О внесении изменений в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 3 ноября 2014 года № 69 "Об утверждении Правил деятельности республиканских специализированных школ-интернатов-колледжей олимпийского резерва и областных школ-интернатов для одаренных в спорте детей"
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 28 апреля 2020 года № 102. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 апреля 2020 года № 20528
В соответствии с подпунктом 48) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 3 июля 2014 года "О физической культуре и спорте" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 3 ноября 2014 года № 69 "Об утверждении Правил деятельности республиканских специализированных школ-интернатов-колледжей олимпийского резерва и областных школ-интернатов для одаренных в спорте детей" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9947, опубликован 12 января 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
заголовок приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил деятельности республиканских, областных, городов республиканского значения, столицы специализированных школ-интернатов-колледжей олимпийского резерва и областных, городов республиканского значения, столицы школ-интернатов для одаренных в спорте детей";
пункт 1 приказа изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила деятельности республиканских, областных, городов республиканского значения, столицы специализированных школ-интернатов-колледжей олимпийского резерва и областных, городов республиканского значения, столицы школ-интернатов для одаренных в спорте детей.";
в Правилах деятельности республиканских специализированных школ-интернатов-колледжей олимпийского резерва и областных школ-интернатов для одаренных в спорте детей, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила деятельности республиканских, областных, городов республиканского значения, столицы специализированных школ-интернатов-колледжей олимпийского резерва и областных, городов республиканского значения, столицы школ-интернатов для одаренных в спорте детей";
Правила деятельности республиканских, областных, городов республиканского значения, столицы специализированных школ-интернатов-колледжей олимпийского резерва и областных, городов республиканского значения, столицы школ-интернатов для одаренных в спорте детей, утвержденные указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу.

"Олимпиадалық резервтің республикалық мамандандырылған мектеп-интернаттар-колледждері және спорттағы дарынды балаларға арналған облыстық мектеп-интернаттар қызметінің қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2014 жылғы 3 қарашадағы № 69 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2020 жылғы 28 сәуірдегі № 102 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 сәуірде № 20528 болып тіркелді
"Дене шынықтыру және спорт туралы" 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 48) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Олимпиадалық резервтің республикалық мамандандырылған мектеп-интернаттар-колледждері және спорттағы дарынды балаларға арналған облыстық мектеп-интернаттар қызметінің қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2014 жылғы 3 қарашадағы № 69 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9947 болып тіркелген, 2015 жылғы 12 қаңтарда Әділет ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Олимпиадалық резервтің республикалық, облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мамандандырылған мектеп-интернат-колледждері және спорттағы дарынды балаларға арналған облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мектеп-интернаттары қызметінің қағидаларын бекіту туралы";
бұйрықтың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Олимпиадалық резервтің республикалық, облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мамандандырылған мектеп-интернат-колледждері және спорттағы дарынды балаларға арналған облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мектеп-интернаттары қызметінің қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Олимпиадалық резервтің республикалық мамандандырылған мектеп-интернаттар-колледждері және спорттағы дарынды балаларға арналған облыстық мектеп-интернаттар қызметінің қағидаларында:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Олимпиадалық резервтің республикалық, облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мамандандырылған мектеп-интернат-колледждері және спорттағы дарынды балаларға арналған облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мектеп-интернаттары қызметінің қағидалары";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Олимпиадалық резервтің республикалық, облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мамандандырылған мектеп-интернат-колледждері және спорттағы дарынды балаларға арналған облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мектеп-интернаттары қызметінің қағидалары осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес редакцияда жазылсын.

2. Комитету по делам спорта и физической культуры Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
3) в течение двух рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим приказом, представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
А. Раимкулова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство образования и науки
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министра культуры
и спорта
Республики Казахстан
от 28 апреля 2020 года № 102
Утверждены приказом
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 3 ноября 2014 года № 69
Правила деятельности республиканских, областных, городов республиканского значения, столицы специализированных школ-интернатов-колледжей олимпийского резерва и областных, городов республиканского значения, столицы школ-интернатов для одаренных в спорте детей
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила деятельности республиканских, областных, городов республиканского значения, столицы специализированных школ-интернатов-колледжей олимпийского резерва и областных, городов республиканского значения, столицы школ-интернатов для одаренных в спорте детей (далее – Правила) определяют порядок деятельности республиканских, областных, городов республиканского значения, столицы специализированных школ-интернатов-колледжей олимпийского резерва (далее – СШИКОР) и областных, городов республиканского значения, столицы школ-интернатов для одаренных в спорте детей (далее – ШИОСД).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) переменный состав – спортсмены, привлекаемые на время учебно-тренировочных сборов и соревнований для обеспечения качественного отбора поступающих в СШИКОР и ШИОСД, и постоянно занимающиеся под руководством тренеров или тренеров-преподавателей, не работающих в штате СШИКОР и ШИОСД;
2) основной состав – спортсмены, зачисленные приказом директора СШИКОР и ШИОСД в основной контингент обучающихся;

2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Спорт және дене шынықтыру істері комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуді;
2) Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықта көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
А. Раимкулова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрлігі
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрінің
2020 жылғы 28 сәуірдегі
№ 102 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрінің
2014 жылғы 3 қарашадағы
№ 69 бұйрығымен бекітілген
Олимпиадалық резервтің республикалық, облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мамандандырылған мектеп-интернат-колледждері және спорттағы дарынды балаларға арналған облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мектеп-интернаттары қызметінің қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Олимпиадалық резервтің республикалық, облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мамандандырылған мектеп-интернат-колледждері және спорттағы дарынды балаларға арналған облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мектеп-интернаттары қызметінің қағидалары (бұдан әрі - Қағида) олимпиадалық резервтің республикалық, облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мамандандырылған мектеп-интернат-колледждері (бұдан әрі - ОРММИК) және спорттағы дарынды балаларға арналған облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мектеп-интернаттары (бұдан әрі - СДБМИ) қызметінің тәртібін айқындайды.
2. Қағидада мынадай ұғымдар қолданылады:
1) ауыспалы құрам - ОРММИК және СДБМИ-ге түсушілерді сапалы іріктеуді қамтамасыз ету үшін оқу-жаттығу жиыны және жарыстар кезінде шақырылатын және ОРММИК мен СДБМИ штаттарында жұмыс істемейтін жаттықтырушылардың және жаттықтырушы-оқытушылардың басшылығымен тұрақты шұғылданатын спортшылар;
2) негізгі құрам - негізгі контингентке ОРММИК және СДБМИ директорының бұйрығымен қабылданған спортшылар;

3) обучающийся – лицо, получающее образование в СШИКОР и ШИОСД;
4) группы (по этапам обучения) – учебно-тренировочные группы, группы спортивного совершенствования и группы высшего спортивного мастерства.
3. Содержание образования СШИКОР и ШИОСД определяются рабочими учебными планами и рабочими учебными программами, разработанными в соответствии с приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17669.
Глава 2. Порядок комплектования контингента обучающихся
4. Перечень видов спорта и контингент обучающихся республиканских СШИКОР утверждается руководителями республиканских СШИКОР по согласованию с уполномоченным органом в области физической культуры и спорта (далее – уполномоченный орган).
Перечень видов спорта и контингент обучающихся областных, городов республиканского значения, столицы СШИКОР и ШИОСД утверждается руководителями областных, городов республиканского значения, столицы СШИКОР и ШИОСД по согласованию с местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы (далее – местный исполнительный орган).
5. Контингент СШИКОР и ШИОСД комплектуется из числа обучающихся, прошедших предварительную подготовку в других СШИКОР и ШИОСД, детско-юношеских спортивных школах, спортивных федерациях, спортивных секциях при общеобразовательных школах, детско-юношеских клубах физической подготовки, спортивных клубах по видам спорта и сдавших экзамены по общей физической и специальной физической подготовке по избранному виду спорта.
6. В целях обеспечения качественного отбора поступающих по программам основного среднего и общего среднего образования, в пределах утвержденного бюджета на соответствующий финансовый год СШИКОР и ШИОСД организовывает учебно-тренировочные сборы с переменным составом спортсменов по согласованию с уполномоченным органом или местным исполнительным органом.
7. Порядок приема в 5, 6, 7, 8, 9, 10 и 11 классы СШИКОР и ШИОСД осуществляется на конкурсной основе согласно пункту 15 Типовых правил приема на обучение в организации образования, реализующие общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего и общего среднего образования, утвержденных приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 12 октября 2018 года № 564, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17553.

3) оқушы - ОРММИК және СДБМИ-де білім алатын тұлға;
4) топтар (оқу кезеңдері бойынша) - оқу-жаттығу топтары, спорттық жетілдіру топтары және жоғары спорт шеберлігі топтары.
3. Нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелген, "Білім берудің барлық деңгейлерінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығына сәйкес әзірленген, ОРММИК және СДБМИ білім беру мазмұны оқу жұмыс жоспарымен және бағдарламаларымен айқындалады.
2-тарау. Оқушылар контингентін жинақтау тәртібі
4. Спорт түрлерінің тізбесі мен республикалық ОРММИК оқушылар контингентін дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органның (бұдан әрі - уәкілетті орган) келісуі бойынша республикалық ОРММИК басшылары бекітеді.
Спорт түрлерінің тізбесін және облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың ОРММИК және СДБМИ басшылары дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы органмен (бұдан әрі - жергілікті атқарушы орган) келісім бойынша бекітеді.
5. ОРММИК және СДБМИ контингенті басқа ОРММИК және СДБМИ-де, балалар мен жасөспірімдер спорт мектептерінде, спорт түрлері бойынша федерацияларда, жалпы білім беретін мектептердің жанындағы спорт секцияларында, дене дайындығы балалар-жасөспірімдер клубтарында, спорт түрлері бойынша спорт клубтарында алдын ала дайындықтан өткен және таңдап алынған спорт түрі бойынша жалпы дене және арнайы дене дайындығынан емтихан тапсырған оқушылардан жинақталады.
6. Негізгі және жалпы орта білім беру бағдарламалары бойынша оқуға түсушілерді сапалы іріктеуді қамтамасыз ету мақсатында тиісті қаржы жылына бекітілген бюджет шеңберінде ОРММИК және СДБМИ тиісінше уәкілетті органмен немесе жергілікті атқарушы органмен келісім бойынша спортшылардың ауыспалы құрамымен оқу-жаттығу жиындарын ұйымдастырады.
7. ОРММИК және СДБМИ-дің 5, 6, 7, 8, 9, 10 және 11-сыныптарына қабылдау тәртібі Нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17553 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 12 қазандағы № 564 бұйрығымен бекітілген Бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға қабылдаудың үлгілік қағидаларының 15-тармағына сәйкес конкурстық негізде жүзеге асырылады.

Порядок приема обучающихся в СШИКОР по специальностям технического и профессионального образования осуществляется на конкурсной основе согласно Типовым правилам приема на обучение в организации образования, реализующие образовательные программы технического и профессионального образования, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 18 октября 2018 года № 578, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17705.
Примечание: Чемпионы и призеры Олимпийских и Азиатских игр, чемпионатов мира, Азии, Республики Казахстан зачисляются в СШИКОР и ШИОСД по результатам собеседования.
8. Порядок приема на обучение в СШИКОР и ШИОСД публикуются не позднее 1 июня текущего календарного года на своем интернет-ресурсе.
9. Прием документов в СШИКОР и ШИОСД: при поступлении в 5, 6, 7, 8 и 9 классы – ежегодно с 1 июня по 20 августа включительно; при поступлении в 10 и 11 классы – ежегодно с 15 июня по 20 августа включительно; при поступлении в колледж – ежегодно с 20 июня по 20 августа включительно.
10. Для получения государственной услуги "Прием документов в республиканские специализированные школы-интернаты-колледжи олимпийского резерва и областные школы-интернаты для одаренных в спорте детей" (далее – государственная услуга) физические лица (далее – услугополучатель) подают в канцелярию республиканских специализированных школ-интернатов-колледжей олимпийского резерва и областных школ-интернатов для одаренных в спорте детей (далее – услугодатель) заявление, составленное в произвольной форме, с приложением документов согласно пункта 8 приложения 1 к настоящим Правилам.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в стандарте государственной услуги согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
11. При приеме документов услугодатель изучает пакет документов на полноту и достоверность, соответствие поступающего в СШИКОР и ШИОСД требованиям пункта 5 настоящих Правил.
12. В случаях представления услугополучателем неполного пакета документов согласно перечню и (или) документов с истекшим сроком действия услугодатель отказывает в приеме заявления и выдает услугополучателю мотивированный отказ в приеме заявления.

ОРММИК-ке техникалық және кәсіптік білім беру мамандықтары бойынша оқушыларды қабылдау тәртібі Нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17705 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 18 қазандағы № 578 бұйрығымен бекітілген Техникалық және кәсіптік білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға қабылдаудың үлгі қағидаларына сәйкес конкурстық негізде жүзеге асырылады.
Ескерту: Олимпиада және Азия ойындарының, әлем, Азия, Қазақстан Республикасы чемпионаттарының чемпиондары мен жүлдегерлері ОРММИК және СДБМИ-қа әңгімелесу нәтижесі бойынша қабылданады.
8. ОРММИК-ге және СДБМИ-ға оқуға қабылдау тәртібі ағымдағы күнтізбелік жылдың 1 маусымынан кешіктірмей өздерінің интернет-ресурстарында жарияланады.
9. ОРММИК-ке және СДБМИ-ге құжаттарды қабылдау: 5, 6, 7, 8 және 9-сыныптарға түсу кезінде жыл сайын 1 маусымнан бастап 20 тамызға дейін қоса алғанда; 10 және 11-сыныптарға түсу кезінде жыл сайын 15 маусымнан бастап 20 тамызға дейін қоса алғанда; колледжге түскен кезінде жыл сайын 20 маусымнан 20 тамызға дейін қоса алғанда.
10. "Олимпиада резервінің республикалық мамандандырылған мектеп-интернат-колледждеріне және спорттағы дарынды балаларға арналған облыстық мектеп-интернаттарға құжаттар қабылдау" мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін (бұдан әрі - мемлекеттік көрсетілетін қызмет) жеке тұлғалар (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті алушы) олимпиада резервінің республикалық мамандандырылған мектеп-интернат-колледждеріне және спорттағы дарынды балаларға арналған облыстық мектеп-интернаттардың (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті беруші) кеңсесіне осы Қағидаларға 1-қосымшаның 8-тармағына сәйкес құжаттарды қоса бере отырып, еркін нысанда жасалған өтінішті береді.
Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағиданың 1-қосымшасында баяндалған.
11. Құжаттарды қабылдау кезінде көрсетілетін қызметті беруші құжаттар топтамасын олардың толықтығы мен шынайылығын, ОРММИК пен СБДМИ-ге түсушінің осы Қағиданың 5-тармағында көзделген талаптарға сәйкестігін қарайды.
12. Көрсетілетін қызметті алушы тізбеге сәйкес құжаттар топтамасын және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды толық ұсынбаған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші өтінішті қабылдаудан бас тартады және көрсетілетін қызметті алушыға өтінішті қабылдаудан дәлелді бас тарту береді.

13. В случае полноты представленных документов услугодатель осуществляет их прием и регистрацию, выдает услугополучателю расписку о приеме пакета документов.
Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:
1) установление недостоверности документов и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие поступающего и (или) представленных данных и сведений требованиям, предусмотренных пунктом 5 настоящих Правил.
14. Результат оказания государственной услуги: выдача расписки о приеме документов, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
15. При обжаловании решений, действий (бездействий) сотрудников услугодателя жалоба подается на имя руководителя услугодателя, в уполномоченный орган (в случае если государственную услугу оказывают республиканские СШИКОР) или в местный исполнительный орган (в случае если государственную услугу оказывают областные, городов республиканского значения, столицы СШИКОР или областные, городов республиканского значения, столицы ШИОСД).
Жалоба подается в письменной форме по почте или в электронном виде, либо нарочно через канцелярию услугодателя, местного исполнительного органа, уполномоченного органа или в виде видеообращения, а также посредством портала.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата регистрации) в канцелярии услугодателя, местного исполнительного органа, уполномоченного органа. При личном посещении либо при обращении посредством видеообращения услугополучателю выдается талон с указанием даты и времени приема и номера входящего документа, с указанием фамилии, имени, отчества (при наличии), лица, принявшего жалобу.
В жалобе физическое лицо указывает фамилию, имя, отчество (при наличии), индивидуальный идентификационный номер, почтовый адрес и подпись.
Подтверждением принятия жалобы, поступившей как нарочно, так и почтой, является ее регистрация (штамп, входящий номер, и дата регистрации проставляются на втором экземпляре жалобы или в сопроводительном письме к жалобе).
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, местного исполнительного органа, уполномоченного органа, подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Мотивированный ответ о результатах рассмотрения жалобы направляется услугополучателю по почте, либо выдается нарочно в канцелярии услугодателя, местного исполнительного органа, уполномоченного органа.

13. Ұсынылған құжаттар толық болған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші оларды қабылдауды және тіркеуді жүзеге асырады, көрсетілетін қызметті алушыға құжаттар топтамасының қабылданғаны туралы қолхат береді.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер:
1) құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігі анықталған;
2) келіп түскен және (немесе) ұсынылған деректер мен мәліметтердің осы Қағиданың 5-тармағында көзделген талаптарға сәйкес келмеуі.
14. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі: құжаттарды қабылдау туралы қолхат беру немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
15. Көрсетілетін қызметті беруші қызметкерлерінің шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану кезінде шағым көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына, уәкілетті органға (егер мемлекеттік қызметті республикалық ОРММИК көрсеткен жағдайда) немесе жергілікті атқарушы органға (егер мемлекеттік қызметті облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың ОРММИК немесе облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың СДБМИ көрсететін жағдайда) беріледі.
Шағым жазбаша нысанда пошта арқылы немесе электрондық түрде не көрсетілетін қызметті берушінің, жергілікті атқарушы органның, уәкілетті органның кеңсесі арқылы немесе бейнеүнде, сондай-ақ портал арқылы қолма-қол беріледі.
Шағымның қабылданғанын растау оны көрсетілетін қызметті берушінің, жергілікті атқарушы органның, уәкілетті органның кеңсесінде тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және тіркелген күні) болып табылады. Жеке өзі келгенде немесе бейнеүндеу арқылы жүгінген кезде көрсетілетін қызметті алушыға қабылдау күні мен уақыты және кіріс құжатының нөмірі көрсетілген талон беріледі, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), шағымды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі.
Шағымда жеке тұлға тегін, атын, әкесінің атын (бар болса), жеке сәйкестендіру нөмірін, пошталық мекенжайын және қолын көрсетеді.
Қолма-қол, сондай-ақ пошта арқылы келіп түскен шағымның қабылданғанын растау оны тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және тіркеу күні шағымның екінші данасына немесе ілеспе хатқа қойылады) болып табылады. шағымға).
Көрсетілетін қызметті берушінің, жергілікті атқарушы органның, уәкілетті органның мекенжайына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Шағымды қарау нәтижелері туралы дәлелді жауап көрсетілетін қызметті алушыға пошта арқылы жіберіледі не көрсетілетін қызметті берушінің, жергілікті атқарушы органның, уәкілетті органның кеңсесінде қолма-қол беріледі.

16. В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги, услугополучатель может обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
17. Режим учебно-тренировочной работы и наполняемость групп (по этапам обучения) устанавливается в соответствии с приложением 2 к настоящим Правилам.
18 Обучающиеся отчисляются из СШИКОР и ШИОСД по следующим основаниям:
1) по собственному желанию при согласии родителей или законных представителей;
2) по состоянию здоровья (на основании соответствующего медицинского заключения);
3) в связи с переводом в другое учебное заведение;
4) за академическую неуспеваемость;
5) за нарушение учебной дисциплины, правил внутреннего распорядка, режима спортивной подготовки;
6) по причине снижения спортивных результатов;
7) за применение запрещенных субстанций и (или) методов в спорте (допинг).
Глава 3. Порядок организации учебно-воспитательного и учебно-тренировочного процесса
19. В СШИКОР и ШИОСД реализуются учебно-воспитательный и учебно-тренировочный процессы, направленные на получение необходимого объема знаний согласно учебной программе основного среднего, общего среднего, технического и профессионального образования, тренировочных и соревновательных навыков по виду спорта.
20. Планирование учебно-воспитательного и учебно-тренировочного процесса в СШИКОР и ШИОСД осуществляется путем утверждения руководителем СШИКОР и ШИОСД графика учебно-воспитательного и учебно-тренировочного процессов на учебный год и расписания теоретических и практических занятий.
21. Основными формами учебно-тренировочного процесса являются групповые учебно-тренировочные и теоретические занятия, работа по индивидуальным планам, медико-восстановительные мероприятия, участие в областных, республиканских и международных спортивных мероприятиях, спортивных соревнованиях, матчевых встречах, учебно-тренировочных сборах, пребывание в детских оздоровительных лагерях, инструкторская и судейская практика.
Учебно-тренировочные занятия в отделениях по видам спорта СШИКОР и ШИОСД проводятся по учебным программам и учебным планам, рассчитанным на 52 учебные недели.
22. СШИКОР и ШИОСД обеспечивают обучающихся:
проживанием;
питанием;
спортивной формой и спортивной экипировкой;
специальным спортивным инвентарем и оборудованием;
учебно-методической литературой, учебно-методическим комплексом;
командировочными расходами в период участия в учебно-тренировочных сборах и спортивных мероприятиях;
фармакологическим обеспечением;
транспортным обслуживанием для перевозки на тренировочные занятия.

16. Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгіне алады.
17. Оқу-жаттығу жұмысының режимі мен топтардың толымдылығы (оқыту кезеңдері бойынша) осы Қағиданың 2-қосымшасына сәйкес белгіленеді.
18. ОРММИК және СДБМИ оқушылары келесі негіздемелер бойынша оқудан шығарылады:
1) ата-анасының немесе заңды өкілдердің келіскен жағдайда өз еркімен;
2) денсаулық жағдайына байланысты (медициналық қорытынды негізінде);
3) басқа оқу орнына ауысуына байланысты;
4) академиялық үлгермеушілігі үшін;
5) оқу тәртібін, ішкі тәртіп ережелерін, спорттық дайындық режимін бұзғаны үшін;
6) спорттық нәтижелердің төмендеуі себебінен;
7) спорттағы тыйым салынған субстанцияларды және (немесе) әдістерді (допинг) қолданғаны үшін.
3-тарау. Оқу тәрбие және оқу-жаттығу процестерін ұйымдастыру тәртібі
19. ОРММИК және СДБМИ-де негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік білім берудің оқу бағдарламасына, спорт түрі бойынша жаттығу және жарыс дағдыларына сәйкес қажетті білім көлемін алуға бағытталған оқу-тәрбие және оқу-жаттығу процестері іске асырылады.
20. ОРММИК және СДБМИ-дегі оқу-тәрбие және оқу-жаттығу процестерін жоспарлау ОРММИК және СДБМИ басшысының оқу жылына оқу-тәрбие және оқу-жаттығу процестері кестесін және теориялық және тәжірибелік сабақтар кестесін бекіту арқылы жүзеге асырылады.
21. Оқу-жаттығу процесінің негізгі нысандары топтық оқу-жаттығу және теориялық сабақтар, жеке жоспар бойынша жұмыс, медициналық-қалпына келтіру іс-шаралары, облыстық, республикалық және халықаралық спорттық іс-шараларға, спорттық жарыстарға, матчтық кездесулерге, оқу-жаттығу жиындарына қатысу, спорттық сауықтыру лагерлерінде болу, нұсқаушылық және төрешілік тәжірибе болып табылады.
ОРММИК және СДБМИ-дегі спорт түрлері бойынша бөлімшелерде оқу-жаттығу сабақтары 52 оқу аптасына есептелген оқу бағдарламалары және оқу жоспарлары бойынша жүргізіледі.
22. ОРММИК және СДБМИ оқушыларды:
тұрғын орынмен;
тамақтанумен;
спорт формасымен және арнайы спорт киім-кешектерімен;
спорттық мүкәммал және құрал-жабдықтармен;
оқу-әдістемелік әдебиеттер, оқу-әдістемелік кешенімен;
оқу-жаттығу жиындары мен спорттық іс-шараларға қатысу кезеңдегі іссапар шығындарымен;
фармакологиялық қамтамасыз етумен;
жаттығу сабақтарына тасымалдау үшін көлік қызметімен қамтамасыз етеді.

Глава 4. Порядок кадрового обеспечения
23. Порядок комплектования персонала в СШИКОР и ШИОСД устанавливается типовым штатом работников государственных организаций образования, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 января 2008 года № 77 "Об утверждении Типовых штатов работников государственных организаций образования и перечня должностей педагогических работников и приравненных к ним лиц".
24. К занятию педагогической деятельностью допускаются лица, имеющие специальное педагогическое или профессиональное образование по соответствующим профилям.
25. Директор, заместители директора, методисты СШИКОР и ШИОСД ведут тренерско-преподавательскую работу при наличии соответствующего высшего профессионального образования и квалификационной категории.
26. Проведение текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся в СШИКОР и ШИОСД осуществляется в соответствии с Типовыми правилами проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 18 марта 2008 года № 125, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5191.
27. В целях повышения качества обучения и воспитания обучающихся, педагогического мастерства преподавателей и совершенствования методической работы в СШИКОР и ШИОСД создается педагогический совет, являющийся коллегиальным органом управления и объединяющий педагогических и других работников, непосредственно участвующих в учебно-воспитательных и учебно-тренировочных процессах.
28. В СШИКОР и ШИОСД создается тренерский совет, являющий консультативно-совещательным органом, рассматривающим вопросы учебно-воспитательного и учебно-тренировочного процесса, индивидуального планирования подготовки обучающихся, участия в спортивных соревнованиях, а также заслушивающим сообщения и доклады тренеров-преподавателей по совершенствованию методики тренировочного процесса, проведению открытых тренировочных занятий с последующим их обсуждением и обменом опытом.
29. Расписание занятий в СШИКОР и ШИОСД утверждается ее руководителем либо лицом, его замещающим.
В расписании занятий указывается ежедневное количество, продолжительность и последовательность учебных занятий.
Расписание занятий в СШИКОР и ШИОСД предусматривает перерыв достаточной продолжительности для питания и активного отдыха обучающихся.
30. Предоставление академических отпусков обучающимся в СШИКОР и ШИОСД осуществляется в соответствии с пунктом 5 статьи 47 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании".

4-тарау. Кадрлық қамтамасыз ету тәртібі
23. ОРММИК және СДБМИ-де қызметкерлерді жинақтау тәртібі "Мемлекеттік білім беру ұйымдары қызметкерлерінің үлгі штаттарын және педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген адамдар лауазымдарының тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 30 қаңтардағы № 77 қаулысымен бекітілген мемлекеттік білім беру ұйымдары қызметкерлерінің үлгі штаттарымен белгіленеді.
24. Арнайы педагогикалық немесе тиісті бейіні бойынша кәсіптік білімі бар тұлғаларға педагогикалық қызметпен айналысуға рұқсат етіледі.
25. ОРММИК және СДБМИ директоры, директордың орынбасарлары және әдіскерлер тиісті жоғары кәсіптік білімі және біліктілік санаты болған кезде жаттықтырушы-оқытушылық жұмысты жүргізеді.
26. ОРММИК және СДБМИ-де білім алушылардың үлгеріміне ағымдағы бақылау, аралық және қорытынды аттестаттау жүргізу Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2008 жылғы 18 наурыздағы № 125 бұйрығымен бекітілген, нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1591 болып тіркелген, Білім алушылардың үлгеріміне ағымдық бақылаудың, оларды аралық және қорытынды аттестаттау жүргізудің үлгі қағидасына сәйкес жүзеге асырылады.
27. ОРММИК және СДБМИ-де оқушылардың оқуы мен тәрбиесінің, оқытушылардың педагогикалық шеберлігінің сапасын арттыру және әдістемелік жұмыстарды жетілдіру мақсатында оқу-тәрбие және оқу-жаттығу процестеріне тікелей қатысатын педагогикалық және басқа қызметкерлерді біріктіретін және басқарудың алқалық органы болып табылатын педагогикалық кеңес құрылады.
28. ОРММИК және СДБМИ-де оқу-тәрбие және оқу-жаттығу процесі, білім алушыларды даярлауды жеке жоспарлау, спорттық жарыстарға қатысу мәселелерін қарайтын консультативтік-кеңесші орган болып табылатын, сондай-ақ жаттықтырушы-оқытушылардың жаттығу процесінің әдістемесін жетілдіру, кейіннен оларды талқылай және тәжірибе алмаса отырып, ашық жаттығу сабақтарын өткізу жөніндегі хабарламалары мен баяндамаларын тыңдайтын жаттықтырушылар кеңесі құрылады.
29. ОРММИК және СДБМИ-дегі сабақ кестесін, оның басшысы немесе оны алмастыратын тұлға бекітеді.
Сабақ кестесінде күнделікті оқу сабақтарының саны, ұзақтығы және реттілігі көрсетіледі.
ОРММИК және СДБМИ-дегі сабақ кестесі оқушылардың тамақтануы мен белсенді демалуы үшін жеткілікті ұзақтықты үзілістерді қарастырады.
30. ОРММИК және СДБМИ-де оқушыларға академиялық демалыс беру "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңының 47-бабы 5) тармақшасына сәйкес жүзеге асырылады.

31. Медицинским персоналом обеспечивается охрана и укрепление здоровья обучающихся, соблюдение санитарно-гигиенических требований, проведение профилактических мероприятий, а также организуется гигиенически обоснованный режим работы с учетом круглосуточного пребывания обучающихся.
32. Для медицинского обеспечения, проведения функциональной диагностики и восстановительных мероприятий СШИКОР и ШИОСД обеспечивается медицинским отделением (кабинетом), необходимым помещением и оборудованием.
Приложение 1
к Правилам деятельности
республиканских, областных,
городов республиканского
значения, столицы
специализированных школ-
интернатов-колледжей
олимпийского резерва и
областных, городов
республиканского значения,
столицы школ-интернатов для
одаренных в спорте детей
Стандарт государственной услуги "Прием документов в республиканские специализированные школы-интернаты-колледжи олимпийского резерва и областные школы-интернаты для одаренных в спорте детей"
1.
Наименование услугодателя
Республиканские специализированные школы-интернаты-колледжи олимпийского резерва и областные школы-интернаты для одаренных в спорте детей.
2.
Способ предоставления государственной услуги
Канцелярия услугодателя.
3.
Срок оказания государственной услуги
30 минут.
4.
Форма оказания оказания государственной услуги
Бумажная.
5.
Результат оказания государственной услуги
Выдача расписки о приеме документов, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
6.
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7.
График работы
Услугодатели – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 09.00 часов до 18.00 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.00 часов.
График работы канцелярии услугодателя: с 9.00 часов до 17.30 часов, обед с 13.00 часов до 14.00 часов.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Комитета по делам спорта и физической культуры Министерства культуры и спорта Республики Казахстан: www.sport.gov.kz в разделе "Государственные услуги".
8.
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
При поступлении в 5, 6, 7, 8, 9, 10 и 11 классы республиканских специализированных школ-интернатов-колледжей олимпийского резерва (далее – СШИКОР) и областных школ-интернатов для одаренных в спорте детей (далее – ШИОСД):

31. Медициналық қызметкер оқушылардың денсаулығын сақтау және нығайту, санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау, алдын алу іс-шараларын жүргізуді қамтамасыз етеді, сондай-ақ, оқушылардың тәулік бойы тұратынын ескере отырып, гигиеналық тұрғыдан негізделген жұмыс тәртібін ұйымдастырады.
32. Медициналық қамтамасыз ету, функционалды диагностика және қалпына келтіру іс-шараларын өткізу үшін ОРММИК және СДБМИ медициналық бөлімшемен (кабинетпен), қажетті ғимаратпен және құрал-жабдықпен қамтамасыз етіледі.
Олимпиадалық резервтің
республикалық, облыстық,
республикалық маңызы бар
қалалардың, астананың
мамандандырылған мектеп-
интернат-колледждері және
спорттағы дарынды балаларға
арналған облыстық,
республикалық маңызы бар
қалалардың, астананың мектеп-
интернаттары қызметінің
қағидаларына 1-қосымша
"Олимпиадалық резервтің республикалық мамандандырылған мектеп-интернат-колледждері және спорттағы дарынды балаларға арналған облыстық мектеп-интернаттарына құжаттар қабылдау" мемлекеттік қызмет көрсету стандарты
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Олимпиадалық резервтің республикалық мамандандырылған мектеп-интернат-колледждері және спорттағы дарынды балаларға арналған облыстық мектеп-интернаттары
2.
Мемлекеттік қызметті көрсету тәсілдері
Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі
3.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
30 минут.
4.
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Қағаз түрінде.
5.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Құжаттарды қабылдау туралы қолхат беру немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
7.
Жұмыс графигі
Қызмет берушілер дүйсенбіден жұмаға дейін, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 23 қарашадағы Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, сағат 13.00-ден 14.00-ге дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін.
Көрсетілетін қызметті беруші кеңсесінің жұмыс кестесі: сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 13.00-ден 14.00-ге дейін.
Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігі Спорт және дене шынықтыру істері комитетінің www.sport.gov.kz интернет-ресурсында "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде орналастырылған.
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі
Олимпиадалық резервтің республикалық мамандандырылған мектеп-интернат-колледждері (бұдан әрі - ОРММИК) және спорттағы дарынды балаларға арналған облыстық мектеп-интернаттарының (бұдан әрі - СДБМИ) 5, 6, 7, 8, 9, 10 және 11 сыныптарына қабылдау кезінде:

1) заявление от родителей или законных представителей в произвольной форме;
2) документ, удостоверяющий личность поступающего, или свидетельства о рождении (с наличием индивидуального идентификационного номера);
3) документ, удостоверяющий личность родителя или законного представителя поступающего;
4) личная карточка спортсмена, заполненная по форме в соответствии с приложением 3 к настоящим Правилам;
5) аттестат об окончании основной средней школы или аттестат об общем среднем образовании (при поступлении в 10 и 11 классы);
6) копия удостоверения либо приказа или выписка из приказа о присвоении следующих спортивных званий или спортивных разрядов: "Заслуженный мастер спорта Республики Казахстан", "мастер спорта международного класса Республики Казахстан", "мастер спорта Республики Казахстан", "кандидат в мастера спорта Республики Казахстан", "спортсмен 1 разряда", "спортсмен 2 разряда", "спортсмен 3 разряда", "спортсмен 1 юношеского разряда", "спортсмен 2 юношеского разряда", "спортсмен 3 юношеского разряда".
Копия приказа или выписка из приказа о присвоении спортивного звания заверяется печатью уполномоченного органа, а копия приказа или выписка из приказа о присвоении спортивного разряда заверяется печатью местного исполнительного органа;
7) шесть фотографий размером 3х4;
8) подлинники медицинских учетных документаций, используемых в амбулаторно-поликлинических организациях, утвержденных приложением 3 к приказу исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения", зарегистрированному в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6697 (далее – приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907), а именно медицинскую справку по форме № 086/у (с указанием данных об общем анализе крови, мочи, выданные не ранее 10 календарных дней до дня подачи заявления, заключения стоматолога, эндокринолога, кардиолога, фтизиатра (в случае наличия постоянной положительной реакции Манту)), медицинскую карту ребенка по форме № 026, карту профилактических прививок по форме № 063/у, а также медицинскую справку об эпидемиологическом окружении; медицинские заключения об ультразвуковом исследовании сердца, почек, органов брюшной полости; медицинское заключение, составленное на основе электроэнцефалограммы, а также магнитно-резонансную томографию головного мозга (в случае поступления на отделение бокса), заключение от фтизиатра;

1) ата-анасынан немесе заңды өкілдерінен еркін формадағы өтініш;
2) оқуға түсушінің жеке басын куәландыратын құжаты немесе туу туралы куәлік (жеке сәйкестендіру нөмірінің бар болуы);
3) оқуға түсушінің ата-анасының немесе заңды өкілдің жеке басын куәландыратын құжат;
4) Қағиданың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша толтырылған спортшының жеке карточкасы;
5) негізгі орта мектепті бітіргені туралы аттестат немесе жалпы орта білім туралы аттестат (10, 11 сыныптарға оқуға түсетін кезде);
6) куәліктің көшірмесі немесе бұйрықтың көшірмесі, немесе келесі спорттық атақтар мен разрядтардың бірін беру туралы бұйрықтан үзінді: "Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген спорт шебері", "Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері", "Қазақстан Республикасының спорт шебері", "Қазақстан Республикасының спорт шеберлігіне үміткер", "1-разрядты спортшы", "2-разрядты спортшы", "3-разрядты спортшы", "1-жасөспірімдік разрядты спортшы", "2-жасөспірімдік разрядты спортшы", "3-жасөспірімдік разрядты спортшы".
Спорттық атақты беру туралы бұйрықтың көшірмесі немесе бұйрықтан үзінді уәкілетті органның мөрімен расталады, ал спорттық разрядты беру туралы бұйрықтың көшірмесі немесе бұйрықтан үзінді жергілікті атқарушы органның мөрімен расталады;
7) 3х4 өлшемдегі алты фотосурет;
8) Нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізіміндегі актінің № 6697 тіркеу нөмірімен тіркелген Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрі міндетін атқарушысының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 "Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы" бұйрығының (бұдан әрі - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрі м.а. 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығы) 3-қосымшасында бекітілген амбулаториялық-емханалық ұйымдардағы медициналық құжаттардың түпнұсқалары, яғни № 086/ж үлгісіндегі медициналық анықтама (қанның, несептің жалпы талдауының деректері өтінім беру күніне дейін 10 күнтізбелік күн бұрын, стоматолог, эндокринолог, кардиолог, туберкулезге қарсы маманның (тұрақты Манту реакциясы жағдайында) қорытындысы) № 026 нысан бойынша баланың медициналық анықтамасы, № 063/у нысаны бойынша профилактикалық егулер картасы, сондай-ақ эпидемиологиялық жағдай туралы медициналық анықтама; жүректің, бүйректің, ішектің мүшелерінің ультрадыбыстық зерттеуі туралы медициналық қорытындысы; электроэнцефалограф негізінде жасалған медициналық қорытынды, сондай-ақ мидың магниттік-резонанстық көрінісі туралы қорытындысы (бокс бөліміне түсу кезінде), фтизиатриядың қорытындысы;

9) копии дипломов, грамот, протоколов соревнований, свидетельствующих о занятом призовом месте на международных или республиканских, или областных спортивных соревнованиях, включенных в единый республиканский календарь спортивно-массовых мероприятий (при наличии), для поступающих в республиканские СШИКОР;
10) копии дипломов, грамот, протоколов соревнований, свидетельствующих о занятом призовом месте на областных, городов республиканского значения, столицы или городских, или районных спортивных соревнований, включенных в единый региональный календарь спортивно-массовых мероприятий (при наличии) – для поступающих в областные СШИКОР и ШИОСД.
При поступлении на первый курс колледжа в СШИКОР:
1) заявление в произвольной форме;
2) документ, удостоверяющий личность поступающего;
3) аттестат об общем среднем образовании;
4) сертификат Единого национального тестирования или сертификат комплексного тестирования (при наличии);
5) копия удостоверения или приказа (выписка из приказа) о присвоении следующих спортивных званий и спортивного разряда: "Заслуженный мастер спорта Республики Казахстан", "мастер спорта международного класса Республики Казахстан", "мастер спорта Республики Казахстан", "кандидат в мастера спорта Республики Казахстан".
Копия приказа или выписка из приказа о присвоении спортивного звания заверяется печатью уполномоченного органа, а копия приказа или выписка из приказа о присвоении спортивного разряда заверяется печатью местного исполнительного органа;
6) шесть фотографий размером 3х4;
7) подлинники медицинских учетных документаций, используемых в амбулаторно-поликлинических организациях, утвержденных приложением 3 к приказу и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907, а именно медицинскую справку по форме № 086/у (с указанием данных об общем анализе крови, мочи, выданные не ранее 10 календарных дней до дня подачи заявления, заключения стоматолога, эндокринолога, кардиолога, фтизиатра (в случае наличия постоянной положительной реакции Манту), медицинскую карту ребенка по форме № 026, карту профилактических прививок по форме № 063/у, а также медицинскую справку об эпидемиологическом окружении; медицинские заключения об ультразвуковом исследовании сердца, почек, органов брюшной полости; медицинское заключение, составленное на основе электроэнцефалограммы, а также магнитно-резонансную томографию головного мозга (в случае поступления на отделение бокса), заключение от фтизиатра;

9) бірыңғай республикалық спорттық-бұқаралық іс-шаралардың күнтізбесіне енгізілген халықаралық немесе республикалық, немесе облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың спорттық жарыстарда жүлделі орындар алғандығын куәландыратын дипломдардың, грамоталардың, жарыстың хаттамалардың көшірмелері республикалық ОРММИК-ке оқуға түсушілер ұсынады (бар болған жағдайда);
10) бірыңғай аймақтық спорттық-бұқаралық іс-шаралардың күнтізбесіне енгізілген облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың немесе қалалық, немесе аудандық спорттық жарыстарда жүлделі орындар алғандығын куәландыратын дипломдардың, грамоталардың, жарыстың хаттамалардың көшірмелері облыстық ОРММИК және СДБМИ-ге оқуға түсушілер ұсынады (бар болған жағдайда).
ОРММИК колледжінің бірінші курсына оқуға түсу кезінде:
1) еркін формадағы өтініш;
2) оқуға түсушінің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
3) жалпы орта білім туралы аттестат;
4) Бірыңғай ұлттық тестілеу сертификаты немесе кешенді тестілеу сертификаты (бар болған жағдайда);
5) келесі спорттық атақтар мен разрядтардың бірін беру туралы куәліктің немесе бұйрықтың көшірмесі (бұйрықтан үзінді): "Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген спорт шебері", "Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері", "Қазақстан Республикасының спорт шебері", "Қазақстан Республикасының спорт шеберлігіне үміткер".
Спорттық атақты беру туралы бұйрықтың көшірмесі немесе бұйрықтан үзінді уәкілетті органның мөрімен расталады, спорттық разряд беру туралы бұйрықтың көшірмесі немесе бұйрықтан үзінді жергілікті атқарушы органның мөрімен расталады;
6) 3х4 өлшемдегі алты фотосурет;
7) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрі м.а. 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығының 3-қосымшасында бекітілген амбулаториялық-емханалық ұйымдардағы медициналық құжаттардың түпнұсқалары, яғни № 086/ж үлгісіндегі медициналық анықтама (қанның, несептің жалпы талдауының деректері өтінім беру күніне дейін 10 күнтізбелік күн бұрын, стоматолог, эндокринолог, кардиолог, туберкулезге қарсы маманның (тұрақты Манту реакциясы жағдайында) қорытындысы) № 026 нысан бойынша баланың медициналық анықтамасы, № 063/у нысаны бойынша профилактикалық егулер картасы, сондай-ақ эпидемиологиялық жағдай туралы медициналық анықтама; жүректің, бүйректің, ішектің мүшелерінің ультрадыбыстық зерттеуі туралы медициналық қорытындысы; электроэнцефалограф негізінде жасалған медициналық қорытынды, сондай-ақ мидың магниттік-резонанстық көрінісі туралы қорытындысы (бокс бөліміне түсу кезінде), фтизиатриядың қорытындысы;

8) копии дипломов, грамот, протоколов соревнований, свидетельствующих о занятом призовом месте на международных или республиканских спортивных соревнованиях, включенных в единый республиканский календарь спортивно-массовых мероприятий (при наличии), для поступающих в СШИКОР;
9) личная карточка спортсмена, заполненная по форме в соответствии с приложением 3 к Правилам.
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие поступающего и (или) представленных данных и сведений требованиям, предусмотренных пунктом 5 настоящих Правил.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Документы, указанные в пункте 8 настоящего стандарта государственной услуги, принимаются лично от родителей или законных представителей поступающих в 5, 6, 7, 8 и 9 классы с 1 июня по 20 августа текущего календарного года.
Документы, указанные в пункте 8 настоящего стандарта государственной услуги, поступающих в 10 и 11 классы принимаются с 15 июня по 20 августа текущего календарного года.
Документы, указанные в пункте 8 настоящего стандарта государственной услуги, принимаются лично от поступающего в колледж с 20 июня по 20 августа текущего календарного года.
Информацию о порядке оказания государственной услуги можно получить по телефонам, которые указаны на интернет-ресурсе услугодателя либо по телефону Единого контакт-центра: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 2
к Правилам деятельности
республиканских, областных,
городов республиканского
значения, столицы
специализированных школ-
интернатов-колледжей
олимпийского резерва и
областных, городов
республиканского значения,
столицы школ-интернатов для
одаренных в спорте детей
Режим учебно-тренировочной работы и наполняемость групп (по этапам обучения)
Группы (по этапам обучения) Период обучения Количество часов в неделю Количество человек в группах (по этапам обучения) по видам спорта (минимальная численность)
1 2 3 4 5 6 7 8
Первая группа
Вторая группа
Третья группа
Четвертая группа
Пятая группа
Высшего спортивного мастерства
Весь период
32 часа
36 часов
(при наличии в составе группы члена сборной команды Республики Казахстан)
3
5
4
2
2
Спортивного совершенствования
Первый год обучения
24 часа
5
6
6
2
3
Второй год обучения
26 часов
4
6
5
2
3
Свыше двух лет обучения
28 часов
4
6
5
2
3
Учебно-тренировочные
Третий год обучения
18 часов
6
10
8
3
4
Свыше трех лет обучения
20 часов
6
10
8
3
3
Примечания:

8) бірыңғай республикалық спорттық-бұқаралық іс-шаралардың күнтізбесіне енгізілген халықаралық немесе республикалық, немесе облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың спорттық жарыстарда жүлделі орындар алғандығын куәландыратын дипломдардың, грамоталардың, жарыстың хаттамалардың көшірмелері республикалық ОРММИК-ке оқуға түсушілер ұсынады (бар болған жағдайда);
9) Қағиданың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша толтырылған спортшының жеке карточкасы.
9.
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздемелер
1) құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігін анықтау;
2) кіріс және (немесе) ұсынылған мәліметтер мен ақпараттың осы Қағиданың 5-тармағында көзделген талаптарға сәйкес келмеуі.
10.
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 8-тармағында көрсетілген құжаттар ағымдағы күнтізбелік жылдың 1 маусымынан 20 тамызына дейін 5, 6, 7, 8 және 9-сыныптарға түсетін оқушылардың ата-аналарынан немесе заңды өкілдерден жеке қабылданады.
10 және 11-сыныптарға түсетін осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 8-тармағында көрсетілген құжаттар ағымдағы күнтізбелік жылдың 15 маусымынан 20 тамызына дейін қабылданады.
Осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 8-тармағында көрсетілген құжаттар колледжге түсушінің өзінен ағымдағы күнтізбелік жылдың 20 маусымынан 20 тамызына дейін қабылданады.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі туралы ақпаратты көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсында көрсетілген телефондар арқылы немесе Бірыңғай байланыс орталығының 1414, 8 800 080 7777 телефоны арқылы алуға болады.
Олимпиадалық резервтің
республикалық, облыстық,
республикалық маңызы бар
қалалардың, астананың
мамандандырылған мектеп-
интернат-колледждері және
спорттағы дарынды балаларға
арналған облыстық,
республикалық маңызы бар
қалалардың, астананың мектеп-
интернаттары қызметінің
қағидаларына 2-қосымша
Оқу-жаттығу жұмысының режимі және топтардың толымдылығы (оқыту кезеңдері бойынша)
Топтар (оқу кезеңдері бойынша)
Оқу кезеңдері
Аптасына сағат саны
Спорт түрлері бойынша топтардағы (оқу кезеңдері бойынша) адам саны (ең аз саны)
1
2
3
4
5
6
7
8
Бірінші топ
Екінші топ
Үшінші топ
Төртінші топ
Бесінші топ
Жоғары спорт шеберлігі
Кезең бойы
32 сағат
36 сағат
(топ құрамында Қазақстан Республикасы құрама командасының мүшесі болған жағдайда)
3
5
4
2
2
Спорттық жетілдіру
Бірінші оқу жылы
24 сағат
5
6
6
2
3
Екінші оқу жылы
26 сағат
4
6
5
2
3
Екі жылдан астам оқу
28 сағат
4
6
5
2
3
Оқу-жаттығу
Үшінші оқу жылы
18 сағат
6
10
8
3
4
Үш оқу жылынан астам
20 сағат
6
10
8
3
3
Ескертулер:

1. Количество человек в группах по видам спорта, относящихся к первой, второй, третьей, четвертой и пятой группе:
1) первая группа: акробатика, биатлон, бобслей, гимнастика спортивная, гимнастика художественная, горнолыжный спорт, лыжное двоеборье, лыжные гонки, конькобежный спорт, шорт-трек, конный спорт, легкоатлетические многоборья, метания и прыжки с шестом, парусный спорт, прыжки в воду, прыжки на батуте, прыжки на лыжах с трамплина, санный спорт, плавание, синхронное плавание, скалолазание, стрельба из лука, стрельба пулевая, стрельба стендовая, современное пятиборье (биатл, триатл), фигурное катание, фристайл, фехтование, велоспорт (трек, шоссе, маутинбайк), водно-лыжный спорт, автомобильный, мотоциклетный, водно-моторный, подводный, самолетный, вертолетный, парашютный, планерный, дельтапланерный виды спорта, спортивная ходьба, марафонский бег, триатлон, полиатлон, теннис и прикладные виды спорта;
2) вторая группа: игровые виды спорта, кокпар;
3) третья группа: все остальные виды спорта;
4) четвертая группа: национальные виды конного спорта (байга, аламан байга, жорга, кыз куу, аударыспак, тенге алу, жамбы ату), гребной слалом, гребля на байдарках и каноэ, академическая гребля, пляжный волейбол;
5) пятая группа: теннис, саят (кусбеги) - охота с ловчими птицами (сокол, ястреб, беркут).
Приложение 3
к Правилам деятельности
республиканских, областных,
городов республиканского
значения, столицы
специализированных школ-
интернатов-колледжей
олимпийского резерва и
областных, городов
республиканского значения,
столицы школ-интернатов для
одаренных в спорте детей
Форма
Личная карточка спортсмена
Фамилия, имя, отчество (при наличии) ___________             Дата, год рождения ________________
Вид спорта _____________                   ФИО тренера или тренера-преподавателя _________________
Год, месяц начала занятий спортом ___________
Организация (СШИКОР, ШИОСД, детско-юношеские спортивные школы, федерации по видам спорта,
спортивные секции при общеобразовательных школах, детско-юношеские клубы физической
подготовки, спортивные клубы по видам спорта______________________________
Населенный пункт _______________             Домашний адрес____________________________
таблица 1
Группы (по этапам обучения)
Год обучения
Дата обследования
Физическое развитие
Медицинское заключение
рост
вес
длина стопы
сила сгибателей кисти
ЖЕЛ
МПК Мл/ мин
МПК Мл /мин/кг
Исходные данные при зачислении в организацию:
Начальной подготовки
1
2
Учебно-тренировочные
1
2
3
4
5
Спортивного совершенствования
1
2
3
Высшего спортивного мастерства
Весь период
Расшифровка аббревиатур:
ЖЕЛ – жизненная емкость легких;
МПК – максимальное потребление кислорода;
Мл – миллилитр;
Мин – минута;
Кг – килограмм.
таблица 2
Группы (по этапам обучения)
Год обучения
ОФП
С
Ф
П
Лучший спортивный результат
Соревновательно-тренировочная деятельность
Бег 30 м
Бег 6 мин
Бег 10 сек

1. Бірінші, екінші, үшінші, төртінші және бесінші топтарға жататын спорт түрлері бойынша топтардағы адам саны:
1) бірінші топ: акробатика, биатлон, бобслей, спорттық гимнастика, көркем гимнастика, тау шаңғы спорты, шаңғы қоссайысы, шаңғы жарысы, конькимен жүгіру спорты, шорт-трек, ат спорты, жеңіл атлетикалық көпсайыстар, лақтыру және сырықпен секіру, желкенді спорт, суға секіру, батутта секіру, шаңғымен трамплиннен секіру, шана спорты, жүзу, үйлесімді жүзу, тауға өрмелеу, садақтан ату, нысана көздеу, стенд ату, қазіргі бессайыс (биатл, триатл), мәнерлеп сырғанау, фристайл, семсерлесу, велоспорт (трек, шоссе, маутинбайк), су-шаңғы спорты, автомобиль, мотоцикл, су-мотор, су астындағы, ұшақ, тікұшақ, парашют, планер, дельтапланер спорт түрлері, спорттық жүріс, марафондық жүгіру, триатлон, полиатлон, теннис және қолданбалы спорт түрлері;
2) екінші топ: ойын спорты түрлері, көкпар;
3) үшінші топ: қалған барлық спорт түрлері;
4) төртінші топ: ат спортының ұлттық түрлері (бәйге, аламан бәйге, жорға, қыз қуу, аударыспақ, теңге ілу, жамбы ату), есу слаломы, байдарка мен каноэде есу, академиялық есу, жағажай волейболы;
5) бесінші топ: теннис, саятшылық (құс бегі) - аңшы құстармен аң аулау (сұңқар, қаршыға, бүркіт).
Олимпиадалық резервтің
республикалық, облыстық,
республикалық маңызы бар
қалалардың, астананың
мамандандырылған мектеп-
интернат-колледждері және
спорттағы дарынды балаларға
арналған облыстық,
республикалық маңызы бар
қалалардың, астананың мектеп-
интернаттары қызметінің
қағидаларына 3-қосымша
Нысан
Спортшының жеке карточкасы
Тегі, Аты, Әкесінің аты (болған кезде) ___________ Туған жылы, айы, күні ________________
Спорт түрі _____________ Оқытушы-жаттықтырушының ТАӘ ________________
Спортпен шұғылдану сабақтарының басталған жылы, айы ___________
Мекеме (ОРММИК, СДБМИ, балалар мен жасөспірімдер спорт мектептерінде, спорт түрлері
бойынша федерацияларда, жалпы білім беретін мектептердің жанындағы спорт
секцияларында, дене дайындығы балалар-жасөспірімдер клубтарында, спорт түрлері
боойынша спорт клубтары) ___________________________
Елді мекен _______________ Мекен-жайы ____________________________
1-кесте
Топтар (оқу кезеңдері бойынша)
Оқу жылы
Тексерілген күні
Физикалық дамуы
Медициналық қорытынды
бойы
салмағы
табанының ұзындығы
саусақтарды жұму күші
ӨӨК
ОЕП Мл/ мин
ОЕП Мл /мин/кг
Ұйымға қабылданған кездегі бастапқы деректер:
Алғашқы даярлық
1
2
Оқу-жаттығу
1
2
3
4
5
Спорттық жетілдіру
1
2
3
Жоғары спорт шеберлігі
Барлық кезең
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ӨӨК - өкпенің өмірлік көлемі;
ОЕП - оттегін ең көп пайдалану;
Мл - миллилитр;
Мин - минут;
Кг - килограмм.
2-кесте
Топтар (оқу кезеңдері бойынша)
Оқу жылы
ЖДД
АД
Үздік спорттық көрсеткіш
Бәсекелестік жаттығу қызметі
30 м жүгіру
6 мин жүгіру
10 сек жүгіру

Челночный бег 3*10 м
Прыжок в длину с места
Подтягивание
Бросок мяча сидя 2 кг
Прыжок вверх по Абалакову
Количество соревнований
Количество стартов
Количество соревновательных дней
Исходные данные:
Начальной подготовки
1
2
Учебно-тренировочные
1
2
3
4
5
Спортивного совершенствования
1
2
3
Высшего спортивного мастерства
Весь период
Отметки о зачислении и переводе по годам обучения и выпуске из организации:
о зачислении __________________________ печать, подпись заместителя руководителя;
о переводе ____________________________ печать, подпись заместителя руководителя;
об отчислении (выпуске) ________________ печать, подпись заместителя руководителя.
Расшифровка аббревиатур:
ОФП – общефизическая подготовка;
СФП – специальная физическая подготовка;
Сек – секунда;
М – метр;
Мин – минута;
Кг – килограмм.

3*10 м айналма жүгіру
Орнында тұрып ұзындыққа секіру
Тартылу
Допты отырып лақтыру 2 кг
Абалаков бойынша жоғарыға секіру
Жарыстар саны
Сөре саны
Жарыстар күндерінің саны
Бастапқы мәліметтер
Алғашқы даярлық
1
2
Оқу-жаттығу
1
2
3
4
5
Спорттық жетілдіру
1
2
3
Жоғары спорт шеберлігі
Барлық кезең
Оқу жылдары бойынша оқуға қабылдау және ауыстыру және ұйымнан шығару туралы белгілер:
қабылдау туралы_____________________________ мөрі, басшы орынбасарының қолы;
ауыстыру туралы_____________________________ мөрі, басшы орынбасарының қолы;
шығару (оқуды аяқтау) туралы _________________ мөрі, басшы орынбасарының, қолы.
Аббревиатураның толық жазылуы:
ЖДД - жалпы дене дайындығы;
АД - арнайы даярлық;
Сек - секунд;
М - метр;
Мин - минут;
Кг - килограмм.