Об утверждении Правил определения затрат оператора независимой экспертизы на организацию и проведение независимой экспертизы базовых проектных документов и анализов разработки
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 11 марта 2020 года № 92. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 марта 2020 года № 20118. Утратил силу приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 3 марта 2022 года № 85.
Сноска. Утратил силу приказом Министра энергетики РК от 03.03.2022 № 85 (вводится в действие с 07.03.2022 и подлежит официальному опубликованию).
В соответствии с пунктом 5 статьи 140 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" от 27 декабря 2017 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила определения затрат оператора независимой экспертизы на организацию и проведение независимой экспертизы базовых проектных документов и анализов разработки.
2. Департаменту государственного контроля в сферах углеводородов и недропользования Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
Н. Ногаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 11 марта 2020 года № 92
Правила определения затрат оператора независимой экспертизы на организацию и проведение независимой экспертизы базовых проектных документов и анализов разработки
1. Общие положения
1. Настоящие Правила определения затрат оператора независимой экспертизы на организацию и проведение независимой экспертизы базовых проектных документов и анализов разработки (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 140 Кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании" (далее – Кодекс) и определяют порядок определения затрат оператора независимой экспертизы на организацию и проведение независимой экспертизы базовых проектных документов и анализов разработки (далее – проекты).

Базалық жобалау құжаттарына және әзірлеуді талдауларға тәуелсіз сараптаманы ұйымдастыруға және жүргізуге арналған тәуелсіз сараптама операторының шығындарын айқындау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2020 жылғы 11 наурыздағы № 92 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 13 наурызда № 20118 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2022 жылғы 3 наурыздағы № 85 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Энергетика министрінің 03.03.2022 № 85 (07.03.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2017 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексі 140-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Базалық жобалау құжаттарына және әзірлеуді талдауларға тәуелсіз сараптаманы ұйымдастыруға және жүргізуге арналған тәуелсіз сараптама операторының шығындарын айқындау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі Көмірсутектер және жер қойнауын пайдалану салаларындағы мемлекеттік бақылау департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді беруді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
Н. Ногаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2020 жылғы 11 наурыздағы
№ 92 бұйрығымен бекітілген
Базалық жобалау құжаттарына және әзірлеуді талдауларға тәуелсіз сараптаманы ұйымдастыруға және жүргізуге арналған тәуелсіз сараптама операторының шығындарын айқындау қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Базалық жобалау құжаттарына және әзірлеуді талдауларға тәуелсіз сараптаманы ұйымдастыруға және жүргізуге арналған тәуелсіз сараптама операторының шығындарын айқындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2017 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 140-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді және базалық жобалау құжаттарына және әзірлеуді талдауларға (бұдан әрі – жобалар) тәуелсіз сараптаманы ұйымдастыруға және жүргізуге арналған тәуелсіз сараптама операторының шығындарын айқындау тәртібін анықтайды.

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) оператор независимой экспертизы базовых проектных документов и анализов разработки (далее – Оператор) – юридическое лицо, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия) в котором принадлежат государству, а права владения и пользования государственным пакетом акций (долей участия в уставном капитале) осуществляет уполномоченный орган в области углеводородов;
2) независимая экспертиза – независимое исследование, основанное на применении научно-обоснованных методик, проводимое квалифицированными экспертами, обладающими специальными знаниями в области геологии и разработки и не заинтересованные в результатах экспертизы.
2. Порядок определения затрат оператора независимой экспертизы на организацию и проведение независимой экспертизы базовых проектных документов и анализов разработки
3. Затраты Оператора на организацию и проведение независимой экспертизы проектов определяются по следующей формуле:
S=Cd*We
где:
S – затраты на организацию и проведение независимой экспертизы проектов, c учетом налога на добавленную стоимость;
Cd – стоимость одного дня проведения независимой экспертизы проектов, c учетом налога на добавленную стоимость;
We – количество рабочих дней в году на расчетный период, согласно пункту 4 статьи 140 Кодекса и Шкале рабочих дней, затраченных на организацию и проведение независимой экспертизы проектов, приведенной в приложении к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Министра энергетики РК от 07.10.2020 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Стоимость одного дня проведения независимой экспертизы проектов рассчитывается по следующей формуле:
где:
Е – плановые расходы, связанные с организацией независимой экспертизы проектов, учтенные в Плане развития Оператора на отчетный финансовый год. План развития Оператора утверждается Советом директоров, согласно пункту 10 Правил разработки, утверждения планов развития контролируемых государством акционерных обществ и товариществ с ограниченной ответственностью, государственных предприятий, мониторинга и оценки их реализации, а также разработки и представления отчетов по их исполнению, утвержденных приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 14 февраля 2019 года № 14 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 18328);
IS – количество задействованных специалистов Оператора, человек;
Wy – рабочие дни, затраченные на организацию и проведение экспертизы проектов на отчетный финансовый год, согласно статье 68 Трудового кодекса Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года (Баланс рабочего времени на текущий год);
Kp – коэффициент доходности.
Коэффициент доходности устанавливается по формуле:
Kp =Pp/E
где:
Pp – Плановые доходы, связанные с организацией и проведением независимой экспертизы проектов, учтенные в Плане развития Оператора на отчетный финансовый год.

2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) базалық жобалау құжаттарына және әзірлеуді талдауларға тәуелсіз сараптама жүргізу операторы (бұдан әрі – Оператор) – дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) елу және одан көп пайызы мемлекетке тиесілі заңды тұлға болып табылады, ал акциялардың (жарғылық капиталындағы қатысу үлестерінің) мемлекеттік пакетіне иелік ету және пайдалану құқығын көмірсутектер саласындағы уәкілетті орган жүзеге асырады;
2) тәуелсіз сараптама – ғылыми негізделген әдістемелерді қолдануға негізделген, геология және игеру саласында арнайы білімі бар және сараптама нәтижелеріне мүдделі емес білікті сарапшылар жүргізетін тәуелсіз зерттеу.
2. Базалық жобалау құжаттарына және әзірлеуді талдауларға тәуелсіз сараптаманы ұйымдастыруға және жүргізуге арналған тәуелсіз сараптама операторының шығындарын айқындау тәртібі
3. Оператордың жобаларға тәуелсіз сараптаманы ұйымдастыруға және жүргізуге арналған шығындары мынадай формула бойынша айқындалады:
S=Cd*We
мұнда:
S – қосылған құн салығын ескере отырып, жобаларға тәуелсіз сараптаманы ұйымдастыруға және жүргізуге арналған шығындар;
Cd – қосылған құн салығын ескере отырып, жобаларға тәуелсіз сараптама жүргізудің бір күнінің құны;
We – осы Қағидаларға қосымшада келтірілген жобаларға тәуелсіз сараптаманы ұйымдастыруға және жүргізуге жұмсалған жұмыс күндер шкаласына және Кодекстің 140-бабының 4-тармағына сәйкес есепті кезеңге бір жылдағы жұмыс күндерінің саны.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 07.10.2020 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Жобаларға тәуелсіз сараптама жүргізудің бір күнінің құны мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда:
Е – есепті қаржы жылына арналған Оператордың даму жоспарында ескерілген, жобаларға тәуелсіз сараптаманы ұйымдастыруға байланысты жоспарлы шығыстар. Оператордың даму жоспарын Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 14 ақпандағы № 14 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18328 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген Мемлекет бақылайтын акционерлік қоғамдар мен жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің, мемлекеттік кәсіпорындардың даму жоспарларын әзірлеу, бекіту, олардың іске асырылуын мониторингілеу және бағалау, сондай-ақ олардың орындалуы жөніндегі есептерді әзірлеу және ұсыну қағидаларының 10-тармағына сәйкес Директорлар кеңесі бекітеді;
IS – Оператордың жұмылдырылған мамандарының саны, адам;
Wy – 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 68-бабына сәйкес есепті қаржы жылына жобаларға сараптаманы ұйымдастыруға және жүргізуге жұмсалған жұмыс күндері (ағымдағы жылға арналған жұмыс уақытының балансы);
Kp – кірістілік коэффициенті.
Кірістілік коэффициенті мынадай формула бойынша анықталады:
Kp =Pp/E
мұнда:
Pp – есепті қаржы жылына арналған Оператордың даму жоспарында ескерілген жобаларға тәуелсіз сараптаманы ұйымдастыруға және жүргізуге байланысты жоспарлы кірістер.

Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Министра энергетики РК от 07.10.2020 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение к Правилам
определения затрат оператора
независимой экспертизы на
организацию и проведение
независимой экспертизы
базовых проектных документов
и анализов разработки
Шкала дней, затраченных на организацию и проведение независимой экспертизы проектов
Категория
Описание
Количество независимых экспертов
Рабочие дни
I

Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 07.10.2020 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Базалық жобалау құжаттарына және әзірлеуді талдауларға тәуелсіз сараптаманы ұйымдастыруға және жүргізуге арналған тәуелсіз сараптама операторының шығындарын айқындау қағидаларына қосымша
Жобаларға тәуелсіз сараптаманы ұйымдастыруға және жүргізуге жұмсалған күндер шкаласы
Санаты
Сипаттамасы
Тәуелсіз сарапшылар саны
Жұмыс күндері
I