G переносится в строку 220.00.042 I.
Глава 6. Пояснение по заполнению формы 220.04 – Вычеты по фиксированным активам
27. Данная форма предназначена для определения вычетов по фиксированным активам в соответствии со статьями 265, 272 и 273 Налогового кодекса, а также для определения убытка от выбытия фиксированных активов I группы, переносимого на последующие налоговые периоды в соответствии с пунктом 1 статьи 300 Налогового кодекса.
28. В разделе "Вычеты по фиксированным активам":
1) в строке 220.04.001 указывается общая сумма стоимостных балансов групп на начало налогового периода. Определяется как сумма строк с 220.04.001 I по 220.04.001 IV:
в строке 220.04.001 I указывается сумма стоимостных балансов подгрупп фиксированных активов I группы на начало налогового периода, определенных в соответствии с пунктом 7 статьи 267 Налогового кодекса;
в строке 220.04.001 II указывается стоимостный баланс фиксированных активов II группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 267 Налогового кодекса;
в строке 220.04.001 III указывается стоимостный баланс фиксированных активов III группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 267 Налогового кодекса;
в строке 220.04.001 IV указывается стоимостный баланс фиксированных активов IV группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 267 Налогового кодекса;
2) в строке 220.04.002 указывается общая стоимость поступивших в налоговом периоде фиксированных активов. Определяется как сумма строк с 220.04.002 I по 220.04.002 IV:
в строке 220.04.002 I указывается стоимость поступивших фиксированных активов I группы, определяемая в соответствии со статьей 268 Налогового кодекса;
в строке 220.04.002 II указывается стоимость поступивших фиксированных активов II группы, определяемая в соответствии со статьей 268 Налогового кодекса;
в строке 220.04.002 III указывается стоимость поступивших фиксированных активов III группы, определяемая в соответствии со статьей 268 Налогового кодекса;
в строке 220.04.002 IV указывается общая стоимость поступивших фиксированных активов IV группы, определяемая в соответствии со статьей 268 Налогового кодекса;
3) в строке 220.04.003 указывается общая стоимость выбывших фиксированных активов. Определяется как сумма строк с 220.04.003 I по 220.04.003 IV:
в строке 220.04.003 I указывается стоимость выбывших фиксированных активов I группы, определяемая в соответствии со статьей 270 Налогового кодекса;
в строке 220.04.003 II указывается стоимость выбывших фиксированных активов II группы, определяемая в соответствии со статьей 270 Налогового кодекса;
в строке 220.04.003 III указывается стоимость выбывших фиксированных активов III группы, определяемая в соответствии со статьей 270 Налогового кодекса;
в строке 220.04.003 IV указывается стоимость выбывших фиксированных активов IV группы, определяемая в соответствии со статьей 270 Налогового кодекса;

кіріс түрінің өзге кодына сәйкес келетін F бағаны жолдарының қорытынды мәні 220.00.003-жолға көшіріледі;
F бағаны 220.00.027-жолға көшіріледі.
9) G бағанының қорытынды мәні 220.00.042 I жолына көшіріледі.
6-тарау. Тіркелген активтер бойынша шегерімдер – 220.04-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
27. Бұл нысан Салық кодексінің 265, 272 және 273-баптарына сәйкес тіркелген активтер бойынша шегерімдерді айқындауға, сондай-ақ Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағына сәйкес кейінгі салық кезеңдеріне көшірілетін 1-топтың тіркелген активтерін шығарудан шығынды айқындауға арналған.
28. "Тіркелген активтер бойынша шегерімдер" деген бөлімде.
1) 220.04.001-жолда салық кезеңнің басына топтардың құндық теңгерімінің жалпы сомасы көрсетіледі. 220.04.001 І-ден 220.04.001 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.04.001 І жолында Салық кодексінің 267-бабы 7-тармағына сәйкес айқындалатын салық кезеңнің басына І топтың тіркелген активтерінің кіші топтары бойынша құндық теңгерімінің сомасы көрсетіледі;
220.04.001 ІІ жолында Салық кодексінің 267-бабы 7-тармағына сәйкес айқындалатын салық кезеңнің басына ІI топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімінің сомасы көрсетіледі;
220.04.001 ІІІ жолында Салық кодексінің 267-бабы 7-тармағына сәйкес айқындалатын салық кезеңнің басына ІII топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімінің сомасы көрсетіледі;
220.04.001 ІV жолында Салық кодексінің 267-бабы 7-тармағына сәйкес айқындалатын салық кезеңнің басына ІV топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімінің сомасы көрсетіледі;
2) 220.04.002-жолда салық кезеңінде келіп түскен тіркелген активтердің жалпы құны көрсетіледі. 220.04.002 І-ден 220.04.002 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.04.002 І жолында Салық кодексінің 268-бабына сәйкес айқындалатын келіп түскен І топтың тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
220.04.002 ІІ жолында Салық кодексінің 268-бабына сәйкес айқындалатын келіп түскен ІІ топтың тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
220.04.002 ІІІ жолында Салық кодексінің 268-бабына сәйкес айқындалатын келіп түскен ІІІ топтың тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
220.04.002 ІV жолында Салық кодексінің 268-бабына сәйкес айқындалатын келіп түскен ІV топтың тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
3) 220.04.003-жолда шығарылған тіркелген активтердің жалпы құны көрсетіледі. 220.04.003 І-ден 220.04.003 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.04.003 І жолында Салық кодексінің 270-бабына сәйкес айқындалатын І топтың шығарылған тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
220.04.003 ІІ жолында Салық кодексінің 270-бабына сәйкес айқындалатын ІІ топтың шығарылған тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
220.04.003 ІІІ жолында Салық кодексінің 270-бабына сәйкес айқындалатын ІІІ топтың шығарылған тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
220.04.003 ІV жолында Салық кодексінің 270-бабына сәйкес айқындалатын ІV топтың шығарылған тіркелген активтерінің жалпы құны көрсетіледі;

4) в строке 220.04.004 указывается общая сумма последующих расходов, относимых на увеличение стоимостных балансов групп (подгрупп) в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 220.04.004 I по 220.04.004 IV:
в строке 220.04.004 I указываются последующие расходы по фиксированным активам I группы, относимые на увеличение стоимостных балансов подгрупп в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса;
в строке 220.04.004 II указываются последующие расходы по фиксированным активам II группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса;
в строке 220.04.004 III указываются последующие расходы по фиксированным активам III группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса;
в строке 220.04.004 IV указываются последующие расходы по фиксированным активам IV группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса;
5) в строке 220.04.005 указывается общая сумма стоимостных балансов групп на конец налогового периода, определяется как сумма строк с 220.04.005 I по 220.04.005 IV:
в строке 220.04.005 I указывается общая сумма стоимостных балансов подгрупп фиксированных активов I группы на конец налогового периода, определенных в соответствии с пунктом 8 статьи 267 Налогового кодекса;
в строке 220.04.005 II указывается стоимостный баланс фиксированных активов II группы на конец налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 267 Налогового кодекса;
в строке 220.04.005 III указывается стоимостный баланс фиксированных активов III группы на конец налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 267 Налогового кодекса;
в строке 220.04.005 IV указывается стоимостный баланс фиксированных активов IV группы на конец налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 267 Налогового кодекса;
6) в строке 220.04.006 указывается общая сумма амортизационных отчислений по фиксированным активам, исчисленных по итогам налогового периода в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 271 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 220.04.006 I по 220.04.006 IV:
в строке 220.04.006 I указываются амортизационные отчисления по фиксированным активам I группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 271 Налогового кодекса;
в строке 220.04.006 II указываются амортизационные отчисления по фиксированным активам II группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 271 Налогового кодекса;
в строке 220.04.006 III указываются амортизационные отчисления по фиксированным активам III группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 271 Налогового кодекса;
в строке 220.04.006 IV указываются амортизационные отчисления по фиксированным активам IV группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 271 Налогового кодекса;

4) 220.04.004-жолда Салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес топтардың (кіші топтардың) құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын кейінгі шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 220.04.004 І-ден 220.04.004 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.04.004 І жолында Салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес кіші топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын І топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
220.04.004 ІІ жолында Салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын ІI топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
220.04.004 ІІІ жолында Салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын ІII топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
220.04.004 ІV жолында Салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын ІV топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
5) 220.04.005-жолда салық кезеңнің соңына топтардың құндық теңгерімнің жалпы сомасы көрсетіледі. 220.04.005 І-ден 220.04.005 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.04.005 І жолында Салық кодексінің 267-бабы 8-тармағына сәйкес айқындалатын салық кезеңінің соңына І топтың тіркелген активтерінің кіші топтары бойынша құндық теңгерімнің жалпы сомасы көрсетіледі;
220.04.005 ІІ жолында Салық кодексінің 267-бабы 8-тармағына сәйкес айқындалатын салық кезеңнің соңына ІI топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;
220.04.005 ІІІ жолында Салық кодексінің 267-бабы 8-тармағына сәйкес айқындалатын салық кезеңнің соңына ІII топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;
220.04.005 ІV жолында Салық кодексінің 267-бабы 8-тармағына сәйкес айқындалатын салық кезеңнің соңына ІV топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;
6) 220.04.006-жолда Салық кодексінің 271-бабы 2 және 3-тармақтарына сәйкес салық кезеңінің қорытындысы бойынша есептелген тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдардың жалпы сомасы көрсетіледі. 220.04.006 І-ден 220.04.006 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.04.006 І жолында Салық кодексінің 271-бабы 2 және 3-тармақтарына сәйкес есептелінген І топтың тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;
220.04.006 ІІ жолында Салық кодексінің 271-бабы 2 және 3-тармақтарына сәйкес есептелінген ІІ топтың тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;
220.04.006 ІІІ жолында Салық кодексінің 271-бабы 2 және 3-тармақтарына сәйкес есептелінген ІІІ топтың тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;
220.04.006 ІV жолында Салық кодексінің 271-бабы 2 және 3-тармақтарына сәйкес есептелінген ІV топтың тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;

7) в строке 220.04.007 указывается общая сумма амортизационных отчислений, исчисленных по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 7 статьи 271 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 220.04.007 I по 220.04.007 IV:
в строке 220.04.007 I указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 7 статьи 271 Налогового кодекса, по фиксированным активам I группы;
в строке 220.04.007 II указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 7 статьи 271 Налогового кодекса, по фиксированным активам II группы;
в строке 220.04.007 III указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 7 статьи 271 Налогового кодекса, по фиксированным активам III группы;
в строке 220.04.007 IV указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 7 статьи 271 Налогового кодекса, по фиксированным активам IV группы;
8) в строке 220.04.008 указывается общая сумма стоимостных балансов групп (подгрупп) при выбытии всех фиксированных активов, относимых на вычеты (II, III, IV группы) или признаваемых убытком (I группа) в соответствии с пунктами 1 и 2 статьи 273 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 273 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 220.04.008 I по 220.04.008 IV:
в строке 220.04.008 I указывается сумма стоимостных балансов подгрупп выбывших (за исключением безвозмездно переданных) фиксированных активов I группы, признаваемых убытком в соответствии с пунктом 1 статьи 273 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 273 Налогового кодекса;
в строке 220.04.008 II указывается стоимостный баланс II группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 273 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 273 Налогового кодекса;
в строке 220.04.008 III указывается стоимостный баланс III группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 273 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 273 Налогового кодекса;
в строке 220.04.008 IV указывается стоимостный баланс IV группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 273 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 273 Налогового кодекса;

7) 220.04.007-жолда Салық кодексінің 271-бабы 7-тармағына сәйкес амортизацияның қосарланған нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың жалпы сомасы көрсетіледі. 220.04.007 І-ден 220.04.007 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.04.007 І жолында Салық кодексінің 271-бабы 7-тармағына сәйкес І топтың тіркелген активтері бойынша амортизацияның қосарланған нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;
220.04.007 ІІ жолында Салық кодексінің 271-бабы 7-тармағына сәйкес ІІ-топтың тіркелген активтері бойынша амортизацияның қосарланған нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;
220.04.007 ІIІ жолында ІIІ топтың тіркелген активтері бойынша Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес амортизацияның қосарланған нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;
220.04.007 ІV жолында Салық кодексінің 271-бабы 7-тармағына сәйкес ІV–топтың тіркелген активтері бойынша амортизацияның қосарланған нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;
8) 220.04.008-жолда Салық кодексінің 273-бабы 3-тармағын ескере отырып, Салық кодексінің 273-бабы 1 және 2-тармақтарына сәйкес шегерімге жатқызылатын (ІІ, ІІІ, ІV топтары) немесе шығын деп танылатын (І тобы) барлық тіркелген активтерді шығару кезіндегі топтардың (кіші топтардың) құндық теңгерімі көрсетіледі. 220.04.008 І-ден 220.04.008 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.04.008 І жолында Салық кодексінің 273-бабы 3-тармағын ескере отырып, Салық кодексінің 273-бабы 1-тармағына сәйкес залал деп танылатын І топтың шығарылған тіркелген активтерінің (өтеусіз берілгенді қоспағанда) кіші топтарының құндық теңгерім сомасы көрсетіледі;
220.04.008 ІІ жолында Салық кодексінің 273-бабы 3-тармағын ескере отырып, Салық кодексінің 273-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтардың барлық тіркелген активтерінің шығарылуы (өтеусіз бергенді қоспағанда) кезіндегі ІІ топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
220.04.008 ІІІ жолында Салық кодексінің 273-бабы 3-тармағын ескере отырып, Салық кодексінің 273-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтардың барлық тіркелген активтерінің шығарылуы (өтеусіз бергенді қоспағанда) кезіндегі ІІІ топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
220.04.008 ІV жолында Салық кодексінің 273-бабы 3-тармағын ескере отырып, Салық кодексінің 273-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтардың барлық тіркелген активтерінің шығарылуы (өтеусіз бергенді қоспағанда) кезіндегі ІV топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;

9) в строке 220.04.009 указывается общая сумма стоимостных балансов групп (подгрупп) на конец налогового периода, которые составляют сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимых на вычеты в соответствии с пунктом 4 статьи 273 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 220.04.009 I по 220.04.009 IV:
в строке 220.04.009 I указывается сумма стоимостных балансов подгрупп на конец налогового периода, которые составляют сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимых на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 273 Налогового кодекса, по фиксированным активам I группы;
в строке 220.04.009 II указывается стоимостный баланс группы на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 273 Налогового кодекса, по фиксированным активам II группы;
в строке 220.04.009 III указывается стоимостный баланс группы на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 273 Налогового кодекса, по фиксированным активам III группы;
в строке 220.04.009 IV указывается стоимостный баланс группы на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 273 Налогового кодекса, по фиксированным активам IV группы;
10) в строке 220.04.010 указывается общая сумма последующих расходов, относимых на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 272 Налогового кодекса, за исключением расходов по начисленным доходам работников. Определяется как сумма строк с 220.04.010 I по 220.04.010 IV:
в строке 220.04.010 I указываются последующие расходы по фиксированным активам I группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 272 Налогового кодекса;
в строке 220.04.010 II указываются последующие расходы по фиксированным активам II группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 272 Налогового кодекса;
в строке 220.04.010 III указываются последующие расходы по фиксированным активам III группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 272 Налогового кодекса;
в строке 220.04.010 IV указываются последующие расходы по фиксированным активам IV группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 272 Налогового кодекса;

9) 220.04.009-жолда Салық кодексінің 273-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және салық кезеңінің соңғы күніне дейін күші бар айлық есептік көрсеткіштің 300 еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына топтың (кіші топтың) құндық теңгерімінің жалпы сомасы көрсетіледі. 220.04.009 І-ден 220.04.009 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.04.009 І жолында Салық кодексінің 273-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын І топтың тіркелген активтері бойынша республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және салық кезеңінің соңғы күніне дейін күші бар айлық есептік көрсеткіштің 300 еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына кіші топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
220.04.009 ІІ жолында Салық кодексінің 273-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІ топтың тіркелген активтері бойынша республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және салық кезеңінің соңғы күніне дейін күші бар айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
220.04.009 ІІІ жолында Салық кодексінің 273-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІІ топтың тіркелген активтері бойынша республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және салық кезеңінің соңғы күніне дейін күші бар айлық есептік көрсеткіштің 300 еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
220.04.009 ІV жолында Салық кодексінің 273-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІV топтың тіркелген активтері бойынша республикалық бюджет туралы заңында белгіленген және салық кезеңінің соңғы күніне дейін күші бар айлық есептік көрсеткіштің 300 еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
10) 220.04.010-жолда қызметкерлердің есептелген кірістері бойынша шығыстарды қоспағанда, Салық кодексінің 272-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын кейінгі шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 220.04.010 І-ден 220.04.010 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.04.010 І жолында Салық кодексінің 272-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын І топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
220.04.010 ІІ жолында Салық кодексінің 272-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІ топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
220.04.010 ІІІ жолында Салық кодексінің 272-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІІ топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
220.04.010 ІV жолында Салық кодексінің 272-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІV топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;

11) в строке 220.04.011 указывается общая сумма вычетов налогового периода по фиксированным активам. Определяется как сумма строк с 220.04.011 I по 220.04.011 IV:
в строке 220.04.011 I указываются вычеты по фиксированным активам I группы. Определяется как сумма строк 220.04.006 I, 220.04.007 I, 220.04.009 I, 220.04.010 I (220.04.006 I + 220.04.007 I + 220.04.009 I + 220.04.010 I);
в строке 220.04.0011 II указываются вычеты по фиксированным активам II группы. Определяется как сумма строк 220.04.006 II, 220.04.007 II, 220.04.008 II, 220.04.009 II, 220.04.010 II (220.04.006 II + 220.04.007 II + 220.04.008 II + 220.04.009 II + 220.04.010 II);
в строке 220.04.011 III указываются вычеты по фиксированным активам III группы. Определяется как сумма строк 220.04.006 III, 220.04.007 III, 220.04.008 III, 220.04.009 III, 220.04.010 III (220.04.006 III + 220.04.007 III + 220.04.008 III + 220.04.009 III + 220.04.010 III);
в строке 220.04.011 IV указываются вычеты по фиксированным активам IV группы. Определяется как сумма строк 220.04.006 IV, 220.04.007 IV, 220.04.008 IV, 220.04.009 IV, 220.04.010 IV (220.04.006 IV + 220.04.007 IV + 220.04.008 IV + 220.04.009 IV + 220.04.010 IV);
12) в строке 220.04.012 указываются последующие расходы по арендуемым основным средствам, относимые на вычет в соответствии с пунктом 5 статьи 272 Налогового кодекса.
Строка 220.04.008 I учитывается при определении строки 220.00.033.
Сумма строк 220.04.011 и 220.04.012 (220.04.011 + 220.04.012) переносится в строку 220.00.017.
Глава 7. Пояснение по заполнению формы 220.05 – Налогообложение финансовой прибыли КИК
29. Данная форма предназначена для отражения информации о суммах финансовой прибыли КИК или финансовой прибыли постоянного учреждения КИК (далее – ПУ КИК), налога на прибыль с финансовой прибыли КИК или финансовой прибыли ПУ КИК, подлежащего отнесению в зачет, и КПН, удержанного у источника выплаты с дохода КИК, или КПН, уплаченного с налогооблагаемого дохода КИК, полученных из источников в Республике Казахстан.
В данном приложении не подлежит отражению финансовая прибыль КИК или финансовая прибыль ПУ КИК, подлежащая освобождению от налогообложения в Республике Казахстан в соответствии с пунктом 2 статьи 340 Налогового кодекса, при условии наличия у налогоплательщика-резидента подтверждающих документов, определенных пунктом 2 статьи 296 Налогового кодекса.
30. В разделе "Информация о КИК или ПУ КИК":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;

11) 220.04.011-жолда тіркелген активтер бойынша салық кезеңі шегерімдерінің жалпы сомасы көрсетіледі. 220.04.011 І-ден 220.04.011 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.04.011 І жолында І топтың тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 220.04.006 І, 220.04.007 І, 220.04.009 І, 220.04.010 І (220.04.006 І + 220.04.007 І + 220.04.009 І + 220.04.010 І) жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
220.04.011 ІІ жолында ІІ топтың тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 220.04.006 ІІ, 220.04.007 ІІ, 220.04.008 ІІ, 220.04.009 ІІ, 220.04.010 ІІ (220.04.006 ІІ + 220.04.007 ІІ + 220.04.008 ІІ + 220.04.009 ІІ + 220.04.010 ІІ) жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
220.04.011 ІІІ жолында ІІІ топтың тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 220.04.006 ІІІ, 220.04.007 ІІІ, 220.04.008 ІІІ, 220.04.009 ІІІ, 220.04.010 ІІІ (220.04.006 ІІІ + 220.04.007 ІІІ + 220.04.008 ІІІ + 220.04.009 ІІІ + 220.04.010 ІІІ) жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
220.04.011 ІV жолында IV топтың тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 220.04.006 ІV, 220.04.007 ІV, 220.04.008 ІV, 220.04.009 ІV, 220.04.010 ІV (220.04.006 ІV + 220.04.007 ІV + 220.04.008 ІV + 220.04.009 ІV + 220.04.010 ІV) жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
12) 220.04.012-жолда Салық кодексінің 272-бабы 5-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын жалға алынатын негізгі құралдар бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
220.04.008 І жолы 220.00.033-жолды айқындау кезінде ескеріледі;
220.04.011 және 220.04.012-жолдардың сомасы (220.04.011 + 220.04.012) 220.00.017-жолға көшіріледі.
7-тарау. Бақыланатын шетелдік компанияның қаржылық пайдасына салық салу - 220.05-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
29. Бұл нысан БШК қаржылық пайдасының немесе БШК тұрақты мекемесінің (бұдан әрі – БШК ТМ) қаржылық пайдасының, есепке жатқызылуы тиіс БШК қаржылық пайдасынан немесе БШК ТМ қаржылық пайдасынан пайдаға салынатын салықтың, БШК кірісінен төлем көзінен ұсталған КТС-ның немесе Қазақстан Республикасындағы көздерден алынған, БШК-ның салық салынатын табысынан төленген КТС-ның сомалары туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
Резидент-салық төлеушіде Салық кодексінің 296-бабының 2-тармағында айқындалған растайтын құжаттары болған кезде, осы қосымшада Салық кодексінің 340-бабының 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасында салық салудан босатылуы тиіс БШК қаржылық пайдасы немесе БШК ТМ қаржылық пайдасы көрсетілмейді.
30. "БШК немесе БШК ТМ туралы ақпарат" деген бөлімде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;

2) в графе B указывается наименование каждой КИК или каждого ПУ КИК. Определения КИК и ПУ КИК даны в статье 294 Налогового кодекса;
3) в графе С указывается код страны, в которой КИК или ПУ КИК созданы (инкорпорированы), согласно пункту 33 настоящих Правил;
4) в графе D указывается номер государственной (налоговой) регистрации каждой КИК или каждого ПУ КИК в стране, где они созданы (инкорпорированы). При наличии у КИК или ПУ КИК двух регистрации: государственной и налоговой регистрации, то в данной графе необходимо указать номер налоговой регистрации;
5) в графе E указывается общий размер коэффициента прямого, косвенного, конструктивного участия или контроля налогоплательщика-резидента в каждой КИК при его прямом, косвенном, конструктивном владении или прямом, косвенном, конструктивном контроле налогоплательщика-резидента в КИК самостоятельно или через контролируемое лицо (контролируемые лица), определяемого в соответствии со статьей 294, пунктом 7 статьи 297 Налогового кодекса;
6) в графе F указывается код валюты финансовой прибыли, указанной в графе G, согласно пункту 32 настоящих Правил;
7) в графе G указывается положительная величина финансовой прибыли до налогообложения каждой КИК или каждого ПУ КИК, определяемая в соответствии с пунктом 1 статьи 340, пунктами 2 и 3 статьи 297 Налогового кодекса, в иностранной валюте;
8) в графе Н указывается сумма убытков КИК или ПУ КИК, возникших в двух периодах, последовательно предшествующих отчетному периоду в соответствии с пунктом 1 статьи 300 Налогового кодекса. При этом, уменьшенные убытки в последующих периодах не учитываются.
Резидент не вправе использовать убытки КИК и (или) ПУ КИК, зарегистрированных в государствах с льготным налогообложением;
9) в графе I указывается сумма уменьшений, произведенных из финансовой прибыли КИК или финансовой прибыли ПУ КИК в соответствии с пунктом 3 статьи 340 Налогового кодекса, в иностранной валюте, при условии наличия у налогоплательщика-резидента подтверждающих документов, определенных пунктом 10 статьи 297 Налогового кодекса.
Резидент не вправе применять положения пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса к КИК и (или) ПУ КИК, зарегистрированных в государствах с льготным налогообложением.
В случае если налогоплательщик-резидент не применяет пункт 3 статьи 340 Налогового кодекса, то в данной графе указывается "0";
в графе I-1 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 1) пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса;
в графе I-2 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса;

2) B бағанында әр БШК-ның немесе әр БШК ТМ-ның атауы көрсетіледі. БШК және БШК ТМ анықтамасы Салық кодексінің 294-бабында берілген;
3) С бағанында БШК немесе БШК ТМ құрылған (инкорпорацияланған) осы Қағидалардың 33-тармағына сәйкес елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында әр БШК немесе әр БШК ТМ құрылған (инкорпорацияланған) елдің мемлекеттік (салық) тіркеу нөмірі көрсетіледі. БШК-да немесе БШК ТМ-да екі тіркеу: мемлекеттік және салықтық тіркеу болған кезде онда бұл бағанда салықтық тіркеу нөмірін көрсету қажет;
5) Е бағанында Салық кодексінің 294-бабына, 297-бабының 7-тармағына сәйкес айқындалатын резидент-салық төлеушінің дербес немесе бақыланатын тұлға (бақыланатын тұлғалар) арқылы БШК-дағы резидент-салық төлеушіні тікелей, жанама, конструктивті бақылауы немесе тікелей, жанама, конструктивті иелік етуі кезінде әр БШК-дағы резидент-салық төлеушіні бақылау немесе тікелей, жанама, конструктивті қатысу коэффициентінің жалпы мөлшері көрсетіледі;
6) F бағанында осы Қағидалардың 32-тармағына сәйкес G бағанында көрсетілген қаржылық пайда валютасының коды көрсетіледі;
7) G бағанында Салық кодексінің 340-бабының 1-тармағына, 297-бабының 2 және 3-тармақтарына сәйкес айқындалатын, әр БШК немесе әр БШК ТМ-ның салық салуға дейінгі қаржылық пайдасының оң шамасы шетелдік валютада көрсетіледі;
8) H бағанында Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағына сәйкес есепті кезеңнің алдындағы екі кезеңде пайда болған БШК және БШК ТМ залалдарының сомасы көрсетіледі. Мұндағы азайтылған залалдар алдыңғы кезеңдерде есепке алынбайды.
Резидент жеңілдікті салық салынатын мемлекеттерде тіркелген БШК және (немесе) БШК ТМ залалдарын қолдануға құқығы жоқ.
9) I бағанында резидент-салық төлеушіде Салық кодексінің 297-бабының 10-тармағында айқындалған растайтын құжаттар болған кезде, Салық кодексінің 340-бабының 3-тармағына сәйкес БШК-ның қаржылық пайдасынан немесе БШК ТМ-ның қаржылық пайдасынан жүргізілген азайтулар сомасы шетелдік валютада көрсетіледі.
Резидент Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының ережелерін жеңілдікті салық салынатын мемлекеттерде тіркелген БШК және (немесе) БШК ТМ қолдануға құқығы жоқ.
Егер резидент-салық төлеуші Салық кодексінің 340-бабының 3-тармағын қолданбаған жағдайда, онда бұл бағанда "0" көрсетіледі;
І-1 бағанында Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 1) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
І-2 бағанында Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;

в графе I-3 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 3) пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса;
в графе I-4 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 4) пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса;
в графе I-5 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 5) пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса;
в графе I-6 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 6) пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса;
в графе I-7 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 7) пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса;
в графе I-8 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 8) пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса;
в графе I-9 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 9) пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса;
в графе I-10 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 10) пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса;
10) в графе J указывается сумма финансовой прибыли КИК или ПУ КИК до налогообложения с учетом уменьшений, которая определяется как разница между графами G, H и I (графа G – графа H – графа I), в иностранной валюте;
11) в графе K указывается положительная величина финансовой прибыли, подлежащей налогообложению в Республике Казахстан, в иностранной валюте, которая определяется как произведение граф J и E (графа I x графа E);
12) в графе L указывается положительная величина финансовой прибыли, подлежащая налогообложению в Республике Казахстан, отраженная в графе K и пересчитанная в национальной валюте в соответствии с пунктом 6 статьи 297 Налогового кодекса;
13) в графе M указывается сумма налога на прибыль (иностранного подоходного налога) с финансовой прибыли КИК до налогообложения или финансовой прибыли ПУ КИК до налогообложения, исчисляемого в соответствии с пунктом 4 статьи 303 Налогового кодекса, в иностранной валюте, при условии наличия у налогоплательщика-резидента подтверждающих документов, указанных в пункте 4 статьи 303 Налогового кодекса. Налог на прибыль определен в соответствии со статьей 294 Налогового кодекса (с применением эффективной ставки, определяемой в соответствии с абзацем вторым подпункта 12) пункта 4 статьи 294 Налогового кодекса), в иностранной валюте.
Налог на прибыль включает налог, удержанный у источника выплаты в отчетном периоде, в случае, если финансовая прибыль КИК или ПУ КИК до налогообложения включает (включала) в текущем или предыдущем периоде доходы, обложенные налогом, удержанным у источника выплаты;
14) в графе N указывается сумма налога на прибыль (иностранного подоходного налога) с финансовой прибыли КИК до налогообложения или финансовой прибыли ПУ КИК до налогообложения, исчисляемого в соответствии с пунктом 4 статьи 303 Налогового кодекса (с применением эффективной ставки, определяемой в соответствии с абзацем третьим подпункта 12) пункта 4 статьи 294 Налогового кодекса), и уплаченного в иностранном государстве за отчетный период, в иностранной валюте при условии наличия у налогоплательщика-резидента подтверждающих документов, указанных в пункте 4 статьи 303 Налогового кодекса. В случае если сумма налога на прибыль, указанная в графе М, отличается от суммы налога на прибыль уплаченного в иностранном государстве, то в данной графе указывается сумма уплаченного налога на прибыль. В случае если финансовая прибыль КИК или финансовая прибыль ПУ КИК облагалась налогом на прибыль в двух и более иностранных государствах, то в данной графе указывается только уплаченная сумма одного налога на прибыль, у которого эффективная ставка составляет максимальную величину из эффективных ставок налога на прибыль, уплаченного в таких иностранных государствах;

І-3 бағанында Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 3) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
І-4 бағанында Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 4) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
І-5 бағанында Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 5) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
І-6 бағанында Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 6) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
І-7 бағанында Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 7) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
І-8 бағанында Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 8) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
І-9 бағанында Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 9) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
І-10 бағанында Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 10) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
10) J бағанында БШК немесе БШК ТМ салық салуға дейінгі азаюларды ескере отырып қаржылық пайда сомасы көрсетіледі, ол G. H және І (G бағаны - H бағаны – I бағаны) айырмасы ретінде шетелдік валютада көрсетіледі.
11) K бағанында J және Е бағандарының туындысы ретінде (J бағаны х Е бағаны) айқындалатын, Қазақстан Республикасында салық салынуы тиіс қаржылық пайданың оң шамасы шетелдік валютада көрсетіледі.
12) L бағанында егер К бағанында көрсетілген Салық кодексінің 297-бабының 6-тармағына сәйкес ұлттық валютада есептелген салық салуға жататын қаржылық пайданың оң шамасы көрсетіледі.
13) M бағанында салық төлеуші-резидентте Салық кодексінің 303-бабының 4-тармағында көрсетілген растаушы құжаттары болған жағдайда Салық кодексінің 303-бабы 4-тармағына сәйкес салық салуға дейін БШК қаржылық пайдасына немесе салық салуға дейін БШК ТМ қаржылық пайдасына салынған пайда салығы сомасы көрсетіледі. Пайда салығы Салық кодексінің 294-бабына сәйкес (Салық кодексінің 294-бабының 4-тармағы 12) тармақшасының үшінші абзацына сәйкес айқындалатын тиімді мөлшерлемені қолдана отырып) шетелдік валютада көрсетіледі.
Пайда салығы БШК немесе БШК ТМ салық салуға дейінгі қаржылық пайдасы ағымдағы немесе алдыңғы кезеңде төлем көзінен ұсталатын салық салынған табыстардан тұрған жағдайда есептік кезеңде төлем көзінен ұсталатын салықтан тұрады;
14) N бағанында салық төлеуші-резидентте Салық кодексінің 303-бабының 4-тармағында көрсетілген растаушы құжаттары болған жағдайда Салық кодексінің 303-бабы 4-тармағына сәйкес (Салық кодексінің 294-бабының 4-тармағы 12) тармақшасының үшінші абзацына сәйкес айқындалатын тиімді мөлшерлемені қолдана отырып) салық салуға дейін БШК қаржылық пайдасына немесе салық салуға дейін БШК ТМ қаржылық пайдасына салынған шетелдік мемлекетте шетел валютасында төленген пайда салығы (шетелдік табыс салығы) сомасы көрсетіледі.M бағанында көрсетілген пайда салығы шет елде төленген пайда салығынан айрықша болса, бұл бағанда төленген пайда салығы сомасы көрсетіледі. Егер БШК қаржылық пайдасына немесе БШК ТМ қаржылық пайдасына екі немесе одан артық шет елде мемлекеттерде пайда салығы салынса, аталған бағанда мұндай шетелдік мемлекеттерде төленген пайда салықтарының тиімді мөлшерлемелері ішіндегі максималды шамасын құрайтын тиімді мөлшерлемесі бар пайда салығының төленген сомасы көрсетіледі;

15) в графе O указывается сумма налога на прибыль, подлежащая отнесению в зачет в соответствии с пунктом 4 статьи 303 Налогового кодекса, в национальной валюте при условии наличия у налогоплательщика-резидента документов, подтверждающих суммы налога на прибыль, указанные в графах M и N. В данной графе указывается сумма налога на прибыль, которая является наименьшей из сумм, указанных в графах M и N, пересчитанная в национальной валюте с применением следующего рыночного курса обмена валюты:
в случае если в данной графе подлежит отражению сумма налога на прибыль, указанного в графе M – среднеарифметического рыночного курса обмена валюты за отчетный период;
в случае если в данной графе подлежит отражению сумма налога на прибыль, указанного в графе N – рыночного курса обмена валюты на день уплаты такого налога на прибыль в иностранном государстве;
Итоговое значение графы L переносится в строку 220.00.030.
Итоговое значение графы O переносится в строку 220.00.042 II.
Сноска. Пункт 30 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 8. Коды видов доходов, валют, стран, международных договоров
31. При заполнении декларации используется следующая кодировка видов доходов:
1) доходы из источников в Республике Казахстан:
1010 – доход от реализации товаров на территории Республики Казахстан, а также доход от реализации товаров, находящихся в Республике Казахстан, за ее пределы в рамках осуществления внешнеторговой деятельности;
1020 – доход от выполнения работ, оказания услуг на территории Республики Казахстан;
1030 – доход от оказания управленческих, финансовых, консультационных, инжиниринговых, маркетинговых, аудиторских, юридических (за исключением услуг по представительству и защите прав и законных интересов в судах, арбитраже или третейском суде, а также нотариальных услуг) услуг за пределами Республики Казахстан;
1040 – доходы лица, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, включенном в перечень, утвержденный уполномоченным органом, от выполнения работ, оказания услуг независимо от места их фактического выполнения, оказания, а также иные доходы, установленные статьей 644 Налогового кодекса;
1050 – доходы лица, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, включенном в перечень, утвержденный приказом Министерства финансов Республики Казахстан от 8 февраля 2018 года № 142 "Об утверждении перечня государств с льготным налогообложением", в виде обязательств по полученному авансу (предоплате), при выполнении одного из следующих условий:
не удовлетворенных нерезидентом по истечении двухлетнего периода со дня выплаты аванса (предоплаты);

15) О бағанында резидент-салық төлеушіде M және N бағандарында көрсетілген пайда салығының растаушы құжаттары болған жағдайда Салық кодексінің 303 бабы 4-тармағына сәйкес есепке жатқызылатын пайда салығының сомасы ұлттық валютада көрсетіледі. Бұл бағанда M және N бағандарында көрсетілген сомалардың азы болып табылатын, келесі валюта айырбастаудың нарықтық бағанын қолданумен ұлттық валютада қайта есептелген пайда салығы сомасы көрсетіледі:
егер бұл бағанда M бағанында көрсетілген пайда салығы көрсетілуі тиіс болса – есептік кезең үшін валюта айырбастаудың орташа арифметикалық нарықтық бағамы;
егер бұл бағанда N бағанында көрсетілген пайда салығы көрсетілуі тиіс болса – шетелдік мемлекетте пайда салығын төлеу күніне валюта айырбасының нарықтық бағамы;
L бағанының қорытынды мәні 220.00.030-жолына көшіріледі.
O бағанының қорытынды мәні 220.00.042 II-жолына көшіріледі.
Ескерту. 30-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8-тарау. Кірістердің, валюталардың, елдердің және халықаралық шарттардың түрлерінің кодтары
31. Декларацияны толтыру кезінде кіріс түрлерінің мынадай кодтары пайдаланылады:
1) Қазақстан Республикасындағы көздерден алынатын кірістер:
1010 – Қазақстан Республикасының аумағында тауарларды өткізуден түсетін кіріс, сондай-ақ сыртқы сауда қызметін жүзеге асыру шеңберінде Қазақстан Республикасындағы, оның шегінен тыс жердегі тауарларды өткізуден түсетін кіріс;
1020 – Қазақстан Республикасының аумағында жұмыстарды орындаудан, қызметтер көрсетуден түсетін кіріс;
1030 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде басқарушылық, қаржылық, консультациялық, инжинирингтік, маркетингтік, аудиторлық, заң (соттарда, төрелікте немесе аралық сотта өкілдік ету және құқықтар мен заңды мүдделерді қорғау бойынша көрсетілетін қызметтерді, сондай-ақ нотариаттық көрсетілетін қызметтерді қоспағанда) қызметтерін көрсетуден түсетін кіріс;
1040 – уәкілетті орган бекіткен тізбеге енгізілген жеңілдікті салық салынатын мемлекетте тiркелген тұлғаның жұмыстардың, қызметтердің нақты орындалған, көрсетiлген жерiне қарамастан, оларды орындаудан, көрсетуден түсетiн кірістері, сондай-ақ Салық кодексінiң 644-бабында белгiленген өзге де кірістер;
1050 - "Жеңілдетілген салық салынатын елдердің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің 2018 жылғы 8 ақпандағы № 142 бұйрығымен бекітілген тізбеге енгізілген жеңілдетілген салық салуы бар мемлекетте тiркелген тұлғаның мынадай:
аванс (алдын ала төлем) төленген күннен бастап екі жылдық кезең өткен соң бейрезидент қанағаттанбаған;

35. При заполнении декларации используется следующая кодировка видов доходов:
3001 – алименты, полученные на детей и иждивенцев;
3002– вознаграждения, выплачиваемые физическим лицам по их вкладам в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций на основании лицензии уполномоченного государственного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций;
3003 – вознаграждения по долговым ценным бумагам;
3004 – вознаграждения по государственным эмиссионным ценным бумагам, агентским облигациям и доходы от прироста стоимости при реализации государственных эмиссионных ценных бумаг и агентских облигаций;
3005 – дивиденды и вознаграждения по ценным бумагам, находящимся на дату начисления таких дивидендов и вознаграждений в официальном списке фондовой биржи, функционирующей на территории Республики Казахстан;
3006 – доходы по паям паевых инвестиционных фондов при их выкупе управляющей компанией данного фонда;
3007 – дивиденды, полученные от юридического лица-резидента, при одновременном выполнении условий, предусмотренных подпунктом 8) пункта 1 статьи 341 Налогового кодекса;
3008 – доходы военнослужащего в связи с исполнением обязанностей воинской службы, сотрудникам специальных государственных органов, сотрудника правоохранительного органа (за исключением сотрудника таможенного органа) в связи с исполнением служебных обязанностей;
3009 – выигрыши по лотерее в пределах 50 (пятьдесят) процентов от минимального размера заработной платы, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете;
3010 – выплаты в связи с выполнением общественных работ и профессиональным обучением, осуществляемые за счет средств бюджета и (или) грантов, в минимальном размере заработной платы, установленном на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете и действующего на дату такой выплаты;
3011 – выплаты за счет средств грантов, кроме выплат в виде оплаты труда;
3012 – выплаты в соответствии с законами Республики Казахстан "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие экологического бедствия в Приаралье", "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне";
3013 – доходы за год в пределах 75-кратного минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на начало соответствующего финансового года, для лиц, указанных в подпункте 2) пункта 1 статьи 346 Налогового кодекса;
3014 – доходы от прироста стоимости при реализации акций и долей участия в юридическом лице или консорциуме, созданном в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3015 – доходы от прироста стоимости при реализации методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, ценных бумаг, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи;
3016 – единовременные выплаты за счет средств бюджета, кроме выплат в виде оплаты труда;

35. Декларацияны толтыру кезінде кіріс түрлерінің мынадай кодталуы пайдаланылады:
3001 – балаларға және асырауындағы адамдарға алынған алименттер;
3002 – жеке тұлғаларға қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның лицензиясы негізінде банктердегі және банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардағы өздерінің салымдары бойынша төленетiн сыйақылар;
3003 – борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақылар;
3004 – мемлекеттiк эмиссиялық бағалы қағаздар, агенттiк облигациялар бойынша сыйақылар, мемлекеттiк эмиссиялық бағалы қағаздарды және агенттiк облигациялар өткiзу кезінде құн өсiмiнен түсетін кірістер;
3005 – бағалы қағаздар бойынша дивидендтер мен сыйақылар есепке жазу күніне Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізімінде болған осындай дивидендтер мен сыйақылар;
3006 – пайлық инвестициялық қорларды, оларды осы қорды компанияның басқарушысы сатып алған кезде пайлар бойынша кірістер;
3007 – Салық кодексінің 341-бабы 1-тармағының 8) тармақшасында көзделген шарттарды бiр мезгiлде орындалған кездегі резидент-заңды тұлғадан алынған дивидендтер;
3008 – әскери қызмет міндеттерін орындауына байланысты әскери қызметшінің, қызметтік міндеттерін орындауына байланысты арнаулы мемлекеттік органдар қызметкерінің, құқық қорғау органы қызметкерінің (кеден органының қызметкерін қоспағанда) кірістері;
3009 – республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген ең төмен жалақы мөлшерінің 50 (елу) пайыз шегiнде лотерея бойынша ұтыс;
3010 – республикалық бюджет туралы заңда тиiстi қаржы жылына белгiленген және мұндай төлем күніне қолданыста болатын ең төмен жалақы мөлшерiнде бюджет және (немесе) гранттар қаражаты есебiнен жүзеге асырылатын, қоғамдық жұмыстарды орындауға және кәсiптік оқытуға байланысты төлемдер;
3011 – еңбекақы түріндегі төлемдерден басқа, гранттар қаражаты есебiнен төленетiн төлемдер;
3012 - "Арал өңіріндегі экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы", "Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес төлемдер;
3013 – Салық кодексінің 346-бабы 1-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген тұлғалар үшін республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының басында қолданыста болған ең төмен жалақы мөлшерінің бір жылдағы 75 еселенген мөлшері шегіндегі кірістер;
3014 – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлғадағы немесе консорциумдағы акцияларды және қатысу үлестерін өткізу кезінде құн өсiмiнен түсетiн кірістер;
3015 – өткізу күніне Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс iстейтiн қор биржасының ресми тiзiмдерiнде болатын бағалы қағаздарды осы қор биржасында ашық сауда-саттық әдiсiмен өткiзу кезінде құн өсiмiнен түсетiн кірістер;
3016 – еңбекақы түріндегі төлемдерден басқа, бюджет қаражаты есебiнен төленетiн бiржолғы төлемдер;

3017 – выплаты для оплаты медицинских услуг (кроме косметологических), при рождении ребенка, на погребение в пределах 8-кратного минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, по каждому виду выплат в течение календарного года;
3018 – официальные доходы дипломатических или консульских работников, не являющихся гражданами Республики Казахстан;
3019 – официальные доходы иностранцев, находящихся на государственной службе иностранного государства, в котором их доход подлежит налогообложению;
3020 – официальные доходы в иностранной валюте физических лиц, являющихся гражданами Республики Казахстан и находящихся на службе в дипломатических и приравненных к ним представительствах Республики Казахстан за границей, выплачиваемые за счет средств бюджета;
3021 – пенсионные выплаты из Государственного центра по выплате пенсий;
3022 – премии по вкладам в жилищные строительные сбережения (премия государства), выплачиваемые за счет средств бюджета в размерах, установленных законодательством Республики Казахстан;
3023 – расходы работодателя при направлении работника на обучение, повышение квалификации или переподготовку в соответствии с законодательством Республики Казахстан по специальности, связанной с производственной деятельностью работодателя в соответствии с подпунктом 25) пункта 1 статьи 341 Налогового кодекса;
3024 – расходы, направленные на обучение, произведенные в соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 288 Налогового кодекса;
3025 – социальные выплаты из Государственного фонда социального страхования;
3026 – стипендии, выплачиваемые обучающимся в организациях образования, в размерах, установленных законодательством Республики Казахстан для государственных стипендий;
3027 – стоимость имущества, полученного физическим лицом в виде дарения или наследования от другого физического лица;
3028 – стоимость имущества, полученного в виде благотворительной и спонсорской помощи;
3029 – стоимость путевок в детские лагеря для детей, не достигших шестнадцатилетнего возраста;
3030 – страховые выплаты, связанные со страховым случаем, наступившим в период действия договора, выплачиваемые при любом виде страхования, за исключением доходов, предусмотренных статьей 329 Налогового кодекса;
3031 – страховые премии, уплачиваемые работодателем по договорам обязательного и (или) накопительного страхования своих работников;
3032 – страховые выплаты, осуществляемые в случае смерти застрахованного по договору накопительного страхования;
3033 – добровольные профессиональные пенсионные взносы в накопительные пенсионные фонды в размере, установленном законодательством Республики Казахстан;
3034 – чистый доход от доверительного управления учредителя доверительного управления по договору доверительного управления либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления, полученный от физического лица-резидента, являющегося доверительным управляющим;
3035 – материальная выгода от экономии на вознаграждении, полученная при предоставлении банковского займа держателю платежной карточки в течение беспроцентного периода, установленного в договоре, заключенном между банком и клиентом;
3036 – сумма, зачисляемая банком-эмитентом за счет средств банка-эмитента на счет держателя платежной карточки при осуществлении им безналичных платежей с использованием платежной карточки;

3017 – күнтізбелік жыл iшiнде әрбiр төлем түрi бойынша республикалық бюджет туралы заңда белгiленген және тиiстi қаржы жылының 1 қаңтарына қолданыста болатын ең төменгі жалақының 8 еселенген мөлшері шегiнде медициналық қызмет көрсетулерге (косметологиялық қызмет көрсетулерден басқа) ақы төлеу үшiн, бала туылған кездегі, жерлеуге арналған төлемдер;
3018 – Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын дипломатиялық немесе консулдық жұмыскерлердiң ресми кірістері;
3019 – кірісі салық салуға жататын шет мемлекеттiң мемлекеттiк қызметiндегі шетелдiктердің ресми кірістері;
3020 – Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын және Қазақстан Республикасының шет елдердегi дипломатиялық және оларға теңестiрiлген өкiлдiктерiнде қызмет істейтін жеке тұлғалардың бюджет қаражаты есебiнен төленетiн шетел валютасындағы ресми кірістері;
3021 – Зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталықтан төленетiн зейнетақы төлемдерi;
3022 – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген мөлшерлерде бюджет қаражаты есебiнен төленетiн тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасына салымдар бойынша сыйлықақылар (мемлекеттiң сыйлықақысы);
3023 – Салық кодексінің 341-бабы 1-тармағының 25) тармақшасына сәйкес жұмыс берушінің өндірістік қызметіне байланысты мамандық бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметкерді оқытуға, біліктілігін арттыруға немесе қайта даярлауға жіберген кездегі жұмыс берушінің шығыстары;
3024 – Салық кодексінің 288-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес жұмсалған, оқытуға жіберілген шығыстар;
3025 – Мемлекеттік әлеуметтiк сақтандыру қорынан төленетiн әлеуметтiк төлемдер;
3026 – мемлекеттiк стипендиялар үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген мөлшерлерде бiлiм беру ұйымдарында білім алатын адамдарға төлейтiн стипендиялар;
3027 – жеке тұлға басқа жеке тұлғадан сыйға алу немесе мұраға қалдыру түрінде алған мүліктің құны;
3028 – қайырымдылық және демеушiлiк көмек түрiнде алынған мүлiктiң құны;
3029 – он алты жасқа толмаған балаларға арналған балалар лагерьлерiне жолдамалардың құны;
3030 – Салық кодексінiң 329-бабында көзделген кірістерді қоспағанда, шарттың қолданылу кезеңiнде басталған сақтандыру жағдайына байланысты, кез келген сақтандыру түрi кезiнде төленетiн сақтандыру төлемдерi;
3031 – жұмыс берушi өз қызметкерлерiне мiндеттi және (немесе) жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша төлейтiн сақтандыру сыйлықақылары;
3032 – сақтандырылушы қайтыс болған жағдайда жинақтаушы сақтандыру шарты бойынша жүзеге асырылатын сақтандыру төлемдерi;
3033 – жинақтаушы зейнетақы қорларына Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген мөлшердегi ерiктi кәсiби зейнетақы жарналары;
3034 – сенімгерлік басқарушы болып табылатын резидент-жеке тұлғадан алынған, сенімгерлік басқару шарты бойынша сенімгерлік басқару құрылтайшысының не сенімгерлік басқарудан туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының сенімгерлік басқарудан түсетін таза кірісі;
3035 – банк пен клиент арасында жасалған шартта белгіленген пайызсыз кезең ішінде төлем карточкасын ұстаушыға банктік қарыз берілген кезде алынған, сыйақыны үнемдеуден түсетін материалдық пайда;
3036 – эмитент банк қаражаты есебінен эмитент банктің төлем карточкасын пайдалана отырып, қолма-қол ақшасыз төлемдерді жүзеге асырған кезде төлем карточкасын ұстаушы есебіне аударатын сомасы;

3037 – дивиденды, полученные от юридического лица-нерезидента, указанного в статье 294 Налогового кодекса, распределенные из прибыли или ее части, обложенной ИПН в Республике Казахстан в соответствии с главой 30 Налогового кодекса;
3038 – доход по инвестиционному депозиту, размещенному в исламском банке.
3039 – материальная выгода фактически произведенная автономной организацией образования в соответствии с подпунктом 35) пункта 2 статьи 319 Налогового кодекса.
Сноска. Пункт 35 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 20 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Приложение 21 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Правила составления налоговой отчетности "Декларация по индивидуальному подоходному налогу и имуществу (форма 230.00)"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация по индивидуальному подоходному налогу и имуществу (форма 230.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Декларация по индивидуальному подоходному налогу и имуществу" (далее – декларация). Декларация составляется в соответствии с пунктом 2 статьи 363 Налогового кодекса депутатами Парламента Республики Казахстан, судьями, а также физическими лицами, на которых возложена обязанность по представлению декларации в соответствии с Конституционным законом Республики Казахстан "О выборах в Республике Казахстан" (далее – Закон о выборах), Уголовно-исполнительным кодексом Республики Казахстан (далее – Уголовно-исполнительный кодекс) и Законом Республики Казахстан "О противодействии коррупции".
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1-1. Настоящие Правила распространяются на обязательства по представлению налоговой отчетности на 2020 год.
Сноска. Правила дополнены пунктом 1-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 20.12.2020 № 1214 (вводится в действие с 01.01.2021).
2. Декларация состоит из самой декларации (форма 230.00) и приложений к ней (формы с 230.01 по 230.04), предназначенных для детального отражения информации о доходах и имуществе.

3037 – Салық кодексінің 294-бабында көрсетілген бейрезидент-заңды тұлғадан алынған, Салық кодексінің 30-тарауына сәйкес Қазақстан Республикасындағы ЖТС салынған пайдадан немесе оның бір бөлігінен бөлінген дивидендтер;
3038 – ислам банкінде орналасқан инвестициялық депозит бойынша кіріс;
3039 – Салық кодексінің 319-бабы 2-тармағының 35) тармақшасына сәйкес дербес бiлiм беру ұйымы iс жүзiнде жүргізген материалдық пайда.
Ескерту. 35-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39 бұйрығына
20-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39 бұйрығына
21-қосымша
Жеке табыс салығы және мүлік бойынша декларацияны жасау қағидалары (230.00-нысан)
1-Тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Жеке табыс салығы және мүлік бойынша декларация (230.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі - Салық кодексі) сәйкес әзірленген және "Жеке табыс салығы және мүлік бойынша декларация" салық есептілігі нысанын (бұдан әрі - декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны Салық кодексінің 363-бабы 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Парламенті депутаттары, соттары, сондай-ақ Қазақстан Республикасының сайлау, сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылдар туралы заңнамалық актілеріне және Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексіне сәйкес декларация тапсыру бойынша міндет жүктелген жеке тұлғалар жасайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-1. Осы Қағида 2020 жылғы салық есептілігін табыс ету бойынша міндеттемелерге қолданылады.
Ескерту. Қағидалар 1-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 20.12.2020 № 1214 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Декларация декларацияның өзінен (230.00-нысан) және есептелген салық міндеттемесі туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшалардан (230.01-ден 230.04-ке дейінгі нысандар) тұрады.

3. При заполнении декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки декларации не заполняются.
5. Приложения к декларации составляются в обязательном порядке при заполнении строк в декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложения к декларации не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
7. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" – плюс, "–" – минус, "х" – умножение, "/" – деление, "=" – равно.
8. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "–" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) декларации.
9. При составлении декларации:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) в электронной форме – заполняется в соответствии со статьей 208 Налогового кодекса.
10. Декларация составляется, подписывается, заверяется (печатью в установленных законодательством Республики Казахстан случаях либо электронной цифровой подписью) налогоплательщиком (налоговым агентом) на бумажном и (или) электронном носителях на казахском и (или) русском языках, в соответствии с пунктом 2 статьи 204 Налогового кодекса.
11. При представлении декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе – составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику (налоговому агенту) с отметкой фамилии, имени и отчества (при его наличии) органа государственных доходов, принявшего декларацию и оттиском печати (штампа);
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронной форме, допускающем компьютерную обработку информации – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов государственных доходов.
В разделах "Общая информация о налогоплательщике" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" декларации.
Глава 2. Пояснение по заполнению декларации (форма 230.00)
12. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) индивидуальный идентификационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность (месяц, год) – отчетный налоговый период, за который представляется декларация (указывается арабскими цифрами).
Налоговым периодом для представления декларации является налоговый год. Если продолжительность налогового периода составляет:
в ячейке 2 А указывается количество месяцев, если обязательство по представлению декларации составляет менее календарного года;
в случае представления декларации за полный календарный год ячейка 2 А не заполняется;
в ячейки 2 В указывается "год", за который представляется декларация;

3. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті торкөздер толтырылмайды.
5. Декларациядағы тиісті көрсеткіштерді ашуды талап ететін жолдарды толтыру кезінде декларацияға қосымшалар міндетті толтыруға жатады.
6. Көрсетуге жататын деректер болмаған жағдайда декларацияға қосымша жасалмайды.
7. Осы Қағидаларда мынадай арифметикалық белгілер қолданылады: "+" – қосу; "–" – алу; "х" – көбейту; "/" – бөлу; "=" – тең.
8. Сомалардың теріс мәндері тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол жақтағы торкөзінде "–" белгісімен белгіленеді.
9. Декларация жасау кезінде:
1) қағаз түрінде – қара не көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық нысанда – Салық кодексінің 208-бабына сәйкес толтырылады.
10. Декларацияға Салық кодексінің 204-бабы 2-тармағына сәйкес салық төлеуші (салық агенті) салық нысандарын қағаз және (немесе) электрондық жеткізгіштерде қазақ және (немесе) орыс тілдерінде жасайды, қол қояды, (Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда мөрмен не электрондық цифрлық қолтаңбамен) куәландырады.
11. Декларацияны табыс ету кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз жеткізгіште – екі данада жасалады, декларацияны қабылдаған қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) белгісімен қолы койылып және мемлекеттік кірістер органының мөрiнiң (мөртабан) бедерi басылып бір данасы салық төлеушіге (салық агентіне) қайтарылады;
2) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз жеткізгіште – салық төлеуші (салық агенті) пошта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) ақпаратты компьютерлік өңдеуге жол беретін электрондық нысанда – салық төлеуші (салық агенті) салық есептілігінің мемлекеттік кірістер органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің салық есептілігін қабылдағаны немесе қабылданбағаны туралы хабарлама алады.
Қосымшаның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімдерінде декларацияның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
2-Тарау. Декларацияны толтыру бойынша түсіндірме (230.00-нысаны)
12. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) ЖСН – салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі;
2) салық есептілігі тапсырылатын салық кезеңі (ай, жыл) – декларация берілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі).
Декларацияны табыс ету үшін салық кезеңі салық жылы болып табылады. Егер салық кезеңінің ұзақтығы мынаны құраса:
егер декларация табыс ету бойынша міндеттеме бір күнтізбелік жылдан аз болса, 2 А торкөзінде ай саны көрсетіледі;
декларация толық күнтізбелік жыл үшін табыс етілген жағдайда 2 А торкөзі толтырылмайды;
2 В торкөзінде декларация табыс етілетін "жыл" көрсетіледі;

3) Фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
4) вид декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 206 Налогового кодекса;
5) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 206 Налогового кодекса;
6) категория налогоплательщика.
Ячейки отмечаются, в случае если налогоплательщик относится к одной из категорий, указанной в строках А, В и С:
А – лицо, являющееся кандидатом на государственную должность либо на должность, связанную с выполнением государственных или приравненных к ним функций, и его супруг (-а), а также лицо, на которого возложена обязанность по представлению декларации в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
В – лицо, уполномоченное на выполнение государственных функций (в том числе государственный служащий, лицо, временно исполняющее обязанности, предусмотренные государственной должностью и его супруг (-а)), лицо, занимающее ответственную государственную должность (в том числе депутат Парламента Республики Казахстан, судья, лицо, занимающее согласно закону Республики Казахстан 23 ноября 2015 года "О государственной службе Республики Казахстан" политическую государственную должность либо административную должность корпуса "А");
С – прочие категории физических лиц, на которых возложена обязанность по подаче декларации в соответствии с законодательством Республики Казахстан, в том числе лицо, уволенное с государственной службы по отрицательным мотивам в течение трех лет после увольнения, и его супруг (-а), а также лицо, на которого возложена обязанность по представлению декларации в соответствии с Уголовно-исполнительным кодексом;
7) место работы – наименование организации, в которой работает налогоплательщик. В случае представления декларации лицом, отметившим ячейку 6 А, указывается наименование организации, в которую трудоустраивается налогоплательщик;
8) представленные приложения.
Отмечаются соответствующие ячейки представленных приложений.
13. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) дата подачи декларации – дата представления декларации в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов – код органа государственных доходов по месту жительства налогоплательщика;

3) салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты.
Жеке басын куәландыратын құжаттарына сәйкес салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
4) декларация түрі.
Тиісті торкөздер декларацияда Салық кодексінің 206-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызылуы ескеріле отырып, белгіленеді;
5) хабарламаның нөмірі мен күні.
Бұл жолдар Салық кодексінің 206-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген декларация түрі табыс етілген жағдайда толтырылады;
6) салық төлеушінің санаты.
Торкөздер егер салық төлеуші А, B, C жолдарында көрсетілген санаттардың біріне жатқан жағдайда белгіленеді:
А – мемлекеттік лауазымға не мемлекеттік немесе оларға теңестірілген функцияларды орындауға байланысты лауазымға кандидат болып табылатын тұлға және оның жұбайы, сонымен қатар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес декларация табыстау бойынша міндет жүктелген тұлға;
В – мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілеттік берілген адам (оның ішінде мемлекеттік қызметші және оның жұбайы, мемлекеттік лауазыммен қарастырылған міндеттерді уақытша атқаратын тұлға және оның жұбайы), жауапты мемлекеттік лауазымды атқаратын тұлға (оның ішінде Қазақстан Республикасы Парламентінің депутаты, судья, Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет туралы заңнамасына сәйкес саяси мемлекеттік лауазымды немесе "А" корпусындағы әкімшілік мемлекеттік лауазымды атқаратын тұлға);
С – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес декларация тапсыру бойынша міндет жүктелген жеке тұлғалардың басқа да санаттары, оның ішінде жағымсыз себептер бойынша мемлекеттік қызметтен босатылған адамдар босатылғаннан кейінгі үш жыл бойы және оның жұбайы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексіне сәйкес декларация тапсыру бойынша міндет жүктелген адам және оның жұбайы;
7) жұмыс орны – салық төлеуші жұмыс істейтін ұйымның атауы көрсетіледі. 6А торкөзін белгілеген тұлға декларация табыс еткен жағдайда салық төлеуші жұмысқа орналасатын ұйымның атауы көрсетіледі;
8) табыс етілген қосымшалар.
Табыс етілген қосымшалардың тиісті торкөздері белгіленеді.
13. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" деген бөлімде:
1) "Салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты" жолында жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
2) "декларация тапсырылған күн" жолында декларация мемлекеттік кірістер органына табыс етілген күн көрсетіледі;
3) "мемлекеттік кірістер органының коды" жолында салық төлеушінің тұрғылықты жері бойынша мемлекеттік кірістер органының коды көрсетіледі;

4) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица, принявшего декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего декларацию;
5) дата приема декларации – дата представления декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 209 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа – регистрационный номер декларации, присваиваемый органом государственных доходов;
7) дата почтового штемпеля – дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Подпункты 4), 5), 6) и 7) настоящего пункта заполняются работником органа государственных доходов, принявшим декларацию на бумажном носителе.
Глава 3. Пояснение по заполнению формы 230.01 – Сведения, предоставляемые лицами, являющимися кандидатами на государственную должность или на должность, связанную с выполнением государственных или приравненных к ним функций, и их супругами
14. Данное приложение предназначено для декларирования имущества, находящегося на праве собственности, в том числе за пределами Республики Казахстан лицами, являющимися кандидатами на государственную должность или на должность, связанную с выполнением государственных или приравненных к ним функций, в том числе лицами, на которых возложена обязанность по представлению декларации в соответствии с Законом о выборах, и их супругами.
15. В разделе "Недвижимое имущество, находящееся на праве собственности" отражается недвижимое имущество, находящееся на праве собственности по состоянию на первое число месяца представления декларации:
строка 230.01.001 А предназначена для отражения вида недвижимого имущества (жилые и нежилые здания и помещения, в том числе квартира, дом, гараж, дачное строение, а также земельные участки, за исключением земельных участков, занятых кондоминиумом и другие), находящегося на праве собственности как в Республике Казахстан, так и за ее пределами;
строка 230.01.001 В предназначена для отражения кода страны, в которой расположено недвижимое имущество, в соответствии с пунктом 29 настоящих Правил;
строка 230.01.001 С предназначена для отражения кадастрового номера недвижимого имущества, находящегося на праве собственности, согласно правоустанавливающим документам или номера регистрации недвижимого имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан в соответствии с законодательством иностранного государства;
строка 230.01.001 D предназначена для отражения места нахождения (адреса) недвижимого имущества, находящегося на праве собственности.

4) "декларацияны қабылдаған лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты" жолында декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
5) "декларацияның қабылданған күні" жолында салық кодексінің 209-бабының 2-тармағына сәйкес декларация табыс етілген күн көрсетіледі;
6) "құжаттың кіріс нөмірі" жолында мемлекеттік кірістер органы берген декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) "пошта штемпелінің күні" жолында пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Осы тармақтың 4), 5), 6) және 7) тармақшалары қағаз түрде қабылдаған мемлекеттік органның қызметкермен толтырылады.
3-Тарау. Мемлекеттік лауазымға не мемлекеттік немесе оларға теңестірілген функцияларды орындауға байланысты лауазымға кандидаттар болып табылатын адамдар және олардың жұбайы табыс ететін мәліметтер – 230.01-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
14. Осы қосымша мемлекеттік лауазымға не мемлекеттік немесе оларға теңестірілген функцияларды орындауға байланысты лауазымға кандидат болып табылатын адамдардың, оның ішінде сайлау туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес декларация тапсыру бойынша міндет жүктелген адамдардың және олардың жұбайларының меншік құқығындағы, оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі мүлікті декларациялауына арналған.
15. "Меншік құқығындағы жылжымайтын мүлік" деген бөлімде декларация табыс етілетін айдың бірінші күніндегі жағдай бойынша меншік құқығындағы жылжымайтын мүлік көрсетіледі:
230.01.001 А жолы Қазақстан Республикасында және одан тысқары жерлерде орналасқан меншік құқығындағы жылжымайтын мүліктің түрін (тұрғын үй және тұрғынжай емес ғимараттар мен үй-жайлар, оның ішінде пәтер, үй, гараж, саяжай құрылыстары, сондай-ақ кондоминиум орналасқан жер учаскелерін қоспағанда, жер учаскелері және тағы басқалары) көрсетуге арналған;
230.01.001 В жолы осы Қағидалардың 29-тармағына сәйкес жылжымайтын мүлік орналасқан елдің кодын көрсетуге арналған;
230.01.001 С жолы құқық белгілейтін құжаттарға сәйкес меншік құқығындағы жылжымайтын мүліктің кадастрлық нөмірін немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасы шегінен тыс орналасқан жылжымайтын мүліктің тіркеу нөмірін көрсетуге арналған;
230.01.001 D жолы меншік құқығындағы жылжымайтын мүлік орналасқан жерді (мекенжайды) көрсетуге арналған.

16. В разделе "Движимое имущество, находящееся на праве собственности" отражается движимое имущество, находящееся на праве собственности по состоянию на первое число месяца представления декларации, если иное не предусмотрено настоящим Разделом:
1) строка 230.01.002 А предназначена для отражения вида транспортных средств (легковой автомобиль, мотоцикл, грузовая машина и другие), находящихся на праве собственности как в Республике Казахстан, так и за ее пределами. В данной строке не отражаются воздушные и морские суда, суда внутреннего плавания, суда плавания "река-море";
строка 230.01.002 В предназначена для отражения кода страны, в которой зарегистрировано транспортное средство, в соответствии с пунктом 29 настоящих Правил;
строка 230.01.002 С предназначена для отражения государственного номера транспортного средства в соответствии с правоудостоверяющими документами или номера регистрации транспортного средства, находящегося за пределами Республики Казахстан в соответствии с законодательством иностранного государства;
строка 230.01.002 D предназначена для отражения VIN-кода или номера кузова транспортного средства в соответствии с правоудостоверяющими документами;
2) строка 230.01.003 А предназначена для отражения наименования юридического лица, доля участия, акции в уставном капитале которого принадлежат налогоплательщику;
строка 230.01.003 В предназначена для отражения кода страны, в которой создано (инкорпорировано) юридическое лицо, указанное в строке 230.01.003 А, в соответствии с пунктом 29 настоящих Правил;
строка 230.01.003 С предназначена для отражения бизнес- идентификационного номера налоговой регистрации в соответствии с законодательством иностранного государства юридического лица, указанного в строке 230.01.003 А.
В случае если юридическое лицо, указанное в графе А, не имеет в иностранном государстве налоговой регистрации, то в данной графе указывается номер государственной регистрации такого юридического лица в иностранном государстве;
строка 230.01.003 D предназначена для отражения размера доли участия, акций в юридическом лице, указанном в графе А, в процентах;
3) строка 230.01.004 А предназначена для отражения кодов валют наличных денег, имеющихся на дату представления декларации согласно пункту 28 настоящих Правил;
строка 230.01.004 В предназначена для отражения кода страны, в которой находятся наличные деньги, имеющиеся на дату представления декларации согласно пункту 29 настоящих Правил;
строка 230.01.004 С предназначена для отражения суммы наличных денег, имеющихся на дату представления декларации;
4) строка 230.01.005 А предназначена для отражения наименования накопительного пенсионного фонда;
строка 230.01.005 В предназначена для отражения суммы пенсионных накоплений на основании выписки, выданной единым накопительным пенсионным фондом;
5) строка 230.01.006 А предназначена для отражения наименования банковских учреждений, в том числе банковских учреждений, находящихся за пределами Республики Казахстан, в которых находятся деньги на банковских счетах, в том числе карт-счетах и вклады налогоплательщика;

16. "Меншік құқығындағы жылжымалы мүлік" деген бөлімде егер осы бөлімде өзгеше көзделмесе, декларация табыс етілетін айдың бірінші күніндегі жағдай бойынша меншік құқығындағы жылжымалы мүлік көрсетіледі:
230.01.002 А жолы Қазақстан Республикасында және одан тысқары жерлерде орналасқан меншік құқығындағы көлік құралдарының түрін (жеңіл автомобиль, мотоцикл, жүк машинасы және тағы басқалары) көрсетуге арналған. Бұл жолда әуе және теңiз кемелерi, iшкi жүзу кемесi, "өзен-теңiз" жүзу кемелерi көрсетілмейді;
230.01.002 В жолы осы Қағидалардың 29-тармағына сәйкес көлік құралы тіркелген елдің кодын көрсетуге арналған;
230.01.002 С жолы құқықты белгілейтін құжаттарға сәйкес көлік құралының мемлекеттік нөмірін немесе шетел мемлекетінің заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде орналасқан көлік құралының тіркеу нөмірін көрсетуге арналған;
230.01.002 D жолы құқықты белгілейтін құжаттарға сәйкес көлік құралының VIN-кодын немесе кузов нөмірін көрсетуге арналған;
230.01.003 А жолы жарғылық капиталдағы қатысу үлесі, акциясы салық төлеушіге тиесілі заңды тұлғаның атауын көрсетуге арналған;
230.01.003 В жолы осы Қағидалардың 29-тармағына сәйкес 230.01.003 А жолында көрсетілген заңды тұлға (біріктірілген) құрылған елдің кодын көрсетуге арналған;
230.01.003 С жолы 230.01.003 А жолында көрсетілген заңды тұлғаның бизнес-сәйкестендіру нөмірін немесе шетел мемлекетінің заңнамасына сәйкес салықтық тіркеу нөмірін көрсетуге арналған.
Егер А жолында көрсетілген заңды тұлға шетел мемлекетінде салықтық тіркеуі болмаса, онда осы жолда шетел мемлекетінің осындай заңды тұлғаның мемлекеттік тіркеу нөмірі көрсетіледі;
230.01.003 D жолы 230.01.003 А жолында көрсетілген заңды тұлғадағы акциялары, қатысу үлесінің мөлшерін пайызда көрсетуге арналған;
230.01.004 А жолы осы Қағидалардың 28-тармағына сәйкес декларация тапсырған күніне қолда бар қолма-қол ақша валюталарының кодтарын көрсетуге арналған;
230.01.004 В жолы осы Қағидалардың 29-тармағына сәйкес декларация тапсырған күніне қолда бар қолма-қол ақша орналасқан елдің кодың көрсетуге арналған;
230.01.004 С жолы декларация тапсырған күніне қолда бар қолма-қол ақша сомасын көрсетуге арналған;
230.01.005 А жолы бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының атауын көрсетуге арналған;
230.01.005 В жолы жинақтаушы зейнетақы қоры берген көшірме жазба негізінде зейнетақы жинағының сомасын көрсетуге арналған;
230.01.006 А жолы банк мекемелерінің, оның ішінде банктік шоттарында, оның ішінде карт-шоттарында декларацияны толтыратын салық төлеушілердің ақшасы және салымдары орналасқан Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі банк мекемелерінің атауын көрсетуге арналған;

строка 230.01.006 В предназначена для отражения кода страны, в которой создано (зарегистрировано) банковское учреждение, указанное в строке 230.01.006 А, согласно пункту 29 настоящих Правил;
строка 230.01.006 С предназначена для отражения кодов валют денег, находящихся на банковских счетах, в том числе карт-счетах и вкладов в банковских учреждениях, согласно пункту 28 настоящих Правил;
строка 230.01.006 D предназначена для отражения суммы денег, находящихся на банковских счетах, в том числе карт-счетах и вкладов в банковских учреждениях, указанных в строке 230.01.006 А;
6) строка 230.01.007 А предназначена для отражения видов ценных бумаг, в том числе находящихся на праве собственности за пределами Республики Казахстан;
строка 230.01.007 В предназначена для отражения кода страны, в которой выпущены ценные бумаги, отраженные в строке 230.01.007 А, согласно пункту 29 настоящих Правил;
строка 230.01.007 C предназначена для отражения кодов валют стоимости ценных бумаг, указанных в строке 230.01.007 А, согласно пункту 28 настоящих Правил;
строка 230.01.007 D предназначена для отражения количества ценных бумаг, находящихся на праве собственности, на дату заполнения декларации;
строка 230.01.007 Е предназначена для отражения стоимости приобретения ценных бумаг, указанных в строке 230.01.007 А;
7) строка 230.01.008 А предназначена для отражения иных финансовых активов, имеющихся у налогоплательщика, не указанных в строках с 230.01.001 по 230.01.010, в том числе находящихся на праве собственности за пределами Республики Казахстан;
строка 230.01.008 В предназначена для отражения кода страны, в которой выпущены иные финансовые активы, согласно пункту 29 настоящих Правил;
строка 230.01.008 C предназначена для отражения кодов валют стоимости иных финансовых активов, указанных в строке 230.01.008 А, согласно пункту 28 настоящих Правил;
строка 230.01.008 D предназначена для отражения количества иных финансовых активов, находящихся на праве собственности, на дату заполнения декларации;
строка 230.01.008 Е предназначена для отражения стоимости приобретения иных финансовых активов, указанных в строке 230.01.008 А.
17. В разделе "Имущество, переданное в доверительное управление, трасты" отражается имущество, находящееся как в Республике Казахстан, так и за ее пределами, переданное в доверительное управление, трасты по состоянию на первое число месяца представления декларации:
строка 230.01.009 А предназначена для отражения имущества, переданного в доверительное управление, а также указываются сведения о трастах с указанием номеров соответствующих банковских счетов, если налогоплательщик является бенефициаром этих трастов;

230.01.006 В жолы осы Қағидалардың 29-тармағына сәйкес 230.01.006 А жолындағы банк мекемелері құрылған (тіркелген) елдің кодын көрсетуге арналған;
230.01.006 С жолы осы Қағидалардың 28-тармағына сәйкес банк мекемелеріндегі банктік шоттарда, оның ішінде карт-шоттарында орналасқан ақшасының және салымдарының валюта кодтарын көрсетуге арналған;
230.01.006 D жолы 230.01.006 А жолында көрсетілген банк мекемелердің банктік шоттарда, оның ішінде карт-шоттарында орналасқан ақшасының және салымдарының сомасын көрсетуге арналған;
230.01.007 А жолы меншік құқығындағы оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде бағалы қағаздардың түрлерін көрсетуге арналған;
230.01.007 В жолы осы Қағидалардың 29-тармағына сәйкес 230.01.007 А жолында көрсетілген бағалы қағаздар шығарылған елдің кодын көрсетуге арналған;
230.01.007 C жолы осы Қағидалардың 28-тармағына сәйкес 230.01.007 А жолында көрсетілген бағалы қағаздар құнының валюта кодтарын көрсетуге арналған;
230.01.007 D жолы декларация толтыру күніне меншік құқығындағы бағалы қағаздардың санын көрсетуге арналған;
230.01.007 Е жолы 230.01.007 А жолындағы бағалы қағаздардың сатып алу құнын көрсетуге арналған;
230.01.008 А жолы 230.01.001-ден 230.01.010-ға дейінгі жолдарда көрсетілмеген салық төлеушілерде бар, оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі меншік құқығындағы өзге қаржы активтерін көрсетуге арналған;
230.01.008 В жолы осы Қағидалардың 29-тармағына сәйкес өзге де қаржылық активтер шығарылған елдің кодын көрсетуге арналған;
230.01.008 С жолы осы Қағидалардың 28-тармағына сәйкес 230.01.008 А жолында көрсетілген өзге де қаржылық активтер құнының валюта кодтарын көрсетуге арналған;
230.01.008 D жолы декларацияны толтыру күніне меншік құқығындағы өзге де қаржы активтердің санын көрсетуге арналған;
230.01.008 Е жолы 230.01.008 А жолында көрсетілген өзге де қаржы активтердің сатып алу құнын көрсетуге арналған.
17. "Cенімгерлікпен басқаруға берілген мүлік, трастар" деген бөлімде декларация табыс етілетін айдың бірінші күніндегі жағдай бойынша Қазақстан Республикасында және одан тысқары жерлерде орналасқан сенімгерлікпен басқаруға берілген мүлік, трастар көрсетіледі:
230.01.009 А жолы сенімгерлік басқаруға берілген мүлікті көрсетуге арналған, сондай-ақ егер салық төлеуші осы трасттардың бенифициар болып табылса, тиісті банк шоттарының нөмірлерін көрсете отырып, трастар туралы мәлімет көрсетіледі;

строка 230.01.009 В предназначена для отражения кода страны, в которой зарегистрировано или расположено имущество, отраженное в строке 230.01.009А, согласно пункту 29 настоящих Правил;
строка 230.01.009 C предназначена для отражения общей стоимости приобретения имущества, переданного в доверительное управление.
18. В разделе "Средства в размере свыше 1000-кратного месячного расчетного показателя, содержащиеся или находящиеся на временном хранении у организаций" отражаются средства в размере свыше 1000-кратного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, содержащиеся или находящиеся на временном хранении у организаций, расположенных как в Республике Казахстан, так и за ее пределами, по состоянию на первое число месяца представления декларации:
строка 230.01.010 А предназначена для отражения наименования юридического лица, с которым налогоплательщик имеет договорные отношения, соглашения и обязательства (в том числе устные) по содержанию или временному хранению материальных и финансовых средств, принадлежащих данному лицу в размере, превышающем 1000-кратный месячный расчетный показатель, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
строка 230.01.010 В предназначена для отражения кода страны, в которой расположено юридическое лицо, указанное в строке 230.01.010 А, согласно пункту 29 настоящих Правил;
строка 230.01.010 С предназначена для отражения бизнес-идентификационного номера или номера налоговой регистрации в иностранном государстве юридического лица, указанного в строке 230.01.010 А;
строка 230.01.0010 D предназначена для отражения общей суммы материальных и финансовых средств, принадлежащих налогоплательщику, в размере, превышающем 1000-кратный месячный расчетный показатель, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
Глава 4. Пояснение по заполнению формы 230.02 – Сведения, предоставляемые лицами, занимающими государственную должность и их супругами, а также прочими категориями физических лиц
19. Данное приложение предназначено для отражения лицами, занимающими государственную должность и их супругами, а также прочими категориями физических лиц, в том числе лицами, уволенными с государственной службы по отрицательным мотивам в течение трех лет после увольнения, и их супругами, а также лицами, на которых возложена обязанность по представлению декларации в соответствии с Уголовно-исполнительным кодексом полученных за отчетный налоговый период доходов и имущества, находящегося по состоянию на 31 декабря отчетного налогового периода на праве собственности, в том числе за пределами Республики Казахстан.

230.01.009 В жолы осы Қағидалардың 29-тармағына сәйкес 230.01.009 А жолында көрсетілген мүлік тіркелген немесе орналасқан елдің кодын көрсетуге арналған;
230.01.009 С жолы сенімгерлікпен басқаруға берілген мүліктің жалпы сатып алу құнын көрсетуге арналған.
18. "Ұйымда ұсталатын немесе уақытша сақталатын айлық есептік көрсеткіштің 1000 еселенген мөлшерінен асатын қаражат" деген бөлімде декларацияны табыс ету айының бірінші күнгі жағдай бойынша тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 1000 еселенген мөлшерінен асатын Қазақстан Республикасында және одан тысқары жерлерде орналасқан ұйымда ұсталатын немесе уақытша сақтауға тұрған қаражатты көрсетуге арналған:
230.01.010 А жолы салық төлеушінің тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 1000 еселенген мөлшерінен асатын осы тұлғаға тиесілі материалдық және қаржы қаражаттарын ұстап тұру немесе уақытша сақтау бойынша шарттық қатынастары, келісімдері мен міндеттемелері (оның ішінде ауызша) бар заңды тұлғаның атауы көрсетуге арналған;
230.01.010 В жолы осы Қағидалардың 29-тармағына сәйкес 230.01.010 А жолында көрсетілген заңды тұлға орналасқан елдің кодын көрсетуге арналған;
230.01.010 С жолы 230.01.010 А жолында көрсетілген заңды тұлғаның бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе шетел мемлекетінде салықтық тіркеу нөмірін көрсетуге арналған;
230.01.010 D жолы салық төлеушіге тиесілі, тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 1000 еселенген мөлшерінен асатын материалдық және қаржы қаражаттарының жалпы сомасын көрсетуге арналған.
4-Тарау. Мемлекеттік лауазымдағы қызметтегі тұлғалар және олардың жұбайлары, сондай-ақ өзге де санаттағы жеке тұлғалар табыс ететін мәліметтер – 230.02-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
19. Бұл қосымша мемлекеттіқ қызметтегі тұлғалардың және олардың жұбайларының, сондай-ақ өзге санаттағы жеке тұлғалардың, оның ішінде жағымсыз себептер бойынша мемлекеттік қызметтен босатылған адамдардың босатылғаннан кейінгі үш жыл бойы, және олардың жұбайларының, сондай-ақ Қылмыстық-атқару кодексінің 169-бабына сәйкес декларация тапсыру бойынша міндет жүктелген адамдардың есепті салық кезеңінде алған табыстарын және есепті салық кезеңінің 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша меншік құқығында болған, оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі, мүлкін көрсетуге арналған.

20. В разделе "Виды доходов":
1) в строке 230.02.001 справочно отражается общая сумма начисленных налоговым агентом за отчетный налоговый период доходов работнику и физическому лицу от реализации товаров, выполнения работ, оказания услуг, кроме имущественного дохода, полученного физическим лицом, занимающимся частной практикой, подлежащих налогообложению, на основании документов, выданных налоговыми агентами;
строка 230.02.001 I предназначена для отражения суммы начисленных работодателем доходов работнику;
строка 230.02.001 II предназначена для отражения суммы начисленных налоговым агентом доходов физическому лицу от реализации товаров, выполнения работ, оказания услуг, кроме имущественного дохода, полученного физическим лицом, не являющимся индивидуальным предпринимателем, лицом, занимающимся частной практикой;
2) строка 230.02.002 предназначена для отражения общей суммы облагаемого дохода у источника выплаты, определяемого в соответствии со статей 353 Налогового кодекса;
3) строка 230.02.003 предназначена для отражения общей суммы доходов, не облагаемых у источника выплаты определяемой как сумма строк 230.02.003 I, 230.02.003 II, 230.02.003 III и 230.02.003 IV, 230.02.003 V и 230.02.003 VI;
строка 230.02.003 I предназначена для отражения общей суммы имущественного дохода (дохода от прироста стоимости при реализации (передаче в качества вклада в уставный капитал юридического лица) имущества и (или) дохода, полученного от сдачи в аренду имущества лицам, не являющимися налоговыми агентами, дохода от реализации имущества, полученного из источников за пределами Республики Казахстан, дохода от уступки права требования, в том числе доли в жилом доме (здании) по договору о долевом участии в жилищном строительстве, дохода от прироста стоимости при реализации прочих активов индивидуального предпринимателя, применяющего специальный налоговый режим для субъектов малого бизнеса, являющегося плательщиком единого земельного налога), определяемого в соответствии со статьей 330 Налогового кодекса;
строка 230.02.003 II предназначена для отражения общей суммы дохода индивидуального предпринимателя, определенной в декларации по индивидуальному подоходному налогу (форма 220.00), или в налоговой отчетности, установленной для специальных налоговых режимов;
строка 230.02.003 III предназначена для отражения общей суммы дохода лиц, занимающихся частной практикой (частных нотариусов, частных судебных исполнителей и адвокатов, профессиональных медиаторов), определенной в декларации по индивидуальному подоходному налогу (форма 240.00);

20. "Кірістердің түрлері" деген бөлімде:
1) 230.02.001 жолында салық агенті берген құжаттардың негізінде салық салуға жататын, дара кәсіпкер, жеке практикамен айналысатын адам болып табылмайтын жеке тұлға алған, мүліктік кірістен басқа, жұмысшы мен жеке тұлғаның салық кезеңінде тауарларды өткізуден, жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден түсетін кірістеріне салық агентінің есептеген жалпы сомасы анықтама үшін көрсетіледі;
230.02.001 I жолы қызметкерге жұмыс беруші есептеген кірістердің сомасын көрсетуге арналған;
230.02.001 II жолы дара кәсіпкер, жеке практикамен айналысатын адам болып табылмайтын жеке тұлға алған, мүліктік кірістен басқа, тауарларды өткізуден, жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден түсетін жеке тұлғаның кірісіне салық агентінің есептеген сомасын көрсетуге арналған;
2) 230.02.002 жолы Салық кодексінің 353-бабына сәйкес айқындалатын төлем көзінен салық салынатын кірістердің жалпы сомасын көрсетуге арналған;
3) 230.02.003 жолы 230.02.003 І, 230.02.003 ІI, 230.02.003 ІIІ, 230.02.003 IV, 230.02.003 V және 230.02.003 VI жолдарының сомасы ретінде айқындалатын төлем көзінен салық салуға жатпайтын кірістердің жалпы сомаларын көрсетуге арналған;
230.02.003 I жолы Салық кодексінің 330-бабына сәйкес анықталатын мүліктік кірістің (мүлікті өткізу (заңды тұлғаның жарғылық капиталына салым ретінде беру) кезінде құн өсімінен түсетін кіріс және (немесе) салық агенті болып табылмайтын тұлғаның мүлкін жалға беруден алған кірісі, Қазақстан Республикасының шегінен тыс жердегі көздерден алынған мүлікті өткізуден алған кірісі, талап ету құқығын, оның ішінде тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы шарт бойынша тұрғын үйдегі (ғимараттағы) үлесті талап ету құқығын басқаға беруден түсетін кіріс, бірыңғай жер салығын төлеуші болып табылатын шағын бизнес субъектілері үшін арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкердің өзге активтерін өткізу кезінде құн өсімінен түсетін кіріс) жалпы сомасына көрсетуге арналған;
230.02.003 II жолы жеке табыс салығы бойынша декларацияда (220.00-нысан) немесе арнаулы салық режимдері үшін белгіленген салық есептілігінде айқындалған жеке кәсіпкер табысының жалпы сомасын көрсетуге арналған;
230.02.003 III жолы жеке табыс салығы бойынша декларацияда (240.00-нысан) айқындалған жеке практикамен айналысатын тұлғалар (жеке нотариустар, жеке сот орындаушылар мен адвокаттар, кәсіби медиаторлар) табысының жалпы сомасын көрсетуге арналған;

строка 230.02.003 IV предназначена для отражения доходов, полученных или подлежащих получению в отчетном налоговом периоде из иностранных источников, определяемых в соответствии со статьями 322-338 Налогового кодекса. В данную строку переносятся итоговые значения строк графы F формы 230.03, за исключением строк, соответствующих кодам видов дохода "2060", "2140";
строка 230.02.003 V предназначена для отражения суммарной прибыли контролируемых иностранных компаний (далее – КИК) и постоянных учреждений контролируемых иностранных компаний (далее – ПУ КИК), определенной в соответствии со статьями 340, 297 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы J формы 230.04;
строка 230.02.003 VI предназначена для отражения общей суммы прочих доходов, за исключением доходов трудовых иммигрантов (в том числе доходов граждан Республики Казахстан по трудовым договорам (контрактам) и (или) договорам гражданско-правового характера, заключенным с дипломатическими и приравненными к ним представительствами иностранного государства, консульскими учреждениями иностранного государства, аккредитованными в Республике Казахстан, не являющимися налоговыми агентами; доходов домашних работников, полученных по трудовым договорам, заключенным в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан (далее – Трудовой кодекс); доходов от уступки права требования доли в жилом здании по договору о долевом участии в жилищном строительстве; доходов граждан Республики Казахстан по трудовым договорам (контрактам) и (или) договорам гражданско-правового характера, заключенным с международными и государственными организациями, зарубежными и казахстанскими неправительственными общественными организациями и фондами, освобожденными от обязательства по исчислению, удержанию и перечислению индивидуального подоходного налога у источника выплаты в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан; доходов медиаторов, доходов от личного подсобного хозяйства).
Сноска. Пункт 20 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. В разделе "Исчисление налога":
1) строка 230.02.004 предназначена для отражения суммы удержанного налога с доходов, подлежащих налогообложению у источника выплаты на основании документов, выданных налоговыми агентами;
2) строка 230.02.005 предназначена для отражения суммы исчисленного налога по имущественному доходу и прочим доходам, определяемой как сумма строк 230.02.005 I, 230.02.005 II, 230.02.005 III и 230.02.005 IV;

230.02.003 IV жолы Салық кодексінің 322-338-баптарына сәйкес айқындалған есепті салық кезеңінде шетелдік көздерден алынған немесе алуға жататын кірістерді көрсетуге арналған. Аталған жолға, "2060", "2140" табыс түрлері тиісті кодтарының жолдарын қоспағанда 230.03 нысанының F бағаны жолдарының қорытынды мәні көшіріледі;
230.02.003 V жолы бақыланатын шетелдік компаниялардың (бұдан әрі – БШК) немесе бақыланатын шетелдік компаниялар тұрақты мекемелерінің (бұдан әрі – БШК ТМ) осы Кодекстің 297, 340-баптарына сәйкес айқындалатын жиынтық пайдасын көрсетуге арналған. Аталған жолға 230.04 нысанының J бағаны жолдарының қорытынды мәні көшіріледі;
230.02.003 VI жолы еңбектенуге көшіп келушілердің табыстарын (оның ішінде салық агенттері болып табылатын Қазақстан Республикасында тіркелген шетел мемлекетінің дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктерімен, шетел мемлекетінің консулдық мекемелерімен жасасқан еңбек шарттары және (немесе) азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша Қазақстан Республикасы азаматтарының табыстары; Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жасасқан еңбек шарттары бойынша алынған үй қызметкерлерінің табыстары; тұрғын үй құрылысына үлестiк қатысу туралы шарт бойынша тұрғынжайдағы үлестi талап ету құқығын беруден түсетін табыстар; Қазақстан Республикасында ратификацияланған халықаралық шарттарға сәйкес төлем көзінен жеке табыс салығын есептеу, ұстап қалу және аудару бойынша міндеттемеден босатылған халықаралық және мемлекеттік ұйымдармен, шетелдік және қазақстандық үкіметтік емес қоғамдық ұйымдармен және қорлармен жасасқан еңбек шарттары және (немесе) азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша Қазақстан Республикасы азаматтарының табыстары; медиаторлардың табыстары, өзіндік қосалқы шаруашылықтан түсетін табыстары) қоспағанда, өзге де кірістердің жалпы сомаларын көрсетуге арналған.
Ескерту. 20-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. "Салықты есептеу" деген бөлімде:
1) 230.02.004 жолы салық агенті берген құжаттардың негізінде төлем көзінен салық салынуға жататын табыстардан ұсталған салықтың сомасын көрсетуге арналған;
2) 230.02.005 жолы 230.02.005 I, 230.02.005 II, 230.02.005 III және 230.02.005 IV жолдарының сомалары ретінде айқындалатын мүліктік кірістің және өзге де кірістердің есептелген салықтық сомасын көрсетуге арналған;

строка 230.02.005 I предназначена для отражения суммы исчисленного налога по имущественному доходу, определяемой в соответствии с пунктом 2 статьи 358 Налогового кодекса, в случае, если данная сумма не отражена в декларации по индивидуальному подоходному налогу (форма 240.00);
строка 230.02.005 II предназначена для отражения суммы начисленного индивидуального подоходного налога с доходов из иностранных источников, определяемых как произведение суммы доходов, отраженных в строке 230.02.003 IV, и ставки индивидуального подоходного налога в размере 10%;
строка 230.02.005 III предназначена для отражения суммы начисленного индивидуального подоходного налога с суммарной прибыли КИК и ПУ КИК, определяемых как произведение суммарной прибыли КИК и ПУ КИК, отраженных в строке 230.02.003 V, и ставки индивидуального подоходного налога в размере 10%;
строка 230.02.005 IV предназначена для отражения суммы исчисленного налога по доходам, предусмотренным в подпунктах 5) – 7), 9), 10) пункта 1 статьи 363 Налогового кодекса, определяемой в соответствии с пунктом 2 статьи 358 Налогового кодекса в случае, если данная сумма не отражена в декларации по индивидуальному подоходному налогу (форма 240.00);
3) строка 230.02.006 предназначена для отражения суммы уменьшений индивидуального подоходного налога, определяемой как сумма строк 230.02.006 I, 230.02.006 II и 230.02.006 III;
строка 230.02.006 I предназначена для отражения суммы зачета иностранного налога с доходов из иностранных источников, определяемой в соответствии с пунктом 1 статьи 359 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы G формы 230.03;
строка 230.02.006 II предназначена для отражения суммы зачета иностранного налога с финансовой прибыли КИК или ПУ КИК, определяемой в соответствии с пунктом 2 статьи 359 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы K формы 230.04;
строка 230.02.006 III предназначена для отражения суммы корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты в Республике Казахстан в налоговом периоде с дохода, или уплаченного корпоративного подоходного налога с налогооблагаемого дохода КИК из источников в Республике Казахстан в соответствии с подпунктом 1) или 2) пункта 6 статьи 358 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы M формы 230.04;
4) строка 230.02.007 предназначена для отражения суммы исчисленного налога по имущественному и прочим доходам с учетом уменьшений, определяемой как разница между строками 230.02.005 и 230.02.006 (230.02.005-230.02.006);

230.02.005 І жолы Салық кодексінің 358-бабының 2-тармағына сәйкес айқындалатын мүліктік кіріс бойынша есептелген салық сомасын, егер осы сома жеке табыс салығы бойынша декларацияда (240.00-нысаны) көрсетілмеген жағдайда, көрсетуге арналған;
230.02.005 ІІ жолы 230.02.003 IV жолында көрсетілген кірістердің сомасын жүргізу ретінде айқындалатын шетелдегі көздерден алған кірістерден есептелген жеке табыс салығының сомасын және 10% мөлшерінде жеке табыс салығының мөлшерлемесін көрсетуге арналған;
230.02.005 ІІІ жолы 230.02.003 V жолында көрсетілген БШК және БШК ТМ жиынтық пайдасын жүргізу ретінде айқындалатын БШК және БШК ТМ жиынтық пайдасынан есептелген жеке табыс салығының сомасын және 10% мөлшерінде жеке табыс салығының мөлшерлемесін көрсетуге арналған;
230.02.005 ІV жолы Салық кодексінің 358-бабының 2-тармағына сәйкес айқындалатын Салық кодексінің 363-бабы 1-тармағының 4), 7), 9), 10) тармақшаларында көзделген кірістер бойынша есептелген салық сомасын, егер осы сома жеке табыс салығы бойынша декларацияда (240.00-нысан) көрсетілмеген жағдайда, көрсетуге арналған;
3) 230.02.006 жолы 230.02.006 I, 230.02.006 II және 230.02.006 III жолдарының сомалары ретінде айқындалатын жеке табыс салығының азайту сомасын көрсетуге арналған;
230.02.006 I жолы Салық кодексінің 359-бабының 1-тармағына сәйкес айқындалатын шетелдегі көздерден алған кірістерден шетел салығының есепке жатқызылған сомасын көрсетуге арналған. Аталған жолға 230.03 нысанының G бағаны жолдарының қорытынды мәні көшіріледі;
230.02.006 II жолы Салық кодексінің 359-бабының 2-тармағына сәйкес айқындалатын БШК және БШК ТМ қаржылық пайдасынан шетел салығының есепке жатқызылған сомасын көрсетуге арналған. Аталған жолға 230.04 нысанының K бағаны жолдарының қорытынды мәні көшіріледі;
230.02.006 III жолы салық кезеңінде Қазақстан Республикасындағы төлем көзінен алынған табыстан ұсталған корпоративтік табыс салығының немесе Салық кодексінің 358-бабы 6-тармағының 1) немесе 2) тармақшаларына сәйкес Қазақстан Республикасындағы көздерден БШК салық салынатын табыстан төленген корпоративтік табыс салығының сомасын көрсетуге арналған. Аталған жолға 230.04 нысанының M бағаны жолдарының қорытынды мәні көшіріледі;
4) 230.02.007 жолы 230.02.005 және 230.02.006 (230.02.005-230.02.006) жолдары арасындағы айырма ретінде айқындалатын, азайтуды ескере отырып мүліктік және басқа да кірістер бойынша есептелген салық сомасын көрсетуге арналған;

5) строка 230.02.008 предназначена для отражения бизнес- идентификационного номера аппарата акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов по месту нахождения объекта обложения физического лица.
22. В разделе "Имущество, находящееся на праве собственности":
1) строка 230.02.009 А предназначена для отражения вида недвижимого имущества (жилые и нежилые здания и помещения, в том числе квартира, дом, гараж, дачное строение, а также земельные участки, за исключением земельных участков, занятых кондоминиумом и другие, а также ценные бумаги, доля участия в юридическом лице), находящегося на праве собственности, в том числе за пределами Республики Казахстан;
строка 230.02.009 В предназначена для отражения кода страны, в которой расположено недвижимое имущество, а также юридическое лицо, ценные бумаги, доли участия в котором принадлежит на праве собственности налогоплательщику, согласно пункту 29 настоящих Правил;
строка 230.02.009 С предназначена для отражения по:
недвижимому имуществу – кадастрового номера недвижимого имущества, находящегося на праве собственности, согласно правоустанавливающим документам или номера регистрации недвижимого имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан в соответствии с законодательством иностранного государства;
ценным бумагам – идентификационного номера эмиссии ценных бумаг или другого номера в соответствии с законодательством иностранного государства;
доле участия в юридическом лице – идентификационного номера лица, зарегистрированного за пределами Республики Казахстан, в котором имеется доля участия;
строка 230.02.009 D предназначена для отражения по:
недвижимому имуществу – места нахождения (адреса) недвижимого имущества, находящегося на праве собственности, в том числе за пределами Республики Казахстан;
ценным бумагам – места нахождения (адреса) лица, выпустившего ценные бумаги;
доле участия в юридическом лице – места нахождения (адреса) лица, в котором доля участия принадлежит налогоплательщику, с указанием размера такой доли участия в процентах;
2) строка 230.02.010 А предназначена для отражения вида транспортных средств (легковой автомобиль, мотоцикл, грузовая машина и другие), находящихся на праве собственности, в том числе за пределами Республики Казахстан. В данной строке не отражаются воздушные и морские суда, суда внутреннего плавания, суда плавания "река-море";
строка 230.02.010 В предназначена для отражения кода страны, в которой зарегистрировано транспортное средство, согласно пункту 29 настоящих Правил;
строка 230.02.010 C предназначена для отражения государственного номера транспортного средства в соответствии с правоустанавливающими документами;
строка 230.02.010 D предназначена для отражения VIN-кода или номера кузова транспортного средства в соответствии с правоустанавливающими документами.

5) 230.02.008 жолы жеке тұлғаның салық салу объектісінің орналасқан жері бойынша аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтiң әкім аппаратының бизнес-сәйкестендіру нөмерін көрсетуге арналған.
22. "Меншік құқығындағы мүлік" деген бөлімде:
1) 230.02.009 А жолы меншік құқығындағы, оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі жылжымайтын мүліктің түрін (тұрғын үй және тұрғынжай емес ғимараттар мен үй-жайлар, оның ішінде пәтер, үй, гараж, саяжай құрылыстары, сондай-ақ кондоминиум орналасқан жер учаскелерін қоспағанда, жер учаскелері және тағы басқалары, сондай-ақ бағалы қағаздар, заңды тұлғадағы қатысу үлесі) көрсетуге арналған;
230.02.009 В жолы жылжымайтын мүлік, сондай-ақ осы Қағидалардың 29-тармағына сәйкес меншік құқығы салық төлеушіге жататын заңды тұлғалар, бағалы қағаздар, қатысу үлесі орналасқан елдің кодын көрсетуге арналған;
230.02.009 С жолы:
жылжымайтын мүлік бойынша – құқық белгілейтін құжаттарға сәйкес меншік құқығындағы жылжымайтын мүліктің кадастрлық нөмірін немесе шетел мемлекетінің заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының шегінен тыс орналасқан жылжымайтын мүліктің тіркеу нөмірін;
бағалы қағаздар бойынша – шет мемлекеттiң заңнамасына сәйкес бағалы қағаздар эмиссиясының сәйкестендіру нөмірін немесе өзге де нөмірін;
заңды тұлғадағы қатысу үлесі бойынша – қатысу үлесі бар Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде тіркелген адамның сәйкестендіру нөмірін көрсетуге арналған;
230.02.009 D жолы:
жылжымайтын мүлікке – меншік құқығындағы жылжымайтын мүліктің, оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде орналасқан жерін (мекен-жайын);
бағалы қағаздар – бағалы қағаздар шығарылған тұлғаның орналасқан жерін (мекен-жайын);
заңды тұлғадағы қатысу үлесі – қатысу үлесі салық төлеушіге тиесілі, мұндай қатысу үлесінің мөлшерін пайыздарға көрсетете отырып, тұлғаның орналасқан жерін (мекен жайын) көрсетуге арналған;
230.02.010 А жолы меншік құқығындағы, оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі көлік құралдарының түрін (жеңіл автомобиль, мотоцикл, жүк машинасы және (немесе) басқалары) көрсетуге арналған. Бұл жолда әуе және теңiз кемелерi, iшкi жүзу кемесi, "өзен-теңiз" жүзу кемелерi көрсетілмейді;
230.02.010 В жолы осы Қағидалардың 29-тармағына сәйкес көлік құралы тіркелген елдің кодын көрсетуге арналған;
230.02.010 С жолы құқық белгілейтін құжаттарға сәйкес көлік құралының мемлекеттік тіркеу нөмірін көрсетуге арналған;
строка 230.02.010 D жолы құқық белгілейтін құжаттарға сәйкес көлік құралының VIN-кодын немесе кузов нөмірін көрсетуге арналған.

Глава 5. Пояснение по заполнению формы 230.03 – Доходы из иностранных источников, суммы уплаченного иностранного налога и зачета
23. Данное приложение предназначено для отражения лицами, занимающими государственную должность и их супругами, а также прочими категориями физических лиц, в том числе лицами, уволенными с государственной службы по отрицательным мотивам в течение трех лет после увольнения, и их супругами, а также лицами, на которых возложена обязанность по представлению декларации в соответствии со статьей 169 Уголовно-исполнительного кодекса, доходов из источников за пределами Республики Казахстан, полученных или подлежащих получению за отчетный налоговый период по состоянию на 31 декабря отчетного налогового периода.
24. В разделе "Показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код страны, в которой расположен нерезидент, выплачивающий налогоплательщику-резиденту доход, подлежащий налогообложению в Республике Казахстан, согласно пункту 29 настоящих Правил;
3) в графе С указывается код вида дохода, начисленного налогоплательщику-резиденту в течение отчетного налогового периода в иностранном государстве, который подлежит налогообложению в Республике Казахстан в соответствии со статьями 322-338 Налогового кодекса, согласно подпункту 2) пункта 27 настоящих Правил.
В случае если налогоплательщику-резиденту в отчетном налоговом периоде в одном иностранном государстве начислены различные виды доходов, то в данной графе указывается отдельно каждый вид начисленных доходов из источников в таком иностранном государстве;
4) в графе D указывается код валюты дохода, указанного в графе Е, согласно пункту 28 настоящих Правил.
В случае если налогоплательщиком-резидентом начислены в отчетном налоговом периоде доходы в различной валюте, то в данной графе указываются отдельно суммы доходов по каждой валюте;
5) в графе Е указывается сумма дохода из источников в иностранном государстве, начисленного налогоплательщику-резиденту в течение отчетного налогового периода, который подлежит налогообложению в Республике Казахстан в соответствии со статьями 322-338 Налогового кодекса, включая доходы из источников в государствах с льготным налогообложением, в иностранной валюте.
В случае если налогоплательщику-резиденту начисляют в одном иностранном государстве в одной валюте один вид дохода из нескольких источников, то в данной графе указывается общая сумма такого вида доходов, начисленных в таком иностранном государстве;
6) в графе F указывается сумма доходов, отраженных в графе E, пересчитанная в национальную валюту с применением рыночного курса обмена валюты, определенного в последний рабочий день, предшествующий, начиная с которой доход подлежит получению;

5-Тарау. Шетелдегі көздерден алынатын табыстар, төленген шетелдік салық және есепке жатқызылу сомасы – 230.03-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
23. Бұл қосымша мемлекеттік қызметтегі тұлғалардың және олардың жұбайларының, сондай-ақ өзге санаттағы жеке тұлғалардың, оның ішінде жағымсыз себептер бойынша мемлекеттік қызметтен босатылған адамдардың босатылғаннан кейінгі үш жыл бойы, және олардың жұбайларының, сондай-ақ Қылмыстық-атқару кодексінің169-бабына сәйкес декларация тапсыру бойынша міндет жүктелген адамдардың есепті салық кезеңінің 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша есепті салық кезеңінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерден алған немесе алынуға жататын табыстарын көрсетуге арналған.
24. "Көрсеткіштер" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Қағидалардың 29-тармағына сәйкес, Қазақстан Республикасында салық салуға жататын салық төлеуші-резидентке табыстар төлейтін бейрезиденттің орналасқан елінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында осы Қағидалардың 27-тармағының 2-тармақшасына сәйкес Салық кодексінің 322-338-баптарына сәйкес Қазақстан Республикасында салық салуға жататын, есепті салық кезеңінің ішінде шетел мемлекетінде салық төлеуші-резидентке есептелген табыс түрінің коды көрсетіледі.
Егер салық төлеуші-резидентке есепті салық кезеңінде бір шетел мемлекетінде әртүрлі табыс түрлері есептелген жағдайда, онда осы бағанда осындай шетел мемлекеттердегі көздерден әрбір есептелген табыс көздері бөлек көрсетіледі;
4) D бағанында осы Қағидалардың 28-тармағына сәйкес Е бағанында көрсетілген табыс валютасының коды корсетіледі.
Егер есепті салық кезеңінде салық төлеуші-резидентке табыстар әртүрлі валютада есептелген жағдайда, онда осы бағанда әрбір валюта бойынша табыс сомасы бөлек көрсетіледі;
5) Е бағанында салық салуда жеңілдігі бар мемлекеттердегі көздерден алынған кірістерді қоса алғанда, Салық кодексінің 322-338-баптарына сәйкес Қазақстан Республикасында салық салуға жататын есепті салық кезеңінің ішінде салық төлеуші – резидентке шетел мемлекетіндегі көздерден есептелген табыс сомасы көрсетіледі;
Егер салық төлеушi-резидентке бiр шетел мемлекетінде бiрнеше көздерден бір валютада, бір табыс түрі есептелген жағдайда, онда бұл бағанда осындай шетел мемлекетінде есептелген осындай табыс түрiнiң жалпы сомасы көрсетiледi;
6) F бағанында кіріс алынуға жататын күннен бастап, алдындағы соңғы жұмыс күні айқындалған валюта айырбастаудың нарықтық бағамы қолданыла отырып, ұлттық валютада қайта есептелген E бағанында көрсетілген кірістердің сомасы көрсетіледі;

7) в графе G указываются суммы иностранного подоходного налога c доходов из источников в иностранных государствах, подлежащие зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан, исчисленные в соответствии с положениями пункта 1 статьи 359 Налогового кодекса, в национальной валюте.
При этом размер зачитываемой суммы иностранного подоходного налога представляет собой наименьшую из следующих величин:
сумму фактически уплаченного в иностранном государстве иностранного подоходного налога с доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан;
сумму иностранного подоходного налога с доходов из источников за пределами Республики Казахстан, подлежащую уплате в иностранном государстве в соответствии с положениями международного договора Республики Казахстан;
сумму индивидуального подоходного налога с доходов из источников за пределами Республики Казахстан, исчисленную в Республике Казахстан по ставке, установленной статьей 320 Налогового кодекса.
Итоговые значения строк графы F, соответствующих кодам видов дохода "2060", "2140" переносятся в строку 230.02.003 I.
Итоговые значения строк графы F, соответствующих иным кодам видов доходов, переносятся в строку 230.02.003 IV.
Итоговое значение графы G переносится в строку 230.02.006 I.
Глава 6. Пояснение по заполнению формы 230.04 – Налогообложение финансовой прибыли контролируемой иностранной компании
25. Данная форма предназначена для отражения информации о суммах финансовой прибыли КИК или финансовой прибыли ПУ КИК, налога на прибыль с финансовой прибыли КИК или финансовой прибыли ПУ КИК, подлежащего отнесению в зачет, и корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты с дохода КИК, или корпоративного подоходного налога, уплаченного с налогооблагаемого дохода КИК, полученных из источников в Республике Казахстан.
В данном приложении не подлежит отражению финансовая прибыль КИК или финансовая прибыль ПУ КИК, подлежащая освобождению от налогообложения в Республике Казахстан в соответствии с пунктом 2 статьи 340 Налогового кодекса, при наличии у налогоплательщика-резидента подтверждающих документов, определенных пунктом 2 статьи 296 Налогового кодекса.
26. В разделе "Информация о КИК или ПУ КИК":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается наименование каждой КИК или каждого ПУ КИК. Определения КИК и ПУ КИК даны в статье 294 Налогового кодекса;
3) в графе С указывается код страны, в которой КИК или ПУ КИК созданы (инкорпорированы), согласно пункту 29 настоящих Правил;

7) G бағанында Салық кодексінің 359-бабының 1-тармағының ережелеріне сәйкес Қазақстан Республикасында жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылатын шетел мемлекеттерінің көздерінен алынатын табыстан есептелген шетелдік табыс салығының сомалары ұлттық валютада көрсетіледі;
Бұл ретте, шетелдік табыс салығының есепке жатқызылатын сомасының мөлшері мынадай сомалардың:
резидент-салық төлеуші Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі көздерден алған кірістерден шет мемлекетте іс жүзінде төленген шетелдік табыс салығы сомасының;
Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі көздерден алынған кірістерден Қазақстан Республикасының халықаралық шартының ережелеріне сәйкес шет мемлекетте төленуге жататын шетелдік табыс салығы сомасының;
Қазақстан Республикасында осы Кодексінің 320-бабында белгіленген мөлшерлеме бойынша есептелген, Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі көздерден алынған кірістерден жеке табыс салығы сомасының ең азын білдіреді.
"2060", "2140" тиісті кіріс түрлері кодтарының F бағаны жолдарының қорытынды мәні 230.02.003 I жолына көшіріледі.
Өзге де тиісті кіріс түрлері кодтарының F бағаны жолдарының қорытынды мәні 230.02.003 IV жолына көшіріледі.
G бағанының қорытынды мәні 230.02.006 I жолына көшіріледі.
6-Тарау. Бақыланатын шетелдік компанияның қаржылық пайдасына салық салу – 230.04 нысанын толтыру бойынша түсіндірме
25. Бұл нысан БШК қаржылық пайдасының немесе БШК ТМ қаржылық пайдасының, есепке жатқызылуы тиіс БШК қаржылық пайдасынан немесе БШК ТМ қаржылық пайдасынан пайдаға салынатын салықтың, БШК кірісінен төлем көзінен ұсталған корпоративтік табыс салығының немесе Қазақстан Республикасындағы көздерден алынған, БШК-ның салық салынатын табысынан төленген корпоративтік табыс салығының сомалары туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
Салық төлеуші-резидентте Салық кодексінің 296-бабының 2-тармағында айқындалған растайтын құжаттары болған кезде, бұл қосымшада Салық кодексінің 340-бабының 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасында салық салудан босатылуы тиіс БШК қаржылық пайдасы немесе БШК ТМ қаржылық пайдасы көрсетілмейді.
26. "БШК немесе БШК ТМ туралы ақпарат" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) B бағанында әр БШК-ның немесе әр БШК ТМ-ның атауы көрсетіледі. БШК және БШК ТМ айқындау Салық кодексінің 294-бабында берілген;
3) С бағанында осы Қағидалардың 29-тармағына сәйкес БШК немесе БШК ТМ құрылған (инкорпорацияланған) елдің коды көрсетіледі;

4) в графе D указывается номер государственной (налоговой) регистрации каждой КИК или каждого ПУ КИК в стране, где они созданы (инкорпорированы). При наличии у КИК или ПУ КИК двух регистрации: государственной и налоговой регистрации, то в данной графе необходимо указать номер налоговой регистрации;
5) в графе E указывается общий размер коэффициента прямого, косвенного, конструктивного участия или контроля налогоплательщика-резидента в каждой КИК при его прямом, косвенном, конструктивном владении или прямом, косвенном, конструктивном контроле налогоплательщика-резидента в КИК самостоятельно или через контролируемое лицо (контролируемые лица), определяемого в соответствии со статьей 294, пунктом 7 статьи 297 Налогового кодекса;
6) в графе F указывается код валюты финансовой прибыли, указанной в графе G, согласно пункту 28 настоящих Правил;
7) в графе G указывается положительная величина финансовой прибыли до налогообложения каждой КИК или каждого ПУ КИК, определяемая в соответствии с пунктом 1 статьи 340, пунктами 2 и 3 статьи 297 Налогового кодекса, в иностранной валюте;
8) в графе H указывается сумма уменьшений, произведенных из финансовой прибыли КИК или финансовой прибыли ПУ КИК в соответствии с пунктом 3 статьи 340 Налогового кодекса, в иностранной валюте, при наличии у налогоплательщика-резидента подтверждающих документов, определенных пунктом 10 статьи 297 Налогового кодекса.
В случае если налогоплательщик-резидент не применяет пункт 3 статьи 340 Налогового кодекса, то в данной графе указывается "0";
9) в графе I указывается положительная величина финансовой прибыли, подлежащей налогообложению в Республике Казахстан в иностранной валюте, которая определяется в одном из следующих порядков:
как произведение графы E и величины, которая определяется как разница между графами G и H (графа G - графа H) x графа E) в случае, если финансовая прибыль, отраженная в графе G, не подлежит корректировке в соответствии с пунктом 5 статьи 297 Налогового кодекса;
как произведение графы Е и величины, определяемой в соответствии с абзацем вторым настоящего подпункта, скорректированной с применением поправочных коэффициентов в соответствии с пунктом 5 статьи 297 Налогового кодекса;
10) в графе J указывается положительная величина финансовой прибыли, подлежащая налогообложению в Республике Казахстан, отраженная в графе I и пересчитанная в национальной валюте в соответствии с пунктом 6 статьи 297 Налогового кодекса;
11) в графе K указывается сумма налога на прибыль, подлежащая отнесению в зачет в соответствии с пунктом 2 статьи 359 Налогового кодекса, в национальной валюте при условии наличия у налогоплательщика-резидента подтверждающих документов, указанных в пункте 2 статьи 359 Налогового кодекса.
В данной графе указывается наименьшая из следующих величин:
налога на прибыль с финансовой прибыли КИК до налогообложения или финансовой прибыли ПУ КИК до налогообложения, исчисляемого в соответствии с пунктом 2 статьи 359 Налогового кодекса (с применением эффективной ставки, определяемой в соответствии с абзацем вторым подпункта 12) пункта 4 статьи 294 Налогового кодекса);
уплаченная сумма налога на прибыль с финансовой прибыли КИК до налогообложения или финансовой прибыли ПУ КИК до налогообложения, исчисляемого в соответствии с 2 статьи 359 Налогового кодекса (с применением эффективной ставки, определяемой в соответствии с абзацем третьим подпункта 12) пункта 4 статьи 294 Налогового кодекса).
В данной графе указывается сумма налога на прибыль, пересчитанная в национальной валюте с применением следующего рыночного курса обмена валюты:
в случае если в данной графе подлежит отражению сумма налога на прибыль, указанного в абзаце третьем настоящего подпункта, – среднеарифметического рыночного курса обмена валюты за отчетный период;
в случае если в данной графе подлежит отражению сумма налога на прибыль, указанного в абзаце четвертом настоящего подпункта – рыночного курса обмена валюты на день уплаты такого налога на прибыль в иностранном государстве;

4) D бағанында әр БШК немесе әр БШК ТМ құрылған (инкорпорацияланған) елдің мемлекеттік (салық) тіркеу нөмірі көрсетіледі. БШК-да немесе БШК ТМ-да екі тіркеу: мемлекеттік және салықтық тіркеу болған кезде онда бұл бағанда салықтық тіркеу нөмірін көрсету қажет;
5) Е бағанында Салық кодексінің 294-бабына, 297-бабының 7-тармағына сәйкес айқындалатын салық төлеуші – резиденттің дербес немесе бақыланатын тұлға (бақыланатын тұлғалар) арқылы БШК-дағы салық төлеуші – резидентті тікелей, жанама, конструктивті бақылауы немесе тікелей, жанама, конструктивті иелік етуі кезінде әр БШК-дағы салық төлеуші резидентті бақылау немесе тікелей, жанама, конструктивті қатысу коэффициентінің жалпы мөлшері көрсетіледі;
6) F бағанында осы Қағидалардың 28-тармағына сәйкес G бағанында көрсетілген қаржылық пайда валютасының коды көрсетіледі;
7) G бағанында Салық кодексінің 340-бабының 1-тармағына, 297-бабының 2 және 3-тармақтарына сәйкес айқындалатын, әр БШК немесе әр БШК ТМ-ның салық салуға дейінгі қаржылық пайдасының оң шамасы шетелдік валютада көрсетіледі;
8) H бағанында салық төлеуші – резидентте Салық кодексінің 297-бабының 10-тармағында айқындалған растау құжаттар болған кезде, Салық кодексінің 340-бабының 3-тармағына сәйкес БШК-ның қаржылық пайдасынан немесе БШК ТМ-ның қаржылық пайдасынан жүргізілген азайтулар сомасы шетелдік валютада көрсетіледі.
Егер салық төлеуші – резидент Салық кодексінің 340-бабының 3-тармағын қолданбаса, онда бұл бағанда "0" көрсетіледі;
9) I бағанында мынадай тәртіптердің бірімен айқындалатын, Қазақстан Республикасында салық салынуы тиіс қаржылық пайданың оң шамасы шетелдік валютада көрсетіледі:
егер G бағанында көрсетілген қаржылық пайда Салық кодексінің 297-бабының 5-тармағына сәйкес түзетуге жатпаған жағдайда, G және Н бағандарының ((G бағаны – Н бағаны) х Е бағаны) арасындағы айырма ретінде анықталатын шамасы мен Е бағанының көбейтіндісі ретінде;
Салық кодексінің 297-бабының 5-тармағына сәйкес түзету коэффициенттерін қолдана отырып, осы тармақшаның екінші абзацына сәйкес айқындалған түзетілген шамасы мен Е бағанының көбейтіндісі ретінде;
10) J бағанында І бағанында көрсетілген және Салық кодексінің 297-бабының 6-тармағына сәйкес ұлттық валютада қайта есептелген, Қазақстан Республикасында салық салынуы тиіс қаржылық пайданың оң шамасы көрсетіледі;
11) K бағанында салық төлеуші – резидентте Салық кодексінің 359-бабының 2-тармағында көрсетілген растау құжаттарының болу шарты кезінде, Салық кодексінің 359-бабының 2-тармағына сәйкес есепке жатқызылуға жататын пайда салығының сомасы ұлттық валютада көрсетіледі.
Осы бағанда мынадай:
Салық кодексінің 359-бабының 2-тармағына сәйкес (Салық кодексінің 294-бабының 4-тармағы 12) тармақшасының екінші абзацына сәйкес айқындалатын тиімді мөлшерлемені қолдана отырып) есептелген, салық салуға дейін БШК қаржылық пайдасына немесе салық салуға дейін БШК ТМ қаржылық пайдасына салынған пайда салығының;
Салық кодексінің 359-бабының 2-тармағына сәйкес (Салық кодексінің 294-бабының 4-тармағы 12) тармақшасының үшінші абзацына сәйкес айқындалатын тиімді мөлшерлемені қолдана отырып) есептелген, салық салуға дейін БШК қаржылық пайдасына немесе салық салуға дейін БШК ТМ қаржылық пайдасына салынған пайда салығының төленген сомасының ең аз шамалары көрсетіледі.
Бұл бағанда мынадай валюта айырбасының нарықтық бағамын қолдана отырып:
егер бұл бағанда осы тармақшаның үшінші абзацында көрсетілген пайда салығының сомасы көрсетілуі тиіс болған жағдайда – есепті кезең үшін валюта айырбасының орташа арифметикалық нарықтық бағамы;
егер бұл бағанда осы тармақшаның төртінші абзацында көрсетілген пайда салығының сомасы көрсетілуі тиіс болған жағдайда – шетел мемлекетінде осындай пайдаға салық төленген күнгі валюта айырбасының нарықтық бағамы ұлттық валютада қайта есептелген пайда салығының сомасы көрсетіледі

Сноска. Пункт 27 - в редакции приказа Министра финансов РК от 20.12.2020 № 1214 (вводится в действие с 01.01.2021); с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. При заполнении кода валюты используется приложение 23 "Классификатор валют", утвержденное решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций" (далее – решение КТС № 378);
29. При заполнении кода страны используется кодировка стран в соответствии с приложением 22 "Классификатор стран мира", утвержденным решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378"О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций", кроме государств с льготным налогообложением, включенных в перечень, утвержденный Приказом № 142. Для государств с льготным налогообложением, включенных в перечень, утвержденный Приказом № 142, при заполнении кода страны в качестве кода страны используются порядковые номера таких государств в соответствии с Приказом № 142. Для государств, имеющих на своей территории административные территориальные единицы с льготным налогообложением, кодом страны будет считаться порядковый номер этого государства.
Сноска. Пункт 29 - в редакции приказа Министра финансов РК от 20.12.2020 № 1214 (вводится в действие с 01.01.2021).
Приложение 22
к приказу Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Сноска. Форма - в редакции приказа Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 23 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Правила составления налоговой отчетности "Декларация по индивидуальному подоходному налогу (форма 240.00)"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация по индивидуальному подоходному налогу (форма 240.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Декларация по индивидуальному подоходному налогу" (далее – ИПН) (далее – декларация), предназначенной для исчисления ИПН. Декларация составляется следующими физическими лицами:
получившими имущественный доход, в том числе доход от реализации имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан, а также другие доходы;
получившими доходы из источников за пределами Республики Казахстан;
трудовыми иммигрантами-резидентами;
занимающимися частной практикой;
имеющими деньги на банковских счетах в иностранных банках, находящихся за пределами Республики Казахстан;
имеющими на праве собственности недвижимое имущество, ценные бумаги, долю участия в уставном капитале юридического лица, зарегистрированного за пределами Республики Казахстан;
нерезидентами в соответствии с разделом 19 Налогового кодекса.

Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 20.12.2020 № 1214 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
28. Валюта кодын толтыру кезінде "Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен (бұдан әрі – КОК № 378 шешім) бекітілген "Валюталар жіктеуіші" 23-қосымшасын пайдалану қажет.
29. Ел кодын толтыру кезінде "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген "Әлем елдерінің жіктеуіші" деген 22-қосымшасына сәйкес № 142 бұйрығымен бекітілген тізбеге енгізілген жеңілдетілген салық салуы бар мемлекеттерден басқа, елдердің кодтауын пайдалану қажет. № 142 бұйрығымен бекітілген тізбеге енгізілген жеңілдетілген салық салуы бар мемлекеттер үшін ел кодын толтырған кезде елдің коды ретінде № 142 бұйрыққа сәйкес осындай мемлекеттердің реттік нөмірін пайдаланылады. Өз аумағында салық салуда жеңілдігі бар әкімшілік аумақтық бірліктері бар мемлекеттер үшін осы мемлекеттің реттік нөмірі ел коды болып есептеледі.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 20.12.2020 № 1214 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39-бұйрығына 22-қосымша
Ескерту. 22-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39 бұйрығына
23-қосымша
"Жеке табыс салығы бойынша декларация (240.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Жеке табыс салығы бойынша декларация (240.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі - Салық кодексі) сәйкес әзірленді және Жеке табыс салығын (бұдан әрі - ЖТС) есептеуге арналған "Жеке табыс салығы бойынша декларация" салық есептілігінің нысанын (бұдан әрі - декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны:
мүліктік кіріс, оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде орналасқан мүлікті өткізуден кіріс, сондай-ақ басқа да кірістер алған;
Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі көздерден кірістер алған;
резидент-еңбекші көшіп келуші;
жеке практикамен айналысатын;
Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде орналасқан шетел банктеріндегі банк шоттарында ақшалары бар;
жылжымайтын мүлікке меншік құқығы бар, бағалы қағаздар, Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде тіркелген заңды тұлғаның жарғылық капиталындағы қатысу үлесі бар;
Салық кодексінің 19-бөліміне сәйкес бейрезидент жеке тұлғалар толтырады.

2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронной форме допускающем компьютерную обработку информации – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов государственных доходов.
13. В разделах "Общая информация о налогоплательщике" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" декларации.
Глава 2. Пояснение по заполнению декларации (форма 240.00)
14. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН) налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается ИИН доверительного управляющего;
2) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность (месяц, год) – отчетный налоговый период, за который представляется декларация (указывается арабскими цифрами).
Налоговым периодом для представления декларации является налоговый год. Если продолжительность периода составляет менее календарного года, то в ячейке "месяц" указывается количество месяцев, за которые представляется декларация, а в ячейке "год" указывается текущий налоговый год;
Если продолжительность периода составляет полный календарный год, то ячейка "месяц" не заполняется, а в ячейке "год" указывается налоговый год, за который представляется декларация;
3) Фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика – физического лица в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
4) вид декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 206 Налогового кодекса;
5) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 206 Налогового кодекса;
6) отдельные категории налогоплательщика в соответствии со статьей 363 Налогового кодекса.
Ячейки отмечаются, в случае, если налогоплательщик относится к одной из категорий, указанных в строках А, В, С, D и E:
А – физическое лицо, получившее имущественный и другие доходы (за исключением трудового иммигранта-резидента);
В – трудовой иммигрант – резидент;
С – лицо, занимающееся частной практикой;
D – физическое лицо, имеющее деньги на банковских счетах в иностранных банках, находящихся за пределами Республики Казахстан;
Е – физическое лицо, имеющее имущество, находящееся за пределами Республики Казахстан;

2) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз жеткізгіште – салық төлеуші (салық агенті) пошта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) ақпараттарды компьютерлік өңдеуге жол беретін электрондық нысанда – салық төлеуші (салық агенті) мемлекеттік кірістер органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің салық есептілігінің қабылданғаны немесе қабылданбағандығы туралы хабарлама алады.
13. Қосымшалардың "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімдерінде декларацияның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімінде көрсетілген тиісті деректерді көрсетеді.
2-тарау. Декларацияны толтыру бойынша түсіндірме (240.00-нысан)
14. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде салық төлеуші мынадай деректерді:
1) салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірін (бұдан әрі – ЖСН). Салықтық міндеттемені сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушының ЖСН көрсетіледі;
2) салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі (айы, жылы) – декларация табыс етілетін есепті салық кезеңін көрсетеді (араб цифрымен көрсетіледі).
Декларацияны табыс ету үшін салық кезеңі салық жылы болып табылады. Егер салық кезеңінің ұзақтығы күнтізбелік жылдан аз болса, онда "ай" деген торкөзде декларация табыс етілетін айлар саны көрсетіледі, ал "жыл" деген торкөзде ағымдағы салық жылы көрсетіледі;
Егер кезеңінің ұзақтығы толық күнтізбелік жылды құраса, онда "ай" деген торкөз толтырылмайды, ал "жыл" деген торкөзде декларация табыс етілетін ағымдағы салық жылы көрсетіледі;
3) жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес салық төлеуші - жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде);
4) декларацияның түрі.
Тиісті торкөздер декларацияны Салық кодексінің 206-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызу ескеріле отырып белгіленеді;
5) хабарламаның нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 206-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген декларация түрі табыс етілген жағдайда толтырылады;
6) Салық кодексінің 363-бабына сәйкес салық төлеушінің жекелеген санаттары.
Торкөздер, егер салық төлеуші А, B, C, D және E жолдарында көрсетілген санаттардың біріне жатқан жағдайда белгіленеді:
А – мүліктік және басқа кірістер алған жеке тұлға (резидент-еңбекші көшіп келушіні қоспағанда);
В – резидент-еңбекші көшіп келуші;
С – жеке практикамен айналасатын адам;
D – Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде орналасқан шетел банктердегі банктік шоттарда ақшасы бар жеке тұлға;
Е – Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде орналасқан мүлігі бар жеке тұлға;

7) признак резидентства.
Заполняется физическими лицами резидентами и нерезидентами Республики Казахстан, при этом:
ячейка А отмечается гражданином Республики Казахстан, иностранцем или лицом без гражданства, который является резидентом Республики Казахстан;
ячейка В отмечается иностранцем или лицом без гражданства, который является нерезидентом Республики Казахстан;
8) признак гражданства.
в ячейке А указывается код страны гражданства гражданина Республики Казахстан и иностранца, являющегося резидентом Республики Казахстан, в соответствии с пунктом 33 настоящих Правил;
ячейка В отмечается лицом без гражданства, являющимся резидентом Республики Казахстан;
9)период выполнения работ, оказания услуг нерезидентом в Республике Казахстан.
Заполняется в случае, если декларация составляется нерезидентом, при этом:
в строке А указывается дата начала выполнения работ, оказания услуг в Республике Казахстан нерезидентом, определяемая в соответствии со статьей 220 Налогового кодекса;
в строке В указывается дата фактического завершения выполнения работ, оказания услуг в Республике Казахстан нерезидентом по одному или нескольким контрактам (договорам, соглашениям), заключенным нерезидентом, в соответствии с которым (-ми) выполняются работы, оказываются услуги в Республике Казахстан. Данная строка заполняется после фактического (окончательного) завершения нерезидентом выполнения работ, оказания услуг в Республике Казахстан. В случае если в течение отчетного налогового периода работы, услуги не завершены, данная строка не заполняется;
10) код страны резидентства и номер налоговой регистрации.
Заполняется в случае, если декларация составляется нерезидентом Республики Казахстан, при этом:
в строке А указывается код страны резидентства нерезидента, в соответствии с пунктом 33 настоящих Правил;
в строке В указывается номер налоговой регистрации в стране резидентства нерезидента;
11) представленные приложения.
Отмечаются соответствующие ячейки представленных приложений.
15. В разделе "Имущественный и другие доходы (за исключением доходов трудового иммигранта-резидента) заполняется физическим лицом, отметившим ячейку 6А в разделе "Общая информация о налогоплательщике":
1) строка 240.00.001 предназначена для отражения суммы имущественного дохода, полученного в Республике Казахстан и за ее пределами, в том числе доход от реализации имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан. Данная строка определяется как сумма строк 240.00.001 I, 240.00.001 II и 240.00.001III (240.00.001 I + 240.00.001 II + 240.00.001 III). При этом в строку 240.00.001 I A переносятся итоговые значения строк графы F формы 240.02, соответствующих кодам видов дохода "2060", в строку 240.00.001 II переносятся также итоговые значения строк графы F формы 240.02, соответствующих кодам видов дохода "2140";

7) резиденттік белгісі.
Қазақстан Республикасының резидент және бейрезидент жеке тұлғалары толтырады, бұл ретте:
А торкөзін Қазақстан Республикасының азаматы, шетелдік немесе Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын азаматтығы жоқ адам белгілейді;
В торкөзін шетелдік тұлға немесе Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылатын азаматтығы жоқ адам белгілейді;
8) азаматтық белгісі.
А торкөзінде осы Қағидалардың 33-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы азаматының және Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын шетелдіктің азаматтық елінің коды көрсетіледі;
В торкөзін Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын азаматтығы жоқ адам белгілейді;
9) Қазақстан Республикасында бейрезиденттің жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету кезеңі.
Егер декларацияны бейрезидент жасаған жағдайда толтырылады, бұл ретте:
А жолында Салық кодексінің 220-бабына сәйкес айқындалатын бейрезиденттің Қазақстан Республикасында жұмыстар орындауды, қызметтер көрсетуді бастаған күні көрсетіледі;
В жолында оларға сәйкес Қазақстан Республикасында жұмыстар орындалатын, қызметтер көрсетілетін бейрезидент жасасқан бір немесе бірнеше келісімшарттар (шарттар, келісімдер) бойынша бейрезидент Қазақстан Республикасында жұмыстарды орындаудың, қызмет көрсетудің іс жүзінде аяқталған күні көрсетіледі. Бұл жол бейрезиденттің Қазақстан Республикасында жұмыстар орындауды, қызметтер көрсетуді іс жүзінде (түпкілікті) аяқтағаннан кейін толтырылады. Егер есепті салық кезеңі ішінде жұмыстар, қызметтер аяқталмаған жағдайда бұл жол толтырылмайды;
10) резиденттік елінің коды және салықтық тіркеу нөмірі.
Егер декларацияны Қазақстан Республикасының бейрезиденті жасаған жағдайда толтырылады, бұл ретте:
А жолында осы Қағидалардың 33-тармағына сәйкес бейрезиденттің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
В жолында бейрезиденттің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі;
11) табыс етілген қосымшалар.
Табыс етілген қосымшалардың тиісті торкөздері белгіленеді.
15. "Мүліктік және басқа да кірістер (резидент-еңбекші көшіп келушінің кірісін қоспағанда)" деген бөлімде "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімдегі 6А торкөзін белгілеген жеке тұлға толтырады:
1) 240.00.001-жол Қазақстан Республикасында және шегінен тыс жерлерден алған мүліктік кірістің, оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде орналасқан мүлікті өткізуден түскен кірістің сомаларын көрсетуге арналған. Осы жол 240.00.001 І, 240.00.001 ІІ және 240.00.001 ІІІ (240.00.001 І + 240.00.001 ІІ + 240.00.001 ІІІ) жолдарының сомасы ретінде айқындалады. Бұл ретте 240.00.001 І А жолына "2060" кіріс түрлерінің кодтарына сәйкес келетін 240.02-нысанының F бағаны жолдарының қорытынды мәні көшіріледі, 240.00.001 ІІ жолына "2140" кіріс түрлерінің кодтарына сәйкес келетін 240.02 нысанының F бағаны жолдарының қорытынды мәні де көшіріледі;

2) строка 240.00.002 предназначена для отражения суммы других доходов, за исключением доходов, полученных трудовым иммигрантом-резидентом, определяемой как сумма строк 240.00.002 I, 240.00.002 II и 240.00.002 III, 240.00.002 IV, 240.00.002 V и 220.00.002 VI (240.00.002 I + 240.00.002 II + 240.00.002 III + 240.00.002 IV+20.00.002 V+ 220.00.002 VI);
строка 240.00.002 I предназначена для отражения суммы доходов, полученных или подлежащих получению в отчетном налоговом периоде из иностранных источников, определяемых согласно статьям 322-338 Налогового кодекса. В данную строку переносятся итоговые значения строк графы F формы 240.02, за исключением строк, соответствующих кодам видов дохода "2060", "2140";
строка 240.00.002 II предназначена для отражения суммы доходов домашних работников, полученных не от налогового агента, согласно пункту 1 статьи 357 Налогового кодекса;
строка 240.00.002 III предназначена для отражения суммы доходов, полученных гражданами Республики Казахстан по трудовым договорам (контрактам) и (или) договорам гражданско-правового характера, согласно подпунктам 6) и 7) пункта 1 статьи 363 Налогового кодекса;
строка 240.00.002 IV предназначена для отражения суммы доходов медиаторов, за исключением профессиональных медиаторов, от лиц, не являющихся налоговыми агентами, согласно пункту 1 статьи 357 Налогового кодекса;
строка 240.00.002 V предназначена для отражения суммы доходов от личного подсобного хозяйства, учтенного в книге похозяйственного учета в соответствии с законодательством Республики Казахстан, подлежащие налогообложению, по которым не было произведено удержание индивидуального подоходного налога у источника выплаты в связи с представлением налоговому агенту недостоверных сведений лицом, занимающимся личным подсобным хозяйством, согласно пункту 1 статьи 357 Налогового кодекса;
строка 240.00.002 VI предназначена для отражения суммы иных доходов, полученных иностранцем или лицом без гражданства из источников в Республике Казахстан согласно статьям 338, 644 Налогового кодекса;
3) строка 240.00.003 предназначена для отражения суммарной прибыли контролируемых иностранных компаний (далее – КИК) и постоянных учреждений контролируемых иностранных компаний (далее – ПУ КИК), определенной согласно статьям 297 и 340 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы К формы 240.04;
в строке 240.00.003 I указывается сумма облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса;
в строке 240.00.003 II указывается сумма облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 5) статьи 223 Налогового кодекса.

2) 240.00.002-жол 240.00.002 І, 240.00.002 ІІ және 240.00.002 ІІІ, 240.00.002 ІV, 240.00.002 V және 240.00.002 VI (240.00.002 І + 240.00.002 ІІ + 240.00.002 ІІІ + 240.00.002 ІV + 240.00.002 V + 240.00.002 VI) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын резидент-еңбекші көшіп келушінің алған кірістерін қоспағанда, басқа кірістер сомаларын көрсетуге арналған;
240.00.002 І жолы Салық кодексінің 322-338-баптарына сәйкес айқындалатын есепті салық кезеңінде шетел көздерінен алынған немесе алынуға жататын кірістер сомасын көрсетуге арналған. Осы жолға "2060", "2140" кіріс түрлерінің кодтарына сәйкес келетін жолдарды қоспағанда, 240.02-нысанының F бағаны жолдарының қорытынды мәні көшіріледі;
240.00.002 ІІ жолы Салық кодексінің 357-бабының 1-тармағына сәйкес үй жұмыскерлерінің салық агентінен алмаған кірісінің сомаларын көрсетуге арналған;
240.00.002 ІІІ жолы Салық кодексінің 363-бабы 1-тармағының 6) және 7) тармақшаларына сәйкес еңбек шарттары (келісімшарттары) және (немесе) азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша Қазақстан Республикасының азаматтары алған кірістердің сомаларын көрсетуге арналған;
240.00.002 ІV жолы кәсіби медиаторларды қоспағанда, медиаторлардың Салық кодексінің 357-бабы 1-тармағына сәйкес салық агенттері болып табылмайтын тұлғалардан алған кірістерінің сомаларын көрсетуге арналған;
240.00.002 V Салық кодексінің 357-бабы 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шаруашылық бойынша есепке алу кітабында есепке алынған жеке қосалқы шаруашылықтан түсетін, салық салуға жататын, жеке қосалқы шаруашылықпен айналысатын тұлғаның салық агентіне дұрыс емес мәліметтерді ұсынуына байланысты төлем көзінен жеке табыс салығын ұстап қалу жүргізілмеген кірістер сомаларын көрсетуге арналған;
240.00.002 VI жолы Салық кодексінің 338, 644-баптарына сәйкес Қазақстан Республикасындағы көздерден шетелдіктен немесе азаматтығы жоқ адамнан алған өзге де кірістер сомаларын көрсетуге арналған;
3) 240.00.003-жол Салық кодексінің 297 және 340-баптарына сәйкес айқындалған бақыланатын шетелдік компаниялардың (бұдан әрі – БШК) және бақыланатын шетелдік компаниялардың тұрақты мекемелерінің (бұдан әрі – БШК ТМ) жиынтық пайдасын көрсетуге арналған. Бұл жолға 240.04-нысаны К бағанының қорытынды мәні көшіріледі;
240.00.003 I жолында Cалық кодексінің 223-бабы 4) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінің сомасы көрсетіледі;
240.00.003 II жолында Салық кодексінің 223-бабы 5) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінің сомасы көрсетіледі.

Сноска. Пункт 15 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. В разделе "Исчисление индивидуального подоходного налога с имущественного и других доходов (за исключением доходов трудового иммигранта-резидента)":
1) строка 240.00.004 предназначена для отражения итоговой суммы доходов, подлежащих налогообложению, определяемой как сумма строк 240.00.001 и 240.00.002 (240.00.001 + 240.00.002);
2) строка 240.00.005 предназначена для отражения общей суммы корректировки доходов;
строка 240.00.005 I предназначена для отражения суммы доходов, исключенные из доходов, подлежащих налогообложению в Республике Казахстан в соответствии со статьей 341 и 654 Налогового кодекса;
строка 240.00.005 II предназначена для отражения суммы доходов, не подлежащих налогообложению в Республике Казахстан в соответствии с международными договорами. В данную строку переносится итоговая сумма, отраженная в графе Е формы 240.03;
3) строка 240.00.006 предназначена для отражения суммы налоговых вычетов в соответствии со статьей 342 Налогового кодекса, при условии, если такие вычеты не были произведены при определении дохода, облагаемого у источника выплаты;
4) строка 240.00.007 предназначена для отражения облагаемой суммы доходов, определяемой в соответствии с пунктом 1 статьи 357 Налогового кодекса (240.00.004 - 240.00.005– 240.00.006 + 240.00.003 ІІ);
5) строка 240.00.008 предназначена для отражения суммы исчисленного ИПН;
строка 240.00.008 І предназначена для отражения суммы исчисленного ИПН, облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса, с учетом корректировок;
6) строка 240.00.009 предназначена для отражения суммы зачета иностранного налога с доходов из иностранных источников, определяемой в соответствии с пунктом 1 статьи 359 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы G формы 240.02;
7) строка 240.00.010 предназначена для отражения суммы зачета иностранного налога с финансовой прибыли КИК или ПУ КИК, определяемой в соответствии с пунктом 2 статьи 359 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы L формы 240.04;
При этом, резидент не вправе применять положения пункта 2 статьи 359 Налогового кодекса к КИК и (или) ПУ КИК, зарегистрированных в государствах с льготным налогообложением;
8) строка 240.00.011 предназначена для отражения суммы ИПН, подлежащей уплате за налоговый период по имущественному и другим доходам, определяемой как разница строк 240.00.008, 240.00.008 І и 240.00.009 (240.00.008 – 240.00.008 І - 240.00.009);

Ескерту. 15-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. "Мүліктік және басқа да кірістерден жеке табыс салығын есептеу (резидент-еңбекші көшіп келушінің кірісін қоспағанда)" деген бөлімде:
1) 240.00.004-жол 240.00.001 және 240.00.002 (240.00.001 + 240.00.002) жолдардың сомасы ретінде айқындалатын, салық салуға жататын кірістердің жиынтық сомаларын көрсетуге арналған;
2) 240.00.005-жол кірістерді түзетудің жалпы сомасын көрсетуге арналған;
240.00.005 І жолы Салық кодексінің 341 және 654-баптарына сәйкес Қазақстан Республикасында салық салуға жататын кірістерден алып тасталған кірістердің сомаларын көрсетуге арналған;
240.00.005 ІІ жолы халықаралық шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасында салық салуға жатпайтын кірістер сомасын көрсетуге арналған. Бұл жолға 240.03-нысанның Е бағанында көрсетілген қортынды сома көшіріледі;
3) 240.00.006-жол егер мұндай шегерімдер төлем көзінен салық салынатын кірісті айқындау кезінде жүргізілмеу шарты кезінде Салық кодексінің 342-бабына сәйкес салық шегерімдерінің сомаларын көрсетуге арналған;
4) 240.00.007-жол Салық кодексінің 357-бабы 1-тармағына сәйкес айқындалатын салық салуға жататын кірістердің сомасын көрсетуге арналған (240.00.004 – 240.00.005 – 240.00.006 + 240.00.003 II);
5) 240.00.008-жол есептелген ЖТС сомасын көрсетуге арналған;
240.00.008 І жол түзетулерді ескере отырып, Салық кодексінің 223-бабы 4-тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінің есептелген ЖТС сомасын көрсетуге арналған;
6) 240.00.009-жол Салық кодексінің 359-бабы 1-тармағына сәйкес айқындалатын шетелдегі көздерден алынған кірісінен есепке жатқызылған шетелдік салықтың сомасын көрсетуге арналған. Бұл жолға 240.02-нысаны G бағанының жиынтық мәні көшіріледі;
7) 240.00.010-жол Салық кодексінің 359-бабы 2-тармағына сәйкес айқындалатын БШК-ның және БШК ТМ-ның қаржылық пайдасынан есепке жатқызылған шетелдік салықтың сомасын көрсетуге арналған. Бұл жолға 240.04-нысаны L бағанының жиынтық мәні көшіріледі;
Бұл ретте резиденттің Салық кодексінің 359-бабы 2-тармағының ережелерін салық салуда жеңілдігі бар мемлекеттерде тіркелген БШК және (немесе) БШК ТМ-ге қолдануға құқығы жоқ;
8) 240.00.011-жол 240.00.008, 240.00.008 I және 240.00.009 (240.00.008 – 240.00.008 I – 240.00.009) жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, мүліктік және басқа да кірістер бойынша салық кезеңі үшін төленуге жататын ЖТС сомасын көрсетуге арналған;

9) строка 240.00.012 предназначена для отражения суммы ИПН подлежащей уплате за налоговый период по доходам КИК и ПУ КИК определенные подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса, определяемой как разница строк 240.00.008 I и 240.00.010 (240.00.008 I – 240.00.010);
10) в строке 240.00.013 указывается бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) аппарата акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов по месту нахождения физического лица.
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Раздел "Исчисление индивидуального подоходного налога с доходов трудового иммигранта-резидента" заполняется физическим лицом, отметившим ячейку 6В в разделе "Общая информация о налогоплательщике":
1) строка 240.00.014 предназначена для отражения общей суммы доходов, подлежащих налогообложению, полученных трудовым иммигрантом за отчетный налоговый период в соответствии со статьей 360 Налогового кодекса;
2) строка 240.00.015 предназначена для отражения суммы налогового вычета в виде минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, исчисленную за каждый месяц выполнения работ (оказания услуг) соответствующего периода, указанного в разрешении иностранному работнику на осуществление трудовой деятельности у физических лиц;
3) строка 240.00.016 предназначена для отражения облагаемой суммы доходов трудового иммигранта-резидента, определяемой как разница строк 240.00.014 и 240.00.015 (240.00.014-240.00.015);
4) строка 240.00.017 предназначена для отражения суммы исчисленного ИПН, определяемой по ставке 10 % к строке 240.00.015 (240.00.016*10 %);
5) строка 240.00.018 предназначена для отражения трудовым иммигрантом, уплаченного предварительного платежа по ИПН, исчисленного в размере 2-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, за каждый месяц выполнения трудовым иммигрантом-резидентом работ (оказания услуг);
6) строка 240.00.019 предназначена для отражения суммы ИПН, подлежащей уплате за налоговый период по доходам трудового иммигранта-резидента, определяемой как разница строк 240.00.017 и 240.00.018 (240.00.017 – 240.00.018);
7) в строке 240.00.020 указывается БИН аппарата акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов по месту нахождения физического лица.

9) 240.00.012-жолы 240.00.008 I және 240.00.010 (240.00.008 I – 240.00.010) жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын Салық кодексінің 223-бабының 4-тармақшасында айқындалған БШК және БШК ТМ-нің кірістері бойынша салық кезеңі үшін төленуге жататын ЖТС сомасын көрсетуге арналған;
10) 240.00.013-жолда жеке тұлғаның орналасқан жері бойынша аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтiң әкім аппаратының бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН) көрсетіледі.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. "Резидент-еңбекші көшіп келуші кірісінен жеке табыс салығын есептеу" деген бөлімде "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімдегі 6В торкөзін белгілеген жеке тұлға толтырады:
1) 240.00.014-жол Салық кодексінің 360-бабына сәйкес есепті салық кезеңі үшін еңбекші көшіп келуші алған салық салуға жататын кірістердің жалпы сомасын көрсетуге арналған;
2) 240.00.015-жол жеке тұлғада еңбек қызметін жүзеге асыруға шетел қызметкеріне рұқсатта көрсетілген ай сайын тиісті кезеңде орындалған жұмысқа (көрсетілген қызметке) есептелген республикалық бюджет туралы заңда белгiленген және тиiстi қаржы жылының 1 қаңтарына қолданыста болатын ең төменгі жалақының мөлшері түріндегі салық шегерімінің сомасын көрсетуге арналған;
3) 240.00.016-жол 240.00.014 және 240.00.015 (240.00.014 – 240.00.015) жолдарының айырмасы ретінде айқындалған резидент-еңбекші көшіп келуші кірістерінің салық салынатын сомасын көрсетуге арналған;
4) 240.00.017-жол 240.00.016 (240.00.016*10 %) жолына 10% мөлшерлеме бойынша айқындалатын, есептелген ЖТС-тың сомасын көрсетуге арналған;
5) 240.00.018-жол резидент-еңбекші көшіп келуші ай сайын орындаған жұмысқа (көрсеткен қызметке) республикалық бюджет туралы заңда белгiленген және тиiстi қаржы жылының 1 қаңтарына қолданыста болатын ең төменгі жалақының 2 еселенген мөлшерінде есептелген ЖТС бойынша резидент-еңбекші көшіп келушінің алдын ала төленген төлемін көрсетуге арналған;
6) 240.00.019-жол 240.00.017 және 240.00.018 (240.00.017 – 240.00.018) жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, резидент-еңбекші көшіп келушінің кірістері бойынша салық кезеңі үшін төлеуге жататын ЖТС-тың сомасын көрсетуге арналған;
7) 240.00.020-жолда жеке тұлғаның орналасқан жері бойынша аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтiң әкім аппаратының БСН көрсетіледі.

18. Раздел "Исчисление налога с доходов лиц, занимающихся частной практикой" заполняется лицами, отметившими ячейку 6 С в разделе "Общая информация о налогоплательщике".
В данном разделе:
1) строка 240.00.021 предназначена для отражения суммы доходов, полученных лицами, занимающимися частной практикой за налоговый период. В данную строку переносится итоговая сумма, отраженная в строке 01 В формы 240.01;
2) строка 240.00.022 предназначена для отражения суммы исчисленного ИПН за налоговый период. В данную строку переносится итоговая сумма, отраженная в строке 02 В формы 240.01.
19. Раздел "Деньги на банковских счетах в иностранных банках, находящиеся за пределами Республики Казахстан" заполняется физическим лицом, отметившим ячейку 6 D в разделе "Общая информация о налогоплательщике".
1) строка 240.00.023 А предназначена для отражения наименований иностранных банков, находящихся за пределами Республики Казахстан, в которых физические лица имеют деньги;
2) строка 240.00.023 В предназначена для отражения кода страны, в которой создан (зарегистрирован) иностранный банк, указанный в графе А согласно пункту 33 настоящих Правил;
3) строка 240.00.023 С предназначена для отражения кода валюты, согласно пункту 32 настоящих Правил, в которых размещены деньги физических лиц в иностранных банках, находящихся за пределами Республики Казахстан;
4) строка 240.00.023 D предназначена для отражения суммы денег на банковских счетах в иностранных банках, находящихся за пределами Республики Казахстан;
20. Раздел "Имущество, находящееся за пределами Республики Казахстан" заполняется физическим лицом, имеющим по состоянию на 31 декабря отчетного налогового периода имущество за пределами Республики Казахстан заполняется физическим лицом, отметившим ячейку 6 E в разделе "Общая информация о налогоплательщике":
1) строка 240.00.024 А предназначена для отражения вида имущества, находящегося на праве собственности за пределами Республики Казахстан, (жилые и нежилые здания и помещения, в том числе квартира, дом, гараж, дачное строение, земельные участки, ценные бумаги, доля участия в юридическом лице);
2) строка 240.00.024 В предназначена для отражения кода страны, в которой расположено недвижимое имущество, а также юридическое лицо, ценные бумаги, доли участия в котором принадлежит на праве собственности налогоплательщику, согласно пункту 33 настоящих Правил;
строка 240.00.024 В предназначена для отражения по:
недвижимому имуществу – кадастрового номера недвижимого имущества, находящегося на праве собственности, согласно правоустанавливающим документам или номера регистрации недвижимого имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан в соответствии с законодательством иностранного государства;
ценным бумагам – идентификационного номера эмиссии ценных бумаг или другого номера в соответствии с законодательством иностранного государства;
доле участия в юридическом лице – идентификационного номера лица, зарегистрированного за пределами Республики Казахстан, в котором имеется доля участия;

18. "Жеке практикамен айналысатын адамның кірістерінен салықты есептеу" деген бөлімді "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде 6 С торкөздерін белгілеген тұлғалар толтырады.
Бұл бөлімде:
1) 240.00.021-жол салық кезеңі ішінде жеке практикамен айналысатын адамның алған кірістерінің сомасын көрсетуге арналған. Бұл жолда 240.01-нысанының 01 В жолында көрсетілген қорытынды сома көшіріледі;
2) 240.00.022-жол салық кезеңі үшін есептелген ЖТС сомасын көрсетуге арналған. Бұл жолға 240.01-нысанының 02 В жолында көрсетілген қорытынды сома көшіріледі.
19. "Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде орналасқан шетел банктеріндегі банктік шоттарындағы ақшалар" деген бөлімді "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімдегі 6 D торкөзін белгілеген тұлға толтырады:
1) 240.00.023 А жолы ақшасы бар жеке тұлғаның, Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде орналасқан шетел банктерінің атауын көрсетуге арналған;
2) 240.00.023 В жолы осы Қағидалардың 33-тармағына сәйкес А бағанында көрсетілген шетел банкінің құрылған (тіркелген) елінің кодын көрсетуге арналған;
3) 240.00.023 С жолы осы Қағидалардың 32-тармағына сәйкес жеке тұлғалардың ақшасы орналасқан, Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде орналасқан шетел банктеріндегі валюта кодын көрсетуге арналған;
4) 240.00.023 D жолы Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде орналасқан шетел банктерінің банктік шоттарындағы ақша сомасын көрсетуге арналған;
20. "Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде орналасқан мүліктер" деген бөлімін "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімдегі 6 E торкөзін белгілеген жеке тұлғалар толтырады:
1) 240.00.024 А жолы Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде орналасқан меншік құқығындағы мүліктердің түрін көрсетуге арналған (тұрғын және тұрғын жай емес ғимарат пен үй-жайлар, оның ішінде пәтер, үй, гараж, саяжай құрылысы, жер учаскелері, бағалы қағаздар, заңды тұлғадағы қатысу үлесі);
2) 240.00.024 В жолы осы Қағидалардың 33-тармағына сәйкес салық төлеушінің меншік құқығындағы жылжымайтын мүлік, сондай-ақ заңды тұлға, бағалы қағаздар, қатысу үлесі орналасқан елдің кодын көрсетуге арналған;
240.00.024 B жолы:
жылжымайтын мүлік бойынша – құқық белгілейтін құжаттарға сәйкес меншік құқығындағы жылжымайтын мүліктің кадастрлық нөмірін немесе шет мемлекетінің заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде орналасқан жылжымайтын мүліктің тіркеу нөмірін;
бағалы қағаздар – шет мемлекеттiң заңнамасына сәйкес бағалы қағаздар эмиссиясының сәйкестендіру нөмірін немесе басқа да нөмірін;
заңды тұлғадағы қатысу үлесі – қатысу үлесі бар Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде тіркелген адамның сәйкестендіру нөмірін көрсетуге арналған;

3) строка 240.00.024 D предназначена для отражения по:
недвижимому имуществу – места нахождения (адреса) недвижимого имущества, находящегося на праве собственности, в том числе за пределами Республики Казахстан;
ценным бумагам – места нахождения (адреса) лица, выпустившего ценные бумаги;
доле участия в юридическом лице – места нахождения (адреса) лица, в котором доля участия принадлежит налогоплательщику, с указанием размера такой доли участия в процентах.
21. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) дата подачи декларации – дата представления декларации в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов – код органа государственных доходов по месту нахождения (жительства) налогоплательщика;
4) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лиц, принявшего декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего декларацию;
5) дата приема декларации – дата представления декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 209 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа – регистрационный номер декларации, присваиваемый органом государственных доходов;
7) дата почтового штемпеля – дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Подпункты 4), 5), 6) и 7) настоящего пункта заполняются работником органа государственных доходов, принявшим декларацию на бумажном носителе.
Глава 3. Пояснение по заполнению формы 240.01 – Доходы лиц, занимающиехся частной практикой
22. Данная форма предназначена для отражения доходов лицами, занимающимися частной практикой, определяемых в соответствии со статьей 336 Налогового кодекса, за исключением аналогичных видов доходов, полученных из источников за пределами Республики Казахстан, и заполняется лицами, отметившими ячейки 6 С разделе "Общая информация о налогоплательщике".
Раздел "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) в строке 1 указывается ИИН – индивидуальный идентификационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается индивидуальный идентификационный номер доверительного управляющего;
2) в строке 2 указывается налоговый период, за который представляется налоговая отчетность (месяц, год) – отчетный налоговый период, за который представляется декларация (указывается арабскими цифрами).
Налоговым периодом для представления декларации является налоговый год. Если продолжительность периода составляет менее календарного года, то в ячейке "месяц" указывается количество месяцев, за которые представляется декларация, а в ячейке "год" указывается текущий налоговый год;
Если продолжительность периода составляет полный календарный год, то ячейка "месяц" не заполняется, а в ячейке "год" указывается налоговый год, за который представляется декларация;

3) 240.00.024 D жолы:
жылжымайтын мүлікке – меншік құқығындағы жылжымайтын мүліктің, оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде орналасқан жерін (мекенжайын);
бағалы қағаздар – бағалы қағаздарды шығарған адамның орналасқан жерін (мекенжайын);
заңды тұлғадағы қатысу үлесі – мұндай қатысу үлесінің мөлшерін пайызда көрсете отырып, қатысу үлесі салық төлеушіге тиесілі адамның орналасқан жерін (мекенжайын) көрсетуге арналған.
21. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" деген бөлімде:
1) "Салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" деген ашықжолда жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
2) декларацияның тапсырылған күні – декларацияның мемлекеттік кірістер органына табыс етілген күні;
3) мемлекеттік кірістер органының коды – салық төлеушінің орналасқан (тұрғылықты) жері бойынша мемлекеттік кірістер органының коды;
4) "Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" деген ашықжолда декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
5) декларацияның қабылданған күні – Салық кодексінің 209-бабы 2-тармағына сәйкес декларацияның табыс етілген күні;
6) құжаттың кіріс нөмірі – мемлекеттік кірістер органы берген декларацияның тіркеу нөмірі;
7) пошта штемпелінің күні – пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Осы тармақтың 4), 5), 6) және 7) тармақшаларын декларацияны қағаз жеткізгіште қабылдаған мемлекеттік кірістер органының қызметкері толтырады.
3-тарау. Жеке практикамен айналысатын адамның кірісі 240.01-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
22. Бұл нысан Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі көздерден алынған кірістердің осыған ұқсас түрлерін қоспағанда, Салық кодексінің 336-бабына сәйкес айқындалатын кірістерді жеке практикамен айналысатын адамның көрсетуіне арналған және "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде 6 С торкөзін белгілеген тұлғалар толтырады.
"Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде салық төлеуші мынадай деректерді:
1) 1-жолда ЖСН – салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі. Салықтық міндеттемені сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушының жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі (айы, жылы) – декларация табыс етілетін есепті салық кезеңі көрсетіледі (араб цифрымен көрсетіледі).
Декларацияны табыс ету үшін салық кезеңі салық жылы болып табылады. Егер салық кезеңінің ұзақтығы күнтізбелік жылдан аз болса, онда "ай" деген торкөзде декларация табыс етілетін айлар саны көрсетіледі, ал "жыл" деген торкөзде ағымдағы салық жылы көрсетіледі;
Егер кезеңінің ұзақтығы толық күнтізбелік жылды құраса, онда "ай" деген торкөз толтырылмайды, ал "жыл" деген торкөзде декларация табыс етілетін салық жылы көрсетіледі;

3) в строке 3 указывается бизнес-идентификационный номер аппарата акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов по месту нахождения физического лица;
4) в строке 4 указывается категория налогоплательщика: частный нотариус, частный судебный исполнитель, адвокат и профессиональный медиатор.
23. В разделе "Всего доходов":
строка 01 В предназначена для отражения суммы доходов, полученных лицами, занимающимися частной практикой за налоговый период, в том числе за каждый месяц налогового периода.
24. В разделе "Всего сумма индивидуального подоходного налога, подлежащего к уплате в бюджет":
строка 02 В предназначена для отражения суммы индивидуального подоходного налога, подлежащего к уплате в бюджет лицами, занимающимися частной практикой за налоговый период, в том числе за каждый месяц налогового периода.
Глава 4. Пояснение по заполнению формы 240.02 – Доходы из иностранных источников, суммы уплаченного иностранного налога и зачета
25. Данная форма предназначена для определения доходов из источников в иностранных государствах, в том числе, доходов из источников в странах с льготным налогообложением, а также суммы уплаченного иностранного налога и зачета в соответствии с разделом 8 Налогового кодекса. В данном приложении не отражаются финансовая прибыль КИК и финансовая прибыль ПУ КИК.
26. В разделе "Показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код страны, в которой расположен нерезидент, выплачивающий налогоплательщику-резиденту доход, подлежащий налогообложению в Республике Казахстан, согласно пункту 33 настоящих Правил;
3) в графе С указывается код вида дохода, начисленного налогоплательщику-резиденту в течение отчетного налогового периода в иностранном государстве, который подлежит налогообложению в Республике Казахстан в соответствии со статьями 322-338 Налогового кодекса, согласно подпункту 2) пункта 31 настоящих Правил.
В случае если налогоплательщику-резиденту в отчетном налоговом периоде в одном иностранном государстве начислены различные виды доходов, то в данной графе указывается отдельно каждый вид начисленных доходов из источников в таком иностранном государстве;
4) в графе D указывается код валюты дохода, указанного в графе Е, согласно пункту 32 настоящих Правил.
В случае если налогоплательщиком-резидентом начислены в отчетном налоговом периоде доходы в различной валюте, то в данной графе указываются отдельно суммы доходов по каждой валюте;
5) в графе Е указывается сумма дохода из источников в иностранном государстве, начисленного налогоплательщику-резиденту в течение отчетного налогового периода, который подлежит налогообложению в Республике Казахстан в соответствии со статьями 322-338 Налогового кодекса, включая доходы из источников в государствах с льготным налогообложением, в иностранной валюте.
В случае если налогоплательщику-резиденту начисляют в одном иностранном государстве в одной валюте один вид дохода из нескольких источников, то в данной графе указывается общая сумма такого вида доходов, подлежащих получению в таком иностранном государстве;

3) 3-жолда жеке тұлғаның орналасқан жері бойынша аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтiң әкім аппаратының бизнес-сәйкестендіру нөмірін көрсетеді;
4) 4-жолда салық төлеушінің санаты көрсетіледі: жекеше нотариус, жеке сот орындаушы, адвокат және кәсіби модератор.
23. "Кірістердің барлығы" деген бөлімде:
01 В жолы салық кезеңі үшін, оның ішінде салық кезеңінің әрбір айы үшін жеке практикамен айналысатын адамның алған кірістер сомаларын көрсетуге арналған.
24. "Бюджетке төленуі тиіс жеке табыс салығы сомасының барлығы" деген бөлімде:
02 В жолы салық кезеңі үшін, оның ішінде салық кезеңінің әрбір айы үшін жеке практикамен айналысатын адамның бюджетке төлеуі тиіс жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған.
4-тарау. Шетелдегі көздерден алынған кірістер, шетелдік салықтың төленген және есепке жатқызу сомасы 240.02-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
25. Бұл нысан шет мемлекеттердегі көздерден алынған кірістерді, оның ішінде жеңілдікті салық салынатын елдердегі көздерден алынған кірістерді, сондай-ақ Салық кодексінің 8-бөліміне сәйкес шетелдік салықтың төленген және есепке жатқызу сомасын айқындауға арналған. Бұл қосымшада БШК-ның қаржылық пайдасы және БШК ТМ-ның қаржылық пайдасы көрсетілмейді.
26. "Көрсеткіштер" деген бөлімде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Қағидалардың 33-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасында салық салуға жататын резидент-салық төлеушіге кіріс төлейтін бейрезидент орналасқан елдің коды көрсетіледі;
3) С бағанында осы Қағидалардың 31-тармағы 2) тармақшасына сәйкес Салық кодексінің 322-338-баптарына сәйкес Қазақстан Республикасында салық салуға жататын, есепті салық кезеңінің ішінде шет мемлекетте резидент-салық төлеушіге есептелген кіріс түрінің коды көрсетіледі;
Егер резидент-салық төлеушіге есепті салық кезеңінде бір шет мемлекетте әртүрлі кіріс түрлері есептелген жағдайда, онда осы бағанда осындай шет мемлекеттердегі көздерден әрбір есептелген кіріс түрлері жеке көрсетіледі;
4) D бағанында осы Қағидалардың 32-тармағына сәйкес Е бағанында көрсетілген кірістің валюта коды көрсетіледі.
Егер есепті салық кезеңінде резидент-салық төлеуші кірістерді әртүрлі валютада есептеген жағдайда, онда осы бағанда әрбір валюта бойынша кіріс сомасы жеке көрсетіледі;
5) Е бағанында жеңілдікті салық салынатын мемлекеттердегі көздерден алған кірісті қоса алғанда, Салық кодексінің 322-338-баптарына сәйкес Қазақстан Республикасында салық салуға жататын, есепті салық кезеңінің ішінде шет мемлекеттегі көздерден резидент-салық төлеушіге есептелген кіріс сомасы шетел валютасында көрсетіледі.
Егер резидент-салық төлеушiге бiр шет мемлекетте бiрнеше көздерден бір валютада, бір кіріс түрін есептеген жағдайда, онда бұл бағанда осындай шет мемлекетте алынуға жататын осындай кіріс түрiнiң жалпы сомасы көрсетiледi;

6) в графе F указывается сумма доходов, отраженных в графе E, пересчитанная в национальную валюту с применением рыночного курса обмена валюты, определенного в последний рабочий день, предшествующий дате, начиная с которой доход подлежит получению;
7) в графе G указываются суммы иностранного подоходного налога c доходов из источников в иностранных государствах, подлежащие зачету при уплате ИПН в Республике Казахстан, исчисленные в соответствии с положениями пункта 1 статьи 359 Налогового кодекса, в национальной валюте.
При этом размер зачитываемой суммы иностранного подоходного налога представляет собой наименьшую из следующих величин:
сумму фактически уплаченного в иностранном государстве иностранного подоходного налога с доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан;
сумму иностранного подоходного налога с доходов из источников за пределами Республики Казахстан, подлежащую уплате в иностранном государстве в соответствии с положениями международного договора Республики Казахстан;
сумму ИПН с доходов из источников за пределами Республики Казахстан, исчисленную в Республике Казахстан по ставке, установленной статьей 320 Налогового кодекса.
Итоговые значения строк графы F, соответствующих коду вида дохода "2060", переносятся в строку 240.00.001 I А.
Итоговые значения строк графы F, соответствующих коду вида дохода "2140", переносятся в строку 240.00.001 II.
Итоговые значения строк графы F, соответствующих иным кодам видов доходов, переносятся в строку 240.00.002 I.
Итоговое значение графы G переносится в строку 240.00.009.
Глава 5. Пояснение по заполнению формы 240.03 – Доход, подлежащий освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами
27. Данная форма предназначена для определения дохода, подлежащего освобождению от налогообложения согласно международным договорам, заключенным Республикой Казахстан, в соответствии с пунктом 5 статьи 2 и статьями 666, 669 Налогового кодекса.
28. В разделе "Показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код вида международного договора согласно пункту 34 настоящих Правил, в соответствии с которым в отношении дохода установлен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом;
3) в графе С указывается наименование международного договора;
4) в графе D указывается код страны согласно пункту 33 настоящих Правил, с которой Республикой Казахстан заключен международный договор;
5) в графе Е указывается доход, подлежащий освобождению от налогообложения согласно положениям международного договора.

6) F бағанында кірісі алынуға жататын күннен бастап, алдындағы соңғы жұмыс күні айқындалған валюта айырбастаудың нарықтық бағамы қолданыла отырып, ұлттық валютада қайта есептелген E бағанында көрсетілген кірістердің сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында Салық кодексінің 359-бабының 1-тармағының ережелеріне сәйкес Қазақстан Республикасында ЖТС төлеу кезінде есепке жатқызылатын шет мемлекеттердің көздерінен алынатын табыстан есептелген шетелдік табыс салығының сомалары ұлттық валютада көрсетіледі;
Бұл ретте, шетелдік табыс салығының есепке жатқызылатын сомасының мөлшері мынадай сомалардың шамаларынан:
резидент-салық төлеуші Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі көздерден алған кірістерден шет мемлекетте іс жүзінде төленген шетелдік табыс салығы сомасының;
Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі көздерден алынған кірістерден Қазақстан Республикасының халықаралық шартының ережелеріне сәйкес шет мемлекетте төленуге жататын шетелдік табыс салығы сомасының;
Қазақстан Республикасында Салық кодексінің 320-бабында белгіленген мөлшерлеме бойынша есептелген, Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі көздерден алынған кірістерден ЖТС сомасының ең азын білдіреді.
"2260" кіріс түрінің кодына сәйкес келетін F бағаны жолының қорытынды мәні 240.00.001 I А жолына көшіріледі;
"2140" кіріс түрінің кодына сәйкес келетін F бағаны жолының қорытынды мәні 240.00.001 II жолына көшіріледі;
Кіріс түрінің өзге кодына сәйкес келетін F бағаны жолдарының қорытынды мәні 240.00.002 I жолына көшіріледі.
G бағанының қорытынды мәні 240.00.009-жолына көшіріледі.
5-тарау. Халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс кіріс – 240.03-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
27. Бұл нысан Салық кодексінің 2-бабы 5-тармағына және 666, 669-баптарына сәйкес Қазақстан Республикасы жасаған халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс кірісті айқындауға арналған.
28. "Көрсеткіштер" деген бөлімде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында оған сәйкес кіріске қатысты Салық кодексінде белгіленген тәртіптен ерекше салық салу тәртібі белгіленген осы Қағидалардың 34-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында халықаралық шарттың атауы көрсетіледі;
4) D бағанында осы Қағидалардың 33-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы халықаралық шарт жасасқан елдің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында халықаралық шарт ережелеріне сәйкес салық салудан босатылуы тиіс кіріс көрсетіледі.

Итоговое значение графы E формы 240.03 переносится в строку 240.00.005 II.
Глава 6. Пояснение по заполнению формы 240.04 – Налогообложение финансовой прибыли контролируемой иностранной компании
29. Данная форма предназначена для отражения информации о суммах финансовой прибыли КИК или финансовой прибыли ПУ КИК, налога на прибыль с финансовой прибыли КИК или финансовой прибыли ПУ КИК, подлежащего отнесению в зачет, и КПН, удержанного у источника выплаты с дохода КИК, или КПН, уплаченного с налогооблагаемого дохода КИК, полученных из источников в Республике Казахстан.
В данном приложении не подлежит отражению финансовая прибыль КИК или финансовая прибыль ПУ КИК, подлежащая освобождению от налогообложения в Республике Казахстан в соответствии с пунктом 2
статьи 340 Налогового кодекса, при условии наличия у налогоплательщика-резидента подтверждающих документов, определенных пунктом 2 статьи 296 Налогового кодекса.
30. В разделе "Информация о КИК или ПУ КИК":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается наименование каждой КИК или каждого ПУ КИК. Определения КИК и ПУ КИК даны в статье 294 Налогового кодекса;
3) в графе С указывается код страны, в которой КИК или ПУ КИК созданы (инкорпорированы), согласно пункту 33 настоящих Правил;
4) в графе D указывается номер государственной (налоговой) регистрации каждой КИК или каждого ПУ КИК в стране, где они созданы (инкорпорированы). При наличии у КИК или ПУ КИК двух регистрации: государственной и налоговой регистрации, то в данной графе необходимо указать номер налоговой регистрации;
5) в графе E указывается общий размер коэффициента прямого, косвенного, конструктивного участия или контроля налогоплательщика-резидента в каждой КИК при его прямом, косвенном, конструктивном владении или прямом, косвенном, конструктивном контроле налогоплательщика-резидента в КИК самостоятельно или через контролируемое лицо (контролируемые лица), определяемого в соответствии со статьей 294, пунктом 7 статьи 297 Налогового кодекса;
6) в графе F указывается код валюты финансовой прибыли, указанной в графе G, согласно пункту 32 настоящих Правил;
7) в графе G указывается положительная величина финансовой прибыли до налогообложения каждой КИК или каждого ПУ КИК, определяемая в соответствии с пунктом 1 статьи 340, пунктами 2 и 3 статьи 297 Налогового кодекса, в иностранной валюте;
8) в графе Н указывается сумма убытков КИК или ПУ КИК, возникших в двух периодах, последовательно предшествующих отчетному периоду в соответствии с пунктом 1 статьи 300 Налогового кодекса. При этом, уменьшенные убытки в последующих периодах не учитываются.
Резидент не вправе использовать убытки КИК и (или) ПУ КИК, зарегистрированных в государствах с льготным налогообложением;

240.03-нысанының E бағанының қорытынды мәні 240.00.005 ІІ жолына көшіріледі.
6-тарау. Бақыланатын шетелдік компанияның қаржылық пайдасына салық салу – 240.04-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
29. Бұл нысан БШК қаржылық пайдасының немесе БШК ТМ қаржылық пайдасының, есепке жатқызылуы тиіс БШК қаржылық пайдасынан немесе БШК ТМ қаржылық пайдасынан пайдаға салынатын салықтың, БШК кірісінен төлем көзінен ұсталған КТС-тың немесе Қазақстан Республикасындағы көздерден алынған, БШК-ның салық салынатын табысынан төленген КТС-тың сомалары туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
Резидент-салық төлеушіде Салық кодексінің 296-бабының 2-тармағында айқындалған растайтын құжаттары болған кезде, осы қосымшада Салық кодексінің 340-бабының 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасында салық салудан босатылуы тиіс БШК қаржылық пайдасы немесе БШК ТМ қаржылық пайдасы көрсетілмейді.
30. "БШК немесе БШК ТМ туралы ақпарат" деген бөлімде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) B бағанында әр БШК-ның немесе әр БШК ТМ-ның атауы көрсетіледі. БШК және БШК ТМ айқындау Салық кодексінің 294-бабында берілген;
3) С бағанында осы Қағидалардың 33-тармағына сәйкес БШК немесе БШК ТМ құрылған (инкорпорацияланған) елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында әр БШК немесе әр БШК ТМ құрылған (инкорпорацияланған) елдің мемлекеттік (салық) тіркеу нөмірі көрсетіледі. БШК-да немесе БШК ТМ-да екі тіркеу: мемлекеттік және салықтық тіркеу болған кезде, онда бұл бағанда салықтық тіркеу нөмірін көрсету қажет;
5) Е бағанында Салық кодексінің 294-бабына, 297-бабының 7-тармағына сәйкес айқындалатын резидент – салық төлеушінің дербес немесе бақыланатын тұлға (бақыланатын тұлғалар) арқылы БШК-дағы резидент – салық төлеушіні тікелей, жанама, конструктивті бақылауы немесе тікелей, жанама, конструктивті иелік етуі кезінде әр БШК-дағы резидент-салық төлеушіні бақылау немесе тікелей, жанама, конструктивті қатысу коэффициентінің жалпы мөлшері көрсетіледі;
6) F бағанында осы Қағидалардың 32-тармағына сәйкес G бағанында көрсетілген қаржылық пайда валютасының коды көрсетіледі;
7) G бағанында Салық кодексінің 340-бабының 1-тармағына, 297-бабының 2 және 3-тармақтарына сәйкес айқындалатын, әр БШК немесе әр БШК ТМ-ның салық салуға дейінгі қаржылық пайдасының оң шамасы шетелдік валютада көрсетіледі;
8) H бағанында Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағына сәйкес есепті кезеңнің дәйекті алдындағы екі кезеңде туындаған БШК немесе БШК ТМ-нің залалдарының сомасы көрсетіледі. Бұл ретте азайтылған залалдар келесі кезеңдерде есепке алынбайды.
Резиденттің салық салуда жеңілдігі бар мемлекеттерде тіркелген БШК және (немесе) БШК ТМ-нің залалдарын пайдалануға құқығы жоқ.

9) в графе I указывается сумма уменьшений, произведенных из финансовой прибыли КИК или финансовой прибыли ПУ КИК в соответствии с пунктом 3 статьи 340 Налогового кодекса, в иностранной валюте, при наличии у налогоплательщика-резидента подтверждающих документов, определенных пунктом 10 статьи 297 Налогового кодекса.
Резидент не вправе использовать убытки КИК и (или) ПУ КИК, зарегистрированных в государствах с льготным налогообложением.
В случае если налогоплательщик-резидент не применяет пункт 3 статьи 340 Налогового кодекса, то в данной графе указывается "0";
в графе I-1 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 1) пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса;
в графе I-2 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса;
в графе I-3 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 3) пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса;
в графе I-4 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 4) пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса;
в графе I-5 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 5) пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса;
в графе I-6 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 6) пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса;
в графе I-7 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 7) пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса;
в графе I-8 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 8) пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса;
в графе I-9 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 9) пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса;
в графе I-10 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 10) пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса;
10) в графе J указывается положительная величина финансовой прибыли, подлежащей налогообложению в Республике Казахстан в иностранной валюте, которая определяется как произведение графы E и величины, которая определяется как разница между графами G, H и I ((графа G – графа H – графы I) x графа E);
11) в графе K указывается положительная величина финансовой прибыли, подлежащая налогообложению в Республике Казахстан, отраженная в графе J и пересчитанная в национальной валюте в соответствии с пунктом 6 статьи 297 Налогового кодекса;
12) в графе L указывается сумма налога на прибыль, подлежащая отнесению в зачет в соответствии с пунктом 2 статьи 359 Налогового кодекса, в национальной валюте при условии наличия у налогоплательщика-резидента подтверждающих документов, указанных в пункте 2 статьи 359 Налогового кодекса.
В данной графе указывается наименьшая из следующих величин:
налога на прибыль с финансовой прибыли КИК до налогообложения или финансовой прибыли ПУ КИК до налогообложения, исчисленного в соответствии с пунктом 2 статьи 359 Налогового кодекса (с применением эффективной ставки, определяемой в соответствии с абзацем вторым подпункта 12) пункта 4 статьи 294 Налогового кодекса),
уплаченная сумма налога на прибыль с финансовой прибыли КИК до налогообложения или финансовой прибыли ПУ КИК до налогообложения, исчисленного в соответствии с 2 статьи 359 Налогового кодекса (с применением эффективной ставки, определяемой в соответствии с абзацем третьим подпункта 12) пункта 4 статьи 294 Налогового кодекса).
В данной графе указывается сумма налога на прибыль, пересчитанная в национальной валюте с применением следующего рыночного курса обмена валюты:
в случае если в данной графе подлежит отражению сумма налога на прибыль, указанного в абзаце третьем настоящего подпункта – среднеарифметического рыночного курса обмена валюты за отчетный период;
в случае если в данной графе подлежит отражению сумма налога на прибыль, указанного в абзаце четвертом настоящего подпункта – рыночного курса обмена валюты на день уплаты такого налога на прибыль в иностранном государстве;

9) І бағанында резидент-салық төлеушіде Салық кодексінің 297-бабының 10-тармағында айқындалған растайтын құжаттар болған кезде, Салық кодексінің 340-бабының 3-тармағына сәйкес БШК-ның қаржылық пайдасынан немесе БШК ТМ-ның қаржылық пайдасынан жүргізілген азайтулар сомасы шетелдік валютада көрсетіледі.
Резиденттің салық салуда жеңілдігі бар мемлекеттерде тіркелген БШК және (немесе) БШК ТМ-нің шығындарын пайдалануға құқығы жоқ.
Егер резидент-салық төлеуші Салық кодексінің 340-бабының 3-тармағын қолданбаған жағдайда, онда бұл бағанда "0" көрсетіледі;
I-1 бағанында Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 1) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
I-2 бағанында Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
I-3 бағанында Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 3) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
I-4 бағанында Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 4) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
I-5 бағанында Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 5) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
I-6 бағанында Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 6) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
I-7 бағанында Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 7) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
I-8 бағанында Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 8) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
I-9 бағанында Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 9) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
I-10 бағанында Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 10) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
10) J бағанында Е бағаны мен шамасы G, H және I бағандарының арасындағы айырма (G бағаны – H бағаны – I бағаны) ретінде айқындалатын, туындысы ретінде айқындалатын шетелдік валютада Қазақстан Республикасында салық салуға жататын қаржылық пайдасының оң шамасы көрсетіледі;
11) K бағанында Қазақстан Республикасында салық салуға жататын, J бағанында көрсетілген және Салық кодексінің 297-бабы 6-тармағына сәйкес ұлттық валютада қайта есептелген қаржылық пайданың оң шамасы көрсетіледі;
12) L бағанында резидент-салық төлеушіде Салық кодексінің 359-бабының 2-тармағында көрсетілген растайтын құжаттардың болу шарты кезінде, Салық кодексінің 359-бабының 2-тармағына сәйкес есепке жатқызылуға жататын пайда салығының сомасы ұлттық валютада көрсетіледі.
Осы бағанда мынадай:
Салық кодексінің 359-бабының 2-тармағына сәйкес (Салық кодексінің 294-бабының 4-тармағы 12) тармақшасының екінші абзацына сәйкес айқындалатын тиімді мөлшерлемені қолдана отырып) есептелген, салық салуға дейін БШК қаржылық пайдасына немесе салық салуға дейін БШК ТМ қаржылық пайдасына салынған пайда салығының;
Салық кодексінің 359-бабының 2-тармағына сәйкес (Салық кодексінің 294-бабының 4-тармағы 12) тармақшасының үшінші абзацына сәйкес айқындалатын тиімді мөлшерлемені қолдана отырып) есептелген, салық салуға дейін БШК қаржылық пайдасына немесе салық салуға дейін БШК ТМ қаржылық пайдасына салынған пайда салығының төленген сомасының ең аз шамалары көрсетіледі.
Бұл бағанда мынадай валюта айырбастаудың нарықтық бағамын қолдана отырып:
егер бұл бағанда осы тармақшаның үшінші абзацында көрсетілген пайда салығының сомасы көрсетілуі тиіс болған жағдайда - есепті кезең үшін валюта айырбастаудың орташа арифметикалық нарықтық бағамы;
егер бұл бағанда осы тармақшаның төртінші абзацында көрсетілген пайда салығының сомасы көрсетілуі тиіс болған жағдайда - шет мемлекетте осындай пайдаға салық төленген күнгі валюта айырбастаудың нарықтық бағамы ұлттық валютада қайта есептелген пайда салығының сомасы көрсетіледі;

Сноска. Правила дополнены главой 8 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 30.06.2023 № 724 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. Данная форма предназначена для отражения информации о цифровых активах гражданами Республики Казахстан, кандасами и лицами, имеющих вид на жительство в Республике Казахстан, которые имеют по состоянию на 31 декабря отчетного налогового периода в собственности цифровые активы.
В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) в строке 1 указывается ИИН – индивидуальный идентификационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается индивидуальный идентификационный номер доверительного управляющего;
2) в строке 2 указывается налоговый период, за который представляется налоговая отчетность (год) – отчетный налоговый период, за который представляется декларация (указывается арабскими цифрами).
Налоговым периодом для представления декларации является календарный год. В ячейке "год" указывается год, за который представляется декларация.
В разделе "Цифровые активы" налогоплательщик указывает следующие данные:
в графе "А" "порядковый номер строки";
в графе "В" "наименование цифровых активов";
в графе "С" "количество цифровых активов".
Приложение 24 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Приложение 25 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Правила составления налоговой отчетности "Декларация по налогу на добавленную стоимость (форма 300.00)"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация по налогу на добавленную стоимость (форма 300.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Декларация по налогу на добавленную стоимость" (далее – НДС) (далее – декларация), предназначенной для исчисления сумм НДС в соответствии с разделом 10 Налогового кодекса.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1-1. Настоящие Правила распространяются на обязательства по представлению налоговой отчетности на 2020 год.

Ескерту. 8-тараумен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 30.06.2023 № 724 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. Бұл нысан есепті салықтық кезеңнің 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша меншігінде цифрлық активтері бар Қазақстан Республикасының азаматтары, қандастар және Қазақстан Республикасында тұруға ықтиярхаты бар адамдардың цифрлық активтері туралы ақпаратты көрсетеді.
"Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде салық төлеуші мынадай деректерді:
1) 1-жолда ЖСН – салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі. Салықтық міндеттемені сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушының жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі (жылы) – декларация табыс етілетін есепті салық кезеңі көрсетіледі (араб цифрымен көрсетіледі).
Декларацияны табыс ету үшін салық кезеңі календарлық жыл болып табылады. "Жыл" деген торкөзде декларация табысталатын жыл көрсетіледі.
"Цифрлық активтер" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
"А" бағанында "жолдың реттік нөмірі";
"В" бағанында "цифрлық активтердің аты";
"С" бағанында "цифрлық активтердің саны".
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39 бұйрығына
24-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39 бұйрығына
25-қосымша
"Қосылған құн салығы бойынша декларация (300.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Қосылған құн салығы бойынша декларация (300.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі - Салық кодексі) сәйкес әзірленген және Салық кодексінің 10-бөліміне сәйкес қосылған құн салығы сомасын есептеуге арналған "Қосылған құн салығы бойынша салық декларация" есептілігінің нысанын (бұдан әрі - ҚҚС) (бұдан әрі - декларация) жасау тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-1. Осы Қағида 2020 жылғы салық есептілігін табыс ету бойынша міндеттемелерге қолданылады.

Сноска. Правила дополнены пунктом 1-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 20.12.2020 № 1214 (вводится в действие с 01.01.2021).
2. Декларация состоит из самой декларации (форма 300.00), приложений к ней (формы с 300.01 по 300.09), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
5. Приложения к декларации составляются в обязательном порядке при заполнении строк в декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложения к декларации не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к декларации, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к декларации.
8. В настоящих правилах применяются арифметические знаки: "+" – плюс, "–" – минус, "х" – умножение, "/" – деление, "=" – равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "–" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) декларации.
10. При составлении декларации:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) в электронной форме – заполняется в соответствии со статьей 208 Налогового кодекса.
11. Декларация составляется, подписывается, заверяется (печатью в установленных законодательством Республики Казахстан случаях либо электронной цифровой подписью) налогоплательщиком (налоговым агентом) на бумажном и (или) электронных носителях на казахском и (или) русском языках, в соответствии с пунктом 2 статьи 204 Налогового кодекса.
12. При представлении декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе – составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику (налоговому агенту) с отметкой фамилии, имени, отчества (при его наличии) и подписью работника органа государственных доходов, принявшего декларацию и оттиском печати (штампа) органа государственных доходов;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронной форме допускающем компьютерную обработку информации – налогоплательщик (налоговый агент) получает электронное уведомление системой приема и обработки налоговой отчетности органов государственных доходов.

Ескерту. Қағидалар 1-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 20.12.2020 № 1214 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Декларация декларацияның өзінен (300.00-нысан) және салық міндеттемесінің есептелуі туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшалардан (300.01-ден 300.09-ге дейінгі нысандар) тұрады.
3. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Декларацияға қосымшалар декларациядағы тиісті көрсеткіштерді ашып көрсетуді талап ететін жолдарды толтыру кезінде міндетті түрде жасалуы тиіс.
6. Декларацияға қосымшалар оларда көрсетілуі тиіс деректер болмаған жағдайда жасалмайды.
7. Декларацияға қосымшаның парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда декларацияға қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.
8. Осы Қағидаларда мынадай арифметикалық белгілер қолданылады: "+" – қосу, "–" – алу, "х" – көбейту, "/" – бөлу, "=" – тең.
9. Сомалардың теріс мәндері декларацияның тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде "–" белгісімен белгіленеді.
10. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз жеткізгіште – қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық жеткізгіште – Салық кодексінің 208-бабына сәйкес толтырылады.
11. Салық төлеуші (салық агенті) декларацияны Салық кодексінің 204-бабының 2-тармағына сәйкес қағаз және (немесе) электрондық жеткізгіштерде қазақ және (немесе) орыс тілдерінде жасайды, қол қояды, (Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда мөрмен не болмаса электрондық цифрлық қолтаңбамен) куәландырады.
12. Декларацияны табыс ету кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз жеткізгіште – екі данада жасалады, бір данасы декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) мен қойылған қолы және мөрдің (мөртабан) бедері белгісімен салық төлеушіге (салық агентіне) қайтарылады;
2) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз жеткізгіште – салық төлеуші (салық агенті) пошта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) электрондық нысанда ақпаратты компьютерлік өңдеуге жол беретін – салық төлеуші (салық агенті) мемлекеттік кірістер органдарының салық есептілігін қабылдау және өңдеу жүйесінің электрондық хабарламасын алады.

13. Данная форма распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января 2022 года по 31 декабря 2022 года.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа и.о. Заместителя Премьер-Министра - и.о. Министра финансов РК от 30.03.2023 № 307 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Пояснение по заполнению декларации (форма 300.00)
14. В разделе "Общая информация о плательщике НДС" налогоплательщик обязательно отражает следующие данные:
1) индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер) (далее – ИИН (БИН)) налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается ИИН (БИН) доверительного управляющего;
2) фамилия, имя, отчество (при его наличии) или наименование плательщика НДС – наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами, наименование или фамилия, имя, отчество (при его наличии) индивидуального предпринимателя в соответствии со свидетельством о государственной регистрации индивидуального предпринимателя. Строка подлежит обязательному заполнению.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается наименование или фамилия, имя, отчество (при его наличии) доверительного управляющего;
3) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность (квартал, год) – отчетный налоговый период, за который представляется декларация (указывается арабскими цифрами). Отчетным периодом для представления декларации в соответствии со статьей 423 Налогового кодекса является календарный квартал. Строка подлежит обязательному заполнению;
4) вид декларации.
Обязательной отметке подлежит одна из ячеек, в зависимости от вида налоговой отчетности в соответствии со статьей 206 Налогового кодекса.
При снятии с регистрационного учета по НДС представление декларации с видом "ликвидационная" является обязательным;
5) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 206 Налогового кодекса;
6) отдельные категории налогоплательщика.
Ячейки отмечаются в случае, если налогоплательщик относится к одной из категорий, указанных в строках А, В, С;
А – доверительный управляющий в соответствии со статьей 40 Налогового кодекса;
В – учредитель доверительного управления в соответствии со статьей 40 Налогового кодекса;
С – налогоплательщик, применяющий положения статьи 411 Налогового кодекса:
ячейка "по деятельности, предусмотренной пунктом 1 статьи 411 Налогового кодекса";
ячейка "по иной деятельности".
Обязательной отметке подлежит одна из ячеек, в зависимости от того по какой деятельности представляется декларация;

13. Аталған нысан 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап 2022 жылғы 31 желтоқсанға дейін туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрі орынбасарының м.а. - Қаржы министрінің м.а. 30.03.2023 № 307 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Декларацияны толтыру бойынша түсіндірме (300.00-нысаны)
14. "ҚҚС төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімінде салық төлеуші міндетті түрде мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі) (бұдан әрі – ЖСН (БСН)). Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушының ЖСН (БСН) көрсетіледі;
2) ҚҚС төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) – немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның атауы, дара кәсіпкердің дара кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәлігіне сәйкес атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі. Жол міндетті түрде толтыруға жатады.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушының атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
3) салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі (тоқсан, жыл) – декларация тапсырылатын есепті салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі). Салық кодексінің 423-бабына сәйкес декларацияны тапсыру үшін есепті кезең күнтізбелік тоқсан болып табылады. Жол міндетті толтырылуға жатады;
4) декларацияның түрі.
Салық кодексінің 206-бабына сәйкес салық есептілігінің түріне байланысты тиісті торкөздердің бірі міндетті түрде белгіленуге жатады.
ҚҚС бойынша тіркеу есебінен алып тасталған кезде "тарату" түріндегі декларацияны табыс ету міндетті болып табылады;
5) хабарламаның нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 206-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген декларацияның түрі табыс етілген жағдайда толтырылады;
6) салық төлеушінің жекелеген санаттары.
Торкөздер, егер салық төлеуші А, В, С жолдарында көрсетілген санаттардың біріне жатқан жағдайда;
А – Салық кодексінің 40-бабына сәйкес сенімгерлік басқарушы;
В – Салық кодексінің 40-бабына сәйкес сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы;
С – Салық кодексінің 411-бабының ережелерін қолданатын салық төлеуші:
"Салық кодексінің 411-бабының 1-тармағында көзделген қызмет бойынша" деген торкөз;
"өзге қызмет бойынша" деген торкөз белгіленеді.
Қандай қызмет бойынша декларацияның тапсырылуына байланысты торкөздердің біреуі міндетті түрде белгіленуі тиіс;

7) строка заполняется недропользователем, осуществляющим деятельность в рамках соглашения (контракта) на недропользование, предусмотренного статьей 722 Налогового кодекса.
Строка заполняется в случае, если налогоплательщик является недропользователем, осуществляющим деятельность в рамках соглашения (контракта) на недропользование, по которому предусмотрена стабильность налогового режима согласно пункту 1 статьи 722 Налогового кодекса, при этом в ячейках 8 А и В обязательно указывается номер и дата заключения соглашения (контракта) (номер контракта, дата заключения). По контрактам, не соответствующим условиям пункта 1 статьи 722 Налогового кодекса, данная строка не заполняется.
По каждому соглашению (контракту), установленному пунктом 1 статьи 722 Налогового кодекса, составляется отдельная декларация;
8) код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций" (далее – решение КТС № 378);
9) метод отнесения в зачет НДС. Обязательной отметке подлежит одна из соответствующих ячеек.
Соответствующая ячейка заполняется исходя из выбранного в соответствии со статьей 407 Налогового кодекса метода отнесения НДС в зачет.
Ячейка "пропорциональный" отмечается в том случае, если налогоплательщик выбрал пропорциональный метод отнесения в зачет НДС.
Ячейка "через ведение раздельного учета" отмечается в том случае, если налогоплательщик выбрал метод отнесения в зачет НДС через ведение раздельного учета.
Ячейка "пропорциональный с правом ведения раздельного учета по отдельным оборотам" отмечается в том случае, если налогоплательщик согласно статье 407 Налогового кодекса использует одновременно пропорциональный и методы отнесения в зачет НДС через ведение раздельного учета по отдельным оборотам;
10) серия и номер свидетельства по НДС. Указывается серия и номер свидетельства о постановке на регистрационный учет по НДС. Строка подлежит обязательному заполнению;
11) представленные приложения. Обязательной отметке подлежат ячейки, соответствующие представленным приложениям;
12) способ выписки счет-фактуры. В зависимости от способа выписки счетов-фактур (на бумажном носителе, в электронном виде) отмечается соответствующая ячейка. В случае если в налоговом периоде счета-фактуры выписываются и на бумажном носителе и в электронном виде, то отмечаются обе ячейки;
13) способ получения счет-фактуры. В зависимости от способа получения счетов-фактур (на бумажном носителе, в электронном виде) отмечается соответствующая ячейка. В случае, если в налоговом периоде счета-фактуры получены и на бумажном носителе и в электронном виде, то отмечаются обе ячейки.

7) жол Салық кодексінің 722-бабында көзделген жер қойнауын пайдалануға арналған келісім (келісімшарт) шеңберінде қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушымен толтырылады.
Жол, егер салық төлеуші Салық кодексінің 722-бабы 1-тармағына сәйкес салық режимінің тұрақтылығы көзделген жер қойнауын пайдалануға арналған келісім (келісімшарт) шеңберінде қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушы болып табылған жағдайда толтырылады, бұл ретте 8 А және В торкөздерінде міндетті түрде келісім (келісімшарт) нөмірі мен жасалған күні (келісімшарт нөмірі, жасалған күні) көрсетіледі. Салық кодексінің 722-бабы 1-тармағының шартарына сәйкес келмейтін келісімшарттар бойынша бұл жол толтырылмайды.
Салық кодексінің 722-бабы 1-тармағында белгіленген әрбір келісім (келісімшарт) бойынша бөлек декларация жасалады;
8) "Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен (бұдан әрі - КОК № 378 шешімімен) бекітілген "Валюталар жіктеуіші" 23-қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
9) ҚҚС есепке жатқызу әдісі. Тиісті торкөздердің бірі міндетті толтырылуға жатады.
Тиісті торкөз Салық кодексінің 407-бабында сәйкес ҚҚС есепке жатқызудың таңдалған әдісі негізінде толтырылады.
"Пропорционалды " торкөзі, егер салық төлеуші ҚҚС есепке жатқызудың пропорционалды әдісін таңдаған жағдайда белгіленеді.
"Бөлек есепке алуды жүргізу арқылы" торкөзі, егер салық төлеуші ҚҚС есептеуге жатқызудың бөлек есепке алуды жүргізу арқылы әдісін таңдаған жағдайда белгіленеді.
"Жеке айналымдар бойынша бөлек есеп жүргізу құқығы бар пропорционалды" торкөзі, егер салық төлеуші Салық кодексінің 407-бабына сәйкес бір мезгілде ҚҚС есептеуге жатқызудың пропорционалды және жеке айналым бойынша бөлек есеп жүргізу әдістерін қолданған жағдайда белгіленеді;
10) ҚҚС бойынша куәліктің сериясы мен нөмірі. ҚҚС бойынша тіркеу есебіне қою туралы куәліктің сериясы мен нөмірі көрсетіледі. Жол міндетті толтырылуға жатады;
11) табыс етілген қосымшалар. Табыс етілетін қосымшаларға сәйкес келетін торкөздер міндетті белгіленуге жатады.
12) шот-фактураны жазып беру тәсілі. Шот-фактураны жазып беру тәсіліне байланысты (қағаз жеткізгіште немесе электрондық түрде) тиісті торкөзі белгіленеді. Егер салық кезеңінде шот-фактуралар қағаз жеткізгіште және электрондық түрде жазып берілген жағдайда, екі торкөз белгіленеді.
13) шот-фактураны алу тәсілі. Шот-фактураны алу тәсіліне байланысты (қағаз жеткізгіште немесе электрондық түрде) тиісті торкөзі белгіленеді. Егер салық кезеңінде шот-фактуралар қағаз жеткізгіште және электрондық түрде алынған жағдайда, екі торкөз белгіленеді.

15. В разделе "Начисление НДС":
1) в строке 300.00.001 А указывается сумма оборотов по реализации товаров, работ, услуг, облагаемых НДС, за исключением оборотов, облагаемых НДС по нулевой ставке в соответствии с Налоговым кодексом;
2) в строке 300.00.001 В указывается сумма начисленного НДС по оборотам, отраженным в строке 300.00.001 А.
Недропользователи, осуществляющие деятельность по соглашению (контракту), установленному пунктом 1 статьи 722 Налогового кодекса, применяют к соответствующим строкам ставку налога в соответствии с соглашением (контрактом);
3) в строке 300.00.001 I А указывается сумма оборотов по реализации товаров, работ, услуг, облагаемых НДС, по которым произведена выписка счетов-фактур;
4) в строке 300.00.001 I В указывается сумма начисленного НДС по оборотам, отраженным в строке 300.00.001 I А;
5) в строке 300.00.001 II А указывается сумма оборотов по реализации товаров, работ, услуг, облагаемых НДС, по которым выписка счета-фактуры не требуется в соответствии с Налоговым кодексом;
6) в строке 300.00.001 II В указывается сумма начисленного НДС по оборотам, отраженным в строке 300.00.001 II А;
7) в строке 300.00.002 указывается оборот по реализации за отчетный налоговый период, облагаемый НДС по нулевой ставке. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 300.01.004 приложения 300.01 с учетом строки 300.06.005 А приложения 300.06;
8) в строке 300.00.003 А указывается сумма корректировки размера облагаемого оборота за отчетный налоговый период, которая производится в случаях и в порядке, предусмотренных статьями 383 и 384 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 300.06.004 А. Данная строка может иметь как положительное, так и отрицательное значение;
9) в строке 300.00.003 В указываются сумма корректировки НДС за отчетный налоговый период, которая производится в случаях и в порядке, предусмотренных статьями 383 и 384 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 300.06.004 В. Данная строка может иметь как положительное, так и отрицательное значение;
10) в строке 300.00.004 А указываются обороты по реализации товаров, работ и услуг, осуществленные плательщиком НДС в течение налогового периода, местом реализации которых в соответствии со статьями 378 и 441 Налогового кодекса не является Республика Казахстан;
11) в строке 300.00.005 А указываются общая сумма оборотов по реализации товаров, работ, услуг, освобожденных от НДС. Также, в данной строке указывается сумма корректировки размера освобожденного оборота, которая производится в случаях и в порядке, предусмотренных статьями 404 и 405 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 300.02.009. В случае, если в отчетном налоговом периоде произведена корректировка размера освобожденного оборота, то в данной строке указывается сумма с учетом произведенной корректировки, отраженной в строке 300.06.006 А;

15. "ҚҚС есептеу" деген бөлімде:
1) 300.00.001 А жолында Салық кодексіне сәйкес нөлдік мөлшерлеме бойынша ҚҚС салынатын айналымды қоспағанда, ҚҚС салынатын тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулерді өткізу бойынша айналымдардың сомасы көрсетіледі;
2) 300.00.001 В жолында 300.00.001 А жолында айналымдар бойынша есептелген ҚҚС сомасы көрсетіледі.
Салық кодексінің 722-бабы 1-тармағында белгіленген келісім (келісімшарт) бойынша қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар тиісті жолдарға келісімге (келісімшартқа) сәйкес салық мөлшерлемесін қолданады;
3) 300.00.001 I A жолында шот-фактура жазып берілген, ҚҚС салынатын тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулерді өткізу бойынша айналымдардың сомасы көрсетіледі;
4) 300.00.001 I В жолында 300.00.001 I А жолында көрсетілген айналымдар бойынша есептелген ҚҚС сомасы көрсетіледі;
5) 300.00.001 II A жолында Салық кодексіне сәйкес шот-фактураларды жазып беру талап етілмейтін, ҚҚС салынатын тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулерді өткізу бойынша айналымдардың сомасы көрсетіледі;
6) 300.00.001 II В жолында 300.00.001 II А жолында көрсетілген айналымдар бойынша есептелген ҚҚС сомасы көрсетіледі;
7) 300.00.002 жолында нөлдік мөлшерлеме бойынша ҚҚС салынатын есепті салық кезеңі үшін өткізу бойынша айналым көрсетіледі. Бұл жолға 300.06 қосымшаның 300.06.005 А жолы ескеріле отырып, 300.01-қосымшаның 300.01.004 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
8) 300.00.003 А жолында Салық кодексінің 383 және 384-баптарында көзделген жағдайларда және тәртіпте жүргізілетін есепті салық кезеңі үшін салық салынатын айналым мөлшерін түзету сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 300.06.004 А жолында көрсетілген сома көшіріледі. Бұл жолдың оң да, теріс те мәні болуы мүмкін;
9) 300.00.003 В жолында Салық кодексінің 383 және 384-баптарында көзделген жағдайларда және тәртіпте жүргізілетін есепті салық кезеңі үшін түзетілген ҚҚС сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 300.06.004 В жолында көрсетілген сома көшіріледі. Бұл жолдың оң да, теріс те мәні болуы мүмкін;
10) 300.00.004 А жолында Салық кодексінің 378 және 441-баптарына сәйкес өткізу орны Қазақстан Республикасы болып табылмайтын, салық кезеңі ішінде ҚҚС төлеуші жүзеге асырған тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді өткізу бойынша айналымдар көрсетіледі;
11) 300.00.005 А жолында ҚҚС босатылған тауарларды, жұмыстарды және қызмет көрсетулерді өткізу бойынша айналымдардың жалпы сомасы көрсетіледі. Сондай-ақ бұл жолда Салық кодексінің 404 және 405-баптарында көзделген жағдайларда және тәртіпте жүргізілетін босатылған айналым мөлшерін түзету сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 300.02.009 жолында көрсетілген сома көшіріледі. Егер есепті салық кезеңінде босатылған айналым мөлшеріне түзету жүргізілген жағдайда, бұл жолда 300.06.006 А жолында көрсетілген жүргізілген түзету ескерілген сома көрсетіледі;

12) в строке 300.00.006 указывается общая сумма оборотов по реализации товаров, работ, услуг, осуществленных в течение налогового периода, включающая в себя также сумму корректировки размера облагаемого и освобожденного оборотов. Данная строка определяется как сумма строк 300.00.001 А, 300.00.002, 300.00.003 А, 300.00.004 и 300.00.005 (300.00.001 А + 300.00.002 + 300.00.003 А + 300.00.004 + 300.00.005);
13) в строке 300.00.006 I указывается сумма облагаемого оборота по реализации товаров, работ, услуг, осуществленных в течении налогового периода. Данная строка определяется как сумма строк 300.00.001 А, 300.00.002 , 300.00.003 А (300.00.001 A + 300.00.002 + 300.00.003 А);
14) в строке 300.00.007 указывается доля облагаемого оборота в общем обороте по реализации, определяемая как отношение суммы строк 300.00.001 А, 300.00.002 , 300.00.003 А к строке 300.00.006, в процентах (300.00.001 А + 300.00.002 + 300.00.003 А / 300.00.006 х 100%). В случае отсутствия облагаемых и необлагаемых оборотов по реализации строка 300.00.007 не заполняется;
15) в строке 300.00.008 указывается доля оборота, облагаемого по нулевой ставке, в общем облагаемом обороте, определяемая как отношение строки 300.00.002 к суммам строк 300.00.001 А, 300.00.002, 300.00.003 А в процентах (300.00.002 / (300.00.001 А + 300.00.002 + 300.00.003 А)) х 100%). Данная строка не заполняется при отрицательном значении величины строки 300.00.002;
16) в строке 300.00.009, которая определяется налогоплательщиком самостоятельно, указывается доля облагаемого оборота в общем обороте по реализации в случае, когда налогоплательщиком применяются одновременно пропорциональный метод и метод с правом ведения раздельного учета по отдельным оборотам в соответствии со статьями 407, 408 и 409 Налогового кодекса. При этом обороты по реализации товаров, работ, услуг, по которым при приобретении был применен раздельный метод отнесения в зачет, не учитываются при определении удельного веса облагаемого оборота в общей сумме оборота;
17) в строке 300.00.010 указывается сумма НДС, начисленного по импортируемым товарам в течение налогового периода и уплаченного методом зачета в соответствии с условиями контракта на недропользование;
18) в строке 300.00.011 указывается сумма НДС, начисленного по импортируемым товарам в течение налогового периода и уплаченного методом зачета в соответствии со статьями 427 и 428 Налогового кодекса, за исключением сумм НДС, указанных в строке 300.00.010. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 300.04.001 В;

12) 300.00.006 жолында өзіне салық салынатын және босатылған айналым мөлшерін түзету сомасын да қамтитын салық кезеңі ішінде жүзеге асырылған тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізу бойынша айналымдардың жалпы сомасы көрсетіледі. Бұл жол 300.00.001 А, 300.00.002, 300.00.003 А, 300.00.004, 300.00.005, жолдарының сомасы ретінде айқындалады (300.00.001 А + 300.00.002 + 300.00.003 А + 300.00.004 + 300.00.005);
13) 300.00.006 I жолында салық кезеңі ішінде жүзеге асырылған тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізу бойынша салық салынатын айналымдардың сомасы көрсетіледі. Бұл жол 300.00.001 А, 300.00.002, 300.00.003 А, (300.00.001 А + 300.00.002 + 300.00.003 А) жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
14) 300.00.007 жолында 300.00.001 А, 300.00.002, 300.00.003 А жолдары сомаларының 300.00.006 жолына пайыздық қатынасы (300.00.001 А + 300.00.002 + 300.00.003 А / 300.00.006 х 100%) ретінде айқындалатын жалпы өткізу айналымдағы салық салынатын айналым үлесі көрсетіледі. Салық салынатын және салық салынбайтын өткізу бойынша айналымдар болмаған жағдайда, 300.00.007 жол толтырылмайды;
15) 300.00.008 жолында 300.00.002 жолының 300.00.001 А, 300.00.002, 300.00.003 А жолдары сомаларына пайыздық қатынасы (300.00.002 / (300.00.001 А + 300.00.002 + 300.00.003 А) х 100%) ретінде айқындалатын жалпы салық салынатын айналымдағы нөлдік мөлшерлеме бойынша салық салынатын айналым үлесі көрсетіледі. Бұл жол 300.00.002 жолының шамасы теріс мәнде болған кезде толтырылмайды;
16) салық төлеуші дербес айқындайтын 300.00.009 жолында Салық кодексінің 407, 408 және 409-баптарына сәйкес салық төлеуші бір мезгілде пропорционалды және жеке айналым бойынша бөлек есеп жүргізу құқығымен әдістерін қолданған жағдайда жалпы өткізу айналымдағы салық салынатын айналым үлесі көрсетіледі. Бұл ретте сатып алған кезде есепке жатқызудың бөлек әдісі қолданылған тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізу бойынша айналымдар жалпы айналым сомасындағы салық салынатын айналымның үлес салмағын айқындау кезінде ескерілмейді;
17) 300.00.010 жолында салық кезеңі ішінде импортталатын тауарлар бойынша есептелген және жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың шарттарына сәйкес есепке жатқызу әдісімен төленген ҚҚС сомасы көрсетіледі;
18) 300.00.011 жолында 300.00.010 жолында көрсетілген ҚҚС сомасын қоспағанда, салық кезеңінің ішінде импортталатын тауарлар бойынша есептелген және Салық кодексінің 427 және 428-баптарына сәйкес есепке жатқызу әдісімен төленген ҚҚС сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 300.04.001 В жолында көрсетілген сома көшіріледі;

19) в строке 300.00.012 указывается общая сумма начисленного НДС за отчетный налоговый период, определяемая как сумма строк 300.00.001 В, 300.00.003 В, 300.00.010, 300.00.011 (300.00.001 В + 300.00.003 В + 300.00.010 + 300.00.011).
16. В разделе "Сумма НДС, относимого в зачет" плательщики НДС, применяющие метод отнесения в зачет через ведение раздельного учета, при заполнении строк с 300.00.013 В по 300.00.022 В (кроме строки 300.00.015 ) отражают суммы НДС по товарам, работам, услугам, используемым для целей облагаемого оборота.
В разделе "Сумма НДС, относимого в зачет":
1) в строке 300.00.013 А указывается общая сумма оборотов по товарам, работам, услугам, приобретенным с НДС в Республике Казахстан, за исключением сумм, указанных в строке 300.00.015;
2) в строке 300.00.013 В указывается общая сумма НДС по товарам, работам, услугам, приобретенным с НДС в Республике Казахстан, за исключением сумм, указанных в строке 300.00.015;
3) в строке 300.00.013 I А указывается общая сумма оборотов по товарам, работам, услугам, приобретенным с НДС в Республике Казахстан по выписанным счетам-фактурам;
4) в строке 300.00.013 I В указывается сумма НДС по оборотам, отраженным в строке 300.00.013 I А;
5) в строке 300.00.013 II А указывается общая сумма оборотов по товарам, работам, услугам, приобретенным с НДС в Республике Казахстан по выписанным документам, за исключением счетов-фактур;
6) в строке 300.00.013 II В указывается сумма НДС по оборотам, отраженным в строке 300.00.013 II А;
7) в строке 300.00.014 А указывается сумма облагаемого оборота по работам, услугам, приобретенным от нерезидента, местом реализации которых в соответствии со статьями 378 и 441 Налогового кодекса признается Республика Казахстан. В данную строку переносится сумма, отраженная в итоговой графе 300.05.G000001;
8) в строке 300.00.014 В указывается сумма начисленного НДС по оборотам, отраженным в строке 300.00.014 А. В строку 300.00.014 В переносится сумма, отраженная в строке 300.05.M000001;
9) в строке 300.00.015 указывается сумма оборота по товарам, работам, услугам, приобретенным без НДС, а также сумма оборота по товарам, работам, услугам, приобретенным с НДС, но по которым НДС не подлежит отнесению в зачет в соответствии со статьями 402 и 403 Налогового кодекса. В данной строке указывается сумма оборота по приобретению без учета НДС;
10) в строке 300.00.016 I А указывается размер облагаемого импорта по товарам, ввезенным из государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, за исключением отражаемого в строках 300.00.017, 300.00.020 А, 300.00.029 А. Размер облагаемого импорта определяется в соответствии со статьей 385 Налогового кодекса. Данная строка заполняется на основании сведений, указанных в декларации (-ях) на товары;

19) 300.00.012 жолында 300.00.001 В, 300.00.003 В, 300.00.010, 300.00.011 (300.00.001 В + 300.00.003 В + 300.00.010 + 300.00.011) жолдарының сомасы ретінде анықталатын есепті салық кезеңі үшін есептелген ҚҚС жалпы сомасы көрсетіледі.
16. "Есепке жатқызылатын ҚҚС сомасы" деген бөлімде 300.00.013 В-дан 300.00.022 В-ға дейінгі (300.00.015 жолынан басқа) жолдарды толтыру кезінде бөлек есепке алуды жүргізу арқылы есепке жатқызу әдісін қолданатын ҚҚС төлеушілер салық салынатын мақсатта пайдаланатын тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша ҚҚС сомаларын көрсетеді.
"Есепке жатқызылатын ҚҚС сомасы" деген бөлімде:
1) 300.00.013 А жолында 300.00.015 жолында көрсетілген сомаларды қоспағанда, Қазақстан Республикасында ҚҚС сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша айналымдардың жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 300.00.013 В жолында 300.00.015 жолында көрсетілген сомаларды қоспағанда, Қазақстан Республикасында ҚҚС сатып алынған тауарлар жұмыстар, қызметтер бойынша ҚҚС жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 300.00.013 I А жолында шот-фактура жазып берілген, Қазақстан Республикасында ҚҚС сатып алынған тауарлар жұмыстар, қызметтер бойынша айналымның жалпы сомасы көрсетіледі;
4) 300.00.013 I В жолында 300.00.013 I А жолында көрсетілген айналым бойынша ҚҚС жалпы сомасы көрсетіледі;
5) 300.00.013 II А жолында шот-фактураны қоспағанда, жазып берілген құжаттар бойынша Қазақстан Республикасында ҚҚС сатып алынған тауарлар жұмыстар, қызметтер бойынша айналымның жалпы сомасы көрсетіледі;
6) 300.00.013 II В жолында 300.00.013 II А жолында көрсетілген айналым бойынша ҚҚС сомасы көрсетіледі;
7) 300.00.014 А жолында Салық кодексінің 378 және 441-баптарына сәйкес өткізу орны Қазақстан Республикасы болып табылатын, бейрезиденттен сатып алынған жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша салық салынатын айналым сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 300.05.G000001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
8) 300.00.014 В жолында 300.00.014 А жолында көрсетілген айналым бойынша есептелген ҚҚС сомасы көрсетіледі; 300.00.014 В жолына 300.05.M000001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
9) 300.00.015 жолында ҚҚС сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша айналым сомасы, сондай-ақ ҚҚС сатып алынған, бірақ Салық кодексінің 402 және 403-баптарына сәйкес ҚҚС есепке жатқызылмайтын тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша айналым сомасы көрсетіледі. Бұл жолда ҚҚС есепке алмай сатып алу бойынша айналымның сомасы көрсетіледі;
10) 300.00.016 I А жолында 300.00.017, 300.00.020А, 300.00.029А жолдарында көрсетілетіндерді қоспағанда, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттерден әкелінген тауарлар бойынша салық салынатын импорттың мөлшері көрсетіледі. Салық салынатын импорт мөлшері Салық кодексінің 385-бабына сәйкес анықталады. Осы жол тауарларға арналған декларацияда (декларацияларда) көрсетілген мәліметтер негізінде толтырылады;

11) в строке 300.00.016 I В указывается сумма НДС на импорт, уплаченная по товарам, ввезенным из государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза. При применении пропорционального метода отнесения в зачет в данной строке указывается сумма НДС, уплаченного по импортируемым товарам согласно декларации (-ий) на товары. При применении метода отнесения в зачет через ведение раздельного учета в данной строке указывается сумма НДС, уплаченного по импортируемым товарам, используемым для целей облагаемого оборота;
12) в строке 300.00.016 II А указывается размер облагаемого импорта по товарам, ввезенным из государств-членов Евразийского экономического союза, за исключением отражаемого в строках 300.00.017, 300.00.020 А и 300.00.029 А. Размер облагаемого импорта определяется в соответствии со статьей 444 Налогового кодекса. Данная строка заполняется на основании сведений, указанных в заявлении (-ях) о ввозе товаров и уплате косвенных налогов формы 328.00, представленной (-ых) за соответствующий (-ие) налоговый (-ые) период (-ы), определяемый (-ые) в соответствии с пунктом 6 статьи 456 Налогового кодекса, НДС на импорт по которым подлежит отнесению в зачет в налоговом периоде, определяемом в соответствии с пунктом 2 статьи 401 Налогового кодекса;
13) в строке 300.00.016 II В указывается сумма НДС на импорт, уплаченная по товарам, ввезенным из государств-членов Евразийского экономического союза и отраженной в заявлении (-ях) о ввозе товаров и уплате косвенных налогов формы 328.00, представленной (-ых) за соответствующий (-ие) налоговый (-ые) период (-ы), определяемый (-ые) в соответствии с пунктом 6 статьи 456 Налогового кодекса, налог на добавленную стоимость на импорт по которым подлежит отнесению в зачет в налоговом периоде, определяемом в соответствии с пунктом 2 статьи 401 Налогового кодекса. При применении пропорционального метода отнесения в зачет в данной строке указывается сумма НДС, уплаченного по импортируемым товарам, согласно заявлении (-ях) о ввозе товаров и уплате косвенных налогов формы 328.00. При применении метода отнесения в зачет через ведение раздельного учета в данной строке указывается сумма НДС, уплаченного по импортируемым товарам, используемым для целей облагаемого оборота;
14) в строке 300.00.017 указывается стоимость импортируемых товаров, освобожденных от НДС в соответствии со статьями 399 и 451 Налогового кодекса или в соответствии с международными договорами. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 300.02.014;

11) 300.00.016 I В жолында Еуразиялық экономикалық одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттерден әкелінген тауарлар бойынша төленген импортқа ҚҚС сомасы көрсетіледі. Есепке жатқызудың пропорционалды әдісін қолданған жағдайда аталған жолда тауарларға арналған декларацияға (декларацияларға) сәйкес имтпортталатын тауарлар бойынша төленген ҚҚС сомасы көрсетіледі. Жеке дара есепке алуды жүргізу арқылы есепке жатқызу әдісін қолданған кезде аталған жолда салық салынатын айналым мақсатында қолданылатын, импортталатын тауарлар бойынша төленген ҚҚС сомасы көрсетіледі;
12) 300.00.016 II А жолында 300.00.017, 300.00.020А, 300.00.029А жолдарында көрсетілетіндерді қоспағанда, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерден әкелінген тауарлар бойынша салық салынатын импорт мөлшері көрсетіледі. Салық салынатын импорт мөлшері Салық кодексінің 444-бабына сәйкес анықталады. Аталған жол тиісті салық кезеңі (кезеңдері) ішінде ұсынылған 328.00-нысанының тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы өтінішке (өтініштерге) көрсетілген, Салық кодексінің 456-бабының 6-тармағына сәйкес анықталған, импортқа ҚҚС осы салық кезеңде есепке алуға жататын, Салық кодексінің 401-бабының 2-тармағына сәйкес анықталған (анықталатын) мәліметтер негізінде толтырылады;
13) 300.00.016 II В жолында Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерден әкелінген тауарлар бойынша импортқа төленген және тиісті салық кезеңі үшін ұсынылған 328.00-нысанының тауарларды әкелу және жанама салықтарды төленгені туралы өтініште (өтініштерде) Салық кодексінің 456-бабының 6-тармағына сәйкес, импортқа қосылған құн салығы осы салық кезеңде есепке алуға жатады Салық кодексінің 401-бабының 2-тармағына сәйкес анықталған (анықталатын) көрсетілген ҚҚС сомасы көрсетіледі. Есепке жатқызудың пропорционал әдісін қолданған кезде аталған жолда имтпортталатын тауарлар бойынша төленген ҚҚС сомасы және 328.00-нысанының тауарларды әкелу және жанама салықтарды төленгені туралы өтінішке (өтініштерге) сәйкес көрсетіледі. Бөлек есепке алу арқылы есепке жатқызу әдісін қолдану кезінде бұл жолда салық салынатын айналымның мақсаттары пайдаланылатын импортталатын тауарларға төленген ҚҚС сомасын көрсетеді;
14) 300.00.017 Салық кодексінің 399 және 451-баптарына сәйкес немесе халықаралық шарттарға сәйкес ҚҚС босатылған импортталатын тауарлар құны көрсетіледі. Аталған жолға 300.02.014 жолында көрсетілген сома көшіріледі;

15) в строке 300.00.018 указывается сумма НДС по импортируемым товарам, по которым изменен срок уплаты НДС в соответствии с пунктами 9 и 10 статьи 49 Налогового кодекса на основании представленной в таможенный орган декларации на товары, помещенные под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления;
16) в строке 300.00.019 указывается сумма фактически уплаченного в налоговом периоде НДС по импортируемым товарам, по которым был изменен срок уплаты НДС в соответствии с пунктами 9 и 10 статьи 49 Налогового кодекса;
17) в строке 300.00.020 А указывается стоимость импортируемых товаров, по которым НДС уплачен методом зачета в соответствии с условиями контракта на недропользование;
18) в строке 300.00.020 В указывается сумма НДС по импорту товаров, уплаченного методом зачета в соответствии с условиями контракта на недропользование;
19) в строке 300.00.021 указывается общая сумма оборота по приобретению товаров, работ, услуг, определяемая как сумма строк 300.00.013 А, 300.00.014 А, 300.00.015, 300.00.016 I А, 300.00.016 II А, 300.00.017, 300.00.020 А и 300.00.029 А (300.00.013 А + 300.00.014 А + 300.00.015 + 300.00.016 I А + 300.00.016 II А + 300.00.017 + 300.00.020 А + 300.00.029 A);
20) в строке 300.00.022 указывается корректировка суммы НДС, относимого в зачет, которая производится в случаях и в порядке, предусмотренных статьями 404 и 405 Налогового кодекса. Строка может иметь отрицательное значение. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 300.06.010 В;
21) в строке 300.00.023 указывается общая сумма НДС, относимого в зачет за налоговый период, за исключением указанной в строке 300.00.024. Определяется как сумма строк 300.00.013 В, 300.00.014 В, 300.00.016 I В, 300.00.016 II В, 300.00.019, 300.00.020 В, 300.00.022, (300.00.013 В + 300.00.014 В + 300.00.016 I В + 300.00.016 II В + 300.00.019 + 300.00.020 В + 300.00.022). Данная строка не заполняется налогоплательщиком, применяющим пропорциональный метод отнесения в зачет сумм НДС с правом ведения раздельного учета по отдельным оборотам, который заполняет строку 300.00.024;
22) в строке 300.00.024, которая определяется налогоплательщиком самостоятельно, указывается сумма НДС, относимого в зачет за налоговый период, в случае применения налогоплательщиком пропорционального метода с правом ведения раздельного учета по отдельным оборотам, а именно:
налогоплательщиками при наличии оборотов, освобожденных от НДС в соответствии с пунктом 1 статьи 396 Налогового кодекса, в случае применения пропорционального метода отнесения в зачет сумм НДС с правом ведения раздельного учета по отдельным оборотам, согласно пунктам 2 и 3 статьи 407 Налогового кодекса. Данная строка состоит из строк 300.00.024 I, 300.00.024 II, 300.00.024 III;

15) 300.00.018 жолында Салық кодексінің 49-бабының 9 және 10-тармақтарына сәйкес кеден органына ұсынылған ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға декларацияның негізінде ҚҚС төлеу мерзімі өзгертілген импортталатын тауарлар бойынша ҚҚС сомасы көрсетіледі;
16) 300.00.019 жолында Салық кодексінің 49-бабының 9 және 10-тармақтарына сәйкес ҚҚС төлеу мерзімдері өзгерген импортталатын тауарлар бойынша салық кезеңінде нақты төленген ҚҚС сомасы көрсетіледі;
17) 300.00.020 А жолында ҚҚС жер қойнауын пайдалану келісімшартының шарттарына сәйкес есепке жатқызу әдісімен төленген импортталатын тауарлардың құны көрсетіледі;
18) 300.00.020 В жолында жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың талаптарына сәйкес тауарлардың импорты бойынша есепке жатқызу әдісімен төленген ҚҚС сомасы көрсетіледі;
19) 300.00.021 жолында 300.00.013 А, 300.00.014 А, 300.00.015, 300.00.016 I А, 300.00.016 II А, 300.00.017, 300.00.020 А және 300.00.029 А жолдарының айқындалатын (300.00.013 А + 300.00.014 А + 300.00.015 + 300.00.016 I А + 300.00.016 II А + 300.00.017 + 300.00.020 А + 300.00.029 A) тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді сатып алу бойынша айналымның жалпы сомасы көрсетіледі;
20) 300.00.022 жолында Салық кодексінің 404 және 405-баптарында көзделген жағдайларда және тәртіпте жүргізілетін есепке жатқызылатын ҚҚС сомасын түзету көрсетіледі. Бұл жолдың теріс мәні болуы мүмкін. Аталған жолға 300.06.010 В жолында көрсетілген сома көшіріледі;
21) 300.00.023 жолында 300.00.024 жолында көрсетілгенді қоспағанда, салық кезеңі үшін есепке жатқызылатын ҚҚС жалпы сомасы көрсетіледі. 300.00.013 В, 300.00.014 В, 300.00.016 I В + 300.00.016 II В, 300.00.019, 300.00.020 В, 300.00.022 жолдарының сомасы (300.00.013 В + 300.00.014 В + 300.00.016 I В + 300.00.016 II В + 300.00.019 + 300.00.020 В – 300.00.022) ретінде айқындалады. Бұл жолды 300.00.024 жолын толтыратын ҚҚС есепке жатқызудың пропорционалды және бөлек есептеу әдісін қолданатын салық төлеуші толтырмайды;
22) салық төлеушімен дербес айқындалатын 300.00.024 жолында салық төлеуші жеке айналым бойынша бөлек есебін жүргізу құқығымен пропорционалды әдісін қолданған жағдайда, салық кезеңіне есепке жатқызылатын ҚҚС сомасы көрсетіледі, атап айтқанда:
Салық кодексінің 407-бабының 2 және 3-тармақтарына сәйкес жеке айналым бойынша бөлек есебін жүргізу құқығымен ҚҚС сомаларын есепке жатқызудың пропорционалды әдісін пайдаланған жағдайда Салық кодексінің 396-бабының 1-тармағына сәйкес ҚҚС босатылған айналымдары болған кезде салық төлеушілер салық кезеңі үшін есепке жатқызылатын ҚҚС сомасын көрсетеді. Аталған жол 300.00.024 I, 300.00.024 II, 300.00.024 III жолдарынан тұрады;

23) в строке 300.00.024 I указывается сумма НДС, относимого в зачет по пропорциональному методу при применении пропорционального метода отнесения в зачет с правом ведения раздельного учета по отдельным оборотам;
24) в строке 300.00.024 II указывается сумма НДС, относимого в зачет по методу отнесения в зачет через ведение раздельного учета при применении пропорционального метода с правом ведения раздельного учета по отдельным оборотам;
25) в строке 300.00.024 III указывается сумма НДС по товарам, работам, услугам, используемым одновременно для целей облагаемых и необлагаемых оборотов при применении пропорционального метода отнесения в зачет с правом ведения раздельного учета по отдельным оборотам;
26) в строке 300.00.025 указывается сумма разрешенного зачета НДС за налоговый период, рассчитанная в соответствии с положениями Налогового кодекса. Строка состоит из строк 300.00.025 I, 300.00.025 II, 300.00.025 III и 300.00.025 IV подлежит заполнению одна из строк 300.00.025 I, 300.00.025 II, 300.00.025 III в зависимости от применяемого метода отнесения в зачет НДС, а также дополнительно может быть заполнена строка 300.00.025 IV;
27) в строке 300.00.025 I В указывается сумма разрешенного зачета НДС при применении пропорционального метода отнесения в зачет, определяемая по следующей формуле (300.00.023 х 300.00.007). В случае, если за налоговый период оборот по реализации отсутствует, то сумма разрешенного зачета переносится из строки 300.00.023;
28) в строке 300.00.025 II В указывается сумма разрешенного зачета НДС при применении метода отнесения в зачет через ведение раздельного учета. Сумма разрешенного зачета определяется в размере НДС, относимого в зачет, по полученным товарам, работам, услугам, используемым для целей облагаемого оборота с учетом корректировки. В данную строку переносится сумма строки 300.00.023;
29) в строке 300.00.025 III В указывается сумма разрешенного зачета НДС при применении пропорционального метода с правом ведения раздельного учета по отдельным оборотам, определяемая по формуле: ((300.00.024 I x 300.00.009) + (300.00.024 III x 300.00.007) + 300.00.024 II);
30) в строке 300.00.025 IV В указывается дополнительная сумма зачета по НДС, относимого в зачет и определяется по следующей формуле (300.00.012 – 300.00.025 I – 300.00.027 I – 300.00.029 В) х 70% или (300.00.012 – 300.00.025 II – 300.00.027 I – 300.00.029 В) х 70% или (300.00.012 – 300.00.025 III – 300.00.027 I – 300.00.029 В) х 70%. Данная строка заполняется исключительно налогоплательщиками, указанными в статье 411 Налогового кодекса;

23) 300.00.024 I жолында жеке айналым бойынша бөлек есепке алуды жүргізу құқығымен пропорционалды есепке жатқызу әдісін қолданған кезінде пропорционалды әдісі бойынша есепке жатқызылған ҚҚС сомасы көрсетіледі;
24) 300.00.024 II жеке айналым бойынша бөлек есепке алуды жүргізу құқығымен пропорционалды әдісін қолданған кезінде бөлек есепке алуды жүргізу арқылы есепке жатқызу әдісі бойынша есепке жатқызылған ҚҚС сомасы көрсетіледі;
25) 300.00.024 III жеке айналым бойынша бөлек есепке алуды жүргізу құқығымен есепке жатқызудың пропорционалды әдісін қолданған кезінде салық салынатын және салық салынбайтын айналымдар мақсатында бір мезгілде пайдаланылатын тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша ҚҚС сомасы көрсетіледі;
26) 300.00.025 жолында Салық кодексінің ережелеріне сәйкес салық кезеңі үшін ҚҚС рұқсат етілген есепке жатқызу сомасы көрсетіледі. Жол 300.00.025 І, 300.00.025 ІІ, 300.00.025 ІІІ және 300.00.025 IV жолдарынан тұрады, қолданатын ҚҚС есепке жатқызу әдісіне байланысты 300.00.025 І, 300.00.025 ІІ, 300.00.025 ІІІ жолдардың бірі толтыруға жатады, сондай-ақ 300.00.025 IV жол қосымша толтырылуы мүмкін;
27) 300.00.025 І В жолында мынадай формула бойынша (300.00.023 х 300.00.007) айқындалған, есепке жатқызудың пропорционалды әдісі қолданылған кезде ҚҚС рұқсат етілген есепке жатқызу сомасы көрсетіледі. Егер салық кезеңі ішінде өткізу бойынша айналым болмаса, онда рұқсат етілген есепке жатқызу сомасы 300.00.023 жолдан көшіріледі;
28) 300.00.025 ІІ В жолында, бөлек есепке алуды жүргізу арқылы есепке жатқызу әдісін қолдану кезінде ҚҚС рұқсат етілген есепке жатқызу сомасы көрсетіледі. Рұқсат етілген есепке жатқызу сомасы түзетуді ескере отырып, салық салынатын айналым мақсатында пайдаланылатын, алынған тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша есепке жатқызылған ҚҚС мөлшерінде айқындалады. Аталған жолға 300.00.023 жолындағы сома көшіріледі;
29) 300.00.025 ІІІ В жолында ((300.00.024 I x 300.00.09) + 300.00.024 III x 300.00.007) + 300.00.024 II) формуласы бойынша айқындалатын, жеке айналымдар бойынша бөлек есептеу құқығы бар пропорционалды әдістері қолданылған кезде ҚҚС рұқсат етілген есепке жатқызу сомасы көрсетіледі;
30) 300.00.025 IV В жолында (300.00.012 – 300.00.025 I – 300.00.027 I- 300.00.029 В) х 70% немесе (300.00.012 – 300.00.025 II – 300.00.027 I – 300.00.029 В) х 70% немесе (300.00.012 – 300.00.025 III – 300.00.027 I - 300.00.029 В) х 70% формуласы бойынша айқындалатын және есепке жатқызылған ҚҚС бойынша есепке жатқызудың қосымша сомасы көрсетіледі. Аталған жолды Салық кодексінің 411-бабында көрсетілген салық төлеушілер ғана толтырады;

31) в строке 300.00.026 указывается сумма не разрешенного к отнесению в зачет НДС, рассчитанная в соответствии с положениями Налогового кодекса. Строка состоит из строк 300.00.026 I, 300.00.026 II, 300.00.026 III, подлежит заполнению одна из строк в зависимости от применяемого метода отнесения в зачет НДС;
32) в строке 300.00.026 I указывается сумма не разрешенного к отнесению в зачет суммы НДС при применении пропорционального метода отнесения в зачет и определяется по формуле (300.00.023 – 300.00.025 I);
33) в строке 300.00.026 II указывается сумма не разрешенного к отнесению в зачет суммы НДС при применении метода отнесения в зачет через ведение раздельного учета;
34) в строке 300.00.026 III указывается сумма не разрешенного к отнесению в зачет НДС при применении пропорционального метода отнесения в зачет с правом ведения раздельного учета по отдельным оборотам, определяемая по формуле (300.00.024 – 300.00.025 III);
35) в строке 300.00.027 указывается сумма превышения НДС, относимого в зачет, над суммой начисленного налога. Строка состоит из строк 300.00.027 I и 300.00.027 II;
36) в строке 300.00.027 I указывается сумма превышения НДС, относимого в зачет, над суммой начисленного налога сложившегося на начало налогового периода нарастающим итогом. Строка заполняется налогоплательщиками, предусмотренными статьей 411 Налогового кодекса;
37) в строке 300.00.027 II указывается сумма превышения НДС, относимого в зачет, над суммой начисленного налога сложившееся по декларации нарастающим итогом на конец отчетного налогового периода;
38) в строке 300.00.028 указывается сумма НДС по товарам, работам, услугам, использованным для целей оборотов, облагаемых по нулевой ставке. Строка не заполняется плательщиками НДС, у которых выполняются условия, предусмотренные пунктом 2 статьи 429 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма, указанная в строке 300.01.008;
39) в строке 300.00.029 А указывается стоимость импортируемых товаров, по которым НДС уплачен методом зачета, в соответствии со статьями 427 и 428 Налогового кодекса, за исключением стоимости импортируемых товаров, указанных в строке 300.00.020 А. В данную строку переносится сумма, указанная в строке 300.04.001 А;
40) в строке 300.00.029 В указывается сумма НДС по импортируемым товарам, по которым налог уплачен методом зачета, в соответствии со статьями 427 и 428 Налогового кодекса, за исключением НДС по импортируемым товарам, указанного в строке 300.00.020 В. В данную строку переносится сумма, указанная в строке 300.04.001 В.

31) 300.00.026 жолында Салық кодексінің ережелеріне сәйкес есептелген ҚҚС есепке жатқызуға рұқсат етілмеген сомасы көрсетіледі. Жол 300.00.026 I, 300.00.026 IІ, 300.00.026 IІІ жолдарынан тұрады, ҚҚС есепке жатқызу әдісінің қолданылуына байланысты жолдардың бірі толтырылады;
32) 300.00.026 I жолында (300.00.023 – 300.00.025 I) формуласы бойынша айқындалатын, пропорционалды әдістері қолданылған кезде ҚҚС рұқсат етілмеген есепке жатқызу сомасы көрсетіледі;
33) 300.00.026 II жолында бөлек есепке алуды жүргізу арқылы есепке жатқызу әдісі қолданылған кезде ҚҚС сомасын есепке жатқызуға рұқсат етілмеген сомасы көрсетіледі;
34) 300.00.026 IIІ жолында (300.00.024 – 300.00.025 IIІ) формуласы бойынша айқындалатын жеке айналым бойынша бөлек есепке алуды жүргізу құқығымен есепке жатқызудың пропорционалды әдісін қолданған кезде есепке жатқызуға рұқсат етілмеген ҚҚС сомасы көрсетіледі;
35) 300.00.027 жолында Есепке жатқызылатын ҚҚС сомасының салық кезеңі үшін есепке жазылған салық сомасынан асып кету сомасы көрсетіледі. Жол 300.00.027 I және 300.00.007 II жолдарынан тұрады;
36) 300.00.027 I жолында өсу қортындысымен салық кезеңінің басында қалыптасқан есептелген салық сомасынан, есепке жатқызылған, асып кеткен ҚҚС сомасы көрсетіледі. Жолды Салық кодексінің 411-бабында көзделген салық төлеушілер толтырады;
37) 300.00.027 II жолында есепті салық кезеңінің соңында өсу қортындысымен декларация бойынша қалыптасқан есептелген салық сомасынан, есепке жатқызылған, асып кеткен ҚҚС сомасы көрсетіледі;
38) 300.00.028 жолында нөлдік мөлшерлеме бойынша салық салынатын айналым мақсаты үшін пайдаланылатын тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша ҚҚС сомасы көрсетіледі. Жолды Салық кодексінің 429-бабының 2-тармағында көзделген шарттарды орындайтын ҚҚС төлеушілер толтырмайды. Бұл жолға 300.01.008 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
39) 300.00.029 А жолында 300.00.020 А жолында көрсетілген импортталатын тауарлар бойынша құнды қоспағанда, Салық кодексінің 427 және 428-баптарына сәйкес есепке жатқызу әдісімен ҚҚС төленген импортталатын тауарлар құны көрсетіледі. Бұл жолға 300.04.001 А жолында көрсетілген сома көшіріледі;
40) 300.00.029 В жолында 300.00.020 В жолында көрсетілген импортталатын тауарлар бойынша ҚҚС қоспағанда, Салық кодексінің 427 және 428-баптарына сәйкес салықтық есепке жатқызу әдісімен төленген импортталатын тауарлар бойынша ҚҚС сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 300.04.001 В жолында көрсетілген сома көшіріледі.

17. В разделе "Расчеты по НДС за налоговый период":
В строке 300.00.030 указывается исчисленная сумма НДС за отчетный налоговый период, которая состоит из строк 300.00.030 I и 300.00.030 II:
1) в строке 300.00.030 I указывается сумма налога, подлежащего уплате в бюджет за налоговый период. Данная строка определяется:
при пропорциональном методе отнесения в зачет как разница строк 300.00.012, 300.00.025 I, 300.00.029 В и 300.00.025 IV (300.00.012 – 300.00.025 I – 300.00.029 В – 300.00.025 IV);
при методе отнесения в зачет через ведение раздельного учета как разница строк 300.00.012, 300.00.025 II, 300.00.029 В и 300.00.025 IV (300.00.012 – 300.00.025 II – 300.00.029 В – 300.00.025 IV);
при применении пропорционального метода отнесения в зачет с правом ведения раздельного учета по отдельным оборотам как разница строк 300.00.012, 300.00.025 III, 300.00.029 В и 300.00.025 IV (300.00.012 – 300.00.025 III – 300.00.029 В – 300.00.025 IV);
2) в строке 300.00.030 II указывается превышение суммы НДС, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, за отчетный налоговый период.
Данная строка определяется:
при пропорциональном методе отнесения в зачет по формуле (300.00.025 I + 300.00.029 В – 300.00.012);
при методе отнесения в зачет через ведение раздельного учета по формуле (300.00.025 II + 300.00.029 В – 300.00.012);
при применении пропорционального метода отнесения в зачет с правом ведения раздельного учета по отдельным оборотам по формуле (300.00.025 III + 300.00.029 В – 300.00.012);
3) в строке 300.00.031 указывается уменьшение суммы НДС, сложившегося после выполнения требований, указанных в подпункте 3) пункта 1 статьи 369 Налогового кодекса. Данная строка заполняется в случае списания превышения НДС в соответствии с пунктом 9 статьи 429 Налогового кодекса.
18. В разделе "Требование о возврате суммы превышения НДС":
1) в строке 300.00.032 указывается требование о возврате суммы превышения НДС, относимого в зачет, над суммой начисленного налога в соответствии со статьей 429 Налогового кодекса. Данная строка не заполняется в случае, если в разделе "Общая информация о плательщике НДС" в строке 4 отмечен вид декларации "дополнительная", "дополнительная по уведомлению", а также, если налогоплательщик отнесен к одной из категорий, указанных в пункте 3 статьи 431 Налогового кодекса;
2) ячейка в строке 300.00.032 I отмечается налогоплательщиком, использующим контрольный счет НДС в соответствии со статьей 433 Налогового кодекса;
3) ячейка в строке 300.00.032 II отмечается в случае, если у налогоплательщика имеется превышение НДС, подлежащее возврату в упрощенном порядке в соответствии со статьей 434 Налогового кодекса;

17. "Салық кезеңі үшін ҚҚС бойынша есептер" деген бөлімде:
300.00.030 жолында 300.00.030 І және 300.00.030 ІІ жолдарынан тұратын есепті салық кезеңі үшін есептелген ҚҚС сомасы көрсетіледі:
1) 300.00. 030 I жолында салық кезеңі үшін бюджетке төленуге тиіс салық сомасы көрсетіледі. Аталған жол:
есепке жатқызудың пропорционалды әдісі кезінде 300.00.012, 300.00.025 I, 300.00.029 В және 300.00.025 IV (300.00.012 – 300.00.025 I – 300.00.029 В – 300.00.025 IV жолдарының айырмасы ретінде;
бөлек есепке алуды жүргізу арқылы есепке жатқызу әдісі кезінде 300.00.012, 300.00.025 II, 300.00.029 В және 300.00.025 IV (300.00.012 – 300.00.025 II – 300.00.029 В – 300.00.025 IV) жолдарының айырмасы ретінде;
жеке айналым бойынша бөлек есепке алуды жүргізу құқығымен есепке жатқызудың пропорционалды әдісін қолданған кезде 300.00.012, 300.00.025 III, 300.00.029 В және 300.00.025 IV (300.00.012 – 300.00.025 III – 300.00.029 В - 300.00.025 IV) жолдарының айырмасы ретінде айқындалады;
2) 300.00.030 ІІ жолында есепке жатқызылатын ҚҚС сомасының есепті салық кезеңі үшін есептелген салықтан асып кету сомасы көрсетіледі.
Аталған жол:
есепке жатқызудың пропорционалды әдісі кезінде (300.00.025 І + 300.00.029 В – 300.00.012) формуласы бойынша;
есепке жатқызудың бөлек есепке алуды жүргізу әдісі кезінде (300.00.025 II + 300.00.029 В – 300.00.012) формуласы бойынша;
жеке айналым бойынша бөлек есепке алуды жүргізу құқығымен есепке жатқызудың пропорционалды әдісін қолданған кезде (300.00.025 III + 300.00.029 В – 300.00.012) формуласы бойынша айқындалады;
3) 300.00.031 жолында Салық кодексінің 369-бабының 1-тармағы 3) тармақшасында көрсетілген талаптар орындалғаннан кейін қалыптасқан ҚҚС сомасын азайту көрсетіледі. Аталған жол Салық кодексінің 429-бабының 9-тармағына сәйкес асып кеткен ҚҚС есептен шығарған жағдайда толтырылады.
18. "ҚҚС асып кеткен сомасын қайтару туралы талап" деген бөлімде:
1) 300.00.032 жолында Салық кодексінің 429-бабына сәйкес есепке жатқызылатын ҚҚС есептелген салық сомасынан асып кетуін қайтару туралы талап көрсетіледі. Бұл жол егер "ҚҚС төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде 4-жолында "қосымша", "хабарлама бойынша қосымша" декларация түрі белгіленген жағдайда, сондай-ақ егер салық төлеуші Салық кодексінің 431-бабы 3-тармағында көрсетілген санаттардың біріне жатқызылған жағдайда толтырылмайды;
2) 300.00.032 І жолындағы торкөз Салық кодексінің 433-бабына сәйкес ҚҚС бақылау шотын пайдаланатын салық төлеушімен белгіленеді;
3) 300.00.032 ІІ жолындағы торкөз егер салық төлеушіде Салық кодексінің 434-бабына сәйкес оңайлатылған тәртіпте қайтаруға жататын ҚҚС асып кетуі болған жағдайда белгіленеді;

4) в строке 300.00.032 III указывается налоговый период, за который плательщиком НДС подается настоящее требование о возврате суммы превышения НДС. Данная строка подлежит обязательному заполнению, если заполнена строка 300.00.032.
19. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика (руководителя)" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами. Если декларация представляется индивидуальным предпринимателем, указывается его фамилия, имя, отчество (при его наличии), в соответствии со свидетельством о государственной регистрации индивидуального предпринимателя;
2) дата подачи декларации – дата представления декларации в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов – код органа государственных доходов по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица, принявшего декларацию" указываются Фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего декларацию;
5) дата приема декларации – дата представления декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 209 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа – регистрационный номер декларации, присваиваемый органом государственных доходов;
7) дата почтового штемпеля – дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Подпункты 4), 5), 6) и 7) настоящего пункта заполняются работником органа государственных доходов, принявшим декларацию на бумажном носителе.
Глава 3. Пояснение по заполнению формы 300.01 – Оборот по реализации, облагаемый по нулевой ставке
20. Данная форма предназначена для детального отражения информации об оборотах, облагаемых НДС по нулевой ставке, а также о суммах НДС, отнесенных в зачет по товарам, работам, услугам, использованным для целей оборотов, облагаемых по нулевой ставке.
Приложение 300.01 подлежит заполнению, если в разделе "Общая информация о плательщике НДС" формы 300.00 в строке 11 "Представленные приложения" отмечена ячейка "01".
21. В разделе "Оборот по реализации, облагаемый по нулевой ставке" отражаются обороты, облагаемые по нулевой ставке в соответствии с главами 44 и 50 Налогового кодекса.
В данном разделе:
1) в строке 300.01.001 В указывается оборот по реализации товаров на экспорт. Данная строка включает в себя строки 300.01.001 I В, 300.01.001 II В, 300.01.001 III В, 300.01.001 IV В и 300.01.001 V В;
2) в строке 300.01.001 I В указывается оборот по реализации товаров на экспорт в государства, не являющиеся членами Евразийского экономического союза;

4) 300.00.032 IІІ жолында ҚҚС төлеуші осы ҚҚС асып кету сомасын қайтару туралы талапты беретін салық кезеңі көрсетіледі. Егер 300.00.032 жолы толтырылса, осы жол міндетті түрде толтырылуға жатады.
19. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" деген бөлімде:
1) "Салық төлеушінің (басшының) тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі. Егер декларацияны дара кәсіпкер табыс етсе, оның дара кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәлігіне сәйкес тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде);
2) декларация тапсырылған күні – мемлекеттік кірістер органына декларация табыс етілген күн;
3) мемлекеттік кірістер органының коды – салық төлеушінің орналасқан жері бойынша мемлекеттік кірістер органының коды;
4) "Декларацияны қабылдаған лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" жолында декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде);
5) декларацияның қабылданған күні – Салық кодексінің 209-бабының 2-тармағына сәйкес декларация табыс етілген күні;
6) құжаттың кіріс нөмірі – мемлекеттік кірістер органы берген декларацияның тіркеу нөмірі;
7) Пошта штемпелінің күні – пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Осы тармақтың 4), 5), 6) және 7) тармақшалары декларацияны қағаз жеткізгіште қабылдаған мемлекеттік кірістер органының қызметкері толтырады.
3-тарау. Нөлдік мөлшерлеме бойынша салық салынатын, өткізу бойынша айналым – 300.01-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
20. Аталған нысан нөлдік мөлшерлеме бойынша ҚҚС салынатын айналымдар туралы, сондай-ақ нөлдік мөлшерлеме бойынша айналымдар мақсатында пайдаланылған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша есепке жатқызылған ҚҚС сомалары туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған.
300.01-қосымшасы егер 300.00 нысанының "ҚҚС төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөліміндегі "Табыс етілген қосымшалар" деген 11-жолында "01" торкөзі белгіленген болса, толтырылады.
21. "Нөлдік мөлшерлеме бойынша салық салынатын өткізу бойынша айналым" бөлімінде Салық кодексінің 44 және 50-тарауларына сәйкес нөлдік мөлшерлеме бойынша салық салынатын айналымдар көрсетіледі.
Бұл бөлімде:
1) 300.01.001В жолында тауарларды экспортқа өткізу бойынша айналым көрсетіледі. Аталған жол 300.01.001 І В, 300.01.001 II В, 300.01.001 III В, 300.01.001 IV В, 300.01.001 V В жолдарын қамтиды;
2) 300.01.001 І В жолында тауарларды Еуразиялық экономикалық одаққа мүшесі болып табылмайтын мемлекеттерге экспортқа тауарларды өткізу бойынша айналым көрсетіледі;

3) в строке 300.01.001 II В указывается оборот по реализации товаров на экспорт в Российскую Федерацию;
4) в строке 300.01.001 III В указывается оборот по реализации товаров на экспорт в Республику Беларусь;
5) в строке 300.01.001 IV В указывается оборот по реализации товаров на экспорт в Республику Армения;
6) в строке 300.01.001 V В указывается оборот по реализации товаров на экспорт в Кыргызскую Республику;
7) в строке 300.01.002 В указывается оборот по реализации услуг по международным перевозкам;
8) в строке 300.01.003 В указывается прочая реализация облагаемая по нулевой ставке. Данная строка включает в себя строки с 300.01.003 I В по 300.01.003 V В;
9) в строках 300.01.003 I, 300.01.001 II , 300.01.001 III , 300.01.001 IVВ и 300.01.001 V указывается положение Налогового кодекса, в соответствии с которым оборот по реализации облагается по нулевой ставке НДС;
10) в строках 300.01.001 I В, 300.01.001 II В, 300.01.001 III В, 300.01.001 IV В и 300.01.001 V В указывается сумма оборота, облагаемого по нулевой ставке;
11) в строке 300.01.004 В указывается итоговый оборот по реализации, облагаемый НДС по нулевой ставке, определяемый как сумма строк с 300.01.001 по 300.01.003.
22. Раздел "Сумма НДС, относимого в зачет и использованного для целей оборота, облагаемого по нулевой ставке" не заполняется плательщиками НДС, у которых выполняются условия, предусмотренные пунктом 2 статьи 429 Налогового кодекса.
В данном разделе:
1) в строке 300.01.005 В указывается сумма НДС, отнесенного в зачет по товарам, работам, услугам, использованным для целей оборота по реализации товаров на экспорт;
2) в строке 300.01.006 В указывается сумма НДС, отнесенного в зачет по товарам, работам, услугам, использованным для целей оборота по реализации услуг по международным перевозкам;
3) в строке 300.01.007 В указывается сумма НДС, отнесенного в зачет по товарам, работам, услугам, использованным для целей оборота по прочей реализации, облагаемой по нулевой ставке;
4) в строке 300.01.008 В указывается итоговая сумма НДС, отнесенного в зачет по товарам, работам, услугам, использованным для целей оборотов, облагаемых по нулевой ставке. Данная строка определяется как сумма строк с 300.01.005 В по 300.01.007 В.
Сумма строки 300.01.004 В переносится в строку 300.00.002.
Сумма строки 300.01.008 В переносится в строку 300.00.028.
Глава 4. Пояснение по заполнению формы 300.02 – Обороты по реализации товаров, работ, услуг и импорт, освобожденные от НДС

3) 300.01.001 ІІ В жолында тауарларды Ресей Федерациясына экспортқа өткізу бойынша айналым көрсетіледі;
4) 300.01.001 III В жолында тауарларды Беларусь Республикасына экспортқа өткізу бойынша айналым көрсетіледі;
5) 300.01.001 IV В жолында тауарларды Армения Республикасына экспортқа өткізу бойынша айналым көрсетіледі;
6) 300.01.001 V В жолында тауарларды Қырғыз Республикасына экспортқа өткізу бойынша айналым көрсетіледі;
7) 300.01.002 В жолында халықаралық тасымалдау бойынша қызметтерді өткізу бойынша айналым көрсетіледі;
8) 300.01.003 В жолында нөлдік мөлшерлеме бойынша салық салынатын басқа өткізулер көрсетіледі. Аталған жолда 300.01.003 I В жолынан бастап 300.01.003 V В дейінгі жолдар қамтылады;
9) 300.01.001 І, 300.01.001 II, 300.01.001 III, 300.01.001 IV В, 300.01.001 V жолдарында өткізу бойынша айналымға нөлдік мөлшерлеме бойынша ҚҚС салынатын Салық кодексінің ережелері көрсетіледі;
10) 300.01.001 І В, 300.01.001 II В, 300.01.001 III В, 300.01.001 IV В, 300.01.001 V В жолдарында нөлдік мөлшерлеме бойынша салық салынатын айналымның сомасы көрсетіледі;
11) 300.01.004 В жолында 300.01.001 жолынан бастап 300.01.003 дейінгі жолдар сомасы ретінде айқындалған, нөлдік мөлшерлеме бойынша ҚҚС салынатын, өткізу бойынша қортынды айналым көрсетіледі.
22. "Есепке жатқызылатын және нөлдік мөлшерлеме бойынша салық салынатын айналымдар мақсатында пайдаланылған ҚҚС сомасы" деген бөлімде Салық кодексінің 429-бабының 2-тармағында көзделген шарттар орындалатын ҚҚС төлеушілер толтырмайды.
Осы бөлімде:
1) 300.01.005 В жолында тауарларды экспортқа өткізу бойынша айналым мақсатында пайдаланылған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша есепке жатқызылған ҚҚС сомасы көрсетіледі;
2) 300.01.006 В жолында халықаралық тасымалдау бойынша қызметтерді өткізу бойынша айналым мақсатында пайдаланылған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша есепке жатқызылған ҚҚС сомасы көрсетіледі;
3) 300.01.007 В жолында нөлдік мөлшерлеме бойынша салық салынатын басқа да өткізу бойынша айналым мақсаттары үшін пайдаланылған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша есепке жатқызылған ҚҚС сомасы көрсетіледі;
4) 300.01.008 В жолында нөлдік мөлшерлеме бойынша салық салынатын айналым мақсаттары үшін пайдаланылған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша есепке жатқызылған ҚҚС жиынтық сомасы көрсетіледі. Бұл жол 300.01.005 В жолынан бастап 300.01.007 В дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады.
300.01.004В жолының сомасы 300.00.002 жолына көшіріледі.
300.01.008В жолының сомасы 300.00.028 жолына көшіріледі.
4-тарау. ҚҚС босатылған тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізу және олардың импорты бойынша айналымдар – 300.02-нысанын толтыру бойынша түсіндірме

23. Данная форма предназначена для детального отражения оборотов по реализации товаров, работ, услуг и импорта, освобожденных от НДС в соответствии с главой 45 и 50 Налогового кодекса.
24. Приложение 300.02 подлежит заполнению, если в разделе "Общая информация о плательщике НДС" формы 300.00 в строке 11 "Представленные приложения" отмечена ячейка "02".
25. В разделе "Обороты по реализации, освобожденные от НДС":
1) в строке 300.02.001 В указывается сумма оборотов по реализации товаров, работ, услуг, освобожденных от НДС в соответствии со статьями 394 и 451 Налогового кодекса и определяется как сумма строк 300.02.001 I В, 300.02.001 II В, 300.02.001 III В, 300.02.001 IV В и 300.02.001 V В. Данная строка включает в себя строки с 300.02.001 I по 300.02.001 V;
2) в строках 300.02.001 I, 300.02.001 II, 300.02.001 III, 300.02.001 IV и 300.02.001 V указывается положение Налогового кодекса, в соответствии с которым оборот по реализации освобождается от НДС;
3) в строках 300.02.001 I В, 300.02.001 II В, 300.02.001 III В, 300.02.001 IV В и 300.02.001 V В указывается сумма освобожденного оборота;
4) в строке 300.02.002 В указывается оборот по реализации товаров, работ, услуг, освобожденный от НДС в соответствии с международными договорами, предусматривающими такое освобождение;
5) в строке 300.02.003 В указываются обороты, связанные с международными перевозками и освобожденные от НДС в соответствии со статьей 395 Налогового кодекса;
6) в строке 300.02.004 В указываются обороты, связанные с землей и жилыми зданиями, и освобожденные от НДС в соответствии со статьей 396 Налогового кодекса;
7) в строке 300.02.005 В указываются обороты по реализации финансовых операций, освобожденные от НДС в соответствии со статьей 397 Налогового кодекса;
8) в строке 300.02.006 В указываются обороты по передаче имущества в финансовый лизинг, освобожденные от НДС в соответствии со статьей 398 Налогового кодекса;
9) в строке 300.02.007 В указываются обороты по реализации услуг по ремонту товара, ввезенного на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов Евразийского экономического союза, включая его восстановление, замену составных частей в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 451 Налогового кодекса;
10) в строке 300.02.008 В указываются обороты по вознаграждению, выплачиваемого лизингополучателем-налогоплательщиком Республики Казахстан лизингодателю другого государства-члена Евразийского экономического союза по договору лизинга;
11) в строке 300.02.009 В указывается итоговая сумма оборотов по реализации товаров, работ, услуг, освобожденных от НДС, определяемая как сумма строк с 300.02.001 В по 300.02.008 В.

23. Бұл нысан Салық кодексінің 45 және 50-тарауына сәйкес ҚҚС босатылған тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізу және олардың импорты бойынша айналымдарды егжей-тегжейлі көрсетуге арналған.
24. 300.02-қосымшасы 300.00 нысанының "ҚҚС төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөліміндегі "Табыс етілген қосымшалар" деген 11-жолында "02" торкөзі белгіленген жағдайда толтырылады.
25. "ҚҚС босатылған өткізу бойынша айналымдар" деген бөлімде:
1) 300.02.001 В жолында Салық кодексінің 394 және 451-баптарына сәйкес ҚҚС босатылған тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізу бойынша айналымдар сомасы көрсетіледі және 300.02.001 I В, 300.02.001 II В, 300.02.001 III В, 300.02.001 IV В және 300.02.001 V В жолдарының сомасы ретінде айқындалады. Аталған жолда 300.02.001 I жолынан бастап 300.02.001 V дейінгі жолдар қамтылады;
2) 300.02.001 I, 300.02.001 II, 300.02.001 III, 300.02.001 IV және 300.02.001 V жолдарында өткізу бойынша айналым ҚҚС босатылатын, Салық кодексінің ережелері көрсетіледі;
3) 300.02.001 I В, 300.02.001 II В, 300.02.001 III В, 300.02.001 IV В және 300.02.001 V В жолдарында босатылған айналым сомасы көрсетіледі;
4) 300.02.002 В жолында осындай босатуды көздейтін халықаралық шарттарға сәйкес ҚҚС босатылған тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізу бойынша айналым көрсетіледі;
5) 300.02.003 В жолында халықаралық тасымалдаумен байланысты және Салық кодексінің 395-бабына сәйкес ҚҚС босатылған айналымдар көрсетіледі;
6) 300.02.004 В жолында Салық кодексінің 396-бабына сәйкес ҚҚС босатылған жер мен тұрғын үй ғимараттары бойынша айналымдар көрсетіледі;
7) 300.02.005 В жолында Салық кодексінің 397-бабына сәйкес ҚҚС босатылған қаржылық операцияларды өткізу бойынша айналымдар көрсетіледі;
8) 300.02.006 В жолында Салық кодексінің 398-бабына сәйкес ҚҚС босатылған қаржылық лизингіне мүлікті беру бойынша айналым көрсетіледі;
9) 300.02.007 В жолында Салық кодексі 451-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағына Еуразиялық экономикалық одағына мүше мемлекеттердің аумағынан әкелінген тауарды қалпына келтіруді, құрамдас бөліктерін алмастыруды қоса алғанда, оны жөндеу жөніндегі қызметтерді өткізу бойынша айналымдар көрсетіледі;
10) 300.02.008 В жолында Қазақстан Республикасының лизинг алушы салық төлеушісі лизинг шарты бойынша Еуразиялық экономикалық одағына мүше басқа мемлекеттің лизинг берушісіне төлейтін сыйақысы бойынша айналымдар көрсетіледі;
11) 300.02.009 В жолында 300.02.002 В жолдан бастап 300.02.008 В дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын, ҚҚС босатылған тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізу бойынша айналымдардың жиынтық сомасы көрсетіледі.

26. В разделе "Импорт, освобожденный от НДС":
1) в строке 300.02.010 В указывается импорт, освобожденный от НДС в соответствии со статьями 399 и 451 Налогового кодекса и определяется как сумма строк 300.02.010 I В, 300.02.010 II В, 300.02.010 III В, 300.02.010 IV В и 300.02.010 V В. Данная строка включает в себя строки c 300.02.010 I по 300.02.010 V;
2) в строках 300.02.010 I, 300.02.010 II, 300.02.010 III, 300.02.010 IV и 300.02.010 V указывается положение Налогового кодекса, в соответствии с которым импорт освобождается от НДС;
3) в строках 300.02.010 I В, 300.02.010 II В, 300.02.010 III В, 300.02.010 IV В и 300.02.010 V В указывается сумма освобожденного импорта;
4) в строке 300.02.011 В указывается сумма импорта товаров, освобожденного в соответствии с международными договорами;
5) в строке 300.02.012 В указывается сумма освобожденного импорта товаров, ввезенных в рамках гарантийного обслуживания, предусмотренного договором (контрактом) согласно подпункту 2) пункта 2 статьи 451 Налогового кодекса;
6) в строке 300.02.013 В указывается сумма освобожденного импорта товаров в рамках соглашения (контракта) на недропользование, по которому предусмотрена стабильность налогового режима согласно пункту 1 статьи 722 Налогового кодекса;
7) в строке 300.02.014 В указывается итоговая сумма импорта освобожденного от НДС, определяемая как сумма строк с 300.02.010 В по 300.02.013 В.
Сумма строки 300.02.009 В переносится в строку 300.00.005.
Сумма строки 300.02.014 В переносится в строку 300.00.017.
Глава 5. Пояснение по заполнению формы 300.03 – Импорт товаров, по которым изменен срок уплаты НДС
27. Данная форма заполняется как при составлении декларации за налоговый период, в котором осуществлен импорт товаров, и изменен срок уплаты НДС в соответствии с пунктами 9 и 10 статьи 49 Налогового кодекса.
28. Приложение 300.03 подлежит заполнению, если в разделе "Общая информация о плательщике НДС" формы 300.00 в строке 11 "Представленные приложения" отмечена ячейка "03".
29. В разделе "Импорт товаров, по которым изменен срок уплаты НДС":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается справочный номер декларации на товары;
3) в графе С указывается сумма НДС согласно декларации на товары;
4) в графе D указывается срок (измененный), для погашения налога, установленного в соответствии с пунктами 9 и 10 статьи 49 Налогового кодекса;
5) в графе Е указывается сумма НДС, фактически уплаченная в бюджет в отчетном налоговом периоде по импортируемым товарам;
6) в графе F указывается сумма НДС, уплаченная в предыдущие налоговые периоды по импортируемым товарам. В данную графу переносятся суммы, отраженные в соответствующих строках графы Е за предыдущий налоговый период в соответствии со справочным номером декларации на товары, отраженным в графе В;

26. "ҚҚС босатылған импорт" деген бөлімде:
1) 300.02.010 В жолында Салық кодексінің 399 және 451-баптарына сәйкес ҚҚС босатылған импорт көрсетіледі және және 300.02.010 I В, 300.02.010 II В, 300.02.010 III В, 300.02.010 IV В және 300.02.010 V В жолдарының сомасы ретінде айқындалады. Аталған жолда 300.02.010 I жолынан бастап 300.02.010 V дейінгі жолдар қамтылады;
2) 300.02.010 I, 300.02.010 II, 300.02.010 III, 300.02.010 IV және 300.02.010 V жолдарында импорт ҚҚС босатылатын Салық кодексінің ережелері көрсетіледі;
3) 300.02.010 I В, 300.02.010 II В, 300.02.010 III В, 300.02.010 IV В және 300.02.010 V В жолдарында босатылған импорт сомасы көрсетіледі;
4) 300.02.011 В жолында халықаралық шарттарға сәйкес босатылған тауарлар импортының сомасы көрсетіледі;
5) 300.02.012 В жолында Салық кодексінің 451-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес шарттарда (келісімшарттарда) көзделген кепілдік қызмет көрсету шеңберінде әкелінген босатылған тауарлар импортының сомасы көрсетіледі;
6) 300.02.013 В жолында Салық кодексінің 722-бабының 1-тармағына сәйкес салық режимінің тұрақтылығы көзделген жер қойнауын пайдалануға арналған келісім (келісімшарт) шеңберінде босатылған тауарлар импортының сомасы көрсетіледі;
7) 300.02.014 В жолында 300.02.010 В жолдан бастап 300.02.013 В дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын ҚҚС босатылған импорттың қорытынды сомасы көрсетіледі.
300.02.009 В жолының сомасы 300.00.005 жолына көшіріледі.
300.02.0014 В жолының сомасы 300.00.017 жолына көшіріледі.
5-тарау. ҚҚС төлеу мерзімі өзгертілген тауарлар импорты – 300.03-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
27. Бұл нысан Салық кодексінің 49-бабы 9 және 10-тармақтарына сәйкес тауарлар импорты жүзеге асырылған және ҚҚС төлеу мерзімі өзгертілген салық кезеңі үшін декларация жасау кезінде де толтырылады.
28. 300.03-қосымшасы егер 300.00-нысанының "ҚҚС төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөліміндегі "Табыс етілген қосымшалар" деген 11-жолында "03" торкөзі белгіленген жағдайда толтырылады.
29. "ҚҚС төлеу мерзімі өзгертілген тауарлар импорты" деген бөлімде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында тауарларға арналған декларацияның анықтамалық нөмірі:
3) С бағанында тауарларға арналған декларацияға сәйкес ҚҚС сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында Салық кодексінің 49-бабы 9 және10-тармақтарына сәйкес белгіленген салықты өтеуге арналған мерзім (өзгертілген) көрсетіледі;
5) Е бағанында есепті салық кезеңі ішінде импортталатын тауарлар бойынша бюджетте нақты төленген ҚҚС сомасы көрсетіледі;
6) F бағанында алдыңғы салық кезеңі ішінде импортталатын тауарлар бойынша төленген ҚҚС сомасы көрсетіледі. Аталған бағанға В бағанында көрсетілген тауарларға арналған декларациялардың анықтамалық нөміріне сәйкес алдыңғы салық кезеңі үшін Е бағанының тиісті жолдарында көрсетілген сома көшіріледі;

7) в графе G указывается сумма задолженности по НДС, подлежащему уплате в бюджет. Данная сумма определяется как разница соответствующих строк графы С к сумме строк граф Е и F;
8) сумма итоговой строки 00000001 графы Е переносится в строку 300.00.019.
Глава 6. Пояснение по заполнению формы 300.04 – Импорт товаров, НДС по которым уплачивается методом зачета
30. Данная форма предназначена для детального отражения информации по импорту товаров (в том числе из государств-членов Евразийского экономического союза), осуществленному в течение налогового периода, по которым НДС уплачивается методом зачета, предусмотренным статьями 427 и 428 Налогового кодекса.
31. Приложение 300.04 подлежит заполнению, если в разделе "Общая информация о плательщике НДС" формы 300.00 в строке 11 "Представленные приложения" отмечена ячейка "04".
32. В разделе "Начисление НДС по импорту товаров, уплачиваемого методом зачета":
1) в строке 300.04.001 А указывается сумма облагаемого импорта, НДС по которому уплачивается методом зачета. Данная строка включает в себя строки 300.04.001 I А, 300.04.001 II А, 300.04.001 III А, 300.04.001 IV А, 300.04.001 V А, 300.04.001 VI А, 300.04.001 VII А, 300.04.001 VIII А, 300.04.001 IХ А и 300.04.001 Х А;
2) в строке 300.04.001 I А указывается сумма импортированного оборудования;
3) в строке 300.04.001 II А указывается сумма импортированной сельскохозяйственной техники;
4) в строке 300.04.001 III А указывается сумма импортированного грузового подвижного состава автомобильного транспорта;
5) в строке 300.04.001 IV А указывается сумма импортированных самолетов и вертолетов;
6) в строке 300.04.001 V А указывается сумма импортированных локомотивов железнодорожных и вагонов;
7) в строке 300.04.001 VI А указывается сумма импортированных морских судов;
8) в строке 300.04.001 VII А указывается сумма импортированных запасных частей;
9) в строке 300.04.001 VIII А указывается сумма импортированных пестицидов (ядохимикатов);
10) в строке 300.04.001 IХ А указывается сумма импортированных племенных животных всех видов и оборудования для искусственного осеменения;
11) в строке 300.04.001 Х А указывается сумма импортированного крупного рогатого скота живого;
12) в строке 300.04.001 В указывается сумма НДС по импорту товаров, уплачиваемого методом зачета. Данная строка включает в себя строки 300.04.001 I В, 300.04.001 II В, 300.04.001 III В, 300.04.001 IV В, 300.04.001 V В, 300.04.001 VI В, 300.04.001 VII В, 300.04.001 VIII В, 300.04.001 IХ В и 300.04.001 Х В;
13) в строке 300.04.001 I В указывается сумма НДС по импортированному оборудованию;

7) G бағанында бюджетке төлеуге жататын ҚҚС бойынша берешек сомасы көрсетіледі. Аталған сома Е және Ғ бағандар сомасына С бағанының тиісті жолдарының айырмасы ретінде айқындалады;
8) Е бағанының 00000001 жолының қортынды сомасы 300.00.019 жолына көшіріледі.
6-тарау. ҚҚС есепке жатқызу әдісімен төленетін тауарлар импорты – 300.04-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
30. Аталған нысан ҚҚС Салық кодексінің 427 және 428-баптарында көзделген есепке жатқызу әдісімен төленетін салық кезеңінің ішінде жүзеге асырылған тауарлар импорты (оның ішінде Еуразиялық экономикалық одағына мүше мемлекеттерден) бойынша ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған.
31. 300.04-қосымшасы егер 300.00-нысанының "ҚҚС төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөліміндегі "Табыс етілген қосымшалар" деген 11-жолда "04" торкөзі белгіленген жағдайда толтырылады.
32. "Есепке жатқызу әдісімен төленетін тауарлар импорты бойынша ҚҚС есептеу" деген бөлімде:
1) 300.04.001 А жолында ҚҚС есепке жатқызу әдісімен төленетін салық салынатын импорттың сомасы көрсетіледі. Аталған жол 300.04.001 I А, 300.04.001 II А, 300.04.001 III А, 300.04.001 IV А, 300.04.001 V А, 300.04.001 VI А, 300.04.001 VII А, 300.04.001 VIII А, 300.04.001 IХ А және 300.04.001 Х А жолдарын қамтиды;
2) 300.04.001 І А жолында импортталған жабдықтың сомасы көрсетіледі;
3) 300.04.001 ІІ А жолында импортталған ауыл шаруашылығы техникасының сомасы көрсетіледі;
4) 300.04. 001 ІІІ А жолында импортталған автомобиль көлігінің ауыр жүк таситын жылжымалы құрамының сомасы көрсетіледі;
5) 300.04.001 ІV А жолында импортталған ұшақтар мен тікұшақтардың сомасы көрсетіледі;
6) 300.04.001 V А жолында импортталған теміржол локомотивтері мен вагондардың сомасы көрсетіледі;
7) 300.04.001 VІ А жолында импортталған теңіз кемелерінің сомасы көрсетіледі;
8) 300.04.001 VІІ А жолында импортталған қосалқы бөлшектердің сомасы көрсетіледі;
9) 300.04.001 VІІІ А жолында импортталған пестицидтердің (улы химикаттардың) сомасы көрсетіледі;
10) 300.04.001 ІХ А жолында импортталған асыл тұқымды жануарлардың барлық түрі және қолдан ұрықтандыруға арналған жабдықтың сомасы көрсетіледі;
11) 300.04.001 Х А жолында импортталған тірі ірі қара мал сомасы көрсетіледі;
12) 300.04.001 В жолында есепке жатқызу әдісімен төленетін тауарлар импорты бойынша ҚҚС сомасы көрсетіледі. Аталған жол 300.04.001 I В, 300.04.001 II В, 300.04.001 III В, 300.04.001 IV В, 300.04.001 V В, 300.04.001 VI В, 300.04.001 VII В, 300.04.001 VIII В, 300.04.001 IХ В және 300.04.001 Х В жолдарын қамтиды;
13) 300.04.001 І В жолында импортталған жабдық бойынша ҚҚС сомасы көрсетіледі;

14) в строке 300.04.001 II В указывается сумма НДС по импортированной сельскохозяйственной технике;
15) в строке 300.04.001 III В указывается сумма НДС по импортированному грузовому подвижному составу автомобильного транспорта;
16) в строке 300.04.001 IV В указывается сумма НДС по импортированным самолетам и вертолетам;
17) в строке 300.04.001 V В указывается сумма НДС по импортированным локомотивам железнодорожным и вагонам;
18) в строке 300.04.001 VI В указывается сумма НДС по импортированным морским судам;
19) в строке 300.04.001 VII В указывается сумма НДС по импортированным запасным частям;
20) в строке 300.04.001 VIII В указывается сумма НДС по импортированным пестицидам (ядохимикатам);
21) в строке 300.04.001 IХ В указывается сумма НДС по импортированным племенным животным всех видов и оборудованиям для искусственного осеменения;
22) в строке 300.04.001 Х В указывается сумма НДС по импортированному крупному рогатому скоту живому.
Сумма строки 300.04.001 А переносится в строку 300.00.029 А.
Сумма строки 300.04.001 В переносится в строки 300.00.011 и 300.00.029 В.
Глава 7. Пояснение по заполнению формы 300.05 – Работы, услуги, приобретенные от нерезидента
1. В разделе "Работы и услуги, приобретенные от нерезидента":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) или наименование нерезидента, выполнившего работы и оказавшего услуги, местом реализации которых является Республика Казахстан;
3) в графе С указывается код страны резиденства нерезидента.
При заполнении кода страны используется кодировка стран в соответствии с приложением 22 "Классификатор стран мира", утвержденный решением КТС № 378, кроме государств с льготным налогообложением, включенным в перечень, утвержденный уполномоченным органом. Для государств с льготным налогообложением, включенным в перечень, утвержденный уполномоченным органом при заполнении кода страны в качестве кода страны используются порядковые номера таких государств в соответствии с приказом. Для государств имеющих на своей территории административные территориальные единицы с льготным налогообложением кодом страны будет считаться порядковый номер этого государства;
4) в графе D указывается номер налоговой регистрации в стране резидентства нерезидента;
5) в графе E указывается номер и дата контракта (договора), заключенного между нерезидентом и плательщиком НДС;

14) 300.04.001 ІІ В жолында импортталған ауыл шаруашылығы техникасы бойынша ҚҚС сомасы көрсетіледі;
15) 300.04.001 ІІІ В жолында автомобиль көлігінің ауыр жүк таситын жылжымалы құрамы бойынша ҚҚС сомасы көрсетіледі;
16) 300.04.001 ІV В жолында импортталған ұшақтар және тікұшақтар бойынша ҚҚС сомасы көрсетіледі;
17) 300.04.001 V В жолында импортталған теміржол локомотивтері мен вагондары бойынша ҚҚС сомасы көрсетіледі;
18) 300.04.001 VІ В жолында импортталған теңіз кемелері бойынша ҚҚС сомасы бойынша көрсетіледі;
19) 300.04.001 VІІ В жолында импортталған қосалқы бөлшектер бойынша ҚҚС сомасы көрсетіледі;
20) 300.04.001 VІІІ В жолында импортталған пестицидтер (улы химикаттарға) бойынша ҚҚС сомасы көрсетіледі;
21) 300.04.001 ІХ В жолында импортталған барлық асыл тұқымды жануарлардың барлық түрі және қолдан ұрықтандыруға арналған жабдықтар бойынша ҚҚС сомасы көрсетіледі;
22) 300.04.001 Х жолында импортталған тірі ірі қара мал бойынша ҚҚС сомасы көрсетіледі.
300.04.001 А жолының сомасы 300.00.029 А жолына көшіріледі.
300.04.001 В жолының сомасы 300.00.011 және 300.00.029 В жолдарына көшіріледі.
7-тарау. Бейрезиденттен сатып алынған жұмыстар, қызметтер – 300.05-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
33. Бұл нысан Салық кодексінің 373-бабына сәйкес бейрезидент үшін төлеуге жататын және төленген ҚҚС сомалары туралы мәліметтерді егжей-тегжейлі көрсетуге арналған.
34. 300.05-қосымшасы 300.0-нысанының "ҚҚС төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөліміндегі "Табыс етілген қосымшалар" деген 11-жолында "05" торкөзі белгіленген жағдайда толтырылады.
35. "Бейрезиденттен сатып алынған жұмыстар, қызметтер" деген бөлімде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында іске асыру орын болып табылатын Қазақстан Республикасында жұмыстарды орындаған және қызмет көрсеткен бейрезиденттің Т.А.Ә. (болған кезде) немесе атауы көрсетіледі;
3) С бағанында бейрезиденттің резиденттік елінің коды көрсетіледі.
Ел кодын толтыру кезінде "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы" КОК № 378 шешімімен бекітілген "Әлем елдерінің жіктеуіші" деген 22-қосымшасына сәйкес уәкілетті орган бекіткен тізбеге енгізілген жеңілдетілген салық салуы бар мемлекеттерден басқа, елдердің кодтауын пайдалану қажет. Уәкілетті орган бекіткен тізбеге енгізілген жеңілдетілген салық салуы бар мемлекеттер үшін ел кодын толтырған кезде елдің коды ретінде бұйрыққа сәйкес осындай мемлекеттердің реттік нөмірін пайдаланылады;
4) D бағанында бейрезиденттің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында бейрезидент пен ҚҚС төлеушiлердің арасында жасалған келісімшарттың (шарттың) нөмірі мен күні көрсетіледі;

6) в графе F указывается код вида облагаемого оборота по реализации работ и услуг, приобретенных от нерезидента согласно пункту 36 настоящих Правил, работы и услуги приобретенные от нерезидента, который подлежит обложению НДС в соответствии со статьей 373 Налогового кодекса;
7) в графе G указывается сумма облагаемого оборота по реализации работ и услуг, приобретенных от нерезидента за отчетный период. Размер облагаемого оборота определяется в соответствии со статьей 382 Налогового кодекса;
8) в графе H указывается сумма НДС, подлежащего уплате за отчетный налоговый период по обороту, указанному в графе G. Данная графа подлежит обязательному заполнению, если заполнена графа G;
9) в графе I указывается сумма НДС, фактически уплаченного в бюджет в течение налогового периода, по обороту, указанному в графе G. В данную графу также включается сумма налога, излишне уплаченного в бюджет, зачтенного в счет погашения недоимки по НДС, подлежащего уплате за нерезидента;
10) в графе J указывается сумма облагаемого оборота по работам и услугам, приобретенным от нерезидента в предыдущие налоговые периоды. Данная графа заполняется в том случае, если НДС, подлежащий к уплате в бюджет, не был уплачен (или частично был уплачен) в установленный срок;
11) в графе K указывается сумма НДС, подлежащего уплате за нерезидента, по обороту, указанному в графе J;
12) в графе L указывается сумма НДС, фактически уплаченная в бюджет в течение налогового периода, по обороту, указанному в графе J. В данную графу также включается сумма налога, излишне уплаченного в бюджет, зачтенного в счет погашения недоимки по НДС, подлежащего уплате за нерезидента;
13) в графе M указывается общая сумма НДС, фактически уплаченного в бюджет в налоговом периоде, по работам и услугам, приобретенным у нерезидента, определяемая как сумма граф I и L.
Сумма строки 300.05.G000001 переносится в строку 300.00.014 А.
Сумма строки 300.05.M000001 переносится в строку 300.00.014 В.
2. Коды видов облагаемого оборота по реализации работ и услуг, приобретенных от нерезидента:
3010 – оборот от выполнения работ, оказания услуг связанные непосредственно с недвижимым имуществом, находящимся на территории Республики Казахстан;
3020 – оборот от выполнения работ, оказания услуг связанные с движимым имуществом, фактически оказаны на территории Республики Казахстан;
3030 – оборот от оказания услуг относящимся к услугам в сфере культуры, развлечений, науки, искусства, образования, физической культуры или спорта и фактически оказаны на территории Республики Казахстан;
3040 – оборот от выполнения работ, оказания услуг по передачи прав на использование объектов интеллектуальной собственности; по техническому обслуживанию и обновлению программного обеспечения;
3050 – оборот от выполнения работ, оказания услуг по предоставлению доступа к интернет-ресурсам;
3060 – оборот от выполнения работ, оказания услуг консультационных, аудиторских, инжиниринговых, дизайнерских, маркетинговых, юридических, бухгалтерских, адвокатских, рекламных услуг, а также услуги по предоставлению и (или) обработке информации, кроме распространения продукции средств массовой информации, а также предоставления доступа к массовой информации, размещенной на интернет-ресурсе;
3070 – оборот от выполнения работ, оказания услуг по предоставлению персонала;
3080 – оборот от выполнения работ, оказания услуг по сдаче в имущественный наем (аренду) движимого имущества (кроме транспортных средств);
3090 – оборот от оказания услуги агента по приобретению товаров, работ, услуг, а также привлечению от имени основного участника договора (контракта) лиц для осуществления услуг, предусмотренных настоящим подпунктом;
3110 – оборот от оказания услуги связи;
3120 – оборот от согласия ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность за вознаграждение;
3130 – оборот от оказания услуги радио и телевизионные услуги;
3140 – оборот от оказания услуги по предоставлению в аренду и (или) пользование грузовых вагонов и контейнеров;
3150 – прочие работы и услуги, которые выполняются или оказываются лицом, осуществляющим предпринимательскую или любую другую деятельность на территории Республики Казахстан.

6) F бағанында Салық кодексінің 373-бабына сәйкес бейрезиденттен жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу бойынша айналымы Қағидалардың 36-тармағына сәйкес салық салынатын айналым түрлерінің коды көрсетіледі;
7) G бағанында есепті салық кезеңінде бейрезиденттен сатып алынған жұмыстарды, қызметтерді өткізу бойынша салық салынатын айналым көрсетіледі. Салық салынатын айналымның мөлшері Салық кодексінің 382-бабына сәйкес айқындалады;
8) Н бағанында ҚҚС G бағанында көрсетілген айналым бойынша бейрезидент үшін төленуге жататын сомасы көрсетіледі. Аталған баған G бағаны толтырылған жағдайда міндетті түрде толтырылуға жатады;
9) І бағанында G бағанында көрсетілген айналым бойынша бюджетке нақты төленген ҚҚС сомасы көрсетіледі. Аталған жолға бейрезидент үшін төленуге жататын ҚҚС бойынша бересіні өтеу есебіне есепке жатқызылған бюджетке артық төленген салықтың сомасы да енгізіледі;
10) J бағанында алдыңғы салық кезеңдерінде бейрезиденттен сатып алынған жұмыстар мен қызметтер бойынша салық салынатын айналым көрсетіледі. Аталған баған егер бюджетке төленуге жататын ҚҚС белгіленген мерзімде төленбеген (немесе ішінара төленген) жағдайда толтырылады;
11) К бағанында J бағанында көрcетілген айналым бойынша бейрезидент үшін төленуге жататын ҚҚС сомасы көрсетіледі;
12) L бағанында J бағанында көрсетілген айналым бойынша салық кезеңінің ішінде бюджетке нақты төленген ҚҚС сомасы көрсетіледі. Аталған бағанға бейрезидент үшін төленуге жататын ҚҚС бойынша берешегін өтеу есебіне есепке жатқызылған бюджетке артық төленген салықтың сомасы да енгізіледі;
13) М бағанында І және L бағандарының сомасы ретінде айқындалатын бейрезиденттен сатып алынған жұмыстар мен қызметтер бойынша салық кезеңінде бюджетке нақты төленген ҚҚС жалпы сомасы көрсетіледі.
300.05. G000001 жолының сомасы 300.00.014 А жолына көшіріледі.
300.05. М000001 жолының сомасы 300.00.014 В жолына көшіріледі.
36. Бейрезиденттен жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу бойынша салық салынатын айналым түрлерінің кодтары:
3010 – Қазақстан Республикасының аумағындағы жылжымайтын мүлiкке тiкелей байланысты жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша айналым;
3020 – іс жүзінде Қазақстан Республикасының аумағында көрсетілген жылжымалы мүлікке байланысты жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша айналым;
3030 – іс жүзінде Қазақстан Республикасының аумағында көрсетілген қызметтер мәдениет, ойын-сауық, ғылым, өнер, білім, дене шынықтыру немесе спорт саласындағы көрсетілетін қызметтерге жататын қызметтер бойынша айналым;
3040 – зияткерлiк меншiк объектiлерiн пайдалану құқықтарын беру; бағдарламалық қамтылымға техникалық қызмет көрсету және оны жаңарту бойынша жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша айналым;
3050 – интернет-ресурстарға қол жеткізуді беру бойынша жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша айналым;
3060 – консультациялық, аудиторлық, инжинирингтiк, дизайнерлік, маркетингтік, заңдық, бухгалтерлiк, адвокаттық, жарнамалық көрсетілетін қызметтер, сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралдарының өнімін таратудан, сондай-ақ интернет-ресурста орналастырылған бұқаралық ақпаратқа қол жеткізуді беруден басқа, ақпарат беру және (немесе) өңдеу бойынша жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша айналым;
3070 – персоналды беру бойынша жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша айналым;
3080 – жылжымалы мүлiктi (көлiк құралдарынан басқа) мүліктік жалдауға (жалға) беру бойынша жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша айналым;
3090 – агенттiң тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу, сондай-ақ осы тармақшада көзделген көрсетілетін қызметтерді жүзеге асыру үшiн шартқа (келiсiмшартқа) негiзгi қатысушының атынан адамдар тарту бойынша жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша айналым;
3110 – байланыс қызметтері бойынша айналым;
3120 – сыйақы үшін кәсіпкерлік қызметті шектеуге немесе тоқтатуға келісу бойынша жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша айналым;
3130 – радио көрсетілетін қызметтері және телевизиялық көрсетілетін қызметтер бойынша айналым;
3140 – жүк вагондары мен контейнерлерді жалға және (немесе) пайдалануға беру бойынша көрсетілетін қызметтер бойынша айналым;
3150 – Қазақстан Республикасының аумағында кәсіпкерлік немесе кез келген басқа да қызметті жүзеге асыратын тұлға орындағана немесе көрсеткен басқа да жұмыстар мен қызметтер бойынша айналым.

Глава 8. Пояснение по заполнению формы 300.06 – Корректировка размера, облагаемого и освобожденного оборотов, а также суммы НДС, отнесенного в зачет
3. Данная форма предназначена для детального отражения корректировки размера облагаемого и освобожденного оборотов и суммы НДС, произведенной в отчетном налоговом периоде. Корректировка размера облагаемого и освобожденного оборотов и суммы НДС производится в случаях и в порядке, предусмотренных статьями 383 и 384 Налогового кодекса. Также в данной форме отражаются сведения по корректировке суммы НДС, отнесенного в зачет, произведенной в соответствии со статьями 404 и 405 Налогового кодекса.
4. Приложение 300.06 подлежит заполнению, если в разделе "Общая информация о плательщике НДС" формы 300.00 в строке 11 "Представленные приложения" отмечена ячейка "06".
В случае если в ином документе, подтверждающем наступление случаев, при которых производится корректировка размера облагаемого оборота, не указана сумма НДС, то данная сумма определяется путем применения ставки налога к сумме корректировки размера облагаемого оборота.
5. В разделе "Корректировка размера облагаемого и освобожденного оборота":
1) в строке 300.06.001 А указывается сумма корректировки размера облагаемого оборота. Данная строка включает в себя строки c 300.06.001 I по 300.06.001V;
2) в строке 300.06.001 В указывается сумма корректировки НДС по облагаемому обороту;
3) в строках 300.06.001 I по 300.06.001 V указывается положение Налогового кодекса, в соответствии с которым производится корректировка облагаемого оборота;
4) в строках 300.06.001 I А по 300.06.001 V А указывается сумма корректировки облагаемого оборота, без НДС;
5) в строках 300.06.001 I В по 300.06.001 V В указывается сумма корректировки НДС;
6) в строке 300.06.002 А указывается корректировка размера облагаемого оборота по сомнительным требованиям;
7) в строке 300.06.002 В указывается сумма корректировки НДС по сомнительным требованиям;
8) в строке 300.06.003 А указывается сумма корректировки оборота при увеличении размера облагаемого оборота на стоимость оплаты по сомнительным требованиям;
9) в строке 300.06.003 В указывается сумма корректировки НДС по облагаемому обороту при увеличении размера облагаемого оборота на стоимость оплаты по сомнительным требованиям;
10) в строке 300.06.004 А указывается итоговая сумма корректировки размера облагаемого оборота, за исключением суммы корректировки размера оборота, облагаемого по нулевой ставке, и определяется путем сложения сумм из строк с 300.06.001 А по 300.06.003 А по облагаемым оборотам, за исключением оборотов, облагаемых по нулевой ставке;

8-тарау. Салық салынатын және босатылған айналым мөлшерін, сондай-ақ есепке жатқызылған ҚҚС сомасын түзету – 300.06-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
37. Аталған нысан есепті салық кезеңінде жүргізілген салық салынатын және босатылған айналым мөлшерін және ҚҚС сомасын түзетуді егжей-тегжейлі көрсетуге арналған. Салық салынатын және босатылатын айналымдар мөлшерін және ҚҚС сомасын түзету Салық кодексінің 383 және 384-баптарында көзделген жағдайларда және тәртіпте жүргізіледі. Сондай-ақ бұл нысанда Салық кодексінің 404 және 405-баптарына сәйкес жүргізілген есепке жатқызылған ҚҚС сомасын түзету бойынша мәліметтер көрсетіледі.
38. 300.06 қосымшасы егер 300.00-нысанының "ҚҚС төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөліміндегі "Табыс етілген қосымшалар" деген 11-жолында "06" торкөзі белгіленген жағдайда толтырылады.
Егер салық салынатын айналым мөлшерін түзетуді жүзеге асыру жағдайларын растайтын басқа да құжатта ҚҚС сомасы көрсетілмесе, онда бұл сома салық салынатын айналым мөлшерін түзету сомасына салық мөлшерлемесін қолдану жолымен айқындалады.
39. "Салық салынатын және босатылатын айналым мөлшерін түзету" деген бөлімде:
1) 300.06.001 А жолында салық салынатын айналымды түзету сомасы көрсетіледі. Аталған жолда 300.06.001 I жолынан бастап 300.06.001V дейінгі жолдар қамтылады;
2) 300.06.001 В жолында салық салынатын айналым бойынша ҚҚС түзетудің сомасы көрсетіледі;
3) 300.06.001 I жолынан бастап 300.06.001 V дейінгі жолдарда салық салынатын айналымға түзету жүргізілетін Салық кодексінің ережелері көрсетіледі;
4) 300.06.001 I A жолынан бастап 300.06.001 V А дейінгі жолдарда ҚҚС, салық салынатын айналымға түзету сомасы көрсетіледі;
5) 300.06.001 I B жолынан бастап 300.06.001 V В дейінгі жолдарда ҚҚС түзету сомасы көрсетіледі;
6) 300.06.002 А жолында күмәнді талаптар бойынша салық салынатын айналым мөлшерін түзету көрсетіледі;
7) 300.06.002 В жолында күмәнді талаптар бойынша ҚҚС түзету сомасы көрсетіледі;
8) 300.06.003 А жолында салық салынатын айналым мөлшері күмәнді талаптар бойынша төлем құнына ұлғайған кезде айналымды түзету сомасы көрсетіледі;
9) 300.06.003 В жолында салық салынатын айналым мөлшері күмәнді талаптар бойынша төлем құнына ұлғайған кезде салық салынатын айналым бойынша ҚҚС түзету сомасы көрсетіледі;
10) 300.06.004 А жолында нөлдік мөлшерлеме бойынша салық салынатын айналым мөлшерін түзету сомасын қоспағанда, салық салынатын айналым мөлшерін түзетудің жиынтық сомасы көрсетіледі және нөлдік мөлшерлеме бойынша салық салынатын айналымдарды қоспағанда, салық салынатын айналымдар бойынша 300.06.001 А жолынан бастап 300.06.003 А дейінгі жолдардан сомаларды қосу жолымен айқындалады;

11) в строке 300.06.004 В указывается итоговая сумма корректировки НДС по облагаемым оборотам, которая определяется путем сложения сумм из строк с 300.06.001 В по 300.06.003 В по облагаемым оборотам;
12) в строке 300.06.005 А указывается итоговая сумма корректировки размера оборота, облагаемого по нулевой ставке;
13) в строке 300.06.006 А указывается сумма корректировки размера освобожденного оборота. Данная строка включает в себя строки с 300.06.006 I по 300.06.006V;
14) в строках 300.06.006 I по 300.06.006 V указывается положение Налогового кодекса, в соответствии с которым производится корректировка освобожденного оборота;
15) в строках 300.06.006 I А по 300.06.006 V А указывается сумма корректировки освобожденного оборота.
6. В разделе "Корректировка суммы НДС, отнесенного в зачет":
1) в строке 300.06.007 В указывается сумма корректировки зачета по НДС по товарам, работам, услугам, по которым в предыдущие налоговые периоды НДС был отнесен в зачет, и которые в отчетном налоговом периоде были использованы не в целях облагаемого оборота. Данная строка включает в себя строки с 300.06.007 I по 300.06.007 V;
2) в строках 300.06.007 I по 300.06.007 V указывается положение Налогового кодекса, в соответствии с которым производится корректировка;
3) в строках 300.06.007 I В по 300.06.007 V В указывается сумма корректировки НДС;
4) в строке 300.06.008 В указывается сумма корректировки по сомнительным обязательствам, при списании обязательств;
5) в строке 300.06.009 B указывается сумма корректировки НДС, в связи с оплатой по сомнительным обязательствам;
6) в строке 300.06.010 B указывается итоговая сумма корректировки НДС. Данная строка определяется как сумма строк с 300.06.007 В по 300.06.009 В.
Сумма строки 300.06.005 А переносится в строку 300.00.002.
Сумма строки 300.06.004 А учитывается в строке 300.00.003 А.
Сумма строки 300.06.004 В учитывается в строке 300.00.003 В.
Сумма строки 300.06.006 А учитывается в строке 300.00.005.
Сумма строки 300.06.010 B переносится в строку 300.00.022.
Глава 9. Пояснение по заполнению формы 300.07 – Реестр счетов-фактур по реализованным товарам, работам, услугам в течение отчетного налогового периода
7. Данная форма предназначена для детального отражения в соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 424 Налогового кодекса сведений о счетах-фактурах, выписанных по реализованным товарам, работам, услугам на бумажном носителе.
В случае если плательщик НДС выписывает в течение налогового периода счета-фактуры в электронной форме и на бумажном носителе, то в реестре счетов-фактур по реализованным в течение налогового периода товарам, работам, услугам (далее – Реестр по реализованным товарам, работам, услугам) отражаются счета-фактуры, выписанные на бумажном носителе.
В случае если плательщик НДС выписывает в течение налогового периода счета-фактуры исключительно в электронной форме, то Реестр по реализованным товарам, работам, услугам в налоговые органы не представляется.
8. Приложение 300.07 подлежит заполнению, если в разделе "Общая информация о плательщике НДС" формы 300.00 в строке 11 "Представленные приложения" отмечена ячейка "07".
9. В данной форме отражаются счета-фактуры, дата совершения оборота по реализации по которым приходится на отчетный налоговый период.
Реестр по реализованным товарам, работам, услугам представляется по выписанным счетам-фактурам, в том числе выписанных комиссионерами, комитентами, доверителями, поверенными, в случаях, установленных главой 47 Налогового кодекса, экспедиторами, участниками договора о совместной деятельности.
10. Не отражаются в Реестре по реализованным товарам, работам, услугам счета-фактуры, выписанные в адрес нерезидентов, не осуществляющих деятельность в Республике Казахстан, в том числе через филиал и представительство, а также выписываемые в адрес физических лиц, за исключением индивидуальных предпринимателей.
11. В разделе "Сумма НДС по реализованным товарам, работам, услугам:

11) 300.06.004 В жолында салық салынатын айналымдар бойынша 300.06.001 В жолынан бастап 300.06.003 В дейінгі жолдардан сомаларды қосу жолымен айқындалатын салық салық салынатын айналым бойынша ҚҚС түзетудің жиынтық сомасы көрсетіледі;
12) 300.06.005 А жолында нөлдік мөлшерлеме бойынша салық салынатын айналым мөлшерін түзетудің жиынтық сомасы көрсетіледі;
13) 300.06.006 А жолында босатылған айналым мөлшерін түзету сомасы көрсетіледі. Аталған жолда 300.06.006 I жолынан бастап 300.06.006V дейінгі жолдар қамтылады;
14) 300.06.006 І жолынан бастап 300.06.006 V дейінгі жолдарда босатылған айналымды түзету жүргізілетін Салық кодексінің ережелері көрсетіледі;
15) 300.06.006 І А жолынан бастап 300.06.006 V А дейінгі жолдарда босатылған айналымды түзету сомасы көрсетіледі.
40. "Есепке жатқызылатын ҚҚС сомасын түзету" деген бөлімде:
1) 300.06.007 В жолында алдыңғы салық кезеңдерінде ҚҚС есепке жатқызылған және есепті салық кезеңінде салық салынатын айналым мақсатында пайдаланылмаған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша ҚҚС бойынша есепке жатқызуды түзету сомасы көрсетіледі. Аталған жолда 300.06.007 I жолынан бастап 300.06.007 V дейінгі жолдар қамтылады;
2) 300.06.007 I жолынан бастап 300.06.007 V дейінгі жолдарда түзету жүргізілетін Салық кодексінің ережелері көрсетіледі;
3) 300.06.007 I В жолынан бастап 300.06.007 V В дейінгі жолдарда ҚҚС түзету сомасы көрсетіледі;
4) 300.06.008 В жолында міндеттемелерді есептен шығару кезінде, күмәнді міндеттемелер бойынша түзету көрсетіледі;
5) 300.06.009 В жолында күмәнді міндеттемелер бойынша төлемге байланысты ҚҚС түзету сомасы көрсетіледі;
6) 300.06.010 В жолында ҚҚС түзетудің жиынтық сомасы көрсетіледі. Аталған жол 300.06.007 В жолынан бастап 300.06.009 В жолға дейінгі сома ретінде айқындалады.
300.06.005 А жолының сомасы 300.00.002 жолына көшіріледі.
300.06.004 А жолының сомасы 300.00.003 А жолында есепке алынады.
300.06.004 В жолының сомасы 300.00.003 В жолында есепке алынады.
300.06.006 А жолының сомасы 300.00.005 жолында есепке алынады.
300.06.010 В жолының сомасы 300.00.022 жолына көшіріледі.
9-тарау. Есепті салық кезеңі ішінде өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша шот-фактуралар тізілімі – 300.07-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
41. Аталған нысан Салық кодексінің 424-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша жазылған шот-фактуралар туралы мәліметтерді егжей-тегжейлі көрсетуге арналған.
Егер ҚҚС төлеуші салық кезеңі ішінде электронды нысанда және қағаз тасымалдағышында шот-фактура жазып берсе, онда салық кезеңі ішінде өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша шот-фактуралар тізілімінде (бұдан әрі – Өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша тізілім) қағаз тасымалдағышында жазып берілген шот-фактура көрсетіледі. Егер ҚҚС төлеуші салық кезеңі ішінде тек электронды нысанда ғана шот-фактура жазып берсе, онда салық органына Өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша тізілім ұсынылмайды.
42. 300.07 қосымша, егер 300.00 нысанының "ҚҚС төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде "Ұсынылған қосымшалар" деген 11-жолда "07" ұяшық белгіленсе, толтыруға жатады.
43. Осы нысанда өткізу бойынша айналымды жүзеге асыру күні есепті салық кезеңіне сәйкес келетін шот-фактуралар көрсетіледі.
Өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша тізілімі жазып берілген, оның ішінде комиссионерлер, комитенттер, сенім білдірушілер, сенім білдірілгендер, Салық кодексінің 47-тарауында белгіленген жағдайларда экспедиторлар, бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушылар жазып берілген шот-фактуралар бойынша табыс етіледі.
44. Өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша тізілімде Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асырмайтын, оның ішінде филиал немесе өкілдік арқылы қызметін жүзеге асырмайтын бейрезиденттердің атына жазылған, сондай-ақ дара кәсіпкерлерді қоспағанда жеке тұлғаларға жазылған шот-фактуралар көрсетілмейді.
45. "Өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша ҚҚС сомасы" деген бөлімде:

1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается заглавными кириллическими буквами статус поставщика. Данная графа заполняется в случае реализации товаров, работ, услуг по договорам комиссии, поручения, транспортной экспедиции, финансового лизинга, в рамках договоров о совместной деятельности, в случае реализации периодических печатных изданий или иной продукции средств массовой информации, включая размещенные на интернет-ресурсе в общедоступных телекоммуникационных сетях. Если поставщиком является комитент указывается статус "К"; комиссионер – указывается статус "М"; доверитель – указывается статус "Д"; поверенный – указывается статус "П"; экспедитор – указывается статус "Э"; лизингодатель – указывается статус "Л". Если реализация товаров, работ, услуг осуществляется в рамках договоров о совместной деятельности поставщиком-участником (-ами) договора о совместной деятельности, то в данной графе указывается статус "С". Если реализуются периодические печатные издания или иная продукция средств массовой информации, включая размещенные на интернет-ресурсе в общедоступных телекоммуникационных сетях, то указывается статус "И";
3) в графе С указывается ИИН (БИН) (при его наличии) покупателя либо его структурного подразделения;
4) в графе D указывается арабскими цифрами порядковый номер счета-фактуры, (номер счета-фактуры, присвоенный в учетной системе), который должен соответствовать номеру, отраженному в счете-фактуре.
Количество ячеек для указания номера счета-фактуры при предоставлении реестра счетов-фактур по реализованным товарам, работам, услугам в течение отчетного периода в электронном виде не ограничивается;
5) в графе E указывается дата выписки счета-фактуры или дополнительного счета-фактуры, выписанного в соответствии со статьей 420 Налогового кодекса при корректировке размера облагаемого или освобожденного оборота, а также дата выписки исправленного счета-фактуры;
6) в графе F указывается признак:
"1" – если счет-фактура выписан исключительно в целях осуществления иной деятельности, налогообложение которой осуществляется в общеустановленном порядке;
"2" – если счет-фактура выписан исключительно по деятельности, предусмотренной пунктом 1 статьи 411 Налогового кодекса;
7) в графе Gуказывается всего стоимость товаров, работ, услуг, указанных в счете-фактуре, без учета НДС.
При этом, налогоплательщики, выписывающие счета-фактуры покупателю товаров, работ, услуг с учетом особенностей, установленных статьей 376 Налогового кодекса, в данной графе указывают общую сумму оборота (облагаемого и (или) необлагаемого) по реализации товаров, работ, услуг, отраженную в счете-фактуре, с учетом стоимости работ и услуг, выполненных и оказанных перевозчиками и (или) поставщиками в рамках договора транспортной экспедиции.
Комиссионеры, выписывающие счета-фактуры покупателю товаров, работ, услуг с учетом особенностей, установленной статьей 416 Налогового кодекса, указывают общую сумму оборота (облагаемого и (или) необлагаемого) по реализации товаров, работ, услуг, отраженную в счете-фактуре, выписанном комиссионером, исходя из стоимости товаров, работ, услуг, по которой комиссионерами осуществляется их реализация покупателю.

1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында өнім берушінің мәртебесі кириллицаның бас әріптерімен көрсетіледі. Аталған баған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бірлескен қызмет туралы келісімшарты шеңберінде, комиссия, тапсырма, көлік экспедициялары, қаржы лизингі шарттары бойынша өткізілген жағдайда, жалпыға ортақ қолжетімді телекоммуникация желісіндегі интернет-ресурстарында орналастыруды қоса алғанда, мерзімді баспа басылымдарында немесе бұқаралық ақпарат құралдарының өзге өнімдерінде өткізілген сатқан жағдайларда толтырылады. Егер өнім беруші комитент болса, онда "К" мәртебесі көрсетіледі; комиссионер – "М" мәртебесі көрсетіледі; сенім білдіруші – "Д" мәртебесі көрсетіледі; сенім білдірілген – "П" мәртебесі көрсетіледі; экспедитор – "Э" мәртебесі көрсетіледі; лизинг беруші – "Л" мәртебесі көрсетіледі. Егер тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізуді бірлескен қызмет туралы шарттардың шеңберінде өнім беруші – бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушы(лар) жүзеге асырса, онда бұл бағанда "С" мәртебесі көрсетіледі. Егер жалпыға ортақ қолжетімді телекоммуникация желісіндегі интернет-ресурстарында орналастыруды қоса алғанда, мерзімді баспа басылымдарында немесе бұқаралық ақпарат құралдарының өзге өнімдерінде өткізілсе, онда "И" мәртебесі көрсетіледі;
3) С бағанында шот-фактурада көрcетілген кезде сатып алушының салық төлеушінің немесе оның құрылымдық бөлімшесінің тіркеу нөмірі (ол болған кезде) көрсетіледі;
4) D бағанында сатып алушының немесе оның құрылымдық бөлімшесінің ЖСН/БСН (болған жағдайда) көрсетіледі;
5) Е бағанында шот-фактурада көрсетілген нөмірге сәйкес келуі тиіс араб цифрларымен шот-фактураның реттік нөмірі (есепке алу жүйесінде берілген, шот-фактураның нөмірі) көрсетіледі.
Есепті кезең ішінде өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша шот-фактуралар тізілімі электрондық түрде берілген кезде шот-фактура нөмірлерін көрсетуге арналған торкөздер саны шектелмейді;
6) F бағанында салық салынатын немесе босатылған айналымды түзету кезінде шот-фактураның немесе Салық кодексінің 420-бабына сәйкес жазып берілген қосымша шот-фактураның жазып берілген күні, сондай-ақ түзетілген шот-фактура жазып берілген күн көрсетіледі;
7) G бағанында:
егер шот-фактура тек салық салуы жалпыға бірдей белгіленген тәртіпте жүзеге асырылатын өзге қызметті жүзеге асыру мақсатында жазып берілсе, "1";
егер шот-фактура тек салық салуы Салық кодексінің 411-бабының 1-тармағында көзделген қызмет бойынша жазып берілсе, "2" белгісі көрсетіледі;
8) Н бағанында ҚҚС есепке алмағандағы шот-фактурада көрсетілген тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер құнының барлығы көрсетіледі.
Бұл ретте Салық кодексінің 376-бабында белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді сатып алушыға шот-фактураларды жазып беретін салық төлеушілер бұл бағанда көлік экспедициясы шарты шеңберінде тасымалдаушылар және (немесе) өнім берушілер орындаған және көрсеткен жұмыстар мен қызметтердің құнын есепке ала отырып, шот-фактурада көрсетілген тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізу бойынша (салық салынатын және (немесе) салық салынбайтын) айналымдардың жалпы сомасын көрсетеді.
Шот-фактураларды Салық кодексінің 416-бабында белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулерді сатып алушыға жазып беретін комиссионерлер сатып алушыға өткізетін тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердің құны негізінде комиссионер жазып берген шот-фактурада көрсетілген тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізу бойынша (салық салынатын және (немесе) салық салынбайтын) айналымдардың жалпы сомасын көрсетеді.

Итоговая величина графы G указывается только на первой странице формы 300.07 в строке 00000001, и определяется путем сложения всех сумм, отраженных в данной графе всех страниц;
8) в графе H отражается сумма НДС, указанная в счете-фактуре. Итоговая величина графы H указывается только на первой странице формы 300.07 в строке 00000001, и определяется путем сложения всех сумм, отраженных в данной графе всех страниц;
9) в графе I указывается сумма начисленного НДС за отчетный налоговый период.
При передаче имущества в финансовый лизинг в данной графе указывается сумма начисленного НДС по облагаемому обороту, определенному в соответствии с пунктом 4 статьи 381 Налогового кодекса.
По счету-фактуре, выписанному при реализации периодических печатных изданий согласно статье 414 Налогового кодекса, в данной графе указывается сумма начисленного НДС по облагаемому обороту, определенному в соответствии с пунктом 11 статьи 381 Налогового кодекса.
По счету-фактуре, выписанному в рамках договора о совместной деятельности в соответствии со статьей 417 Налогового кодекса, в данной графе указывается сумма начисленного НДС, приходящаяся на данного участника договора о совместной деятельности.
По счету-фактуре, выписанному в соответствии со статьей 417 Налогового кодекса, когда осуществляется реализация участнику (участникам) договора о совместной деятельности, в данной графе указывается сумма начисленного НДС, приходящегося на каждого участника договора о совместной деятельности. При этом один счет-фактура может указываться в Реестре в нескольких строках в зависимости от количества участников договора о совместной деятельности.
Графа I подлежит обязательному заполнению в случае, если по соответствующей строке заполнена графа H Итоговая величина графы I указывается только на первой странице формы 300.07 в строке 00000001 и определяется путем сложения всех сумм, отраженных в данной графе всех страниц;
10) в графе J указывается вид полезного ископаемого, реализованного за отчетный налоговый период;
11) в графе K указывается объем полезного ископаемого, реализованного за отчетный налоговый период;
12) в графе L указываются единицы измерения реализованного полезного ископаемого за отчетный налоговый период.
Графы J, K, L заполняются в случае, если счет-фактура выписан для реализации полезных ископаемых и/или минерального сырья, содержащего полезные ископаемые. К видам полезных ископаемых относятся углеводородное сырье (сырая нефть, газовый конденсат, газ), твердые полезные ископаемые (руды, металлы, минеральное сырье), общераспространенные полезные ископаемые, подземные воды и лечебные грязи.
12. Внесение изменений и дополнений в Реестры производится, в том числе при выписке счета-фактуры в электронной форме, ранее выписанного на бумажном носителе, с учетом следующего:

Н бағанының жиынтық шамасы 300.07-нысанының бірінші бетіндегі 00000001 жолында ғана көрсетіледі және барлық беттердің осы бағанында көрсетілген барлық сомалардың қосындысымен айқындалады;
9) I бағанында шот-фактурада көрcетілген ҚҚС сомасы көрсетіледі. I бағанының жиынтық шамасы 300.07-нысанының бірінші бетіндегі 00000001 жолында ғана көрсетіледі және барлық беттердің осы бағанында көрсетілген барлық сомалардың қосындысымен айқындалады;
10) J бағанында есепті салық кезеңі үшін есептелген ҚҚС сомасы көрсетіледі.
Мүлікті қаржы лизингіне берген кезде аталған бағанда Салық кодексінің 381-бабы 4-тармағына сәйкес айқындалған салық салынатын айналым бойынша есептелген ҚҚС сомасы көрсетіледі.
Салық кодексінің 414-бабына сәйкес мерзімді баспа басылымдарында өткізген сатқан кезде жазып берілген шот-фактура бойынша аталған бағанда Салық кодексінің 381-бабы 11-тармағына сәйкес айқындалған салық салынатын айналым бойынша есептелген ҚҚС сомасы көрсетіледі.
Салық кодексінің 417-бабына сәйкес бірлескен қызмет туралы шарт шеңберінде жазып берілген шот-фактура бойынша аталған бағанда Бірлескен қызмет туралы шарттың осы қатысушысына тиесілі есептелген ҚҚС сомасы көрсетіледі.
Салық кодексінің 417-бабына сәйкес жазып берілген шот-фактура бойынша бірлескен қызмет туралы шарттың қатысушысы (қатысушылары) сатуды жүзеге асырғанда, аталған бағанда бірлескен қызмет туралы шарттың әрбір қатысушысына тиесілі есептелген ҚҚС сомасы көрсетіледі. Бұл ретте бірлескен қызмет туралы шарттың қатысушыларының санына байланысты бір шот-фактура Тізілімде бірнеше жолда көрсетілуі мүмкін.
J бағаны, егер І бағаны тиісті жолдары бойынша толтырылған жағдайда міндетті түрде толтыруға жатады. J бағаны жиынтық шамасы 300.07 нысанының бірінші бетінде ғана 00000001 жолда көрсетіледі және барлық беттердің аталған бағанында көрсетілген барлық сомаларын қосу арқылы айқындалады;
11) К бағанында есепті салық кезеңінде өткізілген пайдалы қазбаның түрі көрсетіледі;
12) L бағанында есепті салық кезеңінде өткізілген пайдалы қазбаның көлемі көрсетіледі;
13) M бағанында есепті салық кезеңінде пайдалы қазбаның өткізілген өлшем бірлігі көрсетіледі.
K, L, M бағандары, пайдалы қазбаларды және/немесе пайдалы қазбалар құрамындағы минералдық шикізаттарды өткізу үшін шот-фактура жазып берілген жағдайда толтырылады. Пайдалы қазбалар түріне көмірсутегі шикізаты (шикі мұнай, газ конденсаты, газ), қатты пайдалы қазбалар (кен, метелл, минералды шикізат) жалпы таралған пайдалы қазбалар, жер саты сулары және емдік балшық жатады.
46. Тізілімге өзгерістер мен толықтырулар енгізу, оның ішінде бұрын қағаз жеткізгіште жазып берілген, электрондық нысандағы шот-фактураны жазып беру кезінде мыналар ескеріле отырып жүргізіледі:

1) в основной форме декларации по НДС формы 300.00 с учетом отнесения к виду налоговой отчетности, предусмотренной в пункте 3 статьи 206 Налогового кодекса, обязательно проставление отметки в ячейке "дополнительная" или "дополнительная по уведомлению";
2) в разделе "Общая информация о плательщике НДС" Реестра указываются регистрационный номер налогоплательщика, ИИН (БИН) (при его наличии) и налоговый период за который вносятся изменения и дополнения;
3) в случае обнаружения ошибки в любой из граф B, C, D, E, F, G, H и I раздела "Сумма НДС по реализованным товарам, работам, услугам" производится удаление из Реестра ранее указанного ошибочного счета-фактуры. Для удаления ошибочного счета-фактуры в дополнительном Реестре указывается номер строки, следующей за последним номером строки ранее представленного Реестра за период, в который вносятся изменения, указываются ранее отраженные реквизиты граф B C, D, E и F, а в графах G, H и I, указываются ранее отраженные суммы со знаком минус. Далее новой строкой вводится счет-фактура с правильными реквизитами и суммами;
4) в случае дополнения Реестра за налоговый период новыми строками указывается номер строки, следующей за последним номером строки ранее представленного Реестра за период, в который вносятся дополнения.
13. Отражение исправленного счета-фактуры в Реестре производится с учетом следующего:
1) в основной форме декларации по НДС формы 300.00 с учетом отнесения к виду налоговой отчетности, предусмотренной в пункте 3 статьи 206 Налогового кодекса, обязательно проставление отметки в ячейке "дополнительная" или "дополнительная по уведомлению";
2) в разделе "Общая информация о плательщике НДС" Реестра указываются регистрационный номер налогоплательщика, ИИН (БИН) (при его наличии) и налоговый период за который вносятся изменения и дополнения;
3) в графах В, С, D, E, F, G, Н, I, J, K, и L раздела "Сумма НДС по реализованным товарам, работам, услугам" производится удаление из Реестра ранее выписанного счета-фактуры, к которому выписан исправленный счет-фактура. Удаление ранее выписанного счета-фактуры, к которому выписан исправленный счет-фактура производится путем его отражения в дополнительном Реестре с указанием номера строки, следующей за последним номером строки ранее представленного Реестра за период, в который вносятся изменения, указываются ранее отраженные реквизиты граф B, C, D, E, F, J, K и L, а в графах, G, H и I указываются ранее отраженные суммы со знаком минус. Далее новой строкой вводится исправленный счет-фактура с правильными реквизитами и суммами.
14. При применении подпунктов 3) и 4) пункта 46 и подпунктов 2) и 3) пункта 47 Правил следует учесть, что если представляется первая дополнительная декларация после представления очередной декларации, то при дополнении реестра или удалении строк из реестра указывается номер строки, следующей за последней строкой реестра к очередной декларации.
Если представляется дополнительная декларация к очередной декларации, к которой уже представлялись дополнительные декларации, то при дополнении реестра или удалении строк из реестра указывается номер строки, следующей за последней строкой реестра, представленного к последней дополнительной декларации.

1) 300.00-нысанының ҚҚС бойынша декларацияның негізгі нысанында Салық кодексінің 206-бабы 3-тармағында көзделген салық есептілігінің түріне жатқызылуын есепке ала отырып, "қосымша" немесе "хабарлама бойынша қосымша" торкөздерінде белгі қою міндетті;
2) Тізілімнің "ҚҚС төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеушінің тіркеу нөмірі, ЖСН/БСН (болған кезде) және өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін салық кезеңі көрсетіледі;
3) Тізілімнің "Өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша ҚҚС сомасы" бөлімінің В, С, D, E, F, G, Н, I, J бағандарында қателік табылған жағдайда, онда бұрын көрсетілген қате шот-фактураны Тізілімнен алып тастау жүзеге асырылады. Қате шот-фактураны алып тастау үшін қосымша Тізілімде өзгерістер енгізу кезеңіндегі бұрын табыс етілген Тізілімнің соңғы нөмірінен кейінгі нөмір көрсетіледі, В, С, D, E, F, G бағандарында бұрын көрсетілген деректер көрсетіледі, ал Н, I, J бағандарындағы бұрын көрсетілген сомалар алу белгісімен көрсетіледі. Одан әрі жаңа жолда деректері мен сомалары дұрыс шот-фактуралар енгізіледі;
4) Салық кезеңіндегі Тізілімді жаңа жолдармен толықтырған жағдайда толықтырулар енгізу кезеңіндегі бұрын табыс етілген Тізілімнің соңғы нөмірінен кейінгі нөмір көрсетіледі.
47. Тізілімде түзетілген шот-фактураны көрсету мыналар ескеріле отырып жүргізіледі:
1) 300.00-нысанының ҚҚС бойынша декларацияның негізгі нысанында Салық кодексінің 206-бабы 3-тармағында көзделген салық есептілігіне жатқызуды ескере ала отырып, "қосымша" немесе "хабарлама бойынша қосымша" торкөздерінде белгі қою міндетті;
2) Тізілімнің "ҚҚС төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеушінің тіркеу нөмірі, ЖСН (БСН) (ол болған кезде) және өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін салық кезеңі көрсетіледі;
3) Тізілімнің "Өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша ҚҚС сома" бөлімінің В, С, D, E, F, G, Н, I, J, K, L және M бағандарында түзетілген шот-фактура жазылған, бұрын жазып берілген шот-фактураны Тізілімнен алып тастау жүргізіледі. Түзетілген шот-фактура жазылған, бұрын жазып берілген шот-фактураны алып тастау өзгерістер енгізілген кезеңде Тізілімде бұрын ұсынылған жолдың соңғы нөмірінен кейінгі жол нөмірін көрсете отырып, қосымша Тізілімде оны көрсету арқылы жүргізіледі, В, С, D, E, F, G, K, L, M бағандарында бұрын көрсетілген деректемелері көрсетіледі, ал Н, I, J бағандарында алу таңбасымен бұрын көрсетілген сома көрсетіледі. Одан әрі жаңа жолда дұрыс деректемелермен және сомаларымен түзетілген шот-фактура көрсетіледі.
48. Қағидалардың 46-тармағының 3) және 4) тармақшаларын және 47-тармағының 2) және 3) тармақшаларын қолданған кезде, егер кезекті декларацияның табыс еткенен кейін бірінші қосымша декларация табыс етілсе, онда Тізілімді толықтыру немесе Тізілімнің жолдарын жою кезінде кезекті декларация Тізілімінің соңғы жолынан кейінгі жолдың нөмірі көрсетілетінін ескерген жөн.
Егер алдында қосымша декларациялар табыс етілген кезекті декларацияға қосымша декларация табыс етілсе, онда Тізілімді толықтыру немесе Тізілімнің жолдарын жою кезінде соңғы қосымша декларацияға табыс етілген Тізілімінің соңғы жолынан кейінгі жолдың нөмір көрсетіледі.

Глава 10. Пояснение по заполнению формы 300.08 – Реестр счетов-фактур (документов на выпуск товаров из госматрезерва) по приобретенным товарам, работам, услугам в течение отчетного налогового периода
15. Форма 300.08 предназначена для отражения в соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 424 Налогового кодекса сведений о полученных на бумажном носителе счетах-фактурах (документов на выпуск товаров из государственного материального резерва) по товарам, работам, услугам, приобретенным на территории Республики Казахстан.
В случае если плательщик НДС получает в течение налогового периода счета-фактуры в электронной форме и на бумажном носителе, то в Реестре счетов-фактур по приобретенным в течение налогового периода товарам, работам, услугам (далее – Реестр по приобретенным товарам, работам, услугам) отражаются счета-фактуры, выписанные на бумажном носителе. В случае если плательщик НДС получает в течение налогового периода счета-фактуры исключительно в электронной форме, то Реестр по приобретенным товарам, работам, услугам в налоговые органы не представляется.
16. Приложение 300.08 подлежит заполнению, если в разделе "Общая информация о плательщике НДС" формы 300.00 в строке 11 "Представленные приложения" отмечена ячейка "08".
17. Реестр по приобретенным товарам, работам, услугам представляется также комиссионерами, комитентами, поверенными, доверителями, экспедиторами, участниками договора о совместной деятельности.
Не отражаются в Реестре счета-фактуры по товарам, работам, услугам, приобретенным от нерезидентов, не осуществляющих деятельность в Республике Казахстан, в том числе через филиал, представительство.
18. В разделе "Сумма НДС по приобретенным товарам, работам, услугам":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается заглавными кириллическими буквами статус поставщика в случае приобретения товаров, работ, услуг по договорам комиссии, транспортной экспедиции, финансового лизинга, в рамках договоров о совместной деятельности.
Если поставщиком по счету-фактуре является комитент, указывается отметка "К"; если экспедитор – указывается отметка "Э"; если лизингодатель – указывается отметка "Л". В случае если приобретение товаров, работ, услуг осуществляется от поставщика – участника договора о совместной деятельности, то в данной графе указывается отметка "С";
3) в графе С указывается ИИН (БИН) (при его наличии) поставщика либо его структурного подразделения;

10-тарау. Есепті салық кезеңі ішінде сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша шот-фактуралар (мемлекеттік материалдық резервінен тауарларды шығаруға арналған құжаттар) тізілімі – 300.08-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
49. 300.08-нысаны Салық кодексінің 424-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша шот-фактуралар (мемлекеттік материалдық резервтен қорынан тауарларды шығаруға арналған құжаттар) туралы қағаз тасымалдағышында алынған мәліметтерді көрсетуге арналған.
Егер ҚҚС төлеуші салық кезеңі ішінде электронды нысанды және қағаз тасымалдағышында шот-фактураны алған жағдайда, онда салық кезеңі ішінде Сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша шот-фактура тізілімінде (бұдан әрі – Сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша тізілім) қағаз тасымалдағышында жазып берілген шот-фактура көрсетіледі. Егер ҚҚС төлеуші салық кезеңі ішінде электронды нысанда ғана шот-фактураны алған жағдайда, салық органына Сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша тізілім ұсынылмайды.
50. 300.08 қосымша, егер 300.00 нысанының "ҚҚС төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде "Ұсынылған қосымшалар" деген 11-жолда "08" ұяшық белгіленсе, толтыруға жатады.
51. Сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша тізілімді комиссионерлер, комитенттер, сенім білдірушілер, сенім білдірілгендер, экспедиторлар, бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушылар табыс етеді.
Тізілімде Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асырмайтын, оның ішінде филиал немесе өкілдік арқылы қызметін жүзеге асырмайтын бейрезиденттерден сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша шот-фактуралар көрсетілмейді.
52. "Сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша ҚҚС сомасы" деген бөлімде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында тауарлар, жұмыстар, қызметтер комиссия, көлік экспедициялары, қаржы лизингі шарттары бойынша, бірлескен қызмет туралы шарттардың шеңберінде сатып алынған жағдайда өнім берушінің мәртебесі кириллицаның бас әріптерімен көрсетіледі.
Егер шот-фактура бойынша өнім беруші комитент болса, онда "К" мәртебесі көрсетіледі; экспедитор – "Э" мәртебесі көрсетіледі; лизинг беруші – "Л" мәртебесі көрсетіледі. Егер тауарлар, жұмыстар, қызметтер өнім беруші –бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушыдан сатып алынған жағдайда, онда бұл бағанда "С" белгісі көрсетіледі;
3) С бағанында шот-фактурада (құжатта) көрcетілген өнім беруші салық төлеушінің немесе оның құрылымдық бөлімшесінің тіркеу нөмірі (ол болған кезде) көрсетіледі;

4) в графе D указывается арабскими цифрами номер счета-фактуры (номер счета-фактуры, присвоенный в учетной системе), который должен соответствовать порядковому номеру, указанному в счете-фактуре или указывается номер документа на выпуск товаров из госматрезерва.
Количество ячеек для указания порядкового номера счета-фактуры (документа) при предоставлении в электронном виде реестра счетов-фактур по приобретенным товарам, работам, услугам в течение отчетного периода не ограничивается;
5) в графе E указывается дата выписки счета-фактуры (документа);
6) в графе F указывается признак:
"1" – если приобретение товаров, работ, услуг по счету-фактуре произведено исключительно в целях иной деятельности, налогообложение которой осуществляется в общеустановленном порядке;
"2" – если приобретение товаров, работ, услуг по счету-фактуре произведено исключительно по деятельности, предусмотренной пунктом 1 статьи 411 Налогового кодекса;
"3" – если приобретение товаров, работ, услуг по счету-фактуре подлежит распределению между деятельностью, предусмотренной пунктом 1 статьи 411 Налогового кодекса и иной деятельностью;
7) в графе G указывается всего стоимость по счету-фактуре (документу) без учета НДС. Итоговая величина графы G указывается только на первой странице формы 300.08 в строке 00000001, и определяется путем сложения всех сумм, отраженных в данной графе всех страниц;
8) в графе H указывается сумма НДС, указанная в счете-фактуре (документе). Итоговая величина графы H указывается только на первой странице формы 300.08 в строке 00000001, и определяется путем сложения всех сумм, отраженных в данной графе всех страниц;
9) в графе I указывается сумма НДС, подлежащего отнесению в зачет по указанному счету-фактуре (документу).
По счету-фактуре, выписанному при реализации периодических печатных изданий согласно статье 414 Налогового кодекса, в данной графе отражается сумма НДС, подлежащего отнесению в зачет в соответствии со статьей 400 Налогового кодекса.
По счету-фактуре, выписанному в соответствии с пунктом 1 статьи 417 Налогового кодекса, когда товары, работы, услуги приобретаются от участника (участников) договора о совместной деятельности, в данной графе указывается сумма НДС, подлежащего отнесению в зачет, от каждого участника договора о совместной деятельности. При этом один счет-фактура может указываться в Реестре несколькими строками в зависимости от количества участников договора о совместной деятельности.
По счету-фактуре, выписанному в соответствии с пунктом 3 статьи 417 Налогового кодекса, когда участником (участниками) договора о совместной деятельности приобретаются товары, работы, услуги в рамках такой деятельности, в данной графе указывается сумма НДС, подлежащего отнесению в зачет данным участником договора о совместной деятельности. Итоговая величина графы I указывается только на первой странице формы 300.08 в строке 00000001, и определяется путем сложения всех сумм, отраженных в данной графе всех страниц;
10) в графе J указывается вид полезного ископаемого, приобретенного за отчетный налоговый период;

4) D бағанында өнім берушінің немесе оның құрылымдық бөлімшесінің ЖСН/БСН (болған жағдайда) көрсетіледі;
5) Е бағанында шот-фактурада көрсетілген нөмірге сәйкес келуі тиіс араб цифрларымен шот-фактураның нөмірі көрсетіледі немесе мемлекеттік материалдық резервтен қорынан тауарларды шығаруға арналған құжаттың нөмірі (есепке алу жүйесінде берілген, шот-фактура нөмірі) көрсетіледі.
Есепті кезең ішінде сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша шот-фактуралар тізілімі электрондық түрде берілген кезде шот-фактураның реттік нөмірін көрсетуге арналған торкөздер саны шектелмейді;
6) F бағанында шот-фактураның (құжаттың) жазып берілген күні көрсетіледі;
7) G бағанында:
егер шот-фактура бойынша тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулерді сатып алу салық салуы жалпыға бірдей белгіленген тәртіпте жүзеге асырылатын өзге қызмет мақсатында ғана жүргізілсе, "1";
егер шот-фактура бойынша тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулерді сатып алу тек Салық кодексінің 411-бабының 1-тармағында көзделген қызмет бойынша ғана жүргізілсе, "2";
егер шот-фактура бойынша тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулерді сатып алу Салық кодексінің 411-бабының 1-тармағында көзделген қызмет пен өзге де қызмет арасында бөлінуге жататын болса, "3" белгісі көрсетіледі;
8) Н бағанында ҚҚС есепке алынбай шот-фактура (құжат) бойынша жалпы құны көрсетіледі. Н бағанының жиынтық шамасы 300.08 нысанының бірінші бетінде 00000001 жолында ғана көрсетіледі және барлық беттердің осы бағанында көрсетілген барлық сомалардың қосындысымен анықталады;
9) I бағанында шот-фактурада (құжатта) көрcетілген ҚҚС сомасы көрсетіледі. I бағанының жиынтық шамасы 300.08 нысанының бірінші бетінде 00000001 жолында ғана көрсетіледі және барлық беттердің осы бағанында көрсетілген барлық сомалардың қосындысымен анықталады;
10) J бағанында көрсетілген шот-фактура (құжат) бойынша есепке жатқызылуы тиіс ҚҚС сомасы көрсетіледі.
Салық кодексінің 414-бабына сәйкес мерзімді баспа басылымдарында өткізу кезінде жазып берілген шот-фактура бойынша аталған бағанда Салық кодексінің 400-бабына сәйкес есепке жатқызуға жататын ҚҚС сомасы көрсетіледі.
Салық кодексінің 417-бабының 1-тармағына сәйкес жазып берілген шот-фактура бойынша тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді бірлескен қызмет туралы шарттың қатысушысы (қатысушылары) сатып алғанда, аталған бағанда бірлескен қызмет туралы шарттың әрбір қатысушысы есепке жатқызуға жататын ҚҚС сомасы көрсетіледі. Бұл ретте бірлескен қызмет туралы шарттың қатысушылардың санына байланысты бір шот-фактура Тізілімде бірнеше жолда көрсетілуі мүмкін.
Салық кодексінің 417-бабының 3-тармағына сәйкес жазып берілген шот-фактура бойынша тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді бірлескен қызмет туралы шарттың қатысушысы (қатысушылары) сатып алғанда, аталған бағанда бірлескен қызмет туралы шарттың осы қатысушысы есепке жатқызуға жататын ҚҚС сомасы көрсетіледі.
Егер сәйкесінше жол бойынша I бағаны толтырылса, J бағаны міндетті толтыруға жатады. J бағанының жиынтық шамасы 300.08 нысанының бірінші бетінде ғана 00000001 жолда ғана көрсетіледі және барлық беттердің осы бағанында көрсетілген барлық сомаларын қосу арқылы айқындалады;

11) в графе K указывается объем полезного ископаемого, приобретенного за отчетный налоговый период;
12) в графе L указываются единицы измерения приобретенного полезного ископаемого за отчетный налоговый период.
Графы J, K и L заполняются в случае, если счет-фактура выписан при приобретении полезных ископаемых и/или минерального сырья, содержащего полезные ископаемые. К видам полезных ископаемых относятся углеводородное сырье (сырая нефть, газовый конденсат, газ), твердые полезные ископаемые (руды, металлы, минеральное сырье), общераспространенные полезные ископаемые, подземные воды и лечебные грязи.
Отражение исправленного счета-фактуры в Реестре производится с учетом следующего:
1) в основной форме декларации по НДС формы 300.00 с учетом отнесения к виду налоговой отчетности, предусмотренной в пункте 3 статьи 206 Налогового кодекса, обязательно проставление отметки в ячейке "дополнительная" или "дополнительная по уведомлению";
2) в разделе "Общая информация о плательщике НДС" Реестра указываются регистрационный номер налогоплательщика, ИИН (БИН) (при его наличии) и налоговый период за который вносятся изменения и дополнения;
3) в графах В, С, D, E, F, G, Н, I, J, K и L раздела "Сумма НДС по приобретенным товарам, работам, услугам" производится удаление из Реестра ранее выписанного счета-фактуры, к которому выписан исправленный счет-фактура. Удаление ранее выписанного счета-фактуры, к которому выписан исправленный счет-фактура производится путем его отражения в дополнительном Реестре с указанием номера строки, следующей за последним номером строки ранее представленного Реестра за период, в который вносятся изменения, указываются ранее отраженные реквизиты граф B, C, D, E, F, J, K и L, а в графах G, H и I, указываются ранее отраженные суммы со знаком минус. Далее новой строкой вводится исправленный счет-фактура с правильными реквизитами и суммами.
19. Порядок внесения изменений и дополнений в ранее представленный Реестр по приобретенным товарам, работам, услугам, в том числе при выписке счета-фактуры в электронной форме, ранее выписанного на бумажном носителе, аналогичен порядку внесения изменений в Реестр по реализованным товарам, работам, услугам, согласно пунктам 46, 47 и 48 настоящих Правил.
Глава 11. Пояснение по заполнению формы 300.09 – Сведения по суммам НДС, предъявленным к возврату
20. Данная форма предназначена для детального отражения сведений по суммам НДС, предъявленным к возврату в соответствии со статьями 429, 430, 431, 432, 433, 434 Налогового кодекса.
21. Приложение 300.09 подлежит заполнению, если в разделе "Общая информация о плательщике НДС" формы 300.00 в строке 11 "Представленные приложения" отмечена ячейка "09".
22. Данная форма не заполняется в случае, если в разделе "Общая информация о плательщике НДС" в строке 4 отмечен вид декларации "дополнительная", "дополнительная по уведомлению", а также, если налогоплательщик отнесен одной из категорий, указанных в пункте 3 статьи 431 Налогового кодекса.
23. В разделе "Сумма НДС, предъявленная к возврату" отражаются суммы НДС, заявленные налогоплательщиком, в разрезе налоговых периодов в течение срока исковой давности.
В данном разделе:

11) К бағанында есепті салық кезеңінде алынған пайдалы қазбаның түрі көрсетіледі;
12) L бағанында есепті салық кезеңінде алынған пайдалы қазбаның көлемі көрсетіледі;
13) M бағанында есепті салық кезеңінде пайдалы қазбаның алынған өлшем бірлігі көрсетіледі.
K, L, M бағандары, пайдалы қазбаларды және/немесе пайдалы қазбалар құрамындағы минералды шикізаттарды өткізу үшін шот-фактура жазып берілген жағдайда толтырылады. Пайдалы қазбалар түріне көмірсутегі шикізаты (шикі мұнай, газ конденсаты, газ), қатты пайдалы қазбалар (кен, метелл, минералды шикізат) жалпы таралған пайдалы қазбалар, жер асты сулары және емдік балшық жатады.
Тізілімде түзетілген шот-фактураны көрсету мыналар ескеріле отырып жүргізіледі:
1) 300.00 нысанының ҚҚС бойынша декларацияның негізгі нысанында Салық кодексінің 206-бабы 3-тармағында көзделген салық есептілігіне жатқызуды ескере ала отырып, "қосымша" немесе "хабарлама бойынша қосымша" торкөздерінде белгі қою міндетті;
2) Тізілімнің "ҚҚС төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеушінің тіркеу нөмірі, ЖСН (БСН) (ол болған кезде) және өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін салық кезеңі көрсетіледі;
3) В, С, D, E, F, G, Н, I, J, K, L және M бағандарындағы "Сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша ҚҚС сома" бөлімінде түзетілген шот-фактура жазылған, бұрын жазып берілген шот-фактураны Тізілімнен алып тастау жүргізіледі. Түзетілген шот-фактура жазылған, бұрын жазып берілген шот-фактураны Тізілімнен алып тастау өзгерістер енгізілген кезеңде Тізілімде бұрын ұсынылған жолдың соңғы нөмірінен кейінгі жол нөмірін көрсетіп қосымша Тізілімде оны көрсету арқылы жүргізіледі, В, С, D, E, F, G, K, L, M бағандарында бұрын көрсетілген деректемелері көрсетіледі, ал Н, I, J бағандарында алу таңбасымен бұрын көрсетілген сома көрсетіледі. Одан әрі жаңа жолда дұрыс деректемелермен және сомаларымен түзетілген шот-фактура көрсетіледі.
53. Бұрын ұсынылған Сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша тізілімге өзгерістер мен толықтырулар енгізу, оның ішінде бұрын қағаз жеткізгіште жазып берілген шот-фактураны, электрондық нысандағы шот-фактура түрінде жазып беру тәртібі, осы Қағидалардың 46, 47 және 48-тармағына сәйкес Өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша тізілімге өзгерістер енгізу тәртібіне ұқсас.
11-тарау. Қайтаруға ұсынылған ҚҚС сомалары бойынша мәліметтер – 300.09-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
54. Аталған нысан Салық кодексінің 429, 430, 431, 432, 433, 434-баптарына сәйкес қайтаруға ұсынылған ҚҚС сомалары бойынша мәліметтерді егжей-тегжейлі көрсетуге арналған.
55.300.09 қосымша, егер 300.00 нысанының "ҚҚС төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде "Ұсынылған қосымшалар" деген 11-жолда "09" ұяшық белгіленсе, толтыруға жатады.
56. Бұл нысан егер "ҚҚС төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде 4-жолында "қосымша", "хабарлама бойынша қосымша" декларация түрі белгіленген жағдайда, сондай-ақ егер салық төлеуші Салық кодексінің 431-бабы 3-тармағында көрсетілген санаттардың біріне жатқызылған жағдайда толтырылмайды.
57. "Қайтаруға ұсынылған ҚҚС сомасы" деген бөлімде талап ету мерзімі ішінде салық кезеңдерінің қимасында салық төлеуші мәлімдеген ҚҚС сомасы көрсетіледі.
Бұл бөлімде:

1) в строке 300.09.001 указывается сумма превышения НДС, предъявленная к возврату. Данная строка включает в себя сумму строк с 300.09.001 I по 300.09.001 VI;
2) в строке 300.09.001 I указывается сумма превышения НДС, предъявленная к возврату, образовавшаяся по оборотам, облагаемым по нулевой ставке, за исключением сумм превышения НДС по оборотам, облагаемым по нулевой ставке, указанных в строках 300.09.001 IV, 300.09.001 V, 300.09.001 VI, в том числе с разбивкой по налоговым периодам в пределах срока исковой давности.
Данная строка также заполняется в случае отказа от применения порядка возврата НДС в соответствии со статьями 433 и 434 Налогового кодекса;
3) в строке 300.09.001 II указывается сумма превышения НДС, образовавшаяся в связи с применением статьи 432 Налогового кодекса, за исключением сумм превышение НДС, указанных в строках 300.09.001 I, 300.09.001 III, 300.09.001 IV, 300.09.001 V, 300.09.001 VI, в том числе с разбивкой по налоговым периодам в пределах срока исковой давности;
4) в строке 300.09.001 III указывается сумма превышения НДС, образовавшаяся в связи с уплатой НДС за нерезидента, за исключением сумм превышения НДС, указанных в строках 300.09.001 I, 300.09.001 II, 300.09.001 IV, 300.09.001 V, 300.09.001 VI, в том числе с разбивкой по налоговым периодам в пределах срока исковой давности;
5) в строке 300.09.001 IV указывается сумма превышения НДС, образовавшаяся в связи с использованием контрольного счета НДС в соответствии со статьей 433 Налогового кодекса, в том числе с разбивкой по налоговым периодам в пределах срока исковой давности.
Данная строка заполняется в случае, если отмечена ячейка 300.00.032 I;
6) в строке 300.09.001 V указывается сумма превышения НДС, в случае применения статьи 434 Налогового кодекса, в том числе с разбивкой по налоговым периодам в пределах срока исковой давности.
Данная строка заполняется в случае, если отмечена ячейка 300.00.032 II;
7) в строке 300.09.001 VI указывается сумма превышения НДС, подлежащая возврату в соответствии с пунктом 5 статьи 429 Налогового кодекса, оставшаяся после применения упрощенного порядка возврата НДС, в соответствии со статьей 434 Налогового кодекса, в том числе с разбивкой по налоговым периодам в пределах срока исковой давности.
В случае если отмечены ячейки в строках 300.00.032 I и 300.00.032 II, или ячейка в строке 300.00.032 I, строка 300.09.001 VI не заполняется.
Сумма строки 300.09.001 переносится в строку 300.00.032.
Приложение 26 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39

1) 300.09.001 жолында қайтаруға ұсынылған ҚҚС сомасының асып кету сомасы көрсетіледі. Бұл жол 300.09.001 І жолынан бастап 300.09.001 ІV-ге дейінгі жолдардың сомасын қамтиды;
2) 300.09.001 І жолында 300.09.001 IV, 300.09.001 V, 300.09.001 VI жолдарында көрсетілген нөлдік мөлшерлемемен салық салынатын айналымдар бойынша ҚҚС асып кету сомасын қоспағанда, нөлдік мөлшерлемемен салық салынатын айналымдар бойынша қалыптасқан, оның ішінде талап ету мерзімі шегінде салық кезеңдері бойынша бөле отырып, қайтаруға ұсынылған ҚҚС асып кету сомасы көрсетіледі.
Бұл жол сондай-ақ Салық кодексінің 433 және 434-бабына сәйкес ҚҚС қайтару тәртібін қолданудан бас тартқан жағдайда толтырылады;
3) 300.09.001 ІІ жолында 300.09.001 І, 300.09.001 ІІІ, 300.09.001 ІV, 300.09.001 V, 300.09.001 VІ жолдарында көрсетілген ҚҚС асып кету сомасын қоспағанда, Салық кодексінің 432-бабын қолдануға байланысты қалыптасқан, оның ішінде талап ету мерзімі шегінде салық кезеңдері бойынша бөле отырып, ҚҚС асып кету сомасы көрсетіледі;
4) 300.09.001 ІІІ жолында 300.09.001 I, 300.09.001 II, 300.09.001 IV, 300.09.001 V, 300.09.001 VI жолдарында көрсетілген ҚҚС асып кету сомасын қоспағанда, бейрезидент үшін ҚҚС төлеуге байланысты қалыптасқан, оның ішінде талап ету мерзімі шегінде салық кезеңдері бойынша бөле отырып, ҚҚС асып кету сомасы көрсетіледі;
5) 300.09.001 ІV жолында Салық кодексінің 433-бабына сәйкес ҚҚС бақылау шотын пайдалануға байланысты қалыптасқан, оның ішінде талап ету мерзімі шегінде салық кезеңдері бойынша бөле отырып, ҚҚС асып кету сомасы көрсетіледі.
Бұл жол, егер 300.00.032 I ұяшығы белгіленген жағдайда толтырылады;
6) 300.09.001 V жолында Салық кодексінің 434-бабы қолданылған жағдайда, оның ішінде талап ету мерзімі шегінде салық кезеңдері бойынша бөле отырып, ҚҚС асып кету сомасы көрсетіледі.
Бұл жол, егер 300.00.032 II ұяшығы белгіленген жағдайда толтырылады;
7) 300.09.001 VI жолында Салық кодексінің 434-бабына сәйкес ҚҚС қайтарудың оңайлатылған тәртібін қолданғаннан кейін қалған, Салық кодексінің 429-бабының 5-тармағына сәйкес қайтаруға жататын, оның ішінде талап ету мерзімі шегінде салық кезеңдері бойынша бөле отырып, ҚҚС асып кету сомасы көрсетіледі.
Егер 300.00.032 I және 300.00.032 II жолындағы ұяшық, немесе
300.00.032 I жолындағы ұяшық белгіленген жағдайда, 300.09.001 VI жолы толтырылмайды.
300.09.001 жолының сомасы 300.00.032 жолына көшіріледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39 бұйрығына
26-қосымша

форма 328.00
Заявление о ввозе товаров и уплате косвенных налогов
Раздел 1.
Продавец
Покупатель
Идентификационный код (номер) налогоплательщика
Идентификационный код (номер) налогоплательщика
01 _____________________________________
02 __________________________________________
(наименование организации, фамилия, имя, отчество (при его наличии) индивидуального предпринимателя или (наименование организации, фамилия, имя, отчество (при его наличии) индивидуального предпринимателя) физического лица, не являющегося индивидуальным предпринимателем)
03 ____________________________________
04 _________________________________________
(код страны, место нахождения (жительства)
(код страны, место нахождения (жительства)

328.00 Нысан
Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініш
Сатушы
Сатып алушы
Салық төлеушінің сәйкестіндіру коды (нөмірі) коды (нөмірі)
Салық төлеушінің сәйкестіндіру
01_____________________________________ 02______________________________________
(ұйымның атауы, дара кәсіпкердің немесе жеке (ұйымның атауы, жеке кәсіпкердің тегі, аты
кәсіпкердің кәсіпкер болып                        әкесінің аты (болған кезде))
табылмайтын жеке тұлғаның тегі, аты әкесінің аты (болған кезде)
03_____________________________________ 04______________________________________
(елінің коды, орналасқан (тұрғылықты) жері      (елінің коды, орналасқан (тұрғылықты) жері

05 № договора (контракта) ______ Дата договора (контракта) __________ 20___г. № спецификации _______, _______ дата спецификации ____, ____
06 _______________________________________________________________________________________
(наименование организации (фамилия, имя, отчество (при его наличии) индивидуального предпринимателя) код страны, место нахождения (жительства)
07 № договора (контракта) ______ Дата договора (контракта) __________ 20___г. № спецификации _______ , _______ дата спецификации ____ , ____
(в случае заключения договора лизинга в ячейке □ указывается отметка Х,
в случае заключения договора переработки давальческого сырья в ячейке □ указывается отметка Х,
в случае заключения договора о приобретении товара у физического лица, не являющегося индивидуальным предпринимателем, в ячейке □ указывается отметка Х)
№ пп
Наименование товара
Код товара ТН ВЭД
Единица измерения товара
Количество товара
Стоимость товара (работы)
Валюта
Транспортный (товаросопроводительный) документ
Код
Курс
Серия, номер
Дата
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
ИТОГО:
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Счет-фактура
Дата принятия на учет товара
Налоговая база
Ставки налога
Суммы налогов
Акцизов
НДС
Акцизов
НДС
Акцизов
НДС
Номер
Дата
твердые (специфические)
адвалорные
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Достоверность и полноту сведений, приведенных в данном заявлении, подтверждаю
_____________________________________________ ___________________ _____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
руководителя организации (уполномоченного лица) -
покупателя                                                 подпись             дата
(индивидуального предпринимателя
- покупателя)
Раздел 2.
[MISSING IMAGE: , ]
Отметка о регистрации заявления при представлении в налоговый орган
Номер Число Месяц Год
Отметка налогового органа об уплате косвенных налогов (освобождении от налогообложения НДС и (или) акцизов) по месту постановки на учет покупателя производится в течение десяти рабочих дней с даты отметки о регистрации Заявления.
НДС в сумме ____________ уплачен
Акцизы в сумме ____________ уплачены
_______________ ____________ ________ _____________ Фамилия, имя, отчество (при его наличии) инспектора должность подпись дата _____________________________________ ________ _________ Руководитель (заместитель руководителя) подпись дата ____________________________________ Место печати наименование налогового органа
1) В случае установления налоговым органом несоответствия заполненных налогоплательщиком реквизитов заявления требованиям Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года налоговый орган производит отметку об уплате косвенных налогов после устранения выявленных несоответствий налогоплательщиком.
Раздел 3.
Продавец, комитент, доверитель, принципал
(нужное подчеркнуть)
Покупатель, комиссионер, поверенный, агент
(нужное подчеркнуть)
Идентификационный код (номер) налогоплательщика
Идентификационный код (номер) налогоплательщика
08 _____________________________________
09 ____________________________________
( наименование организации, фамилия, имя, отчество индивидуального предпринимателя)
(наименование организации, фамилия, имя, отчество индивидуального предпринимателя)
10 ____________________________________
11 _____________________________________
(код страны, место нахождения (жительства)
(код страны, место нахождения (жительства)

05 шарттың (келісімшарттың) № ______ шарттың (келісімшарттың) күні __________ 20___ж. ерекшеліктерінің № _______, _______ ерекшеліктерінің күні ____, ____
06 _____________________________________________________________________________
(ұйымның атауы (жеке кәсіпкердің тегі, аты әкесінің аты (болған кезде)) елінің коды, орналасқан (тұрғылықты) жері
07 шарттың (келісімшарттың) № ______ шарттың (келісімшарттың) күні __________ 20___ж. ерекшеліктерінің № _______ , _______ ерекшеліктерінің күні ____ , ____
(лизинг шарты жасалған жағдайда тиісті торкөзде ☐ Х белгісі қойылады, алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу шарты жасалған жағдайда тиісті торкөзде ☐ Х белгісі қойылады, жеке кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлғадан тауарды сатып алу туралы шарт жасалған жағдайда тиісті торкөзде ☐ Х белгісі қойылады)
р/с №
Тауардың атауы
СЭҚ ТН тауар код
Тауардың өлшем бірлігі
Тауар мөлшері
Тауар (жұмыс) құны
Валюта
Көліктік (тауарға ілеспе) құжат
Шот-фактура
Коды
Бағамы
Сериясы, нөмірі
Күні
Нөмірі
Күні
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
ЖИЫНТЫҒЫ:
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Кестенің жалғасы
Тауарды есепке қабылдаған күні
Салық базасы
Салық мөлшерлемелері
Салықтар
сомасы
Акциздер
ҚҚС
Акциздер
ҚҚС
Акциздер
ҚҚС
негізгі (ерекшеліктер)
адвалорлы
13
14
15
16
17
18
19
20
Х
Х
Х
Х
Осы өтініште көрсетілген мәлiметтердiң дұрыстығын және толықтығын растаймын
_______________________________________________ ___________________ _____________
Сатып алушы (сатып алушы-жеке кәсіпкер) -                  қолы                  күні
ұйым басшысының (уәкілетті тұлға)
тегі, аты әкесінің аты (болған кезде)
2 Бөлім
Берілген өтінішті салық органдарында тіркеу туралы белгі
Сатып алушының есепке қоюға жеткізу орны бойынша жанама салықтарды төлеу (ҚҚС және (немесе) акциздерден босату) туралы салық органының белгісі Өтініші тіркеу туралы белгі қойылған күннен бастап он жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
ҚҚС ____________ сомасында төленген
Акциздер ____________ сомасында төленді
____________ _____________ ________ ____________
инспектордың лауазымы қолы күні
тегі, аты әкесінің аты (болған кезде)
____________________________ ______ ____________
Басшы (басшының орынбасары) қолы күні
_________________________ Мөр орны (болған кезде)
Салық органының атауы
1) Салық төлеуші толтырылған өтініштегі деректемелер 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт талаптарына сәйкес келмеген жағдайда салық органдары салық төлеуші анықталған сәйкессіздікті жойғаннан кейін жанама салықтарды төлеу туралы белгі қойады.
3. Бөлім
Сатып алушы,комитент, сенім білдіруші, принципал
(керегінің астын сызу керек)
Сатып алушы, комссионер, сенім білдірілген адам, агент
(керегінің астын сызу керек)
Салық төлеушінің сәйкестіндіру коды (нөмірі)
Салық төлеушінің сәйкестіндіру коды (нөмірі)
08___________________________
(ұйымның атауы, дара кәсіпкердің тегі, аты әкесінің аты (болған кезде))
09__________________________
(ұйымның атауы, дара кәсіпкердің тегі, аты әкесінің аты (болған кезде))
10__________________________
(елінің коды, орналасқан (тұрғылықты) жері
11__________________________
(елінің коды, орналасқан (тұрғылықты) жері

12 № договора (контракта) ______Дата договора (контракта) __________ 20___г. № спецификации _______, _______ дата спецификации ____, ____
__________________________________________________________ __________________ _____________
Фамилия, имя, отчество руководителя организации (уполномоченного лица) - покупателя подпись дата
(индивидуального предпринимателя - покупателя)
________________________________________________________________________________
Приложение
к заявлению о ввозе товаров
и уплате косвенных налогов
Продавец (комиссионер, поверенный, агент / комитент, доверитель, принципал) (нужное подчеркнуть)
Покупатель (комиссионер, поверенный, агент / комитент, доверитель, принципал) (нужное подчеркнуть)
Идентификационный код (номер) налогоплательщика
Идентификационный код (номер) налогоплательщика
_________________________________________
(наименование организации, Фамилия, имя, отчество (при его наличии) индивидуального предпринимателя)
_______________________________________
(наименование организации, фамилия, имя, отчество (при его наличии) индивидуального предпринимателя)
________________________________________
(код страны, место нахождения (жительства)
_______________________________________
(код страны, место нахождения (жительства)
№ договора (контракта) ______Дата договора (контракта) __________ 20___г. № спецификации _______, _______ дата спецификации ____, ____
Продавец (комиссионер, поверенный, агент / комитент, доверитель, принципал) (нужное подчеркнуть)
Покупатель (комиссионер, поверенный, агент / комитент, доверитель, принципал) (нужное подчеркнуть)
Идентификационный код (номер) налогоплательщика
Идентификационный код (номер) налогоплательщика
_____________________________________
(наименование организации, фамилия, имя, отчество (при его наличии) индивидуального предпринимателя)
______________________________________
(наименование организации, фамилия, имя, отчество (при его наличии) индивидуального предпринимателя)
_____________________________________
(код страны, место нахождения (жительства)
______________________________________
(код страны, место нахождения (жительства)
№ договора (контракта) ______Дата договора (контракта) __________ 20___г. № спецификации _______, _______ дата спецификации ____, ____
Продавец (комиссионер, поверенный, агент / комитент, доверитель, принципал) (нужное подчеркнуть)
Покупатель (комиссионер, поверенный, агент / комитент, доверитель, принципал) (нужное подчеркнуть)
Идентификационный код (номер) налогоплательщика
Идентификационный код (номер) налогоплательщика
__________________________________________
(наименование организации, фамилия, имя, отчество (при его наличии) индивидуального предпринимателя)
_____________________________________
(наименование организации, фамилия, имя, отчество (при его наличии) индивидуального предпринимателя)
_______________________________________
_______________________________________
(код страны, место нахождения (жительства)
_____________________________________
_____________________________________
(код страны, место нахождения (жительства)
№ договора (контракта) ______Дата договора (контракта) __________ 20___г. № спецификации _______, _______ дата спецификации ____, ____
Приложение 27 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39

12 шарттың (келісімшарттың) № ______ шарттың (келісімшарттың) күні __________ 20___ж. ерекшеліктерінің № _______, _______ ерекшеліктерінің күні ____, ____
______________________________________________ ___________________ _____________
Сатып алушы (сатып алушы-дара кәсіпкер) қолы күні ұйым басшысының (уәкілетті тұлға) тегі, аты әкесінің аты (болған кезде)
________________________________________________________________________________
Өтінішке қосымша Тауарларды кіргізу және жанама салықтарды төлеу туралы
Сатушы (комиссионер, сенім білдірілген адам, агент/
комитент, сенім білдірушы, принципал (керегінің астын сызу керек)
Сатып алушы (комиссионер, сенім білдірілген адам, агент/
комитент, сенім білдірушы, принципал) (керегінің астын сызу керек)
Салық төлеушінің сәйкестіндіру коды (нөмірі)
Салық төлеушінің сәйкестіндіру коды (нөмірі)
____________________________
(ұйымның атауы, дара кәсіпкердің тегі, аты әкесінің аты (болған кезде))
______________________________
(ұйымның атауы, дара кәсіпкердің тегі, аты әкесінің аты (болған кезде))
____________________________
(елінің коды, орналасқан (тұрғылықты) жері
______________________________
(елінің коды, орналасқан (тұрғылықты) жері
(келісімшарттың) № ______ шарттың (келісімшарттың) күні __________ 20___ж. ерекшеліктерінің № _______, _______ ерекшеліктерінің күні ____, ____
Сатушы (комиссионер, сенім білдірілген адам, агент/
комитент, сенім білдірушы, принципал (керегінің астын сызу керек)
Сатып алушы (комиссионер, сенім білдірілген адам, агент/
комитент, сенім білдірушы, принципал) (керегінің астын сызу керек)
Салық төлеушінің сәйкестіндіру коды (нөмірі)
Салық төлеушінің сәйкестіндіру коды (нөмірі)
_________________________________
(ұйымның атауы, дара кәсіпкердің тегі, аты әкесінің аты (болған кезде))
_________________________________
(ұйымның атауы, дара кәсіпкердің тегі, аты әкесінің аты (болған кезде))
_________________________________
(елінің коды, орналасқан (тұрғылықты) жері
_________________________________
(елінің коды, орналасқан (тұрғылықты) жері
(келісімшарттың) № ______ шарттың (келісімшарттың) күні __________ 20___ж. ерекшеліктерінің № _______, _______ ерекшеліктерінің күні ____, ____
Сатушы (комиссионер, сенім білдірілген адам, агент/
комитент, сенім білдірушы, принципал (керегінің астын сызу керек)
Сатып алушы (комиссионер, сенім білдірілген адам, агент/
комитент, сенім білдірушы, принципал) (керегінің астын сызу керек)
Салық төлеушінің сәйкестіндіру коды (нөмірі)
Салық төлеушінің сәйкестіндіру коды (нөмірі)
______________________________
(заңды тұлғаның атауы, жеке кәсіпкердің тегі, аты әкесінің аты (болған кезде))
______________________________
(заңды тұлғаның атауы, жеке кәсіпкердің тегі, аты әкесінің аты (болған кезде))
_____________________________
(елінің коды, орналасқан (тұрғылықты) жері
_____________________________
(елінің коды, орналасқан (тұрғылықты) жері
(келісімшарттың) № ______ шарттың (келісімшарттың) күні __________ 20___ж. ерекшеліктерінің № _______, _______ ерекшеліктерінің күні ____, ____
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39 бұйрығына
27-қосымша

Правила заполнения и представления налоговой отчетности "Заявление о ввозе товаров и уплате косвенных налогов (форма 328.00)"
Глава 1. Общие положения
1. Правила заполнения и представления налоговой отчетности "Заявление о ввозе товаров и уплате косвенных налогов (форма 328.00)" определяют порядок заполнения и представления заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов (далее – заявление).
1-1. Данная форма распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января по 31 декабря 2020 года.
Сноска. Правила дополнены пунктом 1-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Заявление состоит из трех разделов и приложения к нему, предназначенных для детального отражения информации о ввозе товаров и об исчислении налогового обязательства.
Первый и третий разделы заявления и приложение к нему заполняет налогоплательщик, второй раздел – орган государственных доходов.
3. При заполнении заявления не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии сведений (информации), подлежащих отражению в Заявлении, соответствующие ячейки не заполняются.
5. Приложение к заявлению не составляется при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
6. При составлении заявления:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) в электронной форме – заполняется в соответствии со статьей 208 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс).
Страницы заявления и приложения должны быть пронумерованы налогоплательщиком.
7. Заявление на бумажном носителе составляется, подписывается, заверяется (печатью в установленных законодательством Республики Казахстан случаях либо электронной цифровой подписью) налогоплательщиком (налоговым агентом) на бумажном и (или) электронном носителях на казахском и (или) русском языках, в соответствии с пунктом 2 статьи 204 Налогового кодекса.
Заявление в электронном виде представляется посредством системы приема и обработки налоговой отчетности либо на электронном носителе, допускающим компьютерную обработку информации.
При этом заявление в электронном виде, представляемое посредством системы приема и обработки налоговой отчетности, заверяется электронной цифровой подписью налогоплательщика в соответствии с пунктом 2 статьи 204 Налогового кодекса.
Сведения, отраженные в заявлении в электронном виде, должны соответствовать сведениям, содержащимся в заявлении на бумажном носителе.

"Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініш (328.00-нысан)" салық есептілігін толтыру және табыс ету қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініш (328-нысан)" салық есептілігін толтыру және табыс ету ережесі тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішті (бұдан әрі – өтініш) толтыру және табыс ету тәртібін айқындайды.
1-1. Осы нысан 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап 2021 жылғы 31 желтоқсанға дейінгі туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
Ескерту. 1-тарау 1-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Өтініш тауарлардың әкелінуі туралы және салық міндеттемесінің есептелуі туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған үш бөлімнен және оған қосымшадан тұрады.
Өтініштің бірінші және үшінші бөлімдері оған қосымшаны салық төлеуші, екінші бөлімді – мемлекеттік кірістер органына толтырады.
3. Өтінішті толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Өтініште көрсетілуге тиіс мәліметтер (ақпараттар) болмаған кезде тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Өтінішке қосымшалар оларда көрсетілуге тиіс деректер болмаған жағдайда жасалмайды.
6. Өтінішті жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта – қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысымен толтырылады;
2) электронды нысанда – "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасың Кодексінің (бұдан әрі – Салық кодексі) 208-бабына сәйкес толтырылады.
Өтініштің және қосымшаның беттерін салық төлеуші нөмірлеуге тиіс.
7. Қағаз тасығыштағы өтінішке Салық кодексінің 204-бабы 2-тармағына сәйкес салық төлеуші (салық агенті) не оның өкілі қағаз және (немесе) электронды тасығышта қазақ және (немесе) орыс тілінде жасайды, қолын қояды (Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда мөр не электрондық цифрлық қолын қойып) куәландырады.
Өтініш электронды түрде салық есептілігін қабылдау және өңдеу жүйесі арқылы не болмаса ақпаратты компьютерлік өңдеуге болатын электронды тасығышта табыс етіледі.
Бұл ретте, салық есептілігін қабылдау және өңдеу жүйесі арқылы табыс етілген электронды түрдегі өтініш Салық кодексінің 204-бабы 2-тармағына сәйкес салық төлеушінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылады.
Электронды түрдегі өтініште көрсетілген мәліметтер Қағаз тасығыштағы өтініште қамтылған мәліметтерге сәйкес келуге тиіс.

8. Заявление представляется налогоплательщиком либо его представителем на бумажном носителе (в четырех экземплярах) и в электронном виде либо в электронном виде в орган государственных доходов по месту нахождения ( жительства) одновременно с налоговой декларацией по косвенным налогам по импортированным товарам.
9. Заявлению, представленному в электронном виде, присваивается регистрационный номер центральным узлом системы приема и обработки налоговой отчетности.
10. Заявление на бумажном носителе (в четырех экземплярах) и в электронном виде представляется:
лицами, импортирующими на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов Евразийского экономического союза (далее – государств-членов) товары с освобождением от уплаты налога на добавленную стоимость (далее – НДС) в порядке, определенном уполномоченным органом и (или) иным способом уплаты в соответствии со статьей 428 Налогового кодекса;
налогоплательщиком в случае, предусмотренном подпунктом 2) пункта 2 статьи 458 Налогового кодекса;
налогоплательщиком в случае, предусмотренном пунктом 8 статьи 444 Налогового кодекса.
11. Заявление, представленное на бумажном носителе, регистрируется органом государственных доходов в Журнале регистрации заявлений о ввозе товаров и уплате косвенных налогов под присвоенным центральным узлом системы приема и обработки налоговой отчетности регистрационным номером Заявления, представленного в электронном виде.
Данный регистрационный номер проставляется органом государственных доходов во втором разделе экземпляров заявления, представленных на бумажном носителе.
При представлении заявления на бумажном носителе (в четырех экземплярах) и в электронном виде датой представления заявления является дата приема органом государственных доходов заявления на бумажном носителе, при представлении заявления только в электронном виде – дата принятия центральным узлом системы приема и обработки налоговой отчетности.
Глава 2. Пояснение по заполнению заявления
12. В правом верхнем углу каждой страницы заявления налогоплательщиком проставляется номер заявления, число, месяц и год его заполнения.
13. В строках "Продавец/Покупатель" заявления указываются:
Идентификационный код (номер) налогоплательщика;
наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество (при его наличии) индивидуального предпринимателя, физического лица, не являющегося индивидуальным предпринимателем.
В случае заключения договора лизинга в соответствующей ячейке проставляется отметка "Х".
В случае заключения договора переработки давальческого сырья в соответствующей ячейке проставляется отметка "Х".
В случае заключения договора о приобретении товара у физического лица, не являющегося индивидуальным предпринимателем, в соответствующей ячейке проставляется отметка "Х".

8. Өтінішті салық төлеуші не оның өкілі орналасқан (тұрғылықты) орны бойынша мемлекеттік кірістер органына қағаз тасығышта (төрт данада) және электронды түрде немесе электронды түрде импортталған тауарлар бойынша жанама салықтар жөніндегі салық декларациясымен бір мезгілде табыс етеді.
9. Электронды түрде табыс етілген өтінішке салық есептілігін қабылдау және өңдеу жүйесінің орталық торабымен тіркеу нөмірі беріледі.
10. Қағаз тасығышта (төрт данада) және электрондық түрдегі өтінішті:
Еуразиялық экономикалық одағына мүше мемлекеттер (бұдан әрі – мүше мемлекеттер) аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына уәкілетті органы белгілеген тәртіппен және (немесе) Салық кодексінің 428-бабына сәйкес төлеудің өзге тәсілімен қосылған құн салығын (бұдан әрі – ҚҚС) төлеуден босатылған тауарларды импорттайтын тұлға;
Салық кодекстің 458-бабы 2-тармағының 2) тармақшасында көзделген жағдайда салық төлеуші;
Салық кодекстің 444-бабының 8-тармағында көзделген жағдайда салық төлеуші ұсынады.
11. Қағаз тасығышта табыс етілген өтінішті мемлекеттік кірістер органы электронды түрде табыс етілген өтінішке салық есептілігін қабылдау және өңдеу жүйесінің орталық торабымен берілген тіркеу нөмірімен Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініштерді тіркеу журналына тіркейді.
Бұл тіркеу нөмірін мемлекеттік кірістер органы қағаз тасығышта табыс етілген өтініш даналарының екінші бөліміне қояды.
Қағаз тасығышта (төрт данада) және электрондық түрдегі өтінішті табыс еткен кезде қағаз тасығыштағы өтінішті мемлекеттік кірістер органы қабылдаған күн өтініш табыс етілген күн болып табылады, текқана электрондық түрдегі өтінішті табыс еткен кезде – салық есептілігін қабылдау және өңдеу жүйесінің орталық торабымен қабылдау күні.
2-тарау. Өтінішті толтыру бойынша түсіндірме
12. Өтініштің әрбір бетінің жоғарғы оң жақ бұрышына салық төлеуші өтініштің нөмірін, оның толтырылған күнін, айын және жылын қояды.
13. Өтініштің "Сатушы/Сатып алушы" жолдарында:
салық төлеушінің сәйкестіндіру коды (нөмірі);
заңды тұлғаның атауы немесе жеке кәсіпкердің, жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) көрсетіледі.
Лизинг шарты жасалған жағдайда тиісті торкөзде "Х" белгісі қойылады.
Алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу шарты жасалған жағдайда тиісті торкөзде "Х" белгісі қойылады.

В строке 01 (Продавец) указывается лицо, заключившее договор (контракт) с Покупателем, указанным в строке 02, или с комиссионером, поверенным.
В строке 02 (Покупатель) указывается налогоплательщик Республики Казахстан, импортировавший товары и представляющий заявление в орган государственных доходов по месту нахождения (жительства).
В строке 03 указывается код страны, адрес местонахождения (жительства) Продавца.
В строке 04 указывается код страны, адрес местонахождения (жительства) Покупателя.
Раздел 1 заполняется Покупателем товаров, а также комиссионером, поверенным, в случаях, установленных нормами статьи 455 Налогового кодекса.
В строке 05 указываются номер и дата договора (контракта), заключенного между Продавцом и Покупателем (комиссионером, поверенным), номера и даты спецификаций к договору (контракту), на основании которого импортированы товары на территорию Республики Казахстан с территории государства-члена.
В случае розничной купли-продажи при отсутствии договора (контракта), заключенного между Продавцом и Покупателем (комиссионером, поверенным), указываются номер и дата документа, подтверждающего получение (либо приобретение) импортированных на территорию Республики Казахстан товаров (в том числе чеки контрольно-кассовой машины, товарные чеки, закупочные акты).
Строки 06 и 07 заявления налогоплательщиком Республики Казахстан не заполняются. При этом данные строки могут быть заполнены налогоплательщиками (плательщиками) других государств-членов, если законодательством указанных государств не предусмотрена уплата косвенных налогов комиссионером, поверенным, агентом.
В случае ввоза налогоплательщиком Республики Казахстан на территорию Республики Казахстан товаров, являющихся продуктом переработки давальческого сырья, приобретенного на территории другого государства-члена, и переработанного на территории третьего государства-члена, заполняется 2 (два) заявления, при этом:
при заполнении граф заявления, направляемого Продавцу товаров (давальческого сырья), в графах 2 и 6 таблицы указывается соответственно наименование и стоимость давальческого сырья;
при заполнении граф заявления, направляемого Продавцу работ по переработке давальческого сырья, в графах 2 и 6 таблицы указывается соответственно наименование товара, являющегося продуктом переработки, и стоимость работ по переработке давальческого сырья.
Для определения сумм косвенных налогов при импорте товаров налогоплательщиком заполняется таблица, в которой указываются:
в графе 2 – наименование товара на основании счета-фактуры или транспортных (товаросопроводительных) документов;

Тауарды жеке кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлғадан сатып алу туралы шарт жасалған жағдайда тиісті торкөзде "Х" белгісі қойылады 01 жолында (Сатушы) 02 жолында көрсетілген Сатып алушымен немесе комиссионермен, сенім білдірілген адаммен шарт (келісімшарт) жасасқан тұлға көрсетіледі.
02 жолында (Сатып алушы) тауарларды импорттаған және орналасқан орны (тұрғылықты) бойынша мемлекеттік кірістер органына өтініш табыс ететін Қазақстан Республикасының салық төлеушісі көрсетіледі.
03 жолында Сатушының елінің коды, орналасқан орнының (тұрғылықты) мекен-жайы көрсетіледі.
04 жолында Сатып алушының елінің коды, орналасқан орнының (тұрғылықты) мекен-жайы көрсетіледі.
1-бөлімді тауарларды Сатып алушы, сондай-ақ Салық кодексінің 455-бабының нормаларында белгіленген жағдайларда комиссионер, сенім білдірілген адам толтырады.
05 жолында Сатушы мен Сатып алушы (комиссионер, сенім білдірілген адам) арасында жасалған шарттың (келісімшарттың) нөмірі мен күні, оның негізінде Қазақстан Республикасының аумағына мүше мемлекеттің аумағынан тауарлар импортталған шартқа (келісімшартқа) ерекшеліктердің нөмірі мен күні көрсетіледі.
Сатушы мен Сатып алушы (комиссионер, сенім білдірілген адам) арасында жасалған шарт (келісімшарт) болмаған кезде бөлшек саудада сатып алу-сату жағдайында Қазақстан Республикасының аумағына импортталған тауарларды алғанын (не сатып алғанын) растайтын құжаттың (оның ішінде бақылау-касса машиналарының чектері, тауарлық чектер, сатып алу актілері) нөмірі мен күні көрсетіледі.
Өтініштің 06 және 07 жолдарын Қазақстан Республикасының салық төлеушісі толтырмайды. Бұл ретте егер Республикасы мен Ресей Федерациясының заңнамасында комиссионердің, сенім білдірілген адамның, агенттің жанама салықтарды төлеуі көзделмеген болса, аталған мемлекеттердің салық төлеушілері (төлеушілері) бұл жолдарды толтыруы мүмкін.
Қазақстан Республикасының салық төлеушісі Қазақстан Республикасының аумағына басқа мүше мемлекеттің аумағында сатып алынған және мүше үшінші бір мемлекеттің аумағында қайта өңделген алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімі болып табылатын тауарларды әкелген жағдайда 2 (екі) өтініш толтырылады, бұл ретте:
тауарларды (алыс-беріс шикізатын) Сатып алушыға жіберілетін өтініштің бағандарын толтыру кезінде кестенің 2 және 6-бағандарында тиісінше алыс-беріс шикізатының атауы және құны көрсетіледі;
алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу бойынша жұмыстарды Сатып алушыға жіберілетін өтініштің бағандарын толтыру кезінде кестенің 2 және 6-бағандарында тиісінше қайта өңдеу өнімі болып табылатын тауардың атауы және алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу бойынша жұмыстардың құны көрсетіледі.
Тауарлар импорты кезінде жанама салықтар сомаларын айқындау үшін салық төлеуші мыналар көрсетілетін кестені толтырады:
2-бағанда – шот-фактуралар немесе көліктік (тауарға ілеспе) құжаттардың негізінде тауардың атауы;

в графе 3 – 10-значный код товаров по единой Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза;
в графе 4 – единица измерения количества товара, указанная в счете-фактуре или транспортном (товаросопроводительном) документе либо ином документе, подтверждающем приобретение импортированного товара;
в графе 5 – количество товара в единицах измерения, указанных в графе 4;
в графе 6 – стоимость товара (работы) на основании сведений из счета-фактуры или транспортных (товаросопроводительных) документов либо ином документе, подтверждающем приобретение импортированного товара;
в графе 7 – код валюты;
в графе 8 – установленный Национальным банком Республики Казахстан курс тенге к валюте, указанной в счете-фактуре или транспортном (товаросопроводительном) документе, на дату принятия на учет импортированных товаров;
в графе 9 – серия, номер транспортных (товаросопроводительных) документов;
в графе 10 – дата транспортных (товаросопроводительных) документов;
в графе 11 – номер счета-фактуры;
в графе 12 – дата счета-фактуры;
в графе 13 – дата принятия налогоплательщиком товара на учет;
в графе 14 – налоговая база по подакцизным товарам, исходя из объема импортируемого товара в натуральном выражении, равна показателю графы 5, если твердые (специфические) ставки акцизов установлены за единицу измерения, указанную в графе 4. В ином случае налоговая база по подакцизным товарам, на которые установлены твердые (специфические) ставки акцизов, указывается в единицах измерения с учетом пересчета показателя графы 5 на соответствующие величины, установленные законодательством Республики Казахстан для такого пересчета;
в графе 15 – налоговая база по НДС в национальной валюте Республики Казахстан. Налоговая база рассчитывается с учетом требований статьи 444 Налогового кодекса. В размер налоговой базы по НДС включается сумма акцизов по подакцизным товарам, указанная в графе 19;
в графах 16 и 18 – налоговые ставки по акцизам и НДС, установленные Налоговым кодексом. В случае, если налоговым законодательством Республики Казахстан предусмотрено освобождение от уплаты НДС и (или) акцизов по ввезенным товарам на территорию Республики Казахстан, в графах проставляется слово "льгота". По подакцизным товарам в графе 16 указывается ставка акцизов в национальной валюте;
в графе 17 – проставляется прочерк;
в графе 19 – сумма акцизов, рассчитанная Покупателем товаров исходя из применяемых налоговых ставок, указанных в графе 16.
В случае если налоговым законодательством Республики Казахстан предусмотрено освобождение от уплаты акцизов по ввезенным товарам на территорию Республики Казахстан и в графе 16 проставляется слово "льгота", в графе 19 проставляется "0" (ноль);

3-бағанда – Еуразиялық экономикалық одақтың Сыртқы экономикалық қызметінің Бірыңғай тауар номенклатурасының 10 белгілі тауарлар коды;
4-бағанда – шот-фактурада немесе көліктік (тауарға ілеспе) құжатта не импортталған тауардың сатып алынуын растайтын өзге құжатта көрсетілген тауар санының өлшем бірлігі;
5-бағанда – 4-бағанда көрсетілген өлшем бірліктердегі тауар саны;
6-бағанда – шот-фактурадан немесе көліктік (тауарға ілеспе) құжаттардан не импортталған тауардың сатып алынуын растайтын өзге құжаттан мәліметтердің негізінде тауар (жұмыс) құны;
7-бағанда – валюта коды;
8-бағанда – импортталған тауарларды есепке қабылдау күніне шот-фактурада немесе көліктік (тауарға ілеспе) құжатта көрсетілген валютаға Қазақстан Республикасының Ұлттық банкі белгілеген теңге бағамы;
9-бағанда – көліктік (тауарға ілеспе) құжаттардың сериясы, нөмірі;
10-бағанда – көліктік (тауарға ілеспе) құжаттардың күні;
11-бағанда – шот-фактура нөмірі;
12-бағанда – шот-фактура күні;
13-бағанда – салық төлеушінің тауарды есепке қабылдаған күні;
14-бағанда – импортталған тауардың заттай мәніндегі көлемінің негізінде акцизделетін тауарлар бойынша салық базасы.
Акциздерді өзге уәкілетті орган алатын акцизделетін тауарлар бойынша кеден одағына мүше мемлекеттің бюджетіне төленген акциздер сомасы 19-бағанда көрсетіледі. Бұл ретте 14, 16 және 17-бағандарында сызықша көрсетіледі;
15-бағанда – Қазақстан Республикасының валютасында ҚҚС бойынша салық базасы. Салық базасы Салық кодексінің 444-бабының талаптары ескеріле отырып есептеледі. ҚҚС бойынша салық базасының мөлшеріне
19-бағанда көрсетілген акцизделетін тауарлар бойынша акциздер сомасы енгізіледі;
16 және 18-бағандарында – Салық кодексінде белгіленген акциздер мен ҚҚС бойынша салық ставкалары. Егер Қазақстан Республикасының салық заңнамасында Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген тауарлар бойынша ҚҚС және (немесе) акциздерді төлеуден босату көзделген жағдайда бағандарда "жеңілдік" сөзі қойылады. Акцизделетін тауарлар бойынша
16-бағанда ұлттық валютада акциз ставкасы көрсетіледі;
17-бағанда – сызықша қойылады;
19-бағанда – тауарларды Сатып алушы 16-бағанда көрсетілген қолданылатын салық ставкаларының негізінде есептеген акциз сомасы.
Егер Қазақстан Республикасының салық заңнамасында Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген тауарлар бойынша акциздерді төлеуден босату көзделген жағдайда 16-бағанда "жеңілдік" сөзі қойылады, 19-бағанда "0" (нөл) қойылады;

в графе 20 – сумма НДС, рассчитанная исходя из применяемой налоговой ставки, указанной в графе 18, к налоговой базе, указанной в графе 15.
В случае, если налоговым законодательством Республики Казахстан предусмотрено освобождение от уплаты НДС по ввезенным товарам на территорию Республики Казахстан и в графе 18 проставляется слово "льгота", в графе 20 проставляется "0" (ноль).
Если транспортный (товаросопроводительный) документ, подтверждающий перемещение товаров с территории одного государства-члена на территорию другого государства-члена, имеет итоговую строку, допускается перенесение в одну строку заявления сведений итоговой строки транспортного (товаросопроводительного) документа с указанием общего наименования аналогичных друг другу ввозимых товаров.
Если в транспортном (товаросопроводительном) документе указаны подакцизные товары либо приведены показатели, относящиеся к товарам, облагаемым косвенными налогами по различным ставкам или имеющим различные единицы измерения, то в заявление переносятся все наименования товаров (каждая позиция) из транспортного (товаросопроводительного) документа.
Если транспортный (товаросопроводительный) документ, в котором отражено несколько аналогичных друг другу товаров, не имеет итоговой строки, то показатели, отраженные в каждой из строк товаросопроводительного (транспортного) документа, переносятся в заявление. При этом в графах 9 и 10 заявления указываются сведения одного и того же транспортного (товаросопроводительного) документа.
Если в счете-фактуре перечислены товары, которые указаны в нескольких транспортных (товаросопроводительных) документах, то в заявление переносятся позиции из каждого транспортного (товаросопроводительного) документа с учетом требований, изложенных выше. При этом в графах 11 и 12 заявления повторяются данные такого счета-фактуры.
Если выставление (выписка) счета-фактуры не предусмотрено законодательством государства-члена либо приобретение товаров осуществляется у налогоплательщика государства, не являющегося государством-членом, в графах 4, 6, 7, 8, 9, 10, 11 и 12 таблицы раздела 1 заявления указываются сведения из иного документа, выставленного (выписанного) продавцом, подтверждающего стоимость импортированного товара.
Если участниками договора (контракта) увеличена цена импортированных товаров после истечения месяца, в котором товары были приняты налогоплательщиком к учету, то в таблице раздела 1 заявления делается следующая запись: "Корректировка значений показателей, указанных в зарегистрированном в налоговом органе заявлении от "__" _____ 20__ г №__, в связи с увеличением цены в "__" _____ 20__ г." (указываются месяц и год, в которых участниками договора (контракта) увеличена цена). Дата и номер указываются из раздела 2 заявления. При этом в графе 1 таблицы раздела 1 заявления указывается порядковый номер товарной позиции, под которым она указана в заявлении, значения показателей которого корректируются. В графы 2, 3, 4, 5, 7 8, 9, 10, 11, 12, 13, 16, 17 и 18 таблицы раздела 1 заявления переносятся значения показателей из корректируемого заявления. В графах 6, 14, 15, 19, 20 таблицы раздела 1 заявления указывается разница между измененными и предыдущими значениями показателей.
Если по истечении месяца, в котором ввезенные товары были приняты налогоплательщиком к учету, осуществлен их частичный возврат по причине ненадлежащих качества и (или) комплектации, то в таблице уточненного заявления делается следующая запись: "Взамен ранее представленного и зарегистрированного в налоговом органе заявления от "__" _____ 20__ г. № __ в связи с частичным возвратом". Дата и номер указываются из раздела 2 заявления. В таблице раздела 1 заявления указываются значения показателей без указания информации о частичном возврате. При этом в графе 1 таблицы раздела 1 заявления указывается порядковый номер товарной позиции, под которым она была указана в соответствующем заявлении.

20-бағанда – 15-бағанда көрсетілген, салық базасына 18-бағанда көрсетілген, салық ставкасына қолданатыннан есептелген.
Егер Қазақстан Республикасының салық заңнамасында Қазақстан Республикасының аумағына әкелген тауарларды ҚҚС төлеуден босату көзделген жағдайда, және 18-бағанда "жеңілдік" деген сөз қойылса, 20-бағанда "0" (нөл) қойылды.
Егер мүше бір мемлекеттің аумағынан мүше басқа мемлекеттің аумағына тауарлардың өткізілуін растайтын көліктік (ілеспе жүкқұжаттар) құжатта жиынтық жол болатын болса, біріне-бірі тауарларды әкелетін осыған ұқсас ортақ атауын көрсетумен, көліктік (ілеспе жүкқұжаттар) құжаттың жиынтық жолының мәліметтерін өтініштің бір жолына көшіруге рұқсат етіледі.
Егер көліктік (ілеспе жүкқұжаттар) құжатта акцизделетін тауарлар көрсетілген немесе түрлі ставкалар немесе әртүрлі өлшеу бірліктері бойынша жанама салықтар салынатын тауарларға жататын көрсеткіштер келтірілген болса, онда өтінішке көліктік (ілеспе жүкқұжаттар) құжттан тауарлардың барлық атаулары (әрбір позициясы) көшіріледі.
Егер көліктік (ілеспе жүкқұжаттар) құжатта бір бірлеріне ұқсас бірнеше тауарлар көрсетілсе, жиынтық жолы болмаса, көліктік (ілеспе жүкқұжаттар) құжаттың әрбір жолында көрсетілген көрсеткіштер өтінішке көшіріледі. Бұл ретте өтініштің 9 және 10-бағандарда көліктік сол бір көліктік (ілеспе жүкқұжаттар) құжаттың мәліметтері көрсетіледі.
Егер шот-фактурада бірнеше көліктік (ілеспе жүкқұжаттар) құжаттарда көрсетілген тауарлар саналған болса, онда өтінішке жоғарыда айтылған талаптарды ескере отырып, әрбір көліктік (ілеспе жүкқұжаттар) құжттан позициясы көшіріледі. Бұл ретте өтініштің 11 және 12-бағандарында мұндай шот-фактурада деректері қайталанады.
Егер шот-фактуралар жазып беру (көшірме жазбасын беру) мүше мемлекеттің заңнамасында көзделмесе не тауарларды сатып алу мүше болып табылмайтын салық төлеушіде жүзеге асырылса, өтініштің 1 бөлімнің 4, 6, 7 – 8, 9, 10, 11 және 12-бағандарында импортталған тауардың құнын растайтын сатып алушы жазып берген өзге құжаттың мәліметтері көрсетіледі.
Егер келісімнің (келісім-шарттың) қатысушыларымен тауарлар есепке алынған ай аяқталғаннан кейін импортталған тауарлар бағасы көбейсе, онда өтініштің 1-бөлімінде келесідей жазу жасалады: "Салық органында ______ 20__ жылы №__________ ______ 20__ жылы тіркелген (келісімнің (келісім-шарттың) қатысушыларымен баға көбейтілген ай мен жыл көрсетіледі)". Күні мен нөмері өтініштің 2-бөлімінен көрсетіледі. Бұл ретте өтініштің 1 бөлігінің кестесінің 1-бағанда тауарлық позицияның аталған өтініште көрсетілген реттік нөмері көрсетіледі. Өтініштің 1-бөлімі кестесінің 2, 3, 4 – 5, 7, 8, 9, 10, 11, 12 – 13, 16, 17 және 18-бағандарында түзетілетін өтініштен көрсеткіштер мәні көшіріледі. Өтініштің 1-бөлімі кестесінің 6, 14, 15, 19, 20-бағандарында өзгертілген және алдындағы көрсеткіштердің мәні арасындағы айырмашылық көрсетіледі.
Егер тауарлар есепке алынған ай аяқталғаннан кейін, олардың сапасыз және толық жинақталмау себебінен бөлшектеп қайтарылса, онда жөнделген өтініштің кестесінде келесідей жазу жасалады "Ішінара қайтарылуға байланысты бұрын табыс етілген және салық органында ______ 20__ жылғы № _____ тіркелген өтініш орнына". Күні мен нөмері өтініштің 2-бөлімінен көрсетіледі. Өтініштің 1-бөлігінің кестесінде бөлшектеп қайтарыу ақпараттарынсыз мағана көрсеткіштер көрсетіледі. Бұл ретте 1-бағанда тауарлық позицияның аталған өтініште көрсетілген реттік нөмері көрсетіледі.

Если представление налогоплательщиком заявления взамен ранее представленного заявления обусловлено причинами, не указанными в абзацах тридцать восьмом и тридцать девятом настоящего пункта, то в таблице такого заявления делается следующая запись: "Взамен ранее представленного и зарегистрированного в налоговом органе заявления от "__" _____ 20__ г. № __. Дата и номер указываются из раздела 2 заявления.
Если импортированный товар приобретен у физического лица, не являющегося индивидуальным предпринимателем, то реквизит идентификационный код (номер) налогоплательщика продавца указывается при его наличии.
14. Раздел 3 заявления заполняется в том числе в следующих случаях:
1) если обороты (операции) по реализации товаров Продавцом, указанным в разделе 1 заявления, Покупателю, указанному в разделе 1 заявления, не являются объектом обложения косвенными налогами в соответствии с законодательством государства-члена – Продавца, так как местом реализации таких товаров не признается территория государства-члена – Продавца. При этом в строке 08 "Продавец (комитент, доверитель, принципал)" указывается налогоплательщик государства-члена, с территории которого были вывезены товары, применивший при реализации этих товаров ставку НДС в размере 0 процентов (освобождение по акцизам). В строке 12 указываются реквизиты договора (контракта) (номер и дата договора (контракта), номера и даты спецификаций), заключенного между Продавцом и Покупателем, указанным в строках 08 и 09;
2) при реализации товара Покупателю (строка 02) через комиссионера, поверенного либо агента. При этом в строке 12 отражаются реквизиты договора (контракта) комиссии, поручения либо агентского договора (контракта), а в строках 08 и 09 – стороны данного договора (контракта);
3) при импорте с территории одного государства-члена на территорию другого государства-члена товаров, приобретаемых налогоплательщиком этого другого государства (Покупатель) на основании договора с налогоплательщиком государства, не являющегося государством-членом. При этом в строках 08 и 09 Покупателем, на территорию государства которого импортированы товары, указываются налогоплательщик государства-члена, с территории которого были экспортированы товары, применивший при реализации этих товаров ставку НДС в размере 0 процентов (освобождение по акцизам), и налогоплательщик государства, не являющегося государством-членом. В строках 10 и 11 указываются коды государств, налогоплательщиками которых являются указанные лица. В строке 12 отражаются реквизиты договора между указанными лицами. В этом случае реквизит "идентификационный код (номер) налогоплательщика" в строке 09 (а также в строке 01 раздела 1) являются необязательными для заполнения.

Егер салық төлеуші ұсынған өтініш бұрын ұсынылған өтініште осы тармақтың отыз сегізінші және отыз тоғызыншы абзацында көрсетілмеген себептері ескертілсе, онда осындай өтініштің кестесінде мынадай: "Бұрын табыс етілген және салық органында ______ 20__ жылғы № _____ тіркелген өтініш орнына" деген жазу жасалады. Күні мен нөмері өтініштің 2-бөлімінен көрсетіледі.
Егер импортталған тауар кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлғадан сатып алынды, сонда сатушының салық төлеушінің сәйкестіндіру коды (нөмірі) реквизиті ол бар болған кезде көрсетіледі.
14. Өтініштің 3-бөлімінде соның ішінде жағдайларда толтырылады:
1) егер өтініштің 1-бөлімінде көрсетілген Сатушы тауарларды өткізу бойынша айналымдары (операциялары) өтініштің 1-бөлімінде көрсетілген Сатып алушыға, Сатушы - мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес жанама салық салу объектісі болып табылмайды, себебі Сатушы - мүше мемлекеттің аумағы осындай тауарларды өткізу орны деп танылмайды. Бұл ретте "Сатушы (комитент, сенім артушы, принципал)" 08-жолда осындай тауарларды өткізу кезінде 0 процент мөлшерінде ҚҚС ставкасын (акциздер бойынша босату) қолданған, аумағынан тауарлар әкетілген мүше мемлекеттің салық төлеушісі көрсетіледі. 12-жолда шарттың (келісімшарттың) деректемелері (шарттың (келісімшарттың) нөмірі және 08 және 09-жолдарда Сатушының Сатып алушымен жасасқан шарттың (келісімшарттың) күні) көрсетіледі.
2) сатып алушыға комиссионер, сенім білдірілген адам немесе агент арқылы тауарларды өткізген кезде (02-жол) 12-жолда комиссияның, тапсырыстың немесе агенттік шарттың (келісімшарттың) деректемелері (шарттың (келісімшарттың) нөмірі, ал 08 және 09-жолдарда осы шарттың (келісімшарттың) тараптары көрсетіледі.
3) мүше болып табылмайтын мемлекеттің салық төлеушісімен шарты негізінде мүше мемлекеттің салық төлеушісі (Сатып алушы) сатып алған тауарларды бір мүше мемлекеттің аумағынан басқа мүше мемлекеттің аумағына импорт кезінде. Бұл ретте 08 және 09 жолдарында аумағына тауарлар импорталған Сатып алушы тауарларды өткізу кезінде 0 пайыз мөлшерінде (акциздер бойынша босату) ҚҚС ставкасын қолданған, аумағынан тауарлар әкелінген мүше мемлекеттің салық төлеушісін және мүше болып табылмайтын мемлекеттің салық төлеушісін көрсетеді. 10 және 11-жолдарда аталған тұлғалар салық төлеушілері болып табылатын елдердің кодтары көрсетіледі. 12-жолда осы тұлғалардың арасындағы шарттардың деректемелері көрсетіледі. Бұл жағдайда 09-жолында "Салық төлеушінің сәйкестіндіру коды (нөмірі)" реквизиті толтыру үшін міндетті болып табылмайды.

15. В тех случаях, когда в поставке товара участвуют более трех лиц, налогоплательщик в Приложении указывает сведения о сделках по реализации товаров (перемещении товаров) от Продавца (налогоплательщика государства-члена, с территории которого были вывезены товары, и представляющего в налоговый орган пакет документов, подтверждающий правомерность применения ставки НДС 0 процентов или освобождение от уплаты акцизов) до Покупателя (налогоплательщика, представляющего заявление) с указанием лиц, участников соответствующих сделок, а также сведений из договоров (контрактов): наименование, идентификационный код (номер) налогоплательщика, код страны, место его нахождения (жительства), номер договора (контракта), дата договора (контракта), номера и даты спецификаций.
16. При представлении заявления только в электронном виде должностное лицо органа государственных доходов в течение десяти рабочих дней со дня поступления заявления в электронном виде должно направить налогоплательщику уведомление о подтверждении факта уплаты косвенных налогов либо мотивированный отказ в электронном виде.
17. По заявлениям, представляемым на бумажном носителе (в четырех экземплярах) и в электронном виде, должностное лицо органа государственных доходов в течение десяти рабочих дней со дня поступления заявления на бумажном носителе и документов, предусмотренных пунктом 2 статьи 456 Налогового кодекса, должно его рассмотреть и подтвердить факт уплаты косвенных налогов (освобождения либо иного способа уплаты), либо мотивированно отказать в соответствующем подтверждении.
При представлении заявления на бумажном носителе один экземпляр остается в органе государственных доходов, три экземпляра возвращаются налогоплательщику с отметкой органа государственных доходов об уплате косвенных налогов (освобождении либо ином способе уплаты) в разделе 2 заявления. При этом налогоплательщик направляет два экземпляра заявления с отметкой органа государственных доходов налогоплательщику государства-члена, с территории которого экспортированы товары.
Приложение 27-1 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан
– Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Правила заполнения и представления налоговой отчетности "Заявление о ввозе товаров и уплате косвенных налогов (форма 328.00)"
Сноска. Приказ дополнен приложением 27-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 14.04.2022 № 409 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

15. Тауарларды жеткізуде үш тұлғадан артық адамдар қатысқан жағдайларда, салық төлеуші Қосымшада Сатушыдан бастап (0 процент мөлшерінде ҚҚС ставкасын немесе акциздер бойынша босатуды қолдану заңдылығын растайтын құжаттар жиынтығын салық органына табыс ететін, аумағынан тауарлар әкетілген мүше мемлекеттің салық төлеушісі) тауарларды өткізу жөнінде мәмілелер туралы мәліметтерді, Сатып алушыға дейін (өтінішті тапсырушы салық төлеуші тиісті мәмілелерге қатысушы тұлғаларды көрсетумен, сондай-ақ шарттың (келісімшарттың) мәліметтерін: салық төлеушінің сәйкестіндіру коды (нөмірі), ел кодын, оның орналасқан орнын (тұрғылықты), шарттың (келісімшарттың) нөмірін, шарттың (келісімшарттың) күнін, ерекшіліктердің нөмірлері мен күнін көрсетеді.
16. Өтінішті электрондық түрде табыс еткен кезде мемлекеттік кірістер органының лауазымды тұлғасы электрондық түрдегі өтініш түскен күннен бастап он жұмыс күні ішінде салық төлеушіге электрондық түрде жанама салықтардың төленгені фактісін растау туралы хабарлама немесе дәлелді бас тартуды жіберу арқылы жүргізеді.
17. Қағаз тасығышта (төрт данада) және электрондық түрдегі өтініштің және Салық кодексінің 456-бабы 2-тармағында көзделген құжаттардың келіп түсу күнінен он жұмыс күні ішінде, мемлекеттік кірістер органының лауазымды тұлғасы оны қарап және жанама салықтарды төлеу (босату не болмаса төлеудің өзге де жолдары) фактісін растауы, не болмаса тиісті растаудан дәлелді бас тартуы және өтініштің 2-бөлімінде тиісті белгі қоюы тиіс.
Өтініш қағаз жеткізгіште табыс етілгенде өтініштің бір данасы мемлекеттік кірістер органында қалады, үш данасы өтініштің 2-бөлімінде мемлекеттік кірістер органының жанама салықтардың төленген фактісін (босату немесе төлемнің басқа әдісі) растайтын белгісімен салық төлеушіге қайтарылады. Бұл ретте салық төлеуші өтініштің екі данасын мемлекеттік кірістер органының белгісімен оның аумағынан тауарлар экспортталған мүше мемлекеттің салық төлеушісіне жолдайды.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39 бұйрығына
27-1-қосымша
Ескерту. Бұйрық 27-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 14.04.2022 № 409 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
"Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініш (328.00-нысан)" салық есептілігін толтыру және табыс ету қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Правила заполнения и представления налоговой отчетности "Заявление о ввозе товаров и уплате косвенных налогов (форма 328.00)" (приложение 26 к приказу) определяют порядок заполнения и представления заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов (далее – Заявление).
2. Заявление состоит из трех разделов и приложения к нему, предназначенных для детального отражения информации о ввозе товаров и об исчислении налогового обязательства.
Первый и третий разделы Заявления и приложение к нему заполняет налогоплательщик, второй раздел – орган государственных доходов.
3. При заполнении Заявления не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии сведений (информации), подлежащих отражению в Заявлении, соответствующие ячейки не заполняются.
5. Приложение к Заявлению не составляется при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
6. При составлении Заявления:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) в электронной форме – заполняется в соответствии со статьей 208 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс).
Страницы Заявления и приложения пронумеровываются налогоплательщиком.
7. Заявление составляется, подписывается, заверяется (электронной цифровой подписью) налогоплательщиком (налоговым агентом) на бумажном и (или) электронном носителях на казахском и (или) русском языках, в соответствии с пунктом 2 статьи 204 Налогового кодекса.
Заявление в электронном виде представляется посредством системы приема и обработки налоговой отчетности либо на электронном носителе, допускающим компьютерную обработку информации.
При этом Заявление в электронном виде, представляемое посредством системы приема и обработки налоговой отчетности, заверяется электронной цифровой подписью налогоплательщика в соответствии с пунктом 2 статьи 204 Налогового кодекса.
Сведения, отраженные в Заявлении в электронном виде, должны соответствовать сведениям, содержащимся в Заявлении на бумажном носителе.
8. Заявление представляется налогоплательщиком либо его представителем на бумажном носителе (в четырех экземплярах) и в электронном виде, либо в электронном виде в орган государственных доходов по месту нахождения (жительства).
9. Заявлению, представленному в электронном виде, присваивается регистрационный номер центральным узлом системы приема и обработки налоговой отчетности.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініш (328-нысан)" (бұйрыққа 26-қосымша) салық есептілігін толтыру және табыс ету қағидалары тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішті (бұдан әрі – Өтініш) толтыру және табыс ету тәртібін айқындайды.
2. Өтініш тауарлардың әкелу туралы және салық міндеттемесінің есептелуі туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған үш бөлімнен және оған қосымшадан тұрады.
Өтініштің бірінші және үшінші бөлімдерін және оған қосымшаны салық төлеуші, екінші бөлімді – мемлекеттік кірістер органына толтырады.
3. Өтінішті толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Өтініште көрсетілуге тиіс мәліметтер (ақпараттар) болмаған кезде тиісті торкөздер толтырылмайды.
5. Өтінішке қосымшалар оларда көрсетілуге тиіс деректер болмаған жағдайда жасалмайды.
6. Өтінішті жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта – қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысымен толтырылады;
2) электронды нысанда – "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) (бұдан әрі – Салық кодексі) 208-бабына сәйкес толтырылады.
Өтініштің және қосымшаның беттері салық төлеушімен нөмірленеді.
7. Салық төлеуші (салық агенті) Өтінішті Салық кодексінің 204-бабы 2-тармағына сәйкес қағаз және (немесе) электрондық жеткізгіштерде қазақ және (немесе) орыс тілдерінде жасайды, қол қояды, (электрондық цифрлық қолтаңбамен) куәландырады.
Электронды түрдегі Өтініш салық есептілігін қабылдау және өңдеу жүйесі арқылы не ақпаратты компьютерлік өңдеуге жол берілетін электронды тасығышта табыс етіледі.
Бұл ретте салық есептілігін қабылдау және өңдеу жүйесі арқылы табыс етілген электронды түрдегі Өтініш Салық кодексінің 204-бабы 2-тармағына сәйкес салық төлеушінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылады.
Электронды түрдегі Өтініште көрсетілген мәліметтер қағаз тасығыштағы Өтініште қамтылған мәліметтерге сәйкес келуі тиіс.
8. Өтінішті салық төлеуші не оның өкілі орналасқан (тұрғылықты) жері бойынша мемлекеттік кірістер органына қағаз тасығышта (төрт данада) және электронды түрде немесе электронды түрде табыс етеді.
9. Электронды түрде табыс етілген Өтінішке салық есептілігін қабылдау және өңдеу жүйесінің орталық торабымен тіркеу нөмірі беріледі.

10. Заявление на бумажном носителе (в четырех экземплярах) и в электронном виде представляется:
лицами, импортирующими на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов Евразийского экономического союза (далее – государств-членов) товары с освобождением от уплаты налога на добавленную стоимость (далее – НДС) в порядке, утвержденном приказом Министра финансов Республики Казахстан от 16 февраля 2018 года № 204 "Об утверждении Правил освобождения от налога на добавленную стоимость импорта товаров в рамках Евразийского экономического союза" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16691) и (или) иным способом уплаты в соответствии со статьей 428 Налогового кодекса;
налогоплательщиком в случае, предусмотренном подпунктом 3) пункта 3 статьи 458 Налогового кодекса;
налогоплательщиком в случае, предусмотренном пунктом 8 статьи 444 Налогового кодекса.
11. Заявление, представленное на бумажном носителе, регистрируется органом государственных доходов в Журнале регистрации заявлений о ввозе товаров и уплате косвенных налогов под присвоенным центральным узлом системы приема и обработки налоговой отчетности регистрационным номером Заявления, представленного в электронном виде.
Данный регистрационный номер проставляется органом государственных доходов во втором разделе экземпляров Заявления, представленных на бумажном носителе.
При представлении Заявления на бумажном носителе (в четырех экземплярах) и в электронном виде датой представления Заявления является дата приема органом государственных доходов Заявления на бумажном носителе, при представлении Заявления только в электронном виде – дата принятия центральным узлом системы приема и обработки налоговой отчетности.
12. Данная форма распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января 2021 года.
Глава 2. Пояснение по заполнению заявления
13. В правом верхнем углу каждой страницы Заявления налогоплательщиком проставляется номер Заявления, число, месяц и год его заполнения.
14. В строках "Продавец/Покупатель" Заявления указываются:
идентификационный код (номер) налогоплательщика;
наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество (при его наличии) индивидуального предпринимателя, физического лица, не являющегося индивидуальным предпринимателем.
При заключении договора лизинга в соответствующей ячейке проставляется отметка "Х".
При заключении договора переработки давальческого сырья в соответствующей ячейке проставляется отметка "Х".
При заключении договора о приобретении товара у физического лица, не являющегося индивидуальным предпринимателем, в соответствующей ячейке проставляется отметка "Х".

10. Қағаз тасығышта (төрт данада) және электрондық түрдегі Өтінішті:
Еуразиялық экономикалық одағына мүше мемлекеттер (бұдан әрі – мүше мемлекеттер) аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде тауарлар импортын қосылған құн салығынан босату қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 16 ақпандағы № 204 бекітілген бұйрыққа (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16691 болып тіркелген) сәйкес тәртіппен және (немесе) Салық кодексінің 428-бабына сәйкес төлеудің өзге тәсілімен қосылған құн салығын (бұдан әрі – ҚҚС) төлеуден босатылған тауарларды импорттайтын тұлғалар;
Салық кодексінің 458-бабы 3-тармағының 3) тармақшасында көзделген жағдайда салық төлеуші;
Салық кодекстің 444-бабының 8-тармағында көзделген жағдайда салық төлеуші ұсынады.
11. Қағаз тасығышта табыс етілген Өтінішті мемлекеттік кірістер органы электронды түрде табыс етілген Өтінішке салық есептілігін қабылдау және өңдеу жүйесінің орталық торабымен берілген тіркеу нөмірімен Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініштерді тіркеу журналына тіркейді.
Бұл тіркеу нөмірін мемлекеттік кірістер органы қағаз тасығышта табыс етілген Өтініш даналарының екінші бөліміне қояды.
Қағаз тасығышта (төрт данада) және электрондық түрдегі Өтінішті табыс еткен кезде қағаз тасығыштағы Өтінішті мемлекеттік кірістер органы қабылдаған күн, тек электрондық түрдегі Өтінішті табыс еткен кезде ғана – салық есептілігін қабылдау және өңдеу жүйесінің орталық торабымен қабылдау күні Өтініш табыс етілген күн болып табылады.
12. Бұл нысан 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған құқықтық қатынастарға таратылады.
2-тарау. Өтінішті толтыру бойынша түсіндірме
13. Өтініштің әрбір бетінің жоғарғы оң жақ бұрышына салық төлеуші Өтініштің нөмірін, оның толтырылған күнін, айын және жылын қояды.
14. Өтініштің "Сатушы/Сатып алушы" деген жолдарында:
салық төлеушінің сәйкестіндіру коды (нөмірі);
заңды тұлғаның атауы немесе дара кәсіпкердің, дара кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі.
Лизинг шарты жасалған кезде тиісті торкөзде "Х" белгісі қойылады.
Алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу шарты жасалған кезде тиісті торкөзде "Х" белгісі қойылады.
Тауарды дара кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлғадан сатып алу туралы шарт жасалған кезде тиісті торкөзде "Х" белгісі қойылады.

В строке 01 (Продавец) указывается лицо, заключившее договор (контракт) с Покупателем, указанным в строке 02, или с комиссионером, поверенным.
В строке 02 (Покупатель) указывается налогоплательщик Республики Казахстан, импортировавший товары и представляющий Заявление в орган государственных доходов по месту нахождения (жительства).
В строке 03 указывается код страны, адрес местонахождения (жительства) Продавца.
В строке 04 указывается код страны, адрес местонахождения (жительства) Покупателя.
Раздел 1 заполняется Покупателем товаров, а также комиссионером, поверенным, установленных нормами статьи 455 Налогового кодекса.
В строке 05 указываются номер и дата договора (контракта), заключенного между Продавцом и Покупателем (комиссионером, поверенным), номера и даты спецификаций к договору (контракту), на основании которого импортированы товары на территорию Республики Казахстан с территории государства-члена.
При розничной купли-продажи при отсутствии договора (контракта), заключенного между Продавцом и Покупателем (комиссионером, поверенным), указываются номер и дата документа, подтверждающего получение (либо приобретение) импортированных на территорию Республики Казахстан товаров (в том числе чеки контрольно-кассовой машины, товарные чеки, закупочные акты).
Строки 06 и 07 Заявления налогоплательщиком Республики Казахстан не заполняются. При этом данные строки заполняются налогоплательщиками (плательщиками) других государств-членов, если законодательством указанных государств не предусмотрена уплата косвенных налогов комиссионером, поверенным, агентом.
При ввозе налогоплательщиком Республики Казахстан на территорию Республики Казахстан товаров, являющихся продуктом переработки давальческого сырья, приобретенного на территории другого государства-члена, и переработанного на территории третьего государства-члена, заполняется 2 (два) Заявления, при этом:
при заполнении граф Заявления, направляемого Продавцу товаров (давальческого сырья), в графах 2 и 6 таблицы указывается соответственно наименование и стоимость давальческого сырья;
при заполнении граф Заявления, направляемого Продавцу работ по переработке давальческого сырья, в графах 2 и 6 таблицы указывается соответственно наименование товара, являющегося продуктом переработки, и стоимость работ по переработке давальческого сырья.
Для определения сумм косвенных налогов при импорте товаров налогоплательщиком заполняется таблица, в которой указываются:
в графе 2 – наименование товара на основании счета-фактуры или транспортных (товаросопроводительных) документов;

01-жолда (Сатушы) 02 жолында көрсетілген Сатып алушымен немесе комиссионермен, сенім білдірілген адаммен шарт (келісімшарт) жасасқан тұлға көрсетіледі.
02-жолда (Сатып алушы) тауарларды импорттаған және орналасқан (тұрғылықты) жері бойынша мемлекеттік кірістер органына Өтініш табыс ететін Қазақстан Республикасының салық төлеушісі көрсетіледі.
03-жолда Сатушы елінің коды, орналасқан (тұрғылықты) жерінің мекенжайы көрсетіледі.
04-жолда Сатып алушы елінің коды, орналасқан (тұрғылықты) жерінің мекенжайы көрсетіледі.
1-бөлімді тауарларды Сатып алушы, сондай-ақ Салық кодексінің 455-бабының нормаларында белгіленген комиссионер, сенім білдірілген адам толтырады.
05-жолда Сатушы мен Сатып алушы (комиссионер, сенім білдірілген адам) арасында жасалған шарттың (келісімшарттың) нөмірі мен күні, оның негізінде Қазақстан Республикасының аумағына мүше мемлекеттің аумағынан тауарлар импортталған шартқа (келісімшартқа) ерекшеліктердің нөмірі мен күні көрсетіледі.
Сатушы мен Сатып алушы (комиссионер, сенім білдірілген адам) арасында жасалған шарт (келісімшарт) болмаған кезде бөлшек саудада сатып алу-сату Қазақстан Республикасының аумағына импортталған тауарларды алғанын (не сатып алғанын) растайтын құжаттың (оның ішінде бақылау-касса машиналарының чектері, тауарлық чектер, сатып алу актілері) нөмірі мен күні көрсетіледі.
Өтініштің 06 және 07-жолдарын Қазақстан Республикасының салық төлеушісі толтырмайды. Бұл ретте егер мүше мемлекеттердің заңнамасында комиссионердің, сенім білдірілген адамның, агенттің жанама салықтарды төлеуі көзделмеген болса, аталған мемлекеттердің салық төлеушілері (төлеушілері) бұл жолдарды толтырылады.
Қазақстан Республикасының салық төлеушісі Қазақстан Республикасының аумағына екінші мүше мемлекеттің аумағында сатып алынған және үшінші бір мүше мемлекеттің аумағында қайта өңделген алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімі болып табылатын тауарларды әкелген кезінде 2 (екі) Өтініш толтырады, бұл ретте:
тауарларды (алыс-беріс шикізатын) Сатып алушыға жолданатын Өтініштің бағандарын толтыру кезінде кестенің 2 және 6-бағандарында тиісінше алыс-беріс шикізатының атауы және құны көрсетіледі;
алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу бойынша жұмыстарды Сатып алушыға жолданатын Өтініштің бағандарын толтыру кезінде кестенің 2 және 6-бағандарында тиісінше қайта өңдеу өнімі болып табылатын тауардың атауы және алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу бойынша жұмыстардың құны көрсетіледі.
Тауарлар импорты кезінде жанама салықтар сомаларын айқындау үшін салық төлеуші мыналар:
2-бағанда – шот-фактуралар немесе көліктік (тауарға ілеспе) құжаттардың негізінде тауардың атауы;

в графе 3 – 10-значный код товаров по единой Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза;
в графе 4 – единица измерения количества товара, указанная в счете-фактуре или транспортном (товаросопроводительном) документе либо ином документе, подтверждающем приобретение импортированного товара;
в графе 5 – количество товара в единицах измерения, указанных в графе 4;
в графе 6 – стоимость товара (работы) на основании сведений из счета-фактуры или транспортных (товаросопроводительных) документов либо ином документе, подтверждающем приобретение импортированного товара;
в графе 7 – код валюты;
в графе 8 – установленный Национальным банком Республики Казахстан курс тенге к валюте, указанной в счете-фактуре или транспортном (товаросопроводительном) документе, предшествующий дате принятия на учет импортированных товаров;
в графе 9 – серия, номер транспортных (товаросопроводительных) документов;
в графе 10 – дата транспортных (товаросопроводительных) документов;
в графе 11 – номер счета-фактуры;
в графе 12 – дата счета-фактуры;
в графе 13 – дата принятия налогоплательщиком товара на учет;
в графе 14 – налоговая база по подакцизным товарам, исходя из объема импортируемого товара в натуральном выражении, равна показателю графы 5, если твердые (специфические) ставки акцизов установлены за единицу измерения, указанную в графе 4. При отсутствии твердых (специфических) ставок налоговая база по подакцизным товарам указывается в единицах измерения с учетом пересчета показателя графы 5 на соответствующие величины, установленные статьей 463 Налогового кодекса для такого пересчета;
в графе 15 – налоговая база по НДС в национальной валюте Республики Казахстан. Налоговая база рассчитывается с учетом требований статьи 444 Налогового кодекса. В размер налоговой базы по НДС включается сумма акцизов по подакцизным товарам, указанная в графе 19;
в графах 16 и 18 – налоговые ставки по акцизам и НДС, установленные Налоговым кодексом. Если налоговым законодательством Республики Казахстан предусмотрено освобождение от уплаты НДС и (или) акцизов по ввезенным товарам на территорию Республики Казахстан, в графах проставляется слово "льгота". По подакцизным товарам в графе 16 указывается ставка акцизов в национальной валюте;
в графе 17 – проставляется прочерк;
в графе 19 – сумма акцизов, рассчитанная Покупателем товаров исходя из применяемых налоговых ставок, указанных в графе 16.
Если статьей 464 Налогового кодекса предусмотрено освобождение от уплаты акцизов по ввезенным товарам на территорию Республики Казахстан и в графе 16 проставляется слово "льгота", в графе 19 проставляется "0" (ноль);

3-бағанда – Еуразиялық экономикалық одақтың Сыртқы экономикалық қызметінің Бірыңғай тауар номенклатурасы бойынша 10 белгілі тауарлар коды;
4-бағанда – шот-фактурада немесе көліктік (тауарға ілеспе) құжатта не импортталған тауардың сатып алынуын растайтын өзге құжатта көрсетілген тауар мөлшерінің өлшем бірлігі;
5-бағанда – 4-бағанда көрсетілген өлшем бірліктердегі тауардың мөлшері;
6-бағанда – шот-фактурадан немесе көліктік (тауарға ілеспе) құжаттардан не импортталған тауардың сатып алынуын растайтын өзге құжаттан алынған мәліметтердің негізінде тауардың (жұмыстың) құны;
7-бағанда – валюта коды;
8-бағанда – импортталған тауарларды есепке қабылдау күннің алдындағы күніне шот-фактурада немесе көліктік (тауарға ілеспе) құжатта көрсетілген валютаға Қазақстан Республикасының Ұлттық банкі белгілеген теңге бағамы;
9-бағанда – көліктік (тауарға ілеспе) құжаттардың сериясы, нөмірі;
10-бағанда – көліктік (тауарға ілеспе) құжаттардың күні;
11-бағанда – шот-фактура нөмірі;
12-бағанда – шот-фактура күні;
13-бағанда – салық төлеушінің тауарды есепке қабылдаған күні;
14-бағанда – импортталған тауардың заттай мәніндегі көлемінің негізінде акцизделетін тауарлар бойынша салық базасы, егер акциздердің негізгі (ерекше) мөлшерлемелері 4-бағанда көрсетілген өлшем бірліктері үшін белгіленген 5-баған көрсеткіштеріне тең. Негізгі (ерекше) мөлшерлемелері болмаған кезде акцизделетін тауарлар бойынша салық базасы, 5-баған көрсеткіштерін қайта есептеуді ескере отырып, осындай қайта есептеу үшін Салық кодексінің 463-бабында белгіленген тиісті шамадағы өлшем бірліктерінде көрсетіледі;
15-бағанда – Қазақстан Республикасының ұлттық валютасындағы ҚҚС бойынша салық базасы. Салық базасы Салық кодексінің 444-бабының талаптары ескеріле отырып есептеледі. ҚҚС бойынша салық базасының мөлшеріне 19-бағанда көрсетілген акцизделетін тауарлар бойынша акциздер сомасы енгізіледі;
16 және 18-бағандарда – Салық кодексінде белгіленген акциздер мен ҚҚС бойынша салық мөлшерлемелері. Егер Қазақстан Республикасының салық заңнамасында Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген тауарлар бойынша ҚҚС және (немесе) акциздерді төлеуден босату көзделген кезде бағандарда "жеңілдік" деген сөз қойылады. Акцизделетін тауарлар бойынша 16-бағанда ұлттық валютада акциз мөлшерлемесі көрсетіледі;
17-бағанда – сызықша қойылады;
19-бағанда – тауарларды Сатып алушы 16-бағанда көрсетілген қолданылатын салық мөлшерлемелерінің негізінде есептеген акциз сомасы.
Егер Салық кодексінің 464-бабымен Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген тауарлар бойынша акциздерді төлеуден босату көзделген кезде 16-бағанда "жеңілдік" деген сөз қойылады, 19-бағанда "0" (нөл) қойылады;

в графе 20 – сумма НДС, рассчитанная исходя из применяемой налоговой ставки, указанной в графе 18, к налоговой базе, указанной в графе 15.
Если статьей 451 Налогового кодекса предусмотрено освобождение от уплаты НДС по ввезенным товарам на территорию Республики Казахстан и в графе 18 проставляется слово "льгота", в графе 20 проставляется "0" (ноль).
Если транспортный (товаросопроводительный) документ, подтверждающий перемещение товаров с территории одного государства-члена на территорию другого государства-члена, имеет итоговую строку, допускается перенесение в одну строку Заявления сведений итоговой строки транспортного (товаросопроводительного) документа с указанием общего наименования аналогичных друг другу ввозимых товаров.
Если в транспортном (товаросопроводительном) документе указаны подакцизные товары либо приведены показатели, относящиеся к товарам, облагаемым косвенными налогами по различным ставкам или имеющим различные единицы измерения, то в Заявление переносятся все наименования товаров (каждая позиция) из транспортного (товаросопроводительного) документа.
Если транспортный (товаросопроводительный) документ, в котором отражено несколько аналогичных друг другу товаров, не имеет итоговой строки, то показатели, отраженные в каждой из строк товаросопроводительного (транспортного) документа, переносятся в Заявление. При этом в графах 9 и 10 Заявления указываются сведения одного и того же транспортного (товаросопроводительного) документа.
Если в счете-фактуре перечислены товары, которые указаны в нескольких транспортных (товаросопроводительных) документах, то в Заявление переносятся позиции из каждого транспортного (товаросопроводительного) документа с учетом требований, изложенных выше. При этом в графах 11 и 12 Заявления повторяются данные такого счета-фактуры.
Если выставление (выписка) счета-фактуры не предусмотрено законодательством государства-члена либо приобретение товаров осуществляется у налогоплательщика государства, не являющегося государством-членом, в графах 4, 6, 7, 8, 9, 10, 11 и 12 таблицы раздела 1 Заявления указываются сведения из иного документа, выставленного (выписанного) продавцом, подтверждающего стоимость импортированного товара.
Если участниками договора (контракта) увеличена цена импортированных товаров после истечения месяца, в котором товары были приняты налогоплательщиком к учету, то в таблице раздела 1 Заявления делается следующая запись: "Корректировка значений показателей, указанных в зарегистрированном в налоговом органе заявлении от "__" _____ 20__ г №__, в связи с увеличением цены в "__" _____ 20__ г." (указываются месяц и год, в которых участниками договора (контракта) увеличена цена). Дата и номер указываются из раздела 2 Заявления. При этом в графе 1 таблицы раздела 1 Заявления указывается порядковый номер товарной позиции, под которым она указана в Заявлении, значения показателей которого корректируются. В графы 2, 3, 4, 5, 7 8, 9, 10, 11, 12, 13, 16, 17 и 18 таблицы раздела 1 Заявления переносятся значения показателей из корректируемого Заявления. В графах 6, 14, 15, 19 и 20 таблицы раздела 1 Заявления указывается разница между измененными и предыдущими значениями показателей.

20-бағанда – 15-бағанда көрсетілген, салық базасына 18-бағанда көрсетілген, қолданылатын салық мөлшерлемесінің негізінде есептелген ҚҚС сомасы көрсетілетін кестені толтырады.
Егер Салық кодексінің 451-бабымен Қазақстан Республикасының аумағына әкелген тауарларды ҚҚС төлеуден босату көзделген кезде және 18-бағанда "жеңілдік" деген сөз қойылса, 20-бағанда "0" (нөл) қойылды.
Егер бір мүше мемлекеттің аумағынан екінші мүше мемлекеттің аумағына тауарлардың өткізілуін растайтын көліктік (тауарға ілеспе) құжатта жиынтық жол болатын болса, біріне-бірі ұқсас әкелінетін тауарлардың ортақ атауын көрсетумен, көліктік (тауарға ілеспе) құжаттың жиынтық жолының мәліметтерін Өтініштің бір жолына көшіруге жол беріледі.
Егер көліктік (тауарға ілеспе) құжатта акцизделетін тауарлар көрсетілген не түрлі мөлшерлемелер немесе әртүрлі өлшем бірліктер бойынша жанама салықтар салынатын тауарларға жататын көрсеткіштер келтірілген болса, онда Өтінішке көліктік (тауарға ілеспе) құжаттан тауарлардың барлық атаулары (әрбір позициясы) көшіріледі.
Егер көліктік (тауарға ілеспе) құжатта бір бірлеріне ұқсас бірнеше тауарлар көрсетілсе, жиынтық жолы болмаса, онда тауарға ілеспе (көліктік) құжаттың әрбір жолында көрсетілген көрсеткіштер Өтінішке көшіріледі. Бұл ретте Өтініштің 9 және 10-бағандарда бір және сол көліктік (тауарға ілеспе) құжаттың мәліметтері көрсетіледі.
Егер шот-фактурада бірнеше көліктік (тауарға ілеспе) құжаттарда көрсетілген тауарлар санамаланған болса, онда Өтінішке жоғарыда жазылған талаптарды ескере отырып, әрбір көліктік (тауарға ілеспе) құжаттан позициясы көшіріледі. Бұл ретте Өтініштің 11 және 12-бағандарында мұндай шот-фактура деректері қайталанады.
Егер шот-фактуралар жазып беру (көшірме жазбасын беру) мүше мемлекеттің заңнамасында көзделмесе не тауарларды сатып алу мүше болып табылмайтын мемлекеттің салық төлеушісінде жүзеге асырылса, Өтініштің 1-бөлімнің 4, 6, 7, 8, 9, 10, 11 және 12-бағандарында импортталған тауардың құнын растайтын сатып алушы шығарған (жазып берген) өзге құжаттың мәліметтері көрсетіледі.
Егер шарттың (келісімшарттың) қатысушылары салық төлеуші тауарларды есепке алынған ай өткеннен кейін импортталған тауарлар бағасын ұлғайтса, онда Өтініштің 1-бөлімі кестесінде мынадай: "Салық органында 20__ жылы "__" _____ бағаның ұлғаюына байланысты тіркелген 20__ жылы "__" _____ №____ өтініште көрсетілген көрсеткіштердің мәнін түзету" (шарттың (келісімшарттың) қатысушылары бағаны ұлғайтқан ай, жыл көрсетіледі) деген жазу жасалады. Күні мен нөмірі Өтініштің 2-бөлімінен көрсетіледі. Бұл ретте Өтініштің 1-бөлімі кестесінің 1-бағанда көрсеткіштің мәні түзетілетін, онда Өтініште көрсетілген тауар позицияның реттік нөмірі көрсетіледі. Өтініштің 1-бөлімі кестесінің 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 16, 17 және 18-бағандарына түзетілетін Өтініштен көрсеткіштер мәні көшіріледі. Өтініштің 1-бөлімі кестесінің 6, 14, 15, 19 және 20-бағандарында өзгертілген және алдындағы көрсеткіштердің мәні арасындағы айырмашылық көрсетіледі.

Если по истечении месяца, в котором ввезенные товары были приняты налогоплательщиком к учету, осуществлен их частичный возврат по причине ненадлежащих качества и (или) комплектации, то в таблице уточненного Заявления делается следующая запись: "Взамен ранее представленного и зарегистрированного в налоговом органе Заявления от "__" _____ 20__ г. № __ в связи с частичным возвратом". Дата и номер указываются из раздела 2 Заявления. В таблице раздела 1 Заявления указываются значения показателей без указания информации о частичном возврате. При этом в графе 1 таблицы раздела 1 Заявления указывается порядковый номер товарной позиции, под которым она была указана в соответствующем Заявлении.
Если представление налогоплательщиком Заявления взамен ранее представленного Заявления обусловлено причинами, не указанными в абзацах тридцать восьмом и тридцать девятом настоящего пункта, то в таблице такого Заявления делается следующая запись: "Взамен ранее представленного и зарегистрированного в налоговом органе Заявления от "__" _____ 20__ г. №__". Дата и номер указываются из раздела 2 Заявления.
Если импортированный товар приобретен у физического лица, не являющегося индивидуальным предпринимателем, то реквизит идентификационный код (номер) налогоплательщика продавца указывается при его наличии.
15. Раздел 3 Заявления заполняется, в том числе в следующих случаях:
1) если обороты (операции) по реализации товаров Продавцом, указанным в разделе 1 Заявления, Покупателю, указанному в разделе 1 Заявления, не являются объектом обложения косвенными налогами в соответствии с законодательством государства-члена – Продавца, так как местом реализации таких товаров не признается территория государства-члена – Продавца. При этом в строке 08 "Продавец (комитент, доверитель, принципал)" указывается налогоплательщик государства-члена, с территории которого были вывезены товары, применивший при реализации этих товаров ставку НДС в размере 0 процентов (освобождение по акцизам). В строке 12 указываются реквизиты договора (контракта) (номер и дата договора (контракта), номера и даты спецификаций), заключенного между Продавцом и Покупателем, указанным в строках 08 и 09;
2) при реализации товара Покупателю (строка 02) через комиссионера, поверенного либо агента. При этом в строке 12 отражаются реквизиты договора (контракта) комиссии, поручения либо агентского договора (контракта), а в строках 08 и 09 – стороны данного договора (контракта);
3) при импорте с территории одного государства-члена на территорию другого государства-члена товаров, приобретаемых налогоплательщиком этого другого государства (Покупатель) на основании договора с налогоплательщиком государства, не являющегося государством-членом. При этом в строках 08 и 09 Покупателем, на территорию государства которого импортированы товары, указываются налогоплательщик государства-члена, с территории которого были экспортированы товары, применивший при реализации этих товаров ставку НДС в размере 0 процентов (освобождение по акцизам), и налогоплательщик государства, не являющегося государством-членом. В строках 10 и 11 указываются коды государств, налогоплательщиками которых являются указанные лица. В строке 12 отражаются реквизиты договора между указанными лицами. При указании кодов государств и реквизитов договора реквизит "идентификационный код (номер) налогоплательщика" в строке 09 (а также в строке 01 раздела 1) являются необязательными для заполнения.

Егер әкелінген тауарларды салық төлеуші есепке алынған ай аяқталғаннан кейін, олар сапасыз және толық жинақталмау себебінен ішінара қайтарылса, онда нақтыланған Өтініштің кестесінде мынадай: "Ішінара қайтаруға байланысты бұрын табыс етілген және салық органында 20__ жылғы ______ № _____ тіркелген Өтініш ауыстырылсын" деген жазу жасалады. Күні мен нөмірі Өтініштің 2-бөлімінен көрсетіледі. Өтініштің 1-бөлігінің кестесінде ішінара қайтару туралы ақпаратты көрсетусіз көрсеткіштер мәні көрсетіледі. Бұл ретте Өтініштің 1-бөлімі кестесінің 1-бағанында тауар позициясының тиісті Өтініште көрсетілген реттік нөмірі көрсетіледі.
Егер салық төлеуші ұсынған Өтініш бұрын ұсынылған Өтініште осы тармақтың отыз сегізінші және отыз тоғызыншы абзацында көрсетілмеген себептері ескертілсе, онда осындай Өтініштің кестесінде мынадай: "Бұрын табыс етілген және салық органында 20__ жылғы ______ № _____ тіркелген Өтініш ауыстырылсын" деген жазу жасалады. Күні мен нөмері Өтініштің 2-бөлімінен көрсетіледі.
Егер импортталған тауар дара кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлғадан сатып алынса, онда сатушының салық төлеушінің сәйкестіндіру коды (нөмірі) реквизиті ол болған кезде көрсетіледі.
15. Өтініштің 3-бөлімінде, оның ішінде мынадай жағдайларда толтырылады:
1) егер Өтініштің 1-бөлімінде көрсетілген Сатушы тауарларды өткізу бойынша айналымдары (операциялары) Өтініштің 1-бөлімінде көрсетілген Сатып алушыға, Сатушы – мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес жанама салық салу объектісі болып табылмайды, себебі Сатушы – мүше мемлекеттің аумағы осындай тауарларды өткізу орны деп танылмайды. Бұл ретте "Сатушы (комитент, сенім білдіруші, принципал)" деген 08-жолда осындай тауарларды өткізу кезінде 0 пайыз мөлшерінде ҚҚС мөлшердемесін (акциздер бойынша босату) қолданған, аумағынан тауарлар әкетілген мүше мемлекеттің салық төлеушісі көрсетіледі. 12-жолда шарттың (келісімшарттың) деректемелері (шарттың (келісімшарттың) нөмірі және 08 және 09-жолдарда Сатушы мен Сатып алушы арасында жасасқан шарттың (келісімшарттың) күні) көрсетіледі;
2) Сатып алушыға комиссионер, сенім білдірілген адам немесе агент арқылы тауарларды өткізген кезде (02-жол) 12-жолда комиссияның, тапсырыстың немесе агенттік шарттың (келісімшарттың) деректемелері (шарттың (келісімшарттың) нөмірі, ал 08 және 09-жолдарда осы шарттың (келісімшарттың) тараптары көрсетіледі;
3) мүше болып табылмайтын мемлекеттің салық төлеушісімен шарт негізінде осы екінші мемлекеттің салық төлеушісі (Сатып алушы) сатып алған тауарларды бір мүше мемлекеттің аумағынан екінші мүше мемлекеттің аумағына импорты кезінде. Бұл ретте 08 және 09-жолдарында мемлекет аумағына тауарлар импорталған Сатып алушы тауарларды өткізу кезінде 0 пайыз мөлшерінде (акциздер бойынша босату) ҚҚС мөлшерлемесін қолданған, аумағынан тауарлар экспортталған мүше мемлекеттің салық төлеушісін және мүше болып табылмайтын мемлекеттің салық төлеушісін көрсетеді. 10 және 11-жолдарда аталған тұлғалар салық төлеушілері болып табылатын мелекеттердің кодтары көрсетіледі. 12-жолда көрсетілген тұлғалар арасындағы шарттардың деректемелері көрсетіледі. Мелекеттердің кодтары және шарттардың деректемелері көрсетілген кезде, 09-жолда (сондай-ақ 1-бөлімнің 01-жолындағы) "Салық төлеушінің сәйкестіндіру коды (нөмірі)" деректері толтыру үшін міндетті болып табылмайды.

16. В тех случаях, когда в поставке товара участвуют более трех лиц, налогоплательщик в Приложении указывает сведения о сделках по реализации товаров (перемещении товаров) от Продавца (налогоплательщика государства-члена, с территории которого были вывезены товары, и представляющего в орган государственных доходов пакет документов, подтверждающий правомерность применения ставки НДС 0 процентов или освобождение от уплаты акцизов) до Покупателя (налогоплательщика, представляющего Заявление) с указанием лиц, участников соответствующих сделок, а также сведений из договоров (контрактов): наименование, идентификационный код (номер) налогоплательщика, код страны, место его нахождения (жительства), номер договора (контракта), дата договора (контракта), номера и даты спецификаций.
17. При представлении Заявления только в электронном виде должностное лицо органа государственных доходов в течение 3 (трех) рабочих дней со дня поступления Заявления в электронном виде должно направить налогоплательщику уведомление о подтверждении факта уплаты косвенных налогов либо мотивированный отказ в электронном виде.
18. По Заявлениям, представляемым на бумажном носителе (в четырех экземплярах) и в электронном виде, должностное лицо органа государственных доходов в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня поступления Заявления на бумажном носителе и документов, предусмотренных пунктом 2 статьи 456 Налогового кодекса, должно его рассмотреть и подтвердить факт уплаты косвенных налогов (освобождения либо иного способа уплаты), либо мотивированно отказать в соответствующем подтверждении.
При представлении Заявления на бумажном носителе один экземпляр остается в органе государственных доходов, три экземпляра возвращаются налогоплательщику с отметкой органа государственных доходов об уплате косвенных налогов (освобождении либо ином способе уплаты) в разделе 2 Заявления. При этом налогоплательщик направляет два экземпляра Заявления с отметкой органа государственных доходов налогоплательщику государства-члена, с территории которого экспортированы товары.
Приложение 28 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Приложение 29 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Правила составления налоговой отчетности "Декларация по акцизу (форма 400.00)"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация по акцизу (форма 400.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Декларация по акцизу" (далее – декларация), предназначенной для исчисления сумм акцизов. Декларация составляется плательщиками акцизов в соответствии с разделом 11 Налогового кодекса.
Плательщик акциза, имеющий один объект, связанный с налогообложением, зарегистрированный в органе государственных доходов по месту своего нахождения, представляет декларацию по акцизу без приложения расчета за структурные подразделения или объект, связанный с налогообложением за исключением плательщиков акциза, осуществляющих реализацию бензина (за исключением авиационного) и дизельного топлива.

16. Тауарларды жеткізуде үш адамнан артық адамдар қатысқан жағдайларда, салық төлеуші Қосымшада Сатушыдан бастап (ҚҚС 0 пайыз мөлшерлемесін қолдану немесе акциздер төлеуден босату заңдылығын растайтын құжаттар топтамасын мемлекеттік кіріс органына табыс ететін, аумағынан тауарлар әкетілген мүше мемлекеттің салық төлеушісі), Сатып алушыға дейін (Өтініш ұсынушы салық төлеуші) тиісті мәмілелерге қатысушы тұлғаларды, сондай-ақ шарттың (келісімшарттың) мәліметтерін: салық төлеушінің атауын, сәйкестіндіру кодын (нөмірін), елдің кодын, оның орналасқан (тұрғылықты) жерін, шарттың (келісімшарттың) нөмірін, шарттың (келісімшарттың) күнін, ерекшіліктердің нөмірлері мен күнін көрсете отырып, тауарларды өткізу жөнінде мәмілелер туралы мәліметтерді көрсетеді.
17. Өтінішті тек электрондық түрде табыс еткен кезде мемлекеттік кірістер органының лауазымды адамы электронды түрдегі Өтініш келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде салық төлеушіге электронды түрде жанама салықтардың төлену фактісін растау туралы хабарламаны не дәлелді бас тартуды жіберуі тиіс.
18. Қағаз тасығышта (төрт данада) және электрондық түрде ұсынылған Өтініштер бойынша мемлекеттік кірістер органының лауазымды адамы Қағаз тасығышта Өтініш және Салық кодексінің 456-бабы 2-тармағында көзделген құжаттар келіп түскен күнінен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде, оны қарауы және жанама салықтарды төлеу (босату не төлеудің өзге тәсілі) фактісін растауы не тиісті растаудан дәлелді бас тартуы тиіс.
Өтініш қағаз жеткізгіште табыс етілген кезде бір данасы мемлекеттік кірістер органында қалады, үш данасы Өтініштің 2-бөлімінде жанама салықтарды төлеу туралы (босату не төлеудің өзге тәсілі) мемлекеттік кірістер органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады. Бұл ретте салық төлеуші Өтініштің екі данасын мемлекеттік кірістер органының белгісімен оның аумағынан тауарлар экспортталған мүше мемлекеттің салық төлеушісіне жолдайды.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39 бұйрығына
28-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39 бұйрығына
29-қосымша
"Акциз бойынша декларация (400.00-нысан)" салық есептілігін "жасау қағидалары"
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Акциз бойынша декларация (400.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі - Салық кодексі) сәйкес әзірленген және акциз сомаларын есептеуге арналған "Акциз бойынша декларация" салық есептілігі нысанын (бұдан әрі - декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны акциз төлеушілер Салық кодексінің 11-бөліміне сәйкес толтырады.
Бензин (авиациялықты қоспағанда) мен дизель отынын өткізуді жүзеге асыратын акциз төлеушілерді қоспағанда, орналасқан орны бойынша мемлекеттік кірістер органында тіркелген салық салуға байланысты бір объектісі бар акциз төлеуші акциз бойынша декларацияны құрылымдық бөлімшелер немесе салық салуға байланысты объекті үшін есепті қоса бермей-ақ табыс етеді.

12-1. Данная форма распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января 2020 года по 31 декабря 2021 года.
Сноска. Правила дополнены пунктом 12-1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 14.04.2022 № 409 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. В разделах "Общая информация о налогоплательщике" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" декларации.
Глава 2. Пояснение по заполнению декларации (форма 400.00)
14. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) индивидуальный идентификационный номер (бизнес- идентификационный номер) (далее – ИИН (БИН)) налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается ИИН (БИН) доверительного управляющего;
2) наименование налогоплательщика – наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами или фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица в соответствии с документами, удостоверяющими личность.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается наименование юридического лица-доверительного управляющего или фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица;
3) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность (месяц, год) – отчетный налоговый период, за который представляется декларация (указывается арабскими цифрами). Отчетным налоговым периодом для представления декларации в соответствии со статьей 478 Налогового кодекса является календарный месяц;
4) вид декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 206 Налогового кодекса;
5) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 206 Налогового Кодекса;
6) отдельная категория налогоплательщика в соответствии со статьей 40 Налогового кодекса.
Ячейка отмечается в случае, если плательщик относится к категории, указанной в строке А:
А – доверительный управляющий;
7) код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
8) представленные приложения.
Отмечаются ячейки представленных приложений;
9) представленные расчеты за структурные подразделения или объекты, связанные с налогообложением.
Соответствующая ячейка отмечается в зависимости от формы расчета, составленной за структурные подразделения или объекты, связанные с налогообложением.

12-1. Аталған нысан 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап 2021 жылғы 31 желтоқсанға дейін туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
Ескерту. Қағида 12-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 14.04.2022 № 409 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Қосымшалардың "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімдерінде декларацияның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
2-тарау. Декларацияны толтыру бойынша түсіндірме (400.00-нысаны)
14. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің жеке сәйкестендіру (бизнес-сәйкестендіру) нөмірі (бұдан әрі – ЖСН (БСН)). Сенімгерлікпен басқарушы салық міндеттемесін орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушының ЖСН (БСН) көрсетіледі;
2) салық төлеушінің атауы-заңды тұлғаның құрылтай құжаттарына сәйкес атауы немесе жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес жеке тұлғаның тегін, атын, әкесінің атын (ол бар болса) көрсетіледі.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлік басқарушы заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның тегін, атын, әкесінің атын (ол бар болса) көрсетіледі;
3) салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі (ай, жылы) – декларация табыс етілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі). Декларацияны табыс ету үшін күнтізбелік ай Салық кодексінің 478-бабына сәйкес есепті салық кезеңі болып табылады;
4) декларация түрі.
Тиісті торкөздер декларацияны Салық кодексінің 206-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызу есебімен белгіленеді;
5) хабарлама нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 206-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген декларация түрін табыс еткен жағдайда толтырылады;
6) Салық кодексінің 40-бабына сәйкес салық төлеушінің жекелеген санаттары.
Торкөз егер төлеуші А жолында көрсетілген санатқа жататын болса, белгіленеді:
А – сенімгерлік басқарушы;
7) "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы" Kеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген 23 "Валюталар жіктеуіші" қосымшасына сәйкес;
8) табыс етілген қосымшалар.
Табыс етілген қосымшалардың торкөздері белгіленеді;
9) құрылымдық бөлімшелер үшін немесе салық салуға байланысты объектілер үшін табыс етілген есептер.
Тиісті торкөз құрылымдық бөлімшелер үшін немесе салық салуға байланысты объектілер үшін жасалған есеп нысанына қарай белгіленеді.

15. В разделе "Исчислено акцизов к уплате":
1) в строке 400.00.001 указывается сумма акциза, исчисленного по всем видам спирта и (или) виноматериала. В данную строку переносится сумма, отраженная в строках 400.01.015 (по всем страницам формы 400.01);
2) в строке 400.00.002 указывается сумма акциза, исчисленного по алкогольной продукции, а также спиртосодержащей продукции медицинского назначения, зарегистрированной в соответствии с законодательством Республики Казахстан в качестве лекарственного средства. В данную строку переносится сумма, отраженная в строках 400.02.013 (по всем страницам формы 400.02);
3) в строке 400.00.003 указывается сумма акциза, исчисленного по табачным изделиям. В данную строку переносится сумма, отраженная в строках 400.03.016 (по всем страницам формы 400.03);
4) в строке 400.00.004 указывается сумма акциза, исчисленного по сырой нефти, газовому конденсату. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 400.04.013;
5) в строке 400.00.005 указывается сумма акциза по бензину (за исключением авиационного). В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 400.05.003 С;
6) в строке 400.00.006 указывается сумма акциза, исчисленного по дизельному топливу. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 400.05.006 С;
7) в строке 400.00.007 указывается сумма акциза, исчисленного по подакцизным товарам, предусмотренным подпунктом 6) статьи 462 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 400.08.011;
8) в строке 400.00.008 указывается сумма акциза, исчисленного по прочим подакцизным товарам. Данная строка заполняется плательщиками, осуществляющими исчисление и уплату акциза в налоговом режиме, установленном контрактом на недропользование;
9) в строке 400.00.009 указывается общая сумма исчисленного акциза, определяемая как сумма строк с 400.00.001 по 400.00.008;
10) в строке 400.00.010 указывается сумма вычета из налога. В данную строку переносится итоговая сумма строки 00000001 графы Е формы 400.06;
11) в строке 400.00.011 указывается итоговая сумма исчисленного акциза, определяемая как разница строк 400.00.009 и 400.00.010;
12) в строке 400.00.012 указывается сумма исчисленного акциза за структурные подразделения или объекты, связанные с налогообложением.
16. В разделе "Подакцизные товары, освобожденные от обложения акцизом":
1) в строке 400.00.013 указывается всего стоимость реализованных головной организацией подакцизных товаров, освобожденных от акцизов в соответствии с пунктом 3 статьи 464 Налогового кодекса, а также стоимость подакцизных товаров испорченных, утраченных в результате чрезвычайных ситуаций, освобожденных от обложения акцизом в соответствии с пунктом 1 статьи 468 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 400.07.004;

15. "Төлеуге акциздер есептелді" деген бөлімде:
1) 400.00.001-жолында барлық спирт және (немесе) шарап материалының түрлері бойынша есептелген акциз сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 400.01.015 (400.01-нысанының барлық беттері бойынша) жолдарында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 400.00.002-жолында алкоголь өнімі, сонымен бірге Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дәрілік зат ретінде тіркелген, құрамында спирт бар медициналық мақсаттағы өнім бойынша есептелген акциз сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 400.02.013 (400.02-нысанының барлық беттері бойынша) жолдарында көрсетілген сомалар көшіріледі;
3) 400.00.003-жолында темекі бұйымдары бойынша есептелген акциз сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 400.03.016 (400.03-нысанының барлық беттері бойынша) жолдарында көрсетілген сома көшіріледі;
4) 400.00.004-жолында шикі мұнай, газ конденсаты бойынша есептелген акциз сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 400.04.013- жолында көрсетілген сома көшіріледі;
5) 400.00.005-жолында бензин (авиациялықты қоспағанда) бойынша есептелген акциз сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 400.05.003 С жолында көрсетілген сома көшіріледі;
6) 400.00.006-жолында дизель отыны бойынша есептелген акциз сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 400.05.006 С жолында көрсетілген сома көшіріледі;
7) 400.00.007-жолында Салық кодексінің 462-бабы 6) тармақшасында көзделген акцизделетін тауарлар бойынша есептелген акциз сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 400.08.011 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
8) 400.00.008-жолында өзге де акцизделетін тауарлар бойынша есептелген акциз сомасы көрсетіледі. Бұл жолды жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шартпен белгіленген салық режимінде акциз есептеуді және төлеуді жүзеге асыратын төлеушілер толтырады;
9) 400.00.009-жолында 400.00.001-ден 400.00.008-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын есептелген акциздің жалпы сомасы көрсетіледі;
10) 400.00.010-жолында салықтан шегерім сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 400.06-нысаны Е бағанының 00000001-жолында көрсетілген қорытынды сома көшіріледі;
11) 400.00.011-жолында 400.00.009 және 400.00.010-жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын есептелген акциздің қорытынды сомасы көрсетіледі;
12) 400.00.012-жолында құрылымдық бөлімшелер үшін немесе салық салуға байланысты объектілер үшін есептелген акциз сомасы көрсетіледі.
16. "Акциз салудан босатылған акцизделетін тауарлар" деген бөлімде:
1) 400.00.013-жолында Салық кодексінің 464-бабы 3-тармағына сәйкес акциздерден босатылған басты мекеменің өткізілген акцизделетін тауарлардың барлық құны, сондай-ақ Салық кодексінің 468-бабы 1-тармағына сәйкес төтенше оқиғалар салдарынан бүлінген, жоғалған кездегі акцизделетін тауарлардың құны көрсетіледі. Бұл жолға 400.07.004 жолында көрсетілген сома көшіріледі;

2) в строке 400.00.014 указывается всего стоимость реализованных структурным подразделением подакцизных товаров, освобожденных от акцизов в соответствии с пунктом 3 статьи 464 Налогового кодекса, а также стоимость подакцизных товаров испорченных, утраченных в результате чрезвычайных ситуаций, освобожденных от обложения акцизом в соответствии с пунктом 1 статьи 468 Налогового кодекса. Данная строка определяется как сумма строк 400.00.014 I, 400.00.014 II, 400.00.014 III, 400.00.014 IV, 400.00.014 V, 400.00.014 VI, 400.00.014 VII, 400.00.014 VIII, 400.00.014 IX, 400.00.014 X, 400.00.014 XI, 400.00.014 XII, 400.00.014 XIII и 400.00.014 XIV;
3) в строке 400.00.014 I указывается стоимость реализованного спирта, освобожденных от акциза. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 421.00.009 I B;
4) в строке 400.00.014 II указывается стоимость реализованной водки и водки особой, освобожденных от акциза. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 421.00.009 II B;
5) в строке 400.00.014 III указывается стоимость реализованных ликеро-водочных изделий, освобожденных от акциза. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 421.00.009 III B;
6) в строке 400.00.014 IV указывается стоимость реализованного вина, освобожденного от акциза. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 421.00.009 IV B;
7) в строке 400.00.014 V указывается стоимость реализованного коньяка, освобожденного от акциза. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 421.00.009 V B;
8) в строке 400.00.014 VI указывается стоимость реализованного бренди, освобожденного от акциза. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 421.00.009 VI B;
9) в строке 400.00.014 VII указывается стоимость реализованного пива, освобожденного от акциза. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 421.00.009 VII B;
10) в строке 400.00.014 VIII указывается стоимость реализованного виноматериала, освобожденного от акциза. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 421.00.009 VIII B;
11) в строке 400.00.014 IX указывается стоимость реализованных табачных изделий, освобожденных от акциза;
12) в строке 400.00.014 Х указывается стоимость реализованного бензина (за исключением авиационного), освобожденного от акциза. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 421.00.009 IХ B;
13) в строке 400.00.014 ХI указывается стоимость реализованного дизельного топлива, освобожденного от акциза. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 421.00.009 Х B;

2) 400.00.014-жолында Салық кодексінің 464-бабы 3-тармағына сәйкес акциздерден босатылған құрылымдық бөлімшенің өткізілген акцизделетін тауарлардың барлық құны, сондай-ақ Салық кодексінің 468-бабы 1-тармағына сәйкес төтенше оқиғалар салдарынан бүлінген, жоғалған кездегі акцизделетін тауарлардың құны көрсетіледі. Бұл жол 400.00.014 I, 400.00.014 II, 400.00.014 III, 400.00.014 IV, 400.00.014 V, 400.00.014 VI, 400.00.014 VII, 400.00.014 VIII, 400.00.014 IX, 400.00.014 X, 400.00.014 XI, 400.00.014 XII, 400.00.014 XIII, 400.00.014 XIV жолдарының сомасы болып анықталады;
3) 400.00.014 I жолында акцизден босатылған өткізілген спирттің құны көрсетіледі. Осы жолға 421.00.009 I B жолында көрсетілген сомасы көшіріледі;
4) 400.00.014 II жолында акцизден босатылған өткізілген арақтың және айрықша арақтың құны көрсетіледі. Осы жолға 421.00.009 II B жолында көрсетілген сомасы көшіріледі;
5) 400.00.014 III жолында акцизден босатылған өткізілген ликер-арақ өнімдерінің құны көрсетіледі. Осы жолға 421.00.009 III B жолында көрсетілген сомасы көшіріледі;
6) 400.00.014 IV жолында акцизден босатылған өткізілген шарап құны көрсетіледі. Осы жолға 421.00.009 IV B жолында көрсетілген сомасы көшіріледі;
7) 400.00.014 V жолында акцизден босатылған өткізілген коньяк құны көрсетіледі. Осы жолға 421.00.009 V B жолында көрсетілген сомасы көшіріледі;
8) 400.00.014 VI жолында акцизден босатылған өткізілген бренди құны көрсетіледі. Осы жолға 421.00.009 VI B жолында көрсетілген сома көшіріледі;
9) 400.00.014 VII жолында акцизден босатылған өткізілген сыра құны көрсетіледі. Осы жолға 421.00.009 VII B жолында көрсетілген сомасы көшіріледі;
10) 400.00.014 VIII жолында акцизден босатылған өткізілген шарап материалы құны көрсетіледі. Осы жолға 421.00.009 VIII B жолында көрсетілген сомасы көшіріледі;
11) 400.00.014 IX жолында акцизден босатылған өткізілген темекі бұйымдарының құны көрсетіледі;
12) 400.00.014 Х жолында акцизден босатылған өткізілген бензиннің (авиациялықты қоспағанда) құны көрсетіледі. Осы жолға 421.00.009 IХ B жолында көрсетілген сомасы көшіріледі;
13) 400.00.014 ХI жолында акцизден босатылған өткізілген дизель отынының құны көрсетіледі. Осы жолға 421.00.009 Х B жолында көрсетілген сомасы көшіріледі;

14) в строке 400.00.014 ХII указывается стоимость реализованных сырой нефти, газового конденсата, освобожденных от акциза;
15) в строке 400.00.014 ХIII указывается стоимость реализованных подакцизных товаров, предусмотренных подпунктом 6) статьи 462 Налогового кодекса, освобожденных от акциза;
16) в строке 400.00.014 XIV указывается стоимость реализованной спиртосодержащей продукции медицинского назначения (кроме бальзамов), зарегистрированная в соответствии с законодательством Республики Казахстан в качестве лекарственного средства.
17. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами. Если декларация представляется физическим лицом, поле должно содержать "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика", данные заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) дата подачи декларации – дата представления декларации в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов – код органа государственных доходов по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица, принявшего декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего декларацию;
5) дата приема декларации – дата представления декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 209 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа – регистрационный номер декларации, присваиваемый органом государственных доходов;
7) дата почтового штемпеля – дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Подпункты 4), 5), 6) и 7) настоящего пункта заполняются работником органа государственных доходов, принявшим декларацию на бумажном носителе.
Глава 3. Пояснение по заполнению формы 400.01 – Облагаемые операции по спирту и (или) виноматериалу
18. Данная форма предназначена для детального отражения информации об облагаемых операциях по всем видам спирта и виноматериалу собственного производства и заполняется следующими налогоплательщиками:
1) производителями спирта и (или) виноматериала;
2) осуществляющими реализацию конкурсной массы спирта и (или) виноматериала;
3) осуществившими нецелевое использование спирта, приобретенного для производства лечебных и фармацевтических препаратов и оказания медицинских услуг, а также приобретшими спирт и виноматериал с акцизом по ставке ниже базовой и использовавшими его не для производства алкогольной продукции.

14) 400.00.014 ХII жолында акцизден босатылған өткізілген шикі мұнай, газ конденсаты құны көрсетіледі;
15) 400.00.014 ХIII жолында акцизден босатылған Салық кодексінің 462-бабы 6) тармақшасында көзделген өткізілген акцизделетін тауарлар құны көрсетіледі;
16) 400.00.014 ХIV жолында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дәрілік зат ретінде тіркелген медициналық мақсаттағы (бальзамдар басқа) сатылған құрамында спирті бар өнімнің құны көрсетіледі.
17. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" деген бөлімде:
1) "Басшының тегін, атын, әкесінің атын (болған кезде)" деген жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегін, атын, әкесінің атын (болған кезде) көрсетіледі. Егер декларацияны жеке тұлға табыс еткен кезде жолда "Салық төлеушінің тегін, атын, әкесінің атын (болған кезде)" деген жолын қамтуы тиіс, деректер жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады;
2) декларацияның тапсырылған күні – декларацияның мемлекеттік кірістер органына табыс етілген күні;
3) мемлекеттік кірістер органының коды – салық төлеушінің орналасқан орны бойынша мемлекеттік кірістер органының коды;
4) "Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" жолында декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
5) декларацияны қабылдау күні – Салық кодексінің 206-бабы 2-тармағына сәйкес декларацияның табыс етілген күні;
6) құжаттың кіріс нөмірі – мемлекеттік кірістер органы берген декларацияның тіркеу нөмірі;
7) пошта штемпелінің күні – пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні.
Осы тармақтың 4), 5), 6) және 7) тармақшалары декларацияны қағаз жеткізгіште қабылдаған мемлекеттік кірістер органының қызметкері толтырады.
3-тарау. Спирт және (немесе) шарап материалы бойынша салық салынатын операциялар - 400.01-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
18. Осы нысан өз өндірісіндегі спирттің және шарап материалының барлық түрлері бойынша салық салынатын операциялар туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған, мынадай салық төлеушілер толтырады:
1) спирт және (немесе) шарап материалын өндірушілер;
2) спирттің және (немесе) шарап материалының конкурстық массасын өткізуді жүзеге асыратындар;
3) емдік және фармацевтік құралдар өндіру мен медициналық қызмет көрсету үшін сатып алынған спиртті мақсатсыз пайдалануды жүзеге асыратындар, сондай-ақ базалықтан төмен ставка бойынша акцизбен спирт және шарап материалын сатып алғандар және оны алкоголь өнімінің өндірісіне пайдаланбайтындар.

19. На каждый вид продукции составляется отдельная страница.
20. В разделе "Облагаемые операции по спирту и (или) виноматериалу":
1) в графе А указывается размер налоговой базы (литр);
2) в графе В указывается ставка акциза;
3) в графе С указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 472 Налогового кодекса;
4) в строке 400.01.001 А указывается вид продукции;
5) в строке 400.01.001 В указывается соответствующий код бюджетной классификации;
6) в строке 400.01.002 отражаются сведения по спирту и (или) виноматериалу, реализуемому для производства алкогольной продукции;
7) в строке 400.01.003 отражаются сведения по спирту и (или), реализуемому не для производства алкогольной продукции.
В данной строке не отражаются сведения о реализации спирта и (или) виноматериала производителям алкогольной продукции, а также сведения о реализации спирта для производства лечебных и фармацевтических препаратов и оказания медицинских услуг.
21. В строке 400.01.004 отражаются сведения по спирту и (или) виноматериалу, используемому для собственных производственных нужд.
22. В строке 400.01.005 отражаются сведения по спирту и (или) виноматериалу, используемому для собственного производства подакцизных товаров.
23. В строке 400.01.006 отражаются сведения по спирту и (или) виноматериалу, отпускаемому на переработку на давальческой основе.
24. В строке 400.01.007 отражаются сведения по спирту и (или) виноматериалу, передаваемому в качестве взноса в уставный капитал.
25. В строке 400.01.008 отражаются сведения по спирту и (или) виноматериалу, который использован при натуральной оплате.
26. В строке 400.01.009 отражаются сведения по спирту и (или) виноматериалу, отгружаемому своим структурным подразделениям.
27. В строке 400.01.010 отражаются сведения по реализации конкурсной массы.
28. В строке 400.01.011 отражаются сведения по спирту и (или) виноматериалу, перемещенному производителем спирта и (или) виноматериала с указанного в лицензии адреса производства.
29. В строке 400.01.012 отражаются сведения по спирту и (или) виноматериалу, в отношении которого установлен факт его порчи или утраты.
30. В строке 400.01.013 отражаются сведения по спирту, приобретенному для производства алкогольной продукции, а также производства лечебных и фармацевтических препаратов и оказания медицинских услуг, но использованному не по назначению.
31. В строке 400.01.014 отражаются суммы акциза, уплаченного поставщикам спирта и (или) виноматериала при приобретении для производства алкогольной продукции.

19. Әрбір өнім түріне жеке бет жасалады.
20. "Спирт және (немесе) шарап материалы бойынша салық салынатын операциялар" деген бөлімде:
1) А бағанында салық базасының мөлшері (литр) көрсетіледі;
2) В бағанында акциз ставкасы көрсетіледі;
3) С бағанында Салық кодексінің 472-бабына сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
4) 400.01.001 А жолында өнімінің түрі көрсетіледі;
5) 400.01.001 В жолында тиісті бюджет жіктемесінің коды көрсетіледі;
6) 400.01.002-жолында алкоголь өнімін өндіру үшін өткізілген спирт және (немесе) шарап материалы бойынша мәліметтер көрсетіледі;
7) 400.01.003-жолында алкоголь өнімін өндіру үшін сатылмайтын спирт және (немесе) шарап материалы жөніндегі мәліметтер көрсетіледі.
Бұл жолда алкоголь өнімін өндірушілерге спиртті өткізу туралы мәліметтер, сондай-ақ емдік және фармацевтік құралдарды өндіруге және медициналық қызмет көрсетуге арналған спиртті және (немесе) шарап материалын өткізу туралы мәліметтер көрсетілмейді.
21.400.01.004-жолында өз өндірісінің қажеттілігі үшін пайдаланылатын спирт және (немесе) шарап материалы бойынша мәліметтер көрсетіледі.
22.400.01.005-жолында акцизделетін тауарларды өзі өндіру үшін пайдаланылған спирт және (немесе) шарап материалы бойынша мәліметтер көрсетіледі.
23.400.01.006-жолында алыс-беріс негізінде қайта өңдеуге берілген спирт және (немесе) шарап материалы бойынша мәліметтер көрсетіледі.
24.400.01.007-жолында жарғылық капиталға жарна ретінде берілген спирт және (немесе) шарап материалы бойынша мәліметтер көрсетіледі.
25.400.01.008-жолында заттай төлем кезінде пайдаланылған спирт және (немесе) шарап материалы бойынша мәліметтер көрсетіледі.
26.400.01.009-жолында өзінің құрылымдық бөлімшелеріне тиеп-жөнелтілген спирт және (немесе) шарап материалы бойынша мәліметтер көрсетіледі.
27.400.01.010-жолында конкурстық массасы өткізу бойынша мәліметтер көрсетіледі.
28.400.01.011-жолында спирт және (немесе) шарап материалын өндіруші лицензияда көрсетілген өндіріс мекен-жайынан көшірген спирт және (немесе) шарап материалы бойынша мәліметтер көрсетіледі.
29.400.01.012-жолында бүлінуі немесе жоғалуы фактісі анықталған спирт және (немесе) шарап материалы бойынша мәліметтер көрсетіледі.
30.400.01.013-жолында алкоголь өнімінің өндірісі, емдік және фармацевтік құралдар өндіру мен медициналық қызмет көрсету үшін сатып алынған, бірақ мақсаты бойынша пайдаланылмаған спирт бойынша мәліметтер көрсетіледі.
31.400.01.014-жолында алкоголь өнімінің өндірісі үшін сатып алынған кезде спиртті және (немесе) шарап материалын жеткізушілерге төленген акциз сомасы көрсетіледі.

Строка 400.01.014 заполняется в случае заполнения строки 400.01.013. Строка заполняется на основании платежных документов, подтверждающих оплату акциза поставщику спирта и (или) виноматериала.
32. В строке 400.01.015 отражается итоговая сумма исчисленного акциза по облагаемым операциям по подакцизной продукции, которая определяется как сумма строк с 400.01.001 С по 400.01.013 С за минусом строки 400.01.014.
33. Сумма строк 400.01.015 по всем страницам формы 400.01 переносится в строку 400.00.001 декларации.
Глава 4. Пояснение по заполнению формы 400.02 – Облагаемые операции по алкогольной продукции, а также спиртосодержащей продукции медицинского назначения, зарегистрированной в соответствии с законодательством Республики Казахстан в качестве лекарственного средства
34. Данная форма предназначена для отражения информации об облагаемых операциях, совершенных в течение налогового периода по алкогольной продукции (за исключением виноматериала) собственного производства.
35. На каждый вид алкогольной продукции составляется отдельная страница.
36. В разделе "Облагаемые операции по алкогольной продукции, а также спиртосодержащей продукции медицинского назначения, зарегистрированной в соответствии с законодательством Республики Казахстан в качестве лекарственного средства":
1) в строке 400.02.001 А указывается вид алкогольной продукции;
2) в строке 400.02.001 В указывается соответствующий код бюджетной классификации;
3) в строке 400.02.002 указывается объем реализованной алкогольной продукции собственного производства;
4) в строке 400.02.003 указывается объем алкогольной продукции, переданный в качестве взноса в уставный капитал;
5) в строке 400.02.004 указывается объем алкогольной продукции, использованный при натуральной оплате;
6) в строке 400.02.005 указывается объем алкогольной продукции, отгруженный своим структурным подразделениям;
7) в строке 400.02.006 указывается объем алкогольной продукции, использованный для собственных производственных нужд налогоплательщика;
8) в строке 400.02.007 указывается объем реализованной конкурсной массы алкогольной продукции;
9) в строке 400.02.008 указывается объем перемещенной производителем с указанного в лицензии адреса производства алкогольной продукции;
10) в строке 400.02.009 указывается объем алкогольной продукции, в отношении которого установлен факт порчи или утраты;
11) в строке 400.02.010 указывается объем алкогольной продукции, включаемый в налогооблагаемую базу при порче или утрате учетно-контрольных марок. Итоговая сумма строки 400.02.010 определяется как сумма строк 400.02.010 I, 400.02.010 II и 400.02.010 III графы С;

400.01.014 жолы 400.01.013-жолы толтырылған жағдайда толтырылады. Жол спиртті және (немесе) шарап материалын жеткізушіге акцизді есепке алумен төленгенін растайтын төлем құжаттарының негізінде толтырылады.
32.400.01.015-жолында 400.01.014-жолы шегерілген 400.01.001С 400.01.013С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық салынатын акцизделетін өнімдер бойынша операцияларға есептелген акциздің жиынтық сомасы көрсетіледі.
33.400.01-нысанының барлық беттері бойынша 400.01.015-жолының сомасы декларацияның 400.00.001-жолына көшіріледі.
4-тарау. Алкоголь өнімі, сонымен бірге Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дәрілік зат ретінде тіркелген, құрамында спирт бар медициналық мақсаттағы өнім бойынша салық салынатын операциялар – 400.02-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
34. Бұл нысан салық кезеңінің ішінде жасалған өзінің өндірісінің алкоголь өнімдері (шарап материалын қоспағанда) бойынша салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
35. Алкоголь өнімінің әрбір түріне жеке бет жасалады.
36. "Алкоголь өнімі, сонымен бірге Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дәрілік зат ретінде тіркелген, құрамында спирт бар медициналық мақсаттағы өнім бойынша салық салынатын операциялар" деген бөлімде:
1) 400.02.001 А жолында алкоголь өнімінің түрі көрсетіледі;
2) 400.02.001 В жолында тиісті бюджет жіктемесінің коды көрсетіледі;
3) 400.02.002-жолында өткізілген өзінің өндірісінің алкоголь өнімдерінің көлемі көрсетіледі;
4) 400.02.003-жолында жарғылық капиталға жарна ретінде берілген өзінің өндірісінің алкоголь өнімдерінің көлемі көрсетіледі;
5) 400.02.004-жолында заттай төлем кезінде пайдаланылған алкоголь өнімдерінің көлемі көрсетіледі;
6) 400.02.005-жолында өзінің құрылымдық бөлімшелеріне тиеп-жөнелтілген алкоголь өнімдерінің көлемі көрсетіледі;
7) 400.02.006-жолында салық төлеушінің өзінің өндірістік қажеттіліктеріне пайдаланылған алкоголь өнімінің көлемі көрсетіледі;
8) 400.02.007-жолында алкоголь өнімінің өткізілген конкурстық массасының көлемі көрсетіледі;
9) 400.02.008-жолында өндіруші лицензияда көрсетілген өндіріс мекен-жайынан көшірген алкоголь өнімінің көлемі көрсетіледі;
10) 400.02.009-жолында бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған алкоголь өнімінің көлемі көрсетіледі;
11) 400.02.010-жолында есепке алу-бақылау таңбасы бүлінген немесе жоғалған кезде салық салынатын базаға енгізілетін алкоголь өнімінің көлемі көрсетіледі. 400.02.010-жолының С бағанының жиынтық сомасы 400.02.010 І, 400.02.010 ІІ және 400.02.010 ІІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалады;

12) в строках 400.02.010 I, 400.02.010 II и 400.02.010 III графы А указывается количество испорченных или утраченных учетно-контрольных марок;
13) в строках 400.02.010 I, 400.02.010 II и 400.02.010 III графы В указывается емкость потребительской тары;
14) в строках 400.02.010 I, 400.02.010 II и 400.02.010 III графы С указывается налоговая база, исчисляемая как произведение соответствующих строк граф А и В;
15) в строке 400.02.011 указывается общая сумма исчисленного акциза, определяемая как сумма строк с 400.02.002 по 400.02.010;
16) в строке 400.02.012 указывается установленная ставка акциза;
17) в строке 400.02.013 указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 472 Налогового кодекса.
37. Строки, указанные в подпунктах 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10) и 11) пункта 36 настоящих Правил, предназначены для отражения налоговой базы в литрах.
38. Налоговая база для водки, ликероводочных изделий, коньяка, бренди рассматривается как литр 100 процентного спирта.
39. Сумма строк 400.02.013 по всем страницам формы 400.02 переносится в строку 400.00.002 декларации.
Глава 5. Пояснение по заполнению формы 400.03 – Облагаемые операции по табачным изделиям
40. Данная форма предназначена для отражения информации об облагаемых операциях, совершенных в течение налогового периода по табачным изделиям собственного производства, включая сигареты с фильтром, сигареты без фильтра, папиросы, сигары, сигариллы, табак курительный, трубочный, жевательный, сосательный, нюхательный, кальянный и прочий (далее – табак), за исключением фармацевтической продукции, содержащей никотин, упакованные в потребительскую тару и предназначенные для конечного потребления, а также по реализации конкурсной массы.
41. При заполнении данной формы ставка акциза указывается исходя из расчета на одну штуку и/или килограмм табачных изделий. Для этого, установленную на единицу измерения табачных изделий в штуках ставку акциза необходимо разделить на 1000.
42. На каждый вид табачных изделий составляется отдельная страница.
43. В разделе "Облагаемые операции по табачным изделиям":
1) в строке 400.03.001 А указывается вид табачных изделий;
2) в строке 400.03.001 В указывается соответствующий код бюджетной классификации;
3) в строке 400.03.002 указывается количество реализованных табачных изделий;
4) в строке 400.03.003 указывается количество табачных изделий, переданных в качестве взноса в уставный капитал;
5) в строке 400.03.004 указывается количество табачных изделий, использованных при натуральной оплате;
6) в строке 400.03.005 указывается количество табачных изделий, отгруженных своим структурным подразделениям;

12) А бағанының 400.02.010 І, 400.02.010 ІІ және 400.02.010 ІІІ жолдарында бүлінген немесе жоғалған есепке алу-бақылау таңбасының саны көрсетіледі;
13) В бағанының 400.02.010 І, 400.02.010 ІІ және 400.02.010 ІІІ жолдарында тұтыну ыдысының сыйымдылығы көрсетіледі;
14) С бағанының 400.02.010 І, 400.02.010 ІІ және 400.02.010 ІІІ жолдарында А және В бағандарының тиісті жолдарының туындысы ретінде есептелетін салық базасы көрсетіледі;
15) 400.02.011-жолында 400.02.002-ден 400.02.010-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын есептелген акциздің жалпы сомасы көрсетіледі;
16) 400.02.012-жолында белгіленген акциз ставкасы көрсетіледі;
17) 400.02.013-жолында Салық кодексінің 472-бабына сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі.
37. Осы Қағидалардың 36-тармағы 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10) және 11) тармақшаларында көрсетілген жолдар литрде салық базасын көрсетуге арналған.
38. Арақ, ликер-арақ өнімдері, коньяк, бренди үшін салық базасы ретінде 100 пайыздық спирттің литрі қаралады.
39.400.02-нысанының барлық беттері бойынша 400.02.013-жолының сомасы декларацияның 400.00.002-жолына көшіріледі.
5-тарау. Темекі бұйымдары бойынша салық салынатын операциялар –400.03-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
40. Бұл нысан құрамында никотині бар фармацевтикалық өнімді қоспағанда, тұтынушы ыдысына қорапталған және соңғы тұтынушыға арналған фильтрлі сигареталарды, фильтрсіз сигареталарды, папиростарды, сигараларды, сигариллаларды, шегетін, трубкалы, шайнайтын, соратын, иіскейтін, кальянды және өзге темекіні (бұдан әрі – темекі) қоса алғанда, өз өндірісінің темекі бұйымдары бойынша, сондай-ақ конкурстық массасын өткізу бойынша салық кезеңі ішінде жасалған салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
41. Бұл нысанды толтыру кезінде акциз ставкасы темекі бұйымдарының бір данасының және/немесе килограмының есебін негізге ала отырып көрсетіледі. Ол үшін темекі бұйымдарының бірлікке белгіленген данадағы өлшемін, акциз ставкасын 1000 бөлу қажет.
42. Темекі бұйымдарының әрбір түріне жеке бет жасалады.
43. "Темекі бұйымдары бойынша салық салынатын операциялар" деген бөлімде:
1) 400.03.001 А жолында темекі бұйымының түрі көрсетіледі;
2) 400.03.001 В жолында тиісті бюджет жіктемесінің коды көрсетіледі;
3) 400.03.002-жолында өткізілген темекі бұйымдарының саны көрсетіледі;
4) 400.03.003-жолында жарғылық капиталға жарна ретінде берілген темекі бұйымдарының саны көрсетіледі;
5) 400.03.004-жолында заттай төлем кезінде пайдаланылған темекі бұйымдарының саны көрсетіледі;
6) 400.03.005-жолында өзінің құрылымдық бөлімшелеріне тиеп-жөнелтілген темекі бұйымдарының саны көрсетіледі;

7) в строке 400.03.006 указывается количество табачных изделий, использованных для собственных производственных нужд и для собственного производства подакцизных товаров;
8) в строке 400.03.007 указывается количество реализованной конкурсной массы табачных изделий;
9) в строке 400.03.008 указывается количество перемещенных производителем табачных изделий с указанного в лицензии адреса производства;
10) в строке 400.03.008 А указывается количество табачных изделий, предназначенное для реализации на территории Республики Казахстан;
11) в строке 400.03.008 В указывается количество табачных изделий, предназначенное для реализации на экспорт;
12) в строке 400.03.009 указывается корректировка налоговой базы в соответствии с пунктом 2 статьи 290 Налогового Кодекса;
13) в строке 400.03.010 указывается количество табачных изделий, в отношении которых установлен факт порчи или утраты;
14) в строке 400.03.011 I указывается количество табачных изделий, включаемое в налогооблагаемую базу при порче или утрате акцизных марок;
15) в строке 400.03.011 I графы А указывается количество испорченных и утраченных акцизных марок;
16) в строке 400.03.011 I графы В указывается количество табачных изделий в штуках, килограммах в пачке;
17) в строке 400.03.011 II указывается количество табачных изделий, включаемое в налогооблагаемую базу при порче или утрате акцизных марок принятых налоговыми органами в соответствии с пунктом 3 статьи 469 Налогового кодекса;
18) в строке 400.03.011 II графы А указывается количество испорченных и утраченных акцизных марок приняты налоговыми органами в соответствии с пунктом 3 статьи 469 Налогового кодекса;
19) в строке 400.03.011 II графы В указывается количество табачных изделий в штуках, килограммах в пачке приняты налоговыми органами в соответствии с пунктом 3 статьи 469 Налогового кодекса;
20) в строке 400.03.012 указывается общий размер налоговой базы по облагаемым операциям, совершенным в течение отчетного налогового периода по табачным изделиям. Данная строка определяется как сумма строк с 400.03.002 по 400.03.011;
21) в строке 400.03.013 указывается ставка акциза;
22) в строке 400.03.014 указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 472 Налогового кодекса, определяемая как произведение строк 400.03.012 и 400.03.013;
23) в строке 400.03.015 указывается сумма акциза по испорченным акцизным маркам принятым налоговыми органами в соответствии с пунктом 3 статьи 469 Налогового кодекса;
24) в строке 400.03.016 указывается сумма акциза к начислению и уплате за отчетный период, определяемая как разница между данными строк 400.03.014 и 400.03.015.

7) 400.03.006-жолында салық төлеушінің өзінің өндірістік қажеттіліктеріне және акцизделетін тауарларды өзі өндіру үшін пайдаланылған темекі бұйымдарының саны көрсетіледі;
8) 400.03.007-жолында темекі бұйымдарының өткізілген конкурстық массасының саны көрсетіледі;
9) 400.03.008-жолында өндіруші лицензияда көрсетілген өндіріс мекен-жайынан көшірген темекі өнімдерінің саны көрсетіледі;
10) 400.03.008 А жолында Қазақстан Республикасы аумағында өткізуге арналған темекі бұйымдарының саны көрсетіледі;
11) 400.03.008 В жолында экпортқа өткізуге арналған темекі бұйымдарының саны көрсетіледі;
12) 400.03.009-жолында Салық кодексінің 290-бабының 2-тармағына сәйкес салық базасының түзетуі көрсетіледі;
13) 400.03.010-жолында бүліну немесе жоғалу фактісі белгіленген темекі бұйымдарының саны көрсетіледі;
14) 400.03.011 I жолында акциздік таңбалары бүлінген немесе жоғалған кезде салық салу базасына енгізілетін темекі бұйымдарының саны көрсетіледі;
15) А бағанының 400.03.011 I жолында бүлінген және жоғалған акциздік таңбалардың саны көрсетіледі;
16) В бағанының 400.03.011 I жолында данамен, қорапта килограммен темекі бұйымдарының саны көрсетіледі;
17) 400.03.011 II жолында Салық кодексінің 469-бабы 3-тармағына сәйкес салық органдары қабылдаған акциздік таңбалары бүлінген немесе жоғалған кезде салық салу базасына енгізілетін темекі бұйымдарының саны көрсетіледі;
18) А бағанының 400.03.011 II жолында Салық кодексінің 469-бабы 3-тармағына сәйкес салық органдары қабылдаған бүлінген және жоғалған акциздік таңбалардың саны көрсетіледі;
19) В бағанының 400.03.011 II жолында Салық кодексінің 469-бабы 3-тармағына сәйкес салық органдары қабылдаған данамен, қорапта килограммен темекі бұйымдарының саны көрсетіледі;
20) 400.03.012-жолында темекі бұйымдары бойынша есепті салық кезеңінің ішінде жасалған салық салынатын операциялар бойынша салық базасының жалпы мөлшері көрсетіледі. Осы жол 400.03.002-дан 400.03.011 I -ге жолдардың сомасы ретінде айқындалады;
21) 400.03.013-жолында акциз ставкасы көрсетіледі;
22) 400.03.014-жолында Салық кодексінің 472-бабына сәйкес есептелген, 400.03.012 және 400.03.013-жолдарының туындысы айқындалатын акциз сомасы көрсетіледі;
23) 400.03.015-жолында Салық кодексінің 469-бабы 3-тармағына сәйкес салық органдары қабылдаған бүлінген акциздік таңбалары бойынша акциз сомасы көрсетіледі;
24) 400.03.016-жолында 400.03.014 және 400.03.015-жолдарындағы деректердің айырмасымен анықталатын, есепті кезеңде есептелетін және төленетін акциз сомасы көрсетіледі.

44. Сумма строк 400.03.016 по всем страницам формы 400.03 переносится в строку 400.00.003 декларации.
Глава 6. Пояснение по заполнению формы 400.04 – Облагаемые операции по сырой нефти, газовому конденсату
45. Данная форма предназначена для отражения информации об облагаемых операциях, совершенных в течение налогового периода по сырой нефти, газовому конденсату, а также по реализации конкурсной массы, конфискованной и (или) бесхозяйной, перешедшей по праву наследования к государству, и безвозмездно переданной в собственность государства сырой нефти.
46. В разделе "Облагаемые операции по сырой нефти, газовому конденсату":
1) в строке 400.04.001 указывается объем реализованной сырой нефти, газового конденсата, кроме сырой нефти, газового конденсата реализуемый на экспорт;
2) в строке 400.04.002 указывается объем сырой нефти, газового конденсата, реализуемый по экспорту;
3) в строке 400.04.002 А указывается объем сырой нефти, газового конденсата, реализуемые по экспорту в страны Евразийского экономического союза;
4) в строке 400.04.002 В указывается объем сырой нефти, газового конденсата, реализуемые по экспорту в третьи страны;
5) в строке 400.04.003 указывается объем сырой нефти, газового конденсата, передаваемый на переработку на давальческой основе;
6) в строке 400.04.004 указывается объем сырой нефти, газового конденсата, использованный для собственных производственных нужд;
7) в строке 400.04.005 указывается объем сырой нефти, газового конденсата, переданный в качестве взноса в уставный капитал;
8) в строке 400.04.006 указывается объем сырой нефти, газового конденсата, использованный при натуральной оплате;
9) в строке 400.04.007 указывается объем сырой нефти, газового конденсата, отгруженный своим структурным подразделениям;
10) в строке 400.04.008 указывается объем реализованной конкурсной массы, конфискованный и (или) бесхозяйный, перешедший по праву наследования к государству и безвозмездно переданный в собственность государства сырой нефти, газового конденсата;
11) в строке 400.04.009 указывается перемещенный производителем с указанного в лицензии адреса производства объем сырой нефти, газового конденсата;
12) в строке 400.04.010 указывается объем сырой нефти, газового конденсата, в отношении которого установлен факт порчи или утраты;
13) в строке 400.04.011 определяется общий размер налоговой базы по облагаемым операциям, совершенным в течение налогового периода по сырой нефти, газовому конденсату. Данная строка определяется как сумма строк с 400.04.001 по 400.04.010;

44. 400.03-нысанының барлық беттері бойынша 400.03.014-жолының сомасы декларацияның 400.00.003-жолына көшіріледі.
6-тарау. Шикі мұнай, газ конденсаты бойынша салық салынатын операциялар – 400.04-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
45. Бұл нысан шикі мұнай, газ конденсаты бойынша, сондай-ақ тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұралау құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген мұнайдың конкурстық массасын өткізу бойынша салық кезеңі ішінде жасалған салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
46. "Шикі мұнай, газ конденсаты бойынша салық салынатын операциялар" деген бөлімде:
1) 400.04.001-жолында экспортқа өткізілетін шикі мұнайдан, газ конденсатынан басқа, өткізілген шикі мұнайдың, газ конденсатының көлемі көрсетіледі;
2) 400.04.002-жолында экспорт бойынша өткізілген шикі мұнайдың, газ конденсатының көлемі көрсетіледі;
3) 400.04.002 А жолында Еуразиялық экономикалық одағы елдеріне экспорт бойынша өткізілген шикі мұнайдың, газ конденсатының көлемі көрсетіледі;
4) 400.04.002 В жолында үшінші елдерге экспорт бойынша өткізілген шикі мұнайдың, газ конденсатының көлемі көрсетіледі;
5) 400.04.003-жолында алыс-беріс негізінде қайта өңдеуге берілетін шикі мұнайдың, газ конденсатының көлемі көрсетіледі;
6) 400.04.004-жолында өзінің өндірістік қажеттіліктеріне пайдаланылған шикі мұнайдың, газ конденсатының көлемі көрсетіледі;
7) 400.04.005-жолында жарғылық капиталға жарна ретінде берілген шикі мұнайдың, газ конденсатының көлемі көрсетіледі;
8) 400.04.006-жолында заттай төлем кезінде пайдаланылған шикі мұнайдың, газ конденсатының көлемі көрсетіледі;
9) 400.04.007-жолында өзінің құрылымдық бөлімшелеріне тиеп-жөнелтілген шикі мұнайдың, газ конденсатының көлемі көрсетіледі;
10) 400.04.008-жолында тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген шикі мұнайдың, газ конденсатының өткізілген конкурстық массасының көлемі көрсетіледі;
11) 400.04.009-жолында өндіруші лицензияда көрсетілген өндіріс мекен-жайынан көшірген шикі мұнайдың, газ конденсатының көлемі көрсетіледі;
12) 400.04.010-жолында бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған шикі мұнайдың көлемі көрсетіледі;
13) 400.04.011-жолында шикі мұнай, газ конденсаты бойынша есепті салық кезеңінің ішінде жасалған салық салынатын операциялар бойынша салық базасының жалпы мөлшері анықталады. Осы жол 400.04.001-ден 400.04.010-ға арасындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады;

14)в строке 400.04.012 указывается установленная ставка акциза;
15) в строке 400.04.013 указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 472 Налогового кодекса, определяемая как произведение строк 400.04.011 и 400.04.012.
47. Сумма строки 400.04.013 переносится в строку 400.00.004 декларации.
48. Строки, указанные в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10) и 11) пункта 46 настоящих Правил, предназначены для отражения налоговой базы в тоннах.
Глава 7. Пояснение по заполнению формы 400.05 – Облагаемые операции по бензину (за исключением авиационного), дизельному топливу
49. Данная форма предназначена для отражения информации об облагаемых операциях, совершенных в течение налогового периода по бензину (за исключением авиационного), дизельному топливу (далее – нефтепродукты), а также по реализации конкурсной массы, конфискованных и (или) бесхозяйных, перешедших по праву наследования к государству и безвозмездно переданных в собственность государства нефтепродуктов.
50. В разделе "Бензин (за исключением авиационного)":
1) в графе А указывается размер налоговой базы по облагаемой операции в тоннах;
2) в графе В указывается ставка акциза;
3) в графе С указывается сумма акциза по облагаемой операции, которая определяется в соответствии со статьей 472 Налогового кодекса;
4) в строке 400.05.001 указываются сведения об исчислении акциза по бензину (за исключением авиационного) (далее – бензин), реализованному оптом. Данная строка определяется как сумма строк 400.05.001 I, 400. 05.001 II, 400.05.001 III, 400.05.001 IV и 400.05.001 V;
5) в строке 400.05.001 I указываются сведения по оптовой реализации бензина;
6) в строке 400.05.001 II указываются сведения по оптовой реализации бензина, приобретенного в Республике Казахстан или по импорту;
7) в строке 400.05.001 III указываются сведения по отгрузке бензина своим структурным подразделениям для дальнейшей реализации;
8) в строке 400.05.001 IV указываются сведения по оптовой реализации конкурсной массы конфискованного и (или) бесхозяйного, перешедшего по праву наследования к государству и безвозмездно переданного в собственность государства бензина;
9) в строке 400.05.001 V указываются сведения по перемещенному производителем бензину c адреса производства;
10) в строке 400.05.002 указываются сведения по бензину, реализованному в розницу. Данная строка определяется как сумма строк с 400.05.002 I по 400.05.002 VII;
11) в строке 400.05.002 I указываются сведения по розничной реализации бензина;

14) 400.04.012-жолында акциздің белгіленген ставкасы көрсетіледі;
15) 400.04.013-жолында Салық кодексінің 472-бабына сәйкес есептелген, 400.04.011 және 400.04.012-жолдарының туындысы ретінде айқындалатын акциз сомасы көрсетіледі.
47. 400.04.013-жолының сомасы декларацияның 400.00.004-жолына көшіріледі.
48. Осы Қағидалардың 46-тармағы 1) 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10) және 11) тармақшаларында көрсетілген жолдар тоннада салық базасын көрсетуге арналған.
7-тарау. Бензин (авиациялықты қоспағанда), дизель отыны бойынша салық салынатын операциялар – 400.05-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
49. Бұл нысан бензин (авиациялықты қоспағанда), дизель отыны (бұдан әрі – мұнай өнімдері) бойынша, сондай-ақ тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұралау құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген мұнай өнімдерінің конкурстық массасын өткізу бойынша есепті салық кезеңі ішінде жасалған салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
50. "Бензин (авиациялықты қоспағанда)" деген бөлімде:
1) А бағанында салық салынатын операциялар бойынша салық базасының мөлшері тоннада көрсетіледі;
2) В бағанында акциз ставкасы көрсетіледі;
3) С бағанында Салық кодексі 472-бабына сәйкес айқындалатын салық салынатын операциялар бойынша акциздің сомасы көрсетіледі;
4) 400.05.001-жолында көтерме саудада өткізілген бензин (авиациялықты қоспағанда) (бұдан әрі – бензин) бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтер көрсетіледі. Бұл жол 400.05.001 I, 400.05.001 II, 400.05.001 III, 400.05.001 IV, 400.05.001 V жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
5) 400.05.001 I жолында бензинді көтерме саудада өткізу бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
6) 400.05.001 ІІ жолында бұрын Қазақстан Республикасында немесе импорт бойынша сатып алынған бензинді көтерме саудада өткізу бойынша мәлімет көрсетіледі;
7) 400.05.001 ІІІ жолында алдағы өткізулерге өзінің құрылымдық бөлімшелеріне бензинді тиеп-жөнелту бойынша мәлімет көрсетіледі;
8) 400.05.001 ІV жолында тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген бензиннің конкурстық массасын көтерме саудада өткізу бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
9) 400.05.001 V жолында өндіруші өндіріс мекен-жайынан көшірген бензин бойынша мәлімет көрсетіледі;
10) 400.05.002-жолында бөлшек саудада өткізілген бензин бойынша мәлімет көрсетіледі. Бұл жол 400.05.002 I – 400.05.002 VII арасындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады;
11) 400.05.002 I жолында бензинді бөлшек саудада өткізу бойынша мәлімет көрсетіледі;

12) в строке 400.05.002 II указываются сведения по розничной реализации бензина, ранее приобретенного в Республике Казахстан или по импорту;
13) в строке 400.05.002 III указываются сведения по бензину, переданному в качестве взноса в уставный капитал;
14) в строке 400.05.002 IV указываются сведения по розничной реализации конкурсной массы, конфискованного и (или) бесхозяйного, перешедшего по праву наследования к государству и безвозмездно переданного в собственность государства бензина;
15) в строке 400.05.002 V указываются сведения по бензину, в отношении которого установлен факт его порчи или утраты;
16) в строке 400.05.002 VI указываются сведения по бензину, использованному на собственные производственные нужды;
17) в строке 400.05.002 VII указываются сведения по использованному на собственные производственные нужды бензину, приобретенного для дальнейшей реализации на территории Республики Казахстан;
18) в строке 400.05.003 определяется общий размер налоговой базы по облагаемым операциям, указанным в строках 400.05.001 и 400.05.002, а также итоговая сумма акциза, исчисленного по этим операциям. Данная строка определяется как сумма строк 400.05.001 и 400.05.002.
51. В разделе "Дизельное топливо":
1) в строке 400.05.004 указываются сведения по дизельному топливу, реализованному оптом. Данная строка определяется как сумма строк 400.05.004 I, 400. 05.004 II, 400.05.004 III, 400.05.004 IV и 400.05.004 V;
2) в строке 400.05.004 I указываются сведения по оптовой реализации дизельного топлива;
3) в строке 400.05.004 II указываются сведения по оптовой реализации дизельного топлива, приобретенного в Республике Казахстан или по импорту;
4) в строке 400.05.004 III указываются сведения по отгрузке дизельного топлива своим структурным подразделениям для дальнейшей реализации;
5) в строке 400.05.004 IV указываются сведения по оптовой реализации конкурсной массы конфискованного и (или) бесхозяйного, перешедшего по праву наследования к государству и безвозмездно переданного в собственность государства дизельного топлива;
6) в строке 400.05.004 V указываются сведения по перемещенному производителем дизельному топливу с адреса производства;
7) в строке 400.05.005 указываются сведения об исчислении акциза по дизельному топливу, реализованному в розницу. Данная строка определяется как сумма строк 400.05.005 I, 400.05.005 II, 400.05.005 III, 400.05.005 IV, 400.05.005 V, 400.05.005 VI и 400.05.005 VII;
8) в строке 400.05.005 I указываются сведения по розничной реализации дизельного топлива;

12) 400.05.002 IІ жолында бұрын Қазақстан Республикасында немесе импорт бойынша сатып алынған бензинді бөлшек саудада өткізу бойынша мәлімет көрсетіледі;
13) 400.05.002 IІІ жолында жарғылық капиталға жарна ретінде берілген бензин бойынша мәлімет көрсетіледі;
14) 400.05.002 ІV жолында тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген бензиннің конкурстық массасын бөлшек саудада өткізу бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
15) 400.05.002 V жолында бүліну немесе жоғалу фактісі белгіленуіне қатысты, бензин бойынша мәлімет көрсетіледі;
16) 400.05.002 VІ жолында өзінің өндірістік қажеттіліктеріне пайдаланылған бензин бойынша мәлімет көрсетіледі;
17) 400.05.002 VІІ жолында өз өндірістік қажеттіліктеріне пайдаланылған, Қазақстан Республикасында одан әрі өткізу үшін сатып алынған бензин бойынша мәлімет көрсетіледі;
18) 400.05.003-жолында 400.05.001 және 400.05.002-жолдарында көрсетілген салық салынатын операциялар бойынша салық базасының жалпы мөлшері, сондай-ақ осы операциялар бойынша есептелген акциздің жиынтық сомасы айқындалады. Бұл жол 400.05.001 және 400.05.002-жолдардың сомасы ретінде айқындалады.
51. "Дизель отыны" деген бөлімде:
1) 400.05.004-жолында көтерме саудада өткізілген дизель отыны бойынша мәліметтер көрсетіледі. Бұл жол 400.05.004 I, 400.05.004 II, 400.05.004 III, 400.05.004 IV, 400.05.004 V жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
2) 400.05.004 І жолында дизель отынын көтерме сату бойынша мәлімет көрсетіледі;
3) 400.05.004 ІІ жолында бұрын Қазақстан Республикасында немесе импорт бойынша сатып алынған дизель отынын көтерме саудада сату бойынша мәлімет көрсетіледі;
4) 400.05.004 ІІІ жолында алдағы өткізулерге өзінің құрылымдық бөлімшелеріне дизель отынын тиеп-жөнелту бойынша мәлімет көрсетіледі;
5) 400.05.004 ІV жолында тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген дизель отынының конкурстық массасын көтерме саудада өткізу бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
6) 400.05.004 V жолында өндірушінің мекен-жайдан дизель отынын көшіру бойынша мәлімет көрсетіледі;
7) 400.05.005-жолында бөлшек саудада өткізілген дизель отыны бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтер көрсетіледі. Бұл жол 400.05.005 I, 400.05.005 II, 400.05.005 III, 400.05.005 IV, 400.05.005 V, 400.05.005 VI, 400.05.005 VII жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
8) 400.05.005 I жолында дизель отынын бөлшек сату бойынша мәлімет көрсетіледі;

9) в строке 400.05.005 II указываются сведения по розничной реализации дизельного топлива, приобретенного в Республике Казахстан или по импорту;
10) в строке 400.05.005 III указываются сведения по дизельному топливу, переданному в качестве взноса в уставный капитал;
11) в строке 400.05.005 IV указываются сведения по розничной реализации конкурсной массы конфискованного и (или) бесхозяйного, перешедшего по праву наследования к государству и безвозмездно переданного в собственность государства дизельного топлива;
12) в строке 400.05.005 V указываются сведения по дизельному топливу, в отношении которого установлен факт его порчи или утраты;
13) в строке 400.05.005 VI указываются сведения по дизельному топливу, использованному на собственные производственные нужды;
14) в строке 400.05.005 VII указываются сведения по использованному на собственные производственные нужды дизельному топливу, приобретенному ранее для дальнейшей реализации на территории Республики Казахстан;
15) в строке 400.05.006 определяется общий размер налоговой базы по облагаемым операциям, указанным в строках 400.05.004 и 400.05.005, а также итоговая сумма акциза, исчисленного по этим операциям. Данная строка определяется как сумма строк 400.05.004 и 400.05.005.
52. В разделе "Исчислено акциза":
в строке 400.05.007 указываются сведения об исчислении акциза по бензину и дизельному топливу, который состоит из двух граф:
в графе А указывается код бюджетной классификации. Одному коду бюджетной классификации соответствует одна строка;
в графе В указывается сумма исчисленного акциза за отчетный месяц.
53. Итоговые суммы строк 400.05.003 C и 400.05.006 C переносятся соответственно в строки 400.00.005 и 400.00.006 декларации.
Глава 8. Пояснение по заполнению формы 400.06 –Вычет из налога
54. Данная форма предназначена для расчета сумм акциза, уплаченного за сырье, фактически использованное для производства подакцизной продукции в налоговом периоде, и подлежащего вычету в соответствии со статьей 474 Налогового кодекса.
55. В разделе "Сумма вычета":
1) в графе А указывается порядковый номер строки, который начинается со строки 00000001;
2) в графе В указывается код бюджетной классификации;
3) в графе С указывается объем использованного сырья на производство подакцизного товара в отчетном налоговом периоде. Объем использованного сырья подакцизного товара определяется в соответствии с налоговой базой;
4) в графе D указывается ставка акциза;
5) в графе Е указывается сумма акциза, подлежащая вычету.
56. Итоговая сумма графы Е строки 00000001 переносится в строку 400.00.010 декларации.

9) 400.05.005 ІІ жолында бұрын Қазақстан Республикасында сатып алынған немесе импортталған дизель отынын бөлшек саудада өткізу бойынша мәлімет көрсетіледі;
10) 400.05.005 ІІІ жолында жарғылық капиталға жарна ретінде берілген дизель отыны бойынша мәлімет көрсетіледі;
11) 400.05.005 ІV жолында тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген дизель отынының конкурстық массасын бөлшек саудада өткізу бойынша мәлімет көрсетіледі;
12) 400.05.005 V жолында бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған дизель отыны бойынша мәлімет көрсетіледі;
13) 400.05.005 VІ жолында өз өндірістік қажеттіліктеріне пайдаланылған дизель отыны бойынша мәлімет көрсетіледі;
14) 400.05.005 VІІ жолында өз өндірістік қажеттіліктеріне пайдаланылған, Қазақстан Республикасы аумағында алдағы өткізулер үшін бұрын сатып алынған дизель отыны бойынша мәлімет көрсетіледі;
15) 400.05.006-жолында 400.05.004 және 400.05.005-жолдарында көрсетілген салық салынатын операциялар бойынша салық базасының жалпы мөлшері, сондай-ақ осы операциялар бойынша есептелген акциздің жиынтық сомасы айқындалады. Бұл жол 400.05.004 және 400.05.005-жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
52. "Акцизді есептелді" деген бөлімде:
400.05.007-жолында бензин және дизель отыны бойынша есептелген акциз туралы мәліметтер көрсетіледі, ол екі бағаннан тұрады:
А бағанында бюджет жіктемесінің коды көрсетіледі. Бір бюджет жіктемесіне бір жол сәйкес келеді;
В бағанында есепті ай үшін есептелген акциз сомасы көрсетіледі.
53. 400.05.003 С және 400.05.006 С жолдарының жиынтық сомасы тиісінше декларацияның 400.00.005 және 400.00.006-жолдарына көшіріледі.
8-тарау. Салықтан шегерім – 400.06-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
54. Бұл нысан салық кезеңінде акцизделетін өнімдер өндіруге нақты пайдаланылған шикізатқа төленген және Салық кодексінің 474-бабына сәйкес шегерімге жататын акциз сомасын есептеуге арналған.
55. "Шегерім сомасы" деген бөлімде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі, ол 00000001 жолынан басталады;
2) В бағанында бюджеттік жіктеу коды көрсетіледі;
3) С бағанында есепті салық кезеңінде акцизделетін тауар өндіруге пайдаланылған шикізаттың көлемі көрсетіледі;
4) D бағанында акциз ставкасы көрсетіледі;
5) Е бағанында шегерімге жатқызылатын акциз сомасы көрсетіледі.
56. Е бағанында 00000001-жолының жиынтық сомасы декларацияның 400.00.010-жолына көшіріледі.

Глава 9. Пояснение по заполнению формы 400.07– Подакцизные товары, не подлежащие обложению акцизом
57. Форма 400.07 предназначена для отражения информации по подакцизным товарам, не подлежащим обложению акцизом в соответствии с пунктом 3 статьи 464 Налогового кодекса, а также подакцизных товаров испорченных, утраченных в результате чрезвычайных ситуаций, освобожденных от обложения акцизом в соответствии с пунктом 1 статьи 468 Налогового кодекса.
58. В разделе "Подакцизные товары, не подлежащие обложению акцизом":
1) в строке 400.07.001 А указывается объем реализованных головной организацией подакцизных товаров, освобожденных от акцизов в соответствии с пунктом 3 статьи 464 Налогового кодекса, а также объем подакцизных товаров испорченных, утраченных в результате чрезвычайных ситуаций, освобожденных от обложения акцизом в соответствии с пунктом 1 статьи 468 Налогового кодекса;
2) в строке 400.07.001 I А указывается объем реализованного спирта;
3) в строке 400.07.001 II А указывается объем реализованных водок и водок особых;
4) в строке 400.07.001 III А указывается объем реализованных ликеро-водочных изделий;
5) в строке 400.07.001 IV А указывается объем реализованного вина;
6) в строке 400.07.001 V А указывается объем реализованного коньяка;
7) в строке 400.07.001 VI А указывается объем реализованного бренди;
8) в строке 400.07.001 VII А указывается объем реализованного пива;
9) в строке 400.07.001 VIII А указывается объем реализованного виноматериала;
10) в строке 400.07.001 IX А указывается объем реализованных табачных изделий;
11) в строке 400.07.001 Х А указывается объем реализованного бензина (за исключением авиационного);
12) в строке 400.07.001 ХI А указывается объем реализованного дизельного топлива;
13) в строке 400.07.001 ХII А указывается объем реализованных сырой нефти, газового конденсата;
14) в строке 400.07.001 ХIII А указывается объем реализованных подакцизных товаров, предусмотренных подпунктом 6) статьи 462 Налогового кодекса;
15) в строке 400.07.001 В указывается стоимость реализованных головной организацией подакцизных товаров, освобожденных от акцизов в соответствии с пунктом 3 статьи 464 Налогового кодекса, а также стоимость подакцизных товаров испорченных, утраченных в результате чрезвычайных ситуаций, освобожденных от обложения акцизом в соответствии с пунктом 1 статьи 468 Налогового кодекса. Данная строка включает в себя строки 400.07.001 I В, 400.07.001 II В, 400.07001 III В, 400.07.001 IV В, 400.07.001 V В, 400.07.001 VI В, 400.07.001 VII В, 400.07.001 VIII В, 400.07.001 IХ В, 400.07.001 Х В, 400.07.001 ХI В, 400.07.001 ХII В и 400.07.001 ХIII В;

9-тарау. Акциз салуға жатпайтын акцизделетін тауарлар – 400.07-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
57. 400.07-нысаны Салық кодексінің 464-бабы 3-тармағына сәйкес акциз салуға жатпайтын акцизделетін тауарлар, сондай-ақ Салық кодексінің 468-бабы 1-тармағына сәйкес төтенше оқиғалар салдарынан бүлінген, жоғалған кездегі акцизделетін тауарлар бойынша ақпаратты көрсетуге арналған.
58. "Акциз салуға жатпайтын акцизделетін тауарлар" деген бөлімде:
1) 400.07.001 А жолында Салық кодексінің 464-бабы 3-тармағына сәйкес акциздерден босатылған басты мекеменің өткізілген акцизделетін тауарлардың көлемі, сондай-ақ Салық кодексінің 468-бабы 1-тармағына сәйкес төтенше оқиғалар салдарынан бүлінген, жоғалған кездегі акцизделетін тауарлардың көлемі көрсетіледі;
2) 400.07.001 I А жолында өткізілген спирттің көлемі көрсетіледі;
3) 400.07.001 II А жолында өткізілген арақтың және айрықша арақтың көлемі көрсетіледі;
4) 400.07.001 III А жолында өткізілетін ликер-арақ өнімінің көлемі көрсетіледі;
5) 400.07.001 IV А жолында өткізілген шарап көлемі көрсетіледі;
6) 400.07.001 V А жолында өткізілген конъяк көлемі көрсетіледі;
7) 400.07.001 VI А жолында өткізілген бренди көлемі көрсетіледі;
8) 400.07.001 VII А жолында өткізілген сыра көлемі көрсетіледі;
9) 400.07.001 VIII А жолында өткізілген шарап материалы көлемі көрсетіледі;
10) 400.07.001 IX А жолында өткізілген темекі бұйымының көлемі көрсетіледі;
11) 400.07.001 Х А жолында өткізілген бензин (авиациялықты қоспағанда) көлемі көрсетіледі;
12) 400.07.001 ХI А жолында өткізілген дизель отыны көлемі көрсетіледі;
13) 400.07.001 ХII А жолында өткізілген шикі мұнай, газ конденсаты көлемі көрсетіледі;
14) 400.07.001 ХIII А жолында Салық кодексінің 462-бабы 6) тармақшасында көзделген өткізілетін акцизделетін тауарлар көлемі көрсетіледі;
15) 400.07.001 В жолында Салық кодексінің 464-бабы 3-тармағына сәйкес акциздерден босатылған басты мекеменің өткізілген акцизделетін тауарлардың құны, сондай-ақ Салық кодексінің 468-бабы 1-тармағына сәйкес төтенше оқиғалар салдарынан бүлінген, жоғалған кездегі акцизделетін тауарлардың құны көрсетіледі. Бұл жол 400.07.001 I В, 400.07.001 II В, 400.07.001 III В, 400.07.001 IV В, 400.07.001 V В, 400.07.001 VI В, 400.07.001 VII В, 400.07.001 VIII В, 400.07.001 IХ В, 400.07.001 Х В, 400.07.001 ХI В, 400.07.001 ХII В және 400.07.001 ХIII В жолдарының сомасы болып анықталады;

16) в строке 400.07.001 I В указывается стоимость реализованного спирта;
17) в строке 400.07.001 II В указывается стоимость реализованной водки и водки особой;
18) в строке 400.07.001 III В указывается стоимость реализованных ликеро - водочных изделий;
19) в строке 400.07.001 IV В указывается стоимость реализованного вина;
20) в строке 400.07.001 V В указывается стоимость реализованного коньяка;
21) в строке 400.07.001 VI В указывается стоимость реализованного бренди;
22) в строке 400.07.001 VII В указывается стоимость реализованного пива;
23) в строке 400.07.001 VIII В указывается стоимость реализованного виноматериала;
24) в строке 400.07.001 IX В указывается стоимость реализованных табачных изделий;
25) в строке 400.07.001 Х В указывается стоимость реализованного бензина (за исключением авиационного);
26) в строке 400.07.001 ХI В указывается стоимость реализованного дизельного топлива;
27) в строке 400.07.001 ХII В указывается стоимость реализованных сырой нефти, газового конденсата;
28) в строке 400.07.001 ХIII В указывается стоимость реализованных подакцизных товаров, предусмотренных подпунктом 6) статьи 462 Налогового кодекса;
29) в строке 400.07.002 А указывается объем спирта, отпускаемого для изготовления лечебных и фармацевтических препаратов, освобожденных от обложения акцизом;
30) в строке 400.07.002 В указывается стоимость спирта, отпускаемого для изготовления лечебных и фармацевтических препаратов, освобожденных от обложения акцизом;
31) в строке 400.07.003 А указывается объем спирта, отпускаемого государственным медицинским учреждениям;
32) в строке 400.07.003 В указывается стоимость спирта, отпускаемого государственным медицинским учреждениям;
33) в строке 400.07.004 указывается итоговая стоимость подакцизных товаров, освобожденных от обложения акцизом. Данная строка определяется как сумма строк с 400.07.001 В по 400.07.003 В.
59. Сумма строки 400.07.004 В переносится в строку 400.00.013 декларации.
60. Объем реализуемого подакцизного товара определяется в соответствии с налоговой базой.
Глава 10. Пояснение по заполнению формы 400.8 – Облагаемые операции по подакцизным товарам, предусмотренным подпунктом 6) статьи 462 Налогового кодекса
61. Форма 400.08 предназначена для отражения информации об облагаемых операциях, совершенных в течение налогового периода по подакцизным товарам, предусмотренным подпунктом 6) статьи 462 Налогового кодекса (далее – подакцизные товары) а также по реализации конкурсной массы, конфискованных и (или) бесхозяйных, перешедших по праву наследования к государству и безвозмездно переданных в собственность государства подакцизных товаров.

16) 400.07.001 I В жолында өткізілген спирттің құны көрсетіледі;
17) 400.07.001 II В жолында өткізілген арақтың және айрықша арақтың құны көрсетіледі;
18) 400.07.001 III В жолында өткізілетін ликер-арақ өнімінің құны көрсетіледі;
19) 400.07.001 IV В жолында өткізілген шарап құны көрсетіледі;
20) 400.07.001 V В жолында өткізілген конъяк құны көрсетіледі;
21) 400.07.001 VI В жолында өткізілген бренди құны көрсетіледі;
22) 400.07.001 VII В жолында өткізілген сыра құны көрсетіледі;
23) 400.07.001 VIII В жолында өткізілген шарап материалы құны көрсетіледі;
24) 400.07.001 IX В жолында өткізілген темекі бұйымдарының құны көрсетіледі;
25) 400.07.001 Х В жолында өткізілген бензин (авиациялықты қоспағанда) құны көрсетіледі;
26) 400.07.001 ХI В жолында өткізілген дизель отыны құны көрсетіледі;
27) 400.07.001 ХII В жолында өткізілген шикі мұнай, газ конденсаты құны көрсетіледі;
28) 400.07.001 ХIII В жолында Салық кодексінің 462-бабы 6) тармақшасында көзделген өткізілетін акцизделетін тауарлар құны көрсетіледі;
29) 400.07.002 А жолында акциз салудан босатылған емдік және фармацевтік құралдарды дайындауға жіберілген этиль спиртінің көлемі көрсетіледі;
30) 400.07.002 В жолында акциз салудан босатылған емдік және фармацевтік құралдарды дайындауға жіберілген этиль спиртінің құны көрсетіледі;
31) 400.07.003 А жолында мемлекеттік медициналық мекемелерге жіберілген этиль спиртінің көлемі көрсетіледі;
32) 400.07.003 В жолында мемлекеттік медициналық мекемелерге жіберілген этиль спиртінің құны көрсетіледі;
33) 400.07.004-жолында акциз салудан босатылған акцизделетін тауарлардың жиынтық құны көрсетіледі. Осы жол 400.07.001 В-ден 400.07.003 В-ге жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
59. 400.07.004 В жолының сомасы декларацияның 400.00.013 жолына көшіріледі.
60. Өткізілетін акцизделетін тауар көлемі салық базасына сәйкес айқындалады.
10-тарау. Салық кодексінің 462-бабы 6) тармақшасында көзделген акцизделетін тауарлар бойынша салық салынатын операциялар – 400.08-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
61. 400.08-нысаны Салық кодексінің 462-бабы 6) тармақшасында көзделген акцизделетін тауарлар (бұдан әрі – акцизделетін тауарлар) бойынша, сондай-ақ тәркіленген және (немесе) иесіз, мемлекетке мұралау құқығы бойынша өткен және мемлекет меншігіне тегін берілген жеңіл автомобильдердің конкурстық массасын өткізу бойынша есепті салық кезеңінің ішінде жасалған салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған.

62. В разделе "Облагаемые операции по подакцизным товарам, предусмотренным подпунктом 6) статьи 462 Налогового кодекса":
1) в строке 400.08.001 указывается количество реализованных подакцизных товаров;
2) в строке 400.08.002 указывается количество подакцизных товаров, переданных в качестве взноса в уставный капитал;
3) в строке 400.08.003 указывается количество подакцизных товаров, использованных при натуральной оплате;
4) в строке 400.08.004 указывается количество подакцизных товаров, отгруженных своим структурным подразделениям;
5) в строке 400.08.005 указывается количество подакцизных товаров, использованных для собственных производственных нужд плательщика;
6) в строке 400.08.006 указывается количество реализованной конкурсной массы, конфискованных и (или) бесхозяйных, перешедших по праву наследования к государству и безвозмездно переданных в собственность государства подакцизных товаров;
7) в строке 400.08.007 указывается количество перемещенных производителем подакцизных товаров с указанного в лицензии адреса производства;
8) в строке 400.08.008 указывается количество подакцизных товаров собственного производства, в отношении которых установлен факт порчи или утраты;
9) в строке 400.08.009 указывается общий размер налоговой базы по облагаемым операциям, совершенным в течение отчетного налогового периода подакцизных товаров. Данная строка определяется как сумма строк с 400.08.001 по 400.08.008;
10) в строке 400.08.010 указывается ставка акциза за 1 кубический сантиметр объема двигателя;
11) в строке 400.08.011 указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 472 Налогового кодекса, определяемая как произведение строк 400.08.009 и 400.08.010.
63. Сумма строки 400.08.011 переносится в строку 400.00.007 декларации.
64. Строки, указанные в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8) и 9) пункта 62 настоящих Правил, предназначены для отражения налоговой базы в кубических сантиметрах.
Приложение 30 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Приложение 31 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Правила составления налоговой отчетности "Расчет акциза за структурное подразделение или объекты, связанные с налогообложением (форма 421.00)"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Расчет акциза за структурное подразделение или объекты, связанные с налогообложением (форма 421.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Расчет акциза" (далее – расчет), предназначенного для исчисления сумм акцизов на спирт, алкогольную продукцию, бензин (за исключением авиационного), дизельное топливо, плательщиками акциза, имеющими структурные подразделения или объекты, связанные с налогообложением, по операциям, совершенным структурными подразделениями или объектами, связанными с налогообложением, согласно разделу 11 Налогового кодекса.

62. "Салық кодексінің 462-бабы 6) тармақшасында көзделген акцизделетін тауарлар бойынша салық салынатын операциялар" деген бөлімде:
1) 400.08.001-жолында өткізілген акцизделетін тауарлар саны көрсетіледі;
2) 400.08.002-жолында жарғылық капиталға жарна ретінде берілген акцизделетін тауарлар саны көрсетіледі;
3) 400.08.003-жолында заттай төлеу кезінде пайдаланылған акцизделетін тауарлар саны көрсетіледі;
4) 400.08.004-жолында өзінің құрылымдық бөлімшелеріне тиеп-жөнелтілген акцизделетін тауарлар саны көрсетіледі;
5) 400.08.005-жолында төлеушінің өз өндірістік қажеттіліктері үшін пайдаланылған акцизделетін тауарлар саны көрсетіледі;
6) 400.08.006-жолында тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген акцизделетін тауарлар өткізілген конкурстық массасының саны көрсетіледі;
7) 400.08.007-жолында өндіруші лицензияда көрсетілген мекенжайдан көшірген акцизделетін тауарлар саны көрсетіледі;
8) 400.08.008-жолында бүліну немесе жоғалу анықталған өз өндірісі акцизделетін тауарлар саны көрсетіледі;
9) 400.08.009-жолында акцизделетін тауарлар есепті салық кезеңінің ішінде жасалған салық салынатын операциялар бойынша салық базасының жалпы мөлшері көрсетіледі. Осы жол 400.08.001-ден 400.08.008-ге жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
10) 400.08.010-жолында қозғалтқыштың 1 текше сантиметрдегі көлемі үшін акциздің ставкасы көрсетіледі;
11) 400.08.011-жолында Салық кодексінің 472-бабына сәйкес есептелген, 400.08.009 және 400.08.010-жолдарының туындысы ретінде айқындалатын акциз сомасы көрсетіледі.
63. 400.08.011-жолының сомасы декларацияның 400.00.007-жолына көшіріледі.
64. Осы Қағидалардың 62-тармағы 1) 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8) және 9)тармақшаларында көрсетілген жолдар текше сантиметрде салық базасын көрсетуге арналған.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39 бұйрығына
30-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39 бұйрығына
31-қосымша
"Құрылымдық бөлімше немесе салық салуға байланысты объектілер үшін акциз есебі (421.00-нысаны)" салық есептілігін жасау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Құрылымдық бөлімше немесе салық салуға байланысты объектілер үшін акциз есебі (421.00-нысаны)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі - Салық кодексі) сәйкес әзірленді және құрылымдық бөлімшесі немесе салық салуға байланысты объектілері бар акциз төлеушілердің Салық кодексінің 11-бөліміне сәйкес құрылымдық бөлімшелер немесе салық салуға байланысты объектілер жүзеге асырған операциялар бойынша спиртке, алкоголь өнімдеріне, бензинге (авиациялықтан басқа), дизель отынына акциз сомаларын есептеуге арналған "Акциз есебі" салық есептілігінің (бұдан әрі - есеп) нысанын жасау тәртібін айқындайды.

Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Расчет состоит из самого расчета (форма 421.00) и приложений к нему (формы с 421.01 по 421.04), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
5. Приложения к расчету составляются в обязательном порядке при заполнении строк в расчете, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложения к расчету не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к расчету, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к расчету.
8. В настоящих правилах применяются арифметические знаки: "+" – плюс, "–" – минус, "х" – умножение, "/" – деление, "=" – равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "–" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) расчета.
10. При составлении расчета:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) в электронной форме – заполняется в соответствии со статьей 208 Налогового кодекса.
11. Расчет составляется, подписывается, заверяется (печатью в установленных законодательством Республики Казахстан случаях либо электронной цифровой подписью) налогоплательщиком (налоговым агентом) на бумажном и (или) электронном носителях на казахском и (или) русском языках, в соответствии с пунктом 2 статьи 204 Налогового кодекса.
12. При представлении расчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе – составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику (налоговому агенту) с отметкой фамилии, имени и отчества (при его наличии) и подписью работника органа государственных доходов, принявшего декларацию и оттиском печати (штампа);
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронной форме, допускающем компьютерную обработку информации – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов государственных доходов.
В разделах "Общая информация о налогоплательщике" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" настоящего расчета.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Есеп есептің (421.00-нысан) өзінен және салық міндеттемелерін есептеу туралы ақпараттарды егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшалардан (421.01-ден 421.04-ке дейінгі нысандар) тұрады.
3. Есепті толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Есепке қосымшалар тиісті көрсеткіштерді ашуды талап ететін есептегі жолдар толтырылған кезде міндетті түрде жасалады.
6. Есепке қосымшаларда көрсетілуге тиіс деректер болмаған кезде олар жасалмайды.
7. Есепке қосымшалардың парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда, есепке қосымшалардың осыған ұқсас парағы қосымша толтырылады.
8. Осы Қағидаларда мынадай арифметикалық белгілер қолданылады: "+" – қосу, "–" – алу, "х" – көбейту, "/" – бөлу, "="– тең.
9. Сомалардың теріс мәндері тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол жақтағы торкөзінде "–" белгісімен белгіленеді.
10. Есепті жасау кезінде:
1) қағаз жеткізгіште – қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық нысанда – Салық кодексінің 208-бабына сәйкес толтырылады.
11. Салық төлеуші (салық агенті) декларацияны Салық кодексінің 204-бабының 2-тармағына сәйкес қағаз және (немесе) электрондық жеткізгіштерде қазақ және (немесе) орыс тілдерінде жасайды, қол қояды, (Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда мөрмен не электрондық цифрлық қолтаңбамен) куәландырады.
12. Есепті табыс ету кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз жеткізгіште – екі данада жасалады, бір данасы есепті қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің атын (болған кезде) мен қойылған қолы және мөрдің (мөртабан) бедері белгісімен салық төлеушіге (салық агентіне) қайтарылады.
2) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз жеткізгіште – салық төлеуші (салық агенті) пошта немесе өзгелей байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) ақпараттарды компьютерлік өңдеуге жол беретін электрондық нысанда – салық төлеуші (салық агенті) мемлекеттік кірістер органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің салық есептілігінің қабылданғаны немесе қабылданбағандығы туралы хабарлама алады.
Қосымшалардың "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімдерінде осы есептің "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.

12-1. Данная форма распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января 2020 года по 31 декабря 2021 года.
Сноска. Правила дополнены пунктом 12-1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 14.04.2022 № 409 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Пояснение по заполнению расчета (форма 421.00)
13. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) индивидуальный идентификационный номер (бизнес- идентификационный) номер (далее – ИИН (БИН)) налогоплательщика;
2) БИН структурного подразделения юридического лица;
3) исчисление акциза:
ячейка А отмечается в случае, если исчисление акциза осуществляется за объекты, связанные с налогообложением;
ячейка В отмечается в случае, если исчисление акциза осуществляется за структурные подразделения;
ячейка С отмечается в случае, если исчисление акциза осуществляется за объекты, связанные с налогообложением структурного подразделения;
4) наименование структурного подразделения юридического лица;
5) код органа государственных доходов:
в строке А указывается код органа государственных доходов по месту регистрационного учета объекта, связанного с налогообложением;
в строке В указывается код органа государственных доходов по месту регистрационного учета структурного подразделения юридического лица;
6) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность (месяц, год) – отчетный налоговый период, за который представляется расчет (указывается арабскими цифрами);
7) вид расчета.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения расчета к видам налоговой отчетности, указанным в статье 206 Налогового кодекса;
8) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида расчета, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 206 Налогового кодекса;
9) отдельная категория налогоплательщика в соответствии со статьей 40 Налогового кодекса. Ячейка отмечается в случае, если плательщик относится к категории, указанной в строке А:
А – доверительный управляющий;
10) код валюты – код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
11) представленные приложения.
Отмечаются ячейки представленных приложений.
14. В разделе "Исчислено акциза за структурное подразделение или объекты, связанные с налогообложением":
1) в строке 421.00.001 указывается сумма акциза, исчисленного по спирту и (или) виноматериалу собственного производства. В данную строку переносится сумма, отраженная в строках 421.01.002 и 421.01.004;

12-1. Аталған нысан 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап 2021 жылғы 31 желтоқсанға дейін туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
Ескерту. Қағида 12-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 14.04.2022 № 409 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Есепті толтыру бойынша түсіндірме (421.00-нысаны)
13. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі) (бұдан әрі – ЖСН (БСН)).
2) заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің БСН;
3) акциздерді есептеу:
егер акциздерді есептеу салық салуға байланысты объектілері үшін жүзеге асырылған жағдайда А торкөзі белгіленеді;
егер акциздерді есептеу құрылымдық бөлімшелер үшін жүзеге асырылған жағдайда В торкөзі белгіленеді;
егер акциздерді есептеу құрылымдық бөлімшенің салық салуға байланысты объектілері үшін жүзеге асырылған жағдайда С торкөзі белгіленеді;
4) заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің атауы;
5) мемлекеттік кірістер органының коды:
А жолында салық салуға байланысты объектінің тіркеу есебі орны бойынша мемлекеттік кірістер органының коды көрсетіледі;
В жолында заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің тіркеу есебі орны бойынша мемлекеттік кірістер органының коды көрсетіледі;
6) салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі (айы, жылы) – есеп берілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
7) есептің түрі.
Тиісті торкөздер есепті Салық кодексінің 206-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызу есебімен белгіленеді;
8) хабарламаның нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 206-бабы 3-тармағы 4) тармақшасында көзделген есеп түрі табыс етілген жағдайда толтырылады;
9) Салық кодексінің 40-бабына сәйкес салық төлеушінің жекелеген санаттары.
Егер төлеуші А жолында көрсетілген санатқа жатқызылған жағдайда торкөзге белгі жасалады:
А – сенімгерлік басқару;
10) валюта коды-"Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген 23 "Валюталар жіктеуіші" қосымшасына сәйкес валюта коды;
11) табыс етілген қосымшалар.
Табыс етілген қосымшалардың торкөздері белгіленеді.
14. "Құрылымдық бөлімше немесе салық салуға байланысты объектілер үшін акциз есептелді" деген бөлімде:
1) 421.00.001-жолында меншікті өндірісінің спирті және (немесе) шарап материалы бойынша есептелген акциз сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 421.01.002 – 421.01.004-жолдарында көрсетілген сома көшіріледі;

2) в строке 421.00.002 указывается сумма акциза, исчисленного по алкогольной продукции, а также спиртосодержащей продукции медицинского назначения, зарегистрированной в соответствии с законодательством Республики Казахстан в качестве лекарственного средства и (или) конкурсной массе спирта, алкогольной продукции. В данную строку переносится сумма, отраженная в итоговой строке 00000001 графы F формы 421.02;
3) в строке 421.00.003 указывается общая сумма акциза по алкогольной продукции исчисленного за структурное подразделение или объект, связанный с налогообложением, определяемая как сумма строк с 421.00.001 по 421.00.002;
4) в строке 421.00.004 указывается сумма вычета из налога по алкогольной продукции. В данную строку переносится сумма, отраженная в итоговой строке 00000001 графы Е формы 421.03;
5) в строке 421.00.005 указывается общая сумма исчисленного акциза по алкогольной продукции, определяемая как разница строк 421.00.003 и 421.00.004;
6) в строке 421.00.006 указывается сумма акциза, исчисленного по бензину (за исключением авиационного) и (или) дизельному топливу. В данную строку переносится сумма, отраженная в строках 421.04.003 С и 421.04.006 С;
7) в строке 421.00.007 указывается сумма вычета из налога по бензину (за исключением авиационного) и (или) дизельному топливу. В данную строку переносится итоговая сумма строки 421.04.007 С);
8) в строке 421.00.008 указывается общая сумма исчисленного акциза по бензину (за исключением авиационного) и (или) дизельному топливу. В данную строку переносится итоговая сумма строки 421.04.008 В.
15. В разделе "Подакцизные товары, освобожденные от обложения акцизом":
1) в строке 421.00.009 А указывается объем реализованных структурным подразделением подакцизных товаров, освобожденных от акцизов в соответствии с пунктом 3 статьи 464 Налогового кодекса, а также объем подакцизных товаров испорченных, утраченных в результате чрезвычайных ситуаций, освобожденных от обложения акцизом в соответствии с пунктом 1 статьи 468 Налогового кодекса;
2) в строке 421.00.009 I А указывается объем реализованного спирта;
3) в строке 421.00.009 II А указывается объем реализованной водки и водки особой;
4) в строке 421.00.009 III А указывается объем реализованных ликеро- водочных изделий;
5) в строке 421.00.009 IV А указывается объем реализованного вина;
6) в строке 421.00.009 V А указывается объем реализованного коньяка;
7) в строке 421.00.009 VI А указывается объем реализованного бренди;
8) в строке 421.00.009 VII А указывается объем реализованного пива;

2) 421.00.002-жолында алкоголь өнімі, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дәрілік зат ретінде тіркелген, құрамында спирт бар медициналық мақсаттағы өнім және (немесе) конкурстық массаны өткізу, алкоголь өнімі бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 421.02-нысаны F бағанының 00000001 жиынтық жолында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 421.00.003-жолында 421.00.001-ден 421.00.002-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын құрылымдық бөлімше немесе салық салуға байланысты объекті үшін есептелген жалпы акциз сомасы көрсетіледі;
4) 421.00.004-жолында алкоголь өнімі бойынша салықтан шегеру сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 421.03-нысаны Е бағанының 00000001 жиынтық жолында көрсетілген сома көшіріледі;
5) 421.00.005-жолында 421.00.003 және 421.00.004-жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын алкоголь өнімі бойынша есептелген акциздің жалпы сомасы көрсетіледі;
6) 421.00.006-жолында бензин (авиациалықтан басқа) және (немесе) дизель отыны бойынша есептелген акциз сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 421.04.003 С және 421.04.006 С жолдарында көрсетілген сома көшіріледі;
7) 421.00.007-жолында бензин (авиациалықтан басқа) және (немесе) дизель отыны бойынша салықтан шегеру сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 421.04.007 С жолында көрсетілген жиынтық сомасы көшіріледі;
8) 421.00.008-жолында бензин (авиациалықтан басқа) және (немесе) дизель отыны бойынша есептелген акциздің жалпы сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 421.04.008 В жолында көрсетілген жиынтық сомасы көшіріледі.
15. "Акциз салудан босатылған акцизделетін тауарлар" деген бөлімде:
1) 421.00.009 А жолында құрылымдық бөлімше өткізген Салық кодексінің 464-бабы 3-тармағына сәйкес акциздерден босатылған акцизделетін тауарлардың көлемі, сондай-ақ Салық кодексінің 468-бабы 1-тармағына сәйкес төтенше оқиғалар салдарынан акцизделетін тауарлардың бүлінген, жоғалған кездегі көлемі көрсетіледі;
2) 421.00.009 I А жолында өткізілген спирттің көлемі көрсетіледі;
3) 421.00.009 II А жолында өткізілген арақтың және айрықша арақтың көлемі көрсетіледі;
4) 421.00.009 III А жолында өткізілген ликер-арақ өнімдерінің көлемі көрсетіледі;
5) 421.00.009 IV А жолында өткізілген шараптың көлемі көрсетіледі;
6) 421.00.009 V А жолында өткізілген коньяктың көлемі көрсетіледі;
7) 421.00.009 VI А жолында өткізілген бренди көлемі көрсетіледі;
8) 421.00.009 VII А жолында өткізілген сыра көлемі көрсетіледі;

9) в строке 421.00.009 VIII А указывается объем реализованного виноматериала;
10) в строке 421.00.009 IХ А указывается объем реализованного бензина (за исключением авиационного);
11) в строке 421.00.009 Х А указывается объем реализованного дизельного топлива;
12) в строке 421.00.009 ХI А указывается объем реализованной спиртосодержащей продукции медицинского назначения (кроме бальзамов), зарегистрированных в соответствии с законодательством Республики Казахстан в качестве лекарственного средства;
13) в строке 421.00.009 В указывается стоимость реализованных структурным подразделением подакцизных товаров, освобожденных от акцизов в соответствии с пунктом 3 статьи 464 Налогового кодекса, а также стоимость подакцизных товаров испорченных, утраченных в результате чрезвычайных ситуаций, освобожденных от обложения акцизом в соответствии с пунктом 1 статьи 468 Налогового кодекса. Данная строка включает в себя строки 421.00.009 I В, 421.00.009 II В, 421.00.009 III В, 421.00.009 IV В, 421.00.009 V В, 421.00.009 VI В, 421.00.009 VII В, 421.00.009 VIII В, 421.00.009 IХ В и 421.00.009 Х В;
14) в строке 421.00.009 I В указывается стоимость реализованного спирта;
15) в строке 421.00.009 II В указывается стоимость реализованной водки и водки особой;
16) в строке 421.00.009 III В указывается стоимость реализованных ликеро-водочных изделий;
17) в строке 421.00.009 IV В указывается стоимость реализованного вина;
18) в строке 421.00.009 V В указывается стоимость реализованного коньяка;
19) в строке 421.00.009 VI В указывается стоимость реализованного бренди;
20) в строке 421.00.009 VII В указывается стоимость реализованного пива;
21) в строке 421.00.009 VIII В указывается стоимость реализованного виноматериала;
22) в строке 421.00.009 IХ В указывается стоимость реализованного бензина (за исключением авиационного);
23) в строке 421.00.009 Х В указывается стоимость реализованного дизельного топлива;
24) в строке 421.00.009 ХI В указывается стоимость реализованной спиртосодержащей продукции медицинского назначения (кроме бальзамов), зарегистрированных в соответствии с законодательством Республики Казахстан в качестве лекарственного средства. 16. Объем реализуемого подакцизного товара определяется в соответствии с налоговой базой.
17. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) Руководителя" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами.
Если расчет представляется физическим лицом, в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика в соответствии с документами, удостоверяющими личность;

9) 421.00.009 VIII А жолында өткізілген шарап материалының көлемі көрсетіледі;
10) 421.00.009 IХ А жолында өткізілген бензиннің (авиациялықтан басқа) көлемі көрсетіледі;
11) 421.00.009 Х А жолында өткізілген дизель отынының көлемі көрсетіледі;
12) 421.00.009 ХI А жолында өткізілген Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дәрілік зат ретінде тіркелген медициналық мақсаттағы құрамында спирт бар өнімнің (бальзамдардан басқа) көлемі көрсетіледі.
13) 421.00.009 В жолында құрылымдық бөлімше өткізген Салық кодексінің 464-бабы 3-тармағына сәйкес акциздерден босатылған акцизделетін тауарлардың құны, сондай-ақ Салық кодексінің 468-бабы 1-тармағына сәйкес төтенше оқиғалар салдарынан акциздер салудан босатылған бүлінген, жоғалған акцизделетін тауарлардың құны көрсетіледі. Бұл жол 421.00.009 I В, 421.00.009 II В, 421.00.009 III В, 421.00.009 IV В, 421.00.009 V В, 421.00.009 VI В, 421.00.009 VII В, 421.00.009 VIII В, 421.00.009 IХ В, 421.00.009 Х В жолдарын қамтиды;
14) 421.00.009 I В жолында өткізілген спирттің құны көрсетіледі;
15) 421.00.009 II В жолында өткізілген арақтың және айрықша арақтың құны көрсетіледі;
16) 421.00.009III В жолында өткізілген ликер-арақ өнімдерінің құны көрсетіледі;
17) 421.00.009IV В жолында өткізілген шараптың құны көрсетіледі;
18) 421.00.009 V В жолында өткізілген коньяктың құны көрсетіледі;
19) 421.00.009 VI В жолында өткізілген бренди құны көрсетіледі;
20) 421.00.009 VII В жолында өткізілген сыра құны көрсетіледі;
21) 421.00.009 VIII В жолында өткізілген шарап материалының құны көрсетіледі;
22) 421.00.009 IХ В жолында өткізілген бензиннің (авиациялықтан басқа) құны көрсетіледі;
23) 421.00.009 Х В жолында өткізілген дизель отынының құны көрсетіледі;
24) 421.00.009 ХI В жолында өткізілген Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дәрілік зат ретінде тіркелген медициналық мақсаттағы құрамында спирт бар өнімнің (бальзамдардан басқа) құны көрсетіледі.
16. Өткізілген акцизделетін тауар көлемі салық базасына сәйкес айқындалады.
17. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" деген бөлімде:
1) "Басшының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" деген жолында басшының құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі.
Егер есепті жеке тұлға табыс еткен кезде "Салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" жолында салық төлеушінің жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;

2) дата подачи расчета – дата представления расчета в орган государственных доходов;
3) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица, принявшего расчет" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего расчет;
4) дата приема расчета по месту регистрации структурного подразделения или объекта, связанного с налогообложением – дата представления расчета в соответствии с пунктом 2 статьи 209 Налогового кодекса;
5) входящий номер документа – регистрационный номер расчета, присваиваемый органом государственных доходов;
6) код органа государственных доходов – код органа государственных доходов по месту нахождения плательщика;
7) дата почтового штемпеля – дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Подпункты 3), 4), 5), 6) и 7) настоящего пункта заполняются работником органа государственных доходов, принявшим расчет на бумажном носителе.
Глава 3. Пояснение по заполнению формы 421.01 – Облагаемые операции по спирту и (или) виноматериалу
18. Данная форма предназначена для отражения информации об облагаемых операциях по спирту и (или) виноматериалу собственного производства.
19. В разделе "Сумма акциза по спирту":
1) в графе А указывается налоговая база (литр);
2) в графе В указывается ставка акциза;
3) в графе С указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 472 Налогового кодекса;
4) строка 421.01.001 I предназначена для отражения сведений об исчислении акциза по спирту собственного производства, отгруженному для производства алкогольной продукции;
5) строка 421.01.001 II предназначена для отражения сведений об исчислении акциза по спирту собственного производства, отгруженному не для производства алкогольной продукции;
6) строка 421.01.002 предназначена для отражения итоговой суммы исчисленного акциза по спирту, определяемой как сумма строк 421.01.001 I графы С и 421.01.001 II графы С.
20. Раздел "Сумма акциза по виноматериалу":
1) в графе А указывается налоговая база (литр);
2) в графе В указывается ставка акциза;
3) в графе С указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 472 Налогового кодекса;
4) строка 421.01.003 I предназначена для отражения сведений об исчислении акциза по виноматериалу собственного производства, отгруженному для производства алкогольной продукции;
5) строка 421.01.003 II предназначена для отражения сведений об исчислении акциза по виноматериалу собственного производства, отгруженному не для производства алкогольной продукции;

2) есептің тапсырылған күні- мемлекеттік кірістер органына есептің тапсырылған күні;
3) "Есепті қабылдаған лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" деген жолында есепті қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
4) "Есепті қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" жолында декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
5) декларацияны қабылдау күні – Салық кодексінің 206-бабы 2-тармағына сәйкес декларацияның табыс етілген күні;
6) құжаттың кіріс нөмірі – мемлекеттік кірістер органы берген декларацияның тіркеу нөмірі;
7) пошта штемпелінің күні – пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні.
Осы тармақтың 4), 5), 6) және 7) тармақшалары декларацияны қағаз жеткізгіште қабылдаған мемлекеттік кірістер органының қызметкері толтырады.
3-тарау. Спирт және (немесе) шарап материалы бойынша салық салынатын операциялар - 421.01-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
18. Бұл нысан меншікті өндірісінің спирті және (немесе) шарап материалы бойынша салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
19. "Спирт бойынша акциз сомасы" деген бөлімде:
1) А бағанында салық базасы көрсетіледі (литр);
2) В бағанында акциз ставкасы көрсетіледі;
3) С бағанында Салық кодексінің 472-бабына сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
4) 421.01.001 I жолы алкоголь өнімдерін өндіру үшін тиеп-жөнелтілген меншікті өндірісінің спирті бойынша акциздің есептелуі туралы мәліметтерді көрсетуге арналған;
5) 421.01.001 II жолында алкоголь өнімдерін өндіру үшін емес тиеп-жөнелтілген меншікті өндірісінің спирті бойынша акциздің есептелуі туралы мәліметтерді көрсетуге арналған;
6) 421.01.002 жолы С бағанының 421.01.001 I және С бағанының 421.01.001 II жолдарының сомалары ретінде айқындалатын спирт бойынша есептелген акциздің қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
20. "Шарап материалы бойынша акциз сомасы" деген бөлімде:
1) А бағанында салық базасы көрсетіледі (литр);
2) В бағанында акциз ставкасы көрсетіледі;
3) С бағанында Салық кодексінің 472-бабына сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
4) 421.01.003 I жолы алкоголь өнімдерін өндіру үшін тиеп-жөнелтілген меншікті өндірісінің шарап материалы бойынша акциздің есептелуі туралы мәліметтерді көрсетуге арналған;
5) 421.01.003 II жолы алкоголь өнімдерін өндіру үшін емес тиеп-жөнелтілген меншікті өндірісінің шарап материалы бойынша акциздің есептелуі туралы мәліметтерді көрсетуге арналған;

6) строка 421.01.004 предназначена для отражения итоговой суммы исчисленного акциза по виноматериалу, определяемой как сумма строк 421.01.003 I графы С и 421.01.003 II графы С.
21. Сумма величин строк 421.01.002 и 421.01.004 переносится в строку 421.00.001.
Глава 4. Пояснение по заполнению формы 421.02 – Облагаемые операции по алкогольной продукции и (или) конкурсной массе спирта, алкогольной продукции, а также спиртосодержащей продукции медицинского назначения, зарегистрированной в соответствии с законодательством Республики Казахстан в качестве лекарственного средства
22. Данная форма предназначена для отражения информации об облагаемых операциях по алкогольной продукции.
23. В разделе "Сумма акциза":
1) в графе А указывается порядковый номер строки, который начинается со строки 00000001;
2) в графе В указывается вид алкогольной продукции без отражения в разрезе ассортимента;
3) в графе С указывается соответствующий код бюджетной классификации. Одному коду бюджетной классификации соответствует одна строка;
4) в графе D указывается налоговая база по указанному виду алкогольной продукции;
5) в графе Е указывается ставка акциза;
6) в графе F указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 472 Налогового кодекса;
7) в графе F строки 00000001 указывается итоговая сумма по графе F.
Итоговая сумма строки 00000001 графы F настоящей формы переносится в строку 421.00.002.
24. Налоговая база для водки, ликероводочных изделий, коньяка, бренди рассматривается как литр 100 процентного спирта, по другим видам алкогольной продукции отражается в литрах.
Глава 5. Пояснение по заполнению формы 421.03 – Вычет из налога по алкогольной продукции
25. Данная форма предназначена для расчета сумм акциза, уплаченного за сырье, фактически использованное для производства алкогольной продукции, в отчетном налоговом периоде и подлежащего вычету в соответствии со статьей 474 Налогового кодекса.
26. В разделе "Сумма вычета":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код бюджетной классификации;
3) в графе С указывается объем использованного сырья (литр) на производство алкогольной продукции в отчетном налоговом периоде. Объем использованного сырья подакцизного товара определяется в соответствии с налоговой базой;
4) в графе D указывается ставка акциза;
5) в графе Е указывается сумма акциза, подлежащего вычету;
6) в графе Е строки 00000001 указывается итоговая сумма по графе Е.
Итоговая сумма строки 00000001 графы Е настоящей формы переносится в строку 421.00.004.

6) 421.01.004 жолы С бағанының 421.01.003 I және С бағанының 421.01.003 II жолдарының сомасы ретінде айқындалған шарап материалы бойынша есептелген акциздің қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
21.421.01.002 және 421.01.004-жолдарының сомасы 421.00.001-жолына көшіріледі.
4-тарау. Алкоголь өнімі, спирт және (немесе) алкоголь өнімінің конкурстық массасы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дәрілік зат ретінде тіркелген, құрамында спирті бар медициналық мақсаттағы өнім бойынша салық салынатын операциялар - 421.02-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
22. Бұл нысан алкоголь өнімі бойынша салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсету үшін арналған.
23. "Акциз сомасы" деген бөлімде:
1) А бағанында 00000001-жолынан басталатын жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында ассортимент бөлігінде көрсетілмей, алкоголь өнімінің түрлері көрсетіледі;
3) С бағанында тиісті бюджет сыныптауышының коды көрсетіледі. Бір бюджет сыныптауышының кодына бір жол сәйкес келеді;
4) D бағанында алкоголь өнімінің көрсетілген түрі бойынша салық базасы көрсетіледі;
5) Е бағанында акциз ставкасы көрсетіледі;
6) F бағанында Салық кодексінің 472-бабына сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
7) F бағанының 00000001-жолында F бағаны бойынша жиынтық сома көрсетіледі.
Осы нысанның F бағанының 00000001-жолының жиынтық сомасы 421.00.002-жолына көшіріледі.
24. Арақ, ликер-арақ өнімдері, коньяк, бренди үшін салық базасы болып 100 пайыздық спирті литр қаралады, алкоголь өнімдерінің басқа түрлері бойынша литрде көрсетіледі.
5-тарау. Алкоголь өнімдері бойынша салықтан шегерім – 421.03-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
25. Бұл нысан есепті салық кезеңінде алкоголь өнімінің өндірісі үшін нақты пайдаланылған және Салық кодексінің 474-бабына сәйкес шегерімге жататын шикізат үшін төленген акциз сомасын есептеуге арналған.
26. "Шегерім сомасы" деген бөлімде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында бюджет сыныптауышының коды көрсетіледі;
3) С бағанында есепті салық кезеңінде алкоголь өнімінің өндірісіне пайдаланылған шикізаттың көлемі (литр) көрсетіледі. Акцизделетін тауар шикізатының пайдаланылған көлемі салық базасына сәйкес айқындалады;
4) D бағанында акциз ставкасы көрсетіледі;
5) Е бағанында шегерімге жататын акциз сомасы көрсетіледі.
6) Е бағанының 00000001-жолында Е бағаны бойынша жиынтық сома көрсетіледі.
Осы нысанның Е бағанының 00000001-жолының жиынтық сомасы 421.00.004-жолына көшіріледі.

Глава 6. Пояснение по заполнению формы 421.04 – Облагаемые операции по бензину (за исключением авиационного) и (или) дизельному топливу
27. Раздел "Операции по бензину (за исключением авиационного), осуществляемые структурным подразделением или объектами, связанными с налогообложением" предназначен для отражения информации об облагаемых операциях, осуществленных структурным подразделением или объектами, связанными с налогообложением, в течение отчетного налогового периода по бензину (за исключением авиационного):
1) в графе А указывается размер налоговой базы по облагаемой операции. Налоговая база отражается в тоннах;
2) в графе В указывается ставка акциза;
3) в графе С указывается сумма акциза по облагаемой операции, которая определяется в соответствии со статьей 472 Налогового кодекса;
4) в строке 421.04.001 указываются сведения по бензину, реализованному в сфере оптовой торговли, определяемые как сумма строк с 421.04.001 I по 421.04.001 IV;
5) в строке 421.04.001 I указываются сведения по оптовой реализации бензина, произведенного структурным подразделением или объектами, связанными с налогообложением;
6) в строке 421.04.001 II указываются сведения по оптовой реализации бензина, полученного от головной организации или от поставщиков;
7) в строке 421.04.001 III указываются сведения по оптовой реализации конкурсной массы, конфискованного и (или) бесхозяйного, перешедшего по праву наследования к государству и безвозмездно переданного в собственность государству бензина;
8) в строке 421.04.001 IV указываются сведения по перемещению бензина, осуществляемого производителем с адреса производства;
9) в строке 421.04.002 указываются сведения по бензину, реализованному в сфере розничной реализации, определяемые как сумма строк с 421.04.002 I по 421.04.002 VI;
10) в строке 421.04.002 I указываются сведения по розничной реализации бензина, произведенного структурным подразделением или объектами, связанными с налогообложением;
11) в строке 421.04.002 II указываются сведения по розничной реализации бензина, полученного от головной организации или от поставщиков;
12) в строке 421.04.002 III указываются сведения по розничной реализации конкурсной массы, конфискованного и (или) бесхозяйного, перешедшего по праву наследования к государству и безвозмездно переданного в собственность государству бензина;
13) в строке 421.04.002 IV указываются сведения по бензину, по которому установлен факт его порчи или утраты;
14) в строке 421.04.002 V указываются сведения по бензину собственного производства, использованного на собственные производственные нужды;

6-тарау. Бензин (авиациялықтан басқа) және (немесе) дизель отыны бойынша салық салынатын оперциялар – 421.04-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
27. "Құрылымдық бөлімшемен немесе салық салуға байланысты объектілермен жүзеге асырылатын бензин (авиациялықтан басқа) бойынша операциялар" деген бөлімі бензин (авиациялықтан басқа) бойынша салық кезеңінің ішінде құрылымдық бөлімшемен немесе салық салуға байланысты объектілермен жүзеге асырылған салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған:
1) А бағанында салық салынатын операциялар бойынша салық базасының мөлшері көрсетіледі. Салық базасы тоннада көрсетіледі;
2) В бағанында акциз ставкасы көрсетіледі;
3) С бағанында Салық кодексінің 472-бабына сәйкес айқындалатын салық салынатын операциялар бойынша акциздің сомасы көрсетіледі;
4) 421.04.01-жолында 421.04.001 I-ден 421.04.001 IV-ке дейінгі жолдары сомасы ретінде айқындалатын көтерме сауда саласында өткізілген бензин бойынша мәліметтер көрсетіледі;
5) 421.04.001 I жолында құрылымдық бөлімшелер өндірген немесе салық салуға байланысты объектілер өндірген бензинді көтерме саудада сату бойынша мәліметтер көрсетіледі;
6) 421.04.001 ІІ жолында бас ұйымнан немесе жеткізушіден алынған бензинді көтерме өткізу бойынша мәліметтер көрсетіледі;
7) 421.04.001 ІІІ жолында тәркіленген және (немесе) иесіз, мемлекетке мұралау құқығы бойынша өткен және мемлекет меншігіне тегін берілген бензиннің конкурстық массасын көтерме саудада өткізу бойынша мәліметтер көрсетіледі;
8) 421.04.001 IV жолында өндіріс мекенжайынан өндіруші жүзеге асыратын бензин жылжыту бойынша мәліметтер көрсетіледі;
9) 421.04.002-жолында 421.04.002 I-ден 421.04.002 VI-ға дейінгі жолдардың сомалары ретінде айқындалатын бөлшек сауда саласында өткізілген бензин бойынша мәліметтер көрсетіледі;
10) 421.04.002 I жолында құрылымдық бөлімше немесе салық салуға байланысты объектілер өндірген бензинді бөлшек саудада сату бойынша мәліметтер көрсетіледі;
11) 421.04.002 ІІ жолында бас ұйымнан немесе жеткізушіден алынған бензинді бөлшек саудада сату бойынша мәліметтер көрсетіледі;
12) 421.04.002 ІІІ жолында тәркіленген және (немесе) иесіз, мемлекетке мұралау құқығы бойынша өткен және мемлекет меншігіне тегін берілген бензиннің конкурстық массасын бөлшек саудада сату бойынша мәліметтер көрсетіледі;
13) 421.04.002 ІV жолында оның бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған бензин бойынша мәліметтер көрсетіледі;
14) 421.04.002 V жолында өзінің өндірістік қажеттілігіне пайдаланылған меншікті өндірісінің бензині бойынша мәліметтер көрсетіледі;

15) в строке 421.04.002 VI указываются сведения по бензину, полученному от головной организации или от поставщиков и использованному на собственные производственные нужды;
16) строка 421.04.003 предназначена для определения общего размера налоговой базы по облагаемым операциям, указанным в строках 421.04.001, 421.04.002, а также итоговая сумма акциза, исчисленного по этим операциям, определяемая как сумма строк 421.04.001 и 421.04.002.
28. Раздел "Операции по дизельному топливу, осуществляемые структурным подразделением или объектами, связанными с налогообложением" предназначен для отражения информации об облагаемых операциях, совершенных структурным подразделением или объектами, связанными с налогообложением, в течение отчетного налогового периода по дизельному топливу:
1) в графе А указывается размер налоговой базы по облагаемой операции. Налоговая база отражается в тоннах;
2) в графе В указывается ставка акциза;
3) в графе С указывается сумма акциза по облагаемой операции, которая определяется в соответствии со статьей 472 Налогового кодекса;
4) в строке 421.04.004 указываются сведения по дизельному топливу, реализованному в сфере оптовой торговли, определяемая как сумма строк с 421.04.004 I по 421.04.004 IV;
5) в строке 421.04.004 I указываются сведения по оптовой реализации дизельного топлива, произведенного структурным подразделением или объектами, связанными с налогообложением;
6) в строке 421.04.004 II указываются сведения по оптовой реализации дизельного топлива, полученного от головной организации или от поставщиков;
7) в строке 421.04.004 III указываются сведения по оптовой реализации конкурсной массы, конфискованного и (или) бесхозяйного, перешедшего по праву наследования к государству и безвозмездно переданного в собственность государству дизельного топлива;
8) в строке 421.04.004 IV указываются сведения по перемещению дизельного топлива, осуществляемого производителем с адреса производства;
9) в строке 421.04.005 указываются сведения по дизельному топливу, реализованному в сфере розничной реализации, определяемая как сумма строк с 421.04.005 I по 421.04.005 VI;
10) в строке 421.04.005 I указываются сведения по розничной реализации дизельного топлива, произведенного структурным подразделением или объектами, связанными с налогообложением;
11) в строке 421.04.005 II указываются сведения по розничной реализации дизельного топлива, полученного от головной организации или от поставщиков;
12) в строке 421.04.005 III указываются сведения по розничной реализации конкурсной массы, конфискованного и (или) бесхозяйного, перешедшего по праву наследования к государству и безвозмездно переданного в собственность государству дизельного топлива;

15) 421.04.002 VІ жолында бас ұйымнан немесе жеткізушіден алынған және өз өндірісінің қажеттілігіне пайдаланылған бензин бойынша мәліметтер көрсетіледі;
16) 421.04.003-жолы 421.04.001, 421.04.002-жолдарында көрсетілген салық салынатын операциялар бойынша салық базасының жалпы мөлшерін, сондай-ақ осы 421.04.001 және 421.04.002-жолдарынының сомалары ретінде айқындалатын операциялар бойынша есептелген акциздің жиынтық сомасын айқындауға арналған.
28. "Құрылымдық бөлімшемен немесе салық салуға байланысты объектілермен жүзеге асырылатын дизель отыны бойынша операциялар" деген бөлімде дизель отыны бойынша есепті салық кезеңінің ішінде құрылымдық бөлімшемен немесе салық салуға байланысты объектілермен жасалған салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған:
1) А бағанында салық салынатын операциялар бойынша салық базасының мөлшері көрсетіледі. Салық базасы тоннада көрсетіледі;
2) В бағанында акциз ставкасы көрсетіледі;
3) С бағанында Салық кодексінің 472-бабына сәйкес айқындалатын салық салынатын операциялар бойынша акциздің сомасы көрсетіледі;
4) 421.04.004-жолында 421.04.004 I бастап 421.04.004 IV дейінгі жолдардың сомалары ретінде айқындалатын көтерме сауда саласында сатылған дизель отыны бойынша мәліметтер көрсетіледі;
5) 421.04.004 І жолында құрылымдық бөлімше немесе салық салуға байланысты объектілер өндірген дизель отынын көтерме саудада өткізу бойынша мәліметтер көрсетіледі;
6) 421.04.004 ІІ жолында бас ұйымнан немесе жеткізушіден алынған дизель отынын көтерме саудада өткізу бойынша мәліметтер көрсетіледі;
7) 421.04.004 ІІІ жолында тәркіленген және (немесе) иесіз, мемлекетке мұралау құқығы бойынша өткен және мемлекет меншігіне тегін берілген дизель отынының конкурстық массасын көтерме саудада өткізу бойынша мәліметтер көрсетіледі;
8) 421.04.004 IV жолында өндіріс мекенжайынан өндіруші жүзеге асыратын дизель отынын жылжыту бойынша мәліметтер көрсетіледі;
9) 421.04.005-жолында 421.04.005 I-ден 421.04.005 VI-ға дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын бөлшек сауда саласында өткізілген дизель отыны бойынша мәліметтер көрсетіледі;
10) 421.04.005 I жолында құрылымдық бөлімше немесе салық салуға байланысты объектілер өндірген дизель отынын бөлшек саудада сату бойынша мәліметтер көрсетіледі;
11) 421.04.005 ІІ жолында бас ұйымнан немесе жеткізушіден алынған дизель отынын бөлшек саудада сату бойынша мәліметтер көрсетіледі;
12) 421.04.005 ІІІ жолында тәркіленген және (немесе) иесіз, мемлекетке мұралау құқығы бойынша өткен және мемлекет меншігіне тегін берілген дизель отынының конкурстық массасын бөлшек саудада сату бойынша мәліметтер көрсетіледі;

13) в строке 421.04.005 IV указываются сведения по дизельному топливу, по которому установлен факт его порчи или утраты;
14) в строке 421.04.005 V указываются сведения по дизельному топливу собственного производства, использованного на собственные производственные нужды;
15) в строке 421.04.005 VI указываются сведения по дизельному топливу, полученному от головной организации или от поставщиков и использованному на собственные производственные нужды;
16) строка 421.04.006 предназначена для определения общего размера налоговой базы по облагаемым операциям, указанным в строках 421.04.004, 421.04.005, а также итоговая сумма акциза, исчисленного по этим операциям, определяемая как сумма строк 421.04.004 и 421.04.005.
29. Раздел "Вычеты" предназначен для детального отражения итоговых сумм акцизов, а также в разрезе кодов бюджетной классификации подлежащих вычету:
1) в строке 421.04.07 указывается итоговая сумма вычета;
2) в графе А указывается код бюджетной классификации. Одному коду бюджетной классификации соответствует одна строка;
3) в графе В указывается объем подакцизного товара (в тоннах);
4) в графе С указывается сумма вычета по акцизу за отчетный месяц.
30. Раздел "Исчисление акциза" предназначен для детального отражения итоговых сумм исчисленных акцизов, а также в разрезе кодов бюджетной классификации за минусом вычетов, указанных в строке 421.04.007:
1) в строке 421.04.008 указывается итоговая сумма исчисленного акциза;
2) в графе А указывается код бюджетной классификации. Одному коду бюджетной классификации соответствует одна строка;
3) в графе В указывается сумма исчисленного акциза за отчетный месяц.
Приложение 32 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Приложение 33 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Правила составления налоговой отчетности "Декларация по роялти, по бонусу добычи, по доле Республики Казахстан по разделу продукции, по дополнительному платежу недропользователя, осуществляющего деятельность по соглашению (контракту) о разделе продукции (форма 500.00)"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация по роялти, по бонусу добычи, по доле Республики Казахстан по разделу продукции, по дополнительному платежу недропользователя, осуществляющего деятельность по соглашению (контракту) о разделе продукции (форма 500.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления налоговой отчетности "Декларация по роялти, по бонусу добычи, по доле Республики Казахстан по разделу продукции, по дополнительному платежу недропользователя, осуществляющего деятельность по соглашению (контракту) о разделе продукции" (далее – декларация), предназначенной для исчисления налога по роялти, бонусу добычи, доле Республики Казахстан по разделу продукции, дополнительному платежу недропользователя. Декларация составляется недропользователями, осуществляющими деятельность в соответствии с контрактом на недропользование или соглашением (контрактом) о разделе продукции (далее – Контракт на недропользование), в которых налоговый режим установлен согласно пункту 1 статьи 722 Налогового кодекса. Декларация представляется недропользователями в орган государственных доходов по месту нахождения не позднее 15 числа второго месяца, следующего за налоговым периодом. Налоговым периодом является календарный квартал. Налогоплательщик обязан уплатить в бюджет по месту нахождения исчисленную сумму налога не позднее 25 числа второго месяца, следующего за налоговым периодом.

13) 421.04.005 ІV жолында ол бойынша бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған дизель отыны бойынша мәліметтер көрсетіледі;
14) 421.04.005 V жолында өзінің өндірісінің қажеттілігіне пайдаланылған меншікті өндірісінің дизель отыны бойынша мәліметтер көрсетіледі;
15) 421.04.005 VІ жолында бас ұйымнан немесе жеткізушіден алынған және өз өндірісінің қажеттілігіне пайдаланылған дизель отыны бойынша мәліметтер көрсетіледі;
16) 421.04.006-жолы 421.04.004, 421.04.005-жолдарында көрсетілген салық салынатын операциялар бойынша салық базасының жалпы мөлшерін, сондай-ақ осы 421.04.004 және 421.04.005-жолдарының сомасы ретінде айқындалатын операциялар бойынша есептелген акциздің жиынтық сомасын айқындауға арналған.
29. "Шегерімдер" деген бөлімде шегерімге жатқызылатын, сондай-ақ бюджет сыныптауышының кодтары бөлігінде акциздер сомаларын егжей-тегжейлі көрсетуге арналған:
1) 421.04.07-жолында шегерімнің жиынтық сомасы көрсетіледі;
2) А бағанында бюджет сыныптауышының коды көрсетіледі. Бір бюджет сыныптауышының кодына бір жол сәйкес келеді;
3) В бағанында акцизделетін тауардың көлемі (тоннада) көрсетіледі;
4) С бағанында есепті ай үшін акциз бойынша шегерім сомасы көрсетіледі.
30. "Акцизді есептеу" деген бөлімде 421.04.007-жолында көрсетілген шегерімдер кемітілген акциздердің есептелген жиынтық сомасын, сондай-ақ бюджет сыныптауышының кодтарының бөлігінде егжей-тегжейлі көрсетуге арналған:
1) 421.04.008-жолында есептелген акциздің жиынтық сомасы көрсетіледі;
2) А бағанында бюджет сыныптауышының коды көрсетіледі. Бір бюджет сыныптауышының кодына бір жол сәйкес келеді;
3) В бағанында есепті ай үшін есептелген акциз сомасы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары – Қазақстан
Республикасының Қаржы
Министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39 бұйрығына
32-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39 бұйрығына
33-қосымша
"Роялти бойынша, өндіру бонусы бойынша, өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесі бойынша, өнімді бөлу туралы келісім (келісімшарт) бойынша қызметін қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының қосымша төлемі бойынша (декларация) (500.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Роялти бойынша, өндіру бонусы бойынша, өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесі бойынша, өнімді бөлу туралы келісім (келісімшарт) бойынша қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының қосымша төлемі бойынша декларация (500.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі - Салық кодексі) сәйкес әзірленген және роялти, өндіру бонусы, өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесі, жер қойнауын пайдаланушының қосымша төлемі бойынша салықты есептеуге арналған "Роялти бойынша, өндіру бонусы, бойынша өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесі бойынша, өнімді бөлу туралы келісім (келісімшарт) бойынша қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының қосымша төлемі бойынша декларация" салық есептілігі нысанын (бұдан әрі - декларация) жасау тәртібін анықтайды. Декларацияны салық режимі Салық кодексінің 722-бабы 1-тармағында сәйкес белгіленген жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа немесе өнімді бөлу туралы келісімге (келісімшартқа) (бұдан әрі - Жер қойнауын пайдалану келісімшарты) сәйкес қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар жасайды. Декларацияны жер қойнауын пайдаланушы орналасқан жерi бойынша мемлекеттік кірістер органына салық кезеңінен кейiнгi екінші айдың 15-нен кешiктiрмей табыс етедi. Салық кезеңі күнтізбелік тоқсан болып табылады. Салық төлеушi салықтың есептелген сомасын орналасқан жерi бойынша бюджетке салық кезеңiнен кейiнгi екінші айдың 25-інен кешiктiрмей төлеуге мiндеттi.

Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Декларация состоит из самой декларации (форма 500.00) и приложений к ней (формы с 500.01 по 500.07), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. Приложения к декларации составляются в обязательном порядке при заполнении строк в декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
5. Приложения к декларации не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
6. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения, заполняется аналогичный лист приложения.
7. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "–" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) декларации.
8. При составлении декларации:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) в электронной форме – заполняется в соответствии со статьей 208 Налогового кодекса.
9. Декларация составляется, подписывается, заверяется (печатью в установленных законодательством Республики Казахстан случаях либо электронной цифровой подписью) налогоплательщиком (налоговым агентом) на бумажном и (или) электронном носителях на казахском и (или) русском языках, в соответствии с пунктом 2 статьи 204 Налогового кодекса.
10. При представлении декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе – составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику (налоговому агента) с отметкой фамилии, имени и отчества (при его наличии) и подписью работника органа государственных доходов, принявшего декларацию и оттиском печати (штампа);
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронной форме, допускающем компьютерную обработку информации – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов государственных доходов.
11. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" приложения к декларации указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" декларации.
Глава 2. Пояснение по заполнению декларации (форма 500.00)

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Декларация декларацияның өзінен (500.00-нысан) және оған салық міндеттемесін есептеу туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған қосымшалардан (500.01-ден 500.07 дейінгі-нысандар) тұрады.
3. Декларацияны толтыру кезінде түзетулерге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Декларацияға қосымшалар тиісті көрсеткіштердің мәнін ашуды қажет ететін декларациядағы жолдарды толтыру кезінде міндетті түрде жасалады.
5. Декларацияға қосымшаларда көрсетілуге тиіс мәліметтер болмаған кезде олар жасалмайды.
6. Қосымша парағында бар жолдарда көрсеткіштер саны асып кеткен жағдайда, қосымшаның дәл сондай парағы толтырылады.
7. Сомалардың теріс мәндері декларацияның тиісті жолының (бағанының) сол жағындағы бірінші торкөзде "–" белгісімен көрсетіледі.
8. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз жеткізгіште – қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық нысанда – Салық кодексінің 208-бабына сәйкес толтырылады.
9. Салық төлеуші (салық агенті) декларацияны Салық кодексінің 204-бабының 2-тармағына сәйкес қағаз және (немесе) электрондық жеткізгіштерде қазақ және (немесе) орыс тілдерінде жасайды, қол қояды, (Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда мөрмен не электрондық цифрлық қолтаңбамен) куәландырады..
10. Декларация тапсыру кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз жеткізгіште – екі данада жасалады, бір данасы декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің атын (болған кезде) мен қойылған қолы және мөрдің (мөртабан) бедері белгісімен салық төлеушіге (салық агентіне) қайтарылады.
2) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз жеткізгіште – салық төлеуші (салық агенті) пошта немесе өзгелей байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) ақпараттарды компьютерлік өңдеуге жол беретін электрондық нысанда – салық төлеуші (салық агенті) мемлекеттік кірістер органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің салық есептілігінің қабылданғаны немесе қабылданбағандығы туралы хабарлама алады.
11. Қосымшаның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімдерінде декларацияның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
2-тарау. Декларацияны толтыру бойынша түсіндірме (500.00-нысан)

12. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) налогоплательщика.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается БИН доверительного управляющего;
2) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность – отчетный налоговый период, за который представляется декларация (указывается арабскими цифрами);
3) Фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается наименование юридического лица – доверительного управляющего в соответствии с учредительными документами;
4) вид декларации – соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 206 Налогового кодекса;
5) номер и дата уведомления – ячейки заполняются в случае представления вида декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 206 Налогового кодекса;
6) код валюты – код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
7) наименование контракта и месторождения – наименование контракта о разделе продукции и месторождения;
8) код полезного ископаемого – код полезного ископаемого согласно приложению к настоящим Правилам (далее – КПИ);
9) дата заключения контракта – дата заключения соглашения (контракта) о разделе продукции, с уполномоченным государственным органом;
10) номер контракта – регистрационный номер соглашения (контракта) о разделе продукции, присвоенный уполномоченным государственным органом;
11) представленные приложения – отмечаются соответствующие ячейки представленных приложений;
12) единица измерения – единица измерения полезных ископаемых, добытых согласно соглашению (контракту) о разделе продукции (в тоннах, куб. м, унциях и т.д.).
13. В разделе "Роялти, бонус добычи к уплате, начисление доли Республики Казахстан по разделу продукции, дополнительтный платеж недропользователя, осуществляющего деятельность по соглашению (контракту) о разделе продукции":
в строке 500.00.001 указывается сумма роялти, подлежащая уплате в бюджет. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 500.01.038;
в строке 500.00.002 указывается сумма бонуса добычи за текущий налоговый период исчисленная в соответствии с налоговым режимом, предусмотренным контрактом на недропользование. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 500.02.006;

12. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде салық төлеуші келесі деректерді көрсетеді:
1) Салық төлеушінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН).
Сенімгерлікпен басқарушы салық міндеттемесін орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушының БСН-і көрсетіледі;
2) салық есептілігі тапсырылатын салық кезеңі – декларация тапсырылатын есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
3) Құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның атауы жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда).
Сенімгерлікпен басқарушы салық міндеттемесін орындаған кезде жолда құрылтай құжаттарына сәйкес сенімгерлікпен басқарушы заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
4) декларацияның түрі – тиісті торкөздер декларацияны Салық кодексінің 206-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызуды ескере отырып, белгіленеді.
5) хабарламаның нөмірі мен күні – торкөздер Салық кодексінің 206-бабы 3-тармағы 4) тармақшасында көзделген декларация түрі тапсырылған жағдайда толтырылады;
6) валюта коды – "Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланыталын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген 23 "Валюта жіктеуіші" қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
7) келісімшарт пен кен орнының атауы – жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт пен кен орындарының атауы көрсетіледі;
8) пайдалы қазбаның коды – осы Қағидалардың қосымшасына сәйкес пайдалы қазба коды көрсетіледі
9) келісімшарт жасасқан күні – уәкілетті мемлекеттік органмен өнімді бөлу туралы келісім (келісімшарт), жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт жасасқан күн көрсетіледі;
10) келісімшарт нөмірі – өнімді бөлу туралы келісімді (келісімшартты), жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың уәкілетті мемлекеттік орган берген тіркеу нөмірі көрсетіледі.
11) ұсынылған қосымшалар – ұсынылған қосымшалардың тиісті торкөздері белгіленеді;
12) өлшем бірлігі – өнімді бөлу туралы келісімге (келісімшартқа), жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттқа сәйкес өндірілген пайдалы қазбалардың өлшем бірлігі көрсетіледі (тоннада, текше/м., унцияда және т.б.).
13. "Төленетін роялти, өндіру бонусы, өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесін есептеу, өнімді бөлу туралы келісім (келісімшарт) бойынша қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының қосымша төлемі" бөлімінде салық төлеуші мынадай мәліметтерді көрсетеді:
500.00.001 жолында бюджетке төлеуге жататын роялти сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 500.01.038 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
500.00.002 жолында жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартта көзделген салық режиміне сәйкес ағымдағы салық кезеңі үшін есептелген өндіру бонусының сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 500.02.006 жолында көрсетілген сома көшіріледі;

в строке 500.00.003 указывается начисленная сумма доли Республики Казахстан по разделу продукции, подлежащая уплате в бюджет. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 500.03.033;
в строке 500.00.004 указывается сумма начисленного дополнительного платежа недропользователя. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 500.07.014.
14. В разделе "Ответственность налогоплательщика" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика".
При представлении декларации юридическим лицом указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами.
При представлении декларации физическим лицом данные заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность физического лица;
2) дата подачи декларации – дата представления декларации в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов – код органа государственных доходов по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица, принявшего декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего декларацию;
5) дата приема декларации – дата фактического представления или поступления декларации от почтовой или иной организации связи в орган государственных доходов;
6) входящий номер документа – регистрационный номер декларации, присваиваемый органом государственных доходов;
7) дата почтового штемпеля – дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Подпункты 4), 5), 6) и 7) настоящего пункта заполняются работником органа государственных доходов, принявшим декларацию на бумажном носителе.
Глава 3. Пояснение по заполнению формы 500.01 – Роялти
15. Форма 500.01 предназначена для исчисления налога по роялти. Форма составляется недропользователями, осуществляющими деятельность в соответствии с контрактом на недропользование или соглашением (контрактом) о разделе продукции, в которых налоговый режим установлен согласно пункту 1 статьи 722 Налогового кодекса.
16. В разделе "Роялти к уплате":
в строке 500.01.001 указывается годовой объем добычи сырой нефти, в тоннах;
в строке 500.01.002 указывается объем добытой сырой нефти за налоговый период, в тоннах;
в строке 500.01.003 указывается средняя цена реализации сырой нефти, определяемая для исчисления роялти в соответствии с условиями Контракта на недропользование;
в строке 500.01.004 указываются фактические затраты на добычу сырой нефти, определяемые для исчисления стоимости добытой нефти при отсутствии реализации сырой нефти;

500.00.003 жолында бюджетке төлеуге жататын өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесінің есептелген сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 500.03.033 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
500.00.004 жолында жер қойнауын пайдаланушының есептелген қосымша төлемінің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 500.07.014 жолында көрсетілген сома көшіріледі.
14. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде салық төлеуші келесі мәліметтерді көрсетеді:
1) "Салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" жолында.
Декларацияны заңды тұлға табыс еткен кезде құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі.
Декларацияны жеке тұлға табыс еткен кезде деректер жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады;
2) декларацияның тапсырылған күні – декларация мемлекеттік кірістер органына берілген күн көрсетіледі;
3) мемлекеттік кірістер органының коды – салық төлеушінің орналасу орны бойынша мемлекеттік кірістер органының коды көрсетіледі;
4) "Декларация қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" жолында декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
5) декларация қабылданған күн – мемлекеттік кірістер органына декларацияның нақты тапсырылған немесе пошта немесе өзге байланыс ұйымынан келіп түскен күні көрсетіледі.
6) құжаттың кіріс нөмірі – мемлекеттік кірістер органы берген құжаттың тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) пошта штемпелінің күні – пошта немесе өзге байланыс ұйымында қойылған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
3-тарау. Роялти – 500.01-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
15. 500.01-нысаны роялти бойынша салықты есептеуге арналған. Нысан Салық кодексінің 722-бабы 1-тармағына сәйкес салық режимі белгіленген жер қойнауын пайдалану келісімшартына немесе өнімді бөлу туралы келісімге (келісімшартқа) сәйкес қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылармен жасалады.
16. "Төленетін роялти" бөлімінде:
500.01.001 жолында шикі мұнай өндірудің жылдық көлемі, тоннада көрсетіледі;
500.01.002 жолында салық кезеңі ішінде шикі мұнайдың өндірілген көлемі, тоннада көрсетіледі;
500.01.003 жолында Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт шарттарына сәйкес роялти есептеу үшін айқындалған шикі мұнай өткізудің орташа бағасы көрсетіледі;
500.01.004 жолында шикі мұнайды өткізу болмаған кезде өндірілген мұнай құнын есептеу үшін айқындалған шикі мұнайды өндіруге арналған нақты шығындар көрсетіледі;

в строке 500.01.005 указывается налоговая база;
в строке 500.01.006 указывается отклонение стоимости сырой нефти, определенное в соответствии с Законом Республики Казахстан "О трансфертном ценообразовании" (далее – Закон о трансфертном ценообразовании);
в строке 500.01.007 указывается налоговая база с учетом корректировки в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании, определяемый как сумма строк 500.01.005 и 500.01.006;
в строке 500.01.008 указывается ставка, установленная в соответствии с условиями Контракта на недропользование;
в строке 500.01.009 указывается сумма исчисленного роялти на сырую нефть;
в строке 500.01.010 указывается корректировка сумм роялти производимая в соответствии с условиями Контракта на недропользование. В случае если корректировка суммы роялти контрактом на недропользование не предусмотрена, то корректировка сумм начисленных роялти производится в том налоговом периоде, когда имела место первая реализация, исходя из фактической цены реализации первого товарного продукта. Заполняется в случае последующей реализации добытых полезных ископаемых, а также в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;
в строке 500.01.011 указывается сумма роялти на сырую нефть, подлежащая уплате;
в строке 500.01.012 указывается годовой объем добычи газового конденсата, в кубических метрах;
в строке 500.01.013 указывается объем добытого газового конденсата за налоговый период, в кубических метрах;
в строке 500.01.014 указывается средняя цена реализации газового конденсата, определяемая для исчисления роялти в соответствии с условиями Контракта на недропользование;
в строке 500.01.015 указываются фактические затраты на добычу газового конденсата, определяемые для исчисления стоимости добытого газового конденсата при отсутствии реализации газового конденсата;
в строке 500.01.016 указывается налоговая база;
в строке 500.01.017 указывается отклонение стоимости газового конденсата, определенное в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;
в строке 500.01.018 указывается налоговая база с учетом корректировки в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании, определяемый как сумма строк 500.01.016 и 500.01.017;
в строке 500.01.019 указывается ставка, установленная в соответствии с условиями Контракта на недропользование;
в строке 500.01.020 указывается сумма исчисленного роялти на газовый конденсат;
в строке 500.01.021 указывается корректировка сумм роялти производимая в соответствии с условиями Контракта на недропользование. В случае если корректировка суммы роялти Контракта на недропользование не предусмотрена, то корректировка сумм начисленных роялти производится в том налоговом периоде, когда имела место первая реализация, исходя из фактической цены реализации первого товарного продукта. Заполняется в случае последующей реализации добытых полезных ископаемых, а также в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;

500.01.005 жолында салық базасы көрсетіледі;
500.01.006 жолында "Трансферттік баға белгілеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Трансферттік баға белгілеу туралы заң) сәйкес айқындалған шикі мұнай құнының ауытқуы көрсетіледі;
500.01.007 жолында Трансферттік баға белгілеу туралы заңына сәйкес түзетулер ескерілген салық базасы, 500.01.005 және 500.01.006 жолдарының айқындалатын сомасы көрсетіледі;
500.01.008 жолында Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт шарттарына сәйкес белгіленген ставка көрсетіледі;
500.01.009 жолында шикі мұнайға есептелген роялти сомасы көрсетіледі;
500.01.010 жолында Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт шарттарына сәйкес жүргізілетін роялти сомаларын түзету көрсетіледі. Егер роялти сомаларын түзету жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартта көзделмеген жағдайда, есептелген роялти сомаларын түзету алғашқы тауар өнімін өткізудің нақты құнын негізге ала отырып, алғаш өткізу орын алған салық кезеңінде жүргізіледі. Өндірілген пайдалы қазбаларды кейінгі өткізу жағдайында, сондай-ақ Трансферттік баға белгілеу туралы заңына сәйкес толтырылады;
500.01.011 жолында төлеуге жататын шикі мұнайға роялти сомасы көрсетіледі;
500.01.012 жолында газ конденсатын өндірудің жылдық көлемі, текше метрде көрсетіледі;
500.01.013 жолында салық кезеңі ішінде өндірілген газ конденсатының көлемі, текше метрде көрсетіледі;
500.01.014 жолында Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт шарттарына сәйкес роялти есептеу үшін айқындалған газ конденсатын өткізудің орташа бағасы көрсетіледі;
500.01.015 жолында газ конденсатын өткізу болмаған кезде өндірілген газ конденсатының құнын есептеу үшін айқындалған газ конденсатын өндіруге нақты шығындар көрсетіледі;
500.01.016 жолында салық базасы көрсетіледі;
500.01.017 жолында Трансферттік баға белгілеу туралы заңына сәйкес айқындалған газ конденсаты құнының ауытқуы көрсетіледі;
500.01.018 жолында Трансферттік баға белгілеу туралы заңына сәйкес түзету ескерілген салық базасы, 500.01.016 және 500.01.017 жолдарының айқындалатын сомасы көрсетіледі;
500.01.019 жолында Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт шарттарына сәйкес белгіленген ставка көрсетіледі;
500.01.020 жолында газ конденсатына роялти есептеу сомасы көрсетіледі;
500.01.021 жолында Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт шарттарына сәйкес жүргізілетін роялти сомаларын түзету көрсетіледі. Егер роялти сомаларын түзету Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартында көзделмеген жағдайда, есептелген роялти сомаларын түзету алғашқы тауар өнімін өткізудің нақты құнын негізге ала отырып, алғаш өткізу орын алған салық кезеңінде жүргізіледі. Өндірілген пайдалы қазбаларды кейінгі өткізу жағдайында, сондай-ақ Трансферттік баға белгілеу туралы заңына сәйкес толтырылады;

в строке 500.01.022 указывается сумма исчисленного роялти на газовый конденсат, подлежащая уплате;
в строке 500.01.023 указывается годовой объем добычи природного газа, в кубических метрах;
в строке 500.01.024 указывается объем добытого природного газа за налоговый период, в кубических метрах;
в строке 500.01.025 указывается средняя цена реализации природного газа, определяемая для исчисления роялти в соответствии с условиями Контракта на недропользование;
в строке 500.01.026 указываются фактические затраты на добычу природного газа, определяемые для исчисления стоимости добытого природного газа при отсутствии реализации природного газа;
в строке 500.01.027 указывается налоговая база;
в строке 500.01.028 указывается отклонение стоимости природного газа, определенное в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;
в строке 500.01.029 указывается налоговая база с учетом корректировки в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании, определяемый как сумма строк 500.01.027 и 500.01.028;
в строке 500.01.030 указывается ставка, установленная в соответствии с условиями Контракта на недропользование;
в строке 500.01.031 указывается сумма исчисленного роялти на природный газ;
в строке 500.01.032 указывается корректировка сумм роялти производимая в соответствии с условиями Контракта на недропользование. В случае если корректировка суммы роялти Контракта на недропользование не предусмотрена, то корректировка сумм начисленных роялти производится в том налоговом периоде, когда имела место первая реализация, исходя из фактической цены реализации первого товарного продукта. Заполняется в случае последующей реализации добытых полезных ископаемых, а также в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;
в строке 500.01.033 указывается сумма роялти на природный газ, подлежащая уплате;
в строке 500.01.034 указывается объем добытых подземных вод за налоговый период, в кубических метрах;
в строке 500.01.035 указывается налоговая база, исчисленная согласно условиям Контракта на недропользование;
в строке 500.01.036 указывается ставка, установленная в соответствии с условиями Контракта на недропользование;
в строке 500.01.037 указывается сумма исчисленного роялти по подземным водам, подлежащая уплате;
в строке 500.01.038 указывается сумма роялти, подлежащая уплате в бюджет, определяемая как сумма строк 500.01.011, 500.01.022, 500.01.033 и 500.01.037. Значение данной строки 500.01.038 переносится в строку 500.00.001 декларации.
Сноска. Пункт 16 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

500.01.022 жолында төлеуге жататын газ конденсатына есептелген роялти сомасы көрсетіледі;
500.01.023 жолында табиғи газ өндірудің жылдық көлемі, текше метрде көрсетіледі;
500.01.024 жолында салық кезеңі ішінде табиғи газдың өндірілген көлемі, текше метрде көрсетіледі;
500.01.025 жолында Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт шарттарына сәйкес роялти есептеу үшін айқындалған табиғи газ өткізудің орташа бағасы көрсетіледі;
500.01.026 жолында табиғи газ өткізу болмаған кезде өндірілген газ конденсатының құнын есептеу үшін айқындалған табиғи газ өндіруге нақты шығындар көрсетіледі;
500.01.027 жолында салық базасы көрсетіледі;
500.01.028 жолында Трансферттік баға белгілеу туралы заңына сәйкес айқындалған табиғи газ құнының ауытқуы көрсетіледі;
500.01.029 жолында Трансферттік баға белгілеу туралы заңына сәйкес салық базасын түзету, 500.01.027 және 500.01.028 жолдарының айқындалатын сомасы көрсетіледі;
500.01.030 жолында Жер қойнауын пайдалану ға арналған келісімшарт шарттарына сәйкес белгіленген ставка көрсетіледі;
500.01.031 жолында табиғи газға есептелген роялти сомасы көрсетіледі;
500.01.032 жолында Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт шарттарына сәйкес жүргізілетін роялти сомаларын түзету көрсетіледі. Егер роялти сомаларын түзету жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартта көзделмеген жағдайда, есептелген роялти сомаларын түзету алғашқы тауар өнімін өткізудің нақты құнын негізге ала отырып, алғаш өткізу орын алған салық кезеңінде жүргізіледі. Өндірілген пайдалы қазбаларды кейінгі өткізу жағдайында, сондай-ақ Трансферттік баға белгілеу туралы заңына сәйкес толтырылады;
500.01.033 жолында төлеуге жататын табиғи газға роялти сомасы көрсетіледі;
500.01.034 жолында салық кезеңі ішінде жерасты суларының өндірілген көлемі, текше метрде көрсетіледі;
500.01.035 жолында Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт шарттарына сәйкес есептелген салық базасы көрсетіледі;
500.01.036 жолында Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт шарттарына сәйкес белгіленген ставка көрсетіледі;
500.01.037 жолында төлеуге жататын жерасты сулары бойынша есептелген роялти сомасы көрсетіледі;
500.01.038 жолында бюджетке төлеуге жататын роялти сомасы, айқындалатын 500.01.011, 500.01.022, 500.01.033 және 500.01.037 жолдарының сомасы көрсетіледі. 500.01.038 жолының сомасы Декларацияның 500.00.001 жолына көшіріледі.
Ескерту. 16-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 4. Пояснение по заполнению формы 500.02 – Бонус добычи
17. Форма 500.02 предназначена для исчисления бонуса добычи, составляется недропользователями, осуществляющими деятельность в соответствии с Контрактом на недропользование, в котором налоговый режим установлен согласно пункту 1 статьи 722 Налогового кодекса.
Составление формы осуществляется недропользователями, указанными в пункте 1 статьи 722 Налогового кодекса с учетом особенностей налогового режима, установленного в Контракте на недропользование и норм налогового законодательства, действующего на дату заключения такого контракта.
18. В разделе "Бонус добычи к уплате":
Данный раздел заполняется в случае коммерческого обнаружения на контрактной территории и утверждения годового плана добычи уполномоченным органом;
в строке 500.02.001 указывается достигнутый накопленный объем добычи полезного ископаемого по контракту;
в строке 500.02.002 указывается сумма бонуса добычи, исчисленная в соответствии с налоговым режимом, предусмотренным Контрактом на недропользование;
в строке 500.02.003 указывается накопленная сумма бонуса добычи с начала года.
19. В разделе "Бонус добычи до коммерческого обнаружения":
Данный раздел заполняется в соответствии с налоговым режимом, предусмотренным Контрактом на недропользование;
в строке 500.02.004 указывается сумма бонуса добычи за текущий налоговый период, исчисленная в соответствии с налоговым режимом, предусмотренным Контрактом на недропользование;
в строке 500.02.005 указывается накопленная сумма бонуса добычи с начала года;
в строке 500.02.006 указывается сумма бонуса добычи, подлежащая уплате в бюджет, определяемая значением строки 500.02.003 либо 500.02.005. Значение данной строки переносится в строку 500.00.002 декларации.
Глава 5. Пояснение по заполнению формы 500.03 – Доля Республики Казахстан по разделу продукции
20. Форма 500.03 предназначена для исчисления доли Республики Казахстан по разделу продукции. Форма составляется недропользователями, заключившими Контракт на недропользование.
21. В разделе "Начисление доли Республики Казахстан по разделу продукции по контрактам на недропользование, заключенным до 1 января 2004 года":
1) в строке 500.03.001 указывается общий объем продукции, добытой за налоговый период. Данная строка заполняется недропользователями, в случае если в соответствии с условиями Контракта на недропользование базой для исчисления доли Республики Казахстан является общий объем добытой продукции;

4-тарау. Өндіру бонусы – 500.02-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
17. 500.02-нысаны өндіру бонусын есептеуге арналған, Нысан Салық кодексінің 722-бабы 1-тармағына сәйкес салық режимі белгіленген жер қойнауын пайдалану келісімшартына немесе өнімді бөлу туралы келісімге (келісімшартқа) сәйкес қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылармен жасалады.
Нысанды жасау Салық кодексінің 722-бабы 1-тармағында көрсетілген жер қойнауын пайдаланушылар, осындай келісімшарт жасалған кездегі қолданыста болған салық заңнамасының нормаларының және келісімшартта айқындалған салық режимінің ерекшеліктерін ескере отырып толтыру жүзеге асырылады.
18. "Төленетін өндіру бонусы" бөлімінде:
Бұл бөлім келісімшарттық аумақта коммерциялық табу және уәкілетті органмен өндірудің жылдық жоспарын бекіткен жағдайда толтырылады;
500.02.001 жолында келісімшарт бойынша пайдалы қазбаны өндірудің қол жеткізілген жинақталған көлемі көрсетіледі;
500.02.002 жолында жер Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартында көзделген салық режиміне сәйкес есептелген өндіру бонусының сомасы көрсетіледі;
500.02.003 жолында жыл басынан өндіру бонусының жиналған сомасы көрсетіледі.
19. "Коммерциялық табуға дейінгі өндіру бонусы" бөлімінде:
Бұл бөлім Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартында көзделген салық режиміне сәйкес толтырылады;
500.02.004 жолында Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартында көзделген салық режиміне сәйкес салық кезеңі үшін есептелген өндіру бонусының сомасы көрсетіледі;
500.02.005 жолында жыл басынан өндіру бонусының жинақталған сомасы көрсетіледі.
500.02.006 жолында төлеуге жататын өндіру бонусының сомасы, 500.02.003 немесе 500.02.005 жолдарының анқыталатын мәні көрсетіледі. Осы жолдың мәні Декларацияның 500.00.002 жолына көшіріледі.
5-тарау. Өнiмдi бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесі – 500.03-нысанын жасау
20. 500.03-нысаны өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесін есептеуге арналған. Нысан Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартын жасасқан жер қойнауын пайдаланушылармен жасалады.
21. "2004 жылғы 1 қаңтарға дейін жасасқан жер қойнауын пайдалану келісімшарттары бойынша өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесін есептеу" бөлімінде:
1) 500.03.001 жолында салық кезеңі ішінде өндірілген өнімнің жалпы көлемі көрсетіледі. Егер өндірілген өнімнің жалпы көлемі Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт шарттарына сәйкес өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесін есептеу үшін база болып табылған жағдайда, осы жол жер қойнауын пайдаланушылармен толтырылады;

2) в строке 500.03.002 указывается общий объем продукции, реализованный за налоговый период. Данная строка заполняется недропользователями, в случае если в соответствии с условиями Контракта на недропользование базой для исчисления доли Республики Казахстан является общий объем реализованной продукции;
3) в строке 500.03.003 указывается общая стоимость добытой продукции. Данная строка заполняется недропользователями, в случае если в соответствии с условиями Контракта на недропользование базой для исчисления доли Республики Казахстан является общий объем добытой продукции;
4) в строке 500.03.004 указывается доход от реализации продукции без учета налога на добавленную стоимость и акциза. В данную строку переносится итоговая сумма графы Е строки 00000001 формы 500.04. Данная строка заполняется недропользователями, в случае если в соответствии с условиями Контракта на недропользование базой для исчисления доли Республики Казахстан является общий объем реализованной продукции;
5) в строке 500.03.005 указываются затраты, связанные с реализацией продукции, в случае, если по условиям Контракта на недропользование данные затраты учитываются при определении стоимости продукции, подлежащей распределению на компенсационную и прибыльную. В данную строку переносится итоговая сумма графы С строки 00000001 формы 500.05;
6) в строке 500.03.006 указывается фактически уплаченная сумма роялти за налоговый период, в соответствии с условиями Контракта на недропользование;
7) в строке 500.03.007 указывается общая стоимость продукции, подлежащая распределению на компенсационную и прибыльную, определяемую в соответствии с условиями Контракта на недропользование;
8) в строке 500.03.008 указывается сумма отклонении стоимости продукции, подлежащей распределению на компенсационную и прибыльную определенной в соответствии Законом о трансфертном ценообразовании;
9) в строке 500.03.009 указывается общая стоимость продукции, подлежащая распределению на компенсационную и прибыльную, определяемую в соответствии с условиями Контракта на недропользование с учетом корректировки в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании (сумма строк 500.03.007 и 500.03.008);
10) в строке 500.03.010 указывается сумма затрат, возмещенных за счет компенсационной продукции за налоговый период в размере, не превышающей максимально допустимого условиями Контракта на недропользование. В данную строку переносится величина строки 500.06.005;
11) в строке 500.03.011 указывается сумма прибыльной продукции, подлежащей распределению между Республикой Казахстан и недропользователем, определяемая как разница строк 500.03.009 и 500.03.010;

2) 500.03.002 жолында салық кезеңінде өткізілген өнімнің жалпы көлемі көрсетіледі. Бұл жол жер қойнауын пайдаланушылармен, егер өткізілген өнімнің жалпы көлемі Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт шарттарына сәйкес өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесін есептеу үшін база болып табылған жағдайда толтырылады;
3) 500.03.003 жолында өндірілген өнімнің жалпы құны көрсетіледі. Осы жол жер қойнауын пайдаланушылармен, егер өндірілген өнімнің жалпы құны Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт шарттарына сәйкес өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесін есептеу үшін база болып табылған жағдайда толтырылады;
4) 500.03.004 жолында қосылған құн салығы мен акцизді есепке алмағандағы өнімді өткізуден түскен табыс көрсетіледі. Бұл жолға 500.04-нысанының Е бағаны 00000001 жолының жиынтық сомасы көшіріледі. Бұл жолды Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт шарттарына сәйкес өткізілген өнімнің жалпы көлемі Қазақстан Республикасының үлесін есептеу үшін база болып табылған жағдайда жер қойнауын пайдаланушылармен толтырылады;
5) 500.03.005 жолында өнімді сатумен байланысты шығындар көрсетіледі, егер Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт шарттарына сәйкес аталған шығындар өтемдік және пайдалыға бөлуге жататын болса, өнімнің құнын айқындау кезінде есепке алынады. Бұл жолға 500.05-нысанының С бағаны 00000001 жолының жиынтық сомасы көшіріледі;
6) 500.03.006 жолында Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт шарттарына сәйкес салық кезеңі ішінде роялтидің нақты төленген сомасы көрсетіледі;
7) 500.03.007 жолында Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт шарттарына сәйкес айқындалған өтемдік және пайдалыға бөлуге жататын өнімнің жалпы құны көрсетіледі;
8) 500.03.008 жолында Трансферттік баға белгілеу туралы заңына сәйкес айқындалған өтемдік және пайдалыға бөлуге жататын өнім құнының ауытқу сомасы көрсетіледі;
9) 500.03.009 жолында Трансферттік баға белгілеу туралы заңына сәйкес түзету ескерілген Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт шарттарына сәйкес айқындалған өтемдік және пайдалыға бөлуге жататын өнімнің жалпы құны (500.03.007 және 500.03.008 жолдарының сомасы) көрсетіледі;
10) 500.03.010 жолында Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт шарттарына ең көп жол берілген мөлшерден аспайтын мөлшердегі салық кезеңі үшін өтелетін өнім есебінен өтелген шығындар сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 500.06.005 жолының шамасы көшіріледі;
11) 500.03.011 жолында 500.03.009 және 500.03.010 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын Қазақстан Республикасы мен жер қойнауын пайдаланушы арасында бөлінуі тиіс пайда өнімінің сомасы көрсетіледі.

12) в строке 500.03.012 указывается применяемая ставка доли Республики Казахстан по разделу продукции, установленная в соответствии с условиями Контракта на недропользование, в процентах;
13) в строке 500.03.013 указывается начисленная сумма доли Республики Казахстан по разделу продукции, подлежащая уплате в бюджет, определяемая как произведение величин, указанных в строках 500.03.011 и 500.03.012;
14) в строке 500.03.014 указывается сумма начисленных процентов банка, распределенных Республике. Данная строка действует для предприятий, у которых в соответствии с контрактом поступления от окончательной продажи в рамках утвержденных сделок перечисляется на совместный банковский счет и находятся там до оплаты затрат и распределения между участниками, в период нахождения которых начисляются проценты банка.
22. В разделе "Начисление доли Республики Казахстан по разделу продукции по Контракту на недропользование, заключенным после 1 января 2005 года":
1) в строке 500.03.015 указывается общий объем добытой продукции за налоговый период;
2) в строке 500.03.016 указывается доход от реализации продукции без учета налога на добавленную стоимость и акциза. В данную строку переносится итоговая сумма графы Е строки 00000001 формы 500.04;
3) в строке 500.03.017 указывается доход от корректировки в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;
4) в строке 500.03.018 указываются затраты, связанные с реализацией продукции, в случае, если по условиям Контракта на недропользование данные затраты учитываются при определении стоимости продукции, подлежащей распределению на компенсационную и прибыльную. В данную строку переносится итоговая сумма графы С строки 00000001 формы 500.05;
5) в строке 500.03.019 указывается общий объем продукции, реализованной за налоговый период;
6) в строке 500.03.020 указывается средняя цена реализации продукции в точке раздела, представляющая собой как отношение строк (500.03.016+500.03.017–500.03.018)/500.03.019;
7) в строке 500.03.021 указывается стоимость добытой продукции, определяемая как произведение строк 500.03.015 и 500.03.020;
8) в строке 500.03.022 указывается доля компенсационной продукции;
9) в строке 500.03.023 указывается объем компенсационной продукции;
10) в строке 500.03.024 указываются возмещаемые затраты, фактически возмещҰнные за счет компенсационной продукции в налоговом периоде. В данную строку переносится величина строки 500.06.009;
11) в строке 500.03.025 указывается объем добытой продукции, подлежащей распределению между Республикой Казахстан и недропользователем, определяемая как разница строк 500.03.015 и 500.03.023;

12) 500.03.012 жолында Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт шарттарына сәйкес белгіленген өнім бөлу бойынша Қазақстан Республикасы үлесінің қолданылатын ставкасы, пайызда көрсетіледі;
13) 500.03.013 жолында 500.03.011 және 500.03.012 жолдарында көрсетілген шамалардың туындысы ретінде айқындалатын бюджетке төленуі тиіс өнім бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесінің есептелген сомасы көрсетіледі;
14) 500.03.014 жолында Республикаға бөлінген есептелген банк пайыздарының сомасы көрсетіледі. Бұл жол келісімшартқа сәйкес бекітілген мәмілелер шеңберінде соңғы сатулардан түсімдер бірлескен банк шотына аударылатын және шығындарды төлегенге дейін және қатысушылар арасында бөлгенге дейін сонда болатын, орналасқан кезеңіне банк пайыздары есептелетін кәсіпорындар үшін қолданылады.
22. "2005 жылдың 1 қаңтарынан кейін жасалған Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт бойынша өнім бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесін есептеу" бөлімінде:
1) 500.03.015 жолында салық кезеңі ішінде өндірілген өнімнің жалпы көлемі көрсетіледі;
2) 500.03.016 жолында қосылған құн салығы мен акцизді есепке алмағандағы өнім өткізуден түскен табыс көрсетіледі. Бұл жолға 500.04-нысанының Е бағаны 00000001 жолының жиынтық сомасы көшіріледі;
3) 500.03.017 жолында Трансферттік баға белгілеу туралы заңына сәйкес түзетуден түскен табыс көрсетіледі;
4) 500.03.018 жолында егер өнімді өткізуге байланысты шығындар келісімшарттар шарттары бойынша өтемдік және пайдалыға бөлуге жататын өнім құнын айқындау кезінде ескерілген жағдайда аталған шығындар көрсетіледі Бұл жолға 500.05-нысанының С бағаны 00000001 жолының жиынтық сомасы көшіріледі. Бұл жолға 500.05-қосымшаның С бағанының жиынтық шамасы көшіріледі;
5) 500.03.019 жолында салық кезеңі ішінде өткізілген өнімнің жалпы көлемі көрсетіледі;
6) 500.03.020 жолында (500.03.016+500.03.017-500.03.018)/500.03.019 жолдарының қатынасы ретінде анықталатын, бөлу нүктесіндегі өнімді өткізудің орташа бағасы көрсетіледі;
7) 500.03.021 жолында 500.03.015 және 500.03.020 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын өндірілген өнімнің құны көрсетіледі;
8) 500.03.022 жолында өтемдік өнімнің үлесі көрсетіледі;
9) 500.03.023 жолында өтемдік өнімнің көлемі көрсетіледі;
10) 500.03.024 жолында өтелетін шығындар көрсетіледі, салық кезеңінде өтемдік өнім есебінен нақты өтелген. Бұл жолға 500.06.009 жолының шамасы көшіріледі;
11) 500.03.025 жолында 500.03.015 және 500.03.023 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын Қазақстан Республикасы мен жер қойнауын пайдаланушы арасында бөлуге жататын өндірілген өнім көлемі көрсетіледі;

12) в строке 500.03.026 указывается R-фактор (показатель доходности), который определяется в соответствии с Контрактом на недропользование;
13) в строке 500.03.027 указывается ВНР (внутренняя норма рентабельности), которая определяется в соответствии с Контрактом на недропользование;
14) в строке 500.03.028 указывается Р-фактор (ценовой коэффициент), который определяется в соответствии с Контрактом на недропользование;
15) в строке 500.03.029 указывается доля недропользователя в прибыльной продукции, в процентах;
16) в строке 500.03.030 указывается доля недропользователя в прибыльной продукции, которая определяется в соответствии с Контрактом на недропользование;
17) в строке 500.03.031 указывается доля Республики Казахстан по разделу продукции, определяемая как разница строк 500.03.025 и 500.03.030;
18) в строке 500.03.032 указывается доля Республики Казахстан по разделу продукции в стоимостном выражении, определяемая как произведение строк 500.03.020 и 500.03.031;
19) в строке 500.03.033 указывается доля Республики Казахстан по разделу продукции, подлежащая к уплате. В данную строку переносится суммы строк 500.03.013 и 500.03.014 либо 500.03.032. Значение данной строки переносится в строку 500.00.003 декларации.
Глава 6. Пояснение по заполнению формы 500.04 – Доходы от реализации продукции
23. Форма 500.04 предназначена для отражения информации по определению доходов от реализации продукции за налоговый период.
Если Контрактом на недропользование предусмотрено, что для расчета доли Республики Казахстан применяется кассовый метод учета, то в расчете отражаются только обороты по реализации, оплата по которым поступила на соответствующие счета недропользователя или уполномоченного государственного органа.
24. В разделе "Объем реализации":
1) в графе А указывается порядковый номер строки, который начинается со строки 00000001;
2) в графе В указывается регистрационный номер или код страны резидентства налогоплательщика.
Код страны резидентства налогоплательщика – нерезидента указывается в соответствии с приложением 22 "Классификатор стран мира" к Правилам декларирования товаров;
3) в графы С указывается объем реализованной продукции (в тоннах, куб. м, унциях и т.д.);
4) в графе D указывается цена реализации данной продукции;
5) в графе Е указывается доход от реализации продукции;
Итоговая сумма графы Е строки 00000001 переносится в строку 500.03.004 или 500.03.016 формы 500.03.
Глава 7. Пояснение по заполнению 500.05 – Затраты, подлежащие вычету при определении стоимости продукции, подлежащей распределению на компенсационную и прибыльную

12) 500.03.026 жолында Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт шарттарына сәйкес айқындалатын R-факторы (табыстылық көрсеткіші) көрсетіледі;
13) 500.03.027 жолында Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт шарттарына сәйкес айқындалатын РІН (рентабельділіктің ішкі нормасы) көрсетіледі;
14) 500.03.028 жолында Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт шарттарына сәйкес айқындалатын Р–факторы (баға коэфициенті) көрсетіледі;
15) 500.03.029 жолында жер қойнауын пайдаланушының пайда түсіретін өнімдегі үлесі, пайызда көрсетіледі;
16) 500.03.030 жолында Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт шарттарына сәйкес айқындалатын жер қойнауын пайдаланушының пайда түсіретін өнімдегі үлесі көрсетіледі;
17) 500.03.031 жолында 500.03.025 және 500.03.030 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесі көрсетіледі;
18) 500.03.032 жолында 500.03.020 және 500.03.031 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, құндық түрдегі өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесі көрсетіледі;
19) 500.03.033 жолында төлеуге жататын өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесі көрсетіледі. Бұл жолға 500.03.013 немесе 500.03.014 немесе 500.03.032 жолдарының сомасы көшіріледі. Осы жолдың мәні Декларацияның 500.00.003 жолына көшіріледі.
6-тарау. Өнімді өткізуден түскен табыстар – 500.04-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
23. 500.04-нысаны салық кезеңі ішінде өнімді сатудан түскен табыстарды айқындау бойынша ақпаратты көрсетуге арналған.
Егер Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартында Қазақстан Республикасы үлесінің есебі үшін есептің кассалық әдісі қолданылатыны көзделсе, онда есепте төлем жер қойнауын пайдаланушының немесе уәкілетті мемлекеттік органның тиісті шотына түскен өткізу бойынша айналымдар ғана көрсетіледі.
24. "Өткізу көлемі" деген бөлімде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі, ол 00000001 жолынан басталады;
2) В бағанында салық төлеушінің тіркеу нөмірі немесе резиденттік елінің коды көрсетіледі.
Резидент емес салық төлеушінің резидент елінің коды Тауарларды декларациялау Қағидасының 22 "Әлем елдері жіктеушісіне" қосымшасына сәйкес көрсетіледі;
3) С бағанында өткізілген өнім көлемі (тоннада, текше м, унцияларда және т. б.) көрсетіледі;
4) D бағанында осы өнімді сату бағасы көрсетіледі;
5) Е бағанында өнімді сатудан түскен табыс көрсетіледі.
Е бағанында 00000001 жолының жиынтық сомасы 500.03-нысанның 500.03.004 немесе 500.03.016 жолына көшіріледі.
7-тарау. Өтемдік және пайдалыға бөлуге тиісті өнімнің құнын айқындау кезінде шегеруге жататын шығындар – 500.05-нысанын толтыру бойынша түсіндірме

25. Форма 500.05 предназначена для отражения информации по определению затрат, связанных с реализацией продукции за налоговый период, в случае, если по условиям Контракта на недропользование данные затраты учитываются при определении стоимости продукции, подлежащей распределению на компенсационную и прибыльную. При этом настоящую форму заполняют недропользователи, заключившие Контракт на недропользование до 1 января 2004 года и после 1 января 2005 года.
26. В разделе "Затраты, подлежащие вычету":
1) в графе А указывается порядковый номер строки, кокторый начинается со строки 00000001;
2) в графе В указываются расходы, связанные с реализацией продукции за налоговый период в разрезе статей затрат;
3) в графе С указывается сумма затрат, связанных с реализацией продукции;
Итоговая сумма графы С строки 00000001 переносится в строку 500.03.005 или 500.03.018 формы 500.03.
Глава 8. Пояснение по заполнению формы 500.06 – Затраты, возмещаемые за счет компенсационной продукции
27. Форма 500.06 предназначена для отражения информации по определению затрат, подлежащих возмещению за счет компенсационной продукции.
28. В разделе "Возмещаемые затраты по Контракту на недропользование, заключенным до 1 января 2004 года":
1) в строке 500.06.001 указываются суммы затрат, подлежащие возмещению за счет компенсационной продукции, на начало налогового периода. В данную строку переносится сумма затрат, указанная в строке 500.06.006. Если форма представляется впервые, то указанная строка не заполняется;
2) в строке 500.06.002 отражается сумма фактических затрат, произведенных за налоговый период, подлежащих возмещению за счет компенсационной продукции в соответствии с условиями Контракта на недропользование;
3) в строке 500.06.003 указывается общая сумма затрат, подлежащих возмещению за счет компенсационной продукции, определяемая сложением сумм, указанных в строках 500.06.001 и 500.06.002;
4) в строке 500.06.004 указывается сумма, начисленная на остаток невозмещенных затрат на начало налогового периода согласно условиям Контракта на недропользование;
5) в строке 500.06.005 отражается сумма затрат, возмещаемых за счет компенсационной продукции в размере, не превышающем максимально допустимого, за налоговый период в соответствии с условиями Контракта на недропользование;
6) в строке 500.06.006 указывается сумма затрат, возмещаемых за счет компенсационной продукции с учетом суммы, начисленной на остаток невозмещенных затрат, на конец налогового периода, которая переносится в последующие налоговые периоды и определяется как отношение строк (500.06.003 + 500.06.004 – 500.06.005).

25. 500.05-нысаны, егер Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт шарттары бойынша осы шығындар өтемдік және пайдалыға бөлуге тиісті өнімнің құнын айқындау кезінде ескерілетін жағдайда, салық кезеңі үшін өнімді өткізумен байланысты шығындарды айқындау бойынша ақпаратты көрсетуге арналған. Бұл ретте, осы нысанды 2004 жылғы 1 қаңтарға дейін және 2005 жылғы1 қаңтарынан кейін Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартын жасасқан жер қойнауын пайдаланушылар толтырады.
26. "Шегерімге жататын шығындар" деген бөлімде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі, ол 00000001 жолынан басталады;
2) В бағанында шығындар баптарының қимасында салық кезеңі үшін өнімді өткізумен байланысты шығыстар көрсетіледі;
3) С бағанында өнімді өткізумен байланысты шығындар сомасы көрсетіледі.
С бағанында 00000001 жолының жиынтық сомасы 500.03-нысанның 500.03.005 немесе 500.03.018 жолына көшіріледі.
8-тарау. Өтемдік өнім есебінен өтелетін шығындар – 500.06-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
27. 500.06-нысаны өтемдік өнім есебінен өтеуге жататын шығындарды айқындау бойынша ақпаратты көрсетуге арналған.
28. "2004 жылғы 1 қаңтарға дейін жасалған Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарты бойынша өтелетін шығындар" бөлімінде:
1) 500.06.001 жолында есепті салық кезеңінің басында өтемдік өнімдер есебінен өтеуге жататын шығындар" көрсетіледі. Бұл жолға 500.06.006 жолынан салық кезеңінің басына өтемдік өнім есебінен өтеуге жататын шығындар сомасы көшіріледі. Егер декларация бірінші рет табыс етілсе, онда аталған жол толтырылмайды;
2) 500.06.002 жолында Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт шарттарына сәйкес өтемдік өнім есебінен өтеуге жататын салық кезеңі үшін жүргізілген нақты шығындар сомасы көрсетіледі;
3) 500.06.003 жолында 500.06.001 және 500.06.002 жолдарында көрсетілген сомалардың қосындысымен айқындалатын өтемдік өнім есебінен өтеуге жататын шығындардың жалпы сомасы көрсетіледі;
4) 500.06.004 жолында Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт шарттарына сәйкес салық кезеңінің басына өтелмеген шығындардың қалдығына есептелген сома көрсетіледі;
5) 500.06.005 жолында Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт шарттарына сәйкес салық кезеңі үшін ең жоғарғы рұқсат етілетін мөлшерден асырылмай өтемдік өнім есебінен өтелетін шығындар сомасы көрсетіледі;
6) 500.06.006 жолында салық кезеңінің соңына, өтелмеген шығыстар қалдығына есептелген соманы ескеріп өтемдік өнім есебінен өтелетін шығыстар сомасы көрсетіледі, ол кейінгі салық кезеңдеріне көшіріледі және (500.06.003 + 500.06.004 - 500.06.005) жолдарының қатынасы ретінде айқындалады.

29. В разделе "Возмещаемые затраты по Контракту на недропользование, заключенным после 1 января 2004 года":
1) в строке 500.06.007 указываются возмещаемые затраты, не возмещенные недропользователем на начало налогового периода;
2) в строке 500.06.008 указываются возмещаемые затраты, фактически произведенные в налоговом периоде;
3) в строке 500.06.009 указываются возмещаемые затраты, фактически возмещенные за счет компенсационной продукции в налоговом периоде;
4) в строке 500.06.010 указывается остаток возмещаемых расходов, не возмещенных на конец налогового периода, который переносится в последующие налоговые периоды, и определяется как отношение строк (500.06.007 + 500.06.008 – 500.06.009).
Глава 9. Пояснение по заполнению формы 500.07 – Дополнительный платеж недропользователя, осуществляющего деятельность по соглашению (контракту) о разделе продукции
30. Форма 500.07 предназначена для отражения информации по дополнительному платежу недропользователя, осуществляющего деятельность по соглашению (контракту) о разделе продукции.
31. В разделе "Дополнительный платеж недропользователя, осуществляющего деятельность по соглашению (контракту) о разделе продукции":
1) в строке 500.07.001 указывается объем добытой нефти, за исключением газа, в метрических тоннах, определяемой по формуле:
V тонн S – общий объем добытой за налоговый период нефти, выраженный в метрических тоннах;
V барр.1, V барр.2, V барр.n – объем каждой добытой партии нефти, выраженный в баррелях;
К барр.1, К барр.2, К барр.n - коэффициенты баррелизации, указанные в паспорте качества по каждой соответствующей партии добытой нефти;
2) в строке 500.07.002 указывается цена нефти, за исключением газа, за метрическую тонну;
3) в строке 500.07.003 указывается стоимость нефти, за исключением газа, определяемая как произведение величин, указанных в строках 500.07.001 и 500.07.002 (500.07.001 х 500.07.002);
4) в строке 500.07.004 указывается сумма дополнительного платежа по нефти, за исключением газа;
5) в строке 500.07.005 указывается объем добытого газа, в куб.метрах;
6) в строке 500.07.006 указывается цена газа, за куб.метр;
7) в строке 500.07.007 указывается стоимость газа, определяемая как произведение величин, указанных в строках 500.07.005 и 500.07.006 (500.07.005 х 500.07.006);
8) в строке 500.07.008 указывается сумма дополнительного платежа по газу;
9) в строке 500.07.009 указывается объем добытых прочих полезных, ископаемых, в метрических тоннах, куб. метрах;
10) в строке 500.07.010 указывается цена прочих полезных ископаемых;

29. "2004 жылдың 1 қаңтарынан кейін жасалған Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт бойынша өтелетін шығындар" бөлімінде:
1) 500.06.007 жолында салық кезеңінің басына жер қойнауын пайдаланушы өтемеген өтелетін шығындар көрсетіледі;
2) 500.06.008 жолында салық кезеңінде нақты жүргізілген өтелетін шығындар көрсетіледі;
3) 500.06.009 жолында есепті салық кезеңінде өтемдік өнім есебінен нақты өтелген өтелетін шығындар сомасы көрсетіледі;
4) 500.06.010 жолында келесі салық кезеңдеріне көшірілетін және (500.06.007 + 500.06.008 - 500.06.009) қатынасы ретінде айқындалатын, салық кезеңінің соңына өтелмеген шығындардың қалдығы көрсетіледі.
9. Өнімді бөлу туралы келісім (келісімшарт) бойынша қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының қосымша төлемі – 500.07-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
30. 500.07-нысан өнімді бөлу туралы келісім (келісімшарт) бойынша қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының қосымша төлемі бойынша ақпаратты бейнелеу үшін арналған.
31. "Өнімді бөлу туралы келісім (келісімшарт) бойынша қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының қосымша төлемі" бөлімінде:
1) 500.07.001 жолында газды қоспағанда, өндірілген мұнайдың көлемі, метрлік тоннада көрсетіледі, ол келесі формула бойынша анықталады:
V тонн S =
V барр.1
+
V барр.2
+
V барр.n
, онда:
К барр.1
К барр.2
К барр.n
V тонна S – метрлік тоннада айқындалған, салық кезеңі ішінде өндірілген мұнайдың жалпы көлемі;
V барр.1, V барр.2, V барр.n – баррельде айқындалған, өндірілген мұнайдың әрбір партиясының көлемі;
К барр.1, К барр.2, К барр.n – өндірілген мұнайдың әрбір тиісті партиясы бойынша сапалық төлқұжатта көрсетілген баррелизация коэффициенті;
2) 500.07.002 жолында газды қоспағанда, өндірілген мұнайдың бағасы көрсетіледі;
3) 500.07.003 жолында газды қоспағанда, мұнайдың құны, 500.07.001 және 500.07.002 жолдарының туындысы (500.07.001 х 500.07.002) ретінде айқындалатын сомасы көрсетіледі;
4) 500.07.004 жолында газды қоспағанда, мұнай бойынша қосымша төлемнің сомасы көрсетіледі;
5) 500.07.005 жолында өндірілген газдың көлемі, текше метрде көрсетіледі;
6) 500.07.006 жолында газдың бағасы;
7) 500.07.007 жолында 500.07.005 және 500.07.006 жолдарының туындысы (500.07.005 х 500.07.006) ретінде айқындалатын газдың құны көрсетіледі;
8) 500.07.008 жолында газ бойынша қосымша төлемнің сомасы көрсетіледі;
9) 500.07.009 жолында өзге пайдалы қазбалардың өндірілген көлемі, метрлік тоннада, текше метрде көрсетіледі;
10) 500.07.010 жолында өзге пайдалы қзабалардың бағасы көрсетіледі;

11) в строке 500.07.011 указывается стоимость прочих полезных ископаемых, определяемая как произведение величин, указанных в строках 500.07.009 и 500.07.010 (500.07.009 х 500.07.010);
12) в строке 500.07.012 указывается сумма дополнительного платежа по прочим полезным ископаемым;
13) в строке 500.07.013 указывается ставка (справочно) в соответствии с соглашением (контрактом) о разделе продукции;
14) в строке 500.07.014 указывается общая стоимость дополнительного платежа, определяемая как сумма строк 500.07.004, 500.07.008 и 500.07.012 (500.07.004 + 500.07.008 + 500.07.012). Значение данной строки переносится в строку 500.00.004 декларации;
15) в строке 500.07.015 указывается иные виды платежей, предусмотренные соглашением (контрактом) о разделе продукции.
Приложение к Правилам
составления налоговой
отчетности "Декларация по
роялти, по бонусу добычи, по
доле Республики Казахстан по
разделу продукции, по
дополнительному платежу
недропользователя, осуществляющего
деятельность по соглашению

11) 500.07.011 жолында 500.07.009 және 500.07.010 жолдарының туындысы (500.07.009 х 500.07.010) ретінде айқындалатын өзге пайдалы қазбалардың құны көрсетіледі;
12) 500.07.012 жолында өзге пайдалы қазбалар бойынша қосымша төлемнің сомасы көрсетілед;
13) 500.07.013 жолында өнімді бөлу туралы келісімге (келісімшартқа) сәйкес мөлшерлемесі (анықтамалы) көрсетіледі;
14) 500.07.014 жолында 500.07.004, 500.07.008 және 500.07.012 жолдарының сомасы (500.07.004 + 500.07.008 + 500.07.012) ретінде айқындалатын қосымша төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі. Осы жолдың мәні декларацияның 500.00.004 жолына көшіріледі;
15) 500.07.015 жолында өнімді бөлу туралы келісіммен (келісімшартпен) көзделген төлемдердің өзге түрлері көрсетіледі.
"Роялти бойынша, өндіру
бонусы бойынша, өнімді бөлу
бойынша
Қазақстан Республикасының
үлесі бойынша, өнімді бөлу
туралы келісім (келісімшарт)
бойынша қызметін қызметін
жүзеге асыратын жер қойнауын
пайдаланушының қосымша
төлемі бойынша (декларация)

0123
Песчаник
0124
Природные пигменты
0125
Ракушечник
0126
Подземные воды
0127
Нефть
0128
Газ
0129
Нефтегазовый конденсат
0130
Другие
Приложение 34 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Приложение 35 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Правила составления налоговой отчетности "Декларация по подписному бонусу (форма 510.00)"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация по подписному бонусу (форма 510.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс), предназначенной для исчисления налога по подписному бонусу. Декларация по подписному бонусу составляется физическими и юридическими лицами отдельно по каждому контракту на недропользование, заключенному в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. При заполнении декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
3. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "–" в первой левой ячейке соответствующей строки декларации.
4. При составлении декларации:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) в электронной форме – заполняется в соответствии со статьей 208 Налогового кодекса.
5. Декларация составляется, подписывается, заверяется (печатью в установленных законодательством Республики Казахстан случаях либо электронной цифровой подписью) налогоплательщиком (налоговым агентом) на бумажном и (или) электронном носителях на казахском и (или) русском языках, в соответствии с пунктом 2 статьи 204 Налогового кодекса.
6. При представлении декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе – составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается плательщику (налоговому агенту) с отметкой фамилии, имени и отчества (при его наличии) и подписью работника органа государственных доходов, принявшего декларацию и оттиском печати (штампа);
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление почтовой или иной организации связи;

0123
Құмдық
0124
Табиғи пигменттер
0125
Ұлу тас
0126
Жер асты сулары
0127
Мұнай
0128
Газ
0129
Мұнайгаз конденсаты
0130
Басқалар
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39 бұйрығына
34-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39 бұйрығына
35-қосымша
"Қол қойылатын бонус бойынша декларация (510.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Қол қойылатын бонус бойынша декларация (510.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) қол қойылатын бонус бойынша салықты есептеуге арналған "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі - Салық кодексі) сәйкес әзірленген. Қол қойылатын бонус бойынша декларацияны жеке және заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жасалған әрбір жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт бойынша бөлек жасайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Декларацияны толтыру кезінде түзетулерге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
3. Декларацияда соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол торкөзінде "–" белгісімен көрсетіледі.
4. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз жеткізгіште – қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық нысанда – Салық кодексінің 208-бабына сәйкес толтырылады.
5. Салық төлеуші (салық агенті) декларацияны Салық кодексінің 204-бабы 2-тармағына сәйкес қағаз және (немесе) электрондық жеткізгіштерде қазақ және (немесе) орыс тілдерінде жасайды, қол қояды, (Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда мөрмен не электрондық цифрлық қолтаңбамен) куәландырады.
6. Декларацияны табыс ету кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз жеткізгіште – екі данада жасалады, бір данасы декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің атын (болған кезде) мен қойылған қолы және мөрдің (мөртабан) бедері белгісімен салық төлеушіге (салық агентіне) қайтарылады;
2) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз жеткізгіште – салық төлеуші (салық агенті) пошта немесе өзгелей байланыс ұйымының хабарламасын алады;

3) в электронной форме, допускающем компьютерную обработку и информации – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов государственных доходов.
Глава 2. Пояснение по заполнению декларации (форма 510.00)
7. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный) номер (далее – ИИН (БИН)) налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается ИИН (БИН) доверительного управляющего;
2) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность – отчетный налоговый период, за который представляется декларация (указывается арабскими цифрами);
3) Фамилия, имя, отчество (при его наличии) или наименование налогоплательщика – фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами;
4) код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
5) вид декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 206 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления.
Ячейки заполняются в случае представления вида декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 206 Налогового кодекса;
7) наименование контракта/лицензии и месторождения;
8) код полезного ископаемого – код полезного ископаемого согласно приложению к настоящим Правилам (далее – КПИ);
9) дата заключения контракта – дата вступления в силу контракта на недропользование;
10) номер контракта – регистрационный номер контракта на недропользование, присвоенный уполномоченным государственным органом;
11) дата заключения лицензии – дата лицензии на геологическое изучение, разведку или добычу твердых полезных ископаемых, старательство и использование пространства недр;
12) номер лицензии на геологическое изучение, разведку или добычу твердых полезных ископаемых, старательство и использование пространства недр;
13) дата письменного разрешения на право недропользования на разведку или добычу общераспространенных полезных ископаемых, используемых при строительстве (реконструкции) и ремонте автомобильных дорог общего пользования, железных дорог и гидросооружений;
14) номер письменного разрешения на право недропользования на разведку или добычу общераспространенных полезных ископаемых, используемых при строительстве (реконструкции) и ремонте автомобильных дорог общего пользования, железных дорог и гидросооружений;

3) ақпараттарды компьютерлік өңдеуге жол беретін электрондық нысанда – салық төлеуші (салық агенті) мемлекеттік кірістер органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің салық есептілігінің қабылданғаны немесе қабылданбағандығы туралы хабарлама алады.
2-тарау. Декларацияны толтыру бойынша түсіндірме (510.00-нысан)
7. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) Салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі) (бұдан әрі – ЖСН (БСН)). Бұл ретте салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушының ЖСН (БСН) көрсетіледі;
2) салық есептілігі тапсырылатын салық кезеңі – декларация тапсырылатын салықтық есептілік кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
3) салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) немесе атауы, жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) немесе заңды тұлғаның құрылтай құжаттарына сәйкес атауы көрсетіледі;
4) "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланыталын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген "Валюта жіктеуіші" деген 23-қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
5) декларацияның түрі.
Тиісті торкөздер декларацияны Салық кодексінің 206-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызуды ескере отырып, белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні.
Торкөздер Салық кодексінің 206-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген декларация түрі тапсырылған жағдайда толтырылады;
7) келісімшарттың/лицензияның және кен орнының атауы;
8) пайдалы қазбаның коды – осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес пайдалы қазба коды көрсетіледі (бұдан әрі – ПҚК);
9) келісімшарттың жасалған күні – жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың жасалған күні көрсетіледі;
10) келісімшарттың нөмірі – уәкілетті мемлекеттік органы берген жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың тіркеу нөмірі көрсетіледі;
11) лицензия жасасқан күн – қатты пайдалы қазбаларды барлауға немесе өндіруге, геологиялық зерттеуге, жер қойнауын старатель және қолдану лицензиясының күні көрсетіледі;
12) қатты пайдалы қазбаларды барлауға немесе өндіруге, геологиялық зерттеуге, жер қойнауын старатель және қолдану лицензиясының нөмірі көрсетіледі;
13) ортақ қолданылатын автомобильді жолдарын, темір жолды және гидроғимараттарды жөндеудің және құрылыстың (қайта құру) кезінде қолданылатын, жер қойнауын пайдалану құқығын барлауға немесе кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруге жазбаша рұқсат беру күні көрсетіледі;
14) ортақ қолданылатын автомобильді жолдарын, темір жолды және гидроғимараттарды жөндеудің және құрылыстың (қайта құру) кезінде қолданылатын, жер қойнауын пайдалану құқығын барлауға немесе кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруге жазбаша рұқсат беру нөмірі көрсетіледі;

15) дата объявления налогоплательщика победителем конкурса в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании;
16) дата подписания протокола прямых переговоров в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании;
17) дата внесения изменений в контракт на недропользование.
Указывается, при расширении контрактной территории, дата внесения изменений в контракт на недропользование о таком расширении в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
18) номер дополнения.
Указывается, при расширении контрактной территории, номер дополнения которым определено внесение изменений в контракт на недропользование о таком расширении в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
19) вид платежа.
Отмечаются соответствующие ячейки.
8. В разделе "Подписной бонус к уплате":
в строке 510.00.001 "Сумма подписного бонуса к уплате в бюджет" указывается сумма подписного бонуса, в соответствии со статьями 726 и 727 Налогового кодекса.
9. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) Налогоплательщика".
При представлении декларации юридическим лицом указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами.
При представлении декларации физическим лицом данные заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность физического лица;
2) дата подачи декларации – дата представления декларации в орган государственных доходов;

15) Қазақстан Республикасының жер қойнаулары мен жер қойнауларын пайдалану туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен салық төлеушінің конкурс жеңімпаз деп жарияланған күні көрсетіледі;
16) Қазақстан Республикасының жер қойнаулары мен жер қойнауларын пайдалану туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен тікелей келіссөздер хаттамасына қол қойылған күн көрсетіледі;
17) жер қойнауын пайдалану келісімшартына өзгерістер енгізу күні көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте, осындай кеңейтулер туралы жер қойнауын пайдалану келісімшартына өзгерістер енгізу күні келісімшарт аумағын кеңейту кезінде көрсетіледі;
18) толықтырулар күні көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте, осындай кеңейтулер туралы жер қойнауын пайдалану келісімшартына оларға өзгерістер енгізу күні анықталған толықтырулар нөмірі келісімшарт аумағын кеңейту кезінде көрсетіледі;
19) төлем түрі.
Тиісті ұяшықтар белгіленеді.
8. "Төлеуге қол қойылатын бонус" деген бөлімде:
"Бюджетке төлеуге қол қойылатын бонус" деген 510.00.001-жолда Салық кодексінің 726 және 727-баптарына сәйкес қол қойылатын бонус сомасы көрсетіледі.
9. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" деген бөлімде:
1) "Салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)" деген ашық жолда.
Декларацияны заңды тұлға табыс еткен кезде құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі.
Декларацияны жеке тұлға табыс еткен кезде деректер жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады;
2) декларацияның тапсырылған күні – декларацияның мемлекеттік кірістер органына табыс етілген күні көрсетіледі;

3) код органа государственных доходов – код органа государственных доходов по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица, принявшего декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего декларацию;
5) дата приема декларации – дата представления декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 209 Налогового кодекса;

3) салық төлеушінің орналасқан орны бойынша мемлекеттік кірістер органының коды көрсетіледі;
4) "Декларацияны қабылдаған лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)" деген жолда декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
5) декларацияны қабылдау күні – Салық кодексінің 209-бабы 2-тармағына сәйкес декларацияның табыс етілген күні;

0123
Песчаник
0124
Природные пигменты
0125
Ракушечник
0126
Подземные воды
0127
Нефть
0128
Газ
0129
Нефтегазовый конденсат
0130
Другие
Приложение 36 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Приложение 37 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Правила составления отчетности "Декларация (расчет) об исполнении налогового обязательства в натуральной форме (форма 531.00)"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления отчетности "Декларация (расчет) об исполнении налогового обязательства в натуральной форме (форма 531.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии со статьями 772 и 773 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы отчетности "Декларация (расчет) об исполнении налогового обязательства в натуральной форме" (далее – декларация (расчет)) по налогу на добычу полезных ископаемых, рентному налога на экспорт, роялти и доле Республики Казахстан по разделу продукции.
Декларация (расчет) составляется недропользователем, осуществляющим передачу полезных ископаемых в счет исполнения налогового обязательства по уплате в натуральной форме налога на добычу полезных ископаемых, рентного налога на экспорт, роялти и доли Республики Казахстан по разделу продукции, установленных соглашениями (контрактами) о разделе продукции, контрактом на недропользование, утвержденным Президентом Республики Казахстан и контрактами на недропользование и получателем от имени государства, реализующим полезные ископаемые самостоятельно или через лицо, уполномоченное получателем от имени государства на осуществление такой реализации, в рамках каждого отдельного заключенного контракта на недропользование.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Декларация (расчет) состоит из самой декларации (расчета) (форма 531.00) и приложений к ней (формы с 531.01 по 530.03), предназначенных для детального отражения информации об исполнении налогового обязательства в натуральной форме по налогу на добычу полезных ископаемых, рентному налога на экспорт, роялти и доле Республики Казахстан по разделу продукции.
3. При заполнении декларации (расчета) не допускаются исправления, подчистки и помарки.

0123
Құмдық
0124
Табиғи пигменттер
0125
Ұлу тас
0126
Жер асты сулары
0127
Мұнай
0128
Газ
0129
Мұнайгаз конденсаты
0130
Басқалар
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39 бұйрығына
36-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39 бұйрығына
37-қосымша
"Заттай нысандағы салықтық міндеттемені орындау туралы декларация (есеп) (531.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Заттай нысандағы салықтық міндеттемені орындау туралы декларацияны (есепті) (531.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінің (бұдан әрі - Салық кодексі) 772 және 773 баптарына сәйкес әзірленген және пайдалы қазбаларды өндіру салығы, экспортқа рента салығы, роялти және өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесі жөніндегі "Заттай нысандағы салықтық міндеттемені орындау туралы декларация (есеп)" салық есептілігінің (бұдан әрі - декларация (есеп)) нысанын жасау тәртібін айқындайды.
Декларацияны (есепті) жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттармен және Қазақстан Республикасы Президентімен бекітілген, жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттармен, өнімді бөлу туралы келісімдермен (келісімшарттармен) белгіленген, пайдалы қазбаларды өндіру салығы, экспортқа рента, роялти және өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесін заттай нысанда төлеу бойынша салықтық міндеттемелерді орындау есебіне пайдалы қазбаларды беруді жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушымен, мұндай өткізуді жүзеге асыруға мемлекет атынан алуға уәкілетті тұлға арқылы немесе өз еркімен пайдалы қазбаларды өткізетін, мемлекет атынан алушымен толтырылады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Декларация (есеп) декларацияның өзінен (531.00-нысан) және пайдалы қазбаларды өндіру салығы, экспортқа рента салығы, роялти және өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесі жөніндегі заттай нысандағы салықтық міндеттемені орындау туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшалардан (531.01-ден 531.03-ке дейінгі нысандар) тұрады.
3. Декларацияны (есепті) толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.

4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки декларации (расчета) не заполняются.
5. Приложения к декларации (расчету) составляются в обязательном порядке при заполнении строк в декларации.
6. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к декларации (расчету), дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к декларации.
7. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" – плюс, "–" – минус, "х" – умножение, "/" – деление, "=" – равно.
8. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "–" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) декларации (расчета).
9. При составлении декларации (расчета):
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) в электронной форме – заполняется в соответствии со статьей 208 Налогового кодекса.
10. Декларация (расчет) составляется, подписывается заверяется (печатью в установленных законодательством Республики Казахстан случаях либо электронной цифровой подписью) налогоплательщиком (налоговым агентом), получателем от имени государства на бумажном и (или) электронном носителях на казахском и (или) русском языках, в соответствии с пунктом 2 статьи 204 Налогового кодекса.
11. При представлении декларации (расчета):
1) в явочном порядке на бумажном носителе – составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается плательщику с отметкой фамилии, имени и отчества (при его наличии) и подписью работника органа государственных доходов, принявшего декларацию (расчет) и оттиском печати (штампа);
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе – плательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронной форме, допускающем компьютерную обработку информации – плательщик получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов государственных доходов.
12. В разделах "Общая информация о налогоплательщике" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" декларации (расчета).
Глава 2. Пояснение по заполнению декларации (расчета) (форма 531.00)
13. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик обязательно отражает следующие данные:
1) бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) недропользователя (уполномоченного лица), получателя от имени государства;
2) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность – указывается:
недропользователем – соответствующий квартал;
получателем от имени государства – при представлении:
расчета – соответствующий квартал;
декларации – соответствующий год;

4. Декларацияға (есепке) қосымшалар оларда көрсетілуге жататын деректер болмаған жағдайда жасалмайды.
5. Декларацияның (есептің) жолдарын толтырған кезде декларацияның қосымшалары міндетті түрде жасалады.
6. Қосымша парағындағы жолдардан көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда, қосымшаның осындай парағы толтырылады.
7. Осы Қағидаларда мынадай арифметикалық таңбалар қолданылады: "+" – қосу, "–"– алу, "х" – көбейту, "/" – бөлу, "=" – тең.
8. Сомалардың теріс мәндері декларацияның тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде "–" белгісімен белгіленеді.
9. Декларацияны (есепті) жасау кезінде:
1) қағаз жеткізгіште – қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық нысанда – Салық кодексінің 208-бабына сәйкес толтырылады.
10. Салық төлеуші (салық агенті) декларацияны (есепті) Салық кодексінің 204-бабының 2-тармағына сәйкес қағаз және (немесе) электрондық жеткізгіштерде қазақ және (немесе) орыс тілдерінде жасайды, қол қояды, (Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда мөрмен не электрондық цифрлық қолтаңбамен) куәландырады.
11. Декларацияны (есепті) табыс ету кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз жеткізгіште – екі данада жасалады, бір данасы декларацияны (есепті) қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің атын (болған кезде) мен қойылған қолы және мөрдің (мөртабан) бедері белгісімен салық төлеушіге (салық агентіне) қайтарылады.
2) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз жеткізгіште – салық төлеуші (салық агенті) пошта немесе өзгелей байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) ақпараттарды компьютерлік өңдеуге жол беретін электрондық нысанда – салық төлеуші (салық агенті) мемлекеттік кірістер органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің салық есептілігінің қабылданғаны немесе қабылданбағандығы туралы хабарлама алады.
12. Декларацияға (есепке) қосымшалардың "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімдерінде декларацияның (есептің) "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
2-тарау. Декларацияны (есепті) толтыру бойынша түсіндірме (531.00-нысан)
13. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) жер қойнауын пайдаланушының (уәкілетті тұлғаның), мемлекет атынан алушының бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН);
2) салық есептілігі тапсырылатын салық кезеңі – жер қойнауын пайдаланушымен – тиісті тоқсан;
мемлекет атынан алушымен:
есепті ұсынған кезде – тиісті тоқсан;
декларацияны ұсынған кезде – тиісті жыл көрсетіледі;

3) полное наименование недропользователя, осуществляющего передачу полезных ископаемых в счет исполнения налогового обязательства по уплате в натуральной форме налога на добычу полезных ископаемых, рентного налога на экспорт, роялти и доли Республики Казахстан по разделу продукции, получателя от имени государства в соответствии с учредительными документами;
4) категория налогоплательщика в соответствии со статьей 772 Налогового кодекса.
Ячейки отмечаются в случае, если налогоплательщик относится к одной из категории, указанных в строке А или В:
А – недропользователь;
В – получатель от имени государства;
5) вид представляемой отчетности.
Ячейка 5 А подлежит заполнению получателем от имени государства при представлении расчета по исполнению налогового обязательства по уплате налогов в натуральной форме, предусмотренного подпунктом 2) пункта 2 статьи 772 Налогового кодекса;
Ячейка 5 В подлежит заполнению:
недропользователем при представлении декларации по исполнению налогового обязательства по уплате налогов в натуральной форме, предусмотренного подпунктом 1) пункта 2 статьи 722 Налогового кодекса;
получателем от имени государства при представлении декларации по исполнению налогового обязательства по уплате налогов в натуральной форме, предусмотренного подпунктом 2) пункта 2 статьи 722 Налогового кодекса;
6) вид декларации (расчета).
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения декларации (расчета) к видам налоговой отчетности, указанным в статье 206 Налогового кодекса;
7) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида декларации (расчета), предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 206 Налогового кодекса;
8) сведения о контракте на недропользование указываются арабскими цифрами дата и регистрационный номер контракта на недропользование, присвоенный уполномоченным государственным органом;
9) код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций".
В случае если соглашениями (контрактами) о разделе продукции, контрактом на недропользование, утвержденным Президентом Республики Казахстан и контрактами на недропользование предусмотрены исчисление и уплата налогов в иностранной валюте, декларация (расчет) заполняется в валюте, установленной такими соглашениями (контрактами).
10) представленные приложения.
Отмечаются номер представленного налогоплательщиком приложения к декларации (расчета).

3) салық төлеушінің атауы – құрылтай құжаттарына сәйкес мемлекет атынан алушының, пайдалы қазбаларды өндіру салығы, экспортқа рента, роялти және өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесін заттай нысанда төлеу бойынша салықтық міндеттемені орындау есебіне пайдалы қазбаларды беруді жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының толық атауын көрсетіледі;
4) салық төлеушінің санаты.
Егер салық төлеуші А және В жолында көрсетілген, санаттардың біріне жататын болса, торкөздер белгіленеді;
5) ұсынылатын есептіліктің түрі.
5 А торкөзі Салық кодексінің 772 бабының 2-тармағы 2) тармақшасымен көзделген заттай нысанда салықтарды төлеу бойынша салықтық міндеттемелерді орындау бойынша есепті ұсынған кезде мемлекет атынан алушымен толтыруға жатады;
5 В торкөзі:
жер қойнауын пайдаланушымен Салық кодексінің 722 бабының 2-тармағы 1) тармақшасымен көзделген, заттай нысандағы салықтарды төлеу бойынша салықтық міндеттемелерді орындау бойынша декларацияны ұсынған кезде;
мемлекет атынан алушымен Салық кодексінің 722 бабының 2-тармағы 2) тармақшасымен көзделген, заттай нысандағы салықтарды төлеу бойынша салықтық міндеттемелерді орындау бойынша декларацияны ұсынған кезде толтырға жатады;
6) декларацияның (есептің) түрі.
Салық кодексінің 206-бабында көрсетілген, салық есептілігінің түріне декларацияны (есепті) жатқызуды ескере отырып, тиісті торкөздер белгіленеді;
7) хабарламаның нөмірі және күні.
Салық кодексінің 206-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген декларация (есеп) түрін ұсынған жағдайда жолдар толтырылады;
8) жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт туралы мәліметтер – уәкілетті мемлекеттік органмен тағайындалған жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың тіркеу нөмірі және күні араб цифрларымен көрсетіледі;
9) "Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланыталын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген, 23 "Валюта жіктеуіші" қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі.
Егер Қазақстан Республикасы Президентімен бекітілген, жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартта, өнімді бөлу туралы келісімдерде (келісімшарттарда) шетел валютасында салықтарды есептеу және төлеу көзделген болса, декларация (есеп) мұндай келісімдерде (келісімшарттарда) белгіленген валютада толтырылады;
10) ұсынылған қосымшалар.
Салық төлеушімен ұсынылған декларацияға (есепке) қосымшалардың нөмірі белгіленеді;

11) БИН недропользователя.
Получатель от имени государства указывает БИН недропользователя, осуществляющего передачу полезных ископаемых в счет исполнения налогового обязательства по уплате в натуральной форме налога на добычу полезных ископаемых, рентного налога на экспорт, роялти и доли Республики Казахстан по разделу продукции;
12) БИН получателя от имени государства.
Недропользователь указывает БИН получателя от имени государства, действующего от имени и по поручению государства в качестве получателя полезных ископаемых, передаваемых в натуральной форме недропользователем в счет исполнения налогового обязательства, предусмотренного налоговым законодательством и (или) соглашениями (контрактами) о разделе продукции, контрактом на недропользование, утвержденным Президентом Республики Казахстан, предусмотренными статьей 722 Налогового кодекса;
13) Получатель от имени государства при заполнении декларации формы 531.02, 531.03 должен отражать итоговые данные по полезным ископаемым за отчетный год (графы F и N формы 531.02 не заполняются).
14. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя;
2) дата подачи декларации (расчета) – дата представления декларации (расчета) в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов – код органа государственных доходов по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица, принявшего декларацию (расчет)" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего декларацию (расчет);
5) дата приема декларации (расчета) – дата представления декларации (расчета) в соответствии с пунктом 2 статьи 209 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа – регистрационный номер декларации (расчета), присваиваемый органом государственных доходов;
7) дата почтового штемпеля – дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Подпункты 4), 5), 6) и 7) настоящего пункта заполняются работником органа государственных доходов, принявшим декларацию (расчет) на бумажном носителе.
Глава 3. Пояснение по заполнению формы 531.01 – Сведения по исчислению и уплате (передаче)
15. Данная форма предназначена для детального отражения недропользователем (уполномоченным лицом) информации об объемах полезных ископаемых, передаваемых в счет исполнения налогового обязательства по уплате налога в натуральной форме.

11) жер қойнауын пайдаланушының (уәкілетті тұлғаның) БСН-і.
Мемлекет атынан алушы - пайдалы қазбаларды өндіру салығы, экспортқа рента, роялти және өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесін заттай нысанда төлеу бойынша салықтық міндетемелерді орындау есебіне пайдалы қазбаларды беруді жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының БСН көрсетеді;
12) мемлекет атынан алушының БСН-і.
Жер қойнауын пайдаланушы (уәкілетті тұлға) – Салық кодексінің 722 бабымен көзделген, Қазақстан Республикасы Президентімен бекітілген, жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттармен, өнімді бөлу туралы келісімдермен (келісішарттармен) және (немесе) салық заңнамаларымен көзделген, салықтық міндеттемелер есебіне жер қойнауын пайдаланушымен заттай нысанда берілетін, пайдалы қазбаларды алушы ретінде мемлекеттің тапсырмасы бойынша және оның атынан әрекет ететін, мемлекет атынан алушының бизнес-сәйкестендіру нөмірін көрсетеді;
13) Мемлекет атынан алушы 531.02, 531.03 нысанды Декларацияны толтырған кезде есепті кезеңдегі пайдалы қазбалар бойынша қорытынды деректерді көрсетуге тиіс (531.02 нысан бойынша F және N бағандары толтырылмайды).
14. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Басшысының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) жолында басшының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
2) декларацияны (есепті) табыс ету күні – декларацияны (есепті) мемлекеттік кірістер органына тапсыру күні көрсетіледі;
3) мемлекеттік кірістер органының коды – салық төлеушінің орналасқан жері бойынша мемлекеттік кірістер органының коды көрсетіледі;
4) "Декларацияны (есепті) қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" жолында декларацияны (есепті) қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
5) декларацияны (есепті) қабылдау күні – Салық кодексінің 206-бабы 2-тармағына сәйкес декларацияның (есепті) табыс етілген күні;
6) құжаттың кіріс нөмірі – мемлекеттік кірістер органы берген декларацияның (есептің) тіркеу нөмірі;
7) пошта штемпелінің күні – пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні.
Осы тармақтың 4), 5), 6) және 7) тармақшалары декларацияны (есепті) қағаз жеткізгіште қабылдаған мемлекеттік кірістер органының қызметкері толтырады.
3-тарау. Есептеу және төлеу (беру) бойынша мәліметтер – 531.01 нысанын толтыру бойынша түсіндірме
15. Осы нысан заттай нысанда салықты төлеу бойынша салықтық міндеттемені орындау есебіне берілетін, пайдалы қазбалардың көлемдері туралы ақпаратты жер қойнауын пайдаланушымен (уәкілетті тұлғамен) толық көрсетуге арналған.

16. В разделе "Сведения по исчислению и уплате (передаче)":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код полезного ископаемого согласно пункту 21 настоящих Правил;
3) в графе С указывается наименование полезного ископаемого;
4) в графе D указывается единицы измерения полезного ископаемого (тонна, куб. метр, килограмм и другие);
5) в графе E указывается объем добычи в единицах измерениях, указанных в графе D;
6) в графе F указывается размер налога, подлежащего уплате в натуральной форме, в процентах;
7) в графе G указывается БИН недропользователя, в счет исполнения налогового обязательства которого производится передача полезных ископаемых;
8) в графе Н указывается объем полезных ископаемых, подлежащих передаче в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан и (или) соглашениями (контрактами) о разделе продукции, контрактом на недропользование, утвержденным Президентом Республики Казахстан, в единицах измерениях, указанных в графе D;
9) в графе I указывается условная цена за единицу полезного ископаемого, определяемая в соответствии с соглашениями (контрактами) о разделе продукции, контрактом на недропользование, утвержденном Президентом Республики Казахстан, предусмотренными статьей 722 Налогового кодекса. В случае отсутствия порядка определения условных цен в соглашениях (контрактах) о разделе продукции, контракте на недропользование, утвержденном Президентом Республики Казахстан, предусмотренных статьей 722 Налогового кодекса, такие условные цены определяются в соответствии с порядком определения объема полезных ископаемых, передаваемых недропользователем Республике Казахстан и его денежного выражения, установленным Правительством Республики Казахстан.
Условная цена, предусмотренная абзацем первым настоящего подпункта, применяется для отражения на лицевом счете денежного выражения исполненного, несвоевременно исполненного налогового обязательства в натуральной форме и (или) применения способов обеспечения исполнения невыполненного в срок налогового обязательства;
10) в графе J указывается расчетная стоимость, которая определяется путем произведения значений, указанных в графах H и I.
Итоговая величина графы J указывается только на первой странице формы 531.01 в строке 00000001 и определяется путем сложения всех сумм, отраженных в данной графе;
11) в графе K указывается объем полезных ископаемых, фактически переданных, в единицах измерениях, указанных в графе D;
12) в графе L указывается расчетная стоимость, которая определяется путем произведения значений, указанных в графах K и I.

16. "Есептеу және төлеу (беру) бойынша мәліметтер" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Қағидалардың 21-тармағына сәйкес пайдалы қазбалар коды көрсетіледі;
3) С бағанында пайдалы қазбаның атауы көрсетіледі;
4) D бағанында пайдалы қазбаның өлшем бірліктері (тонна, текше метр, килограмм және басқалары) көрсетіледі;
5) E бағанында өндіру көлемі, D бағанында көрсетілген, өлшем бірліктерінде көрсетіледі;
6) F бағанында заттай нысанда төлеуге жататын, салықтың мөлшері, пайызда көрсетіледі;
7) G бағанында пайдалы қазбалар беруі салықтық міндеттеме орындау есебіне жүргізілетін, жер қойнауын пайдаланушының БСН-і көрсетіледі;
8) Н бағанында Қазақстан Республикасы Президентімен бекітілген, жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа, өнімді бөлу туралы келісімдерге (келісімшарттарға) және (немесе) Қазақстан Республикасының салық заңнамаларына сәйкес беруге жататын, пайдалы қазбалардың көлемі, D бағанында көрсетілген, өлшем бірліктерінде көрсетіледі;
9) І бағанында Салық кодексінің 722 бабымен көзделген, Қазақстан Республикасы Президентімен бекітілген, жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа, өнімді бөліу туралы келісімдерге (келісімшарттарға) сәйкес айқындалатын, пайдалы қазбалардың бірлігі үшін шартты баға көрсетіледі. Егер Салық кодексінің 722 бабымен көзделген, Қазақстан Республикасы Президентімен бекітілген, жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттағы, өнімді бөлу туралы келісімдерде (келісімшарттарда) шартты бағаны айқындау тәртібі жоқ болса, мұндай шартты бағалар Қазақстан Республикасының салық төлеушісімен берілетін пайдалы қазбалардың көлемін және оның Қазақстан Республикасы Үкіметімен белгіленген ақшалай түрде айқындау тәртібіне сәйкес айқындалады.
Осы тармақшаның бірінші азат жолымен көзделген шартты баға, мерзімінде орындалмаған салық міндеттемесінің орындалуын қамтамасыз ету тәсілдерін қолдану және (немесе) уақытылы орындамаған, орындаған заттай нысандағы салықтық міндеттемені, ақшалай түрде дербес шотында бейнелеу үшін қолданылады;
10) J бағанында, H және І бағандарында көрсетілген мәндердің туындысы арқылы айқындалатын, есептік құны көрсетіледі.
J бағанының жиынтық шамасы 531.02 нысанының тек бірінші бетінде 00000001 жолында көрсетіледі, және де барлық беттердегі осы бағанда көрсетілген, барлық сомаларды қосу арқылы айқындалады;
11) K бағанында нақты берілген, пайдалы қазбалардың көлемі, D бағанында көрсетілген, өлшем бірліктерінде көрсетіледі;
12) L бағанында, K және І бағандарында көрсетілген мәндердің туындысы арқылы айқындалатын, есептік құны көрсетіледі.

Итоговая величина графы L указывается только на первой странице формы 531.01 в строке 00000001 и определяется путем сложения всех сумм, отраженных в данной графе;
13) в графе M указывается код бюджетной классификации, в счет исполнения обязательства по которому в натуральной форме осуществляется передача полезных ископаемых.
Глава 4. Пояснение по заполнению формы 531.02 – Сведения по приемке, реализации и перечислению
17. Данная форма предназначена для детального отражения получателем от имени государства информации об объемах полезных ископаемых, полученных и реализованных в счет исполнения налогового обязательства по уплате налога в натуральной форме и о деньгах, полученных от реализации таких полезных ископаемых и перечисленных в бюджет.
18. В разделе "Сведения по приемке, реализации и перечислению":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код полезного ископаемого согласно пункту 21 настоящих Правил;
3) в графе С указывается наименование полезного ископаемого;
4) в графе D указывается единицы измерения полезного ископаемого (тонна, куб. метр, килограмм и другие);
5) в графе E указывается объем полезных ископаемых, подлежащих получению, в единицах измерениях, указанных в графе D;
6) в графе F указывается условная цена за единицу полезного ископаемого, определяемая в соответствии с соглашениями (контрактами) о разделе продукции, контрактом на недропользование, утвержденном Президентом Республики Казахстан, предусмотренными статьей 722 Налогового кодекса. В случае отсутствия порядка определения условных цен в соглашениях (контрактах) о разделе продукции, контракте на недропользование, утвержденном Президентом Республики Казахстан, предусмотренных статьей 722 Налогового кодекса, такие условные цены определяются в соответствии с порядком определения объема полезных ископаемых, передаваемых недропользователем Республике Казахстан и его денежного выражения, установленным Правительством Республики Казахстан.
Условная цена, предусмотренная абзацем первым настоящего подпункта, применяется для отражения на лицевом счете денежного выражения исполненного, несвоевременно исполненного налогового обязательства в натуральной форме и (или) применения способов обеспечения исполнения невыполненного в срок налогового обязательства.
Данная графа не заполняется при представлении декларации;
7) в графе G указывается расчетная стоимость объема, подлежащего получению, которая определяется путем произведения значений, указанных в графах E и F.
Итоговая величина графы G указывается только на первой странице формы 531.02 в строке 00000001 и определяется путем сложения всех сумм, отраженных в данной графе;

L бағанының жиынтық шамасы 531.01 нысанының тек бірінші бетінде 00000001 жолында көрсетіледі, және де барлық беттердегі осы бағанда көрсетілген, барлық сомаларды қосу арқылы айқындалады;
13) M бағанында міндеттемені орындау есебіне заттай нысанда пайдалы қазбалардың беруі жүзеге асырылатын, бюджеттік сыныптама коды көрсетіледі.
4-тарау. Қабылдау, өткізу және аудару бойынша мәліметтер – 531.02 нысанын толтыру бойынша түсіндірме
17. Осы нысан заттай нысанда салықты төлеу бойынша салықтық міндеттемені орындау есебіне алынған және өткізілген пайдалы қазбалар туралы және мұндай пайдалы қазбаларды өткізуден алынған және бюджетке аударылған ақшалар туралы ақпаратты мемлекет атынан алушымен толық көрсету үшін арналған.
18. "Қабылдау, өткізу және аудару бойынша мәліметтер" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Қағидалардың 21-тармағына сәйкес пайдалы қазбалар коды көрсетіледі;
3) С бағанында пайдалы қазбаның атауы көрсетіледі;
4) D бағанында пайдалы қазбаның өлшем бірліктері (тонна, текше метр, килограмм және басқалары) көрсетіледі;
5) E бағанында алуға жататын өндіру көлемі, D бағанында көрсетілген, өлшем бірліктерінде көрсетіледі;
6) F бағанында Салық кодексінің 722 бабымен көзделген, Қазақстан Республикасы Президентімен бекітілген, жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа, өнімді бөліу туралы келісімдерге (келісімшарттарға) сәйкес айқындалатын, пайдалы қазбалардың бірлігі үшін шартты баға көрсетіледі. Егер Салық кодексінің 722 бабымен көзделген, Қазақстан Республикасы Президентімен бекітілген, жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттарда, өнімді бөлу туралы келісімдерде (келісімшарттарда) шартты бағаны айқындау тәртібі жоқ болса, мұндай шартты бағалар Қазақстан Республикасының салық төлеушісімен берілетін пайдалы қазбалардың көлемін және оның Қазақстан Республикасы Үкіметімен белгіленген ақшалай түрде айқындау тәртібіне сәйкес айқындалады.
Осы тармақшаның бірінші азат жолымен көзделген шартты баға, мерзімінде орындалмаған салық міндеттемесінің орындалуын қамтамасыз ету тәсілдерін қолдану және (немесе) уақытылы орындамаған, орындаған заттай нысандағы салықтық міндеттемені, ақшалай түрде дербес шотында бейнелеу үшін қолданылады.
Декларацияны тапсырған кезде осы баған толтырылмайды;
7) G бағанында, E және F бағандарында көрсетілген мәндердің туындысы арқылы айқындалатын, есептік құны көрсетіледі.
G бағанының жиынтық шамасы 531.02 нысанының тек бірінші бетінде 00000001 жолында көрсетіледі, және де барлық беттердегі осы бағанда көрсетілген, барлық сомаларды қосу арқылы айқындалады;

8) в графе H указывается код бюджетной классификации, в счет исполнения обязательства по которому в натуральной форме осуществляется получение полезных ископаемых;
9) в графе I указывается объем полезных ископаемых, фактически полученных за отчетный период, в единицах измерениях, указанных в графе D;
10) в графе J указывается объем потерь, за отчетный период, в единицах измерениях, указанных в графе D;
11) в графе K указывается объем технологической нефти, в единицах измерениях, указанных в графе D;
12) в графе L указывается объем полезных ископаемых, подлежащих реализации за отчетный период, в единицах измерениях, указанных в графе D, которая определяется путем вычитания суммы из графы I сумм из графы J, графы K;
13) в графе M указывается объем полезных ископаемых, фактически реализованных за отчетный период, в единицах измерениях, указанных в графе D;
14) в графе N указывается цена реализации за единицу полезного ископаемого.
Данная графа не заполняется при представлении декларации;
15) в графе O указывается фактическая выручка от реализации, которая определяется путем произведения значений, указанных в графах M и N.
Итоговая величина графы O указывается только на первой странице формы 531.02 в строке 00000001 и определяется путем сложения всех сумм, отраженных в данной графе;
16) в графе P указывается комиссионное вознаграждение, фактически полученное за оказание услуг по реализации полезных ископаемых, переданных налогоплательщиком в счет исполнения налогового обязательства по уплате налогов в натуральной форме, за исключением комиссионного вознаграждения, выраженного в возмещении расходов, связанных с реализацией таких полезных ископаемых.
Итоговая величина графы P указывается только на первой странице формы 531.02 в строке 00000001 и определяется путем сложения всех сумм, отраженных в данной графе;
17) в графе Q указываются транспортные расходы.
Итоговая величина графы Q указывается только на первой странице формы 531.02 в строке 00000001 и определяется путем сложения всех сумм, отраженных в данной графе;
18) в графе R указываются прочие расходы.
Итоговая величина графы R указывается только на первой странице формы 531.02 в строке 00000001 и определяется путем сложения всех сумм, отраженных в данной графе;
19) в графе S указывается сумма, подлежащая уплате (перечислению), которая определяется путем вычитания суммы из графы O сумм из графы P, графы Q и графы R.
Итоговая величина графы S указывается только на первой странице формы 531.02 в строке 00000001 и определяется путем сложения всех сумм, отраженных в данной графе.

8) H бағанында міндеттемені орындау есебіне заттай нысанда пайдалы қазбалардың беруі жүзеге асырылатын, бюджеттік сыныптама коды көрсетіледі;
9) І бағанында есепті кезеңде нақты алынған пайдалы қазбалардың көлемі, D бағанында көрсетілген, өлшем бірліктерінде көрсетіледі;
10) J бағанында есепті кезеңдегі жоғалтудың көлемі, D бағанында көрсетілген, өлшем бірліктерінде көрсетіледі;
11) K бағанында технологиялық мұнайдың көлемі, D бағанында көрсетілген, өлшем бірліктерінде көрсетіледі;
12) L бағанында есепті кезеңде өткізуге жататын пайдалы қазбалардың көлемі, D бағанында көрсетілген, өлшем бірліктерінде көрсетіледі;
13) M бағанында есепті кезеңде нақты өткізілген пайдалы қазбалардың көлемі, D бағанында көрсетілген, өлшем бірліктерінде көрсетіледі;
14) N бағанында пайдалы қазбаның бірлігі үшін өткізу бағасы көрсетіледі.
Декларацияны тапсырған кезде осы баған толтырылмайды;
15) O бағанында, M және N бағандарында көрсетілген мәндердің туындысы арқылы айқындалатын, өткізуден түскен нақты түсім көрсетіледі.
O бағанының жиынтық шамасы 531.02 нысанының тек бірінші бетінде 00000001 жолында көрсетіледі, және де барлық беттердегі осы бағанда көрсетілген, барлық сомаларды қосу арқылы айқындалады;
16) P бағанында мұндай пайдалы қазбаларды өткізумен байланысты, шығыстарды өтеумен, комиссиялық сыйақыны қоспағанда, заттай нысанда салықтарды төлеу бойынша салықтық міндеттемені орындау есебіне салық төлеушімен берілген, пайдалы қазбаларды өткізу бойынша көрсетілген қызметтер үшін нақты алынған комиссиялық сыйақы көрсетіледі.
P бағанының жиынтық шамасы 531.02 нысанының тек бірінші бетінде 00000001 жолында көрсетіледі, және де барлық беттердегі осы бағанда көрсетілген, барлық сомаларды қосу арқылы айқындалады;
17) Q бағанында көліктік шығыстар көрсетіледі.
Q бағанының жиынтық шамасы 531.02 нысанының тек бірінші бетінде 00000001 жолында көрсетіледі, және де барлық беттердегі осы бағанда көрсетілген, барлық сомаларды қосу арқылы айқындалады;
18) R бағанында өзге шығыстар көрсетіледі.
R бағанының жиынтық шамасы 531.02 нысанының тек бірінші бетінде 00000001 жолында көрсетіледі, және де барлық беттердегі осы бағанда көрсетілген, барлық сомаларды қосу арқылы айқындалады;
19) S бағанында, O бағанының сомасынан P бағанының, Q бағанының және R бағанының сомаларын азайту арқылы айқындалатын, төлеуге (аударуға) жататын сомасы көрсетіледі.
S бағанының жиынтық шамасы 531.02 нысанының тек бірінші бетінде 00000001 жолында көрсетіледі, және де барлық беттердегі осы бағанда көрсетілген, барлық сомаларды қосу арқылы айқындалады.

Глава 5. Пояснение по заполнению формы 531.03 – Сведения по остаткам
19. Данная форма предназначена для детального отражения получателем от имени государства информации о нереализованных остатках полезных ископаемых за отчетный период.
20. В разделе "Сведения по остаткам":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код полезного ископаемого согласно пункту 21 настоящих Правил;

5-тарау. Қалдықтар бойынша мәліметтер - 531.03 нысанын толтыру бойынша түсіндірме
19. Осы нысан есепті кезеңдегі пайдалы қазбалардың өткізілмеген қалдықтары туралы ақпаратты мемлекет атынан алушымен толық көрсету үшін арналған.
20. "Қалдықтар бойынша мәліметтер" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Қағидалардың 21-тармағына сәйкес пайдалы қазбалар коды көрсетіледі;

3) в графе С указывается код бюджетной классификации, в счет исполнения обязательства по которому в натуральной форме осуществляется получение полезных ископаемых;
4) в графе D указываются единицы измерения полезного ископаемого тонна, куб. метр, килограмм и другие);
5) в графе E указывается объем остатка полезных ископаемых на начало отчетного периода, в единицах измерениях, указанных в графе D.
При представлении Расчета переносится данные из графы F Расчета предыдущего отчетного периода. При представлении Декларации данные из графы F Декларации предыдущего отчетного периода;

3) С бағанында міндеттемені орындау есебіне заттай нысанда пайдалы қазбалардың беруі жүзеге асырылатын, бюджеттік сыныптама коды көрсетіледі;
4) D бағанында пайдалы қазбаның өлшем бірліктері (тонна, текше метр, килограмм және басқалары) көрсетіледі;
5) E бағанында есепті кезең басына пайдалы қазбалар қалдығының көлемі, D бағанында көрсетілген, өлшем бірліктерінде көрсетіледі.
Есепті тапсырған кезде өткен кезеңнің Есебінің F бағанының деректері көшіріледі. Декларацияны тапсырған кезде өткен кезеңнің Декларациясыеың F бағанының деректері көшіріледі;

6) в графе F указывается объем остатка полезных ископаемых на конец отчетного периода, в единицах измерениях, указанных в графе D.
При представлении Расчета определяется путем сложения графы E формы 531.03 и графы L формы 531.02 и вычитания графы M формы 531.02. При представлении Декларации определяется путем сложения графы E формы 531.03 и графы L формы 531.02 и вычитания графы M формы 531.02.
Глава 6. Коды полезных ископаемых

6) F бағанында есепті кезең аяғына пайдалы қазбалар қалдығының көлемі, D бағанында көрсетілген, өлшем бірліктерінде көрсетіледі.
Есепті тапсырған кезде 531.03 нысанның E бағанын 531.02 нысанның L бағанына қосып 531.02 нысанның M бағанын азайту арқылы айқындалады. Декларацияны тапсырған кезде 531.03 нысанның E бағанын, 531.02 нысанның L бағанына қосып 531.02 нысанның M бағанын азайту арқылы айқындалады.
6-Тарау. Пайдалы қазбалар коды

0123
Песчаник
0124
Природные пигменты
0125
Ракушечник
0126
Подземные воды
0127
Нефть
0128
Газ
0129
Нефтегазовый конденсат
0130
Другие
Приложение 38 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Приложение 39 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Правила составления налоговой отчетности "Декларация по налогу на сверхприбыль (форма 540.00)"
Глава 1.Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация по налогу на сверхприбыль (форма 540.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Декларация по налогу на сверхприбыль" (далее – декларация), предназначенной для исчисления налога на сверхприбыль. Декларация составляется недропользователями по каждому отдельному контракту на недропользование, за исключением осуществляющих деятельность по соглашениям (контрактам) о разделе продукции, контрактам на разведку и (или) добычу твердых полезных ископаемых, подземных вод и (или) лечебных грязей при условии, что данные контракты не предусматривают добычу других групп полезных ископаемых, а также по контрактам на строительство и эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой и добычей.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. При заполнении декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
3. При отсутствии показателей соответствующие ячейки декларации не заполняются.
4. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "–" в первой левой ячейке соответствующей строки декларации.
5. При составлении декларации:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) в электронной форме – заполняется в соответствии со статьей 208 Налогового кодекса.
6. Декларация составляется, подписывается, заверяется (печатью в установленных законодательством Республики Казахстан случаях либо электронной цифровой подписью) налогоплательщиком (налоговым агентом) на бумажном и (или) электронном носителях на казахском и (или) русском языках, в соответствии с пунктом 2 статьи 204 Налогового кодекса.

0123
Құм тас
0124
Табиғи пигменттер
0125
Ұлутас
0126
Жерасты су
0127
Мұнай
0128
Газ
0129
Мұнай-газ конденсаты
0130
Басқа
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39 бұйрығына
38-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39 бұйрығына
39-қосымша
"Үстеме пайда салығы бойынша декларация (540.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Үстеме пайда салығы бойынша декларация (540.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі - Салық кодексі) сәйкес әзірленген және үстеме пайда салығын есептеуге арналған "Үстеме пайда салығы бойынша декларация" салық есептілігі нысанын (бұдан әрі - декларация) жасау тәртібін айқындайды. Үстеме пайда салығы бойынша декларацияны өнімді бөлу туралы келісімдер (келісімшарттар), кең таралған пайдалы қазбаларды, жерасты сулары мен емдік балшықты өндіруге арналған келісімшарттар, сондай-ақ барлауға және өндіруге байланысты емес жерасты құрылыстарын салуға және пайдалануға арналған келісімшарттар бойынша қызметті жүзеге асыратындарды қоспағанда, бұл келісімшарттар пайдалы қазбалардың басқа түрлерін өндіруді көздемеген жағдайда, жер қойнауын пайдаланушылар жер қойнауын пайдалануға арналған әрбір жеке келісімшарт бойынша жасалады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
3. Көрсеткіштер болмаған кезде декларацияның тиісті торкөздері толтырылмайды.
4. Сомалардың теріс мәндері декларацияның тиісті жолының бірінші сол жақ торкөзінде "–" белгісімен көрсетіледі.
5. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз жеткізгіште – қара не көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық нысанда – Салық кодексінің 208-бабына сәйкес толтырылады.
6. Декларацияға Салық кодексінің 204-бабы 2-тармағына сәйкес салық төлеуші (салық агенті) не оның өкілі салықтық нысандарды қағаз және (немесе) электрондық жеткізгіштерде қазақ және (немесе) орыс тілінде жасайды, қол қояды және (Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда өзінің атауы жазылған мөрімен не оның өкілінің мөрімен куәландырылады.

7. При представлении декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе – составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается плательщику с отметкой фамилии, имени и отчества (при его наличии) и подписью работника органа государственных доходов, принявшего декларацию и оттиском печати (штампа);
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронной форме, допускающем компьютерную обработку информации – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов государственных доходов.
Глава 2. Пояснение по заполнению декларации (форма 540.00)
8. Форма 540.00 предназначена для отражения сумм налога на сверхприбыль, подлежащего уплате за отчетный налоговый период, по каждому отдельному контракту на недропользование.
9. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер) (далее – ИИН (БИН)) налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается ИИН (БИН) доверительного управляющего;
2) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность – отчетный налоговый период, за который представляется декларация (указывается арабскими цифрами);
3) Фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается наименование юридического лица-доверительного управляющего в соответствии с учредительными документами;
4) вид декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения декларации к виду налоговой отчетности, указанным в статье 206 Налогового кодекса;
5) номер и дата уведомления.
Ячейки заполняются в случае представления вида декларации, предусмотренной подпунктом 4) пункта 3 статьи 206 Налогового кодекса;
6) код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
7) наименование контракта и месторождения;
8) дата заключения контракта на недропользование с уполномоченным государственным органом;
9) номер контракта – регистрационный номер контракта на недропользование, присвоенный уполномоченным государственным органом;

7. Декларацияны табыс ету кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз жеткізгіште – екі данада жасалады, декларацияны қабылдаған қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) белгісімен қолы койылып және мемлекеттік кірістер органының мөрінің (мөртабан) бедері басылып бір данасы төлеушіге қайтарылады;
2) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз жеткізгіште – салық төлеуші пошта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) ақпаратты компьютерлік өңдеуге жол беретін электрондық нысанда – салық төлеуші салық есептілігінің мемлекеттік кірістер органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің салық есептілігін қабылдағаны немесе қабылданбағаны туралы хабарлама алады.
2-тарау. Декларацияны (540.00-нысанын) толтыру бойынша түсіндірме
8. 540.00-нысаны жер қойнауын пайдалануға арналған әрбір жеке келісімшарт бойынша салық кезеңі үшін төлеуге жататын үстеме пайда салығының сомасын көрсетуге арналған.
9. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі) (бұдан әрі – ЖСН (БСН)). Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушының ЖСН (БСН) көрсетіледі;
2) салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі – декларация табыс етілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
3) жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның атауы көрсетіледі.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған жағдайда жолда сенімгерлікпен басқарушы заңды тұлғаның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) декларацияның түрі.
Тиісті торкөздер декларацияны Салық кодексінің 206-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызуды ескере отырып, белгіленеді;
5) хабарламаның нөмірі мен күні.
Торкөздер Салық кодексінің 206-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген декларация түрін табыс еткен жағдайда толтырылады;
6) "Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланыталын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен (бұдан әрі – шешім) бекітілген "Валюта жіктеуіші" 23-қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
7) келісімшарт пен кен орнының атауы.
8) уәкілетті мемлекеттік органмен жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартты жасасқан күн көрсетіледі;
9) уәкілетті мемлекеттік орган берген жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың нөмірі - тіркеу нөмірі көрсетіледі;

10) нерезидент.
Отмечается в случае представления декларации нерезидентом.
10. В разделе "Исчисление налога на сверхприбыль по контракту на недропользование":
1) в строке 540.00.001 указывается сумма валового годового дохода по контракту на недропользование, по которому производится исчисление налога на сверхприбыль, в порядке, установленном Налоговым кодексом;
2) в строке 540.00.002 указывается сумма дохода от реализации, выбытия, передачи активов, не подлежащих амортизации, определенная в соответствии с Налоговым кодексом в целях исчисления налога на сверхприбыль;
3) в строке 540.00.003 указывается сумма доходов и других сумм, корректирующих в соответствии со статьей 258 Налогового кодекса расходы, которые образуют отдельную группу амортизируемых активов согласно статье 258 Налогового кодекса;
4) в строке 540.00.004 указывается сумма дохода от реализации, выбытии, передачи фиксированных активов, определенная в соответствии с Налоговым кодексом в целях исчисления налога на сверхприбыль;
5) в строке 540.00.005 указывается сумма корректировки валового годового дохода в соответствии с Законом Республики Казахстан "О трансфертном ценообразовании" (далее – Закон о трансфертном ценообразовании);
6) в строке 540.00.006 указывается сумма валового годового дохода с учетом корректировки в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании, определяемая как сумма строк 540.00.001 и 540.00.005 (540.00.001 + 540.00.005);
7) в строке 540.00.007 указывается сумма, подлежащая отнесению на вычеты в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 758 Налогового кодекса;
8) в строке 540.00.008 указывается сумма, подлежащая отнесению на вычеты в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 758 Налогового кодекса;
9) в строке 540.00.009 указывается сумма единовременного вычета, подлежащая отнесению на вычеты согласно пункту 2 статьи 758 Налогового кодекса;
10) в строке 540.00.010 указывается сумма всех вычетов для целей налога на сверхприбыль, определяемая как сумма строк 540.00.007, 540.00.008 и 540.00.009 (540.00.007 + 540.00.008 + 540.00.009);
11) в строке 540.00.011 указывается сумма корректировки вычетов в целях исчисления налога на сверхприбыль в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;
12) в строке 540.00.012 указывается сумма всех вычетов для целей налога на сверхприбыль с учетом корректировки в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании, определяемая как сумма строк 540.00.010 и 540.00.011;
13) в строке 540.00.013 указывается сумма налогооблагаемого дохода, исчисленного согласно статьи 756 Налогового кодекса, определяемого как разница строк 540.00.006 и 540.00.012 (540.00.006 – 540.00.012);

10) резидент емес.
Декларацияны резидент емес табыс еткен кезде белгіленеді.
10. "Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт бойынша үстеме пайда салығы есептелді" бөлімінде:
1) 540.00.001 жолында Салық кодексінде белгіленген тәртіппен үстеме пайда салығын есептеу жүргізілетін жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт бойынша жылдық жиынтық табыстың сомасы көрсетіледі;
2) 540.00.002 жолында үстеме табыс салығын есептеу мақсатында Салық кодексіне сәйкес айқындаған өтелімге жатпайтын іске асырылатын, шығарылатын, берілетін табыс сомасы көрсетіледі;
3) 540.00.003 жолында Салық кодексінің 258-бабына сәйкес өтелетін активтердің жеке тобын құрайтын Салық кодексінің 258-бабына сәйкес түзетілетін шығындардан басқа сомалардың және табыстардың сомасы көрсетіледі
4) 540.00.004 жолында үстеме табыс салығын есептеу мақсатында Салық кодексіне сәйкес айқындалатын бекітілген активтерді іске асырудың, шығарудың, жіберудің кіріс сомасы көрсетіледі;
5) 540.00.005 жолында "Трансферттік баға белгілеу туралы" Қазақстан Республикасының заңына (бұдан әрі - Трансферттік баға белгілеу туралы заң) сәйкес жылдық жиынтық кірістің түзету сомасы көрсетіледі;
6) 540.00.006 жолында Трансферттік баға белгілеу туралы заңға сәйкес 540.00.001 және 540.00.005 (540.00.001 + 540.00.005) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жылдық жиынтық табыстың түзету сомасы көрсетіледі;
7) 540.00.007 жолында Салық кодексінің 758-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес шегерімге жатқызылған шығыстардың сомасы көрсетіледі;
8) 540.00.008 жолында Салық кодексінің 758-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес шегерімге жатқызылған шығыстардың сомасы көрсетіледі;
9) 540.00.009 жолында Салық кодексінің 758-бабының 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызуға жататын уақытылы шегерім сомасы көрсетіледі;
10) 540.00.010 жолында 540.00.007, 540.00.008 және 540.00.009 (540.00.007 + 540.00.008 + 540.00.009) жолдарындағы үстеме пайда салығының мақсаты үшін барлық шегерімдер сомасы көрсетіледі;
11) 540.00.011 жолында Трансферттік баға белгілеу туралы заңға сәйкес үстеме пайда салығын есептеу мақсатында шегерімдерді түзету сомасы көрсетіледі;
12) 540.00.012 жолында 540.00.010 және 540.00.011 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын Трансферттік баға белгілеу туралы заңға сәйкес түзетулерді есепке ала отырып үстеме пайда салығының мақсаттары үшін барлық шегерімдердің сомасы көрсетіледі;
13) 540.00.013 жолында 540.00.006 және 540.00.012 (540.00.006 – 540.00.012) жолдарының айырмашылығы ретінде айқындалатын Салық кодексінің 756-бабына сәйкес есептелген салық салынатын табыстың сомасы көрсетіледі;

14) в строке 540.00.014 указывается сумма превышения вычетов для целей исчисления налога на сверхприбыль над суммой валового годового дохода за налоговый период, переносимое из предыдущих налоговых периодов согласно пункту 2 статьи 756 Налогового кодекса;
15) в строке 540.00.015 указывается сумма налогооблагаемого дохода с учетом перенесенного из предыдущих налоговых периодов превышения вычетов для целей исчисления налога на сверхприбыль над суммой валового годового дохода за налоговый период, определяемая как разница строк 540.00.013 и 540.00.014 (540.00.013 – 540.00.014);
16) в строке 540.00.016 указывается превышение вычетов для целей исчисления налога на сверхприбыль над суммой валового годового дохода за налоговый период, подлежащая переносу на последующие налоговые периоды. Данная строка заполняется при отрицательном значении 540.00.015 и подлежит заполнению в модульном значении;
17) в строке 540.00.017 указывается сумма корпоративного подоходного налога по контрактной деятельности по контракту на недропользование согласно статье 759 Налогового кодекса, по которому производится исчисление налога на сверхприбыль;
18) в строке 540.00.018 указывается сумма налога на чистый доход, возникающего по чистому доходу по контрактной деятельности согласно статье 760 Налогового кодекса. Заполняется нерезидентом, осуществляющим контрактную деятельность по недропользованию через постоянное учреждение;
19) в строке 540.00.019 указывается сумма чистого дохода, фактически полученного за налоговый период, определяемая как строка 540.00.015 минус строка 540.00.017 и минус строка 540.00.018 (540.00.015 – 540.00.017 – 540.00.018);
20) в строке 540.00.020 указывается 25-ти процентная сумма вычетов, которая определяется как произведение строки 540.00.012 и 25 процентов (540.00.012 х 25%);
21) в строке 540.00.021 налоговая база налога на сверхприбыль, рассчитываемая как часть чистого дохода недропользователя, превышающая 25 процентов от суммы вычетов, которая определяется как разница строк 540.00.019 и 540.00.020 (540.00.019– 540.00.020). Если разница строк имеет отрицательное значение, то указывается значение равное нулю;
22) в строке 540.00.022 указывается расчет суммы налога на сверхприбыль по уровням, в том числе:
в графе 540.00.022 А указаны уровни;
в графе 540.00.022 В приведены верхние границы значений отношения совокупного годового дохода к вычетам;
в графе 540.00.022 С указываются вычеты для целей налога на сверхприбыль согласно статье 758 Налогового кодекса;
в графе 540.00.021 D указываются предельные суммы распределения чистого дохода для целей налога на сверхприбыль по каждому уровню, установленному статьей 761 Налогового кодекса;
в графе 540.00.021 E указывается распределенный фактический чистый доход, предусмотренный статьей 761 Налогового кодекса;

14) 540.00.014 жолында Салық кодексінің 756-бабының 2-тарғына сәйкес үстеме пайда салығын есептеу мақсатында кейінгі салықтық кезеңі үшін шегерімдердің жылдық жалпы табыстың сомасынан асып кеткен сомасы көрсетіледі;
15) 540.00.015 жолында 540.00.013 және 540.00.014 (540.00.013 – 540.00.014) жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, салық кезеңі үшін жылдық жиындық табыстың сомасынан үстеме табыс салығын есептеу мақсаты үшін шегерімдерді арттыру кейінгі салықтық кезеңдердегі аударымдарды ескере отырып салық салу табысының сомасы көрсетіледі;
16) 540.00.016 жолында кейінгі салықтық кезеңдерге аударылуға жататын салық кезеңі үшін жылдық жиынтық табыстың сомасынан үстеме пайда салығын есептеу мақсаты үшін шегерімдерді арттыру көрсетіледі. Аталған жол 540.00.015 теріс мәнді болған кезде және үлгілік мәнде толтырылуға жатады;
17) 540.00.017 жолында Салық кодексінің 759-бабына сәйкес үстеме табыс салығын есептеу жүзеге асырылатын жер қойнауын пайдалану бойынша келісімшарттағы келісімшарттық қызмет бойынша корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
18) 540.00.018 жолында Салық кодексінің 760-бабына сәйкес келісімшарттағы қызмет бойынша таза табыс бойынша туындайтын таза табысқа салынатын салық сомасы көрсетіледі. Тұрақты мекеме арқылы жер қойнауын пайдалану бойынша келісімшарттағы қызметті жүзеге асыратын резидент емес толтырады;
19) 540.00.019 жолында 540.00.015 жолы алу 540.00.017 жолы және алу 540.00.018 жолы (540.00.015 – 540.00.017 – 540.00.018) ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін нақты алынған таза табыс сомасы көрсетіледі;
20) 540.00.020 жолында 540.00.012 жолының және 25 пайыздың туындысы (540.00.012 х 25%) ретінде айқындалатын шегерімдердердің 25 пайыздық сомасы көрсетіледі;
21) 540.00.021 жолында 540.00.019 және 540.00.020 жолдарының айырмасы (540.00.019 – 540.00.020) ретінде айқындалатын шегерімдер сомасының 25 пайызынан асатын жер қойнауын пайдаланушының таза табысының бөлігі ретінде есептелетін үстеме пайда салығының салықтық базасы көрсетіледі. Егер жолдардың айырмасы теріс мәнде болса, нөлге тең мән көрсетіледі;
22) 540.00.022 жолында деңгейлер бойынша үстеме пайда салығы сомасының есебі көрсетіледі, оның ішінде:
540.00.022 А бағанында деңгейлер көрсетілген;
540.00.022 В бағанында жылдық жиынтық табыстың шегерімдерге қатынасының жоғарғы шектерінің мәндері келтірілген;
540.00.022 С бағанында Салық кодексінің 758-бабына сәйкес үстеме пайда салығы мақсатындағы шегерімдер көрсетіледі;
540.00.022 D бағанында Салық кодексінің 761-бабына сәйкес белгіленген әрбір деңгей бойынша үстеме пайда салығы мақсатында таза табысты бөлудің шекті сомалары көрсетіледі;
540.00.022 E бағанында мынадай тәртіпте есептелген Салық кодексінің 761-бабында көзделген бөлінген нақты таза табыс көрсетіледі;

в графе 540.00.022 F приведены ставки налога в процентах, в соответствии со статьей 351 Налогового кодекса;
в графе 540.00.022 G указывается исчисленная сумма налога на сверхприбыль, которая определяется построчно как произведение каждой строки в графе 540.00.022 Е на соответствующую ставку в графе 540.00.022 F;
23) в строке 540.00.023 указывается исчисленная сумма налога на сверхприбыль, подлежащая уплате, которая определяется как сумма строк графы 540.00.022 G.
Сноска. Пункт 10 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. В разделе "Ответственность налогоплательщика" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) Налогоплательщика".
При представлении декларации юридическим лицом указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами.
При представлении декларации физическим лицом данные заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность физического лица;
2) дата подачи декларации – дата представления декларации в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов – код органа государственных доходов по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица, принявшего декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего декларацию;
5) дата приема декларации – дата представления декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 209 Налогового кодекса;
6) входящий номер декларации – регистрационный номер декларации, присваиваемый органом государственных доходов;
7) дата почтового штемпеля – дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Подпункты 4), 5), 6) и 7) настоящего пункта заполняются работником органа государственных доходов, принявшим декларацию на бумажном носителе.
Приложение 40 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Приложение 41 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Правила составления налоговой отчетности "Декларация по платежу по возмещению исторических затрат (форма 560.00)"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация по платежу по возмещению исторических затрат (форма 560.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Декларация по платежу по возмещению исторических затрат" (далее – декларация), предназначенной для исчисления платежа по возмещению исторических затрат. Декларация составляется недропользователями, заключившими контракт на недропользование в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, по месторождениям полезных ископаемых, по которым государство понесло затраты на геологическое изучение и обустройство соответствующей контрактной территории до заключения контракта на недропользование.

540.00.022 F бағанында Салық кодексінің 351-бабына сәйкес салық ставкалары пайызда келтірілген;
540.00.022 G бағанында 540.00.022 Е бағындағы әрбір жолдың 540.00.022 F бағанындағы тиісті ставкасына туындысы ретінде жол-жолмен айқындалатын үстеме пайда салығының есептелген сомасы көрсетіледі;
23) 540.00.023 жолында төленуге жататын үстеме пайда салығының есептелген сомасы көрсетіледі, ол 540.00.022 G бағанының жолдарының сомасы есебінде айқындалады.
Ескерту. 10-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде салық төлеуші мына мәліметтерді көрсетеді:
1) "Салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" жолында.
Декларацияны заңды тұлға табыс еткен кезде құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі.
Декларацияны жеке тұлға табыс еткен кезде деректер жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады;
2) декларация тапсырылған күн – декларацияның мемлекеттік кірістер органына табыс етілген күні;
3) салық төлеушінің орналасқан орны бойынша мемлекеттік кірістер органының коды;
4) "Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" жолында декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
5) декларацияны қабылдау күні – Салық кодексінің 206-бабы 2-тармағына сәйкес декларацияның табыс етілген күні;
6) құжаттың кіріс нөмірі – мемлекеттік кірістер органы берген декларацияның тіркеу нөмірі;
7) пошта штемпелінің күні – пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні.
Осы тармақтың 4), 5), 6) және 7) тармақшалары декларацияны қағаз жеткізгіште қабылдаған мемлекеттік кірістер органының қызметкері толтырады.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39 бұйрығына
40-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39 бұйрығына
41-қосымша
"Тарихи шығындарды өтеу бойынша төлем жөніндегі декларация (560.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Тарихи шығындарды өтеу бойынша төлем жөніндегі декларация (560.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі - Салық кодексі) сәйкес әзірленген және тарихи шығындарды өтеу бойынша төлемдерді есептеуге арналған "Тарихи шығындарды өтеу бойынша төлем жөніндегі декларация" салық есептілігі нысанын (бұдан әрі - декларация) жасау тәртібін айқындайды. Тарихи шығындарды өтеу бойынша төлем жөніндегі декларацияны жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт жасалғанға дейін мемлекет тиiстi келісімшарт аумағын геологиялық зерттеуге және жайластыруға шығын шеккен пайдалы қазбалардың кен орындары бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт жасасқан жер қойнауын пайдаланушылар жасайды.

4) вид декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 206 Налогового кодекса;
5) номер и дата уведомления.
Ячейки заполняются в случае представления вида декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 206 Налогового кодекса;
6) код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций".
8. В разделе "Платеж по возмещению исторических затрат":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается регистрационный номер и дата заключения контракта, присвоенные уполномоченным государственным органом;
3) в графе С указывается "Сумма платежа по возмещению исторических затрат, подлежащая уплате в бюджет" указывается сумма платежа по возмещению исторических затрат, подлежащая уплате в бюджет в соответствии со статьей 734 Налогового кодекса.
9. В разделе "Ответственность налогоплательщика" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) Налогоплательщика".
При представлении декларации юридическим лицом указываются Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами.
При представлении декларации физическим лицом данные заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность физического лица;
2) дата подачи декларации – дата представления декларации в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов – код органа государственных доходов по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица, принявшего декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего декларацию;
5) дата приема декларации – дата представления декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 209 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа – регистрационный номер декларации, присваиваемый органом государственных доходов;
7) дата почтового штемпеля – дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Подпункты 4), 5), 6) и 7) настоящего пункта заполняются работником органа государственных доходов, принявшим декларацию на бумажном носителе.
Приложение 42 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Приложение 43 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года
№ 39

4) декларацияның түрі.
Тиісті торкөздер декларацияны Салық кодексінің 206-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызуды ескере отырып белгіленеді;
5) хабарламаның нөмірі мен күні.
Торкөздер Салық кодексінің 206-бабы 3-тармағы 4) тармақшасында көзделген декларация түрі тапсырылған жағдайда толтырылады;
6) "Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланыталын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген 23 "Валюта жіктеуіші" қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі.
8. "Тарихи шығындарды өтеу бойынша төлем" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанына уәкілетті мемлекеттік орган берген келісімшарттың тіркеу нөмірі мен жасасқан күні көрсетіледі;
3) С бағанында "Бюджетке төленуі тиіс тарихи шығындарды өтеу бойынша төлем сомасы" Салық кодексінің 724-бабына сәйкес бюджетке төленуі тиіс тарихи шығындарды өтеу бойынша төлем сомасы көрсетіледі;
9. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) "Салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" жолында.
Декларацияны заңды тұлға табыс еткен кезде құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі.
Декларацияны жеке тұлға табыс еткен кезде деректер жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады;
2) декларацияның тапсырылған күні – декларацияның мемлекеттік кірістер органына табыс етілген күні көрсетіледі;
3) салық төлеушінің орналасқан орны бойынша мемлекеттік кірістер органының коды көрсетіледі;
4) "Декларацияны қабылдаған лауазымды адамының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" жолында декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
5) декларацияның қабылданған күні – Салық кодексінің 209-бабы 2-тармағына сәйкес декларацияның табыс етілген күні көрсетіледі;
6) құжаттың кіріс нөмірі – мемлекеттік кірістер органы берген декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі.
7) пошта штемпелінің күні – пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Осы тармақтың 4), 5), 6) және 7) тармақшалары декларацияны қағаз жеткізгіште қабылдаған мемлекеттік кірістер органының қызметкері толтырады.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39 бұйрығына
42-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39 бұйрығына
43-қосымша

Правила составления налоговой отчетности "Декларация по рентному налогу на экспорт (форма 570.00)"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация по рентному налогу на экспорт (форма 570.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Декларация по рентному налогу на экспорт" (далее – декларация), предназначенной для исчисления рентного налога на экспорт.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Декларация составляется физическими и юридическими лицами, реализующими на экспорт сырую нефть, газовый конденсат, уголь.
3. При заполнении декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки декларации не заполняются.
5. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "–" в первой левой ячейке соответствующей строки декларации.
6. При составлении декларации:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) в электронной форме – заполняется в соответствии со статьей 208 Налогового кодекса.
7. Декларация составляется, подписывается, заверяется (печатью в установленных законодательством Республики Казахстан случаях либо электронной цифровой подписью) налогоплательщиком (налоговым агентом) на бумажном и (или) электронном носителях на казахском и (или) русском языках, в соответствии с пунктом 2 статьи 204 Налогового кодекса.
8. При представлении декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе – составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику (налоговому агенту) с отметкой фамилии, имени и отчества (при его наличии) и подписью работника органа государственных доходов, принявшего декларацию и оттиском печати (штампа);
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронной форме, допускающем компьютерную обработку информации – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов государственных доходов.

"Экспортқа рента салығы бойынша декларация (570.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары
k1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Экспортқа рента салығы бойынша декларация (570.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі - Салық кодексі) сәйкес әзірленген және экспортқа рента салығын есептеуге арналған "Экспортқа рента салығы бойынша декларация" салық есептілігі нысанын (бұдан әрі - декларация) жасау тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Экспортқа рента салығы бойынша декларацияны шикі мұнай, газ конденсатын, көмірді экспортқа өткізетін жеке және заңды тұлғалар жасайды.
3. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде декларацияның тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Сомалардың теріс мәндері декларацияның тиісті жолының бірінші сол жақ торкөзінде "–" белгісімен көрсетіледі.
6. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз жеткізгіште – қара не көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық нысанда – Салық кодексінің 208-бабына сәйкес толтырылады.
7. Салық төлеуші (салық агенті) декларацияны Салық кодексінің 204-бабының 2-тармағына сәйкес қағаз және (немесе) электрондық жеткізгіштерде қазақ және (немесе) орыс тілдерінде жасайды, қол қояды, (Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда мөрмен не электрондық цифрлық қолтаңбамен) куәландырады
8. Декларацияны табыс ету кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз жеткізгіште – екі данада жасалады, бір данасы декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің атын (болған кезде) мен қойылған қолы және мөрдің (мөртабан) бедері белгісімен салық төлеушіге (салық агентіне) қайтарылады.
2) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз жеткізгіште – салық төлеуші (салық агенті) пошта немесе өзгелей байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) ақпараттарды компьютерлік өңдеуге жол беретін электрондық нысанда – салық төлеуші (салық агенті) мемлекеттік кірістер органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің салық есептілігінің қабылданғаны немесе қабылданбағандығы туралы хабарлама алады.

8-1. Данная форма распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января 2020 года по 31 декабря 2021 года.
Сноска. Правила дополнены пунктом 8-1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 14.04.2022 № 409 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" приложения указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" декларации.
Глава 2. Пояснение по заполнению декларации (форма 570.00)
10. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) индивидуальный идентификационный номер (бизнес- идентификационный номер) (далее – ИИН (БИН)) налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается ИИН (БИН) доверительного управляющего;
2) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность – отчетный налоговый период, за который представляется декларация (указывается арабскими цифрами);
3) Фамилия, имя, отчество (при его наличии) или наименование налогоплательщика – фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается наименование юридического лица-доверительного управляющего в соответствии с учредительными документами;
4) вид декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 206 Налогового кодекса;
5) номер и дата уведомления.
Ячейки заполняются в случае представления вида декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 206 Налогового кодекса;
6) код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
7) единица измерения – единица измерения сырой нефти, газового конденсата, угля (в тоннах, куб. м. и т.д.).
11. В разделе "Рентный налог на экспорт к уплате":
1) в строке 570.00.001 указывается объем сырой нефти и нефтепродуктов сырых, реализованной на экспорт за налоговый период;
2) в строке 570.00.002 указывается мировая цена на сырую нефть и нефтепродуктов сырых в соответствии с пунктом 3 статьи 741 Налогового кодекса;
3) в строке 570.00.003 указывается стоимость объема сырой нефти и нефтепродуктов сырых, реализованной на экспорт, определяемая как произведение строк 570.00.001 и 570.00.002 (570.00.001 х 570.00.002);

8-1. Аталған нысан 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап 2021 жылғы 31 желтоқсанға дейін туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
Ескерту. Қағида 8-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 14.04.2022 № 409 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Қосымшаның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімінде, декларацияның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
2-тарау. Декларацияны (570.00-нысанын) толтыру бойынша түсіндірме
10. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) Салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі) (бұдан әрі – ЖСН (БСН)). Бұл ретте салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушының ЖСН (БСН) көрсетіледі;
2) салық есептілігі тапсырылатын салық кезеңі – декларация тапсырылатын есепті салық кезеңі (араб сандарымен) көрсетіледі;
3) салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) немесе атауы - жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның атауы көрсетіледі.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушы-заңды тұлғаның құрылтай құжаттарына сәйкес атауы көрсетіледі;
4) декларацияның түрі.
Тиісті торкөздер декларацияны Салық кодексінің 206-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызуды ескере отырып белгіленеді;
5) хабарламаның нөмірі мен күні.
Торкөздер Салық кодексінің 206-бабы 3-тармағы 4) тармақшасында көзделген декларация түрі тапсырылған жағдайда толтырылады;
6) "Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланыталын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген 23 "Валюта жіктеуіші" қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
7) өлшем бірлігі – шикі мұнайдың, газ конденсатының, көмірдің өлшем бірлігі (тоннада, текше метр және т.б.) көрсетіледі.
11. "Төленуге экспортқа рента салығы" деген бөлімде:
1) 570.00.001 жолында салық кезеңі үшін экспортқа өткізілген шикі мұнайдың көлемі және шикі мұнай өнімдері көрсетіледі;
2) 570.00.002 жолында Салық кодексінің 741-бабы 3-тармағына сәйкес шикі мұнайдың әлемдік бағасы және шикі мұнай өнімдері көрсетіледі;
3) 570.00.003 жолында 570.00.001 және 570.00.002 (570.00.001 х 570.00.002) жолдарының туындысы ретінде айқындалатын экспортқа өткізілген шикі мұнай көлемінің құны және шикі мұнай өнімдері көрсетіледі;

4) в строке 570.00.004 указывается объем газового конденсата, реализованного на экспорт за налоговый период;
5) в строке 570.00.005 указывается мировая цена на газовый конденсат в соответствии с пунктом 3 статьи 741 Налогового кодекса;
6) в строке 570.00.006 указывается стоимость объема газового конденсата, реализованного на экспорт, определяемая как произведение строк 570.00 004 и 570.00.005 (570.00.004 х 570.00.005);
7) в строке 570.00.007 указывается стоимость объема реализованных на экспорт сырой нефти и нефтепродуктов сырых, газового конденсата, определяемая как сумма строк 570.00.003 и 570.00.006 (570.00.003 + 570.00.006);
8) в строке 570.00.008 указывается ставка рентного налога на экспорт сырой нефти и нефтепродуктов сырых, газового конденсата в соответствии со статьей 716 Налогового кодекса;
9) в строке 570.00.009 указывается сумма рентного налога на экспорт сырой нефти и нефтепродуктов сырых, газового конденсата, определяемая как произведение строк 570.00.007 и 570.00.008 (570.00.007 х 570.00.008);
10) в строке 570.00.010 указывается объем угля, реализованного на экспорт за налоговый период;
11) в строке 570.00.011 указывается фактическая цена реализации на уголь;
12) в строке 570.00.012 указывается стоимость объема реализованного на экспорт угля, определяемая как произведение строк 570.00.010 и 570.00.011 (570.00.010 х 570.00.011);
13) в строке 570.00.0013 указывается сумма отклонения стоимости реализованного на экспорт угля, определенная в соответствии с Законом Республики Казахстан "О трансфертном ценообразовании" (далее – Закон о трансфертном ценообразовании);
14) в строке 570.00.014 указывается стоимость объема реализованного на экспорт угля с учетом корректировки в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании, определяемая как сумма строк 570.00.012 и 570.00.013 (570.00.012 + 570.00.013);
15) в строке 570.00.015 указывается ставка рентного налога на экспорт угля в соответствии со статьей 716 Налогового кодекса;
16) в строке 570.00.016 указывается сумма рентного налога на экспорт угля, определяемая как произведение строк 570.00.012 и 570.00.015 (570.00.012 х 570.00.015);
17) в строке 570.00.017 указывается сумма рентного налога на экспорт угля, определяемая как произведение строк 570.00.013 и 570.00.015 (570.00.013 х 570.00.0015);
18) в строке 570.00.018 указывается сумма рентного налога на экспорт, определяемая как сумма строк 570.00.009, 570.00.016 и 570.00.017 (570.00.009 + 570.00.016 + 570.00.017).
Сноска. Пункт 11 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

4) 570.00.004 жолында салық кезеңі үшін экспортқа өткізілген газ конденсатының көлемі көрсетіледі;
5) 570.00.005 жолында Салық кодексінің 741-бабы 3-тармағына сәйкес газ конденсатының әлемдік бағасы көрсетіледі;
6) 570.00.006 жолында 570.00.004 және 570.00.005 (570.00.004 х 570.00.005) жолдарының туындысы ретінде айқындалатын газ конденсатының экспортқа өткізілген көлемінің құны көрсетіледі;
7) 570.00.007 жолында 570.00.003 және 570.00.006 (570.00.003 + 570.00.006) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын экспортқа өткізілген шикі мұнай және шикі мұнай өнімдері, газ конденсаты көлемінің құны көрсетіледі;
8) 570.00.008 жолында Салық кодексінің 716-бабына сәйкес шикі мұнай және шикі мұнай өнімдері мен газ конденсатының экспортқа рента салығының ставкасы көрсетіледі;
9) 570.00.009 жолында 570.00.007 және 570.00.008 (570.00.007 х 570.00.008) жолдарының туындысы ретінде айқындалатын шикі мұнай және шикі мұнай өнімдері мен газ конденсатының экспортқа рента салығының сомасы көрсетіледі;
10) 570.00.010 жолында салық кезеңі үшін экспортқа өткізілген көмір көлемі көрсетіледі;
11) 570.00.011 жолында көмірдің нақты өткізу бағасы көрсетіледі;
12) 570.00.012 жолында 570.00.010 және 570.00.011 (570.00.010 х 570.00.011) жолдарының туындысы ретінде айқындалатын көмірдің экспортқа өткізілген көлемінің құны көрсетіледі;
13) 570.00.013 жолында "Трансферттік баға белгілеу туралы" Қазақстан Республикасының заңына (бұдан әрі - Трансферттік баға белгілеу туралы заң) сәйкес айқындалған экспортқа өткізілген көмір құнының ауытқу сомасы көрсетіледі;
14) 570.00.014 жолында 570.00.012 және 570.00.013 (570.00.012 + 570.00.013) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, Трансферттік баға белгілеу туралы Заңға сәйкес түзету ескеріле отырып, экспортқа өткізілген көмір көлемінің құны көрсетіледі;
15) 570.00.015 жолында Салық кодексінің 716-бабына сәйкес көмірдің экспортқа рента салығының ставкасы көрсетіледі;
16) 570.00.016 жолында 570.00.012 және 570.00.015 (570.00.012 х 570.00.015) жолдарының туындысы ретінде айқындалатын көмірдің экспортқа рента салығының сомасы көрсетіледі;
17) 570.00.017 жолында 570.00.013 және 570.00.015 (570.00.013 х 570.00.0015) жолдарының туындысы ретінде айқындалатын көмірдің экспортқа рента салығының сомасы көрсетіледі;
18) 570.00.018 жолында 570.00.009, 570.00.016 және 570.00.017 (570.00.009 + 570.00.016 + 570.00.017) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын экспортқа рента салығының сомасы көрсетіледі.
Ескерту. 11-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

12. В разделе "Ответственность налогоплательщика" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) Налогоплательщика".
При представлении декларации юридическим лицом указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами.
При представлении декларации физическим лицом данные заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность физического лица;
2) дата подачи декларации – дата представления декларации в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов – код органа государственных доходов по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле " Фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица, принявшего декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего декларацию;
5) дата приема декларации – дата представления декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 209 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа – регистрационный номер декларации, присваиваемый органом государственных доходов;
7) дата почтового штемпеля – дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Подпункты 4), 5), 6) и 7) настоящего пункта заполняются работником органа государственных доходов, принявшим декларацию на бумажном носителе.
Приложение 44 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Приложение 45 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Правила составления налоговой отчетности "Декларация по налогу на добычу полезных ископаемых (форма 590.00)"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация по налогу на добычу полезных ископаемых (форма 590.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс) определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Декларация по налогу на добычу полезных ископаемых" (далее – декларация), предназначенной для исчисления налога на добычу полезных ископаемых (далее – НДПИ). Декларация составляется недропользователями, осуществляющими добычу нефти, минерального сырья, подземных вод и лечебных грязей, включая извлечение полезных ископаемых из техногенных минеральных образований в рамках каждого отдельного заключенного контракта/лицензии.

12. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) "Салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" жолында:
декларацияны заңды тұлға табыс еткен кезде құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
декларацияны жеке тұлға табыс еткен кезде деректер жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады;
2) декларацияның тапсырылған күні – декларацияның мемлекеттік кірістер органына табыс етілген күні көрсетіледі;
3) мемлекеттік кірістер органының коды - салық төлеушінің орналасқан орны бойынша мемлекеттік кірістер органының коды көрсетіледі;
4) "Декларацияны қабылдаған лауазымды адамының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" жолында декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
5) декларацияның қабылданған күні – Салық кодексінің 209-бабы 2-тармағына сәйкес декларацияның табыс етілген күні көрсетіледі;
6) құжаттың кіріс нөмірі – мемлекеттік кірістер органы беретін құжаттың тіркеу нөмірі көрсетіледі.
7) пошта штемпелінің күні – пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Осы тармақтың 4), 5), 6) және 7) тармақшалары қағаз түрінде қабылданған нысанның мемлекеттік кіріс органдары жұмыскерлерімен толтырылады.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39 бұйрығына
44-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары – Қазақстан
Республикасының Қаржы
Министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39 бұйрығына
45-қосымша
"Пайдалы қазбаларды өндіру салығы бойынша декларация (590.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Пайдалы қазбаларды өндiру салығы бойынша декларация (590.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі - Салық Кодексі) сәйкес әзірленген және пайдалы қазбаларды өндіру салығын (бұдан әрі - ПҚӨС) есептеуге арналған "Пайдалы қазбаларды өндiру салығы бойынша декларация" салық есептілігі нысанын (бұдан әрі - декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны жасалған әрбір бөлек жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт/лицензия шеңберінде техногендік минералды құралымдардан пайдалы қазбалар алуды қоса алғанда, мұнайды, минералды шикізатты, жерасты сулары мен емдік балшықты өндіруді жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар жасайды.

11. В разделах "Общая информация о налогоплательщике" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" декларации.
12. В соответствии с Законом Республики Казахстан О национальных реестрах идентификационных номеров" (далее – Закон о национальных реестрах) подлежат обязательному заполнению при представлении декларации:
индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер) (далее – ИИН (БИН)) со дня введения в действие подпункта 4) пункта 4 статьи 3 Закона о национальных реестрах.
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Пояснение по заполнению декларации (форма 590.00)
13. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) ИИН (БИН) налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается ИИН (БИН) доверительного управляющего;
2) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность – отчетный налоговый период, за который представляется декларация (указывается арабскими цифрами);
3) Фамилия, имя, отчество (при его наличии) или наименование налогоплательщика – фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается наименование юридического лица – доверительного управляющего в соответствии с учредительными документами;
4) код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
5) вид декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 206 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления.
Ячейки заполняются в случае представления вида декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 206 Налогового кодекса;
7) наименование контракта/лицензии и месторождения – наименование контракта/лицензии на недропользование и месторождения;
8) дата заключения контракта/лицензии – дата заключения контракта/лицензии на недропользование с уполномоченным государственным органом;
9) номер контракта/лицензии – регистрационный номер контракта/лицензии на недропользование, присвоенный уполномоченным государственным органом;

11. Қосымшалардың "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімінде декларацияның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
12. "Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Ұлттық тізілімдер туралы заң) сәйкес декларацияны табыс ету кезінде:
Ұлттық тізілімдер туралы заңның 3-бабы 4-тармағының 4) тармақшасы қолданысқа енгізілген күннен бастап жеке сәйкестендіру нөмірін (бизнес-сәйкестендіру нөмірін) (бұдан әрі - ЖСН (БСН)) міндетті түрде толтыруға жатады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Декларацияны (590.00-нысан) толтыру бойынша түсіндірме
13. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің ЖСН (БСН). Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушының ЖСН (БСН) көрсетіледі;
2) салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі – ол декларация табыс етілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
3) салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) немесе атауы– жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның атауы көрсетіледі.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушы заңды тұлғаның құрылтай құжаттарына сәйкес атауы көрсетіледі;
4) "Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланыталын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген "Валюта жіктеуіші" 23-қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
5) декларацияның түрі.
Тиісті торкөздер декларацияны Салық кодексінің 206-бабында көрсетілген декларацияны салық есептілігінің түрлеріне жатқызуды ескере отырып белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні.
Торкөздер Салық кодексінің 206-бабы 3-тармағы 4) тармақшасында көзделген декларация түрін тапсырған жағдайда толтырылады;
7) кен орны мен келісімшарттың/лицензияның атауы– жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың/лицензияның және кен орнының атауы көрсетіледі;
8) келісімшарттың/лицензияның жасалған күні – жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың/лицензияның уәкілетті мемлекеттік органымен жасалған күні көрсетіледі;
9) келісімшарттың/лицензияның нөмірі– жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың/лицензияның уәкілетті мемлекеттік орган берген тіркеу нөмірі көрсетіледі;

10) представленные приложения.
Отмечаются соответствующие ячейки представленных приложений;
11) применение понижающей ставки по НДПИ – ячейка заполняется в случае отнесения месторождения (группы месторождений, части месторождения) к категории низкорентабельных, высоковязких, обводненных, малодебитных, выработанных, предусмотренного пунктом 4 статьи 720 Налогового кодекса.
14. В разделе "НДПИ к уплате":
1) в строке 590.00.001 указывается сумма НДПИ к уплате в бюджет за налоговый период по контракту на недропользование.
Данная строка определяется как сумма начисленного НДПИ, с учетом корректировок указанных в строках и графах приложений 590.01.078, 590.02 Р, 590.03.044 и 590.04.007 к декларации;
15. В разделе "Ответственность налогоплательщика" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика":
при представлении декларации юридическим лицом указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами;
при представлении декларации физическим лицом данные заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность физического лица;
2) дата подачи декларации – дата представления декларации в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов – код органа государственных доходов по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле " Фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица, принявшего декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего декларацию;
5) дата приема декларации – дата представления декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 209 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа – регистрационный номер декларации, присваиваемый органом государственных доходов;
7) дата почтового штемпеля – дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Подпункты 4), 5), 6) и 7) настоящего пункта заполняются работником органа государственных доходов, принявшим декларацию на бумажном носителе.
Глава 3. Пояснение по заполнению формы 590.01 – Исчисление НДПИ на углеводороды
16. В разделе "Общая информация о налогоплательщике":
1) в строке 5 "Номер постановления Правительства Республики Казахстан" в случае отнесения месторождения (группы месторождений, части месторождения) к категории низкорентабельных, высоковязких, обводненных, малодебитных, выработанных, предусмотренного пунктом 4 статьи 720 Налогового кодекса указывается номер Постановления Правительства Республики Казахстан, которым определен размер ставки НДПИ;

10) табыс етілген қосымшалар.
Табыс етілген қосымшалардың тиісті торкөздері белгіленеді;
11) пайдалы қазбаларды өндіру салығы бойынша төмендетілген мөлшерлемені қолдану - Салық кодексінің 720-бабы 4-тармағында көзделген рентабельдігі төмен, тұтқырлығы жоғары, суландырылған, дебиттігі аз, өндірілген категорияларға жататын кен орындары (кен орындарының топтары, кен орындарының бөліктері) жағдайында тор көздер толтырылады.
14. "Төленуге жататын пайдалы қазбаларды өндіру салығы" ПҚӨС бөлімінде:
1) 590.00.001 жолында салық кезеңі үшін жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт бойынша бюджетке төленетін ПҚӨС сомасы көрсетіледі.
Осы жол декларацияға 590.01.078, 590.02 P, 590.03.044 және 590.04.007 қосымшаларының жолдары мен бағандарында түзетулерді ескере отырып көрсетілген, есептелген ПҚӨС сомасы ретінде айқындалады.
15. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) "Салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" жолында:
декларацияны заңды тұлға табыс еткен кезде құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
декларацияны жеке тұлға табыс еткен кезде деректер жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттарына сәйкес толтырылады;
2) декларацияның тапсырылған күні – декларацияның мемлекеттік кірістер органына табыс етілген күні көрсетіледі;
3) салық төлеушінің орналасқан орны бойынша мемлекеттік кірістер органының коды көрсетіледі;
4) "Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" жолында декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
5) декларацияны қабылдау күні – Салық кодексінің 206-бабы 2-тармағына сәйкес декларацияның табыс етілген күні;
6) құжаттың кіріс нөмірі – мемлекеттік кірістер органы берген декларацияның тіркеу нөмірі;
7) пошта штемпелінің күні – пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні.
Осы тармақтың 4), 5), 6) және 7) тармақшалары декларацияны қағаз жеткізгіште қабылдаған мемлекеттік кірістер органының қызметкері толтырады.
3-тарау. Көмірсутектерге пайдалы қазбаларды өндіру салығын есептеу –590.01-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
16. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) "Қазақстан Республикасы Үкіметі қаулысының нөмірі" 5-жолда Салық кодексінің 720-бабы 4-тармағымен көзделген кен орындарын (кен орындарының топтарын, кен орындарының бөліктерін) рентабельдігі төмен, тұтқырлығы жоғары, суландырылған, дебиттігі аз, өндірілгендер категориясына жатқызылған жағдайда, онда ПҚӨС мөлшерлемесінің көлемі анықталған Қазақстан Республикасы Үкіметі Қаулысының нөмірі көрсетіледі;

2) в строке 6 "Дата постановления Правительства Республики Казахстан" в случае отнесения месторождения (группы месторождений, части месторождения) к категории низкорентабельных, высоковязких, обводненных, малодебитных, выработанных, предусмотренного пунктом 4 статьи 720 Налогового кодекса указывается дата Постановления Правительства Республики Казахстан, которым определен размер ставки НДПИ.
17. В разделе "Исчисление НДПИ на сырую нефть":
1) в строке 590.01.001 указывается планируемый годовой объем добычи сырой нефти, в тоннах;
2) в строке 590.01.002 указывается общий объем за налоговый период добытой сырой нефти, в тоннах;
3) в строке 590.01.003 указывается объем добытой за налоговый период сырой нефти, реализованной на нефтеперерабатывающий завод для переработки, в тоннах;
4) в строке 590.01.004 указывается фактическая покупная цена нефтеперерабатывающего завода за единицу реализованной продукции;
5) в строке 590.01.005 указывается стоимость объема добытой сырой нефти, реализованной на нефтеперерабатывающий завод для переработки, определяемая, как произведение строк 590.01.003 и 590.01.004 (590.01.003 х 590.01.004);
6) в строке 590.01.006 указывается объем добытой за налоговый период сырой нефти, переданной в качестве давальческого сырья на нефтеперерабатывающий завод для переработки, в тоннах;
7) в строке 590.01.007 указывается объем добытой за налоговый период сырой нефти использованной на собственные производственные нужды, в тоннах;
8) в строке 590.01.008 указывается производственная себестоимость добычи за единицу продукции, определяемая в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" (далее – Закон о бухгалтерском учете и финансовой отчетности), увеличенная на 20 процентов;
9) в строке 590.01.009 указывается стоимость объема добытой сырой нефти, переданной в качестве давальческого сырья на нефтеперерабатывающий завод для переработки и использованной на собственные производственные нужды, определяемая по следующей формуле ((590.01.006 + 590.01.007) х 590.01.008);
10) в строке 590.01.010 указывается объем добытой за налоговый период сырой нефти, переданной в натуральном выражении, в тоннах;
11) в строке 590.01.011 указывается цена передачи, определяемая в порядке, установленном Правительством;
12) в строке 590.01.012 указывается стоимость объема добытой сырой нефти, переданной в натуральном выражении, определяемая как произведение строк 590.01.010 и 590.01.011 (590.01.010 х 590.01.011);

2) "Қазақстан Республикасы Үкіметі қаулысының күні" 6-жолда Салық кодексінің 720-бабы 4-тармағымен көзделген кен орындарын (кен орындарының топтарын, кен орындарының бөліктерін) рентабельдігі төмен, тұтқырлығы жоғары, суландырылған, дебиттігі аз, өндірілгендер категориясына жатқызылған жағдайда, онда ПҚӨС мөлшерлемесінің көлемі анықталған Қазақстан Республикасы Үкіметі Қаулысының күні көрсетіледі;
17. "Шикі мұнайға ПҚӨС есептеу" бөлімінде:
1) 590.01.001 жолында шикі мұнайдың жоспарланған жылдық көлемі,тоннада көрсетіледі;
2) 590.01.002 жолында салық кезеңі үшін өндірілген шикі мұнайдың жалпы көлемі,тоннада көрсетіледі;
3) 590.01.003 жолында салық кезеңі үшін мұнай өңдеу зауытына қайта өңдеу үшін өткізілген, өндірілген шикі мұнайдың көлемі,тоннада көрсетіледі;
4) 590.01.004 жолында өткізілген өнімнің бірлігі үшін мұнай өңдеу зауытының нақты сатып алу бағасы көрсетіледі;
5) 590.01.005 жолында 590.01.003 және 590.01.004 (590.01.003 х 590.01.004) жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, мұнай өңдеу зауытына қайта өңдеу үшін өткізілген, өндірілген шикі мұнай көлемінің құны көрсетіледі;
6) 590.01.006 жолында салық кезеңі үшін мұнай өңдеу зауытына қайта өңдеу үшін алыс-беріс шикізаты ретінде берілген, өндірілген шикі мұнайдың көлемі,тоннада көрсетіледі;
7) 590.01.007 жолында салық кезеңі үшін өзінің өндірістік мұқтаждарына пайдаланылған, өндірілген шикі мұнайдың көлемі,тоннада көрсетіледі;
8) 590.01.008 жолында халықаралық қаржы есептілігі стандарттарына және "Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасының заңының (бұдан әрі - Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заң) талаптарына сәйкес айқындалатын, 20 пайызға ұлғайтылған, өнімнің бірлігі үшін өндірудің өндірістік өзіндік құны көрсетіледі;
9) 590.01.09 жолында ((590.01.006 + 590.01.007) х 590.01.008) формуласы бойынша айқындалатын, мұнай өңдеу зауытына қайта өңдеу үшін алыс-беріс шикізаты ретінде берілген, және өзінің өндірістік мұқтаждарына пайдаланылған, өндірілген шикі мұнай көлемінің құны көрсетіледі;
10) 590.01.010 жолында салық кезеңі үшін заттай түрде берілген, өндірілген шикі мұнайдың көлемі,тоннада көрсетіледі;
11) 590.01.011 жолында Үкіметімен белгіленген тәртіпте айқындалатын, беру бағасы көрсетіледі;
12) 590.01.012 жолында 590.01.010 және 590.01.011 (590.01.010 х 590.01.011) жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, заттай түрде берілген, өндірілген шикі мұнай көлемінің құны көрсетіледі;

13) в строке 590.01.013 указывается объем добытой за налоговый период товарной сырой нефти, определяемый как разница строк 590.01.002, 590.01.003, 590.01.006, 590.01.007 и 590.01.010 (590.01.002 – 590.01.003 – 590.01.006 – 590.01.007 – 590.01.010) в тоннах;
14) в строке 590.01.014 указывается мировая цена на сырую нефть, определяемая в соответствии с пунктом 3 статьи 741 Налогового кодекса;
15) в строке 590.01.015 указывается стоимость объема добытой товарной сырой нефти, определяемая как произведение строк 590.01.013 и 590.01.014 (590.01.013 х 590.01.014);
16) в строке 590.01.016 указывается ставка НДПИ на сырую нефть, определенная статьей 743 Налогового кодекса;
17) в строке 590.01.017 указывается ставка НДПИ на сырую нефть, с учетом понижающего коэффициента, определенная статьей 336 Налогового кодекса;
18) в строке 590.01.018 указывается сумма НДПИ на сырую нефть, определяемая по следующей формуле (((590.01.005 + 590.01.009 + 590.01.012) х 590.01.017) + (590.01.015 х 590.01.016)).
Сноска. Пункт 17 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. В разделе "Исчисление НДПИ на газовый конденсат":
1) в строке 590.01.019 указывается планируемый годовой объем добычи газового конденсата, в тоннах;
2) в строке 590.01.020 указывается общий объем за налоговый период добытого газового конденсата, в тоннах;
3) в строке 590.01.021 указывается объем добытого за налоговый период газового конденсата, реализованного на нефтеперерабатывающий завод для переработки, в тоннах;
4) в строке 590.01.022 указывается фактическая покупная цена нефтеперерабатывающего завода за единицу реализованной продукции;
5) в строке 590.01.023 указывается стоимость объема добытого газового конденсата, реализованного на нефтеперерабатывающий завод для переработки, определяемая как произведение строк 590.01.021 и 590.01.022 (590.01.021 х 590.01.022);
6) в строке 590.01.024 указывается объем добытого за налоговый период газового конденсата, переданного в качестве давальческого сырья на нефтеперерабатывающий завод для переработки, в тоннах;
7) в строке 590.01.025 указывается объем добытого за налоговый период газового конденсата использованного на собственные производственные нужды, в тоннах;
8) в строке 590.01.026 указывается производственная себестоимость добычи за единицу продукции, определяемая в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями Закона о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, увеличенная на 20 процентов;

13) 590.01.013 жолында салық кезеңі үшін 590.01.002, 590.01.003, 590.01.006, 590.01.007 және 590.01.010 (590.01.002 – 590.01.003 – 590.01.006 – 590.01.007 – 590.01.010) жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, өндірілген тауарлық шикі мұнайдың көлемі,тоннада көрсетіледі;
14) 590.01.014 жолында Салық кодексінің 741-бабы 3-тармағына сәйкес айқындалатын, шикі мұнайға әлемдік баға көрсетіледі;
15) 590.01.015 жолында 590.01.013 және 590.01.014 (590.01.013 х 590.01.014) жолдарының туындысы ретінде айқындалатын,өндірілген тауарлық шикі мұнай көлемінің құны көрсетіледі;
16) 590.01.016 жолында Салық кодексінің 743-бабына сәйкес айқындалған, шикі мұнайға ПҚӨС мөлшерлемесі көрсетіледі;
17) 590.01.017 жолында Салық кодексінің 743-бабына сәйкес айқындалған, төмендетуші коэффициенті ескерілген, шикі мұнайға ПҚӨС мөлшерлемесі көрсетіледі;
18) 590.01.018 жолында (((590.01.005 + 590.01.009 + 590.01.012) х 590.01.017) + (590.01.015 х 590.01.016)) формуласы бойынша айқындалатын, шикі мұнайға ПҚӨС сомасы көрсетіледі.
Ескерту. 17-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. "Газ конденсатына ПҚӨС есептеу" бөлімінде:
1) 590.01.019 жолында газ конденсатын өндірудің жоспарланған жылдық көлемі,тоннада көрсетіледі;
2) 590.01.020 жолында салық кезеңі үшін өндірілген газ конденсатының жалпы көлемі,тоннада көрсетіледі;
3) 590.01.021 жолында салық кезеңі үшін мұнай өңдеу зауытына қайта өңдеу үшін өткізілген, өндірілген газ конденсатының көлемі, тоннада көрсетіледі;
4) 590.01.022 жолында өткізілген өнімнің бірлігі үшін мұнай өңдеу зауытының нақты сатып алу бағасы көрсетіледі;
5) 590.01.023 жолында 590.01.021 және 590.01.022 (590.01.021 х 590.01.022) жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, мұнай өңдеу зауытына қайта өңдеу үшін өткізілген, өндірілген газ конденсаты көлемінің құны көрсетіледі;
6) 590.01.024 жолында салық кезеңі үшін мұнай өңдеу зауытына қайта өңдеу үшін алыс-беріс шикізаты ретінде берілген, өндірілген газ конденсатының көлемі, тоннада көрсетіледі;
7) 590.01.025 жолында салық кезеңі үшін өзінің өндірістік мұқтаждарына пайдаланылған, газ конденсатының өндірілген көлемі, тоннада көрсетіледі;
8) 590.01.026 жолында халықаралық қаржы есептілігі стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасына сәйкес айқындалатын, 20 пайызға ұлғайтылған, өнімнің бірлігі үшін өндірудің өндірістік өзіндік құны көрсетіледі;

9) в строке 590.01.027 указывается стоимость объема добытого газового конденсата, переданного в качестве давальческого сырья на нефтеперерабатывающий завод для переработки и использованного на собственные производственные нужды, определяемая как сумма строк 590.01.024 и 590.01.025 умноженная на строку 590.01.026 ((590.01.024 + 590.01.025) х 590.01.026);
10) в строке 590.01.028 указывается объем добытого за налоговый период газового конденсата, переданного в натуральной форме, в тоннах;
11) в строке 590.01.029 указывается цена передачи, определяемая в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан;
12) в строке 590.01.030 указывается стоимость объема газового конденсата, переданного в натуральной форме, определяемая как произведение строк 590.01.028 и 590.01.029 (590.01.028 х 590.01.029);
13) в строке 590.01.031 указывается объем добытого за налоговый период товарного газового конденсата, определяемый как разница строк 590.01.020, 590.01.021, 590.01.024, 590.01.025 и 590.01.028 (590.01.020 – 590.01.021– 590.01.024 – 590.01.025 – 590.01.028) в тоннах;
14) в строке 590.01.032 указывается мировая цена на газовый конденсат, определяемая в соответствии с пунктом 3 статьи 741 Налогового кодекса;
15) в строке 590.01.033 указывается стоимость объема товарного газового конденсата, определяемая как произведение строк 590.01.031 и 590.01.032 (590.01.031 х 150.01.032);
16) в строке 590.01.034 указывается ставка НДПИ на газовый конденсат, определенная статьей 743 Налогового кодекса;
17) в строке 590.01.035 указывается ставка НДПИ на газовый конденсат, с учетом понижающего коэффициента, определенная статьей 743 Налогового кодекса;
18) в строке 590.01.036 указывается сумма НДПИ на газовый конденсат, определяемая как (((590.01.023 + 590.01.027 + 590.01.030) х 590.01.035) + (590.01.033 х 590.01.034)).
19. В разделе "Исчисление НДПИ на природный газ":
1) в строке 590.01.037 указывается планируемый годовой объем добычи природного газа, в кубических метрах;
2) в строке 590.01.038 указывается общий объем за налоговый период добытого природного газа, за исключением природного газа, закачиваемого обратно в недра, в кубических метрах;
3) в строке 590.01.039 указывается объем добытого за налоговый период природного газа, реализованного на внутреннем рынке Республики Казахстан, в кубических метрах;
4) в строке 590.01.040 указывается средневзвешенная цена реализации за единицу реализованной продукции;
5) в строке 590.01.041 указывается стоимость объема добытого природного газа, реализованного на внутреннем рынке Республики Казахстан, определяемая как произведение строк 590.01.039 и 590.01.040 (590.01.039 х 590.01.040);

9) 590.01.027 жолында 590.01.024 және 590.01.025 жолдарын 590.01.026 жолына көбейту ((590.01.024 + 590.01.025) х 590.01.026) ретінде айқындалатын, өзінің өндірістік мұқтаждарына пайдаланылған және мұнай өңдеу зауытына алыс-беріс шикізаты ретінде берілген, өндірілген газ конденсаты көлемінің құны көрсетіледі;
10) 590.01.028 жолында салық кезеңі үшін заттай түрде берілген, өндірілген газ конденсатының көлемі, тоннада көрсетіледі;
11) 590.01.029 жолында Қазақстан Республикасының Үкіметімен белгіленген тәртіпте айқындалған, беру бағасы көрсетіледі;
12) 590.01.030 жолында 590.01.028 және 590.01.029 (590.01.028 х 590.01.029) жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, салық кезеңі үшін заттай түрде берілген, өндірілген газ конденсатының көлемі көрсетіледі;
13) 590.01.031 жолында 590.01.020, 590.01.021, 590.01.024, 590.01.025 және 590.01.028 (590.01.020 – 590.01.021– 590.01.024 – 590.01.025 – 590.01.028) жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, салық кезеңі үшін өндірілген тауарлық газ конденсатының көлемі, тоннада көрсетіледі;
14) 590.01.032 жолында Салық кодексінің 741-бабы 3-тармағына сәйкес айқындалатын, газ конденсатына әлемдік баға көрсетіледі;
15) 590.01.033 жолында 590.01.031 және 590.01.032 (590.01.031 х 150.01.032) жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, тауарлық газ конденсаты көлемінің құны көрсетіледі;
16) 590.01.034 жолында Салық кодексінің 743-бабына сәйкес айқындалған, газ конденсатына ПҚӨС мөлшерлемесі көрсетіледі;
17) 590.01.035 жолында Салық кодексінің 743-бабына сәйкес айқындалған, төмендетуші коэффициенті ескерілген, газ конденсатына ПҚӨС мөлшерлемесі көрсетіледі;
18) 590.01.036 жолында (((590.01.023 + 590.01.027 + 590.01.030) х 590.01.035) + (590.01.033 х 590.01.034)) ретінде айқындалатын, газ конденсатына ПҚӨС сомасы көрсетіледі.
19. "Табиғи газға ПҚӨС есептеу" бөлімінде:
1) 590.01.037 жолында табиғи газдың жоспарланған жылдық өндіру көлемі, текше метрде көрсетіледі;
2) 590.01.038 жолында жер қойнауына кері құйылатынтабиғи газды қоспағанда, салық кезеңі үшін өндірілген табиғи газдың жалпы көлемі, текше метрде көрсетіледі;
3) 590.01.039 жолында Қазақстан Республикасының ішкі нарығында өткізілген, салық кезеңі үшін өндірілген табиғи газдың көлемі, текше метрде көрсетіледі;
4) 590.01.040 жолында өткізілген өнімнің бірлігі үшін орташа өткізу бағасы көрсетіледі;
5) 590.01.041 жолында 590.01.039 және 590.01.040 (590.01.039 х 590.01.040) жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, Қазақстан Республикасының ішкі нарығына өткізілген, салық кезеңі үшін өндірілген табиғи газ көлемінің құны көрсетіледі;

6) в строке 590.01.042 указывается объем добытого за налоговый период природного газа использованного на собственные производственные нужды, в кубических метрах;
7) в строке 590.01.043 указывается производственная себестоимость добычи за единицу продукции, определяемая в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями Закона о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, увеличенная на 20 процентов;
8) в строке 590.01.044 указывается стоимость объема добытого природного газа, использованного на собственные производственные нужды, определяемая как произведение строк 590.01.042 и 590.01.043 (590.01.042 х 590.01.043);
9) в строке 590.01.045 указывается объем добытого за налоговый период товарного природного газа, определяемый как разница строк 590.01.038, 590.01.039 и 590.01.042 (590.01.038 – 590.01.039 – 590.01.042), в кубических метрах;
10) в строке 590.01.046 указывается мировая цена на природный газ, определяемая в соответствии с пунктом 4 статьи 741 Налогового кодекса;
11) в строке 590.01.047 указывается стоимость объема товарного природного газа, определяемая как произведение строк 590.01.045 и 590.01.046 (590.01.045 х 590.01.046);
12) в строке 590.01.048 указывается ставка НДПИ на природный газ, определенная статьей 743 Налогового кодекса;
13) в строке 590.01.049 указывается ставка НДПИ на природный газ, реализованный на внутреннем рынке, определенная статьей 743 Налогового кодекса;
14) в строке 590.01.050 указывается НДПИ на природный газ, реализованный на внутреннем рынке, определяемый как произведение строк 590.01.041 и 590.01.049 (590.01.041 х 590.01.049);
15) в строке 590.01.051 указывается сумма НДПИ на природный газ, определяемая как (590.01.050 + ((590.01.044 + 590.01.047) х 590.01.048))).
20. В разделе "Корректировка НДПИ":
Корректировка суммы НДПИ на сырую нефть, газовый конденсат, природный газ производится в соответствии с пунктом 3 статьи 742 Налогового кодекса.
1) в строке 590.01.052 указывается фактический объем добытой сырой нефти по итогам отчетного календарного года по каждому отдельному контракту на недропользование, в тоннах;
2) в строке 590.01.053 указывается исчисленный НДПИ на сырую нефть за 1–3 кварталы отчетного года;
3) в строке 590.01.054 указывается стоимость объема добытой сырой нефти, реализованной на нефтеперерабатывающий завод, за 1–3 кварталы отчетного года;
4) в строке 590.01.055 указывается стоимость объема добытой сырой нефти, переданной в качестве давальческого сырья на нефтеперерабатывающий завод для переработки и использованной на собственные производственные нужды, за 1–3 кварталы отчетного года;

6) 590.01.042 жолында өзінің өндірістік мұқтаждарына пайдаланылған, салық кезеңі үшін өндірілген табиғи газдың көлемі, текше метрде көрсетіледі;
7) 590.01.043 жолында халықаралық қаржы есептілігі стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасына сәйкес айқындалатын, 20 пайызға ұлғайтылған, өнімнің бірлігі үшін өндірудің өндірістік өзіндік құны көрсетіледі;
8) 590.01.044 жолында 590.01.042 және 590.01.043 (590.01.042 х 590.01.043) жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, өзінің өндірістік мұқтаждарына пайдаланылған, өндірілген табиғи газ көлемінің құны көрсетіледі;
9) 590.01.045 жолында 590.01.038, 590.01.039 және 590.01.042 (590.01.038 – 590.01.039 – 590.01.042) жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, салық кезеңі үшін өндірілген тауарлық табиғи газдың көлемі, текше метрде көрсетіледі;
10) 590.01.046 жолында Салық кодексінің 741-бабы 4-тармағына сәйкес айқындалатын, табиғи газға әлемдік баға көрсетіледі;
11) 590.01.047 жолында 590.01.045 және 590.01.046 (590.01.045 х 590.01.046) жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, салық кезеңі үшін өндірілген тауарлық табиғи газ көлемінің құны көрсетіледі;
12) 590.01.048 жолында Салық кодексінің 743-бабына сәйкес айқындалатын, табиғи газға ПҚӨС мөлшерлемесі көрсетіледі;
13) 590.01.049 жолында Салық кодексінің 743-бабына сәйкес айқындалған, ішкі нарықта табиғи газды өткізу кезіндегі ПҚӨС мөлшерлемесі көрсетіледі;
14) 590.01.050 жолында 590.01.041 және 590.01.049 (590.01.041 х 590.01.049) ретінде айқындалатын, салық кезеңі үшін ішкі нарықта өткізілген табиғи газға ПҚӨС көрсетіледі;
15) 590.01.051 жолында (590.01.050 + ((590.01.044 + 590.01.047) х 590.01.048))) жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, табиғи газға ПҚӨС сомасы көрсетіледі.
20. "ПҚӨС түзету" бөлімінде:
Шикі мұнайға, газ конденсатына, табиғи газға ПҚӨС сомасын түзету Салық кодексінің 742-бабы 3-тармағына сәйкес жүргізіледі.
1) 590.01.052 жолындаесепті күнтізбелік жыл нәтижесі бойынша әрбір жекелеген жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт бойынша өндірілген шикі мұнайдың нақты көлемі, тоннада көрсетіледі;
2) 590.01.053 жолында есепті жылдың 1–3-тоқсандары үшін шикі мұнайға есептелген ПҚӨС көрсетіледі;
3) 590.01.054 жолында есепті жылдың 1–3-тоқсандары үшін мұнай өңдеу зауытына өткізілген, өндірілген шикі мұнай көлемінің құны көрсетіледі;
4) 590.01.055 жолында есепті жылдың 1–3-тоқсандары үшін мұнай өңдеу зауытына өңдеу үшін алыс-беріс шикізаты ретінде берілген және өзінің өндірістік мұқтаждарына пайдаланылған, өндірілген шикі мұнай көлемінің құны көрсетіледі;

5) в строке 590.01.056 указывается стоимость объема добытой сырой нефти, переданной в натуральной форме, за 1–3 кварталы отчетного года;
6) в строке 590.01.057 указывается стоимость объема добытой товарной нефти, за 1–3 кварталы отчетного года;
7) в строке 590.01.058 указывается ставка НДПИ на сырую нефть, определенная статьей 743 Налогового кодекса исходя из фактического объема добытой сырой нефти по итогам отчетного года;
8) в строке 590.01.059 указывается ставка НДПИ на сырую нефть, с учетом понижающего коэффициента, определенная статьей 743 Налогового кодекса исходя из фактического объема добытой сырой нефти по итогам отчетного года;
9) в строке 590.01.060 указывается НДПИ на сырую нефть, определяемый как (((590.01.054 + 590.01.055 + 590.01.056) х 590.01.059) + (590.01.057 х 590.01.058));
10) в строке 590.01.061 указывается сумма корректировки НДПИ на сырую нефть, согласно пункту 3 статьи 335 Налогового кодекса, определяемая как разница строк 590.01.060 и 590.01.053(590.01.060 – 590.01.053);
11) в строке 590.01.062 указывается фактический объем добытого газового конденсата по итогам отчетного года по каждому отдельному контракту на недропользование, в тоннах;
12) в строке 590.01.063 указывается исчисленный НДПИ на газовый конденсат за 1–3 кварталы отчетного года;
13) в строке 590.01.064 указывается стоимость объема добытого газового конденсата, реализованного на нефтеперерабатывающий завод, за 1–3 кварталы отчетного года;
14) в строке 590.01.065 указывается стоимость объема добытого газового конденсата, переданного в качестве давальческого сырья на нефтеперерабатывающий завод для переработки и использованной на собственные производственные нужды, за 1–3 кварталы отчетного года;
15) в строке 590.01.066 указывается стоимость объема добытого газового конденсата, переданного в натуральном выражении, за 1–3 кварталы отчетного года;
16) в строке 590.01.067 указывается стоимость объема добытого товарного конденсата, за 1–3 кварталы отчетного года;
17) в строке 590.01.068 указывается ставка НДПИ на газовый конденсат, определенная статьей 743 Налогового кодекса исходя из фактического объема добытого газового конденсата по итогам отчетного года;
18) строке 590.01.069 указывается ставка НДПИ на газовый конденсат, с учетом понижающего коэффициента, определенная статьей 743 Налогового кодекса исходя из фактического объема добытого газового конденсата по итогам отчетного года;
19) в строке 590.01.070 указывается сумма НДПИ на газовый конденсат, определяемая как (((590.01.064 + 590.01.065 + 590.01.066) х 590.01.069)+(590.01.067 х 590.01.068));

5) 590.01.056 жолында есепті жылдың 1–3-тоқсандары үшін заттай түрде берілген, өндірілген шикі мұнай көлемінің құны көрсетіледі;
6) 590.01.057 жолында есепті жылдың 1–3-тоқсандары үшін өндірілген тауарлық шикі мұнайкөлемінің құны көрсетіледі;
7) 590.01.058 жолында есепті жылдың қорытындысы бойынша өндірілген мұнайдың нақты көлемі негізге алынып, Салық кодексінің 743-бабына сәйкес айқындалған, шикі мұнайға ПҚӨС мөлшерлемесі көрсетіледі;
8) 590.01.059 жолында есепті жылдың қорытындысы бойынша өндірілген шикі мұнайдың нақты көлемі негізге алынып, Салық кодексінің 743-бабына сәйкес айқындалған, төмендету коэффициенті ескерілген, шикі мұнайға ПҚӨС мөлшерлемесі көрсетіледі;
9) 590.01.060 жолында (((590.01.054 + 590.01.055 + 590.01.056) х 590.01.059) + (590.01.057 х 590.01.058)) формуласы бойынша айқындалатын, шикі мұнайға ПҚӨС көрсетіледі;
10) 590.01.061 жолында 590.01.060 және 590.01.053 жолдарының айырмасы (590.01.060–590.01.053) ретінде айқындалатын,Салық кодексінің 335-бабы 3-тармағына сәйкес шикі мұнайға ПҚӨС түзету сомасы көрсетіледі;
11) 590.01.062 жолында есепті жылдың қорытындысы бойынша әрбір жекелеген жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт бойынша өндірілген газ конденсатының нақты көлемі, тоннада көрсетіледі;
12) 590.01.063 жолында есепті жылдың 1–3-тоқсандары үшін газ конденсатына есептелген пайдалы қазбаларды өндіру салығы көрсетіледі;
13) 590.01.064 жолында есепті жылдың 1–3-тоқсандары үшін мұнай өңдеу зауытына өткізілген, өндірілген газ конденсаты көлемінің құны көрсетіледі;
14) 590.01.065 жолында есепті жылдың 1-3-тоқсандары үшін алыс-беріс шикізаты ретінде мұнай өңдеу зауытына қайта өңдеу үшін берілген және өзінің өндірістік мұқтаждарына пайдаланылған, өндірілген газ конденсаты көлемінің құны көрсетіледі;
15) 590.01.066 жолындаесепті жылдың 1-3 тоқсандары үшін заттай түрде берілген, өндірілген газ конденсаты көлемінің құны көрсетіледі;
16) 590.01.067 жолындаесепті жылдың 1-3-тоқсандары үшін өндірілген тауарлық газ конденсаты көлемінің құны көрсетіледі;
17) 590.01.068 жолында есепті жылдың қорытындысы бойынша өндірілген газ конденсатының нақты көлемі негізге алынып, Салық кодексінің 743-бабында айқындалған, газ конденсатына ПҚӨС мөлшерлемесі көрсетіледі;
18) 590.01.069 жолында есепті жылдың қорытындысы бойынша өндірілген газ конденсатының нақты көлемі негізге алынып, Салық кодексінің 743-бабында айқындалған, төмендету коэффициенті ескерілген, газ конденсатына ПҚӨС мөлшерлемесі көрсетіледі;
19) 590.01.070 жолында (((590.01.064 + 590.01.065 + 590.01.066) х 590.01.069) + (590.01.067 х 590.01.068)) ретінде айқындалатын газ конденсатына ПҚӨС сомасы көрсетіледі;

20) в строке 590.01.071 указывается сумма корректировки НДПИ на газовый конденсат, согласно пункту 3 статьи 742 Налогового кодекса, определяемая как разница строк 590.01.070 и 590.01.063 (590.01.070 – 590.01.063);
21) в строке 590.01.072 указывается фактический объем добытого природного газа, за исключением природного газа, закачиваемого обратно в недра, по итогам отчетного года по каждому отдельному контракту на недропользование, в кубических метрах;
22) в строке 590.01.073 указывается исчисленный НДПИ на природный газ, реализованный на внутреннем рынке, за 1–3 кварталы отчетного года;
23) в строке 590.01.074 указывается стоимость объема добытого природного газа, реализованного на внутреннем рынке Республики Казахстан, за 1–3 кварталы отчетного года;
24) в строке 590.01.075 указывается ставка НДПИ на природный газ, реализованный на внутреннем рынке, определенная статьей 743 Налогового кодекса исходя из фактического объема добытого природного газа по итогам отчетного года;
25) в строке 590.01.076 указывается сумма НДПИ на природный газ, реализованный на внутреннем рынке, определяемая как произведение строк 590.01.074 и 590.01.075 (590.01.074 х 590.01.075);
26) строке 590.01.077 указывается сумма корректировки НДПИ на природный газ, реализованный на внутреннем рынке, согласно пункту 3статьи 742 Налогового кодекса, определяемая как разница строк 590.01.076 и 590.01.073 (590.01.076– 590.01.073).
21. В разделе "НДПИ":
в строке 590.01.078 указывается сумма НДПИ, подлежащего уплате в бюджет, определяемая как сумма строк 590.01.018, 590.01.036, 590.01.051, 590.01.061, 590.01.071 и 590.01.077 (590.01.018 + 590.01.036 + 590.01.051 + 590.01.061 + 590.01.071 + 590.01.077).
Значение строки 590.01.078 переносится в строку 590.00.001 формы 590.00.
Глава 4. Пояснение по заполнению формы 590.02 – Исчисление НДПИ на минеральное сырье, за исключением общераспространенных полезных ископаемых
22. Форма 590.02 предназначена для детального отражения информации об исчислении НДПИ на минеральное сырье, за исключением общераспространенных полезных ископаемых за налоговый период.
23. В разделе "Общая информация о налогоплательщике":
1) в строке 5 "Номер постановления Правительства Республики Казахстан" в случае отнесения месторождения (группы месторождений, части месторождения) к категории низкорентабельных, высоковязких, обводненных, малодебитных, выработанных, предусмотренного пунктом 4 статьи 720 Налогового кодекса указывается номер Постановления Правительства Республики Казахстан, которым определен размер ставки НДПИ;

20) 590.01.071 жолында 590.01.070 және 590.01.063 жолдарының айырмасы (590.01.070 - 590.01.063) ретінде айқындалатын, Салық кодексінің 742-бабы 3-тармағына сәйкес газ конденсатына ПҚӨС түзету сомасы көрсетіледі;
21) 590.01.072 жолында жер қойнауына кері құйылатын табиғи газды қоспағанда, есепті жылдың қорытындысы бойынша әрбір жекелеген жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт бойынша, өндірілген табиғи газдың нақты көлемі, текше метрде көрсетіледі;
22) 590.01.073 жолында есепті жылдың 1-3 тоқсандары үшін ішкі нарықта өткізілген, табиғи газға есептелген ПҚӨС көрсетіледі;
23) 590.01.074 жолында есепті жылдың 1-3 тоқсандары үшін Қазақстан Республикасының ішкі нарығында өткізілген, өндірілген табиғи газ көлемінің құны көрсетіледі;
24) 590.01.075 жолында есепті жылдың қорытындысы бойынша өндірілген газ конденсатының нақты көлемі негізге алынып, Салық кодексінің 743-бабында айқындалған, ішкі нарықта өткізілген табиғи газға ПҚӨС мөлшерлемесі көрсетіледі;
25) 590.01.076 жолында 590.01.074 және 590.01.075 жолдарының туындысы (590.01.074 х 590.01.075) ретінде айқындалатын, ішкі нарықта өткізілген табиғи газға ПҚӨС сомасы көрсетіледі;
26) 590.01.077 жолында 590.01.076 және 590.01.073 жолдарының айырмасы (590.01.076 – 590.01.073) ретінде айқындалатын, Салық кодексінің 742-бабы 3-тармағына сәйкес ішкі нарықта өткізілген табиғи газға ПҚӨС түзету сомасы көрсетіледі.
21. "ПҚӨС" бөлімінде:
1) 590.01.078 жолында 590.01.018, 590.01.036, 590.01.051, 590.01.061, 590.01.071 және 590.01.077 жолдарының сомасы (590.01.018 + 590.01.036 + 590.01.051 + 590.01.061 + 590.01.071 + 590.01.077) ретінде айқындалатын, бюджетке төленуге жататын ПҚӨС сомасы көрсетіледі;
590.01.078 жолының мәні 590.00-нысанының 590.00.001 жолына көшіріледі.
4-тарау. Кең таралған пайдалы қазбаларды қоспағанда, минералды шикізатқа ПҚӨС есептеу – 590.02-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
22. 590.02-нысаны салық кезеңі үшін кең таралған пайдалы қазбаларды қоспағанда, минералдық шикізатқа ПҚӨС есептеу туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуі үшін арналған.
23. Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) "Қазақстан Республикасы Үкіметі қаулысының нөмірі" 5-жолда Салық кодексінің 720-бабы 4-тармағымен көзделген кен орындарын (кен орындарының топтарын, кен орындарының бөліктерін) рентабельдігі төмен, тұтқырлығы жоғары, суландырылған, дебиттігі аз, өндірілгендер категориясына жатқызылған жағдайда, онда ПҚӨС мөлшерлемесінің көлемі анықталған Қазақстан Республикасы Үкіметі Қаулысының нөмірі көрсетіледі;

2) в строке 6 "Дата постановления Правительства Республики Казахстан" в случае отнесения месторождения (группы месторождений, части месторождения) к категории низкорентабельных, высоковязких, обводненных, малодебитных, выработанных, предусмотренного пунктом 4 статьи 720 Налогового кодекса указывается дата Постановления Правительства Республики Казахстан, которым определен размер ставки НДПИ;
24. В разделе "Объем минерального сырья, за исключением общераспространенных полезных ископаемых":
в строке 590.02.001 указывается объем добытого минерального сырья содержащего полезные ископаемые в налоговом периоде в единицах измерения, используемых в отчетных и сводных балансах запасов минерального сырья, предоставляемых уполномоченному органу по изучению и использованию недр.
25. В разделе "Исчисление НДПИ":
1) в строке "Наименование минерального сырья" указывается наименование добытого минерального сырья;
2) в графе А указывается порядковый номер строки;
3) в строках графы В указывается наименование полезных ископаемых, содержащихся в облагаемых объемах погашенных запасов минерального сырья;
4) в строках графы С указывается единица измерения, используемая в отчетных и сводных балансах запасов минерального сырья, предоставляемых уполномоченному органу по изучению и использованию недр;
5) в строках графы D указывается объем полезных ископаемых, содержащихся в облагаемых объемах погашенных запасов минерального сырья в единице измерения указанной в строке С;
6) в строках графы Е указывается объем других видов полезных ископаемых, содержащихся в облагаемых объемах погашенных запасов минерального сырья, переданных другому юридическому лицу для последующей переработки в единице измерения указанной в строке С;
7) в строках графы F указывается объем других видов полезных ископаемых, содержащихся в облагаемых объемах погашенных запасов минерального сырья, переданных структурному подразделению в рамках одного юридического лица для последующей переработки в единице измерения указанной в строке С;
8) в строках графы G указывается объем других видов полезных ископаемых, содержащихся в облагаемых объемах погашенных запасов минерального сырья, использованных на собственные производственные нужды в единице измерения указанной в строке С;
9) в строках Н указывается средняя биржевая цена, определяемая в соответствии с пунктом 3 статьи 338 Налогового кодекса;
10) в строках графы I указывается средневзвешенная цена реализации, определяемая в соответствии с пунктом 7 статьи 745 Налогового кодекса;

2) "Қазақстан Республикасы Үкіметі қаулысының күні" 6-жолда Салық кодексінің 720-бабы 4-тармағымен көзделген кен орындарын (кен орындарының топтарын, кен орындарының бөліктерін) рентабельдігі төмен, тұтқырлығы жоғары, суландырылған, дебиттігі аз, өндірілгендер категориясына жатқызылған жағдайда, онда ПҚӨС мөлшерлемесінің көлемі анықталған Қазақстан Республикасы Үкіметі Қаулысының күні көрсетіледі;
24. "Кең таралған пайдалы қазбаларды қоспағанда, минералды шикізаттың көлемі" бөлімінде:
590.02.001 жолында салық кезеңінде құрамында пайдалы қазбалары бар, өндірілген минералдық шикізаттың көлемі жер қойнауын зерттеу және қолдану бойынша уәкілетті органға табысталатын минералды шикізаттың қорларының есептілік және жинақ баланстарында қолданылатын өлшем бірлігінде көрсетіледі.
25. "Пайдалы қазбаларды өндіру салығын есептеу" бөлімінде:
1) "Минералдық шикізаттың атауы" бөлімінде өндірілген минералдық шикізаттың атауы көрсетіледі;
2) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
3) В бағанының жолдарында минералдық шикізаттың өтелген қорларының салық салынатын көлемініңқұрамындағы пайдалы қазбалардың атауы көрсетіледі;
4) С бағанының жер қойнауын зерттеу және қолдану бойынша уәкілетті органға ұсынылатын минералды шикізаттың қорларын есептерінде және теңгерімнің жинақтарында қолданылатын бірлігі көрсетіледі;
5) D бағанының жолдарында С бағанының өлшеу бірлігінде көрсетілген минералдық шикізаттың өтелген қорларының салық салынатын көлемінің құрамындағы пайдалы қазбалардың көлемі көрсетіледі;
6) С бағанының өлшеу бірлігінде көрсетілген Е бағанының жолдарында әрі қарай қайта өңдеу үшін басқа заңды тұлғаға берілген, минералдық шикізаттың өтелген қорларының салық салынатын көлемінің құрамындағы басқа пайдалы қазбалар түрлерінің көлемі көрсетіледі;
7) F бағанының жолдарында С бағанының өлшеу бірлігінде көрсетілген әрі қарай қайта өңдеу үшін бір заңды тұлға шеңберінде құрылымдық бөлімшеге берілген, минералдық шикізаттың өтелген қорларының салық салынатын көлемінің құрамындағы басқа пайдалы қазбалар түрлерінің көлемі көрсетіледі;
8) G бағанының жолдарында С бағанының өлшеу бірлігінде көрсетілген өзінің өндірістік мұқтаждарына пайдаланылған, минералдық шикізаттың өтелген қорларының салық салынатын көлемінің құрамындағы басқа пайдалы қазбалар түрлерінің көлемі көрсетіледі;
9) Н бағанының жолдарында Салық кодексінің 745-бабы 3-тармағына сәйкес айқындалатын, орташа биржалық бағасы көрсетіледі;
10) І бағанының жолдарында Салық кодексінің 745-бабы 7-тармағына сәйкес айқындалатын, өткізудің орташа өлшемді бағасы көрсетіледі;

11) в строках графы J указывается производственная себестоимость добычи и первичной переработки (обогащения), приходящие на такие виды полезных ископаемых, определяемая в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями Закона о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, увеличенная на 20 процентов;
12) в строках графы K указывается налоговая база, исчисленная в соответствии со статьей 745 Налогового кодекса;
13) в строках графы L сумма отклонения стоимости облагаемого объема погашенных запасов полезных ископаемых, содержащихся в минеральном сырье, определенная в соответствии с Законом Республики Казахстан "О трансфертном ценообразовании" (далее – Закон о трансфертном ценообразовании);
14) в строках графы M указывается ставка налога, определенная статьей 339 Налогового кодекса;
15) в строках графы N указывается сумма исчисленного НДПИ, определяемая как сумма произведений граф К и L умноженная на графу М ((К + L)х М));
16) в строках графы O указывается корректировка налога, определяемая в соответствии с подпунктом 3) пункта 6 статьи 745 Налогового кодекса и подпунктом 1) пункта 3 статьи 745 Налогового кодекса, с учетом положений Закона о трансфертном ценообразовании;
17) в строках графы P указывается сумма НДПИ с учетом корректировки, определяемая как сумма граф N и O (N+О).
Итоговая сумма строки графы Р переносится в строку 590.00.001 формы 590.00.
Сноска. Пункт 25 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 5. Пояснение по заполнению формы 590.03–Исчисление НДПИ на подземные воды
26. Форма 590.03 предназначена для детального отражения информации об исчислении НДПИ на подземные воды.
27. В разделе "Исчисление НДПИ на подземные воды":
1) в строке 590.03.001 указывается общий объем за налоговый период добытой подземной воды, в кубических метрах;
2) в строке 590.03.002 указывается объем добытых подземных вод указанных в строке 1 таблицы ставок, предусмотренной пунктом 2 статьи 748 Налогового кодекса;
3) в строке 590.03.003 указывается размер (ставка) НДПИ на единицу объема указанного в строке 590.03.002;
4) в строке 590.03.004 указывается сумма НДПИ, определяемая как произведение строк 590.03.002 и 590.003.003 (590.03.002 х 590.003.003);
5) в строке 590.03.005 указывается объем добытых подземных вод указанных в строке 2 таблицы ставок, предусмотренной пунктом 2 и пунктом 3 статьи 748 Налогового кодекса;

11) J бағанының жолдарындахалықаралық қаржы есептілігі стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасына сәйкес айқындалатын, 20 пайызға ұлғайтылған, пайдалы қазбалардың мұндай түрлеріне келетін, өндірудің және бастапқы қайта өңдеудің (байытудың) өндірістік өзіндік құны көрсетіледі;
12) К бағанының жолдарында Салық кодексінің 745-бабына сәйкес есептелген салық базасы көрсетіледі;
13) L бағанының жолдарында "Трансферттік баға белгілеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Трансферттік баға белгілеу туралы заң) сәйкес айқындалған, минералдық шикізаттың құрамындағы пайдалы қазбалардың өтелген қорларының салық салынатын көлемі құнының ауытқу сомасы көрсетіледі;
14) М бағанының жолдарында Салық кодексінің 746-бабына сәйкес айқындалған салық мөлшерлемесі көрсетіледі;
15) N бағанының жолдарында К және L бағандары мен М бағаны туындысының сомасы ((К + L) х М)) ретінде айқындалатын, есептелген пайдалы қазбаларды өндіру салығының сомасы көрсетіледі;
16) О бағанының жолдарында Трансферттік баға белгілеу туралы заңның ережелерін ескере отырып, Салық кодексінің 745-бабы 3-тармағының 1) тармақшасына және Салық кодексінің 745-бабы 6-тармағының 3) тармақшасына сәйкес айқындалатын, салықты түзету көрсетіледі;
17) Р бағанының жолдарында N және O бағандарының (N + O) сомасы ретінде айқындалатын, түзету ескерілгендегі ПҚӨС сомасы көрсетіледі.
Р бағанының қорытынды сомасы 590.00-нысанының 590.00.001 жолына көшіріледі.
Ескерту. 25-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-тарау. Жер асты суларына ПҚӨС есептеу – 590.03-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
26. 590.03-нысаны жер асты суларына пайдалы қазбаларды өндіру салығын есептеу туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуі үшін арналған.
27. "Жер асты суларына ПҚӨС есептеу" бөлімінде:
1) 590.03.001 жолында салық кезеңі үшін өндірілген жер асты суларының жалпы көлемі, текше метрде көрсетіледі;
2) 590.03.002 жолында Салық кодексінің 748-бабы 2-тармағымен көзделген кесте мөлшерлемесінің 1-жолында көрсетілген өндірілген жер асты суларының көлемі көрсетіледі.
3) 590.03.003 жолында 590.03.002 жолында көрсетілген көлемнің бірлігі үшін ПҚӨС мөлшері (мөлшерлемесі) көрсетіледі;
4) 590.03.004 жолында 590.03.002 және 590.03.003 жолдарының (590.03.002 х 590.003.003) туындысы ретінде айқындалатын, ПҚӨС сомасы көрсетіледі;
5) 590.03.005 жолында Салық кодексінің 748-бабы 2-тармағы және 3-тармағымен көзделген мөлшерлеме кестесінің 2-жолында көрсетілген өндірілген жер асты суларының көлемі көрсетіледі;

42) в строке 590.03.042 указывается размер (ставка) НДПИ на единицу объема указанного в строке 590.03.041;
43) в строке 590.03.043 указывается сумма НДПИ, определяемая как произведение строк 590.03.041 и 590.03.042 (590.03.041 х 590.03.042);
44) в строке 590.03.014 указывается сумма НДПИ на подземные воды, определяемая как сумма строк 590.03.004, 590.03.007, 590.03.010, 590.03.013, 590.03.016, 590.03.019, 590.03.022, 590.03.025, 590.03.028, 590.03.031, 590.03.034, 590.03.037, 590.03.040 и 590.03.043 (590.03.004 + 590.03.007 + 590.03.010 + 590.03.013 + 590.03.016 + 590.03.019 + 590.03.022 + 590.03.025 + 590.03.028 + 590.03.031 + 590.03.034 + 590.03.037 + 590.03.040 + 590.03.043).
Значение строки 590.03.044 переносится в строку 590.00.001 формы 590.00.
Глава 6. Пояснение по заполнению формы 590.04 – Исчисление НДПИ на общераспространенные полезные ископаемые и лечебные грязи
28. В разделе "Общая информация о налогоплательщике":
1) в строке 5 "Наименование общераспространҰнных полезных ископаемых и лечебных грязей" указывается наименование общераспространҰнных полезных ископаемых и лечебных грязей;
2) в строке 6 "Единица измерения объҰма добытых общераспространҰнных полезных ископаемых и лечебных грязей" указывается единицы измерения, используемые в отчҰтных и сводных балансах запасов минерального сырья, предоставляемых уполномоченному органу по изучению и использованию недр.
29. В разделе "Исчисление НДПИ на общераспространҰнные полезные ископаемые":
1) в строке 590.04.001 указывается объҰм добытых общераспространҰнных полезных ископаемых;
2) в строке 590.04.002 указывается размер (ставка) НДПИ на единицу объема, предусмотренная статьей 748 Налогового кодекса;
3) в строке 590.04.003 указывается сумма НДПИ на общераспространҰнные полезные ископаемые, определяемая как произведение строк 590.04.001 и 590.04.002 (590.04.001 х 590.04.002);
30. В разделе "Исчисление НДПИ на лечебные грязи":
1) в строке 590.04.004 указывается объем добытых лечебных грязей;
2) в строке 590.04.005 указывается размер (ставка) НДПИ на единицу объема, предусмотренная статьей 748 Налогового кодекса;
3) в строке 590.04.006 указывается сумма НДПИ на лечебные грязи, определяемая как произведение строк 590.04.004 и 590.04.005 (590.04.004 х 590.04.005).
31. В разделе "Исчисление НДПИ":
1) в строке 590.04.007 указывается сумма НДПИ, определяемая как сумма строк 590.04.003 и 590.04.006 (590.04.003 + 590.04.006).
Приложение 46 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Приложение 47 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39

42) 590.03.042 жолында 590.03.041 жолында көрсетілген көлемнің бірлігі үшін ПҚӨС мөлшері (мөлшерлемесі) көрсетіледі;
43) 590.03.043 жолында 590.03.041 және 590.03.042 (590.03.041 х 590.003.042) жолындарында шығарылған деп анықталатын ПҚӨС сомасы көрсетіледі;
44) 590.03.014 жолында 590.03.004, 590.03.007, 590.03.010, 590.03.013, 590.03.016, 590.03.019, 590.03.022, 590.03.025, 590.03.028, 590.03.031, 590.03.034, 590.03.037, 590.03.040 және 590.03.043 (590.03.004+590.03.007+590.03.010+590.03.013+590.03.016 + 590.03.019 + 590.03.022 + 590.03.025 + 590.03.028 + 590.03.031 + 590.03.034 + 590.03.037 + 590.03.040 + 590.03.043) сомасы ретінде айқындалатын, жер асты суларына ПҚӨС сомасы көрсетіледі.
590.03.0 044 жолының мәні 590.00.001 590.00-нысанының жолына көшіріледі.
6-тарау. Кең таралған пайдалы қазбаларға және шипалы балшыққа ПҚӨС есептеу – 590.04-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
28. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 5 жолында "Кең таралған пайдалы қазбалардың және шипалы балшықтардың атауы" Кең таралған пайдалы қазбалардың және шипалы балшықтардың атауы көрсетіледі;
2) 6 жолында "Кең таралған пайдалы қазбалардың және шипалы балшықтардың қорларының өндірілген көлемінің өлшем бірліктері" жер қойнауын зерттеу және қолдану бойынша уәкілетті органға ұсынылатын минералды шикізаттың қорларын есептерінде және теңгерімнің жинақтарында қолданылатын өлшем бірліктері көрсетіледі.
29. "Негізгі құрылыс материалдарына ПҚӨС есептеу" бөлімінде:
1) 590.04.001 жолында кең таралған пайдалы қазбалардың өндірілген көлемі көрсетіледі;
2) 590.04.002 жолында Салық кодексінің 748-бабында көзделген пайдалы қазбаларды өндіру көлемі бірлігіне ПҚӨС мөлшері (мөлшерлемесі) көрсетіледі;
3) 590.04.003 жолында 590.04.001 және 590.04.002 (590.04.001 х 590.04.002) жолындарында шығарылған деп анықталатын кең таралған пайдалы қазбаларға ПҚӨС сомасы көрсетіледі.
30. "Шипалы балшықтарға ПҚӨС есептеу" бөлімінде:
1) 590.04.004 жолында өндірілген шипалы балшықтын көлемі көрсетіледі;
2) 590.04.005 жолында Салық кодексінің 748-бабымен көзделген пайдалы қазбаларды өндірудің өлшем бірлігіне ПҚӨС мөлшері (мөлшерлемесі) көрсетіледі;
3) 590.04.006 жолында 590.04.004 және 590.04.005 (590.04.004 х 590.04.005) жолдарында шығарылған деп анықталатын шипалы балшықтарға өндірілетін ПҚӨС сомасы көрсетіледі.
31. "ПҚӨС есептеу" бөлімінде:
1) 590.04.007 жолында 590.04.003 және 590.04.006 (590.04.003 + 590.04.006) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын ПҚӨС сомасы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39 бұйрығына
46-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39 бұйрығына
47-қосымша

Глава 2. Пояснение по заполнению декларации (форма 600.00)
10. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается БИН налогоплательщика-доверительного управляющего;
2) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность – отчетный налоговый период, за который представляется декларация (указывается арабскими цифрами);
3) наименование налогоплательщика в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается наименование юридического лица-доверительного управляющего в соответствии с учредительными документами;
4) код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
5) вид декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 206 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 206 Налогового кодекса;
7) наименование контракта и месторождения – наименование контракта на недропользование и месторождения;
8) дата заключения контракта – дата заключения контракта на недропользование с уполномоченным государственным органом.
11. В разделе " Альтернативный налог на недропользование":
1) в строке 600.00.001 указывается совокупный годовой доход для целей исчисления альтернативного налога на недропользование;
2) в строке 600.00.002 указываются вычеты для целей альтернативного налога на недропользование с учетом корректировок, предусмотренных статьей 287 Налогового кодекса;
3) в строке 600.00.003 указывается объект обложения альтернативным налогом на недропользование, определяемый как разница между совокупным годовым доходом для целей исчисления альтернативного налога на недропользование и вычетами для целей альтернативного налога на недропользование;
4) в строке 600.00.004 указывается ставка для исчисления альтернативного налога на недропользование в соответствии со статьей 768 Налогового кодекса;
5) в строке 600.00.005 указывается сумма альтернативного налога на недропользование исчисленного в соответствии со статьей 767 Налогового кодекса.
12. В разделе "Ответственность налогоплательщика":

2-тарау. Декларацияны толтыру бойынша түсіндірме (600.00-нысан)
10. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН). Сенімгерлік басқарушымен салықтық мідеттемелер орындалған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушының-салық төлеушінің БСН көрсетіліді;
2) салық есептілігі тапсырылатын салық кезеңі – декларация табыс етілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
3) құрылтай құжаттарына сәйкес салық төлеушінің атауы.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда құрылтай құжаттарына сәйкес сенімгерлікпен басқарушы заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
4) 2010 жылғы 20 қыркүйектегі "Кедендік деклорацияларды толтыру үшін қолданылатын іс жүргізушілер туралы" № 378 Кеден Комиссиясының Шешімімен бекітілген "Валюта іс жүсгіжушісінің" 23 қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
5) декларация түрі.
Тиісті торкөздер декларацияны Салық кодексінің 206-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызу ескеріле отырып белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 206-бабы 3-тармағы 4) тармақшасында көзделген декларация түрі табыс етілген жағдайда толтырылады;
7) келісімшарттың және кен орынның атауы – жер қойнауын пайдалануға және кен орнына келісімшарттың атауы;
8) келісімшартты бекіту күні – уәкілеттік берген мемлекеттік органмен жер қойнауын пайдалануға келісімшартты бекіту күні;
11. "Жер қойнауын пайдалануға баламалы салық" бөлімінде:
1) 600.00.001 жолында жер қойнауын пайдалануға баламалы салықты есептеу мақсаты үшін жылдық жиынтық табыс көрсетіледі;
2) 600.00.002 жолында Салық кодексінің 287 бабымен көзделген түзетулер есебімен жер қойнауын пайдалануға баламалы салықтын мақсаты үшін шегерімдер көрсетіледі;
3) 600.00.003 жолында жер қойнауын пайдалануға баламалы салықтын мақсаты үшін жер қойнауын пайдалануға баламалы салықты және шегерімдерді есептеу мақсаты үшін жылдық жиынтық табыспен айырма ретінде анықталатын жер қойнауын пайдалануға баламалы салық салу обьектісі көрсетіліді.
4) 600.00.004 жолында Салық кодексінің 768 бабына сәйкес жер қойнауын пайдалануға баламалы салықты есептеу үшін мөлшерлемесі көрсетіліді;
5) 600.00.005 жолында Салық кодексінің 767 бабына сәйкес есептелген жер қойнауын пайдалануға баламалы салықтын сомасы көрсетіледі:
12. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" деген бөлімде:

1) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) Руководителя" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя;
2) дата подачи декларации – дата представления декларации в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов – код органа государственных доходов по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле " Фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица, принявшего декларацию" указываются Фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего декларацию;
5) дата приема декларации – дата представления декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 209 Налогового кодекса.
6) входящий номер документа – регистрационный номер декларации, присваиваемый органом государственных доходов;
7) дата почтового штемпеля – дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Подпункты 4), 5), 6) и 7) настоящего пункта заполняются работником органа государственных доходов, принявшим декларацию на бумажном носителе.
Приложение 48 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Приложение 49 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Правила составления налоговой отчетности "Расчет отчислений в фонды содействия занятости, обязательного медицинского страхования, государственного социального страхования, государственный центр по выплате пенсий и отчислений пользователей автомобильных дорог (форма 641.00)"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Расчет отчислений в фонды содействия занятости, обязательного медицинского страхования, государственного социального страхования, государственный центр по выплате пенсий и отчислений пользователей автомобильных дорог (форма 641.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Расчета отчислений в фонды содействия занятости, обязательного медицинского страхования, государственного социального страхования, государственный центр по выплате пенсий и отчислений пользователей автомобильных дорог (далее – расчет) налогоплательщиками, работающими по контрактам, заключенным с Республикой Казахстан в установленном законодательством порядке (далее – контракты), в которых Республикой Казахстан предоставлены гарантии стабильности налогового режима, предусмотренных пунктом 1 статьи 722 Налогового кодекса.

1) "Басшының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" жолда құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
2) декларация тапсырылған күні.
Декларацияның мемлекеттік кірістер органына табыс етілген күні көрсетіледі;
3) мемлекеттік кірістер органының коды.
Салық төлеушінің орналасқан орны бойынша мемлекеттік кірістер органының коды көрсетіледі;
4) "Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" жолында декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
5) декларацияны қабылдау күні – Салық кодексінің 206-бабы 2-тармағына сәйкес декларацияның табыс етілген күні;
6) құжаттың кіріс нөмірі – мемлекеттік кірістер органы берген декларацияның тіркеу нөмірі;
7) пошта штемпелінің күні – пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні.
Осы тармақтың 4), 5), 6) және 7) тармақшалары декларацияны қағаз жеткізгіште қабылдаған мемлекеттік кірістер органының қызметкері толтырады.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39 бұйрығына
48-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39 бұйрығына
49-қосымша
"Жұмыспен қамтуға көмектесу, міндетті медициналық сақтандыру, мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорларына, зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа аударымдардың және автомобиль жолдарын пайдаланушылардың аударымдары есебі (641.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Жұмыспен қамтуға көмектесу, міндетті медициналық сақтандыру, мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорларына, зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа аударымдардың және автомобиль жолдарын пайдаланушылардың аударымдары есебі (641.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі - Салық Кодексі) сәйкес әзірленген және Салық кодексінің 722-бабының 1-тармағымен көзделінген салық режимінің тұрақтылығына Қазақстан Республикасы кепілдік берген, заңнамамен белгіленген тәртіпте Қазақстан Республикасымен жасалған келісімшарттар (бұдан әрі - келісімшарттар) бойынша жұмыс істейтін салық төлеушілердің "Жұмыспен қамтуға көмектесу, міндетті медициналық сақтандыру, мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорларына, зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа аударымдардың және автомобиль жолдарын пайдаланушылардың аударымдары есебі" (бұдан әрі - есеп) жасау тәртібін айқындайды.

Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. При заполнении расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
3. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
4. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "–" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
5. При составлении расчета:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) в электронной форме – заполняется в соответствии со статьей 208 Налогового кодекса.
6. Расчет составляется, подписывается, заверяется (печатью в установленных законодательством Республики Казахстан случаях либо электронной цифровой подписью) налогоплательщиком (налоговым агентом) на бумажном и (или) электронном носителях на казахском и (или) русском языках, в соответствии с пунктом 2 статьи 204 Налогового кодекса.
7. При представлении расчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе – составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается плательщику с отметкой фамилии, имени и отчества (при его наличии) и подписью работника органа государственных доходов, принявшего декларацию и оттиском печати (штампа);
2) по почте заказным письмом с уведомлением – налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронной форме, допускающем компьютерную обработку информации – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов государственных доходов.
Глава 2. Пояснение по заполнению расчета (форма 641.00)
8. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается БИН доверительного управляющего;
2) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность – отчетный налоговый период, за который представляется расчет (указывается арабскими цифрами). Налоговым периодом для представления расчета является отчетный квартал;
3) наименование налогоплательщика – полное наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается наименование юридического лица – доверительного управляющего в соответствии с учредительными документами;

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Есепті толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
3. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті торкөздері толтырылмайды.
4. Сомалардың теріс мәндері тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол торкөзінде "–" белгісімен көрсетіледі;
5. Есепті жасау кезінде:
1) қағаз жеткізгіште – қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық нысанда – Салық кодексінің 208-бабына сәйкес толтырылады.
6. Салық төлеуші (салық агенті) есепті Салық кодексінің 204-бабының 2-тармағына сәйкес қағаз және (немесе) электрондық жеткізгіштерде қазақ және (немесе) орыс тілдерінде жасайды, қол қояды, (Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда мөрмен не электрондық цифрлық қолтаңбамен) куәландырады.
7. Есепті табыс ету кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз жеткізгіште – екі данада жасалады, есепті қабылдаған қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) белгісімен қолы койылып және мемлекеттік кірістер органының мөрінің (мөртабан) бедері басылып бір данасы төлеушіге қайтарылады;
2) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз жеткізгіште – салық төлеуші пошта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) ақпаратты компьютерлік өңдеуге жол беретін электрондық нысанда – салық төлеуші (салық агенті) салық есептілігінің мемлекеттік кірістер органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің салық есептілігін қабылдағаны немесе қабылданбағаны туралы хабарлама алады.
2-тарау. Есепті (641.00-нысанын) толтыру бойынша түсіндірме
8. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) балық төлеушінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН);
Бұл ретте салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушының БСН көрсетіледі;
2) салық есептілігі тапсырылатын салық кезеңі – есепті тапсырылатын салықтық есептілік кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі). Есепті тоқсан есепті табыс ету үшін салық кезеңі болып табылады;
3) салық төлеушінің атауы – құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның атауы көрсетіледі.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушы заңды тұлғаның құрылтай құжаттарына сәйкес атауы көрсетіледі;

4) вид расчета.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения расчета к видам налоговой отчетности, указанным в статье 206 Налогового кодекса;
5) номер и дата уведомления.
Ячейки заполняются в случае представления вида расчета, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 206 Налогового кодекса;
6) реквизиты контракта.
6 А указывается регистрационный номер контракта на недропользование, присвоенный уполномоченным государственным органом;
6 В указывается дата заключения контракта на недропользование с уполномоченным государственным органом.
Расчет составляется по каждому контракту отдельно.
9. В разделе "Отчисления в фонд содействия занятости":
1) в строках 641.00.001 А, 641.00.001 В и 641.00.001 С указываются суммы фонда оплаты труда за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 641.00.001 D указывается сумма фонда оплаты труда за отчетный период, определяемая как сумма строк 641.00.001 А, 641.00.001 В и 641.00.001 С (641.00.001 А + 641.00.001 В + 641.00.001 С).
В строке 641.00.001 Е указывается сумма фонда оплаты труда с начала года, определяемая как сумма строк 641.00.001 D расчета отчетного периода и 641.00.001 Е расчета за предыдущий отчетный период (641.00.001 D + 641.00.001 Е);
2) в строках 641.00.002 А, 641.00.002 В и 641.00.002 С указываются суммы выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд содействия занятости за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 641.00.002 D указывается сумма выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд содействия занятости за отчетный период, определяемая как сумма строк 641.00.002 А, 641.00.002 В и 641.00.002 С (641.00.002 А + 641.00.002 В + 641.00.002 С).
В строке 641.00.002 Е указывается сумма выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд содействия занятости с начала года, определяемая как сумма строк 641.00.002 D расчета отчетного периода и 641.00.002 Е расчета за предыдущий отчетный период (641.00.002 D + 641.00.002 Е);
3) в строках 641.00.003 А, 641.00.003 В и 641.00.003 С указываются суммы облагаемого фонда оплаты труда за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода, определяемые как разница соответствующих строк 641.00.001 и 641.00.002 (641.00.001 – 641.00.002).
В строке 641.00.003 D указывается сумма облагаемого фонда оплаты труда за отчетный период, определяемая как сумма строк 641.00.003 А, 641.00.003 В и 641.00.003 С (641.00.003 А + 641.00.003 В + 641.00.003 С).
В строке 641.00.003 Е указывается сумма облагаемого фонда оплаты труда с начала года, определяемая как сумма строк 641.00.003 D расчета отчетного периода и 641.00.003 Е расчета за предыдущий отчетный период (641.00.003 D + 641.00.003 Е);

4) есептің түрі.
Тиісті торкөздер есепті Салық кодексінің 206-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызуды ескере отырып белгіленеді.
5) хабарламаның нөмірі мен күні.
Торкөздер Салық кодексінің 206-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген есептің түрін тапсырған жағдайда толтырылады;
6) келісімшарт деректемелері.
6А жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың уәкілетті мемлекеттік орган берген тіркеу нөмірі көрсетіледі;
6В уәкілетті мемлекеттік органмен жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартты жасасу күні көрсетіледі.
Есеп әрбір келісімшарт бойынша бөлек жасалады.
9. "Жұмыспен қамтуға көмектесу қорына аударымдар" бөлімінде:
1) 641.00.001А, 641.00.001В, 641.00.001С жолдарында тиісінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін еңбек ақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі.
641.00.001D жолында 641.00.001А, 641.00.001В және
641.00.001С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін еңбекақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі (641.00.001А + 641.00.001В + 641.00.001С).
641.00.001Е жолында есепті кезең есебінің 641.00.001D және бұрынғы есепті кезең есебінің 641.00.001Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап еңбекақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі (641.00.001D + 641.00.001Е);
2) 641.00.002А, 641.00.002В, 641.00.002С жолдарында тиісінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін жұмыспен қамтуға көмектесу қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі.
641.00.002D жолында 641.00.002А, 641.00.002В және 641.00.002С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін жұмыспен қамтуға көмектесу қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі (641.00.002А + 641.00.002В + 641.00.002С).
641.00.002Е жолында есепті кезең есебінің 641.00.002D және бұрынғы есепті кезең есебінің 641.00.002Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап жұмыспен қамтуға көмектесу қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі (641.00.002D + 641.00.002Е);
3) 641.00.003А, 641.00.003В, 641.00.003С жолдарында 641.00.001 және 641.00.002 тиісті жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі (641.00.001 – 641.00.002).
641.00.003D жолында 641.00.003А, 641.00.003В және 641.00.003С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі (641.00.003А + 641.00.003В + 641.00.003С).
641.00.003Е жолында есепті кезең есебінің 641.00.003D және бұрынғы есепті кезең есебінің 641.00.003Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі (641.00.003D + 641.00.003Е);

4) в строках 641.00.004 А, 641.00.004 В и 641.00.004 С указывается ставка отчислений в фонд содействия занятости в зависимости от даты заключения контракта;
5) в строках 641.00.005 А, 641.00.005 В и 641.00.005 С указываются суммы отчислений в фонд содействия занятости, исчисленные за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода путем умножения соответствующих сумм строк 641.00.003 и 641.00.004 (641.00.003 х 641.00.004).
В строке 641.00.005 D указывается сумма отчислений в фонд содействия занятости за отчетный период, определяемая как сумма строк 641.00.005 А, 641.00.005 В и 641.00.005 С (641.00.005 А + 641.00.005 В + 641.00.005 С).
В строке 641.00.005 Е указывается сумма отчислений в фонд содействия занятости с начала года, определяемая как сумма строк 641.00.005 D расчета отчетного периода и 641.00.005 Е расчета за предыдущий отчетный период (641.00.005 D + 641.00.005 Е).
10. В разделе "Отчисления в фонд обязательного медицинского страхования":
1) в строках 641.00.006 А, 641.00.006 В и 641.00.006 С указываются суммы фонда оплаты труда за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 641.00.006 D указывается сумма фонда оплаты труда за отчетный период, определяемая как сумма строк 641.00.006 А, 641.00.006 В и 641.00.006 С (641.00.006 А + 641.00.006 В + 641.00.006 С).
В строке 641.00.006 Е указывается сумма фонда оплаты труда с начала года, определяемая как сумма строк 641.00.006 D расчета отчетного периода и 641.00.006 Е Расчета за предыдущий отчетный период (641.00.006 D + 641.00.006 Е);
2) в строках 641.00.007 А, 641.00.007 В и 641.00.007 С указываются суммы выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд обязательного медицинского страхования за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 641.00.007 D указывается сумма выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд обязательного медицинского страхования за отчетный период, определяемая как сумма строк 641.00.007 А, 641.00.007 В и 641.00.007 С (641.00.007 А + 641.00.007 В + 641.00.007 С).
В строке 641.00.007 Е указывается сумма выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд обязательного медицинского страхования с начала года, определяемая как сумма строк 641.00.007 D расчета отчетного периода и 641.00.007 Е расчета за предыдущий отчетный период (641.00.007 D + 641.00.007 Е).
Перечень выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд обязательного медицинского страхования, приведен в пункте 9 Инструкции о порядке взимания и учета страховых платежей на обязательное медицинское страхование, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 декабря 1995 года № 1845;

4) 641.00.004А, 641.00.004В, 641.00.004С жолдарында келісімшарттың жасалған күніне байланысты жұмыспен қамтуға жәрдемдесу қорына аударымдар ставкасы көрсетіледі;
5) 641.00.005А, 641.00.005В, 641.00.005С жолдарында 641.00.003 және 641.00.004 жолдарының тиісті сомаларын көбейту жолымен есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін жұмыспен қамтуға көмектесу қорына аударымдардың сомалары көрсетіледі (641.00.003 х 641.00.004).
641.00.005D жолында 641.00.005А, 641.00.005В және 641.00.005С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін жұмыспен қамтуға көмектесу қорына аударымдардың сомасы көрсетіледі (641.00.005А + 641.00.005В + 641.00.005С).
641.00.005Е жолында есепті кезең есебінің 641.00.005D және бұрынғы есепті кезең есебінің 641.00.005Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап жұмыспен қамтуға көмектесу қорына аударымдардың сомасы көрсетіледі (641.00.005D + 641.00.005Е).
10. "Міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдар" бөлімінде:
1) 641.00.006А, 641.00.006В, 641.00.006С жолдарында тиісінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін еңбекақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі.
641.00.006D жолында 641.00.006А, 641.00.006В және 641.00.006С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін еңбекақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі (641.00.006А + 641.00.006В + 641.00.006С).
641.00.006Е жолында есепті кезең есебінің 641.00.006D және бұрынғы есепті кезең есебінің 641.00.006Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап еңбекақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі (641.00.006D +641.00.006Е);
2) 641.00.007А, 641.00.007В, 641.00.007С жолдарында тиісінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі .
641.00.007D жолында 641.00.007А, 641.00.007В және 641.00.007С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі (641.00.007А + 641.00.007В + 641.00.007С).
641.00.007Е жолында есепті кезең есебінің 641.00.007D және бұрынғы есепті кезең есебінің 641.00.007Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі (641.00.007D + 641.00.007Е).
Міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер тізбесі Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1995 жылғы 22 желтоқсандағы № 1845 қаулысымен бекітілген Міндетті медициналық сақтандыруға сақтандыру төлемдерін алу және есепке алу тәртібі туралы Нұсқаулықтың 9-тармағында келтірілген;

3) в строках 641.00.008 А, 641.00.008 В и 641.00.008 С указываются суммы облагаемого фонда оплаты труда за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода, определяемые как разница соответствующих строк 641.00.006 и 641.00.007 (641.00.006 – 641.00.007).
В строке 641.00.008 D указывается сумма облагаемого фонда оплаты труда за отчетный период, определяемая как сумма строк 641.00.008 А, 641.00.008 В и 641.00.008 С (641.00.008 А + 641.00.008 В + 641.00.008 С).
В строке 641.00.008 Е указывается сумма облагаемого фонда оплаты труда с начала года, определяемая как сумма строк 641.00.008 D расчета отчетного периода и 641.00.008 Е расчета за предыдущий отчетный период (641.00.008 D + 641.00.008 Е);
4) в строках 641.00.009 А, 641.00.009 В и 641.00.009 С указывается ставка отчислений в фонд обязательного медицинского страхования в зависимости от даты заключения контракта;
5) в строках 641.00.010 А, 641.00.010 В и 641.00.010 С указываются суммы отчислений в фонд обязательного медицинского страхования, исчисленные за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода путем умножения соответствующих сумм строк 641.00.008 и 641.00.009 (641.00.008 х 641.00.009).
В строке 641.00.010 D указывается сумма отчислений в фонд обязательного медицинского страхования за отчетный период, определяемая как сумма строк 641.00.010 А, 641.00.010 В и 641.00.010 С (641.00.010 А + 641.00.010 В + 641.00.010 С).
В строке 641.00.010 Е указывается сумма отчислений в фонд обязательного медицинского страхования с начала года, определяемая как сумма строк 641.00.010 D расчета отчетного периода и 641.00.010 Е расчета за предыдущий отчетный период (641.00.010 D + 641.00.010 Е).
11. В разделе "Отчисления в фонд государственного социального страхования":
1) в строках 641.00.011 А, 641.00.011 В и 641.00.011 С указываются суммы фонда оплаты труда за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 641.00.011 D указывается фонд оплаты труда за отчетный период, определяемый как сумма строк 641.00.011 А, 641.00.011 В и 641.00.011 С (641.00.011 А + 641.00.011 В + 641.00.011 С).
В строке 641.00.011 Е указывается сумма фонда оплаты труда с начала года, определяемая как сумма строк 641.00.011 D Расчета отчетного периода и 641.00.011 Е Расчета за предыдущий период (641.00.011 D + 641.00.011 Е);
2) в строках 641.00.012 А, 641.00.012 В и 641.00.012 С указываются суммы выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд государственного социального страхования за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 641.00.012 D указывается сумма выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд государственного социального страхования за отчетный период, определяемая как сумма строк 641.00.012 А, 641.00.012 В и 641.00.012 С (641.00.012 А + 641.00.012 В + 641.00.012 С).

3) 641.00.008А, 641.00.008В, 641.00.008С жолдарында 641.00.006 және 641.00.007 тиісті жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі (641.00.006 – 641.00.007).
641.00.008D жолында 641.00.008А, 641.00.008В және 641.00.008С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі (641.00.008А + 641.00.008В + 641.00.008С).
641.00.008Е жолында есепті кезең есебінің 641.00.008D және бұрынғы есепті кезең есебінің 641.00.008Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі (641.00.008D + 641.00.008Е);
4) 641.00.009А, 641.00.009В, 641.00.009С жолдарында келісімшарттың жасалған күніне байланысты міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдар ставкасы көрсетіледі;
5) 641.00.010А, 641.00.010В, 641.00.010С жолдарында 641.00.008 және 641.00.009 жолдарының тиісті сомаларын көбейту жолымен есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін есептелген міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдар сомалары көрсетіледі (641.00.008 х 641.00.009).
641.00.010D жолында 641.00.010А, 641.00.010В және 641.00.010С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдардың сомасы көрсетіледі (641.00.010А + 641.00.010В + 641.00.010С).
641.00.010Е жолында есепті кезең есебінің 641.00.010D және бұрынғы есепті кезең есебінің 641.00.010Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдардың сомасы көрсетіледі (641.00.010D + 641.00.010Е).
11. "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдар" бөлімінде:
1) 641.00.011А, 641.00.011В, 641.00.011С жолдарында тиісінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін еңбекақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі.
641.00.011D жолында 641.00.011А, 641.00.011В және 641.00.011С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін еңбекақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі (641.00.011А + 641.00.011В + 641.00.011С).
641.00.011Е жолында есепті кезең есебінің 641.00.011D және бұрынғы есепті кезең есебінің 641.00.011Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап еңбекақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі (641.00.011D + 641.00.011Е);
2) 641.00.012А, 641.00.012В, 641.00.012С жолдарында тиісінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі.
641.00.012D жолында 641.00.012А, 641.00.012В және 641.00.012С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі (641.00.012А + 641.00.012В + 641.00.012С).

В строке 641.00.012 Е указывается сумма выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд государственного социального страхования с начала года, определяемая как сумма строк 641.00.012 D расчета отчетного периода и 641.00.012 Е расчета за предыдущий отчетный период (641.00.012 D + 641.00.012 Е).
Перечень выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд государственного социального страхования приведен в постановлении Правительства Республики Казахстан от 26 марта 1997 года № 419 "Об утверждении перечня выплат, на которые не начисляются страховые взносы и которые не учитываются при определении среднемесячного заработка для исчисления пенсий и пособий по государственному социальному страхованию";
3) в строках 641.00.013 А, 641.00.013 В и 641.00.013 С указываются суммы облагаемого фонда оплаты труда за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода, определяемые как разница соответствующих строк 641.00.011 и 641.00.012 (641.00.011 – 641.00.012).
В строке 641.00.013 D указывается сумма облагаемого фонда оплаты труда за отчетный период, определяемая как сумма строк 641.00.013 А, 641.00.013 В и 641.00.013 С (641.00.013 А + 641.00.013 В + 641.00.013 С).
В строке 641.00.013 Е указывается сумма облагаемого фонда оплаты труда с начала года, определяемая как сумма строк 641.00.013 D расчета отчетного периода и 641.00.013 Е расчета за предыдущий отчетный период (641.00.013 D + 641.00.013 Е);
4) в строках 641.00.014 А, 641.00.014 В и 641.00.014 С указывается ставка отчислений в фонд государственного социального страхования в зависимости от даты заключения контракта;
5) в строках 641.00.015 А, 641.00.015 В и 641.00.015 С указываются суммы отчислений в фонд государственного социального страхования, исчисленные за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода путем умножения соответствующих сумм строк 641.00.013 и 641.00.014 (641.00.013 х 641.00.014).
В строке 641.00.015 D указывается сумма отчислений в фонд государственного социального страхования за отчетный период, определяемая как сумма строк 641.00.015 А, 641.00.015 В и 641.00.015 С (641.00.015 А + 641.00.015 В + 641.00.015 С).
В строке 641.00.015 Е указывается сумма отчислений в фонд государственного социального страхования с начала года, определяемая как сумма строк 641.00.015 D расчета отчетного периода и 641.00.015 Е расчета за предыдущий отчетный период (641.00.015 D + 641.00.015 Е).
12. В разделе "Обязательные пенсионные взносы в государственный центр по выплате пенсий":
1) в строках 641.00.016 А, 641.00.016 В и 641.00.016 С указываются суммы фонда оплаты труда за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.

641.00.012Е жолында есепті кезең есебінің 641.00.012D және бұрынғы есепті кезең есебінің 641.00.012Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі (641.00.012D + 641.00.012Е).
Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер тізбесі "Сақтандыру жарнасы есептелмейтін және мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру бойынша зейнетақы мен жәрдемақы есептеу үшін орташа жалақыны анықтаған кезде есепке алынбайтын төлемдер тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 26 наурыздағы № 419 қаулысында келтірілген;
3) 641.00.013А, 641.00.013В, 641.00.013С жолдарында 641.00.011 және 641.00.012 тиісті жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі (641.00.011 – 641.00.012).
641.00.013D жолында 641.00.013А, 641.00.013В және 641.00.013С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі (641.00.013А + 641.00.013В + 641.00.013С).
641.00.013Е жолында есепті кезең есебінің 641.00.013D және бұрынғы есепті кезең есебінің 641.00.013Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі (641.00.013D + 641.00.013Е);
4) 641.00.014А, 641.00.014В, 641.00.014С жолдарында келісімшарттың жасалған күніне байланысты мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдар ставкасы көрсетіледі;
5) 641.00.015 А, 641.00.015 В, 641.00.015 С жолдарында 641.00.013 және 641.00.014 жолдарының тиісті сомаларын көбейту жолымен есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін есептелген мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдардың сомалары көрсетіледі (641.00.013 х 641.00.014).
641.00.015 D жолында 641.00.015А, 641.00.015В және 641.00.015С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдардың сомасы көрсетіледі (641.00.015А + 641.00.015В + 641.00.015С).
641.00.015Е жолында есепті кезең есебінің 641.00.015D және бұрынғы есепті кезең есебінің 641.00.015Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдардың сомасы көрсетіледі (641.00.015D +641.00.015Е).
12. "Зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа міндетті зейнетақы жарналары" бөлімінде:
1) 641.00.016А, 641.00.016В, 641.00.016С жолдарында тиісінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін еңбекақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі.

В строке 641.00.016 D указывается сумма фонда оплаты труда за отчетный период, определяемая как сумма строк 641.00.016 А, 641.00.016 В и 641.00.016 С (641.00.016 А + 641.00.016 В + 641.00.016 С).
В строке 641.00.016 Е указывается сумма фонда оплаты труда с начала года, определяемая как сумма строк 641.00.016 D расчета отчетного периода и 641.00.016 Е расчета за предыдущий отчетный период (641.00.016 D + 641.00.016 Е);
2) в строках 641.00.017 А, 641.00.017 В, 641.00.017 С указываются суммы выплат, на которые не начисляются обязательные пенсионные взносы в государственный центр по выплате пенсий за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 641.00.017 D указывается сумма выплат, на которые не начисляются обязательные пенсионные взносы в государственный центр по выплате пенсий за отчетный период, определяемая как сумма строк 641.00.017 А, 641.00.017 В и 641.00.017 С (641.00.017 А + 641.00.017 В + 641.00.017 С).
В строке 641.00.017 Е указывается сумма выплат, на которые не начисляются обязательные пенсионные взносы в государственный центр по выплате пенсий с начала года, определяемая как сумма строк 641.00.017 D расчета отчетного периода и 641.00.017 Е расчета за предыдущий отчетный период (641.00.017 D + 641.00.017 Е).
Перечень выплат, на которые не начисляются обязательные пенсионные взносы в государственный центр по выплате пенсий, приведен в пункте 11 Порядка совершения операций по взиманию, учету, зачислению и расходованию средств пенсионного фонда Республики Казахстан, утвержденного постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 6 октября 1994 года № 1120;
3) в строках 641.00.018 А, 641.00.018 В и 641.00.018С указываются суммы облагаемого фонда оплаты труда за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода, определяемые как разница соответствующих строк 641.00.016 и 641.00.017 (641.00.016 – 641.00.017).
В строке 641.00.018 D указывается сумма облагаемого фонда оплаты труда за отчетный период, определяемая как сумма строк 641.00.018 А, 641.00.018 В и 641.00.018 С (641.00.018 А + 641.00.018 В + 641.00.018 С).
В строке 641.00.018 Е указывается сумма облагаемого фонда оплаты труда с начала года, определяемая как сумма строк 641.00.018 D расчета отчетного периода и 641.00.018 Е расчета за предыдущий отчетный период (641.00.018 D + 641.00.018 Е);
4) в строках 641.00.019 А, 641.00.019 В и 641.00.019 С указывается ставка обязательных пенсионных взносов в государственный центр по выплате пенсий в зависимости от даты заключения контракта;

641.00.016D жолында 641.00.016А, 641.00.016В және 641.00.016С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін еңбекақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі (641.00.016А + 641.00.016В + 641.00.016С).
641.00.016Е жолында есепті кезең есебінің 641.00.016D және бұрынғы есепті кезең есебінің 641.00.016Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап еңбекақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі (641.00.016D +641.00.016Е);
2) 641.00.017А, 641.00.017В, 641.00.017С жолдарында тиісінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа міндетті зейнетақы жарналары есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі.
641.00.017D жолында 641.00.017А, 641.00.017В және 641.00.017С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа міндетті зейнетақы жарналары есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі (641.00.017А + 641.00.017В + 641.00.017С).
641.00.017Е жолында есепті кезең есебінің 641.00.017D және бұрынғы есепті кезең есебінің 641.00.017Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа міндетті зейнетақы жарналары есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі (641.00.017D + 641.00.017Е).
Зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа міндетті зейнетақы жарналары есептелмейтін төлемдер тізбесі Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетінің 1994 жылғы 6 қазандағы № 1120 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы зейнетақы қорының қаржылары бойынша өзара есеп айырысу, есепке алу және жұмсау операцияларын жүргізу тәртібінің 11-тармағында келтірілген;
3) 641.00.018А, 641.00.018В, 641.00.018С жолдарында 641.00.016 және 641.00.017 тиісті жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі (641.00.016 – 641.00.017).
641.00.018D жолында 641.00.018А, 641.00.018В және 641.00.018С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі (641.00.018А + 641.00.018В + 641.00.018С).
641.00.018Е жолында есепті кезең есебінің 641.00.018D және бұрынғы есепті кезең есебінің 641.00.018Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі (641.00.018D + 641.00.018Е);
4) 641.00.019А, 641.00.019В, 641.00.019С жолдарында келісімшарттың жасалған күніне байланысты зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа міндетті зейнетақы жарналарының ставкасы көрсетіледі;

5) в строках 641.00.020 А, 641.00.020 В и 641.00.020 С указываются суммы обязательных пенсионных взносов в государственный центр по выплате пенсий, исчисленные за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода путем умножения соответствующих сумм строк 641.00.018 и 641.00.019 (641.00.018 х 641.00.019).
В строке 641.00.020 D указывается сумма обязательных пенсионных взносов в государственный центр по выплате пенсий за отчетный период, определяемая как сумма строк 641.00.020 А, 641.00.020 В и 641.00.020 С (641.00.020 А + 641.00.020 В + 641.00.020 С).
В строке 641.00.020 Е указывается сумма обязательных пенсионных взносов в государственный центр по выплате пенсий с начала года, определяемая как сумма строк 641.00.020 D расчета отчетного периода и 641.00.020 Е расчета за предыдущий отчетный период (641.00.020 D + 641.00.020 Е).
13. В разделе "Отчисления пользователей автомобильных дорог":
1) в строках 641.00.021 А, 641.00.021 В и 641.00.021 С указываются стоимость реализованной продукции, выполненных работ и предоставленных услуг за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно с учетом корректировки в соответствии с Законом Республики Казахстан "О трансфертном ценообразовании" (далее – Закон о трансфертном ценообразовании);
2) в строках 641.00.021 АI, 641.00.021 ВI и 641.00.021 СI указываются фактические объемы реализованной продукции, выполненных работ и предоставленных услуг в фактических ценах реализации за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно;
3) в строках 641.00.021 АII, 641.00.021 ВII, 641.00.021 СII указываются отклонения цен реализованной продукции, выполненных работ и предоставленных услуг, определенных в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 641.00.021 D указывается фактический объем реализованной продукции, выполненных работ и предоставленных услуг в фактических ценах реализации за отчетный период, определяемый как сумма строк 641.00.001 АI, 641.00.021 ВI и 641.00.021 СI.
В строке 641.00.021 Е указывается фактический объем реализованной продукции, выполненных работ и предоставленных услуг в фактических ценах реализации с начала года, определяемый как сумма строк 641.00.021 D расчета отчетного периода и 641.00.021 Е расчета за предыдущий отчетный период.
Данные строки заполняются в случае, если контракт заключен до 8 июня 1998 года;
4) в строках 641.00.022 А, 641.00.022 В и 641.00.022 С указывается совокупный годовой доход за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно с учетом корректировки в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;

5) 641.00.020А, 641.00.020В, 641.00.020С жолдарында 641.00.018 және 641.00.019 жолдарының тиісті сомаларын көбейту жолымен есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін есептелген зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа міндетті зейнетақы жарналарының сомалары көрсетіледі (641.00.018 х 641.00.019).
641.00.020D жолында 641.00.020А, 641.00.020В және 641.00.020С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі (641.00.020А + 641.00.020В + 641.00.020С).
641.00.020Е жолында есепті кезең есебінің 641.00.020D және бұрынғы есепті кезең есебінің 641.00.020Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа аударылатын міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі (641.00.020D + 641.00.020Е).
13. "Автомобиль жолдарын пайдаланушылардың аударымдары" деген бөлімде:
1) 641.00.021А, 641.00.021В, 641.00.021С жолдарында "Трансферттік баға белгілеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі -Трансферттік баға белгілеу туралы заң) сәйкес түзетуді есепке ала отырып, есепті кезеңнің тиісінше 1, 2 және 3-айлары үшін өткізілген өнім, орындалған жұмыс және көрсетілген қызметтің құны көрсетіледі;
2) 641.00.021АІ, 641.00.021ВІ, 641.00.021СІ есепті кезеңнің тиісінше 1, 2 және 3-айлары үшін нақты сату бағаларында өткізілген өнім, орындалған жұмыс және көрсетілген қызметтің нақты көлемдері көрсетіледі;
3) 641.00.021АІІ, 641.00.021ВІІ, 641.00.021СІІ есепті кезеңнің тиісінше 1, 2 және 3-айлары үшін Трансферттік баға белгілеу туралы Заңына сәйкес айқындалатын, өткізілген өнім, орындалған жұмыс және көрсетілген қызметтің бағасының ауытқуы көрсетіледі.
641.00.021D жолында 641.00.001АІ, 641.00.021ВІ және 641.00.021СІ жодарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін нақты сату бағаларында өткізілген өнімнің, жасалған жұмыстың және ұсынылған қызметтің нақты көлемі көрсетіледі.
641.00.021 Е жолында есепті кезең есебінің 641.00.021D және бұрынғы есепті кезең есебінің 641.00.021Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап нақты сату бағасында сатылған өнімнің, жасалған жұмыстың және ұсынылған қызметтің нақты көлемі көрсетіледі.
Осы жолдар егер келісімшарт 1998 жылғы 8 маусымға дейін жасалған жағдайда толтырылады;
4) 641.00.022А, 641.00.022В, 641.00.022С Трансферттік баға белгілеу туралы Заңына сәйкес есепті кезеңнің тиісінше 1, 2 және 3-айлары үшін жылдық жиынтық табыс көрсетіледі;

5) в строках 641.00.022 АI, 641.00.022 ВI и 641.00.022 СI указывается совокупный годовой доход за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно;
6) в строках 641.00.022 АII, 641.00.022 ВII и 641.00.022 СII указывается сумма корректировки совокупного годового дохода в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 641.00.022 D указывается совокупный годовой доход за отчетный период, определяемый как сумма строк 641.00.022 АI, 641.00.022 ВI и 641.00.022 СI.
В строке 641.00.022 Е указывается совокупный годовой доход с начала года, определяемый как сумма строк 641.00.022 D расчета отчетного периода и 641.00.022 Е расчета за предыдущий отчетный период.
Данные строки заполняются в случае, если контракт заключен после 8 июня 1998 года;
1) в строках 641.00.023 А, 641.00.023 В и 641.00.023 С указывается ставка отчислений пользователей автомобильных дорог, установленная в зависимости от базы исчисления платежей, указанной в строках 641.00.021 или 641.00.022;
2) в строках 641.00.024 А, 641.00.024 В и 641.00.024 С указываются суммы отчислений пользователей автомобильных дорог, подлежащие перечислению в бюджет с учетом корректировки в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании, определяемые как произведение строк 641.00.021 и 641.00.023 или 641.00.022 и 641.00.023;
3) в строках 641.00.024 АI, 641.00.024 ВI и 641.00.024 СI указываются суммы отчислений пользователей автомобильных дорог;
4) в строках 641.00.024 АII, 641.00.024 ВII и 641.00.024 СII указываются суммы отчислений пользователей автомобильных дорог, определяемые в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;
5) в строке 641.00.024 D указывается сумма отчислений пользователей автомобильных дорог за отчетный период, определяемая как сумма строк 641.00.024 А, 641.00.024 В и 641.00.024 С;
6) В строке 641.00.024 Е указывается сумма отчислений пользователей автомобильных дорог с начала года, определяемая как сумма строк 641.00.024 D расчета отчетного периода и 641.00.024 Е расчета за предыдущий отчетный период.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. В разделе "Отчисления в фонд социального медицинского страхования":
1) в строках 641.00.025 А, 641.00.025 В и 641.00.025 С указываются суммы отчислений в фонд социального медицинского страхования, исчисляемых в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании" за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода;

5) 641.00.022АІ, 641.00.022ВІ, 641.00.022СІ есепті кезеңнің тиісінше 1, 2 және 3-айлары үшін жылдық жиынтық табыс көрсетіледі;
6) 641.00.022АІІ, 641.00.022ВІІ, 641.00.022СІІ жолдарында Трансферттік баға белгілеу туралы Заңына сәйкес есепті кезеңнің тиісінше 1, 2 және 3-айлары үшін тиісінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін жылдық жиынтық табысты түзету көрсетіледі.
641.00.022D жолында 641.00.022АІ, 641.00.022ВІ және 641.00.022СІ жодарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін жылдық жиынтық табыс көрсетіледі.
641.00.022Е жолында есепті кезең есебінің 641.00.022D және бұрынғы есепті кезең есебінің 641.00.022Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап жылдық жиынтық табыс көрсетіледі.
Осы жолдар егер келісімшарт 1998 жылғы 8 маусымнан кейін жасалған жағдайда толтырылады;
1) 641.00.023А, 641.00.023В, 641.00.023С жолдарында 641.00.021 немесе 641.00.022 жолдарында көрсетілген төлемдерді есептеу базасына байланысты автомобиль жолдарын пайдаланушылар аударымдарының ставкасы көрсетіледі;
2) 641.00.024А, 641.00.024В, 641.00.024С жолдарында 641.00.021 және 641.00.023 немесе 641.00.022 және 641.00.023 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, Трансферттік баға белгілеу туралы Заңға сәйкес түзету ескеріле отырып, бюджетке аударуға жататын автомобиль жолдарын пайдаланушылар аударымдарының сомасы көрсетіледі;
3) 641.00.024АІ, 641.00.024ВІ, 641.00.024СІ жолдарында автомобиль жолдарын пайдаланушылар аударымдарының сомасы көрсетіледі;
4) 641.00.024АІІ, 641.00.024ВІІ, 641.00.024СІІ жолдарында Трансферттік баға белгілеу туралы Заңға сәйкес айқындалатын автомобиль жолдарын пайдаланушылар аударымдарының сомасы көрсетіледі;
5) 641.00.024D жолында 641.00.024А, 641.00.024В және 641.00.024С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін автомобиль жолдарын пайдаланушылар аударымдарының сомасы көрсетіледі;
6) 641.00.024Е жолында есепті кезең есебінің 641.00.024D және бұрынғы есепті кезең есебінің 641.00.024Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап автомобиль жолдарын пайдаланушылар аударымдарының сомасы көрсетіледі.
Ескерту. 13-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. "Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына аударымдар" бөлімінде:
1) 641.00.025А, 641.00.025В, 641.00.025С жолдарында Қазақстан Республикасының "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Заңына сәйкес есептелетін әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына есептілік кезеңнің 1, 2 және 3-айларына аударылатын сомалар көрсетіледі;

2) в строке 641.00.025 D указывается сумма отчислений в фонд социального медицинского страхования за отчетный период, определяемая как сумма строк 641.00.025 А, 641.00.025 В и 641.00.025 С (641.00.025 А + 641.00.025 В + 641.00.025 С);
3) в строке 641.00.025 Е указывается сумма отчислений в фонд социального медицинского страхования с начала года, определяемая как сумма строк 641.00.025 D расчета отчетного периода и 641.00.025 Е расчета за предыдущий отчетный период (641.00.025 D + 641.00.025 Е).
Данный раздел используется справочно для реализации механизма уменьшения отчислений во внебюджетные фонды на сумму отчислений в фонд социального медицинского страхования.
Сноска. Пункт 14 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. В разделе "Сумма отчислений – всего":
1) в строках 641.00.026 А, 641.00.026 В и 641.00.026 С указываются суммы отчислений во все вышеуказанные фонды за минусом отчислений в фонд социального медицинского страхования, определяемые как сумма строк 641.00.005, 641.00.010, 641.00.015, 641.00.020 и 641.00.024 (641.00.005 + 641.00.010, 641.00.015 + 641.00.020 + 641.00.024) минус строка 641.00.025;
2) в строке 641.00.026 D указывается сумма отчислений во все вышеуказанные фонды за отчетный период, определяемая как сумма строк 641.00.026 А, 641.00.026 В и 641.00.026 С (641.00.026 А + 641.00.026 В + 641.00.026 С);
3) в строке 641.00.026 Е указывается сумма отчислений во все вышеуказанные фонды с начала года, определяемая как сумма строк 641.00.025 D расчета отчетного периода и 641.00.026 Е расчета за предыдущий отчетный период (641.00.026 D + 641.00.026 Е).
16. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя".
При представлении расчета юридическим лицом указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами;
2) дата подачи расчета – дата представления расчета в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов – код органа государственных доходов по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица, принявшего расчет" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего расчет;
5) дата приема расчета – дата представления расчета в соответствии с пунктом 2 статьи 209 Налогового кодекса;

2) 641.00.025D жолында 641.00.025А, 641.00.025В және 641.00.025С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына аударымдар сомасы көрсетіледі (641.00.026А + 641.00.026В + 641.00.026С).
3) 641.00.025Е жолында есепті кезең есебінің 641.00.025D және бұрынғы есепті кезең есебінің 641.00.025Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына аударымдардың сомасы көрсетіледі (641.00.025D + 641.00.025Е).
Аталған бөлім әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына есептелген сомаға бюджеттік емес қорларға аударымдарды төмендету механизмін іске асыру үшін анықтама ретінде қолданылады.
Ескерту. 14-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. "Аударымдар сомасы – барлығы" бөлімінде:
1) 641.00.026А, 641.00.026В, 641.00.026С жолдарында 641.00.005, 641.00.010, 641.00.015, 641.00.020 және 641.00.024 жолдарының тиісті сомалары ретінде айқындалған жоғарыда аталған барлық қорларға әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына аударымдарды алудан басқа аударымдардың сомалары көрсетіледі (641.00.005 + 641.00.010, 641.00.015 + 641.00.020 + 641.00.024) 641.00.025 алым жолы.
2) 641.00.026D жолында 641.00.026А, 641.00.026В және 641.00.026С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін жоғарыда аталған барлық қорларға аударымдардың сомасы көрсетіледі (641.00.026А + 641.00.026В + 641.00.026С).
3) 641.00.026Е жолында есепті кезең есебінің 641.00.026D және бұрынғы есепті кезең есебінің 641.00.026Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап жоғарыда аталған барлық қорларға аударымдардың сомасы көрсетіледі (641.00.026D + 641.00.026Е).
16. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Басшысының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" жолында.
Есепті заңды тұлға тапсырған кезде басшының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) құрылтай құжаттарына сәйкес көрсетіледі;
2) есептің тапсырылған күні – есептің мемлекеттік кірістер органына табыс етілген күні көрсетіледі;
3) салық төлеушінің орналасқан орны бойынша мемлекеттік кірістер органының коды көрсетіледі;
4) "Есепті қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" жолында есепті қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
5) есепті қабылдау күні – Салық кодексінің 206-бабы 2-тармағына сәйкес есептің табыс етілген күні;

6) входящий номер документа – регистрационный номер расчета, присваиваемый органом государственных доходов;
7) дата почтового штемпеля – дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Подпункты 4), 5), 6) и 7) настоящего пункта заполняются работником органа государственных доходов, принявшим декларацию на бумажном носителе.
Приложение 50 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Приложение 51 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Правила составления налоговой отчетности "Декларация по налогу на транспортные средства, по земельному налогу и налогу на имущество (форма 700.00)"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация по налогу на транспортные средства, по земельному налогу и налогу на имущество (форма – 700.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Декларация по налогу на транспортные средства, по земельному налогу и налогу на имущество" (далее – декларация), предназначенной для исчисления налога на транспортные средства, земельного налога и налога на имущество. Декларация составляется налогоплательщиками, указанными в статьях 490, 498 и 517 Налогового кодекса, а также лицами, занимающиеся частной практикой, физическими лицами, не являющимися индивидуальными предпринимателями, по объектам, указанным в статье 530 Налогового кодекса.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1-1. Данная форма распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января 2020 года по 31 декабря 2022 года.
Сноска. Правила дополнены пунктом 1-1 в соответствии с приказом и.о. Заместителя Премьер-Министра - и.о. Министра финансов РК от 30.03.2023 № 307 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Декларация состоит из самой декларации (форма 700.00) и приложений к ней (формы с 700.01 по 700.03), предназначенных для детального отражения информации об объектах, связанных с обложением налогом на транспортные средства, земельным налогом и налогом на имущество.

6) құжаттың кіріс нөмірі – мемлекеттік кірістер органы берген есептің тіркеу нөмірі;
7) пошта штемпелінің күні – пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні.
Осы тармақтың 4), 5), 6) және 7) тармақшалары есепті қағаз жеткізгіште қабылдаған мемлекеттік кірістер органының қызметкері толтырады.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39 бұйрығына
50-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39 бұйрығына
51-қосымша
"Көлік құралдары салығы, жер салығы мен мүлік салығы бойынша декларация (700.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидалар "Көлік құралдары салығы, жер салығы мен мүлік салығы бойынша декларация (700.00-нысан)" салық есептілігі жасау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының кодексіне (бұдан әрі - Салық кодексі) сәйкес әзірленген және салық төлеушілердің көлік құралдары салығын, жер салығы мен мүлік салығын есептеуге арналған "Көлік құралдары салығы, жер салығы мен мүлік салығы бойынша декларация" салық есептілігін (бұдан әрі - декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны Салық кодексінің 490, 498 және 517-баптарында көрсетілген салық төлеушілер, сондай-ақ Салық кодексінің 530-бабында көрсетілген объектілер бойынша жеке практикамен айналысатын адамдар, жер қойнауын пайдаланушылар, дара кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлғалар толтырады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-1. Аталған нысан 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап 2022 жылғы 31 желтоқсанға дейін туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
Ескерту. Қағида 1-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрі орынбасарының м.а. - Қаржы министрінің м.а. 30.03.2023 № 307 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Декларация Декларацияның өзінен (700.00-нысан) және көлік құралдары салығын, жер салығын және мүлік салығын салуға байланысты объектілер туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшалардан (700.01-ден 700.03-ге дейінгі нысандар) тұрады.

15. По объектам обложения налогом на имущество, переданным по договору концессии, декларация заполняется и представляется концессионером.
16. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" приложений к декларации (формы с 700.01 по 700.03) указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" настоящей декларации.
Глава 2. Пояснение по заполнению декларации (форма 700.00)
17. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер) (далее – ИИН (БИН)) плательщика по налогу на транспортные средства, по земельному налогу и налогу на имущество;
2) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность (год) – отчетный налоговый период, за который представляется декларация (указывается арабскими цифрами);
3) Фамилия, имя, отчество (при его наличии) или наименование налогоплательщика – Фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или полное наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или полное наименование юридического лица-доверительного управляющего в соответствии с учредительными документами;
4) вид декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 206 Налогового кодекса;
5) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления дополнительной декларации по уведомлению, предусмотренной подпунктом 4) пункта 3 статьи 206 Налогового кодекса;
6) отдельные категории налогоплательщика.
Ячейки отмечаются в случае, если налогоплательщик относится к одной или нескольким категориям, указанным в строках A, B, C и D:
А – доверительный управляющий в соответствии со статьей 40 Налогового кодекса;
В – учредитель доверительного управления в соответствии со статьей 40 Налогового кодекса;
С – лицо, занимающееся частной практикой, физическое лицо, не являющееся индивидуальным предпринимателем, в соответствии со статьями 516 и 525 Налогового кодекса;
D – недропользователь по соглашению (контракту) о разделе продукции, в котором прямо предусмотрена стабильность налогового режима, заключенным до 1 января 2009 года, в соответствии с пунктом 1 статьи 722 Налогового кодекса;
7) номер и дата заключения контракта.
Заполняется недропользователем, если отмечена строка 6 D с указанием номера и даты заключения контракта на недропользование;

15. Концессия шарты бойынша берілген мүлік салығы салынатын объектілер бойынша декларацияны концессионер толтырады және тапсырады.
16. Декларацияға қосымшалардың (700.01-ден 700.03-ге дейінгі нысандар) "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде осы декларацияның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
2-тарау. Декларацияны толтыру бойынша түсіндірме (700.00-нысан)
17. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) көлік құралы салығы бойынша, жер салығы және мүлік салығы бойынша төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес сәйкестендіру нөмірі) (бұдан әрі – ЖСН (БСН));
2) салық есептілігі тапсырылатын салық кезеңі (жыл) - декларация тапсырылатын есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
3) салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) немесе атауы - жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде).
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес сенімгерлікпен басқарушы жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
4) декларацияның түрі.
Тиісті торкөздер декларацияны Салық кодексінің 206-бабында көрсетілген салық есептілігі түріне жатқызу есебімен белгіленеді;
5) хабарламаның нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 206-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген хабарлама бойынша қосымша декларация тапсырылған жағдайда толтырылады;
6) салық төлеушінің жекелеген санаттары.
Торкөздер егер салық төлеуші А, В, С, D жолдарында көрсетілген бір немесе бірнеше санатқа жатқан жағдайда белгіленеді:
А – Салық кодексінің 40-бабына сәйкес сенімгерлік басқарушы;
В – Салық кодексінің 40-бабына сәйкес сенімгерлік басқарушының құрылтайшысы;
С – Салық кодексінің 516 және 525-баптарына сәйкес дара кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлға, жеке практикамен айналысатын тұлға;
D – Салық кодексінің 722-бабы 1-тармағына сәйкес 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін салық режимінің тікелей тұрақтылығы көзделген, өнімді бөлу туралы келісім-шарты (шарт) бойынша жер қойнауын пайдаланушы;
7) келісімшарт жасасқан күн және нөмірі.
Егер 6 D жолы жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың нөмірі мен жасалған күні көрсетіле отырып, белгіленсе, жер қойнауын пайдаланушы толтырады;

8) код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденный Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
9) представленные приложения.
Отмечаются ячейки представленных приложений к декларации;
10) количество листов приложений.
Указывается количество листов представленных приложений к декларации по следующим формам (указывается арабскими цифрами):
в строке А – по приложению 700.01;
в строке В – по приложению 700.02;
в строке С – по приложению 700.03.
18. В разделе "Налог на транспортные средства":
в строке 700.00.001 указывается сумма налога – всего, исчисленная за налоговый период;
19. В разделе "Земельный налог":
1) в строке 700.00.002 указывается сумма налога, исчисленная за налоговый период, определяемая по строке "Сумма земельного налога, Всего" графы O формы 700.02;
2) в строке 700.00.003 указывается код налоговой льготы в виде снижения налоговой ставки в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 510 Налогового кодекса согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) в строке 700.00.004 указывается сумма налоговой льготы.
20. В разделе "Налог на имущество":
1) в строке 700.00.005 I указывается сумма налога на имущество, исчисленная за налоговый период налогоплательщиками, указанными в статье 517 Налогового кодекса (всех категорий по коду бюджетной классификации 104101);
2) в строке 700.00.005 II указывается сумма налога, исчисленная за налоговый период плательщиками налога на имущество, применяющими специальный налоговый режим для производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельскохозяйственных кооперативов, в общеустановленном порядке и уменьшенная на 70 процентов в соответствии со статьей 700 Налогового кодекса;
3) в строке 700.00.005 III по коду бюджетной классификации 104102, указывается итоговая сумма налога на имущество, исчисленная за налоговый период лицами, занимающиеся частной практикой, физическими лицами, не являющимися индивидуальными предпринимателями, по объектам, указанным в статье 530 Налогового кодекса, определяемая как сумма строки 700.03.001 раздела 2 "Исчисление налога на имущество, за исключением лиц, указанных в разделе 3" формы 700.03 и итоговой суммы графы С раздела 3 "Исчисление налога на имущество по городам районного значения, селам, поселкам, сельским округам" формы 700.03;
4) в строке 700.00.006 указывается сумма исчисленных текущих платежей за налоговый период, определяемая путем суммирования строк 104101 графы G Расчета текущих платежей по земельному налогу и налогу на имущество (701.01), по всем представленным формам 701.01 за текущий налоговый период;

8) валюта коды "Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланыталын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген 23 "Валюта жіктеуіші" қосымшасына сәйкес көрсетіледі;
9) тапсырылған қосымшалар.
Тапсырылған декларацияға қосымшалардың торкөздері белгіленеді;
10) қосымшалар парағының саны.
Мынадай нысандар бойынша тапсырылған декларацияға қосымшалардың парақтарының саны көрсетіледі (араб сандарымен көрсетіледі):
А жолында – 700.01 қосымшасы бойынша;
В жолында – 700.02 қосымшасы бойынша;
С жолында – 700.03 қосымшасы бойынша.
18. "Көлік құралдары салығы" бөлімінде:
700.00.001-жолында салық кезеңі үшін есептелген салық сомасының барлығы көрсетіледі.
19. "Жер салығы" бөлімінде:
1) 700.02 нысанының O бағанындағы "Жер салығының сомасы, Барлығы" жолы бойынша анақталатын салық кезеңі үшін есептелген салық сомасының барлығы көрсетіледі.
2) 700.00.003-жолында Салық кодексінің 510-бабы 2 және 3-тармақтарына сәйкес салық мөлшерлемесінің төмендетілуі түріндегі салық жеңілдігінің коды көрсетіледі.
3) 700.00.004-жолында салық жеңілдігінің сомасы көрсетіледі.
20. "Мүлік салығы" бөлімінде:
1) 700.00.005 І жолында Салық кодексінің 517-бабында көрсетілген салық төлеушілермен (104101 бюджеттік сыныптамасының коды бойынша барлық санаттағы) салық кезеңі үшін есептелген мүлік салығының сомасы көрсетіледі;
2) 700.00.005 ІІ жолында ауыл шаруашылығы өнімін, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімін өндірушілер және ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін арнаулы салық режимін қолданатын төлеушілермен жалпыға бірдей белгіленген тәртіпте және Салық кодексінің 700-бабына сәйкес 70 пайызға төмендетіліп салық кезеңіне есептелген салық сомасы көрсетіледі;
3) 104102 бюджеттік сыныптамасының коды бойынша 700.00.005 ІІІ жолында Салық кодексінің 530-бабында көрсетілген объектілер бойынша жеке практикамен айналысатын адамдар, дара кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлғалармен салық кезеңі үшін есептелген, 700.03-нысанының "Мүлік салығын есептеу, 3-бөлімде көрсетілген тұлғаларды қоспағанда" 2-бөлімінің 700.03.001-жолының сомасы және 700.03-нысанының "Аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бойынша мүлік салығын есептеу" 3-бөлімінің С бағанының жиынтық сомасы ретінде айқындалатын, мүлік салығының жиынтық сомасы көрсетіледі;
4) 700.00.006-жолында ағымдағы салық кезеңі үшін барлық тапсырылған 701.01-нысандар бойынша Жер салығы мен мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдердің есебінің (701.01) G бағанының 104101-жолдарын жиынтықтау арқылы айқындалатын салық кезеңі үшін есептелген ағымдағы төлемдердің сомасы көрсетіледі;

5) в случае если сумма исчисленного налога за налоговый период, указанная в строке 700.00.005 по каждому коду бюджетной классификации, больше суммы исчисленных текущих платежей, отраженной в строке 700.00.006, в строке 700.00.007 указывается сумма налога к начислению, определяемая как разница строк 700.00.005 и 700.00.006 (700.00.005 – 700.00.006);
6) в случае если сумма исчисленных текущих платежей за налоговый период, указанная в строке 700.00.006, больше суммы исчисленного налога, отраженной в строке 700.00.005, в строке 700.00.008 указывается сумма налога к уменьшению, определяемая как разница строк 700.00.006 и 700.00.005 (700.00.006 – 700.00.005);
7) в строке 700.00.009 указывается код налоговой льготы в виде снижения налоговой ставки в соответствии с пунктами 3, 5 и 6 статьи 521 Налогового кодекса согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
8) в строке 700.00.010 указывается сумма налоговой льготы;
9) в строке 700.00.011 указывается сумма инвестиционных налоговых преференций.
21. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика (руководителя)" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика (руководителя) в соответствии с учредительными документами. Если декларация представляется физическим лицом, поле должно содержать фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика, которые заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) доверительного управляющего в соответствии с договором доверительного управления либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления;
2) дата подачи декларации – текущая дата представления декларации в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов по месту нахождения и (или) регистрации объекта налогообложения;
4) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица, принявшего декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего декларацию;
5) дата приема декларации – дата представления декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 206 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа – регистрационный номер декларации, присваиваемый органом государственных доходов;
7) дата почтового штемпеля – дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Подпункты 4), 5), 6) и 7) настоящего пункта заполняются работником органа государственных доходов, принявшим декларацию на бумажном носителе.

5) егер әрбір бюджет сыныптамасының коды бойынша 700.00.005-жолында көрсетілген салық кезеңі үшін есептелген салық сомасы 700.00.006-жолында көрсетілген есептелген ағымдағы төлемдер сомасынан көп болған жағдайда, 700.00.007-жолында 700.00.005 және 700.00.006-жолдарының айырмасы (700.00.005 – 700.00.006) ретінде айқындалатын есептеуге салық сомасы көрсетіледі;
6) егер 700.00.006-жолында көрсетілген салық кезеңі үшін есептелген ағымдағы төлемдер сомасы 700.00.005-жолында көрсетілген есептелген салық сомасынан көп болған жағдайда, 700.00.008-жолында 700.00.006 және 700.00.005-жолдарының айырмасы (700.00.006 - 700.00.005) ретінде айқындалатын, азайтуға салық сомасы көрсетіледі;
7) 700.00.009-жолында Салық кодексінің 521-бабы 3, 5 және 6-тармақтарына сәйкес салық мөлшерлемесінің төмендетілуі түріндегі салық жеңілдігінің коды көрсетіледі.
8) 700.00.010-жолында салық жеңілдігінің сомасы көрсетіледі.
9) 700.00.0011-жолында инвестициялық салық преференциялары көрсетіледі.
21. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Салық төлеушінің (басшының) тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" жолында құрылтай және өкім құжаттарына сәйкес салық төлеушінің (басшының) тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі. Егер декларацияны жеке тұлға тапсыратын болса, жолда жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылатын салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) қамтылуы тиіс.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде мүлікті сенімгерлікпен басқару шартына сәйкес сенімгерлікпен басқарушының немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын басқа жағдайларда пайда алушының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
2) декларацияны беру күні – декларацияны мемлекеттік кірістер органына табыс еткен ағымдағы күн;
3) салық салу объектісінің орналасқан және (немесе) тіркеу орны бойынша мемлекеттік кірістер органының коды көрсетіледі;
4) "Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" жолында декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
5) декларацияны қабылдау күні – Салық кодексінің 206-бабы 2-тармағына сәйкес декларацияның табыс етілген күні;
6) құжаттың кіріс нөмірі – мемлекеттік кірістер органы берген декларацияның тіркеу нөмірі;
7) пошта штемпелінің күні – пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні.
Осы тармақтың 4), 5), 6) және 7) тармақшалары декларацияны қағаз жеткізгіште қабылдаған мемлекеттік кірістер органының қызметкері толтырады.

Глава 3. Пояснение по заполнению формы 700.01 – Налог на транспортные средства
22. Данное приложение к декларации предназначено для исчисления налогоплательщиками налога на транспортные средства в соответствии с разделом 13 Налогового кодекса. Форма 700.01 составляется налогоплательщиком в совокупности по всем транспортным средствам, имеющимся на праве собственности, хозяйственного ведения, оперативного управления, а также переданным (полученным) по договору финансового лизинга, в течение налогового периода. Приложение составляется отдельно:
1) по транспортным средствам, используемым в деятельности, по которой применяется специальный налоговый режим;
2) по транспортным средствам, не используемым в деятельности, по которой применяется специальный налоговый режим.
При составлении формы 700.01 по городам районного значения, селам, поселкам, сельским округам, являющимся местом нахождения юридического лица, его структурного подразделения налогоплательщиком составляется отдельное приложение к декларации по каждому городу районного значения, селу, поселку, сельскому округу.
23. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) ИИН (БИН) плательщика налога на транспортные средства;
2) БИН аппарата акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов заполняется только в случае составления формы 700.01 по городам районного значения, селам, поселкам, сельским округам;
3) строка 3 заполняется налогоплательщиками, применяющими специальный налоговый режим для производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельскохозяйственных кооперативов в соответствии со статьями 698, 699, 700 и 701 Налогового кодекса, и указывается вид применяемого режима налогообложения по отношению к транспортным средствам:
ячейка 3 А отмечается плательщиками налога по транспортным средствам, не используемым в деятельности, по которой применяется специальный налоговый режим;
ячейка 3 В отмечается плательщиками налога по транспортным средствам, используемым в деятельности, по которой применяется специальный налоговый режим;
4) налоговый период (год) – отчетный налоговый период, за который представляется налоговая отчетность.
24. В разделе "Исчисление налога на транспортные средства":
1) По графе А "объекты налогообложения по видам (категориям) транспортных средств", транспортные средства распределены по видам (категориям) транспортных средств и сгруппированы в зависимости от характеристик транспортного средства и применяемой налоговой ставки, установленной в статье 492 Налогового кодекса:

3-тарау. Көлік құралдары салығы – 700.01-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
22. Аталған декларацияға қосымша салық төлеушілердің көлік құралдары салығын Салық кодексінің 13-бөліміне сәйкес есептеуге арналған. 700.01-нысаны салық кезеңі ағымындағы меншік құқығындағы, шаруашылық жүргізу құқығындағы, жедел басқару құқығындағы, сондай-ақ қаржы лизингі шарты бойынша берілген (алынған) жиынтық барлық көлік құралдары бойынша салық төлеушімен толтырылады. Қосымша жеке толтырылады:
1) арнаулы салық режимі қолданылатын қызметте пайдаланылатын көлік құралдары бойынша;
2) арнаулы салық режимі қолданылатын қызметте пайдаланылмайтын көлік құралдары бойынша бөлек жасалады.
Салық төлеушілер заңды тұлғаның, оның құрылымдық бөлімшесінің орналасқан орны болып табылатын аудандық маңызы бар қалалар, кенттер, ауылдар, ауылдық округтер бойынша 700.01-нысанын жасаған кезде әрбір аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ бойынша декларацияға жеке қосымша жасайды.
23. Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) көлік құралдары салығын төлеушінің ЖСН/БСН;
2) аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараттарының БСН аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бойынша 400.01-нысанда жасаған жағдайда ғана толтырылады;
3) 3 жолды Салық кодексінің 698, 699, 700 және 701-баптарына сәйкес ауыл шаруашылығы өнімін, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімін өндірушілер және ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеушілер толтырады және көлік құралдарына қатысты қолданылатын салық салу режимінің түрі көрсетіледі:
3 А торкөзін арнаулы салық режимі қолданылатын қызметте пайдаланылатын көлік құралдары бойынша салық төлеушілер белгілейді;
3 В торкөзін арнаулы салық режимі қолданылатын қызметте пайдаланылмайтын көлік құралдары бойынша салық төлеушілер белгілейді.
4) салық есептілігі тапсырылатын кезең (жыл) – салық есептілігі табыс етілетін есепті салық кезеңі.
24. "Көлік құралдары салығын есептеу" бөлімінде:
1) "көлік құралдарының түріне (категориясына) қарай салық салу объектісі" А бағаны бойынша көлік құралдары көлік құралдарының түріне (категориясына) қарай бөлініп және Салық кодексінің 492-бабында анықталған көлік құралының мінездемесі мен салық мөлшерлемесіне қарай топтастырылып көрсетіледі;

по строке 700.01.001 по 700.01.004 заполняются данные по подразделу1 "Грузовые и специальные автомобили, без учета прицепов";
по строке 700.01.005 заполняются данные по подразделу 2 "Тракторы, самоходные сельскохозяйственные, мелиоративные и дорожно-строительные машины и механизмы, специальные машины повышенной проходимости и другие автотранспортные средства, не предназначенные для движения по автомобильным дорогам общего пользования";
по строке 700.01.006 по 700.01.008 заполняются данные по подразделу 3 "Автобусы";
по строке 700.01.009 по 700.01.010 заполняются данные по подразделу 4 "Мотоциклы, мотороллеры, мотосани, маломерные суда";
по строке 700.01.011 по 700.01.014 заполняются данные по подразделу 5 "Катера, суда, буксиры, баржи, яхты";
по строке 700.01.015 по 700.01.021 заполняются данные по подразделу 6 "Легковые автомобили";
по строке 700.01.022 по 700.01.026 заполняются данные по подразделу 6.1 "Легковые автомобили, с объемом двигателя свыше 3000 куб.см, ввезенные на территорию Республики Казахстан после 31.12.2013 года или произведенные (изготовленные или собранные) в Республике Казахстан после 31.12.2013 года";
по строке 700.01.027 по 700.01.029 заполняются данные по подразделу 7 "Летательные аппараты, приобретенные после 1.04.1999 года из-за пределов Республики Казахстан";
по строке 700.01.030 по 700.01.032 заполняются данные по подразделу 8 "Летательные аппараты, приобретенные до 1.04.1999 года, а также приобретенные после 1.04.1999 года и (или) находящиеся в эксплуатации в Республике Казахстан до 1.04.1999 года";
по строке 700.01.033 заполняются данные по подразделу 9 "Железнодорожный тяговый и мотор-вагонный подвижной состав";
2) в строках с 700.01.001 по 700.01.033 заполняются данные:
по графе В – количество транспортных средств в году;
по графе С – сумма налога за фактический период владения;
по графе D – справочная информация по суммарному превышению объема двигателя по подразделу "Легковые автомобили", по суммарной мощности для подразделов G "Летательные аппараты, приобретенные после 1.04.1999 года из-за пределов Республики Казахстан", H "Летательные аппараты, приобретенные до 1.04.1999 года, а также приобретенные после 1.04.1999 года и (или) находящиеся в эксплуатации в Республике Казахстан до 1.04.1999 года", I "Железнодорожный тяговый и мотор-вагонный подвижной состав";
по графе Е – справочная информация по общему количеству месяцев фактического владения.

700.01.001-ден 700.01.004-ге дейінгі жолдарда "Жүк таситын, арнаулы автомобильдер (тіркемелерді есепке алмағанда)" 1 кіші бөлімі бойынша ақпарат көрсетіледі;
700.01.005-жолда "Тракторлар, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол-құрылыс машиналары мен механизмдері, жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналар және жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарында жүруге арналмаған басқа да автокөлік құралдары" 2 кіші бөлімі бойынша ақпарат көрсетіледі;
700.01.006-ден 700.01.008-ге дейінгі жолдарда "Автобустар" 3 кіші бөлімі бойынша ақпарат көрсетіледі;
700.01.009-ден 700.01.010-ге дейінгі жолдарда "Мотоциклдер, мотороллерлер, мотошаналар, шағын кемелер" 4 кіші бөлімі бойынша ақпарат көрсетіледі;
700.01.011-ден 700.01.014-ге дейінгі жолдарда "Катерлер, кемелер, буксирлер, баржалар, яхталар" 5 кіші бөлімі бойынша ақпарат көрсетіледі;
700.01.015-ден 700.01.021-ге дейінгі жолдарда "Жеңіл автомобильдер" 6 кіші бөлімі бойынша ақпарат көрсетіледі;
700.01.022-ден 700.01.026-ге дейінгі жолдарда "2013 жылдың 31 желтоқсанынан кейін Қазақстан Республикасының аумағына шеттен әкелінген немесе 2013 жылдың 31 желтоқсанынан кейін Қазақстан Республикасында шығарылған (дайындалған немесе жиналған) двигатель көлемі 3000 текше.см жоғары жеңіл автомобильдер" 6.1 кіші бөлім бойынша ақпарат көрсетіледі;
700.01.027-ден 700.01.029-ге дейінгі жолдарда "1999 жылғы 1 сәуірден кейін Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерден сатып алынған ұшу аппараттарына" 7 кіші бөлімі бойынша ақпарат көрсетіледі;
700.01.030-ден 700.01.032-ге дейінгі жолдарда "1999 жылғы 1 сәуірге дейін сатып алынған, сондай-ақ 1999 жылғы 1 сәуірден кейін сатып алынған және Қазақстан Республикасында 1999 жылғы 1 cәуіpгe дейін пайдалануда болған ұшу аппараттарына" 8 кіші бөлімі бойынша ақпарат көрсетіледі;
700.01.033-жолда "Темір жол тартқыш және мотор-вагондық жылжымалы құрамдар" 9 кіші бөлімі бойынша ақпарат көрсетіледі;
2) 700.01.001-ден 700.01.033-ге дейінгі жолдарда:
В бағанында - жылына көлік құралдарының саны;
С бағанында - нақты иелік ету кезеңі үшін салық сомасы көрсетіледі;
D бағанында - жеңіл автомобильдердің қозғалтқыштың жиынтық асып кету көлемі/1999 жылғы 1 сәуірден кейін Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерден сатып алынған ұшу аппараттарының, 1999 жылғы 1 сәуірге дейін сатып алынған, сондай-ақ 1999 жылғы 1 сәуірден кейін сатып алынған және Қазақстан Республикасында 1999 жылғы 1 cәуіpгe дейін пайдалануда болған ұшу аппараттарынның, темір жол тартқыш және мотор-вагондық жылжымалы құрамдардың жиынтық қуаты бойынша анықтамалық ақпарат;
Е бағанында – нақты иелік ету айларының жалпы саны бойынша анықтамалық ақпарат көрсетіледі.

25. В подразделе 10 "Налог на транспортные средства":
1) в строке 700.01.034 указывается сумма налога, всего, исчисленная за налоговый период, определяемая как сумма строки 700.01.035 и 700.01.036 (700.01.035 + 700.01.036);
2) в строке 700.01.035 указывается сумма налога, исчисленная за налоговый период плательщиками налога на транспортные средства за исключением плательщиков налога на транспортные средства, применяющими специальный налоговый режим для производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельскохозяйственных кооперативов, определяемая как сумма строк с 700.01.001 по 700.01.033 графы С (700.01.001 + 700.01.002 + ………700.01.033);
3) в строке 700.01.036 указывается сумма налога, исчисленная за налоговый период плательщиками налога на транспортные средства, применяющими специальный налоговый режим для производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельскохозяйственных кооперативов, в общеустановленном порядке и уменьшенная на 70 процентов в соответствии со статьей 700 Налогового кодекса, определяемая как сумма строк с 700.01.001 по 700.01.033 графы С (700.01.001 + 700.01.002 + …… 700.01.033);
4) в строке 700.01.037 указывается сумма исчисленных текущих платежей за налоговый период. В данную строку переносится сумма строки 701.00.001 формы 701.00.
При составлении налогоплательщиками формы 700.01 по городам районного значения, селам, поселкам, сельским округам в строку 700.01.037 переносится сумма исчисленных текущих платежей за налоговый период графы С формы 701.00 по соответствующему городу районного значения, селу, поселку, сельскому округу.
При этом БИН аппарата акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов графы В по строке выбираемых значений графы С формы 701.00 должен соответствовать БИН аппарата акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов строки 2 формы 700.01;
5) в случае, если сумма исчисленного налога за налоговый период, указанная в строке 700.01.034, больше суммы исчисленных текущих платежей, отраженной в строке 700.01.037, в строке 700.01.038 указывается сумма налога к начислению, определяемая как разница строк 700.01.034 и 700.01.037 (700.01.034 – 700.01.037);
6) в случае, если сумма исчисленных текущих платежей за налоговый период, указанная в строке 700.01.037, больше суммы исчисленного налога, отраженной в строке 700.01.034, в строке 700.01.039 указывается сумма налога к уменьшению, определяемая как разница строк 700.01.037 и 700.01.034 (700.01.037 – 700.01.034).

25. "Көлік құралдары салығы" 10 кіші бөлімі бойынша мынадай ақпарат көрсетіледі;
1) 700.01.034-жолында 700.01.035 және 700.01.036-жолдарының сомасы (700.01.035 + 700.01.036) ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін есептелген салық сомасы барлығы көрсетіледі;
2) 700.01.035-жолында ауыл шаруашылығы өнімін, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімін өндірушілер және ауылшаруашылығы кооперативтері үшін арнаулы салық режимін қолданатын көлік құралы салығын төлеушілерді қоспағанда, көлік құралдары салығын төлеушілер салық кезеңі үшін есептеген, C бағанының 700.01.001-ден 700.01.033-ге дейінгі жолдардың арасындағы жолдар сомасы (700.01.001 + 700.01.002 + .... 700.01.033) ретінде айқындалатын салық сомасы көрсетіледі;
3) егер 700.01.036-жолында ауыл шаруашылығы өнімін, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімін өндірушілер және ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін арнаулы салық режимін қолданатын көлік құралы салығын төлеушілер салық кезеңі үшін жалпыға бірдей белгіленген тәртіпте есептеген және Салық кодексінің 700-бабына сәйкес 70 (жетпіс) пайызға азайтылған, C бағанының 700.01.001-ден 700.01.033-ге дейінгі жолдардың арасындағы жолдар сомасы (700.01.001 + 700.01.002 + .... 700.01.033) ретінде айқындалатын салық сомасы көрсетіледі;
4) 700.01.037-жолында ағымдағы төлемдердің салық кезеңі үшін есептелген сомасы көрсетіледі. Аталған жолға 701.00 нысанының 701.00.001-жолының сомасы көшіріледі.
Салық төлеушілер аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бойынша 700.01-нысанын жасаған кезде 700.01.037-жолына тиісті аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бойынша 701.00 нысанының С бағанынан ағымдағы төлемдердің салық кезеңі үшін есептелген сомасы көшіріледі.
Бұл ретте 701.00 нысанының С бағанының мәні таңдалатын жолдар бойынша В бағанындағы аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің әкім аппаратының БСН-і 700.01-нысанының 2-жолындағы аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің әкім аппаратының БСН-іне сәйкес келуі тиіс;
5) егер 700.01.034-жолында көрсетілген салық кезеңі үшін есептелген салық сомасы 700.01.037-жолында көрсетілген есептелген ағымдағы төлемдердің сомасынан көп болған жағдайда 700.01.038-жолында 700.01.034 және 700.01.037-жолдарының айырмасы (700.01.034 - 700.01.037) ретінде айқындалатын есептеуге салық сомасы көрсетіледі;
6) егер 700.01.037-жолында көрсетілген салық кезеңі үшін есептелген ағымдағы төлемдер сомасы 700.01.034-жолында көрсетілген есептелген ағымдағы төлемдердің сомасынан көп болған жағдайда 700.01.039-жолында 700.01.037 және 700.01.034-жолдарының айырмасы (700.01.037 - 700.01.034) ретінде айқындалатын азайтуға салық сомасы көрсетіледі.

Глава 4. Пояснение по заполнению формы 700.02 – Земельный налог
26. Данное приложение предназначено для исчисления земельного налога налогоплательщиками в соответствии с разделом 14 Налогового кодекса. Форма 700.02 составляется по земельным участкам, находящимся на праве собственности, постоянного землепользования, первичного безвозмездного временного землепользования в течение налогового периода.
При составлении формы 700.02 для исчисления земельного налога по землям населенных пунктов, расположенных в городах районного значения, селах, поселках, сельских округах налогоплательщиком составляется отдельное приложение к декларации по каждому городу районного значения, селу, поселку, сельскому округу.
27. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) ИИН (БИН) плательщика по земельному налогу;
2) БИН юридического лица, структурным подразделением которого является филиал, представительство.
Данная строка заполняется в случае, если структурное подразделение признано самостоятельным плательщиком;
3) налоговый период (год) – отчетный налоговый период, за который представляется налоговая отчетность;
4) БИН аппарата акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов. Строка заполняется при составлении формы 700.02 по землям населенных пунктов, расположенных в городах районного значения, селах, поселках, сельских округах.
28. В разделе "Исчисление земельного налога":
1) в графе А указывается порядковый номер строки, который начинается со строки 00000001;
2) в графе B указывается кадастровый номер земельного участка на основании идентификационных документов;
3) в графе C указывается единица измерения площади земельного участка (в гектарах, квадратных метрах);
4) в графе D указывается общая площадь земельного участка в соответствии с идентификационными документами на земельный участок. Налогоплательщики, определенные пунктом 3 статьи 499 Налогового кодекса, указывают общую площадь земельного участка, находящегося в фактическом владении и пользовании;
5) в графе E указывается код категории земель.
Коды категории земель:
А – земли населенных пунктов;
В – земли сельскохозяйственного назначения;
С – земли промышленности, транспорта, связи, обороны и иного несельскохозяйственного назначения;
D – земли лесного фонда;
Е – земли водного фонда;
F – земли особо охраняемых природных территорий, земли оздоровительного, рекреационного и историко-культурного назначения;
6) в графе F указывается размер повышения или понижения ставки земельного налога, установленный решением местного представительного органа за налоговый период, согласно пункту 1 статьи 510 Налогового кодекса (в процентах);

4-тарау. Жер салығы - 700.02-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
26. Бұл қосымша Салық кодексінің 14-бөліміне сәйкес салық төлеушілердің жер салығын есептеуіне арналған. 700.02-нысаны салық кезеңі ішінде меншік, тұрақты жер пайдалану, бастапқы тегін уақытша жер пайдалану құқығындағы жер учаскелері үшін жасалады.
Салық төлеушілер аудандық маңызы бар қалаларда, кенттерде, ауылдарда, ауылдық округтерде орналасқан елді мекендердің жерлері бойынша 700.02-нысанын жасаған кезде әрбір аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ бойынша декларацияға жеке қосымша жасайды.
27. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) жер салығын төлеушінің ЖСН (БСН);
2) құрылымдық бөлімшесі филиал, өкілдік болып табылатын заңды тұлғаның БСН.
Бұл жол егер құрылымдық бөлімше дербес төлеуші болып танылған жағдайда толтырылады;
3) салық кезеңі (жыл) – салық есептілігі табыс етілетін есепті салық кезеңі.
4) аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің әкім аппаратының БСН-і. Жол аудандық маңызы бар қалаларда, кенттерде, ауылдарда, ауылдық округтерде орналасқан елді мекендердің жерлері бойынша 700.02-нысанын жасаған кезінде толтырылады.
28. "Жер салығын есептеу" бөлімі:
1) А бағанында 00000001-жолымен басталатын жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында сәйкестендіру (құқық белгілеу) құжаттары негізінде жер учаскесінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі
3) С бағанында жер учаскесі ауданының өлшем бірлігі (гектарда, шаршы метрде) көрсетіледі;
4) D бағанында жер учаскесіне сәйкестендіру (құқық белгілеу) құжаттарына сәйкес жер учаскесінің жалпы ауданы көрсетіледі. Салық кодексінің 499-бабы 3-тармағында айқындалған салық төлеушілер нақты иелігіндегі және пайдалануындағы жер учаскесінің жалпы ауданын көрсетеді;
5) Е бағанында жерлердің санаттары көрсетіледі.
A – елді мекендердің (қалалардың, кенттер мен ауылдық елді мекендердің) жері;
B – ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер;
C – өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жер;
D – орман қорының жері;
E – су қорының жері;
F – ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жері, сауықтыру мақсатындағы, рекреациялық және тарихи-мәдени мақсаттағы жер.
6) F бағанында Салық кодексінің 510-бабының 1-тармағына сәйкес салық кезеңі үшін жергілікті өкілдік органның шешімімен белгіленген жер салығының мөлшерлемесін арттыру немесе төмендету мөлшері (пайызбен) көрсетіледі;

7) в графе G указывается установленный размер повышения ставки земельного налога на земельные участки, занятые под автостоянки, автозаправочные станции, казино за налоговый период, согласно решениям местного представительного органа в соответствии со статьей 509 Налогового кодекса;
8) в графе H указывается коэффициент, установленный пунктами 2 и 3 статьи 510 Налогового кодекса для соответствующих налогоплательщиков;
9) в графе I указывается коэффициент, установленный подпунктом 2) пунктом 2 статьи 510 Налогового кодекса для налогоплательщиков, осуществляющих деятельность на территориях специальных экономических зон;
10) в графе J коэффициент к базовым ставкам налога в соответствии с пунктами 4 и 5 статьи 510 Налогового кодекса;
11) в графе K указывается ставка земельного налога, в том числе с учетом корректировок базовой налоговой ставки, предусмотренных в графах F, G, H, I и J;
12) в графе L указывается количество месяцев фактического периода владения или пользования земельным участком в налоговом периоде;
13) в графе M указывается сумма инвестиционных налоговых преференций;
14) в графе N указывается сумма земельного налога, исчисленного за налоговый период, определяемая по формуле: (графа D х графа К / 12 х графа L);
15) в строке "Сумма земельного налога, Всего" графы O указывается сумма земельного налога, исчисленная за налоговый период и определяемая путем суммирования строк графы N ;
16) в строке "Сумма исчисленных текущих платежей" графы O указывается сумма исчисленных текущих платежей за налоговый период, которая определяется как значение строки 104302 графы G Расчета текущих платежей по земельному налогу и налогу на имущество (701.01), представленного налогоплательщиком по земельному участку на начало года, плюс (минус) значение строки 104302 , графы G по всем формам Расчетов текущих платежей по земельному налогу и налогу на имущество, представленных при изменении налоговых обязательств по коду бюджетной классификации 104302 в течение налогового периода;
17) при составлении налогоплательщиками формы 700.02 по землям населенных пунктов, расположенных в городах районного значения, селах, поселках, сельских округах, заполняемой отдельно по каждому городу районного значения, селу, поселку, сельскому округу, в строке "Сумма исчисленных текущих платежей" графы O указывается сумма исчисленных текущих платежей за налоговый период, соответствующего города районного значения, села, поселка, сельского округа, определяемая как значение графы G приложения 1 к Расчету текущих платежей по земельному налогу и налогу на имущество (701.01), представленного налогоплательщиком по землям населенных пунктов, расположенных в городах районного значения, селах, поселках, сельских округах на начало года, плюс (минус) значение графы G по всем приложениям 1 к Расчетам текущих платежей по земельному налогу и налогу на имущество, представленных при изменении налоговых обязательств по коду бюджетной классификации 104302 в течение налогового периода.

7) G бағанында Салық кодексінің 509-бабына сәйкес салық кезеңіне жергілікті өкілдік органның шешімдеріне сәйкес автотұрақтар, автожанармай құю станциялары, казино орналасқан жер учаскелеріне белгіленген жер салығының мөлшерлемесін арттыру мөлшері көрсетіледі;
8) H бағанында тиісті салық төлеушілер үшін Салық кодексінің 510-бабының 2, 3-тармақтарында белгіленген коэффициент көрсетіледі;
9) І бағанында арнайы экономикалық аймақ аумақтарында қызметін жүзеге асыратын салық төлеушілерге арналған Салық кодексінің 510-бабының 2-тармағының 2) тармақшасында белгіленген коэффициент көрсетіледі;
10) J бағанында Салық кодексінің 510-бабының 4 және 5 тармақтарына сәйкес базалық мөлшерлемелерге коэффициент көрсетіледі;
11) K бағанында жер салығының мөлшерлемесі көрсетіледі, оның ішінде F, G, H, І және J бағандарында көзделген базалық салық мөлшерлемесін түзетулерді ескере отырып;
12) L бағанында салық кезеңіндегі нақты жер учаскесіне иелік ету немесе пайдалану кезеңінің айлар саны көрсетіледі;
13) M бағанында инвестициялық салық преференцияларының сомасы көрсетіледі;
14) N бағанында D бағаны х K бағаны / 12 х L бағаны формуласы бойынша айқындалатын салық кезеңі үшін есептелген жер салығының сомасы көрсетіледі;
15) O бағанының "Есептелген салық сомасы, Барлығы" жолында салық кезеңі үшін есептелген N бағанының жолдарын жиынтықтау арқылы айқындалатын жер салығының сомасы көрсетіледі;
16) O бағанының "Есептелген ағымдағы төлемдер сомасы" жолында жыл басында жер учаскесі бойынша салық төлеуші табыс еткен Жер салығы және мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдер есебі (701.01) G бағанының 104302 жолының мәні қосу (алу) салық кезеңі ішінде бюджет сыныптамасының 104302 коды бойынша салық міндеттемелері өзгерген кезде табыс етілген Жер салығы және мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдер есебінің (701.01) барлық нысандары бойынша G бағанының 104302 жолының мәні ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін есептелген ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі;
17) салық төлеушілер әрбір аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ бойынша жеке толтырылатын, аудандық маңызы бар қалаларда, кенттерде, ауылдарда, ауылдық округтерде орналасқан елді мекендердің жерлері бойынша 700.02-нысанын жасаған кезде, O бағанының "Есептелген ағымдағы төлемдер сомасы" жолында жыл басына аудандық маңызы бар қалаларда, кенттерде, ауылдарда, ауылдық округтерде орналасқан елді мекендердің жерлері бойынша бойынша салық төлеуші табыс еткен Жер салығы және мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдер есебіне (701.01) 1-қосымшаның G бағанының мәні қосу (алу) салық кезеңі ішінде бюджет сыныптамасының 104302 коды бойынша салық міндеттемелері өзгерген кезде табыс етілген Жер салығы және мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдер есебіне (701.01) 1-қосымшаның барлық нысандары бойынша G бағанының мәні ретінде айқындалатын тиісті аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың, ауылдық округтің салық кезеңі үшін есептелген ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі.

При этом БИН аппарата акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов графы В по строке выбираемых значений графы G приложения 1 к Расчету текущих платежей по земельному налогу и налогу на имущество (701.02) должен соответствовать БИН аппарата акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов строки 4 формы 700.02;
18) в случае, если исчисленная сумма земельного налога за налоговый период, указанная в строке "Сумма земельного налога, Всего" графы O , больше суммы исчисленных текущих платежей за налоговый период, отраженной в строке "Сумма текущих платежей по земельному налогу, Всего" графы O, то в строке "Сумма налога к начислению"" графы O указывается сумма земельного налога к начислению, определяемая как разница строк "Сумма земельного налога" графы O и "Сумма исчисленных текущих платежей" графы O ;
19) в случае, если сумма исчисленных текущих платежей за налоговый период, указанная в строке "Сумма исчисленных текущих платежей по земельному налогу, Всего" графы O, больше суммы исчисленных налогов за налоговый период, отраженной в строке "Сумма земельного налога, Всего" графы O, то в строке "Сумма налога к уменьшению" графы O указывается сумма земельного налога к уменьшению, определяемая как разница строк "Сумма исчисленных текущих платежей по земельному налогу, Всего" графы O и "Сумма земельного налога, Всего" графы O.
Глава 5. Пояснение по заполнению формы 700.03 – Налог на имущество
29. Заполнение формы 700.03 осуществляется лицами, занимающиеся частной практикой, физическими лицами, не являющимися индивидуальными предпринимателями, по объектам, указанным в статье 530 Налогового кодекса.
30. В разделе 1 "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) ИИН (БИН) плательщика налога на имущество;
2) БИН юридического лица, структурным подразделением которого является филиал, представительства;
3) налоговый период (год) – отчетный налоговый период, за который представляется налоговая отчетность.
31. В разделе 2 "Исчисление налога на имущество, за исключением лиц, указанных в разделе 3":
1) в строке 700.03.001 указывается сумма налога на имущество по коду бюджетной классификации 104102, исчисленная за налоговый период лицами, занимающиеся частной практикой, недропользователями, физическими лицами, не являющимися индивидуальными предпринимателями, по объектам, указанным в статье 530 Налогового кодекса.

Жер салығы және мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдер есебіне (701.02) 1-қосымшаның G бағанындағы таңдалатын мән бойынша В бағанындағы аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкім аппаратының БСН-і 700.02-нысанының 4-жолындағы аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкім аппаратының БСН-не сәйкес келуі тиіс;
18) егер де, O бағанының "Есептелген жер салығы, Барлығы" жолында көрсетілген салық кезеңі үшін есептелген жер салығы сомасы осы бағанның "Есептелген ағымдағы төлемдер сомасы, Барлығы" жолында көрсетілген салық кезеңі үшін есептелген ағымдағы төлемдер сомасынан көп болған жағдайда, O бағанының "Есептелуге жер салығының сомасы, Барлығы" жолында, O бағанындағы "Есептелген жер салығы, Барлығы" және O бағанындағы "Есептелген ағымдағы төлемдер сомасы, Барлығы" жолдарында көрсетілген сомалардың айырмасы ретінде анықталған жер салығының сомасы есептелуге көрcетіледі.
19) егер де, O бағанының "Есептелген ағымдағы төлемдер сомасы, Барлығы" жолында көрсетілген салық кезеңі үшін есептелген ағымдағы төлемдер сомасы осы бағанның "Есептелген жер салығы, Барлығы" жолында көрсетілген салық кезеңі үшін есептелген жер салығы сомасынан көп болған жағдайда, O бағанының "Азаюына жер салығының сомасы, Барлығы" жолында O бағанының "Есептелген ағымдағы төлемдер сомасы, Барлығы" және "Есептелген жер салығы, Барлығы" жолдарының айырмасы ретінде анықталатын азайтуға жататын жер салығының сомасы көрсетіледі.
5-тарау. 700.03-нысанды толтыру бойынша түсіндірме – Мүлік салығы
29. 700.03-нысанды толтыруды Салық кодексінің 530-бабында көрсетілген объектілер бойынша жеке практикамен айналысатын адамдар, дара кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлғалар жүзеге асырады.
30. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" 1-бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) мүлік салығын төлеушінің БСН;
2) құрылымдық бөлімшесі филиал, өкілдік болып табылатын заңды тұлғаның БСН. Бұл жол егер құрылымдық бөлімше дербес төлеуші болып танылған жағдайда толтырылады;
3) салық есептілігі тапсырылатын кезең (жыл) - салық есептілігі табыс етілетін есепті салық кезеңі.
31. "3-бөлімде көрсетілген тұлғаларды қоспағанда, мүлік салығын есептеу" 2-бөлімінде:
1) 700.03.001-жолында Салық кодексінің 530-бабында көрсетілген объектілер бойынша жеке практикамен айналысатын адамдар, дара кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлғалармен салық кезеңі үшін есептелген 104102 бюджеттік сыныптамасының коды бойынша мүлік салығының сомасы көрсетіледі.

32. В разделе 3 "Исчисление налога на имущество по городам районного значения, селам, поселкам, сельским округам":
1) в графе А указывается порядковый номер строки, который начинается со строки 00000001;
2) в графе В указываются БИН аппарата акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов;
3) в графе С указывается сумма налога на имущество по коду бюджетной классификации 104102, исчисленная за налоговый период лицами, занимающиеся частной практикой, физическими лицами, не являющимися индивидуальными предпринимателями, по объектам, указанным в статье 530 Налогового кодекса в разрезе городов районного значения, сел, поселков, сельских округов.
Приложение 1 к Правилам
составления налоговой
отчетности "Декларация по
налогу на транспортные
средства, по земельному налогу
и налогу на имущество (форма 700.00)"
Коды налоговых льгот:
№ кода налоговых льгот
Наименование кода налоговых льгот
1

32. "Аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бойынша мүлік салығын есептеу" 3-бөлімінде:
1) А бағанында 00000001-жолымен басталатын жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің әкім аппаратының БСН көрсетіледі;
3) С бағанында Салық кодексінің 530-бабында көрсетілген объектілер бойынша жеке практикамен айналысатын адамдар, дара кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлғалармен салық кезеңі үшін есептелген, 104102 бюджеттік сыныптамасының коды бойынша мүлік салығының сомасы аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің қимасында көрсетіледі.
Көлік құралдары салығы, жер
салығы мен мүлік салығы
бойынша салық есептілігін
(декларация) жасау
қағидаларына
(700.00-нысан) 1-қосымша
Салық жеңілдігінің кодтары:
Салық жеңілдігінің кодтарының
Салық жеңілдіктерінің кодының атауы
1

юридические лица, определенные пунктом 3 статьи 290 Налогового кодекса и пунктом 1 статьи 291 Налогового кодекса
2
организации, осуществляющие деятельность на территориях специальных экономических зон, – по земельным участкам, расположенным на территории специальной экономической зоны и используемым при осуществлении приоритетных видов деятельности, указанных в статье 708 Налогового кодекса, с учетом положений, установленных главой 79 Налогового кодекса
3
организации, реализующие инвестиционный приоритетный проект, – по земельным участкам, используемым для реализации инвестиционного приоритетного проекта, с учетом положений, установленных статьей 712 Налогового кодекса
4
организация, осуществляющая деятельность по организации и проведению международной специализированной выставки на территории Республики Казахстан
5
оздоровительные детские учреждения – по земельным участкам, используемым ими в деятельности таких детских оздоровительных учреждений по оздоровлению детей
6
государственные предприятия, основным видом деятельности которых является выполнение работ по противопожарному устройству лесов, борьбе с пожарами, вредителями и болезнями лесов, воспроизводству природных биологических ресурсов и повышению экологического потенциала лесов – по земельным участкам, используемым ими в данной деятельности
7
государственные предприятия рыбовоспроизводственного назначения – по земельным участкам, используемым ими в деятельности по воспроизводству рыбы
8
лечебно-производственные предприятия при психоневрологических и туберкулезных учреждениях
9
технологические парки – по земельным участкам, используемым для осуществления основного вида деятельности, предусмотренного Предпринимательским кодексом Республики Казахстан
10
некоммерческие организации, определенные в соответствии с пунктом 1 статьи 289 Налогового кодекса, за исключением религиозных объединений и некоммерческих организаций, указанных в пункте 6 статьи 289 Налогового кодекса
11
юридические лица, определенные пунктом 2 статьи 290 Налогового кодекса, – по земельным участкам, используемым при осуществлении видов деятельности, указанных в пункте 2 статьи 290 Налогового кодекса.
Приложение 2 к Правилам
составления налоговой
отчетности "Декларация по
налогу на транспортные
средства, по земельному налогу
и налогу на имущество (форма 700.00)"
Коды налоговых льгот:
№ кода налоговых льгот
Наименование кода налоговых льгот
1
юридические лица, определенные статьей 289 Налогового кодекса, за исключением религиозных объединений
2
юридические лица, определенные статьей 290 Налогового кодекса
3
организации, основным видом деятельности которых является выполнение работ (оказание услуг) в области библиотечного обслуживания
4
юридические лица по объектам водохранилищ, гидроузлов, находящимся в государственной собственности и финансируемым за счет средств бюджета
5
юридические лица по объектам гидромелиоративных сооружений, используемым для орошения земель юридических лиц-сельскохозяйственных товаропроизводителей и крестьянских или фермерских хозяйств
6
юридические лица по объектам питьевого водоснабжения
7
управляющие компании специальных экономических зон – по объектам обложения в течение пяти налоговых периодов, включая налоговый период, в котором возникло налоговое обязательство по соответствующему объекту
8
управляющая компания специальной экономической зоны "Национальный индустриальный нефтехимический технопарк" – по объектам обложения в течение десяти налоговых периодов, включая налоговый период, в котором возникло налоговое обязательство по соответствующему объекту
9
юридические лица по взлетно-посадочным полосам на аэродромах и терминалам аэропортов, за исключением взлетно-посадочных полос на аэродромах и терминалов аэропортов городов Нур-Султан и Алматы
10
технологические парки по объектам, используемым при осуществлении ими основного вида деятельности, предусмотренного Предпринимательским кодексом Республики Казахстан
11
организация, осуществляющая деятельность по организации и проведению международной специализированной выставки на территории Республики Казахстан
12

Салық кодексінің 290-бабы 3-тармағында және 291-бабының 1-тармағында айқындалған заңды тұлғалар
2
арнайы экономикалық аймақтар аумағында қызметін жүзеге асыратын ұйымдар – арнайы экономикалық аймақтар аумағында орналасқан және Салық кодексінің 79-тарауында белгіленген ережелерді ескере отырып, Салық кодексінің 708-бабында көрсетілген қызметтің басым түрлерін жүзеге асыру кезінде пайдаланатын жер учаскелері бойынша
3
инвестициялық басым жобаны іске асыратын ұйымдар – Салық кодексінің 712-бабында белгіленген ережелерді ескере отырып, инвестициялық басым жобаны іске асыру үшін пайдаланатын жер учаскелері бойынша
4
Қазақстан Республикасының аумағында халықаралық арнаулы көрмені ұйымдастыру мен өткізу бойынша қызметті іске асыратын ұйымдар
5
балаларды сауықтыру мекемелері – балаларды сауықтыру бойынша осындай балаларды сауықтыру мекемелерінің қызметінде пайдаланылатын жер учаскелері бойынша
6
қызметінің негізгі түрі ормандарда өртке қарсы жұмысты ұйымдастыру, өртке, орман зиянкестері мен ауруларына қарсы күрес, табиғи биологиялық ресурстарды ұдайы молайту және ормандардың экологиялық әлеуетін арттыру жөніндегі жұмыстарды орындау болып табылатын мемлекеттік кәсіпорындар – осындай қызмете пайдаланатын жер учаскелері бойынша
7
балықты ұдайы молайту мақсатындағы мемлекеттік кәсіпорындар – балықты ұдайы молайту бойынша қызметте пайдаланатын жер учаскелері бойынша
8
психоневрологиялық және туберкулез мекемелері жанындағы емдеу-өндірістік кәсіпорындар
9
технологиялық парктер-Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінде көзделген қызметтің негізгі түрін жүзеге асыру үшін бөлінген жер учаскелері бойынша
10
Салық кодексінің 289-бабының 1-тармағында белгіленген шарттарды орындаған кездегі діни бірлестіктерді қоспағанда, Салық кодексінің 289-бабының 6-тармағының ережелерін ескере отырып, Салық кодексінің 289-бабында айқындалған коммерциялық емес ұйымдар
11
Салық кодексінің 290-бабының 2-тармағында айқандалған заңды тұлғалар – Салық кодексінің 290-бабының 2-тармағында көрсетілген қызмет түрлерін жүзеге асырған кезде пайдаланылатын жер учаскелері бойынша
Көлік құралдары салығы, жер
салығы мен мүлік салығы
бойынша салық есептілігін
(декларация) жасау
қағидаларына
(700.00-нысан) 2-қосымша
Салық жеңілдігінің коды:
Салық жеңілдігінің кодтарының
Салық жеңілдіктерінің кодының атауы:
1
діни бірлестіктерді қоспағанда, Салық кодексінің 289-бабында айқындалған заңды тұлғалар
2
Салық кодексінің 290-бабында айқындалған заңды тұлғалар
3
негізгі қызмет түрі кітапханалық қызмет көрсету саласындағы жұмыстарды орындау (қызметтер көрсету) болып табылатын ұйымдар
4
мемлекеттік меншіктегі және бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылатын су қоймаларының, су тораптарының объектілері бойынша заңды тұлғалар
5
ауыл шаруашылығы тауарларын өндіруші заңды тұлғалардың және шаруа немесе фермер қожалықтарының жерін суландыру үшін пайдаланылатын гидромелиорациялық құрылыс объектілері бойынша заңды тұлғалар
6
ауыз сумен қамту объектілері бойынша заңды тұлғалар
7
тиісті объект бойынша салық міндеттемесі туындаған салық кезеңін қоса алғанда, он салық кезеңі ішінде салық салу объектілері бойынша – "Ұлттық индустриалдық мұнай химиялық технопаркі" арнайы экономикалық аймақтардың басқарушы компаниялары
8
управляющая компания специальной экономической зоны "Национальный индустриальный нефтехимический технопарк" – по объектам обложения в течение десяти налоговых периодов, включая налоговый период, в котором возникло налоговое обязательство по соответствующему объекту
9
Нұр-Сұлтан және Алматы қалаларының әуеайлақтарындағы ұшу-қону жолақтарын және әуежайларындағы терминалдарды қоспағанда, әуеайлақтардағы ұшу-қону жолақтары және әуежайлардағы терминалдар бойынша заңды тұлғалар
10
технологиялық парктер Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінде көзделген қызметтің негізгі түрін өздері жүзеге асырған кезде пайдаланатын объектілер бойынша
11
Қазақстан Республикасының аумағында халықаралық арнаулы көрмені ұйымдастыру мен өткізу бойынша қызметті іске асыратын ұйымдар
12

юридические лица, определенные пунктом 1 статьи 291 Налогового кодекса
13
организации, осуществляющие деятельность на территориях специальных экономических зон, с учетом положений, установленных главой 79 Налогового кодекса
14
юридические лица, определенные в перечне, утвержденном государственным уполномоченным органом по государственному планированию – по объектам налогообложения, предоставленным в рамках реализации государственных и (или) правительственных программ жилищного строительства по договорам долгосрочной аренды жилища физическому лицу, являющемуся участником такой программы
Приложение 52 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Приложение 53 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Правила составления налоговой отчетности "Расчет текущих платежей по налогу на транспортные средства (форма 701.00)"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Расчет текущих платежей по налогу на транспортные средства (форма 701.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Расчет текущих платежей по налогу на транспортные средства" (далее – расчет), предназначенной для исчисления налога на транспортные средства по транспортным средствам, находящимся на праве собственности, праве хозяйственного ведения или праве оперативного управления, а также по транспортным средствам, переданным (полученным) по договору финансового лизинга, до 1 июля текущего налогового периода. Расчет составляется юридическими лицами в соответствии со статьей 496 Налогового кодекса.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. При заполнении расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
3. При отсутствии показателей соответствующие ячейки расчета не заполняются.
4. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" – плюс, "–" – минус, "х" – умножение, "/" – деление, "=" – равно.
5. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "–" в первой левой ячейке соответствующей строки расчета.
6. При составлении расчета:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;

Салық кодексінің 291-бабы 1-тармағында айқындалған заңды тұлғалар
13
Салық кодексінің 79-тарауында белгіленген ережелерді ескере отырып, арнайы экономикалық аймақтар аумақтарында қызметін жүзеге асыратын ұйымдар
14
салықты өңірлерді дамытудың мемлекеттік және (немесе) үкіметтік тұрғын үй құрылысы бағдарламасының қатысушысы болып табылатын жеке тұлғаға тұрғынжайды ұзақ мерзімді мүліктік жалдау шарттары бойынша осы бағдарламаны іске асыру щеңберінде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі мемлекеттік уәкілетті орган бекіткен тізбеде айқындалған салық салу объектілері бойынша берілген заңды тұлғалар
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39 бұйрығына
52-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39 бұйрығына
53-қосымша
"Көлік құралы салығы бойынша ағымдағы төлемдер есебі (701.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Көлік құралдары салығы бойынша ағымдағы төлемдер есебі (701.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі - Салық кодексі) сәйкес әзірленген және ағымдағы салық кезеңінің 1 шілдесіне дейін меншік құқығындағы, шаруашылықты жүргізу құқығындағы немесе жедел басқару құқығындағы көлік құралдары бойынша, сондай-ақ қаржы лизингі шарты бойынша берілген (алынған) көлік құралдары бойынша көлік құралы салығын есептеуге арналған "Көлік құралы салығы бойынша ағымдағы төлемдер есебі" салық есептілігі нысанын (бұдан әрі - есеп) жасау тәртібін айқындайды. Есепті Салық кодексінің 496-бабына сәйкес заңды тұлғалар толтырады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Есепті толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
3. Көрсеткіштер болмаған кезде есептің тиісті торкөздері толтырылмайды.
4. Осы Қағидаларда мынадай арифметикалық таңбалар қолданылады: "+" – қосу; "–" – алу; "х" – көбейту; "/" – бөлу; "=" – тең.
5. Сомалардың теріс мәндері тиісті жолдың бірінші сол жақ торкөзінде "–" белгісімен белгіленеді.
6. Есепті жасау кезінде:
1) қағаз жеткізгіште – қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;

2) в электронной форме – заполняется в соответствии со статьей 208 Налогового кодекса.
7. По объектам, переданным (полученным) по договорам финансового лизинга, расчет заполняется и представляется лизингополучателем.
8. Расчет составляется, подписывается, заверяется (печатью в установленных законодательством Республики Казахстан случаях либо электронной цифровой подписью) налогоплательщиком (налоговым агентом) на бумажном и (или) электронном носителях на казахском и (или) русском языках, в соответствии с пунктом 2 статьи 204 Налогового кодекса.
9. При представлении расчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе – составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику (налоговому агенту) с отметкой фамилии, имени, отчества (при его наличии) и подписью работника органа государственных доходов, принявшего расчет и оттиском печати (штампа);
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронной форме, допускающем компьютерную обработку информации – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов государственных доходов.
Глава 2. Пояснение по заполнению расчета (форма 701.00)
10. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) плательщика по налогу на транспортные средства;
2) налоговый период (год) – отчетный налоговый период, за который представляется расчет (указывается арабскими цифрами);
3) Фамилия, имя, отчество (при его наличии) или наименование налогоплательщика – фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или полное наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами;
4) вид расчета.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения расчета к видам налоговой отчетности, указанным в статье 206 Налогового кодекса;
5) номер и дата уведомления.
Ячейки заполняются в случае представления дополнительного расчета по уведомлению, предусмотренному подпунктом 4) пункта 3 статьи 206 Налогового кодекса;
6) отдельные категории налогоплательщика.
Ячейки отмечаются, в случае если налогоплательщик относится к одной или нескольким категориям, указанным в строках А, В, С:
А – налогоплательщик, применяющий специальный налоговый режим для производителей сельскохозяйственной продукции и сельскохозяйственных кооперативов с учетом особенности, установленной статьей 700 Налогового кодекса;
В – учредитель доверительного управления в соответствии со статьей 40 Налогового кодекса;
С – доверительный управляющий в соответствии со статьей 40 Налогового кодекса;

2) электрондық нысанда – Салық кодексінің 208-бабына сәйкес толтырылады.
7. Қаржы лизингі шарттары бойынша берілген (алынған) объектілер бойынша есепті лизинг алушы толтырады және табыс етеді.
8. Салық төлеуші (салық агенті) есепті Салық кодексінің 204-бабының 2-тармағына сәйкес қағаз және (немесе) электрондық жеткізгіштерде қазақ және (немесе) орыс тілдерінде жасайды, қол қояды, (Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда мөрмен не электрондық цифрлық қолтаңбамен) куәландырады.
9. Есепті тапсырған кезде:
1) келу тәртібінде қағаз жеткізгіште – екі данада жасалады, бір данасы есепті қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің атын (болған кезде) мен қойылған қолы және мөрдің (мөртабан) бедері белгісімен салық төлеушіге (салық агентіне) қайтарылады.
2) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз жеткізгіште – салық төлеуші (салық агенті) пошта немесе өзгелей байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) ақпараттарды компьютерлік өңдеуге жол беретін электрондық нысанда – салық төлеуші (салық агенті) мемлекеттік кірістер органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің салық есептілігінің қабылданғаны немесе қабылданбағандығы туралы хабарлама алады.
2-тарау. Есепті толтыру бойынша түсіндірме (701.00-нысан)
10. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) көлік құралы салығы бойынша төлеушінің бизнес сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН) көрсетіледі;
2) салық кезеңі (жыл) – есеп берілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі).
3) салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) немесе атауы.
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;
4) есептің түрі.
Тиісті торкөздер есепті Салық кодексінің 206-бабында көрсетілген салық есептілігі түріне Есепті жатқызумен белгіленеді;
5) хабарламаның нөмірі мен күні.
Торкөздер Салық кодексінің 206-бабы 3-тармағы 4) тармақшасында көзделген хабарлама бойынша қосымша Есепті табыс еткен жағдайда толтырылады.
6) салық төлеушінің жекелеген санаттары.
Торкөздер, егер салық төлеуші А, В, С-жолдарында көрсетілген бір немесе бірнеше санаттарға жатқан жағдайда толтырылады:
А – Салық кодексінің 700-бабында белгіленген ерекшеліктері ескеріле отырып, ауыл шаруашылығы өнімін өндірушілер және ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін АСР қолданатын салық төлеуші;
В – Салық кодексінің 40-бабына сәйкес сенімгерлік басқарушының құрылтайшысы;
С – Салық кодексінің 40-бабына сәйкес сенімгерлік басқарушы;

7) код валюты – код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденный решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
8) количество листов приложений – количество листов представленных приложений к расчету 701.00 (указывается арабскими цифрами).
11. В разделе "Исчисление текущих платежей по налогу на транспортные средства":
в строке 701.00.001 указывается общая сумма исчисленных налогоплательщиком текущих платежей по налогу на транспортные средства, подлежащих уплате в срок, установленный статьей 494 Налогового кодекса, определяемая как сумма строки 701.00.001 раздела 2 "Исчисление текущих платежей по налогу на транспортные средства, за исключением лиц, указанных в разделе 3" и итоговой суммы графы С раздела 3 "Исчисление налога на транспортные средства по городам районного значения, селам, поселкам, сельским округам" приложения к расчету 701.00.
12. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика (руководителя)" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика (руководителя) в соответствии с учредительными документами;
2) дата подачи расчета – дата представления расчета в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов – код органа государственных доходов по месту регистрации объекта обложения;
4) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица, принявшего расчет" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего расчет;
5) дата приема расчета – дата представления расчета в соответствии с пунктом 2 статьи 209 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа – регистрационный номер расчета, присваиваемый органом государственных доходов;
7) дата почтового штемпеля – дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Подпункты 4), 5), 6) и 7) настоящего пункта заполняются работником органа государственных доходов, принявшим расчет на бумажном носителе.
Глава 3. Пояснение по заполнению формы 701.00 – Приложение к расчету текущих платежей по налогу на транспортные средства
13. Данное приложение предназначено для заполнения налогоплательщиками исчисленной суммы текущих платежей по налогу на транспортные средства в соответствии с разделом 13 Налогового кодекса.
14. В разделе 1 "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:

7) валюта коды – "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланатын жіктеушілер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген, 23 "Валюталар жіктеуіші" қосымшасына сәйкес валюта коды;
8) қосымшалар парағының саны – 701.00 есебіне тапсырылған қосымшалардың парақтарының саны көрсетіледі (араб сандарымен көрсетіледі).
11. "Көлік құралдары салығы бойынша ағымдағы төлемдерді есептеу" деген бөлімде:
701.00.001 жолында Салық кодексінің 494-бабында белгіленген мерзімде төлеуге тиісті салық төлеушімен есептелген, "3-бөлімде көрсетілген тұлғаларды қоспағанда, көлік құралы салығын есептеу" 2-бөлімінің 700.00.001-жолының және "Аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бойынша көлік құралы салығын есептеу" 3-бөлімінің С бағаны бойынша ағымдағы төлемдердің сомасы ретінде айқындалатын көлік құралдары салығы бойынша ағымдағы төлемдердің жалпы сомасы көрсетіледі.
12. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" деген бөлімде:
1) "Салық төлеушінің (басшының) тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес салық төлеушінің (басшының) тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
2) есепті тапсырған күн – мемлекеттік кірістер органына есепті тапсырған ағымдағы күн;
3) мемлекеттік кірістер органының коды – салық салу объектісінің тіркеу орны бойынша мемлекеттік кірістер органының коды;
4) "Есепті қабылдаған лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" жолында есепті қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
5) Есептің қабылдған күн – Салық кодексінің 209-бабы 2-тармағына сәйкес есепті табыс еткен күн;
6) құжаттың кіріс нөмірі – мемлекеттік кірістер органы беретін есептің тіркеу нөмірі;
7) пошта штемпелінің күні – пошта немесе өзге байланыс ұйымында қойылған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Осы тармақтың 4), 5), 6) және 7) тармақшаларын есепті қағаз жеткізгіште қабылдаған мемлекеттік кірістер органының қызметкері толтырады.
3-тарау. 701.00-нысанды толтыру бойынша түсіндірме Көлік құралы салығы бойынша ағымдағы төлемдер есебіне қосымша
13. Аталған қосымша Салық кодексінің 13-бөліміне сәйкес салық төлеушілердің көлік құралы салығы бойынша есептелген ағымдағы төлемдерінің сомасын толтыруға арналған.
14. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" 1-бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:

1) БИН плательщика налога на транспортные средства;
2) налоговый период (год) – отчетный налоговый период, за который представляется налоговая отчетность;
3) строка 3 заполняется налогоплательщиками, применяющими специальный налоговый режим для производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельскохозяйственных кооперативов в соответствии со статьями 698, 699 и 701 Налогового кодекса, и указывается вид применяемого режима налогообложения по отношению к транспортным средствам:
ячейка 3 А отмечается плательщиками налога по транспортным средствам, не используемым в деятельности, по которой применяется специальный налоговый режим;
ячейка 3 В отмечается плательщиками налога по транспортным средствам, используемым в деятельности, по которой применяется специальный налоговый режим.
15. В разделе 2 "Исчисление налога на транспортные средства, за исключением лиц, указанных в разделе 3":
1) в строке 701.00.001. указывается сумма исчисленных налогоплательщиком текущих платежей по налогу на транспортные средства, подлежащих уплате в срок, установленный статьей 494 Налогового кодекса.
16. В разделе 3 "Исчисление налога на транспортные средства по городам районного значения, селам, поселкам, сельским округам":
1) в графе А указывается порядковый номер строки, который начинается со строки 00000001;
2) в графе В указываются БИН аппарата акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов;
3) в графе С указываются суммы текущих платежей подлежащих уплате в разрезе городов районного значения, сел, поселков, сельских округов.
Приложение 54 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Приложение 55 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Правила составления налоговой отчетности "Расчет текущих платежей по земельному налогу и налогу на имущество (форма 701.01)"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Расчет текущих платежей по земельному налогу и налогу на имущество" (форма 701.01) (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Расчет текущих платежей по земельному налогу и налогу на имущество" (далее – расчет), предназначенной для исчисления земельного налога и налога на имущество по объектам обложения, имеющимся на начало налогового периода и при изменении налоговых обязательств в течение налогового периода. Расчет составляется физическими и юридическими лицами, указанными в статьях 498 и 517 Налогового кодекса.

1) көлік құралдары салығын төлеушінің БСН;
2) салық кезеңі (жыл) – салық есептілігі табыс етілетін есепті салық кезеңі;
3) 3-жолды Салық кодексінің 698, 699 және 701-баптарына сәйкес ауыл шаруашылығы өнімін, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімін өндірушілер және ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеуші толтырады және көлік құралына қатысты қолданылатын салық салу режимінің түрі көрсетіледі:
3 А торкөзін арнаулы салық режимі қолданылатын қызметте пайдаланылмайтын көлік құралы бойынша салық төлеуші белгілейді;
3 В торкөзін арнаулы салық режимі қолданылатын қызметте пайдаланылатын көлік құралы бойынша салық төлеуші белгілейді.
15. "3-бөлімде көрсетілген тұлғаларды қоспағанда, көлік құралы салығын есептеу" деген 2-бөлімде:
701.00.001 жолында Салық кодексінің 494-бабында белгіленген мерзімде төлеуге тиісті көлік құралдары салығы бойынша ағымдағы төлемдер салық төлеушімен есептелген жалпы сомасы көрсетіледі.
16. "Аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бойынша көлік құралы салығын есептеу" деген 3-бөлімде:
1) А бағанында 00000001 жолымен басталатын жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің әкім аппаратының БСН-і көрсетіледі;
3) С бағанында төлеуге жататын ағымдағы төлемдер сомасы аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің аралығында көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39 бұйрығына
54-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39 бұйрығына
55-қосымша
"Жер салығы мен мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдер есебі (701.01-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Жер салығы мен мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдер есебі (701.01-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі - Салық кодексі) сәйкес әзірленген және салық кезеңінің басында бар салық салу объектілері бойынша және салық кезеңі ішінде салық міндеттемелері өзгерген кезде жер салығы мен мүлік салығын есептеуге арналған "Жер салығы мен мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдердің есебі" салық есептілігі нысанын (бұдан әрі - есеп) жасау тәртібін айқындайды. Есепті Салық кодексінің 498 және 517-баптарында көрсетілген жеке және заңды тұлғалар жасайды.

Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. При заполнении расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
3. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Расчета не заполняются.
4. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" – плюс, "–" – минус, "х" – умножение, "/" – деление,в "=" – равно.
5. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "–" в первой левой ячейке соответствующей строки расчета.
6. При составлении расчета:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) в электронной форме – заполняется в соответствии со статьей 208 Налогового кодекса.
7. По объектам, входящим в состав активов паевого инвестиционного фонда, расчет заполняется, и представляется управляющей компанией паевого инвестиционного фонда.
8. По объектам, переданным по договору концессии, расчет заполняется, и представляется концессионером.
9. Расчет составляется, подписывается, заверяется (печатью в установленных законодательством Республики Казахстан случаях либо электронной цифровой подписью) налогоплательщиком (налоговым агентом) на бумажном и (или) электронном носителях на казахском и (или) русском языках, в соответствии с пунктом 2 статьи 204 Налогового кодекса.
10. При представлении расчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе – составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику (налоговому агенту) с отметкой фамилии, имени, отчества (при его наличии) и подписью работника органа государственных доходов, принявшего расчет и оттиском печати (штампа);
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронной форме, допускающем компьютерную обработку информации – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов государственных доходов.
Глава 2. Пояснение по заполнению расчета (форма 701.01)
11. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) индивидуальный идентификационный номер (бизнес- идентификационный номер) (далее – ИИН (БИН)) плательщика по земельному налогу и налогу на имущество;
2) Налоговый период: (год) – отчетный налоговый период, за который представляется расчет (указывается арабскими цифрами);

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Есепті толтыру кезінде түзетулерге, тазартуларға және өшіруге жол берілмейді.
3. Көрсеткіштер болмаған кезде есептің тиісті торкөздері толтырылмайды.
4. Осы Қағидаларда мынадай арифметикалық белгілер қолданылады: "+" – қосу, "–" – алу, "х" – көбейту, "/" – бөлу, "=" – тең.
5. Сомалардың теріс мәндері есептің тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде "–" белгісімен белгіленеді.
6. Есепті жасау кезінде:
1) қағаз жеткізгіште – қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық нысанда – Салық кодексінің 208-бабына сәйкес толтырылады.
7. Пайлық инвестициялық қор активтерінің құрамына кіретін объектілер бойынша есепті пайлық инвестициялық қордың басқарушы компаниясы толтырады және табыс етеді.
8. Концессия шарты бойынша берілген объектілер бойынша есепті концессионер толтырады және табыс етеді.
9. Салық төлеуші (салық агенті) есепті Салық кодексінің 204-бабының 2-тармағына сәйкес қағаз және (немесе) электрондық жеткізгіштерде қазақ және (немесе) орыс тілдерінде жасайды, қол қояды, (Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда мөрмен не электрондық цифрлық қолтаңбамен) куәландырады.
10. Есепті тапсырған кезде:
1) келу тәртібінде қағаз жеткізгіште – екі данада жасалады, бір данасы есепті қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің атын (болған кезде) мен қойылған қолы және мөрдің (мөртабан) бедері белгісімен салық төлеушіге (салық агентіне) қайтарылады.
2) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз жеткізгіште – салық төлеуші (салық агенті) пошта немесе өзгелей байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) ақпараттарды компьютерлік өңдеуге жол беретін электрондық нысанда – салық төлеуші (салық агенті) мемлекеттік кірістер органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің салық есептілігінің қабылданғаны немесе қабылданбағандығы туралы хабарлама алады..
2-тарау. Есепті толтыру бойынша түсіндірме (701.01-нысан)
11. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) жер салығы және мүлік салығы бойынша төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес сәйкестендіру нөмірі) (бұдан әрі – ЖСН (БСН)) көрсетіледі;
2) салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі (жыл) – есеп берілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі).

3) Фамилия, имя, отчество (при его наличии) или наименование налогоплательщика – фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или полное наименование юридического лица в соответствии с учредительными и распорядительными документами;
4) вид расчета.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения расчета к видам налоговой отчетности, указанным в статье 206 Налогового кодекса;
5) номер и дата уведомления.
Ячейки заполняются в случае представления дополнительного расчета по уведомлению, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 206 Налогового кодекса;
6) отдельные категории налогоплательщика.
Ячейки отмечаются, в случае если налогоплательщик относится к одной или нескольким категориям, указанным в строках А, В, С, D:
А – налогоплательщик, применяющий специальный налоговый режим для производителей сельскохозяйственной продукции и сельскохозяйственных кооперативов с учетом особенности, установленной статьей 700 Налогового кодекса;
В – учредитель доверительного управления в соответствии со статьей 40 Налогового кодекса;
С – доверительный управляющий в соответствии со статьей 40 Налогового кодекса;
D – недропользователь по соглашению (контракту) о разделе продукции, в котором прямо предусмотрена стабильность налогового режима, заключенным до 1 января 2009 года, в соответствии с пунктом 1 статьи 722 Налогового кодекса;
7) номер и дата заключения контракта.
Заполняется недропользователем, если отмечена строка 6 D с указанием номера и даты заключения контракта на недропользование;
8) код валюты – код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
9) количество листов приложений – количество листов представленных приложений к расчету 701.01 (указывается арабскими цифрами).
12. В разделе "Исчисление текущих платежей по земельному налогу и налогу на имущество":
1) в графе А указаны соответствующие коды бюджетной классификации земельного налога и налога на имущество;
2) в графе В указаны наименования налогов;
3) в графах С, D, E, F, G указывается общая сумма текущих платежей по земельным участкам и налогу на имущество;
4) при представлении расчета по объектам обложения, имеющимся на начало налогового периода, в графе C напротив кода бюджетной классификации по земельным участкам и имуществу указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате не позднее 25 февраля налогового периода.
При представлении расчета при изменении налоговых обязательств в графе C напротив кода бюджетной классификации, по земельным участкам и имуществу, указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате (+), уменьшению (–) не позднее 25 февраля налогового периода;

3) салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) немесе атауы – жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) немесе құрылтай және өкім құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;
4) есептің түрі.
Тиісті торкөздер есепті Салық кодексінің 206-бабында көрсетілген салық есептілігі түріне Есепті жатқызумен белгіленеді;
5) хабарламаның нөмірі мен күні.
Торкөздер Салық кодексінің 206-бабы 3-тармағы 4) тармақшасында көзделген хабарлама бойынша қосымша Есепті табыс еткен жағдайда толтырылады.
6) салық төлеушінің жекелеген санаттары.
Торкөздер, егер салық төлеуші А, В, С-жолдарында көрсетілген бір немесе бірнеше санаттарға жатқан жағдайда толтырылады;
А – Салық кодексінің 700-бабында белгіленген ерекшеліктері ескеріле отырып, ауыл шаруашылығы өнімін өндірушілер және ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін арнаулы салық режимі қолданатын салық төлеуші;
В – Салық кодексінің 40-бабына сәйкес сенімгерлік басқарушының құрылтайшысы;
С – Салық кодексінің 40-бабына сәйкес сенімгерлік басқарушы;
D – Салық кодексінің 722-бабы 1-тармағына сәйкес 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін салық режимінің тікелей тұрақтылық көзделген, өнімді бөлу туралы келісім-шарт (шарт) бойынша жер қойнауын пайдаланушы;
7) шарттың нөмірі мен жасалған күні.
Жер қойнауын пайдаланушымен толтырылады, егер 6D жолы жер қойнауын пайдалану шартының нөмірі мен жасалған күнін көрсету арқылы белгіленсе;
8) валюта коды – "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланатын жіктеушілер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген, 23 "Валюталар жіктеуіші" қосымшасына сәйкес валюта коды;
9) қосымша парақтар саны – 701.01 есебінің қосымшасының парақтар саны көрсетіледі(араб сандарымен көрсетіледі). есебіне тапсырылған қосымшалардың парақтарының саны көрсетіледі (араб сандарымен көрсетіледі).
12. "Жер салығы және мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдерді есептеу" деген бөлімде:
1) А бағанында жер салығы және мүлік салығының бюджет сыныптамасының тиісті кодтары көрсетіледі;
2) В бағанында салықтардың атауы көрсетіледі;
3) C, D, E, F, G бағандарында жер учаскелері және мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдердің жалпы сомасы көрсетіледі;
4) салық кезеңінің басындағы салық салу объектісі бойынша есепті тапсыру кезінде С бағанында жер учаскесі және мүлікке сәйкес бюджет сыныптамасы кодының алдына салық кезеңінің 25 ақпанынан кешіктірмей төленуге жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі.
Салық міндеттемесі өзгерген жағдайда Есепті тапсырған кезде С бағанында жер учаскесі және мүлікке сәйкес бюджет сыныптамасы кодының алдына салық кезеңінің 25 ақпанынан кешіктірмей төленуге (+), азайтуға (–) жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі;

5) при представлении расчета по объектам обложения, имеющимся на начало налогового периода, в графе D напротив кода бюджетной классификации по земельным участкам и имуществу, указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате не позднее 25 мая налогового периода.
При представлении расчета при изменении налоговых обязательств в графе D напротив кода бюджетной классификации по земельным участкам и имуществу, указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате (+), уменьшению (–) не позднее 25 мая налогового периода;
6) при представлении расчета по объектам обложения, имеющимся на начало налогового периода в графе E напротив кода бюджетной классификации по земельным участкам и имуществу, указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате не позднее 25 августа налогового периода.
При представлении расчета при изменении налоговых обязательств в графе E напротив кода бюджетной классификации по земельным участкам и имуществу, указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате (+), уменьшению (–) не позднее 25 августа налогового периода;
7) при представлении расчета по объектам обложения, имеющимся на начало налогового периода, в графе F напротив кода бюджетной классификации по земельным участкам и имуществу, указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате не позднее 25 ноября налогового периода.
При представлении расчета при изменении налоговых обязательств в графе F напротив кода бюджетной классификации по земельным участкам и имуществу, указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате (+), уменьшению (–) не позднее 25 ноября налогового периода;
8) при представлении расчета по объектам обложения, имеющимся на начало налогового периода, в графе G указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате за предстоящий налоговый период.
При представлении расчета при изменении налоговых обязательств, в графе G указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате (+), уменьшению (–) за предстоящий налоговый период.
13. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика (руководителя)" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика (руководителя) в соответствии с учредительными документами;
2) дата подачи расчета – дата представления расчета в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов – код органа государственных доходов по месту нахождения объекта налогообложения;
4) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица, принявшего расчет" указываются Фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего расчет;

5) салық кезеңінің басындағы салық салу объектісі бойынша есепті тапсыру кезінде D бағанында жер учаскесі және мүлікке сәйкес бюджет сыныптамасы кодының алдына салық кезеңінің 25 мамырынан кешіктірмей төленуге жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі.
Салық міндеттемесі өзгерген жағдайда есепті тапсырған кезде D бағанында жер учаскесі және мүлікке сәйкес бюджет сыныптамасы кодының алдына салық кезеңінің 25 мамырынан кешіктірмей төленуге (+), азайтуға (–) жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі;
6) салық кезеңінің басындағы салық салу объектісі бойынша есепті тапсыру кезінде E бағанында жер учаскесі және мүлікке сәйкес бюджет сыныптамасы кодының алдына салық кезеңінің 25 тамызынан кешіктірмей төленуге жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі.
Салық міндеттемесі өзгерген жағдайда есепті тапсырған кезде E бағанында жер учаскесі және мүлікке сәйкес бюджет сыныптамасы кодының алдына салық кезеңінің 25 тамызынан кешіктірмей төленуге (+), азайтуға (–) жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі;
7) салық кезеңінің басындағы салық салу объектісі бойынша есепті тапсыру кезінде F бағанында жер учаскесі және мүлікке сәйкес бюджет сыныптамасы кодының алдына салық кезеңінің 25 қарашадан кешіктірмей төленуге жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі.
Салық міндеттемесі өзгерген жағдайда есепті тапсырған кезде F бағанында жер учаскесі және мүлікке сәйкес бюджет сыныптамасы кодының алдына салық кезеңінің 25 қарашадан кешіктірмей төленуге (+), азайтуға (–) жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі;
8) салық кезеңінің басындағы салық салу объектісі бойынша есепті тапсыру кезінде G бағанында алдағы салық кезеңі үшін төленуге жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі.
Салық міндеттемесі өзгерген жағдайда есепті тапсырған кезде G бағанында жер учаскесі алдағы салық кезеңі үшін төленуге (+), азайтуға (–) жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі.
13. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" деген бөлімде:
1) "Салық төлеушінің (басшының) тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес салық төлеушінің (басшының) тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
2) есепті тапсырған күн- мемлекеттік кірістер органына есепті тапсырған ағымдағы күн;
3) мемлекеттік кірістер органының коды.
Салық салу объектісінің орналасқан жері бойынша мемлекеттік кірістер органының коды;
4) "Есепті қабылдаған лауазымды адамының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" жолында есепті қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;

5) дата приема расчета – дата представления расчета в соответствии с пунктом 2 статьи 209 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа – регистрационный номер расчета, присваиваемый органом государственных доходов;
7) дата почтового штемпеля – дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Подпункты 4), 5), 6) и 7) настоящего пункта заполняются работником органа государственных доходов, принявшим расчет на бумажном носителе.
Глава 3. Пояснение по заполнению формы 701.01 – Приложение к расчету текущих платежей по земельному налогу и налогу на имущество
14. Данное Приложение к расчету текущих платежей по земельному налогу и налогу на имущество предназначено для исчисления налогоплательщиками земельного налога по землям населенных пунктов, расположенных в городах районного значения, селах, поселках, сельских округах. Форма 701.01 заполняется налогоплательщиком в разрезе городов районного значения, сел, поселков, сельских округов. При этом в одной строке указываются суммарные значения по земельным участкам каждого города районного значения, села, поселка, сельского округа. Исчисленная сумма текущих платежей по земельному налогу, указанному в данном приложении, в расчет текущих платежей по земельному налогу и налогу на имущество не переносится.
15. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) ИИН (БИН) плательщика по земельному налогу;
2) налоговый период (год) – отчетный налоговый период, за который представляется налоговая отчетность.
В разделе "Показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер;
2) в графе В указывается БИН аппарата акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов;
3) в графе С указывается сумма текущих платежей, подлежащая уплате не позднее 25 февраля;
4) в графе D указывается сумма текущих платежей, подлежащая уплате не позднее 25 мая;
5) в графе E указывается сумма текущих платежей, подлежащая уплате не позднее 25 августа;
6) в графе F указывается сумма текущих платежей, подлежащая уплате не позднее 25 ноября
7) в графе G указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате за предстоящий налоговый период.
Приложение 56 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Приложение 57 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Правила составления налоговой отчетности "Декларация по налогу на игорный бизнес и фиксированному налогу (форма 710.00)"

5) есепті қабылдау күні – Салық кодексінің 206-бабы 2-тармағына сәйкес есептің табыс етілген күні;
6) құжаттың кіріс нөмірі – мемлекеттік кірістер органы берген есептің тіркеу нөмірі;
7) пошта штемпелінің күні – пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні.
Осы тармақтың 4), 5), 6) және 7) тармақшалары есепті қағаз жеткізгіште қабылдаған мемлекеттік кірістер органының қызметкері толтырады.
3-тарау. 701.01-нысанды толтыру бойынша түсіндірме Жер салығы және мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдер есебіне қосымша
14. Жер салығы және мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдер салық есептілігіне қосымша аудандық маңызы бар қалаларда, ауылдарда, кенттерде, ауылдық округтерде орналасқан елді мекенді жерлері бойынша жер салығын есептеу үшін арналған. 701.01-нысан салық төлеушілермен аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округ аралығында толтырылады. Бұл ретте бір жолда әрбір аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің жер учаскелері бойынша жиынтық мәні көрсетіледі. Аталған қосымшада көрсетілген есептелген жер салығының ағымдағы сомалары Жер салығы бойынша ағымдағы төлемдер салық есептілігіне апарылмайды.
15. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) жер салығын төлеушінің ЖСН (БСН);
2) салық кезеңі (жыл) – салық есептілігі табыс етілетін есепті салық кезеңі.
"Көрсеткіштер" бөлімінде:
1) А бағанында реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің әкім аппаратының БСН-і көрсетіледі;
3) C бағанында салық кезеңінің 25 ақпанынан кешіктірмей төленуге жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында салық кезеңінің 25 мамырынан кешіктірмей төленуге жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі;
5) E бағанында салық кезеңінің 25 тамызынан кешіктірмей төленуге жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі;
6) F бағанында салық кезеңінің 25 қарашасынан кешіктірмей төленуге жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі.
7) G бағанында алдағы салық кезеңі үшін төленуге жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39 бұйрығына
56-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39 бұйрығына
57-қосымша
"Ойын бизнесі салығы және тіркелген салық бойынша декларацияны (710.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация по налогу на игорный бизнес и фиксированному налогу (форма 710.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Декларация по налогу на игорный бизнес и фиксированному налогу" (далее – декларация), предназначенной для исчисления налога на игорный бизнес и фиксированного налога, а также по налогу на добавленную стоимость. Декларация составляется:
юридическими лицами, осуществляющими деятельность в сфере игорного бизнеса, в соответствии со статьей 534 Налогового кодекса, а также по которым произведена постановка на регистрационный учет по налогу на добавленную стоимость в соответствии статьями 82 и 83 Налогового кодекса;
уполномоченными организациями, а также индивидуальными предпринимателями и юридическими лицами, осуществляющими деятельность по оказанию услуг, облагаемых фиксированным налогом в соответствии со статьей 544 Налогового кодекса.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1-1. Настоящие Правила распространяются на обязательства по представлению налоговой отчетности на 2020 год.
Сноска. Правила дополнены пунктом 1-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 20.12.2020 № 1214 (вводится в действие с 01.01.2021).
2. Декларация состоит из самой декларации (форма 710.00) и приложений к ней (форма 710.01 и форма 710.02), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки декларации не заполняются.
5. Приложение к декларации составляется в обязательном порядке при заполнении строк в декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложение к декларации не составляется при отсутствии данных, подлежащих отражению в нем.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к декларации, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к декларации.
8. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" – плюс, "–" – минус, "х" – умножение, "/" – деление, "=" – равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "–" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) декларации.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Ойын бизнесі салығы және тіркелген салық бойынша декларация (710.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі – Салық кодексі) сәйкес әзірленген және ойын бизнесі салығын және тіркелген салықты есептеуге арналған, сондай-ақ қосылған құн салығы бойынша "Ойын бизнесі салығы және тіркелген салық бойынша декларация" салық есептілігі нысанын жасау (бұдан әрі - декларация) тәртібін айқындайды. Декларацияны:
Салық кодексінің 534-бабына сәйкес ойын бизнесі саласында қызметті жүзеге асыратын, сондай-ақ Салық кодексінің 8283-баптарына сәйкес қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебіне қою жүргізілген салық төлеуші заңды тұлғалар;
544-бабына сәйкес тіркелген салық салынатын қызмет көрсету бойынша қызметті жүзеге асыратын уәкілетті ұйымдар, сондай-ақ жеке кәсіпкерлер мен заңды тұлғалар жасайды.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-1. Осы Қағида 2020 жылғы салық есептілігін табыс ету бойынша міндеттемелерге қолданылады.
Ескерту. Қағидалар 1-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 20.12.2020 № 1214 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Декларация декларацияның өзінен (710.00-нысан) және оған салық міндеттемесін есептеу туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған қосымшалардан (710.01-нысан және 710.02-нысан) тұрады.
3. Декларацияны толтыру кезінде түзетулерге, тазартуларға және өшіруге жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде декларацияның тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Декларацияға қосымшалар тиісті көрсеткіштерді ашуды талап ететін Декларациядағы жолдар толтырылған кезде міндетті тәртіпте толтырылады.
6. Декларацияға қосымша декларациядағы оларда көрсетілуге тиіс деректер болмаған жағдайда жасалмайды.
7. Декларацияға қосымшалардың парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда, декларацияға қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.
8. Осы Қағидаларда мынадай арифметикалық таңбалар қолданылады: "+"– қосу, "–" – алу, "х" – көбейту, "/" – бөлу, "=" – тең.
9. Соманың теріс мәні декларацияның тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде "–" белгісімен белгіленеді.

10. При составлении декларации:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) в электронной форме – заполняется в соответствии со статьей 208 Налогового кодекса.
11. Декларация составляется, подписывается, заверяется (печатью в установленных законодательством Республики Казахстан случаях либо электронной цифровой подписью) налогоплательщиком (налоговым агентом) на бумажном и (или) электронном носителях на казахском и (или) русском языках, в соответствии с пунктом 2 статьи 204 Налогового кодекса.
12. При представлении декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе – составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику (налоговому агенту) с отметкой фамилии, имени, отчества (при его наличии) и подписью работника органа государственных доходов, принявшего декларацию и оттиском печати (штампа);
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе – налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронной форме, допускающем компьютерную обработку информации – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов государственных доходов.
13. В разделах "Общая информация о налогоплательщике" приложения указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" декларации.
Глава 2. Пояснение по заполнению декларации (форма 710.00)
14. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) индивидуальный идентификационный номер (бизнес- идентификационный номер) налогоплательщика;
2) Фамилия, имя, отчество (при его наличии) или наименование налогоплательщика – Фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в соответствии с договором доверительного управления имуществом или в иных случаях возникновения доверительного управления в строке указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица-доверительного управляющего или наименование юридического лица-доверительного управляющего в соответствии с учредительными документами;
3) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность, (указывается арабскими цифрами);
4) вид декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 206 Налогового кодекса;

10. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз жеткізгіште – қара не көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық нысанда – Салық кодексінің 208-бабына сәйкес толтырылады.
11. Салық төлеуші (салық агенті) декларацияны Салық кодексінің 204-бабының 2-тармағына сәйкес қағаз және (немесе) электрондық жеткізгіштерде қазақ және (немесе) орыс тілдерінде жасайды, қол қояды, (Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда мөрмен не электрондық цифрлық қолтаңбамен) куәландырады.
12. Декларацияны табыс ету кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз жеткізгіште – екі данада жасалады, бір данасы декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің атын (болған кезде) мен қойылған қолы және мөрдің (мөртабан) бедері белгісімен салық төлеушіге (салық агентіне) қайтарылады.
2) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз жеткізгіште – салық төлеуші (салық агенті) пошта немесе өзгелей байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) ақпараттарды компьютерлік өңдеуге жол беретін электрондық нысанда – салық төлеуші (салық агенті) мемлекеттік кірістер органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің салық есептілігінің қабылданғаны немесе қабылданбағандығы туралы хабарлама алады.
13. Қосымшалардың "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімдерінде декларацияның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөліміндегі көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
2-тарау. Декларацияны толтыру бойынша түсіндірме (710.00-нысан)
14. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес сәйкестендіру нөмірі);
2) салық төлеушінің атауын – жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес сенімгерлікпен басқарушы жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) немесе сенімгерлік басқарушы-заңды тұлғаның құрылтай құжаттарына сәйкес атауы көрсетіледі;
3) салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңін – декларация табыс етілетін есепті салық кезеңін (араб сандарымен көрсетіледі);
4) декларацияның түрі.
Тиісті торкөздер декларацияны Салық кодексінің 206-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызу ескеріле отырып белгіленеді;

5) номер и дата уведомления.
Ячейки А и В заполняются в случае представления вида декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 206 Налогового кодекса;
6) отдельные категории налогоплательщика в соответствии со статьей 40 Налогового кодекса.
Ячейки отмечаются в случае, если налогоплательщик относится к одной из категорий, указанных в строке A или B;
А – доверительный управляющий;
В – учредитель доверительного управления;
7) категория плательщика.
А – плательщик налога на игорный бизнес в соответствии со статьей 534 Налогового кодекса;
В – плательщик фиксированного налога в соответствии со статьей 544 Налогового кодекса;
С – налогоплательщик по которому произведена постановка на регистрационный учет по налогу на добавленную стоимость в соответствии статьями 82 и 83 Налогового кодекса.
В случае, если налогоплательщик одновременно является плательщиком налога на игорный бизнес и фиксированного налога отмечаются обе ячейки А и В;
8) код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
9) количество представленных приложений.
15. В разделе "Налог на игорный бизнес":
1) в строке 710.00.001 указывается общая сумма исчисленного налога на игорный бизнес, подлежащего уплате в бюджет за налоговый период, которая переносится из строки 710.01.007 С по всем формам 710.01;
2) в строке 710.00.002 указывается общая сумма исчисленного дополнительного платежа, подлежащего уплате в бюджет за налоговый период, которая переносится из строки 710.01.012 C по всем формам 710.01.
16. В разделе "Фиксированный налог":
в строке 710.00.003 указывается общая сумма исчисленного фиксированного налога, подлежащего уплате в бюджет за налоговый период, которая переносится из строки 710.02.009 С по всем формам 710.02.
17. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика (руководителя)" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами. В случае если декларация представляется физическим лицом, в поле указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика, которые заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) дата подачи декларации – дата представления декларации в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов – код органа государственных доходов по месту регистрационного учета в качестве налогоплательщика, осуществляющего отдельные виды деятельности;

5) хабарламаның нөмірі мен күні.
А және В торкөздер Салық кодексінің 206-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген декларация түрі табыс етілген жағдайда толтырылады;
6) Салық кодексінің 40-бабына сәйкес салық төлеушінің бөлек санаттары.
Торкөздер, егер төлеуші А немесе B жолда көрсетілген санаттардың біріне жататын болса белгіленеді;
А –сенімгерлік басқарушы;
В –сенімгерлік басқарушының құрылтайшысы;
7) төлеушінің санаты.
А - Салық кодексінің 534 бабына сәйкес ойын бизнесі салығының төлеушісі;
В - Салық кодексінің 544 бабына сәйкес тіркелген салық төлеушісі;
С – Салық кодексінің 8283-баптарына сәйкес қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебіне қою жүргізілген салық төлеуші.
Егер салық төлеуші бір мезгілде ойын бизнес салығы және тіркелген салық төлеушісі болып табылса А және В торкөздерінің екеуі де белгіленеді;
8) "Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланыталын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген "Валюта жіктеуіші" 23-қосымшасына сәйкес валюта коды;
9) табыс етілген қосымшалардың саны.
15. "Ойын бизнесі салығы" бөлімінде:
1) 710.00.001 жолында барлық 710.01-нысандары бойынша 710.01.007 С жолынан көшірілетін салық кезеңі үшін бюджетке төленуге тиіс есептелген ойын бизнесі салығының жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 710.00.002 жолында барлық 710.01-нысандары бойынша 710.01.012 С жолынан көшірілетін салық кезеңі үшін бюджетке төленуге тиіс есептелген қосымша төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі.
16. "Тіркелген салық" бөлімінде:
710.00.003 жолында барлық 710.02-нысандары бойынша 710.02.009 С жолынан көшірілетін салық кезеңі үшін бюджетке төленуге тиіс есептелген ойын бизнесі салығының жалпы сомасы көрсетіледі;
17. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Салық төлеушінің (басшының) тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі. Егер декларацияны жеке тұлға тапсырған жағдайда жолда салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі, деректер жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады;
2) декларацияны тапсыру күні – декларацияны мемлекеттік кірістер органына ұсыну күні;
3) мемлекеттік кірістер органының коды – жекелеген қызмет түрлерін жүзеге асыратын салық төлеуші ретінде тіркеу орны бойынша мемлекеттік кірістер органының коды көрсетіледі;

3-1) указывается код органа государственных доходов по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица, принявшего декларацию" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего декларацию;
5) дата приема декларации – дата представления декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 209 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа – регистрационный номер декларации, присваиваемый органом государственных доходов;
7) дата почтового штемпеля – дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Подпункты 4), 5), 6) и 7) настоящего пункта заполняются работником органа государственных доходов, принявшим декларацию на бумажном носителе.
Глава 3. Пояснение по заполнению формы 710.01
18. Форма 710.01 предназначена для отражения информации об исчислении суммы налога на игорный бизнес по всем объектам обложения (при их наличии), определенным статьей 535 Налогового кодекса, за налоговый период (квартал).
19. В разделе "Общая информация о налогоплательщике":
1) в строке 3 указывается МРП – месячный расчетный показатель установленный на соответствующий финансовый год;
2) ячейка 4А отмечается при наличии объектов обложения, находившихся в эксплуатации полный месяц, введенных до 15 числа включительно и выбывших после 15 числа;
3) ячейка 4В отмечается при наличии объектов обложения, введенных в эксплуатацию после 15 числа и выбывших до 15 числа включительно.
Отмечается только одна из ячеек в зависимости от наличия объектов обложения в налоговом периоде.
По каждой отмеченной ячейке заполняется отдельное приложение по форме 710.01.
20. Раздел "Исчисление налога на игорный бизнес, подлежащего уплате в бюджет" состоит из строк 710.01.001 – игровой стол, 710.01.002 – игровой автомат, 710.01.003 – касса тотализатора, 710.01.004 – электронная касса тотализатора, 710.01.005 – касса букмекерской конторы, 710.01.006 – электронная касса букмекерской конторы, 710.01.007 – налог на игорный бизнес – всего.
В данных строках отражаются:
1) в графе А – количество объектов обложения за каждый месяц налогового периода;
2) в графе В – ставка налога на игорный бизнес в тенге, применяемая к соответствующему виду объекта обложения, определяемая в соответствии со статьей 536 Налогового кодекса.
По объектам, находившимся в эксплуатации полный месяц, введенным до 15 числа месяца включительно, выбывшим после 15 числа месяца, ставка налога в тенге определяется как произведение установленной ставки налога в МРП по каждому объекту обложения и размера МРП, указанного в ячейке "МРП" раздела "Общая информация о налогоплательщике".
По объектам, введенным в эксплуатацию после 15 числа месяца и выбывшим до 15 числа месяца включительно, ставка налога в тенге определяется как ½ произведения установленной ставки налога в МРП по каждому объекту обложения и размера МРП, указанного в ячейке "МРП" раздела "Общая информация о налогоплательщике";

3-1) салық төлеушінің орналасқан жері бойынша мемлекеттік кірістер органының коды көрсетіледі;
4) "Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" жолында декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
5) декларацияны қабылдау күні – Салық кодексінің 206-бабы 2-тармағына сәйкес декларацияның табыс етілген күні;
6) құжаттың кіріс нөмірі – мемлекеттік кірістер органы берген декларацияның тіркеу нөмірі;
7) пошта штемпелінің күні – пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні.
Осы тармақтың 4), 5), 6) және 7) тармақшалары декларацияны қағаз жеткізгіште қабылдаған мемлекеттік кірістер органының қызметкері толтырады.
3-тарау. 710.01-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
18. 710.01-нысаны салық кезеңі үшін (тоқсан) Салық кодексінің 535-бабында айқындалған барлық салық салынатын объектілер (олар ол болған жағдайда) бойынша ойын бизнесі салығының есептелген сомасы туралы ақпараттарды көрсетуге арналған.
19. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 3 жолда мөлшері тиісті қаржы жылына белгіленетін АЕК – айлық есептік көрсеткіш көрсетіледі;
2) 4 А торкөзі айдың 15-не дейін енгізілген толық ай пайдалануында болған және 15-нен кейін шығарылған салық салу объектілері болған кезде белгіленеді;
3) 4 В торкөзі айдың 15-нен кейін енгізілген және 15-не дейін шығарылған салық салу объектілері болған кезде белгіленеді.
Салық кезеңінде салық салу объектілерінің болуына қарай торкөздердің бірі ғана белгіленеді.
Әрбір белгіленген торкөз бойынша 710.01-нысаны бойынша бөлек қосымша толтырылады.
20. "Бюджетке төленуге жататын ойын бизнесі салығын есептеу" бөлімі мынадай жолдардан тұрады: 710.01.001 – ойын үстелі, 710.01.002 – ойын автоматы, 710.01.003 – тотализатор кассасы, 710.01.004 – тотализатордың электронды кассасы, 710.01.005 – букмекерлік кеңсе кассасы, 710.01.006 – букмекерлік кеңсенің электронды кассасы, 710.01.007 – ойын бизнесі салығы – барлығы.
Бұл жолдарда:
1) А бағанында – салық кезеңінің әр айы үшін салық салынатын объектілердің саны көрсетіледі;
2) В бағанында – Салық кодексінің 536-бабына сәйкес айқындалатын салық салынатын объектінің тиісті түріне қолданылатын ойын бизнесі салығының ставкасы теңгеде көрсетіледі.
Айдың 15-не дейін енгізілген толық ай пайдалануында болған және 15-нен кейін шығарылған салық салу объектілері бойынша теңгедегі салық ставкасы әрбір салық салу объектісі бойынша АЕК-те белгіленген салық ставкасы мен "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінің "АЕК" торкөзінде көрсетілген АЕК мөлшері туындысы ретінде айқындалады.
Айдың 15-нен кейін енгізілген және 15-не дейін шығарылған салық салу объектілері бойынша теңгедегі салық ставкасы әрбір салық салу объектісі бойынша АЕК-те белгіленген салық ставкасы мен "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінің "АЕК" торкөзінде көрсетілген АЕК мөлшері туындысының 1/2 ретінде айқындалады;

3) в графе С – сумма налога на игорный бизнес в тенге, по объекту обложения за каждый месяц налогового периода, определяемая как произведение соответствующих строк графы А и графы В.
К примеру, по игровым столам заполнение соответствующих строк по указанным графам производится следующим образом.
В строке 710.01.001 А указывается количество игровых столов за каждый месяц налогового периода.
В строке 710.01.001 B указывается соответствующая ставка налога в тенге, применяемая к игровым столам, определяемая следующим образом:
по игровым столам, находившимся в эксплуатации полный месяц, введенным до 15 числа месяца включительно, выбывшим после 15 числа месяца, ставка налога определяется как произведение установленной ставки налога в размере 1660 МРП и установленного размера МРП на соответствующий финансовый год (1660 х 1 МРП);
по игровым столам, введенным после 15 числа месяца, выбывшим до 15 числа месяца включительно, ставка налога определяется как ½ произведения утвержденной ставки налога в размере 1660 МРП и установленного размера МРП на соответствующий финансовый год ((1660 х 1 МРП)/2).
В строке 710.01.001 C указывается сумма налога за каждый месяц налогового периода, определяемая путем применения соответствующей ставки налога к количеству игровых столов за каждый месяц налогового периода как произведение строк 710.01.001 А и 710.01.001 B (710.01.001 А х 710.01.001 B).
По другим видам объектов (игровым автоматам, кассам тотализатора, электронным кассам тотализатора, электронным кассам букмекерских контор, кассам букмекерских контор) заполнение строк производится аналогично заполнению по игровым столам;
4) в строке 710.01.007 С указывается общая сумма исчисленного налога на игорный бизнес по всем видам объектов, подлежащего уплате в бюджет за налоговый период, определяемая суммированием строк с 710.01.001 С по 710.01.006 С.
21. Раздел "Исчисление дополнительного платежа, подлежащего уплате в бюджет" заполняется в случае превышения дохода, полученного от деятельности в сфере игорного бизнеса, над предельным доходом, установленным пунктом 2 статьи 539 Налогового кодекса.
Раздел состоит из строк 710.01.008 – казино, 710.01.009 – зал игровых автоматов, 710.01.010 – тотализатор, 710.01.011 – букмекерская контора, 710.01.012 – дополнительный платеж – всего, в которых:
1) в графе A указывается фактический размер дохода от деятельности в соответствующей сфере игорного бизнеса за налоговый период;
2) в графе B указывается сумма, превышающая предельный размер дохода по каждому виду деятельности в сфере игорного бизнеса за налоговый период, определяемая как положительная разница суммы фактического размера дохода (графа A) и предельного размера дохода, установленного пунктом 2 статьи 539 Налогового кодекса;

3) С бағанында – А бағаны мен В бағаны тиісті жолдарының туындысы ретінде айқындалатын салық кезеңінің әр айы үшін салық салу объектісі бойынша теңгедегі ойын бизнесі салығының сомасы көрсетіледі.
Мысалға, ойын үстелдері бойынша көрсетілген бағандар бойынша тиісті жолдарды толтыру былайша жүргізіледі.
710.01.001 А жолында салық кезеңінің әр айы үшін ойын үстелдерінің саны көрсетіледі.
710.01.001 В жолында былайша айқындалатын ойын үстелдеріне қолданылатын теңгедегі тиісті салық ставкасы көрсетіледі:
айдың 15-не дейін енгізілген толық ай пайдалануында болған және айдың 15-нен кейін шығарылған ойын үстелдері бойынша 1600 АЕК мөлшерінде белгіленген салық ставкасы мен тиісті қаржы жылына белгіленген АЕК мөлшері туындысы ретінде айқындалады (1660 х 1 АЕК);
айдың 15-нен кейін енгізілген және айдың 15-не дейін шығарылған ойын үстелдері бойынша 1660 АЕК мөлшерінде бекітілген салық ставкасы мен тиісті қаржы жылына белгіленген АЕК мөлшері туындысының 1/2 ретінде айқындалады ((1660 х 1 АЕК) / 2).
710.01.001 С жолында 710.01.001 А және 710.01.001 В жолдарының (710.01.001 А х 710.01.001 В) туындысы ретінде салық кезеңінің әр айы үшін ойын үстелдерінің санына тиісті салық ставкасын қолдану арқылы айқындалатын салық кезеңінің әр айы үшін салық сомасы көрсетіледі.
Объектілердің өзге түрлері (ойын автоматтары, тотализатор кассалары, электронды тотализатор кассалары, букмекерлік кеңселердің электронды кассалары, букмекерлік кеңселердің кассалары) бойынша жолдарды толтыру ойын үстелдері бойынша толтыру сияқты жүргізіледі;
4) 710.01.007 С жолында 710.01.001 С-ден 710.01.006 С-ға дейінгі жолдардың жиынтығымен айқындалатын салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын объектілердің барлық түрлері бойынша есептелген ойын бизнесі салығының жалпы сомасы көрсетіледі.
21. "Бюджетке төленуге жататын қосымша төлемдерді есептеу" бөлімі ойын бизнесі саласындағы қызметтен түскен табыстың Салық кодексінің 539-бабы 2-тармағында белгіленген шекті табыстан асып түскен жағдайда толтырылады.
Бөлім мынадай жолдардан тұрады: 710.01.008 – казино, 710.01.009 – ойын автоматтар залы, 710.01.010 – тотализатор, 710.01.011 – букмекерлік кеңсе, 710.01.012 – қосымша төлемдер – барлығы, мұнда:
1) А бағанында салық кезеңі үшін тиісті ойын бизнесі саласындағы қызметтен түскен табыстың нақты мөлшері көрсетіледі;
2) В бағанында табыстың нақты мөлшері (А бағаны) мен Салық кодексінің 539-бабы 2-тармағында белгіленген табыстың шекті мөлшерінің сомасының оң айырмасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін ойын бизнесі саласындағы қызметтің әрбір түрі бойынша табыстың шекті мөлшерінен асатын сома көрсетіледі;

3) в графе C указывается сумма исчисленного дополнительного платежа за налоговый период по каждому виду деятельности в сфере игорного бизнеса, определяемая путем применения ставки в размере, установленном пунктом 1 статьи 313 Налогового кодекса, к сумме превышения предельного размера дохода (графа B).
К примеру, по деятельности казино исчисление дополнительного платежа производится следующим образом.
В строке 710.01.008 A указывается фактический размер дохода от деятельности казино за налоговый период.
В строке 710.01.008 B указывается сумма, превышающая предельный размер дохода от деятельности казино за налоговый период, определяемая как разница строки 710.01.008 A и предельного размера дохода от деятельности казино в размере 135000-кратного размера МРП.
В строке 710.01.008 C указывается сумма исчисленного дополнительного платежа за налоговый период, подлежащего уплате в бюджет, определяемая путем применения соответствующей ставки к сумме превышения предельного размера дохода с деятельности казино, отраженной в строке 710.01.008 B.
По другим видам деятельности в сфере игорного бизнеса (зала игровых автоматов, тотализатора, букмекерской конторы) заполнение строк осуществляется аналогично заполнению по деятельности казино.
В строке 710.01.012 C указывается общая сумма исчисленного дополнительного платежа по всем видам деятельности игорного бизнеса, подлежащего уплате в бюджет за налоговый период, определяемая как сумма строк с 710.01.008 C по 710.01.011 C.
21-1. В разделе "Налог на добавленную стоимость по игорному бизнесу":
в строке 710.01.013 указывается облагаемый оборот, определяемый в размере дохода, полученного за налоговый период в результате осуществления деятельности по оказанию услуг казино, зала игровых автоматов, тотализатора и букмекерской конторы;
в строке 710.01.014 указывается налог на добавленную стоимость по облагаемому обороту, отраженному в строке 710.01.013;
в строке 710.01.015 указывается налог на добавленную стоимость, разрешенный к отнесению в зачет и определяемый в размере 85 % от суммы налога на добавленную стоимость по облагаемому обороту, указанному в строке 710.01.014;
в строке 710.01.016 указывается, исчисленная сумма налог на добавленную стоимость, которая определяется как разница строк 710.01.014 и 710.01.015.
Глава 4. Пояснение по заполнению формы 710.02
22. Форма 710.02 предназначена для отражения информации об исчислении суммы фиксированного налога по всем объектам обложения (при их наличии), определенным статьей 545 Налогового кодекса, за налоговый период (квартал).

3) С бағанында табыстың шекті мөлшерінен асып кету сомасына Салық кодексініңнің 313-бабы 1-тармағында белгіленген мөлшердегі ставканы қолдану жолымен айқындалатын салық кезеңі үшін ойын бизнесі саласындағы қызметтің әрбір түрі бойынша есептелген қосымша төлем сомасы көрсетіледі;
Мысалға, казино қызметі бойынша қосымша төлем есептеу былайша жүргізіледі.
710.01.008 А жолында салық кезеңі үшін казино қызметінен түскен табыстың нақты мөлшері көрсетіледі.
710.01.008 В жолында 710.01.008 А жолы мен 135000-еселенген мөлшердегі АЕК мөлшеріндегі казино қызметінен түсетін табыстың шекті мөлшерінің айырмасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін казино қызметінен түскен табыстың шекті мөлшерінен асатын сома көрсетіледі.
710.01.008 С жолында 710.01.008 В жолында көрсетілетін казино қызметінен түскен табыстың шекті мөлшерінен асатын сомаға сәйкес келетін пайыз мөлшеріндегі ставканы қолдану жолымен айқындалатын, бюджетке төленуге тиіс, салық кезеңі үшін есептелген қосымша төлем сомасы көрсетіледі.
Ойын бизнесі саласындағы қызметтің өзге түрлері бойынша (ойын автоматтарының залдары, тотализаторлар, букмекерлік кеңселер) жолдарды толтыру казино қызметі бойынша толтырғанға ұқсас жүзеге асырылады;
710.01.012 С жолында 710.01.008 С-дан 710.01.011 С-ға дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын, салық кезеңі үшін бюджетке төленуге тиіс ойын бизнесі қызметінің барлық түрлері бойынша есептелген қосымша төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі.
21-1. "Ойын бизнесі бойынша қосылған құн салығы" бөлімінде:
710.01.013 жолында казино, ойын автоматтарының залдары, тотализаторлар және букмекерлік кеңселер қызметін көрсету бойынша қызметті жүзеге асыру нәтижесінде салық кезеңі үшін алынған кіріс мөлшерінде айқындалған салық салынатын айналым көрсетіледі;
710.01.014 жолында 710.01.013 жолында көрсетілген салық салынатын айналым бойынша қосылған құн салығы көрсетіледі;
710.01.015 жолында есепке жатқызуға рұқсат етілген және 710.01.014 жолында көрсетілген салық салынатын айналым бойынша қосылған құн салығынан 85 % мөлшерінде айқындалған қосылған құн салығы көрсетіледі;
710.01.016 жолында 710.01.014 және 710.01.015 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, есептелген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі.
4-тарау. 710.02-нысанын жасау
22. 710.02 нысаны салық кезеңі үшін (тоқсан) Салық кодексінің 545-бабында айқындалған барлық салық салынатын объектілер (олар болған жағдайда) бойынша есептелген тіркелген салық сомасы туралы ақпараттарды көрсетуге арналған.

23. В разделе "Общая информация о налогоплательщике":
1) в строке 3 указывается МРП – месячный расчетный показатель, размер которого устанавливается на соответствующий финансовый год Законом о республиканском бюджете;
2) ячейка 4 А отмечается при наличии объектов обложения, находившихся в эксплуатации полный месяц, введенных до 15 числа включительно и выбывших после 15 числа;
3) ячейка 4 В отмечается при наличии объектов обложения введенных в эксплуатацию после 15 числа и выбывших до 15 числа включительно.
Отмечается только одна из ячеек в зависимости от наличия объектов обложения в налоговом периоде.
По каждой отмеченной ячейке заполняется отдельное приложение по форме 710.02.
24. Раздел "Исчисление фиксированного налога, подлежащего уплате в бюджет" состоит из строк 710.02.001 – игровой автомат без выигрыша, предназначенный для проведения игры с одним игроком, 710.02.002 – игровой автомат без выигрыша, предназначенный для проведения игры с участием более одного игрока, 710.02.003 – персональный компьютер, используемый для проведения игры, 710.02.004 – игровая дорожка, 710.02.005 – карт, 710.02.006 – бильярдный стол, 710.02.007 – обменный пункт уполномоченной организации, 710.02.008 – обменный пункт уполномоченной организации, расположенный в специальной зоне, 710.02.009 – фиксированный налог – всего.
В данных строках отражаются:
1) в графе А – количество объектов обложения за каждый месяц налогового периода;
2) в графе B – ставка фиксированного налога в тенге, применяемая к соответствующему виду объекта обложения, определяемая в соответствии со статьей 546 Налогового кодекса.
По объектам, находившимся в эксплуатации полный месяц, введенным до 15 числа месяца включительно, выбывшим после 15 числа месяца, ставка налога в тенге определяется как произведение установленной местным представительным органом ставки налога в МРП по каждому объекту обложения и размера МРП, указанного в ячейке "МРП" раздела "Общая информация о налогоплательщике".
По объектам, введенным в эксплуатацию после 15 числа месяца, выбывшим до 15 числа месяца включительно, ставка налога в тенге определяется как ½ произведения установленной местным представительным органом ставки налога в МРП и размера МРП, указанного в ячейке "МРП" раздела "Общая информация о налогоплательщике";
3) в графе C указывается сумма фиксированного налога за каждый месяц налогового периода, определяемая как произведение соответствующих строк графы А и графы В.
К примеру, по игровым автоматам без выигрыша, предназначенным для проведения игры с одним игроком, заполнение соответствующих строк по указанным графам производится следующим образом.
В строке 710.02.001 А указывается количество объектов обложения фиксированного налога – игровых автоматов без выигрыша, предназначенных для проведения игры с одним игроком, за каждый месяц налогового периода.
В строке 710.02.001 B указывается соответствующая ставка налога в тенге, применяемая к игровым автоматам без выигрыша, предназначенным для проведения игры с одним игроком, определяемая следующим образом:
по игровым автоматам без выигрыша, предназначенным для проведения игры с одним игроком, находившимся в эксплуатации полный месяц, введенным до 15 числа месяца включительно, выбывшим после 15 числа месяца, ставка налога определяется как произведение установленной местным представительным органом ставки фиксированного налога и установленного размера МРП на соответствующий финансовый год;
по игровым автоматам без выигрыша, предназначенным для проведения игры с одним игроком, введенным в эксплуатацию после 15 числа месяца, выбывшим до 15 числа месяца включительно, ставка налога определяется как ½ произведения установленной ставки фиксированного налога и установленного размера МРП на соответствующий финансовый год.

23. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 3 жолда мөлшері Республикалық бюджет туралы Заңымен тиісті қаржы жылына белгіленетін АЕК – айлық есептік көрсеткіш көрсетіледі;
2) 4 А торкөзі айдың 15-не дейін енгізілген толық ай пайдалануында болған және 15-нен кейін шығарылған салық салу объектілері болған кезде белгіленеді;
3) 4 В торкөзі айдың 15-нен кейін енгізілген және 15-не дейін шығарылған салық салу объектілері болған кезде белгіленеді.
Салық кезеңінде салық салу объектілерінің болуына қарай торкөздердің бірі ғана белгіленеді.
Әрбір белгіленген торкөз бойынша 720.02 - нысаны бойынша бөлек қосымша толтырылады.
24. "Бюджетке төленуге жататын тіркелген салықты есептеу" бөлімі мынадай жолдардан тұрады: 710.02.001 – бір ойыншымен ойын өткізуге арналған ұтыссыз ойын автоматы, 710.02.002 – біреуден артық ойыншылардың қатысуымен ойын өткізуге арналған ұтыссыз ойын автоматы, 710.02.003 – ойын өткізуге пайдаланылатын дербес компьютер, 710.02.004 – ойын жолы, 710.02.005 – карт, 710.02.006 – бильярд үстелі, 710.02.007 – уәкілетті ұйымның айырбас пункті, 710.02.008 – уәкілетті ұйымның арнайы аймақта орналасқан айырбастау пункті, 710.02.009 – тіркелген салық – барлығы.
Бұл жолдарда:
1) А бағанында – салық кезеңінің әр айы үшін салық салынатын объектілердің саны көрсетіледі;
2) В бағанында – Салық кодексінің 546-бабына сәйкес айқындалатын салық салынатын объектінің тиісті түріне қолданылатын тіркелген салық ставкасы теңгеде көрсетіледі.
айдың 15-не дейін енгізілген толық ай пайдалануында болған және 15-нен кейін шығарылған салық салу объектілері бойынша теңгедегі салық ставкасы тиісті салық салу объектісі бойынша АЕК–те жергілікті өкілді орган белгілеген салық ставкасы мен "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінің "АЕК" торкөзінде көрсетілген АЕК мөлшерінің туындысы ретінде айқындалады.
айдың 15-нен кейін пайдалануға енгізілген және 15-не дейін шығарылған салық салу объектілері бойынша теңгедегі салық ставкасы АЕК–те жергілікті өкілді орган белгіленген салық ставкасы мен "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінің "АЕК" торкөзінде көрсетілген АЕК мөлшерінің туындысының 1/2 ретінде айқындалады;
3) С бағанында А бағаны мен В бағанының тиісті жолдарының туындысы ретінде айқындалатын салық кезеңінің әр айы үшін тіркелген салық сомасы көрсетіледі;
Мысалға, бір ойыншымен ойын өткізуге арналған ұтыссыз ойын автоматтары бойынша көрсетілген бағандар бойынша тиісті жолдарды толтыру былайша жүргізіледі.
710.02.001 А – жолында салық кезеңінің әр айы үшін тіркелген салық салынатын объектілердің – бір ойыншымен ойын өткізуге арналған ұтыссыз ойын автоматтарының саны көрсетіледі.
710.02.001 В – жолында былайша айқындалатын бір ойыншымен ойын өткізуге арналған ұтыссыз ойын автоматтарына қолданылатын теңгедегі тиісті салық ставкасы көрсетіледі:
айдың 15-не дейін енгізілген толық ай пайдалануында болған және айдың 15-нен кейін шығарылған бір ойыншымен ойын өткізуге арналған ұтыссыз ойын автоматтары бойынша салық ставкасы жергілікті өкілді орган белгілеген тіркелген салық ставкасы мен тиісті қаржы жылына белгіленген АЕК мөлшерінің туындысы ретінде айқындалады;
айдың 15-нен кейін енгізілген және айдың 15-не дейін шығарылған ойын үстелдері бойынша бір ойыншымен ойын өткізуге арналған ұтыссыз ойын автоматтары бойынша белгіленген тіркелген салық ставкасы мен тиісті қаржы жылына белгіленген АЕК мөлшерінің туындысының 1/2 ретінде айқындалады.

В строке 710.02.001 С указывается сумма налога за каждый месяц налогового периода, определяемая путем применения соответствующей ставки налога к количеству игровых автоматов без выигрыша, предназначенных для проведения игры с одним игроком, за каждый месяц налогового периода как произведение строк 710.02.001 А и 710.02.001 B (710.02.001 А х 710.02.001 B).
По другим видам объектов (игровым автоматам без выигрыша, предназначенным для проведения игры с участием более одного игрока, персональным компьютерам, используемым для проведения игры, игровым дорожкам, картам, бильярдным столам, обменным пунктам уполномоченной организации, обменным пунктам уполномоченной организации, расположенный в специальной зоне) заполнение строк осуществляется аналогично заполнению по игровым автоматам без выигрыша, предназначенным для проведения игры с одним игроком.
В строке 710.02.009 С указывается общая сумма исчисленного фиксированного налога по всем видам объектов, подлежащего уплате в бюджет за налоговый период, определяемая суммированием строк с 710.02.001 С по 710.02.008 С.
Приложение 58 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Приложение 59 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Правила составления налоговой отчетности "Расчет сумм текущих платежей по плате за пользование земельными участками (форма 851.00)"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Расчет сумм текущих платежей по плате за пользование земельными участками (форма 851.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Расчет сумм текущих платежей) по плате за пользование земельными участками" (далее – расчет), предназначенной для исчисления платы за пользование земельными участками (далее - плата). Расчет составляется плательщиками платы, определенными статьей 565 Налогового кодекса, за исключением физических лиц, не являющихся индивидуальными предпринимателями, а также индивидуальных предпринимателей по земельным участкам, занятым объектами налогообложения, налоговая база по налогу на имущество по которым исчисляется в соответствии со статьей 529 Налогового кодекса, и (или) выделенным под индивидуальное жилищное строительство.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

710.02.001 С жолында 710.02.001 А және 710.02.001 В жолдарының туындысы (710.02.001 А х 710.02.001 В) ретінде салық кезеңінің әр айы үшін бір ойыншымен ойын өткізуге арналған ұтыссыз ойын автоматының санына тиісті салық ставкаларын қолдану арқылы айқындалатын салық кезеңінің әр айы үшін салық сомасы көрсетіледі;
Объектілердің өзге түрлері (біреуден артық ойыншылардың қатысуымен ойын өткізуге арналған, ұтыссыз ойын автоматтары, ойын өткізуге пайдаланылатын дербес компьютерлер, ойын жолдары, карттар, бильярд үстелдері, уәкілетті ұйымның айырбас пункті, уәкілетті ұйымның арнайы аймақта орналасқан айырбастау пункті) бойынша жолдарды толтыру бір ойыншымен ойын өткізуге арналған ұтыссыз ойын автоматтары бойынша жолдарды толтырғанға ұқсас жүзеге асырылады;
710.02.009 С жолында 710.02.001 С жолынан бастап 710.02.008 С жолына дейінгі жолдардың жиынтығымен айқындалатын салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын объектілердің барлық түрлері бойынша есептелген тіркелген салықтың жалпы сомасы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39 бұйрығына
58-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39 бұйрығына
59-қосымша
"Жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақының ағымдағы төлемдер сомалар есебі (851.00-нысаны)" салық есептілігін жасау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақының ағымдағы төлемдер сомалар есебі (851.00-нысаны)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі - Салық кодексі) сәйкес әзірленген және жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақы (бұдан әрі - төлемақы) есептеуге арналған "Жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақының ағымдағы төлемдер сомалар есебі" салық есептілігінің нысанын (бұдан әрі - есеп) жасау тәртібін айқындайды. Есепті дара кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлғаларды, сондай-ақ мүлік салығы бойынша салық базасы Салық кодексінің 565-бабына сәйкес есептелетін және (немесе) жеке тұрғын үй құрылысына бөлінген салық салынатын объектілер орналасқан жер учаскелері бойынша дара кәсіпкерлерді қоспағанда, Салық кодексінің 529-бабында айқындалған төлемақы төлеушілер жасайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

13. В разделах "Общая информация о налогоплательщике" приложений к расчету указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" расчета.
Глава 2. Пояснение по заполнению расчета (форма 851.00)
14. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) индивидуальный идентификационный номер (бизнес- идентификационный номер) (далее – ИИН (БИН)) плательщика платы;
2) БИН юридического лица, структурным подразделением которого является филиал, представительство;
3) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность (год) – отчетный налоговый период, за который представляется расчет (указывается арабскими цифрами);
4) наименование налогоплательщика – фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица (или структурного подразделения по решению юридического лица) в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица-доверительного управляющего или наименование юридического лица (или структурного подразделения по решению юридического лица) – доверительного управляющего в соответствии с учредительными документами;
5) вид расчета.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения расчета к видам налоговой отчетности, указанным в статье 206 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида расчета, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 206 Налогового кодекса;
7) отдельные категории налогоплательщика в соответствии со статьей 40 Налогового кодекса.
Ячейки отмечаются в случае, если налогоплательщик относится к одной из категорий, указанных в строке A или B;
А – доверительный управляющий;
В – учредитель доверительного управления;
8) код валюты – код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
9) количество листов – количество представленных приложений.
15. В разделе "Плата за пользование земельными участками, подлежащая уплате в бюджет":
1) в строке 851.00.001 указывается общая сумма платы по всем земельным участкам, исчисленная плательщиками платы, подлежащая уплате в бюджет за налоговый период, определяемая как сумма граф М по всем приложениям формы 851.01;
2) в строке 851.00.002 указывается сумма исчисленных текущих платежей платы, подлежащих уплате в бюджет в сроки, установленные пунктом 4 статьи 564 Налогового кодекса:
в строке 851.00.002 I указывается сумма платы к уплате в срок не позднее 25 февраля налогового периода;
в строке 851.00.002 II указывается сумма платы к уплате в срок не позднее 25 мая налогового периода;
в строке 851.00.002 III указывается сумма платы к уплате в срок не позднее 25 августа налогового периода;
в строке 851.00.002 IV указывается сумма платы к уплате в срок не позднее 25 ноября налогового периода.
Сумма текущих платежей платы по каждой указанной строке определяется делением общей суммы платы на количество сроков уплаты, оставшихся до окончания налогового периода;

13. Қосымшалардың "Салық төлеуші (салық агенті) туралы жалпы ақпарат" деген бөлімінде декларацияның "Салық төлеуші (салық агенті) туралы жалпы ақпарат" деген бөліміндегі көрсетілген тиісті деректерді көрсетеді.
2-тарау. Есепті толтыру бойынша түсіндірме (851.00-нысаны)
14. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді:
1) төлемақы төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірін (бизнес- сәйкестендіру нөмірін) (бұдан әрі – ЖСН (БСН)).
2) құрылымдық бөлімшесі филиал, өкілдік болып табылатын заңды тұлғаның БСН;
3) салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі (жыл) – есеп табыс етілетін есепті салық кезеңін (араб цифрымен көрсетіледі);
4) салық төлеушінің атауы – жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның (немесе заңды тұлғаның шешімі бойынша құрылымдық бөлімшенің) атауын көрсетеді.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушы жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес сенімгерлікпен басқарушы заңды тұлғаның (немесе заңды тұлғаның шешімі бойынша құрылымдық бөлімшенің) толық атауы көрсетіледі;
5) есептің түрі.
Тиісті торкөздер есептің Салық кодексінің 206-бабында көрсетілген салық есептілігі түрлеріне жатқызылу ескеріле отырып белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 206-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген есеп түрі тапсырылған жағдайда белгіленеді;
7) Салық кодексінің 40-бабына сәйкес салық төлеушінің жекелеген санаттары.
Торкөздер егер салық төлеуші А немесе В жолдарында көрсетілген санаттардың біріне жатқан жағдайда белгіленеді;
А – сенімгерлік басқарушы;
В – сенімгерлік басқарушының құрылтайшысы;
8) валюта коды – "Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген 23 "Валюталар жіктеуіші" қосымшасына сәйкес валюта кодын;
9) парақтардың саны – табыс етілген қосымшалардың санын көрсетеді.
15. "Жер учаскелерін пайдаланғаны үшін бюджетке төленуге жататын төлемақы" деген бөлімде:
1) 851.00.001 жолында 851.01-нысанының барлық қосымшалары бойынша М бағандарының сомасы ретінде айқындалатын, төлемақы төлеушілер есептеген, салық кезеңі үшін бюджетке төленуге тиіс барлық жер учаскелері бойынша төлемақының жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 851.00.002 жолында Салық кодексінің 564-бабы 4-тармағында белгіленген мерзімдерде бюджетке төленуге тиіс төлемақылардың есептелген ағымдағы төлемдерінің сомасы көрсетіледі:
851.00.002 І жолында салық кезеңінің 25 ақпанынан кешіктірмейтін мерзімде төлеуге төлемақының сомасы көрсетіледі;
851.00.002 ІІ жолында салық кезеңінің 25 мамырынан кешіктірмейтін мерзімде төлеуге төлемақының сомасы көрсетіледі;
851.00.003 ІІІ жолында салық кезеңінің 25 тамызынан кешіктірмейтін мерзімде төлеуге төлемақының сомасы көрсетіледі;
851.00.002 ІV жолында салық кезеңінің 25 қарашасынан кешіктірмейтін мерзімде төлеуге төлемақының сомасы көрсетіледі.
Төлемақының ағымдағы төлемдерінің сомасы әрбір көрсетілген жол бойынша төлемақының жалпы сомасын салық кезеңінің аяқталуына дейін қалған төлеу мерзімдерінің санына бөлумен айқындалады;

3) в строке 851.00.003 указывается сумма платы в соответствии с пунктом 6 статьи 564 Налогового кодекса. Данная строка заполняется по окончания срока договора временного возмездного землепользования или его расторжения после начала налогового периода.
4) в строке 851.00.004 указывается сумма платы в соответствии с пунктом 3 статьи 565 Налогового кодекса. Данная строка заполняется в случаях предоставления государством земельных участков во временное возмездное землепользование после последнего срока уплаты платы (25 ноября текущего года);
Сумма текущих платежей платы по указанной строке определяется делением общей суммы платы на количество месяцев уплаты, оставшихся до окончания налогового периода.
16. В разделе "Ответственность налоплательщика":
1) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика (руководителя)" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами. В случае если расчет представляется физическим лицом, в поле указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) плательщика платы, которые заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) дата подачи расчета – дата представления расчета в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов – код органа государственных доходов по месту нахождения объекта обложения платы;
4) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица, принявшего расчет" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего расчет;
5) дата приема расчета – дата представления расчета в соответствии с пунктом 2 статьи 209 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа – регистрационный номер расчета, присваиваемый органом государственных доходов;
7) дата почтового штемпеля – дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Подпункты 4), 5), 6) и 7) настоящего пункта заполняются работником органа государственных доходов, принявшим декларацию на бумажном носителе.
Глава 3. Пояснение по заполнению формы 851.01
17. Форма 851.01 предназначена для отражения информации об исчислении сумм платы за налоговый период в совокупности по всем земельным участкам, находящемуся на праве временного возмездного землепользования (аренды).
18. В разделе "Общая информация о налогоплательщике":
1) в строке 4 "Дата заключения лицензии" указывается дата лицензии на разведку или добычу твердых полезных ископаемых, выданной в соответствии с законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании;

3) 851.00.003 жолында Салық кодексінің 564-бабының 6-тармағына сәйкес төлемақы сомасы көрсетіледі. Бұл жол жаңа салық кезеңі басталғаннан кейін уақытша өтеулі жер пайдалану шартының аяқталуы немесе оның бұзылуы бойынша толтырылады;
4) 851.00.004 жолда Салық кодексінің 565-бабы 3-тармағына сәйкес төлемақының сомасы көрсетіледі. Бұл жол төлемақы төлеудің соңғы мерзімінен (ағымдағы жылдың 25 карашасы) кейін мемлекет өтемін төлеп уақытша жер пайдалануға жер учаскелерін берген жағдайда толтырылады.
Көрсетілген жол бойынша төлемақының ағымдағы төлемдерінің сомасы төлемақының жалпы сомасын салық кезеңінің аяқталуына дейін қалған төлеу айларының санына бөлумен айқындалады.
16. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" деген бөлімде:
1) "Салық төлеушінің (басшының) тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі. Егер есепті жеке тұлға тапсырған жағдайда, жолда жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес төлемақы төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
2) есептің тапсырылған күні - есептің мемлекеттік кірістер органына тапсырған күні;
3) төлемақы алу обектісінің орналасқан жері бойынша мемлекеттік кірістер органының коды;
4) "Есепті қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" жолында есепті қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
5) есепті қабылдау күні – Салық кодексінің 206-бабы 2-тармағына сәйкес есептің табыс етілген күні;
6) құжаттың кіріс нөмірі – мемлекеттік кірістер органы берген есептің тіркеу нөмірі;
7) пошта штемпелінің күні – пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні.
Осы тармақтың 4), 5), 6) және 7) тармақшалары есепті қағаз жеткізгіште қабылдаған мемлекеттік кірістер органының қызметкері толтырады.
3-тарау. 851.01-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
17. 851.01-нысан уақытша өтеулі жер пайдалану құқығындағы (жалдау) жиынтығында барлық жер учаскесі бойынша салық кезеңі үшін төлемақы сомаларын есептеу туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
18. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат"
1) "Лицензия бекітілген күн" 4-жолда Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасына сәйкес берілген қатты пайдалы қазбаларды барлауға немесе өндіруге арналған лицензияның күні көрсетіледі;

2) в строке 5 "Номер лицензии" указывается номер лицензии на разведку или добычу твердых полезных ископаемых, выданной в соответствии с законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании;
3) в строке 6 "Период действия лицензии" указывается период, на который выдана лицензия на разведку или добычу твердых полезных ископаемых;
4) в строке 7 "Вид лицензии" указывается вид лицензии: разведка или добыча.
19. В разделе "Исчисление суммы платы за пользование земельными участками, подлежащей уплате в бюджет":
1) в графе А указывается порядковый номер строки, который начинается со строки 00000001;
2) в графе B указывается кадастровый номер земельного участка на основании идентификационных документов;
3) в графе С указывается код категории земель.
Коды категории земель:
A – земли сельскохозяйственного назначения;
B – земли населенных пунктов;
С – земли промышленности, транспорта, связи, обороны и иного несельскохозяйственного назначения;
D – земли водного фонда;
Е – земли особо охраняемых природных территорий, земли оздоровительного, рекреационного и историко-культурного назначения;
F – земли лесного фонда.
4) в графе D код целевого использования земельного участка.
Коды целевого использования земельного участка:
A – казино;
B – автозаправочная станция;
С – автостоянка;
D – иное.
5) в графе Е указывается код объекта обложения платой.
Коды объекта обложения платой:
A – земельный участок во временное возмездное землепользование (аренду);
B – участок недр на основании лицензии на разведку или добычу твердых полезных ископаемых.
6) в графе F указывается период действия договора аренды;
7) в графе G указывается размер месячного расчҰтного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на первое число налогового периода;
8) в графе H указывается общая площадь земельного участка в соответствии с договором аренды земельного участка в соответствующей единице измерения, отмеченной в графе I (в гектарах или в квадратных метрах);
9) в графе I указывается единица измерения площади земельного участка (в гектарах или в квадратных метрах);
10) в графе J указывается размер ставки платы:
по земельным участкам, переданным во временное возмездное землепользование (аренду), определяемый в соответствии с земельным законодательством Республики Казахстан;
по участкам недр на основании лицензии на разведку или добычу твердых полезных ископаемых, определяемый в соответствии со статьҰй 563 Налогового кодекса.
11) в графе K указывается количество дней пользования земельным участком в налоговом периоде;

2) "Лицензияның нөмірі" 5-жолда Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасына сәйкес берілген қатты пайдалы қазбаларды барлауға немесе өндіруге арналған лицензияның нөмірі көрсетіледі;
3) 6 жолда "Лицензияны қолдану мерзімі" қатты пайдалы қазбаларды барлауға немесе өндіруге арналған лицензияның берілген кезеңі көрсетіледі;
4) 7 жолда "Лицензияның түрі" лицензияның түрі көрсетіледі: барлау немесе өндіру.
19. "Бюджетке төленуге тиіс жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақы сомасын есептеу" деген бөлімде:
1) А бағанында 00000001 жолымен басталатын жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында сәйкестендіру құжаттары негізінде жер учаскесінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі;
3) С бағанында жер санаттарының коды көрсетіледі.
Жер санаттарының коды:
A - ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлері;
B - елді мекендердің жерлері;
C - өнеркәсіп, көлік, байланыс, қорғаныс және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер;
D - су қорының жерлері;
E - ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жері, сауықтыру мақсатындағы, рекреациялық және тарихи-мәдени мақсаттағы жерлері;
F - орман қорының жерлері.
4) D бағанында жер учаскесін нысаналы пайдаланудың тиісті түрінің коды көрсетіледі.
Жер учаскесін нысаналы пайдалану түрінің кодтары:
A - казино;
B - автожанармай құю станциясы;
C - автотұрақ;
D - өзге.
5) E бағанында төлемақы салынатын объектінің коды көрсетіледі.
Төлемақы салынатын объектінің кодтары:
A - уақытша өтеулі жер пайдалануға (жалға) беретін жер учаскесі;
B - пайдалы қатты қазбаларды барлауға немесе өндіруге арналған лицензия негізінде берілген жер қойнауының учаскесі.
6) F бағанында бағанында жалға алу шартының қолданылу мерзімі көрсетіледі;
7) G бағанында салық кезеңінің бірінші күніне республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің мөлшері көрсетіледі;
8) Н бағанында І бағанында (гектарда немесе шаршы метрде) белгіленген, тиісті өлшем бірлікте жер учаскесін жалға алу шартына сәйкес жер учаскесінің жалпы ауданы көрсетіледі;
9) І бағанында жер учаскесі ауданының өлшем бірлігі (гектарда, шаршы метрде) көрсетіледі;
10) J бағанында:
Қазақстан Республикасының жер заңнамасына сәйкес айқындалатын, уақытша өтеулі жер пайдалануға (жалға) берген жер учаскесі бойынша;
Салық кодексінің 563-бабына сәйкес айқындалатын пайдалы қатты қазбаларды барлауға немесе өндіруге арналған лицензия негізінде жер қойнауы учаскесі бойынша төлемақы ставкасының мөлшері көрсетіледі.
11) K бағанында салық кезеңінде жер учаскесін пайдаланған күндер саны көрсетіледі;

12) в графе L указывается количество блоков или квадратных километров составляющих участок недр, предусмотренный лицензией на разведку или добычу твердых полезных ископаемых;
13) в графе М указывается сумма исчисленной платы, подлежащая уплате в бюджет в налоговом периоде:
лицами, получившими земельный участок во временное возмездное землепользование (аренду), определяемая как отношение произведения граф H и J к количеству дней в налоговом периоде, умноженного на графу K ((H х J)/количество дней в налоговом периоде х K);
лицами, получившими участок недр на основании лицензии на разведку или добычу твердых полезных ископаемых, определяемая как отношение произведения граф J, G и L к количеству дней в налоговом периоде, умноженного на графу K ((J х G) х L)/ количество дней в налоговом периоде х K).
Приложение 60 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Приложение 61 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Правила составления налоговой отчетности "Декларация по плате за пользование водными ресурсами поверхностных источников (форма 860.00)"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация по плате за пользование водными ресурсами поверхностных источников (форма 860.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Декларация по плате за пользование водными ресурсами поверхностных источников" (далее – декларация), предназначенной для исчисления платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников. Декларация составляется плательщиками платы, определенными статьей 567 Налогового кодекса, за исключением налогоплательщиков, применяющих специальный налоговый режим для крестьянских или фермерских хозяйств.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Декларация составляется в соответствии со статьей 572 Налогового кодекса, состоит из самой декларации (форма 860.00) и приложения к ней (форма 860.01), предназначенного для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.

12) L бағанында қатты пайдалы қазбаларды барлауға немесе өндіруге арналған лицензияда көзделген жер қойнауы участкілерін құрайтын блоктардың немесе шаршы километрдің саны көрсетіледі;
13) M бағанында:
H және J бағандарының туындысының салық кезеңіндегі күндер санына қатынасының K бағанына көбейтісі ((H х J)/ салық кезеңіндегі күндер саны х K) ретінде айқындалатын, жер учаскесін уақытша өтеулі жер пайдалануға (жалға) алған тұлғалар;
J, G және L бағандарының туындысының салық кезеңіндегі күндер санына қатынасының K бағанына көбейтісі ((J х G) х L)/ салық кезеңіндегі күндер саны х K) ретінде айқындалатын, пайдалы қатты қазбаларды барлауға немесе өндіруге арналған лицензия негізінде жер қойнауы учаскесін алған тұлғалармен салық кезенде бюджетке төленуге жататын есептелген төлем сомасы қөрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39 бұйрығына
60-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39 бұйрығына
61-қосымша
"Жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы бойынша декларация (860.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы бойынша декларация (860.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі - Салық кодексі) сәйкес әзірленген және жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақыны есептеуге арналған "Жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы бойынша декларация" салық есептілігі нысанын (бұдан әрі - декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны шаруа немесе фермер қожалықтары үшін арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеушілерді қоспағанда, Салық кодексінің 567-бабында айқындалған төлемақы төлеушілер жасайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Декларация Салық кодексінің 572-бабына сәйкес жасалады, декларацияның (860.00-нысан) өзінен және оған салық міндеттемесін есептеу туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған қосымшадан (860.01-нысан) тұрады.
3. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.

2) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность (квартал, год) – отчетный налоговый период, за который представляется декларация (указывается арабскими цифрами);
3) наименование налогоплательщика – Фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица-доверительного управляющего или наименование юридического лица-доверительного управляющего в соответствии с учредительными документами;
4) вид декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 206 Налогового кодекса;
5) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 206 Налогового кодекса;
6) отдельные категории налогоплательщика в соответствии со статьей 40 Налогового кодекса.
Ячейки отмечаются в случае, если налогоплательщик относится к одной из категорий, указанных в строке A или B:
А – доверительный управляющий;
В – учредитель доверительного управления;
7) код валюты – код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
8) количество приложений – количество представленных приложений.
15. В разделе "Плата за пользование водными ресурсами поверхностных источников, подлежащая уплате в бюджет":
в строке 860.00.001 указывается общая сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников по всем видам специального водопользования, исчисленной и подлежащей уплате в бюджет за налоговый период, которая определяется как сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита (860.01.006 по всем приложениям формы 860.01) и сверх установленного лимита (860.01.007 по всем приложениям формы 860.01).
16. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика (руководителя)" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами. Если декларация представляется физическим лицом, в поле указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика, которые заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность;

2) салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі (тоқсан, жыл) – декларация табыс етілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
3) салық төлеушінің атауы – жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның атауы.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушы жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес сенімгерлікпен басқарушы заңды тұлғаның (немесе заңды тұлғаның шешімі бойынша құрылымдық бөлімшенің) толық атауы көрсетіледі;
4) декларация түрі.
Тиісті торкөздер декларацияның Салық кодексінің 206-бабында көрсетілген салық есептілігі түрлеріне жатқызылуы ескеріле отырып, белгіленеді;
5) хабарламаның нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 206-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген декларация түрі тапсырылған жағдайда белгіленеді;
6) Салық кодексінің 40-бабына сәйкес салық төлеушінің жекелеген санаттары.
Торкөздер егер салық төлеуші А немесе В жолдарында көрсетілген санаттардың біріне жатқан жағдайда белгіленеді.
А – сенімгерлік басқарушы;
В – сенімгерлік басқарушының құрылтайшысы;
7) валюта коды – "Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген 23 "Валюталар жіктеуіші" қосымшасына сәйкес валюта кодын;
8) қосымшалар саны – табыс етілген қосымшалардың санын көрсетеді.
15. "Бюджетке төлеуге жататын жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы" деген бөлімде:
860.00.001 жолда белгіленген лимиттің шегінде (860.01-нысанының барлық қосымшалары бойынша 860.01.006 жол) және белгіленген лимиттен жоғары (860.01-нысанының барлық қосымшалары бойынша 860.01.007 жол) жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы сомасы ретінде айқындалатын, салық кезеңі үшін есептелген және бюджетке төлеуге жататын арнайы су пайдаланудың барлық түрлері бойынша жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақының жалпы сомасы көрсетіледі;
16. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" деген бөлімде:
1) "Салық төлеушінің (басшының) тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі. Егер декларацияны жеке тұлға тапсырған жағдайда, жолда жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес төлемақы төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;

2) дата подачи декларации – дата представления декларации в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов – код органа государственных доходов по месту специального водопользования, указанного в разрешительном документе;
4) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица регионального уполномоченного государственного органа в области использования и охраны водного фонда, заверившего декларацию" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица регионального уполномоченного государственного органа в области использования и охраны водного фонда, заверившего декларацию в соответствии с пунктом 4 статьи 572 Налогового кодекса;
5) дата заверения декларации в региональном органе уполномоченного государственного органа в области использования и охраны водного фонда.
6) код регионального органа уполномоченного государственного органа в области использования и охраны водного фонда по месту нахождения объекта обложения платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников;
7) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица, принявшего декларацию" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего декларацию;
8) дата приема декларации – дата представления декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 209 Налогового кодекса;
9) входящий номер документа – регистрационный номер декларации, присваиваемый органом государственных доходов;
10) дата почтового штемпеля – дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Подпункты 7), 8), 9) и 10) настоящего пункта заполняются работником органа государственных доходов, принявшим декларацию на бумажном носителе.
Глава 3. Пояснение по заполнению формы 860.01
17. Форма 860.01 предназначена для отражения информации об исчислении сумм платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников по каждому виду специального водопользования за налоговый период (квартал) и заполняется отдельно за каждый вид специального водопользования.
18. В разделе "Общая информация о налогоплательщике":
1) при наличии разрешительного документа на специальное водопользование в ячейке А указывается дата выдачи разрешительного документа, в ячейке В указывается номер разрешительного документа;
2) вид специального водопользования.
Отмечается одна ячейка в зависимости от вида специального водопользования, установленного водным законодательством Республики Казахстан;
3) единицы измерения водопользования.
Отмечается соответствующая ячейка единицы измерения производимого специального водопользования, указанного в строке "Вид специального водопользования".

2) декларацияның тапсырылған күні – мемлекеттік кірістер органына декларацияның тапсырған күні;
3) мемлекеттік кірістер органының коды – рұқсат құжатында көрсетілген арнайы су пайдаланылатын жер бойынша мемлекеттік кірістер органының коды көрсетіледі;
4) "Декларацияны куәландырған су қорын пайдалану және қорғау саласындағы өңірлік уәкілетті мемлекеттік органның лауазымды адамының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" жолында Салық кодексінің 572-бабы 4-тармағына сәйкес декларацияны куәландырған су қорын пайдалану және қорғау саласындағы өңірлік уәкілетті мемлекеттік органның лауазымды адамының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
5) су қорын пайдалану және қорғау саласындағы өңірлік уәкілетті мемлекеттік органда декларацияның куәландырылған күні.
6) жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы салу объектісі орналасқан жері бойынша су қорын пайдалану және қорғау саласындағы өңірлік уәкілетті мемлекеттік органның коды;
7) "Декларацияны қабылдаған лауазымды адамының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)" жолында декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
8) декларацияның қабылданған күні – Салық кодексінің 209-бабы 2-тармағына сәйкес декларацияның табыс етілген күні;
9) құжаттың кіріс нөмірі – мемлекеттік кірістер органы берген декларацияның тіркеу нөмірі;
10) пошта штемпелінің күні – пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Осы тармақтың 7), 8), 9) және 10) тарамақшаларын декларацияны қағаз жеткізгіште қабылдаған мемлекеттік кірістер органының қызметкері толтырады.
3-тарау. 860.01-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
17. 860.01-нысаны салық кезеңі (тоқсан) үшін әрбір арнайы су пайдалану түрі бойынша жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы сомаларын есептеу туралы ақпараттарды көрсетуге арналған және әрбір арнайы су пайдалану түрі бойынша бөлек толтырылады.
18. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде:
1) арнайы су пайдалануға рұқсат құжаты болған кезде А торкөзінде рұқсат құжатының берілген күні, В торкөзінде рұқсат құжатының нөмірі көрсетіледі;
2) арнайы су пайдалану түрі.
Қазақстан Республикасының су заңнамасында белгіленген арнайы су пайдалану түріне қарай бір торкөз белгіленеді;
3) суды пайдаланудың өлшем бірлігі.
"Арнайы су пайдалану түрі" жолында көрсетілген жүргізілетін арнайы су пайдаланудың өлшем бірлігі белгіленеді.

19. Раздел "Сведения об объемах водопользования для исчисления платы" заполняется в единицах измерения водопользования, указанных в строке 5:
1) в строках 860.01.001 I, 860.01.001 II и 860.01.001 III указывается установленный лимит (из расчета за отчетный налоговый период) за каждый месяц налогового периода;
2) в строках 860.01.002 I, 860.01.002 II и 860.01.002 III указывается фактический объем водопользования за каждый месяц налогового периода;
3) в строках 860.01.003 I, 860.01.003 II и 860.01.003 III указывается объем специального водопользования сверх установленного лимита за каждый месяц налогового периода, рассчитываемый в виде разности строк 860.01.002 и 860.01.001.
В строке 860.01.003 IV указывается объем специального водопользования сверх установленного лимита за налоговый период (квартал).
20. В разделе "Сведения об установленных ставках для исчисления платы":
1) в строке 860.01.004 указывается ставка платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита, утвержденная местным представительным органом области (города республиканского значения, столицы), в соответствии с пунктом 1 статьи 569 Налогового кодекса;
2) в строке 860.01.005 указывается ставка платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита, определяемая увеличением в пять раз установленных ставок платы (860.01.004) в соответствии с пунктом 2 статьи 569 Налогового кодекса.
21. В разделе "Исчисление платы, подлежащей уплате в бюджет":
1) в строке 860.01.006 указывается исчисленная сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита за налоговый период, подлежащей уплате в бюджет.
Пример:
Если установленный лимит за налоговый период составил 2 тыс. за каждый месяц налогового периода, а фактически использован объем водопользования в первом месяце 1 тыс. 800, во втором месяце 3 тыс. и в третьем месяце 2 тыс., то строка 860.01.006 будет рассчитываться как:
1) 1 тыс. 800 х 860.01.004 + 2 тыс. х 860.01.004 + 2 тыс. х 860.01.004. В связи с тем, что во втором месяце установленный лимит был превышен на 1 тыс., то сумма платы сверх установленного лимита будет исчислена и указана в строке 860.01.007;
2) в строке 860.01.007 указывается сумма исчисленной платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита за налоговый период, подлежащей уплате в бюджет:
строка 860.01.007 определяется как произведение строк 860.01.003 IV и 860.01.005 (860.01.003 IV х 860.01.005).
Приложение 62 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Приложение 63 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39

19. "Төлемақы есептеу үшін су пайдалану көлемі туралы мәліметтер" деген бөлімде 5-жолда көрсетілген су пайдалану өлшем бірліктерінде толтырылады:
1) 860.01.001 І, 860.01.001 ІІ, 860.01.001 ІІІ жолдарында салық кезеңінің әрбір айы үшін белгіленген лимит (есепті салық кезеңі үшін есептен) көрсетіледі;
2) 860.01.002 І, 860.01.002 ІІ, 860.01.002 ІІІ жолдарында салық кезеңінің әрбір айы үшін су пайдаланудың нақты көлемі көрсетіледі;
3) 860.01.003 І, 860.01.003 ІІ, 860.01.003 ІІІ жолдарында 860.01.002 және 860.01.001 жолдарының әртүрлі түрінде есептелетін, салық кезеңінің әрбір айы үшін белгіленген лимиттен артық арнайы су пайдалану көлемі көрсетіледі.
860.01.003 ІV жолында салық кезеңі (тоқсан) үшін белгіленген лимиттен жоғары арнайы су пайдалану көлемі көрсетіледі.
20. "Төлемақыны есептеу үшін белгіленген ставкалар туралы мәліметтер" деген бөлімде:
1) 860.01.004 жолында Салық кодексінің 569-бабы 1-тармағына сәйкес облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті өкілді орган бекіткен белгіленген лимит шегінде жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы ставкасы көрсетіледі:
2) 860.01.005 жолында Салық кодексінің 569-бабы 2-тармағына сәйкес белгіленген төлемақы ставкаларын (860.01.004) бес есеге ұлғайта отырып айқындалатын, белгіленген лимиттен жоғары жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы ставкасы көрсетіледі.
21. "Бюджетке төленуге жататын төлемақыны есептеу" деген бөлімде:
1) 860.01.006 жолында бюджетке төленуге жататын салық кезеңі үшін белгіленген лимит шегінде жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақының есептелген сомасы көрсетіледі.
Мысалы:
Егер салық кезеңі үшін белгіленген лимит салық кезеңінің әрбір айы үшін 2 мыңды, ал бірінші айда су пайдаланудың нақты көлемі 1 мың 800 болса, екінші айда 3 мың және үшінші айда 2 мыңды құраса, онда 860.01.006 жол былайша есептеледі:
1) мың 800 х 860.01.004 + 2 мың х 860.01.004 + 2 мың х 860.01.004. Екінші айда белгіленген лимиттің 1 мыңнан асып кетуіне байланысты, белгіленген лимиттен жоғары төлемақы сомасы 860.01.007 жолда есептелетін және көрсетілетін болады;
2) 860.01.007 жолда бюджетке төленуге жататын, салық кезеңі үшін белгіленген лимиттен жоғары жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақының есептелген сомасы көрсетіледі:
860.01.007 жолы 860.01.003 ІV және 860.01.005 жолдарының туындысы (860.01.003 ІV х 860.01.005) ретінде айқындалады.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39 бұйрығына
62-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39 бұйрығына
63-қосымша

Правила составления налоговой отчетности "Декларация по плате за эмиссии в окружающую среду (форма 870.00)"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация по плате за эмиссии в окружающую среду (форма 870.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Декларация по плате за эмиссии в окружающую среду" (далее – декларация), предназначенной для исчисления платы за эмиссии в окружающую среду. Декларация составляется плательщиками платы за эмиссии в окружающую среду, определенными статьей 574 Налогового кодекса, за исключением налогоплательщиков, применяющих специальный налоговый режим для крестьянских или фермерских хозяйств.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Декларация составляется в соответствии со статьей 579 Налогового кодекса, состоит из самой декларации (форма 870.00) и приложения к ней (форма 870.01), предназначенного для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки декларации не заполняются.
5. Приложение к декларации составляется в обязательном порядке при заполнении строк в декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложение к декларации не составляется при отсутствии данных, подлежащих отражению в нем.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к декларации, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к декларации.
8. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" – плюс, "–" – минус, "х" – умножение, "/" – деление, "=" – равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "–" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) декларации.
10. При составлении декларации:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) в электронной форме – заполняется в соответствии со статьей 208 Налогового кодекса.
11. Декларация составляется, подписывается, заверяется (печатью в установленных законодательством Республики Казахстан случаях либо электронной цифровой подписью) налогоплательщиком (налоговым агентом) на бумажном и (или) электронном носителях на казахском и (или) русском языках, в соответствии с пунктом 2 статьи 204 Налогового кодекса.

"Қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы бойынша декларация (870.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы бойынша декларация (870.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақыны есептеуге арналған "Қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы бойынша декларация" салық есептілігі нысанын (бұдан әрі - декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны шаруа немесе фермер қожалықтары үшін арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеушілерді қоспағанда, Салық кодексінің 574-бабында белгіленген төлемақы төлеушілер жасайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Декларация Салық кодексінің 579-бабына сәйкес жасалады, декларацияның өзінен (870.00-нысан) және салық міндеттемесін есептеу туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшадан (870.01 нысан) тұрады.
3. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде декларацияның тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Декларацияға қосымша тиісті көрсеткіштерді ашуды талап ететін декларациядағы жолдар толтырылған кезде міндетті тәртіпте толтырылады.
6. Декларацияға қосымша онда көрсетілуге тиіс деректер болмаған жағдайда жасалмайды.
7. Декларацияға қосымшаның парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда декларацияға қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.
8. Осы Қағидаларда мынадай арифметикалық таңбалар қолданылады: "+" – қосу; "–" – алу; "х" – көбейту; "/" – бөлу; "=" – тең.
9. Сомалардың теріс мәндері декларацияның тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде "–" белгісімен белгіленеді.
10. Декларация жасау кезінде:
1) қағаз жеткізгіште – қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық нысанда – Салық кодексінің 208-бабына сәйкес толтырылады.
11. Салық төлеуші (салық агенті) декларацияны Салық кодексінің 204-бабының 2-тармағына сәйкес қағаз және (немесе) электрондық жеткізгіштерде қазақ және (немесе) орыс тілдерінде жасайды, қол қояды, (Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда мөрмен не электрондық цифрлық қолтаңбамен) куәландырады.

6) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 206 Налогового кодекса;
7) отдельные категории налогоплательщика.
Ячейки отмечаются в случае, если налогоплательщик относится к одной из категорий, указанных в строке A или B, С:
А – доверительный управляющий в соответствии со статьей 40 Налогового кодекса;
В – учредитель доверительного управления в соответствии со статьей 40 Налогового кодекса;
С – плательщик платы за эмиссии в окружающую среду с объемами платежей до 100 месячных расчетных показателей (МРП) в суммарном годовом объеме, в соответствии со статьей 579 Налогового кодекса;
8) код валюты – код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
9) количество приложений – количество представленных приложений.
15. В разделе "Плата за эмиссии в окружающую среду, подлежащая уплате в бюджет":
в строке 870.00.001 указывается общая сумма исчисленной платы за эмиссии в окружающую среду в пределах установленного норматива за налоговый период, подлежащая уплате в бюджет по всем видам специального природопользования, определяемая как сумма строк 870.01.011 по всем приложениям 870.01;
в строке 870.00.002 указывается общая сумма исчисленной платы за эмиссии в окружающую среду сверх установленного норматива за налоговый период, подлежащая уплате в бюджет по всем видам специального природопользования, определяемая как сумма строк 870.01.012 по всем приложениям 870.01;
в строке 870.00.003 указывается общая сумма исчисленной платы за эмиссии в окружающую среду за налоговый период, подлежащей уплате в бюджет по всем видам специального природопользования, определяемая как сумма строк 870.00.001 и 870.00.002.
16. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика (руководителя)" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами. В случае если декларация представляется физическим лицом, в поле указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика, которые заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) дата подачи декларации – дата представления декларации в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов:
по стационарным источникам загрязнения – по месту нахождения объекта загрязнения;
по передвижным источникам, подлежащим государственной регистрации, – по месту регистрации передвижных источников, определяемому уполномоченным государственным органом при проведении такой регистрации;
по передвижным источникам загрязнения, не подлежащим государственной регистрации, – по месту нахождения налогоплательщика;

6) хабарламаның нөмірі мен күнін.
Жолдар Салық кодексінің 206-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген декларация түрі тапсырылған жағдайда белгіленеді;
7) салық төлеушінің жекелеген санатын.
Торкөздер егер салық төлеуші А немесе В, С жолдарында көрсетілген санаттардың біріне жатқан жағдайда:
А – Салық кодексінің 40-бабына сәйкес сенімгерлік басқарушы;
В – Салық кодексінің 40-бабына сәйкес сенімгерлік басқарушының құрылтайшысы;
С – Салық кодексінің 579-бабына сәйкес жылдық жиынтық көлемде төлем көлемі 100 айлық есептік көрсеткішке (АЕК) дейін болатын қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы төлеуші белгіленеді;
8) валюта коды – "Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланыталын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген 23 "Валюта жіктеуіші" қосымшасына сәйкес валюта кодын;
9) қосымшалардың саны – табыс етілген қосымшалардың санын көрсетеді.
15. "Бюджетке төлеуге жататын қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы" бөлімінде:
870.00.001 жолда 870.01-нысанының барлық қосымшалары бойынша 870.01.011 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, арнаулы табиғат пайдаланудың барлық түрлері бойынша бюджетке төлеуге жататын салық кезеңі үшін белгіленген норматив шегіндегі есептелген қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақының жалпы сомасы көрсетіледі;
870.00.002 жолда 870.01-нысанының барлық қосымшалары бойынша 870.01.012 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, арнаулы табиғат пайдаланудың барлық түрлері бойынша бюджетке төлеуге жататын салық кезеңі үшін белгіленген нормативтен жоғары есептелген қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақының жалпы сомасы көрсетіледі;
870.00.003 жолда 870.00.001 және 870.00.002 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, арнаулы табиғат пайдаланудың барлық түрлері бойынша бюджетке төлеуге жататын салық кезеңі үшін есептелген қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақының жалпы сомасы көрсетіледі.
16. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Салық төлеушінің (басшының) тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі. Егер декларацияны жеке тұлға тапсырған жағдайда, жолда жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
2) декларацияны тапсырған күні – мемлекеттік кірістер органына декларацияның тапсырылған күні;
3) мемлекеттік кірістер органының коды:
стационарлық ластау көздері бойынша – ластау объектісінің орналасқан орны бойынша;
мемлекеттік тіркеуге жататын жылжымалы көздер бойынша – осындай тіркеуді жүргізу кезінде уәкілетті мемлекеттік орган айқындайтын жылжымалы көздерді тіркеу орны бойынша;
мемлекеттік тіркеуге жатпайтын жылжымалы көздер бойынша – салық төлеушінің орналасқан орны бойынша көрсетіледі;

4) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица, принявшего декларацию" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего декларацию;
5) входящий номер документа – регистрационный номер декларации, присваиваемый органом государственных доходов;
6) дата приема декларации – дата представления декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 209 Налогового кодекса;
7) дата почтового штемпеля – дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Подпункты 4), 5), 6) и 7) настоящего пункта заполняются работником органа государственных доходов, принявшим декларацию на бумажном носителе.
Глава 3. Пояснение по заполнению формы 870.01
17. Форма 870.01 предназначена для отражения информации об исчислении суммы платы за эмиссии в окружающую среду по каждому виду специального природопользования за налоговый период и заполняется отдельно за каждый вид загрязнения (специального природопользования).
18. В разделе "Общая информация о налогоплательщике":
1) при наличии экологического разрешения на эмиссии в окружающую среду в ячейке А указывается номер разрешения, в ячейке В указывается дата выдачи разрешения, в ячейке С указывается категория объектов (I, II, III, IV), в ячейке D указывается дата получения разрешения и фактическая дата окончания срока действия разрешения;
2) вид специального природопользования.
Отмечается одна ячейка в зависимости от вида специального природопользования, установленного Экологическим кодексом Республики Казахстан.
3) вид загрязняющего вещества – номер пункта, подпункта соответствующего пункта статьи 576 Налогового кодекса и код опасных отходов согласно приложению 8 к Классификатору отходов, утвержденному Приказом Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 31 мая 2007 года № 169-П.
Например, при заполнении приложения 870.01 по отходам сельхозпроизводства в данной ячейке указывается строка 1.3.6. пункта 6 статьи 576 Налогового кодекса. При этом ячейка "код опасных отходов согласно Классификатору отходов не заполняется.
При заполнении приложения 870.01 по нефтешламам указывается строка 1.2.2 пункта 6 статьи 576 Налогового кодекса. При этом в ячейке код опасных отходов указывается АЕ030 согласно приложению 8 к Классификатору отходов;
4) единицы измерения природопользования.
Отмечается соответствующая ячейка единицы измерения производимого специального природопользования, указанного в строке "Вид специального природопользования".
Сноска. Пункт 18 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

4) "Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" жолында декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
5) декларацияны қабылдау күні – Салық кодексінің 206-бабы 2-тармағына сәйкес декларацияның табыс етілген күні;
6) құжаттың кіріс нөмірі – мемлекеттік кірістер органы берген декларацияның тіркеу нөмірі;
7) пошта штемпелінің күні – пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні.
Осы тармақтың 4), 5), 6) және 7) тармақшалары декларацияны қағаз жеткізгіште қабылдаған мемлекеттік кірістер органының қызметкері толтырады.
3-тарау. 870.01-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
17. 870.01-нысаны салық кезеңі үшін арнайы табиғат пайдаланудың әрбір түрі бойынша қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы сомасының есептелуі туралы ақпаратты көрсетуге арналған және ластаудың (арнаулы табиғат пайдаланудың) әрбір түрі үшін бөлек толтырылады.
18. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) қоршаған ортаға эмиссияға экологиялық рұқсат болған кезде А торкөзінде рұқсаттың нөмірі көрсетіледі, В торкөзінде рұқсаттың берілген күні көрсетіледі, С торкөзінде объектілердің санаты (І, ІІ, ІІІ, ІV) көрсетіледі, D торкөзінде рұқсатты алған күні және рұқсаттың қолданыс мерзімінің нақты аяқталу күні көрсетіледі;
2) арнаулы табиғат пайдаланудың түрі.
Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасында белгіленген арнайы табиғат пайдаланудың түріне қарай бір торкөз белгіленеді;
3) ластайтын заттың түрі – Салық кодексінің 576-бабы тиісті тармағының тармақшасының және тармақтың нөмірі әрі Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау Министрінің 2007 жылғы 31 мамырдағы № 169-ө бұйрығымен бекітілген Қалдықтар сыныптамасының 8-Қосымшаға сәйкес кәуіпті қалдықтарының коды.
Мысалы, ауыл шаруашылығы өндірісінің қалдықтары бойынша 870.01 қосымшасын толтырған кезде бұл торкөзде Салық кодексінің 576-бабы 6-тармағының 1.3.6. жолы көрсетіледі. Бұл ретте, "Қалдықтар сыныптамасына сәйкес кәуіпті қалдықтарының коды" торкөз белгіленбейді.
Мұнайшламы бойынша 870.01 қосымшасын толтырған кезде Салық кодексінің 576-бабы 6-тармағының 1.2.2-жолы көрсетіледі. Бұл ретте, қауіпті қалдықтар коды торкөзінде Қалдықтар сыныптамасына 8-қосымшаға сәйкес АЕ030 көрсетіледі;
4) табиғатты пайдаланудың өлшем бірлігі.
"Арнаулы табиғат пайдаланудың түрі" жолында көрсетілген арнаулы табиғат пайдалану жүргізілетін өлшем бірліктің тиісті торкөзі белгіленеді.
Ескерту. 18-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

19. В разделе "Сведения об объемах загрязнения в единицах измерения, указанных в строке 7 для исчисления платы за эмиссии в окружающую среду":
1) в строке 870.01.001 указывается остаток норматива на начало квартала. Данная строка заполняется плательщиками платы за эмиссии в окружающую среду, за исключением плательщиков платы с объемами платежей до 100 МРП в суммарном годовом объеме.
При составлении декларации за первый квартал календарного года в строке 870.01.001 указывается величина установленного годового норматива.
При составлении декларации за второй – четвертый кварталы календарного года указывается разница между кварталами.
Например:
Если годовой норматив установлен в размере 1 млн. 500 тыс. и в первом квартале был использован норматив в размере 500 тыс., то во втором квартале в строке 870.01.001 указывается разница, между установленным нормативом и использованным в первом квартале, т.е. 1 млн.
Аналогично определяются остаток норматива за третий, четвертый кварталы налогового периода;
2) в строке 870.01.002 указывается объем выкупленного норматива на эмиссии в окружающую среду. Данная строка заполняется плательщиком платы за эмиссии в окружающую среду с объемами платежей до 100 МРП в суммарном годовом объеме, отмеченным в строке 7 С декларации 870.00;
3) в строке 870.01.003 указывается фактический объем эмиссий в окружающую среду за налоговый период в пределах установленных нормативов. При этом значение строки 870.01.003 не может превышать значение строки 870.01.002;
4) в строке 870.01.004 указывается фактический объем эмиссий в окружающую среду сверх установленных нормативов (при его наличии);
5) в строке 870.01.005 указывается остаток норматива на конец квартала. Данная строка заполняется плательщиками платы за эмиссии в окружающую среду, за исключением плательщиков платы с объемами платежей до 100 МРП в суммарном годовом объеме.
20. В разделе "Сведения об установленных ставках для исчисления платы за эмиссии в окружающую среду":
1) в строке 870.01.006 указывается ставка платы за эмиссии в окружающую среду в пределах установленного норматива в соответствии со статьей 576 Налогового кодекса.
Например, при заполнении приложения 870.01 по дизельному топливу применяется ставка 0,45 МРП за 1 тонну использованного топлива в соответствии с подпунктом 2) пункта 4 статьи 576 Налогового кодекса;
2) строке 870.01.007 указывается размер повышения ставки платы по решению местных представительных органов согласно пункту 8 статьи 576 Налогового кодекса;
3) строке 870.01.008 указывается ставка платы в пределах установленного норматива с учетом размера повышения ставки по решению местных представительных органов, определяемая как произведение строк 870.01.006 и 870.01.007;

19. "Қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы есептеу үшін 7-жолда көрсетілген өлшем бірліктерде ластау көлемдері туралы мәліметтер" бөлімінде:
1) 870.01.001 жолында тоқсанның басына норматив қалдығы көрсетіледі. Бұл жолды төлем көлемі жылдық жиынтық көлемде 100 АЕК дейін болатын төлемақы төлеушілерді қоспағанда, қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы төлеушілер толтырады.
Декларация күнтізбелік жылдың бірінші тоқсаны үшін жасалған кезде 870.01.001 жолда белгіленген жылдық нормативтің шамасы көрсетіледі.
Декларация күнтізбелік жылдың екінші – төртінші тоқсандары үшін жасалған кезде тоқсандар арасындағы айырма көрсетіледі;
Мысалы:
Егер жылдық норматив 1 млн. 500 мың болып белгіленген болса және бірінші тоқсанда 500 мың мөлшерде норматив пайдаланылса, онда екінші тоқсанда 870.01.001 жолда белгіленген норматив пен бірінші тоқсанда пайдаланылған норматив арасындағы айырма, яғни 1 млн. көрсетіледі.
Салық кезеңінің үшінші, төртінші тоқсандары үшін норматив қалдығы да осыған ұқсас айқындалады;
2) 870.01.002 жолында қоршаған ортаға эмиссияға сатып алынған нормативтің көлемі көрсетіледі. Бұл жолды төлем көлемі 870.00 декларациясының 7 С жолында белгіленген жылдық жиынтық көлемінде 100 АЕК дейін болатын қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы төлеушілер толтырады;
3) 870.01.003 жолында белгіленген нормативтер шегінде салық кезеңі үшін қоршаған ортаға эмиссиялардың нақты көлемі көрсетіледі. Бұл ретте, 870.01.003 жолының мәні 870.01.002 жолының мәнінен аспайды;
4) 870.01.004 жолында белгіленген нормативтерден жоғары (ол болған жағдайда) қоршаған ортаға эмиссиялардың нақты көлемі көрсетіледі.
5) 870.01.005 жолында тоқсанның аясына норматив қалдығы көрсетіледі. Бұл жолды төлем көлемі жылдық жиынтық көлемде 100 АЕК дейін болатын төлемақы төлеушілерді қоспағанда, қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы төлеушілер толтырады.
20. "Қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы есептеу үшін белгіленген ставкалар туралы мәліметтер" бөлімінде:
1) 870.01.006 жолында Салық кодексінің 576-бабына сәйкес белгіленген норматив шегінде қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы ставкасы көрсетіледі.
Мысалы, дизель отыны бойынша 870.01-қосымша толтырылған кезде Салық кодексінің 576-бабы 4-тармағының 2) тармақшасына сәйкес пайдаланылған отынның 1 тоннасы үшін 0,45 АЕК ставкасы қолданылады;
2) 870.01.007 жолында Салық кодексінің 576-бабы 8-тармағына сәйкес жергілікті өкілді органдардың шешімі бойынша төлемақы ставкасының асып кету мөлшері көрсетіледі.
3) 870.01.008 жолында 870.01.006 және 870.01.007 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын жергілікті өкілді органдардың шешімі бойынша ставканың арту мөлшері ескеріле отырып, белгіленген норматив шегіндегі төлемақы ставкасы көрсетіледі;

4) в строке 870.01.009 отмечается ячейка соответствующего коэффициента, применяемого к плательщикам платы согласно пункту 2 статьи 577 Налогового кодекса. При этом Налоговым кодексом в зависимости от категорий налогоплательщиков установлены следующие коэффициенты к ставкам:
для субъектов естественных монополий за объем эмиссий, образуемый при оказании коммунальных услуг, и энергопроизводящих организаций Республики Казахстан:
в ячейке А указывается коэффициент за выбросы загрязняющих веществ от стационарных источников – 0,3;
в ячейке С указывается коэффициент за сбросы загрязняющих веществ – 0,43;
в ячейке D указывается коэффициент за размещение отходов производства и потребления по отходу зола и золошлаки – 0,05;
для полигонов, осуществляющих размещение коммунальных отходов, за объем твердо-бытовых отходов, образуемый физическими лицами по месту жительства:
в ячейке В указывается коэффициент за размещение коммунальных отходов (твердые бытовые отходы, канализационный ил очистных сооружений) – 0,2;
5) в строке 870.01.010 – ставка платы за эмиссии в окружающую среду в пределах норматива с учетом размера ставки платы по решению местных представительных органов в соответствии с пунктом 8 статьи 576 Налогового кодекса и коэффициентов, применяемых к плательщикам платы согласно пункту 2 статьи 577 Налогового кодекса, определяемая как произведение строк 870.01.006 и 870.01.009 А (В, С или D) (870.01.006 х 870.01.009 А (В, С или D) или (870.01.008 х 870.01.009 A (В, С или D).
21. В разделе "Исчисление платы за эмиссии в окружающую среду, подлежащей уплате в бюджет":
1) в строке 870.01.011 – сумма исчисленной платы за эмиссии в окружающую среду в пределах установленного норматива за налоговый период, определяемая как произведение строк 870.01.003 и 870.01.006, или 870.01.003 и 870.01.008, или 870.01.003 и 870.01.010 (870.01.003 х 870.01.006 (870.01.008 или 870.01.010)).
Если ставка платы повышена по решению местных представительных органов согласно пункту 8 статьи 577 Налогового кодекса, то применяется формула 870.01.003 х 870.01.008.
Если ставка платы в пределах норматива с применением коэффициентов согласно пункту 2 статьи 577 Налогового кодекса, то применяется формула 870.01.003 х 870.01.010;
2) в строке 870.01.012 указывается сумма исчисленной платы за эмиссии в окружающую среду сверх установленного норматива за налоговый период, определяемая как произведение строк 870.01.004 и 870.01.006, или 870.01.004 и 870.01.008 (870.01.004 х 870.01.006 (870.01.008)).
Если ставка платы повышена по решению местных представительных органов согласно пункту 8 статьи 576 Налогового кодекса, то применяется формула 870.01.004 х 870.01.008.
Приложение 64 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Приложение 65 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39

4) 870.01.009 жолында Салық кодексінің 577-бабы 2-тармағына сәйкес төлемақы төлеушілерге қолданылатын тиісті коэффициенттің торкөзі белгіленеді. Бұл ретте, Салық кодексінде салық төлеушілердің санатына қарай ставкілерге мынадай коэффициенттер белгіленген:
коммуналдық қызметтер көрсету кезінде қалыптасқан эмиссия көлемі үшін табиғи монополия субъектілері мен Қазақстан Республикасының энергия өндіруші ұйымдары үшін:
А торкөзінде стационарлық көздерден ластағыш заттардың шығарындылары үшін коэффициент көрсетіледі – 0,3;
С торкөзінде ластағыш заттардың төгінділері үшін коэффициент көрсетіледі – 0,43;
D торкөзінде күл мен күлшлактар қалдықтары бойынша өндіріс және тұтыну қалдықтарын орналастырғаны үшін коэффициент көрсетіледі – 0,05;
тұрғылықты жері бойынша жеке тұлғалардан жиналған тұрмыстық қатты қалдықтардың көлемі үшін коммуналдық қалдықтарды орналастыруды жүзеге асыратын полигондар үшін:
В торкөзінде коммуналдық қалдықтарды (тұрмыстық қатты қалдықтар, кәріздік немесе тазарту құрылыстары) орналастырғаны үшін коэффициент көрсетіледі – 0,2;
5) 870.01.010 жолында 870.01.006 және 870.01.009 А (В, С немесе D) жолдарының туындысы (870.01.006 х 870.01.009 А (В, С немесе D) немесе 870.01.008 және 870.01.009 А (В, С немесе D) жолдарының туындысы (870.01.008 х 870.01.009 А (В,С немесе D) ретінде айқындалатын Салық кодексінің 576-бабы 8-тармағына сәйкес жергілікті органдардың шешімі бойынша төлемақы ставкаларының мөлшері және Салық кодексінің 577-бабы 2-тармағына сәйкес төлемақы төлеушілерге қолданылатын коэффициенттер ескеріле отырып, қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы ставкасы көрсетіледі.
21. "Бюджетке төленуге тиіс қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақыны есептеу" бөлімінде:
1) 870.01.011 жолында 870.01.003 және 870.01.006, немесе 870.01.003 және 870.01.008, немесе 870.01.003 және 870.01.010 жолдарының туындысы (870.01.003 х 870.01.006 (870.01.008 немесе 870.01.010)) ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін белгіленген норматив шегінде қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақының есептелген сомасы.
Егер Салық кодексінің 576-бабы 8-тармағына сәйкес жергілікті өкілді органдардың шешімі бойынша төлемақы ставкасы жоғарылатылған болса, онда 870.01.003 х 870.01.008 формуласы қолданылады.
Егер төлемақы ставкасы Салық кодексінің 577-бабы 2-тармағына сәйкес коэффициенттері қолданыла отырып, норматив шегінде болса, онда 870.01.003 х 870.01.010 формуласы қолданылады.
2) 870.01.012 жолында 870.01.004 және 870.01.006 немесе 870.01.004 және 870.01.008 жолдарының туындысы (870.01.004 х 870.01.006 (870.01.008 ) ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін белгіленген норматив шегінде қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақының есептелген сомасы көрсетіледі.
Егер Салық кодексінің 576-бабы 8-тармағына сәйкес жергілікті өкілді органдардың шешімі бойынша төлемақы ставкасы жоғарылатылған болса, онда 870.01.003 х 870.01.008 формуласы қолданылады.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39 бұйрығына
64-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39 бұйрығына
65-қосымша

Правила составления налоговой отчетности "Реестр договоров аренды (пользования) (форма 871.00)"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Реестр договоров аренды (пользования) (форма 871.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Реестр договоров аренды (пользования)" (далее – реестр), представляемый налогоплательщиками, предоставляющими в аренду (пользование) торговые объекты, торговые места в торговых объектах, в том числе на торговых рынках.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1-1. Настоящие Правила распространяются на обязательства по представлению налоговой отчетности на 2020 год.
Сноска. Правила дополнены пунктом 1-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 20.12.2020 № 1214 (вводится в действие с 01.01.2021).
2. Реестр состоит из самого реестра (форма 871.00) и приложения к нему (формы 871.01), предназначенных для отражения налогоплательщиками, предоставляющими в аренду (пользование) торговые объекты, торговые места в торговых объектах, в том числе на торговых рынках, сведений по договорам аренды (пользования) за отчетный период в соответствии с пунктом 2 статьи 206 Налогового кодекса.
3. При заполнении реестра не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "–" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) реестра.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки реестра не заполняются.
6. Приложение к реестру составляется при заполнении строк в реестре, требующих раскрытия соответствующих показателей.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к реестру, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к реестру.
8. При составлении реестра:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) в электронной форме – заполняется в соответствии со статьей 208 Налогового кодекса.
9. Реестр составляется, подписывается, заверяется (печатью в установленных законодательством Республики Казахстан случаях либо электронной цифровой подписью) налогоплательщиком (налоговым агентом) на бумажном и (или) электронном носителях на казахском и (или) русском языках, в соответствии с пунктом 2 статьи 204 Налогового кодекса.

"Жалға беру (пайдалану) шарттарының тізілімі (871.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Жалға беру (пайдалану) шарттарының тізілімі (871.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі - Салық кодексі) сәйкес әзірленген және сауда объектілерін, сауда объектілеріндегі, оның ішінде сауда базарларындағы сауда орындарын жалға (пайдалануға) беретін салық төлеушілер тапсыратын "Жалға беру (пайдалану) шарттары тізілімі" (бұдан әрі - тізілім) салық есептілігінің нысанын жасау тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-1. Осы Қағида 2020 жылғы салық есептілігін табыс ету бойынша міндеттемелерге қолданылады.
Ескерту. Қағидалар 1-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 20.12.2020 № 1214 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Тізілім тізілімнің өзінен (871.00-нысан) және Салық кодексінің 206-бабы 2-тармағына сәйкес есепті кезең үшін сауда объектілерін, сауда объектілеріндегі, оның ішінде сауда базарларындағы сауда орындарын жалға (пайдалануға) беретін салық төлеушілердің жалға беру (пайдалануға) шарттары бойынша мәліметтерді көрсетуге арналған оған қосымшадан (871.01-нысан) тұрады.
3. Тізілімді толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Сомалардың теріс мәндері тізілімнің тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде "–" белгісімен белгіленеді.
5. Көрсеткіштер болмаған кезде тізілімнің тиісті төркөздері толтырылмайды.
6. Тізілімге қосымша тізілімдегі тиісті көрсеткіштерді ашып көрсетуді талап ететін жолдарды толтыру кезінде жасалады.
7. Тізілімге қосымшаның парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда тізілімге қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.
8. Тізілімді жасау кезінде:
1) қағаз жеткізгіште – қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық нысанда – Салық кодексінің 208-бабына сәйкес толтырылады.
9. Салық төлеуші (салық агенті) тізілімді Салық кодексінің 204-бабының 2-тармағына сәйкес қағаз және (немесе) электрондық жеткізгіштерде қазақ және (немесе) орыс тілдерінде жасайды, қол қояды, (Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда мөрмен не электрондық цифрлық қолтаңбамен) куәландырады.

10. При представлении реестра:
1) в явочном порядке на бумажном носителе – составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику (налоговому агенту) с отметкой фамилии, имени и отчества (при его наличии) и подписью работника органа государственных доходов, принявшего декларацию и оттиском печати (штампа);
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронной форме, допускающем компьютерную обработку информации – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов государственных доходов.
11. В разделах "Общая информация о налогоплательщике и торговом объекте, в том числе о торговом рынке" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" реестра.
Глава 2. Пояснение по заполнению реестра (форма 871.00)
12. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" указываются:
1) индивидуальный идентификационный номер (бизнес- идентификационный номер) (далее – ИИН (БИН)) – лица, предоставляющего в аренду (пользование) торговые объекты, торговые места в торговых объектах, в том числе на торговых рынках;
2) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность (указывается арабскими цифрами);
3) Фамилия, имя, отчество (при его наличии) или наименование налогоплательщика, предоставляющего в аренду (пользование) торговые объекты, торговые места в торговых объектах, в том числе на торговых рынках.
4) вид реестра.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения реестра к видам налоговой отчетности, указанным в статье 206 Налогового кодекса;
5) номер и дата уведомления. Ячейки А и В заполняются в случае представления реестра по уведомлению, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 206 Налогового кодекса;
6) код валюты – в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
7) количество представленных приложений.
13. В разделе "Сведения о торговых объектах, в том числе о торговых рынках":
1) в строке 871.00.001 указывается количество торговых объектов.
Ячейка А заполняется в случае, если в том числе имеется торговый рынок;
2) в строке 871.00.002 указывается количество арендаторов торговых объектов, торговых мест в торговых объектах, в том числе на торговых рынках.
В строках А, В и С указывается количество арендаторов-физических лиц, незарегистрированных в качестве индивидуальных предпринимателей, индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, (из них в строках D. E и F указывается количество арендаторов на торговых рынках) осуществляющих торговую деятельность в соответствии с Законом Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности" (далее – Закон о регулировании торговой деятельности);

10. Тізілімді табыс ету кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз жеткізгіште – екі данада жасалады, бір данасы тізілімді қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің атын (болған кезде) мен қойылған қолы және мөрдің (мөртабан) бедері белгісімен салық төлеушіге (салық агентіне) қайтарылады.
2) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз жеткізгіште – салық төлеуші (салық агенті) пошта немесе өзгелей байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) ақпараттарды компьютерлік өңдеуге жол беретін электрондық нысанда – салық төлеуші (салық агенті) мемлекеттік кірістер органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің салық есептілігінің қабылданғаны немесе қабылданбағандығы туралы хабарлама алады.
11. Тізілімге "Салық төлеуші туралы және сауда объектісінің, оның ішінде сауда базары туралы жалпы ақпарат" қосымшаның бөлімінде "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
2-тарау. Тізілімді толтыру бойынша түсіндірме (871.00-нысан)
12. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде:
1) сауда объектілерін, сауда объектілеріндегі, оның ішінде сауда базарларындағы сауда орындарын жалға (пайдалануға) беретін салық төлеушілердің жеке сәйкестендіру нөмірін (бизнес- сәйкестендіру нөмірін) (бұдан әрі – ЖСН (БСН));
2) салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
3) сауда объектілерін, сауда объектілеріндегі, оның ішінде сауда базарларындағы сауда орындарын жалға (пайдалануға) беретін салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) немесе атауы.
4) Тізілімнің түрі.
Тиісті торкөздер Салық кодексінің 206-бабында көрсетілген салық есептілігі түрлеріне тізілімнің жатқызылуы ескеріле отырып белгіленеді;
5) хабарламаның нөмірі мен күні. А және В торкөздері Салық кодексінің 206-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген хабарлама бойынша тізілімді тапсырған жағдайда толтырылады;
6) валюта коды – "Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланыталын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген 23 "Валюта жіктеуіші" қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
7) табыс етілген қосымшалардың саны көрсетіледі.
13. "Сауда объектілері, оның ішінде сауда базарлары туралы мәліметтер" бөлімінде:
1) 871.00.001 жолында сауда объектілерінің саны көрсетіледі.
Егер, сонымен қоса сауда базары болған жағдайда А ұяшығы толтырылады;
2) 871.00.002 жолында сауда объектілерін, сауда объектілеріндегі, оның ішінде сауда базарларындағы сауда орындарын жалға алушылардың жалпы саны көрсетіледі.
А, В және С жолында "Сауда қызметін реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Сауда қызметін реттеу туралы заң) сәйкес сауда қызметін жүзеге асыратын жеке кәсіпкер ретінде тіркелмеген жалға алушы-жеке тұлғалардың, дара кәсіпкерлердің және заңды тұлғалардың (оның ішінде D, E және F бағаналарында сауда базарындағы жалға алушылар саны көрсетіледі) саны көрсетіледі.

3) в строке 871.00.003 указывается сумма арендной платы в соответствии с договором аренды (пользования), определяемая как сумма итоговой строки L по всем формам 871.01;
4) в строке 871.00.004 указывается фактически уплаченная сумма арендной платы, определяемая как сумма итоговой строки М по всем формам 871.01;
5) в строке 871.00.005 указывается сумма возмещаемых расходов, подлежащая к уплате в соответствии с договором аренды (пользования), определяемая как сумма итоговой строки N по всем формам 871.01;
6) в строке 871.00.006 указывается фактически уплаченная сумма возмещаемых расходов, определяемая как сумма итоговой строки О по всем формам 871.01.
Сноска. Пункт 13 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (при его наличии) налогоплательщика (руководителя)" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами.
В случае если реестр представляется физическими лицами, в том числе индивидуальными предпринимателями, в поле указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика, которые заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) дата подачи реестра в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (при его наличии) должностного лица, принявшего реестр" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего реестр;
5) дата приема реестра должностным лицом органа государственных доходов в соответствии с пунктом 2 статьи 209 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа, присваиваемый органом государственных доходов;
7) дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Подпункты 4), 5), 6) и 7) настоящего пункта заполняются работником органа государственных доходов, принявшим декларацию на бумажном носителе.
Глава 3. Пояснение по заполнению формы 871.01.
15. Форма 871.01 предназначена для отражения налогоплательщиками, предоставляющими в аренду (пользование) торговые объекты, торговые места в торговых объектах, в том числе на торговых рынках, следующих сведений по договорам аренды (пользования) за отчетный период в соответствии с пунктом 2 статьи 206 Налогового кодекса.

3) 871.00.003 жолында барлық 871.01 нысаны бойынша L жолының жиынтық сомасы ретінде айқындалатын жалға беру (пайдалану) шартына сәйкес төленуге жататын жалға беру төлемінің сомасы көрсетіледі;
4) 871.00.004 жолында барлық 871.01 нысаны бойынша М жолының жиынтық сомасы ретінде айқындалатын нақты төленген жалға беру төлемінің сомасы көрсетіледі;
5) 871.00.005 жолында барлық 871.01 нысаны бойынша N жолының жиынтық сомасы ретінде айқындалатын жалға беру (пайдалану) шартына сәйкеc төленуге жататын өтелетін шығыстардың сомасы көрсетіледі;
6) 871.00.006 жолында барлығы 871.01 нысаны бойынша О жолының жиынтық сомасы ретінде айқындалатын нақты төленген өтелетін шығыстар сомасы көрсетіледі.
Ескерту. 13-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Салық төлеушінің (басшының) тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі.
Егер тізілімді жеке тұлға, оның ішінде дара кәсіпкер табыс еткен жағдайда, жолда салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі, онда жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады.
2) мемлекеттік кірістер органына тізілімді тапсырған күні;
3) салық төлеушінің орналасқан жері бойынша мемлекеттік кірістер органының коды;
4) "Тізілімді қабылдаған лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" жолында тізілімді қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
5) Салық кодексінің 209-бабы 2-тармағына сәйкес мемлекеттік кірістер органының лауазымды адамы тізілімді қабылданған күні көрсетіледі;
6) мемлекеттік кірістер органы беретін құжаттың кіріс нөмірі;
7) пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Осы тармақтың 4), 5), 6), 7) тармақшаларын декларацияны қағаз жеткізгіште қабылдаған мемлекеттік кірістер органының қызметкері толтырады.
3-тарау. 871.01-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
15. 871.01- нысаны Салық кодексінің 206-бабы 2-тармағына сәйкес сауда объектілерін, сауда объектілеріндегі, оның ішінде сауда базарларындағы сауда орындарын жалға (пайдалануға) беретін салық төлеушілердің есепті кезең үшін жалға беру (пайдалануға) шарттары бойынша мынадай мәліметтерді көрсетуге арналған.

При наличии у налогоплательщика нескольких торговых объектов, в том числе торговых рынков, приложение по форме 871.01 заполняется отдельно по каждому торговому объекту, в том числе торговому рынку.
16. В разделе "Общая информация о налогоплательщике и торговом объекте, в том числе о торговом рынке" указываются:
1) ИИН (БИН) – налогоплательщика, предоставляющего в аренду (пользование) торговые объекты, торговые места в торговых объектах, в том числе на торговых рынках;
2) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность (указывается арабскими цифрами);
3) наименование торговой сети.
Заполняется в случае, если торговый объект или торговый рынок входит в торговую сеть;
4) наименование торгового объекта. Ячейка А заполняется в случае, если в том числе имеется торговый рынок;
5) категория торгового объекта – соответствующие ячейки в соответствии с подпунктами 16-1 и 16-2 статьи 1 Закона о регулировании торговой деятельности;
6) общая площадь, в квадратных метрах;
7) торговая площадь, в квадратных метрах;
8) количество торговых мест;
9) адрес места нахождения торгового объекта.
17. В разделе "Сведения по арендаторам":
1) в графе А указывается очередной порядковый номер;
2) в графе В указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) или наименование арендатора, арендующее (получившее в пользование) торговые объекты, торговые места в торговых объектах, в том числе на торговых рынках;
3) в графе С указывается один из следующих статусов арендатора:
цифра 1, если арендатором является физическое лицо, незарегистрированное в качестве индивидуального предпринимателя;
цифра 2, если арендатором является индивидуальный предприниматель;
цифра 3, если арендатором является юридическое лицо;
4) в графе D указывается ИИН (БИН) арендатора;
5) в графе Е указывается номер документа, удостоверяющего личность арендатора-физического лица;
6) в графе F указывается дата выдачи документа, удостоверяющего личность арендатора;
7) в графе G указывается номер (при его наличии) договора аренды (пользования);
8) в графе Н указывается дата заключения договора аренды (пользования);
9) в графе I указывается назначение торгового места, торгового объекта (например, ресторан, кафе, промышленные товары и далее);
10) в графе J указывается место нахождения торгового места в торговом объекте (например, ряд, сектор и номер расположения торгового объекта или места);
11) в графе К указывается фактический период аренды (пользования) торгового объекта или места;
12) в графе L указывается сумма арендной платы в соответствии с договором аренды (пользования);

Егер салық төлеушіде бірнеше сауда объектілері, оның ішінде сауда базарлары болса, 871.01- нысаны бойынша қосымша әрбір сауда объекті, оның ішінде сауда базары бойынша жеке толтырылады.
16. "Салық төлеуші туралы және сауда объектісі, оның ішінде сауда базары туралы жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) сауда объектілерін, сауда объектілеріндегі, оның ішінде сауда базарларындағы сауда орындарын жалға (пайдалануға) беретін салық төлеушілердің ЖСН (БСН);
2) салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
3) сауда желісінің атауы.
Егер сауда объектісі немесе сауда базары сауда желісіне кірген жағдайда толтырылады;
4) сауда объектісінің атауы. Егер сонымен қоса сауда базары болған жағдайда А ұяшығы толтырылады;
5) сауда объектісінің санаты – Заңның 1-бабы 16-1 және 16-2 тармақшаларына сәйкес сәйкесінше торкөздер көрсетіледі;
6) жалпы алаңы, шаршы метрде;
7) сауда алаңы, шаршы метрде;
8) жалға беруге арналған сауда орындарының саны;
9) сауда объектісінің орналасқан жерінің мекен-жайы көрсетіледі.
17. "Жалға алушылар бойынша мәліметтер" бөлімінде:
1) А бағанында кезекті реттік нөмірі;
2) В бағанында сауда объектілерін, сауда объектілеріндегі, оның ішінде сауда базарларындағы сауда орындарын жалға (пайдалануға) алатын жалға алушының Т.А.Ә. немесе атауы көрсетіледі;
3) С бағанында жалға алушылардың мынадай мәртебелерінің бірі көрсетіледі:
1-саны, егер жалға алушы жеке кәсіпкер ретінде тіркелмеген жеке тұлға болса;
2-саны, егер жалға алушы жеке кәсіпкер болса;
3-саны, егер жалға алушы заңды тұлға болса.
4) D бағанында жалға алушының ЖСН(БСН) көрсетіледі;
5) Е бағанында жеке тұлғаның-жалға алушының жеке басын куәландыратын құжатының нөмірі көрсетіледі;
6) F бағанында жалға алушының жеке басын куәландыратын құжаттың берілген күні көрсетіледі;
7) G бағанында жалға беру (пайдалану) шартының нөмірі (ол болған кезде) көрсетіледі;
8) H бағанында жалға беру (пайдалану) шартының жасалған күні көрсетіледі;
9) І бағанында сауда орнының, сауда объектісінің мақсаты (мысалы: мейрамхана, кафе, аспаздық, өнеркәсіп тауарлар және басқалары) көрсетіледі;
10) J бағанында сауда объектісіндегі сауда орнының орналасқан жері (мысалы: сауда объектісінің немесе орынның қатары, секторы және нөмірі) көрсетіледі;
11) К бағанында сауда объектісінің немесе орнының жалға берудің (пайдалану) нақты кезеңі көрсетіледі;
12) L бағанында жалға беру (пайдалану) шартына сәйкес төленуге жататын жалға беру төлемінің сомасы көрсетіледі;

13) в графе М указывается фактически уплаченная сумма арендной платы;
14) в графе N указывается сумма возмещаемых расходов, подлежащая к уплате в соответствии с договором аренды (пользования);
15) в графе O указывается фактически уплаченная сумма возмещаемых расходов.
В графах L, М, N и O строки 0001 указываются итоговые значения суммы арендной платы, подлежащей к уплате в соответствии с договором аренды (пользования), фактически уплаченной суммы арендной платы, суммы возмещаемых расходов, подлежащей к уплате в соответствии с договором аренды (пользования) и фактически уплаченной суммы возмещаемых расходов, соответственно.
Величина итоговых строк 0001 графы L переносится в строку 871.00.003.
Величина итоговой строки 0001 графы М переносится в строку 871.00.004.
Величина итоговой строки 0001 графы N переносится в строку 871.00.005.
Величина итоговой строки 0001 графы О переносится в строку 871.00.006.
Приложение 66 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Приложение 67 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Правила составления налоговой отчетности "Упрощенная декларация для субъектов малого бизнеса (форма 910.00)"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Упрощенная декларация для субъектов малого бизнеса (форма 910.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Упрощенная декларация для субъектов малого бизнеса" (далее – декларация), предназначенной для исчисления индивидуального (корпоративного) подоходного и социального налогов, индивидуального подоходного налога с доходов, облагаемых у источника выплаты (далее – ИПН) и социальных платежей. Декларация составляется субъектами малого бизнеса, применяющими специальный налоговый режим на основе упрощенной декларации.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1-1. Настоящие Правила распространяются на обязательства по представлению налоговой отчетности на 2020 год.
Сноска. Правила дополнены пунктом 1-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 20.12.2020 № 1214 (вводится в действие с 01.01.2021).

13) М бағанында нақты төленген жалға беру төлемінің сомасы көрсетіледі;
14) N бағанында жалға беру (пайдалану) шартына сәйкеc төленуге жататын өтелетін шығыстар сомасы көрсетіледі;
15) О бағанында нақты төленген өтелетін шығыстар сомасы көрсетіледі;
0001 жолдың L, М, N және О бағандарында жалға беру (пайдалану) шартына сәйкес төленуге жататын жалға беру төлемінің сомасының,жалға беру төлемінің нақты төленген сомасының, жалға беру (пайдалану) шартына сәйкеc төленуге жататын өтелетін шығыстар сомасының және нақты төленген өтелетін шығыстар сомасының қорытынды мәні көрсетіледі.
L бағанының 0001 жолдарының қорытынды шамасы 871.00.003 жолына көшіріледі.
М бағанының 0001 жолдарының қорытынды шамасы 871.00.004 жолына көшіріледі.
N бағанының 0001 жолдарының қорытынды шамасы 871.00.005 жолына көшіріледі.
О бағанының 0001 жолдарының қорытынды шамасы 871.00.006 жолына көшіріледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39 бұйрығына
66-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39 бұйрығына
67-қосымша
"Шағын бизнес субъектілері үшін оңайлатылған декларация (910.00-нысан)" жасау қағидалары салық есептігін
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Шағын бизнес субъектілері үшін оңайлатылған декларация (910.00-нысан)" салық есептігін жасау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және жеке (корпоративтік) табыс және әлеуметтік салығын, төлем көзінен ұсталатын жеке табыс салығын (бұдан әрі - ЖТС) және әлеуметтік төлемдерін есептеуге арналған "Шағын бизнес субъектілері үшін оңайлатылған декларация" салық есептілігі нысанын (бұдан әрі - декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны оңайлатылған декларация негізінде арнаулы салық режимін қолданатын шағын бизнес субъектілері жасайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-1. Осы Қағида 2020 жылғы салық есептілігін табыс ету бойынша міндеттемелерге қолданылады.
Ескерту. Қағидалар 1-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 20.12.2020 № 1214 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1-1. Данная форма распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января 2021 года по 31 декабря 2022 года.
Сноска. Правила дополнены пунктом 1-1 в соответствии с приказом и.о. Заместителя Премьер-Министра - и.о. Министра финансов РК от 30.03.2023 № 307 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. При заполнении декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
3. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" – плюс, "–" – минус, "х" – умножение, "/" – деление, "=" – равно. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "–" в первой левой ячейке соответствующей строки декларации.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки декларации не заполняются.
5. При составлении декларации:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) в электронной форме – заполняется в соответствии со статьей 208 Налогового кодекса.
6. Декларация составляется, подписывается, заверяется (электронной цифровой подписью) налогоплательщиком (налоговым агентом) на бумажном и (или) электронном носителях на казахском и (или) русском языках, в соответствии с пунктом 2 статьи 204 Налогового кодекса.
7. При представлении декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе – составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику (налоговому агенту) с отметкой с отметкой фамилии, имени, отчества (при его наличии) и подписью работника органа государственных доходов, принявшего декларацию и оттиском печати (штампа);
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронной форме, допускающем компьютерную обработку информации – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов государственных доходов.
Глава 2. Пояснение по заполнению декларации (форма 910.00)
8. В разделе "Общая информация о налогоплательщике (налоговом агенте)" налогоплательщик (налоговый агент) указывает следующие данные:
1) индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер) (далее – ИИН (БИН)) налогоплательщика (налогового агента);
2) фамилия, имя отчество (при его наличии) индивидуального предпринимателя или наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в соответствии с договором доверительного управления имуществом или в иных случаях возникновения доверительного управления в строке указывается фамилия, имя отчество (при его наличии) физического лица-доверительного управляющего или наименование юридического лица-доверительного управляющего в соответствии с учредительными документами;

1-1. Аталған нысан 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап 2022 жылғы 31 желтоқсанға дейін туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
Ескерту. Қағида 1-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрі орынбасарының м.а. - Қаржы министрінің м.а. 30.03.2023 № 307 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Декларацияны толтыру кезінде түзетулерге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
3. Осы Қағидаларда мынадай арифметикалық белгілер қолданылады: "+" – қосу, "–" – алу, "х" – көбейту, "/" – бөлу, "=" – тең. Сомалардың теріс мәндері декларацияның тиісті жолының сол жақ бірінші торкөзінде "–" белгісімен көрсетіледі.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде декларацияның тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Декларация жасау кезінде:
1) қағаз жеткізгіште – қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық нысанда – Салық кодексінің 208-бабына сәйкес толтырылады.
6. Салық төлеуші (салық агенті) декларацияны Салық кодексінің 204-бабының 2-тармағына сәйкес қағаз және (немесе) электрондық жеткізгіштерде қазақ және (немесе) орыс тілдерінде жасайды, қол қояды, (электрондық цифрлық қолтаңбамен) куәландырады.
7. Декларацияны табыс ету кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз жеткізгіште – екі данада жасалады, бір данасы декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің атын (болған кезде) мен қойылған қолы және мөрдің (мөртабан) бедері белгісімен салық төлеушіге (салық агентіне) қайтарылады.
2) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз жеткізгіште – салық төлеуші (салық агенті) пошта немесе өзгелей байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) ақпараттарды компьютерлік өңдеуге жол беретін электрондық нысанда – салық төлеуші (салық агенті) мемлекеттік кірістер органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің салық есептілігінің қабылданғаны немесе қабылданбағандығы туралы хабарлама алады.
2-тарау. Декларацияны толтыру бойынша түсіндірме (910.00 – нысан)
8. "Салық төлеуші (салық агенті) туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде салық төлеуші (салық агенті) мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің (салық агентінің) жеке сәйкестендіру (бизнес-сәйкестендіру) нөмірі (бұдан әрі – ЖСН (БСН));
2) дара кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның атауы көрсетіледі.
Салық міндеттемесін мүлікті сенімгерлікпен басқару шартына сәйкес немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушы жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес сенімгерлікпен басқарушы заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;

3) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность (указывается арабскими цифрами);
4) отдельные категории налогоплательщика.
Ячейки отмечаются в случае, если налогоплательщик относится к одной из категорий, указанных в строке А или В, C или D:
А – доверительный управляющий в соответствии со статьей 40 Налогового кодекса;
В – учредитель доверительного управления в соответствии со статьей 40 Налогового кодекса;
C – ведет бухгалтерский учет в соответствии с пунктом 2 статьи 2 Закона Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" (далее – Закон о бухгалтерском учете и финансовой отчетности);
D – не ведет бухгалтерский учет в соответствии с пунктом 2 статьи 2 Закона о бухгалтерском учете и финансовой отчетности;
ячейки C или D отмечаются индивидуальными предпринимателями;
5) вид декларации. Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 206 Налогового кодекса;
6) трехкомпонентная интегрированная система. Ячейка отмечается в случае, если налогоплательщик в соответствии с пунктом 2-1 статьи 687 Налогового кодекса поставил на учет в налоговых органах контрольно-кассовую машину с функцией фиксации и передачи данных или установил трехкомпонентную интегрированную систему:
А – указывается наименование трехкомпонентной интегрированной системы и владельца;
В – указывается номер регистрационной карточки;
С – указывается дата постановки на учет трехкомпонентной интегрированной системы;
7) номер и дата уведомления. Ячейки заполняются в случае представления вида декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 206 Налогового кодекса;
8) код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
9) признак резидентства.
Ячейка А отмечается налогоплательщиком-резидентом Республики Казахстан.
Ячейка В отмечается налогоплательщиком-нерезидентом Республики Казахстан.
9. В разделе "Исчисление налогов":
1) в строке 910.00.001 указывается доход, определяемый в соответствии со статьей 681 Налогового кодекса, с учетом корректировок, производимых в соответствии с пунктом 6 статьи 681 Налогового кодекса.
В строке А отмечаются доходы, полученные путем безналичных расчетов. В том числе, в строке I, отмечаются доходы, полученные с применением трехкомпонентной интегрированной системы, в строке II, отмечаются доходы, полученные от реализации товаров при электронной торговли товарами на электронной торговой площадке;

3) салық есептілігі тапсырылатын салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
4) салық төлеушінің бөлек санаттары.
Торкөздер егер салық төлеуші А немесе В, C немесе D торкөздерінде көрсетілген санаттардың біріне жатқан жағдайда белгіленеді;
А – Салық кодексінің 40-бабына сәйкес сенімгерлік басқарушы;
В – Салық кодексінің 40-бабына сәйкес сенімгерлік басқарушы құрылтайшысы;
С – "Бухгалтерлік есепке алу мен қаржылық есеп беру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 2-бабы 2-тармағына сәйкес бухгалтерлік есепті жүргізеді;
D – "Бухгалтерлік есепке алу мен қаржылық есеп беру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 2-бабы 2-тармағына сәйкес бухгалтерлік есепті жүргізбейді;
С және D торкөздері жеке кәсіпкерлермен белгіленеді;
5) декларацияның түрі. Тиісті торкөздер декларацияны Салық кодексінің 206-бабында көрсетілген салық есептілігі түріне жатқызу есебімен белгіленеді;
6) Үш құрамдасты интеграцияланған жүйе.
Егер салық төлеуші Салық кодексінің 686- бабының 2-1 тармағына сәйкес салық органдарына деректерді тіркеу және беру функциясы бар бақылау – касса машинасын немесе үш құрамдасты интеграцияланған жүйесін тіркеуге қойған жағдайда торкөз белгіленеді
А - Үш құрамдасты интеграцияланған жүйенің және иесінің атауы көрсетіледі;
В – Тіркеу карточкасының номері көрсетілелді;
С - Үш құрамдасты интеграцияланған жүйені тіркеуге қойылған күн көрсетіледі;
7) хабарламаның нөмірі мен күні. Торкөздер Салық кодексінің 206-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген декларация түрін табыс еткен жағдайда толтырылады;
8) "Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген 23 "Валюталар жіктеуіші" қосымшасына сәйкес валюта коды;
9) резиденттік белгісі.
А торкөзін Қазақстан Республикасының резидент салық төлеушісі белгілейді.
В торкөзін Қазақстан Республикасының резидент емес салық төлеушісі белгілейді.
9. "Салықтарды есептеу" деген бөлімде:
1) 910.00.001 жолында Салық кодексінің осы бабының 6-тармағына сәйкес жүргізілетін түзетулер ескеріле отырып, Салық кодексінің 681-бабының 6 -тармағына сәйкес айқындалған кіріс сомасы көрсетіледі.
А жолында қолма-қол ақшасыз есеп айырысу кезінде алынған табыс көрсетіледі.Сонымен қоса, I жолында үш құрамдасты интеграцияланған жүйені қолданғанда түскен табыс белгіленеді, II жолында электрондық сауда алаңында тауарлардың электорндық саудасы кезінде тауарларды өткізуден алынған табыс белгіленеді;

2) в строке 910.00.002 указывается доход, определяемый в соответствии с Законом Республики Казахстан "О трансфертном ценообразовании" (далее – Закон о трансфертном ценообразовании");
3) в строке 910.00.003 указывается среднесписочная численность работников за налоговый период, которая определяется по формуле: (А+В+С+D+Е+F)/6 месяцев, где А, В, С, D, Е и F – количество работников за каждый месяц налогового периода.
В строке 910.00.003 А указывается среднесписочная численность работников-пенсионеров, в строке 910.00.003 В указывается среднесписочная численность работников-инвалидов.
В случае если среднесписочная численность работников составит дробное значение от 0,5 и выше, то такое значение подлежит округлению до целой единицы, значение ниже 0,5 округлению не подлежит;
4) в строке 910.00.004 указывается среднемесячная заработная плата на одного работника за налоговый период;
5) в строке 910.00.005 указывается сумма налогов, исчисленных по ставке, установленной пунктом 1 статьи 687 Налогового кодекса, определяемая по формуле: 910.00.001 х 3%;
6) в строке 910.00.006 указывается корректировка суммы налогов в соответствии с пунктом 2 статьи 687 Налогового кодекса, которая определяется по формуле: 910.00.005 (сумма исчисленных налогов с дохода) х 910.00.003 (среднесписочная численность работников) х 1,5% (процент корректировки).
Данная строка заполняется при условии, если среднемесячная заработная плата одного работника по итогам отчетного периода составляет у индивидуальных предпринимателей не менее 23-кратного, юридических лиц – не менее 29-кратного минимального размера месячного расчетного показателя согласно пункту 2 статьи 687 Налогового кодекса;
7) в строке 910.00.007 указывается сумма налогов после корректировки, которая определяется по формуле: 910.00.005 – 910.00.006;
8) в строке 910.00.008 указывается сумма индивидуального (корпоративного) подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет в размере 1/2 от исчисленной суммы налогов по декларации, определяемая по формуле: (910.00.007 х 0,5);
9) в строке 910.00.009 указывается сумма социального налога, подлежащего уплате в бюджет в размере ½ от исчисленной суммы налогов по декларации за минусом суммы социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования или суммы социальных отчислений, приходящейся на долю социальных отчислений в едином платеже, исчисленных в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан (далее – Социальный кодекс) и главой 89-1 Налогового кодекса, определяемая по формуле: (910.00.007 х 0,5) – 910.00.011 VII – 910.00.021 VII – 910.03J).

2) 910.00.002 жолында "Трансферттік баға белгілеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Трансферттік баға белгілеу туралы заң) сәйкес айқындалатын кіріс көрсетіледі;
3) 910.00.003 жолында:
(А+В+С+D+E+F) / 6 ай формуласы бойынша айқындалатын салық кезеңі үшін қызметкерлердің орташа тізімдік саны көрсетіледі, мұнда А+В+С+D+E+F – салық кезеңінің әрбір айы үшін қызметкерлердің саны;
910.00.003 А жолында қызметкерлердің-зейнеткерлердың орташа тізімдік саны көрсетіледі, 910.00.003 В жолында қызметкерлердің-мүгедектердің орташа тізімдік саны көрсетіледі.
Егер қызметкерлердің тізімі бойынша орташа саны 0,5-тен және одан жоғары бөлшек санды құраса, онда мұндай сан толық бірлікке дейін дөңгелектеуге жатады, ал 0,5-тен төмен сан құраса дөңгелектеуге жатпайды;
4) 910.00.004 жолында салық кезеңі үшін бір қызметкерге орташа айлық еңбекақысы көрсетіледі;
5) 910.00.005 жолында: 910.00.001 х 3% формуласы бойынша айқындалатын, Салық кодексінің 687-бабы 1-тармағында белгіленген мөлшерлемесі бойынша есептелген салықтардың сомасы көрсетіледі;
6) 910.00.006 жолында 910.00.005 (табыстан есептелген салықтардың сомасы х 910.00.003 (қызметкерлердің орташа тізімдік саны) х 1,5% (түзету пайызы) формуласы бойынша айқындалатын Салық кодексінің 687-бабының 2-тармағына сәйкес салықтардың түзетілген сомасы көрсетіледі.
Бұл жол егер салық кезеңінің қорытындысы бойынша бір қызметкердің орташа айлық есептік көрсеткіш Салық кодексінің 687-бабы 2-тармағына сәйкес дара кәсіпкерлерде кемінде 23 еселенген, заңды тұлғаларда кемінде 29 еселенген мөлшерін құраған жағдайда толтырылады;
7) 910.00.007 жолында: 910.00.005 – 910.00.006 формуласы бойынша айқындалатын түзетуден кейінгі салықтардың сомасы көрсетіледі;
8) 910.00.008 жолында: 910.00.007 х 0,5 Декларация бойынша есептелген салық сомасынан ½ мөлшерінде бюджетке төленуге жататын жеке (корпоративтік) табыс салығының сомасы көрсетіледі;
9) 910.00.009 жолында Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар сомасын шегергендегі декларация бойынша есептелген салық сомасының ½ мөлшерінде бюджетке төленуге жататын әлеуметтік салық сомасы немесе Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне (бұдан әрі – Әлеуметтік кодексі) сәйкес және Салық кодексінің 89-1 тарауымен ((910.00.007 х 0,5) – 910.00.011 VII – 910.00.021 VII – 910.03J) формуласы бойынша айқындалатын, есептелген бірыңғай төлемдегі әлеуметтік аударымдар үлесіне келетін әлеуметтік аударымдар сомасы көрсетіледі.

При превышении суммы социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования, исчисленных в соответствии с Социальным кодексом, над суммой социального налога, в строке 910.00.009, в соответствии с пунктом 2 статьи 688 Налогового кодекса, указывается сумма социального налога равная нулю.
10) в строке 910.00.010 указывается уменьшение индивидуальным предпринимателем суммы ИПН, подлежащего уплате в бюджет в соответствии с пунктом 2-1 статьи 687 Налогового кодекса (на сумму 60 000 тенге, но не более чем на 50 процентов от исчисленной суммы налога) за текущий календарный год;
11) в строке 910.00.011 указывается сумма индивидуального (корпоративного) подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет, определяемая по формуле: 910.00.008 – 910.00.010.
Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.06.2023 № 724 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. В разделе "Исчисление социальных платежей за индивидуального предпринимателя":
1) в строках с 910.00.010 I по 910.00.010 VI указывается доход, с которого исчисляются социальные отчисления за индивидуального предпринимателя в соответствии с Социальным кодексом, за каждый месяц отчетного периода.
Строка 910.00.010 VII предназначена для отражения итоговой суммы дохода за полугодие, определяемая как сумма строк с 910.00.010 I по 910.00.010 VI;
2) в строках с 910.00.011 I по 910.00.011 VI указывается сумма социальных отчислений за индивидуального предпринимателя, исчисленных в соответствии с Социальным кодексом, за каждый месяц отчетного периода.
Строка 910.00.011 VII предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений за полугодие, определяемая как сумма строк с 910.00.011 I по 910.00.011 VI;
3) в строках с 910.00.014 І по 910.00.014 VI указывается доход, с которого исчисляются обязательные пенсионные взносы за индивидуального предпринимателя за каждый месяц отчетного периода.
Строка 910.00.014 VII предназначена для отражения итоговой суммы дохода за полугодие, определяемая как сумма строк с 910.00.014 I по 910.00.014 VI;
4) в строках с 910.00.015 I по 910.00.015 VI указывается сумма обязательных пенсионных взносов за индивидуального предпринимателя за каждый месяц отчетного периода.
Строка 910.00.015 VII предназначена для отражения итоговой суммы обязательных пенсионных взносов за полугодие, определяемая как сумма строк с 910.00.015 I по 910.00.015 VI;

Әлеуметтік кодексіне сәйкес есептелген Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар сомасы әлеуметтік салық сомасынан асып түскен кезде 910.00.009 жолда Салық кодексінің 688-бабының 2-тармағына сәйкес нөлге тең әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі.
10) 910.00.010 жолында Салық кодексінің 687- бабының 2-1 тармағына сәйкес жеке кәсіпкермен ағымдағы күнтізбелік жылға жеке табыс салық соммасын төмендету (60 000 тенге соммасына, бірақ есептелген жеке табыс салық соммасының 50 пайызынан артық болмауы тиіс) көрсетіледі;
11) 910.00.011 жолында 910.00.008 – 910.00.010 формуласымен анықталған бюджетке төлеуге жататын жеке (корпоративті) табыс салығы көрсетіледі.
Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.06.2023 № 724 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
10. "Дара кәсіпкерлер үшін әлеуметтік төлемдерді есептеу" бөлімінде:
1) 910.00.010 I жолынан бастап 911.00.010 VI дейінгі жолдарда есепті кезеңнің әрбір айына арналған Әлеуметтік кодексіне сәйкес дара кәсіпкер үшін әлеуметтік аударымдар есептелетін кіріс көрсетіледі.
910.00.010 VII жолы 910.00.010 I жолынан бастап 910.00.010 VI дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын жарты жылдыққа арналған кірістің жиынтық сомасын көрсету үшін арналған;
2) 910.00.011 I жолынан бастап 910.00.011 VI дейінгі жолдарда есепті кезеңнің әрбір айына арналған Әлеуметтік кодексіне сәйкес есептелінген дара кәсіпкер үшін әлеуметтік аударымдардың сомасы көрсетіледі.
910.00.011 VII жолы 910.00.011 I жолынан бастап 910.00.011 VI дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын жарты жылдыққа арналған әлеуметтік аударымдардың жиынтық сомасын көрсету үшін арналған;
3) 910.00.014 І жолынан бастап 910.00.14 VІ дейінгі жолдарда есепті кезеңнің әрбір айына арналған дара кәсіпкер үшін міндетті зейнетақы жарналары есептелетін кіріс көрсетіледі.
910.00.014 VІІ жолы 910.00.014 І жолынан бастап 910.00.014 VІ дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын жарты жылдыққа арналған кірістің жиынтық сомасын көрсету үшін арналған;
4) 910.00.015 І жолынан бастап 910.00.015 VІ дейінгі жолдарда есепті кезеңнің әрбір айына арналған дара кәсіпкер үшін міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі.
910.00.015 VІІ жолы 910.00.015 І жолынан бастап 910.00.015 VІ дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын жарты жылдыққа арналған міндетті зейнетақы жарналарының жиынтық сомасын көрсету үшін арналған;

5) в строках с 910.00.016 I по 910.00.016 VI указывается сумма взносов на обязательное социальное медицинское страхование за индивидуального предпринимателя за каждый месяц отчетного периода в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании" (далее – Закон об обязательном социальном медицинском страховании).
Строка 910.00.016 VII предназначена для отражения итоговой суммы взносов на обязательное социальное медицинское страхование за индивидуального предпринимателя за полугодие, определяемая как сумма строк с 910.00.016 I по 910.00.016 VI.
Строки 910.00.016 I по 910.00.016 VII подлежат заполнению с 1 января 2020 года в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании.
К примеру, в 2019 году заполнение вышеуказанных строк производится следующим образом:
1) по строке 910.00.001 доход за налоговый период индивидуального предпринимателя составил 55 000 000 тенге;
2) по строке 910.00.002 доход, определяемый в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании, отсутствует;
3) по строке 910.00.003 среднесписочная численность работников, составила 24 человек, определенная следующим образом:
((25+25+25+25+22+22)/6 месяцев), где 25 человека – количество работников с первого по четвертый месяцы налогового периода, 22 человека – количество работников в пятом и шестом месяцах налогового периода;
4) по строке 910.00.004 среднемесячная заработная плата на одного работника за налоговый период составила 69 750 тенге, определенная следующим образом:
сумма начисленной заработной платы работников за первый месяц налогового периода составила 1 743 750 тенге (323 750 тенге + 1 120 000 тенге + 300 000 тенге), в том числе:
заработная плата пяти человек по 64 750 тенге составила 323 750 тенге (5 х 64 750 тенге);
заработная плата шестнадцати человек по 70 000 тенге составила 1 120 000 тенге (16 х 70 000 тенге);
заработная плата четырех человек по 75 000 тенге составила 300 000 тенге (4 х 75 000 тенге).
Так, среднемесячная заработная плата на одного работника за первый месяц налогового периода составила 69 750 тенге (1 743 750 /25 человек).
Аналогично определяются среднемесячные суммы заработной платы на одного работника со второго по шестой месяцы налогового периода.
Во втором месяце налогового периода сумма среднемесячной заработной платы на одного работника составила – 64 700 тенге, в третьем – 67 350 тенге, в четвертом и пятом месяцах по 65 700 тенге, в шестом 65 200 тенге.
Тогда, среднемесячная сумма заработной платы на одного работника за налоговый период составила 66 400 тенге (69 750 тенге + 64 700 тенге + 67 350 тенге + 65 700 тенге + 65 700 тенге + 65 200 тенге)/6 месяцев.
В данном примере 23-кратный размер месячного расчетного показателя, установленного Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2019 – 2021 годы" (далее – Закон о республиканском бюджете), составил 58 075 тенге (23 х 2525).

5) 910.00.016 I жолынан бастап 910.00.016 VI дейінгі жолдарда "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңы) сәйкес есепті кезеңнің әрбір айына арналған дара кәсіпкер үшін міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жарналарының сомасы көрсетіледі.
910.00.016 VII жолы 910.00.016 I жолынан бастап 910.00.016 VI дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын жарты жылдыққа арналған дара кәсіпкер үшін міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жарналарының жиынтық сомасын көрсету үшін арналған.
910.00.016 I жолынан бастап 910.00.016 VII дейінгі жолдары Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңға сәйкес 2020 жылғы 1 қантардан бастап толтырылуға жатады;
Мысалы, 2019 жыл үшін жоғарыда көрсетілген жолдарды толтыру былайша жүргізіледі:
1) 910.00.001 жолы бойынша дара кәсіпкердің салық кезеңі үшін табысы 55 000 000 теңгені құрады;
2) 910.00.002 жолы бойынша Трансферттік баға белгілеу туралы заңға сәйкес айқындалатын кіріс жоқ;
3) 910.00.003 жолы бойынша қызметкерлердің орташа тізімдік саны 24 адамды құрады, ол былайша айқындалды:
((25+25+25+25+22+22) / 6 ай), мұнда 25 адам - салық кезеңінің бірінші айынан бастап төртінші айларындағы қызметкерлердің саны, 22 адам - салық кезеңінің бесінші және алтыншы айларындағы қызметкерлердің саны;
4) 910.00.004 жолы бойынша салық кезеңі үшін бір қызметкерге орташа айлық еңбекақы 69 750 теңгені құрады, мұнда:
салық кезеңінің бірінші айы үшін қызметкерлерге есептелген еңбекақының барлық сомасы 1 743 750 теңге (323 750 теңге + 1 120 000 теңге + 300 000 теңге), оның ішінде:
бес адамның еңбекақысы 64 750 теңгеден 323 750 теңге (5 х 64 750 теңге) құрады;
он алты адамның еңбекақысы 70 000 теңгеден 1 120 000 теңге (16 х 70 000 теңге) құрады;
төрт адамның еңбекақысы 75 000 теңгеден 300 000 теңге (4 х 75 000 теңге) құрады.
Яғни, салық кезеңінің бірінші айы үшін бір қызметкерге орташа айлық еңбекақы 64 750 теңге (1 743 750 / 25 адам) құрады.
Салық кезеңінің екінші айынан бастап алтыншы айлары үшін бір қызметкерге еңбекақының орташа айлық сомасы осыған ұқсас жолмен айқындалады.
Бір қызметкерге салық кезеңінің екінші айында орташа еңбекақы сомасы - 64 700, үшіншіде - 67 350, төртінші және бесінші айларында - 65 700 ден, алтыншы айда - 65 200 теңге құрады.
Онда, салық кезеңі үшін бір қызметкерге еңбекақының орташа айлық сомасы 66 400 теңгені (69 750 теңге + 64 700 теңге + 67 350 теңге + 65 700 теңге + 65 700 теңге + 65 200 теңге)/6 ай құрады.
Бұл мысалда, 2018 жылға арналған Республикалық бюджет туралы заңмен белгіленген айлық есептік көрсеткіш 23 еселенген ең төменгі мөлшері 58 075 теңгені ( 23 х 2 525) құрады.

Так как среднемесячная заработная плата на одного работника по итогам налогового периода (69 750 тенге) превысила 23-кратный размер месячного расчетного показателя, то производится корректировка сумм налогов, исчисленных за налоговый период, в сторону уменьшения, исходя из среднесписочной численности работников, предусмотренная пунктом 2 статьи 687 Налогового кодекса;
5) по строке 910.00.005 сумма исчисленных налогов в соответствии с пунктом 1 статьи 687 Налогового кодекса составила 1 650 000 тенге (55 000 000 тенге х 3%);
6) по строке 910.00.006 корректировка суммы налогов в соответствии с пунктом 2 статьи 687 Налогового кодекса составила 594 000 тенге, определяется следующим образом:
1 650 000 тенге х 24 человек х 1,5% = 594 000 тенге, где 1,5% – процент корректировки суммы налога за каждого работника, исходя из среднесписочной численности работников;
7) по строке 910.00.007 сумма налогов после корректировки, произведенной в сторону уменьшения, составила 1 056 000 тенге (1 650 000 тенге – 594 000 тенге);
8) по строке 910.00.008 сумма индивидуального (корпоративного) подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет, составила 528 000 тенге (1 056 000 тенге * 0,5);
9) по строке 910.00.009 сумма социального налога, подлежащего уплате в бюджет за налоговый период, определяется как сумма исчисленного социального налога (910.00.007 х 0,5) минус сумма социальных отчислений за индивидуального предпринимателя (910.00.011 VII) минус сумма социальных отчислений за работников (910.00.021 VII) и/или минус сумма социальных отчислений приходящейся на долю социальных отчислений в едином платеже (910.03J) равна 355 190 тенге (1 056 000 х 0,5) – 22 150 – 150 660);
10) в строке 911.00.010 указывается уменьшение индивидуальным предпринимателем суммы ИПН, подлежащего уплате в бюджет в соответствии с пунктом 2-1 статьи 687 Налогового кодекса (на сумму 60 000 тенге, но не более чем на 50 процентов от исчисленной суммы ИПН) за текущий календарный год;
11) по строке 910.00.011 сумма индивидуального (корпоративного) подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет за налоговый период, составила 468 000 тенге (528 000 тенге – 60 000 тенге). При соответствии с пунктом 2-1 ст. 687 Налогового кодекса, в случае постановки на учет в налоговых органах контрольно-кассовой машины с функцией фиксации и передачи данных или трехкомпонентной интегрированной системы, сумма индивидуального (корпоративного) подоходного налога (за второе полугодие календарного года), подлежит корректировке в сторону уменьшения;

Салық кезеңінің қорытындысы бойынша бір қызметкерге орташа айлық еңбекақы айлық есептік көрсеткіш 23 еселенген мөлшерінен (69 750 теңге) асқандықтан, Салық кодексінің 687-бабы 2-тармағында көзделген қызметкерлердің орташа тізімдік санын ескере отырып, салық кезеңіне есептелген салық сомасына түзету жүргізіледі;
5) 910.00.005 жолы бойынша Салық кодексінің 687-бабының 1-тармағына сәйкес есептелген салық сомасы 1 650 000 теңге (55 000 000 теңге х 3%) құрайды;
6) 910.00.006 жолы бойынша Салық кодексінің 687-бабы 2-тармағына сәйкес салық сомасын түзету 594 000 теңгені құрады, 1 650 000 теңге х 24 адам х 1,5%, = 594 000, мұндағы 1,5 % - қызметкерлердің орташа тізімдік санын ескере отырып әрбір, қызметкер үшін салық сомасын түзету проценті;
7) 910.00.007 жолы бойынша азайтуға жатқызылған түзетуден кейінгі салық сомасы 1 056 000 теңге құрайды (1 650 000 теңге - 594 000 теңге);
8) 910.00.008 жолы бойынша салық кезеңі үшін бюджетке төленуге жататын жеке (корпоративтік) табыс салығы 528 00 теңгені құрайды (1 056 000 теңге х 0,5);
9) 910.00.009 жолы бойынша салық кезеңі үшін бюджетке төленуге жататын, әлеуметтік салықтың сомасы есептелген әлеуметтік салықтың сомасы (910.00.007 х 0,5) дара кәсіпкер үшін әлеуметтік аударымдардың сомасын азайу (910.00.011 VII) қызметкерлер үшін әлеуметтік аударымдардың сомасын азайу кезінде (910.00.021 VII) және/немесе әлеуметтік аударымдарсомасын азайғанда бірыңғай төлемде (910.03J) әлеуметтік аударымдарүлесіне келетін әлеуметтік сомасы 355 190 тенгені ((1 056 000 х 0,5) – 22 150 – 150 660) құрады;
10) 910.00.010 жолында Салық кодексінің 687-бабының 2-1-тармағына сәйкес жеке кәсіпкермен бюджетке төлеуге жататын күнтізбелік бір жылға жеке табыс салық соммасын төмендету (60 000 теңге соммасына, бірақ есептелген жеке табыс салық соммасының 50 пайызынан артық болмауы тиіс) көрсетіледі;
11) 910.00.011 жолында салық кезеңі үшін бюджетке төленуге жататын жеке (корпоративті) табыс салығының соммасы 468 000 теңгені (528 000 теңге - 60 000 теңге) құрады. Егерде Салық кодексінің 687-бабының 2-1-тармағына сәйкес салық органдарына деректерді тіркеу және беру функциясы бар бақылау-касса машинасын немесе үш құрамдасты интеграцияланған жүйесін тіркеуге қойғанда, жеке (корпоративті) табыс салығының соммасын есептеген кезде салықты төмендету (күнтізбелік жылдың екінші тоқсаны үшін) жүргізіледі;

12) по строке 910.00.012 сумма дохода, с которого исчисляются обязательные пенсионные взносы и обязательные пенсионные взносы работодателя за индивидуального предпринимателя в соответствии Социальным кодексом, составила 420 000 тенге (70 000 тенге х 6 месяцев), где 70 000 тенге – минимальный размер заработной платы на 2023 год, установленный Законом о республиканском бюджете;
13) по строке 910.00.013 сумма социальных отчислений за индивидуального предпринимателя составила 62 475 тенге (1 785 000 х 3,5%), где 3,5% – ставка социальных отчислений в 2019 году;
14) по строке 910.00.014 сумма дохода, с которого исчисляются обязательные пенсионные взносы за индивидуального предпринимателя в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении" (далее – Закон о пенсионном обеспечении), составила 255 000 тенге (42 500 тенге х 6 месяцев), где 42 500 тенге – минимальный размер заработной платы, установленный Законом о республиканском бюджете;
15) по строке 910.00.015 сумма обязательных пенсионных взносов за индивидуального предпринимателя составила 25 500 тенге (255 000 тенге х 10%), где 10% – ставка обязательных пенсионных взносов.
Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.06.2023 № 724 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. В разделе "Исчисление индивидуального подоходного налога и социальных платежей физических лиц":
1) в строках с 910.00.017 I по 910.00.017 VI указывается сумма ИПН, исчисленного с доходов граждан Республики Казахстан, выплаченных физическим лицам, и подлежащего перечислению в бюджет за каждый месяц отчетного периода.
Строка 910.00.017 VII предназначена для отражения итоговой суммы ИПН, исчисленного с доходов граждан Республики Казахстан за полугодие, определяемая как сумма строк с 910.00.017 I по 910.00.017 VI;
2) в строках с 910.00.018 I по 910.00.018 VI указывается сумма ИПН, исчисленного с доходов иностранцев и лиц без гражданства, выплаченных физическим лицам, и подлежащего перечислению в бюджет за каждый месяц отчетного периода.
Строка 910.00.018 VII предназначена для отражения итоговой суммы ИПН, исчисленного с доходов иностранцев и лиц без гражданства за полугодие, определяемая как сумма строк с 910.00.018 I по 910.00.018 VI;
3) в строках с 910.00.019 I по 910.00.019 VI указывается сумма расходов работодателя, выплачиваемых физическим лицам в виде доходов за налоговый период в соответствии с Законом об обязательном социальном страховании, за каждый месяц отчетного периода.
При этом социальные отчисления производятся в размере, установленном законодательством об обязательном социальном страховании от объекта исчисления социальных отчислений. Ежемесячный доход, принимаемый для исчисления социальных отчислений, не должен превышать десятикратный размер минимальной заработной платы, устанавливаемой Законом о республиканском бюджете.
В случае если объект исчисления социальных отчислений за календарный месяц менее минимального размера заработной платы, установленного Законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, то социальные отчисления исчисляются, перечисляются исходя из минимального размера заработной платы.

12) 910.00.012 жолы бойынша дара кәсіпкер үшін Әлеуметтік кодексіне сәйкес міндетті зейнетақы жарналарынан есептелген кірістің сомасы 420 000 теңгені құрады (70 000 теңге х 6 ай), мұнда 70 000 теңге – 2023 жылға арналған Республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының заңымен белгіленген ең төменгі еңбекақының мөлшері;
13) 910.00.013 жолы бойынша дара кәсіпкер үшін әлеуметтік аударымдар сомасы 62 475 теңге (1 785 000 х 3,5%), мұнда 3,5% - 2019 жылғы әлеуметтік аударымдардың мөлшерлемесі;
14) 910.00.014 жолы бойынша дара кәсіпкер үшін "Зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңы) сәйкес міндетті зейнетақы жарналарынан есептелген кірістің сомасы 255 000 теңгені құрады (42 500 теңге х 6 ай), мұнда 42 500 теңге - 2019 жылға арналған Республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының заңымен белгіленген ең төменгі еңбекақының мөлшері;
15) 910.00.015 жолы бойынша дара кәсіпкер үшін міндетті зейнетақы жарналарының сомасы 25 500 теңгені құрады (255 000 х 10%), мұнда 10% - міндетті зейнетақы жарналарының мөлшерлемесі;
Ескерту. 10-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.06.2023 № 724 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
11. "Жеке тұлғалардың ЖТС және әлеуметтік төлемдерін есептеу" деген бөлімде:
1) 910.00.017 І жолынан бастап 910.00.017 VІ дейінгі жолдарында есепті кезеңнің әрбір айына арналған жеке тұлғаларға төленген, Қазақстан Республикасы азаматтарының табысынан есепке жатқызылған және бюджетке аударуға жататын ЖТС сомасы көрсетіледі.
910.00.017 VІІ жолы 910.00.017 І жолынан бастап 910.00.017 VІ дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын жарты жылдыққа арналған Қазақстан Республикасы азаматтарының табысынан есепке жатқызылған ЖТС жиынтық сомасын көрсету үшін арналған;
2) 910.00.018 І жолынан бастап 910.00.018 VІ дейінгі жолдарында есепті кезеңнің әрбір айына арналған жеке тұлғаларға төленген, шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғалардың табысынан есепке жатқызылған және бюджетке аударуға жататын ЖТС сомасы көрсетіледі.
910.00.018 VІІ жолы 910.00.018 І жолынан бастап 910.00.018 VІ дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын жарты жылдыққа арналған шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғалардың табысынан есепке жатқызылған ЖТС жиынтық сомасын көрсету үшін арналған;
3) 910.00.019 І жолынан бастап 910.00.019 VІ дейінгі жолдарда есепті кезеңнің әрбір айына арналған Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңға сәйкес салық кезеңі үшін табыстар түрінде жеке тұлғаларға төленетін жұмыс беруші шығыстарының сомасы көрсетіледі.
Бұл ретте, әлеуметтік аударымдар міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнамада белгіленген әлеуметтік аударымдар объектісінен есептелінген мөлшерде жүргізіледі. Әлеуметтік аударымдарды есептеуге қабылданған ай сайынғы табыс Республикалық бюджет туралы заңмен белгіленген ең төменгі еңбек ақының он есе мөлшерінен артық болмауы керек.
Егер күнтізбелік ай үшін әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі республикалық бюджет туралы Заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын ең төменгі жалақы мөлшерінен кем болса, онда әлеуметтік аударымдар ең төменгі жалақы мөлшері негізге алына отырып есептеледі, аударылады.

Строка 910.00.019 VII предназначена для отражения итоговой суммы доходов физических лиц, с которых исчисляются социальные отчисления за полугодие, определяемая как сумма строк с 910.00.019 I по 910.00.019 VI;
4) в строках с 910.00.020 I по 910.00.020 VI указывается сумма социальных отчислений за каждый месяц отчетного периода.
Строка 910.00.020 VII предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений за полугодие, определяемая как сумма строк с 910.00.020 I по 910.00.020 VI;
5) в строках с 910.00.021 І по 910.00.021 VI указывается сумма доходов, начисленных физическим лицам, с которых удерживаются (начисляются) обязательные пенсионные взносы за каждый месяц отчетного периода.
Строка 910.00.021 VII предназначена для отражения итоговой суммы доходов, начисленных физическим лицам, с которых удерживаются (начисляются) обязательные пенсионные взносы за полугодие, определяемая как сумма строк с 910.00.021 I по 910.00.021 VI.
При этом ежемесячный доход, принимаемый для исчисления обязательных пенсионных взносов, не должен превышать 75-кратный минимальный размер заработной платы, установленный на соответствующий финансовый год Законом о республиканском бюджете;
6) в строках с 910.00.022 I по 910.00.022 VI указывается сумма обязательных пенсионных взносов, исчисленных с выплаченных доходов физических лиц и подлежащих перечислению в единый накопительный пенсионный фонд за каждый месяц отчетного периода.
Строка 910.00.022VII предназначена для отражения итоговой суммы обязательных пенсионных взносов за полугодие, определяемая как сумма строк с 910.00.022I по 910.00.022 VI;
7) в строках с 910.00.023 I по 910.00.023 VI указывается сумма доходов, начисленных физическим лицам, с которых исчисляются (начисляются) обязательные профессиональные пенсионные взносы за каждый месяц отчетного периода в соответствии с Законом о пенсионном обеспечении.
Строка 910.00.023 VII предназначена для отражения итоговой суммы доходов, начисленных физическим лицам, с которых исчисляются (начисляются) обязательные профессиональные пенсионные взносы за полугодие в соответствии с Законом о пенсионном обеспечении, определяемая как сумма строк с 910.00.023 I по 910.00.023 VI;
8) в строках с 910.00.024 I по 910.00.024 VI указывается сумма обязательных профессиональных пенсионных взносов за каждый месяц отчетного периода.
Строка 910.00.024 VII предназначена для отражения итоговой суммы обязательных профессиональных пенсионных взносов за полугодие, определяемая как сумма строк с 910.00.024 I по 910.00.024 VI;

910.00.019 VІІ жолы 910.00.019 І жолынан бастап 910.00.019 VІ дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын жарты жылдыққа арналған әлеуметтік аударымдарды есептеуге қабылданған жеке тұлғалар табысының жиынтық сомасын көрсету үшін арналған;
4) 910.00.020 І жолынан бастап 910.00.020 VІ дейінгі жолдарда есепті кезеңнің әрбір айына арналған әлеуметтік аударымдардың сомасы көрсетіледі.
910.00.021 VІІ жолы 910.00.020 І жолынан бастап 910.00.020 VІ дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын жарты жылдыққа арналған әлеуметтік аударымдарының жиынтық сомасын көрсету үшін арналған;
5) 910.00.021 І жолынан бастап 910.00.021 VІ дейінгі жолдарда есепті кезеңнің әрбір айына арналған міндетті зейнетақы жарнасы ұсталатын (есептелетін) жеке тұлғаларға есептелген табыстардың сомасы көрсетіледі.
910.00.021 VІІ жолы 910.00.021 І жолынан бастап 910.00.021 VІ дейінгі жолдардардың сомасы ретінде айқындалатын жарты жылдыққа арналған міндетті зейнетақы жарнасы ұсталатын (есептелетін) жеке тұлғаларға есептелген табыстардың жиынтық сомасын көрсету үшін арналған.
Бұл ретте міндетті зейнетақы жарналарын есептеу үшін алынатын ай сайынғы табыс тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген ең төмен жалақының 75 еселенген мөлшерінен аспауға тиіс;
6) 910.00.022 І жолынан бастап 910.00.022 VІ дейінгі есепті кезеңнің әрбір айына арналған жеке тұлғаларға төленген табыстардан есептелген және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына аударуға жататын міндетті зейнетақы жарнасының сомасы көрсетіледі.
910.00.022 VІІ жолы 910.00.022 І жолынан бастап 910.00.022 VІ дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын жарты жылдыққа арналған міндетті зейнетақы жарнасының жиынтық сомасын көрсету үшін арналған;
7) 910.00.023 І жолынан бастап 910.00.023 VІ дейінгі есепті кезеңнің әрбір айына арналған Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңына сәйкес міндетті кәсіптік зейнетақы жарнасы ұсталатын (есептелетін) жеке тұлғаларға есептелген табыстардың сомасы көрсетіледі.
910.00.023 VІІ жолы 910.00.023 І жолынан бастап 910.00.023 VІ дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын жарты жылдыққа арналған Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңына сәйкес міндетті кәсіптік зейнетақы жарнасы ұсталатын (есептелетін) жеке тұлғаларға есептелген табыстардың жиынтық сомасын көрсету үшін арналған;
8) 910.00.024 І жолынан бастап 910.00.024 VІ дейінгі жолдарда есепті кезеңнің әрбір айына арналған міндетті кәсіптік зейнетақы жарнасының сомасы көрсетіледі.
910.00.024 VІІ жолы 910.00.024 І жолынан бастап 910.00.024 VІ дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын жарты жылдыққа арналған міндетті кәсіптік зейнетақы жарнасының жиынтық сомасын көрсету үшін арналған;

9) в строках с 910.00.025 I по 910.00.025 VI указывается сумма доходов, принимаемые для исчисления взносов и отчислений на обязательное социальное медицинское страхование в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании, за каждый месяц отчетного периода.
Строка 910.00.025 VII предназначена для отражения итоговой суммы доходов, принимаемые для исчисления взносов и отчислений на обязательное социальное медицинское страхование в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании за полугодие, определяемая как сумма строк с 910.00.025 I по 910.00.025 VI;
10) в строках с 910.00.026 I по 910.00.026 VI указывается сумма взносов и отчислений на обязательное социальное медицинское страхование за физических лиц за каждый месяц отчетного периода в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании.
Строка 910.00.026 VII предназначена для отражения итоговой суммы взносов и отчислений на обязательное социальное медицинское страхование за физических лиц за полугодие, определяемая как сумма строк с 910.00.026 I по 910.00.026 VI.
12. В разделе "Сведения о запасах":
в строке 910.00.027 указывается стоимость запасов:
в строке А указывается стоимость запасов на начало налогового периода всего;
в строке В указывается стоимость запасов на конец налогового периода всего;
в строке С указывается стоимость приобретенных запасов, работ, услуг, всего.
Данная строка заполняется в случае применения трехкомпонентной интегрированной системы.
13. В разделе "БИН аппарата акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов":
1) по строке 910.00.028 указывается БИН аппарата акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов по месту нахождения индивидуального предпринимателя.
При этом местом нахождения индивидуального предпринимателя признается место преимущественного осуществления деятельности индивидуального предпринимателя, заявленное при постановке на регистрационный учет в органе государственных доходов в качестве индивидуального предпринимателя.
14. В разделе "Ответственность налогоплательщика (налогового агента)":
1) в поле "Фамилия, имя отчество (при его наличии) налогоплательщика (руководителя)" указывается фамилия, имя отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами.
В случае если декларация представляется физическим лицом, в поле указывается фамилия, имя отчество (при его наличии) налогоплательщика, которые заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность;

9) 910.00.025 І жолынан бастап 910.00.025 VІ дейінгі жолдарда есепті кезеңнің әрбір айына арналған Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңға сәйкес міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жарналарын және аударымдарын есептеу үшін алынатын табыстарының сомасы көрсетіледі.
910.00.025 VІІ жолы 910.00.025 І жолынан бастап 910.00.025 VІ дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын жарты жылдыққа арналған Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңға сәйкес міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жарналарын және аударымдарын есептеу үшін алынатын табыстарының жиынтық сомасын көрсету үшін арналған;
10) 910.00.026 І жолынан бастап 910.00.026 VІ дейінгі жолдарда есепті кезеңнің әрбір айына арналған Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңға сәйкес жұмысшыларға міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жарналарының және аударымдарының сомасы көрсетіледі.
910.00.026 VІІ жолы 910.00.026 І жолынан бастап 910.00.026 VІ дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын жарты жылдыққа арналған міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жарналары мен аударымдарының жиынтық сомасын көрсету үшін арналған;
12. "Запастар бойынша деректер":
910.00.027 жолында запастардың құны көрсетіледі:
А – жолында толық салық кезен басындағы запастардың құны көрсетіледі;
В - жолында толық салық кезен соңындағы запастардың құны көрсетіледі;
С - жолында толық алынған запастар, жұмыстар, қызметтердің құны көрсетіледі;
Бұл жол тек үш құрамдасты интеграцияланған жүйені қолданған жағдайда толтырылады.
13. "Аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің әкім аппаратының БСН" деген бөлімде:
1) 910.00.028 жолында дара кәсіпкердің орналасқан жері бойынша аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің әкім аппаратының БСН көрсетіледі.
Бұл ретте, дара кәсіпкердің орналасқан жері мемлекеттік кірістер органында дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебіне қою кезінде мәлімделген дара кәсіпкердің қызметінің басым бөлігін жүзеге асыратын орыны болып танылады.
14. "Салық төлеушінің (салық агентінің) жауапкершілігі" деген бөлімде:
1) "Салық төлеушінің (басшының) тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" жолында құрылтай және жарлық құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі.
Егер декларацияны жеке тұлға табыс еткен жағдайда, жолда жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылатын салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;

1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Расчет стоимости патента (форма 911.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Расчет стоимости патента" (далее – расчет), предназначенной для исчисления стоимости патента. В стоимость патента включаются индивидуальный подоходный налог (кроме индивидуального подоходного налога, удерживаемого у источника выплаты) и социальные платежи. Расчет составляется индивидуальными предпринимателями, применяющими специальный налоговый режим на основе патента.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1-1. Настоящие Правила распространяются на обязательства по представлению налоговой отчетности на 2020 год.
Сноска. Правила дополнены пунктом 1-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 20.12.2020 № 1214 (вводится в действие с 01.01.2021).
2. Расчет состоит из самого расчета (форма 911.00) и приложения к нему (форма 911.01), предназначенного для отражения необходимой информации для применения специального налогового режима на основе патента.
3. При заполнении расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки расчета не заполняются.
5. Приложение к расчету составляется в обязательном порядке при заполнении строк в расчете, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к расчету, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к расчету.
7. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "–" – минус; "х" – умножение.
8. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "–" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) расчета.
9. При составлении расчета:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) в электронной форме – заполняется в соответствии со статьей 208 Налогового кодекса.
10. Расчет составляется, подписывается, заверяется (электронной цифровой подписью) налогоплательщиком (налоговым агентом) на бумажном и (или) электронном носителях на казахском и (или) русском языках, в соответствии с пунктом 2 статьи 204 Налогового кодекса.

1. Осы "Патент құнын есептеу (911.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі - Салық кодексі) сәйкес әзірленген және "Патент құнын есептеу"-ге арналған патент алу үшін салық есептілігі нысанын (есепті) (бұдан әрі - есеп) жасау тәртібін айқындайды. Патент құнына жеке табыс салығы (төлем көзінен ұсталатын жеке табыс салығын қоспағанда) және әлеуметтік төлемдер кіреді. Есепті патент негізіндегі арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкерлер жасайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-1. Осы Қағида 2020 жылғы салық есептілігін табыс ету бойынша міндеттемелерге қолданылады.
Ескерту. Қағидалар 1-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 20.12.2020 № 1214 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Есеп есептің өзінен (911.00-нысан) және патент негізіндегі арнаулы салық режимін қолдану үшін қажетті ақпаратты көрсетуге арналған қосымшадан (911.01-нысан) тұрады.
3. Есепті толтыру кезінде түзетулерге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде есептің тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Есепке қосымша есепте тиісті көрсеткіштерді ашуды талап ететін жолдар толтырылған кезде міндетті тәптіпте жасалады
6. Есепке қосымшалардың парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда есепке қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.
7. Осы Қағидаларда мынадай арифметикалық таңбалар қолданылады: "–" – алу; "х" – көбейту.
8. Соманың теріс мәні есептің тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде "–" белгісімен белгіленеді.
9. Есепті жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта – қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық нысанда – Салық кодексінің 208-бабына сәйкес толтырылады.
10. Салық төлеуші (салық агенті) есепті Салық кодексінің 204-бабының 2-тармағына сәйкес қағаз және (немесе) электрондық жеткізгіштерде қазақ және (немесе) орыс тілдерінде жасайды, қол қояды, (электрондық цифрлық қолтаңбамен) куәландырады.

11. При представлении расчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе – составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику (налоговому агенту) с отметкой фамилии, имени и отчества (при его наличии) и подписью работника органа государственных доходов, принявшего декларацию и оттиском печати (штампа);
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе – налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронной форме, допускающем компьютерную обработку информации – налогоплательщик получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов государственных доходов.
12. В разделах "Общая информация о налогоплательщике" приложения указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" расчета.
Глава 2. Пояснение по заполнению расчета (форма 911.00)
13. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН) налогоплательщика;
2) фамилия, имя, отчество (при его наличии) или наименование индивидуального предпринимателя.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в соответствии с договором доверительного управления имуществом или в иных случаях возникновения доверительного управления в строке указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица-доверительного управляющего или наименование юридического лица-доверительного управляющего в соответствии с учредительными документами;
3) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность (расчет) (указывается арабскими цифрами);
4) вид расчета. Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения расчета к видам налоговой отчетности, указанным в статье 206 Налогового кодекса;
5) номер и дата уведомления. Ячейки отмечаются в случае представления расчета по уведомлению, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 206 Налогового кодекса;
6) отдельные категории налогоплательщика. Ячейки отмечаются в случае, если налогоплательщик относится к одной из категорий, указанных в строке А или В, C или D:
А – доверительный управляющий в соответствии со статьей 40 Налогового кодекса;
В – учредитель доверительного управления в соответствии со статьей 40 Налогового кодекса;
C – ведет бухгалтерский учет в соответствии с пунктом 2 статьи 2 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" (далее – Закон о бухгалтерском учете и финансовой отчетности);
D – не ведет бухгалтерский учет в соответствии с пунктом 2 статьи 2 Закона о бухгалтерском учете и финансовой отчетности;

11. Есепті табыс ету кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз жеткізгіште – екі данада жасалады, бір данасы декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) мен қойылған қолы және мөрдің бедері (штемпелі) белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламасы бар тапсырыс хатпен пошта арқылы қағаз жеткізгіште – салық төлеуші пошта немесе өзге де байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) ақпараттарды компьютерлік өңдеуге жол беретін электрондық нысанда – салық төлеуші мемлекеттік кірістер органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесі салық есептілігін қабылданғаны немесе қабылданбағандығы туралы хабарлама алады.
12. Қосымшалардың "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімдерінде Есептің "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
2-тарау. Есепті толтыру бойынша түсіндірме (911.00-нысан)
13. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі - ЖСН);
2) дара кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) немесе атауы.
Салық міндеттемесін мүлікті сенімгерлікпен басқару шартына сәйкес немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушы жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес сенімгерлікпен басқарушы заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
3) салық есептілігі (есеп) табысетілетін салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
4) Есеп түрі. Тиісті торкөздер Есептің Салық кодексінің 206-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызылуы ескеріле отырып, белгіленеді;
5) хабарламаның нөмірі мен күні. Торкөздер Салық кодексінің 206-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген хабарлама бойынша табыс етілген жағдайда белгіленеді;
6) салық төлеушінің бөлек санаттары. Торкөздер егер салық төлеуші А немесе В, C немесе D торкөздерінде көрсетілген санаттардың біріне жатқан жағдайда белгіленеді;
А – Салық кодексінің 40 бабына сәйкес сенімгерлік басқарушы;
В – Салық кодексінің 40-бабына сәйкес сенімгерлік басқарушы құрылтайшысы;
С - "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Заңы) 2-бабы 2-тармағына сәйкес бухгалтерлік есепті жүргізеді;
D – "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Заңының 2-бабы 2-тармағына сәйкес бухгалтерлік есепті жүргізбейді;

7) трехкомпонентная интегрированная система. Ячейка отмечается в случае, если налогоплательщик в соответствии с пунктом 2-1 статьи 686 Налогового кодекса поставил на учет в налоговых органах контрольно-кассовую машину с функцией фиксации и передачи данных или установил трехкомпонентную интегрированную систему:
А – указывается наименование трехкомпонентной интегрированной системы и владельца;
В – указывается номер трехкомпонентной интегрированной системы;
С – указывается дата постановки на учет трехкомпонентной интегрированной системы;
8) код валюты, в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
9) ячейка отмечается при представлении расчета в электронном виде;
10) количество представленных приложений.
Сноска. Пункт 13 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. В разделе "Исчисление стоимости патента":
1) в строке 911.00.001 указываются доходы индивидуальных предпринимателей, за исключением осуществляющих деятельность в сфере торговли, определяемый в соответствии со статьей 681 Налогового кодекса, с учетом корректировок, производимых в соответствии с пунктом 6 указанной статьи Налогового кодекса;
2) в строке 911.00.002 указываются доходы индивидуальных предпринимателей, осуществляющих деятельность в сфере торговли, определяемые в соответствии со статьей 681 Налогового кодекса, с учетом корректировок, производимых в соответствии с пунктом 6 статьи 681 Налогового кодекса.
В строке А, отмечаются доходы, полученные путем безналичных расчетов.
В строке В, отмечаются доходы, полученные путем наличных расчетов;
3) в строке 911.00.003 указывается сумма исчисленного индивидуального подоходного налога, определяемая по формуле: (911.00.001+911.00.002А) х 1%. При этом исчисленная сумма налога подлежит округлению до 1 тенге: сумма в 50 и более тиын принимается за один тенге, сумма меньше 50 тиын в расчет не принимается;
4) в строке 911.00.004 указывается сумма исчисленного индивидуального подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет, определяемая по формуле: 911.00.002 В х 2 %.
При этом исчисленная сумма налога подлежит округлению до 1 тенге: сумма в 50 и более тиын принимается за один тенге, сумма меньше 50 тиын в расчет не принимается;
5) в строке 911.00.005 указывается уменьшение суммы индивидуального подоходного налога в соответствии с пунктом 2-1 статьи 686 Налогового кодекса (на сумму 60 000 тенге, но не более чем на 50 процентов от исчисленной суммы индивидуального подоходного налога) за календарный год.
Уменьшение налога производится в целом за весь налоговый период одномоментно при исчислении суммы индивидуального подоходного налога в последнем очередном или дополнительном расчете стоимости патента за налоговый период, в котором впервые поставлена на учет в налоговых органах такая контрольно-кассовая машина с функцией фиксации и передачи данных или установлена трехкомпонентная интегрированная система;

7) Үш құрамдасты интеграцияланған жүйе.
Егер салық төлеуші Салық кодексінің 686- бабының 2-1 тармағына сәйкес салық органдарына деректерді тіркеу және беру функциясы бар бақылау-касса машинасын немесе үш құрамдасты интеграцияланған жүйесін тіркеуге қойған жағдайда торкөз белгіленеді
А - Үш құрамдасты интеграцияланған жүйенің және иесінің атауы көрсетіледі;
В - Үш құрамдасты интеграцияланған жүйенің номері көрсетілелді;
С - Үш құрамдасты интеграцияланған жүйені тіркеуге қойылған күн көрсетіледі;
8) "Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген 23 "Валюталар жіктеуіші" қосымшасына сәйкес валюта коды;
9) торкөз Есеп электронды түрде табыс етілген кезде белгіленеді;
10) табыс етілген қосымшалардың саны.
Ескерту. 13-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. "Патент құнын есептеу" бөлімінде:
1) 911.00.001 жолында Салық кодексінің көрсетілген бабының 6-тармағына сәйкес жүргізілетін түзетулер ескеріле отырып, Салық кодексінің 681-бабына сәйкес айқындалған сауда саласында қызметті жүзеге асыруды қоспағанда, дара кәсіпкердің кірістері сомасы көрсетіледі;
2) 911.00.002 жолында Салық кодексінің көрсетілген бабының 6-тармағына сәйкес жүргізілетін түзетулер ескеріле отырып, Салық кодексінің 681-бабына сәйкес айқындалған сауда саласында қызметті жүзеге асыратын дара кәсіпкердің кірістері сомасы көрсетіледі:
А - қолма-қол ақшасыз есеп айырысу жолымен алынған кірістер;
В - қолма-қол ақшамен есеп айырысу жолымен алынған кірістер;
3) 911.00.003 жолында ((911.00.001 + 911.00.002 А) х 1 %) формуласы бойынша айқындалатын, есептелген жеке табыс салығы сомасы көрсетіледі. Бұл ретте есептелген салық сомасы 1 теңгеге дейін дөңгелектенуі тиіс: 50 және одан көп тиындағы сома бір теңге ретінде қабылданады, 50 тиыннан төмен сома есепке қабылданбайды;
4) 911.00.004 жолында: 911.00.002 В х 2 % формуласы бойынша айқындалатын, есептелген жеке табыс салығы сомасы көрсетіледі. Бұл ретте есептелген салық сомасын 1 теңгеге дейін дөңгелектенуі тиіс: 50 және одан көп тиындағы сома бір теңге ретінде қабылданады, 50 тиыннан төмен сома Есепке қабылданбайды;
5) 911.00.005 жолында Салық кодексінің 686- бабының 2-1 тармағына сәйкес күнтізбелік бір жылға жеке табыс салық соммасын төмендету (60 000 тенге соммасына, бірақ есептелген жеке табыс салық соммасының 50 пайызынан артық болмауы тиіс) көрсетіледі.
Салық органдарына деректерді тіркеу және беру функциясы бар бақылау-касса машинасын немесе үш құрамдасты интеграцияланған жүйесін тіркеуге алғаш рет қойған кезеңде соңғы кезекті немесе қосымша патент құнының есептілігінде жеке табыс салығының соммасын есептеген кезде салықты төмендету жалпы толық салық кезеңі үшін бір мезетте жүзеге асырылады;

6) в строке 911.006 указывается сумма индивидуального подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет, определяемая по формуле (911.00.003+911.00.004) - 911.00.005;
7) в строке 911.00.007 указывается сумма социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования, исчисленных в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном страховании";
8) в строке 911.00.008 указывается заявленный доход для исчисления обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды, определяемый в порядке, установленном пенсионным законодательством Республики Казахстан;
9) в строке 911.00.009 указывается сумма обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды, определяемая в порядке, установленном пенсионным законодательством Республики Казахстан;
10) в строке 911.00.010 указывается сумма взносов на обязательное социальное медицинское страхование в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании";
11) в строке 911.00.011 указывается БИН аппарата акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов по месту нахождения индивидуального предпринимателя.
При этом местом нахождения индивидуального предпринимателя признается место преимущественного осуществления деятельности индивидуального предпринимателя, заявленное им при постановке на регистрационный учет в органе государственных доходов в качестве индивидуального предпринимателя.
Сноска. Пункт 14 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. В разделе "Сведения о запасах":
в строке 911.00.012 указывается стоимость запасов:
в строке А указывается стоимость запасов на начало налогового периода всего;
в строке В указывается стоимость запасов на конец налогового периода всего;
в строке С указывается стоимость приобретенных запасов, работ, услуг, всего.
Данная строка заполняется в случае применения трехкомпонентной интегрированной системы.
16. При представлении Расчета в электронной форме в разделе "Сведения об уплате стоимости патента" в строках 911.00.013 А, 911.00.013 В, 911.00.013 С, 911.00.013 D, 911.00.013 Е указываются сведения по индивидуальному подоходному налогу, социальным отчислениям, обязательным пенсионным взносам и взносам на обязательное социальное медицинское страхование (наименование платежа, КБК (код бюджетной классификации), номер платежного документа, дата уплаты, сумма), уплаченных в соответствии со статьей 685 Налогового кодекса.
17. В разделе "Уведомление налогоплательщика о прекращении деятельности в случаях нарушения налогового законодательства" указывается, что налогоплательщик ознакомлен (а) и согласен (а), что в случае непредставления очередного расчета стоимости патента или налогового заявления о приостановлении (продлении, возобновлении) представления налоговой отчетности в течение шестидесяти календарных дней со дня истечения срока действия патента или окончания периода приостановления деятельности, моя деятельность в качестве индивидуального предпринимателя будет прекращена в упрощенном порядке, установленном Налоговым кодексом.
18. В разделе "Ответственность налогоплательщика" указывается:

6) 911.00.006 жолында (911.00.003+911.00.004) - 911.00.005 формуласы бойынша айқындалатын, есептелген жеке табыс салығы сомасы көрсетіледі.
7) 911.00.007 жолында "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес есептелген Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар сомасы көрсетіледі;
8) 911.00.008 жолында Қазақстан Республикасының Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасында белгіленген тәртіпте айқындалатын жинақтаушы зейнетақы қорларына міндетті зейнетақы жарналарын есептеу үшін мәлімделген табыс көрсетіледі;
9) 911.00.009 жолында Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасында белгіленген тәртіпте айқындалатын жинақтаушы зейнетақы қорларына міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
10) 911.00.010 жолында "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналарының сомасы көрсетіледі;
12) 911.00.011 жолында дара кәсіпкердің орналасқан жері бойынша аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің әкім аппаратының БСН көрсетіледі.
Бұл ретте мемлекеттік кірістер органында дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебіне қою кезінде мәлімдеген дара кәсіпкердің қызметінің басым бөлігі жүзеге асырылатын орын дара кәсіпкердің орналасқан орны болып танылады.
Ескерту. 14-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14-1. "Қорлар бойынша деректер":
911.00.012 жолында қорлардың құны көрсетіледі:
А – жолында толық салық кезен басындағы қорлардың құны көрсетіледі;
В - жолында толық салық кезен соңындағы қорлардың құны көрсетіледі;
С - жолында толық алынған қорлар, жұмыстар, қызметтердің құны көрсетіледі;
Бұл жол тек үш құрамдасты интеграцияланған жүйені қолданған жағдайда толтырылады.
15. Есеп электрондық түрде берілген кезде "Патент құнын төлеу туралы мәліметтер" бөлімінде 911.00.013 А, 911.00.013 В, 911.00.013 С, 911.00.013 D, 911.00.013 Е жолдарында Салық кодексінің 685-бабына сәйкес төленген жеке табыс салығы, әлеуметтік аударымдар, міндетті зейнетақы жарналары мен міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналары бойынша мәліметтер (төлемнің атауы, БСК (бюджет сыныптамасының коды), төлем құжатының нөмірі, төленген күні, сомасы) көрсетіледі.
15-1. "Салық заңнамасы бұзылған жағдайда қызметін тоқтату туралы салық төлеушіге хабарлама" бөлімінде егер патенттің қолданылу мерзімі аяқталған күннен бастап алпыс күнтізбелік күн ішінде кезекті патент құнының Есеп-қисабын немесе салық есептілігін табыс етуді тоқтата тұру (ұзарту, қайта бастау) туралы салықтық өтінішін табыс етпегенде немесе қызметті тоқтата тұру мерзімі аяқталғаннан бастап, оның қызметі, дара кәсіпкер ретінде Салық кодексімен белгіленген оңайлатылған түрде тоқтатылатын болатындығымен таныстым және келісемін деген көрсетіледі.
16. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде:

1) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика" фамилия, имя, отчество (при его наличии) индивидуального предпринимателя в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) дата представления расчета в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов по месту нахождения.
При этом местом нахождения индивидуального предпринимателя признается место преимущественного осуществления деятельности индивидуального предпринимателя, заявленное им при постановке на регистрационный учет в органе государственных доходов в качестве индивидуального предпринимателя;
4) код органа государственных доходов по месту жительства.
При этом местом жительства физического лица признается место регистрации гражданина в соответствии с законодательством Республики Казахстан о регистрации граждан;
5) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица, принявшего расчет" фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего расчет;
6) дата приема расчета работником органа государственных доходов в соответствии с пунктом 2 статьи 209 Налогового кодекса;
7) входящий номер расчета, присваиваемый органом государственных доходов;
8) дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Подпункты 5), 6), 7) и 8) настоящего пункта заполняются работником органа государственных доходов, принявшим декларацию на бумажном носителе.
Глава 3. Пояснение по заполнению формы 911.01
19. Форма 911.01 предназначена для отражения информации, необходимой для расчета стоимости патента и подлежит заполнению индивидуальным предпринимателем в обязательном порядке.
20. В разделе "Сведения о патенте":
1) в строке 911.01.001 указывается срок применения специального налогового режима на основе патента;
2) в строке 911.01.002 указывается вид осуществляемой предпринимательской деятельности;
3) в строках 911.01.003 A, 911.01.003 B, 911.01.003 C, 911.01.003 D, 911.01.003 E, 911.01.003 F указываются сведения о месте осуществления предпринимательской деятельности (наименование области, города или района, поселка или села, улицы, номера дома и квартиры (при наличии)).
В строке 911.01.003 G указывается наименование объекта коммерческой недвижимости, включая торговые объекты, номер или наименование отдела при осуществлении предпринимательской деятельности в объектах коммерческой недвижимости, включая торговые объекты. В случае осуществления предпринимательской деятельности в области автомобильных перевозок пассажиров и багажа в строке 911.01.003 G указывается номер или сообщение маршрута;

1) "Салық төлеушінің аты-жөні" жолында жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес дара кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде);
2) есептің мемлекеттік кірістер органына тапсырған күні;
3) орналасқан жері бойынша мемлекеттік кірістер органының коды көрсетіледі.
Бұл ретте мемлекеттік кірістер органында дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебіне қою кезінде мәлімдеген дара кәсіпкердің қызметінің басым бөлігі жүзеге асырылатын орын дара кәсіпкердің орналасқан орны болып танылады;
4) тұрғылықты жері бойынша мемлекеттік кірістер органының коды.
Бұл ретте Қазақстан Республикасының азаматтарды тіркеу туралы заңнамасына сәйкес азаматты тіркеу орны жеке тұлғаның тұрғылықты жері болып танылады;
5) "Есепті қабылдаған лауазымды адамның аты-жөні" жолында Есепті қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
6) Салық кодексінің 209-бабы 2-тармағына сәйкес мемлекеттік кірістер органы қызметкерімен есептің қабылданған күні көрсетіледі;
7) мемлекеттік кірістер органы берген Есептің кіріс нөмірі көрсетіледі;
8) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Осы тармақтың 5), 6), 7) және 8) тармақшаларын декларацияны қағаз жеткізгіште қабылдаған мемлекеттік кірістер органының қызметкері толтырады.
3-тарау. 911.01-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
17. 911.01 нысаны патент алу үшін қажетті ақпаратты көрсетуге арналған және дара кәсіпкермен міндетті тәртіпте толтыруы тиіс.
18. "Патент туралы мәліметтер" бөлімінде:
1) 911.01.001 жолында патент негізіндегі арнаулы салық режимін қолданатын мерзімі көрсетіледі;
2) 911.01.002 жолында жүзеге асырылып жатқан кәсіпкерлік қызметтің түрі көрсетіледі;
3) 911.01.003 А, 911.01.003 В, 911.01.003 С, 911.01.003 D, 911.01.003 Е, 911.01.003 F жолдарында кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру орны (облыс, қала немесе аудан, кент немесе ауыл, көшенің атауы, үй және пәтер нөмірі (болған жағдайда)) көрсетіледі.
911.01.003 G жолында коммерциялық жылжымайтын мүлік объектілерінің, сондай-ақ сауда объектілерінің атауы, коммерциялық жылжымайтын мүлік объектілерінде, сондай-ақ сауда объектілерінде кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру кезінде бөлімнің нөмірі немесе атауы көрсетіледі. Кәсіпкерлік қызметті автомобильмен жолаушылар және жүк тасымалдау саласында жүзеге асырған жағдайда 911.01.003 G жолында нөмірі мен жүру бағыты көрсетіледі;

4) в случае осуществления деятельности по сдаче в аренду имущества в разных населенных пунктах дополнительно заполняются строки:
911.01.004 – вид осуществляемой предпринимательской деятельности;
911.01.005 – иное место осуществления предпринимательской деятельности, отличное от места нахождения (регистрации) индивидуального предпринимателя.
Приложение 70 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Приложение 71 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Правила составления налоговой отчетности "Декларация для налогоплательщиков, применяющих специальный налоговый режим с использованием фиксированного вычета (форма 912.00)"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация для налогоплательщиков, применяющих специальный налоговый режим с использованием фиксированного вычета (форма 912.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Декларация для налогоплательщиков, применяющих специальный налоговый режим с использованием фиксированного вычета" (далее – Декларация). Декларация составляется индивидуальными предпринимателями и юридическими лицами-резидентами.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1-1. Настоящие Правила распространяются на обязательства по представлению налоговой отчетности на 2020 год.
Сноска. Правила дополнены пунктом 1-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 20.12.2020 № 1214 (вводится в действие с 01.01.2021).
2. Декларация состоит из самой декларации (форма 912.00), приложений к ней (формы с 912.01 по 912.02), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки декларации не заполняются.
5. Приложения к декларации составляются при заполнении строк в декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложения к декларации не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к декларации, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к декларации.

4) мүлікті жалға беру бойынша қызметін әртүрлі елді мекендерде жүзеге асырған жағдайда қосымша мына жолдар толтырылады:
911.01.004 – жүзеге асырылатын қызмет түрі;
911.01.005 – дара кәсіпкер орналасқан (тіркеу) орнынан бөлек кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырудың өзге орны.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасының Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39 бұйрығына
70-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39 бұйрығына
71-қосымша
"Тіркелген шегерім пайдаланыла отырып, арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеушілер үшін декларация (912.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Тіркелген шегерім пайдаланыла отырып, арнаулы салық режимiн қолданатын салық төлеушілер үшін декларация (912.00-нысан) салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі - Салық кодексі) сәйкес әзірленген және тіркелген шегерім пайдаланыла отырып арнаулы салық режимiн қолданатын салық төлеушілер үшін салық есептілігі нысанын (декларация) (бұдан әрі - декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны резидент заңды тұлғалар және дара кәсіпкерлер жасайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-1. Осы Қағида 2020 жылғы салық есептілігін табыс ету бойынша міндеттемелерге қолданылады.
Ескерту. Қағидалар 1-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 20.12.2020 № 1214 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Декларация декларацияның өзінен (912.00-нысан) және салық міндеттемесінің есептелуі туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшалардан (912.01-ден 912.02-ге дейінгі нысандар) тұрады.
3. Декларация толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Декларацияға қосымшалар тиісті көрсеткіштерді ашуды талап ететін декларациядағы жолдар толтырылған кезде толтырылады.
6. Декларацияға қосымшалар оларда көрсетілуге тиіс деректер болмаған кезде жасалмайды.
7. Декларацияға қосымшалардың парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда декларацияға қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.

5) вид декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 206 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 206 Налогового кодекса;
7) код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций" (далее – решение КТС № 378);
8) количество представленных приложений в соответствующей ячейке.
15. В разделе "Совокупный годовой доход":
1) в строке 912.00.001 указывается сумма дохода от реализации, определяемая в соответствии со статьями 690 и 691 Налогового кодекса;
2) в строке 912.00.002 указывается сумма дохода от прироста стоимости;
3) в строке 912.00.003 указывается сумма прочих доходов налогоплательщика, включаемых в совокупный годовой доход в соответствии с Налоговым кодексом;
4) в строке 912.00.004 указывается общая сумма совокупного годового дохода. Определяется как 912.00.001 + 912.00.002 + 912.00.003.
16. В разделе "Вычеты":
1) в строке 912.00.005 указывается себестоимость реализованных (использованных) товаров относимые на вычеты в соответствии с подпунктом 1) пункта 2 статьи 692 Налогового кодекса. Определяется как 912.00.005 I – 912.00.005 II + 912.00.005 III + 912.00.005 IV + 912.00.005 V – 912.00.005 VI – 912.00.005 VII;
в строке 912.00.005 I указывается балансовая стоимость товаров на начало налогового периода. Указанная строка заполняется согласно данным, определенным по бухгалтерскому балансу на начало налогового периода.
У налогоплательщика, представляющего свою первоначальную декларацию, товары на начало налогового периода могут отсутствовать;
строка 912.00.005 II заполняется согласно данным бухгалтерского баланса на конец налогового периода. В ликвидационной декларации, представляемой налогоплательщиком в течение налогового периода, строка 912.00.005 II заполняется на основании данных ликвидационного баланса;
в строке 912.00.005 III указывается стоимость поступивших в течение налогового периода товаров, в том числе приобретенных, полученных безвозмездно, в результате реорганизации путем присоединения, в качестве вклада в уставный капитал, а также поступивших по иным основаниям;
в строке 912.00.005 IV указывается сумма расходов по начисленным доходам работников и иным выплатам физическим лицам, относимые на вычеты;
в строке 912.00.005 V указываются стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, которые были признаны расходами будущих периодов в предыдущих налоговых периодах и относятся на вычеты в отчетном налоговом периоде;
в строке 912.00.005 VI указываются стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, которые были признаны в отчетном налоговом периоде расходами будущих периодов и подлежат отнесению на вычеты в последующие налоговые периоды;
в строке 912.00.005 VII указываются расходы на приобретение товаров, не относимые на вычеты;

5) декларация түрі.
тиісті торкөздер декларацияны Салық кодексінің 206-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызуды ескере отырып, белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні.
жолдар Салық кодексінің 206-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген декларация түрін табыс еткен жағдайда толтырылады;
7) "Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен (бұдан әрі – 378 шешім) бекітілген 23 "Валюталар жіктеуіші" қосымшасына сәйкес валюта коды;
8) тиісті торкөзде табыс етілген қосымшалардың саны көрсетіледі.
15. "Жылдық жиынтық кіріс" деген бөлімде:
1) 912.00.001 жолда Салық кодексінің 690 және 691-баптарына сәйкес айқындалатын, өткізуден түскен кіріс сомасы көрсетіледі;
2) 912.00.002 жолда заңды тұлғалардың құн өсімінен түсетін кіріс сомасы көрсетіледі;
3) 912.00.003 жолда Салық кодексіне сәйкес жылдық жиынтық кіріске енгізілетін салық төлеушінің өзге де кірістері көрсетіледі;
4) 912.00.004 жолда жылдық жиынтық кірістің жалпы сомасы көрсетіледі. 912.00.001 + 912.00.002 + 912.00.003 ретінде айқындалады;
16. "Шегерімдер" деген бөлімде:
1) 912.00.005 жолда Салық кодексінің 692-бабы 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес шегерімге жатқызылатын өткізілген (жұмсалған) тауарлардың өзіндік құны көрсетіледі. 912.00.005 І - 912.00.005 ІІ + 912.00.005 ІІІ + 912.00.005 ІV + 912.00.005 V – 912.00.005 VІ– 912.00.005 VІІ ретінде айқындалады;
912.00.005 І жолда салық кезеңінің басына тауарлардың баланстық құны көрсетіледі. Аталған жол салық кезеңінің басына бухгалтерлік теңгерім бойынша айқындалған деректерге сәйкес толтырылады. Өзінің бастапқы декларациясын табыс ететін салық төлеушіде салық кезеңінің басында тауарлар болмауы мүмкін;
912.00.005 ІІ жол салық кезеңінің соңына бухгалтерлік теңгерім деректеріне сәйкес толтырылады. Салық кезеңінің ішінде салық төлеуші табыс еткен тарату декларациясында 912.00.005 ІІ жолы тарату балансы деректерінің негізінде толтырылады;
912.00.005 ІІІ жолда салық төлеуші салық кезеңінің барысында келіп түскен, оның ішінде сатып алынған, бірігу жолымен қайта құру нәтижесінде жарғылық капиталға салым ретінде қайтарымсыз алынған, сондай-ақ өзге де негіздердер бойынша келіп түскен тауарлардың құны көрсетіледі;
912.00.005 ІV жолда шегерімге жатқызылатын қызметкерлердің есептелген табыстары мен жеке тұлғаларға өзге де төлемдер бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі;
912.00.005 V жолда өткен салық кезеңдерінде алдағы кезеңдер шығыстары ретінде танылған және есепті салық кезеңінде шегерімдерге жатқызылған жұмыстар мен қызметтердің құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
912.00.005 VІ жолда алдағы кезеңдердің шығыстары ретінде танылатын жұмыстар мен қызметтердің құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі және кейінгі салық кезеңдерінде шегерімдерге жатқызылуы тиіс;
912.00.005 VІІ жолында шегерімдерге жатқылмайтын тауарларды сатып алу шығыстары көрсетіледі.

2) в строке 912.00.006 указывается сумма компенсаций при служебных командировках, в соответствии с подпунктом 4) пункта 2 статьи 692 Налогового кодекса;
3) в строке 912.00.007 указывается сумма вычета по налогам и другим обязательным платежам в бюджет в соответствии с подпунктом 3 пункта 2 статьи 692 Налогового кодекса;
4) в строке 912.00.008 указывается сумма налоговых вычетов индивидуального предпринимателя, в соответствии со статьей 342 Налогового кодекса, если он не применил их как физическое лицо, в том числе у налогового агента;
в строке 912.00.008 I указывается налоговый вычет в виде обязательных пенсионных взносов – в размере, установленном законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении;
в строке 912.00.008 II указывается налоговый вычет по взносам на обязательное социальное медицинское страхование;
в строке 912.00.008 III указываются стандартные налоговые вычеты, предусмотренные статьей 346 Налогового кодекса;
в строке 912.00.008 IV указывается налоговый вычет для многодетных семей;
в строке 912.00.008 V указываются прочие налоговые вычеты, которые включают в себя: налоговый вычет по добровольным пенсионным взносам, налоговый вычет на обучение, налоговый вычет на медицину, налоговый вычет по вознаграждениям;
5) в строке 912.00.009 указывается общая сумма вычетов, без учета фиксированных вычетов, определенная как сумма строк с 912.00.005 по 912.00.008;
6) в строке 912.00.010 указывается удельный вес вычетов из совокупного годового дохода (%), определяемый по формуле: (912.00.009/(912.00.004 + 912.00.014 I)) х 100;
7) в строке 912.00.011 указывается % фиксированного вычета, в пределах установленных статьей 693 Налогового кодекса;
8) в строке 912.00.012 указывается сумма фиксированного вычета определяемая по формуле: ((912.00.004 + 912.00.014 I) х 912.00.011)/100);
9) в строке 912.00.013 указывается общая сумма вычетов, с учетом фиксированных вычетов (912.00.09 + 912.00.012).
17. В разделе "Корректировка доходов и вычетов в соответствии с Налоговым кодексом":
в строке 912.00.014 указывается сумма корректировок доходов и вычетов, определяемая в соответствии со статьей 691 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 912.00.014 I и 912.00.014 II (912.00.014 I – 912.00.014 II);
в строке 912.00.014 I указывается сумма корректировки доходов, определяемая в соответствии со статьей 691 Налогового кодекса;
в строке 912.00.014 II указывается сумма корректировки вычетов, определяемая в соответствии с пунктом 7 статьи 692 Налогового кодекса.
18. В разделе "Расчет налогооблагаемого дохода":

2) 912.00.006 жолда Салық кодексінің 692-бабы 2-тармағының 4) тармақшасына сәйкес қызметтік іссапарлар кезінде өтемақылардың сомасы көрсетіледі;
3) 912.00.007 жолда Салық кодексінің 692-бабы 2-тармағының 3) тармақшасына сәйкес салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша шегерім сомасы көрсетіледі;
4) 912.00.008 жолда егер жеке тұлға ретінде, оның ішінде салық агентінде қолданбаса, Салық кодексінің 342-бабына сәйкес дара кәсіпкердің салық шегерімдері көрсетіледі;
912.00.008 І жолда Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасында белгіленген мөлшерде міндетті зейнетақы жарналары түріндегі салық шегерімі көрсетіледі;
912.00.008 ІІ жолда міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жарналары бойынша салық шегерімі көрсетіледі;
912.00.008 ІІІ жолда Салық кодексінің 346-бабында көзделген стандартты салық шегерімдері көрсетіледі;
912.00.008 ІV жолда көп балалы отбасыларға арналған салық шегерімдері көрсетіледі;
912.00.008 V жолда ерікті зейнетақы жарналары бойынша салық шегерімі, оқытуға салық шегерімі, медицинаға салық шегерімі, сыйақылар бойынша салық шегерімін қамтитын өзге де салық шегерімдері көрсетіледі.
5) 912.00.009 жолда тіркелген шегерімдерді есепке алмай, 912.00.005-ден 912.00.008-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын шегерімдердің жалпы сомасы көрсетіледі.
6) 912.00.010 жолда (912.00.009/ (912.00.004 + 912.00.014 І)) х 100 формуласы бойынша айқындалатын жылдық жиынтық кірістен шегерімдердің үлес салмағы (%) көрсетіледі;
7) 912.00.011 жолда Салық кодексінің 693-бабында белгілінген шектегі тіркелген шегерімнің пайызы көрсетіледі;
8) 912.00.012 жолда ((912.00.004 + 912.00.014 І) х 912.00.011)/100 формуласы бойынша айқындалатын тіркелген шегерімнің сомасы көрсетіледі;
9) 912.00.013 жолда тіркелген шегерімдерді есепке ала отырып, шегерімдердің жалпы сомасы көрсетіледі (912.00.09+912.00.012).
17. "Салық кодексіне сәйкес кірістер мен шегерімдерді түзету" деген бөлімде:
912.00.014 жолда Салық кодексінің 691-бабына сәйкес айқындалатын, кірістер мен шегерімдердің түзету сомасы көрсетіледі. 912.00.014 І және 912.00.014 ІІ (912.00.014 І - 912.00.014 ІІ) жолдарының айырмасы ретінде айқындалады:
912.00.014 І жолда Салық кодексінің 691-бабына сәйкес айқындалатын табыстардың түзету сомасы көрсетіледі;
912.00.014 ІІ жолда Салық кодексінің 692-бабының 7-тармағына сәйкес айқындалатын шегерімдердің түзету сомасы көрсетіледі.
18. "Салық салынатын кірісті есептеу" деген бөлімде:

1) в строке 912.00.015 указывается налогооблагаемый доход (убыток). Определяется как 912.00.004 – 912.00.013 + 912.00.014;
2) в строке 912.00.016 указывается сумма уменьшения налогооблагаемого дохода в соответствии со статьей 694 Налогового кодекса;
3) в строке 912.00.017 указывается налогооблагаемый доход с учетом уменьшения, исчисленного в соответствии со статьей 694 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 912.00.015 и 912.00.016 (912.00.015 – 912.00.016). В случае, если строка 912.00.016 больше строки 912.00.015, в строке 912.00.017 указывается ноль.
19. В разделе "Расчет налогового обязательства для юридических лиц":
1) в строке 912.00.018 указывается ставка корпоративного подоходного налога (далее – КПН) в соответствии со статьей 313 Налогового кодекса в процентах. В случае, если налогоплательщик использует одновременно ставки в размере 20 и 10 процентов, то строка 912.00.018 не заполняется;
2) в строке 912.00.019 указывается сумма КПН с налогооблагаемого дохода. Определяется как произведение строк 912.00.017 и 912.00.018 (912.00.017 x 912.00.018). В случае, если налогоплательщик использует одновременно ставки в размере 20 и 10 процентов, то в строке 912.00.019 указывается сумма КПН, определенная на основе данных раздельного налогового учета;
3) в строке 912.00.020 указывается сумма исчисленного КПН за налоговый период в соответствии со статьей 695 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 912.00.019, 912.00.020 I, 912.00.020 II, 912.00.020 III и 912.00.020 IV (912.00.019 – 912.00.020 I – 912.00.020 II – 912.00.020 III – 912.00.020 IV). Если полученная разница меньше ноля, то в строке 912.00.020 указывается ноль:
в строке 912.00.020 I указывается сумма уплаченных за пределами Республики Казахстан налогов на доходы или идентичного вида подоходного налога с доходов, полученных налогоплательщиком–резидентом из источников за пределами Республики Казахстан, которая зачитывается при уплате КПН в Республике Казахстан в соответствии со статьей 303 Налогового кодекса;
в строке 912.00.020 II указывается сумма КПН, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде выигрыша, которая в соответствии с пунктом 2 статьи 302 Налогового кодекса уменьшает сумму КПН, подлежащего уплате в бюджет;
в строке 912.00.020 III указывается сумма КПН, удержанного у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, дивидендов, и перенесенная из предыдущих налоговых периодов в соответствии с пунктом 3 статьи 302 Налогового кодекса;
в строке 912.00.020 IV указывается сумма КПН, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, дивидендов, которая в соответствии с пунктом 2 статьи 302 Налогового кодекса уменьшает сумму КПН, подлежащего уплате в бюджет.

1) 912.00.015 жолда салық салынатын кіріс (залал) көрсетіледі. 912.00.004 - 912.00.013 + 912.00.014 ретінде айқындалады;
2) 912.00.016 жолда Салық кодексінің 694-бабына сәйкес салық салынатын кірісінің азайту сомасы көрсетіледі;
3) 912.00.017 жолда Салық кодексінің 694-бабына сәйкес есептелген азайтуды есепке ала отырып, салық салынатын кіріс көрсетіледі. 912.00.015 және 912.00.016 (912.00.015 – 912.00.016) жолдарының айырмасы ретінде айқындалады. Егер 912.00.016 жолы 912.00.015 жолынан артық болса, 912.00.017 жолда нөл көрсетіледі;
19. "Заңды тұлғалар үшін салық міндеттемесінің есебі" деген бөлімде:
1) 912.00.018 жолда Салық кодексінің 313-бабына сәйкес корпоративтік табыс салығының (бұдан әрі – КТС) мөлшерлемесі пайызда көрсетіледі. Егер салық төлеуші 20 және 10 пайыз мөлшерінде мөлшерлемелерді бір мезгілде пайдаланған жағдайда, 912.00.018 жолы толтырылмайды;
2) 912.00.019 жолда салық салынатын кірістен КТС сомасы көрсетіледі. 912.00.017 және 912.00.018 (912.00.017 x 912.00.018) жолдарының туындысы ретінде айқындалады. Егер салық төлеуші 20 және 10 пайыз мөлшерінде мөлшерлемелерді бір мезгілде пайдаланған жағдайда, 912.00.019 жолда бөлек салық есебі деректерінің негізінде айқындалған КТС сомасы көрсетіледі;
3) 912.00.020 жолда Салық кодексінің 695-бабына сәйкес салық кезеңі үшін есептелген КТС сомасы көрсетіледі. 912.00.019, 912.00.020 І, 912.00.020 ІІ, 912.00.020 ІІІ, 912.00.020 ІV (912.00.019 – 912.00.020 І – 912.00.020 ІІ – 912.00.020 ІІІ - 912.00.020 ІV) жолдарының айырмасы ретінде айқындалады. Егер алынған айырма нөлден төмен болса, онда 912.00.020 жолда нөл көрсетіледі:
912.00.020 І жолда Салық кодексінің 303-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында КТС төлеу кезінде ескерілетін, резидент-салық төлеушінің Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі көздерден алған кірістерінен Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде төленген кіріс немесе табыс салығының ұқсас түрлерінің сомасы көрсетіледі;
912.00.020 ІІ жолда Салық кодексінің 302-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуге жататын КТС сомасына азайтылған, салық кезеңінде ұтыс түріндегі кірістен төлем көзінен ұсталған КТС сомасы көрсетіледі;
912.00.020 ІІІ жолда Салық кодексінің 302-бабы 3-тармағына сәйкес алдыңғы салық кезеңдерінде сыйақы, дивидендтер түріндегі кірістен төлем көзінен ұсталған және ауыстырылған КТС сомасы көрсетіледі;
912.00.020 ІV жолда Салық кодексінің 302-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуге жататын КТС сомасына азайтылған, салық кезеңінде сыйақы, дивидендтер түріндегі кірістен төлем көзінен ұсталған КТС сомасы көрсетіледі;

20. В разделе "Расчет налогового обязательства для индивидуальных предпринимателей":
1) в строке 912.00.021 указывается ставка индивидуального подоходного налога (далее – ИПН) в соответствии с пунктом 1 статьи 320 Налогового кодекса в процентах;
2) в строке 912.00.022 указывается сумма исчисленного ИПН за налоговый период в соответствии со статьей 696 Налогового кодекса. Определяется как произведение строк 912.00.017 и 912.00.021 (912.00.017 x 912.00.021);
3) в строке 910.00.023 указывается БИН аппарата акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов по месту нахождения индивидуального предпринимателя.
При этом местом нахождения индивидуального предпринимателя признается место преимущественного осуществления деятельности индивидуального предпринимателя, заявленное при постановке на регистрационный учет в органе государственных доходов в качестве индивидуального предпринимателя.
21. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика (Руководителя)" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика (руководителя);
2) дата подачи декларации – дата представления декларации в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов – код органа государственных доходов по месту регистрации налогоплательщика;
4) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица, принявшего декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего декларацию;
5) дата приема декларации – дата представления декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 209 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа – регистрационный номер декларации, присваиваемый органом государственных доходов;
7) дата почтового штемпеля – дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Подпункты 4), 5), 6) и 7) настоящего пункта заполняются работником органа государственных доходов, принявшим декларацию на бумажном носителе.
Глава 3. Пояснение по заполнению формы 912.01 – Расходы налогоплательщиков, не являющихся плательщиками НДС, по реализованным товарам
22. Данная форма заполняется лицами, не являющимися плательщиками налога на добавленную стоимость. В форме отражаются сведения по приобретенным товарам.
23. В разделе "Расходы":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается ИИН (БИН) налогоплательщика-контрагента;
3) в графе C указывается код страны резидентства нерезидента-контрагента. При заполнении кода страны используется кодировка стран в соответствии с приложением 22 "Классификатор стран мира" к решению КТС № 378;

20. "Дара кәсіпкерлер үшін салық міндеттемесінің есебі" деген бөлімде:
1) 912.00.021 жолда Салық кодексінің 320-бабына 1-тармағына сәйкес ЖТС мөлшерлемесі пайызда көрсетіледі.
2) 912.00.022 жолда Салық кодексінің 696-бабына сәйкес салық кезеңі үшін есептелген ЖТС сомасы көрсетіледі. 912.00.017 және 912.00.021 (912.00.017 x 912.00.021) жолдарының туындысы ретінде айқындалады.
3) 912.00.023 жолында дара кәсіпкердің орналасқан жері бойынша аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің әкім аппаратының БСН көрсетіледі.
Бұл ретте, дара кәсіпкердің орналасқан жері мемлекеттік кірістер органында дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебіне қою кезінде мәлімделген дара кәсіпкердің қызметінің басым бөлігін жүзеге асыратын орыны болып танылады.
21. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" деген бөлімде:
1) "Салық төлеушінің (басшының) тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" жолда салық төлеушінің (басшының) тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
2) декларацияның тапсырған күні – декларацияның мемлекеттік кірістер органына тапсырған күні;
3) мемлекеттік кірістер органының коды – салық төлеушінің тіркелген жері бойынша мемлекеттік кірістер органының коды;
4) "Декларацияны қабылдаған лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" жолда декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
5) декларацияның қабылданған күні – Салық кодексінің 209-бабы 2-тармағына сәйкес декларацияның табыс етілген күні;
6) құжаттың кіріс нөмірі – мемлекеттік кірістер органы берген декларацияның тіркеу нөмірі;
7) пошта штемпелінің күні – пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Осы тармақтың 4), 5), 6) және 7) тармақшаларын декларацияны қағаз жеткізгіште қабылдаған мемлекеттік кірістер органының қызметкері толтырады.
3-тарау. 912.01-нысанын толтыру бойынша түсіндірме - ҚҚС төлеуші болып табылмайтын салық төлеушілердің өткізілген тауарлар бойынша шығыстары
22. Бұл нысанды ҚҚС төлеуші болып табылмайтын тұлғалар толтырады. Нысанда сатып алынған тауарлар туралы мәліметтер көрсетіледі.
23. "Шығыстар" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) B бағанында салық төлеуші контрагенттің ЖСН (БСН) көрсетіледі;
3) C бағанында бейрезидент-контрагенттің резиденттік елінің коды көрсетіледі. Ел кодын толтыру кезінде 378 шешімге 22 "Әлем елдерінің жіктеуіші" қосымшаға сәйкес елдерді кодтауды пайдалану қажет;

4) в графе D указывается номер налоговой регистрации нерезидента- контрагента в стране резидентства. Графа заполняется при отражении в графе С кода страны резидентства;
5) в графе E указывается стоимость приобретенных товаров.
Глава 4. Пояснение по заполнению формы 912.02 - Об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, по исчислению КПН по видам деятельности, по которым предусмотрено ведение раздельного учета (форма 912.02)
24. Данная форма предназначена для отражения информации об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, по исчислению КПН по видам деятельности, в отношении которых предусмотрены разные ставки в соответствии с пунктами 1 и 2 статьи 313 Налогового кодекса.
Заполнение данной формы осуществляется:
1) отдельно по каждому признаку видов деятельности;
2) в случае осуществления деятельности по договору доверительного управления, в соответствии с которым на доверительного управляющего возложены обязательства по исчислению, уплате и представлению налоговой отчетности по КПН – отдельно по налоговому обязательству доверительного управляющего по договору доверительного управления и по налоговому обязательству учредителя доверительного управленияпо договору доверительного управления.
При этом налогоплательщик может заполнить максимум два экземпляра формы 912.02.
В строке 3 отмечается ячейка, соответствующая видам деятельности, по которым предусмотрены разные ставки:
признак 1 – виды деятельности, на которые распространяется специальный налоговый режим в соответствии со
статьями 690, 691, 692, 693, 694, 695 и 696 Налогового кодекса с исчислением КПН по ставке, предусмотренной пунктом 1 статьи 313 Налогового кодекса;
признак 2 – виды деятельности, на которые распространяется специальный налоговый режим в соответствии со статьями 690, 691, 692, 693, 694, 695 и 696 Налогового кодекса с исчислением КПН по ставке, предусмотренной пунктом 2 статьи 313 Налогового кодекса.
25. В разделе "Показатели":
1) в строке 912.02.001 указывается совокупный годовой доход;
в строке 912.02.001 I указывается доход от реализации, определяемый в соответствии со статьями 690 и 691 Налогового кодекса;
2) в строке 912.02.002 указывается общая сумма вычетов, без учета фиксированных вычетов;
в строке 912.02.002 I указывается себестоимость реализованных (использованных) товаров относимые на вычеты в соответствии с подпунктом 1) пункта 2 статьи 692 Налогового кодекса;
3) в строке 912.02.003 указывается удельный вес вычетов из совокупного годового дохода (%) определяемая по формуле: (912.02.002/(912.02.001 + 912.02.007 I)) х 100);

4) D бағанында бейрезидент-контрагенттің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі. Баған С бағанында резиденттік елінің коды көрсетілген кезде толтырылады;
5) E бағанында сатып алынған тауарлардың құны көрсетіледі.
4-тарау. Бөлек есепке алуды жүргізуді көздейтін қызмет түрлері бойынша корпоративтік табыс салығын есептеу жөніндегі салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы 912.02-нысанын жасау (912.02 - нысан)
24. Бұл нысан Салық кодексінің 313-бабының 1 және 2-тармақтарына сәйкес оған қатысты әр түрлі мөлшерлемелерді көздейтін қызмет түрлері бойынша корпоративтік табыс салығын есептеу жөніндегі салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы мәліметті көрсетуге арналған.
Аталған нысанды толтыру:
1) қызмет түрлерінің әрбір белгісі бойынша бөлек;
2) оған сәйкес сенімгерлікпен басқарушыға корпоративтік табыс салығын есептеу, төлеу және ол бойынша салық есептілігін табыс ету міндеттемесі жүктелген сенімгерлікпен басқару шарты бойынша қызмет жүзеге асырылған жағдайда – сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқарушының салық міндеттемесі мен сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының салық міндеттемесі бойынша бөлек жүзеге асырылады.
Бұл ретте салық төлеуші 912.02-нысанды көп дегенде екі данасын толтырады.
3-жолда әр түрлі мөлшерлемелерді көздейтін қызметі түрлерінің тиісті торкөзі белгіленеді:
1-белгі - Салық кодексінің 313-бабы 1-тармағында көзделген мөлшерлеме бойынша корпоративтік табыс салығын есептеумен Салық кодексінің 690, 691, 692, 693, 694, 695 және 696-баптарына сәйкес арнайы салық режимі қолданылатын қызмет түрлері;
2-белгі - Салық кодексінің 313-бабы 2-тармағында көзделген мөлшерлеме бойынша корпоративтік табыс салығын есептеумен Салық кодексінің 690-696-баптарына сәйкес арнайы салық режимі қолданылатын қызмет түрлері;
25. "Көрсеткіштер" деген бөлімде:
1) 912.02.001 жолда жылдық жиынтық кіріс көрсетіледі;
912.02.001 І жолда Салық кодексінің 690 және 691-баптарына сәйкес айқындалатын, өткізуден түскен кіріс көрсетіледі;
2) 912.02.002 жолда тіркелген шегерімдерді есепке алмағанда, шегерімдердің жалпы сомасы көрсетіледі;
912.02.002 І жолда Салық кодексінің 692-бабы 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес шегерімге жатқызылатын өткізілген (жұмсалған) тауарлардың өзіндік құны көрсетіледі
3) 912.02.003 жолда (912.02.002/ (912.02.001 + 912.02.007 І)) х 100) формуласы бойынша айқындалатын жылдық жиынтық кірістен шегерімдердің үлес салмағы (%) көрсетіледі;

4) в строке 912.02.004 указывается % фиксированного вычета, в пределах установленных статьей 693 Налогового кодекса;
5) в строке 912.02.005 указывается сумма фиксированного вычета определяемая по формуле: ((912.02.001 + 912.02.007 I) х 912.02.004)/100).
При этом общая сумма расходов, относимых на вычеты, при применении фиксированного вычета, по формам 912.02, не должна превышать 70 процентов от суммы общего совокупного годового дохода с учетом корректировок, предусмотренных пунктом 4 статьи 691 Налогового Кодекса.
К примеру,
1. по виду деятельности, на которые распространяется специальный налоговый режим в соответствии со статьями 690, 691, 692, 693, 694, 695 и 696 Налогового кодекса с исчислением КПН по ставке, предусмотренной пунктом 1 статьи 313 Налогового кодекса:
– совокупный годовой доход с учетом корректировок, предусмотренных пунктом 4 статьи 691 Налогового Кодекса – 40 млн. тенге;
– сумма вычетов – 30 млн. тенге (75 % от совокупного годового дохода);
– фиксированный вычет не применяется.
2. По виду деятельности, на которые распространяется специальный налоговый режим в соответствии со статьями 690, 691, 692, 693, 694, 695 и 696 Налогового кодекса с исчислением КПН по ставке, предусмотренной пунктом 2 статьи 313 Налогового кодекса:
– совокупный годовой доход с учетом корректировок, предусмотренных пунктом 4 статьи 691 Налогового Кодекса – 60 млн. тенге;
– сумма вычетов – 30 млн. тенге (50 % от совокупного годового дохода);
– при этом сумма фиксированного вычета составит не более 10 млн. тенге (вычеты =30 млн. тенге + 30 млн. тенге/совокупный годовой доход с учетом корректировок = 40 млн. тенге + 60 млн. тенге*100, должно быть меньше или равно 70);
6) в строке 912.02.006 указывается общая сумма вычетов, с учетом фиксированных вычетов (912.02.002+912.02.005);
7) в строке 912.02.007 указывается сумма корректировок доходов и вычетов, определяемая в соответствии со статьей 691 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 912.02.007 I и 912.02.007 II (912.02.007 I – 912.02.007 II):
в строке 912.02.007 I указывается сумма корректировки доходов, определяемая в соответствии со статьей 691 Налогового кодекса;
в строке 912.02.007 II указывается сумма корректировки вычетов, определяемая в соответствии с пунктом 7 статьи 692 Налогового кодекса;
8) в строке 912.02.008 указывается налогооблагаемый доход (убыток). Определяется как 912.02.001 – 912.02.006 + 912.02.007;
9) в строке 912.02.009 указывается сумма уменьшения налогооблагаемого дохода в соответствии со статьей 694 Налогового кодекса;

4) 912.02.004 жолда Салық кодексінің 693-бабымен белгілінген шекте тіркелген шегерімнің пайызы көрсетіледі;
5) 912.02.005 жолда ((912.02.001 + 912.02.007 І) х 912.02.004)/100) формуласы бойынша айқындалатын тіркелген шегерімнің сомасы көрсетіледі.
Бұл ретте тіркелген шегерімді қолданған жағдайда, шегерімге жатқызылатын шығыстардың жалпы сомасы 912.02 нысан бойынша Салық кодексінің 691-бабының 4-тармағында көзделген түзетулер ескеріле отырып, жалпы жылдық жиынтық кіріс сомасының 70 пайызынан аспауға тиіс.
Мысалы,
1. Салық кодексінің 313-бабы 1-тармағында көзделген мөлшерлеме бойынша корпоративтік табыс салығын есептеумен Салық кодексінің 690, 691, 692, 693, 694, 695 және 696-баптарына сәйкес арнайы салық режимі қолданылатын қызмет түрлері бойынша:
– Салық кодексінің 691-бабының 4-тармағында көзделген түзетулер ескеріле отырып, жылдық жиынтық кіріс – 40 млн. теңге;
– шегерімдер сомасы – 30 млн. теңге (жылдық жиынтық кіріс сомасының 75 пайызы);
– тіркелген шегерімдер қолданбайды.
2. Салық кодексінің 313-бабы 2-тармағында көзделген мөлшерлеме бойынша корпоративтік табыс салығын есептеумен Салық кодексінің 690, 691, 692, 693, 694, 695 және696-баптарында көзделген арнайы салық режимі таралатын қызмет түрлері:
– Салық кодексінің 691-бабының 4-тармағында көзделген түзетулер ескеріле отырып, жылдық жиынтық кіріс – 60 млн. теңге;
– шегерімдердің сомасы – 30 млн. теңге (жылдық жиынтық кіріс сомасының 50 пайызы);
– бұл ретте тіркелген шегерімдер сомасы 10 млн. теңгеден аспайды (шығыстар 30 млн. теңге + 30 млн. теңге/ түзетулер ескеріле отырып, жылдық жиынтық кіріс = 40 млн. тенге + 60 млн. тенге*100, 70 тең немесе одан аз болуы тиіс)
6) 912.02.006 жолда тіркелген шегерімдерді есепке ала отырып, шегерімдердің жалпы сомасы көрсетіледі (912.02.02+912.02.005).
7) 912.02.007 жолда Салық кодексінің 691-бабына сәйкес айқындалатын, кірістер мен шегерімдерді түзету сомасы көрсетіледі. 912.02.007 І және 912.02.007 ІІ (912.02.007 І - 912.02.007 ІІ) жолдарының айырмасы ретінде айқындалады:
912.02.007 І жолда Салық кодексінің 691-бабына сәйкес айқындалатын кірістерді түзетудің сомасы көрсетіледі;
912.02.007 ІІ жолда Салық кодексінің 692- бабы 7-тармағына сәйкес айқындалатын шегерімдерді түзетудің сомасы көрсетіледі.
8) 912.02.008 жолда салық салынатын кіріс (залал) көрсетіледі. 912.02.001 - 912.02.006 + 912.02.007 ретінде айқындалады;
9) 912.02.009 жолда Салық кодексінің 694-бабына сәйкес салық салынатын кірісті азайту сомасы көрсетіледі;

10) в строке 912.02.010 указывается налогооблагаемый доход с учетом уменьшения, исчисленного в соответствии со статьей 694 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 912.02.008 и 912.02.009 (912.02.008 – 912.02.009). В случае, если строка 912.02.009 больше строки 912.02.008, в строке 912.02.010 указывается ноль;
11) в строке 912.02.011 указывается ставка КПН в соответствии со статьей 313 Налогового кодекса в процентах;
12) в строке 912.02.012 указывается сумма КПН с налогооблагаемого дохода. Определяется как произведение строк 912.02.010 и 912.02.011 (912.02.010 x 912.02.011);
13) в строке 912.02.013 указывается сумма исчисленного КПН за налоговый период в соответствии со статьей 695 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 912.02.012, 912.02.013 I, 912.02.013 II, 912.02.013 III и 912.02.013 IV (912.02.012 – 912.02.013 I – 912.02.013 II – 912.02.013 III – 912.02.013 IV). Если полученная разница меньше ноля, то в строке 912.02.013 указывается ноль:
в строке 912.02.013 I указывается сумма уплаченных за пределами Республики Казахстан налогов на доходы или идентичного вида подоходного налога с доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан, которая зачитывается при уплате КПН в Республике Казахстан в соответствии со статьей 303 Налогового кодекса;
в строке 912.02.013 II указывается сумма КПН, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде выигрыша, которая в соответствии с пунктом 2 статьи 302 Налогового кодекса уменьшает сумму КПН, подлежащего уплате в бюджет;
в строке 912.02.013 III указывается сумма КПН, удержанного у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, дивидендов, и перенесенная из предыдущих налоговых периодов в соответствии с пунктом 3 статьи 302 Налогового кодекса;
в строке 912.02.013 IV указывается сумма КПН, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, дивидендов, которая в соответствии с пунктом 2 статьи 302 Налогового кодекса уменьшает сумму КПН, подлежащего уплате в бюджет.
Приложение 72 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Приложение 73 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Правила составления налоговой отчетности "Декларация для плательщиков единого земельного налога (форма 920.00)"
Глава 1. Общие положения

10) 912.02.010 жолда Салық кодексінің 694-бабына сәйкес есептелген азайтуды есепке ала отырып, салық салынатын кіріс көрсетіледі. 912.02.008 және 912.02.009 жолдарының айырмасы ретінде анықталады (912.02.008 - 912.02.009). Егер 912.02.009 жолы 912.02.008 жолынан артық болған жағдайда, онда 912.02.010 жолда нөл көрсетіледі;
11) 912.02.011 жолда Салық кодексінің 313-бабына сәйкес КТС мөлшерлемесі пайызда көрсетіледі;
12) 912.02.012 жолда салық салынатын кірістен КТС сомасы көрсетіледі. 912.02.010 және 912.02.011 (912.02.010 x 912.02.011) жолдарының туындысы ретінде айқындалады;
13) 912.02.013 жолда Салық кодексінің 695-бабына сәйкес салық кезеңі үшін есептелген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі. 912.02.012, 912.02.013 І, 912.02.013 ІІ, 912.02.013 ІІІ, 912.02.013 ІV(912.02.012- 912.02.013 І - 912.02.013 ІІ - 912.02.013 ІІІ - 912.02.013 ІV) жолдарының айырмасы ретінде айқындалады. Егер алынған айырма нөлден төмен болса, онда 912.02.013 жолда нөл көрсетіледі:
912.02.013 І жолда Салық кодексінің 303-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында корпоративтік табыс салығын төлеу кезінде ескерілетін, резидент-салық төлеушінің Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі көздерден алған кірістерінен Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде төленген кіріс немесе табыс салығының ұқсас түрлерінің сомасы көрсетіледі;
912.02.013 ІІ жолда Салық кодексінің 302-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуге жататын корпоративтік табыс салығының сомасына азайтылған, салық кезеңінде ұтыс түріндегі кірістен төлем көзінен ұсталған корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
912.02.013 ІІІ жолда Салық кодексінің 302-бабы 3-тармағына сәйкес алдыңғы салық кезеңдерінде сыйақы, дивидендтер түріндегі кірістен төлем көзінен ұсталған және ауыстырылған корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
912.02.013 ІV жолда Салық кодексінің 302-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуге жататын корпоративтік табыс салығының сомасына азайтылған, салық кезеңінде сыйақы, дивидендтер түріндегі кірістен төлем көзінен ұсталған корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39 бұйрығына
72-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39 бұйрығына
73-қосымша
"Бірыңғай жер салығын төлеушілерге арналған декларация (920.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер

1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация для плательщиков единого земельного налога (форма 920.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления налоговой отчетности "Декларация для плательщиков единого земельного налога" (далее – декларация), предназначенной для исчисления единого земельного (далее – ЕЗН) и индивидуального подоходного налога (далее – ИПН), удерживаемого у источника выплаты, платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, а также социальных платежей. Декларация составляется налогоплательщиками, применяющими специальный налоговый режим для крестьянских или фермерских хозяйств.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1-1. Настоящие Правила распространяются на обязательства по представлению налоговой отчетности на 2020 год.
Сноска. Правила дополнены пунктом 1-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 20.12.2020 № 1214 (вводится в действие с 01.01.2021).
2. Декларация состоит из самой декларации (форма 920.00) и приложений к ней (формы с 920.01 по 920.05), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки декларации не заполняются.
5. Приложения к декларации составляются в обязательном порядке при заполнении строк в декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложения к декларации не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к декларации, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к декларации.
8. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" – плюс, "–" – минус, "х" – умножение, "/" – деление, "=" – равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "–" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) декларации.
10. При составлении декларации:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) в электронной форме – заполняется в соответствии со статьей 208 Налогового кодекса.

1. Осы "Бірыңғай жер салығын төлеушілерге арналған (декларацияны) (920.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі - Салық кодексі) сәйкес әзірленген және бірыңғай жер салығын (бұдан әрі - БЖС), төлем көзінен ұсталатын жеке табыс салығын (бұдан әрі - ЖТС), жер үстi көздерiнiң су ресурстарын пайдаланғаны үшiн төлемақыны, сондай-ақ әлеуметтік төлемдерін есептеуге арналған "Бірыңғай жер салығын төлеушілерге арналған декларация" салық есептілігі нысанын (декларация) (бұдан әрі - декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны шаруа немесе фермер қожалықтарына арналған арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеушілер жасайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-1. Осы Қағида 2020 жылғы салық есептілігін табыс ету бойынша міндеттемелерге қолданылады.
Ескерту. Қағидалар 1-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 20.12.2020 № 1214 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Декларация декларацияның өзінен (920.00-нысан) және салық міндеттемесін есептеу туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшалардан (920.01-ден 920.05-ке дейінгі нысандар) тұрады.
3. Декларация толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Декларацияға қосымшалар декларациядағы тиісті көрсеткіштерді көрсетуді талап ететін жолдарды толтыру кезінде міндетті тәртіпте жасалады.
6. Декларацияға қосымшалар оларда көрсетілуі тиіс деректер болмаған кезде жасалмайды.
7. Декларацияға қосымшаның парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда декларацияға қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.
8. Осы Қағидаларда арифметикалық белгілер қолданылады: "+" – қосу; "–" – алу; "х" – көбейту; "/" – бөлу; "=" – тең.
9. Сомалардың теріс мәндері декларацияның тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде "–" белгісімен белгіленеді.
10. Декларация жасау кезінде:
1) қағаз жеткізгіште – қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық нысанда – Салық кодексінің 208-бабына сәйкес толтырылады.

11. Декларация составляется, подписывается, заверяется (печатью в установленных законодательством Республики Казахстан случаях либо электронной цифровой подписью) налогоплательщиком (налоговым агентом) на бумажном и (или) электронном носителях на казахском и (или) русском языках, в соответствии с пунктом 2 статьи 204 Налогового кодекса.
12. При представлении декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе – составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику (налоговому агенту) с отметкой фамилии, имени, отчества (при его наличии) и подписью работника органа государственных доходов, принявшего Декларацию и оттиском печати (штампа);
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронной форме, допускающем компьютерную обработку информации – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов государственных доходов.
13. Данная форма распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января 2022 года по 31 декабря 2022 года.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа и.о. Заместителя Премьер-Министра - и.о. Министра финансов РК от 30.03.2023 № 307 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Пояснение по заполнению декларации (форма 920.00)
14. В разделе "Общая информация о налогоплательщике (налоговом агенте)" налогоплательщик (налоговый агент) указывает следующие данные:
1) индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный) номер (далее – ИИН (БИН)) налогоплательщика;
2) наименование налогоплательщика – Фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица и наименование крестьянского или фермерского хозяйства (при его наличии).
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в соответствии с договором доверительного управления имуществом или в иных случаях возникновения доверительного управления в строке указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица-доверительного управляющего или наименование юридического лица-доверительного управляющего в соответствии с учредительными документами;
3) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность – отчетный налоговый период, за который представляется декларация (указывается арабскими цифрами);
4) вид декларации. Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 206 Налогового кодекса;

11. Декларацияны Салық кодексінің 204-бабының 2-тармағына сәйкес салық төлеуші (салық агенті) не оның өкілі қағаз және (немесе) электрондық жеткізгіштерде қазақ және (немесе) орыс тілдерінде жасайды, қол қояды, куәландырады (Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда мөрмен не электрондық цифрлық қолтаңбамен).
12. Декларацияны табыс ету кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз жеткізгіште – екі данада жасалады, бір данасы декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) мен қойылған қолы және мөрдің бедері (штемпелі) белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз жеткізгіште – салық төлеуші пошта немесе өзгелей байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) ақпараттарды компьютерлік өңдеуге жол беретін электрондық нысанда – салық төлеуші мемлекеттік кірістер органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесі салық есептілігін қабылданғаны немесе қабылданбағандығы туралы хабарлама алады.
13. Аталған нысан 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап 2022 жылғы 31 желтоқсанға дейін туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрі орынбасарының м.а. - Қаржы министрінің м.а. 30.03.2023 № 307 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Декларацияны толтыру бойынша түсіндірме (920.00-нысан)
14. "Салық төлеуші (салық агенті) туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде салық төлеуші (салық агенті) мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің жеке сәйкестендіру (бизнес-сәйкестендіру) нөмірі (бұдан әрі – ЖСН (БСН));
2) салық төлеушінің атауы – жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) және шаруа немесе фермер қожалығының атауы (ол болған кезде) көрсетіледі.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқару шартына сәйкес немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда сенімгерлікпен басқарушы орындаған жағдайда жолда сенімді басқарушы жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес сенімгерлікпен басқарушы заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
3) салық есептілігі тапсырылатын салық кезеңі – декларация табыс етілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
4) декларация түрі. Тиісті торкөздер Салық кодексінің 206-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне декларацияны жатқызу ескеріле отырып, белгіленеді;

5) номер и дата уведомления. Ячейки А и В заполняются в случае представления вида декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 206 Налогового кодекса;
6) отдельные категории налогоплательщика в соответствии со статьей 40 Налогового кодекса.
Ячейки отмечаются в случае, если налогоплательщик относится к одной из категорий, указанных в строке А или В:
А – доверительный управляющий;
В – учредитель доверительного управления;
7) код валюты, в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
8) количество представленных приложений в соответствующей ячейке.
15. В разделе "Исчисление ЕЗН":
1) в строке 920.00.001 указывается доход от реализации сельскохозяйственной продукции, продуктов переработки сельскохозяйственной продукции собственного производства, за исключением деятельности по производству, переработке и реализации подакцизных товаров за налоговый период по месту нахождения земельных участков;
2) в строке 920.00.002 указывается сумма корректировки размера дохода в соответствии с пунктом 6 статьи 703 Налогового кодекса, за налоговый период по месту нахождения земельных участков. Корректировкой признается увеличение размера дохода отчетного налогового периода или уменьшение размера дохода отчетного налогового периода в пределах суммы ранее признанного дохода;
3) в строке 920.00.003 указывается доход после корректировки за налоговый период по месту нахождения земельных участков, определяемая как сумма строк 920.00.001 и 920.00.002.
В строке 920.00.003 А указывается доход после корректировки, полученный с 1 января до 1 октября налогового периода;
4) в строке 920.00.004 указывается ставка единого земельного налога;
5) в строке 920.00.005 указывается сумма исчисленного единого земельного налога по месту нахождения пашен и пастбищ, естественных сенокосов и других земельных участков, имеющихся у крестьянского или фермерского хозяйства за налоговый период;
6) 920.00.006 А указывается сумма исчисленного ЕЗН с учетом корректировки, в соответствии с пунктом 3 статьи 704 Налогового кодекса, за период с 1 января до 1 октября налогового периода, и подлежащего уплате в бюджет по месту нахождения земельных участков, в срок не позднее 10 ноября текущего налогового периода.
В строке 920.00.006 В указывается сумма исчисленного ЕЗН с учетом корректировки, в соответствии с пунктом 3 статьи 704 Налогового кодекса, за период с 1 октября по 31 декабря налогового периода, и подлежащего уплате в бюджет по месту нахождения земельных участков, в срок не позднее 10 апреля налогового периода, следующего за отчетным налоговым периодом.

5) хабарламаның нөмірі мен күні. А немесе В торкөздері Салық кодексінің 206-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген декларация түрін табыс еткен жағдайда толтырылады;
6) Салық кодексінің 40 бабына сәйкес салық төлеушінің бөлек санаттары.
Торкөздер, егер салық төлеуші А немесе В жолда көрсетілген санаттардың біріне жататын жағдайда белгіленеді:
А – Салық кодексінің 40-бабына сәйкес сенімгерлік басқарушы;
В – Салық кодексінің 40-бабына сәйкес сенімгерлік басқарушы құрылтайшысы;
7) "Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген 23 "Валюталар жіктеуіші" қосымшасына сәйкес валюта коды;
8) тиісті торкөзде табыс етілген қосымшалардың саны.
15. "БЖС есептеу" деген бөлімде:
1) 920.00.001 жолында жер учаскелерінің орналасқан орны бойынша салық кезеңі үшін акцизделетін тауарларды өндіру, қайта өңдеу және өткізу жөніндегі қызметті қоспағанда, салықтық кезеңде ауыл шаруашылығы өнімін, өзі өндірген ауыл шаруашылығы өнімін қайта өңдеу өнімдерін өткізуден алынған табыс көрсетіледі;
2) 920.00.002 жолында жер учаскелерінің орналасқан орны бойынша салық кезеңі үшін Салық кодексінің 703- бабы 6-тармағына сәйкес табыстың өлшеміне түзетулер көрсетіледі. Бұрын танылған кіріс сомасы шегінде есепті салықтық кезеңінің кіріс мөлшерін үлғайту немесе есепті салықтық кезеңінің кіріс мөлшерін азайту түзету деп танылады;
3) 920.00.003 жолында жер учаскелерінің орналасқан орны бойынша 920.00.001 және 920.00.002 жолының сомасы ретінде айқындалатын, салық кезеңі үшін түзетулерден кейінгі табыс көрсетіледі.
920.00.003 А жолында түзетулер есебімен табыстардың салықтық кезеннің1қаңтарынан бастап1қазанына дейн алынған табыстар көрсетіледі;
4) 920.00.004 жолында бірыңғай жер салығының ставкасы (%) көрсетіледі;
5) 920.00.005 жолында салық кезеңінде шаруа немесе фермер қожалықтарында бар егістік, жайылымдар, табиғи шабындықтар және басқа да жер учаскелерінің орналасқан орны бойынша бірыңғай жер салығының есептелген сомасы көрсетіледі;
6) 920.00.006 А жолында ағымдағы салық кезеңінің 1 қаңтарынан бастап 1 қазанға дейін салық кезеңі үшін және ағымдағы салық кезеңі үшін 10 қарашасынан кешіктірмей, жер учаскелерінің орналасқан орны бойынша бюджетке төлеуге жататын, Салық кодексінің 704-бабының 3-тармағына сәйкес түзету есепке алғанда, БЖС-ның есептелген сомасы көрсетіледі.

16. В разделе "Ответственность налогоплательщика (налогового агента)":
1) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика (руководителя)" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами. Если декларация представляется физическим лицом, в поле указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) дата подачи декларации – дата представления декларации в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов по месту нахождения земельных участков;
4) код органа государственных доходов по месту жительства физического лица.
При этом местом жительства физического лица признается место регистрации гражданина в соответствии с законодательством Республики Казахстан о регистрации граждан;
5) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица, принявшего декларацию" указываются Фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего декларацию;
6) дата приема декларации – дата представления декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 209 Налогового кодекса;
7) входящий номер документа – регистрационный номер декларации, присваиваемый органом государственных доходов;
8) дата почтового штемпеля – дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Подпункты 5), 6), 7), 8) настоящего пункта заполняются работником органа государственных доходов, принявшим декларацию на бумажном носителе.
Глава 3. Пояснение по заполнению формы 920.01 – ЕЗН
17. В разделе "Исчисление социальных платежей за главу и членов хозяйства, включая совершеннолетних":
1) строки 920.00.008 I – 920.00.008 XII предназначены для отражения сумм доходов главы и членов хозяйства, с которых в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан (далее – Социальный кодекс) исчисляются социальные отчисления за каждый месяц налогового периода.
Строка 920.00.008 XIII предназначена для отражения итоговой суммы доходов главы и членов хозяйства, с которых исчисляются социальные отчисления, определяемая суммированием показателей строк 920.00.008 I – 920.00.008 XII за все месяцы налогового периода;
2) строки 920.00.009 I – 920.00.009 XII предназначены для отражения сумм социальных отчислений за главу и членов хозяйства, определяемых в соответствии с Социальным кодексом за каждый месяц налогового периода.

16. 920.00.006 В жолында салық кезеңінің 1 қазанынан 31 желтоқсанына дейін салық кезеңі үшін есептелген және есепті салық кезеңінен кейінгі салық кезеңінің 10 сәуірінен кешіктірмейтін мерзімде жер учаскелерінің орналасқан орны бойынша бюджетке төлеуге жататын, Салық кодексінің 704- бабы 3-тармағына сәйкес түзету есепке алғанда, БЖС-ның сомасы көрсетіледі.16. "Салық төлеушінің (салық агентінің) жауапкершілігі" деген бөлімде:
1) "Салық төлеушінің (басшысының) Т.А.Ә." жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының Т.А.Ә. көрсетіледі. Егер декларацияны жеке тұлға табыс еткен жағдайда, жолда жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылатын салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
2) декларацияның тапсырылған күні - декларацияның мемлекеттік кірістер органына табыс етілген күні;
3) жер учаскелерінің орналасқан жері бойынша мемлекеттік кірістер органының коды;
4) жеке тұлғаның тұрғылықты жері бойынша мемлекеттік кірістер органының коды.
Бұл ретте Қазақстан Республикасының азаматтарды тіркеу туралы заңнамасына сәйкес азаматты тіркеу орны жеке тұлғаның тұрғылықты жері болып танылады;
5) "Декларацияны қабылдаған лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" жолында декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
6) декларацияның қабылданған күні – Салық кодексінің 209-бабының 2-тармағына сәйкес декларация табыс етілген күн;
7) құжаттың кіріс нөмірі – мемлекеттік кірістер органы берген декларацияның тіркеу нөмірі;
8) пошта штемпелінің күні – пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Осы тармақтың 5), 6), 7), 8) тармақшаларын декларацияны қағаз жеткізгіште қабылдаған мемлекеттік кірістер органының қызметкері толтырады.
3-тарау. Бірыңғай жер салығы – 920.01-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
17. "Шаруашылық басшысы мен кәмелетке толғандарды қоса алғанда, оның мүшелері үшін әлеуметтік төлемдерін есептеу" деген бөлімде:
1) 920.00.008 I – 920.00.008 XII жолдары Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне (бұдан әрі – Әлеуметтік кодексі) сәйкес салық кезеңінің әрбір айы үшін әлеуметтік аударымдар есептелетін шаруашылық басшысы мен мүшелері кірістерінің сомасын көрсетуге арналған.
920.00.008 XIII жолы салық кезеңінің барлық айлары үшін 920.00.008 I – 920.00.008 XII жолдарының көрсеткіштерін қосумен айқындалатын, әлеуметтік аударымдар есептелетін шаруашылық басшысы мен мүшелері кірістерінің қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
2) 920.00.009 I – 920.00.009 XII жолдары салық кезеңінің әрбір айы үшін Әлеуметтік кодексіне сәйкес айқындалатын, шаруашылық басшысы мен мүшелеріне әлеуметтік аударымдардың сомасын көрсетуге арналған.

Итоговая сумма социальных отчислений за главу и членов хозяйства в строке "Итого за год", определяемая суммированием показателей строк 920.00.009 I - 920.00.009 XII за все месяцы налогового периода;
3) строки 920.00.010 I – 920.00.010 XII предназначены для отражения сумм доходов, начисленных главе и членам хозяйства, с которых удерживаются (начисляются) обязательные пенсионные взносы и обязательные пенсионные взносы работодателя в соответствии с Социальным кодексом за каждый месяц налогового периода.
Итоговая сумма доходов, начисленных главе и членам хозяйства, с которых удерживаются (начисляются) обязательные пенсионные взносы и обязательные пенсионные взносы работодателя в строке "Итого за год", определяемая суммированием показателей строк 920.00.010 I – 920.00.010 XII за все месяцы налогового периода;
4) строки 920.00.011 I – 920.00.011 XII предназначены для отражения сумм обязательных пенсионных взносов, исчисленных с выплаченных доходов главы и членов хозяйства, и подлежащих перечислению в накопительные пенсионные фонды в соответствии с Социальным кодексом за каждый месяц налогового периода.
Итоговая сумма обязательных пенсионных взносов, исчисленных с выплаченных доходов главы и членов хозяйства, и подлежащих перечислению в накопительные пенсионные фонды в строке "Итого за год", определяемая суммированием показателей строк 920.00.011 I – 920.00.011 XII за все месяцы налогового периода;
5) строки 920.00.012 I – 920.00.012 XII предназначены для отражения сумм обязательных пенсионных взносов работодателя, исчисленных с выплаченных доходов главы и членов хозяйства, и подлежащих перечислению в накопительные пенсионные фонды в соответствии с Социальным кодексом за каждый месяц налогового периода.
Итоговая сумма обязательных пенсионных взносов работодателя, исчисленных с выплаченных доходов главы и членов хозяйства, и подлежащих перечислению в накопительные пенсионные фонды в строке "Итого за год", определяемая суммированием показателей строк 920.00.012 I – 920.00.012 XII за все месяцы налогового периода.
6) строки 920.00.013 I – 920.00.013 XII предназначены для отражения сумм взносов на обязательное социальное медицинское страхование за главу и членов хозяйства, и подлежащих перечислению в фонд социального медицинского страхования в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании" (далее – Закон об обязательном социальном медицинском страховании) за каждый месяц налогового периода.

"Жылына барлығы" деген жолда салық кезеңінің барлық айлары үшін 920.00.009 I – 920.00.009 XII жолдардың көрсеткіштерін қосумен айқындалатын шаруашылық басшысы мен мүшелеріне әлеуметтік аударымдардың қорытынды сомасы көрсетіледі;
3) 920.00.010 I – 920.00.010 XII жолдары салықтық кезеннің әрбір айы үшін Әлеуметтік кодексіне сәйкес міндетті зейнетақы жарналары және жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары ұсталатын (есептелетін) шаруашылық басшысы мен мүшелеріне есептелген кірістердің сомасын көрсетуге арналған;
"Жылына барлығы" деген жолда есептелген, салық кезеңінің барлық айлары үшін 920.00.010 I – 920.00.010 XII жолдарының көрсеткіштерін қосумен айқындалатын міндетті зейнетақы жарналары және жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары ұсталатын (есептелетін) шаруашылық басшысы мен мүшелеріне есептелген кірістердің қорытынды сомасы көрсетіледі;
4) 920.00.011 I – 920.00.011 XII жолдары салықтық кезеннің әрбір айы үшін шаруашылық басшысы мен мүшелерінің төленген кірістерінен есептелген және Әлеуметтік кодексіне сәйкес жинақтаушы зейнетақы қорларына аударуға жататын салық кезеңінің әрбір айы үшін міндетті зейнетақы жарналарының сомасын көрсетуге арналған;
"Жылына барлығы" деген жолда салық кезеңінің барлық айлары үшін 920.00.011 I – 920.00.011 XII көрсеткіштерін қосумен айқындалатын шаруашылық басшысы мен мүшелерінің төленген кірістерінен есептелген және жинақтаушы зейнетақы қорларына аударуға жататын міндетті зейнетақы жарналарының қорытынды сомасы көрсетіледі;
5) 920.00.012 I – 920.00.012 XII жолдары салықтық кезеннің әрбір айы үшін шаруашылық басшысы мен мүшелерінің төленген кірістерінен есептелген және Әлеуметтік кодексіне сәйкес жинақтаушы зейнетақы қорларына аударуға жататын салық кезеңінің әрбір айы үшін жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарының сомасын көрсетуге арналған;
"Жылына барлығы" деген жолда салық кезеңінің барлық айлары үшін 920.00.012 I – 920.00.012 XII көрсеткіштерін қосумен айқындалатын шаруашылық басшысы мен мүшелерінің төленген кірістерінен есептелген және жинақтаушы зейнетақы қорларына аударуға жататын жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарының қорытынды сомасы көрсетіледі;
6) 920.00.013 I – 920.00.013 XII жолдары шаруашылық басшысы мен мүшелері үшін есептелген және "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңы) сәйкес әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына аударуға жататын салық кезеңінің әрбір айы үшін міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жарналарының сомасын көрсетуге арналған.

Итоговая сумма взносов на обязательное социальное медицинское страхование за главу и членов хозяйства, и подлежащих перечислению в фонд социального медицинского страхования в строке "Итого за год", определяемая суммированием показателей строк 920.00.013 I – 920.00.013 XII за все месяцы налогового периода.
Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 30.06.2023 № 724 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Указываются сведения по земельным участкам, по которым в соответствии с пунктом 1 статьи 705 Налогового кодекса глава и (или) члены крестьянского или фермерского хозяйства, применяющего специальный налоговый режим для крестьянских или фермерских хозяйств, не являются плательщиками земельного налога и (или) платы за пользование земельными участками.
1) в графе А строки указывается порядковый номер строки;
2) в графе B строки указывается кадастровый номер земельного участка согласно земельному законодательству Республики Казахстан;
3) в графе C строки указывается балл бонитета земельного участка;
4) в графе D строки указывается площадь пашни в гектарах;
5) в графе E строки указывается площадь пастбищ, естественных сенокосов и других земельных участков в гектарах;
6) в графе F строки указывается оценочная стоимость земельного участка;
7) в графе G строки отмечается ячейка по земельным участкам на праве вторичного землепользования.
Глава 4. Пояснение по заполнению формы 920.02 – Плата за пользование водными ресурсами поверхностных источников
19. Форма 920.02 предназначена для отражения информации об исчислении суммы платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников по каждому виду специального водопользования за налоговый период (год).
20. В разделе "Общая информация о налогоплательщике":
1) ячейки А и В строки 3 заполняются при наличии разрешительного документа на специальное водопользование;
2) в строке 4 указывается вид специального водопользования.
Отмечается одна ячейка в зависимости от вида специального водопользования, установленного водным законодательством Республики Казахстан;
3) в строке 5 указывается код органа государственных доходов по месту осуществления специального водопользования, указанному в разрешительном документе;
4) в строке 6 указывается единицы измерения водопользования.
Отмечается соответствующая ячейка единицы измерения производимого специального водопользования, указанного в строке "Вид специального водопользования".

"Жылына барлығы" деген жолда салық кезеңінің барлық айлары үшін 920.00.013 I – 920.00.013 XII жолдарының көрсеткіштерін қосумен айқындалатын шаруашылық басшысы мен мүшелері үшін есептелген және әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына аударуға жататын міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жарналарының қорытынды сомасы көрсетіледі.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 30.06.2023 № 724 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Салық кодексінің 705-бабы 1-тармағына сәйкес шаруа немесе фермер қожалықтары үшін арнаулы салық режимін қолданатын шаруа немесе фермер қожалығының басшысы және (немесе) мүшелері жер салығын және жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақы төлеушілер болып табылмайтын жер учаскелері бойынша мәліметтер көрсетіледі.
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) B бағанында Қазақстан Республикасының жер заңнамасына сәйкес жер учаскесінің кадастрлік нөмірі көрсетіледі;
3) С бағанында жер учаскесінің балл бонитеті көрсетіледі;
4) D бағанында егістік көлімі гектарда көрсетіледі;
5) E жайылымдар, табиғи шабындықтар және басқа да жер учаскелерінің көлімі гектарда көрсетіледі.
4) F бағанында жер учаскелерінің жиынтық бағалау құны көрсетіледі;
5) G бағанында қайталама жер пайдалану құқығындағы жер учаскесі тиісті торкөзде белгіленеді.
4-тарау. Жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы – 920.02-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
19. 920.02-нысан салық кезеңі (жыл) үшін арнайы су пайдаланудың әрбір түрі бойынша жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы сомаларының есептелгені туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
20. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде:
1) 3-жолдың А және В торкөздері арнайы су пайдалануға рұқсат құжаты болған кезде толтырылады;
2) 4-жолда арнайы су пайдалану түрі көрсетіледі;
Қазақстан Республикасының су заңнамасында белгіленген арнайы су пайдалану түріне қарай бір торкөз белгіленеді;
3) 5-жолда рұқсат құжатында көрсетілген арнайы су пайдалануды жүзеге асыру орны бойынша мемлекеттік кірістер органының коды көрсетіледі.
4) 6-жолда су пайдалануды өлшеу бірлігі.
"Арнайы су пайдалану түрі" жолында көрсетілген жүргізілетін арнайы су пайдалануды өлшеу бірлігінің тиісті торкөзі белгіленеді.

21. Раздел "Сведения об объемах водопользования для исчисления платы" заполняется в единицах измерения водопользования, указанных в строке 6:
1) в строке 920.02.001 указывается установленный лимит водопользования;
2) в строке 920.02.002 указывается фактический объем специального водопользования в пределах установленного лимита за налоговый период;
3) в строке 920.02.003 указывается фактический объем специального водопользования сверх установленного лимита за налоговый период.
22. В разделе "Сведения об установленных ставках для исчисления платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников":
1) в строке 920.02.004 указывается ставка платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита, установленная местным представительным органом области (города республиканского значения, столицы), в соответствии с частью первой статьи 569 Налогового кодекса;
2) в строке 920.02.005 указывается ставка платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита, определяемая увеличением в пять раз установленных ставок платы (920.02.004) в соответствии с частью второй статьи 569 Налогового кодекса.
23. В разделе "Исчисление платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников подлежащей уплате в бюджет":
1) в строке 920.02.006 указывается сумма исчисленной платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита, подлежащей уплате в бюджет за налоговый период, определяемая как произведение строк 920.02.002 и 920.02.004;
2) в строке 920.02.007 указывается сумма исчисленной платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита, подлежащей уплате в бюджет за налоговый период, определяемая как произведение строк 920.02.003 и 920.02.005;
3) в строке 920.02.008 указывается общая сумма исчисленной платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, подлежащей уплате в бюджет за налоговый период, определяемая как сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах (920.02.006) и сверх установленного лимита (920.02.007).
В строке 920.02.008 А указывается сумма исчисленной платы за период с 1 января до 1 октября налогового периода, подлежащей уплате в бюджет не позднее 10 ноября текущего налогового периода.
В строке 920.02.008 В указывается сумма исчисленной платы за период с 1 октября по 31 декабря налогового периода, подлежащей уплате в бюджет не позднее 10 апреля налогового периода, следующего за отчетным налоговым периодом.

21. "Төлемақы есептеу үшін су пайдалану көлемі туралы мәліметтер" деген бөлімде 6-жолда көрсетілген су пайдаланудың өлшем бірлігінде толтырылады.
1) 920.02.001 жолында белгіленген су пайдалану лимиті көрсетіледі;
2) 920.02.002 жолында салық кезеңі үшін белгіленген лимит шегінде арнайы су пайдаланудың нақты көлемі көрсетіледі;
3) 920.02.003 жолында салық кезеңі үшін белгіленген лимиттен жоғары арнайы су пайдаланудың нақты көлемі көрсетіледі.
22. "Жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы есептеу үшін белгіленген ставкалар туралы мәліметтер" деген бөлімде:
1) 920.02.004 жолында Салық кодексінің 569-бабының бірінші бөлігіне сәйкес облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті өкілді органы белгілеген лимит шегінде жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы мөлшерлемесі көрсетіледі;
2) 920.02.005 жолында Салық кодексінің 569-бабының екінші бөлігіне сәйкес белгіленген төлемақы мөлшерлемесі (920.02.004) бес есеге ұлғайта отырып айқындалатын жер үсті көздерінің су ресурстарын белгіленген лимиттен жоғары пайдаланғаны үшін төлемақы мөлшерлемесі көрсетіледі.
23. "Бюджетке төленуі тиіс жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақыны есептеу" деген бөлімде:
1) 920.02.006 жолында 920.02.002 және 920.02.004 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын белгіленген лимит шегінде жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақының есептелген сомасы көрсетіледі;
2) 920.02.007 жолында 920.02.003 және 920.02.005 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын белгіленген лимиттен жоғары жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақының есептелген сомасы көрсетіледі;
3) 920.02.008 жолында белгіленген лимит шегінде (920.02.006) және белгіленген лимиттен жоғары (920.02.007) жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы сомасы ретінде айқындалатын, салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын есептелген жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақының жалпы сомасы көрсетіледі.
920.02.008 А жолында ағымдағы салық кезеңінің 10 қарашасынан кешіктірмей бюджетке төлеуге жататын салық кезеңінің 1 қаңтарынан бастап 1 қазанына дейінгі кезең үшін есетелген төлемақы сомасы көрсетіледі.
920.02.008 В жолында есепті салық кезеңінен кейінгі салық кезеңінің 10 сәуірінен кешіктірмей бюджетке төлеуге жататын салық кезеңінің 1 қазанынан бастап 31 желтоқсанына дейінгі кезеңі үшін есептелген төлемақы сомасы көрсетіледі.

Глава 5. Пояснение по заполнению формы 920.03 – ИПН и социальные платежи физических лиц
24. В разделе "Исчисление ИПН и социальных платежей физических лиц":
1) в графе А строки 920.03.001 за каждый месяц указывается:
сумма доходов, облагаемых у источника выплаты в соответствии параграфом 1 Главы 36 Налогового кодекса, начисленных налоговым агентом за каждый месяц налогового периода;
итоговая сумма доходов, облагаемых у источника выплаты в строке "Всего", определяемая суммированием показателей графы А строки 920.03.001 за все месяцы налогового периода.
В графе А1 строки 920.03.001 за каждый месяц указывается:
сумма доходов работника, облагаемых у источника выплаты в соответствии параграфом 1 Главы 36 Налогового кодекса, начисленных налоговым агентом за каждый месяц налогового периода;
итоговая сумма доходов, облагаемых у источника выплаты в строке "Всего", определяемая суммированием показателей графы А1 строки 920.03.001 за все месяцы налогового периода;
2) в графе В строки 920.03.001 за каждый месяц указывается:
суммы ИПН, исчисленного с доходов, начисленных физическим лицам за каждый месяц налогового периода;
итоговая сумма ИПН, исчисленного с доходов, начисленных физическим лицам в строке "Всего", определяемая суммированием показателей графы В строки 920.03.001 за все месяцы налогового периода;
3) в графе С строки 920.03.001 за каждый месяц указывается:
суммы задолженности по доходам, начисленным, но невыплаченным налоговым агентом физическим лицам на конец месяца, без учета обязательных и добровольных пенсионных взносов, страховых премий и ИПН за каждый месяц налогового периода;
итоговая сумма задолженности по доходам, начисленным, но невыплаченным налоговым агентом физическим лицам на конец месяца, без учета обязательных и добровольных пенсионных взносов, страховых премий и ИПН в строке "Всего", определяемая суммированием показателей графы С строки 920.03.001 за все месяцы налогового периода;
4) в графе D строки 920.03.001 за каждый месяц указывается:
суммы доходов выплаченных физическим лицам за каждый месяц налогового периода;
итоговая сумма доходов выплаченных физическим лицам в строке "Всего", определяемая суммированием показателей графы D строки 920.03.001 за все месяцы налогового периода;
5) в графе E строки 920.03.001 за каждый месяц указывается:
суммы исчисленного ИПН с доходов, выплаченных физическим лицам–гражданам Республики Казахстан, и подлежащего перечислению в бюджет за каждый месяц налогового периода;
итоговая сумма исчисленного ИПН с доходов, выплаченных физическим лицам-гражданам Республики Казахстан, и подлежащего перечислению в бюджет в строке "Всего", определяемая суммированием показателей графы E строки 920.03.001 за все месяцы налогового периода;

5-тарау. Жеке тұлғалардың ЖТС және әлеуметтік төлемдері – 920.03-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
24. "Жеке тұлғалардың ЖТС және әлеуметтік төлемдерін есептеу" бөлімінде:
1) 920.03.001 жолының A бағанында әрбір айы үшін:
Салық кодексінің 36-тарауының 1-параграфына сәйкес салық агенті есептеген салық кезеңінің әрбір айы үшін төлем көзіне салынатын кірістердің сомасы;
"Барлығы" жолында салық кезеңінің барлық айлары үшін 920.03.001 жолы A бағанының көрсеткіштерін қосумен айқындалатын төлем көзіне салынатын кірістердің қорытынды сомасы көрсетіледі.
920.03.001 жолының A1 бағанында әрбір айы үшін:
Салық кодексінің 36-тарауының 1-параграфына сәйкес салық агенті есептеген салық кезеңінің әрбір айы үшін төлем көзіне салынатын жұмыскер кірістерінің сомасы;
"Барлығы" жолында салық кезеңінің барлық айлары үшін 920.03.001 жолы A1 бағанының көрсеткіштерін қосумен айқындалатын төлем көзіне салынатын кірістердің қорытынды сомасы көрсетіледі;
2) 920.03.001 жолының В бағанында әрбір айы үшін:
жеке тұлғаларға есептелген табыстардан есептелген салық кезеңінің әрбір айы үшін ЖТС-ның сомасы;
"Барлығы" жолында салық кезеңінің барлық айлары үшін 920.03.001 жолы В бағанының көрсеткіштерін қосумен айқындалатын жеке тұлғаларға есептелген кірістерден есептелген ЖТС-ның қорытынды сомасы көрсетіледі;
3) 920.03.001 жолының С бағанында әрбір айы үшін:
Міндетті және ерікті зейнетақыны жарналарын, сақтандыру сыйлықақыларын және ЖТС есепке алмағанда, айдың соңына салық агенті жеке тұлғаларға есептеген, бірақ төлемеген кірістер бойынша салық кезеңінің әрбір айы үшін берешек сомасы;
"Барлығы" жолында салық кезеңінің барлық айлары үшін 920.03.001 жолы С бағанының көрсеткіштерін қосумен айқындалатын міндетті және ерікті зейнетақыны жарналарын, сақтандыру сыйлықақыларын және ЖТС есепке алмағанда, айдың соңына салық агенті жеке тұлғаларға есептеген, бірақ төлемеген кірістер бойынша берешектердің қорытынды сомасы көрсетіледі;
4) 920.03.001 жолының D бағанында әрбір айы үшін:
Жеке тұлғаларға төленген салық кезеңінің әрбір айы үшін кірістердің сомасы;
"Барлығы" жолында салық кезеңінің барлық айлары үшін 920.03.001 жолы D бағанының көрсеткіштерін қосумен айқындалатын жеке тұлғаларға төленген кірістердің қорытынды сомасы көрсетіледі;
5) 920.03.001 жолының E бағанында әрбір айы үшін:
Жеке тұлғаларға – Қазақстан Республикасы азаматтарына төленген кірістерден алынатын және бюджетке аударуға жататын салық кезеңінің әрбір айы үшін есептелген ЖТС-ның сомасы;
"Барлығы" жолында салық кезеңінің барлық айлары үшін 920.03.001 жолы E бағанының көрсеткіштерін қосумен айқындалатын жеке тұлғаларға – Қазақстан Республикасы азаматтарына төленген кірістерден алынатын және бюджетке аударуға жататын есептелген ЖТС-ның қорытынды сомасы көрсетіледі;

6) в графе F строки 920.03.001 за каждый месяц указывается:
суммы исчисленного ИПН с доходов, выплаченных физическим лицам-иностранцам и лицам без гражданства, являющихся резидентами и нерезидентами Республики Казахстан, в соответствии со статьями 217 и 219 Налогового кодекса, и подлежащего перечислению в бюджет за каждый месяц налогового периода;
итоговая сумма исчисленного ИПН с доходов, выплаченных физическим лицам-иностранцам и лицам без гражданства, являющихся резидентами и нерезидентами Республики Казахстан, в соответствии со статьями 217 и 219 Налогового кодекса, и подлежащего перечислению в бюджет в строке "Всего", определяемая суммированием показателей графы F строки 920.03.001 за все месяцы налогового периода;
7) в графе G строки 920.03.001 за каждый месяц указывается:
суммы расходы работодателя, выплачиваемых физическим лицам в виде доходов в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном страховании" (далее – Закон об обязательном социальном страховании) за каждый месяц налогового периода;
итоговая сумма расходов работодателя, выплачиваемых физическим лицам в виде доходов в соответствии Законом об обязательном социальном страховании в строке "Всего", определяемая суммированием показателей графы G строки 920.03.001 за все месяцы налогового периода;
8) в графе H строки 920.03.001 за каждый месяц указывается:
суммы социальных отчислений, исчисленных в соответствии с Законом об обязательном социальном страховании за каждый месяц налогового периода;
итоговая сумма социальных отчислений, исчисленных в соответствии с Законом об обязательном социальном страховании в строке "Всего", определяемая суммированием показателей графы H строки 920.03.001 за все месяцы налогового периода;
9) в графе I строки 920.03.001 за каждый месяц указывается:
суммы доходов, начисленных физическим лицам, с которых удерживаются (начисляются) обязательные пенсионные взносы в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан за каждый месяц налогового периода;
итоговая сумма доходов, начисленных физическим лицам, с которых удерживаются (начисляются) обязательные пенсионные взносы в строке "Всего", определяемая суммированием показателей графы I строки 920.03.001 за все месяцы налогового периода;
10) в графе J строки 920.03.001 за каждый месяц указывается:
суммы обязательных пенсионных взносов, исчисленных с выплаченных доходов физических лиц и подлежащих перечислению в накопительные пенсионные фонды в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан за каждый месяц налогового периода;

6) 920.03.001 жолының F бағанында әрбір айы үшін:
Салық кодексінің 217, 219-баптарына сәйкес Қазақстан Республикасының резиденті және бейрезиденті болып табылатын жеке тұлғаларға – шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғаларға төленген кірістерден алынатын және бюджетке аударуға жататын салық кезеңінің әрбір айы үшін есептелген ЖТС-ның сомасы;
"Барлығы" жолында салық кезеңінің барлық айлары үшін 920.03.001 жолы F бағанының көрсеткіштерін қосумен айқындалатын Салық кодексінің 217, 219-баптарына сәйкес Қазақстан Республикасының резиденті және бейрезиденті болып табылатын жеке тұлғаларға – шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғаларға төленген кірістерден алынатын және бюджетке аударуға жататын есептелген ЖТС-ның қорытынды сомасы көрсетіледі;
7) 920.03.001 жолының G бағанында әрбір айы үшін:
"Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заң) сәйкес кірістер түрінде жеке тұлғаларға төленетін салық кезеңінің әрбір айы үшін жұмыс берушінің шығыстары сомасы;
"Барлығы" жолында салық кезеңінің барлық айлары үшін 920.03.001 жолы G бағанының көрсеткіштерін қосумен айқындалатын Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы Заңына сәйкес кірістер түрінде жеке тұлғаларға төленетін жұмыс берушінің шығыстарының қорытынды сомасы көрсетіледі;
8) 920.03.001 жолының H бағанында әрбір айы үшін:
Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы Заңына сәйкес салық кезеңінің әрбір айы үшін есептелген әлеуметтік аударымдардың сомасы;
"Барлығы" жолында салық кезеңінің барлық айлары үшін 920.03.001 жолы H бағанының көрсеткіштерін қосумен айқындалатын Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы Заңына сәйкес есептелген әлеуметтік аударымдардың қорытынды сомасы көрсетіледі;
9) 920.03.001 жолының І бағанында әрбір айы үшін:
Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес міндетті зейнетақы жарналары ұсталатын (есептелетін) жеке тұлғаларға есептелген салық кезеңінің әрбір айы үшін кірістердің сомасы;
"Барлығы" жолында салық кезеңінің барлық айлары үшін 920.03.001 жолы І бағанының көрсеткіштерін қосумен айқындалатын міндетті зейнетақы жарналары ұсталатын (есептелетін) жеке тұлғаларға есептелген кірістердің қорытынды сомасы көрсетіледі;
10) 920.03.001 жолының J бағанында әрбір айы үшін:
Жеке тұлғалардың төленген кірістерінен есептелген және Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес жинақтаушы зейнетақы қорларына аударуға жататын салық кезеңінің әрбір айы үшін міндетті зейнетақы жарналарының сомасы;

итоговая сумма обязательных пенсионных взносов, исчисленных с выплаченных доходов физических лиц и подлежащих перечислению в накопительные пенсионные фонды в строке "Всего", определяемая суммированием показателей графы J строки 920.03.001 за все месяцы налогового периода;
11) в графе K строки 920.03.001 за каждый месяц указывается:
суммы доходов, начисленных физическим лицам, принимаемые для исчисления взносов и отчислений на обязательное социальное медицинское страхование в соответствии с Законом Республики "Об обязательном социальном медицинском страховании" (далее – Закон об обязательном социальном медицинском страховании) за каждый месяц налогового периода;
итоговая сумма доходов, начисленных физическим лицам, принимаемые для исчисления взносов и отчислений на обязательное социальное медицинское страхование Законом об обязательном социальном медицинском страховании в строке "Всего", определяемая суммированием показателей графы K строки 920.03.001 за все месяцы налогового периода;
12) в графе L строки 920.03.001 за каждый месяц указывается:
суммы взносов и отчислений на обязательное социальное медицинское страхование, исчисленных с доходов физических лиц и подлежащих перечислению в фонд социального медицинского страхования в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании за каждый месяц налогового периода;
итоговая сумма взносов и отчислений на обязательное социальное медицинское страхование, исчисленных с доходов физических лиц и подлежащих перечислению в фонд социального медицинского страхования в строке "Всего", определяемая суммированием показателей графы L строки 920.03.001 за все месяцы налогового периода;
13) графе M строки 920.03.001 указывается количество работников хозяйства (человек), за каждый месяц налогового периода.
Сноска. Пункт 24 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 6. Пояснение по заполнению формы 920.04 – Социальные платежи за главу и членов хозяйства, включая совершеннолетних
25. В разделе "Исчисление социальных платежей за главу и членов хозяйства, включая совершеннолетних":
1) в графе A строки 920.04.001 за каждый месяц указывается:
суммы доходов главы и членов хозяйства, с которых в соответствии с Законом об обязательном социальном страховании исчисляются социальные отчисления за каждый месяц налогового периода;

"Барлығы" жолында салық кезеңінің барлық айлары үшін 920.03.001 жолы J бағанының көрсеткіштерін қосумен айқындалатын жеке тұлғалардың төленген кірістерінен есептелген және жинақтаушы зейнетақы қорларына аударуға жататын міндетті зейнетақы жарналарының қорытынды сомасы көрсетіледі;
11) 920.03.001 жолының К бағанында әрбір айы үшін:
"Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңы) сәйкес әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына аударуға жататын міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналар және аударымдар есептелетін салық кезеңінің әрбір айы үшін жеке тұлғаларға есептелген кірістердің сомасы;
"Барлығы" жолында салық кезеңінің барлық айлары үшін 920.03.001 жолы К бағанының көрсеткіштерін қосумен айқындалатын Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы Заңына сәйкес әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына аударуға жататын міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналар және аударымдар есептелетін жеке тұлғаларға есептелген кірістердің қорытынды сомасы көрсетіледі;
12) 920.03.001 жолының L бағанында әрбір айы үшін:
Жеке тұлғалардың төленген кірістерден есептелген және Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңына сәйкес әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына аударуға жататын салық кезеңінің әрбір айы үшін міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналардың және аударымдардың сомасы;
"Барлығы" жолында салық кезеңінің барлық айлары үшін 920.03.001 жолы L бағанының көрсеткіштерін қосумен айқындалатын жеке тұлғалардың төленген кірістерінен есептелген және әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына аударуға жататын міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналардың және аударымдардың қорытынды сомасы көрсетіледі;
13) 920.03.001 жолының M бағанында салық кезеңінің әрбір айы үшін шаруашылық қызметкерлерінің саны көрсетіледі.
Ескерту. 24-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6-тарау. Шаруашылық басшысы мен кәмелетке толғандарды қоса алғанда, оның мүшелері үшін әлеуметтік төлемдері – 920.04-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
25. "Шаруашылық басшысы мен кәмелетке толғандарды қоса алғанда, оның мүшелері үшін әлеуметтік төлемдерін есептеу" деген бөлімде:
1) 920.04.001 жолының A бағанында әрбір айы үшін:
Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңына сәйкес әлеуметтік аударымдар есептелетін шаруашылық басшысы мен мүшелерінің салық кезеңінің әрбір айы үшін кірістердің сомасы;

итоговая сумма доходов главы и членов хозяйства, с которых исчисляются социальные отчисления в строке "Всего", определяемая суммированием показателей графы A строки 920.04.001 за все месяцы налогового периода;
2) в графе B строки 920.04.001 за каждый месяц указывается:
суммы социальных отчислений за главу и членов хозяйства, определяемых в соответствии с Законом об обязательном социальном страховании за каждый месяц налогового периода;
итоговая сумма социальных отчислений за главу и членов хозяйства в строке "Всего", определяемая суммированием показателей графы B строки 920.04.001 за все месяцы налогового периода;
3) в графе С строки 920.04.001 за каждый месяц указывается:
суммы доходов, начисленных главе и членам хозяйства, с которых удерживаются (начисляются) обязательные пенсионные взносы в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан за каждый месяц налогового периода;
итоговая сумма доходов, начисленных главе и членам хозяйства, с которых удерживаются (начисляются) обязательные пенсионные взносы в строке "Всего", определяемая суммированием показателей графы С строки 920.04.001 за все месяцы налогового периода;
4) в графе D строки 920.04.001 за каждый месяц указывается:
суммы обязательных пенсионных взносов, исчисленных с выплаченных доходов главы и членов хозяйства, и подлежащих перечислению в накопительные пенсионные фонды в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан за каждый месяц налогового периода;
итоговая сумма обязательных пенсионных взносов, исчисленных с выплаченных доходов главы и членов хозяйства, и подлежащих перечислению в накопительные пенсионные фонды в строке "Всего", определяемая суммированием показателей графы D строки 920.04.001 за все месяцы налогового периода;
5) в графе E строки 920.04.001 за каждый месяц указывается:
суммы взносов на обязательное социальное медицинское страхование за главу и членов хозяйства, и подлежащих перечислению в фонд социального медицинского страхования в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании за каждый месяц налогового периода;
итоговая сумма взносов на обязательное социальное медицинское страхование за главу и членов хозяйства, и подлежащих перечислению в фонд социального медицинского страхования в строке "Всего", определяемая суммированием показателей графы E строки 920.04.001 за все месяцы налогового периода;
6) в графе F строки 920.04.001 указывается количество членов хозяйства, включая главу и совершеннолетних членов хозяйства, за каждый месяц налогового периода.

"Барлығы" жолында , салық кезеңінің барлық айлары үшін 920.04.001 жолы A бағанының көрсеткіштерін қосумен айқындалатын әлеуметтік аударымдар есептелетін шаруашылық басшысы мен мүшелерінің кірістердің қорытынды сомасы көрсетіледі;
2) 920.04.001 жолының В бағанында әрбір айы үшін:
Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңына сәйкес айқындалатын шаруашылық басшысы мен мүшелеріне салық кезеңінің әрбір айы үшін әлеуметтік аударымдардың сомасы;
"Барлығы" жолында салық кезеңінің барлық айлары үшін 920.04.001 жолы В бағанының көрсеткіштерін қосумен айқындалатын шаруашылық басшысы мен мүшелеріне әлеуметтік аударымдардың қорытынды сомасы көрсетіледі;
3) 920.04.001 жолының С бағанында әрбір айы үшін:
Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес міндетті зейнетақы жарналары ұсталатын (есептелетін) шаруашылық басшысы мен мүшелеріне есептелген салық кезеңінің әрбір айы үшін кірістердің сомасы;
"Барлығы" жолында есептелген, салық кезеңінің барлық айлары үшін 920.04.001 жолы С бағанының көрсеткіштерін қосумен айқындалатын міндетті зейнетақы жарналары ұсталатын (есептелетін) шаруашылық басшысы мен мүшелеріне есептелген кірістердің қорытынды сомасы көрсетіледі;
4) 920.04.001 жолының D бағанында әрбір айы үшін:
Шаруашылық басшысы мен мүшелерінің төленген табыстарынан есептелген және Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес жинақтаушы зейнетақы қорларына аударуға жататын салық кезеңінің әрбір айы үшін міндетті зейнетақы жарналарының сомасы;
"Барлығы" жолында салық кезеңінің барлық айлары үшін 920.04.001 жолы D бағанының көрсеткіштерін қосумен айқындалатын шаруашылық басшысы мен мүшелерінің төленген кірістерінен есептелген және жинақтаушы зейнетақы қорларына аударуға жататын міндетті зейнетақы жарналарының қорытынды сомасы көрсетіледі;
5) 920.04.001 жолының Е бағанында әрбір айы үшін:
Шаруашылық басшысы мен мүшелері үшін есептелген және Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңына сәйкес әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына аударуға жататын салық кезеңінің әрбір айы үшін міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жарналарының сомасы;
"Барлығы" жолында салық кезеңінің барлық айлары үшін 920.04.001 жолы Е бағанының көрсеткіштерін қосумен айқындалатын шаруашылық басшысы мен мүшелері үшін есептелген және әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына аударуға жататын міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жарналарының қорытынды сомасы көрсетіледі;
6) 920.04.001 жолының F бағанында салық кезеңінің әрбір айы үшін шаруашылық басшысын және кәмелетке толған мүшелерін қоса алғанда, шаруашылық мүшелерінің саны көрсетіледі.

Глава 7. Пояснение по заполнению формы 920.05 – Сведения по транспортным средствам
26. Указываются сведения по транспортным средствам, по которым в соответствии с пунктом 1 статьи 705 Налогового кодекса глава и (или) члены крестьянского или фермерского хозяйства, применяющего специальный налоговый режим для крестьянских или фермерских хозяйств, не являются плательщиками налога на транспортные средства.
3) в графе А строки указывается порядковый номер строки;
4) в графе B строки указывается наименование транспортных средств (марка, модель);
3) в графе C строки указывается год выпуска транспортных средств;
4) в графе D строки указывается грузоподъемность транспортных средств;
5) в графе E строки указывается объем двигателя транспортных средств.
Приложение 74
к приказу Первого заместителя
Премьера-Министра Республики
Казахстан – Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Сноска. Приказ дополнен приложением 74 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 20.12.2020 № 1214 (вводится в действие с 01.01.2021); в редакции приказа Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 75
к приказу Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Правила составления налоговой отчетности
"Декларация по корпоративному подоходному налогу (форма 100.00)"
Сноска. Приказ дополнен приложением 75 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 20.12.2020 № 1214 (вводится в действие с 01.01.2021).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация по корпоративному подоходному налогу (форма 100.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Декларация по корпоративному подоходному налогу" (далее – декларация), предназначенной для исчисления корпоративного подоходного налога (далее – КПН). Декларация составляется юридическими лицами-резидентами, юридическими лицами-нерезидентами, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, за исключением:
государственных учреждений;
государственных учебных заведений среднего образования;
недропользователей, заполняющих декларацию по формам 110.00 или 150.00.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

7-тарау. Көлік құралдары бойынша мәліметтер – 920.05-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
26. Салық кодексінің 705-бабы 1-тармағына сәйкес шаруа немесе фермер қожалықтары үшін арнаулы салық режимін қолданатын шаруа немесе фермер қожалығының басшысы және (немесе) мүшелері көлік құралы салығын төлеушілер болып табылмайтын көлік құралдары бойынша мәліметтер көрсетіледі.
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) B бағанында көлік құралдарының атауы (маркасы, моделі) көрсетіледі;
3) С бағанында көлік құралдарының шығарған жылы көрсетіледі;
4) D бағанында көлік құралдарының жүк көтергіштігі көрсетіледі;
5) E бағанында көлік құралдары двигателінің көлемі көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39-бұйрығына 74-қосымша
Ескерту. Қағидалар 74-қосымшамен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 20.12.2020 № 1214 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің бірінші
орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қантардағы
№ 39 бұйрығына 75-қосымша
"Корпоративтік табыс салығы бойынша декларация (100.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары
Ескерту. Қағидалар 75-қосымшамен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 20.12.2020 № 1214 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер.
1. Осы "Корпоративтік табыс салығы бойынша декларация (100.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес әзірленді және корпоративтік табыс салығын (бұдан әрі - КТС) есептеуге арналған "Корпоративтік табыс салығы бойынша декларация" салық есептілігінің нысанын (бұдан әрі - нысан) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны:
мемлекеттік органдар;
орта білім берудің мемлекеттік мектептері;
110.00 немесе 150.00-нысандар бойынша декларацияны толтыратын жер қойнауын пайдаланушыларды қоспағанда, тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасында қызметті жүзеге асыратын резидент-заңды тұлғалар, бейрезидент-заңды тұлғалар жасайды.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

10) в строке 100.00.010 указывается доход в виде безвозмездного полученного имущества, определяемый в соответствии со статьей 238 Налогового кодекса;
11) в строке 100.00.011 указывается доход, полученный при эксплуатации объектов социальной сферы, определяемый в соответствии со статьей 239 Налогового кодекса;
12) в строке 100.00.012 указывается доход (убыток) от продажи предприятия как имущественного комплекса, определяемый в соответствии со статьей 240 Налогового кодекса;
13) в строке 100.00.013 указываются доходы некоммерческой организации, указанные в пункте 2 статьи 289 Налогового кодекса;
14) в строке 100.00.014 указывается сумма доходов налогоплательщика, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с Налоговым кодексом и не отраженных в строках 100.00.001 – 100.00.013;
15) в строках 100.00.014 I – 100.00.014 V указывается положение Налогового кодекса, соответствующее доходу, включаемому в совокупный годовой доход, а также сумма такого дохода;
16) в строке 100.00.015 указывается общая сумма совокупного годового дохода, определяемая сложением строк с 100.00.001 по 100.00.014.
16. В разделе "Корректировка совокупного годового дохода":
1) в строке 100.00.016 указывается общая сумма корректировки совокупного годового дохода в соответствии с пунктом 1 статьи 241 Налогового кодекса;
2) в строках 100.00.016 I – 100.00.016 V указывается положение Налогового кодекса, в соответствии с которым производится корректировка совокупного подоходного налога, а также сумма такой корректировки;
3) в строке 100.00.017 указывается корректировка совокупного годового дохода в соответствии с пунктом 3 статьи 241 Налогового кодекса;
4) в строке 100.00.018 указывается совокупный годовой доход с учетом корректировок (100.00.015-100.00.016 + или - 100.00.017).
17. В разделе "Вычеты":
1) в строке 100.00.019 указывается себестоимость реализованных (использованных) товаров, стоимость приобретенных работ, услуг, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 242 Налогового кодекса. Определяется как 100.00.019 I – 100.00.019 II + 100.00.019 III + 100.00.019 IV + 100.00.019 V – 100.00.019 VI – 100.00.019 VII – 100.00.019 VIII – 100.00.019 IX;
в строке 100.00.019 I указывается балансовая стоимость запасов на начало налогового периода. Указанная строка заполняется согласно данным, определенным по бухгалтерскому балансу на начало налогового периода. У налогоплательщика, представляющего свою первоначальную декларацию, запасы на начало налогового периода могут отсутствовать;
строка 100.00.019 II заполняется согласно данным бухгалтерского баланса на конец налогового периода. В ликвидационной декларации, представляемой налогоплательщиком в течение налогового периода, строка 100.00.019 II заполняется на основании данных ликвидационного баланса;

10) 100.00.010-жолда Салық кодексінің 238-бабына сәйкес айқындалған алынған өтеусіз мүлік түріндегі кіріс көрсетіледі;
11) 100.00.011-жолда Салық кодексінің 239-бабына сәйкес айқындалған әлеуметтік сала объектілерді пайдаланудан алынған кіріс көрсетіледі;
12) 100.00.012-жолда Салық кодексінің 240-бабына сәйкес айқындалған кәсіпорынның мүліктік кешен ретінде сатудан түскен кірісі (залал) көрсетіледі;
13) 100.00.013-жолда Салық кодексінің 289-бабы 2-тармағында көрсетілген коммерциялық емес ұйымның кірістері көрсетіледі;
14) 100.00.014-жолда Салық кодексіне сәйкес жылдық жиынтық табыске енгізілген салық төлеушінің өзге де кірістерінің сомасы көрсетіледі, 100.00.001-100.00.013 жолдарында көрсетілмегендер;
15) жолда 100.00.0014 I -ден 100.00.014 V -ке дейінгі жолдарды қосу жолымен айқындалатын жылдық жылдық табыстың жалпы сомасы көрсетіледі;
16) 100.00.015 жолда жылдық жиынтық табыс көрсетіледі, 100.00.001 бастап 100.00.014 дейінгі жиынтық көрсетіледі;
16. "Жалпы жылдық табысты түзету" деген бөлімде:
1) 100.00.016-жолда Салық кодексінің 241-бабы 1-тармағына сәйкес жылдық жиынтық табысты түзету көрсетіледі;
2) 100.00.016 I – 100.00.016 V Салық кодексінің ережелеріне сәйкес оған жиынтық табыс салығын түзету жүргізіледі, сонымен қатар осындай түзету сомасы көрсетіледі;
3) 100.00.017-жолда Салық кодексінің 241-бабының 3-тармағына сәйкес жылдық жиынтық табысты түзету көрсетіледі;
4) 100.00.018-жолда түзетулерді ескере отырып, жылдық жиынтық табыс көрсетіледі (100.00.015-100.00.016 + немесе - 100.00.017).
17. "Шегерімдер" деген бөлімде:
1) Салық кодексінің 242-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімдерге жатқызылатын өткізілген (қолданылған) тауарлардың, сатып алынған жұмыстар мен қызметтердің өзіндік құны көрсетіледі. 100.00.019 I – 100.00.019 II + 100.00.019 III + 100.00.019 IV + 100.00.019 V – 100.00.019 VI – 100.00.019 VII – 100.00.019 VIII – 100.00.019 IX ретінде айқындалады;
100.00.019 I-жолда қорлардың салық кезеңінің басына баланстық құны көрсетіледі. Аталған жол салық кезеңінің басына жасалған бухгалтерлік баланс бойынша айқындалатын ақпаратқа сәйкес толтырылады. Бастапқы декларацияны тапсырып отырған салық төлеушіде салық кезеңінің басына қорлар болмауы мүмкін.
100.00.019 II-жол салық кезеңінің соңына жасалған бухгалтерлік баланс бойынша айқындалатын ақпаратқа сәйкес толтырылады. Салық кезеңінің барысында тарату декларациясын тапсырып отырған салық төлеушіде 100.00.019 II-жол тарату балансының деректерінің негізінде толтырылады.

2) в строке 100.00.020 указывается общая сумма расходов по неустойке (штрафам, пени), относимая на вычеты в соответствии с пунктом 7 статьи 243 Налогового кодекса;
3) в строке 100.00.021 указывается сумма налога на добавленную стоимость, относимая на вычеты по основаниям, установленным пунктом 9 статьи 243 Налогового кодекса;
4) в строке 100.00.022 указывается сумма вычета по начисленным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 11 статьи 243 Налогового кодекса, сумма отчислений, уплаченных в фонд социального медицинского страхования в соответствии Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании"(далее – Закон об обязательном социальном медицинском страховании), относимая на вычеты в соответствии с пунктом 12 статьи 243 Налогового кодекса и обязательные пенсионные взносы работодателя (ОПВР);
5) в строке 100.00.023 указывается сумма вычета по вознаграждению, определенная в соответствии со статьей 246 Налогового кодекса;
6) в строке 100.00.024 указывается сумма вычета представительских расходов, определенная в соответствии со статьей 245 Налогового кодекса;
7) в строке 100.00.025 указывается сумма вычета по сомнительным требованиям, определенная в соответствии со статьей 248 Налогового кодекса;
8) в строке 100.00.026 указывается сумма вычетов по фиксированным активам и арендованным основным средствам, определенная в соответствии со статьями 265266267268269270271272 и 273 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма строк 100.02.011 и 100.02.012;
9) в строке 100.00.027 указывается сумма вычетов по инвестиционным налоговым преференциям:
определенных в соответствии со статьями 274, 275 и 276 Налогового кодекса;
по контрактам, заключенным с уполномоченным государственным органом по инвестициям до 1 января 2009 года в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан, в виде части стоимости введенных в эксплуатацию в рамках инвестиционного проекта фиксированных активов;
10) в строке 100.00.028 указывается сумма расходов, относимая на вычеты в соответствии со статьей 250 Налогового кодекса, в том числе:
в строке 100.00.028 I указываются депозиты, включая остатки на корреспондентских счетах, размещенных в банках;
в строке 100.00.028 II указываются кредиты (за исключением финансового лизинга), предоставленные банкам и клиентам;
в строке 100.00.028 III указывается дебиторская задолженность по документарным расчетам и гарантиям;
в строке 100.00.028 IV указываются условные обязательства по непокрытым аккредитивам, выпущенным или подтвержденным гарантиям;

2) 100.00.020-жолда Салық кодексінің 243-бабы 7-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын тұрақсыздық айыптар (айыппұлдар, өсімпұлдар) бойынша шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 100.00.021-жолда Салық кодексінің 243-бабы 9-тармағымен белгіленген негіздер бойынша шегерімге жатқызылатын қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
4) 100.00.022-жолда Салық кодексінің 243-бабы 12-тармағына сәйкес шегерімге жататын, "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес (бұдан әрі - Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңы) әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына және жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары (ЖМЗЖ) аударылған, төленген сомасы, Салық кодексінің 243-бабы 11-тармағына сәйкес шегерімдерге жатқызылған, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына есептелген әлеуметтік аударымдар бойынша шегерімнің сомасы көрсетіледі;
5) 100.00.023-жолда Салық кодексінің 246-бабына сәйкес айқындалған сыйақылар бойынша шегерім сомасы көрсетіледі;
6) 100.00.024-жолда Салық кодексінің 245-бабына сәйкес айқындалған өкілдік шығыстардың шегерім сомасы көрсетіледі;
7) 100.00.025-жолда Салық кодексінің 248-бабына сәйкес айқындалған күмәнді талаптар бойынша шегерім сомасы көрсетіледі.
8) 100.00.026-жолда Салық кодексінің 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272 және 273-баптарына сәйкес айқындалған тіркелген активтер мен негізгі құралдар бойынша шегерім сомасы көрсетіледі. Аталған жолға 100.02.011 және 100.02.012-жолдарының сомасы көшіріледі;
9) 100.00.027-жолда:
Салық кодексінің 274, 275 және 276-баптарына сәйкес айқындалған;
тіркелген активтердің инвестициялық жобасы шеңберінде пайдалануға енгізілген құнының бір бөлігі түрінде Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес 2009 жылғы 1 қаңтарға дейін инвестициялар бойынша мемлекеттік уәкілетті органмен жасасқан келісімшарттар бойынша инвестициялық салық преференциялары бойынша шегерімдердің сомасы көрсетіледі;
10) 100.00.028-жолда Салық кодексінің 250-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын шығыстар сомасы көрсетіледі, оның ішінде:
100.00.028 I-жолда басқа банктерде орналастырылған, корреспонденттік шоттардағы қалдықтарды қоса алғанда, депозиттер көрсетіледі;
100.00.028 II-жолда басқа банктер мен клиенттерге берілген кредиттерге (қаржы лизингін қоспағанда) көрсетіледі;
100.00.028 III-жолда құжаттық есеп-қисаптар мен кепілдіктер бойынша дебиторлық берешек көрсетіледі;
100.00.028 IV-жолда жабылмаған аккредитивтерге, шығарылған немесе расталған кепілдіктер бойынша шартты міндеттемелер көрсетіледі;

в строках 100.00.051 А I-100.00.051 А V указывается положение Налогового кодекса, в соответствии с которым производится перенос убытка, а также сумма такого переносимого убытка.
9) в строке 100.00.052 указывается сумма уменьшения налогооблагаемого дохода в соответствии со статьей 288 Налогового кодекса.
в строке 100.00.052 А указывается сумма уменьшения налогооблагаемого дохода на расходы в соответствии с пунктом 1 статьи 288 Налогового кодекса;
в строках 100.00.052 А I – 100.00.052 А V указывается положение Налогового кодекса, в соответствии с которым производится уменьшение налогооблагаемого дохода на расходы, а также сумма такого уменьшения;
в строке 100.00.052 В указывается сумма уменьшения налогооблагаемого дохода на доходы в соответствии с пунктом 2 статьи 288 Налогового кодекса;
в строках 100.00.052 В I - 100.00.052 В V указывается положение Налогового кодекса, в соответствии с которым производится уменьшение налогооблагаемого дохода на доходы, а также сумма такого уменьшения;
10) в строке 100.00.053 указывается налогооблагаемый доход с учетом уменьшения, исчисленного в соответствии со статьей 288 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 100.00.047 и 100.00.052 (100.00.047 – 100.00.052). В случае если строка 100.00.052 больше строки 100.00.047, в строке 100.00.053 указывается ноль;
11) в строке 100.00.054 указываются убытки, перенесенные из предыдущих налоговых периодов;
в строке 100.00.054 I указываются убытки, определенные частью второй пункта 1 статьи 300 Налогового кодекса;
12) в строке 100.00.055 указывается налогооблагаемый доход с учетом перенесенных из предыдущих налоговых периодов убытков. При этом, убытки, определенные частью второй пункта 1 статьи 300 Налогового кодекса при определении строки 100.00.055 не учитываются.
Сноска. Пункт 20 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. В разделе "Расчет налогового обязательства":
1) в строке 100.00.056 указывается ставка КПН в соответствии со статьей 313 Налогового кодекса в процентах. В случае если налогоплательщик использует одновременно ставки в размере 20 и 10 %, то строка 100.00.056 не заполняется;
2) в строке 100.00.057 указывается сумма КПН с налогооблагаемого дохода. Определяется как произведение строк 100.00.055 и 100.00.056 (100.00.055 x 100.00.056). В случае если налогоплательщик использует одновременно ставки в размере 20 и 10 %, то в строке 100.00.058 указывается сумма КПН, определенная на основе данных раздельного налогового учета;

100.00.051 А I-100.00.051 А V-жолдарында шығындарды аудару жүзеге асырылатын Салық кодексінің ережесін, сондай-ақ осындай аударылған шығындардың сомасын көрсетіледі;
9) 100.00.052-жолда Салық кодексінің 288-бабына сәйкес салық салу кірісін азайту сомасы көрсетіледі.
100.00.052 А-жолда Салық кодексінің 288-бабының 1-тармағына сәйкес шығындар бойынша салық салынатын кірісті азайту сомасын көрсетіледі.
100.00.052 А I – 100.00.052 А V-жолдарында Салық кодексінің ережелерін көрсетеді, соған сәйкес шығындар бойынша салық салынатын табыстың азаюы, сондай-ақ осындай төмендету мөлшері көрсетіледі;
100.00.052 В-жолда Салық кодексінің 288-бабының 2-тармағына сәйкес кірістер үшін салық салынатын табыстарды азайту сомасын көрсетіледі;
100.00.052 В I - 100.00.052 В V-жолдарында Салық кодексінің ережелеріне сәйкес, оған сәйкес кірістерге салық салынатын табыстардың азаюы жүзеге асырылады, сондай-ақ осындай төмендету мөлшері көрсетіледі
10) 100.00.053-жолда Салық кодексінің 288-бабына сәйкес есептелген азайтуды ескере отырып салық салынатын кіріс көрсетіледі. 100.00.047 және 100.00.052-жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (100.00.047- 100.00.052). Егер 100.00.052-жол 100.00.047-жолдан артық болса, 100.00.053-жолда нөл көрсетіледі;
11) 100.00.054-жолда алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген шығындар көрсетіледі;
100.00.054 I жолында Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағының екінші бөлігінде анықталған залалдар көрсетіледі;
12) 100.00.055-жолда алдыңғы салық кезеңінен көшірілген залалдарды есепке ала отырып салық салынатын кіріс көрсетіледі. Сонымен бірге 100.00.055 жолын анықтау кезінде Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағының екінші бөлігінің белгілі бір бөлігі бойынша шығындар есепке алынбайды.
Ескерту. 20-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. "Салықтық міндеттеменің есебі" деген бөлімде:
1) 100.00.056-жолда Салық кодексінің 313-бабына сәйкес КТС мөлшерлемесі пайызда көрсетіледі. Егер салық төлеуші 20 және 10 % мөлшеріндегі ставкаларды бір мезгілде қолданатын болса, онда 100.00.056-жол толтырылмайды;
2) 100.00.057-жолда салық салынатын кірістің КТС сомасы көрсетіледі. 100.00.055 және 100.00.056-жолдарының (100.00.055 х 100.00.056) туындысы ретінде айқындалады. Егер салық төлеуші 20 және 10 % мөлшеріндегі ставкаларды бір мезгілде қолданатын болса, онда 100.00.058-жолда бөлек салық есебі деректерінің негізінде айқындалған КТС сомасы көрсетіледі;

признак 2 – виды деятельности, на которые распространяется специальный налоговый режим в соответствии со статьями 697, 698, 699, 700 и 701 Налогового кодекса с исчислением КПН по ставке, предусмотренной пунктом 2 статьи 313 Налогового кодекса;
признак 3 – виды деятельности, доходы от осуществления которых подлежат обложению КПН в общеустановленном порядке по ставке, предусмотренной пунктом 1 статьи 313 Налогового кодекса;
признак 4 – виды деятельности, доходы от осуществления которых подлежат обложению КПН в общеустановленном порядке по ставке, предусмотренной пунктом 2 статьи 313 Налогового кодекса.
В строке 4 отражается значение, соответствующее деятельности по которой ведется раздельный учет:
1 – по совместной деятельности;
2 – по доверительному управлению;
3 – по доходам некоммерческой организации, определенным пунктом 2 статьи 289 Налогового кодекса;
4 – по доходам организации, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, единственным акционером которой является Правительство Республики Казахстан, определенным пунктом 1 статьи 292 Налогового кодекса;
5 – по перевозке груза морским судном, зарегистрированным в международном судовом реестре Республики Казахстан;
6 – по электронной торговле товарами;
7 – по деятельности по показу фильма, признанного национальным фильмом в соответствии с законодательством Республики Казахстан о кинематографии;
8 – по деятельности организации, являющейся правообладателем фильма, признанного национальным фильмом в соответствии с законодательством Республики Казахстан о кинематографии;
9 – по деятельности участника международного технологического парка "Астана Хаб";
10 – по приоритетным видам деятельности, осуществляемым на территории специальной экономической зоны;
11 – по приоритетным видам деятельности в рамках инвестиционного контракта;
12 – по деятельности, по которой налогообложение осуществляется в общеустановленном порядке.
36. В разделе "Показатели":
1) в строке 100.06.001 указывается совокупный годовой доход:
в строке 100.06.001 I указывается доход от реализации, определяемый в соответствии со статьей 227 Налогового кодекса;
2) в строке 100.06.002 указывается сумма корректировки совокупного годового дохода, осуществляемой в соответствии с пунктом 1 статьи 241 Налогового кодекса;
3) в строке 100.06.003 указывается сумма корректировки совокупного годового дохода, осуществляемой в соответствии с пунктом 2 статьи 241 Налогового кодекса;
4) в строке 100.06.004 указывается совокупный годовой доход с учетом корректировок, определяемый как разница строк 100.06.001 и 100.06.002, увеличенная на строку 100.06.003 (в случае, если значение данной строки положительное) или уменьшенная на строку 100.06.003 (в случае, если значение данной строки отрицательное) (100.06.001 – 100.06.002) + (–) 100.06.003);

2-белгі – Салық кодексінің 313-бабы 2-тармағында көзделген мөлшерлеме бойынша КТС есептеумен, Салық кодексінің 697, 698, 699, 700 және 701-баптарына сәйкес арнаулы салық режимі қолданылатын қызмет түрлері;
3-белгі – оларды жүзеге асырудан кірістері Салық кодексінің 313-бабы 1-тармағында көзделген мөлшерлеме бойынша жалпыға бірдей белгіленген тәртіпте КТС салуға жататын қызмет түрлері;
4-белгі – оларды жүзеге асырудан кірістері Салық кодексінің 313-бабы 2-тармағында көзделген мөлшерлеме бойынша жалпыға бірдей белгіленген тәртіпте корпоративтік табыс салығын салуға жататын қызмет түрлері.
4–жолда бөлек есепке алынға тиіс қызметтің мәнін жүргізу көрсетіледі:
1 – бірлескен қызмет бойынша;
2 – сенімгерлік басқару бойынша;
3 – Салық кодексінің 289-бабының 2-тармағында айқындалған коммерциялық емес ұйымның кірістері бойынша;
4 – Салық кодексінің 292-бабының 1 тармағында айқындалған ҚР Үкіметі жалғыз акционері болып табылатын екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданатын ұйымдардың кірістері бойынша;
5 – ҚР халықаралық кеме тізілімінде тіркелген теңіз кемесімен жүк тасымалдау бойынша;
6 – Тауарлардың электрондық саудасы бойынша;
7 – ҚР Кинематография туралы заңнамасына сәйкес ұлттық фильм деп танылған фильмді көрсету қызметі бойынша;
8 – ҚР Кинематография туралы заңнамасына сәйкес ұлттық фильм деп танылған фильмнің құқық иеленушісі болып табылатын ұйымның қызметі бойынша;
9 – "Астана Хаб" халықаралық технологиялық паркіне қатысушының қызметі бойынша;
10 – арнайы экономикалық аймақтың аумағында жүзеге асырылатынқызметтің басым түрлері бойынша;
11 – инвестициялық келісімшарт шеңінде басым қызмет түрлері бойынша;
12 – салық салу жалпыға бірдей белгіленген тәртіппен жүзеге асырылатын қызмет бойынша.
36. "Көрсеткіштер" деген бөлімде:
1) 100.06.001-жолда жылдық жиынтық табыс көрсетіледі;
100.06.001 I жолда Салық кодексінің 227-бабына сәйкес айқындалатын, өткізуден түскен кіріс көрсетіледі;
2) 100.06.002-жолда Салық кодексінің 241-бабы 1-тармағына сәйкес жүзеге асырылатын, жылдық жиынтық табысты түзетудің сомасы көрсетіледі;
3) 100.06.003-жолда Салық кодексінің 241-бабы 2-тармағына сәйкес жүзеге асырылатын, жылдық жиынтық табысты түзетудің сомасы көрсетіледі;
4) 100.06.004-жолда 100.06.001 және 1000.6.002-жолдарының айырмашылығы ретінде айқындалған, 100.06.003-жолына ұлғайтылған (егер бұл жолдың мәні оң болған кезде) немесе 100.06.003-жолына азайтылған (егер бұл жолдың мәні теріс болған кезде) (100.06.001 – 100.06.002) + (–) 100.06.003) түзетуді есепке ала отырып, жылдық жиынтық табыс көрсетіледі;

16) в строке 100.06.016 указываются убытки от реализации объектов незавершенного строительства, неустановленного оборудования, за исключением активов, выкупленных для государственных нужд в соответствии с законами Республики Казахстан;
17) в строке 100.06.017 указывается убыток, подлежащий переносу в соответствии с частью первой пункта 1 статьи 300 Налогового кодекса. Данная строка заполняется с учетом строки 100.02.008 I;
18) в строке 100.06.018 указывается сумма уменьшения налогооблагаемого дохода в соответствии со статьей 288 Налогового кодекса;
19) в строке 100.06.019 указывается налогооблагаемый доход с учетом уменьшения, исчисленный в соответствии со статьей 288 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 100.06.013 и 100.06.018 (100.06.013 – 100.06.018). В случае, если строка 100.06.018 больше строки 100.06.013, в строке 100.06.019 указывается ноль;
20) в строке 100.06.020 указываются убытки, перенесенные из предыдущих налоговых периодов;
в строке 100.06.020 I указываются убытки, определенные частью второй пункта 1 статьи 300 Налогового кодекса;
21) в строке 100.06.021 указывается налогооблагаемый доход с учетом перенесенных убытков. При этом убытки, определенные частью второй пункта 1 статьи 300 Налогового кодекса, при определении строки 100.06.021, не учитываются. Заполняется в случае, если в строке 100.06.019 отражено положительное значение. Данная строка определяется как разница строк 100.06.019 и 100.06.020 (100.06.019 – 100.06.020). Если строка 100.06.020 больше строки 100.06.019, в строке 100.06.021 указывается ноль;
22) в строке 100.06.022 указывается ставка КПН в соответствии со статьей 313 Налогового кодекса в процентах;
23) в строке 100.06.023 указывается сумма КПН с налогооблагаемого дохода, которая определяется как произведение строк 100.06.021 и 100.06.022 (100.06.021 x 100.06.022);
24) в строке 100.06.024 указывается сумма исчисленного КПН за налоговый период в соответствии с пунктом 1 статьи 302 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 100.06.023, 100.06.024 I, 100.06.024 III, 100.06.024 IV, 100.06.024 V, 100.06.024 VI, (100.06.023 – 100.06.024 I – 100.06.024 III – 100.06.024 IV – 100.06.024 V – 100.06.024 VI). Если полученная разница меньше ноля, то в строке 100.06.024 указывается ноль;
в строке 100.06.024 I указывается сумма уплаченных за пределами Республики Казахстан налогов на доходы или идентичного вида подоходного налога с доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан, которая зачитывается при уплате КПН в Республике Казахстан в соответствии со статьей 303 Налогового кодекса;

16) 100.06.016-жолда Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекет мұқтажы үшін сатып алынған активтерді қоспағанда, аяқталмаған құрылыс объектілерін, ортанатылмаған жабдықты өткізуден шығындар көрсетіледі;
17) 100.06.017-жолда Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағына бірінші бөлігіне сәйкес көшірілуі тиіс залал көрсетіледі. Бұл жол 100.02.008 I жолын есепке ала отырып, толтырылады;
18) 100.06.018-жолда Салық кодексінің 288-бабына сәйкес салық салу кірісін кеміту сомасы көрсетіледі;
19) 100.06.019-жолда Салық кодексінің 288-бабына сәйкес есептелген азайту ескерілген салық салынатын кіріс көрсетіледі. 100.06.013 және 100.06.018-жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (100.06.013 - 100.06.018). Егер 100.06.018-жолы 100.06.013-жолынан артық болса, 100.06.019-жолда нөл көрсетіледі;
20) 100.06.020-жолда алдыңғы салық кезеңінен көшірілген залалдар көрсетіледі;
100.06.020 I жолында Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағының екінші бөлігінде анықталған залалдар көрсетіледі;
21) 100.06.021-жолда көшірілген залалдарды есепке ала отырып, салық салынатын кіріс көрсетіледі. Сонымен бірге 100.00.055 жолын анықтау кезінде Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағының екінші бөлігінің белгілі бір бөлігі бойынша шығындар есепке алынбайды. Егер 100.06.019-жолда оң мән көрсетілген жағдайда толтырылады. Осы жол 100.06.019 және 100.06.020-жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (100.06.019 - 100.06.020). Егер 100.06.020-жолы 100.06.019-жолынан артық болса, 100.06.021-жолда нөл көрсетіледі;
22) 100.06.022-жолда Салық кодексінің 313-бабына сәйкес КТС мөлшерлемесі пайызда көрсетіледі;
23) 100.06.023-жолда салық салынатын кірістің КТС сомасы көрсетіледі, 100.06.021 және 100.06.022-жолдарының туындысы ретінде айқындалады;
24) 100.06.024 I жолда Салық кодексінің 303-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында КТС төлеу кезінде ескерілетін Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде төленген кіріске салықтардың немесе резидент - салық төлеуші Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі көздерден алған кірістерге соған ұқсас кіріс салығының түрлерінің сомасы көрсетіледі;

2) доходы из источников за пределами Республики Казахстан:
2010 – доходы от реализации товаров, находящихся за пределами Республики Казахстан, в иностранном государстве;
2020 – доходы от выполнения работ, оказания услуг за пределами Республики Казахстан;
2030 – доходы от оказания управленческих, финансовых (за исключением услуг по страхованию или перестрахованию рисков), консультационных, аудиторских, юридических (за исключением услуг по представительству и защите интересов в судах и арбитражных органах, а также нотариальных услуг) услуг за пределами Республики Казахстан нерезиденту;
2040 – доходы от выполнения работ, оказания услуг, реализации товаров в государстве с льготным налогообложением, определяемом в соответствии со статьей 294 Налогового кодекса, а также иные доходы, получаемые резидентом от нерезидента, зарегистрированного в таком государстве;
2050 – доходы от осуществления совместной деятельности за пределами Республики Казахстан;
2060 – доходы от прироста стоимости при реализации:
имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
ценных бумаг, выпущенных нерезидентом;
реализации долей участия в юридическом лице-нерезиденте, консорциуме, расположенном за пределами Республики Казахстан;
реализации акций, выпущенных нерезидентом, если более 50 (пятьдесят) процентов стоимости таких акций или активов юридического лица-нерезидента составляет имущество, находящееся за пределами Республики Казахстан;
реализации долей участия в юридическом лице-нерезиденте, консорциуме, если более 50 (пятьдесят) процентов стоимости таких долей участия или активов юридического лица-нерезидента составляет имущество, находящееся за пределами Республики Казахстан;
2070 – доходы от уступки прав требования долга нерезиденту - для налогоплательщика, уступившего право требования;
2080 – доходы от уступки прав требования долга у нерезидента - для налогоплательщика, приобретающего право требования;
2090 – доход в виде неустойки (штрафов, пени) и других видов санкций, кроме возвращенных из бюджета необоснованно удержанных ранее штрафов;
2100 – доходы в форме дивидендов, поступающих от юридического лица-нерезидента;
2110 – доходы в форме вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от нерезидента;
2120 – доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от эмитента-нерезидента;
2130 – доходы в форме роялти, получаемые от нерезидента;
2140 – доходы от сдачи в аренду имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2150 – доходы от недвижимого имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан, кроме финансового лизинга;
2160 – доходы в форме страховых премий, выплачиваемых по договорам страхования или перестрахования рисков, возникающих за пределами Республики Казахстан;
2170 – доходы от оказания транспортных услуг в международных перевозках, получаемые от нерезидента;
2180 – доход в виде платежа за простой судна при погрузочно-разгрузочных операциях сверх сталийного времени, предусмотренного в договоре (контракте) морской перевозки, получаемого от нерезидента;
2190 – доходы от эксплуатации трубопроводов, линий электропередачи, линий оптико-волоконной связи, находящихся за пределами Республики Казахстан;
2200 – доходы физического лица-резидента от деятельности за пределами Республики Казахстан по трудовому договору (контракту), заключенному с нерезидентом, являющимся работодателем;
2210 – доход трудового иммигранта-резидента по трудовому договору, заключенному в соответствии с трудовым законодательством иностранного государства на основании разрешения трудовому иммигранту;
2220 – гонорары руководителя и (или) иные выплаты, получаемые членами органа управления (совета директоров, правления или иного органа) в связи с выполнением возложенных на таких лиц управленческих обязанностей в отношении нерезидента, независимо от места фактического выполнения таких обязанностей;
2230 – надбавки физического лица-резидента, выплачиваемые ему в связи с проживанием за пределами Республики Казахстан нерезидентом, являющимся работодателем;
2240 – надбавки физического лица-резидента, выплачиваемые ему в связи с проживанием за пределами Республики Казахстан резидентом, являющимся работодателем;
2250 – доход физического лица-резидента от деятельности в Республике Казахстан в виде материальной выгоды, полученной от работодателя-нерезидента;
2260 – пенсионные выплаты, осуществляемые накопительными пенсионными фондами-нерезидентами;
2270 – доход артиста театра, кино, радио, телевидения, музыканта, художника, спортсмена и иного физического лица-резидента от деятельности за пределами Республики Казахстан в области культуры, искусства и спорта, независимо от того, как и кому осуществляются выплаты;
2280 – выигрыши, выплачиваемые нерезидентом;
2290 – доходы от оказания независимых личных (профессиональных) услуг за пределами Республики Казахстан;
2300 – доход в виде безвозмездно полученного или унаследованного имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан, в том числе работ, услуг, за исключением безвозмездно полученного имущества физическим лицом-резидентом от физического лица-нерезидента;
2310 – доходы по производным финансовым инструментам;
2320 – доход от передачи в доверительное управление имущества нерезиденту, на которого не возложено исполнение налогового обязательства за пределами Республике Казахстан за резидента, являющегося учредителем доверительного управления;
2330 – доход по инвестиционному депозиту, размещенному в исламском банке-нерезиденте;
2340 – доходы от списания обязательств;
2350 – доходы по сомнительным обязательствам, понесенные за пределами Республики Казахстан;
2360 – доходы от снижения страховых резервов, созданных страховыми, перестраховочными организациями по договорам страхования, перестрахования, получаемые от нерезидента;
2370 – доходы за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность за пределами Республики Казахстан;
2380 – доходы от выбытия фиксированных активов за пределами Республики Казахстан;
2390 – доходы от корректировки расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователей за пределами Республики Казахстан;
2400 – доходы от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений за пределами Республики Казахстан;
2410 – компенсации по ранее произведенным вычетам от нерезидента за пределами Республики Казахстан;
2420 – превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определенное в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности за пределами Республики Казахстан;
2430 – превышение доходов над расходами при эксплуатации объектов социальной сферы за пределами Республики Казахстан;
2440 – доходы от продажи предприятия как имущественного комплекса за пределами Республики Казахстан;
2450 – чистый доход от доверительного управления имуществом, полученный (подлежащий получению) учредителем доверительного управления по договору доверительного управления либо выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления за пределами Республики Казахстан;
2360 – доходы от снижения размеров созданных провизий банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций на основании лицензии, получаемые от нерезидента;
2470 – другие доходы, возникающие в результате предпринимательской деятельности за пределами Республики Казахстан.

2) Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі көздерден алынатын кіріс:
2010 – Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі, шет мемлекеттегі тауарларды өткізуден алған кіріс;
2020 – Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде жұмыстарды орындаудан, қызмет көрсетулерден алынған кіріс;
2030 – Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде басқару, қаржылық (тәуекелдерді сақтандыру немесе қайта сақтандыру бойынша қызметті қоспағанда), консультациялық, аудиторлық, заң (өкілдік және сотта және арбитражды органдарда мүдделерді қорғау жөніндегі қызметті, сондай-ақ нотариалдық қызметті қоспағанда) қызметтерін көрсетуден алынған кіріс;
2040 – Салық кодексінің 294-бабына сәйкес айқындалған салықтық жеңілдіктері бар мемлекеттерде жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден, тауарларды өткізуден алынған кіріс, сондай-ақ осындай мемлекеттерде тіркелген, бейрезиденттен резидент алған өзге де кірістер;
2050 – Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде бірлескен қызметті жүзег асырудан алынған кіріс ;
2060 – өткізу кезінде құнның өсуінен алынған кіріс;
Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі мүлік;
бейрезиденттер шығарған бағалы қағаздар;
Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде орналасқан консорциумге бейрезидент-заңды тұлғаның қатысу үлесін іске асыру;
егер бейрезиденттер шығарған акциялар немесе бейрезидент - заңды тұлғаның активтері құнының 50 (елу) пайызынан артығын Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі мүлкі құраса, осындай акцияларды іске асыру;
егер консорциумге бейрезидент-заңды тұлғаның қатысу үлесі немесе бейрезидент-заңды тұлғаның активтері құнының 50 (елу) пайызынан артығын Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі мүлкі құраса, осындай қатысу үлесін іске асыру;
2070 – талап ету құқығын берген салық төлеуші үшін – бейрезидентке борышты талап ету құқығын бергеннен алынған кіріс;
2080 – талап ету құқығын алушы салық төлеуші үшін – бейрезиденттегі борышты талап ету құқығын бергеннен алынған кіріс;
2090 – бюджеттен қайтарылған бұрын негізсіз ұсталған айыппұлдан басқа, тұрақсыздың (айыппұл, өсімпұл) түріндегі және санкцияның басқа да түрлеріндегі кіріс;
2100 – бейрезидент-заңды тұлғадан түскен дивидент нысанындағы кіріс;
2110 – бейрезиденттен алынатын, борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақыны қоспағанда, сыйақы нысанындағы кіріс;
2120 – бейрезидент-эмитенттен алынатын, борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақыны қоспағанда, сыйақы нысанындағы кіріс;
2130 –бейрезиденттен алынатын, роялти нысанындағы кіріс;
2140 – Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі жылжымайтын мүлікті жалға беруден алынған кіріс;
2150 – қаржы лизингінен басқа, Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі жылжымайтын мүліктен алынған кіріс;
2160 – Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде туындайтын тәуекелді сақтандыру немесе қайта сақтандыру шарттары бойынша төленетін сақтандыру сыйақы нысанындағы кіріс;
2170 – бейрезиденттен алынатын, халықаралық тасымалдауда көліктік қызметтер көрсетуден алынған кіріс;
2180 – теңіз тасымалы шартында (келісімшартында) көзделген тұру уақытынан артық түсіру-тиеу операциялары кезінде кеменің тұрғаны үшін төлем түрінде бейрезиденттен алынатын кіріс;
2190 – Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі құбыржолы, электр беру желілерін, байланыстың оптикалы-талшықты желілерін пайдаланудан алынған кіріс;
2200 – жұмыс беруші болып табылатын, бейрезидентпен жасалған еңбек шарты (келісімшарты) бойынша Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі қызметінен алынатын бейрезидент-жеке тұлғаның кірісі;
2210 – еңбек көші-қонының рұқсаты негізінде шет мемлекеттің еңбек заңнамасына сәйкес жасалған еңбек шарты бойынша резидент-көші-қонының кірісі;
2220 – басқару органы мүшелері, осындай тұлғаларға бейрезиденттерге қатысты жүктелген басқару міндетемелерін осындай міндеттерді іс жүзінде орындау орнына қарамастан жүктелуіне байланысты алынатын басшының (директорлар кеңесі, басқарма немесе өзге орган) гонорары және (немесе) өзге төлем;
2230 – жұмыс беруші болып табылатын бейрезидент Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тұрумен байланысты бейрезидент-жеке тұлғаға төлейтін үстемеақы;
2240 – жұмыс беруші болып табылатын резидент Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тұрумен байланысты резидент-жеке тұлғаға төлейтін үстемеақы;
2250 – Қазақстан Республикасындағы қызметтен бейрезидент-жұмыс берушіден материалдық тиімділік түрінде алынған резидент-жеке тұлғаның кірісі;
2260 – бейрезиденттер-жинақтау зейнетақы қорлары жүзеге асыратын зейнетақы төлемі;
2270 – қалай және кімге төлем жүргізілетініне қарамастан, театр, кино, радио, телевизия әртісінің, музыканттың, суретшінің, спортшының және өзге де резидент-жеке тұлғаның Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі мәдениет, өнер және спорт саласындағы қызметтен түсетін кірісі;
2280 – бейрезидент төлейтін ұтыс;
2290 – Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тәуелсіз жеке қызмет (кәсіби) көрсетуден алынатын кіріс;
2300 – бейрезидент-жеке тұлғадан резидент-жеке тұлғаның өтеусіз алған мүлкін қоспағанда, Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі мүлікті өтеусіз алу немесе мұрагерлікке алу түріндегі кіріс;
2310 – өндірістік қаржы инструменті бойынша кіріс;
2320 – сенімгерлік басқару мекемесі болып табылатын резидент үшін Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі салықтық міндеттемелерді орындау жүктелмеген, бейрезидентке мүлікті сенімгерлік басқаруға беруден алынған кіріс;
2330 – бейрезиденттің ислам банкіне орналастырған, инвестициялық депозит бойынша кіріс;
2340 – міндеттемені есептен шығарудан алынған кіріс;
2350 – Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде шегілген күмәнді міндеттемелер бойынша кіріс;
2360 – бейрезиденттер алатын сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдары құрған, сақтандыру резервін төмендетуден алынған кіріс;
2370 – Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде кәсіпкерлік қызметті шектеу немесе тоқтатуды келісу үшін кіріс;
2380 – Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде бекітілген активтерді өткізуден алынған кіріс;
2390 – геологиялық зерделеуге және табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарға арналған шығыстарды, сондай-ақ Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарын түзетуден алынған кіріс;
2400 – Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі кен орындарын өңдеу салдарын жою бойынша іс жүзіндегі шығыстар сомасынан кен орындарын өңдеу салдарын жою қорының ерекше сомасының асып кетуінен алынған кіріс;
2410 – Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі бейрезиденттен бұрын жүргізілген шегерім бойынша өтемақы;
2420 – Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнамасының талаптарына сәйкес айқындалған теріс бағамдық айырмасының сомасынан оң бағамдық айырмасы сомасының асып кеткен сомасы;
2430 – Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде әлеуметтік сала объектілерін пайдалану кезіндегі шығыстардан кірістің асып түсуі;
2440 – Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде мүліктік кешен ретінде кәсіпорынды сатудан алынған кіріс;
2450 – сенімгерлік басқару шарты не Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде сенімгерлік басқару туындаған өзге жағдайларда тұтыну тиімділігі бойынша сенімгерлік басқару құрылтайшысы алған (алуға жататын) мүлікті сенімгерлік басқарудан алынған таза кіріс;
2460 – бейрезиденттен алынатын лицензия негізіндегі банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын банктер және ұйымдар құрған провизиялар мөлшерін төмендетуден алынған кіріс;
2470 – Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі кәсіпкерлік қызмет нәтижесінде туындайтын басқа кірістер.

Сноска. Пункт 54 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
55. При заполнении кода валюты используется кодировка валют в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378"О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций".
56. При заполнении кода страны используется кодировка стран в соответствии с приложением 22 "Классификатор стран мира", утвержденным решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций", кроме государств с льготным налогообложением, включенных в перечень, утвержденный Приказом № 142. Для государств с льготным налогообложением, включенных в перечень, утвержденный Приказом № 142 при заполнении кода страны в качестве кода страны используются порядковые номера таких государств в соответствии с Приказом № 142. Для государств, имеющих на своей территории административные территориальные единицы с льготным налогообложением, кодом страны будет считаться порядковый номер этого государства.
57. При заполнении Декларации используется следующая кодировка видов международных договоров (соглашений):
01 – Конвенция об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от уплаты налогов на доход и капитал;
02 – Учредительный договор Исламского Банка Развития;
03 – Соглашение об условиях работы регионального экологического центра Центральной Азии;
04 – Учредительный договор Азиатского банка развития;
05 – Соглашение по использованию гранта на проект строительства нового правительственного здания;
06 – Соглашение о финансовом сотрудничестве;
07 – Меморандум о взаимопонимании;
08 – Соглашение относительно уничтожения шахтных пусковых установок межконтинентальных баллистических ракет, ликвидации последствий аварийных ситуаций и предотвращения распространения ядерного оружия;
09 – Соглашение Международного банка реконструкции и развития;
10 – Соглашение Международного валютного фонда;
11 – Соглашение Международной финансовой корпорации;
12 – Конвенция об урегулировании инвестиционных споров;
13 – Соглашение об учреждении Европейского банка реконструкции и развития;
14 – Венская конвенция о дипломатических сношениях;
15 – Договор по созданию Университета Центральной Азии;
16 – Конвенция об учреждении Многостороннего агентства по гарантиям инвестиций;
17 – Соглашение о Египетском университете исламской культуры "Нур-Мубарак";
18 – Соглашение о воздушном сообщении;
19 – Соглашение о предоставлении Международным Банком Реконструкции и Развития гранта Республике Казахстан на подготовку проекта "Поддержка агросервисных служб";
20 – Соглашение в форме обмена нотами о привлечении гранта Правительства Японии для осуществления проекта "Водоснабжение сельских населенных пунктов в Республике Казахстан";
21 – Конвенция о привилегиях и иммунитетах Евразийского экономического сообщества;
22 – Соглашение Азиатского банка инфраструктурных инвестиций;
23 – Иные международные договоры (соглашения, конвенции).

Ескерту. 54-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
55. Валюта кодын толтыру кезінде "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген, "Валюталар жіктеуіші" деген 23-қосымшасына сәйкес валюталардың кодтауын пайдалану қажет.
56. Ел кодын толтыру кезінде "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген "Әлем елдерінің жіктеуіші" деген 22-қосымшасына сәйкес № 142 бұйрығымен, жеңілдікті салық салынатын мемлекеттер, тізбеге енгізілген жеңілдетілген салық салуы бар мемлекеттерден басқа, елдердің кодтауын пайдалану қажет. № 142 бұйрығымен бекітілген тізбеге енгізілген жеңілдетілген салық салуы бар мемлекеттер үшін ел кодын толтырған кезде елдің коды ретінде № 142 бұйрыққа сәйкес осындай мемлекеттердің реттік нөмірін пайдаланылады. Өз аумағында салық салуда жеңілдігі бар әкімшілік аумақтық бірліктері бар мемлекеттер үшін осы мемлекеттің реттік нөмірі ел коды болып есептеледі.
57. Декларацияны толтыру кезінде халықаралық шарт (келісім) түрлерінің мынадай кодтауын пайдалану қажет:
01 – Табыс пен капиталға қосарланған салық салуды болдырмау және салық төлеуден жалтаруға жол бермеу туралы конвенция;
02 – Ислам Даму Банкiнiң құрылтай шарты;
03 – Орта Азия өңірлік экологиялық орталығы жұмысының жағдайлары туралы келісім;
04 – Азия Даму Банкінің құрылтай шарты;
05 – Жаңа Үкіметтік ғимараттың құрылысы жобасына грантты пайдалану бойынша келісім;
06 – Қаржылық ынтымақтастық туралы келісім;
07 – Өзара түсiнiстiк туралы меморандум;
08 – Континентаралық баллистикалық ракеталардың шахталық ұшыру қондырғыларын, апатты жағдайлардың салдарын жоюға және ядролық қарудың таралуына жол бермеуге қатысты келісім;
09 – Халықаралық қайта құру және даму банкiнiң келісімі;
10 – Халықаралық валюталық қордың келісімі;
11 – Халықаралық қаржылық корпорацияның келісімі;
12 – Инвестициялық дауларды реттеу жөніндегі конвенция;
13 – Еуропалық Қайта құру және Даму банкiн құру туралы келісім;
14 – Дипломатиялық қатынастар туралы Вена конвенциясы;
15 – Орта Азия университетін құру жөніндегі шарт;
16 – Инвестициялар кепiлдiгiнiң көпжақты агенттiгiн құру туралы конвенция;
17 – "Нұр-Мүбарак" ислам мәдениетінің Египет университеті туралы келісім;
18 – Әуе қатынасы туралы келісім;
19 – "Агросервистік қызметті қолдау" жобасын дайындауға арналған Халықаралық Қайта құру және Даму Банкінің грантын беру туралы келісім;
20 – "Қазақстан Республикасында ауылдық елдi мекендердi сумен жабдықтау" жобасын жүзеге асыру үшiн Жапония Yкiметiнiң грантын тарту туралы ноталар алмасу нысанындағы келiсiм;
21 – Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың артықшылықтары мен иммунитеттері туралы конвенция;
22 – Азия инфроқұрылымдық инвестициялар банкінің келісімі;
23 – Өзге де халықаралық шарттар (келісімдер, конвенциялар).

58. При заполнении кода имущества используется следующая кодировка:
01 – деньги;
02 – финансовые инвестиции;
03 – запасы;
04 – основные средства;
05 – нематериальные активы;
06 – услуги;
07 – работы;
08 – прочее.
Приложение 76 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан
– Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Сноска. Приказ дополнен приложением 76 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 20.12.2020 № 1214 (вводится в действие с 01.01.2021); в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 14.04.2022 № 409 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 77
к приказу Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Правила составления налоговой отчетности
"Декларация по корпоративному подоходному налогу (форма 180.00)"
Сноска. Приказ дополнен приложением 77 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 20.12.2020 № 1214 (вводится в действие с 01.01.2021).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация по корпоративному подоходному налогу (форма 180.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 9 статьи 6 Конституционного закона Республики Казахстан "О Международном финансовом центре "Астана" (далее – Конституционный закон), Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), пунктом 12 Правил налогового администрирования и взаимодействия органов государственных доходов с органами и участниками Международного финансового центра "Астана" (далее – МФЦА) по вопросам налогообложения, утвержденных совместным приказом Управляющего МФЦА от 22 декабря 2017 года № 48 и Председателя Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан от 29 декабря 2017 года № 596 (далее – Правила налогового администрирования), и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Декларация по корпоративному подоходному налогу"(далее – декларация), предназначенной для декларирования доходов, освобождаемых от обложения корпоративным подоходным налогом в соответствии с пунктами 3, 4 и 7 статьи 6 Конституционного закона. Декларация составляется юридическими лицами-резидентами, юридическими лицами-нерезидентами, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, при одновременном соблюдении следующих условий:
1) являются участниками МФЦА, прошедшими государственную регистрацию и осуществляющими деятельность в Республике Казахстан только на территории МФЦА;

58. Мүлік кодын толтыру кезінде мына кодтауды пайдалану қажет:
01 – ақша;
02 – қаржылық инвестиция;
03 – запастар;
04 – негізгі құралдар;
05 – материалдық емес активтер;
06 – қызмет;
07 – жұмыс;
08 – өзге.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қантардағы
№ 39 бұйрығына 76-қосымша
Ескерту. Қағидалар 76-қосымшамен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 20.12.2020 № 1214 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 14.04.2022 № 409 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қантардағы
№ 39 бұйрығына 77-қосымша
"Корпоративтік табыс салығы бойынша декларация (180.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары
Ескерту. Қағидалар 77-қосымшамен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 20.12.2020 № 1214 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-Тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Корпоративтік табыс салығы бойынша декларация (180.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Астана" халықаралық қаржы орталығы туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық Заңының (бұдан әрі - Конституциялық заң) 6-бабы 9-тармағына, "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі), "Астана" халықаралық қаржы орталығы басқарушысының 2017 жылғы 22 желтоқсандағы № 48 және Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитеті Төрағасының 2017 жылғы 29 желтоқсандағы № 596 бірлескен бұйрығымен бекітілген "Мемлекеттік кірістер органдарының "Астана" халықаралық қаржы орталығының органдарымен және қатысушыларымен салықтық әкімшелендіру және салық салу мәселелері бойынша өзара іс-қимыл қағидаларына (бұдан әрі - Салықтық әкімшелендіру қағидалары) сәйкес әзірленген және Конституциялық заңының 6-бабы 3, 4 және 7-тармақтарына сәйкес корпоративтік табыс салығының салуынан босатылатын табыстарды жариялау үшін арналған "Корпоративтік табыс салығы бойынша декларация" салық есептілігі нысанын (бұдан әрі - декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны резидент-заңды тұлғалар, Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі арқылы қызмет атқаратын бейрезидент-заңды тұлғалар келесі шарттарды біруақытта сақтаған жағдайда жасайды:
1) Орталықтың қолданыстағы құқығына сәйкес тіркелген заңды тұлғалар, сондай-ақ Орталық аккредиттеген өзге де заңды тұлғалар;

6) дата приема декларации – дата представления декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 209 Налогового кодекса;
7) входящий номер документа – регистрационный номер декларации, присваиваемый органом государственных доходов;
8) дата почтового штемпеля – дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Подпункты 5), 6), 7) и 8) настоящего пункта заполняются работником органа государственных доходов, принявшим декларацию на бумажном носителе.
Глава 3. Пояснение по заполнению формы 200.01 – Исчисление индивидуального подоходного налога и социального налога, обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, социальных отчислений, отчислений и (или) взносов на ОСМС
Сноска. Глава 3 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 30.06.2023 № 724 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Данное приложение предназначено для отражения суммы доходов, начисленных налоговым агентом физическим лицам (работникам и физическим лицам по договорам гражданско-правового характера), в том числе иностранцам и лицам без гражданства, а также по отражению сумм доходов для исчисления ИПН, социального налога, сумм социальных платежей, подлежащих уплате за структурные подразделения, не признанные налоговыми агентами, которые подлежат отражению в приложении 200.03 к данной форме, за исключением суммы доходов работников, применяемых для исчисления единого платежа.
17. В разделе "Индивидуальный подоходный налог":
1) строки 200.01.001 I, 200.01.001 II и 200.01.001 III предназначены для отражения суммы доходов, начисленных налоговым агентом физическим лицам, в том числе иностранцам и лицам без гражданства, за каждый месяц отчетного квартала, в том числе, доходы, полученные работником от работодателя в денежной или натуральной форме, включая доходы, полученные в виде материальной выгоды, а также по заключенным с налоговым агентом в соответствии с законодательством Республики Казахстан договорам гражданско-правового характера, в том числе доходы, отраженные в статье 341 Налогового кодекса.
Строка 200.01.001 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.01.001 I, 200.01.001 II и 200.01.001 III. Строка 200.01.001 IV включает, в том числе, сумму строк 200.01.001 А и 200.01.001 В.
Строка 200.01.001 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.01.001 I, 200.01.001 II и 200.01.001 III. Строка 200.01.001 IV включает, в том числе сумму строк 200.01.001 А, 200.01.001 В, 200.01.001 С, 200.01.001 D и 200.01.001 Е.
Строка 200.01.001 А предназначена для отражения суммы доходов, начисленных работникам за отчетный квартал.
Строка 200.01.001 В предназначена для отражения суммы начисленных доходов в виде дивидендов за отчетный квартал.
Строка 200.01.001 С предназначена для отражения суммы начисленных доходов в виде выигрышей за отчетный квартал.
Строка 200.01.001 D предназначена для отражения суммы начисленных доходов в виде вознаграждения за отчетный квартал.
Строка 200.01.001 Е предназначена для отражения суммы начисленных доходов по договорам гражданско-правового характера предметом которых является оказание услуг, выполнение работ за отчетный квартал;

6) декларацияны қабылдау күні – Салық кодексінің 209-бабы 2-тармағына сәйкес декларацияны табыс ету күні;
7) құжаттың кіріс нөмірі-Мемлекеттік кіріс органы беретін декларацияның тіркеу нөмірі;
8) пошта штемпелінің күні – пошта немесе өзге де байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні.
Осы тармақтың 5), 6), 7) және 8) тармақшаларын декларацияны қағаз жеткізгіште қабылдаған мемлекеттік кірістер органының қызметкері толтырады.
3-тарау. "Жеке табыс салығын және әлеуметтік салықты,міндетті зейнетақы жарналарын,міндетті кәсіптік зейнетақы арналарын,әлеуметтік аударымдарды, МӘМС аударымдарын және (немесе) жарналарын есептеу" 200.01-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
Ескерту. 3-тарауға өзгеріс енгізілді – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 30.06.2023 № 724 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Бұл қосымша бірыңғай төлемді есептеу үшін қолданылатын қызметкерлер табыстарының сомасын қоспағанда, жеке тұлғаларға (қызметкерлерге және азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша жеке тұлғаларға), оның ішінде шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға салық агенті есептеген кірістер сомасын, сондай-ақ ЖТС, әлеуметтік салықты, әлеуметтік төлемдерді салық агенттері болып танылмаған құрылымдық бөлімшелер үшін төленуге жататын, осы нысанның 200.03-қосымшада көрсетілуге жататын кірістер сомасын көрсетуге арналған.
17. "Жеке табыс салығы" бөлімінде:
1) 200.01.001 I, 200.01.001 II және 200.01.001 III жолдары есепті тоқсанның әрбір айы үшін жеке тұлғаларға, оның ішінде шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға салық агенті есептеген табыстардың сомасын, оның ішінде материалдық пайда түрінде алынған кірістерді қоса алғанда, жұмыскер жұмыс берушіден ақшалай немесе заттай нысанда, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес салық агентімен жасалған азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша алған табыстарды, оның ішінде Салық кодексінің 341-бабында көрсетілген табыстарды көрсетуге арналған.
200.01.001 IV жолы 200.01.001 I, 200.01.001 II және 200.01.001 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін табыстардың қорытынды сомасын көрсетуге арналған. 200.01.001 IV жолы, оның ішінде 200.01.001 А және 200.01.001 в жолдарының сомасын қамтиды.
200.01.001 IV жолы 200.01.001 I, 200.01.001 II және 200.01.001 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін табыстардың қорытынды сомасын көрсетуге арналған. 200.01.001 IV жолы, оның ішінде 200.01.001 А, 200.01.001 В, 200.01.001 С, 200.01.001 D және 200.01.001 Е жолдарының сомасын қамтиды.
200.01.001 А жолы есепті тоқсан үшін қызметкерлерге есептелген кірістер сомасын көрсетуге арналған.
200.01.001 В жолы есепті тоқсан үшін дивидендтер түрінде есептелген кірістер сомасын көрсетуге арналған;
200.01.001 С жолы есепті тоқсан үшін ұтыс түрінде есептелген кірістер сомасын көрсетуге арналған;
200.01.001 D жолы есепті тоқсан үшін сыйақы түрінде есептелген кірістер сомасын көрсетуге арналған;
200.01.001 Е жолы есепті тоқсан үшін мәні қызметтер көрсету, жұмыстарды орындау болып табылатын азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша есептелген кірістер сомасын көрсетуге арналған;

2) 200.01.002 предназначена для отражения суммы доходов, освобождаемых от налогообложения согласно пунктам 6 и 7 статьи 6 Конституционного закона.
Строка 200.01.002 включает в себя в том числе, сумму доходов, отраженных в графе P в форме 200.02, по иностранцам и лицам без гражданства, являющимися работниками участника или органа МФЦА, освобождаемых от налогообложения, согласно пунктам 6 и 7 статьи 6 Конституционного закона;
3) строки 200.01.003 I, 200.01.003 II и 200.01.0003III предназначены для отражения суммы ИПН, исчисленного с доходов, начисленных физическим лицам в каждом месяце отчетного квартала.
Строка 200.01.003 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.01.003 I, 200.01.003 II и 200.01.003 III;
4) строка 200.01.004 предназначена для отражения суммы задолженности по доходам, начисленным, но не выплаченным налоговым агентом физическим лицам на конец отчетного квартала, без учета обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателя, взносов на ОСМС и ИПН;
5) строка 200.01.005 предназначена для отражения суммы ИПН по доходам, начисленным, но не выплаченным на начало отчетного квартала;
6) строка 200.01.006 предназначена для отражения суммы ИПН по доходам, начисленным, но не выплаченным на конец отчетного квартала;
7) строки 200.01.007 I, 200.01.007 II и 200.01.007 III предназначены для отражения суммы доходов, выплаченных физическим лицам в каждом месяце отчетного квартала.
Строка 200.01.007 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.01.007 I, 200.01.007 II и 200.01.007 III.
8) строки 200.01.008 I, 200.01.008 II и 200.01.008 III предназначены для отражения суммы облагаемого дохода в каждом месяце отчетного квартала.
Строка 200.01.008 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.01.008 I, 200.01.008 II и 200.01.008 III.
Сноска. Пункт 17 с изменениями, внесенными приказами Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 14.04.2022 № 409 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.06.2023 № 724 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. В разделе "Обязательные пенсионные взносы, обязательные профессиональные пенсионные взносы":
1) строки 200.01.009 I, 200.01.009 II и 200.01.009 III предназначены для отражения суммы доходов, начисленных физическим лицам, с которых удерживаются (начисляются) обязательные пенсионные взносы за каждый месяц отчетного квартала в соответствии с Социальным кодексом.

2) 200.01.002-жол Конституциялық Заңының 6-бабы 6 және 7-тармақтарына сәйкес салық салудан босатылған кірістер сомасын көрсету үшін көзделген.
200.01.002-жолда, оның ішінде 200.02-нысанда Р бағанда көрсетілген АХҚО қатысушы қызметкерлері немесе органы болып табылатын шетелдіктер және азаматтығы жоқ адамдар бойынша Конституциялық Заңының 6-бабы 6 және 7-тармақтарына сәйкес салық салудан босатылатын кірістер сомасын қамтиды;
3) 200.01.003 I, 200.01.003 II және 200.01.0003 III жолдары есепті тоқсанның әрбір айында жеке тұлғаларға есептелген табыстардан есептелген ЖТС сомасын көрсетуге арналған.
200.01.003 IV жолдары 200.01.003 I, 200.01.003 II және 200.01.003 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
4) 200.01.004 жолы міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын, МӘМС жарналарын және ЖТС есепке алмағанда, есепті тоқсанның соңында салық агенті жеке тұлғаларға есептеген, бірақ төлемеген кірістер бойынша берешек сомасын көрсетуге арналған;
5) 200.01.005 жолы есепті тоқсанның басына есептелген, бірақ төленбеген кірістер бойынша ЖТС сомасын көрсетуге арналған;
6) 200.01.006 жолы есепті тоқсанның соңында есептелген, бірақ төленбеген кірістер бойынша ЖТС сомасын көрсетуге арналған;
7) 200.01.007 I, 200.01.007 II және 200.01.007 III жолдары есепті тоқсанның әрбір айында жеке тұлғаларға төленген кірістер сомасын көрсетуге арналған.
200.01.007 IV жолы 200.01.007 I, 200.01.007 II және 200.01.007 III сомалары ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін табыстардың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
8) 200.01.008 I, 200.01.008 II және 200.01.008 III жолдары есепті тоқсанның әрбір айында салық салынатын кіріс сомасын көрсетуге арналған.
200.01.008 IV жолы 200.01.008 I, 200.01.008 II және 200.01.008 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін табыстардың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
Ескерту. 17-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 14.04.2022 № 409 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.06.2023 № 724 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
18. "Міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары" бөлімінде:
1) 200.01.009 I, 200.01.009 II және 200.01.009 III жолдары Әлеуметтік кодексіне сәйкес есепті тоқсанның әрбір айы үшін міндетті зейнетақы жарналары ұсталатын (есептелетін) жеке тұлғаларға есептелген кірістер сомасын көрсетуге арналған.

Строка 200.01.009 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.01.009 I, 200.01.009 II и 200.01.009 III;
2) строки 200.01.010 I, 200.01.010 II и 200.01.010 III предназначены для отражения суммы доходов, начисленных физическим лицам, с которых исчисляются (начисляются) обязательные профессиональные пенсионные взносы за каждый месяц отчетного квартала в соответствии с Социальным кодексом.
Строка 200.01.010 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.01.010 I, 200.01.010 II и 200.01.010 III;
3) строки 200.01.011 I, 200.01.011 II и 200.01.011 III предназначены для отражения суммы доходов, начисленных физическим лицам, с которых исчисляются (начисляются) обязательные пенсионные взносы работодателя за каждый месяц отчетного квартала в соответствии с Социальным кодексом.
Строка 200.01.011 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.01.011 I, 200.00.011 II и 200.00.011 III;
Сноска. Пункт 18 с изменениями, внесенными приказами Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 30.06.2023 № 724 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Раздел "Численность и расходы по оплате труда работников-инвалидов" заполняется специализированными организациями, в которых работают инвалиды с нарушениями опорно-двигательного аппарата, по потере слуха, речи, зрения, соответствующими условиям пункта 3 статьи 290 Налогового кодекса.
В данном разделе:
1) строки 200.01.012 I, 200.01.012 II и 200.01.012 III предназначены для отражения численности работников-инвалидов за каждый месяц отчетного квартала;
2) строки 200.01.013 I, 200.01.013 II и 200.01.013 III предназначены для отражения удельного веса численности работников-инвалидов в общей численности работников за каждый месяц отчетного квартала;
3) строки 200.01.014 I, 200.01.014 II и 200.01.014 III предназначены для отражения удельного веса расходов по оплате труда работников-инвалидов в общих расходах по оплате труда за каждый месяц отчетного квартала.
20. Раздел "Социальный налог с применением ставок, установленных пунктом 1 статьи 485 Налогового кодекса" заполняется юридическими лицами-резидентами Республики Казахстан, а также нерезидентами, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение в соответствии со статьей 220 Налогового кодекса, являющимися налоговыми агентами.
В данном разделе:

200.01.009 IV жолы 200.01.009 I, 200.01.009 II және 200.01.009 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін кірістің қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
2) 200.01.010 I, 200.01.010 II және 200.01.010 III жолдары Әлеуметтік кодексіне сәйкес есепті тоқсанның әрбір айы үшін міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есептелетін (есептелетін) жеке тұлғаларға есептелген кірістер сомасын көрсетуге арналған.
200.01.010 IV жолы 200.01.010 I, 200.01.010 II және 200.01.010 III жиынтық сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін кірістің қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
3) 200.01.011 I, 200.01.011 II және 200.01.011 III жолдары Әлеуметтік кодексіне сәйкес есепті тоқсанның әрбір айы үшін жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары есептелетін (есептелетін) жеке тұлғаларға есептелген кірістер сомасын көрсетуге арналған.
200.01.011 IV жолы 200.01.011 I, 200.00.011 II және 200.00.011 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін кірістің қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
Ескерту. 18-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 30.06.2023 № 724 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. "Мүгедек қызметкерлердің саны және еңбекақы төлеу жөніндегі шығыстар" бөлімін Салық кодексінің 290-бабы 3-тармағының шарттарына сәйкес тірек-қимыл аппараты бұзылған, есту, сөйлеу, көру қабілетінен айырылған мүгедектер жұмыс істейтін мамандандырылған ұйымдар толтырады.
Бұл бөлімде:
1) 200.01.012 I, 200.01.012 II және 200.01.012 III жолдары есепті тоқсанның әрбір айы үшін мүгедек қызметкерлердің санын көрсетуге арналған;
2) 200.01.013 I, 200.01.013 II және 200.01.013 III жолдары есепті тоқсанның әрбір айы үшін қызметкерлердің жалпы санындағы мүгедек қызметкерлер санының үлес салмағын көрсетуге арналған;
3) 200.01.014 I, 200.01.014 II және 200.01.014 III жолдары есепті тоқсанның әрбір айы үшін еңбекақы төлеу жөніндегі жалпы шығыстарда мүгедек қызметкерлердің еңбегіне ақы төлеу жөніндегі шығыстардың үлес салмағын көрсетуге арналған.
20. "Салық Кодексінің 485-бабы 1-тармағында белгіленген ставкаларды қолдана отырып әлеуметтік салық" бөлімін Салық Кодексінің 220-бабына сәйкес қызметін Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын, салық агенттері болып табылатын Қазақстан Республикасының резидент тұлғалары, сондай-ақ резидент емес заңды тұлғалар толтырады.
Бұл бөлімде:

1) строки 200.01.015 I, 200.01.015 II и 200.01.015 III предназначены для отражения доходов, являющихся объектом обложения социальным налогом за каждый месяц отчетного квартала.
Индивидуальные предприниматели (за исключением применяющих специальные налоговые режимы для крестьянских или фермерских хозяйств, на основе упрощенной декларации и патента), лица, занимающиеся частной практикой, указывают численность работников, включая в том числе себя.
Строка 200.01.015 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.01.015 I, 200.01.015 II и 200.01.015 III.
21. В разделе "Социальные отчисления":
1) строки 200.01.017 I, 200.01.017 II и 200.01.017 III предназначены для отражения расходов работодателя, выплачиваемых физическим лицам в виде доходов, с включением в расходы работодателя выплачиваемого в виде доходов физическим лицам денежного содержания военнослужащих, сотрудников специальных государственных и правоохранительных органов в каждом месяце отчетного квартала в соответствии с Социальным кодексом.
Строка 200.01.017 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов физических лиц за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.01.017 I, 200.01.017 II и 200.01.017 III;
2) строки 200.01.017 I, 200.01.017 II и 200.01.017 III предназначены для отражения суммы дохода, применяемого для исчисления социальных отчислений в свою пользу в каждом месяце отчетного квартала индивидуальными предпринимателями (за исключением применяющих специальные налоговые режимы для крестьянских или фермерских хозяйств, на основе упрощенной декларации и патента), лицами, занимающимися частной практикой.
Строка 200.01.017 IV предназначена для отражения итоговой суммы дохода за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.01.017 I, 200.01.017 II и 200.01.017 III.
Сноска. Пункт 21 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 30.06.2023 № 724 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. В разделе "Отчисления и (или) взносы на обязательное социальное медицинское страхование":
1) строки 200.01.018 I, 200.01.018 II и 200.01.018 III предназначены для отражения суммы дохода, применяемого для исчисления отчислений на ОСМС в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании в каждом месяце отчетного квартала.
Строка 200.01.018 IV предназначена для отражения итоговой суммы дохода за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.01.018 I, 200.01.018 II и 200.01.018 III;

1) 200.01.015 I, 200.01.015 II және 200.01.015 III жолдары есепті тоқсанның әрбір айы үшін әлеуметтік салық салу объектісі болып табылатын табыстарды көрсетуге арналған.
Дара кәсіпкерлер (оңайлатылған декларация және патент негізінде шаруа немесе фермер қожалықтары үшін арнаулы салық режимдерін қолданатындарды қоспағанда), жеке практикамен айналысатын адамдар жұмыскерлердің, оның ішінде өздерін қоса алғанда, санын көрсетеді.
200.01.015 IV жолы 200.01.015 I, 200.01.015 II және 200.01.015 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін табыстардың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
21. "Әлеуметтік төлемдер" бөлімінде:
1) 200.01.017 I, 200.01.017 II және 200.01.017 III жолдары Әлеуметтік кодексіне сәйкес есепті тоқсанның әрбір айында әскери қызметшілердің, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдары қызметкерлерінің жеке тұлғаларға кірістер түрінде төленетін жұмыс берушінің шығыстарына ақшалай қамтылымы енгізіле отырып, жеке тұлғаларға кірістер түрінде төленетін жұмыс берушінің шығыстарын көрсетуге арналған.
200.01.017 IV жолы 200.01.017 I, 200.01.017 II және 200.01.017 III жиынтық сомасы ретінде айқындалатын есепті тоқсан үшін жеке тұлғалар кірістерінің қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
2) 200.01.017 I, 200.01.017 II және 200.01.017 III жолдары жеке практикамен айналысатын тұлғалардың (оңайлатылған декларация мен патент негізінде шаруа немесе фермер қожалықтары үшін арнаулы салық режимдерін қолданатындарды қоспағанда) есепті тоқсанның әрбір айында өз пайдасына әлеуметтік аударымдарды есептеу үшін қолданатын кіріс сомасын көрсетуге арналған.
200.01.017 IV жолы 200.01.017 I, 200.01.017 II және 200.01.017 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін табыстың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
Ескерту. 21-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 30.06.2023 № 724 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар" бөлімінде:
1) 200.01.018 I, 200.01.018 II және 200.01.018 III жолдары есепті тоқсанның әрбір айында міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы Заңға сәйкес МӘМС аударымдарын есептеу үшін қолданылатын кіріс сомасын көрсетуге арналған.
200.01.018 IV жолы 200.01.018 I, 200.01.018 II және 200.01.018 III сомалары ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін табыстың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;

23. В разделе "Исчисление ИПН с доходов иностранцев и лиц без гражданства":
1) в графе А проставляется очередной порядковый номер;
2) в графе B указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) иностранцев и лиц без гражданства, которым были начислены, выплачены доходы в отчетном квартале;
3) в графе C указываются ИИН иностранцев и лиц без гражданства;
4) в графе D указывается код страны гражданства иностранцев и лиц без гражданства. Код страны указывается в соответствии с двузначной буквенной кодировкой, установленной в приложении 22 "Классификатор стран мира", утвержденном решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 (далее – решение КТС № 378). Например, DE–Федеративная Республика Германия, GB – Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии (кроме KZ – Республика Казахстан);
5) в графе E указывается признак резидентства "1" – резидент, "2" – нерезидент;
6) в графе F указывается код страны резидентства иностранцев и лиц без гражданства. Код страны указывается в соответствии с двузначной буквенной кодировкой, установленной в приложении 22 "Классификатор стран мира", утвержденном решением КТС № 378. Например, KZ – Республика Казахстан, DE – Федеративная Республика Германия, GB – Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии. Код оффшорных стран указан в пункте 38 Правил;
7) в графе G указывается номер налоговой регистрации иностранцев и лиц без гражданства в стране резидентства.
Данная графа заполняется при наличии у иностранцев и лиц без гражданства номера налоговой регистрации;
8) в графе H указываются код вида документа, удостоверяющего личность иностранцев и лиц без гражданства, а также номер и дата выдачи данного документа.
При заполнении декларации используется следующая кодировка видов документов, удостоверяющих личность иностранцев и лиц без гражданства:
01 – паспорт иностранного гражданина;
02 – удостоверение личности иностранного гражданина;
03 – паспорт моряка;
04 – вид на жительство;
05 – другие документы;
9) в графе I указывается код вида дохода, выплачиваемого иностранцу или лицу без гражданства, согласно пункту 34 настоящих Правил;
10) в графе J указывается код вида международного договора согласно пункту 35 настоящих Правил, в соответствии с которым в отношении доходов, указанных в графе P, предусмотрен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом.
Графа заполняется в случае, если налоговый агент применяет положения межгосударственного или межправительственного договора;

23. "Шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың табыстарынан ЖТС есептеу" деген бөлімде:
1) А бағанда кезекті реттік нөмірі қойылады;
2) В бағанда есепті тоқсанда табыстар есептелген, төленген шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
3) C бағанда шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың ЖСН-і көрсетіледі;
4) D бағанында шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың елдін азаматтық коды көрсетіледі. Елдің коды Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен (бұдан әрі – КОК №378 шешімі) бекітілген, "Әлем елдерінің жіктеуіші" деген 22-қосымшасында белгіленген екі таңбалы әріптік кодтауға сәйкес көрсетіледі. Мысалы:, DE – Германия Федеративтік Республикасы, GB – Ұлыбритания және Солтүстік Ирландия құрама корольдігі (KZ – Қазақстан Республикасынан басқа);
5) Е бағанында "1" – резидент, "2" – бейрезидент резиденттік белгісі көрсетіледі;
6) F бағанында шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың резиденттік елінің коды көрсетіледі. Елдің коды КОК № 378 шешімімен бекітілген, "Әлем елдерінің жіктеуіші" деген 22-қосымшасында белгіленген екі таңбалы әріптік кодтауға сәйкес көрсетіледі. Мысалы: KZ – Қазақстан Республикасы, DE –Германия Федеративтік Республикасы, GB – Ұлыбритания және Солтүстік Ирландия құрама корольдігі. Оффшорлық елдердің кодтамасы Қағиданың 38 тармағында көрсетілген;
7) G бағанында шетелдіктер немесе азаматтығы жоқ адамдардың резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі.
Аталған баған шетелдіктер немесе азаматтығы жоқ адамдардың салықтық тіркеу нөмірі болған кезде толтырылады;
8) H бағанында шетелдіктер немесе азаматтығы жоқ адамдардың жеке басын куәландыратын құжат түрінің коды, сондай-ақ аталған құжаттың нөмірі мен берілген күні көрсетіледі.
Декларацияны толтырған кезде шетелдік немесе азаматтығы жоқ тұлғалардың жеке басын куәландыратын құжат түрлерінің мынадай кодтарын пайдалану қажет:
01 – шетел азаматының төлқұжаты;
02 – шетел азаматының жеке куәлігі;
03 – теңізшінің төлқұжаты;
04 – ықтиярхаты;
05 – басқа да кұжаттар.
9) I бағанында осы Қағидалардың 34-тармағына сәйкес шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдарға төленетін табыс түрінің коды көрсетіледі;
10) J бағанында осы Қағидалардың 35-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрінің коды көрсетіледі, осыған сәйкес P бағанында көрсетілген табысқа қатысты, Салық кодексінде белгіленген тәртіптен ерекшеленетін салық салу тәртібі қарастырылған.
Баған, егер салық төлеуші мемлекетаралық немесе үкіметаралық шарттың ережелерін қолданған жағдайда толтырылады;

11) в графе K указывается наименование международного договора, подлежащей заполнению в случае, если налоговый агент указал в графе J код вида международного договора 23 "Иные международные договоры (соглашения, конвенции)".
Графа заполняется в случае, если налоговый агент применяет положения межгосударственного или межправительственного договора;
12) в графе L указывается код страны, с которой заключен международный договор.
Код страны указывается в соответствии с двузначной буквенной кодировкой, установленной в решении КТС № 378.
Графа заполняется в случае, если налоговый агент применяет положения межгосударственного или межправительственного договора;
13) в графе M отмечается если иностранец или лицо без гражданства, в соответствии со статьей 6 Конституционного закона является работником участника или органа МФЦА;
14) в графе N отмечается если иностранец или лицо без гражданства, осуществляет деятельность в структурном подразделении юридического лица, не признанного налоговым агентом. Подлежит заполнению если заполнено приложение 200.03 за структурное подразделение;
15) в графе O указывается ставка подоходного налога у источника выплаты, установленная международным договором или статьями 646 и 320 Налогового кодекса;
16) в графе P указываются начисленные доходы иностранцам и лицам без гражданства, в том числе доходы, полученные работником от работодателя в денежной или натуральной форме, включая доходы, полученные в виде материальной выгоды, а также по заключенным с работодателем в соответствии с законодательством Республики Казахстан по договорам гражданско-правового характера, в том числе доходы, отраженные в статьях 341 и 654 Налогового кодекса;
17) в графе Q указываются доходы иностранцев и лиц без гражданства, не подлежащие налогообложению в соответствии пунктом 1 статьи 341 и 654 Налогового кодекса.
В случае, если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу физического лица применено несколько видов корректировки доходов, каждый вид корректировки подлежит заполнению отдельной строкой;
18) в графе R указывается сумма доходов, не подлежащих налогоообложения, в соответствии с пунктом 1 статьи 341 Налогового кодекса.
В случае, если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу иностранца и лица без гражданства применено несколько видов корректировки доходов, сумма в разрезе каждой из перечисленных корректировок доходов подлежит заполнению отдельной строкой. В первой строке заполняется общая сумма корректировок;
19) в графе S указывается сумма доходов, не подлежащих налогоообложения, в соответствии со статьей 654 Налогового кодекса.
В случае, если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу иностранца и лица без гражданства применено несколько видов корректировки доходов, сумма в разрезе каждой из перечисленных корректировок доходов подлежит заполнению отдельной строкой. В первой строке заполняется общая сумма корректировок;

11) K бағанында егер салық агенті J бағанында халықаралық шарт түрінің кодын 23 "Өзге де халықаралық шарттар (келісімдер, конвенциялар)" деп көрсеткен жағдайда толтырылуға жататын халықаралық шарттың атауы көрсетіледі.
Баған, егер салық төлеуші мемлекетаралық немесе үкіметаралық шарттың ережелерін қолданған жағдайда толтырылады;
12) L бағанында халықаралық шарт жасасқан елдің коды көрсетіледі.
Елдің коды КОК №378 шешімінде белгіленген екі таңбалы әріптік кодтауға сәйкес көрсетіледі.
Баған, егер салық төлеуші мемлекетаралық немесе үкіметаралық шарттың ережелерін қолданған жағдайда толтырылады;
13) M тармағында егер шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам Конституциялық заңының 6-бабына сәйкес АХҚО органының қатысушысы немесе қызметкері болып табылса;
14) N бағанында егер шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам салық агенті болып танылмаған заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінде қызметін жүзеге асырғанда белгіленеді. Құрылымдық бөлімше үшін егер 200.03-қосымша толтырылса, толтыруға жатады;
15) O бағанында халықаралық шартта немесе Салық кодексінің 646 және 320-баптарында белгіленген төлем көзінен ұсталатын табыс салығының мөлшерлемесі көрсетіледі;
16) P бағанында шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдарға есептелген табыстар, оның ішінде материалдық пайда түрінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жұмыс берушімен жасасқан азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша алынған табыстарды, оның ішінде Салық кодексінің 341 және 654-баптарында көрсетілген табыстарды қоса алғанда, қызметкердің жұмыс берушіден ақшалай немесе заттай нысанда алған табыстары көрсетіледі;
17) Q бағанында шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың Салық кодексінің 341-бабы 1-тармағына және 654-бабына сәйкес салық салуға жатпайтын табыстары көрсетіледі.
Егер қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер шетелдіктердің және азаматтығы жоқ тұлғалардың табысына табыстарды түзетудің бірнеше түрі қолданылған жағдайда, түзетудің әрбір түрі жеке жолмен толтырылуға жатады;
18) R бағанында Салық кодексінің 341-бабына 1-тармағына сәйкес салық салуға жатпайтын табыс сомасы көрсетіледі.
Егер Қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер шетелдіктердің және азаматтығы жоқ тұлғалардың табысына табыстарды түзетудің бірнеше түрі қолданылған жағдайда, аударылған табыстарды түзетулердің әрқайсысы бойынша сома жеке жолмен толтырылуға жатады. Бірінші жолда түзетулердің жалпы сомасы толтырылады;
19) S бағанында Салық кодексінің 654-бабына сәйкес салық салуға жатпайтын табыс сомасы көрсетіледі.
Егер Қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер шетелдіктердің және азаматтығы жоқ тұлғалардың табысына табыстарды түзетудің бірнеше түрі қолданылған жағдайда, аударылған табыстарды түзетулердің әрқайсысы бойынша сома жеке жолмен толтырылуға жатады. Бірінші жолда түзетулердің жалпы сомасы толтырылады;

20) в графе T указываются суммы обязательных пенсионных взносов, исчисленные с начисленных доходов иностранцев и лиц без гражданства, в соответствии с Социальным кодексом и относимые на вычеты в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 342 Налогового кодекса;
21) в графе U указывается сумма взносов на обязательное социальное медицинское страхование, исчисленных с начисленных доходов;
22) в графе V указываются стандартные налоговые вычеты;
1 – один минимальный размер заработной платы, установленный законом о республиканском бюджете и действующий на 1 января соответствующего финансового года в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 346 Налогового кодекса;
2 – 882-кратный размер месячного расчетного показателя за календарный год в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 346 Налогового кодекса;
3 – 882-кратный размер месячного расчетного показателя за календарный год в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 346 Налогового кодекса.
В случае, если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу иностранца и лица без гражданства, применено несколько видов стандартных налоговых вычетов, каждый вид налогового вычета подлежит заполнению отдельной строкой;
23) в графе W указывается сумма стандартных налоговых вычетов
В случае, если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу физического лица применено несколько видов стандартных налоговых вычетов, сумма в разрезе каждого налогового вычета подлежит заполнению отдельной строкой. В первой строке заполняется общая сумма стандартных налоговых вычетов;
24) в графе X указываются прочие налоговые вычеты:
1 – налоговый вычет по добровольным пенсионным взносам;
2 – налоговый вычет на медицину;
3 – налоговый вычет по вознаграждениям.
В случае, если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу иностранца и лица без гражданства применено несколько видов прочих налоговых вычетов, каждый вид налогового вычета подлежит заполнению отдельной строкой;
25) в графе Y указывается сумму прочих налоговых вычетов
В случае, если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу иностранца или лица без гражданства применено несколько видов стандартных налоговых вычетов, сумма в разрезе каждого налогового вычета подлежит заполнению отдельной строкой. В первой строке заполняется общая сумма прочих налоговых вычетов;
26) в графе Z указываются суммы ИПН, исчисленного с доходов иностранцев и лиц без гражданства за отчетный квартал;
27) в графе AA указывается сумма задолженности по начисленным, но невыплаченным доходам физических лиц за отчетный квартал;

20) T бағанында Әлеуметтік кодексіне сәйкес шетелдік немесе азаматтығы жоқ тұлғалардың табыстарынан есептелген және Салық кодексінің 342-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес шегерімге жатқызылатын міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
21) U бағанында есептелген кірістерден есептелген міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жарналарының сомасы көрсетіледі;
22) V бағанында стандартты салық шегерімдері көрсетіледі
1 – Салық кодексінің 346-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарына қолданыста болатын ең төмен бір жалақы мөлшері;
2 – Салық кодексінің 346-бабы тармағының 2) тармақшасына сәйкес күнтізбелік жыл үшін айлық есептік көрсеткіштің 882 еселенген мөлшері;
3 – Салық кодексінің 346-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес күнтізбелік жыл үшін айлық есептік көрсеткіштің 882 еселенген мөлшері.
Егер Қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер шетелдіктердің және азаматтығы жоқ тұлғалардың табысына стандартты салық шегерімдерінің бірнеше түрі қолданылған жағдайда, салық шегерімінің әрбір түрі жеке жолмен толтырылуға жатады;
23) W бағанында стандартты салық шегерімдерінің сомасы көрсетіледі.
Егер қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер шетелдіктердің және азаматтығы жоқ тұлғалардың табысына стандартты салық шегерімдерінің бірнеше түрі қолданылған жағдайда, әрбір салық шегерімі бөлінісіндегі сома жеке жолмен толтырылуға жатады. Бірінші жолда стандартты салық шегерімдерінің жалпы сомасы толтырылады;
24) X бағанында басқа да салық шегерімдері көрсетіледі:
1 – ерікті зейнетақы жарналары бойынша салық шегерімі;
2 – медицинаға арналған салықтық шегерім;
3 – сыйақылар бойынша салық шегерімі.
Егер қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер шетелдіктердің және азаматтығы жоқ тұлғалардың табысына басқа да салық шегерімдерінің бірнеше түрі қолданылған жағдайда, салық шегерімінің әрбір түрі жеке жолмен толтырылуға жатады;
25) Y бағанында басқа да салық шегерімдерінің сомасы көрсетіледі.
Егер қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер шетелдіктердің және тұлғалардың жоқ тұлғалардың табысына стандартты салық шегерімдерінің бірнеше түрі қолданылған жағдайда, әрбір салық шегерімі бөлінісіндегі сома жеке жолмен толтырылуға жатады. Бірінші жолда басқа да салық шегерімдерінің жалпы сомасы толтырылады;
26) Z бағанында есепті тоқсан үшін шетелдік немесе азаматтығы жоқ тұлғалардың табыстарынан есептелген ЖТС-ның сомалары көрсетіледі;
27) AA бағанында есепті тоқсан үшін жеке тұлғалардың есептелген, бірақ төленбеген кірістері бойынша берешек сомасы көрсетіледі;

28) в графе АB указывается сумма выплаченных иностранцам и лицам без гражданства доходов;
29) в графе АC указывается сумма индивидуального подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет;
30) в графе AD указывается сумма обязательных пенсионных взносов, подлежащих перечислению;
31) в графе AE указывается сумма взносов на ОСМС, подлежащих перечислению;
32) в графе AF указываются суммы доходов, не облагаемые социальным налогом, в соответствии с подпунктом 4) и 5) пункта 3 статьи 484 Налогового кодекса;
33) в графе AG указываются доходы, облагаемые социальным налогом
34) в графе AH указывается сумма исчисленного с начисленных доходов социального налога;
35) в графе AI указывается сумма социальных отчислений, начисленных в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
36) в графе AJ указывается сумма социального налога, подлежащего уплате в бюджет;
37) в графе АK указывается сумма обязательных профессиональных пенсионных взносов, подлежащих уплате;
38) в графе АL указывается сумма отчислений на обязательное социальное медицинское страхование в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании, подлежащих уплате.
Сноска. Пункт 23 с изменениями, внесенными приказами Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 30.06.2023 № 724 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 5. Пояснение по заполнению формы 200.03 – Исчисление суммы индивидуального подоходного налога и социального налога по структурному подразделению
Сноска. Глава 5 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 30.06.2023 № 724 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Данная форма предназначена для исчисления юридическим лицом-налоговым агентом суммы ИПН, социального налога, обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателя, социальных отчислений, отчислений и (или) взносов на ОСМС, за исключением указанных сумм ИПН и социальных платежей в составе единого платежа, подлежащих уплате по филиалу/представительству, не признанных налоговыми агентами по ИПН и самостоятельными плательщиками по социальному налогу, с доходов, начисленных физическим лицам (работникам и физическим лицам по договорам гражданско-правового характера), в том числе иностранцам и лицам без гражданства.
24. Форма составляется юридическим лицом по каждому филиалу/представительству в соответствии со статьями 353, 358, 486 и 489 Налогового кодекса.

28) AB бағанында шетелдік немесе азаматтығы жоқ тұлғалардың төленген кірістер сомасы көрсетіледі;
29) AC бағанында бюджетке төлеуге жататын жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
30) AD бағанында аударуға жататын міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
31) AE бағанында аударылуға жататын ММС жарналарының сомасы көрсетіледі;
32) AF бағанында Салық кодексінің 484-бабы 3-тармағының 4) және 5) тармақтарысына сәйкес төлемдер түрінде әлеуметтік салық салынбайтын табыстар сомасы көрсетіледі;
33) AG бағанында әлеуметтік салық салынатын табыстар көрсетіледі;
34) AH бағанында есептелген әлеуметтік салық кірістерінен есептелген сомасы көрсетіледі;
35) AI бағанында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес есептелген әлеуметтік аударымдардың сомасы көрсетіледі;
36) AJ бағанында бюджетке төлеуге жататын әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі;
37) AK бағанында төленуге жататын міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
38) АL бағанында міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы Заңға сәйкес төлеуге жататын міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдардың сомасы көрсетіледі.
Ескерту. 23-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 30.06.2023 № 724 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-тарау. Құрылымдық бөлімшелер бойынша ЖТС сомасын және әлеуметтік салықты есептеу – 200.03-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
Ескерту. 5-тарауға өзгеріс енгізілді – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 30.06.2023 № 724 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Бұл нысан бірыңғай төлем құрамындағы ЖТС және әлеуметтік төлемдердің көрсетілген сомаларын қоспағанда, салық агенті-заңды тұлға жеке тұлғаларға (жұмыскерлер мен жеке тұлғаларға азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша), оның ішінде шетелдіқ азаматтар мен азаматтығы жоқ адамдардың есептелген табыстардан салық агенті және әлеуметтік салық бойынша дербес төлеуші болып танылмаған филиалы/өкілдігі бойынша төлеуге жататын ЖТС, әлеуметтік салықтың, міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарының, әлеуметтік аударымдардың, МӘМС аударымдарын және (немесе) жарналарының сомасын есептеуге арналған.
24. Нысанды Салық кодексінің 353, 358, 486 және 489-баптарына сәйкес әрбір филиал/өкілдік бойынша заңды тұлға жасайды.

25. В разделе "Общая информация о налогоплательщике (налоговом агенте, агенте или плательщике социальных платежей)":
1) БИН налогового агента.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается БИН доверительного управляющего;
2) наименование налогового агента – наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается наименование юридического лица-доверительного управляющего;
3) код органа государственных доходов по месту регистрационного учета налогового агента – код органа государственных доходов по месту регистрационного учета юридического лица;
4) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность (квартал, год) – квартал, в который входят отчетные налоговые периоды (указывается арабскими цифрами);
5) вид налоговой отчетности.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 206 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 206 Налогового кодекса;
7) БИН филиала/представительства;
8) наименование филиала/представительства – наименование филиала/представительства в соответствии с учредительными документами;
9) код органа государственных доходов по месту регистрационного учета филиала/представительства – код органа государственных доходов по месту регистрационного учета филиала/представительства;
10) Общая численность работников (человек) по филиалу/представительству – численность работников, в том числе работников иностранцев и лиц без гражданства, которым начислены доходы в отчетном квартале. При представлении дополнительной декларации указывать разницу между численностью, указанной в ранее представленной очередной декларации и фактической численностью за налоговый период.
26. В разделе "Расчетные показатели":
1) строки 200.03.001 I, 200.03.001 II и 200.03.001 III предназначены для отражения суммы ИПН, исчисленного с доходов, выплаченных физическим лицам, и подлежащего перечислению в бюджет по филиалу/представительству за каждый месяц отчетного квартала.
Строка 200.03.001 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.03.001 I, 200.03.001 II и 200.03.001 III;
2) строки 200.03.002 I, 200.03.002 II и 200.03.002 III предназначены для отражения суммы обязательных пенсионных взносов, исчисленных с выплаченных доходов физических лиц и подлежащих перечислению в ЕНПФ по филиалу/представительству за каждый месяц отчетного квартала, в соответствии с Социальным кодексом.

25. "Салық төлеуші (салық агенті, агент немесе әлеуметтік төлемдерді төлеуші) туралы жалпы ақпарат" бөлімінде)":
1) салық агентінің БСН-і.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушының БСН көрсетіледі;
2) салық агентінің атауы – құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның атауы көрсетіледі.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушы заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
3) салық агентінің Тіркеу есебінің орны бойынша Мемлекеттік кірістер органының коды – заңды тұлғаның тіркеу есебінің орны бойынша Мемлекеттік кірістер органының коды;
4) салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі (тоқсан, жыл) – есепті салық кезеңдері кіретін тоқсан (араб сандарымен көрсетіледі);
5) салық есептілігінің түрі.
Тиісті торкөздер декларацияны Салық кодексінің 206-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызу ескеріле отырып белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 206-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген декларация түрін табыс еткен жағдайда толтырылады;
7) филиалдың/өкілдіктің БСН;
8) филиалдың/өкілдіктің атауы – құрылтай құжаттарына сәйкес филиалдың/өкілдіктің атауы;
9) филиалдың/өкілдіктің тіркеу есебінің орны бойынша Мемлекеттік кірістер органының коды – филиалдың/өкілдіктің тіркеу есебінің орны бойынша Мемлекеттік кірістер органының коды.
10) филиал/өкілдік бойынша қызметкерлердің жалпы саны (адам) – есепті тоқсанда кірістері есептелген қызметкерлердің, оның ішінде шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар қызметкерлерінің саны. Қосымша декларацияны ұсыну кезінде бұрын табыс етілген кезекті декларацияда көрсетілген сан мен салық кезеңіндегі нақты Сан арасындағы айырманы көрсету.
26. Есептік көрсеткіштер бөлімінде":
1) 200.03.001 I, 200.03.001 II және 200.03.001 III жолдары Жеке тұлғаларға төленген кірістерден есептелген және есепті тоқсанның әрбір айы үшін филиал/өкілдік бойынша бюджетке аударуға жататын ЖТС сомасын көрсетуге арналған.
200.03.001 IV жолы 200.03.001 I, 200.03.001 II және 200.03.001 III жиынтық сомасы ретінде айқындалатын есепті тоқсан үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
2) 200.03.002 I, 200.03.002 II және 200.03.002 III жолдары Әлеуметтік кодексіне сәйкес есепті тоқсанның әрбір айы үшін жеке тұлғалардың төленген табыстарынан есептелген және филиал/өкілдік бойынша БЖЗҚ-ға аударуға жататын міндетті зейнетақы жарналарының сомасын көрсетуге арналған.

Строка 200.03.002 IV предназначена для отражения итоговой суммы обязательных пенсионных взносов за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.03.002 I, 200.03.002 II и 200.03.002 III;
3) строки 200.03.003 I, 200.03.003 II и 200.03.003 III предназначены для отражения суммы обязательных профессиональных пенсионных взносов, исчисляемых с доходов, начисленных работникам за месяц и подлежащих перечислению в ЕНПФ по филиалу/представительству за каждый месяц отчетного квартала, в соответствии с Социальным кодексом.
Строка 200.03.003 IV предназначена для отражения итоговой суммы обязательных профессиональных пенсионных взносов за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.03.003 I, 200.03.003 II и 200.03.003 III;
4) строки 200.03.004 I, 200.03.004 II и 200.03.004 III предназначены для отражения суммы социального налога по филиалу/представительству за каждый месяц отчетного квартала.
Строка 200.03.004 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.03.004 I, 200.03.004 II и 200.03.004 III;
5) строки 200.03.005 I, 200.03.005 II и 200.03.005 III предназначены для отражения суммы социальных отчислений по филиалу/представительству в каждом месяце отчетного квартала, определяемых в соответствии с Социальным кодексом.
Строка 200.03.005 IV предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.03.005 I, 200.03.005 II и 200.03.005 III;
6) строки 200.03.006 I, 200.03.006 II и 200.03.006 III предназначены для отражения суммы отчислений на ОСМС в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании в каждом месяце отчетного квартала.
Строка 200.03.006 IV предназначена для отражения итоговой суммы отчислений за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.03.006 I, 200.03.006 II и 200.03.006 III;
7) строки 200.03.007 I, 200.03.007 II и 200.03.007 III предназначены для отражения суммы взносов на ОСМС в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании с доходов работников в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании, а также для отражения суммы взносов физических лиц, получающих доходы по договорам гражданско-правового характера, где исчисление (удержание) и перечисление по таким взносам осуществляются налоговыми агентами, с которыми заключены такие договоры, в каждом месяце отчетного квартала.
Строка 200.03.007 IV предназначена для отражения итоговой суммы взносов за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.03.007 I, 200.03.007 II и 200.03.007 III.
Сноска. Пункт 26 с изменениями, внесенными приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 30.06.2023 № 724 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. В разделе "Ответственность налогового агента":
1) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) Руководителя" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными и (или) распорядительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) доверительного управляющего в соответствии с договором доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления;

200.03.002 IV жолы 200.03.002 I, 200.03.002 II және 200.03.002 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті тоқсан үшін міндетті зейнетақы жарналарының қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
3) 200.03.003 I, 200.03.003 II және 200.03.003 III жолдары Әлеуметтік кодексіне сәйкес қызметкерлерге бір ай үшін есептелген және есепті тоқсанның әрбір айы үшін филиал/өкілдік бойынша БЖЗҚ-ға аударуға жататын табыстардан есептелетін міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының сомасын көрсетуге арналған.
200.03.003 IV жолы 200.03.003 I, 200.03.003 II және 200.03.003 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті тоқсан үшін міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
4) 200.03.004 I, 200.03.004 II және 200.03.004 III жолдары есепті тоқсанның әрбір айы үшін филиал/өкілдік бойынша әлеуметтік салық сомасын көрсетуге арналған.
200.03.004 IV жолы сома ретінде айқындалатын есепті тоқсан үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған
200.03.004 I, 200.03.004 II және 200.03.004 III жолдарының;
5) 200.03.005 I, 200.03.005 II және 200.03.005 III жолдары Әлеуметтік кодексіне сәйкес айқындалатын, есепті тоқсанның әрбір айында филиал/өкілдік бойынша әлеуметтік аударымдардың сомасын көрсетуге арналған.
200.03.005 IV жолы 200.03.005 I, 200.03.005 II және 200.03.005 III сомалары ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін әлеуметтік аударымдардың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
6) 200.03.006 I, 200.03.006 II және 200.03.006 III жолдары есепті тоқсанның әрбір айында міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы Заңға сәйкес МӘМС аударымдарының сомасын көрсетуге арналған.
200.03.006 IV жолы 200.03.006 I, 200.03.006 II және 200.03.006 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін аударымдардың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
7) 200.03.007 I, 200.03.007 II және 200.03.007 III жолдары міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы Заңға сәйкес қызметкерлердің табыстарынан міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жарналарының сомасын көрсетуге, сондай-ақ есепті тоқсанның әрбір айында осындай жарналар бойынша есептеуді (ұстап қалуды) және аударуды осындай шарттар жасасқан салық агенттері жүзеге асыратын азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша кірістер алатын жеке тұлғалар жарналарының сомасын көрсетуге арналған.
200.03.007 IV жолы 200.03.007 I, 200.03.007 II және 200.03.007 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін жарналардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
8) 200.03.008 I, 200.03.008 II және 200.03.008 III жолдары Әлеуметтік кодексіне сәйкес есепті тоқсанның әрбір айы үшін жұмыскерлерге ай үшін есептелген кірістерден есептелетін және филиал/өкілдік бойынша БЖЗҚ-ға аударуға жататын жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарының сомасын көрсетуге арналған.
200.03.008 IV жолы 200.03.008 I, 200.03.008 II және 200.03.008 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарының қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
9) 200.03.009 I, 200.03.009 II және 200.03.009 III жолдары бірыңғай төлемді төлеушінің Салық кодексінің 776-4-бабына, Әлеуметтік кодексіне және Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңына сәйкес қызметкерлерге есептелген кірістерден, есепті кезеңнің әрбір ай үшін "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясына қызметкерлер үшін аударуға жататын бірыңғай төлемдердің сомаларын көрсетуге арналған.
200.03.009 IV жолы 200.03.009 I, 200.03.009 II және 200.03.009 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін бірыңғай төлемдердің қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
Ескерту. 26-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 30.06.2023 № 724 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Салық агентінің жауапкершілігі бөлімінде":
1) "Басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)" жолында құрылтай және (немесе) өкімдік құжаттарға сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде мүлікті сенімгерлікпен басқару шартына сәйкес сенімгерлікпен басқарушының не сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;

2) строки 200.04.002 I, 200.04.002 II и 200.04.002 III предназначены для отражения размера ставки социального налога за работников, установленной в соответствии с контрактом;
3) строки 200.04.003 I, 200.04.003 II и 200.04.003 III предназначены для отражения суммы социального налога за работников, исчисленного за каждый месяц отчетного квартала, за исключением работников-иностранных специалистов и иностранных рабочих, определяемой путем умножения соответствующих сумм строк 200.04.001 и 200.04.002.
Глава 7. Пояснение по заполнению формы 200.05 – Исчисление налогов и социальных платежей по доходам физических лиц
31. Данная форма предназначена для исчисления налогов и социальных платежей с доходов физических лиц, облагаемых у источника выплаты, за исключением иностранцев и лиц без гражданства.
32. В разделе "Общая информация о налогоплательщике (налоговом агенте, агенте или плательщике социальных платежей)" – ИИН (БИН) налогоплательщика.
33. В разделе "Исчисление налогов и социальных платежей с доходов физических лиц":
1) в графе А проставляется очередной порядковый номер;
2) в графе В указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физических лиц, которым начислены доходы в отчетном квартале;
3) в графе C указываются ИИН физических лиц;
4) в графе D указывается статус физического лица:
1 – физическое лицо, получившее доход работника (по трудовому договору/контракту), в том числе в виде натуральной и материальной выгоды, прощения долга, а также безвозмездно полученного имущества;
2 – физическое лицо, получившее доходы по договорам гражданско-правового характера предметом которых является оказание услуг, выполнение работ, в том числе в виде прощения долга;
3 – физическое лицо, получившее доход в виде выигрыша;
4 – физическое лицо, получившее доходы в виде пенсионных выплат;
5 – физическое лицо, получившее доходы в виде вознаграждения по операциям репо;
6 – физическое лицо, получившее доходы в виде вознаграждений, за исключением вознаграждения по операциям репо;
7 - физическое лицо, получившее доходы в виде дивидендов;
8 – физическое лицо, получившее доходы в виде стипендий;
9 – физическое лицо, получившее доходы по договорам накопительного страхования;
10 – физическое лицо, получившее доходы от личного подсобного хозяйства;
11 – физическое лицо, получившее иные доходы, облагаемые у источника выплаты, за исключением указанных выше;
В случае если у физического лица произведены выплаты в виде нескольких видов доходов, каждый из перечисленных доходов подлежит заполнению отдельной строкой.

2) 200.04.002 І, 200.04.002 ІІ және 200.04.002 ІІІ жолдары келісімшартқа сәйкес белгіленген қызметкер үшін әлеуметтік салық ставкасының мөлшерін көрсетуге арналған;
3) 200.04.003 І, 200.04.003 ІІ және 200.04.003 ІІІ жолдары шетелдік маман қызметкерлерін және шетелдік жұмысшы қызметкерлерін қоспағанда, 200.04.001 және 200.04.002 жолдарының тиісті сомаларының көбейту жолымен айқындалатын, есепті тоқсанның әрбір айы үшін есептелген қызметкерлер үшін әлеуметтік салық сомасын көрсетуге арналған.
7-тарау. Жеке тұлғаларының табыстары бойынша салықтарды және әлеуметтік төлемдерді есептеу - 200.05 нысанын толтыру бойынша түсіндірме
31. Бұл нысан шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ адамдарды қоспағанда, төлем көзіне салынатын жеке тұлғалардың табысынан салықтарды және әлеуметтік төлемдерді есептеуге арналған.
32. "Салық төлеуші (салық агенті, агент немесе әлеуметтік төлемді төлеуші) туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде – салық төлеушінің ЖСН (БСН).
33. "Жеке тұлғаның табысынан салықтарды және әлеуметтік төлемдерді есептеу" бөлімде:
1) А бағанда кезекті реттік нөмірі қойылады;
2) В бағанда есепті тоқсанда табыстар есептелген жеке тұлғалардың тегі, аты, жөні (ол болған кезде) көрсетіледі;
3) C бағанда жеке тұлғалардың ЖСН көрсетіледі;
4) D бағанында жеке тұлғаның мәртебесі көрсетіледі:
1 – жұмыскердің табысын (еңбек шарты/келісімшарт бойынша), оның ішінде заттай және материалдық пайда, борышты кешіру, сондай-ақ өтеусіз алынған мүлік түрінде алған жеке тұлға;
2 – нысанасы қызметтер көрсету, жұмыстарды орындау, оның ішінде борышты кешіру түріндегі азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша кірістер алған жеке тұлға;
3 – ұтыс түрінде табыс алған жеке тұлға;
4 – зейнетақы төлемдері түрінде табыс алған жеке тұлға;
5 – репо операциялары бойынша сыйақы түрінде кіріс алған жеке тұлға;
6 – репо операциялары бойынша сыйақыны қоспағанда, сыйақылар түрінде кірістер алған жеке тұлға;
7 – дивидендтер түрінде табыс алған жеке тұлға;
8 – стипендия түрінде табыс алған жеке тұлға;
9 – жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша табыс алған жеке тұлға;
10 – жеке қосалқы шаруашылықтан табыс алған жеке тұлға;
11 – жоғарыда көрсетілгендерді қоспағанда, төлем көзінен салық салынатын өзге де кірістер алған жеке тұлға;
Егер жеке тұлғада кірістердің бірнеше түрі түрінде төлемдер жүргізілген жағдайда, аталған кірістердің әрқайсысы жеке жолмен толтырылуға жатады.

5) в графе E указывается категория физического лица:
1 – пенсионер;
2 – инвалид;
3 – лицо, приравненное к участникам Великой Отечественной войны и/или являющееся ветераном боевых действий на территории других государств;
4 – родитель, опекун, попечитель ребенка-инвалида, не достигшего восемнадцатилетнего возраста, или лица, признанного инвалидом по причине "инвалид с детства";
5 – усыновитель (удочеритель) ребенка, не достигшего восемнадцатилетнего возраста;
6 – приемный родитель, принявший детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, в приемную семью.
В случае, если физическое лицо имеет несколько категорий, категории указываются через запятую.
6) в графе F отмечается если физическое лицо в соответствии со статьей 6 Конституционного закона является работником участника или органа МФЦА;
7) в графе G отмечается если физическое лицо осуществляет деятельность в структурном подразделении юридического лица. не признанном налоговым агентом. Подлежит заполнению если заполнено приложение 200.03 за структурное подразделение;
8) в графе H указывается начисленные физическим лицам доходы;
9) в графе I указывается корректировка согласно пункту 1 статьи 341 Налогового кодекса.
В случае, если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу физического лица применено несколько видов корректировки доходов, каждый вид корректировки подлежит заполнению отдельной строкой;
10) в графе J указывается сумма корректировки в соответствии с пунктом 1 статьи 341 Налогового кодекса.
В случае, если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу физического лица применено несколько видов корректировки доходов, сумма в разрезе каждой из перечисленных корректировок доходов подлежит заполнению отдельной строкой. В первой строке заполняется общая сумма корректировок;
11) в графе К указывается сумма обязательных пенсионных взносов, исчисленных с начисленных доходов в соответствии с Социальным кодексом;
12) в графе L указывается сумма взносов на обязательное социальное медицинское страхование, исчисленных с начисленных доходов;
13) в графе М указываются стандартные налоговые вычеты:
1 – один минимальный размер заработной платы, установленный законом о республиканском бюджете и действующий на 1 января соответствующего финансового года в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 346 Налогового кодекса;
2 – 882-кратный размер месячного расчетного показателя за календарный год в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 346 Налогового кодекса;
3 – 882-кратный размер месячного расчетного показателя за календарный год в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 346 Налогового кодекса.
В случае, если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу физического лица применено несколько видов стандартных налоговых вычетов, каждый вид налогового вычета подлежит заполнению отдельной строкой;

5) Е бағанында жеке тұлғаның санаты көрсетіледі:
1 – зейнеткер;
2 – мүгедек;
3 – Ұлы Отан соғысының қатысушыларына теңестірілген адам және/немесе басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлері болып табылатын;
4 – он сегіз жасқа толмаған мүгедек баланың немесе "бала кезінен мүгедек"деген себеппен мүгедек деп танылған адамның ата-анасы, қорғаншысы, қамқоршысы;
5 – он сегіз жасқа толмаған баланы асырап алушы;
6 – жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды асырап алушы отбасына қабылдаған асырап алушы ата-ана.
Егер жеке тұлғаның бірнеше санаты болған жағдайда, санаттар үтір арқылы көрсетіледі.
6) F бағанында егер жеке тұлға Конституциялық заңның 6-бабына сәйкес АХҚО органының немесе қатысушысының қызметкері болып табылса белгіленеді;
7) G бағанында егер жеке тұлға заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінде қызметін жүзеге асырса белгіленеді. салық агенті деп танылмаған. Егер құрылымдық бөлімше үшін 200.03 қосымшасы толтырылса, толтыруға жатады;
8) H бағанында жеке тұлғаларға есептелген кірістер көрсетіледі;
9) I бағанда салық кодексінің 341-бабы 1-тармағына сәйкес түзету көрсетіледі.
Егер қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер жеке тұлғаның табысына табыстарды түзетудің бірнеше түрі қолданылған жағдайда, түзетудің әрбір түрі жеке жолмен толтырылуға жатады;
10) J бағанында салық кодексінің 341-бабы 1-тармағына сәйкес түзету сомасы көрсетіледі.
Егер қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер жеке тұлғаның табысына табыстарды түзетудің бірнеше түрі қолданылған жағдайда, аударылған табыстарды түзетулердің әрқайсысы бойынша сома жеке жолмен толтырылуға жатады. Бірінші жолда түзетулердің жалпы сомасы толтырылады;
11) К бағанында Әлеуметтік кодексіне сәйкес есептелген кірістерден есептелген міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
12) L бағанында есептелген кірістерден есептелген міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жарналарының сомасы көрсетіледі;
13) М бағанда стандартты салық шегерімдері көрсетіледі:
1 – Салық кодексінің 346-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарына қолданыста болатын ең төмен бір жалақы мөлшері;
2 – Салық кодексінің 346-бабы тармағының 2) тармақшасына сәйкес күнтізбелік жыл үшін айлық есептік көрсеткіштің 882 еселенген мөлшері;
3 – Салық кодексінің 346-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес күнтізбелік жыл үшін айлық есептік көрсеткіштің 882 еселенген мөлшері.
Егер Қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер жеке тұлғаның табысына стандартты салық шегерімдерінің бірнеше түрі қолданылған жағдайда, салық шегерімінің әрбір түрі жеке жолмен толтырылуға жатады;

14) в графе N указывается сумма стандартных налоговых вычетов.
В случае, если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу физического лица применено несколько видов стандартных налоговых вычетов, сумма в разрезе каждого налогового вычета подлежит заполнению отдельной строкой. В первой строке заполняется общая сумма стандартных налоговых вычетов;
15) в графе О указываются прочие налоговые вычеты:
1 – налоговый вычет по добровольным пенсионным взносам;
2 – налоговый вычет на медицину;
3 – налоговый вычет по вознаграждениям.
В случае, если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу физического лица применено несколько видов прочих налоговых вычетов, каждый вид налогового вычета подлежит заполнению отдельной строкой;
16) в графе Р указывается сумма прочих налоговых вычетов.
В случае, если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу физического лица применено несколько видов стандартных налоговых вычетов, сумма в разрезе каждого налогового вычета подлежит заполнению отдельной строкой. В первой строке заполняется общая сумма прочих налоговых вычетов;
17) в графе Q указывается сумма индивидуального подоходного налога, исчисленного с начисленных доходов;
18) в графе R указывается сумма задолженности по начисленным, но невыплаченным доходам физических лиц за отчетный квартал;
19) в графе S указывается сумма выплаченных физическим лицам доходов;
20) в графе Т указывается сумма индивидуального подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет;
21) в графе U указывается сумма обязательных пенсионных взносов, подлежащих перечислению;
22) в графе V указывается сумма взносов на ОСМС, подлежащих перечислению;
23) в графе W указываются суммы доходов, не облагаемые социальным налогом, в виде выплат на оплату труда работникам за счет средств грантов;
24) в графе Х указываются доходы, облагаемые социальным налогом;
25) в графе Y указывается сумма исчисленного с начисленных доходов социального налога;
26) в графе Z указывается сумма социальных отчислений, начисленных в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
27) в графе AA указывается сумма социального налога, подлежащего уплате в бюджет;
28) в графе АВ указывается сумма обязательных профессиональных пенсионных взносов, подлежащих уплате;
29) в графе АС указывается сумма отчислений на обязательное социальное медицинское страхование в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании, подлежащих уплате.
Сноска. Пункт 33 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 30.06.2023 № 724 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

14) N бағанында стандартты салық шегерімдерінің сомасы көрсетіледі.
Егер қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер жеке тұлғаның табысына стандартты салық шегерімдерінің бірнеше түрі қолданылған жағдайда, әрбір салық шегерімі бөлінісіндегі сома жеке жолмен толтырылуға жатады. Бірінші жолда стандартты салық шегерімдерінің жалпы сомасы толтырылады;
15) О бағанында өзге де салық шегерімдері көрсетіледі:
1 – ерікті зейнетақы жарналары бойынша салық шегерімі;
2 – медицинаға арналған салықтық шегерім;
3 – сыйақылар бойынша салық шегерімі.
Егер қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер жеке тұлғаның табысына басқа да салық шегерімдерінің бірнеше түрі қолданылған жағдайда, салық шегерімінің әрбір түрі жеке жолмен толтырылуға жатады;
16) Р бағанында басқа да салық шегерімдерінің сомасы көрсетіледі.
Егер қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер жеке тұлғаның табысына стандартты салық шегерімдерінің бірнеше түрі қолданылған жағдайда, әрбір салық шегерімі бөлінісіндегі сома жеке жолмен толтырылуға жатады. Бірінші жолда басқа да салық шегерімдерінің жалпы сомасы толтырылады;
17) Q бағанында есептелген кірістерден есептелген жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
18) R бағанында есепті тоқсан үшін жеке тұлғалардың есептелген, бірақ төленбеген кірістері бойынша берешек сомасы көрсетіледі;
19) S бағанында жеке тұлғаларға төленген кірістер сомасы көрсетіледі;
20) Т бағанында бюджетке төлеуге жататын жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
21) U бағанында аударуға жататын міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
22) V бағанында аударылуға жататын ММС жарналарының сомасы көрсетіледі;
23) W бағанында гранттар қаражаты есебінен қызметкерлерге еңбекақы төлеуге арналған төлемдер түрінде әлеуметтік салық салынбайтын табыстар сомасы көрсетіледі;
24) Х бағанында әлеуметтік салық салынатын табыстар көрсетіледі
25) Y бағанында есептелген әлеуметтік салық кірістерінен есептелген сома көрсетіледі;
26) Z бағанында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес есептелген әлеуметтік аударымдардың сомасы көрсетіледі;
27) ААбағанында бюджетке төлеуге жататын әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі;
28) АВ бағанында төленуге жататын міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
29) АС бағанында міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы Заңға сәйкес төлеуге жататын міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдардың сомасы көрсетіледі.
Ескерту. 33-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 30.06.2023 № 724 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Приказ дополнен приложением 80 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 20.12.2020 № 1214 (вводится в действие с 01.01.2021); в редакции приказа Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Прил
Приложение 81
к приказу Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Правила составления налоговой отчетности "Декларация по индивидуальному подоходному налогу (форма 220.00)"
Сноска. Приказ дополнен приложением 81 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 20.12.2020 № 1214 (вводится в действие с 01.01.2021).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация по индивидуальному подоходному налогу (форма 220.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Декларация по индивидуальному подоходному налогу" (далее – декларация), предназначенной для исчисления индивидуального подоходного налога (далее – ИПН).
Декларация составляется физическими лицами-индивидуальными предпринимателями, осуществляющими исчисление и уплату налогов в общеустановленном порядке в соответствии с пунктом 1 статьи 337, со статьями 358 и 366 Налогового кодекса и крестьянскими или фермерскими хозяйствами, применяющими специальный налоговый режим для производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельскохозяйственных кооперативов, в соответствии с пунктом 1 статьи 337, со статьями 358 и 366 Налогового кодекса с учетом особенности, установленной статьей 700 Налогового кодекса, а также физическими лицами-нерезидентами в соответствии с главой 30 Налогового кодекса.
По доходам индивидуального предпринимателя, у которого при постановке на регистрационный учет в органе государственных доходов заявлено место осуществления деятельности на территории города районного значения, села, поселка, сельского округа, индивидуальный подоходный налог полежит уплате в бюджет соответствующего местного самоуправления.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Декларация состоит из самой декларации (форма 220.00) и приложений к ней (формы с 220.01 по 220.06), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.

Ескерту. Қағидалар 80-қосымшамен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 20.12.2020 № 1214 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қантардағы
№ 39 бұйрығына 81-қосымша
Жеке табыс салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (220.00-нысан)
Ескерту. Қағидалар 81-қосымшамен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 20.12.2020 № 1214 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Жеке табыс салығы бойынша декларация (220.00 - нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі - қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленді және жеке табыс салығын (бұдан әрі - ЖТС) есептеуге арналған "Жеке табыс салығы бойынша декларация" (бұдан әрі - декларация) салық есептілігі нысанын жасау тәртібін айқындайды.
Декларацияны Салық кодексінің 337-бабының 1-тармағына, 358 және 366-баптарына және ауыл шаруашылығы өнімін, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімін өндірушілер және ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін арнаулы салық режимін қолданатын шаруа немесе фермер қожалықтары, 337-бабының 1-тармағына, Салық кодексінің 700-бабында белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, Салық кодексінің 358 және 366-баптарына сәйкес жалпыға бірдей белгіленген тәртіппен салықтарды есептеуді және төлеуді жүзеге асыратын жеке тұлғалар-дара кәсіпкерлер жасайды, сондай-ақ Салық кодексінің 30-тарауына сәйкес бейрезидент-жеке тұлғалар да қатыса алады.
Дара кәсіпкердің кірісі бойынша мемлекеттік кірістер органында тіркеу есебіне қою кезінде аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтiң аумағында қызметті жүзеге асыру мәлімделсе, жеке табыс салығы тиісінше жергілікті өзін-өзі басқару бюджетіне төленуге жатады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Декларация декларацияның өзінен (220.00-нысан) және салық міндеттемесін есептеу туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған қосымшалардан (220.01-ден 220.06-ге дейінгі нысандар) тұрады.

3. При заполнении декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки декларации не заполняются.
5. Приложения к декларации составляются при заполнении строк в декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложения к декларации не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к декларации, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к декларации.
8. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" - плюс, "-" - минус, "х" - умножение, "/" - деление, "=" - равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "-" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) декларации.
10. При составлении декларации:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе – заполняется в соответствии со статьей 208 Налогового кодекса.
11. Декларация составляется, подписывается, заверяется (печатью в установленных законодательством Республики Казахстан случаях либо электронной цифровой подписью) налогоплательщиком (налоговым агентом) на бумажном и (или) электронных носителях на казахском и (или) русском языках, в соответствии с пунктом 2 статьи 204 Налогового кодекса.
12. При представлении декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе – составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику (налоговому агенту) с отметкой фамилии, имени и отчества (при его наличии) и подписью работника органа государственных доходов, принявшего декларацию и оттиском печати (штампа);
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронной форме, допускающем компьютерную обработку информации – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов государственных доходов.
13. В разделах "Общая информация о налогоплательщике" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" декларации.
14. Данная форма распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января 2021 года по 31 декабря 2022 года.
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа и.о. Заместителя Премьер-Министра - и.о. Министра финансов РК от 30.03.2023 № 307 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3. Декларацияны толтыру кезінде түзетулерге, тазартуларға және өшіруге жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде декларацияның тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Декларацияға қосымшалар тиісті көрсеткіштерді ашуды талап ететін декларациядағы жолдар толтырылған кезде жасалады.
6. Декларацияға қосымшалар оларда көрсетілуге тиіс деректер болмаған жағдайда жасалмайды.
7. Декларацияға қосымшаның парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда, декларацияға қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.
8. Осы Қағидаларда мынадай арифметикалық белгілер қолданылады: "+"- қосу, "-" - алу, "х" - көбейту, " / "- бөлу, " = " - тең.
9. Соманың теріс мәні декларацияның тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде "-" белгісімен белгіленеді.
10. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз жеткізгіште -қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық жеткізгіште – Салық кодексінің 208-бабына сәйкес толтырылады.
11. Декларацияны Салық кодексінің 204-бабы 2-тармағына сәйкес салық төлеуші (салық агенті) қазақ және (немесе) орыс тілдерінде қағаз және (немесе) электрондық жеткізгіштерде жасайды, қол қояды, куәландырады (Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда мөрмен не электрондық цифрлық қолтаңбамен).
12. Декларацияны тапсыру кезінде:
1) келу тәртібімен қағаз жеткізгіште – екі данада жасалады, бір данасы декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты және әкесінің аты (ол болған кезде) және қолы қойылып және мөр (мөртабан) бедерімен салық төлеушіге (салық агентіне) қайтарылады);
2) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз жеткізгіште – Салық төлеуші (салық агенті) пошта немесе өзге де байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) Ақпаратты компьютерлік өңдеуге жол беретін электрондық нысанда – салық төлеуші (салық агенті) Мемлекеттік кіріс органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің салық есептілігін қабылдағаны немесе қабылдамағаны туралы хабарлама алады.
13. Қосымшалардың "салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімдерінде декларацияның "салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
14. Аталған нысан 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап 2022 жылғы 31 желтоқсанға дейін туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрі орынбасарының м.а. - Қаржы министрінің м.а. 30.03.2023 № 307 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 2. Пояснение по заполнению декларации (форма 220.00)
15. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) индивидуальный-идентификационный номер (далее – ИИН) налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность (год) – отчетный налоговый период, за который представляется декларация (указывается арабскими цифрами);
3) наименование налогоплательщика – фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица в соответствии с документами, удостоверяющими личность.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица-доверительного управляющего в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
4) вид декларации:
соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 206 Налогового кодекса;
5) номер и дата уведомления:
строки заполняются в случае представления вида декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 206 Налогового кодекса;
6) отдельные категории налогоплательщика в соответствии со статьей 40 Налогового кодекса.
ячейки отмечаются в случае, если налогоплательщик относится к одной из категорий, указанных в строке A или B:
А – доверительный управляющий;
В – учредитель доверительного управления;
7) участник Международного финансового центра "Астана" (далее – МФЦА) в соответствии с Конституционным законом Республики Казахстан "О Международном финансовом центре "Астана" (далее – Конституционный закон);
8) код валюты согласно пункту 38 настоящих Правил;
9) представленные приложения:
отмечается номер представленного налогоплательщиком приложения к декларации;
10) признак резидентства:
ячейка А отмечается налогоплательщиком-резидентом Республики Казахстан;
ячейка В отмечается налогоплательщиком-нерезидентом Республики Казахстан;
11) код страны резидентства и номер налоговой регистрации.
Заполняется в случае, если декларация составляется налогоплательщиком-нерезидентом Республики Казахстан, при этом:
в строке А указывается код страны резидентства нерезидента согласно пункту 39 настоящих Правил;
в строке В указывается номер налоговой регистрации в стране резидентства нерезидента;
Сноска. Пункт 15 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. В разделе "Совокупный годовой доход":
1) в строке 220.00.001 указывается сумма дохода от реализации, определяемая в соответствии со статьей 227 Налогового кодекса, в том числе:
в строке 220.00.001 I указывается доход в виде вознаграждения по кредиту (займу, микрокредиту), операциям репо;
в строке 220.00.001 II указывается доход в виде вознаграждения по передаче имущества в финансовый лизинг;
в строке 220.00.001 III указывается доход в виде роялти;
в строке 220.00.001 IV указывается доход от сдачи в аренду имущества;

2-тарау. Декларацияны толтыру бойынша түсіндірме (220.00-нысан)
15. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН);
2) Салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі (жыл) – декларация табыс етілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
3) салық төлеушінің атауы – жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде).
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес сенімгерлікпен басқарушы жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
4) декларация түрі:
тиісті торкөздер декларацияны Салық кодексінің 206-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызу ескеріле отырып белгіленеді;
5) хабарламаның нөмірі мен күні:
жолдар Салық кодексінің 206-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген декларация түрін табыс еткен жағдайда толтырылады;
6) Салық кодексінің 40-бабына сәйкес салық төлеушінің жекелеген санаттары.
торкөздер егер салық төлеуші A немесе B жолында көрсетілген санаттардың біріне жататын жағдайда белгіленеді:
А-сенімгерлік басқарушы;
В-сенімгерлік басқарудың құрылтайшысы;
7) "Астана" халықаралық қаржы орталығы туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына (бұдан әрі - Конституциялық заң) сәйкес "Астана" халықаралық қаржы орталығының (бұдан әрі - АХҚО) қатысушысы);
8) осы Қағидалардың 38-тармағына сәйкес валюта коды;
9) ұсынылған қосымшалар:
салық төлеуші табыс еткен декларацияға қосымшаның нөмірі белгіленеді;
10) резиденттік белгісі:
А торкөзін Қазақстан Республикасының резидент салық төлеушісі белгілейді;
В торкөзін Қазақстан Республикасының резидент емес салық төлеушісі белгілейді;
11) резиденттік елінің коды және салықтық тіркеу нөмірі.
Егер декларацияны Қазақстан Республикасының резидент емес салық төлеушісі жасаған жағдайда толтырылады, бұл ретте:
А жолында осы Қағидалардың 39-тармағына сәйкес резидент еместің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
В жолында резидент еместің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі;
Ескерту. 15-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Жылдық жиынтық табыс бөлімінде":
1) 220.00.001 жолында салық кодексінің 227-бабына сәйкес айқындалатын өткізуден түсетін табыс сомасы көрсетіледі, оның ішінде::
220.00.001 I жолында кредит (қарыз, микрокредит), репо операциялары бойынша сыйақы түріндегі кіріс көрсетіледі;
220.00.001 II жолында мүлікті қаржы лизингіне беру бойынша сыйақы түріндегі кіріс көрсетіледі;
220.00.001 III жолында роялти түріндегі табыс көрсетіледі;
220.00.001 IV жолында мүлікті жалға беруден түсетін табыс көрсетіледі;

2) в строке 220.00.002 указывается сумма дохода от прироста стоимости, определяемая в соответствии со статьей 228 Налогового кодекса с учетом положений статьи 300 Налогового кодекса;
3) в строке 220.00.003 указывается сумма дохода от списания обязательств, определяемая в соответствии со статьей 229 Налогового кодекса;
4) в строке 220.00.004 указывается сумма дохода по сомнительным обязательствам, определяемая в соответствии со статьей 230 Налогового кодекса;
5) в строке 220.00.005 указывается доход от уступки права требования в соответствии со статьей 233 Налогового кодекса, определяемый как сумма строк 220.00.005 I и 220.00.005 II;
в строке 220.00.005 I указывается доход от уступки права требования по приобретенному праву требования;
в строке 220.00.005 II указывается доход от уступки права требования по уступленному праву требования;
6) в строке 220.00.006 указывается доход от выбытия фиксированных активов, определяемый в соответствии со статьей 234 Налогового кодекса;
7) в строке 220.00.007 указываются полученные компенсации по ранее произведенным вычетам, определяемые в соответствии со статьей 237 Налогового кодекса;
8) в строке 220.00.008 указывается доход в виде безвозмездного полученного имущества, определяемый в соответствии со статьей 238 Налогового кодекса;
9) в строке 220.00.009 указывается доход, полученный при эксплуатации объектов социальной сферы, определяемый в соответствии со статьей 239 Налогового кодекса;
10) в строке 220.00.010 указывается сумма доходов налогоплательщика, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с Налоговым кодексом и не отраженных в строках 220.00.001 – 220.00.009;
в строках 220.00.010 I – 220.00.010 V указывается положение Налогового кодекса, соответствующее доходу, включаемому в совокупный годовой доход, а также сумма такого дохода.
11) в строке 220.00.011 указывается общая сумма совокупного годового дохода, определяемая сложением строк с 220.00.001 по 220.00.010.
17. В разделе "Корректировка совокупного годового дохода":
1) в строке 220.00.012 указывается общая сумма корректировки совокупного годового дохода в соответствии с пунктом 1 статьи 241 Налогового кодекса.
2) в строках 220.00.012 I – 220.00.012 II указывается положение Налогового кодекса, в соответствии с которым производиться корректировка совокупного подоходного налога, а также сумма такой корректировки.
3) в строке 220.00.013 указывается корректировка совокупного годового дохода в соответствии с пунктом 3 статьи 241 Налогового кодекса;
4) в строке 220.00.014 указывается корректировка совокупного годового дохода в соответствии с пунктом 1 статьи 341 Налогового кодекса и сумма такой корректировки.
В случае, если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу иностранца и лица без гражданства применено несколько видов корректировки доходов, сумма в разрезе каждой из перечисленных корректировок доходов подлежит заполнению отдельной строкой. В первой строке заполняется общая сумма корректировок;

2) 220.00.002 жолында салық кодексінің 300-бабының ережелері ескеріле отырып, Салық кодексінің 228-бабына сәйкес айқындалатын құн өсімінен түсетін табыс сомасы көрсетіледі;
3) 220.00.003 жолында Салық Кодексінің 229-бабына сәйкес айқындалатын міндеттемелерді есептен шығарудан түсетін кіріс сомасы көрсетіледі;
4) 220.00.004 жолында салық кодексінің 230-бабына сәйкес айқындалатын күмәнді міндеттемелер бойынша кіріс сомасы көрсетіледі;
5) 220.00.005 жолында 220.00.005 I және 220.00.005 II жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кодексінің 233-бабына сәйкес талап ету құқығын басқаға беруден түсетін табыс көрсетіледі;
220.00.005 I жолында сатып алынған талап ету құқығы бойынша талап ету құқығын басқаға беруден түсетін табыс көрсетіледі;
220.00.005 II жолында талаптың берілген құқығы бойынша талап ету құқығын басқаға беруден түсетін табыс көрсетіледі;
6) 220.00.006 жолында салық кодексінің 234-бабына сәйкес айқындалатын тіркелген активтердің шығып қалуынан түсетін кіріс көрсетіледі;
7) 220.00.007 жолында салық кодексінің 237-бабына сәйкес айқындалатын бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша алынған өтемақылар көрсетіледі;
8) 220.00.008 жолында салық кодексінің 238-бабына сәйкес айқындалатын өтеусіз алынған мүлік түріндегі табыс көрсетіледі;
9) 220.00.009 жолында салық кодексінің 239-бабына сәйкес айқындалатын Әлеуметтік сала объектілерін пайдалану кезінде алынған табыс көрсетіледі;
10) 220.00.010 жолында салық кодексіне сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілетін және 220.00.001 – 220.00.009 жолдарында көрсетілмеген салық төлеуші кірістерінің сомасы көрсетіледі;
220.00.010 I – 220.00.010 V жолдарында жылдық жиынтық табысқа енгізілетін табысқа сәйкес келетін Салық кодексінің ережесі, сондай-ақ осындай табыстың сомасы көрсетіледі.
11) 220.00.011 жолында 220.00.001-220.00.010 жолдарының қосындысымен айқындалатын жылдық жиынтық табыстың жалпы сомасы көрсетіледі.
17. "Жылдық жиынтық табысты түзету" бөлімінде:
1) 220.00.012 жолында салық кодексінің 241-бабы 1-тармағына сәйкес жылдық жиынтық табысты түзетудің жалпы сомасы көрсетіледі.
2) 220.00.012 I – 220.00.012 II жолдарында оған сәйкес жиынтық табыс салығын түзету жүргізілетін Салық кодексінің ережесі, сондай-ақ осындай түзету сомасы көрсетіледі.
3) 220.00.013 жолында салық кодексінің 241-бабы 3-тармағына сәйкес жылдық жиынтық табысты түзету көрсетіледі;
4) 220.00.014 жолында салық кодексінің 341-бабы 1-тармағына сәйкес жылдық жиынтық табысты түзету және осындай түзету сомасы көрсетіледі.
Егер қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер шетелдік пен азаматтығы жоқ адамның табысына табыстарды түзетудің бірнеше түрі қолданылған жағдайда, аударылған табыстарды түзетулердің әрқайсысы бойынша сома жеке жолмен толтырылуға жатады. Бірінші жолда түзетулердің жалпы сомасы толтырылады;

5) в строке 220.00.015 указывается совокупный годовой доход с учетом корректировок (220.00.011-220.00.012 + или - 220.00.013-220.00.014).
18. В разделе "Вычеты":
1) в строке 220.00.016 указывается себестоимость реализованных (использованных) товаров, стоимость приобретенных работ, услуг, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 242 Налогового кодекса. Определяется как 220.00.016 I – 220.00.016 II + 220.00.016 III + 220.00.016 IV + 220.00.016 V – 220.00.016 VI – 220.00.016 VII – 220.00.016 VIII – 220.00.016 IX;
в строке 220.00.016 I указывается балансовая стоимость запасов на начало налогового периода. Указанная строка заполняется согласно данным, определенным по бухгалтерскому балансу на начало налогового периода. У налогоплательщика, представляющего свою первоначальную декларацию, запасы на начало налогового периода могут отсутствовать;
строка 220.00.016 II заполняется согласно данным бухгалтерского баланса на конец налогового периода. В ликвидационной декларации, представляемой налогоплательщиком в течение налогового периода, строка 220.00.016 II заполняется на основании данных ликвидационного баланса;
в строке 220.00.016 III указывается стоимость:
поступивших в течение налогового периода запасов, в том числе приобретенных, полученных безвозмездно, в результате реорганизации путем присоединения, в качестве вклада в уставный капитал, а также поступивших по иным основаниям;
выполненных работ и оказанных услуг сторонними организациями, индивидуальными предпринимателями, частными нотариусами, адвокатами, физическими лицами.
Определяется сложением значений строк с 220.00.016 III А по 220.00.016 III H (220.00.016 III А + 220.00.016 III B + 220.00.016 III C + 220.00.016 III D + 220.00.016III E + 220.00.016 III F + 220.00.016 III G + 220.00.016 III H):
в строке 220.00.016 III А указывается себестоимость приобретенных, безвозмездно полученных в течение отчетного налогового периода налогоплательщиком запасов;
в строке 220.00.016 III B указывается стоимость финансовых услуг;
в строке 220.00.016 III С указывается стоимость рекламных услуг;
в строке 220.00.016 III D указывается стоимость консультационных услуг;
в строке 220.00.016 III E указывается стоимость маркетинговых услуг;
в строке 220.00.016 III F указывается стоимость дизайнерских услуг;
в строке 220.00.016 III G указывается стоимость инжиниринговых услуг;
в строке 220.00.016 III H указываются стоимость приобретенных в течение отчетного налогового периода прочих работ и услуг. Данная строка не включает суммы расходов по приобретенным работам, услугам, относимые на вычеты по строкам с 220.00.016 по 220.00.033 декларации;
в строке 220.00.016 IV указывается сумма расходов по начисленным доходам работников и иным выплатам физическим лицам, относимые на вычеты;
в строке 220.00.016 V указывается стоимость работ и услуг, себестоимость запасов, которые были признаны расходами будущих периодов в предыдущих налоговых периодах и относимые на вычеты в отчетном налоговом периоде;
в строке 220.00.016 VI указывается стоимость работ и услуг, себестоимость запасов, которые признаются последующими расходами по фиксированным активам, арендуемым основным средствам, объектам преференций;
в строке 220.00.016 VII указываются стоимость работ и услуг, себестоимость запасов, включаемые в первоначальную стоимость фиксированных активов, объектов преференций, активов, не подлежащих амортизации;

5) 220.00.015 жолында түзетулерді ескере отырып, жылдық жиынтық кіріс көрсетіледі (220.00.011-220.00.012 + немесе - 220.00.013-220.00.014).
18. "Шегерімдер" бөлімінде:
1) 220.00.016 жолында салық кодексінің 242-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын өткізілген (пайдаланылған) тауарлардың өзіндік құны, сатып алынған жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің құны көрсетіледі. 220.00.016 I – 220.00.016 II + 220.00.016 III + 220.00.016 IV + 220.00.016 V – 220.00.016 VI – 220.00.016 VII – 220.00.016 VIII – 220.00.016 IX ретінде айқындалады;
220.00.016 I жолында салық кезеңінің басына қорлардың баланстық құны көрсетіледі. Көрсетілген жол салық кезеңінің басына бухгалтерлік баланс бойынша айқындалған деректерге сәйкес толтырылады. Өзінің бастапқы декларациясын табыс ететін салық төлеушіде салық кезеңінің басында қорлар болмауы мүмкін;
220.00.016 II жолы салық кезеңінің соңына бухгалтерлік баланс деректеріне сәйкес толтырылады. Салық кезеңі ішінде салық төлеуші табыс ететін тарату декларациясында 220.00.016 II жолы тарату балансы деректерінің негізінде толтырылады;
220.00.016 III жолында құны көрсетіледі:
салық кезеңі ішінде келіп түскен, оның ішінде сатып алынған, өтеусіз алынған, қосу жолымен қайта ұйымдастыру нәтижесінде, жарғылық капиталға салым ретінде, сондай-ақ өзге де негіздер бойынша келіп түскен қорлардың;
басқа ұйымдар, жеке кәсіпкерлер, жеке нотариустар, адвокаттар, жеке тұлғалар орындаған жұмыстар мен көрсетілген қызметтер.
220.00.016 III А -220.00.016 в III Н жолдарының мәндерін қосумен айқындалады (220.00.016 А III А + 220.00.016 III Б + 220.00.016 III С. + 220.00.016 III D' + 220.00.016 III E+ 220.00.016 А III F + 220.00.016 III G + 220.00.016 III H.):
220.00.016 III А жолында салық төлеуші есепті салық кезеңі ішінде сатып алған, өтеусіз алған қорлардың өзіндік құны көрсетіледі;
220.00.016 III B жолында қаржылық қызметтердің құны көрсетіледі;
220.00.016 III С жолында жарнамалық қызметтердің құны көрсетіледі;
220.00.016 III D жолында консультациялық қызметтердің құны көрсетіледі;
220.00.016 III E жолында маркетингтік қызметтердің құны көрсетіледі;
220.00.016 III F жолында дизайнерлік қызметтердің құны көрсетіледі;
220.00.016 III G жолында инжинирингтік қызметтердің құны көрсетіледі;
220.00.016 III H жолында есепті салық кезеңі ішінде сатып алынған өзге де жұмыстар мен қызметтердің құны көрсетіледі. Бұл жол декларацияның 220.00.016-220.00.033 жолдары бойынша шегерімге жатқызылатын сатып алынған жұмыстар, қызметтер бойынша шығыстар сомасын қамтымайды;
220.00.016 IV жолында шегерімге жатқызылатын қызметкерлердің есептелген кірістері және жеке тұлғаларға өзге де төлемдер бойынша шығыстар сомасы көрсетіледі;
220.00.016 V жолында алдыңғы салық кезеңдеріндегі болашақ кезеңдердің шығыстары деп танылған және есепті салық кезеңінде шегерімге жатқызылатын жұмыстар мен қызметтердің құны, қорлардың өзіндік құны көрсетіледі;
220.00.016 VI жолында жұмыстар мен қызметтердің құны, қорлардың өзіндік құны көрсетіледі, олар тіркелген активтер, Негізгі құралдар, преференциялар объектілері бойынша кейінгі шығыстар деп танылады;
220.00.016 VII жолында жұмыстар мен қызметтердің құны, тіркелген активтердің, преференциялар объектілерінің, амортизацияға жатпайтын активтердің бастапқы құнына енгізілетін қорлардың өзіндік құны көрсетіледі;

в строке 220.00.016 VIII указываются стоимость работ и услуг, себестоимость запасов, не относимые на вычеты на основании статьи 264 Налогового кодекса, за исключением стоимости, отражаемой по строке 220.00.016 VII, в том числе сумма расходов по естественной убыли запасов, сумма расходов, не подлежащая отнесению на вычеты в соответствии с пунктом 5 статьи 242 Налогового кодекса. Кроме того, по данной строке отражается себестоимость запасов, которая относится на вычеты по строкам с 220.00.016 по 220.00.033 декларации;
в строке 220.00.016 IX указываются стоимость работ и услуг, себестоимость запасов, признаваемые в отчетном налоговом периоде расходами будущих периодов и подлежащие отнесению на вычеты в последующие налоговые периоды;
2) в строке 220.00.17 указывается общая сумма расходов по неустойке (штрафам, пени), относимая на вычеты в соответствии с пунктом 7 статьи 243 Налогового кодекса;
3) в строке 220.00.018 указывается сумма налога на добавленную стоимость, относимая на вычеты по основаниям, установленным пунктом 9 статьи 243 Налогового кодекса;
4) в строке 220.00.019 указывается сумма вычета по начисленным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 11 статьи 243 Налогового кодекса, сумма отчислений, уплаченных в фонд социального медицинского страхования в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 12 статьи 243 Налогового кодекса;
5) в строке 220.00.020 указывается сумма вычета по вознаграждению, определенная в соответствии со статьей 246 Налогового кодекса;
6) в строке 220.00.021 указывается сумма вычета представительских расходов, определенная в соответствии со статьей 245 Налогового кодекса;
7) в строке 220.00.022 указывается сумма вычета по сомнительным требованиям, определенная в соответствии со статьей 248 Налогового кодекса;
8) в строке 220.00.023 указывается сумма вычетов по фиксированным активам и арендованным основным средствам, определенная в соответствии со статьями 265, 266267268269270271272 и 273 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма строк 220.02.011 и 220.02.012;
9) в строке 220.00.024 указываются вычеты по расходам на ликвидацию полигонов размещения отходов и сумм отчислений в ликвидационный фонд полигонов размещения отходов, в соответствии со статьей 253 Налогового кодекса;
10) в строке 220.00.025 указываются вычеты по расходам на научно-исследовательские, научно-технические работы и приобретение исключительных прав на объекты интеллектуальной собственности, в соответствии со статьей 254 Налогового кодекса;

220.00.016 VIII жолында 220.00.016 VII жолы бойынша көрсетілетін құнды қоспағанда, салық кодексінің 264-бабы негізінде шегерімге жатқызылмайтын жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің құны, қорлардың өзіндік құны, оның ішінде қорлардың табиғи кемуі бойынша шығыстар сомасы, Салық кодексінің 242-бабы 5-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылуға жатпайтын шығыстар сомасы көрсетіледі. Бұдан басқа, осы жол бойынша декларацияның 220.00.016-220.00.033 жолдары бойынша шегерімге жататын қорлардың өзіндік құны көрсетіледі;
220.00.016 IX жолында есепті салық кезеңінде болашақ кезеңдердің шығыстары деп танылатын және кейінгі салық кезеңдерінде шегерімге жатқызылуы тиіс жұмыстар мен қызметтердің құны, қорлардың өзіндік құны көрсетіледі;
2) 220.00.17 жолында салық кодексінің 243-бабы 7-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын тұрақсыздық айыбы (айыппұлдар, өсімпұлдар) бойынша шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 220.00.018 жолында салық кодексінің 243-бабы 9-тармағында белгіленген негіздер бойынша шегерімге жатқызылатын қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
4) 220.00.019 жолында салық кодексінің 243-бабы 11-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын мемлекеттік Әлеуметтік сақтандыру қорына есептелген әлеуметтік аударымдар бойынша шегерім сомасы, Салық Кодексінің 243-бабы 12-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы Заңға сәйкес әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына төленген аударымдар сомасы көрсетіледі;
5) 220.00.020 жолында салық кодексінің 246-бабына сәйкес айқындалған сыйақы бойынша шегерім сомасы көрсетіледі;
6) 220.00.021 жолында салық кодексінің 245-бабына сәйкес айқындалған өкілдік шығыстарды шегеру сомасы көрсетіледі;
7) 220.00.022 жолында салық кодексінің 248-бабына сәйкес айқындалған күмәнді талаптар бойынша шегерім сомасы көрсетіледі;
8) 220.00.023 жолында баптарға сәйкес айқындалған тіркелген активтер және жалға алынған негізгі құралдар бойынша шегерімдер сомасы көрсетіледі 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272 және 273 Салық кодексі. Бұл жолға 220.02.011 және 220.02.012 жолдарының сомасы көшіріледі.;
9) 220.00.024 жолында салық кодексінің 253-бабына сәйкес қалдықтарды орналастыру полигондарын жоюға арналған шығыстар бойынша шегерімдер және қалдықтарды орналастыру полигондарын жою қорына аударымдар сомалары көрсетіледі;
10) 220.00.025 жолында салық кодексінің 254-бабына сәйкес ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық жұмыстарға және зияткерлік меншік объектілеріне айрықша құқықтарды сатып алуға арналған шығыстар бойынша шегерімдер көрсетіледі;

11) в строке 220.00.026 указываются вычеты расходов по страховым премиям и взносам участников систем гарантирования, в соответствии с пунктом 1 статьи 256 Налогового кодекса;
12) в строке 220.00.027 указываются вычет членских взносов субъектов частного предпринимательства в соответствии с пунктом 10 статьи 243 Налогового кодекса;
13) в строке 220.00.028 указываются вычет превышения суммы отрицательной курсовой разницы над суммой положительной курсовой разницы, в соответствии со статьей 262 Налогового кодекса;
14) в строке 220.00.029 указывается вычет налогов и платежей в бюджет, в соответствии со статьей 263 Налогового кодекса;
15) в строке 220.00.030 указывается вычет сумм компенсаций при служебных командировках, в том числе:
в строке 220.00.030 I расходы по компенсациям при служебных командировках, в соответствии с пунктом 1 статьи 244 Налогового кодекса;
в строке 220.00.030 II расходы в соответствии с пунктом 3 статьи 244 Налогового кодекса;
16) в строке 220.00.031 указывается вычет по выплаченным сомнительным обязательствам, в соответствии со статьей 247 Налогового кодекса;
17) в строке 220.00.032 указываются суммы налоговых вычетов в соответствии со статьей 342 Налогового кодекса, в том числе:
I – в виде обязательных пенсионных взносов;
II – стандартные налоговые вычеты.
1 – один минимальный размер заработной платы, установленный законом о республиканском бюджете и действующий на 1 января соответствующего финансового года в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 346 Налогового кодекса;
2 – 882-кратный размер месячного расчетного показателя за календарный год в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 346 Налогового кодекса;
3 – 882-кратный размер месячного расчетного показателя за календарный год в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 346 Налогового кодекса.
В случае, если Декларация заполняется на бумажном носителе, и если к доходу физического лица применено несколько видов стандартных налоговых вычетов, каждый вид налогового вычета подлежит заполнению отдельной строкой. В первой строке заполняется общая сумма стандартных налоговых вычетов;
III – указываются прочие налоговые вычеты:
1 – налоговый вычет по добровольным пенсионным взносам;
2 – налоговый вычет на медицину;
3 – налоговый вычет по вознаграждениям.
В случае, если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу физического лица применено несколько видов прочих налоговых вычетов, каждый вид налогового вычета подлежит заполнению отдельной строкой. В первой строке заполняется общая сумма прочих налоговых вычетов;

11) 220.00.026 жолында салық кодексінің 256-бабының 1-тармағына сәйкес кепілдік беру жүйелеріне қатысушылардың сақтандыру сыйлықақылары мен жарналары бойынша шығыстардың шегерімдері көрсетіледі;
12) 220.00.027 жолында салық кодексінің 243-бабы 10-тармағына сәйкес жеке кәсіпкерлік субъектілерінің мүшелік жарналарының шегерімі көрсетіледі;
13) 220.00.028 жолында салық кодексінің 262-бабына сәйкес оң бағамдық айырма сомасының оң бағамдық айырма сомасынан асып кету шегерімі көрсетіледі;
14) 220.00.029 жолында салық кодексінің 263-бабына сәйкес салықтар мен бюджетке төленетін төлемдердің шегерімі көрсетіледі;
15) 220.00.030 жолында қызметтік іссапарлар кезіндегі өтемақылар сомасының шегерімі көрсетіледі, оның ішінде:
220.00.030 I жолында салық кодексінің 244-бабы 1-тармағына сәйкес қызметтік іссапарлар кезіндегі өтемақылар бойынша шығыстар;
220.00.030 II жолында салық кодексінің 244-бабы 3-тармағына сәйкес шығыстар;
16) 220.00.031 жолында салық кодексінің 247-бабына сәйкес төленген күмәнді міндеттемелер бойынша шегерім көрсетіледі;
17) 220.00.032 жолында салық кодексінің 342-бабына сәйкес салық шегерімдерінің сомалары көрсетіледі, оның ішінде:
I - міндетті зейнетақы жарналары түрінде;
II - стандартты салық шегерімдері.
1-Салық кодексінің 346-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарына қолданыста болатын ең төмен бір жалақы мөлшері;
2-Салық кодексінің 346-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес күнтізбелік жыл үшін айлық есептік көрсеткіштің 2-882 еселенген мөлшері;
3-Салық кодексінің 346-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес күнтізбелік жыл үшін айлық есептік көрсеткіштің 3-882 еселенген мөлшері.
Егер Декларация қағаз жеткізгіште толтырылған және егер жеке тұлғаның табысына стандартты салық шегерімдерінің бірнеше түрі қолданылған жағдайда, салық шегерімінің әрбір түрі жеке жолмен толтырылуға жатады. Бірінші жолда стандартты салық шегерімдерінің жалпы сомасы толтырылады;
III-басқа салық шегерімдері көрсетіледі:
1-ерікті зейнетақы жарналары бойынша салық шегерімі;
2-медицинаға арналған салықтық шегерім;
3-сыйақылар бойынша салық шегерімі.
Егер қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер жеке тұлғаның табысына басқа да салық шегерімдерінің бірнеше түрі қолданылған жағдайда, салық шегерімінің әрбір түрі жеке жолмен толтырылуға жатады. Бірінші жолда басқа да салық шегерімдерінің жалпы сомасы толтырылады;

18) в строке 220.00.033 указывается сумма прочих расходов, относимая на вычеты в соответствии с Налоговым кодексом;
19) в строке 220.00.034 указывается итоговая сумма вычетов. В данную строку переносится значение строки 220.00.034 I или строки 220.00.034 II.
в строке 220.00.034 I указывается общая сумма вычетов, определенная как сумма строк с 220.00.016 по 220.00.033.
в строке 220.00.034 II указывается сумма расходов, подлежащая отнесению на вычеты участниками МФЦА.
19. В разделе "Корректировка доходов и вычетов в соответствии с Налоговым кодексом":
в строке 220.00.035 указывается сумма корректировок доходов и вычетов, определяемая в соответствии со статьями 286 и 287 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 220.00.035 I и 220.00.035 II (220.00.035 I – 220.00.035 II):
в строке 220.00.035 I указывается сумма корректировки доходов, определяемая в соответствии со статьями 286 и 287 Налогового кодекса;
в строке 220.00.035 II указывается сумма корректировки вычетов, определяемая в соответствии со статьями 286 и 287 Налогового кодекса.
20. В разделе "Корректировка доходов и вычетов в соответствии с Законом Республики Казахстан "О трансфертном ценообразовании" (далее – Закон о трансфертном ценообразовании):
в строке 220.00.036 указывается сумма корректировки доходов, определяемая в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;
в строке 220.00.037 указывается сумма корректировки вычетов, определяемая в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании.
Сноска. Пункт 20 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. В разделе "Расчет налогооблагаемого дохода":
1) в строке 220.00.038 указывается налогооблагаемый доход (убыток). Определяется как 1220.00.015-220.00.034+220.00.035+220.00.036-220.00.037);
2) в строке 220.00.039 указывается сумма доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан. В данную строку переносятся итоговое значение графы F формы 220.04. Строка 220.00.039 носит справочный характер;
3) в строке 220.00.040 указывается сумма дохода, подлежащего освобождению от налогообложения, в том числе:
в строке 220.00.040 I сумма дохода, подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами согласно пункту 5 статьи 2 Налогового кодекса;
в строке 220.00.040 II сумма дохода, освобожденного в соответствии с Конституционным законом;
4) в строке 220.00.041 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка) с учетом особенностей международного налогообложения. Строка 220.00.041 определяется 220.00.038 – 220.00.040;

18) 220.00.033 жолында салық кодексіне сәйкес шегерімге жатқызылатын өзге де шығыстар сомасы көрсетіледі;
19) 220.00.034 жолында шегерімдердің жиынтық сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 220.00.034 I жолының немесе 220.00.034 II жолының мәні көшіріледі.
220.00.034 I жолында 220.00.016-220.00.033 жолдарының сомасы ретінде айқындалған шегерімдердің жалпы сомасы көрсетіледі.
220.00.034 II жолында АХҚО қатысушылары шегерімге жатқызуы тиіс шығыстар сомасы көрсетіледі.
19. "Салық кодексіне сәйкес кірістер мен шегерімдерді түзету" бөлімінде:
220.00.035 жолында салық кодексінің 286 және 287-баптарына сәйкес айқындалатын кірістер мен шегерімдерді түзетулердің сомасы көрсетіледі. 220.00.035 I және 220.00.035 II (220.00.035 I – 220.00.035 II) жолдарының айырмасы ретінде айқындалады):
220.00.035 I жолында салық кодексінің 286 және 287-баптарына сәйкес айқындалатын кірістерді түзету сомасы көрсетіледі;
220.00.035 II жолында салық кодексінің 286 және 287-баптарына сәйкес айқындалатын шегерімдерді түзету сомасы көрсетіледі.
20. "Трансферттік баға белгілеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - трансферттік баға белгілеу туралы заң) сәйкес кірістер мен шегерімдерді түзету" бөлімінде:
220.00.036 жолында трансферттік баға белгілеу туралы Заңға сәйкес айқындалатын кірістерді түзету сомасы көрсетіледі;
220.00.037 жолында трансферттік баға белгілеу туралы Заңға сәйкес айқындалатын шегерімдерді түзету сомасы көрсетіледі.
Ескерту. 20-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. "Салық салынатын кірісті есептеу" деген бөлімде:
1) 220.00.038 жолда салық салынатын кіріс (шығын) көрсетіледі. Ретінде айқындалады 1220.00.015-220.00.034+220.00.035+220.00.036-220.00.037);
2) 220.00.039 жолда резидент салық төлеуші Қазақстан Республикасынан тыс көздерден алған кірістер сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 220.04-нысаны F бағанының қорытынды мәні көшіріледі. 220.00.039 жолы анықтамалық сипатта болады;
3) 220.00.040 жолда салық салудан босатылуы тиіс кіріс сомасы көрсетіледі, оның ішінде:
220.00.040 I жолында Салық кодексінің 2-бабы 5-тармағына сәйкес халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс кіріс сомасы;
220.00.040 II жолында Конституциялық заңға сәйкес босатылған кіріс сомасы (220.07.013);
4) 220.00.041 жолда халықаралық салық салу ерекшеліктері ескеріле отырып, салық салынатын кіріс (шығын) сомасы көрсетіледі. 220.00.041 жолы 220.00.038 – 220.00.040 айқындалады;

5) в строке 220.00.042 указывается суммарная прибыль контролируемых иностранных компаний (далее – КИК) и постоянных учреждений контролируемых иностранных компаний (далее – ПУ КИК), определенная в соответствии со статьей 297 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы L формы 220.06;
в строке 220.00.042 I указывается сумма облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса;
в строке 220.00.042 II указывается сумма облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 5) статьи 223 Налогового кодекса;
6) в строке 220.00.043 указывается облагаемый доход КИК и ПУ КИК с учетом перенесенных убытков. Определяется как разница строк 220.00.042 I и 220.00.045 В (220.00.042 I - 220.00.045 В). Если строка 220.00.045 В больше строки 220.00.042 I, в строке 220.00.043 указать ноль.
7) в строке 220.00.044 указываются убытки от реализации объектов незавершенного строительства, неустановленного оборудования, за исключением активов, выкупленных для государственных нужд в соответствии с законами Республики Казахстан;
8) в строке 220.00.045 указывается убыток, подлежащий переносу в соответствии с пунктом 1 статьи 300 Налогового кодекса. Если строка 220.00.044 имеет отрицательное значение, строка 220.00.045 определяется как сумма модуля строки 220.00.041, и строк 220.00.044, 220.02.008 I. Если строка 220.00.041 имеет положительное значение, в строку 220.00.044 переносится строка сумма строк 220.00.043 и 220.02.008 I;
9) в строке 220.00.045 А указывается сумма убытков, подлежащих переносу в соответствии со статьей 300 Налогового кодекса, за исключением переносимого убытка, указанного в пункте 1 статьи 300 Налогового кодекса;
10) в строке 220.00.045 В указывается сумма убытков, подлежащих переносу в соответствии с частью второй пункта 1 статьи 300 Налогового кодекса;
11) в строке 220.00.046 указывается сумма уменьшения налогооблагаемого дохода в соответствии со статьей 288 Налогового кодекса.
12) в строке 220.00.046 А указывается сумма уменьшения налогооблагаемого дохода на расходы в соответствии с пунктом 1 статьи 288 Налогового кодекса;
13) в строке 220.00.046 В указывается сумма уменьшения налогооблагаемого дохода на доходы в соответствии с пунктом 2 статьи 288 Налогового кодекса;
14) в строке 220.00.047 указывается налогооблагаемый доход с учетом уменьшения, исчисленного в соответствии со статьей 288 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 220.00.041 и 220.00.046 (220.00.041 – 220.00.046). В случае если строка 220.00.046 больше строки 220.00.041, в строке 220.00.047 указывается ноль;

5) 220.00.042 жолда Салық кодексінің 297-бабына сәйкес айқындалған бақыланатын шетелдік компаниялардың (бұдан әрі – БШК) және бақыланатын шетелдік компаниялардың тұрақты мекемелерінің (бұдан әрі – БШК ТМ) жиынтық пайдасы көрсетіледі. Бұл жолға 220.06-нысан L бағанының қорытынды мәні көшіріледі;
220.00.042 I жолында Cалық кодексінің 223-бабы 4) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінің сомасы көрсетіледі;
220.00.042 II жолында Салық кодексінің 223-бабы 5) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінің сомасы көрсетіледі;
6) 220.00.043 жолда көшірілген шығынды ескере отырып БШК және БШК ТМ-ның салық салынатын кірісі көрсетіледі; 220.00.042 I және 220.00.045 В (220.00.042 I - 220.00.045 В) жолдарының айырмасы ретінде айқындалады. Егер 220.00.045 В жолы 220.00.042 I жолынан артық болса, 220.00.043 жолда нөл көрсетіледі;
7) 220.00.044 жолда Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекет мұқтажы үшін сатып алынған активтерді қоспағанда, аяқталмаған құрылыс объектілерін, орнатылмаған жабдықты өткізуден шығындар көрсетіледі;
8) 220.00.045 жолда Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағына сәйкес көшірілуге жататын шығын көрсетіледі. Егер 220.00.044 жолының теріс мәні болса, 220.00.045 жолы 220.00.041 жолы модулінің және 220.00.044, 220.02.008 I жолдарының сомасы ретінде айқындалады. Егер 220.00.041 жолының оң мәні болса, 220.00.044 жолына 220.00.043 және 220.02.008 I жолдарының сомасы көшіріледі;
9) 220.00.045 А жолында Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағында көрсетілген көшірілетін шығынды қоспағанда, Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағының екінші бөлігіне сәйкес көшіруге жататын шығындар сомасы көрсетіледі;
10) 220.00.045 В жолында Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағының екінші бөлігіне сәйкес көшіруге жататын шығындар сомасы көрсетіледі;
11) 220.00.046 жолда Cалық кодексінің 288-бабына сәйкес салық салынатын кірісті азайту сомасы көрсетіледі;
12) 220.00.046 А жолында Cалық кодексінің 288-бабы 1-тармағына сәйкес шығысқа салық салынатын кірісті азайту сомасы көрсетіледі;
13) 220.00.046 В жолында Cалық кодексінің 288-бабы 2-тармағына сәйкес шығысқа салық салынатын кірісті азайту сомасы көрсетіледі;
14) 220.00.047 жолда Cалық кодексінің 288-бабына сәйкес есептелген азайтуды ескере отырып, салық салынатын кіріс көрсетіледі. 220.00.041 және 220.00.046 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (220.00.041 – 220.00.046). Егер 220.00.046 жолы 220.00.041 жолынан артық болса, 220.00.047 жолда нөл көрсетіледі;

15) в строке 220.00.048 указываются убытки, перенесенные из предыдущих налоговых периодов;
16) в строке 220.00.049 указывается налогооблагаемый доход с учетом перенесенных из предыдущих налоговых периодов убытков. Заполняется в случае, если в строке 220.00.047 отражено положительное значение. Определяется как разница строк 220.00.047 и 220.00.048 (220.00.047 – 220.00.048). Если строка 220.00.048 больше строки 220.00.047, в строке 220.00.049 указывается ноль;
Сноска. Пункт 21 - в редакции приказа Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. В разделе "Расчет налогового обязательства":
1) в строке 220.00.050 указывается ставка ИПН в соответствии с пунктом 1 статьи 320 Налогового кодекса в процентах. В случае если налогоплательщик применяет коэффициент "0" к ставке ИПН, то в строке 220.00.050 указывается "0";
2) в строке 220.00.051 указывается сумма ИПН с налогооблагаемого дохода. Определяется как произведение строк 220.00.049 и 220.00.050 (220.00.049 x 220.00.050);
3) в строке 220.00.052 указывается сумма исчисленного ИПН за налоговый период в соответствии с пунктом 1 статьи 302 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 220.00.051, 220.00.052 I, 220.00.052 III, 220.00.052 IV, 220.00.052 V, (220.00.052 – 220.00.052 I – 220.00.052 III – 220.00.052 IV – 220.00.052 V). Если полученная разница меньше ноля, то в строке 220.00.052 указывается ноль:
в строке 220.00.052 I указывается сумма уплаченных за пределами Республики Казахстан налогов на доходы или идентичного вида подоходного налога с доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан, которая зачитывается при уплате ИПН в Республике Казахстан в соответствии со статьей 303 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы I формы 220.04;
в строке 220.00.052 II указывается сумма зачета иностранного подоходного налога с финансовой прибыли КИК или ПУ КИК, исчисленного в соответствии с пунктом 4 статьи 303 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы О формы 220.06;
в строке 220.00.052 III указывается сумма ИПН, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде выигрыша, которая в соответствии с пунктом 2 статьи 302 Налогового кодекса уменьшает сумму ИПН, подлежащего уплате в бюджет;
в строке 220.00.052 IV указывается сумма ИПН, удержанного у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, и перенесенная из предыдущих налоговых периодов в соответствии с пунктом 3 статьи 302 Налогового кодекса;

15) 220.00.048 жолда алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген шығындар көрсетіледі;
16) 220.00.049 жолда алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген шығындар ескеріле отырып, салық салынатын кіріс көрсетіледі. Егер 220.00.047 жолда оң мән көрсетілген жағдайда толтырылады. 220.00.047 және 220.00.048 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (220.00.047 – 220.00.048). Егер 220.00.048 жолы 220.00.047 жолынан артық болса, 220.00.049 жолында нөл көрсетіледі.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. "Салық міндеттемесінің есебі" бөлімінде:
1) 220.00.050 жолында салық кодексінің 320-бабы 1-тармағына сәйкес ЖТС ставкасы пайызбен көрсетіледі. Егер салық төлеуші ЖТС ставкасына " 0" коэффициентін қолданған жағдайда, онда 220.00.050 жолында "0" көрсетіледі";
2) 220.00.057 жолында салық салынатын кірістен ЖТС сомасы көрсетіледі. 220.00.055 және 220.00.056 жолдарының туындысы ретінде айқындалады (220.00.055 x 220.00.056). Егер салық төлеуші бір мезгілде 10% мөлшеріндегі мөлшерлемені пайдаланған жағдайда, онда 220.00.058 жолында бөлек салықтық есепке алу деректерінің негізінде айқындалған ЖТС сомасы көрсетіледі;
3) 220.00.052 жолда Салық кодексінің 302-бабы 1-тармағына сәйкес салық кезеңі үшін есептелген ЖТС сомасы көрсетіледі. 220.00.051, 220.00.052 I, 220.00.052 III, 220.00.052 IV, 220.00.052 V, жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (220.00.052 – 220.00.052 I – 220.00.052 III – 220.00.052 IV – 220.00.052 V) . Егер алынған айырма нөлден аз болса, онда 220.00.052 жолында нөл көрсетіледі:
220.00.052 I жолында Салық кодексінің 303-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында ЖТС төлеу кезінде есепке алынатын, резидент салық төлеуші Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі көздерден алған кірістерге Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде төленген салықтардың немесе кіріс салығының бірдей түрінің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 220.04-нысаны I бағанының қорытынды мәні көшіріледі;
220.00.052 II жолында Салық кодексінің 303-бабы 4-тармағына сәйкес есептелген БШК-ның немесе БШК ТМ-ның қаржылық пайдасынан шетелдік кіріс салығын есепке жатқызу сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 220.06-нысаны О бағанның қорытынды мәні көшіріледі;
220.00.052 III жолында Салық кодексінің 302-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке С сомасы көрсетіледі;
220.00.052 IV жолында Салық кодексінің 302-бабы 3-тармағына сәйкес алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген және сыйақы түріндегі кірістен төлем көзінен ұсталған ЖТС сомасы көрсетіледі;

в строке 220.00.052 V указывается сумма ИПН, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, которая в соответствии с пунктом 2 статьи 302 Налогового кодекса уменьшает сумму ИПН, подлежащего уплате в бюджет;
4) в строке 220.00.053 указывается ИПН с облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса. Определяется как произведение строк 220.00.043 и 220.00.050 (220.00.043 х 220.00.050);
5) в строке 220.00.054 указывается ИПН с облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 5) статьи 223 Налогового кодекса. Определяется как произведение строк 220.00.042 II и 220.00.050 (220.00.042 II х 220.00.050);
6) в строке 220.00.055 итоговая сумма ИПН КИК и ПУ КИК с учетом уменьшения за налоговый период в соответствии с пунктом 2 статьи 359 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 220.00.053 и 220.00.052 II (220.00.053 – 220.00.052 II). Если полученная разница меньше ноля, то в строке 220.00.055 указывается ноль;
7) в строке 220.00.056 указывается итоговая сумма исчисленного ИПН, за исключением ИПН с облагаемого дохода КИК и ПУ КИК, в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса, с учетом уменьшения. Определяется как сумма строк 220.00.052 и 220.00.054 (220.00.052 + 220.00.054);
8) в строке 220.00.057 указывается бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) аппарата акимов городов районного значения, сел, поселков и сельских округов.
Сноска. Пункт 22 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Налогоплательщики, которые обязаны вести раздельный налоговый учет в случаях, предусмотренных Налоговым кодексом, составляют Декларацию (форма 220.00) и приложения к ней (формы 220.01 – 220.06, кроме формы 220.05) в целом по всем видам деятельности на основе данных раздельного налогового учета и не применяет формулы, предусмотренные в декларации (форма 220.00), если применение таких формул приведет к искажению значений, подлежащих отражению в данной декларации.
Значения по строке 220.05.001 всех приложений формы 220.05 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 220.00.015.
Значения по строке 220.05.001 I всех приложений формы 220.05 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 220.00.001.
Значения по строке 220.05.002 всех приложений формы 220.05 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 220.00.016.
Значения по строке 220.05.003 всех приложений формы 220.05 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 220.00.017.

220.00.052 V жолында Салық кодексінің 302-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төлеуге жататын ЖТС сомасын азайтатын сыйақы түріндегі кірістен төлем көзінен салық кезеңінде ұсталған ЖТС сомасы көрсетіледі;
4) 220.00.053 жолда Салық кодексінің 223-бабы 4) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-ның салық салынатын кірісінен ЖТС көрсетіледі. 220.00.043 және 220.00.050 жолдарының туындысы ретінде айқындалады (220.00.043 х 220.00.050);
5) 220.00.054 жолда Салық кодексінің 223-бабы 5) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-ның салық салынатын кірісінен ЖТС көрсетіледі. 220.00.042 II және 220.00.050 жолдарының туындысы ретінде айқындалады (220.00.042 II х 100.00.050);
6) 220.00.055 жолда Салық кодексінің 359-бабы 2-тармағына сәйкес салық кезеңі үшін азаю ескеріле отырып, БШК және БШК ТМ-ның ЖТС сомасы көрсетіледі. 220.00.053 және 220.00.052 II жолдарының айырмасы (220.00.053 – 100.00.052 II) ретінде айқындалады. Егер алынған айырма нөлден аз болса, онда 100.00.055 жолда нөл көрсетіледі;
7) 220.00.056 жолда азаюды ескере отырып, Салық кодексінің 223-бабы 4) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-ның салық салынатын кірісінен ЖТС қоспағанда, есептелген ЖТС қорытынды сомасы көрсетіледі. 220.00.052 және 100.00.054 жолдарының сомасы ретінде айқындалады (220.00.052 + 220.00.054);
8) 220.00.057 жолда аудандық маңызы бар қалалар, ауыл, кент және ауылдық округ әкімдік аппаратының бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН) көрсетіледі.
Ескерту. 22-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Салық кодексінде көзделген жағдайларда бөлек салықтық есепке алуды жүргізуге міндетті салық төлеушілер бөлек салықтық есепке алу деректерінің негізінде қызметтің барлық түрлері бойынша декларацияны (220.00 – нысан) және оған қосымшаны (220.05-нысаннан басқа, 220.01-220.06-Нысандар) жасайды және егер мұндай формулаларды қолдану осы декларацияда көрсетілуге жататын мәндердің бұрмалануына әкеп соғатын болса, декларацияда (220.00-нысан) көзделген формулаларды қолданбайды.
220.05-нысанның барлық Қосымшаларының 220.05.001 жолы бойынша мәндері қосылады, және жиынтық сомасы 220.00.015 жолда көрсетіледі.
220.05-нысанның барлық Қосымшаларының 220.05.001 I жолы бойынша мәндері қосылады, және жиынтық сомасы 220.00.001 жолда көрсетіледі.
220.05-нысанның барлық Қосымшаларының 220.05.002 жолы бойынша мәндері қосылады, және жиынтық сомасы 220.00.016 жолда көрсетіледі.
220.05-нысанның барлық Қосымшаларының 220.05.003 жолы бойынша мәндері қосылады, және жиынтық сомасы 220.00.017 жолда көрсетіледі.

Значения по строке 220.05.004 всех приложений формы 220.05 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 220.00.018.
Значения по строке 220.05.005 I всех приложений формы 220.05 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 220.00.019.
Значения по строке 220.05.005 II всех приложений формы 220.05 складываются, итоговая сумма указывается в строке 220.00.026.
Значения по строке 220.05.006 всех приложений формы 220.05 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 220.00.041 I.
Значения по строке 220.05.007 всех приложений формы 220.05 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 220.00.041 II.
Значения по строке 220.05.008 всех приложений формы 220.05 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 220.00.042.
Значения по строке 220.05.009 всех приложений формы 220.05 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 220.00.043.
Значения по строке 220.05.010 не подлежат переносу в строку 220.00.044, при этом, в случае заполнения формы 220.05 строка 220.00.025 формы 220.00 не заполняется.
Значения по строке 220.05.011 всех приложений формы 220.05 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 220.00.045.
Значения по строке 220.05.012 всех приложений формы 220.05 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 220.00.046.
Значения по строке 220.05.013 не подлежат переносу в строку 220.00.047, при этом, в случае заполнения формы 220.05 строка 220.00.047 формы 220.00 не заполняется.
Значения по строке 220.05.014 всех приложений формы 220.05 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 220.00.048.
Значения по строке 220.05.015 всех не подлежит переносу в строку 220.00.049, при этом, в случае заполнения формы 220.05 строка 220.00.049 формы 220.00 не заполняется.
Значения по строке 220.05.016 всех приложений формы 220.05 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 220.00.050.
Значения по строке 220.05.017 всех приложений формы 220.05 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 220.00.051.
Значения по строке 220.05.018 всех приложений формы 220.05 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 220.00.052.
Значения по строке 220.05.019 всех приложений формы 220.05 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 220.00.053.
Значения по строке 220.05.020 всех приложений формы 220.05 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 220.00.054.
Значения по строке 220.05.021 всех приложений формы 220.05 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 220.00.055.

220.05-нысанның барлық Қосымшаларының 220.05.004 жолы бойынша мәндері қосылады, және жиынтық сомасы 220.00.018 жолда көрсетіледі.
220.05-нысанның барлық Қосымшаларының 220.05.005 I жолы бойынша мәндері қосылады, және жиынтық сомасы 220.00.019 жолда көрсетіледі.
220.05-нысанның барлық Қосымшаларының 220.05.005 II жолы бойынша мәндері қосылады, жиынтық сомасы 220.00.026 жолда көрсетіледі.
220.05-нысанның барлық Қосымшаларының 220.05.006 жолы бойынша мәндері қосылады, және жиынтық сомасы 220.00.041 I жолда көрсетіледі.
220.05-нысанның барлық Қосымшаларының 220.05.007 жолы бойынша мәндері қосылады, және жиынтық сомасы 220.00.041 II жолда көрсетіледі.
220.05-нысанның барлық Қосымшаларының 220.05.008 жолы бойынша мәндері қосылады, және жиынтық сомасы 220.00.042 жолда көрсетіледі.
220.05-нысанның барлық Қосымшаларының 220.05.009 жолы бойынша мәндері қосылады, және жиынтық сомасы 220.00.043 жолда көрсетіледі.
220.05.010 жолы бойынша мәндер 220.00.044 жолына көшіруге жатпайды, бұл ретте 220.05-нысанын толтырған жағдайда 220.00-нысанының 220.00.025-жолы толтырылмайды.
220.05-нысанның барлық Қосымшаларының 220.05.011 жолы бойынша мәндері қосылады, және жиынтық сомасы 220.00.045 жолда көрсетіледі.
220.05-нысанның барлық Қосымшаларының 220.05.012 жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 220.00.046 жолда көрсетіледі.
220.05.013 жолы бойынша мәндер 220.00.047 жолына көшіруге жатпайды, бұл ретте 220.05 нысанын толтырған жағдайда 220.00 нысанының 220.00.047 жолы толтырылмайды.
220.05-нысанның барлық Қосымшаларының 220.05.014 жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 220.00.048 жолда көрсетіледі.
220.05.015 жолы бойынша барлық мәндер 220.00.049 жолына көшіруге жатпайды, бұл ретте 220.05 нысанын толтырған жағдайда 220.00 нысанының 220.00.049 жолы толтырылмайды.
220.05-нысанның барлық Қосымшаларының 220.05.016 жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 220.00.050 жолда көрсетіледі.
220.05-нысанның барлық Қосымшаларының 220.05.017 жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 220.00.051 жолда көрсетіледі.
220.05-нысанның барлық Қосымшаларының 220.05.018 жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 220.00.052 жолда көрсетіледі.
220.05-нысанның барлық Қосымшаларының 220.05.019 жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 220.00.053 жолда көрсетіледі.
220.05-нысанның барлық Қосымшаларының 220.05.020 жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 220.00.054 жолда көрсетіледі.
220.05-нысанның барлық Қосымшаларының 220.05.021 жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 220.00.055 жолда көрсетіледі.

Значения по строке 220.05.023 всех приложений формы 220.05 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 220.00.057.
Значения по строке 220.05.024 всех приложений формы 220.05 складываются и итоговая сумма указывается в строке 220.00.052.
Значения по строке 220.05.024 I всех приложений формы 220.05 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 220.00.052 I.
Значения по строке 220.05.024 II всех приложений формы 220.05 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 220.00.052 II.
Значения по строке 220.05.024 III всех приложений формы 220.05 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 220.00.052 III.
Значения по строке 220.05.024 IV всех приложений формы 220.05 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 220.00.052 IV.
Значения по строке 220.05.024 V всех приложений формы 220.05 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 220.00.052 V.
Значения по строке 220.05.024 VI всех приложений формы 220.05 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 220.00.052 VI.
При этом другие строки формы 220.00, которые не дублируются в форме 220.05, подлежат заполнению налогоплательщиком в целом по всем видам деятельности.
Налогоплательщик-доверительный управляющий, на которого в соответствии со статьей 194 Налогового кодекса возложено исполнение налогового обязательства по исчислению, уплате или удержанию сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, а также составлению и представлению налоговых форм за учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом или выгодоприобретателя по иным основаниям возникновения доверительного управления, и осуществляющий ведение раздельного налогового учета по объектам налогообложения и объектам, связанным с налогообложением, составляет декларацию (форма 220.00) в целом по своей деятельности и деятельности, осуществляемым им в рамках договора доверительного управления имуществом, на основе данных раздельного налогового учета и не применяет формулы, предусмотренные в декларации (форма 220.00), если применение таких формул приведет к искажению значений, подлежащих отражению в данной декларации.
24. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Фамилия, имя отчество (при его наличии) налогоплательщика" указываются фамилия, имя отчество (при его наличии) руководителя;
2) дата подачи декларации – дата представления декларации в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов – код органа государственных доходов по месту регистрации налогоплательщика;

220.05-нысанның барлық Қосымшаларының 220.05.023 жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 220.00.057 жолда көрсетіледі.
220.05-нысанның барлық Қосымшаларының 220.05.024 жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 220.00.052 жолда көрсетіледі.
220.05-нысанның барлық Қосымшаларының 220.05.024 I жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 220.00.052 I жолда көрсетіледі.
220.05-нысанның барлық Қосымшаларының 220.05.024 II жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 220.00.052 II жолда көрсетіледі.
220.05-нысанның барлық Қосымшаларының 220.05.024 ІІІ жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 220.00.052 ІІІ жолда көрсетіледі.
220.05-нысанның барлық Қосымшаларының 220.05.024 IV жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 220.00.052 IV жолда көрсетіледі.
220.05-нысанның барлық Қосымшаларының 220.05.024 V жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 220.00.052 V жолда көрсетіледі.
220.05-нысанның барлық Қосымшаларының 220.05.024 VI жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 220.00.052 VI жолда көрсетіледі.
Бұл ретте 220.05-нысанда қайталанбайтын 220.00-нысанның басқа жолдары қызметтің барлық түрлері бойынша салық төлеушімен толтырылуға жатады.
Салық кодексінің 194-бабына сәйкес салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер сомаларын есептеу, төлеу немесе ұстап қалу, сондай-ақ мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге негіздер бойынша пайда алушы үшін салық нысандарын жасау және ұсыну бойынша салық міндеттемесін орындау жүктелген және салық салу объектілері және салық салуға байланысты объектілер бойынша бөлек салық есебін жүргізуді жүзеге асыратын сенімгерлікпен басқарушы, жалпы өз қызметі және мүлікті сенімгерлік басқару шарты шеңберінде өзі жүзеге асыратын қызмет бойынша бөлек салықтық есепке алу деректерінің негізінде декларация (220.00-нысан) жасайды және егер мұндай формулаларды қолдану осы декларацияда көрсетілуге жататын мәндердің бұрмалануына әкеп соғатын болса, декларацияда (220.00-нысан) көзделген формулаларды қолданбайды.
24. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "салық төлеушінің тегі, аты әкесінің аты (ол болған кезде)" жолында басшының тегі, аты әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
2) декларацияны тапсыру күні-декларацияны мемлекеттік кіріс органына тапсыру күні;
3) мемлекеттік кірістер органының коды – салық төлеушіні тіркеу орны бойынша Мемлекеттік кірістер органының коды;

4) в поле "Фамилия, имя отчество (при его наличии) должностного лица, принявшего декларацию" указываются фамилия, имя отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего декларацию;
5) дата приема декларации – дата представления декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 209 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа – регистрационный номер декларации, присваиваемый органом государственных доходов;
7) дата почтового штемпеля – дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Подпункты 4), 5), 6) и 7) настоящего пункта заполняются работником органа государственных доходов, принявшим декларацию на бумажном носителе.
Глава 3. Пояснение по заполнению формы 220.01 – Расходы налогоплательщиков, не являющихся плательщиками налога на добавленную стоимость, по реализованным товарам, выполненным работам, оказанным услугам
25. Данная форма заполняется лицами, не являющимися плательщиками налога на добавленную стоимость. В форме отражаются сведения по приобретенным товарам (работам, услугам), включая не относимые на вычеты. Сведения из данной формы не переносятся в декларацию и приложения к ней.
26. В разделе "Расходы":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается бизнес-идентификационный номер (далее – БИН)/индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН) номер налогоплательщика-контрагента;
3) в графе C указывается код страны резидентства нерезидента-контрагента согласно пункту 39 настоящих Правил;
4) в графе D указывается номер налоговой регистрации нерезидента- контрагента в стране резидентства. Графа заполняется при отражении в графе С кода страны резидентства;
5) в графе E указывается код вида расходов:
1 – финансовые услуги;
2 – рекламные услуги;
3 – консультационные услуги;
4 – маркетинговые услуги;
5 – дизайнерские услуги;
6 – инжиниринговые услуги;
7 – прочие;
6) в графе F указывается стоимость приобретенных товаров (работ, услуг);
7) в графе G указывается признак вида деятельности.
При этом отмечается:
"1" – если затраты (расходы) понесены исключительно в целях осуществления деятельности, налогообложение которой осуществляется в общеустановленном порядке;
"2" – если затраты (расходы) понесены исключительно в целях осуществления деятельности, налогообложение которой осуществляется в рамках специального налогового режима в соответствии со статьями 697698699700 и 701 Налогового кодекса;
"3" – если затраты (расходы) подлежат распределению между деятельностью, налогообложение которой осуществляется в общеустановленном режиме и деятельностью, налогообложение которой осуществляется в рамках специального налогового режима в соответствии со статьями 697698699700 и 701 Налогового кодекса;
"4" – если затраты (расходы) не относятся на вычеты.
Глава 4. Пояснение по заполнению формы 220.02 – Вычеты по фиксированным активам

4) "декларацияны қабылдаған лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)" жолында декларацияны қабылдаған мемлекеттік кіріс органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
5) декларацияны қабылдау күні – Салық кодексінің 209-бабы 2-тармағына сәйкес декларацияны табыс ету күні;
6) құжаттың кіріс нөмірі-Мемлекеттік кіріс органы беретін декларацияның тіркеу нөмірі;
7) пошта штемпелінің күні – пошта немесе өзге де байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні.
Осы тармақтың 4), 5), 6) және 7) тармақшаларын декларацияны қағаз жеткізгіште қабылдаған мемлекеттік кірістер органының қызметкері толтырады.
3 тарау. 220.01 – нысанын толтыру бойынша түсіндірме-Өткізілген тауарлар, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер бойынша қосылған құн салығын төлеушілер болып табылмайтын салық төлеушілердің шығыстары
25. Осы нысанды қосылған құн салығын төлеуші болып табылмайтын тұлғалар толтырады. Нысанда шегерімге жатқызылмайтындарды қоса алғанда, сатып алынған тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) бойынша мәліметтер көрсетіледі. Осы нысандағы мәліметтер декларацияға және оған қосымшаларға көшірілмейді.
26. "Шығыстар" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі;
2) B бағанында салық төлеуші-контрагенттің бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН)/жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) көрсетіледі;
3) С бағанында осы Қағидалардың 39-тармағына сәйкес резидент емес-контрагенттің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында резидент емес - контрагенттің резиденттік елдегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі. Баған С бағанында резиденттік елінің коды көрсетілген кезде толтырылады;
5) Е бағанында шығыстар түрінің коды көрсетіледі:
1-Қаржылық қызметтер;
2-жарнамалық қызметтер;
3-кеңес беру қызметтері;
4-маркетингтік қызметтер;
5-дизайнерлік қызметтер;
6-инжинирингтік қызметтер;
7-өзгелері;
6) F бағанында сатып алынған тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны көрсетіледі);
7) G бағанында қызмет түрінің белгісі көрсетіледі.
Бұл ретте байқалады:
"1" - Егер шығындар (шығыстар) салық салу жалпыға бірдей белгіленген тәртіппен жүзеге асырылатын қызметті жүзеге асыру мақсатында ғана жұмсалса;
"2" - Егер шығындар (шығыстар) салық кодексінің 697, 698, 699, 700 және 701-баптарына сәйкес салық салу арнаулы салық режимі шеңберінде жүзеге асырылатын қызметті жүзеге асыру мақсатында ғана жұмсалған болса;
"3" - егер шығындар (шығыстар) салық салу жалпыға бірдей белгіленген режимде жүзеге асырылатын қызмет пен салық салу Салық кодексінің 697, 698, 699, 700 және 701-баптарына сәйкес арнаулы салық режимі шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет арасында бөлінуге жататын болса;
"4" - Егер шығындар (шығыстар) шегерімге жатқызылмаса.
4 тарау. 220.02 – нысанын толтыру бойынша түсіндірме-Тіркелген активтер бойынша шегерімдер

27. Данная форма предназначена для определения вычетов по фиксированным активам в соответствии со статьями 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272 и 273 Налогового кодекса, а также для определения убытка от выбытия фиксированных активов I группы, переносимого на последующие налоговые периоды в соответствии с пунктом 1 статьи 300 Налогового кодекса.
28. В разделе "Вычеты по фиксированным активам":
1) в строке 220.02.001 указывается общая сумма стоимостных балансов групп на начало налогового периода. Определяется как сумма строк с 220.02.001 I по 220.02.001 IV:
в строке 220.02.001 I указывается сумма стоимостных балансов подгрупп фиксированных активов I группы на начало налогового периода, определенных в соответствии с пунктом 7 статьи 267 Налогового кодекса;
в строке 220.02.001 II указывается стоимостный баланс фиксированных активов II группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 267 Налогового кодекса;
в строке 220.02.001 III указывается стоимостный баланс фиксированных активов III группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 267 Налогового кодекса;
в строке 220.02.001 IV указывается стоимостный баланс фиксированных активов IV группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 267 Налогового кодекса;
2) в строке 220.02.002 указывается общая стоимость поступивших в налоговом периоде фиксированных активов. Определяется как сумма строк с 220.02.002 I по 220.02.002 IV:
в строке 220.02.002 I указывается стоимость поступивших фиксированных активов I группы, определяемая в соответствии со статьей 268 Налогового кодекса;
в строке 220.02.002 II указывается стоимость поступивших фиксированных активов II группы, определяемая в соответствии со статьей 268 Налогового кодекса;
в строке 220.02.002 III указывается стоимость поступивших фиксированных активов III группы, определяемая в соответствии со статьей 268 Налогового кодекса;
в строке 220.02.002 IV указывается общая стоимость поступивших фиксированных активов IV группы, определяемая в соответствии со статьей 268 Налогового кодекса;
3) в строке 220.02.003 указывается общая стоимость выбывших фиксированных активов. Определяется как сумма строк с 220.02.003 I по 220.02.003 IV:
в строке 220.02.003 I указывается стоимость выбывших фиксированных активов I группы, определяемая в соответствии со статьей 270 Налогового кодекса;
в строке 220.02.003 II указывается стоимость выбывших фиксированных активов II группы, определяемая в соответствии со статьей 270 Налогового кодекса;
в строке 220.02.003 III указывается стоимость выбывших фиксированных активов III группы, определяемая в соответствии со статьей 270 Налогового кодекса;
в строке 220.02.003 IV указывается стоимость выбывших фиксированных активов IV группы, определяемая в соответствии со статьей 270 Налогового кодекса;

27. Осы нысан баптарға сәйкес тіркелген активтер бойынша шегерімдерді айқындауға арналған 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272 сондай-ақ Салық Кодексінің 300-бабы 1-тармағына сәйкес кейінгі салық кезеңдеріне көшірілетін I топтың тіркелген активтерінің шығуынан залалды айқындау үшін қолданылады.
28. "Тіркелген активтер бойынша шегерімдер" бөлімінде:
1) 220.02.001 жолында салық кезеңінің басына топтардың құндық баланстарының жалпы сомасы көрсетіледі. 220.02.001 І-ден 220.02.001 ІV-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.02.001 I жолында салық кодексінің 267-бабы 7-тармағына сәйкес айқындалған салық кезеңінің басына І топтың тіркелген активтері кіші тобының құндық баланстарының сомасы көрсетіледі;
220.02.001 II жолында салық кодексінің 267-бабы 7-тармағына сәйкес айқындалған салық кезеңінің басына II топтың тіркелген активтерінің құндық балансы көрсетіледі;
220.02.001 III жолында салық кодексінің 267-бабы 7-тармағына сәйкес айқындалған салық кезеңінің басына III топтың тіркелген активтерінің құндық балансы көрсетіледі;
220.02.001 IV жолында салық кодексінің 267-бабы 7-тармағына сәйкес айқындалған салық кезеңінің басына IV топтың тіркелген активтерінің құндық балансы көрсетіледі;
2) 220.02.002 жолында салық кезеңінде түскен тіркелген активтердің жалпы құны көрсетіледі. 220.02.002 І-ден 220.02.002 ІV-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.02.002 I жолында салық кодексінің 268-бабына сәйкес айқындалатын І топтың келіп түскен тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
220.02.002 II жолында салық кодексінің 268-бабына сәйкес айқындалатын, келіп түскен II топтың тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
220.02.002 III жолында салық кодексінің 268-бабына сәйкес айқындалатын, келіп түскен III топтың тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
220.02.002 IV жолында салық кодексінің 268-бабына сәйкес айқындалатын IV топтың келіп түскен тіркелген активтерінің жалпы құны көрсетіледі;
3) 220.02.003 жолында шығып қалған тіркелген активтердің жалпы құны көрсетіледі. 220.02.003 І-ден 220.02.003 ІV-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.02.003 I жолында салық кодексінің 270-бабына сәйкес айқындалатын I топтың шығып қалған тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
220.02.003 II жолында салық кодексінің 270-бабына сәйкес айқындалатын II топтың шығып қалған тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
220.02.003 III жолында салық кодексінің 270-бабына сәйкес айқындалатын III топтың шығып қалған тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
220.02.003 IV жолында салық кодексінің 270-бабына сәйкес айқындалатын IV топтың шығып қалған тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;

4) в строке 220.02.004 указывается общая сумма последующих расходов, относимых на увеличение стоимостных балансов групп (подгрупп) в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 220.02.004 I по 220.02.004 IV:
в строке 220.02.004 I указываются последующие расходы по фиксированным активам I группы, относимые на увеличение стоимостных балансов подгрупп в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса;
в строке 220.02.004 II указываются последующие расходы по фиксированным активам II группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса;
в строке 220.02.004 III указываются последующие расходы по фиксированным активам III группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса;
в строке 220.02.004 IV указываются последующие расходы по фиксированным активам IV группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса;
5) в строке 220.02.005 указывается общая сумма стоимостных балансов групп на конец налогового периода, определяется как сумма строк с 220.02.005 I по 220.02.005 IV:
в строке 220.02.005 I указывается общая сумма стоимостных балансов подгрупп фиксированных активов I группы на конец налогового периода, определенных в соответствии с пунктом 8 статьи 267 Налогового кодекса;
в строке 220.02.005 II указывается стоимостный баланс фиксированных активов II группы на конец налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 267 Налогового кодекса;
в строке 220.02.005 III указывается стоимостный баланс фиксированных активов III группы на конец налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 267 Налогового кодекса;
в строке 220.02.005 IV указывается стоимостный баланс фиксированных активов IV группы на конец налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 267 Налогового кодекса;
6) в строке 220.02.006 указывается общая сумма амортизационных отчислений по фиксированным активам, исчисленных по итогам налогового периода в соответствии с пунктами 2, и 3 статьи 271 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 220.02.006 I по 220.02.006 IV:
в строке 220.02.006 I указываются амортизационные отчисления по фиксированным активам I группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 271 Налогового кодекса;
в строке 220.02.006 II указываются амортизационные отчисления по фиксированным активам II группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 271 Налогового кодекса;
в строке 220.02.006 III указываются амортизационные отчисления по фиксированным активам III группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 271 Налогового кодекса;
в строке 220.02.006 IV указываются амортизационные отчисления по фиксированным активам IV группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 271 Налогового кодекса;

4) 220.02.004 жолында салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес топтардың (кіші топтардың) құндық баланстарын ұлғайтуға жататын кейінгі шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 220.02.004 І-ден 220.02.004 ІV-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.02.004 I жолында салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес кіші топтардың құндық баланстарын ұлғайтуға жатқызылатын I топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
220.02.004 II жолында салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес топтың құндық балансын ұлғайтуға жатқызылатын II топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
220.02.004 III жолында салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес топтың құндық балансын ұлғайтуға жатқызылатын III топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
220.02.004 IV жолында салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес топтың құндық балансын ұлғайтуға жатқызылатын IV топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
5) 220.02.005 жолында салық кезеңінің соңына топтардың құндық баланстарының жалпы сомасы көрсетіледі, 220.02.005 I-ден 220.02.005 IV-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.02.005 I жолында салық кодексінің 267-бабы 8-тармағына сәйкес айқындалған салық кезеңінің соңына І топтың тіркелген активтері кіші тобының құндық баланстарының жалпы сомасы көрсетіледі;
220.02.005 II жолында салық кодексінің 267-бабы 8-тармағына сәйкес айқындалған салық кезеңінің соңына II топтың тіркелген активтерінің құндық балансы көрсетіледі;
220.02.005 III жолында салық кодексінің 267-бабы 8-тармағына сәйкес айқындалған салық кезеңінің соңына ІІІ топтың тіркелген активтерінің құндық балансы көрсетіледі;
220.02.005 IV жолында салық кодексінің 267-бабы 8-тармағына сәйкес айқындалған салық кезеңінің соңына IV топтың тіркелген активтерінің құндық балансы көрсетіледі;
6) 220.02.006 жолында салық кодексінің 271-бабының 2 және 3-тармақтарына сәйкес салық кезеңінің қорытындылары бойынша есептелген тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдардың жалпы сомасы көрсетіледі. 220.02.006 I-ден 220.02.006 IV-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.02.006 I жолында салық кодексінің 271-бабы 2 және 3-тармақтарына сәйкес есептелген I топтың тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;
220.02.006 II жолында салық кодексінің 271-бабы 2 және 3-тармақтарына сәйкес есептелген II топтың тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;
220.02.006 III жолында салық кодексінің 271-бабы 2 және 3-тармақтарына сәйкес есептелген III топтың тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;
220.02.006 IV жолында салық кодексінің 271-бабы 2 және 3-тармақтарына сәйкес есептелген IV топтың тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;

7) в строке 220.02.007 указывается общая сумма амортизационных отчислений, исчисленных по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 7 статьи 271 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 220.02.007 I по 220.02.007 IV:
в строке 220.02.007 I указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 7 статьи 271 Налогового кодекса, по фиксированным активам I группы;
в строке 220.02.007 II указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 7 статьи 271 Налогового кодекса, по фиксированным активам II группы;
в строке 220.02.007 III указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 7 статьи 271 Налогового кодекса, по фиксированным активам III группы;
в строке 220.02.007 IV указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 7 статьи 271 Налогового кодекса, по фиксированным активам IV группы;
8) в строке 220.02.008 указывается общая сумма стоимостных балансов групп (подгрупп) при выбытии всех фиксированных активов, относимых на вычеты (II, III, IV группы) или признаваемых убытком (I группа) в соответствии с пунктами 1 и 2 статьи 273 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 273 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 220.02.008 I по 220.02.008 IV:
в строке 220.02.008 I указывается сумма стоимостных балансов подгрупп, выбывших (за исключением безвозмездно переданных) фиксированных активов I группы, признаваемых убытком в соответствии с пунктом 1 статьи 273 Налогового кодекса с учетом пункта 3 указанной статьи;
в строке 220.02.008 II указывается стоимостный баланс II группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 273 Налогового кодекса с учетом пункта 3 указанной статьи Налогового кодекса;
в строке 220.02.008 III указывается стоимостный баланс III группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 273 Налогового кодекса с учетом пункта 3 указанной статьи;
в строке 220.02.008 IV указывается стоимостный баланс IV группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 273 Налогового кодекса с учетом пункта 3 указанной статьи;

7) 220.02.007 жолында салық кодексінің 271-бабы 7-тармағына сәйкес амортизацияның қосарланған нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың жалпы сомасы көрсетіледі. 220.02.007 І-ден 220.02.007 ІV-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.02.007 I жолында салық кодексінің 271-бабы 7-тармағына сәйкес амортизацияның қосарланған нормасы бойынша, I топтың тіркелген активтері бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;
220.02.007 II жолында салық кодексінің 271-бабы 7-тармағына сәйкес амортизацияның қосарланған нормасы бойынша, II топтың тіркелген активтері бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;
220.02.007 III жолында салық кодексінің 271-бабы 7-тармағына сәйкес амортизацияның қосарланған нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы ІІІ топтың тіркелген активтері бойынша көрсетіледі;
220.02.007 IV жолында салық кодексінің 271-бабы 7-тармағына сәйкес амортизацияның қосарланған нормасы бойынша, IV топтың тіркелген активтері бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;
8) 220.02.008 жолында салық кодексінің 273-бабының 3-тармағын ескере отырып, Салық кодексінің 273-бабының 1 және 2-тармақтарына сәйкес шегерімге жатқызылатын (II, III, IV топтар) немесе залал деп танылатын (I топ) барлық тіркелген активтер шығарылған кезде топтардың (кіші топтардың) құндық баланстарының жалпы сомасы көрсетіледі. 220.02.008 І-ден 220.02.008 ІV-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.02.008 I жолында көрсетілген баптың 3-тармағын ескере отырып, Салық кодексінің 273-бабы 1-тармағына сәйкес залал деп танылатын I топтың шығып қалған (өтеусіз берілгендерін қоспағанда) тіркелген активтері кіші тобының құндық баланстарының сомасы көрсетіледі;
220.02.008 II жолында салық кодексінің көрсетілген бабының 3-тармағын ескере отырып, Салық кодексінің 273-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтың барлық тіркелген активтері шығарылған (өтеусіз беруді қоспағанда) кезде II топтың құндық балансы көрсетіледі;
220.02.008 III жолында көрсетілген баптың 3-тармағын ескере отырып, Салық кодексінің 273-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтың барлық тіркелген активтері шығарылған (өтеусіз беруді қоспағанда) кезде III топтың құндық балансы көрсетіледі;
220.02.008 IV жолында көрсетілген баптың 3-тармағын ескере отырып, Салық кодексінің 273-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтың барлық тіркелген активтері шығарылған (өтеусіз беруді қоспағанда) кездегі IV топтың құндық балансы көрсетіледі;

9) в строке 220.02.009 указывается общая сумма стоимостных балансов групп (подгрупп) на конец налогового периода, которые составляют сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода в соответствии с пунктом 2 статьи 273 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 220.02.009 I по 220.02.009 IV:
в строке 220.02.009 I указывается сумма стоимостных балансов подгрупп на конец налогового периода, которые составляют сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимых на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 273 Налогового кодекса, по фиксированным активам I группы;
в строке 220.02.009 II указывается стоимостный баланс группы на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 273 Налогового кодекса, по фиксированным активам II группы;
в строке 220.02.009 III указывается стоимостный баланс группы на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 273 Налогового кодекса, по фиксированным активам III группы;
в строке 220.02.009 IV указывается стоимостный баланс группы на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 273 Налогового кодекса, по фиксированным активам IV группы;
10) в строке 220.02.010 указывается общая сумма последующих расходов, относимых на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса, за исключением расходов по начисленным доходам работников. Определяется как сумма строк с 220.02.010 I по 220.02.010 IV:
в строке 220.02.010 I указываются последующие расходы по фиксированным активам I группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса;
в строке 220.02.010 II указываются последующие расходы по фиксированным активам II группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса;
в строке 220.02.010 III указываются последующие расходы по фиксированным активам III группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса;
в строке 220.02.010 IV указываются последующие расходы по фиксированным активам IV группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса;

9) 220.02.009 жолында салық кодексінің 273-бабы 4-тармағына сәйкес республикалық бюджет туралы заңда белгіленетін және салық кезеңінің соңғы күнінде қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің 300 еселенген мөлшерінен аз соманы құрайтын салық кезеңінің соңындағы топтардың (кіші топтардың) құндық баланстарының жалпы сомасы көрсетіледі. 220.02.009 І-ден 220.02.009 ІV-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.02.009 I жолында І топтың тіркелген активтері бойынша Салық кодексінің 273-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, республикалық бюджет туралы заңда белгіленетін және салық кезеңінің соңғы күніне қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің 300 еселенген мөлшерінен аз соманы құрайтын салық кезеңінің соңына кіші топтардың құндық баланстарының сомасы көрсетіледі;
220.02.009 II жолында ІІ топтың тіркелген активтері бойынша республикалық бюджет туралы заңда белгіленетін және Салық кодексінің 273-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын салық кезеңінің соңғы күніне қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің 300 еселенген мөлшерінен аз соманы құрайтын салық кезеңінің соңына топтың құндық балансы көрсетіледі;
220.02.009 III жолында ІІІ топтың тіркелген активтері бойынша республикалық бюджет туралы заңда белгіленетін және Салық кодексінің 273-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын салық кезеңінің соңғы күніне қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің 300 еселенген мөлшерінен аз соманы құрайтын салық кезеңінің соңына топтың құндық балансы көрсетіледі;
220.02.009 IV жолында IV топтың тіркелген активтері бойынша республикалық бюджет туралы заңда белгіленетін және Салық кодексінің 273-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын салық кезеңінің соңғы күніне қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің 300 еселенген мөлшерінен аз соманы құрайтын салық кезеңінің соңына топтың құндық балансы көрсетіледі;
10) 220.02.010 жолында қызметкерлердің есептелген кірістері бойынша шығыстарды қоспағанда, салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын кейінгі шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 220.02.010 I-ден 220.02.010 IV-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.02.010 I жолында салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын I топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
220.02.010 II жолында салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын II топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
220.02.010 III жолында салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын III топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
220.02.010 IV жолында салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын IV топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;

11) в строке 220.02.011 указывается общая сумма вычетов налогового периода по фиксированным активам. Определяется как сумма строк с 220.02.011 I по 220.02.011 IV:
в строке 220.02.011 I указываются вычеты по фиксированным активам I группы. Определяется как сумма строк 220.02.006 I, 220.02.007 I, 220.02.009 I и 220.02.010 I (220.02.006 I + 220.02.007 I + 220.02.009 I + 220.02.010 I);
в строке 220.02.0011 II указываются вычеты по фиксированным активам II группы. Определяется как сумма строк 220.02.006 II, 220.02.007 II, 220.02.008 II, 220.02.009 II и 220.02.010 II (220.02.006 II + 220.02.007 II + 220.02.008 II + 220.02.009 II + 220.02.010 II);
в строке 220.02.011 III указываются вычеты по фиксированным активам III группы. Определяется как сумма строк 220.02.006 III, 220.02.007 III, 220.02.008 III, 220.02.009 III и 220.02.010 III (220.02.006 III + 220.02.007 III + 220.02.008 III + 220.02.009 III + 220.02.010 III);
в строке 220.02.011 IV указываются вычеты по фиксированным активам IV группы. Определяется как сумма строк 220.02.006 IV, 220.02.007 IV, 220.02.008 IV, 220.02.009 IV и 220.02.010 IV (220.02.006 IV + 220.02.007 IV + 220.02.008 IV + 220.02.009 IV + 220.02.010 IV);
12) в строке 220.02.012 указываются последующие расходы по арендуемым основным средствам, относимые на вычет в соответствии с пунктом 5 статьи 272 Налогового кодекса.
Глава 5. Пояснение по заполнению формы 220.03 – доход, подлежащий освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами
29. Данная форма предназначена для определения дохода, подлежащего освобождению от налогообложения согласно международным договорам, заключенным Республикой Казахстан. В соответствии с пунктом 5 статьи 2 Налогового кодекса, если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые содержатся в Налоговом кодексе, применяются правила ратифицированного Республикой Казахстан международного договора.
30. В разделе "Показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код вида международного договора согласно пункту 40 настоящих Правил, в соответствии с которым в отношении дохода установлен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом;
3) в графе С указывается наименование международного договора;
4) в графе D указывается код страны, с которой заключен международный договор, согласно пункту 39 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается доход, подлежащий освобождению от налогообложения согласно положениям международного договора.
Глава 6. Пояснение по заполнению формы 220.04 – Доходы из иностранных источников, с суммы уплаченного иностранного налога и зачета

11) 220.02.011 жолында тіркелген активтер бойынша салық кезеңі шегерімдерінің жалпы сомасы көрсетіледі. 220.02.011 І-ден 220.02.011 ІV-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.02.011 I жолында I топтың тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 220.02.006 I, 220.02.007 I, 220.02.009 I және 220.02.010 I жолдарының сомасы ретінде айқындалады (220.02.006 I + 220.02.007 I + 220.02.009 I + 220.02.010 I);
220.02.0011 II жолында ІІ топтың тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 220.02.006 II, 220.02.007 II, 220.02.008 II, 220.02.009 II және 220.02.010 II жолдарының сомасы ретінде айқындалады (220.02.006 II + 220.02.007 II + 220.02.008 II + 220.02.009 II + 220.02.010 II);
220.02.011 III жолында ІІІ топтың тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 220.02.006 III, 220.02.007 III, 220.02.008 III, 220.02.009 III және 220.02.010 III жолдарының сомасы ретінде айқындалады (220.02.006 III + 220.02.007 III + 220.02.008 III + 220.02.009 III + 220.02.010 III);
220.02.011 IV жолында IV топтың тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 220.02.006 IV, 220.02.007 IV, 220.02.008 IV, 220.02.009 IV және 220.02.010 IV жолдарының сомасы ретінде айқындалады (220.02.006 IV + 220.02.007 IV + 220.02.008 IV + 220.02.009 IV + 220.02.010 IV);
12) 220.02.012 жолында салық кодексінің 272-бабы 5-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын жалға алынған негізгі құралдар бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі.
5 тарау. 220.03-нысанын толтыру бойынша түсіндірме-Халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табыс
29. Осы нысан Қазақстан Республикасымен жасалған халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табысты айқындауға арналған. Салық кодексінің 2-бабының 5-тармағына сәйкес, егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта Салық кодексіндегі ережелерден өзгеше ережелер белгіленсе, Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттың ережелері қолданылады.
30. "Көрсеткіштер" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі;
2) В бағанында осы Қағидалардың 40-тармағына сәйкес табысқа қатысты Салық кодексінде белгіленген тәртіптен ерекшеленетін салық салу тәртібі белгіленген халықаралық шарт түрінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында халықаралық шарттың атауы көрсетіледі;
4) D бағанында осы Қағидалардың 39-тармағына сәйкес халықаралық шарт жасалған елдің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында халықаралық шарттың ережелеріне сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табыс көрсетіледі.
6 тарау. 220.04 – нысанын толтыру бойынша түсіндірме-Шетел көздерінен, төленген шетел салығы мен есепке жатқызу сомасынан кірістер

31. Данная форма предназначена для определения доходов из иностранных источников, в том числе доходов из источников в странах с льготным налогообложением в странах с льготным налогообложением, а также суммы уплаченного иностранного налога и их зачета в соответствии со статьями 225, 226, 227, 228, 229, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239 и 240 Налогового кодекса.
32. В разделе "Показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код страны согласно пункту 39 настоящих Правил. В данной графе указывается код страны резидентства нерезидента, выплачивающего доход (в случае начисления дохода от деятельности, не связанной с постоянным учреждением), либо код страны – источника дохода (в случае получения дохода от деятельности через постоянное учреждение);
3) в графе С указывается код вида дохода, указанного в графе Е, начисленного налогоплательщиком-резидентом из иностранных источников, согласно подпункту 2) пункта 37 настоящих Правил.
В случае если налогоплательщиком-резидентом в отчетном налоговом периоде в одном иностранном государстве начислены различные виды доходов, то в данной графе указывается отдельно каждый вид начисленных доходов из источников в таком иностранном государстве;
4) в графе D указывается код валюты дохода, указанного в графе Е, согласно пункту 38 настоящих Правил.
В случае, если налогоплательщиком-резидентом начислены в отчетном налоговом периоде доходы в различной валюте, то в данной графе указываются отдельно суммы начисленных доходов по каждой валюте;
5) в графе Е указывается сумма дохода из источников в иностранном государстве, начисленного налогоплательщиком-резидентом в течение отчетного налогового периода, который подлежит налогообложению в Республике Казахстан в соответствии со статьями 225, 226, 227, 228, 229, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239 и 240 Налогового кодекса, в иностранной валюте, включая:
доходы, начисленные от деятельности, не связанные с постоянным учреждением в иностранном государстве,
доходы от деятельности через постоянное учреждение в иностранном государстве,
доходы, указанные в настоящем подпункте, начисленные налогоплательщиком-резидентом из источников в государствах с льготным налогообложением.
В случае если налогоплательщик-резидент начисляет в одном иностранном государстве в одной валюте один вид дохода из нескольких источников, то в данной графе указывается общая сумма такого вида доходов, начисленных в таком иностранном государстве;
6) в графе F указывается сумма доходов, отраженных в графе E, пересчитанная в национальную валюту с применением рыночного курса обмена валюты, определенного в последний рабочий день, предшествующий дате совершения операции;

31. Осы нысан шетелдік көздерден алынған кірістерді, оның ішінде жеңілдікті салық салынатын елдердегі көздерден алынған кірістерді, сондай-ақ төленген шетелдік салық сомасын айқындауға және оларды баптарға сәйкес есепке жатқызуға арналған 225, 226, 227, 228, 229, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239 және 240 Салық кодексі.
32. "Көрсеткіштер" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі;
2) В бағанында осы Қағидалардың 39-тармағына сәйкес елдің коды көрсетіледі. Бұл бағанда табыс төлейтін резидент еместің резиденттік елінің коды (тұрақты мекемемен байланысты емес қызметтен табыс есептелген жағдайда) не табыс көзі елдің коды (тұрақты мекеме арқылы қызметтен табыс алған жағдайда) көрсетіледі);
3) С бағанында осы Ереженің 37-тармағының 2) тармақшасына сәйкес резидент салық төлеуші шетелдік көздерден есептеген Е бағанында көрсетілген кіріс түрінің коды көрсетіледі.
Егер резидент салық төлеуші есепті салық кезеңінде бір шет мемлекетте табыстардың әртүрлі түрлерін есептесе, онда бұл бағанда осындай шет мемлекеттегі көздерден есептелген табыстардың әрбір түрі жеке көрсетіледі;
4) D бағанында осы Қағидалардың 38-тармағына сәйкес Е бағанында көрсетілген кіріс валютасының коды көрсетіледі.
Егер салық төлеуші-резидент есепті салық кезеңінде әртүрлі валютадағы кірістерді есептеген жағдайда, онда бұл бағанда әрбір валюта бойынша есептелген кірістердің сомалары жеке көрсетіледі;
5) Е бағанында Қазақстан Республикасында салық салынуға жататын есепті салық кезеңі ішінде резидент салық төлеуші есептеген, Салық кодексінің 225, 226, 227, 228, 229, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239 және 240 бабтарына сәйкес шет мемлекеттегі көздерден алынған табыс сомасы көрсетіледі:
шет мемлекеттегі тұрақты мекемемен байланысты емес қызметтен есептелген кірістер,
шет мемлекеттегі тұрақты мекеме арқылы қызметтен түскен кірістер,
салық салуда жеңілдігі бар мемлекеттердегі көздерден салық төлеуші-резидент есептеген осы тармақшада көрсетілген кірістер.
Егер резидент салық төлеуші бір шет мемлекетте бірнеше көздерден бір табыс түрін бір валютада есептесе, онда бұл бағанда осындай шет мемлекетте есептелген осындай табыс түрінің жалпы сомасы көрсетіледі;
6) F бағанында мәміле жасалған күннің алдындағы соңғы жұмыс күні айқындалған валюта айырбастаудың нарықтық бағамын қолдана отырып, ұлттық валютаға қайта есептелген E бағанында көрсетілген кірістер сомасы көрсетіледі;

7) в графе G указывается сумма иностранного подоходного налога c доходов из источников в иностранных государствах, подлежащие зачету при уплате ИПН в Республике Казахстан, исчисленные в соответствии с положениями пунктов 1-3 статьи 303 Налогового кодекса, в национальной валюте.
При этом размер зачитываемой суммы иностранного подоходного налога представляет собой наименьшую из следующих величин:
сумму фактически уплаченного в иностранном государстве иностранного подоходного налога с доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан;
сумму иностранного подоходного налога с доходов из источников за пределами Республики Казахстан, подлежащую уплате в иностранном государстве в соответствии с положениями международного договора Республики Казахстан;
сумму ИПН с доходов из источников за пределами Республики Казахстан, исчисленную в Республике Казахстан по ставке, установленной статьей 313 Налогового кодекса;
Итоговые значения строк графы F, соответствующих кодам видов доходов "2010", "2020", "2030", "2040", "2050", "2170" и "2190" переносятся в строку 220.00.001.
Итоговые значения строк графы F, соответствующих коду вида дохода "2060", переносятся в строку 220.00.002.
Итоговые значения строк графы F, соответствующих иным кодам видов доходов, переносятся в строку 220.00.004.
Итоговое значение графы F переносится в строку 220.00.039.
Итоговое значение графы I переносится в строку 220.00.052 I.
Глава 7. Пояснение по заполнению формы 220.05 – Об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, по исчислению ИПН по видам деятельности, по которым предусмотрено ведение раздельного учета
33. Данная форма предназначена для отражения информации об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, по исчислению ИПН по выделяемым категориям, в отношении которых предусмотрено ведение раздельного налогового учета в случаях, предусмотренных Налоговым кодексом.
Заполнение данной формы осуществляется:
1) отдельно по каждому признаку видов деятельности;
2) в случае осуществления деятельности по договору доверительного управления, в соответствии с которым на доверительного управляющего возложены обязательства по исчислению, уплате и представлению налоговой отчетности по ИПН – по деятельности по доверительному управлению отдельно по каждому договору доверительного управления имуществом или иному случаю возникновения доверительного управления имуществом и прочей деятельности.
В строке 3 отмечается ячейка, соответствующая видам деятельности, по которым осуществляется ведение раздельного учета:

7) G бағанында салық кодексінің 303-бабының 1-3-тармақтарының ережелеріне сәйкес ұлттық валютада есептелген, Қазақстан Республикасында ЖТС төлеу кезінде есепке жатқызылуға жататын шет мемлекеттердегі көздерден алынған кірістерден шетелдік табыс салығының сомасы көрсетіледі.
Бұл ретте шетелдік табыс салығының есептелетін сомасының мөлшері мынадай шамалардың ең азын білдіреді:
резидент салық төлеуші Қазақстан Республикасынан тысқары жердегі көздерден алған табыстардан шетел мемлекетінде нақты төленген табыс салығының сомасы;
Қазақстан Республикасының халықаралық шартының ережелеріне сәйкес шет мемлекетте төленуге жататын, Қазақстан Республикасынан тысқары жерлердегі көздерден алынатын табыстардан алынатын шетелдік табыс салығының сомасы;
Салық кодексінің 313-бабында белгіленген мөлшерлеме бойынша Қазақстан Республикасында есептелген Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі көздерден алынған кірістерден ЖТС сомасы;
Табыс түрлерінің кодтарына сәйкес келетін F бағаны жолдарының жиынтық мәндері "2010", "2020", "2030", "2040", "2050", "2170" және "2190" 220.00.001 жолына көшіріледі.
Табыс түрінің "2060" кодына сәйкес келетін F бағаны жолдарының жиынтық мәндері 220.00.002 жолына көшіріледі.
Табыс түрлерінің өзге кодтарына сәйкес келетін F бағаны жолдарының жиынтық мәндері 220.00.004 жолына көшіріледі.
F бағанының қорытынды мәні 220.00.039 жолына көшіріледі.
I бағанның қорытынды мәні 220.00.052 I жолына көшіріледі.
7 тарау. 220.05 – нысанын толтыру бойынша түсіндірме-бөлек есепке алуды жүргізу көзделген қызмет түрлері бойынша ЖТС есептеу бойынша салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы
33. Осы нысан Салық кодексінде көзделген жағдайларда оларға қатысты бөлек салықтық есепке алуды жүргізу көзделген, бөлінетін санаттар бойынша ЖТС есептеу бойынша салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
Осы нысанды толтыру:
1) қызмет түрлерінің әрбір белгісі бойынша жеке;
2) оған сәйкес сенімгерлікпен басқарушыға ЖТС бойынша салық есептілігін есептеу, төлеу және ұсыну бойынша міндеттемелер жүктелген сенімгерлікпен басқару шарты бойынша қызметті жүзеге асырған жағдайда – мүлікті сенімгерлікпен басқарудың әрбір шарты немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың өзге де туындайтын жағдайы және басқа да қызмет бойынша жеке-дара сенімгерлікпен басқару жөніндегі қызмет бойынша жүзеге асырылады.
3-жолда бөлек есепке алуды жүргізу жүзеге асырылатын қызмет түрлеріне сәйкес келетін ұяшық белгіленеді:

признак 1 – виды деятельности, на которые распространяется специальный налоговый режим в соответствии со статьями 697, 698, 699, 700 и 701 Налогового кодекса с исчислением ИПН по ставке, предусмотренной пунктом 1 статьи 313 Налогового кодекса;
признак 2 – виды деятельности, на которые распространяется специальный налоговый режим в соответствии со статьями 697, 698, 699, 700 и 701 Налогового кодекса с исчислением ИПН по ставке, предусмотренной пунктом 2 статьи 313 Налогового кодекса;
признак 3 – виды деятельности, доходы от осуществления которых подлежат обложению ИПН в общеустановленном порядке по ставке, предусмотренной пунктом 1 статьи 313 Налогового кодекса;
признак 4 – виды деятельности, доходы от осуществления которых подлежат обложению ИПН в общеустановленном порядке по ставке, предусмотренной пунктом 2 статьи 313 Налогового кодекса.
В строке 4 отражается значение, соответствующее деятельности по которой ведется раздельный учет:
1 – по совместной деятельности;
2 – по доверительному управлению;
3 – по доходам некоммерческой организации, определенным пунктом 2 статьи 289 Налогового кодекса;
4 – по перевозке груза морским судном, зарегистрированным в международном судовом реестре Республики Казахстан;
5 – по электронной торговле товарами;
6 – по деятельности по показу фильма, признанного национальным фильмом в соответствии с законодательством Республики Казахстан о кинематографии;
7 – по деятельности ИП, являющегося правообладателем фильма, признанного национальным фильмом в соответствии с законодательством Республики Казахстан о кинематографии;
8 – по приоритетным видам деятельности, осуществляемым на территории специальной экономической зоны;
9 – по деятельности, по которой налогообложение осуществляется в общеустановленном порядке.
34. В разделе "Показатели":
1) в строке 220.05.001 указывается совокупный годовой доход:
в строке 220.05.001 I указывается доход от реализации, определяемый в соответствии со статьей 227 Налогового кодекса;
2) в строке 220.05.002 указывается сумма корректировки совокупного годового дохода, осуществляемой в соответствии с пунктом 1 статьи 241 Налогового кодекса;
3) в строке 220.05.003 указывается сумма корректировки совокупного годового дохода, осуществляемой в соответствии с пунктом 2 статьи 241 Налогового кодекса;
4) в строке 220.05.004 указывается совокупный годовой доход с учетом корректировок, определяемый как разница строк 220.05.001 и 220.05.002, увеличенная на строку 220.06.003 (в случае, если значение данной строки положительное) или уменьшенная на строку 220.05.003 (в случае, если значение данной строки отрицательное) (220.05.001 – 220.05.002) + (–) 220.05.003);

1 белгі – Салық кодексінің 313-бабының 1-тармағында көзделген мөлшерлеме бойынша ЖТС есептелетін салық кодексінің 697, 698, 699, 700 және 701-баптарына сәйкес арнаулы салық режимі қолданылатын қызмет түрлері;
2 белгі – Салық кодексінің 313-бабы 2-тармағында көзделген мөлшерлеме бойынша ЖТС есептелетін салық кодексінің 697, 698, 699, 700 және 701-баптарына сәйкес арнаулы салық режимі қолданылатын қызмет түрлері;
3 белгі – жүзеге асырылуынан түскен табыстарға салық кодексінің 313-бабы 1-тармағында көзделген мөлшерлеме бойынша жалпыға бірдей белгіленген тәртіппен ЖТС салынуға жататын қызмет түрлері;
4 белгі – жүзеге асырылуынан түскен табыстарға салық кодексінің 313-бабы 2-тармағында көзделген мөлшерлеме бойынша жалпыға бірдей белгіленген тәртіппен ЖТС салынуға жататын қызмет түрлері.
4-жолда бөлек есепке алу жүргізілетін тиісті қызметтің мәні көрсетіледі:
1-бірлескен қызмет бойынша;
2-сенімгерлік басқару бойынша;
3-Салық кодексінің 289-бабының 2-тармағында айқындалған коммерциялық емес ұйымның кірістері бойынша;
4-Қазақстан Республикасының халықаралық кеме тізілімінде тіркелген теңіз кемесімен жүк тасымалдау бойынша;
5-тауарлардың электрондық саудасы бойынша;
6-Қазақстан Республикасының Кинематография туралы заңнамасына сәйкес ұлттық фильм деп танылған фильмді көрсету қызметі бойынша;
7-Қазақстан Республикасының Кинематография туралы заңнамасына сәйкес ұлттық фильм деп танылған фильмнің құқық иесі болып табылатын ЖК қызметі бойынша;
8-арнайы экономикалық аймақ аумағында жүзеге асырылатын қызметтің басым түрлері бойынша;
9-салық салу жалпыға бірдей белгіленген тәртіппен жүзеге асырылатын қызмет бойынша.
34. "Көрсеткіштер" бөлімінде:
1) 220.05.001 жолында жылдық жиынтық табыс көрсетіледі:
220.05.001 I жолында салық кодексінің 227-бабына сәйкес айқындалатын өткізуден түсетін кіріс көрсетіледі;
2) 220.05.002 жолында салық кодексінің 241-бабы 1-тармағына сәйкес жүзеге асырылатын жылдық жиынтық табысты түзету сомасы көрсетіледі;
3) 220.05.003 жолында салық кодексінің 241-бабы 2-тармағына сәйкес жүзеге асырылатын жылдық жиынтық табысты түзету сомасы көрсетіледі;
4) 220.05.004 жолында 220.06.003 жолына ұлғайтылған (егер осы жолдың мәні оң болса) немесе 220.05.003 жолына азайтылған (егер осы жолдың мәні теріс болса) 220.05.001 және 220.05.002 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын түзетулерді ескере отырып, жылдық жиынтық кіріс көрсетіледі) (220.05.001 – 220.05.002) + (–) 220.05.003);

5) в строке 220.05.005 указывается общая сумма расходов, подлежащая отнесению на вычеты;
в строке 220.05.005 I указывается себестоимость реализованных (использованных) товаров, приобретенных и безвозмездно полученных работ, услуг, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 242 Налогового кодекса;
в строке 220.05.005 II указывается сумма вычетов по фиксированным активам и арендованным основным средствам, определяемая в соответствии со статьями 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272 и 273 Налогового кодекса;
6) в строке 220.05.006 указывается сумма корректировок доходов, производимых в соответствии со статьями 286 и 287 Налогового кодекса;
7) в строке 220.05.007 указывается сумма корректировок вычетов, производимых в соответствии со статьями 286 и 287 Налогового кодекса;
8) в строке 220.05.008 указывается сумма корректировок доходов, производимых в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;
9) в строке 220.05.009 указывается сумма корректировок вычетов, производимых в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;
10) в строке 220.05.010 указывается налогооблагаемый доход (убыток). Определяется как 220.05.004 – 220.05.005 + 220.05.006 – 220.05.007 + 220.05.008 – 220.05.009;
11) в строке 220.05.011 указывается сумма доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан. Строка 220.05.011 носит справочный характер;
12) в строке 220.05.012 указывается сумма дохода, подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами согласно пункту 5 статьи 2 Налогового кодекса, в том числе:
в строке 220.05.012 I указывается доход, освобождаемый от налогообложения в соответствии с международными договорами;
в строке 220.05.012 II указывается доход, освобождаемый в соответствии с Конституционным законом РК "О МФЦА";
13) в строке 220.05.013 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка) с учетом особенностей международного налогообложения. Строка 220.05.013 определяется как разница строк 220.05.010 минус строка 220.05.012 (220.05.010 – 220.05.012);
14) в строке 220.05.014 указывается суммарная прибыль КИК и ПУ КИК, определенная в соответствии с пунктом 1 статьи 297 Налогового кодекса;
в строке 220.05.014 I указывается сумма облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса;
в строке 220.05.014 II указывается сумма облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 5) статьи 223 Налогового кодекса;
15) в строке 220.05.015 указывается облагаемый доход КИК и ПУ КИК с учетом перенесенных убытков. Определяется как разница строк 220.05.014 I и 220.05.017 І (220.05.014 I - 220.05.017 І). Если строка 220.00.045 В больше строки 220.00.042 I, в строке 220.00.043 указать ноль;

5) 220.05.005 жолында шегерімге жатқызылуы тиіс шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
220.05.005 I жолында салық кодексінің 242-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын сатылған (пайдаланылған) тауарлардың, сатып алынған және өтеусіз алынған жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің өзіндік құны көрсетіледі;
220.05.005 II жолында баптарға сәйкес айқындалатын тіркелген активтер және жалға алынған негізгі құралдар бойынша шегерімдер сомасы көрсетіледі 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272 және Салық кодексінің 273-бабы;
6) 220.05.006 жолында салық кодексінің 286 және 287-баптарына сәйкес жүргізілетін табыстарды түзетулердің сомасы көрсетіледі;
7) 220.05.007 жолында салық кодексінің 286 және 287-баптарына сәйкес жүргізілетін шегерімдерді түзетулердің сомасы көрсетіледі;
8) 220.05.008 жолында Трансферттік баға белгілеу туралы заңға сәйкес жүргізілетін кірістерді түзетулердің сомасы көрсетіледі;
9) 220.05.009 жолында Трансферттік баға белгілеу туралы заңға сәйкес жүргізілетін шегерімдерді түзетулердің сомасы көрсетіледі;
10) 220.05.010 жолында салық салынатын кіріс (залал) көрсетіледі. 220.05.004 – 220.05.005 + 220.05.006 – 220.05.007 + 220.05.008 – 220.05.009 ретінде анықталады;
11) 220.05.011 жолында резидент салық төлеуші Қазақстан Республикасынан тыс көздерден алған кірістер сомасы көрсетіледі. 220.05.011 жолы анықтамалық сипатта болады;
12) 220.05.012 жолында салық кодексінің 2-бабы 5-тармағына сәйкес халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс кіріс сомасы көрсетіледі, оның ішінде:
220.05.012 I жолында халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылатын кіріс көрсетіледі;
220.05.012 II жолында "АХҚО туралы" ҚР Конституциялық заңына сәйкес босатылатын кіріс көрсетіледі";
13) 220.05.013 жолында халықаралық салық салудың ерекшеліктерін ескере отырып, салық салынатын кірістің (залалдың) сомасы көрсетіледі. 220.05.013 жолы 220.05.012 жолын алып тастағанда 220.05.010 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (220.05.010 - 220.05.012);
14) 220.05.014 жолда Салық кодексінің 297-бабы 1-тармағына сәйкес айқындалған БШК және БШК ТМ жиынтық пайдасы көрсетіледі;
220.05.014 І жолында Салық кодексінің 223-бабы 4) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ салық салынатын кіріс сомасы көрсетіледі;
220.05.014 ІІ жолында Салық кодексінің 223-бабы 5) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ салық салынатын кіріс сомасы көрсетіледі;
15) 220.05.015 жолда көшірілген шығындарды ескере отырып, БШК және БШК ТМ салық салынатын кіріс сомасы көрсетіледі. 220.05.014 I және 220.05.017 І (220.05.014 I - 220.05.017 І) жолдарының айырмасы ретінде айқындалады. Егер 220.00.045 В жолы 220.00.042 I жолынан артық болса, 220.00.043 жолда нөл көрсетіледі;

16) в строке 220.05.016 указываются убытки от реализации объектов незавершенного строительства, неустановленного оборудования, за исключением активов, выкупленных для государственных нужд в соответствии с законами Республики Казахстан;
17) в строке 220.05.017 указывается убыток, подлежащий переносу в соответствии с пунктом 1 статьи 300 Налогового кодекса. Данная строка заполняется с учетом строки 220.02.008 I;
в строке 220.05.017 I указывается сумма убытков, подлежащих переносу в соответствии с частью второй пункта 1 статьи 300 Налогового кодекса;
18) в строке 220.05.018 указывается сумма уменьшения налогооблагаемого дохода в соответствии со статьей 288 Налогового кодекса;
19) в строке 220.05.019 указывается налогооблагаемый доход с учетом уменьшения, исчисленный в соответствии со статьей 288 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 220.05.015 и 220.05.018 (220.05.015 – 220.05.018). В случае, если строка 220.05.018 больше строки 220.05.015, в строке 220.05.019 указывается ноль;
20) в строке 220.05.020 указываются убытки, перенесенные из предыдущих налоговых периодов;
21) в строке 220.05.021 указывается налогооблагаемый доход с учетом перенесенных убытков. Заполняется в случае, если в строке 220.05.019 отражено положительное значение. Данная строка определяется как разница строк 220.05.019 и 220.05.020 (220.05.019 – 220.05.020). Если строка 220.05.020 больше строки 220.05.019, в строке 220.05.021 указывается ноль;
22) в строке 220.05.022 указывается ставка ИПН в соответствии со статьей 313 Налогового кодекса в процентах;
23) в строке 220.05.023 указывается сумма ИПН с налогооблагаемого дохода, которая определяется как произведение строк 220.05.021 и 220.05.022 (220.05.021 x 220.05.022);
24) в строке 220.05.024 указывается сумма исчисленного ИПН за налоговый период в соответствии с пунктом 1 статьи 302 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 220.05.023, 220.05.024 I, 220.05.024 III, 220.05.024 IV, 220.05.024 V (220.05.023 – 220.05.024 I – 220.05.024 III – 220.05.024 IV – 220.05.024 V). Если полученная разница меньше ноля, то в строке 220.05.024 указывается ноль;
в строке 220.05.024 I указывается сумма уплаченных за пределами Республики Казахстан налогов на доходы или идентичного вида подоходного налога с доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан, которая зачитывается при уплате ИПН в Республике Казахстан в соответствии со статьей 303 Налогового кодекса;
в строке 220.05.024 II указывается сумма иностранного подоходного налога с финансовой прибыли КИК, исчисленная в соответствии с пунктом 4 статьи 303 Налогового кодекса;

16) 220.05.016 жолында Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекет мұқтажы үшін сатып алынған активтерді қоспағанда, аяқталмаған құрылыс объектілерін, белгіленбеген жабдықты өткізуден залалдар көрсетіледі;
17) 220.05.017 жолда Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағына сәйкес көшірілуге жататын шығын көрсетіледі. Бұл жол 220.02.008 I жолын ескере отырып толтырылады;
220.05.017 І жолында Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағының екінші бөлігіне сәйкес көшірілуге жататын шығын сомасы көрсетіледі;
18) 220.05.018 жолында салық кодексінің 288-бабына сәйкес салық салынатын табысты азайту сомасы көрсетіледі;
19) 220.05.019 жолында салық кодексінің 288-бабына сәйкес есептелген азайту ескерілген салық салынатын кіріс көрсетіледі. 220.05.015 және 220.05.018 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (220.05.015 – 220.05.018). Егер 220.05.018 жолы 220.05.015 жолынан артық болса, 220.05.019 жолында нөл көрсетіледі;
20) 220.05.020 жолында алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген залалдар көрсетіледі;
21) 220.05.021 жолында көшірілген залалдар ескеріле отырып, салық салынатын кіріс көрсетіледі. Егер 220.05.019 жолында оң мән көрсетілген жағдайда толтырылады. Бұл жол 220.05.019 және 220.05.020 (220.05.019 – 220.05.020) жолдарының айырмасы ретінде айқындалады. Егер 220.05.020 жолы 220.05.019 жолынан артық болса, 220.05.021 жолында нөл көрсетіледі;
22) 220.05.022 жолында салық кодексінің 313-бабына сәйкес ЖТС ставкасы пайызбен көрсетіледі;
23) 220.05.023 жолында 220.05.021 және 220.05.022 (220.05.021 x 220.05.022) жолдарының туындысы ретінде айқындалатын салық салынатын кірістен ЖТС сомасы көрсетіледі);
24) 220.05.024 жолда Салық кодексінің 302-бабы 1-тармағына сәйкес салық кезеңі үшін есептелген ЖТС сомасы көрсетіледі. 220.05.023, 220.05.024 I, 220.05.024 III, 220.05.024 IV, 220.05.024 V жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (220.05.023 – 220.05.024 I – 220.05.024 III – 220.05.024 IV – 220.05.024 V). Егер алынған айырма нөлден аз болса, онда 220.05.024 жолда нөл көрсетіледі;
220.05.024 I жолында Салық кодексінің 303-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында ЖТС төлеу кезінде есепке алынатын, резидент салық төлеуші Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі көздерден алған кірістерден Қазақстан Республикасының тыс жерлерде төленген салықтардың немесе кіріс салығының бірдей түрінің сомасы көрсетіледі;
220.05.024 II жолында Салық кодексінің 303-бабы 4-тармағына сәйкес есептелген БШК қаржылық пайдасынан шетелдік кіріс салығының сомасы көрсетіледі;

в строке 220.05.024 III указывается сумма ИПН, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде выигрыша, которая в соответствии с пунктом 2 статьи 302 Налогового кодекса уменьшает сумму ИПН, подлежащего уплате в бюджет;
в строке 220.05.024 IV указывается сумма ИПН, удержанного у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, и перенесенная из предыдущих налоговых периодов в соответствии с пунктом 3 статьи 302 Налогового кодекса;
в строке 220.05.024 V указывается сумма ИПН, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, которая в соответствии с пунктом 2 статьи 302 Налогового кодекса уменьшает сумму ИПН, подлежащего уплате в бюджет;
25) в строке 220.05.025 указывается ИПН с облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса. Определяется как произведение строк 220.05.015 и 220.05.022 (220.05.015 х 220.05.022);
26) в строке 220.05.026 указывается ИПН с облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 5) статьи 223 Налогового кодекса. Определяется как произведение строк 220.05.014 II и 220.05.022 (220.05.014 II х 220.05.022);
27) в строке 220.05.027 итоговая сумма ИПН КИК и ПУ КИК с учетом уменьшения за налоговый период в соответствии с пунктом 2 статьи 359 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 220.05.025 и 220.05.024 II (220.05.025 – 220.05.024 II). Если полученная разница меньше ноля, то в строке 220.05.027 указывается ноль;
28) в строке 220.05.028 указывается итоговая сумма исчисленного ИПН, за исключением ИПН с облагаемого дохода КИК и ПУ КИК, в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса, с учетом уменьшения. Определяется как сумма строк 220.05.024 и 220.05.026 (220.05.024 + 220.05.026).
Сноска. Пункт 34 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 8. Пояснение по заполнению формы 220.06 – Налогообложение финансовой прибыли контролируемой иностранной компании
35. Данная форма предназначена для отражения информации о суммах финансовой прибыли КИК или финансовой прибыли ПУ КИК, налога на прибыль с финансовой прибыли КИК или финансовой прибыли ПУ КИК, подлежащего отнесению в зачет, и ИПН, удержанного у источника выплаты с дохода КИК, или ИПН, уплаченного с налогооблагаемого дохода КИК, полученных из источников в Республике Казахстан.
В данном приложении не подлежит отражению финансовая прибыль КИК или финансовая прибыль ПУ КИК, подлежащая освобождению от налогообложения в Республике Казахстан в соответствии со статьей 296 Налогового кодекса, при условии наличия у налогоплательщика-резидента подтверждающих документов, определенных пунктом 2 статьи 296 Налогового кодекса.

220.05.024 III жолында Салық кодексінің 302-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төлеуге жататын ЖТС сомасын азайтатын ұтыс түріндегі кірістен төлем көзінен салық кезеңінде ұсталған ЖТС сомасы көрсетіледі;
220.05.024 IV жолында Салық кодексінің 302-бабы 3-тармағына сәйкес алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген және сыйақы түріндегі кірістен төлем көзінен ұсталған ЖТС сомасы көрсетіледі;
220.05.024 V жолында Салық кодексінің 302-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуге жататын ЖТС сомасын азайтатын сыйақы түріндегі кірістен төлем көзінен салық кезеңінде ұсталған ЖТС сомасы көрсетіледі;
25) 220.05.025 жолда Салық кодексінің 223-бабы 4) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ салық салынатын кірісінен ЖТС көрсетіледі. 220.05.015 және 220.05.022 (220.05.015 х 220.05.022) жолдарының туындысы ретінде айқындалады;
26) 220.05.026 жолда Салық кодексінің 223-бабы 5) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ салық салынатын кірісінен ЖТС көрсетіледі. 220.05.014 II және 220.05.022 (220.05.014 II х 220.05.022) жолдарының туындысы ретінде айқындалады;
27) 220.05.027 жолда Салық кодексінің 359-бабы 2-тармағына сәйкес салық кезеңі үшін азайтуды ескере отырып БШК және БШК ТМ қорытынды сомасы көрсетіледі; 220.05.025 және 220.05.024 II (220.05.025 – 220.05.024 II) жолдарының айырмасы ретінде айқындалады. Егер алынған айырма нөлден аз болса, онда 220.05.027 жолда нөл көрсетіледі;
28) 220.05.028 жолда азайтуды ескере отырып, Салық кодексінің 223-бабы 4) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ салық салынатын кірісінен ЖТС қоспағанда, есептелген ЖТС қорытынды сомасы көрсетіледі. 220.05.024 және 220.05.026 (220.05.024 + 220.05.026) жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
Ескерту. 34-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8 тарау. 220.06 – нысанын толтыру бойынша түсіндірме-бақыланатын шетелдік компанияның қаржылық пайдасына салық салу
35. Бұл нысан БШК-ның қаржылық пайдасының немесе БШК-ның қаржылық пайдасының, БШК ТМ қаржылық пайдасынан алынатын пайдаға салықтың немесе БШК ТМ есепке жатқызылуға жататын қаржылық пайдасынан алынатын пайдаға салынатын салықтың және БШК-ның табысынан төлем көзінен ұсталған ЖТС немесе Қазақстан Республикасындағы көздерден алынған БШК-ның салық салынатын табысынан төленген ЖТС сомалары туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
Осы қосымшада салық кодексінің 296-бабының 2-тармағында айқындалған растайтын құжаттар резидент салық төлеушіде болған жағдайда, Салық кодексінің 296-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында салық салудан босатылуға жататын БШК-ның қаржылық пайдасы немесе БШК-ның қаржылық пайдасы көрсетілмейді.

36. В разделе "Информация о КИК или ПУ КИК":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается наименование каждой КИК или каждого ПУ КИК. Определения КИК и ПУ КИК даны в статье 294 Налогового кодекса;
3) в графе С указывается код страны, в которой КИК или ПУ КИК созданы (инкорпорированы) и являются резидентами. В случае если КИК или ПУ КИК созданы в одной стране и являются резидентами в другой стране, то в данной графе указывается код страны, в которой они созданы (инкорпорированы);
4) в графе D указывается номер государственной (налоговой) регистрации каждой КИК или каждого ПУ КИК в стране, где они созданы (инкорпорированы). При наличии у КИК или ПУ КИК двух регистрации: государственной и налоговой регистрации, то в данной графе необходимо указать номер налоговой регистрации;
5) в графе E указывается общий размер коэффициента прямого, косвенного, конструктивного участия или контроля налогоплательщика-резидента в каждой КИК при прямом, косвенном, конструктивном владении или прямом, косвенном, конструктивном контроле налогоплательщика-резидента в КИК самостоятельно или через контролируемое лицо (контролируемые лица), определяемого в соответствии с пунктом 7 статьи 297 Налогового кодекса;
6) в графе F указывается код валюты финансовой прибыли, указанной в графе G, согласно пункту 38 настоящих Правил;
7) в графе G указывается положительная величина финансовой прибыли до налогообложения каждой КИК или каждого ПУ КИК, определяемая в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 297 Налогового кодекса, в иностранной валюте;
8) в графе Н указывается сумма убытков КИК или ПУ КИК, возникших в двух периодах, последовательно предшествующих отчетному периоду в соответствии с пунктом 1 статьи 300 Налогового кодекса. При этом, уменьшенные убытки в последующих периодах не учитываются.
Резидент не вправе использовать убытки КИК и (или) ПУ КИК, зарегистрированных в государствах с льготным налогообложением;
9) в графе I указывается сумма уменьшений, произведенных из финансовой прибыли КИК или финансовой прибыли ПУ КИК в соответствии с пунктом 3 статьи 340 Налогового кодекса, в иностранной валюте, при условии наличия у налогоплательщика-резидента подтверждающих документов, определенных пунктом 10 статьи 297 Налогового кодекса.
Резидент не вправе применять положения пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса к КИК и (или) ПУ КИК, зарегистрированных в государствах с льготным налогообложением.
В случае если налогоплательщик-резидент не применяет пункт 3 статьи 340 Налогового кодекса, то в данной графе указывается "0";

36. "БШК немесе БШК ТМ туралы ақпарат" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі;
2) B бағанында әрбір БШК-ның немесе әрбір БШК ТМ-нің атауы көрсетіледі. БШК және БШК ТМ анықтамалары Салық кодексінің 294-бабында берілген;
3) С бағанында БШК немесе БШК ТМ құрылған (инкорпорацияланған) және резиденттер болып табылатын елдің коды көрсетіледі. Егер БШК немесе БШК ТМ бір елде құрылған және басқа елде резиденттер болып табылатын жағдайда, онда бұл бағанда олар құрылған (инкорпорацияланған) елдің коды көрсетіледі);
4) D бағанында әрбір БШК-ның немесе әрбір БШК ТМ-нің олар құрылған (инкорпорацияланған) елдегі мемлекеттік (салықтық) тіркеу нөмірі көрсетіледі. БШК немесе БШК ТМ екі тіркеу болған кезде: мемлекеттік және салықтық тіркеу болса, онда осы бағанда салықтық тіркеу нөмірін көрсету қажет;
5) Е бағанында салық кодексінің 297-бабы 7-тармағына сәйкес айқындалатын дербес немесе бақыланатын тұлға (бақыланатын тұлғалар) арқылы салық төлеуші-резиденттің БШК тікелей, жанама, конструктивті иелік етуі немесе тікелей, жанама, конструктивті бақылауы кезінде әрбір БШК тікелей, жанама, конструктивті қатысуы немесе бақылау коэффициентінің жалпы мөлшері көрсетіледі;
6) F бағанында осы Қағидалардың 38-тармағына сәйкес G бағанында көрсетілген қаржылық пайда валютасының коды көрсетіледі;
7) G бағанында салық кодексінің 297-бабының 2 және 3-тармақтарына сәйкес айқындалатын, шетел валютасында әрбір БШК немесе әрбір БШК ТМ салық салынғанға дейінгі қаржылық пайданың оң шамасы көрсетіледі;
8) H бағанында Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағына сәйкес есепті кезеңнің дәйекті алдындағы екі кезеңде туындаған БШК немесе БШК ТМ-нің шығындарының сомасы көрсетіледі. Бұл ретте азайтылған залалдар келесі кезеңдерде есепке алынбайды.
Резиденттің салық салуда жеңілдігі бар мемлекеттерде тіркелген БШК және (немесе) БШК ТМ-ның залалдарын пайдалануға құқығы жоқ;
9) І бағанында Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағына сәйкес Салық кодексінің 297-бабы 10-тармағында айқындалған растайтын құжаттар резидент салық төлеушіде болған жағдайда шетелдік валютада БШК-нің қаржылық пайдасынан немесе БШК ТМ-ның қаржылық пайдасынан жүргізілген азайтулардың сомасы көрсетіледі.
Резиденттің салық салуда жеңілдігі бар мемлекеттерде тіркелген БШК және (немесе) БШК ТМ-ға Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының ережелерін пайдалануға құқығы жоқ.
Егер резидент салық төлеуші Салық кодексінің 340-бабының 3-тармағын қолданбаған жағдайда, онда бұл бағанда "0" көрсетіледі;

14) в графе N указывается сумма налога на прибыль (иностранного подоходного налога) с финансовой прибыли КИК до налогообложения или финансовой прибыли ПУ КИК до налогообложения, исчисляемого в соответствии с пунктом 4 статьи 303 Налогового кодекса (с применением эффективной ставки, определяемой в соответствии с абзацем третьим подпункта 12) пункта 4 статьи 294 Налогового кодекса), и уплаченного в иностранном государстве за отчетный период, в иностранной валюте при условии наличия у налогоплательщика-резидента подтверждающих документов, указанных в пункте 4 статьи 303 Налогового кодекса. В случае если сумма налога на прибыль, указанная в графе М, отличается от суммы налога на прибыль уплаченного в иностранном государстве, то в данной графе указывается сумма уплаченного налога на прибыль. В случае если финансовая прибыль КИК или финансовая прибыль ПУ КИК облагалась налогом на прибыль в двух и более иностранных государствах, то в данной графе указывается только уплаченная сумма одного налога на прибыль, у которого эффективная ставка составляет максимальную величину из эффективных ставок налога на прибыль, уплаченного в таких иностранных государствах;
15) в графе O указывается сумма налога на прибыль, подлежащая отнесению в зачет в соответствии с пунктом 4 статьи 303 Налогового кодекса, в национальной валюте при условии наличия у налогоплательщика-резидента документов, подтверждающих суммы налога на прибыль, указанные в графах M и N. В данной графе указывается сумма налога на прибыль, которая является наименьшей из сумм, указанных в графах M и N, пересчитанная в национальной валюте с применением следующего рыночного курса обмена валюты:
в случае если в данной графе подлежит отражению сумма налога на прибыль, указанного в графе M – среднеарифметического рыночного курса обмена валюты за отчетный период;
в случае если в данной графе подлежит отражению сумма налога на прибыль, указанного в графе N – рыночного курса обмена валюты на день уплаты такого налога на прибыль в иностранном государстве;
Итоговое значение графы L переносится в строку 220.00.042. Итоговое значение графы O переносится в строку 220.00.052 II.
16) исключен приказом Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
17) исключен приказом Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Пункт 36 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

14) N бағанында салық кодексінің 303-бабы 4-тармағына сәйкес есептелетін (салық кодексінің 294-бабы 4-тармағы 12) тармақшасының үшінші абзацына сәйкес айқындалатын тиімді ставканы қолдана отырып) және есепті кезең үшін шет мемлекетте төленген, салық кодексінің 303-бабы 4-тармағында көрсетілген растайтын құжаттардың болуы шартымен шетелдік валютада БШК-тің салық салуға дейінгі қаржылық пайдасынан немесе БШК ТМ-нің қаржылық пайдасынан алынатын пайдаға салынатын салықтың (шетелдік табыс салығының) сомасы көрсетіледі. Егер М бағанында көрсетілген пайдаға салынатын салық сомасы шет мемлекетте төленген пайдаға салынатын салық сомасынан өзгеше болған жағдайда, онда осы бағанда пайдаға төленген салық сомасы көрсетіледі. Егер БШК-ның қаржылық пайдасына немесе БШК ТМ-нің қаржылық пайдасына екі және одан да көп шет мемлекеттерде пайдаға салық салынған жағдайда, онда осы бағанда тиімді ставкасы осындай шет мемлекеттерде төленген пайдаға салынатын салықтың тиімді мөлшерлемелерінің ең жоғары шамасын құрайтын пайдаға салынатын бір салықтың төленген сомасы ғана көрсетіледі;
15) O бағанында Салық кодексінің 303-бабының 4-тармағына сәйкес есепке жатқызылуы тиіс пайдаға салынатын салық сомасы, резиденте салық төлеушіде M және N бағандарында көрсетілген пайдаға салынатын салық сомасын растайтын құжаттар болған жағдайда, ұлттық валютада көрсетіледі. Бұл бағанда M және N бағандарында көрсетілген, валюта айырбастаудың келесі нарықтық бағамын қолдана отырып, ұлттық валютада қайта есептелген пайдаға салынатын салық сомасы көрсетіледі:
егер осы бағанда M бағанында көрсетілген пайдаға салынатын салық сомасы – есепті кезең үшін валюта айырбастаудың орташа арифметикалық нарықтық бағамы көрсетілуге тиіс болған жағдайда;
егер осы бағанда N бағанында көрсетілген пайдаға салынатын салық сомасы – шет мемлекетте осындай пайдаға салынатын салықты төлеу күніне валюта айырбастаудың нарықтық бағамы көрсетілуге тиіс болған жағдайда;
L бағанының қорытынды мәні 220.00.042 жолға көшіріледі.
O бағанының жиынтық мәні 220.00.052 II жолына көшіріледі.
16) алып тасталды - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17) алып тасталды - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. 36-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Приказ дополнен приложением 82 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 20.12.2020 № 1214 (вводится в действие с 01.01.2021); в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 30.06.2023 № 724 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 83
к приказу Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Правила составления налоговой отчетности "Декларация по индивидуальному подоходному налогу (форма 240.00)"
Сноска. Приказ дополнен приложением 83 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 20.12.2020 № 1214 (вводится в действие с 01.01.2021).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация по индивидуальному подоходному налогу (форма 240.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Декларация по индивидуальному подоходному налогу" (далее – ИПН) (далее – декларация), предназначенной для исчисления ИПН. Декларация составляется следующими физическими лицами:
получившими имущественный доход, в том числе доход от реализации имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан, а также другие доходы;
получившими доходы из источников за пределами Республики Казахстан;
трудовыми иммигрантами-резидентами;
занимающимися частной практикой;
имеющими деньги на банковских счетах в иностранных банках, находящихся за пределами Республики Казахстан, за исключением физических лиц, у которых возникает обязательство по представлению декларации об активах и обязательствах (форма 250.00);
имеющими на праве собственности недвижимое имущество, ценные бумаги, долю участия в уставном капитале юридического лица, зарегистрированного за пределами Республики Казахстан, за исключением физических лиц, у которых возникает обязательство по представлению декларации об активах и обязательствах (форма 250.00);
нерезидентами в соответствии с разделом 19 Налогового кодекса.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Декларация составляется в соответствии со статьей 659, разделами 8 и 9, статьями 204 и 205, разделом 19 Налогового кодекса. Декларация состоит из самой декларации (форма 240.00) и приложений к ней (формы с 240.01 по 240.04), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.

Ескерту. Қағидалар 82-қосымшамен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 20.12.2020 № 1214 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 30.06.2023 № 724 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қантардағы
№ 39 бұйрығына 83-қосымша
"Жеке табыс салығы бойынша декларация (240.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары
Ескерту. Қағидалар 83-қосымшамен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 20.12.2020 № 1214 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Жеке табыс салығы бойынша декларация (240.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі - Салық кодексі) сәйкес әзірленді және жеке табыс салығын (бұдан әрі - ЖТС) есептеуге арналған "Жеке табыс салығы бойынша декларация" салық есептілігінің нысанын (бұдан әрі - декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны:
мүліктік кіріс, оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде орналасқан мүлікті өткізуден кіріс, сондай-ақ басқа да кірістер алған;
Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі көздерден кірістер алған;
резидент-еңбекші көшіп келуші;
жеке практикамен айналысатын;
активтері мен міндеттемелері туралы декларацияны табыс ету бойынша міндеттеме туындайтын жеке тұлғаларды қоспағанда, Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі шетелдік банктердегі банк шоттарында ақшасы бар жеке тұлғаларға (СЕН 250.00);
активтері мен міндеттемелері туралы декларацияны ұсыну бойынша міндеттемесі туындайтын жеке тұлғаларды қоспағанда, Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тіркелген заңды тұлғаның меншік құқығында жылжымайтын мүлкі, бағалы қағаздары, жарғылық капиталына қатысу үлесі бар (СЕН 250.00)
Салық кодексінің 19-бөліміне сәйкес бейрезидент жеке тұлғалар толтырады.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Декларация Салық кодексінің 659-бабына, 8 және 9-бөлімдеріне, 204 және 205-баптарына, 19-бөліміне сәйкес жасалады. Декларация декларацияның өзінен (240.00-нысан) және салықтық міндеттеменің есептелуі туралы ақпараттарды егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшалардан (240.01-ден 240.04-ке дейінгі нысандар) тұрады.

9) период выполнения работ, оказания услуг нерезидентом в Республике Казахстан.
Заполняется в случае, если декларация составляется нерезидентом, при этом:
в строке А указывается дата начала выполнения работ, оказания услуг в Республике Казахстан нерезидентом, определяемая в соответствии со статьей 220 Налогового кодекса;
в строке В указывается дата фактического завершения выполнения работ, оказания услуг в Республике Казахстан нерезидентом по одному или нескольким контрактам (договорам, соглашениям), заключенным нерезидентом, в соответствии с которым (-ми) выполняются работы, оказываются услуги в Республике Казахстан. Данная строка заполняется после фактического (окончательного) завершения нерезидентом выполнения работ, оказания услуг в Республике Казахстан. В случае если в течение отчетного налогового периода работы, услуги не завершены, данная строка не заполняется;
10) код страны резидентства и номер налоговой регистрации.
Заполняется в случае, если декларация составляется нерезидентом Республики Казахстан, при этом:
в строке А указывается код страны резидентства нерезидента, в соответствии с пунктом 33 настоящих Правил;
в строке В указывается номер налоговой регистрации в стране резидентства нерезидента;
11) представленные приложения.
Отмечаются соответствующие ячейки представленных приложений.
Сноска. Пункт 14 с изменениями, внесенными приказами Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 14.04.2022 № 409 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 06.12.2022 № 1235 (вводится в действие с 01.01.2023).
15. В разделе "Имущественный и другие доходы (за исключением доходов трудового иммигранта-резидента) заполняется физическим лицом, отметившим ячейку 6А в разделе "Общая информация о налогоплательщике":
1) строка 240.00.001 предназначена для отражения суммы имущественного дохода, полученного в Республике Казахстан и за ее пределами, в том числе доход от реализации имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан. Данная строка определяется как сумма строк 240.00.001I, 240.00.001II, 240.00.001III, 240.00.001IV, 240.00.001V, 240.00.001VI (240.00.001 I + 240.00.001 II + 240.00.001 III + 240.00.001IV + 240.00.001V + 240.00.001VI).
В строке 240.00.001 I А отражается доход от реализации имущества, находящегося в Республике Казахстан, указанного в статье 331 Налогового кодекса;
В строке 240.00.001I В отражается доход от реализации имущества, полученного из источников за пределами Республики Казахстан согласно статье 332 Налогового кодекса.

9) Қазақстан Республикасында бейрезиденттің жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету кезеңі.
Егер декларацияны бейрезидент жасаған жағдайда толтырылады, бұл ретте:
А жолында Салық кодексінің 220-бабына сәйкес айқындалатын бейрезиденттің Қазақстан Республикасында жұмыстар орындауды, қызметтер көрсетуді бастаған күні көрсетіледі;
В жолында оларға сәйкес Қазақстан Республикасында жұмыстар орындалатын, қызметтер көрсетілетін бейрезидент жасасқан бір немесе бірнеше келісімшарттар (шарттар, келісімдер) бойынша бейрезидент Қазақстан Республикасында жұмыстарды орындаудың, қызмет көрсетудің іс жүзінде аяқталған күні көрсетіледі. Бұл жол бейрезиденттің Қазақстан Республикасында жұмыстар орындауды, қызметтер көрсетуді іс жүзінде (түпкілікті) аяқтағаннан кейін толтырылады. Егер есепті салық кезеңі ішінде жұмыстар, қызметтер аяқталмаған жағдайда бұл жол толтырылмайды;
10) резиденттік елінің коды және салықтық тіркеу нөмірі.
Егер декларацияны Қазақстан Республикасының бейрезиденті жасаған жағдайда толтырылады, бұл ретте:
А жолында осы Қағидалардың 33-тармағына сәйкес бейрезиденттің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
В жолында бейрезиденттің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі;
11) табыс етілген қосымшалар.
Табыс етілген қосымшалардың тиісті торкөздері белгіленеді.
Ескерту. 14-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 14.04.2022 № 409 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 06.12.2022 № 1235 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
15. "Мүліктік және басқа да кірістер (резидент-еңбекші көшіп келушінің кірісін қоспағанда)" деген бөлімде "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімдегі 6А торкөзін белгілеген жеке тұлға толтырады:
1) 240.00.001-жолы Қазақстан Республикасында және шегінен тыс жерлерден алған мүліктік кірістің, оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде орналасқан мүлікті өткізуден түскен кірістің сомаларын көрсетуге арналған. Бұл жол 00.001 I, 240.00.001 II, 240.00.001 III, 240.00.001 IV, 240.00.001 V, 240.00.001 VI жолдарының сомасы ретінде айқындалады (240.00.001 I + 240.00.001 II + 240.00.001 III + 240.00.001 IV + 240.00.001 V+ 240.00.001 VI).
240.00.001 I А жолында салық кодексінің 331-бабында көрсетілген Қазақстан Республикасындағы мүлікті өткізуден түскен табыс көрсетіледі;
240.00.001 I В жолында салық кодексінің 332-бабына сәйкес Қазақстан Республикасынан тыс көздерден алынған мүлікті өткізуден түскен табыс көрсетіледі.

При этом в строку 240.00.001I B переносятся итоговые значения строк графы F формы 240.02, соответствующих кодам видов дохода "2060", в строку 240.00.001 II переносятся также итоговые значения строк графы F формы 240.02, соответствующих кодам видов дохода "2140";
В строке 240.00.001II отражается доход от прироста стоимости при передаче имущества (кроме денег) в качестве вклада в уставный капитал, указанного в статье 333 Налогового кодекса;
В строке 240.00.001III отражается доход, полученный физическим лицом, не являющимся индивидуальным предпринимателем, от сдачи в имущественный наем (аренду) имущества лицам, не являющимся налоговыми агентами;
В строке 240.00.001 IV отражается доход от уступки права требования, в том числе доли в жилом доме (здании) по договору о долевом участии в жилищном строительстве;
В строке 240.00.001 V отражается доход от прироста стоимости при реализации указанных в статье 334 Налогового кодекса прочих активов индивидуального предпринимателя, применяющего специальный налоговый режим для субъектов малого бизнеса либо для крестьянских или фермерских хозяйств.
2) строка 240.00.002 предназначена для отражения суммы других доходов, за исключением доходов, полученных трудовым иммигрантом-резидентом (должна быть не менее суммы строк 240.00.002 I, 240.00.002 II и 240.00.002 III, 240.00.002 IV, 240.00.002 V и 220.00.002 VI), в том числе:
строка 240.00.002 I предназначена для отражения суммы доходов, полученных или подлежащих получению в отчетном налоговом периоде из иностранных источников, определяемых согласно статьям 322-338 Налогового кодекса. В данную строку переносятся итоговые значения строк графы F формы 240.02, за исключением строк, соответствующих кодам видов дохода "2060", "2140":
строка 240.00.002 I А предназначена для отражения суммы доходов по трудовым (коллективным) договорам, полученных или подлежащих получению в отчетном налоговом периоде из иностранных источников;
строка 240.00.002 I В предназначена для отражения суммы доходов по договорам гражданско-правового характера предметом которых является оказание услуг, выполнение работ, полученных или подлежащих получению в отчетном налоговом периоде из иностранных источников;
строка 240.00.002 I С предназначена для отражения суммы доходов в виде выигрышей, полученных или подлежащих получению в отчетном налоговом периоде из иностранных источников;
строка 240.00.002 I D предназначена для отражения суммы доходов в виде дивидендов, полученных или подлежащих получению в отчетном налоговом периоде из иностранных источников;
строка 240.00.002 I E предназначена для отражения суммы доходов в виде вознаграждения, полученных или подлежащих получению в отчетном налоговом периоде из иностранных источников;
строка 240.00.002 I F предназначена для отражения суммы доходов в виде стипендии, полученных или подлежащих получению в отчетном налоговом периоде из иностранных источников;
строка 240.00.002 I G предназначена для отражения суммы доходов в виде страховых выплат, полученных или подлежащих получению в отчетном налоговом периоде из иностранных источников;
строка 240.00.002 I H предназначена для отражения суммы доходов в виде пенсионных выплат, полученных или подлежащих получению в отчетном налоговом периоде из иностранных источников;

Бұл ретте 240.00.001 I B жолына "2060" табыс түрлерінің кодтарына сәйкес келетін 240.02 нысаны F жолының жиынтық мәні көшіріледі, 240.00.001 II жолына "2140" табыс түрлерінің кодтарына сәйкес келетін 240.02 нысаны F бағаны жолының жиынтық мәні де көшіріледі";
240.00.001 II жолында салық кодексінің 333-бабында көрсетілген жарғылық капиталға салым ретінде мүлікті (ақшадан басқа) беру кезінде құн өсімінен түсетін кіріс көрсетіледі;
240.00.001 III жолында салық агенттері болып табылмайтын тұлғаларға мүлікті мүліктік жалдауға (жалға алуға) беруден дара кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлғаның алған табысы көрсетіледі;
240.00.001 IV жолда талап ету құқығын беруден түсетін кіріс, оның ішінде тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы шарт бойынша тұрғын үйдегі (ғимараттағы) үлес көрсетіледі;
240.00.001 V жолда Салық кодексінің 334-бабында көрсетілген шағын бизнес субъектілері үшін не шаруа және фермер қожалықтары үшін арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкерлердің активтерін өткізу кезінде құнның өсуінен түсетін кірістер көрсетіледі;
2) 240.00.002 жолы еңбекші көшіп келуші-резидент алған кірістерді қоспағанда, басқа да кірістердің сомасын көрсетуге арналған (240.00.002 I, 240.00.002 II және 240.00.002 III, 240.00.002 IV, 240.00.002 V және 00.002 VI жолдарының сомасынан кем болмауы тиіс), оның ішінде:
240.00.002 I жолы Салық кодексінің 322-338-баптарына сәйкес айқындалатын шетелдік көздерден есепті салық кезеңінде алынған немесе алынуға жататын кірістер сомасын көрсетуге арналған. Бұл жолға "2060", "2140" табыс түрлерінің кодтарына сәйкес келетін жолдарды қоспағанда, 240.02-нысаны F бағаны жолдарының жиынтық мәндері көшіріледі":
240.00.002 I A жолы есепті салық кезеңінде шетелдік көздерден алынған немесе алынуға жататын еңбек (ұжымдық) шарттары бойынша кірістер сомасын көрсетуге арналған;
240.00.002 I B жолы шетелдік көздерден есепті салық кезеңінде алынған немесе алынуға жататын, нысанасы қызметтер көрсету, Жұмыстарды орындау болып табылатын азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша кірістер сомасын көрсетуге арналған;
240.00.002 I С жолы есепті салық кезеңінде шетелдік көздерден алынған немесе алуға жататын ұтыстар түріндегі кірістер сомасын көрсетуге арналған;
240.00.002 I D жолы есепті салық кезеңінде шетелдік көздерден алынған немесе алынуға жататын дивидендтер түріндегі кірістер сомасын көрсетуге арналған;
240.00.002 I E жолы есепті салық кезеңінде шетелдік көздерден алынған немесе алынуға жататын сыйақы түріндегі кірістер сомасын көрсетуге арналған;
240.00.002 I F жолы есепті салық кезеңінде шетелдік көздерден алынған немесе алынуға жататын стипендия түріндегі кірістер сомасын көрсетуге арналған;
240.00.002 I G жолы есепті салық кезеңінде шетелдік көздерден алынған немесе алынуға жататын сақтандыру төлемдері түріндегі кірістер сомасын көрсетуге арналған;
240.00.002 I H жолы есепті салық кезеңінде шетелдік көздерден алынған немесе алынуға жататын зейнетақы төлемдері түріндегі кірістер сомасын көрсетуге арналған;

строка 240.00.002 I I предназначена для отражения суммы других, не указанных в графах 240.00.002 I A - 240.00.002 I Н, полученных или подлежащих получению в отчетном налоговом периоде из иностранных источников;
строка 240.00.002 II предназначена для отражения суммы доходов домашних работников, полученных не от налогового агента, согласно пункту 1 статьи 357 Налогового кодекса;
строка 240.00.002 III предназначена для отражения суммы доходов, полученных гражданами Республики Казахстан по трудовым договорам (контрактам) и (или) договорам гражданско-правового характера, согласно подпунктам 6) и 7) пункта 1 статьи 363 Налогового кодекса;
строка 240.00.002 IV предназначена для отражения суммы доходов медиаторов, за исключением профессиональных медиаторов, от лиц, не являющихся налоговыми агентами, согласно пункту 1 статьи 357 Налогового кодекса;
строка 240.00.002 V предназначена для отражения суммы доходов от личного подсобного хозяйства, учтенного в книге похозяйственного учета в соответствии с законодательством Республики Казахстан, подлежащие налогообложению, по которым не было произведено удержание индивидуального подоходного налога у источника выплаты в связи с представлением налоговому агенту недостоверных сведений лицом, занимающимся личным подсобным хозяйством, согласно пункту 1 статьи 357 Налогового кодекса;
строка 240.00.002 VI предназначена для отражения суммы иных доходов, полученных иностранцем или лицом без гражданства из источников в Республике Казахстан согласно статьям 338, 644 Налогового кодекса;
3) строка 240.00.003 предназначена для отражения суммарной прибыли контролируемых иностранных компаний (далее – КИК) и постоянных учреждений контролируемых иностранных компаний (далее – ПУ КИК), определенной согласно статьям 297 и 340 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы K формы 240.04;
в строке 240.00.003 I указывается сумма облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса;
в строке 240.00.003 II указывается сумма облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 5) статьи 223 Налогового кодекса.
Сноска. Пункт 15 с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 14.04.2022 № 409 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. В разделе "Исчисление индивидуального подоходного налога с имущественного и других доходов (за исключением доходов трудового иммигранта-резидента)":

240.00.002 I I жолы есепті салық кезеңінде шетелдік көздерден алынған немесе алынуға жататын 240.00.002 I A - 240.00.002 I Н бағандарында көрсетілмеген басқа да сомаларды көрсетуге арналған;
240.00.002 ІІ жолы Салық кодексінің 357-бабының 1-тармағына сәйкес үй жұмыскерлерінің салық агентінен алмаған кірісінің сомаларын көрсетуге арналған;
240.00.002 ІІІ жолы Салық кодексінің 363-бабы 1-тармағының 6) және 7) тармақшаларына сәйкес еңбек шарттары (келісімшарттары) және (немесе) азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша Қазақстан Республикасының азаматтары алған кірістердің сомаларын көрсетуге арналған;
240.00.002 ІV жолы кәсіби медиаторларды қоспағанда, медиаторлардың Салық кодексінің 357-бабы 1-тармағына сәйкес салық агенттері болып табылмайтын тұлғалардан алған кірістерінің сомаларын көрсетуге арналған;
240.00.002 V Салық кодексінің 357-бабы 1-тармағына
сәйкес Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шаруашылық бойынша есепке алу кітабында есепке алынған жеке қосалқы шаруашылықтан түсетін, салық салуға жататын, жеке қосалқы шаруашылықпен айналысатын тұлғаның салық агентіне дұрыс емес мәліметтерді ұсынуына байланысты төлем көзінен жеке табыс салығын ұстап қалу жүргізілмеген кірістер сомаларын көрсетуге арналған;
240.00.002 VI жолы Салық кодексінің 338, 644-баптарына сәйкес Қазақстан Республикасындағы көздерден шетелдіктен немесе азаматтығы жоқ адамнан алған өзге де кірістер сомаларын көрсетуге арналған;
3) 240.00.003-жол Салық кодексінің 297 және 340-баптарына сәйкес айқындалған бақыланатын шетелдік компаниялардың (бұдан әрі – БШК) және бақыланатын шетелдік компаниялардың тұрақты мекемелерінің (бұдан әрі – БШК ТМ) жиынтық пайдасын көрсетуге арналған. Осы жолға 240.04-нысанның К бағанының қорытынды мәні көшіріледі;
240.00.003 I жолында Cалық кодексінің 223-бабы 4) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ салық салынатын кірісінің сомасы көрсетіледі;
240.00.003 II жолында Салық кодексінің 223-бабы 5) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ салық салынатын кірісінің сомасы көрсетіледі;
Ескерту. 15-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 14.04.2022 № 409 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
16. "Мүліктік және басқа да кірістерден жеке табыс салығын есептеу (резидент-еңбекші көшіп келушінің кірісін қоспағанда)" деген бөлімде:

1) строка 240.00.004 предназначена для отражения итоговой суммы доходов, подлежащих налогообложению, определяемой как сумма строк 240.00.001 и 240.00.002 (240.00.001 + 240.00.002);
2) строка 240.00.005 предназначена для отражения общей суммы корректировки доходов;
строка 240.00.005 I предназначена для отражения доходов, исключенные из доходов, подлежащих налогообложению в Республике Казахстан в соответствии со статьей 341 Налогового кодекса и их суммы;
строка 240.00.005 II предназначена для отражения доходов, исключенные из доходов, подлежащих налогообложению в Республике Казахстан в соответствии со статьей 654 Налогового кодекса и их суммы;
строка 240.00.005 III предназначена для отражения суммы доходов, не подлежащих налогообложению в Республике Казахстан в соответствии с международными договорами. В данную строку переносится итоговая сумма, отраженная в графе Е формы 240.03;
строка 240.00.005 IV предназначена для отражения суммы доходов, освобождаемых в соответствии с пунктом 7 статьи 6 Конституционного Закона Республики Казахстан "О МФЦА";
3) строка 240.00.006 предназначена для отражения суммы налоговых вычетов в соответствии со статьей 342 Налогового кодекса, при условии, если такие вычеты не были произведены при определении дохода, облагаемого у источника выплаты, в том числе:
строка 240.00.006 I предназначена для отражения стандартных налоговых вычетов и их суммы;
строка 240.00.006 II предназначена для отражения прочих налоговых вычетов и их суммы;
4) строка 240.00.007 предназначена для отражения облагаемой суммы доходов, определяемой в соответствии с пунктом 1 статьи 357 Налогового кодекса (240.00.004 – 240.00.005 – 240.00.006 + 240.00.003 II);
5) строка 240.00.008 предназначена для отражения суммы исчисленного ИПН;
строка 240.00.008 І предназначена для отражения суммы исчисленного ИПН, облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса, с учетом корректировок;
6) строка 240.00.009 предназначена для отражения суммы зачета иностранного налога с доходов из иностранных источников, определяемой в соответствии с пунктом 1 статьи 359 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы G формы 240.02;
7) строка 240.00.010 предназначена для отражения суммы зачета иностранного налога с финансовой прибыли КИК или ПУ КИК, определяемой в соответствии с пунктом 2 статьи 359 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы L формы 240.04;
При этом, резидент не вправе применять положения пункта 2 статьи 359 Налогового кодекса к КИК и (или) ПУ КИК, зарегистрированных в государствах с льготным налогообложением;

1) 240.00.004-жолы 240.00.001 және 240.00.002 (240.00.001 + 240.00.002) жолдардың сомасы ретінде айқындалатын, салық салуға жататын кірістердің қорытынды сомаларын көрсетуге арналған;
2) 240.00.005 жолы кірістерді түзетудің жалпы сомасын көрсетуге арналған;
240.00.005 I жолы Салық кодексінің 341-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында салық салуға жататын кірістерден алып тасталған кірістерді және олардың сомаларын көрсетуге арналған;
240.00.005 II жолы Салық кодексінің 654-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында салық салуға жататын кірістерден алып тасталған кірістерді және олардың сомаларын көрсетуге арналған;
240.00.005 III жолы халықаралық шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасында салық салуға жатпайтын кірістер сомасын көрсетуге арналған. Бұл жолға 240.03-нысанның Е бағанында көрсетілген жиынтық сома көшіріледі;
240.00.005 IV жолы "АХҚО туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық Заңының 6-бабының 7-тармағына сәйкес босатылатын кірістер сомасын көрсетуге арналған;
3) 240.00.006 жолы, егер мұндай шегерімдер төлем көзінен салық салынатын кірісті айқындау кезінде жүргізілмеген жағдайда, Салық кодексінің 342-бабына сәйкес салық шегерімдерінің сомасын көрсетуге арналған, оның ішінде:
240.00.006 I жолы стандартты салық шегерімдері мен олардың сомаларын көрсетуге арналған;
240.00.006 II жолы басқа да салық шегерімдерін және олардың сомаларын көрсетуге арналған;
4) 240.00.007-жол Салық кодексінің 357-бабы 1-тармағына сәйкес айқындалатын салық салуға жататын кірістердің сомасын көрсетуге арналған (240.00.004 – 240.00.005 – 240.00.006 + 240.00.003 II);
5) 240.00.008-жол есептелген ЖТС сомасын көрсетуге арналған;
240.00.008 І-жол түзетулерді ескере отырып, Салық кодексінің 223-бабы 4-тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің, салық салынатын кірісінің есептелген ЖТС сомасын көрсетуге арналған.
6) 240.00.009-жол Салық кодексінің 359-бабы 1-тармағына сәйкес айқындалатын шетелдегі көздерден алынған кірісінен есепке жатқызылған шетелдік салықтың сомасын көрсетуге арналған. Бұл жолға 240.02-нысанының G бағанының қорытынды мәні көшіріледі;
7) 240.00.010-жол Салық кодексінің 359-бабы 2-тармағына сәйкес айқындалатын БШК және БШК ТМ қаржылық пайдасынан есепке жатқызылған шетелдік салықтың сомасын көрсетуге арналған. Бұл жолға 240.04-нысанның L бағанының қорытынды мәні көшіріледі;
Бұл ретте резиденттің Салық кодексінің 359-бабы 2-тармағының ережелерін салық салуда жеңілдігі бар мемлекеттерде тіркелген БШК және (немесе) БШК ТМ-ге қолдануға құқығы жоқ;

8) строка 240.00.011 предназначена для отражения суммы ИПН, подлежащей уплате за налоговый период по имущественному и другим доходам, определяемой как разница строк 240.00.008, 240.00.008 I и 240.00.009 (240.00.008 – 240.00.008 I - 240.00.009);
9) строка 240.00.012 предназначена для отражения суммы ИПН, подлежащей уплате за налоговый период по доходам КИК и ПУ КИК определенные подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса, определяемой как разница строк 240.00.008 I и 240.00.010 (240.00.008 I – 240.00.010);
10) в строке 240.00.013 указывается бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) аппарата акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов по месту нахождения физического лица.
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Раздел "Исчисление индивидуального подоходного налога с доходов трудового иммигранта-резидента" заполняется физическим лицом, отметившим ячейку 6 В в разделе "Общая информация о налогоплательщике":
1) строка 240.00.014 предназначена для отражения общей суммы доходов, подлежащих налогообложению, полученных трудовым иммигрантом за отчетный налоговый период в соответствии со статьей 360 Налогового кодекса;
2) строка 240.00.015 предназначена для отражения суммы налогового вычета в виде минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, исчисленную за каждый месяц выполнения работ (оказания услуг) соответствующего периода, указанного в разрешении иностранному работнику на осуществление трудовой деятельности у физических лиц;
3) строка 240.00.016 предназначена для отражения облагаемой суммы доходов трудового иммигранта-резидента, определяемой как разница строк 240.00.014 и 240.00.015 (240.00.014-240.00.015);
4) строка 240.00.017 предназначена для отражения суммы исчисленного ИПН, определяемой по ставке 10 % к строке 240.00.015 (240.00.016*10 %);
5) строка 240.00.018 предназначена для отражения трудовым иммигрантом, уплаченного предварительного платежа по ИПН, исчисленного в размере 2-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, за каждый месяц выполнения трудовым иммигрантом-резидентом работ (оказания услуг);
6) строка 240.00.019 предназначена для отражения суммы ИПН, подлежащей уплате за налоговый период по доходам трудового иммигранта-резидента, определяемой как разница строк 240.00.017 и 240.00.018 (240.00.017 – 240.00.018);

8) 240.00.011-жолы 240.00.008, 240.00.008 I және 240.00.009 (240.00.008 – 240.00.008I - 240.00.009) жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, мүліктік және басқа да кірістер бойынша салық кезеңі үшін төленуге жататын ЖТС сомасын көрсетуге арналған;
9) 240.00.012-жолы 240.00.008 I және 240.00.010 (240.00.008 I – 240.00.010) жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын Салық кодексінің 223-бабының 4-тармақшасында айқындалған БШК және БШК ТМ кірістері бойынша салық кезеңі үшін төленуге жататын ЖТС сомасын көрсетуге арналған;
10) 240.00.013-жолда жеке тұлғаның орналасқан жері бойынша аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтiң әкім аппаратының бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН) көрсетіледі.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. "Резидент-еңбекші көшіп келуші кірісінен жеке табыс салығын есептеу" деген бөлімде "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімдегі 6В торкөзін белгілеген жеке тұлға толтырады:
1) 240.00.014-жол Салық кодексінің 360-бабына сәйкес есепті салық кезеңі үшін еңбекші көшіп келуші алған салық салуға жататын кірістердің жалпы сомасын көрсетуге арналған;
2) 240.00.015-жол жеке тұлғада еңбек қызметін жүзеге асыруға шетел қызметкеріне рұқсатта көрсетілген ай сайын тиісті кезеңде орындалған жұмысқа (көрсетілген қызметке) есептелген республикалық бюджет туралы заңда белгiленген және тиiстi қаржы жылының 1 қаңтарына қолданыста болатын ең төменгі жалақының мөлшері түріндегі салық шегерімінің сомасын көрсетуге арналған;
3) 240.00.016-жолы 240.00.014 және 240.00.015 (240.00.014 – 240.00.015) жолдарының айырмасы ретінде айқындалған резидент-еңбекші көшіп келуші кірістерінің салық салынатын сомасын көрсетуге арналған;
4) 240.00.017-жолы 240.00.016 (240.00.016*10 %) жолына 10% мөлшерлеме бойынша айқындалатын, есептелген ЖТС-тың сомасын көрсетуге арналған;
5) 240.00.018-жолы резидент-еңбекші көшіп келуші ай сайын орындаған жұмысқа (көрсеткен қызметке) республикалық бюджет туралы заңда белгiленген және тиiстi қаржы жылының 1 қаңтарына қолданыста болатын ең төменгі жалақының 2 еселенген мөлшерінде есептелген ЖТС бойынша резидент-еңбекші көшіп келушінің алдын ала төленген төлемін көрсетуге арналған;
6) 240.00.019-жолы 240.00.017 және 240.00.018 (240.00.017 – 240.00.018) жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, резидент-еңбекші көшіп келушінің кірістері бойынша салық кезеңі үшін төлеуге жататын ЖТС-тың сомасын көрсетуге арналған;

7) в строке 240.00.020 указывается БИН аппарата акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов по месту нахождения физического лица.
18. Раздел "Исчисление налога с доходов лиц, занимающихся частной практикой" заполняется лицами, отметившими ячейку 6 С в разделе "Общая информация о налогоплательщике".
В данном разделе:
1) строка 240.00.021 предназначена для отражения суммы доходов, полученных лицами, занимающимися частной практикой за налоговый период. В данную строку переносится итоговая сумма, отраженная в строке 01 В формы 240.01;
2) строка 240.00.022 предназначена для отражения суммы исчисленного ИПН за налоговый период. В данную строку переносится итоговая сумма, отраженная в строке 02 В формы 240.01.
19. Исключен приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 14.04.2022 № 409 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19-1. Раздел "Деньги на банковских счетах в иностранных банках, находящиеся за пределами Республики Казахстан, в сумме, превышающей 2 000-кратный размер месячного расчетного показателя" заполняется физическим лицом, имеющим по состоянию на 31 декабря отчетного налогового периода деньги на банковских счетах в иностранных банках, находящихся за пределами Республики Казахстан, в сумме, превышающей 2 000-кратный размер месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 31 декабря отчетного налогового периода, и отметившим ячейку 6 D в разделе "Общая информация о налогоплательщике":
1) строка 240.00.023 А предназначена для отражения наименований иностранных банков, находящихся за пределами Республики Казахстан, в которых физические лица имеют деньги;
2) строка 240.00.023 В предназначена для отражения кода страны, в которой создан (зарегистрирован) иностранный банк, указанный в графе А согласно пункту 33 настоящих Правил;
3) строка 240.00.023 С предназначена для отражения кода валюты, согласно пункту 32 настоящих Правил, в которых размещены деньги физических лиц в иностранных банках, находящихся за пределами Республики Казахстан;
4) строка 240.00.023 D предназначена для отражения суммы денег, имеющихся на банковских счетах в иностранных банках, находящихся за пределами Республики Казахстан.
Сноска. Правила дополнены пунктом 19-1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 06.12.2022 № 1235 (вводится в действие с 01.01.2023).
20. Раздел "Имущество, находящееся за пределами Республики Казахстан" заполняется физическим лицом, имеющим по состоянию на 31 декабря отчетного налогового периода имущество за пределами Республики Казахстан заполняется физическим лицом, отметившим ячейку 6 E в разделе "Общая информация о налогоплательщике":

7) 240.00.020-жолда жеке тұлғаның орналасқан жері бойынша аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтiң әкім аппаратының БСН көрсетіледі.
18. "Жеке практикамен айналысатын адамның кірістерінен салықты есептеу" деген бөлімді "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде 6 С торкөздерін белгілеген тұлғалар толтырады.
Бұл бөлімде:
1) 240.00.021-жол салық кезеңі ішінде жеке практикамен айналысатын адамның алған кірістерінің сомасын көрсетуге арналған. Бұл жолда 240.01-нысанының 01 В жолында көрсетілген қорытынды сома көшіріледі;
2) 240.00.022-жол салық кезеңі үшін есептелген ЖТС сомасын көрсетуге арналған. Бұл жолға 240.01-нысанының 02 В жолында көрсетілген қорытынды сома көшіріледі.
19. Алып тасталды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 14.04.2022 № 409 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19-1. "Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі шетелдік банктердегі банктік шоттарда айлық есептік көрсеткіштің 2000 еселенген мөлшерінен асатын сомадағы ақша" деген бөлімді есепті салық кезеңінің 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі шетелдік банктердегі банктік шоттарда республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және есепті салық кезеңінің 31 желтоқсанында қолданыста болған айлық есептік көрсеткіштің 2000 еселенген мөлшерінен асатын сомада ақшасы бар және "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде 6 D торкөзін белгілеген жеке тұлға толтырады:
1) 240.00.023 А жолы ақшасы бар жеке тұлғаның, Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде орналасқан шетел банктерінің атауын көрсетуге арналған;
2) 240.00.023 В жолы осы Қағидалардың 33-тармағына сәйкес А бағанында көрсетілген шетел банкінің құрылған (тіркелген) елінің кодын көрсетуге арналған;
3) 240.00.023 С жолы осы Қағидалардың 32-тармағына сәйкес жеке тұлғалардың ақшасы орналасқан, Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде орналасқан шетел банктеріндегі валюта кодын көрсетуге арналған;
4) 240.00.023 D жолы Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде орналасқан шетел банктерінің банктік шоттарындағы ақша сомасын көрсетуге арналған.
Ескерту. Қағида 19-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 06.12.2022 № 1235 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. "Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде орналасқан мүліктер" деген бөлімін "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімдегі 6 E торкөзін белгілеген жеке тұлғалар толтырады:

в графе I-6 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 6) пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса;
в графе I-7 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 7) пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса;
в графе I-8 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 8) пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса;
в графе I-9 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 9) пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса;
в графе I-10 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 10) пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса;
10) в графе J указывается положительная величина финансовой прибыли, подлежащей налогообложению в Республике Казахстан в иностранной валюте, которая определяется как произведение графы E и величины, которая определяется как разница между графами G, H и I ((графа G – графа H – графы I) x графа E);
11) в графе K указывается положительная величина финансовой прибыли, подлежащая налогообложению в Республике Казахстан, отраженная в графе J и пересчитанная в национальной валюте в соответствии с пунктом 6 статьи 297 Налогового кодекса;
12) в графе L указывается сумма налога на прибыль, подлежащая отнесению в зачет в соответствии с пунктом 2 статьи 359 Налогового кодекса, в национальной валюте при условии наличия у налогоплательщика-резидента подтверждающих документов, указанных в пункте 2 статьи 359 Налогового кодекса.
В данной графе указывается наименьшая из следующих величин:
налога на прибыль с финансовой прибыли КИК до налогообложения или финансовой прибыли ПУ КИК до налогообложения, исчисленного в соответствии с пунктом 2 статьи 359 Налогового кодекса (с применением эффективной ставки, определяемой в соответствии с абзацем вторым подпункта 12) пункта 4 статьи 294 Налогового кодекса), уплаченная сумма налога на прибыль с финансовой прибыли КИК до налогообложения или финансовой прибыли ПУ КИК до налогообложения, исчисленного в соответствии с 2 статьи 359 Налогового кодекса (с применением эффективной ставки, определяемой в соответствии с абзацем третьим подпункта 12) пункта 4 статьи 294 Налогового кодекса).
В данной графе указывается сумма налога на прибыль, пересчитанная в национальной валюте с применением следующего рыночного курса обмена валюты:
в случае если в данной графе подлежит отражению сумма налога на прибыль, указанного в абзаце третьем настоящего подпункта – среднеарифметического рыночного курса обмена валюты за отчетный период;
в случае если в данной графе подлежит отражению сумма налога на прибыль, указанного в абзаце четвертом настоящего подпункта – рыночного курса обмена валюты на день уплаты такого налога на прибыль в иностранном государстве;

I-6-бағанда Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 6) тармақшасына сәйкес азайту сомасы көрсетіледі;
I-7 бағанында Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 7) тармақшасына сәйкес азайту сомасы көрсетіледі;
I-8 бағанында Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 8) тармақшасына сәйкес азайту сомасы көрсетіледі;
I-9 бағанында Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 9) тармақшасына сәйкес азайту сомасы көрсетіледі;
I-10 бағанында Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 10) тармақшасына сәйкес азайту сомасы көрсетіледі;
10) J бағанында шетелдік валютадағы Қазақстан Республикасында салық салуға жататын қаржылық пайданың оң шамасы көрсетіледі, ол Е бағанының мен G, H және I бағандарының арасындағы айырма (G бағаны – H бағаны – I бағаны) ретінде анықталатын шамасының туындысы ретінде анықталады;
11) K бағанында Қазақстан Республикасында салық салуға жататын, J бағанында көрсетілген және Салық кодексінің 297-бабы 6-тармағына сәйкес ұлттық валютада қайта есептелген қаржылық пайданың оң шамасы көрсетіледі;
12) L бағанында резидент-салық төлеушіде Салық кодексінің 359-бабының 2-тармағында көрсетілген растайтын құжаттардың болу шарты кезінде, Салық кодексінің 359-бабының 2-тармағына сәйкес есепке жатқызылуға жататын пайда салығының сомасы ұлттық валютада көрсетіледі.
Осы бағанда мынадай:
Салық кодексінің 359-бабының 2-тармағына сәйкес (Салық кодексінің 294-бабының 4-тармағы 12) тармақшасының екінші абзацына сәйкес айқындалатын тиімді мөлшерлемені қолдана отырып) есептелген, салық салуға дейін БШК қаржылық пайдасына немесе салық салуға дейін БШК ТМ қаржылық пайдасына салынған пайда салығының, Салық кодексінің 359-бабының 2-тармағына сәйкес (Салық кодексінің 294-бабының 4-тармағы 12) тармақшасының үшінші абзацына сәйкес айқындалатын тиімді мөлшерлемені қолдана отырып) есептелген, салық салуға дейін БШК қаржылық пайдасына немесе салық салуға дейін БШК ТМ қаржылық пайдасына салынған пайда салығының төленген сомасының ең аз шамалары көрсетіледі.
Бұл бағанда мынадай валюта айырбастаудың нарықтық бағамын қолдана отырып:
егер бұл бағанда осы тармақшаның үшінші абзацында көрсетілген пайда салығының сомасы көрсетілуі тиіс болған жағдайда – есепті кезең үшін валюта айырбастаудың орташа арифметикалық нарықтық бағамы;
егер бұл бағанда осы тармақшаның төртінші абзацында көрсетілген пайда салығының сомасы көрсетілуі тиіс болған жағдайда – шет мемлекетте осындай пайдаға салық төленген күнгі валюта айырбастаудың нарықтық бағамы ұлттық валютада қайта есептелген пайда салығының сомасы көрсетіледі.

9) в строке 300.04.001 VIII А указывается сумма импортированных пестицидов (ядохимикатов);
10) в строке 300.04.001 IХ А указывается сумма импортированных племенных животных всех видов и оборудования для искусственного осеменения;
11) в строке 300.04.001 Х А указывается сумма импортированного крупного рогатого скота живого;
12) в строке 300.04.001 В указывается сумма НДС по импорту товаров, уплачиваемого методом зачета. Данная строка включает в себя строки 300.04.001 I В, 300.04.001 II В, 300.04.001 III В, 300.04.001 IV В, 300.04.001 V В, 300.04.001 VI В, 300.04.001 VII В, 300.04.001 VIII В, 300.04.001 IХ В и 300.04.001 Х В;
13) в строке 300.04.001 I В указывается сумма НДС по импортированному оборудованию;
14) в строке 300.04.001 II В указывается сумма НДС по импортированной сельскохозяйственной технике;
15) в строке 300.04.001 III В указывается сумма НДС по импортированному грузовому подвижному составу автомобильного транспорта;
16) в строке 300.04.001 IV В указывается сумма НДС по импортированным самолетам и вертолетам;
17) в строке 300.04.001 V В указывается сумма НДС по импортированным локомотивам железнодорожным и вагонам;
18) в строке 300.04.001 VI В указывается сумма НДС по импортированным морским судам;
19) в строке 300.04.001 VII В указывается сумма НДС по импортированным запасным частям;
20) в строке 300.04.001 VIII В указывается сумма НДС по импортированным пестицидам (ядохимикатам);
21) в строке 300.04.001 IХ В указывается сумма НДС по импортированным племенным животным всех видов и оборудованиям для искусственного осеменения;
22) в строке 300.04.001 Х В указывается сумма НДС по импортированному крупному рогатому скоту живому.
Сумма строки 300.04.001 А переносится в строку 300.00.029 А.
Сумма строки 300.04.001 В переносится в строки 300.00.011 и 300.00.029 В.
Глава 7. Пояснение по заполнению формы 300.05 – Работы, услуги, приобретенные от нерезидента
33. В разделе "Работы и услуги, приобретенные от нерезидента":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) или наименование нерезидента, выполнившего работы и оказавшего услуги, местом реализации которых является Республика Казахстан;
3) в графе С указывается код страны резиденства нерезидента.
При заполнении кода страны используется кодировка стран в соответствии с приложением 22 "Классификатор стран мира", утвержденным решением КТС № 378, кроме государств с льготным налогообложением, включенных в перечень, государств с льготным налогообложением, утвержденный приказом Министра финансов Республики Казахстан от 8 февраля 2018 года № 142 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16404) (далее – Приказ № 142). Для государств с льготным налогообложением, включенных в перечень, утвержденный Приказом № 142 при заполнении кода страны в качестве кода страны используются порядковые номера таких государств в соответствии с Приказом № 142. Для государств, имеющих на своей территории административные территориальные единицы с льготным налогообложением, кодом страны будет считаться порядковый номер этого государства;

9) 300.04.001 VІІІ А жолында импортталған пестицидтердің (улы химикаттардың) сомасы көрсетіледі;
10) 300.04.001 ІХ А жолында импортталған асыл тұқымды жануарлардың барлық түрі және қолдан ұрықтандыруға арналған жабдықтың сомасы көрсетіледі;
11) 300.04.001 Х А жолында импортталған тірі ірі қара мал сомасы көрсетіледі;
12) 300.04.001 В жолында есепке жатқызу әдісімен төленетін тауарлар импорты бойынша ҚҚС сомасы көрсетіледі. Аталған жол 300.04.001 I В, 300.04.001 II В, 300.04.001 III В, 300.04.001 IV В, 300.04.001 V В, 300.04.001 VI В, 300.04.001 VII В, 300.04.001 VIII В, 300.04.001 IХ В және 300.04.001 Х В жолдарын қамтиды;
13) 300.04.001 І В жолында импортталған жабдық бойынша ҚҚС сомасы көрсетіледі;
14) 300.04.001 ІІ В жолында импортталған ауыл шаруашылығы техникасы бойынша ҚҚС сомасы көрсетіледі;
15) 300.04.001 ІІІ В жолында автомобиль көлігінің ауыр жүк таситын жылжымалы құрамы бойынша ҚҚС сомасы көрсетіледі;
16) 300.04.001 ІV В жолында импортталған ұшақтар және тікұшақтар бойынша ҚҚС сомасы көрсетіледі;
17) 300.04.001 V В жолында импортталған теміржол локомотивтері мен вагондары бойынша ҚҚС сомасы көрсетіледі;
18) 300.04.001 VІ В жолында импортталған теңіз кемелері бойынша ҚҚС сомасы бойынша көрсетіледі;
19) 300.04.001 VІІ В жолында импортталған қосалқы бөлшектер бойынша ҚҚС сомасы көрсетіледі;
20) 300.04.001 VІІІ В жолында импортталған пестицидтер (улы химикаттарға) бойынша ҚҚС сомасы көрсетіледі;
21) 300.04.001 ІХ В жолында импортталған барлық асыл тұқымды жануарлардың барлық түрі және қолдан ұрықтандыруға арналған жабдықтар бойынша ҚҚС сомасы көрсетіледі;
22) 300.04.001 Х В жолында импортталған тірі ірі қара мал бойынша ҚҚС сомасы көрсетіледі.
300.04.001 А жолының сомасы 300.00.029 А жолына көшіріледі.
300.04.001 В жолының сомасы 300.00.011 және 300.00.029 В жолдарына көшіріледі.
7-тарау. Бейрезиденттен сатып алынған жұмыстар, қызметтер – 300.05-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
33. "Бейрезиденттен сатып алынған жұмыстар, қызметтер" деген бөлімде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында іске асыру орын болып табылатын Қазақстан Республикасында жұмыстарды орындаған және қызмет көрсеткен бейрезиденттің Т.А.Ә. (болған кезде) немесе атауы көрсетіледі;
3) С бағанында бейрезиденттің резиденттік елінің коды көрсетіледі.
Ел кодын толтыру кезінде "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген "Әлем елдерінің жіктеуіші" деген 22-қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 8 ақпандағы № 142 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16404 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 142 бұйрық), жеңілдікті салық салынатын мемлекеттер, тізбеге енгізілген жеңілдетілген салық салуы бар мемлекеттерден басқа, елдердің кодтауын пайдалану қажет. № 142 бұйрығымен бекітілген тізбеге енгізілген жеңілдетілген салық салуы бар мемлекеттер үшін ел кодын толтырған кезде елдің коды ретінде № 142 бұйрыққа сәйкес осындай мемлекеттердің реттік нөмірін пайдаланылады. Өз аумағында салық салуда жеңілдігі бар әкімшілік аумақтық бірліктері бар мемлекеттер үшін осы мемлекеттің реттік нөмірі ел коды болып есептеледі;

5) в графе E указывается дата выписки счета-фактуры или дополнительного счета-фактуры, выписанного в соответствии со статьей 420 Налогового кодекса при корректировке размера облагаемого или освобожденного оборота, а также дата выписки исправленного счета-фактуры;
6) в графе F указывается признак:
"1" – если счет-фактура выписан исключительно в целях осуществления иной деятельности, налогообложение которой осуществляется в общеустановленном порядке;
"2" – если счет-фактура выписан исключительно по деятельности, предусмотренной пунктом 1 статьи 411 Налогового кодекса;
7) в графе G указывается всего стоимость товаров, работ, услуг, указанных в счете-фактуре, без учета НДС.
При этом налогоплательщики, выписывающие счета-фактуры покупателю товаров, работ, услуг с учетом особенностей, установленных статьей 376 Налогового кодекса, в данной графе указывают общую сумму оборота (облагаемого и (или) необлагаемого) по реализации товаров, работ, услуг, отраженную в счете-фактуре, с учетом стоимости работ и услуг, выполненных и оказанных перевозчиками и (или) поставщиками в рамках договора транспортной экспедиции.
Комиссионеры, выписывающие счета-фактуры покупателю товаров, работ, услуг с учетом особенностей, установленной статьей 416 Налогового кодекса, указывают общую сумму оборота (облагаемого и (или) необлагаемого) по реализации товаров, работ, услуг, отраженную в счете-фактуре, выписанном комиссионером, исходя из стоимости товаров, работ, услуг, по которой комиссионерами осуществляется их реализация покупателю.
Итоговая величина графы G указывается только на первой странице формы 300.07 в строке 00000001, и определяется путем сложения всех сумм, отраженных в данной графе всех страниц;
8) в графе H отражается сумма НДС, указанная в счете-фактуре. Итоговая величина графы H указывается только на первой странице формы 300.07 в строке 00000001, и определяется путем сложения всех сумм, отраженных в данной графе всех страниц;
9) в графе I указывается сумма начисленного НДС за отчетный налоговый период.
При передаче имущества в финансовый лизинг в данной графе указывается сумма начисленного НДС по облагаемому обороту, определенному в соответствии с пунктом 4 статьи 381 Налогового кодекса.
По счету-фактуре, выписанному при реализации периодических печатных изданий согласно статье 414 Налогового кодекса, в данной графе указывается сумма начисленного НДС по облагаемому обороту, определенному в соответствии с пунктом 11 статьи 381 Налогового кодекса.
По счету-фактуре, выписанному в рамках договора о совместной деятельности в соответствии со статьей 417 Налогового кодекса, в данной графе указывается сумма начисленного НДС, приходящаяся на данного участника договора о совместной деятельности.
По счету-фактуре, выписанному в соответствии со статьей 417 Налогового кодекса, когда осуществляется реализация участнику (участникам) договора о совместной деятельности, в данной графе указывается сумма начисленного НДС, приходящегося на каждого участника договора о совместной деятельности. При этом в зависимости от количества участников договора о совместной деятельности допустимо указание в Реестре одного счета-фактуры в нескольких строках.

5) Е бағанында салық салынатын немесе босатылған айналымды түзету кезінде шот-фактураның немесе Салық кодексінің 420-бабына сәйкес жазып берілген қосымша шот-фактураның жазып берілген күні, сондай-ақ түзетілген шот-фактура жазып берілген күн көрсетіледі;
6) F бағанында:
егер шот-фактура тек салық салуы жалпыға бірдей белгіленген тәртіпте жүзеге асырылатын өзге қызметті жүзеге асыру мақсатында жазып берілсе, "1";
егер шот-фактура тек салық салуы Салық кодексінің 411-бабының 1-тармағында көзделген қызмет бойынша жазып берілсе, "2" белгісі көрсетіледі;
7) G бағанында ҚҚС есепке алмағандағы шот-фактурада көрсетілген тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер құнының барлығы көрсетіледі.
Бұл ретте Салық кодексінің 376-бабында белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді сатып алушыға шот-фактураларды жазып беретін салық төлеушілер бұл бағанда көлік экспедициясы шарты шеңберінде тасымалдаушылар және (немесе) өнім берушілер орындаған және көрсеткен жұмыстар мен қызметтердің құнын есепке ала отырып, шот-фактурада көрсетілген тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізу бойынша (салық салынатын және (немесе) салық салынбайтын) айналымдардың жалпы сомасын көрсетеді.
Шот-фактураларды Салық кодексінің 416-бабында белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулерді сатып алушыға жазып беретін комиссионерлер сатып алушыға өткізетін тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердің құны негізінде комиссионер жазып берген шот-фактурада көрсетілген тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізу бойынша (салық салынатын және (немесе) салық салынбайтын) айналымдардың жалпы сомасын көрсетеді.
G бағанының жиынтық шамасы 300.07-нысанының бірінші бетіндегі 00000001 жолында ғана көрсетіледі және барлық беттердің осы бағанында көрсетілген барлық сомалардың қосындысымен айқындалады;
8) Н бағанының жиынтық шамасы 300.07-нысанының бірінші бетіндегі 00000001 жолында ғана көрсетіледі және барлық беттердің осы бағанында көрсетілген барлық сомалардың қосындысымен айқындалады;
9) I бағанында есепті салық кезеңі үшін есептелген ҚҚС сомасы көрсетіледі.
Мүлікті қаржы лизингіне берген кезде аталған бағанда Салық кодексінің 381-бабы 4-тармағына сәйкес айқындалған салық салынатын айналым бойынша есептелген ҚҚС сомасы көрсетіледі.
Салық кодексінің 414-бабына сәйкес мерзімді баспа басылымдарында өткізген сатқан кезде жазып берілген шот-фактура бойынша аталған бағанда Салық кодексінің 381-бабы 11-тармағына сәйкес айқындалған салық салынатын айналым бойынша есептелген ҚҚС сомасы көрсетіледі.
Салық кодексінің 417-бабына сәйкес бірлескен қызмет туралы шарт шеңберінде жазып берілген шот-фактура бойынша аталған бағанда Бірлескен қызмет туралы шарттың осы қатысушысына тиесілі есептелген ҚҚС сомасы көрсетіледі.
Салық кодексінің 417-бабына сәйкес жазып берілген шот-фактура бойынша бірлескен қызмет туралы шарттың қатысушысы (қатысушылары) сатуды жүзеге асырғанда, аталған бағанда бірлескен қызмет туралы шарттың әрбір қатысушысына тиесілі есептелген ҚҚС сомасы көрсетіледі. Бұл ретте бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушылардың санына байланысты Тізілімде бірнеше шоттарда бір шот-фактураны көрсетуге рұқсат етіледі.

7) в графе G указывается всего стоимость по счету-фактуре (документу) без учета НДС. Итоговая величина графы G указывается только на первой странице формы 300.08 в строке 00000001, и определяется путем сложения всех сумм, отраженных в данной графе всех страниц;
8) в графе H указывается сумма НДС, указанная в счете-фактуре (документе). Итоговая величина графы H указывается только на первой странице формы 300.08 в строке 00000001, и определяется путем сложения всех сумм, отраженных в данной графе всех страниц;
9) в графе I указывается сумма НДС, подлежащего отнесению в зачет по указанному счету-фактуре (документу).
По счету-фактуре, выписанному при реализации периодических печатных изданий согласно статье 414 Налогового кодекса, в данной графе отражается сумма НДС, подлежащего отнесению в зачет в соответствии со статьей 400 Налогового кодекса.
По счету-фактуре, выписанному в соответствии с пунктом 1 статьи 417 Налогового кодекса, когда товары, работы, услуги приобретаются от участника (участников) договора о совместной деятельности, в данной графе указывается сумма НДС, подлежащего отнесению в зачет, от каждого участника договора о совместной деятельности. При этом в зависимости от количества участников договора о совместной деятельности допустимо указание в Реестре одного счета-фактуры в нескольких строках.
По счету-фактуре, выписанному в соответствии с пунктом 3 статьи 417 Налогового кодекса, когда участником (участниками) договора о совместной деятельности приобретаются товары, работы, услуги в рамках такой деятельности, в данной графе указывается сумма НДС, подлежащего отнесению в зачет данным участником договора о совместной деятельности.
Итоговая величина графы I указывается только на первой странице формы 300.08 в строке 00000001, и определяется путем сложения всех сумм, отраженных в данной графе всех страниц;
10) в графе J указывается вид полезного ископаемого, приобретенного за отчетный налоговый период;
11) в графе K указывается объем полезного ископаемого, приобретенного за отчетный налоговый период;
12) в графе L указываются единицы измерения приобретенного полезного ископаемого за отчетный налоговый период.
Графы J, K и L заполняются в случае, если счет-фактура выписан при приобретении полезных ископаемых и/или минерального сырья, содержащего полезные ископаемые. К видам полезных ископаемых относятся углеводородное сырье (сырая нефть, газовый конденсат, газ), твердые полезные ископаемые (руды, металлы, минеральное сырье), общераспространенные полезные ископаемые, подземные воды и лечебные грязи.
Отражение исправленного счета-фактуры в Реестре производится с учетом следующего:

7) G бағанында ҚҚС есепке алынбай шот-фактура (құжат) бойынша жалпы құны көрсетіледі. Н бағанының жиынтық шамасы 300.08 нысанының бірінші бетінде 00000001 жолында ғана көрсетіледі және барлық беттердің осы бағанында көрсетілген барлық сомалардың қосындысымен анықталады;
8) Н бағанында шот-фактурада (құжатта) көрcетілген ҚҚС сомасы көрсетіледі. I бағанының жиынтық шамасы 300.08 нысанының бірінші бетінде 00000001 жолында ғана көрсетіледі және барлық беттердің осы бағанында көрсетілген барлық сомалардың қосындысымен анықталады;
9) I бағанында көрсетілген шот-фактура (құжат) бойынша есепке жатқызылуы тиіс ҚҚС сомасы көрсетіледі.
Салық кодексінің 414-бабына сәйкес мерзімді баспа басылымдарында өткізу кезінде жазып берілген шот-фактура бойынша аталған бағанда Салық кодексінің 400-бабына сәйкес есепке жатқызуға жататын ҚҚС сомасы көрсетіледі.
Салық кодексінің 417-бабының 1-тармағына сәйкес жазып берілген шот-фактура бойынша тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді бірлескен қызмет туралы шарттың қатысушысы (қатысушылары) сатып алғанда, аталған бағанда бірлескен қызмет туралы шарттың әрбір қатысушысы есепке жатқызуға жататын ҚҚС сомасы көрсетіледі. Бұл ретте бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушылардың санына байланысты Тізілімде бірнеше шоттарда бір шот-фактураны көрсетуге рұқсат етіледі.
Салық кодексінің 417-бабының 3-тармағына сәйкес жазып берілген шот-фактура бойынша тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді бірлескен қызмет туралы шарттың қатысушысы (қатысушылары) сатып алғанда, аталған бағанда бірлескен қызмет туралы шарттың осы қатысушысы есепке жатқызуға жататын ҚҚС сомасы көрсетіледі.
Егер сәйкесінше жол бойынша I бағаны толтырылса, J бағаны міндетті толтыруға жатады. J бағанының жиынтық шамасы 300.08 нысанының бірінші бетінде ғана 00000001 жолда ғана көрсетіледі және барлық беттердің осы бағанында көрсетілген барлық сомаларын қосу арқылы айқындалады;
10) J бағанында есепті салық кезеңінде алынған пайдалы қазбаның түрі көрсетіледі;
11) К бағанында есепті салық кезеңінде алынған пайдалы қазбаның көлемі көрсетіледі;
12) L бағанында есепті салық кезеңінде пайдалы қазбаның алынған өлшем бірлігі көрсетіледі.
K, L, M бағандары, пайдалы қазбаларды және/немесе пайдалы қазбалар құрамындағы минералды шикізаттарды өткізу үшін шот-фактура жазып берілген жағдайда толтырылады. Пайдалы қазбалар түріне көмірсутегі шикізаты (шикі мұнай, газ конденсаты, газ), қатты пайдалы қазбалар (кен, метелл, минералды шикізат) жалпы таралған пайдалы қазбалар, жер асты сулары және емдік балшық жатады.
Тізілімде түзетілген шот-фактураны көрсету мыналар ескеріле отырып жүргізіледі:

Сноска. Приказ дополнен приложением 87 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 20.12.2020 № 1214 (вводится в действие с 01.01.2021).
Приложение 88
к приказу Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Правила составления налоговой отчетности "Декларация по налогу на игорный бизнес (форма 710.00)"
Сноска. Приказ дополнен приложением 88 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 20.12.2020 № 1214 (вводится в действие с 01.01.2021).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация по налогу на игорный бизнес (форма 710.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Декларация по налогу на игорный бизнес" (далее – декларация), предназначенной для исчисления налога на игорный бизнес, а также по налогу на добавленную стоимость. Декларация составляется:
юридическими лицами, осуществляющими деятельность в сфере игорного бизнеса, в соответствии со статьей 534 Налогового кодекса, а также по которым произведена постановка на регистрационный учет по налогу на добавленную стоимость в соответствии со статьями 82 и 83 Налогового кодекса.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Декларация состоит из самой декларации (форма 710.00) и приложения к ней (форма 710.01), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки декларации не заполняются.
5. Приложение к декларации составляется в обязательном порядке при заполнении строк в декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложение к декларации не составляется при отсутствии данных, подлежащих отражению в нем.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к декларации, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к декларации.
8. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" – плюс, "–" – минус, "х" – умножение, "/" – деление, "=" – равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "–" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) декларации.

Ескерту. Қағидалар 87-қосымшамен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 20.12.2020 № 1214 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қантардағы
№ 39 бұйрығына 88-қосымша
"Ойын бизнесі салығы бойынша декларацияны (710.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары
Ескерту. Қағидалар 88-қосымшамен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 20.12.2020 № 1214 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Ойын бизнесі салығы бойынша декларация (710.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және ойын бизнесі салығын есептеуге арналған, сондай-ақ қосылған құн салығы бойынша "Ойын бизнесі салығы бойынша декларация" салық есептілігі нысанын жасау (бұдан әрі - декларация) тәртібін айқындайды. Декларацияны:
Салық кодексінің 534-бабына сәйкес ойын бизнесі саласында қызметті жүзеге асыратын, сондай-ақ Салық кодексінің 82 және 83-баптарына сәйкес қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебіне қою жүргізілген салық төлеуші заңды тұлғалар.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Декларация декларацияның өзінен (710.00-нысан) және оған салық міндеттемесін есептеу туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған қосымшадан (710.01-нысан) тұрады.
3. Декларацияны толтыру кезінде түзетулерге, тазартуларға және өшіруге жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде декларацияның тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Декларацияға қосымшалар тиісті көрсеткіштерді ашуды талап ететін Декларациядағы жолдар толтырылған кезде міндетті тәртіпте толтырылады.
6. Декларацияға қосымша декларациядағы оларда көрсетілуге тиіс деректер болмаған жағдайда жасалмайды.
7. Декларацияға қосымшалардың парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда, декларацияға қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.
8. Осы Қағидаларда мынадай арифметикалық таңбалар қолданылады: "+"– қосу, "–" – алу, "х" – көбейту, "/" – бөлу, "=" – тең.
9. Соманың теріс мәні декларацияның тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде "–" белгісімен белгіленеді.

5) номер и дата уведомления – заполняется в случае представления дополнительной декларации по уведомлению.
Ячейки А и В заполняются в случае представления вида декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 206 Налогового кодекса;
6) отдельные категории налогоплательщика в соответствии со статьей 40 Налогового кодекса.
Ячейки отмечаются в случае, если налогоплательщик относится к одной из категорий, указанных в строке A или B;
А – доверительный управляющий;
В – учредитель доверительного управления;
7) категория плательщика.
А – плательщик налога на игорный бизнес в соответствии со статьей 534 Налогового кодекса;
В – налогоплательщик, по которому произведена постановка на регистрационный учет по налогу на добавленную стоимость в соответствии со статьями 82 и 83 Налогового кодекса.
В случае, если налогоплательщик одновременно является плательщиком налога на игорный бизнес и плательщиком налога на добавленную стоимость отмечаются обе ячейки А и В;
8) код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
9) количество представленных приложений.
15. В разделе "Налог на игорный бизнес":
1) в строке 710.00.001 указывается общая сумма исчисленного налога на игорный бизнес, подлежащего уплате в бюджет за налоговый период, которая переносится из строки 710.01.007 С по всем формам 710.01;
16. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика (руководителя)" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами.
2) дата подачи декларации – дата представления декларации в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов – код органа государственных доходов по месту регистрационного учета в качестве налогоплательщика, осуществляющего отдельные виды деятельности;
3-1) код органа государственных доходов по месту нахождения налогоплательщика – указывается код органа государственных доходов по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица, принявшего декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего декларацию;
5) дата приема декларации – дата представления декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 209 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа – регистрационный номер декларации, присваиваемый органом государственных доходов;

5) хабарламаның нөмірі мен күні.
А және В торкөздер Салық кодексінің 206-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген декларация түрі табыс етілген жағдайда толтырылады;
6) Салық кодексінің 40-бабына сәйкес салық төлеушінің бөлек санаттары.
Торкөздер, егер төлеуші А немесе B жолда көрсетілген санаттардың біріне жататын болса белгіленеді;
А – сенімгерлік басқарушы;
В – сенімгерлік басқарушының құрылтайшысы;
7) төлеушінің санаты.
А – Салық кодексінің 534 бабына сәйкес ойын бизнесі салығының төлеушісі;
В – Салық кодексінің 82 және 83-баптарына сәйкес қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебіне қою жүргізілген салық төлеуші.
Егер салық төлеуші бір мезгілде ойын бизнес салығы және қосылған құн салығы төлеушісі болып табылса А және В торкөздерінің екеуі де белгіленеді;
8) "Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланыталын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген "Валюта жіктеуіші" 23-қосымшасына сәйкес валюта коды;
9) табыс етілген қосымшалардың саны.
15. "Ойын бизнесі салығы" бөлімінде:
1) 710.00.001 жолында барлық 710.01-нысандары бойынша 710.01.007 С жолынан көшірілетін салық кезеңі үшін бюджетке төленуге тиіс есептелген ойын бизнесі салығының жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 710.00.002 жолында барлық 710.01-нысандары бойынша 710.01.012 С жолынан көшірілетін салық кезеңі үшін бюджетке төленуге тиіс есептелген қосымша төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі.
16. "Салық төлеушiнiң жауапкершiлiгi" бөлімінде:
1) "Салық төлеушінің (басшының) тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
2) декларацияны тапсыру күні – декларацияны мемлекеттік кірістер органына ұсыну күні;
3) мемлекеттік кірістер органының коды – жекелеген қызмет түрлерін жүзеге асыратын салық төлеуші ретінде тіркеу орны бойынша мемлекеттік кірістер органының коды көрсетіледі;
3-1) орналасқан жері бойынша мемлекеттік кірістер органының коды – салық төлеушінің орналасқан жері бойынша мемлекеттік кірістер органының коды көрсетіледі;
4) "Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" жолында декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
5) декларацияны қабылдау күні – Салық кодексінің 206-бабы 2-тармағына сәйкес декларацияның табыс етілген күні;
6) құжаттың кіріс нөмірі – мемлекеттік кірістер органы берген декларацияның тіркеу нөмірі;

7) дата почтового штемпеля – дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Подпункты 4), 5), 6) и 7) настоящего пункта заполняются работником органа государственных доходов, принявшим декларацию на бумажном носителе.
Глава 3. Пояснение по заполнению формы 710.01
17. Форма 710.01 предназначена для отражения информации об исчислении суммы налога на игорный бизнес по всем объектам обложения (при их наличии), определенным статьей 535 Налогового кодекса, за налоговый период (квартал).
18. В разделе "Общая информация о налогоплательщике":
1) в строке 3 указывается месячный расчетный показатель (далее – МРП) – месячный расчетный показатель, установленный законом о республиканском бюджете и действующего на 1 число налогового периода;
2) ячейка 4А отмечается при наличии объектов обложения, находившихся в эксплуатации полный месяц, введенных до 15 числа включительно и выбывших после 15 числа;
3) ячейка 4В отмечается при наличии объектов обложения, введенных в эксплуатацию после 15 числа и выбывших до 15 числа включительно.
По каждой отмеченной ячейке заполняется отдельное приложение по форме 710.01.
19. Раздел "Исчисление налога на игорный бизнес, подлежащего уплате в бюджет" состоит из строк 710.01.001 – игровой стол, 710.01.002 – игровой автомат, 710.01.003 – касса тотализатора, 710.01.004 – электронная касса тотализатора, 710.01.005 – касса букмекерской конторы, 710.01.006 – электронная касса букмекерской конторы, 710.01.007 – налог на игорный бизнес – всего.
В данных строках отражаются:
1) в графе А – количество объектов обложения за каждый месяц налогового периода, исчисляющих по установленной ставке;
2) в графе А1 – ставка налога на игорный бизнес в МРП, применяемая к соответствующему виду объекта обложения, определяемая в соответствии со статьей 536 Налогового кодекса;
3) в графе В – количество объектов обложения за каждый месяц налогового периода, исчисляющих в размере ½ от установленной ставке;
4) в графе В 1 – ставка налога на игорный бизнес в МРП, применяемая к соответствующему виду объекта обложения, определяемая в соответствии со статьей 536 Налогового кодекса и исчисляющая в размере ½ от установленной ставке;
По объектам, находившимся в эксплуатации полный месяц, введенным до 15 числа месяца включительно, выбывшим после 15 числа месяца, ставка налога в тенге определяется как произведение установленной ставки налога в МРП по каждому объекту обложения и размера МРП, указанного в ячейке "МРП" раздела "Общая информация о налогоплательщике".
По объектам, введенным в эксплуатацию после 15 числа месяца и выбывшим до 15 числа месяца включительно, ставка налога в тенге определяется как ½ произведения установленной ставки налога в МРП по каждому объекту обложения и размера МРП, указанного в ячейке "МРП" раздела "Общая информация о налогоплательщике";

7) пошта штемпелінің күні – пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні.
Осы тармақтың 4), 5), 6) және 7) тармақшалары декларацияны қағаз жеткізгіште қабылдаған мемлекеттік кірістер органының қызметкері толтырады.
3-тарау. 710.01-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
17. 710.01-нысаны салық кезеңі үшін (тоқсан) Салық кодексінің 535-бабында айқындалған барлық салық салынатын объектілер (олар ол болған жағдайда) бойынша ойын бизнесі салығының есептелген сомасы туралы ақпараттарды көрсетуге арналған.
18. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 3 жолда республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және салықтық кезеңнің 1-күні қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі – АЕК) – айлық есептік көрсеткіш көрсетіледі;
2) 4 А торкөзі айдың 15-не дейін енгізілген толық ай пайдалануында болған және 15-нен кейін шығарылған салық салу объектілері болған кезде белгіленеді;
3) 4 В торкөзі айдың 15-нен кейін енгізілген және 15-не дейін шығарылған салық салу объектілері болған кезде белгіленеді.
Әрбір белгіленген торкөз бойынша 710.01-нысаны бойынша бөлек қосымша толтырылады.
19. "Бюджетке төленуге жататын ойын бизнесі салығын есептеу" бөлімі мынадай жолдардан тұрады: 710.01.001 – ойын үстелі, 710.01.002 – ойын автоматы, 710.01.003 – тотализатор кассасы, 710.01.004 – тотализатордың электронды кассасы, 710.01.005 – букмекерлік кеңсе кассасы, 710.01.006 – букмекерлік кеңсенің электронды кассасы, 710.01.007 – ойын бизнесі салығы – барлығы.
Бұл жолдарда:
1) А бағанында – белгіленген мөлшерінде есептелінетін, салық кезеңінің әр айы үшін салық салынатын объектілердің саны көрсетіледі;
2) А1 бағанында – Салық кодексінің 536-бабына сәйкес айқындалатын салық салынатын объектінің тиісті түріне қолданылатын ойын бизнесі салығының ставкасы АЕК көрсетіледі;
3) В бағанында – белгіленген мөлшерлеменің 1/2 мөлшерінде есептелінетін, салық кезеңінің әр айы үшін салық салынатын объектілердің саны көрсетіледі;
4) В1 бағанында – белгіленген мөлшерлеменің 1/2 мөлшерінде есептелінетін, Салық кодексінің 536-бабына сәйкес айқындалатын салық салынатын объектінің тиісті түріне қолданылатын ойын бизнесі салығының ставкасы АЕК көрсетіледі.
Айдың 15-не дейін енгізілген толық ай пайдалануында болған және 15-нен кейін шығарылған салық салу объектілері бойынша теңгедегі салық ставкасы әрбір салық салу объектісі бойынша АЕК-те белгіленген салық ставкасы мен "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінің "АЕК" торкөзінде көрсетілген АЕК мөлшері туындысы ретінде айқындалады.
Айдың 15-нен кейін енгізілген және 15-не дейін шығарылған салық салу объектілері бойынша теңгедегі салық ставкасы әрбір салық салу объектісі бойынша АЕК-те белгіленген салық ставкасы мен "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінің "АЕК" торкөзінде көрсетілген АЕК мөлшері туындысының 1/2 ретінде айқындалады;

5) в графе С – сумма налога на игорный бизнес в тенге, по объекту обложения за каждый месяц налогового периода, определяемая как произведение соответствующих строк графы А и А1 + графы В и В1.
К примеру, по игровым столам заполнение соответствующих строк по указанным графам производится следующим образом (всего 6 игровых столов, в том числе 3 введены в эксплуатацию до 15 числа месяца, 2 – произведено выбытие до 15 числа месяца и 1 - выбытие после 15 числа месяца).
В строке 710.01.001 А указывается количество игровых столов за каждый месяц налогового периода, исчисляющих по установленной ставке. (4 игровых столов).
В строке 710.01.001 А1 указывается соответствующая ставка налога в МРП, применяемая к игровым столам - 1660 МРП.
В строке 710.01.001 B указывается количество игровых столов за каждый месяц налогового периода, исчисляющих в размере ½ от установленной ставке. (2 игровых столов).
В строке 710.01.001 B1 указывается соответствующая ставка налога в МРП, применяемая к игровым столам и исчисляющая в размере ½ от установленной ставке – (1660 МРП / 2=830 МРП).
В строке 710.01.001 C указывается сумма налога за каждый месяц налогового периода, определяемая путем применения соответствующей ставки налога к количеству игровых столов за каждый месяц налогового периода как произведение строк 710.01.001 А и 710.01.001 B (710.01.001 А х 710.01.001 А1 х 1 МРП) + (710.01.001 B х 710.01.001 B1 х 1 МРП).
По другим видам объектов (игровым автоматам, кассам тотализатора, электронным кассам тотализатора, электронным кассам букмекерских контор, кассам букмекерских контор) заполнение строк производится аналогично заполнению по игровым столам;
6) в строке 710.01.007 С указывается общая сумма исчисленного налога на игорный бизнес по всем видам объектов, подлежащего уплате в бюджет за налоговый период, определяемая суммированием строк с 710.01.001 С по 710.01.006 С.
20. В разделе "Налог на добавленную стоимость по игорному бизнесу":
в строке 710.01.008 указывается облагаемый оборот, определяемый в размере дохода, полученного за налоговый период в результате осуществления деятельности по оказанию услуг казино, зала игровых автоматов, тотализатора и букмекерской конторы;
в строке 710.01.009 указывается налог на добавленную стоимость по облагаемому обороту, отраженному в строке 710.01.008;
в строке 710.01.010 указывается налог на добавленную стоимость, разрешенный к отнесению в зачет и определяемый в размере 85 % от суммы налога на добавленную стоимость по облагаемому обороту, указанному в строке 710.01.009;

5) С бағанында – А бағаны және А1 + В бағаны және В1бағаны тиісті жолдарының туындысы ретінде айқындалатын салық кезеңінің әр айы үшін салық салу объектісі бойынша теңгедегі ойын бизнесі салығының сомасы көрсетіледі.
Мысалға, ойын үстелдері бойынша көрсетілген бағандар бойынша тиісті жолдарды толтыру былайша жүргізіледі (барлығы 6 ойын үстелі бар, оның ішінде, 3 айдың 15-не дейін енгізілген, 2 – айдың 15-не дейін шығарылған және 1 - айдың 15-нен кейін шығарылған).
710.01.001 А жолында белгіленген мөлшерінде есептелінетін, салық кезеңінің әр айы үшін ойын үстелдерінің саны көрсетіледі (4 ойын үстелдері).
710.01.001 А1 жолында айқындалатын ойын үстелдеріне қолданылатын АЕК-ің тиісті салық ставкасы көрсетіледі – 1660 АЕК.
710.01.001 В жолында белгіленген мөлшерлеменің 1/2 мөлшерінде есептелінетін, салық кезеңінің әр айы үшін ойын үстелдерінің саны көрсетіледі (2 ойын үстелдері).
710.01.001 В 1 жолында айқындалатын ойын үстелдеріне қолданылатын және белгіленген мөлшерлеменің 1/2 мөлшерінде есептелінетін, АЕК-ің тиісті салық ставкасы көрсетіледі – (1660 АЕК / 2=830 АЕК).
710.01.001 С жолында 710.01.001 А және 710.01.001 В жолдарының (710.01.001 А х 710.01.001 А1) + (710.01.001В х 710.01.001В1) туындысы ретінде салық кезеңінің әр айы үшін ойын үстелдерінің санына тиісті салық ставкасын қолдану арқылы айқындалатын салық кезеңінің әр айы үшін салық сомасы көрсетіледі.
Объектілердің өзге түрлері (ойын автоматтары, тотализатор кассалары, электронды тотализатор кассалары, букмекерлік кеңселердің электронды кассалары, букмекерлік кеңселердің кассалары) бойынша жолдарды толтыру ойын үстелдері бойынша толтыру сияқты жүргізіледі;
6) 710.01.007 С жолында 710.01.001 С-ден 710.01.006 С-ға дейінгі жолдардың жиынтығымен айқындалатын салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын объектілердің барлық түрлері бойынша есептелген ойын бизнесі салығының жалпы сомасы көрсетіледі.
20. "қосылған құн салығы" бөлімінде:
710.01.008 жолында казино, ойын автоматтарының залдары, тотализаторлар және букмекерлік кеңселер қызметін көрсету бойынша қызметті жүзеге асыру нәтижесінде салық кезеңі үшін алынған кіріс мөлшерінде айқындалған салық салынатын айналым көрсетіледі;
710.01.009 жолында 710.01.008 жолында көрсетілген салық салынатын айналым бойынша қосылған құн салығы көрсетіледі;
710.01.010 жолында есепке жатқызуға рұқсат етілген және 710.01.009 жолында көрсетілген салық салынатын айналым бойынша қосылған құн салығынан 85 % мөлшерінде айқындалған қосылған құн салығы көрсетіледі;

6) код валюты – в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
7) количество представленных приложений.
13. В разделе "Сведения о торговых объектах, в том числе о торговых рынках":
1) в строке 871.00.001 указывается количество всего торговых объектов.
Ячейка А заполняется в случае, если в том числе имеется открытый торговый рынок;
Ячейка В заполняется в случае, если в том числе имеется крытый торговый рынок;
2) в строке 871.00.002 указывается количество арендаторов торговых объектов, торговых мест в торговых объектах, в том числе на торговых рынках.
В строках А, В и С указывается количество арендаторов-физических лиц, незарегистрированных в качестве индивидуальных предпринимателей, индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, (из них в строках D. E и F указывается количество арендаторов на открытых торговых рынках и в строках G H и I указывается количество арендаторов на крытых торговых рынках) осуществляющих торговую деятельность в соответствии с Законом Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности" (далее – Закон о регулировании торговой деятельности);
3) в строке 871.00.003 указывается сумма арендной платы в соответствии с договором аренды (пользования), определяемая как сумма итоговой строки I по всем формам 871.01;
4) в строке 871.00.004 указывается фактически уплаченная сумма арендной платы, определяемая как сумма итоговой строки J по всем формам 871.01;
5) в строке 871.00.005 указывается сумма возмещаемых расходов, подлежащая к уплате в соответствии с договором аренды (пользования), определяемая как сумма итоговой строки K по всем формам 871.01;
6) в строке 871.00.006 указывается фактически уплаченная сумма возмещаемых расходов, определяемая как сумма итоговой строки L по всем формам 871.01.
Сноска. Пункт 13 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (при его наличии) налогоплательщика (руководителя)" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами.
В случае если реестр представляется физическими лицами, в том числе индивидуальными предпринимателями, в поле указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика, которые заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность;

6) валюта коды – "Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланыталын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген 23 "Валюта жіктеуіші" қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
7) табыс етілген қосымшалардың саны көрсетіледі.
13. "Сауда объектілері, оның ішінде сауда базарлары туралы мәліметтер" бөлімінде:
1) 871.00.001 жолында сауда объектілерінің саны көрсетіледі.
Егер, сонымен қоса ашық сауда базары болған жағдайда А ұяшығы толтырылады;
Егер, сонымен қоса жабық сауда базары болған жағдайда В ұяшығы толтырылады;
2) 871.00.002 жолында сауда объектілерін, сауда объектілеріндегі, оның ішінде сауда базарларындағы сауда орындарын жалға алушылардың жалпы саны көрсетіледі.
А, В және С жолында "Сауда қызметін реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Сауда қызметін реттеу туралы заң) сәйкес сауда қызметін жүзеге асыратын жеке кәсіпкер ретінде тіркелмеген жалға алушы-жеке тұлғалардың, дара кәсіпкерлердің және заңды тұлғалардың (оның ішінде D, E және F бағаналарында ашық сауда базарындағы жалға алушылар саны көрсетіледі және оның ішінде G, H және I бағаналарында жабық сауда базарындағы жалға алушылар саны көрсетіледі) саны көрсетіледі.
3) 871.00.003 жолында барлық 871.01 нысаны бойынша I жолының жиынтық сомасы ретінде айқындалатын жалға беру (пайдалану) шартына сәйкес төленуге жататын жалға беру төлемінің сомасы көрсетіледі;
4) 871.00.004 жолында барлық 871.01 нысаны бойынша J жолының жиынтық сомасы ретінде айқындалатын нақты төленген жалға беру төлемінің сомасы көрсетіледі;
5) 871.00.005 жолында барлық 871.01 нысаны бойынша K жолының жиынтық сомасы ретінде айқындалатын жалға беру (пайдалану) шартына сәйкеc төленуге жататын өтелетін шығыстардың сомасы көрсетіледі;
6) 871.00.006 жолында барлығы 871.01 нысаны бойынша L жолының жиынтық сомасы ретінде айқындалатын нақты төленген өтелетін шығыстар сомасы көрсетіледі.
Ескерту. 13-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Салық төлеушінің (басшының) тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі.
Егер тізілімді жеке тұлға, оның ішінде дара кәсіпкер табыс еткен жағдайда, жолда салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі, онда жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады.

4) в графе D указывается номер (при его наличии) договора аренды (пользования);
5) в графе Е указывается дата заключения договора аренды (пользования);
6) в графе F указывается назначение торгового места, торгового объекта (например, ресторан, кафе, промышленные товары и далее);
7) в графе G указывается место нахождения торгового места в торговом объекте (например, ряд, сектор и номер расположения торгового объекта или места);
8) в графе Н указывается фактический период аренды (пользования) торгового объекта или места;
9) в графе I указывается сумма арендной платы в соответствии с договором аренды (пользования);
10) в графе J указывается фактически уплаченная сумма арендной платы;
11) в графе К указывается сумма возмещаемых расходов, подлежащая к уплате в соответствии с договором аренды (пользования);
12) в графе L указывается фактически уплаченная сумма возмещаемых расходов.
В графах I, J, K и L строки 0001 указываются итоговые значения суммы арендной платы, подлежащей к уплате в соответствии с договором аренды (пользования), фактически уплаченной суммы арендной платы, суммы возмещаемых расходов, подлежащей к уплате в соответствии с договором аренды (пользования) и фактически уплаченной суммы возмещаемых расходов, соответственно.
Величина итоговых строк 0001 графы I переносится в строку 871.00.003.
Величина итоговой строки 0001 графы J переносится в строку 871.00.004.
Величина итоговой строки 0001 графы К переносится в строку 871.00.005.
Величина итоговой строки 0001 графы L переносится в строку 871.00.006.
Приложение 91 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан
– Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Сноска. Приказ дополнен приложением 91 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 20.12.2020 № 1214 (вводится в действие с 01.01.2021); в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 14.04.2022 № 409 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 92
к приказу Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Правила составления налоговой отчетности "Упрощенная декларация для субъектов малого бизнеса (форма 910.00)"
Сноска. Приказ дополнен приложением 92 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 20.12.2020 № 1214 (вводится в действие с 01.01.2021).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Упрощенная декларация для субъектов малого бизнеса (форма 910.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Упрощенная декларация для субъектов малого бизнеса" (далее – декларация), предназначенной для исчисления индивидуального (корпоративного) подоходного и социального налогов, индивидуального подоходного налога с доходов, облагаемых у источника выплаты (далее – ИПН) и социальных платежей. Декларация составляется субъектами малого бизнеса, применяющими специальный налоговый режим на основе упрощенной декларации.

4) D бағанында жалға беру (пайдалану) шартының нөмірі (ол болған кезде) көрсетіледі;
5) Е бағанында жалға беру (пайдалану) шартының жасалған күні көрсетіледі;
6) F бағанында сауда орнының, сауда объектісінің мақсаты (мысалы: мейрамхана, кафе, аспаздық, өнеркәсіп тауарлар және басқалары) көрсетіледі;
7) G бағанында сауда объектісіндегі сауда орнының орналасқан жері (мысалы: сауда объектісінің немесе орынның қатары, секторы және нөмірі) көрсетіледі;
8) H бағанында сауда объектісінің немесе орнының жалға берудің (пайдалану) нақты кезеңі көрсетіледі;
9) І бағанында жалға беру (пайдалану) шартына сәйкес төленуге жататын жалға беру төлемінің сомасы көрсетіледі;
10) J бағанында нақты төленген жалға беру төлемінің сомасы көрсетіледі;
11) K бағанында жалға беру (пайдалану) шартына сәйкеc төленуге жататын өтелетін шығыстар сомасы көрсетіледі;
12) L бағанында нақты төленген өтелетін шығыстар сомасы көрсетіледі;
0001 жолдың I, J, K және L бағандарында жалға беру (пайдалану) шартына сәйкес төленуге жататын жалға беру төлемінің сомасының,жалға беру төлемінің нақты төленген сомасының, жалға беру (пайдалану) шартына сәйкеc төленуге жататын өтелетін шығыстар сомасының және нақты төленген өтелетін шығыстар сомасының қорытынды мәні көрсетіледі.
I бағанының 0001 жолдарының қорытынды шамасы 871.00.003 жолына көшіріледі.
J бағанының 0001 жолдарының қорытынды шамасы 871.00.004 жолына көшіріледі.
K бағанының 0001 жолдарының қорытынды шамасы 871.00.005 жолына көшіріледі.
L бағанының 0001 жолдарының қорытынды шамасы 871.00.006 жолына көшіріледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қантардағы
№ 39 бұйрығына 91-қосымша
Ескерту. Қағидалар 91-қосымшамен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 20.12.2020 № 1214 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 14.04.2022 № 409 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қантардағы
№ 39 бұйрығына 92-қосымша
"Шағын бизнес субъектілері үшін оңайлатылған декларация (910.00-нысан)" жасау қағидалары салық есептігін
Ескерту. Қағидалар 92-қосымшамен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 20.12.2020 № 1214 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Шағын бизнес субъектілері үшін оңайлатылған декларация (910.00-нысан)" салық есептігін жасау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және жеке (корпоративтік) табыс және әлеуметтік салығын, төлем көзінен ұсталатын жеке табыс салығын (бұдан әрі - ЖТС) және әлеуметтік төлемдерін есептеуге арналған "Шағын бизнес субъектілері үшін оңайлатылған декларация" салық есептілігі нысанын (бұдан әрі - декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны оңайлатылған декларация негізінде арнаулы салық режимін қолданатын шағын бизнес субъектілері жасайды.

Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 14.04.2022 № 409 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.06.2023 № 724 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. В разделе "Начисленные доходы физических лиц"
1) в строках 910.00.017 I по 910.00.17 VI указываются суммы доходов, начисленных налоговым агентом физическим лицам, в том числе иностранцам и лицам без гражданства, за каждый отчетный месяц налогового периода.
строка 910.00.017 VII предназначена для отражения итоговой суммы начисленных доходов за полугодие, определяемая как сумма строк с 910.00.017 I по 910.00.017 VI;
2) в строке 910.00.017 А предназначена для отражения суммы доходов, начисленных работникам за отчетный период.
3) в строке 910.00.017 В предназначена для отражения суммы начисленных доходов в виде дивидендов за отчетный период;
4) в строке 910.00.017 С предназначена для отражения суммы начисленных доходов в виде выигрышей за отчетный период;
5) в строке 910.00.017 D предназначена для отражения суммы начисленных доходов в виде вознаграждения за отчетный период;
6) в строке 910.00.017 Е предназначена для отражения суммы начисленных доходов по договорам гражданско-правового характера предметом которых является оказание услуг, выполнение работ за отчетный период;
Сноска. Пункт 11 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 14.04.2022 № 409 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. В разделе "Исчисление индивидуального подоходного налога и социальных платежей физических лиц":
1) в строках с 910.00.18 I по 910.00.18 VI указывается сумма ИПН, исчисленного с доходов граждан Республики Казахстан, выплаченных физическим лицам, и подлежащего перечислению в бюджет за каждый месяц отчетного периода.
Строка 910.00.018 VII предназначена для отражения итоговой суммы ИПН, исчисленного с доходов граждан Республики Казахстан за полугодие, определяемая как сумма строк с 910.00.018 I по 910.00.018 VI;
2) в строках с 910.00.018 I по 910.00.018 VI указывается сумма единого платежа, подлежащая перечислению за каждый месяц отчетного периода.
Строка 910.00.018 VII предназначена для отражения итоговой суммы единого платежа, подлежащая перечислению, определяемая как сумма строк с 910.00.018 I по 910.00.018 VI.
Исчисление единого платежа производится без округления.

Ескерту. 10-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 14.04.2022 № 409 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.06.2023 № 724 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
11. "Жеке тұлғалардың есептелген кірістер" бөлімінде.
1) 910.00.017 I – 910.00.17 VI жолдарында салық кезеңінің әрбір есепті айы үшін жеке тұлғаларға, оның ішінде шетелдіктерге және азаматтығы жоқ тұлғаларға салық агенті есептелген кірістерінің сомалары көрсетіледі.
910.00.017 VII жолы 910.00.017 I – 910.00.017 VI жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жартыжылға есептелген кірістердің қорытынды сомасын көрсету үшін көзделген;
2) 910.00.017 А жолы есепті кезең үшін қызметкерлерге есептелген кірістер сомасын көрсетуге арналған;
3) 910.00.017 В жолы есепті кезең үшін дивидендтер түрінде есептелген кірістер сомасын көрсетуге арналған;
4) 910.00.017 С жолы есепті кезең үшін ұтыс түрінде есептелген кірістер сомасын көрсетуге арналған;
5) 910.00.017 D жолы есепті кезең үшін сыйақы түрінде есептелген кірістер сомасын көрсетуге арналған;
6) 910.00.017 Е жолы есепті кезең үшін нысанасы жұмыстарды орындау қазметтерін көрсету болып табылатын азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша есептелген кірістер сомасын көрсетуге арналған;
Ескерту. 11-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 14.04.2022 № 409 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. "Жеке тұлғалардың ЖТС және әлеуметтік төлемдерін есептеу" деген бөлімде:
1) 910.00.018 I жолынан бастап 910.00.018 VI дейінгі жолдарында есепті кезеңнің әрбір айына арналған жеке тұлғаларға төленген, Қазақстан Республикасы азаматтарының табысынан есепке жатқызылған және бюджетке аударуға жататын ЖТС сомасы көрсетіледі.
910.00.018 VII жолы 910.00.018 I жолынан бастап 910.00.018 VI дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын жарты жылдыққа арналған Қазақстан Республикасы азаматтарының табысынан есепке жатқызылған ЖТС жиынтық сомасын көрсету үшін арналған;
2) 910.00.018 I жолынан бастап 910.00.018 VI дейінгі жолдарында есепті кезеңнің әрбір айы үшін аударуға жататын бірыңғай төлем сомасы көрсетіледі.
910.00.018 VII жолы 910.00.018 I жолынан бастап 910.00.018 VI дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын аударылуға жататын бірыңғай жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
Бірыңғай төлемді есептеу дөңгелектеусіз жүргізіледі.

3) в строках с 910.00.020 I по 910.00.020 VI указывается сумма расходов работодателя, выплачиваемых физическим лицам в виде доходов за налоговый период в соответствии с Законом об обязательном социальном страховании, за каждый месяц отчетного периода.
При этом социальные отчисления производятся в размере, установленном законодательством об обязательном социальном страховании от объекта исчисления социальных отчислений. Ежемесячный доход, принимаемый для исчисления социальных отчислений, не должен превышать семикратный размер минимальной заработной платы, устанавливаемой Законом о республиканском бюджете.
В случае если объект исчисления социальных отчислений за календарный месяц менее минимального размера заработной платы, установленного Законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, то социальные отчисления исчисляются, перечисляются исходя из минимального размера заработной платы.
Строка 910.00.020 VII предназначена для отражения итоговой суммы доходов физических лиц, с которых исчисляются социальные отчисления за полугодие, определяемая как сумма строк с 910.00.020 I по 910.00.020 VI;
4) в строках с 910.00.021 I по 910.00.021 VI указывается сумма социальных отчислений за каждый месяц отчетного периода.
Строка 910.00.021 VII предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений за полугодие, определяемая как сумма строк с 910.00.021 I по 910.00.021 VI;
5) в строках с 910.00.022 І по 910.00.022 VI указывается сумма доходов, начисленных физическим лицам, с которых удерживаются (начисляются) обязательные пенсионные взносы за каждый месяц отчетного периода.
Строка 910.00.022 VII предназначена для отражения итоговой суммы доходов, начисленных физическим лицам, с которых удерживаются (начисляются) обязательные пенсионные взносы за полугодие, определяемая как сумма строк с 910.00.022 I по 910.00.022 VI.
При этом ежемесячный доход, принимаемый для исчисления обязательных пенсионных взносов, не должен превышать 50-кратный минимальный размер заработной платы, установленный на соответствующий финансовый год Законом о республиканском бюджете;
6) в строках с 910.00.023 I по 910.00.023 VI указывается сумма обязательных пенсионных взносов, исчисленных с выплаченных доходов физических лиц и подлежащих перечислению в единый накопительный пенсионный фонд за каждый месяц отчетного периода.
Строка 910.00.023 VII предназначена для отражения итоговой суммы обязательных пенсионных взносов за полугодие, определяемая как сумма строк с 910.00.023 I по 910.00.023 VI;

3) 910.00.020 I жолынан бастап 910.00.020 VI дейінгі жолдарда есепті кезеңнің әрбір айына арналған Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңға сәйкес салық кезеңі үшін табыстар түрінде жеке тұлғаларға төленетін жұмыс беруші шығыстарының сомасы көрсетіледі.
Бұл ретте, әлеуметтік аударымдар міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнамада белгіленген әлеуметтік аударымдар объектісінен есептелінген мөлшерде жүргізіледі. Әлеуметтік аударымдарды есептеуге қабылданған ай сайынғы табыс Республикалық бюджет туралы заңмен белгіленген ең төменгі еңбек ақының жеті есе мөлшерінен артық болмауы керек.
Егер күнтізбелік ай үшін әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі республикалық бюджет туралы Заңда белгiленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын ең төменгі жалақы мөлшерiнен кем болса, онда әлеуметтік аударымдар ең төменгі жалақы мөлшері негізге алына отырып есептеледі, аударылады.
910.00.020 VII жолы 910.00.020 I жолынан бастап 910.00.020 VI дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын жарты жылдыққа арналған әлеуметтік аударымдарды есептеуге қабылданған жеке тұлғалар табысының жиынтық сомасын көрсету үшін арналған;
4) 910.00.021 I жолынан бастап 910.00.021 VI дейінгі жолдарда есепті кезеңнің әрбір айына арналған әлеуметтік аударымдардың сомасы көрсетіледі.
910.00.021 VII жолы 910.00.021 I жолынан бастап 910.00.021 VI дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын жарты жылдыққа арналған әлеуметтік аударымдарының жиынтық сомасын көрсету үшін арналған;
5) 910.00.022 I жолынан бастап 910.00.022 VI дейінгі жолдарда есепті кезеңнің әрбір айына арналған міндетті зейнетақы жарнасы ұсталатын (есептелетін) жеке тұлғаларға есептелген табыстардың сомасы көрсетіледі.
910.00.022 VII жолы 910.00.022 I жолынан бастап 910.00.022 VI дейінгі жолдардардың сомасы ретінде айқындалатын жарты жылдыққа арналған міндетті зейнетақы жарнасы ұсталатын (есептелетін) жеке тұлғаларға есептелген табыстардың жиынтық сомасын көрсету үшін арналған.
Бұл ретте мiндеттi зейнетақы жарналарын есептеу үшiн алынатын ай сайынғы табыс тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген ең төмен жалақының 50 еселенген мөлшерінен аспауға тиiс;
6) 910.00.023 I жолынан бастап 910.00.023 VI дейінгі есепті кезеңнің әрбір айына арналған жеке тұлғаларға төленген табыстардан есептелген және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына аударуға жататын міндетті зейнетақы жарнасының сомасы көрсетіледі.
910.00.023 VII жолы 910.00.023 I жолынан бастап 910.00.023 VI дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын жарты жылдыққа арналған міндетті зейнетақы жарнасының жиынтық сомасын көрсету үшін арналған;

7) в строках с 910.00.024 I по 910.00.024 VI указывается сумма доходов, начисленных физическим лицам, с которых исчисляются (начисляются) обязательные профессиональные пенсионные взносы за каждый месяц отчетного периода в соответствии с Законом о пенсионном обеспечении.
Строка 910.00.024 VII предназначена для отражения итоговой суммы доходов, начисленных физическим лицам, с которых исчисляются (начисляются) обязательные профессиональные пенсионные взносы за полугодие в соответствии с Законом о пенсионном обеспечении, определяемая как сумма строк с 910.00.024 I по 910.00.024 VI;
8) в строках с 910.00.025 I по 910.00.025 VI указывается сумма обязательных профессиональных пенсионных взносов за каждый месяц отчетного периода.
Строка 910.00.025 VII предназначена для отражения итоговой суммы обязательных профессиональных пенсионных взносов за полугодие, определяемая как сумма строк с 910.00.025 I по 910.00.025 VI;
9) в строках с 910.00.026 I по 910.00.026 VI указывается сумма доходов, принимаемые для исчисления взносов и отчислений на обязательное социальное медицинское страхование в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании, за каждый месяц отчетного периода.
Строка 910.00.026 VII предназначена для отражения итоговой суммы доходов, принимаемые для исчисления взносов и отчислений на обязательное социальное медицинское страхование в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании за полугодие, определяемая как сумма строк с 910.00.026 I по 910.00.026 VI;
10) в строках с 910.00.027 I по 910.00.027 VI указывается сумма взносов и отчислений на обязательное социальное медицинское страхование за физических лиц за каждый месяц отчетного периода в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании.
Строка 910.00.027 VII предназначена для отражения итоговой суммы взносов и отчислений на обязательное социальное медицинское страхование за физических лиц за полугодие, определяемая как сумма строк с 910.00.027 I по 910.00.027 VI.
Сноска. Пункт 12 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 30.06.2023 № 724 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. В разделе "Сведения о запасах":
в строке 910.00.028 указывается стоимость запасов:
в строке А указывается стоимость запасов на начало налогового периода всего;
в строке В указывается стоимость запасов на конец налогового периода всего;
в строке С указывается стоимость приобретенных запасов, работ, услуг, всего.
Данная строка заполняется в случае применения трехкомпонентной интегрированной системы.

7) 910.00.024 I жолынан бастап 910.00.024 VI дейінгі есепті кезеңнің әрбір айына арналған Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңына сәйкес міндетті кәсіптік зейнетақы жарнасы ұсталатын (есептелетін) жеке тұлғаларға есептелген табыстардың сомасы көрсетіледі.
910.00.024 VII жолы 910.00.024 I жолынан бастап 910.00.024 VI дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын жарты жылдыққа арналған Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңына сәйкес міндетті кәсіптік зейнетақы жарнасы ұсталатын (есептелетін) жеке тұлғаларға есептелген табыстардың жиынтық сомасын көрсету үшін арналған;
8) 910.00.025 I жолынан бастап 910.00.025 VI дейінгі жолдарда есепті кезеңнің әрбір айына арналған міндетті кәсіптік зейнетақы жарнасының сомасы көрсетіледі.
910.00.025 VII жолы 910.00.025 I жолынан бастап 910.00.025 VI дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын жарты жылдыққа арналған міндетті кәсіптік зейнетақы жарнасының жиынтық сомасын көрсету үшін арналған;
9) 910.00.026 I жолынан бастап 910.00.026 VI дейінгі жолдарда есепті кезеңнің әрбір айына арналған Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңға сәйкес міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жарналарын және аударымдарын есептеу үшін алынатын табыстарының сомасы көрсетіледі.
910.00.026 VII жолы 910.00.026 I жолынан бастап 910.00.026 VI дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын жарты жылдыққа арналған Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңға сәйкес міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жарналарын және аударымдарын есептеу үшін алынатын табыстарының жиынтық сомасын көрсету үшін арналған;
10) 910.00.027 I жолынан бастап 910.00.027 VI дейінгі жолдарда есепті кезеңнің әрбір айына арналған Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңға сәйкес жұмысшыларға міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жарналарының және аударымдарының сомасы көрсетіледі.
910.00.027 VII жолы 910.00.027 I жолынан бастап 910.00.027 VI дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын жарты жылдыққа арналған міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жарналары мен аударымдарының жиынтық сомасын көрсету үшін арналған;
Ескерту. 12-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 30.06.2023 № 724 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. "Запастар бойынша деректер":
910.00.028 жолында запастардың құны көрсетіледі:
А – жолында толық салық кезен басындағы запастардың құны көрсетіледі;
В – жолында толық салық кезен соңындағы запастардың құны көрсетіледі;
С – жолында толық алынған запастар, жұмыстар, қызметтердің құны көрсетіледі;
Бұл жол тек үш құрамдасты интеграцияланған жүйені қолданған жағдайда толтырылады.

14. В разделе "БИН аппарата акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов":
1) по строке 910.00.029 указывается БИН аппарата акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов по месту нахождения индивидуального предпринимателя.
При этом местом нахождения индивидуального предпринимателя признается место преимущественного осуществления деятельности индивидуального предпринимателя, заявленное при постановке на регистрационный учет в органе государственных доходов в качестве индивидуального предпринимателя.
15. В разделе "Ответственность налогоплательщика (налогового агента)":
1) в поле "Фамилия, имя отчество (при его наличии) налогоплательщика (руководителя)" указываются фамилия, имя отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами.
В случае если декларация представляется физическим лицом, в поле указывается фамилия, имя отчество (при его наличии) налогоплательщика, которые заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) дата подачи декларации в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов по месту нахождения налогоплательщика.
При этом местом нахождения индивидуального предпринимателя признается место преимущественного осуществления деятельности индивидуального предпринимателя, заявленное при постановке на регистрационный учет в органе государственных доходов в качестве индивидуального предпринимателя.
Местом нахождения юридического лица-резидента признается место нахождения его постоянно действующего органа, указываемое в учредительных документах.
Местом нахождения юридического лица-нерезидента, осуществляющего деятельность через постоянное учреждение без открытия филиала, представительства, признается место осуществления деятельности в Республике Казахстан, заявленное при регистрации в качестве налогоплательщика в органе государственных доходов;
4) код органа государственных доходов по месту жительства физического лица.
При этом местом жительства физического лица признается место регистрации гражданина в соответствии с законодательством Республики Казахстан о регистрации граждан;
5) в поле "Фамилия, имя отчество (при его наличии) должностного лица, принявшего декларацию" указываются фамилия, имя отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего декларацию;
6) дата приема декларации должностным лицом в соответствии с пунктом 2 статьи 209 Налогового кодекса;
7) входящий номер декларации, присваиваемый органом государственных доходов;

14. "Аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтiң әкім аппаратының БСН" деген бөлімде:
1) 910.00.029 жолында дара кәсіпкердің орналасқан жері бойынша аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтiң әкім аппаратының БСН көрсетіледі.
Бұл ретте, дара кәсіпкердің орналасқан жері мемлекеттік кірістер органында дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебіне қою кезінде мәлімделген дара кәсіпкердің қызметінің басым бөлігін жүзеге асыратын орыны болып танылады.
15. "Салық төлеушінің (салық агентінің) жауапкершілігі" деген бөлімде:
1) "Салық төлеушінің (басшының) тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" жолында құрылтай және жарлық құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі.
Егер декларацияны жеке тұлға табыс еткен жағдайда, жолда жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылатын салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
2) декларацияның мемлекеттік кірістер органына тапсырылған күні;
3) салық төлеушінің орналасқан жері бойынша мемлекеттік кірістер органының коды.
Бұл ретте, дара кәсіпкердің орналасқан жері мемлекеттік кірістер органында дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебіне қою кезінде мәлімделген дара кәсіпкердің қызметінің басым бөлігін жүзеге асыратын орны болып танылады.
Резидент заңды тұлғаның орналасқан жері құрылтай құжаттарында көрсетілген оның тұрақты жұмыс істейтін органының орналасқан жері болып танылады.
Филиал, өкілдік ашпай, қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидент емес заңды тұлғаның орналасқан жері мемлекеттік кірістер органында салық төлеуші ретінде тіркеу кезінде мәлімделген Қазақстан Республикасындағы қызметін жүзеге асыратын жері болып танылады;
4) жеке тұлғаның тұрғылықты жері бойынша мемлекеттік кірістер органының коды.
Бұл ретте, жеке тұлғаның тұрғылықты жері азаматтарды тіркеу туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес азаматты тіркеу орны болып танылады;
5) "Декларацияны қабылдаған лауазымды адамының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" жолында декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
6) Салық кодексінің 209-бабының 2-тармағына сәйкес лауазымды адам Декларацияны қабылдаған күн;
7) мемлекеттік кірістер органы беретін декларацияның кіріс нөмірі;

8) дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Подпункты 5), 6), 7) и 8) настоящего пункта заполняются работником органа государственных доходов, принявшим декларацию на бумажном носителе.
Глава 3. Пояснение по заполнению формы 910.01 – Исчисление налога и социальных платежей по доходам физических лиц
16. Данная форма предназначена для исчисления налога и социальных платежей с доходов физических лиц, облагаемых у источника выплаты, за исключением иностранцев и лиц без гражданства.
17. В разделе "Общая информация о налогоплательщике (налоговом агенте, агенте или плательщике социальных платежей)" – ИИН (БИН) налогоплательщика.
18. В разделе "Исчисление налога и социальных платежей с доходов физических лиц":
1) в графе А проставляется очередной порядковый номер;
2) в графе В указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физических лиц, которым начислены доходы в отчетном периоде;
3) в графе C указываются ИИН физических лиц;
4) в графе D указывается статус физического лица:
1 – физическое лицо, получившее доход работника (по трудовому договору/контракту), в том числе в виде натуральной и материальной выгоды, прощения долга, а также безвозмездно полученного имущества;
2 – физическое лицо, получившее доходы по договорам гражданско-правового характера, предметом которых является оказание услуг, выполнение работ, в том числе в виде прощения долга;
3 – физическое лицо, получившее доход в виде выигрыша;
4 – физическое лицо, получившее доходы в виде пенсионных выплат;
5 – физическое лицо, получившее доходы в виде вознаграждения по операциям репо;
6 – физическое лицо, получившее доходы в виде вознаграждений, за исключением вознаграждения по операциям репо;
7 – физическое лицо, получившее доходы в виде дивидендов;
8 – физическое лицо, получившее доходы в виде стипендий;
9 – физическое лицо, получившее доходы по договорам накопительного страхования;
10 – физическое лицо, получившее доходы от личного подсобного хозяйства;
11 – физическое лицо, получившее иные доходы, облагаемые у источника выплаты, за исключением указанных выше.
Если у физического лица произведены выплаты в виде нескольких видов доходов, каждый из перечисленных доходов подлежит заполнению отдельной строкой;
5) в графе E указывается категория физического лица:
1 – пенсионер;
2 – инвалид;
3 – лицо, приравненное к участникам Великой Отечественной войны и/или являющееся ветераном боевых действий на территории других государств;
4 – родитель, опекун, попечитель ребенка-инвалида, не достигшего восемнадцатилетнего возраста, или лица, признанного инвалидом по причине "инвалид с детства";
5 – усыновитель (удочеритель) ребенка, не достигшего восемнадцатилетнего возраста;
6 – приемный родитель, принявший детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, в приемную семью;
7 – дети;
8 – лица, находящиеся в отпусках в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей), по уходу за ребенком (детьми) до достижения им (ими) возраста трех лет;
9 – лица, отбывающие наказание по приговору суда в учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы (за исключением учреждений минимальной безопасности);
10 – многодетные матери, награжденные подвесками "Алтын алқа", "Күміс алқа" или получившие ранее звание "Мать-героиня", а также награжденные орденами "Материнская слава" I и II степени;
11 – лица, обучающиеся по очной форме обучения в организациях среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего образования, а также послевузовского образования;
Если физическое лицо имеет несколько категорий, категории указываются через запятую.

8) пошта немесе өзге байланыс ұйымымен қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Осы тармақтың 5), 6), 7) және 8) тармақшаларын декларацияны қағаз жеткізгіште қабылдаған мемлекеттік кірістер органының қызметкері толтырады.
3-тарау. Жеке тұлғаларының табыстары бойынша салықтарды және әлеуметтік төлемдерді есептеу - 910.01 нысанын толтыру бойынша түсіндірме
16. Бұл нысан шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ адамдарды қоспағанда, төлем көзіне салынатын жеке тұлғалардың табысынан салықтарды және әлеуметтік төлемдерді есептеуге арналған.
17. "Салық төлеуші (салық агенті, агент немесе әлеуметтік төлемді төлеуші) туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде – салық төлеушінің ЖСН (БСН).
18. "Жеке тұлғаның табысынан салықтарды және әлеуметтік төлемдерді есептеу" бөлімде:
1) А бағанда кезекті реттік нөмірі қойылады;
2) В бағанда есепті кезеңде табыстар есептелген жеке тұлғалардың тегі, аты, жөні (ол болған кезде) көрсетіледі;
3) C бағанда жеке тұлғалардың ЖСН көрсетіледі;
4) D бағанында жеке тұлғаның мәртебесі көрсетіледі:
1 – жұмыскердің кірісін (еңбек шарты/келісімшарт бойынша), оның ішінде заттай және материалдық пайда, борышты кешіру, сондай-ақ өтеусіз алынған мүлік түрінде алған жеке тұлға;
2 – нысанасы қызметтер көрсету, жұмыстарды орындау, оның ішінде борышты кешіру түріндегі азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша кірістер алған жеке тұлға;
3 – ұтыс түрінде кіріс алған жеке тұлға;
4 – зейнетақы төлемдері түрінде кіріс алған жеке тұлға;
5 – репо операциялары бойынша сыйақы түрінде кіріс алған жеке тұлға;
6 – репо операциялары бойынша сыйақыны қоспағанда, сыйақылар түрінде кірістер алған жеке тұлға;
7 – дивидендтер түрінде кіріс алған жеке тұлға;
8 – стипендия түрінде кіріс алған жеке тұлға;
9 – жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша кіріс алған жеке тұлға;
10 – жеке қосалқы шаруашылықтан кіріс алған жеке тұлға;
11 – жоғарыда көрсетілгендерді қоспағанда, төлем көзінен салық салынатын өзге де кірістер алған жеке тұлға;
Егер жеке тұлғада кірістердің бірнеше түрі түрінде төлемдер жүргізілсе, аталған кірістердің әрқайсысы жеке жолмен толтырылуға жатады.
5) Е бағанында жеке тұлғаның санаты көрсетіледі:
1 – зейнеткер;
2 – мүгедек;
3 – Ұлы Отан соғысының қатысушыларына теңестірілген және/немесе басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлері болып табылатын адам;
4 – он сегіз жасқа толмаған мүгедек баланың немесе "бала кезінен мүгедек" деген себеппен мүгедек деп танылған адамның ата-анасы, қорғаншысы, қамқоршысы;
5 – он сегіз жасқа толмаған баланы асырап алушы;
6 – жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды асырап алушы, отбасына қабылдаған асырап алушы ата-ана;
7 – балалар;
8 – жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты, бала (балалар) үш жасқа толғанға дейін оның (олардың) күтіміне байланысты демалыста жүрген адамдар;
9 – қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің мекемелерінде (қауіпсіздігі барынша төмен мекемелерді қоспағанда) сот үкімі бойынша жазасын өтеп жатқан адамдар;
10 – "Алтын алқа", "Күміс алқа" алқаларымен наградталған немесе бұрын "Батыр ана" атағын алған, сондай-ақ I және II дәрежелі "Ана даңқы" ордендерімен наградталған көпбалалы аналар;
11 – орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары білім беру, сондай-ақ жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында күндізгі оқу нысанында білім алып жатқан адамдар;
Егер жеке тұлғаның бірнеше санаты болса, санаттар үтір арқылы көрсетіледі.

14) в графе N указывается сумма прочих налоговых вычетов.
В случае, если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу физического лица применено несколько видов стандартных налоговых вычетов, сумма в разрезе каждого налогового вычета подлежит заполнению отдельной строкой. В первой строке заполняется общая сумма прочих налоговых вычетов;
15) в графе O указывается сумма индивидуального подоходного налога, исчисленного с начисленных доходов;
16) в графе P указывается сумма задолженности по начисленным, но невыплаченным доходам физических лиц за отчетный период;
17) в графе Q указывается сумма выплаченных физическим лицам доходов;
18) в графе R указывается сумма индивидуального подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет;
19) в графе S указывается сумма обязательных пенсионных взносов, подлежащих перечислению;
20) в графе T указывается сумма взносов на ОСМС, подлежащих перечислению;
21) в графе U указывается сумма социальных отчислений, начисленных в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
22) в графе V указывается сумма обязательных профессиональных пенсионных взносов, подлежащих уплате;
23) в графе W указывается сумма отчислений на обязательное социальное медицинское страхование в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании, подлежащих уплате.
Сноска. Пункт 18 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 14.04.2022 № 409 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Пояснение по заполнению форма 910.02 – Исчисление ИПН с доходов иностранцев и лиц без гражданства
Данная форма предназначена для отражения сумм доходов, начисленных налоговым агентом работникам - иностранцам и лицам без гражданства, сумм исчисленных налоговым агентом сумм ИПН с доходов иностранцев и лиц без гражданства.
Форма составляется по итогам полугодия и представляется вместе с декларацией, а также при представлении декларации с отметкой в ячейке 4 вида декларации "Ликвидационная".
19. В разделе "Исчисление ИПН с доходов иностранцев и лиц без гражданства":
1) в графе А проставляется очередной порядковый номер;
2) в графе B указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) иностранцев и лиц без гражданства, которым были начислены, выплачены доходы в отчетном периоде;
3) в графе C указываются ИИН иностранцев и лиц без гражданства;
4) в графе D указывается код страны гражданства иностранцев и лиц без гражданства. Код страны указывается в соответствии с двузначной буквенной кодировкой, установленной в приложении 22 "Классификатор стран мира", утвержденном решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 (далее – решение КТС № 378). Например, DE–Федеративная Республика Германия, GB – Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии (кроме KZ – Республика Казахстан);

14) N бағанында басқа да салық шегерімдерінің сомасы көрсетіледі.
Егер қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер жеке тұлғаның табысына стандартты салық шегерімдерінің бірнеше түрі қолданылған жағдайда, әрбір салық шегерімі бөлінісіндегі сома жеке жолмен толтырылуға жатады. Бірінші жолда басқа да салық шегерімдерінің жалпы сомасы толтырылады;
15) O бағанында есептелген кірістерден есептелген жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
16) P бағанында есепті кезең үшін жеке тұлғалардың есептелген, бірақ төленбеген кірістері бойынша берешек сомасы көрсетіледі;
17) Q бағанында жеке тұлғаларға төленген кірістер сомасы көрсетіледі;
18) R бағанында бюджетке төлеуге жататын жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
19) S бағанында аударуға жататын міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
20) T бағанында аударылуға жататын ММС жарналарының сомасы көрсетіледі;
21) U бағанында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес есептелген әлеуметтік аударымдардың сомасы көрсетіледі;
22) V бағанында төленуге жататын міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
23) W бағанында міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы Заңға сәйкес төлеуге жататын міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдардың сомасы көрсетіледі.
Ескерту. 18-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 14.04.2022 № 409 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. Шетелдік немесе азаматтығы жоқ тұлғалардың табысынан ЖТС есептеу – 910.02-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
Бұл нысан салық агенті шетелдік немесе азаматтығы жоқ тұлғаларға есептеген кірістерінің сомаларын, оның ішінде шетелдік жұмысшылар және азаматтығы жоқ тұлғаларға жұмыс берушіден алған кірістерінің сомаларын, салық агенті шетелдік немесе азаматтығы жоқ тұлғалардың кірістерінен есептеген ЖТС сомаларын көрсетуге арналған.
Нысан жартыжылдық қорытындысы бойынша және Декларациясымен бірге сондай-ақ "Тарату" декларациясы түрінің 4-торкөзіне белгі қоюмен декларацияны ұсыну кезінде жасалады.
19. "Шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың табыстарынан ЖТС есептеу" деген бөлімде:
1) А бағанда кезекті реттік нөмірі қойылады;
2) В бағанда есепті жартыжылдық табыстар есептелген, төленген шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
3) C бағанда шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың ЖСН-і көрсетіледі;
4) D бағанында шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың елдін азаматтық коды көрсетіледі. Елдің коды Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен (бұдан әрі – КОК №378 шешімі) бекітілген, "Әлем елдерінің жіктеуіші" деген 22-қосымшасында белгіленген екі таңбалы әріптік кодтауға сәйкес көрсетіледі. Мысалы:, DE – Германия Федеративтік Республикасы, GB – Ұлыбритания және Солтүстік Ирландия құрама корольдігі (KZ – Қазақстан Республикасынан басқа);

5) в графе E указывается признак резидентства "1" – резидент, "2" – нерезидент;
6) в графе F указывается код страны резидентства иностранцев и лиц без гражданства. Код страны указывается в соответствии с двузначной буквенной кодировкой, установленной в приложении 22 "Классификатор стран мира", утвержденном решением КТС № 378. Например, KZ – Республика Казахстан, DE – Федеративная Республика Германия, GB – Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии;
7) в графе G указывается номер налоговой регистрации иностранцев и лиц без гражданства в стране резидентства.
Данная графа заполняется при наличии у иностранцев и лиц без гражданства номера налоговой регистрации;
8) в графе H указываются код вида документа, удостоверяющего личность иностранцев и лиц без гражданства, а также номер и дата выдачи данного документа.
При заполнении декларации используется следующая кодировка видов документов, удостоверяющих личность иностранцев и лиц без гражданства:
01 – паспорт иностранного гражданина;
02 – удостоверение личности иностранного гражданина;
03 – паспорт моряка;
04 – вид на жительство;
05 – другие документы;
9) в графе I указывается код вида дохода, выплачиваемого иностранцу или лицу без гражданства, согласно пункту 20 настоящих Правил;
10) в графе J указывается код вида международного договора согласно пункту 21 настоящих Правил, в соответствии с которым в отношении доходов, указанных в графе N, предусмотрен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом.
Графа заполняется если налоговый агент применяет положения межгосударственного или межправительственного договора;
11) в графе K указывается наименование международного договора, подлежащей заполнению в случае, если налоговый агент указал в графе J код вида международного договора 22 "Иные международные договоры (соглашения, конвенции)".
Графа заполняется в случае, если налоговый агент применяет положения межгосударственного или межправительственного договора;
12) в графе L указывается код страны, с которой заключен международный договор.
Код страны указывается в соответствии с двузначной буквенной кодировкой, установленной в решении КТС № 378.
Графа заполняется в случае, если налоговый агент применяет положения межгосударственного или межправительственного договора;
13) в графе M указывается ставка подоходного налога у источника выплаты, установленная международным договором или статьями 646 и 320 Налогового кодекса;
14) в графе N указываются начисленные доходы иностранцам и лицам без гражданства, в том числе доходы, полученные работником от работодателя в денежной или натуральной форме, включая доходы, полученные в виде материальной выгоды, а также по заключенным с работодателем в соответствии с законодательством Республики Казахстан по договорам гражданско-правового характера, в том числе доходы, отраженные в статьях 341 и 654 Налогового кодекса;

5) E бағанында "1" – резидент, "2" – бейрезидент резиденттік белгісі көрсетіледі;
6) F бағанында шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың резиденттік елінің коды көрсетіледі. Елдің коды КОК № 378 шешімімен бекітілген, "Әлем елдерінің жіктеуіші" деген 22-қосымшасында белгіленген екі таңбалы әріптік кодтауға сәйкес көрсетіледі.
Мысалы: KZ – Қазақстан Республикасы, DE – Германия Федеративтік Республикасы, GB – Ұлыбритания және Солтүстік Ирландия құрама корольдігі;
7) G бағанында шетелдіктер немесе азаматтығы жоқ адамдардың резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі.
Аталған баған шетелдіктер немесе азаматтығы жоқ адамдардың салықтық тіркеу нөмірі болған кезде толтырылады;
8) H бағанында шетелдіктер немесе азаматтығы жоқ адамдардың жеке басын куәландыратын құжат түріні нөмірі мен берілген күні көрсетіледі.
Декларацияны толтырған кезде шетелдік немесе азаматтығы жоқ тұлғалардың жеке басын куәландыратын құжат түрлерінің мынадай кодтарын пайдалану қажет:
01 – шетел азаматының төлқұжаты;
02 – шетел азаматының жеке куәлігі;
03 – теңізшінің төлқұжаты;
04 – ықтиярхаты;
05– басқа да кұжаттар.
9) I бағанында осы Қағидалардың 20-тармағына сәйкес шетелдіктерге немесе азаматтығы жоқ тұлғаларға төленетін кіріс түрлерінің коды көрсетіледі;
10) J бағанында осы Қағидалардың 21-тармағына сәйкес, N бағанында көрсетілген кірістерге қатысты Салық кодексінде белгіленген тәртіптен өзгеше салық салудың тәрібі көзделген халықаралық шарттар түрінің коды көрсетіледі.
Егер салық агенті мемлекетаралық немесе үкіметаралық шарт ережелерін қолданса, баған толтырылады;
11) K бағанында егер салық агенті J бағанында халықаралық шарт түрінің кодын 22 "Өзге де халықаралық шарттар (келісімдер, конвенциялар)" деп көрсеткен жағдайда толтырылуға жататын халықаралық шарттың атауы көрсетіледі.
Баған, егер салық төлеуші мемлекетаралық немесе үкіметаралық шарттың ережелерін қолданған жағдайда толтырылады;
12) L бағанында халықаралық шарт жасасқан елдің коды көрсетіледі.
Әлем елдерінің жіктеуішінде белгіленген екі таңбалы әріптік кодтауға сәйкес елдің коды көрсетіледі.
Баған, егер салық төлеуші мемлекетаралық немесе үкіметаралық шарттың ережелерін қолданған жағдайда толтырылады;
13) M бағанында халықаралық шартта немесе Салық кодексінің 646 және 320-баптарында белгіленген төлем көзінен ұсталатын табыс салығының мөлшерлемесі көрсетіледі;
14) N бағанында шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдарға есептелген табыстар, оның ішінде материалдық пайда түрінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жұмыс берушімен жасасқан азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша алынған табыстарды, оның ішінде Салық кодексінің 341 және 654-баптарында көрсетілген табыстарды қоса алғанда, қызметкердің жұмыс берушіден ақшалай немесе заттай нысанда алған табыстары көрсетіледі;

15) в графе O указываются доходы иностранцев и лиц без гражданства, не подлежащие налогообложению в соответствии пунктом 1 статьи 341 и 654 Налогового кодекса.
В случае, если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу физического лица применено несколько видов корректировки доходов, каждый вид корректировки подлежит заполнению отдельной строкой;
16) в графе P указывается сумма доходов, не подлежащих налогообложению, в соответствии с пунктом 1 статьи 341 Налогового кодекса. В случае, если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу иностранца и лица без гражданства применено несколько видов корректировки доходов, сумма в разрезе каждой из перечисленных корректировок доходов подлежит заполнению отдельной строкой. В первой строке заполняется общая сумма корректировок;
17) в графе Q указывается сумма доходов, не подлежащих налогообложения, в соответствии со статьи 654 Налогового кодекса.
В случае, если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу иностранца и лица без гражданства применено несколько видов корректировки доходов, сумма в разрезе каждой из перечисленных корректировок доходов подлежит заполнению отдельной строкой. В первой строке заполняется общая сумма корректировок;
18) в графе R указываются суммы обязательных пенсионных взносов, исчисленные с доходов иностранцев и лиц без гражданства, в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан и относимые на вычеты в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 342 Налогового кодекса;
19) в графе S указывается сумма взносов на обязательное социальное медицинское страхование, исчисленных в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
20) в графе T указываются стандартные налоговые вычеты;
1 – один минимальный размер заработной платы, установленный законом о республиканском бюджете и действующий на 1 января соответствующего финансового года в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 346 Налогового кодекса;
2 – 882-кратный размер месячного расчетного показателя за календарный год в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 346 Налогового кодекса;
3 – 882-кратный размер месячного расчетного показателя за календарный год в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 346 Налогового кодекса.
В случае, если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу иностранца и лица без гражданства, применено несколько видов стандартных налоговых вычетов, каждый вид налогового вычета подлежит заполнению отдельной строкой;
21) в графе U указывается сумма стандартных налоговых вычетов;

15) O бағанында шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың Салық кодексінің 341-бабы 1-тармағына және 654-бабына сәйкес салық салуға жатпайтын табыстары көрсетіледі.
Егер қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер шетелдіктердің және азаматтығы жоқ тұлғалардың табысына табыстарды түзетудің бірнеше түрі қолданылған жағдайда, түзетудің әрбір түрі жеке жолмен толтырылуға жатады;
16) P бағанында Салық кодексінің 341-бабына 1-тармағына сәйкес салық салуға жатпайтын табыс сомасы көрсетіледі.
Егер Қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер шетелдіктердің және азаматтығы жоқ тұлғалардың табысына табыстарды түзетудің бірнеше түрі қолданылған жағдайда, аударылған табыстарды түзетулердің әрқайсысы бойынша сома жеке жолмен толтырылуға жатады. Бірінші жолда түзетулердің жалпы сомасы толтырылады;
17) Q бағанында Салық кодексінің 654-бабына сәйкес салық салуға жатпайтын табыс сомасы көрсетіледі.
Егер Қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер шетелдіктердің және азаматтығы жоқ тұлғалардың табысына табыстарды түзетудің бірнеше түрі қолданылған жағдайда, аударылған табыстарды түзетулердің әрқайсысы бойынша сома жеке жолмен толтырылуға жатады. Бірінші жолда түзетулердің жалпы сомасы толтырылады;
18) R бағанында Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес шетелдік немесе азаматтығы жоқ тұлғалардың табыстарынан есептелген және Салық кодексінің 342-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес шегерімге жатқызылатын міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
19) S бағанында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес есептелген міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жарналарының сомасы көрсетіледі;
20) T бағанында стандартты салық шегерімдері көрсетіледі;
1 – Салық кодексінің 346-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарына қолданыста болатын ең төмен бір жалақы мөлшері;
2 – Салық кодексінің 346-бабы тармағының 2) тармақшасына сәйкес күнтізбелік жыл үшін айлық есептік көрсеткіштің 882 еселенген мөлшері;
3 – Салық кодексінің 346-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес күнтізбелік жыл үшін айлық есептік көрсеткіштің 882 еселенген мөлшері.
Егер Қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер шетелдіктердің және азаматтығы жоқ тұлғалардың табысына стандартты салық шегерімдерінің бірнеше түрі қолданылған жағдайда, салық шегерімінің әрбір түрі жеке жолмен толтырылуға жатады;
21) U бағанында стандартты салық шегерімдерінің сомасы көрсетіледі.
Егер қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер шетелдіктердің және азаматтығы жоқ тұлғалардың табысына стандартты салық шегерімдерінің бірнеше түрі қолданылған жағдайда, әрбір салық шегерімі бөлінісіндегі сома жеке жолмен толтырылуға жатады. Бірінші жолда стандартты салық шегерімдерінің жалпы сомасы толтырылады;

22) в графе V указываются прочие налоговые вычеты:
1 – налоговый вычет по добровольным пенсионным взносам;
2 – налоговый вычет на медицину;
3 – налоговый вычет по вознаграждениям.
В случае, если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу иностранца и лица без гражданства применено несколько видов прочих налоговых вычетов, каждый вид налогового вычета подлежит заполнению отдельной строкой;
23) в графе W указывается сумму прочих налоговых вычетов
В случае, если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу иностранца или лица без гражданства применено несколько видов стандартных налоговых вычетов, сумма в разрезе каждого налогового вычета подлежит заполнению отдельной строкой. В первой строке заполняется общая сумма прочих налоговых вычетов;
24) в графе Х указываются суммы ИПН, исчисленного с доходов иностранцев и лиц без гражданства за отчетный период;
25) в графе Y указывается сумма задолженности по начисленным, но невыплаченным доходам физических лиц за отчетный период;
26) в графе Z указываются выплаченные в налоговом периоде доходы иностранцам и лицам без гражданства;
27) в графе AA указываются суммы ИПН, подлежащего уплате в бюджет с доходов иностранцев и лиц без гражданства за отчетный период;
28) в графе AB указывается сумма обязательных пенсионных взносов, подлежащих перечислению;
29) в графе AC указывается сумма взносов на ОСМС, подлежащих перечислению;
30) в графе AD указываются суммы социальных отчислений, исчисленных в соответствии с Законом об обязательном социальном страховании;
31) в графе AE указываются суммы обязательных профессиональных пенсионных взносов, подлежащих перечислению за иностранцев и лиц без гражданства в ЕНПФ за каждый месяц отчетного периода, в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан;
32) в графе AF указываются суммы отчислений на ОСМС в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании.
Сноска. Пункт 19 с изменениями, внесенными приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 14.04.2022 № 409 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. При заполнении декларации используется следующая кодировка видов доходов из источников в Республике Казахстан:
1010 – доход от реализации товаров на территории Республики Казахстан, а также доход от реализации товаров, находящихся в Республике Казахстан, за ее пределами в рамках осуществления внешнеторговой деятельности;
1020 – доход от выполнения работ, оказания услуг на территории Республики Казахстан;
1030 – доход от оказания управленческих, финансовых, консультационных, инжиниринговых, маркетинговых, аудиторских, юридических (за исключением услуг по представительству и защите прав и законных интересов в судах, арбитраже или третейском суде, а также нотариальных услуг) услуг за пределами Республики Казахстан;

22) V бағанында басқа да салық шегерімдері көрсетіледі:
1 – ерікті зейнетақы жарналары бойынша салық шегерімі;
2 – медицинаға арналған салықтық шегерім;
3 – сыйақылар бойынша салық шегерімі.
Егер қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер шетелдіктердің және азаматтығы жоқ тұлғалардың табысына басқа да салық шегерімдерінің бірнеше түрі қолданылған жағдайда, салық шегерімінің әрбір түрі жеке жолмен толтырылуға жатады;
23) W бағанында басқа да салық шегерімдерінің сомасы көрсетіледі.
Егер қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер шетелдіктердің және тұлғалардың жоқ тұлғалардың табысына стандартты салық шегерімдерінің бірнеше түрі қолданылған жағдайда, әрбір салық шегерімі бөлінісіндегі сома жеке жолмен толтырылуға жатады. Бірінші жолда басқа да салық шегерімдерінің жалпы сомасы толтырылады;
24) X бағанында есепті кезеңінде үшін шетелдік немесе азаматтығы жоқ тұлғалардың табыстарынан есептелген ЖТС-ның сомалары көрсетіледі;
25) Y бағанында есепті кезеңінде үшін жеке тұлғалардың есептелген, бірақ төленбеген кірістері бойынша берешек сомасы көрсетіледі;
26) Z бағанында, шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдарға салық кезеңінде төленген табыстар көрсетіледі;
27) AA бағанында бюджетке төленуге жататын жеке табыс салығы сомасы;
28) AB бағанында аударуға жататын міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
29) AC бағанында аударылуға жататын МӘМС жарналарының сомасы көрсетіледі;
30) AD бағанында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес есептелген әлеуметтік аударымдардың сомасы көрсетіледі;
31) AE бағанында төленуге жататын міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
32) АF бағанында міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы Заңға сәйкес төлеуге жататын міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдардың сомасы көрсетіледі.
Ескерту. 19-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 14.04.2022 № 409 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Декларация толтыру кезінде Қазақстан Республикасындағы көздерден кіріс түрлеріне мынадай кодтауды пайдалану қажет:
1010 – Қазақстан Республикасының аумағында тауарларды өткізуден түсетін кіріс, сондай-ақ сыртқы сауда қызметін жүзеге асыру шеңберінде Қазақстан Республикасындағы, оның шегінен тыс жердегі тауарларды өткізуден түсетін кіріс;
1020 – Қазақстан Республикасының аумағында жұмыстарды орындаудан, қызметтер көрсетуден түсетін кіріс;
1030 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде басқарушылық, қаржылық, консультациялық, инжинирингтік, маркетингтік, аудиторлық, заң (соттарда, төрелікте немесе аралық сотта өкілдік ету және құқықтар мен заңды мүдделерді қорғау бойынша көрсетілетін қызметтерді, сондай-ақ нотариаттық көрсетілетін қызметтерді қоспағанда) қызметтерін көрсетуден түсетін кіріс;

1040 – доходы лица, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, включенным в перечень государств с льготным налогообложением, утвержденный приказом Министра финансов Республики Казахстан от 8 февраля 2018 года № 142 "Об утверждении перечня государств с льготным налогообложением" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16404), от выполнения работ, оказания услуг независимо от места их фактического выполнения, оказания, а также иные доходы, установленные статьей 644 Налогового кодекса;
1050 – доходы лица, зарегистрированного в иностранном государстве, в виде обязательств по полученному авансу (предоплате) при выполнении одного из следующих условий:
не удовлетворенных нерезидентом по истечении двухлетнего периода со дня выплаты аванса (предоплаты);
не удовлетворенных нерезидентом на дату представления ликвидационной налоговой отчетности при ликвидации лица, выплатившего аванс (предоплату), до истечения двухлетнего периода со дня выплаты аванса (предоплаты), если иное не предусмотрено настоящим подпунктом;
1060 – доход от прироста стоимости при реализации:
находящегося на территории Республики Казахстан имущества, права на которое или сделки по которому подлежат государственной регистрации в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество" (далее – Закон о государственной регистрации);
находящегося на территории Республики Казахстан имущества, подлежащего государственной регистрации в соответствии с Законом о государственной регистрации;
ценных бумаг, выпущенных резидентом, а также долей участия в уставном капитале юридического лица-резидента, консорциума, расположенного в Республике Казахстан;
акций, выпущенных нерезидентом, а также долей участия в уставном капитале юридического лица-нерезидента, консорциума, если 50 и более процентов стоимости таких акций, долей участия или активов юридического лица-нерезидента составляет имущество, находящееся в Республике Казахстан;
1070 – доход от уступки прав требования долга резиденту или юридическому лицу-нерезиденту, осуществляющему деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, – для нерезидента, уступившего право требования;
1080 – доход от уступки прав требования при приобретении прав требования долга у резидента или юридического лица-нерезидента, осуществляющего деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, – для нерезидента, приобретающего право требования;
1090 – доход в виде неустойки (штрафов, пени) и других видов санкций, кроме возвращенных из бюджета необоснованно удержанных ранее штрафов;
1100 – доход в виде дивидендов, получаемый от юридического лица-резидента, а также от паевых инвестиционных фондов, созданных в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об инвестиционных и венчурных фондах";
1110 – доходы в виде вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам;
1120 – доходы в виде вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от эмитента;
1130 – доходы в форме роялти;
1140 – доход от сдачи в имущественный наем (аренду) имущества, которое находится или будет находиться в Республике Казахстан, кроме финансового лизинга;
1150 – доход, получаемый от недвижимого имущества, находящегося в Республике Казахстан;
1160 – доход в виде страховых премий, выплачиваемых по договорам страхования или перестрахования рисков, возникающих в Республике Казахстан;
1170 – доход от оказания услуг по международной перевозке;
1180 – доход в виде платежа за простой судна при погрузочно-разгрузочными операциях сверхсталийного времени, предусмотренного в договоре (контракте) морской перевозки;
1190 – доход, получаемый от эксплуатации трубопроводов, линий электропередачи, линий волоконно-оптической связи, находящихся на территории Республики Казахстан;
1200 – доход физического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан по трудовому договору (соглашению, контракту), заключенному с резидентом или нерезидентом, являющимися работодателями;
1210 – доход трудового иммигранта-нерезидента по трудовому договору, заключенному в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан на основании разрешения трудовому иммигранту;
1220 – гонорары руководителя и (или) иные выплаты членам органа управления (совета директоров или иного органа), получаемые указанными лицами в связи с выполнением возложенных на них управленческих обязанностей в отношении резидента, независимо от места фактического выполнения таких обязанностей;
1230 – надбавки физического лица-нерезидента, выплачиваемые ему в связи с проживанием в Республике Казахстан резидентом или нерезидентом, являющимся работодателем;
1240 – доход физического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан в виде материальной выгоды, полученной от работодателя;
1250 – доход физического лица-нерезидента в виде материальной выгоды, полученной от лица, не являющегося работодателем;
1260 – пенсионные выплаты, осуществляемые накопительным пенсионным фондом-резидентом;
1270 – доход артиста театра, кино, радио, телевидения, музыканта, художника, спортсмена и иного физического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан в области культуры, искусства и спорта, независимо от того, как и кому осуществляются выплаты;
1280 – доход в виде выигрыша;
1290 – доход, от оказания независимых личных (профессиональных) услуг в Республике Казахстан;
1300 – доход в виде безвозмездно полученного или унаследованного имущества, в том числе работ, услуг, за исключением безвозмездно полученного имущества физическим лицом-нерезидентом от физического лица-резидента;
1310 – доходы по производным финансовым инструментам;
1320 – доход от передачи в доверительное управление имущества резиденту, на которого возложено исполнение налогового обязательства в Республике Казахстан за нерезидента, являющегося учредителем доверительного управления;
1330 – доход по инвестиционному депозиту, размещенному в исламском банке;
1340 – другие доходы, возникающие от деятельности на территории Республики Казахстан;
0001 – Княжество Андора;
0002 – Антигуа и Барбуда;
0003 – Содружество Багамских островов;
0004 – Барбадос;
0005 – Королевство Бахрейн;
0006 – Белиз;
0007 – Султанат Бруней Даруссалам;
0008 – Республика Вануату;
0009 – Кооперативная Республика Гайана;
0010 – Республика Гватемала;
0011 – Гренада;
0012 – Республика Джибути;
0013 – Доминиканская Республика;
0014 – Содружество Доминики;
0015 – Королевство Испания (только в части территории Канарских островов);
0016 – Китайская Народная Республика (только в части территорий специальных административных районов Аомынь (Макао) и Сянган (Гонконг));
0017 – Республика Колумбия;
0018 – Федеративная Исламская Республика Коморские острова;
0019 – Республика Коста-Рика;
0020 – Малайзия (только в части территории анклава Лабуан);
0021 – Республика Либерия;
0022 – Ливанская Республика;
0023 – Княжество Лихтенштейн;
0024 – Республика Маврикий;
0025 – Исламская Республика Мавритания;
0026 – Португальская Республика (только в части территории Мадейра);
0027 – Мальдивская Республика;
0028 – Республика Маршалловы острова;
0029 – Княжество Монако;
0030 – Мальта;
0031 – Марианские острова;
0032 – Королевство Марокко (только в части территории города Танжер);
0033 – Республика Союз Мьянма;
0034 – Республика Науру;
0035 – Королевство Нидерланды (только в части территории острова Аруба и зависимых территорий Антильских островов);
0036 – Федеративная Республика Нигерия;
0037 – Новая Зеландия (только в части территории островов Кука и Ниуэ);
0038 – Республика Палау;
0039 – Республика Панама;
0040 – Независимое Государство Самоа;
0041 – Республика Сан-Марино;
0042 – Республика Сейшельские острова;
0043 – Сент-Винсент и Гренадины;
0044 – Федерация Сент-Китс и Невис;
0045 – Сент-Люсия;
0046 – Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии (только в части следующих территорий остров Ангилья, Бермудские острова, Британские Виргинские острова, Гибралтар, Каймановы острова, остров Монтсеррат, острова Терке и Кайкос, остров Мэн, Нормандские острова (острова Гернси, Джерси, Сарк, Олдерни), остров Южная Георгия, Южные Сэндвичевы острова, остров Чагос);
0047 – Соединенные Штаты Америки (только в части американские Виргинские острова, остров Гуам, содружество Пуэрто-Рико, штат Вайоминг, штат Делавэр);
0048 – Республика Суринам;
0049 – Объединенная Республика Танзания;
0050 – Королевство Тонга;
0051 – Республика Тринидад и Тобаго;
0052 – Суверенная Демократическая Республика Фиджи;
0053 – Республика Филиппины;
0054 – Французская Республика (только в части остров Кергелен, Французская Полинезия, Французская Гвиана);
0055 – Черногория;
0056 – Демократическая Республика Шри-Ланка;
0057 – Ямайка.

1040 – "Жеңілдікті салық салынатын мемлекеттердің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 8 ақпандағы № 142 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16404 болып тіркелген) бекітілген тізбеге енгізілген жеңілдікті салық салынатын мемлекетте тiркелген тұлғаның жұмыстардың, қызметтердің нақты орындалған, көрсетiлген жерiне қарамастан, оларды орындаудан, көрсетуден түсетiн кірістері, сондай-ақ Салық кодексінің 644-бабында белгiленген өзге де кірістер;
1050 – шет мемлекетте тіркелген тұлғаның мынадай:
аванс (алдын ала төлем) төленген күннен бастап екі жылдық кезең өткен соң бейрезидент қанағаттанбаған;
егер осы тармақшада өзгеше көзделмесе, аванс (алдын ала төлем) төленген күннен бастап екі жылдық кезең өткенге дейін авансты (алдын ала төлемді) төлеген тұлға таратылған кезде таратудың салықтық есептілігін ұсынған күнге бейрезидент қанағаттанбаған шарттардың бірін орындаған кезде алған аванс (алдын ала төлем) бойынша міндеттемелер түріндегі кірістері.
1060 – мыналарды:
құқығы немесе мәмілелері "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының заңына (бұдан әрі – Мемлекеттік тіркеу туралы заң) сәйкес мемлекеттік тіркеуге жататын Қазақстан Республикасының аумағындағы мүлікті;
Мемлекеттік тіркеу туралы заңға сәйкес мемлекеттік тіркеуге жататын Қазақстан Республикасының аумағындағы мүлікті;
резидент шығарған бағалы қағаздарды, сондай-ақ Қазақстан Республикасында орналасқан резидент-заңды тұлғаның, консорциумның жарғылық капиталына қатысу үлестерін;
бейрезидент шығарған акцияларды, сондай-ақ бейрезидент-заңды тұлғаның консорциумның жарғылық капиталына қатысу үлестерін, егер бейрезидент-заңды тұлғаның мұндай акциялары, қатысу үлестері немесе активтері құнының 50 және одан көп пайызын Қазақстан Республикасындағы мүлік құрайтын болса, өткізу кезіндегі құн өсімінен түсетін кіріс;
1070 – талап ету құқығын басқаға берген бейрезидент үшін – Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидентке немесе бейрезидент-заңды тұлғаға борышты талап ету құқықтарын
1080 – талап ету құқығын сатып алатын бейрезидент үшін – Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резиденттен немесе бейрезидент-заңды тұлғадан борышты талап ету құқықтарын сатып алу кезінде талап ету құқықтарын басқаға беруден түсетін кіріс;
1090 – бұрын негізсіз ұсталған айыппұлдардың бюджеттен қайтарылғандарынан басқа, тұрақсыздық айыбы (айыппұлдар, өсімпұлдар) және санкциялардың басқа да түрлері;
1100 – резидент-заңды тұлғадан, сондай-ақ "Инвестициялық және венчурлік қорлар туралы" Қазақстан Республикасының заңына сәйкес құрылған инвестициялық пай қорларынан алынатын дивидендтер түріндегі кіріс;
1110 – борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақыларды қоспағанда, сыйақылар түріндегі кірістер;
1120 – эмитенттен алынатын борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақылар түріндегі кірістер;
1130 – роялти нысанындағы кірістер;
1140 – қаржы лизингінен басқа, Қазақстан Республикасында орналасқан немесе орналасатын мүлікті мүліктік жалдауға (жалға) беруден түсетін кірістер;
1150 – Қазақстан Республикасындағы жылжымайтын мүліктен алынатын кірістер;
1160 – Қазақстан Республикасында туындайтын тәуекелдерді сақтандыру немесе қайта сақтандыру шарттары бойынша төленетін сақтандыру сыйлықақылары түріндегі кірістер;
1170 – халықаралық тасымалдар бойынша қызмет көрсетуден түсетін кірістер;
1180 – теңіз тасымалы шартында (келісімшартында) көзделген сталиялық уақыттан тыс тиеу-түсіру операциялары кезінде кеменің бос тұрып қалғаны үшін төлем түріндегі кіріс;
1190 – Қазақстан Республикасының аумағындағы құбыржолдарды, электр беру желілерін, талшықты-оптикалық байланыс желілерін пайдаланудан алынатын кіріс;
1200 – жұмыс беруші болып табылатын резидентпен немесе бейрезидентпен жасалған еңбек шарты (келісім, келісімшарт) бойынша бейрезидент-жеке тұлғаның Қазақстан Республикасындағы қызметінен түсетін кірістер;
1210 – еңбекші көшіп келушіге рұқсаттың негізінде 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексіне сәйкес жасалған еңбек шарты бойынша бейрезидент-еңбекші көшіп келушінің кірісі;
1220 – резидентке қатысты өздеріне жүктелген басқарушылық міндеттерді орындауға байланысты, мұндай міндеттерді нақты орындайтын жеріне қарамастан, басшының гонорары және (немесе) басқару органының (директорлар кеңесінің немесе өзге де органның) мүшелеріне аталған адамдар алатын өзге де төлемдер;
1230 – жұмыс берушілер болып табылатын резидент немесе бейрезидент Қазақстан Республикасында тұруына байланысты бейрезидент-жеке тұлғаға төлейтін үстемеақылар;
1240 – бейрезидент-жеке тұлғаның жұмыс берушіден алынған материалдық пайда түріндегі Қазақстан Республикасындағы қызметінен түсетін кірістер;
1250 – бейрезидент-жеке тұлғаның жұмыс беруші болып табылмайтын тұлғадан алған материалдық пайда түріндегі кірістері;
1260 – резидент-жинақтаушы зейнетақы қоры жүзеге асыратын зейнетақы төлемдері;
1270 – қалай және кімге төлем жүргізілетініне қарамастан, театр, кино, радио, телевизия әртісінің, музыканттың, суретшінің, спортшының және өзге де бейрезидент-жеке тұлғаның Қазақстан Республикасындағы мәдениет, өнер және спорт саласындағы қызметтен түсетін кірісі;
1280 – ұтыс түріндегі кіріс;
1290 – Қазақстан Республикасында тәуелсіз жеке (кәсіби) қызметтер көрсетуден түсетін кірістер;
1300 – бейрезидент-жеке тұлғаның резидент-жеке тұлғадан өтеусіз алған мүлкін қоспағанда, өтеусіз алынған немесе мұраға қалған мүлік, оның ішінде жұмыстар, көрсетілетін қызметтер түріндегі кірістер;
1310 – туынды қаржы құралдары бойынша кірістер;
1320 – сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы болып табылатын, бейрезидент үшін Қазақстан Республикасында салықтық міндеттемелерді орындау жүктелген резидент мүлкін сенімгерлік басқаруға беруден түсетiн кірістер;
1330 – ислам банкіне орналастырылған инвестициялық депозит бойынша кірістер;
1340 – Қазақстан Республикасындағы қызметтерден туындайтын басқа да кірістер;
0001 – Андорра Княздығы;
0002 – Антигуа және Барбуда;
0003 – Багам аралдары Достастығы;
0004 – Барбадос;
0005 – Бахрейн Корольдігі;
0006 – Белиз;
0007 – Бруней Даруссалам Сұлтанаты;
0008 – Вануату Республикасы;
0009 – Гайана Кооператив Республикасы;
0010 – Гватемала Республикасы;
0011 – Гренада;
0012 – Джибути Республикасы;
0013 – Доминика Республикасы;
0014 – Доминика Достастығы;
0015 – Испания Корольдігі (Канар аралдарының аумағы бөлігінде ғана);
0016 – Қытай Халық Республикасы (Аомынь (Макао) және Сянган (Гонконг) арнайы әкімшілік аудандарының аумақтары бөлігінде ғана);
0017 – Колумбия Республикасы;
0018 – Ислам Федеральдық Республикасы Комор аралдары;
0019 – Коста-Рика Республикасы;
0020 – Малайзия (Лабуан анклавы аумағы бөлігінде ғана);
0021 – Либерия Республикасы;
0022 – Ливан Республикасы;
0023 – Лихтенштейн Княздығы;
0024 – Маврикий Республикасы;
0025 – Мавритания Ислам Республикасы;
0026 – Португалия Республикасы (Мадейра аралдарының аумағы бөлігінде ғана);
0027 – Мальдив Республикасы;
0028 – Маршалл аралдары Республикасы;
0029 – Монако Княздығы;
0030 – Мальта;
0031 – Мариан аралдары;
0032 – Марокко Корольдігі (Танжер қаласы аумағы бөлігінде ғана);
0033 – Мьянма Одағы Республикасы;
0034 – Науру Республикасы;
0035 – Нидерланды Корольдігі (Аруба аралының аумағы және Антиль аралдарының тәуелді аумақтары бөлігінде ғана);
0036 – Нигерия Федеративтік Республикасы;
0037 – Жаңа Зеландия (Кук және Ниуэ аралдарының аумақтары бөлігінде ғана);
0038 – Палау Республикасы;
0039 – Панама Республикасы;
0040 – Самоа Тәуелсіз Мемлекеті;
0041 – Сан-Марино Республикасы;
0042 – Сейшель аралдары Республикасы;
0043 – Сент-Винсент және Гренадины;
0044 – Сент-Китс және Невис Федерациясы;
0045 – Сент-Люсия;
0046 – Ұлыбритания мен Солтүстік Ирландия Біріккен Корольдігі (тек Ангилья аралдары, Бермуд аралдары, Британдық Виргин аралдары, Гибралтар, Кайман аралдары, Монтсеррат аралы, Теркс және Кайкос аралдары, Мэн аралы, Норманд аралдары (Гернси, Джерси, Сарк, Олдерни аралдары), Оңтүстік Георгия аралы, Оңтүстік Сэндвич аралдары, Чагос аралы аумақтары бөлігінде ғана);
0047 – Америка Құрама Штаттары (Американдық Виргин аралдары, Гуам аралы, Пуэрто-Рико Достастығы, Вайоминг штаты, Делавэр штаты аумақтары бөлігінде ғана);
0048 – Суринам Республикасы;
0049 – Біріккен Танзания Республикасы;
0050 – Тонга Корольдігі;
0051 – Тринидад и Тобаго Республикасы;
0052 – Фиджи Егеменді Демократиялық Республикасы;
0053 – Филиппин Республикасы;
0054 – Француз Республикасы (Кергелен аралдары, Франциялық Полинезия, Франциялық Гвиана аумақтары бөлігінде ғана);
0055 – Черногория;
0056 – Шри-Ланка Демократиялық Республикасы;
0057 – Ямайка.

2) в строке 912.00.006 указываются расходы на оплату коммунальных услуг в соответствии с подпунктом 5) пункта 2 статьи 692 Налогового кодекса;
3) в строке 912.00.007 указываются расходы на арендную плату в соответствии с подпунктом 6) пункта 2 статьи 692 Налогового кодекса;
4) в строке 912.00.008 указывается сумма компенсаций при служебных командировках, в соответствии с подпунктом 4) пункта 2 статьи 692 Налогового кодекса;
5) в строке 912.00.009 указывается сумма вычета по налогам и другим обязательным платежам в бюджет в соответствии с подпунктом 3) пункта 2 статьи 692 Налогового кодекса;
6) в строке 912.00.010 указывается сумма налоговых вычетов индивидуального предпринимателя, в соответствии со статьей 342 Налогового кодекса, если он не применил их как физическое лицо, в том числе у налогового агента;
в строке 912.00.010 I указывается налоговый вычет в виде обязательных пенсионных взносов – в размере, установленном законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении;
в строке 912.00.010 II указывается налоговый вычет по взносам на обязательное социальное медицинское страхование;
в строке 912.00.010 III указываются стандартные налоговые вычеты, предусмотренные статьей 346 Налогового кодекса;
в строке 912.00.010 IV указывается налоговый вычет для многодетных семей;
в строке 912.00.010 V указываются прочие налоговые вычеты, которые включают в себя: налоговый вычет по добровольным пенсионным взносам, налоговый вычет на обучение, налоговый вычет на медицину, налоговый вычет по вознаграждениям;
7) в строке 912.00.011 указывается общая сумма вычетов, без учета фиксированных вычетов, определенная как сумма строк с 912.00.005 по 912.00.010;
8) в строке 912.00.012 указывается удельный вес вычетов из совокупного годового дохода (%), определяемый по формуле: (912.00.011/(912.00.004 + 912.00.016 I)) х 100;
9) в строке 912.00.013 указывается % фиксированного вычета, в пределах установленных статьей 693 Налогового кодекса;
10) в строке 912.00.014 указывается сумма фиксированного вычета определяемая по формуле: ((912.00.004 + 912.00.016 I) х 912.00.013)/100);
11) в строке 912.00.015 указывается общая сумма вычетов, с учетом фиксированных вычетов (912.00.11 + 912.00.014).
17. В разделе "Корректировка доходов и вычетов в соответствии с Налоговым кодексом":
в строке 912.00.016 указывается сумма корректировок доходов и вычетов, определяемая в соответствии со статьей 691 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 912.00.016 I и 912.00.016 II (912.00.016 I – 912.00.016 II);

2) 912.00.006 жолда Салық кодексінің 692-бабы 2-тармағының 5) тармақшасына сәйкес коммуналдық қызметке арналған шығыстар көрсетіледі;
3) 912.00.007 жолда Салық кодексінің 692-бабы 2-тармағының 6) тармақшасына сәйкес жалдау шығыстары көрсетіледі;
4) 912.00.008 жолда Салық кодексінің 692-бабы 2-тармағының 4) тармақшасына сәйкес қызметтік іссапарлар кезінде өтемақылардың сомасы көрсетіледі;
5) 912.00.009 жолда Салық кодексінің 692-бабы 2-тармағының 3) тармақшасына сәйкес салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша шегерім сомасы көрсетіледі;
6) 912.00.010 жолда егер жеке тұлға ретінде, оның ішінде салық агентінде қолданбаса, Салық кодексінің 342-бабына сәйкес дара кәсіпкердің салық шегерімдері көрсетіледі;
912.00.010 I жолда Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасында белгіленген мөлшерде міндетті зейнетақы жарналары түріндегі салық шегерімі көрсетіледі;
912.00.010 II жолда міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жарналары бойынша салық шегерімі көрсетіледі;
912.00.010 III жолда Салық кодексінің 346-бабында көзделген стандартты салық шегерімдері көрсетіледі;
912.00.010 IV жолда көп балалы отбасыларға арналған салық шегерімдері көрсетіледі;
912.00.010 V жолда ерікті зейнетақы жарналары бойынша салық шегерімі, оқытуға салық шегерімі, медицинаға салық шегерімі, сыйақылар бойынша салық шегерімін қамтитын өзге де салық шегерімдері көрсетіледі.
7) 912.00.011 жолда тіркелген шегерімдерді есепке алмай, 912.00.005-ден 912.00.008-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын шегерімдердің жалпы сомасы көрсетіледі.
8) 912.00.012 жолда (912.00.011/ (912.00.004 + 912.00.016 I)) х 100 формуласы бойынша айқындалатын жылдық жиынтық кірістен шегерімдердің үлес салмағы (%) көрсетіледі;
9) 912.00.013 жолда Салық кодексінің 693-бабында белгілінген шектегі тіркелген шегерімнің пайызы көрсетіледі;
10) 912.00.014 жолда ((912.00.004 + 912.00.016 I) х 914.00.013)/100 формуласы бойынша айқындалатын тіркелген шегерімнің сомасы көрсетіледі;
11) 912.00.015 жолда тіркелген шегерімдерді есепке ала отырып, шегерімдердің жалпы сомасы көрсетіледі (912.00.11+912.00.014).
17."Салық кодексіне сәйкес кірістер мен шегерімдерді түзету" деген бөлімде:
912.00.016 жолда Салық кодексінің 691-бабына сәйкес айқындалатын, кірістер мен шегерімдердің түзету сомасы көрсетіледі. 912.00.016 I және 912.00.016 II (912.00.016 I – 912.00.016 II) жолдарының айырмасы ретінде айқындалады:

1) в строке 912.02.001 указывается совокупный годовой доход;
в строке 912.02.001 I указывается доход от реализации, определяемый в соответствии со статьями 690 и 691 Налогового кодекса;
2) в строке 912.02.002 указывается общая сумма вычетов, без учета фиксированных вычетов;
в строке 912.02.002 I указывается себестоимость реализованных (использованных) товаров относимые на вычеты в соответствии с подпунктом 1) пункта 2 статьи 692 Налогового кодекса;
3) в строке 912.02.003 указывается удельный вес вычетов из совокупного годового дохода (%) определяемая по формуле: (912.02.002/(912.02.001 + 912.02.007 I)) х 100);
4) в строке 912.02.004 указывается % фиксированного вычета, в пределах установленных статьей 693 Налогового кодекса;
5) в строке 912.02.005 указывается сумма фиксированного вычета определяемая по формуле: ((912.02.001 + 912.02.007 I) х 912.02.004)/100).
При этом общая сумма расходов, относимых на вычеты, при применении фиксированного вычета, по формам 912.02, не должна превышать 70 процентов от суммы общего совокупного годового дохода с учетом корректировок, предусмотренных пунктом 4 статьи 691 Налогового Кодекса.
К примеру,
1. по виду деятельности, на которые распространяется специальный налоговый режим в соответствии со статьями 690, 691, 692, 693, 694, 695 и 696 Налогового кодекса с исчислением КПН по ставке, предусмотренной пунктом 1 статьи 313 Налогового кодекса:
совокупный годовой доход с учетом корректировок, предусмотренных пунктом 4 статьи 691 Налогового Кодекса – 40 миллионов тенге;
сумма вычетов – 30 миллионов тенге (75 % от совокупного годового дохода);
фиксированный вычет не применяется.
2. По виду деятельности, на которые распространяется специальный налоговый режим в соответствии со статьями 690, 691, 692, 693, 694, 695 и 696 Налогового кодекса с исчислением КПН по ставке, предусмотренной пунктом 2 статьи 313 Налогового кодекса:
совокупный годовой доход с учетом корректировок, предусмотренных пунктом 4 статьи 691 Налогового Кодекса – 60 миллионов тенге;
сумма вычетов – 30 миллионов тенге (50 % от совокупного годового дохода);
при этом сумма фиксированного вычета составит не более 12 миллионов тенге (совокупный годовой доход с учетом корректировок должен быть не более 70 % от совокупного годового дохода (60 миллионов тенге*70 % = 42 миллиона тенге). Фиксированный вычет % = (42 миллиона тенге – 30 миллионов тенге)*100/60 миллионов тенге = 20 %, сумма фиксированного вычета = 60 миллионов тенге*20 % = 12 миллионов тенге);
6) в строке 912.02.006 указывается общая сумма вычетов, с учетом фиксированных вычетов (912.02.002+912.02.005);

1) 912.02.001 жолда жылдық жиынтық кіріс көрсетіледі;
912.02.001 I жолда Салық кодексінің 690 және 691-баптарына сәйкес айқындалатын, өткізуден түскен кіріс көрсетіледі;
2) 912.02.002 жолда тіркелген шегерімдерді есепке алмағанда, шегерімдердің жалпы сомасы көрсетіледі;
912.02.002 I жолда Салық кодексінің 692-бабы 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес шегерімге жатқызылатын өткізілген (жұмсалған) тауарлардың өзіндік құны көрсетіледі
3) 912.02.003 жолда (912.02.002/ (912.02.001 + 912.02.007 I)) х 100) формуласы бойынша айқындалатын жылдық жиынтық кірістен шегерімдердің үлес салмағы (%) көрсетіледі;
4) 912.02.004 жолда Салық кодексінің 693-бабымен белгілінген шекте тіркелген шегерімнің пайызы көрсетіледі;
5) 912.02.005 жолда ((912.02.001 + 912.02.007 I) х 912.02.004)/100) формуласы бойынша айқындалатын тіркелген шегерімнің сомасы көрсетіледі.
Бұл ретте тіркелген шегерімді қолданған жағдайда, шегерімге жатқызылатын шығыстардың жалпы сомасы 912.02 нысан бойынша Салық кодексінің 691-бабының 4-тармағында көзделген түзетулер ескеріле отырып, жалпы жылдық жиынтық кіріс сомасының 70 пайызынан аспауға тиіс.
Мысалы,
1. Салық кодексінің 313-бабы 1-тармағында көзделген мөлшерлеме бойынша корпоративтік табыс салығын есептеумен Салық кодексінің 690, 691, 692, 693, 694, 695 және 696-баптарына сәйкес арнайы салық режимі қолданылатын қызмет түрлері бойынша:
Салық кодексінің 691-бабының 4-тармағында көзделген түзетулер ескеріле отырып, жылдық жиынтық кіріс – 40 млн. теңге;
шегерімдер сомасы – 30 млн. теңге (жылдық жиынтық кіріс сомасының 75 пайызы);
тіркелген шегерімдер қолданбайды.
2. Салық кодексінің 313-бабы 2-тармағында көзделген мөлшерлеме бойынша корпоративтік табыс салығын есептеумен Салық кодексінің 690, 691, 692, 693, 694, 695 және696-баптарында көзделген арнайы салық режимі таралатын қызмет түрлері:
Салық кодексінің 691-бабының 4-тармағында көзделген түзетулер ескеріле отырып, жылдық жиынтық кіріс – 60 миллион теңге;
шегерімдердің сомасы – 30 миллион теңге (жылдық жиынтық кіріс сомасының 50 пайызы);
бұл ретте, тіркелген шегерімнің сомасы 12 миллион теңгеден аспайды (түзетулерді ескере отырып, жылдық жиынтық табыс жылдық кірістің 70% -ынан аспауы керек (60 миллион теңге * 70% = 42 миллион теңге). Тіркелген шегерім % = (42 миллион теңге – 30 миллион теңге) * 100/60 миллион теңге = 20%, тіркелген шегерім сомасы = 60 миллион теңге * 20% = 12 миллион теңге);
6) 912.02.006 жолда тіркелген шегерімдерді есепке ала отырып, шегерімдердің жалпы сомасы көрсетіледі (912.02.02+912.02.005).

7) в строке 912.02.007 указывается сумма корректировок доходов и вычетов, определяемая в соответствии со статьей 691 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 912.02.007 I и 912.02.007 II (912.02.007 I – 912.02.007 II):
в строке 912.02.007 I указывается сумма корректировки доходов, определяемая в соответствии со статьей 691 Налогового кодекса;
в строке 912.02.007 II указывается сумма корректировки вычетов, определяемая в соответствии с пунктом 7 статьи 692 Налогового кодекса;
8) в строке 912.02.008 указывается налогооблагаемый доход (убыток). Определяется как 912.02.001 – 912.02.006 + 912.02.007;
9) в строке 912.02.009 указывается сумма уменьшения налогооблагаемого дохода в соответствии со статьей 694 Налогового кодекса;
10) в строке 912.02.010 указывается налогооблагаемый доход с учетом уменьшения, исчисленного в соответствии со статьей 694 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 912.02.008 и 912.02.009 (912.02.008 – 912.02.009). В случае, если строка 912.02.009 больше строки 912.02.008, в строке 912.02.010 указывается ноль;
11) в строке 912.02.011 указывается ставка КПН в соответствии со статьей 313 Налогового кодекса в процентах;
12) в строке 912.02.012 указывается сумма КПН с налогооблагаемого дохода. Определяется как произведение строк 912.02.010 и 912.02.011 (912.02.010 x 912.02.011);
13) в строке 912.02.013 указывается сумма исчисленного КПН за налоговый период в соответствии со статьей 695 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 912.02.012, 912.02.013 I, 912.02.013 II, 912.02.013 III и 912.02.013 IV (912.02.012 – 912.02.013 I – 912.02.013 II – 912.02.013 III – 912.02.013 IV). Если полученная разница меньше ноля, то в строке 912.02.013 указывается ноль:
в строке 912.02.013 I указывается сумма уплаченных за пределами Республики Казахстан налогов на доходы или идентичного вида подоходного налога с доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан, которая зачитывается при уплате КПН в Республике Казахстан в соответствии со статьей 303 Налогового кодекса;
в строке 912.02.013 II указывается сумма КПН, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде выигрыша, которая в соответствии с пунктом 2 статьи 302 Налогового кодекса уменьшает сумму КПН, подлежащего уплате в бюджет;
в строке 912.02.013 III указывается сумма КПН, удержанного у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, дивидендов, и перенесенная из предыдущих налоговых периодов в соответствии с пунктом 3 статьи 302 Налогового кодекса;
в строке 912.02.013 IV указывается сумма КПН, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, дивидендов, которая в соответствии с пунктом 3 статьи 302 Налогового кодекса уменьшает сумму КПН, подлежащего уплате в бюджет.
Приложение 97 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан
– Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39

7) 912.02.007 жолда Салық кодексінің 691-бабына сәйкес айқындалатын, кірістер мен шегерімдерді түзету сомасы көрсетіледі. 912.02.007 I және 912.02.007 II (912.02.007 I – 912.02.007 II) жолдарының айырмасы ретінде айқындалады:
912.02.007 І жолда Салық кодексінің 691-бабына сәйкес айқындалатын кірістерді түзетудің сомасы көрсетіледі;
912.02.007 ІІ жолда Салық кодексінің 692- бабы 7-тармағына сәйкес айқындалатын шегерімдерді түзетудің сомасы көрсетіледі.
8) 912.02.008 жолда салық салынатын кіріс (залал) көрсетіледі. 912.02.001 - 912.02.006 + 912.02.007 ретінде айқындалады;
9) 912.02.009 жолда Салық кодексінің 694-бабына сәйкес салық салынатын кірісті азайту сомасы көрсетіледі;
10) 912.02.010 жолда Салық кодексінің 694-бабына сәйкес есептелген азайтуды есепке ала отырып, салық салынатын кіріс көрсетіледі. 912.02.008 және 912.02.009 жолдарының айырмасы ретінде анықталады (912.02.008 – 912.02.009). Егер 912.02.009 жолы 912.02.008 жолынан артық болған жағдайда, онда 912.02.010 жолда нөл көрсетіледі;
11) 912.02.011 жолда Салық кодексінің 313-бабына сәйкес КТС мөлшерлемесі пайызда көрсетіледі;
12) 912.02.012 жолда салық салынатын кірістен КТС сомасы көрсетіледі. 912.02.010 және 912.02.011 (912.02.010 x 912.02.011) жолдарының туындысы ретінде айқындалады;
13) 912.02.013 жолда Салық кодексінің 695-бабына сәйкес салық кезеңі үшін есептелген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі. 912.02.012, 912.02.013 I, 912.02.013 II, 912.02.013 III, 912.02.013 IV(912.02.012 – 912.02.013 I – 912.02.013 II – 912.02.013 III – 912.02.013 IV) жолдарының айырмасы ретінде айқындалады. Егер алынған айырма нөлден төмен болса, онда 912.02.013 жолда нөл көрсетіледі:
912.02.013 I жолда Салық кодексінің 303-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында корпоративтік табыс салығын төлеу кезінде ескерілетін, резидент-салық төлеушінің Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі көздерден алған кірістерінен Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде төленген кіріс немесе табыс салығының ұқсас түрлерінің сомасы көрсетіледі;
912.02.013 II жолда Салық кодексінің 302-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуге жататын корпоративтік табыс салығының сомасына азайтылған, салық кезеңінде ұтыс түріндегі кірістен төлем көзінен ұсталған корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
912.02.013 III жолда Салық кодексінің 302-бабы 3-тармағына сәйкес алдыңғы салық кезеңдерінде сыйақы, дивидендтер түріндегі кірістен төлем көзінен ұсталған және ауыстырылған корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
912.02.013 IV жолда Салық кодексінің 302-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуге жататын корпоративтік табыс салығының сомасына азайтылған, салық кезеңінде сыйақы, дивидендтер түріндегі кірістен төлем көзінен ұсталған корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қантардағы
№ 39 бұйрығына 97-қосымша

Сноска. Приказ дополнен приложением 97 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 20.12.2020 № 1214 (вводится в действие с 01.01.2021); в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 14.04.2022 № 409 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 98 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан
– Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Правила составления налоговой отчетности "Декларация для плательщиков единого земельного налога (форма 920.00)"
Сноска. Приказ дополнен приложением 98 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 20.12.2020 № 1214 (вводится в действие с 01.01.2021); в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 14.04.2022 № 409 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация для плательщиков единого земельного налога (форма 920.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления налоговой отчетности "Декларация для плательщиков единого земельного налога" (далее – декларация), предназначенной для исчисления единого земельного (далее – ЕЗН) и индивидуального подоходного налога (далее – ИПН), удерживаемого у источника выплаты, платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, а также социальных платежей. Декларация составляется налогоплательщиками, применяющими специальный налоговый режим для крестьянских или фермерских хозяйств.
2. Декларация состоит из самой декларации (форма 920.00) и приложений к ней (формы с 920.01 по 920.05), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки декларации не заполняются.
5. Приложения к декларации составляются в обязательном порядке при заполнении строк в декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложения к декларации не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
7. При превышении количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к декларации, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к декларации.

Ескерту. Қағидалар 97-қосымшамен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 20.12.2020 № 1214 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 14.04.2022 № 409 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39 бұйрығына 98-қосымша
"Бірыңғай жер салығын төлеушілерге арналған декларация (920.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары
Ескерту. Қағидалар 98-қосымшамен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 20.12.2020 № 1214 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 14.04.2022 № 409 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Бірыңғай жер салығын төлеушілерге арналған (декларацияны) (920.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) (бұдан әрі – Салық кодексі) Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес әзірленген және бірыңғай жер салығын (бұдан әрі – БЖС) және төлем көзінен ұсталатын жеке табыс салығын (бұдан әрі – ЖТС), жер үстi көздерiнiң су ресурстарын пайдаланғаны үшiн төлемақыны, сондай-ақ әлеуметтік төлемдерін есептеуге арналған "Бірыңғай жер салығын төлеушілерге арналған декларация" салық есептілігі нысанын (декларация) (бұдан әрі – декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны шаруа немесе фермер қожалықтарына арналған арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеушілер жасайды.
2. Декларация декларацияның өзінен (920.00-нысан) және салық міндеттемесін есептеу туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшалардан (920.01-ден 920.05-ке дейінгі нысандар) тұрады.
3. Декларация толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Декларацияға қосымшалар декларациядағы тиісті көрсеткіштерді көрсетуді талап ететін жолдарды толтыру кезінде міндетті тәртіпте жасалады.
6. Декларацияға қосымшалар оларда көрсетілуі тиіс деректер болмаған кезде жасалмайды.
7. Декларацияға қосымшаның парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен кезде декларацияға қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.

3) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность – отчетный налоговый период, за который представляется декларация (указывается арабскими цифрами);
4) вид декларации. Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 206 Налогового кодекса;
5) номер и дата уведомления. Ячейки А и В заполняются при представлении вида декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 206 Налогового кодекса;
6) отдельные категории налогоплательщика в соответствии со статьей 40 Налогового кодекса.
Ячейки отмечаются если налогоплательщик относится к одной из категорий, указанных в строке А или В:
А – доверительный управляющий;
В – учредитель доверительного управления;
7) код валюты, в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
8) количество представленных приложений в соответствующей ячейке.
16. В разделе "Исчисление единого земельного налога":
1) в строке 920.00.001 указывается доход от реализации сельскохозяйственной продукции, продуктов переработки сельскохозяйственной продукции собственного производства, за исключением деятельности по производству, переработке и реализации подакцизных товаров за налоговый период по месту нахождения земельных участков;
2) в строке 920.00.002 указывается сумма корректировки размера дохода в соответствии с пунктом 6 статьи 703 Налогового кодекса, за налоговый период по месту нахождения земельных участков. Корректировкой признается увеличение размера дохода отчетного налогового периода или уменьшение размера дохода отчетного налогового периода в пределах суммы ранее признанного дохода;
3) в строке 920.00.003 указывается доход после корректировки за налоговый период по месту нахождения земельных участков, определяемый как сумма строк 920.00.001 и 920.00.002.
В строке 920.00.003 А указывается доход после корректировки, полученный с 1 января до 1 октября налогового периода;
4) в строке 920.00.004 указывается общая площадь земельных участков в гектарах, определяемая как сумма всех площадей земельных участков, указанных в строке 00001 графы D формы 920.01;
5) в строке 920.00.005 указывается общая сумма исчисленного ЕЗН по месту нахождения земельных участков, имеющихся у крестьянского или фермерского хозяйства за налоговый период, определяемая по формуле 920.00.003 х 0,5 %, где 0,5 % – ставка ЕЗН;
6) в строке 920.00.006 А указывается сумма исчисленного ЕЗН с учетом корректировки, в соответствии с пунктом 6 статьи 703 Налогового кодекса, за период с 1 января до 1 октября налогового периода, и подлежащего уплате в бюджет по месту нахождения земельных участков, в срок не позднее 10 ноября текущего налогового периода, определяемая по формуле 920.00.003 А х 0,5 % где 0,5 % – ставка ЕЗН.

3) салық есептілігі тапсырылатын салық кезеңі – декларация табыс етілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
4) декларация түрі. Тиісті торкөздер Салық кодексінің 206-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне декларацияны жатқызу ескеріле отырып, белгіленеді;
5) хабарламаның нөмірі мен күні. А немесе В торкөздері Салық кодексінің 206-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген декларация түрін табыс еткен кезде толтырылады;
6) Салық кодексінің 40-бабына сәйкес салық төлеушінің жекелеген санаттары көрсетіледі.
Торкөздер, егер салық төлеуші А немесе В жолда көрсетілген санаттардың біріне жататын кезде белгіленеді:
А – сенімгерлік басқарушы;
В – сенімгерлік басқарушы құрылтайшысы;
7) "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген "Валюталар жіктеуіші" 23-қосымшасына сәйкес валюта коды;
8) тиісті торкөзде табыс етілген қосымшалардың саны.
16. "Бірыңғай жер салығын есептеу" деген бөлімде:
1) 920.00.001-жолда жер учаскелерінің орналасқан орны бойынша салық кезеңі үшін акцизделетін тауарларды өндіру, қайта өңдеу және өткізу жөніндегі қызметті қоспағанда, ауыл шаруашылығы өнімін, өзі өндірген ауыл шаруашылығы өнімін қайта өңдеу өнімдерін өткізуден алынған табыс көрсетіледі;
2) 920.00.002-жолда жер учаскелерінің орналасқан орны бойынша салық кезеңі үшін Салық кодексінің 703-бабы 6-тармағына сәйкес табыстың өлшеміне түзетулер сомасы көрсетіледі. Бұрын танылған кіріс сомасы шегінде есепті салықтық кезеңінің кіріс мөлшерін үлғайту немесе есепті салықтық кезеңінің кіріс мөлшерін азайту түзету деп танылады;
3) 920.00.003-жолда жер учаскелерінің орналасқан орны бойынша 920.00.001 және 920.00.002-жолының сомасы ретінде айқындалатын, салық кезеңі үшін түзетулерден кейінгі кіріс көрсетіледі.
920.00.003 А жолында түзетулерден кейін, салықтық кезеңінің 1 қаңтардан бастап 1 қазанға дейін алынған кірістер көрсетіледі;
4) 920.00.004-жолда 920.01 нысаны D бағанының 00001-жолында көрсетілген жер учаскелерінің барлық алаңдарының сомасы ретінде айқындалатын жер учаскелерінің жалпы алаңы гектармен көрсетіледі;
5) 920.00.005-жолда 920.00.003х0,5% формуласы бойынша айқындалатын, мұнда 0,5% – БЖС мөлшерлемесі, салық кезеңі үшін шаруа немесе фермер қожалығында бар жер учаскелерінің орналасқан жері бойынша есептелген БЖС жалпы сомасы көрсетіледі;
6) 920.00.006 А жолында салық кезеңінің 1 қаңтардан бастап 1 қазанға дейінгі кезең үшін Салық кодексінің 703-бабы 6-тармағына сәйкес түзетуді ескере отырып есептелген және 920.00.003 А х 0,5% формуласы бойынша айқындалатын, мұнда 0,5% – БЖС мөлшерлемесі, ағымдағы салық кезеңінің 10 қарашасынан кешіктірілмейтін мерзімде жер учаскелерінің орналасқан жері бойынша бюджетке төлеуге жататын БЖС сомасы көрсетіледі.

В строке 920.00.006 В указывается сумма исчисленного ЕЗН с учетом корректировки, в соответствии с пунктом 6 статьи 703 Налогового кодекса, за период с 1 октября по 31 декабря налогового периода, и подлежащего уплате в бюджет по месту нахождения земельных участков, в срок не позднее 10 апреля налогового периода, следующего за отчетным налоговым периодом, определяемая по формуле 920.00.005 – 920.00.006А.
Согласно статье 57-4 Закона Республики Казахстан "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" (далее – Закон о введении), субъекты микро- и малого предпринимательства, применяющие специальные налоговые режимы и не осуществляющие отдельные виды деятельности, указанные в статье 57-4 данного Закона, освобождаются от уплаты налога на доходы на три года c 1 января 2020 года до 1 января 2023 года.
При соответствии условиям применения положений статьи 57-4 Закона о введении, налогоплательщик вправе заменить исчисленную сумму налогов, подлежащих уплате в бюджет, на нулевой показатель;
7) в строке 920.00.007 указывается среднесписочная численность работников за каждый месяц налогового периода.
Среднесписочная численность работников за месяц исчисляется путем суммирования численности работников за каждый календарный день месяца, то есть с 1 по 30 или 31 число (для февраля - по 28 или 29 число), включая праздничные (нерабочие) и выходные дни, и деления полученной суммы на число календарных дней месяца.
Среднесписочная численность работников за год определяется путем суммирования среднесписочной численности работников за все месяцы отчетного года и деления полученной суммы на 12.
Если среднесписочная численность работников составит дробное значение от 0,5 и выше, то такое значение подлежит округлению до целой единицы, значение ниже 0,5 округлению не подлежит.
17. В разделе "Исчисление социальных платежей за главу и членов хозяйства, включая совершеннолетних":
1) строки 920.00.008 I – 920.00.008 XII предназначены для отражения сумм доходов главы и членов хозяйства, с которых в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан (далее – Социальный кодекс) исчисляются социальные отчисления за каждый месяц налогового периода.
Строка 920.00.008 XIII предназначена для отражения итоговой суммы доходов главы и членов хозяйства, с которых исчисляются социальные отчисления, определяемая суммированием показателей строк 920.00.008 I – 920.00.008 XII за все месяцы налогового периода;

920.00.006 В жолында салық кезеңінің 1 қазаннан бастап 31 желтоқсанға дейінгі кезең үшін Салық кодексінің 703-бабы 6-тармағына сәйкес түзетуді ескере отырып, есептелген және 920.00.005 – 920.00.006 А формуласы бойынша айқындалатын, есепті салық кезеңінен кейінгі салық кезеңінің 10 сәуірінен кешіктірілмейтін мерзімде жер учаскелерінің орналасқан жері бойынша бюджетке төлеуге жататын БЖС сомасы көрсетіледі.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) Қазақстан Республикасының Кодексін қолданысқа енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Енгізі туралы заң) 57-4-бабына сәйкес арнаулы салық режимдерін қолданатын және аталған Заңның 57-4-бабында көрсетілген қызметтің жекелеген түрлерін жүзеге асырмайтын микро- немесе шағын кәсіпкерлік субъектілері 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап 2023 жылғы 1 қаңтарға дейінгі кезеңде табысқа салынатын салықтан үш жылға босатылады.
Бұл ретте Енгізу туралы заңның 57-4-бабының ережелерін қолдану шарттарына сәйкес келген кезде, салық төлеуші бюджетке төлеуге жататын салықтардың есептелген сомасын нөлдік көрсеткіштерге ауыстыруға құқылы;
7) 920.00.007-жолда салық кезеңінің ай сайынғы қызметкерлердің орташа тізімдік саны көрсетіледі.
Қызметкерлердің бір айдағы орташа тізімдік саны айдың әрбір күнтізбелік күніндегі қызметкерлер санын қосу, яғни мереке (жұмыс істемейтін) және демалыс күндерін қоса алғанда, 1-ден 30 немесе 31-ге дейін (ақпан үшін - 28 немесе 29-ға дейін) және алынған соманы айдың күнтізбелік күндерінің санына бөлу арқылы есептеледі.
Қызметкерлердің бір жылдағы орташа тізімдік саны есепті жылдың барлық айларындағы қызметкерлердің орташа тізімдік санын қосу және алынған соманы 12-ге бөлу жолымен айқындалады.
Егер қызметкерлердің орташа тізімдік саны 0,5-тен және одан жоғары бөлшек санды құраса, онда мұндай мән толық бірлікке дейін дөңгелектеуге жатады, ал 0,5-тен төмен мәнді құраса дөңгелектеуге жатпайды.
17. "Шаруашылық басшысы мен кәмелетке толғандарды қоса алғанда, оның мүшелері үшін әлеуметтік төлемдерін есептеу" деген бөлімде:
1) 920.00.008 I – 920.00.008 XII жолдары Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне (бұдан әрі – Әлеуметтік кодексі) сәйкес салық кезеңінің әрбір айы үшін әлеуметтік аударымдар есептелетін шаруашылық басшысы мен мүшелері кірістерінің сомасын көрсетуге арналған.
920.00.008 XIII жолы салық кезеңінің барлық айлары үшін 920.00.008 I – 920.00.008 XII жолдарының көрсеткіштерін қосумен айқындалатын, әлеуметтік аударымдар есептелетін шаруашылық басшысы мен мүшелері кірістерінің қорытынды сомасын көрсетуге арналған.

Итоговая сумма взносов на обязательное социальное медицинское страхование за главу и членов хозяйства, и подлежащих перечислению в фонд социального медицинского страхования в строке "Итого за год", определяемая суммированием показателей строк 920.00.013 I – 920.00.013 XII за все месяцы налогового периода.
Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 30.06.2023 № 724 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. В разделе "Начисленные доходы физических лиц":
1) в строках 920.00.013 I – 920.00.013 XII указываются суммы доходов, начисленных налоговым агентом физическим лицам, в том числе иностранцам и лицам без гражданства, за каждый месяц отчетного периода.
Строка 920.00.013 XIII "Итого за год" предназначена для отражения итоговой суммы доходов за отчетный период, определяемой как сумма строк 920.00.013 I – 920.00.013 XII.
Строка 920.00.013 XIII включает, в том числе, сумму строк 920.00.013 А и 920.00.013 Е;
2) в строке 920.00.013 А указывается сумма доходов, начисленных работникам за отчетный период;
3) в строке 920.00.013 В указывается сумма начисленных доходов в виде дивидендов за отчетный период;
4) в строке 920.00.013 С указывается сумма начисленных доходов в виде выигрышей за отчетный период;
5) в строке 920.00.013 D указывается сумма начисленных доходов в виде вознаграждения за отчетный период;
6) в строке 920.00.013 Е указывается сумма начисленных доходов по договорам гражданско-правового характера предметом которых является оказание услуг, выполнение работ за отчетный период.
19. В разделе "Исчисление индивидуального подоходного налога и социальных платежей физических лиц":
1) в строках с 920.00.014 I по 920.00.014 ХII указывается сумма ИПН, исчисленного с доходов граждан Республики Казахстан, выплаченных физическим лицам, и подлежащего перечислению в бюджет за каждый месяц отчетного периода.
Строка 920.00.014 ХIII предназначена для отражения итоговой суммы ИПН, исчисленного с доходов граждан Республики Казахстан за год, определяемая как сумма строк с 920.00.014 I по 920.00.014 ХII;
2) в строках с 920.00.016 I по 920.00.016 ХII указывается сумма единого платежа, подлежащая перечислению за каждый месяц отчетного периода.
Строка 920.00.016 ХIII предназначена для отражения итоговой суммы единого платежа, подлежащая перечислению, определяемая как сумма строк с 920.00.016 I по 920.00.016 ХII.
Исчисление единого платежа производится без округления;
3) в строках с 920.00.016 I по 920.00.016 XII указывается сумма расходов работодателя, выплачиваемых физическим лицам в виде доходов за налоговый период в соответствии с Законом об обязательном социальном страховании, за каждый месяц отчетного периода.
При этом социальные отчисления производятся в размере, установленном законодательством об обязательном социальном страховании от объекта исчисления социальных отчислений. Ежемесячный доход, принимаемый для исчисления социальных отчислений, не должен превышать семикратный размер минимальной заработной платы, устанавливаемой законом о республиканском бюджете и действующего на начало соответствующего финансового года (далее – Закон о республиканском бюджете).
Если объект исчисления социальных отчислений за календарный месяц менее минимального размера заработной платы, установленного Законом о республиканском бюджете, то социальные отчисления исчисляются, перечисляются исходя из минимального размера заработной платы.

"Жылына барлығы" деген жолда салық кезеңінің барлық айлары үшін 920.00.013 I – 920.00.013 XII жолдарының көрсеткіштерін қосумен айқындалатын шаруашылық басшысы мен мүшелері үшін есептелген және әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына аударуға жататын міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жарналарының қорытынды сомасы көрсетіледі.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 30.06.2023 № 724 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. "Жеке тұлғалардың есептелген кірістері" деген бөлімінде:
1) 920.00.013 I – 920.00.013 XII жолдарында есепті кезеннің әрбір айы үшін жеке тұлғаларға, оның ішінде шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға салық агенті есептеген кірістердің сомалары көрсетіледі.
920.00.013 XIII "Жылына барлығы" деген жол 920.00.013 I – 920.00.013 XII жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін кірістердің қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
920.00.013 XIII жолы, оның ішінде 920.00.013 А және 920.00.013 Е жолдарының сомасын қамтиды;
2) 920.00.013 А жолында есепті кезең үшін қызметкерлерге есептелген кірістер сомасы көрсетіледі;
3) 920.00.013 В жолында есепті кезең үшін дивидендтер түрінде есептелген кірістер сомасы көрсетіледі;
4) 920.00.013 С жолында есепті кезең үшін ұтыс түрінде есептелген кірістер сомасы көрсетіледі;
5) 920.00.013 D жолында есепті кезең үшін сыйақы түрінде есептелген кірістер сомасы көрсетіледі;
6) 920.00.013 Е жолында есепті кезең үшін мәні қызметтер көрсету, жұмыстарды орындау болып табылатын азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша есептелген кірістер сомасы көрсетіледі.
19. "Жеке тұлғалардың жеке табыс салығы және әлеуметтік төлемдерін есептеу" деген бөлімде:
1) 920.00.015 I жолынан бастап 920.00.015 ХII дейінгі жолдарында бірыңғай төлемді есептеу үшін қолданатылатын жұмыскерлер кірістерінін сомасы көрсетіледі.
920.00.015 ХIII жолы 920.00.015 I жолынан бастап 920.00.015 ХII дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын бірыңғай төлемді есептеу үшін қолданылатын жұмыскерлер кірістерінін жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
2) 920.00.016 I жолынан бастап 920.00.016 ХII дейінгі жолдарында есепті кезеңнің әрбір айы үшін аударуға жататын бірыңғай төлем сомасы көрсетіледі.
920.00.016 ХIII жолы 920.00.016 I жолынан бастап 920.00.016 ХII дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын аударылуға жататын бірыңғай жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
Бірыңғай төлемді есептеу дөңгелектеусіз жүргізіледі.
3) 920.00.016 I – 920.00.016 XII жолдарында есепті кезеңнің әрбір айы үшін Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңға сәйкес салық кезеңі үшін кірістер түрінде жеке тұлғаларға төленетін жұмыс беруші шығыстарының сомасы көрсетіледі.
Бұл ретте әлеуметтік аударымдар міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнамада белгіленген әлеуметтік аударымдар объектісінен есептелінген мөлшерде жүргізіледі. Әлеуметтік аударымдарды есептеуге қабылданған ай сайынғы кіріс республикалық бюджет туралы заңмен белгіленген (бұдан әрі – Республикалық бюджет туралы заң) және тиісті қаржы жылының басында қолданыста болатын ең төменгі еңбек ақының жеті есе мөлшерінен артық болмауы керек.
Егер күнтізбелік ай үшін әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі Республикалық бюджет туралы заңда белгiленген ең төменгі жалақы мөлшерiнен кем болса, онда әлеуметтік аударымдар ең төменгі жалақы мөлшерін негізге ала отырып есептеледі.

Строка 920.00.016 ХIII предназначена для отражения итоговой суммы доходов физических лиц, с которых исчисляются социальные отчисления за год, определяемая как сумма строк с 920.00.016 I по 920.00.016 ХII;
4) в строках с 920.00.017 I по 920.00.017 XII указывается сумма социальных отчислений за каждый месяц отчетного периода.
Строка 920.00.017 ХIII предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений за год, определяемая как сумма строк с 920.00.017 I по 920.00.017 ХII;
5) в строках с 920.00.018 І по 920.00.018 XII указывается сумма доходов, начисленных физическим лицам, с которых удерживаются (начисляются) обязательные пенсионные взносы за каждый месяц отчетного периода.
Строка 920.00.018 ХIII предназначена для отражения итоговой суммы доходов, начисленных физическим лицам, с которых удерживаются (начисляются) обязательные пенсионные взносы за год, определяемая как сумма строк с 920.00.018 І по 920.00.018 XII.
При этом ежемесячный доход, принимаемый для исчисления обязательных пенсионных взносов, не должен превышать 50-кратный минимальный размер заработной платы, установленный на соответствующий финансовый год Законом о республиканском бюджете;
6) в строках с 920.00.019 I по 920.00.019 XII указывается сумма обязательных пенсионных взносов, исчисленных с выплаченных доходов физических лиц и подлежащих перечислению в единый накопительный пенсионный фонд за каждый месяц отчетного периода.
Строка 920.00.019 XIII предназначена для отражения итоговой суммы обязательных пенсионных взносов за год, определяемая как сумма строк с 920.00.019 I по 920.00.019 XII;
7) в строках с 920.00.020 I по 920.00.020 XII указывается сумма доходов, начисленных физическим лицам, с которых исчисляются (начисляются) обязательные профессиональные пенсионные взносы за каждый месяц отчетного периода в соответствии с Законом о пенсионном обеспечении.
Строка 920.00.020 XIII предназначена для отражения итоговой суммы доходов, начисленных физическим лицам, с которых исчисляются (начисляются) обязательные профессиональные пенсионные взносы за год в соответствии с Законом о пенсионном обеспечении, определяемая как сумма строк с 920.00.020 I по 920.00.020 XII;
8) в строках с 920.00.021 I по 920.00.021 XII указывается сумма обязательных профессиональных пенсионных взносов за каждый месяц отчетного периода.
Строка 920.00.021 XIII предназначена для отражения итоговой суммы обязательных профессиональных пенсионных взносов за год, определяемая как сумма строк с 920.00.021 I по 920.00.021 XII;
9) в строках с 920.00.022 I по 920.00.022 XII указывается сумма доходов, принимаемые для исчисления взносов и отчислений на обязательное социальное медицинское страхование в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании, за каждый месяц отчетного периода.

920.00.016 XIII жолы 920.00.016 I – 920.00.016 XII жолдардың сомасы ретінде айқындалатын, әлеуметтік аударымдар бір жылға есептелетін жеке тұлғалар кірісінің жиынтық сомасын көрсету үшін арналған;
4) 920.00.017 I – 920.00.017 XII жолдарында есепті кезеңнің әрбір айы үшін әлеуметтік аударымдардың сомасы көрсетіледі.
920.00.017 XIII жолы 920.00.017 I – 920.00.017 XII дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын, бір жылға арналған әлеуметтік аударымдарының жиынтық сомасын көрсету үшін арналған;
5) 920.00.018 I – 920.00.018 XII дейінгі жолдарда есепті кезеңнің әрбір айы үшін міндетті зейнетақы жарнасы ұсталатын (есептелетін) жеке тұлғаларға есептелген кірістердің сомасы көрсетіледі.
920.00.018 XIII жол 920.00.018 I – 920.00.018 XII дейінгі жолдардардың сомасы ретінде айқындалатын, бір жылға арналған міндетті зейнетақы жарнасы ұсталатын (есептелетін) жеке тұлғаларға есептелген кірістердің жиынтық сомасын көрсету үшін арналған.
Бұл ретте мiндеттi зейнетақы жарналарын есептеу үшiн алынатын ай сайынғы кіріс Республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген ең төмен жалақының 50 еселенген мөлшерінен аспауға тиiс;
6) 920.00.019 I – 920.00.019 XII дейінгі жолдарда есепті кезеңнің әрбір айы үшін жеке тұлғаларға төленген кірістерден есептелген және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына аударуға жататын міндетті зейнетақы жарнасының сомасы көрсетіледі.
920.00.019 XIII жол 920.00.019 I – 920.00.019 XII дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын, бір жылға арналған міндетті зейнетақы жарнасының жиынтық сомасын көрсету үшін арналған;
7) 920.00.020 I – 920.00.020 XII дейінгі жолдарда есепті кезеңнің әрбір айы үшін Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңға сәйкес міндетті кәсіптік зейнетақы жарнасы ұсталатын (есептелетін) жеке тұлғаларға есептелген кірістердің сомасы көрсетіледі.
920.00.020 XIII жол 920.00.020 I – 920.00.020 XII дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын бір жылға арналған Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңға сәйкес міндетті кәсіптік зейнетақы жарнасы ұсталатын (есептелетін) жеке тұлғаларға есептелген кірістердің жиынтық сомасын көрсету үшін арналған;
8) 920.00.021 I – 920.00.021 XII дейінгі жолдарда есепті кезеңнің әрбір айы үшін міндетті кәсіптік зейнетақы жарнасының сомасы көрсетіледі.
920.00.021 XIII жол 920.00.021 I – 920.00.021 XII дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын, бір жылға арналған міндетті кәсіптік зейнетақы жарнасының жиынтық сомасын көрсету үшін арналған;
9) 920.00.022 I – 920.00.022 ХII дейінгі жолдарда есепті кезеңнің әрбір айы үшін Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңға сәйкес міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жарналарын және аударымдарын есептеу үшін алынатын кірістердің сомасы көрсетіледі.

Строка 920.00.022 XIII предназначена для отражения итоговой суммы доходов, принимаемые для исчисления взносов и отчислений на обязательное социальное медицинское страхование в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании за год, определяемая как сумма строк с 920.00.022 I по 920.00.022 XII;
10) в строках с 920.00.023 I по 920.00.023 XII указывается сумма взносов и отчислений на обязательное социальное медицинское страхование за физических лиц за каждый месяц отчетного периода в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании.
Строка 920.00.023 XIII предназначена для отражения итоговой суммы взносов и отчислений на обязательное социальное медицинское страхование за физических лиц за год, определяемая как сумма строк с 920.00.023 I по 920.00.023 XII.
Сноска. Пункт 19 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 30.06.2023 № 724 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. В разделе "Ответственность налогоплательщика (налогового агента)":
1) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика (руководителя)" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами. Если декларация представляется физическим лицом, в поле указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) дата подачи декларации – дата представления декларации в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов по месту нахождения земельных участков;
4) код органа государственных доходов по месту жительства физического лица.
При этом местом жительства физического лица признается место регистрации гражданина в соответствии с законодательством Республики Казахстан о регистрации граждан;
5) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица, принявшего декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего декларацию;
6) дата приема декларации – дата представления декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 209 Налогового кодекса;
7) входящий номер документа – регистрационный номер декларации, присваиваемый органом государственных доходов;
8) дата почтового штемпеля – дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Подпункты 5), 6), 7) и 8) настоящего пункта заполняются работником органа государственных доходов, принявшим декларацию на бумажном носителе.

920.00.022 XIII жол 920.00.022 I – 920.00.022 ХII дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын, бір жылға арналған Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңға сәйкес міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жарналарын және аударымдарды есептеу үшін алынатын кірістердің жиынтық сомасын көрсету үшін арналған;
10) 920.00.023 I – 920.00.023 ХII дейінгі жолдарда есепті кезеңнің әрбір айы үшін Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңға сәйкес жеке тұлғаларға міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жарналарының және аударымдарының сомасы көрсетіледі.
920.00.023 XIII жолы 920.00.023 I – 920.00.023 ХII дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын бір жылға арналған жеке тұлғаларға міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жарналары мен аударымдарының жиынтық сомасын көрсету үшін арналған.
Ескерту. 19-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 30.06.2023 № 724 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. "Салық төлеушінің (салық агентінің) жауапкершілігі" деген бөлімде:
1) "Салық төлеушінің (басшысының) тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)" деген ашық жолда құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі. Егер декларацияны жеке тұлға табыс еткен жағдайда, ашық жолда жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
2) декларацияның тапсырылған күні – декларацияның мемлекеттік кірістер органына табыс етілген күн;
3) жер учаскелерінің орналасқан жері бойынша мемлекеттік кірістер органының коды;
4) жеке тұлғаның тұрғылықты жері бойынша мемлекеттік кірістер органының коды.
Бұл ретте Қазақстан Республикасының азаматтарды тіркеу туралы заңнамасына сәйкес азаматты тіркеу орны жеке тұлғаның тұрғылықты жері болып танылады;
5) "Декларацияны қабылдаған лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)" деген ашық жолда декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
6) декларацияның қабылданған күні – Салық кодексінің 209-бабының 2-тармағына сәйкес декларация табыс етілген күн;
7) құжаттың кіріс нөмірі – мемлекеттік кірістер органы берген декларацияның тіркеу нөмірі;
8) пошта штемпелінің күні – пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Осы тармақтың 5), 6), 7) және 8) тармақшаларын декларацияны қағаз жеткізгіште қабылдаған мемлекеттік кірістер органының қызметкері толтырады.

Глава 3. Пояснение по заполнению формы 920.01 – Сведения по земельным участкам
21. Форма 920.01 предназначена для отражения информации по каждому земельному участку:
имеющемуся на праве частной собственности, первичного землепользования, в том числе по земельным участкам, переданным в аренду;
имеющемуся на праве вторичного землепользования.
При наличии у налогоплательщика земельных участков, имеющих разные показатели (периоды владения, идентификационные документы на земельные участки и так далее), по каждому земельному участку заполняется отдельная строка приложения по форме 920.01.
22. В данной форме указываются сведения по земельным участкам, по которым в соответствии с пунктом 1 статьи 705 Налогового кодекса глава и (или) члены крестьянского или фермерского хозяйства, применяющего специальный налоговый режим для крестьянских или фермерских хозяйств, не являются плательщиками земельного налога и (или) платы за пользование земельными участками.
При наличии земельных участков, находящихся на территориях различных городов районного значения, поселков, сел, сельских округов, форма 920.01 по каждому такому городу районного значения, поселку, селу, сельскому округу заполняется отдельно.
23. В разделе "Сведения по земельным участкам плательщиков единого земельного налога" указываются следующие данные:
1) в строке 1 бизнес-идентификационный номер (БИН) аппарата акима города районного значения, поселка, села, сельского округа по месту нахождения земельного участка;
2) в графе А строки 2 порядковый номер строки;
3) в графе B строки 2 кадастровый номер земельного участка, по которому заполняется соответствующая строка данной формы;
4) в графе C строки 2 отмечается ячейка по земельным участкам, имеющимся на праве вторичного землепользования;
5) в графе D строки 2 площадь данного земельного участка в гектарах.
24. В разделе "Показатели":
1) в строке 920.01.001 указывается удельный вес общей площади всех земельных участков, находящихся на территории данного города районного значения, поселка, села, сельского округа по БИНу аппарата акима города районного значения, поселка, села, сельского округа, который определяется как соотношение общей площади таких земельных участков, указанной в строке 0001 графы D данной формы, к общей площади всех земельных участков (имеющихся у налогоплательщика на праве частной собственности, первичного землепользования, в том числе по земельным участкам, переданным в аренду, а также имеющихся у налогоплательщика на праве вторичного землепользования) указанной в строке 920.00.004 формы 920.00.
К примеру,

3-тарау. Жер учаскелер бойынша мәліметтер – 920.01-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
21. 920.01-нысаны:
жеке меншік, алғашқы жер пайдалану, оның ішінде жалға берілген жер учаскесі бойынша құқығындағы;
қайталама жер пайдалану құқығындағы әрбір жер учаскесі бойынша ақпаратты көрсетуге арналған.
Салық төлеушіде әртүрлі көрсеткіштері (иелік ету кезеңдері; жер учаскелеріне сәйкестендіру құжаттары және тағы сол сияқты) бар жер учаскелері болған кезде әрбір жер учаскесі бойынша 920.01-нысаны бойынша қосымшаның бөлек жолы толтырылады.
22. Бұл нысанда Салық кодексінің 705-бабы 1-тармағына сәйкес шаруа немесе фермер қожалықтары үшін арнаулы салық режимін қолданатын шаруа немесе фермер қожалығының басшысы және (немесе) мүшелері жер салығын және жер учаскелерiн пайдаланғаны үшін төлемақы төлеушілер болып табылмайтын жер учаскелері бойынша мәліметтер көрсетіледі.
Әртүрлі аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің аумақтарында орналасқан жер учаскелері болған кезде, осындай әрбір аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ бойынша 920.01-нысан жеке толтырылады.
23. "Бірыңғай жер салығын төлеушілердің жер учаскелері бойынша ақпарат" деген бөлімде мынадай деректер:
1) 1-жолда жер учаскесінің орналасқан жері бойынша аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкімі аппаратының бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН);
2) 2-жолдың А бағанында жолдың реттік нөмірі;
3) 2-жолдың B бағанында осы нысанның тиісті жолы толтырылатын жер учаскесінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі;
4) 2-жолдың С бағанында қайталама жер пайдалану құқығындағы жер учаскелері бойынша торкөз белгіленеді;
5) 2-жолдың D бағанында осы жер учаскесінің алаңы, гектармен көрсетіледі.
24. "Көрсеткіштер" деген бөлімде:
1) 920.01.001-жолда барлық жер учаскелерінің осы нысанның D бағанының 0001-жолында көрсетілген, осындай жер учаскелерінің жалпы алаңының 920.00-нысанның 920.00.004-жолында көрсетілген барлық жер учаскелерінің (салық төлеушіде жеке меншік, бастапқы жер пайдалану құқығында, оның ішінде жалға берілген жер учаскелері бойынша, сондай-ақ салық төлеушіде қайталама жер пайдалану құқығындағы бар) жалпы алаңына арақатынасы ретінде айқындалатын, осы аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың, ауылдық округтің аумағында орналасқан аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкімі аппаратының БИН бойынша жалпы алаңының үлес салмағы көрсетіледі.
Мысалы,

площадь земельных участков, находящихся на территории поселка "А" – 3000 гектара, площадь земельных участков, находящихся на территории села "В" – 2000 гектара, всего общая площадь всех земельных участков – 5000 гектаров. Удельный вес по поселку "А" составит (3000х100%)/5000=60%, удельный вес по селу "В" составит (2000х100%)/5000=40%;
2) в строке 920.01.002 указывается сумма исчисленного ЕЗН с учетом корректировки, в соответствии с пунктом 6 статьи 703 Налогового кодекса, за период с 1 октября по 31 декабря налогового периода, и подлежащего уплате в бюджет по месту нахождения земельных участков, в срок не позднее 10 апреля налогового периода, следующего за отчетным налоговым периодом, определяемая как произведение строки 920.00.006 В и строки 920.01.001.
Согласно статье 57-4 Закона о введении, субъекты микро- и малого предпринимательства, применяющие специальные налоговые режимы и не осуществляющие отдельные виды деятельности, указанные в статье 57-4 данного Закона, освобождаются от уплаты налога на доходы на три года c 1 января 2020 года до 1 января 2023 года.
При соответствии условиям применения положений статьи 57-4 Закона о введении, налогоплательщик вправе заменить исчисленную сумму налогов, подлежащих уплате в бюджет, на нулевой показатель.
Глава 4. Пояснение по заполнению формы 920.02 – Исчисление налогов и социальных платежей по доходам физических лиц
25. Данная форма предназначена для исчисления налога и социальных платежей с доходов физических лиц, облагаемых у источника выплаты, за исключением иностранцев и лиц без гражданства.
26. В разделе "Общая информация о налогоплательщике (налоговом агенте, агенте или плательщике социальных платежей)" – ИИН (БИН) налогоплательщика.
27. В разделе "Исчисление налога и социальных платежей с доходов физических лиц":
1) в графе А проставляется очередной порядковый номер;
2) в графе В указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физических лиц, которым начислены доходы в отчетном периоде;
3) в графе C указываются ИИН физических лиц;
4) в графе D указывается статус физического лица:
1 – физическое лицо, получившее доход работника (по трудовому договору/контракту), в том числе в виде натуральной и материальной выгоды, прощения долга, а также безвозмездно полученного имущества;
2 – физическое лицо, получившее доходы по договорам гражданско-правового характера предметом которых является оказание услуг, выполнение работ, в том числе в виде прощения долга;
3 – физическое лицо, получившее доход в виде выигрыша;
4 – физическое лицо, получившее доходы в виде пенсионных выплат;
5 – физическое лицо, получившее доходы в виде вознаграждения по операциям репо;
6 – физическое лицо, получившее доходы в виде вознаграждений, за исключением вознаграждения по операциям репо;
7 – физическое лицо, получившее доходы в виде дивидендов;
8 – физическое лицо, получившее доходы в виде стипендий;
9 – физическое лицо, получившее доходы по договорам накопительного страхования;
10 – физическое лицо, получившее доходы от личного подсобного хозяйства;
11 – физическое лицо, получившее иные доходы, облагаемые у источника выплаты, за исключением указанных выше.
Если у физического лица произведены выплаты в виде нескольких видов доходов, каждый из перечисленных доходов подлежит заполнению отдельной строкой;

"А" кентінің аумағындағы жер учаскелерінің ауданы – 3000 гектар, "В" ауылының аумағындағы жер учаскелерінің ауданы – 2000 гектар, барлық жер учаскелерінің жалпы ауданы – 5000 гектар. "А" кенті бойынша үлес салмағы (3000х100 %)/5000=60% құрайды, "В" ауылы бойынша үлес салмағы (2000х100 %)/5000=40 % құрайды;
2) 920.01.002-жолда Салық кодексінің 703-бабының 6-тармағына сәйкес түзетуді ескере отырып, салық кезеңінің 1 қазаннан бастап 31 желтоқсанға дейінгі кезең үшін есептелген және 920.00.006 B жолының және 920.01.001-жолының туындысы ретінде айқындалатын, есепті салық кезеңінен кейінгі салық кезеңінің 10-шы сәуірінен кешіктірілмейтін мерзімде жер учаскелерінің орналасқан жері бойынша бюджетке төленуге жататын БЖС сомасы көрсетіледі.
Енгізу туралы заңның 57-4-бабына сәйкес 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап 2023 жылғы 1 қаңтарға дейінгі кезеңде арнаулы салық режимдерін қолданатын және осы бапта көрсетілген қызметтің жекелеген түрлерін жүзеге асырмайтын микро- немесе шағын кәсіпкерлік субъектілері табысқа салынатын салықтан үш жылға босатылады.
Бұл ретте Енгізу туралы заңның 57-4-бабының ережелерін қолдану шарттарына сәйкес кезде, салық төлеуші бюджетке төлеуге жататын салықтардың есептелген сомасын нөлдік көрсеткіштерге ауыстыруға құқылы.
4-тарау. Жеке тұлғаларының кірістері бойынша салықтарды және әлеуметтік төлемдерді есептеу – 920.02 нысанын толтыру бойынша түсіндірме
25. Бұл нысан шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ адамдарды қоспағанда, төлем көзіне салынатын жеке тұлғалардың кірісінен салықтарды және әлеуметтік төлемдерді есептеуге арналған.
26. "Салық төлеуші (салық агенті, агент немесе әлеуметтік төлемді төлеуші) туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде – салық төлеушінің ЖСН (БСН).
27. "Жеке тұлғаның кірісінен салықтарды және әлеуметтік төлемдерді есептеу" деген бөлімде:
1) А бағанында кезекті реттік нөмірі қойылады;
2) В бағанында есепті кезеңде кірістер есептелген жеке тұлғалардың тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
3) C бағанында жеке тұлғалардың ЖСН көрсетіледі;
4) D бағанында жеке тұлғаның мәртебесі көрсетіледі:
1 – жұмыскердің кірісін (еңбек шарты/келісімшарт бойынша), оның ішінде заттай және материалдық пайда, борышты кешіру, сондай-ақ өтеусіз алынған мүлік түрінде алған жеке тұлға;
2 – нысанасы қызметтер көрсету, жұмыстарды орындау, оның ішінде борышты кешіру түріндегі азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша кірістер алған жеке тұлға;
3 – ұтыс түрінде кіріс алған жеке тұлға;
4 – зейнетақы төлемдері түрінде кіріс алған жеке тұлға;
5 – репо операциялары бойынша сыйақы түрінде кіріс алған жеке тұлға;
6 – репо операциялары бойынша сыйақыны қоспағанда, сыйақылар түрінде кірістер алған жеке тұлға;
7 – дивидендтер түрінде кіріс алған жеке тұлға;
8 – стипендия түрінде кіріс алған жеке тұлға;
9 – жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша кіріс алған жеке тұлға;
10 – жеке қосалқы шаруашылықтан кіріс алған жеке тұлға;
11 – жоғарыда көрсетілгендерді қоспағанда, төлем көзінен салық салынатын өзге де кірістер алған жеке тұлға.
Егер жеке тұлғада кірістердің бірнеше түрі түрінде төлемдер жүргізілген кезде, аталған кірістердің әрқайсысы жеке жолмен толтырылуға жатады;

5) в графе E указывается категория физического лица:
1 – пенсионер;
2 – инвалид;
3 – лицо, приравненное к участникам Великой Отечественной войны и/или являющееся ветераном боевых действий на территории других государств;
4 – родитель, опекун, попечитель ребенка-инвалида, не достигшего восемнадцатилетнего возраста, или лица, признанного инвалидом по причине "инвалид с детства";
5 – усыновитель (удочеритель) ребенка, не достигшего восемнадцатилетнего возраста;
6 – приемный родитель, принявший детей-сирот и детей, оставшихся безпопечения родителей, в приемную семью;
7 – дети;
8 – лица, находящиеся в отпусках в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей), по уходу за ребенком (детьми) до достижения им (ими) возраста трех лет;
9 – лица, отбывающие наказание по приговору суда в учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы (за исключением учреждений минимальной безопасности);
10 – многодетные матери, награжденные подвесками "Алтын алқа", "Күміс алқа" или получившие ранее звание "Мать-героиня", а также награжденные орденами "Материнская слава" I и II степени;
11 – лица, обучающиеся по очной форме обучения в организациях среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего образования, а также послевузовского образования.
Если физическое лицо имеет несколько категорий, категории указываются через запятую;
6) в графе F указывается начисленные физическим лицам доходы;
7) в графе G указывается корректировка, согласно пункту 1 статьи 341 Налогового кодекса.
Если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу физического лица применено несколько видов корректировки доходов, каждый вид корректировки подлежит заполнению отдельной строкой;
8) в графе H указывается сумма корректировки в соответствии с пунктом 1 статьи 341 Налогового кодекса.
Если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу физического лица применено несколько видов корректировки доходов, сумма в разрезе каждой из перечисленных корректировок доходов подлежит заполнению отдельной строкой. В первой строке заполняется общая сумма корректировок;
9) в графе I указывается сумма обязательных пенсионных взносов, исчисленных с начисленных доходов в соответствии с Законом о пенсионном обеспечении;
10) в графе J указывается сумма взносов на обязательное социальное медицинское страхование, исчисленных с начисленных доходов;
11) в графе К указываются стандартные налоговые вычеты:
1 – один минимальный размер заработной платы, установленный Законом о республиканском бюджете в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 346 Налогового кодекса;

5) Е бағанында жеке тұлғаның санаты көрсетіледі:
1 – зейнеткер;
2 – мүгедек;
3 – Ұлы Отан соғысының қатысушыларына теңестірілген және/немесе басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлері болып табылатын адам;
4 – он сегіз жасқа толмаған мүгедек баланың немесе "бала кезінен мүгедек" деген себеппен мүгедек деп танылған адамның ата-анасы, қорғаншысы, қамқоршысы;
5 – он сегіз жасқа толмаған баланы асырап алушы;
6 – жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды асырап алушы отбасына қабылдаған асырап алушы ата-ана;
7 – балалар;
8 – жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты, бала (балалар) үш жасқа толғанға дейін оның (олардың) күтіміне байланысты демалыста жүрген адамдар;
9 – қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің мекемелерінде (қауіпсіздігі барынша төмен мекемелерді қоспағанда) сот үкімі бойынша жазасын өтеп жатқан адамдар;
10 – "Алтын алқа", "Күміс алқа" алқаларымен наградталған немесе бұрын "Батыр ана" атағын алған, сондай-ақ I және II дәрежелі "Ана даңқы" ордендерімен наградталған көпбалалы аналар;
11 – орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары білім беру, сондай-ақ жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында күндізгі оқу нысанында білім алып жатқан адамдар.
Егер жеке тұлғаның бірнеше санаты болған кезде, санаттар үтір арқылы көрсетіледі;
6) F бағанында жеке тұлғаларға есептелген кірістер көрсетіледі;
7) G бағанында Салық кодексінің 341-бабы 1-тармағына сәйкес түзету көрсетіледі.
Егер Қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер жеке тұлғаның кірісіне кірістерді түзетудің бірнеше түрі қолданылған кезде, түзетудің әрбір түрі жеке жолмен толтырылуға жатады;
8) H бағанында Салық кодексінің 341-бабы 1-тармағына сәйкес түзету сомасы көрсетіледі.
Егер Қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер жеке тұлғаның кірісіне кірістерді түзетудің бірнеше түрі қолданылған кезде, аударылған кірістерді түзетулердің әрқайсысы бойынша сома жеке жолмен толтырылуға жатады. Бірінші жолда түзетулердің жалпы сомасы толтырылады;
9) I бағанында Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңға сәйкес есептелген кірістерден есептелген міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
10) J бағанында есептелген кірістерден есептелген міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жарналарының сомасы көрсетіледі;
11) K бағанында стандартты салық шегерімдері көрсетіледі:
1 – Салық кодексінің 346-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес Республикалық бюджет туралы заңда белгіленген ең төмен бір жалақы мөлшері;

2 – 882-кратный размер месячного расчетного показателя за календарный год в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 346 Налогового кодекса;
3 – 882-кратный размер месячного расчетного показателя за календарный год в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 346 Налогового кодекса.
Если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу физического лица применено несколько видов стандартных налоговых вычетов, каждый вид налогового вычета подлежит заполнению отдельной строкой;
12) в графе L указывается сумма стандартных налоговых вычетов.
Если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу физического лица применено несколько видов стандартных налоговых вычетов, сумма в разрезе каждого налогового вычета подлежит заполнению отдельной строкой. В первой строке заполняется общая сумма стандартных налоговых вычетов;
13) в графе M указываются прочие налоговые вычеты:
1 – налоговый вычет по добровольным пенсионным взносам;
2 – налоговый вычет на медицину;
3 – налоговый вычет по вознаграждениям.
Если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу физического лица применено несколько видов прочих налоговых вычетов, каждый вид налогового вычета подлежит заполнению отдельной строкой;
14) в графе N указывается сумма прочих налоговых вычетов.
Если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу физического лица применено несколько видов стандартных налоговых вычетов, сумма в разрезе каждого налогового вычета подлежит заполнению отдельной строкой. В первой строке заполняется общая сумма прочих налоговых вычетов;
15) в графе O указывается сумма индивидуального подоходного налога, исчисленного с начисленных доходов;
16) в графе P указывается сумма задолженности по начисленным, но невыплаченным доходам физических лиц за отчетный период;
17) в графе Q указывается сумма выплаченных физическим лицам доходов;
18) в графе R указывается сумма индивидуального подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет;
19) в графе S указывается сумма обязательных пенсионных взносов, подлежащих перечислению;
20) в графе T указывается сумма взносов на обязательное социальное медицинское страхование, подлежащих перечислению;
21) в графе U указывается сумма социальных отчислений, начисленных в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
22) в графе V указывается сумма обязательных профессиональных пенсионных взносов, подлежащих уплате;
23) в графе W указывается сумма отчислений на обязательное социальное медицинское страхование в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании, подлежащих уплате.

2 – Салық кодексінің 346-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес күнтізбелік жыл үшін айлық есептік көрсеткіштің 882 еселенген мөлшері;
3 – Салық кодексінің 346-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес күнтізбелік жыл үшін айлық есептік көрсеткіштің 882 еселенген мөлшері.
Егер Қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер жеке тұлғаның кірісіне стандартты салық шегерімдерінің бірнеше түрі қолданылған кезде, салық шегерімінің әрбір түрі жеке жолмен толтырылуға жатады;
12) L бағанында стандартты салық шегерімдерінің сомасы көрсетіледі.
Егер Қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер жеке тұлғаның кірісіне стандартты салық шегерімдерінің бірнеше түрі қолданылған кезде, әрбір салық шегерімі бөлігіндегі сома жеке жолмен толтырылуға жатады. Бірінші жолда стандартты салық шегерімдерінің жалпы сомасы толтырылады;
13) M бағанында өзге салықтық шегерімдер:
1 – ерікті зейнетақы жарналары бойынша салық шегерімі;
2 – медицинаға арналған салықтық шегерім;
3 – сыйақылар бойынша салық шегерімі көрсетіледі.
Егер Қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер жеке тұлғаның кірісіне басқа да салық шегерімдерінің бірнеше түрі қолданылған кезде, салық шегерімінің әрбір түрі жеке жолмен толтырылуға жатады;
14) N бағанында өзге салықтық шегерімдер сомасы көрсетіледі.
Егер Қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер жеке тұлғаның кірісіне стандартты салық шегерімдерінің бірнеше түрі қолданылған кезде, әрбір салық шегерімі бөлігіндегі сома жеке жолмен толтырылуға жатады. Бірінші жолда өзге салық шегерімдерінің жалпы сомасы толтырылады;
15) O бағанында есептелген кірістерден есептелген жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
16) P бағанында есепті кезең үшін жеке тұлғалардың есептелген, бірақ төленбеген кірістері бойынша берешек сомасы көрсетіледі;
17) Q бағанында жеке тұлғаларға төленген кірістер сомасы көрсетіледі;
18) R бағанында бюджетке төлеуге жататын жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
19) S бағанында аударуға жататын міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
20) T бағанында аударылуға жататын міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналарының сомасы көрсетіледі;
21) U бағанында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес есептелген әлеуметтік аударымдардың сомасы көрсетіледі;
22) V бағанында төленуге жататын міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
23) W бағанында Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңға сәйкес төлеуге жататын міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдардың сомасы көрсетіледі.

Глава 5. Пояснение по заполнению формы 920.03 – Исчисление индивидуального подоходного налога с доходов иностранцев и лиц без гражданства
28. Данная форма предназначена для отражения сумм доходов, начисленных налоговым агентом работникам – иностранцам и лицам без гражданства сумм, исчисленных налоговым агентом сумм ИПН с доходов иностранцев и лиц без гражданства.
Форма составляется по итогам года и представляется вместе с декларацией, а также при представлении декларации с отметкой в ячейке 4 вида декларации "Ликвидационная".
29. В разделе "Исчисление индивидуального подоходного налога с доходов иностранцев и лиц без гражданства":
1) в графе А проставляется очередной порядковый номер;
2) в графе B указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) иностранцев и лиц без гражданства, которым были начислены, выплачены доходы в отчетном периоде;
3) в графе C указываются ИИН иностранцев и лиц без гражданства;
4) в графе D указывается код страны гражданства иностранцев и лиц без гражданства. Код страны указывается в соответствии с двузначной буквенной кодировкой, установленной в приложении 22 "Классификатор стран мира", утвержденном решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 (далее – решение КТС № 378). Например, DE–Федеративная Республика Германия, GB – Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии (кроме KZ – Республика Казахстан);
5) в графе E указывается признак резидентства "1" – резидент, "2" – нерезидент;
6) в графе F указывается код страны резидентства иностранцев и лиц без гражданства. Код страны указывается в соответствии с двузначной буквенной кодировкой, установленной в приложении 22 "Классификатор стран мира", утвержденном решением КТС № 378. Например, KZ – Республика Казахстан, DE – Федеративная Республика Германия, GB – Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии;
7) в графе G указывается номер налоговой регистрации иностранцев и лиц без гражданства в стране резидентства.
Данная графа заполняется при наличии у иностранцев и лиц без гражданства номера налоговой регистрации;
8) в графе H указываются код вида документа, удостоверяющего личность иностранцев и лиц без гражданства, а также номер и дата выдачи данного документа.
При заполнении декларации используется следующая кодировка видов документов, удостоверяющих личность иностранцев и лиц без гражданства:
01 – паспорт иностранного гражданина;
02 – удостоверение личности иностранного гражданина;
03 – паспорт моряка;
04 – вид на жительство;
05 – другие документы;

5-тарау. Шетелдікдердің және азаматтығы жоқ адамдардың кірісінен жеке табыс салығын есептеу – 920.03 нысанын толтыру бойынша түсіндірме
28. Бұл нысан салық агенті шетелдіктерге және азаматтығы жоқ адамдарға-жұмыскерлерге есептеген кірістерінің сомаларын, салық агенті шетелдіктердің немесе азаматтығы жоқ адамдардың кірістерінен есептеген ЖТС сомаларын көрсетуге арналған.
Нысан жылдың қорытындысы бойынша жасалады және декларациясымен бірге сондай-ақ "Тарату" декларациясы түрінің 4-торкөзіне белгі қоя отырып декларацияны тапсыру кезінде ұсынылады.
29. "Шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың кірістерінен жеке табыс салығын есептеу" деген бөлімде:
1) А бағанда кезекті реттік нөмірі қойылады;
2) В бағанда есепті кезеңде кірістер есептелген, төленген шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
3) C бағанда шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың ЖСН көрсетіледі;
4) D бағанында шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың елінің коды көрсетіледі. Елдің коды Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен (бұдан әрі – КОК №378 шешімі) бекітілген, "Әлем елдерінің жіктеуіші" 22-қосымшасында белгіленген екі таңбалы әріптік кодтауға сәйкес көрсетіледі. Мысалы:, DE – Германия Федеративтік Республикасы, GB – Ұлыбритания және Солтүстік Ирландия құрама корольдігі (KZ – Қазақстан Республикасынан басқа);
5) E бағанында "1" – резидент, "2" – бейрезидент резиденттік белгісі көрсетіледі;
6) F бағанында шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың резиденттік елінің коды көрсетіледі. Елдің коды КОК № 378 шешімімен бекітілген, "Әлем елдерінің жіктеуіші" 22-қосымшасында белгіленген екі таңбалы әріптік кодтауға сәйкес көрсетіледі. Мысалы: KZ – Қазақстан Республикасы, DE – Германия Федеративтік Республикасы, GB – Ұлыбритания және Солтүстік Ирландия құрама корольдігі;
7) G бағанында шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі.
Аталған баған шетелдіктерде және азаматтығы жоқ адамдарда салықтық тіркеу нөмірі болған кезде толтырылады;
8) H бағанында шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың жеке басын куәландыратын құжат түрінің коды, аталған құжаттың нөмірі мен берілген күні көрсетіледі.
Декларацияны толтырған кезде шетелдіктердің және азаматтығы жоқ тұлғалардың жеке басын куәландыратын құжат түрлерінің мынадай кодтарын пайдалану қажет:
01 – шетел азаматының төлқұжаты;
02 – шетел азаматының жеке куәлігі;
03 – теңізшінің төлқұжаты;
04 – ықтиярхаты;
05 – басқа да кұжаттар;

9) в графе I указывается код вида дохода, выплачиваемого иностранцу или лицу без гражданства, согласно пункту 30 настоящих Правил;
10) в графе J указывается код вида международного договора согласно пункту 31 настоящих Правил, в соответствии с которым в отношении доходов, указанных в графе N, предусмотрен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом.
Графа заполняется, если налоговый агент применяет положения межгосударственного или межправительственного договора;
11) в графе K указывается наименование международного договора, подлежащей заполнению, если налоговый агент указал в графе J код вида международного договора 22 "Иные международные договоры (соглашения, конвенции)".
Графа заполняется, если налоговый агент применяет положения межгосударственного или межправительственного договора;
12) в графе L указывается код страны, с которой заключен международный договор.
Код страны указывается в соответствии с двузначной буквенной кодировкой, установленной в решении КТС № 378.
Графа заполняется, если налоговый агент применяет положения межгосударственного или межправительственного договора;
13) в графе M указывается ставка подоходного налога у источника выплаты, установленная международным договором или статьями 646 и 320 Налогового кодекса;
14) в графе N указываются начисленные доходы иностранцам и лицам без гражданства, в том числе доходы, полученные работником от работодателя в денежной или натуральной форме, включая доходы, полученные в виде материальной выгоды, а также по заключенным с работодателем в соответствии с законодательством Республики Казахстан по договорам гражданско-правового характера, в том числе доходы, отраженные в статьях 341 и 654 Налогового кодекса;
15) в графе O указываются доходы иностранцев и лиц без гражданства, не подлежащие налогообложению в соответствии пунктом 1 статьи 341 и 654 Налогового кодекса.
Если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу физического лица применено несколько видов корректировки доходов, каждый вид корректировки подлежит заполнению отдельной строкой;
16) в графе P указывается сумма доходов, не подлежащих налогообложению, в соответствии с пунктом 1 статьи 341 Налогового кодекса.
Если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу иностранца и лица без гражданства применено несколько видов корректировки доходов, сумма в разрезе каждой из перечисленных корректировок доходов подлежит заполнению отдельной строкой. В первой строке заполняется общая сумма корректировок;

9) I бағанында осы Қағидалардың 30-тармағына сәйкес шетелдіктерге және азаматтығы жоқ адамдарға төленетін кіріс түрінің коды көрсетіледі;
10) J бағанында осы Қағидалардың 31-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрінің коды көрсетіледі, осыған сәйкес N бағанында көрсетілген кіріске қатысты, Салық кодексінде белгіленген тәртіптен ерекшеленетін салық салу тәртібі қарастырылған.
Баған, егер салық агенті мемлекетаралық немесе үкіметаралық шарттың ережелерін қолданған кезде толтырылады;
11) K бағанында егер салық агенті J бағанында халықаралық шарт түрінің кодын 22 "Өзге де халықаралық шарттар (келісімдер, конвенциялар)" деп көрсеткен кезде толтырылуға жататын халықаралық шарттың атауы көрсетіледі.
Баған, егер салық агенті мемлекетаралық немесе үкіметаралық шарттың ережелерін қолданған жағдайда толтырылады;
12) L бағанында халықаралық шарт жасасқан елдің коды көрсетіледі.
Елдің коды КОК № 378 шешімінде белгіленген екі таңбалы әріптік кодтауға сәйкес көрсетіледі.
Баған, егер салық агенті мемлекетаралық немесе үкіметаралық шарттың ережелерін қолданған кезде толтырылады;
13) M бағанында халықаралық шартта немесе Салық кодексінің 646 және 320-баптарында белгіленген төлем көзінен табыс салығының мөлшерлемесі көрсетіледі;
14) N бағанында шетелдіктерге және азаматтығы жоқ адамдарға есептелген кірістер, оның ішінде материалдық пайда түрінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жұмыс берушімен жасасқан азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша алынған кірістерді, оның ішінде Салық кодексінің 341 және 654-баптарында көрсетілген кірістерді қоса алғанда, қызметкердің жұмыс берушіден ақшалай немесе заттай нысанда алған кірістері көрсетіледі;
15) O бағанында шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың Салық кодексінің 341-бабы 1-тармағына және 654-бабына сәйкес салық салуға жатпайтын кірістері көрсетіледі.
Егер Қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың кірісіне кірістерді түзетудің бірнеше түрі қолданылған кезде, түзетудің әрбір түрі жеке жолмен толтырылуға жатады;
16) P бағанында Салық кодексінің 341-бабына 1-тармағына сәйкес салық салуға жатпайтын кіріс сомасы көрсетіледі.
Егер Қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер шетелдіктердің және азаматтығы жоқ тұлғалардың кірісіне кірістерді түзетудің бірнеше түрі қолданылған кезде, аударылған табыстарды түзетулердің әрқайсысы бойынша сома жеке жолмен толтырылуға жатады. Бірінші жолда түзетулердің жалпы сомасы толтырылады;

17) в графе Q указывается сумма доходов, не подлежащих налогообложению, в соответствии со статьи 654 Налогового кодекса.
Если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу иностранца и лица без гражданства применено несколько видов корректировки доходов, сумма в разрезе каждой из перечисленных корректировок доходов подлежит заполнению отдельной строкой. В первой строке заполняется общая сумма корректировок;
18) в графе R указываются суммы обязательных пенсионных взносов, исчисленные с начисленных доходов иностранцев и лиц без гражданства, в соответствии с Законом о пенсионном обеспечении и относимые на вычеты в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 342 Налогового кодекса;
19) в графе S указывается сумма взносов на обязательное социальное медицинское страхование, исчисленных с начисленных доходов;
20) в графе T указываются стандартные налоговые вычеты:
1 – один минимальный размер заработной платы, установленный Законом о республиканском бюджете в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 346 Налогового кодекса;
2 – 882-кратный размер месячного расчетного показателя за календарный год в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 346 Налогового кодекса;
3 – 882-кратный размер месячного расчетного показателя за календарный год в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 346 Налогового кодекса.
Если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу иностранца и лица без гражданства, применено несколько видов стандартных налоговых вычетов, каждый вид налогового вычета подлежит заполнению отдельной строкой;
21) в графе U указывается сумма стандартных налоговых вычетов.
Если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу физического лица применено несколько видов стандартных налоговых вычетов, сумма в разрезе каждого налогового вычета подлежит заполнению отдельной строкой. В первой строке заполняется общая сумма стандартных налоговых вычетов;
22) в графе V указываются прочие налоговые вычеты:
1 – налоговый вычет по добровольным пенсионным взносам;
2 – налоговый вычет на медицину;
3 – налоговый вычет по вознаграждениям.
Если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу иностранца и лица без гражданства применено несколько видов прочих налоговых вычетов, каждый вид налогового вычета подлежит заполнению отдельной строкой;
23) в графе W указывается сумму прочих налоговых вычетов.
Если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу иностранца или лица без гражданства применено несколько видов стандартных налоговых вычетов, сумма в разрезе каждого налогового вычета подлежит заполнению отдельной строкой. В первой строке заполняется общая сумма прочих налоговых вычетов;

17) Q бағанында Салық кодексінің 654-бабына сәйкес салық салуға жатпайтын кіріс сомасы көрсетіледі.
Егер Қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың кірісіне кірістерді түзетудің бірнеше түрі қолданылған кезде, аударылған табыстарды түзетулердің әрқайсысы бойынша сома жеке жолмен толтырылуға жатады. Бірінші жолда түзетулердің жалпы сомасы толтырылады;
18) R бағанында Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңына сәйкес шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың есептелген кірісінен есептелген міндетті зейнетақы жарналарының және Салық кодексінің 342-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес шегерімге жатқызылатын сомасы көрсетіледі;
19) S бағанында есептелген кірістерден есептелген міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жарналарының сомасы көрсетіледі;
20) T бағанында стандартты салық шегерімдері көрсетіледі:
1 – Салық кодексінің 346-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес Республикалық бюджет туралы заңда белгіленген ең төмен бір жалақы мөлшері;
2 – Салық кодексінің 346-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес күнтізбелік жыл үшін айлық есептік көрсеткіштің 882 еселенген мөлшері;
3 – Салық кодексінің 346-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес күнтізбелік жыл үшін айлық есептік көрсеткіштің 882 еселенген мөлшері.
Егер Қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың кірісіне стандартты салық шегерімдерінің бірнеше түрі қолданылған кезде, салық шегерімінің әрбір түрі жеке жолмен толтырылуға жатады;
21) U бағанында стандартты салық шегерімдерінің сомасы көрсетіледі.
Егер Қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың кірісіне стандартты салық шегерімдерінің бірнеше түрі қолданылған кезде, әрбір салық шегерімі бөлігіндегі сома жеке жолмен толтырылуға жатады. Бірінші жолда стандартты салық шегерімдерінің жалпы сомасы толтырылады;
22) V бағанында басқа да салық шегерімдері көрсетіледі:
1 – ерікті зейнетақы жарналары бойынша салық шегерімі;
2 – медицинаға арналған салықтық шегерім;
3 – сыйақылар бойынша салық шегерімі.
Егер Қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың кірісіне басқа да салық шегерімдерінің бірнеше түрі қолданылған кезде, салық шегерімінің әрбір түрі жеке жолмен толтырылуға жатады;
23) W бағанында басқа да салық шегерімдерінің сомасы көрсетіледі.
Егер Қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың кірісіне стандартты салық шегерімдерінің бірнеше түрі қолданылған кезде, әрбір салық шегерімі бөлігіндегі сома жеке жолмен толтырылуға жатады. Бірінші жолда басқа да салық шегерімдерінің жалпы сомасы толтырылады;

3) в графе C строки указывается год выпуска транспортных средств;
4) в графе D строки указывается грузоподъемность транспортных средств;
5) в графе E строки указывается объем двигателя транспортных средств;
6) в графе F строки указывается сумма налога на транспортные средства, подлежащая освобождению.
33. В разделе "Сведения об имуществе, не подлежащем обложению налогом на имущество" указываются сведения об имуществе, по которым в соответствии с пунктом 1 статьи 705 Налогового кодекса глава и (или) члены крестьянского или фермерского хозяйства, применяющего специальный налоговый режим для крестьянских или фермерских хозяйств, не являются плательщиками налога на имущество:
1) в графе А строки указывается порядковый номер строки;
2) в графе B строки указывается наименование объекта;
3) в графе C строки указывается кадастровый номер имущества;
4) в графе D строки указывается стоимость налогооблагаемого объекта;
5) в графе E строки указывается сумма налога на имущество, подлежащая освобождению;
34. В разделе "Сведения о земельном участке, не подлежащем обложению земельным налогом и (или) платой за пользование земельными участками", указываются сведения по земельным участкам, по которым в соответствии с пунктом 1 статьи 705 Налогового кодекса глава и (или) члены крестьянского или фермерского хозяйства, применяющего специальный налоговый режим для крестьянских или фермерских хозяйств, не являются плательщиками земельного налога и (или) платы за пользование земельными участками:
1) в графе А строки указывается порядковый номер строки;
2) в графе B строки указывается общая площадь земельного участка в гектарах;
3) в графе C строки указывается средняя ставка налога;
4) в графе D строки указывается признак, где:
1 – земельный налог;
2 – плата за пользование земельными участками;
5) в графе E строки указывается сумма земельного налога и (или) платы за пользование земельными участками, подлежащих освобождению.
Глава 8. Пояснение по заполнению формы 920.05 – Плата за пользование водными ресурсами поверхностных источников
35. Форма 920.05 предназначена для отражения информации об исчислении суммы платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников по каждому виду специального водопользования за налоговый период (год).
36. В разделе "Общая информация о налогоплательщике":
1) ячейки А и В строки 3 заполняются при наличии разрешительного документа на специальное водопользование;
2) в строке 4 указывается вид специального водопользования.
Отмечается одна ячейка в зависимости от вида специального водопользования, установленного водным законодательством Республики Казахстан;

3) С бағанында көлік құралдарының шығарылған жылы көрсетіледі;
4) D бағанында көлік құралдарының жүк көтергіштігі көрсетіледі;
5) E бағанында көлік құралдары қозғалтқышының көлемі көрсетіледі;
6) F бағанында босатуға жататын көлік құралдарына арналған салық сомасы көрсетіледі.
33. "Мүлік салығы салынбайтын мүлік бойынша мәліметтер" деген бөлімде Салық кодексінің 705-бабы 1-тармағына сәйкес шаруа немесе фермер қожалықтары үшін арнаулы салық режимін қолданатын шаруа немесе фермер қожалығының басшысы және (немесе) мүшелері мүлік салығының төлеушілер болып табылмайтын мүлік бойынша мәліметтер көрсетіледі:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) B бағанында объектінің атауы көрсетіледі;
3) С бағанында кадастрлік нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында салық салу объектісінің құны көрсетіледі;
5) E бағанында босатуға жататын мүлік салығының сомасы көрсетіледі.
34. "Жер салығы және (немесе) жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақы салынбайтын жер учаскелері бойынша мәліметтер" деген бөлімде Салық кодексінің 705-бабы 1-тармағына сәйкес шаруа немесе фермер қожалықтары үшін арнаулы салық режимін қолданатын шаруа немесе фермер қожалығының басшысы және (немесе) мүшелері жер салығын және жер учаскелерiн пайдаланғаны үшін төлемақы төлеушілер болып табылмайтын жер учаскелері бойынша мәліметтер көрсетіледі:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) B бағанында жер учаскелерінің жалпы көлемі гектармен көрсетіледі;
3) С бағанында cалықтың орташа мөлшерлемесі көрсетіледі;
4) D бағанында белгісі көрсетіледі, онда:
1 – жер салығы;
2 – жер учаскелерiн пайдаланғаны үшін төлемақы;
5) E бағанында босатуға жататын жер салығы және (немесе) жер учаскелерiн пайдаланғаны үшін төлемақы сомасы көрсетіледі.
8-тарау. Жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы – 920.05-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
35. 920.05-нысан салық кезеңі (жыл) үшін арнайы су пайдаланудың әрбір түрі бойынша жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы сомаларының есептелгені туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
36. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде:
1) 3-жолдың А және В торкөздері арнайы су пайдалануға рұқсат құжаты болған кезде толтырылады;
2) 4-жолда арнайы су пайдалану түрі көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының су заңнамасында белгіленген арнайы су пайдалану түріне қарай бір торкөз белгіленеді;

3) в строке 5 указывается код органа государственных доходов по месту осуществления специального водопользования, указанному в разрешительном документе;
4) в строке 6 указываются единицы измерения водопользования.
Отмечается соответствующая ячейка единицы измерения производимого специального водопользования, указанного в строке "Вид специального водопользования".
37. Раздел "Сведения об объемах водопользования для исчисления платы" заполняется в единицах измерения водопользования, указанных в строке 6:
1) в строке 920.05.001 указывается установленный лимит водопользования;
2) в строке 920.05.002 указывается фактический объем специального водопользования в пределах установленного лимита за налоговый период;
3) в строке 920.05.003 указывается фактический объем специального водопользования сверх установленного лимита за налоговый период.
38. В разделе "Сведения об установленных ставках для исчисления платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников":
1) в строке 920.05.004 указывается ставка платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита, установленная местным представительным органом области (города республиканского значения, столицы), в соответствии с частью первой статьи 569 Налогового кодекса;
2) в строке 920.05.005 указывается ставка платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита, определяемая увеличением в пять раз установленных ставок платы (920.05.004) в соответствии с частью второй статьи 569 Налогового кодекса.
39. В разделе "Исчисление платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников подлежащей уплате в бюджет":
1) в строке 920.05.006 указывается сумма исчисленной платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита, подлежащей уплате в бюджет за налоговый период, определяемая как произведение строк 920.05.002 и 920.05.004;
2) в строке 920.05.007 указывается сумма исчисленной платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита, подлежащей уплате в бюджет за налоговый период, определяемая как произведение строк 920.05.003 и 920.05.005;
3) в строке 920.05.008 указывается общая сумма исчисленной платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, подлежащей уплате в бюджет за налоговый период, определяемая как сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах (920.05.006) и сверх установленного лимита (920.05.007).
В строке 920.05.008 А указывается сумма исчисленной платы за период с 1 января до 1 октября налогового периода, подлежащей уплате в бюджет не позднее 10 ноября текущего налогового периода.

3) 5-жолда рұқсат құжатында көрсетілген арнайы су пайдалануды жүзеге асыру орны бойынша мемлекеттік кірістер органының коды көрсетіледі;
4) 6-жолда су пайдалануды өлшем бірліктері көрсетіледі.
"Арнайы су пайдалану түрі" деген жолда көрсетілген, жүргізілетін арнайы су пайдалануды өлшем бірлігінің тиісті торкөзі белгіленеді.
37. "Төлемақы есептеу үшін су пайдалану көлемі туралы мәліметтер" деген бөлімде 6-жолда көрсетілген су пайдаланудың өлшем бірлігінде толтырылады:
1) 920.05.001-жолда белгіленген су пайдалану лимиті көрсетіледі;
2) 920.05.002-жолда салық кезеңі үшін белгіленген лимит шегінде арнайы су пайдаланудың іс жүзіндегі көлемі көрсетіледі;
3) 920.05.003-жолда салық кезеңі үшін белгіленген лимиттен жоғары арнайы су пайдаланудың іс жүзіндегі көлемі көрсетіледі.
38. "Жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы есептеу үшін белгіленген мөлшерлемелер туралы мәліметтер" деген бөлімде:
1) 920.05.004-жолда Салық кодексінің 569-бабының бірінші бөлігіне сәйкес облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті өкілетті органы белгілеген лимит шегінде жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы мөлшерлемесі көрсетіледі;
2) 920.05.005-жолда Салық кодексінің 569-бабының екінші бөлігіне сәйкес белгіленген төлемақы мөлшерлемесі (920.05.004) бес есеге ұлғайта отырып айқындалатын жер үсті көздерінің су ресурстарын белгіленген лимиттен жоғары пайдаланғаны үшін төлемақы мөлшерлемесі көрсетіледі.
39. "Бюджетке төленуі тиіс жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақыны есептеу" деген бөлімде:
1) 920.05.006-жолда 920.05.002 және 920.05.004-жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын белгіленген лимит шегінде жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақының есептелген сомасы көрсетіледі;
2) 920.05.007-жолда 920.05.003 және 920.05.005-жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын белгіленген лимиттен жоғары жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақының есептелген сомасы көрсетіледі;
3) 920.05.008-жолда белгіленген лимит шегінде (920.05.006) және белгіленген лимиттен жоғары (920.05.007) жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы сомасы ретінде айқындалатын, салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын есептелген жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақының жалпы сомасы көрсетіледі.
920.05.008 А жолында ағымдағы салық кезеңінің 10 қарашасынан кешіктірмей бюджетке төлеуге жататын салық кезеңінің 1 қаңтардан бастап 1 қазанға дейінгі кезең үшін есетелген төлемақы сомасы көрсетіледі.

В строке 920.05.008 В указывается сумма исчисленной платы за период с 1 октября по 31 декабря налогового периода, подлежащей уплате в бюджет не позднее 10 апреля налогового периода, следующего за отчетным налоговым периодом.
Приложение 99 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Сноска. Приказ дополнен приложением 99 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 30.03.2021 № 268 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Примечание: расшифровка аббревиатур:
БИН/ИИН – бизнес-идентификационный номер/индивидуальный идентификационный номер;
КПН/ИПН - корпоративный подоходный налог /индивидуальный подоходный налог.
Приложение 100 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан
– Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Правила составления налоговой отчетности "Декларация для налогоплательщиков, применяющих специальный налоговый режим розничного налога (форма 913.00)"
Сноска. Приказ дополнен приложением 100 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 30.03.2021 № 268 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация для налогоплательщиков, применяющих специальный налоговый режим розничного налога (форма 913.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговой кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Декларация для налогоплательщиков, применяющих специальный налоговый режим розничного налога" (далее – декларация). Декларация составляется субъектами малого и среднего бизнеса, применяющими специальный налоговый режим розничного налога.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра финансов РК от 18.01.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1-1. Данная форма распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января 2020 года по 31 декабря 2022 года.
Сноска. Правила дополнены пунктом 1-1 в соответствии с приказом и.о. Министра финансов РК от 21.07.2023 № 783 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. При заполнении декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.

920.05.008 В жолында есепті салық кезеңінен кейінгі салық кезеңінің 10 сәуірінен кешіктірмей бюджетке төлеуге жататын салық кезеңінің 1 қазаннан бастап 31 желтоқсанға дейінгі кезеңі үшін есептелген төлемақы сомасы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39 бұйрығына
99-қосымша
нысан
Ескерту. 99-қосымшамен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 30.03.2021 № 268 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескертпе: аббревиатураларды ашып жазу:
БСН / ЖСН – бизнес сәйкестендіру нөмірі / жеке сәйкестендіру нөмірі;
КТС/ЖТС – корпоративтік табыс салығы / жеке табыс салығы.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39 бұйрығына
100-қосымша
"Бөлшек салықтың арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеушілерге арналған декларация" (913.00-нысан) салық есептілігін жасау қағидалары
Ескерту. 100-қосымшамен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 30.03.2021 № 268 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Бөлшек салықтың арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеушілерге арналған декларация (913.00 – нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының кодексіне (Салық кодексі) (бұдан әрі – Салық кодексі) сәйкес әзірленді және "Бөлшек салықтың арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеушілерге арналған декларация" салық есептілігі нысанын (бұдан әрі – декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны бөлшек салықтың арнаулы салық режимін қолданатын шағын және орта бизнес субъектілері жасайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 18.01.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-1. Аталған нысан 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап 2022 жылғы 31 желтоқсан арасында туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
Ескерту. 1-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің м.а. 21.07.2023 № 783 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Декларацияны толтыру кезінде түзетулерге, тазартуларға және өшіруге жол берілмейді.

3. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" – плюс, "–" – минус, "х" – умножение, "/" – деление, "=" – равно.
Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "–" в первой левой ячейке соответствующей строки декларации.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки декларации не заполняются.
5. При составлении декларации:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) в электронной форме – заполняется в соответствии со статьей 208 Налогового кодекса.
6. Декларация составляется, подписывается, заверяется (электронной цифровой подписью) налогоплательщиком (налоговым агентом) на бумажном и (или) электронном носителях на казахском и (или) русском языках, в соответствии с пунктом 2 статьи 204 Налогового кодекса.
7. При представлении декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе – составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику (налоговому агенту) с отметкой с отметкой фамилии, имени, отчества (при его наличии) и подписью работника органа государственных доходов, принявшего декларацию и оттиском печати (штампа);
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронной форме, допускающем компьютерную обработку информации – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов государственных доходов.
Глава 2. Пояснение по заполнению декларации (форма 913.00)
8. В разделе "Общая информация о налогоплательщике (налоговом агенте)" налогоплательщик (налоговый агент) указывает следующие данные:
1) индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер) (далее – ИИН (БИН)) налогоплательщика (налогового агента);
2) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность (указывается арабскими цифрами);
3) фамилия, имя, отчество (при его наличии) индивидуального предпринимателя или наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в соответствии с договором доверительного управления имуществом или в иных случаях возникновения доверительного управления в строке указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица-доверительного управляющего или наименование юридического лица-доверительного управляющего в соответствии с учредительными документами;

3. Осы Қағидаларда мынадай арифметикалық белгілер қолданылады: "+" – қосу, " – " – алу, "х" – көбейту, " / " – бөлу, " = " – тең.
Соманың теріс мәні декларацияның тиісті жолының бірінші сол торкөзінде "–" белгісімен белгіленеді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде декларацияның тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта – қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық нысанда – Салық кодексінің 208-бабына сәйкес толтырылады.
6. Декларацияны Салық кодексінің 204-бабы 2-тармағына сәйкес салық төлеуші (салық агенті) қазақ және (немесе) орыс тілдерінде қағаз және (немесе) электрондық тасығыштарда жасайды, қол қояды, (электрондық цифрлық қолтаңбамен) куәландырады.
7. Декларацияны тапсыру кезінде:
1) келу тәртібімен қағаз тасығышта – екі данада жасалады, бір данасы декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) және қолы қойылған және мөр (мөртабан) бедері белгісімен салық төлеушіге (салық агентіне) қайтарылады;
2) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз тасығышта – салық төлеуші (салық агенті) почта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) ақпаратты компьютерлік өңдеуге жол беретін электрондық нысанда – салық төлеуші (салық агенті) мемлекеттік кірістер органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің салық есептілігін қабылдағаны немесе қабылдамағаны туралы хабарлама алады.
2-тарау. Декларацияны толтыру бойынша түсіндірме (913.00-нысан)
8. "Салық төлеуші (салық агенті) туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші (салық агенті) мынадай деректерді:
1) салық төлеушінің (салық агентінің) жеке сәйкестендіру нөмірін (бизнес-сәйкестендіру нөмірі) (бұдан әрі – ЖСН (БСН);
2) салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңін (араб сандарымен көрсетіледі);
3) дара кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның атауын көрсетеді.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы мүлікті сенімгерлікпен басқару шартына сәйкес орындаған кезде немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда жолда сенімгерлікпен басқарушы – жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес сенімгерлік басқарушы – заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;

4) организационно-правовая форма налогоплательщика.
Ячейка отмечается в строке А, если налогоплательщик является юридическим лицом, в строке В, если налогоплательщик является индивидуальным предпринимателем;
5) вид декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 206 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления.
Ячейки заполняются в случае представления вида декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 206 Налогового кодекса;
7) Отдельные категории налогоплательщика.
Ячейки отмечаются в случае, если налогоплательщик относится к одной из категорий, указанных в строке А или В:
А – доверительный управляющий в соответствии со статьей 40 Налогового кодекса;
В – учредитель доверительного управления в соответствии со статьей 40 Налогового кодекса;
8) код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций".
9. В разделе "Доход за налоговый период":
1) в строке 913.00.001 указывается сумма дохода от реализации, определяемая в соответствии со статьями 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240 и 241 Налогового кодекса – юридическим лицом;
индивидуальным предпринимателем – аналогично порядку определения совокупного годового дохода в целях исчисления корпоративного подоходного налога, установленного статьей 225 Налогового кодекса, с учетом особенностей, предусмотренных статьями 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239 и 240 Налогового кодекса;
2) в строке 913.00.002 указывается сумма дохода от прироста стоимости, определяемая в соответствии со статьей 228 Налогового кодекса с учетом положений статьи 300 Налогового кодекса;
3) в строке 913.00.003 указывается сумма дохода от списания обязательств, определяемая в соответствии со статьей 229 Налогового кодекса;
4) в строке 913.00.004 указывается сумма дохода по сомнительным обязательствам, определяемая в соответствии со статьей 230 Налогового кодекса;
5) в строке 913.00.005 указывается доход от уступки права требования в соответствии со статьей 233 Налогового кодекса, определяемый как сумма строк 913.00.005 I и 913.00.005 II;
в строке 913.00.005 I указывается доход от уступки права требования по приобретенному праву требования;
в строке 913.00.005 II указывается доход от уступки права требования по уступленному праву требования;

4) салық төлеушінің ұйымдық-құқықтық нысаны.
Егер салық төлеуші заңды тұлға болып табылса А жолындағы, егер салық төлеуші дара кәсіпкер болып табылса В жолындағы торкөз белгіленеді;
5) декларация түрі.
Тиісті торкөздер Салық кодексінің 206-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне декларацияны жатқызуды ескере отырып белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні.
Торкөздер Салық кодексінің 206-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген декларация түрін табыс еткен жағдайда толтырылады;
7) салық төлеушінің жекелеген санаттары.
Торкөздер егер салық төлеуші А немесе В жолында көрсетілген санаттардың біріне жататын жағдайда белгіленеді:
А – Салық кодексінің 40-бабына сәйкес сенімгерлік басқарушы;
В – Салық кодексінің 40-бабына сәйкес сенімгерлік басқарудың құрылтайшысы;
8) "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген "Валюталар жіктеуіші" 23-қосымшасына сәйкес валюта коды.
9. "Салық кезеңі үшін табыс" бөлімінде:
1) 913.00.001 жолында заңды тұлға – Салық кодексінің 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240 және 241 баптарына сәйкес айқындалатын өткізуден түсетін табыс сомасы көрсетіледі;
дара кәсіпкер – Салық кодексінің 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239 және 240 баптарында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, Салық кодексінің 225-бабында белгіленген корпоративтік табыс салығын есептеу мақсатында жылдық жиынтық табысты айқындау тәртібіне ұқсас;
2) 913.00.002 жолында Салық кодексінің 300-бабының ережелерін ескере отырып, Салық кодексінің 228-бабына сәйкес айқындалатын құн өсімінен түсетін табыс сомасы көрсетіледі;
3) 913.00.003 жолында Салық кодексінің 229-бабына сәйкес айқындалатын міндеттемелерді есептен шығарудан түсетін табыс сомасы көрсетіледі;
4) 913.00.004 жолында Салық кодексінің 230-бабына сәйкес айқындалатын күмәнді міндеттемелер бойынша табыс сомасы көрсетіледі;
5) 913.00.005 жолында 913.00.005 I және 913.00.005 II жолдарының сомасы ретінде айқындалатын Салық кодексінің 233-бабына сәйкес талап ету құқығын басқаға беруден түсетін табыс көрсетіледі;
913.00.005 I жолында сатып алынған талап ету құқығы бойынша талап ету құқығын басқаға беруден түсетін табыс көрсетіледі;
913.00.005 II жолында талаптың берілген құқығы бойынша талап ету құқығын басқаға беруден түсетін табыс көрсетіледі;

6) в строке 913.00.006 указывается сумма доходов налогоплательщика, не отраженная в строках с 913.00.001 по 913.00.005;
7) в строках 913.00.006 I, 913.00.006 II и 913.00.006 III указывается положение Налогового кодекса, соответствующее доходу, включаемому в доход (выбор из справочника), а также сумма такого дохода;
8) в строке 913.00.007 указывается сумма дохода за налоговый период, отраженная в строках с 913.00.001 по 913.00.006.
10. В разделе "Корректировка дохода":
1) в строке 913.00.008 указывается сумма корректировки дохода в соответствии с пунктом 1 статьи 241 Налогового кодекса;
2) в строках 913.00.008 I, 913.00.008 II и 913.00.008 III указывается положение Налогового кодекса, в соответствии с которым производится корректировка подоходного налога (выбор из справочника), а также сумма такой корректировки;
3) в строке 913.00.009 указывается сумма корректировки дохода в соответствии с пунктом 3 статьи 241 Налогового кодекса;
4) в строке 913.00.010 указывается доход с учетом корректировок (913.00.007 – 913.00.008 + или – 913.00.009).
11. В разделе "Расчет налогового обязательства":
в строке 913.00.011 указывается сумма исчисленного индивидуального (корпоративного) подоходного налога налоговый период в соответствии с пунктом 4 статьи 696-1 Налогового кодекса с учетом корректировок, с применением ставки в размере 3 процента.
12. В разделе "Расходы":
1) в строке 913.00.012 указываются расходы по реализованным товарам (работам, услугам) (913.00.012I – 913.00.012II + 913.00.013 + 913.00.014);
2) в строке 913.00.013 указываются расходы по приобретенным запасам, работам и услугам всего, в том числе:
913.00.013 I
запасы – является обязательным;
с 913.00.013 II по 913.00.013 IV – выбор из справочника:
финансовые услуги;
рекламные услуги;
консультационные услуги;
маркетинговые услуги;
дизайнерские услуги;
инжиниринговые услуги;
прочие услуги и работы;
3) в строке 913.00.014 указываются прочие расходы по реализованным товарам (работам, услугам);
с 913.00.014 I по 913.00.014 III – выбор из справочника:
расходы по начисленным доходам работников и иным выплатам физическим лицам;
указывается стоимость работ и услуг, себестоимость запасов, которые были признаны расходами будущих периодов в предыдущих налоговых периодах;
указывается стоимость работ и услуг, себестоимость запасов, которые признаются последующими расходами по фиксированным активам, арендуемым основным средствам, объектам преференций;
указываются стоимость работ и услуг, себестоимость запасов, включаемые в первоначальную стоимость фиксированных активов, объектов преференций, активов, не подлежащих амортизации;

6) 913.00.006 жолында 913.00.001-ден бастап 913.00.005-ке дейінгі жолдарда көрсетілмеген салық төлеуші табыстарының сомасы көрсетіледі;
7) 913.00.006 I, 913.00.006 II және 913.00.006 III жолдарында Салық кодексінің табысқа енгізілетін табысқа сәйкес келетін ережесі (анықтамалықтан таңдау), сондай-ақ осындай табыстың сомасы көрсетіледі;
8) 913.00.007 жолында 913.00.001-ден бастап 913.00.006-ға дейінгі жолдарда көрсетілген салық кезеңі үшін табыс сомасы көрсетіледі.
10. "Табысты түзету" бөлімінде:
1) 913.00.008 жолында Салық кодексінің 241-бабы 1-тармағына сәйкес табысты түзету сомасы көрсетіледі;
2) 913.00.008 I, 913.00.008 II және 913.00.008 III жолдарында табыс салығын түзету жүргізілетін Салық кодексінің ережесі (анықтамалықтан таңдау), сондай-ақ мұндай түзету сомасы көрсетіледі.
3) 913.00.009 жолында Салық кодексінің 241-бабы 3-тармағына сәйкес табысты түзету сомасы көрсетіледі;
4) 913.00.010 жолында түзетулерді ескере отырып табыс көрсетіледі (913.00.007 – 913.00.008 + немесе – 913.00.009);
11. "Салық міндеттемесін есептеу" бөлімінде:
913.00.011 жолында 3 пайыз мөлшерінде ставканы қолдана отырып, түзетулерді ескере отырып Салық кодексінің 696-1-бабы 4-тармағына сәйкес салық кезеңі есептелген жеке (корпоративтік) табыс салығының сомасы көрсетіледі.
12. "Шығыстар" бөлімінде:
1) 913.00.012 жолында өткізілген тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шығыстар көрсетіледі (913.00.012I – 913.00.012II + 913.00.013 + 913.00.014);
2) 913.00.013 жолында сатып алынған қорлар, жұмыстар және қызметтер бойынша шығыстар көрсетіледі, барлығы, оның ішінде:
913.00.013 I.
қорлар – міндетті болып табылады;
913.00.013 II бастап 913.00.013 IV дейін – анықтамадан таңдау:
қаржылық қызметтер;
жарнамалық қызметтер;
консультациялық қызметтер;
маркетингтік қызметтер;
дизайнерлік қызметтер;
инжинирингтік қызметтер;
өзге де қызметтер мен жұмыстар;
3) 913.00.014 жолында өткізілген тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша басқа да шығыстар көрсетіледі;
913.00.014 I бастап 913.00.014 III дейін – анықтамалықтан таңдау:
қызметкерлердің есептелген кірістері және жеке тұлғаларға өзге де төлемдері бойынша шығыстар;
алдыңғы салық кезеңдеріндегі болашақ салық кезеңдерінің шығыстары деп танылған жұмыстар мен қызметтердің құны, қорлардың өзіндік құны көрсетіледі;
тіркелген активтер, жалға алынған негізгі құралдар, преференциялар объектілері бойынша кейінгі шығыстар деп танылатын жұмыстар мен қызметтердің құны, қорлардың өзіндік құны көрсетіледі;
тіркелген активтердің, преференциялар объектілерінің, амортизациялауға жатпайтын активтердің бастапқы құнын қамтитын жұмыстар мен қызметтердің құны, қорлардың өзіндік құны көрсетіледі;

стоимость работ и услуг, себестоимость запасов, за исключением стоимости, отражаемой по строке 913.00.014, в том числе сумма расходов по естественной убыли запасов;
стоимость работ и услуг, себестоимость запасов, признаваемые в отчетном налоговом периоде расходами будущих периодов;
4) в строке 913.00.015 указываются прочие расходы, не отраженные в строках 913.00.013 и 913.00.014;
с 913.00.015 I по 913.00.015 III – выбор из справочника:
общая сумма расходов по неустойке (штрафам, пени), определяемая в соответствии с пунктом 7 статьи 243 Налогового кодекса;
сумма налога на добавленную стоимость, определяемая по основаниям, установленным пунктом 9 статьи 243 Налогового кодекса;
сумма начисленных социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования, определяемая в соответствии с пунктом 11 статьи 243 Налогового кодекса, сумма отчислений, уплаченных в фонд социального медицинского страхования в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании, определяемая в соответствии с пунктом 12 статьи 243 Налогового кодекса и обязательные пенсионные взносы работодателя (ОПВР);
сумма расходов по вознаграждению, определяемая в соответствии со статьей 246 Налогового кодекса;
сумма представительских расходов, определяемая в соответствии со статьей 245 Налогового кодекса;
сумма по сомнительным требованиям, определяемая в соответствии со статьей 248 Налогового кодекса;
расходы по налогам и платежей в бюджет в соответствии со статьей 263 Налогового кодекса;
5) в строке 913.00.016 указываются расходы за налоговый период (913.00.012 + 913.00.015).
13. В разделе "Ответственность налогоплательщика (налогового агента)":
1) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика (руководителя)" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами.
В случае, если декларация представляется физическим лицом, в поле указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика, которые заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) дата подачи декларации в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов по месту нахождения налогоплательщика.
При этом местом нахождения индивидуального предпринимателя признается место преимущественного осуществления деятельности индивидуального предпринимателя, заявленное при постановке на регистрационный учет в органе государственных доходов в качестве индивидуального предпринимателя.
Местом нахождения юридического лица-резидента признается место нахождения его постоянно действующего органа, указываемое в учредительных документах.
Местом нахождения юридического лица-нерезидента, осуществляющего деятельность через постоянное учреждение без открытия филиала, представительства, признается место осуществления деятельности в Республике Казахстан, заявленное при регистрации в качестве налогоплательщика в органе государственных доходов;

913.00.014 жолы бойынша көрсетілетін құнды қоспағанда, жұмыстар мен қызметтердің құны, қорлардың өзіндік құны, оның ішінде қорлардың табиғи кемуі бойынша шығыстар сомасы;
есепті салық кезеңінде болашақ кезеңдердің шығыстары деп танылатын жұмыстар мен қызметтердің құны, қорлардың өзіндік құны;
4) 913.00.015 жолында 913.00.013 және 913.00.014 жолдарында көрсетілмеген өзге де шығыстар көрсетіледі;
913.00.015 I бастап 913.00.015 III дейін - анықтамалықтан таңдау:
салық Кодексінің 243-бабы 7-тармағына сәйкес айқындалатын тұрақсыздық айыбы (айыппұлдар, өсімпұлдар) бойынша шығыстардың жалпы сомасы;
салық Кодексінің 243-бабы 9-тармағымен белгіленген негіздер бойынша айқындалатын қосылған құн салығының сомасы;
салық Кодексінің 243-бабы 11-тармағына сәйкес айқындалатын Әлеуметтік сақтандырудың мемлекеттік қорына есептелген әлеуметтік аударымдар бойынша сомасы, Салық Кодексінің 243-бабы 12-тармағына сәйкес айқындалатын Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы Заңға сәйкес әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына төленген аударымдар сомасы және жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары (ЖМЗЖ);
салық кодексінің 246-бабына сәйкес айқындалатын сыйақы бойынша шығыстар сомасы;
салық кодексінің 245-бабына сәйкес айқындалатын өкілдік шығыстарды сомасы;
салық кодексінің 248-бабына сәйкес айқындалатын күмәнді талаптар бойынша сомасы;
салық кодексінің 263-бабына сәйкес салықтар және бюджетке төленетін төлемдер бойынша шығыстар;
5) 913.00.016 жолында салық кезеңі ішіндегі шығыстар көрсетіледі (913.00.012+913.00.015).
13. "Салық төлеушінің (салық агентінің) жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "салық төлеушінің (басшының) тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі.
Егер декларацияны жеке тұлға табыс еткен жағдайда, ашық жолда жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылатын салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
2) декларацияны мемлекеттік кірістер органына тапсырған күні;
3) салық төлеушінің орналасқан жері бойынша мемлекеттік кірістер органының коды көрсетіледі.
Бұл ретте дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік кірістер органында тіркеу есебіне қою кезінде мәлімделген дара кәсіпкер қызметінің басым жүзеге асырылатын орны дара кәсіпкердің орналасқан жері болып танылады.
Құрылтай құжаттарында көрсетілген оның тұрақты жұмыс істейтін органының орналасқан жері резидент-заңды тұлғаның орналасқан жері болып танылады.
Қызметін тұрақты мекеме арқылы филиал, өкілдік ашпай жүзеге асыратын бейрезидент-заңды тұлғаның орналасқан жері мемлекеттік кірістер органында салық төлеуші ретінде тіркеу кезінде мәлімделген Қазақстан Республикасындағы қызметті жүзеге асыру орны болып танылады;

4) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица, принявшего декларацию" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего декларацию;
5) дата приема декларации должностным лицом в соответствии с пунктом 2 статьи 209 Налогового кодекса;
6) входящий номер декларации, присваиваемый органом государственных доходов;
7) дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Подпункты 4), 5), 6) и 7) настоящего пункта заполняются работником органа государственных доходов, принявшим декларацию на бумажном носителе.
Приложение 101 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан
– Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Сноска. Приказ дополнен приложением 101 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 14.04.2022 № 409 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 102 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан
– Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Правила составления налоговой отчетности "Декларация по налогу на добавленную стоимость (форма 300.00)"
Сноска. Приказ дополнен приложением 102 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 14.04.2022 № 409 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация по налогу на добавленную стоимость (форма 300.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Декларация по налогу на добавленную стоимость" (далее – НДС) (далее – декларация), предназначенной для исчисления сумм НДС в соответствии с разделом 10 Налогового кодекса.
2. Декларация состоит из самой декларации (форма 300.00), приложений к ней (формы с 300.01 по 300.09), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
5. Приложения к декларации составляются в обязательном порядке при заполнении строк в декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.

4) "декларацияны қабылдаған лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)" жолында декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
5) Салық кодексінің 209-бабы 2-тармағына сәйкес лауазымды адамның декларацияны қабылдау күні;
6) мемлекеттік кірістер органы беретін декларацияның кіріс нөмірі;
7) пошта немесе өзге де байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні.
Осы тармақтың 4), 5), 6) және 7) тармақшаларын қағаз жеткізгіште декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органының қызметкері толтырады.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қантардағы
№ 39 бұйрығына 101-қосымша
Ескерту. Бұйрық 101-қосымшамен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 14.04.2022 № 409 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қантардағы
№ 39 бұйрығына 102-қосымша
"Қосылған құн салығы бойынша декларация (300.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары
Ескерту. Бұйрық 102-қосымшамен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 14.04.2022 № 409 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Қосылған құн салығы бойынша декларация (300.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) (бұдан әрі – Салық кодексі) сәйкес әзірленген және Салық кодексінің 10-бөліміне сәйкес қосылған құн салығы сомасын есептеуге арналған "Қосылған құн салығы бойынша салық декларация" есептілігінің нысанын (бұдан әрі – ҚҚС) (бұдан әрі – декларация) жасау тәртібін айқындайды.
2. Декларация декларацияның өзінен (300.00-нысан) және салық міндеттемесінің есептелуі туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшалардан (300.01-ден бастап 300.09-ге аралығы нысандар) тұрады.
3. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Декларацияға қосымшалар декларациядағы тиісті көрсеткіштерді ашып көрсетуді талап ететін жолдарды толтыру кезінде міндетті түрде жасалуы тиіс.

2) в строке 300.00.030 II указывается превышение суммы НДС, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, за отчетный налоговый период.
Данная строка определяется:
при пропорциональном методе отнесения в зачет по формуле (300.00.025 I + 300.00.029 В – 300.00.012);
при методе отнесения в зачет через ведение раздельного учета по формуле (300.00.025 II + 300.00.029 В – 300.00.012);
при применении пропорционального метода отнесения в зачет с правом ведения раздельного учета по отдельным оборотам по формуле (300.00.025 III + 300.00.029 В – 300.00.012);
3) в строке 300.00.031 указывается уменьшение суммы НДС, сложившегося после выполнения требований, указанных в подпункте 3) пункта 1 статьи 369 Налогового кодекса. Данная строка заполняется при списании превышения НДС в соответствии с пунктом 8 статьи 429 Налогового кодекса.
19. В разделе "Требование о возврате суммы превышения НДС":
1) в строке 300.00.032 указывается требование о возврате суммы превышения НДС, относимого в зачет, над суммой начисленного налога в соответствии со статьей 429 Налогового кодекса. Данная строка не заполняется если в разделе "Общая информация о плательщике НДС" в строке 4 отмечен вид декларации "дополнительная", "дополнительная по уведомлению", а также, если налогоплательщик отнесен к одной из категорий, указанных в пункте 3 статьи 431 Налогового кодекса;
2) ячейка в строке 300.00.032 I отмечается при применении пилотного проекта в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса;
3) ячейка в строке 300.00.032 II отмечается, если у налогоплательщика, подлежащего налоговому мониторингу, имеется превышение НДС, подлежащее возврату в упрощенном порядке в соответствии со статьей 434 Налогового кодекса и указывается сумм требования о возврате превышения НДС;
4) ячейка в строке 300.00.032 III отмечается, если у налогоплательщика, включенного в Перечень производителей товаров собственного производства, которые соответствуют условиям пункта 2 статьи 429 Налогового кодекса, имеется превышение НДС, подлежащее возврату в упрощенном порядке в соответствии со статьей 434 Налогового кодекса и указывается сумма требования о возврате превышения НДС;
5) ячейка в строке 300.00.032 IV отмечается, если у налогоплательщика, включенного в Перечень субъектов предпринимательства, осуществивших конвертацию валютной выручки, которые соответствуют условиям пункта 2 статьи 429 Налогового кодекса, имеется превышение НДС, подлежащее возврату в упрощенном порядке в соответствии со статьей 434 Налогового кодекса и указывается сумма требования о возврате превышения НДС;

2) 300.00.030 ІІ жолында есепке жатқызылатын ҚҚС сомасының есепті салық кезеңі үшін есептелген салықтан асып кету сомасы көрсетіледі.
Аталған жол:
есепке жатқызудың пропорционалды әдісі кезінде (300.00.025 І + 300.00.029 В – 300.00.012) формуласы бойынша;
есепке жатқызудың бөлек есепке алуды жүргізу әдісі кезінде (300.00.025 II + 300.00.029 В – 300.00.012) формуласы бойынша;
жеке айналым бойынша бөлек есепке алуды жүргізу құқығымен есепке жатқызудың пропорционалды әдісін қолданған кезде (300.00.025 III + 300.00.029 В – 300.00.012) формуласы бойынша айқындалады;
3) 300.00.031 жолында Салық кодексінің 369-бабының 1-тармағы 3) тармақшасында көрсетілген талаптар орындалғаннан кейін қалыптасқан ҚҚС сомасын азайту көрсетіледі. Аталған жол Салық кодексінің 429-бабының 8-тармағына сәйкес асып кеткен ҚҚС есептен шығару кезінде толтырылады.
19. "ҚҚС асып кеткен сомасын қайтару туралы талап" деген бөлімде:
1) 300.00.032 жолында Салық кодексінің 429-бабына сәйкес есепке жатқызылатын ҚҚС есептелген салық сомасынан асып кетуін қайтару туралы талап көрсетіледі. Бұл жол егер "ҚҚС төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде 4-жолында "қосымша", "хабарлама бойынша қосымша" декларация түрі белгіленген кезде, сондай-ақ егер салық төлеуші Салық кодексінің 431-бабы 3-тармағында көрсетілген санаттардың біріне жатқызылған жағдайда толтырылмайды;
2) 300.00.032 І жолындағы торкөз Салық кодексінің 68-бабына сәйкес пилоттық жобаны қолдану кезінде белгіленеді;
3) 300.00.032 ІІ жолында торкөз егер салық мониторингіне жататын салық төлеушіде Салық кодексінің 434-бабына сәйкес оңайлатылған тәртіпте қайтаруға жататын ҚҚС асып кетуі болған кезде белгіленеді және ҚҚС асып кеткен қайтару талабының сомасы көрсетіледі;
4) 300.00.032 ІІI жолында егер меншікті өндірістегі тауарларды өндірушілердің Тізбесіне енгізілген салық төлеушіде Салық кодексінің 434-бабына сәйкес оңайлатылған тәртіпте қайтаруға жататын ҚҚС асып кетуі болған кезде Салық кодексінің 429-бабының 2-тармағының шарттарына сәйкес белгіленеді және ҚҚС асып кеткен қайтару талабы сомасы көрсетіледі;
5) 300.00.032 ІV жолында егер валюталық түсімге конвертация жүргізген кәсіпкерлік субъектілері Тізбесіне енгізілген салық төлеушіде Салық кодексінің 434-бабына сәйкес оңайлатылған тәртіпте қайтаруға жататын ҚҚС асып кетуі болған кезде Салық кодексінің 429-бабының 2-тармағының шарттарына сәйкес белгіленеді белгіленеді және ҚҚС асып кеткен қайтару талабы сомасы көрсетіледі;

9) в строке 300.04.001 VIII А указывается сумма импортированных пестицидов (ядохимикатов);
10) в строке 300.04.001 IХ А указывается сумма импортированных племенных животных всех видов и оборудования для искусственного осеменения;
11) в строке 300.04.001 Х А указывается сумма импортированного крупного рогатого скота живого;
12) в строке 300.04.001 В указывается сумма НДС по импорту товаров, уплачиваемого методом зачета. Данная строка включает в себя строки 300.04.001 I В, 300.04.001 II В, 300.04.001 III В, 300.04.001 IV В, 300.04.001 V В, 300.04.001 VI В, 300.04.001 VII В, 300.04.001 VIII В, 300.04.001 IХ В и 300.04.001 Х В;
13) в строке 300.04.001 I В указывается сумма НДС по импортированному оборудованию;
14) в строке 300.04.001 II В указывается сумма НДС по импортированной сельскохозяйственной технике;
15) в строке 300.04.001 III В указывается сумма НДС по импортированному грузовому подвижному составу автомобильного транспорта;
16) в строке 300.04.001 IV В указывается сумма НДС по импортированным самолетам и вертолетам;
17) в строке 300.04.001 V В указывается сумма НДС по импортированным локомотивам железнодорожным и вагонам;
18) в строке 300.04.001 VI В указывается сумма НДС по импортированным морским судам;
19) в строке 300.04.001 VII В указывается сумма НДС по импортированным запасным частям;
20) в строке 300.04.001 VIII В указывается сумма НДС по импортированным пестицидам (ядохимикатам);
21) в строке 300.04.001 IХ В указывается сумма НДС по импортированным племенным животным всех видов и оборудованиям для искусственного осеменения;
22) в строке 300.04.001 Х В указывается сумма НДС по импортированному крупному рогатому скоту живому.
Сумма строки 300.04.001 А переносится в строку 300.00.029 А.
Сумма строки 300.04.001 В переносится в строки 300.00.011 и 300.00.029 В.
Глава 7. Пояснение по заполнению формы 300.05 – Работы, услуги, приобретенные от нерезидента
34. В разделе "Работы и услуги, приобретенные от нерезидента":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) или наименование нерезидента, выполнившего работы и оказавшего услуги, местом реализации которых является Республика Казахстан;
3) в графе С указывается код страны резиденства нерезидента.
При заполнении кода страны используется кодировка стран в соответствии с приложением 22 "Классификатор стран мира", утвержденным решением КТС № 378, кроме государств с льготным налогообложением, включенных в перечень, государств с льготным налогообложением, утвержденный приказом Министра финансов Республики Казахстан от 8 февраля 2018 года № 142 "Об утверждении перечня государств с льготным налогообложением" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16404) (далее – Приказ № 142). Для государств с льготным налогообложением, включенных в перечень, утвержденный Приказом № 142 при заполнении кода страны в качестве кода страны используются порядковые номера таких государств в соответствии с Приказом № 142. Для государств, имеющих на своей территории административные территориальные единицы с льготным налогообложением, кодом страны будет считаться порядковый номер этого государства;

9) 300.04.001 VІІІ А жолында импортталған пестицидтердің (улы химикаттардың) сомасы көрсетіледі;
10) 300.04.001 ІХ А жолында импортталған асыл тұқымды жануарлардың барлық түрі және қолдан ұрықтандыруға арналған жабдықтың сомасы көрсетіледі;
11) 300.04.001 Х А жолында импортталған тірі ірі қара мал сомасы көрсетіледі;
12) 300.04.001 В жолында есепке жатқызу әдісімен төленетін тауарлар импорты бойынша ҚҚС сомасы көрсетіледі. Аталған жол 300.04.001 I В, 300.04.001 II В, 300.04.001 III В, 300.04.001 IV В, 300.04.001 V В, 300.04.001 VI В, 300.04.001 VII В, 300.04.001 VIII В, 300.04.001 IХ В және 300.04.001 Х В жолдарын қамтиды;
13) 300.04.001 І В жолында импортталған жабдық бойынша ҚҚС сомасы көрсетіледі;
14) 300.04.001 ІІ В жолында импортталған ауыл шаруашылығы техникасы бойынша ҚҚС сомасы көрсетіледі;
15) 300.04.001 ІІІ В жолында автомобиль көлігінің ауыр жүк таситын жылжымалы құрамы бойынша ҚҚС сомасы көрсетіледі;
16) 300.04.001 ІV В жолында импортталған ұшақтар және тікұшақтар бойынша ҚҚС сомасы көрсетіледі;
17) 300.04.001 V В жолында импортталған теміржол локомотивтері мен вагондары бойынша ҚҚС сомасы көрсетіледі;
18) 300.04.001 VІ В жолында импортталған теңіз кемелері бойынша ҚҚС сомасы бойынша көрсетіледі;
19) 300.04.001 VІІ В жолында импортталған қосалқы бөлшектер бойынша ҚҚС сомасы көрсетіледі;
20) 300.04.001 VІІІ В жолында импортталған пестицидтер (улы химикаттарға) бойынша ҚҚС сомасы көрсетіледі;
21) 300.04.001 ІХ В жолында импортталған барлық асыл тұқымды жануарлардың барлық түрі және қолдан ұрықтандыруға арналған жабдықтар бойынша ҚҚС сомасы көрсетіледі;
22) 300.04.001 Х В жолында импортталған тірі ірі қара мал бойынша ҚҚС сомасы көрсетіледі.
300.04.001 А жолының сомасы 300.00.029 А жолына көшіріледі.
300.04.001 В жолының сомасы 300.00.011 және 300.00.029 В жолдарына көшіріледі.
7-тарау. Бейрезиденттен сатып алынған жұмыстар, қызметтер – 300.05-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
34. "Бейрезиденттен сатып алынған жұмыстар, қызметтер" деген бөлімде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында іске асыру орын болып табылатын Қазақстан Республикасында жұмыстарды орындаған және қызмет көрсеткен бейрезиденттің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) немесе атауы көрсетіледі;
3) С бағанында бейрезиденттің резиденттік елінің коды көрсетіледі.
Ел кодын толтыру кезінде Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген "Әлем елдерінің жіктеуіші" деген 22-қосымшаға сәйкес "Жеңілдікті салық салынатын мемлекеттер тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 8 ақпандағы № 142 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16404 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 142 бұйрық), жеңілдікті салық салынатын мемлекеттер, тізбеге енгізілген жеңілдетілген салық салуы бар мемлекеттерден басқа, елдердің кодтауын пайдалану қажет. №142 бұйрықпен бекітіліп тізбеге енгізілген жеңілдетілген салық салуы бар мемлекеттер үшін ел кодын толтырған кезде елдің коды ретінде №142 бұйрыққа сәйкес осындай мемлекеттердің реттік нөмірі пайдаланылады. Өз аумағында салық салуда жеңілдігі бар әкімшілік аумақтық бірліктері бар мемлекеттер үшін осы мемлекеттің реттік нөмірі ел коды болып есептеледі;

41. Приложение 300.07 подлежит заполнению, если в разделе "Общая информация о плательщике НДС" формы 300.00 в строке 11 "Представленные приложения" отмечена ячейка "07".
42. В данной форме отражаются счета-фактуры, дата совершения оборота по реализации по которым приходится на отчетный налоговый период.
Реестр по реализованным товарам, работам, услугам представляется по выписанным счетам-фактурам, в том числе выписанных комиссионерами, комитентами, доверителями, поверенными, в случаях, установленных главой 47 Налогового кодекса, экспедиторами, участниками договора о совместной деятельности.
43. Не отражаются в Реестре по реализованным товарам, работам, услугам счета-фактуры, выписанные в адрес нерезидентов, не осуществляющих деятельность в Республике Казахстан, в том числе через филиал и представительство, а также выписываемые в адрес физических лиц, за исключением индивидуальных предпринимателей.
44. В разделе "Сумма НДС по реализованным товарам, работам, услугам:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается заглавными кириллическими буквами статус поставщика. Данная графа заполняется при реализации товаров, работ, услуг по договорам комиссии, поручения, транспортной экспедиции, финансового лизинга, в рамках договоров о совместной деятельности, при реализации периодических печатных изданий или иной продукции средств массовой информации, включая размещенные на интернет-ресурсе в общедоступных телекоммуникационных сетях. Если поставщиком является комитент указывается статус "К"; комиссионер – указывается статус "М"; доверитель – указывается статус "Д"; поверенный – указывается статус "П"; экспедитор – указывается статус "Э"; лизингодатель – указывается статус "Л". Если реализация товаров, работ, услуг осуществляется в рамках договоров о совместной деятельности поставщиком-участником (-ами) договора о совместной деятельности, то в данной графе указывается статус "С". Если реализуются периодические печатные издания или иная продукция средств массовой информации, включая размещенные на интернет-ресурсе в общедоступных телекоммуникационных сетях, то указывается статус "И";
3) в графе С указывается ИИН (БИН) (при его наличии) покупателя либо его структурного подразделения;
4) в графе D указывается арабскими цифрами порядковый номер счета-фактуры, (номер счета-фактуры, присвоенный в учетной системе), который должен соответствовать номеру, отраженному в счете-фактуре.
Количество ячеек для указания номера счета-фактуры при предоставлении реестра счетов-фактур по реализованным товарам, работам, услугам в течение отчетного периода в электронном виде не ограничивается;

41. 300.07 қосымша, егер 300.00 нысанының "ҚҚС төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде "Ұсынылған қосымшалар" деген 11-жолда "07" ұяшық белгіленсе, толтыруға жатады.
42. Осы нысанда өткізу бойынша айналымды жүзеге асыру күні есепті салық кезеңіне сәйкес келетін шот-фактуралар көрсетіледі.
Өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша тізілімі жазып берілген, оның ішінде комиссионерлер, комитенттер, сенім білдірушілер, сенім білдірілгендер, Салық кодексінің 47-тарауында белгіленген жағдайларда экспедиторлар, бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушылар жазып берілген шот-фактуралар бойынша табыс етіледі.
43. Өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша тізілімде Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асырмайтын, оның ішінде филиал немесе өкілдік арқылы қызметін жүзеге асырмайтын бейрезиденттердің атына жазылған, сондай-ақ дара кәсіпкерлерді қоспағанда жеке тұлғаларға жазылған шот-фактуралар көрсетілмейді.
44. "Өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша ҚҚС сомасы" деген бөлімде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында өнім берушінің мәртебесі кириллицаның бас әріптерімен көрсетіледі. Аталған баған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бірлескен қызмет туралы келісімшарты шеңберінде, комиссия, тапсырма, көлік экспедициялары, қаржы лизингі шарттары бойынша өткізу кезінде, жалпыға ортақ қолжетімді телекоммуникация желісіндегі интернет-ресурстарында орналастыруды қоса алғанда, мерзімді баспа басылымдарында немесе бұқаралық ақпарат құралдарының өзге өнімдерінде өткізілген сатқан кезде толтырылады. Егер өнім беруші комитент болса, онда "К" мәртебесі көрсетіледі; комиссионер – "М" мәртебесі көрсетіледі; сенім білдіруші – "Д" мәртебесі көрсетіледі; сенім білдірілген – "П" мәртебесі көрсетіледі; экспедитор – "Э" мәртебесі көрсетіледі; лизинг беруші – "Л" мәртебесі көрсетіледі. Егер тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізуді бірлескен қызмет туралы шарттардың шеңберінде өнім беруші – бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушы(лар) жүзеге асырса, онда бұл бағанда "С" мәртебесі көрсетіледі. Егер жалпыға ортақ қолжетімді телекоммуникация желісіндегі интернет-ресурстарында орналастыруды қоса алғанда, мерзімді баспа басылымдарында немесе бұқаралық ақпарат құралдарының өзге өнімдерінде өткізілсе, онда "И" мәртебесі көрсетіледі;
3) С бағанында сатып алушының немесе оның құрылымдық бөлімшесінің ЖСН (БСН) (болған жағдайда) көрсетіледі;
4) D бағанында шот-фактурада көрсетілген нөмірге сәйкес келуі тиіс араб цифрларымен шот-фактураның реттік нөмірі (есепке алу жүйесінде берілген, шот-фактураның нөмірі) көрсетіледі.
Есепті кезең ішінде өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша шот-фактуралар тізілімі электрондық түрде берілген кезде шот-фактура нөмірлерін көрсетуге арналған торкөздер саны шектелмейді;

Графа I подлежит обязательному заполнению, если по соответствующей строке заполнена графа H Итоговая величина графы I указывается только на первой странице формы 300.07 в строке 00000001 и определяется путем сложения всех сумм, отраженных в данной графе всех страниц;
10) в графе J указывается вид полезного ископаемого, реализованного за отчетный налоговый период;
11) в графе K указывается объем полезного ископаемого, реализованного за отчетный налоговый период;
12) в графе L указываются единицы измерения реализованного полезного ископаемого за отчетный налоговый период.
Графы J, K, L заполняются, если счет-фактура выписан для реализации полезных ископаемых и/или минерального сырья, содержащего полезные ископаемые. К видам полезных ископаемых относятся углеводородное сырье (сырая нефть, газовый конденсат, газ), твердые полезные ископаемые (руды, металлы, минеральное сырье), общераспространенные полезные ископаемые, подземные воды и лечебные грязи.
45. Внесение изменений и дополнений в Реестры производится, в том числе при выписке счета-фактуры в электронной форме, ранее выписанного на бумажном носителе, с учетом следующего:
1) в основной форме декларации по НДС формы 300.00 с учетом отнесения к виду налоговой отчетности, предусмотренной в пункте 3 статьи 206 Налогового кодекса, обязательно проставление отметки в ячейке "дополнительная" или "дополнительная по уведомлению";
2) в разделе "Общая информация о плательщике НДС" Реестра указываются регистрационный номер налогоплательщика, ИИН (БИН) (при его наличии) и налоговый период за который вносятся изменения и дополнения;
3) при обнаружении ошибки в любой из граф B, C, D, E, F, G, H и I раздела "Сумма НДС по реализованным товарам, работам, услугам" производится удаление из Реестра ранее указанного ошибочного счета-фактуры. Для удаления ошибочного счета-фактуры в дополнительном Реестре указывается номер строки, следующей за последним номером строки ранее представленного Реестра за период, в который вносятся изменения, указываются ранее отраженные реквизиты граф B C, D, E и F, а в графах G, H и I, указываются ранее отраженные суммы со знаком минус. Далее новой строкой вводится счет-фактура с правильными реквизитами и суммами;
4) при дополнении Реестра за налоговый период новыми строками указывается номер строки, следующей за последним номером строки ранее представленного Реестра за период, в который вносятся дополнения.
46. Отражение исправленного счета-фактуры в Реестре производится с учетом следующего:
1) в основной форме декларации по НДС формы 300.00 с учетом отнесения к виду налоговой отчетности, предусмотренной в пункте 3 статьи 206 Налогового кодекса, обязательно проставление отметки в ячейке "дополнительная" или "дополнительная по уведомлению";

I бағаны егер H бағаны тиісті жолдары бойынша толтырылған кезде міндетті түрде толтыруға жатады. J бағанының жиынтық шамасы 300.07 нысанының бірінші бетінде ғана 00000001 жолда көрсетіледі және барлық беттердің аталған бағанында көрсетілген барлық сомаларын қосу арқылы айқындалады;
10) J бағанында есепті салық кезеңінде өткізілген пайдалы қазбаның түрі көрсетіледі;
11) К бағанында есепті салық кезеңінде өткізілген пайдалы қазбаның мөлшері көрсетіледі;
12) L бағанында есепті салық кезеңінде пайдалы қазбаның өткізілген өлшем бірлігі көрсетіледі
K, L, M бағандары, пайдалы қазбаларды және/немесе пайдалы қазбалар құрамындағы минералдық шикізаттарды өткізу үшін шот-фактура жазып берілген кезде толтырылады. Пайдалы қазбалар түріне көмірсутегі шикізаты (шикі мұнай, газ конденсаты, газ), қатты пайдалы қазбалар (кен, метелл, минералды шикізат) жалпы таралған пайдалы қазбалар, жер саты сулары және емдік балшық жатады.
45. Тізілімге өзгерістер мен толықтырулар енгізу, оның ішінде бұрын қағаз жеткізгіште жазып берілген, электрондық нысандағы шот-фактураны жазып беру кезінде мыналар ескеріле отырып жүргізіледі:
1) 300.00-нысанының ҚҚС бойынша декларацияның негізгі нысанында Салық кодексінің 206-бабы 3-тармағында көзделген салық есептілігінің түріне жатқызылуын есепке ала отырып, "қосымша" немесе "хабарлама бойынша қосымша" торкөздерінде белгі қою міндетті;
2) Тізілімнің "ҚҚС төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеушінің тіркеу нөмірі, ЖСН (БСН) (болған кезде) және өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін салық кезеңі көрсетіледі;
3) Тізілімнің "Өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша ҚҚС сомасы" бөлімінің В, С, D, E, F, G, Н және I бағандарында қателік табылған кезде, онда бұрын көрсетілген қате шот-фактураны Тізілімнен алып тастау жүзеге асырылады. Қате шот-фактураны алып тастау үшін қосымша Тізілімде өзгерістер енгізу кезеңіндегі бұрын табыс етілген Тізілімнің соңғы нөмірінен кейінгі нөмір көрсетіледі, В, С, D, E және F бағандарында бұрын көрсетілген деректер көрсетіледі, ал G, Н және I бағандарындағы бұрын көрсетілген сомалар алу белгісімен көрсетіледі. Одан әрі жаңа жолда деректері мен сомалары дұрыс шот-фактуралар енгізіледі;
4) Салық кезеңіндегі Тізілімді жаңа жолдармен толықтыру кезінде толықтырулар енгізу кезеңіндегі бұрын табыс етілген Тізілімнің соңғы нөмірінен кейінгі нөмір көрсетіледі.
46. Тізілімде түзетілген шот-фактураны көрсету мыналар ескеріле отырып жүргізіледі:
1) 300.00-нысанының ҚҚС бойынша декларацияның негізгі нысанында Салық кодексінің 206-бабы 3-тармағында көзделген салық есептілігіне жатқызуды ескере ала отырып, "қосымша" немесе "хабарлама бойынша қосымша" торкөздерінде белгі қою міндетті;

2) в разделе "Общая информация о плательщике НДС" Реестра указываются регистрационный номер налогоплательщика, ИИН (БИН) (при его наличии) и налоговый период за который вносятся изменения и дополнения;
3) в графах В, С, D, E, F, G, Н, I, J, K и L раздела "Сумма НДС по реализованным товарам, работам, услугам" производится удаление из Реестра ранее выписанного счета-фактуры, к которому выписан исправленный счет-фактура. Удаление ранее выписанного счета-фактуры, к которому выписан исправленный счет-фактура производится путем его отражения в дополнительном Реестре с указанием номера строки, следующей за последним номером строки ранее представленного Реестра за период, в который вносятся изменения, указываются ранее отраженные реквизиты граф B, C, D, E, F, J, K и L, а в графах, G, H и I указываются ранее отраженные суммы со знаком минус. Далее новой строкой вводится исправленный счет-фактура с правильными реквизитами и суммами.
47. При применении подпунктов 3) и 4) пункта 46 и подпунктов 2) и 3) пункта 47 Правил следует учесть, что если представляется первая дополнительная декларация после представления очередной декларации, то при дополнении реестра или удалении строк из реестра указывается номер строки, следующей за последней строкой реестра к очередной декларации.
Если представляется дополнительная декларация к очередной декларации, к которой уже представлялись дополнительные декларации, то при дополнении реестра или удалении строк из реестра указывается номер строки, следующей за последней строкой реестра, представленного к последней дополнительной декларации.
Глава 10. Пояснение по заполнению формы 300.08 – Реестр счетов-фактур (документов на выпуск товаров из госматрезерва) по приобретенным товарам, работам, услугам в течение отчетного налогового периода
48. Форма 300.08 предназначена для отражения в соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 424 Налогового кодекса сведений о полученных на бумажном носителе счетах-фактурах (документов на выпуск товаров из государственного материального резерва) по товарам, работам, услугам, приобретенным на территории Республики Казахстан.
Если плательщик НДС получает в течение налогового периода счета-фактуры в электронной форме и на бумажном носителе, то в Реестре счетов-фактур по приобретенным в течение налогового периода товарам, работам, услугам (далее – Реестр по приобретенным товарам, работам, услугам) отражаются счета-фактуры, выписанные на бумажном носителе. Если плательщик НДС получает в течение налогового периода счета-фактуры исключительно в электронной форме, то Реестр по приобретенным товарам, работам, услугам в налоговые органы не представляется.

2) Тізілімнің "ҚҚС төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеушінің тіркеу нөмірі, ЖСН (БСН) (ол болған кезде) және өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін салық кезеңі көрсетіледі;
3) Тізілімнің "Өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша ҚҚС сома" бөлімінің В, С, D, E, F, G, Н, I, J, K және L бағандарында түзетілген шот-фактура жазылған, бұрын жазып берілген шот-фактураны Тізілімнен алып тастау жүргізіледі. Түзетілген шот-фактура жазылған, бұрын жазып берілген шот-фактураны алып тастау өзгерістер енгізілген кезеңде Тізілімде бұрын ұсынылған жолдың соңғы нөмірінен кейінгі жол нөмірін көрсете отырып, қосымша Тізілімде оны көрсету арқылы жүргізіледі, В, С, D, E, F, J, K және L бағандарында бұрын көрсетілген деректемелері көрсетіледі, ал G, Н және I, бағандарында алу таңбасымен бұрын көрсетілген сома көрсетіледі. Одан әрі жаңа жолда дұрыс деректемелермен және сомаларымен түзетілген шот-фактура көрсетіледі.
47. Қағидалардың 46-тармағының 3) және 4) тармақшаларын және 47-тармағының 2) және 3) тармақшаларын қолданған кезде, егер кезекті декларацияның табыс еткенен кейін бірінші қосымша декларация табыс етілсе, онда Тізілімді толықтыру немесе Тізілімнің жолдарын жою кезінде кезекті декларация Тізілімінің соңғы жолынан кейінгі жолдың нөмірі көрсетілетінін ескерген жөн.
Егер алдында қосымша декларациялар табыс етілген кезекті декларацияға қосымша декларация табыс етілсе, онда Тізілімді толықтыру немесе Тізілімнің жолдарын жою кезінде соңғы қосымша декларацияға табыс етілген Тізілімінің соңғы жолынан кейінгі жолдың нөмір көрсетіледі.
10-тарау. Есепті салық кезеңі ішінде сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша шот-фактуралар (мемлекеттік материалдық резервінен тауарларды шығаруға арналған құжаттар) тізілімі – 300.08-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
48. 300.08-нысаны Салық кодексінің 424-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша шот-фактуралар (мемлекеттік материалдық резервтен қорынан тауарларды шығаруға арналған құжаттар) туралы қағаз тасымалдағышында алынған мәліметтерді көрсетуге арналған.
Егер ҚҚС төлеуші салық кезеңі ішінде электронды нысанды және қағаз тасымалдағышында шот-фактураны алған кезде, онда салық кезеңі ішінде Сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша шот-фактура тізілімінде (бұдан әрі – Сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша тізілім) қағаз тасымалдағышында жазып берілген шот-фактура көрсетіледі. Егер ҚҚС төлеуші салық кезеңі ішінде электронды нысанда ғана шот-фактураны алған кезде, салық органына Сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша тізілім ұсынылмайды.

49. Приложение 300.08 подлежит заполнению, если в разделе "Общая информация о плательщике НДС" формы 300.00 в строке 11 "Представленные приложения" отмечена ячейка "08".
50. Реестр по приобретенным товарам, работам, услугам представляется также комиссионерами, комитентами, поверенными, доверителями, экспедиторами, участниками договора о совместной деятельности.
Не отражаются в Реестре счета-фактуры по товарам, работам, услугам, приобретенным от нерезидентов, не осуществляющих деятельность в Республике Казахстан, в том числе через филиал, представительство.
51. В разделе "Сумма НДС по приобретенным товарам, работам, услугам":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается заглавными кириллическими буквами статус поставщика при приобретении товаров, работ, услуг по договорам комиссии, транспортной экспедиции, финансового лизинга, в рамках договоров о совместной деятельности.
Если поставщиком по счету-фактуре является комитент, указывается отметка "К"; если экспедитор – указывается отметка "Э"; если лизингодатель – указывается отметка "Л". Если приобретение товаров, работ, услуг осуществляется от поставщика – участника договора о совместной деятельности, то в данной графе указывается отметка "С";
3) в графе С указывается ИИН (БИН) (при его наличии) поставщика либо его структурного подразделения;
4) в графе D указывается арабскими цифрами номер счета-фактуры (номер счета-фактуры, присвоенный в учетной системе), который должен соответствовать порядковому номеру, указанному в счете-фактуре или указывается номер документа на выпуск товаров из госматрезерва.
Количество ячеек для указания порядкового номера счета-фактуры (документа) при предоставлении в электронном виде реестра счетов-фактур по приобретенным товарам, работам, услугам в течение отчетного периода не ограничивается;
5) в графе E указывается дата выписки счета-фактуры (документа);
6) в графе F указывается признак:
"1" – если приобретение товаров, работ, услуг по счету-фактуре произведено исключительно в целях иной деятельности, налогообложение которой осуществляется в общеустановленном порядке;
"2" – если приобретение товаров, работ, услуг по счету-фактуре произведено исключительно по деятельности, предусмотренной пунктом 1 статьи 411 Налогового кодекса;
"3" – если приобретение товаров, работ, услуг по счету-фактуре подлежит распределению между деятельностью, предусмотренной пунктом 1 статьи 411 Налогового кодекса и иной деятельностью;

49. 300.08 қосымша, егер 300.00 нысанының "ҚҚС төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде "Ұсынылған қосымшалар" деген 11-жолда "08" ұяшық белгіленсе, толтыруға жатады.
50. Сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша тізілімді комиссионерлер, комитенттер, сенім білдірушілер, сенім білдірілгендер, экспедиторлар, бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушылар табыс етеді.
Тізілімде Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асырмайтын, оның ішінде филиал немесе өкілдік арқылы қызметін жүзеге асырмайтын бейрезиденттерден сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша шот-фактуралар көрсетілмейді.
51. "Сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша ҚҚС сомасы" деген бөлімде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында тауарлар, жұмыстар, қызметтер комиссия, көлік экспедициялары, қаржы лизингі шарттары бойынша, бірлескен қызмет туралы шарттардың шеңберінде сатып алу кезінде өнім берушінің мәртебесі кириллицаның бас әріптерімен көрсетіледі.
Егер шот-фактура бойынша өнім беруші комитент болса, онда "К" мәртебесі көрсетіледі; экспедитор – "Э" мәртебесі көрсетіледі; лизинг беруші – "Л" мәртебесі көрсетіледі. Егер тауарлар, жұмыстар, қызметтер өнім беруші –бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушыдан сатып алынған кезде, онда бұл бағанда "С" белгісі көрсетіледі;
3) С бағанында өнім берушінің немесе оның құрылымдық бөлімшесінің ЖСН (БСН) (болған жағдайда) көрсетіледі;
4) D бағанында шот-фактурада көрсетілген нөмірге сәйкес келуі тиіс араб цифрларымен шот-фактураның нөмірі көрсетіледі немесе мемлекеттік материалдық резервтен қорынан тауарларды шығаруға арналған құжаттың нөмірі (есепке алу жүйесінде берілген, шот-фактура нөмірі) көрсетіледі.
Есепті кезең ішінде сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша шот-фактуралар тізілімі электрондық түрде берілген кезде шот-фактураның реттік нөмірін көрсетуге арналған торкөздер саны шектелмейді;
5) Е бағанында шот-фактураның (құжаттың) жазып берілген күні көрсетіледі;
6) F бағанында:
"1" – егер бойынша тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулерді сатып алу салық салуы жалпыға бірдей белгіленген тәртіпте жүзеге асырылатын шот-фактура өзге қызмет мақсатында ғана жүргізілсе;
"2" – егер шот-фактура бойынша тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулерді сатып алу тек Салық кодексінің 411-бабының 1-тармағында көзделген қызмет бойынша ғана жүргізілсе;
"3" – егер шот-фактура бойынша тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулерді сатып алу Салық кодексінің 411-бабының 1-тармағында көзделген қызмет пен өзге де қызмет арасында бөлінуге жататын болса, осы белгілер көрсетіледі;

7) в графе G указывается всего стоимость по счету-фактуре (документу) без учета НДС. Итоговая величина графы G указывается только на первой странице формы 300.08 в строке 00000001, и определяется путем сложения всех сумм, отраженных в данной графе всех страниц;
8) в графе H указывается сумма НДС, указанная в счете-фактуре (документе). Итоговая величина графы H указывается только на первой странице формы 300.08 в строке 00000001, и определяется путем сложения всех сумм, отраженных в данной графе всех страниц;
9) в графе I указывается сумма НДС, подлежащего отнесению в зачет по указанному счету-фактуре (документу).
По счету-фактуре, выписанному при реализации периодических печатных изданий согласно статье 414 Налогового кодекса, в данной графе отражается сумма НДС, подлежащего отнесению в зачет в соответствии со статьей 400 Налогового кодекса.
По счету-фактуре, выписанному в соответствии с пунктом 1 статьи 417 Налогового кодекса в случае, когда товары, работы, услуги приобретаются от участника (участников) договора о совместной деятельности, в данной графе указывается сумма НДС, подлежащего отнесению в зачет, от каждого участника договора о совместной деятельности. При этом в зависимости от количества участников договора о совместной деятельности допустимо указание в Реестре одного счета-фактуры в нескольких строках.
По счету-фактуре, выписанному в соответствии с пунктом 3 статьи 417 Налогового кодекса в случае, когда участником (участниками) договора о совместной деятельности приобретаются товары, работы, услуги в рамках такой деятельности, в данной графе указывается сумма НДС, подлежащего отнесению в зачет данным участником договора о совместной деятельности.
Итоговая величина графы I указывается только на первой странице формы 300.08 в строке 00000001, и определяется путем сложения всех сумм, отраженных в данной графе всех страниц;
10) в графе J указывается вид полезного ископаемого, приобретенного за отчетный налоговый период;
11) в графе K указывается объем полезного ископаемого, приобретенного за отчетный налоговый период;
12) в графе L указываются единицы измерения приобретенного полезного ископаемого за отчетный налоговый период.
Графы J, K и L заполняются, если счет-фактура выписан при приобретении полезных ископаемых и/или минерального сырья, содержащего полезные ископаемые. К видам полезных ископаемых относятся углеводородное сырье (сырая нефть, газовый конденсат, газ), твердые полезные ископаемые (руды, металлы, минеральное сырье), общераспространенные полезные ископаемые, подземные воды и лечебные грязи.
Отражение исправленного счета-фактуры в Реестре производится с учетом следующего:

7) G бағанында ҚҚС есепке алынбай шот-фактура (құжат) бойынша жалпы құны көрсетіледі. Н бағанының жиынтық шамасы 300.08 нысанының бірінші бетінде 00000001 жолында ғана көрсетіледі және барлық беттердің осы бағанында көрсетілген барлық сомалардың қосындысымен анықталады;
8) Н бағанында шот-фактурада (құжатта) көрcетілген ҚҚС сомасы көрсетіледі. I бағанының жиынтық шамасы 300.08 нысанының бірінші бетінде 00000001 жолында ғана көрсетіледі және барлық беттердің осы бағанында көрсетілген барлық сомалардың қосындысымен анықталады;
9) I бағанында көрсетілген шот-фактура (құжат) бойынша есепке жатқызылуы тиіс ҚҚС сомасы көрсетіледі.
Салық кодексінің 414-бабына сәйкес мерзімді баспа басылымдарында өткізу кезінде жазып берілген шот-фактура бойынша аталған бағанда Салық кодексінің 400-бабына сәйкес есепке жатқызуға жататын ҚҚС сомасы көрсетіледі.
Салық кодексінің 417-бабының 1-тармағына сәйкес жазып берілген шот-фактура бойынша тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді бірлескен қызмет туралы шарттың қатысушысы (қатысушылары) сатып алған жағдайда, аталған бағанда бірлескен қызмет туралы шарттың әрбір қатысушысы есепке жатқызуға жататын ҚҚС сомасы көрсетіледі. Бұл ретте бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушылардың санына байланысты Тізілімде бірнеше шоттарда бір шот-фактураны көрсетуге рұқсат етіледі.
Салық кодексінің 417-бабының 3-тармағына сәйкес жазып берілген шот-фактура бойынша тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді бірлескен қызмет туралы шарттың қатысушысы (қатысушылары) сатып алғанда жағдайда, аталған бағанда бірлескен қызмет туралы шарттың осы қатысушысы есепке жатқызуға жататын ҚҚС сомасы көрсетіледі.
Егер сәйкесінше жол бойынша I бағаны толтырылса, J бағаны міндетті толтыруға жатады. J бағанының жиынтық шамасы 300.08 нысанының бірінші бетінде ғана 00000001 жолда ғана көрсетіледі және барлық беттердің осы бағанында көрсетілген барлық сомаларын қосу арқылы айқындалады;
10) J бағанында есепті салық кезеңінде алынған пайдалы қазбаның түрі көрсетіледі;
11) К бағанында есепті салық кезеңінде алынған пайдалы қазбаның көлемі көрсетіледі;
12) L бағанында есепті салық кезеңінде пайдалы қазбаның алынған өлшем бірлігі көрсетіледі.
J, K және L бағандары, пайдалы қазбаларды және/немесе пайдалы қазбалар құрамындағы минералды шикізаттарды өткізу үшін шот-фактура жазып берілген кезде толтырылады. Пайдалы қазбалар түріне көмірсутегі шикізаты (шикі мұнай, газ конденсаты, газ), қатты пайдалы қазбалар (кен, метелл, минералды шикізат) жалпы таралған пайдалы қазбалар, жер асты сулары және емдік балшық жатады.
Тізілімде түзетілген шот-фактураны көрсету мыналар ескеріле отырып жүргізіледі:

2) в строке 300.09.001 I указывается превышения суммы НДС, отнесенного в зачет по товарам (работам, услугам) использованным для целей оборота по реализации, облагаемого по нулевой ставке, за исключением сумм превышения НДС по оборотам, облагаемым по нулевой ставке, указанных в строках 300.09.001 II, 300.09.001 III, 300.09.001 IV, 300.09.001 V, 300.09.001 VI, в том числе с разбивкой по налоговым периодам в пределах срока исковой давности.
Данная строка также заполняется при отказе от применения порядка возврата НДС в соответствии со статьей 434 Налогового кодекса;
3) в строке 300.09.001 II указывается сумма превышения НДС, образовавшаяся в связи с применением статьи 432 Налогового кодекса, за исключением сумм превышение НДС, указанных в строках 300.09.001 I, 300.09.001 III, 300.09.001 IV, 300.09.001 V, 300.09.001 VI, в том числе с разбивкой по налоговым периодам в пределах срока исковой давности;
4) в строке 300.09.001 III указывается сумма превышения НДС, образовавшаяся в связи с уплатой НДС за нерезидента, за исключением сумм превышения НДС, указанных в строках 300.09.001 I, 300.09.001 II, 300.09.001 IV, 300.09.001 V, 300.09.001 VI, в том числе с разбивкой по налоговым периодам в пределах срока исковой давности;
5) в строке 300.09.001 IV указывается сумма превышения НДС, при применении пилотного проекта в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса, в том числе с разбивкой по налоговым периодам в пределах срока исковой давности.
Данная строка заполняется, если отмечена ячейка 300.00.032 I;
6) в строке 300.09.001 V указывается сумма превышения НДС, при применении статьи 434 Налогового кодекса, в том числе с разбивкой по налоговым периодам в пределах срока исковой давности.
Данная строка заполняется, если отмечена ячейка 300.00.032 II;
7) в строке 300.09.001 VI указывается сумма превышения НДС, подлежащая возврату в соответствии с пунктом 5 статьи 429 Налогового кодекса, оставшаяся после применения упрощенного порядка возврата НДС, в соответствии со статьей 434 Налогового кодекса, в том числе с разбивкой по налоговым периодам в пределах срока исковой давности.
Сумма строки 300.09.001 переносится в строку 300.00.032.
Приложение 103 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан
– Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Сноска. Приказ дополнен приложением 103 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 14.04.2022 № 409 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 104 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан
– Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39

2) 300.09.001 І жолында 300.09.001 II, 300.09.001 III, 300.09.001 IV, 300.09.001 V, 300.09.001 VI жолдарында көрсетілген нөлдік мөлшерлемемен салық салынатын айналымдар бойынша ҚҚС асып кету сомасын қоспағанда, нөлдік ставка бойынша салық салынатын өткізу айналымдары мақсаттары үшін пайдаланылған тауарлар (жұмыстар, көрсетілген қызметтер) бойынша есепке жатқызылатын ҚҚС сомасының, оның ішінде талап ету мерзімі шегінде салық кезеңдері бойынша бөле отырып, қайтаруға ұсынылған ҚҚС асып кету сомасы көрсетіледі.
Бұл жол сондай-ақ Салық кодексінің 434-бабына сәйкес ҚҚС қайтару тәртібін қолданудан бас тартқан кезде толтырылады;
3) 300.09.001 ІІ жолында 300.09.001 І, 300.09.001 ІІІ, 300.09.001 ІV, 300.09.001 V, 300.09.001 VІ жолдарында көрсетілген ҚҚС асып кету сомасын қоспағанда, Салық кодексінің 432-бабын қолдануға байланысты қалыптасқан, оның ішінде талап ету мерзімі шегінде салық кезеңдері бойынша бөле отырып, ҚҚС асып кету сомасы көрсетіледі;
4) 300.09.001 ІІІ жолында 300.09.001 I, 300.09.001 II, 300.09.001 IV, 300.09.001 V, 300.09.001 VI жолдарында көрсетілген ҚҚС асып кету сомасын қоспағанда, бейрезидент үшін ҚҚС төлеуге байланысты қалыптасқан, оның ішінде талап ету мерзімі шегінде салық кезеңдері бойынша бөле отырып, ҚҚС асып кету сомасы көрсетіледі;
5) 300.09.001 ІV жолында Салық кодексінің 68-бабына сәйкес пилоттық жобаны қолдану кезде ҚҚС асып кету сомасы, оның ішінде талап қою мерзімі шегінде салық кезеңдері бойынша бөле отырып көрсетіледі.
Бұл жол, егер 300.00.032 I ұяшығы белгіленген жағдайда толтырылады;
6) 300.09.001 V жолында Салық кодексінің 434-бабы қолдану кезінде, оның ішінде талап ету мерзімі шегінде салық кезеңдері бойынша бөле отырып, ҚҚС асып кету сомасы көрсетіледі.
Бұл жол, егер 300.00.032 II ұяшығы белгіленген кезде толтырылады;
7) 300.09.001 VI жолында Салық кодексінің 434-бабына сәйкес ҚҚС қайтарудың оңайлатылған тәртібін қолданғаннан кейін қалған, Салық кодексінің 429-бабының 5-тармағына сәйкес қайтаруға жататын, оның ішінде талап ету мерзімі шегінде салық кезеңдері бойынша бөле отырып, ҚҚС асып кету сомасы көрсетіледі.
300.09.001 жолының сомасы 300.00.032 жолына көшіріледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қантардағы
№ 39 бұйрығына 103-қосымша
Ескерту. Бұйрық 103-қосымшамен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 14.04.2022 № 409 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қантардағы
№ 39 бұйрығына 104-қосымша

Правила составления налоговой отчетности "Декларация по акцизу (форма 400.00)"
Сноска. Приказ дополнен приложением 104 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 14.04.2022 № 409 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация по акцизу (форма 400.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Декларация по акцизу" (далее – декларация), предназначенной для исчисления сумм акцизов. Декларация составляется плательщиками акцизов в соответствии с разделом 11 Налогового кодекса.
Плательщик акциза, имеющий один объект, связанный с налогообложением, зарегистрированный в органе государственных доходов по месту своего нахождения, представляет декларацию по акцизу без приложения расчета за структурные подразделения или объект, связанный с налогообложением за исключением плательщиков акциза, осуществляющих реализацию бензина (за исключением авиационного) и дизельного топлива.
2. Декларация состоит из самой декларации (форма 400.00) и приложений к ней (формы с 400.01 по 400.08), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
5. Приложения к декларации составляются в обязательном порядке при заполнении строк в декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложения к декларации не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
7. При превышении количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к декларации, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к декларации.
8. В настоящих правилах применяются арифметические знаки: "+" – плюс, "–" – минус, "х" – умножение, "/" – деление, "=" – равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "–" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) декларации.
10. При составлении декларации:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) в электронной форме – заполняется в соответствии со статьей 208 Налогового кодекса.

"Акциз бойынша декларация (400.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары"
Ескерту. Бұйрық 104-қосымшамен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 14.04.2022 № 409 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Акциз бойынша декларация (400.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) (бұдан әрі – Салық кодексі) сәйкес әзірленген және акциз сомаларын есептеу үшін көзделген "Акциз бойынша декаларция" салық есептілігі нысанын (бұдан әрі – декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны акциз төлеушілер Салық кодексінің 11-бөліміне сәйкес толтырады.
Бензин (авиациялықты қоспағанда) мен дизель отынын өткізуді жүзеге асыратын акциз төлеушілерді қоспағанда, өзінің орналасқан жері бойынша мемлекеттік кірістер органында тіркелген салық салуға байланысты бір объектісі бар акциз төлеуші акциз бойынша декларацияны құрылымдық бөлімшелер немесе салық салуға байланысты объекті үшін есепті қоса бермей-ақ табыс етеді.
2. Декларация декларацияның өзінен (400.00-нысан) және салық міндеттемесінің есептелуі туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшалардан (400.01-ден 400.08-ге дейінгі нысандар) тұрады.
3. Декларация толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті торкөздер толтырылмайды.
5. Декларацияға қосымшалар декларациядағы тиісті көрсеткіштерді көрсетуді талап ететін жолдарды толтыру кезінде міндетті тәртіпте жасалады.
6. Декларацияға қосымшалар оларда көрсетілуі тиіс деректер болмаған кезде жасалмайды.
7. Декларацияға қосымшалардың парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен кезде декларацияға қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.
8. Осы Қағидаларда арифметикалық белгілер қолданылады: "+" – қосу, "–" – алу, "х" – көбейту, "/" – бөлу, "=" – тең.
9. Сомалардың теріс мәндері декларацияның тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде "–" белгісімен белгіленеді.
10. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз жеткізгіште – қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық нысанда – Салық кодексінің 208-бабына сәйкес толтырылады.

5) номер и дата уведомления.
Строки заполняются при представлении вида декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 206 Налогового Кодекса;
6) отдельная категория налогоплательщика в соответствии со статьей 40 Налогового кодекса.
Ячейка отмечается, если плательщик относится к категории, указанной в строке А:
А – доверительный управляющий;
7) код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
8) представленные приложения.
Отмечаются ячейки представленных приложений;
9) представленные расчеты за структурные подразделения или объекты, связанные с налогообложением.
Соответствующая ячейка отмечается в зависимости от формы расчета, составленной за структурные подразделения или объекты, связанные с налогообложением.
16. В разделе "Исчислено акцизов к уплате":
1) в строке 400.00.001 указывается сумма акциза, исчисленного по всем видам спирта и (или) вина наливом. В данную строку переносится сумма, отраженная в строках 400.01.015 (по всем страницам формы 400.01);
2) в строке 400.00.002 указывается сумма акциза, исчисленного по алкогольной продукции, а также спиртосодержащей продукции медицинского назначения, зарегистрированной в соответствии с законодательством Республики Казахстан в качестве лекарственного средства. В данную строку переносится сумма, отраженная в строках 400.02.014 (по всем страницам формы 400.02);
3) в строке 400.00.003 указывается сумма акциза, исчисленного по табачным изделиям. В данную строку переносится сумма, отраженная в строках 400.03.015 (по всем страницам формы 400.03);
4) в строке 400.00.004 указывается сумма акциза, исчисленного по сырой нефти, газовому конденсату. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 400.04.013;
5) в строке 400.00.005 указывается сумма акциза по бензину (за исключением авиационного). В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 400.05.003 С;
6) в строке 400.00.006 указывается сумма акциза, исчисленного по дизельному топливу. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 400.05.006 С;
7) в строке 400.00.007 указывается сумма акциза, исчисленного по газохолу, бензанолу, нефрасу, смеси легких углеводов, экологического топлива. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 400.05.009 С;
8) в строке 400.00.008 указывается сумма акциза, исчисленного по подакцизным товарам, предусмотренным подпунктом 6) статьи 462 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 400.08.011;

5) хабарлама нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 206-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген декларация түрін табыс еткен кезде толтырылады;
6) Салық кодексінің 40-бабына сәйкес салық төлеушінің жекелеген санаттары.
Торкөз егер төлеуші А жолында көрсетілген санатқа жататын болса, белгіленеді:
А – сенімгерлік басқарушы;
7) "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы" Kеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген "Валюталар жіктеуіші" 23-қосымшасына сәйкес валюта коды;
8) табыс етілген қосымшалар.
Табыс етілген қосымшалардың торкөздері белгіленеді;
9) құрылымдық бөлімшелер үшін немесе салық салуға байланысты объектілер үшін табыс етілген есептер.
Тиісті торкөз құрылымдық бөлімшелер үшін немесе салық салуға байланысты объектілер үшін жасалған есеп нысанына қарай белгіленеді.
16. "Төлеуге акциздер есептелді" деген бөлімде:
1) 400.00.001-жолда спирттің және (немесе) толысылған шараптың барлық түрлері бойынша есептелген акциз сомасы көрсетіледі. Бұл жолға (400.01-нысанының барлық беттері бойынша) 400.01.015-жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 400.00.002-жолда алкоголь өнімі, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дәрілік зат ретінде тіркелген, құрамында спирт бар медициналық мақсаттағы өнім бойынша есептелген акциз сомасы көрсетіледі. Бұл жолға (400.02-нысанының барлық беттері бойынша) 400.02.014-жолында көрсетілген сомалар көшіріледі;
3) 400.00.003-жолда темекі өнімдері бойынша есептелген акциз сомасы көрсетіледі. Бұл жолға (400.03-нысанының барлық беттері бойынша) 400.03.015-жолында көрсетілген сома көшіріледі;
4) 400.00.004-жолда шикі мұнай, газ конденсаты бойынша есептелген акциз сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 400.04.013-жолында көрсетілген сома көшіріледі;
5) 400.00.005-жолда бензин (авиациялықты қоспағанда) бойынша акциз сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 400.05.003 С жолында көрсетілген сома көшіріледі;
6) 400.00.006-жолда дизель отыны бойынша есептелген акциз сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 400.05.006 С жолында көрсетілген сома көшіріледі;
7) 400.00.007-жолда газохол, бензанол, мұнай еріткіші, жеңіл көмірсулардың қоспалары, экологиялық отын бойынша есептелген акциз сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 400.05.009 С жолында көрсетілген сома көшіріледі;
8) 400.00.008-жолда Салық кодексінің 462-бабы 6) тармақшасында көзделген акцизделетін тауарлар бойынша есептелген акциз сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 400.08.011-жолда көрсетілген сома көшіріледі;

9) в строке 400.00.009 указывается сумма акциза, исчисленного по прочим подакцизным товарам. Данная строка заполняется плательщиками, осуществляющими исчисление и уплату акциза в налоговом режиме, установленном контрактом на недропользование;
10) в строке 400.00.010 указывается общая сумма исчисленного акциза, определяемая как сумма строк с 400.00.001 по 400.00.009;
11) в строке 400.00.011 указывается сумма вычета из налога. В данную строку переносится итоговая сумма строки 00000001 графы Е формы 400.06;
12) в строке 400.00.012 указывается итоговая сумма исчисленного акциза, определяемая как разница строк 400.00.009 и 400.00.011;
13) в строке 400.00.013 указывается сумма исчисленного акциза за структурные подразделения или объекты, связанные с налогообложением.
17. В разделе "Подакцизные товары, освобожденные от обложения акцизом":
1) в строке 400.00.014 указывается всего стоимость реализованных головной организацией подакцизных товаров, освобожденных от акцизов в соответствии с пунктом 3 статьи 464 Налогового кодекса, а также стоимость подакцизных товаров испорченных, утраченных в результате чрезвычайных ситуаций, освобожденных от обложения акцизом в соответствии с пунктом 1 статьи 468 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 400.07.004;
2) в строке 400.00.015 указывается всего стоимость реализованных структурным подразделением подакцизных товаров, освобожденных от акцизов в соответствии с пунктом 3 статьи 464 Налогового кодекса, а также стоимость подакцизных товаров испорченных, утраченных в результате чрезвычайных ситуаций, освобожденных от обложения акцизом в соответствии с пунктом 1 статьи 468 Налогового кодекса. Данная строка определяется как сумма строк 400.00.015 I, 400.00.015 II, 400.00.015 III, 400.00.015 IV, 400.00.015 V, 400.00.015 VI, 400.00.015 VII, 400.00.015 VIII, 400.00.015 IX, 400.00.015 X, 400.00.015 XI, 400.00.015 XII, 400.00.015 XIII, 400.00.015 XIV, 400.00.015 XV;
3) в строке 400.00.015 I указывается стоимость реализованного спирта, освобожденных от акциза. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 421.00.009 I B;
4) в строке 400.00.015 II указывается стоимость реализованной водки, водки особой и водки с защищенным наименованием места происхождения товара, освобожденных от акциза. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 421.00.009 II B;
5) в строке 400.00.015 III указывается стоимость реализованных ликероводочного изделия освобожденных от акциза. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 421.00.009 III B;

9) 400.00.009-жолда өзге акцизделетін тауарлар бойынша есептелген акциз сомасы көрсетіледі. Бұл жолды жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартпен белгіленген салық режимінде акциз есептеуді және төлеуді жүзеге асыратын төлеушілер толтырады;
10) 400.00.010-жолда 400.00.001-ден 400.00.008-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын есептелген акциздің жалпы сомасы көрсетіледі;
11) 400.00.011-жолда салықтан шегерім сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 400.06-нысаны Е бағанының 00000001-жолында көрсетілген қорытынды сома көшіріледі;
12) 400.00.012-жолда 400.00.009 және 400.00.010-жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын есептелген акциздің қорытынды сомасы көрсетіледі;
13) 400.00.013-жолында құрылымдық бөлімшелер немесе салық салуға байланысты объектілер үшін есептелген акциз сомасы көрсетіледі.
17. "Акциз салудан босатылған акцизделетін тауарлар" деген бөлімде:
1) 400.00.014-жолда Салық кодексінің 464-бабы 3-тармағына сәйкес акциздерден босатылған басты мекеменің өткізілген акцизделетін тауарлардың барлық құны, сондай-ақ төтенше оқиғалар салдарынан бүлінген, жоғалған, Салық кодексінің 468-бабы 1-тармағына сәйкес акциздерден босатылған акцизделетін тауарлардың құны көрсетіледі. Бұл жолға 400.07.004-жолда көрсетілген сома көшіріледі;
2) 400.00.015-жолда Салық кодексінің 464-бабы 3-тармағына сәйкес акциздерден босатылған құрылымдық бөлімшенің өткізілген акцизделетін тауарлардың барлық құны, сондай-ақ төтенше оқиғалар салдарынан бүлінген, жоғалған, Салық кодексінің 468-бабы 1-тармағына сәйкес акциздерден босатылған акцизделетін тауарлардың құны көрсетіледі. Бұл жол 400.00.015 I, 400.00.015 II, 400.00.015 III, 400.00.015 IV, 400.00.015 V, 400.00.015 VI, 400.00.015 VII, 400.00.015 VIII, 400.00.015 IX, 400.00.015 X, 400.00.015 XI, 400.00.015 XII, 400.00.015 XIII, 400.00.015 XIV жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
3) 400.00.015 I жолында акцизден босатылған өткізілген спирттің құны көрсетіледі. Бұл жолға 421.00.009 I B жолында көрсетілген сомасы көшіріледі;
4) 400.00.015 II жолында акцизден босатылған өткізілген арақтың және айрықша арақтың және тауар шығарылған жердің атауы қорғалған арақтардың құны көрсетіледі. Бұл жолға 421.00.009 II B жолында көрсетілген сомасы көшіріледі;
5) 400.00.015 III жолында акцизден босатылған өткізілген ликер-арақ өнімдерінің құны көрсетіледі. Бұл жолға 421.00.009 III B жолында көрсетілген сомасы көшіріледі;

6) в строке 400.00.015 IV указывается стоимость реализованного вина, освобожденного от акциза. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 421.00.009 IV B;
7) в строке 400.00.015 V указывается стоимость реализованного коньяка, освобожденного от акциза. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 421.00.009 V B;
8) в строке 400.00.015 VI указывается стоимость реализованного бренди, освобожденного от акциза. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 421.00.009 VI B;
9) в строке 400.00.015 VII указывается стоимость реализованной пивоваренной продукции, освобожденного от акциза. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 421.00.009 VII B;
10) в строке 400.00.015 VIII указывается стоимость реализованного вина наливом, освобожденного от акциза. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 421.00.009 VIII B;
11) в строке 400.00.015 IX указывается стоимость реализованных табачных изделий, освобожденного от акциза. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 421.00.009 IX B;
12) в строке 400.00.015 X указывается стоимость реализованного бензина (за исключением авиационного), освобожденного от акциза. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 421.00.009 Х B;
13) в строке 400.00.015 ХI указывается стоимость реализованного дизельного топлива, освобожденного от акциза. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 421.00.009 ХI B;
14) в строке 400.00.015 ХII указывается стоимость реализованного газахола, бензанола, нефраса, смеси легких углеводов, экологического топлива, освобожденного от акциза. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 421.00.009 ХII B;
15) в строке 400.00.015 ХIII указывается стоимость реализованных сырой нефти, газового конденсата, освобожденных от акциза;
16) в строке 400.00.015 ХIV указывается стоимость реализованных подакцизных товаров, предусмотренных подпунктом 6) статьи 462 Налогового кодекса, освобожденных от акциза;
17) в строке 400.00.015 XV указывается стоимость реализованной спиртосодержащей продукции медицинского назначения (кроме бальзамов), зарегистрированная в соответствии с законодательством Республики Казахстан в качестве лекарственного средства. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 421.00.009 ХIII B.
18. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами. Если декларация представляется физическим лицом, поле должно содержать "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика", данные заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность;

6) 400.00.015 IV жолында акцизден босатылған өткізілген шарап құны көрсетіледі. Бұл жолға 421.00.009 IV B жолында көрсетілген сомасы көшіріледі;
7) 400.00.015 V жолында акцизден босатылған өткізілген коньяк құны көрсетіледі. Бұл жолға 421.00.009 V B жолында көрсетілген сомасы көшіріледі;
8) 400.00.015 VI жолында акцизден босатылған өткізілген бренди құны көрсетіледі. Бұл жолға 421.00.009 VI B жолында көрсетілген сома көшіріледі;
9) 400.00.015 VII жолында акцизден босатылған өткізілген сыра қайнату өнімдерінің құны көрсетіледі. Бұл жолға 421.00.009 VII B жолында көрсетілген сомасы көшіріледі;
10) 400.00.015 VIII жолында акцизден босатылған өткізілген толысылған шарап құны көрсетіледі. Бұл жолға 421.00.009 VIII B жолында көрсетілген сомасы көшіріледі;
11) 400.00.015 IX жолында акцизден босатылған өткізілген темекі өнімдерінің құны көрсетіледі. Бұл жолға 421.00.009 IХ B жолында көрсетілген сомасы көшіріледі;
12) 400.00.015 Х жолында акцизден босатылған өткізілген бензиннің (авиациялықты қоспағанда) құны көрсетіледі. Бұл жолға 421.00.009 Х B жолында көрсетілген сомасы көшіріледі;
13) 400.00.015 ХI жолында акцизден босатылған өткізілген дизель отынының құны көрсетіледі. Бұл жолға 421.00.009 ХІ B жолында көрсетілген сомасы көшіріледі;
14) 400.00.015 ХII жолында акцизден босатылған өткізілген газохол, бензанол, мұнай еріткіші, жеңіл көмірсулардың қоспалары, экологиялық отынның құны көрсетіледі. Бұл жолға 421.00.009 ХІІ B жолында көрсетілген сомасы көшіріледі;
15) 400.00.015 ХIII жолында акцизден босатылған өткізілген шикі мұнай, газ конденсатының құны көрсетіледі;
16) 400.00.015 ХIV жолында Салық кодексінің 462-бабы 6) тармақшасында көзделген өткізілген акцизделетін тауарлар құны көрсетіледі;
17) 400.00.015 ХV жолында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дәрілік зат ретінде тіркелген медициналық мақсаттағы (бальзамдар басқа) сатылған құрамында спирті бар өнімнің құны көрсетіледі. Бұл жолға 421.00.009 ХІІІ B жолында көрсетілген сомасы көшіріледі;
18. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" деген бөлімде:
1) "Басшының тегін, атын, әкесінің атын (ол болған кезде)" деген ашық жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегін, атын, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі. Егер декларацияны жеке тұлға табыс еткен кезде ашық жолда "Салық төлеушінің тегін, атын, әкесінің аты (ол болған кезде)" қамтуы тиіс, деректер жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады;

2) дата подачи декларации – дата представления декларации в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов – код органа государственных доходов по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица, принявшего декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего декларацию;
5) дата приема декларации – дата представления декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 209 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа – регистрационный номер декларации, присваиваемый органом государственных доходов;
7) дата почтового штемпеля – дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Подпункты 4), 5), 6) и 7) настоящего пункта заполняются работником органа государственных доходов, принявшим декларацию на бумажном носителе.
Глава 3. Пояснение по заполнению формы 400.01 – Облагаемые операции по спирту и (или) вину наливом
19. Данная форма предназначена для детального отражения информации об облагаемых операциях по всем видам спирта и вина наливом собственного производства и заполняется следующими налогоплательщиками:
1) производителями спирта и (или) вина наливом;
2) осуществляющими реализацию конкурсной массы спирта и (или) вина наливом;
3) осуществившими нецелевое использование спирта, приобретенного для производства лечебных и фармацевтических препаратов и оказания медицинских услуг, а также приобретшими спирт и вина наливом с акцизом по ставке ниже базовой и использовавшими его не для производства алкогольной продукции.
20. На каждый вид продукции составляется отдельная страница.
21. В разделе "Облагаемые операции по спирту и (или) вину наливом":
1) в графе А указывается размер налоговой базы (литр);
2) в графе В указывается ставка акциза;
3) в графе С указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 472 Налогового кодекса;
4) в строке 400.01.001 А указывается вид продукции;
5) в строке 400.01.001 В указывается соответствующий код бюджетной классификации;
6) в строке 400.01.002 отражаются сведения по спирту и (или) вину наливом, реализуемому для производства алкогольной продукции;
7) в строке 400.01.003 отражаются сведения по спирту и (или), реализуемому не для производства алкогольной продукции.
В данной строке не отражаются сведения о реализации спирта и (или) вина наливом производителям алкогольной продукции, а также сведения о реализации спирта для производства лечебных и фармацевтических препаратов и оказания медицинских услуг;

2) декларацияның тапсырылған күні – декларацияның мемлекеттік кірістер органына табыс етілген күні;
3) мемлекеттік кірістер органының коды – салық төлеушінің орналасқан жері бойынша мемлекеттік кірістер органының коды;
4) "Декларацияны қабылдаған лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)" ашық жолында декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
5) декларацияны қабылдау күні – Салық кодексінің 209-бабы 2-тармағына сәйкес декларацияның табыс етілген күні;
6) құжаттың кіріс нөмірі – мемлекеттік кірістер органы берген декларацияның тіркеу нөмірі;
7) пошта штемпелінің күні – пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні.
Осы тармақтың 4), 5), 6) және 7) тармақшалары декларацияны қағаз жеткізгіште қабылдаған мемлекеттік кірістер органының қызметкері толтырады.
3-тарау. Спирт және (немесе) толысылған шарап бойынша салық салынатын операциялар – 400.01-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
19. Бұл нысан өз өндірісіндегі спирттің және толысылған шараптың барлық түрлері бойынша салық салынатын операциялар туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған және мынадай салық төлеушілер:
1) спирт және (немесе) толысылған шарапты өндірушілер;
2) спирттің және (немесе) толысылған шараптың конкурстық массасын өткізуді жүзеге асыратындар;
3) емдік және фармацевтикалық препараттар өндірісі және медициналық қызмет көрсету үшін сатып алынған спиртті мақсатсыз пайдалануды жүзеге асыратындар, сондай-ақ базалықтан төмен мөлшерлеме бойынша акцизбен спирт және толысылған шарап сатып алғандар және оны алкоголь өнімінің өндірісіне пайдаланбайтындар толтырады.
20. Әрбір өнім түріне жеке бет жасалады.
21. "Спирт және (немесе) толысылған шарап бойынша салық салынатын операциялар" деген бөлімде:
1) А бағанында салық базасының мөлшері (литр) көрсетіледі;
2) В бағанында акциз мөлшерлемесі көрсетіледі;
3) С бағанында Салық кодексінің 472-бабына сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
4) 400.01.001 А жолында өнімінің түрі көрсетіледі;
5) 400.01.001 В жолында тиісті бюджет жіктемесінің коды көрсетіледі;
6) 400.01.002-жолда алкоголь өнімін өндіру үшін өткізілген спирт және (немесе) толысылған шарап бойынша мәліметтер көрсетіледі;
7) 400.01.003-жолда алкоголь өнімін өндіру үшін сатылмайтын спирт және (немесе) толысылған шарап бойынша мәліметтер көрсетіледі.
Бұл жолда алкоголь өнімін өндірушілерге спиртті және (немесе) толысылған шарапты өткізу туралы мәліметтер, сондай-ақ емдік және фармацевтикалық препараттар өндірісі және медициналық қызмет көрсету үшін спиртті өткізу туралы мәліметтер көрсетілмейді.

8) в строке 400.01.004 отражаются сведения по спирту и (или) вину наливом, используемому для собственных производственных нужд;
9) в строке 400.01.005 отражаются сведения по спирту и (или) вину наливом, используемому для собственного производства подакцизных товаров;
10) в строке 400.01.006 отражаются сведения по спирту и (или) вину наливом, отпускаемому на переработку на давальческой основе;
11) в строке 400.01.007 отражаются сведения по спирту и (или) вину наливом, передаваемому в качестве взноса в уставный капитал;
12) в строке 400.01.008 отражаются сведения по спирту и (или) вину наливом, который использован при натуральной оплате;
13) в строке 400.01.009 отражаются сведения по спирту и (или) вину наливом, отгружаемому своим структурным подразделениям;
14) в строке 400.01.010 отражаются сведения по реализации конкурсной массы;
15) в строке 400.01.011 отражаются сведения по спирту и (или) вину наливом, перемещенному производителем спирта и (или) вину наливом с указанного в лицензии адреса производства;
16) в строке 400.01.012 отражаются сведения по спирту и (или) вину наливом, в отношении которого установлен факт его порчи или утраты;
17) в строке 400.01.013 отражаются сведения по спирту, приобретенному для производства алкогольной продукции, а также производства лечебных и фармацевтических препаратов и оказания медицинских услуг, но использованному не по назначению;
18) в строке 400.01.014 отражаются суммы акциза, уплаченного поставщикам спирта и (или) вина наливом при приобретении для производства алкогольной продукции.
Строка 400.01.014 заполняется при заполнении строки 400.01.013. Строка заполняется на основании платежных документов, подтверждающих оплату акциза поставщику спирта и (или) вина наливом;
19) в строке 400.01.015 отражается итоговая сумма исчисленного акциза по облагаемым операциям по подакцизной продукции, которая определяется как сумма строк с 400.01.001 С по 400.01.013 С за минусом строки 400.01.014.
Сумма строк 400.01.015 по всем страницам формы 400.01 переносится в строку 400.00.001 декларации.
Глава 4. Пояснение по заполнению формы 400.02 – Облагаемые операции по алкогольной продукции, а также спиртосодержащей продукции медицинского назначения, зарегистрированной в соответствии с законодательством Республики Казахстан в качестве лекарственного средства
22. Данная форма предназначена для отражения информации об облагаемых операциях, совершенных в течение налогового периода по алкогольной продукции (за исключением вина наливом) собственного производства.

8) 400.01.004-жолда өз өндірісінің мұқтаждығы үшін пайдаланылатын спирт және (немесе) толысылған шарап бойынша мәліметтер көрсетіледі;
9) 400.01.005-жолда акцизделетін тауарларды өзі өндірісі үшін пайдаланылған спирт және (немесе) толысылған шарап бойынша мәліметтер көрсетіледі;
10) 400.01.006-жолда алыс-беріс негізінде қайта өңдеуге жіберілген спирт және (немесе) толысылған шарап бойынша мәліметтер көрсетіледі;
11) 400.01.007-жолда жарғылық капиталға жарна ретінде берілген спирт және (немесе) толысылған шарап бойынша мәліметтер көрсетіледі;
12) 400.01.008-жолда заттай төлем кезінде пайдаланылған спирт және (немесе) толысылған шарап бойынша мәліметтер көрсетіледі;
13) 400.01.009-жолда өзінің құрылымдық бөлімшелеріне тиеп-жөнелтілген спирт және (немесе) толысылған шарап бойынша мәліметтер көрсетіледі;
14) 400.01.010-жолда конкурстық массасын өткізу бойынша мәліметтер көрсетіледі;
15) 400.01.011-жолда спирт және (немесе) толысылған шарап өндіруші лицензияда көрсетілген өндіріс мекенжайынан көшірілген спирт және (немесе) толысылған шарап бойынша мәліметтер көрсетіледі;
16) 400.01.012-жолда бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған спирт және (немесе) толысылған шарап бойынша мәліметтер көрсетіледі;
17) 400.01.013-жолда алкоголь өнімінің өндірісі, сондай-ақ емдік және фармацевтикалық препаратар өндірісі мен медициналық қызмет көрсету үшін сатып алынған, бірақ нысаналы пайдаланылмаған спирт бойынша мәліметтер көрсетіледі;
18) 400.01.014-жолда алкоголь өнімінің өндірісі үшін сатып алынған кезде спиртті және (немесе) толысылған шарап жеткізушілерге төленген акциз сомасы көрсетіледі.
400.01.014 жолы 400.01.013-жолы толтырылған кезде толтырылады. Жол спирт және (немесе) толысылған шарап жеткізушіге акциздің төленгенін растайтын төлем құжаттарының негізінде толтырылады;
19) 400.01.015-жолда 400.01.014-жолы шегерілген 400.01.001С 400.01.013С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық салынатын акцизделетін өнімдер бойынша операцияларға есептелген акциздің жиынтық сомасы көрсетіледі;
400.01-нысанының барлық беттері бойынша 400.01.015-жолының сомасы декларацияның 400.00.001-жолына көшіріледі.
4-тарау. Алкоголь өнімі, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дәрілік құралдар ретінде тіркелген, құрамында спирт бар медициналық мақсаттағы өнім бойынша салық салынатын операциялар – 400.02-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
22. Бұл нысан салық кезеңінің ішінде жасалған өз өндірісінің алкоголь өнімдері (толысылған шарапты қоспағанда) бойынша салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған.

23. На каждый вид алкогольной продукции составляется отдельная страница.
24. В разделе "Облагаемые операции по алкогольной продукции, а также спиртосодержащей продукции медицинского назначения, зарегистрированной в соответствии с законодательством Республики Казахстан в качестве лекарственного средства":
1) в строке 400.02.001 А указывается вид алкогольной продукции;
2) в строке 400.02.001 В указывается соответствующий код бюджетной классификации;
3) в строке 400.02.002 указывается объем реализованной алкогольной продукции собственного производства;
4) в строке 400.02.003 указывается объем алкогольной продукции, переданный в качестве взноса в уставный капитал;
5) в строке 400.02.004 указывается объем алкогольной продукции, использованный при натуральной оплате;
6) в строке 400.02.005 указывается объем алкогольной продукции, отгруженный своим структурным подразделениям;
7) в строке 400.02.006 указывается объем алкогольной продукции, использованный для собственных производственных нужд налогоплательщика;
8) в строке 400.02.007 указывается объем реализованной конкурсной массы алкогольной продукции;
9) в строке 400.02.008 указывается объем перемещенной производителем с указанного в лицензии адреса производства алкогольной продукции;
10) в строке 400.02.009 указывается корректировка налоговой базы в соответствии с пунктом 2 статьи 473 Налогового кодекса;
11) в строке 400.02.010 указывается объем алкогольной продукции, в отношении которого установлен факт порчи или утраты;
12) в строке 400.02.011 указывается объем алкогольной продукции, включаемый в налогооблагаемую базу при порче или утрате учетно-контрольных марок. Итоговая сумма строки 400.02.011 определяется как сумма строк 400.02.011 I, 400.02.011 II и 400.02.011 III графы С;
13) в строках 400.02.011 I, 400.02.011 II и 400.02.011 III графы А указывается количество испорченных или утраченных учетно-контрольных марок;
14) в строках 400.02.011 I, 400.02.011 II и 400.02.011 III графы В указывается емкость потребительской тары;
15) в строках 400.02.011 I, 400.02.011 II и 400.02.011 III графы С указывается налоговая база, исчисляемая как произведение соответствующих строк граф А и В;
16) в строке 400.02.012 указывается общая сумма исчисленного акциза, определяемая как сумма строк с 400.02.002 по 400.02.010;
17) в строке 400.02.013 указывается установленная ставка акциза;
18) в строке 400.02.014 указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 472 Налогового кодекса.
25. Строки, указанные в подпунктах 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10) и 11) пункта 24 настоящих Правил, предназначены для отражения налоговой базы в литрах.
Налоговая база для водки, водки особой, водки с защищенным наименованием места происхождения товара, ликероводочных изделий, коньяка, бренди, кроме спирта, вина, вина наливом, пивоваренной продукции рассматривается как литр 100 процентного спирта.

23. Алкоголь өнімінің әрбір түріне жеке бет жасалады.
24. "Алкоголь өнімі, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дәрілік құралдар ретінде тіркелген, құрамында спирт бар медициналық мақсаттағы өнім бойынша салық салынатын операциялар" деген бөлімде:
1) 400.02.001 А жолында алкоголь өнімінің түрі көрсетіледі;
2) 400.02.001 В жолында тиісті бюджет жіктемесінің коды көрсетіледі;
3) 400.02.002-жолда өткізілген өз өндірісінің алкоголь өнімдерінің көлемі көрсетіледі;
4) 400.02.003-жолда жарғылық капиталға жарна ретінде берілген өз өндірісінің алкоголь өнімдерінің көлемі көрсетіледі;
5) 400.02.004-жолда заттай төлем кезінде пайдаланылған алкоголь өнімдерінің көлемі көрсетіледі;
6) 400.02.005-жолда өзінің құрылымдық бөлімшелеріне тиеп-жөнелтілген алкоголь өнімдерінің көлемі көрсетіледі;
7) 400.02.006-жолда салық төлеушінің өзінің өндірістік мұқтаждығына пайдаланылған алкоголь өнімінің көлемі көрсетіледі;
8) 400.02.007-жолда алкоголь өнімінің өткізілген конкурстық массасының көлемі көрсетіледі;
9) 400.02.008-жолда өндіруші лицензияда көрсетілген өндіріс мекенжайынан көшірілген алкоголь өнімінің көлемі көрсетіледі;
10) 400.02.009-жолда Салық кодексінің 473-бабы 2-тармағына сәйкес салық базасын түзету көрсетіледі;
11) 400.02.010-жолда бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған алкоголь өнімінің көлемі көрсетіледі;
12) 400.02.011-жолда есепке алу-бақылау таңбасы бүлінген немесе жоғалған кезде салық салынатын базаға енгізілетін алкоголь өнімінің көлемі көрсетіледі. 400.02.011-жолдың қорытынды сомасы С бағанының 400.02.011 І, 400.02.011 ІІ және 400.02.011 ІІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
13) А бағанының 400.02.011 І, 400.02.011 ІІ және 400.02.011 ІІІ жолдарында бүлінген немесе жоғалған есепке алу-бақылау таңбасының саны көрсетіледі;
14) В бағанының 400.02.011 І, 400.02.011 ІІ және 400.02.011 ІІІ жолдарында тұтыну ыдысының сыйымдылығы көрсетіледі;
15) С бағанының 400.02.011 І, 400.02.011 ІІ және 400.02.011 ІІІ жолдарында А және В бағандарының тиісті жолдарының туындысы ретінде есептелетін салық базасы көрсетіледі;
16) 400.02.012-жолда 400.02.002-ден 400.02.010-ға дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын есептелген акциздің жалпы сомасы көрсетіледі;
17) 400.02.013-жолында белгіленген акциз мөлшерлемесі көрсетіледі;
18) 400.02.014-жолда Салық кодексінің 472-бабына сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі.
25. Осы Қағидалардың 24-тармағы 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10) және 11) тармақшаларында көрсетілген жолдар литрде салық базасын көрсетуге арналған.
Спирт, шарап, толысылған шарап, сыра қайнату өнімдерінен басқа, арақ, айрықша арақ, тауар шығарылған жердің атауы қорғалған арақтар, ликер-арақ өнімдері, коньяк, брендиге арналған салық базасы 100 пайыздық спирттің литрі ретінде қаралады.

Сумма строк 400.02.014 по всем страницам формы 400.02 переносится в строку 400.00.002 декларации.
Глава 5. Пояснение по заполнению формы 400.03 – Облагаемые операции по табачным изделиям
26. Данная форма предназначена для отражения информации об облагаемых операциях, совершенных в течение налогового периода по табачным изделиям собственного производства, включая сигареты с фильтром, сигареты без фильтра, папиросы, сигары, сигариллы, табак курительный, трубочный, жевательный, сосательный, нюхательный, кальянный и прочий (далее – табак), за исключением фармацевтической продукции, содержащей никотин, упакованные в потребительскую тару и предназначенные для конечного потребления, а также по реализации конкурсной массы.
27. При заполнении данной формы ставка акциза указывается исходя из расчета на одну штуку и/или килограмм табачных изделий. Для этого, установленную на единицу измерения табачных изделий в штуках ставку акциза необходимо разделить на 1000.
28. На каждый вид табачных изделий составляется отдельная страница.
29. В разделе "Облагаемые операции по табачным изделиям":
1) в строке 400.03.001 А указывается вид табачных изделий;
2) в строке 400.03.001 В указывается соответствующий код бюджетной классификации;
3) в строке 400.03.002 указывается количество реализованных табачных изделий;
4) в строке 400.03.003 указывается количество табачных изделий, переданных в качестве взноса в уставный капитал;
5) в строке 400.03.004 указывается количество табачных изделий, использованных при натуральной оплате;
6) в строке 400.03.005 указывается количество табачных изделий, отгруженных своим структурным подразделениям;
7) в строке 400.03.006 указывается количество табачных изделий, использованных для собственных производственных нужд и для собственного производства подакцизных товаров;
8) в строке 400.03.007 указывается количество реализованной конкурсной массы табачных изделий;
9) в строке 400.03.008 указывается количество перемещенных производителем табачных изделий с указанного в лицензии адреса производства;
10) в строке 400.03.008 А указывается количество табачных изделий, предназначенное для реализации на территории Республики Казахстан;
11) в строке 400.03.008 В указывается количество табачных изделий, предназначенное для реализации на экспорт;
12) в строке 400.03.009 указывается корректировка налоговой базы в соответствии с пунктом 2 статьи 473 Налогового Кодекса;
13) в строке 400.03.010 указывается количество табачных изделий, в отношении которых установлен факт порчи или утраты;

400.02-нысанының барлық беттері бойынша 400.02.014-жолының сомасы декларацияның 400.00.002-жолына көшіріледі.
5-тарау. Темекі өнімдері бойынша салық салынатын операциялар – 400.03-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
26. Бұл нысан құрамында никотині бар фармацевтикалық өнімді қоспағанда, тұтынушы ыдысына оралған және соңғы тұтынушыға арналған фильтрлі сигареталарды, фильтрсіз сигареталарды, папиростарды, сигараларды, сигариллаларды, шегетін, трубкалы, шайнайтын, соратын, иіскейтін, кальянды және өзге темекіні (бұдан әрі – темекі) қоса алғанда, өз өндірісінің темекі өнімдері бойынша, сондай-ақ конкурстық массасын өткізу бойынша салық кезеңі ішінде жасалған салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
27. Бұл нысанды толтыру кезінде акциз мөлшерлемесі темекі өнімдерінің бір данасының және/немесе килограмының есебін негізге ала отырып көрсетіледі. Ол үшін темекі өнімдерінің бір бірлігіне белгіленген данадағы өлшемін, акциз мөлшерлемесін 1000-ға бөлу қажет.
28. Темекі өнімдерінің әрбір түріне жеке бет жасалады.
29. "Темекі өнімдері бойынша салық салынатын операциялар" деген бөлімде:
1) 400.03.001 А жолында темекі бұйымының түрі көрсетіледі;
2) 400.03.001 В жолында тиісті бюджет жіктемесінің коды көрсетіледі;
3) 400.03.002-жолда өткізілген темекі өнімдерінің саны көрсетіледі;
4) 400.03.003-жолда жарғылық капиталға жарна ретінде берілген темекі өнімдерінің саны көрсетіледі;
5) 400.03.004-жолда заттай төлем кезінде пайдаланылған темекі өнімдерінің саны көрсетіледі;
6) 400.03.005-жолда өзінің құрылымдық бөлімшелеріне тиеп-жөнелтілген темекі өнімдерінің саны көрсетіледі;
7) 400.03.006-жолда өз өндірісінің мұқтаждығы үшін және акцизделетін тауарларды өзі өндіру үшін пайдаланылған темекі өнімдерінің саны көрсетіледі;
8) 400.03.007-жолда темекі бұйымдарының өткізілген конкурстық массасының саны көрсетіледі;
9) 400.03.008-жолда өндіруші лицензияда көрсетілген өндіріс мекен-жайынан көшірілген темекі өнімдерінің саны көрсетіледі;
10) 400.03.008 А жолында Қазақстан Республикасы аумағында өткізуге арналған темекі өнімдерінің саны көрсетіледі;
11) 400.03.008 В жолында экпортқа өткізуге арналған темекі өнімдерінің саны көрсетіледі;
12) 400.03.009-жолда Салық кодексінің 473-бабының 2-тармағына сәйкес салық базасының түзетуі көрсетіледі;
13) 400.03.010-жолда бүліну немесе жоғалу фактісі белгіленген темекі өнімдерінің саны көрсетіледі;

14) в строке 400.03.011 I указывается количество табачных изделий, включаемое в налогооблагаемую базу при порче или утрате средств идентификации;
15) в строке 400.03.011 графы А указывается количество испорченных и утраченных средств идентификации;
16) в строке 400.03.011 графы В указывается количество табачных изделий в штуках, килограммах в пачке;
17) в строке 400.03.012 указывается общий размер налоговой базы по облагаемым операциям, совершенным в течение отчетного налогового периода по табачным изделиям. Данная строка определяется как сумма строк с 400.03.002 по 400.03.011;
18) в строке 400.03.013 указывается ставка акциза;
19) в строке 400.03.014 указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 472 Налогового кодекса, определяемая как произведение строк 400.03.012 и 400.03.013;
20) в строке 400.03.015 указывается сумма акциза к начислению и уплате за отчетный период, определяемая как разница между данными строк 400.03.012 и 400.03.014.
Сумма строк 400.03.015 по всем страницам формы 400.03 переносится в строку 400.00.003 декларации.
Глава 6. Пояснение по заполнению формы 400.04 – Облагаемые операции по сырой нефти, газовому конденсату
30. Данная форма предназначена для отражения информации об облагаемых операциях, совершенных в течение налогового периода по сырой нефти, газовому конденсату, а также по реализации конкурсной массы, конфискованной и (или) бесхозяйной, перешедшей по праву наследования к государству, и безвозмездно переданной в собственность государства сырой нефти.
31. В разделе "Облагаемые операции по сырой нефти, газовому конденсату":
1) в строке 400.04.001 указывается объем реализованной сырой нефти, газового конденсата, кроме сырой нефти, газового конденсата реализуемый на экспорт;
2) в строке 400.04.002 указывается объем сырой нефти, газового конденсата, реализуемый по экспорту;
3) в строке 400.04.002 А указывается объем сырой нефти, газового конденсата, реализуемые по экспорту в страны Евразийского экономического союза;
4) в строке 400.04.002 В указывается объем сырой нефти, газового конденсата, реализуемые по экспорту в третьи страны;
5) в строке 400.04.003 указывается объем сырой нефти, газового конденсата, передаваемый на переработку на давальческой основе;
6) в строке 400.04.004 указывается объем сырой нефти, газового конденсата, использованный для собственных производственных нужд;
7) в строке 400.04.005 указывается объем сырой нефти, газового конденсата, переданный в качестве взноса в уставный капитал;
8) в строке 400.04.006 указывается объем сырой нефти, газового конденсата, использованный при натуральной оплате;

14) 400.03.011 I жолында сәйкестендіру құралдары бүлінген немесе жоғалған кезде салық салу базасына енгізілетін темекі өнімдерінің саны көрсетіледі;
15) А бағанының 400.03.011 I жолында бүлінген және жоғалған сәйкестендіру құралдарының саны көрсетіледі;
16) В бағанының 400.03.011 I жолында данамен, қорапта килограммен темекі өнімдерінің саны көрсетіледі;
17) 400.03.012-жолында темекі өнімдері бойынша есепті салық кезеңінің ішінде жасалған салық салынатын операциялар бойынша салық базасының жалпы мөлшері көрсетіледі. Бұл жол 400.03.002-ден 400.03.011-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады;
18) 400.03.013-жолда акциз мөлшерлемесі көрсетіледі;
19) 400.03.014-жолда Салық кодексінің 472-бабына сәйкес есептелген, 400.03.012 және 400.03.013-жолдарының туындысы ретінде айқындалатын акциз сомасы көрсетіледі;
20) 400.03.015-жолда 400.03.012 және 400.03.014-жолдарының деректері арасындағы айырма ретінде айқындалатын, есепті кезеңде есептелетін және төленетін акциз сомасы көрсетіледі;
400.03-нысанының барлық беттері бойынша 400.03.015-жолының сомасы декларацияның 400.00.003-жолына көшіріледі.
6-тарау. Шикі мұнай, газ конденсаты бойынша салық салынатын операциялар – 400.04-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
30. Бұл нысан шикі мұнай, газ конденсаты бойынша, сондай-ақ тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұралау құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне өтеусіз берілген шикі мұнайдың конкурстық массасын өткізу бойынша салық кезеңі ішінде жасалған салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
31. "Шикі мұнай, газ конденсаты бойынша салық салынатын операциялар" деген бөлімде:
1) 400.04.001-жолда экспортқа өткізілетін шикі мұнайдан, газ конденсатынан басқа, өткізілген шикі мұнайдың, газ конденсатының көлемі көрсетіледі;
2) 400.04.002-жолда экспорт бойынша өткізілген шикі мұнайдың, газ конденсатының көлемі көрсетіледі;
3) 400.04.002 А жолында Еуразиялық экономикалық одағы елдеріне экспорт бойынша өткізілген шикі мұнайдың, газ конденсатының көлемі көрсетіледі;
4) 400.04.002 В жолында үшінші елдерге экспорт бойынша өткізілген шикі мұнайдың, газ конденсатының көлемі көрсетіледі;
5) 400.04.003-жолда алыс-беріс негізінде қайта өңдеуге берілетін шикі мұнайдың, газ конденсатының көлемі көрсетіледі;
6) 400.04.004-жолда өзінің өндірістік мұқтаждығына пайдаланылған шикі мұнайдың, газ конденсатының көлемі көрсетіледі;
7) 400.04.005-жолда жарғылық капиталға жарна ретінде берілген шикі мұнайдың, газ конденсатының көлемі көрсетіледі;
8) 400.04.006-жолда заттай төлем кезінде пайдаланылған шикі мұнайдың, газ конденсатының көлемі көрсетіледі;

9) в строке 400.04.007 указывается объем сырой нефти, газового конденсата, отгруженный своим структурным подразделениям;
10) в строке 400.04.008 указывается объем реализованной конкурсной массы, конфискованный и (или) бесхозяйный, перешедший по праву наследования к государству и безвозмездно переданный в собственность государства сырой нефти, газового конденсата;
11) в строке 400.04.009 указывается перемещенный производителем с указанного в лицензии адреса производства объем сырой нефти, газового конденсата;
12) в строке 400.04.010 указывается объем сырой нефти, газового конденсата, в отношении которого установлен факт порчи или утраты;
13) в строке 400.04.011 определяется общий размер налоговой базы по облагаемым операциям, совершенным в течение налогового периода по сырой нефти, газовому конденсату. Данная строка определяется как сумма строк с 400.04.001 по 400.04.010;
14) в строке 400.04.012 указывается установленная ставка акциза;
15) в строке 400.04.013 указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 472 Налогового кодекса, определяемая как произведение строк 400.04.011 и 400.04.012.
Сумма строки 400.04.013 переносится в строку 400.00.004 декларации.
Строки, указанные в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10) и 11) пункта 31 настоящих Правил, предназначены для отражения налоговой базы в тоннах.
Глава 7. Пояснение по заполнению формы 400.05 – Облагаемые операции по бензину (за исключением авиационного), дизельному топливу, газохолу, бензанолу, нефрасу, смеси легких углеводов, экологическому топливу
32. Данная форма предназначена для отражения информации об облагаемых операциях, совершенных в течение налогового периода по бензину (за исключением авиационного), дизельному топливу, газохолу, бензанолу, нефрасу, смеси легких углеводов, экологическому топливу (далее – нефтепродукты), а также по реализации конкурсной массы, конфискованных и (или) бесхозяйных, перешедших по праву наследования к государству и безвозмездно переданных в собственность государства нефтепродуктов.
33. В разделе "Бензин (за исключением авиационного)":
1) в графе А указывается размер налоговой базы по облагаемой операции в тоннах;
2) в графе В указывается ставка акциза;
3) в графе С указывается сумма акциза по облагаемой операции, которая определяется в соответствии со статьей 472 Налогового кодекса;
4) в строке 400.05.001 указываются сведения об исчислении акциза по бензину (за исключением авиационного) (далее – бензин), реализованному оптом. Данная строка определяется как сумма строк 400.05.001 I, 400. 05.001 II, 400.05.001 III, 400.05.001 IV и 400.05.001 V;

9) 400.04.007-жолда өзінің құрылымдық бөлімшелеріне тиеп-жөнелтілген шикі мұнайдың, газ конденсатының көлемі көрсетіледі;
10) 400.04.008-жолда тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне өтеусіз берілген шикі мұнайдың, газ конденсатының өткізілген конкурстық массасының көлемі көрсетіледі;
11) 400.04.009-жолда өндіруші лицензияда көрсетілген өндіріс мекен-жайынан көшірілген шикі мұнайдың, газ конденсатының көлемі көрсетіледі;
12) 400.04.010-жолда бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған шикі мұнайдың, газ конденсатының көлемі көрсетіледі;
13) 400.04.011-жолда шикі мұнай, газ конденсаты бойынша есепті салық кезеңінің ішінде жасалған салық салынатын операциялар бойынша салық базасының жалпы мөлшері анықталады. Бұл жол 400.04.001-ден 400.04.010-ға дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады;
14) 400.04.012-жолда акциздің белгіленген мөлшерлемесі көрсетіледі;
15) 400.04.013-жолда Салық кодексінің 472-бабына сәйкес есептелген, 400.04.011 және 400.04.012-жолдарының туындысы ретінде айқындалатын акциз сомасы көрсетіледі.
400.04.013-жолының сомасы декларацияның 400.00.004-жолына көшіріледі.
Осы Қағидалардың 31-тармағы 1) 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10) және 11) тармақшаларында көрсетілген жолдар тоннамен салық базасын көрсетуге арналған.
7-тарау. Бензин (авиациялықты қоспағанда), дизель отыны, газохол, бензанол, мұнай еріткіші, жеңіл көмірсулардың қоспалары, экологиялық отын бойынша салық салынатын операциялар – 400.05-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
32. Бұл нысан бензин (авиациялықты қоспағанда), дизель отыны, газохол, бензанол, мұнай еріткіші, жеңіл көмірсулардың қоспалары, экологиялық отын (бұдан әрі – мұнай өнімдері) бойынша, сондай-ақ тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұралау құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне өтеусіз берілген мұнай өнімдерінің конкурстық массасын өткізу бойынша есепті салық кезеңі ішінде жасалған салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
33. "Бензин (авиациялықты қоспағанда)" деген бөлімде:
1) А бағанында салық салынатын операциялар бойынша салық базасының мөлшері тоннада көрсетіледі;
2) В бағанында акциз мөлшерлемесі көрсетіледі;
3) С бағанында Салық кодексі 472-бабына сәйкес айқындалатын салық салынатын операциялар бойынша акциздің сомасы көрсетіледі;
4) 400.05.001-жолда көтерме саудада өткізілген бензин (авиациялықты қоспағанда) (бұдан әрі – бензин) бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтер көрсетіледі. Бұл жол 400.05.001 I, 400.05.001 II, 400.05.001 III, 400.05.001 IV, 400.05.001 V жолдарының сомасы ретінде айқындалады;

5) в строке 400.05.001 I указываются сведения по оптовой реализации бензина;
6) в строке 400.05.001 II указываются сведения по оптовой реализации бензина, приобретенного в Республике Казахстан или по импорту;
7) в строке 400.05.001 III указываются сведения по отгрузке бензина своим структурным подразделениям для дальнейшей реализации;
8) в строке 400.05.001 IV указываются сведения по оптовой реализации конкурсной массы конфискованного и (или) бесхозяйного, перешедшего по праву наследования к государству и безвозмездно переданного в собственность государства бензина;
9) в строке 400.05.001 V указываются сведения по перемещенному производителем бензину c адреса производства;
10) в строке 400.05.002 указываются сведения по бензину, реализованному в розницу. Данная строка определяется как сумма строк с 400.05.002 I по 400.05.002 VII;
11) в строке 400.05.002 I указываются сведения по розничной реализации бензина;
12) в строке 400.05.002 II указываются сведения по розничной реализации бензина, ранее приобретенного в Республике Казахстан или по импорту;
13) в строке 400.05.002 III указываются сведения по бензину, переданному в качестве взноса в уставный капитал;
14) в строке 400.05.002 IV указываются сведения по розничной реализации конкурсной массы, конфискованного и (или) бесхозяйного, перешедшего по праву наследования к государству и безвозмездно переданного в собственность государства бензина;
15) в строке 400.05.002 V указываются сведения по бензину, в отношении которого установлен факт его порчи или утраты;
16) в строке 400.05.002 VI указываются сведения по бензину, использованному на собственные производственные нужды;
17) в строке 400.05.002 VII указываются сведения по использованному на собственные производственные нужды бензину, приобретенного для дальнейшей реализации на территории Республики Казахстан;
18) в строке 400.05.003 определяется общий размер налоговой базы по облагаемым операциям, указанным в строках 400.05.001 и 400.05.002, а также итоговая сумма акциза, исчисленного по этим операциям. Данная строка определяется как сумма строк 400.05.001 и 400.05.002.
34. В разделе "Дизельное топливо":
1) в строке 400.05.004 указываются сведения по дизельному топливу, реализованному оптом. Данная строка определяется как сумма строк 400.05.004 I, 400. 05.004 II, 400.05.004 III, 400.05.004 IV и 400.05.004 V;
2) в строке 400.05.004 I указываются сведения по оптовой реализации дизельного топлива;
3) в строке 400.05.004 II указываются сведения по оптовой реализации дизельного топлива, приобретенного в Республике Казахстан или по импорту;

5) 400.05.001 I жолында бензинді көтерме саудада өткізу бойынша мәлімет көрсетіледі;
6) 400.05.001 ІІ жолында Қазақстан Республикасында немесе импорт бойынша сатып алынған бензинді көтерме саудада өткізу бойынша мәлімет көрсетіледі;
7) 400.05.001 ІІІ жолында алдағы өткізулерге өзінің құрылымдық бөлімшелеріне бензинді тиеп-жөнелту бойынша мәлімет көрсетіледі;
8) 400.05.001 ІV жолында тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне өтеусіз берілген бензиннің конкурстық массасын көтерме саудада өткізу бойынша мәлімет көрсетіледі;
9) 400.05.001 V жолында өндіруші өндіріс мекен-жайынан тасымалданған бензин бойынша мәлімет көрсетіледі;
10) 400.05.002-жолда бөлшек саудада өткізілген бензин бойынша мәлімет көрсетіледі. Бұл жол 400.05.002 I – 400.05.002 VII жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
11) 400.05.002 I жолында бензинді бөлшек саудада өткізу бойынша мәлімет көрсетіледі;
12) 400.05.002 IІ жолында бұрын Қазақстан Республикасында немесе импорт бойынша сатып алынған бензинді бөлшек саудада өткізу бойынша мәлімет көрсетіледі;
13) 400.05.002 IІІ жолында жарғылық капиталға жарна ретінде берілген бензин бойынша мәлімет көрсетіледі;
14) 400.05.002 ІV жолында тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне өтеусіз берілген бензиннің конкурстық массасын бөлшек саудада өткізу бойынша мәлімет көрсетіледі;
15) 400.05.002 V жолында бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған, бензин бойынша мәлімет көрсетіледі;
16) 400.05.002 VІ жолында өзінің өндірістік мұқтаждығына пайдаланылған бензин бойынша мәлімет көрсетіледі;
17) 400.05.002 VІІ жолында өз өндірістік мұқтаждығына пайдаланылған, Қазақстан Республикасында одан әрі өткізу үшін сатып алынған бензин бойынша мәлімет көрсетіледі;
18) 400.05.003-жолда 400.05.001 және 400.05.002-жолдарында көрсетілген салық салынатын операциялар бойынша салық базасының жалпы мөлшері, сондай-ақ осы операциялар бойынша есептелген акциздің жиынтық сомасы айқындалады. Бұл жол 400.05.001 және 400.05.002-жолдардың сомасы ретінде айқындалады.
34. "Дизель отыны" деген бөлімде:
1)400.05.004-жолда көтерме саудада өткізілген дизель отыны бойынша мәліметтер көрсетіледі. Бұл жол 400.05.004 I, 400.05.004 II, 400.05.004 III, 400.05.004 IV, 400.05.004 V жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
2) 400.05.004 І жолында дизель отынын көтерме саудада өткізу бойынша мәлімет көрсетіледі;
3) 400.05.004 ІІ жолында Қазақстан Республикасында немесе импорт бойынша сатып алынған дизель отынын көтерме саудада өткізу бойынша мәлімет көрсетіледі;

4) в строке 400.05.004 III указываются сведения по отгрузке дизельного топлива своим структурным подразделениям для дальнейшей реализации;
5) в строке 400.05.004 IV указываются сведения по оптовой реализации конкурсной массы конфискованного и (или) бесхозяйного, перешедшего по праву наследования к государству и безвозмездно переданного в собственность государства дизельного топлива;
6) в строке 400.05.004 V указываются сведения по перемещенному производителем дизельному топливу с адреса производства;
7) в строке 400.05.005 указываются сведения об исчислении акциза по дизельному топливу, реализованному в розницу. Данная строка определяется как сумма строк 400.05.005 I, 400.05.005 II, 400.05.005 III, 400.05.005 IV, 400.05.005 V, 400.05.005 VI и 400.05.005 VII;
8) в строке 400.05.005 I указываются сведения по розничной реализации дизельного топлива;
9) в строке 400.05.005 II указываются сведения по розничной реализации дизельного топлива, приобретенного в Республике Казахстан или по импорту;
10) в строке 400.05.005 III указываются сведения по дизельному топливу, переданному в качестве взноса в уставный капитал;
11) в строке 400.05.005 IV указываются сведения по розничной реализации конкурсной массы конфискованного и (или) бесхозяйного, перешедшего по праву наследования к государству и безвозмездно переданного в собственность государства дизельного топлива;
12) в строке 400.05.005 V указываются сведения по дизельному топливу, в отношении которого установлен факт его порчи или утраты;
13) в строке 400.05.005 VI указываются сведения по дизельному топливу, использованному на собственные производственные нужды;
14) в строке 400.05.005 VII указываются сведения по использованному на собственные производственные нужды дизельному топливу, приобретенному ранее для дальнейшей реализации на территории Республики Казахстан;
15) в строке 400.05.006 определяется общий размер налоговой базы по облагаемым операциям, указанным в строках 400.05.004 и 400.05.005, а также итоговая сумма акциза, исчисленного по этим операциям. Данная строка определяется как сумма строк 400.05.004 и 400.05.005.
35. В разделе "Газохол, бензанол, нефрас, смесь легких углеводов, экологического топливо":
1) в графе А указывается размер налоговой базы по облагаемой операции в тоннах;
2) в графе В указывается ставка акциза;
3) в графе С указывается сумма акциза по облагаемой операции, которая определяется в соответствии со статьей 472 Налогового кодекса;
4) в строке 400.05.007 указываются сведения об исчислении акциза газохолу, бензанолу, нефрасу, смеси легких углеводов, экологическому топливу, реализованному оптом. Данная строка определяется как сумма строк 400.05.007 I, 400. 05.007 II, 400.05.007 III, 400.05.007 IV и 400.05.007 V;

4) 400.05.004 ІІІ жолында одан әрі өткізу үшін өзінің құрылымдық бөлімшелеріне дизель отынын тиеп-жөнелту бойынша мәлімет көрсетіледі;
5) 400.05.004 ІV жолында тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне өтеусіз берілген дизель отынының конкурстық массасын көтерме саудада өткізу бойынша мәлімет көрсетіледі;
6) 400.05.004 V жолында өндірушінің мекен-жайдан дизель отынын тасымалдау бойынша мәлімет көрсетіледі;
7) 400.05.005-жолда бөлшек саудада өткізілген дизель отыны бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтер көрсетіледі. Бұл жол 400.05.005 I, 400.05.005 II, 400.05.005 III, 400.05.005 IV, 400.05.005 V, 400.05.005 VI, 400.05.005 VII жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
8) 400.05.005 I жолында дизель отынын бөлшек саудада өткізу бойынша мәлімет көрсетіледі;
9) 400.05.005 ІІ жолында Қазақстан Республикасында немесе импорт бойынша сатып алынған дизель отынын бөлшек саудада өткізу бойынша мәлімет көрсетіледі;
10) 400.05.005 ІІІ жолында жарғылық капиталға жарна ретінде берілген дизель отыны бойынша мәлімет көрсетіледі;
11) 400.05.005 ІV жолында тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне өтеусіз берілген дизель отынының конкурстық массасын бөлшек саудада өткізу бойынша мәлімет көрсетіледі;
12) 400.05.005 V жолында бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған дизель отыны бойынша мәлімет көрсетіледі;
13) 400.05.005 VІ жолында өзінің өндірістік мұқтаждығына пайдаланылған дизель отыны бойынша мәлімет көрсетіледі;
14) 400.05.005 VІІ жолында өзінің өндірістік мұқтаждығына пайдаланылған, Қазақстан Республикасы аумағында одан әрі өткізу үшін бұрын сатып алынған дизель отыны бойынша мәлімет көрсетіледі;
15) 400.05.006-жолда 400.05.004 және 400.05.005-жолдарында көрсетілген салық салынатын операциялар бойынша салық базасының жалпы мөлшері, сондай-ақ осы операциялар бойынша есептелген акциздің жиынтық сомасы айқындалады. Бұл жол 400.05.004 және 400.05.005-жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
35. "Газохол, бензанол, мұнай еріткіші, жеңіл көмірсулардың қоспалары және экологиялық отын" деген бөлімде:
1) А бағанында салық салынатын операциялар бойынша салық базасының мөлшері тоннада көрсетіледі;
2) В бағанында акциз мөлшерлемесі көрсетіледі;
3) С бағанында Салық кодексі 472-бабына сәйкес айқындалатын салық салынатын операциялар бойынша акциздің сомасы көрсетіледі;
4) 400.05.007-жолда көтерме саудада өткізілген газохол, бензанол, мұнай еріткіші, жеңіл көмірсулардың қоспалары және экологиялық отын бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтер көрсетіледі. Бұл жол 400.05.007 I, 400. 05.007 II, 400.05.007 III, 400.05.007 IV и 400.05.007 V жолдарының сомасы ретінде айқындалады;

5) в строке 400.05.007 I указываются сведения по оптовой реализации газохола, бензанола, нефраса, смеси легких углеводов, экологического топлива;
6) в строке 400.05.007 II указываются сведения по оптовой реализации газохола, бензанола, нефраса, смеси легких углеводов, экологического топлива, приобретенного в Республике Казахстан или по импорту;
7) в строке 400.05.007 III указываются сведения по отгрузке газохола, бензанола, нефраса, смеси легких углеводов, экологического топлива своим структурным подразделениям для дальнейшей реализации;
8) в строке 400.05.007 IV указываются сведения по оптовой реализации конкурсной массы конфискованного и (или) бесхозяйного, перешедшего по праву наследования к государству и безвозмездно переданного в собственность государства бензина;
9) в строке 400.05.007 V указываются сведения по перемещенному производителем c адреса производства;
10) в строке 400.05.008 указываются сведения по газохолу, бензанолу, нефрасу, смеси легких углеводов, экологическому топливу, реализованному в розницу. Данная строка определяется как сумма строк с 400.05.008 I по 400.05.008 VII;
11) в строке 400.05.008 I указываются сведения по розничной реализации газохола, бензанола, нефраса, смеси легких углеводов, экологического топлива;
12) в строке 400.05.008 II указываются сведения по розничной реализации газохола, бензанола, нефраса, смеси легких углеводов, экологического топлива, ранее приобретенного в Республике Казахстан или по импорту;
13) в строке 400.05.008 III указываются сведения по газохолу, бензанолу, нефрасу, смеси легких углеводов, экологическому топливу, переданному в качестве взноса в уставный капитал;
14) в строке 400.05.008 IV указываются сведения по розничной реализации конкурсной массы, конфискованного и (или) бесхозяйного, перешедшего по праву наследования к государству и безвозмездно переданного в собственность государства бензина;
15) в строке 400.05.008 V указываются сведения по газохолу, бензанолу, нефрасу, смеси легких углеводов, экологическому топливу, в отношении которого установлен факт его порчи или утраты;
16) в строке 400.05.008 VI указываются сведения по газохолу, бензанолу, нефрасу, смеси легких углеводов, экологическому топливу, использованному на собственные производственные нужды;
17) в строке 400.05.008 VII указываются сведения по использованному на собственные производственные нужды газохолу, бензанолу, нефрасу, смеси легких углеводов, экологическому топливу, приобретенного для дальнейшей реализации на территории Республики Казахстан;

5) 400.05.007 I жолында газохол, бензанол, мұнай еріткіші, жеңіл көмірсулардың қоспалары және экологиялық отынды көтерме саудада өткізу бойынша мәлімет көрсетіледі;
6) 400.05.007 ІІ жолында Қазақстан Республикасында немесе импорт бойынша сатып алынған газохол, бензанол, мұнай еріткіші, жеңіл көмірсулардың қоспалары және экологиялық отынды көтерме саудада өткізу бойынша мәлімет көрсетіледі;
7) 400.05.007 ІІІ жолында алдағы өткізулерге өзінің құрылымдық бөлімшелеріне газохол, бензанол, мұнай еріткіші, жеңіл көмірсулардың қоспалары және экологиялық отынды тиеп-жөнелту бойынша мәлімет көрсетіледі;
8) 400.05.007 ІV жолында тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне өтеусіз берілген бензиннің конкурстық массасын көтерме саудада өткізу бойынша мәлімет көрсетіледі;
9) 400.05.007 V жолында өндіруші өндіріс мекен-жайынан тасымалданған бензин бойынша мәлімет көрсетіледі;
10) 400.05.008-жолда бөлшек саудада өткізілген газохол, бензанол, мұнай еріткіші, жеңіл көмірсулардың қоспалары және экологиялық отын бойынша мәлімет көрсетіледі. Бұл жол 400.05.008 I – 400.05.008 VII жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
11) 400.05.008 I жолында газохол, бензанол, мұнай еріткіші, жеңіл көмірсулардың қоспалары және экологиялық отынды бөлшек саудада өткізу бойынша мәлімет көрсетіледі;
12) 400.05.008 IІ жолында бұрын Қазақстан Республикасында немесе импорт бойынша сатып алынған газохол, бензанол, мұнай еріткіші, жеңіл көмірсулардың қоспалары және экологиялық отынды бөлшек саудада өткізу бойынша мәлімет көрсетіледі;
13) 400.05.008 IІІ жолында жарғылық капиталға жарна ретінде берілген газохол, бензанол, мұнай еріткіші, жеңіл көмірсулардың қоспалары және экологиялық отыы бойынша мәлімет көрсетіледі;
14) 400.05.008 ІV жолында тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне өтеусіз берілген бензиннің конкурстық массасын бөлшек саудада өткізу бойынша мәлімет көрсетіледі;
15) 400.05.008 V жолында бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған, газохол, бензанол, мұнай еріткіші, жеңіл көмірсулардың қоспалары және экологиялық отын бойынша мәлімет көрсетіледі;
16) 400.05.008 VІ жолында өзінің өндірістік қажеттіліктеріне пайдаланылған газохол, бензанол, мұнай еріткіші, жеңіл көмірсулардың қоспалары және экологиялық отын бойынша мәлімет көрсетіледі;
17) 400.05.008 VІІ жолында өз өндірістік қажеттіліктеріне пайдаланылған, Қазақстан Республикасында одан әрі өткізу үшін сатып алынған газохол, бензанол, мұнай еріткіші, жеңіл көмірсулардың қоспалары және экологиялық отын бойынша мәлімет көрсетіледі;

18) в строке 400.05.009 определяется общий размер налоговой базы по облагаемым операциям, указанным в строках 400.05.007 и 400.05.008, а также итоговая сумма акциза, исчисленного по этим операциям. Данная строка определяется как сумма строк 400.05.007 и 400.05.008.
36. В разделе "Исчислено акциза":
в строке 400.05.010 указываются сведения об исчислении акциза по бензину и дизельному топливу, газохолу, бензанолу, нефрасу, смеси легких углеводов, экологическому топливу который состоит из двух граф:
в графе А указывается код бюджетной классификации. Одному коду бюджетной классификации соответствует одна строка;
в графе В указывается сумма исчисленного акциза за отчетный месяц.
37. Итоговые суммы строк 400.05.003 C и 400.05.006 C переносятся соответственно в строки 400.00.005 и 400.00.006 декларации.
Итоговые суммы строк 400.05.009 C переносятся соответственно в строку 400.00.007 декларации.
Глава 8. Пояснение по заполнению формы 400.06 –Вычет из налога
38. Данная форма предназначена для расчета сумм акциза, уплаченного за сырье, фактически использованное для производства подакцизной продукции в налоговом периоде, и подлежащего вычету в соответствии со статьей 474 Налогового кодекса.
39. В разделе "Сумма вычета":
1) в графе А указывается порядковый номер строки, который начинается со строки 00000001;
2) в графе В указывается код бюджетной классификации;
3) в графе С указывается объем использованного сырья на производство подакцизного товара в отчетном налоговом периоде. Объем использованного сырья подакцизного товара определяется в соответствии с налоговой базой;
4) в графе D указывается ставка акциза;
5) в графе Е указывается сумма акциза, подлежащая вычету.
40. Итоговая сумма графы Е строки 00000001 переносится в строку 400.00.011 декларации.
Глава 9. Пояснение по заполнению формы 400.07– Подакцизные товары, не подлежащие обложению акцизом
41. Форма 400.07 предназначена для отражения информации по подакцизным товарам, не подлежащим обложению акцизом в соответствии с пунктом 3 статьи 464 Налогового кодекса, а также подакцизных товаров испорченных, утраченных в результате чрезвычайных ситуаций, освобожденных от обложения акцизом в соответствии с пунктом 1 статьи 468 Налогового кодекса.
42. В разделе "Подакцизные товары, не подлежащие обложению акцизом":
1) в строке 400.07.001 А указывается объем реализованных головной организацией подакцизных товаров, освобожденных от акцизов в соответствии с пунктом 3 статьи 464 Налогового кодекса, а также объем подакцизных товаров испорченных, утраченных в результате чрезвычайных ситуаций, освобожденных от обложения акцизом в соответствии с пунктом 1 статьи 468 Налогового кодекса;

18) 400.05.009-жолда 400.05.007 және 400.05.008-жолдарында көрсетілген салық салынатын операциялар бойынша салық базасының жалпы мөлшері, сондай-ақ осы операциялар бойынша есептелген акциздің жиынтық сомасы айқындалады. Бұл жол 400.05.007 және 400.05.008-жолдардың сомасы ретінде айқындалады.
36. "Акцизді есептелді" деген бөлімде:
400.05.010-жолда бензин және дизель отыны, газохол, бензанол, мұнай еріткіші, жеңіл көмірсулардың қоспалары және экологиялық отын бойынша есептелген акциз туралы мәліметтер көрсетіледі, ол екі бағаннан тұрады:
А бағанында бюджеттік жіктеу коды көрсетіледі. Бір бюджеттік жіктеу кодына бір жол сәйкес келеді;
В бағанында есепті ай үшін есептелген акциз сомасы көрсетіледі.
37. 400.05.003 C және 400.05.006 C жолдарының жиынтық сомасы тиісінше декларацияның 400.00.005 және 400.00.006-жолдарына көшіріледі.
400.05.009 C жолының жиынтық сомасы тиісінше декларацияның 400.00.007 -жолына көшіріледі.
8-тарау. Салықтан шегерім – 400.06-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
38. Бұл нысан салық кезеңінде акцизделетін өнімдерді өндіру үшін іс-жүзінде пайдаланылған шикізатқа төленген және Салық кодексінің 474-бабына сәйкес шегерімге жататын акциз сомасын есептеу үшін көзделген.
39. "Шегерім сомасы" деген бөлімде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі, ол 00000001 жолынан басталады;
2) В бағанында бюджеттік жіктеу коды көрсетіледі;
3) С бағанында есепті салық кезеңінде акцизделетін тауар өндіруге пайдаланылған шикізаттың көлемі көрсетіледі;
4) D бағанында акциз мөлшерлемесі көрсетіледі;
5) Е бағанында шегерімге жатқызылатын акциз сомасы көрсетіледі.
40. Е бағанында 00000001-жолының жиынтық сомасы декларацияның 400.00.011-жолына көшіріледі.
9-тарау. Акциз салуға жатпайтын акцизделетін тауарлар – 400.07-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
41. 400.07-нысаны Салық кодексінің 464-бабы 3-тармағына сәйкес акциз салуға жатпайтын акцизделетін тауарлар, сондай-ақ Салық кодексінің 468-бабы 1-тармағына сәйкес төтенше оқиғалар салдарынан бүлінген, жоғалған, акциз салудан босатылған, акцизделетін тауарлар бойынша ақпаратты көрсетуге арналған.
42. "Акциз салуға жатпайтын акцизделетін тауарлар" деген бөлімде:
1) 400.07.001 А жолында Салық кодексінің 464-бабы 3-тармағына сәйкес акциздерден босатылған басты мекеменің өткізілген акцизделетін тауарлардың көлемі, сондай-ақ Салық кодексінің 468-бабы 1-тармағына сәйкес төтенше оқиғалар нәтижесінде бүлінген, жоғалған, акциздерден босатылған, акцизделетін тауарлардың көлемі көрсетіледі;

2) в строке 400.07.001 I А указывается объем реализованного спирта;
3) в строке 400.07.001 II А указывается объем реализованной водки, водки особой и водки с защищенным наименованием места происхождения товара;
4) в строке 400.07.001 III А указывается объем реализованного ликероводочного изделия;
5) в строке 400.07.001 IV А указывается объем реализованного вина;
6) в строке 400.07.001 V А указывается объем реализованного коньяка;
7) в строке 400.07.001 VI А указывается объем реализованного бренди;
8) в строке 400.07.001 VII А указывается объем реализованной пивоваренной продукции;
9) в строке 400.07.001 VIII А указывается объем реализованного вина наливом;
10) в строке 400.07.001 IXV А указывается объем реализованных табачных изделий;
11) в строке 400.07.001 Х А указывается объем реализованного бензина (за исключением авиационного);
12) в строке 400.07.001 ХI А указывается объем реализованного дизельного топлива;
13) в строке 400.07.001 ХII А указывается объем реализованного газохола, бензанола, нефраса, смеси легких углеводов, экологического топлива;
14) в строке 400.07.001 ХIII А указывается объем реализованных сырой нефти, газового конденсата;
15) в строке 400.07.001 ХIV А указывается объем реализованных подакцизных товаров, предусмотренных подпунктом 6) статьи 462 Налогового кодекса;
16) в строке 400.07.001 ХV А указывается объем реализованной спиртосодержащей продукции медицинского значения (кроме бальзамов), зарегистрированная в соответствии с законодательством Республики Казахстан в качестве лекарственного средства;
17) в строке 400.07.002 А указывается объем спирта, отпускаемого для изготовления лечебных и фармацевтических препаратов, освобожденных от обложения акцизом;
18) в строке 400.07.003 А указывается объем спирта, отпускаемого государственным медицинским учреждениям;
19) в строке 400.07.003 В указывается стоимость реализованного спирта, отпускаемого государственным медицинским учреждениям;
20) в строке 400.07.004 указывается итоговая стоимость подакцизных товаров, освобожденных от обложения акцизом. Данная строка определяется как сумма строк с 400.07.001 В по 400.07.003 В.
Сумма строки 400.07.004 В переносится в строку 400.00.014 декларации.
Объем реализуемого подакцизного товара определяется в соответствии с налоговой базой.
Глава 10. Пояснение по заполнению формы 400.8 – Облагаемые операции по подакцизным товарам, предусмотренным подпунктом 6) статьи 462 Налогового кодекса
43. Форма 400.08 предназначена для отражения информации об облагаемых операциях, совершенных в течение налогового периода по подакцизным товарам, предусмотренным подпунктом 6) статьи 462 Налогового кодекса (далее – подакцизные товары) а также по реализации конкурсной массы, конфискованных и (или) бесхозяйных, перешедших по праву наследования к государству и безвозмездно переданных в собственность государства подакцизных товаров.

2) 400.07.001 I А жолында өткізілген спирттің көлемі көрсетіледі;
3) 400.07.001 II А жолында өткізілген арақтың, айрықша арақтың және тауар шығарылған жердің атауы қорғалған арақтардың көлемі көрсетіледі;
4) 400.07.001 III А жолында өткізілетін ликер-арақ өнімінің көлемі көрсетіледі;
5) 400.07.001 IV А жолында өткізілген шарап көлемі көрсетіледі;
6) 400.07.001 V А жолында өткізілген конъяк көлемі көрсетіледі;
7) 400.07.001 VI А жолында өткізілген бренди көлемі көрсетіледі;
8) 400.07.001 VII А жолында өткізілген сыра қайнату өнімдерінің көлемі көрсетіледі;
9) 400.07.001 VIII А жолында өткізілген толысылған шарап материалы көлемі көрсетіледі;
10) 400.07.001 IX А жолында өткізілген темекі өнімдерінің көлемі көрсетіледі;
11) 400.07.001 Х А жолында өткізілген бензин (авиациялықты қоспағанда) көлемі көрсетіледі;
12) 400.07.001 ХI А жолында өткізілген дизель отыны көлемі көрсетіледі;
13) 400.07.001 ХII А жолында өткізілген газохол, бензанол, мұнай еріткіші, жеңіл көмірсулардың қоспалары, экологиялық отын көлемі көрсетіледі;
14) 400.07.001 ХIIІ А жолында өткізілген шикі мұнай, газ конденсаты көлемі көрсетіледі;
15) 400.07.001 ХIV А жолында Салық кодексінің 462-бабы 6) тармақшасында көзделген өткізілетін акцизделетін тауарлар көлемі көрсетіледі;
16) 400.07.001 ХV А жолында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дәрілік құрал ретінде тіркелген, өткізілген құрамында спирт бар медициналық мақсаттағы өнімдердің (бальзамнан басқа) көлемі көрсетіледі;
17) 400.07.002 А жолында акциз салудан босатылған емдік және фармацевтік препараттарды дайындауға жіберілген спирттің көлемі көрсетіледі;
18) 400.07.003 А жолында мемлекеттік медициналық мекемелерге жіберілген спирттің көлемі көрсетіледі;
19) 400.07.003 В жолында мемлекеттік медициналық мекемелерге жіберілген этиль спиртінің құны көрсетіледі;
20) 400.07.004-жолда акциз салудан босатылған акцизделетін тауарлардың жиынтық құны көрсетіледі. Бұл жол 400.07.001 В-дан 400.07.003 В-ға дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады.
400.07.004 В жолының сомасы декларацияның 400.00.014 жолына көшіріледі.
Өткізілетін акцизделетін тауарлардың көлемі салық базасына сәйкес айқындалады.
10-тарау. Салық кодексінің 462-бабы 6) тармақшасында көзделген акцизделетін тауарлар бойынша салық салынатын операциялар – 400.08-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
43. 400.08-нысаны Салық кодексінің 462-бабы 6) тармақшасында көзделген акцизделетін тауарлар (бұдан әрі – акцизделетін тауарлар) бойынша, сондай-ақ тәркіленген және (немесе) иесіз, мұрагерлік құқық бойынша мемлекетке көшкен конкурстық массаны және мемлекет меншігіне өтеусіз берілген акцизделетін тауарларды өткізу бойынша есепті салық кезеңінің ішінде жасалған салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған.

44. В разделе "Облагаемые операции по подакцизным товарам, предусмотренным подпунктом 6) статьи 462 Налогового кодекса":
1) в строке 400.08.001 указывается количество реализованных подакцизных товаров;
2) в строке 400.08.002 указывается количество подакцизных товаров, переданных в качестве взноса в уставный капитал;
3) в строке 400.08.003 указывается количество подакцизных товаров, использованных при натуральной оплате;
4) в строке 400.08.004 указывается количество подакцизных товаров, отгруженных своим структурным подразделениям;
5) в строке 400.08.005 указывается количество подакцизных товаров, использованных для собственных производственных нужд плательщика;
6) в строке 400.08.006 указывается количество реализованной конкурсной массы, конфискованных и (или) бесхозяйных, перешедших по праву наследования к государству и безвозмездно переданных в собственность государства подакцизных товаров;
7) в строке 400.08.007 указывается количество перемещенных производителем подакцизных товаров с указанного в лицензии адреса производства;
8) в строке 400.08.008 указывается количество подакцизных товаров собственного производства, в отношении которых установлен факт порчи или утраты;
9) в строке 400.08.009 указывается общий размер налоговой базы по облагаемым операциям, совершенным в течение отчетного налогового периода подакцизных товаров. Данная строка определяется как сумма строк с 400.08.001 по 400.08.008;
10) в строке 400.08.010 указывается ставка акциза за 1 кубический сантиметр объема двигателя;
11) в строке 400.08.011 указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 472 Налогового кодекса, определяемая как произведение строк 400.08.009 и 400.08.010.
Сумма строки 400.08.011 переносится в строку 400.00.008 декларации.
Строки, указанные в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8) и 9) пункта 44 настоящих Правил, предназначены для отражения налоговой базы в кубических сантиметрах.
Приложение 105 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан
– Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Сноска. Приказ дополнен приложением 105 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 14.04.2022 № 409 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 106 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан
– Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Правила составления налоговой отчетности "Расчет акциза за структурное подразделение или объекты, связанные с налогообложением (форма 421.00)"

44. "Салық кодексінің 462-бабы 6) тармақшасында көзделген акцизделетін тауарлар бойынша салық салынатын операциялар" деген бөлімде:
1) 400.08.001-жолда өткізілген акцизделетін тауарлар саны көрсетіледі;
2) 400.08.002-жолда жарғылық капиталға жарна ретінде берілген акцизделетін тауарлар саны көрсетіледі;
3) 400.08.003-жолда заттай төлеу кезінде пайдаланылған акцизделетін тауарлар саны көрсетіледі;
4) 400.08.004-жолда өзінің құрылымдық бөлімшелеріне тиеп-жөнелтілген акцизделетін тауарлар саны көрсетіледі;
5) 400.08.005-жолда төлеушінің өз өндірістік мұқтаждығы үшін пайдаланылған акцизделетін тауарлар мөлшері көрсетіледі;
6) 400.08.006-жолда өткізілген, тәркіленген және (немесе) иесіз, мұрагерлік құқық бойынша мемлекетке көшкен конкурстық массаның және мемлекет меншігіне өтеусіз берілген акцизделетін тауарлардың саны көрсетіледі;
7) 400.08.007-жолда өндіруші лицензияда көрсетілген мекенжайдан көшірген акцизделетін тауарлар саны көрсетіледі;
8) 400.08.008-жолда бүліну немесе жоғалу факті анықталған өз өндірісінің акцизделетін тауарлар саны көрсетіледі;
9) 400.08.009-жолда акцизделетін тауарлар есепті салық кезеңінің ішінде жасалған салық салынатын операциялар бойынша салық базасының жалпы мөлшері көрсетіледі. Бұл жол 400.08.001-ден 400.08.008-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады;
10) 400.08.010-жолда қозғалтқыштың 1 текше сантиметрдегі көлемі үшін акциздің мөлшерлемесі көрсетіледі;
11) 400.08.011-жолда Салық кодексінің 472-бабына сәйкес есептелген, 400.08.009 және 400.08.010-жолдардың туындысы ретінде айқындалатын акциз сомасы көрсетіледі.
400.08.011-жолының сомасы декларацияның 400.00.008-жолына көшіріледі.
Осы Қағидалардың 44-тармағы 1) 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8) және 9) тармақшаларында көрсетілген жолдар текше сантиметрде салық базасын көрсетуге арналған.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қантардағы
№ 39 бұйрығына 105-қосымша
Ескерту. Бұйрық 105-қосымшамен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 14.04.2022 № 409 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39-бұйрығына 106-қосымша
"Құрылымдық бөлімше немесе салық салуға байланысты объектілер үшін акциз есебі (421.00-нысаны)" салық есептілігін жасау қағидалары

Сноска. Приказ дополнен приложением 106 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 14.04.2022 № 409 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Расчет акциза за структурное подразделение или объекты, связанные с налогообложением (форма 421.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Расчет акциза" (далее – расчет), предназначенного для исчисления сумм акцизов на спирт, алкогольную продукцию, бензин (за исключением авиационного), дизельное топливо, плательщиками акциза, имеющими структурные подразделения или объекты, связанные с налогообложением, по операциям, совершенным структурными подразделениями или объектами, связанными с налогообложением, согласно разделу 11 Налогового кодекса.
2. Расчет состоит из самого расчета (форма 421.00) и приложений к нему (формы с 421.01 по 421.04), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
5. Приложения к расчету составляются в обязательном порядке при заполнении строк в расчете, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложения к расчету не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
7. При превышении количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к расчету, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к расчету.
8. В настоящих правилах применяются арифметические знаки: "+" – плюс; "–" – минус; "х" – умножение; "/" – деление; "=" – равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "–" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) расчета.
10. При составлении расчета:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) в электронной форме – заполняется в соответствии со статьей 208 Налогового кодекса;
3) Расчет составляется, подписывается, заверяется (электронной цифровой подписью) налогоплательщиком (налоговым агентом) на бумажном и (или) электронном носителях на казахском и (или) русском языках, в соответствии с пунктом 2 статьи 204 Налогового кодекса.

Ескерту. Бұйрық 106-қосымшамен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 14.04.2022 № 409 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Құрылымдық бөлімше немесе салық салуға байланысты объектілер үшін акциз есебі (421.00-нысаны)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) (бұдан әрі – Салық кодексі) сәйкес әзірленді және құрылымдық бөлімшесі немесе салық салуға байланысты объектілері бар акциз төлеушілердің Салық кодексінің 11-бөліміне сәйкес құрылымдық бөлімшелер немесе салық салуға байланысты объектілер жүзеге асырған операциялар бойынша спиртке, алкоголь өнімдеріне, бензинге (авиациялықтан басқа), дизель отынына акциз сомаларын есептеуге арналған "Акциз есебі" салық есептілігінің (бұдан әрі – есеп) нысанын жасау тәртібін айқындайды.
2. Есеп өзінен және салық міндеттемелерін есептеу туралы ақпараттарды егжей-тегжейлі көрсетуге арналған есептен (421.00-нысан) оған қосымшалардан (421.01-ден бастап 421.04 аралығындағы нысандар) тұрады.
3. Есепті толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Есепке қосымшалар тиісті көрсеткіштерді ашуды талап ететін есептегі жолдар толтырылған кезде міндетті түрде жасалады.
6. Есепке қосымшаларда көрсетілуге тиіс деректер болмаған кезде олар жасалмайды.
7. Есепке қосымшалардың парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен кезде, есепке қосымшалардың осыған ұқсас парағы қосымша толтырылады.
8. Осы Қағидаларда мынадай арифметикалық белгілер қолданылады: "+" – қосу; "–" – алу; "х" – көбейту; "/" – бөлу; "="– тең.
9. Сомалардың теріс мәндері тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол жақтағы торкөзінде "–" белгісімен белгіленеді.
10. Есепті жасау кезінде:
1) қағаз жеткізгіште – қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық нысанда – Салық кодексінің 208-бабына сәйкес толтырылады;
3) Салық төлеуші (салық агенті) есепті Салық кодексінің 204-бабының 2-тармағына сәйкес қағаз және (немесе) электрондық жеткізгіштерде қазақ және (немесе) орыс тілдерінде жасайды, қол қояды, (электрондық цифрлық қолтаңбамен) куәландырады.

11. При представлении расчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе – составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику (налоговому агенту) с отметкой фамилии, имени и отчества (при его наличии) и подписью работника органа государственных доходов, принявшего декларацию и оттиском печати (штампа);
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронной форме, допускающем компьютерную обработку информации – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов государственных доходов.
12. Данная форма распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января 2022 года.
13. В разделах "Общая информация о налогоплательщике" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" настоящего расчета.
Глава 2. Пояснение по заполнению расчета (форма 421.00)
14. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный) номер (далее – ИИН (БИН)) налогоплательщика;
2) БИН структурного подразделения юридического лица;
3) исчисление акциза:
ячейка А отмечается, если исчисление акциза осуществляется за объекты, связанные с налогообложением;
ячейка В отмечается, если исчисление акциза осуществляется за структурные подразделения;
ячейка С отмечается, если исчисление акциза осуществляется за объекты, связанные с налогообложением структурного подразделения;
4) наименование структурного подразделения юридического лица;
5) код органа государственных доходов:
в строке А указывается код органа государственных доходов по месту регистрационного учета объекта, связанного с налогообложением;
в строке В указывается код органа государственных доходов по месту регистрационного учета структурного подразделения юридического лица;
6) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность (месяц, год) – отчетный налоговый период, за который представляется расчет (указывается арабскими цифрами);
7) вид расчета.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения расчета к видам налоговой отчетности, указанным в статье 206 Налогового кодекса;
8) номер и дата уведомления.
Строки заполняются при представлении вида расчета, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 206 Налогового кодекса;
9) отдельная категория налогоплательщика в соответствии со статьей 40 Налогового кодекса. Ячейка отмечается, если плательщик относится к категории, указанной в строке А:
А – доверительный управляющий;

11. Есепті табыс ету кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз жеткізгіште – екі данада жасалады, бір данасы есепті қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің атын (болған кезде) мен қойылған қолы және мөрдің (мөртабан) бедері белгісімен салық төлеушіге (салық агентіне) қайтарылады.
2) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз жеткізгіште – салық төлеуші (салық агенті) пошта немесе өзгелей байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) ақпараттарды компьютерлік өңдеуге жол беретін электрондық нысанда – салық төлеуші (салық агенті) мемлекеттік кірістер органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің салық есептілігінің қабылданғаны немесе қабылданбағандығы туралы хабарлама алады.
12. 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
13. Қосымшалардың "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімдерінде осы есептің "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
2-тарау. Есепті толтыру бойынша түсіндірме (421.00-нысаны)
14. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі) (бұдан әрі – ЖСН (БСН)).
2) заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің БСН;
3) акциздерді есептеу:
егер акциздерді есептеу салық салуға байланысты объектілері үшін жүзеге асырылған кезде А торкөзі белгіленеді;
егер акциздерді есептеу құрылымдық бөлімшелер үшін жүзеге асырылған кезде В торкөзі белгіленеді;
егер акциздерді есептеу құрылымдық бөлімшенің салық салуға байланысты объектілері үшін жүзеге асырылған кезде С торкөзі белгіленеді;
4) заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің атауы;
5) мемлекеттік кірістер органының коды:
А жолында салық салуға байланысты объектінің тіркеу есебі орны бойынша мемлекеттік кірістер органының коды көрсетіледі;
В жолында заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің тіркеу есебі орны бойынша мемлекеттік кірістер органының коды көрсетіледі;
6) салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі (айы, жылы) – есеп берілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
7) есептің түрі.
Тиісті торкөздер есепті Салық кодексінің 206-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызу есебімен белгіленеді;
8) хабарламаның нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 206-бабы 3-тармағы 4) тармақшасында көзделген есеп түрі табыс етілген кезде толтырылады;
9) Салық кодексінің 40-бабына сәйкес салық төлеушінің жекелеген санаттары. Егер төлеуші А жолында көрсетілген санатқа жатқызылған кезде торкөзге белгі жасалады:
А – сенімгерлік басқару;

10) код валюты – код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
11) представленные приложения.
Отмечаются ячейки представленных приложений.
15. В разделе "Исчислено акциза за структурное подразделение или объекты, связанные с налогообложением":
1) в строке 421.00.001 указывается сумма акциза, исчисленного по спирту и (или) вина наливом собственного производства. В данную строку переносится сумма, отраженная в строках 421.01.002 и 421.01.004;
2) в строке 421.00.002 указывается сумма акциза, исчисленного по алкогольной продукции, а также спиртосодержащей продукции медицинского назначения, зарегистрированной в соответствии с законодательством Республики Казахстан в качестве лекарственного средства и (или) конкурсной массе спирта, алкогольной продукции. В данную строку переносится сумма, отраженная в итоговой строке 00000001 графы F формы 421.02;
3) в строке 421.00.003 указывается общая сумма акциза по алкогольной продукции исчисленного за структурное подразделение или объект, связанный с налогообложением, определяемая как сумма строк с 421.00.001 по 421.00.002;
4) в строке 421.00.004 указывается сумма вычета из налога по алкогольной продукции. В данную строку переносится сумма, отраженная в итоговой строке 00000001 графы Е формы 421.03;
5) в строке 421.00.005 указывается общая сумма исчисленного акциза по алкогольной продукции, определяемая как разница строк 421.00.003 и 421.00.004;
6) в строке 421.00.006 указывается сумма акциза, исчисленного по бензину (за исключением авиационного) и (или) дизельному топливу, газохолу, бензанолу, нефрасу, смеси легких углеводов, экологического топлива. В данную строку переносится сумма, отраженная в строках 421.04.003 С, 421.04.006 С и 421.04.009 С;
7) в строке 421.00.007 указывается сумма вычета из налога по бензину (за исключением авиационного) и (или) дизельному топливу, газохолу, бензанолу, нефрасу, смеси легких углеводов, экологического топлива. В данную строку переносится итоговая сумма строки 421.04.010 С);
8) в строке 421.00.008 указывается общая сумма исчисленного акциза по бензину (за исключением авиационного) и (или) дизельному топливу, газохолу, бензанолу, нефрасу, смеси легких углеводов, экологического топлива. В данную строку переносится итоговая сумма строки 421.04.011 В.
16. В разделе "Подакцизные товары, освобожденные от обложения акцизом":
1) в строке 421.00.009 А указывается объем реализованных структурным подразделением подакцизных товаров, освобожденных от акцизов в соответствии с пунктом 3 статьи 464 Налогового кодекса, а также объем подакцизных товаров испорченных, утраченных в результате чрезвычайных ситуаций, освобожденных от обложения акцизом в соответствии с пунктом 1 статьи 468 Налогового кодекса;

10) валюта коды-"Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген 23 "Валюталар жіктеуіші" қосымшасына сәйкес валюта коды;
11) табыс етілген қосымшалар.
Табыс етілген қосымшалардың торкөздері белгіленеді.
15. "Құрылымдық бөлімше немесе салық салуға байланысты объектілер үшін акциз есептелді" деген бөлімде:
1) 421.00.001-жолында меншікті өндірісінің спирті және (немесе) шарап материалы бойынша есептелген акциз сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 421.01.002 – 421.01.004-жолдарында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 421.00.002-жолында алкоголь өнімі, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дәрілік зат ретінде тіркелген, құрамында спирт бар медициналық мақсаттағы өнім және (немесе) конкурстық массаны өткізу, алкоголь өнімі бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 421.02-нысаны F бағанының 00000001 жиынтық жолында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 421.00.003-жолында 421.00.001-ден 421.00.002-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын құрылымдық бөлімше немесе салық салуға байланысты объекті үшін есептелген жалпы акциз сомасы көрсетіледі;
4) 421.00.004-жолында алкоголь өнімі бойынша салықтан шегеру сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 421.03-нысаны Е бағанының 00000001 жиынтық жолында көрсетілген сома көшіріледі;
5) 421.00.005-жолында 421.00.003 және 421.00.004-жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын алкоголь өнімі бойынша есептелген акциздің жалпы сомасы көрсетіледі;
6) 421.00.006-жолында бензин (авиациалықтан басқа) және (немесе) дизель отыны, газохол, бензанол, мұнай еріткіші, жеңіл көмірсулардың қоспалары және экологиялық отыны бойынша есептелген акциз сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 421.04.003 С, 421.04.006 С және 421.04.009 С жолдарында көрсетілген сома көшіріледі;
7) 421.00.007-жолында бензин (авиациалықтан басқа) және (немесе) дизель отыны, газохол, бензанол, мұнай еріткіші, жеңіл көмірсулардың қоспалары және экологиялық отыны бойынша салықтан шегеру сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 421.04.010 С жолында көрсетілген жиынтық сомасы көшіріледі;
8) 421.00.008-жолында бензин (авиациалықтан басқа) және (немесе) дизель отыны, газохол, бензанол, мұнай еріткіші, жеңіл көмірсулардың қоспалары және экологиялық отыны бойынша есептелген акциздің жалпы сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 421.04.011 В жолында көрсетілген жиынтық сомасы көшіріледі.
16. "Акциз салудан босатылған акцизделетін тауарлар" деген бөлімде:
1) 421.00.009 А жолында құрылымдық бөлімше өткізген Салық кодексінің 464-бабы 3-тармағына сәйкес акциздерден босатылған акцизделетін тауарлардың көлемі, сондай-ақ Салық кодексінің 468-бабы 1-тармағына сәйкес төтенше оқиғалар салдарынан акцизделетін тауарлардың бүлінген, жоғалған кездегі көлемі көрсетіледі;

2) в строке 421.00.009 I А указывается объем реализованного спирта;
3) в строке 421.00.009 II А указывается объем реализованной водки, водки особой и водки с защищенным наименованием места происхождения товара;
4) в строке 421.00.009 III А указывается объем реализованных ликероводочных изделий;
5) в строке 421.00.009 IV А указывается объем реализованного вина;
6) в строке 421.00.009 V А указывается объем реализованных коньяка;
7) в строке 421.00.009 VI А указывается объем реализованного бренди;
8) в строке 421.00.009 VII А указывается объем реализованной пивоваренной продукции;
9) в строке 421.00.009 VIII А указывается объем реализованного вина наливом;
10) в строке 421.00.009 IХ А указывается объем реализованных табачных изделий;
11) в строке 421.00.009 Х А указывается объем реализованного бензина (за исключением авиационного);
12) в строке 421.00.009 ХI А указывается объем реализованного дизельного топлива;
13) в строке 421.00.009 ХII А указывается объем реализованного газохолу, бензанолу, нефрасу, смеси легких углеводов, экологического топлива;
14) в строке 421.00.009 ХIII А указывается объем реализованной спиртосодержащей продукции медицинского назначения (кроме бальзамов), зарегистрированных в соответствии с законодательством Республики Казахстан в качестве лекарственного средства;
15) в строке 421.00.009 В указывается стоимость реализованных структурным подразделением подакцизных товаров, освобожденных от акцизов в соответствии с пунктом 3 статьи 464 Налогового кодекса, а также стоимость подакцизных товаров испорченных, утраченных в результате чрезвычайных ситуаций, освобожденных от обложения акцизом в соответствии с пунктом 1 статьи 468 Налогового кодекса. Данная строка включает в себя строки 421.00.009 I В, 421.00.009 II В, 421.00.009 III В, 421.00.009 IV В, 421.00.009 V В, 421.00.009 VI В, 421.00.009 VII В, 421.00.009 VIII В, 421.00.009 IХ В и 421.00.009 Х В, 421.00.009 ХI В; 421.00.009 ХII В; 421.00.009 ХIII В;
16) в строке 421.00.009 I В указывается стоимость реализованного спирта;
17) в строке 421.00.009 II В указывается стоимость реализованной водки, водки особой и водки с защищенным наименованием места происхождения товара;
18) в строке 421.00.009 III В указывается стоимость реализованных ликероводочных изделий;
19) в строке 421.00.009 IV В указывается стоимость реализованного вина;
20) в строке 421.00.009 V В указывается стоимость реализованного коньяка;
21) в строке 421.00.009 VI В указывается стоимость реализованного бренди;
22) в строке 421.00.009 VII В указывается стоимость реализованной пивоваренной продукции;

2) 421.00.009 I А жолында өткізілген спирттің көлемі көрсетіледі;
3) 421.00.009 II А жолында өткізілген арақтың және айрықша арақтың, тауар шығарылған жердің атауы қорғалған арақтың көлемі көрсетіледі;
4) 421.00.009 III А жолында өткізілген ликер-арақ өнімдерінің көлемі көрсетіледі;
5) 421.00.009 IV А жолында өткізілген шараптың көлемі көрсетіледі;
6) 421.00.009 V А жолында өткізілген коньяктың көлемі көрсетіледі;
7) 421.00.009 VI А жолында өткізілген бренди көлемі көрсетіледі;
8) 421.00.009 VII А жолында өткізілген сыра қайнату өнімінің көлемі көрсетіледі;
9) 421.00.009 VIII А жолында өткізілген толысылған шараптың көлемі көрсетіледі;
10) 421.00.009 IХ А жолында өткізілген темекі бұйымдарының көлемі көрсетіледі;
11) 421.00.009 Х А жолында өткізілген бензиннің (авиациялықтан басқа) көлемі көрсетіледі;
12) 421.00.009 ХI А жолында өткізілген дизель отынының көлемі көрсетіледі;
13) 421.00.009 ХII А жолында өткізілген газохол, бензанол, мұнай еріткіші, жеңіл көмірсулардың қоспалары және экологиялық отынның көлемі көрсетіледі;
14) 421.00.009 ХIII А жолында өткізілген Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дәрілік зат ретінде тіркелген медициналық мақсаттағы құрамында спирт бар өнімнің (бальзамдардан басқа) көлемі көрсетіледі;
15) 421.00.009 В жолында құрылымдық бөлімше өткізген Салық кодексінің 464-бабы 3-тармағына сәйкес акциздерден босатылған акцизделетін тауарлардың құны, сондай-ақ Салық кодексінің 468-бабы 1-тармағына сәйкес төтенше оқиғалар салдарынан акциздер салудан босатылған бүлінген, жоғалған акцизделетін тауарлардың құны көрсетіледі. Бұл жол 421.00.009 I В, 421.00.009 II В, 421.00.009 III В, 421.00.009 IV В, 421.00.009 V В, 421.00.009 VI В, 421.00.009 VII В, 421.00.009 VIII В, 421.00.009 IХ В, 421.00.009 Х В, 421.00.009 ХI В; 421.00.009 ХII В; 421.00.009 ХIII В жолдарын қамтиды;
16) 421.00.009 I В жолында өткізілген спирттің құны көрсетіледі;
17) 421.00.009 II В жолында өткізілген арақтың және айрықша арақтың, тауар шығарылған жердің атауы қорғалған арақтың көлемі көрсетіледі;
18) 421.00.009 III В жолында өткізілген ликер-арақ өнімдерінің құны көрсетіледі;
19) 421.00.009 IV В жолында өткізілген шараптың құны көрсетіледі;
20) 421.00.009 V В жолында өткізілген коньяктың құны көрсетіледі;
21) 421.00.009 VI В жолында өткізілген брендидің құны көрсетіледі;
22) 421.00.009 VII В жолында өткізілген сыра қайнату өнімдерінің құны көрсетіледі;

23) в строке 421.00.009 VIII В указывается стоимость реализованного вина наливом;
24) в строке 421.00.009 IX В указывается стоимость реализованных табачных изделий;
25) в строке 421.00.009 X В указывается стоимость реализованного бензина (за исключением авиационного);
26) в строке 421.00.009 XI В указывается стоимость реализованного дизельного топлива;
27) в строке 421.00.009 XII В указывается стоимость реализованного газахола, бензанола, нефраса, смеси легких углеводов, экологического топлива;
28) в строке 421.00.009 ХIII В указывается стоимость реализованной спиртосодержащей продукции медицинского назначения (кроме бальзамов), зарегистрированных в соответствии с законодательством Республики Казахстан в качестве лекарственного средства.
17. Объем реализуемого подакцизного товара определяется в соответствии с налоговой базой.
18. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) Руководителя" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами.
Если расчет представляется физическим лицом, в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) дата подачи расчета – дата представления расчета в орган государственных доходов;
3) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица, принявшего расчет" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего расчет;
4) дата приема расчета по месту регистрации структурного подразделения или объекта, связанного с налогообложением – дата представления расчета в соответствии с пунктом 2 статьи 209 Налогового кодекса;
5) входящий номер документа – регистрационный номер расчета, присваиваемый органом государственных доходов;
6) код органа государственных доходов – код органа государственных доходов по месту нахождения плательщика;
7) дата почтового штемпеля – дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Подпункты 3), 4), 5), 6) и 7) настоящего пункта заполняются работником органа государственных доходов, принявшим расчет на бумажном носителе.
Глава 3. Пояснение по заполнению формы 421.01 – Облагаемые операции по спирту и (или) виноматериалу
19. Данная форма предназначена для отражения информации об облагаемых операциях по спирту и (или) вина наливом собственного производства.
20. В разделе "Сумма акциза по спирту":

23) 421.00.009 VIII В жолында өткізілген толысылған шараптың құны көрсетіледі;
24) 421.00.009 IХ В жолында темекі бұйымдарының құны көрсетіледі;
25) 421.00.009 Х В жолында өткізілген бензиннің (авиациялықтан басқа) құны көрсетіледі;
26) 421.00.009 ХI В жолында өткізілген дизель отынының құны көрсетіледі;
27) 421.00.009 ХII В жолында өткізілген газохол, бензанол, мұнай еріткіші, жеңіл көмірсулардың қоспалары және экологиялық отынның көлемі көрсетіледі;
28) 421.00.009 ХII В жолында өткізілген Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дәрілік зат ретінде тіркелген медициналық мақсаттағы құрамында спирт бар өнімнің (бальзамдардан басқа) құны көрсетіледі.
17. Өткізілген акцизделетін тауар көлемі салық базасына сәйкес айқындалады.
18. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" деген бөлімде:
1) "Басшының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" деген жолында басшының құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі.
Егер есепті жеке тұлға табыс еткен кезде "Салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" жолында салық төлеушінің жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
2) есептің тапсырылған күні - мемлекеттік кірістер органына есептің тапсырылған күні;
3) "Есепті қабылдаған лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" деген жолында есепті қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
4) құрылымдық бөлімшенің немесе салық салуға байланысты объектінің тіркеу орны бойынша есептің қабылданған күні – Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес есептің табыс етілген күні көрсетіледі;
5) құжаттың кіріс нөмірі – мемлекеттік кірістер органы берген декларацияның тіркеу нөмірі;
6) мемлекеттік кірістер органының коды – төлеушінің орналасқан орны бойынша мемлекеттік кірістер органының коды;
7) пошта штемпелінің күні – пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Осы тармақтың 3), 4), 5), 6) және 7) тармақшалары декларацияны қағаз жеткізгіште қабылдаған мемлекеттік кірістер органының қызметкері толтырады.
3-тарау. Спирт және (немесе) толысылған шарап бойынша салық салынатын операциялар - 421.01-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
19. Бұл нысан меншікті өндірісінің спирті және (немесе) толысылған шарап бойынша салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
20. "Спирт бойынша акциз сомасы" деген бөлімде:

1) в графе А указывается размер налоговой базы по облагаемой операции. Налоговая база отражается в тоннах;
2) в графе В указывается ставка акциза;
3) в графе С указывается сумма акциза по облагаемой операции, которая определяется в соответствии со статьей 472 Налогового кодекса;
4) в строке 421.04.007 указываются сведения по газохолу, бензанолу, нефрасу, смеси легких углеводов, экологическому топливу, реализованному в сфере оптовой торговли, определяемая как сумма строк с 421.04.007 I по 421.04.007 IV;
5) в строке 421.04.007 I указываются сведения по оптовой реализации газохолу, бензанолу, нефрасу, смеси легких углеводов, экологическому топливу, произведенного структурным подразделением;
6) в строке 421.04.007 II указываются сведения по оптовой реализации газохолу, бензанолу, нефрасу, смеси легких углеводов, экологическому топливу, полученного от головной организации или от поставщиков или объектами, связанными с налогообложением;
7) в строке 421.04.007 III указываются сведения по оптовой реализации конкурсной массы, конфискованного и (или) бесхозяйного, перешедшего по праву наследования к государству и безвозмездно переданного в собственность государству газохола, бензанола, нефраса, смеси легких углеводов, экологического топлива;
8) в строке 421.04.007 IV указываются сведения по перемещению газохола, бензанола, нефраса, смеси легких углеводов, экологического топливаа, осуществляемого производителем с адреса производства;
9) в строке 421.04.008 указываются сведения по газохолу, бензанолу, нефрасу, смеси легких углеводов, экологическому топливу, реализованному в сфере розничной реализации, определяемая как сумма строк с 421.04.008 I по 421.04.008 VI;
10) в строке 421.04.008 I указываются сведения по розничной реализации газохола, бензанола, нефрасу, смеси легких углеводов, экологического топлива, произведенного структурным подразделением;
11) в строке 421.04.008 II указываются сведения по розничной реализации газохола, бензанола, нефрасу, смеси легких углеводов, экологического топлива, полученного от головной организации или от поставщиков или объектами, связанными с налогообложением;
12) в строке 421.04.008 III указываются сведения по розничной реализации конкурсной массы, конфискованного и (или) бесхозяйного, перешедшего по праву наследования к государству и безвозмездно переданного в собственность государству газохола, бензанола, нефрасу, смеси легких углеводов, экологического топлива;

1) А бағанында салық салынатын операция бойынша салық базасының мөлшері көрсетіледі. Салық базасы тоннада көрсетіледі;
2) В бағанында акциз ставкасы көрсетіледі;
3) С бағанында салық кодексінің 472-бабына сәйкес айқындалатын салық салынатын операция бойынша акциз сомасы көрсетіледі;
4) 421.04.007 жолында 421.04.007 I-ден 421.04.007 IV-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын, көтерме сауда саласында өткізілген газохол, бензанол, мұнай еріткіші, жеңіл көмірсулардың қоспалары, экологиялық отын бойынша мәліметтер көрсетіледі;
5) 421.04.007 I жолында құрылымдық бөлімше өндірген газохол, бензанол, мұнай еріткіші, жеңіл көмірсулардың қоспалары, экологиялық отынды көтерме сату жөніндегі мәліметтер көрсетіледі;
6) 421.04.007 II жолында бас ұйымнан немесе жеткізушілерден немесе салық салуға байланысты объектілерден алынған газохол, бензанол, мұнай еріткіші, жеңіл көмірсулардың қоспалары, экологиялық отынды көтерме саудада өткізу жөніндегі мәліметтер көрсетіледі;
7) 421.04.007 III жолында тәркіленген және (немесе) иесіз, мұрагерлік құқығы бойынша мемлекетке өткен және мемлекет меншігіне өтеусіз берілген газохол, бензанол, мұнай еріткіші, жеңіл көмірсулардың қоспалары, экологиялық отынның конкурстық массасын көтерме саудада өткізу жөніндегі мәліметтер көрсетіледі;
8) 421.04.007 IV жолында өндіруші жүзеге асыратын газохол, бензанол, мұнай еріткіші, жеңіл көмірсулардың қоспалары, экологиялық отынды өндіріс мекенжайынан ауыстыру жөніндегі мәліметтер көрсетіледі;
9) 421.04.008 жолында 421.04.008 I-ден 421.04.008 IV-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын, бөлшек сауда саласында өткізілген газохол, бензанол, мұнай еріткіші, жеңіл көмірсулардың қоспалары, экологиялық отын бойынша сомасы ретінде айқындалатын мәліметтер көрсетіледі;
10) 421.04.008 I жолында құрылымдық бөлімше өндірген газохол, бензанол, мұнай еріткіші, жеңіл көмірсулардың қоспалары, экологиялық отынды бөлшек саудада өткізу жөніндегі мәліметтер көрсетіледі;
11) 421.04.008 II жолында бас ұйымнан немесе жеткізушілерден немесе салық салуға байланысты объектілерден алынған газохол, бензанол, мұнай еріткіші, жеңіл көмірсулардың қоспалары, экологиялық отынды бөлшек саудада өткізу жөніндегі мәліметтер көрсетіледі;
12) 421.04.008 III жолында тәркіленген және (немесе) иесіз, мұрагерлік құқығы бойынша мемлекетке өткен және мемлекет меншігіне өтеусіз берілген газохол, бензанол, мұнай еріткіші, жеңіл көмірсулардың қоспалары, экологиялық отынның конкурстық массасын бөлшек саудада өткізу жөніндегі мәліметтер көрсетіледі;

13) в строке 421.04.008 IV указываются сведения по газохолу, бензанолу, нефрасу, смеси легких углеводов, экологическому топливу, по которому установлен факт его порчи или утраты;
14) в строке 421.04.008 V указываются сведения по газохолу, бензанолу, нефрасу, смеси легких углеводов, экологическому топливу собственного производства, использованного на собственные производственные нужды;
15) в строке 421.04.008 VI указываются сведения по дизельному топливу, полученному от головной организации или от поставщиков и использованному на собственные производственные нужды;
16) строка 421.04.009 предназначена для определения общего размера налоговой базы по облагаемым операциям, указанным в строках 421.04.007, 421.04.008, а также итоговая сумма акциза, исчисленного по этим операциям, определяемая как сумма строк 421.04.007 и 421.04.008.
31. Раздел "Вычеты" предназначен для детального отражения итоговых сумм акцизов, а также в разрезе кодов бюджетной классификации, подлежащих вычету:
1) в строке 421.040.10 указывается итоговая сумма вычета;
2) в графе А указывается код бюджетной классификации. Одному коду бюджетной классификации соответствует одна строка;
3) в графе В указывается объем подакцизного товара (в тоннах);
4) в графе С указывается сумма вычета по акцизу за отчетный месяц.
31. Раздел "Исчисление акциза" предназначен для детального отражения итоговых сумм исчисленных акцизов, а также в разрезе кодов бюджетной классификации за минусом вычетов, указанных в строке 421.04.010:
1) в строке 421.04.011 указывается итоговая сумма исчисленного акциза;
2) в графе А указывается код бюджетной классификации. Одному коду бюджетной классификации соответствует одна строка;
3) в графе В указывается сумма исчисленного акциза за отчетный месяц.
Приложение 107 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан
– Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Сноска. Приказ дополнен приложением 107 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 14.04.2022 № 409 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 108 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан
– Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Правила составления налоговой отчетности "Декларация по рентному налогу на экспорт (форма 570.00)"
Сноска. Приказ дополнен приложением 108 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 14.04.2022 № 409 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

13) 421.04.008 IV жолында газохол, бензанол, Нефрас, жеңіл көмірсулар қоспасы, экологиялық отын бойынша оның бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған мәліметтер көрсетіледі;
14) 421.04.008 V жолында өз өндірістік мұқтаждарына пайдаланылған газохол, бензанол, мұнай еріткіші, жеңіл көмірсулардың қоспалары, экологиялық отыны бойынша мәліметтер көрсетіледі;
15) 421.04.008 VI жолында бас ұйымнан немесе жеткізушілерден алынған және өз өндірістік мұқтаждарына пайдаланылған дизель отыны бойынша мәліметтер көрсетіледі;
16) 421.04.009 жолы 421.04.007, 421.04.008 жолдарында көрсетілген салық салынатын операциялар бойынша салық базасының жалпы мөлшерін, сондай-ақ 421.04.007 және 421.04.008 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын осы операциялар бойынша есептелген акциздің жиынтық сомасын айқындауға арналған.
31. "Шегерімдер" бөлімі акциздердің жиынтық сомаларын, сондай-ақ шегерімге жататын бюджеттік сыныптама кодтары бөлінісінде егжей-тегжейлі көрсетуге арналған:
1) 421.04010 жолында шегерімнің жиынтық сомасы көрсетіледі;
2) А бағанында бюджеттік сыныптаманың коды көрсетіледі. Бюджеттік сыныптаманың бір кодына бір жол сәйкес келеді;
3) В бағанында акцизделетін тауардың көлемі (тоннамен) көрсетіледі;
4) С бағанында есепті ай үшін акциз бойынша шегерім сомасы көрсетіледі.
32. "Акцизді есептеу" бөлімі есептелген акциздердің жиынтық сомасын егжей-тегжейлі көрсетуге, сондай-ақ 421.04.010 жолында көрсетілген шегерімдерді шегере отырып, бюджеттік сыныптама кодтары бөлігінде көрсетуге арналған:
1) 421.04.011 жолында есептелген акциздің жиынтық сомасы көрсетіледі;
2) А бағанында бюджеттік сыныптаманың коды көрсетіледі. Бюджеттік сыныптаманың бір кодына бір жол сәйкес келеді;
3) В бағанында есепті ай үшін есептелген акциз сомасы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қантардағы
№ 39 бұйрығына 107-қосымша
Ескерту. Бұйрық 107-қосымшамен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 14.04.2022 № 409 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39 бұйрығына 108-қосымша
"Экспортқа рента салығы бойынша декларация (570.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары
Ескерту. Бұйрық 108-қосымшамен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 14.04.2022 № 409 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация по рентному налогу на экспорт (форма 570.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Декларация по рентному налогу на экспорт" (далее – декларация), предназначенной для исчисления рентного налога на экспорт.
2. Декларация составляется физическими и юридическими лицами, реализующими на экспорт сырую нефть, газовый конденсат, уголь.
3. При заполнении декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки декларации не заполняются.
5. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "–" в первой левой ячейке соответствующей строки декларации.
6. При составлении декларации:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) в электронной форме – заполняется в соответствии со статьей 208 Налогового кодекса.
7. Декларация составляется, подписывается, заверяется (электронной цифровой подписью) налогоплательщиком (налоговым агентом) на бумажном и (или) электронном носителях на казахском и (или) русском языках, в соответствии с пунктом 2 статьи 204 Налогового кодекса.
8. При представлении декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе – составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику (налоговому агенту) с отметкой фамилии, имени и отчества (при его наличии) и подписью работника органа государственных доходов, принявшего декларацию и оттиском печати (штампа);
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронной форме, допускающем компьютерную обработку информации – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов государственных доходов.
9. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" приложения указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" декларации.
Глава 2. Пояснение по заполнению декларации (форма 570.00)
10. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) индивидуальный идентификационный номер (бизнес- идентификационный номер) (далее – ИИН (БИН)) налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается ИИН (БИН) доверительного управляющего;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Экспортқа рента салығы бойынша декларация (570.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) (бұдан әрі – Салық кодексі) сәйкес әзірленген және экспортқа рента салығын есептеуге арналған "Экспортқа рента салығы бойынша декларация" салық есептілігі нысанын (бұдан әрі – декларация) жасау тәртібін айқындайды.
2. Декларацияны шикi мұнай, газ конденсатын, көмірді экспортқа өткізетін жеке және заңды тұлғалар жасайды.
3. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде декларацияның тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Сомалардың теріс мәндері декларацияның тиісті жолының бірінші сол жақ торкөзінде "–" белгісімен көрсетіледі.
6. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз жеткізгіште – қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық нысанда – Салық кодексінің 208-бабына сәйкес толтырылады.
7. Салық төлеуші (салық агенті) декларацияны Салық кодексінің 204-бабының 2-тармағына сәйкес қағаз және (немесе) электрондық жеткізгіштерде қазақ және (немесе) орыс тілдерінде жасайды, қол қояды, куәландырады.
8. Декларацияны табыс ету кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз жеткізгіште – екі данада жасалады, бір данасы декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің атын (болған кезде) мен қойылған қолы және мөрдің (мөртабан) бедері белгісімен салық төлеушіге (салық агентіне) қайтарылады.
2) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз жеткізгіште – салық төлеуші (салық агенті) пошта немесе өзге де байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) ақпараттарды компьютерлік өңдеуге жол беретін электрондық нысанда – салық төлеуші (салық агенті) мемлекеттік кірістер органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің салық есептілігінің қабылданғаны немесе қабылданбағандығы туралы хабарлама алады.
9. Қосымшаның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімінде, декларацияның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
2-тарау. Декларацияны (570.00-нысанын) толтыру бойынша түсіндірме
10. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі) (бұдан әрі – ЖСН (БСН)). Бұл ретте салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушының ЖСН (БСН) көрсетіледі;

9) в строке 570.00.009 указывается сумма рентного налога на экспорт сырой нефти и нефтепродуктов сырых, газового конденсата, определяемая как произведение строк 570.00.007 и 570.00.008 (570.00.007 х 570.00.008).
12. В разделе "Ответственность налогоплательщика" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) Налогоплательщика".
При представлении декларации юридическим лицом указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами.
При представлении декларации физическим лицом данные заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность физического лица;
2) дата подачи декларации – дата представления декларации в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов – код органа государственных доходов по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица, принявшего декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего декларацию;
5) дата приема декларации – дата представления декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 209 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа – регистрационный номер декларации, присваиваемый органом государственных доходов;
7) дата почтового штемпеля – дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Подпункты 4), 5), 6) и 7) настоящего пункта заполняются работником органа государственных доходов, принявшим декларацию на бумажном носителе.
Приложение 109 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан
– Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Сноска. Приказ дополнен приложением 109 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 14.04.2022 № 409 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 110 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан
– Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Правила составления налоговой отчетности "Декларация по налогу на добычу полезных ископаемых (форма 590.00)"
Сноска. Приказ дополнен приложением 110 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 14.04.2022 № 409 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация по налогу на добычу полезных ископаемых (форма 590.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс) определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Декларация по налогу на добычу полезных ископаемых" (далее – декларация), предназначенной для исчисления налога на добычу полезных ископаемых (далее – НДПИ). Декларация составляется недропользователями, осуществляющими добычу нефти, минерального сырья, подземных вод и лечебных грязей, включая извлечение полезных ископаемых из техногенных минеральных образований в рамках каждого отдельного заключенного контракта/лицензии на недропользование.

9) 570.00.009 жолында 570.00.007 және 570.00.008 (570.00.007 х 570.00.008) жолдарының туындысы ретінде айқындалатын шикі мұнай және шикі мұнай өнімдері мен газ конденсатының экспортқа рента салығының сомасы көрсетіледі.
12. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) "Салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" жолында:
декларацияны заңды тұлға табыс еткен кезде құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
декларацияны жеке тұлға табыс еткен кезде деректер жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады;
2) декларацияның тапсырылған күні – декларацияның мемлекеттік кірістер органына табыс етілген күні көрсетіледі;
3) мемлекеттік кірістер органының коды - салық төлеушінің орналасқан орны бойынша мемлекеттік кірістер органының коды көрсетіледі;
4) "Декларацияны қабылдаған лауазымды адамының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" жолында декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
5) декларацияның қабылданған күні – Салық кодексінің 209-бабы 2-тармағына сәйкес декларацияның табыс етілген күні көрсетіледі;
6) құжаттың кіріс нөмірі – мемлекеттік кірістер органы беретін құжаттың тіркеу нөмірі көрсетіледі.
7) пошта штемпелінің күні – пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Осы тармақтың 4), 5), 6) және 7) тармақшаларын декларацияны қағаз жеткізгіште қабылдаған мемлекеттік кірістер органының қызметкері толтырады.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қантардағы
№ 39 бұйрығына 109-қосымша
Ескерту. Бұйрық 109-қосымшамен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 14.04.2022 № 409 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39 бұйрығына 110-қосымша
"Пайдалы қазбаларды өндiру салығы бойынша декларация (590.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары
Ескерту. Бұйрық 110-қосымшамен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 14.04.2022 № 409 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Пайдалы қазбаларды өндiру салығы бойынша декларация (590.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық Кодексі) (бұдан әрі – Салық Кодексі) сәйкес әзірленген және пайдалы қазбаларды өндіру салығын (бұдан әрі – ПҚӨС) есептеуге арналған "Пайдалы қазбаларды өндiру салығы бойынша декларация" салық есептілігі нысанын (бұдан әрі – декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны жасалған әрбір бөлек жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт/лицензия шеңберінде техногендік минералды құралымдардан пайдалы қазбалар алуды қоса алғанда, мұнайды, минералды шикізатты, жерасты сулары мен емдік балшықты өндіруді жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар жасайды.

2) в строке 590.01.002 указывается общий объем за налоговый период добытой сырой нефти, в тоннах;
3) в строке 590.01.003 указывается объем добытой за налоговый период сырой нефти, реализованной на нефтеперерабатывающий завод для переработки, в тоннах;
4) в строке 590.01.004 указывается фактическая покупная цена нефтеперерабатывающего завода за единицу реализованной продукции;
5) в строке 590.01.005 указывается стоимость объема добытой сырой нефти, реализованной на нефтеперерабатывающий завод для переработки, определяемая, как произведение строк 590.01.003 и 590.01.004 (590.01.003 х 590.01.004);
6) в строке 590.01.006 указывается объем добытой за налоговый период сырой нефти, переданной в качестве давальческого сырья на нефтеперерабатывающий завод для переработки, в тоннах;
7) в строке 590.01.007 указывается объем добытой за налоговый период сырой нефти, использованной на собственные производственные нужды, в тоннах;
8) в строке 590.01.008 указывается производственная себестоимость добычи за единицу продукции, определяемая в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" (далее – Закон о бухгалтерском учете и финансовой отчетности), увеличенная на 20 процентов;
9) в строке 590.01.009 указывается стоимость объема добытой сырой нефти, переданной в качестве давальческого сырья на нефтеперерабатывающий завод для переработки и использованной на собственные производственные нужды, определяемая по следующей формуле ((590.01.006 + 590.01.007) х 590.01.008);
10) в строке 590.01.010 указывается объем добытой за налоговый период сырой нефти, переданной в натуральном выражении, в тоннах;
11) в строке 590.01.011 указывается цена передачи, определяемая в порядке, установленном Правительством;
12) в строке 590.01.012 указывается стоимость объема добытой сырой нефти, переданной в натуральном выражении, определяемая как произведение строк 590.01.010 и 590.01.011 (590.01.010 х 590.01.011);
13) в строке 590.01.013 указывается объем добытой за налоговый период товарной сырой нефти, определяемый как разница строк 590.01.002, 590.01.003, 590.01.006, 590.01.007 и 590.01.010 (590.01.002 – 590.01.003 – 590.01.006 – 590.01.007 – 590.01.010) в тоннах;
14) в строке 590.01.014 указывается мировая цена на сырую нефть, определяемая в соответствии с пунктом 3 статьи 741 Налогового кодекса;
15) в строке 590.01.015 указывается стоимость объема добытой товарной сырой нефти, определяемая как произведение строк 590.01.013 и 590.01.014 (590.01.013 х 590.01.014);

2) 590.01.002 жолында салық кезеңі үшін өндірілген шикi мұнайдың жалпы көлемі,тоннада көрсетіледі;
3) 590.01.003 жолында салық кезеңі үшін мұнай өңдеу зауытына қайта өңдеу үшін өткізілген, өндірілген шикi мұнайдың көлемі,тоннада көрсетіледі;
4) 590.01.004 жолында өткізілген өнімнің бірлігі үшін мұнай өңдеу зауытының нақты сатып алу бағасы көрсетіледі;
5) 590.01.005 жолында 590.01.003 және 590.01.004 (590.01.003 х 590.01.004) жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, мұнай өңдеу зауытына қайта өңдеу үшін өткізілген, өндірілген шикi мұнай көлемінің құны көрсетіледі;
6) 590.01.006 жолында салық кезеңі үшін мұнай өңдеу зауытына қайта өңдеу үшін алыс-беріс шикізаты ретінде берілген, өндірілген шикi мұнайдың көлемі,тоннада көрсетіледі;
7) 590.01.007 жолында салық кезеңі үшін өзінің өндірістік мұқтаждарына пайдаланылған, өндірілген шикi мұнайдың көлемі,тоннада көрсетіледі;
8) 590.01.008 жолында халықаралық қаржы есептілігі стандарттарына және "Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы) талаптарына сәйкес айқындалатын, 20 пайызға ұлғайтылған, өнімнің бірлігі үшін өндірудің өндірістік өзіндік құны көрсетіледі;
9) 590.01.09 жолында ((590.01.006 + 590.01.007) х 590.01.008) формуласы бойынша айқындалатын, мұнай өңдеу зауытына қайта өңдеу үшін алыс-беріс шикізаты ретінде берілген, және өзінің өндірістік мұқтаждарына пайдаланылған, өндірілген шикi мұнай көлемінің құны көрсетіледі;
10) 590.01.010 жолында салық кезеңі үшін заттай түрде берілген, өндірілген шикі мұнайдың көлемі,тоннада көрсетіледі;
11) 590.01.011 жолында Үкімет белгілеген тәртіпте айқындалатын, беру бағасы көрсетіледі;
12) 590.01.012 жолында 590.01.010 және 590.01.011 (590.01.010 х 590.01.011) жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, заттай түрде берілген, өндірілген шикі мұнай көлемінің құны көрсетіледі;
13) 590.01.013 жолында салық кезеңі үшін 590.01.002, 590.01.003, 590.01.006, 590.01.007 және 590.01.010 (590.01.002 – 590.01.003 – 590.01.006 – 590.01.007 – 590.01.010) жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, өндірілген тауарлық шикi мұнайдың көлемі,тоннада көрсетіледі;
14) 590.01.014 жолында Салық кодексінің 741-бабы 3-тармағына сәйкес айқындалатын, шикi мұнайға әлемдік баға көрсетіледі;
15) 590.01.015 жолында 590.01.013 және 590.01.014 (590.01.013 х 590.01.014) жолдарының туындысы ретінде айқындалатын,өндірілген тауарлық шикі мұнай көлемінің құны көрсетіледі;

15) в строках графы N указывается сумма исчисленного НДПИ, определяемая как сумма произведений граф К и L умноженная на графу М ((К + L)х М));
16) в строках графы O указывается корректировка налога, определяемая в соответствии с подпунктом 3) пункта 6 статьи 745 Налогового кодекса и подпунктом 1) пункта 3 статьи 745 Налогового кодекса, с учетом положений Закона о трансфертном ценообразовании;
17) в строках графы P указывается сумма НДПИ с учетом корректировки, определяемая как сумма граф N и O (N+О).
Итоговая сумма строки графы Р переносится в строку 590.00.001 формы 590.00.
Глава 5. Пояснение по заполнению формы 590.03–Исчисление НДПИ на подземные воды
26. Форма 590.03 предназначена для детального отражения информации об исчислении НДПИ на подземные воды.
27. В разделе "Исчисление НДПИ на подземные воды":
1) в строке 590.03.001 указывается общий объем за налоговый период добытой подземной воды, в кубических метрах;
2) в строке 590.03.002 указывается объем добытых подземных вод, указанных в строке 1 таблицы ставок, предусмотренной пунктом 2 статьи 748 Налогового кодекса;
3) в строке 590.03.003 указывается размер (ставка) НДПИ на единицу объема, указанного в строке 590.03.002;
4) в строке 590.03.004 указывается сумма НДПИ, определяемая как произведение строк 590.03.002 и 590.003.003 (590.03.002 х 590.003.003);
5) в строке 590.03.005 указывается объем добытых подземных вод, указанных в строке 2 таблицы ставок, предусмотренной пунктом 2 и пунктом 3 статьи 748 Налогового кодекса;
6) в строке 590.03.006 указывается размер (ставка) НДПИ на единицу объема, указанного в строке 590.03.005;
7) в строке 590.03.007 указывается сумма НДПИ, определяемая как произведение строк 590.03.005 и 590.003.006 (590.03.005 х 590.003.006);
8) в строке 590.03.008 указывается объем добытых подземных вод, указанных в строке 3 таблицы ставок, предусмотренной пунктом 2 и пунктом 3 статьи 748 Налогового кодекса;
9) в строке 590.03.009 указывается размер (ставка) НДПИ на единицу объема, указанного в строке 590.03.008;
10) в строке 590.03.010 указывается сумма НДПИ, определяемая как произведение строк 590.03.008 и 590.003.009 (590.03.008 х 590.003.009);
11) в строке 590.03.011 указывается объем добытых подземных вод, указанных в строке 4 таблицы ставок, предусмотренной пунктом 2 и пунктом 3 статьи 748 Налогового кодекса);
12) в строке 590.03.012 указывается размер (ставка) НДПИ на единицу объема, указанного в строке 590.03.011;

15) N бағанының жолдарында К және L бағандары мен М бағаны туындысының сомасы ((К + L) х М)) ретінде айқындалатын, есептелген пайдалы қазбаларды өндіру салығының сомасы көрсетіледі;
16) О бағанының жолдарында Трансферттік баға белгілеу туралы заңның ережелерін ескере отырып, Салық кодексінің 745-бабы 3-тармағының 1) тармақшасына және Салық кодексінің 745-бабы 6-тармағының 3) тармақшасына сәйкес айқындалатын, салықты түзету көрсетіледі;
17) Р бағанының жолдарында N және O бағандарының (N + O) сомасы ретінде айқындалатын, түзету ескерілгендегі ПҚӨС сомасы көрсетіледі.
Р бағанының қорытынды сомасы 590.00-нысанының 590.00.001 жолына көшіріледі.
5-тарау. Жер асты суларына ПҚӨС есептеу – 590.03-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
26. 590.03-нысаны жер асты суларына ПҚӨС есептеу туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуі үшін арналған.
27. "Жер асты суларына ПҚӨС есептеу" бөлімінде:
1) 590.03.001 жолында салық кезеңі үшін өндірілген жер асты суларының жалпы көлемі, текше метрде көрсетіледі;
2) 590.03.002 жолында Салық кодексінің 748-бабы 2-тармағымен көзделген кесте мөлшерлемесінің 1-жолында көрсетілген өндірілген жер асты суларының көлемі көрсетіледі.
3) 590.03.003 жолында 590.03.002 жолында көрсетілген көлемнің бірлігі үшін ПҚӨС мөлшері (мөлшерлемесі) көрсетіледі;
4) 590.03.004 жолында 590.03.002 және 590.03.003 жолдарының (590.03.002 х 590.003.003) туындысы ретінде айқындалатын, ПҚӨС сомасы көрсетіледі;
5) 590.03.005 жолында Салық кодексінің 748-бабы 2-тармағы және 3-тармағында көзделген мөлшерлеме кестесінің 2-жолында көрсетілген өндірілген жер асты суларының көлемі көрсетіледі;
6) 590.03.006 жолында 590.03.005 жолында көрсетілген көлемнің бірлігі үшін ПҚӨС мөлшері (мөлшерлемесі) көрсетіледі;
7) 590.03.007 жолында 590.03.005 және 590.003.006 жолдарының (590.03.005 х 590.003.006) туындысы ретінде айқындалатын, ПҚӨС сомасы көрсетіледі;
8) 590.03.008 жолында Салық кодексінің 748-бабы 2-тармағы және 3-тармағында көзделген мөлшерлеме кестесінің 3-жолында көрсетілген өндірілген жер асты суларының көлемі көрсетіледі;
9) 590.03.009 жолында 590.03.008 жолында көрсетілген көлемінің бірлігі үшін ПҚӨС мөлшері (мөлшерлемесі) көрсетіледі;
10) 590.03.010 жолында 590.03.008 және 590.003.009 жолдарының (590.03.008 х 590.003.009) туындысы ретінде айқындалатын, ПҚӨС сомасы көрсетіледі;
11) 590.03.011 жолында Салық кодексінің 748-бабы 2-тармағы және 3-тармағында көзделген мөлшерлеме кестесінің 4-жолында көрсетілген өндірілген жер асты суларының көлемі көрсетіледі;
12) 590.03.012 жолында 590.03.011 жолында көрсетілген көлемнің бірлігі үшін ПҚӨС мөлшері (мөлшерлемесі) көрсетіледі;

13) в строке 590.03.013 указывается сумма НДПИ, определяемая как произведение строк 590.03.011 и 590.003.012 (590.03.011 х 590.003.012);
14) в строке 590.03.014 указывается объем добытых подземных вод, указанных в строке 5 таблицы ставок, предусмотренной пунктом 2 и пунктом 3 статьи 748 Налогового кодекса;
15) в строке 590.03.015 указывается размер (ставка) НДПИ на единицу объема, указанного в строке 590.03.014;
16) в строке 590.03.016 указывается сумма НДПИ, определяемая как произведение строк 590.03.014 и 590.003.015 (590.03.014 х 590.003.015);
17) в строке 590.03.017 указывается сумма НДПИ на подземные воды, определяемая как сумма строк 590.03.004, 590.03.007, 590.03.010, 590.03.013, 590.03.016 (590.03.004 + 590.03.007 + 590.03.010 + 590.03.013 + 590.03.016).
Значение строки 590.03.017 переносится в строку 590.00.001 формы 590.00.
Глава 6. Пояснение по заполнению формы 590.04 – Исчисление НДПИ на общераспространенные полезные ископаемые и лечебные грязи
28. В разделе "Общая информация о налогоплательщике":
1) в строке 5 "Наименование общераспространенных полезных ископаемых и лечебных грязей" указывается наименование общераспространенных полезных ископаемых и лечебных грязей;
2) в строке 6 "Единица измерения объема добытых общераспространенных полезных ископаемых и лечебных грязей" указывается единицы измерения, используемые в отчетных и сводных балансах запасов минерального сырья, предоставляемых уполномоченному органу по изучению и использованию недр.
29. В разделе "Исчисление НДПИ на общераспространенные полезные ископаемые":
1) в строке 590.04.001 указывается объем добытых общераспространенных полезных ископаемых;
2) в строке 590.04.002 указывается размер (ставка) НДПИ на единицу объема, предусмотренная статьей 748 Налогового кодекса;
3) в строке 590.04.003 указывается сумма НДПИ на общераспространенные полезные ископаемые, определяемая как произведение строк 590.04.001 и 590.04.002 (590.04.001 х 590.04.002);
30. В разделе "Исчисление НДПИ на лечебные грязи":
1) в строке 590.04.004 указывается объем добытых лечебных грязей;
2) в строке 590.04.005 указывается размер (ставка) НДПИ на единицу объема, предусмотренная статьей 748 Налогового кодекса;
3) в строке 590.04.006 указывается сумма НДПИ на лечебные грязи, определяемая как произведение строк 590.04.004 и 590.04.005 (590.04.004 х 590.04.005).
31. В разделе "Исчисление НДПИ":
1) в строке 590.04.007 указывается сумма НДПИ, определяемая как сумма строк 590.04.003 и 590.04.006 (590.04.003 + 590.04.006).
Приложение 111 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан
– Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39

13) 590.03.013 жолында 590.03.011 және 590.003.012 жолдарының (590.03.011 х 590.003.012) туындысы ретінде айқындалатын, ПҚӨС сомасы көрсетіледі;
14) 590.03.014 жолында Салық кодексінің 748-бабы 2-тармағы және 3-тармағында көзделген мөлшерлеме кестесінің 5-жолында көрсетілген өндірілген жер асты суларының көлемі көрсетіледі;
15) 590.03.015 жолында 590.03.014 жолында көрсетілген көлемнің бірлігі үшін ПҚӨС мөлшері (мөлшерлемесі) көрсетіледі;
16) 590.03.016 жолында 590.03.014 және 590.03.015 (590.03.014 х 590.003.015) жолындарында шығарылған деп анықталатын ПҚӨС сомасы көрсетіледі;
17) 590.03.017 жолында 590.03.004, 590.03.007, 590.03.010, 590.03.013, және 590.03.016 (590.03.004+590.03.007+590.03.010+590.03.013+590.03.016) сомасы ретінде айқындалатын, жер асты суларына ПҚӨС сомасы көрсетіледі.
590.03.017 жолының мәні 590.00.001 590.00-нысанының жолына көшіріледі.
6-тарау. Кең таралған пайдалы қазбаларға және емдік балшыққа ПҚӨС есептеу – 590.04-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
28. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) "Кең таралған пайдалы қазбалардың және емдік балшықтардың атауы" 5-жолында кең таралған пайдалы қазбалардың және емдік балшықтардың атауы көрсетіледі;
2) "Кең таралған пайдалы қазбалардың және емдік балшықтардың қорларының өндірілген көлемінің өлшем бірліктері" 6-жолында жер қойнауын зерттеу және қолдану бойынша уәкілетті органға ұсынылатын минералды шикізаттың қорларын есептерінде және теңгерімнің жинақтарында қолданылатын өлшем бірліктері көрсетіледі.
29. "Кең таралған пайдалы қазбаларға ПҚӨС есептеу" бөлімінде:
1) 590.04.001 жолында кең таралған пайдалы қазбалардың өндірілген көлемі көрсетіледі;
2) 590.04.002 жолында Салық кодексінің 748-бабында көзделген пайдалы қазбаларды өндіру көлемі бірлігіне ПҚӨС мөлшері (мөлшерлемесі) көрсетіледі;
3) 590.04.003 жолында 590.04.001 және 590.04.002 (590.04.001 х 590.04.002) жолдарының туындысы ретінде айқындалатын кең таралған пайдалы қазбаларға ПҚӨС сомасы көрсетіледі.
30. "Емдік балшықтарға ПҚӨС есептеу" бөлімінде:
1) 590.04.004 жолында өндірілген емдік балшықтын көлемі көрсетіледі;
2) 590.04.005 жолында Салық кодексінің 748-бабымен көзделген пайдалы қазбаларды өндірудің өлшем бірлігіне ПҚӨС мөлшері (мөлшерлемесі) көрсетіледі;
3) 590.04.006 жолында 590.04.004 және 590.04.005 (590.04.004 х 590.04.005) жолдарында шығарылған деп анықталатын емдік балшықтарға өндірілетін ПҚӨС сомасы көрсетіледі.
31. "ПҚӨС есептеу" бөлімінде:
1) 590.04.007 жолында 590.04.003 және 590.04.006 (590.04.003 + 590.04.006) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын ПҚӨС сомасы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қантардағы
№ 39 бұйрығына 111-қосымша

Сноска. Приказ дополнен приложением 111 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 14.04.2022 № 409 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 112 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан
– Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Правила составления налоговой отчетности "Расчет сумм текущих платежей по плате за пользование земельными участками (форма 851.00)"
Сноска. Приказ дополнен приложением 112 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 14.04.2022 № 409 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Расчет сумм текущих платежей по плате за пользование земельными участками (форма 851.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Расчет сумм текущих платежей) по плате за пользование земельными участками" (далее – расчет), предназначенной для исчисления платы за пользование земельными участками (далее – плата). Расчет составляется плательщиками платы, определенными статьей 565 Налогового кодекса, за исключением физических лиц, не являющихся индивидуальными предпринимателями, а также индивидуальных предпринимателей по земельным участкам, занятым объектами налогообложения, налоговая база по налогу на имущество по которым исчисляется в соответствии со статьей 529 Налогового кодекса, и (или) выделенным под индивидуальное жилищное строительство.
2. Расчет состоит из самого расчета (форма 851.00) и приложении к нему (формы 851.01 и 851.02), предназначенного для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки расчета не заполняются.
5. Приложение к расчету составляется в обязательном порядке при заполнении строк в расчете, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложение к расчету не составляется при отсутствии данных, подлежащих отражению в нем.
7. При превышении количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к расчету, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к расчету.

Ескерту. Бұйрық 111-қосымшамен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 14.04.2022 № 409 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39 бұйрығына 112-қосымша
"Жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақының ағымдағы төлемдер сомалар есебі (851.00-нысаны)" салық есептілігін жасау қағидалары
Ескерту. Бұйрық 112-қосымшамен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 14.04.2022 № 409 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақының ағымдағы төлемдер сомалар есебі (851.00-нысаны)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) (бұдан әрі – Салық кодексі) сәйкес әзірленген және жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақы (бұдан әрі – төлемақы) есептеуге арналған "Жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақының ағымдағы төлемдер сомалар есебі" салық есептілігінің нысанын (бұдан әрі – есеп) жасау тәртібін айқындайды. Есепті дара кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлғаларды, сондай-ақ мүлік салығы бойынша салық базасы Салық кодексінің 529-бабына сәйкес сәйкес есептелетін және (немесе) жеке тұрғын үй құрылысына бөлінген салық салынатын объектілер орналасқан жер учаскелері бойынша дара кәсіпкерлерді қоспағанда, Салық кодексінің 565-бабында айқындалған төлемақы төлеушілер жасайды.
2. Есеп есептің өзінен (851.00-нысан) және оған салық міндеттемесін есептеу туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған қосымшалардан (851.01 және 851.02– нысандары) тұрады.
3. Есепті толтыру кезінде түзетулерге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде есептің тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Есепке қосымша тиісті көрсеткіштерді ашуды талап ететін есептегі жолдар толтырылған кезде міндетті тәртіпте толтырылады.
6. Есепке қосымша онда көрсетілуге тиіс деректер болмаған жағдайда жасалмайды.
7. Есепке қосымшаның парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен кезде есепке қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.

5) вид расчета.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения расчета к видам налоговой отчетности, указанным в статье 206 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления.
Строки заполняются при представлении вида расчета, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 206 Налогового кодекса;
7) отдельные категории налогоплательщика в соответствии со статьей 40 Налогового кодекса.
Ячейки отмечаются, если налогоплательщик относится к одной из категорий, указанных в строке A или B;
А – доверительный управляющий;
В – учредитель доверительного управления;
8) код валюты – код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
9) количество листов – количество представленных приложений.
16. В разделе "Плата за пользование земельными участками, подлежащая уплате в бюджет":
1) в строке 851.00.001 указывается общая сумма платы по всем земельным участкам, исчисленная плательщиками платы, подлежащая уплате в бюджет за налоговый период, определяемая как сумма граф J и E по всем приложениям форм 851.01 и 851.02;
2) в строке 851.00.002 указывается сумма исчисленных текущих платежей платы, подлежащих уплате в бюджет в сроки, установленные пунктом 4 статьи 564 Налогового кодекса:
в строке 851.00.002 I указывается сумма платы к уплате в срок не позднее 25 февраля налогового периода;
в строке 851.00.002 II указывается сумма платы к уплате в срок не позднее 25 мая налогового периода;
в строке 851.00.002 III указывается сумма платы к уплате в срок не позднее 25 августа налогового периода;
в строке 851.00.002 IV указывается сумма платы к уплате в срок не позднее 25 ноября налогового периода.
Сумма текущих платежей платы по каждой указанной строке определяется делением общей суммы платы на количество сроков уплаты, оставшихся до окончания налогового периода;
3) в строке 851.00.003 указывается сумма платы в соответствии с пунктом 6 статьи 564 Налогового кодекса. Данная строка заполняется по окончания срока договора временного возмездного землепользования или его расторжения после начала налогового периода;
4) в строке 851.00.004 указывается сумма платы в соответствии с пунктом 3 статьи 565 Налогового кодекса. Данная строка заполняется при предоставлении государством земельных участков во временное возмездное землепользование после последнего срока уплаты платы (25 ноября текущего года).
Сумма текущих платежей платы по указанной строке определяется делением общей суммы платы на количество месяцев уплаты, оставшихся до окончания налогового периода.

5) есептің түрі.
Тиісті торкөздер есептің Салық кодексінің 206-бабында көрсетілген салық есептілігі түрлеріне жатқызылу ескеріле отырып белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 206-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген есеп түрін ұсыну кезінде белгіленеді;
7) Салық кодексінің 40-бабына сәйкес салық төлеушінің жекелеген санаттары.
Торкөздер егер салық төлеуші А немесе В жолдарында көрсетілген санаттардың біріне жатқан жағдайда белгіленеді;
А – сенімгерлік басқарушы;
В – сенімгерлік басқарушының құрылтайшысы;
8) валюта коды – "Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген 23 "Валюталар жіктеуіші" қосымшасына сәйкес валюта кодын;
9) парақтардың саны – табыс етілген қосымшалардың санын көрсетеді.
16. "Жер учаскелерін пайдаланғаны үшін бюджетке төленуге жататын төлемақы" деген бөлімде:
1) 851.00.001 жолында 851.01 және 851.02-нысандарының барлық қосымшалары бойынша J және E бағандарының сомасы ретінде айқындалатын, төлемақы төлеушілер есептеген, салық кезеңі үшін бюджетке төленуге тиіс барлық жер учаскелері бойынша төлемақының жиынтық сомасы көрсетіледі;
2) 851.00.002 жолында Салық кодексінің 564-бабы 4-тармағында белгіленген мерзімдерде бюджетке төленуге тиіс төлемақылардың есептелген ағымдағы төлемдерінің сомасы көрсетіледі:
851.00.002 І жолында салық кезеңінің 25 ақпанынан кешіктірмейтін мерзімде төлеуге төлемақының сомасы көрсетіледі;
851.00.002 ІІ жолында салық кезеңінің 25 мамырынан кешіктірмейтін мерзімде төлеуге төлемақының сомасы көрсетіледі;
851.00.003 ІІІ жолында салық кезеңінің 25 тамызынан кешіктірмейтін мерзімде төлеуге төлемақының сомасы көрсетіледі;
851.00.002 IV жолында салық кезеңінің 25 қарашасынан кешіктірмейтін мерзімде төлеуге төлемақының сомасы көрсетіледі.
Төлемақының ағымдағы төлемдерінің сомасы әрбір көрсетілген жол бойынша төлемақының жалпы сомасын салық кезеңінің аяқталуына дейін қалған төлеу мерзімдерінің санына бөлумен айқындалады;
3) 851.00.003 жолында Салық кодексінің 564-бабының 6-тармағына сәйкес төлемақы сомасы көрсетіледі. Бұл жол жаңа салық кезеңi басталғаннан кейiн уақытша өтеулі жер пайдалану шартының аяқталуы немесе оның бұзылуы бойынша толтырылады;
4) 851.00.004 жолда Салық кодексінің 565-бабы 3-тармағына сәйкес төлемақының сомасы көрсетіледі. Бұл жол төлемақы төлеудің соңғы мерзімінен кейін (ағымдағы жылдың 25 қарашасы) мемлекет өтемін төлеп уақытша жер пайдалануға жер учаскелерін берген кезде толтырылады.
Көрсетілген жол бойынша төлемақының ағымдағы төлемдерінің сомасы төлемақының жалпы сомасын салық кезеңінің аяқталуына дейін қалған төлеу айларының санына бөлумен айқындалады.

17. В разделе "Ответственность налоплательщика":
1) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика (руководителя)" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами. Если расчет представляется физическим лицом, в поле указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) плательщика платы, которые заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) дата подачи расчета – дата представления расчета в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов – код органа государственных доходов по месту нахождения объекта обложения платы;
4) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица, принявшего расчет" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего расчет;
5) дата приема расчета – дата представления расчета в соответствии с пунктом 2 статьи 209 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа – регистрационный номер расчета, присваиваемый органом государственных доходов;
7) дата почтового штемпеля – дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Подпункты 4), 5), 6) и 7) настоящего пункта заполняются работником органа государственных доходов, принявшим декларацию на бумажном носителе.
Глава 3. Пояснение по заполнению формы 851.01
18. Форма 851.01 предназначена для отражения информации об исчислении сумм платы за налоговый период в совокупности по всем земельным участкам, находящемуся на праве временного возмездного землепользования (аренды).
При составлении формы 851.01 для исчисления платы по землям населенных пунктов, расположенных в городах районного значения, селах, поселках, сельских округах налогоплательщиком составляется отдельное приложение к расчету по каждому городу районного значения, селу, поселку, сельскому округу.
19. В разделе "Общая информация о налогоплательщике":
В строке 4 "БИН аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа" указывается БИН аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа по месту нахождения объекта обложения платы. Строка заполняется при составлении формы по землям населенных пунктов, расположенных в городах районного значения, селах, поселках, сельских округах.
20. В разделе "Плата за пользование земельными участками, подлежащая уплате в бюджет":
1) в строке 851.01.001 указывается сумма исчисленных текущих платежей платы, подлежащих уплате в бюджет в сроки, установленные пунктом 4 статьи 564 Налогового кодекса:
в строке 851.01.001 I указывается сумма платы к уплате в срок не позднее 25 февраля налогового периода;
в строке 851.01.001 II указывается сумма платы к уплате в срок не позднее 25 мая налогового периода;
в строке 851.01.001 III указывается сумма платы к уплате в срок не позднее 25 августа налогового периода;
в строке 851.01.001 IV указывается сумма платы к уплате в срок не позднее 25 ноября налогового периода.
Сумма текущих платежей платы по каждой указанной строке определяется делением общей суммы платы на количество сроков уплаты, оставшихся до окончания налогового периода;

17. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" деген бөлімде:
1) "Салық төлеушінің (басшының) тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі. Егер есепті жеке тұлға тапсырған жағдайда, жолда жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес төлемақы төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
2) есептің тапсырылған күні – есепті мемлекеттік кірістер органына тапсырған күні;
3) мемлекеттік кірістер органының коды – төлемақы алу обектісінің орналасқан жері бойынша мемлекеттік кірістер органының коды;
4) "Есепті қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" жолында есепті қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
5) есепті қабылдау күні – Салық кодексінің 209-бабы 2-тармағына сәйкес есептің табыс етілген күні;
6) құжаттың кіріс нөмірі – мемлекеттік кірістер органы берген есептің тіркеу нөмірі;
7) пошта штемпелінің күні – пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні.
Осы тармақтың 4), 5), 6) және 7) тармақшалары есепті қағаз жеткізгіште қабылдаған мемлекеттік кірістер органының қызметкері толтырады.
3-тарау. 851.01-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
18. 851.01-нысан уақытша өтеулі жер пайдалану құқығындағы (жалдау) жиынтығында барлық жер учаскесі бойынша салық кезеңі үшін төлемақы сомаларын есептеу туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
Салық төлеушілер аудандық маңызы бар қалаларда, кенттерде, ауылдарда, ауылдық округтерде орналасқан елді мекендердің жерлері бойынша 851.01 нысанын жасаған кезде әрбір аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ бойынша декларацияға жеке төлем жасалынады.
19."Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат":
"Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппаратының БСН" 4-жолда – салық салу объектісінің орналасқан жері бойынша аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппаратының БСН көрсетіледі. Жол аудандық маңызы бар қалаларда, кенттерде, ауылдарда, ауылдық округтерде орналасқан елді мекендердің жерлері бойынша нысанды жасаған кезінде толтырылады.
20. "Жер учаскелерін пайдаланғаны үшін бюджетке төленуге жататын төлемақы" деген бөлімде:
1) 851.01.001 жолында Салық кодексінің 564-бабы 4-тармағында белгіленген мерзімдерде бюджетке төленуге тиіс төлемақылардың есептелген ағымдағы төлемдерінің сомасы көрсетіледі:
851.01.001 І жолында салық кезеңінің 25 ақпанынан кешіктірмейтін мерзімде төлеуге төлемақының сомасы көрсетіледі;
851.01.001 ІІ жолында салық кезеңінің 25 мамырынан кешіктірмейтін мерзімде төлеуге төлемақының сомасы көрсетіледі;
851.01.001 ІІІ жолында салық кезеңінің 25 тамызынан кешіктірмейтін мерзімде төлеуге төлемақының сомасы көрсетіледі;
851.01.001 IV жолында салық кезеңінің 25 қарашасынан кешіктірмейтін мерзімде төлеуге төлемақының сомасы көрсетіледі.
Төлемақының ағымдағы төлемдерінің сомасы әрбір көрсетілген жол бойынша төлемақының жалпы сомасын салық кезеңінің аяқталуына дейін қалған төлеу мерзімдерінің санына бөлумен айқындалады;

2) в строке 851.01.002 указывается сумма платы в соответствии с пунктом 6 статьи 564 Налогового кодекса. Данная строка заполняется по окончания срока договора временного возмездного землепользования или его расторжения после начала налогового периода;
3) в строке 851.01.003 указывается сумма платы в соответствии с пунктом 3 статьи 565 Налогового кодекса. Данная строка заполняется при предоставлении государством земельных участков во временное возмездное землепользование после последнего срока уплаты платы (25 ноября текущего года).
Сумма текущих платежей платы по указанной строке определяется делением общей суммы платы на количество месяцев уплаты, оставшихся до окончания налогового периода.
21. В разделе "Сведения для исчисления суммы платы за пользование земельными участками, подлежащей уплате в бюджет":
1) в графе А указывается порядковый номер строки, который начинается со строки 00000001;
2) в графе B указывается кадастровый номер земельного участка на основании идентификационных документов;
3) в графе С указывается код категории земель.
Коды категории земель:
A – земли сельскохозяйственного назначения;
B – земли населенных пунктов;
С – земли промышленности, транспорта, связи, обороны и иного несельскохозяйственного назначения;
D – земли водного фонда;
Е – земли особо охраняемых природных территорий, земли оздоровительного, рекреационного и историко-культурного назначения;
F – земли лесного фонда.
4) в графе D код целевого использования земельного участка.
Коды целевого использования земельного участка:
A – казино;
B – автозаправочная станция;
С – автостоянка;
D – иное.
5) в графе Е указывается период действия договора аренды;
6) в графе F указывается размер месячного расчҰтного показателя (далее – МРП), установленного законом о республиканском бюджете на первое число налогового периода;
7) в графе G указывается общая площадь земельного участка в соответствии с договором аренды земельного участка;
8) в графе H указывается единица измерения площади земельного участка (необходимо выбрать одну единицу измерения гектар или в квадратный метр);
9) в графе I указывается фактический срок пользования земельным участком в налоговом периоде, то есть количество месяцев пользования земельным участком;
10) в графе J указывается сумма исчисленной платы, подлежащая уплате в бюджет в налоговом периоде.
Сумма платы по земельным участкам, полученным во временное возмездное землепользование (аренду), исчисляется на основании договоров временного возмездного землепользования, заключенных с уполномоченным органом по земельным отношениям, а на территории специальной экономической зоны – с местным исполнительным органом или управляющей компанией специальной экономической зоны.

2) 851.01.002 жолында Салық кодексінің 564-бабының 6-тармағына сәйкес төлемақы сомасы көрсетіледі. Бұл жол жаңа салық кезеңi басталғаннан кейiн уақытша өтеулі жер пайдалану шартының аяқталуы немесе оның бұзылуы бойынша толтырылады;
3) 851.01.003 жолда Салық кодексінің 565-бабы 3-тармағына сәйкес төлемақының сомасы көрсетіледі. Бұл жол төлемақы төлеудің соңғы мерзімінен кейін (ағымдағы жылдың 25 қарашасы) мемлекет өтемін төлеп уақытша жер пайдалануға жер учаскелерін берген кезде толтырылады.
Көрсетілген жол бойынша төлемақының ағымдағы төлемдерінің сомасы төлемақының жалпы сомасын салық кезеңінің аяқталуына дейін қалған төлеу айларының санына бөлумен айқындалады.
21. "Бюджетке төленуге тиіс жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақы сомасын есептеу" деген бөлімде:
1) А бағанында 00000001 жолымен басталатын жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында сәйкестендіру құжаттары негізінде жер учаскесінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі;
3) С бағанында жер санаттарының коды көрсетіледі.
Жер санаттарының коды:
A – ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлері;
B – елдi мекендердiң жерлері;
C – өнеркәсiп, көлiк, байланыс, қорғаныс және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер;
D – су қорының жерлері;
E – ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерi, сауықтыру мақсатындағы, рекреациялық және тарихи-мәдени мақсаттағы жерлері;
F – орман қорының жерлері;
4) D бағанында жер учаскесін нысаналы пайдаланудың тиісті түрінің коды көрсетіледі.
Жер учаскесін нысаналы пайдалану түрінің кодтары:
A – казино;
B – автожанармай құю станциясы;
C – автотұрақ;
D – өзге;
5) E бағанында бағанында жалға алу шартының қолданылу мерзiмi көрсетіледі;
6) F бағанында салық кезеңінің бірінші күніне республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің (бұдан әрі – АЕК) мөлшері көрсетіледі;
7) G бағанында I бағанында (гектарда немесе шаршы метрде) белгіленген, тиісті өлшем бірлікте жер учаскесін жалға алу шартына сәйкес жер учаскесінің жалпы ауданы көрсетіледі;
8) Н бағанында жер учаскесі ауданының өлшем бірлігі (гектарда, шаршы метрде) көрсетіледі;
9) I бағанында салық кезеңінде жер учаскесін пайдаланудың нақты мерзімен көрсетіледі, яғни жер учаскесімен пайдаланудағы ай саны;
10) J бағанында салық кезенде бюджетке төленуге жататын есептелген төлем сомасы қөрсетіледі.
Уақытша өтеулі жер пайдалануға (жалға) алынған жер учаскелері бойынша төлемақы сомасы жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органмен, ал арнайы экономикалық аймақ аумағында жергілікті атқарушы органмен немесе арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясымен жасалған уақытша өтеулі жер пайдалану шарттарының негiзiнде есептеледi.

Глава 4. Пояснение по заполнению формы 851.02
22. Форма 851.02 предназначена для отражения информации об исчислении сумм платы за пользование земельными участками недр на основании лицензии на разведку или добычу твердых полезных ископаемых.
При составлении формы 851.02 для исчисления платы по землям населенных пунктов, расположенных в городах районного значения, селах, поселках, сельских округах налогоплательщиком составляется отдельное приложение к расчету по каждому городу районного значения, селу, поселку, сельскому округу.
При наличии двух и более лицензии налогоплательщиком составляется отдельное приложение к расчету по каждой лицензии.
23. В разделе "Общая информация о налогоплательщике":
1) в строке 4 "БИН аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа" указывается БИН аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа по месту нахождения объекта обложения платы. Строка заполняется при составлении формы по землям населенных пунктов, расположенных в городах районного значения, селах, поселках, сельских округах;
2) в строке 5 "Номер лицензии" указывается номер лицензии на разведку или добычу твердых полезных ископаемых, выданной в соответствии с законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании;
3) в строке 6 указывается "Период действия лицензии" указывается период, на который выдана лицензия на разведку или добычу твердых полезных ископаемых;

4-тарау. 851.02-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
22. 851.02-нысан жер қойнауын пайдаланушылар пайдалы қатты қазбаларды барлауға немесе өндіруге арналған лицензия негізінде берілген жер қойнауы учаскесі бойынша төлемақының сомаларын есептеу туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
Салық төлеушілер аудандық маңызы бар қалаларда, кенттерде, ауылдарда, ауылдық округтерде орналасқан елді мекендердің жерлері бойынша 851.02 нысанын жасаған кезде әрбір аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ бойынша жеке есеп қосымшасы толтырылады.
Екі немесе одан да көп лицензия болған жағдайда салық төлеушімен әр лицензияға жеке есеп қосымшасы толтырылады.
23."Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат"
1) "Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппаратының БСН" 4-жолда – салық салу объектісінің орналасқан жері бойынша аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппаратының БСН көрсетіледі. Жол аудандық маңызы бар қалаларда, кенттерде, ауылдарда, ауылдық округтерде орналасқан елді мекендердің жерлері бойынша нысанды жасаған кезінде толтырылады.
2) "Лицензияның нөмірі" 5-жолда – Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасына сәйкес берілген қатты пайдалы қазбаларды барлауға немесе өндіруге арналған лицензияның нөмірі көрсетіледі;
3) "Лицензияны қолдану мерзімі" 6-жолда – қатты пайдалы қазбаларды барлауға немесе өндіруге арналған лицензияның берілген кезеңі көрсетіледі;

4) в строке 7 указывается количество блоков, предусмотренный лицензией на разведку. Информация представляется в разрезе каждого блока;
5) в строке 8 указывается количество км2 земли, предназначенная на добычу твердых полезных ископаемых.
24. В разделе "Плата за пользование участками недр на основании лицензии на разведку или добычу твердых полезных ископаемых, подлежащая уплате в бюджет":
в строке 851.02.001 указывается сумма исчисленных текущих платежей платы, подлежащих уплате в бюджет в сроки, установленные пунктами 9, 10, 11 и 12 статьи 564 Налогового кодекса:
в строке 851.02.001 I указывается сумма платы к уплате в срок не позднее 25 февраля налогового периода;
в строке 851.02.001 II указывается сумма платы к уплате в срок не позднее 25 мая налогового периода;
в строке 851.02.001 III указывается сумма платы к уплате в срок не позднее 25 августа налогового периода;
в строке 851.02.001 IV указывается сумма платы к уплате в срок не позднее 25 ноября налогового периода.

4) 7-жолда пайдалы қатты қазбаларды барлауға немесе өндіруге арналған лицензия берілген блоктың саны көрсетіледі. Мәлімет әр блок бойынша жеке беріледі;
5) 8-жолда қатты қазбаларды өндіруге арналған жердің км2 саны көрсетіледі.
24. "Пайдалы қатты пайдалы қазбаларды барлауға немесе өндіруге арналған лицензия негізінде берілген жер қойнауының учаскесі бойынша төленуге жататын төлемақы" деген бөлімде:
851.02.001 жолында Салық кодексінің 564-бабы 9, 10, 11 және 12-тармақтарында белгіленген мерзімдерде бюджетке төленуге тиіс төлемақылардың есептелген ағымдағы төлемдерінің сомасы көрсетіледі:
851.02.001 І жолында салық кезеңінің 25 ақпанынан кешіктірмейтін мерзімде төлеуге төлемақының сомасы көрсетіледі;
851.02.001 ІІ жолында салық кезеңінің 25 мамырынан кешіктірмейтін мерзімде төлеуге төлемақының сомасы көрсетіледі;
851.02.001 ІІІ жолында салық кезеңінің 25 тамызынан кешіктірмейтін мерзімде төлеуге төлемақының сомасы көрсетіледі;
851.02.001 IV жолында салық кезеңінің 25 қарашасынан кешіктірмейтін мерзімде төлеуге төлемақының сомасы көрсетіледі.

Недропользователи по участку недр, предоставленному на основании лицензии на разведку или добычу твердых полезных ископаемых, уплачивают годовую сумму платы не позднее 25 февраля отчетного налогового периода – в случае действия лицензии по состоянию на 1 января отчетного года и до его окончания или при получении лицензии до 1 февраля отчетного года включительно – в размере годовой суммы платы, определяемой по ставкам, установленным Налоговым кодексом.
В случае если по состоянию на 1 февраля отчетного налогового периода известно, что срок действия лицензии на разведку или добычу твердых полезных ископаемых истекает в текущем налоговом периоде, то в срок не позднее 25 февраля отчетного налогового периода производится уплата платы за фактический период действия такой лицензии.
В случаях прекращения действия лицензии на разведку или добычу твердых полезных ископаемых после 1 февраля отчетного налогового периода сумма платы за фактический период действия такой лицензии подлежит внесению в бюджет в срок не позднее 25 числа второго месяца квартала, следующего за кварталом, в котором истек срок действия лицензии.

Жер қойнауын пайдаланушылар пайдалы қатты қазбаларды барлауға немесе өндіруге арналған лицензия негізінде берілген жер қойнауы учаскесі бойынша төлемақының жылдық сомасын есепті жылдың 1 қаңтарындағы жағдай бойынша лицензия қолданылған және оның қолданылуы аяқталған жағдайда – есепті салықтық кезеңнің 25 ақпанынан кешіктірмей немесе лицензияны есепті жылдың 1 ақпанын қоса алғанға дейін алған кезде – Салық кодексінде белгіленген мөлшерлемелер бойынша айқындалатын төлемақының жылдық сомасы мөлшерінде төлейді.
Егер есепті салықтық кезеңнің 1 ақпанындағы жағдай бойынша пайдалы қатты қазбаларды барлауға немесе өндіруге арналған лицензияның қолданылу мерзімі ағымдағы салықтық кезеңде өтетіні белгілі болса, онда есепті салықтық кезеңінің 25 ақпанынан кешіктірілмейтін мерзімде мұндай лицензияның нақты қолданылу мерзімі үшін төлемақы төлеу жүргізіледі.
Пайдалы қатты қазбаларды барлауға немесе өндіруге арналған лицензияның қолданылуы есепті салықтық кезеңнің 1 ақпанынан кейін тоқтатылған жағдайларда, осындай лицензияның нақты қолданылу кезеңі үшін төлемақы сомасы лицензияның қолданылу мерзімі өткен тоқсаннан кейінгі тоқсанның екінші айының 25-күнінен кешіктірілмейтін мерзімде бюджетке енгізілуге жатады.

25. В разделе "Исчисление суммы платы за пользование участками недр на основании лицензии на разведку или добычу твердых полезных ископаемых":
1) в графе А указывается порядковый номер строки, который начинается со строки 00000001;
2) в графе B указывается размер МРП, установленного законом о республиканском бюджете на первое число налогового периода;
3) в графе С указывается размер ставки платы. По участку недр, предоставленному на основании лицензии на разведку или добычу твердых полезных ископаемых, ставки платы определяются исходя из размера МРП, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 число налогового периода, и составляют:
Период
Ставки платы (МРП)
1

25. "Пайдалы қатты пайдалы қазбаларды барлауға немесе өндіруге арналған лицензия негізінде берілген жер қойнауының учаскесі бойынша төлемақы есептеу үшін мәліметтер" деген бөлімде:
1) А бағанында 00000001 жолымен басталатын жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында салық кезеңінің бірінші күніне республикалық бюджет туралы заңда белгіленген АЕК мөлшері көрсетіледі;
3) С бағанында төлемақы ставкасының мөлшері көрсетіледі. айдалы қатты қазбаларды барлауға немесе өндіруге арналған лицензия негізінде берілген жер қойнауы учаскесі бойынша төлемақы мөлшерлемелері республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және салықтық кезеңнің 1-күніне қолданыста болатын АЕК мөлшері негізге алына отырып айқындалады және мынаны құрайды.
Кезең
Төлемақы мөлшерлемелері (АЕК)
1

с 1 по 36 месяцы действия лицензии на разведку, за 1 блок
15
2
с 37 по 60 месяцы действия лицензии на разведку, за 1 блок
23
3
с 61 по 84 месяцы действия лицензии на разведку, за 1 блок
32
4
с 85 месяца действия лицензии на разведку и далее, за 1 блок
60
5
с 1 месяца действия лицензии на добычу и далее, за 1 км2
450
4) в графе D указывается фактический период действия в отчетном налоговом период, то есть количество месяцев пользования участком недра;

барлауға арналған лицензия қолданысының 1-айынан бастап 36-айы аралығында, 1 блок үшін
15
2
барлауға арналған лицензия қолданысының 37-айынан бастап 60-айы аралығында, 1 блок үшін
23
3
барлауға арналған лицензия қолданысының 61-айынан бастап 84-айы аралығында, 1 блок үшін
32
4
барлауға арналған лицензия қолданысының 85-айынан бастап және әрі қарай, 1 блок үшін
60
5
Өндіруге арналған лицензия қолданысының 1-айынан бастап және әрі қарай, 1 км2
450
4) D бағанында есепті салықтық кезеңде нақты қолдану кезеңі көрсетіледі, яғни жер қойнауының учаскесімен пайдаланудағы ай саны;

5) в графе Е указывается сумма исчисленной платы, подлежащая к уплате.
Порядок исчисления и уплаты по участку недр, предоставленному на основании лицензии на разведку или добычу твердых полезных ископаемых, регламентированы статьей 564 Налогового кодекса.
Недропользователи по участку недр, предоставленному на основании лицензии на разведку или добычу твердых полезных ископаемых, уплачивают годовую сумму платы не позднее 25 февраля отчетного налогового периода – в случае действия лицензии по состоянию на 1 января отчетного года и до его окончания или при получении лицензии до 1 февраля отчетного года включительно – в размере годовой суммы платы, определяемой по ставкам, установленным подпунктом 3) настоящего пункта.
В случае получения лицензии на разведку или добычу твердых полезных ископаемых после 1 февраля отчетного налогового периода или прекращения действия лицензии в течение отчетного налогового периода сумма платы определяется недропользователем, исходя из ставок платы, согласно подпункту 3) настоящего пункта, и фактического периода действия в отчетном налоговом периоде такой лицензии.
К примеру, лицензия на "блок 1" предоставлен с 06.2022 по 12.2032 года. Размер ставки за каждый период исчисляется следующим образом:
Период
Ставки платы (МРП)
1
с 06.2022 по 06.2025
15
2
с 07.2025 по 07.2027
23
3

5) E бағанында бюджетке төленуге жататын есептелген төлем сомасы қөрсетіледі.
Пайдалы қатты қазбаларды барлауға немесе өндіруге арналған лицензия негізінде берілген жер қойнауы учаскесі бойынша төлемақы мөлшерін есептеу мен төлеу тәртібі Салық кодексінің 564 бабымен бекітілген.
Жер қойнауын пайдаланушылар пайдалы қатты қазбаларды барлауға немесе өндіруге арналған лицензия негізінде берілген жер қойнауы учаскесі бойынша төлемақының жылдық сомасын есепті жылдың 1 қаңтарындағы жағдай бойынша лицензия қолданылған және оның қолданылуы аяқталған жағдайда – есепті салықтық кезеңнің 25 ақпанынан кешіктірмей немесе лицензияны есепті жылдың 1 ақпанын қоса алғанға дейін алған кезде – осы тармақтың 3) тармақшасында белгіленген мөлшерлемелер бойынша айқындалатын төлемақының жылдық сомасы мөлшерінде төлейді.
Егер есепті салықтық кезеңнің 1 ақпанындағы жағдай бойынша пайдалы қатты қазбаларды барлауға немесе өндіруге арналған лицензияның қолданылу мерзімі ағымдағы салықтық кезеңде өтетіні белгілі болса, онда есепті салықтық кезеңнің 25 ақпанынан кешіктірілмейтін мерзімде мұндай лицензияның нақты қолданылу мерзімі үшін төлемақы төленуге тиіс.
Мысалға, "блок 1" лицензия 06.2022 жылдан 12.2032 жылға дейін берілді. Төлемақы ставкасының мөлшері әр кезеңге келесідей есептеледі:
Кезең
Төлемақы мөлшерлемелері (АЕК)
1
06.2022-дан 06.2025 дейін
15
2
с 07.2025-дан 07.2027 дейін
23
3

с 08.2027 по 08.2029
32
4
с 09.2029 по 12.2032
60
Согласно таблице, налогоплательщик при представлении декларации за 2022 год, исчисляет налог по ставке 15 МРП, так как период лицензии не превышает 36 месяцев. Тем самым, новая ставка применима в размере 23 МРП при представлении декларации за 2025 год, так как с 07.2025 года фактический период действия лицензии превышает 36 месяцев.
Таким образом, налогоплательщик в одном налоговом периоде по одному блоку может применять разные ставки исходя из продолжительности фактического пользования объектом налогообложения.
Приложение 113 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан
– Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Сноска. Приказ дополнен приложением 113 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 14.04.2022 № 409 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 114 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан
– Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Правила составления налоговой отчетности "Декларация по плате за негативное воздействие на окружающую среду (форма 870.00)"
Сноска. Приказ дополнен приложением 114 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 14.04.2022 № 409 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация по плате за негативное воздействие на окружающую среду (форма 870.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Декларация по плате за негативное воздействие на окружающую среду" (далее – декларация), предназначенной для исчисления платы за негативное воздействие на окружающую среду. Декларация составляется плательщиками платы за негативное воздействие на окружающую среду, определенными статьей 574 Налогового кодекса, за исключением налогоплательщиков, применяющих специальный налоговый режим для крестьянских или фермерских хозяйств.
2. Декларация составляется в соответствии со статьей 579 Налогового кодекса, состоит из самой декларации (форма 870.00) и приложения к ней (форма 870.01), предназначенного для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.

с 08.2027-дан 08.2029 дейін
32
4
с 09.2029-дан 12.2032 дейін
60
Кестеге сәйкес салық төлеуші декларацияны 2022 жылға табыс еткен кезде салықты 15 АЕК ставкасымен есептейді, себебі лицензия кезеңі 36 айдан аспайды.
Осылайша, 23 АЕК көлеміндегі жаңа ставка мөлшері 2025 жылы декларация табыс еткен жағдайда ғана қолданылады, себебі 07.2025 жылы себебі лицензия кезеңі 36 айдан асады.
Осылайша, салық төлеуші бір салық кезеңінде бір блок бойынша нақты салық салу объектісімен қолдану ұзақтығына қарай әр түрлі ставкаларды қолдана алады.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қантардағы
№ 39 бұйрығына 113-қосымша
Ескерту. Бұйрық 113-қосымшамен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 14.04.2022 № 409 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№39 бұйрығына 114-қосымша
"Қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін төлемақы бойынша декларация (870.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары
Ескерту. Бұйрық 114-қосымшамен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 14.04.2022 № 409 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін төлемақы бойынша декларация (870.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) (бұдан әрі – Салық кодексі) сәйкес әзірленді және қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін төлемақыны есептеуге арналған "Қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін төлемақы бойынша декларация" салық есептілігі нысанын (бұдан әрі – декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны шаруа немесе фермер қожалықтары үшін арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеушілерді қоспағанда, Салық кодексінің 574-бабында айқындалған қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін төлемақыны төлеушілер жасайды.
2. Декларация Салық кодексінің 579-бабына сәйкес жасалады, декларацияның өзінен (870.00-нысан) және салық міндеттемесін есептеу туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшадан (870.01 нысан) тұрады.

1) индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер) (далее – ИИН (БИН)) плательщика платы за негативное воздействие на окружающую среду;
2) БИН юридического лица, структурным подразделением которого является филиал, представительство;
3) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность (квартал, год) – отчетный налоговый период, за который представляется декларация (указывается арабскими цифрами);
4) наименование налогоплательщика – фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица (или структурного подразделения по решению юридического лица) в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица-доверительного управляющего или наименование юридического лица (или структурного подразделения по решению юридического лица) – доверительного управляющего в соответствии с учредительными документами;
5) вид декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 206 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления.
Строки заполняются при представлении вида декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 206 Налогового кодекса;
7) отдельные категории налогоплательщика.
Ячейки отмечаются в случае, если налогоплательщик относится к одной из категорий, указанных в строке A или B, С:
А – доверительный управляющий в соответствии со статьей 40 Налогового кодекса;
В – учредитель доверительного управления в соответствии со статьей 40 Налогового кодекса;
С – плательщик платы за негативное воздействие на окружающую среду с объемами платежей до 100 месячных расчетных показателей (МРП) в суммарном годовом объеме, в соответствии со статьей 579 Налогового кодекса;
8) код валюты – код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
9) количество приложений – количество представленных приложений.
15. В разделе "Плата за негативное воздействие на окружающую среду, подлежащая уплате в бюджет":
в строке 870.00.001 указывается общая сумма исчисленной платы за негативное воздействие на окружающую среду в пределах установленного норматива за налоговый период, подлежащая уплате в бюджет по всем видам специального природопользования, определяемая как сумма строк 870.01.011 по всем приложениям 870.01;

1) қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін төлемақы төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірін (бизнес-сәйкестендіру нөмірін) (бұдан әрі – ЖСН (БСН));
2) құрылымдық бөлімшесі филиал, өкілдік болып табылатын заңды тұлғаның БСН;
3) салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі (тоқсан, жыл) – декларация табыс етілетін есепті салық кезеңін (араб сандарымен көрсетіледі);
4) салық төлеушінің атауы – жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің атын (болған кезде) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның (немесе заңды тұлғаның шешімі бойынша құрылымдық бөлімшенің) атауын көрсетеді.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушы жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес сенімгерлікпен басқарушы заңды тұлғаның (немесе заңды тұлғаның шешімі бойынша құрылымдық бөлімшенің) атауы көрсетіледі;
5) декларация түрін.
Тиісті торкөздер декларацияның Салық кодексінің 206-бабында көрсетілген салық есептілігі түрлеріне жатқызылуы ескеріле отырып, белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күнін.
Жолдар Салық кодексінің 206-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген декларация түрі тапсырылған кезде белгіленеді;
7) салық төлеушінің жекелеген санатын.
Торкөздер егер салық төлеуші А немесе В, С жолдарында көрсетілген санаттардың біріне жатқан жағдайда:
А – Салық кодексінің 40-бабына сәйкес сенімгерлік басқарушы;
В – Салық кодексінің 40-бабына сәйкес сенімгерлік басқарушының құрылтайшысы;
С – Салық кодексінің 579-бабына сәйкес жылдық жиынтық көлемде төлем көлемі 100 айлық есептік көрсеткішке (АЕК) дейін болатын Қоршаған ортаға жағымсыз әсер еткені үшін төлемақы төлеуші белгіленеді;
8) валюта коды – "Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген "Валюта жіктеуіші" 23-қосымшасына сәйкес валюта кодын;
9) қосымшалардың саны – табыс етілген қосымшалардың санын көрсетеді.
15. "Бюджетке төлеуге жататын қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін төлемақы" бөлімінде:
870.00.001 жолда 870.01-нысанының барлық қосымшалары бойынша 870.01.011 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, арнаулы табиғат пайдаланудың барлық түрлері бойынша бюджетке төлеуге жататын салық кезеңі үшін белгіленген норматив шегіндегі есептелген қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін төлемақының жалпы сомасы көрсетіледі;

в строке 870.00.002 указывается общая сумма исчисленной платы за негативное воздействие на окружающую среду сверх установленного норматива за налоговый период, подлежащая уплате в бюджет по всем видам специального природопользования, определяемая как сумма строк 870.01.012 по всем приложениям 870.01;
в строке 870.00.003 указывается общая сумма исчисленной платы за негативное воздействие на окружающую среду за налоговый период, подлежащей уплате в бюджет по всем видам специального природопользования, определяемая как сумма строк 870.00.001 и 870.00.002.
16. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика (руководителя)" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами. Если декларация представляется физическим лицом, в поле указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика, которые заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) дата подачи декларации – дата представления декларации в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов:
по стационарным источникам загрязнения – по месту нахождения объекта загрязнения;
по передвижным источникам, подлежащим государственной регистрации, – по месту регистрации передвижных источников, определяемому уполномоченным государственным органом при проведении такой регистрации;
по передвижным источникам загрязнения, не подлежащим государственной регистрации, – по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица, принявшего декларацию" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего декларацию;
5) входящий номер документа – регистрационный номер декларации, присваиваемый органом государственных доходов;
6) дата приема декларации – дата представления декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 209 Налогового кодекса;
7) дата почтового штемпеля – дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Подпункты 4), 5), 6) и 7) настоящего пункта заполняются работником органа государственных доходов, принявшим декларацию на бумажном носителе.
Глава 3. Пояснение по заполнению формы 870.01
17. Форма 870.01 предназначена для отражения информации об исчислении суммы платы за негативное воздействие на окружающую среду по каждому виду специального природопользования за налоговый период и заполняется отдельно за каждый вид загрязнения (специального природопользования).

870.00.002 жолда 870.01-нысанының барлық қосымшалары бойынша 870.01.012 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, арнаулы табиғат пайдаланудың барлық түрлері бойынша бюджетке төлеуге жататын салық кезеңі үшін белгіленген нормативтен жоғары есептелген қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін төлемақының жалпы сомасы көрсетіледі;
870.00.003 жолда 870.00.001 және 870.00.002 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, арнаулы табиғат пайдаланудың барлық түрлері бойынша бюджетке төлеуге жататын салық кезеңі үшін есептелген қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін төлемақының жалпы сомасы көрсетіледі.
16. "Салық төлеушiнiң жауапкершiлiгi" бөлімінде:
1) "Салық төлеушінің (басшының) тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі. Егер декларацияны жеке тұлға тапсырған кезде, жолда жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
2) декларацияны тапсырған күні – мемлекеттік кірістер органына декларацияның тапсырылған күні;
3) мемлекеттік кірістер органының коды:
стационарлық ластау көздері бойынша – ластау объектісінің орналасқан орны бойынша;
мемлекеттік тіркеуге жататын жылжымалы көздер бойынша – осындай тіркеуді жүргізу кезінде уәкілетті мемлекеттік орган айқындайтын жылжымалы көздерді тіркеу орны бойынша;
мемлекеттік тіркеуге жатпайтын жылжымалы көздер бойынша – салық төлеушінің орналасқан орны бойынша көрсетіледі;
4) "Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" жолында декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
5) құжаттың кіріс нөмірі – мемлекеттік кірістер органы берген декларацияның тіркеу нөмірі;
6) декларацияны қабылдау күні – Салық кодексінің 2-тармағына сәйкес декларацияның табыс етілген күні;
7) пошта штемпелінің күні – пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні.
Осы тармақтың 4), 5), 6) және 7) тармақшалары декларацияны қағаз жеткізгіште қабылдаған мемлекеттік кірістер органының қызметкері толтырады.
3-тарау. 870.01-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
17. 870.01-нысаны салық кезеңі үшін арнайы табиғат пайдаланудың әрбір түрі бойынша қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін төлемақы сомасының есептелуі туралы ақпаратты көрсетуге арналған және ластаудың (арнаулы табиғат пайдаланудың) әрбір түрі үшін бөлек толтырылады.

18. В разделе "Общая информация о налогоплательщике":
1) при наличии экологического разрешения за негативное воздействие на окружающую среду в ячейке А указывается номер разрешения, в ячейке В указывается дата выдачи разрешения, в ячейке С указывается категория объектов (I, II, III, IV), в ячейке D указывается дата получения разрешения и фактическая дата окончания срока действия разрешения;
2) вид специального природопользования.
Отмечается одна ячейка в зависимости от вида специального природопользования, установленного экологическим законодательством Республики Казахстан;
3) вид загрязняющего вещества – указываются вид в соответствии со статьи 576 Налогового кодекса и код опасных отходов согласно приказу исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 6 августа 2021 года № 314 "Об утверждении Классификатора отходов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23903).
Например, при заполнении приложения 870.01 по отходам сельхозпроизводства в данной ячейке указывается строка 1.3.6. пункта 6 статьи 576 Налогового кодекса. При этом ячейка "код опасных отходов согласно Классификатору отходов" не заполняется.
При заполнении приложения 870.01 по нефтешламам указывается строка 1.2.2 пункта 6 статьи 576 Налогового кодекса. При этом в ячейке код опасных отходов указывается АЕ030 согласно приложению 8 к Классификатору отходов;
4) единицы измерения природопользования.
Отмечается соответствующая ячейка единицы измерения производимого специального природопользования, указанного в строке "Вид специального природопользования".
19. В разделе "Сведения об объемах загрязнения в единицах измерения, указанных в строке 7 для исчисления платы за негативное воздействие на окружающую среду":
1) в строке 870.01.001 указывается остаток норматива на начало квартала. Данная строка заполняется плательщиками платы за негативное воздействие на окружающую среду, за исключением плательщиков платы с объемами платежей до 100 МРП в суммарном годовом объеме.
При составлении декларации за первый квартал календарного года в строке 870.01.001 указывается величина установленного годового норматива.
При составлении декларации за второй – четвертый кварталы календарного года указывается разница между кварталами.
Например:
Если годовой норматив установлен в размере 1 миллион 500 тысяч и в первом квартале был использован норматив в размере 500 тысяч, то во втором квартале в строке 870.01.001 указывается разница, между установленным нормативом и использованным в первом квартале, то есть 1 миллион.
Аналогично определяются остаток норматива за третий, четвертый кварталы налогового периода;

18. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) қоршаған ортаға теріс әсер еткеніне экологиялық рұқсат болған кезде А торкөзінде рұқсаттың нөмірі көрсетіледі, В торкөзінде рұқсаттың берілген күні көрсетіледі, С торкөзінде объектілердің санаты (I, II, III, IV) көрсетіледі, D торкөзінде рұқсатты алған күні және рұқсаттың қолданыс мерзімінің нақты аяқталу күні көрсетіледі;
2) арнаулы табиғат пайдаланудың түрі.
Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасында белгіленген арнайы табиғатты пайдаланудың түріне қарай бір торкөз белгіленеді;
3) ластайтын заттың түрі – Салық кодексінің 576-бабына сәйкес түрлері және "Қалдықтар сыныптауышын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 6 тамыздағы № 314 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23903 болып тіркелген) қауіпті қалдықтардың коды көрсетіледі.
Мысалы, ауыл шаруашылығы өндірісінің қалдықтары бойынша 870.01 қосымшасын толтырған кезде бұл торкөзде Салық кодексінің 576-бабы 6-тармағының 1.3.6. жолы көрсетіледі. Бұл ретте "Қалдықтар сыныптамасына сәйкес қауіпті қалдықтардың коды" торкөз белгіленбейді.
Мұнайшламы бойынша 870.01-қосымшасын толтырған кезде Салық кодексінің 576-бабы 6-тармағының 1.2.2-жолы көрсетіледі. Бұл ретте қауіпті қалдықтар коды торкөзінде Қалдықтар сыныптамасына 8-қосымшаға сәйкес АЕ030 көрсетіледі;
4) табиғатты пайдаланудың өлшем бірлігі.
"Арнаулы табиғат пайдаланудың түрі" жолында көрсетілген арнаулы табиғат пайдалану жүргізілетін өлшем бірліктің тиісті торкөзі белгіленеді.
19. "Қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін төлемақы есептеу үшін 7-жолда көрсетілген өлшем бірліктерде ластау көлемдері туралы мәліметтер" бөлімінде:
1) 870.01.001 жолында тоқсанның басына норматив қалдығы көрсетіледі. Бұл жолды төлем көлемі жылдық жиынтық көлемде 100 АЕК дейін болатын төлемақы төлеушілерді қоспағанда, қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін төлемақы төлеушілер толтырады.
Декларация күнтізбелік жылдың бірінші тоқсаны үшін жасалған кезде 870.01.001 жолда белгіленген жылдық нормативтің шамасы көрсетіледі.
Декларация күнтізбелік жылдың екінші – төртінші тоқсандары үшін жасалған кезде тоқсандар арасындағы айырма көрсетіледі;
Мысалы:
Егер жылдық норматив 1 миллион 500 мың болып белгіленген болса және бірінші тоқсанда 500 мың мөлшерде норматив пайдаланылса, онда екінші тоқсанда 870.01.001 жолда белгіленген норматив пен бірінші тоқсанда пайдаланылған норматив арасындағы айырма, яғни 1 миллион көрсетіледі.
Салық кезеңінің үшінші, төртінші тоқсандары үшін норматив қалдығы да осыған ұқсас айқындалады;

2) в строке 870.01.002 указывается объем выкупленного норматива на за негативное воздействие на окружающую среду. Данная строка заполняется плательщиком платы за негативное воздействие на окружающую среду с объемами платежей до 100 МРП в суммарном годовом объеме, отмеченным в строке 7 С декларации 870.00;
3) в строке 870.01.003 указывается фактический объем за негативное воздействие на окружающую среду за налоговый период в пределах установленных нормативов. При этом значение строки 870.01.003 не может превышать значение строки 870.01.002;
4) в строке 870.01.004 указывается фактический объем за негативное воздействие на окружающую среду сверх установленных нормативов (при его наличии);
5) в строке 870.01.005 указывается остаток норматива на конец квартала. Данная строка заполняется плательщиками платы за негативное воздействие на окружающую среду, за исключением плательщиков платы с объемами платежей до 100 МРП в суммарном годовом объеме.
20. В разделе "Сведения об установленных ставках для исчисления платы за негативное воздействие на окружающую среду":
1) в строке 870.01.006 указывается ставка платы за негативное воздействие на окружающую среду в пределах установленного норматива в соответствии со статьей 576 Налогового кодекса.
Например, при заполнении приложения 870.01 по дизельному топливу применяется ставка 0,45 МРП за 1 тонну использованного топлива в соответствии с подпунктом 2) пункта 4 статьи 576 Налогового кодекса;
2) строке 870.01.007 указывается размер повышения ставки платы по решению местных представительных органов согласно пункту 8 статьи 576 Налогового кодекса;
3) строке 870.01.008 указывается ставка платы в пределах установленного норматива с учетом размера повышения ставки по решению местных представительных органов, определяемая как произведение строк 870.01.006 и 870.01.007;
3-1) в строке 870.01.009 отмечается ячейка соответствующего коэффициента, применяемого к плательщикам платы согласно пункту 1-1 статьи 577 Налогового кодекса;
4) в строке 870.01.010 отмечается ячейка соответствующего коэффициента, применяемого к плательщикам платы согласно пункту 2 статьи 577 Налогового кодекса. При этом Налоговым кодексом в зависимости от категорий налогоплательщиков установлены следующие коэффициенты к ставкам:
для субъектов естественных монополий по объему за негативное воздействие на окружающую среду, образуемый при оказании коммунальных услуг, и энергопроизводящих организаций Республики Казахстан:
в ячейке А указывается коэффициент за выбросы загрязняющих веществ от стационарных источников – 0,3;

2) 870.01.002 жолында қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін сатып алынған нормативтің көлемі көрсетіледі. Бұл жолды төлем көлемі 870.00 декларациясының 7 С жолында белгіленген жылдық жиынтық көлемінде 100 АЕК дейін болатын қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін төлемақы төлеушілер толтырады;
3) 870.01.003 жолында белгіленген нормативтер шегінде салық кезеңі үшін қоршаған ортаға теріс әсер етуінің нақты көлемі көрсетіледі. Бұл ретте 870.01.003 жолының мәні 870.01.002 жолының мәнінен аспайды;
4) 870.01.004 жолында белгіленген нормативтерден жоғары (ол болған жағдайда) қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін нақты көлемі көрсетіледі.
5) 870.01.005 жолында тоқсанның соңында норматив қалдығы көрсетіледі. Бұл жолды төлем көлемі жылдық жиынтық көлемде 100 АЕК дейін болатын төлемақы төлеушілерді қоспағанда, қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін төлемақы төлеушілер толтырады.
20. "Қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін төлемақы есептеу үшін белгіленген ставкалар туралы мәліметтер" бөлімінде:
1) 870.01.006 жолында Салық кодексінің 576-бабына сәйкес белгіленген норматив шегінде қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін төлемақы ставкасы көрсетіледі.
Мысалы, дизель отыны бойынша 870.01-қосымша толтырылған кезде Салық кодексінің 576-бабы 4-тармағының 2) тармақшасына сәйкес пайдаланылған отынның 1 тоннасы үшін 0,45 АЕК ставкасы қолданылады;
2) 870.01.007 жолында Салық кодексінің 576-бабы 8-тармағына сәйкес жергілікті өкілді органдардың шешімі бойынша төлемақы ставкасының асып кету мөлшері көрсетіледі.
3) 870.01.008 жолында 870.01.006 және 870.01.007 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын жергілікті өкілді органдардың шешімі бойынша ставканың арту мөлшері ескеріле отырып, белгіленген норматив шегіндегі төлемақы ставкасы көрсетіледі;
3-1) 870.01.009 жолында Салық кодексінің 577-бабының 1-1-тармағына сәйкес төлемақы төлеушілерге қолданылатын тиісті коэффициенттің торкөзі белгіленеді;
4) 870.01.010 жолында Салық кодексінің 577-бабының 2-тармағына сәйкес төлемақы төлеушілерге қолданылатын тиісті коэффициенттің торкөзі белгіленеді. Бұл ретте Салық кодексінде салық төлеушілердің санатына қарай ставкілерге мынадай коэффициенттер белгіленген:
коммуналдық қызметтер көрсету кезінде қалыптасқан теріс әсер ету көлемі үшін табиғи монополия субъектілері мен Қазақстан Республикасының энергия өндіруші ұйымдары үшін:
А торкөзінде стационарлық көздерден ластағыш заттардың шығарындылары үшін коэффициент көрсетіледі – 0,3;

в ячейке С указывается коэффициент за сбросы загрязняющих веществ – 0,43;
в ячейке D указывается коэффициент за размещение отходов производства и потребления по отходу зола и золошлаки – 0,05;
для полигонов, осуществляющих размещение коммунальных отходов, за объем твердо-бытовых отходов, образуемый физическими лицами по месту жительства:
в ячейке В указывается коэффициент за размещение коммунальных отходов (твердые бытовые отходы, канализационный ил очистных сооружений) – 0,2;
по объектам I категории, оказывающим негативное воздействие на окружающую среду, по которым не действует комплексное экологическое разрешение, применяются коэффициенты к ставкам:
для субъектов естественных монополий, – при оказании коммунальных услуг, плательщиками, являющимися энергопроизводящими организациями, – при производстве электроэнергии:
в ячейке Е указывается коэффициент за выбросы загрязняющих веществ от стационарных источников –2,4;
в ячейке F указывается коэффициент за сбросы загрязняющих веществ – 3,44;
в ячейке G указывается коэффициент за золу и золошлаки – 0,4.
По операторам полигонов и осуществляющими захоронение коммунальных отходов:
в ячейке H указывается коэффициент за коммунальные отходы (твердые бытовые отходы, ил канализационных очистных сооружений) – 1,6;
в ячейке I указывается коэффициент за выбросы загрязняющих веществ от стационарных источников, за выбросы загрязняющих веществ от сжигания попутного и (или) природного газа в факелах, за сбросы загрязняющих веществ, за захоронение отходов производства и потребления, за размещение серы в открытом виде на серных картах, образующейся при проведении операций по разведке и (или) добыче углеводородов - 8;
5) в строке 870.01.011 – ставка платы за негативное воздействие на окружающую среду в пределах норматива с учетом размера ставки платы по решению местных представительных органов в соответствии с пунктом 8 статьи 576 Налогового кодекса и коэффициентов, применяемых к плательщикам платы согласно пункту 2 статьи 577 Налогового кодекса, определяемая как произведение строк 870.01.006 х 870.01.009 А или 870.01.010 А (В, С, D, E, F, G, H или I) или (870.01.008 х 870.01.009 А или 870.01.008870.01.010 А (В, С, D, E, F, G, H или I).
21. В разделе "Исчисление платы за негативное воздействие на окружающую среду, подлежащей уплате в бюджет":
1) в строке 870.01.012 – сумма исчисленной платы за негативное воздействие на окружающую среду в пределах установленного норматива за налоговый период, определяемая как произведение строк 870.01.003 и 870.01.006, или 870.01.003 и 870.01.008, 870.01.003 и 870.01.009 (870.01.003 х 870.01.006 (870.01.008 или 870.01.009)) или 870.01.003 и 870.01.010 (870.01.003 х 870.01.006 (870.01.008 или 870.01.011)).

С торкөзінде ластағыш заттардың төгінділері үшін коэффициент көрсетіледі – 0,43;
D торкөзінде күл мен күлшлактар қалдықтары бойынша өндіріс және тұтыну қалдықтарын орналастырғаны үшін коэффициент көрсетіледі – 0,05;
тұрғылықты жері бойынша жеке тұлғалардан жиналған тұрмыстық қатты қалдықтардың көлемі үшін коммуналдық қалдықтарды орналастыруды жүзеге асыратын полигондар үшін:
В торкөзінде коммуналдық қалдықтарды (тұрмыстық қатты қалдықтар, кәріздік немесе тазарту құрылыстары) орналастырғаны үшін коэффициент көрсетіледі – 0,2;
Қоршаған ортаға теріс әсер ететін, кешенді экологиялық рұқсат қолданылмайтын І санаттағы объектілер үшін ставкілерге коэффициенттер қолданылады:
табиғи монополиялар субъектілері үшін - электр энергиясын өндіру кезінде энергия өндіруші ұйымдар болып табылатын төлеушілер коммуналдық қызметтерді көрсету кезінде:
Е ұяшығы стационарлық көздерден ластаушы заттардың шығарындыларының коэффициентін көрсетеді – 2,4;
F ұяшығы ластаушы заттардың төккені үшін коэффициентін көрсетеді – 3,44;
G ұяшығында күл және күлшлак үшін коэффициент – 0,4 көрсетілген.
Полигондарды және коммуналдық қалдықтарды көму операторларымен:
Н ұяшығы коммуналдық қалдықтарға (қатты тұрмыстық қалдықтар, кәріздік тазарту қондырғыларының шламы) коэффициентін көрсетеді – 1,6;
I ұяшықта стационарлық көздерден ластаушы заттардың шығарындылары үшін, ілеспе және (немесе) табиғи газды алауларда жағу кезінде ластаушы заттардың шығарындылары үшін, ластаушы заттардың шығарындылары үшін, өндіріс және тұтыну қалдықтарын орналастыру үшін, ашық күкіртті жерге орналастыру үшін коэффициент көрсетіледі. көмірсутектерді барлау және (немесе) өндіру кезінде түзілетін күкірт қабаттары – 8.
5) 870.01.011 жолында 870.01.006 х 870.01.009 А немесе 870.01.010 А (В, С, D, E, F, G, H немесе I) немесе (870.01.006 х 870.01.009 А немесе 870.01.010 А (В, С, D, E, F, G, H немесе I) немесе (870.01.008 х 870.01.009 А немесе 870.01.010 А (В, С, D, E, F, G, H немесе I) жолдарының туындысы ретінде айқындалатын Салық кодексінің 576-бабы 8-тармағына сәйкес жергілікті өкілді органдардың шешімі бойынша төлемақы ставкаларының мөлшері және Салық кодексінің 577-бабы 2-тармағына сәйкес төлемақы төлеушілерге қолданылатын коэффициенттер ескеріле отырып, норматив шегінде қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін төлемақы ставкасы көрсетіледі.
21. "Бюджетке төленуге тиіс қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін төлемақыны есептеу" бөлімінде:
1) 870.01.012 жолында 870.01.003 және 870.01.006, немесе 870.01.003 және 870.01.008, немесе 870.01.003 және 870.01.009 жолдарының туындысы (870.01.003 х 870.01.006 (870.01.008 немесе 870.01.009)), немесе 870.01.003 және 870.01.011 жолдарының туындысы (870.01.003 х 870.01.006 (870.01.008 немесе 870.01.011)) ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін белгіленген норматив шегінде қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін төлемақының есептелген сомасы.

Если ставка платы повышена по решению местных представительных органов согласно пункту 8 статьи 576 Налогового кодекса, то применяется формула 870.01.003 х 870.01.008.
Если ставка платы в пределах норматива с применением коэффициентов согласно пункту 1-1 статьи 577 Налогового кодекса, то применяется формула 870.01.003 х 870.01.009;
Если ставка платы в пределах норматива с применением коэффициентов согласно пункту 2 статьи 577 Налогового кодекса, то применяется формула 870.01.003 х 870.01.011;
2) в строке 870.01.013 указывается сумма исчисленной платы за негативное воздействие на окружающую среду сверх установленного норматива за налоговый период, определяемая как произведение строк 870.01.004 и 870.01.006, или 870.01.004 и 870.01.008 (870.01.004 х 870.01.006 (870.01.008)).
Если ставка платы повышена по решению местных представительных органов согласно пункту 8 статьи 576 Налогового кодекса, то применяется формула 870.01.004 х 870.01.008.
Приложение 115 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан
– Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Сноска. Приказ дополнен приложением 115 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 14.04.2022 № 409 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 116 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан
– Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Правила составления налоговой отчетности "Декларация для плательщиков единого земельного налога (форма 920.00)"
Сноска. Приказ дополнен приложением 116 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 14.04.2022 № 409 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация для плательщиков единого земельного налога (форма 920.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления налоговой отчетности "Декларация для плательщиков единого земельного налога" (далее – декларация), предназначенной для исчисления единого земельного (далее – ЕЗН) и индивидуального подоходного налога (далее – ИПН), удерживаемого у источника выплаты, платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, а также социальных платежей. Декларация составляется налогоплательщиками, применяющими специальный налоговый режим для крестьянских или фермерских хозяйств.

Егер Салық кодексінің 576-бабының 8-тармағына сәйкес жергілікті өкілді органдардың шешімі бойынша төлемақы ставкасы жоғарылатылған болса, онда 870.01.003 х 870.01.008 формуласы қолданылады.
Егер төлемақы ставкасы Салық кодексінің 577-бабының 1-1-тармағына сәйкес коэффициенттері қолданыла отырып, норматив шегінде болса, онда 870.01.003 х 870.01.009 формуласы қолданылады.
Егер төлемақы ставкасы Салық кодексінің 577-бабының 2-тармағына сәйкес коэффициенттері қолданыла отырып, норматив шегінде болса, онда 870.01.003 х 870.01.011 формуласы қолданылады;
2) 870.01.013 жолында 870.01.004 және 870.01.006 немесе 870.01.004 және 870.01.008 жолдарының туындысы (870.01.004 х 870.01.006 (870.01.008) ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін белгіленген норматив шегінен жоғары қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін төлемақының есептелген сомасы көрсетіледі.
Егер Салық кодексінің 576-бабының 8-тармағына сәйкес жергілікті өкілді органдардың шешімі бойынша төлемақы ставкасы жоғарылатылған болса, онда 870.01.004 х 870.01.008 формуласы қолданылады.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қантардағы
№ 39 бұйрығына 115-қосымша
Ескерту. Бұйрық 115-қосымшамен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 14.04.2022 № 409 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39 бұйрығына 116-қосымша
"Бірыңғай жер салығын төлеушілерге арналған декларация (920.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары
Ескерту. Бұйрық 116-қосымшамен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 14.04.2022 № 409 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Бірыңғай жер салығын төлеушілерге арналған декларация (920.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) (бұдан әрі – Салық кодексі) сәйкес әзірленген және бірыңғай жер салығын (бұдан әрі – БЖС), төлем көзінен ұсталатын жеке табыс салығын (бұдан әрі – ЖТС), жер үстi көздерiнiң су ресурстарын пайдаланғаны үшiн төлемақыны, сондай-ақ әлеуметтік төлемдерін есептеуге арналған "Бірыңғай жер салығын төлеушілерге арналған декларация" салық есептілігі нысанын (декларация) (бұдан әрі – декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны шаруа немесе фермер қожалықтарына арналған арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеушілер жасайды.

3) в строке 920.00.003 указывается доход после корректировки за налоговый период по месту нахождения земельных участков, определяемый как сумма строк 920.00.001 и 920.00.002.
В строке 920.00.003 А указывается доход после корректировки, полученный с 1 января до 1 октября налогового периода;
4) в строке 920.00.004 указывается общая площадь земельных участков в гектарах, определяемая как сумма всех площадей земельных участков, указанных в строке 00001 графы D формы 920.01;
5) в строке 920.00.005 указывается общая сумма исчисленного ЕЗН по месту нахождения земельных участков, имеющихся у крестьянского или фермерского хозяйства за налоговый период, определяемая по формуле 920.00.003 х 0,5 %, где 0,5 % – ставка ЕЗН;
6) в строке 920.00.006 А указывается сумма исчисленного ЕЗН с учетом корректировки, в соответствии с пунктом 6 статьи 703 Налогового кодекса, за период с 1 января до 1 октября налогового периода, и подлежащего уплате в бюджет по месту нахождения земельных участков, в срок не позднее 10 ноября текущего налогового периода, определяемая по формуле 920.00.003 А х 0,5 % где 0,5 % – ставка ЕЗН.
В строке 920.00.006 В указывается сумма исчисленного ЕЗН с учетом корректировки, в соответствии с пунктом 6 статьи 703 Налогового кодекса, за период с 1 октября по 31 декабря налогового периода, и подлежащего уплате в бюджет по месту нахождения земельных участков, в срок не позднее 10 апреля налогового периода, следующего за отчетным налоговым периодом, определяемая по формуле 920.00.005 – 920.00.006А.
Согласно статье 57-4 Закона Республики Казахстан "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" (далее – Закон о введении), субъекты микро- и малого предпринимательства, применяющие специальные налоговые режимы и не осуществляющие отдельные виды деятельности, указанные в статье 57-4 данного Закона, освобождаются от уплаты налога на доходы на три года c 1 января 2020 года до 1 января 2023 года.
При соответствии условиям применения положений статьи 57-4 Закона о введении, налогоплательщик вправе заменить исчисленную сумму налогов, подлежащих уплате в бюджет, на нулевой показатель;
7) в строке 920.00.007 указывается среднесписочная численность работников за каждый месяц налогового периода.
Среднесписочная численность работников за месяц исчисляется путем суммирования численности работников за каждый календарный день месяца, то есть с 1 по 30 или 31 число (для февраля – по 28 или 29 число), включая праздничные (нерабочие) и выходные дни, и деления полученной суммы на число календарных дней месяца.
Среднесписочная численность работников за год определяется путем суммирования среднесписочной численности работников за все месяцы отчетного года и деления полученной суммы на 12.

3) 920.00.003 жолында жер учаскелерінің орналасқан орны бойынша 920.00.001 және 920.00.002 жолының сомасы ретінде айқындалатын, салық кезеңі үшін түзетулерден кейінгі кіріс көрсетіледі.
920.00.003 А жолында түзетулерден кейін, салық кезеңінің 1 қаңтарынан бастап1 қазанына дейін алынған кірістер көрсетіледі;
4) 920.00.004 жолында 920.01 нысанының D бағанының 00001 жолында көрсетілген жер учаскелерінің барлық алаңдарының сомасы ретінде айқындалатын жер учаскелерінің жалпы алаңы гектармен көрсетіледі;
5) 920.00.005 жолында 920.00.003 х 0,5% формуласы бойынша айқындалатын, салық кезеңі үшін шаруа немесе фермер қожалығында бар жер учаскелерінің орналасқан жері бойынша есептелген БЖС жалпы сомасы көрсетіледі, мұнда 0,5 % – БЖС мөлшерлемесі;
6) 920.00.006 А жолында салық кезеңінің 1 қаңтарынан бастап 1 қазанына дейінгі кезең үшін Салық кодексінің 703-бабы 6-тармағына сәйкес түзетуді ескере отырып есептелген және 920.00.003 А Х 0,5% формуласы бойынша айқындалатын ағымдағы салық кезеңінің 10 қарашасынан кешіктірілмейтін мерзімде жер учаскелерінің орналасқан жері бойынша бюджетке төлеуге жататын БЖС сомасы көрсетіледі, мұнда 0,5 % – БЖС мөлшерлемесі;
920.00.006 В жолында салық кезеңінің 1 қазанынан бастап 31 желтоқсанына дейінгі кезең үшін Салық кодексінің 703-бабы 6-тармағына сәйкес түзетуді ескере отырып, есептелген және 920.00.005 - 920.00.006 А формуласы бойынша айқындалатын, есепті салық кезеңінен кейінгі салық кезеңінің 10 сәуірінен кешіктірілмейтін жер учаскелерінің орналасқан жері бойынша бюджетке төлеуге жататын БЖС сомасы көрсетіледі.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Қолданысқа енгізу туралы заң) 57-4-бабына сәйкес, арнаулы салық режимдерін қолданатын және осы Заңның 57-4-бабында көрсетілген қызметтің жекелеген түрлерін жүзеге асырмайтын микро- немесе шағын кәсіпкерлік субъектілері 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап 2023 жылғы 1 қаңтарға дейінгі кезеңде үш жылға кіріске салынатын салықты төлеуден босатылады.
Қолданысқа енгізу туралы заңның 57-4-бабының ережелерін қолдану шарттарына сәйкес келген кезде, салық төлеуші төленуге жататын салықтардың есептелген сомасын нөлдік көрсеткіштерге ауыстыруға құқылы.
7) 920.00.007 жолында салық кезеңінің әрбір айындағы қызметкерлердің орташа тізімдік саны көрсетіледі.
Қызметкерлердің бір айдағы орташа тізімдік саны айдың әрбір күнтізбелік күніндегі қызметкерлер санын қосу, яғни мереке (жұмыс істемейтін) және демалыс күндерін қоса алғанда, 1-нен 30-на немесе 31-не дейін (ақпан үшін – 28-нен немесе 29-на дейін) және алынған соманы айдың күнтізбелік күндерінің санына бөлу арқылы есептеледі.
Қызметкерлердің бір жылдағы орташа тізімдік саны есепті жылдың барлық айларындағы қызметкерлердің орташа тізімдік санын қосу және алынған соманы 12-ге бөлу жолымен айқындалады.

5) в строках с 920.00.018 І по 920.00.018 XII указывается сумма доходов, начисленных физическим лицам, с которых удерживаются (начисляются) обязательные пенсионные взносы за каждый месяц отчетного периода.
Строка 920.00.018 ХIII предназначена для отражения итоговой суммы доходов, начисленных физическим лицам, с которых удерживаются (начисляются) обязательные пенсионные взносы за год, определяемая как сумма строк с 920.00.018 І по 920.00.018 XII.
При этом ежемесячный доход, принимаемый для исчисления обязательных пенсионных взносов, не должен превышать 50-кратный минимальный размер заработной платы, установленный на соответствующий финансовый год Законом о республиканском бюджете;
6) в строках с 920.00.019 I по 920.00.019 XII указывается сумма обязательных пенсионных взносов, исчисленных с выплаченных доходов физических лиц и подлежащих перечислению в единый накопительный пенсионный фонд за каждый месяц отчетного периода.
Строка 920.00.019 XIII предназначена для отражения итоговой суммы обязательных пенсионных взносов за год, определяемая как сумма строк с 920.00.019 I по 920.00.019 XII;
7) в строках с 920.00.020 I по 920.00.020 XII указывается сумма доходов, начисленных физическим лицам, с которых исчисляются (начисляются) обязательные профессиональные пенсионные взносы за каждый месяц отчетного периода в соответствии с Законом о пенсионном обеспечении.
Строка 920.00.020 XIII предназначена для отражения итоговой суммы доходов, начисленных физическим лицам, с которых исчисляются (начисляются) обязательные профессиональные пенсионные взносы за год в соответствии с Законом о пенсионном обеспечении, определяемая как сумма строк с 920.00.020 I по 920.00.020 XII;
8) в строках с 920.00.021 I по 920.00.021 XII указывается сумма обязательных профессиональных пенсионных взносов за каждый месяц отчетного периода.
Строка 920.00.021 XIII предназначена для отражения итоговой суммы обязательных профессиональных пенсионных взносов за год, определяемая как сумма строк с 920.00.021 I по 920.00.021 XII;
9) в строках с 920.00.022 I по 920.00.022 XII указывается сумма доходов, принимаемые для исчисления взносов и отчислений на обязательное социальное медицинское страхование в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании, за каждый месяц отчетного периода.
Строка 920.00.022 XIII предназначена для отражения итоговой суммы доходов, принимаемые для исчисления взносов и отчислений на обязательное социальное медицинское страхование в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании за год, определяемая как сумма строк с 920.00.022 I по 920.00.022 XII;

5) 920.00.018 I жолынан бастап 920.00.018 XII дейінгі жолдарда есепті кезеңнің әрбір айы үшін міндетті зейнетақы жарнасы ұсталатын (есептелетін) жеке тұлғаларға есептелген кірістердің сомасы көрсетіледі.
920.00.018 XIII жолы 920.00.018 I жолынан бастап 920.00.018 XII дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын бір жылға міндетті зейнетақы жарнасы ұсталатын (есептелетін) жеке тұлғаларға есептелген кірістердің жиынтық сомасын көрсету үшін арналған.
Бұл ретте мiндеттi зейнетақы жарналарын есептеу үшiн алынатын ай сайынғы кіріс тиісті қаржы жылына арналған Республикалық бюджет туралы заңда белгіленген ең төмен жалақының 50 еселенген мөлшерінен аспауға тиiс;
6) 920.00.019 I жолынан бастап 920.00.019 XII дейінгі жолдарда есепті кезеңнің әрбір айына арналған жеке тұлғаларға төленген кірістерден есептелген және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына аударуға жататын міндетті зейнетақы жарнасының сомасы көрсетіледі.
920.00.019 XIII жолы 920.00.019 I жолынан бастап 920.00.019 XII дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын бір жылға міндетті зейнетақы жарнасының жиынтық сомасын көрсету үшін арналған;
7) 920.00.020 I жолынан бастап 920.00.020 XII дейінгі жолдарда есепті кезеңнің әрбір айына Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңына сәйкес міндетті кәсіптік зейнетақы жарнасы ұсталатын (есептелетін) жеке тұлғаларға есептелген кірістердің сомасы көрсетіледі.
920.00.020 XIII жолы 920.00.020 I жолынан бастап 920.00.020 XII дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын бір жылға Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңына сәйкес міндетті кәсіптік зейнетақы жарнасы ұсталатын (есептелетін) жеке тұлғаларға есептелген кірістердің жиынтық сомасын көрсету үшін арналған;
8) 920.00.021 I жолынан бастап 920.00.021 XII дейінгі жолдарда есепті кезеңнің әрбір айына міндетті кәсіптік зейнетақы жарнасының сомасы көрсетіледі.
920.00.021 XIII жолы 920.00.021 I жолынан бастап 920.00.021 XII дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын бір жылға міндетті кәсіптік зейнетақы жарнасының жиынтық сомасын көрсету үшін арналған;
9) 920.00.022 I жолынан бастап 920.00.022 ХII дейінгі жолдарда есепті кезеңнің әрбір айына Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңға сәйкес міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жарналарын және аударымдарын есептеу үшін алынатын кірістерінің сомасы көрсетіледі.
920.00.022 XIII жолы 920.00.022 I жолынан бастап 920.00.022 ХII дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын бір жылға арналған Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңға сәйкес міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жарналарын және аударымдарын есептеу үшін алынатын кірістерінің жиынтық сомасын көрсету үшін арналған;

2) в строке 920.01.002 указывается сумма исчисленного ЕЗН по месту нахождения земельных участков, имеющихся у крестьянского или фермерского хозяйства за налоговый период, определяемая как произведение строки 920.00.005 и строки 920.01.001;
3) в строке 920.01.003 указывается сумма исчисленного ЕЗН с учетом корректировки, в соответствии с пунктом 6 статьи 703 Налогового кодекса, за период с 1 января до 1 октября налогового периода, и подлежащего уплате в бюджет по месту нахождения земельных участков, в срок не позднее 10 ноября текущего налогового периода, определяемая как произведение строки 920.00.006 А формы 920.00 и строки 920.01.001;
4) в строке 920.01.004 указывается сумма исчисленного ЕЗН с учетом корректировки, в соответствии с пунктом 6 статьи 703 Налогового кодекса, за период с 1 октября по 31 декабря налогового периода, и подлежащего уплате в бюджет по месту нахождения земельных участков, в срок не позднее 10 апреля налогового периода, следующего за отчетным налоговым периодом, определяемая как разница строки 920.01.002 и строки 920.01.003.
Согласно статье 57-4 Закона о введении, субъекты микро- и малого предпринимательства, применяющие специальные налоговые режимы и не осуществляющие отдельные виды деятельности, указанные в статье 57-4 данного Закона, освобождаются от уплаты налога на доходы на три года c 1 января 2020 года до 1 января 2023 года.
При соответствии условиям применения положений статьи 57-4 Закона о введении, налогоплательщик вправе заменить исчисленную сумму налогов, подлежащих уплате в бюджет, на нулевой показатель.
Глава 4. Пояснение по заполнению формы 920.02 – Исчисление налогов и социальных платежей по доходам физических лиц
25. Данная форма предназначена для исчисления налога и социальных платежей с доходов физических лиц, облагаемых у источника выплаты, за исключением иностранцев и лиц без гражданства.
26. В разделе "Общая информация о налогоплательщике (налоговом агенте, агенте или плательщике социальных платежей)" – ИИН (БИН) налогоплательщика.
27. В разделе "Исчисление налога и социальных платежей с доходов физических лиц":
1) в графе А проставляется очередной порядковый номер;
2) в графе В указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физических лиц, которым начислены доходы в отчетном периоде;
3) в графе C указываются ИИН физических лиц;
4) в графе D указывается статус физического лица:
1 – физическое лицо, получившее доход работника (по трудовому договору/контракту), в том числе в виде натуральной и материальной выгоды, прощения долга, а также безвозмездно полученного имущества;
2 – физическое лицо, получившее доходы по договорам гражданско-правового характера предметом которых является оказание услуг, выполнение работ, в том числе в виде прощения долга;
3 – физическое лицо, получившее доход в виде выигрыша;
4 – физическое лицо, получившее доходы в виде пенсионных выплат;
5 – физическое лицо, получившее доходы в виде вознаграждения по операциям репо;
6 – физическое лицо, получившее доходы в виде вознаграждений, за исключением вознаграждения по операциям репо;
7 – физическое лицо, получившее доходы в виде дивидендов;
8 – физическое лицо, получившее доходы в виде стипендий;
9 – физическое лицо, получившее доходы по договорам накопительного страхования;
10 – физическое лицо, получившее доходы от личного подсобного хозяйства;
11 – физическое лицо, получившее иные доходы, облагаемые у источника выплаты, за исключением указанных выше.
Если у физического лица произведены выплаты в виде нескольких видов доходов, каждый из перечисленных доходов подлежит заполнению отдельной строкой;

2) 920.01.002 жолында 920.00.005 жолының және 920.01.001 жолының туындысы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін шаруа немесе фермер қожалығында бар жер учаскелерінің орналасқан жері бойынша есептелген БЖС сомасы көрсетіледі;
3) 920.01.003 жолында Салық кодексінің 703-бабының 6-тармағына сәйкес түзету ескеріле отырып, салық кезеңінің 1 қаңтарынан бастап 1 қазанына дейінгі кезең үшін есептелген және 920.00-нысанының 920.00.006 А жолының және 920.01.001 жолының туындысы ретінде айқындалатын, ағымдағы салық кезеңінің 10 қарашасынан кешіктірілмейтін мерзімде, жер учаскелерінің орналасқан жері бойынша бюджетке төленуге жататын БЖС-ның сомасы көрсетіледі;
4) 920.01.004 жолында Салық кодексінің 703-бабының 6-тармағына сәйкес түзетуді ескере отырып, салық кезеңінің 1 қазанынан бастап 31 желтоқсанына дейінгі кезең үшін есептелген және 920.01.002 жолының және 920.01.003 жолының айырмасы ретінде айқындалатын, есепті салық кезеңінен кейінгі салық кезеңінің 10 сәуірінен кешіктірілмейтін мерзімде жер учаскелерінің орналасқан жері бойынша бюджетке төленуге жататын БЖС сомасы көрсетіледі.
Қолданысқа енгізу туралы заңның 57-4-бабына сәйкес, арнаулы салық режимдерін қолданатын және осы бапта көрсетілген қызметтің жекелеген түрлерін жүзеге асырмайтын микро- немесе шағын кәсіпкерлік субъектілері кіріске салынатын салықтан 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап 2023 жылғы 1 қаңтарға дейінгі кезеңде үш жылға босатылады.
Қолданысқа енгізу туралы заңның 57-4-бабының ережелерін қолдану шарттарына сәйкес келген кезде, салық төлеуші төленуге жататын салықтардың есептелген сомасын нөлдік көрсеткіштерге ауыстыруға құқылы.
4-тарау. Жеке тұлғаларының кірістері бойынша салықтарды және әлеуметтік төлемдерді есептеу - 920.02 нысанын толтыру бойынша түсіндірме
25. Бұл нысан шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ адамдарды қоспағанда, төлем көзіне салынатын жеке тұлғалардың кірісінен салықтарды және әлеуметтік төлемдерді есептеуге арналған.
26. "Салық төлеуші (салық агенті, агент немесе әлеуметтік төлемді төлеуші) туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде – салық төлеушінің ЖСН (БСН).
27. "Жеке тұлғаның кірісінен салықтарды және әлеуметтік төлемдерді есептеу" деген бөлімде:
1) А бағанда кезекті реттік нөмірі қойылады;
2) В бағанда есепті кезеңде кірістер есептелген жеке тұлғалардың тегі, аты, жөні (ол болған кезде) көрсетіледі;
3) C бағанда жеке тұлғалардың ЖСН көрсетіледі;
4) D бағанында жеке тұлғаның мәртебесі:
1 – жұмыскердің кірісін (еңбек шарты/келісімшарт бойынша), оның ішінде заттай және материалдық пайда, борышты кешіру, сондай-ақ өтеусіз алынған мүлік түрінде алған жеке тұлға;
2 – нысанасы қызметтер көрсету, жұмыстарды орындау, оның ішінде борышты кешіру түріндегі азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша кірістер алған жеке тұлға;
3 – ұтыс түрінде табыс алған жеке тұлға;
4 – зейнетақы төлемдері түрінде табыс алған жеке тұлға;
5 – репо операциялары бойынша сыйақы түрінде кіріс алған жеке тұлға;
6 – репо операциялары бойынша сыйақыны қоспағанда, сыйақылар түрінде кірістер алған жеке тұлға;
7 – дивидендтер түрінде кіріс алған жеке тұлға;
8 – стипендия түрінде кіріс алған жеке тұлға;
9 – жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша кіріс алған жеке тұлға;
10 – жеке қосалқы шаруашылықтан кіріс алған жеке тұлға;
11 – жоғарыда көрсетілгендерді қоспағанда, төлем көзінен салық салынатын өзге де кірістер алған жеке тұлға көрсетіледі.
Егер жеке тұлғада кірістердің бірнеше түрі түрінде төлемдер жүргізілген кезде, аталған кірістердің әрқайсысы жеке жолмен толтырылуға жатады;

28. Данная форма предназначена для отражения сумм доходов, начисленных налоговым агентом работникам – иностранцам и лицам без гражданства, сумм, исчисленных налоговым агентом сумм ИПН с доходов иностранцев и лиц без гражданства.
Форма составляется по итогам года и представляется вместе с декларацией, а также при представлении декларации с отметкой в ячейке 4 вида декларации "Ликвидационная".
29. В разделе "Исчисление индивидуального подоходного налога с доходов иностранцев и лиц без гражданства":
1) в графе А проставляется очередной порядковый номер;
2) в графе B указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) иностранцев и лиц без гражданства, которым были начислены, выплачены доходы в отчетном периоде;
3) в графе C указываются ИИН иностранцев и лиц без гражданства;
4) в графе D указывается код страны гражданства иностранцев и лиц без гражданства. Код страны указывается в соответствии с двузначной буквенной кодировкой, установленной в приложении 22 "Классификатор стран мира", утвержденном решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 (далее – решение КТС № 378). Например, DE–Федеративная Республика Германия, GB – Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии (кроме KZ – Республика Казахстан);
5) в графе E указывается признак резидентства "1" – резидент, "2" – нерезидент;
6) в графе F указывается код страны резидентства иностранцев и лиц без гражданства. Код страны указывается в соответствии с двузначной буквенной кодировкой, установленной в приложении 22 "Классификатор стран мира", утвержденном решением КТС № 378. Например, KZ – Республика Казахстан, DE – Федеративная Республика Германия, GB – Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии;
7) в графе G указывается номер налоговой регистрации иностранцев и лиц без гражданства в стране резидентства.
Данная графа заполняется при наличии у иностранцев и лиц без гражданства номера налоговой регистрации;
8) в графе H указываются код вида документа, удостоверяющего личность иностранцев и лиц без гражданства, а также номер и дата выдачи данного документа.
При заполнении декларации используется следующая кодировка видов документов, удостоверяющих личность иностранцев и лиц без гражданства:
01 – паспорт иностранного гражданина;
02 – удостоверение личности иностранного гражданина;
03 – паспорт моряка;
04 – вид на жительство;
05 – другие документы;
9) в графе I указывается код вида дохода, выплачиваемого иностранцу или лицу без гражданства, согласно пункту 30 настоящих Правил;
10) в графе J указывается код вида международного договора согласно пункту 31 настоящих Правил, в соответствии с которым в отношении доходов, указанных в графе N, предусмотрен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом.
Графа заполняется, если налоговый агент применяет положения межгосударственного или межправительственного договора;

28. Бұл нысан салық агенті шетелдік және азаматтығы жоқ тұлғаларға-жұмысшыларға есептеген кірістерінің сомаларын, салық агенті шетелдік немесе азаматтығы жоқ тұлғалардың кірістерінен есептеген ЖТС сомаларын көрсетуге арналған.
Нысан жылдың қорытындысы бойынша жасалады және Декларациямен бірге сондай-ақ "Тарату" декларациясы түрінің 4-торкөзіне белгі қоюмен декларацияны ұсыну кезінде ұсынылады.
29. "Шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың кірістерінен жеке табыс салығын есептеу" деген бөлімде:
1) А бағанда кезекті реттік нөмірі қойылады;
2) В бағанда есепті кезеңде кірістер есептелген, төленген шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
3) C бағанда шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың ЖСН-і көрсетіледі;
4) D бағанында шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың азаматтық елінің коды көрсетіледі. Елдің коды Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен (бұдан әрі – КОК №378 шешімі) бекітілген, "Әлем елдерінің жіктеуіші" деген 22-қосымшасында белгіленген екі таңбалы әріптік кодтауға сәйкес көрсетіледі. Мысалы:, DE – Германия Федеративтік Республикасы, GB – Ұлыбритания және Солтүстік Ирландия құрама корольдігі (KZ – Қазақстан Республикасынан басқа);
5) E бағанында "1" – резидент, "2" – бейрезидент резиденттік белгісі көрсетіледі;
6) F бағанында шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың резиденттік елінің коды көрсетіледі. Елдің коды КОК № 378 шешімімен бекітілген, "Әлем елдерінің жіктеуіші" деген 22-қосымшасында белгіленген екі таңбалы әріптік кодтауға сәйкес көрсетіледі. Мысалы: KZ – Қазақстан Республикасы, DE – Германия Федеративтік Республикасы, GB – Ұлыбритания және Солтүстік Ирландия құрама корольдігі;
7) G бағанында шетелдіктер немесе азаматтығы жоқ адамдардың резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі.
Аталған баған шетелдіктер немесе азаматтығы жоқ адамдардың салықтық тіркеу нөмірі болған кезде толтырылады;
8) H бағанында шетелдіктер немесе азаматтығы жоқ адамдардың жеке басын куәландыратын құжат түріні нөмірі мен берілген күні көрсетіледі.
Декларацияны толтырған кезде шетелдік немесе азаматтығы жоқ тұлғалардың жеке басын куәландыратын құжат түрлерінің мынадай кодтарын пайдалану қажет:
01 – шетел азаматының төлқұжаты;
02 – шетел азаматының жеке куәлігі;
03 – теңізшінің төлқұжаты;
04 – ықтиярхаты;
05 – басқа да кұжаттар.
9) I бағанында осы Қағидалардың 30-тармағына сәйкес шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдарға төленетін кіріс түрінің коды көрсетіледі;
10) J бағанында осы Қағидалардың 31-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрінің коды көрсетіледі, осыған сәйкес N бағанында көрсетілген кіріске қатысты, Салық кодексінде белгіленген тәртіптен ерекшеленетін салық салу тәртібі қарастырылған.
Баған, егер салық агенті мемлекетаралық немесе үкіметаралық шарттың ережелерін қолданған кезде толтырылады;

11) в графе K указывается наименование международного договора, подлежащей заполнению, если налоговый агент указал в графе J код вида международного договора 22 "Иные международные договоры (соглашения, конвенции)".
Графа заполняется, если налоговый агент применяет положения межгосударственного или межправительственного договора;
12) в графе L указывается код страны, с которой заключен международный договор.
Код страны указывается в соответствии с двузначной буквенной кодировкой, установленной в решении КТС № 378.
Графа заполняется, если налоговый агент применяет положения межгосударственного или межправительственного договора;
13) в графе M указывается ставка подоходного налога у источника выплаты, установленная международным договором или статьями 646 и 320 Налогового кодекса;
14) в графе N указываются начисленные доходы иностранцам и лицам без гражданства, в том числе доходы, полученные работником от работодателя в денежной или натуральной форме, включая доходы, полученные в виде материальной выгоды, а также по заключенным с работодателем в соответствии с законодательством Республики Казахстан по договорам гражданско-правового характера, в том числе доходы, отраженные в статьях 341 и 654 Налогового кодекса;
15) в графе O указываются доходы иностранцев и лиц без гражданства, не подлежащие налогообложению в соответствии пунктом 1 статьи 341 и 654 Налогового кодекса.
Если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу физического лица применено несколько видов корректировки доходов, каждый вид корректировки подлежит заполнению отдельной строкой;
16) в графе P указывается сумма доходов, не подлежащих налогообложению, в соответствии с пунктом 1 статьи 341 Налогового кодекса.
Если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу иностранца и лица без гражданства применено несколько видов корректировки доходов, сумма в разрезе каждой из перечисленных корректировок доходов подлежит заполнению отдельной строкой. В первой строке заполняется общая сумма корректировок;
17) в графе Q указывается сумма доходов, не подлежащих налогообложению, в соответствии со статьи 654 Налогового кодекса.
Если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу иностранца и лица без гражданства применено несколько видов корректировки доходов, сумма в разрезе каждой из перечисленных корректировок доходов подлежит заполнению отдельной строкой. В первой строке заполняется общая сумма корректировок;
18) в графе R указываются суммы обязательных пенсионных взносов, исчисленные с начисленных доходов иностранцев и лиц без гражданства, в соответствии с Законом о пенсионном обеспечении и относимые на вычеты в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 342 Налогового кодекса;

11) K бағанында егер салық агенті J бағанында халықаралық шарт түрінің кодын 22 "Өзге де халықаралық шарттар (келісімдер, конвенциялар)" деп көрсеткен кезде толтырылуға жататын халықаралық шарттың атауы көрсетіледі.
Баған, егер салық агенті мемлекетаралық немесе үкіметаралық шарттың ережелерін қолданған кезде толтырылады;
12) L бағанында халықаралық шарт жасасқан елдің коды көрсетіледі.
Елдің коды КОК № 378 шешімінде белгіленген екі таңбалы әріптік кодтауға сәйкес көрсетіледі.
Баған, егер салық агенті мемлекетаралық немесе үкіметаралық шарттың ережелерін қолданған кезде толтырылады;
13) M бағанында халықаралық шартта немесе Салық кодексінің 646 және 320-баптарында белгіленген төлем көзінен ұсталатын табыс салығының мөлшерлемесі көрсетіледі;
14) N бағанында шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдарға есептелген кірістер, оның ішінде материалдық пайда түрінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жұмыс берушімен жасасқан азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша алынған кірістерді, оның ішінде Салық кодексінің 341 және 654-баптарында көрсетілген кірістерді қоса алғанда, қызметкердің жұмыс берушіден ақшалай немесе заттай нысанда алған кірістері көрсетіледі;
15) O бағанында шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың Салық кодексінің 341-бабы 1-тармағына және 654-бабына сәйкес салық салуға жатпайтын кірістері көрсетіледі:
Егер Қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер шетелдіктердің және азаматтығы жоқ тұлғалардың кірісіне кірістерді түзетудің бірнеше түрі қолданылған кезде, түзетудің әрбір түрі жеке жолмен толтырылуға жатады;
16) P бағанында Салық кодексінің 341-бабына 1-тармағына сәйкес салық салуға жатпайтын кіріс сомасы көрсетіледі.
Егер Қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер шетелдіктердің және азаматтығы жоқ тұлғалардың кірісіне кірістерді түзетудің бірнеше түрі қолданылған кезде, аударылған кірістерді түзетулердің әрқайсысы бойынша сома жеке жолмен толтырылуға жатады. Бірінші жолда түзетулердің жалпы сомасы толтырылады;
17) Q бағанында Салық кодексінің 654-бабына сәйкес салық салуға жатпайтын кіріс сомасы көрсетіледі.
Егер Қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер шетелдіктердің және азаматтығы жоқ тұлғалардың кірісіне кірістерді түзетудің бірнеше түрі қолданылған кезде, аударылған кірістерді түзетулердің әрқайсысы бойынша сома жеке жолмен толтырылуға жатады. Бірінші жолда түзетулердің жалпы сомасы толтырылады;
18) R бағанында Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңға сәйкес шетелдік немесе азаматтығы жоқ тұлғалардың кірістерінен есептелген және Салық кодексінің 342-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес шегерімге жатқызылатын міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;

Строка 200.01.009 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.01.009 I, 200.01.009 II и 200.01.009 III;
2) строки 200.01.010 I, 200.01.010 II и 200.01.010 III предназначены для отражения суммы доходов, начисленных физическим лицам, с которых исчисляются (начисляются) обязательные профессиональные пенсионные взносы за каждый месяц отчетного квартала в соответствии с Социальным кодексом.
Строка 200.01.010 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.01.010 I, 200.01.010 II и 200.01.010 III;
3) строки 200.01.011 I, 200.01.011 II и 200.01.011 III предназначены для отражения суммы доходов, начисленных физическим лицам, с которых исчисляются (начисляются) обязательные пенсионные взносы работодателя за каждый месяц отчетного квартала в соответствии с Социальным кодексом.
Строка 200.01.011 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.01.011 I, 200.00.011 II и 200.00.011 III;
Сноска. Пункт 18 с изменениями, внесенными приказами Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 30.06.2023 № 724 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Раздел "Численность и расходы по оплате труда работников-лиц с инвалидностью" заполняется специализированными организациями, в которых работают лица с инвалидностью с нарушениями опорно-двигательного аппарата, по потере слуха, речи, зрения, соответствующими условиям пункта 3 статьи 290 Налогового кодекса.
В данном разделе:
1) строки 200.01.012 I, 200.01.012 II и 200.01.012 III предназначены для отражения численности работников-лиц с инвалидностью за каждый месяц отчетного квартала;
2) строки 200.01.013 I, 200.01.013 II и 200.01.013 III предназначены для отражения удельного веса численности работников-лиц с инвалидностью в общей численности работников за каждый месяц отчетного квартала;
3) строки 200.01.014 I, 200.01.014 II и 200.01.014 III предназначены для отражения удельного веса расходов по оплате труда работников-лиц с инвалидностью в общих расходах по оплате труда за каждый месяц отчетного квартала.
20. Раздел "Социальный налог с применением ставок, установленных пунктом 1 статьи 485 Налогового кодекса" заполняется юридическими лицами-резидентами Республики Казахстан, а также нерезидентами, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение в соответствии со статьей 220 Налогового кодекса, являющимися налоговыми агентами.
В данном разделе:

200.01.009 IV жолы 200.01.009 I, 200.01.009 II және 200.01.009 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін кірістің қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
2) 200.01.010 I, 200.01.010 II және 200.01.010 III жолдары Әлеуметтік кодексіне сәйкес есепті тоқсанның әрбір айы үшін міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есептелетін (есептелетін) жеке тұлғаларға есептелген кірістер сомасын көрсетуге арналған.
200.01.010 IV жолы 200.01.010 I, 200.01.010 II және 200.01.010 III жиынтық сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін кірістің қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
3) 200.01.011 I, 200.01.011 II және 200.01.011 III жолдары Әлеуметтік кодексіне сәйкес есепті тоқсанның әрбір айы үшін жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары есептелетін (есептелетін) жеке тұлғаларға есептелген кірістер сомасын көрсетуге арналған.
200.01.011 IV жолы 200.01.011 I, 200.00.011 II және 200.00.011 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін кірістің қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
Ескерту. 18-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 30.06.2023 № 724 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. "Мүгедектігі бар адамдар - қызметкерлердің саны және еңбекақы төлеу жөніндегі шығыстар" бөлімін Салық кодексінің 290-бабы 3-тармағының шарттарына сәйкес тірек-қимыл аппараты бұзылған, есту, сөйлеу, көру қабілетінен айырылған мүгедектігі бар адамдар жұмыс істейтін мамандандырылған ұйымдар толтырады.
Бұл бөлімде:
1) 200.01.012 I, 200.01.012 II және 200.01.012 III жолдары есепті тоқсанның әрбір айы үшін мүгедектігі бар адамдар-қызметкерлердің санын көрсетуге арналған;
2) 200.01.013 I, 200.01.013 II және 200.01.013 III жолдары есепті тоқсанның әрбір айы үшін қызметкерлердің жалпы санындағы мүгедектігі бар адамдар-қызметкерлер санының үлес салмағын көрсетуге арналған;
3) 200.01.014 I, 200.01.014 II және 200.01.014 III жолдары есепті тоқсанның әрбір айы үшін еңбекақы төлеу жөніндегі жалпы шығыстарда мүгедектігі бар адамдар-қызметкерлердің еңбегіне ақы төлеу жөніндегі шығыстардың үлес салмағын көрсетуге арналған.
20. "Салық Кодексінің 485-бабы 1-тармағында белгіленген ставкаларды қолдана отырып әлеуметтік салық" бөлімін Салық Кодексінің 220-бабына сәйкес қызметін Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын, салық агенттері болып табылатын Қазақстан Республикасының резидент тұлғалары, сондай-ақ резидент емес заңды тұлғалар толтырады.
Бұл бөлімде:

11) в графе K указывается наименование международного договора, подлежащей заполнению, если налоговый агент указал в графе J код вида международного договора 23 "Иные международные договоры (соглашения, конвенции)".
Графа заполняется, если налоговый агент применяет положения межгосударственного или межправительственного договора;
12) в графе L указывается код страны, с которой заключен международный договор.
Код страны указывается в соответствии с двузначной буквенной кодировкой, установленной в решении КТС № 378.
Графа заполняется, если налоговый агент применяет положения межгосударственного или межправительственного договора;
13) в графе M отмечается, если иностранец или лицо без гражданства, в соответствии со статьей 6 Конституционного закона является работником участника или органа МФЦА;
14) в графе N отмечается, если иностранец или лицо без гражданства, осуществляет деятельность в структурном подразделении юридического лица, не признанного налоговым агентом. Подлежит заполнению если заполнено приложение 200.03 за структурное подразделение;
15) в графе O указывается ставка подоходного налога у источника выплаты, установленная международным договором или статьями 646 и 320 Налогового кодекса;
16) в графе P указываются начисленные доходы иностранцам и лицам без гражданства, в том числе доходы, полученные работником от работодателя в денежной или натуральной форме, включая доходы, полученные в виде материальной выгоды, а также по заключенным с работодателем в соответствии с законодательством Республики Казахстан по договорам гражданско-правового характера, в том числе доходы, отраженные в статьях 341 и 654 Налогового кодекса;
17) в графе Q указываются доходы иностранцев и лиц без гражданства, не подлежащие налогообложению в соответствии пунктом 1 статьи 341 и 654 Налогового кодекса.
Если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу физического лица применено несколько видов корректировки доходов, каждый вид корректировки подлежит заполнению отдельной строкой, отражению подлежит соответствующий подпункт, пункт и статья;
18) в графе R указывается сумма доходов, не подлежащих налогообложения, в соответствии с пунктом 1 статьи 341 Налогового кодекса.
Если Приложение заполняется на бумажном носителе, и, если к доходу иностранца и лица без гражданства применено несколько видов корректировки доходов, сумма в разрезе каждой из перечисленных корректировок доходов подлежит заполнению отдельной строкой. В первой строке заполняется общая сумма корректировок;
19) в графе S указывается сумма доходов, не подлежащих налогообложения, в соответствии со статьей 654 Налогового кодекса.
Если Приложение заполняется на бумажном носителе, и, если к доходу иностранца и лица без гражданства применено несколько видов корректировки доходов, сумма в разрезе каждой из перечисленных корректировок доходов подлежит заполнению отдельной строкой. В первой строке заполняется общая сумма корректировок;

11) K бағанында егер салық агенті J бағанында халықаралық шарт түрінің кодын 23 "Өзге де халықаралық шарттар (келісімдер, конвенциялар)" деп көрсеткен кезде толтырылуға жататын халықаралық шарттың атауы көрсетіледі.
Баған, егер салық төлеуші мемлекетаралық немесе үкіметаралық шарттың ережелерін қолданған кезде толтырылады;
12) L бағанында халықаралық шарт жасасқан елдің коды көрсетіледі.
Елдің коды КОК №378 шешімінде белгіленген екі таңбалы әріптік кодтауға сәйкес көрсетіледі.
Баған, егер салық төлеуші мемлекетаралық немесе үкіметаралық шарттың ережелерін қолданған кезде толтырылады;
13) M тармағында егер шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам Конституциялық заңының 6-бабына сәйкес АХҚО органының қатысушысы немесе қызметкері болып табылса;
14) N бағанында егер шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам салық агенті болып танылмаған заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінде қызметін жүзеге асырғанда белгіленеді. Құрылымдық бөлімше үшін егер 200.03-қосымша толтырылса, толтыруға жатады;
15) O бағанында халықаралық шартта немесе Салық кодексінің 646 және 320-баптарында белгіленген төлем көзінен ұсталатын табыс салығының мөлшерлемесі көрсетіледі;
16) P бағанында шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдарға есептелген табыстар, оның ішінде материалдық пайда түрінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жұмыс берушімен жасасқан азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша алынған табыстарды, оның ішінде Салық кодексінің 341 және 654-баптарында көрсетілген табыстарды қоса алғанда, қызметкердің жұмыс берушіден ақшалай немесе заттай нысанда алған табыстары көрсетіледі;
17) Q бағанында шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың Салық кодексінің 341-бабы 1-тармағына және 654-бабына сәйкес салық салуға жатпайтын табыстары көрсетіледі.
Егер қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер шетелдіктердің және азаматтығы жоқ тұлғалардың табысына табыстарды түзетудің бірнеше түрі қолданылған кезде, түзетудің әрбір түрі жеке жолмен толтырылуға жатады, тиісті тармақша, тармақ және бап көрсетілуге тиіс;
18) R бағанында Салық кодексінің 341-бабына 1-тармағына сәйкес салық салуға жатпайтын табыс сомасы көрсетіледі.
Егер Қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер шетелдіктердің және азаматтығы жоқ тұлғалардың табысына табыстарды түзетудің бірнеше түрі қолданылған кезде, аударылған табыстарды түзетулердің әрқайсысы бойынша сома жеке жолмен толтырылуға жатады. Бірінші жолда түзетулердің жалпы сомасы толтырылады;
19) S бағанында Салық кодексінің 654-бабына сәйкес салық салуға жатпайтын табыс сомасы көрсетіледі.
Егер Қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер шетелдіктердің және, азаматтығы жоқ тұлғалардың табысына табыстарды түзетудің бірнеше түрі қолданылған кезде, аударылған табыстарды түзетулердің әрқайсысы бойынша сома жеке жолмен толтырылуға жатады. Бірінші жолда түзетулердің жалпы сомасы толтырылады;

20) в графе T указываются суммы обязательных пенсионных взносов, исчисленные с начисленных доходов иностранцев и лиц без гражданства, в соответствии с Социальным кодексом и относимые на вычеты в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 342 Налогового кодекса;
21) в графе U указывается сумма взносов на обязательное социальное медицинское страхование, исчисленных с начисленных доходов;
22) в графе V указываются стандартные налоговые вычеты:
1 – 14-кратный размер месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года. Стандартный вычет применяется за каждый календарный месяц. Общая сумма стандартного вычета за календарный год не должна превышать 168-кратный размер месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 346 Налогового кодекса;
2 – 882-кратный размер месячного расчетного показателя за календарный год в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 346 Налогового кодекса;
3 – 882-кратный размер месячного расчетного показателя за календарный год в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 346 Налогового кодекса.
Если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу иностранца и лица без гражданства, применено несколько видов стандартных налоговых вычетов, каждый вид налогового вычета подлежит заполнению отдельной строкой;
23) в графе W указывается сумма стандартных налоговых вычетов.
Если Приложение заполняется на бумажном носителе, и, если к доходу физического лица применено несколько видов стандартных налоговых вычетов, сумма в разрезе каждого налогового вычета подлежит заполнению отдельной строкой. В первой строке заполняется общая сумма стандартных налоговых вычетов;
24) в графе X указываются прочие налоговые вычеты:
1 – налоговый вычет по добровольным пенсионным взносам;
2 – налоговый вычет на медицину;
3 – налоговый вычет по вознаграждениям.
Если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу иностранца и лица без гражданства применено несколько видов прочих налоговых вычетов, каждый вид налогового вычета подлежит заполнению отдельной строкой;
25) в графе Y указывается сумму прочих налоговых вычетов.
Если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу иностранца или лица без гражданства применено несколько видов стандартных налоговых вычетов, сумма в разрезе каждого налогового вычета подлежит заполнению отдельной строкой. В первой строке заполняется общая сумма прочих налоговых вычетов;

20) T бағанында Әлеуметтік кодексіне сәйкес шетелдік немесе азаматтығы жоқ тұлғалардың табыстарынан есептелген және Салық кодексінің 342-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес шегерімге жатқызылатын міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
21) U бағанында есептелген кірістерден есептелген міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жарналарының сомасы көрсетіледі;
22) V бағанында стандартты салық шегерімдері көрсетіледі:
1 – Республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің 14 еселенген мөлшері. Стандартты шегерім әрбір күнтізбелік ай үшін қолданылады. Күнтізбелік жыл үшін стандартты шегерімнің жалпы сомасы Салық кодексінің 346-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің 168 еселенген мөлшерінен аспауға тиіс;
2 – Салық кодексінің 346-бабы тармағының 2) тармақшасына сәйкес күнтізбелік жыл үшін айлық есептік көрсеткіштің 882 еселенген мөлшері;
3 – Салық кодексінің 346-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес күнтізбелік жыл үшін айлық есептік көрсеткіштің 882 еселенген мөлшері.
Егер Қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер шетелдіктердің және азаматтығы жоқ тұлғалардың табысына стандартты салық шегерімдерінің бірнеше түрі қолданылған кезде, салық шегерімінің әрбір түрі жеке жолмен толтырылуға жатады;
23) W бағанында стандартты салық шегерімдерінің сомасы көрсетіледі.
Егер қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер шетелдіктердің және, азаматтығы жоқ тұлғалардың табысына стандартты салық шегерімдерінің бірнеше түрі қолданылған кезде, әрбір салық шегерімі бөлінісіндегі сома жеке жолмен толтырылуға жатады. Бірінші жолда стандартты салық шегерімдерінің жалпы сомасы толтырылады;
24) X бағанында басқа да салық шегерімдері көрсетіледі:
1 – ерікті зейнетақы жарналары бойынша салық шегерімі;
2 – медицинаға арналған салықтық шегерім;
3 – сыйақылар бойынша салық шегерімі.
Егер қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер шетелдіктердің және азаматтығы жоқ тұлғалардың табысына басқа да салық шегерімдерінің бірнеше түрі қолданылған кезде, салық шегерімінің әрбір түрі жеке жолмен толтырылуға жатады;
25) Y бағанында басқа да салық шегерімдерінің сомасы көрсетіледі.
Егер қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер шетелдіктердің және тұлғалардың жоқ тұлғалардың табысына стандартты салық шегерімдерінің бірнеше түрі қолданылған кезде, әрбір салық шегерімі бөлінісіндегі сома жеке жолмен толтырылуға жатады. Бірінші жолда басқа да салық шегерімдерінің жалпы сомасы толтырылады;

Сноска. Приказ дополнен приложением 119 в соответствии с приказом и.о. Заместителя Премьер-Министра - и.о. Министра финансов РК от 30.03.2023 № 307 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 120 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан
– Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Правила составления налоговой отчетности
"Декларация по корпоративному подоходному налогу (форма 100.00)"
Сноска. Приказ дополнен приложением 120 в соответствии с приказом и.о. Заместителя Премьер-Министра - и.о. Министра финансов РК от 30.03.2023 № 307 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация по корпоративному подоходному налогу (форма 100.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Декларация по корпоративному подоходному налогу" (далее – декларация), предназначенной для исчисления корпоративного подоходного налога (далее – КПН). Декларация составляется юридическими лицами-резидентами, юридическими лицами-нерезидентами, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, за исключением:
государственных учреждений;
государственных учебных заведений среднего образования;
недропользователей, заполняющих декларацию по формам 110.00 или 150.00.
2. Декларация состоит из самой декларации (форма 100.00) и приложений к ней (формы с 100.01 по 100.12), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки декларации не заполняются.
5. Приложения к декларации составляются при заполнении строк в декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложения к декларации не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к декларации, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к декларации.
8. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" - плюс, "-" - минус, "х" - умножение, "/" - деление, "=" - равно.

Ескерту. Қағида 119-қосымшамен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрі орынбасарының м.а. - Қаржы министрінің м.а. 30.03.2023 № 307 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қантардағы
№ 39 бұйрығына
120-қосымша
"Корпоративтік табыс салығы бойынша декларация (100.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары
Ескерту. Қағида 120-қосымшамен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрі орынбасарының м.а. - Қаржы министрінің м.а. 30.03.2023 № 307 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер.
1. Осы "Корпоративтік табыс салығы бойынша декларация (100.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) (бұдан әрі – Салық кодексі) Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес әзірленді және корпоративтік табыс салығын (бұдан әрі – КТС) есептеуге арналған "Корпоративтік табыс салығы бойынша декларация" салық есептілігінің нысанын (бұдан әрі – нысан) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны:
мемлекеттік органдар;
орта білім берудің мемлекеттік мектептері;
110.00 немесе 150.00-нысандар бойынша декларацияны толтыратын жер қойнауын пайдаланушыларды қоспағанда, тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасында қызметті жүзеге асыратын резидент-заңды тұлғалар, бейрезидент-заңды тұлғалар жасайды.
2. Декларация декларацияның өзінен (100.00-нысан) және салықтық міндеттемені есептеу туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшалардан (100.01-ден 100.11-ге дейінгі нысандар) тұрады.
3. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде декларацияның тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Декларацияға қосымшалар тиісті көрсеткіштерді ашуды талап ететін декларациядағы жолдар толтырылған кезде жасалады.
6. Декларацияға қосымшалар оларда көрсетілуге тиіс деректер болмаған жағдайда жасалмайды.
7. Декларацияға қосымшалардың парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда декларацияға қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.
8. Осы Қағидаларда мынадай арифметикалық белгілер қолданылады: "+" – қосу, "–"– алу, "х" – көбейту, "/"– бөлу, "="– тең.

58. При заполнении кода имущества используется следующая кодировка:
01 – деньги;
02 – финансовые инвестиции;
03 – запасы;
04 – основные средства;
05 – нематериальные активы;
06 – услуги;
07 – работы;
08 – прочее.
Приложение 121 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан
– Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Сноска. Приказ дополнен приложением 121 в соответствии с приказом и.о. Заместителя Премьер-Министра - и.о. Министра финансов РК от 30.03.2023 № 307 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 30.06.2023 № 724 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 122 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан
– Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Правила составления налоговой отчетности
"Декларация по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу
(форма 200.00)"
Сноска. Приказ дополнен приложением 122 в соответствии с приказом и.о. Заместителя Премьер-Министра - и.о. Министра финансов РК от 30.03.2023 № 307 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу (форма 200.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс), Социальным кодексом Республики Казахстан (далее – Социальный кодекс) и Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании" (далее – Закон об обязательном социальном медицинском страховании).
Правила определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Декларация по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу" (далее – декларация), предназначенной для исчисления индивидуального подоходного налога (далее – ИПН), социального налога, единого платежа, а также для исчисления, удержания (начисления) и перечисления сумм обязательных пенсионных взносов (далее – обязательные пенсионные взносы), обязательных профессиональных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателя в единый накопительный пенсионный фонд (далее – ЕНПФ), начисления и перечисления сумм социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования (далее – социальные отчисления), отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование (далее – ОСМС).
Декларация составляется налогоплательщиками (налоговыми агентами, за исключением применяющих специальные налоговые режимы для крестьянских или фермерских хозяйств, на основе упрощенной декларации), плательщиками единого платежа согласно главам 35 и 36 раздела 8, главе 74 раздела 19, разделу 19 и разделу 19 раздела 24-1 Налогового кодекса, агентами по уплате обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателя и плательщиками социальных отчислений в соответствии с Социальным кодексом, плательщиками взносов и (или) отчислений на обязательное социальное медицинское страхование в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании, в том числе индивидуальными предпринимателями (за исключением применяющих специальные налоговые режимы для крестьянских или фермерских хозяйств, на основе упрощенной декларации и патента), лицами, занимающимися частной практикой, по обязательным пенсионным взносам, социальным отчислениям, взносам на ОСМС в свою пользу в размерах, установленных Социальным кодексом и Законом об обязательном социальном медицинском страховании.

58. Мүлік кодын толтыру кезінде мына кодтауды пайдалану қажет:
01 – ақша;
02 – қаржылық инвестиция;
03 – запастар;
04 – негізгі құралдар;
05 – материалдық емес активтер;
06 – қызмет;
07 – жұмыс;
08 – өзге.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қантардағы
№ 39 бұйрығына
121-қосымша
Ескерту. Қағида 121-қосымшамен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрі орынбасарының м.а. - Қаржы министрінің м.а. 30.03.2023 № 307 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 30.06.2023 № 724 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қантардағы
№ 39 бұйрығына
122-қосымша
"Жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша декларация (200.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары
Ескерту. Қағида 122-қосымшамен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрі орынбасарының м.а. - Қаржы министрінің м.а. 30.03.2023 № 307 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша декларация (200.00–нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) (бұдан әрі – Салық кодексі), Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексімен(бұдан әрі – Әлеуметтік кодексі) және "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңы) сәйкес әзірленген.
Қағидалар жеке табыс салығын (бұдан әрі – ЖТС), әлеуметтік салықтарды, бірыңғай төлемді есептеуге, сондай-ақ міндетті зейнетақы жарналарының (бұдан әрі – міндетті зейнетақы жарналары), міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарының сомаларын бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына (бұдан әрі – БЖЗҚ) есептеуге, ұстап қалуға (есебіне жазуға) және аударуға, әлеуметтік аударымдардың сомаларын Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына (бұдан әрі – әлеуметтік аударымдар) және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға (бұдан әрі-МӘМС) аударымдар және (немесе) жарналарды есептеуге және аударуға арналған "ЖТС және әлеуметтік салық бойынша декларация" (бұдан әрі – Декларация) салық есептілігі нысанын жасау тәртібін айқындайды.
Декларацияны Салық кодексінің 8-бөлімінің 35 және 36-тарауларына, 19-бөлімінің 74-тарауына, 19-бөлімге және 24-1-бөлімінің 89-1-тарауына сәйкес (жеке тұлғаларға оңайлатылған декларация негізінде, шаруа немесе фермер қожалықтары үшін арнаулы салық режимін қолданатындарды қоспағанда, салық агенттері), салық төлеушілер, бірыңғай төлемді төлеушілер, Әлеуметтік кодексіне сәйкес міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын төлеу жөніндегі агенттері, әлеуметтік аударымдарды төлеушілер, Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңға сәйкес міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды және (немесе) жарналарды төлеушілер, оның ішінде Әлеуметтік кодексіне Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру заңында белгіленген мөлшерлерде өз пайдасына міндетті зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар, МӘМС жарналар бойынша (оңайлатылған декларация және патент негізіндегі, шаруа немесе фермер қожалықтары үшін арнаулы салық режимдерін қолданатындарды қоспағанда) жеке кәсіпкерлер, жеке практикамен айналысатын тұлғалар жасайды.

12. При представлении декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе – составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику (налоговому агенту, плательщику единого платежа, агенту или плательщику социальных платежей) с отметкой фамилии, имени и отчества (при его наличии) и подписью работника органа государственных доходов, принявшего декларацию и оттиском печати (штампа);
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе – налогоплательщик (налоговый агент, плательщик единого платежа, агент или плательщик социальных платежей) получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронной форме, допускающем компьютерную обработку информации – налогоплательщик (налоговый агент, плательщик единого платежа, агент или плательщик социальных платежей) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов государственных доходов.
13. В разделах "Общая информация о налогоплательщике (налоговом агенте, плательщике единого платежа, агенте или плательщике социальных платежей)" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике (налоговом агенте, плательщике единого платежа, агенте или плательщике социальных платежей)" декларации.
Глава 2. Пояснение по заполнению декларации (форма 200.00)
14. В разделе "Общая информация о налогоплательщике (налоговом агенте, плательщике единого платежа, агенте или плательщике социальных платежей)" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) Индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер) (далее – ИИН (БИН)) налогоплательщика.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается ИИН (БИН) доверительного управляющего;
2) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность – отчетный квартал, в который входят отчетные налоговые периоды (указывается арабскими цифрами);
3) наименование налогоплательщика (налогового агента, плательщика единого платежа, агента или плательщика социальных платежей)/фамилия, имя, отчество (при его наличии) вкладчика (плательщика) – фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица-доверительного управляющего;
4) вид декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 206 Налогового кодекса;

12. Декларацияны табыс ету кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз жеткізгіште – екі данада жасалады, бір данасы декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің атын (болған кезде) мен қойылған қолы және мөрдің (мөртабан) бедері белгісімен салық төлеушіге (салық агентіне, бірыңғай төлемді төлеушіге, агент немесе әлеуметтік төлемдерді төлеушіге) қайтарылады;
2) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз жеткізгіште – салық төлеуші (салық агенті, бірыңғай төлемді төлеуші, агент немесе әлеуметтік төлемдерді төлеуші) пошта немесе өзгелей байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) ақпараттарды компьютерлік өңдеуге жол беретін электрондық нысанда – салық төлеуші (салық агенті, бірыңғай төлемді төлеуші, агент немесе әлеуметтік төлемдерді төлеуші) мемлекеттік кірістер органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің салық есептілігінің қабылданғаны немесе қабылданбағандығы туралы хабарлама алады.
13. Қосымшалардың "Салық төлеуші (салық агенті, бірыңғай төлемді төлеуші, агент немесе әлеуметтік төлемдерді төлеуші) туралы жалпы ақпарат" деген бөлімінде декларацияның "Салық төлеуші (салық агенті, бірыңғай төлемді төлеуші, агент немесе әлеуметтік төлемдерді төлеуші) туралы жалпы ақпарат" деген бөліміндегі көрсетілген тиісті деректерді көрсетеді.
2-тарау. Декларацияны толтыру бойынша түсіндірме (200.00-нысан)
14. "Салық төлеуші (салық агенті, бірыңғай төлемді төлеуші, агент немесе әлеуметтік төлемдерді төлеуші) туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде салық төлеуші мынадай деректерді:
1) салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірін (бизнес-сәйкестендіру нөмірі) (бұдан әрі – ЖСН (БСН).
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушыны ЖСН (БСН);
2) салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі – есепті салық кезеңдері кіретін есепті тоқсан (араб цифрымен көрсетіледі);
3) салық төлеушінің (салық агенті, бірыңғай төлемді төлеушінің, агент немесе әлеуметтік төлемдерді төлеуші) салымшының (төлеушінің) тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) – жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның атауы.
Салық міндеттемелерін сенiмгерлікпен басқарушы орындаған кезде, жолда сенімгерлікпен басқарушы жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) немесе сенімгерлікпен басқарушы заңды тұлғаның атауы;
4) декларацияның түрі.
Тиісті торкөздер декларацияны Салық кодексінің 206-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызу ескеріле отырып белгіленеді;

Строка 200.01.009 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.01.009 I, 200.01.009 II и 200.01.009 III;
2) строки 200.01.010 I, 200.01.010 II и 200.01.010 III предназначены для отражения суммы доходов, начисленных физическим лицам, с которых исчисляются (начисляются) обязательные профессиональные пенсионные взносы за каждый месяц отчетного квартала в соответствии с Социальным кодексом.
Строка 200.01.010 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.01.010 I, 200.01.010 II и 200.01.010 III;
3) строки 200.01.011 I, 200.01.011 II и 200.01.011 III предназначены для отражения суммы доходов, начисленных физическим лицам, с которых исчисляются (начисляются) обязательные пенсионные взносы работодателя за каждый месяц отчетного квартала в соответствии с Социальным кодексом.
Строка 200.01.011 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.01.011 I, 200.00.011 II и 200.00.011 III;
4) строки 200.01.012 I, 200.01.012 II и 200.01.012 III предназначены для отражения суммы заявляемого дохода в свою пользу за каждый месяц отчетного квартала индивидуальными предпринимателями (за исключением применяющих специальные налоговые режимы для крестьянских или фермерских хозяйств, на основе упрощенной декларации и патента), лицами, занимающимися частной практикой.
Строка 200.01.012 IV предназначена для отражения итоговой суммы заявляемого дохода за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.01.012 I, 200.01.012 II и 200.01.012 III.
Сноска. Пункт 18 с изменениями, внесенными приказами Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 30.06.2023 № 724 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Раздел "Численность и расходы по оплате труда работников-лиц с инвалидностью" заполняется специализированными организациями, в которых работают лица с инвалидностью с нарушениями опорно-двигательного аппарата, по потере слуха, речи, зрения, соответствующими условиям пункта 3 статьи 290 Налогового кодекса.
В данном разделе:
1) строки 200.01.013 I, 200.01.013 II и 200.01.013 III предназначены для отражения численности работников-лиц с инвалидностью за каждый месяц отчетного квартала;
2) строки 200.01.014 I, 200.01.014 II и 200.01.014 III предназначены для отражения удельного веса численности работников-лиц с инвалидностью в общей численности работников за каждый месяц отчетного квартала;

200.01.009 IV жолы 200.01.009 I, 200.01.009 II және 200.01.009 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін кірістің қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
2) 200.01.010 I, 200.01.010 II және 200.01.010 III жолдары Әлеуметтік кодексіне сәйкес есепті тоқсанның әрбір айы үшін міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есептелетін (есептелетін) жеке тұлғаларға есептелген кірістер сомасын көрсетуге арналған.
200.01.010 IV жолы 200.01.010 I, 200.01.010 II және 200.01.010 III жиынтық сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін кірістің қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
3) 200.01.011 I, 200.01.011 II және 200.01.011 III жолдары Әлеуметтік кодексіне сәйкес есепті тоқсанның әрбір айы үшін жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары есептелетін (есептелетін) жеке тұлғаларға есептелген кірістер сомасын көрсетуге арналған.
200.01.011 IV жолы 200.01.011 I, 200.00.011 II және 200.00.011 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін кірістің қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
4) 200.01.012 I, 200.01.012 II және 200.01.012 III жолдары жеке практикамен айналысатын жеке кәсіпкерлердің (оңайлатылған декларация мен патент негізінде шаруа немесе фермер қожалықтары үшін арнаулы салық режимдерін қолданатындарды қоспағанда) есепті тоқсанның әрбір айы үшін өз пайдасына мәлімделетін кіріс сомасын көрсетуге арналған.
200.01.012 IV жолы 200.01.012 I, 200.01.012 II және 200.01.012 III жолдарының сомалары ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін мәлімделген кірістің жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
Ескерту. 18-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 30.06.2023 № 724 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. "Мүгедектігі бар адамдар – қызметкерлердің саны және еңбекақы төлеу жөніндегі шығыстар" бөлімін Салық кодексінің 290-бабы 3-тармағының шарттарына сәйкес тірек-қимыл аппараты бұзылған, есту, сөйлеу, көру қабілетінен айырылған мүгедектігі бар адамдар жұмыс істейтін мамандандырылған ұйымдар толтырады.
Бұл бөлімде:
1) 200.01.013 I, 200.01.013 II және 200.01.013 III жолдары есепті тоқсанның әрбір айы үшін мүгедектігі бар адамдар - қызметкерлердің санын көрсетуге арналған;
2) 200.01.014 I, 200.01.014 II және 200.01.014 III жолдары есепті тоқсанның әрбір айы үшін қызметкерлердің жалпы санындағы мүгедектігі бар адамдар - қызметкерлер санының үлес салмағын көрсетуге арналған;

4) в графе D указывается категория физического лица:
1 – пенсионер;
2 – лицо с инвалидностью;
3 – лицо, приравненное к участникам Великой Отечественной войны и/или являющееся ветераном боевых действий на территории других государств;
4 – родитель, опекун, попечитель ребенка с инвалидностью, не достигшего восемнадцатилетнего возраста, или лица, признанного лицом с инвалидностью по причине "лицо с инвалидностью с детства";
5 – усыновитель (удочеритель) ребенка, не достигшего восемнадцатилетнего возраста;
6 – приемный родитель, принявший детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, в приемную семью;
7 – дети;
8 – лица, находящиеся в отпусках в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей), по уходу за ребенком (детьми) до достижения им (ими) возраста трех лет;
9 – лица, отбывающие наказание по приговору суда в учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы (за исключением учреждений минимальной безопасности);
10 – многодетные матери, награжденные подвесками "Алтын алқа", "Күміс алқа" или получившие ранее звание "Мать-героиня", а также награжденные орденами "Материнская слава" I и II степени;
11 – лица, обучающиеся по очной форме обучения в организациях среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего образования, а также послевузовского образования;
Если физическое лицо имеет несколько категорий, категории указываются через запятую.
5) в графе E указывается начисленные работникам доходы;
6) в графе F указывается сумма единого платежа, исчисленного с начисленных доходов;
7) в графе G указывается сумма индивидуального подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет;
8) в графе H указывается сумма обязательных пенсионных взносов, подлежащих перечислению;
9) в графе I указывается сумма взносов на ОСМС, подлежащих перечислению;
10) в графе J указывается сумма социальных отчислений, начисленных в соответствии с Социальным кодексом;
11) в графе К указывается сумма отчислений на ОСМС в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании, подлежащих уплате;
12) в графе L указывается сумма обязательных пенсионных взносов работодателя, подлежащих перечислению;
13) в графе M указывается сумма единого платежа, подлежащего перечислению;
14) в графе N указывается код страны гражданства физического лица иностранцев и лиц без гражданства, признанных в целях налогообложения резидентами Республики Казахстан. Код страны указывается в соответствии с двузначной буквенной кодировкой, установленной в приложении 22 "Классификатор стран мира", утвержденном решением КТС № 378. Например, DE–Федеративная Республика Германия, GB – Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии (кроме KZ – Республика Казахстан).
Для лиц без гражданства в графе N указывается код "00";

4) D бағанында жеке тұлғаның санаты көрсетіледі:
1 – зейнеткер;
2 – мүгедектігі бар адам;
3 – Ұлы Отан соғысының қатысушыларына теңестірілген адам және/немесе басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлері болып табылатын;
4 – он сегіз жасқа толмаған мүгедектігі бар баланың немесе "бала кезінен мүгедектігі бар" деген себеппен мүгедектігі бар адам деп танылған адамның ата-анасы, қорғаншысы, қамқоршысы;
5 – он сегіз жасқа толмаған баланы асырап алушы;
6 – жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды асырап алушы отбасына қабылдаған асырап алушы ата-ана;
7 – балалар;
8 – жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты, бала (балалар) үш жасқа толғанға дейін оның (олардың) күтіміне байланысты демалыста жүрген адамдар;
9 – қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің мекемелерінде (қауіпсіздігі барынша төмен мекемелерді қоспағанда) сот үкімі бойынша жазасын өтеп жатқан адамдар;
10 – "Алтын алқа", "Күміс алқа" алқаларымен наградталған немесе бұрын "Батыр ана" атағын алған, сондай-ақ I және II дәрежелі "Ана даңқы" ордендерімен наградталған көпбалалы аналар;
11 – орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары білім беру, сондай-ақ жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында күндізгі оқу нысанында білім алып жатқан адамдар;
Егер жеке тұлғаның бірнеше санаты болған жағдайда, санаттар үтір арқылы көрсетіледі.
5) Е бағанында қызметкерлерге есептелген кірістер көрсетіледі;
6) F бағанында есептелген кірістерден есептелген бірыңғай төлем сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында бюджетке төленетін жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
8) H бағанында аударуға жататын міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
9) I бағанында аударылуға жататын МӘМС жарналарының сомасы көрсетіледі;
10) J бағанында Әлеуметтік кодексіне сәйкес есептелген әлеуметтік аударымдардың сомасы көрсетіледі;
11) K бағанында Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңға сәйкес төлеуге жататын МӘМС аударымдардың сомасы көрсетіледі;
12) L бағанында аударуға жататын жұмыс берушілердің міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
13) M бағанында аударуға жататын бірыңғай төлем сомасы көрсетіледі;
14) N бағанында шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың елдін азаматтық коды көрсетіледі. Елдің коды КОК № 378 шешімімен бекітілген, "Әлем елдерінің жіктеуіші" деген 22-қосымшасында белгіленген екі таңбалы әріптік кодтауға сәйкес көрсетіледі. Мысалы:, DE – Германия Федеративтік Республикасы, GB – Ұлыбритания және Солтүстік Ирландия құрама корольдігі (KZ – Қазақстан Республикасынан басқа).
Азаматтығы жоқ адамдар үшін N бағанында "00" коды көрсетіледі;

6) в строке 220.00.006 указывается доход от выбытия фиксированных активов, определяемый в соответствии со статьей 234 Налогового кодекса;
7) в строке 220.00.007 указываются полученные компенсации по ранее произведенным вычетам, определяемые в соответствии со статьей 237 Налогового кодекса;
8) в строке 220.00.008 указывается доход в виде безвозмездного полученного имущества, определяемый в соответствии со статьей 238 Налогового кодекса;
9) в строке 220.00.009 указывается доход, полученный при эксплуатации объектов социальной сферы, определяемый в соответствии со статьей 239 Налогового кодекса;
10) в строке 220.00.010 указывается сумма доходов налогоплательщика, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с Налоговым кодексом и не отраженных в строках 220.00.001 - 220.00.009;
в строках 220.00.010 I - 220.00.010 V указывается положение Налогового кодекса, соответствующее доходу, включаемому в совокупный годовой доход, а также сумма такого дохода.
11) в строке 220.00.011 указывается общая сумма совокупного годового дохода, определяемая сложением строк с 220.00.001 по 220.00.010.
17. В разделе "Корректировка совокупного годового дохода":
1) в строке 220.00.012 указывается общая сумма корректировки совокупного годового дохода в соответствии с пунктом 1 статьи 241 Налогового кодекса.
2) в строках 220.00.012 I - 220.00.012 II указывается положение Налогового кодекса, в соответствии с которым производится корректировка совокупного подоходного налога, а также сумма такой корректировки.
3) в строке 220.00.013 указывается корректировка совокупного годового дохода в соответствии с пунктом 3 статьи 241 Налогового кодекса;
4) в строке 220.00.014 указывается корректировка совокупного годового дохода в соответствии с пунктом 1 статьи 341 Налогового кодекса и сумма такой корректировки.
В случае, если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу иностранца и лица без гражданства применено несколько видов корректировки доходов, сумма в разрезе каждой из перечисленных корректировок доходов подлежит заполнению отдельной строкой. В первой строке заполняется общая сумма корректировок;
5) в строке 220.00.015 указывается совокупный годовой доход с учетом корректировок (220.00.011-220.00.012 + или - 220.00.013-220.00.014).
18. В разделе "Вычеты":
1) в строке 220.00.016 указывается себестоимость реализованных (использованных) товаров, стоимость приобретенных работ, услуг, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 242 Налогового кодекса. Определяется как 220.00.016 I - 220.00.016 II + 220.00.016 III + 220.00.016 IV + 220.00.016 V - 220.00.016 VI - 220.00.016 VII - 220.00.016 VIII - 220.00.016 IX;

6) 220.00.006 жолында Салық кодексінің 234-бабына сәйкес айқындалатын тіркелген активтердің шығып қалуынан түсетін кіріс көрсетіледі;
7) 220.00.007 жолында Салық кодексінің 237-бабына сәйкес айқындалатын бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша алынған өтемақылар көрсетіледі;
8) 220.00.008 жолында Салық кодексінің 238-бабына сәйкес айқындалатын өтеусіз алынған мүлік түріндегі табыс көрсетіледі;
9) 220.00.009 жолында Салық кодексінің 239-бабына сәйкес айқындалатын Әлеуметтік сала объектілерін пайдалану кезінде алынған табыс көрсетіледі;
10) 220.00.010 жолында Салық кодексіне сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілетін және 220.00.001 - 220.00.009 жолдарында көрсетілмеген салық төлеуші кірістерінің сомасы көрсетіледі;
220.00.010 I - 220.00.010 V жолдарында жылдық жиынтық табысқа енгізілетін табысқа сәйкес келетін Салық кодексінің ережесі, сондай-ақ осындай табыстың сомасы көрсетіледі.
11) 220.00.011 жолында 220.00.001-220.00.010 жолдарының қосындысымен айқындалатын жылдық жиынтық табыстың жалпы сомасы көрсетіледі.
17. "Жылдық жиынтық табысты түзету" бөлімінде:
1) 220.00.012 жолында Салық кодексінің 241-бабы 1-тармағына сәйкес жылдық жиынтық табысты түзетудің жалпы сомасы көрсетіледі.
2) 220.00.012 I - 220.00.012 II жолдарында оған сәйкес жиынтық табыс салығын түзету жүргізілетін Салық кодексінің ережесі, сондай-ақ осындай түзету сомасы көрсетіледі.
3) 220.00.013 жолында Салық кодексінің 241-бабы 3-тармағына сәйкес жылдық жиынтық табысты түзету көрсетіледі;
4) 220.00.014 жолында Салық кодексінің 341-бабы 1-тармағына сәйкес жылдық жиынтық табысты түзету және осындай түзету сомасы көрсетіледі.
Егер қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер шетелдік пен азаматтығы жоқ адамның табысына табыстарды түзетудің бірнеше түрі қолданылған жағдайда, аударылған табыстарды түзетулердің әрқайсысы бойынша сома жеке жолмен толтырылуға жатады. Бірінші жолда түзетулердің жалпы сомасы толтырылады;
5) 220.00.015 жолында түзетулерді ескере отырып, жылдық жиынтық кіріс көрсетіледі (220.00.011-220.00.012 + немесе - 220.00.013-220.00.014).
18. "Шегерімдер" бөлімінде:
1) 220.00.016 жолында Салық кодексінің 242-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын өткізілген (пайдаланылған) тауарлардың өзіндік құны, сатып алынған жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің құны көрсетіледі. 220.00.016 I - 220.00.016 II + 220.00.016 III + 220.00.016 IV + 220.00.016 V - 220.00.016 VI - 220.00.016 VII - 220.00.016 VIII - 220.00.016 IX ретінде айқындалады;

в строке 220.00.016 VIII указываются стоимость работ и услуг, себестоимость запасов, не относимые на вычеты на основании статьи 264 Налогового кодекса, за исключением стоимости, отражаемой по строке 220.00.016 VII, в том числе сумма расходов по естественной убыли запасов, сумма расходов, не подлежащая отнесению на вычеты в соответствии с пунктом 5 статьи 242 Налогового кодекса. Кроме того, по данной строке отражается себестоимость запасов, которая относится на вычеты по строкам с 220.00.016 по 220.00.033 декларации;
в строке 220.00.016 IX указываются стоимость работ и услуг, себестоимость запасов, признаваемые в отчетном налоговом периоде расходами будущих периодов и подлежащие отнесению на вычеты в последующие налоговые периоды;
2) в строке 220.00.17 указывается общая сумма расходов по неустойке (штрафам, пени), относимая на вычеты в соответствии с пунктом 7 статьи 243 Налогового кодекса;
3) в строке 220.00.018 указывается сумма налога на добавленную стоимость, относимая на вычеты по основаниям, установленным пунктом 9 статьи 243 Налогового кодекса;
4) в строке 220.00.019 указывается сумма вычета по начисленным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 11 статьи 243 Налогового кодекса, сумма отчислений, уплаченных в фонд социального медицинского страхования в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 12 статьи 243 Налогового кодекса и обязательные пенсионные взносы работодателя (ОПВР);
5) в строке 220.00.020 указывается сумма вычета по вознаграждению, определенная в соответствии со статьей 246 Налогового кодекса;
6) в строке 220.00.021 указывается сумма вычета представительских расходов, определенная в соответствии со статьей 245 Налогового кодекса;
7) в строке 220.00.022 указывается сумма вычета по сомнительным требованиям, определенная в соответствии со статьей 248 Налогового кодекса;
8) в строке 220.00.023 указывается сумма вычетов по фиксированным активам и арендованным основным средствам, определенная в соответствии со статьями 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272 и 273 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма строк 220.02.011 и 220.02.012;
9) в строке 220.00.024 указываются вычеты по расходам на ликвидацию полигонов размещения отходов и сумм отчислений в ликвидационный фонд полигонов размещения отходов, в соответствии со статьей 253 Налогового кодекса;
10) в строке 220.00.025 указываются вычеты по расходам на научно-исследовательские, научно-технические работы и приобретение исключительных прав на объекты интеллектуальной собственности, в соответствии со статьей 254 Налогового кодекса;

220.00.016 VIII жолында 220.00.016 VII жолы бойынша көрсетілетін құнды қоспағанда, Салық кодексінің 264-бабы негізінде шегерімге жатқызылмайтын жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің құны, қорлардың өзіндік құны, оның ішінде қорлардың табиғи кемуі бойынша шығыстар сомасы, Салық кодексінің 242-бабы 5-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылуға жатпайтын шығыстар сомасы көрсетіледі. Бұдан басқа, осы жол бойынша декларацияның 220.00.016-220.00.033 жолдары бойынша шегерімге жататын қорлардың өзіндік құны көрсетіледі;
220.00.016 IX жолында есепті салық кезеңінде болашақ кезеңдердің шығыстары деп танылатын және кейінгі салық кезеңдерінде шегерімге жатқызылуы тиіс жұмыстар мен қызметтердің құны, қорлардың өзіндік құны көрсетіледі;
2) 220.00.17 жолында Салық кодексінің 243-бабы 7-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын тұрақсыздық айыбы (айыппұлдар, өсімпұлдар) бойынша шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 220.00.018 жолында Салық кодексінің 243-бабы 9-тармағында белгіленген негіздер бойынша шегерімге жатқызылатын қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
4) 220.00.019 жолында Салық кодексінің 243-бабы 11-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын мемлекеттік Әлеуметтік сақтандыру қорына есептелген әлеуметтік аударымдар бойынша шегерім сомасы, Салық кодексінің 243-бабы 12-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы Заңға сәйкес әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына және жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары (ЖМЗЖ) төленген аударымдар сомасы көрсетіледі;
5) 220.00.020 жолында Салық кодексінің 246-бабына сәйкес айқындалған сыйақы бойынша шегерім сомасы көрсетіледі;
6) 220.00.021 жолында Салық кодексінің 245-бабына сәйкес айқындалған өкілдік шығыстарды шегеру сомасы көрсетіледі;
7) 220.00.022 жолында Салық кодексінің 248-бабына сәйкес айқындалған күмәнді талаптар бойынша шегерім сомасы көрсетіледі;
8) 220.00.023 жолында баптарға сәйкес айқындалған тіркелген активтер және жалға алынған негізгі құралдар бойынша шегерімдер сомасы көрсетіледі 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272 және 273 Салық кодексі. Бұл жолға 220.02.011 және 220.02.012 жолдарының сомасы көшіріледі;
9) 220.00.024 жолында Салық кодексінің 253-бабына сәйкес қалдықтарды орналастыру полигондарын жоюға арналған шығыстар бойынша шегерімдер және қалдықтарды орналастыру полигондарын жою қорына аударымдар сомалары көрсетіледі;
10) 220.00.025 жолында Салық кодексінің 254-бабына сәйкес ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық жұмыстарға және зияткерлік меншік объектілеріне айрықша құқықтарды сатып алуға арналған шығыстар бойынша шегерімдер көрсетіледі;

11) в строке 220.00.026 указываются вычеты расходов по страховым премиям и взносам участников систем гарантирования, в соответствии с пунктом 1 статьи 256 Налогового кодекса;
12) в строке 220.00.027 указываются вычет членских взносов субъектов частного предпринимательства в соответствии с пунктом 10 статьи 243 Налогового кодекса;
13) в строке 220.00.028 указываются вычет превышения суммы отрицательной курсовой разницы над суммой положительной курсовой разницы, в соответствии со статьей 262 Налогового кодекса;
14) в строке 220.00.029 указывается вычет налогов и платежей в бюджет, в соответствии со статьей 263 Налогового кодекса;
15) в строке 220.00.030 указывается вычет сумм компенсаций при служебных командировках в соответствии со статьей 244 Налогового кодекса;
16) в строке 220.00.031 указывается вычет по выплаченным сомнительным обязательствам, в соответствии со статьей 247 Налогового кодекса;
17) в строке 220.00.032 указываются суммы налоговых вычетов в соответствии со статьей 342 Налогового кодекса, в том числе:
I – в виде обязательных пенсионных взносов;
ІІ – в виде взносов на ОСМС;
IIІ – стандартные налоговые вычеты.
1 – 14-кратный размер месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 346 Налогового кодекса;
2 – 882-кратный размер месячного расчетного показателя за календарный год в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 346 Налогового кодекса;
3 – 882-кратный размер месячного расчетного показателя за календарный год в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 346 Налогового кодекса.
В случае если Декларация заполняется на бумажном носителе, и если к доходу физического лица применено несколько видов стандартных налоговых вычетов, каждый вид налогового вычета подлежит заполнению отдельной строкой. В первой строке заполняется общая сумма стандартных налоговых вычетов;
IV – указываются прочие налоговые вычеты:
1 – налоговый вычет по добровольным пенсионным взносам;
2 – налоговый вычет на медицину;
3 – налоговый вычет по вознаграждениям.
В случае если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу физического лица применено несколько видов прочих налоговых вычетов, каждый вид налогового вычета подлежит заполнению отдельной строкой. В первой строке заполняется общая сумма прочих налоговых вычетов;
18) в строке 220.00.033 указывается сумма прочих расходов, относимая на вычеты в соответствии с Налоговым кодексом;

11) 220.00.026 жолында Салық кодексінің 256-бабының 1-тармағына сәйкес кепілдік беру жүйелеріне қатысушылардың сақтандыру сыйлықақылары мен жарналары бойынша шығыстардың шегерімдері көрсетіледі;
12) 220.00.027 жолында Салық кодексінің 243-бабы 10-тармағына сәйкес жеке кәсіпкерлік субъектілерінің мүшелік жарналарының шегерімі көрсетіледі;
13) 220.00.028 жолында Салық кодексінің 262-бабына сәйкес оң бағамдық айырма сомасының оң бағамдық айырма сомасынан асып кету шегерімі көрсетіледі;
14) 220.00.029 жолында Салық кодексінің 263-бабына сәйкес салықтар мен бюджетке төленетін төлемдердің шегерімі көрсетіледі;
15) 220.00.030 жолында Салық кодексінің 244-бабына сәйкес қызметтік іссапарлар кезіндегі өтемақылар сомасының шегерімі көрсетіледі,
16) 220.00.031 жолында Салық кодексінің 247-бабына сәйкес төленген күмәнді міндеттемелер бойынша шегерім көрсетіледі;
17) 220.00.032 жолында Салық кодексінің 342-бабына сәйкес салық шегерімдерінің сомалары көрсетіледі, оның ішінде:
I – міндетті зейнетақы жарналары түрінде;
II – МӘМС жарналары түрінде;
III – стандартты салық шегерімдері.
1 – Салық кодексінің 346-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарына қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің 14 еселенген мөлшері;
2 – Салық кодексінің 346-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес күнтізбелік жыл үшін айлық есептік көрсеткіштің 2-882 еселенген мөлшері;
3 – Салық кодексінің 346-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес күнтізбелік жыл үшін айлық есептік көрсеткіштің 3-882 еселенген мөлшері.
Егер Декларация қағаз жеткізгіште толтырылған және егер жеке тұлғаның табысына стандартты салық шегерімдерінің бірнеше түрі қолданылған жағдайда, салық шегерімінің әрбір түрі жеке жолмен толтырылуға жатады. Бірінші жолда стандартты салық шегерімдерінің жалпы сомасы толтырылады;
IV – басқа салық шегерімдері көрсетіледі:
1 – ерікті зейнетақы жарналары бойынша салық шегерімі;
2 – медицинаға арналған салықтық шегерім;
3 – сыйақылар бойынша салық шегерімі.
Егер қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер жеке тұлғаның табысына басқа да салық шегерімдерінің бірнеше түрі қолданылған жағдайда, салық шегерімінің әрбір түрі жеке жолмен толтырылуға жатады. Бірінші жолда басқа да салық шегерімдерінің жалпы сомасы толтырылады;
18) 220.00.033 жолында Салық кодексіне сәйкес шегерімге жатқызылатын өзге де шығыстар сомасы көрсетіледі;

19) в строке 220.00.034 указывается итоговая сумма вычетов. В данную строку переносится значение строки 220.00.034 I или строки 220.00.034 II.
в строке 220.00.034 I указывается общая сумма вычетов, определенная как сумма строк с 220.00.016 по 220.00.033.
в строке 220.00.034 II указывается сумма расходов, подлежащая отнесению на вычеты участниками МФЦА.
19. В разделе "Корректировка доходов и вычетов в соответствии с Налоговым кодексом":
в строке 220.00.035 указывается сумма корректировок доходов и вычетов, определяемая в соответствии со статьями 286 и 287 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 220.00.035 I и 220.00.035 II (220.00.035 I - 220.00.035 II):
в строке 220.00.035 I указывается сумма корректировки доходов, определяемая в соответствии со статьями 286 и 287 Налогового кодекса;
в строке 220.00.035 II указывается сумма корректировки вычетов, определяемая в соответствии со статьями 286 и 287 Налогового кодекса.
20. В разделе "Корректировка доходов и вычетов в соответствии с Законом Республики Казахстан "О трансфертном ценообразовании" (далее – Закон о трансфертном ценообразовании):
в строке 220.00.036 указывается сумма корректировки доходов, определяемая в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;
в строке 220.00.037 указывается сумма корректировки вычетов, определяемая в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании.
21. В разделе "Расчет налогооблагаемого дохода":
1) в строке 220.00.038 указывается налогооблагаемый доход (убыток). Определяется как 1220.00.015-220.00.034+220.00.035+220.00.036-220.00.037);
2) в строке 220.00.039 указывается сумма доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан. В данную строку переносятся итоговое значение графы F формы 220.04. Строка 220.00.039 носит справочный характер;
3) в строке 220.00.040 указывается сумма дохода, подлежащего освобождению от налогообложения, в том числе:
в строке 220.00.040 I сумма дохода, подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами согласно пункту 5 статьи 2 Налогового кодекса;
в строке 220.00.040 II сумма дохода, освобожденного в соответствии с Конституционным законом;
4) в строке 220.00.041 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка) с учетом особенностей международного налогообложения. Строка 220.00.041 определяется 220.00.038 – 220.00.040;
5) в строке 220.00.042 указывается суммарная прибыль контролируемых иностранных компаний (далее – КИК) и постоянных учреждений контролируемых иностранных компаний (далее – ПУ КИК), определенная в соответствии со статьей 297 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы L формы 220.06;

19) 220.00.034 жолында шегерімдердің жиынтық сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 220.00.034 I жолының немесе 220.00.034 II жолының мәні көшіріледі.
220.00.034 I жолында 220.00.016-220.00.033 жолдарының сомасы ретінде айқындалған шегерімдердің жалпы сомасы көрсетіледі.
220.00.034 II жолында АХҚО қатысушылары шегерімге жатқызуы тиіс шығыстар сомасы көрсетіледі.
19. "Салық кодексіне сәйкес кірістер мен шегерімдерді түзету" бөлімінде:
220.00.035 жолында Салық кодексінің 286 және 287-баптарына сәйкес айқындалатын кірістер мен шегерімдерді түзетулердің сомасы көрсетіледі. 220.00.035 I және 220.00.035 II (220.00.035 I - 220.00.035 II) жолдарының айырмасы ретінде айқындалады):
220.00.035 I жолында Салық кодексінің 286 және 287-баптарына сәйкес айқындалатын кірістерді түзету сомасы көрсетіледі;
220.00.035 II жолында Салық кодексінің 286 және 287-баптарына сәйкес айқындалатын шегерімдерді түзету сомасы көрсетіледі.
20. "Трансферттік баға белгілеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – трансферттік баға белгілеу туралы заң) сәйкес кірістер мен шегерімдерді түзету" бөлімінде:
220.00.036-жолда трансферттік баға белгілеу туралы Заңға сәйкес айқындалатын кірістерді түзету сомасы көрсетіледі;
220.00.037-жолда трансферттік баға белгілеу туралы Заңға сәйкес айқындалатын шегерімдерді түзету сомасы көрсетіледі.
21."Салық салынатын кірісті есептеу" деген бөлімде:
1) 220.00.038-жолда салық салынатын кіріс (шығын) көрсетіледі. Ретінде айқындалады 1220.00.015-220.00.034+220.00.035+220.00.036-220.00.037);
2) 220.00.039-жолда резидент салық төлеуші Қазақстан Республикасынан тыс көздерден алған кірістер сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 220.04-нысаны F бағанының қорытынды мәні көшіріледі. 220.00.039 жолы анықтамалық сипатта болады;
3) 220.00.040-жолда салық салудан босатылуы тиіс кіріс сомасы көрсетіледі, оның ішінде:
220.00.040 I жолында Салық кодексінің 2-бабы 5-тармағына сәйкес халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс кіріс сомасы;
220.00.040 II жолында Конституциялық заңға сәйкес босатылған кіріс сомасы (220.07.013);
4) 220.00.041-жолда халықаралық салық салу ерекшеліктері ескеріле отырып, салық салынатын кіріс (шығын) сомасы көрсетіледі. 220.00.041 жолы 220.00.038 – 220.00.040 айқындалады;
5) 220.00.042-жолда Салық кодексінің 297-бабына сәйкес айқындалған бақыланатын шетелдік компаниялардың (бұдан әрі – БШК) және бақыланатын шетелдік компаниялардың тұрақты мекемелерінің (бұдан әрі – БШК ТМ) жиынтық пайдасы көрсетіледі. Бұл жолға 220.06-нысан L бағанының қорытынды мәні көшіріледі;

в строке 220.00.042 I указывается сумма облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса;
в строке 220.00.042 II указывается сумма облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 5) статьи 223 Налогового кодекса;
6) в строке 220.00.043 указывается облагаемый доход КИК и ПУ КИК с учетом перенесенных убытков. Определяется как разница строк 220.00.042 I и 220.00.045 В (220.00.042 I - 220.00.045 В). Если строка 220.00.045 В больше строки 220.00.042 I, в строке 220.00.043 указать ноль.
7) в строке 220.00.044 указываются убытки от реализации объектов незавершенного строительства, неустановленного оборудования, за исключением активов, выкупленных для государственных нужд в соответствии с законами Республики Казахстан;
8) в строке 220.00.045 указывается убыток, подлежащий переносу в соответствии с пунктом 1 статьи 300 Налогового кодекса. Если строка 220.00.041 имеет отрицательное значение, строка 220.00.045 определяется как сумма модуля строки 220.00.041, и строк 220.00.044, 220.02.008 I. Если строка 220.00.041 имеет положительное значение, в строку 220.00.045 переносится строка сумма строк 220.00.044 и 220.02.008 I;
9) в строке 220.00.045 А указывается сумма убытков, подлежащих переносу в соответствии со статьей 300 Налогового кодекса, за исключением переносимого убытка, указанного в пункте 1 статьи 300 Налогового кодекса;
10) в строке 220.00.045 В указывается сумма убытков, подлежащих переносу в соответствии с частью второй пункта 1 статьи 300 Налогового кодекса;
11) в строке 220.00.046 указывается сумма уменьшения налогооблагаемого дохода в соответствии со статьей 288 Налогового кодекса.
12) в строке 220.00.046 А указывается сумма уменьшения налогооблагаемого дохода на расходы в соответствии с пунктом 1 статьи 288 Налогового кодекса;
13) в строке 220.00.046 В указывается сумма уменьшения налогооблагаемого дохода на доходы в соответствии с пунктом 2 статьи 288 Налогового кодекса;
14) в строке 220.00.047 указывается налогооблагаемый доход с учетом уменьшения, исчисленного в соответствии со статьей 288 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 220.00.041 и 220.00.046 (220.00.041 – 220.00.046). В случае если строка 220.00.046 больше строки 220.00.041, в строке 220.00.047 указывается ноль;
15) в строке 220.00.048 указываются убытки, перенесенные из предыдущих налоговых периодов;
16) в строке 220.00.049 указывается налогооблагаемый доход с учетом перенесенных из предыдущих налоговых периодов убытков. Заполняется в случае, если в строке 220.00.047 отражено положительное значение. Определяется как разница строк 220.00.047 и 220.00.048 (220.00.047 – 220.00.048). Если строка 220.00.048 больше строки 220.00.047, в строке 220.00.049 указывается ноль.

220.00.042 I жолында Салық кодексінің 223-бабы 4) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінің сомасы көрсетіледі;
220.00.042 II жолында Салық кодексінің 223-бабы 5) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінің сомасы көрсетіледі;
6) 220.00.043-жолда көшірілген шығынды ескере отырып БШК және БШК ТМ-ның салық салынатын кірісі көрсетіледі; 220.00.042 I және 220.00.045 В (220.00.042 I - 220.00.045 В) жолдарының айырмасы ретінде айқындалады. Егер 220.00.045 В жолы 220.00.042 I жолынан артық болса, 220.00.043 жолда нөл көрсетіледі;
7) 220.00.044-жолда Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекет мұқтажы үшін сатып алынған активтерді қоспағанда, аяқталмаған құрылыс объектілерін, орнатылмаған жабдықты өткізуден шығындар көрсетіледі;
8) 220.00.045-жолда Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағына сәйкес көшірілуге жататын шығын көрсетіледі. Егер 220.00.041 жолының теріс мәні болса, 220.00.045 жолы 220.00.041 жолы модулінің және 220.00.044, 220.02.008 I жолдарының сомасы ретінде айқындалады. Егер 220.00.041 жолының оң мәні болса, 220.00.045 жолына 220.00.044 және 220.02.008 I жолдарының сомасы көшіріледі;
9) 220.00.045 А жолында Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағында көрсетілген көшірілетін шығынды қоспағанда, Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағының екінші бөлігіне сәйкес көшіруге жататын шығындар сомасы көрсетіледі;
10) 220.00.045 В жолында Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағының екінші бөлігіне сәйкес көшіруге жататын шығындар сомасы көрсетіледі;
11) 220.00.046 жолда Салық кодексінің 288-бабына сәйкес салық салынатын кірісті азайту сомасы көрсетіледі;
12) 220.00.046 А жолында Салық кодексінің 288-бабы 1-тармағына сәйкес шығысқа салық салынатын кірісті азайту сомасы көрсетіледі;
13) 220.00.046 В жолында Салық кодексінің 288-бабы 2-тармағына сәйкес шығысқа салық салынатын кірісті азайту сомасы көрсетіледі;
14) 220.00.047-жолда Салық кодексінің 288-бабына сәйкес есептелген азайтуды ескере отырып, салық салынатын кіріс көрсетіледі. 220.00.041 және 220.00.046 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (220.00.041 – 220.00.046). Егер 220.00.046 жолы 220.00.041 жолынан артық болса, 220.00.047 жолда нөл көрсетіледі;
15) 220.00.048-жолда алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген шығындар көрсетіледі;
16) 220.00.049-жолда алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген шығындар ескеріле отырып, салық салынатын кіріс көрсетіледі. Егер 220.00.047 жолда оң мән көрсетілген жағдайда толтырылады. 220.00.047 және 220.00.048 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (220.00.047 – 220.00.048). Егер 220.00.048 жолы 220.00.047 жолынан артық болса, 220.00.049 жолында нөл көрсетіледі.

22. В разделе "Расчет налогового обязательства":
1) в строке 220.00.050 указывается ставка ИПН в соответствии с пунктом 1 статьи 320 Налогового кодекса в процентах. В случае если налогоплательщик применяет коэффициент "0" к ставке ИПН, то в строке 220.00.050 указывается "0";
2) в строке 220.00.051 указывается сумма ИПН с налогооблагаемого дохода. Определяется как произведение строк 220.00.049 и 220.00.050 (220.00.049 x 220.00.050);
3) в строке 220.00.052 указывается сумма ИПН за налоговый период в соответствии с пунктом 1 статьи 302 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 220.00.051, 220.00.052 I, 220.00.052 II, 220.00.052 III, 220.00.052 IV, 220.00.052 V, 220.00.052 VI (220.00.052 – 220.00.052 I – 220.00.052 II – 220.00.052 III – 220.00.052 IV – 220.00.052 V– 220.00.052 VI). Если полученная разница меньше ноля, то в строке 220.00.052 указывается ноль:
в строке 220.00.052 I указывается сумма уплаченных за пределами Республики Казахстан налогов на доходы или идентичного вида подоходного налога с доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан, которая зачитывается при уплате ИПН в Республике Казахстан в соответствии со статьей 303 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы G формы 220.04;
в строке 220.00.052 II указывается сумма зачета иностранного подоходного налога с финансовой прибыли КИК или ПУ КИК, исчисленного в соответствии с пунктом 4 статьи 303 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы О формы 220.06;
в строке 220.00.052 III указывается сумма ИПН, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде выигрыша, которая в соответствии с пунктом 2 статьи 302 Налогового кодекса уменьшает сумму ИПН, подлежащего уплате в бюджет;
в строке 220.00.052 IV указывается сумма ИПН, удержанного у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, и перенесенная из предыдущих налоговых периодов в соответствии с пунктом 3 статьи 302 Налогового кодекса;
в строке 220.00.052 V указывается сумма ИПН, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, которая в соответствии с пунктом 2 статьи 302 Налогового кодекса уменьшает сумму ИПН, подлежащего уплате в бюджет;
в строке 220.00.052 VI указывается сумма ИПН, уменьшенная в соответствии с налоговым законодательством;
4) в строке 220.00.053 указывается ИПН с облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса. Определяется как произведение строк 220.00.043 и 220.00.050 (220.00.043 х 220.00.050);

22. "Салық міндеттемесінің есебі" бөлімінде:
1) 220.00.050-жолда Салық кодексінің 320-бабы 1-тармағына сәйкес ЖТС ставкасы пайызбен көрсетіледі. Егер салық төлеуші ЖТС ставкасына " 0" коэффициентін қолданған жағдайда, онда 220.00.050 жолында "0" көрсетіледі";
2) 220.00.051-жолда салық салынатын кірістен ЖТС сомасы көрсетіледі. 220.00.049 және 220.00.050 жолдарының туындысы ретінде айқындалады (220.00.049 x 220.00.050);
3) 220.00.052-жолда Салық кодексінің 302-бабы 1-тармағына сәйкес салық кезеңі үшін ЖТС сомасы көрсетіледі. 220.00.051, 220.00.052 I, 220.00.052 II, 220.00.052 III, 220.00.052 IV, 220.00.052 V, 220.00.052 VI жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (220.00.052 – 220.00.052 I – 220.00.052 II – 220.00.052 III – 220.00.052 IV – 220.00.052 V-220.00.052 VI). Егер алынған айырма нөлден аз болса, онда 220.00.052 жолында нөл көрсетіледі:
220.00.052 I жолында Салық кодексінің 303-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында ЖТС төлеу кезінде есепке алынатын, резидент салық төлеуші Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі көздерден алған кірістерге Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде төленген салықтардың немесе кіріс салығының бірдей түрінің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 220.04-нысаны G бағанының қорытынды мәні көшіріледі;
220.00.052 II жолында Салық кодексінің 303-бабы 4-тармағына сәйкес есептелген БШК-ның немесе БШК ТМ-ның қаржылық пайдасынан шетелдік кіріс салығын есепке жатқызу сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 220.06-нысаны О бағанның қорытынды мәні көшіріледі;
220.00.052 III жолында Салық кодексінің 302-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке С сомасы көрсетіледі;
220.00.052 IV жолында Салық кодексінің 302-бабы 3-тармағына сәйкес алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген және сыйақы түріндегі кірістен төлем көзінен ұсталған ЖТС сомасы көрсетіледі;
220.00.052 V жолында Салық кодексінің 302-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төлеуге жататын ЖТС сомасын азайтатын сыйақы түріндегі кірістен төлем көзінен салық кезеңінде ұсталған ЖТС сомасы көрсетіледі;
220.00.052 VI жолында салық заңнамасына сәйкес азайтылған ЖТС сомасы көрсетіледі;
4) 220.00.053-жолда Салық кодексінің 223-бабы 4) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-ның салық салынатын кірісінен ЖТС көрсетіледі. 220.00.043 және 220.00.050 жолдарының туындысы ретінде айқындалады (220.00.043 х 220.00.050);

5) в строке 220.00.054 указывается ИПН с облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 5) статьи 223 Налогового кодекса. Определяется как произведение строк 220.00.042 II и 220.00.050 (220.00.042 II х 220.00.050);
6) в строке 220.00.055 итоговая сумма ИПН КИК и ПУ КИК с учетом уменьшения за налоговый период в соответствии с пунктом 2 статьи 359 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 220.00.053 и 220.00.052 II (220.00.053 – 220.00.052 II). Если полученная разница меньше ноля, то в строке 220.00.055 указывается ноль;
7) в строке 220.00.056 указывается итоговая сумма исчисленного ИПН, за исключением ИПН с облагаемого дохода КИК и ПУ КИК, в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса, с учетом уменьшения. Определяется как сумма строк 220.00.052 и 220.00.054 (220.00.052 + 220.00.054);
8) в строке 220.00.057 указывается бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) аппарата акимов городов районного значения, сел, поселков и сельских округов.
23. Налогоплательщики, которые обязаны вести раздельный налоговый учет в случаях, предусмотренных Налоговым кодексом, составляют Декларацию (форма 220.00) и приложения к ней (формы 220.01 - 220.06, кроме формы 220.05) в целом по всем видам деятельности на основе данных раздельного налогового учета и не применяет формулы, предусмотренные в декларации (форма 220.00), если применение таких формул приведет к искажению значений, подлежащих отражению в данной декларации.
Значения по строке 220.05.001 всех приложений формы 220.05 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 220.00.015.
Значения по строке 220.05.001 I всех приложений формы 220.05 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 220.00.001.
Значения по строке 220.05.002 всех приложений формы 220.05 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 220.00.016.
Значения по строке 220.05.003 всех приложений формы 220.05 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 220.00.017.
Значения по строке 220.05.004 всех приложений формы 220.05 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 220.00.018.
Значения по строке 220.05.005 I всех приложений формы 220.05 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 220.00.019.
Значения по строке 220.05.005 II всех приложений формы 220.05 складываются, итоговая сумма указывается в строке 220.00.026.
Значения по строке 220.05.006 всех приложений формы 220.05 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 220.00.041 I.

5) 220.00.054-жолда Салық кодексінің 223-бабы 5) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-ның салық салынатын кірісінен ЖТС көрсетіледі. 220.00.042 II және 220.00.050 жолдарының туындысы ретінде айқындалады (220.00.042 II х 100.00.050);
6) 220.00.055-жолда Салық кодексінің 359-бабы 2-тармағына сәйкес салық кезеңі үшін азаю ескеріле отырып, БШК және БШК ТМ-ның ЖТС сомасы көрсетіледі. 220.00.053 және 220.00.052 II жолдарының айырмасы (220.00.053 – 100.00.052 II) ретінде айқындалады. Егер алынған айырма нөлден аз болса, онда 100.00.055 жолда нөл көрсетіледі;
7) 220.00.056-жолда азаюды ескере отырып, Салық кодексінің 223-бабы 4) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-ның салық салынатын кірісінен ЖТС қоспағанда, есептелген ЖТС қорытынды сомасы көрсетіледі. 220.00.052 және 100.00.054 жолдарының сомасы ретінде айқындалады (220.00.052 + 220.00.054);
8) 220.00.057-жолда аудандық маңызы бар қалалар, ауыл, кент және ауылдық округ әкімдік аппаратының бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН) көрсетіледі.
23. Салық кодексінде көзделген жағдайларда бөлек салықтық есепке алуды жүргізуге міндетті салық төлеушілер бөлек салықтық есепке алу деректерінің негізінде қызметтің барлық түрлері бойынша декларацияны (220.00-нысан) және оған қосымшаны (220.05-нысаннан басқа, 220.01-220.06-Нысандар) жасайды және егер мұндай формулаларды қолдану осы декларацияда көрсетілуге жататын мәндердің бұрмалануына әкеп соғатын болса, декларацияда (220.00-нысан) көзделген формулаларды қолданбайды.
220.05-нысанның барлық Қосымшаларының 220.05.001 жолы бойынша мәндері қосылады, және жиынтық сомасы 220.00.015 жолда көрсетіледі.
220.05-нысанның барлық Қосымшаларының 220.05.001 I жолы бойынша мәндері қосылады, және жиынтық сомасы 220.00.001 жолда көрсетіледі.
220.05-нысанның барлық Қосымшаларының 220.05.002 жолы бойынша мәндері қосылады, және жиынтық сомасы 220.00.016 жолда көрсетіледі.
220.05-нысанның барлық Қосымшаларының 220.05.003 жолы бойынша мәндері қосылады, және жиынтық сомасы 220.00.017 жолда көрсетіледі.
220.05-нысанның барлық Қосымшаларының 220.05.004 жолы бойынша мәндері қосылады, және жиынтық сомасы 220.00.018 жолда көрсетіледі.
220.05-нысанның барлық Қосымшаларының 220.05.005 I жолы бойынша мәндері қосылады, және жиынтық сомасы 220.00.019 жолда көрсетіледі.
220.05-нысанның барлық Қосымшаларының 220.05.005 II жолы бойынша мәндері қосылады, жиынтық сомасы 220.00.026 жолда көрсетіледі.
220.05-нысанның барлық Қосымшаларының 220.05.006 жолы бойынша мәндері қосылады, және жиынтық сомасы 220.00.041 I жолда көрсетіледі.

2) в строке 220.02.002 указывается общая стоимость поступивших в налоговом периоде фиксированных активов. Определяется как сумма строк с 220.02.002 I по 220.02.002 IV:
в строке 220.02.002 I указывается стоимость поступивших фиксированных активов I группы, определяемая в соответствии со статьей 268 Налогового кодекса;
в строке 220.02.002 II указывается стоимость поступивших фиксированных активов II группы, определяемая в соответствии со статьей 268 Налогового кодекса;
в строке 220.02.002 III указывается стоимость поступивших фиксированных активов III группы, определяемая в соответствии со статьей 268 Налогового кодекса;
в строке 220.02.002 IV указывается общая стоимость поступивших фиксированных активов IV группы, определяемая в соответствии со статьей 268 Налогового кодекса;
3) в строке 220.02.003 указывается общая стоимость выбывших фиксированных активов. Определяется как сумма строк с 220.02.003 I по 220.02.003 IV:
в строке 220.02.003 I указывается стоимость выбывших фиксированных активов I группы, определяемая в соответствии со статьей 270 Налогового кодекса;
в строке 220.02.003 II указывается стоимость выбывших фиксированных активов II группы, определяемая в соответствии со статьей 270 Налогового кодекса;
в строке 220.02.003 III указывается стоимость выбывших фиксированных активов III группы, определяемая в соответствии со статьей 270 Налогового кодекса;
в строке 220.02.003 IV указывается стоимость выбывших фиксированных активов IV группы, определяемая в соответствии со статьей 270 Налогового кодекса;
4) в строке 220.02.004 указывается общая сумма последующих расходов, относимых на увеличение стоимостных балансов групп (подгрупп) в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 220.02.004 I по 220.02.004 IV:
в строке 220.02.004 I указываются последующие расходы по фиксированным активам I группы, относимые на увеличение стоимостных балансов подгрупп в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса;
в строке 220.02.004 II указываются последующие расходы по фиксированным активам II группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса;
в строке 220.02.004 III указываются последующие расходы по фиксированным активам III группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса;
в строке 220.02.004 IV указываются последующие расходы по фиксированным активам IV группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса;

2) 220.02.002-жолда салық кезеңінде түскен тіркелген активтердің жалпы құны көрсетіледі. 220.02.002 І-ден 220.02.002 ІV-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.02.002 I жолында Салық кодексінің 268-бабына сәйкес айқындалатын І топтың келіп түскен тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
220.02.002 II жолында Салық кодексінің 268-бабына сәйкес айқындалатын, келіп түскен II топтың тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
220.02.002 III жолында Салық кодексінің 268-бабына сәйкес айқындалатын, келіп түскен III топтың тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
220.02.002 IV жолында Салық кодексінің 268-бабына сәйкес айқындалатын IV топтың келіп түскен тіркелген активтерінің жалпы құны көрсетіледі;
3) 220.02.003-жолда шығып қалған тіркелген активтердің жалпы құны көрсетіледі. 220.02.003 І-ден 220.02.003 ІV-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.02.003 I жолында Салық кодексінің 270-бабына сәйкес айқындалатын I топтың шығып қалған тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
220.02.003 II жолында Салық кодексінің 270-бабына сәйкес айқындалатын II топтың шығып қалған тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
220.02.003 III жолында Салық кодексінің 270-бабына сәйкес айқындалатын III топтың шығып қалған тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
220.02.003 IV жолында Салық кодексінің 270-бабына сәйкес айқындалатын IV топтың шығып қалған тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
4) 220.02.004-жолда Салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес топтардың (кіші топтардың) құндық баланстарын ұлғайтуға жататын кейінгі шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 220.02.004 І-ден 220.02.004 ІV-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.02.004 I жолында Салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес кіші топтардың құндық баланстарын ұлғайтуға жатқызылатын I топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
220.02.004 II жолында Салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес топтың құндық балансын ұлғайтуға жатқызылатын II топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
220.02.004 III жолында Салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес топтың құндық балансын ұлғайтуға жатқызылатын III топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
220.02.004 IV жолында Салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес топтың құндық балансын ұлғайтуға жатқызылатын IV топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;

5) в строке 220.02.005 указывается общая сумма стоимостных балансов групп на конец налогового периода, определяется как сумма строк с 220.02.005 I по 220.02.005 IV:
в строке 220.02.005 I указывается общая сумма стоимостных балансов подгрупп фиксированных активов I группы на конец налогового периода, определенных в соответствии с пунктом 8 статьи 267 Налогового кодекса;
в строке 220.02.005 II указывается стоимостный баланс фиксированных активов II группы на конец налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 267 Налогового кодекса;
в строке 220.02.005 III указывается стоимостный баланс фиксированных активов III группы на конец налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 267 Налогового кодекса;
в строке 220.02.005 IV указывается стоимостный баланс фиксированных активов IV группы на конец налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 267 Налогового кодекса;
6) в строке 220.02.006 указывается общая сумма амортизационных отчислений по фиксированным активам, исчисленных по итогам налогового периода в соответствии с пунктами 2, и 3 статьи 271 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 220.02.006 I по 220.02.006 IV:
в строке 220.02.006 I указываются амортизационные отчисления по фиксированным активам I группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2, и 3 статьи 271 Налогового кодекса;
в строке 220.02.006 II указываются амортизационные отчисления по фиксированным активам II группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2, и 3 статьи 271 Налогового кодекса;
в строке 220.02.006 III указываются амортизационные отчисления по фиксированным активам III группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2, и 3 статьи 271 Налогового кодекса;
в строке 220.02.006 IV указываются амортизационные отчисления по фиксированным активам IV группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2, и 3 статьи 271Налогового кодекса;
7) в строке 220.02.007 указывается общая сумма амортизационных отчислений, исчисленных по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 7 статьи 271 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 220.02.007 I по 220.02.007 IV:
в строке 220.02.007 I указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 7 статьи 271 Налогового кодекса, по фиксированным активам I группы;
в строке 220.02.007 II указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 7 статьи 271 Налогового кодекса, по фиксированным активам II группы;
в строке 220.02.007 III указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 7 статьи 271 Налогового кодекса, по фиксированным активам III группы;
в строке 220.02.007 IV указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 7 статьи 271 Налогового кодекса, по фиксированным активам IV группы;

5) 220.02.005-жолда салық кезеңінің соңына топтардың құндық баланстарының жалпы сомасы көрсетіледі, 220.02.005 I-ден 220.02.005 IV-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.02.005 I жолында Салық кодексінің 267-бабы 8-тармағына сәйкес айқындалған салық кезеңінің соңына І топтың тіркелген активтері кіші тобының құндық баланстарының жалпы сомасы көрсетіледі;
220.02.005 II жолында Салық кодексінің 267-бабы 8-тармағына сәйкес айқындалған салық кезеңінің соңына II топтың тіркелген активтерінің құндық балансы көрсетіледі;
220.02.005 III жолында Салық кодексінің 267-бабы 8-тармағына сәйкес айқындалған салық кезеңінің соңына ІІІ топтың тіркелген активтерінің құндық балансы көрсетіледі;
220.02.005 IV жолында Салық кодексінің 267-бабы 8-тармағына сәйкес айқындалған салық кезеңінің соңына IV топтың тіркелген активтерінің құндық балансы көрсетіледі;
6) 220.02.006-жолда Салық кодексінің 271-бабының 2 және 3-тармақтарына сәйкес салық кезеңінің қорытындылары бойынша есептелген тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдардың жалпы сомасы көрсетіледі. 220.02.006 I-ден 220.02.006 IV-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.02.006 I жолында Салық кодексінің 271-бабы 2 және 3-тармақтарына сәйкес есептелген I топтың тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;
220.02.006 II жолында Салық кодексінің 271-бабы 2 және 3-тармақтарына сәйкес есептелген II топтың тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;
220.02.006 III жолында Салық кодексінің 271-бабы 2 және 3-тармақтарына сәйкес есептелген III топтың тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;
220.02.006 IV жолында Салық кодексінің 271-бабы 2 және 3-тармақтарына сәйкес есептелген IV топтың тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;
7) 220.02.007-жолда Салық кодексінің 271-бабы 7-тармағына сәйкес амортизацияның қосарланған нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың жалпы сомасы көрсетіледі. 220.02.007 І-ден 220.02.007 ІV-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.02.007 I жолында Салық кодексінің 271-бабы 7-тармағына сәйкес амортизацияның қосарланған нормасы бойынша, I топтың тіркелген активтері бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;
220.02.007 II жолында Салық кодексінің 271-бабы 7-тармағына сәйкес амортизацияның қосарланған нормасы бойынша, II топтың тіркелген активтері бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;
220.02.007 III жолында Салық кодексінің 271-бабы 7-тармағына сәйкес амортизацияның қосарланған нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы ІІІ топтың тіркелген активтері бойынша көрсетіледі;
220.02.007 IV жолында Салық кодексінің 271-бабы 7-тармағына сәйкес амортизацияның қосарланған нормасы бойынша, IV топтың тіркелген активтері бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;

признак 1 – виды деятельности, на которые распространяется специальный налоговый режим в соответствии со статьями 697, 698, 699, 700 и 701 Налогового кодекса с исчислением ИПН по ставке, предусмотренной пунктом 1 статьи 313 Налогового кодекса;
признак 2 – виды деятельности, на которые распространяется специальный налоговый режим в соответствии со статьями 697, 698, 699, 700 и 701 Налогового кодекса с исчислением ИПН по ставке, предусмотренной пунктом 2 статьи 313 Налогового кодекса;
признак 3 – виды деятельности, доходы от осуществления которых подлежат обложению ИПН в общеустановленном порядке по ставке, предусмотренной пунктом 1 статьи 313 Налогового кодекса;
признак 4 – виды деятельности, доходы от осуществления которых подлежат обложению ИПН в общеустановленном порядке по ставке, предусмотренной пунктом 2 статьи 313 Налогового кодекса.
В строке 4 отражается значение, соответствующее деятельности по которой ведется раздельный учет:
1-по совместной деятельности;
2-по доверительному управлению;
3-по доходам некоммерческой организации, определенным пунктом 2 статьи 289 Налогового кодекса;
4-по перевозке груза морским судном, зарегистрированным в международном судовом реестре Республики Казахстан;
5-по электронной торговле товарами;
6-по деятельности по показу фильма, признанного национальным фильмом в соответствии с законодательством Республики Казахстан о кинематографии;
7-по деятельности ИП, являющегося правообладателем фильма, признанного национальным фильмом в соответствии с законодательством Республики Казахстан о кинематографии;
8-по приоритетным видам деятельности, осуществляемым на территории специальной экономической зоны;
9-по деятельности, по которой налогообложение осуществляется в общеустановленном порядке.
34. В разделе "Показатели":
1) в строке 220.05.001 указывается совокупный годовой доход:
в строке 220.05.001 I указывается доход от реализации, определяемый в соответствии со статьей 227 Налогового кодекса;
2) в строке 220.05.002 указывается сумма корректировки совокупного годового дохода, осуществляемой в соответствии с пунктом 1 статьи 241 Налогового кодекса;
3) в строке 220.05.003 указывается сумма корректировки совокупного годового дохода, осуществляемой в соответствии с пунктом 3 статьи 241 Налогового кодекса;
4) в строке 220.05.004 указывается совокупный годовой доход с учетом корректировок, определяемый как разница строк 220.05.001 и 220.05.002, увеличенная на строку 220.06.003 (в случае, если значение данной строки положительное) или уменьшенная на строку 220.05.003 (в случае, если значение данной строки отрицательное) (220.05.001 - 220.05.002) + (-) 220.05.003);

1-белгі – Салық кодексінің 313-бабының 1-тармағында көзделген мөлшерлеме бойынша ЖТС есептелетін Салық кодексінің 697, 698, 699, 700 және 701-баптарына сәйкес арнаулы салық режимі қолданылатын қызмет түрлері;
2-белгі – Салық кодексінің 313-бабы 2-тармағында көзделген мөлшерлеме бойынша ЖТС есептелетін Салық кодексінің 697, 698, 699, 700 және 701-баптарына сәйкес арнаулы салық режимі қолданылатын қызмет түрлері;
3-белгі – жүзеге асырылуынан түскен табыстарға Салық кодексінің 313-бабы 1-тармағында көзделген мөлшерлеме бойынша жалпыға бірдей белгіленген тәртіппен ЖТС салынуға жататын қызмет түрлері;
4-белгі – жүзеге асырылуынан түскен табыстарға Салық кодексінің 313-бабы 2-тармағында көзделген мөлшерлеме бойынша жалпыға бірдей белгіленген тәртіппен ЖТС салынуға жататын қызмет түрлері.
4-жолда бөлек есепке алу жүргізілетін тиісті қызметтің мәні көрсетіледі:
1-бірлескен қызмет бойынша;
2-сенімгерлік басқару бойынша;
3-Салық кодексінің 289-бабының 2-тармағында айқындалған коммерциялық емес ұйымның кірістері бойынша;
4-Қазақстан Республикасының халықаралық кеме тізілімінде тіркелген теңіз кемесімен жүк тасымалдау бойынша;
5-тауарлардың электрондық саудасы бойынша;
6-Қазақстан Республикасының Кинематография туралы заңнамасына сәйкес ұлттық фильм деп танылған фильмді көрсету қызметі бойынша;
7-Қазақстан Республикасының Кинематография туралы заңнамасына сәйкес ұлттық фильм деп танылған фильмнің құқық иесі болып табылатын ЖК қызметі бойынша;
8-арнайы экономикалық аймақ аумағында жүзеге асырылатын қызметтің басым түрлері бойынша;
9-салық салу жалпыға бірдей белгіленген тәртіппен жүзеге асырылатын қызмет бойынша.
34. "Көрсеткіштер" бөлімінде:
1) 220.05.001-жолда жылдық жиынтық табыс көрсетіледі:
220.05.001 I жолында Салық кодексінің 227-бабына сәйкес айқындалатын өткізуден түсетін кіріс көрсетіледі;
2) 220.05.002-жолда Салық кодексінің 241-бабы 1-тармағына сәйкес жүзеге асырылатын жылдық жиынтық табысты түзету сомасы көрсетіледі;
3) 220.05.003-жолда Салық кодексінің 241-бабы 2-тармағына сәйкес жүзеге асырылатын жылдық жиынтық табысты түзету сомасы көрсетіледі;
4) 220.05.004-жолда 220.06.003 жолына ұлғайтылған (егер осы жолдың мәні оң болса) немесе 220.05.003 жолына азайтылған (егер осы жолдың мәні теріс болса) 220.05.001 және 220.05.002 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын түзетулерді ескере отырып, жылдық жиынтық кіріс көрсетіледі) (220.05.001 - 220.05.002) + (-) 220.05.003);

5) в строке 220.05.005 указывается общая сумма расходов, подлежащая отнесению на вычеты;
в строке 220.05.005 I указывается себестоимость реализованных (использованных) товаров, приобретенных и безвозмездно полученных работ, услуг, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 242 Налогового кодекса;
в строке 220.05.005 II указывается сумма вычетов по фиксированным активам и арендованным основным средствам, определяемая в соответствии со статьями 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272 и 273 Налогового кодекса;
6) в строке 220.05.006 указывается сумма корректировок доходов, производимых в соответствии со статьями 286 и 287 Налогового кодекса;
7) в строке 220.05.007 указывается сумма корректировок вычетов, производимых в соответствии со статьями 286 и 287 Налогового кодекса;
8) в строке 220.05.008 указывается сумма корректировок доходов, производимых в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;
9) в строке 220.05.009 указывается сумма корректировок вычетов, производимых в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;
10) в строке 220.05.010 указывается налогооблагаемый доход (убыток). Определяется как 220.05.004 - 220.05.005 + 220.05.006 - 220.05.007 + 220.05.008 - 220.05.009;
11) в строке 220.05.011 указывается сумма доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан. Строка 220.05.011 носит справочный характер;
12) в строке 220.05.012 указывается сумма дохода, подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами согласно пункту 5 статьи 2 Налогового кодекса, в том числе:
в строке 220.05.012 I указывается доход, освобождаемый от налогообложения в соответствии с международными договорами;
в строке 220.05.012 II указывается доход, освобождаемый в соответствии с Конституционным законом РК "О МФЦА";
13) в строке 220.05.013 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка) с учетом особенностей международного налогообложения. Строка 220.05.013 определяется как разница строк 220.05.010 минус строка 220.05.012 (220.05.010 - 220.05.012);
14) в строке 220.05.014 указывается суммарная прибыль КИК и ПУ КИК, определенная в соответствии с пунктом 1 статьи 297 Налогового кодекса;
в строке 220.05.014 I указывается сумма облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса;
в строке 220.05.014 II указывается сумма облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 5) статьи 223 Налогового кодекса;
15) в строке 220.05.015 указывается облагаемый доход КИК и ПУ КИК с учетом перенесенных убытков. Определяется как разница строк 220.05.014 I и 220.05.017 І (220.05.014 I - 220.05.017 І). Если строка 220.00.045 В больше строки 220.00.042 I, в строке 220.00.043 указать ноль;

5) 220.05.005-жолда шегерімге жатқызылуы тиіс шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
220.05.005 I жолында Салық кодексінің 242-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын сатылған (пайдаланылған) тауарлардың, сатып алынған және өтеусіз алынған жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің өзіндік құны көрсетіледі;
220.05.005 II жолында Салық кодексінің 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272 және 273-баптарына сәйкес айқындалатын тіркелген активтер және жалға алынған негізгі құралдар бойынша шегерімдер сомасы көрсетіледі;
6) 220.05.006-жолда Салық кодексінің 286 және 287-баптарына сәйкес жүргізілетін табыстарды түзетулердің сомасы көрсетіледі;
7) 220.05.007-жолда Салық кодексінің 286 және 287-баптарына сәйкес жүргізілетін шегерімдерді түзетулердің сомасы көрсетіледі;
8) 220.05.008-жолда Трансферттік баға белгілеу туралы заңға сәйкес жүргізілетін кірістерді түзетулердің сомасы көрсетіледі;
9) 220.05.009-жолда Трансферттік баға белгілеу туралы заңға сәйкес жүргізілетін шегерімдерді түзетулердің сомасы көрсетіледі;
10) 220.05.010-жолда салық салынатын кіріс (залал) көрсетіледі. 220.05.004 - 220.05.005 + 220.05.006 - 220.05.007 + 220.05.008 - 220.05.009 ретінде анықталады;
11) 220.05.011-жолда резидент салық төлеуші Қазақстан Республикасынан тыс көздерден алған кірістер сомасы көрсетіледі. 220.05.011-жолы анықтамалық сипатта болады;
12) 220.05.012-жолда Салық кодексінің 2-бабы 5-тармағына сәйкес халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс кіріс сомасы көрсетіледі, оның ішінде:
220.05.012 I жолында халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылатын кіріс көрсетіледі;
220.05.012 II жолында "АХҚО туралы" ҚР Конституциялық заңына сәйкес босатылатын кіріс көрсетіледі";
13) 220.05.013-жолда халықаралық салық салудың ерекшеліктерін ескере отырып, салық салынатын кірістің (залалдың) сомасы көрсетіледі. 220.05.013 жолы 220.05.012 жолын алып тастағанда 220.05.010 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (220.05.010 - 220.05.012);
14) 220.05.014-жолда Салық кодексінің 297-бабы 1-тармағына сәйкес айқындалған БШК және БШК ТМ жиынтық пайдасы көрсетіледі;
220.05.014 І жолында Салық кодексінің 223-бабы 4) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ салық салынатын кіріс сомасы көрсетіледі;
220.05.014 ІІ жолында Салық кодексінің 223-бабы 5) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ салық салынатын кіріс сомасы көрсетіледі;
15) 220.05.015-жолда көшірілген шығындарды ескере отырып, БШК және БШК ТМ салық салынатын кіріс сомасы көрсетіледі. 220.05.014 I және 220.05.017 І (220.05.014 I - 220.05.017 І) жолдарының айырмасы ретінде айқындалады. Егер 220.00.045 В жолы 220.00.042 I жолынан артық болса, 220.00.043 жолда нөл көрсетіледі;

16) в строке 220.05.016 указываются убытки от реализации объектов незавершенного строительства, неустановленного оборудования, за исключением активов, выкупленных для государственных нужд в соответствии с законами Республики Казахстан;
17) в строке 220.05.017 указывается убыток, подлежащий переносу в соответствии с пунктом 1 статьи 300 Налогового кодекса. Данная строка заполняется с учетом строки 220.02.008 I;
в строке 220.05.017 I указывается сумма убытков, подлежащих переносу в соответствии с частью второй пункта 1 статьи 300 Налогового кодекса;
18) в строке 220.05.018 указывается сумма уменьшения налогооблагаемого дохода в соответствии со статьей 288 Налогового кодекса;
19) в строке 220.05.019 указывается налогооблагаемый доход с учетом уменьшения, исчисленный в соответствии со статьей 288 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 220.05.015 и 220.05.018 (220.05.015 - 220.05.018). В случае, если строка 220.05.018 больше строки 220.05.015, в строке 220.05.019 указывается ноль;
20) в строке 220.05.020 указываются убытки, перенесенные из предыдущих налоговых периодов;
21) в строке 220.05.021 указывается налогооблагаемый доход с учетом перенесенных убытков. Заполняется в случае, если в строке 220.05.019 отражено положительное значение. Данная строка определяется как разница строк 220.05.019 и 220.05.020 (220.05.019 - 220.05.020). Если строка 220.05.020 больше строки 220.05.019, в строке 220.05.021 указывается ноль;
22) в строке 220.05.022 указывается ставка ИПН в соответствии со статьей 313 Налогового кодекса в процентах;
23) в строке 220.05.023 указывается сумма ИПН с налогооблагаемого дохода, которая определяется как произведение строк 220.05.021 и 220.05.022 (220.05.021 x 220.05.022);
24) в строке 220.05.024 указывается сумма исчисленного ИПН за налоговый период в соответствии с пунктом 1 статьи 302 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 220.05.023, 220.05.024 I, 220.05.024 III, 220.05.024 IV, 220.05.024 V, 220.05.024 VI (220.05.023 – 220.05.024 I – 220.05.024 III – 220.05.024 IV – 220.05.024 V - 220.05.024 VI). Если полученная разница меньше ноля, то в строке 220.05.024 указывается ноль;
в строке 220.05.024 I указывается сумма уплаченных за пределами Республики Казахстан налогов на доходы или идентичного вида подоходного налога с доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан, которая зачитывается при уплате ИПН в Республике Казахстан в соответствии со статьей 303 Налогового кодекса;
в строке 220.05.024 II указывается сумма иностранного подоходного налога с финансовой прибыли КИК, исчисленная в соответствии с пунктом 4 статьи 303 Налогового кодекса;

16) 220.05.016-жолда Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекет мұқтажы үшін сатып алынған активтерді қоспағанда, аяқталмаған құрылыс объектілерін, белгіленбеген жабдықты өткізуден залалдар көрсетіледі;
17) 220.05.017-жолда Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағына сәйкес көшірілуге жататын шығын көрсетіледі. Бұл жол 220.02.008 I жолын ескере отырып толтырылады;
220.05.017 І жолында Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағының екінші бөлігіне сәйкес көшірілуге жататын шығын сомасы көрсетіледі;
18) 220.05.018 жолында Салық кодексінің 288-бабына сәйкес салық салынатын табысты азайту сомасы көрсетіледі;
19) 220.05.019-жолда Салық кодексінің 288-бабына сәйкес есептелген азайту ескерілген салық салынатын кіріс көрсетіледі. 220.05.015 және 220.05.018 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (220.05.015 - 220.05.018). Егер 220.05.018 жолы 220.05.015 жолынан артық болса, 220.05.019 жолында нөл көрсетіледі;
20) 220.05.020-жолда алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген залалдар көрсетіледі;
21) 220.05.021-жолда көшірілген залалдар ескеріле отырып, салық салынатын кіріс көрсетіледі. Егер 220.05.019 жолында оң мән көрсетілген жағдайда толтырылады. Бұл жол 220.05.019 және 220.05.020 (220.05.019 - 220.05.020) жолдарының айырмасы ретінде айқындалады. Егер 220.05.020 жолы 220.05.019 жолынан артық болса, 220.05.021 жолында нөл көрсетіледі;
22) 220.05.022-жолда Салық кодексінің 313-бабына сәйкес ЖТС ставкасы пайызбен көрсетіледі;
23) 220.05.023-жолда 220.05.021 және 220.05.022 (220.05.021 x 220.05.022) жолдарының туындысы ретінде айқындалатын салық салынатын кірістен ЖТС сомасы көрсетіледі);
24) 220.05.024-жолда Салық кодексінің 302-бабы 1-тармағына сәйкес салық кезеңі үшін есептелген ЖТС сомасы көрсетіледі. 220.05.023, 220.05.024 I, 220.05.024 III, 220.05.024 IV, 220.05.024 V, 220.05.024 VI жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (220.05.023 – 220.05.024 I – 220.05.024 III – 220.05.024 IV – 220.05.024 V - 220.05.024 VI). Егер алынған айырма нөлден аз болса, онда 220.05.024 жолда нөл көрсетіледі;
220.05.024 I жолында Салық кодексінің 303-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында ЖТС төлеу кезінде есепке алынатын, резидент салық төлеуші Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі көздерден алған кірістерден Қазақстан Республикасының тыс жерлерде төленген салықтардың немесе кіріс салығының бірдей түрінің сомасы көрсетіледі;
220.05.024 II жолында Салық кодексінің 303-бабы 4-тармағына сәйкес есептелген БШК қаржылық пайдасынан шетелдік кіріс салығының сомасы көрсетіледі;

19. В разделе "Требование о возврате суммы превышения НДС":
1) в строке 300.00.032 указывается требование о возврате суммы превышения НДС, относимого в зачет, над суммой начисленного налога в соответствии со статьей 429 Налогового кодекса. Данная строка не заполняется если в разделе "Общая информация о плательщике НДС" в строке 4 отмечен вид декларации "дополнительная", "дополнительная по уведомлению", а также, если налогоплательщик отнесен к одной из категорий, указанных в пункте 3 статьи 431 Налогового кодекса;
2) ячейка в строке 300.00.032 I отмечается при применении пилотного проекта в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса и указывается сумма требования о возврате превышения НДС;
3) ячейка в строке 300.00.032 II отмечается, если у налогоплательщика, подлежащего налоговому мониторингу, имеется превышение НДС, подлежащее возврату в упрощенном порядке в соответствии со статьей 434 Налогового кодекса и указывается сумм требования о возврате превышения НДС;
4) ячейка в строке 300.00.032 III отмечается, если у налогоплательщика, включенного в Перечень производителей товаров собственного производства обрабатывающей промышленности, которые соответствуют условиям пункты 2 и 3 статьи 429 Налогового кодекса, имеется превышение НДС, подлежащее возврату в упрощенном порядке в соответствии со статьей 434 Налогового кодекса и указывается сумма требования о возврате превышения НДС;
5) ячейка в строке 300.00.032 IV отмечается, если у налогоплательщика, включенного в Перечень экспортеров сырья при конвертации валютной выручки, поступившей за налоговый период, которые соответствуют условиям пункта 2 статьи 429 Налогового кодекса, имеется превышение НДС, подлежащее возврату в упрощенном порядке в соответствии со статьей 434 Налогового кодекса и указывается сумма требования о возврате превышения НДС;
6) в строке 300.00.032 V указывается налоговый период, за который плательщиком НДС подается настоящее требование о возврате суммы превышения НДС. Данная строка подлежит обязательному заполнению, если заполнена строка 300.00.032.
20. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика (руководителя)" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами. Если декларация представляется индивидуальным предпринимателем, указывается его фамилия, имя, отчество (при его наличии), в соответствии со свидетельством о государственной регистрации индивидуального предпринимателя;

19. "ҚҚС асып кеткен сомасын қайтару туралы талап" деген бөлімде:
1) 300.00.032 жолында Салық кодексінің 429-бабына сәйкес есепке жатқызылатын ҚҚС есептелген салық сомасынан асып кетуін қайтару туралы талап көрсетіледі. Бұл жол егер "ҚҚС төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде 4-жолында "қосымша", "хабарлама бойынша қосымша" декларация түрі белгіленген кезде, сондай-ақ егер салық төлеуші Салық кодексінің 431-бабы 3-тармағында көрсетілген санаттардың біріне жатқызылған жағдайда толтырылмайды;
2) 300.00.032 І жолындағы торкөз Салық кодексінің 68-бабына сәйкес пилоттық жобаны қолдану кезінде белгіленеді және ҚҚС асып кеткен қайтару талабының сомасы көрсетіледі;
3) 300.00.032 ІІ жолында торкөз егер салық мониторингіне жататын салық төлеушіде Салық кодексінің 434-бабына сәйкес оңайлатылған тәртіпте қайтаруға жататын ҚҚС асып кетуі болған кезде белгіленеді және ҚҚС асып кеткен қайтару талабының сомасы көрсетіледі;
4) 300.00.032 ІІI жолында егер өңдеуші өнеркәсіптің өз өндірісінің тауарларын өндірушілердің Тізбесіне енгізілген салық төлеушіде Салық кодексінің 434-бабына сәйкес оңайлатылған тәртіпте қайтаруға жататын ҚҚС асып кетуі болған кезде Салық кодексінің 429-бабының 2 және 3-тармақтарының шарттарына сәйкес белгіленеді және ҚҚС асып кеткен қайтару талабы сомасы көрсетіледі;
5) 300.00.032 ІV жолында егер салықтық кезең үшін түскен валюталық түсімді айырбастаған кезде шикізат экспорттаушылар Тізбесіне енгізілген салық төлеушіде Салық кодексінің 434-бабына сәйкес оңайлатылған тәртіпте қайтаруға жататын ҚҚС асып кетуі болған кезде Салық кодексінің 429-бабының 2-тармағының шарттарына сәйкес белгіленеді және ҚҚС асып кеткен қайтару талабы сомасы көрсетіледі;
6) 300.00.032 V жолында ҚҚС төлеуші осы ҚҚС асып кету сомасын қайтару туралы талапты беретін салық кезеңі көрсетіледі. Егер 300.00.032 жолы толтырылса, осы жол міндетті түрде толтырылуға жатады.
20. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" деген бөлімде:
1) "Салық төлеушінің (басшының) тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі. Егер декларацияны дара кәсіпкер табыс етсе, оның дара кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәлігіне сәйкес тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде);

2) в строке 300.09.001 I указывается превышения суммы НДС, отнесенного в зачет по товарам (работам, услугам) использованным для целей оборота по реализации, облагаемого по нулевой ставке, за исключением сумм превышения НДС по оборотам, облагаемым по нулевой ставке, указанных в строках 300.09.001 II, 300.09.001 III, 300.09.001 IV, 300.09.001 V, 300.09.001 V-I, 300.09.001 V-II, 300.09.001 V-III, 300.09.001 VI, в том числе с разбивкой по налоговым периодам в пределах срока исковой давности.
Данная строка также заполняется при отказе от применения порядка возврата НДС в соответствии со статьей 434 Налогового кодекса;
3) в строке 300.09.001 II указывается сумма превышения НДС, образовавшаяся в связи с применением статьи 432 Налогового кодекса, за исключением сумм превышение НДС, указанных в строках 300.09.001 I, 300.09.001 III, 300.09.001 IV, 300.09.001 V, 300.09.001 V-I, 300.09.001 V-II, 300.09.001 V-III, 300.09.001 VI, в том числе с разбивкой по налоговым периодам в пределах срока исковой давности;
4) в строке 300.09.001 III указывается сумма превышения НДС, образовавшаяся в связи с уплатой НДС за нерезидента, за исключением сумм превышения НДС, указанных в строках 300.09.001 I, 300.09.001 II, 300.09.001 IV, 300.09.001 V, 300.09.001 V-I, 300.09.001 V-II, 300.09.001 V-III, 300.09.001 VI, в том числе с разбивкой по налоговым периодам в пределах срока исковой давности;
5) в строке 300.09.001 IV указывается сумма превышения НДС, при применении пилотного проекта в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса, за исключением сумм превышения НДС, указанных в строках 300.09.001 I, 300.09.001 II, 300.09.001 III, 300.09.001 V, 300.09.001 V-I, 300.09.001 V-II, 300.09.001 V-III, 300.09.001 VI, в том числе с разбивкой по налоговым периодам в пределах срока исковой давности;
6) в строке 300.09.001 V указывается сумма превышения НДС, в связи с применением упрощенного порядка возврата налогоплательщиком, подлежащим мониторингу крупных налогоплательщиков, в соответствии со статьей 434 Налогового кодекса, за исключением сумм превышения НДС, указанных в строках 300.09.001 I, 300.09.001 II, 300.09.001 III, 300.09.001 IV, 300.09.001 V-I, 300.09.001 V-II, 300.09.001 V-III, 300.09.001 VI, в том числе с разбивкой по налоговым периодам в пределах срока исковой давности;
7) в строке 300.09.001 V-I указывается сумма превышения НДС, в связи с применением упрощенного порядка возврата налогоплательщиком, состоящим на горизонтальном мониторинге, в соответствии со статьей 434 Налогового кодекса, за исключением сумм превышения НДС, указанных в строках 300.09.001 I, 300.09.001 II, 300.09.001 III, 300.09.001 IV, 300.09.001 V, 300.09.001 V-II, 300.09.001 V-III, 300.09.001 VI, в том числе с разбивкой по налоговым периодам в пределах срока исковой давности;

2) 300.09.001 І жолында 300.09.001 II, 300.09.001 III, 300.09.001 IV, 300.09.001 V, 300.09.001 V-I, 300.09.001 V-II, 300.09.001 V-III, 300.09.001 VI жолдарында көрсетілген нөлдік мөлшерлемемен салық салынатын айналымдар бойынша ҚҚС асып кету сомасын қоспағанда, нөлдік ставка бойынша салық салынатын өткізу айналымдары мақсаттары үшін пайдаланылған тауарлар (жұмыстар, көрсетілген қызметтер) бойынша есепке жатқызылатын ҚҚС сомасының, оның ішінде талап ету мерзімі шегінде салық кезеңдері бойынша бөле отырып, қайтаруға ұсынылған ҚҚС асып кету сомасы көрсетіледі.
Бұл жол сондай-ақ Салық кодексінің 434-бабына сәйкес ҚҚС қайтару тәртібін қолданудан бас тартқан кезде толтырылады;
3) 300.09.001 ІІ жолында 300.09.001 І, 300.09.001 ІІІ, 300.09.001 ІV, 300.09.001 V, 300.09.001 V-I, 300.09.001 V-II, 300.09.001 V-III, 300.09.001 VІ жолдарында көрсетілген ҚҚС асып кету сомасын қоспағанда, Салық кодексінің 432-бабын қолдануға байланысты қалыптасқан, оның ішінде талап ету мерзімі шегінде салық кезеңдері бойынша бөле отырып, ҚҚС асып кету сомасы көрсетіледі;
4) 300.09.001 ІІІ жолында 300.09.001 I, 300.09.001 II, 300.09.001 IV, 300.09.001 V, 300.09.001 V-I, 300.09.001 V-II, 300.09.001 V-III, 300.09.001 VI жолдарында көрсетілген ҚҚС асып кету сомасын қоспағанда, бейрезидент үшін ҚҚС төлеуге байланысты қалыптасқан, оның ішінде талап ету мерзімі шегінде салық кезеңдері бойынша бөле отырып, ҚҚС асып кету сомасы көрсетіледі;
5) 300.09.001 ІV жолында 300.09.001 I, 300.09.001 II, 300.09.001 III, 300.09.001 V, 300.09.001 V-I, 300.09.001 V-II, 300.09.001 V-III, 300.09.001 VI жолдарында көрсетілген ҚҚС асып кету сомасын қоспағанда, Салық кодексінің 68-бабына сәйкес пилоттық жобаны қолдану кезде ҚҚС асып кету сомасы, оның ішінде талап қою мерзімі шегінде салық кезеңдері бойынша бөле отырып көрсетіледі;
6) 300.09.001 V жолында 300.09.001 I, 300.09.001 II, 300.09.001 III, 300.09.001 IV, 300.09.001 V-I, 300.09.001 V-II, 300.09.001 V-III, 300.09.001 VI жолдарында көрсетілген ҚҚС асып кету сомасын қоспағанда, ірі салық төлеушілер мониторингіне жататын салық төлеуші Салық кодексінің 434-бабына сәйкес оңайлатылған тәртіпте қайтаруға байланысты, оның ішінде талап ету мерзімі шегінде салық кезеңдері бойынша бөле отырып, ҚҚС асып кету сомасы көрсетіледі;
7) 300.09.001 V-I жолында 300.09.001 I, 300.09.001 II, 300.09.001 III, 300.09.001 IV, 300.09.001 V, 300.09.001 V-II, 300.09.001 V-III, 300.09.001 VI жолдарында көрсетілген ҚҚС асып кету сомасын қоспағанда, көлденең мониторингте тұратын салық төлеуші Салық кодексінің 434-бабына сәйкес оңайлатылған тәртіпте қайтаруға байланысты, оның ішінде талап ету мерзімі шегінде салық кезеңдері бойынша бөле отырып, ҚҚС асып кету сомасы көрсетіледі;

8) в строке 300.09.001 V-II указывается сумма превышения НДС, в связи с применением упрощенного порядка возврата возврат налогоплательщиком, включенным в Перечень производителей товаров собственного производства обрабатывающей промышленности, в соответствии со статьей 434 Налогового кодекса, за исключением сумм превышения НДС, указанных в строках 300.09.001 I, 300.09.001 II, 300.09.001 III, 300.09.001 IV, 300.09.001 V, 300.09.001 V-I, 300.09.001 V-III, 300.09.001 VI, в том числе с разбивкой по налоговым периодам в пределах срока исковой давности;
9) в строке 300.09.001 V-III указывается сумма превышения НДС, в связи с применением упрощенного порядка возврата возврат налогоплательщиком, включенным в Перечень экспортеров сырья при конвертации валютной выручки, поступившей за налоговый период, в соответствии со статьей 434 Налогового кодекса, за исключением сумм превышения НДС, указанных в строках 300.09.001 I, 300.09.001 II, 300.09.001 III, 300.09.001 IV, 300.09.001 V, 300.09.001 V-I, 300.09.001 V-II, 300.09.001 VI, в том числе с разбивкой по налоговым периодам в пределах срока исковой давности;
10) в строке 300.09.001 VI указывается сумма превышения НДС, подлежащая возврату в соответствии с пунктом 5 статьи 429 Налогового кодекса, оставшаяся после применения упрощенного порядка возврата НДС, в соответствии со статьей 434 Налогового кодекса, за исключением сумм превышения НДС, указанных в строках 300.09.001 I, 300.09.001 II, 300.09.001 III, 300.09.001 IV, 300.09.001 V, 300.09.001 V-I, 300.09.001 V-II, 300.09.001 V-III, в том числе с разбивкой по налоговым периодам в пределах срока исковой давности.
Сумма строки 300.09.001 переносится в строку 300.00.032;
Сумма строки 300.09.001 IV переносится в строку 300.00.032 I;
Сумма строки 300.09.001 V переносится в строку 300.00.032 II;
Сумма строки 300.09.001 V-I переносится в строку 300.00.032 II;
Сумма строки 300.09.001 V-II переносится в строку 300.00.032 III;
Сумма строки 300.09.001 V-III переносится в строку 300.00.032 IV.
Приложение 127 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан
– Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Сноска. Приказ дополнен приложением 127 в соответствии с приказом и.о. Заместителя Премьер-Министра - и.о. Министра финансов РК от 30.03.2023 № 307 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 128 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан
– Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39

8) 300.09.001 V-II жолында 300.09.001 I, 300.09.001 II, 300.09.001 III, 300.09.001 IV, 300.09.001 V, 300.09.001 V-I, 300.09.001 V-III, 300.09.001 VI жолдарында көрсетілген ҚҚС асып кету сомасын қоспағанда, өз өндірісінің тауарларын өңдеуші өнеркәсіп өндірушілер Тізіміне енгізілген салық төлеушілермен Салық кодексінің 434-бабына сəйкес қайтарудың оңайлатылған тəртібін қолдануға байланысты, оның ішінде талап ету мерзімі шегінде салық кезеңдері бойынша бөле отырып, ҚҚС асып кету сомасы көрсетіледі;
9) 300.09.001 V-III жолында 300.09.001 I, 300.09.001 II, 300.09.001 III, 300.09.001 IV, 300.09.001 V, 300.09.001 V-I, 300.09.001 V-II, 300.09.001 VI жолдарында көрсетілген ҚҚС асып кету сомасын қоспағанда, салықтық кезең үшін түскен валюталық түсімді айырбастаған кезде шикізат экспорттаушылар Тізіміне енгізілген салық төлеушілермен Салық кодексінің 434-бабына сəйкес қайтарудың оңайлатылған тəртібін қолдануға байланысты, оның ішінде талап ету мерзімі шегінде салық кезеңдері бойынша бөле отырып, ҚҚС асып кету сомасы көрсетіледі;
10) 300.09.001 VI жолында 300.09.001 I, 300.09.001 II, 300.09.001 III, 300.09.001 IV, 300.09.001 V, 300.09.001 V-I, 300.09.001 V-II, 300.09.001 V-III жолдарында көрсетілген ҚҚС асып кету сомасын қоспағанда, Салық кодексінің 434-бабына сәйкес ҚҚС қайтарудың оңайлатылған тәртібін қолданғаннан кейін қалған, Салық кодексінің 429-бабының 5-тармағына сәйкес қайтаруға жататын, оның ішінде талап ету мерзімі шегінде салық кезеңдері бойынша бөле отырып, ҚҚС асып кету сомасы көрсетіледі.
300.09.001 жолының сомасы 300.00.032 жолына көшіріледі;
300.09.001 IV жолының сомасы 300.00.032 I жолына көшіріледі;
300.09.001 V жолының сомасы 300.00.032 II жолына көшіріледі;
300.09.001 V-I жолының сомасы 300.00.032 II жолына көшіріледі;
300.09.001 V-II жолының сомасы 300.00.032 III жолына көшіріледі;
300.09.001 V-III жолының сомасы 300.00.032 IV жолына көшіріледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қантардағы
№ 39 бұйрығына
127-қосымша
Ескерту. Қағида 127-қосымшамен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрі орынбасарының м.а. - Қаржы министрінің м.а. 30.03.2023 № 307 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қантардағы
№ 39 бұйрығына
128-қосымша

Правила составления налоговой отчетности "Декларация по налогу на транспортные средства, по земельному налогу и налогу на имущество (форма 700.00)"
Сноска. Приказ дополнен приложением 128 в соответствии с приказом и.о. Заместителя Премьер-Министра - и.о. Министра финансов РК от 30.03.2023 № 307 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация по налогу на транспортные средства, по земельному налогу и налогу на имущество (форма – 700.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Декларация по налогу на транспортные средства, по земельному налогу и налогу на имущество" (далее – декларация), предназначенной для исчисления налога на транспортные средства, земельного налога и налога на имущество. Декларация составляется налогоплательщиками, указанными в статьях 490, 498 и 517 Налогового кодекса, а также лицами, занимающиеся частной практикой, физическими лицами, не являющимися индивидуальными предпринимателями, по объектам, указанным в статье 530 Налогового кодекса.
1-1. Данная форма распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января 2023 года.
2. Декларация состоит из самой декларации (форма 700.00) и приложений к ней (формы с 700.01 по 700.03), предназначенных для детального отражения информации об объектах, связанных с обложением налогом на транспортные средства, земельным налогом и налогом на имущество.
3. При заполнении декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки декларации не заполняются.
5. Приложения к декларации составляются в обязательном порядке при заполнении строк в декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложения к декларации не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к декларации, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к декларации.
8. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" – плюс, "–" – минус, "х" – умножение, "/" – деление, "=" – равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "–" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) декларации.
10. При составлении декларации:

"Көлік құралдары салығы, жер салығы мен мүлік салығы бойынша декларация (700.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары
Ескерту. Қағида 128-қосымшамен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрі орынбасарының м.а. - Қаржы министрінің м.а. 30.03.2023 № 307 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидалар "Көлік құралдары салығы, жер салығы мен мүлік салығы бойынша декларация (700.00-нысан)" салық есептілігі жасау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының (Салық кодексі) (бұдан әрі – Салық кодексі) сәйкес әзірленген және осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес салық төлеушілердің көлік құралдары салығын, жер салығы мен мүлік салығын есептеуге арналған "Көлік құралдары салығы, жер салығы мен мүлік салығы бойынша декларация" салық есептілігін (бұдан әрі – декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны Салық кодексінің 490, 498 және 517-баптарында көрсетілген салық төлеушілер, сондай-ақ Салық кодексінің 530-бабында көрсетілген объектілер бойынша жеке практикамен айналысатын адамдар, жер қойнауын пайдаланушылар, дара кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлғалар толтырады.
1-1. Аталған нысан 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
2. Декларация Декларацияның өзінен (700.00-нысан) және көлік құралдары салығын, жер салығын және мүлік салығын салуға байланысты объектілер туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшалардан (700.01-ден 700.03-ге дейінгі нысандар) тұрады.
3. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде Декларацияның тиісті торкөзі толтырылмайды.
5. Декларацияға қосымшалар тиісті көрсеткіштерді ашуды талап ететін декларациядағы жолдар толтырылған кезде міндетті тәртіпте толтырылады.
6. Декларацияға қосымшалар оларда көрсетілуге тиіс деректер болмаған жағдайда жасалмайды.
7. Декларацияға қосымшалардың парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда Декларацияға қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.
8. Осы Қағидаларда мынадай арифметикалық таңбалар қолданылады: "+"– қосу, "–"– алу, "х" – көбейту, "/" – бөлу, "="– тең.
9. Соманың теріс мәні Декларацияның тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде "– " белгісімен белгіленеді.
10. Декларация жасау кезінде:

2) в строке 700.00.003 указывается код налоговой льготы согласно приложению 1 к настоящим Правилам в виде снижения налоговой ставки в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 510 Налогового кодекса или освобождения от уплаты налога в соответствии с Конституционным законом Республики Казахстан "О Международном финансовом центре "Астана" (далее – Конституционный закон);
3) в строке 700.00.004 указывается сумма налоговой льготы.
20. В разделе "Налог на имущество":
1) в строке 700.00.005 I указывается сумма налога на имущество, исчисленная за налоговый период налогоплательщиками, указанными в статье 517 Налогового кодекса (всех категорий по коду бюджетной классификации 104101);
2) в строке 700.00.005 II указывается сумма налога, исчисленная за налоговый период плательщиками налога на имущество, применяющими специальный налоговый режим для производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельскохозяйственных кооперативов, в общеустановленном порядке и уменьшенная на 70 процентов в соответствии со статьей 700 Налогового кодекса;
3) в строке 700.00.005 III по коду бюджетной классификации 104102, указывается итоговая сумма налога на имущество, исчисленная за налоговый период лицами, занимающиеся частной практикой, физическими лицами, не являющимися индивидуальными предпринимателями, по объектам, указанным в статье 530 Налогового кодекса, определяемая как сумма строки 700.03.001 раздела 2 "Исчисление налога на имущество, за исключением лиц, указанных в разделе 3" формы 700.03 и итоговой суммы графы С раздела 3 "Исчисление налога на имущество по городам районного значения, селам, поселкам, сельским округам" формы 700.03;
4) в строке 700.00.006 указывается сумма исчисленных текущих платежей за налоговый период, определяемая путем суммирования строк 104101 графы G Расчета текущих платежей по земельному налогу и налогу на имущество (701.01), по всем представленным формам 701.01 за текущий налоговый период;
5) в случае если сумма исчисленного налога за налоговый период, указанная в строке 700.00.005 по каждому коду бюджетной классификации, больше суммы исчисленных текущих платежей, отраженной в строке 700.00.006, в строке 700.00.007 указывается сумма налога к начислению, определяемая как разница строк 700.00.005 и 700.00.006 (700.00.005 – 700.00.006);
6) в случае если сумма исчисленных текущих платежей за налоговый период, указанная в строке 700.00.006, больше суммы исчисленного налога, отраженной в строке 700.00.005, в строке 700.00.008 указывается сумма налога к уменьшению, определяемая как разница строк 700.00.006 и 700.00.005 (700.00.006 – 700.00.005);

2) 700.00.003-жолында осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Салық кодексінің 510-бабының 2 және 3-тармақтарына сәйкес салық мөлшерлемесін төмендету немесе "Астана" Халықаралық қаржы орталығы туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына (бұдан әрі – Конституциялық заң) сәйкес салық төлеуден босату түріндегі салық жеңілдігінің коды көрсетіледі;
3) 700.00.004-жолында салық жеңілдігінің сомасы көрсетіледі.
20. "Мүлік салығы" бөлімінде:
1) 700.00.005 I жолында Салық кодексінің 517-бабында көрсетілген салық төлеушілермен (104101 бюджеттік сыныптамасының коды бойынша барлық санаттағы) салық кезеңі үшін есептелген мүлік салығының сомасы көрсетіледі;
2) 700.00.005 II жолында ауыл шаруашылығы өнімін, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімін өндірушілер және ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін арнаулы салық режимін қолданатын төлеушілермен жалпыға бірдей белгіленген тәртіпте және Салық кодексінің 700-бабына сәйкес 70 пайызға төмендетіліп салық кезеңіне есептелген салық сомасы көрсетіледі;
3) 104102 бюджеттік сыныптамасының коды бойынша 700.00.005 III жолында Салық кодексінің 530-бабында көрсетілген объектілер бойынша жеке практикамен айналысатын адамдар, дара кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлғалармен салық кезеңі үшін есептелген, 700.03-нысанының "Мүлік салығын есептеу, 3-бөлімде көрсетілген тұлғаларды қоспағанда" 2-бөлімінің 700.03.001-жолының сомасы және 700.03-нысанының "Аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бойынша мүлік салығын есептеу" 3-бөлімінің С бағанының жиынтық сомасы ретінде айқындалатын, мүлік салығының жиынтық сомасы көрсетіледі;
4) 700.00.006-жолында ағымдағы салық кезеңі үшін барлық тапсырылған 701.01-нысандар бойынша Жер салығы мен мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдердің есебінің (701.01) G бағанының 104101-жолдарын жиынтықтау арқылы айқындалатын салық кезеңі үшін есептелген ағымдағы төлемдердің сомасы көрсетіледі;
5) егер әрбір бюджет сыныптамасының коды бойынша 700.00.005-жолында көрсетілген салық кезеңі үшін есептелген салық сомасы 700.00.006-жолында көрсетілген есептелген ағымдағы төлемдер сомасынан көп болған жағдайда, 700.00.007-жолында 700.00.005 және 700.00.006-жолдарының айырмасы (700.00.005 – 700.00.006) ретінде айқындалатын есептеуге салық сомасы көрсетіледі;
6) егер 700.00.006-жолында көрсетілген салық кезеңі үшін есептелген ағымдағы төлемдер сомасы 700.00.005-жолында көрсетілген есептелген салық сомасынан көп болған жағдайда, 700.00.008-жолында 700.00.006 және 700.00.005-жолдарының айырмасы (700.00.006 - 700.00.005) ретінде айқындалатын, азайтуға салық сомасы көрсетіледі;

по строке 700.01.009 по 700.01.010 заполняются данные по подразделу 4 "Мотоциклы, мотороллеры, мотосани, маломерные суда";
по строке 700.01.011 по 700.01.014 заполняются данные по подразделу 5 "Катера, суда, буксиры, баржи, яхты";
по строке 700.01.015 по 700.01.021 заполняются данные по подразделу 6 "Легковые автомобили";
по строке 700.01.022 по 700.01.026 заполняются данные по подразделу 6.1 "Легковые автомобили, с объемом двигателя свыше 3000 куб. см, ввезенные на территорию Республики Казахстан после 31.12.2013 года или произведенные (изготовленные или собранные) в Республике Казахстан после 31.12.2013 года";
по строке 700.01.027 по 700.01.029 заполняются данные по подразделу 7 "Летательные аппараты, приобретенные после 1.04.1999 года из-за пределов Республики Казахстан";
по строке 700.01.030 по 700.01.032 заполняются данные по подразделу 8 "Летательные аппараты, приобретенные до 1.04.1999 года, а также приобретенные после 1.04.1999 года и (или) находящиеся в эксплуатации в Республике Казахстан до 1.04.1999 года";
по строке 700.01.033 заполняются данные по подразделу 9 "Железнодорожный тяговый и мотор-вагонный подвижной состав";
2) в строках с 700.01.001 по 700.01.033 заполняются данные:
по графе В – количество транспортных средств в году;
по графе С – сумма налога за фактический период владения;
по графе D – справочная информация по суммарному превышению объема двигателя по подразделу "Легковые автомобили", по суммарной мощности для подразделов G "Летательные аппараты, приобретенные после 1.04.1999 года из-за пределов Республики Казахстан", H "Летательные аппараты, приобретенные до 1.04.1999 года, а также приобретенные после 1.04.1999 года и (или) находящиеся в эксплуатации в Республике Казахстан до 1.04.1999 года", I "Железнодорожный тяговый и мотор-вагонный подвижной состав";
по графе Е – справочная информация по общему количеству месяцев фактического владения.
25. В подразделе 10 "Налог на транспортные средства":
1) в строке 700.01.034 указывается сумма налога, всего, исчисленная за налоговый период, определяемая как сумма строки 700.01.035 и 700.01.036 (700.01.035 + 700.01.036);
2) в строке 700.01.035 указывается сумма налога, исчисленная за налоговый период плательщиками налога на транспортные средства за исключением плательщиков налога на транспортные средства, применяющими специальный налоговый режим для производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельскохозяйственных кооперативов, определяемая как сумма строк с 700.01.001 по 700.01.033 графы С (700.01.001 + 700.01.002 + 700.01.033);

700.01.009-ден 700.01.010-ге дейінгі жолдарда "Мотоциклдер, мотороллерлер, мотошаналар, шағын кемелер" 4 кіші бөлімі бойынша ақпарат көрсетіледі;
700.01.011-ден 700.01.014-ге дейінгі жолдарда "Катерлер, кемелер, буксирлер, баржалар, яхталар" 5 кіші бөлімі бойынша ақпарат көрсетіледі;
700.01.015-ден 700.01.021-ге дейінгі жолдарда "Жеңіл автомобильдер" 6 кіші бөлімі бойынша ақпарат көрсетіледі;
700.01.022-ден 700.01.026-ге дейінгі жолдарда "2013 жылдың 31 желтоқсанынан кейін Қазақстан Республикасының аумағына шеттен әкелінген немесе 2013 жылдың 31 желтоқсанынан кейін Қазақстан Республикасында шығарылған (дайындалған немесе жиналған) двигатель көлемі 3000 текше.см жоғары жеңіл автомобильдер" 6.1 кіші бөлім бойынша ақпарат көрсетіледі;
700.01.027-ден 700.01.029-ге дейінгі жолдарда "1999 жылғы 1 сәуiрден кейiн Қазақстан Республикасының шегiнен тыс жерлерден сатып алынған ұшу аппараттарына" 7 кіші бөлімі бойынша ақпарат көрсетіледі;
700.01.030-ден 700.01.032-ге дейінгі жолдарда "1999 жылғы 1 сәуiрге дейiн сатып алынған, сондай-ақ 1999 жылғы 1 сәуiрден кейiн сатып алынған және Қазақстан Республикасында 1999 жылғы 1 cәуipгe дейiн пайдалануда болған ұшу аппараттарына" 8 кіші бөлімі бойынша ақпарат көрсетіледі;
700.01.033-жолда "Темір жол тартқыш және мотор-вагондық жылжымалы құрамдар" 9 кіші бөлімі бойынша ақпарат көрсетіледі;
2) 700.01.001-ден 700.01.033-ге дейінгі жолдарда:
В бағанында - жылына көлік құралдарының саны;
С бағанында - нақты иелік ету кезеңі үшін салық сомасы көрсетіледі;
D бағанында - жеңіл автомобильдердің қозғалтқыштың жиынтық асып кету көлемі/1999 жылғы 1 сәуiрден кейiн Қазақстан Республикасының шегiнен тыс жерлерден сатып алынған ұшу аппараттарының, 1999 жылғы 1 сәуiрге дейiн сатып алынған, сондай-ақ 1999 жылғы 1 сәуiрден кейiн сатып алынған және Қазақстан Республикасында 1999 жылғы 1 cәуipгe дейiн пайдалануда болған ұшу аппараттарынның, темір жол тартқыш және мотор-вагондық жылжымалы құрамдардың жиынтық қуаты бойынша анықтамалық ақпарат;
Е бағанында – нақты иелік ету айларының жалпы саны бойынша анықтамалық ақпарат көрсетіледі.
25. "Көлік құралдары салығы" 10 кіші бөлімі бойынша мынадай ақпарат көрсетіледі;
1) 700.01.034-жолында 700.01.035 және 700.01.036-жолдарының сомасы (700.01.035 + 700.01.036) ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін есептелген салық сомасы барлығы көрсетіледі;
2) 700.01.035-жолында ауыл шаруашылығы өнімін, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімін өндірушілер және ауылшаруашылығы кооперативтері үшін арнаулы салық режимін қолданатын көлік құралы салығын төлеушілерді қоспағанда, көлік құралдары салығын төлеушілер салық кезеңі үшін есептеген, C бағанының 700.01.001-ден 700.01.033-ге дейінгі жолдардың арасындағы жолдар сомасы (700.01.001 + 700.01.002 + .... 700.01.033) ретінде айқындалатын салық сомасы көрсетіледі;

(форма 700.00)"
Коды налоговых льгот:
№ кода налоговых льгот
Наименование кода налоговых льгот
1
юридические лица, определенные пунктом 3 статьи 290 Налогового кодекса и пунктом 1 статьи 291 Налогового кодекса
2
организации, осуществляющие деятельность на территориях специальных экономических зон, – по земельным участкам, расположенным на территории специальной экономической зоны и используемым при осуществлении приоритетных видов деятельности, указанных в статье 708 Налогового кодекса, с учетом положений, установленных главой 79 Налогового кодекса
3
организации, реализующие инвестиционный приоритетный проект, – по земельным участкам, используемым для реализации инвестиционного приоритетного проекта, с учетом положений, установленных статьей 712 Налогового кодекса
4
организация, осуществляющая деятельность по организации и проведению международной специализированной выставки на территории Республики Казахстан
5
оздоровительные детские учреждения – по земельным участкам, используемым ими в деятельности таких детских оздоровительных учреждений по оздоровлению детей
6
государственные предприятия, основным видом деятельности которых является выполнение работ по противопожарному устройству лесов, борьбе с пожарами, вредителями и болезнями лесов, воспроизводству природных биологических ресурсов и повышению экологического потенциала лесов – по земельным участкам, используемым ими в данной деятельности
7
государственные предприятия рыбовоспроизводственного назначения – по земельным участкам, используемым ими в деятельности по воспроизводству рыбы
8
лечебно-производственные предприятия при психоневрологических и туберкулезных учреждениях
9
технологические парки – по земельным участкам, используемым для осуществления основного вида деятельности, предусмотренного Предпринимательским кодексом Республики Казахстан
10
некоммерческие организации, определенные в соответствии с пунктом 1 статьи 289 Налогового кодекса, за исключением религиозных объединений и некоммерческих организаций, указанных в пункте 4 статьи 289 Налогового кодекса
11
юридические лица, определенные пунктом 2 статьи 290 Налогового кодекса, – по земельным участкам, используемым при осуществлении видов деятельности, указанных в пункте 2 статьи 290 Налогового кодекса.
12
юридические лица, заключившие соглашение об инвестициях и применяющие положения главы 80-1 Налогового кодекса, - по земельным участкам, используемым для реализации инвестиционного проекта
13
участники Международного финансового центра "Астана", оказывающие услуги, предусмотренные пунктами 3 и 4 статьи 6 Конституционный закон о МФЦА, по объектам, расположенным на территории Центра
14
Органы Международного финансового центра "Астана", по объектам, расположенным на территории Центра
Приложение 2
к Правилам составления
налоговой отчетности
"Декларация по налогу
на транспортные средства,
по земельному налогу
и налогу на имущество

(700.00-нысан)" салық есептілігін
жасау қағидаларына
1-қосымша
Салықтық жеңілдіктер кодтары:
Салықтық жеңілдіктер кодының №
Салықтық жеңілдіктер кодының атауы
1
Салық кодексінің 290-бабы 3-тармағында және 291-бабының 1-тармағында айқындалған заңды тұлғалар
2
арнайы экономикалық аймақтар аумағында қызметін жүзеге асыратын ұйымдар – арнайы экономикалық аймақтар аумағында орналасқан және Салық кодексінің 79-тарауында белгіленген ережелерді ескере отырып, Салық кодексінің 708-бабында көрсетілген қызметтің басым түрлерін жүзеге асыру кезінде пайдаланатын жер учаскелері бойынша
3
инвестициялық басым жобаны іске асыратын ұйымдар – Салық кодексінің 712-бабында белгіленген ережелерді ескере отырып, инвестициялық басым жобаны іске асыру үшін пайдаланатын жер учаскелері бойынша
4
Қазақстан Республикасының аумағында халықаралық мамандандырылған көрмені ұйымдастыру және өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйым
5
балаларды сауықтыру мекемелері – осындай балаларды сауықтыру мекемелерінің балаларды сауықтыру жөніндегі өздерінің қызметінде пайдаланатын жер учаскелері бойынша
6
негiзгi қызмет түрi ормандарды өртке қарсы жайластыру, өртке, орман зиянкестерi мен ауруларына қарсы күрес, табиғи биологиялық ресурстардың өсімін молайту және ормандардың экологиялық әлеуетiн арттыру жөнiндегi жұмыстарды орындау болып табылатын мемлекеттiк кәсiпорындар – өздері осы қызметте пайдаланатын жер учаскелері бойынша
7
балықты ұдайы молайту мақсатындағы мемлекеттiк кәсiпорындар – өздері балықты ұдайы молайту жөніндегі қызметте пайдаланатын жер учаскелері бойынша
8
психоневрологиялық және туберкулез мекемелері жанындағы емдеу-өндірістік кәсіпорындары
9
технологиялық парктер – Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінде көзделген негізгі қызмет түрін жүзеге асыру үшін пайдаланылатын жер учаскелері бойынша
10
Салық кодексінің 289-бабының 4-тармағында көрсетілген діни бірлестіктер мен коммерциялық емес ұйымдарды қоспағанда, Салық кодексінің 289-бабының 1-тармағына сәйкес айқындалған коммерциялық емес ұйымдар
11
Салық кодексінің 290-бабының 2-тармағында айқындалған заңды тұлғалар – Салық кодексінің 290-бабының 2-тармағында көрсетілген қызмет түрлерін жүзеге асырған кезде пайдаланылатын жер учаскелері бойынша
12
Инвестициялар туралы келісім жасасқан және Салық кодексінің 80-1-тарауының ережелерін қолданатын заңды тұлғалар-инвестициялық жобаны іске асыру үшін пайдаланылатын жер учаскелері бойынша
13
орталық аумағында орналасқан объектілер бойынша АХҚО туралы Конституциялық заңның 6-бабының 3 және 4-тармақтарында көзделген қызметтерді көрсететін "Астана" халықаралық қаржы орталығының қатысушылары
14
орталық аумағында орналасқан объектілер бойынша "Астаан" халықаралық қаржы орталығының органдары
"Көлік құралдары салығы, жер
салығы мен мүлік салығы
бойынша декларация

(форма 700.00)"
Коды налоговых льгот:
№ кода налоговых льгот
Наименование кода налоговых льгот
1
юридические лица, определенные статьей 289 Налогового кодекса, за исключением религиозных объединений
2
юридические лица, определенные статьей 290 Налогового кодекса
3
организации, основным видом деятельности которых является выполнение работ (оказание услуг) в области библиотечного обслуживания
4
юридические лица по объектам водохранилищ, гидроузлов, находящимся в государственной собственности и финансируемым за счет средств бюджета
5
юридические лица по объектам гидромелиоративных сооружений, используемым для орошения земель юридических лиц-сельскохозяйственных товаропроизводителей и крестьянских или фермерских хозяйств
6
юридические лица по объектам питьевого водоснабжения
7
управляющие компании специальных экономических зон – по объектам обложения в течение пяти налоговых периодов, включая налоговый период, в котором возникло налоговое обязательство по соответствующему объекту
8
управляющая компания специальной экономической зоны "Национальный индустриальный нефтехимический технопарк" – по объектам обложения в течение десяти налоговых периодов, включая налоговый период, в котором возникло налоговое обязательство по соответствующему объекту
9
юридические лица по взлетно-посадочным полосам на аэродромах и терминалам аэропортов, за исключением взлетно-посадочных полос на аэродромах и терминалов аэропортов городов Астана и Алматы
10
технологические парки по объектам, используемым при осуществлении ими основного вида деятельности, предусмотренного Предпринимательским кодексом Республики Казахстан
11
организация, осуществляющая деятельность по организации и проведению международной специализированной выставки на территории Республики Казахстан
12

(700.00-нысан)" салық есептілігін
жасау қағидаларына
2-қосымша
Салықтық жеңілдіктер кодтары:
Салықтық жеңілдіктер кодының
Салықтық жеңілдіктер кодының атауы:
1
дiни бiрлестiктердi қоспағанда, Салық кодексінің 289-бабында айқындалған заңды тұлғалар
2
Салық кодексінің 290-бабында айқындалған заңды тұлғалар
3
негiзгi қызмет түрi кiтапханалық қызмет көрсету саласындағы жұмыстарды орындау (қызметтер көрсету) болып табылатын ұйымдар
4
мемлекеттiк меншіктегі және бюджет қаражаты есебiнен қаржыландырылатын су қоймаларының, су тораптарының объектiлерi бойынша заңды тұлғалар
5
ауыл шаруашылығы тауарларын өндiрушi заңды тұлғалардың және шаруа немесе фермер қожалықтарының жерін суару үшiн пайдаланылатын гидромелиоративтік құрылыс объектiлерi бойынша заңды тұлғалар
6
ауыз сумен жабдықтау объектілері бойынша заңды тұлғалар
7
арнайы экономикалық аймақтардың басқарушы компаниялары – тиісті объект бойынша салық міндеттемесі туындаған салық кезеңін қоса алғанда, он салық кезеңі ішінде салық салу объектілері бойынша
8
"Ұлттық индустриалдық мұнай химиялық технопаркі" арнайы экономикалық аймақтардың басқарушы компаниялары – тиісті объект бойынша салық міндеттемесі туындаған салық кезеңін қоса алғанда, он салық кезеңі ішінде салық салу объектілері бойынша
9
Астана және Алматы қалаларының әуеайлақтарындағы ұшу-қону жолақтарын және әуежайларының терминалдарын қоспағанда, әуеайлақтардағы ұшу-қону жолақтары және әуежайлардың терминалдары бойынша заңды тұлғалар
10
Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінде көзделген негізгі қызмет түрін өздері жүзеге асырған кезде пайдаланатын объектілер бойынша технологиялық парктер
11
Қазақстан Республикасының аумағында халықаралық мамандандырылған көрмені ұйымдастыру және өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйым
12

юридические лица, определенные пунктом 1 статьи 291 Налогового кодекса
13
организации, осуществляющие деятельность на территориях специальных экономических зон, с учетом положений, установленных главой 79 Налогового кодекса
14
юридические лица, определенные в перечне, утвержденном уполномоченным государственным органом, осуществляющим руководство и межотраслевую координацию в сфере жилищных отношений по согласованию с уполномоченным органом в области налоговой политики – по объектам налогообложения, предоставленным в рамках реализации государственных и (или) правительственных программ жилищного строительства по договорам долгосрочной аренды жилища физическому лицу, являющемуся участником такой программы
15
организации, реализующие инвестиционный приоритетный проект по созданию новых производств, по объектам, впервые введенным в эксплуатацию на территории Республики Казахстан с учетом положений, установленных статьей 712 Налогового кодекса
16

Салық кодексінің 291-бабының 1-тармағында айқындалған заңды тұлғалар
13
Салық кодексінің 79-тарауында белгіленген ережелер ескеріле отырып, арнайы экономикалық аймақтар аумақтарында қызметін жүзеге асыратын ұйымдар
14
тұрғын үй қатынастары саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік орган салық саясаты саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша бекіткен тізбеде айқындалған заңды тұлғалар – салықты мемлекеттік және (немесе) үкіметтік тұрғын үй құрылысы бағдарламаларын іске асыру шеңберінде осы бағдарламаға қатысушы болып табылатын жеке тұлғаға тұрғынжайды ұзақ мерзімді жалдау шарттары бойынша берілген салық салу объектілері
15
Салық кодексінің 712-бабында белгіленген ережелерді ескере отырып, Қазақстан Республикасының аумағында алғаш рет пайдалануға берілген объектілер бойынша жаңа өндірістер құру жөніндегі инвестициялық басым жобаны іске асыратын ұйымдар
16

юридические лица, заключившие соглашение об инвестициях с учетом положений главы 80-1 Налогового кодекса.
17
участники Международного финансового центра "Астана", оказывающие услуги, предусмотренные пунктами 3 и 4 статьи 6 Конституционный закон о МФЦА, по объектам, расположенным на территории Центра
18
Органы Международного финансового центра "Астана", по объектам, расположенным на территории Центра
Приложение 129 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан
– Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Сноска. Приказ дополнен приложением 129 в соответствии с приказом и.о. Заместителя Премьер-Министра - и.о. Министра финансов РК от 30.03.2023 № 307 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 130 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан
– Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Правила составления налоговой отчетности "Декларация по плате за цифровой майнинг (форма 880.00)"
Сноска. Приказ дополнен приложением 130 в соответствии с приказом и.о. Заместителя Премьер-Министра - и.о. Министра финансов РК от 30.03.2023 № 307 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация по плате за цифровой майнинг (форма 880.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Декларация по плате за цифровой майнинг" (далее – декларация), предназначенной для исчисления платы за цифровой майнинг (далее – плата). Декларация составляется плательщиками платы, определенными статьей 606-2 Налогового кодекса.
2. Декларация состоит из самой декларации (форма 880.00) и приложений, к ней (форма 880.01 и 880.02), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки расчета не заполняются.
5. Приложения к декларации составляются при заполнении строк в декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложения к декларации не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к декларации, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к декларации.

Салық кодексінің 80-1-тарауының ережелерін ескере отырып, инвестициялар туралы келісім жасасқан заңды тұлғалар
17
орталық аумағында орналасқан объектілер бойынша АХҚО туралы Конституциялық заңының 6-бабының 3 және 4-тармақтарында көзделген қызметтер көрсететін "Астана" халықаралық қаржы орталығының қатысушылары
18
Орталық аумағында орналасқан объектілер бойынша "Астана" халықаралық қаржы орталығының органдары
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қантардағы
№ 39 бұйрығына
129-қосымша
Ескерту. Қағида 129-қосымшамен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрі орынбасарының м.а. - Қаржы министрінің м.а. 30.03.2023 № 307 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қантардағы
№ 39 бұйрығына
130-қосымша
"Цифрлық майнинг үшін төлемақы бойынша декларация (880.00 нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары
Ескерту. Қағида 130-қосымшамен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрі орынбасарының м.а. - Қаржы министрінің м.а. 30.03.2023 № 307 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер.
1. Осы "Цифрлық майнинг үшін төлемақы бойынша декларация (880.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі – Салық кодексі) сәйкес әзірленді және цифрлық майнинг үшін төлемақыны (бұдан әрі – төлемақы) есептеуге арналған "цифрлық майнинг үшін төлемақының декларациясы" (бұдан әрі – декларация) салық есептілігінің нысанын жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны Салық кодексінің 606-2-бабында белгіленген төлемақы төлеушілер жасайды.
2. Декларация, декларацияның өзінен (880.00-нысан) және салық міндеттемесін есептеу туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшалардан (880.01 және 880.02 нысандары) тұрады.
3. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде декларацияның тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Декларацияға қосымша тиісті көрсеткіштерді ашуды талап ететін декларациядағы жолдар толтырылған кезде міндетті тәртіпте толтырылады.
6. Декларацияға қосымша онда көрсетілуге тиіс деректер болмаған жағдайда жасалмайды.
7. Декларацияға қосымшаның парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда декларацияға қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.

4) вид декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 206 Налогового кодекса;
5) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 206 Налогового кодекса;
6) отдельные категории налогоплательщика в соответствии со статьей 40 Налогового кодекса.
Ячейки отмечаются в случае, если налогоплательщик относится к одной из категорий, указанных в строке A или B;
А – доверительный управляющий;
В – учредитель доверительного управления;
7) код валюты – код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
8) представленные приложения:
отмечается номер представленного налогоплательщиком приложения к декларации;
9) признак резидентства:
ячейка А отмечается налогоплательщиком-резидентом Республики Казахстан;
ячейка В отмечается налогоплательщиком-нерезидентом Республики Казахстан;
10) код страны резидентства и номер налоговой регистрации.
Заполняется в случае, если декларация составляется налогоплательщиком-нерезидентом Республики Казахстан, при этом:
в строке А указывается код страны резидентства нерезидента;
в строке В указывается номер налоговой регистрации в стране резидентства нерезидента;
11) номер лицензии;
12) дата выдачи лицензии;
16. В разделе "Исчислено платы за цифровой майнинг":
1) в строке 880.00.001 указывается общая сумма исчисленной платы за цифровой майнинг, по приобретенной электрической энергии у энергоснабжающей организации, за налоговый период. Определяется сложением значений строки 880.01.013 по всем приложениям 880.01;
2) в строке 880.00.002 указывается общая сумма исчисленной платы за цифровой майнинг, по электрической энергии произведенной на собственных электростанциях, за налоговый период. Определяется сложением значений строки 880.02.014 по всем приложениям 880.02;
3) в строке 880.00.003 указывается общая сумма исчисленной платы за цифровой майнинг, за налоговый период, подлежащей уплате в бюджет по всем видам потребления электрической энергии, определяется сложением строк 880.00.001 и 880.00.002 (880.00.001 + 880.00.002).
17. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика (руководителя)" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами. В случае если декларация представляется физическим лицом, в поле указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика платы, которые заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность;

4) декларация түрін;
Тиісті торкөздер декларацияның Салық кодексінің 206-бабында көрсетілген салық есептілігі түрлеріне жатқызылуы ескеріле отырып, белгіленеді;
5) хабарламаның нөмірі мен күнін;
Жолдар Салық кодексінің 206-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген декларация түрі тапсырылған жағдайда белгіленеді;
6) Салық кодексінің 40-бабына сәйкес салық төлеушінің жекелеген санатын.
Торкөздер егер салық төлеуші А немесе В жолдарында көрсетілген санаттардың біріне жатқан жағдайда:
А – сенімгерлік басқарушы;
В – сенімгерлік басқарушының құрылтайшысы;
7) валюта коды – "Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланыталын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген "Валюта жіктеуіші" 23-қосымшасына сәйкес валюта кодын;
8) табыс етілген қосымшалар:
Салық төлеушімен ұсынылған декларацияның қосымшасының нөмірін көрсетеді;
9) резиденттік белгісін:
А торкөзін салық төлеуші - Қазақстан Республикасының резиденті белгілейді;
В торкөзін салық төлеуші - Қазақстан Республикасының бейрезиденті белгілейді;
10) резиденттік елінің коды мен салықтық тіркеу нөмірі:
егер декларацияны Қазақстан Республикасының бейрезидент-салық төлеушісі жасаған жағдайда толтырылады, бұл ретте:
А жолында бейрезиденттің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
В жолында бейрезиденттің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі;
11) лицензия нөмірі;
12) лицензия беру күні көрсетіледі.
16. "Цифрлық майнинг үшін төлемақыны есептеу" бөлімінде:
1) 880.00.001-жолда салық кезеңі үшін электр энергиясымен қамтамасыз ететін ұйымнан алынған электр энергиясын тұтыну бойынша цифрлық майнинг үшін есептелген төлемақы сомасы көрсетіледі. 880.01 барлық қосымшалары бойынша 880.01.013-жолдары мәнінің қосындысымен айқындалады;
2) 880.00.002-жолда салық кезеңі үшін жеке меншік электр станцияларда өндірілген электр энергиясы бойынша цифрлық майнинг үшін есептелген төлемақы сомасы көрсетіледі. 880.02 барлық қосымшалары бойынша 880.02.014- жолдары мәнінің қосындысымен айқындалады;
3) 880.00.003-жолда салық кезеңі үшін, электр энергиясын тұтынудың барлық түрі бойынша бюджетке төлеуге жататын, цифрлық майнинг үшін есептелген төлемақы сомасы көрсетіледі, 880.00.001 және 880.00.002-жолдары (880.00.001 + 880.00.002) мәнінің қосындысымен айқындалады.
17. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Салық төлеушінің (басшының) тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі. Егер декларацияны жеке тұлға тапсырған жағдайда, жолда жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;

2) дата подачи декларации – дата представления декларации в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов – код органа государственных доходов по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица, принявшего декларацию" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего декларацию;
5) дата приема декларации – дата представления декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 209 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа – регистрационный номер декларации, присваиваемый органом государственных доходов;
7) дата почтового штемпеля – дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Подпункты 4), 5), 6) и 7) настоящего пункта заполняются работником органа государственных доходов, принявшим декларацию на бумажном носителе.
Глава 3. Пояснение по заполнению формы 880.01
18. Форма 880.01 предназначена для отражения информации об исчисленной сумме платы за цифровой майнинг, цифровым майнером, использующим электрическую энергию, приобретенную у энергоснабжающей организации, за налоговый период.
19. В разделе "Общая информация о налогоплательщике":
1) индивидуальный ИИН (БИН) плательщика платы;
2) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность:
для формы налоговой отчетности за 2022 год налоговый период год;
для формы налоговой отчетности начиная с 2023 года налоговый период квартал (указывается арабскими цифрами).
20. В разделе "Расчет платы за цифровой майнинг, исчисленной цифровым майнером, использующим электрическую энергию, приобретенную у энергоснабжающей организации":
1) строка 880.01.001:
в графе А указывается цена 1-го киловатт/час (далее – квт/час) электрической энергии в тенге;
в графе В указывается ставка платы за цифровой майнинг в тенге, предусмотренная пунктом 1 статьи 606-3 Налогового кодекса;
в графе С указывается показания контрольных приборов учета объема потребленной электрической энергии на начало отчетного налогового периода или на начало даты изменения цены 1-го квт/час электрической энергии в квт/час;
в графе D указывается показания контрольных приборов учета объема потребленной электрической энергии на конец отчетного налогового периода или на начало даты изменения цены 1-го квт/час электрической энергии в квт/час;
в графе E указывается объем потребленной электрической энергии за отчетный налоговый период или за период с начала отчетного налогового периода до начала даты изменения цены 1-го квт/час электрической энергии в квт/час, определяемая как разница 880.01.001 D и 880.01.001 С (880.01.001 D – 880.01.001 C);

2) декларацияны тапсырған күні – мемлекеттік кірістер органына декларацияның тапсырылған күні;
3) мемлекеттік кірістер органының коды – салық төлеушінің орналасқан жері бойынша мемлекеттік кірістер органдарының коды;
4) "Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" жолында декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
5) декларацияны қабылдау күні – Салық кодексінің 209-бабы 2-тармағына сәйкес декларацияның табыс етілген күні;
6) құжаттың кіріс нөмірі – мемлекеттік кірістер органы берген декларацияның тіркеу нөмірі;
7) пошта штемпелінің күні – пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні.
Осы тармақтың 4), 5), 6) және 7) тармақшалары декларацияны қағаз жеткізгіште қабылдаған мемлекеттік кірістер органының қызметкері толтырады.
3-тарау. 880.01-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
18. 880.01-нысаны салық кезеңі үшін электр энергиясымен қамтамасыз ететін ұйымнан алынған электр энергиясын пайдаланатын цифрлық майнинг, цифрлық майнер үшін төлемақы сомасын есептеу туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
19. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) салық төлеушінің ЖСН (БСН);
2) салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі:
салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі:
2022 жыл бойынша табыс етілетін салық есептілігінің салық кезеңі жыл;
2023 жылдан бастап табыс етілетін салық есептілігінің салық кезеңі тоқсан (араб сандарымен көрсетіледі);
20. "Электр энергиясымен қамтамасыз ететін ұйымнан алынған электр энергиясын пайдаланатын цифрлық майнермен есептелген цифрлық майнинг үшін төлемақы есебі" бөлімінде:
1) 880.01.001-жолының:
А бағанында 1 киловатт/сағат (бұдан әрі – квт/сағ) электр энергиясының құны теңгемен көрсетіледі;
В бағанында Салық кодексінің 606-3-бабының 1-тармағымен көзделген цифрлық майнинг үшін төлемақының мөлшерлемесі теңгемен көрсетіледі;
С бағанында есепті салық кезеңінің басына немесе 1 квт/сағ электр энергиясының құны өзгертілген күннің басына тұтынылған электр энергиясының көлемін есепке алудың бақылау аспабының көрсеткіші квт/сағ көрсетіледі;
D бағанында есепті салық кезеңінің соңына немесе 1 квт/сағ электр энергиясының құны өзгертілген күннің басына тұтынылған электр энергиясының көлемін есепке алудың бақылау аспабының көрсеткіші квт/сағ көрсетіледі;
Е бағанында 880.01.001 D мен 880.01.001 С жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, есепті салық кезеңі үшін немесе есепті салық кезеңінің басынан 1 квт/сағ электр энергиясының құны өзгертілген күннің басына дейінгі кезең үшін тұтынылған электр энергиясының көлемі квт/сағ көрсетіледі (880.01.001 D – 880.01.001 C);

в графе F указывается сумма исчисленной платы за цифровой майнинг в тенге, за отчетный налоговый период, определяемая как произведение 880.01.001 В и 880.01.001 Е (880.01.001 В х 880.01.001 Е);
2) строки с 880.01.002 по 880.01.010 заполняются аналогично строке 880.01.001;
3) строка 880.01.011:
в графе Е указывается общий объем потребленной электрической энергии в отчетном налоговом периоде в квт/час, определяемая сложением заполненных граф Е строк с 880.01.001 по 880.01.010 (880.01.001 Е + заполненные графы строк 880.01.002 Е + 880.01.003 Е + 880.01.004 Е + 880.01.005 Е + 880.01.006 Е + 880.01.007 Е + 880.01.008 Е +880.01.009 Е + 880.01.010 Е);
в графе F указывается сумма исчисленной платы за цифровой майнинг в тенге, в отчетном налоговом периоде, определяемая сложением заполненных граф F строк с 880.01.001 по 880.01.010 (880.01.001 F + заполненные графы строк 880.01.002 F + 880.01.003 F + 880.01.004 F + 880.01.005 F + 880.01.006 F + 880.01.007 F + 880.01.008 F + 880.01.009 F + 880.01.010 F).
21. В разделе "Расчет платы за цифровой майнинг, исчисленной цифровым майнером, при осуществлении цифрового майнинга без контрольных приборов учета объема потребления электрической энергии и (или) нахождении их в неисправном состоянии, а также без лицензии на осуществление деятельности по цифровому майнингу":
1) строка 880.01.012:
в графе А указывается ставка платы за цифровой майнинг в тенге, предусмотренная абзацем вторым пункта 2 статьи 606-3 Налогового кодекса;
в графе В указывается количество часов осуществления цифрового майнинга при осуществлении цифрового майнинга без контрольных приборов учета объема потребления электрической энергии и (или) нахождении их в неисправном состоянии, а также без лицензии на осуществление деятельности по цифровому майнингу, за отчетный налоговый период, в часах;
в графе С указывается максимальная мощность потребления электрической энергии по всему майнинговому оборудованию в квт/час;
в графе D указывается условно потребленный объем электрической энергии при осуществлении цифрового майнинга без контрольных приборов учета объема потребления электрической энергии и (или) нахождении их в неисправном состоянии, а также без лицензии на осуществление деятельности по цифровому майнингу, за отчетный налоговый период в квт/час, определяемая как произведение 880.01.012 В и 880.01.012 С (880.01.012 В х 880.01.012 С);
в графе Е указывается сумма исчисленной платы за цифровой майнинг, за отчетный налоговый период в тенге, определяемая как произведение 880.01.012 A и 880.01.012 D (880.01.012 A х 880.01.012 D).

F бағанында 880.01.001 В мен 880.01.001 Е жолдарының көбейтіндісі ретінде айқындалатын, есепті салық кезеңдегі цифрлық майнинг үшін төлемақының сомасы теңгемен көрсетіледі (880.01.001 В х 880.01.001 Е);
2) 880.01.002-ден бастап 880.01.010-ға дейінгі жолдар 880.01.001-жолға ұқсас толтырылады;
3) 880.01.011-жол:
Е бағанында, Е бағанының толтырылған 880.01.001-ден бастап 880.01.010-ға дейінгі жолдарының қосындысымен айқындалатын, есепті салық кезеңде тұтынылған электр энергиясының жалпы көлемі квт/сағ көрсетіледі (880.01.001 Е + 880.01.002 Е + 880.01.003 Е + 880.01.004 Е + 880.01.005 Е + 880.01.006 Е + 880.01.007 Е + 880.01.008 Е + 880.01.009 Е + 880.01.010 Е жолдарының толтырылған бағандары);
F бағанында, F бағанының толтырылған 880.01.001-ден бастап 880.01.010-ға дейінгі жолдарының қосындысымен айқындалатын, есепті салық кезеңде цифрлық майнинг үшін есептелген төлемақы сомасы теңгемен көрсетіледі (880.01.001 F + 880.01.002 F + 880.01.003 F + 880.01.004 F + 880.01.005 F + 880.01.006 F + 880.01.007 F + 880.01.008 F + 880.01.009 F + 880.01.010 F жолдарының толтырылған бағаналары);
21. "Тұтынылған электр энергиясының көлемін есепке алудың бақылау аспаптары болмаған және (немесе) олар ақаулы күйде болған кезде, сондай-ақ цифрлық майнинг жөніндегі қызметті жүзеге асыруға арналған лицензияның болмаған кезде цифрлық майнермен есептелген цифрлық майнинг үшін төлемақы есебі" бөлімінде:
1) 880.01.012-жол:
А бағанында Салық кодексінің 606-3-бабының 2-тармағының екінші абзацында көзделген цифрлық майнинг үшін төлемақы мөлшерлемесі теңгемен көрсетіледі;
В бағанында есепті салық кезеңде тұтынылған электр энергиясының көлемін есепке алудың бақылау аспаптары болмаған және (немесе) оларда ақау болған кезде, сондай-ақ цифрлық майнинг жөніндегі қызметті жүзеге асыруға арналған лицензиясы болмаған кезде цифрлық майнингті жүзеге асыру кезінде цифрлық майнингті жүзеге асыру сағатының көлемі сағатпен көрсетіледі;
С бағанында барлық майнинг құрылғыларының электр энергиясын тұтынудың максималды қуаты квт/сағ көрсетіледі.
D бағанында есепті салық кезеңінде тұтынылған электр энергиясының көлемін есепке алудың бақылау аспаптары болмаған және (немесе) оларда ақау болған кезде, сондай-ақ цифрлық майнинг жөніндегі қызметті жүзеге асыруға арналған лицензиясы болмаған кезде цифрлық майнингті жүзеге асыру кезінде шартты түрде тұтынылған электр энергиясының көлемі 880.01.012 В және 880.01.012 С (880.01.012 В х 880.01.012 С) туындысы ретіде айқындалатын квт/сағ көрсетіледі;
Е бағанында есепті салық кезеңде цифрлық майнинг үшін есептелген төлемақы сомасы 880.01.012 А мен 880.01.012 D туындысы ретінде айқындалатын теңгемен көрсетіледі (880.01.012 А х 880.01.012 D);

22. В разделе "Итоговая сумма платы за цифровой майнинг, исчисленной цифровым майнером":
1) в строке 880.01.013 указывается сумма исчисленной платы за цифровой майнинг в тенге, за отчетный налоговый период, определяемая сложением 880.01.011 F и 880.01.012 E (880.01.011 F + 880.01.012 E).
Глава 4. Пояснение по заполнению расчета (форма 880.02)
23. Форма 880.02 предназначена для отражения информации об исчисленной сумме платы за цифровой майнинг, цифровым майнером, использующим электрическую энергию, произведенную на собственных электростанциях за налоговый период.
24. В разделе "Общая информация о налогоплательщике":
1) ИИН (БИН) плательщика платы;
2) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность:
для формы налоговой отчетности за 2022 год налоговый период год;
для формы налоговой отчетности начиная с 2023 года налоговый период квартал (указывается арабскими цифрами).
25. В разделе "Расчет платы за цифровой майнинг, исчисленной цифровым майнером, использующим электрическую энергию, произведенную на собственных электростанциях, за исключением возобновляемых источников энергии":
1) строка 880.02.001:
в графе А указывается ставка платы за цифровой майнинг в тенге, предусмотренная абзацем вторым пункта 1 статьи 606-3 Налогового кодекса;
в графе В указывается показания контрольных приборов учета объема потребленной электрической энергии на начало отчетного налогового периода в квт/час;
в графе С указывается показания контрольных приборов учета объема потребленной электрической энергии на конец отчетного налогового периода или на начала даты изменения цены 1-го квт/час электрической энергии в квт/час;
в графе D указывается объем потребленной электрической энергии за отчетный налоговый период или с начала отчетного налогового периода до начала изменения цены 1-го квт/час электрической энергии в квт/час, определяемая как разница 880.02.001 C и 880.02.001 B (880.02.001 C – 880.02.001 B);
в графе E указывается исчисленная сумма платы за цифровой майнинг в тенге, за отчетный налоговый период, определяемая как произведение 880.02.001 A и 880.02.001 D (880.02.001 A х 880.02.001 D);
2) строки с 880.02.002 по 880.02.005 заполняются аналогично строке 880.02.001;
3) строка 880.02.006:
в графе D указывается общий объем потребленной электрической энергии в отчетном налоговом периоде в целях цифрового майнинга в квт/час, определяемая сложением заполненных граф D строк с 880.02.001 по 880.02.005 (880.02.001 D + заполненные графы 880.02.002 D + 880.02.003 D + 880.02.004 D + 880.02.005 D);
в графе E указывается сумма исчисленной платы за цифровой майнинг в тенге, за отчетный налоговый период, определяемая сложением заполненных граф E строк с 880.02.001 по 880.02.005 (880.02.001 E + заполненные графы 880.02.002 E + 880.02.003 E + 880.02.004 E + 880.02.005 E).

22. "Цифрлық майнермен есептелген, цифрлық майнинг үшін қорытынды төлемақының сомасы" бөлімінде:
1) 880.01.013-жолда 880.01.011 F пен 880.01.012 Е жолдарының қосындысымен айқындалатын, есепті салық кезеңде цифрлық майнинг үшін төлемақының есептелген сомасы теңгемен көрсетіледі (880.01.011 F х 880.01.012 E).
4-тарау. 880.02-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
23. 880.02-нысаны салық кезеңі үшін меншікті электростанцияларда өндірілген электр энергиясын тұтынатын цифрлық майнермен есептелген цифрлық майнинг үшін төлемақының сомасының есептелуі туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
24. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) Салық төлеушінің ЖСН (БСН);
2) салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі:
2022 жыл бойынша табыс етілетін салық есептілігінің салық кезеңі жыл;
2023 жылдан бастап табыс етілетін салық есептілігінің салық кезеңі тоқсан (араб сандарымен көрсетіледі);
25. "Меншікті электростанцияларда өндірілген электр энергиясын тұтынатын цифрлық майнермен есептелген цифрлық майнинг үшін төлемақы есебі" бөлімінде:
1) 880.02.001-жол:
А бағанында Салық кодексінің 606-3-бабының 1-тармағының екінші абзацында көзделген цифрлық майнинг үшін төлемақы мөлшерлемесі теңгемен көрсетіледі;
В бағанында есепті салық кезеңінің басына немесе 1 квт/сағ электр энергиясының құны өзгертілген күннің басына тұтынылған электр энергиясының көлемін есепке алудың бақылау аспабының көрсеткіші квт/сағ көрсетіледі;
C бағанында есепті салық кезеңінің соңына немесе 1 квт/сағ электр энергиясының құны өзгертілген күннің басына тұтынылған электр энергиясының көлемін есепке алудың бақылау аспабының көрсеткіші квт/сағ көрсетіледі;
D бағанында 880.02.001 С мен 880.02.001 В жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, есепті салық кезеңде немесе есепті салық кезеңі басынан 1 квт/сағ электр энергиясының құны өзгертілген күннің басына дейінгі кезеңде тұтынылған электр энергиясының көлемі квт/сағ көрсетіледі (880.02.001 С – 880.02.001 В);
E бағанасында 880.02.001 А мен 880.02.001 D жолдарының көбейтіндісі ретінде айқындалатын, есепті салық кезеңде есептелген цифрлық майнинг үшін төлемақының сомасы теңгемен көрсетіледі (880.02.001 A х 880.02.001 D);
2) 880.02.002 мен 880.02.005-жолдары 880.02.001-жолға ұқсас толтырылады;
3) 880.02.006 жол:
D бағанында, D бағанының толтырылған 880.02.001 мен 880.02.005-жолдарының қосындысымен айқындалатын, есепті салық кезеңде цифрлық майнинг мақсатында жалпы тұтынылған электр энергиясының көлемі квт/сағ көрсетіледі (880.02.001 D + 880.02.002 D + 880.02.003 D + 880.02.004 D + 880.02.005 D жолдарының толтырылған бағаналары);
Е бағанында, Е бағанының толтырылған 880.02.001 мен 880.01.005 жолдарының қосындысымен айқындалатын, есепті салық кезеңде цифрлық майнинг үшін есептелген төлемақы сомасы теңгемен көрсетіледі (880.02.001 Е + 880.02.002 Е + 880.02.003 Е + 880.02.004 Е + 880.02.005 Е жолдарының толтырылған бағаналары).

26. В разделе "Расчет платы за цифровой майнинг, исчисленной цифровым майнером, использующим электрическую энергию, произведенную из возобновляемых источников энергии на собственных электростанциях":
1) строка 880.02.007:
в графе А указывается ставка платы за цифровой майнинг в тенге, предусмотренная пунктом 2 статьи 606-3 Налогового кодекса;
в графе В указывается показания контрольных приборов учета объема потребленной электрической энергии на начало отчетного налогового периода или на начала даты изменения цены 1-го квт/час электрической энергии в квт/час;
в графе С указывается показания контрольных приборов учета объема потребленной электрической энергии на конец отчетного налогового периода или на начала даты изменения цены 1-го квт/час электрической энергии в квт/час;
в графе D указывается объем потребленной электрической энергии за отчетный налоговый период или до начала изменения цены 1-го квт/час электрической энергии в квт/час, определяемая как разница 880.02.007 C и 880.02.007 B (880.02.007 C – 880.02.007 B);
в графе Е указывается сумма исчисленной платы за цифровой майнинг в квт/час, за отчетный налоговый период, определяемая как произведение 880.02.007 A и 880.02.007 D (880.00.007 A х 880.02.007 D);
2) строки с 880.02.008 по 880.02.011 заполняются аналогично строке 880.02.007;
3) строка 880.02.012:
в графе D указывается общий объем потребленной электрической энергии в отчетном налоговом периоде в целях цифрового майнинга в квт/час, определяемая сложением заполненных граф D строк с 880.02.007 по 880.02.011 (880.02.007 D + заполненные графы 880.02.008 D + 880.02.009 D + 880.02.010 D + 880.02.011 D);
в графе E указывается сумма исчисленной платы за цифровой майнинг, за отчетный налоговый период в тенге, определяемая сложением заполненных граф E строк с 880.02.007 по 880.02.011 (880.02.007 E + заполненные графы 880.02.008 E + 880.02.009 E + 880.02.010 E + 880.02.011 E).
27. В разделе "Расчет платы за цифровой майнинг, исчисленной цифровым майнером, при осуществлении цифрового майнинга без контрольных приборов учета объема потребления электрической энергии и (или) нахождении их в неисправном состоянии, а также без лицензии на осуществление деятельности по цифровому майнингу":
1) строка 880.02.013:
в графе А указывается ставка платы за цифровой майнинг в тенге, предусмотренная абзацем вторым пункта 2 статьи 606-3 Налогового кодекса;
в графе В указывается количество часов осуществления цифрового майнинга при осуществлении цифрового майнинга без контрольных приборов учета объема потребления электрической энергии и (или) нахождении их в неисправном состоянии, а также без лицензии на осуществление деятельности по цифровому майнингу;
в графе С указывается максимальная мощность потребления электрической энергии по всему майнинговому оборудованию в квт/час;
в графе D указывается условно потребленный объем электрической энергии при осуществлении цифрового майнинга без контрольных приборов учета объема потребления электрической энергии и (или) нахождении их в неисправном состоянии, а также без лицензии на осуществление деятельности по цифровому майнингу в квт/час, определяемая как произведение 880.02.013 В и 880.02.013 С (880.02.013 В х 880.02.013 С);
в графе Е указывается сумма исчисленной платы за цифровой майнинг в тенге, за отчетный налоговый период, определяемая как произведение 880.02.013 A и 880.02.013 D (880.02.013 A х 880.02.013 D).

26. "Меншікті электр станцияларында жаңартылатын электр энергиясы көздерінен өндірілген электр энергиясын пайдаланған цифрлық майнермен есептелген цифрлық майнинг үшін төлемақы есебі" бөлімінде:
1) 880.02.007-жол:
A бағанында Салық кодексінің 606-3-бабының 2-тармағында көзделген цифрлық майнинг үшін төлемақы мөлшерлемесі теңгемен көрсетіледі;
В бағанында есепті салық кезеңінің басына немесе 1 квт/сағ электр энергиясының құны өзгертілген күннің басына тұтынылған электр энергиясының көлемін есепке алудың бақылау аспабының көрсеткіші квт/сағ көрсетіледі;
C бағанында есепті салық кезеңінің соңына немесе 1 квт/сағ электр энергиясының құны өзгертілген күннің басына тұтынылған электр энергиясының көлемін есепке алудың бақылау аспабының көрсеткіші квт/сағ көрсетіледі;
D бағанында 880.02.007 С мен 880.02.007 В жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, есепті салық кезеңде немесе есепті салық кезеңі басынан 1 квт/сағ электр энергиясының құны өзгертілген күннің басына дейінгі кезеңде тұтынылған электр энергиясының көлемі квт/сағ көрсетіледі (880.02.007 С – 880.02.007 В);
E бағанында 880.02.007 А мен 880.02.007 D жолдарының көбейтіндісі ретінде айқындалатын, есепті салық кезеңде есептелген цифрлық майнинг үшін төлемақының сомасы теңгемен көрсетіледі (880.02.007 A х 880.02.007 D);
2) 880.02.008 мен 880.02.011-жолдары 880.02.007-жолға ұқсас толтырылады;
3) 880.02.012-жол:
D бағанында, D бағанының толтырылған 880.02.007 мен 880.02.011-жолдарының қосындысымен айқындалатын, есепті салық кезеңде цифрлық майнинг мақсатында жалпы тұтынылған электр энергиясының көлемі квт/сағ көрсетіледі (880.02.007 D + 880.02.008 D + 880.02.009 D + 880.02.010 D + 880.02.011 D жолдарының толтырылған бағаналары);
Е бағанында, Е бағанының толтырылған 880.02.001 мен 880.01.005-жолдарының қосындысымен айқындалатын, есепті салық кезеңде цифрлық майнинг үшін есептелген төлемақы сомасы теңгемен көрсетіледі (880.02.007 Е + 880.02.008 Е + 880.02.009 Е + 880.02.010 Е + 880.02.011 Е жолдарының толтырылған бағаналары).
27. "Тұтынылған электр энергиясының көлемін есепке алудың бақылау аспаптары болмаған және (немесе) олардың ақаулы күйде болған кезде, сондай-ақ цифрлық майнинг жөніндегі қызметті жүзеге асыруға арналған лицензияның болмаған кезде цифрлық майнермен есептелген цифрлық майнинг үшін төлемақы есебі" бөлімінде:
1) 880.02.013-жол:
А бағанында Салық кодексінің 606-3-бабының 2-тармағының екінші абзацымен көзделген цифрлық майнинг үшін төлемақының мөлшерлемесі теңгемен көрсетіледі;
В бағанында есепті салық кезеңде тұтынылған электр энергиясының көлемін есепке алудың бақылау аспаптары болмаған және (немесе) олар ақаулы күйде болған кезде, сондай-ақ цифрлық майнинг жөніндегі қызметті жүзеге асыруға арналған лицензияның болмаған кезде цифрлық майнингті жүзеге асыру сағат көлемі сағатпен көрсетіледі;
С бағанында барлық майнинг құрылғыларының электр энергиясын тұтынудың максималды қуаты квт/сағ көрсетіледі.
D бағанында тұтынылған электр энергиясының көлемін есепке алудың бақылау аспаптары болмаған және (немесе) оларда ақау болған кезде, сондай-ақ цифрлық майнинг жөніндегі қызметті жүзеге асыруға арналған лицензиясы болмаған кезде 880.02.013 В және 880.02.013 С (880.02.013 В х 880.02.013 С) туындысы ретінде айқындалатын, цифрлық майнингті жүзеге асыру кезінде шартты түрде тұтынылған электр энергиясының көлемі квт/сағ көрсетіледі;
Е бағанында 880.01.013 А мен 880.01.013 D жолдарының көбейтіндісі ретінде айқындалатын, есепті салық кезеңде цифрлық майнинг үшін төлемақының есептелген сомасы теңгемен көрсетіледі (880.01.013 А х 880.01.013 D).

28. В разделе "Итоговая сумма платы за цифровой майнинг, исчисленной цифровым майнером":
1) в строке 880.02.014 указывается сумма исчисленной платы за цифровой майнинг в тенге, за отчетный налоговый период, определяемая сложением 880.02.006 Е и 880.01.012 E и 880.02.013 Е (880.01.006 Е + 880.01.012 E + 880.02.013 Е).
Приложение 131 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан
– Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Сноска. Приказ дополнен приложением 131 в соответствии с приказом и.о. Заместителя Премьер-Министра - и.о. Министра финансов РК от 30.03.2023 № 307 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 30.06.2023 № 724 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 132 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан
– Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Правила составления налоговой отчетности
"Упрощенная декларация для субъектов малого бизнеса (форма 910.00)"
Сноска. Приказ дополнен приложением 132 в соответствии с приказом и.о. Заместителя Премьер-Министра - и.о. Министра финансов РК от 30.03.2023 № 307 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Упрощенная декларация для субъектов малого бизнеса (форма 910.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Упрощенная декларация для субъектов малого бизнеса" (далее – декларация), предназначенной для исчисления индивидуального (корпоративного) подоходного и социального налогов, единого платежа, индивидуального подоходного налога с доходов, облагаемых у источника выплаты (далее – ИПН) и социальных платежей. Декларация составляется субъектами малого бизнеса, применяющими специальный налоговый режим на основе упрощенной декларации.
1-1. Данная форма распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января 2023 года.
2. При заполнении декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
3. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" – плюс, "–" – минус, "х" – умножение, "/" – деление, "=" – равно. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "–" в первой левой ячейке соответствующей строки декларации.

28. "Цифрлық майнермен есептелген, цифрлық майнинг үшін қорытынды төлемақының сомасы" бөлімінде:
1) 880.02.014-жолда 880.02.006 мен 880.02.012 және 880.02.013 Е жолдарының қосындысымен айқындалатын, есепті салық кезеңде цифрлық майнинг үшін есептелген төлемақы сомасы теңгемен көрсетіледі (880.02.006 Е + 880.02.012 Е + 880.02.013 Е).
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қантардағы
№ 39 бұйрығына
131-қосымша
Ескерту. Қағида 131-қосымшамен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрі орынбасарының м.а. - Қаржы министрінің м.а. 30.03.2023 № 307 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 30.06.2023 № 724 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қантардағы
№ 39 бұйрығына
132-қосымша
"Шағын бизнес субъектілері үшін оңайлатылған декларация (910.00-нысан)" жасау қағидалары салық есептігін
Ескерту. Қағида 132-қосымшамен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрі орынбасарының м.а. - Қаржы министрінің м.а. 30.03.2023 № 307 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Шағын бизнес субъектілері үшін оңайлатылған декларация (910.00-нысан)" салық есептігін жасау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және жеке (корпоративтік) табыс және әлеуметтік салығын, бірыңғай төлем, төлем көзінен ұсталатын жеке табыс салығын (бұдан әрі – ЖТС) және әлеуметтік төлемдерін есептеуге арналған "Шағын бизнес субъектілері үшін оңайлатылған декларация" салық есептілігі нысанын (бұдан әрі – декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны оңайлатылған декларация негізінде арнаулы салық режимін қолданатын шағын бизнес субъектілері жасайды.
1-1. Аталған нысан 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
2. Декларацияны толтыру кезінде түзетулерге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
3. Осы Қағидаларда мынадай арифметикалық белгілер қолданылады: "+" – қосу, "–" – алу, "х" – көбейту, "/" – бөлу, "=" – тең. Сомалардың теріс мәндері декларацияның тиісті жолының сол жақ бірінші торкөзінде "–" белгісімен көрсетіледі.

Строка 910.00.010 VII предназначена для отражения итоговой суммы дохода за полугодие, определяемая как сумма строк с 910.00.010 I по 910.00.010 VI;
2) в строках с 910.00.011 I по 910.00.011 VI указывается сумма социальных отчислений за индивидуального предпринимателя, исчисленных в соответствии с Социальным кодексом, за каждый месяц отчетного периода.
Строка 910.00.011 VII предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений за полугодие, определяемая как сумма строк с 910.00.011 I по 910.00.011 VI;
3) в строках с 910.00.012 І по 910.00.012 VI указывается доход, с которого исчисляются обязательные пенсионные взносы и обязательные пенсионные взносы работодателя за индивидуального предпринимателя за каждый месяц отчетного периода.
Строка 910.00.012 VII предназначена для отражения итоговой суммы дохода за полугодие, определяемая как сумма строк с 910.00.012 I по 910.00.012 VI;
4) в строках с 910.00.013 I по 910.00.013 VI указывается сумма обязательных пенсионных взносов за индивидуального предпринимателя за каждый месяц отчетного периода.
Строка 910.00.013 VII предназначена для отражения итоговой суммы обязательных пенсионных взносов за полугодие, определяемая как сумма строк с 910.00.013 I по 910.00.013 VI;
5) в строках с 910.00.014 І по 910.00.014 VI указывается сумма обязательных пенсионных взносов работодателя за индивидуального предпринимателя за каждый месяц отчетного периода.
Строка 910.00.014 VII предназначена для отражения итоговой суммы обязательных пенсионных взносов работодателя за полугодие, определяемая как сумма строк с 910.00.014 I по 910.00.014 VI;
6) в строках с 910.00.015 I по 910.00.015 VI указывается сумма взносов на обязательное социальное медицинское страхование за индивидуального предпринимателя за каждый месяц отчетного периода в соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 ноября 2015 года "Об обязательном социальном медицинском страховании" (далее – Закон об обязательном социальном медицинском страховании).
Строка 910.00.015 VII предназначена для отражения итоговой суммы взносов на обязательное социальное медицинское страхование за индивидуального предпринимателя за полугодие, определяемая как сумма строк с 910.00.015 I по 910.00.015 VI.
Строки 910.00.015 I по 910.00.015 VII подлежат заполнению с 1 января 2020 года в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании.
К примеру, в 2023 году заполнение вышеуказанных строк производится следующим образом:

910.00.010 VII жолы 910.00.010 I жолынан бастап 910.00.010 VI дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын жарты жылдыққа арналған кірістің жиынтық сомасын көрсету үшін арналған;
2) 910.00.011 I жолынан бастап 910.00.011 VI дейінгі жолдарда есепті кезеңнің әрбір айына арналған Әлеуметтік кодексіне сәйкес есептелінген дара кәсіпкер үшін әлеуметтік аударымдардың сомасы көрсетіледі.
910.00.011 VII жолы 910.00.011 I жолынан бастап 910.00.011 VI дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын жарты жылдыққа арналған әлеуметтік аударымдардың жиынтық сомасын көрсету үшін арналған;
3) 910.00.012 I жолынан бастап 910.00.012 VI дейінгі жолдарда есепті кезеңнің әрбір айына арналған дара кәсіпкер үшін міндетті зейнетақы жарналары және жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары есептелетін кіріс көрсетіледі.
910.00.012 VII жолы 910.00.012 I жолынан бастап 910.00.012 VI дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын жарты жылдыққа арналған кірістің жиынтық сомасын көрсету үшін арналған;
4) 910.00.013 I жолынан бастап 910.00.013 VI дейінгі жолдарда есепті кезеңнің әрбір айына арналған дара кәсіпкер үшін міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі.
910.00.013 VII жолы 910.00.013 I жолынан бастап 910.00.013 VI дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын жарты жылдыққа арналған міндетті зейнетақы жарналарының жиынтық сомасын көрсету үшін арналған;
5) 910.00.014 I жолынан бастап 910.00.014 VI дейінгі жолдарда есепті кезеңнің әрбір айына арналған дара кәсіпкер үшін жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі.
910.00.014 VII жолы 910.00.014 I жолынан бастап 910.00.014 VI дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын жарты жылдыққа арналған жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарының жиынтық сомасын көрсету үшін арналған;6) 910.00.015 I жолынан бастап 910.00.015 VI дейінгі жолдарда "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" 2015 жылғы 16 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңы) сәйкес есепті кезеңнің әрбір айына арналған дара кәсіпкер үшін міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жарналарының сомасы көрсетіледі.
910.00.015 VII жолы 910.00.015 I жолынан бастап 910.00.015 VI дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын жарты жылдыққа арналған дара кәсіпкер үшін міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жарналарының жиынтық сомасын көрсету үшін арналған.
910.00.015 I жолынан бастап 910.00.015 VII дейінгі жолдары Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңға сәйкес 2020 жылғы 1 қантардан бастап толтырылуға жатады;
Мысалы, 2023 жыл үшін жоғарыда көрсетілген жолдарды толтыру былайша жүргізіледі:

1) по строке 910.00.001 доход за налоговый период индивидуального предпринимателя составил 55 000 000 тенге;
2) по строке 910.00.002 доход, определяемый в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании, отсутствует;
3) по строке 910.00.003 среднесписочная численность работников, составила 24 человек, определенная следующим образом:
((25+25+25+25+22+22)/6 месяцев), где 25 человека – количество работников с первого по четвертый месяцы налогового периода, 22 человека – количество работников в пятом и шестом месяцах налогового периода.
Среднесписочная численность работников за месяц исчисляется путем суммирования списочной численности работников за каждый календарный день месяца, включая праздничные (нерабочие) и выходные, и деления полученной суммы на число календарных дней месяца.
При этом даже если сотрудники в организации работали неполный месяц, делить необходимо все равно на полное количество дней этого месяца.
К примеру, расчет среднесписочной численности за месяц определяется следующим образом:
на 01.08.2020 года в организации 24 работника, 10 августа одна из работниц ушла в декрет.
Списочная численность работников на 1-9 августа (9 дней) – 24 работника, на 10-31 августа (22 дня) – 23 работника.
Среднесписочная численность работников за август с учетом округления 23 работника ((24 работника*9 дней + 23 работника*22 дня)/31 дней).
Данный показатель используется для применения положений пункта 2 статьи 687 налогового кодекса;
4) по строке 910.00.004 среднемесячная заработная плата на одного работника за налоговый период определяется из среднесписочной численности работников, следующим образом:
сумма начисленной заработной платы работников за первый месяц налогового периода составила 2 113 000 тенге (425 000 тенге + 1 328 000 тенге + 360 000 тенге).
Так, среднемесячная заработная плата на одного среднесписочного работника за первый месяц налогового периода составила 88 042 тенге (2 113 000 /24 человек).
Аналогично определяются среднемесячные суммы заработной платы на одного работника со второго по шестой месяцы налогового периода.
Во втором месяце налогового периода сумма среднемесячной заработной платы на одного работника составила – 81 900 тенге, в третьем – 87 600 тенге, в четвертом и пятом месяцах по 90 000 тенге, в шестом 88 700 тенге.
Тогда среднемесячная сумма заработной платы на одного работника за налоговый период составила 87 707 тенге (88 042 тенге + 81 900 тенге+87 600 тенге + 90 000 тенге + 90 000 тенге + 88 700 тенге)/6 месяцев.
В данном примере 23-кратный размер месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на начало соответствующего финансового года (далее – Закон о республиканском бюджете), составил 79 350 тенге (23 х 3 450МРП на 2023 год).

1) 910.00.001 жолы бойынша дара кәсіпкердің салық кезеңі үшін табысы 55 000 000 теңгені құрады;
2) 910.00.002 жолы бойынша Трансферттік баға белгілеу туралы заңға сәйкес айқындалатын табыс жоқ;
3) 910.00.003 жолы бойынша қызметкерлердің орташа тізімдік саны 24 адамды құрады, ол былайша айқындалды:
((25+25+25+25+22+22)/6 ай), мұнда 25 адам – салық кезеңінің бірінші айынан бастап төртінші айларындағы қызметкерлердің саны, 22 адам – салық кезеңінің бесінші және алтыншы айларындағы қызметкерлердің саны.
Бір айдағы жұмыскерлердің орташа тізімдік саны мереке (жұмыс істемейтін) және демалыс күндерін қоса алғанда, айдың әрбір күнтізбелік күні үшін жұмыскерлердің тізімдік санын жинақтау және алынған соманы айдың күнтізбелік күндерінің санына бөлу жолымен есептеледі.
Сонымен қатар, егер ұйымдағы қызметкерлер толық емес ай жұмыс істесе де, осы айдың күндерінің толық санына бөлу қажет.
Мысалы, бір айдағы орташа тізімдік санды есептеу келесідей анықталады:
01.08.2023 жылы ұйымда 24 қызметкер, 10 тамызда қызметкерлердің бірі Жарлыққа кетті.
Қызметкерлердің тізімдік саны 1-9 тамызға (9 күн) – 24 қызметкер, 10-31 тамызға (22 күн) – 23 қызметкер.
Дөңгелектеуді ескере отырып, тамыз айындағы қызметкерлердің орташа тізімдік саны 23 қызметкер ((24 қызметкер*9 күн + 23 қызметкер*22 Күн)/ 31 күн).
Бұл көрсеткіш Салық кодексінің 687-бабы 2-тармағының ережесін қолдану үшін пайдаланылады;
4) 910.00.004 жолы бойынша салық кезеңі үшін бір қызметкерге орташа айлық еңбекақы қызметкерлердің орташа тізімдік санынан келесідей анықталады:
салық кезеңінің бірінші айы үшін қызметкерлерге есептелген еңбекақының барлық сомасы 2 113 000 теңге (425 000 теңге + 1 328 000 теңге + 360 000 теңге).
Яғни, салық кезеңінің бірінші айы үшін бір қызметкерге орташа айлық еңбекақы 88 042 теңге (2 113 000 / 24 адам) құрады.
Салық кезеңінің екінші айынан бастап алтыншы айлары үшін бір қызметкерге еңбекақының орташа айлық сомасы осыған ұқсас жолмен айқындалады.
Бір қызметкерге салық кезеңінің екінші айында орташа еңбекақы сомасы – 81 900, үшіншіде – 87 600, төтінші және бесінші айларында – 90 000 ден, алтыншы айда – 88 700 теңге құрады.
Онда, салық кезеңі үшін бір қызметкерге еңбекақының орташа айлық сомасы 87 707 теңгені (88 042 теңге + 81 900 теңге + 87 600 теңге +90 000 теңге + 90 000 теңге + 88 700 теңге)/6 ай құрады.
Аталған мысалда республикалық бюджет туралы заңда (бұдан әрі – Республикалық бюджет туралы заң) белгіленген және тиісті қаржы жылының басында қолданыстағы 23 еселенген мөлшерде айлық есептік көрсеткіш 79 350 теңгені құрады (2023 жылғы 23 х 3 450 АЕК).

13) по строке 910.00.013 сумма обязательных пенсионных взносов за индивидуального предпринимателя составила 42 000 тенге (420 000 тенге х 10%), где 10% – ставка обязательных пенсионных взносов.
14) по строке 910.00.014 сумма обязательных пенсионных взносов работодателя за индивидуального предпринимателя составила 21 000 тенге (420 000 тенге х 5%), где 5% – ставка обязательных пенсионных взносов работодателя;
15) по строке 910.00.015 сумма взносов на обязательное социальное медицинское страхование, к уплате.
Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 30.06.2023 № 724 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. В разделе "Начисленные доходы физических лиц";
1) в строках 910.00.016 I по 910.00.016 VI указываются суммы доходов, начисленных налоговым агентом физическим лицам, в том числе иностранцам или лицам без гражданства, за каждый отчетный месяц налогового периода.
строка 910.00.016 VII предназначена для отражения итоговой суммы начисленных доходов за полугодие, определяемая как сумма строк с 910.00.016 I по 910.00.016 VI;
2) в строке 910.00.016 А предназначена для отражения суммы доходов, начисленных работникам за отчетный период;
3) в строке 910.00.016 В предназначена для отражения суммы начисленных доходов в виде дивидендов за отчетный период;
4) в строке 910.00.016 С предназначена для отражения суммы начисленных доходов в виде выигрышей за отчетный период;
5) в строке 910.00.016 D предназначена для отражения суммы начисленных доходов в виде вознаграждения за отчетный период;
6) в строке 910.00.016 Е предназначена для отражения суммы начисленных доходов по договорам гражданско-правового характера предметом которых является оказание услуг, выполнение работ за отчетный период.
12. В разделе "Исчисление единого платежа с доходов работников":
1) в строках с 910.00.017 I по 910.00.017 VI указывается сумма доходов работников, применяемых для исчисления единого платежа.
Строка 910.00.017 VII предназначена для отражения итоговой суммы доходов работников, применяемых для исчисления единого платежа, определяемая как сумма строк с 910.00.017 I по 910.00.017 VI;
2) в строках с 910.00.018 I по 910.00.018 VI указывается сумма единого платежа, подлежащая перечислению за каждый месяц отчетного периода.
Строка 910.00.018 VII предназначена для отражения итоговой суммы единого платежа, подлежащая перечислению, определяемая как сумма строк с 910.00.018 I по 910.00.018 VI.
Исчисление единого платежа производится без округления.

13) 910.00.013 жолы бойынша дара кәсіпкер үшін міндетті зейнетақы жарналарының сомасы 42 500 теңгені құрады (420 000 х 10%), мұнда 10% – міндетті зейнетақы жарналарының мөлшерлемесі;
14) 910.00.014 жолы бойынша дара кәсіпкер үшін міндетті зейнетақы жарналарының сомасы 21 000 теңгені құрады (420 000 х 5%), мұнда 5% – жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарының мөлшерлемесі;
15) 910.00.015 жолы бойынша міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру төленетін жарналардың сомасы.
Ескерту. 10-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 30.06.2023 № 724 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. "Жеке тұлғалардың есептелген кірістер" бөлімінде.
1) 910.00.016 I жолынан бастап 910.00.016 VI жолдары есепті тоқсанның әрбір кезең үшін жеке тұлғаларға, оның ішінде шетелдіктер немесе азаматтығы жоқ адамдарға салық агенті есептеген табыстардың сомасы көрсетіледі.
910.00.016 VII жолы 910.00.016 I жолынан бастап 910.00.016 сомасы ретінде VI дейінгі жолдардың айқындалатын жарты жылдыққа арналған жеке тұлғаларға, оның ішінде шетелдіктер немесе азаматтығы жоқ адамдарға есептелген кірістерінің сомасы көрсетіледі;
2) 910.00.016 А жолы есепті кезең үшін қызметкерлерге есептелген кірістер сомасын көрсетуге арналған;
3) 910.00.016 В жолы есепті кезең үшін дивидендтер түрінде есептелген кірістер сомасын көрсетуге арналған;
4) 910.00.016 С жолы есепті кезең үшін ұтыс түрінде есептелген кірістер сомасын көрсетуге арналған;
5) 910.00.016 D жолы есепті кезең үшін сыйақы түрінде есептелген кірістер сомасын көрсетуге арналған;
6) 910.00.016 Е жолы есепті кезең үшін нысанасы жұмыстарды орындау қазметтерін көрсету болып табылатын азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша есептелген кірістер сомасын көрсетуге арналған.
12. "Қызметкерлердің табыстарынан бірыңғай төлемді есептеу" бөлімінде
1) 910.00.017 I жолынан бастап 910.00.017 VI дейінгі жолдарында бірыңғай төлемді есептеу үшін қолданатылатын қызметкерлердің табысының сомасы көрсетіледі.
910.00.017 VII жолы 910.00.017 I жолынан бастап 910.00.017 VI дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын бірыңғай төлемді есептеу үшін қолданылатын жұмыскерлер табысының жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
2) 910.00.018 I жолынан бастап 910.00.018 VI дейінгі жолдарында есепті кезеңнің әрбір айы үшін аударуға жататын бірыңғай төлем сомасы көрсетіледі.
910.00.018 VII жолы 910.00.018 I жолынан бастап 910.00.018 VI дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын аударылуға жататын бірыңғай жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
Бірыңғай төлемді есептеу дөңгелектеусіз жүргізіледі.

Сноска. Пункт 12 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 30.06.2023 № 724 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. В разделе "Исчисление индивидуального подоходного налога и социальных платежей физических лиц":
1) в строках с 910.00.019 I по 910.00.019 VI указывается сумма ИПН, исчисленного с доходов граждан Республики Казахстан, выплаченных физическим лицам, и подлежащего перечислению в бюджет за каждый месяц отчетного периода.
Строка 910.00.019 VII предназначена для отражения итоговой суммы ИПН, исчисленного с доходов граждан Республики Казахстан за полугодие, определяемая как сумма строк с 910.00.019 I по 910.00.019 VI;
2) в строках с 910.00.020 I по 910.00.020 VI указывается сумма ИПН, исчисленного с доходов иностранцев или лиц без гражданства, выплаченных физическим лицам, и подлежащего перечислению в бюджет за каждый месяц отчетного периода.
Строка 910.00.020 VII предназначена для отражения итоговой суммы ИПН, исчисленного с доходов иностранцев или лиц без гражданства за полугодие, определяемая как сумма строк с 910.00.020 I по 910.00.020 VI;
3) в строках с 910.00.021 I по 910.00.021 VI указывается сумма социальных отчислений за каждый месяц отчетного периода.
Строка 910.00.021 VII предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений за полугодие, определяемая как сумма строк с 910.00.021 I по 910.00.021 VI;
4) в строках с 910.00.022 I по 910.00.022 VI указывается сумма обязательных пенсионных взносов, исчисленных с выплаченных доходов физических лиц и подлежащих перечислению в единый накопительный пенсионный фонд за каждый месяц отчетного периода.
Строка 910.00.022 VII предназначена для отражения итоговой суммы обязательных пенсионных взносов за полугодие, определяемая как сумма строк с 910.00.022 I по 910.00.022 VI;
5) в строках с 910.00.023 I по 910.00.023 VI указывается сумма обязательных пенсионных взносов работодателя, исчисленных с выплаченных доходов физических лиц и подлежащих перечислению в единый накопительный пенсионный фонд за каждый месяц отчетного периода.
Строка 910.00.023 VII предназначена для отражения итоговой суммы обязательных пенсионных взносов работодателя за полугодие, определяемая как сумма строк с 910.00.023 I по 910.00.023 VI;

Ескерту. 12-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 30.06.2023 № 724 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. "Жеке тұлғалардың жеке табыс салығы және әлеуметтік төлемдерін есептеу" деген бөлімде:
1) 910.00.019 I жолынан бастап 910.00.019 VI дейінгі жолдарында есепті кезеңнің әрбір айына арналған жеке тұлғаларға төленген, Қазақстан Республикасы азаматтарының табысынан есепке жатқызылған және бюджетке аударуға жататын ЖТС сомасы көрсетіледі.
910.00.019 VII жолы 910.00.019 I жолынан бастап 910.00.019 VI дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын жарты жылдыққа арналған Қазақстан Республикасы азаматтарының табысынан есепке жатқызылған ЖТС жиынтық сомасын көрсету үшін арналған;
2) 910.00.020I жолынан бастап 910.00.020VI дейінгі жолдарында есепті кезеңнің әрбір айына арналған жеке тұлғаларға төленген, шетелдіктер немесе азаматтығы жоқ адамдардың табысынан есепке жатқызылған және бюджетке аударуға жататын ЖТС сомасы көрсетіледі.
910.00.020VII жолы 910.00.020I жолынан бастап 910.00.020 VI дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын жарты жылдыққа арналған шетелдіктер немесе азаматтығы жоқ адамдардың табысынан есепке жатқызылған ЖТС жиынтық сомасын көрсету үшін арналған;
3) 910.00.021 I жолынан бастап 910.00.021 VI дейінгі жолдарда есепті кезеңнің әрбір айына арналған әлеуметтік аударымдардың сомасы көрсетіледі.
910.00.021VII жолы 910.00.021 I жолынан бастап 910.00.021 VI дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын жарты жылдыққа арналған әлеуметтік аударымдарының жиынтық сомасын көрсету үшін арналған;
4) 910.00.022 I жолынан бастап 910.00.022VI дейінгі есепті кезеңнің әрбір айына арналған жеке тұлғаларға төленген табыстардан есептелген және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына аударуға жататын міндетті зейнетақы жарнасының сомасы көрсетіледі.
910.00.022VII жолы 910.00.022 I жолынан бастап 910.00.022 VI дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын жарты жылдыққа арналған міндетті зейнетақы жарнасының жиынтық сомасын көрсету үшін арналған;
5) 910.00.023 I жолынан бастап 910.00.023 VI дейінгі есепті кезеңнің әрбір айына арналған жеке тұлғаларға төленген табыстардан есептелген және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына аударуға жататын жұмыс берушілердің міндетті зейнетақы жарнасының сомасы көрсетіледі.
910.00.023 VII жолы 910.00.023 I жолынан бастап 910.00.023 VI дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын жарты жылдыққа арналған жұмыс берушілердің міндетті зейнетақы жарнасының жиынтық сомасын көрсету үшін арналған;

12) в графе L указывается сумма стандартных налоговых вычетов.
Если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу физического лица применено несколько видов стандартных налоговых вычетов, сумма в разрезе каждого налогового вычета подлежит заполнению отдельной строкой. В первой строке заполняется общая сумма стандартных налоговых вычетов;
13) в графе M указываются прочие налоговые вычеты:
1 – налоговый вычет по добровольным пенсионным взносам;
2 – налоговый вычет на медицину;
3 – налоговый вычет по вознаграждениям.
Если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу физического лица применено несколько видов прочих налоговых вычетов, каждый вид налогового вычета подлежит заполнению отдельной строкой;
14) в графе N указывается сумма прочих налоговых вычетов.
Если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу физического лица применено несколько видов стандартных налоговых вычетов, сумма в разрезе каждого налогового вычета подлежит заполнению отдельной строкой. В первой строке заполняется общая сумма прочих налоговых вычетов;
15) в графе O указывается сумма ИПН, исчисленного с начисленных доходов;
16) в графе P указывается сумма задолженности по начисленным, но невыплаченным доходам физических лиц за отчетный период;
17) в графе Q указывается сумма выплаченных физическим лицам доходов;
18) в графе R указывается сумма ИПН, подлежащего уплате в бюджет;
19) в графе S указывается сумма обязательных пенсионных взносов, подлежащих перечислению;
20) в графе T указывается сумма взносов на обязательное социальное медицинское страхование, подлежащих перечислению;
21) в графе U указывается сумма социальных отчислений, начисленных в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
22) в графе V указывается сумма обязательных профессиональных пенсионных взносов, подлежащих уплате;
23) в графе W указывается сумма отчислений на обязательное социальное медицинское страхование в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании, подлежащих уплате;
24) в графе Х указывается сумма обязательных пенсионных взносов работодателя, подлежащих перечислению.
Сноска. Пункт 19 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 30.06.2023 № 724 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Пояснение по заполнению форма 910.02 – Исчисление ИПН с доходов иностранцев или лиц без гражданства
Данная форма предназначена для отражения сумм доходов, начисленных налоговым агентом работникам - иностранцам или лицам без гражданства, сумм исчисленных налоговым агентом сумм ИПН с доходов иностранцев или лиц без гражданства.
Форма составляется по итогам полугодия и представляется вместе с декларацией, а также при представлении декларации с отметкой в ячейке 4 вида декларации "Ликвидационная".

12) L бағанында стандартты салық шегерімдерінің сомасы көрсетіледі.
Егер қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер жеке тұлғаның табысына стандартты салық шегерімдерінің бірнеше түрі қолданылған жағдайда, әрбір салық шегерімі бөлінісіндегі сома жеке жолмен толтырылуға жатады. Бірінші жолда стандартты салық шегерімдерінің жалпы сомасы толтырылады;
13) M бағанында өзге де салық шегерімдері көрсетіледі:
1 – ерікті зейнетақы жарналары бойынша салық шегерімі;
2 – медицинаға арналған салықтық шегерім;
3 – сыйақылар бойынша салық шегерімі.
Егер қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер жеке тұлғаның табысына басқа да салық шегерімдерінің бірнеше түрі қолданылған жағдайда, салық шегерімінің әрбір түрі жеке жолмен толтырылуға жатады;
14) N бағанында басқа да салық шегерімдерінің сомасы көрсетіледі.
Егер қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер жеке тұлғаның табысына стандартты салық шегерімдерінің бірнеше түрі қолданылған жағдайда, әрбір салық шегерімі бөлінісіндегі сома жеке жолмен толтырылуға жатады. Бірінші жолда басқа да салық шегерімдерінің жалпы сомасы толтырылады;
15) O бағанында есептелген кірістерден есептелген ЖТС сомасы көрсетіледі;
16) P бағанында есепті кезең үшін жеке тұлғалардың есептелген, бірақ төленбеген кірістері бойынша берешек сомасы көрсетіледі;
17) Q бағанында жеке тұлғаларға төленген кірістер сомасы көрсетіледі;
18) R бағанында бюджетке төлеуге жататын ЖТС сомасы көрсетіледі;
19) S бағанында аударуға жататын міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
20) T бағанында аударылуға жататын міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жарналарының сомасы көрсетіледі;
21) U бағанында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес есептелген әлеуметтік аударымдардың сомасы көрсетіледі;
22) V бағанында төленуге жататын міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
23) W бағанында міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы Заңға сәйкес төлеуге жататын міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдардың сомасы көрсетіледі;
24) Х бағанында аударуға жататын жұмыс берушілердің міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі.
Ескерту. 19-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 30.06.2023 № 724 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.06.2023 № 724 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
4-тарау. Шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың табысынан ЖТС есептеу – 910.02-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
Бұл нысан салық агенті шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдарға есептеген кірістерінің сомаларын, оның ішінде шетелдік жұмысшылар және азаматтығы жоқ адамдарға жұмыс берушіден алған кірістерінің сомаларын, салық агенті шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың кірістерінен есептеген ЖТС сомаларын көрсетуге арналған.
Нысан жартыжылдық қорытындысы бойынша және Декларациясымен бірге сондай-ақ "Тарату" декларациясы түрінің 4-торкөзіне белгі қоюмен декларацияны ұсыну кезінде жасалады.

20. В разделе "Исчисление ИПН с доходов иностранцев или лиц без гражданства":
1) в графе А проставляется очередной порядковый номер;
2) в графе B указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) иностранцев или лиц без гражданства, которым были начислены, выплачены доходы в отчетном периоде;
3) в графе C указываются ИИН иностранцев или лиц без гражданства;
4) в графе D указывается код страны гражданства иностранцев или лиц без гражданства. Код страны указывается в соответствии с двузначной буквенной кодировкой, установленной в приложении 22 "Классификатор стран мира", утвержденном решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 (далее – решение КТС № 378). Например, DE–Федеративная Республика Германия, GB – Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии (кроме KZ – Республика Казахстан);
5) в графе E указывается признак резидентства "1" – резидент, "2" – нерезидент;
6) в графе F указывается код страны резидентства иностранцев или лиц без гражданства. Код страны указывается в соответствии с двузначной буквенной кодировкой, установленной в приложении 22 "Классификатор стран мира", утвержденном решением КТС № 378. Например, KZ – Республика Казахстан, DE – Федеративная Республика Германия, GB – Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии;
7) в графе G указывается номер налоговой регистрации иностранцев или лиц без гражданства в стране резидентства.
Данная графа заполняется при наличии у иностранцев или лиц без гражданства номера налоговой регистрации;
8) в графе H указываются код вида документа, удостоверяющего личность иностранцев или лиц без гражданства, а также номер и дата выдачи данного документа.
При заполнении декларации используется следующая кодировка видов документов, удостоверяющих личность иностранцев или лиц без гражданства:
01 – паспорт иностранного гражданина;
02 – удостоверение личности иностранного гражданина;
03 – паспорт моряка;
04 – вид на жительство;
05 – другие документы;
9) в графе I указывается код вида дохода, выплачиваемого иностранцу или лицу без гражданства, согласно пункту 21 настоящих Правил;
10) в графе J указывается код вида международного договора согласно пункту 22 настоящих Правил, в соответствии с которым в отношении доходов, указанных в графе N, предусмотрен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом.
Графа заполняется если налоговый агент применяет положения межгосударственного или межправительственного договора;
11) в графе K указывается наименование международного договора, подлежащей заполнению в случае, если налоговый агент указал в графе J код вида международного договора 23 "Иные международные договоры (соглашения, конвенции)".
Графа заполняется в случае, если налоговый агент применяет положения межгосударственного или межправительственного договора;

20. "Шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың табыстарынан ЖТС есептеу" деген бөлімде:
1) А бағанда кезекті реттік нөмірі қойылады;
2) В бағанда есепті жартыжылдық табыстар есептелген, төленген шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
3) C бағанда шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың ЖСН-і көрсетіледі;
4) D бағанында шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың елдін азаматтық коды көрсетіледі. Елдің коды Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен (бұдан әрі – КОК №378 шешімі) бекітілген, "Әлем елдерінің жіктеуіші" деген 22-қосымшасында белгіленген екі таңбалы әріптік кодтауға сәйкес көрсетіледі. Мысалы:, DE – Германия Федеративтік Республикасы, GB – Ұлыбритания және Солтүстік Ирландия құрама корольдігі (KZ – Қазақстан Республикасынан басқа);
5) E бағанында "1" – резидент, "2" – бейрезидент резиденттік белгісі көрсетіледі;
6) F бағанында шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың резиденттік елінің коды көрсетіледі. Елдің коды КОК № 378 шешімімен бекітілген, "Әлем елдерінің жіктеуіші" деген 22-қосымшасында белгіленген екі таңбалы әріптік кодтауға сәйкес көрсетіледі. Мысалы: KZ – Қазақстан Республикасы, DE – Германия Федеративтік Республикасы, GB – Ұлыбритания және Солтүстік Ирландия құрама корольдігі;
7) G бағанында шетелдіктер немесе азаматтығы жоқ адамдардың резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі.
Аталған баған шетелдіктер немесе азаматтығы жоқ адамдардың салықтық тіркеу нөмірі болған кезде толтырылады;
8) H бағанында шетелдіктер немесе азаматтығы жоқ адамдардың жеке басын куәландыратын құжат түріні нөмірі мен берілген күні көрсетіледі.
Декларацияны толтырған кезде шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың жеке басын куәландыратын құжат түрлерінің мынадай кодтарын пайдалану қажет:
01 – шетел азаматының төлқұжаты;
02 – шетел азаматының жеке куәлігі;
03 – теңізшінің төлқұжаты;
04 – ықтиярхаты;
05 – басқа да кұжаттар.
9) I бағанында осы Қағидалардың 21-тармағына сәйкес шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдарға төленетін табыс түрінің коды көрсетіледі;
10) J бағанында осы Қағидалардың 22-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрінің коды көрсетіледі, осыған сәйкес N бағанында көрсетілген табысқа қатысты, Салық кодексінде белгіленген тәртіптен ерекшеленетін салық салу тәртібі қарастырылған.
Баған, егер салық төлеуші мемлекетаралық немесе үкіметаралық шарттың ережелерін қолданған жағдайда толтырылады;
11) K бағанында егер салық агенті J бағанында халықаралық шарт түрінің кодын 23 "Өзге де халықаралық шарттар (келісімдер, конвенциялар)" деп көрсеткен жағдайда толтырылуға жататын халықаралық шарттың атауы көрсетіледі.
Баған, егер салық төлеуші мемлекетаралық немесе үкіметаралық шарттың ережелерін қолданған жағдайда толтырылады;

12) в графе L указывается код страны, с которой заключен международный договор.
Код страны указывается в соответствии с двузначной буквенной кодировкой, установленной в решении КТС № 378.
Графа заполняется в случае, если налоговый агент применяет положения межгосударственного или межправительственного договора;
13) в графе M указывается ставка подоходного налога у источника выплаты, установленная международным договором или статьями 320 и 646 Налогового кодекса;
14) в графе N указываются начисленные доходы иностранцам или лицам без гражданства, в том числе доходы, полученные работником от работодателя в денежной или натуральной форме, включая доходы, полученные в виде материальной выгоды, а также по заключенным с работодателем в соответствии с законодательством Республики Казахстан по договорам гражданско-правового характера, в том числе доходы, отраженные в статьях 341 и 654 Налогового кодекса;
15) в графе O указываются доходы иностранцев или лиц без гражданства, не подлежащие налогообложению в соответствии пунктом 1 статьи 341 и 654 Налогового кодекса.
Если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу иностранца или лица без гражданства применено несколько видов корректировки доходов, каждый вид корректировки подлежит заполнению отдельной строкой;
16) в графе P указывается сумма доходов, не подлежащих налогообложению, в соответствии с пунктом 1 статьи 341 Налогового кодекса.
Если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу иностранца или лица без гражданства применено несколько видов корректировки доходов, сумма в разрезе каждой из перечисленных корректировок доходов подлежит заполнению отдельной строкой. В первой строке заполняется общая сумма корректировок;
17) в графе Q указывается сумма доходов, не подлежащих налогообложения, в соответствии со статьи 654 Налогового кодекса.
Если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу иностранца или лица без гражданства применено несколько видов корректировки доходов, сумма в разрезе каждой из перечисленных корректировок доходов подлежит заполнению отдельной строкой. В первой строке заполняется общая сумма корректировок;
18) в графе R указываются суммы обязательных пенсионных взносов, исчисленные с доходов иностранцев или лиц без гражданства, в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан и относимые на вычеты в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 342 Налогового кодекса;
19) в графе S указывается сумма взносов на обязательное социальное медицинское страхование, исчисленных в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

12) L бағанында халықаралық шарт жасасқан елдің коды көрсетіледі.
Әлем елдерінің жіктеуішінде белгіленген екі таңбалы әріптік кодтауға сәйкес елдің коды көрсетіледі.
Баған, егер салық төлеуші мемлекетаралық немесе үкіметаралық шарттың ережелерін қолданған жағдайда толтырылады;
13) M бағанында халықаралық шартта немесе Салық кодексінің 320 және 646-баптарында белгіленген төлем көзінен ұсталатын табыс салығының мөлшерлемесі көрсетіледі;
14) N бағанында шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдарға есептелген табыстар, оның ішінде материалдық пайда түрінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жұмыс берушімен жасасқан азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша алынған табыстарды, оның ішінде Салық кодексінің 341 және 654-баптарында көрсетілген табыстарды қоса алғанда, қызметкердің жұмыс берушіден ақшалай немесе заттай нысанда алған табыстары көрсетіледі;
15) O бағанында шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың Салық кодексінің 341-бабы 1-тармағына және 654-бабына сәйкес салық салуға жатпайтын табыстары көрсетіледі.
Егер қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер шетелдіктердің немесе азаматтығы жоқ адамдардың табысына табыстарды түзетудің бірнеше түрі қолданылған жағдайда, түзетудің әрбір түрі жеке жолмен толтырылуға жатады;
16) P бағанында Салық кодексінің 341-бабына 1-тармағына сәйкес салық салуға жатпайтын табыс сомасы көрсетіледі.
Егер Қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер шетелдіктердің немесе азаматтығы жоқ адамдардың табысына табыстарды түзетудің бірнеше түрі қолданылған жағдайда, аударылған табыстарды түзетулердің әрқайсысы бойынша сома жеке жолмен толтырылуға жатады. Бірінші жолда түзетулердің жалпы сомасы толтырылады;
17) Q бағанында Салық кодексінің 654-бабына сәйкес салық салуға жатпайтын табыс сомасы көрсетіледі.
Егер Қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер шетелдіктердің немесе азаматтығы жоқ адамдардың табысына табыстарды түзетудің бірнеше түрі қолданылған жағдайда, аударылған табыстарды түзетулердің әрқайсысы бойынша сома жеке жолмен толтырылуға жатады. Бірінші жолда түзетулердің жалпы сомасы толтырылады;
18) R бағанында Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың табыстарынан есептелген және Салық кодексінің 342-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес шегерімге жатқызылатын міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
19) S бағанында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес есептелген міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жарналарының сомасы көрсетіледі;

20) в графе T указываются стандартные налоговые вычеты;
1 – один минимальный размер заработной платы, установленный законом о республиканском бюджете и действующий на 1 января соответствующего финансового года в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 346 Налогового кодекса;
2 – 882-кратный размер месячного расчетного показателя за календарный год в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 346 Налогового кодекса;
3 – 882-кратный размер месячного расчетного показателя за календарный год в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 346 Налогового кодекса.
Если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу иностранца или лица без гражданства, применено несколько видов стандартных налоговых вычетов, каждый вид налогового вычета подлежит заполнению отдельной строкой;
21) в графе U указывается сумма стандартных налоговых вычетов;
Если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу иностранца или лица без гражданства, применено несколько видов стандартных налоговых вычетов, каждый вид налогового вычета подлежит заполнению отдельной строкой;
22) в графе V указываются прочие налоговые вычеты:
1 – налоговый вычет по добровольным пенсионным взносам;
2 – налоговый вычет на медицину;
3 – налоговый вычет по вознаграждениям.
Если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу иностранца или лица без гражданства применено несколько видов прочих налоговых вычетов, каждый вид налогового вычета подлежит заполнению отдельной строкой;
23) в графе W указывается сумму прочих налоговых вычетов.
Если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу иностранца или лица без гражданства применено несколько видов стандартных налоговых вычетов, сумма в разрезе каждого налогового вычета подлежит заполнению отдельной строкой. В первой строке заполняется общая сумма прочих налоговых вычетов;
24) в графе Х указываются суммы ИПН, исчисленного с доходов иностранцев или лиц без гражданства за отчетный период;
25) в графе Y указывается сумма задолженности по начисленным, но невыплаченным доходам иностранцев или лиц без гражданства за отчетный период;
26) в графе Z указываются выплаченные в налоговом периоде доходы иностранцам или лицам без гражданства;
27) в графе AA указываются суммы ИПН, подлежащего уплате в бюджет с доходов иностранцев или лиц без гражданства за отчетный период;
28) в графе AB указывается сумма обязательных пенсионных взносов, подлежащих перечислению;
29) в графе AC указывается сумма взносов на обязательное социальное медицинское страхование, подлежащих перечислению;

20) T бағанында стандартты салық шегерімдері көрсетіледі;
1 – Салық кодексінің 346-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарына қолданыста болатын ең төмен бір жалақы мөлшері;
2 – Салық кодексінің 346-бабы тармағының 2) тармақшасына сәйкес күнтізбелік жыл үшін айлық есептік көрсеткіштің 882 еселенген мөлшері;
3 – Салық кодексінің 346-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес күнтізбелік жыл үшін айлық есептік көрсеткіштің 882 еселенген мөлшері.
Егер Қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер шетелдіктердің немесе азаматтығы жоқ адамдардың табысына стандартты салық шегерімдерінің бірнеше түрі қолданылған жағдайда, салық шегерімінің әрбір түрі жеке жолмен толтырылуға жатады;
21) U бағанында стандартты салық шегерімдерінің сомасы көрсетіледі.
Егер қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер шетелдіктердің немесе азаматтығы жоқ адамдардың табысына стандартты салық шегерімдерінің бірнеше түрі қолданылған жағдайда, әрбір салық шегерімі бөлінісіндегі сома жеке жолмен толтырылуға жатады. Бірінші жолда стандартты салық шегерімдерінің жалпы сомасы толтырылады;
22) V бағанында басқа да салық шегерімдері көрсетіледі:
1 – ерікті зейнетақы жарналары бойынша салық шегерімі;
2 – медицинаға арналған салықтық шегерім;
3 – сыйақылар бойынша салық шегерімі.
Егер қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер шетелдіктердің немесе азаматтығы жоқ адамдардың табысына басқа да салық шегерімдерінің бірнеше түрі қолданылған жағдайда, салық шегерімінің әрбір түрі жеке жолмен толтырылуға жатады;
23) W бағанында басқа да салық шегерімдерінің сомасы көрсетіледі.
Егер қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер шетелдіктердің немесе тұлғалардың жоқ адамдардың табысына стандартты салық шегерімдерінің бірнеше түрі қолданылған жағдайда, әрбір салық шегерімі бөлінісіндегі сома жеке жолмен толтырылуға жатады. Бірінші жолда басқа да салық шегерімдерінің жалпы сомасы толтырылады;
24) X бағанында есепті кезеңінде үшін шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың табыстарынан есептелген ЖТС-ның сомалары көрсетіледі;
25) Y бағанында есепті кезеңінде үшін шетелдіктердің немесе азаматтығы жоқ адамдардың есептелген, бірақ төленбеген кірістері бойынша берешек сомасы көрсетіледі;
26) Z бағанында, шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдарға салық кезеңінде төленген табыстар көрсетіледі;
27) AA бағанында бюджетке төленуге жататын ЖТС сомасы;
28) AB бағанында аударуға жататын міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
29) AC бағанында аударылуға жататын міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жарналарының сомасы көрсетіледі;

30) графе AD указываются суммы социальных отчислений, исчисленных в соответствии с Социальным кодексом;
31) в графе AE указываются суммы обязательных профессиональных пенсионных взносов, подлежащих перечислению за иностранцев или лиц без гражданства в ЕНПФ за каждый месяц отчетного периода, в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан;
32) в графе AF указываются суммы отчислений на обязательное социальное медицинское страхование в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании;
33) в графе AG указывается сумма обязательных пенсионных взносов работодателя, подлежащих перечислению.
Сноска. Пункт 20 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 30.06.2023 № 724 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 5. Коды видов доходов, стран и международных договоров
21. При заполнении декларации используется следующая кодировка видов доходов из источников в Республике Казахстан:
1010 – доход от реализации товаров на территории Республики Казахстан, а также доход от реализации товаров, находящихся в Республике Казахстан, за ее пределами в рамках осуществления внешнеторговой деятельности;
1020 – доход от выполнения работ, оказания услуг на территории Республики Казахстан;
1030 – доход от оказания управленческих, финансовых, консультационных, инжиниринговых, маркетинговых, аудиторских, юридических (за исключением услуг по представительству и защите прав и законных интересов в судах, арбитраже или третейском суде, а также нотариальных услуг) услуг за пределами Республики Казахстан;
1040 – доходы лица, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, включенным в перечень, государств с льготным налогообложением, утвержденный Приказом Министра финансов Республики Казахстан от 8 февраля 2018 года № 142 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16404), от выполнения работ, оказания услуг независимо от места их фактического выполнения, оказания, а также иные доходы, установленные статьей 644 Налогового кодекса;
1050 – доходы лица, зарегистрированного в иностранном государстве, в виде обязательств по полученному авансу (предоплате) при выполнении одного из следующих условий:
не удовлетворенных нерезидентом по истечении двухлетнего периода со дня выплаты аванса (предоплаты);
не удовлетворенных нерезидентом на дату представления ликвидационной налоговой отчетности при ликвидации лица, выплатившего аванс (предоплату), до истечения двухлетнего периода со дня выплаты аванса (предоплаты), если иное не предусмотрено настоящим подпунктом;
1060 – доход от прироста стоимости при реализации:

30) AD бағанында Әлеуметтік кодексіне сәйкес есептелген әлеуметтік аударымдардың сомасы көрсетіледі;
31) AE бағанында төленуге жататын міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
32) АF бағанында міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы Заңға сәйкес төлеуге жататын міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдардың сомасы көрсетіледі;
33) АG бағанында аударуға жататын жұмыс берушілердің міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі.
Ескерту. 20-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 30.06.2023 № 724 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-тарау. Табыс түрлерінің, елдердің және халықаралық шарттардың кодтары
21. Декларация толтыру кезінде мынадай Қазақстан Республикасындағы көздерден табыс түрлерін кодтауды пайдалану қажет:
1010 – Қазақстан Республикасының аумағында тауарларды өткізуден түсетін кірістер, сондай-ақ сыртқы сауда қызметін жүзеге асыру шеңберінде Қазақстан Республикасындағы, оның шегінен тыс жердегі тауарларды өткізуден түсетін кірістер;
1020 – Қазақстан Республикасының аумағында жұмыстарды орындаудан, қызметтер көрсетуден түскен кірістер;
1030 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде басқарушылық, қаржылық, консультациялық, инжинирингтік, маркетингтік, аудиторлық, заң (соттарда, төрелікте немесе аралық сотта өкілдік ету және құқықтар мен заңды мүдделерді қорғау бойынша көрсетілетін қызметтерді, сондай-ақ нотариаттық көрсетілетін қызметтерді қоспағанда) қызметтерін көрсетуден түсетін кірістер;
1040 – Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 8 ақпандағы № 142 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16404 болып тіркелген) жеңілдікті салық салынатын мемлекеттер, тізбеге енгізілген жеңілдікті салық салынатын мемлекетте тiркелген тұлғаның жұмыстардың, қызметтердің нақты орындалған, көрсетiлген жерiне қарамастан, оларды орындаудан, көрсетуден түсетiн кірістері, сондай-ақ Салық кодексінің 644-бабында белгiленген өзге де кірістер;
1050 – шет мемлекетте тіркелген тұлғаның мынадай:
аванс (алдын ала төлем) төленген күннен бастап екі жылдық кезең өткен соң бейрезидент қанағаттанбаған;
егер Салық кодексінің 644-бабы 1-тармағының 5) тармақшасында өзгеше көзделмесе, аванс (алдын ала төлем) төленген күннен бастап екі жылдық кезең өткенге дейін авансты (алдын ала төлемді) төлеген тұлға таратылған кезде таратудың салықтық есептілігін ұсынған күнге бейрезидент қанағаттанбаған шарттардың бірін орындаған кезде алған аванс (алдын ала төлем) бойынша міндеттемелер түріндегі кірістері;
1060 – мыналарды:

13) в графе M указывается сумма единого платежа, подлежащего перечислению;
14) в графе N указывается код страны гражданства физического лица иностранцев или лиц без гражданства, признанных в целях налогообложения резидентами Республики Казахстан. Код страны указывается в соответствии с двузначной буквенной кодировкой, установленной в приложении 22 "Классификатор стран мира", утвержденном решением КТС № 378. Например, DE – Федеративная Республика Германия, GB – Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии (кроме KZ – Республики Казахстан).
Для лиц без гражданства в графе N указывается код "00".
Сноска. Пункт 24 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 30.06.2023 № 724 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 133 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан
– Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Сноска. Приказ дополнен приложением 133 в соответствии с приказом и.о. Заместителя Премьер-Министра - и.о. Министра финансов РК от 30.03.2023 № 307 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 30.06.2023 № 724 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 134 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан
– Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Правила составления налоговой отчетности
"Декларация для плательщиков единого земельного налога (форма 920.00)"
Сноска. Приказ дополнен приложением 134 в соответствии с приказом и.о. Заместителя Премьер-Министра - и.о. Министра финансов РК от 30.03.2023 № 307 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация для плательщиков единого земельного налога (форма 920.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления налоговой отчетности "Декларация для плательщиков единого земельного налога" (далее – декларация), предназначенной для исчисления единого земельного (далее – ЕЗН) и индивидуального подоходного налога (далее – ИПН), удерживаемого у источника выплаты, единого платежа, платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, а также социальных платежей. Декларация составляется налогоплательщиками, применяющими специальный налоговый режим для крестьянских или фермерских хозяйств.

13) М бағанында аударуға жататын бірыңғай төлем сомасы көрсетіледі;
14) N бағанында Қазақстан Республикасының резиденттері салық салу мақсатында таныған шетелдіктердің немесе азаматтығы жоқ адамдардың жеке тұлғаның азаматтығы елінің коды көрсетіледі. Елдің коды КОК № 378 шешімімен бекітілген екі таңбалы әріптік кодтауға сәйкес көрсетіледі. Мысалы, DE–Германия Федеративтік Республикасы, GB – Ұлыбритания және Солтүстік Ирландия Біріккен Корольдігі (KZ – Қазақстан Республикасынан басқа).
Азаматтығы жоқ адамдар үшін N бағанында "00" коды көрсетіледі.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 30.06.2023 № 724 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қантардағы
№ 39 бұйрығына
133-қосымша
Ескерту. Қағида 133-қосымшамен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрі орынбасарының м.а. - Қаржы министрінің м.а. 30.03.2023 № 307 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 30.06.2023 № 724 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қантардағы
№ 39 бұйрығына
134-қосымша
"Бірыңғай жер салығын төлеушілерге арналған декларация (920.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары
Ескерту. Қағида 134-қосымшамен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрі орынбасарының м.а. - Қаржы министрінің м.а. 30.03.2023 № 307 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Бірыңғай жер салығын төлеушілерге арналған декларация (920.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) (бұдан әрі – Салық кодексі) сәйкес әзірленген және бірыңғай жер салығын (бұдан әрі – БЖС), төлем көзінен ұсталатын жеке табыс салығын (бұдан әрі – ЖТС), бірыңғай төлем, жер үстi көздерiнiң су ресурстарын пайдаланғаны үшiн төлемақыны, сондай-ақ әлеуметтік төлемдерін есептеуге арналған "Бірыңғай жер салығын төлеушілерге арналған декларация" салық есептілігі нысанын (декларация) (бұдан әрі – декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны шаруа немесе фермер қожалықтарына арналған арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеушілер жасайды.

2) в строках с 920.00.016 I по 920.00.016 ХII указывается сумма единого платежа, подлежащая перечислению за каждый месяц отчетного периода.
Строка 920.00.016 ХIII предназначена для отражения итоговой суммы единого платежа, подлежащая перечислению, определяемая как сумма строк с 920.00.016 I по 920.00.016 ХII.
Исчисление единого платежа производится без округления;
Сноска. Пункт 19 с изменениями, внесенными приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 30.06.2023 № 724 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. В разделе "Исчисление индивидуального подоходного налога и социальных платежей физических лиц":
1) в строках с 920.00.017 I по 920.00.017 ХII указывается сумма ИПН, исчисленного с доходов граждан Республики Казахстан, выплаченных физическим лицам, и подлежащего перечислению в бюджет за каждый месяц отчетного периода.
Строка 920.00.017 ХIII предназначена для отражения итоговой суммы ИПН, исчисленного с доходов граждан Республики Казахстан за год, определяемая как сумма строк с 920.00.017 I по 920.00.017 ХII;
2) в строках с 920.00.018 I по 920.00.018 XII указывается сумма ИПН, исчисленного с доходов иностранцев или лиц без гражданства, выплаченных физическим лицам, и подлежащего перечислению в бюджет за каждый месяц отчетного периода.
Строка 920.00.018 ХIII предназначена для отражения итоговой суммы ИПН, исчисленного с доходов иностранцев или лиц без гражданства за год, определяемая как сумма строк с 920.00.018 I по 920.00.018 XII;
3) в строках с 920.00.019 I по 920.00.019 XII указывается сумма социальных отчислений за каждый месяц отчетного периода.
Строка 920.00.019 ХIII предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений за год, определяемая как сумма строк с 920.00.019 I по 920.00.019 ХII;
4) в строках с 920.00.020 I по 920.00.020 XII указывается сумма обязательных пенсионных взносов, исчисленных с выплаченных доходов физических лиц и подлежащих перечислению в единый накопительный пенсионный фонд за каждый месяц отчетного периода.
Строка 920.00.020 XIII предназначена для отражения итоговой суммы обязательных пенсионных взносов за год, определяемая как сумма строк с 920.00.020 I по 920.00.020 XII;
5) в строках с 920.00.021 I по 920.00.021 XII указывается сумма обязательных пенсионных взносов работодателя, исчисленных с выплаченных доходов физических лиц и подлежащих перечислению в единый накопительный пенсионный фонд за каждый месяц отчетного периода.

2) 920.00.016 I жолынан бастап 920.00.016 ХII дейінгі жолдарында есепті кезеңнің әрбір айы үшін аударуға жататын бірыңғай төлем сомасы көрсетіледі.
920.00.016 ХIII жолы 920.00.016 I жолынан бастап 920.00.016 ХII дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын аударылуға жататын бірыңғай жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
Бірыңғай төлемді есептеу дөңгелектеусіз жүргізіледі.
Ескерту. 19-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 30.06.2023 № 724 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. "Жеке тұлғалардың жеке табыс салығы және әлеуметтік төлемдерін есептеу" деген бөлімде:
1) 920.00.017 I - 920.00.017 ХII жолдарында есепті кезеңнің әрбір айы үшін жеке тұлғаларға төленген, Қазақстан Республикасы азаматтарының кірісінен есепке жатқызылған және бюджетке аударуға жататын ЖТС сомасы көрсетіледі.
920.00.017 ХIII жолы 920.00.017 I – 920.00.017 ХII жолдардың сомасы ретінде айқындалатын бір жылға арналған Қазақстан Республикасы азаматтарының кірісінен есепке жатқызылған ЖТС жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
2) 920.00.018 I – 920.00.018 XII жолдарында есепті кезеңнің әрбір айына арналған жеке тұлғаларға төленген, шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың кірісінен есепке жатқызылған және бюджетке аударуға жататын ЖТС сомасы көрсетіледі.
920.00.018 ХIII жолы 920.00.018 I – 920.00.018 XII жолдардың сомасы ретінде айқындалатын бір жылға арналған шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың кірісінен есепке жатқызылған ЖТС жиынтық сомасын көрсету үшін арналған;
3) 920.00.019 I жолынан бастап 920.00.019 XII дейінгі жолдарда есепті кезеңнің әрбір айы үшін әлеуметтік аударымдардың сомасы көрсетіледі.
920.00.019 XIII жолы 920.00.019 I жолынан бастап 920.00.019 XII дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын бір жылға әлеуметтік аударымдарының жиынтық сомасын көрсету үшін арналған;
4) 920.00.020 I жолынан бастап 920.00.020 XII дейінгі жолдарда есепті кезеңнің әрбір айына арналған жеке тұлғаларға төленген кірістерден есептелген және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына аударуға жататын міндетті зейнетақы жарнасының сомасы көрсетіледі.
920.00.020 XIII жолы 920.00.020 I жолынан бастап 920.00.020 XII дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын бір жылға міндетті зейнетақы жарнасының жиынтық сомасын көрсету үшін арналған;
5) 920.00.021 I жолынан бастап 920.00.021 XII дейінгі жолдарда есепті кезеңнің әрбір айына арналған жеке тұлғаларға төленген кірістерден есептелген және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына аударуға жататын жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарнасының сомасы көрсетіледі.

Глава 5. Пояснение по заполнению формы 920.03 – Исчисление индивидуального подоходного налога с доходов иностранцев или лиц без гражданства
29. Данная форма предназначена для отражения сумм доходов, начисленных налоговым агентом работникам – иностранцам или лицам без гражданства, сумм, исчисленных налоговым агентом сумм ИПН с доходов иностранцев или лиц без гражданства.
Форма составляется по итогам года и представляется вместе с декларацией, а также при представлении декларации с отметкой в ячейке 4 вида декларации "Ликвидационная".
30. В разделе "Исчисление индивидуального подоходного налога с доходов иностранцев или лиц без гражданства":
1) в графе А проставляется очередной порядковый номер;
2) в графе B указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) иностранцев или лиц без гражданства, которым были начислены, выплачены доходы в отчетном периоде;
3) в графе C указываются ИИН иностранцев или лиц без гражданства;
4) в графе D указывается код страны гражданства иностранцев или лиц без гражданства. Код страны указывается в соответствии с двузначной буквенной кодировкой, установленной в приложении 22 "Классификатор стран мира", утвержденном решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 (далее – решение КТС № 378). Например, DE–Федеративная Республика Германия, GB – Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии (кроме KZ – Республика Казахстан);
5) в графе E указывается признак резидентства "1" – резидент, "2" – нерезидент;
6) в графе F указывается код страны резидентства иностранцев или лиц без гражданства. Код страны указывается в соответствии с двузначной буквенной кодировкой, установленной в приложении 22 "Классификатор стран мира", утвержденном решением КТС № 378. Например, KZ – Республика Казахстан, DE – Федеративная Республика Германия, GB – Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии;
7) в графе G указывается номер налоговой регистрации иностранцев или лиц без гражданства в стране резидентства.
Данная графа заполняется при наличии у иностранцев или лиц без гражданства номера налоговой регистрации;
8) в графе H указываются код вида документа, удостоверяющего личность иностранцев или лиц без гражданства, а также номер и дата выдачи данного документа.
При заполнении декларации используется следующая кодировка видов документов, удостоверяющих личность иностранцев или лиц без гражданства:
01 – паспорт иностранного гражданина;
02 – удостоверение личности иностранного гражданина;
03 – паспорт моряка;
04 – вид на жительство;
05 – другие документы;

5-тарау. Шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың кірістерінен жеке табыс салығын есептеу – 920.03 нысанын толтыру бойынша түсіндірме
29. Бұл нысан салық агенті шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдарға-жұмысшыларға есептеген кірістерінің сомаларын, салық агенті шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың кірістерінен есептеген ЖТС сомаларын көрсетуге арналған.
Нысан жылдың қорытындысы бойынша жасалады және Декларациямен бірге сондай-ақ "Тарату" декларациясы түрінің 4-торкөзіне белгі қоюмен декларацияны ұсыну кезінде ұсынылады.
30. "Шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың кірістерінен жеке табыс салығын есептеу" деген бөлімде:
1) А бағанында кезекті реттік нөмірі қойылады;
2) В бағанында есепті кезеңде кірістер есептелген, төленген шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
3) C бағанында шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың ЖСН-і көрсетіледі;
4) D бағанында шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың азаматтық елінің коды көрсетіледі. Елдің коды Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен (бұдан әрі – КОК № 378 шешімі) бекітілген, "Әлем елдерінің жіктеуіші" деген 22-қосымшасында белгіленген екі таңбалы әріптік кодтауға сәйкес көрсетіледі. Мысалы:, DE – Германия Федеративтік Республикасы, GB – Ұлыбритания және Солтүстік Ирландия құрама корольдігі (KZ – Қазақстан Республикасынан басқа);
5) E бағанында "1" – резидент, "2" – бейрезидент резиденттік белгісі көрсетіледі;
6) F бағанында шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың резиденттік елінің коды көрсетіледі. Елдің коды КОК № 378 шешімімен бекітілген, "Әлем елдерінің жіктеуіші" деген 22-қосымшасында белгіленген екі таңбалы әріптік кодтауға сәйкес көрсетіледі. Мысалы: KZ – Қазақстан Республикасы, DE – Германия Федеративтік Республикасы, GB – Ұлыбритания және Солтүстік Ирландия құрама корольдігі;
7) G бағанында шетелдіктер немесе азаматтығы жоқ адамдардың резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі.
Аталған баған шетелдіктер немесе азаматтығы жоқ адамдардың салықтық тіркеу нөмірі болған кезде толтырылады;
8) H бағанында шетелдіктер немесе азаматтығы жоқ адамдардың жеке басын куәландыратын құжат түріні нөмірі мен берілген күні көрсетіледі.
Декларацияны толтырған кезде шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың жеке басын куәландыратын құжат түрлерінің мынадай кодтарын пайдалану қажет:
01 – шетел азаматының төлқұжаты;
02 – шетел азаматының жеке куәлігі;
03 – теңізшінің төлқұжаты;
04 – ықтиярхаты;
05 – басқа да кұжаттар.

17) в графе Q указывается сумма доходов, не подлежащих налогообложению, в соответствии со статьи 654 Налогового кодекса.
Если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу иностранца или лица без гражданства применено несколько видов корректировки доходов, сумма в разрезе каждой из перечисленных корректировок доходов подлежит заполнению отдельной строкой. В первой строке заполняется общая сумма корректировок;
18) в графе R указываются суммы обязательных пенсионных взносов, исчисленные с начисленных доходов иностранцев или лиц без гражданства, в соответствии с Социальным кодексом и относимые на вычеты в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 342 Налогового кодекса;
19) в графе S указывается сумма взносов на обязательное социальное медицинское страхование, исчисленных с начисленных доходов;
20) в графе T указываются стандартные налоговые вычеты:
1 – один минимальный размер заработной платы, установленный Законом о республиканском бюджете в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 346 Налогового кодекса;
2 – 882-кратный размер месячного расчетного показателя за календарный год в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 346 Налогового кодекса;
3 – 882-кратный размер месячного расчетного показателя за календарный год в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 346 Налогового кодекса.
Если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу иностранца или лица без гражданства, применено несколько видов стандартных налоговых вычетов, каждый вид налогового вычета подлежит заполнению отдельной строкой;
21) в графе U указывается сумма стандартных налоговых вычетов.
Если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу иностранца или лица без гражданства применено несколько видов стандартных налоговых вычетов, сумма в разрезе каждого налогового вычета подлежит заполнению отдельной строкой. В первой строке заполняется общая сумма стандартных налоговых вычетов;
22) в графе V указываются прочие налоговые вычеты:
1 – налоговый вычет по добровольным пенсионным взносам;
2 – налоговый вычет на медицину;
3 – налоговый вычет по вознаграждениям.
Если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу иностранца или лица без гражданства применено несколько видов прочих налоговых вычетов, каждый вид налогового вычета подлежит заполнению отдельной строкой;
23) в графе W указывается сумма прочих налоговых вычетов.
Если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу иностранца или лица без гражданства применено несколько видов стандартных налоговых вычетов, сумма в разрезе каждого налогового вычета подлежит заполнению отдельной строкой. В первой строке заполняется общая сумма прочих налоговых вычетов;

17) Q бағанында Салық кодексінің 654-бабына сәйкес салық салуға жатпайтын кіріс сомасы көрсетіледі.
Егер Қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер шетелдіктердің немесе азаматтығы жоқ адамдардың кірісіне кірістерді түзетудің бірнеше түрі қолданылған кезде, аударылған кірістерді түзетулердің әрқайсысы бойынша сома жеке жолмен толтырылуға жатады. Бірінші жолда түзетулердің жалпы сомасы толтырылады;
18) R бағанында Әлеуметтік кодексіне сәйкес шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың кірістерінен есептелген және Салық кодексінің 342-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес шегерімге жатқызылатын міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
19) S бағанында есептелген кірістерден есептелген міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жарналарының сомасы көрсетіледі;
20) T бағанында стандартты салық шегерімдері көрсетіледі:
1 – Салық кодексінің 346-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес Республикалық бюджет туралы заңда белгіленген ең төмен бір жалақы мөлшері;
2 – Салық кодексінің 346-бабы тармағының 2) тармақшасына сәйкес күнтізбелік жыл үшін айлық есептік көрсеткіштің 882 еселенген мөлшері;
3 – Салық кодексінің 346-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес күнтізбелік жыл үшін айлық есептік көрсеткіштің 882 еселенген мөлшері.
Егер Қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер шетелдіктердің немесе азаматтығы жоқ адамдардың кірісіне стандартты салық шегерімдерінің бірнеше түрі қолданылған кезде, салық шегерімінің әрбір түрі жеке жолмен толтырылуға жатады;
21) U бағанында стандартты салық шегерімдерінің сомасы көрсетіледі.
Егер Қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер шетелдіктердің немесе азаматтығы жоқ адамдардың кірісіне стандартты салық шегерімдерінің бірнеше түрі қолданылған кезде, әрбір салық шегерімі бөлінісіндегі сома жеке жолмен толтырылуға жатады. Бірінші жолда стандартты салық шегерімдерінің жалпы сомасы толтырылады;
22) V бағанында басқа да салық шегерімдері көрсетіледі:
1 – ерікті зейнетақы жарналары бойынша салық шегерімі;
2 – медицинаға арналған салықтық шегерім;
3 – сыйақылар бойынша салық шегерімі.
Егер Қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер шетелдіктердің немесе азаматтығы жоқ адамдардың кірісіне басқа да салық шегерімдерінің бірнеше түрі қолданылған кезде, салық шегерімінің әрбір түрі жеке жолмен толтырылуға жатады;
23) W бағанында басқа да салық шегерімдерінің сомасы көрсетіледі.
Егер қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер шетелдіктердің немесе тұлғалардың жоқ адамдардың кірісіне стандартты салық шегерімдерінің бірнеше түрі қолданылған кезде, әрбір салық шегерімі бөлінісіндегі сома жеке жолмен толтырылуға жатады. Бірінші жолда басқа да салық шегерімдерінің жалпы сомасы толтырылады;

5) в графе E указываются начисленные физическим лицам доходы;
6) в графе F указывается сумма единого платежа, исчисленного с начисленных доходов;
7) в графе G указывается сумма ИПН, подлежащего уплате в бюджет;
8) в графе H указывается сумма обязательных пенсионных взносов, подлежащих перечислению;
9) в графе I указывается сумма взносов на обязательное социальное медицинское страхование, подлежащих перечислению;
10) в графе J указывается сумма социальных отчислений, начисленных в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
11) в графе K указывается сумма отчислений на обязательное социальное медицинское страхование в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании, подлежащих уплате;
12) в графе L указывается сумма обязательных пенсионных взносов работодателя, подлежащих перечислению;
13) в графе M указывается сумма единого платежа, подлежащего перечислению.
14) в графе N указывается код страны гражданства физического лица иностранцев или лиц без гражданства, признанных в целях налогообложения резидентами Республики Казахстан. Код страны указывается в соответствии с двузначной буквенной кодировкой, установленной в приложении 22 "Классификатор стран мира", утвержденном решением КТС № 378. Например, DE–Федеративная Республика Германия, GB – Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии (кроме KZ – Республики Казахстан).
Для лиц без гражданства в графе N указывается код "00".
Сноска. Пункт 42 с изменениями, внесенными приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 30.06.2023 № 724 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 135
к приказу Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан
– Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Сноска. Правила дополнены приложением 135 в соответствии с приказом и.о. Министра финансов РК от 21.07.2023 № 783 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ИИН/БИН – бизнес-идентификационный номер/индивидуальный идентификационный номер;
КПН/ИПН - корпоративный подоходный налог /индивидуальный подоходный налог.
Приложение 136 к приказу
Первого заместителя
Премьера Министра
Республики Казахстан
– Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Правила составления налоговой отчетности "Декларация для налогоплательщиков, применяющих специальный налоговый режим розничного налога (форма 913.00)"

5) E бағанында жеке тұлғаларға есептелген кірістер көрсетіледі;
6) F бағанында есептелген кірістерден есептелген бірыңғай төлем сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында есептелген кірістерден есептелген ЖТС-ның сомасы көрсетіледі;
8) H бағанында аударуға жататын міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
9) I бағанында аударылуға жататын AC бағанында аударылуға жататын міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жарналарының сомасы көрсетіледі;
жарналарының сомасы көрсетіледі;
10) J бағанында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес есептелген әлеуметтік аударымдардың сомасы көрсетіледі;
11) K бағанында міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы Заңға сәйкес төлеуге жататын міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдардың сомасы көрсетіледі;
12) L бағанында аударуға жататын жұмыс берушілердің міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
13) M бағанында аударуға жататын бірыңғай төлем сомасы көрсетіледі.
14) N бағанында Қазақстан Республикасының резиденттері салық салу мақсатында таныған шетелдіктердің немесе азаматтығы жоқ адамдардың жеке тұлғаның азаматтығы елінің коды көрсетіледі. Елдің коды КОК № 378 шешімімен бекітілген екі таңбалы әріптік кодтауға сәйкес көрсетіледі. Мысалы, DE–Германия Федеративтік Республикасы, GB – Ұлыбритания және Солтүстік Ирландия Біріккен Корольдігі (KZ – Қазақстан Республикасынан басқа).
Азаматтығы жоқ адамдар үшін N бағанында "00" коды көрсетіледі.
Ескерту. 42-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 30.06.2023 № 724 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Премьер Министрінің
Бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы "20" қаңтардағы
№ 39 бұйрығына
135-қосымша
Нысан
Ескерту. 135-қосымшамен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің м.а. 21.07.2023 № 783 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескертпе: аббревиатураларды ашып жазу:
ЖСН/БСН – бизнес сәйкестендіру нөмірі / жеке сәйкестендіру нөмірі;
КТС/ЖТС – корпоративтік табыс салығы / жеке табыс салығы.
Қазақстан Республикасы
Премьер Министрінің
Бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2020 жылғы "20" қаңтардағы
№ 39 бұйрығына
136-қосымша
Бөлшек салықтың арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеушілер үшін декларация" (913.00-нысан) салық есептілігін жасау қағидалары

Сноска. Правила дополнены приложением 136 в соответствии с приказом и.о. Министра финансов РК от 21.07.2023 № 783 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация для налогоплательщиков, применяющих специальный налоговый режим розничного налога (форма 913.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)" (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Декларация для налогоплательщиков, применяющих специальный налоговый режим розничного налога" (далее – декларация), предназначенной для исчисления индивидуального (корпоративного) подоходного налога. Декларация составляется налогоплательщиками, применяющими специальный налоговый режим розничного налога.
2. Настоящие Правила распространяются на правоотношения, возникшие с 1 января 2023 года.
3. При заполнении декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" – плюс, "–" – минус, "х" – умножение, "/" – деление, "=" – равно.
Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "–" в первой левой ячейке соответствующей строки декларации.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки декларации не заполняются.
6. При составлении декларации:
1) на бумажном носителе заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) в электронной форме заполняется в соответствии со статьей 208 Налогового кодекса.
7. Декларация составляется, подписывается, заверяется (электронной цифровой подписью) налогоплательщиком (налоговым агентом) на бумажном и (или) электронном носителях на казахском и (или) русском языках, в соответствии с пунктом 2 статьи 204 Налогового кодекса.
8. При представлении декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе – составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику (налоговому агенту) с отметкой фамилии, имени, отчества (при его наличии) и подписью работника органа государственных доходов, принявшего декларацию и оттиском печати (штампа);
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронной форме, допускающем компьютерную обработку информации – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов государственных доходов.
Глава 2. Пояснение по заполнению декларации

Ескерту. 136-қосымшамен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің м.а. 21.07.2023 № 783 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тарау 1. Жалпы ережелер
1. Осы "Бөлшек салықтың арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеушілер үшін декларация (913.00 – нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" Қазақстан Республикасының кодексіне (бұдан әрі – Салық кодексі) сәйкес әзірленді және жеке (корпоративтік) табыс салығын есептеуге арналған "Бөлшек салықтың арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеушілер үшін декларация" салық есептілігі нысанын (бұдан әрі – декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны бөлшек салықтың арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеушілер жасайды.
2. Осы Қағидалар 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
3. Декларацияны толтыру кезінде түзетулерге, тазартуларға және өшіруге жол берілмейді.
4. Осы Қағидаларда мынадай арифметикалық белгілер қолданылады: "+"– қосу, " – "– алу, "х" – көбейту, " / "– бөлу, " = " - тең.
Соманың теріс мәні декларацияның тиісті жолының бірінші сол торкөзінде "–" белгісімен белгіленеді.
5. Көрсеткіштер болмаған кезде декларацияның тиісті торкөздері толтырылмайды.
6. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта-қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық нысанда-салық кодексінің 208-бабына сәйкес толтырылады.
7. Декларацияны Салық кодексінің 204-бабы 2-тармағына сәйкес салық төлеуші (салық агенті) қазақ және (немесе) орыс тілдерінде қағаз және (немесе) электрондық жеткізгіштерде жасайды, қол қояды, куәландырады (электрондық цифрлық қолтаңбамен).
8. Декларацияны тапсыру кезінде:
1) келу тәртібімен қағаз жеткізгіште – екі данада жасалады, бір данасы декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) және қолы қойылған белгі және мөрдің (мөртабанның) бедері бар салық төлеушіге (салық агентіне) қайтарылады);
2) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз тасығышта – салық төлеуші (салық агенті) почта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) Ақпаратты компьютерлік өңдеуге жол беретін электрондық нысанда-салық төлеуші (салық агенті) Мемлекеттік кірістер органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің салық есептілігін қабылдағаны немесе қабылдамағаны туралы хабарлама алады.
Тарау 2. Декларацияны толтыру бойынша түсіндірме

9. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик (налоговый агент) указывает следующие данные:
1) индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер) (далее – ИИН (БИН)) налогоплательщика (налогового агента);
2) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность (указывается арабскими цифрами);
3) наименование налогоплательщика указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) индивидуального предпринимателя или наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в соответствии с договором доверительного управления имуществом или в иных случаях возникновения доверительного управления в строке указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица – доверительного управляющего или наименование юридического лица – доверительного управляющего в соответствии с учредительными документами;
4) организационно-правовая форма налогоплательщика.
Ячейка отмечается в строке "юридическое лицо", если налогоплательщик является юридическим лицом, в строке "индивидуальный предприниматель", если налогоплательщик является индивидуальным предпринимателем;
5) вид декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 206 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления.
Ячейки заполняются если представления вида декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 206 Налогового кодекса;
7) Отдельные категории налогоплательщика в соответствии со статьей 40 Налогового кодекса.
Ячейки отмечаются, если налогоплательщик относится к одной из категорий, указанных в строке А или В:
А – доверительный управляющий;
В – учредитель доверительного управления;
8) код валюты указывается в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным решением Комиссии Таможенного союза "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
9) БИН аппарата акимов городов районного значения, села, поселка, сельского округа по месту нахождения индивидуального предпринимателя, которым признается место преимущественного осуществления деятельности, заявленное при постановке на регистрационный учет в органе государственных доходов.
10. В разделе "Исчисленные налоги":
1) в строке 913.00.001 указывается сумма облагаемого дохода от реализации, определяемая:
юридическим лицом – в соответствии со статьями 225240 Налогового кодекса;
индивидуальным предпринимателем – аналогично порядку определения совокупного годового дохода в целях исчисления корпоративного подоходного налога, установленного статьей 225 Налогового кодекса, с учетом особенностей, предусмотренных статьями 226240 Налогового кодекса;

9. "Салық төлеуші (салық агенті) туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші (салық агенті) мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің (салық агентінің) жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі) (бұдан әрі – ЖСН (БСН);
2) салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
3) салық төлеушінің атауы – дара кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның атауы.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы мүлікті сенімгерлікпен басқару шартына сәйкес орындаған кезде немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда жолда сенімгерлікпен басқарушы – жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес сенімгерлік басқарушы – заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
4) салық төлеушінің ұйымдық-құқықтық нысаны.
Егер салық төлеуші заңды тұлға болып табылса "заңды тұлға" жолында, егер салық төлеуші дара кәсіпкер болып табылса "дара кәсіпкер" жолындағы торкөз белгіленеді;
5) декларация түрі.
Тиісті торкөздер декларацияны Салық кодексінің 206-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызуды ескере отырып белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні.
Торкөздер Салық кодексінің 206-бабының 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген декларация түрін табыс еткен жағдайда толтырылады;
7) Салық кодексінің 40-бабына сәйкес салық төлеушінің жекелеген санаттары.
Егер салық төлеуші А немесе В жолында көрсетілген санаттардың біріне жататын жағдайда, торкөздер белгіленеді:
А – сенімгерлік басқарушы;
В – сенімгерлік басқарудың құрылтайшысы;
8) валюта коды – "Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының шешімімен бекітілген "Валюталар жіктеуіші" 23-қосымшасына сәйкес;
9) мемлекеттік кірістер органына тіркеу есебінен қойған кезде мәлімделген, қызметті басым жүзеге асыру орыны болып танылған дара кәсіпкердің орналасқан жері бойынша ауылдық округтiң, кенттің, ауылдың, ауылдық маңызы бар қаланың әкім аппаратының БСН көрсетіледі.
10. "Есептелген салықтар" деген бөлімде:
1) 913.00.001 жолында:
заңды тұлға – Салық кодексінің 225240-баптарына сәйкес;
дара кәсіпкер – Салық кодексінің 226240-баптарында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, Салық кодексінің 225-бабында белгіленген корпоративтік табыс салығын есептеу мақсатында жылдық жиынтық табысты айқындау тәртібіне ұқсас айқындалатын, өткізуден түсетін салық салынатын кіріс сомасы көрсетіледі;

2) в строке 913.00.001 I указываются суммы доходов, полученные от реализации товаров посредством осуществления электронной торговой площадки;
3) в строке 913.00.002 указывается сумма расходов работодателя по доходам его сотрудников;
4) в строке 913.00.003 указывается среднесписочная численность работников за налоговый период, в том числе:
в строке 913.00.003 I указывается среднесписочная численность работников за налоговый период – пенсионеров;
в строке 913.00.003 II указывается среднесписочная численность работников за налоговый период – инвалидов.
Среднесписочная численность работников за налоговый период определяется путем суммирования количества работников за каждый месяц налогового периода и деленная на общее количество месяцев налогового периода. Если среднесписочная численность работников за налоговый период составит дробное значение от 0,5 и выше, то такое значение подлежит округлению до целой единицы, значение ниже 0,5 округлению не подлежит;
5) в строке 913.00.004 указывается сумма исчисленных налогов (КПН/ИПН).
11. В разделе "Сведения о расходов, запасах" заполняются по итогам года в декларации за соответствующий период 4-го квартала. Данный раздел относится к справочной информации, заполняется для сведения:
1) в строках 913.00.005 отражаются:
в строке 913.00.005 I запасы на начало календарного года;
в строке 913.00.005 II запасы на конец календарного года;
в строке 913.00.005 III приобретенные за календарный год;
2) в строке 913.00.006 отражаются расходы за календарный год, всего.
12. В разделе "Ответственность налогоплательщика (налогового агента)":
1) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика (руководителя)" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами.
Если декларация представляется физическим лицом, в поле указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика, которое заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) дата подачи декларации в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов по месту нахождения налогоплательщика.
При этом местом нахождения индивидуального предпринимателя признается место преимущественного осуществления деятельности индивидуального предпринимателя, заявленное при постановке на регистрационный учет в органе государственных доходов в качестве индивидуального предпринимателя.
Местом нахождения юридического лица-резидента признается место нахождения его постоянно действующего органа, указываемое в учредительных документах.
Местом нахождения юридического лица-нерезидента, осуществляющего деятельность через постоянное учреждение без открытия филиала, представительства, признается место осуществления деятельности в Республике Казахстан, заявленное при регистрации в качестве налогоплательщика в органе государственных доходов;

2) 913.00.001 I деген жолда электрондық сауда алаңын жүзеге асыру арқылы тауарларды өткізуден алынған кірістер сомасы көрсетіледі;
3) 913.00.002 деген жолда жұмыс беруші оның қызметкерлерінің кірісі бойынша шығыстарының сомасы көрсетіледі;
4) 913.00.003 деген жолда салық кезеңі үшін қызметкерлердің орташа тізімдік саны көрсетіледі, оның ішінде:
913.00.003 I деген жолда салық кезеңі үшін жұмыскерлердің –зейнеткерлердің орташа тізімдік саны көрсетіледі
910.00.003 II деген жолда салық кезеңі үшін жұмыскерлердің – мүгедектің орташа тізімдік саны көрсетіледі.
Салық кезеңіндегі жұмыскерлердің орташа тізімдік саны салық кезеңінің әрбір айындағы жұмыскерлер санын жинақтау жолымен айқындалады және салық кезеңі айларының жалпы санына бөлінеді. Егер салық кезеңіндегі жұмыскерлердің орташа тізімдік саны 0,5-тен жоғары бөлшек мәнді құраса, онда мұндай мән бүтін бірлікке дейін дөңгелектенуге жатады, 0,5-тен төмен мән дөңгелектенуге жатпайды;
5) 910.00.004 деген жолда есептелген салықтардың сомасы (КТС/ЖТС) көрсетіледі.
11. "Шығыстар, запастар туралы мәліметтер" деген бөлімде 4-тоқсанның тиісті кезеңі үшін декларацияда жыл қорытындысы бойынша толтырылады. Бұл бөлім анықтамалық ақпаратқа жатады, мәлімет үшін толтырылады:
1) 913.00.005 деген жолдарда:
913.00.005 I деген жолда күнтізбелік жыл басындағы запастар;
913.00.005 II деген жолда күнтізбелік жыл соңындағы запастар;
913.00.005 III деген жолда күнтізбелік жылда сатып алынған запастар көрсетіледі;
2) 913.00.006 деген жолда салық кезеңіндегі барлық шығыстар көрсетіледі.
12. "Салық төлеушінің (салық агентінің) жауапкершілігі" бөлімінде:
1) салық төлеушінің (басшының) тегі, аты әкесінің аты (ол болған кезде) жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі.
Егер декларацияны жеке тұлға табыс еткен жағдайда, жолда жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылатын салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
2) декларацияны мемлекеттік кіріс органына тапсырған күні;
3) салық төлеушінің орналасқан жері бойынша Мемлекеттік кірістер органының коды.
Бұл ретте дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік кіріс органында тіркеу есебіне қою кезінде мәлімделген дара кәсіпкер қызметінің басым жүзеге асырылатын орны дара кәсіпкердің орналасқан жері болып танылады.
Құрылтай құжаттарында көрсетілген оның тұрақты жұмыс істейтін органының орналасқан жері резидент заңды тұлғаның орналасқан жері болып танылады.
Қызметін тұрақты мекеме арқылы филиал, өкілдік ашпай жүзеге асыратын бейрезидент заңды тұлғаның орналасқан жері Мемлекеттік кіріс органында салық төлеуші ретінде тіркеу кезінде мәлімделген Қазақстан Республикасындағы қызметті жүзеге асыру орны болып танылады;

4) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица, принявшего декларацию" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего декларацию;
5) дата приема декларации должностным лицом в соответствии с пунктом 2 статьи 209 Налогового кодекса;
6) входящий номер декларации, присваиваемый органом государственных доходов;
7) дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Подпункты 4), 5), 6) и 7) настоящего пункта заполняются работником органа государственных доходов, принявшим декларацию на бумажном носителе.
Глава 3. Пояснение по заполнению приложения 1 к Декларации формы – 913.01 Исчисление налоговых обязательств по налогоплательщикам, применяющих специальный налоговый режим розничного налога
13. в Разделе "Общая информация о налогоплательщике" приложения 1 к Декларации, данные о ИИН/БИН налогоплательщика и о налоговом периоде, за который представляется налоговая отчетность указываются согласно подпунктов 1) и 2) пункта 9 настоящих Правил, и в строке о количестве мест осуществления деятельности, указывается количество мест осуществляемой деятельности, отраженных в данном приложений.
14. В разделе "Информация о месте осуществления деятельности":
1) в графе А отражается очередной порядковый номер;
2) в графе В отражается код Управления государственных доходов по месту фактически осуществляемой деятельности (например, индивидуальный предприниматель зарегистрирован по месту нахождения в Управлении государственных доходов (далее – УГД) по району Байконур города Астаны. Также имеются объекты в других УГД – по Есильскому району города Астаны, по Целиноградскому району Акмолинской области, по Ауэзовскому району города Алматы, соответственно в графе В отражаются все соответствующие УГД);
3) в графе C отражается город, село, где осуществляется деятельность;
4) в графе D отражается улица, проспект, микрорайон или квартал, где осуществляется деятельность;
5) в графе E отражается номер дома, где осуществляется деятельность;
6) в графе F отражается номер квартиры, офиса (комнаты, иного помещения), где осуществляется деятельность.
15. В разделе "Исчисленные налоги" указываются следующие данные:
1) в строке 913.01.001 отражается сумма расходов работодателя по доходам его работников.
Сумма, указанная в строке 913.01.001 переносится в основную декларацию в строку 913.00.002;
2) в графе G отражается соответствующая ставка, которая применяется в специальном налоговом режиме розничного налога, то есть 4 %, 8% и ставка, размер которой утвержден решением местного представительного органа с учетом снижения не более чем на 50 %;

4) декларацияны қабылдаған лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) жолында декларацияны қабылдаған мемлекеттік кіріс органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
5) Салық кодексінің 209-бабының 2-тармағына сәйкес лауазымды тұлғаның декларацияны қабылдау күні;
6) Мемлекеттік кірістер органы беретін декларацияның кіріс нөмірі;
7) пошта немесе өзге де байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні.
Осы тармақтың 4), 5), 6) және 7) тармақшаларын декларацияны қағаз жеткізгіште қабылдаған мемлекеттік кірістер органының қызметкері толтырады.
3-тарау. Бөлшек салықтың арнайы салық режимін қолданатын салық төлеушілер бойынша салық міндеттемелерін есептеу – 913.01 нысанының декларациясына 1-қосымшаны толтыру бойынша түсініктеме
13. Декларацияға 1-қосымшаның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімінде салық төлеушінің ЖСН/БСН туралы және салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі туралы деректер осы Қағидалардың 9-тармағының 1) және 2) тармақшаларына сәйкес көрсетіледі және қызметті жүзеге асыру орындарының саны туралы жолда осы қосымшада көрсетілген жүзеге асырылатын қызмет орындарының саны көрсетіледі.
14. "Қызметті жүзеге асыру орны туралы ақпарат" деген бөлімде:
1) А бағанында кезекті реттік нөмір көрсетіледі;
2) В бағанында нақты жүзеге асырылатын қызмет орны бойынша Мемлекеттік кірістер басқармасының коды көрсетіледі (мысалы, дара кәсіпкер Астана қаласының Байқоңыр ауданы бойынша Мемлекеттік кірістер басқармасында (бұдан әрі – МКБ) орналасқан жері бойынша тіркелген. Сондай – ақ Астана қаласының Есіл ауданы бойынша, Ақмола облысының Целиноград ауданы бойынша, Алматы қаласының Әуезов ауданы бойынша басқа да МКБ объектілері бар, тиісінше В бағанында барлық тиісті МКБ-лар көрсетіледі);
3) С бағанында қызмет жүзеге асырылатын қала, ауыл көрсетіледі;
4) D бағанында қызмет жүзеге асырылатын көше, даңғыл, шағын аудан немесе квартал көрсетіледі;
5) Е бағанында қызмет жүзеге асырылатын үйдің нөмірі көрсетіледі;
6) F бағанында қызмет жүзеге асырылатын пәтердің, офистің (бөлменің, өзге де үй-жайдың) нөмірі көрсетіледі.
15. "Есептелген салықтар" деген бөлімде мынадай деректер көрсетіледі:
1) 913.01.001-жолда жұмыс берушінің жұмыскерлерінің кірістері бойынша шығыстарының сомасы көрсетіледі.
913.01.001-жолда көрсетілген сома негізгі декларациядағы 913.00.002-жолға көшіріледі;
2) G бағанында бөлшек салықтың арнаулы салық режимінің тиісті мөлшерлемесін, яғни 4 %, 8% және жергілікті өкілді органның шешімімен 50 %-дан аспайтын төмендетуді ескере отырып, бекітілген мөлшерлеме көрсетіледі;

3) в графе H отражается сумма дохода, определяемая совокупно за налоговый период в общеустановленном порядке:
юридическим лицом – в соответствии со статьями 225240 Налогового кодекса;
индивидуальным предпринимателем – аналогично порядку определения совокупного годового дохода в целях исчисления корпоративного подоходного налога, установленного статьей 225 Налогового кодекса, с учетом особенностей, предусмотренных статьями 226240 Налогового кодекса.
Итоговая строка графы H переносится в основную декларацию в строку 913.00.001;
4) в графе I отражается удельный вес (%) облагаемого дохода в общей сумме облагаемого дохода, отраженной в итоговой графе H (например, сумма облагаемого дохода (графа "H") 300 000 тенге, итоговая сумма облагаемого дохода – 500 000 тенге. 300 000 / 500 000 *100 = 60%);
5) в графе J отражается сумма дохода, с учетом уменьшения на сумму расходов работодателя по доходам его работников (например, сумма облагаемого дохода (графа "H") 300 000 тенге, сумма расходов работодателя по доходам его работников (913.01.001) – 80 000 тенге, удельный вес облагаемого дохода 60%. Итого 300 000 – (80 000 Х 60%) = 252 000 тенге. То есть в графе J отражается сумма 252 000 тенге);
6) в графе K отражаются суммы исчисленных налогов (КПН/ИПН), которые определяются следующей формулой: сумма дохода, с учетом уменьшения на сумму расходов работодателя по доходам его работников умножается на ставку, отраженную в графе G.
Итоговая строка по графе K переноситься в основную декларацию в строку 913.00.004.
Приложение 137
к приказу Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Сноска. Приказ дополнен приложением 137 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 28.12.2023 № 1332 (вводится в действие с 01.01.2024).
Приложение 138
к приказу Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Правила составления налоговой отчетности "Расчет по корпоративному подоходному налогу, удерживаемому у источника выплаты с дохода нерезидента (форма 101.04)"
Сноска. Приказ дополнен приложением 138 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 28.12.2023 № 1332 (вводится в действие с 01.01.2024).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Расчет по корпоративному подоходному налогу, удерживаемому у источника выплаты с дохода нерезидента (форма 101.04)" (далее – Правила), разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Расчет по корпоративному подоходному налогу" (далее – расчет), предназначенной для исчисления суммы корпоративного подоходного налога, удерживаемого у источника выплаты с дохода нерезидента, а также для отражения сумм:
доходов, освобожденных от налогообложения в соответствии с положениями международного договора;
доходов, не подлежащих налогообложению в соответствии с Налоговым кодексом;
не являющихся доходом из источников Республике Казахстан.
Расчет составляется налоговым агентом в соответствии со статьей 648 Налогового кодекса.

3) H бағанында жалпыға бірдей белгіленген тәртіппен салық кезеңі үшін жиынтықта айқындалатын кіріс сомасы көрсетіледі:
заңды тұлға – Салық кодексінің 225240-баптарына сәйкес;
дара кәсіпкер – Салық кодексінің 226240-баптарында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, Салық кодексінің 225-бабында белгіленген корпоративтік табыс салығын есептеу мақсатында жылдық жиынтық табысты айқындау тәртібіне ұқсас.
Н бағанының жиынтық жолы негізгі декларациядағы 913.00.001-жолға көшіріледі;
4) I бағанда Н бағанының қорытындысында көрсетілген салық салынатын кірістің жалпы сомасынан салық салынатын кірістің үлес салмағы (%) көрсетіледі (мысалы, салық салынатын кіріс сомасы ("H" бағаны) 300 000 теңге, салық салынатын кірістің жиынтық сомасы – 500 000 теңге. 300 000 / 500 000 *100 = 60%)
5) J бағанында жұмыс берушінің жұмыскерлерінің кірістері бойынша шығыстарының сомасына азайтуды ескере отырып, кіріс сомасы көрсетіледі (мысалы, салық салынатын кірістің сомасы ("H" бағаны) 300 000 теңге, жұмыс берушінің қызметкерлерінің кірістері бойынша шығыстарының сомасы (913.01.001-жол) – 80 000 теңге, салық салынатын кірістің үлес салмағы 60%. Барлығы 300 000 - (80 000 х 60%) = 252 000 теңге.
Яғни J бағанында 252 000 теңге сомасы көрсетіледі);
6) K бағанында есептелген салықтардың (КТС/ЖТС) сомалары көрсетіледі, олар мынадай формуламен айқындалады: жұмыс берушінің жұмыскерлерінің кірістері бойынша шығыстарының сомасына азайтуды ескере отырып, кіріс сомасы G бағанында көрсетілген мөлшерлемеге көбейтіледі.
K бағаны бойынша жиынтық жолы негізгі декларациядағы 913.00.004 - жолға көшіріледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қантардағы
№ 39 бұйрығына
137-қосымша
Ескерту. Бұйрық 137-қосымшамен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 28.12.2023 № 1332 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қантардағы
№ 39 бұйрығына
138-қосымша
"Бейрезиденттің табысынан төлем көзінен ұсталатын корпоративтік табыс салығы бойынша есеп (101.04-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары
Ескерту. Бұйрық 138-қосымшамен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 28.12.2023 № 1332 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Бейрезиденттің табысынан төлем көзінен ұсталатын корпоративтік табыс салығы бойынша есеп (101.04-нысан)" (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі – Салық кодексі) сәйкес әзірленді және бейрезиденттің табысынан төлем көзінен ұсталатын корпоративтік табыс салығының сомасын есептеуге, сондай-ақ сомаларды көрсетуге арналған "Корпоративтік табыс салығы бойынша есеп айырысу" (бұдан әрі – есеп айырысу) салық есептілігі нысанын жасау тәртібін айқындайды:
халықаралық шарттың ережелеріне сәйкес салық салудан босатылған кірістер;
Салық кодексіне сәйкес салық салуға жатпайтын кірістер;
Қазақстан Республикасының көздерінен табыс болып табылмайтын.
Есепті Салық кодексінің 648-бабына сәйкес салық агентi жасайды.

2. Расчет состоит из самого расчета (форма 101.04) и приложения к нему (101.04), предназначенного для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки расчета не заполняются.
5. Приложение к расчету (101.04) составляется в обязательном порядке при заполнении строк в расчете, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложение к расчету (101.04) не составляется при отсутствии данных, подлежащих отражению в нем.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к расчету (101.04), дополнительно заполняется аналогичный лист указанного приложения .
8. В настоящих Правилах применяются арифметические знаки: "+" – плюс, "–" – минус, "х" – умножение, "/" – деление, "=" – равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "–" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) расчета.
10. При составлении расчета:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) в электронной форме – заполняется в соответствии со статьей 208 Налогового кодекса.
11. Расчет составляется, подписывается, заверяется (печатью в установленных законодательством Республики Казахстан случаях либо электронной цифровой подписью) налогоплательщиком (налоговым агентом) на бумажном и (или) электронном носителях на казахском и (или) русском языках соответствии с пунктом 2 статьи 204 Налогового кодекса.
12. Расчет с учетом пункта 6 статьи 208 Налогового кодекса в случае предоставления в явочном порядке на бумажном носителе составляется в двух экземплярах.
13. В разделе "Общая информация о налоговом агенте" приложения к расчету (101.04) указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налоговом агенте" настоящего расчета.
14. Данная форма распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января 2024 года.
Глава 2. Пояснение по заполнению расчета (101.04)
15. В разделе "Общая информация о налоговом агенте" налоговый агент указывает следующие данные:
1) индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер) налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность – отчетный налоговый период, за который представляется расчет (указывается арабскими цифрами);
3) наименование налогового агента – Ф.И.О. физического лица или наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами;

2. Есеп осы есептің өзінен (101.04-нысан) және салық міндеттемесінің есептелуі туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшадан (101.04) тұрады.
3. Есепті толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде есептің тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Есепке қосымша (101.04) есептегі тиісті көрсеткіштерді көрсетуді талап ететін жолдарды толтыру кезінде міндетті тәртіпте жасалады.
6. Есепке қосымша (101.04) онда көрсетілуі тиіс деректер болмаған кезде жасалмайды.
7. Есепке қосымшаның (101.04) парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда, есепке қосымшаның осындай парағы қосымшада көрсетілгендей толтырылады.
8. Осы Қағидаларда арифметикалық белгілер қолданылады: "+" – қосу, "–" – алу, "х" – көбейту, "/" – бөлу, "=" – тең.
9. Сомалардың теріс мәндері есептің тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде "–" белгісімен белгіленеді.
10. Есеп жасау кезінде:
1) қағаз тасымалдағышта – қара не көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық нысанда – Салық кодексінің 208-бабына сәйкес толтырылады.
11. Салық төлеуші (салық агенті) есепті Салық кодексінің 204-бабы 2-тармағына сәйкес қағаз және (немесе) электрондық жеткізгіштерде қазақ және (немесе) орыс тілдерінде жасайды, қол қояды, (Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда мөрмен не электрондық цифрлық қолтаңбамен) куәландырады.
12. Салық кодексінің 208-бабының 6-тармағын ескере отырып, есепті келу тәртібімен қағаз жеткізгіште ұсынылған жағдайда, екі дана етіп жасайды.
13. Есепке қосымшаның (101.04) "Салық агенті туралы жалпы ақпарат" деген бөлімінде осы есептің "Салық агенті туралы жалпы ақпарат" деген бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
14. Бұл нысан 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
2-тарау. Есепті толтыру бойынша түсіндірме (101.04)
15. "Салық агенті туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде салық агенті мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі);
2) салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі – есеп табыс етілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
3) салық агентінің атауы-жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) (бұдан әрі – Т.А.Ә.) немесе заңды тұлғаның құрылтай құжаттарына сәйкес атауы;

4) вид расчета.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения расчета к видам налоговой отчетности, указанным в статье 206 Налогового кодекса;
5) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида расчета, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 206 Налогового кодекса.
16. В разделе "Расчетные показатели":
1) строки 101.04.001 I, 101.04.001 II и 101.04.001 III предназначены для отражения суммы доходов, начисленных и выплаченных нерезиденту за каждый месяц налогового периода, и заполняются на основании данных приложения к расчету (101.04). Строка 101.04.001 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за налоговый период, указанных в настоящем подпункте, определяемой как сумма строк 101.04.001 I, 101.04.001 II и 101.04.001 III;
2) строки 101.04.002 I, 101.04.002 II и 101.04.002 III предназначены для отражения суммы подоходного налога, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 647 Налогового кодекса за каждый месяц налогового периода, и заполняются на основании данных приложения к расчету (101.04). Строка 101.04.002 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 101.04.002 I, 101.04.002 II и 101.04.002 III;
3) строка 101.04.003 предназначена для отражения суммы доходов, начисленных, но невыплаченных нерезиденту, отнесенных налоговым агентом на вычеты. Срока 101.04.003 заполняется на основании данных приложения к расчету (101.04).
Датой отнесения на вычеты начисленных, но не выплаченных доходов нерезидента, признается 31 декабря отчетного календарного года. Строка 101.04.003 заполняется в расчете за 4 квартал отчетного календарного года;
4) строка 101.04.004 предназначена для отражения суммы подоходного налога с начисленных, но невыплаченных доходов нерезидента, отнесенных налоговым агентом на вычеты, отраженных в строке 101.04.003, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 647 Налогового кодекса. Строка 101.04.004 заполняется на основании данных приложения к расчету (101.04);
5) строки 101.04.005 I, 101.04.005 II и 101.04.005 III предназначены для отражения суммы доходов, начисленных в соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 644 Налогового кодекса за каждый месяц налогового периода, и заполняются на основании данных приложения к расчету (101.04). Строка 101.04.005 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за налоговый период, указанных в настоящем подпункте, определяемой как сумма строк 101.04.005 I, 101.04.005 II и 101.04.005 III;

4) есеп түрі.
Тиісті торкөздер есепті Салық кодексінің 206-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызу ескеріле отырып белгіленеді;
5) хабарлама нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 206-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген есеп түрін табыс еткен жағдайда толтырылады.
16. "Есептік көрсеткіштер" деген бөлімде:
1) 101.04.001 І, 101.04.001 ІІ және 101.04.001 ІІІ жолдары салық кезеңінің әр айы үшін бейрезидентке есептелген және төленген табыстардың сомаларын көрсетуге арналған және есепке қосымшаның (101.04) деректері негізінде толтырылады. 101.04.001 IV жолы 101.04.001 І, 101.04.001 ІІ және 101.04.001 ІІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалатын осы тармақшада көрсетілген салық кезеңі үшін табыстардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
2) 101.04.002 І, 101.04.002 ІІ және 101.04.002 ІІІ жолдары Салық кодексінің 647-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес салық кезеңінің әр айы үшін бюджетке аударуға жататын табыс салығының сомасын көрсетуге арналған және есепке қосымшаның (101.04) деректері негізінде толтырылады. 101.04.002 IV жолы 101.04.002 І, 101.04.002 ІІ және 101.04.002 ІІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
3) 101.04.003-жолы салық агенті шегерімге жатқызған, есептелген, бірақ бейрезидентке төленбеген табыстардың сомасын көрсетуге арналған. 101.04.003-жолы есепке қосымшаның (101.04) деректері негізінде толтырылады.
Бейрезиденттің есептелген, бірақ төленбеген табыстарын шегерімге жатқызу күні болып есепті күнтізбелік жылдың 31 желтоқсаны танылады.101.04.003-жолы есепті күнтізбелік жылдың 4-тоқсаны үшін есепте толтырылады;
4) 101.04.004-жолы бейрезиденттің есептелген, бірақ төленбеген, салық агенті шегерімге жатқызған, Салық кодексінің 647-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес бюджетке аударылуға жататын 101.04.003-жолында көрсетілген табыстарынан алынатын табыс салығының сомасын көрсетуге арналған. 101.04.004-жолы есепке қосымшаның (101.04) деректері негізінде толтырылады;
5) 101.04.005 І, 101.04.005 ІІ, 101.04.005 ІІІ жолдары Салық көдексінің 644-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес салық кезеңінің әр айы үшін есептелген табыс сомасын көрсетуге арналған және есепке қосымшаның (101.04) деректері негізінде толтырылады. 101.04.005 IV жолы 101.04.005 І, 101.04.005 ІІ және 101.04.005 ІІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалатын осы тармақшада көрсетілген салық кезеңі үшін табыс салығының жиынтық сомасын көрсетуге арналған;

6) строки 101.04.006I, 101.04.006II и 101.04.006III предназначены для отражения суммы подоходного налога, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 647 Налогового кодекса за каждый месяц налогового периода, и заполняются на основании данных приложения к расчету (101.04). Строка 101.04.006 IV предназначена для отражения итоговой суммы налогов за налоговый период, указанных в настоящем подпункте, определяемой как сумма строк 101.04.006 I, 101.04.006 II и 101.04.006 III.
17. В разделе "Ответственность налогового агента":
1) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) Руководителя" указываются Ф.И.О. руководителя в соответствии с учредительными документами;
2) дата подачи расчета – дата представления расчета в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов – код органа государственных доходов по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лиц, принявшего расчет" указывается Ф.И.О. работника органа государственных доходов, принявшего расчет;
5) дата приема расчета – дата представления расчета в соответствии с пунктом 2 статьи 209 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа – регистрационный номер расчета, присваиваемый органом государственных доходов;
7) дата почтового штемпеля – дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Подпункты 4), 5), 6) и 7) настоящего пункта заполняются работником органа государственных доходов, принявшим декларацию на бумажном носителе.
18. Приложение к расчету (101.04):
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается месяц квартала, в котором произведена выплата доходов нерезиденту.
В случае отражения сумм начисленных, но невыплаченных доходов, отнесенных на вычеты, графа В расчета за 4 квартал не заполняется;
3) в графе С указывается полное наименование нерезидента (иностранного юридического лица-получателя доходов);
4) в графе D указывается код страны резидентства нерезидента.
При заполнении кода страны используется кодировка стран в соответствии с приложением 22 "Классификатор стран мира", утвержденным решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций", кроме государств с льготным налогообложением, включенных в перечень, государств с льготным налогообложением, утвержденный приказом Министра финансов Республики Казахстан от 8 февраля 2018 года № 142 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16404) (далее – Приказ № 142). Для государств с льготным налогообложением, включенных в перечень, утвержденный Приказом № 142, при заполнении кода страны в качестве кода страны используются порядковые номера таких государств в соответствии с Приказом № 142. Для административных территориальных единиц с льготным налогообложением, расположенных на территории государств, кодом страны считается порядковый номер этого государства;

6) 101.04.006 І, 101.04.006 ІІ және 101.04.006 ІІІ жолдары Салық кодексінің 647-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес салық кезеңінің әр айы үшін бюджетке аударуға жататын табыс салығының сомасын көрсетуге арналған және есепке қосымшаның (101.04) деректері негізінде толтырылады. 101.04.006 IV жолы 101.04.006 І, 101.04.006 ІІ және 101.04.006 ІІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
17. "Салық агентiнiң жауапкершiлiгi" деген бөлімде:
1) "Басшының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" деген жолда құрылтайшының құжаттарына сәйкес басшының – Т.А.Ә. көрсетіледі;
2) есептің табыс етілген күні – есептің мемлекеттік кірістер органына табыс етілген күні көрсетіледі;
3) мемлекеттік кірістер органының коды – салық төлеушінің орналасқан орны бойынша мемлекеттік кірістер органының коды;
4) "Есепті қабылдаған лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" деген жолда есепті қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің Т.А.Ә. көрсетіледі;
5) есептің қабылданған күні – Салық кодексінің 209-бабы 2-тармағына сәйкес есептің табыс етілген күні;
6) құжаттың кіріс нөмірі – мемлекеттік кірістер органы берген есептің тіркеу нөмірі;
7) пошта штемпелінің күні – пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Осы тармақтың 4), 5), 6) және 7) тармақшаларын есепті қағаз тасымалдағышта қабылдаған мемлекеттік кірістер органының қызметкері толтырады.
18. Есепке қосымшада (101.04):
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында бейрезидентке табысты төлеу жүргізген тоқсанның айы көрсетіледі.
Есептелген, бірақ шегерімге жатқызылған, төленбеген табыстардың сомалары көрсетілген жағдайда, 4-тоқсан ішіндегі есептің В бағаны толтырылмайды;
3) С бағанында табыстар алушы бейрезидент толық атауы көрсетіледі (табыс алушы шетелдік заңды тұлға);
4) D бағанында бейрезиденттің резиденттік елінің коды көрсетіледі.
Ел кодын толтыру кезінде "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген "Әлем елдерінің жіктеуіші" деген 22-қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 8 ақпандағы № 142 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16404 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 142 бұйрық), жеңілдікті салық салынатын мемлекеттер, тізбеге енгізілген жеңілдетілген салық салуы бар мемлекеттерден басқа, елдердің кодтауын пайдалану қажет. № 142 бұйрығымен бекітілген тізбеге енгізілген жеңілдетілген салық салуы бар мемлекеттер үшін ел кодын толтырған кезде елдің коды ретінде № 142 бұйрыққа сәйкес осындай мемлекеттердің реттік нөмірін пайдаланылады. Өз аумағында салық салуда жеңілдігі бар әкімшілік аумақтық бірліктері бар мемлекеттер үшін осы мемлекеттің реттік нөмірі ел коды болып есептеледі.

5) в графе E указывается номер налоговой регистрации нерезидента в стране резидентства;
6) в графе F указывается код вида доходов согласно пункту 19 настоящих Правил, полученных нерезидентом из источников в Республике Казахстан;
7) в графе G указывается номер и дата контракта (договора), заключенного между нерезидентом и налоговым агентом, в соответствии с которым возникают доходы, за исключением доходов в виде дивидендов;
8) в графе H указывается сумма начисленных и выплаченных доходов, по которым возникают обязательства по удержанию налогов, в том числе освобожденных от удержания налогов в соответствии с международным договором.
При совершении операций в иностранной валюте в данной графе указывается сумма начисленных и выплаченных доходов, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день выплаты дохода или, в случае предоплаты, на день начисления дохода;
9) в графе I указывается ставка подоходного налога у источника выплаты, установленная международным договором или статьей 646 Налогового кодекса;
10) в графе J указывается сумма подоходного налога с начисленных и выплаченных доходов, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии со статьей 647 Налогового кодекса.
При совершении операций (выплаты дохода) в иностранной валюте в данной графе указывается сумма подоходного налога у источника выплаты, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день выплаты дохода или, в случае выплаты предоплаты, на день начисления дохода.
Графы H – J заполняются по начисленным и выплаченным суммам доходов нерезиденту;
11) в графе K указывается сумма начисленных, но невыплаченных нерезиденту в течение налогового периода доходов, отнесенных налоговым агентом на вычеты.
При совершении операций в иностранной валюте в данной графе указывается сумма невыплаченных доходов нерезидента, отнесенных налоговым агентом на вычеты, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на последний день налогового периода, установленного статьей 314 Налогового кодекса, за который доходы нерезидента отнесены на вычеты;
12) в графе L указывается ставка подоходного налога у источника выплаты, установленная международным договором или статьей 646 Налогового кодекса;
13) в графе M указывается сумма подоходного налога с начисленных, но невыплаченных в течение отчетного налогового периода доходов нерезидента, отнесенных налоговым агентом на вычеты, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии со статьей 647 Налогового кодекса.
При совершении операций в иностранной валюте в данной графе указывается сумма подоходного налога, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день отнесения на вычеты дохода нерезидента.
Графы K – M заполняются по начисленным, но не выплаченным суммам доходов нерезиденту при их отнесении на вычеты и заполняются в расчете за 4 квартал отчетного календарного года;

5) Е бағанында бейрезиденттің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі;
6) F бағанында Қазақстан Республикасындағы көздерден бейрезидент алған осы Қағидалардың 19-тармағына сәйкес табыс түрлерінің коды көрсетіледі;
7) G бағанында дивидендтер түріндегі табыстарды қоспағанда, оған сәйкес табыстар туындайтын бейрезидент пен салық агентінің арасында жасалған келісімшарттың (шарттың) нөмірі мен күні көрсетіледі;
8) Н бағанында олар бойынша салықтарды ұстап қалу бойынша міндеттеме туындайтын есептелген және төленген, оның ішінде халықаралық шартқа сәйкес салықтарды ұстаудан босатылған табыс сомасы көрсетіледі.
Операциялар шетел валютасында жасалған кезде, бұл бағанда табысты есептелген күнге немесе алдын-ала төлеген жағдайда, табыстарды төлеген күнге валюта айырбасының нарықтық бағамы қолданыла отырып, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасына қайта есептелген табыстардың есептелген және төленген сомасы көрсетіледі;
9) І бағанында халықаралық шартта немесе Салық кодексінің 646-бабында белгіленген төлем көзінен табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
10) J бағанында Салық кодексінің 647-бабына сәйкес бюджетке аударылуы тиіс есептелген және төленген табыстардан табыс салығының сомасы көрсетіледі.
Операциялар (табыс төлеу) шетел валютасында жасалған кезде бұл бағанда табысты төлеген күнге немесе алдын-ала төлеген жағдайда табысты есептеген күнге валюта айырбасының нарықтық бағамы қолданыла отырып, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасына қайта есептелген төлем көзінен табыс салығының сомасы көрсетіледі.
Н – J бағандары бейрезидентке есептелген және төленген табыс сомалары бойынша толтырылады;
11) К бағанында салық агенті шегерімге жатқызған, салық кезеңі ішінде бейрезидентке есептелген, бірақ төленбеген табыс сомасы көрсетіледі.
Операциялар шетел валютасында жасалған кезде, бұл бағанда Салық кодекстің 314-бабында белгіленген, салық агенті шегерімге жатқызған салық кезеңінің соңғы күніне валюта айырбасының нарықтық бағамы қолданыла отырып, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасына қайта есептелген, бейрезидентке төленбеген табыстарының сомасы көрсетіледі.
12) L бағанында халықаралық шартта немесе Салық кодексінің 646-бабында белгіленген төлем көзінен табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
13) М бағанында Салық кодексінің 647-бабына сәйкес бюджетке аударылуға тиісті, салық агенті шегерімге жатқызған, есепті салық кезеңі ішінде есептелген, бірақ төленбеген бейрезидентке табыстарынан алынатын табыс салығының сомасы көрсетіледі.
Операциялар шетел валютасында жасалған кезде бұл бағанда бейрезиденттің табысын шегерімге жатқызған күнге валюта айырбасының нарықтық бағамы қолданыла отырып, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасына қайта есептелген табыс салығының сомасы көрсетіледі.
К – М бағандары шегерімге жатқызылған кезде бейрезиденттерге есептелген, бірақ төленбеген табыстардың сомалары бойынша толтырылады және есепті күнтізбелік жылдың 4-тоқсаны үшін есепте толтырылады;

14) в графе N указывается сумма доходов, начисленных в соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 644 Налогового кодекса. При совершении операций (выплаты дохода) в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма дохода, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день выплаты дохода или, в случае предоплаты, на день начисления дохода;
15) в графе O указывается ставка подоходного налога у источника выплаты, установленная международным договором или статьей 646 Налогового кодекса;
16) в графе Р указывается сумма подоходного налога с доходов, начисленных в соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 644 Налогового кодекса, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии со статьей 647 Налогового кодекса.
При совершении операций в иностранной валюте в данной графе указывается сумма подоходного налога, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день отнесения на вычеты дохода нерезидента;
17) в графе Q указывается сумма начисленных (выплаченных) доходов, освобожденных от удержания налогов в соответствии с международным договором. При этом под доходами, освобожденными от удержания налогов, также понимаются суммы, к которым применены сниженные ставки налога в соответствии с положениями международных договоров. При совершении операций (выплаты дохода) в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма дохода, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день выплаты дохода или, в случае предоплаты, на день начисления дохода;
18) в графе R указывается код вида международного договора в соответствии с пунктом 21 настоящих Правил, который применен в отношении дохода, указанного в графе N;
19) в графе S указывается наименование международного договора, указанного в графе R, при отражении в графе R кода 22;
20) в графе T указывается код страны, с которой заключен международный договор. Графа Т заполняется в соответствии с подпунктом 4) пункта 17 настоящих Правил. Графы Q-S заполняются в случае, если налогоплательщик применяет положения ратифицированного межгосударственного или межправительственного договора.
Итоговые суммы графы H за соответствующий месяц отчетного квартала переносятся в соответствующие строки 101.04.001 I, 101.04.001 II и 101.04.001 III.
Итоговые суммы графы J переносятся в соответствующие строки 101.04.002 I, 101.04.002 II и 101.04.002 III.
Итоговые суммы графы K в суммарном выражении по всему приложению к расчету (101.04) переносятся в строку 101.04.003, графа M в строку 101.04.004.
Итоговые суммы графы N за соответствующий месяц отчетного квартала переносятся в соответствующие строки 101.04.005 I, 101.04.005 II и 101.04.005 III.
Итоговые суммы графы P за соответствующий месяц отчетного квартала переносятся в соответствующие строки 101.04.006 I, 101.04.006 II и 101.04.006 III;

14) N бағанында Салық көдексінің 644-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес есептелген кірістер сомаларын көрсетіледі. Операциялар (табыстар төлеу) шетел валютасында жасалған кезде бұл бағанда табыс төлеген күнге немесе алдын-ала төлеген жағдайда, табыс есептеген күнге валюта айырбасының нарықтық бағамы қолданыла отырып, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасына қайта есептелген табыстардың сомасы көрсетіледі;
15) О бағанында халықаралық шартта немесе Салық кодексінің 646-бабында белгіленген төлем көзінен табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
16) Р бағанында Салық кодексінің 647-бабына сәйкес бюджетке аударылуға тиісті, Салық кодексінің 644-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес есептелген табыстан бюджетке аударуға жататын табыс салығының сомасын көрсетіледі.
Операциялар шетел валютасында жасалған кезде бұл бағанда резидент еместің табысын шегерімге жатқызған күнге валюта айырбасының нарықтық бағамы қолданыла отырып, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасына қайта есептелген табыс салығының сомасы көрсетіледі.
17) Q бағанында халықаралық шартқа сәйкес салықтарды ұстап қалудан босатылған есептелген (төленген) табыстардың сомасы көрсетіледі. Бұл ретте салықтарды ұстап қалудан босатылған деп халықаралық шарттардың ережелеріне сәйкес төмендетілген салық ставкалары қолданылған сомалар да танылады. Операциялар (табыстар төлеу) шетел валютасында жасалған кезде бұл бағанда табыс төлеген күнге немесе алдын-ала төлеген жағдайда, табыс есептеген күнге валюта айырбасының нарықтық бағамы қолданыла отырып, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасына қайта есептелген табыстардың сомасы көрсетіледі;
18) R бағанында N бағанында көрсетілген табысқа қатысты қолданылған осы Қағидалардың 21-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрінің коды көрсетіледі;
19) S бағанында R бағанында 22 кодын көрсеткен кезде R бағанында көрсетілген халықаралық шарттың атауы көрсетіледі;
20) T бағанында халықаралық шарт жасасқан елдің коды көрсетіледі. T бағаны осы Қағидалардың 17-тармағының 4) тармақшасына сәйкес толтырылады. Q-S бағандары егер салық төлеуші ратификацияланған мемлекетаралық және үкіметаралық шарттардың ережелерін қолданған жағдайда толтырылады.
Есепті тоқсанның тиісті айы үшін қосымшаның Н бағанының жиынтық сомалары 101.04.001 I, 101.04.001 II және 101.04.001 III тиісті жолдарына көшіріледі;
J бағанының жиынтық сомалары 101.04.002 I, 101.04.002 II және 101.04.002 III тиісті жолдарына көшіріледі;
Барлық есепті қосымша (101.04) бойынша жиынтық мәндегі K бағанының жиынтық сомасы 101.04.003 жолына, M бағаны 101.04.004 жолына көшіріледі.
Есепті тоқсанның тиісті айы үшін қосымшаның N бағанының қорытынды сомалары тиісті 101.04.005 I. 101.04.005 II және 101.04.05 III жолдарына көшіріледі. Есепті тоқсанның тиісті айы үшін қосымшаның P бағанының қорытынды сомалары тиісті 101.04.006 I, 101.04.006 II және 101.04.006 III жолдарына көшіріледі;

21) в графе U указывается сумма, не являющаяся доходом в соответствии с пунктом 2 статьи 644 Налогового кодекса. При совершении операций (выплаты дохода) в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма дохода, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день выплаты дохода или, в случае предоплаты, на день начисления дохода;
22) в графе V указывается наименование выплат, не являющихся доходом из источников Республике Казахстан, в соответствии с пунктом 2 статьи 644 Налогового кодекса.
Если приложение к расчету (101.04) заполняется на бумажном носителе, и если применено несколько видов выплат, каждый вид подлежит заполнению отдельной строкой, отражению подлежит соответствующий подпункт, пункт и статья;
23) в графе W указывается сумма доходов из источников Республики Казахстан, не подлежащих налогообложению, в соответствии с пунктом 9 статьи 645 Налогового кодекса, за исключением дохода, указанного в подпункте 1) пункта 9 статьи 645 Налогового кодекса. При совершении операций (выплаты дохода) в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма дохода, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день выплаты дохода или, в случае предоплаты, на день начисления дохода.
24) в графе X указываются доходы из источников Республике Казахстан, не подлежащие налогообложению в Республике Казахстан, в соответствии с пунктом 9 статьи 645 Налогового кодекса, за исключением дохода, указанного в подпункте 1) пункта 9 статьи 645 Налогового кодекса.
Если приложение к расчету (101.04) заполняется на бумажном носителе, и если выплачены несколько видов доходов, не подлежащих налогообложению, то каждый вид дохода подлежит заполнению отдельной строкой;
25) в графе Y указывается учетный номер (идентификационный номер) присвоенный валютному договору по экспорту или импорту и предназначенный для обеспечения учета и отчетности по валютным операциям, осуществляемой уполномоченным банком (его филиалом) или территориальным филиалом Национального Банка Республики Казахстан, в соответствии с совместным постановлением Правления Национального банка Республики Казахстан от 29 сентября 2023 года № 78 и приказом Заместителя Премьер-Министра – Министра финансов Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 1054 "Об утверждении Правил осуществления экспортно-импортного валютного контроля в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33512).

21) U бағанында Салық кодексінің 644-бабының 2-тармағына сәйкес табыс болып табылмайтын сома көрсетіледі. Шетел валютасында операциялар (табыс төлеу) жасалған кезде осы бағанда табыс төленген күнге немесе алдын ала төленген жағдайда табыс есептелген күнге валюта айырбастаудың нарықтық бағамын қолдана отырып, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасына қайта есептелген табыс сомасы көрсетіледі;
22) V бағанда Салық кодексінің 644-бабының 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының көздерінен табыс болып табылмайтын төлемдердің атауы көрсетіледі.
Егер есепке қосымша (101.04) қағаз жеткізгіште толтырылса және төлемдердің бірнеше түрі қолданылса, әрбір түрі жеке жолмен толтырылуға тиіс, тиісті тармақша, тармақша және бап көрсетілуге тиіс;
23) W бағанында Салық кодексінің 645-бабы 9-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген кірісті қоспағанда, Салық кодексінің 645-бабының 9-тармағына сәйкес салық салуға жатпайтын Қазақстан Республикасының көздерінен алынатын кірістердің сомасы көрсетіледі. Шетел валютасында операциялар (табыс төлеу) жасалған кезде осы бағанда табыс төленген күнге немесе алдын ала төленген жағдайда табыс есептелген күнге валюта айырбастаудың нарықтық бағамын қолдана отырып, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасына қайта есептелген табыс сомасы көрсетіледі.
24) Х бағанда Салық кодексінің 645-бабы 9-тармағының 1)тармақшасында көрсетілген табысты қоспағанда, Салық кодексінің 645-бабының 9-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасында салық салуға жатпайтын көздерден алынатын кірістер көрсетіледі.
Егер қосымша қағаз тасығышта толтырылса және егер салық салуға жатпайтын табыстардың бірнеше түрі төленсе, онда табыстың әрбір түрі жеке жолмен толтырылуға тиіс;
25) Y бағанында экспорт немесе импорт бойынша валюталық шартқа берілген және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының бірлескен қаулысына және Премьер-Министр орынбасарының бұйрығына сәйкес уәкілетті банк (оның филиалы) немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалы жүзеге асыратын валюталық операциялар бойынша есепке алу мен есептілікті қамтамасыз етуге арналған есептік нөмір (сәйкестендіру нөмірі) көрсетіледі – "Қазақстан Республикасында экспорттық-импорттық валюталық бақылауды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 1054 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33512 болып тіркелген).

1520 – доход юридического лица-нерезидента, полученный от автономных организаций образования, определенных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 1 статьи 291 Налогового кодекса;
1530 – доход юридического лица-нерезидента, полученный от некоммерческой организации, применяющей положения статьи 289 Налогового кодекса, учрежденной лицом, указанным в абзаце втором подпункта 3) пункта 2 статьи 644 Налогового кодекса;
1540 – доход юридического лица-нерезидента, полученный от автономных организаций образования, определенных подпунктами 4) и 5) пункта 1 статьи 291 Налогового кодекса, за выполнение работ, оказание услуг по видам деятельности, указанным в подпунктах 4) и 5) пункта 1 статьи 291 Налогового кодекса;
1550 – доход юридического лица-нерезидента, полученный от органов Международного финансового центра "Астана" или организаций органа Международного финансового центра "Астана";
1560 – доход, за исключением дохода лица, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, включенном в перечень, утвержденный уполномоченным органом, от оказания консультационных, маркетинговых, инжиниринговых услуг, услуг в сфере информационной безопасности, выполнения работ по созданию центров обработки данных, выплачиваемый юридическим лицом, указанным в подпункте 6) пункта 1 статьи 293 Налогового кодекса, при условиях, установленных подпунктом 3-1) пункта 2 статьи 644 Налогового кодекса;
1570 – доход юридического лица-нерезидента в виде роялти, выплачиваемый автономными организациями образования, определенными подпунктами 2), 3), 4) и 5) пункта 1 статьи 291 Налогового кодекса;
1580 – доход юридического лица-нерезидента, за исключением дохода лица, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, включенном в перечень, утвержденный уполномоченным органом, в виде роялти, выплачиваемый юридическим лицом, указанным в подпункте 6) пункта 1 статьи 293 Налогового кодекса, при условиях, установленных подпунктом 4-1) пункта 2 статьи 644 Налогового кодекса;
1590 – стоимость имущества, полученного в виде вклада в уставный капитал юридического лица-нерезидента, а также стоимость имущества, полученного эмитентом-нерезидентом от размещения выпущенных им акций.
Глава 4. Коды видов международных договоров (соглашений)
20. При заполнении расчета используется следующая кодировка видов международных договоров (соглашений):
01 – Конвенция об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от уплаты налогов на доход и капитал;
02 – Учредительный договор Исламского Банка Развития;
03 – Соглашение об условиях работы регионального экологического центра Центральной Азии;
04 – Учредительный договор Азиатского банка развития;
05 – Соглашение по использованию гранта на проект строительства нового правительственного здания;
06 – Соглашение о финансовом сотрудничестве;
07 – Меморандум о взаимопонимании;
08 – Соглашение относительно уничтожения шахтных пусковых установок межконтинентальных баллистических ракет, ликвидации последствий аварийных ситуаций и предотвращения распространения ядерного оружия;
09 – Соглашение Международного банка реконструкции и развития;
10 – Соглашение Международного валютного фонда;
11 – Соглашение Международной финансовой корпорации;
12 – Конвенция об урегулировании инвестиционных споров;
13 – Соглашение об учреждении Европейского банка реконструкции и развития;
14 – Венская конвенция о дипломатических сношениях;
15 – Договор по созданию Университета Центральной Азии;
16 – Конвенция об учреждении Многостороннего агентства по гарантиям инвестиций;
17 – Соглашение о Египетском университете исламской культуры "Нур-Мубарак";
18 – Соглашение о воздушном сообщении;
19 – Соглашение о предоставлении Международным Банком Реконструкции и Развития гранта Республике Казахстан на подготовку проекта "Поддержка агросервисных служб";
20 – Соглашение в форме обмена нотами о привлечении гранта Правительства Японии для осуществления проекта "Водоснабжение сельских населенных пунктов в Республике Казахстан";
21 – Конвенция о привилегиях и иммунитетах Евразийского экономического сообщества;
22 – Соглашение Азиатского банка инфраструктурных инвестиций;
23 – Иные международные договоры (соглашения, конвенции).

1520 – бейрезидент заңды тұлғаның Салық кодексінің 291-бабы 1-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында айқындалған дербес білім беру ұйымдарынан алған табысы;
1530 – Салық кодексінің 644-бабы 2-тармағы 3) тармақшасының екінші абзацында көрсетілген тұлға құрған Салық кодексінің 289-бабының ережелерін қолданатын коммерциялық емес ұйымнан алынған бейрезидент заңды тұлғаның табысы;
1540 – бейрезидент заңды тұлғаның Салық кодексінің 291-бабы 1-тармағының 4) және 5) тармақшаларында айқындалған дербес білім беру ұйымдарынан Салық кодексінің 291-бабы 1-тармағының 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген қызмет түрлері бойынша жұмыстарды орындағаны, қызметтер көрсеткені үшін алған табысы;
1550 – бейрезидент заңды тұлғаның "Астана" халықаралық қаржы орталығының органдарынан немесе "Астана" халықаралық қаржы орталығы органының ұйымдарынан алған табысы;
1560 – Салық кодексінің 293-бабы 1-тармағының 6) тармақшасында көрсетілген заңды тұлға төлейтін консультациялық, маркетингтік, инжинирингтік қызметтер, ақпараттық қауіпсіздік саласындағы қызметтер көрсетуден, деректерді өңдеу орталықтарын құру жөніндегі жұмыстарды орындаудан уәкілетті орган бекіткен тізбеге енгізілген жеңілдікті салық салынатын мемлекетте тіркелген тұлғаның табысын қоспағанда, табыс. Салық кодексінің 644-бабы 2-тармағының 3-1) тармақшасында белгіленген жағдайларда;
1570 – резидент емес заңды тұлғаның Салық кодексінің 291-бабы 1-тармағының 2), 3), 4) және 5) тармақшаларында айқындалған дербес білім беру ұйымдары төлейтін роялти түріндегі табысы;
1580 – Салық кодексінің 644-бабы 2-тармағының 4-1) тармақшасында белгіленген жағдайларда Салық кодексінің 293-бабы 1-тармағының 6) тармақшасында көрсетілген заңды тұлға төлейтін роялти түріндегі уәкілетті орган бекіткен тізбеге енгізілген жеңілдікті салық салынатын мемлекетте тіркелген тұлғаның табысын қоспағанда, бейрезидент заңды тұлғаның табысы;
1590 – резидент емес заңды тұлғаның жарғылық капиталына салым түрінде алынған мүліктің құны, сондай-ақ резидент емес эмитент өзі шығарған акцияларды орналастырудан алған мүліктің құны.
4-тарау. Халықаралық шарт (келісім) түрлерінің кодтары
20. Есепті толтыру кезінде халықаралық шарттар (келісім) түрінің мынадай кодталуын пайдалану:
01 – Табыс пен капиталға қосарланған салық салуды болдырмау және салық төлеуден жалтаруға алдын алу туралы конвенция;
02 – Ислам Даму Банкiнiң Құрылтай шарты;
03 – Орта Азия Өңірлік экологиялық орталығы жұмысының шарттары туралы келісім;
04 – Азия Даму Банкінің Құрылтай шарты;
05 – Жаңа үкіметтік ғимараттың құрылысы жобасына грантты пайдалану бойынша келісім;
06 – Қаржылық ынтымақтастық туралы келісім;
07 – Өзара түсiнiстiк туралы меморандум;
08 – Континентаралық баллистикалық ракеталардың шахталық ұшыру қондырғыларын, апатты жағдайлардың салдарын жоюға және ядролық қарудың таралуына жол бермеуге қатысты келісім;
09 – Халықаралық Қайта құру және Даму Банкiнiң келісімі;
10 – Халықаралық валюталық қордың келісімі;
11 – Халықаралық қаржылық корпорацияның келісімі;
12 – Инвестициялық дауларды реттеу туралы конвенция;
13 – Еуропалық Қайта құру және Даму Банкiн құру туралы келісім;
14 – Дипломатиялық қатынастар туралы Вена конвенциясы;
15 – Орта Азия университетін құру жөніндегі шарт;
16 – Инвестициялар кепiлдiгiнiң көп жақты агенттiгiн құру туралы конвенция;
17 – "Нұр–Мүбәрак" ислам мәдениетінің Египет университеті туралы келісім;
18 – Әуе қатынасы туралы келісім;
19 – "Агросервистік қызметті қолдау" жобасын дайындауға арналған Халықаралық Қайта құру және Даму Банкінің грантын беру туралы келісім;
20 – "Қазақстан Республикасында ауылдық елдi-мекендердi сумен жабдықтау" жобасын жүзеге асыру үшiн Жапония Yкiметiнiң грантын тарту туралы ноталар алмасу нысанындағы келiсiм;
21 – Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың артықшылықтары мен иммунитеттері туралы конвенция;
22 – Азия инфрақұрылымдық инвестициялар банкі келісімі;
23 – өзге де халықаралық шарттар (келісімдер, конвенциялар).