О внесении изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 187 "Об утверждении Правил сертификации и выдачи сертификата годности аэродрома (вертодрома)"
Приказ и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 4 апреля 2020 года № 185. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 апреля 2020 года № 20341
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 187 "Об утверждении Правил сертификации и выдачи сертификата годности аэродрома (вертодрома)" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 сентября 2015 года № 12052, опубликован 16 октября 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 41-38) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:";
В Правилах сертификации и выдачи сертификата годности аэродрома (вертодрома), утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила сертификации и выдачи сертификата годности аэродрома (вертодрома) (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 41-38) статьи 14 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" (далее - Закон) и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах", определяют порядок сертификации и выдачи сертификатов годности аэродромов (вертодромов) гражданской авиации Республики Казахстан.";
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
абзац первый пункта 6 изложить в следующей редакции:
"6. Государственная услуга "Выдача сертификата годности аэродрома (вертодрома)" (далее - государственная услуга) оказывается уполномоченной организацией согласно настоящим Правилам.
Прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются посредством веб-портала "электронного правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz (далее – портал).
При сдаче заявителем всех необходимых документов посредством портала, заявителю в "личный кабинет" направляется уведомления о принятии запроса для оказания государственной услуги, с указанием даты и времени получения результата государственной услуги.
Для сертификации годности аэродромов, оборудованных светосигнальным, радиотехническим и метеооборудованием по II, III категорий Международной организации гражданской авиации (ИКАО), уполномоченной организацией могут привлекаться специалисты международных организаций гражданской авиации.

"Әуеайлақтардың (тікұшақ айлақтарының) жарамдылығын сертификаттау және оларға сертификат беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 187 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 2020 жылғы 4 сәуірдегі № 185 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 8 сәуірде № 20341 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Әуеайлақтардың (тікұшақ айлақтарының) жарамдылығын сертификаттау және оларға сертификат беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 187 бұйрығына (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2015 жылғы 11 қыркүйекте № 12052 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 16 қазанда жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 1-тармағының 41-38) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
Осы бұйрықпен бекітелген Әуеайлақтардың (тікұшақ айлақтарының) жарамдылығын сертификаттау және оларға сертификат беру қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) жарамдылығын сертификаттау және сертификат беру қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 14-бабының 41-38) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді, Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясы әуеайлақтарының (тікұшақ айлақтарының) жарамдылығын сертификаттау және оларға сертификат беру тәртібін айқындайды.";
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
6-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"6. "Әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) жарамдылығы сертификатын беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) осы Қағидаларға сәйкес уәкілетті ұйым көрсетеді.
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру www.e.gov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы, www.elisense.kz (бұдан әрі - портал) арқылы жүзеге асырылады.
Көрсетілетін қызметті алушы барлық қажетті құжаттарды тапсырған кезде көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін алу күні және уақыты көрсетіле отырып, мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы хабарлама жіберіледі.
Жарық сигналды, радиотехникалық және метеожабдықтармен жарақталған әуеайлақтардың жарамдылығын Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) ІІ, ІІІ санаттарының бірі бойынша сертификаттау үшін уәкілетті ұйым халықаралық азаматтық авиация ұйымдарының мамандарын тартуы мүмкін.

За оказание государственной услуги взимается сбор в порядке и размере, определяемом Кодексом Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок сертификации годности аэродрома (вертодрома)";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Для получения сертификата физические и юридические лица направляют в уполномоченную организацию, через портал следующие документы:
1) электронные копии договоров взаимодействия эксплуатанта с поставщиком аэронавигационного обслуживания и обеспечения авиационной безопасности (при закупке услуг);
2) электронные копии действующих актов летных проверок системы светосигнального обеспечения полетов;
3) электронные копии руководства по аэродрому (вертодрому), план по оперативному проведению аварийно-спасательных работ и тушению пожаров в районе аэродрома (вертодрома);
4) электронные копии документов, подтверждающих прохождение обучения и поддержания профессионального уровня авиационного и инженерно-технического персонала.
Перечень основных требований к получению сертификата, включающий характеристику процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей оказания государственной услуги изложены согласно приложению 2-1 к настоящим Правилам в форме стандарта государственной услуги.";
дополнить пунктами 9, 10 следующего содержания:
"9. Служащий уполномоченной организации осуществляет регистрацию документов и сведений, указанных в пункте 8 настоящих Правил, в день их поступления.
В случае обращения заявителя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
Сведения о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица служащий уполномоченной организации получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства.
10. При оказании государственной услуги посредством государственной информационной системы разрешений и уведомлений данные о стадии оказания государственной услуги поступают в автоматическом режиме в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг.";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Предварительная оценка и принятие решения по заявке";
абзац первый пункта 14 изложить в следующей редакции:

Көрсетілген мемлекеттік қызмет үшін алым төлемі "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі) айқындалған тәртіппен және мөлшерде жүзеге асырылады.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) жарамдылығын сертификаттау тәртібі";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Сертификатты алу үшін жеке және заңды тұлғалар уәкілетті ұйымға портал арқылы мынадай құжаттарды жолдайды:
1) пайдаланушының аэронавигациялық қызмет көрсетуді және авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуді жеткізушімен өзара іс-қимыл жасау шарттарының электрондық көшірмелері (қызметтерді сатып алу кезінде);
2) ұшуларды жарықпен сигналдық қамтамасыз ету жүйесін ұшуларды тексерудің қолданыстағы актілерінің электрондық көшірмелері;
3) әуеайлақ (тікұшақ айлағы) бойынша нұсқаудың электрондық көшірмелері, әуеайлақ (тікұшақ айлағы) ауданында авариялық-құтқару жұмыстарын жедел жүргізу және өрт сөндіру жөніндегі жоспар;
4) авиациялық және инженерлік-техникалық персоналдың оқудан және кәсіптік деңгейін қолдауды растайтын құжаттардың электрондық көшірмелері.
Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып өзге де мәліметтерді қамтитын сертификатты алуға қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 2-1-қосымшаға сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты нысанында баяндалған.";
мынадай мазмұндағы 9, 10-тармақтармен толықтырылсын:
"9. Уәкілетті ұйымның қызметшісі осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген құжаттар мен мәліметтерді, олар түскен күннен бастап тіркеуді жүзеге асырады.
Өтініш беруші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жүгінген жағдайда өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтерді уәкілетті ұйымның қызметшісі тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы алады.
10. Рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік ақпараттық жүйесі арқылы мемлекеттік қызметті көрсету кезінде мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректер Мемлекеттік қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне автоматты режимде түседі.".
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Алдын ала бағалау және өтінім бойынша шешім қабылдау";
14-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

"14. В случаях представления заявителем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному в пункте 8 настоящих Правил, и (или) документов с истекшим сроком действия уполномоченная организация дает мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.
При отсутствии замечаний по заявке уполномоченная организация информирует заявителя о процедурах сертификации, нормативных требованиях, на соответствие которым будет сертифицироваться аэродром и вносит решение по заявке на проведение сертификации годности аэродрома (вертодрома) по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Уведомление об отказе либо решение о проведении сертификации годности аэродрома (вертодрома) направляется посредством портала в "личный кабинет" заявителя, в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее - ЭЦП) уполномоченного лица уполномоченной организации.";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Порядок проведения сертификационного обследования и выдачи сертификата";
дополнить пунктом 21-1 следующего содержания:
"21-1. Сертификат либо мотивированный отказ направляется посредством портала в "личный кабинет" заявителя, в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица уполномоченной организации.";
дополнить пунктом 27-1 следующего содержания:
"27-1. Жалоба на решение, действий (бездействия) служащих уполномоченной организации может быть подана на имя руководителя уполномоченной организации.
Жалоба заявителя, поступившая в адрес уполномоченной организации, в соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах", подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба заявителя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
В случаях несогласия с результатами оказания государственной услуги заявитель обращается в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.";
заголовок главы 5 изложить в следующей редакции:
"Глава 5. Отступления от сертификационных требований и норм годности к эксплуатации аэродрома";
дополнить приложением 2-1, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 6 изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
приложение 7 изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
приложение 8 изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу.

"14. Өтініш беруші осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген тізбеге сәйкес құжаттардың және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған жағдайда уәкілетті ұйым өтініш берушінің жеке кабинетіне жолдап, өтінішті одан әрі қараудан жазбаша дәлелді бас тартуды береді.
Өтініш бойынша ескертулер болмаған кезде уәкілетті ұйым өтініш берушіні оларға сәйкестікке әуеайлақ сертификатталатын сертификаттау рәсімдері, нормативтік талаптар туралы хабарлайды және осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) жарамдылығына сертификаттау жүргізуге арналған өтінім бойынша шешім шығарады.
Құжаттарды бас тарту туралы хабарлама уәкілетті ұйымның уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтанбасы (бұдан әрі - ЭЦҚ) қойылған электрондық құжат нысанында портал арқылы өтініш берушінің "жеке кабинетіне" жіберіледі.";
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Сертификаттық зерттеп-қарауды жүргізу және сертификат беру тәртібі";
мынадай мазмұндағы 21-1 тармақпен толықтырылсын:
"21-1. Сертификат немесе жазбаша дәлелді бас тартуды уәкілетті ұйымның уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында портал арқылы өтініш берушінің "жеке кабинетіне" жіберіледі.";
мынадай мазмұндағы 27-1 тармақпен толықтырылсын:
"27-1. Уәкілетті ұйым қызметшілерінің шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым уәкілетті ұйым басшысының атына берілуі мүмкін.
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабының 2) тармақшасына сәйкес уәкілетті ұйымның атына келіп түскен өтініш берушінің шағымы тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен өтініш берушінің шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерімен келіспеген жағдайда өтініш беруші Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінеді.";
5-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-тарау. Әуеайлақты пайдалануға сертификаттау талаптары мен жарамдылық нормаларынан ауытқулар";
Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес 2-1 қосымшамен толықтырылсын;
Қағидаларға 6-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Қағидаларға 7-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Қағидаларға 8-қосымша осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

2. Комитету гражданской авиации Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра индустрии и инфраструктурного
развития Республики Казахстан
К. Ускенбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инновационной и аэрокосмической
промышленности Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 4 апреля 2020 года № 185
Приложение 2-1 к Правилам
сертификации и выдачи
сертификата годности
аэродрома (вертодрома)"
Стандарт государственной услуги "Выдача сертификата годности аэродрома (вертодрома)"
1
Наименование услугодателя
Акционерное общество "Авиационная администрация Казахстана"
2
Способы предоставления государственной услуги
Веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz (далее – портал).
3
Срок оказания государственной услуги
35 (тридцать пять) рабочих дней.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги
Сертификат годности аэродрома (вертодрома) по форме согласно приложениям 1, 2 к настоящим Правилам, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Результат оказания государственной услуги направляется посредством портала в "личный кабинет" заявителя, в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее - ЭЦП) руководителем уполномоченной организации.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан

2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Азаматтық авиация комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің міндетін атқарушы
К. Ускенбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің
2020 жылғы 4 сәуірдегі
№ 185 бұйрығына
1-қосымша
Әуеайлақтың (тікұшақ
айлағының) жарамдылығын
сертификаттау және сертификат
беру қағидаларына
2-1-қосымша
"Әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) жарамдылық сертификатын беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамы
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері
www.e.gov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы, www.elisense.kz (бұдан әрі - портал)
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
35 (отыз бес) жұмыс күні
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Осы Қағидаларға 1,2-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша Әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) жарамдылық сертификаты немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі уәкілетті ұйым басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасы (бұдан әрі - ЭЦҚ) қойылған электрондық құжат нысанында портал арқылы өтініш берушінің "жеке кабинетіне" жіберіледі.
Қазақстан Республикасының заңнамасында көрсетілген мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем өлшемі және оны алу тәсілдері

309
9
Класс I, II, III оборудованный
328
7
График работы услугодателя
С понедельника по пятницу включительно с 09.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
График работы портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов, в связи с проведением ремонтных работ (при обращении заявителя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявки и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги

309
9
I, II, III сыныптары жабдықталған
328
Жұмыс кестесі
Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 09.00-ден 18.30-ға дейін.
Порталдың жұмыс кестесі, жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінде жүгінген кезде, өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күнінде жүзеге асырылады
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі

1) электронные копии договоров взаимодействия эксплуатанта с поставщиком аэронавигационного обслуживания и обеспечения авиационной безопасности (при закупке услуг);
2) электронные копии действующих актов летных проверок системы светосигнального обеспечения полетов;
3) электронные копии руководства по аэродрому (вертодрому), план по оперативному проведению аварийно-спасательных работ и тушению пожаров в районе аэродрома (вертодрома);
4) электронные копии документов, подтверждающих прохождение обучения и поддержания профессионального уровня авиационного и инженерно-технического персонала.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных заявителем для получения сертификата и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие заявителя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для выдачи сертификата, требованиям, установленным пунктом 1 статьи 64 Закона и нормам годности к эксплуатации аэродромов (вертодромов) ;
3) в отношении заявителя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого заявитель лишен специального права, связанного с получением сертификата годности.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Заявитель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Заявитель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, справочных служб уполномоченной организации, а также Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Приложение 2 к приказу
Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 4 апреля 2020 года № 185
Приложение 6 к Правилам
сертификации и выдачи
сертификата годности
аэродрома (вертодрома)"
Типовая программа сертификационного обследования аэродрома
Наименование эксплуатанта аэродрома _________________________________
Дата проверки, № приказа ____________________________________________
Члены Комиссии ____________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии), должность)
Номера позиций по программе и проверяемые элементы
Оценка соответствия (+/-)
Номер позиции несоответствия
1
2
3
4

1) пайдаланушының аэронавигациялық қызмет көрсетуді және авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуді жеткізушімен өзара іс-қимыл жасау шарттарының электрондық көшірмелері (қызметтерді сатып алу кезінде);
2) ұшуларды жарықпен сигналдық қамтамасыз ету жүйесін ұшуларды тексерудің қолданыстағы актілерінің электрондық көшірмелері;
3) әуеайлақ (тікұшақ айлағы) бойынша нұсқаудың электрондық көшірмелері, әуеайлақ (тікұшақ айлағы) ауданында авариялық-құтқару жұмыстарын жедел жүргізу және өрт сөндіру жөніндегі жоспар;
4) авиациялық және инженерлік-техникалық персоналдың оқудан және кәсіптік деңгейін қолдауды растайтын құжаттардың электрондық көшірмелері.
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіз
1) сертификатты және (немесе) олардағы деректерді (мәліметтерді) алу үшін өтініш беруші ұсынған құжаттардың дәйексіз болуын анықтау;
2) өтініш берушінің және (немесе) ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің Заңның 64-бабының 1-тармағында белгіленген талаптарға және әуеайлақтардың (тікұшақ айлақтарының) пайдалануға жарамдылығы нормаларына сәйкес келмеуі;);
3) өтініш берушіге қатысты оның негізінде өтініш беруші жарамдылық сертификатын алуға байланысты арнайы құқықтан айырылған заңды күшіне енген сот шешімі болған жағдайларда тоқтатылады.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті, оның ішінде электрондық
нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де
талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы болған жағдайда, мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алу мүмкіндігі болады.
Көрсетілетін қызметті алушының порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ "1414",8-800-080-7777 бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі және мәртебесі туралы ақпаратты алу мүмкіндігі бар.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің
2020 жылғы 4 сәуірдегі
№ 185 бұйрығына
2-қосымша
Әуеайлақтың (тікұшақ
айлағының) жарамдылығын
сертификаттау және сертификат
беру қағидаларына
6-қосымша
Әуеайлақты сертификаттық зерттеп-қараудың үлгі бағдарламасы
Әуеайлақ пайдаланушысының атауы ______________________________________
Тексеру күні, бұйрық № __________________________________________________
Комиссия мүшелері_____________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (егер бар болса), комиссия мүшелерінің лауазымы)
Бағдарлама бойынша позициялардың нөмірлері және тексерілетін элементтер
Сәйкестік бағасы (+/-)
Сәйкессіздік позициясының нөмірі
1
2
3
4

1. Наличие и соответствие комплекта документации
1
Заявка и документы, подтверждающие соответствие сертификационным требованиям на получение сертификата годности аэродрома
2
Устав заявителя (учредительный договор)
3
Свидетельство* либо справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица. Примечание: *свидетельство о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства), выданное до введения в действие Закона Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств" является действительным до прекращения деятельности юридического лица
4
Организационная структура, штатное расписание заявителя (эксплуатанта аэродрома), достаточность для выполнения возложенных функций
5
Должностные инструкции, определяющие обязанности и ответственность руководящего состава и специалистов (работников)
6
Руководство по аэродрому, разработанное в соответствии с Doc 9774 AN\969 ИКАО
7
План и/или договора на прохождение курсов повышения квалификации авиационного персонала
8
Аварийный план по организации и проведению аварийно-спасательных работ
2. Содержание аэродрома, орнитологическое обеспечение полетов, учет и контроль за препятствиями
1
Геометрические размеры элементов аэродрома
2
Взлетные и посадочные дистанции
3
Ограничение и учет препятствий
4
Прочность искусственных покрытий
5
Состояние искусственных покрытий
6
Дневная маркировка аэродромных покрытий
7
Дневная маркировка препятствий и объектов
8
Светоограждение высотных препятствий и объектов на аэродроме и в районе аэродрома
9
Соответствие физических и геометрических характеристик объявленной категории аэродрома
10
Схема аэродрома, размещение основных объектов. Схема расстановки и движения ВС на перроне и МС
11
Процедура предоставления достоверных аэронавигационных данных аэродрома (вертодрома) в службу аэронавигационной информации. Опубликование изменений к официально объявленной аэронавигационной информации о техническом состоянии аэродрома, взлетно-посадочной полосы, рулежных дорожек, мест стоянок воздушных судов (перрона)
12
Ответственность за предоставление информации о технической годности аэродрома
13
Взаимодействие со службами аэропорта, обеспечивающими безопасность полетов
14
Наличие контрольных экземпляров нормативной документации
15
Руководство по техническому обслуживанию, содержанию и ремонту аэродромов, полнота раскрываемых вопросов. Соответствие установленным требованиям и своевременность вносимых изменений
16
Перечень и наличие документов, на основании которых осуществляется эксплуатация аэродрома. Журнал изучения документов, на основании которых осуществляется эксплуатация аэродрома
17
Перечень и наличие документов, планов на основании которых производится техническое обслуживание, ремонт аэродромной спецтехники и оборудования
18
Планирование и выполнение на аэродроме работ по техническому обслуживанию, ремонту и содержанию аэродрома
19
Ведение документации по планированию работ по обслуживанию, содержанию и ремонту аэродрома
20
Дефектация аэродромных покрытий (акты дефектации, акты осмотра элементов аэродрома)
21
Ежедневная проверка аэродрома эксплуатантом
22
Ведение журнала о состоянии летного поля
23
Методы и средства оценки условий торможения воздушных судов
24
Определение показателя прочности грунта, несущей способности грунтовой взлетно-посадочной полосы
25
Проведение мероприятий и принятия мер по оценке и мониторингу (учету) препятствий, в том числе и неаэронавигационных огней, представляющих угрозу безопасности полетов, проведения строительных работ и другой деятельности в районе аэродрома и на приаэродромной территорий,
26
Организация работы постоянно действующей комиссией за деятельностью которая, может представлять угрозу безопасности полетов воздушных судов в районе аэродрома гражданской авиации и вне района аэродромов, выявления строительства и возведения несогласованных объектов
27
Журнал учета согласований строительных работ на аэродроме и в районе аэродрома
28
Мероприятия, проводимые в связи с опасностью, создаваемой живой природой, акты обследования, ведение журналов, оснащенность средствами
29
Ведение, заполнение и передача информации по снежному НОТАМу

1. Ұсынылған дәлелдеу құжаттамасының жиынтығының болуы және сәйкестігі
1
Әуеайлақтың жарамдылық сертификатын алу үшін сертификаттық талаптарға сәйкестігін растайтын өтінім және құжаттар
2
Өтініш берушінің Жарғысы (құрылтай шарты)
3
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік* немесе анықтама.
Ескертпе: * "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2012 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін берілген заңды тұлғаны (филиалды, өкілдікті) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік заңды тұлғаның қызметі тоқтатылғанға дейін жарамды болып табылады
4
Өтініш берушінің (әуеайлақты пайдаланушының) ұйымдық құрылымы, штат кестесі, жүктелген функцияларды орындауға жеткіліктілігі
5
Басшы құрамның және мамандардың (қызметкерлердің) міндеттері мен жауапкершілігін белгілейтін лауазымдық нұсқаулықтар
6
Doc 9774 AN\969 ИКАО сәйкес әзірленген әуеайлақ жөніндегі нұсқау
7
Авиациялық персоналдың біліктілігін жоғарылату курстарынан өтуге арналған шарт және/немесе жоспар
8
Авариялық-құтқаруды ұйымдастыру және оны жүргізу бойынша авариялық жоспар
2. Әуеайлақты күтіп-ұстау, ұшуларды орнитологиялық қамтамасыз ету, және кедергілерді есепке алу
және бақылау
1
Әуеайлақ элементтерінің геометриялық өлшемі
2
Ұшу және қону дистанциялары
3
Кедергілерді шектеу және есепке алу
4
Жасанды жамылғылардың беріктігі
5
Жасанды жамылғылардың жай-күйі
6
Әуеайлақ жамылғыларының күндізгі таңбалауы
7
Кедергілер мен объектілердің күндізгі таңбалауы
8
Биік кедергілерді және әуеайлақтағы және оның аумағындағы объектілерді жарықпен шектеу
9
Әуеайлақтың жарияланған санатының физикалық және геометриялық сипаттамаларының сәйкестігі
10
Әуеайлақтың схемасы, негізгі объектілердің орналасуы. ӘК перронда және ТО орналастыру мен қозғалыстың схемасы
11
Аэронавигация ақпараты қызметіне әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) нақты аэронавигациялық мәліметтерін ұсыну рәсімдері. Әуеайлақтың, ұшу-қону жолағының, рульдеу жолының, тұрақ орындарының (перронның) техникалық жағдайы туралы өзгертілген ақпаратты жариялау.
12
Әуеайлақтың техникалық жарамдылығы бойынша ақпаратты беру үшін жауапкершілік
13
Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ететін әуежай қызметтерімен өзара іс-қимыл
14
Нормативтік құжаттардың көшірмелерінің бар болуы
15
Әуеайлаққа техникалық қызмет көрсету, күтіп ұстау және жөндеу жөніндегі нұсқау, анықталатын мәселелердің толықтығы. Белгіленген талаптарға сәйкестігі және енгізілетін өзгерістердің уақтылы болуы
16
Негізге алынып әуеайлақты пайдалану жүзеге асырылатын құжаттардың тізбесі және оның болуы. Солардың негізінде әуеайлақты пайдалану жүзеге асырылатын құжаттарды зерттеу журналы
17
Солардың негізінде әуеайлақтың арнайы техникасына және жабдықтарына техникалық қызмет көрсету, жөндеу жүргізілетін құжаттардың, жоспарлардың тізбесі мен бар болуы.
18
Әуеайлаққа техникалық қызмет көрсету, жөндеу және күтіп-ұстау жөніндегі жұмыстарды әуеайлақта жоспарлау және орындау
19
Әуеайлаққа қызмет көрсету, күтіп-ұстау және жөндеу жұмыстарын жоспарлау бойынша құжаттама жүргізу
20
Әуеайлақ жамылғыларының ақаулары (ақаулар актісі, әуеайлақ элементтерін қарау жөніндегі акт)
21
Пайдаланушының әуеайлақты күнделікті тексеруі
22
Ұшу алаңының жай-күйі туралы журналын жүргізу
23
Әуе кемелері тежеулерінің жай-күйін бағалау әдістері мен құралдары
24
Топырақтың ұшу-қону жолағының мүмкіншілігін бере алатын топырақ тығыздығының көрсеткіштерін анықтау
25
Кедергілерді бағалау және мониторингі (есепке алу) бойынша іс-шараларды өткізу және шаралар қолдану, оның ішінде ұшу қауіпсіздігіне қатер төндіретін аэронавигациялық емес жарықтар, құрылыс жұмыстарын жүргізу және әуеайлақ және оның аумағындағы басқа да қызмет түрлері
26
Азаматтық авиация әуеайлағы ауданында және әуеайлақтардан тысқары жерде әуе кемелерінің ұшу қауіпсіздігіне қатер төндіруі мүмкін қызметтерді реттейтін тұрақты комиссияның жұмысын ұйымдастыру, құрылысты анықтау және келісілмеген объектілерді шығару
27
Әуеайлақ ауданында және әуеайлақтардан тысқары жерде құрылыс жұмыстарын келісу бойынша есепке алу журналы
28
Табиғат тарапынан болатын қатерлерге қатысты шараларды жүргізу, зерттеп-қарау актісі, журналды жүргізу, құралдармен жарақтандыру
29
Қарлы НОТАМ бойынша ақпараттарды жүргізу, толтыру және беру

3. Производственная база и обучение персонала
1
Наличие договоров на использование арендуемых зданий и сооружений
2
Наличие неснижаемых расходных материалов, химикатов, спецжидкостей, применяемых при обслуживании, содержании и ремонте аэродрома
3
Перечень аэродромной спецтехники и оборудования, применяемых при техническом обслуживании, содержании и ремонту аэродрома, их техническое состояние, их оборудование радиостанциями, проблесковыми огнями
4
Ведомости приема зачетов у инженерно-технического состава и допуска их к работе в осенне-зимний период (весенне-летний период)
5
Планы и тематика теоретической подготовки на планируемый период
6
Состав преподавателей и наличие у них утвержденных конспектов по дисциплинам
7
Наличие и состояние помещений для учебных занятий, соблюдение в них требований производственной санитарии, правил пожарной безопасности
8
Оборудование учебно-методической базы: технические, методические классы, техническая библиотека, методические документы по гражданской авиации, учебные
наглядные пособия, технические средства обучения и методические разработки
9
Подготовка и проверка личного состава для допуска к самостоятельным работам на спецтехнике конкретного типа
10
Подтверждение и повышение квалификации по специальности
11
Продление срока действия соответствующих свидетельств личного состава
12
Соблюдение порядка допуска к самостоятельным работам на аэродроме
13
Организация движения спецтехники, спецтранспорта, машин и механизмов по аэродрому, перрону
14
Управление и связь с транспортными средствами, передвигающимися по аэродрому и его окрестностями
15
Медицинское обслуживание личного состава, водителей спецтехники, машин и механизмов (предсменный медицинский осмотр)
16
Документация по подготовке спецтехники и оборудования, личного состава по эксплуатации, содержанию и ремонту аэродрома в условиях осенне-зимней и весенне-летней навигации
17
Позывные абонентов и фразеология радиопереговоров
18
Ведение метрологической работы, перечень средств измерений, подлежащих обязательной поверке, соблюдение требований ГОСТов и стандартов
4. Информационное обеспечение
1
Своевременность поступления информации по безопасности полетов (приказов и указаний)
2
Поступление и внесение изменений в нормативные и руководящие документы
3
Своевременность доведения и изучения приказов, указаний и информации по безопасности полетов личным составом эксплуатанта
5. Светосигнальное оборудование
1
Перечень, техническая документация и сертификаты на светотехническое оборудование
2
Аэронавигационные огни
3
Аэронавигационные светомаяки и светоограждение препятствий
4
Аэродромные знаки
5
Маркеры
6
Энергоснабжение объектов светотехнического обеспечения полетов
7
Акты, протоколы наземных испытаний
8
Акты летных проверок
9
Соответствие светосигнального оборудования объявленной категории аэродрома

3. Өндірістік база және персоналды оқыту
1
Жалға алынған ғимараттар мен құрылыстарды пайдалануға арналған шарттардың бар болуы
2
Әуеайлаққа қызмет көрсету, күтіп-ұстау және жөндеу кезінде қолданылатын төмен түспейтін шығыс материалдарының, химикаттардың, арнайы сұйықтықтардың бар болуы
3
Әуеайлаққа қызмет көрсету, күтіп-ұстау және жөндеу кезінде қолданылатын әуеайлақтық арнайы техника мен жабдықтарының тізбесі, олардың техникалық жай-күйі, олардың радиостанциялармен, жарқылдауық оттармен жабдықталуы
4
Инженерлік-техникалық құрамнан сынақ қабылдау және оларды күзгі-қысқы кезеңде (көктемгі-жазғы кезеңде) жұмысқа жіберу ведомостері
5
Жоспарланған кезеңге арналған теориялық дайындық жоспары мен тақырыбы
6
Оқытушылар құрамы және оларда пәндер бойынша бекітілген конспектілердің бар болуы
7
Оқу сабақтары үшін үй-жайлардың бар болуы және олардың жай-күйі, оларда өндірістік санитария талаптарының, өрт қауіпсіздігі ережелерінің сақталуы
8
Оқу-әдістемелік базаның жабдығы:
техникалық, әдістемелік бөлмелер, техникалық кітапхана, азаматтық авиация бойынша әдістемелік құжаттар, оқу көрнекі құралдар, техникалық оқыту құралдары мен әдістемелік әзірлеулер
9
Нақты үлгідегі арнайы техникада дербес жұмыстарға рұқсат беру үшін жеке құрамды даярлау және тексеру
10
Мамандығы бойынша біліктілігін растау және жоғарылату
11
Жеке құрамның тиісті куәліктерінің қолданылу мерзімін ұзарту
12
Әуеайлақта дербес жұмысқа рұқсат беру тәртібінің сақталуы
13
Әуеайлақ, перрон бойынша арнайы техника, арнайы көлік, машиналар мен механизмдер қозғалысын ұйымдастыру
14
Әуеайлақ және оның маңайында қозғалатын көлік құралдарын басқару және олармен байланыс
15
Жеке құрамға, арнайы техниканың, көліктер мен механизмдердің жүргізушілеріне медициналық қызмет көрсету (ауысым алдында медициналық тексеру)
16
Күзгі-қысқы және көктемгі-жазғы навигация жағдайында әуеайлақты пайдалану, күтіп-ұстау және жөндеу жөніндегі арнайы техника мен жабдықтарды, жеке құрамды дайындау жөніндегі құжаттама
17
Абоненттердің лақабы мен радио арқылы сөйлесу фразеологиясы
18
Метрологиялық жұмыстарды жүргізу, міндетті тексеруге жататын өлшеу құралдарының тізбесі, МЕМСТ талаптары мен стандарттарды сақтау
4. Ақпараттық қамтамасыз ету
1
Ұшу қауіпсіздігі жөніндегі ақпараттың (бұйрықтар мен нұсқаулар) уақтылы түсуі
2
Нормативтік және басшылық құжаттарға өзгерістердің келіп түсуі және оларға енгізу
3
Пайдаланушының жеке құрамға ұшу қауіпсіздігі бойынша бұйрықтар, нұсқаулар мен ақпараттарды жеткізу және уақтылы зерделеу
5. Жарық-сигнал жабдықтары
1
Жарық техникалық жабдықтардың тізбесі, техникалық құжаттамасы және оларға сертификаттар
2
Аэронавигациялық оттар
3
Аэронавигациялық жарық маяктары мен кедергілерді жарықпен шектеу
4
Әуеайлақ белгілері
5
Маркерлер
6
Ұшуларды жарық-техникалық қамтамасыз ету объектілерін энергиямен жабдықтау
7
Жердегі сынақтар актілері, хаттамалары
8
Ұшуды тексеру актілері
9
Жарық-сигнал жабдығының әуеайлақтың жарияланған санатына сәйкестігі

6. Электрообеспечение аэродрома
1
Техническая документация на оборудование объектов электрообеспечения аэродрома, аэронавигации
2
Электрическое оборудование, их состояние, обслуживание
3
Автономное (резервное) электропитание, их состояние, обслуживание
4
Электрические сети, кабеля, их состояние, обслуживание
5
Аппаратура дистанционного управления
6
Акты проверок и протоколы испытаний
7
Технический персонал по обслуживанию
7. Аварийно-спасательные средства
1
Перечень, техническая документация на аварийно-спасательные средства и пожаротушения
2
Аварийно-спасательные команды, их укомплектованность, размещение, обеспечение, обучение
3
Нормативная документация по проведению аварийно-спасательных работ и тушений пожаров на аэродроме
4
Количество и состояние пожарных автомобилей, санитарных автомобилей, аварийно-спасательных средств
5
Количество огнегасящего состава, пенообразователя, в том числе резервного
6
Время развертывания аварийно-спасательных команд
7
Пожарные гидранты (размещение, состояние)
8
Связь и взаимодействие с диспетчерским пунктом управления воздушным движением и другими службами
9
Соответствие оборудования и оснащения объявленной категории уровня противопожарной защиты (УПТЗ) аэродрома
10
Перечень и наличие спецоборудования для буксировки, удаления с взлетно-посадочной полосы воздушных судов, потерявших способность двигаться
8. Топливозаправочные средства
1
Наличие контрольных экземпляров нормативной документации
2
Технологические операции авиатопливообеспечения
3
Лаборатория, проверка качества авиационного горючо-смазочного материала
4
Топливозаправочные машины и механизмы
5
Технологическое оборудование склада горюче-смазочных материалов, резервуары для хранения горюче-смазочного материала
9. Авиационная безопасность
1
Состояние ограждения периметра территорий аэропорта (аэродрома).
2
Освещение вдоль периметра, предусматривающее отчетливую видимость всего периметра в темное время суток (для аэропортов обслуживающих более 300 пассажиров в год).
3
Система видеонаблюдения периметра (для аэропортов обслуживающих более 300 пассажиров в год).
4
Наличие вдоль периметра постовых вышек, патрульной дороги и полосы безопасности (запретная зона) с внешней стороны ограждения, свободная от деревьев, растительности и других объектов, препятствующих обзору периметра с внешней стороны. Ширина полосы безопасности (запретной зоны) не менее 4 м.
5
Предупредительные знаки, запрещающие проникновение в контролируемую зону, установленные с внешней стороны ограждения периметра, просматриваемые в дневное и темное время суток.
6
Дополнительное ограждение объектов горюче-смазочных материалов, объектов обслуживания воздушным движением и других важных объектов повышенным уровнем опасности.
7
Наружное освещение объектов горюче-смазочных материалов, грузовых, материально-технических складов, объектов обслуживания воздушным движением, зданий цехов бортового питания и других важных объектов повышенным уровнем опасности, система видеонаблюдения данных объектов.
8
Организация и обеспечение охраны территории
(контролируемых зон) аэропорта (аэродрома) и расположенных на ней всех объектов.
9
Организация и состояние охраны воздушных судов на земле, схема обеспечения охраны воздушных судов, ответственность за обеспечение безопасности воздушных судов.
10
Организация и соблюдение порядка приема-передачи воздушных судов на техобслуживание и под охрану (ведение журнала приема-передачи ВС под охрану).
11
Состояние постов охраны и освещения мест стоянок ВС.
12
Обеспечение патрулирования территории аэропорта (аэродрома) по внутренней стороне периметра ограждения, объектов, стоянок воздушных судов пешими нарядами САБ или на специальных транспортных средствах. Установление стационарных постов.
13
Оснащение КПП средствами связи, охранным освещением, турникетами металлическими воротами с автоматизированными системами открытия и закрытия приводимыми в действие с помощью средств дистанционного управления, тревожной, сигнализацией, стационарными техническими средствами.
14
Оснащение КПП и рентгена-телевизионными устройствами для досмотра авиаперсонала и всех лиц при допуске их в контролируемую зону, а также смотровыми площадками и специальными устройствами для досмотра транспортных средств и грузов и средствами пожаротушения.
15
Численность инспекторов на КПП.
16
Наличие в КПП стендов с образцами действующих в аэропорту (аэродроме) пропусков, образцами подписей должностных лиц, имеющих право подписи пропусков, схемы экстренного оповещения, списков работников смен авиаперсонала, представителей пограничной и таможенных служб и организаций, постоянно дислоцированных в аэропорту (аэродроме).
17
Содержание производственных зданий и помещений, для размещения САБ и оснащенность техническими средствами безопасности (связь, автотранспорт, оружие)
18
Установление зон ограниченного доступа
(контролируемых зон) и их границ, наличие схемы территории аэропорта (аэродрома), с указанием расположения объектов и границ контролируемых зон.
19
Обеспечение службой авиационной безопасности пропускного и внутриобъектового режима в контролируемой зоне, выдача пропусков
20
Наличие инструкции по пропускному и внутриобъектовому режиму.
21
Процедура контроля доступа лиц в контролируемые зоны, порядок прохода, проезда на территорию аэропорта персонала, посетителей, сторонних организаций и транспорта (порядок выдачи, использования и изъятия различных видов пропусков).
22
Организация и обеспечение контроля нахождения и движения лиц, транспортных средств в контролируемых зонах аэропорта (аэродрома).
23
Наличие уполномоченного подразделения
осуществляющего выдачу пропусков (бюро пропусков).
24
Структура службы авиационной безопасности
25
Обучение, подготовка, квалификационные требования персонала службы авиационной безопасности.

6. Әуеайлақты электрмен қамтамасыз ету
1
Әуеайлақты, аэронавигацияны электрмен қамтамасыз ету объектілерінің жабдықтарына техникалық құжаттама
2
Электрлі жабдықтар, олардың жай-күйі, қызмет көрсетуі
3
Автономдық (резервтік) электрмен қоректендіру, олардың жай-күйі, қызмет көрсетуі
4
Электр желілері, кабельдер, олардың жай-күйі, қызмет көрсетуі
5
Қашықтықтан басқару аппаратурасы
6
Тексеру актілері мен сынақ хаттамалары
7
Қызмет көрсету жөніндегі техникалық персонал
7. Авариялық-құтқару құралдары
1
Авариялық-құтқару және өрт сөндіру құралдарының тізбесі, оларға техникалық құжаттама
2
Авариялық-құтқару командалары, олардың жинақтылығы, орналастырылуы, қамтамасыз етілуі, оқытылуы
3
Әуеайлақта авариялық-құтқару және өрт сөндіру жұмыстарын жүргізу жөніндегі нормативтік құжаттама
4
Өрт сөндіру автомобильдерінің, санитариялық автомобильдердің, авариялық-құтқару құралдарының саны мен жай-күйі
5
От сөндіргіш құрамның, көбік жасаушының, соның ішінде резервтік құрамның саны
6
Авариялық-құтқару командаларын өрістету уақыты
7
Өрт сөндіру гидранттары (орналастырылуы, жай-күйі)
8
Әуе қозғалысын басқарудың диспетчерлік пункті және басқа да қызметтермен байланыс пен өзара іс-қимыл
9
Жабдықтар мен жарақталудың әуеайлақтың өртке қарсы қорғаныш деңгейінің жарияланған санатына сәйкестігі
10
Қозғалу қабілетінен айрылған әуе кемелерін ұшу-қону жолағынан тіркеп сүйреуге, алып кетуге арналған арнайы жабдықтарының тізбесі мен оның болуы
8. Отын құю құралдары
1
Нормативтік құжаттаманың бақылау даналарының бар болуы
2
Авиаотынмен қамтамасыз етудің технологиялық операциялары
3
Зертхана, авиациялық жанар-жағармай материалдарының сапасын тексеру
4
Отын құю машиналары мен механизмдері
5
Жанар-жағармай материалдарының қоймасы, жанар-жағармай материалдарын сақтауға арналған резервуарлардың технологиялық жабдығы
9. Авиациялық қауіпсіздік
1
Әуежайдың (әуеайлақтың) аумағының периметрлік қоршауы жағдайы.
2
Тәуліктің қараңғы уақытында толықтай периметрді анық көрсетуді қарастыратын периметр маңын жарықтандыру.
3
Периметрді бейне бақылау жүйесі.
4
Қоршаудың сыртқы жағы периметрдің сыртқы жағын қарауға кедергі келтіретін ағаштар, өсімдіктер және басқа да нысандар бос болуға, периметр жанында посты мұнарасы, патрульдеу жолы және қауіпсіздік белдеуі болуы керек. Қауіпсіздік белдеуінің (тыйым салынған аймақ) ені 4 м кем болмауы тиіс.
5
Тәуліктің күндізгі және түнгі уақыттарында көрінетін периметр қоршауының жағында орнатылған бақыланатын аймаққа өтуге тыйым салынатын ескерту белгілері.
6
Жанар-жағар материалдары объектілері, әуе қозғалысына қызмет көрсететін объектілер және басқа да жоғары деңгейлі қауіпті басқа да маңызды объектілерді қосымша қоршау.
7
Жанар-жағар материалдары, жүк обьектілерін, материалдық-техникалық қоймаларды, әуе қозғалысына қызмет көрсету, борт тағамдары цехы ғимараттарын және басқа да жоғары қауіпті деңгейлі обьектілерін, осы объектілер бейне қадағалау жүйесі объектілері сыртқы жарықтандыру.
8
Әуежайдың (әуеайлақтың) аумағын (бақыланатын аймақтар) және онда орналасқан барлық обьектілерді ұйымдастыру және күзетін қамтамасыз ету.
9
Жердегі әуе кемелердің күзетін ұйымдастыру және күзетілу жағдай, әуе кемелері күзетін қамтамасыз ету сызбасы, әуе кемелердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін жауапкершілік.
10
Әуе кемелерді техникалық қызмет көрсетуге және күзетке қабылдауға (ӘК күзетке қабылдау-тапсыру журналын енгізу) қабылдау-тапсыру тәртібін ұйымдастыру және сақтау
11
Күзет бекеттерінің жағдайы және ӘК тұрақтарын жарықтандыру.
12
Периметрдің, ішкі жағы бойынша әуежай (әуеайлақ) аумағын, объектілердің, әуе кемелері тұрақтарын АҚҚ жаяу, немесе арнаулы көлік құралымен патрульдеу. Стационарлық бекеттерді орнату.
13
БӨП құралдарымен, жарықпен, турникеттермен, ашу және жабу автоматтандырылған жүйелі металл есікпен, қашықтан басқару құралдар көмегімен әрекет ететін сигнал берулермен, авиациялық персоналды арнайы қондырғылармен және тексеру алаңдарымен жабдықталады.
14
БӨП құралдарымен, бақылау аймағына өтетін барлық адамдарды тексеру үшін стационарлық техникалық құралдарымен, сондай-ақ өрт сөндіру құралдарымен, жүктер мен көлік құралдарын арнайы қондырғылармен және тексеру алаңдарымен жабдықталады.
15
БӨП инспекторлардың саны.
16
Бақылау-өткізу пункттерінің үй-жайларында рұқсаттамаға қол қою құқығы бар лауазымды тұлғалар қолдарының үлгілері, әуежайда (әуеайлақта) әрекет ететін рұқсаттамалардың үлгілерімен стендтермен жабдықталады. Бақылау-өткізу пунктінде жедел жариялау сызбасы, әуе персоналы ауысым қызметкерлерінің, персоналдың ауысымдық жұмысындағы қызметті жүзеге асырушы әуежайда (әуеайлақта) тұрақты орналасқан ұйымдар мен кедендік және шекаралық қызмет өкілдері болуы қажет.
17
АҚҚ орналастыруға арналған өндірістік ғимараттар және жайларды ұстап тұру және қауіпсіздіктің техникалық құралдарымен жарақтандыру (байланыс, автокөлік, қару)
18
Шектеулі қолжетімді аймақтарды белгілеу (бақыланатын аймақтарды) және олардың шекараларын, объектілердің орналасуы және бақыланатын аймақтар шекаралары көрсетілген әуежайдың (әуеайлақтың) аумағы сызбасының болуы.
19
Авиациялық қауіпсіздік қызметі бақыланатын аймақта рұқсатнама және ішкі объектілік режимі қамтамасыз ету, рұқсатнамаларды беру.
20
Рұқсатнама және ішкі объектілік режимі нұсқаулығының болуы.
21
Бақыланатын аймақтарға адамдардың өтуін, өту тәртібі, әуежай аумағында персоналдар, келушілердің, шет ұйымдардың және көліктердің жүруін (әр түрлі рұқсатнамаларды беру, қолдану және алып қою тәртібі) бақылау рәсімі
22
Әуежайдың (әуеайлақтың) бақылау аймақтарын адамдардың, көлік құралдарының болуы және қозғалысын ұйымдастыру және қамтамасыз ету.
23
Рұқсатнамаларды беруді жүзеге асыратын уәкілетті бөлімшенің болуы (рұқсатнамалар бюросы).
24
Авиациялық қауіпсіздік қызметінің құрылымы
25
Авиациялық қауіпсіздік қызметі персоналдарының біліктілік талаптары, оқыту, даярлау

10. Обеспечение процедуры обслуживания вылетающих и прилетающих пассажиров
1
Наличие пакета необходимых перевозных документов (бирки, посадочные талоны и т.п.)
3
Доставка пассажиров к месту стоянки и организация их посадки в воздушное судно
4
Доставка багажа к месту стоянки и погрузка его в воздушное судно
5
Встреча пассажиров при их выходе с воздушного судна
6
Организация доставки пассажиров в здание аэровокзала
7
Выгрузка из воздушного судна, транспортировка и выдача багажа пассажиров
8
Организация обслуживания трансферных и транзитных пассажиров
11. Обеспечение обслуживания отправляемого и прибывающего груза
1
Прием груза от грузоотправителя (взвешивание груза, оформление перевозочной документации)
2
Временное хранение груза
3
Доставка груза из воздушного судна в грузовой терминал
4
Выдача груза грузополучателю
5
Ведение документации по оформлению грузов для перевозки воздушным транспортом, в т. ч. опасных грузов допущенных к воздушным перевозкам
6
Ведение претензионной работы по утерянным багажу, грузов

10. Ұшып шығатын және ұшып келетін жолаушыларға қызмет көрсету рәсімін қамтамасыз ету
1
Қажетті тасымал құжаттары топтамасының болуы (биркалар, отырғызу талондары, т.б.)
3
Жолаушыларды тұрақ орындарына жеткізу және олардың әуе кемесіне отырғызуын ұйымдастыру
4
Багажды тұрақ орындарына жеткізу және оны әуе кемесіне тиеу
5
Жолаушыларды әуе кемесінен шығар кезде күтіп алу
6
Жолаушыларды аэровокзал ғимаратына жеткізуді ұйымдастыру
7
Жолаушылардың багаждарын әуе кемесінен түсіру, тасымалдау және беру
8
Трансфер және транзит жолаушыларға қызмет көрсетуді ұйымдастыру
11. Жөнелтілетін және келетін жүкке қызмет көрсетуді қамтамасыз ету
1
Жүк жөнелтушіден жүкті қабылдау (жүкті өлшеу, тасымал құжаттамасын ресімдеу)
2
Жүкті уақытша сақтау
3
Жүкті әуе кемесінен жүк терминалына жеткізу
4
Жүкті алушыға жүкті беру
5
Әуемен тасымалдауға рұқсат етілген қауіпті жүктерді қоса алғанда, әуе көлігімен тасымалдау үшін жүктерді ресімдеу бойынша құжаттаманы жүргізу
6
Жоғалған багаж, жүктер бойынша талап жұмысты жүргізу

12. Пассажирский терминал
1.
Парковка
2.
Ориентация пассажиров в терминале
3.
Доступность сидячих мест в залах вылетов и прилҰтов
4.
Условия и удобства пребывания для категории маломобильных пассажиров
5.
Температура, освещение и чистота терминала
6.
Комната матери и ребҰнка
7.
Наличие места общественного питания
8.
Наличие и доступность багажных тележек для пассажиров
Примечание:
(*) не обязательно для данного эксплуатанта;
(-1) несоответствие сертификационным требованиям, не препятствующее осуществлению деятельности и подлежащее его устранению при совершенствовании производства;
(-2) несоответствие сертификационным требованиям, не препятствующее осуществлению деятельности при условии его устранения в сроки, согласованные с уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации, или введения ограничений;
(-3) несоответствие сертификационным требованиям, препятствующее осуществлению деятельности.
Приложение: Перечень несоответствий на ____ листе (листах).
Члены Комиссии: _______________ ___________________________________________
(подпись, Фамилия, имя, отчество (при наличии))
Ознакомлен:
Руководитель организации гражданской авиации (Заявитель)
__________________________ ________________________________________________
(подпись) (Фамилия, имя, отчество (при наличии))
Дата проведения сертификационного обследования "___" ________ 20___ год
Приложение 3 к приказу
Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 4 апреля 2020 года № 185
Приложение 7 к Правилам
сертификации и выдачи
сертификата годности
аэродрома (вертодрома)"
Типовая программа сертификационного обследования вертодрома
Наименование эксплуатанта вертодрома ________________________________
Дата проверки, № приказа ____________________________________________
Члены комиссии_____________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии), должность)
Проверяемые элементы
Оценка соответствия (+/-)
Номер позиции несоответствия
1
2
3
4

12. Жолаушылар терминалы
1.
Тұрақ
2.
Терминалдағы жолаушыларға жол көрсету
3.
Ұшу және келу залдарында отыратын орындықтардың қол жетімділігі
4.
Мүмкіндіктері шектеулі жолаушыларға қолжетімді және ыңғайлы жағдай жасау
5.
Терминалдағы температура, жарық және тазалық
6.
Ана мен бала бөлмесі
7.
Қоғамдық тамақтандыру орындары
8.
Жолаушылар үшін багаж арбашаларының болуы және оларға қол жетімділік
Ескертпе:
(*) осы пайдаланушы үшін міндетті емес;
(-1) Қызметті іске асыруға кедергі келтірмейтін және өндірісті жетілдіру кезінде оны жоюға жататын сертификаттық талаптарға сәйкессіздігі;
(-2) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйыммен келісілген және шектеулер енгізілген мерзімде жойылған жағдайларда қызметті іске асыруға кедергі келтірмейтін сертификаттық талаптарға сәйкессіздігі;
(-3) қызметті іске асыруға кедергі келтіретін сертификаттық талаптарға сәйкессіздігі.
Қосымша: Сәйкессіздіктер тізбесі ____ парақта (парақтарда)
Комиссия мүшелері: __________________________________________________
(қолы, Тегі, аты, әкесінің аты (егер бар болса))
Таныстым:
Азаматтық авиация ұйымының басшысы
(өтініш беруші) ________ ____________________________________
(қолы) (Тегі, аты, әкесінің аты (егер бар болса))
Сертификаттық зерттеп-қарау жүргізілген күн 20___жылғы "__"______
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің
2020 жылғы 4 сәуірдегі
№ 185 бұйрығына
3-қосымша
Әуеайлақтың (тікұшақ
айлағының) жарамдылығын
сертификаттау және сертификат
беру қағидаларына
7-қосымша
Тікұшақ айлағын сертификаттық зерттеп-қараудың үлгі бағдарламасы
Тікұшақ айлағы пайдаланушысының атауы _________________________________
Тексеру күні, бұйрық № _________________________________________________
Комиссия мүшелері_____________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (егер бар болса), комиссия мүшелерінің лауазымы)
Тексерілетін элементтер
Құжаттың атауы
Сәйкестік бағасы (+/-)
1
2
3
4

1. Наличие и соответствие комплекта представленной доказательной документации.
1
Заявка и документы, подтверждающие соответствие сертификационным требованиям на получение сертификата годности вертодрома.
2
Организационная структура, штатное расписание заявителя (эксплуатанта вертодрома), достаточность для выполнения возложенных функций.
3
Должностные инструкции, определяющие обязанности и ответственность руководящего состава и специалистов (работников).
4
Инструкции и процедуры по обеспечению безопасности труда и производственной санитарии, пожарной безопасности.
5
Данные и достоверность по руководящему составу и специалистам, непосредственно связанных с обеспечением безопасности полетов, их соответствие.
6
Перечень и наличие документов, на основании которых осуществляется эксплуатация вертодрома. Записи изучения документов, на основании которых осуществляется эксплуатация вертодрома.
7
Аэронавигационный паспорт вертодрома (Инструкция по производству полетов), полнота раскрываемых вопросов. Соответствие установленным требованиям и своевременность вносимых изменений.
8
Ответственность за предоставление информации о технической годности вертодрома.
9
Журнал состояния вертодрома.
10
Величина "D"
11
Величина "D" "ЧИНУК"
12
Величина "t"
13
Высота вертодрома над уровнем моря
14
Опознавание установки/судна (местоположение названия, размеры букв, освещенность, просматриваемость)
15
Чертежи и планы вертодрома, судна/установки.
16
Чертежи с указанием: секторов 210о,150о и 180о, всех препятствий, источников горячих и холодных выбросов.
17
Чертежи с указанием маркировки вертодрома, расположением вертодромной сети, светосигнального, метеорологического, радиотехнического, противопожарного и аварийного оборудования, точек доступа на вертодром, ветровых носков.
2. Нормативно-правовые акты, документация и информационное обеспечение
1
Руководства и нормативные документы: НГЭА РК, МОС НГЭА РК, инструкции и планы действий при Аварийных ситуациях, руководство по перевозке опасных грузов по воздуху (ИАТА).
2
Диаграммы опасных зон вертолета
3
Оборудование для показа пассажирам предполетного видеобрифинга.
4
Декларирование пассажиров, багажа и груза. Ответственность и формы.
3. Радиотехническое оборудование
1
Перечень радиотехнического оборудования, техническая документация и сертификаты на радиотехническое оборудование, сертификат поставщика аэронавигационного обслуживания.
2
Основная и резервная ОВЧ АМ радиостанции
3
ОВЧ АМ радиостанции переносные
4
Основная и резервная ВЧ радиостанции
5
Всенаправленный радиомаяк
6
Аппаратура документирования речевой информации
7
Авиационные часы
8
Наличие запасных частей и принадлежностей на радиотехническое оборудование
9
Инструкции по аварийному реагированию (в случае отказа)

1. Ұсынылған дәлелдеу құжаттамасының жиынтығының болуы және сәйкестігі
1
Тікұшақ айлағының жарамдылық сертификатын алу үшін сертификаттық талаптарға сәйкестігін растайтын өтінім және құжаттар
2
Өтініш берушінің (әуеайлақты пайдаланушының) ұйымдық құрылымы, штат кестесі, жүктелген функцияларды орындауға жеткіліктілігі
3
Басшы құрамның және мамандардың (қызметкерлердің) міндеттері мен жауапкершілігін белгілейтін лауазымдық нұсқаулықтар
4
Өрт сөндіру қауіпсіздігі, өндірістік санитария және еңбек қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша нұсқаулар мен рәсімдер
5
Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етумен тікелей байланысты басшы құрамы мен мамандар жөніндегі деректер және анықтылығы, олардың сәйкестігі
6
Тікұшақ айлағын пайдалану негізінде жүзеге асырылатын құжаттардың тізбесі және оның болуы. Тікұшақ айлағын пайдалану негізінде жүзеге асырылатын құжаттарды зерделеу жазбалары
7
Тікұшақ айлағының аэронавигация паспорты (Ұшуды жүргізу нұсқаулығы), сұрақтардың толықтығы.
Белгіленген талаптарға сәйкес келуі және енгізілетін өзгерістердің уақтылы болуы
8
Тікұшақ айлағының техникалық жарамдылығы туралы ақпаратты беру үшін жауапкершілік
9
Тікұшақ айлағы жағдайының журналы
10
"D" мөлшері
11
"D" "ЧИНУК" мөлшері
12
"t" мөлшері
13
Тікұшақ айлағының теңіз деңгейінен биіктігі
14
Қондырғының/Кеменің тану белгісі (атаудың тұрған жері, әрiптердiң өлшемдері, жарықтандыру, көрінуі)
15
Тікұшақ айлағының, Кеменің/Қондырғының сызбалары мен жоспарлары
16
Барлық кедергілер, ыстық және салқын шығарындылар көздерінің 210, 150 және 180-секторлары көрсетілген сызбалар
17
Тікұшақ айлағының таңбалануы, тікұшақ айлағының желісі, жарық-сигналды, метеорологиялық, радиотехникалық өртке қарсы және авариялық жабдықтың орналасуы, тікұшақ айлағына бару орындары, жел көрсеткіштері көрсетілген сызбалар
2. Нормативтік-құқықтық актілер, құжаттар және ақпараттық қамтамасыз ету
1
Нұсқаулар және Нормативтік құжаттар: ҚР ААӘПЖН, ҚР ААӘПЖН СБӘ, Авариялық жағдайлар кезіндегі іс-қимылдар нұсқаулықтары мен жоспарлары, ауа бойынша қауіпті жүктерді тасымалдау бойынша нұсқау (ИАТА)
2
Тікұшақтың қауіпті аймақтарының диаграммалары
3
Ұшудың алдындағы бейнебрифингте жолаушыларға көрсету үшін жабдық
4
Жолаушыларды, багажды және жүктерді декларациялау.
Жауапкершiлiк және нысандар.
3. Радио жабдықтар
1
Радиотехникалық жабдықтардың тізбесі, техникалық құжаттар және радиотехникалық жабдыққа берілген сертификат, аэронавигациялық қызмет көрсетушіге берілген сертификат
2
Негізгі және резервтегі АМ ӨЖЖ радиостанциясы
3
Тасымалданатын ӨЖЖ радиостанциялар
4
Негізгі және резервтегі ЖЖ радиостанциясы
5
Барлық бағытта бағытталған радиомаяк
6
Сөйлеу ақпаратын құжаттау аппаратурасы
7
Авиациялық сағат
8
Қосалқы бөлшектер және радиотехникалық жабдықтар
9
Авариялық ден қою жөніндегі нұсқаулық (бас тартқан жағдайда)

24. Средства индивидуальной защиты
1
Вид хранения.
2
Шлем с защитным козырьком.
3
Перчатки.
4
Обувь.
5
Противопожарный костюм.
Примечание:
(*) не обязательно для данного эксплуатанта;
(-1) несоответствие сертификационным требованиям, не препятствующее осуществлению деятельности и подлежащее его устранению при совершенствовании производства;
(-2) несоответствие сертификационным требованиям, не препятствующее осуществлению деятельности при условии его устранения в сроки, согласованные с уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации, или введения ограничений;
(-3) несоответствие сертификационным требованиям, препятствующее осуществлению деятельности.
Приложение: Перечень несоответствий на ____ листе (листах).
Члены Комиссии: __________________________________________________________
(подпись, Фамилия, имя, отчество (при наличии))
Ознакомлен:
Руководитель
организации гражданской авиации (Заявитель) __________ _______________________
(подпись) (Фамилия, имя, отчество (при наличии))
Дата проведения сертификационного обследования "___" ________ 20___ год
Приложение 4 к приказу
Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 4 апреля 2020 года № 185
Приложение 8 к Правилам
сертификации и выдачи
сертификата годности
аэродрома (вертодрома)"
Акт сертификационного обследования аэродрома (вертодрома) _________
Комиссия, назначенная приказом _________________________________________
от "____" __________ 20 ___ года № ______________________________________
в составе:
Председатель комиссии __________________________________________________
Члены комиссии:________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии), должность)
в период с ______________________ по _____________________________________
рассмотрела представленную документацию, провела сертификационное
обследование аэродрома (вертодрома) на соответствие сертификационным
требованиям и установила следующее:
1. Свидетельство о государственной регистрации аэродрома (вертодрома)
________________________ __________________________________________________
(№, дата выдачи и срок действия)
2. Сертификат годности аэродрома (вертодрома) к эксплуатации
________________________ __________________________________________________
(№, дата выдачи и срок действия)
3. содержание и физические характеристики аэродрома (вертодрома):
1) геометрические размеры элементов аэродрома;
2) ограничение и учет препятствий;
3) прочность искусственных покрытий;
4) состояние искусственных покрытий;
5) орнитологическое обеспечение;

24. Жеке қорғаныш құралдары
1
Сақтау түрі
2
Қорғағыш күнқағары бар дулыға
3
Қолғаптар
4
Аяқ киім
5
Өртке қарсы костюм
Ескертпе:
(*) осы пайдаланушы үшін міндетті емес;
(-1) Қызметті іске асыруға кедергі келтірмейтін және өндірісті жетілдіру кезінде оны жоюға жататын сертификаттық талаптарға сәйкессіздігі
(-2) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйыммен келісілген және шектеулер енгізілген мерзімде жойылған жағдайларда қызметті іске асыруға кедергі келтірмейтін сертификаттық талаптарға сәйкессіздігі;
(-3) қызметті іске асыруға кедергі келтіретін сертификаттық талаптарға сәйкессіздігі;
Қосымша: Сәйкессіздіктер тізбесі ____ парақта (парақтарда)
Комиссия мүшелері:___________________________________________
(қолы, Тегі, аты, әкесінің аты (егер бар болса))
Таныстым:
Азаматтық авиация ұйымының басшысы
(өтініш беруші) ________ _______________________________________
(қолы) (Тегі, аты, әкесінің аты (егер бар болса))
Сертификаттық зерттеп-қарау жүргізілген күн 20__ жылғы "__" ____________
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің
2020 жылғы 4 сәуірдегі
№ 185 бұйрығына
4-қосымша
Әуеайлақтың (тікұшақ
айлағының) жарамдылығын
сертификаттау және сертификат
беру қағидаларына
8-қосымша
Әуеайлақты (тiкұшақ айлағын) сертификаттық заерттеп-қарау актiсi
20 ___ жылғы "___" _________ № _______ бұйрықпен тағайындалған мынадай құрамдағы комиссия:
Комиссия төрағасы _____________________________________________
Комиссия мүшелерi: ____________________________________________
____________________________________________,
(Тегі, аты, әкесінің аты (егер бар болса, лауазымы)
кезеңде ұсынылған құжаттаманы қарады, әуеайлақтың (тiкұшақ айлағының) сертификаттық талаптарға сәйкестiгiне зерттеп-қарау жүргiздi және мыналарды анықтады:
1. Әуеайлақты (тiкұшақ айлағын) мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiк ________________
(№, берiлген күнi және қолданылу мерзiмi)
2. Әуеайлақтың (тiкұшақ айлағының) пайдалануға жарамдылық сертификаты ________
3. Әуеайлақтың (тiкұшақ айлағының) физикалық сипаттамалары мен мазмұны:
1) әуеайлақ элементтерiнiң геометриялық өлшемдерi;
2) кедергiлердi шектеу және есепке алу;
3) жасанды жабындарының берiктiгi;
4) жасанды жабындарының жай-күйi;
5) орнитологиялық қамтамасыз ету;

6) контроль и учет препятствий.
4. Дневная маркировка аэродромных покрытий и препятствий аэродрома (вертодрома):
1) дневная маркировка аэродромных покрытий;
2) дневная маркировка препятствий и объектов.
5. Система светосигнального оборудования аэродрома.
6. Электроснабжение и электрооборудование:
1) электроснабжение аэродрома;
2) электропитание объектов аэродрома;
3) автономное электропитание;
4) электрические сети.
7. Аварийно-спасательные средства.
8. Спецтехника для обслуживания и ремонта аэродрома.
9. Топливозаправочные средства для заправки ВС авиатопливом
Заключение Комиссии о соответствии аэродрома (вертодрома) сертификационным
требованиям.
Председатель Комиссии _____________________________________________________
Члены Комиссии: __________________________________________________________
(подпись, Фамилия, имя, отчество (при наличии))
Ознакомлен:_______________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии) руководителя организации гражданской авиации, подпись)
Дата проведения сертификационного обследования "___"________ 20 ___ год.

6) кедергілерді есепке алу және бақылау.
4. Әуеайлақтың (тiкұшақ айлағының) әуеайлақ жабындары мен кедергiлерiнiң күндiзгi таңбалануы:
1) әуеайлақ жабындарының күндiзгi таңбалануы;
2) кедергілер мен объектiлердiң күндiзгi таңбалануы.
5. Әуеайлақта жарық беру қондырғысының жүйесі.
6. Электрмен жабдықтау және электр қондырғылары
1) әуеайлақты электрмен жабдықтау;
2) әуеайлақ объектiлерiн электрмен қоректендiру;
3) автономды электрмен қоректендiру;
4) электр желiлері.
7. Авариялық-құтқару құралдары.
8. Әуеайлаққа қызмет көрсету мен жөндеуге арналған арнайы техника
9. ӘК авиаотын құю үшін отын құю қондырғылары.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) сертификаттау талаптарына
сәйкестiгi туралы
Комиссияның қорытындысы.
Комиссия төрағасы _____________________________________________
Комиссия мүшелері: _________________________ __________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (егер бар болса) (қолы)
Таныстым: ____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(азаматтық авиация ұйымының басшысының Тегі, аты, әкесінің аты
(егер бар болса, қолы)
Сертификаттық
зерттеп-қарау жүргiзiлген күн 20__ жылғы "___" ______________