О внесении изменений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 16 ноября 2015 года № 3-3/997 "Об утверждении Правил рассмотрения заявки на проведение экспертизы"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 4 мая 2020 года № 152. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 мая 2020 года № 20589
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 16 ноября 2015 года № 3-3/997 "Об утверждении Правил рассмотрения заявки на проведение экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12386, опубликован 22 декабря 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил рассмотрения заявки на проведение экспертизы и испытания на патентоспособность";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила рассмотрения заявки на проведение экспертизы и испытания на патентоспособность.";
Правила рассмотрения заявки на проведение экспертизы, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту производства и переработки животноводческой продукции Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении 10 (десяти) календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
С. Омаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство юстиции
Республики Казахстан
Приложение
к приказу Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 4 мая 2020 года № 152
Утверждены
приказом Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 16 ноября 2015 года № 3-3/997
Правила рассмотрения заявки на проведение экспертизы и испытания на патентоспособность
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила рассмотрения заявки на проведение экспертизы и испытания на патентоспособность (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан от 13 июля 1999 года "Об охране селекционных достижений" (далее – Закон) и определяют порядок рассмотрения заявки на проведение экспертизы и испытания на патентоспособность (новых пород животных, включая дополнительные отрасли животноводства, такие как звероводство, кролиководство, мараловодство, муловодство, оленеводство, ословодство, птицеводство, пчеловодство, рыбоводство, собаководство, являющихся результатом творческой деятельности человека).

"Сараптама жүргізуге арналған өтінімді қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 16 қарашадағы № 3-3/997 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 4 мамырдағы № 152 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 6 мамырда № 20589 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Сараптама жүргізуге арналған өтінімді қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 16 қарашадағы № 3-3/997 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12386 болып тіркелген, 2015 жылғы 22 желтоқсанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Патентке қабілеттілікке сараптама жүргізуге және сынақтан өткізуге арналған өтінімді қарау қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Патентке қабілеттілікке сараптама жүргізуге және сынақтан өткізуге арналған өтінімді қарау қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Сараптама жүргізуге арналған өтінімді қарау туралы қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Мал шаруашылығы өнімдерін өндіру және қайта өңдеу департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік 10 (он) күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
С. Омаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2020 жылғы 4 мамырдағы № 152
бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2015 жылғы 16 қарашадағы
№ 3-3/997 бұйрығымен
бекітілген
Патентке қабілеттілікке сараптама жүргізуге және сынақтан өткізуге арналған өтінімді қарау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Патентке қабілеттілікке сараптама жүргізуге және сынақтан өткізуге арналған өтінімді қарау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Селекциялық жетістіктерді қорғау туралы" 1999 жылғы 13 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 5-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді және патентке қабілеттілікке сараптама жүргізуге және сынақтан өткізуге (адамның шығармашылық қызметінің нәтижесі болып табылатын, аң шаруашылығы, үй қояны шаруашылығы, марал шаруашылығы, қашыр шаруашылығы, бұғы шаруашылығы, есек шаруашылығы, құс шаруашылығы, балара шаруашылығы, балық шаруашылығы, ит шаруашылығы сияқты мал шаруашылығының қосымша салаларын қоса алғанда, жануарлардың жаңа тұқымдарын) арналған өтінімді қарау тәртібін айқындайды.

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) заявитель – физическое или юридическое лицо, которое подало заявку на выдачу патента на селекционное достижение;
2) патентоспособность – соответствие созданных пород, внутрипородных (зональных) и заводских типов, заводских линий, семейств животных, кроссов птицы критериям новизны, отличимости, однородности и стабильности;
3) экспертная организация – организация, созданная по решению Правительства Республики Казахстан в организационно-правовой форме республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения, подведомственная в своей деятельности уполномоченному органу в сфере охраны селекционных достижений;
4) селекционное достижение – новая порода животного (включая дополнительные отрасли животноводства, такие как звероводство, кролиководство, мараловодство, муловодство, оленеводство, ословодство, птицеводство, пчеловодство, рыбоводство, собаководство), являющиеся результатом творческой деятельности человека, на которые выдан патент;
5) уполномоченный государственный орган в сфере охраны селекционных достижений – государственный орган, определяемый Правительством Республики Казахстан и осуществляющий государственное регулирование в области охраны селекционных достижений;
6) описание – признаки селекционного достижения в животноводстве, которые раскрывают цели селекционной работы и результаты, характеризующие хозяйственно-полезные, биологические, зоотехнические, экстерьерно-конституциальные свойства, условия содержания и кормления животных, приспособленность к условиям промышленного производства продукции, методы выведения (создания), генеалогическую структуру и экономическую эффективность (или действительная ценность) представляемого к апробации селекционного достижения;
7) порода – группа сельскохозяйственных животных одного вида общего происхождения, сложившаяся под влиянием творческой деятельности человека в определенных хозяйственных и природных условиях, количественно достаточная для разведения "в себе" и обладающая хозяйственной и племенной ценностью, поддерживаемой отбором, подбором, созданием соответствующих их генотипу технологических условий, а также определенной специфичностью в морфологических, физиологических и хозяйственно полезных свойствах, отличающих ее от других пород одного вида. Охраняемыми категориями породы являются: тип, кросс, линия.
Глава 2. Порядок рассмотрения заявки на проведение экспертизы и испытания на патентоспособность
3. Государственная комиссия по испытанию и апробации пород (далее – Государственная комиссия), является консультативно-совещательным органом уполномоченного органа в области развития агропромышленного комплекса рассматривающая копии заявки и анкеты селекционного достижения, направленные экспертной организацией.

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) өтінім беруші - селекциялық жетістікке патент беруге өтінім берген жеке немесе заңды тұлға;
2) патентке қабілеттілік - жануарлардың шығарылған тұқымдарының, бір тұқым ішіндегі (аймақтық) және зауыттық типтерінің, зауыттық желілерінің, тұқым топтарының, құстар кростарының жаңалық, айырым, біртектілік және тұрақтылық өлшемшарттарына сәйкестігі;
3) сараптамалық ұйым - Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорынның ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған, өз қызметінде селекциялық жетістіктерді қорғау саласындағы уәкілетті органға ведомстволық бағынысты ұйым;
4) селекциялық жетістік - адамның шығармашылық қызметінің нәтижесі болып табылатын, патент берілген жануардың жаңа тұқымы (аң шаруашылығы, қоян шаруашылығы, марал шаруашылығы, қашыр шаруашылығы, бұғы шаруашылығы, есек шаруашылығы, құс шаруашылығы, бал ара шаруашылығы, балық өсіру шаруашылығы, ит шаруашылығы сияқты мал шаруашылығының қосымша салаларын қоса алғанда);
5) селекциялық жетiстiктердi қорғау саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк орган - Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайтын және селекциялық жетiстiктердi қорғау саласындағы мемлекеттiк реттеудi жүзеге асыратын мемлекеттiк орган;
6) сипаттау - селекциялық жұмыстың мақсаттары мен шаруашылық-пайдалы, биологиялық, зоотехникалық, сыртқы тұрпаттық-бітімдік қасиеттерін, жануарларды күтіп-ұстау және азықтандыру шарттарын сипаттайтын нәтижелерді, өнімнің өнеркәсіптік өндіріс жағдайларына бейімділігін, шығару (жасау) әдістерін, байқаудан өткізуге ұсынылатын селекциялық жетістіктің генеалогиялық құрылымы мен экономикалық тиімділігін (немесе нағыз құндылық) ашатын мал шаруашылығындағы селекциялық жетістіктердің белгілері;
7) тұқым - белгiлi бiр шаруашылық және табиғи жағдайларда адамның шығармашылық қызметiнiң әсерiмен қалыптасқан, "өз iшiнде" өсiп-өнуi үшiн саны жеткiлiктi және шаруашылық және асыл тұқымдық құндылыққа ие, iрiктеу, таңдау, олардың генотипiне сай келетiн технологиялық жағдайлар жасау арқылы қалыпты күйi сақталатын, сондай-ақ оны бiр түрдегi басқа тұқымдардан ерекшелейтiн морфологиялық, физиологиялық және шаруашылық жағынан пайдалы қасиеттерiнде белгiлi бiр ерекшелiгi бар жалпы шығу тегi ортақ ауыл шаруашылық жануарларының бiр түрiнiң тобы. Тұқымның қорғалатын санаттары: тип, кросс, желi болып табылады.
2-тарау. Патентке қабілеттілікке сараптама жүргізу және сынақтан өткізуге арналған өтінімді қарау тәртібі
3. Тұқымдарды сынақтан және байқаудан өткiзу жөніндегі мемлекеттік комиссия (бұдан әрі - Мемлекеттік комиссия) сараптамалық ұйым жіберген өтiнiмнiң және селекциялық жетiстiк сауалнамасының көшiрмелерiн қарайтын, агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті органның консультациялық-кеңесші органы болып табылады.

4. Государственная комиссия проводит:
1) проверку правильности наименования породы;
2) экспертизу породы на новизну;
3) испытание породы на отличимость, однородность и стабильность.
5. Проверка правильности предложенного наименования породы осуществляется Государственной комиссией в двухмесячный срок с даты поступления материалов заявки от экспертной организации.
6. При проверке наименования породы определяется ее соответствие следующим требованиям: наименование породы должно позволять идентифицировать породу, быть кратким, отличаться от наименований существующих пород того же или близкого зоологического вида, не должно состоять из одних цифр, вводить в заблуждение относительно свойств, происхождения, значения породы, личности селекционера, не должно противоречить принципам гуманности и морали.
7. Если заявка на выдачу патента для одной и той же породы подается в Республику Казахстан и в другие страны, то наименование одной и той же породы должно быть одинаковым, за исключением случаев, когда наименование породы не отвечает требованиям пункта 7 настоящих Правил.
8. Государственная комиссия по результатам проверки правильности наименования породы на соответствие требованиям, указанным в пунктах 7 и 8 настоящих Правил, направляет в экспертную организацию в трех экземплярах заключение о положительном результате проверки наименования нового селекционного достижения в животноводстве по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам либо заключение об отрицательном результате проверки наименования нового селекционного достижения в животноводстве по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
9. В случае если наименование породы не отвечает требованиям, указанным в пунктах 7 и 8 настоящих Правил, то по запросу экспертной организации заявитель в двухмесячный срок предлагает новое наименование породы.
10. Экспертиза породы на новизну проводится в течение двух месяцев с даты поступления копии заявки от экспертной организации путем анализа документов, представленных заявителем.
11. Порода считается новой, если на дату подачи заявки племенной материал данного селекционного достижения не продавался и не передавался другим лицам автором или его правопреемником для использования породы на территории:
1) Республики Казахстан - ранее чем за один год до даты подачи заявки;
2) любого другого государства - ранее чем за четыре года по породам до даты подачи заявки.
12. Порода, которая на дату включения соответствующих родов и видов в государственные реестры селекционных достижений зарегистрирована в Государственном реестре селекционных достижений, рекомендуемых к использованию, может быть признана патентоспособной без предъявления к породе требований новизны.

4. Мемлекеттік комиссия:
1) тұқым атауының дұрыстығын тексеруді;
2) тұқымның жаңалығына сараптама жасауды;
3) тұқымның ерекшелігіне, біртектілігіне және тұрақтылығына сынақ жүргізеді.
5. Тұқымның ұсынылған атауының дұрыстығын тексеруді мемлекеттік комиссия сараптамалық ұйымнан өтінім материалдары келіп түскен күннен бастап екі ай мерзімде жүзеге асырады.
6. Тұқымның атауын тексеру кезінде оның мынадай талаптарға сәйкестігі айқындалады: тұқымның атауы тұқымды сәйкестендіруге мүмкіндік береді, қысқа болуы, сол немесе соған жақын зоологиялық түрдің қолда бар тұқымдары атауларынан ерекшеленуі тиіс, тек цифрлардан тұрмауы тиіс, қасиеттеріне, шығу тегіне, тұқымның маңызына, селекционердiң жеке басына қатысты жаңылыстырмауы тиiс, адамгершiлiк пен мораль принциптерiне қайшы келмеуі тиiс.
7. Егер бір тұқым үшін патент беруге арналған өтінім Қазақстан Республикасында және басқа елдергеде берілсе, онда тұқымның атауы осы Қағидалардың 7-тармағының талаптарына сай келмейтін жағдайларды қоспағанда, бірдей болуы тиіс.
8. Мемлекеттік комиссия тұқым атауының осы Қағидаларға 7 және 8-тармақтарда көрсетілген талаптарға сәйкестігін тексеру нәтижелері бойынша сараптамалық ұйымға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мал шаруашылығындағы жаңа селекциялық жетістіктің атауын тексерудің оң нәтижесі туралы қорытындыны не осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мал шаруашылығындағы жаңа селекциялық жетістіктің атауын тексерудің теріс нәтижесі туралы қорытындыны үш данада жібереді.
9. Егер тұқымның атауы осы Қағидаларға 7 және 8-тармақтарда көрсетілген талаптарға жауап бермесе, онда сараптамалық ұйымның сұрауы бойынша өтінім беруші екі ай мерзімде тұқымның жаңа атауын ұсынады.
10. Тұқымның жаңалыққа сараптамасы сараптамалық ұйымнан өтінім көшірмесі келіп түскен күннен бастап екі ай ішінде өтінім беруші ұсынған құжаттарды талдау жолымен жүргізіледі.
11. Егер өтінім берілген күні автор немесе оның құқықтық мирасқоры аталған селекциялық жетістіктің асыл тұқымдық материалын тұқымды аумақта пайдалану үшін басқа тұлғаларға сатпаса және бермесе тұқым жаңа болып саналады:
1) Қазақстан Республикасында - өтінім берілген күнге дейін бір жыл бұрын;
2) кез келген басқа мемлекетте - өтінім берілген күнге дейін тұқымдар бойынша төрт жылдан ерте.
12. Тиісті тектер мен түрлер селекциялық жетістіктердің мемлекеттік тізіліміне енгізілген күні пайдалануға ұсынылатын Селекциялық жетістіктердің мемлекеттік тізілімінде тіркелген тұқым тұқымға жаңашылдық талаптарды қоймай, патентке қабілетті деп танылуы мүмкін.

13. В случае если в результате экспертизы породы на новизну будет установлено, что порода не соответствует критерию новизны, Государственная комиссия составляет заключение об отрицательном результате экспертизы нового селекционного достижения в животноводстве на новизну по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам и направляет его в трех экземплярах в экспертную организацию.
14. При получении положительных результатов экспертизы на новизну Государственная комиссия принимает решение о проведении испытаний на отличимость, однородность и стабильность.
15. Испытание породы на отличимость, однородность и стабильность проводится Государственной комиссией в соответствии с Методикой проведения испытаний и апробаций селекционных достижений в области животноводства, утвержденной приказом Министра сельского хозяйства от 21 октября 2014 года № 3-3/539 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9901).
16. Государственная комиссия уведомляет экспертную организацию о конкретном сроке проведения испытания породы на отличимость, однородность и стабильность в течение одного месяца с даты направления материалов заявки экспертной организацией.
17. Государственная комиссия использует результаты испытаний, проведенных другими организациями Республики Казахстан, а также других государств, с которыми заключены соответствующие договоры, и данные, представленные заявителем.
18. При соответствии породы условиям патентоспособности Государственная комиссия составляет заключение с описанием породы по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам. Государственная комиссия составляет заключение с описанием селекционного достижения и направляет его в трех экземплярах, на основании которого экспертная организация принимает решение о выдаче патента.
19. При установлении Государственной комиссией несоответствия породы условиям патентоспособности Государственная комиссия составляет отрицательное заключение по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам и направляет его в трех экземплярах, на основании которого экспертная организация принимает решение о не выдаче патента.
Приложение 1
к Правилам рассмотрения
заявки на проведение
экспертизы и испытания
на патентоспособность
Форма
Адрес: _______________________
_____________________________
Государственная комиссия по
испытанию и апробации пород
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан
Утверждаю
Председатель Государственной
комиссии по испытанию и апробации
пород Министерства сельского
хозяйства Республики Казахстан
___________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
"____" ______________20___ года
Заключение о положительном результате проверки наименования нового селекционного достижения в животноводстве
Основание проведения проверки
Дата поступления
Предлагаемое наименование селекционного достижения
Название селекционного достижения
Заявитель(и)
В результате экспертизы материалов заявки наименования нового селекционного достижения в животноводстве установлено, что наименование нового селекционного достижения соответствует требованиям статьи 6 Закона Республики Казахстан от 13 июля 1999 года "Об охране селекционных достижений".
Члены: _____________ _____________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
_____________ _________________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
_____________ _________________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 2
к Правилам рассмотрения
заявки на проведение
экспертизы и испытания
на патентоспособность
Форма
Адрес: _______________________
_____________________________
Государственная комиссия по
испытанию и апробации пород
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан
Утверждаю
Председатель Государственной
комиссии по испытанию и апробации
пород Министерства сельского
хозяйства Республики Казахстан
___________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
"____" ______________20___ года
Заключение об отрицательном результате проверки наименования нового селекционного достижения в животноводстве
Основание проведения проверки
Дата поступления
Предлагаемое наименование селекционного достижения
Название селекционного достижения
Заявитель(и)
В результате экспертизы материалов заявки наименования нового селекционного достижения в животноводстве установлено, что наименование нового селекционного достижения не соответствует требованиям статьи 6 Закона Республики Казахстан от 13 июля 1999 года "Об охране селекционных достижений".
Члены: _____________ _____________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
_____________ __________________________________________________________________
(подпись)                         (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
_____________ _________________________________________________________________
(подпись)                         (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 3
к Правилам рассмотрения
заявки на проведение
экспертизы и испытания
на патентоспособность
Форма
Адрес: _______________________
_____________________________
Государственная комиссия по
испытанию и апробации пород
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан
Утверждаю
Председатель Государственной
комиссии по испытанию и апробации
пород Министерства сельского
хозяйства Республики Казахстан
___________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
"____" ______________20___ года
Заключение об отрицательном результате экспертизы нового селекционного достижения в животноводстве на новизну
Основание проведения проверки
Дата поступления
Предлагаемая новизна селекционного достижения
Заявитель(и)
В результате экспертизы материалов заявки нового селекционного достижения в животноводстве на новизну установлено, что новая порода не соответствует критериям новизны.
Члены: _____________ _____________________________________________________
(подпись)                   (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
_____________ _________________________________________________________________
(подпись)                   (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
____________ _________________________________________________________________
(подпись)                   (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 4
к Правилам рассмотрения
заявки на проведение
экспертизы и испытания
на патентоспособность
Форма
Адрес: _______________________
_____________________________
Государственная комиссия по
испытанию и апробации пород
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан
Утверждаю
Председатель Государственной
комиссии по испытанию и апробации
пород Министерства сельского
хозяйства Республики Казахстан
___________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
"____" ______________20___ года
Заключение об положительном результате испытания на патентоспособность нового селекционного достижения в животноводстве
Основание проведения проверки
Дата поступления
Описание породы условиям патентоспособности
Заявитель(и)
В результате экспертизы материалов заявки испытания на патентоспособность нового селекционного достижения в животноводстве установлено, что порода соответствует условиям патентоспособности.
Члены: _____________ _____________________________________________________
(подпись)                   (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
_____________ _________________________________________________________________
(подпись)                   (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
____________ _________________________________________________________________
(подпись)                   (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 5
к Правилам рассмотрения
заявки на проведение
экспертизы и испытания
на патентоспособность
Форма
Адрес: _______________________
_____________________________
Государственная комиссия по
испытанию и апробации пород
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан
Утверждаю
Председатель Государственной
комиссии по испытанию и апробации
пород Министерства сельского
хозяйства Республики Казахстан
___________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
"____" ______________20___ года
Заключение об отрицательном результате испытания на патентоспособность нового селекционного достижения в животноводстве
Основание проведения проверки
Дата поступления
Описание породы условиям непатентоспособности
Заявитель(и)
В результате экспертизы материалов заявки испытания на патентоспособность нового селекционного достижения в животноводстве установлено, что порода не соответствует условиям патентоспособности.
Члены: _____________ _____________________________________________________
(подпись)                   (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
_____________ _________________________________________________________________
(подпись)                   (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
____________ _________________________________________________________________
(подпись)                   (фамилия, имя, отчество (при его наличии))

13. Егер тұқым жаңалығына сараптама жасау нәтижесінде тұқым жаңалық өлшеміне сәйкес келмейтіндігі анықталса, Мемлекеттік комиссия осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мал шаруашылығындағы жаңа селекциялық жетістікті жаңалыққа сараптаудың теріс нәтижесі туралы қорытынды жасайды және оны үш данада сараптамалық ұйымға жібереді.
14. Жаңалыққа арналған сараптаманың оң нәтижелері алынған кезде Мемлекеттік комиссия ерекшелігіне, біртектілігіне және тұрақтылығына сынақ жүргізу туралы шешім қабылдайды.
15. Тұқымның ерекшелігіне, біртектілігіне және тұрақтылығына сынақтан өткізуді Мемлекеттік комиссия ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 21 қазандағы № 3-3/539 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9901 болып тіркелген) бекітілген Мал шаруашылығы саласындағы селекциялық жетістіктерді сынақтардан және байқаулардан өткізу әдістемесіне сәйкес жүргізеді.
16. Мемлекеттік комиссия өтінім материалдарын сараптамалық ұйым жіберген күннен бастап бір ай ішінде тұқымның ерекшелігіне, біртектілігіне және тұрақтылығына сынақтан өткізудің нақты мерзімі туралы сараптамалық ұйымға хабарлайды.
17. Мемлекеттік комиссия Қазақстан Республикасының, сондай-ақ тиісті шарттар жасалған басқа мемлекеттердің басқа ұйымдары жүргізген сынақтардың нәтижелерін және өтініш беруші ұсынған деректерді пайдаланады.
18. Тұқым патент қабілеттілігі шарттарына сәйкес келсе, Мемлекеттік комиссия осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тұқымды сипаттай отырып, қорытынды жасайды. Мемлекеттік комиссия селекциялық жетістікті сипаттай отырып, қорытынды жасайды және оны үш данада сараптамалық ұйымға жібереді, оның негізінде сараптамалық ұйым патент беру туралы шешім қабылдайды.
19. Мемлекеттік комиссия тұқымның патентке қабілеттілік шарттарына сәйкес келмейтінін анықтаса, Мемлекеттік комиссия осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша теріс қорытынды жасайды және оны үш данада жібереді, оның негізінде сараптамалық ұйым патент бермеу туралы шешім қабылдайды.
Патентке қабілеттілікке
сараптама жүргізуге және
сынақтан өткізуге арналған
өтінімді қарау қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Мекенжайы: _______________
________________________
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігінің Тұқымдарды сынақтан және байқаудан өткiзу жөнiндегi мемлекеттiк комиссиясы
Бекітемін
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігінің Тұқымдарды
сынақтан және байқаудан өткiзу жөнiндегi
мемлекеттiк комиссиясының төрағасы
_________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі) (қолы)
20_____ жылғы "____" _____________
Мал шаруашылығындағы жаңа селекциялық жетiстiктiң атауын тексерудің оң нәтижесі туралы қорытынды
Тексеру жүргізудің негізі
Келіп түскен күні
Селекциялық жетістіктің ұсынылып отырған атауы
Селекциялық жетістіктің атауы
Өтінім беруші (лер)
Мал шаруашылығындағы жаңа селекциялық жетістіктің атауына берілген өтінім материалдары сараптамасының нәтижесінде жаңа селекциялық жетiстiктiң атауы "Селекциялық жетістіктерді қорғау туралы" 1999 жылғы 13 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабында белгіленген талаптарға сәйкес келетіндігі белгіленді.
Мүшелері: __________ _____________________________________________________
(қолы)                  (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
___________ _____________________________________________________
(қолы)                  (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
___________ _____________________________________________________
(қолы)                  (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Патентке қабілеттілікке
сараптама жүргізуге және
сынақтан өткізуге арналған
өтінімді қарау қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Мекенжайы: _______________
________________________
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігінің Тұқымдарды сынақтан және байқаудан өткiзу жөнiндегi мемлекеттiк комиссиясы
Бекітемін
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігінің Тұқымдарды
сынақтан және байқаудан өткiзу жөнiндегi
мемлекеттiк комиссиясының төрағасы
_________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі) (қолы)
20_____ жылғы "____" _____________
Мал шаруашылығындағы жаңа селекциялық жетiстiктiң атауын тексерудің теріс нәтижесі туралы қорытынды
Тексеру жүргізудің негізі
Келіп түскен күні
Селекциялық жетістіктің ұсынылып отырған атауы
Селекциялық жетістіктің атауы
Өтінім беруші (лер)
Мал шаруашылығындағы жаңа селекциялық жетістіктің атауына берілген өтінім материалдары сараптамасының нәтижесінде жаңа селекциялық жетiстiктiң атауы "Селекциялық жетістіктерді қорғау туралы" 1999 жылғы 13 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабында белгіленген талаптарға сәйкес келетіндігі белгіленді.
Мүшелері: __________ _____________________________________________________
(қолы)                  (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
___________ _____________________________________________________
(қолы)                  (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
___________ _____________________________________________________
(қолы)                  (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Патентке қабілеттілікке
сараптама жүргізуге және
сынақтан өткізуге арналған
өтінімді қарау қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Мекенжайы: _______________
________________________
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігінің Тұқымдарды сынақтан және байқаудан өткiзу жөнiндегi мемлекеттiк комиссиясы
Бекітемін
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігінің Тұқымдарды
сынақтан және байқаудан өткiзу жөнiндегi
мемлекеттiк комиссиясының төрағасы
_________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі) (қолы)
20_____ жылғы "____" _____________
Мал шаруашылығындағы жаңа селекциялық жетістікті жаңалыққа сараптаудың теріс нәтижесі туралы қорытынды
Тексеру жүргізудің негізі
Келіп түскен күні
Селекциялық жетістіктің ұсынылып отырған жаңалығы
Өтінім беруші (лер)
Мүшелері: __________ _____________________________________________________
(қолы)                  (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
___________ _____________________________________________________
(қолы)                  (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
___________ _____________________________________________________
(қолы)                  (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Патентке қабілеттілікке
сараптама жүргізуге және
сынақтан өткізуге арналған
өтінімді қарау қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Мекенжайы: _______________
________________________
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігінің Тұқымдарды сынақтан және байқаудан өткiзу жөнiндегi мемлекеттiк комиссиясы
Бекітемін
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігінің Тұқымдарды
сынақтан және байқаудан өткiзу жөнiндегi
мемлекеттiк комиссиясының төрағасы
_________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі) (қолы)
20_____ жылғы "____" _____________
Мал шаруашылығындағы жаңа селекциялық жетістікті патентке қабілеттілікке сынаудың оң нәтижесі туралы қорытынды
Тексеру жүргізудің негізі
Келіп түскен күні
Тұқымның патентке қабілеттілік шарттарына сипаттамасы
Өтінім беруші (лер)
Мал шаруашылығындағы жаңа селекциялық жетістікті патентке қабілеттілікке сынау өтінімінің материалдарын сараптау нәтижесінде тұқым патентке қабілеттілік шарттарына сәйкес келетіні анықталды.
Мүшелері: __________ _____________________________________________________
(қолы)                  (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
___________ _____________________________________________________
(қолы)                  (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
___________ _____________________________________________________
(қолы)                  (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Патентке қабілеттілікке
сараптама жүргізуге және
сынақтан өткізуге арналған
өтінімді қарау қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Мекенжайы: _______________
________________________
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігінің Тұқымдарды сынақтан және байқаудан өткiзу жөнiндегi мемлекеттiк комиссиясы
Бекітемін
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігінің Тұқымдарды
сынақтан және байқаудан өткiзу жөнiндегi
мемлекеттiк комиссиясының төрағасы
_________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі) (қолы)
20_____ жылғы "____" _____________
Мал шаруашылығындағы жаңа селекциялық жетістікті патентке қабілеттілікке сынаудың теріс нәтижесі туралы қорытынды
Тексеру жүргізудің негізі
Келіп түскен күні
Тұқымның патентке қабілеттілік шарттарына сипаттамасы
Өтінім беруші (лер)
Мал шаруашылығындағы жаңа селекциялық жетістікті патентке қабілеттілікке сынау өтінімінің материалдарын сараптау нәтижесінде тұқым патентке қабілеттілік шарттарына сәйкес келмейтіндігі анықталды.
Мүшелері: __________ _____________________________________________________
(қолы)                  (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
___________ _____________________________________________________
(қолы)                  (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
___________ _____________________________________________________
(қолы)                  (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)