Об утверждении Правил составления и формы документа, подтверждающего невозможность установления места нахождения должника, а также его учредителей (участников) и должностных лиц в течении шести последовательных месяцев
Приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 21 апреля 2020 года № 406. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 апреля 2020 года № 20450.
В соответствии с подпунктом 1) пункта 2 статьи 114 Закона Республики Казахстан от 7 марта 2014 года "О реабилитации и банкротстве" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) форму документа, подтверждающего невозможность установления места нахождения должника, а также его учредителей (участников) и должностных лиц в течение шести последовательных месяцев, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила составления документа, подтверждающего невозможность установления места нахождения должника, а также его учредителей (участников) и должностных лиц в течение шести последовательных месяцев, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Первый Заместитель
Премьер-Министра
Республики Казахстан-
Министр финансов
А. Смаилов
Приложение 1 к приказу
Первого Заместитея
Премьер-Министра
Республики Казахстан-
Министра финансов
Республики Казахстан
от 21 апреля 2020 года № 406
форма
Документ, подтверждающий невозможность установления места нахождения должника,
а также его учредителей (участников) и должностных лиц в течении шести
последовательных месяцев
Мною, (нами) ________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии),
должность сотрудника органа государственных доходов)
______час______минут                               " ___"__________ 20__ года
(дата и время составления документа)
проведено посещение места нахождения должника, а также его учредителей
(участников) и должностных лиц в соответствии с подпунктом 1) пункта
2 статьи 114 Закона Республики Казахстан от 7 марта 2014 года
"О реабилитации и банкротстве" (укажите в соответствующей ячейке) для целей:

Борышкердің, сондай-ақ оның құрылтайшыларының (қатысушыларының) және лауазымды адамдарының орналасқан жерін қатарынан алты ай ішінде белгілеу мүмкін еместігін растайтын құжат нысанын және оны жасау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 21 сәуірдегі № 406 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 сәуірде № 20450 болып тіркелді.
"Оңалту және банкроттық туралы" Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 7 наурыздағы Заңының 114-бабы 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес борышкердің, сондай-ақ оның құрылтайшыларының (қатысушыларының) және лауазымды адамдарының орналасқан жерін қатарынан алты ай ішінде анықтау мүмкін еместігін растайтын құжат нысаны;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес борышкердің, сондай-ақ оның құрылтайшыларының (қатысушыларының) және лауазымды адамдарының орналасқан жерін қатарынан алты ай ішінде анықтау мүмкін еместігін растайтын құжатты жасау қағидасы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Бірінші Орынбасары -
Қаржы министрі
А. Смаилов
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Бірінші орынбасары -
Қаржы министрінің
2020 жылғы 21 сәуірдегі № 406
бұйрығына 1 қосымша
нысан
Борышкердің, сондай-ақ оның құрылтайшыларының (қатысушыларының) және лауазымды адамдарының орналасқан жерін қатарынан алты ай ішінде анықтау мүмкін еместігін растайтын құжат
Мен (біз) __________________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты,
әкесінің аты (бар болса), лауазымы)
______ сағат ______ минут                              "___"_________ 20__ жыл
(құжатты дайындау күні мен уақыты)
"Оңалту және банкроттық туралы" Қазақстан Республикасының 2014 жылғы
7 наурыздағы Заңының 114-бабы 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес борышкердің,
сондай-ақ оның құрылтайшыларының (қатысушыларының) және лауазымды тұлғаларының
орналасқан жері бойынша тексеру жүргіздім (жүргіздік) мынадай мақсаттар үшін (тиісті
жолды көрсетіңіз):

1) подтверждения отсутствия либо наличия должника по месту нахождения; ☐
2) подтверждения отсутствия либо наличия учредителя (участника) должника по месту
нахождения; ☐
3) подтверждения отсутствия либо наличия должностного лица должника по месту
нахождения. ☐
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), наименование должника)
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии),
наименование учредителя (участника) должника)
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии),
наименование должностного лица должника)
индивидуальный/бизнес идентификационный номер должника _____________
индивидуальный/бизнес идентификационный номер учредителя (участника)__
____________________________________________________________________
индивидуальный идентификационный номер должностного лица должника
____________________________________________________________________
Посещение проведено по адресу________________________, указанному
в регистрационных данных на момент составления документа, подтверждающего
невозможность установления места нахождения должника, а также его учредителей
(участников) и должностных лиц:
Понятые, привлеченные для участия в посещении
1.______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), наименование и номер документа,
достоверяющего личность, адрес места жительства привлеченного понятого)
2.______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), наименование и номер документа,
удостоверяющего личность, адрес места жительства привлеченного понятого)
В ходе посещения подтверждено (укажите в соответствующей ячейке):
1) наличие по месту нахождения, указанному в регистрационных данных:
должника                                                 ☐
учредителя (участников) должника                   ☐
должностного лица должника                         ☐
2) отсутствие должника по месту нахождения, указанному в регистрационных данных:
должника                                                 ☐
учредителя (участника) должника                         ☐
должностного лица должника                         ☐
Должностные лица, проводившие посещение:
______________________________ _____________ _____________________
(должность сотрудника             (подпись) (фамилия, имя, отчество
органа государственных доходов)                         (при его наличии))
Понятые:
_____________________________________________________ _____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)             (подпись)
_____________________________________________________ _____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))             (подпись)
Приложение 2 к приказу
Первого Заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан-
Министра финансов
Республики Казахстан

1) борышкердің орналасқан жері бойынша болмауын не болуын растау; ☐
2) борышкер құрылтайшысының (қатысушысының) орналасқан жері бойынша болмауын не болуын растау; ☐
3) лауазымды тұлғаның орналасқан жері бойынша болмауын не болуын растау. ☐
________________________________________________________________________________
(борышкердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), атауы)
________________________________________________________________________________
(борышкер құрылтайшысының (қатысушысының) тегі, аты,
әкесінің аты (бар болса), атауы)
________________________________________________________________________________
(лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), атауы)
борышкердің жеке/бизнес сәйкестендіру нөмірі _______________________________________
құрылтайшының (қатысушының) жеке/бизнес сәйкестендіру нөмірі
________________________________________________________________________________
лауазымды тұлғаның жеке сәйкестендіру нөмірі _______________________________________
Тексеру борышкердің, сондай-ақ оның құрылтайшыларының (қатысушыларының)
және лауазымды тұлғаларының орналасқан жерін анықтау мүмкін еместігін растайтын
құжатты жасау сәтінде тіркеу деректерінде көрсетілген _________________________________
мекенжай бойынша жүргізілді:
Тексеруге қатысу үшін тартылған куәгерлер
1.________________________________________________________________________
(тартылған куәгердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), жеке басын куәландыратын
құжаттың атауы және нөмірі, тұрғылықты жерінің мекенжайы)
2.________________________________________________________________________
(тартылған куәгердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), жеке басын куәландыратын
құжаттың атауы және нөмірі, тұрғылықты жерінің мекенжайы)
Тексеру барысында расталды (тиісті ұяшықты көрсетіңіз):
1) тіркеу деректерінде көрсетілген орналасқан жері бойынша болуы
борышкер                                                ☐
борышкердің құрылтайшысы (қатысушысы)                  ☐
борышкердің лауазымды тұлғасы                              ☐
2) борышкердің тіркеу деректерінде көрсетілген орналасқан жері бойынша болмауы
Борышкер                                                ☐
борышкердің құрылтайшысы (қатысушысы)                  ☐
борышкердің лауазымды тұлғасы                              ☐
Тексеруді жүргізген лауазымды адам:
______________________________ _____________ ______________________________
мемлекеттік кірістер органы            (қолы)      тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
қызметкерінің
Куәгерлер:
_________________________________________________ _____________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                        (қолы)
_________________________________________________ _____________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                        (қолы)
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Бірінші орынбасары -
Қаржы министрінің

от 21 апреля 2020 года № 406
Правила составления документа, подтверждающего невозможность установления места нахождения должника,
а также его учредителей (участников) и должностных лиц
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления документа, подтверждающего невозможность установления места нахождения должника, а также его учредителей (участников) и должностных лиц в течение шести последовательных месяцев (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) пункта 2 статьи 114 Закона Республики Казахстан от 7 марта 2014 года "О реабилитации и банкротстве".
2. Правила определяют порядок составления должностным лицом территориального органа государственных доходов (далее – должностное лицо территориального органа) документа, подтверждающего невозможность установления места нахождения должника, а также его учредителей (участников) и должностных лиц в течение шести последовательных месяцев в целях обращения в суд с заявлением о ликвидации отсутствующего должника без возбуждения процедуры банкротства.
Глава 2. Порядок составления документа
3. В случае принятия всех мер и способов по взысканию налоговой задолженности, а также задолженности по таможенным платежам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, процентам в отношении юридического лица, признанного бездействующим в соответствии с Кодексом "О налогах и других обязательных платежах в бюджет", должностное лицо территориального органа обеспечивает посещение места нахождения должника, а также его учредителей (участников) и должностных лиц, указанного в регистрационных данных информационных систем органов государственных доходов.
При установлении фактического отсутствия по месту нахождения указанных лиц, повторное посещение проводится через 6 месяцев.
4. По результатам проведенного посещения в соответствии с пунктом 3 настоящих Правил должностным лицом территориального органа составляется документ по форме согласно приложению 1 к настоящему приказу (далее – Документ), в присутствии двух и более понятых, привлеченных в порядке, предусмотренном пунктом 5 настоящих Правил.
5. В качестве понятого для удостоверения факта наличия или отсутствия по месту нахождения должника, а также его учредителей (участников) и должностных лиц привлекается совершеннолетний и дееспособный гражданин, не заинтересованный в исходе действий должностного лица территориального органа и должника, а также его учредителей (участников) и должностных лиц должника.
В качестве понятого не принимает участие должностное лицо территориального органа, а также учредитель (участник) и должностное лицо должника, в отношении которого проводится действие.

2020 жылғы 21 сәуірдегі № 406
бұйрығына 2-қосымша
Борышкердің, сондай-ақ оның құрылтайшыларының (қатысушыларының) және лауазымды адамдарының орналасқан жерін қатарынан алты ай ішінде белгілеу мүмкін еместігін растайтын құжатты жасау қағидасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Борышкердің, сондай-ақ оның құрылтайшыларының (қатысушыларының) және лауазымды адамдарының орналасқан жерін қатарынан алты ай ішінде анықтау мүмкін еместігін растайтын құжатты жасау қағидасы (бұдан әрі - Қағаидалар) "Оңалту және банкроттық туралы" Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 7 наурыздағы Заңының 114-бабы 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Банкроттық туралы іс қозғамай жоқ борышкерді тарату туралы өтінішпен сотқа жүгіну мақсатында Қағидалар аумақтық мемлекеттік кірістер органының лауазымды адамының (бұдан әрі - аумақтық органның лауазымды адамы) борышкердің, сондай-ақ оның құрылтайшыларының (қатысушыларының) және лауазымды адамдарының орналасқан жерін қатарынан алты ай ішінде анықтау мүмкін еместігін растайтын құжатты жасау тәртібін айқындайды.
2-тарау. Тексеру құжатын жасау тәртібі
3. "Салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" кодекске сәйкес әрекетсіз деп танылған заңды тұлғаға қатысты салықтық берешек, сондай-ақ кедендік төлемдер, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждары, пайыздар бойынша берешекті өндіріп алу бойынша барлық шаралар мен әдістер қабылданған жағдайда, аумақтық органның лауазымды тұлғасы мемлекеттік кірістер органдары ақпараттық жүйелерінің тіркеу деректерінде көрсетілген борышкердің, сондай-ақ оның құрылтайшыларының (қатысушыларының) және лауазымды тұлғаларының орналасқан жеріне баруды қамтамасыз етеді.
Бұл адамдардың нақты белгілеу мүмкін еместігін анықталған кезде, 6 айдан кейін екінші рет бару қамтамасыз етіледі.
4. Осы Қағидалардың 3-тармағына сәйкес жүргізілген нәтижелері бойынша аумақтық органның лауазымды адамы осы Қағидалардың 4-тармағында көзделген тәртіпте тартылған екі немесе одан да көп куәгерлердің қатысуымен осы бұйрықтағы 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша (бұдан әрі - Құжат) толтырылады.
5. Аумақтық органның лауазымды адамы мен борышкердің, сондай-ақ оның құрылтайшыларының (қатысушыларының) әрекеттерінің нәтижелеріне қызығушылық танытпайтын кәмелеттік жасқа толған және әрекетке қабiлеттi азамат борышкердің, сондай-ақ оның құрылтайшылары (қатысушылары) және лауазымды тұлғалары тұрған жерінде болуы немесе болмауы фактілерін растау үшін куәгер ретінде тартылады.
Аумақтық органның лауазымды адамы, сондай-ақ жүргізілетін құрылтайшының (қатысушының) және борышкердің лауазымды тұлғасы өзіне қатысты іс-әрекеттер қолданып жатса куәгер ретінде қатыспайды.

6. В случае, если в ходе проведенного посещения понятыми сделаны замечания, то такие замечания заносятся в Документ.
7. Документ подписывается должностным лицом территориального органа и всеми участниками проведенного обследования.
8. К Документу прилагаются фотографические снимки и негативы, видеозаписи или другие материалы, выполненные при составлении документа обследования (при их наличии).

6. Егер сапар барысында куәгерлер ескертулер жасаған болса, онда мұндай ескертулер Құжатта тіркеледі.
7. Құжатқа аумақтық органның лауазымды адамы және жүргізілген тексеруге барлық қатысушылар қол қояды.
8. Тексеру Құжатын жасау кезінде орындалған фотографиялық суреттер мен негативтер, бейнежазбалар немесе басқа материалдар (олар болған кезде) тексеру құжатына қоса беріледі.