О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 331 "Об утверждении нормативных правовых актов по вопросам подтверждения соответствия"
Приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 20 февраля 2020 года № 30-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 февраля 2020 года № 20055. Утратил силу приказом и.о. Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 29 июня 2021 года № 434-НҚ.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра торговли и интеграции РК от 29.06.2021 № 434-НҚ (вводится в действие с 01.07.2021).
В соответствии с пунктом 2 статьи 50 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О правовых актах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 331 "Об утверждении нормативных правовых актов по вопросам подтверждения соответствия" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10979, опубликован в информационно-правовой системе нормативных правовых актов Республики Казахстан "Әділет" 18 июня 2015 года) следующие изменения:
Правила приостановления или отмены действия выданных сертификатов соответствия или действия регистрации деклараций о соответствии изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу;
в Правилах признания иностранных сертификатов соответствия, протоколов испытаний, знаков соответствия и иных документов в сфере подтверждения соответствия, утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок признания иностранных сертификатов соответствия";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Порядок признания протоколов испытаний";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Порядок признания знаков соответствия и иных документов в сфере подтверждения соответствия".
2. Комитету технического регулирования и метрологии Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра торговли и интеграции Республики Казахстан.

"Сәйкестікті растау мәселелері жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 331 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2020 жылғы 20 ақпандағы № 30-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 21 ақпанда № 20055 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің м.а. 2021 жылғы 29 маусымдағы № 434-НҚ бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 29.06.2021 № 434-НҚ (01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Құқықтық актілер туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 50-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Сәйкестікті растау мәселелері жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 331 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10979 тіркелген, "Әділет" Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 18 маусымда жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Берілген сәйкестік сертификаттарының немесе сәйкестік туралы декларацияларды тіркеудің қолданылуын тоқтату немесе күшін жою қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Шетелдік сәйкестік сертификаттарын, сынақ хаттамаларын, сәйкестік белгілерін және сәйкестікті растау саласындағы өзге құжаттарды тану қағидаларында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Шетелдік сәйкестік сертификаттарын тану тәртібі";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Сынақ хаттамаларын тану тәртібі";
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Сәйкестік белгілерін және сәйкестікті растау саласындағы өзге құжаттарды тану тәртібі".
2. Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция вице-министріне жүктелсін.

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр торговли и интеграции
Республики Казахстан
Б. Сұлтанов
Приложение к приказу
от 20 февраля 2020 года № 30-НҚ
Правила приостановления или отмены действия выданных сертификатов соответствия или действия регистрации деклараций о соответствии
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила приостановления или отмены действия выданных сертификатов соответствия или действия регистрации деклараций о соответствии (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 5) пункта 3 статьи 12 Статья и подпунктом 6) пункта 1 статьи 40 Закона Республики Казахстан от 9 ноября 2004 года "О техническом регулировании" и определяют порядок приостановления или отмены действия выданных сертификатов соответствия или действия регистрации деклараций о соответствии.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) сертификат соответствия - документ, удостоверяющий соответствие продукции, услуги требованиям, установленным техническими регламентами, положениям стандартов или иных документов;
2) декларация о соответствии - документ, которым изготовитель (исполнитель) удостоверяет соответствие выпускаемой в обращение продукции, услуги установленным требованиям;
3) подтверждение соответствия - процедура, результатом которой является документальное удостоверение (в виде декларации о соответствии или сертификата соответствия) соответствия объекта требованиям, установленным техническими регламентами, стандартами, или условиям договоров;
4) документ в сфере подтверждения соответствия - сертификат соответствия, выданный аккредитованным органом по подтверждению соответствия, или декларация о соответствии, принятая изготовителем, поставщиком продукции;
5) форма подтверждения соответствия - совокупность действий, результаты которых рассматриваются в качестве доказательств соответствия продукции, услуги требованиям, установленным техническими регламентами, стандартами или договорами;
6) орган по подтверждению соответствия - юридическое лицо, аккредитованное в установленном порядке для выполнения работ по подтверждению соответствия;
7) уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий государственное регулирование в области технического регулирования.
3. Приостанавливают или отменяют действия документов в сфере подтверждения соответствия:
1) орган по подтверждению соответствия;
2) уполномоченный орган.
4. Приостановление действия выданных документов в сфере подтверждения соответствия осуществляется на срок до одного месяца.

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
сауда және интеграция министрі
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция
министрінің
2020 жылғы 20 ақпанның
№ 30-НҚ бұйрығына
қосымша
Берілген сәйкестік сертификаттарының немесе сәйкестік туралы декларацияларды тіркеудің қолданылуын тоқтату немесе күшін жою қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Берілген сәйкестік сертификаттарының немесе сәйкестік туралы декларацияларды тіркеудің қолданылуын тоқтату немесе күшін жою қағидалары "Техникалық реттеу туралы" 2004 жылғы 9 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 3-тармағының 5) тармақшасына және 40-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді және берілген сәйкестік сертификаттарының немесе сәйкестік туралы декларациялар тіркеулерінің қолданылуын тоқтату немесе күшін жою тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) сәйкестік сертификаты – өнімнің, көрсетілетін қызметтің техникалық регламенттерде белгіленген талаптарға, стандарттардың немесе өзге де құжаттардың ережелеріне сәйкестігін куәландыратын құжат;
2) сәйкестік туралы декларация ‒ дайындаушы (орындаушы) айналысқа шығарылатын өнімнің, көрсетілетін қызметтің белгіленген талаптарға сәйкестігін куәландыратын құжат;
3) сәйкестікті растау ‒ нәтижесі объектінің техникалық регламенттерде, стандарттарда немесе шарттарда белгіленген талаптарға сәйкестігін құжаттамалық куәландыру (сәйкестік туралы декларация немесе сәйкестік сертификаты түрінде) болып табылатын рәсім;
4) сәйкестікті растау саласындағы құжат ‒ сәйкестікті растау жөніндегі аккредиттелген орган берген сәйкестік сертификаты немесе өнімді дайындаушы, беруші қабылдаған сәйкестік туралы декларация;
5) сәйкестікті растау нысаны ‒ нәтижелері өнімнің, көрсетілетін қызметтің техникалық регламенттерде, стандарттарда немесе шарттарда белгіленген талаптарға сәйкестігінің дәлелі ретінде қаралатын іс-қимылдардың жиынтығы;
6) сәйкестікті растау жөніндегі орган сәйкестікті растау жөніндегі жұмыстарды орындау үшін белгіленген тәртіппен аккредиттелген заңды тұлға;
7) уәкілетті орган ‒ техникалық реттеу саласындағы мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган.
3. Сәйкестікті растау саласындағы құжаттардың қолданылуын мыналар тоқтады немесе жояды:
1) сәйкестікті растау жөніндегі орган;
2) уәкілетті орган.
4. Сәйкестікті растау саласында берілген құжаттардың қолданылуын тоқтату бір айға дейінгі мерзімге жүзеге асырылады.

Глава 2. Порядок приостановления или отмены действия выданных документов в сфере подтверждения соответствия
5. Действие выданных документов в сфере подтверждения соответствия приостанавливается органом по подтверждению соответствия:
1) по взаимному согласию между органом по подтверждению соответствия и заявителем, за исключением прекращения производства данной продукции, услуги, процесса;
2) по отрицательным результатам инспекционного контроля сертифицированной продукции, услуги, процесса, если путем корректирующих действий, согласованных с органом по подтверждению соответствия, заявитель может устранить обнаруженные несоответствия и подтверждает без проведения дополнительных испытаний (проверок) соответствие продукции, услуги, процесса требованиям, установленных техническими регламентами, документами по стандартизации, военными национальными стандартами, межгосударственными стандартами, основополагающими национальными стандартами, взаимосвязанными стандартами, региональными стандартами, стандартами организации, национальными стандартами, международными стандартами, стандартами иностранного государства;
3) в случае наличия уведомления о внесении изменений в конструкцию (состав) продукции или технологию ее производства, которые не влияют на показатели, удостоверяемые при сертификации до проведения полных или частичных испытаний или оценки состояния производства продукции, оказания услуг, процесса;
4) изменения (невыполнения) требований технологии производства продукции, технологического процесса оказания услуг если указанные изменения не вызывают несоответствие услуг и условий обслуживания требованиям, проверяемым при сертификации;
5) в случае наличия подтвержденных сведений от государственных органов осуществляющих государственный контроль о несоответствии продукции, услуги, процесса требованиям, установленным техническими регламентами, документами по стандартизации, военными национальными стандартами, межгосударственными стандартами, основополагающими национальными стандартами, взаимосвязанными стандартами, региональными стандартами, стандартами организации, национальными стандартами, международными стандартами, стандартами иностранного государства, если путем корректирующих действий, согласованных с органом по подтверждению соответствия, заявитель может устранить обнаруженные несоответствия и подтверждает без проведения дополнительных испытаний (проверок) соответствие продукции, услуги, процесса вышеуказанным требованиям;
6) в случае несоответствия продукции, услуги, процесса требованиям, установленным техническими регламентами, документами по стандартизации, военными национальными стандартами, межгосударственными стандартами, основополагающими национальными стандартами, взаимосвязанными стандартами, региональными стандартами, стандартами организации, национальными стандартами, международными стандартами, стандартами иностранного государства, если путем корректирующих действий, согласованных с органом по подтверждению соответствия, заявитель может устранить обнаруженные несоответствия и подтверждает без проведения дополнительных испытаний (проверок) соответствие продукции, услуги, процесса вышеуказанным требованиям.

2-тарау. Сәйкестікті растау саласында берілген құжаттардың қолданысын тоқтату немесе күшін жою тәртібі
5. Сәйкестікті растау жөніндегі орган сәйкестікті растау саласында берілген құжаттардың қолданысын мынадай жағдайларда тоқтатады:
1) осы өнімді, көрсетілетін қызметті, процесті тоқтатуды қоспағанда сәйкестікті растау жөніндегі орган мен өтініш беруші арасындағы өзара келісім бойынша;
2) сертификатталған өнімге, көрсетілетін қызметке, процеске инспекциялық бақылаудың теріс нәтижелері бойынша, егер сәйкестікті растау жөніндегі органмен келісілген түзету іс-қимылы арқылы өтініш беруші анықталған сәйкессіздіктерді жойса және қосымша сынақтар (тексерулер) жүргізбестен өнімнің, көрсетілетін қызметтің, процестің техникалық регламенттер, стандарттау жөніндегі құжаттар, әскери ұлттық стандарттар, мемлекетаралық стандарттар, негіз қалаушы ұлттық стандарттар, өзара байланысты стандарттар, өңірлік стандарттар, ұйым стандарты, ұлттық стандарттар, халықаралық стандарттар, шет мемлекеттің стандарттары талаптарына сәйкестігін растаса;
3) өнімнің конструкциясына (құрамына) немесе оны өндіру технологиясына толық немесе ішінара сынақтар жүргізгенге дейін сертификаттау немесе өнімді өндіру, қызметтер көрсету, процесс жай-күйін бағалау кезінде куәландырылатын көрсеткіштерге әсер етпейтін өзгерістер енгізу туралы хабарлама болған жағдайда;
4) егер көрсетілген өзгерістер қызметтер мен қызмет көрсету шарттарының сертификаттау кезінде тексерілетін талаптарға сәйкес келмеуін тудырмаса, өнімді өндіру технологиясы, қызмет көрсетудің технологиялық процесі талаптарының өзгеруі (орындалмауы);
5) мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттік органдар растаған өнімнің, көрсетілетін қызметтің, процестің техникалық регламенттер, стандарттау жөніндегі құжаттар, әскери ұлттық стандарттар, мемлекетаралық стандарттар, негіз қалаушы ұлттық стандарттар, өзара байланысты стандарттар, өңірлік стандарттар, ұйым стандарттары, ұлттық стандарттар, халықаралық стандарттар, шет мемлекеттің стандарттары белгілеген талаптарға сәйкессіздігі туралы мәліметтер болған жағдайда, егер сәйкестікті растау жөніндегі органмен келісілген түзету іс-әрекеттері арқылы өтінім беруші анықталған сәйкессіздіктерді жоя алса және өнімнің, көрсетілетін қызметтің, процестің жоғарыда көрсетілген талаптарға сәйкестігіне қосымша сынақтар (тексерулер) жүргізбестен растаса;
6) өнімнің, көрсетілетін қызметтің, процестің техникалық регламенттер, стандарттау жөніндегі құжаттар, әскери ұлттық стандарттар, мемлекетаралық стандарттар, негіз қалаушы ұлттық стандарттар, өзара байланысты стандарттар, өңірлік стандарттар, ұйым стандарттары, ұлттық стандарттар, халықаралық стандарттар, шет мемлекеттің стандарттары белгілеген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда, егер сәйкестікті растау жөніндегі органмен келісілген түзету іс-әрекеттері арқылы өтінім беруші анықталған сәйкессіздіктерді жоя алса және өнімнің, көрсетілетін қызметтің, процестің жоғарыда көрсетілген талаптарға сәйкестігіне қосымша сынақтар (тексерулер) жүргізбестен растаса.

6. Действие выданных документов в сфере подтверждения соответствия отменяется органом по подтверждению соответствия:
1) по взаимному согласию между органом по подтверждению соответствия и заявителем в связи с прекращением производства данной продукции, услуги, процесса или по обоснованным иным причинам;
2) по отрицательным результатам инспекционного контроля сертифицированной продукции, услуги, процесса если выявленное несоответствие неисправимо или требуется проведение дополнительных испытаний (проверок) соответствия продукции, услуги, процесса требованиям, установленным техническими регламентами, документами по стандартизации, военными национальными стандартами, межгосударственными стандартами, основополагающими национальными стандартами, взаимосвязанными стандартами, региональными стандартами, стандартами организации, национальными стандартами, международными стандартами, стандартами иностранного государства;
3) в случае наличия уведомления о внесении изменений в конструкцию (состав) продукции или технологию ее производства, которые влияют на показатели удостоверяемые при сертификации до проведения полных или частичных испытаний или оценки состояния производства продукции, оказания услуг, процесса;
4) в случае несоответствия продукции, услуги, процесса требованиям, установленным техническими регламентами, документами по стандартизации, военными национальными стандартами, межгосударственными стандартами, основополагающими национальными стандартами, взаимосвязанными стандартами, региональными стандартами, стандартами организации, национальными стандартами, международными стандартами, стандартами иностранного государства;
5) если заявитель не выполняет свои обязательства перед органом по подтверждению соответствия, установленные схемой подтверждения соответствия (инспекционный контроль) предусмотренные договором, заключенным между ними;
6) если заявитель не выполнил требования подпунктов 2), 5) и 6) пункта 5 настоящих Правил в период приостановления действия документа в сфере подтверждения соответствия;
7) в случае наличия подтвержденных сведений от государственных органов осуществляющих государственный контроль о несоответствии продукции, услуги, процесса требованиям, установленным техническими регламентами, документами по стандартизации, военными национальными стандартами, межгосударственными стандартами, основополагающими национальными стандартами, взаимосвязанными стандартами, региональными стандартами, стандартами организации, национальными стандартами, международными стандартами, стандартами иностранного государства, если выявленное несоответствие неисправимо или требуется проведение дополнительных испытаний (проверок) соответствия продукции, услуги, процесса требованиям, установленным техническими регламентами, стандартами, документами по стандартизации, военными национальными стандартами, межгосударственными стандартами, основополагающими национальными стандартами, взаимосвязанными стандартами, региональными стандартами, стандартами организации, национальными стандартами, международными стандартами, стандартами иностранного государства;

6. Сәйкестікті растау саласында берілген құжаттардың күшін сәйкестікті растау жөніндегі орган мынадай жағдайларда жояды:
1) сәйкестікті растау жөніндегі орган мен өтініш беруші арасындағы осы өнімді, көрсетілетін қызметті, процесті өндірудің тоқтатылуына байланысты немесе негізделген өзге де себептер бойынша өзара келісім бойынша;
2) егер анықталған сәйкессіздік жарамсыз болса немесе өнімнің, көрсетілетін қызметтің, процестің техникалық регламенттер, стандарттау жөніндегі құжаттар, әскери ұлттық стандарттар, мемлекетаралық стандарттар, негіз қалаушы ұлттық стандарттар, өзара байланысты стандарттар, өңірлік стандарттар, ұйым стандарттары, ұлттық стандарттар, халықаралық стандарттар, шет мемлекеттің стандарттары белгілеген талаптарға сәйкестігіне қосымша сынақтар (тексерулер) жүргізуді қажет етсе, сертификатталған өнімді, көрсетілетін қызметті, процесті инспекциялық бақылаудың теріс нәтижелері бойынша;
3) толық немесе ішінара сынақтар немесе өнім өндірісінің, қызмет көрсетудің, процестің жай-күйін бағалау жүргізгенге дейін сертификаттау кезінде куәландырылатын көрсеткіштерге әсер ететін өнімнің конструкциясына (құрамына) немесе оны өндіру технологиясына өзгерістер енгізу туралы хабарлама болған жағдайда;
4) өнім, көрсетілетін қызмет, процесс техникалық регламенттер, стандарттау жөніндегі құжаттар, әскери ұлттық стандарттар, мемлекетаралық стандарттар, негіз қалаушы ұлттық стандарттар, өзара байланысты стандарттар, өңірлік стандарттар, ұйым стандарттары, ұлттық стандарттар, халықаралық стандарттар, шет мемлекеттің стандарттары белгілеген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда;
5) егер өтініш беруші сәйкестікті растау жөніндегі орган алдында жасалған шартта көзделген сәйкестікті растау схемасында (инспекциялық бақылау) белгіленген өз міндеттемелерін орындамаса;
6) егер өтініш беруші сәйкестікті растау саласындағы құжаттың қолданылуын тоқтату кезеңінде осы Қағидалардың 5-тармағының 2), 5) және 6) тармақшаларының талаптарын орындамаса;
7) өнімнің, көрсетілетін қызметтің, процестің техникалық регламенттер, стандарттау жөніндегі құжаттар, әскери ұлттық стандарттар, мемлекетаралық стандарттар, негіз қалаушы ұлттық стандарттар, өзара байланысты стандарттар, өңірлік стандарттар, ұйым стандарттары, ұлттық стандарттар, халықаралық стандарттар, шет мемлекеттің стандарттары белгілеген талаптарға сәйкес еместігі туралы мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттік органдардан расталған мәліметтер болған жағдайда, егер анықталған сәйкессіздік жарамсыз болса немесе өнімнің, көрсетілетін қызметтің, процестің техникалық регламенттер, стандарттау жөніндегі құжаттар, әскери ұлттық стандарттар, мемлекетаралық стандарттар, негіз қалаушы ұлттық стандарттар, өзара байланысты стандарттар, өңірлік стандарттар, ұйым стандарттары, ұлттық стандарттар, халықаралық стандарттар, шет мемлекеттің стандарттары белгілеген талаптарға сәйкестігіне қосымша сынақтар (тексерулер) жүргізу талап етілсе;

8) в случае изменения нормативного технического документа, метода контроля и испытаний, системы менеджмента, конструкции (состава), комплектности продукции, организации и (или) технологии производства продукции, услуг, процесса без соответствующего уведомления или согласования органа по подтверждению соответствия;
9) в случае изменения нормативного технического документа, метода контроля и испытаний, системы менеджмента, конструкции (состава), комплектности продукции, организации и (или) технологии производства изменения (невыполнения) требований технологии производства продукции, технологического процесса оказания услуг если указанные изменения вызывают несоответствие услуг и условий обслуживания требованиям, проверяемым при сертификации;
7. Решение о приостановлении или отмене действия документа в сфере подтверждения соответствия принимается органом по подтверждению соответствия и оформляется по форме согласно приложению к настоящим Правилам, с внесением соответствующей записи в реестр государственной системы технического регулирования, для учета выданных документов в сфере подтверждения соответствия и письменно в течение трех рабочих дней с момента принятия решения доводит его до заявителя, потребителей, уполномоченного органа и заинтересованных участников сертификации.
В случае отмены действия документов в сфере подтверждения соответствия, орган по подтверждению соответствия в течение семи рабочих дней с момента принятия решения направляет отмененный документ в уполномоченный орган.
8. Действие документов в сфере подтверждения соответствия на продукцию, услугу, процесс приостанавливается должностными лицами уполномоченного органа в следующих случаях:
1) выпуска в обращение физическими и юридическими лицами (изготовитель, исполнитель, продавец) продукции, осуществление услуг, процессов не соответствующих требованиям, установленным техническими регламентами, документами по стандартизации, военными национальными стандартами, межгосударственными стандартами, основополагающими национальными стандартами, взаимосвязанными стандартами, региональными стандартами, стандартами организации, национальными стандартами, международными стандартами, стандартами иностранного государства до получения результатов государственного контроля;
2) по отрицательным результатам государственного контроля за продукцией, услугой, процессом если путем корректирующих действий, согласованных с органом по подтверждению соответствия, заявитель может устранить обнаруженные несоответствия и подтверждает без проведения дополнительных испытаний соответствие продукции, услуги, процесса требованиям, установленным техническими регламентами, документами по стандартизации, военными национальными стандартами, межгосударственными стандартами, основополагающими национальными стандартами, взаимосвязанными стандартами, региональными стандартами, стандартами организации, национальными стандартами, международными стандартами, стандартами иностранного государства;

8) сәйкестікті растау жөніндегі органды тиісінше хабардар етпей немесе келісімінсіз нормативтік техникалық құжат, бақылау және сынау әдісі, менеджмент жүйесі, өнімнің конструкциясы (құрамы), жиынтықтылығы, өнімді, көрсетілетін қызметтерді, процесті ұйымдастыру және (немесе) өндіру технологиясы өзгерген жағдайда;
9) нормативтік техникалық құжат, бақылау және сынау әдісі, менеджмент жүйесі, өнімнің конструкциясы (құрамы), жиынтықтылығы, ұйымдастыру және (немесе) өндіріс технологиясы өзгерген жағдайда, егер көрсетілген өзгерістер қызметтер мен қызмет көрсету шарттарының сертификаттау кезінде тексерілетін талаптарға сәйкес келмеуін туындатса, өнімді өндіру технологиясының, қызметтер көрсетудің технологиялық процесінің талаптарын өзгерту (орындамау).
7. Сәйкестікті растау саласындағы құжаттың қолданысын тоқтату немесе жою туралы шешімді сәйкестікті растау жөніндегі орган қабылдайды және сәйкестікті растау саласындағы берілген құжаттарды есепке алу үшін, мемлекеттік техникалық реттеу жүйесінің тізіліміне тиісінше жазбаны енгізе отырып, осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша рәсімделеді және шешім қабылданған сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде оны өтініш берушіге, тұтынушыларға, уәкілетті органға және сертификаттауға мүдделі қатысушыларға жазбаша хабарлайды.
Сәйкестікті растау саласындағы құжаттардың күшін жойған жағдайда, сәйкестікті растау жөніндегі орган шешім қабылданған сәттен бастап жеті жұмыс күні ішінде күші жойылған құжатты уәкілетті органға жібереді.
8. Өнімге, көрсетілетін қызметке, процеске сәйкестікті растау саласындағы құжаттардың қолданысын уәкілетті органның лауазымды адамдары мынадай жағдайларда тоқтата тұрады:
1) мемлекеттік бақылау нәтижелерін алғанға дейін жеке және заңды тұлғалар (дайындаушы, орындаушы, сатушы) техникалық регламенттерде, стандарттау жөніндегі құжаттар, әскери ұлттық стандарт, мемлекетаралық стандарт, негіз қалаушы ұлттық стандарт, өзара байланысты стандарт, өңірлік стандарт, ұйым стандарты, ұлттық стандарт, халықаралық стандарт, шет мемлекеттің стандарты талаптарына сәйкес келмейтін өнімді айналымға шығарған, қызметтерді, процестерді жүзеге асырған;
2) өнімді, көрсетілетін қызметті, процесті мемлекеттік бақылаудың теріс нәтижелері бойынша, егер сәйкестікті растау жөніндегі органмен келісілген түзету іс-әрекеттері арқылы өтінім беруші анықталған сәйкессіздіктерді жоя алса және қосымша сынақтар (тексерулер) жүргізбестен өнімнің, көрсетілетін қызметтің, процестің техникалық регламенттер, стандарттау жөніндегі құжаттар, әскери ұлттық стандарттар, мемлекетаралық стандарттар, негіз қалаушы ұлттық стандарттар, өзара байланысты стандарттар, өңірлік стандарттар, ұйым стандарттары, ұлттық стандарттар, халықаралық стандарттар, шет мемлекеттің стандарттары белгілеген талаптарға сәйкестігін растаса;

3) в случае наличия подтвержденных сведений от государственных органов осуществляющих государственный контроль о несоответствии продукции, услуг, процесса требованиям, установленным техническими регламентами, документами по стандартизации, военными национальными стандартами, межгосударственными стандартами, основополагающими национальными стандартами, взаимосвязанными стандартами, региональными стандартами, стандартами организации, национальными стандартами, международными стандартами, стандартами иностранного государства, если путем корректирующих действий, согласованных с органом по подтверждению соответствия, заявитель может устранить обнаруженные несоответствия и подтверждает без проведения дополнительных испытаний соответствие продукции, услуги, процесса вышеуказанным требованиям.
9. Действие выданных документов в сфере подтверждения соответствия отменяется должностными лицами уполномоченного органа в следующих случаях:
1) принятие заявителем обоснованного решения о прекращении действия документов в сфере подтверждения соответствия;
2) отрицательные результаты испытаний (проверок) государственного контроля за продукцией, услугой, процессом если выявленное несоответствие неисправимо или требуется проведение дополнительных испытаний (проверок) соответствия продукции, услуги, процесса требованиям, установленным техническими регламентами, документами по стандартизации, военными национальными стандартами, межгосударственными стандартами, основополагающими национальными стандартами, взаимосвязанными стандартами, региональными стандартами, стандартами организации, национальными стандартами, международными стандартами, стандартами иностранного государства;
3) несоответствие продукции, услуги, процесса требованиям, установленным техническими регламентами, документами по стандартизации, военными национальными стандартами, межгосударственными стандартами, основополагающими национальными стандартами, взаимосвязанными стандартами, региональными стандартами, стандартами организации, национальными стандартами, международными стандартами, стандартами иностранного государства по результатам государственного контроля;
4) если заявитель не выполнил требования подпунктов 2) и 3) пункта 8 настоящих Правил в период приостановления действия документа в сфере подтверждения соответствия;
5) в случае прекращения, передачи деятельности или ликвидации предприятия по производству продукции, по оказанию услуг, процессов;
6) наличия подтвержденных сведений от государственных органов осуществляющих государственный контроль о несоответствии продукции, услуги, процесса требованиям, установленным техническими регламентами, документами по стандартизации, военными национальными стандартами, межгосударственными стандартами, основополагающими национальными стандартами, взаимосвязанными стандартами, региональными стандартами, стандартами организации, национальными стандартами, международными стандартами, стандартами иностранного государства;

3) мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттік органдар растаған өнімнің, көрсетілетін қызметтің, процестің техникалық регламенттер, стандарттау жөніндегі құжаттар, әскери ұлттық стандарттар, мемлекетаралық стандарттар, негіз қалаушы ұлттық стандарттар, өзара байланысты стандарттар, өңірлік стандарттар, ұйым стандарттары, ұлттық стандарттар, халықаралық стандарттар, шет мемлекеттің стандарттары белгілеген талаптарға сәйкессіздігі туралы мәліметтер болған жағдайда, егер сәйкестікті растау жөніндегі органмен келісілген түзету іс-әрекеттері арқылы өтінім беруші анықталған сәйкессіздіктерді жоя алса және өнімнің, көрсетілетін қызметтің, процестің жоғарыда көрсетілген талаптарға сәйкестігіне қосымша сынақтар жүргізбестен растаса;
9. Сәйкестікті растау саласында берілген құжаттардың қолданысын уәкілетті органның лауазымды адамдары мынадай жағдайларда жояды:
1) өтініш беруші сәйкестікті растау саласындағы құжаттардың қолданысын тоқтату туралы негізделген шешім қабылдағанда;
2) өнімге, көрсетілетін қызметке, процеске мемлекеттік бақылау сынақтарының (тексерулерінің) теріс нәтижелері, егер анықталған сәйкессіздік жарамсыз болса немесе өнімнің, көрсетілетін қызметтің, процестің техникалық регламенттер, стандарттау жөніндегі құжаттар, әскери ұлттық стандарттар, мемлекетаралық стандарттар, негіз қалаушы ұлттық стандарттар, өзара байланысты стандарттар, өңірлік стандарттар, ұйым стандарттары, ұлттық стандарттар, халықаралық стандарттар, шет мемлекеттің стандарттары белгілеген талаптарға сәйкестігіне қосымша сынақтар (тексерулер) жүргізу талап етілсе;
3) мемлекеттік бақылау нәтижелері бойынша өнім, көрсетілетін қызмет, процес техникалық регламенттер, стандарттау жөніндегі құжаттар, әскери ұлттық стандарттар, мемлекетаралық стандарттар, негіз қалаушы ұлттық стандарттар, өзара байланысты стандарттар, өңірлік стандарттар, ұйым стандарттары, ұлттық стандарттар, халықаралық стандарттар, шет мемлекеттің стандарттары белгілеген талаптарға сәйкес келмесе;
4) егер өтініш беруші сәйкестікті растау саласындағы құжаттың қолданысын тоқтату кезеңінде осы Қағидалардың 8-тармағының 2) және 3) тармақшаларының талаптарын орындамаса;
5) өнім өндіру, қызмет көрсету, процестер жөніндегі кәсіпорын қызметін тоқтатқан, берген немесе таратылған жағдайда;
6) өнімнің, көрсетілетін қызметтің, процестің техникалық регламенттер, стандарттау жөніндегі құжаттар, әскери ұлттық стандарттар, мемлекетаралық стандарттар, негіз қалаушы ұлттық стандарттар, өзара байланысты стандарттар, өңірлік стандарттар, ұйым стандарттары, ұлттық стандарттар, халықаралық стандарттар, шет мемлекеттің стандарттары белгілеген талаптарға сәйкес еместігі туралы мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттік органдардан расталған мәліметтер болғанда;

7) нарушения органом по подтверждению соответствия правил проведения процедур подтверждения и (или) оценки соответствия;
8) недостоверных результатов испытаний (проверок) при проведении подтверждения и (или) оценки соответствия;
9) в случае изменения нормативного технического документа, метода контроля и испытаний, системы менеджмента, конструкции (состава), комплектности продукции, организации и (или) технологии производства продукции, услуг, процесса без соответствующего уведомления или согласования органа по подтверждению соответствия;
10) в случае изменения нормативного технического документа, метода контроля и испытаний, системы менеджмента, конструкции (состава), комплектности продукции, организации и (или) технологии производства изменения (невыполнения) требований технологии производства продукции, технологического процесса оказания услуг, если указанные изменения вызывают несоответствие услуг и условий обслуживания требованиям, проверяемым при сертификации.
10. По результатам государственного контроля за продукцией, услугой, процессом на соответствие требованиям технических регламентов, за соблюдением правил подтверждения соответствия при выдачи (принятии) документов в сфере подтверждения соответствия продукции, услуги, процесса требованиям технических регламентов Таможенного союза/Евразийского экономического союза, а также по результатам мониторинга государственных органов, уполномоченных осуществлять государственный контроль в соответствии с законодательством Республики Казахстан, должностные лица, уполномоченного органа:
1) принимают решение об отмене или приостановлении действия на территории Республики Казахстан документов в сфере подтверждения соответствия на продукцию, услугу, процесс несоответствующих требованиям технических регламентов, документов по стандартизации, военного национального стандарта, межгосударственного стандарта, основополагающего национального стандарта, взаимосвязанного стандарта, регионального стандарта, стандарта организации, национального стандарта, международного стандарта, стандарта иностранного государства;
2) направляют копии решений об отмене или приостановлении действия на территории Республики Казахстан документов в сфере подтверждения соответствия на продукцию, услугу, процесс государственным органам, осуществляющие контроль за соблюдением требований технических регламентов, а также таможенным органам для предотвращения ввоза и (или) обращения такой продукции на территории Республики Казахстан;
3) направляют информацию о принятом решении касательно документов в сфере подтверждения соответствия выданных другим государством - членом Евразийского экономического союза в десятидневный срок в Евразийскую экономическую комиссию и уполномоченные органы государства - члена Евразийского экономического союза, на территории которого выданы указанные документы.
Приложение
к Правилам приостановления
или отмены действия выданных
документов в сфере
подтверждения соответствия
Форма
"___"________20__года
Руководителю
___________________________
полное наименование
____________________________
заявителя
____________________________
Фамилия, имя, отчество
(при наличии) руководителя
____________________________
Адрес заявителя
РЕШЕНИЕ
В результате ______________________________________________________________
вид проверки, № письма-уведомления
Установлен факт _________________________________________________________________
(указать причины и основание)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
ПРИОСТАНОВИТЬ (ОТМЕНИТЬ)
действие документов в сфере подтверждения соответствия №______ выданного (зарегистрированного)
Органом по подтверждению соответствия _________ на срок до _________________________
на ______________________________________________________________________________
наименование продукции, услуги, процесса
с "____" ____________ 20 __года
Руководитель органа по подтверждению соответствия
_______________________________________________________________ ________________
Фамилия, имя, отчество (при наличии)                   Подпись

7) сәйкестікті растау жөніндегі органның сәйкестікті растау және (немесе) бағалау ресімдерін жүргізу қағидаларын бұзғанда;
8) сәйкестікті растауды және (немесе) бағалауды жүргізу кезінде сынақтардың (тексерулердің) нәтижелері дұрыс болмағанда;
9) сәйкестікті растау жөніндегі органды тиісінше хабардар етпей немесе келісуінсіз нормативтік техникалық құжат, бақылау және сынау әдісі, менеджмент жүйесі, өнімнің конструкциясы (құрамы), жиынтықтылығы, өнімді, көрсетілетін қызметтерді, процесті ұйымдастыру және (немесе) өндіру технологиясы өзгерген жағдайда;
10) нормативтік техникалық құжат, бақылау және сынау әдісі, менеджмент жүйесі, өнімнің конструкциясы (құрамы), жиынтықтылығы, ұйымдастыру және (немесе) өндіріс технологиясы өзгерген жағдайда, егер көрсетілген өзгерістер көрсетілетін қызметтер мен қызмет көрсету шарттарын сертификаттау кезінде тексерілетін талаптарға сәйкессіздікті туындатса, өнімді өндіру технологиясының, қызметтер көрсетудің технологиялық процесінің талаптарын өзгерту (орындамау).
10. Өнімнің, көрсетілетін қызметтің, процестің техникалық регламенттердің талаптарына сәйкестігіне, өнімнің, көрсетілетін қызметтің, процестің Кеден одағының/Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламенттерінің талаптарына сәйкестігін растау саласындағы құжаттарды беру (қабылдау) кезінде сәйкестікті растау қағидаларының сақталуына мемлекеттік бақылау нәтижелері бойынша, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік бақылауды жүзеге асыруға уәкілетті мемлекеттік органдар мониторингінің нәтижелері бойынша уәкілетті органның лауазымды тұлғалары:
1) техникалық регламенттер, стандарттау жөніндегі құжаттар, әскери ұлттық стандарт, мемлекетаралық стандарт, негіз қалаушы ұлттық стандарт, өзара байланысты стандарт, өңірлік стандарт, ұйым стандарты, ұлттық стандарт, халықаралық стандарт, шет мемлекеттің стандарты талаптарына сәйкес келмейтін өнімге, көрсетілетін қызметке, процеске сәйкестікті растау саласындағы құжаттардың Қазақстан Республикасы аумағында күшін жою немесе қолданылуын тоқтату туралы шешім қабылдайды;
2) өнімге, көрсетілетін қызметке, процеске сәйкестікті растау саласындағы құжаттардың Қазақстан Республикасы аумағында қолданылуын жою немесе тоқтату туралы шешімдердің көшірмелерін техникалық регламенттер талаптарының сақталуын бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттік органдарға, сондай-ақ Қазақстан Республикасы аумағында осындай өнімнің әкелінуін және (немесе) айналысын болдырмау үшін кеден органдарына жібереді;
3) басқа мемлекет – Еуразиялық экономикалық одақтың мүшесі берген сәйкестікті растау саласындағы құжаттарға қатысты қабылданған шешім туралы ақпаратты он күндік мерзімде Еуразиялық экономикалық комиссияға және Еуразиялық экономикалық одақ мүшесі – аумағында көрсетілген құжаттар берілген мемлекеттің уәкілетті органдарына жібереді.
Сәйкестікті растау саласында
берілген құжаттардың
қолданысын тоқтату және күшін
жою қағидаларына қосымша
Нысан
20__жылғы "___" ____________
__________________басшысына
____________________________
өтініш берушінің толық атауы
____________________________
Басшының тегі, аты, әкесінің
аты (бар болған жағдайда)
____________________________
Өтініш берушінің мекенжайы
ШЕШІМ
________________________________________________________________________________
тексеру түрі, хабарлама-хаттың №
_____________________________________________________________________нәтижесінде
Мына деректер анықталды
________________________________________________________________________________
(себептері мен негіздемесін көрсету)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
сәйкестікті растау саласындағы құжаттардың әрекеті №______
сәйкестікті растау жөніндегі органы берген (тіркелген) ___________ дейінгі мерзімге ________________________________________________________________________________
өнімнің, қызметтің, процестің атауы
ТОҚТАТЫЛСЫН (КҮШІ ЖОЙЫЛСЫН)
20 __жылғы "____" ____________
Сәйкестікті растау жөніңдегі органның басшысы
_________________________      ___________ тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Қолы