Об утверждении Стандарта организации оказания челюстно - лицевой хирургической помощи в Республике Казахстан
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 мая 2020 года № ҚР ДСМ-53/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 мая 2020 года № 20687.
В соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Стандарт организации оказания челюстно-лицевой хирургической помощи в Республике Казахстан.
2. Департаменту лекарственного обеспечения и стандартизации Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на Интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Бюрабекову Л. В.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
Е. Биртанов
Утвержден приказом
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 20 мая 2020 года
№ ҚР ДСМ-53/2020
Стандарт организации оказания челюстно-лицевой хирургической помощи в Республике Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий Стандарт организации оказания челюстно-лицевой хирургической помощи в Республике Казахстан (далее – Стандарт) разработан в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс).
2. Настоящий Стандарт устанавливает правила, общие принципы и характеристики организации оказания медицинской помощи в Республике Казахстан при челюстно-лицевой хирургической патологии на амбулаторно-поликлиническом, стационарном и стационарозамещающем уровнях вне зависимости от формы собственности и ведомственной принадлежности.
3. Термины и определения, используемые в настоящем Стандарте:
1) динамическое наблюдение – систематическое наблюдение за состоянием здоровья населения, а также оказание необходимой медицинской помощи по результатам данного наблюдения;

Қазақстан Республикасында жақсүйек-бет хирургиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 20 мамырдағы № ҚР ДСМ-53/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 21 мамырда № 20687 болып тіркелді.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 7-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында жақсүйек-бет хирургиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету және стандарттау департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі К.Т. Надыровқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрі Е. Биртанов
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2020 жылғы 20 мамырдағы
№ ҚР ДСМ-53/2020
бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында жақсүйек-бет хирургиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасында жақсүйек-бет хирургиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты (бұдан әрі - Стандарт) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің (бұдан әрі - Кодекс) 7-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Осы Стандарт жақсүйек-бет хирургиялық патологиясы кезінде меншік нысаны мен ведомстволық тиістілігіне қарамастан амбулаториялық-емханалық, стационарлық және стационарды алмастыратын деңгейлерде Қазақстан Республикасында медициналық көмек көрсету қағидаларын, жалпы қағидаттар мен сипаттамаларын белгілейді.
3. Осы Стандартта пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар:
1) динамикалық байқау - халық денсаулығының жай-күйін жүйелі түрде байқау, сондай-ақ осы байқаудың нәтижелері бойынша қажетті медициналық көмек көрсету;

2) профильный специалист – медицинский работник с высшим медицинским образованием, имеющий сертификат по определенной специальности;
3) клинический протокол – документ, устанавливающий общие требования к оказанию медицинской помощи пациенту при определенном заболевании или клинической ситуации;
4) организация здравоохранения – юридическое лицо, осуществляющее деятельность в области здравоохранения;
5) гарантированный объем бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП) – объем медицинской помощи, предоставляемый за счет бюджетных средств по перечню, определяемому Правительством Республики Казахстан, гражданам Республики Казахстан, оралманам, а также иностранцам и лицам без гражданства, постоянно проживающим на территории Республики Казахстан;
6) Портал Бюро госпитализации (далее – Портал) – единая система электронной регистрации, учета, обработки и хранения направлений пациентов на плановую госпитализацию в стационар в рамках ГОБМП;
7) обязательное социальное медицинское страхование (далее – ОСМС) –комплекс правовых, экономических и организационных мер по оказанию медицинской помощи потребителям медицинских услуг за счет активов Фонда социального медицинского страхования;
8) первичная медико-санитарная помощь (далее – ПМСП) – доврачебная или квалифицированная медицинская помощь без круглосуточного медицинского наблюдения, включающая комплекс доступных медицинских услуг, оказываемых на уровне человека, семьи и общества;
9) консультативно-диагностическая помощь (далее – КДП) –специализированная медицинская помощь, в том числе с применением высокотехнологичных медицинских услуг без круглосуточного медицинского наблюдения;
10) дневной стационар – оказание стационарозамещающей помощи населению на базе организаций здравоохранения;
11) стационарная помощь – форма предоставления доврачебной, квалифицированной, специализированной медицинской помощи, в том числе с применением высокотехнологичных медицинских услуг, с круглосуточным медицинским наблюдением;
12) стационарозамещающая помощь – форма предоставления доврачебной, квалифицированной, специализированной медицинской помощи, в том числе с применением высокотехнологичных медицинских услуг, с медицинским наблюдением
13) скорая медицинская помощь – форма предоставления медицинской помощи при возникновении заболеваний и состояний, требующих экстренной медицинской помощи для предотвращения существенного вреда здоровью и (или) устранения угрозы жизни, а также при необходимости транспортировки органов (части органов) для последующей трансплантации;

2) бейінді маман - жоғары медициналық білімі бар, белгілі бір мамандық бойынша сертификаты бар медицина қызметкері;
3) клиникалық хаттама - белгілі бір ауру немесе клиникалық жағдай кезінде пациентке медициналық көмек көрсетуге қойылатын жалпы талаптарды белгілейтін құжат;
4) денсаулық сақтау ұйымы - денсаулық сақтау саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға;
5) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі - ТМККК) - Қазақстан Республикасының азаматтарына, оралмандарға, сондай-ақ, Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын шетелдіктерге және азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тізбе бойынша бюджет қаражаты есебінен берілетін медициналық көмектің көлемі;
6) Емдеуге жатқызу бюросы порталы (бұдан әрі - Портал) - тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде пациенттерді стационарға жоспарлы емдеуге жатқызу жолдамаларын электрондық тіркеудің, есепке алудың, өңдеу мен сақтаудың бірыңғай жүйесі;
7) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру (бұдан әрі - МӘМС) - әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының активтері есебінен медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыларға медициналық көмек көрсету жөніндегі құқықтық, экономикалық және ұйымдастырушылық шаралар кешені;
8) медициналық - санитариялық алғашқы көмек (бұдан әрі - МСАК) -адам, отбасы және қоғам деңгейінде көрсетілетін, қолжетімді медициналық қызметтер көрсету кешенін қамтитын тәулік бойы медициналық байқау болмайтын, дәрігерге дейінгі немесе білікті медициналық көмек;
9) консультациялық-диагностикалық көмек (бұдан әрі - КДК) - тәулік бойы медициналық бақылау жасалмайтын, мамандандырылған медициналық көмек, оның ішінде жоғары технологиялы медициналық көрсетілетін қызметтер қолданылатын көмек;
10) денсаулық сақтау ұйымы - денсаулық сақтау саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға;
11) стационарлық көмек - тәулік бойы медициналық бақылау жасалатын, дәрігерге дейінгі, білікті, мамандандырылған медициналық көмекті, оның ішінде жоғары технологиялы медициналық көрсетілетін қызметтер нысанын қолдана отырып ұсыну;
12) стационарды алмастыратын көмек - медициналық бақылау жасалатын, дәрігерге дейінгі, білікті, мамандандырылған медициналық көмекті, оның ішінде жоғары технологиялы медициналық көрсетілетін қызметтерді қолдана отырып ұсыну нысаны;
13) жедел медициналық көмек - денсаулыққа келетін елеулі зиянды болдырмау және (немесе) өмірге төнген қатерді жою үшін шұғыл медициналық көмекті талап ететін аурулар мен жай-күй туындаған кезде, сондай-ақ кейіннен транспланттау үшін ағзаларды (ағзалардың бөлігін) тасымалдау қажет болған кезде медициналық көмек ұсыну нысаны;

14) экстренная медицинская помощь – медицинская помощь, требующая безотлагательного медицинского вмешательства для предотвращения существенного вреда здоровью или устранения угрозы жизни при внезапных острых заболеваниях, травмах, резком ухудшении состояния здоровья, обострении хронических заболеваний;
15) санитарная авиация – форма предоставления экстренной медицинской помощи населению при невозможности оказания медицинской помощи из-за отсутствия медицинского оборудования и (или) специалистов соответствующей специальности и (или) квалификации в медицинской организации по месту нахождения пациента. Предоставление медицинской помощи в форме санитарной авиации осуществляется путем доставки квалифицированных специалистов к месту назначения либо транспортировки пациента (ов), а также органов (части органов) и (или) тканей (части тканей) для последующей трансплантации в соответствующую медицинскую организацию воздушным транспортом.
4. Оказание челюстно-лицевой хирургической помощи пациентам осуществляется в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС и предоставляется в виде доврачебной, квалифицированной и специализированной медицинской помощи, высокотехнологичных медицинских услуг при челюстно-лицевой хирургической патологии.
5. ПМСП пациентам с челюстно-лицевой хирургической патологией оказывается врачами по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", "Общая медицина", "Стоматология", имеющие сертификат специалиста по специальности "Челюстно-лицевая хирургия" (взрослая, детская) в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 апреля 2015 года № 281 "Об утверждении Правил оказания первичной медико-санитарной помощи и Правил прикрепления граждан к организациям первичной медико-санитарной помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11268).
6. КДП пациентам с челюстно-лицевой хирургической патологией предоставляется в соответствии с Правилами оказания КДП, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 июля 2015 года № 626 "Об утверждении Правил оказания консультативно-диагностической помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11958).
7. Плановая госпитализация осуществляется через Портал по результатам клинико-лабораторных показателей для предоставления комплексной терапии в условиях круглосуточного и дневного стационаров.
8. Стационарная помощь пациентам с челюстно-лицевой хирургической патологией осуществляется в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 29 сентября 2015 года № 761 "Об утверждении Правил оказания стационарной помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №12204) (далее - приказ № 761) и в соответствии с клиническими протоколами (далее – КП).

14) шұғыл медициналық көмек - уәкілетті орган айқындайтын тізбеге сәйкес, кенеттен болған қатты аурулар, жарақаттар, денсаулық жағдайының күрт нашарлауы, созылмалы аурулардың асқынуы кезіндегі денсаулыққа елеулі зиянды болдырмау немесе өмірге төнген қауіпті жою үшін кезек күттірмейтін медициналық араласуды қажет ететін медициналық көмек;
15) санитариялық авиация - пациент тұрған жердегі медициналық ұйымда медициналық жабдықтың және (немесе) тиісті мамандығы және (немесе) біліктілігі бар мамандардың болмауына байланысты медициналық көмек көрсету мүмкін болмаған кезде халыққа шұғыл медициналық көмек ұсыну нысаны. Санитариялық авиация нысанында медициналық көмек ұсыну әуе көлігімен білікті мамандарды межелі жерге жеткізу не пациентті (терді), сондай-ақ кейіннен транспланттау үшін ағзаларды (ағзалардың бөлігін) және (немесе) тіндерді (тіндердің бөлігін) тиісті медициналық ұйымға тасымалдау жолымен жүзеге асырылады.
4. Пациенттерге жақсүйек-бет хирургиялық көмек көрсету ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде жүзеге асырылады және жақсүйек-бет хирургиялық патологиясы кезінде дәрігерге дейінгі, білікті және мамандандырылған хирургиялық көмек, жоғары технологиялы медициналық қызмет түрінде ұсынылады.
5. Жақсүйек-бет хирургиялық патологиясы бар пациенттерге МСАК-ты "Жақсүйек-бет хирургиясы (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша маман сертификаты бар "Емдеу ісі", "Педиатрия", "Жалпы медицина", "Стоматология" мамандықтары бойынша дәрігерлер "Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсету қағидаларын және Медициналық-санитариялық алғашқы көмек ұйымдарына бекіту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 сәуірдегі № 281 бұйрығына (Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тіркеу тізілімінде № 11268 болып тіркелген) сәйкес көрсетеді.
6. Жақсүйек-бет хирургиялық патологиясы бар пациенттерге КДК-ні "Консультациялық-диагностикалық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 28 шілдедегі № 626 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11958 болып тіркелген) бекітілген КДК көрсету қағидаларына сәйкес ұсынылады.
7. Жоспарлы емдеуге жатқызу тәулік бойы және күндізгі стационар жағдайында кешенді терапия ұсыну үшін клиникалық-зертханалық көрсеткіштердің нәтижелері бойынша Портал арқылы жүзеге асырылады.
8. Жақсүйек-бет хирургиялық аурулары бар пациенттерге стационарлық көмек "Стационарлық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 29 қыркүйектегі № 761 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12204 болып тіркелген) (бұдан әрі - № 761 бұйрық) сәйкес және клиникалық хаттамаларға (бұдан әрі - КХ) сәйкес жүзеге асырылады.

9. Скорая медицинская помощь и медицинская помощь в форме санитарной авиации пациентам с челюстно-лицевой хирургической патологией осуществляется в соответствии с Правилами оказания скорой медицинской помощи, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 3 июля 2017 года № 450 "Об утверждении Правил оказания скорой медицинской помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15473) и Правилами предоставления медицинской помощи в форме санитарной авиации, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 декабря 2017 года № 933 "Об утверждении Правил предоставления медицинской помощи в форме санитарной авиации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16245).
10. Стационарозамещающая помощь пациентам с челюстно-лицевой хирургической патологией осуществляется в соответствии с Правилами оказания стационарозамещающей помощи, утвержденными приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 17 августа 2015 года № 669 "Об утверждении Правил оказания стационарозамещающей помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12106) (далее - приказ № 669).
Глава 2. Общие принципы и характеристики деятельности организаций здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь пациентам с челюстно-лицевой хирургической патологией
11. Медицинская помощь пациентам с челюстно-лицевой хирургической патологией предоставляется в следующих формах:
1) амбулаторно-поликлинической помощи (в условиях, не предусматривающих круглосуточного медицинского наблюдения и лечения): ПМСП и КДП;
2) стационарозамещающей помощи (в условиях, предусматривающих медицинское наблюдение и лечение, не требующих круглосуточного медицинского наблюдения и лечения);
3) стационарной помощи (в условиях, обеспечивающих круглосуточное медицинское наблюдение и лечение);
4) скорой медицинской помощи;
5) санитарной авиации.
12. Челюстно-лицевая хирургическая помощь осуществляется в следующих структурных подразделениях организаций здравоохранения:
1) кабинет челюстно-лицевого хирурга (взрослый, детский) в структуре поликлиники (городская, областная), консультативно-диагностического центра (городской, областной) или консультативно-диагностического отделения (стоматологическая поликлиника, консультативно-диагностический центр многопрофильной областной больнице);
2) специализированное челюстно-лицевое хирургическое отделение в многопрофильных стационарах (республиканских центров, научно-исследовательских институтов, областной взрослой и детской больницы, городской взрослой и детской больницы);

9. Жақсүйек-бет хирургиялық патологиясы бар пациенттерге жедел медициналық көмек және санитариялық авиация нысанында медициналық көмек "Қазақстан Республикасында жедел медициналық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" 2017 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің № 450 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15473 болып тіркелген) Жедел медициналық көмек көрсету қағидаларына және "Санитариялық авиация нысанындағы медициналық көмекті ұсыну қағидаларын бекіту туралы" 2017 жылғы 11 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің № 933 бұйрығымен бекітілген Санитариялық авиация нысанындағы медициналық көмекті ұсыну қағидаларына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16245 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
10. Жақсүйек-бет хирургиялық патологиясы бар пациенттерге стационарды алмастыратын көмек "Стационарды алмастыратын көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 17 тамыздағы № 669 бұйрығымен (бұдан әрі - № 669 бұйрық) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12106 болып тіркелген) бекітілген Стационарды алмастыратын көмек көрсету қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
2-тарау. Жақсүйек-бет хирургиялық патологиясы бар пациенттерге медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары қызметінің жалпы қағидаттары мен сипаттамалары
11. Жақсүйек-бет хирургиялық патологиясы бар пациенттерге медициналық көмек мынадай нысандарда ұсынылады:
1) амбулаториялық-емханалық көмек (тәулік бойы медициналық бақылау және емдеу көзделмейтін жағдайларда): МСАК және КДК;
2) стационарды алмастыратын көмек (тәулік бойы медициналық бақылау және емдеуді талап етпейтін медициналық бақылау және емдеуді көздейтін жағдайларда);
3) стационарлық көмек (тәулік бойы медициналық бақылау мен емдеуді қамтамасыз ету жағдайларында);
4) жедел медициналық көмек;
5) санитариялық авиация;
12. Жақсүйек-бет хирургиялық көмегі денсаулық сақтау ұйымдарының мынадай құрылымдық бөлімшелерінде жүзеге асырылады:
1) емхана (қалалық, облыстық), консультациялық - диагностикалық (қалалық, облыстық) орталық немесе консультациялық - диагностикалық бөлімше (стоматологиялық емхана, көп бейінді облыстық ауруханадағы консультациялық-диагностикалық орталық) құрылымындағы жақсүйек-бет хирургінің (ересек, балалар) кабинеті;
2) көп бейінді стационарлардағы (республикалық орталықтар, ғылыми-зерттеу институттары, қалалық, облыстық ересектер мен балалар ауруханалары, қалалық ересектер мен балалар ауруханалары) мамандандырылған жақсүйек-бет хирургиясы бөлімшесі;

3) Кабинет челюстно-лицевого протезирования (челюстно-лицевая ортопедия (взрослая, детская)) при городских многопрофильных больницах, поликлиниках и научно-клинических центрах в городах республиканского значения и столицы.
13. Хирургическое вмешательство в амбулаторных, стационарных и стационарозамещающих условиях предоставляется пациенту после получения письменного добровольного согласия пациента или его законного представителя при инвазивных вмешательствах по форме, утвержденной приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 20 мая 2015 года № 364 "Об утверждении формы письменного добровольного согласия пациента при инвазивных вмешательствах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11386).
14. Оформление медицинской документации и ведение учетно-отчетной документации осуществляется в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6697) (далее – Приказ № 907).
15. Восстановительное лечение и медицинская реабилитация (в том числе реабилитация детей) пациентам с челюстно-лицевой хирургической патологией осуществляется в соответствие с КП и приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 98 "Об утверждении Правил восстановительного лечения и медицинской реабилитации, в том числе детской медицинской реабилитации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10678).
Параграф 1. Оказание челюстно-лицевой хирургической помощи на амбулаторно-поликлиническом уровне
16. Амбулаторно-поликлиническая помощь пациентам с челюстно-лицевой хирургической патологией включает ПМСП и КДП.
17. Первичная диагностика и оказание амбулаторно-поликлинической помощи пациентам с челюстно-лицевой хирургической патологией осуществляются в организациях оказывающих ПМСП.
18. Оказание хирургической помощи на амбулаторно-поликлиническом уровне включает мероприятия по профилактике хирургических заболеваний и травматизма, диагностике, лечению, медицинской реабилитации, формированию здорового образа жизни.
19. Врач ПМСП или профильный специалист направляют пациентов с челюстно-лицевой хирургической патологией в КДП для оказания специализированной помощи к челюстно-лицевому хирургу (взрослая, детская), при его отсутствии к врачу - хирургу (взрослая, детская).

3) республикалық маңызы бар қалалардың және астананың қалалық көп бейінді ауруханалар, емханалар және ғылыми - клиникалық орталықтар жанындағы жақсүйек-бет ақаулары мен деформациясын протездеу кабинеті (ересектер, балалар).
13. Амбулаториялық, стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда хирургиялық араласу пациентке "Инвазиялық араласулар кезінде пациенттің ерікті түрдегі жазбаша келісімінің нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 20 мамырдағы № 364 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11386 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша пациенттің немесе оның заңды өкілінің ерікті түрдегі жазбаша келісімінен кейін ұсынылады.
14. Бастапқы медициналық құжаттаманы ресімдеу және есепке алу-есептік құжаттаманы жүргізу "Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6697 болып тіркелген) (бұдан әрі - № 907 бұйрық) жүзеге асырылады.
15. Жақсүйек-бет хирургиялық патологиясы бар пациенттерге қалпына келтіру емі және медициналық оңалту (оның ішінде балаларды оңалту) КХ және "Қалпына келтіру емі және медициналық оңалту, оның ішінде балаларды медициналық оңалту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылы 27 ақпандағы № 98 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10678 болып тіркелген) жүзеге асырылады.
1-параграф. Амбулаториялық - емханалық деңгейде жақсүйек-бет хирургиялық көмек көрсету
16. Жақсүйек-бет хирургиялық патологиясы бар пациенттерге амбулаториялық-емханалық көмек МСАК-ты және КДК-ні қамтиды.
17. Жақсүйек-бет хирургиялық патологиясы бар пациенттерге алғашқы диагностика және амбулаториялық көмек көрсету МСАК көрсететін ұйымдарда жүзеге асырылады.
18. Амбулаториялық-емханалық деңгейде хирургиялық көмек көрсету хирургиялық аурулардың және жарақаттану профилактикасы, диагностикалау, емдеу, медициналық оңалту, саламатты өмір салтын қалыптастыру жөніндегі іс-шараларды қамтиды.
19. МСАК дәрігері немесе бейінді маман жақсүйек-бет хирургиялық патологиясы бар пациенттерді мамандандырылған КДК көрсету үшін жақсүйек-бет хирургіне (ересектер, балалар), ол болмаған жағдайда хирург дәрігерге (ересектер, балалар) жібереді.

20. При направлении к челюстно-лицевому хирургу, врач оказывающий ПМСП или профильный специалист прилагает результаты проведенного обследования и лечения согласно выписке из медицинской карты амбулаторного или стационарного пациента с указанием клинического диагноза, лабораторных и инструментальных исследований.
21. Челюстно-лицевая хирургическая помощь в организациях здравоохранения (областей, городов республиканского значения и столицы), оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь, осуществляется челюстно-лицевым хирургом по направлению специалистов ПМСП или по экстренным показаниям.
22. Челюстно-лицевая хирургическая помощь на амбулаторно-поликлиническом уровне включает в себя:
1) осмотр врача с целью определения состояния пациента и установления диагноза;
2) лабораторное и инструментальное обследование пациентов с целью верификации диагноза;
3) оказание консультативной, диагностической и лечебной помощи пациентам с челюстно-лицевой хирургической патологией в соответствии с КП, а также предоставление дальнейшего динамического наблюдения и медицинской реабилитации;
4) проведение мероприятий по профилактике челюстно-лицевой хирургической патологии;
5) направление пациентов с челюстно-лицевой хирургической патологией на консультацию и лечение в профильные отделения cтационара для оказания специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг.
23. Кабинет челюстно-лицевого протезирования (челюстно-лицевая ортопедия (взрослая, детская)) с зуботехнической лабораторией и 3D компьютерного моделирования (далее – Кабинет) организуется для реабилитации больных с хирургической патологией челюстно-лицевой области и зубочелюстной системы, как структурное подразделение городской, областной или республиканской организации здравоохранения, оказывающей амбулаторно-поликлиническую и (или) стационарную помощь в городах республиканского значения и столицы.
24. Кабинет осуществляет:
1) восстановление жизненно-важных функций и эстетику челюстно-лицевой области у больных с приобретенными и врожденными дефектами и деформациями челюстно-лицевой области путем изготовления обтураторов, резекционных протезов и эктопротезов;
2) дооперационное изготовление непосредственного протеза в виде защитной пластинки иммедиат-протеза или частичного съемного протеза, накладываемого в полость рта на операционном столе;
3) изготовление формирующего резекционного протеза через 15 - 30 дней после операции;
4) изготовление постоянного резекционного протеза с обтурирующей частью через 150 - 180 дней после операции;

20. Жақсүйек-бет хирургіне жолдама берілген кезде МСАК дәрігері немесе басқа бейінді маман клиникалық диагнозы, зертханалық және аспаптық зерттеулер көрсетіле отырып, пациенттің амбулаториялық немесе стационарлық медициналық картасынан үзінді көшірмеге сәйкес жүргізілген зерттеп-қарау және емдеу нәтижелерін қоса береді.
21. Амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарында (облыстардың және республикалық маңызы бар қалаларда) жақсүйек-бет хирургиялық көмекті МСАК дәрігерінің жолдамасы немесе шұғыл көрсетілімдер бойынша жақсүйек-бет хирург дәрігері жүзеге асырады.
22. Амбулаториялық-емханалық деңгейде жақсүйек-бет хирургиялық көмек өзіне:
1) пациенттің жай-күйін анықтау және диагнозды қою мақсатында дәрігердің қарап-тексеруін;
2) диагнозды анықтау мақсатында пациенттерді зертханалық және аспаптық зерттеп-қарауын;
3) жақсүйек-бет хирургиялық патологиясы бар пациенттерге анықталған нозология бойынша және бекітілген клиникалық хаттамаларға сәйкес консультациялық, диагностикалық және емдік көмек көрсету, сондай-ақ одан әрі динамикалық байқауды және медициналық оңалтуды ұсыну;
4) жақсүйек-бет хирургиялық патологияларының профилактикасы жөніндегі іс-шараларды өткізуді;
5) жақсүйек-бет хирургиялық патологиясы бар пациенттерді консультацияға және мамандандырылған медициналық көмек пен жоғары технологиялы медициналық қызмет көрсету үшін стационардың бейінді бөлімшелеріне жіберуді қамтиды.
23. Тіс техникалық зертханасы және 3D компьютерлік модельдеуі бар жақсүйек-бетті протездеу кабинеті (жақсүйек-бет ортопедиясы (ересектер, балалар)) (бұдан әрі - Кабинет) жақсүйек-бет аймағының және тіс-жақсүйек жүйесінің хирургиялық патологиясы бар науқастарды оңалту үшін республикалық маңызы бар қалаларда, астанада стационарлық және (немесе) амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін қалалық, облыстық немесе республикалық денсаулық сақтау ұйымдарының құрылымдық бөлімшесі ретінде ұйымдастырылады.
24. Кабинет мыналарды жүзеге асырады:
1) обтураторларды, резекциялық протездер мен эктопротездерді жасау жолымен жақсүйек-бет аймағының жүре пайда болған және туа біткен ақаулары және деформациясы бар науқастарда өмірлік маңызы бар функцияларды және жақ-бет аймағының эстетикасын қалпына келтіру;
2) операциялық үстелде ауыз қуысына салынатын иммедиат-протезді немесе ішінара алмалы-салмалы протезді қорғау пластинасы түріндегі тікелей протезді операцияға дейін дайындау;
3) операциядан кейін 15-30 күннен кейін қалыптастырушы резекционды протезді дайындау;
4) операциядан кейін 150 - 180 күннен кейін обтурация бөлігімен тұрақты резекция протезін дайындау;

5) лечение пациентов с дефектами лица и орбиты глаза эктопротезами;
6) лечение пациентов с сочетанными дефектами эктопротезами и постоянными резекционными протезами;
7) cовершенствование изготовления резекционных протезов.
8) изготовление и наложение преформированного ортопедического аппарата (с заменой через каждый месяц) для детей с врожденной расщелиной губы и неба;
9) изготовление аппарата с ворсинчатым покровом вибрирующий обтуратор с массажной щеткой для детей с врожденной расщелиной губы и неба;
10) изготовление небных пластинок с целью формирования свода неба после уранопластики (по показаниям) для детей с врожденной расщелиной губы и неба;
11) челюстно-ортопедическое выравнивание зубов и прикуса;
12) функционально-ортопедическое (съемное) и ортодонтное (фиксированное) лечение подростков и взрослых;
13) челюстно-ортопедическое лечение при синдромах расщепления;
14) функциональный анализ и функциональное ортодонтное лечение при заболеваниях челюстных суставов;
15) изменение ориентации зубов при заболеваниях;
16) сложное зубное протезирование;
17) внедрение инновационных технологий с учетом выявленных анатомических особенностей, сформировавшихся дефектов, с применением современных материалов;
18) внедрение разработок и совершенствование способов изготовления эктопротезов с учетом объема и топографии дефектов и деформации челюстно-лицевой области;
19) разработка и внедрение мероприятий, направленных на повышение качества лечебно-диагностической работы и снижение летальности при челюстно-лицевых хирургических заболеваниях.
20) внедрение в практику новых методов профилактики, диагностики и лечения пациентов с травмами и заболеваниями челюстно-лицевой области и зубочелюстной системы;
25. Перечень медицинских изделий для оказания медицинской помощи пациентам с челюстно-лицевой хирургической патологией представлен в соответствии с приложением 1 к настоящему Стандарту.
26. Оснащение кабинета челюстно-лицевого протезирования (челюстно-лицевая ортопедия (взрослая, детская)) с зуботехнической лабораторией для оказания медицинской помощи пациентам с челюстно-лицевой хирургической патологией представлено в соответствии с приложением 2 к настоящему Стандарту.
27. Профильный специалист медицинской организации, оказывающей КДП, при наличии показаний выдает либо продлевает лист и (или) справку временной нетрудоспособности пациенту, а при наличии стойкой утраты трудоспособности в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 183 "Об утверждении Правил проведения экспертизы временной нетрудоспособности, выдачи листа и справки о временной нетрудоспособности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10964) направляет на медико-социальную экспертизу (далее – МСЭ).

5) бет және көз орбитасының ақаулары бар науқастарды эктопротездермен емдеу;
6) жанамалас ақаулары бар науқастарды эктопротездермен және тұрақты резекция протездерімен емдеу;
7) резекция протездерін дайындауды жетілдіру;
8) туа біткен ерін мен таңдай жырығы бар балалар үшін (ай сайын ауыстырылып отырылатын) преформацияланған ортопедиялық аппаратты дайындау және салу;
9) туа біткен ерін мен таңдай жырығы бар балаларға арналған түкті жабыны бар аппарат дайындау;
10) туа біткен ерін мен таңдай жырығы бар балаларға арналған (көрсетілім бойынша) уранопластикадан кейінгі таңдай тесігін қалыптастыруға арналған таңдай пластинкаларын дайындау;
11) тістер пен тістемді жақ-ортопедиялық тегістеу;
12) жасөспірімдер мен ересектерде функционалдық-ортопедиялық (алмалы-салмалы) және ортодонтты (бекітілген) емдеу;
13) ыдырау синдромдары кезінде жақсүйек-бет-ортопедиялық емдеу;
14) жақсүйек буындары аурулары кезінде функционалдық талдау және функционалдық ортодонтты емдеу;
15) аурулар кезінде тістердің бағдарын өзгерту;
16) күрделі тіс протезін дайындау;
17) қазіргі заманғы материалдарды қолдана отырып, анықталған анатомиялық ерекшеліктер, қалыптасқан ақаулар ескеріле отырып, инновациялық технологияларды енгізу;
18) жақсүйек - бет аймағының ақаулары мен деформациясының көлемі мен топографиясын ескере отырып, эктопротезді дайындау тәсілдерінің әзірлемесін енгізу және жетілдіру;
19) жақсүйек - бет хирургиялық аурулар кезіндегі емдеу-диагностикалау жұмысының сапасын арттыруға және өлімді төмендетуге бағытталған іс-шараларды әзірлеу және енгізу;
20) жақсүйек - бет саласы және жақсүйек-тіс жарақаттары мен аурулары бар пациенттердің профилактикасының, диагностикалаудың және емдеудің жаңа әдістерін практикаға енгізу.
25. Жақсүйек-бет хирургиялық патологиясы бар пациенттерге медициналық көмек көрсету үшін медициналық бұйымдардың тізбесі осы Стандартқа 1-қосымшаға сәйкес берілген.
26. Жақсүйек-бет хирургиялық патологиясы бар пациенттерге медициналық көмек көрсетуге арналған тіс техникалық зертханасы бар жақсүйек-бетті протездеу кабинетін (жақсүйек-бет ортопедиясы (ересектер, балалар)) жарақтандыру осы Стандартқа 2-қосымшаға сәйкес берілген.
27. КДК көрсететін медициналық ұйымның бейінді маманы көрсетілім болған жағдайда пациентке еңбекке уақытша жарамсыздық парағын және (немесе) анықтаманы береді, ал еңбекке қабілеттілігін тұрақты жоғалтқан жағдайда "Еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу, еңбекке уақытша жарамсыздық парағын және анықтамасын беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 183 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10964 тіркелген) медициналық-әлеуметтік сараптамаға (бұдан әрі - МӘС) жібереді.

28. Профильный специалист после проведения комплекса диагностических, лечебных мероприятий, предоставляет пациенту (по территории обслуживания) консультативное заключение, подтверждающее стойкое нарушение функций, обусловленное челюстно-лицевой хирургической патологией, и направляет на МСЭ не ранее четырех месяцев с момента наступления временной нетрудоспособности или установления диагноза, за исключением анатомических дефектов и неизлечимых больных со значительными или резко выраженными нарушениями функций организма и отсутствием восстановительного потенциала, которым инвалидность устанавливается после выставленного диагноза.
Параграф 2. Оказание челюстно-лицевой хирургической помощи на стационарном уровне
29. Пациентам с челюстно-лицевой хирургической патологией на стационарном уровне оказывается квалифицированная, специализированная медицинская помощь, а также предоставляются высокотехнологичные медицинские услуги с круглосуточным медицинским наблюдением.
30. Госпитализация пациента в стационар осуществляется:
1) в плановом порядке - по направлению специалистов ПМСП или организаций здравоохранения;
2) по экстренным показаниям - вне зависимости от наличия направления;
3) на платной основе в соответствии с утвержденным приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 304 "Об утверждении Правил и условий оказания платных услуг в организациях здравоохранения и Типовой формы договора на оказание платных услуг в организациях здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11341).
31. На районном уровне экстренная челюстно-лицевая хирургическая помощь оказывается в стационаре хирургического профиля медицинской организации, где разворачиваются койки для оказания помощи больным с патологией челюстно-лицевой области.
32. Челюстно-лицевое хирургическое отделение создается как структурное подразделение организации здравоохранения, оказывающей стационарную помощь населению города, области, на базе многопрофильных больниц, в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 апреля 2015 года № 284 "Об утверждении государственного норматива сети организаций здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 11231).

28. Бейінді маман диагностикалық, емдеу іс-шаралар кешенін жүргізгеннен кейін пациентке (қызмет көрсету аумағы бойынша) жақсүйек-бет хирургиялық патологиясынан болған функцияларының тұрақты бұзылуын растайтын консультациялық қорытынды беріледі және анатомиялық кемістіктер мен организм функцияларының елеулі немесе айқын көрінетін бұзылулары бар жазылмайтын науқастарды және оларға мүгедектік диагноз қойылғаннан кейін белгіленген қалпына келтіру әлеуетінің болмауын қоспағанда, еңбекке уақытша жарамсыздық немесе диагноз белгіленген сәттен бастап төрт айдан ерте емес адамдар МӘС-ке жіберіледі.
2-параграф. Стационарлық деңгейлерде жақсүйек-бет хирургиялық көмек көрсету
29. Жақсүйек-бет хирургиялық патологиясы бар пациенттерге стационарлық деңгейде медициналық бақылаумен білікті, мамандандырылған, сондай-ақ тәулік бойы жоғары технологиялы медициналық қызметтер көрсетіледі.
30. Пациентті стационарға емдеуге жатқызу:
1) жоспарлы тәртіппен - МСАК немесе денсаулық сақтау ұйымдары мамандарының жолдамасы бойынша;
2) шұғыл көрсетілімдер бойынша - жолдаманың бар-жоғына қарамастан;
3) "Денсаулық сақтау ұйымдарында ақылы қызметтер көрсету қағидалары мен шарттарын және Денсаулық сақтау ұйымдарында ақылы қызметтер көрсетуге арналған шарттың үлгілік нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 304 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11341 болып тіркелген) ақылы негізде жүргізіледі.
31. Аудандық деңгейде шұғыл жақсүйек-бет хирургиялық көмекті медициналық ұйымдардың хирургиялық бейін стационарында көрсетіледі, мұнда жақсүйек-бет аймағында патологиясы бар науқастарға көмек көрсетуге арналған төсек бөлінеді.
32. Жақсүйек-бет хирургиялық бөлімшесі "Денсаулық сақтау ұйымдары желісінің мемлекеттік нормативін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 сәуірдегі № 284 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11231 болып тіркелген) сәйкес көп бейінді ауруханалардың базасында қала, облыс (ересектер немесе балалар) халқына стационарлық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымының құрылымдық бөлімшесі ретінде құрылады.

33. При наличии медицинских показаний профильный специалист направляет пациента на стационарное лечение в соответствии с приказом № 761.
34. При отсутствии специалиста челюстно-лицевого хирурга пациент направляется в специализированное отделение челюстно-лицевому хирургу многопрофильной больницы, а в экстренных случаях специалист челюстно-лицевой хирург приглашается по линии санитарной авиации или проводится консультация по телемедицине. При угрозе возникновения нарушений жизненно важных функций пациент госпитализируется в отделение интенсивной терапии и реанимации.

33. Медициналық көрсетілім болған кезде бейінді маман пациентті № 761 бұйрыққа сәйкес стационарлық емге жібереді.
34. Жақсүйек-бет хирург маманы болмаған кезде пациентті көп бейінді аурухананың жақсүйек-бет хирург мамандандырылған бөлімшесіне, ал кезек күттірмейтін жағдайларда жақсүйек-бет хирург маманын санитариялық авиация желісі арқылы шақыртады немесе телемедина бойынша консультация жүргізіледі. Өмірлік маңызды функциясының бұзылуының туындау қаупі кезінде пациент қарқынды терапия немесе реанимация бөлімшесіне емдеуге жатқызылады.

35. При поступлении в медицинскую организацию на стационарное лечение пациент осматривается в приемном отделении врачом челюстно-лицевым хирургом (или хирургом), при наличии показаний пациент госпитализируется в челюстно-лицевое хирургическое отделение или в отделение хирургического профиля, где развернуты койки для оказания помощи больным с патологией челюстно-лицевой области.
36. Отказ от медицинской помощи с указанием возможных последствий оформляется записью в медицинских документах и подписывается пациентом или его законным представителем, а также медицинским работником в соответствии со статьей 93 Кодекса.

35. Медициналық ұйымға стационарлық емдеуге түскен кезде пациентті қабылдау бөлімшесінде жақсүйек-бет хирург (немесе хирург) дәрігері қарап - тексереді және көрсетілімдер болған жағдайда жақсүйек-бет хирургиясы бөлімшесіне немесе жақсүйек-бет хирургиялық аймағының патологиясы бар науқастарға көмек көрсетуге арналған керуеттер ашылған хирургиялық бейінді бөлімшеге емдеуге жатқызылады.
36. Кодекстің 93-бабына сәйкес болуы мүмкін салдарларды көрсете отырып, медициналық көмектен бас тарту медициналық құжаттарда жазбамен ресімделеді және оған пациент немесе оның заңды өкілі, сондай-ақ медицина қызметкері қол қояды.

Параграф 3. Оказание челюстно-лицевой хирургической помощи на стационарозамещающем уровне
37. Стационарозамещающая помощь пациентам с челюстно-лицевыми хирургическими патологиями осуществляется в соответствии с в соответствии с приказом № 669.
38. Стационарозамещающая помощь пациентам с челюстно-лицевыми хирургическими патологиями предоставляется в условиях дневного стационара по направлению специалиста ПМСП или медицинской организации с результатами лабораторных, инструментальных исследований и консультаций профильных специалистов.

3-параграф. Стационарды алмастыратын деңгейлерде жақсүйек-бет хирургиялық көмек көрсету
37. Жақсүйек-бет хирургиялық аурулары бар пациенттерге стационарды алмастыратын көмек № 669 бұйрығына сәйкес жүзеге асырылады.
38. Жақсүйек-бет хирургиялық аурулары бар пациенттерге стационарды алмастыратын көмек зертханалық, аспаптық зерттеулердің нәтижелерімен және бейінді мамандардың консультациясымен МСАК маманының немесе медициналық ұйымның жолдамасы бойынша күндізгі стационар жағдайында ұсынылады.