О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 15 июня 2010 года № 281 "Об утверждении Плана счетов бухгалтерского учета государственных учреждений"
Приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 20 апреля 2020 года № 395. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 апреля 2020 года № 20437. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 мая 2025 года № 261
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 28.05.2025 № 261 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 15 июня 2010 года № 281 "Об утверждении Плана счетов бухгалтерского учета государственных учреждений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6314, опубликован 11 сентября 2010 года в газете "Казахстанская правда" № 239 – 240 (26300 – 26301)) следующие изменения:
в Плане счетов бухгалтерского учета государственных учреждений, утвержденном указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. План счетов";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Разделы Плана счетов";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Счета раздела 1 "Краткосрочные активы"";
в части второй пункта 9:
абзац двадцать четвертый изложить в следующей редакции:
"1261 – "Краткосрочная дебиторская задолженность работников по подотчетным суммам", где учитываются расчеты с подотчетными лицами по выдаваемым им суммам на командировочные расходы, а также на оплату расходов, которые не могут быть произведены путем безналичных расчетов;";
абзац двадцать шестой изложить в следующей редакции:
"1263 – "Краткосрочная дебиторская задолженность прочих подотчетных лиц", где учитываются операций, связанные с выдачей командировочных расходов в соответствии с подпунктом 20) пункта 12 статьи 21 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" и подпунктом 3) пункта 1 статьи 8 Закона Республики Казахстан от 3 июля 2014 года "О физической культуре и спорте";";
заголовок главы 5 изложить в следующей редакции:
"Глава 5. Счета раздела 2 "Долгосрочные активы"";
заголовок главы 6 изложить в следующей редакции:
"Глава 6. Глава 6. Счета раздела 3 "Краткосрочные обязательства"";
заголовок главы 7 изложить в следующей редакции:

"Мемлекеттік мекемелердің бухгалтерлік есепке алу шоттарының жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 15 маусымдағы № 281 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 20 сәуірдегі № 395 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 21 сәуірде № 20437 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 28 мамырдағы № 261 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 28.05.2025 № 261 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мемлекеттік мекемелердің бухгалтерлік есепке алу шоттарының жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 15 маусымдағы № 281 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6314 болып тіркелген, 2010 жылғы 17 тамызда "Егемен Қазақстан" № 332-333 (26176) газетінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік мекемелердің бухгалтерлік есепке алу шоттарының жоспарында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Шоттар жоспары";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Шоттар жоспарының бөлімдері";
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. 1 "Қысқа мерзімді активтер" бөлімінің шоттары";
9-тармақтың екінші бөлігінде:
жиырма төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1261 – "Есеп беретін сомалар бойынша қызметкерлердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі", мұнда есеп беретін тұлғалармен оларға іссапар шығыстарына берілетін сомамен, сондай-ақ қолма-қол ақшасыз жолмен жүргізілуі мүмкін емес шығыстарды төлеу үшін берілген есеп айырысулар есепке алынады;";
жиырма алтыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1263 – "Өзге де есеп беретін тұлғалардың қысқа мерзімді дебиторлық берешегі", "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Кодексінің 21-бабы 12-тармағының 20-тармақшасына және "Дене шынықтыру және спорт туралы" 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабы 1-тармағының 3-тармақшасына сәйкес іссапар шығыстарын берумен байланысты операциялар есепке алынады;";
5-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-тарау. 2 "Ұзақ мерзімді активтер" бөлімінің шоттары";
6-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"6-тарау. 3 "Қысқа мерзімді міндеттемелер" бөлімінің шоттары";
7-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:

"Глава 7. Счета раздела 4 "Долгосрочные обязательства"";
заголовок главы 8 изложить в следующей редакции:
"Глава 8. Счета раздела 5 "Чистые активы/капитал"";
заголовок главы 9 изложить в следующей редакции:
"Глава 9. Счета раздела 6 "Доходы"";
заголовок главы 10 изложить в следующей редакции:
"Глава 10. Счета раздела 7 "Расходы"";
заголовок главы 11 изложить в следующей редакции:
"Глава 11. Счета раздела 8 "Затраты на производство и другие цели"";
заголовок главы 12 изложить в следующей редакции:
"Глава 12. Счета раздела 9 "Забалансовые счета"";
пункт 53 изложить в следующей редакции:
"53. На забалансовых счетах учитываются активы, временно находящиеся в государственном учреждении и не принадлежащие ему. Активы, учтенные на забалансовых счетах, подвергаются инвентаризации в порядке и в сроки, установленные для аналогичных активов, учитываемых на балансе.
Для учета указанных активов применяются следующие забалансовые счета:
счет 01 – "Арендованные активы". На данном счете учитываются принятые от сторонних государственных учреждений по договору операционной аренды активы, по стоимости, предусмотренной договором на аренду;
счет 02 – "Запасы, принятые на ответственное хранение или оплаченные по централизованному снабжению". На данном счете учитываются запасы, принятые государственным учреждением на ответственное хранение, включая спецоборудование, полученное от заказчиков для выполнения научно-исследовательских и конструкторских работ по договорам, а также запасы, оплаченные по централизованному снабжению;
счет 03 – "Бланки строгой отчетности". На данном счете учитываются находящиеся на хранении и выдаваемые под отчет бланки строгой отчетности (фирменные бланки государственных учреждений, оплаченные талоны на питание, оплаченные путевки в дома отдыха, санатории и туристические базы, полученные извещения на почтовые переводы, почтовые марки и марки госпошлины, бланки трудовых книжек);
счет 04 – "Списанная задолженность неплатежеспособных дебиторов". На данном счете учитывается задолженность неплатежеспособных дебиторов в течение пяти лет с момента признания безнадежной к взысканию в порядке, установленном пунктом 2 статьи 5 Закона Республики Казахстан от 7 марта 2014 года "О реабилитации и банкротстве", списания с баланса для наблюдения за возможностью ее взыскания в случае изменения имущественного положения должников. Суммы, полученные в погашение этой задолженности, восстанавливаются на балансовый счет и признаются как обязательство государственного учреждения перед бюджетом по передаче в доход соответствующего бюджета;
счет 05 – "Задолженность учащихся и студентов за невозвращенные материальные ценности". На данном счете учитывается задолженность за учащимися и студентами за невозвращенное ими обмундирование, белье, инструменты и другие ценности в течение срока исковой давности;
счет 06 – "Переходящие спортивные призы и кубки". На данном счете учитываются переходящие призы, знамена, кубки, учрежденные разными государственными учреждениями и получаемые от них для награждения команд–победителей. Призы, знамена, кубки учитываются в течение всего периода их нахождения в данном государственном учреждении;
счет 07 – "Путевки". На данном счете учитываются путевки, полученные безвозмездно от общественных, профсоюзных и других организаций. Путевки должны храниться в кассе вместе с денежными документами;
счет 08 – "Учебные предметы военной техники". На данном счете учитываются все виды оборудования и предметы, находящиеся в тирах, на спортивных стрельбищах, в кабинетах военных дисциплин учебных заведений;
счет 09 – "Активы культурного наследия". На данном счете учитываются исторические здания и монументы, места археологических раскопок, заповедники и природные охраняемые территории, а также произведения искусства, признанные как объекты культурного наследия, не подвергающиеся стоимостной оценке;
счет 10 – "Имущество, обращенное (поступившее) в собственность государства". На данном счете учитываются имущество, обращенное (поступившее) в состав государственного имущества по отдельным основаниям, предусмотренным статьей 21 Закона Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе".";
заголовок главы 13 изложить в следующей редакции:
"Глава 13. Заключительные положения".

"7-тарау. 4 "Ұзақ мерзімді міндеттемелер" бөлімінің шоттары";
8-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"8-тарау. 5 "Таза активтер/капитал" бөлімінің шоттары";
9-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"9-тарау. 6 "Кірістер" бөлімінің шоттары";
10-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"10-тарау. 7 "Шығыстар" бөлімінің шоттары";
11-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"11-тарау. 8 "Өндіріске және басқа мақсаттарға арналған шығындар" бөлімінің шоттары";
12-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"12-тарау. 9 "Баланстан тыс шоттар" бөлімінің шоттары";
53-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"53. Баланстан тысқары шоттарда мемлекеттік мекемелерде уақытша орналасқан және оған жатпайтын құндылықтар есепке алынады. Баланстан тыс шоттарда есепке алынған активтер баланста есепке алынған ұқсас активтер үшін белгіленген тәртіпте және белгілі бір мерзімде түгенделеді.
Көрсетілген активтер есебін жүргізу үшін келісі баланстан тыс шоттар қолданылады:
01 – "Жалға алынған активтер" шоты. Бұл шотта келісім-шарт бойынша бөгде ұйымнан ағымдағы жалға беру-алу үшін келісім-шартта көрсетілген құн бойынша қабылданған активтер есепке алынады;
02 – "Жауаптылықпен сақтауға қабылданған немесе орталықтандырылған жабдықтау бойынша төленген қорлар" шоты. Бұл шотта шарттар бойынша ғылыми-зерттеу және конструкторлық жұмыстарды орындау үшін алынған арнаулы жабдықтарды қоса алғанда, мемлекеттік мекеме жауаптылықпен сақтауға қабылдаған қорлар, сондай-ақ орталықтандырылған жабдықтау бойынша төленген қорлар есепке алынады;
03 – "Қатаң есептілік бланкілері" шоты. Бұл шотта сақтаудағы және есепке берілетін қатаң есептілік бланкілері (мемлекеттік мекемелердің фирмалық бланкілері, тамақтануға төленген талондар, демалыс үйлеріне, шипажайлар мен түристік базаларға төленген жолдамалар, пошталық маркалар мен мемлекеттік баж маркаларына алынған хабарламалар, еңбек кітапшалары бланкілері) есепке алынады;
04 – "Төлеуге қабілетсіз дебиторлардың есептен шығарылған берешегі" шоты. Бұл шотта борышкерлердің мүліктік жағдайы өзгерген жағдайда оны өндіріп алу мүмкіндігін бақылау үшін баланстан есептен шығарған, "Оңалту және банкроттық туралы" 2014 жылғы 7 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 2-тармағымен белгіленген тәртіппен өндіріп алуға үмітсіз деп танылған сәттен бастап бес жыл ішінде төлем қабілеті жоқ дебиторлардың берешегі есепке алынады. Бұл берешектерді өтеуге алынған сомалар баланстық шотта қайта қалпына келтіріледі және тиісті бюджеттің кірісіне беру бойынша мемлекеттік мекеменің бюджет алдындағы міндеттемесі ретінде танылады;
05 – "Қайтарылмаған материалдық құндылықтар үшін оқушылар мен студенттердің берешегі" шоты. Бұл шотта оқушылар мен студенттердің талап ету мерзімі ішінде олар қайтармаған киім-кешектері, іш киімдері, құрал-саймандары және басқа да құндылықтары үшін берешегі есепке алынады;
06 – "Ауыспалы спорт жүлделері мен кубоктары" шоты. Бұл шотта әр мемлекеттік мекемелер белгілеген және олардан алынатын жеңімпаз командаларды марапаттау үшін ауыспалы сыйлықтар, тулар, кубоктар есепке алынады. Сыйлықтар, тулар, кубоктар осы бюджеттік ұйымда тұрған барлық кезеңнің ішінде есепке алынады;
07 – "Жолдамалар" шоты. Бұл шотта қоғамдық, кәсіподақ және басқа ұйымдардан қайтарусыз алынған жолдамалар есепке алынады. Жолдамалар ақша құжаттарымен бірге кассада сақталуы керек;
08 – "Әскери техниканың оқулық құралдары". Бұл шотта тирлерде, спорттық оқ ататын алаңдарда, оқу орындарының әскери тәртіп кабинеттерінде орналасқан жабдықтар мен заттардың барлық түрлері есепке алынады;
09 – "Мәдени мұра активтері" шоты. Бұл шотта тарихи ғимараттар және монументтер, археологиялық қазбалардың орындары, қорықтар және табиғи қорғалатын аумақтар, сонымен қатар мәдени мұра объектісі ретінде танылған құндық бағалауға ұшырамаған өнер туындылары есепке алынады;
10 – "Мемлекет меншігіне айналдырылған (түскен) мүлік" шоты. Бұл шотта "Мемлекеттік мүлік туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 2-тармағымен көзделген жекелеген негіздер бойынша мемлекеттік мүлік құрамына айналдырылған (түскен) мүлік есепке алынады.";
13-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"13-тарау. "Қорытынды ережелер"".

2. Департаменту методологии бухгалтерского учета, аудита и оценки Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Первый Заместитель
Премьер-Министра
Республики Казахстан-
Министр финансов
А. Смаилов

2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есеп, аудит және бағалау әдіснамасы департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің
Бірінші Орынбасары- Қаржы министрі
А. Смаилов