О внесении изменений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 4-3/267 "Об утверждении Правил государственной регистрации тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, прицепов к ним, включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов, специальных машин повышенной проходимости"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 21 июля 2020 года № 233. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 июля 2020 года № 21005
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 4-3/267 "Об утверждении Правил государственной регистрации тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, прицепов к ним, включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов, специальных машин повышенной проходимости" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11702, опубликован 10 августа 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 16) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 8 июля 2005 года "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
Правила государственной регистрации тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, прицепов к ним, включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов, специальных машин повышенной проходимости, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту производства и переработки растениеводческой продукции Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.

"Тракторларды және олардың базасында жасалған өздiгiнен жүретiн шассилер мен механизмдердi, монтаждалған арнаулы жабдығы бар тіркемелердi қоса алғанда, олардың тiркемелерiн, өздiгiнен жүретiн ауылшаруашылық, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналары мен механизмдерiн, жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналарды мемлекеттiк тiркеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 4-3/267 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 21 шiлдедегi № 233 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 23 шiлдеде № 21005 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Тракторларды және олардың базасында жасалған өздiгiнен жүретiн шассилер мен механизмдердi, монтаждалған арнаулы жабдығы бар тіркемелердi қоса алғанда, олардың тiркемелерiн, өздiгiнен жүретiн ауылшаруашылық, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналары мен механизмдерiн, жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналарды мемлекеттiк тiркеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 4-3/267 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11702 болып тіркелген, 2015 жылғы 10 тамызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" 2005 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 16) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тракторларды және олардың базасында жасалған өздiгiнен жүретiн шассилер мен механизмдердi, монтаждалған арнаулы жабдығы бар тіркемелердi қоса алғанда, олардың тiркемелерiн, өздiгiнен жүретiн ауылшаруашылық, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналары мен механизмдерiн, жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналарды мемлекеттiк тiркеу қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндіру және қайта өңдеу департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
С. Омаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 21 июля 2020 года № 233
Утверждены
приказом Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 марта 2015 года № 4-3/267
Правила государственной регистрации тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, прицепов к ним, включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов, специальных машин повышенной проходимости
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила государственной регистрации тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, прицепов к ним, включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов, специальных машин повышенной проходимости (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 16) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 8 июля 2005 года "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" (далее – Закон).
2. Настоящие Правила определяют порядок государственной регистрации тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, прицепов к ним, включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов, специальных машин повышенной проходимости (далее – машины) и порядок оказания государственной услуги "Государственная регистрация (перерегистрация), снятие с регистрационного учета тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, прицепов к ним, включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов, а также специальных машин повышенной проходимости и выдача регистрационного документа (дубликата) и государственного номерного знака для них" (далее – государственная услуга).

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
С. Омаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2020 жылғы 21 шілдедегі
№ 233 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2015 жылғы 30 наурыздағы
№ 4-3/267 бұйрығымен
бекітілген
Тракторларды және олардың базасында жасалған өздiгiнен жүретiн шассилер мен механизмдердi, монтаждалған арнаулы жабдығы бар тiркемелердi қоса алғанда, олардың тiркемелерiн, өздiгiнен жүретiн ауылшаруашылық, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналары мен механизмдерiн, жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналарды мемлекеттiк тіркеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Тракторларды және олардың базасында жасалған өздiгiнен жүретiн шассилер мен механизмдердi, монтаждалған арнаулы жабдығы бар тіркемелердi қоса алғанда, олардың тiркемелерiн, өздiгiнен жүретiн ауылшаруашылық, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналары мен механизмдерiн, жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналарды мемлекеттiк тiркеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" 2005 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 16) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10 бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Осы Қағидалар тракторларды және олардың базасында жасалған өздiгiнен жүретiн шассилер мен механизмдердi, монтаждалған арнайы жабдығы бар тіркемелердi қоса алғанда, олардың тiркемелерiн, өздiгiнен жүретiн ауыл шаруашылығы, мелиорациялық және жол құрылысы машиналары мен механизмдерiн, жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналарды (бұдан әрi – машиналар) мемлекеттік тіркеу тәртібін және "Тракторларды және олардың базасында жасалған өздігінен жүретін шассилер мен механизмдерді, монтаждалған арнайы жабдығы бар тіркемелерді қоса алғанда, олардың тіркемелерін, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналары мен механизмдерін, сондай-ақ өтімділігі жоғары арнайы машиналарды мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу), тіркеу есебінен алу және олар үшін тіркеу құжатын (телнұсқасын) және мемлекеттік нөмірлік белгі беру" мемлекеттік қызметін (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) көрсету тәртібін айқындайды.

3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) информационная система – организационно-упорядоченная совокупность информационно-коммуникационных технологий, обеспечивающая централизованный учет сведений о машинах и их владельцах в подсистеме "Государственная регистрация сельскохозяйственной техники" информационной системе "Единая автоматизированная система управления отраслями агропромышленного комплекса "e-Agriculture";
2) первичная регистрация машин – государственная регистрация машин, впервые осуществляемая на территории Республики Казахстан.
Государственная регистрация машин, временно ввезенных в Республику Казахстан, не является первичной регистрацией машин;
3) снятие с учета машин – действия, связанные с прекращением государственной регистрации машин в связи с утратой, отчуждением машин другому лицу, а также утилизацией или вывозом на постоянное пребывание за пределы Республики Казахстан;
4) владелец машин – физическое или юридическое лицо, которое на основании принадлежащего ему права собственности или временного владения и пользования осуществляет фактическое обладание машиной в текущем периоде времени;
5) собственник машины – физическое или юридическое лицо, обладающее правом по своему усмотрению владеть, пользоваться и распоряжаться принадлежащей ему машиной;
6) перерегистрация машин – внесение изменений и дополнений в регистрационные данные и регистрационные документы на машину при наличии соответствующих правовых оснований;
7) государственная регистрация машин, в том числе первичная регистрация машин – деятельность регистрационных пунктов по регистрации машин, выдаче государственных регистрационных номерных знаков (далее – номерной знак) и регистрационных документов на машины, подтверждающих их допуск к участию в дорожном движении (далее – регистрация машин);
8) электронный реестр регистрации машин – совокупность сведений о машине, собственнике, владельце, номерном знаке, техническом паспорте, снятии с регистрационного учета машин отраженные в информационной системе;
9) номерной агрегат – основной составляющий узел машины, имеющий заводской регистрационный номер (шасси, рама);
10) специальные машины повышенной проходимости – квадроциклы с максимальной конструктивной скоростью пятьдесят и менее пятидесяти километров в час и снегоходы;
11) сертификат соответствия – документ, удостоверяющий соответствие продукции, услуги требованиям, установленным статьей 6 технического регламента Таможенного союза "О безопасности сельскохозяйственных и лесохозяйственных тракторов и прицепов к ним", утвержденного Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 20 июля 2012 года № 60 (далее – технический регламент);

3. Осы Қағидаларда мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
1) ақпараттық жүйе – "Е-Agriculture" агроөнеркәсіптік кешен салаларын басқарудың бірыңғай автоматтандырылған жүйесі" ақпараттық жүйесінің "Ауыл шаруашылығы техникасын мемлекеттік тіркеу" кіші жүйесінде машиналар және оларды иеленушілер туралы мәліметтерді орталықтандырылған есепке алуды қамтамасыз ететін ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың ұйымдастырылып, ретке келтірілген жиынтығы;
2) машиналарды бастапқы тіркеу – Қазақстан Республикасының аумағында алғаш жүзеге асырылатын машиналарды мемлекеттік тіркеу.
Қазақстан Республикасының аумағына уақытша әкелінген машиналарды мемлекеттік тіркеу машиналарды бастапқы тіркеу болып табылмайды;
3) машиналарды есептен алу – машиналарды жоғалтумен, басқа адамға иеліктен шығарумен, сондай-ақ кәдеге жаратумен немесе Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге тұрақты болуға әкетумен байланысты машиналарды мемлекеттік тіркеуді тоқтатуға қатысты іс-қимылдар;
4) машиналарды иеленушi – өзіне тиесілі меншік немесе уақытша иемдену және тұтыну құқығы негізінде ағымдағы уақыт кезеңінде машинаны іс жүзінде иеленуді жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға;
5) машина иесі – өзіне тиесілі машинаны өз қалауы бойынша иеленуге, пайдалануға және билік етуге құқығы бар жеке немесе заңды тұлға;
6) машиналарды қайта тiркеу – тиiстi құқықтық негiздер болған кезде машинаның тiркеу деректеріне және тіркеу құжаттарына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу;
7) машиналарды мемлекеттiк тiркеу, оның ішінде машиналарды бастапқы тіркеу – тіркеу пункттерінің машиналарды тiркеу, машиналардың жол қозғалысына қатысуына рұқсат етілгенін растайтын мемлекеттiк тіркеу нөмiрлiк белгiлерін (бұдан әрі – нөмірлік белгі) және тiркеу құжаттарын беру жөніндегі қызметі (бұдан әрі – машиналарды тіркеу);
8) машиналарды тіркеудің электрондық тізілімі – ақпараттық жүйеде көрініс тапқан машина, меншік иесі, иеленуші, нөмірлік белгі, техникалық паспорт, қайта тіркеу, машиналарды тіркеу есебінен алу туралы мәліметтерді қамтитын мәліметтер жиынтығы;
9) нөмiрлiк агрегат – зауыттық тiркеу нөмiрi бар машинаның негiзгi құрамдас торабы (шасси, қаңқа);
10) өтімділігі жоғары арнайы машиналар – ең жоғары конструкциялық жылдамдығы сағатына елу және елу километрден аз квадроциклдер және қаршаналар;
11) сәйкестік сертификаты – өнімнің, көрсетілетін қызметтің Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2012 жылғы 20 шілдедегі № 60 шешімімен бекітілген "Ауыл шаруашылығы және орман шаруашылығы тракторлары мен оларға арналған тіркемелердің қауіпсіздігі туралы" Кеден одағының техникалық регламентінің (бұдан әрі – техникалық регламент) 6-бабында белгіленген талаптарға сәйкестігін куәландыратын құжат;

12) регистрационный документ – технический паспорт по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, который выдается услугодателем являющийся официальным документом на машину, подтверждающий ее допуск к участию в дорожном движении и эксплуатации;
13) регистрационные действия – деятельность регистрационных пунктов, связанная с осуществлением регистрации, временной регистрации, перерегистрации, снятия с регистрационного учета машин с внесением изменений в информационной системе;
14) электронная цифровая подпись – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
4. Государственная услуга оказывается местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы, районов и городов областного значения (далее – регистрационный пункт (услугодатель)).
5. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в стандарте государственной услуги "Государственная регистрация (перерегистрация), снятие с регистрационного учета тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, прицепов к ним, включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов, а также специальных машин повышенной проходимости и выдача регистрационного документа (дубликата) и государственного номерного знака для них" согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
6. Сведения о регистрационных действиях машин вносятся в информационную систему до выдачи регистрационных документов физическим и юридическим лицам (далее – услугополучатель), а также формируется электронный реестр регистрации машин по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
7. Владельцы машин в течение 30 (тридцати) календарных дней с момента поступления машины в их собственность (владение), выбытия из их собственности (владения) либо наступления обстоятельств, влекущих необходимость регистрации (перерегистрации) или снятия с регистрационного учета машин, совершают установленные настоящими Правилами действия для регистрации (перерегистрации) или снятия с регистрации машин.
8. Документы, указанные в приложении 2 к настоящим Правилам, составленные на других языках, представляются переведенными на государственный или русский языки и имеющими заверенную подписью нотариуса достоверность перевода с одного языка на другой либо другого должностного лица, имеющего право совершать действия по свидетельствованию верности перевода, для производства регистрационных действий.

12) тiркеу құжаты – көрсетілетін қызметті беруші беретін, машинаға арналған ресми құжат болып табылатын, машинаның жол қозғалысына қатысуына және пайдаланылуына рұқсат етілгенін растайтын осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша техникалық паспорт;
13) тіркеу іс-қимылдары – тіркеу пункттерінің ақпараттық жүйеге өзгерістер енгізе отырып, машиналарды тіркеуді, уақытша тіркеуді, қайта тіркеуді, тіркеу есебінен алуды жүзеге асырумен байланысты қызметі;
14) электрондық цифрлық қолтаңба – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық символдар жиыны.
4. Мемлекеттік қызметті облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – тіркеу пункті (көрсетілетін қызметті беруші)) көрсетеді.
5. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес "Тракторларды және олардың базасында жасалған өздігінен жүретін шассилер мен механизмдерді, монтаждалған арнайы жабдығы бар тіркемелерді қоса алғанда, олардың тіркемелерін, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналарын, сондай-ақ өтімділігі жоғары арнайы машиналарды мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу), тіркеу есебінен алу және олар үшін тіркеу құжатын (телнұсқасын) және мемлекеттік нөмірлік белгі беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында баяндалған.
6. Машиналарды тіркеу іс-қимылдары туралы мәліметтер жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) тіркеу құжаттарын бергенге дейін ақпараттық жүйеге енгізіледі, сондай-ақ осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша машиналарды тіркеудің электрондық тізілімі қалыптасады.
7. Машиналарды иеленушілер машиналар өздерінің меншiгіне (иелігіне) түскен, өздерінің меншiгiнен (иелiгінен) шығарылған не машиналарды тiркеу (қайта тіркеу), тіркеу (қайта тiркеу) немесе тіркеу есебінен алу қажеттігіне әкеп соқтыратын міндеттемелер туындаған сәттен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн iшiнде машиналарды тiркеу (қайта тiркеу) немесе тіркеуден шығару үшiн осы Қағидаларда белгіленген iс-қимылдарды жасайды.
8. Осы Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген, басқа тiлдерде толтырылған құжаттар тiркеу іс-қимылдарын жүргiзу үшiн мемлекеттiк немесе орыс тiлдерiне аударылған және бiр тiлден екiншi тiлге аударманың дұрыстығын нотариустың не аударманың дұрыстығын куәландыру жөніндегі іс-қимылдарды жасауға құқығы бар басқа лауазымды адамның қолымен расталған күйінде ұсынылады.

9. Предоставляемые для регистрации (перерегистрации) машин документы содержат:
1) дату их составления;
2) место их составления;
3) сведения о машине (марка, модель, год выпуска, заводские номера машины);
4) подписи уполномоченных лиц, полномочия которых заверяются печатью (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательство).
10. Машины, являющиеся иностранным товаром, ввозимые в Республику Казахстан, регистрируются после прохождения таможенного декларирования и таможенной очистки.
Машины, являющиеся товаром Евразийского экономического союза (далее – ЕАЭС), ввозимые в Республику Казахстан, регистрируются без прохождения таможенного декларирования и таможенной очистки.
Глава 2. Порядок государственной регистрации тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, прицепов к ним, включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов, специальных машин повышенной проходимости и оказания государственной услуги
Параграф 1. Регистрация машин
11. Услугополучатели для получения государственной услуги представляют в регистрационный пункт (услугодателю) в электронной форме через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал) либо в бумажной форме в канцелярию регистрационного пункта (услугодателя) документы, указанные в пунктах 12 и 36 настоящих Правил.
12. Для осуществления регистрации машин услугополучатели представляют следующие документы:
в регистрационный пункт (услугодателю):
1) заявление по формам согласно приложениям 4 или 5 к настоящим Правилам;
2) для физических лиц - документ, удостоверяющий личности (для идентификации);
3) для юридических лиц - копии свидетельства* или справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
4) документ, подтверждающий оплату пошлин и сборов в бюджет, установленных статьями 553 и 615 Кодексом Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс);
5) документ, подтверждающий исполнение расширенных обязательств производителями (импортерами) при первичной регистрации машин, включенных в перечень продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров), утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра энергетики Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года № 695 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12565) (далее – перечень);

9. Машиналарды тіркеу (қайта тіркеу) үшін берілген құжаттар:
1) олардың толтырылған күнін;
2) олардың толтырылған орнын;
3) машина туралы мәліметтерді (маркасы, моделі, шығарылған жылы, машинаның зауыттық нөмірлері);
4) өкілеттілігі мөрмен расталатын уәкілетті адамдардың (жеке кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын адамдарды қоспағанда) қолын қамтиды.
10. Қазақстан Республикасына әкелiнетін, шетелдік тауар болып табылатын машиналар кедендiк декларациялаудан және кедендік тазартудан өткеннен кейiн тiркеледi.
Қазақстан Республикасына әкелiнетін, Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі – ЕАЭО) тауары болып табылатын машиналар кедендiк декларациялаудан және кедендік тазартудан өтпестен тiркеледi.
2-тарау. Тракторларды және олардың базасында жасалған өздiгiнен жүретiн шассилер мен механизмдердi, монтаждалған арнайы жабдығы бар тiркемелердi қоса алғанда, олардың тiркемелерiн, өздiгiнен жүретiн ауыл шаруашылығы, мелиорациялық және жол құрылысы машиналары мен механизмдерiн, жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналарды мемлекеттiк тіркеу және мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
1-параграф. Машиналарды тiркеу
11. Көрсетілетін қызметті алушылар мемлекеттік қызметті алу үшін тіркеу пунктіне (көрсетілетін қызметті берушіге) www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы электрондық нысанда немесе тіркеу пунктінің (көрсетілетін қызметті берушінің) кеңсесіне қағаз нысанда осы Қағидалардың 12 және 36-тармақтарында көрсетілген құжаттарды ұсынады.
12. Машиналарды тіркеуді жүзеге асыру үшін көрсетілетін қызметті алушы мынадай құжаттарды ұсынады:
тіркеу пунктіне (көрсетілетін қызметті берушіге):
1) осы Қағидаларға 4 немесе 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) жеке тұлғалар үшін – жеке басын куәландыратын құжат (сәйкестендіру үшін);
3) заңды тұлғалар үшін – заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің* немесе анықтаманың көшірмесі;
4) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) (бұдан әрі – Салық кодексі) 553 және 615-баптарында белгіленген баждар мен алымдардың төленгенін растайтын құжат;
5) Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 4 желтоқсандағы № 695 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12565 болып тіркелген) бекітілген өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тізбесіне (бұдан әрі – тізбе) енгізілген машиналарды бастапқы тіркеу кезінде өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелерді орындағанын растайтын құжат;

6) документы, подтверждающие право собственности на машину, к которым относятся:
договора, сделки, свидетельства, документы о праве на наследование имущества, составленные в соответствии с требованиями гражданского законодательства;
исполнительный лист с приложением заверенной судом копии судебного решения, постановления, уведомления судебного исполнителя о действиях государственного органа, подлежащих исполнению;
документы, подтверждающие прохождение таможенного оформления (таможенная декларация, таможенный приходный ордер за исключением случаев ввоза из стран ЕАЭС, обязательство об обратном вывозе в случаях временного ввоза);
7) сертификат соответствия Республики Казахстан на новые и являющееся результатом индивидуального технического творчества машины или ввезенные на территорию Республики Казахстан или другой документ, подтверждающий их соответствие статье 6 технического регламента;
на портал:
1) заявление по формам согласно приложениям 4 или 5 к настоящим Правилам;
2) электронные документы, подтверждающие исполнение расширенных обязательств производителями (импортерами) при первичной регистрации машин, включенных в перечень;
3) электронная копия документа, подтверждающая оплату пошлин и сборов в бюджет, установленных статьями 553 и 615 Налоговым кодексом, за исключением случаев оплаты через ПШЭП;
4) документы, подтверждающие право собственности на машину, к которым относятся:
договора, сделки, свидетельства, документы о праве на наследование имущества, составленные в соответствии с требованиями гражданского законодательства;
исполнительный лист с приложением заверенной судом копии судебного решения, постановления, уведомления судебного исполнителя о действиях государственного органа, подлежащих исполнению;
документы, подтверждающие прохождение таможенного оформления (таможенная декларация, таможенный приходный ордер за исключением случаев ввоза из стран ЕАЭС, обязательство об обратном вывозе в случаях временного ввоза);
5) сертификат соответствия Республики Казахстан на новые и являющееся результатом индивидуального технического творчества машины или ввезенные на территорию Республики Казахстан или другой документ, подтверждающий их соответствие статье 6 технического регламента.
Примечание: *свидетельство о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства), выданное до введения в действие Закона Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств" (далее – Закон о юридических лиц), является действительным до прекращения деятельности юридического лица.
В случаях первичной регистрации машины: услугополучателями представляется фотоматериалы осмотра регистрируемой машины (с видами осматриваемой машины, позволяющие идентифицировать объект исследования) в соответствии с критериями для представления фотоматериалов по осмотру машин согласно приложению 6 к настоящим Правилам (за исключением машин, приобретенных у официального дилера (представителя) производителя машин на территории Республики Казахстан);
В случаях осуществления представителями регистрационных действий от имени собственника или владельца, помимо документов, установленных настоящим пунктом, в регистрационный пункт (услугодателю) представляются документы, удостоверяющие полномочия представлять интересы собственника или владельца.
В случаях, если государственной регистрации подлежит машина, ранее находившаяся на государственной регистрации в Республике Казахстан, то, помимо документов, установленных настоящим пунктом, в регистрационный пункт (услугодателю) представляется прежний регистрационный документ, однако непредставление данного документа не является основанием для отказа в произведении государственной регистрации.
В случаях осуществления регистрационных действий, включая регистрацию машин, на лиц, не являющихся собственниками представляются документы подтверждающие право владения:
договора (аренды, субаренды, лизинга, сублизинга, заклада) и акта приема-передачи машины;
письменное согласие собственника машины на совершение соответствующего регистрационного действия, подписанное собственником (для физических лиц), подписанное первым руководителем юридического лица (для юридических лиц).
В случае если машина, подвергающаяся регистрационным действиям, находится в общей собственности, то в регистрационных документах отражаются все собственники и все документы подаются от имени всех собственников машины. Основанием для отчуждения общей собственности физических лиц является нотариально засвидетельствованная сделка.
В случаях, когда собственниками являются несовершеннолетние граждане, не достигшие 14-летнего возраста, регистрационные действия от их имени совершаются родителями (усыновителями) или органами опеки и попечительства с представлением свидетельства о рождении.

6) машинаға меншік құқығын растайтын құжаттар, оларға мыналар жатады:
азаматтық заңнама талаптарына сәйкес жасалған шарттар, мәмілелер, куәліктер, мүлікті мұраға алу құқығы туралы құжаттар;
сот куәландырған сот шешімінің, қаулысының, сот орындаушысының орындалуға жататын мемлекеттік органның іс-қимылдары туралы хабарламасының көшірмесі қоса берілген атқару парағы;
кедендік ресімдеуден өткенін растайтын құжаттар (Еуразиялық экономикалық одақ (бұдан әрі – ЕАЭО) елдерінен әкелу жағдайларын қоспағанда, кедендік декларация, кедендік кіріс ордері, уақытша әкелу жағдайларында кері әкету туралы міндеттеме);
7) жаңа және жеке техникалық шығармашылық нәтижесі болып табылатын немесе Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген машиналарға арналған Қазақстан Республикасының сәйкестік сертификаты немесе олардың техникалық регламенттің 6-бабына сәйкестігін растайтын басқа да құжат.
порталға:
1) осы Қағидаларға 4 немесе 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) тізбеге енгізілген машиналарды бастапқы тіркеу кезінде өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелерді орындағанын растайтын электрондық құжаттар;
3) Салық кодексінің 553 және 615-баптарында белгіленген баждар мен алымдардың төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі, ЭҮТШ арқылы төлеу жағдайларын қоспағанда;
4) машинаға меншік құқығын растайтын құжаттар, оларға мыналар жатады:
азаматтық заңнама талаптарына сәйкес жасалған шарттар, мәмілелер, куәліктер, мүлікті мұраға алу құқығы туралы құжаттар;
сот куәландырған сот шешімінің, қаулысының, сот орындаушысының орындалуға жататын мемлекеттік органның іс-қимылдары туралы хабарламасының көшірмесі қоса берілген атқару парағы;
кедендік ресімдеуден өткенін растайтын құжаттар (ЕАЭО елдерінен әкелу жағдайларын қоспағанда, кедендік декларация, кедендік кіріс ордері, уақытша әкелу жағдайларында кері әкету туралы міндеттеме);
5) жаңа және жеке техникалық шығармашылық нәтижесі болып табылатын немесе Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген машиналарға арналған Қазақстан Республикасының сәйкестік сертификаты немесе олардың техникалық регламенттің 6-бабына сәйкестігін растайтын басқа да құжат.
Ескертпе: * "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2012 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заңды тұлғалар туралы заң) күшіне енгенге дейін берілген заңды тұлғаны (филиалды, өкілдікті) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік заңды тұлға қызметін тоқтатқанға дейін жарамды болады.
Машинаны бастапқы тіркеу жағдайларында: көрсетілетін қызметті алушыларға осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес машиналарды қарап-тексеру бойынша фотоматериалдар ұсынуға арналған өлшемшарттарға сәйкес тіркелетін машинаны (Қазақстан Республикасының аумағында машиналарды өндірушінің ресми дилерінен (өкілінен) сатып алынған машиналарды қоспағанда) қарап-тексеру фотоматериалдары (қарап-тексерілетін машинаның зерттеу объектісін сәйкестендіруге мүмкіндік беретін түрлері қамтылған) ұсынылады.
Өкілдер тіркеу іс-қимылдарын меншік иесінің немесе иеленушінің атынан жүзеге асырған жағдайда, осы тармақта белгіленген құжаттардан басқа тіркеу пунктіне (көрсетілген қызметті берушіге) меншік иесінің немесе иеленушінің мүдделерін білдіру өкілеттігін куәландыратын құжаттар ұсынылады.
Егер, бұрын Қазақстан Республикасында мемлекеттік тіркеуде болған машина мемлекеттік тіркеуге жататын болса, онда осы тармақта белгіленген құжаттардан басқа, тіркеу пунктіне (көрсетілген қызметті берушіге) бұрынғы тіркеу құжаты ұсынылады, алайда аталған құжатты ұсынбау мемлекеттік тіркеуді жүргізуден бас тарту үшін негіз болып табылмайды.
Машиналарды тіркеуді қоса алғанда, тіркеу іс-қимылдарын жүзеге асырған жағдайда, меншік иелері болып табылмайтын адамдарға иелік ету құқығын растайтын мынадай құжаттар ұсынылады:
шарт (жалдау, қосалқы жалдау, лизинг, қосалқы лизинг, кепілзат) және машинаны қабылдау-тапсыру актісі;
меншік иесі қол қойған (жеке тұлғалар үшін), заңды тұлғаның бірінші басшысы қол қойған (заңды тұлғалар үшін) машина иесінің тиісті тіркеу іс-қимылдарын жасауға жазбаша келісімі.
Егер, тіркеу іс-қимылдары жасалатын машина ортақ меншікте болса, онда тіркеу құжаттарында барлық меншік иелері көрсетіледі және барлық құжаттар машинаның барлық иелерінің атынан беріледі. Нотариат куәландырған мәміле жеке тұлғалардың ортақ меншігін иеліктен шығару үшін негіз болып табылады.
Меншік иелері 14 жасқа жетпеген кәмелетке толмаған азаматтар болып табылған жағдайда, олардың атынан тіркеу іс-қимылдарын ата-аналары (асырап алушылары) немесе қорғаншылық және қамқоршылық органдары туу туралы куәлік ұсына отырып жасайды.

В случаях, когда собственниками являются лица в возрасте от 14 до 18 лет, регистрационные действия совершаются этими лицами с письменного согласия родителей (усыновителей) или органов опеки и попечительства с представлением свидетельства о рождении.
В случае приобретения юридическими и физическими лицами машин через аукционы и торговые биржи: представляется подписями уполномоченных лиц протокола аукциона и договора купли-продажи.
13. При подаче заявления через регистрационный пункт (услугодатель) в бумажном виде:
1) сотрудник канцелярии регистрационного пункта (услугодателя) осуществляет прием пакета документов, их регистрацию и подтверждает принятие заявления, отметкой о принятии пакета документов, на его копии с указанием даты и времени приема пакета документов и направляет руководителю регистрационного пункта (услугодателя);
2) руководитель регистрационного пункта (услугодателя) рассматривает документы и направляет на исполнение ответственному исполнителю регистрационного пункта (услугодателя) (далее – инженер-инспектору);
3) инженер-инспектор производит регистрационные действия и вносит данные в информационную систему, и подготавливает проект результата оказания государственной услуги и направляет руководителю регистрационного пункта (услугодателя) для подписания;
4) руководитель регистрационного пункта (услугодателя) подписывает результат оказания государственной услуги и направляет его в канцелярию регистрационного пункта (услугодателя);
5) сотрудник канцелярии регистрационного пункта (услугодателя) выдает услугополучателю регистрационный документ (дубликата) и (или) номерной знак, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
При подаче заявления через портал в электронном виде:
1) в "личном кабинете" услугополучателя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги;
2) инженер-инспектор рассматривает документы поступивщих через портал, подготавливает результат оказания государственной услуги и направляет руководителю регистрационного пункта (услугодателя) для подписания;
3) направляет услугополучателю уведомление о готовности регистрационного документа (дубликата) и (или) номерных знаков с указанием времени и места выдачи по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.

Меншік иелері 14 жастан 18 жасқа дейінгі адамдар болып табылған жағдайда, тіркеу іс-қимылдарын осы адамдар ата-аналарының (асырап алушыларының) немесе қорғаншылық және қамқоршылық органдарының жазбаша келісімімен туу туралы куәлік ұсына отырып жасайды.
Заңды және жеке тұлғалар машиналарды аукциондар мен сауда биржалары арқылы сатып алған жағдайда: уәкілетті адамдардың қолдарымен аукцион хаттамасы мен сатып алу-сату шарты ұсынылады.
13. Өтінішті қағаз түрінде тіркеу пункті (көрсетілетін қызметті беруші) арқылы берген кезде:
1) тіркеу пункті (көрсетілетін қызметті беруші) кеңсесінің қызметкері құжаттар топтамасын қабылдауды, оларды тіркеуді жүзеге асырады және құжаттар топтамасын қабылдау күні мен уақытын өтініштің көшірмесінде көрсете отырып, құжаттар топтамасының қабылданғаны туралы белгімен өтініштің қабылданғанын растайды және тіркеу пунктінің (көрсетілетін қызметті берушінің) басшысына жібереді;
2) тіркеу пунктінің (көрсетілетін қызметті берушінің) басшысы құжаттарды қарастырады және тіркеу пунктінің (көрсетілетін қызметті берушінің) жауапты орындаушысына (бұдан әрі – инженер-инспектор) орындау үшін жібереді.
3) инженер-инспектор тіркеу іс-қимылдарын жүргізеді және деректерді ақпараттық жүйеге енгізеді және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесінің жобасын дайындайды және қол қою үшін тіркеу пунктінің (көрсетілетін қызметті берушінің) басшысына жолдайды;
4) тіркеу пунктінің (көрсетілетін қызметті берушінің) басшысы мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесіне қол қояды және тіркеу пункті (көрсетілетін қызметті беруші) кеңсесінің қызметкеріне жолдайды;
5) тіркеу пункті (көрсетілетін қызметті беруші) кеңсесінің қызметкері көрсетілетін қызметті алушыға тіркеу құжатын (телнұсқасын) және (немесе) осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы уәжді жауап береді;
Өтінішті портал арқылы электрондық түрде берген кезде:
1) көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызметті көрсетуге арналған сұранымның қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі;
2) инженер-инспектор портал арқылы келіп түскен құжаттарды қарастырады, мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін дайындайды және қол қою үшін тіркеу пунктінің (көрсетілетін қызметті берушінің) басшысына жолдайды;
3) көрсетілетін қызметті алушыға осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша беру уақыты мен орнын көрсете отырып, тіркеу құжатының (телнұсқаның) және (немесе) нөмірлік белгілердің дайын болғаны туралы хабарлама не осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы уәжді жауап жібереді.

14. Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным настоящими Правилами;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
15. Регистрационный пункт (услугодатель) обеспечивает внесение сведений о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации согласно подпункту 11) пункта 2 статьи 5 Закона.
Информационное взаимодействие портала и информационной системы осуществляется согласно статье 43 Закона Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации".
В случае сбоя информационной системы, содержащей необходимые сведения для регистрационного действия и выдачи регистрационного документа (дубликата) и номерного знака для машин, регистрационный пункт (услугодатель) незамедлительно уведомляет оператора информационной системы (далее – оператор).
В этом случае оператор составляет в произвольной форме протокол о технической проблеме и подписывает его с регистрационным пунктом (услугодателем).
16. На зарегистрированные машины регистрационным пунктом (услугодателем) выдаются технические паспорта и номерные знаки соответствующих типов, изготовленных в соответствии с требованиями национального стандарта Республики Казахстан СТ РК 1176-2010 "Знаки государственные регистрационные со световозвращающим покрытием для отдельных видов механических транспортных средств и прицепов к ним". На одну машину выдается один номерной знак.
При этом применяется перечень буквенных обозначений в латинской транскрипции областей и городов Республики Казахстан, применяемых на серии бланков технических паспортов и на государственных номерных знаках применяется по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
Расходование регистрационных документов и номерных знаков машин ведется в информационной системе в порядке возрастания серий и их цифровых номеров.
Количество поступающих и выбывающих номерных знаков, и технических паспортов отражаются в журнале учета поступления и выдачи номерных знаков и технических паспортов по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
Журнал учета поступления и выдачи номерных знаков и технических паспортов, а также бланки регистрационных документов и номерные знаки хранятся по месту регистрации машин.
Бланки регистрационных документов, испорченные при заполнении, номерные знаки, не пригодные к дальнейшему использованию, утилизируются средствами и способами, исключающими возможность их повторного использования, о чем составляются соответствующие акты.
Регулирование вопросов, связанных с обеспечением номерных знаков, бланков регистрационного документа производится регистрационным пунктом (услугодателем).

14. Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартуға мыналар негіз болып табылады:
1) мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігінің анықталуы;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсетуге қажетті материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік қызметті алуды талап ететін қызметке немесе қызметтің жекелеген түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімінің (үкімінің) болуы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты заңды күшіне енген сот шешімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті алуға байланысты арнайы құқығынан айырылған болуы.
15. Тіркеу пункті (көрсетілетін қызметті беруші) мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы мәліметтерді ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен Заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсетуді мониторингтеудің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
Портал мен ақпараттық жүйенің ақпараттық өзара іс-қимылы "Ақпараттандыру туралы" 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 43-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
Тіркеу іс-қимылы және тіркеу құжатын (телнұсқасын) және машиналарға арналған нөмірлік белгіні беру үшін қажетті мәліметтерді қамтитын ақпараттық жүйе істен шыққан жағдайда, тіркеу пункті (көрсетілетін қызметті беруші) ақпараттық жүйе операторын (бұдан әрі – оператор) дереу хабардар етеді.
Бұл жағдайда оператор еркін нысанда техникалық проблема туралы хаттама жасайды және оған тіркеу пункіне (көрсетілетін қызметті берушіге) қол қойдырады.
16. Тіркелген машиналарға тіркеу пункті (көрсетілетін қызмет беруші) "Механикалық көлік құралдарының жекелеген түрлеріне және олардың тіркемелеріне арналған жарықты шағылыстыратын жабыны бар мемлекеттік тіркеу белгілері" 1176-2010 ҚР СТ Қазақстан Республикасының ұлттық стандарт талаптарына сәйкес дайындалған тиісті үлгідегі техникалық паспорттар мен нөмірлік белгі береді. Бір машинаға бір нөмірлік белгі беріледі.
Бұл ретте техникалық паспорттар бланкілерінің сериясында және нөмірлік белгілерде қолданылатын Қазақстан Республикасының облыстары мен қалаларының латын транскрипциясындағы әріптік белгілерінің тізбесі осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қолданылады.
Тіркеу құжаттары мен машиналардың нөмірлік белгілерінің жұмсалуы сериялар мен олардың цифрлы нөмірлерінің өсу тәртібімен ақпараттық жүйеде жүргізіледі.
Келіп түсетін және шығарылатын нөмірлік белгілер мен техникалық паспорттардың саны осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша нөмірлік белгілер мен техникалық паспорттардың келіп түсуін және берілуін есепке алу журналында көрсетіледі.
Нөмірлік белгілер мен техникалық паспорттардың келіп түсуін және берілуін есепке алу журналы, сондай-ақ тіркеу құжаттарының бланкілері мен нөмірлік белгілер машинаның тіркелген орны бойынша сақталады.
Толтыру кезінде бүлінген тіркеу құжаттарының бланкілері, одан әрі пайдалануға жарамсыз нөмірлік белгілер оларды қайта пайдалану мүмкіндігін болдырмайтын құралдармен және тәсілдермен кәдеге жаратылады, ол туралы тиісті актілер жасалады.
Нөмірлік белгілерді қамтамасыз етуге байланысты мәселелерді реттеуді тіркеу пункті (көрсетілген қызметті беруші) жүргізеді.

17. Регистрационный документ, выдаваемый регистрационным пунктом (услугодателем), удостоверяется подписью и печатью инженера-инспектора, информация о получении услугополучателем регистрационного документа, а также номерного знака вносится в информационную систему.
18. Регистрационные действия в отношении машин, переданных в залог или иное обременение, производится с получением регистрационным пунктом (услугодателем) письменного согласия залогодержателя или иного лица, в пользу которого предоставлен соответствующий вид обременения, на совершение таких регистрационных действий.
19. Справка и другая письменная информация о совершенных регистрационных действиях зарегистрированных машин и их собственниках выдаются на основании письменного запроса:
1) уполномоченных государственных органов в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
2) собственников машин.
20. Регистрация машин за иностранными гражданами и лицами без гражданства, постоянно или временно проживающими на территории Республики Казахстан, производится на общих основаниях.
21. На машины, доставленные своим ходом с предприятий-изготовителей, ремонтных заводов, органов государственных доходов и торговых организаций к месту регистрации машин, а также снятые с регистрации регистрирующего органа в связи с изменением местожительства или изменением права собственности, выдаются для разового использования номерные знаки "Транзит" соответственно предприятиями-изготовителями, ремонтными заводами, органами государственных доходов, торговыми организациями.
22. При регистрации машин номерные знаки "Транзит" изымаются и подшиваются в документы, послужившими основанием для регистрации машин, а в случаях их утери представляется документ с объяснением обстоятельств, о месте и времени утери.
23. В случаях утраты, порчи, истечения срока действия регистрационного документа и (или) номерного знака регистрационный пункт (услугодатель) выдает дубликат регистрационного документа и (или) новый номерной знак.
24. При утрате регистрационных документов и номерных знаков, снятых с регистрационного учета машин, регистрационный пункт (услугодатель) получает сведения о регистрационных действиях машин по месту прежней регистрации машины через информационную систему. При обстоятельствах подобного рода по текущей регистрации запрашивается объяснение собственника и производится сверка с информационной системой, в которую вносятся соответствующие записи.
25. Поступившие в регистрационный пункт (услугодатель) обнаруженные документы, номерные знаки машин, взамен которых были выданы дубликаты и новые номерные знаки, считаются недействительными и утилизируются средствами и способами, исключающими возможность их повторного использования, о чем составляются соответствующие акты.

17. Тіркеу пункті (көрсетілген қызметті беруші) беретін тіркеу құжаты инженер-инспектордың қолымен және мөрмен куәландырылады, көрсетілетін қызметті алушының тіркеу құжатын, сондай-ақ нөмірлік белгіні алғаны туралы ақпарат ақпараттық жүйеге енгізіледі.
18. Кепілге берілген немесе өзге де ауыртпалық салынған машиналарға қатысты тіркеу іс-қимылдары тіркеу пункті (көрсетілген қызметті беруші) кепіл ұстаушының немесе пайдасына тиісті ауыртпалық түрі берілген өзге де адамның мұндай тіркеу іс-қимылдарын жасауға жазбаша келісімі алынғаннан кейін жүргізіледі.
19. Тіркелген машиналарға жасалған тіркеу іс-қимылдары және олардың меншік иелері туралы анықтама мен басқа да жазбаша ақпарат:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда уәкілетті мемлекеттік органдардың;
2) машиналар иелерінің жазбаша сұранымы негізінде беріледі.
20. Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты немесе уақытша тұратын шетелдік азаматтардың және азаматтығы жоқ адамдардың атына машиналарды тіркеу жалпы негіздерде жүргізіледі.
21. Жасаушы кәсiпорындардан, машина жөндеу зауыттарынан, мемлекеттік кіріс органдары мен сауда ұйымдарынан машиналарды тiркеу орнына өз жүрiсiмен жеткiзiлген, сондай-ақ тұрғылықты жерiнің немесе меншiк құқығының өзгеруiне байланысты тiркеушi органда тіркеуден алынған машиналарға тиiсінше жасаушы кәсiпорындар, машина жөндеу зауыттары, мемлекеттік кіріс органдары, сауда ұйымдары бір рет пайдалану үшін "Транзит" нөмірлік белгілерін бередi.
22. Машиналарды тiркеу кезiнде "Транзит" нөмірлік белгілері алынады және машиналарды тiркеу үшiн негiз болған құжаттарға тiгiледi, ал оларды жоғалтқан жағдайда, мән-жайларды түсіндіре отырып, жоғалған жері мен уақыты туралы құжат ұсынылады.
23. Тіркеу құжаты және (немесе) нөмірлік белгі жоғалған, бүлінген, қолданылу мерзімі аяқталған жағдайларда тіркеу пункті (көрсетілген қызметті беруші) тіркеу құжатының телнұсқасын және (немесе) жаңа нөмірлік белгі береді.
24. Машиналарды тіркеу есебінен алынған тіркеу құжаттары мен нөмірлік белгілер жоғалған жағдайда, тіркеу пункті (көрсетілген қызметті беруші) машинаның бұрынғы тіркелген орны бойынша машиналардың тіркеу іс-қимылдары туралы мәліметтерді ақпараттық жүйе арқылы алады. Ағымдағы тіркеу бойынша ұқсас мән-жайлар болған кезде меншік иесінің түсініктемесі сұратылады және тиісті жазбалар енгізілетін ақпараттық жүйемен салыстырып тексеру жүргізіледі.
25. Тіркеу пунктіне (көрсетілген қызметті берушіге) келіп түскен, орнына телнұсқалары мен жаңа нөмірлік белгілер берілген табылған құжаттар машиналардың нөмірлік белгілері жарамсыз деп есептеледі және оларды қайта пайдаланылу мүмкіндігін болдырмайтын құралдармен және тәсілдермен кәдеге жаратылады, ол туралы тиісті актілер жасалады.

26. В случаях, когда машина используется лицами, не являющимися собственниками, в регистрационном документе в графе "особые отметки" указываются собственник машины и основание нахождения машины в пользовании (договор лизинга, аренды имущественного найма).
27. Машины заводов-изготовителей, торговых или иных организаций, осуществляющих реализацию машин на основании устава юридического лица, предназначенные для сбыта и не эксплуатируемые ими в собственных хозяйственных целях, не подлежат государственной регистрации.
28. Машины регистрируются за физическими лицами по постоянному местожительству или месту временного пребывания (в случае отсутствия постоянной прописки) на срок временного проживания или в органе государственных доходов по месту нахождения (в случае регистрации физического лица в качестве индивидуального предпринимателя), за юридическими лицами – по их юридическому адресу, а за филиалами юридических лиц – по месту дислокации филиалов с письменного разрешения юридического лица.
29. В случаях, когда государственная регистрация машин производится за лицами, которым они отданы в доверительное управление, хозяйственное ведение в соответствии с договорами аренды, лизинга, ипотеки, займа, регистрационные действия в их отношении производятся с письменного согласия участника (участников) данных соглашений.
30. Сотрудники регистрационного пункта (услугодателя) при совершении регистрационных действий устанавливают личность физических лиц на основании документов, удостоверяющих их личность.
Полномочия представителя физического лица подтверждаются нотариально засвидетельствованной доверенностью, юридического лица – доверенностью, удостоверенной подписью руководителя и печатью юридического лица (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства). Установление личности граждан в возрасте от 14 до 18 лет производится в присутствии родителей (усыновителей), опекунов (попечителей) или представителей органов опеки и попечительства при предъявлении свидетельства о рождении несовершеннолетнего лица.
31. Регистрационные действия, совершаемые регистрационными пунктами (услугодателями), производятся по месту регистрации машин. Решение о проведении указанных действий в ином месте принимается по согласованию между регистрационными пунктами (услугодателями) по месту регистрации машин (где была зарегистрирована машина) и регистрационным пунктом (услугодателем) по месту предполагаемого произведения регистрационных действий (куда обратился услугополучатель).
Регистрационный пункт (услугодатель) через информационную систему по месту предполагаемого проведения регистрационных действий получает необходимые сведения о регистрационных действиях машин по месту прежней регистрации машины.
После получения сведений из информационной системы по месту регистрации машин в регистрационном пункте (услугодателя) по месту предполагаемого проведения регистрационных действий совершаются необходимые регистрационные действия.

26. Машинаны меншiк иесi болып табылмайтын адамдар пайдаланатын жағдайда, тiркеу құжатындағы "ерекше белгiлер" деген бағанда машинаның иесi және машинаның пайдалануда болуы негізі (лизинг, жалға беру, мүліктік жалдау шарты) көрсетіледі.
27. Жасаушы зауыттардың, заңды тұлғаның жарғысы негiзiнде машиналар өткізуді жүзеге асыратын сауда немесе өзге де ұйымдардың өткізуге арналған және олардың жеке шаруашылық мақсаттарына пайдаланылмайтын машиналары мемлекеттік тіркеуге жатпайды.
28. Машиналар жеке тұлғаларға тұрақты тұратын жері немесе уақытша тұру мерзіміне уақытша болу орны бойынша (тұрақты тiркелуi болмаған жағдайда) немесе тұрған жерi бойынша мемлекеттік кіріс органында (жеке тұлға дара кәсiпкер ретiнде тіркелген жағдайда) тіркеледі, заңды тұлғаларға заңды мекенжайы бойынша, заңды тұлғалардың филиалдарына, заңды тұлғаның жазбаша рұқсатымен филиалдардың орналасқан жері бойынша тіркеледі.
29. Машиналарды мемлекеттік тіркеу жалға беру, лизинг, ипотека, қарыз шарттарына сәйкес олар сенімгерлік басқаруға, шаруашылық жүргізуге берілген тұлғаларға жүргізілетін жағдайда, оларға қатысты тіркеу іс-қимылдары осы келісімдерге қатысушының (қатысушылардың) жазбаша келісімімен жүргізіледі.
30. Тіркеу пунктінің (көрсетілген қызметті берушінің) қызметкерлерi тiркеу iс-қимылдарын жүргізген кезде жеке басын куәландыратын құжаттар негiзiнде жеке тұлғалардың жеке басын анықтайды.
Жеке тұлға өкілінің өкілеттіктері нотариалды куәландырылған сенімхатпен, заңды тұлға өкілінің өкілеттіктері басшының қолымен және заңды тұлға (жеке кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын тұлғаларды қоспағанда) мөрімен куәландырылған сенімхатпен расталады. 14-18 жас аралығындағы азаматтардың жеке басын анықтау олардың ата-аналарының (асырап алушыларының), қорғаншыларының (қамқоршыларының) немесе қорғаншылық және қамқоршылық органдары өкілінің қатысуымен кәмелеттік жасқа толмаған адамның туу туралы куәлігін ұсыну кезінде жүргізіледі.
31. Тіркеу пункттері (көрсетілген қызметті берушілер) жасайтын тiркеу iс-қимылдары машиналарды тiркеу орны бойынша жүргiзiледi. Көрсетілген iс-қимылдарды өзге орында жүргiзу туралы шешiм машиналарды тіркеу орны (машинаның тіркелген орны) бойынша тіркеу пункттері (көрсетілген қызметті берушілер) мен тіркеу іс-қимылдарын жүргізу болжанатын орын (көрсетілетін қызметті алушы жүгінген) бойынша тіркеу пункті (көрсетілген қызметті беруші) арасындағы келісім бойынша қабылданады.
Тіркеу пункті (көрсетілген қызметті беруші) тіркеу іс-қимылдарын жүргізу болжанатын орын бойынша ақпараттық жүйе арқылы машинаның бұрынғы тіркелген орны бойынша машиналардың тіркеу іс-қимылдары туралы қажетті мәліметтерді алады.
Машиналарды тіркеу орны бойынша ақпараттық жүйеден мәліметтер алынғаннан кейін тіркеу іс-қимылдарын жүргізу болжанатын орын бойынша тіркеу пунктінде (көрсетілетін қызметті берушіде) қажетті тіркеу іс-қимылдары жасалады.

32. В случаях, когда регистрационные действия производятся за лицами, не являющимися собственниками, выбытие машины из владения лица, за которым зарегистрирована машина, либо утрата указанным лицом права на дальнейшее владение машиной являются основанием для произведения по инициативе собственника соответствующих регистрационных действий и последующей регистрации машин на имя собственника.
33. Для осуществления временной регистрации машин, прибывших из других регионов Республики Казахстан или из-за пределов республики на срок более 2 (двух месяцев), а также отданных в доверительное управление, хозяйственное ведение в соответствии с договорами аренды, лизинга, ипотеки, займа услугополучатель представляет в регистрационный пункт (услугодатель):
1) заявление по формам согласно приложениям 4 или 5 к настоящим Правилам;
2) оригинал технического паспорта;
3) договора аренды, субаренды, лизинга, сублизинга, доверительного управления, хозяйственного ведения, ипотеки, займа или иного документа, подтверждающего право на владение машинами, а для временно ввезенных машин – согласие собственника (владельца) участка или территории постановки машины на временную регистрацию;
4) при ввозе машины из-за пределов республики – документы, подтверждающие прохождение таможенного оформления (таможенная декларация, таможенный приходный ордер за исключением случаев ввоза из стран ЕАЭС, обязательство об обратном вывозе в случаях временного ввоза).
В случаях первичной регистрации машины: услугополучателями представляется фотоматериалы осмотра регистрируемой машины (с видами осматриваемой машины, позволяющие идентифицировать объект исследования) в соответствии с критериями для представления фотоматериалов по осмотру машин согласно приложению 6 к настоящим Правилам (за исключением машин, приобретенных у официального дилера (представителя) производителя машин на территории Республики Казахстан).
Сроки действия временной регистрации машин устанавливаются в соответствии со сроками действия документов, указанных в подпункте 4) настоящего пункта Правил.
34. При временной регистрации машин выдается справка о временной регистрации машины, заверенная подписью и печатью инженера-инспектора и вносится в информационную систему.
Параграф 2. Перерегистрация машин
35. Перерегистрация машин производится в случаях:
1) изменения права собственности;
2) возникновения, прекращения общей собственности и изменения состава общих собственников машин;
3) изменения местожительства (юридического адреса) владельца (собственника) машины, по волеизъявлению владельца (собственника) машины;

32. Машиналарды мемлекеттік тiркеу немесе өзге де тіркеу іс- қимылдары меншік иелері болып табылмайтын тұлғалар үшін жүргiзiлген жағдайда, машина тіркелген тұлғаның иелігінен машинаның шығуы не көрсетілген тұлғаның машинаны одан әрі иелену құқығынан айрылуы меншік иесiнiң бастамасы бойынша тиiстi тiркеу iс-қимылдарын жүргiзу және кейiннен машинаны меншiк иесiнің атына тiркеу үшін негiз болып табылады.
33. Қазақстан Республикасының басқа өңірлерінен немесе республиканың шегінен тыс жерлерден 2 (екі) айдан артық мерзімге әкелінген, сондай-ақ жалға беру, лизинг, ипотека, қарыз шарттарына сәйкес сенімгерлікпен басқаруға, шаруашылық жүргізуге берілген машиналарды уақытша тіркеуді жүзеге асыру үшін көрсетілетін қызметті алушы тіркеу пунктіне (көрсетілген қызметті берушіге):
1) осы Қағидаларға 4 немесе 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) техникалық паспорттың түпнұсқасын;
3) жалдау, қосалқы жалдау, лизинг, қосалқы лизинг, сенімгерлікпен басқару, шаруашылық жүргізу, ипотека, қарыз шарттарын немесе машиналарды иелену құқығын, ал уақытша әкелінген машиналар үшін учаске немесе аумақ иесінің (иеленушінің) машиналарды уақытша тіркеуге қоюға келісімін растайтын өзге құжатты;
4) машиналарды республикадан тыс жерлерден әкелу кезінде – кедендік ресімдеуден өткенін растайтын құжаттарды (кедендік декларация, ЕАЭО елдерінен әкелу жағдайларын қоспағанда, кедендік кіріс ордері, уақытша әкелу жағдайларында кері әкету туралы міндеттеме) ұсынады.
Машинаны алғашқы тіркеу жағдайларында: көрсетілетін қызметті алушылар осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес машиналарды қарап-тексеру бойынша фотоматериалдар ұсынуға арналған өлшемшарттарға сай тіркелетін машинаны (Қазақстан Республикасының аумағында машиналарды өндірушінің ресми дилерінен (өкілінен) сатып алынған машиналарды қоспағанда) қарап-тексеру фотоматериалдарын (тексерілетін машинаның зерттеу объектісін сәйкестендіруге мүмкіндік беретін түрлері қамтылған) ұсынады.
Машиналарды уақытша тіркеудің қолданылу мерзімі Қағидалардың осы тармағының 4) тармақшасында көрсетілген құжаттардың қолданылу мерзімдеріне сәйкес белгіленеді.
34. Машиналарды уақытша тіркеу кезінде инженер-инспектордың қолымен және мөрімен расталған машинаны уақытша тіркеу туралы анықтама беріледі және ол ақпараттық жүйеге енгізіледі.
2-параграф. Машиналарды қайта тіркеу
35. Машиналарды қайта тіркеу:
1) меншiк құқығы өзгерген;
2) машиналардың ортақ меншiк құқығы пайда болған, тоқтатылған және ортақ меншiк иелерінің құрамы өзгерген;
3) машина иеленушінің (иесінің) ерік білдіруі бойынша машина иеленушінің (иесінің) тұрғылықты жері (заңды мекенжайы) өзгерген;

4) перемены фамилии, имени, отчества (при его наличии) лица, на которое зарегистрирована машина;
5) изменения типа машины вследствие переоборудования или замены на ней номерных агрегатов, установки специального оборудования и иных подобных изменений.
36. Для осуществления перерегистрации машин услугополучатели представляют следующие документы:
в регистрационный пункт (услугодателю):
в случаях изменения права собственности или возникновения, прекращения общей собственности и изменения состава общих собственников машин или изменения местожительства (юридического адреса) владельца (собственника) машины, по волеизъявлению владельца (собственника) машины или перемены фамилии, имени, отчества (при его наличии) лица, на которое зарегистрирована машина:
1) заявление по формам согласно приложениям 4 или 5 к настоящим Правилам;
2) для физических лиц - документ, удостоверяющий личности (для идентификации);
3) для юридических лиц - копии свидетельства* или справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
4) документ, подтверждающий оплату пошлин и сборов в бюджет, установленных статьями 553 и 615 Налоговым кодексом.
В случаях изменения типа машины вследствие переоборудования или замены на ней номерных агрегатов, установки специального оборудования и иных подобных изменений:
1) заявление по формам согласно приложениям 4 или 5 к настоящим Правилам;
2) для физических лиц - документ, удостоверяющий личности (для идентификации);
3) для юридических лиц - копии свидетельства* или справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
4) документ, подтверждающий оплату пошлин и сборов в бюджет, установленных статьями 553 и 615 Налоговым кодексом;
5) документы, подтверждающие право собственности на машину, к которым относятся:
договора, сделки, свидетельства, документы о праве на наследование имущества, составленные в соответствии с требованиями гражданского законодательства;
исполнительный лист с приложением заверенной судом копии судебного решения, постановления, уведомления судебного исполнителя о действиях государственного органа, подлежащих исполнению;
документы, подтверждающие прохождение таможенного оформления (таможенная декларация, таможенный приходный ордер за исключением случаев ввоза из стран ЕАЭС, обязательство об обратном вывозе в случаях временного ввоза);
на портал:
в случаях изменения права собственности, возникновения, прекращения общей собственности и изменения состава общих собственников машин, изменения местожительства (юридического адреса) владельца (собственника) машины, по волеизъявлению владельца (собственника) машины, перемены фамилии, имени, отчества (при его наличии) лица, на которое зарегистрирована машина:

4) машина тіркелген адамның аты, әкесінің аты (бар болса), тегi өзгерген;
5) машинаны қайта жабдықтау немесе нөмірлік агрегаттарын ауыстыру, арнайы жабдық орнату және осыған ұқсас өзге де өзгерістер салдарларынан оның типі өзгерген жағдайларда жүргізіледі.
36. Машиналарды қайта тіркеуді жүзеге асыру үшін көрсетілетін қызметті алушылар мынадай құжаттарды ұсынады:
тіркеу пунктіне (көрсетілетін қызметті берушіге):
меншік құқығы өзгерген немесе ортақ меншік пайда болған, тоқтатылған және машиналардың ортақ иелерінің құрамы өзгерген немесе машина иеленушінің (иесінің) тұрғылықты жері (заңды мекенжайы) өзгерген жағдайларда немесе машина иеленушінің (иесінің) ерік білдіруі бойынша, машина тіркелген адамның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі өзгерген жағдайларда:
1) осы Қағидаларға 4 немесе 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) жеке тұлғалар үшін – жеке басын куәландыратын құжат (сәйкестендіру үшін);
3) заңды тұлғалар үшін – заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің* немесе анықтаманың көшірмелері;
4) Салық кодексінің 553 және 615-баптарында белгіленген баждар мен алымдардың бюджетке төленгенін растайтын құжат.
Қайта жабдықтау немесе нөмірлік агрегаттарын ауыстыру, арнайы жабдық орнату және өзге де осыған ұқсас өзгерістер салдарынан машина типі өзгерген жағдайда:
1) осы Қағидаларға 4 немесе 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) жеке тұлғалар үшін – жеке басын куәландыратын құжат (сәйкестендіру үшін);
3) заңды тұлғалар үшін – заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің* немесе анықтаманың көшірмелері;
4) Салық кодексінің 553 және 615-баптарында белгіленген баждар мен алымдардың бюджетке төленгенін растайтын құжат;
5) машинаға меншік құқығын растайтын құжаттар, оларға мыналар жатады:
азаматтық заңнама талаптарына сәйкес жасалған шарттар, мәмілелер, куәліктер, мүлікті мұраға алу құқығы туралы құжаттар;
сот куәландырған сот шешімінің, қаулысының, сот орындаушысының орындалуға жататын мемлекеттік органның іс-қимылдары туралы хабарламасының көшірмесі қоса берілген атқару парағы;
кедендік ресімдеуден өткенін растайтын құжаттар (ЕАЭО елдерінен әкелу жағдайларын қоспағанда, кедендік декларация, кедендік кіріс ордері, уақытша әкелу жағдайларында кері әкету туралы міндеттеме);
порталға:
меншік құқығы өзгерген, ортақ меншік пайда болған, тоқтатылған және машиналардың ортақ меншік иелерінің құрамы өзгерген, машина иеленушінің (меншік иесінің) тұрғылықты жері (заңды мекенжайы) өзгерген жағдайларда, машина иеленушінің (меншік иесінің) ерік білдіруі бойынша, машина тіркелген адамның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі өзгерген жағдайларда:

1) заявление по формам согласно приложениям 4 или 5 к настоящим Правилам;
2) электронная копия документа, подтверждающая оплату пошлин и сборов в бюджет, установленных статьями 553 и 615 Налоговым кодексом, за исключением случаев оплаты через ПШЭП.
В случаях изменения типа машины вследствие переоборудования или замены на ней номерных агрегатов, установки специального оборудования и иных подобных изменений:
1) заявление по формам согласно приложениям 4 или 5 к настоящим Правилам;
2) электронная копия документа, подтверждающая оплату пошлин и сборов в бюджет, установленных статьями 553 и 615 Налоговым кодексом, за исключением случаев оплаты через ПШЭП;
3) документы, подтверждающие право собственности на машину, к которым относятся:
договора, сделки, свидетельства, документы о праве на наследование имущества, составленные в соответствии с требованиями гражданского законодательства;
исполнительный лист с приложением заверенной судом копии судебного решения, постановления, уведомления судебного исполнителя о действиях государственного органа, подлежащих исполнению;
документы, подтверждающие прохождение таможенного оформления (таможенная декларация, таможенный приходный ордер за исключением случаев ввоза из стран ЕАЭС, обязательство об обратном вывозе в случаях временного ввоза).
Примечание: *свидетельство о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства), выданное до введения в действие Закона о юридических лиц, является действительным до прекращения деятельности юридического лица.
37. При перерегистрации машин инженер-инспектор вносит соответствующие записи в регистрационный документ и информационную систему. Изменения в регистрационном документе удостоверяются подписью и печатью инженера-инспектора.
38. Перерегистрация машины, имеющей расхождения нумерации узлов и номерных агрегатов с регистрационными документами, производится на основании решения, принятого регистрационным пунктом (услугодателем). В этом случае в раздел "Особые отметки" регистрационного документа машины инженером-инспектором вносятся реквизиты указанного решения, заверенная его копия подшивается в основание производства регистрационных действий. При утере услугополучателями решений представляется их копия.
Параграф 3. Снятие с регистрационного учета машин
39. Снятие с регистрационного учета машин производится в случаях:
1) изменения местожительства (юридического адреса) лица, на которое зарегистрирована машина, если новое местожительство (юридический адрес) находится за пределами территории обслуживания регистрационным пунктом (услугодателем), зарегистрировавшим машину;

1) осы Қағидаларға 4 немесе 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) Салық кодексінің 553 және 615-баптарында белгіленген баждар мен алымдардың төленгенін, ЭҮТШ арқылы төлеу жағдайларын қоспағанда, растайтын құжаттың электрондық көшірмесі.
Қайта жабдықтау немесе нөмірлік агрегаттарды ауыстыру, арнайы жабдық орнату және өзге де осыған ұқсас өзгерістер салдарынан машина типі өзгерген жағдайда:
1) осы Қағидаларға 4 немесе 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) Салық кодексінің 553 және 615-баптарында белгіленген баждар мен алымдардың төленгенін, ЭҮТШ арқылы төлеу жағдайларын қоспағанда, растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
3) машинаға меншік құқығын растайтын құжаттар, оларға мыналар жатады:
азаматтық заңнама талаптарына сәйкес жасалған шарттар, мәмілелер, куәліктер, мүлікті мұраға алу құқығы туралы құжаттар;
сот куәландырған сот шешімінің, қаулысының, сот орындаушысының орындалуға жататын мемлекеттік органның іс-қимылдары туралы хабарламасының көшірмесі қоса берілген атқару парағы;
кедендік ресімдеуден өткенін растайтын құжаттар (ЕАЭО елдерінен әкелу жағдайларын қоспағанда, кедендік декларация, кедендік кіріс ордері, уақытша әкелу жағдайларында кері әкету туралы міндеттеме).
Ескертпе: * Заңды тұлғалар туралы заң күшіне енгенге дейін берілген заңды тұлғаны (филиалды, өкілдікті) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік заңды тұлға қызметін тоқтатқанға дейін жарамды болады.
37. Машиналарды қайта тіркеу кезінде инженер-инспектор тіркеу құжатына және ақпараттық жүйеге тиісті жазбалар енгізеді. Тіркеу құжатындағы өзгерістер инженер-инспектордың қолымен және мөрімен куәландырылады.
38. Тораптарының және нөмірлік агрегаттарының нөмірленуінде тіркеу құжаттарымен алшақтықтары бар машиналарды қайта тіркеу тіркеу пункті (көрсетілген қызметті беруші) қабылдаған шешімнің негізінде жүргізіледі. Бұл жағдайда, машинаның тіркеу құжатының "Ерекше белгілер" деген бөліміне инженер-инспектор көрсетілген шешімнің деректемелерін енгізеді, оның куәландырылған көшірмесі тіркеу іс-қимылдарын жүргізу негізіне тігіледі. Көрсетілетін қызметті алушылар шешімдерді жоғалтқан жағдайда, олардың көшірмелері ұсынылады.
3-параграф. Машиналарды тіркеу есебінен алу
39. Машиналарды тіркеу есебінен алу:
1) машина тіркелген адамның тұрғылықты жері (заңды мекенжайы) өзгерген (егер, жаңа тұрғылықты жер (заңды мекенжай) машинаны тіркеген тіркеу пунктінің (көрсетілген қызметті берушінің) қызмет көрсету аумағынан тыс жерде орналасса);

2) прекращения права собственности на машину;
3) утилизации (выбраковки, списания) машины;
4) вывоза машины за пределы Республики Казахстан.
40. Машины, подлежащие утилизации (выбраковке, списанию), снимаются с регистрации при представлении:
1) физическими лицами заявление согласно приложению 4 к настоящим Правилам, регистрационного документа, номерного знака;
2) юридическими лицами – заявление согласно приложению 5 к настоящим Правилам, регистрационного документа, номерного знака, акта на списание. При отсутствии регистрационных документов или номерных знаков на утилизируемые машины в заявлениях указываются обстоятельства, место и время их утери.
41. При снятии с регистрационного учета машин инженер-инспектор вносит соответствующие записи в регистрационный документ и информационную систему. Запись в регистрационном документе с указанием обстоятельств снятия с регистрационного учета удостоверяется подписью и печатью инженера-инспектора.
42. Не снимаются с регистрации машины, на которые наложены ограничения в соответствии с законодательством Республики Казахстан, снятие их с регистрации производится после представления документов, свидетельствующих о снятии наложенных ограничений.
43. В случаях снятия с регистрационного учета машин, обращаемых в собственность государства на основании решения суда, на судебных исполнителей, должностных лиц иных государственных органов распространяются требования, предусмотренные настоящими Правилами, как для представителей собственников машин.
44. Снятие с регистрационного учета машин, имеющих расхождения нумерации номерных агрегатов с регистрационными документами, производится на основании принятых решений (заключений) регистрационными пунктами (услугодателями).
45. Если машины находятся в общей собственности, снятие с регистрационного учета производится по письменному согласию всех собственников.
46. Не снимаются с регистрации машины в случаях действий владельцев, предусмотренных пунктом 32 настоящих Правил.
47. Документы, послужившие основанием для регистрации, внесения изменений в регистрацию (перерегистрация), снятия с регистрации машин, выдачи или замены номерных знаков, регистрационных документов, вносится в информационную систему, и хранятся в течение трех лет.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействий) регистрационных пунктов (услугодателей) и (или) их должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
48. Жалоба на решение, действие (бездействие) регистрационного пункта (услугодателя) по вопросам оказания государственной услуги подается на имя руководителя регистрационного пункта (услугодателя), уполномоченного органа в области развития агропромышленного комплекса (далее – уполномоченный орган), в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.

2) машинаға меншік құқығы тоқтатылатын;
3) машина кәдеге жаратылатын (жарамсыз етілетін, есептен шығарылатын);
4) машина Қазақстан Республикасынан тыс жерге әкетілетін жағдайларда жүргізіледі.
40. Кәдеге жаратуға (жарамсыз етуге, есептен шығаруға) жататын машиналар:
1) жеке тұлғалар осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес өтініш, тіркеу құжатын, нөмірлік белгісін;
2) заңды тұлғалар осы Қағидаларға 5-қосымшасына сәйкес өтініш, тіркеу құжатын, нөмірлік белгісін, есептен шығару актісін ұсынған кезде тіркеуден алынады. Кәдеге жаратылатын машиналарға арналған тіркеу құжаттары немесе нөмірлік белгілері болмаған жағдайда, өтініштерде оларды жоғалту мән-жайлары, орны мен уақыты көрсетіледі.
41. Машиналарды тіркеу есебінен алған кезде инженер-инспектор тіркеу құжатына және ақпараттық жүйеге тиісті жазбалар енгізеді. Тіркеу есебінен алу мән-жайлары көрсетілген тіркеу құжатындағы жазба инженер-инспектордың қолымен және мөрімен куәландырылады.
42. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шектеулер салынған машиналар тіркеуден алынбайды, оларды тіркеуден алу салынған шектеулердің алынғанын куәландыратын құжаттар ұсынылғаннан кейін жүргізіледі.
43. Сот шешімі негізінде мемлекет меншігіне берілетін машиналар тіркеу есебінен алынған жағдайларда, сот орындаушыларына, өзге де мемлекеттік органдардың лауазымды адамдарына осы Қағидаларда машиналар иелерінің өкілдері үшін көзделген талаптар қолданылады.
44. Нөмірлік агрегаттарының нөмірленуінде тіркеу құжаттарымен алшақтықтар бар машиналарды тіркеу есебінен алу тіркеу пункттері (көрсетілген қызметті берушілер) қабылдаған шешімдер (қорытындылар) негізінде жүргізіледі.
45. Егер, машиналар ортақ меншікте болса, тіркеу есебінен алу барлық меншік иелерінің жазбаша келісімі бойынша жүргізіледі.
46. Осы Қағидалардың 32-тармағында көзделген иеленушілердің іс-қимылдары жағдайларында, машиналар тіркеуден алынбайды.
47. Машиналарды тіркеу, тіркеуге (қайта тіркеуге) өзгерістер енгізу, тіркеуден алу, нөмірлік белгілерді, тіркеу құжаттарын беру немесе ауыстыру үшін негіз болған құжаттар ақпараттық жүйеге енгізіледі және үш жыл бойы сақталады.
3-тарау. Тіркеу пункттерінің (көрсетілетін қызметті берушінің) және (немесе) олардың лауазымды адамдарының мемлекеттік қызметтер көрсетуге қатысты шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
48. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша тіркеу пунктінің (көрсетілетін қызметті берушінің) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым тіркеу пункті (көрсетілетін қызметті беруші), агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) басшысының атына, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға беріледі.

49. Жалоба услугополучателя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению:
регистрационным пунктом (услугодателем), уполномоченным органом – в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации;
уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг – в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
50. Срок рассмотрения жалобы регистрационным пунктом (услугодателем), уполномоченным органом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона продлевается не более чем на десять рабочих дней в случаях необходимости:
1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.
В случае продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение 3 (трех) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменной форме (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронном виде) заявителю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причин продления.
51. В случаях несогласия с результатами оказания государственной услуги услугополучатель обращается в суд в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 4 Закона.
Приложение 1
к Правилам государственной регистрации
тракторов и изготовленных на
их базе самоходных шасси и
механизмов, прицепов к ним,
включая прицепы со
смонтированным специальным
оборудованием, самоходных
сельскохозяйственных, мелиоративных
и дорожно-строительных машин
и механизмов, специальных машин
повышенной проходимости
Форма
Техникалық паспорт
Технический паспорт
Техникалық паспорт Технический паспорт
1. Жалпы мәліметтер
Общие сведения
1) машинаның атауы және маркасы
Наименование и марка машины____________________________________
_______________________________________________________________
2)шығарушы зауыт
завод-изготовитель_______________________________________________
3) шығарылған айы және жылы
месяц и год изготовления_________________________________________
4) машинаның зауыттық нөмірі
заводской номер машины_________________________________________
5) қозғалтқыштың маркасы
марка двигателя_________________________________________________
6) меншік иесі/меншік иесі болып табылмайтын иеленуші және мекенжайы:
(керек емесі сызылсын)
_______________________________________________________________
собственник/владелец, не являющийся собственником и адрес:
(ненужное зачеркнуть)
_______________________________________________________________

49. Көрсетілетін қызметті алушының шағымын Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес:
тіркеу пункті (көрсетілетін қызметті беруші), уәкілетті орган тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қарауы тиіс.
50. Заңның 25-бабының 4-тармағына сәйкес тіркеу пунктінің (көрсетілетін қызметті берушінің), уәкілетті органның, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның шағымды қарау мерзімі:
1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не жергілікті жерге барып тексеру жүргізу;
2) қосымша ақпарат алу қажет болған жағдайда, он жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда, шағымдарды қарау жөніндегі өкілеттіктер берілген лауазымды адам шағымды қарау мерзімі ұзартылған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағым берген арыз берушіге ұзарту себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімін ұзарту туралы жазбаша нысанда (шағым қағаз жеткізгіште берілген кезде) немесе электрондық нысанда (шағым электрондық түрде берілген кезде) хабарлайды.
51. Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы Заңның 4-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес сотқа жүгінеді.
Тракторларды және олардың
базасында жасалған өздiгiнен
жүретiн шассилер мен
механизмдердi, монтаждалған
арнаулы жабдығы бар
тіркемелердi қоса алғанда,
олардың тiркемелерiн, өздiгiнен
жүретiн ауылшаруашылық,
мелиорациялық және жол-
құрылыс машиналары мен
механизмдерiн, жүріп өту
мүмкіндігі жоғары арнайы
машиналарды мемлекеттiк
тiркеу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Техникалық паспорт Технический паспорт
Техникалық паспорт
Технический паспорт
1. Жалпы мәліметтер
Общие сведения
1) Машинаның атауы және маркасы
Наименование и марка машины____________________________________
_______________________________________________________________
2) Шығарушы зауыт
завод-изготовитель_______________________________________________
3) Шығарылған айы және жылы
месяц и год изготовления_________________________________________
4) Машинаның зауыттық нөмірі
заводской номер машины_________________________________________
5) Қозғалтқыштың маркасы
марка двигателя_________________________________________________
6) Меншік иесі/меншік иесі болып табылмайтын иеленуші және мекенжайы:
(керек емесі сызылсын)
_______________________________________________________________
собственник/владелец, не являющийся собственником и адрес:
(ненужное зачеркнуть)
_______________________________________________________________

3. Нөмірлік белгінің өзгеруі
Изменение номерного знака
Нөмірлік белгінің берілген уақыты
Дата выдачи номерного знака
Белгінің сериясы мен нөмірі
Серия и номер знака
Инспектордың қолы және мөр
Подпись инспектора и печать
4. Жөндеу және агрегаттарды ауыстыру туралы мәліметтер
Сведения о ремонте и замене агрегатов
Жөндеудің жүргізілген уақыты
Дата проведения ремонта
Жөндеулердің, ауыстырылған агрегаттардың атауы және олардың нөмірлері
Наименование ремонтов, замененных агрегатов и их номера
Жөндеуге жауапты адамның қолы
Подпись лица, ответственного за ремонт
Сериясы
серия _________ № ____________
5. Техникалық жай-күйін қарап тексеру       Осмотры технического состояния
Күні
Дата
Техникалық жай-күйі
Техническое состояние
Пайдаланылуынан бастап қарап-тексеру сәтіне дейінгі жұмыс жасауы
Выработка к моменту осмотра с начала эксплуатации
Инспектордың қолы
Подпись инспектора
Сериясы
серия _________ № ___________
Приложение 2
к Правилам государственной
регистрации тракторов и
изготовленных на их базе
самоходных шасси и
механизмов, прицепов к ним,
включая прицепы со
смонтированным специальным
оборудованием, самоходных
сельскохозяйственных,
мелиоративных и дорожно-
строительных машин и
механизмов, специальных
машин повышенной
проходимости
Стандарт государственной услуги
"Государственная регистрация (перерегистрация), снятие с регистрационного учета тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, прицепов к ним, включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов, а также специальных машин повышенной проходимости и выдача регистрационного документа (дубликата) и государственного номерного знака для них"
1
Наименование услугодателя
Местный исполнительный орган областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента, районов и городов областного значения (далее – услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
Прием заявлений физических и юридических лиц (далее – услугополучатель) осуществляется через:
1) веб-портал "электронного правительства": www.egov.kz (далее – портал);
2) канцелярию услугодателя.
Выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется через канцелярию услугодателя
3
Срок оказания государственной услуги
1) через портал – 1 рабочий день;
2) через канцелярию услугодателя – 3 рабочих дня.
4
Форма оказания оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная) или бумажная
5
Результат оказания государственной услуги
Выдача регистрационного документа (дубликата) и (или) государственный регистрационный номерной знак (далее – номерной знак) для машин или отметка в регистрационном документе о снятии с учета машин или справка о временной регистрации машины, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Размер государственных пошлин и сборов составляет:

3. Нөмірлік белгінің өзгеруі
Изменение номерного знака
Нөмірлік белгінің берілген уақыты
Дата выдачи номерного знака
Белгінің сериясы мен нөмірі
Серия и номер знака
Инспектордың қолы және мөр
Подпись инспектора и печать
4. Жөндеу және агрегаттарды ауыстыру туралы мәліметтер Сведения о ремонте и замене агрегатов
Жөндеудің жүргізілген уақыты
Дата проведения ремонта
Жөндеулердің, ауыстырылған агрегаттардың атауы және олардың нөмірлері
Наименование ремонтов, замененных агрегатов и их номера
Жөндеуге жауапты адамның қолы
Подпись лица, ответственного за ремонт
Сериясы
серия _________ № ____________
5. Техникалық жай-күйін қарап тексеру
Осмотры технического состояния
Күні
Дата
Техникалық жай-күйі
Техническое состояние
Пайдаланылуынан бастап қарап-тексеру сәтіне дейінгі жұмыс жасауы
Выработка к моменту осмотра с начала эксплуатации
Инспектордың қолы
Подпись инспектора
Сериясы
серия _________ № ___________
Тракторларды және олардың
базасында жасалған өздiгiнен
жүретiн шассилер мен
механизмдердi, монтаждалған
арнаулы жабдығы бар
тіркемелердi қоса алғанда,
олардың тiркемелерiн, өздiгiнен
жүретiн ауылшаруашылық,
мелиорациялық және жол-
құрылыс машиналары мен
механизмдерiн, жүріп өту
мүмкіндігі жоғары арнайы
машиналарды мемлекеттiк
тiркеу қағидаларына
2-қосымша
"Тракторларды және олардың базасында жасалған өздігінен жүретін шассилер мен механизмдерді, монтаждалған арнайы жабдығы бар тіркемелерді қоса алғанда, олардың тіркемелерін, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналары мен механизмдерін, сондай-ақ өтімділігі жоғары арнайы машиналарды мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу), тіркеу есебінен алу және олар үшін тіркеу құжатын (телнұсқасын) және мемлекеттік нөмірлік белгі беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының ,аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органы (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік қызметті көрсету тәсілдері (қол жеткізу арналары)
Жеке және заңды тұлғалардан (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) өтініштерді қабылдау:
1) www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал);
2) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы жүзеге асырылады
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
1) портал арқылы – 1 жұмыс күні;
2) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы – 3 жұмыс күні.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған) немесе қағаз түрінде
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Машиналар үшін тіркеу құжатын (телнұсқасын) және (немесе) мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісін (бұдан әрі – нөмірлік белгі) беру немесе машиналарды есептен алу туралы тіркеу құжатындағы белгі немесе машинаны уақытша тіркеу туралы анықтама не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы уәжді жауап.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік баждар мен алымдардың мөлшері:

1) за выдачу регистрационного документа на машину – 0,5 месячный расчетный показатель (далее – МРП);
2) за выдачу номерного знака на машину – 1 МРП;
3) за регистрацию (перерегистрацию) – 0,25 МРП.
На портале оплата государственной пошлины и сборов производится через платежный шлюз портала "электронного правительства" (далее – ПШЭП).
7
График работы
1) услугодателя – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года (далее – Кодекс).
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги – с 9.00 до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) интернет-ресурсе услугодателя;
2) единой платформе интернет-ресурсов https://beta.egov.kz государственных органов.
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
1. При обращении в канцелярию услугодателя:
при регистрации машин:
1) заявление;
2) для физических лиц - документ, удостоверяющий личности (для идентификации);
3) для юридических лиц – копии свидетельства* или справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
4) документ, подтверждающий уплату пошлин и сборов в бюджет, установленных статьями 553 и 615 Кодексом Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс);
5) документ, подтверждающий исполнение расширенных обязательств производителями (импортерами) при первичной регистрации машин, включенных в перечень продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров), утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра энергетики Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года № 695 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12565) (далее – перечень);

1) машинаға тіркеу құжатын беру үшін – 0,5 айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі – АЕК);
2) машинаға нөмірлік белгі беру үшін – 1 АЕК;
3) тіркеу (қайта тіркеу) үшін – 0,25 АЕК.
Порталда мемлекеттік баждар мен алымдарды төлеу "электрондық үкімет" порталының төлем шлюзі (бұдан әрі – ЭҮТШ) арқылы жүргізіледі.
7
Жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті берушіде – 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбі-жұма аралығында, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру – сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін.
Мемлекеттік қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз кезек күту тәртібімен көрсетіледі.
2) порталда – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы Кодекске сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары:
1) көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсында;
2) мемлекеттік органдар интернет-ресурстарының https://beta.egov.kz бірыңғай платформасында орналасқан.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
1. Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесіне жүгінген кезде:
машиналарды тіркеу кезінде:
1) өтініш;
2) жеке тұлғалар үшін – жеке басын куәландыратын құжат (сәйкестендіру үшін);
3) заңды тұлғалар үшін – заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің* немесе анықтаманың көшірмелері;
4) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексінің (Салық кодексі) (бұдан әрі – Салық кодексі) 553 және 615-баптарында белгіленген баждар мен алымдардың төленгенін растайтын құжат;
5) Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 4 желтоқсандағы № 695 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12565 болып тіркелген) бекітілген өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімдердің (тауарлардың) тізбесіне (бұдан әрі – тізбе) енгізілген машиналарды бастапқы тіркеу кезінде өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелерді орындағанын растайтын құжат;

6) документы, подтверждающие право собственности на машину, к которым относятся:
договора, сделки, свидетельства, документы о праве на наследование имущества, составленные в соответствии с требованиями гражданского законодательства;
исполнительный лист с приложением заверенной судом копии судебного решения, постановления, уведомления судебного исполнителя о действиях государственного органа, подлежащих исполнению;
документы, подтверждающие прохождение таможенного оформления (таможенная декларация, таможенный приходный ордер за исключением случаев ввоза из стран Евразийского экономического союза (далее – ЕАЭС), обязательство об обратном вывозе в случаях временного ввоза);
7) сертификат соответствия Республики Казахстан на новые и являющееся результатом индивидуального технического творчества машины или ввезенные на территорию Республики Казахстан или другой документ, подтверждающий их соответствие статье 6 технического регламента Таможенного союза "О безопасности сельскохозяйственных и лесохозяйственных тракторов и прицепов к ним", утвержденного Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 20 июля 2012 года № 60 (далее – технический регламент);
при перерегистрации машин:
в случаях изменения права собственности или возникновения, прекращения общей собственности и изменения состава общих собственников машин или изменения местожительства (юридического адреса) владельца (собственника) машины, по волеизъявлению владельца (собственника) машины или перемены фамилии, имени, отчества (при наличии) лица, на которое зарегистрирована машина:
1) заявление;
2) для физических лиц - документ, удостоверяющий личности (для идентификации);
3) для юридических лиц - копии свидетельства* или справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
4) документ, подтверждающий оплату пошлин и сборов в бюджет, установленных статьями 553 и 615 Налоговым кодексом.
В случаях изменения типа машины вследствие переоборудования или замены на ней номерных агрегатов, установки специального оборудования и иных подобных изменений:
1) заявление;
2) для физических лиц - документ, удостоверяющий личности (для идентификации);
3) для юридических лиц - копии свидетельства* или справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
4) документ, подтверждающий оплату пошлин и сборов в бюджет, установленных статьями 553 и 615 Налоговым кодексом;
5) документы, подтверждающие право собственности на машину, к которым относятся:
договора, сделки, свидетельства, документы о праве на наследование имущества, составленные в соответствии с требованиями гражданского законодательства;
исполнительный лист с приложением заверенной судом копии судебного решения, постановления, уведомления судебного исполнителя о действиях государственного органа, подлежащих исполнению;
документы, подтверждающие прохождение таможенного оформления (таможенная декларация, таможенный приходный ордер за исключением случаев ввоза из стран ЕАЭС, обязательство об обратном вывозе в случаях временного ввоза);
при снятии с регистрационного учета машин (кроме утилизации, выбраковки, списания, передислокация машины за пределы обслуживаемой территории, а также в случае действий, предшествующих сделки по отчуждению машины):

6) машинаға меншік құқығын растайтын құжаттар:
азаматтық заңнама талаптарына сәйкес жасалған шарттар, мәмілелер, куәліктер, мүлікті мұраға алу құқығы туралы құжаттар;
сот куәландырған сот шешімінің, қаулысының, сот орындаушысының орындалуға жататын мемлекеттік органның іс-қимылдары туралы хабарламасының көшірмесі қоса берілген атқару парағы;
кедендік ресімдеуден өткенін растайтын құжаттар (Еуразиялық экономикалық одақ (бұдан әрі – ЕАЭО) елдерінен әкелу жағдайларын қоспағанда, кедендік декларация, кедендік кіріс ордері, уақытша әкелу жағдайларында кері әкету туралы міндеттеме);
7) жаңа және жеке техникалық шығармашылық нәтижесі болып табылатын немесе Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген машиналарға арналған Қазақстан Республикасының сәйкестік сертификаты немесе олардың Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2012 жылғы 20 шілдедегі № 60 шешімімен бекітілген "Ауыл шаруашылығы және орман шаруашылығы тракторларының және оларға арналған тіркемелердің қауіпсіздігі туралы" Кеден одағының техникалық регламентінің (бұдан әрі – техникалық регламент) 6-бабына сәйкестігін растайтын басқа да құжат;
машиналарды қайта тіркеу кезінде:
меншік құқығы өзгерген немесе ортақ меншік пайда болған, тоқтатылған және машиналардың ортақ иелерінің құрамы өзгерген немесе машина иеленушінің (иесінің) тұрғылықты жері (заңды мекенжайы) өзгерген жағдайларда немесе машина иеленушінің (иесінің) ерік білдіруі бойынша, машина тіркелген адамның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі өзгерген жағдайларда:
1) өтініш;
2) жеке тұлғалар үшін – жеке басын куәландыратын құжат (сәйкестендіру үшін);
3) заңды тұлғалар үшін – заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің* немесе анықтаманың көшірмелері;
4) Салық кодексінің 553 және 615-баптарында белгіленген баждар мен алымдардың бюджетке төленгенін растайтын құжат.
Қайта жабдықтау немесе нөмірлік агрегаттарын ауыстыру, арнайы жабдық орнату және өзге де осыған ұқсас өзгерістер салдарынан машина типі өзгерген жағдайда:
1) өтініш;
2) жеке тұлғалар үшін – жеке басын куәландыратын құжат (сәйкестендіру үшін);
3) заңды тұлғалар үшін – заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің* немесе анықтаманың көшірмелері;
4) Салық кодексінің 553 және 615-баптарында белгіленген баждар мен алымдардың бюджетке төленгенін растайтын құжат;
5) машинаға меншік құқығын растайтын құжаттар, оларға мыналар жатады:
азаматтық заңнама талаптарына сәйкес жасалған шарттар, мәмілелер, куәліктер, мүлікті мұраға алу құқығы туралы құжаттар;
сот куәландырған сот шешімінің, қаулысының, сот орындаушысының орындалуға жататын мемлекеттік органның іс-қимылдары туралы хабарламасының көшірмесі қоса берілген атқару парағы;
кедендік ресімдеуден өткенін растайтын құжаттар (ЕАЭО елдерінен әкелу жағдайларын қоспағанда, кедендік декларация, кедендік кіріс ордері, уақытша әкелу жағдайларында кері әкету туралы міндеттеме);
машиналарды тіркеу есебінен шығару кезінде (кәдеге жаратудан, жарамсыз деп танудан, есептен шығарудан, машинаны қызмет көрсетілетін аумақтан тыс жерге көшіруден басқа, сондай-ақ машинаны иеліктен шығару жөніндегі мәміленің алдындағы іс-қимылдар жағдайында):

1) заявление;
2) электронная копия документа, подтверждающая оплату пошлин и сборов в бюджет, установленных статьями 553 и 615 Налоговым кодексом, за исключением случаев оплаты через ПШЭП.
Сведения о документе удостоверяющего личность, о регистрации (перерегистрации) юридического лица, о регистрации индивидуального предпринимателя либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, а также об оплате в бюджет сбора и пошлин за регистрацию машин, в случае оплаты через ПШЭП, работник регистрационного пункта получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Истребование от услугополучателей документов, которые могут быть получены из соответствующих государственных информационных систем, не допускается.
В случаях первичной регистрации машины: услугполучателям представляется фотоматериалы осмотра регистрируемой машины (с видами осматриваемой машины, позволяющие идентифицировать объект исследования) в соответствии с критериями для представления фотоматериалов по осмотру машин (за исключением машин, приобретенных у официального дилера (представителя) производителя машин на территории Республики Казахстан).
В случаях осуществления представителями регистрационных действий от имени собственника или владельца, помимо документов, установленных настоящим пунктом, услугодателю представляются документы, удостоверяющие полномочия представлять интересы собственника или владельца.
В случаях, если государственной регистрации подлежит машина, ранее находившаяся на государственной регистрации в Республике Казахстан, то, помимо документов, установленных настоящим пунктом, услугодателю представляется прежний регистрационный документ, однако непредставление данного документа не является основанием для отказа в произведении государственной регистрации.
В случаях осуществления регистрационных действий, включая регистрацию машин, на лиц, не являющихся собственниками представляются документы подтверждающие право владения:
договора (аренды, субаренды, лизинга, сублизинга, заклада) и акта приема-передачи машины;
письменное согласие собственника машины на совершение соответствующего регистрационного действия, подписанное собственником (для физических лиц), подписанное первым руководителем юридического лица (для юридических лиц).
В случае если машина, подвергающаяся регистрационным действиям, находится в общей собственности, то в регистрационных документах отражаются все собственники и все документы подаются от имени всех собственников машины. Основанием для отчуждения общей собственности физических лиц является нотариально засвидетельствованная сделка.
В случаях, когда собственниками являются несовершеннолетние граждане, не достигшие 14-летнего возраста, регистрационные действия от их имени совершаются родителями (усыновителями) или органами опеки и попечительства с представлением свидетельства о рождении.

1) өтініш;
2) Салық кодексінің 553 және 615-баптарында белгіленген баждар мен алымдардың төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі (ЭҮТШ арқылы төлем жағдайларын қоспағанда).
Жеке басын куәландыратын құжат туралы, заңды тұлғаны тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкерді тіркеу туралы не дара кәсіпкер ретінде қызметінің басталғаны туралы, сондай-ақ ЭҮТШ арқылы төлеген жағдайда, машиналарды тіркеу үшін бюджетке алым мен баж төлеу туралы мәліметтерді тіркеу пунктінің (көрсетілген қызметті берушінің) жұмыскері тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады.
Көрсетілетін қызметті алушылардан тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алуға болатын құжаттарды талап етуге жол берілмейді.
Машинаны алғашқы тіркеу жағдайларында: көрсетілетін қызметті алушыларға машиналарды қарап-тексеру бойынша фотоматериалдар ұсынуға арналған өлшемшарттарға сәйкес тіркелетін машинаны (Қазақстан Республикасының аумағында машиналарды өндірушінің ресми дилерінен (өкілінен) сатып алынған машиналарды қоспағанда) қарап-тексеру фотоматериалдары (тексерілетін машинаның зерттеу объектісін сәйкестендіруге мүмкіндік беретін түрлері қамтылған) ұсынылады.
Өкілдер тіркеу іс-қимылдарын меншік иесінің немесе иеленушінің атынан жүзеге асырған жағдайда, осы тармақта белгіленген құжаттардан басқа тіркеу пунктіне (көрсетілген қызметті берушіге) меншік иесінің немесе иеленушінің мүдделерін білдіру өкілеттігін куәландыратын құжаттар ұсынылады.
Егер, бұрын Қазақстан Республикасында мемлекеттік тіркеуде болған машина мемлекеттік тіркеуге жататын болса, онда осы тармақта белгіленген құжаттардан басқа, тіркеу пунктіне (көрсетілген қызметті берушіге) бұрынғы тіркеу құжаты ұсынылады, алайда аталған құжатты ұсынбау мемлекеттік тіркеуді жүргізуден бас тарту үшін негіз болып табылмайды.
Машиналарды тіркеуді қоса алғанда, тіркеу іс-қимылдарын жүзеге асырған жағдайда, меншік иелері болып табылмайтын адамдарға иелік ету құқығын растайтын мынадай құжаттар ұсынылады:
шарт (жалдау, қосалқы жалдау, лизинг, қосалқы лизинг, кепілзат) және машинаны қабылдау-тапсыру актісі;
меншік иесі қол қойған (жеке тұлғалар үшін), заңды тұлғаның бірінші басшысы қол қойған (заңды тұлғалар үшін) машина иесінің тиісті тіркеу іс-қимылдарын жасауға жазбаша келісімі.
Егер, тіркеу іс-қимылдары жасалатын машина ортақ меншікте болса, онда тіркеу құжаттарында барлық меншік иелері көрсетіледі және барлық құжаттар машинаның барлық иелерінің атынан беріледі. Нотариат куәландырған мәміле жеке тұлғалардың ортақ меншігін иеліктен шығару үшін негіз болып табылады.
Меншік иелері 14 жасқа жетпеген кәмелетке толмаған азаматтар болып табылған жағдайда, олардың атынан тіркеу іс-қимылдарын ата-аналары (асырап алушылары) немесе қорғаншылық және қамқоршылық органдары туу туралы куәлік ұсына отырып жасайды.

В случаях, когда собственниками являются лица в возрасте от 14 до 18 лет, регистрационные действия совершаются этими лицами с письменного согласия родителей (усыновителей) или органов опеки и попечительства с представлением свидетельства о рождении.
В случае приобретения юридическими и физическими лицами машин через аукционы и торговые биржи: представляется подписями уполномоченных лиц протокола аукциона и договора купли-продажи.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным настоящими Правилами;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия электронной цифровой подписи.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 3
к Правилам государственной
регистрации тракторов и
изготовленных на их базе
самоходных шасси и
механизмов, прицепов к ним,
включая прицепы со
смонтированным специальным
оборудованием, самоходных сельскохозяйственных,
мелиоративных и дорожно-
строительных машин и
механизмов, специальных
машин повышенной
проходимости
Форма
Машиналарды тіркеу электронды тізілімі Электронный реестр регистрации машин
Рет саны №
№ п/п
Машиналардың типі мен маркасы
Тип и марка машин
Шыққан (жасалған) жылы
Год выпуска (изготовления)
Машиналар туралы мәліметтер
Данные о машинах
Зауыттық нөмірі
Заводской номер
1
2
3
4
Меншік иесінің атауы немесе аты, әкесінің аты (бар болса), тегі.
Мекенжайы, жұмыс орны – жеке адамдар үшін
Наименование или фамилия, имя, отчество (при его наличии) собственника.
Адрес, место работы – для физических лиц
Техникалық паспорт берілді
Выдан технический паспорт
Күні
Дата
Сериясы,
нөмірі
Серия,
номер
5
6
7
Нөмірлік белгі берілді
Выдан номерной знак
Меншік иесінің, машина иесінің өзгерістері, тіркеуден шығару, нөмірлік белгілерді тапсыру, техникалық паспортты немесе нөмірлік белгіні ауыстыру туралы белгі
Отметка об изменениях собственника, владельца машины, снятии с регистрации, сдаче номерных знаков, замене технического паспорта или номерного знака
Ескертпе
Примечание
Күні
Дата
Сериясы, нөмірі
Серия, номер
8
9
10
11
Приложение 4
к Правилам государственной
регистрации тракторов и
изготовленных на их базе
самоходных шасси и
механизмов, прицепов к ним,
включая прицепы со
смонтированным специальным
оборудованием, самоходных
сельскохозяйственных,
мелиоративных и дорожно-
строительных машин и
механизмов, специальных
машин повышенной
проходимости
Форма
(для физических лиц)
В _____________________________________________________________
(местный исполнительный орган области, городов республиканского
значения, столицы, районов и города областного значения)
от гражданина ___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Год рождения______, проживающего_______________________________
_______________________________________________________________
(указывается адрес места жительства)
паспорт (удостоверение личности) № _______________________________
Индивидуальный идентификационный номер ________________________
Заявление
Прошу _________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Тип машины ____________________________марка __________________
год выпуска_____________________________________________________
заводской номер________________двигатель марка __________________
номерной знак____________, номер технического паспорта ____________
К заявлению прилагаю следующие документы:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
" " 20 год ______________________________________________________
(подпись/ электронная цифровая подпись)
Служебные отметки инженера-инспектора:
Регистрационные данные машины соответствуют указанным в заявлении
" " 20 год ______________________________________________________
(подпись/ электронная цифровая подпись)
Выданы: номерной знак __________________________________________
технический паспорт серии ____________ № ________________________
" " 20 год ______________________ __________________________
Подпись/ электронная цифровая подпись инженера-инспектора
Приложение 5
к Правилам государственной
регистрации тракторов и
изготовленных на их базе
самоходных шасси и
механизмов, прицепов к ним,
включая прицепы со
смонтированным специальным
оборудованием, самоходных
сельскохозяйственных,
мелиоративных и дорожно-
строительных машин и
механизмов, специальных
машин повышенной
проходимости
Форма
(для юридических лиц)
_______________________________________________________________ (местный
исполнительный орган области, городов республиканского значения, столицы,
районов и города областного значения)
Заявление
Прошу_________________________________________________________
_______________________________________________________________
на основании следующих прилагаемых к заявлению документов:

Меншік иелері 14 жастан 18 жасқа дейінгі адамдар болып табылған жағдайда, тіркеу іс-қимылдары осы адамдар ата-аналарының (асырап алушыларының) немесе қорғаншылық және қамқоршылық органдарының жазбаша келісімімен туу туралы куәлік ұсына отырып жасайды.
Заңды және жеке тұлғалар машиналарды аукциондар мен сауда биржалары арқылы сатып алған жағдайда: уәкілетті адамдардың қолдары қойылған аукцион хаттамалары мен сатып алу-сату шарттары ұсынылады.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігінің анықталуы;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсетуге қажетті материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік қызметті алуды талап ететін қызметке немесе қызметтің жекелеген түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімінің (үкімінің) болуы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты заңды күшіне енген сот шешімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті алуға байланысты арнайы құқығынан айрылған болуы.
10
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін қызметті көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасы болған жағдайда, портал арқылы электрондық нысанда мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтері, сондай-ақ бірыңғай байланыс орталығы (1414), 8 800 080 7777. арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Тракторларды және олардың
базасында жасалған өздiгiнен
жүретiн шассилер мен
механизмдердi, монтаждалған
арнаулы жабдығы бар
тіркемелердi қоса алғанда,
олардың тiркемелерiн, өздiгiнен
жүретiн ауылшаруашылық,
мелиорациялық және жол-
құрылыс машиналары мен
механизмдерiн, жүріп өту
мүмкіндігі жоғары арнайы
машиналарды мемлекеттiк
тiркеу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Машиналарды тіркеудің электрондық тізілімі Электронный реестр регистрации машин
Реттік сан №
№ п/п
Машиналардың типі мен маркасы
Тип и марка машин
Шыққан (жасалған) жылы
Год выпуска (изготовления)
Машиналар туралы дерекетер
Данные о машинах
Зауыттық нөмірі
Заводской номер
1
2
3
4
Меншік иесінің атауы немесе аты, әкесінің аты (бар болса), тегі.
Мекенжайы, жұмыс орны – жеке тұлғалар үшін
Наименование или фамилия, имя, отчество (при его наличии) собственника.
Адрес, место работы – для физических лиц
Техникалық паспорт берілді
Выдан технический паспорт
Күні
Дата
Сериясы,
нөмірі
Серия,
номер
5
6
7
Нөмірлік белгі берілді
Выдан номерной знак
Меншік иесінің, машина иесінің өзгерістері, тіркеуден алу, нөмірлік белгілерді тапсыру, техникалық паспортты немесе нөмірлік белгіні ауыстыру туралы белгі
Отметка об изменениях собственника, владельца машины, снятии с регистрации, сдаче номерных знаков, замене технического паспорта или номерного знака
Ескертпе
Примечание
Күні
Дата
Сериясы, нөмірі
Серия, номер
8
9
10
11
Тракторларды және олардың
базасында жасалған өздiгiнен
жүретiн шассилер мен
механизмдердi, монтаждалған
арнаулы жабдығы бар
тіркемелердi қоса алғанда,
олардың тiркемелерiн, өздiгiнен
жүретiн ауылшаруашылық,
мелиорациялық және жол-
құрылыс машиналары мен
механизмдерiн, жүріп өту
мүмкіндігі жоғары арнайы
машиналарды мемлекеттiк
тiркеу қағидаларына
4-қосымша
Нысан
(жеке тұлғалар үшін)
(кімге)__________________________________________________
(облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандардың және
облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы)
(кімнен) азамат __________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
туған жылы_______________________________________________
Мекенжайы _________________________________________________
(тұрғылықты жерінің мекенжайы көрсетіледі)
төлқұжат (жеке куәлік) № ________________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі __________________________________________________
Өтініш
_____________________________________________________________________
___________________________________________________________ сұраймын.
Машинаның типі ______________________ маркасы ______________________
шығарылған жылы ______________________________
зауыттық номері__________________ қозғалтқыштың маркасы __________________
нөмірлік белгісі ____________, техникалық паспорт нөмірі__________________
Өтінішке мынадай құжаттарды қоса ұсынамын:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
" " ____________ 20 жыл ______________________
(қолы/электрондық цифрлық қолтаңбасы)
Инженер-инспектордың қызметтік белгілері:
Машинаның тіркеу деректері өтініште көрсетілгендерге сәйкес келеді
" " ____________ 20 жыл ___________________
(қолы/электрондық цифрлық қолтаңбасы)
Берілгені: нөмірлік белгі _______________________________________
техникалық паспорт сериясы ________ №_______________________________
" " ____________ 20 жыл _____________________
(инженер-инспектордың қолы/электрондық цифрлық қолтаңбасы)
Тракторларды және олардың
базасында жасалған өздiгiнен
жүретiн шассилер мен
механизмдердi, монтаждалған
арнаулы жабдығы бар
тіркемелердi қоса алғанда,
олардың тiркемелерiн, өздiгiнен
жүретiн ауылшаруашылық,
мелиорациялық және жол-
құрылыс машиналары мен
механизмдерiн, жүріп өту
мүмкіндігі жоғары арнайы
машиналарды мемлекеттiк
тiркеу қағидаларына
5-қосымша
Нысан
(заңды тұлғалар үшін)
_____________________________________________________________________
(облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандардың және
облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы)
Өтініш
Өтінішке қоса беріліп отырған мынадай құжаттардың негізінде:

1. _____________________________________________________________
2. _____________________________________________________________
3. ____________________________________________________________
_______________________________________________________________
Данные:
Тип машины __________________Марка ___________________________
Год выпуска__________________Заводской номер машины ______________
Двигатель марка ______________Оформление доверяется произвести __
______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Подпись/ электронная цифровая подпись собственника (владельца)_____
Отметка инженера-инспектора ____________________________________
Выданы Номерной знак __________________________________________
Технический паспорт серия ________ №____________________________
" " 20 год _______________________________________________________
(подпись/ электронная цифровая подпись инженера-инспектора)
Приложение 6
к Правилам государственной
регистрации тракторов и
изготовленных на их базе
самоходных шасси и
механизмов, прицепов к ним,
включая прицепы со
смонтированным специальным
оборудованием, самоходных
сельскохозяйственных,
мелиоративных и дорожно-
строительных машин и
механизмов, специальных
машин повышенной
проходимости
Критерии для представления фотоматериалов
по осмотру машин
Для осуществления государственной регистрации машин физические или юридические лица представляют в местный исполнительный орган областей, городов республиканского значения, столицы, районов и городов областного значения отсканированные копии фотоматериалов осмотра регистрируемой машины с приложением трех видов фотосьемки.
1. Обзорный вид – фотоснимки размещаются с общими видами осматриваемой машины, позволяющие идентифицировать объект исследования с приложением съемок:
1) передней части;
2) задней части;
3) передней и всей боковой части;
4) задней и всей боковой части.
2. Узловой вид – фотоснимки размещаются отдельно, наиболее важные части машины с приложением съемок наличия:
1) спидометра, тахометра и счетчика времени наработки (при наличии для самоходных машин);
2) элементов однопроводной/двухпроводной тормозной системы привода и или контуров тормозных трубопроводов;
3) зеркала заднего вида (для самоходных машин);
4) передних габаритных огней (для самоходных машин);

1. __________________________________________________________________
2. __________________________________________________________________
3. __________________________________________________________________
____________________________________________________________________
сұраймын.
Деректер:
Машинаның типі _________________ Маркасы ______________________
Шығарылған жылы_________________ Машинаның зауыттық нөмірі____________
Қозғалтқыш маркасы _____________________________ Ресімдеу жүргізу
_______________________________________________________ сеніп тапсырылады
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Меншік иесінің (иеленушінің) қолы/электрондық цифрлық қолтаңбасы_____________
Инженер-инспектордың белгісі:_____________________________
Берілгені: нөмірлік белгі _____________________________________________
техникалық паспорт сериясы _____________ №___________________
" " ____________ 20 жыл ________________________________
(инженер-инспектордың қолы/электрондық цифрлық қолтаңбасы)
Тракторларды және олардың
базасында жасалған өздiгiнен
жүретiн шассилер мен
механизмдердi, монтаждалған
арнаулы жабдығы бар
тіркемелердi қоса алғанда,
олардың тiркемелерiн, өздiгiнен
жүретiн ауылшаруашылық,
мелиорациялық және жол-
құрылыс машиналары мен
механизмдерiн, жүріп өту
мүмкіндігі жоғары арнайы
машиналарды мемлекеттiк
тiркеу қағидаларына
6-қосымша
Машиналарды қарап-тексеру жөніндегі фотоматериалдарды ұсынуға арналған өлшемшарттар
Машиналарды мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыру үшін жеке немесе заңды тұлғалар облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органына тіркелетін машинаны қарап-тексеру фотоматериалдарының сканерленген көшірмелерін фототүсірілімнің мынадай үш түрін қоса бере отырып ұсынады.
1. Шолу түрі – қарап-тексерілетін машинаның жалпы түрлері бар, зерттеу объектісін сәйкестендіруге мүмкіндік беретін фототүсірілімдер мынадай түсірілімдер қоса беріле отырып, орналастырылады:
1) алдыңғы бөлігі;
2) артқы бөлігі;
3) алдыңғы және бүкіл бүйір бөлігі;
4) артқы және бүкіл бүйір бөлігі.
2. Тораптық түрі – жекелеген, барынша маңызды бөліктерінің фототүсірілімдері мынадай түсірілімдер қоса беріле отырып орналастырылады:
1) спидометр, тахометр және жұмыс уақытын есептегіш (өздігінен жүретін машиналар үшін бар болса);
2) жетектің бір сымды/екі сымды тежегіш жүйесінің элементтері және (немесе) тежегіш құбыр жолдарының контурлары;
3) артқы көрініс айналары (өздігінен жүретін машиналар үшін);
4) алдыңғы габариттік оттар (өздігінен жүретін машиналар үшін);

5) задних габаритных огней и сигналов торможения и фонаря заднего хода;
6) указателей поворота;
7) места крепления и приспособления для освещения заднего государственного регистрационного номерного знака (далее – номерного знака);
8) фары дальнего света и ближнего света (для самоходных машин);
9) задних световозвращателей.
3. Детальный вид – фотоснимки размещаются для фиксации номерных агрегатов машин, имеющих заводской регистрационный номер с приложением съемок наличия номерных знаков:
1) на двигателе;
2) кузове;
3) шасси;
4) раме.
При этом:
1) фотосъемка машины обеспечивает идентификацию и полноту фиксации деталей, узлов и габаритов машины;
2) объект фотосъемки занимает весь кадр или значительную (более 85%) его часть с оставлением по границам кадра минимального свободного пространства;
3) при фотосъемке фотоаппарат располагают на центральной оси объекта съемки или на высоте деталей или узлов машины, при этом задняя стенка фотоаппарата устанавливается параллельно фотографируемой плоскости объекта;
4) фотосъемку машин рекомендуется проводить в дневное время, машина равномерно освещается естественным источником освещения (солнцем) - не допускается фотосъемка в тени деревьев, зданий.
При проведении фотосъемки в условиях недостаточной освещенности используется фотовспышка или дополнительные источники освещения;
5) на представляемых фотоматериалах отображается дата проведения фотосъемки машины.
Приложение 7
к Правилам государственной
регистрации тракторов и
изготовленных на их базе
самоходных шасси и
механизмов, прицепов к ним,
включая прицепы со
смонтированным специальным
оборудованием, самоходных
сельскохозяйственных,
мелиоративных и дорожно-
строительных машин и
механизмов, специальных
машин повышенной
проходимости
Форма
__________________________________________________________________
(наименование и адрес услугополучателя)
Мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги
В соответствии с подпунктом 2 пунктом 1 статьи 5 Закона Республики Казахстан
от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах", сотрудник
услугодателя ____________________________________________________
________________________________________________________________
(указать наименование и адрес услугодателя) отказывает в оказании государственной
услуги:______________________________________________________________________
(указать наименование государственной услуги)
ввиду указания/представления Вами неполных сведений об условии регистрации
машин, а также в заявлении неполных сведений /неполного перечня документов, а именно:
Наименование сведений/отсутствующих документов:

5) артқы габариттік оттар мен тежеу сигналдары және артқы жүріс шамы;
6) бұрылыс көрсеткіштері;
7) артқы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісін (бұдан әрі – нөмірлік белгі) жарықтандыруға арналған бекіту орны мен айлабұйым;
8) алыс және жақын жарық шамы (өздігінен жүретін машиналар үшін);
9) артқы жарыққайтарғыштар.
3) Егжей-тегжейлі түрі – зауыттық тіркеу нөмірі бар машинаның нөмірлік агрегаттарын белгілеуге арналған фототүсірілімдер мыналардағы нөмірлік белгілердің түсірілімдері қоса беріле отырып орналастырылады:
а) қозғалтқыштағы;
б) шанақтағы;
в) шассидегі;
г) қаңқадағы.
Бұл ретте:
1) машинаның фототүсірілімі машинаның бөлшектерін, тораптарын және габариттерін сәйкестендіруді және толық бекітуді қамтамасыз ету.
2) фототүсірілім объектісі бүкіл кадрды алуы немесе кадр шекаралары бойынша барынша аз бос кеңістік қалдыра отырып, оның едәуір (85%-дан астам) бөлігін алу;
3) фототүсірілім кезінде фотоаппарат түсіру объектісінің орталық осіне немесе машинаның бөлшектері мен тораптарының биіктігіне орналастырылады, бұл ретте фотоаппараттың артқы қабырғасы объектінің суретке түсірілетін жазықтығына параллель болуы;
4) машиналардың фототүсірілімін күндізгі уақытта жүргізу ұсынылады, машина табиғи жарық көзімен (күнмен) біркелкі жарықтандырылуы тиіс - ағаштар, ғимараттар көлеңкесінде фототүсірілім жасауға жол берілмейді.
Жарық жеткіліксіз жағдайда фототүсірілім жасау кезінде фототүсірілім немесе қосымша жарық көздері пайдаланылады.
5) ұсынылатын фотоматериалдарда машина фототүсірілімінің жасалған күнін көрсету.
Тракторларды және олардың
базасында жасалған өздiгiнен
жүретiн шассилер мен
механизмдердi, монтаждалған
арнаулы жабдығы бар
тіркемелердi қоса алғанда,
олардың тiркемелерiн, өздiгiнен
жүретiн ауылшаруашылық,
мелиорациялық және жол-
құрылыс машиналары мен
механизмдерiн, жүріп өту
мүмкіндігі жоғары арнайы
машиналарды мемлекеттiк
тiркеу қағидаларына
7-қосымша
Нысан
__________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының атауы және мекенжайы)
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы уәжді жауап
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі
Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес,
көрсетілетін қызметті берушінің _____________________________
____________________________________________________ қызметкері
(көрсетілетін қызметті берушінің атауы мен мекенжайын көрсету)
Сіз машиналарды тіркеу шарттары туралы мәліметтерді, сондай-ақ өтініште осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес көзделген мәліметтерді/құжаттар тізбесін толық көрсетпеуіңізге/ұсынбауыңызға байланысты, атап айтқанда:
(мәліметтердің/жоқ құжаттардың атауы:)

1. ________________________________________;
2. ________________________________________;
3. ________________________________________.
Настоящий отказ составлен в 2 экземплярах, по одному для каждой стороны.
________________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) сотрудника регистрирующего органа (подпись) Получил___________________________________________________________ (фамилия, имя,
отчество (при его наличии) услугополучателя подпись) "___"_____ 20__ год.
Приложение 8
к Правилам государственной
регистрации тракторов и
изготовленных на их базе
самоходных шасси и
механизмов, прицепов к ним,
включая прицепы со
смонтированным специальным
оборудованием, самоходных
сельскохозяйственных,
мелиоративных и дорожно-
строительных машин и
механизмов, специальных
машин повышенной
проходимости
Форма
Местный
исполнительный орган
Местный
исполнительный орган
[наименование уполномоченного органа на государственном языке ]
[наименование уполномоченного органа на русском языке]
[Реквизиты уполномоченного органа на государственном языке]
[Реквизиты уполномоченного органа на русском языке]
[номер уведомления]
[дата выдачи уведомления
[Наименование услугополучателя]
[Реквизиты услугополучателя]
Беру уақыты мен орны көрсетіле отырып, тіркеу құжатының (телнұсқасының) және нөмірлік белгінің дайын екендігі туралы хабарлама/
Уведомление о готовности регистрационного документа (дубликата) и (или) номерного знака, с указанием времени и места выдачи
[Хабарлама мәтіні/Текст уведомления]
[Руководитель структурного подразделения местного исполнительного органа] [фамилия, имя, отчество (при его наличии) подписывающего]
Приложение 9
к Правилам государственной
регистрации тракторов и
изготовленных на их базе
самоходных шасси и
механизмов, прицепов к ним,
включая прицепы со
смонтированным специальным
оборудованием, самоходных
сельскохозяйственных,
мелиоративных и дорожно-
строительных машин и
механизмов, специальных
машин повышенной
проходимости
Перечень буквенных обозначений в латинской транскрипции областей и городов Республики Казахстан, применяемых на серии бланков технических паспортов и на государственных номерных знаках
п/п
Наименование региона
Буквенное обозначение
1
город Нур-Султан
Z
2
город Алматы
A
3
Акмолинская область
C
4
Актюбинская область
D
5
Алматинская область
B
6
Атырауская область
E
7
Западно-Казахстанская область
L
8
Жамбылская область
H
9
Карагандинская область
M
10
Костанайская область
P
11
Кызылординская область
N
12
Мангистауская область
R
13
Туркестанская область
X
14
Павлодарская область
S
15
Северо-Казахстанская область
T
16
Восточно-Казахстанская область
F
17
город Шымкент
Y
18
резерв
G, Q, W
Приложение 10
к Правилам государственной
регистрации тракторов и
изготовленных на их базе
самоходных шасси и
механизмов, прицепов к ним,
включая прицепы со
смонтированным специальным
оборудованием, самоходных
сельскохозяйственных,
мелиоративных и дорожно-
строительных машин и
механизмов, специальных
машин повышенной
проходимости
Форма
Нөмірлік белгілер мен техникалық паспорттардың келіп түсуін және берілуін есепке алу журналы
Журнал учета поступления и выдачи номерных знаков и технических паспортов
Келіп түсуі
Поступление
Күні
Дата
Қайдан келіп түсті, жүкқұжаттың немесе ілеспе хаттың нөмірі
Откуда поступили № накладной или сопроводительного письма
Саны
Количество
Сериясы мен нөмірі
Серия и Номера
1
2
3
4
Берілуі
Выдача
Ескертпе
Примечание
Берілген күні
Дата выдачи
Беру үшін негіз
Основания для выдачи
Кімге берілді (инспекцияның атауы, алушының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Кому выдано (наименование инспекции, фамилия, имя, отчество (при его наличии получателя)
Саны
Количество
Сериясы мен нөмірлері
Серия и номера
Алғандығы туралы қолхат
Расписка в получении
5
6
7
8
9
10
11

1. ________________________________________;
2. ________________________________________;
3. ________________________________________
көрсетпеуіңізге/ұсынбауыңызға байланысты ___________________________
_____________________________________________ көрсетуден бас тартады.
(мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауын көрсету)
Осы бас тарту әрбір тарап үшін бір-бірден 2 данада жасалды.
__________________________________________________________________
(тіркеуші орган қызметкерінің аты, әкесінің аты (бар болса), тегі (қолы))
Алған___________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, қолы)
"___" _______ 20__ жыл.
Тракторларды және олардың
базасында жасалған өздiгiнен
жүретiн шассилер мен
механизмдердi, монтаждалған
арнаулы жабдығы бар
тіркемелердi қоса алғанда,
олардың тiркемелерiн, өздiгiнен
жүретiн ауылшаруашылық,
мелиорациялық және жол-
құрылыс машиналары мен
механизмдерiн, жүріп өту
мүмкіндігі жоғары арнайы
машиналарды мемлекеттiк
тiркеу қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Жергілікті атқарушы орган
Жергілікті атқарушы орган
[уәкілетті органның мемлекеттік тілдегі атауы ]
[уәкілетті органның орыс тіліндегі атауы]
[Уәкілетті органның мемлекеттік тілдегі деректемелері]
[уәкілетті органның орыс тіліндегі деректемелері]
[хабарлама нөмірі]
[хабарламаны беру күні
[Көрсетілетін қызметті алушының атауы]
[Көрсетілетін қызметті алушының деректемелері]
Беру уақыты мен орны көрсетіле отырып, тіркеу құжатының (телнұсқасының) және(немесе) нөмірлік белгінің дайын екендігі туралы хабарлама/
Уведомление о готовности регистрационного документа (дубликата) и (или) номерного знака, с указанием времени и места выдачи
[Хабарлама мәтіні/Текст уведомления]
[Жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшесінің басшысы] [қол қоюшының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі]
Тракторларды және олардың
базасында жасалған өздiгiнен
жүретiн шассилер мен
механизмдердi, монтаждалған
арнаулы жабдығы бар
тіркемелердi қоса алғанда,
олардың тiркемелерiн, өздiгiнен
жүретiн ауылшаруашылық,
мелиорациялық және жол-
құрылыс машиналары мен
механизмдерiн, жүріп өту
мүмкіндігі жоғары арнайы
машиналарды мемлекеттiк
тiркеу қағидаларына
9-қосымша
Техникалық паспорттар бланкілерінің сериясында және мемлекеттік нөмірлік белгілерде қолданылатын Қазақстан Республикасының облыстары мен қалаларының латын транскрипциясындағы әріптік белгілері тізбесі
Р/с
Өңірдің атауы
Әріптік белгі
1
Нұр-Сұлтан қаласы
Z
2
Алматы қаласы
A
3
Ақмола облысы
C
4
Ақтөбе облысы
D
5
Алматы облысы
B
6
Атырау облысы
E
7
Батыс Қазақстан облысы
L
8
Жамбыл облысы
H
9
Қарағанды облысы
M
10
Қостанай облысы
P
11
Қызылорда облысы
N
12
Маңғыстау облысы
R
13
Түркістан облысы
X
14
Павлодар облысы
S
15
Солтүстік Қазақстан облысы
T
16
Шығыс Қазақстан облысы
F
17
Шымкент қаласы
Y
18
резерв
G, Q, W
Тракторларды және олардың
базасында жасалған өздiгiнен
жүретiн шассилер мен
механизмдердi, монтаждалған
арнаулы жабдығы бар
тіркемелердi қоса алғанда,
олардың тiркемелерiн, өздiгiнен
жүретiн ауылшаруашылық,
мелиорациялық және жол-
құрылыс машиналары мен
механизмдерiн, жүріп өту
мүмкіндігі жоғары арнайы
машиналарды мемлекеттiк
тiркеу көрсету қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Нөмірлік белгілер мен техникалық паспорттардың келіп түсуін және берілуін есепке алу журналы Журнал учета поступления и выдачи номерных знаков и технических паспортов
Келіп түсуі
Поступление
Күні
Дата
Қайдан келіп түсті, жүкқұжаттың немесе ілеспе хаттың нөмірі
Откуда поступили № накладной или сопроводительного письма
Саны
Количество
Сериясы мен нөмірлері
Серия и Номера
1
2
3
4
Берілуі
Выдача
Ескертпе
Примечание
Берілген күні
Дата выдачи
Беру үшін негіз
Основания для выдачи
Кімге берілді (инспекцияның атауы, алушының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Кому выдано (наименование инспекции, фамилия, имя, отчество (при его наличии) получателя)
Саны
Количество
Сериясы мен нөмірлері
Серия и номера
Алғандығы туралы қолхат
Расписка в получении
5
6
7
8
9
10
11