Об утверждении Правил присвоения (подтверждения) квалификационных категорий педагогам
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 11 мая 2020 года № 192. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 мая 2020 года № 20618. Утратил силу приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 12 ноября 2021 года № 561.
Сноска. Утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 12.11.2021 № 561 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 14, подпунктом 3) пункта 1 статьи 15 Закона Республики Казахстан от 27 декабря 2019 года "О статусе педагога" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Правила присвоения (подтверждения) квалификационных категорий педагогам изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету дошкольного и среднего образования Министерства образования и науки Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра образования и науки Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Министр образования и науки
Республики Казахстан
А. Аймагамбетов
Приложение
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 11 мая 2020 года № 192
Правила присвоения (подтверждения) квалификационных категорий педагогам
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила присвоения (подтверждения) квалификационной категории педагогам (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьей 14 Закона Республики Казахстан "О статусе педагога" и определяют порядок присвоения (подтверждения) квалификационных категорий педагогам.
2. Организация образования ежегодно до 1 сентября составляет и утверждает перспективный план присвоения (подтверждения) квалификационных категорий на предстоящий финансовый год, который корректируется по мере необходимости.
Глава 2. Порядок присвоения квалификационных категорий педагогам

Педагогтерге біліктілік санаттарын беру (растау) қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2020 жылғы 11 мамырдағы № 192 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 12 мамырда № 20618 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2021 жылғы 12 қарашадағы № 561 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 12.11.2021 № 561 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Педагог мәртебесі туралы" 2019 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабына, 15-бабының 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Педагогтерге біліктілік санаттарын беру (растау) қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Мектепке дейінгі және орта білім беру комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының білім және ғылым вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
А. Аймагамбетов
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы 11 мамырдағы
№ 192 бұйрығына
қосымша
Педагогтерге біліктілік санаттарын беру (растау) қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Педагогтерге біліктілік санатын беру (растау) қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Педагог мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабына сәйкес әзірленді және педагогтерге біліктілік санаттарын беру (растау) тәртібін айқындайды.
2. Білім беру ұйымы жыл сайын 1 қыркүйекке дейін алдағы қаржы жылына біліктілік санаттарын берудің (растаудың) перспективалық жоспарын жасайды және бекітеді, ол қажеттілігіне қарай түзетіледі.
2-тарау. Педагогтерге біліктілік санаттарын беру тәртібі

3. Квалификационные категории присваиваются Комиссией (далее – Комиссия), утвержденной приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 января 2016 года № 83 "Об утверждении Правил и условий проведения аттестации педагогических работников и приравненных к ним лиц, занимающих должности в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего образования, образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, дополнительного образования и специальные учебные программы, и иных гражданских служащих в области образования и науки" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 13317, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" 11 марта 2016 года) (далее – приказ № 83).
4. Для проведения процедуры присвоения (подтверждения) квалификационных категорий на соответствие заявленной квалификационной категории создается экспертный совет:
на квалификационную категорию "педагог-модератор" - экспертный совет, организуемый на уровне организации образования, в составе: высококвалифицированные педагоги организации образования, представители общественных, неправительственных организаций в области образования, профсоюзов, работодателей;
на квалификационную категорию "педагог-эксперт" - экспертный совет, организуемый на уровне города (района), областей, городов республиканского значения и столицы, уполномоченного органа в области образования (для республиканских подведомственных организаций), уполномоченного органа соответствующей отрасли, в составе: методисты методических кабинетов (центров), высококвалифицированные педагоги организаций образования, города (района), представители организации повышения квалификации, общественных, неправительственных организаций в области образования, представители профсоюзов, работодателей;
на квалификационную категорию "педагог-исследователь" - экспертный совет, организуемый на уровне области, городов республиканского значения и столицы, уполномоченного органа в области образования (для республиканских подведомственных организаций), уполномоченного органа соответствующей отрасли в составе: методисты методических кабинетов (центров), высококвалифицированные педагоги организаций образования области, городов республиканского значения и столицы, республиканских подведомственных организаций, представители уполномоченного органа соответствующей отрасли, организаций повышения квалификации, общественных, неправительственных организаций в области образования, профсоюзов, работодателей;
на квалификационную категорию "педагог-мастер" - экспертный совет, организуемый на уровне области, городов республиканского значения и столицы, уполномоченного органа в области образования (для республиканских подведомственных организаций), уполномоченного органа соответствующей отрасли в составе: методисты методических кабинетов (центров), высококвалифицированные педагоги организаций образования области, представители организаций повышения квалификации, попечительских советов, общественных, неправительственных организаций, профсоюзов, работодателей, который утверждается приказом руководителя органа управления образования области, городов республиканского значения и столицы, уполномоченного органа в области образования (для республиканских подведомственных организаций), уполномоченного органа соответствующей отрасли.

3. Біліктілік санаттарын "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуды, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын және арнайы оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін педагогтерді және білім және ғылым саласындағы басқа да азаматтық қызметшілерді аттестаттаудан өткізу қағидалары мен шарттарын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13317 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 11 наурызда жарияланған) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 27 қаңтардағы № 83 бұйрығымен (бұдан әрі - № 83 бұйрық) бекітілген комиссия (бұдан әрі - Комиссия) береді.
4. Мәлімделген біліктілік санатына сәйкестігіне біліктілік санаттарын беру (растау) рәсімін жүргізу үшін сараптамалық кеңес құрылады:
"педагог-модератор" біліктілік санаты үшін - білім беру ұйымының деңгейінде ұйымдастырылатын сараптамалық кеңес, құрамында: білім беру ұйымының жоғары білікті педагогтері, білім беру саласындағы қоғамдық, үкіметтік емес ұйымдардың, кәсіподақтардың, жұмыс берушілердің өкілдері;
"педагог-сарапшы" біліктілік санаты үшін - қала (аудан), облыстар, республикалық маңызы бар қалалар мен астана, білім беру саласындағы уәкілетті орган (республикалық ведомстволық бағынысты ұйымдар үшін), тиісті саланың уәкілетті органы деңгейінде ұйымдастырылатын сараптамалық кеңес, құрамында: әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) әдіскерлері, білім беру ұйымдарының, қаланың (ауданның) жоғары білікті педагогтері, біліктілікті арттыру ұйымдарының, білім беру саласындағы қоғамдық, үкіметтік емес ұйымдардың, кәсіподақтардың, жұмыс берушілердің өкілдері;
"педагог-зерттеуші" біліктілік санаты үшін - облыстар, республикалық маңызы бар қалалар мен астана, білім беру саласындағы уәкілетті орган (республикалық ведомстволық бағынысты ұйымдар үшін), тиісті саланың уәкілетті органы деңгейінде ұйымдастырылатын сараптамалық кеңес, құрамында: әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) әдіскерлері, облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың білім беру ұйымдарының, республикалық ведомстволық бағынысты ұйымдардың жоғары білікті педагогтері, тиісті саланың уәкілетті органының, біліктілікті арттыру ұйымдарының, білім беру саласындағы қоғамдық, үкіметтік емес ұйымдардың, кәсіподақтардың, жұмыс берушілердің өкілдері;
"педагог-шебер" біліктілік санаты үшін - облыстың, республикалық маңызы бар қалалар мен астана, білім беру саласындағы уәкілетті орган (республикалық ведомстволық бағынысты ұйымдар үшін), тиісті саланың уәкілетті органы деңгейінде ұйымдастырылатын сараптамалық кеңес, құрамында: әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) әдіскерлері, облыстың білім беру ұйымдарының жоғары білікті педагогтері, облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың білім беруді басқару органы, білім беру саласындағы уәкілетті орган (республикалық ведомстволық бағынысты ұйымдар үшін), тиісті саланың уәкілетті органы басшысының бұйрығымен бекітілетін біліктілікті арттыру ұйымдарының, қамқоршылық кеңестердің, қоғамдық, үкіметтік емес ұйымдардың, кәсіподақтардың, жұмыс берушілердің өкілдері.

5. В состав экспертного совета входят председатель и члены экспертного совета. Экспертный совет состоит из нечетного количества членов, но не менее пяти человек.
6. Комиссия направляет материалы в экспертный совет два раза в год (до 15 мая и 15 ноября текущего года соответственно) по акту приема-передачи портфолио педагога на присвоение (подтверждение) квалификационных категорий по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
7. Экспертный совет рассматривает и оценивает портфолио педагогов на присвоение (подтверждение) квалификационных категорий в соответствии с критериями оценивания портфолио педагогов на присвоение (подтверждение) квалификационных категорий по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, с учетом листов наблюдения по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
8. Экспертный совет направляет листы оценивания портфолио педагогов на присвоение (подтверждение) квалификационных категорий по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам и рекомендации по комплексному аналитическому обобщению итогов деятельности педагога на квалификационную категорию в Комиссию в срок до 15 июня и 15 декабря текущего года по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
9. По каждому педагогу на присвоение (подтверждение) квалификационных категорий экспертный совет выносит рекомендации о соответствии или о несоответствии.
10. Квалификационная категория "педагог" присваивается лицам, имеющим педагогическое или иное профессиональное образование по соответствующему профилю, а также лицам, прошедшим курсы переподготовки, без предъявления требований к стажу работы, соответствующие следующим профессиональным компетенциям:
знает содержание учебного предмета, учебно-воспитательного процесса, методики преподавания и оценивания; планирует и организует учебно-воспитательный процесс с учетом психолого-возрастных особенностей обучающихся, способствует формированию общей культуры обучающегося и его социализации, принимает участие в мероприятиях на уровне организации образования, осуществляет индивидуальный подход в воспитании и обучении с учетом потребностей обучающихся, владеет навыками профессионально-педагогического диалога, применяет цифровые образовательные ресурсы.
Параграф 1. Порядок очередного присвоения квалификационных категорий педагогам
11. Присвоение квалификационной категории принимается решением Комиссии с учетом рекомендаций экспертного совета:
1) на квалификационную категорию "педагог-модератор":
лица, имеющие педагогическое или иное профессиональное образование по соответствующему профилю, а также лица, прошедшие курсы переподготовки, педагогический стаж не менее двух лет, соответствующие следующим профессиональным компетенциям:
соответствует общим требованиям квалификационной категории "педагог", кроме того использует инновационные формы, методы и средства обучения, обобщает опыт на уровне организации образования, имеет участников олимпиад, конкурсов, соревнований на уровне организации образования;

5. Сараптамалық кеңестің құрамына сараптамалық кеңестің төрағасы мен мүшелері кіреді. Сараптамалық кеңес мүшелерінің тақ санынан, бірақ кемінде бес адамнан тұрады.
6. Комиссия осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша біліктілік санаттарын беруге (растауға) педагог портфолиосын қабылдау-табыстау актісі бойынша материалдарды сараптамалық кеңеске жылына екі рет (ағымдағы жылдың 15 мамырына және 15 қарашасына дейін тиісінше) жібереді.
7. Сараптамалық кеңес осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бақылау парақтарын ескере отырып, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша біліктілік санаттарын беру (растау) үшін педагогтердің портфолиосын бағалау өлшемшарттарына сәйкес біліктілік санаттарын беру (растау) үшін педагогтердің портфолиосын қарайды және бағалайды.
8. Сараптамалық кеңес осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша біліктілік санаттарын беру (растау) үшін педагогтердің портфолиосын бағалау парағын және осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ағымдағы жылдың 15 маусымына және 15 желтоқсанына дейінгі мерзімде Комиссияға біліктілік санатын алу үшін педагог қызметінің қорытындыларын кешенді талдамалық қорыту жөніндегі ұсынымдарды жібереді.
9. Әрбір педагог бойынша біліктілік санаттарын беру (растау) үшін сараптамалық кеңес сәйкестік немесе сәйкессіздік туралы ұсынымдар шығарады.
10. "Педагог" біліктілік санаты тиісті бейін бойынша педагогикалық немесе өзге де кәсіптік білімі бар адамдарға, сондай-ақ жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, қайта даярлау курстарынан өткен, мынадай кәсіби құзыреттерге сәйкес келетін адамдарға беріледі:
оқу пәнінің мазмұнын, оқу-тәрбие процесін, оқыту және бағалау әдістемесін біледі; оқу-тәрбие процесін білім алушылардың психологиялық-жас ерекшеліктерін ескере отырып жоспарлайды және ұйымдастырады, білім алушының жалпы мәдениетін қалыптастыруға және оны әлеуметтендіруге ықпал етеді, білім беру ұйымы деңгейіндегі іс-шараларға қатысады, білім алушылардың қажеттіліктерін ескере отырып, тәрбие мен оқытуда жеке тәсілді жүзеге асырады, кәсіптік-педагогикалық диалог дағдыларын меңгерген, сандық білім беру ресурстарын қолданады.
1-параграф. Педагогтерге кезекті біліктілік санаттарын беру тәртібі
11. Біліктілік санатын беру сараптамалық кеңестің ұсынымдарын ескере отырып, Комиссияның шешімімен қабылданады:
1) "педагог-модератор" біліктілік санатына:
тиісті бейін бойынша педагогикалық немесе өзге де кәсіптік білімі бар адамдар, сондай-ақ қайта даярлау курстарынан өткен, кемінде екі жыл педагогикалық өтілі бар, мынадай кәсіби құзыреттерге сәйкес келетін адамдар:
"педагог" біліктілік санатының жалпы талаптарына сәйкес келеді, сонымен қатар оқытудың инновациялық түрлерін, әдістері мен құралдарын пайдаланады, білім беру ұйымы деңгейінде тәжірибе жинақтайды, білім беру ұйымы деңгейінде олимпиадаларға, конкурстарға, жарыстарға қатысушылары бар;

2) на квалификационную категорию "педагог-эксперт":
лица, имеющие педагогическое или иное профессиональное образование по соответствующему профилю, а также лица, прошедшие курсы переподготовки, педагогический стаж не менее трех лет, соответствующие следующим профессиональным компетенциям:
соответствует общим требованиям квалификационной категории "педагог-модератор", кроме того владеет навыками анализа организованной учебной деятельности, учебно-воспитательного процесса, конструктивно определяет приоритеты профессионального развития: собственного и коллег на уровне организации образования, обобщает опыт на уровне района/города, имеет участников олимпиад, конкурсов, соревнований на уровне района/города;
3) на квалификационную категорию "педагог-исследователь":
лица, имеющие педагогическое или иное профессиональное образование по соответствующему профилю, а также лица, прошедшие курсы переподготовки, педагогический стаж не менее четырех лет, соответствующие следующим профессиональным компетенциям:
соответствует общим требованиям квалификационной категории "педагог-эксперт", кроме того владеет навыками исследования урока и разработки инструментов оценивания, обеспечивает развитие исследовательских навыков обучающихся, осуществляет наставничество и конструктивно определяет стратегии развития в педагогическом сообществе на уровне района, города, обобщает опыт на уровне области/городов республиканского значения и столицы, республики (для республиканских подведомственных организаций); наличие участников олимпиад, конкурсов, соревнований на уровне области/городов республиканского значения и столицы, республики (для республиканских подведомственных организаций);
лица, принимавшие участие в республиканской экспертизе учебников, учебно-методических комплексов и учебно-методических пособий, без предъявления требований к вышеназванным показателям.
4) на квалификационную категорию "педагог-мастер":
лица, имеющие высшее или послевузовское педагогическое или иное профессиональное образование по соответствующему профилю, а также лица, прошедшие курсы переподготовки, педагогический стаж не менее пяти лет, соответствующие следующим профессиональным компетенциям:
соответствует общим требованиям квалификационной категории "педагог-исследователь", кроме того имеет авторскую программу, получившую одобрение на Республиканском учебно-методическом совете, или является автором (соавтором) изданных учебников, учебно-методических пособий, включенных в перечень учебников, учебно-методических комплексов и учебно-методических пособий, утвержденных уполномоченным органом, обеспечивает развитие навыков научного проектирования, осуществляет наставничество и планирует развитие сети профессионального сообщества на уровне области, является участником республиканских и международных конкурсов и олимпиад или подготовил участников республиканских и международных конкурсов и олимпиад, утвержденных уполномоченным органом в области образования.

2) "педагог-сарапшы" біліктілік санатына:
тиісті бейін бойынша педагогикалық немесе өзге де кәсіптік білімі бар адамдар, сондай-ақ қайта даярлау курстарынан өткен, кемінде үш жыл педагогикалық өтілі бар, мынадай кәсіби құзыреттерге сәйкес келетін адамдар:
"педагог-модератор" біліктілік санатының жалпы талаптарына сәйкес келеді, сонымен қатар ұйымдастырылған оқу әрекетін, оқу-тәрбие процесін талдау дағдыларына ие, білім беру ұйымы деңгейінде өзінің және әріптестерінің кәсіби даму басымдықтарын конструктивті анықтайды, аудандық/қалалық деңгейде тәжірибе жинақтайды, аудандық/қалалық деңгейдегі олимпиадаларға, конкурстарға жарыстарға қатысушылары бар;
3) "педагог-зерттеуші" біліктілік санатына:
тиісті бейін бойынша педагогикалық немесе өзге де кәсіптік білімі бар адамдар, сондай-ақ қайта даярлау курстарынан өткен, кемінде төрт жыл педагогикалық өтілі бар, мынадай кәсіби құзыреттерге сәйкес келетін адамдар:
"педагог-сарапшы" біліктілік санатының жалпы талаптарына сәйкес келеді, сонымен қатар сабақты зерттеу және бағалау құралдарын әзірлеу дағдыларын меңгерген, білім алушылардың зерттеу дағдыларын дамытуды қамтамасыз етеді, тәлімгерлікті жүзеге асырады және педагогикалық қоғамдастықта аудан, қала деңгейінде даму стратегиясын конструктивті айқындайды, облыс/республикалық маңызы бар қалалар және астана, республика деңгейінде тәжірибе жинақтайды (республикалық ведомстволық бағынысты ұйымдар үшін); облыс/республикалық маңызы бар қалалар және астана, республика деңгейінде олимпиадаларға, конкурстарға, жарыстарға қатысушылардың болуы (республикалық ведомстволық бағынысты ұйымдар үшін);
жоғарыда аталған көрсеткіштер бойынша талаптар қоюсыз, оқулықтардың, оқу-әдістемелік кешендердің және оқу-әдістемелік құралдардың республикалық сараптамасына қатысқан адамдар.
4) "педагог-шебер" біліктілік санатына:
тиісті бейін бойынша жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі педагогикалық немесе өзге де кәсіптік білімі бар адамдар, сондай-ақ қайта даярлау курстарынан өткен, кемінде бес жыл педагогикалық өтілі бар, мынадай кәсіби құзыреттерге сәйкес келетін адамдар:
"педагог-зерттеуші" біліктілік санатының жалпы талаптарына сәйкес келеді, сонымен қатар Республикалық оқу-әдістемелік кеңесте мақұлдау алған авторлық бағдарламасы бар немесе уәкілетті орган бекіткен оқулықтар, оқу-әдістемелік кешендер мен оқу-әдістемелік құралдар тізбесіне енгізілген басып шығарылған оқулықтардың, оқу-әдістемелік құралдардың авторы (тең авторы) болып табылады, ғылыми жобалау дағдыларын дамытуды қамтамасыз етеді, тәлімгерлікті жүзеге асырады және кәсіби қоғамдастық желісін облыс деңгейінде дамытуды жоспарлайды, республикалық және халықаралық конкурстар мен олимпиадалардың қатысушысы болып табылады немесе білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен республикалық және халықаралық конкурстар мен олимпиадалардың қатысушыларын даярлаған.

12. Присвоение квалификационной категории педагогам проводится в соответствии c квалификационными характеристиками педагогов. Процедура присвоения квалификационных категорий педагогов проводится на следующих уровнях образования:
на квалификационную категорию "педагог-модератор" - в организациях дошкольного, начального, основного среднего, общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования (далее - организация образования);
на квалификационную категорию "педагог-эксперт" - в отделах образования районов (городов), управлениях образования, городов республиканского значения и столицы, в уполномоченных органах в области образования (для республиканских подведомственных организаций), уполномоченных органах соответствующей отрасли;
на квалификационную категорию "педагог-исследователь" - в управлениях образования, городов республиканского значения и столицы, в уполномоченных органах в области образования (для республиканских подведомственных организаций), уполномоченных органах соответствующей отрасли;
на квалификационную категорию "педагог-мастер" - в управлениях образования, городов республиканского значения и столицы, в уполномоченных органах в области образования (для республиканских подведомственных организаций), уполномоченных органах соответствующей отрасли;
13. Организация образования представляет списочный состав педагогов (на бумажных или электронных носителях) на присвоение квалификационной категории в отделы образования районов (городов), управления образования областей, городов республиканского значения и столицы, республиканские организации - в уполномоченный орган в области образования (для республиканских подведомственных организаций), уполномоченный орган соответствующей отрасли.
14. По каждому педагогу Комиссия выносит одно из следующих решений:
1) соответствует заявленной квалификационной категории;
2) не соответствует заявленной квалификационной категории;
3) соответствует квалификационной категории, ниже заявленной на один уровень.
15. Решение Комиссии оформляется протоколом согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
16. При принятии Комиссией решения "не соответствует заявляемой квалификационной категории" за ним сохраняется имеющаяся квалификационная категория до завершения срока ее действия.
17. Решение Комиссии о продлении срока действия квалификационной категории педагогам оформляется по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
18. Квалификационная категория продлевается на основании заявления педагогов, но не более чем на три года в следующих случаях:

12. Педагогтерге біліктілік санатын беру педагогтердің біліктілік сипаттамаларына сәйкес жүргізіледі. Педагогтерге біліктілік санаттарын беру рәсімі білім берудің келесі деңгейлерінде жүргізіледі:
"педагог-модератор" біліктілік санаты - мектепке дейінгі, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында (бұдан әрі - білім беру ұйымдары);
"педагог-сарапшы" біліктілік санаты - аудандардың (қалалардың) білім бөлімдерінде, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың білім басқармаларында, білім беру саласындағы уәкілетті органдарда (республикалық ведомстволық бағынысты ұйымдар үшін), тиісті саланың уәкілетті органдарында;
"педагог-зерттеуші" біліктілік санаты - республикалық маңызы бар қалалардың және астананың білім басқармаларында, білім беру саласындағы уәкілетті органдарда (республикалық ведомстволық бағынысты ұйымдар үшін), тиісті саланың уәкілетті органдарында;
"педагог-мастер" біліктілік санаты - республикалық маңызы бар қалалардың және астананың білім басқармаларында, білім беру саласындағы уәкілетті органдарда (республикалық ведомстволық бағынысты ұйымдар үшін), тиісті саланың уәкілетті органдарында.
13. Білім беру ұйымы біліктілік санатын беру үшін педагогтердің тізімдік құрамын (қағаз немесе электрондық жеткізгіштерде) аудандардың (қалалардың) білім бөлімдеріне, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың білім басқармаларына, республикалық ұйымдар - білім беру саласындағы уәкілетті органға (республикалық ведомстволық бағынысты ұйымдар үшін), тиісті саланың уәкілетті органына ұсынады.
14. Әрбір педагог бойынша Комиссия мынадай шешімдердің бірін шығарады:
1) өтініш берілген біліктілік санатына сәйкес келеді;
2) өтініш берілген біліктілік санатына сәйкес келмейді;
3) өтініш берілген біліктілік санатынан бір саты төмен санатқа сәйкес келеді.
15. Комиссияның шешімі осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес хаттамамен ресімделеді.
16. Комиссия "өтініш берілген біліктілік санатына сәйкес келмейді" деген шешім қабылдаған кезде біліктілік санаты оның қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін сақталады.
17. Комиссияның педагогтерге біліктілік санатының қолданылу мерзімін ұзарту туралы шешімі осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді.
18. Біліктілік санаты педагогтердің өтініші негізінде, бірақ келесі жағдайларда үш жылдан аспайтын мерзімге ұзартылады:

1) временная нетрудоспособность педагога, согласно перечню социально значимых заболеваний и заболеваний, представляющих опасность для окружающих, утвержденным приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 21 мая 2015 года № 367 "Об утверждении перечня социально-значимых заболеваний и заболеваний, представляющих опасность для окружающих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11512);
2) нахождение в отпуске по беременности и родам, уходу за ребенком;
3) нахождение в служебной командировке, на обучении (стажировке) по специальности за пределами Республики Казахстан;
4) возобновление работы в должности, по которой присвоена квалификационная категория, независимо от причин ее прекращения;
5) смена места работы в пределах Республики Казахстан;
6) осуществление педагогической деятельности лицами, прибывшими в Республику Казахстан из стран ближнего и дальнего зарубежья при наличии документов, подтверждающих образование, трудовой стаж и квалификационную категорию;
7) перешедших в организации образования с уполномоченного органа в области образования, органов управления образованием, методических кабинетов, институтов повышения квалификации.
19. Для решения вопроса о продлении срока действия квалификационной категории педагогам, указанным в пункте 18 настоящего Порядка, и вышедших на работу, организации образования представляются Комиссии следующие документы:
1) заявление о продлении срока действия квалификационных правил (произвольная форма);
2) документ, удостоверяющий личность (требуется для идентификации личности) (возвращается владельцу);
3) копия диплома об образовании или документа о переподготовке с присвоением соответствующей квалификации по занимаемой должности;
4) копия документа о прохождении курсов повышения квалификации по программам, согласованным с уполномоченным органом в области образования;
5) копия документа, подтверждающего трудовую деятельность педагога;
6) копия удостоверения об очередном присвоении квалификационных категорий (кроме педагогов, перешедших из организации высшего образования и не имеющих квалификационных категорий);
7) документ, подтверждающий обоснованность продления срока действия квалификационной категории.
20. Заседание Комиссии по продлению срока действия квалификационной категории проводится в течение пяти рабочих дней со дня поступления заявления.
21. Приказ о присвоении квалификационной категории издается не позднее 15 июля и 25 декабря текущего года соответствующего уровня. На основании соответствующего приказа организация образования выдает удостоверение о присвоении квалификации, согласно приложению 8 к настоящим Правилам.

1) "Әлеуметтік мәні бар аурулардың және айналадағылар үшін қауіп төндіретін аурулардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 21 мамырдағы № 367 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11512 болып тіркелген) бекітілген әлеуметтік мәні бар аурулардың және айналадағылар үшін қауіп төндіретін аурулардың тізбесіне сәйкес педагогтің уақытша еңбекке жарамсыздығы;
2) жүктілікке және босануға, бала күтіміне байланысты демалыста болу;
3) Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде қызметтік іссапарда, мамандығы бойынша оқуда (тағылымдамада) болу;
4) біліктілік санаты берілген лауазымдағы жұмысты тоқтату себептеріне қарамастан қайта бастау;
5) Қазақстан Республикасының шегінде жұмыс орнын ауыстыру;
6) білімі, еңбек өтілі және біліктілік санатын растайтын құжаттары болған жағдайда жақын және алыс шетелдерден Қазақстан Республикасына келген адамдардың педагогикалық қызметті жүзеге асыруы;
7) білім беру саласындағы уәкілетті органнан, білім беруді басқару органдарынан, әдістемелік кабинеттерден, біліктілікті арттыру институттарынан білім беру ұйымдарына ауысу.
19. Осы Қағидалардың 18-тармағында көрсетілген және жұмысқа шыққан педагогтерге біліктілік санатының қолданылу мерзімін ұзарту туралы мәселені шешу үшін білім беру ұйымдары Комиссияға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) біліктілік қағидаларының қолданылу мерзімін ұзарту туралы өтініш (еркін нысанда);
2) жеке басын куәландыратын құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін талап етіледі) (иесіне қайтарылады);
3) білімі туралы дипломның немесе атқаратын лауазымы бойынша тиісті біліктілік бере отырып, қайта даярлау туралы құжаттың көшірмесі;
4) білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісілген бағдарламалар бойынша біліктілікті арттыру курстарынан өткені туралы құжаттың көшірмесі;
5) педагогтің еңбек қызметін растайтын құжаттың көшірмесі;
6) кезекті біліктілік санаттарын беру туралы куәліктің көшірмесі (жоғары білім беру ұйымдарынан ауысқан және біліктілік санаты жоқ педагогтерден басқа);
7) біліктілік санатының қолданылу мерзімін ұзартудың негізділігін растайтын құжат.
20. Комиссияның біліктілік санатының қолданылу мерзімін ұзарту жөніндегі отырысы өтініш түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде өткізіледі.
21. Тиісті деңгейдегі біліктілік санатын беру туралы бұйрық ағымдағы жылдың 15 шілдесінен және 25 желтоқсанынан кешіктірілмей шығарылады. Тиісті бұйрықтың негізінде білім беру ұйымы осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес біліктілік беру туралы куәлік береді.

22. Педагогам, которым присвоены нижеперечисленные квалификационные категории, сохраняются или присваиваются, а также приравниваются следующие квалификации должностей с момента присвоения:
"вторая категория" - "педагог-модератор";
"первая категория" - "педагог-эксперт";
"высшая категория" - "педагог-исследователь" и "педагог-мастер".
23. Выдача удостоверений о присвоении квалификационной категории осуществляется организациями образования на основании решений Комиссий и соответствующих приказов.
24. Выдача удостоверений педагогам о присвоении квалификационной категории фиксируется в журнале регистрации и выдачи удостоверений о присвоении квалификационных категорий по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
25. При переходе на новое место работы в педагогической отрасли в пределах Республики Казахстан за педагогами сохраняется имеющаяся квалификационная категория до истечения срока ее действия.
26. В случае истечения срока действия квалификационной категории педагогам, которым до пенсии по возрасту остается не более четырех лет, имеющиеся у них квалификационные категории сохраняются до наступления пенсионного возраста согласно заявлению об освобождении от очередного присвоения (подтверждения) квалификационной категории (произвольная форма). Приказ о продлении срока действия квалификационной категории издает руководитель организации образования.
27. Педагогам пенсионного возраста, продолжающим осуществлять педагогическую деятельность после выхода на пенсию, процедура присвоения (подтверждения) квалификационной категории проводится на общих основаниях. В случае отказа от процедуры присвоения (подтверждения) квалификационной категории на общих основаниях, квалификационная категория снижается на один уровень.
28. Присвоение квалификационной категории педагогам осуществляется в соответствии со специальностью (квалификацией), указанной в дипломе об образовании или документе о переподготовке с присвоением соответствующей квалификации по занимаемой должности.
29. В случае преподавания дисциплин, указанных в дипломе об образовании как одна специальность, присвоение квалификационной категории проводится по основной должности с указанием преподаваемого/преподаваемых предмета/предметов (по выбору) и присваивается категория по основной должности.
30. Для педагогов малокомплектных школ в случае преподавания дисциплин, не указанных в дипломе, очередное присвоение квалификационной категории проводится по занимаемой должности при наличии документа о курсах повышения квалификации (не менее 72 часов) или переподготовке с присвоением соответствующей квалификации по междисциплинарным (смежным) предметам.

22. Төменде көрсетілген біліктілік санаттары берілген педагогтерде біліктілік санаттары берілген кезден бастап лауазымдарының мынадай біліктіліктері сақталады немесе беріледі, сондай-ақ теңестіріледі:
"екінші санат" - "педагог-модератор";
"бірінші санат" - "педагог-сарапшы";
"жоғары санат" - "педагог-зерттеуші" және "педагог-шебер".
23. Біліктілік санатын беру туралы куәліктерді беруді Комиссиялардың шешімдері мен тиісті бұйрықтар негізінде білім беру ұйымдары жүзеге асырады.
24. Педагогтерге біліктілік санатын беру туралы куәліктерді беру осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша біліктілік санаттарын беру туралы куәліктерді тіркеу және беру журналында тіркеледі.
25. Қазақстан Республикасының шегінде педагогикалық салада жаңа жұмыс орнына ауысқан кезде педагогтердің қолданыстағы біліктілік санаты оның қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін сақталады.
26. Біліктілік санатының қолданылу мерзімі өткен жағдайда жасына байланысты зейнетке дейін төрт жылдан аспайтын уақыт қалған педагогтерге біліктілік санатын кезекті беруден (растаудан) босату туралы өтінішіне (еркін нысан) сәйкес оларда бар біліктілік санаттары зейнеткерлік жасқа толғанға дейін сақталады. Біліктілік санатының қолданылу мерзімін ұзарту туралы бұйрықты білім беру ұйымының басшысы шығарады.
27. Зейнеткерлікке шыққаннан кейін педагогикалық қызметті жалғастырушы зейнеткерлік жастағы педагогтерге біліктілік санатын беру (растау) рәсімі жалпы негізде жүргізіледі. Жалпы негізде біліктілік санатын беру (растау) рәсімінен бас тартқан жағдайда біліктілік санаты бір деңгейге төмендейді.
28. Педагогтерге біліктілік санатын беру білім туралы дипломда немесе атқаратын лауазымы бойынша тиісті біліктілік бере отырып, қайта даярлау туралы құжатта көрсетілген мамандыққа (біліктілікке) сәйкес жүзеге асырылады.
29. Білім туралы дипломда бір мамандық ретінде көрсетілген пәндерді оқытқан жағдайда, біліктілік санатын беру оқытатын пәнді/пәндерді (таңдау бойынша) көрсете отырып, негізгі лауазым бойынша жүргізіледі және негізгі лауазым бойынша санат беріледі.
30. Шағын жинақты мектептердің педагогтері үшін дипломда көрсетілмеген пәндерді оқыту жағдайында кезекті біліктілік санатын беру біліктілікті арттыру курстары (кемінде 72 сағат) немесе пәнаралық (аралас) пәндер бойынша тиісті біліктілік бере отырып қайта даярлау туралы құжат болған жағдайда атқаратын лауазымы бойынша жүргізіледі.

31. B случае преподавания педагогом дисциплин, по которым не осуществляется профессиональная подготовка специалистов в высших учебных заведениях или организациях технического и профессионального, послесреднего образования, за ним сохраняется ранее полученная категория; очередное присвоение квалификационной категории проводится на общих основаниях при наличии соответствующего документа о повышении квалификации.
32. Педагоги, преподающие в специальных организациях образования, очередное присвоение квалификационной категории проходят в соответствии с дипломом, по профилю или документом о переподготовке, по соответствующему профилю в организациях образования.
33. Педагоги организаций технического и профессионального образования очередное присвоение квалификационной категории проходят в соответствии с преподаваемым профилем.
34. Педагогам (методистам) методических кабинетов (центров), организаций дополнительного образования присваиваются квалификационные категории по диплому и с учетом занимаемой должности.
35. При переходе из организации образования в организации, осуществляющие методическое сопровождение, или организации образовательной деятельности у педагога сохраняется (приравнивается) имеющаяся квалификационная категория "педагог - модератор", "педагог - эксперт", "педагог - исследователь", "педагог - мастер" до истечения ее срока действия.
36. При преподавании предмета "Самопознание" у педагога квалификационная категория приравнивается к квалификационной категории по ранее преподаваемому предмету при наличии документа о курсах повышения квалификации по предмету "Самопознание" и сохраняется до истечения срока действия.
37. При очередном, досрочном присвоении (подтверждении) квалификационных категорий педагоги по предмету "Самопознание" проходят национальное квалификационное тестирование по специальности по диплому или по предмету "Самопознание".
38. Педагогам дошкольных организаций образования, имеющим педагогическое образование не по профилю, присваивается квалификационная категория при наличии документа о курсах повышения квалификации (или переподготовки) по вопросам дошкольного воспитания и обучения.
39. Педагогам, осуществляющим психологическую, диагностическую (в части определения особых образовательных потребностей обучающихся), коррекционную, социально-педагогическую деятельность, присваивается квалификационная категория: "педагог-модератор", "педагог-эксперт", "педагог-исследователь", "педагог-мастер" в соответствии с указанной в дипломе специальностью или с учетом прохождения курсов повышения квалификации или переподготовки.

31. Педагог жоғары оқу орындарында немесе техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында мамандарды кәсіптік даярлау жүзеге асырылмайтын пәндерді оқытқан жағдайда, онда бұрын алынған санат сақталады; кезекті біліктілік санатын беру біліктілікті арттыру туралы тиісті құжат болған кезде жалпы негіздерде жүргізіледі.
32. Арнайы білім беру ұйымдарында сабақ беретін педагогтерге кезекті біліктілік санатын беру дипломға сәйкес, бейіні бойынша немесе қайта даярлау туралы құжатқа сәйкес, білім беру ұйымдарындағы тиісті бейін бойынша жүргізіледі.
33. Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының педагогтеріне кезекті біліктілік санаты оқытатын бейініне сәйкес беріледі.
34. Әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың), қосымша білім беру ұйымдарының педагогтеріне (әдіскерлеріне) біліктілік санаттары диплом бойынша және атқаратын лауазымы ескеріле отырып беріледі.
35. Білім беру ұйымынан әдістемелік сүйемелдеуді жүзеге асыратын ұйымдарға ауысқан немесе білім беру қызметін ұйымдастырған кезде педагогте қолданыстағы "педагог-модератор", "педагог-сарапшы", "педагог-зерттеуші", "педагог-шебер" біліктілік санаты оның қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін сақталады (теңестіріледі).
36. "Өзін-өзі тану" пәнін оқыту кезінде педагогте біліктілік санаты "Өзін-өзі тану" пәні бойынша біліктілікті арттыру курстары туралы құжат болған жағдайда бұрын оқытқан пән бойынша біліктілік санатына теңестіріледі және қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін сақталады.
37. Кезекті, мерзімінен бұрын біліктілік санаттарын беру (растау) кезінде "Өзін-өзі тану" пәні бойынша педагогтер дипломындағы мамандығы бойынша немесе "Өзін-өзі тану" пәні бойынша ұлттық біліктілік тестілеуінен өтеді.
38. Бейініне сәйкес келмейтін педагогикалық білімі бар мектепке дейінгі білім беру ұйымдарының педагогтеріне мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту мәселелері бойынша біліктілікті арттыру (немесе қайта даярлау) курстары туралы құжат болған жағдайда біліктілік санаты беріледі.
39. Психологиялық, диагностикалық (білім алушылардың ерекше білім алу қажеттіліктерін айқындау бөлігінде), түзету, әлеуметтік-педагогикалық қызметті жүзеге асыратын педагогтерге дипломда көрсетілген мамандыққа сәйкес немесе біліктілікті арттыру немесе қайта даярлау курстарынан өтуді ескере отырып, "педагог-модератор", "педагог-сарапшы", "педагог-зерттеуші", "педагог-мастер" біліктілік санаты беріледі.

40. Очередное присвоение квалификационной категории педагогам по предмету "Художественный труд" за основу принимается диплом по специальностям: "Технология", "Изобразительное искусство", "Черчение", а также профессиональное обучение с учетом ранее присвоенной квалификационной категории.
41. В случае ведения деятельности в специальных организациях образования или специальных классах (групп) не по специальности, указанной в дипломе об образовании, очередное присвоение квалификационной категории проводится по занимаемой должности на основании документа о курсах повышения квалификации или курсах переподготовки.
42. Педагоги, преподающие в специальных организациях образования дисциплины, указанные в дипломе, очередное присвоение квалификационной категории проходят по преподаваемым дисциплинам на основании документа о курсах повышения квалификации или переподготовки.
43. Педагоги, преподающие в общеобразовательных школах, реализующие инклюзивное образование, проходят очередное присвоение квалификационной категории в соответствии с указанной в дипломе специальностью при этом в портфолио отражают материалы по работе с детьми с особыми образовательными потребностями.
Параграф 2. Порядок досрочного присвоения квалификационных категорий педагогам
44. Педагоги на досрочное присвоение квалификационных категорий соответствуют требованиям пункта 11 настоящих Правил и сдают национальное квалификационное тестирование согласно приказу № 83.
45. В досрочном присвоении квалификационных категорий участвуют следующие категории лиц:
1) на квалификационную категорию "педагог-модератор":
лица, впервые принятые на работу в организации образования после завершения высшего, послевузовского учебного заведения, организации технического и профессионального, послесреднего образования при наличии положительной оценки за педагогическую практику, среднего балла по диплому:
диплом о высшем, послевузовском образовании – не ниже 3-х баллов показателя GPA;
диплома о техническом и профессиональном, послесреднем образовании – не ниже 4,5 баллов показателя GPA.
лица, окончившие высшее учебное заведение с правом преподавания предмета (дисциплины) на английском языке, имеющие сертификат (удостоверение), подтверждающие знание английского языка не ниже уровня С1 (по шкале CEFR);
2) на квалификационную категорию "педагог-эксперт":
лица, подготовившие победителей предметных олимпиад, творческих, профессиональных конкурсов, научных, спортивных соревнований городского (районного) уровня;
лица, являющиеся победителями профессиональных конкурсов, городского (районного) уровня;
лица, обобщившие собственный педагогический опыт на областном уровне (городов республиканского значения и столицы);
лица, владеющие английским языком на уровне не ниже С1 (по шкале CEFR) и преподающие предметы на английском языке;
лица, перешедшие на педагогическую работу в организации образования из высшего учебного заведения, имеющие стаж педагогической работы не менее двух лет;
лица, перешедшие на педагогическую работу в организации образования с производства, из профильных организаций, имеющие стаж работы по специальности не менее пяти лет;
лица, являющиеся мастерами спорта международного класса по профилирующему предмету.

40. "Көркем еңбек" пәні бойынша педагогтерге кезекті біліктілік санатын беруде "Технология", "Бейнелеу өнері", "Сызу" мамандықтары бойынша диплом, сондай-ақ бұрын берілген біліктілік санатын ескере отырып, кәсіптік оқыту негізге алынады.
41. Арнайы білім беру ұйымдарында немесе арнайы сыныптарда (топтарда) білім туралы дипломда көрсетілгеннен басқа мамандық бойынша қызмет жүргізген жағдайда кезекті біліктілік санатын беру біліктілікті арттыру курстары немесе қайта даярлау курстары туралы құжат негізінде атқаратын лауазымы бойынша жүргізіледі.
42. Арнайы білім беру ұйымдарында дипломда көрсетілген пәндерді оқытатын педагогтерге кезекті біліктілік санатын беру біліктілікті арттыру курстары немесе қайта даярлау курстары туралы құжат негізінде оқытатын пәндері бойынша жүргізіледі.
43. Инклюзивті білім беруді іске асыратын жалпы білім беретін мектептерде сабақ беретін педагогтерге кезекті біліктілік санаты дипломда көрсетілген мамандыққа сәйкес беріледі, бұл ретте портфолиода ерекше білім беру қажеттілігі бар балалармен жүргізілген жұмыстар бойынша материалдар көрсетіледі.
2-параграф. Педагогтерге біліктілік санаттарын мерзімінен бұрын беру тәртібі
44. Біліктілік санаттарын мерзімінен бұрын алатын педагогтер осы Қағидалардың 11-тармағының талаптарына сәйкес келеді және № 83 бұйрыққа сәйкес ұлттық біліктілік тестілеуін тапсырады.
45. Біліктілік санаттарын мерзімінен бұрын алуға мынадай санаттағы адамдар қатысады:
1) "педагог-модератор" біліктілік санатына:
жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарын бітіргеннен кейін білім беру ұйымдарына алғаш рет жұмысқа қабылданған, педагогикалық практикаға оң баға алған, диплом бойынша орташа балы:
жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі білім туралы диплом - GPA көрсеткішінің 3 балынан төмен емес;
техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім туралы диплом - GPA көрсеткішінің 4,5 балынан төмен емес.
пәнді (пәнді) ағылшын тілінде оқыту құқығымен жоғары оқу орнын бітірген, ағылшын тілін С1 (CEFR шкаласы бойынша) деңгейінен төмен емес білетінін растайтын сертификаты (куәлігі) бар адамдар;
2) "педагог-сарапшы" біліктілік санатына:
қалалық (аудандық) деңгейдегі пәндік олимпиадалардың, шығармашылық, кәсіби конкурстардың, ғылыми, спорттық жарыстардың жеңімпаздарын дайындаған адамдар;
қалалық (аудандық) деңгейдегі кәсіби конкурстардың жеңімпаздары болып табылатын адамдар;
облыстық (республикалық маңызы бар қалалар және астана) деңгейде өзінің педагогикалық тәжірибесін жинақтаған адамдар;
ағылшын тілін С1 (CEFR шкаласы бойынша) деңгейінен төмен емес деңгейде меңгерген және пәндерді ағылшын тілінде оқытатын адамдар;
жоғары оқу орнынан білім беру ұйымдарына педагогикалық жұмысқа ауысқан, кемінде екі жыл педагогикалық жұмыс өтілі бар адамдар;
білім беру ұйымдарына өндірістен, бейінді ұйымдардан педагогикалық жұмысқа ауысқан, мамандығы бойынша кемінде бес жыл жұмыс өтілі бар адамдар;
бейінді пән бойынша халықаралық дәрежедегі спорт шебері болып табылатын адамдар.

3) на квалификационную категорию "педагог-исследователь":
лица, подготовившие победителей предметных олимпиад, творческих, конкурсов, научных, спортивных соревнований областного уровня или участников республиканского или международного уровня;
лица, являющиеся победителями профессиональных конкурсов областного уровня или участниками республиканского или международного уровня;
лица, обобщившие собственный педагогический опыт на республиканском уровне;
лица, имеющие ученую степень кандидата наук/доктора или доктора PhD и стаж педагогической работы не менее трех лет;
лица, перешедшие на педагогическую работу с предприятия, профильной организации, имеющие стаж работы не менее трех лет, в том числе на руководящей должности не менее двух лет.
4) на квалификационную категорию "педагог-мастер":
лица, подготовившие победителей предметных олимпиад, творческих конкурсов, научных, спортивных соревнований республиканского уровня или участников международного уровня, утвержденных уполномоченным органом в области образования;
лица, являющиеся победителями профессиональных конкурсов республиканского уровня или участниками международного уровня;
лица, обобщившие собственный педагогический опыт на международном уровне, системно использующие в педагогической практике научно обоснованные методы, а также авторские технологии обучения и воспитания, утвержденные Республиканским учебно-методическим советом.
46. Порядок работы Комиссии по принятию решения по досрочному присвоению квалификационной категории педагога изложена в пунктах 6, 7, 8, 9, 14, 15, 16, 17 настоящих Правил.
Параграф 3. Порядок присвоения квалификационной категории педагогам без прохождения процедуры присвоения квалификационной категории
47. Выпускникам высших учебных заведений и организаций технического и профессионального, послесреднего образования при поступлении на работу впервые, показавшим отрицательный результат национального квалификационного тестирования на квалификационную категорию "педагог-модератор", присваивается квалификационная категория "педагог".
48. Лицам, окончившим техническое и профессиональное, послесреднее, высшее, послевузовское учебное заведение, с "отличием" квалификационная категория "педагог-модератор" присваиваются без прохождения национального квалификационного тестирования.
49. Лицам, являющимся выпускниками программы "Болашақ", а также лицам, вошедшим в Президентский кадровый резерв, выпускникам зарубежных высших учебных заведений, входящих в список рекомендованных для обучения по программе "Болашак", присваивается квалификационная категория "педагог-исследователь" без прохождения процедуры присвоения квалификационной категории на основании личного заявления.

3) "педагог-зерттеуші" біліктілік санатына:
облыстық деңгейдегі пәндік олимпиадалардың, шығармашылық конкурстардың, ғылыми, спорттық жарыстардың жеңімпаздарын немесе республикалық немесе халықаралық деңгейдегі қатысушыларды дайындаған адамдар;
облыстық деңгейдегі кәсіптік конкурстардың жеңімпаздары немесе республикалық немесе халықаралық деңгейдегі қатысушылар болып табылатын адамдар;
республикалық деңгейде өзінің педагогикалық тәжірибесін жинақтаған адамдар;
ғылым кандидаты/доктор немесе PhD докторы ғылыми дәрежесі және кемінде үш жыл педагогикалық жұмыс өтілі бар адамдар;
кәсіпорыннан, бейінді ұйымнан педагогикалық жұмысқа ауысқан, кемінде үш жыл, оның ішінде басшы лауазымында кемінде екі жыл жұмыс өтілі бар адамдар.
4) "педагог-шебер" біліктілік санатына:
білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен республикалық деңгейдегі пәндік олимпиадалардың, шығармашылық конкурстардың, ғылыми, спорттық жарыстардың жеңімпаздарын немесе халықаралық деңгейдегі қатысушыларды дайындаған адамдар;
республикалық деңгейдегі кәсіби конкурстардың жеңімпаздары немесе халықаралық деңгейдегі қатысушылар болып табылатын адамдар;
педагогикалық практикада ғылыми негізделген әдістерді, сондай-ақ Республикалық оқу-әдістемелік кеңес бекіткен оқыту мен тәрбиелеудің авторлық технологияларын жүйелі түрде пайдаланатын халықаралық деңгейде өзінің педагогикалық тәжірибесін жинақтаған адамдар.
46. Комиссияның педагогтің біліктілік санатын мерзімінен бұрын беру бойынша шешім қабылдау жөніндегі жұмыс тәртібі осы Қағидалардың 6, 7, 8, 9, 14, 15, 16, 17-тармақтарында реттелген.
3-параграф. Педагогтерге біліктілік санатын беру рәсімінсіз біліктілік санатын беру тәртібі
47. Жоғары оқу орындарының, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының түлектеріне жұмысқа алғаш рет қабылданғанда "педагог-модератор" біліктілік санатын алу үшін ұлттық біліктілік тестілеуі теріс нәтиже көрсетсе, "педагог" біліктілік санаты беріледі.
48. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі оқу орнын "үздік" бітірген адамдарға "педагог-модератор" біліктілік санаты ұлттық біліктілік тестілеуінен өтпей беріледі.
49. "Болашақ" бағдарламасының түлектері болып табылатын адамдарға, сондай-ақ Президенттік кадрлық резервке енген адамдарға, "Болашақ" бағдарламасы бойынша оқу үшін ұсынылған тізімге кіретін шетелдік жоғары оқу орындарының түлектеріне жеке өтініші негізінде біліктілік санатын беру рәсімінсіз "педагог-зерттеуші" біліктілік санаты беріледі.

Не менее 4-х, в том числе не менее 2-х – республиканского уровня
Не менее 5-ти, в том числе не менее 3-х – республиканского и международного уровня
Наблюдение уроков/занятий педагогов
Листы наблюдения уроков/занятий
(не менее 5)
Листы наблюдения уроков/занятий
(не менее10)
Листы наблюдения уроков/занятий
(не менее 15)
Листы наблюдения уроков/занятий
(не менее 20)
Участие в проектах, исследовательской, инновационной, экспериментальной деятельности (организация и координация деятельности экспериментальной/инновационной площадки, проведение исследований, рецензирование проектов (методических, дипломных и др.)
Справка об участии с представлением промежуточных/итоговых результатов, подписанная руководителем организации образования; копии рецензий
Профессиональные достижения методиста
Участие в профессиональных конкурсах, олимпиадах (методисты районных/городских методических кабинетов - не ниже областного уровня; методисты областных методических кабинетов - не ниже республиканского уровня) или рабочих группах республиканского уровня
Примечание: все критерии оценивания портфолио педагога на присвоение (подтверждение) квалификационной категории представляются за период между процедурами присвоения (подтверждения) категории, являются обязательными.
Приложение 3 к Правилам
присвоения (подтверждения)
квалификационных категорий педагогам
Лист наблюдения уроков/занятий (допускается видеозапись урока/занятия)
Дата наблюдения урока:
Класс:
Предмет: Тема:
Педагог:
Наблюдатель:
Элементы наблюдения
Отметка (v)
1.
Представлен план урока
2.
Ожидаемые результаты:
соответствуют целям обучения
учитывают потребности обучающихся/воспитанников
направлены на развитие исследовательских навыков
3.
Педагог вовлекает обучающихся в постановку целей урока и ожидаемых результатов
4.
На каждом этапе урока педагог вовлекает всех обучающихся в активное обучение
5.
При организации изучения учебного материала педагог обеспечивает:
удовлетворение потребностей обучающихся/воспитанников
развитие способностей обучающихся/воспитанников
6.
В ходе урока педагог использует ресурсы ИКТ:
использует готовые цифровые образовательные ресурсы для достижения образовательных результатов
использует собственные цифровые образовательные ресурсы
задействует сетевые ресурсы для совместной работы учащихся
7.
Педагог отслеживает прогресс каждого обучающегося/воспитанника по достижению целей обучения
8.
Педагог вовлекает обучающихся/воспитанников в процесс оценивания
9.
Педагог создает условия для предоставления обучающимися/воспитанниками конструктивной обратной связи
Дополнительные элементы наблюдения
10.
11.
12.
Обратная связь и рекомендации:
Наблюдатель: _____________________________________________________________
Подпись, ФИО (при наличии)
Лист наблюдения занятий (для педагогов специальных организаций образования, специальных классов (групп) в организациях образования (допускается видеозапись урока)
Дата наблюдения занятия:
Группа или возраст ребенка:
Диагноз:
Предмет: Тема:
Педагог:
Наблюдатель:
Элементы наблюдения
Отметка (v)
1.
Представлена индивидуальная развивающая программа или коррекционно-развивающая программа индивидуальной/групповой работы
2.
Ожидаемые результаты:
соответствуют поставленным целям
учитывают возрастные особенности детей и степень выраженности нарушения развития ребенка (детей)
направлены на коррекцию нарушения развития ребенка (детей)
3.
При планировании занятия учитывались индивидуальные особенности и зона ближайшего развития ребенка (детей)
4.
Педагог использует психологический настрой на выполнение заданий
5.
При формировании навыков педагог учитывает:
нарушение
возраст ребенка
максимальные возможности и способности ребенка
уровень развития ребенка
предметная среда (в кабинете и дома)
6.
В ходе занятия педагог:
использует дидактический материал и ресурсы ИКТ
использует готовые компьютерные программы для достижения результатов
использует собственные методические пособия, программы
задействует родителей для совместной работы над процессом реабилитации
7.
Педагог мотивирует ребенка при выполнении заданий
8.
Педагог оценивает деятельность ребенка
Дополнительные элементы наблюдения
9.
10.
11.
Обратная связь и рекомендации:
Наблюдатель: ____________________________________________________________
Подпись, ФИО (при наличии)
Приложение 4 к Правилам
присвоения (подтверждения)
квалификационных категорий педагогам
Лист оценивания портфолио педагога организации дошкольного воспитания
и обучения на присвоение (подтверждение) квалификационной категории
__________________________________________________________
(заявляемая квалификационная категория)
Педагог: ___________________________________________________________
(Ф.И.О. (при наличии)
Разделы портфолио
Комментарий
Показатели уровня сформированности умений и навыков
Копии документов, подтверждающих достижения воспитанников, копии документов, подтверждающих обобщение опыта
Листы наблюдения занятий
Копии документов, подтверждающих профессиональные достижения педагога, а также наставничество (кроме "педагога - модератора")
Рекомендация
Лист оценивания портфолио педагога организации общего среднего образования
на присвоение (подтверждение) квалификационной категории
______________________________________________________________
(заявляемая квалификационная категория)
Педагог: _________________________________________________________
(Ф.И.О. (при наличии)
Разделы портфолио
Комментарий
Показатели качества знаний обучающихся за весь период, включающий результаты внешней оценки учебных достижений, итоговой аттестации учащихся
Копии документов, подтверждающих достижения обучающихся, копии документов, подтверждающих обобщение опыта
Листы наблюдения уроков
Копии документов, подтверждающих профессиональные достижения педагога, а также наставничество (кроме "педагога - модератора")
Рекомендация
Лист оценивания портфолио педагога организации дополнительного образования
на присвоение (подтверждение) квалификационной категории
____________________________________________________________
(заявляемая квалификационная категория)
Педагог: _______________________________________________________
(Ф.И.О.(при наличии)
Разделы портфолио
Комментарий
Показатели уровня освоения выбранной образовательной программы обучающимися, воспитанниками (согласно разработанному диагностическому инструментарию)
Копии документов, подтверждающих достижения обучающихся, воспитанников, копии документов, подтверждающих обобщение опыта
Листы наблюдения уроков
Копии документов, подтверждающих профессиональные достижения педагога, а также наставничество (кроме "педагога - модератора")
Рекомендация
Лист оценивания портфолио педагога на присвоение (подтверждение)
квалификационной категории (для педагогов специальных организаций образования,
специальных классов (групп) в организациях образования)
____________________________________________________________
(заявляемая квалификационная категория)
Педагог: _________________________________________________________
(Ф.И.О. (при наличии)
Разделы портфолио
Комментарий
Показатели результативности деятельности специалиста по реализации индивидуальной развивающей программы (за исключением педагогов ПМПК)
Копии документов, подтверждающих обобщение опыта
Листы наблюдения коррекционно-развивающих занятий
(за исключением педагогов ПМПК)
Копии документов, подтверждающих профессиональные достижения педагога, а также наставничество (кроме "педагога - модератора")
Рекомендация
Лист оценивания портфолио методистов методических кабинетов (центров)
на присвоение (подтверждение) квалификационной категории
___________________________________________________________
(заявляемая квалификационная категория)
Педагог: _________________________________________________________
(Ф.И.О. (при наличии)
Разделы портфолио
Комментарий
Наличие разработанных методических пособий, рекомендаций, учебно-методических комплексов, одобренных учебно-методическим советом соответствующего уровня (автор/соавтор)
Копии документов, подтверждающих профессиональные достижения методиста, а также наставничество (кроме "педагога - модератора")
Публикации в психолого-педагогических изданиях, выступления на научно-практических конференциях и семинарах
Участие в проектах, исследовательской, инновационной, экспериментальной деятельности (организация и координация деятельности экспериментальной/инновационной площадки, проведение исследований, рецензирование проектов (методических, дипломных и др.)
Рекомендация
Приложение 5 к Правилам
присвоения (подтверждения)
квалификационных категорий педагогам
Рекомендации экспертного совета по комплексному аналитическому обобщению итогов деятельности педагога
Заявленная квалификационная категория ___________________
ФИО (при наличии)
Должность
Заявляемый уровень
Рекомендации экспертного совета
Состав экспертного совета:
____________________________________ _________________________ ___________
ФИО (при наличии)                         место работы, должность (подпись)
___________________________________________ ________________________ ___________
ФИО (при наличии)                         место работы, должность (подпись)
___________________________________________ ________________________ ___________
ФИО (при наличии)                         место работы, должность (подпись)
___________________________________________ ________________________ ___________
ФИО (при наличии)                         место работы, должность (подпись)
___________________________________________ ________________________ ___________
ФИО (при наличии)                         место работы, должность (подпись)
Дата: "__" _________ _____ г.
Приложение 6 к Правилам
присвоения (подтверждения)
квалификационных категорий педагогам
форма
Протокол заседания Комиссии на присвоение (подтверждение)
квалификационной категории
"___"___________________ 20____ года
Председатель Комиссии: _________________________________
Члены Комиссии:
1. _____________________________________________________
2. _____________________________________________________
РЕШЕНИЕ Комиссии по итогам этапов присвоения (подтверждения) квалификационной категории:
Соответствуют заявленной квалификационной категории, следующие педагоги:
ФИО (при наличии)
Должность
Обязательная/ досрочная
Имеющаяся квалификационная категория
Заявляемая квалификационная категория
Присвоенная квалификационная категория
Не соответствуют заявленной квалификационной категории следующие педагоги:
ФИО (при наличии)
Должность
Обязательная/ досрочная
Имеющаяся квалификационная категория
Заявляемая квалификационная категория
Присвоенная квалификационная категория
Причина
Председатель Комиссии _______________________________
(подпись)
Члены Комиссии:
______________________________
(подпись)
______________________________
(подпись)
______________________________
(подпись)
______________________________
(подпись)
Секретарь: ______________________________
(подпись)
Приложение 7 к Правилам
присвоения (подтверждения)
квалификационных категорий педагогам
Форма
Протокол заседания Комиссии о продлении срока действия
квалификационной категории
"___"___________________ 20____ года
Председатель Комиссии: _________________________________
Члены Комиссии:
1. _____________________________________________________
2. _____________________________________________________
РЕШЕНИЕ Комиссии по итогам этапов присвоения (подтверждения) квалификационной категории:
Продлить сроки квалификационной категории педагогам:
ФИО (при наличии)
Должность
Имеющаяся квалификационная категория
Основание
Действует до
Продлен до
Председатель Комиссии _______________________________
(подпись)
Члены Комиссии:
______________________________
(подпись)
______________________________
(подпись)
______________________________
(подпись)
______________________________
(подпись)
Секретарь: ______________________________
(подпись)
Приложение 8 к Правилам
присвоения (подтверждения)
квалификационных категорий педагогам
Форма
УДОСТОВЕРЕНИЕ
педагога о присвоении (подтверждении) квалификационной категории
Настоящее удостоверение выдано _________________________
_______________________________________________________
(ФИО (при наличии), подпись)
в том, что в соответствии с решением Комиссии по присвоению (подтверждению) квалификационных категорий от "___" ________ 20___ приказом
_______________________________________________________
(полное наименование организации образования или органа управления образования)
№ _____ от "____" ____20 _______ года присвоена (подтверждена) квалификационная категория
___________________________________________ по должности
_______________________________________________________.
(наименование должности)
Настоящее удостоверение действительно до "____"______________20____года
Руководитель организации образования _____________________________
(ФИО (при наличии), подпись)
Место печати
Регистрационный номер __________________
Дата выдачи "____" __________ 20 ____ года
Приложение 9 к Правилам
присвоения (подтверждения)
квалификационных категорий педагогам
Форма
Журнал регистрации и выдачи удостоверений о присвоении (подтверждении) квалификационной категории
п/п
Фамилия, имя (при наличии)
Наименование должности и присвоенной/ подтвержденной квалификационной категории
Дата решения комиссии
Дата и номер приказа о присвоении/ подтверждении и квалификационной категории
Дата выдачи удостоверения
Подпись педагога в получении

4-тен кем емес, оның ішінде 2-і республикалық деңгейде
5-тен кем емес, оның ішінде 3-і республикалық и халықаралық деңгейде
Педагогтердің сабақтарын бақылау
Сабақтарды бақылау парағы (5-тен кем емес)
Сабақтарды бақылау парағы (10-нан кем емес)
Сабақтарды бақылау парағы (15-тен кем емес)
Сабақтарды бақылау парағы (20-дан кем емес)
Жобаларға, зерттеу, инновациялық, эксперименталды қызметке қатысу (эксперименталды/инновациялық алаңның қызметін ұйымдастыру және үйлестіру, зерттеулер жүргізу, жобаларға (әдістемелік, дипломдық және т. б.) рецензия беру
Білім беру ұйымының басшысы қол қойған аралық/қорытынды нәтижелерді ұсыну арқылы қатысу туралы анықтама; рецензиялардың көшірмелері
Әдіскердің кәсіби жетістіктері
Кәсіби конкурстарға, олимпиадаларға (аудандық/қалалық әдістемелік кабинеттердің әдіскерлері - облыстық деңгейден төмен емес; облыстық әдістемелік кабинеттердің әдіскерлері - республикалық деңгейден төмен емес) немесе республикалық деңгейдегі жұмыс топтарына қатысу
Ескерту: біліктілік санатын беру (растау) үшін педагогтің портфолиосын бағалаудың барлық өлшемшарттары санат беру (растау) рәсімдері арасындағы кезең ішінде ұсынылады, міндетті болып табылады.
Педагогтерге біліктілік
санаттарын беру (растау)
қағидаларына
3-қосымша
нысан
Сабақтарды бақылау парағы (сабақтың бейнежазбасы рұқсат етіледі)
Сабақты бақылау күні:
Сынып:
Пәні: Тақырыбы:
Педагог:
Бақылаушы:
Бақылау элеметтері
Бағалау (v)
1.
Сабақтың жоспары ұсынылды
2.
Күтілетін нәтижесі:
оқыту мақсатына сай келеді:
білім алушылардың/тәрбиеленушілердің қажеттіліктерін ескереді
зерттеу дағдыларын дамытуға бағытталған
3.
Педагог білім алушыларды сабақтың мақсатын және күтілетін нәтижелерді қоюға тартады
4.
Сабақтың әр кезеңінде педагог барлық білім алушыларды белсенді оқуға тартады
5.
Оқу материалын зерделеуді ұйымдастыру кезінде педагог мыналарды қамтамасыз етеді:
білім алушылардың/тәрбиеленушілердің қажеттіліктерін қанағаттандыру
білім алушылардың/тәрбиеленушілердің қабілеттерін дамыту
6.
Сабақ барысында педагог АКТ ресурстарын пайдаланады:
білім беру нәтижелеріне қол жеткізу үшін дайын сандық білім беру ресурстарын пайдаланады
меншікті сандық білім беру ресурстарын пайдаланады
оқушылардың бірлескен жұмысы үшін желілік ресурстарды іске қосады
7.
Педагог әрбір білім алушының/тәрбиеленушінің оқу мақсаттарына қол жеткізу бойынша прогресін қадағалайды
8.
Педагог білім алушыларды/тәрбиеленушілерді бағалау процесіне тартады
9.
Педагог білім алушыларға/тәрбиеленушілерге сындарлы кері байланыс беру үшін жағдай жасайды
Қосымша бақылау элементтері
10.
11.
12.
Кері байланыс және ұсынымдар:
Бақылаушы: _______________________________________________________________
Қолы, Т.А.Ә. (болған жағдайда)
Сабақтарды бақылау парағы (арнайы білім беру ұйымдарының, білім беру ұйымдарындағы арнайы сыныптардың (топтардың) педагогтері үшін (сабақтың бейнежазбасы рұқсат етіледі)
Сабақты бақылау күні:
Баланың тобы немесе жасы:
Диагнозы:
Пәні: Тақырыбы:
Педагог:
Бақылаушы:
Бақылау элементтері:
Бағалау (v)
1.
Жеке дамыту бағдарламасы немесе жеке/топтық жұмыстың түзету-дамыту бағдарламасы ұсынылған
2.
Күтілетін нәтижелер:
қойылған мақсаттарға сәйкес
баланың (балалардың) жас ерекшеліктерін және кемістіктің көріну дәрежесін ескереді
баланың (балалардың) дамуының бұзылуын түзетуге бағытталған
3.
Сабақты жоспарлау кезінде баланың (балалардың) даму аймағы мен жеке ерекшеліктері ескерілді
4.
Педагог тапсырмаларды орындауға психологиялық көңіл-күйді пайдаланады
5.
Дағдыларды қалыптастыру кезінде педагог мыналарды ескереді:
бұзылысы
баланың жасы
баланың ең жоғарғы мүмкіндіктері мен қабілеті
баланың даму деңгейі
пәндік орта (кабинетте және үйде)
6.
Сабақ барысында педагог:
дидактикалық материал мен АКТ ресурстарын қолданады
нәтижелерге жету үшін дайын компьютерлік бағдарламаларды қолданады
жеке әдістемелік құралдарды, бағдарламаларды қолданады
ата-аналарды оңалту процесінде бірлесіп жұмыс істеуге қатыстырады
7.
Педагог баланы тапсырмаларды орындау кезінде ынталандырады
8.
Педагог баланың қызметін бағалайды
Қосымша бақылау элементтері
10.
11.
12.
Кері байланыс және ұсынымдар:
Бақылаушы: _______________________________________________________________
Т.А.Ә. (болған жағдайда), қолы
Педагогтерге біліктілік
санаттарын беру (растау)
қағидаларына
4-қосымша
нысан
Біліктілік санатын беру (растау) үшін мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымы педагогінің портфолиосын бағалау парағы
__________________________________________________________________
(өтініш берілген біліктілік санаты)
Педагог: __________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Портфолио бөлімдері
Түсініктеме
Біліктер мен дағдылардың қалыптасу деңгейінің көрсеткіштері
Тәрбиеленушілердің жетістіктерін растайтын құжаттардың көшірмелері, тәжірибені қорытуды растайтын құжаттардың көшірмелері
Сабақты бақылау парақтары
Педагогтің кәсіби жетістіктерін, сондай-ақ тәлімгерлігін растайтын құжаттардың көшірмелері ("педагог-модератордан" басқа)
Ұсыным
Біліктілік санатын беру (растау) үшін жалпы орта білім беру ұйымы педагогінің портфолиосын бағалау парағы
_______________________________________________________
(өтініш берілген біліктілік санаты)
Педагог: __________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда)
Портфолио бөлімдері
Түсініктеме
Білім алушылардың барлық кезеңдегі оқу жетістіктерін сырттай бағалау, оқушыларды қорытынды аттестаттау нәтижелерін қамтитын білім сапасының көрсеткіштері
Білім алушылардың жетістіктерін растайтын құжаттардың көшірмелері, тәжірибені қорытуды растайтын құжаттардың көшірмелері
Сабақты бақылау парақтары
Педагогтің кәсіби жетістіктерін, сондай-ақ тәлімгерлігін растайтын құжаттардың көшірмелері ("педагог-модератордан" басқа)
Ұсыным
Біліктілік санатын беру (растау) үшін қосымша білім беру ұйымы педагогінің _______________________________________________________
(өтініш берілген біліктілік санаты)
Педагог: __________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда)
Портфолио бөлімдері
Түсініктеме
Білім алушылардың, тәрбиеленушілердің таңдаған білім беру бағдарламасын меңгеру деңгейінің көрсеткіштері (әзірленген диагностикалық құралдарға сәйкес)
Білім алушылардың, тәрбиеленушілердің жетістіктерін растайтын құжаттардың көшірмелері, тәжірибені қорытуды растайтын құжаттардың көшірмелері
Сабақты бақылау парақтары
Педагогтің кәсіби жетістіктерін, сондай-ақ тәлімгерлігін растайтын құжаттардың көшірмелері ("педагог-модератордан" басқа)
Ұсыным
Біліктілік санатын беру (растау) үшін педагогтің портфолиосын бағалау парағы (арнайы білім беру ұйымдарының, білім беру ұйымдарындағы арнайы сыныптардың (топтардың) педагогтері үшін)
_______________________________________________________
(өтініш берілген біліктілік санаты)
Педагог: __________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда)
Портфолио бөлімдері
Түсініктеме
Жеке дамыту бағдарламасын іске асыру бойынша маман қызметінің нәтижелілік көрсеткіштері (ПМПК педагогтерін қоспағанда)
Тәжірибені қорытуды растайтын құжаттардың көшірмелері
Түзету-дамыту сабақтарын бақылау парақтары (ПМПК педагогтерін қоспағанда))
Педагогтің кәсіби жетістіктерін, сондай-ақ тәлімгерлігін растайтын құжаттардың көшірмелері ("педагог-модератордан" басқа)
Ұсыным
Біліктілік санатын беру (растау) үшін әдістемелік кабинеттер (орталықтар) әдіскерлерінің портфолиосын бағалау парағы
_______________________________________________________
(өтініш берілген біліктілік санаты)
Педагог: __________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда)
Портфолио бөлімдері
Түсініктеме
Тиісті деңгейдегі оқу-әдістемелік кеңес мақұлдаған әзірленген әдістемелік құралдардың, ұсынымдардың, оқу-әдістемелік кешендердің болуы (авторы/тең авторы)
Әдіскердің кәсіби жетістіктерін, сондай-ақ тәлімгерлігін растайтын құжаттардың көшірмелері ("педагог-модератордан" басқа)
Психологиялық-педагогикалық басылымдарда жарияланымдары, ғылыми-практикалық конференциялар мен семинарларда сөйлеген сөздері
Жобаларға, зерттеу, инновациялық, эксперименталды қызметке қатысу (эксперименталды/инновациялық алаңның қызметін ұйымдастыру және үйлестіру, зерттеулер жүргізу, жобаларды (әдістемелік, дипломдық және т. б.) рецензиялау
Ұсыным
Педагогтерге біліктілік
санаттарын беру (растау)
қағидаларына
5-қосымша
нысан
Сараптамалық кеңестің педагог қызметінің қорытындыларын кешенді талдамалы жинақтау бойынша ұсынымдары
Өтініш берілген біліктілік санаты _____________________________________________
Т.А.Ә. (болған жағдайда)
Лауазымы
Өтініш берілген деңгей
Сараптамалық кеңестің ұсынымдары
Сараптамалық кеңестің құрамы:
_______________________ _______________________ _________
Т.А.Ә. (болған жағдайда) жұмыс орны, лауазымы (қолы)
_______________________ _______________________ _________
Т.А.Ә. (болған жағдайда) жұмыс орны, лауазымы (қолы)
_______________________ _______________________ _________
Т.А.Ә. (болған жағдайда) жұмыс орны, лауазымы (қолы)
_______________________ _______________________ _________
Т.А.Ә. (болған жағдайда) жұмыс орны, лауазымы (қолы)
_______________________ _______________________ _________
Т.А.Ә. (болған жағдайда) жұмыс орны, лауазымы (қолы)
Күні : "__" _________ _____ ж.
Педагогтерге біліктілік
санаттарын беру (растау)
қағидаларына
6-қосымша
нысан
Біліктілік санатын беру (растау) жөніндегі Комиссия отырысының хаттамасы
"___" ___________________ 20____жыл
Комиссия төрағасы:
__________________________________________________________________________
Комиссия мүшелері:
1. ________________________________________________________________________
2. ________________________________________________________________________
Біліктілік санатын беру (растау) кезеңдерінің нәтижелері бойынша Комиссия ШЕШІМІ:
1. Өтініш берілген біліктілік санатына мына педагогтер сәйкес келеді:
Т.А.Ә. (болған жағдайда)
Лауазымы
Міндетті/мерзімінен бұрын
Қолда бар біліктілік санаты
Өтініш берілген біліктілік санаты
Берілген біліктілік санаты
2. Өтініш берілген біліктілік санатына мына педагогтер сәйкес келмейді:
Т.А.Ә. (болған жағдайда)
Лауазымы
Міндетті/мерзімінен бұрын
Қолда бар біліктілік санаты
Өтініш берілген біліктілік санаты
Берілген біліктілік санаты
Себебі
Комиссия төрағасы ______________________________
(қолы)
Комиссия мүшелері: ______________________________
(қолы)
______________________________
(қолы)
______________________________
(қолы)
______________________________
(қолы)
Хатшы:            ______________________________
(қолы)
Педагогтерге біліктілік
санаттарын беру (растау)
қағидаларына
7-қосымша
нысан
Біліктілік санатының қолданылу мерзімін ұзарту туралы
Комиссия отырысының хаттамасы
"___"___________________ 20____ жыл
Комиссия төрағасы: ________________________________________________________
Комиссия мүшелері:
1. ________________________________________________________________________
2. ________________________________________________________________________
Біліктілік санатын беру (растау) кезеңдерінің қорытындысы бойынша Комиссияның ШЕШІМІ:
Мына педагогтердің біліктілік санатының мерзімі ұзартылсын:
Т.А.Ә. (болған жағдайда)
Лауазымы
Қолда бар біліктілік санаты
Игеру
Жарамдылық мерзімі
Ұзартылған мерзімі
Комиссия төрағасы ______________________________
(қолы)
Комиссия мүшелері: ______________________________
(қолы)
______________________________
(қолы)
______________________________
(қолы)
______________________________
(қолы)
Хатшы:            ______________________________
(қолы)
Педагогтерге біліктілік
санаттарын беру (растау)
қағидаларына
8-қосымша
нысан
Педагогке біліктілік санатын беру (растау) туралы КУӘЛІК
Осы куәлік ________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда), қолы)
Біліктілік санаттарын беру (растау) жөніндегі комиссияның 20___ жылғы "___" ________ шешіміне сәйкес
__________________________________________________________________________
(білім беру ұйымының немесе білім басқармасы органының толық атауы)
20___ жылғы "___" ________ № _____ бұйрығымен
__________________________________________________________________________
(лауазымның аталуы)
лауазымы бойынша _______________________________ біліктілік санаты берілгені (расталғаны) үшін берілді.
Осы куәлік 20____жылғы "____"______________ дейін жарамды.
Білім беру ұйымының басшысы _______________________________________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда), қолы)
Мөр орны
Тіркеу нөмірі __________________
Берілген күні "____" __________ 20 ____ ж.
Педагогтерге біліктілік
санаттарын беру (растау)
қағидаларына
9-қосымша
нысан
Біліктілік санатын беру (растау) туралы куәліктерді тіркеу және беру журналы
р/с
Т.А.Ә. (болған жағдайда)
Лауазым атауы және берілген/расталған біліктілік санаты
Комиссия шешімінің күні
Біліктілік санатын беру/растау туралы бұйрықтың күні мен нөмірі
Куәліктің берілген күні
Педагогтің алғанын растайтын қолы