О внесении изменения в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 2 июня 2010 года № 367 "Об утверждении Правил формирования и ведения базы данных по идентификации сельскохозяйственных животных и выдачи выписки из нее"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 июля 2020 года № 238. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июля 2020 года № 21031
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 2 июня 2010 года № 367 "Об утверждении Правил формирования и ведения базы данных по идентификации сельскохозяйственных животных и выдачи выписки из нее" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6321, опубликован в газете "Казахстанская правда" 12 ноября 2010 года № 306-309 (26367-26370)) следующее изменение:
Правила формирования и ведения базы данных по идентификации сельскохозяйственных животных и выдачи выписки из нее, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту ветеринарной, фитосанитарной и пищевой безопасности Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
С. Омаров
Приложение к приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 27 июля 2020 года № 238
Утверждены приказом
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 2 июня 2010 года № 367
Правила формирования и ведения базы данных по идентификации сельскохозяйственных животных и выдачи выписки из нее
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования и ведения базы данных по идентификации сельскохозяйственных животных и выдачи выписки из нее (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 39) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 10 июля 2002 года "О ветеринарии" (далее – Закон) и определяют порядок формирования и ведения базы данных по идентификации сельскохозяйственных животных и выдачи выписки из нее.

"Ауыл шаруашылығы жануарларын бiрдейлендiру жөнiндегi деректер базасын қалыптастыру және жүргізу және одан үзінді көшірмелер беру қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2010 жылғы 2 маусымдағы № 367 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 27 шiлдедегi № 238 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 29 шiлдеде № 21031 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Ауыл шаруашылығы жануарларын бiрдейлендiру жөнiндегi деректер базасын қалыптастыру және жүргізу және одан үзінді көшірмелер беру қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2010 жылғы 2 маусымдағы № 367 бұйрығына (Нормативтiк құқықтық актілерді мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiне № 6321 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінің 2010 жылғы 31 желтоқсандағы № 556-559 (26402) сандарында жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ауыл шаруашылығы жануарларын бiрдейлендiру жөнiндегi деректер базасын қалыптастыру және жүргізу және одан үзінді көшірмелер беру қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Ветеринариялық, фитосанитариялық және тамақ қауіпсіздігі департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
С. Омаров
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2020 жылғы 27 шілдедегі
№ 238 бұйрыққа
қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2010 жылғы 2 маусымдағы
№ 367 бұйрығымен
бекітілген
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі деректер базасын қалыптастыру, жүргізу және одан үзінді көшірмелер беру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі деректер базасын қалыптастыру, жүргізу және одан үзінді көшірмелер беру қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Ветеринария туралы" 2002 жылғы 10 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 8-бабы 39) тармақшасына сәйкес әзірленді және ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқорды қалыптастыру, жүргізу және одан үзінді көшірмелер беру тәртібін айқындайды.

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) база данных по идентификации сельскохозяйственных животных (далее – база данных) – часть ветеринарного учета, предусматривающая единую, многоуровневую систему регистрации данных об индивидуальном номере животного, о его ветеринарных обработках, включая результаты диагностических исследований, а также данных о владельце животного, осуществляемая государственными ветеринарными организациями, созданными местными исполнительными органами, и используемая уполномоченным органом в области ветеринарии;
2) одноразовый пароль – пароль, действительный только для одного сеанса аутентификации пользователя;
3) уполномоченный орган в области ветеринарии (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в области ветеринарии, а также в пределах своих полномочий межотраслевую координацию;
4) доступ к базе данных – внесение, актуализация, обновление, ознакомление со сведениями в базе данных, ее обработка, включая копирование, анализ и другие операции с сведениями, имеющимися в базе данных;
5) выписка из базы данных – сведения о сроках и характере проведенных ветеринарных мероприятий, включая результаты диагностических исследований, извлекаемые из базы данных специалистами в области ветеринарии государственных ветеринарных организаций, созданных местными исполнительными органами, по требованию владельцев животных;
6) сведения – данные (информация) о регистрации данных об индивидуальном номере животного, о его ветеринарных обработках, включая результаты диагностических исследований, а также данных о владельце животного;
7) оператор – юридическое лицо, осуществляющее сопровождение государственной информационной системы;
8) пользователь – субъект информатизации, использующий объекты информатизации для выполнения конкретной функции и (или) задачи в базе данных;
9) ведомство уполномоченного органа (далее – ведомство) – Комитет ветеринарного контроля и надзора Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Функционирование базы данных осуществляется в рамках соответствующей государственной информационной системы (далее – информационная система).
4. База данных предназначается для:
1) обеспечения единых принципов идентификации животных, групп животных и их государственного учета;
2) создания единой автоматизированной системы контроля за перемещением животных внутри республики и при их экспорте и импорте;

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқор (бұдан әрі - дерекқор) - диагностикалық зерттеулер нәтижелерін қоса алғанда, жануардың жеке нөмірі туралы, оны ветеринариялық дауалау туралы деректерді, сондай-ақ жануардың иесі туралы деректерді тіркеудің бірыңғай, көпдеңгейлі жүйесін көздейтін, жергілікті атқарушы органдар құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдар жүзеге асыратын және уәкілетті орган пайдаланатын ветеринариялық есепке алудың бір бөлігі;
2) бір реттік құпиясөз - пайдаланушыны аутентификациялаудың бір сеансы үшін ғана жарамды құпиясөз;
3) ветеринария саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) - ветеринария саласындағы басшылықты, сондай-ақ өз құзыреті шегінде салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
4) дерекқорға қолжетімділік - дерекқорға деректерді енгізу, өзектендіру, жаңарту, танысу, көшіруді, талдауды және деректер базасындағы мәліметтермен жүргізілетін басқа да операцияларды қоса алғанда, оны өңдеу;
5) дерекқордан үзінді көшірме - жергілікті атқарушы органдар құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдардың ветеринария саласындағы мамандары ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқордан уәкілетті орган бекіткен тәртіппен және нысанда жануарлар иелерінің талап етуі бойынша алатын, диагностикалық зерттеулер нәтижелерін қоса алғанда, жүргізілген ветеринариялық іс-шаралардың мерзімдері мен сипаты туралы мәліметтер;
6) мәліметтер - жануардың жеке нөмірі туралы, диагностикалық зерттеулер нәтижелерін қоса алғанда, оны ветеринариялық өңдеу туралы деректерді, сондай-ақ жануардың иесі туралы деректерді тіркеу туралы деректер (ақпарат);
7) оператор - мемлекеттік ақпараттық жүйені сүйемелдеуді жүзеге асыратын заңды тұлға;
8) пайдаланушы - дерекқорда нақты функцияларды және (немесе) міндеттерді орындау үшін ақпараттандыру объектілерін пайдаланатын ақпараттандыру субъектісі;
9) уәкілетті органның ведомствосы (бұдан әрі - ведомство) - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Ветеринариялық бақылау және қадағалау комитеті.
3. Дерекқордың жұмыс істеуі тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйе (бұдан әрі - ақпараттық жүйе) шеңберінде жүзеге асырылады.
4. Дерекқор мыналарға арналады:
1) жануарларды, жануарлар топтарын бірдейлендірудің бірыңғай қағидаттарын және оларды мемлекеттік есепке алуды қамтамасыз ету;
2) жануарлардың республика ішінде және олардың экспорты мен импорты кезінде орын ауыстыруын бақылаудың бірыңғай автоматтандырылған жүйесін құру;

3) обеспечения достоверности противоэпизоотических, ветеринарно-профилактических мероприятий;
4) усиления контроля за ветеринарно-санитарным состоянием, качеством и происхождению продукции и сырья животного происхождения;
5) обеспечения государственных органов информацией о животных;
6) получения информации о поголовье животных: пола, возраста, породной принадлежности и мест их нахождения, для улучшения управления и прогнозирования рынков продукции животноводства;
7) оптимизации разработки и выполнения селекционных программ и организации технологических систем в животноводстве;
8) формирования и функционирования системы управления рисками в области ветеринарии;
9) проведения государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора, включая профилактический контроль и надзор без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора.
5. База данных ведется в электронном виде. Ведение базы данных осуществляется в условиях, обеспечивающих предотвращение несанкционированного доступа к базе данных.
6. Доступ к базе данных предоставляется в соответствии с Законом Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации" (далее – Закон об информатизации) по согласованию с ведомством.
7. Ведение базы данных включает:
1) внесение в базу данных сведений, указанных в пункте 38 настоящих Правил;
2) актуализацию (обновление) сведений, внесенных (имеющихся) в базу данных;
3) анализ и обработку сведений, находящихся в базе данных.
8. Внесение сведений, указанных в пункте 38 настоящих Правил, в базу данных и актуализация (обновление) сведений, внесенных (имеющихся) в базу данных, за исключением ветеринарных мероприятий (профилактическая вакцинация, аллергические исследования, диагностические исследования, идентификация животных) производится не позднее 1 (одного) рабочего дня с даты подтверждения (выявления) событий (рождение, передача права пользования, владения, покупка, продажа, кража, убой или гибель (падеж) животного), включая по выданным ветеринарным документам (ветеринарная справка, ветеринарный сертификат), и (или) извещениям физических и юридических лиц в соответствии с подпунктом 6) статьи 25 Закона, и (или) по результатам государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора.
Внесение сведений в базу данных и актуализация (обновление) сведений, внесенных (имеющихся) в базу данных по ветеринарным мероприятиям (профилактическая вакцинация, аллергические исследования, диагностические исследования, идентификация животных) проводится в процессе проведения ветеринарных мероприятий, но не позднее 3 (трех) рабочих дней с даты их проведения.
Внесение сведений в базу данных о результатах аллергических и диагностических исследований проводится в течение 1 (одного) рабочего дня с даты получения результатов диагностических исследований от государственной ветеринарной лаборатории и читки аллергических исследований.

3) эпизоотияға қарсы, ветеринариялық-профилактикалық іс-шаралардың дұрыстығын қамтамасыз ету;
4) жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың ветеринариялық-санитариялық жай-күйін, сапасын және шығу тегін бақылауды күшейту;
5) мемлекеттік органдарды жануарлар туралы ақпаратпен қамтамасыз ету;
6) жануарлар басы туралы: мал шаруашылығы өнімдерінің нарықтарын басқаруды және болжауды жақсарту үшін жынысы, жасы, тұқымдық тиесілілігі және олардың орналасқан жері туралы ақпарат алу;
7) селекциялық бағдарламаларды әзірлеу мен орындауды және мал шаруашылығында технологиялық жүйелерді ұйымдастыруды оңтайландыру;
8) ветеринария саласындағы тәуекелдерді басқару жүйесін қалыптастыру және оның жұмыс істеуі;
9) бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылауды және қадағалауды қоса алғанда, мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауды және қадағалауды жүргізу.
5. Дерекқор электронды түрде жүргізіледі. Дерекқорды жүргізу дерекқорға рұқсатсыз қол жеткізуді болдырмауды қамтамасыз ететін жағдайларда жүзеге асырылады.
6. Дерекқорға қолжетімділік ведомствомен келісу бойынша "Ақпараттандыру туралы" 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Ақпараттандыру туралы заң) сәйкес беріледі.
7. Дерекқорды жүргізу мыналардан тұрады:
1) осы Қағидалардың 38-тармағында көрсетілген мәліметтерді дерекқорға енгізу;
2) дерекқорға енгізілген (бар) мәліметтерді өзекті ету (жаңарту);
3) дерекқордағы мәліметтерді талдау және өңдеу.
8. Ветеринариялық іс-шараларды (профилактикалық вакциналау, аллергиялық зерттеулер, диагностикалық зерттеулер, жануарларды бірдейлендіру) қоспағанда, осы Қағидалардың 38-тармағында көрсетілген мәліметтерді дерекқорға енгізу және дерекқорға енгізілген (бар) мәліметтерді өзектендіру (жаңарту) берілген ветеринариялық құжаттар (ветеринариялық анықтама, ветеринариялық сертификат) және (немесе) Заңның 25-бабының 6) тармақшасына сәйкес жеке және заңды тұлғалардың хабарламалары бойынша және (немесе) мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау нәтижелері бойынша оқиғаларды қоса алғанда, оқиғалар (жануардың тууы, пайдалану құқығын беру, иелену, сатып алу, сату, ұрлау, сою немесе өлу (қырылу)) расталған (анықталған) күннен бастап 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Ветеринариялық іс-шаралар (профилактикалық вакциналау, аллергиялық зерттеулер, диагностикалық зерттеулер, жануарларды бірдейлендіру) бойынша мәліметтерді дерекқорға енгізу және дерекқорға енгізілген (бар) мәліметтерді өзектендіру (жаңарту) ветеринариялық іс-шаралар жүргізу барысында, бірақ олар жүргізілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Дерекқорға аллергиялық және диагностикалық зерттеулердің нәтижелері туралы мәліметтерді енгізу мемлекеттік ветеринариялық зертханадан диагностикалық зерттеулердің нәтижелері алынған және аллергиялық зерттеулер оқып таныстырылған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде жүргізіледі.

9. В случае изменения сведений, предусмотренных в пункте 38 настоящих Правил, внесение их в базу данных производится в срок не позднее 3 (трех) рабочих дней с даты наступления таких изменений.
10. Государственные ветеринарные организации, созданные местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы, обеспечивают полноту и достоверность сведений, внесенных (актуализированных, измененных) в базу данных.
11. При работе с базой данных пользователь руководствуется инструкцией (методикой) по работе с базой данных, разработанной и размещенной оператором в базе данных.
Глава 2. Порядок доступа к базе данных
12. Процедура регистрации (создание учетной записи) пользователя и предоставления ему (или изменения его) прав доступа к базе данных инициируется заявкой на регистрацию (создание) учетной записи пользователя и предоставления ему (или изменения его) прав доступа к информационной системе (базе данных) по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – заявка), с предоставлением письма руководителя организации и в зависимости от уровня доступа к базе данных копии документов, подтверждающих трудовые отношения, увольнение, перевод на другую работу внутри организации заявителя, расширение (уменьшение) функциональных обязанностей пользователя, связанных с работой в базе данных, а также обслуживание пользователем соответствующих административно-территориальных единиц и сельскохозяйственных формирований, крестьянских, фермерских хозяйств согласно функциональным обязанностям, закреплению, трудовому договору.
Учетная запись пользователя содержит персональный уникальный логин и пароль, под которыми он регистрируется и работает в базе данных.
Заявка направляется заявителем письмом в адрес ведомства.
13. Организационное обеспечение процессов создания персонального уникального логина, использования, смены и прекращения действия паролей доступа к базе данных и контроль за действиями пользователя осуществляется оператором.
14. На основании поданных заявок оператор в течение 1 (одного) рабочего дня с даты получения заявки, направляет на электронную почту пользователя персональный уникальный логин и одноразовый пароль для входа в базу данных, либо письменный отказ в удовлетворении заявки.
При первоначальном входе, в целях информационной безопасности, база данных попросит поменять одноразовый пароль на новый пароль.
Одноразовый пароль генерируется оператором базы данных и автоматически высылается информационной системой на указанную электронную почту пользователя. Новый пароль придумывается непосредственно пользователем.
Каждые 30 (тридцать) дней база данных автоматически запрашивает изменения пароля. Старый и новый пароль не должны быть идентичны.

9. Осы Қағидалардың 38-тармағында көзделген мәліметтер өзгерген жағдайда, оларды дерекқорға енгізу осындай өзгерістер басталған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
10. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдар дерекқорға енгізілген (өзектендірілген, өзгертілген) мәліметтердің толықтығы мен дұрыстығын қамтамасыз етеді.
11. Дерекқормен жұмыс істеу кезінде пайдаланушы дерекқорда оператор әзірлеген және орналастырған дерекқормен жұмыс істеу жөніндегі нұсқаулықты (әдістемені) басшылыққа алады.
2-тарау. Дерекқорға қол жеткізу тәртібі
12. Пайдаланушыны тіркеу (есепке алу жазбасын жасау) және оған дерекқорға қол жеткізу құқықтарын беру (немесе оны өзгерту) рәсіміне ұйым басшысының хатын және дерекқорға қол жеткізу деңгейіне қарай еңбек қатынастарын, жұмыстан босатуды, өтініш берушінің ұйымы ішінде басқа жұмысқа ауыстыруды, пайдаланушының дерекқордағы жұмысына байланысты функционалдық міндеттерін кеңейтуді (азайтуды), сондай-ақ пайдаланушының функционалдық міндеттеріне, бекітіліп берілуіне, еңбек шартына сәйкес тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктерге және ауыл шаруашылығы құралымдарына, шаруа, фермер қожалықтарына қызмет көрсетуін растайтын құжаттардың көшірмелерін ұсына отырып, оған осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пайдаланушының есепке алу жазбасын тіркеуге (жасауға) және ақпараттық жүйеге (дерекқорға) қол жеткізу құқықтарын беруге (немесе оны өзгертуге) арналған өтініммен (бұдан әрі - өтінім) бастамашылық етіледі.
Пайдаланушының есепке алу жазбасы дербес бірегей логиннен және құпиясөзден тұрады, онымен ол дерекқорда тіркеліп, жұмыс істейді.
Өтінім беруші өтінімді ведомствоның мекенжайына хатпен жібереді.
13. Дербес бірегей логин құру, дерекқорға қолжетімділік құпиясөздерін пайдалану, ауыстыру және қолданылуын тоқтату процестерінің ұйымдастырылуын қамтамасыз етуді және пайдаланушының іс-қимылдарын бақылауды оператор берілген өтінімдер негізінде жүзеге асырады.
14. Берілген өтінімдер негізінде оператор өтінімді алған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде дерекқорға кіру үшін пайдаланушының электрондық почтасына дербес бірегей логинді және бір реттік құпиясөзді немесе өтінімді қанағаттандырудан жазбаша бас тартуды жібереді.
Алғаш кірген кезде ақпараттық қауіпсіздік мақсатында дерекқор бір реттік құпиясөзді жаңа құпиясөзге ауыстыруды сұрайды.
Бір реттік құпиясөзді дерекқор операторы түрлендіреді және пайдаланушының көрсетілген электрондық почтасына ақпараттық жүйе автоматты түрде жібереді. Жаңа құпиясөзді пайдаланушының өзі ойлап табады.
Әрбір 30 (отыз) күн сайын дерекқор автоматты түрде құпиясөзді өзгертуді сұрайды. Ескі және жаңа құпиясөз бірдей болмауы керек.

15. Выдача персонального уникального логина и пароля пользователю регистрируется оператором в журнале регистрации пользователей и выдачи персональных уникальных логинов, паролей по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
16. При работе в базе данных не допускается:
1) использование несколькими пользователями одного и того же персонального уникального логина;
2) передача пользователем своего персонального уникального логина и пароля другим лицам.
17. Для обеспечения требований информационной безопасности срок действия предоставления доступа к базе данных ограничен одним календарным годом, за исключением случаев, указанных в пунктах 18 и 19 настоящих Правил. Данные ограничения устанавливаются оператором при создании учетной записи.
18. В случае увольнения, перевода на другую работу внутри организации, расширения (уменьшения) функциональных обязанностей пользователя, связанных с работой в базе данных, производится изменение прав пользователя на основании вновь поданной заявки, с приложением письма руководителя организации и копии документов, подтверждающих увольнение, перевод на другую работу внутри организации, расширение (уменьшение) функциональных обязанностей пользователя, связанных с работой в базе данных.
19. Учетная запись пользователя, не осуществляющего деятельность в базе данных более 90 (девяноста) календарных дней, блокируется автоматически базой данных.
20. Для активации заблокированных учетных записей по основанию, указанному в пункте 19 настоящих Правил, а также при утере пароля и (или) персонального уникального логина, не обеспечении требований по сохранности персонального уникального логина и пароля заявителем, подается повторная заявка, с приложением письма руководителя организации и копии документов, подтверждающих трудовые отношения, для активации заблокированных учетных записей в базе данных.
21. Пользователями, независимо от служебного положения выполняются требования настоящих Правил, и не допускается передача информация из базы данных пользователям, не имеющим доступа к данной информации.
22. Доступ к базе данных предоставляется оператором по письменному согласованию с ведомством. Оператор направляет в ведомство заявку пользователя с подтверждающими документами, указанными в пункте 12 настоящих Правил, в течение 1 (одного) рабочего дня со дня его получения, на которое ведомство не позднее 1 (одного) рабочего дня направляет оператору письменное согласование, или мотивированный отказ с указанием причин.
Доступ к базе данных для пользователей, осуществляющих внесение сведений, указанных в пункте 38 настоящих Правил, и актуализацию (обновление) сведений предоставляется только тем пользователям, которые по обязанностям, закреплению, трудовому договору и иной документации наделены соответствующей функцией по проведению идентификации сельскохозяйственных животных, проведению ветеринарных мероприятий на соответствующих административно-территориальных единицах или сельскохозяйственных формирований, крестьянских, фермерских хозяйств.
Доступ к базе данных для пользователей, осуществляющих анализ и обработку сведений, находящихся в базе данных по сельскохозяйственным животным при выполнении функции, закрепленных за ними, контроль за своевременным и достоверным вводом сведений в базу данных, за присвоением и использованием владельцами животных идентификационных номеров, перемещением животных, полнотой и достоверностью сведений базы данных, предоставляется всем пользователям соответствующих государственных органов, организации по их заявке (количество не ограничивается).

15. Пайдаланушыға дербес бірегей логин және құпиясөзді беруді оператор осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пайдаланушыларды тіркеу және дербес бірегей логиндерді, құпиясөздерді беру журналында тіркейді.
16. Дерекқорда жұмыс істеу кезінде:
1) бір жеке бірегей логинді бірнеше пайдаланушының пайдалануына;
2) пайдаланушының өзінің жеке бірегей логинін және құпиясөзін басқа адамдарға беруіне жол берілмейді.
17. Ақпараттық қауіпсіздік талаптарын қамтамасыз ету үшін дерекқорға қолжетімділікті ұсыну мерзімі осы Қағидалардың 18 және 19-тармақтарында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, бір күнтізбелік жылмен шектелген. Бұл шектеулерді оператор есепке алу жазбасын жасау кезінде белгілейді.
18. Жұмыстан босатылған, ұйым ішінде басқа жұмысқа ауыстырылған, пайдаланушының дерекқордағы жұмысына байланысты функционалдық міндеттері көбейген (азайған) жағдайда, ұйым басшысының хаты мен жұмыстан босатылғанын, ұйымының ішінде басқа жұмысқа ауыстырылғанын, пайдаланушының дерекқордағы жұмысына байланысты функционалдық міндеттерінің көбейгенін (азайғанын) растайтын құжаттардың көшірмелері қоса беріле отырып, жаңадан берілген өтінім негізінде пайдаланушының құқықтарын өзгерту жүргізіледі.
19. Дерекқорда 90 (тоқсан) күнтізбелік күннен астам уақыт қызметін жүзеге асырмаған пайдаланушының есепке алу жазбасын дерекқор автоматты түрде бұғаттайды.
20. Осы Қағидалардың 19-тармағында көрсетілген негіз бойынша бұғатталған есепке алу жазбаларын белсенді ету үшін, сондай-ақ өтініш беруші құпиясөзді және (немесе) дербес бірегей логинді жоғалтқан, дербес бірегей логинді және құпиясөзді сақтау жөніндегі талаптарды қамтамасыз етпеген кезде ұйым басшысының хаты мен еңбек қатынастарын растайтын құжаттардың көшірмелері қоса беріле отырып, дерекқордағы бұғатталған есептік жазбаларды іске қосу үшін қайта өтінім беріледі.
21. Пайдаланушылар қызмет жағдайына қарамастан осы Қағидалардың талаптарын орындайды және осы ақпаратқа рұқсаты жоқ пайдаланушыларға дерекқордан ақпарат беруді болдырмау бойынша шаралар қабылдайды.
22. Дерекқорға қолжетімділікті оператор ведомствомен жазбаша келісу бойынша береді. Оператор пайдаланушының растаушы құжаттары бар өтінімді осы Қағидалардың 12-тармағында көрсетілген растаушы құжаттармен оны алған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде ведомствоға жібереді, оған ведомство 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей операторға себептерін көрсете отырып жазбаша келісімді немесе уәжді бас тартуды жібереді.
Осы Қағидалардың 38-тармағында көрсетілген мәліметтерді енгізуді және мәліметтерді өзектендіруді (жаңартуды) жүзеге асыратын пайдаланушылар үшін дерекқорға қолжетімділік міндеттері, бекітіліп берілуі, еңбек шарты және басқа да құжаттамалар бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізуге, тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктерде немесе ауыл шаруашылығы құралымдарында, шаруа, фермер қожалықтарында ветеринариялық іс-шараларды жүргізуге тиісті функциялар берілген пайдаланушыларға ғана беріледі.
Өздеріне бекітіліп берілген функцияларды орындау кезінде дерекқордағы ауыл шаруашылығы жануарлары туралы мәліметтерді талдауды және өңдеуді, мәліметтердің дерекқорға уақтылы және дұрыс енгізілуін, жануарлар иелерінің жануарларға сәйкестендіру нөмірлерін беруіне және пайдалануына, жануарлардың орнын ауыстыруына, дерекқор мәліметтерінің толықтығы мен дұрыстығына бақылауды жүзеге асыратын пайдаланушылар үшін дерекқорға қолжетімділік тиісті мемлекеттік органдардың, ұйымдардың барлық пайдаланушыларына олардың өтінімі бойынша беріледі (саны шектелмейді).

23. Доступ к базе данных предоставляется следующим пользователям:
1) физические и юридические лица;
2) ветеринарные врачи сельскохозяйственных формирований, крестьянских, фермерских хозяйств, осуществляющие в данных сельскохозяйственных формированиях, крестьянских, фермерских хозяйствах процедуру идентификации в соответствии с пунктом 27 Правил идентификации сельскохозяйственных животных, утвержденных приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 7-1/68 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11127) (далее – Правила идентификации), и взятие проб крови в соответствии с пунктом 15 Правил планирования и проведения ветеринарных мероприятий против особо опасных болезней животных, утвержденных приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 июня 2014 года № 16-07/332 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9639) (далее – Правила планирования и проведения ветеринарных мероприятий против особо опасных болезней животных);
3) специалисты в области ветеринарии государственных ветеринарных организаций, созданных местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы, включая ветеринарные пункты;
4) специалисты в области ветеринарии государственных ветеринарных организаций, созданных в соответствии с пунктом 1 статьи 11 Закона;
5) сотрудники подразделений местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, осуществляющих деятельность в области ветеринарии;
6) сотрудники ведомства и его территориальных подразделений;
7) сотрудники уполномоченного органа;
8) сотрудники иных государственных органов и организации (органы внутренних дел, таможенная и пограничная службы и другие государственные органы и организации, которым необходимы сведения из базы данных - для осуществления закрепленных за ними функций).
24. База данных состоит из открытой и закрытой частей.
В открытой части базы данных (логин и пароль не требуется) доступна следующая информация:
1) статистика поставленных на учет всех видов сельскохозяйственных животных по республике, области, городу, району и сельскому округу;
2) информация о сельскохозяйственном животном, предварительно указав индивидуальный номер животного;
3) полезная информация (нормативные правовые акты, справочные материалы);
4) контактная информация территориальных подразделений ведомства.
Закрытая часть предназначена для постановки/снятия с учета сельскохозяйственных животных, регистрации профилактических ветеринарных мероприятий, проводимых над сельскохозяйственными животными, включая результаты диагностических и аллергических исследований, регистрации залога, другая информация, не относящаяся к открытой части и требует авторизацию (необходимо иметь логин и пароль).

23. Дерекқорға қолжетімділік мына пайдаланушыларға беріледі:
1) жеке және заңды тұлғалар;
2) ауыл шаруашылығы құралымдарында, шаруа, фермер қожалықтарында Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 7-1/68 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11127 болып тіркелген) бекітілген Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру қағидаларының (бұдан әрі - Бірдейлендіру қағидалары) 27-тармағына сәйкес бірдейлендіру рәсімдерін және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 30 маусымдағы № 16-07/332 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9639 болып тіркелген) бекітілген Жануарлардың аса қауіпті ауруларына қарсы ветеринариялық іс-шараларды жоспарлау және өткізу қағидаларының (бұдан әрі - Жануарлардың аса қауіпті ауруларына қарсы ветеринариялық іс-шараларды жоспарлау және өткізу қағидалары) 15-тармағына сәйкес қан сынамаларын алуды жүзеге асыратын аталған ауыл шаруашылығы құралымдарының, шаруа, фермер қожалықтарының ветеринариялық дәрігерлері;
3) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдардың, ветеринариялық пункттерді қоса алғанда, ветеринария саласындағы мамандары;
4) Заңның 11-бабының 1-тармағына сәйкес құрылған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдардың ветеринария саласындағы мамандары;
5) ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары бөлімшелерінің қызметкерлері;
6) ведомствоның және оның аумақтық бөлімшелерінің қызметкерлері;
7) уәкілетті органның қызметкерлері;
8) өзге де мемлекеттік органдар мен ұйымдардың (ішкі істер органдары, кеден және шекара қызметтері және оларға бекітіліп берілген функцияларды жүзеге асыру үшін дерекқордан мәліметтер қажет ететін басқа да мемлекеттік органдар мен ұйымдар) қызметкерлері.
24. Дерекқор ашық және жабық бөліктерден тұрады.
Дерекқордың ашық бөлігінде (логин мен құпиясөз талап етілмейді) мынадай ақпарат қолжетімді:
1) республика, облыс, қала, аудан және ауылдық округ бойынша есепке алынған ауыл шаруашылығы жануарларының барлық түрлерінің статистикасы;
2) алдын ала жануардың жеке нөмірін көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары туралы ақпарат;
3) пайдалы ақпарат (нормативтік құқықтық актілер, анықтамалық материалдар);
4) ведомствоның аумақтық бөлімшелерінің байланыс ақпараты.
Жабық бөлігі ауыл шаруашылығы жануарларын есепке қоюға/есептен шығаруға, диагностикалық және аллергиялық зерттеулердің нәтижелерін қоса алғанда, ауыл шаруашылығы жануарларына жүргізілетін профилактикалық ветеринариялық іс-шараларды тіркеуге, кепілді тіркеуге, ашық бөлімге жатпайтын басқа да ақпаратқа арналған және авторландыруды (логин мен құпиясөз болуы қажет) талап етеді.

25. Информация из открытой части базы данных, указанная в пункте 24 настоящих Правил, доступна для всех физических и юридических лиц (не требуется логин и пароль).
26. Для ветеринарных врачей сельскохозяйственных формирований, крестьянских, фермерских хозяйств, указанных в подпункте 2) пункта 23 настоящих Правил, в базе данных доступны следующие функции (необходимо иметь логин и пароль):
1) внесение сведений, указанных в пункте 38 настоящих Правил по сельскохозяйственным животным, имеющимся в обслуживающем ими сельскохозяйственном формировании, крестьянском, фермерском хозяйстве;
2) актуализация (обновление) сведений, внесенных (имеющихся) в базу данных по сельскохозяйственным животным, имеющимся в обслуживающем ими сельскохозяйственном формировании, крестьянском, фермерском хозяйстве;
3) анализ и обработка сведений, находящихся в базе данных по сельскохозяйственным животным, имеющимся в обслуживающем ими сельскохозяйственном формировании, крестьянском, фермерском хозяйстве.
Внесение, актуализация (обновление) сведений по сельскохозяйственным животным, имеющимся в зоне их обслуживания, предусмотренных в пункте 38 настоящих Правил в базу данных, осуществляется только авторизированным ветеринарным врачом сельскохозяйственных формирований, крестьянских, фермерских хозяйств.
27. Для специалистов в области ветеринарии ветеринарных пунктов и государственных ветеринарных организации, созданных местными исполнительными органами городов республиканского значения, столицы, в базе данных доступны следующие функции (необходимо иметь логин и пароль):
1) внесение сведений, указанных в пункте 38 настоящих Правил по сельскохозяйственным животным, имеющимся в обслуживающем ими соответствующих административно-территориальных единицах согласно функциональным обязанностям, закреплению, трудовому договору с ветеринарным пунктом, государственной ветеринарной организацией, созданной местным исполнительным органом городов республиканского значения, столицы;
2) актуализация (обновление) сведений, внесенных в базу данных по сельскохозяйственным животным, имеющимся в обслуживающем ими соответствующих административно-территориальных единицах согласно функциональным обязанностям, закреплению, трудовому договору с ветеринарным пунктом, государственной ветеринарной организацией, созданной местным исполнительным органом городов республиканского значения, столицы;
3) анализ и обработка сведений, находящихся в базе данных по сельскохозяйственным животным, имеющимся в обслуживающем ими соответствующих административно-территориальных единицах согласно функциональным обязанностям, закреплению, трудовому договору с ветеринарным пунктом, государственной ветеринарной организацией, созданной местным исполнительным органом городов республиканского значения, столицы.
Внесение, актуализация (обновление) сведений по сельскохозяйственным животным, имеющимся в зоне их обслуживания, предусмотренных в пункте 38 настоящих Правил в базу данных, осуществляется только авторизированным специалистом в области ветеринарии ветеринарных пунктов и государственных ветеринарных организации, созданных местными исполнительными органами городов республиканского значения, столицы.

25. Осы Қағидалардың 24-тармағында көрсетілген дерекқордың ашық бөлігіндегі ақпарат барлық жеке және заңды тұлғалар үшін қолжетімді (логин мен пароль талап етілмейді).
26. Осы Қағидалардың 23-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген ауыл шаруашылығы құралымдарының, шаруа, фермер қожалықтарының, ветеринариялық дәрігерлері үшін дерекқорда мынадай функциялар қолжетімді (логин және құпиясөз болуы қажет):
1) олар қызмет көрсететін ауыл шаруашылығы құрылымдарында (шаруа, фермер қожалықтары және басқа да шаруашылық субъектілері) бар ауыл шаруашылығы жануарлары бойынша осы Қағидалардың 38-тармағында көрсетілген мәліметтерді енгізу;
2) олар қызмет көрсететін ауыл шаруашылығы құралымдарында, шаруа, фермер қожалықтарында бар ауыл шаруашылығы жануарлары бойынша дерекқорға енгізілген (бар) мәліметтерді өзектендіру (жаңарту);
3) олар қызмет көрсететін ауыл шаруашылығы құралымдарында, шаруа, фермер қожалықтарында бар ауыл шаруашылығы жануарлары бойынша дерекқордағы мәліметтерді талдау және өңдеу.
Осы Қағидалардың 38-тармағында көзделген, олар қызмет көрсететін аймақта бар ауыл шаруашылығы жануарлары бойынша мәліметтерді дерекқорға енгізуді, өзектендіруді (жаңартуды) ауыл шаруашылығы құралымдарының, шаруа, фермер қожалықтарының авторландырылған ветеринариялық дәрігері ғана жүзеге асырады.
27. Республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары құрған ветеринариялық пункттердің және мемлекеттік ветеринариялық ұйымдардың ветеринария саласындағы мамандары үшін дерекқорда мынадай функциялар қолжетімді (логин және құпиясөз болуы қажет):
1) функционалдық міндеттеріне, бекітіліп берілуіне, ветеринариялық пунктпен, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органы құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйыммен жасалған еңбек шартына сәйкес олар қызмет көрсететін тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктерде бар ауыл шаруашылығы жануарлары бойынша осы Қағидалардың 38-тармағында көрсетілген мәліметтерді енгізу;
2) функционалдық міндеттеріне, бекітіліп берілуіне, ветеринариялық пунктпен, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органы құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйыммен жасалған еңбек шартына сәйкес олар қызмет көрсететін тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктерде бар ауыл шаруашылығы жануарлары бойынша дерекқорға енгізілген мәліметтерді өзектендіру (жаңарту);
3) функционалдық міндеттеріне, бекітіліп берілуіне, ветеринариялық пунктпен, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органы құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйыммен жасалған еңбек шартына сәйкес олар қызмет көрсететін тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктерде бар ауыл шаруашылығы жануарлары бойынша дерекқордағы мәліметтерді талдау және өңдеу.
Осы Қағидалардың 38-тармағында көзделген, олар қызмет көрсететін аймақта бар ауыл шаруашылығы жануарлары бойынша мәліметтерді дерекқорға енгізуді, өзектендіруді (жаңартуды) ветеринариялық пункттердің және республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдардың ветеринария саласындағы авторландырылған маманы ғана жүзеге асырады.

28. Для специалистов в области ветеринарии государственных ветеринарных организации, созданных местными исполнительными органами областей, за исключением ветеринарных пунктов, в базе данных доступна функция (необходимо иметь логин и пароль) анализа и обработки сведений, находящихся в базе данных по сельскохозяйственным животным, имеющимся в обслуживающем ими соответствующих административно-территориальных единицах согласно функциональным обязанностям, закреплению и трудовому договору с государственной ветеринарной организацией, созданной местным исполнительным органом области.
29. Для сотрудников подразделений местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, осуществляющих деятельность в области ветеринарии, в базе данных доступна функция (необходимо иметь логин и пароль) анализа и обработки сведений, находящихся в базе данных по сельскохозяйственным животным, имеющимся на соответствующих административно-территориальных единицах.
30. Для специалистов в области ветеринарии государственных ветеринарных организаций, созданных в соответствии с пунктом 1 статьи 11 Закона, в базе данных доступна функция (необходимо иметь логин и пароль) анализа и обработки сведений, находящихся в базе данных по сельскохозяйственным животным при выполнении функций, закрепленных за ними.
31. Для сотрудников ведомства и его территориальных подразделений в базе данных доступны следующие функции (необходимо иметь логин и пароль):
1) анализ и обработка сведений, находящихся в базе данных по сельскохозяйственным животным при выполнении функций, закрепленных за ними;
2) контроль за своевременным и достоверным вводом сведений в базу данных ветеринарными врачами сельскохозяйственных формирований, крестьянских, фермерских хозяйств, специалистами в области ветеринарии государственных ветеринарных организации, созданных местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы, включая ветеринарные пункты;
3) контроль за присвоением и использованием владельцами животных идентификационных номеров, перемещением животных, полнотой и достоверностью сведений базы данных;
4) использование сведений базы данных в своей работе, включая накопление, анализ данных, их хранение;
5) совершенствование программных средств базы данных;
6) разработка и совершенствование организационных и методологических принципов ведения базы данных.
32. Для сотрудников уполномоченного органа в базе данных доступны следующие функции (необходимо иметь логин и пароль):
1) анализ и обработка сведений, находящихся в базе данных по сельскохозяйственным животным при выполнении функций, закрепленных за ними;

28. Ветеринариялық пункттерді қоспағанда, облыстардың жергілікті атқарушы органдары құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдардың ветеринария саласындағы мамандары үшін дерекқорда функционалдық міндеттеріне, бекітіліп берілуіне және облыстың жергілікті атқарушы органы құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйыммен жасалған еңбек шартына сәйкес олар қызмет көрсететін тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктерде бар ауыл шаруашылығы жануарлары бойынша мәліметтерді дерекқорда талдау және өңдеу функциясы (логин және құпиясөз болуы қажет) қолжетімді.
29. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары бөлімшелерінің ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын қызметкерлері үшін дерекқорда тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктерде бар ауыл шаруашылығы жануарлары бойынша мәліметтерді дерекқорда талдау және өңдеу функциясы (логин және құпиясөз болуы қажет) қолжетімді.
30. Заңның 11-бабының 1-тармағына сәйкес құрылған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдардың ветеринария саласындағы мамандары үшін дерекқорда оларға бекітіліп берілген функцияларды орындау кезінде ауыл шаруашылығы жануарлары бойынша мәліметтерді дерекқорда талдау және өңдеу функциясы (логин және құпиясөз болуы қажет) қолжетімді.
31. Ведомствоның және оның аумақтық бөлімшелерінің қызметкерлері үшін дерекқорда мынадай функциялар қолжетімді (логин және құпиясөз болуы қажет):
1) оларға бекітіліп берілген функцияларды орындау кезінде ауыл шаруашылығы жануарлары бойынша дерекқордағы мәліметтерді талдау және өңдеу;
2) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдардың ауыл шаруашылығы құралымдарының, шаруа, фермер қожалықтарының ветеринариялық дәрігерлерінің, ветеринария саласындағы мамандарының дерекқорға мәліметтерді уақтылы және дұрыс енгізуін бақылау;
3) жануарлар иелерінің жануарларға сәйкестендіру нөмірлерін беруі мен пайдалануын, жануарлардың орын ауыстыруын, дерекқор мәліметтерінің толықтығы мен дұрыстығын бақылау;
4) дерекқордағы мәліметтерді жинақтау, талдау, оларды сақтауды қоса алғанда, өз жұмысында пайдалану;
5) дерекқордың бағдарламалық құралдарын жетілдіру;
6) дерекқорды жүргізудің ұйымдастырушылық және әдістемелік қағидаттарын әзірлеу және жетілдіру.
32. Уәкілетті органның қызметкерлері үшін дерекқорда мынадай функциялар қолжетімді (логин және құпиясөз болуы қажет):
1) оларға бекітіліп берілген функцияларды орындау кезінде ауыл шаруашылығы жануарлары бойынша дерекқордағы мәліметтерді талдау және өңдеу;

2) использование сведений базы данных в своей работе, включая накопление, анализ данных, их хранение;
3) совершенствование программных средств базы данных;
4) разработка и совершенствование организационных и методологических принципов ведения базы данных.
33. Для сотрудников государственных органов (органов внутренних дел, таможенной и пограничной службы) в базе данных доступна функция (необходимо иметь логин и пароль) сверки сведений о владельцах сельскохозяйственных животных по индивидуальным номерам животных, находящихся в базе данных при выполнении функции, закрепленных за ними.
34. Доступ к конфиденциальной информации, содержащейся в базе данных, регулируется в соответствии с Законом об информатизации.
35. Передача сведений из других информационных систем в базу данных или наоборот осуществляется в соответствии с Законом об информатизации.
36. База данных доступна в круглосуточном режиме.
Оператор не позднее 5 (пяти) рабочих дней уведомляет пользователей о планируемых технических перерывах в работе базе данных с размещением такой информации на интернет-ресурсе уполномоченного органа и в базе данных.
Глава 3. Порядок формирования и ведения базы данных
37. Формирование и ведение базы данных осуществляется путем внесения сведений о владельце животных и об идентифицированных животных, а также изменений в них.
38. Формирование и ведение базы данных включает:
1) внесение (обновление) сведений о владельце животных:
для юридических лиц: наименование местонахождение, адрес, по которому зарегистрировано юридическое лицо, учетный номер объекта производства, бизнес-идентификационный номер (далее – БИН);
для физических лиц: фамилия, имя, отчество (при его наличии), адрес постоянного места проживания, учетный номер объекта производства (при наличии), индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН);
2) внесение (обновление) сведений об идентифицированных животных:
индивидуальный номер животного;
породная или линейная принадлежность (в случае наличия);
пол;
вид;
кличка (в случае наличия);
данные о рождении (возраст, дата рождения), которые не подлежат изменению после внесения сведений в базу данных (с момента внесения сведений о рождении животного в базе данных осуществляется автоматический отчет возраста животного);
сведения о происхождении животного (покупка, рождение, импорт, дарение, передачи права пользования, владения и другие случаи происхождения животного);
дата постановки животного на учет;
данные о гибели (падежа): дата установления факта гибели (падежа), причины гибели (падежа);
данные об убое животного (для реализации, для личного потребления, санитарный убой) с указанием даты направления на убой, даты убоя, причины убоя (только при санитарном убое), наименование юридического лица (для физических лиц – фамилия, имя, отчество (при его наличии), ИИН), учетный номер и адрес объекта производства, БИН, где животное было убито (забито);
данные об изъятии и уничтожении животного: причина, дата изъятия и уничтожения, наименование юридического лица (для физических лиц – фамилия, имя, отчество (при его наличии), ИИН), учетный номер и адрес объекта производства, БИН, где животное было изъято и уничтожено;
данные о реализации: дата направления на реализацию, дата реализации, наименование юридического лица (для физических лиц – фамилия, имя, отчество (при его наличии), ИИН), учетный номер и адрес объекта производства, БИН, куда животное было реализовано, наименование населенного пункта. В случае, если животное было направлено на реализацию, в базе данных отражается как "на реализации", и в случае реализации животного, в базе данных отражается как "реализовано", с указанием сведений о новых владельцах животного. В случае, если животное не было реализовано, то в базе данных статус "на реализации" меняется на статус "постановка на повторный учет", с указанием причин;
данные об утере животного: дата утери, наименование юридического лица (для физических лиц – фамилия, имя, отчество (при его наличии), ИИН), учетный номер и адрес объекта производства, БИН;
данные об утере индивидуального номера животного: дата утери, причины утери, новый индивидуальный номер животного должен быть привязан к раннему индивидуальному номеру животного;
данные о временной регистрации сельскохозяйственных животных по которым не определены имущественная принадлежность животных (невозможность определения владельцев животных – бесхозные, безнадзорные животные);

2) дерекқор мәліметтерін жинақтау, талдау, олардың сақталуын қоса алғанда, өз жұмысында пайдалану;
3) дерекқордағы бағдарламалық құралдарды жетілдіру;
4) дерекқорды жүргізудің ұйымдастырушылық және әдістемелік қағидаттарды әзірлеу және жетілдіру.
33. Мемлекеттік органдардың (ішкі істер органдарының, кеден және шекара қызметінің) қызметкерлері үшін дерекқорда оларға бекітіліп берілген функцияларды орындау кезінде дерекқордағы жануарлардың жеке нөмірлері бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының иелері туралы мәліметтерді салыстырып-тексеру функциясы (логин және құпиясөз болуы қажет) қолжетімді.
34. Дерекқордағы құпия ақпаратқа қолжетімділік Ақпараттандыру туралы заңға сәйкес реттеледі.
35. Басқа ақпараттық жүйелерден дерекқорға немесе керісінше мәліметтерді беру Ақпараттандыру туралы заңға сәйкес жүзеге асырылады.
36. Дерекқор тәулік бойы қолжетімді.
Оператор 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей дерекқор жұмысындағы жоспарланған техникалық үзілістер туралы ақпаратты уәкілетті органның интернет-ресурсында және дерекқорда орналастыра отырып, бұл туралы пайдаланушыларды хабардар етеді.
3-тарау. Дерекқор қалыптастыру және жүргізу тәртібі
37. Дерекқор қалыптастыру және жүргізу жануарлардың иесі туралы және бірдейлендірілген жануарлар туралы мәліметтерді енгізу, сондай-ақ оларға өзгерістер енгізу жолымен жүзеге асырылады.
38. Дерекқорды қалыптастыру және жүргізу мыналардан тұрады:
1) жануарлар иесі туралы мәліметтерді енгізу (жаңарту):
заңды тұлғалар үшін: атауы, орналасқан жері, заңды тұлға тіркелген мекенжай, өндіріс объектісінің есепке алу нөмірі, бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі - БСН);
жеке тұлғалар үшін: аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, тұрақты тұратын жерінің мекенжайы, өндіріс объектісінің есепке алу нөмірі (бар болса), жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі - ЖСН));
2) бірдейлендірілген жануарлар туралы мәліметтерді енгізу (жаңарту):
жануардың жеке нөмірі;
тұқымдық немесе желілік тиесілілігі (бар болса);
жынысы;
түрі;
лақап аты (бар болса);
дерекқорға мәліметтерді енгізгеннен кейін өзгертуге жатпайтын туу туралы деректер (жасы, туған күні) (жануардың туу туралы мәліметтер дерекқорға енгізілген сәттен бастап жануардың жасын автоматты түрде есептеу жүзеге асырылады);
жануардың шығу тегі туралы мәліметтер (сатып алу, туу, импорттау, сыйға тарту, пайдалану құқығын беру, иелену және жануардың шығу тегінің басқа да жағдайлары);
жануарды есепке қою күні;
өлу (қырылу) туралы деректер: өлу (қырылу) фактісінің анықталған күні, өлу (қырылу) себептері;
союға жіберілген күні, сою күні, сою себебі (тек санитариялық сою кезінде), заңды тұлғаның атауы (жеке тұлғалар үшін - аты, әкесінің аты (бар болса), тегі), ЖСН), жануар сойылған (сойылған) өндіріс объектісінің есепке алу нөмірі мен мекенжайы, БСН-сы, көрсетілген жануардың сойылғаны туралы деректер (өткізу үшін, жеке тұтыну үшін, санитариялық сою үшін);
жануарды алып қою және жою туралы деректер: алып қою және жою себебі, күні, заңды тұлғаның атауы (жеке тұлғалар үшін - аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, ЖСН-сы), жануар алып қойылған және жойылған өндіріс объектісінің есепке алу нөмірі мен мекенжайы, БСН-сы;
өткізу туралы деректер: сатуға жіберілген күні,сату күні, заңды тұлғаның атауы (жеке тұлғалар үшін - аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, ЖСН-сы), жануар өткізілген өндіріс объектісінің есепке алу нөмірі және мекенжайы, БСН-сы, елді мекеннің атауы. Жануар өткізуге жіберілген жағдайда, дерекқорда "өткізуге арналған" деп көрсетіледі және жануар өткізілген жағдайда, дерекқорда жануардың жаңа иесі туралы мәліметтер көрсетіле отырып, "өткізілді" деп көрсетіледі. Жануар өткізілмеген жағдайда, онда дерекқорда себептері көрсетіле отырып "өткізуге арналған" мәртебесі "қайта есепке қою" мәртебесіне өзгереді;
жануардың жоғалғаны туралы деректер: жоғалған күні, заңды тұлғаның атауы (жеке тұлғалар үшін - аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, ЖСН-сы, есепке алу нөмірі және мекенжайы, БСН-сы;
жануардың жеке нөмірінің жоғалғаны туралы деректер: жоғалған күні, жоғалу себебі, жануардың жаңа жеке нөмірі жануардың бұрынғы жеке нөміріне байланыстырылуы тиіс;
жануардың мүліктік тиесілілігі анықталмаған ауыл шаруашылығы жануарларын уақытша тіркеу туралы деректер (жануарлардың иелерін анықтау мүмкін еместігі - иесіз, қараусыз жануарлар);

временная регистрация за местным исполнительным органом соответствующей административно-территориальной единицы до определения имущественной принадлежности животных в соответствии со статьей 246 Гражданского кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 1994 года;
3) внесение (обновление) сведений о перемещении животных:
дата и причина перемещения (выгон на пастбище, отгон и другие причины перемещения);
данные о владельце, от которого животное выбыло и (или) к которому направлено и прибыло, административно-территориальная единица:
для юридических лиц: наименование, местонахождение, адрес, по которому зарегистрировано юридическое лицо, учетный номер, БИН;
для физических лиц: фамилия, имя, отчество (при его наличии), адрес постоянного места проживания, учетный номер (при наличии), ИИН;
в случае импорта или экспорта животных – название страны (административной территории) импорта или экспорта.
При перемещении животных из одной административно-территориальной единицы в другую административно-территориальную единицу сведения о перемещении животных отображаются в базе данных пользователей соответствующей административно-территориальной единицы по месту прибытия животных, указанных в пунктах 26, 27, 29 и 31 настоящих Правил;
4) внесение (обновление) сведений о состоянии здоровья животных, проведении карантинирования животных, ветеринарно-профилактических, лечебных мероприятий и диагностических исследований, и их результатах, включая указание даты их проведения.
Внесение сведений, обновление сведений в базе данных осуществляется в процессе проведения ветеринарных мероприятий, рождения, передачи права пользования, владения, покупки, продажи, краже, убое или гибели (падежа) животного в соответствии с пунктом 8 настоящих Правил.
39. Специалисты в области ветеринарии государственных ветеринарных организаций, созданных местными исполнительными органами соответствующих административно-территориальных единиц (далее – специалист в области ветеринарии) осуществляют внесение в базу данных сведений по ветеринарным мероприятиям, указанным в пункте 38 настоящих Правил, на основании ведомости о проведении идентификации сельскохозяйственных животных, составленной по форме согласно приложению 5 к Правилам идентификации, акта о проведенном ветеринарном мероприятий и акта взятие проб крови по формам согласно приложениям 1 и 3 к Правилам планирования и проведения ветеринарных мероприятий против особо опасных болезней животных, а также акта экспертизы (протокола испытаний), выданного государственной ветеринарной лабораторией в соответствии с Правилами выдачи акта экспертизы (протокола испытаний), утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 16 января 2015 года № 7-1/19 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10410).
Ветеринарным врачам сельскохозяйственных формирований, крестьянских, фермерских хозяйств допускается внесение сведений, указанных в пункте 38 настоящих Правил, по сельскохозяйственным животным, имеющимся в обслуживающем ими сельскохозяйственном формировании, крестьянском, фермерском хозяйстве, которые подтверждаются в базе данных специалистами в области ветеринарии.

1994 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінің 246-бабына сәйкес жануарлардың мүліктік тиесілілігі анықталғанға дейін тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің жергілікті атқарушы органының жануарды уақытша тіркеуі;
3) жануарлардың орнын ауыстыру туралы мәліметтерді енгізу (жаңарту):
орын ауыстыру күні мен себебі (жайылымға, шалғайдағы жайылымға шығару және басқа да орын ауыстыру себептері);
жануардың кеткен және (немесе) жіберілген және келген иесі туралы деректер, әкімшілік-аумақтық бірлік:
заңды тұлғалар үшін: атауы, орналасқан жері, заңды тұлға тіркелген мекенжай, өндіріс объектісінің есептік нөмірі, БСН-сы;
жеке тұлғалар үшін: аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, тұрақты тұратын жерінің мекенжайы, есепке алу нөмірі (бар болса), ЖСН-сы;
жануарлар импорталған немесе экспорталған жағдайда - импортталған немесе экспортталған елдің (әкімшілік аумақтың) аты.
Жануарларды бір әкімшілік-аумақтық бірліктен басқа әкімшілік-аумақтық бірлікке ауыстыру кезінде жануарлардың орнын ауыстыруы туралы мәліметтер осы Қағидалардың 26, 27, 29 және 31-тармақтарында көрсетілген жануарлардың келген жері бойынша тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктегі пайдаланушылардың дерекқорында көрсетіледі.
4) Жануарлар саулығының жай-күйі, жануарларды карантиндеу, ветеринариялық-профилактикалық, емдік іс-шаралар мен диагностикалық зерттеулер жүргізу және олардың нәтижелері туралы мәліметтерді, олардың жүргізілген күнін көрсете отырып, енгізу (жаңарту).
Дерекқорға мәліметтерді енгізу, мәліметтерді жаңарту ветеринариялық іс-шараларды жүргізу, жануардың тууы, пайдалану, иелену, сатып алу, сату, ұрлау, сою немесе өлу (қырылу) құқығын беру процесінде осы Қағидалардың 8-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
39. Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің жергілікті атқарушы органдары құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдардың ветеринария саласындағы мамандары (бұдан әрі - ветеринария саласындағы маман) Бірдейлендіру қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалған ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу туралы ведомостің, Жануарлардың аса қауіпті ауруларына қарсы ветеринариялық іс-шараларды жоспарлау және жүргізу қағидаларының 1 және 3-қосымшаларына сәйкес нысандар бойынша жүргізілген ветеринариялық іс-шаралар туралы актінің және қан сынамаларын алу актісінің, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 16 қаңтардағы № 7-1/19 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10410 болып тіркелген) бекітілген Сараптама актісін (сынақ хаттамасын) беру қағидалары негізінде осы Қағидалардың 38-тармағында көрсетілген ветеринариялық іс-шаралар бойынша мәліметтерді дерекқорға енгізуді жүзеге асырады.
Ауыл шаруашылығы құралымдарының, шаруа, фермер қожалықтарының ветеринариялық дәрігерлеріне осы Қағидалардың 38-тармағында көрсетілген, олар қызмет көрсететін ауыл шаруашылығы құралымдарында, шаруа, фермер қожалықтарында бар ауыл шаруашылығы жануарлары бойынша мәліметтерді енгізуге жол беріледі, оларды дерекқорда ветеринария саласындағы мамандар растайды.