Об утверждении Правил ведения персонифицированного учета участников системы обязательного социального страхования и их социальных отчислений и социальных выплат
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 17 марта 2020 года № 100. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 марта 2020 года № 20178. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 5 октября 2023 года № 430.
Сноска. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 05.10.2023 № 430 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 17) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 26 декабря 2019 года "Об обязательном социальном страховании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения персонифицированного учета участников системы обязательного социального страхования и их социальных отчислений и социальных выплат.
2. Признать утратившим силу:
1) приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 13 января 2016 года №15 "Об утверждении Правил ведения персонифицированного учета участников системы обязательного социального страхования и их социальных отчислений и социальных выплат" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13094, опубликован 11 марта 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет");
2) пункт 3 перечня некоторых приказов исполняющего обязанности Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан и исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденного приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 13 марта 2019 года № 122 "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы исполняющего обязанности Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан и исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18395, опубликован 2 апреля 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).

Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыларды және олардың әлеуметтік аударымдары мен әлеуметтік төлемдерін дербестендірілген есепке алуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 17 наурыздағы № 100 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 27 наурызда № 20178 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 5 қазандағы № 430 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 05.10.2023 № 430 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2020 бастап күшіне енеді
"Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" 2019 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 17) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыларды және олардың әлеуметтік аударымдары мен әлеуметтік төлемдерін дербестендірілген есепке алуды жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Мыналардың:
1) "Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыларды дербестендірілген есепке алуды және олардың әлеуметтік аударымдары мен әлеуметтік төлемдерін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрі міндетін атқарушының 2016 жылғы 13 қаңтардағы № 15 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13094 болып тіркелген, 2016 жылғы 11 наурызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған);
2) "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі міндетін атқарушының, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрі міндетін атқарушының кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 13 наурыздағы № 122 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі міндетін атқарушының, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрі міндетін атқарушының өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтары тізбесінің 3-тармағының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18395 болып тіркелген, 2019 жылғы 2 сәуірде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.

3. Департаменту политики социального страхования, базового социального и пенсионного обеспечения в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Сарбасова А. А.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2020 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр труда и социальной
защиты населения Республики Казахстан
Б. Нурымбетов
СОГЛАСОВАН
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
Правила ведения персонифицированного учета участников системы обязательного социального страхования и их социальных отчислений и социальных выплат
Глава 1. Общие положение
1. Настоящие Правила ведения персонифицированного учета участников системы обязательного социального страхования и их социальных отчислений и социальных выплат (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 17) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 26 декабря 2019 года "Об обязательном социальном страховании" (далее – Закон) и определяют порядок ведения персонифицированного учета участнике системы обязательного социального страхования, за которого производились социальные отчисления и которому осуществлены социальные выплаты.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услуг субъектов квазигосударственного сектора в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий, услуг субъектов квазигосударственного сектора и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", а также обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме, осуществляющее государственную регистрацию прав на недвижимое имущество по месту его нахождения;

3. Әлеуметтік сақтандыру, базалық әлеуметтік және зейнетақымен қамсыздандыру саясаты департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі А.Ә. Сарбасовқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
Б. Нурымбетов
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы Еңбек
және халықты әлеуметтік қорғау
министрінің
2020 жылғы 17 наурыздағы
№ 100 бұйрығына
қосымша
Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыларды және олардың әлеуметтік аударымдары мен әлеуметтiк төлемдерін дербестендірілген есепке алуды жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыларды және олардың әлеуметтік аударымдары мен әлеуметтік төлемдерін дербестендірілген есепке алуды жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" 2019 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 17) тармақшасына сәйкес әзірленді және әлеуметтік аударымдар жүргізілген және әлеуметтік төлемдер жүзеге асырылған міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыға дербестендірілген есепке алуды жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосылуға техникалық талаптар беру бойынша қызметтер мен квазимемлекеттік секторлар субъектілерінің қызметтерін, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетуге өтініштер қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосылуға техникалық талаптар беру бойынша қызметтер мен квазимемлекеттік секторлар субъектілерінің қызметтерін, сондай-ақ электрондық нысанда табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосылуға техникалық талаптар беру бойынша қызметтер мен квазимемлекеттік секторлар субъектілерінің қызметтері бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;

2) социальные отчисления – деньги, уплачиваемые плательщиками в Государственный фонд социального страхования в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
3) участник системы обязательного социального страхования – физическое лицо, за которое уплачиваются социальные отчисления и которое имеет право на получение социальных выплат при наступлении случаев социального риска, предусмотренных Законом;
4) социальные выплаты – выплаты, осуществляемые Государственным фондом социального страхования в пользу получателя социальной выплаты;
5) получатель социальной выплаты (далее – получатель) – физическое лицо, за которое производились социальные отчисления в Государственный фонд социального страхования до наступления случая социального риска и в отношении которого Государственным фондом социального страхования вынесено решение о назначении социальных выплат, а в случае смерти лица, являющегося участником системы обязательного социального страхования, – члены семьи умершего (признанного судом безвестно отсутствующим или объявленного умершим) кормильца, состоявшие на его иждивении;
6) персонифицированный учет – организация и ведение учета сведений о каждом участнике системы обязательного социального страхования и которому осуществлены социальные выплаты;
7) база данных – информационная система уполномоченного органа, содержащая данные по каждому участнику (получателю) системы обязательного социального страхования;
8) Государственный фонд социального страхования (далее – Фонд) – юридическое лицо, производящее аккумулирование социальных отчислений, назначение и осуществление социальных выплат участникам системы обязательного социального страхования, в отношении которых наступил случай социального риска, включая членов семьи – иждивенцев в случае потери кормильца;
9) уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий регулирование, контрольные и надзорные функции за деятельностью Фонда;
10) ведомственная автоматизированная информационная система Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан "Организация обработки платежей" (далее – информационная система) – информационная система по автоматизации процессов для организации обработки пенсионных и социальных отчислений и платежей.
Глава 2. Порядок ведения персонифицированного учета участников системы обязательного социального страхования и их социальных отчислений и социальных выплат
3. Персонифицированный учет участников системы обязательного социального страхования и их социальных отчислений и социальных выплат ведется Государственной корпорацией по каждому физическому лицу в информационной системе уполномоченного органа.

2) әлеуметтік аударымдар – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен төлеушілердің Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына төлейтін ақшасы;
3) міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушы – өзі үшін әлеуметтік аударымдар төленетін және Заңда көзделген әлеуметтік тәуекел жағдайлары басталған кезде әлеуметтік төлемдерді алуға құқығы бар жеке тұлға;
4) әлеуметтік төлемдер – әлеуметтік төлемдерді алушының пайдасына Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры жүзеге асыратын төлемдер;
5) әлеуметтiк төлемді алушы (бұдан әрi – алушы) – әлеуметтік тәуекел жағдайы басталғанға дейін өзі үшін Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына әлеуметтiк аударымдар жүргiзiлген және Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры өзіне қатысты әлеуметтiк төлемдерді тағайындау туралы шешiм шығарған жеке тұлға, ал міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушы болып табылатын адам қайтыс болған жағдайда – қайтыс болған (coт хабарсыз кеттi деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған) асыраушының асырауында болған отбасы мүшелерi;
6) дербестендірілген есепке алу – әлеуметтік төлемдер жүзеге асырылған міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне әрбір қатысушы туралы мәліметтерді есепке алуды ұйымдастыру және жүргізу;
7) дерекқор – міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесінің әрбір қатысушысы (алушы) бойынша деректерді қамтитын уәкілетті органның ақпараттық жүйесі;
8) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры (бұдан әрі – Қор) – әлеуметтік аударымдарды шоғырландыруды және асыраушысынан айырылған жағдайда оның асырауындағы отбасы мүшелерін қоса алғанда, міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыға әлеуметтік төлемдер тағайындауды және жүзеге асыруды жүргізетін заңды тұлға;
9) уәкілетті орган – Қордың қызметіне реттеуді, бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
10) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің "Төлемдерді өңдеуді ұйымдастыру" ведомстволық автоматтандырылған ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – ақпараттық жүйе) – әлеуметтік аударымдар мен төлемдерді өңдеуді ұйымдастыру үшін процестерді автоматтандыру бойынша ақпараттық жүйе.
2-тарау. Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушылардың және олардың әлеуметтік аударымдары мен әлеуметтік төлемдерін дербестендірілген есепке алуды жүргізу тәртібі
3. Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушылардың және олардың әлеуметтік аударымдары мен әлеуметтік төлемдерін дербестендірілген есепке алуды Мемлекеттік корпорация уәкілетті органның ақпараттық жүйесінде әрбір жеке тұлға бойынша жүргізеді.

4. Персонифицированный учет подразделяется на: учет участников системы обязательного социального страхования и их социальных отчислений и учет получателей социальных выплат.
5. Государственная корпорация:
обеспечивает конфиденциальность сведений, содержащихся в базе данных в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан о персональных данных и их защите;
ежемесячно, согласно перечню, формам, срокам представления финансовой и иной отчетности Государственным фондом социального страхования, утверждаемым уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 2) статьи 10 Закона представляет в уполномоченный орган информацию об участниках (получателях) системы обязательного социального страхования, социальных отчислениях и социальных выплатах.
Параграф 1. Персонифицированный учет участников системы обязательного социального страхования и их социальных отчислений
6. При поступлении на банковский счет Государственной корпорации сумм социальных отчислений, информационной системой осуществляется обработка поступивших платежных поручений по участникам системы обязательного социального страхования, за которых производились социальные отчисления.
В случае несоответствия данных со сведениями, полученными из государственных информационных систем, осуществляется возврат социальных отчислений плательщику.
7. В течение одного рабочего дня со дня поступления сумм социальных отчислений, Государственная корпорация вносит персональные сведения, полученные из списка участников системы обязательного социального страхования и информационных систем в базу данных, включающие в себя:
1) индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН);
2) фамилия, имя, отчество (при его наличии);
3) дата рождения;
4) сведения о суммах уплаченных социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений, а также о возврате излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, с указанием даты поступления, даты отправки, номера, даты документа, кода назначения платежа (далее – КНП), наименования отправителя, ИИН/БИН (бизнес идентификационный номер) отправителя, наименования получателя, общей суммы платежа, суммы социальных отчислений, статуса, периода (год, месяц, месяцы), за который производятся социальные отчисления.
8. Персонифицированный учет участников системы обязательного социального страхования, за которых производились социальные отчисления, и (или) пеня за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений (в том числе возврат излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений осуществляется Государственной корпорацией в автоматизированном режиме на постоянной основе.

4. Дербестендірілген есепке алу: міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыларды және олардың әлеуметтік аударымдарын есепке алуға және әлеуметтік төлем алушыларды есепке алуға бөлінеді.
5. Мемлекеттік корпорация:
дербес деректер және оларды қорғау туралы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес дерекқорда қамтылған мәліметтердің құпиялылығын қамтамасыз етеді;
Заңның 10-бабы 2) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекітетін қаржылық және өзге де есептіліктің тізбесіне, нысандарына және Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының оларды ұсыну мерзімдеріне сәйкес уәкілетті органға ай сайын міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушылар (алушылар), әлеуметтік аударымдар мен әлеуметтік төлемдер туралы ақпарат ұсынады.
1-параграф. Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыларды және олардың әлеуметтік аударымдарын дербестендірілген есепке алу
6. Мемлекеттік корпорацияның банктік шотына әлеуметтік аударымдар түскен жағдайда ақпараттық жүйе өздері үшін әлеуметтік аударымдар жүргізілген міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушылар бойынша түскен төлем тапсырмаларын өңдеуді жүргізеді.
Мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алынған мәліметтер сәйкес келмеген жағдайда төлеушіге әлеуметтік аударымдарды қайтару жүргізіледі.
7. Әлеуметтік аударымдар сомасы түскен күннен бастап бір жұмыс күні ішінде Мемлекеттік корпорация міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушылардың тізімінен және ақпараттық жүйелерден алынған:
1) жеке сәйкестендіру нөмірін (бұдан әрі – ЖСН);
2) тегі, аты, әкесінің атын (бар болса);
3) туған күнін;
4) келіп түскен күнін, жіберілген күнін, құжаттың нөмірін, күнін, төлемді тағайындау кодын (бұдан әрі – ТТК), жіберушінің атауын, жіберушінің ЖСН/БСН (бизнес сәйкестендіру нөмірі), алушының атауын, төлемнің жалпы сомасын, әлеуметтік аударымдар сомасын, мәртебесін, әлеуметтік аударымдар жүргізілетін кезеңді (жылы, айы, айлар) көрсете отырып, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен әлеуметтік аударымдардың және (немесе) әлеуметтік аударымдарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлдардың төленген сомалары, сондай-ақ артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдар және (немесе) әлеуметтік аударымдарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлдарды қайтару туралы мәліметтерді қамтитын дербес мәліметтерді енгізеді.
8. Өздері үшін әлеуметтік аударымдар және (немесе) әлеуметтік аударымдарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлдар (оның ішінде артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды қайтару) жүргізілген міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыларды, әлеуметтік аударымдарды (оның ішінде қате аударылған әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтік аударымдарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлдарды қайтару) дербестендірілген есепке алуды Мемлекеттік корпорация тұрақты негізде автоматты режимде жүзеге асырады.

9. В случаях изменения персональных данных участников системы обязательного социального страхования Государственная корпорация вносит сведения и изменения в базу данных, а также обеспечивает персонифицированный учет сведений о возвращенных излишне (ошибочно) уплаченных сумм социальных отчислений, признанных незаконными (необоснованными), в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, о социальных выплатах (в том числе возврат излишне зачисленных (выплаченных) сумм социальных выплат), осуществленных получателям.
Параграф 2. Персонифицированный учет получателей социальных выплат
10. Персонифицированный учет социальных выплат осуществляется Государственной корпорацией с даты обращения заявителя за назначением социальной выплаты.
11. Учету подлежат получатели социальных выплат, которым назначены социальные выплаты, а также по которым имеются решения о приостановлении (в том числе снятые по сроку), возобновлении и прекращении социальных выплат.
12. Учет получателей социальных выплат включает в себя следующие данные (в зависимости от вида социальной выплаты):
1) ИИН;
2) фамилия, имя, отчество (при его наличии);
3) дата рождения;
4) пол;
5) адрес места жительства;
6) индекс почтового отделения;
7) серия и номер документа, удостоверяющего личность (удостоверения кандаса), дата его выдачи и наименование выдавшего органа;
8) об изменении номера и даты выдачи документа, удостоверяющего личность;
9) гражданство, об изменении гражданства;
10) дата обращения;
11) дата наступления социального риска;
12) дата решения о назначении социальной выплаты;
13) дата окончания срока социальной выплаты;
14) о стаже участия в системе обязательного социального страхования;
15) среднемесячный размер дохода, с которого производились социальные отчисления;
16) о виде социальной выплаты;
17) о степени утраты трудоспособности;
18) о количестве иждивенцев;
19) о постановке на учет в качестве безработного;
20) о количестве дней, указанных в листе временной нетрудоспособности, выданном в связи с беременностью и родами, а также усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей);
21) об очередности рождения ребенка;
22) о размере назначенной социальной выплаты;
23) о сроке, на который назначена социальная выплата;
24) сведения о суммах обязательных пенсионных взносов, удержанных из социальных выплат;
25) сведения о суммах перечисленных социальных выплат, а также о возврате излишне зачисленных (выплаченных) сумм социальных выплат ошибочно перечисленных социальных выплат, с указанием даты поступления, даты отправки, номера, даты документа, кода назначения платежа (далее - КНП), наименования отправителя, ИИН/БИН (бизнес идентификационный номер) отправителя, наименования получателя, общей суммы платежа, суммы социальных выплат, статуса, периода (год, месяц, месяцы), за который производятся социальные выплаты.

9. Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушылардың дербес деректері өзгерген жағдайда Мемлекеттік корпорация дерекқорға мәліметтер мен өзгерістер енгізеді, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен заңсыз (негізсіз) деп танылған қайтарылған артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдар сомасы, алушыларға жүзеге асырылған әлеуметтік төлемдер (оның ішінде артық есептелген (төленген) әлеуметтік төлемдер сомаларын қайтару) туралы мәліметтерді есепке алуды қамтамасыз етеді.
2-параграф. Әлеуметтік төлем алушыларды дербестендірілген есепке алу
10. Әлеуметтік төлемдерді дербестендірілген есепке алуды Мемлекеттік корпорация өтініш беруші әлеуметтік төлем тағайындауға жүгінген күннен бастап жүргізеді.
11. Әлеуметтік төлемдер тағайындалған, сондай-ақ әлеуметтік аударымдарды (оның ішінде мерзімі бойынша шешілген) тоқтата тұру, қайта бастау және тоқтату туралы шешімі бар әлеуметтік төлем алушылар есепке алуға жатады.
12. Әлеуметтік төлем алушыларды есепке алу мынадай деректерді (әлеуметтік төлем түрлеріне байланысты) қамтиды:
1) ЖСН;
2) тегі, аты, әкесінің аты (болса);
3) туған күні;
4) жынысы;
5) тұрғылықты тұратын жерінің мекенжайы;
6) пошта бөлімінің индексі;
7) жеке басын куәландыратын құжаттың (қандас куәлігінің) сериясы және нөмірі, берілген күні және берген органның атауы;
8) жеке басты куәландыратын құжаттың нөмірі мен берілген күнінің өзгеруі;
9) азаматтығы, азаматтықтың өзгеруі туралы;
10) жүгінген күні;
11) әлеуметтік тәуекел туындаған күн;
12) әлеуметтік төлем тағайындау туралы шешім күні;
13) әлеуметтік төлем мерзімінің аяқталған күні;
14) міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысу өтілі туралы;
15) әлеуметтік аударымдар жүргізілген кірістің орташа айлық мөлшері;
16) әлеуметтік төлемнің түрі туралы;
17) еңбекке қабілеттіліктен айырылу дәрежесі туралы;
18) асырауындағылардың саны туралы;
19) жұмыссыз ретінде есепке қою туралы;
20) жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты берілген уақытша еңбекке жарамсыздық парағында көрсетілген күндер саны туралы;
21) баланың туу кезектілігі туралы;
22) тағайындалған әлеуметтік төлемнің мөлшері туралы;
23) тағайындалған әлеуметтік төлемнің мерзімі туралы;
24) әлеуметтік төлемнен ұсталған міндетті зейнетақы жарналарының сомасы туралы мәліметтер;
25) аударылған әлеуметтік төлемдер сомасы, сондай-ақ артық есептелген (төленген), қате аударылған әлеуметтік төлемдер сомасы, келіп түскен күнін, жіберілген күнін, құжаттың нөмірін, күнін, төлем тағайындау кодын (бұдан әрі – ТТК), жіберушінің атауын, жіберушінің ЖСН/БСН (бизнес сәйкестендіру нөмірі), алушының атауын, төлемнің жалпы сомасын, әлеуметтік төлемдердің сомасын, мәртебесін, әлеуметтік төлемдер жүргізілетін кезеңді (жылы, айы, айлар) көрсете отырып, аударылған әлеуметтік төлемдер сомасы, сондай-ақ қате аударылған әлеуметтік төлемдер сомаларын қайтару туралы мәліметтер.

Сноска. Пункт 12 с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 16.03.2021 № 78 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Персонифицированный учет социальных выплат (в том числе возврат излишне зачисленных (выплаченных) сумм социальных выплат) осуществляется Государственной корпорацией в автоматизированном режиме на постоянной основе.
14. Государственная корпорация в течение одного рабочего дня вносит сведения и изменения в базу данных, а также обеспечивает персонифицированный учет сведений о социальных выплатах (в том числе возврат излишне зачисленных (выплаченных) сумм социальных выплат), осуществленных получателям.

Ескерту. 12-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 16.03.2021 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Әлеуметтік төлемдерді дербестендірілген есепке алуды (оның ішінде артық есептелген (төленген) әлеуметтік төлемдер сомасын қайтаруды) Мемлекеттік корпорация тұрақты түрде автоматтандырылған режимде жүргізеді.
14. Мемлекеттік корпорация бір жұмыс күні ішінде дерекқорға мәліметтерді және өзгерістерді енгізеді, сондай-ақ алушыларға жүзеге асырылған әлеуметтік төлемдер (оның ішінде артық есептелген (төленген) әлеуметтік төлемдер сомасын қайтару) туралы мәліметтерді дербестендірілген есепке алуды қамтамасыз етеді.