Об утверждении Правил назначения специальных ежемесячных денежных выплат артистам балета организаций культуры
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 24 апреля 2020 года № 101. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 апреля 2020 года № 20489.
В соответствии с пунктом 4 статьи 15-1 Закона Республики Казахстан "О культуре" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра культуры и информации РК от 27.03.2024 № 109-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила назначения специальных ежемесячных денежных выплат артистам балета организаций культуры.
2. Департаменту по делам культуры и искусства Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение двух рабочих дней после его официального опубликования размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
3) в течение двух рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
А. Раимкулова
Утверждены приказом
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
от 24 апреля 2020 года № 101
Правила назначения специальных ежемесячных денежных выплат артистам балета организаций культуры
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила назначения специальных ежемесячных денежных выплат артистам балета организаций культуры (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 15-1 Закона Республики Казахстан "О культуре" (далее – Закон) и определяют порядок назначения специальных ежемесячных денежных выплат артистам балета организаций культуры (далее – артисты балета).
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра культуры и информации РК от 27.03.2024 № 109-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Специальные ежемесячные денежные выплаты (далее – выплаты) назначаются артистам балета, прекратившим профессиональную деятельность в качестве артиста балета, при наличии стажа профессиональной трудовой деятельности не менее двадцати лет.

Мәдениет ұйымдарының балет әртістеріне ай сайынғы арнайы ақшалай төлемдерді тағайындау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2020 жылғы 24 сәуірдегі № 101 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 27 сәуірде № 20489 болып тіркелді.
"Мәдениет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-1-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің 27.03.2024 № 109-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Мәдениет ұйымдарының балет әртістеріне ай сайынғы арнайы ақшалай төлемдерді тағайындау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлiгiнiң Мәдениет және өнер істері департаменті Қазақстан Республикасының заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлiгiнде мемлекеттік тіркелуін;
2) ресми жарияланған күннен кейін екі жұмыс күні ішінде осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы тармақта көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
А. Раимкулова
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
2020 жылғы 24 сәуірдегі № 101
Бұйрығымен бекітілген
Мәдениет ұйымдарының балет әртістеріне ай сайынғы арнайы ақшалай төлемдерді тағайындау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мәдениет ұйымдарының балет әртістеріне ай сайынғы арнайы ақшалай төлемдерді тағайындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мәдениет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 15-1-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді және мәдениет ұйымдарының балет әртістеріне (бұдан әрі – балет әртістері) ай сайынғы арнайы ақшалай төлемдерді тағайындау тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің 27.03.2024 № 109-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Ай сайынғы арнайы ақшалай төлемдер (бұдан әрі - төлемдер) балет әртісі ретінде кәсіптік қызметін тоқтатқан балет әртістеріне, кемінде жиырма жыл кәсіптік еңбек өтілі болған кезде тағайындалады.

3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) артист балета – артист, имеющий соответствующее хореографическое образование с присвоенной квалификацией "артист балета", в должностные обязанности которого входит исполнение хореографических партий и согласно штатному расписанию занимающий должность "артист балета" в профессиональных коллективах, театрах оперы и балета, музыкальных и музыкально-драматических театрах и концертных организациях;
2) местный исполнительный орган – коллегиальный исполнительный орган, возглавляемый акимом области, города республиканского значения и столицы, осуществляющий в пределах своей компетенции местное государственное управление и самоуправление на соответствующей территории;
3) уполномоченный орган в области культуры (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области культуры;
4) заявитель – артист балета или представитель по его доверенности, подавший заявление на назначение выплат артистам балета.
Глава 2. Порядок назначения выплат
4. Выплаты назначаются артистам балета уполномоченным органом или местным исполнительным органом (далее – орган по назначению выплат).
5. Для получения выплат заявитель представляет в орган по назначению выплат следующие документы:
1) заявление по форме согласно приложению к настоящим Правилам;
2) копия документа, удостоверяющего личность артиста балета;
3) документ, подтверждающий трудовую деятельность, стаж профессиональной трудовой деятельности в качестве артиста балета;
4) копия диплома об окончании технического и профессионального и (или) высшего и (или) послевузовского образования в области хореографического искусства;
5) копия приказа либо выписка о расторжении трудового договора с последнего места работы в должности артиста балета, заверенная кадровой службой;
6) справка о наличии лицевого счета заявителя в банке второго уровня Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 5 – в редакции приказа Министра культуры и информации РК от 27.03.2024 № 109-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Документы представляются:
в уполномоченный орган – в случаях, когда последним местом работы артиста балета являлась республиканская организация культуры;
в местный исполнительный орган – в случаях, когда последним местом работы артиста балета являлась коммунальная организация культуры.
7. Орган по назначению выплат принимает, регистрирует в однодневный срок поступившие документы. Представленные документы подлежат рассмотрению в срок не более пятнадцати рабочих дней со дня их регистрации.

3. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) балет әртісі - "балет әртісі" біліктілігі берілген тиісті хореографиялық білімі бар, лауазымдық міндеттеріне хореографиялық партияларды орындау кіретін және кәсіби ұжымдарда, опера және балет театрларында, музыкалық және музыкалық-драмалық театрлар мен концерттік ұйымдарда штаттық кестеге сәйкес "балет әртісі" лауазымын атқаратын әртіс;
2) жергілікті атқарушы орган - облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың әкімі басқаратын, өз құзыреті шегінде тиісті аумақта жергілікті мемлекеттік басқаруды және өзін-өзі басқаруды жүзеге асыратын алқалы атқарушы орган;
3) мәдениет саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) - мәдениет саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
4) өтініш беруші - балет әртістеріне төлемдерді тағайындауға өтініш берген балет әртісі немесе оның сенімхаты бойынша өкілі.
2-тарау. Төлемдерді тағайындау тәртібі
4. Төлемдерді балет әртістеріне уәкілетті орган немесе жергілікті атқарушы орган тағайындайды (бұдан әрі - төлемдерді тағайындау жөніндегі орган).
5. Төлемдерді алу үшін өтініш беруші төлем тағайындау жөніндегі органға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) балет әртісінің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
3) балет әртісі ретіндегі еңбек қызметін, кәсіби еңбек өтілін растайтын құжат;
4) хореографиялық өнер саласындағы техникалық және кәсіптік және (немесе) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білімін бітіргені туралы дипломның көшірмесі;
5) балет әртісі лауазымындағы соңғы жұмыс орнынан кадр қызметі куәландырған бұйрықтың көшірмесі не еңбек шартын бұзу туралы үзінді көшірме;
6) өтініш берушінің Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкінде дербес шотының болуы туралы анықтама.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің 27.03.2024 № 109-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Берілетін құжаттар:
уәкілетті органға - балет әртісінің соңғы жұмыс орны республикалық мәдениет ұйымы болған жағдайда;
жергілікті атқарушы органға - балет әртісінің соңғы жұмыс орны коммуналдық мәдениет ұйымы болған жағдайда.
7. Төлемдерді тағайындау жөніндегі орган келіп түскен құжаттарды бір күн мерзімде қабылдайды, тіркейді. Ұсынылған құжаттар тіркелген күннен бастап он бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде қаралуға тиіс.

При представлении неполного пакета документов, в срок не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня получения пакета документов орган по назначению выплат направляет заявителю на электронный адрес, указанный в заявлении, уведомление о необходимости дополнения документов, предусмотренных пунктом 5 настоящих Правил.
При не устранении несоответствий с пунктом 5 настоящих Правил в течение двух рабочих дней со дня получения уведомления орган по назначению выплат возвращает документы заявителю без рассмотрения.
Сноска. Пункт 7 – в редакции приказа Министра культуры и информации РК от 27.03.2024 № 109-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Для рассмотрения представленных документов орган по назначению выплат создает комиссию по назначению выплат артистам балета (далее – Комиссия).
9. Комиссия состоит из нечетного количество членов из числа которых назначается председатель.
Председатель Комиссии руководит ее деятельностью, проводит заседания Комиссии. Во время отсутствия председателя его функции выполняет заместитель председателя.
Секретарь Комиссии координирует работу по обеспечению деятельности Комиссии, подготавливает протоколы заседаний Комиссии. Секретарь не является членом Комиссии.
Заседания Комиссии проводятся по мере поступления документов в орган по назначению выплат. Заседания Комиссии считаются правомочными, если на них присутствует не менее двух третей от общего числа членов Комиссии.
10. Комиссия рассматривает документы на предмет соответствия требованиям, установленным пунктом 2 статьи 15-1 Закона.
Сноска. Пункт 10 – в редакции приказа Министра культуры и информации РК от 27.03.2024 № 109-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Решение Комиссии принимаются простым большинством голосов от общего числа членов Комиссии. При равенстве голосов членов голос председательствующего является решающим.
12. Решение Комиссии оформляется протоколом, который подписывается всеми членами Комиссии. Протокол Комиссии носит рекомендательный характер.
13. На основании протокола Комиссии орган по назначению выплат направляет заказным письмом с уведомлением о его вручении или на электронные адреса заявителя проект решения о назначении либо отказе в назначении выплат артистам балета.
Заявителем предоставляется возражение (при его наличии) к проекту решения о назначении либо отказе в назначении выплат артистам балета в срок не позднее двух рабочих дней со дня получения уведомления с проектом решения.
После рассмотрения возражений, при их поступлении, в течение трех рабочих дней принимается решение о назначении либо отказе в назначении выплат артистам балета.

Құжаттар топтамасы толық ұсынылмаған жағдайда, құжаттар топтамасын алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде төлемдерді тағайындау жөніндегі орган өтініш берушіге өтініште көрсетілген электрондық мекенжайға осы Қағидалардың 5-тармағында көзделген құжаттарды толықтыру қажеттігі туралы хабарлама жібереді.
Осы Қағидалардың 5-тармағымен сәйкессіздіктер жойылмаған кезде хабарламаны алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде төлем тағайындау жөніндегі орган құжаттарды өтініш берушіге қараусыз қайтарады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің 27.03.2024 № 109-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Ұсынылған құжаттарды қарау үшін төлемдерді тағайындау жөніндегі орган балет әртістеріне төлемдерді тағайындау жөніндегі комиссия (бұдан әрі - Комиссия) құрады.
9. Комиссия мүшелері тақ саннан тұрады, олардың қатарынан төраға тағайындалады.
Комиссия төрағасы оның қызметіне басшылық жасайды, комиссия отырыстарын өткізеді. Төраға болмаған кезде оның функцияларын төрағаның орынбасары орындайды.
Комиссия хатшысы Комиссияның қызметін қамтамасыз ету жөніндегі жұмысты үйлестіреді, комиссия отырыстарының хаттамаларын дайындайды. Хатшы Комиссия мүшесі болып табылмайды.
Комиссия отырыстары құжаттар төлемдерді тағайындау жөніндегі органға келіп түсуіне қарай өткізіледі. Комиссия отырыстары егер оған Комиссия мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі қатысса заңды деп есептеледі.
10. Комиссия құжаттарды "Заңның 15-1-бабының 2-тармағында белгіленген талаптарға сәйкестігі тұрғысынан қарайды.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің 27.03.2024 № 109-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Комиссияның шешімдері Комиссия мүшелерінің жалпы санының қарапайым көпшілік дауысымен қабылданады. Мүшелердің дауыстары тең болған жағдайда төрағалық етушінің дауысы шешуші болып табылады.
12. Комиссия шешімі хаттамамен ресімделеді, оған Комиссияның барлық мүшелері қол қояды. Комиссия хаттамасы ұсынымдық сипатта болады.
13. Комиссияның хаттамасы негізінде төлемдерді тағайындау жөніндегі орган тапсырылғаны туралы хабарламасы бар тапсырыс хатпен немесе өтініш берушінің электрондық мекенжайларына балет әртістеріне төлемдерді тағайындау не тағайындаудан бас тарту туралы шешімнің жобасын жібереді.
Өтініш беруші шешім жобасымен хабарлама алған күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде балет әртістеріне төлемдерді тағайындау не тағайындаудан бас тарту туралы шешімнің жобасына қарсылық (ол болған кезде) береді.
Қарсылықтар түскен кезде, олар қаралғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде балет әртістеріне төлемдерді тағайындау не тағайындаудан бас тарту туралы шешім қабылданады.

Сноска. Пункт 13 – в редакции приказа Министра культуры и информации РК от 27.03.2024 № 109-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Артистам балета выплаты назначаются на основании акта руководителя (либо лица, исполняющего его обязанности) органа по назначению выплат и производятся путем перечисления выплат на лицевой счет заявителя в банке второго уровня Республики Казахстан.
15. В случаях изменения фамилии, имени или отчества (при наличии) номера лицевого счета, места жительства либо других персональных данных, заявитель уведомляет об этом орган по назначению выплат с приложением подтверждающих документов.
16. Назначенные выплаты артистам балета финансируются за счет средств республиканского и местных бюджетов.
Глава 3. Прекращение выплат
17. Выплаты артистам балета прекращаются в случаях:
1) достижение получателем пенсионного возраста, установленного Социальным кодексом Республики Казахстан;
2) выезда получателя на постоянное место жительство за пределы Республики Казахстан (производится по месяц снятия с регистрации в органах внутренних дел);
3) смерти получателя (осуществляется по месяц смерти включительно).
Сноска. Пункт 17 с изменением, внесенным приказом Министра культуры и информации РК от 27.03.2024 № 109-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. При наступлении случаев, предусмотренных пунктом 17 настоящих Правил, орган по назначению выплат принимает решение о прекращении выплат, о чем письменно уведомляет заявителя (или его законного наследника).
19. Исключен приказом Министра культуры и информации РК от 27.03.2024 № 109-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение к Правилам
назначения специальных
ежемесячных денежных
выплат артистам балета
организаций культуры

Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің 27.03.2024 № 109-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Балет әртістеріне төлемдерді тағайындау жөніндегі орган басшысының (не оның міндетін атқарушы тұлғаның) актісі негізінде тағайындалады және Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкіндегі өтініш берушінің жеке шотына төлемдерді аудару жолымен жүргізіледі.
15. Тегі, аты немесе әкесінің аты (бар болған жағдайда), жеке шотының нөмірі, тұрғылықты жері немесе басқа да дербес деректер өзгерген жағдайда, өтініш беруші бұл туралы растайтын құжаттарды қоса бере отырып, төлемдерді тағайындау жөніндегі органды хабардар етеді.
16. Балет әртістеріне тағайындалған төлемдер республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен қаржыландырылады.
3-тарау. Төлемдердің тоқтатылуы
17. Төлемдер мынадай жағдайларда тоқтатылады:
1) төлем алушының Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексінде белгіленген зейнеткерлік жасқа жетуі;
2) төлем алушының Қазақстан Республикасының шегінен тыс тұрақты тұруға кетуі (ішкі істер органдарында тіркеуден шығарылған ай бойынша жүргізіледі);
3) төлем алушы қайтыс болуы (қайтыс болған айына қоса алғанда төленеді).
Ескерту. 17-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің 27.03.2024 № 109-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Осы Қағидалардың 17-тармағында көзделген жағдайлар туындаған кезде төлемдерді тағайындау жөніндегі орган төлемдерді тоқтату туралы шешім қабылдайды, ол туралы өтініш берушіні (немесе оның заңды мұрагерін) жазбаша хабардар етеді.
19. Алып тасталды - ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің 27.03.2024 № 109-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мәдениет ұйымдарынның
балет әртістеріне ай
сайынғы арнайы ақшалай
төлемдерді тағайындау
қағидаларына
қосымша
Нысан
Кімге _____________________
(лауазымы, тегі, аты,
әкесінің аты
(бар болған жағдайда)
____________________________
төлемдерді тағайындау
жөніндегі орган басшысы)
____________________________
____________________________
(тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда),
ЖСН
____________________________
балет әртісі немесе оның
сенімхаты бойынша өкілі)
мекен-жайы бойынша
тұратын: ______
Ұялы телефон нөмірі
_______________________
Электронды мекен-жай
________________________
Мәдениет ұйымдарының балет әртістеріне ай сайынғы арнайы ақшалай төлемдер тағайындауға өтініш

Сноска. Приложение – в редакции приказа Министра культуры и информации РК от 27.03.2024 № 109-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Кому _______________________
(должность, фамилия, имя,
отчество (при наличии)
__________________________
руководителя органа по
назначению выплат
_________________________)
от _________________________
(фамилия, имя, отчество (при
наличии),
ИИН_____________________
артиста балета или
представителя по его доверенности),
Номер мобильного телефона _ _______________________,
Электронный адрес
________________________
Заявление на назначение специальных ежемесячных денежных выплат артистам балета организаций культуры
В связи с прекращением профессиональной деятельности в качестве артиста балета,
прошу Вас назначить специальные ежемесячные денежные выплаты
_____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)
К заявлению прилагаю следующие документы:
1. ____________________________________________________________
2. ____________________________________________________________
3. ____________________________________________________________
4. ____________________________________________________________
5. ____________________________________________________________
подпись заявителя _________________ Дата ____________

Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің 27.03.2024 № 109-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Балет әртисі ретінде кәсіби қызметінің тоқтатылуына
байланысты,________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
ай сайынғы арнайы ақшалай төлемдерді тағайындауды сұраймын.
Өтінішке мынадай құжаттарды қоса беремін:
1. ____________________________________________________________
2. ___________________________________________________________
3. ____________________________________________________________
4. ____________________________________________________________
5. ____________________________________________________________
өтініш берушінің қолы _________________ Күні ________