О внесении изменений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 марта 2012 года № 25-03-02/120 "Об утверждении Правил присвоения почетных званий, нагрудных знаков и почетных грамот в области охраны, воспроизводства и использования животного мира"
Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 24 июня 2020 года № 153. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 июля 2020 года № 20912
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 марта 2012 года № 25-03-02/120 "Об утверждении Правил присвоения почетных званий, нагрудных знаков и почетных грамот в области охраны, воспроизводства и использования животного мира" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7602, опубликован в газете "Казахстанская правда" от 26 мая 2012 года № 154-156 (26973-26975)) следующие изменения:
в Правилах присвоения почетных званий, нагрудных знаков и почетных грамот в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
пункты 2, 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"2. Почетные звания "Аңшылық шаруашылығы саласында еңбек сіңірген қызметкер", "Балық шаруашылығы саласында еңбек сіңірген қызметкер" (далее ‒ почетные звания), нагрудные знаки "Жануарлар дүниесін қорғаудағы мінсіз қызметі үшін", "Балық шаруашылығы саласындағы мінсіз кызметі үшін" (далее ‒ нагрудные знаки) и почетные грамоты присваиваются:
1) сотрудникам Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан (далее – Комитет) и его территориальных подразделений;
2) работникам подведомственных организаций, находящихся в ведении Комитета;
3) работникам органов местного государственного управления в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
4) научным работникам в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
5) работникам субъектов охотничьих и рыбных хозяйств;
6) работникам республиканских ассоциаций общественных объединений охотников и субъектов охотничьего хозяйства, а также общественных объединений рыболовов и субъектов рыбного хозяйства;
7) иным лицам, внесшим весомый вклад в развитие охотничьего и рыбного хозяйства, в том числе лицам, находящимся на заслуженном отдыхе в связи с достижением пенсионного возраста, а также ветеранам.

"Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласында құрметті атақтар, төс белгілерін және құрмет грамоталарын беру қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 26 наурыздағы № 25-03-02/120 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2020 жылғы 24 маусымдағы № 153 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 1 шiлдеде № 20912 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласында құрметті атақтар, төс белгілерін және құрмет грамоталарын беру қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 26 наурыздағы № 25-03-02/120 бұйрығына (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық аткілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7602 болып тіркелген, 2012 жылғы 26 мамырда "Егемен Қазақстан" газетінде № 269-273 (27347) жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласында құрметті атақтар, төсбелгілер және құрмет грамоталарын беру қағидасында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1 тарау. Жалпы ережелер";
2, 3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. "Аңшылық шаруашылығы саласында еңбек сіңірген қызметкер", "Балық шаруашылығы саласында еңбек сіңірген қызметкер" құрметті атақтары (бұдан әрі – құрметті атақтар), "Жануарлар дүниесін қорғаудағы мінсіз қызметі үшін", "Балық шаруашылығы саласындағы мінсіз қызметі үшін" төсбелгілері (бұдан әрі – төсбелгілер) және құрмет грамоталары:
1) Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті (бұдан әрі – Комитет) мен оның аумақтық бөлімшелерінің қызметкерлеріне;
2) Комитеттің қарамағындағы ведомстволық бағынысты ұйымдардың қызметкерлеріне;
3) жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы жергілікті мемлекеттік басқару органдарының қызметкерлеріне;
4) жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы ғылыми қызметкерлерге;
5) аңшылық және балық шаруашылығы субъектілерінің қызметкерлеріне;
6) аңшылар мен аңшылық шаруашылығы субъектілерінің республикалық қауымдастықтарының, сондай-ақ балықшылар мен балық шаруашылығы субъектілерінің қоғамдық бірлестіктерінің қызметкерлеріне;
7) аңшылық және балық шаруашылығының дамуына қомақты үлес қосқан басқа да адамдарға, оның ішінде зейнеткерлік жасқа толуына байланысты құрметті демалысқа шыққан адамдарға, сонымен қатар ардагерлерге беріледі.

3. Почетные звания присваиваются высокопрофессиональным специалистам, внесшим значительный вклад в развитие отрасли охотничьего и рыбного хозяйств, сбережение и увеличение объектов животного мира, сохранение животного мира, за активное сотрудничество и внедрение в производство научных разработок в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, а также безупречно проработавших на должностях не менее 15 лет.
Почетные звания отмечаются нагрудными знаками "Аңшылық шаруашылығы саласында еңбек сіңірген қызметкер" и "Балық шаруашылығы қызметінде еңбек сіңірген қызметкер" по образцам согласно приложениям 1 и 2 к настоящим Правилам.
4. К присвоению нагрудных знаков представляются кандидатуры, указанных в пункте 2 настоящих Правил, добившихся успехов в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, в обеспечении сохранения и приумножения биологического разнообразия, за активное сотрудничество и внедрение в производство разработок в области охотничьего и рыбного хозяйств, а также безупречно проработавших на должностях не менее 10 лет.";
пункты 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"6. Присвоение почетных званий, нагрудных знаков и почетных грамот осуществляется в соответствии с приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
7. Для рассмотрения и подготовки предложений по присвоению почетных званий, нагрудных знаков и почетных грамот в Министерстве экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан (далее – Министерство) создается комиссия (далее – комиссия).";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Статус нагрудных знаков и лиц, им представленных";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Порядок присвоения Почетного звания, нагрудного знака и почетной грамоты и их вручение";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Заключительные положения";
приложение 1, 2, 4, 6, 7 и 8 изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5 и 6 к настоящему приказу.
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

3. Құрметті атақ аңшылық және балық шаруашылығы саласын дамытуға, жануарлар дүниесі объектілерін сақтауға және көбейтуге елеулі үлес қосқан, сондай-ақ лауазымдарда кемінде 15 жыл мінсіз жұмыс істеген жоғары білікті мамандарға жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласында белсенді ынтымақтастық жасағаны және ғылыми талдамаларды өндіріске енгізгені үшін беріледі.
"Аңшылық шаруашылығы саласында еңбек сіңірген қызметкер", "Балық шаруашылығы саласында еңбек сіңірген қызметкер" құрметті атақтар осы Қағиданың 1 және 2-қосымшаларына сәйкес үлгілері бойынша белгілерімен атап өтіледі.
4. Төсбелгілерімен осы Қағиданың 2-тармағында көрсетілген үміткерлер, жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласында, биологиялық әртүрлілікті сақтау мен көбейтуді қамтамасыз етуде елеулі табыстарға қол жеткізген, сондай-ақ лауазымдарда кемінде 10 жыл мінсіз жұмыс істеген қызметкерлер жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласында белсенді ынтымақтастық жасағаны және ғылыми талдамаларды өндіріске енгізгені үшін беріледі.";
6 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Құрметті атақтар,төсбелгілерін, және құрмет грамоталарын беру Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің бұйрығына сәйкес жүзеге асырылады.
7. Құрметті атақтар, төсбелгілерін және құрмет грамоталарын беру жөніндегі ұсыныстарды қарау және оларды дайындау үшін Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінде (бұдан әрі – Министрлік) комиссия (бұдан әрі – комиссия) құрылады.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2 тарау. Төсбелгілердің және олармен марапатталған тұлғалардың мәртебесі";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3 тарау. Құрметті атақпен, төсбелгісімен және құрмет грамотасымен беру тәртібі және оларды тапсыру";
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4 тарау. Қорытынды ережелер";
1, 2, 4, 6, 7 және 8-қосымшалар осы бұйрықтың 1, 2, 3, 4, 5 және 6-қосымшаларына сәйкес жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
М. Мирзагалиев
Приложение 1
к приказу Министра экологии,
геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 24 июня 2020 года № 153
Приложение 1
к Правилам присвоения
почетных званий,
нагрудных знаков и
почетных грамот в области
охраны, воспроизводства и
использования животного мира
Образец
Нагрудный знак к почетному званию
"Аңшылық шаруашылығы саласында еңбек сіңірген қызметкер"
Нагрудный знак к почетному званию "Аңшылық шаруашылығы саласында еңбек сіңірген қызметкер" имеет форму овального венка, образованного двумя ветвями дубового листа. Концы ветвей внизу увиты лентой. В середине венка помещен фигурный картуш с надписью названия почетного звания. Картуш венчает герб Республики Казахстан. Внизу картуша лист тополя и парящий беркут. Лицевая сторона знака выпуклая. Все изображения и надпись рельефные. На обратной стороне знака – винт для крепления к одежде.
Размер знака: высота – 50 миллиметров, ширина – 40 миллиметров, изготовляется из серебра.
Удостоверение к почетному знаку
Удостоверение изготовляется в виде складной книжки зеленого цвета размером 100х70 миллиметров и выполняется из материала мундиор.
На лицевой стороне по центру герб Республики Казахстан, снизу надпись:
Куәлік
Удостоверение
На внутреннем левом вкладыше надписи:
вверху – Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
№ ____ Куәлік
Удостоверение
По центру листа эмблема Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
На правом вкладыше надписи следующего содержания:
Настоящее удостоверение выдано в том, что ему (ей) присвоен (а) за достижение успехов в развитии отрасли охотничьего хозяйства, сбережение и увеличение объектов животного мира, сохранение животного мира, за активное сотрудничество и внедрение в производство научных разработок в области охраны воспроизводства и использования животного мира.
Министр ____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись)
____________________________________________________________________
(дата, месяц и год присвоения) (место печати)
Приложение 2
к приказу
Приложение 2
к Правилам присвоения
почетных званий,
нагрудных знаков и
почетных грамот в области
охраны, воспроизводства и
использования животного мира
Образец
Нагрудный знак к почетному званию
"Балық шаруашылығы саласында еңбек сіңірген қызметкер"
Нагрудный знак к почетному званию "Балық шаруашылығы саласында еңбек сіңірген қызметкер" имеет форму щита синего цвета, с золотистым окаймлением, обвитого двумя ветвями лавровых листьев.
На щите рельефно изображены:
в верхней части герб Республики Казахстан (выдавленный) золотистого цвета;
в средней части – надпись "Балық шаруашылығы саласында еңбек сіңірген қызметкер" – шрифт (выдавленный) золотистого цвета;
в нижней части – круг, внутри которого изображены волны синего цвета, над которым изображение восходящего солнца. У основания круга под волнистыми линиями изображение рыбы "осетр".
На обратной стороне знака – винт для крепления к одежде.
Размер знака: высота – 50 миллиметров, ширина – 40 миллиметров, изготовляется из серебра.
Удостоверение к почетному знаку
Удостоверение изготовляется в виде складной книжки синего цвета размером 100х70 миллиметров и выполняется из материала мундиор.
На лицевой стороне по центру герб Республики Казахстан, снизу надпись:
Куәлік
Удостоверение
На внутреннем левом вкладыше надписи:
вверху – Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и животного мира хозяйства Республики Казахстан
№ ____ Куәлік
Удостоверение
По центру листа эмблема Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
На правом вкладыше надписи следующего содержания:
Настоящее удостоверение выдано в том, что ему (ей) присвоен (а) за достижение успехов в развитии отрасли рыбного хозяйства, сбережение и увеличение объектов животного мира, сохранение животного мира, за активное сотрудничество и внедрение в производство научных разработок в области охраны воспроизводства и использования животного мира.
Министр _______________________________________________________ (фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись) _______________________________________________________________ (дата, месяц и год присвоения) (место печати)
Приложение 3
к приказу
Приложение 4
к Правилам присвоения
почетных званий,
нагрудных знаков и
почетных грамот в области
охраны, воспроизводства и
использования животного мира
Форма
Протокол к присвоению почетного звания, нагрудным знакам и вручению почетной
грамоты _______________________________________________________________________
(наименование города (села) дата, месяц, год вручения)
Мной,_________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) Министра) от имени Министерства экологии,
геологии и природных ресурсов Республики Казахстан в соответствии с приказом Министра
экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от "___"_______20__года
№____вручен:
______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность награжденного)
Министр экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан:
_______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись и печать организации)
Секретарь комиссии:_____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись награжденного:
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
Приложение 4
к приказу
Приложение 6
к Правилам присвоения
почетных званий,
нагрудных знаков и
почетных грамот в области
охраны, воспроизводства и
использования животного мира
Образец
Описание нагрудного знака "Жануарлар дүниесін қорғаудағы мінсіз қызметі үшін".
Нагрудный знак представляет собой металлический круг диаметром 44 миллиметра (далее – круг), на котором расположены три стилизованных элемента: лист тополя, парящий беркут и вода, внутри которого на белом фоне расположена выступающая надпись – "Жануарлар дүниесін қорғаудағы мінсіз қызметі үшін".
Лист тополя символизирует леса и представляет собой изображения листа тополя, дерева, которое произрастает на всей территории Казахстана.
Парящий беркут символизирует животный мир Казахстана, а также означает контроль за сохранением биологического разнообразия.
Капля воды символизирует воду – основу жизни растительного и животного мира, а также водоохранную роль лесов.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрі
М. Мирзагалиев
Қазақстан Республикасының
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрінің
2020 жылғы 24 маусымдағы
№ 153 бұйрығына
1-қосымша
"Жануарлар дүниесін қорғау,
өсімін молайту және пайдалану
саласында құрметті атақтар,
төсбелгілер және құрмет
грамоталарын беру қағидасында
1-қосымша
Үлгі
"Аңшылық шаруашылығы саласында еңбек сіңірген қызметкер" құрметті атағының төсбелгісі
"Аңшылық шаруашылығы саласында еңбек сіңірген қызметкер" құрметті атағына төс белгі емен жапырақты екі бұтақтан өрілген сопақша венок пішінді. Бұтақтардың ұштарына төменгі жағынан лента оралған. Веноктың ортасында құрметті атақтың атауы жазылған өрнекті жазба орналастырылған. Жазбаның төбесінде – Қазақстан Республикасының елтаңбасы. Жазбаның астында терек жапырағы мен ұшып бара жатқан бүркіт бейнеленген. Белгінің сырт жағы дөңес. Барлық суреттер мен жазба бедерлі. Белгінің сыртқы жағында – киімге бекітетін винт. Белгінің мөлшері: биіктігі – 50 миллиметр, ені – 40 миллиметр, күмістен жасалады.
Құрметті атақтың куәлігі
Куәлік көлемі 100х70 миллиметр жасыл түсті бүктемелі кітапша түрінде жасалып, мундиор материалынан орындалады.
Сыртқы бетінде ортада Қазақстан Республикасының елтаңбасы, төменгі жағында мынадай жазба бар:
Куәлік
Удостоверение
Ішкі сол жақ жапсырмада мынадай жазбалар бар:
жоғарғы жағында – Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті;
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
Куәлік №_____
Удостоверение
Парақ ортасында Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің эмблемасы.
Оң жақ жапсырмада мынадай мазмұндағы жазба бар:
Құрметті атақ аңшылық және балық шаруашылығы саласын дамытуға, жануарлар дүниесі объектілерін сақтауға және көбейтуге елеулі үлес қосқан, жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласында белсенді ынтымақтастық жасағаны және ғылыми талдамаларды өндіріске енгізгені үшін беріледі;
"Аңшылық шаруашылығы саласында еңбек сіңірген қызметкер" құрметті атағы берілді.
Министр ________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы)
_______________________________________________________________
(марапатталған күні, айы, жылы) (мөрдің орны)
Қазақстан Республикасының
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрінің
2020 жылғы 24 маусымдағы
№ 153 бұйрығына
2-қосымша
"Жануарлар дүниесін қорғау,
өсімін молайту және пайдалану
саласында құрметті атақтар,
төсбелгілер және құрмет
грамоталарын беру қағидасында
2-қосымша
Үлгі
"Балық шаруашылығы саласында еңбек сіңірген қызметкер"
құрметті атағына төсбелгісі
"Балық шаруашылығы саласында еңбек сіңірген қызметкер" құрметті атағына төсбелгісінің емен жапырақты екі бұтақтан өрілген көк түсті кестеленген формасы алтын сияқты жапсырылған.
Қалқанын былайша бедерленіп салынған:
Қазақстан Республикасының елтаңбасының жоғарғы бөлігі алтын түстес (сырт жағы дөңес);
орта бөлігінде – "Балық шаруашылығы саласында еңбек сіңірген қызметкер" деген жазу – шрифты алтын түстес (сырт жағы дөңес);
төменгі бөлігі – шеңбердің ішінде көк түсті толқын бейнеленген, оған шығып келе жатқан күн бейнеленген. Негізгі шеңберде "бекіре" балығы ирек жолақпен бейнеленген.
Белгінің сыртқы жағында – киімге бекітетін винт.
Белгінің мөлшері: биіктігі – 50 миллиметр, ені – 40 миллиметр, күмістен жасалады.
Құрметті атақтың куәлігі
Куәлік көлемі 100х70 миллиметр жасыл түсті бүктемелі кітапша түрінде жасалып, мундиор материалынан орындалады.
Сыртқы бетінде ортада Қазақстан Республикасының елтаңбасы, төменгі жағында мынадай жазба бар:
Куәлік
Удостоверение
Ішкі сол жақ жапсырмада мынадай жазбалар бар:
жоғарғы жағында – Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
Куәлік № _____
Удостоверение
Парақ ортасында Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің эмблемасы.
Оң жақ жапсырмада мынадай мазмұндағы жазба бар:
Құрметті атақ аңшылық және балық шаруашылығы саласын дамытуға, жануарлар дүниесі объектілерін сақтауға және көбейтуге елеулі үлес қосқан, жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласында белсенді ынтымақтастық жасағаны және ғылыми талдамаларды өндіріске енгізгені үшін беріледі.
Министр ________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы)
_______________________________________________________________
(марапатталған күні, айы, жылы) (мөрдің орны)
Қазақстан Республикасының
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрінің
2020 жылғы 24 маусымдағы
№ 153 бұйрығына
3-қосымша
"Жануарлар дүниесін қорғау,
өсімін молайту және пайдалану
саласында құрметті атақтар,
төсбелгілер және құрмет
грамоталарын беру қағидасында
4-қосымша
Нысан
Құрметті атақ беру төсбелгілерімен марапаттау мен құрмет грамоталарын тапсыру хаттамасы
_______________________________________________________________
(қаланың (селоның) атауы, тапсырылған күні, айы, жылы)
Мен, ___________________________________________________________
____________________________________________________________________
(Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің тегі,
аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі
20___жылғы "____"_____________ № ____ бұйрығына сәйкес Қазақстан Республикасы
экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі
атынан: ______________________________________________________________
________________________________________
(марапатталушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) және лауазымы)
___________________________________________________________
____________________________________________________________________
тапсырдым.
Министр:_______________________________________________________ _____
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы және министрліктің мөрі)
Комиссия хатшысы___________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы)
Марапатталған тұлғаның (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
қолы): _____________________________________________________________";
Қазақстан Республикасының
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрінің
2020 жылғы 24 маусымдағы
№ 153 бұйрығына
4-қосымша
"Жануарлар дүниесін қорғау,
өсімін молайту және пайдалану
саласында құрметті атақтар,
төсбелгілер және құрмет
грамоталарын беру қағидасында
6-қосымша
Нысан
"Жануарлар дүниесін қорғаудағы мінсіз қызметі үшін" төсбелгісінің сипаттамасы
Төсбелгісі диаметрі 44 миллиметр металл шеңбер (бұдан әрі – шеңбер) болып табылады, онда стильді үш элемент: терек жапырағы, ұшып бара жатқан бүркіт және су бейнеленген, оның ішінде ақ түсте "Жануарлар дүниесін қорғаудағы мінсіз қызметі үшін" деген бедерлі жазу бар.
Терек жапырағы орманды бейнелейді және терек жапырағының бейнесі Қазақстанның бүкіл аумағында өсетін теректі білдіреді.
Ұшып бара жатқан бүркіт Қазақстанның жануарлар дүниесін бейнелейді, сондай-ақ биологиялық әртүрліліктің сақталуына бақылауды білдіреді.
Су тамшысы өсімдіктер мен жануарлар дүниесі өмірінің негізін, сондай-ақ ормандардың су қорғау рөлін білдіреді.

Круг с помощью ушка и кольца прикрепляется к колодке размером 65х44 миллиметров, обтянута голубой тканью, по краю которой идет золотая окантовка.
Почетный нагрудный знак изготавливается из медно–никелевого сплава.
На оборотной стороне нагрудного знака (реверс) выбит регистрационный номер.
Описание удостоверения к нагрудному знаку
Удостоверение к нагрудному знаку "Жануарлар дүниесін қорғаудағы мінсіз қызметі үшін" представляет собой двухстраничную книжку из плотной бумаги.
Размеры бланка в сложенном виде 75x110 миллиметров.
На левой странице разворота размещено изображение нагрудного знака.
На правой стороне разворота вверху надпись: "№____ КУӘЛІК", под ней предусмотрено место для фамилии, имени и отчества (при его наличии) награжденного, а далее текст:
"Жануарлар дүниесін қорғаудағы мінсіз қызметі үшін" омырауға тағатын белгімен марапатталды",
Ниже текст:
"20___жылғы "___" ________ №____ "бұйрығы",
Внизу текст
"Министр" ____________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (қолы)
Приложение 5
к приказу
Приложение 7
к Правилам присвоения
почетных званий,
нагрудных знаков и
почетных грамот в области
охраны, воспроизводства и
использования животного мира
Образец
Описание нагрудного знака
"Балық шаруашылығы саласындағы мінсіз қызметі үшін"
Нагрудный знак изготавливается из латуни и имеет форму правильного круга диаметром 44 миллиметра.
На лицевой стороне нагрудного знака в центре расположен круг. Внутри круга изображены волны синего цвета, олицетворяющие водную гладь, над которым изображение восходящего солнца. У основания круга под волнистыми линиями изображение рыбы "осетр".
По окружности круга выполнена надпись – "Балық шаруашылығы саласындағы мінсіз қызметі үшін".
На оборотной стороне изображен круг в центре которого выполнена надпись "Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті", и далее под чертой порядковый номер нагрудного знака, состоящий из знака "№" и восьмизначного номера.
Знак с помощью ушка и кольца соединяется с пятиугольной колодкой, которая изготовлена из латуни, охваченная шелковой муаровой лентой цвета флага Республики Казахстан с 3 полосками желтого цвета шириной 42 миллиметра, длиной 60 миллиметра.
Все изображения и надписи на нагрудном знаке рельефные.
Знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Описание удостоверения к нагрудному знаку
Удостоверение к нагрудному знаку "Балық шаруашылығы саласында мінсіз қызметі үшін" представляет собой двухстраничную книжку из плотной бумаги.

Шеңбер тартпа мен сақинаның көмегімен мөлшері 65х44 миллиметр қалыпқа бекітілген, ол жасыл матамен керілген, алтын түсті жолақтары бар алтын жиектемемен көмкерілген.
Құрметті төсбелгісі мыс – никель құймасынан жасалады.
Төсбелгінің сыртында (реверс) тіркеу нөмірі ойылған.
Төсбелгісі куәлігінің сипаттамасы
"Жануарлар дүниесін қорғаудағы мінсіз қызметі үшін" төсбелгісінің куәлігі бүктемелі кітапша түрінде тығыз қағаздан жасалған.
Бланкінің бүктелген күйіндегі мөлшері 75х110 миллиметр.
Ашық күйінде сол жақ бетінде төсбелгісінің бейнесі орналасқан.
Ашық күйінде оң жағында жоғарғыда "№ ____ КУӘЛІК" деген жазу бар, оның астында марапатталушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) жазылатын орын бар, ал одан кейін:
"Жануарлар дүниесін қорғаудағы мінсіз қызметі үшін" төсбелгісімен марапатталады" деп жазылған.
Төменде:
"20___ жылғы "___"_____________ №____ бұйрық"
Төмендегі мәтін:
"Министр" _______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы) (мөрдің орны)
Қазақстан Республикасының
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрінің
2020 жылғы 24 маусымдағы
№ 153 бұйрығына
5-қосымша
"Жануарлар дүниесін қорғау,
өсімін молайту және пайдалану
саласында құрметті атақтар,
төсбелгілер және құрмет
грамоталарын беру қағидасында
7-қосымша
Үлгі
"Балық шаруашылығы саласындағы мінсіз қызметі үшін" төсбелгісінің сипаттамасы
Латуннан жасалған және диаметрі 44 миллиметр дұрыс металл шеңбер.
Төсбелгісінің сырт жағында ортада шеңбер орналасқан. Шеңбердің ішінде үстінде шығып келе жатқан күн бейнеленген су айдынын білдіретін көгілдір түсті толқындар салынған. Шеңбердің бетінде ирек сызықтар астында "бекіре" балығы бейнеленген.
Шеңберді айнала "Балық шаруашылығы саласындағы мінсіз қызметі үшін" деп жазылған.
Сырт жағында шеңбер бейнеленген, оның ортасында "ҚР ЭГТРМ Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті" деп және одан төмен сызық астында "№" және сегіз санды нөмірден тұратын белгіден тұратын төсбелгісінің реттік нөмірі жазылған.
Белгі құлақша мен сақинаның көмегімен бес бұрышты тартпаға қосылған, ол латуннан жасалып, ені 42 миллиметр, ұзындығы 60 миллиметр сарытүсті 3 жолақпен Қазақстан Республикасының жалауы түстес жібек муарлы лентамен көмкерілген.
Төсбелгісіндегі барлық бейнелер мен жазбалар бедерлі.
Белгі түйреуішпен киімге бекітіледі.
Төсбелгісі куәлігінің сипаттамасы
"Балық шаруашылығы саласындағы мінсіз қызметі үшін" төсбелгісінің куәлігі бүктемелі кітапша түрінде тығыз қағаздан жасалған.

Размеры бланка в сложенном виде 75x110 миллиметра.
На левой странице разворота размещено изображение нагрудного знака.
На правой стороне разворота вверху надпись: "№____ КУӘЛІК", под ней предусмотрено место для фамилии, имени и отчества награжденного, а далее текст:
"Балық шаруашылығы саласында мінсіз қызметі үшін" омырауға тағатын белгімен марапатталды",
Ниже текст:
"20___жылғы "___" ________ №____ "бұйрығы",
Внизу текст:
"Министр" ______________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (қолы)
Приложение 6
к приказу
Приложение 8
к Правилам присвоения
почетных званий,
нагрудных знаков и
почетных грамот в области
охраны, воспроизводства и
использования животного мира
Образец
Қазақстан Республикасы Экология, геология
және табиғи ресурстар министрлігі
ҚҰРМЕТ ГРАМОТАСЫ
____________________________
_____________________________
______________________________
М А Р А П А Т Т А Л А Д Ы
Министр
Нұр-Сұлтан 20__жыл
Министерство экологии, геологии и
природных ресурсов Республики Казахстан
ПОЧЕТНАЯ ГРАМОТА
Н А Г Р А Ж Д А Е Т С Я
_______________________________
_______________________________
_______________________________
Министр
Нур-Султан 20__ год

Куәліктің бүктелген күйіндегі көлемі 75х110 миллиметр.
Сыртқы бетінде ортада Қазақстан Республикасының елтаңбасы, төменгі жағында мынадай жазба бар:
Куәлік
Удостоверение
Ашық күйінде сол жақ бетінде төсбелгісінің бейнесі орналасқан.
Ашық күйінде оң жағында жоғарғыда "№ ____ КУӘЛІК" деген жазу бар, оның астында марапатталушының тегі, аты, әкесінің аты жазылатын орын бар,(бар болған жағдайда), ал одан кейін:
"Балық шаруашылығы саласындағы мінсіз қызметі үшін" төсбелгісімен марапатталады" деп жазылған.
Төменде:
"20___ жылғы "___"_____________ №____ бұйрық"
Төмендегі мәтін:
"Министр"______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы) (мөрдің орны)
Қазақстан Республикасының
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрінің
2020 жылғы 24 маусымдағы
№ 153 бұйрығына
6-қосымша
"Жануарлар дүниесін қорғау,
өсімін молайту және пайдалану
саласында құрметті атақтар,
төсбелгілер және құрмет
грамоталарын беру қағидасында
8-қосымша
Үлгі
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі
ҚҰРМЕТ ГРАМОТАСЫ
____________________________
_____________________________
______________________________
М А Р А П А Т Т А Л А Д Ы
Министр
Нұр-Сұлтан 20__жыл
Министерство экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
ПОЧЕТНАЯ ГРАМОТА
Н А Г Р А Ж Д А Е Т С Я
_______________________________
_______________________________
_______________________________
Министр
Нур-Султан 20__ год