Об утверждении Методики определения государственных органов, отчетная информация которых подлежит перепроверке на основе системы управления рисками
Нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 11 марта 2020 года № 3-НҚ. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 марта 2020 года № 20128.
В соответствии с пунктом 43 Системы ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 954, Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета (далее – Счетный комитет) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Методику определения государственных органов, отчетная информация которых подлежит перепроверке на основе системы управления рисками.
2. Юридическому отделу Счетного комитета в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего нормативного постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего нормативного постановления на интернет-ресурсе Счетного комитета.
3. Контроль за исполнением настоящего нормативного постановления возложить на руководителя аппарата Счетного комитета.
4. Настоящее нормативное постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Счетного комитета по контролю
за исполнением республиканского бюджета
Н. Годунова
Утверждена
нормативным постановлением
Счетного комитета по контролю
за исполнением
республиканского бюджета
от 11 марта 2020 года № 3-НҚ
Методика определения государственных органов, отчетная информация которых подлежит перепроверке на основе системы управления рисками
Сноска. Методика - в редакции совместного нормативного постановления Высшей аудиторской палаты РК от 28.04.2023 № 13-НҚ и приказа Председателя Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 03.05.2023 № 31 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Основные положения
1. Настоящая Методика определения государственных органов, отчетная информация которых подлежит перепроверке на основе системы управления рисками (далее – Методика), разработана в целях снижения нагрузки на государственные органы и оптимизации процедуры перепроверки данных, содержащихся в отчетной информации оцениваемых государственных органов (далее – отчетная информация), проводимой в соответствии с пунктом 42 Системы ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 954 (далее – Система ежегодной оценки).

Есептік ақпараты тәуекелдерді басқару жүйесі негізінде қайта тексеруге жататын мемлекеттік органдарды айқындау әдістемесін бекіту туралы
Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2020 жылғы 11 наурыздағы № 3-НҚ нормативтік қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 17 наурызда № 20128 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 954 Жарлығымен бекітілген Орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесінің 43-тармағына сәйкес Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті (бұдан әрі – Есеп комитеті) ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Есептік ақпараты тәуекелдерді басқару жүйесі негізінде қайта тексеруге жататын мемлекеттік органдарды айқындау әдістемесі бекітілсін.
2. Есеп комитетінің Заң бөлімі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы нормативтік қаулының Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы нормативтік қаулының Есеп комитетінің интернет-ресурсына орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы нормативтік қаулының орындалуын бақылау Есеп комитетінің аппарат басшысына жүктелсін.
4. Осы нормативтік қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Республикалық бюджеттің атқарылуын
бақылау жөніндегі есеп комитетінің Төрайымы
Н. Годунова
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау
жөніндегі есеп комитетінің
2020 жылғы 11 наурыздағы
№ 3-НҚ нормативтік
қаулысымен бекітілген
Есептік ақпараты тәуекелдерді басқару жүйесі негізінде қайта тексеруге жататын мемлекеттік органдарды айқындау әдістемесі
Ескерту. Әдістеме жаңа редакцияда - ҚР Жоғары аудиторлық палатасының 28.04.2023 № 13-НҚ және ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі төрағасының 03.05.2023 № 31 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен нормативтік қаулысы мен бұйрығымен.
1-тарау. Негізгі ережелер
1. Осы Есептік ақпараты тәуекелдерді басқару жүйесі негізінде қайта тексеруге жататын мемлекеттік органдарды айқындау әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) мемлекеттік органдарға жүктемені азайту және Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 954 Жарлығымен бекітілген Орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесінің (бұдан әрі – Жыл сайынғы бағалау жүйесі) 42-тармағына сәйкес жүргізілетін бағаланатын мемлекеттік органдардың есептік ақпаратында (бұдан әрі – есептік ақпарат) қамтылған деректерді қайта тексеру рәсімін оңтайландыру мақсатында әзірленді.

2. Методика предназначена для определения центральных государственных органов (далее – ЦГО), предусмотренных в перечне ЦГО, в отношении которых проводится оценка эффективности их деятельности Системы ежегодной оценки, и местных исполнительных органов (далее – МИО) областей, городов республиканского значения, столицы, в которых в соответствии с системой управления рисками необходимо проведение перепроверки отчетной информации.
3. В настоящей Методике используются следующие понятия:
1) система управления рисками в оценке – система администрирования, обеспечивающая проведение оценочных мероприятий на принципах выборочности и оптимального распределения ресурсов по наиболее приоритетным направлениям оценочной деятельности;
2) штрафные баллы (К1) – критерий определения уровня риска, основанный на сумме вычтенных баллов по фактам предоставления недостоверной, неполной и несвоевременной информации в рамках оценки по направлению за предыдущий оцениваемый год;
3) динамика оценки (К2) – критерий определения уровня риска, основанный на разнице в итоговых оценках государственного органа по направлению за два предыдущих оцениваемых периода;
4) приоритетный показатель (К3) – критерий определения уровня риска, основанный на оценке эффективности деятельности государственного органа по показателю с наибольшим весовым значением в итоговой оценке по направлению.
В случае отсутствия показателя в направлении оценки либо равнозначности весовых значений показателей, в качестве приоритетного показателя определяется критерий оценки.
5) показатель риска – балл, присваиваемый государственному органу в соответствии с позицией в рейтинге по критерию определения уровня риска.
Источником информации для Методики являются заключения о результатах оценки по соответствующим блокам и направлениям за два предыдущих оцениваемых периода.
4. Государственные органы, отчетная информация которых подлежит перепроверке на основе системы управления рисками, определяются в разрезе каждого блока оценки по отдельности.
5. При определении государственных органов, подлежащих перепроверке отчетной информации по блоку "Достижение целей", используются результаты оценки по направлениям "Достижение целей планов развития государственных органов и планов развития области, города республиканского значения, столицы" и "Достижение показателей бюджетных программ" за два предыдущих периода оценки.
При определении государственных органов, подлежащих перепроверке отчетной информации по блоку "Взаимодействие государственного органа с физическими и юридическими лицами", используются результаты оценки по направлениям "Качество оказания государственных услуг" и "Качество рассмотрения жалоб и заявлений" за два предыдущих периода оценки.
При определении государственных органов, подлежащих перепроверке отчетной информации по блоку "Организационное развитие государственного органа", используются результаты оценки по направлениям "Управление персоналом" и "Применение информационных технологий" за два предыдущих периода оценки.

2. Әдістеме Жыл сайынғы бағалау жүйесінің орталық мемлекеттік органдар (бұдан әрі – ОМО) тізбесінде көзделген қызметінің тиімділігіне бағалау жүргізілетін ОМО-ны және тәуекелдерді басқару жүйесіне сәйкес қайта тексеру жүргізу қажет болатын облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарын (бұдан әрі – ЖАО) анықтауға арналған.
3. Осы Әдістемеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) бағалаудағы тәуекелдерді басқару жүйесі – бағалау қызметінің неғұрлым басым бағыттары бойынша таңдау мен ресурстарды оңтайлы бөлу қағидаттары бойынша бағалау іс-шараларын жүргізуді қамтамасыз ететін әкімшілендіру жүйесі;
2) айыппұл балдары (К1) – алдыңғы бағалау жылындағы бағыттар бойынша бағалау шеңберінде ақпаратты анық, толық және уақтылы ұсынбау фактілері бойынша шегерілген балдардың сомасына негізделген тәуекел деңгейін анықтау өлшемшарты;
3) бағалау серпіні (К2) – алдыңғы екі бағалау кезеңдегі бағыт бойынша мемлекеттік органның қорытынды бағаларындағы айырмашылыққа негізделген тәуекел деңгейін анықтау өлшемшарты;
4) басым көрсеткіш (К3) – бағыт бойынша қорытынды бағалауда ең жоғары салмақтық мәні бар көрсеткіш бойынша мемлекеттік орган қызметінің тиімділігін бағалауға негізделген тәуекел деңгейін анықтау өлшемшарты.
Бағалау бағытында көрсеткіш болмаған не көрсеткіштердің салмақтық мәндері тең болған жағдайда, басым көрсеткіш ретінде бағалау өлшемшарты анықталады.
5) тәуекел көрсеткіші – мемлекеттік органға тәуекел деңгейін айқындау өлшемшарты бойынша рейтингтегі позицияға сәйкес берілетін балл.
Әдістеме үшін алдыңғы бағаланатын екі кезеңдегі тиісті блоктар мен бағыттар бойынша бағалау нәтижелері туралы қорытындылар ақпарат көзі болып табылады.
4. Есептік ақпараты тәуекелдерді басқару жүйесі негізінде қайта тексеруге жататын мемлекеттік органдар әрбір бағалау блогы бөлінісінде жеке-жеке айқындалады.
5. "Мақсаттарға қол жеткізу" блогы бойынша есептік ақпараты қайта тексеруге жататын мемлекеттік органдарды айқындау кезінде бағалаудың алдыңғы екі кезеңіндегі "Мемлекеттік органдардың даму жоспарларының және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарларының мақсаттарына қол жеткізу" және "Бюджеттік бағдарламалар көрсеткіштеріне қол жеткізу" бағыттары бойынша бағалау нәтижелері пайдаланылады.
"Мемлекеттік органның жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимылы" блогы бойынша есептік ақпараты қайта тексеруге жататын мемлекеттік органдарды айқындау кезінде бағалаудың алдыңғы екі кезеңіндегі "Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасы" және "Шағымдар мен арыздарды қарау сапасы" бағыттары бойынша бағалау нәтижелері пайдаланылады.
"Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық дамуы" блогы бойынша есептік ақпараты қайта тексеруге жататын мемлекеттік органдарды айқындау кезінде бағалаудың алдыңғы екі кезеңіндегі "Персоналды басқару" және "Ақпараттық технологияларды қолдану" бағыттары бойынша бағалау нәтижелері пайдаланылады.

6. Определение государственных органов, подлежащих перепроверке на основе системы управления рисками, осуществляется ежегодно по итогам двух предыдущих оцениваемых периодов.
7. В случае если государственный орган впервые включен в Систему ежегодной оценки в отчетном периоде, то в отношении данного государственного органа перепроверка не осуществляется, за исключением случаев передачи в государственный орган функций по приоритетным показателям/критериям оценки, подлежащим перепроверке.
В случае отсутствия у государственного органа результатов оценки за предыдущий оцениваемый период, критерий "Динамика оценки" в отношении данного государственного органа не применяется.
8. Система управления рисками направлена на снижение доли перепроверяемых государственных органов по каждому блоку оценки эффективности деятельности ЦГО и МИО до 25 % от количества государственных органов, в отношении которых проводится оценка эффективности их деятельности.
При этом, в случае наличия официальной статистической информации, а также сведений, содержащихся в государственных базах данных и информационных системах, перепроверка отчетных данных государственных органов осуществляется удаленно в отношении всех оцениваемых государственных органов.
Глава 2. Определение показателей риска по направлениям оценки
9. В целях определения показателя риска по направлению оценки применяется следующая формула расчета:
Xn = K1n + K2n + K3n,
где:
Xn – суммарный показатель риска государственного органа по направлению;
K1n – показатель риска государственного органа по критерию "Штрафные баллы";
K2n – показатель риска государственного органа по критерию "Динамика оценки";
К3n – показатель риска государственного органа по критерию "Приоритетный показатель".
10. Результаты проведенных расчетов вносятся в соответствующие графы таблиц "Показатели риска ЦГО по направлению" согласно приложению 1 и "Показатели рискаМИО по направлению" согласно приложению 2 к Методике.
Глава 3. Проведение расчета рейтинга по критерию "Штрафные баллы"
11. По критерию "Штрафные баллы" проводится рейтинг ЦГО и МИО от наибольшего штрафного балла по направлению к наименьшему согласно приложениям 3 и 4 к Методике.
12. При составлении рейтинга по критерию "Штрафные баллы" ЦГО присваиваются показатели риска в баллах, начиная от максимального значения, равного половине количества государственных органов по блоку, в отношении которых проводится оценка эффективности деятельности, с шагом в 0,5 балла.
13. При составлении рейтинга по критерию "Штрафные баллы" МИО присваиваются показатели риска в баллах, начиная от максимального значения, равного половине количества государственных органов по блоку, в отношении которых проводится оценка эффективности деятельности, с шагом в 0,5 балла.

6. Тәуекелдерді басқару жүйесі негізінде қайта тексеруге жататын мемлекеттік органдарды айқындау алдыңғы екі бағалау кезеңінің қорытындылары бойынша жыл сайын жүзеге асырылады.
7. Егер мемлекеттік орган есепті кезеңде Жыл сайынғы бағалау жүйесіне алғаш рет енгізілген болса, қайта тексеруге жататын бағалаудың басым көрсеткіштері/өлшемшарттары бойынша функциялардың мемлекеттік органға берілу жағдайларын қоспағанда, осы мемлекеттік органға қатысты қайта тексеру жүзеге асырылмайды.
Мемлекеттік органда алдыңғы бағаланатын кезеңде бағалау нәтижелері болмаған жағдайда, осы мемлекеттік органға қатысты "Бағалау серпіні" өлшемшарты қолданылмайды.
8. Тәуекелдерді басқару жүйесі қызметінің тиімділігіне бағалау жүргізілетін мемлекеттік органдардың санынан ОМО мен ЖАО қызметінің тиімділігін бағалаудың әр блогы бойынша қайта тексерілетін мемлекеттік органдардың үлесін 25%-ға дейін төмендетуге бағытталған.
Бұл ретте, ресми статистикалық ақпарат, сондай-ақ мемлекеттік дерекқорларда және ақпараттық жүйелерде қамтылған мәліметтер болған жағдайда, мемлекеттік органдардың есептік деректерін қайта тексеру барлық бағаланатын мемлекеттік органдарға қатысты қашықтан жүзеге асырылады.
2-тарау. Бағалау бағыттары бойынша тәуекел көрсеткіштерін айқындау
9. Бағалау бағыты бойынша тәуекел көрсеткішін айқындау мақсатында мынадай есептеу формуласы қолданылады:
Xn = К1n + К2n + К3n,
мұнда:
Xn – мемлекеттік органның бағыт бойынша тәуекелінің жиынтық көрсеткіші;
К1n – "Айыппұл балдары" өлшемшарты бойынша мемлекеттік органның тәуекел көрсеткіші;
К2n – "Бағалау серпіні" өлшемшарты бойынша мемлекеттік органның тәуекел көрсеткіші;
К3n – "Басым көрсеткіш" өлшемшарты бойынша мемлекеттік органның тәуекел көрсеткіші.
10. Жүргізілген есептеулер нәтижелері Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес "ОМО-ның бағыт бойынша тәуекел көрсеткіштері" және 2-қосымшаға сәйкес "ЖАО-ның бағыт бойынша тәуекел көрсеткіштері" кестелерінің тиісті бағандарына енгізіледі.
3-тарау. "Айыппұл балдары" өлшемшарты бойынша рейтингті есептеу
11. "Айыппұл балдары" өлшемшарты бойынша Әдістемеге 3 және 4-қосымшаларға сәйкес бағыт бойынша ең жоғары айыппұл балынан ең төмен айыппұл балына қарай ОМО мен ЖАО-ның рейтингі жүргізіледі.
12. "Айыппұл балдары" өлшемшарты бойынша рейтинг жасау кезінде ОМО өздеріне қатысты қызмет тиімділігіне бағалау жүргізілетін блоктағы орталық мемлекеттік органдар санының жартысына тең ең жоғары мәннен бастап 0,5 балды қоса отырып, тәуекел көрсеткіштері беріледі.
13. "Айыппұл балдары" өлшемшарты бойынша рейтинг жасау кезінде ЖАО өздеріне қатысты қызмет тиімділігіне бағалау жүргізілетін блоктағы жергілікті атқарушы органдар санының жартысына тең ең жоғары мәннен бастап 0,5 балды қоса отырып, тәуекел көрсеткіштері беріледі.

14. При наличии государственных органов, получивших одинаковые штрафные баллы по направлению, данным государственным органам присваиваются равные показатели риска. Следующий в списке государственный орган получает показатель риска по критерию на 0,5 балла ниже.
15. Наименования государственных органов с присвоенными баллами вносятся в соответствующие графы таблиц "Показатели риска ЦГО по направлению" согласно приложению 1 и "Показатели риска МИО по направлению" согласно приложению 2 к Методике.
Глава 4. Проведение расчета рейтинга по критерию "Динамика оценки"
16. По критерию "Динамика оценки" проводится рейтинг ЦГО и МИО от наибольшего прироста результатов оценки к наименьшему согласно приложениям 5 и 6 к Методике.
17. При составлении рейтинга по критерию "Динамика оценки" ЦГО присваиваются показатели риска в баллах, начиная от максимального значения, равного половине количества государственных органов по блоку, в отношении которых проводится оценка эффективности деятельности, с шагом в 0,5 балла.
18. При составлении рейтинга по критерию "Динамика оценки" МИО присваиваются показатели риска в баллах, начиная от максимального значения, равного половине количества государственных органов по блоку, в отношении которых проводится оценка эффективности деятельности, с шагом в 0,5 балла.
19. При наличии государственных органов с одинаковой разницей в оценках по направлению за два предыдущих оцениваемых периода применяется подход, указанный в пункте 14 Методики.
20. Наименования государственных органов с присвоенными баллами вносятся в соответствующие графы таблиц "Показатели риска ЦГО по направлению" согласно приложению 1 и "Показатели риска МИО по направлению" согласно приложению 2 к Методике.
Глава 5. Проведение расчета рейтинга по критерию "Приоритетный показатель"
21. По критерию "Приоритетный показатель" проводится рейтинг ЦГО и МИО от наибольшего результата оценки по приоритетному показателю к наименьшему согласно приложениям 7 и 8 к Методике.
22. При составлении рейтинга по критерию "Приоритетный показатель" ЦГО присваиваются следующие показатели риска:
1) по направлениям блока "Достижение целей" начиная от максимального значения, равного количеству государственных органов по блоку, в отношении которых проводится оценка эффективности деятельности, с шагом в 1 балл;
2) по направлениям блока "Взаимодействие государственного органа с физическими и юридическими лицами" начиная от максимального значения, равного количеству государственных органов по блоку, в отношении которых проводится оценка эффективности деятельности, с шагом в 1 балл;

14. Бағыт бойынша бірдей айыппұл балдарын алған мемлекеттік органдар болған кезде осы мемлекеттік органдарға бірдей тәуекел көрсеткіштері беріледі. Тізімдегі келесі мемлекеттік орган өлшемшарт бойынша 0,5 балға төмен тәуекел көрсеткішін алады.
15. Балдары берілген мемлекеттік органдардың атаулары Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес "ОМО-ның бағыт бойынша тәуекел көрсеткіштері" және 2-қосымшаға сәйкес "ЖАО-ның бағыт бойынша тәуекел көрсеткіштері" кестелерінің тиісті бағандарына енгізіледі.
4-тарау. "Бағалау серпіні" өлшемшарты бойынша рейтингті есептеу
16. "Бағалау серпіні" өлшемшарты бойынша Әдістемеге 5 және 6-қосымшаларға сәйкес бағалау нәтижелерінің ең жоғары мәнінен төмен мәніне қарай ОМО мен ЖАО-ның рейтингі жүргізіледі.
17. "Бағалау серпіні" өлшемшарты бойынша рейтинг жасау кезінде ОМО өздеріне қатысты қызмет тиімділігіне бағалау жүргізілетін блоктағы мемлекеттік органдар санының жартысына тең ең жоғары мәннен бастап 0,5 балды қоса отырып, тәуекел көрсеткіштері беріледі.
18. "Бағалау серпіні" өлшемшарты бойынша рейтинг жасау кезінде ЖАО өздеріне қатысты қызмет тиімділігіне бағалау жүргізілетін блоктағы мемлекеттік органдар санының жартысына тең ең жоғары мәннен бастап 0,5 балды қоса отырып, тәуекел көрсеткіштері беріледі.
19. Алдыңғы бағаланатын екі кезең үшін бағыт бойынша бағалауда айырмашылығы бірдей мемлекеттік органдар болған жағдайда, Әдістеменің 14-тармағында көрсетілген тәсіл қолданылады.
20. Балдары берілген мемлекеттік органдардың атаулары Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес "ОМО-ның бағыт бойынша тәуекел көрсеткіштері" және 2-қосымшаға сәйкес "ЖАО-ның бағыт бойынша тәуекел көрсеткіштері" кестелерінің тиісті бағандарына енгізіледі.
5-тарау. "Басым көрсеткіш" өлшемшарты бойынша рейтингті есептеу
21. "Басым көрсеткіш" өлшемшарты бойынша Әдістемеге 7 және 8-қосымшаларға сәйкес басым көрсеткішті бағалау нәтижелерінің ең жоғары мәнінен төмен мәніне қарай ОМО мен ЖАО-ның рейтингі жүргізіледі.
22. "Басым көрсеткіш" өлшемшарты бойынша рейтинг жасау кезінде ОМО-ға мынадай тәуекел көрсеткіштері:
1) "Мақсаттарға қол жеткізу" блогының бағыттары бойынша өздеріне қатысты қызмет тиімділігіне бағалау жүргізілетін блоктағы мемлекеттік органдарының санына тең ең жоғары мәннен бастап 1 балды қоса отырып беріледі;
2) "Мемлекеттік органның жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимылы" блогының бағыттары бойынша өздеріне қатысты қызмет тиімділігіне бағалау жүргізілетін блоктағы мемлекеттік органдарының санына тең ең жоғары мәннен бастап 1 балды қоса отырып беріледі;

3) по направлениям блока "Организационное развитие государственного органа" начиная от максимального значения, равного количеству государственных органов по блоку, в отношении которых проводится оценка эффективности деятельности, с шагом в 1 балл.
23. При составлении рейтинга по критерию "Приоритетный показатель" МИО присваиваются следующие показатели риска:
1) по направлениям блока "Достижение целей" начиная от максимального значения, равного количеству государственных органов по блоку, в отношении которых проводится оценка эффективности деятельности, с шагом в 1 балл;
2) по направлениям блока "Взаимодействие государственного органа с физическими и юридическими лицами" начиная от максимального значения, равного количеству государственных органов по блоку, в отношении которых проводится оценка эффективности деятельности, с шагом в 1 балл;
3) по направлениям блока "Организационное развитие государственного органа" начиная от максимального значения, равного количеству государственных органов по блоку, в отношении которых проводится оценка эффективности деятельности, с шагом в 1 балл.
24. При наличии государственных органов с одинаковыми результатами по критерию оценки применяется подход, указанный в пункте 14 Методики.
25. Наименования государственных органов с присвоенными баллами вносятся в соответствующие графы таблиц "Показатели риска ЦГО по направлению" согласно приложению 1 и "Показатели риска МИО по направлению" согласно приложению 2 к Методике.
Глава 6. Итоговый расчет с определением государственных органов, подлежащих перепроверке
26. Итоговый расчет показателей риска по блокам осуществляется по следующим формулам:
A = X1 + X2;
B = X3 + X4;
C = X5+ X6,
где:
A – итоговый показатель риска по государственному органу по блоку "Достижение целей";
B – итоговый показатель риска по государственному органу по блоку "Взаимодействие государственного органа с физическими и юридическими лицами";
C – итоговый показатель риска по государственному органу по блоку "Организационное развитие государственного органа";
Х1 – показатель риска по государственному органу по направлению "Достижение целей планов развития государственных органов и планов развития области, города республиканского значения, столицы";
Х2 – показатель риска по государственному органу по направлению "Достижение показателей бюджетных программ";
Х3 – показатель риска по государственному органу по направлению "Качество оказания государственных услуг";
Х4 – показатель риска по государственному органу по направлению "Качество рассмотрения жалоб и заявлений";
Х5 – показатель риска по государственному органу по направлению "Управление персоналом";
Х6 – показатель риска по государственному органу по направлению "Применение информационных технологий".

3) "Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық дамуы" блогының бағыттары бойынша өздеріне қатысты қызмет тиімділігіне бағалау жүргізілетін блоктағы мемлекеттік органдар санына тең ең жоғары мәннен бастап 1 балды қоса отырып беріледі.
23. "Басым көрсеткіш" өлшемшарты бойынша рейтинг жасау кезінде ЖАО-ға мынадай тәуекел көрсеткіштері:
1) "Мақсаттарға қол жеткізу" блогының бағыттары бойынша өздеріне қатысты қызмет тиімділігіне бағалау жүргізілетін блоктағы мемлекеттік органдардың санына тең ең жоғары мәннен бастап 1 балды қоса отырып беріледі;
2) "Мемлекеттік органның жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимылы" блогының бағыттары бойынша өздеріне қатысты қызмет тиімділігіне бағалау жүргізілетін блоктағы мемлекеттік органдардың санына тең ең жоғары мәннен бастап 1 балды қоса отырып беріледі;
3) "Мемлекеттік органды ұйымдастырушылық дамыту" блогының бағыттары бойынша өздеріне қатысты қызмет тиімділігіне бағалау жүргізілетін блоктың мемлекеттік органдарының санына тең ең жоғары мәннен бастап 1 балды қоса отырып беріледі.
24. Бағалау өлшемшарты бойынша нәтижелері бірдей мемлекеттік органдар болған жағдайда Әдістеменің 14-тармағында көрсетілген тәсіл қолданылады.
25. Балдары берілген мемлекеттік органдардың атаулары Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес "ОМО-ның бағыт бойынша тәуекел көрсеткіштері" және 2-қосымшаға сәйкес "ЖАО-ның бағыт бойынша тәуекел көрсеткіштері" кестелерінің тиісті бағандарына енгізіледі.
6-тарау. Қайта тексеруге жататын мемлекеттік органдарды айқындаумен қорытынды есептеу
26. Блоктар бойынша тәуекел көрсеткіштерін қорытынды есептеу мынадай формулалар бойынша жүзеге асырылады:
A = X1 + X2; B = X3 + X4; C = X5+ X6,
мұнда:
A - "Мақсаттарға қол жеткізу" блогы бойынша мемлекеттік орган тәуекелінің қорытынды көрсеткіші;
B - "Мемлекеттік органның жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимылы" блогы бойынша мемлекеттік орган тәуекелінің қорытынды көрсеткіші;
C - "Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық дамуы" блогы бойынша мемлекеттік орган тәуекелінің қорытынды көрсеткіші;
Х1 - "Мемлекеттік органдардың даму жоспарларының және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарларының мақсаттарына қол жеткізу" бағыты бойынша мемлекеттік органның тәуекел көрсеткіші;
Х2 - "Бюджеттік бағдарламалар көрсеткіштеріне қол жеткізу" бағыты бойынша мемлекеттік органның тәуекел көрсеткіші;
Х3 - "Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасы" бағыты бойынша мемлекеттік органның тәуекел көрсеткіші;
Х4 - "Шағымдар мен арыздарды қарау сапасы" бағыты бойынша мемлекеттік органның тәуекел көрсеткіші;
Х5 - "Персоналды басқару" бағыты бойынша мемлекеттік органның тәуекел көрсеткіші;
Х6 - "Ақпараттық технологияларды қолдану" бағыты бойынша мемлекеттік органның тәуекел көрсеткіші.