О внесении изменения в приказ исполняющего обязанности Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 29 марта 2018 года № 123 "Об утверждении Правил интеграции объектов информатизации "электронного правительства"
Приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 29 апреля 2020 года № 165/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 мая 2020 года № 20581
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 29 марта 2018 года № 123 "Об утверждении Правил интеграции объектов информатизации "электронного правительства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16777, опубликован 24 апреля 2018 года в эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующее изменение:
Правила интеграции объектов информатизации "электронного правительства", утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету государственных услуг Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан в установленном законодательном порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр цифрового
развития, инноваций и аэрокосмической
промышленности Республики Казахстан
А. Жумагалиев
Приложение к приказу
Министра цифрового
развития, инноваций и
аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 29 апреля 2020 года
№ 165/НҚ
Утверждены приказом
исполняющего обязанности
Министра информации и
коммуникаций
Республики Казахстан
от 29 марта 2018 года № 123
Правила интеграции объектов информатизации "электронного правительства"

"Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін интеграциялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 29 наурыздағы № 123 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2020 жылғы 29 сәуірдегі № 165/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 6 мамырда № 20581 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін интеграциялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 29 наурыздағы № 123 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16777 болып тіркелген, 2018 жылғы 24 сәуірде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін интеграциялау қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрі
А. Жумагалиев
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрінің
2020 жылғы 29 сәуірдегі
№ 165/НҚ бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және коммуникациялар
министрінің міндетін
атқарушысының
2018 жылғы 29 наурыздағы
№ 123 бұйрығымен
бекітілген
"Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін интеграциялау қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила интеграции объектов информатизации "электронного правительства" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 13) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации" (далее – Закон) и определяют порядок интеграции объектов информатизации "электронного правительства".
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) объекты информатизации – электронные информационные ресурсы, программное обеспечение, интернет-ресурс и информационно-коммуникационная инфраструктура;
2) сервис по предоставлению открытых данных – способ передачи данных в одностороннем порядке между объектами информатизации;
3) уполномоченный орган в сфере информатизации (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере информатизации и "электронного правительства";
4) информационная система (далее – ИС) – организационно-упорядоченная совокупность информационно-коммуникационных технологий, обслуживающего персонала и технической документации, реализующих определенные технологические действия посредством информационного взаимодействия и предназначенных для решения конкретных функциональных задач;
5) бизнес-данные объекта информатизации – данные взаимодействия владельца и инициатора интеграционного сервиса, входящие в состав сообщений формата ШЭП, ВШЭП как блок, не проверяемый на стороне ШЭП, ВШЭП;
6) интеграция объектов информатизации – мероприятия по организации и обеспечению информационного взаимодействия между объектами информатизации на основании используемых в Республике Казахстан стандартных протоколов передачи данных;
7) безопасность веб-сервисов (WebServiceSecurity) (далее – WSSecurity) – стандарт применения функций безопасности при обмене сообщениями между веб-сервисами SOAP. При применении стиля архитектуры программного обеспечения для распределенных систем (REST) безопасность сервиса обеспечивается через меры безопасности HTTPs, и применением аутентификации пользователей;
8) протокол Деффи-Хеллмана – криптографический протокол, позволяющий двум и более сторонам обменяться заранее согласованным общим секретным ключом, используя пару публичных и частных ключей в незащищенном от прослушивания канале связи;
9) публичный Peer IP-адрес – уникальный IP-адрес устройства, терминирующего VPN-туннель и используемого в сети Интернет, на стороне инициатора и/или владельца объекта информатизации;

1- тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін интеграциялау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Ақпараттандыру туралы" 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 7-бабының 13) тармақшасына сәйкес әзірленді және "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін интеграциялау тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) ақпараттандыру объектілері – электрондық ақпараттық ресурстар, бағдарламалық қамтамасыз ету, интернет-ресурс және ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым;
2) ашық деректерді ұсыну жөніндегі сервис – ақпараттандыру объектілері арасында бір жақты тәртіппен деректерді беру тәсілі;
3) ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – ақпараттандыру және "электрондық үкімет" саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
4) ақпараттық жүйе (бұдан әрі – АЖ) – ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы белгілі бір технологиялық іс-әрекеттерді іске асыратын және нақты функционалдық міндеттерді шешуге арналған ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың, қызмет көрсететін персоналдың және техникалық құжаттаманың ұйымдастырылып ретке келтірілген жиынтығы;
5) ақпараттандыру объектісінің бизнес-деректері – ЭҮШ, ЭҮСШ жағында тексерілмейтін блок ретінде ЭҮШ, ЭҮСШ форматы хабарламаларының құрамына кіретін интеграциялық сервис иесі мен бастамашысының өзара іс-қимыл деректері;
6) ақпараттандыру объектілерін ықпалдастыру – деректерді берудің Қазақстан Республикасында пайдаланылатын стандарттық хаттамалары негізінде ақпараттандыру объектілері арасындағы ақпараттық өзара іс-қимылды ұйымдастыру және қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар;
7) веб-сервистердің қауіпсіздігі (WebServiceSecurity) (бұдан әрі – WSSecurity) – SOAP веб-сервистері арасында хабар алмасу кезінде қауіпсіздік функцияларын қолдану стандарты. Таратылған жүйелер (REST) үшін бағдарламалық қамтамасыз ету архитектурасының стилін қолданған кезде сервис қауіпсіздігі HTTPs қауіпсіздік шаралары және пайдаланушыларды аутентификациялау арқылы қамтамасыз етіледі;
8) Деффи-Хеллман хаттамасы – тыңдаудан қорғалмаған байланыс арнасында бірнеше жария және жеке кілттердің жұбын пайдалана отырып екі және одан да көп тараптарға алдын ала келісілген ортақ құпия кілтпен алмасуға мүмкіндік беретін криптографиялық хаттама;
9) жария Peer IP-мекен – ақпараттандыру объектісінің бастамашысы және/немесе иесі жағында VPN туннельді терминациялайтын және Интернет желісінде пайдаланылатын құрылғының бірегей IP-мекенжайы;

10) инициатор интеграционного сервиса – владелец объекта информатизации, инициирующий запрос на предоставление интеграционного сервиса;
11) интеграционный сервис – способ информационного взаимодействия объектов информатизации;
12) владелец интеграционного сервиса (далее – владелец сервиса) – собственник или владелец объекта информатизации, предоставляющий интеграционный сервис;
13) расширяемый язык разметки (eXtensible Markup Language) (далее – XML) – расширяемый язык разметки, используемый для хранения и передачи данных в структурированном и машиночитаемом формате;
14) транспортная подпись – электронная цифровая подпись, используемая для обеспечения целостности и авторства передаваемых сообщений при информационном взаимодействии ИС с применением спецификации WSSecurity;
15) удостоверяющий центр – юридическое лицо, удостоверяющее соответствие открытого ключа электронной цифровой подписи закрытому ключу электронной цифровой подписи, а также подтверждающее достоверность регистрационного свидетельства;
16) клиент-коннектор – программное обеспечение, предоставляющее инициатору объекта информатизации возможность генерации точки подключения к интеграционному сервису, размещенному на ШЭП, ВШЭП с поддержкой форматов ШЭП, ВШЭП;
17) API с открытым правом доступа (OpenAPI) – API, выставленный в свободном доступе в сети Интернет, не требующий согласования или разрешения Владельца электронного информационного ресурса для осуществления информационного взаимодействия;
18) журнал логирования – файлы, содержащие информацию о работе системы, используемую для мониторинга ее работы и выявления причин, в случае возникновения сбоя;
19) единая транспортная среда государственных органов (далее – ЕТС ГО) – сеть телекоммуникаций, входящая в информационно-коммуникационную инфраструктуру "электронного правительства" и предназначенная для обеспечения взаимодействия локальных (за исключением локальных сетей, имеющих доступ к Интернету), ведомственных и корпоративных сетей телекоммуникаций государственных органов, их подведомственных организаций и органов местного самоуправления, а также иных субъектов информатизации, определенных уполномоченным органом, с соблюдением требуемого уровня информационной безопасности;
20) простой протокол доступа к объектам (SimpleObjectAccessProtocol) (далее – SOAP) – протокол, основанный на XML для передачи сообщений при интеграции ИС;
21) реестр сервисов – перечень зарегистрированных в шлюзе "электронного правительства" и внешнем шлюзе "электронного правительства" сервисов, с описанием сервиса;

10) интеграциялық сервистің бастамашысы – интеграциялық сервисті ұсынуға сұрау салуға бастамашылық жасайтын ақпараттандыру объектісінің иесі;
11) интеграциялық сервис – ақпараттандыру объектілерінің ақпараттық өзара іс-қимыл жасау тәсілі;
12) интеграциялық сервистің иесі (бұдан әрі – сервис иесі) – интеграциялық сервисті ұсынатын "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектісінің меншік иесі немесе иесі;
13) кеңейтілетін таңба тілі (eXtensible Markup Language) (бұдан әрі – XML) – құрылымдық және машинамен оқылатын форматта деректерді сақтау және беру үшін пайдаланылатын кеңейтілетін таңба тілі;
14) көліктік қолтаңба – WSSECURITY ерекшелігін қолдана отырып, АЖ ақпараттық өзара іс-қимылы кезінде берілетін хабарламалардың тұтастығы мен авторлығын қамтамасыз ету үшін пайдаланылатын электрондық цифрлық қолтаңба;
15) куәландырушы орталық – электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілтінің электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілтіне сәйкестігін куәландыратын, сондай-ақ тіркеу куәлігінің дұрыстығын растайтын заңды тұлға;
16) клиент-коннектор – ақпараттандыру объектісінің бастамашысына ЭҮШ, ЭҮСШ, форматтарын қолдаумен ЭҮШ, ЭҮСШ-те орналастырылған интеграциялық сервиске қосылу нүктесін генерациялау мүмкіндігін беретін бағдарламалық қамтамасыз ету;
17) қол жеткізу ашық құқығы бар API (OpenAPI) – ақпараттық өзара іс-қимылды жүзеге асыру үшін электрондық ақпараттық ресурс иесінің келісімін немесе рұқсатын талап етпейтін, Интернет желісіне еркін қол жеткізуге қойылған API;
18) логирлеу журналы – жүйенің жұмысын мониторингілеу және іркіліс туындаған жағдайда себептерді анықтау үшін пайдаланылатын жұмысы туралы ақпаратты қамтитын файлдар;
19) мемлекеттік органдардың бірыңғай көлік ортасы (бұдан әрі – МО БКО) – "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымына кіретін және мемлекеттік органдардың, олардың ведомстволық бағынысты ұйымдары мен жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, сондай-ақ уәкілетті орган айқындаған өзге де ақпараттандыру субъектілерінің ақпараттық қауіпсіздігінің талап етілетін деңгейін сақтай отырып, жергілікті (интернетке қолжетімділігі бар жергілікті желілерді қоспағанда), ведомстволық және корпоративтік телекоммуникациялар желілерінің өзара іс-қимылын қамтамасыз етуге арналған телекоммуникациялар желісі;
20) объектілерге қол жеткізудің қарапайым хаттамасы (SimpleObjectAccessProtocol) – АЖ интеграциясы кезінде хабарламаларды жіберу үшін XML-ге негізделген хаттама;
21) сервистер тізілімі – сервисті сипаттай отырып, "электрондық үкімет" шлюзінде және "электрондық үкіметтің" сыртқы шлюзінде тіркелген сервистер тізбесі;

22) сервис-коннектор – программное обеспечение, позволяющее владельцу объекта информатизации создавать и размещать интеграционные сервисы на ШЭП;
23) электронное сообщение – электронный документ в формате XML, JSON, предназначенный для обмена информацией между объектами информатизации;
24) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
25) оператор информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" (далее – оператор) – юридическое лицо, определяемое Правительством Республики Казахстан, на которое возложено обеспечение функционирования закрепленной за ним информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства";
26) сервисный интегратор "электронного правительства" (далее – сервисный интегратор) – юридическое лицо, определяемое Правительством Республики Казахстан, на которое возложены функции по методологическому обеспечению развития архитектуры "электронного правительства" и типовой архитектуры "электронного акимата", а также иные функции, предусмотренные Законом;
27) шлюз "электронного правительства" (далее – ШЭП) – ИС, предназначенная для интеграции объектов информатизации "электронного правительства" с иными объектами информатизации "электронного правительства";
28) объекты информатизации "электронного правительства" – государственные электронные информационные ресурсы, программное обеспечение государственных органов, интернет - ресурс государственного органа, объекты инфраструктуры "электронного правительства", в том числе сервисный программный продукт, программное обеспечение и информационные системы иных лиц, предназначенные для формирования государственных электронных информационных ресурсов в рамках осуществления государственных функций и оказания государственных услуг;
29) внешний шлюз "электронного правительства" (далее – ВШЭП) – подсистема шлюза "электронного правительства", предназначенная для обеспечения взаимодействия информационных систем, находящихся в единой транспортной среде государственных органов, с информационными системами, находящимися вне единой транспортной среды государственных органов;
30) платежный шлюз "электронного правительства" (далее – ПШЭП) – ИС, автоматизирующая процессы передачи информации о проведении платежей в рамках оказания возмездных услуг, оказываемых в электронной форме;
31) Application programming interface (далее – API) – интерфейс программирования приложений, набор готовых программ, предоставляемых сервисом для информационного взаимодействия между объектами информатизации;

22) сервис-коннектор – ақпараттандыру объектісінің иесіне ЭҮШ-ке интеграциялық сервистерді құруға және орналастыруға мүмкіндік беретін бағдарламалық қамтамасыз ету;
23) электрондық хабарлама – ақпараттандыру объектілері арасында ақпарат алмасуға арналған XML, JSON форматындағы электрондық құжат;
24) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілілігін және мазмұнының тұрақтылығын растайтын электрондық цифрлық таңбалардың жиынтығы;
25) "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторы (бұдан әрі – оператор) – Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын, өзіне бекітілген "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының жұмыс істеуін қамтамасыз ету жүктелген заңды тұлға;
26) "электрондық үкіметтің" сервистік интеграторы (бұдан әрі – сервистік интегратор) – Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын, "электрондық үкіметтің" архитектурасын және "электрондық әкімдіктің" үлгілік архитектурасын дамытуды әдіснамалық қамтамасыз ету жөніндегі функциялар, сондай-ақ Заңда көзделген өзге де функциялар жүктелген заңды тұлға;
27) "электрондық үкімет" шлюзі (бұдан әрі – ЭҮШ) – "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін "электрондық үкіметтің" өзге де ақпараттандыру объектілерімен интеграциялауға арналған АЖ;
28) "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілері – мемлекеттік функцияларды жүзеге асыру және мемлекеттік қызметтер көрсету шеңберінде мемлекеттік электрондық ақпараттық ресурстарды қалыптастыруға арналған мемлекеттік электрондық ақпараттық ресурстар, мемлекеттік органдарды бағдарламалық қамтамасыз ету, мемлекеттік органның интернет-ресурсы, "электрондық үкіметтің" инфрақұрылым объектілері, оның ішінде сервистік бағдарламалық өнім, бағдарламалық қамтамасыз ету және өзге де тұлғалардың ақпараттық жүйелері;
29) "электрондық үкіметтің" сыртқы шлюзі (бұдан әрі – ЭҮСШ) – мемлекеттік органдардың бірыңғай көліктік ортасында тұрған ақпараттық жүйелердің мемлекеттік органдардың бірыңғай көліктік ортасынан тыс тұрған ақпараттық жүйелермен өзара іс-қимылын қамтамасыз етуге арналған "электрондық үкімет" шлюзінің кіші жүйесі;
30) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі (бұдан әрі – ЭҮТШ) – электрондық нысанда көрсетілетін ақылы қызметтер көрсету шеңберінде төлемдер жүргізу туралы ақпаратты беру процесін автоматтандыратын АЖ;
31) Application programming interface (бұдан әрі – API) – қосымшаларды бағдарламалау интерфейсі, ақпараттандыру объектілері арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл үшін сервис ұсынатын дайын бағдарламалар жиынтығы;

32) инкапсуляция AH (AuthenticationHeader) – инкапсуляция аутентифицирующего заголовка, которая позволяет аутентифицировать соседнего узла в туннеле VPN и обеспечить целостность передаваемых данных без шифрования. Значение в поле протокола заголовка IP – равное UDP порту 51;
33) ESP (Encapsulation Security Pay load) – инкапсуляция защищенных данных, который позволяет зашифровать весь кадр, передаваемый через VPN-канал, включая полезную нагрузку и IP-заголовки источника и назначения.
34) Hyper Text Transfer Protocol (далее – HTTP) — протокол прикладного уровня передачи данных изначально — в виде гипертекстовых документов в формате HTML, используемый для передачи произвольных данных;
35) IP (Internet Protocol) – сетевая модель передачи данных, представленных в цифровом виде;
36) Java Script Object Notation (далее – JSON) – текстовый формат обмена данными, основанный на JavaScript;
37) Representational State Transfer (далее – REST) — стиль архитектуры программного обеспечения для взаимодействия компонентов распределҰнного приложения в сети. REST представляет собой согласованный набор ограничений, учитываемых при проектировании распределҰнных систем или взаимодействия сервисов, использующий стандарты, такие как HTTP, URL, JSON и XML;
38) SSL-сертификат (Secure Sockets Layer) – регистрационное свидетельство, предназначенное для использования интернет-ресурсом или ИС для обеспечения процедуры аутентификации;
39) TCP (Transmission Control Protocol) – один из основных протоколов передачи данных Интернета, предназначенный для управления передачей данных;
40) UDP (User Datagram Protocol) – протокол пользовательских датаграмм, один из ключевых элементов TCP/IP, набора сетевых протоколов для Интернета;
41) URL (Uniform Resource Locator) – единообразный локатор (определитель местонахождения) ресурса, указывает адрес сервиса объекта информатизации;
42) Virtual Private Network (далее – VPN) – виртуальная частная сеть для обмена информацией двух узлов;
3. Интеграции посредством ШЭП, ВШЭП не подлежат:
1) сервисы, предоставляемые удостоверяющими центрами;
2) объекты информатизации, которые содержат сведения, составляющие государственные секреты Республики Казахстан и служебную информацию ограниченного распространения;
3) объекты информатизации, размещенные на информационно-коммуникационной платформе "электронного правительства" и предназначенные для формирования единого пространства данных для целей предоставлений аналитической информации по деятельности Правительства Республики Казахстан;

32) AH (AuthenticationHeader) инкапсуляциясы – VPN туннеліндегі көрші түйіндерді аутентификациялауға және шифрлаусыз берілетін деректердің бүтіндігін қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін аутентификациялық тақырып инкапсуляциясы. IP тақырыбының хаттама өрісіндегі мәні 51 портына UDP тең;
33) ESP (Encapsulation Security Pay load) – пайдалы жүктемені және дерек көздің IP тақырыбы мен мақсатын қоса алғанда, VPN-арнасы арқылы берілетін барлық кадрды шифрлауға мүмкіндік беретін қорғалған деректердің инкапсуляциясы;
34) Hyper Text Transfer Protocol (бұдан әрі – HTTP) — деректерді берудің қолданбалы деңгейінің ХАТТАМАСЫ бастапқыда — еркін деректерді беру үшін пайдаланылатын "HTML" форматындағы гипермәтіндік құжаттар түрінде;
35) IP (Internet Protocol) – цифрлық түрде ұсынылған деректерді берудің желілік моделі;
36) Java Script Object Notation (бұдан әрі – JSON) – JavaScript негізделген деректермен алмасудың мәтіндік форматы;
37) Representational State Transfer (бұдан әрі – REST) — желіде бөлінген қосымша компоненттерінің өзара іс-қимылы үшін бағдарламалық қамтамасыз ету архитектурасының стилі. REST-HTTP, URL, JSON және XML сияқты стандарттарды пайдаланатын бөлінген жүйелерді жобалау немесе сервистердің өзара әрекеттесуі кезінде ескерілетін келісілген шектеулер жиынтығы;
38) SSL-сертификат (Secure Sockets Layer) – аутентификация рәсімін қамтамасыз ету үшін интернет-ресурсты немесе АЖ пайдалануға арналған тіркеу куәлігі;
39) TCP (Transmission Control Protocol) – деректерді беруді басқаруға арналған Интернет деректерін берудің негізгі хаттамаларының бірі;
40) UDP (User Datagram Protocol) – пайдаланушы датаграммаларының хаттамасы, TCP/IP негізгі элементтерінің бірі, Интернет үшін желілік хаттамалар жиынтығы;
41) URL (Uniform Resource Locator) – ресурстың бірыңғай локаторы (орналасқан жерін анықтаушы), ақпараттандыру объектісі сервисінің мекенжайын көрсетеді;
42) Virtual Private Network (бұдан әрі – VPN) – екі тораптың ақпаратпен алмасуға арналған виртуалды жеке желі.
3. ЭҮШ, ЭҮСШ арқылы интеграцияға:
1) куәландырушы орталықтар ұсынатын сервистер;
2) Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларын және таратылуы шектелген қызметтік ақпаратты құрайтын мәліметтерді қамтитын ақпараттандыру объектілері;
3) "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық платформасында орналастырылған және Қазақстан Республикасы Үкіметінің қызметі бойынша талдамалық ақпарат беру мақсаттары үшін деректердің бірыңғай кеңістігін қалыптастыруға арналған ақпараттандыру объектілері;

4) сервисы по предоставлению открытых данных посредством OpenAPI, API, с использованием форматов XML, JSON и протоколов HTTP и HTTPS, посредством архитектурного стиля REST, включая интернет-порталы открытых данных, открытых бюджетов и открытых нормативных правовых актов.
4. Негосударственная ИС интегрируется с ИС государственного органа только через ВШЭП, введенный в промышленную эксплуатацию.
При интеграции также учитывается наличие договора совместных работ по информационной безопасности государственных и негосударственных ИС.
5. Мероприятия по интеграции объектов информатизации осуществляются посредством веб портала "электронного правительства" с учетом форматов данных, указанных в приложении 1 к настоящим Правилам.
6. Интеграция объектов информатизации осуществляется при условии наличия интеграционного сервиса в реестре сервисов на веб-портале "электронного правительства".
7. Оператор вносит изменения в сервис или исключает его из реестра сервисов по запросу Владельца сервиса или уполномоченного органа с уведомлением уполномоченного органа и сервисного интегратора.
8. При оказании услуг в электронном виде объект информатизации направляет сведения об использовании платежей в ПШЭП.
Все заявки и документы удостоверяются ЭЦП уполномоченных лиц участников интеграционного взаимодействия.
Если информационная система инициатора интеграционного сервиса относится к объектам информатизации, указанным в пункте 2 статьи 49 Закона, то к заявке на подключение к сервису или на публикацию сервиса инициатор интеграционного сервиса прилагает акт испытаний с положительным результатом испытаний на соответствие требованиям информационной безопасности.
9. Для разработки и размещения интеграционного сервиса на ШЭП, ВШЭП владелец интеграционного сервиса и инициатор интеграционного сервиса используют сервис-коннектор и клиент-коннектор для подключения к интеграционному сервису, при отсутствии иного интеграционного сервиса.
Глава 2. Порядок интеграции объектов информатизации "электронного правительства"
Параграф 1. Порядок публикации сервиса по инициативе инициатора интеграционного сервиса
10. При отсутствии сервиса в реестре сервисов инициатор интеграционного сервиса направляет посредством веб-портала "электронного правительства" запрос сервисному интегратору для предоставления рекомендаций по определению владельца объекта информатизации, в котором содержатся необходимые сведения.
11. При получении уведомления о поступлении заявки сервисный интегратор рассматривает запрос в течение 2 (двух) рабочих дней и предоставляет инициатору интеграционного сервиса рекомендации.

4) ашық деректердің, ашық бюджеттердің және ашық нормативтік құқықтық актілердің интернет-порталдарын қоса алғанда, XML, JSON форматтарын және HTTP және HTTPS хаттамаларын пайдалана отырып, rest архитектуралық стилі арқылы OpenAPI, API арқылы ашық деректерді ұсыну жөніндегі сервистер жатпайды.
4. Мемлекеттік емес АЖ өнеркәсіптік пайдалануға енгізілген ЭҮСШ арқылы ғана мемлекеттік органның АЖ-мен интеграцияланады.
Интеграция кезінде сондай-ақ мемлекеттік және мемлекеттік емес АЖ ақпараттық қауіпсіздігі жөніндегі бірлескен жұмыстар шартының болуы ескеріледі.
5. Ақпараттандыру объектілерін интеграциялау жөніндегі іс-шаралар осы Қағидаларға 1-қосымшада көрсетілген деректер форматтарын есепке ала отырып, "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы жүзеге асырылады.
6. Ақпараттандыру объектілерін интеграциялау "электрондық үкімет" веб-порталындағы сервистер тізілімінде интеграциялық сервис болған жағдайда жүзеге асырылады.
7. Уәкілетті орган мен сервистік интеграторды хабардар ете отырып, сервис иесінің немесе уәкілетті органның сұратуы бойынша оператор сервиске өзгерістер енгізеді немесе оны сервистер тізілімінен алып тастайды.
8. Электрондық түрде қызмет көрсету кезінде ақпараттандыру объектісі ЭҮТШ-ке төлемдерді пайдалану туралы мәліметтерді жібереді.
Барлық өтінімдер мен құжаттар интеграциялық өзара іс-қимылға қатысушылардың уәкілетті адамдарының ЭЦҚ-пен куәландырылады.
Егер интеграциялық сервис бастамашысының ақпараттық жүйесі Заңның 49-бабының 2-тармағында көрсетілген ақпараттандыру объектілеріне жататын болса, онда сервиске қосуға немесе сервисті жариялауға арналған өтінімге интеграциялық сервис бастамашысы ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкестігіне сынаудың оң нәтижесі бар сынақ актісін қоса береді.
9. ЭҮШ, ЭҮСШ-те интеграциялық сервисті әзірлеу және орналастыру үшін интеграциялық сервистің иесі және интеграциялық сервистің бастамашысы өзге интеграциялық сервис болмаған кезде интеграциялық сервисті қосу үшін сервис-коннектор мен клиент-коннекторды пайдаланады.
2-тарау. "Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін интеграциялау тәртібі 1-параграф. Интеграциялық сервис бастамашысының бастамасы бойынша сервисті жариялау тәртібі
10. Сервистер тізілімінде сервис болмаған кезде интеграциялық сервистің бастамашысы "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы қажетті мәліметтер қамтылған ақпараттандыру объектісінің иесін анықтау жөнінде ұсынымдар беру үшін сервистік интеграторға сұрау салу жібереді.
11. Өтінімнің келіп түскені туралы хабарлама алған кезде сервистік интегратор сұрау салуды 2 (екі) жұмыс күні ішінде қарайды және интеграциялық сервис бастамашысына ұсынымдар береді.

12. Инициатор интеграционного сервиса на основе рекомендаций сервисного интегратора авторизуется на веб-портале "электронного правительства" и направляет запрос в форме заявки на создание сервиса владельцу объекта информатизации.
13. Владелец объекта информатизации, получив уведомление о поступлении заявки на создание сервиса, в течение 2 (двух) рабочих дней рассматривает заявку. По результатам рассмотрения, согласовывает заявку либо возвращает ее на доработку инициатору, либо отказывает в создании сервиса с указанием причин.
14. В случае согласования заявки на создание сервиса, владелец объекта информатизации заполняет требования к взаимодействию с сервисом согласно приложению 2 к настоящим Правалам (далее – требования к взаимодействию с сервисом) и заявку на публикацию сервиса согласно приложению 3 к настоящим Правилам (далее – заявка на публикацию сервиса), прилагает к заявке файлы XSD сервиса, а также XML примеров запроса и ответа с тестовыми данными и направляет заявку инициатору интеграционного сервиса с уведомлением уполномоченного органа.
15. В случае возврата владельцем объекта информатизации заявки на создание сервиса на доработку инициатор интеграционного сервиса в течение 2 (двух) рабочих дней осуществляет доработку заявки и повторно направляет ее на рассмотрение владельцу объекта информатизации.
16. В случае отказа владельцем объекта информатизации в создании сервиса мероприятия по публикации сервиса прекращаются.
17. При поступлении заявки на публикацию сервиса оператором осуществляется проверка заявки на полноту и правильность заполнения в течение 3 (трех) рабочих дней. При отрицательном результате проверки заявки, оператор направляет заявку на доработку с указанием причин.
18. Владелец объекта информатизации в течение 2 (двух) рабочих дней дорабатывает заявку на публикацию сервиса и направляет заявку оператору на повторное рассмотрение.
19. При положительном результате проверки заявки оператор в течение 10 (десяти) рабочих дней предоставляет инициатору интеграционного сервиса доступ к тестовой среде ШЭП, ВШЭП и подключает инициатора интеграционного сервиса к сервису на тестовой среде ШЭП, ВШЭП для проведения тестирования интеграции.
20. Разработчики интеграционного сервиса со стороны владельца объекта информатизации, инициатора интеграционного сервиса вносят изменения в объекты информатизации для проведения тестирования по интеграции с объектами информатизации.
21. Совместно с разработчиками интеграционного сервиса со стороны владельца объекта информатизации, инициатора интеграционного сервиса и оператором проводится тестирование интеграционного сервиса в согласованные сроки.

12. Интеграциялық сервис бастамашысы сервистік интегратордың ұсынымдары негізінде "электрондық үкімет" веб-порталында авторланады және ақпараттандыру объектісі иесіне сервис құруға өтінім нысанында сұрау салу жібереді.
13. Ақпараттандыру объектісінің иесі сервисті құруға өтінімнің келіп түскені туралы хабарламаны алғаннан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде өтінімді қарайды. Қарау нәтижелері бойынша өтінімді келіседі не оны пысықтауға бастамашыға қайтарады, не себептерін көрсете отырып, сервис құрудан бас тартады.
14. Сервисті құруға өтінім келіскен жағдайда ақпараттандыру объектісінің иесі осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес сервиспен өзара іс-қимылға қойылатын талаптарды (бұдан әрі – сервиспен өзара іс-қимылға қойылатын талаптар) және осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес сервисті жариялауға өтінімді (бұдан әрі – сервисті жариялауға өтінім) толтырады, өтінімге XSD сервистің файлдарын, сондай-ақ сұрау салудың және тестілік деректермен жауаптың XML мысалдарын қоса береді және уәкілетті органды хабардар ете отырып, интеграциялық сервистің бастамашысына өтінім жібереді.
15. Ақпараттандыру объектісінің иесі сервисті құруға өтінімді пысықтауға қайтарған жағдайда интеграциялық сервистің бастамашысы 2 (екі) жұмыс күні ішінде өтінімді пысықтауды жүзеге асырады және оны ақпараттандыру объектісінің иесіне қайта қарауға жібереді.
16. Ақпараттандыру объектісінің иесі сервисті құрудан бас тартқан жағдайда сервисті жариялау жөніндегі іс-шаралар тоқтатылады.
17. Сервисті жариялауға өтінім келіп түскен кезде оператор 3 (үш) жұмыс күні ішінде өтінімнің толықтығын және дұрыс толтырылуын тексеруді жүзеге асырады. Өтінімді тексеру нәтижесі теріс болған жағдайда оператор себептерін көрсете отырып, өтінімді пысықтауға жібереді.
18. Ақпараттандыру объектісінің иесі 2 (екі) жұмыс күні ішінде сервисті жариялауға өтінімді пысықтайды және өтінімді операторға қайта қарауға жібереді.
19. Өтінімді тексеру нәтижесі оң болған жағдайда, оператор 10 (он) жұмыс күні ішінде интеграциялық сервис бастамашысына ЭҮШ, ЭҮСШ тестілік ортасына рұқсат береді және интеграцияны тестілеуді өткізу үшін ЭҮШ, ЭҮСШ тестілік ортасындағы сервистерге интеграциялық сервис бастамашысын қосады.
20. Интеграциялық сервисті әзірлеушілер ақпараттандыру объектісінің иесі, интеграциялық сервистің бастамашысы тарапынан ақпараттандыру объектілерімен интеграциялау бойынша тестілеуді өткізу үшін ақпараттандыру объектілеріне өзгерістер енгізеді.
21. Интеграциялық сервисті әзірлеушілермен бірге ақпараттандыру объектісінің иесі, интеграциялық сервистің бастамашысы және оператор тарапынан келісілген мерзімде интеграциялық сервисті тестілеу жүргізіледі.

22. Со стороны ШЭП, ВШЭП подтверждением реализации интеграционного сервиса является передача сообщений (для асинхронного сервиса – получение отправителем уникального идентификатора сообщения, для синхронного – получение ответного сообщения) между участниками взаимодействия, которая фиксируется в журнале логирования ШЭП, ВШЭП.
23. Со стороны участников взаимодействия (владельца сервиса и инициатора интеграционного сервиса) подтверждением реализации интеграционного сервиса является выполнение условий взаимодействия и обработка данных самими участниками взаимодействия.
24. В случае положительного результата тестирования интеграционного сервиса владелец сервиса формирует акт тестирования и ввода в эксплуатацию согласно приложению 4 к настоящим Правилам (далее – акт тестирования и ввода в эксплуатацию), удостоверяет его своей ЭЦП и направляет ее на согласование инициатору интеграционного сервиса.
При отрицательном результате тестирование интеграции продолжается до получения положительного результата.
25. Инициатор интеграционного сервиса при получении заявки и акта тестирования в течение 3 (трех) рабочих дней согласовывает акт тестирования, удостоверив его своей ЭЦП, и направляет акт тестирования на согласование оператору.
26. Оператор рассматривает акт тестирования в течение 3 (трех) рабочих дней с момента получения заявки и акта тестирования.
27. При отрицательном результате проверки оператор возвращает акт тестирования на доработку владельцу сервиса. Владелец сервиса в срок не более 3 (трех) рабочих дней осуществляет доработку акта тестирования и повторно направляет его на рассмотрение инициатору интеграционного сервиса.
При положительном результате проверки акта тестирования оператор согласовывает акт тестирования, публикует паспорт сервиса в реестре сервисов и предоставляет инициатору интеграционного сервиса доступ к сервису на промышленной среде ШЭП, ВШЭП. Уполномоченный орган и сервисный интегратор уведомляются о публикации интеграционного сервиса посредством веб-портала "электронного правительства".
Параграф 2. Порядок публикации сервиса по инициативе владельца объекта информатизации
28. Владелец сервиса авторизуется на веб-портале "электронного правительства" и запускает процесс по публикации сервиса, предварительно проверив отсутствие сервиса в опубликованном реестре сервисов. При формировании заявки владелец сервиса заполняет требования к взаимодействию с сервисом и заявку на публикацию сервиса, принимает условия интеграции, с приложением файлов XSD сервиса, а также XML примеров запроса и ответа с тестовыми данными.

22. ЭҮШ, ЭҮСШ тарапынан интеграциялық сервистің іске асырылуын растау өзара іс-қимылға қатысушылар арасында хабарламаларды жіберу болып табылады (асинхронды сервис үшін – жөнелтушінің хабарламаның бірегей сәйкестендіргішін алуы, синхронды үшін – жауап хабарламасын алу), ол ЭҮШ, ЭҮСШ логтау журналында тіркеледі.
23. Өзара іс-қимылға қатысушылар (сервис иесі және интеграциялық сервис бастамашысы) тарапынан өзара іс-қимыл шарттарын орындау және өзара іс-қимылға қатысушылардың өздерімен деректерді өңдеу интеграциялық сервисті іске асыруды растау болып табылады.
24. Интеграциялық сервисті тестілеу нәтижесі оң болған жағдайда сервис иесі осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес тестілеу және пайдалануға енгізу туралы актісін (бұдан әрі – тестілеу және пайдалануға енгізу туралы актісі) қалыптастырады, оны өзінің ЭЦҚ-мен куәландырады және оны интеграциялық сервистің бастамашысына келісуге жібереді.
Теріс нәтиже болған жағдайда интеграцияны тестілеу оң нәтиже алғанға дейін жалғасады.
25. Интеграциялық сервистің бастамашысы өтінімді және тестілеу актісін алған кезде 3 (үш) жұмыс күні ішінде оны өзінің ЭЦҚ-мен куәландырып, тестілеу актісін келіседі және тестілеу актісін операторға келісуге жібереді.
26. Оператор тестілеу актісін өтінім мен тестілеу актісін алған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде қарайды.
27. Тексеру нәтижесі теріс болған жағдайда оператор тестілеу актісін сервис иесіне пысықтауға қайтарады. Сервис иесі 3 (үш) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде тестілеу актісін пысықтауды жүзеге асырады және оны интеграциялық сервис бастамашысының қарауына қайта жібереді.
Тестілеу актісін тексерудің оң нәтижесі болған жағдайда оператор тестілеу актісін келіседі, сервистер тізілімінде сервис паспортын жариялайды және интеграциялық сервистің бастамашысына ЭҮШ, ЭҮСШ өнеркәсіптік ортасында сервиске қолжетімділікті ұсынады. Уәкілетті орган мен сервистік интегратор "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы интеграциялық сервисті жариялау туралы хабардар етіледі.
2-параграф. Ақпараттандыру объектісі иесінің бастамасы бойынша сервисті жариялау тәртібі
28. Сервис иесі "электрондық үкімет" веб-порталында авторланады және сервистердің жарияланған тізілімінде сервистің жоқтығын алдын ала тексеріп, сервисті жариялау бойынша процесті іске қосады. Өтінімді қалыптастырған кезде сервис иесі сервиспен өзара іс-қимылға қойылатын талаптарды және сервисті жариялауға өтінімді толтырады, XSD сервистің файлдарын, сондай-ақ сұрау салудың және тест мәліметтерімен жауаптың XML мысалдарын қоса бере отырып, интеграциялау шарттарын қабылдайды.

29. Оператор, получив уведомление о поступлении заявки на публикацию сервиса, осуществляет проверку заявки на публикацию сервиса, заявки на организацию сетевого доступа на полноту и правильность заполнения в течение 3 (трех) рабочих дней. При отрицательном результате проверки заявки, оператор направляет заявки на доработку с указанием причин.
30. При положительном результате проверки заявки оператор в течение 10 (десяти) рабочих дней осуществляет публикацию сервиса и предоставляет владельцу сервиса доступ к тестовой и промышленной среде ШЭП, ВШЭП. Уполномоченный орган и сервисный интегратор уведомляются о публикации интеграционного сервиса посредством веб-портала "электронного правительства".
31. При указании владельцем сервиса подключающегося к сервису владельца объекта информатизации публикация сервиса проводится в порядке, установленном пунктами 14-27 настоящих Правил.
Параграф 3. Порядок подключения к интеграционному сервису
32. Инициатор интеграционного сервиса авторизуется на веб-портале "электронного правительства" и производит поиск необходимого сервиса в реестре сервисов.
33. Инициатор интеграционного сервиса инициирует заявку на подключение к сервису, заполняет требуемые поля согласно приложению 5 к настоящим Правилам, принимает условия интеграции. Подключение к интеграционному сервису осуществляется с учетом требований к взаимодействию с сервисом.
34. Владелец сервиса, получив уведомление о необходимости просмотра заявки посредством веб-портала "электронного правительства", в течение 2 (двух) рабочих дней направляет ответ по заявке на подключение к сервису. При отказе в интеграции указывает мотивированный ответ.
35. В случае согласования заявки владельцем сервиса оператор, получив уведомление о необходимости просмотра заявки посредством вебпортала "электронного правительства", в течение 3 (трех) рабочих дней осуществляет согласование и проверку заявки на подключение к сервису (интеграцию) на полноту и правильность заполнения. При отрицательном результате проверки заявки, оператор направляет заявку на доработку с указанием причин.
36. Инициатор интеграционного сервиса в течение 3 (трех) рабочих дней осуществляет доработку заявки и повторно направляет ее на рассмотрение Владельцу сервиса.
37. В случае согласования заявки оператор в течение 10 (десяти) рабочих дней предоставляет инициатору интеграционного сервиса доступ к тестовой среде ШЭП, ВШЭП для проведения тестирования интеграции.
38. Инициатор интеграционного сервиса, владелец сервиса, оператор в срок не более 3 (трех) месяцев проводят тестирование интеграции до получения положительного результата.

29. Оператор сервисті жариялауға өтінімнің келіп түскені туралы хабарламаны алғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде сервисті жариялауға өтінімді, желілік қолжетімділікті ұйымдастыруға арналған өтінімді толтырудың толықтығы мен дұрыстығына тексеруді жүзеге асырады. Өтінімді тексеру нәтижесі теріс болған жағдайда оператор себептерін көрсете отырып, өтінімді пысықтауға жібереді.
30. Өтінімді тексеру нәтижесі оң болған жағдайда оператор 10 (он) жұмыс күні ішінде сервисті жариялауды жүзеге асырады және сервис иесіне ЭҮШ, ЭҮСШ тестілік және өнеркәсіптік ортасына рұқсат береді. Уәкілетті орган мен сервистік интегратор "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы интеграциялық сервисті жариялау туралы хабардар етіледі.
31. Сервис иесі сервисті ақпараттандыру объектісінің иесін көрсеткен кезде сервисті жариялау осы Қағидалардың 14-27 - тармақтарында белгіленген тәртіппен жүргізіледі.
3-параграф. Интеграциялық сервиске қосылу тәртібі
32. Интеграциялық сервистің бастамашысы "электрондық үкімет" веб-порталында авторланады және сервистер тізілімінде қажетті сервисті іздейді.
33. Интеграциялық сервистің бастамашысы сервисті қосуға өтінімге бастамашылық жасайды, осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес талап етілетін алаңдарды толтырады, интеграция шарттарын қабылдайды. Интеграциялық сервиске қосылу сервиспен өзара іс-қимылға қойылатын талаптарды есепке ала отырып, жүзеге асырылады.
34. Сервис иесі өтінімді "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы өтінімді қарау қажеттілігі туралы хабарламаны алғаннан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде сервиске қосылуға арналған өтінім бойынша жауап жібереді. Интеграциялаудан бас тартқан кезде дәлелді жауапты көрсетеді.
35. Өтінімді сервис иесі келіскен жағдайда оператор "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы өтінімді қарау қажеттігі туралы хабарламаны алғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде сервисті (интеграцияны) қосуға арналған өтінімді толтырудың толықтығы мен дұрыстығына келісуді және тексеруді жүзеге асырады. Өтінімді тексеру нәтижесі теріс болған жағдайда оператор себептерін көрсете отырып, өтінімді пысықтауға жібереді.
36. Интеграциялық сервистің бастамашысы 3 (үш) жұмыс күні ішінде өтінімді пысықтауды жүзеге асырады және оны сервис иесіне қарауға қайта жібереді.
37. Өтінім келісілген жағдайда оператор 10 (он) жұмыс күні ішінде интеграциялық сервистің бастамашысына интеграцияны тестілеуді өткізу үшін ЭҮШ, ЭҮСШ тестілік ортасына рұқсат береді.
38. Интеграциялық сервистің бастамашысы, сервис иесі, оператор 3 (үш) айдан аспайтын мерзімде оң нәтиже алғанға дейін интеграцияны тестілеуді өткізеді.

39. Совместно с разработчиками интеграционного сервиса со стороны владельца сервиса, инициатора интеграционного сервиса и оператором проводится тестирование интеграционного сервиса в согласованные сроки.
40. Со стороны ШЭП, ВШЭП подтверждением реализации интеграционного сервиса является передача сообщений (для асинхронного сервиса – получение отправителем уникального идентификатора сообщения, для синхронного – получение ответного сообщения) между участниками взаимодействия, которая фиксируется в журнале логирования ШЭП, ВШЭП.
41. Со стороны участников взаимодействия (владельца сервиса и инициатора интеграционного сервиса) подтверждением реализации интеграционного сервиса является выполнение условий взаимодействия и обработка данных самими участниками взаимодействия.
42. В случае положительного результата тестирования интеграционного сервиса инициатор интеграционного сервиса формирует акт тестирования и ввода в эксплуатацию, удостоверяет его своей ЭЦП и направляет ее на согласование владельцу сервиса.
При отрицательном результате тестирование интеграции продолжается до получения положительного результата.
43. Владелец сервиса при получении заявки и акта тестирования в течение 3 (трех) рабочих дней согласовывает акт тестирования, удостоверив его своей ЭЦП, и направляет акт тестирования на согласование оператору.
44. Оператор рассматривает акт тестирования в течение 3 (трех) рабочих дней с момента его получения.
45. При отрицательном результате проверки оператор возвращает акт тестирования на доработку инициатору интеграционного сервиса. Инициатор интеграционного сервиса в срок не более 3 (трех) рабочих дней осуществляет доработку акта тестирования и повторно направляет его на рассмотрение владельцу сервиса.
При положительном результате проверки акта тестирования оператор согласовывает акт тестирования и предоставляет инициатору интеграционного сервиса доступ к сервису на промышленной среде ШЭП, ВШЭП. Уполномоченный орган и сервисный интегратор уведомляются о подключении инициатора интеграционного сервиса к интеграционному сервису посредством веб-портала "электронного правительства".
Глава 3. Обеспечение эксплуатации и защиты интеграционного сервиса
46. ШЭП, ВШЭП работают на промышленной среде в круглосуточном режиме и принимают сообщения от объектов информатизации на постоянной основе за исключением технологических перерывов.
47. Время принятия сообщения ШЭП, ВШЭП не должно превышать одной минуты с момента его получения по универсальному синхронному каналу и асинхронному каналу. Время предоставления ответа по запросу на асинхронном канале, зависит от реализации каждого интеграционного сервиса.

39. Интеграциялық сервисті әзірлеушілермен бірге сервистің иесі, интеграциялық сервистің бастамашысы және оператор тарапынан келісілген мерзімде интеграциялық сервисті тестілеу жүргізіледі.
40. ЭҮШ, ЭҮСШ тарапынан интеграциялық сервистің іске асырылуын растау өзара іс-қимылға қатысушылар арасында хабарламаларды жіберу болып табылады (асинхронды сервис үшін – жөнелтушінің хабарламаның бірегей сәйкестендіргішін алуы, синхронды үшін – жауап хабарламасын алу), ол ЭҮШ, ЭҮСШ логтау журналында тіркеледі.
41. Өзара іс-қимылға қатысушылар (сервис иесі және интеграциялық сервис бастамашысы) тарапынан өзара іс-қимыл шарттарын орындау және өзара іс-қимылға қатысушылардың өздерімен деректерді өңдеу интеграциялық сервисті іске асыруды растау болып табылады.
42. Интеграциялық сервисті тестілеудің оң нәтижесі болған жағдайда интеграциялық сервистің бастамашысы тестілеу және пайдалануға енгізу туралы актісін қалыптастырады, оны өзінің ЭЦҚ-мен куәландырады және оны сервис иесіне келісуге жібереді.
Теріс нәтиже болған жағдайда интеграцияны тестілеу оң нәтиже алғанға дейін жалғасады.
43. Сервистің иесі өтінім мен тестілеу актісін алған кезде 3 (үш) жұмыс күні ішінде тестілеу актісін өзінің ЭЦҚ-мен куәландырып келіседі және тестілеу актісін операторға келісуге жібереді.
44. Оператор тестілеу актісін оны алған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде қарайды.
45. Тексеру нәтижесі теріс болған жағдайда оператор тестілеу актісін интеграциялық сервистің бастамашысына пысықтауға қайтарады. Интеграциялық сервистің бастамашысы 3 (үш) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде тестілеу актісін пысықтауды жүзеге асырады және оны сервис иесінің қарауына қайта жібереді.
Тестілеу актісін тексерудің оң нәтижесі болған жағдайда оператор тестілеу актісін келіседі және интеграциялық сервистің бастамашысына ЭҮШ, ЭҮСШ өнеркәсіптік ортасында сервиске қол жеткізуді ұсынады. Уәкілетті орган мен сервистік интегратор интеграциялық сервис бастамашысының "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы интеграциялық сервиске қосылуы туралы хабардар етіледі.
3-тарау. Интеграциялық сервисті пайдалануды және қорғауды қамтамасыз ету
46. ЭҮШ, ЭҮСШ технологиялық үзілістерді қоспағанда, өнеркәсіптік ортада тәулік бойы жұмыс істейді және ақпараттандыру объектілерінен тұрақты негізде хабарламалар қабылдайды.
47. ЭҮШ, ЭҮСШ хабарламасын қабылдау уақыты оны әмбебап синхронды арна және асинхронды арна бойынша алған сәттен бастап бір минуттан аспауы тиіс. Асинхронды арнада сұрау бойынша жауап беру уақыты әрбір интеграциялық сервисті іске асыруға байланысты.

48. Технологические перерывы в работе объекта информатизации заранее оговариваются и согласовываются владельцем сервиса, инициатором интеграционного сервиса и оператором за 3 (три) рабочих дня до начала их проведения (по умолчанию технологические перерывы приходятся на ночное время с 21:00 до 6.00 часов, а также в выходные и праздничные дни).
49. С целью проведения тестирования участниками взаимодействия обеспечивается работоспособность тестовой среды объектов информатизации.
50. В случае технической необходимости, оператор и/или владелец сервиса, инициатор интеграционного сервиса производит перезагрузку объекта информатизации, о чем уведомляют администраторов других объектов информатизации, в виде телефонограммы или по электронной почте, с указанием времени технических работ.
51. В случае если владелец сервиса, инициатор интеграционного сервиса не принимают соответствующие меры по исправлению технических ошибок по информационному взаимодействию в кратчайшие сроки, оператор отключает соответствующий интеграционный сервис владельца сервиса или приостанавливает подключение инициатора интеграционного сервиса, сообщив участникам реализации интеграционного сервиса.
52. В случае неисправности каналов связи, проведения провайдерами услуг связи плановых профилактических работ на линиях связи, срок устранения сбоя определяется регламентом провайдера.
53. Защита информации при реализации интеграционного сервиса обеспечивается:
1) использованием механизмов контроля целостности и достоверности информации, в том числе подтверждением авторства, подписанных ЭЦП XML сообщений;
2) авторизация субъектов информатизации на ШЭП, ВШЭП проходит по логину и паролю, которые выдаются оператором, и по транспортной подписи, за исключением сервисов с применением стиля архитектуры программного обеспечения для распределенных систем (REST);
3) журналированием всех событий на ШЭП, ВШЭП;
4) мероприятиями технического и организационного характера по защите информации в соответствии с Законом.
54. Подтверждением авторства сообщений является положительный результат проверки соответствия транспортной подписи регистрационным свидетельством ЭЦП участника интеграционного взаимодействия, направившего сообщение.
55. Транспортная подпись не содержит метку времени.
56. Проверка транспортной подписи в ЕТС ГО выполняется на ШЭП.
57. При вызове сервиса на ШЭП использование транспортной подписи осуществляется по сценарию использования транспортной подписи согласно приложению 6 к настоящим Правилам.

48. Ақпараттандыру объектісінің жұмысындағы технологиялық үзілістер алдын ала ескертіледі және оларды өткізу басталғанға дейін 3 (үш) жұмыс күні бұрын сервис иесі, интеграциялық сервистің бастамашысы және оператормен келісіледі (технологиялық үзілістер үнсіз келісім бойынша түнгі уақытта 21:00-ден 6.00-ге дейін, сондай-ақ демалыс және мереке күндері келеді).
49. Тестілеуді өткізу мақсатында өзара іс-қимылға қатысушылар ақпараттандыру объектілерінің тестілік ортасының жұмыс қабілеттілігін қамтамасыз етеді.
50. Техникалық қажеттілік болған жағдайда, оператор және/немесе сервис иесі, интеграциялық сервистің бастамашысы ақпараттандыру объектісін қайта жүктейді, бұл туралы басқа ақпараттандыру объектілерінің әкімшілерін телефонограмма түрінде немесе техникалық жұмыстардың уақытын көрсете отырып, электрондық пошта арқылы хабардар етеді.
51. Егер сервистің иесі, интеграциялық сервистің бастамашысы ақпараттық өзара іс-қимыл бойынша техникалық қателерді қысқа мерзімде түзету жөнінде тиісті шаралар қабылдамаған жағдайда, оператор сервистің иесінің тиісті интеграциялық сервисін ажыратады немесе интеграциялық сервисті іске асыруға қатысушыларға хабарлай отырып, интеграциялық сервистің бастамашысын қосуды тоқтата тұрады.
52. Байланыс арналарының ақаулығы, байланыс қызметтерінің провайдерлері байланыс желілерінде жоспарлы алдын алу жұмыстарын жүргізген жағдайда, ақауларды жою мерзімі провайдердің регламентімен анықталады.
53. Интеграциялық сервисті іске асыру кезінде ақпаратты қорғау:
1) ақпараттың тұтастығы мен дұрыстығын бақылау тетіктерін пайдалану, оның ішінде хml хабарламалардың ЭЦҚ қол қойылған авторлықты растау;
2) ақпараттандыру субъектілерін ЭҮШ-де, ЭҮСШ-те авторландыру оператор беретін логин мен пароль арқылы және бөлінген жүйелер үшін бағдарламалық қамтамасыз ету архитектурасының стилін қолданатын сервистерді қоспағанда, көліктік қол қою бойынша өтеді (REST);
3) барлық оқиғаларды ЭҮШ, ЭҮСШ-де журналға енгізу;
4) Заңға сәйкес ақпаратты қорғау жөніндегі техникалық және ұйымдастырушылық сипаттағы іс-шаралар арқылы қамтамасыз етіледі.
54. Хабарлардың авторлығын растау хабарламаны жіберген интеграциялық өзара іс-қимыл қатысушысының ЭЦҚ-ның тіркеу куәлігімен көлік қолының сәйкестігін тексерудің оң нәтижесі болып табылады.
55. Транспорттық қолтаңбада уақыт белгісі жоқ.
56. МО БКО-да көліктік қолтаңбаны тексеру ЭҮШ-де орындалады.
57. ЭҮШ-ке сервисті шақыру кезінде көлік қолтаңбасын пайдалану осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес көлік қолтаңбасын пайдалану сценарийі бойынша жүзеге асырылады.

58. Проверка транспортной подписи в ЕТС ГО на ШЭП состоит из следующих процедур:
1) проверка принадлежности ЭЦП отправителю сообщения;
2) проверка действительности ЭЦП.
59. При информационном взаимодействии все электронные сообщения должны быть подписаны ЭЦП участников интеграционного взаимодействия.
60. При применении ЭЦП при информационном взаимодействии объектов информатизации необходимо руководствоваться Законом Республики Казахстан от 7 января 2003 года "Об электронном документе и электронной цифровой подписи".
61. Защиту информации от несанкционированного доступа на уровне прикладного программного обеспечения, своевременную передачу и неизменность передаваемых сведений обеспечивает ШЭП, ВШЭП.
62. В случае временного отключения интеграционного сервиса (модификации сервиса, модификации объекта информатизации, предоставляющей доступ к сервису) владелец сервиса уведомляет уполномоченный орган и всех пользователей интеграционного сервиса посредством веб портала "электронного правительства" за 3 (три) рабочих дня, в случае отключения сервиса или прекращения работы не позднее 1 (одного) месяца.
63. Владелец сервиса и инициатор интеграционного сервиса определяют ответственных лиц, которые обеспечивают информационную безопасность и постоянную готовность программных и технических средств.
64. В случае изменения состава ответственных лиц (перевода или прекращения трудового договора) в недельный срок владелец сервиса и инициатор интеграционного сервиса производят взаимное информирование об имеющихся изменениях, и сообщаются новые сведения об ответственных лицах по своевременному исполнению положений настоящих Правил.
Приложение 1 к Правилам
интеграции объектов
информатизации "электронного
правительства"
Форматы данных веб-сервисов SOAP
1. Описание сообщений асинхронного канала
1.1. Интерфейс сервиса на ШЭП, ВШЭП:
Метод для отправки сообщений на асинхронный канал ШЭП, ВШЭП (SendMessage):
Запрос на предоставление сервиса (SendMessageRequest) содержит следующие поля: Формат данных SendMessageRequest
Поле
Тип
Обязательность
Описание
request
AsyncSendMessagerequest
Да
Запрос
messageInfo
AsyncMessageInfo
Дa
Метаданные сообщения
messageId
xsd: string
Да
Идентификатор сообщения в системе получателя (заполняет система получателя запроса (система отрабатывающая сообщение)
correlationId
xsd: string
Нет
Идентификатор цепочки сообщения в системе получателя запроса (если сообщения существует в рамках цепочки сообщений системы (отправителя) система отрабатывающая сообщение)
serviceId
xsd: string
Да
Идентификатор сервиса
messageType
xsd: string
Да
Тип сообщения:
REQUEST - первое сообщения взаимодействия
routeId
xsd: string
Нет
Идентификатор маршрута сообщения (если есть необходимость в дополнительной маршрутизации, идентификатор по реестру, заполняется системой отправителя)
messageDate
xsd: dateTime
Да
Дата создания сообщения
sessionId
guid
Да
Идентификатор сессии ШЭП. Заполняется на ШЭП, отправителю заполнять не надо.
sender
SenderInfo
Да
Объект информация об отправителе (заполняется отправителем)
senderId
xsd: string
Да
Идентификатор отправителя (системы отправителя)
password
xsd: string
Да
Пароль отправителя
properties
property
Нет
Массив свойств, можно добавить дополнительные свойства запроса (по согласованию с ШЭП и системой получателя)
key
xsd: int
Ключ свойства
value
xsd: int
Нет
Значение свойства
messageData
messagedata
Да
Объект передачи данных
data
xsd: Anytype
Нет
Объект данные сообщения (формат определяется системой получателя сообщения)
Ответ ШЭП, ВШЭП на сообщение (sendMessageResponse) представляет собой массив элементов со следующими полями: Формат данных SendMessageResponse
Поле
Тип
Обязанность
Описание
response
AsyncSendMessagerequest
Да
Ответ
messageId
xsd: string
Да
Идентификатор сообщения
correlationId
xsd: string
Да
Идентификатор цепочки сообщения
responseDate
xsd: dateTime
Да
Дата ответа
sessionId
Guid
Нет
Идентификатор сессии ШЭП
Ответ об ошибке (SendMessagefault) представляет собой массив элементов со следующими полями: Формат данных SendMessagefault
Поле
Тип
Обязанность
Описание
ErrorInfo
ErrorInfo
Информация об ошибке
errorCode
xsd: string
Да
Код ошибки
errorData
xsd: string
Да
Дополнительное описание ошибки
errorDate
xsd: dateTime
Да
Дата ошибки
subError
ErrorInfo
Нет
Дочерняя ошибка
sessionId
guid
Нет
Идентификатор сессии в которой произошла ошибка
Метод отправки уведомления на ШЭП, ВШЭП о доставке или не доставке сообщения (SendDeliveryNotification):
Запрос на уведомление представляет собой массив элементов со следующими полями (sendDeliveryNotificationRequest): Формат данных SendDeliveryNotificationRequest
Поле
Тип
Обязанность
Описание
request
Async SendDeliveryNotificationRequest
Да
Запрос
notification
DeliveryNotification
Да
Уведомления о статусе доставки сообщения
messageId
xsd: string
Да
Идентификатор сообщения
serviceid
xsd: string
Да
Идентификатор сервиса
notificationDate
xsd: dateTime
Да
Дата создания уведомления
deliveryStatus
deliveryStatusInfo
Да
Статус доставки (приема сообщения)
receiveStatus
xsd: string
Да
Статус доставки сообщения:
MESSAGE_NOT_ACCTEPTED – сообщения не принято
MESSAGE_ACCEPTED – сообщения принято
statusDate
xsd: dateTime
Да
Дата изменения статуса
resendMessage
xsd: string
Да
Повторное сообщение
error
ErrorInfo
Нет
Информация об ошибке
errorCode
xsd: string
Да
Код ошибки
errorData
xsd: string
Нет
Дополнительное описание ошибки
errorDate
xsd: dateTime
Да
Дата ошибки
subError
ErrorInfo
Нет
Дочерняя ошибка
sessionId
guid
Нет
Идентификатор сессии в которой произошла ошибка
requestDate
xsd: dateTime
Да
Дата запроса
sender
SenderInfo
Нет
Отправитель
senderId
xsd: string
Да
Идентификатор отправителя
password
xsd: string
Нет
Пароль отправителя
Ответ на уведомление (sendDeliveryNotificationResponse) представляет собой массив со следующими полями: Формат данных SendDeliveryNotificationResponse
Поле
Тип
Обязанность
Описание
Response
Async SendDeliveryNotificationResponse
Ответ
notificationId
xsd: string
Да
Идентификатор сообщения
responseDate
xsd: dateTime
Да
Дата ответа
sessionId
guid
Нет
Идентификатор сессии ШЭП
Ответ об ошибке (SendMessageFault) представляет собой массив элементов со следующими полями: Формат данных SendMessageFault
Поле
Тип
Обязанность
Описание
ErrorInfo
ErrorInfo
Информация об ошибке
errorCode
xsd: string
Да
Код ошибки
errorData
xsd: string
Да
Дополнительное описание ошибки
errorDate
xsd: dateTime
Да
Дата ошибки
subError
ErrorInfo
Нет
Дочерняя ошибка
sessionId
guid
Нет
Идентификатор сессии в которой произошла ошибка
Метод получения статуса сообщения с ШЭП, ВШЭП (GetMessageStatus)
Запрос на статус сообщения (GetMessageStatusRequest) представляет собой массив элементов со следующими полями: Формат данных GetMessageStatusRequest
Поле
Тип
Обязанность
Описание
request
AsyncGetmessagestatus
Да
Запрос
messageId
xsd: string
Да
Идентификатор сообщения
requestDate
xsd: dateTime
Да
Дата запроса
sender
senderinfo
Да
Объект информация об отправителе (заполняется отправителем)
senderId
xsd: string
Да
Идентификатор отправителя (системы отправителя)
password
xsd: string
Нет
Пароль отправителя
properties
property
Нет
Массив свойств запроса
key
xsd: int
Ключ свойства
value
xsd: int
Нет
Значение свойства
В ответе на запрос на статус (getMessageStatusResponse) должна быть возвращена структура следующего вида: Формат данных GetMessageStatusResponse
Поле
Тип
Обязанность
Описание
response
Async GetmessagestatusResponse
Ответ
messageState
messageState
Да
Состояние сообщения
responseDate
xsd: dateTime
Да
Дата ответа
sessionId
xsd: string
Нет
Идентификатор сессии на ШЭП
status
MessagestatusInfo
Объект "Информация о статусе"
statusсode
xsd: int
Да
Код статуса сообщения
statusmessage
xsd: string
Да
Сообщение статуса
statusDate
xsd: dateTime
Да
Дата изменения статуса
В случае возникновении ошибки в системе, передается сообщение об ошибке (SendMessageFault), которая представляет собой массив элементов со следующими полями: Формат данных SendMessageFault
Поле
Тип
Обязанность
Описание
ErrorInfo
ErrorInfo
Информация об ошибке
errorCode
xsd: string
Да
Код ошибки
errorData
xsd: string
Да
Дополнительное описание ошибки
errorDate
xsd: dateTime
Да
Дата ошибки
subError
ErrorInfo
Нет
Дочерняя ошибка
sessionId
guid
Нет
Идентификатор сессии в которой произошла ошибка
Метод выборки сообщений с ШЭП (GetMessages) осуществляется по параметрам:
идентификатору сообщения + получателю (только для запросившего)+идентификатору сервиса;
идентификатору цепочки сообщений + получателю (только для запросившего) + идентификатору сервиса;
получателю (только для запросившего) + идентификатору сервиса.
Параметр GetMessagesRequest
Запрос содержит следующие поля: Формат данных GetMessageRequest
Поле
Тип
Обязанность
Описание
request
Async GetmessagesRequest
Да
Метаданные запроса
messageId
xsd: string
Да
Идентификатор сообщения
correlationId
xsd: string
Нет
Идентификатор цепочки сообщения
requestdate
xsd: dateTime
Нет
Дата запроса
serviceId
xsd: string
Да
Идентификатор сервиса
sender
Senderinfo
Нет
Объект информация об отправителе (заполняется отправителем)
senderId
xsd: string
Идентификатор отправителя (системы отправителя)
password
xsd: string
Пароль отправителя
amount
xsd: int
Нет
Максимальное кол-во сообщений в выборке.
Если данное поле отсутствует в запросе или равно 0, то будет принято настроенное на ШЭП значение
properties
Property
Да
Массив свойств, можно добавить дополнительные свойства запроса (по согласованию с ШЭП и системой получателя
key
xsd: string
Да
Ключ свойства
value
xsd: string
Да
Значение свойства
Ответ getMessagesResponse со следующими полями: Формат данных GetMessageResponse
Поле
Тип
Обязанность
Описание
response
Async GetmessageResponse
Да
Ответ
responseDate
xsd: dateTime
Да
Дата ответа
sessionId
xsd: string
Да
Идентификатор сессии на ШЭП
messages
Asynmessage
Нет
messageInfo
Asynmessageinfo
Да
Метаданные сообщения
messageId
xsd: string
Нет
Идентификатор сообщения
correlationId
xsd: string
Да
Идентификатор цепочки
serviceId
xsd: string
Да
Идентификатор сервиса
messageType
xsd: string
Да
Тип сообщения:
REQUEST - первое сообщения взаимодействия
routeId
xsd: string
Нет
Идентификатор маршрута сообщения (если есть необходимость в дополнительной маршрутизации, идентификатор по реестру, заполняется системой отправителя)
messageDate
xsd: dateTime
Да
Дата создания сообщения
sessionId
guid
Нет
Идентификатор сессии ШЭП. Заполняется на ШЭП, отправителю заполнять не надо.
Sender
SenderIndo
Да
Объект информация об отправителе (заполняется отправителем)
senderId
xsd: string
Да
Идентификатор отправителя (системы отправителя)
password
xsd: string
Нет
Пароль отправителя
properties
property
Массив свойств, можно добавить дополнительные свойства запроса (по согласованию с ШЭП и системой получателя
Key
xsd: string
Да
Ключ свойства
Value
xsd: string
Да
Значение свойства
messageData
messageData
Да
Объект передачи данных
Data
xsd: Anytype
Да
Объект данные сообщения (формат определяется системой получателя сообщения)
Ответ об ошибке (SendMessagefault) представляет собой массив элементов со следующими полями: Формат данных SendMessagefault
Поле
Тип
Обязанность
Описание
ErrorInfo
ErrorInfo
Информация об ошибке
errorCode
xsd: string
Да
Код ошибки
errorData
xsd: string
Да
Дополнительное описание ошибки
errorDate
xsd: dateTime
Да
Дата ошибки
subError
ErrorInfo
Нет
Дочерняя ошибка
sessionId
guid
Нет
Идентификатор сессии, в которой произошла ошибка

58. ЭҮШ-те МО БКО-да көліктік қолтаңбаны тексеру мынадай:
1) хабарламаны жіберушіге ЭЦҚ-ның тиесілігін тексеру;
2) ЭЦҚ-ның жарамдылығын тексеру рәсімдерінен тұрады.
59. Ақпараттық өзара іс-қимыл кезінде барлық электрондық хабарламаларға интеграциялық өзара іс-қимылға қатысушылардың ЭЦҚ қол қойылуы тиіс.
60. Ақпараттандыру объектілерінің ақпараттық өзара іс-қимылы кезінде ЭЦҚ қолдану кезінде "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" 2003 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңын басшылыққа алу қажет.
61. Ақпаратты қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз ету деңгейінде рұқсатсыз қол жеткізуден қорғауды, берілетін мәліметтердің уақтылы берілуін және өзгермеуін ЭҮШ, ЭҮСШ қамтамасыз етеді.
62. Сервисті уақытша ажыратқан жағдайда (сервисті модификациялау, сервисті пайдалануға рұқсат беретін ақпараттандыру объектісін модификациялау) сервистің иесі уәкілетті органды және интеграциялық сервистің барлық пайдаланушыларын "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы интеграциялық 3 (үш) жұмыс күні ішінде немесе жұмысты тоқтатуға байланысты сервис өшірілген жағдайда 1 (бір) айдан кешіктірмей хабардар етеді.
63. Сервис иесі және интеграциялық сервис бастамашысы ақпараттық қауіпсіздікті және бағдарламалық және техникалық құралдардың тұрақты дайындығын қамтамасыз ететін жауапты тұлғаларды анықтайды.
64. Жауапты тұлғалардың құрамы өзгерген жағдайда (еңбек шартын ауыстыру немесе тоқтату) бір апта мерзімде сервис иесі мен интеграциялық сервистің бастамашысы бар өзгерістер туралы өзара хабардар етеді және осы Қағидалардың ережелерін уақтылы орындау бойынша жауапты тұлғалар туралы жаңа мәліметтер хабарланады.
"Электрондық үкіметтің"
ақпараттандыру объектілерін
интеграциялау қағидаларына
1-қосымша
SOAP сервистер деректерінің форматтары
1. Асинхронды арна хабарламаларының сипаттамасы
1.1. ЭҮШ, ЭҮСШ-тегі сервистің интерфейсі:
ЭҮШ, ЭҮСШ асинхронды арнасына хабарлама жіберуге арналған тәсіл (SendMessage):
Сервистің (SendMessageRequest) ұсынылуына сұрау салу келесі алаңдарды қамтиды: SendMessageRequest деректерінің форматы
Алаңы
Түрі
Міндеті
Сипаттамасы
request
AsyncSendMessagerequest
Иә
Сұрау салу
messageInfo
AsyncMessageInfo
Иә
Хабарламаның мета деректері
messageId
xsd: string
Иә
Алушының жүйесіндегі хабарламаның сәйкестендірушісі (сұрау салуды алушының жүйесін толтырады (хабарламаны өңдеу жүйесі)
correlationId
xsd: string
Жоқ
Сұрау алушы жүйесіндегі хабарлама тізбегінің сәйкестендірушісі (егер хабарлар жүйе (жіберушінің) хабарламалар тізбегінің шеңберінде болса, хабарламаны өңдеу жүйесі)
serviceId
xsd: string
Иә
Сервисті сәйкестендіруші
messageType
xsd: string
Иә
Хабарлама түрі:
REQUEST – өзара іс-қимылдың бірінші хабарламасы
routeId
xsd: string Хабарлама маршрутының сәйкестендіргіші (егер қосымша маршруттау қажет болса, тізілім бойынша сәйкестендіргіш, жіберуші жүйесімен толтырылады)
Жоқ
Хабарлама маршрутының сәйкестендіргіші (егер қосымша маршруттау қажет болса, тізілім бойынша сәйкестендіргіш, жіберуші жүйесімен толтырылады)
messageDate
xsd: dateTime
Иә
Хабарламаның құрылған күні
sessionId
guid
Иә
ЭҮШ сессиясының сәйкестендірушісі. ЭҮШ-те толтырады, жіберушіге толтырудың қажеті жоқ
sender
SenderInfo
Иә
Жіберуші туралы ақпарат объектісі (жіберушімен толтырады)
senderId
xsd: string
Иә
Жіберушінің сәйкестендірушісі (жіберушінің жүйесі)
password
xsd: string
Жоқ
Жіберушінің паролі
properties
property
Жоқ
Сипаттар массиві, сұраудың қосымша сипаттарын қосуға болады (ЭҮШ және алушы жүйесімен келісім бойынша)
key
xsd: int
Ерекшелік кілті
value
xsd: int
Жоқ
Ерекшелік мәні
messageData
messagedata
Иә
Деректерді тапсыру объектісі
data
xsd: Anytype
Жоқ
Хабарламалар деректері объектісі (форматы хабарламаны алушының жүйесімен айқындалады)
Хабарламаға (sendMessageResponse) ЭҮШ, ЭҮСШ жауабы келесі алаңдарымен элементтер массивін қамтиды: SendMessageResponse деректерінің форматы
Алаңы
Түрі
Міндеті
Сипаттамасы
response
AsyncSendMessagerequest
Иә
Жауап
messageId
xsd: string
Иә
Хабарламаның сәйкестендірушісі
correlationId
xsd: string
Иә
Хабарламалар тізбесінің сәйкестендірушісі
responseDate
xsd: dateTime
Иә
Жауап күні
sessionId
guid
Жоқ
ЭҮШ сессиясының сәйкестендірушісі
Қате туралы жауап (SendMessagefault) келесі алаңдарымен элементтер массивін қамтиды: SendMessagefault деректерінің форматы
Алаңы
Түрі
Міндеті
Сипаттамасы
ErrorInfo
ErrorInfo
Қате туралы ақпарат
errorCode
xsd: string
Иә
Қатенің коды
errorData
xsd: string
Иә
Қатенің қосымша сипаттамасы
errorDate
xsd: dateTime
Иә
Қатенің күні
subError
ErrorInfo
Жоқ
Еншілес қате
sessionId
guid
Жоқ
Қате болған сессия сәйкестендірушісі
(SendDeliveryNotification) ЭҮШ-ке хабарламаны жеткізу немесе жеткізілмеуі туралы хабарламаны жіберу әдісі):
Хабарламаға сұрау салу (sendDeliveryNotificationRequest) келесі алаңдарымен элементтер массивін қамтиды. SendDeliveryNotificationRequest деректерінің форматы
Алаңы
Түрі
Міндеті
Сипаттамасы
request
Async SendDeliveryNotificationRequest
Иә
Сұрау салу
notification
DeliveryNotification
Иә
Хабарламаны жеткізу мәртебесі туралы хабардар ету
messageId
xsd: string
Иә
Хабарламаны сәйкестендіруші
serviceid
xsd: string
Иә
Сервисті сәйкестендіруші
notificationDate
xsd: dateTime
Иә
Хабарламаның құрылған күні
deliveryStatus
deliveryStatusInfo
Иә
Жеткізу мәртебесі (хабарламаны қабылдау)
receiveStatus
xsd: string
Иә
Хабарламаны жеткізу мәртебесі:
MESSAGE_NOT_ACCTEPTED – хабарлама қабылданбады
MESSAGE_ACCEPTED – хабарлама қабылданды
statusDate
xsd: dateTime
Иә
Мәртебесінің өзгертілген күні
resendMessage
xsd: string
Иә
Қайталама хабарлама
error
ErrorInfo
Жоқ
Қате туралы ақпарат
errorCode
xsd: string
Иә
Қатенің коды
errorData
xsd: string
Жоқ
Қатенің қосымша сипаттамасы
errorDate
xsd: dateTime
Иә
Қатенің күні
subError
ErrorInfo
Жоқ
Еншілес қате
sessionId
guid
Жоқ
Қате болған сессияның сәйкестендірушісі
requestDate
xsd: dateTime
Иә
Сұрау салу күні
sender
SenderInfo
Жоқ
Жіберуші
senderId
xsd: string
Иә
Жіберушіні сәйкестендіруші
password
xsd: string
Жоқ
Жіберушінің паролі
Хабарламаға жауап (sendDeliveryNotificationResponse) келесі алаңдары бар массивті қамтиды: SendDeliveryNotigicationResponse деректерінің форматы
Алаңы
Түрі
Міндеті
Сипаттамасы
response
Async SendDeliveryNotificationResponse
Жауап
notificationId
xsd: string
Иә
Хабарламаны сәйкестендіруші
responseDate
xsd: dateTime
Иә
Жауап күні
sessionId
guid
Жоқ
ЭҮШ сессиясын сәйкестендіруші
Қате туралы жауап (SendMessageFault) келесі алаңдары бар элементтер массивін қамтиды: SendMessageFault деректерінің форматы
Алаңы
Түрі
Міндеті
Сипаттамасы
ErrorInfo
ErrorInfo
Қате туралы ақпарат
errorCode
xsd: string
Иә
Қатенің коды
errorData
xsd: string
Иә
Қатенің қосымша сипаттамасы
errorDate
xsd: dateTime
Иә
Қатенің күні
subError
ErrorInfo
Жоқ
Еншілес қате
sessionId
guid
Жоқ
Қате болған сессияның сәйкестендірушісі
ЭҮШ, ЭҮСШ хабарламасының мәртебесін алу әдісі (GetMessageStatus)
Хабарламаның мәртебесіне сұрау салу (GetMessageStatusRequest) келесі алаңдары бар элементтер массивін қамтиды: GetMessageStatusRequest деректерінің форматы
Алаңы
Түрі
Міндеті
Сипаттама
request
AsyncGetmessagestatus
Иә
Сұрау салу
messageId
xsd: string
Иә
Хабарламаны сәйкестендіруші
requestDate
xsd: dateTime
Иә
Сұрау салу күні
sender
senderinfo
Иә
Жіберуші туралы ақпарат объектісі (жіберушімен толтырылады)
senderId
xsd: string
Иә
Жіберушіні сәйкестендіруші (жіберушінің жүйесі)
password
xsd: string
Жоқ
Жіберушінің паролі
properties
property
Жоқ
Сұрау салу ерекшелігінің массиві
key
xsd: int
Ерекшелік кілті
value
xsd: int
Жоқ
Ерекшелік мәні
Мәртебеге сұрау салу жауабында (getMessageStatusResponse) келесі түрдегі құрылымы қайтарылуы тиіс: GetMessageStatusResponse деректерінің форматы
Алаңы
Түрі
Міндеті
Сипаттамасы
response
Async GetmessagestatusResponse
Жауап
messageState
messageState
Иә
Хабарламаның жай-күйі
responseDate
xsd: dateTime
Иә
Жауабының күні
sessionId
xsd: string
Жоқ
ЭҮШ-тегі сессияны сәйкестендіруші
status
MessagestatusInfo
"Мәртебесі туралы ақпарат" объектісі
statusсode
xsd: int
Иә
Хабарлама мәртебесінің коды
statusmessage
xsd: string
Иә
Мәртебе хабарламасы
statusDate
xsd: dateTime
Иә
Мәртебені өзгерту күні
Жүйеде қате болған жағдайда, келесі алаңдары бар элементтер массивін қамтитын, қате туралы хабарлама (SendMessageFault) жіберіледі: SendMessageFault деректерінің форматы
Алаңы
Түрі
Міндеті
Сипаттамасы
ErrorInfo
ErrorInfo
Қате туралы ақпарат
errorCode
xsd: string
Иә
Қатенің коды
errorData
xsd: string
Иә
Қатенің қосымша сипаттамасы
errorDate
xsd: dateTime
Иә
Қатенің күні
subError
ErrorInfo
Жоқ
Еншілес қате
sessionId
guid
Жоқ
Қате болған сессияны сәйкестендіруші
(GetMessages) ЭҮШ-мен хабарламаларын таңдау әдісі мынадай параметрлер бойынша жүзеге асырылады:
хабарламаны сәйкестендірушіні + алушыға (сұрау салушыларға ғана) + сервисті сәйкестендірушіге;
хабарлама тізбегін сәйкестендірушіні + алушыға (тек сұрау салушыларға ғана) + сервис сәйкестендірушісіне;
алушыға (сұрау салушыларға ғана) + сервистің сәйкестендірушісіне.
GetMessagesRequest параметрі
Сұрау салу келесі алаңдарды қамтиды: GetMessageRequest деректерінің форматы
Алаңы
Түрі
Міндеті
Сипаттамасы
request
Async GetmessagesRequest
Иә
Сұрау салудың метадеректері
messageId
xsd: string
Жоқ
Хабарламаны сәйкестендіруші
correlationId
xsd: string
Жоқ
Хабарлама тізбегінің сәйкестендірушісі
requestdate
xsd: dateTime
Жоқ
Сұрау салу күні
serviceId
xsd: string
Иә
Сервисті сәйкестендіруші
sender
Senderinfo
Жоқ
Жіберуші туралы ақпараттың объектісі (жіберушімен толтырылады)
senderId
xsd: string
Жіберушіні сәйкестендіруші (жіберушінің жүйесі)
password
xsd: string
Жіберушінің паролі
amount
xsd: int
Жоқ
Таңдауда хабарламалардың ең көп саны.
Егер осы алаң сұрау салуда болмаса немесе 0-ге тең болса, онда ЭҮШ реттелген мәні қабылданады
properties
Property
Иә
Сипаттар массиві, сұраудың қосымша сипаттарын қосуға болады (ЭҮШ және алушы жүйесімен келісім бойынша
key
xsd: string
Иә
Ерекшелік кілті
value
xsd: string
Иә
Ерекшелік мәні
getMessagesResponse келесі алаңдарымен жауабы: GetMessageResponse деректерінің форматы
Алаңы
Түрі
Міндеті
Сипаттамасы
response
Async GetmessageResponse
Иә
Жауап
responseDate
xsd: dateTime
Иә
Жауап күні
sessionId
xsd: string
Иә
ЭҮШ-тегі сессияны сәйкестендіруші
messages
Asynmessage
Жоқ
messageInfo
Asynmessageinfo
Иә
Хабарламаның метадеректері
messageId
xsd: string
Жоқ
Хабарламаны сәйкестендіруші
correlationId
xsd: string
Иә
Тізбені сәйкестендіруші
serviceId
xsd: string
Иә
Сервисті сәйкестендіруші
messageType
xsd: string
Иә
Хабарлама түрі:
REQUEST – өзара іс-қимылдың бірінші хабарламасы
routeId
xsd: string
Жоқ
Хабарлама маршрутының сәйкестендіргіші (егер қосымша маршруттау қажет болса, тізілім бойынша сәйкестендіргіш, жіберуші жүйесімен толтырылады)
messageDate
xsd: dateTime
Иә
Хабарлама құрылған күні
sessionId
guid
Жоқ
ЭҮШ сессиясының сәйкестендірушісі. ЭҮШ-те толтырылады, жіберушіге толтырудың қажеті жоқ.
sender
SenderIndo
Иә
Жіберуші туралы ақпараттың объектісі (жіберушімен толтырылады)
senderId
xsd: string
Иә
Жіберушіні сәйкестендіруші (жіберушінің жүйесі)
password
xsd: string
Жоқ
Жіберушінің паролі
properties
property
Ерекшелік массивіне сұрау салудың қосымша ерекшелігін қосуға болады ( ЭҮШ-мен және алушының жүйесімен келісу бойынша)
key
xsd: string
Иә
Ерекшелік кілті
value
xsd: string
Иә
Ерекшелік мәні
messageData
messageData
Иә
Деректерді тапсыру объектісі
data
xsd: Anytype
Иә
Хабарлама деректерінің объектісі (форматы хабарлама алушының жүйесімен айқындалады)
Қате туралы жауап (SendMessagefault) мынадай алаңдары бар элементтер массивін қамтиды: SendMessagefault деректерінің форматы
Алаңы
Түрі
Міндеті
Сипаттамасы
ErrorInfo
ErrorInfo
Қате туралы ақпарат
errorCode
xsd: string
Иә
Қатенің коды
errorData
xsd: string
Иә
Қатенің қосымша сипаттамасы
errorDate
xsd: dateTime
Иә
Қатенің күні
subError
ErrorInfo
Жоқ
Еншілес қате
sessionId
guid
Жоқ
Қате болған сессияның сәйкестендірушісі

1.2. Интерфейс для реализации сервиса на стороне пользователей ШЭП, ВШЭП для работы с асинхронным каналом.
Сервис реализуется как на стороне провайдера сервиса, так и на стороне использующей сервис. Сервис реализуют в случае необходимости доставки ШЭП сообщений методом вызова сервиса получателя сообщения (PUSH).
Метод приема сообщений: (SendMessage)
Запрос на предоставление cообщения (SendMessageRequest) содержит следующие поля: Формат данных SendMessageRequest
Поле
Тип
Обязанность
Описание
request
Async SendMessageRequest
Да
messageInfo
Async SendMessageInfo
Да
Мета данные сообщения
messageId
xsd: string
Да
Идентификатор сообщения.
Генерируется ШЭП. В случае отправки сообщения на ШЭП данное поле должно быть пустым. В случае передачи сообщения получателю номер будет проставлен ШЭП.
correlationId
xsd: string
Нет
Идентификатор цепочки сообщений. Генерируется ШЭП. В случае отправки сообщения типа REQUEST на ШЭП данное поле должно быть пустым. При отправке сообщений других типов на ШЭП, данное поле ДОЛЖНО БЫТЬ ЗАПОЛНЕНО. В случае передачи сообщения получателю номер будет проставлен ШЭП.
serviceId
xsd: string
Да
Идентификатор взаимодействия. По реестру сервисов ШЭП.
messageType
xsd: string
Да
Тип сообщения:
REQUEST - первое сообщения взаимодействия
routeId
xsd: string
Нет
Идентификатор маршрута сообщения (если есть необходимость в дополнительной маршрутизации, идентификатор по реестру, заполняется системой отправителя)
messageDate
xsd: dateTime
Да
Дата создания сообщения
sessionId
guid
Нет
Идентификатор сессии ШЭП. Заполняется на ШЭП, отправителю заполнять не надо.
sender
SenderInfo
Да
Объект информация об отправителе (заполняется отправителем)
senderId
xsd: string
Да
Идентификатор отправителя (системы отправителя)
password
xsd: string
Нет
Пароль отправителя
properties
Property
Нет
Массив дополнительных свойств сообщения
key
xsd: int
Да
Ключ свойства
value
xsd: int
Да
Значение свойства
messageData
messageData
Да
Объект передачи данных
data
xsd: Anytype
Да
Объект данные сообщения (формат определяется системой получателя сообщения)
Ответ ШЭП на сообщение (sendMessageResponse) представляет собой массив элементов со следующими полями: Формат данных SendMessageResponse
Поле
Тип
Обязанность
Описание
response
Async SendMessageResponse
Да
Ответ
messageId
xsd: string
Да
Идентификатор сообщения
correlationId
xsd: string
Да
Идентификатор цепочки сообщения
responseDate
xsd: dateTime
Да
Дата ответа
sessionId
guid
Нет
Идентификатор сессии ШЭП
Ответ об ошибке (SendMessageFault) представляет собой массив элементов со следующими полями: Формат данных SendMessageFault
Поле
Тип
Обязанность
Описание
ErrorInfo
ErrorInfo
Информация об ошибке
errorCode
xsd: string
Да
Код ошибки
errorData
xsd: string
Да
Дополнительное описание ошибки
errorDate
xsd: dateTime
Да
Дата ошибки
subError
ErrorInfo
Нет
Дочерняя ошибка
sessionId
guid
Нет
Идентификатор сессии в которой произошла ошибка
Метод приема уведомлений об изменении статуса сообщения в ШЭП (ChangeMessageStatusNotification)
Запрос уведомления об изменении статуса сообщения (ChangeMessageStatusNotificationRequest) представляет собой массив элементов со следующими полями: Формат данных ChangeMessageStatusNotificationRequest
Поле
Тип
Обязанность
Описание
request
Async ChangeMessageStatus NotificationRequest
Да
notification
ChangeStatus Notification
Да
Уведомления о статусе доставки сообщения
notificationid
xsd: string
Да
Идентификатор уведомления
messageId
xsd: string
Да
Идентификатор сообщения
notificationDate
xsd: dateTime
Да
Дата создания уведомления
messageState
messageState
Да
Состояние сообщения
Status
messageStatusinfo
Да
Статус доставки (приема сообщения)
statusCode
xsd: string
Да
Код статуса
statusMessage
xsd: string
Да
Сообщения статуса
statusDate
xsd: dateTime
Да
Идентификатор маршурута сообщения (если есть необходимость в дополнительной маршрутизации, идентификатор по реестру, заполняется системой отправителя)
error
Нет
Информация об ошибке
errorCode
xsd: string
Да
Код ошибки
errorMessage
xsd: string
Да
Сообщение ошибки
errorData
xsd: string
Да
Дополнительное описание ошибки
errorDate
xsd: dateTime
Да
Дата ошибки
subError
xsd: string
Нет
Дочерняя ошибка
sessionId
guid
Нет
Идентификатор сессии в которой произошла ошибка
requestdate
xsd: dateTime
Да
Дата запроса
sessionid
guid
Нет
Идентификатор сессии
Ответ о принятии уведомления (changeMassageStatusNotificationResponse) представляет собой массив элементов со следующими полями: Формат данных ChangeMessageStatusNotificationResponse
Поле
Тип
Обязанность
Описание
response
Async ChangeMessageStatus NotificationResponse
Да
Ответ
responseDate
xsd: dateTime
Да
Дата ответа
sessionid
guid
Да
Идентификатор сессии (указанное в запросе)
Ответ об ошибке (sendMessageFault) представляет собой массив элементов со следующими полями: Формат данных SendMessageFault
Поле
Тип
Обязанность
Описание
ErrorInfo
ErrorInfo
Информация об ошибке
errorCode
xsd: string
Да
Код ошибки
errorData
xsd: string
Да
Дополнительное описание ошибки
errorDate
xsd: dateTime
Да
Дата ошибки
subError
ErrorInfo
Нет
Дочерняя ошибка
sessionId
guid
Нет
Идентификатор сессии в которой произошла ошибка

1.2. Асинхронды арнамен жұмыс істеу үшін ЭҮШ, ЭҮСШ пайдаланушылары тарапынан сервисті іске асыруға арналған интерфейсі.
Сервис сервис провайдері жағында да, сервисті пайдаланатын жағында да іске асырылады. Сервис ЭҮШ хабарламаларды хабар алушының сервисін шақыру (PUSH) әдісімен жеткізу қажет болған жағдайда іске асырады.
Хабарлама қабылдау әдісі: (SendMessage)
Хабарламаның ұсынылуына сұрау салу (SendMessageRequest) келесі алаңдардан тұрады: SendMessageRequest деректерінің форматы
Алаңы
Түрі
Міндеті
Сипаттамасы
request
Async SendMessageRequest
Иә
messageInfo
Async SendMessageInfo
Иә
Хабарламаның метадеректері
messageId
xsd: string
Жоқ
Хабарламаны сәйкестендіруші.
ЭҮШ-пен түрлендіріледі. ЭҮШ-ке хабарлама жіберілген жағдайда осы алаң бос болуы тиіс. Хабарламаны алушыға жіберген жағдайда ЭҮШ- нөмірі қойылады.
correlationId
xsd: string
Жоқ
Хабарламалар тізбегін сәйкестендіруші. ЭҮШ-пен түрлендіріледі. REQUEST типіндегі хабарлама ЭҮШ-ке жіберілген жағдайда осы алаң бос болуы тиіс. Басқа типтегі хабарламаларды ЭҮШ-ке жіберген кезде осы алаң толтырылуы тиіс. Хабарламаны алушыға жіберген жағдайда нөмірі ЭҮШ қойылады.
serviceId
xsd: string
Иә
Өзара іс-қимылды сәйкестендіруші. ЭҮШ сервистерінің тізілімі бойынша.
messageType
xsd: string
Иә
Хабарлама түрі:
REQUEST – өзара іс-қимылының бірінші хабарламасы
routeId
xsd: string
Жоқ
Хабарлама бағытын сәйкестендіруші (егер қосымша бағыттау қажет болса, тізілім бойынша сәйкестендіру жіберушінің жүйесімен толтырылады)
messageDate
xsd: dateTime
Иә
Хабарлама құрылған күні
sessionId
guid
Жоқ
ЭҮШ сессиясының сәйкестендірушісі. ЭҮШ-те толтырылады, жіберушіге толтырудың қажеті жоқ.
sender
SenderInfo
Иә
Жіберуші туралы ақпараттың объектісі (жіберушімен толтырылады)
senderId
xsd: string
Иә
Жіберушіні сәйкестендіруші (жіберушінің жүйесі)
password
xsd: string
Жоқ
Жіберушінің паролі
properties
Property
Жоқ
Хабарламаның қосымша ерекшелік массиві
key
xsd: int
Иә
Ерекшелік кілті
value
xsd: int
Иә
Ерекшелік мәні
messageData
messageData
Иә
Деректерді тапсыру объектісі
data
xsd: Anytype
Иә
Хабарлама деректерінің объектісі (форматы хабарлама алушының жүйесімен айқындалады)
SendMessageResponse хабарламасына ЭҮШ жауабы келесі алаңдары бар элементтер массивін қамтиды: SendMessageResponse деректерінің форматы
Алаңы
Түрі
Міндеті
Сипаттамасы
response
Async SendMessageResponse
Иә
Жауап
messageId
xsd: string
Иә
Хабарламаны сәйкестендіруші
correlationId
xsd: string
Иә
Хабарлама тізбегінің сәйкестендірушісі
responseDate
xsd: dateTime
Иә
Жауап күні
sessionId
guid
Жоқ
ЭҮШ сессиясының сәйкестендірушісі
Қате туралы жауап (SendMessageFault) келесі алаңдары бар элементтер массивін қамтиды: SendMessageFault деректерінің форматы
Алаңы
Түрі
Міндеттеме
Сипаттама
ErrorInfo
ErrorInfo
Қате туралы ақпарат
errorCode
xsd: string
Иә
Қатенің коды
errorData
xsd: string
Иә
Қатенің қосымша сипаттамасы
errorDate
xsd: dateTime
Иә
Қатенің күні
subError
ErrorInfo
Жоқ
Еншілес қате
sessionId
guid
Жоқ
Қате болған сессияның сәйкестендірушісі
ChangeMessageStatusNotification ЭҮШ хабарлама мәртебесінің өзгеруі туралы хабарламаларды қабылдау әдісі
ChangeMessageStatusNotificationRequest хабарламаның мәртебесін өзгерту туралы хабарламаға сұрау салу келесі алаңдары бар элементтер массивін қамтиды: ChangeMessageStatusNotificationRequest деректерінің форматы
Алаңы
Түрі
Міндеті
Сипаттамасы
request
Async ChangeMessageStatus NotificationRequest
Иә
notification
ChangeStatus Notification
Иә
Хабарламаны жеткізу мәртебесі туралы хабарлама
notificationid
xsd: string
Иә
Хабарламаны сәйкестендіруші
messageId
xsd: string
Иә
Хабарламаны сәйкестендіруші
notificationDate
xsd: dateTime
Иә
Хабарлама құрылған күні
messageState
messageState
Иә
Хабарламаның жай-күйі
Status
messageStatusinfo
Иә
Жеткізу (хабарламаны қабылдау) мәртебесі
statusCode
xsd: string
Иә
Мәртебе коды
statusMessage
xsd: string
Иә
Мәртебе хабарламасы
statusDate
xsd: dateTime
Иә
Хабарлама маршуртының сәйкестендіргіші (егер қосымша бағыттау қажет болса, тізілім бойынша сәйкестендіргіш, жіберуші жүйесімен толтырылады)
error
Жоқ
Қате туралы ақпарат
errorCode
xsd: string
Иә
Қатенің коды
errorMessage
xsd: string
Иә
Қатенің хабарламасы
errorData
xsd: string
Иә
Қатенің қосымша сипаттамасы
errorDate
xsd: dateTime
Иә
Қатенің күні
subError
xsd: string
Жоқ
Еншілес қате
sessionId
guid
Жоқ
Қате болған сессияның сәйкестендірушісі
requestdate
xsd: dateTime
Иә
Сұрау күні
sessionid
guid
Жоқ
Сессияның сәйкестендірушісі
Ескертпені қабылдау туралы жауап (changeMassageStatusNotificationResponse) келесі алаңдары бар элементтер массивін қамтиды: ChangeMessageStatusNotificationResponse деректерінің форматы
Алаңы
Түрі
Міндеті
Сипаттамасы
response
Async ChangeMessageStatus NotificationResponse
Иә
Жауап
responseDate
xsd: dateTime
Иә
Жауаптың күні
sessionid
guid
Иә
Сессияның сәйкестендірушісі (сұрау салуды көрсетілген)
Қате туралы жауап (sendMessageFault) келесі алаңдары бар элементтер массивін қамтиды: SendMessageFault деректерінің форматы
Алаңы
Түрі
Міндеті
Сипаттамасы
ErrorInfo
ErrorInfo
Қате туралы ақпарат
errorCode
xsd: string
Иә
Қатенің коды
errorData
xsd: string
Иә
Қатенің қосымша сипаттамасы
errorDate
xsd: dateTime
Иә
Қатенің күні
subError
ErrorInfo
Жоқ
Еншілес қате
sessionId
guid
Жоқ
Қате болған сессияның сәйкестендірушісі

2. Описание сообщений синхронного канала
2.1. Интерфейс сервиса на ШЭП:
Метод отправки сообщений по синхронному каналу (SendMessage)
Запрос на предоставление Сервиса (SendMessageRequest) представляет собой массив элементов со следующими полями: Формат сообщения типа SendMessageRequest
Поле
Тип
Обязанность
Описание
request
SyncsendMessagerequest
Да
Запрос
requestInfo
SyncMessageInfo
Да
Информация о сообщении запроса
messageId
xsd: string
Да
Идентификатор сообщения в системе получателя (генерирует ШЭП)
correlationId
xsd: string
Нет
Идентификатор цепочки сообщения в системе получателя запроса (Генерирует ШЭП)
serviceid
xsd: string
Да
Идентификатор взаимодействия (ведется в реестре сервисов ШЭП)
messegeDate
xsd: dateTime
Да
Дата создания сообщения в Системе Отправителя (Инициатора взаимодействия). Заполняется Отправителем (инициатором взаимодействия).
routeId
xsd: string
Нет
Идентификатор маршрута сообщения (если есть необходимость в дополнительной маршрутизации, идентификатор по реестру, заполняется системой Отправителя, т.е. Инициатора взаимодействия)
sessionId
guid
Нет
Идентификатор сессии на ШЭП. Устанавливается на ШЭП.
sender
senderinfo
Да
Объект информация об отправителе (заполняется отправителем)
senderId
xsd: string
Да
Идентификатор отправителя (системы отправителя)
password
xsd: string
Да
Пароль отправителя
properties
property
Нет
Массив свойств, можно добавить дополнительные свойства запроса (по согласованию с ШЭП и системой получателя
key
xsd: int
Ключ свойства
value
xsd: int
Значение свойства
requestData
requestData
Да
Объект передачи данных запроса
data
xsd: Anytype
Нет
Данные сообщения (формат определяется системой получателя сообщения)
Ответное сообщение на запрос (SendMessageResponse) представляет собой массив элементов со следующими полями: Формат сообщения типа SendMessageResponse
Поле
Тип
Обязанность
Описание
response
SyncsendMessageresponse
Да
Ответ
responseInfo
SyncMessageInfoResponse
Да
Информация об ответе
messageId
xsd: string
Да
Идентификатор сообщения в системе получателя (заполняет система получателя запроса (система отрабатывающая сообщение)
correlationId
xsd: string
Нет
Идентификатор цепочки сообщения в системе получателя запроса (если сообщения существует в рамках цепочки сообщений системы отправителя (система отрабатывающая сообщение)
responseDate
xsd: dateTime
Да
Дата ответа в системе получателя запроса (заполняется системой получателя запроса)
sessionId
guid
Нет
Идентификатор сессии на ШЭП. Устанавливается на ШЭП. При отправки ответа системой получателя запроса заполнять не нужно.
status
StatusInfo
Да
Объект "Информация о статусе"
code
xsd: int
Да
Код статуса (проставляется системой получателя запроса)
message
xsd: string
Да
Сообщение о статусе
responseData
responsedata
Да
Объект "данные ответа"
data
xsd: Anytype
Нет
Объект данные сообщения (формат определяется системой получателя сообщения)
Сообщение об ошибке (SendMessageFault1_SendMessageFault) представляет собой массив элементов со следующими полями: Формат сообщения типа SendMessageFault
Поле
Тип
Обязанность
Описание
errorCode
xsd: string
Да
Код ошибки
errorMessage
xsd: string
Да
Сообщение ошибки
errorData
xsd: string
Нет
Дополнительное описание ошибки
errorDate
xsd: dateTime
Нет
Дата ошибки
subError
ErrorInfo
Нет
Дочерняя ошибка
sessionId
Guid
Нет
Идентификатор сессии в которой произошла ошибка
Форматы данных сервисов REST
Описание сообщений.
Запрос на предоставление сервиса представляет собой массив элементов со следующими полями:
Поле
Тип
Обязанность
Описание
request
SyncsendMessagerequest
Да
Запрос
requestInfo
SyncMessageInfo
Да
Информация о сообщении запроса
messageId
string
Да
Идентификатор сообщения в системе получателя (генерирует ШЭП)
serviceid
string
Да
Идентификатор взаимодействия (ведется в реестре сервисов ШЭП)
messegeDate
dateTime
Да
Дата создания сообщения в Системе Отправителя (Инициатора взаимодействия)
Заполняется Отправителем (инициатором взаимодействия)
routeId
string
Нет
Идентификатор маршрута сообщения (если есть необходимость в дополнительной маршрутизации, идентификатор по реестру, заполняется системой Отправителя, т.е. Инициатора взаимодействия)
sender
senderinfo
Да
Объект информация об отправителе (заполняется отправителем)
senderId
string
Да
Идентификатор отправителя (системы отправителя)
password
string
Да
Пароль отправителя
requestData
requestData
Да
Объект передачи данных запроса
data
Anytype
Нет
Данные сообщения (формат определяется системой получателя сообщения)
Ответное сообщение на запрос представляет собой массив элементов со следующими полями:
Поле
Тип
Обязанность
Описание
response
SyncsendMessageresponse
Да
Ответ
responseInfo
SyncMessageInfoResponse
Да
Информация об ответе
messageId
string
Да
Идентификатор сообщения в системе получателя (заполняет система получателя запроса (система отрабатывающая сообщение)
responseDate
dateTime
Да
Дата ответа в системе получателя запроса (заполняется системой получателя запроса)
message
string
Да
Сообщение о статусе
responseData
responsedata
Да
Объект "данные ответа"
data
Anytype
Нет
Объект данные сообщения (формат определяется системой получателя сообщения)
Приложение 2 к Правилам
интеграции объектов
информатизации "электронного
правительства"
Форма
Требования к взаимодействию с сервисом
Сведения о публикуемом сервисе (с учетом сведений на архитектурном портале "электронного правительства")
1
Владелец сервиса
2
Наименование информационной системы
3
Контур взаимодействия
4
Ключ сервиса
5
Режим взаимодействия сервиса
6
Наименование сервиса, на русском языке
7
Наименование сервиса, на казахском языке
8
Назначение сервиса, на русском языке
9
Назначение сервиса, на казахском языке
10
Бизнес описание работы сервиса, на русском языке
11
Бизнес описание работы сервиса, на казахском языке
Рекомендуемые требования по производительности и надежности синхронного сервиса:
Контролируемый показатель
12
Максимальное время обработки запроса при синхронном взаимодействии
13
Среднее время обработки запроса
14
Пиковая нагрузка
15
Номинальная нагрузка
16
Среднее время работы без сбоев
17
Время на восстановление работоспособности
18
Требования по использованию ЭЦП
Требования по информационной безопасности
Требования к формату Журнала логирования
Требования со стороны ШЭП/ВШЭП
В таблице 1 приведены требования по производительности и надежности синхронного сервиса.
Таблица 1 – Требования по производительности и надежности синхронного сервиса
Контролируемый показатель
Ограничение
1
Максимальное время обработки запроса при синхронном взаимодействии
до 30 секунд
2
Среднее время обработки запроса
10 секунд
3.
Пиковая нагрузка
2000 запросов в час
4.
Номинальная нагрузка
360 запросов в час
5
Среднее время работы без сбоев
365/7/24
6
Время на восстановление работоспособности
3 часа
Таблица 2 – Требования по производительности и надежности асинхронного сервиса
Контролируемый показатель
Ограничение
1
Максимальное время обработки запроса при асинхронном взаимодействии
Время предоставления результата по запросу на асинхронном сервисе, зависит от реализации каждого интеграционного сервиса
2
Пиковая нагрузка
2000 запросов в час
3
Номинальная нагрузка
360 запросов в час
4
Среднее время работы без сбоев
365/7/24
5
Время на восстановление работоспособности
3 часа
Приложение 3 к Правилам
интеграции объектов
информатизации "электронного
правительства"
Форма
Заявка на публикацию сервиса

2. Синхронды арна хабарламаларының сипаттамасы
2.1. ЭҮШ сервисінің интерфейсі:
Синхрондық арна арқылы хабарламаларды жіберу тәсілі (SendMessage)
SendMessageRequest сервисін ұсынуға сұрау келесі алаңдары бар элементтер массивін қамтиды: SendMessageRequest түріндегі хабарламаның нысаны
Алаңы
Түрі
Міндеті
Сипаттамасы
request
SyncsendMessagerequest
Иә
Сұрау салу
requestInfo
SyncMessageInfo
Иә
Сұрау салу хабарламасы туралы ақпарат
messageId
xsd: string
Иә
Қабылдаушы жүйесіндегі хабарламаны сәйкестендіруші (ЭҮШ түрлендіреді)
correlationId
xsd: string
Жоқ
Сұрау салуды қабылдаушы жүйесіндегі хабарлама тізбегін сәйкестендіруші (ЭҮШ түрлендіреді)
serviceid
xsd: string
Иә
Өзара іс-қимыл сәйкестендірушісі (ЭҮШ сервистерінің тізілімінде жүргізіледі)
messegeDate
xsd: dateTime
Иә
Жіберуші (өзара іс-қимыл жасау бастамашысы) жүйесінде хабарламаның құрылған күні жіберушімен (өзара іс-қимыл бастамашысымен) толтырылады.
routeId
xsd: string
Жоқ
Хабарлама бағытын сәйкестендіруші (егер қосымша бағыттау қажет болса, тізілім бойынша сәйкестендіргіш жіберушінің, яғни өзара іс-қимыл бастамашысының жүйесімен толтырылады)
sessionId
guid
Жоқ
ЭҮШ-тегі сессияның сәйкестендірушісі. ЭҮШ-ке орнатылады.
sender
senderinfo
Иә
Жіберуші туралы ақпарат (жіберушімен толтырылады)
senderId
xsd: string
Иә
Жіберушінің сәйкестендірушісі (жіберушінің жүйесі)
password
xsd: string
Иә
Жіберушінің паролі
properties
property
Жоқ
Ерекшелік массиві, сұрау салудың қосымша ерекшелігін қосуға болады (ЭҮШ және қабылдаушының жүйесімен келісім бойынша)
key
xsd: int
Ерекшелік кілті
value
xsd: int
Ерекшелік мәні
requestData
requestData
Иә
Сұрау салу деректерін тапсыру объектісі
data
xsd: Anytype
Жоқ
Хабарлама деректері (форматы хабарлама алушының жүйесімен анықталады)
SendMessageResponse баптауы сұрау салуға жауап келесі алаңдары бар элементтер массивін қамтиды: SendMessageResponse типіндегі хабарлама форматы
Алаңы
Түрі
Міндеті
Сипаттамасы
response
SyncsendMessageresponse
Иә
Жауап
responseInfo
SyncMessageInfoResponse
Иә
Жауап туралы ақпарат
messageId
xsd: string
Иә
Қабылдаушы жүйесіндегі хабарламаның сәйкестендірушісі (сұрау салуды қабылдаушының жүйесі толтырады (хабарланы өңдейтін жүйе)
correlationId
xsd: string
Жоқ
Сұрау салуды алушының жүйесіндегі хабарлама тізбегін сәйкестендіруші (егер хабарламалар жіберуші жүйенің хабарламалар тізбегі шеңберінде болса) (хабарламаны өңдеуші жүйе)
responseDate
xsd: dateTime
Иә
Сұрау салуды қабылдаушы жүйедегі жауаптың күні (сұрау салуды қабылдаушы жүйемен толтырылады)
sessionId
guid
Жоқ
ЭҮШ-тегі сессияның сәйкестендірушісі. ЭҮШ-ке орнатылады. Жауапты жолдаған жағдайда сұрау салуды қабылдаушы жүйемен толтыру қажет емес.
status
StatusInfo
Иә
"Мәртебе туралы ақпарат" объектісі
code
xsd: int
Иә
Мәртебе коды (сұрау салуды қабылдаушы жүйемен ұсынылады)
message
xsd: string
Иә
Мәртебе туралы хабарлама
responseData
responsedata
Иә
"Жауап деректері" объектісі
data
xsd: Anytype
Жоқ
Хабарламалар деректерінің объектісі (формат хабарламаны алушының жүйесімен айқындалады)
Қате туралы хабарлама (SendMessageFault1_SendMessageFault) келесі алаңдары бар элементтер массивін қамтиды: SendMessageFault түріндегі хабарлама форматы
Алаңы
Түрі
Міндеті
Сипаттамасы
errorCode
xsd: string
Иә
Қатенің коды
errorMessage
xsd: string
Иә
Қатенің хабарламасы
errorData
xsd: string
Жоқ
Қатенің қосымша сипаттамасы
errorDate
xsd: dateTime
Жоқ
Қатенің күні
subError
ErrorInfo
Жоқ
Еншілес қате
sessionId
Guid
Жоқ
Қате болған сессияның сәйкестендірушісі
REST сервистерінің деректер пішімдері
Хабарламаларды сипаттау.
Сервисті ұсынуға сұрау келесі өрістері бар элементтер массиві болып табылады:
Алаңы
Түрі
Міндеті
Сипаттамасы
request
SyncsendMessagerequest
Иә
Сұрау салу
requestInfo
SyncMessageInfo
Иә
Сұрау салу хабарламасы туралы ақпарат
messageId
string
Иә
Алушының жүйесіндегі хабарламаның сәйкестендіргіші
(ЭҮШ түрлендіреді)
serviceid
string
Иә
Өзара іс-қимыл сәйкестендіргіші
(ЭҮШ сервистер тізілімінде жүргізіледі)
messegeDate
dateTime
Иә
Жіберушінің (өзара іс-қимыл бастамашысының) жүйесінде хабарламаны құру күні. Жөнелтуші (өзара іс- қимылдың бастамашысы) толтырады
routeId
string
Жоқ
Хабарлама маршрутының сәйкестендіргіші (егер қосымша маршруттауды қажет ететін болса, тізілім бойынша сәйкестендіргіш жіберуші жүйесімен толтырылады, яғни өзара іс- қимыл бастамашысымен)
sender
senderinfo
Иә
Жіберуші туралы ақпарат объектісі (жөнелтуші толтырады)
senderId
string
Иә
Жіберушінің сәйкестендіргіші (жіберуші жүйесінің)
password
string
Иә
Жіберушінің паролі
requestData
requestData
Иә
Сұрау салу деректерін тапсыру объектісі
data
Anytype
Жоқ
Хабарлама деректері (формат хабарлама алушының жүйесімен анықталады)
Сұрау салуға жауап келесі алаңдары бар элементтер массивін қатиды:
Алаңы
Түрі
Міндеті
Сипаттамасы
response
SyncsendMessageresponse
Иә
Жауап
responseInfo
SyncMessageInfoResponse
Иә
Жауап туралы ақпарат
messageId
string
Иә
Қабылдаушы жүйесіндегі хабарлманың сәйкестендірушісі (сұрау салуды қабылдаушының жүйесі толтырады (хабарламаны өңдейтін жүйе)
responseDate
dateTime
Иә
Сұрау салуды қабылдаушы жүйедегі жауаптың күні (сұрау салуды қабылдаушы жүйемен толтырылады)
message
string
Иә
Мәртебе туралы ақпарат
responseData
responsedata
Иә
"Жауап деректері" объектісі
data
Anytype
Жоқ
Хабарламалар деректерінің объектісі (формат хабарламаны алушының жүйесімен айқындалады)
"Электрондық үкіметтің"
ақпараттандыру объектілерін
интеграциялау қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Сервиспен өзара іс-қимылға қойылатын талаптар
Жарияланатын сервис туралы мәліметтер ("электрондық үкімет" архитектуралық порталындағы мәліметтерді ескере отырып)
1
Сервистің иесі
2
Ақпараттық жүйенің атауы
3
Өзара іс-қимыл контуры
4
Сервис кілті
5
Сервистің өзара әрекет ету режимі
6
Сервистің атауы, орыс тілінде
7
Сервистің атауы, қазақ тілінде
8
Сервистің мақсаты, орыс тілінде
9
Сервистің мақсаты, қазақ тілінде
10
Сервис жұмысының бизнес сипаттамасы, орыс тілінде
11
Сервис жұмысының бизнес сипаттамасы, қазақ тілінде
Синхронды сервистің өнімділігі мен сенімділігі бойынша ұсынылатын талаптар:
Бақыланатын көрсеткіш
12
Синхронды өзара әрекет кезінде сұранымды өңдеудің максималды уақыты
13
Сұранысты өңдеудің орташа уақыты
14
Жоғары жүктеме
15
Номиналды жүктеме
16
Іркіліссіз орташа жұмыс уақыты
17
Жұмысқа қабілеттілікті қалпына келтіру уақыты
18
ЭЦҚ пайдалану бойынша талаптар
Ақпараттық қауіпсіздік бойынша талаптар
Логитау журналының форматына қойылатын талаптар
ЭҮШ/ЭҮСШ тарапынан талаптар
1-кестеде синхронды сервистің өнімділігі мен сенімділігі бойынша талаптар келтірілген
1-кесте. Синхрондық сервистің өнімділігі мен сенімділігі бойынша талаптар
Бақыланатын көрсеткіш
Шектеу
1
Синхронды өзара әрекет кезінде сұранымды өңдеудің максималды уақыты
30 секундқа дейін
2
Сұранысты өңдеудің орташа уақыты
10 секунд
3
Жоғары жүктеме
Сағатына 2000 сұрау
4
Номиналды жүктеме
Сағатына 360 сұрау
5
Іркіліссіз орташа жұмыс уақыты
365/7/24
6
Жұмысқа қабілеттілікті қалпына келтіру уақыты
3 сағат
2-кесте. Асинхронды сервистің өнімділігі мен сенімділігі бойынша талаптар
Бақыланатын көрсеткіш
Шектеу
1
Асинхронды өзара әрекет кезінде сұранымды өңдеудің максималды уақыты
Асинхрондық сервисте сұрау салу бойынша нәтижені ұсыну уақыты әрбір интеграциялық сервисті іске асыруға байланысты
2
Жоғары жүктеме
Сағатына 2000 сұрау
3
Номиналды жүктеме
Сағатына 360 сұрау
4
Іркіліссіз орташа жұмыс уақыты
365/7/24
5
Жұмысқа қабілеттілікті қалпына келтіру уақыты
3 сағат
"Электрондық үкіметтің"
ақпараттандыру объектілерін
интеграциялау қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Сервисті жариялауға өтінім

1. Сценарий приема сообщения с использованием транспортной подписи ШЭП:
1) ШЭП проверяет сообщение (авторизацию, валидацию конверта сообщения, транспортную подпись объектов информатизации);
2) ШЭП подписывает сообщение транспортной подписью;
3) ШЭП передает подписанное сообщение ВШЭП (при взаимодействии с ИС вне ЕТС ГО);
4) ВШЭП проверяет сообщение (авторизацию, валидацию конверта сообщения, транспортную подпись объектов информатизации).
Данный сценарий используется при взаимодействии объектов информатизации.
2. Сценарий приема сообщения с использованием транспортных подписей ШЭП и вызывающей стороны:
1) отправитель подписывает сообщение транспортной подписью и отправляет на ШЭП;
2) ШЭП проверяет транспортную подпись сообщения:
проверяет соответствие ИИН/БИН указанного в ЭЦП ИИН/БИН-а, внесенного в систему при регистрации объекта информатизации;
проверяет транспортную подпись на действительность (онлайн проверка действительности подписи или проверка по списку отозванных сертификатов).
3. Сценарий приема сообщения с использованием транспортных подписей ШЭП, кроме сервисов, реализованных с использованием REST технологии, и вызывающей стороны, с использованием метода шифрования сообщений:
1) отправитель сообщения шифрует сообщение;
2) отправитель сообщения подписывает сообщения транспортной подписью и отправляет ШЭП;
3) ШЭП расшифровывает сообщение;
4) ШЭП проверяет транспортную подпись сообщения:
проверяет соответствие ИИН/БИН указанного в ЭЦП на ИИН/БИН-а, внесенного в систему при регистрации объекта информатизации;
проверяет транспортную подпись на действительность (онлайн проверка действительности подписи или проверка по списку отозванных сертификатов).

1. ЭҮШ көлік қолтаңбасын пайдалана отырып хабарламаны қабылдау сценарийі:
1) ЭҮШ хабарламаны тексереді (авторландыру, хабарлама конвертінің валидациясы, ақпараттандыру объектілерінің көліктік қолтаңбасын);
2) ЭҮШ хабарламаға көліктік қолтаңба қояды;
3) ЭҮШ қол қойылған хабарламаны ЭҮСШ-ға береді (МО БКО-дан тыс АЖ-мен өзара іс-қимыл кезінде);
4) ЭҮСШ хабарламаны тексереді (авторландыру, хабарлама конвертінің валидациясы, ақпараттандыру объектілерінің көліктік қолтаңбасын).
Бұл сценарий ақпараттандыру объектілерінің өзара іс-қимылы кезінде қолданылады.
2. ЭҮШ және шақырушы тараптың көліктік қолтаңбаларын пайдалана отырып хабарламаны қабылдау сценарийі:
1) жөнелтуші хабарламаға көліктік қолтаңба қояды және ЭҮШ-ға жібереді;
2) ЭҮШ хабарламаның көліктік қолтаңбасын тексереді:
ЭЦҚ-да көрсетілген ЖСН/БСН-нің ақпараттандыру объектісін тіркеу кезінде жүйеге енгізілген ЖСН/БСН-ге сәйкестігін тексереді;
көліктік қолтаңбаның дұрыстығын тексереді (қолтаңбаның дұрыстығын онлайн тексеру немесе қайтарып алынған сертификаттар тізімі бойынша тексеру).
3. Хабарламаларды шифрлау әдісін пайдалана отырып, rest технологиясын пайдалану арқылы іске асырылған және шақырушы тараптан сервистерден басқа, ЭҮШ көліктік қолтаңбаларын пайдалана отырып хабарламаны қабылдау сценарийі:
1) хабарламаны жіберуші хабарламаны шифрлайды;
2) хабарламаны жіберуші хабарламаға көліктік қолтаңба қояды және ЭҮШ жолдайды;
3) ЭҮШ хабарламаны шифрлейді;
4) ЭҮШ хабарламаның көліктік қолын тексереді:
ЭЦҚ-да көрсетілген ЖСН/БСН-нің ақпараттандыру объектісін тіркеу кезінде жүйеге енгізілген ЖСН/БСН-ге сәйкестігін тексереді;
көліктік қолтаңбаның дұрыстығын тексереді (қолдың дұрыстығын онлайн тексеру немесе қайтарып алынған сертификаттар тізімі бойынша тексеру).