О внесении изменений в некоторые приказы Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан и исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 4 августа 2020 года № 286. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 августа 2020 года № 21060
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить перечень некоторых приказов Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан и исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан, в которые вносятся изменения, согласно приложению к настоящему приказу (далее – Перечень).
2. Комитету труда, социальной защиты и миграции Министерства труда и социальной защиты Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Шапкенова С.Ж.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Б. Нурымбетов
Приложение
к приказу Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 4 августа 2020 года№ 286
Перечень некоторых приказов Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан и исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан, в которые вносятся изменения
1. В приказе Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июля 2013 года № 328-Ө-М "Об утверждении Правил первичного расселения этнических казахов и членов их семей, по их желанию, до присвоения статуса оралмана в центрах временного размещения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8599, опубликован 24 августа 2013 года в газете "Казахстанская правда" № 259 (27533):
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил и сроков первичного расселения этнических казахов и членов их семей, по их желанию, до присвоения статуса оралмана, а также внутренних мигрантов в случае переселения в рамках региональной квоты приема переселенцев в центрах временного размещения";
пункт 1 изложить в следующей редакции:

Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің және Қазақстан Республикасы Денсулық сақтау және әлеуметтік даму министрі міндетін атқарушының кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 4 тамыздағы № 286 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 5 тамызда № 21060 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің және Қазақстан Республикасы Денсулық сақтау және әлеуметтік даму министрі міндетін атқарушының өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі (бұдан әрі - Тізбе) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі С.Ж. Шапкеновқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
Б. Нурымбетов
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2020 жылғы 4 тамыздағы
№ 286 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің және Қазақстан Республикасы Денсулық сақтау және әлеуметтік даму министрі міндетін атқарушының өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Этникалық қазақтарды және олардың отбасы мүшелерін оралман мәртебесін алғанға дейін олардың қалауы бойынша уақытша орналастыру орталықтарына алғашқы қоныстандыру қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2013 жылғы 22 шілдедегі № 328-ө-м бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8599 болып тіркелген, 2013 жылғы 24 тамызда № 197 (28136) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған):
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Этникалық қазақтарды және олардың отбасы мүшелерін оралман мәртебесін алғанға дейін олардың қалауы бойынша, сондай-ақ қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасы шеңберінде ішкі қоныс аударушылар қоныс аударған жағдайда уақытша орналастыру орталықтарына алғашқы қоныстандыру қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Утвердить прилагаемые Правила и сроки первичного расселения этнических казахов и членов их семей, по их желанию, до присвоения статуса оралмана, а также внутренних мигрантов в случае переселения в рамках региональной квоты приема переселенцев в центрах временного размещения.";
Правила и сроки первичного расселения этнических казахов и членов их семей, по их желанию, до присвоения статуса оралмана, а также внутренних мигрантов в случае переселения в рамках региональной квоты приема переселенцев в центрах временного размещения, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к Перечню.
2. В приказе Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июля 2013 года № 329-Ө-М "Об утверждении Правил присвоения статуса оралмана" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8624, опубликован в газете "Казахстанская правда" от 27 августа 2013 года № 260):
в Правилах присвоения или продления статуса оралмана, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услуг субъектов квазигосударственного сектора в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий, услуг субъектов квазигосударственного сектора и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", а также обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме, осуществляющее государственную регистрацию прав на недвижимое имущество по месту его нахождения;
2) оралман – этнический казах и (или) члены его семьи казахской национальности, ранее не состоявшие в гражданстве Республики Казахстан, прибывшие на историческую родину и получившие соответствующий статус в порядке, установленном Законом;
3) этнический казах – иностранец или лицо без гражданства казахской национальности.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:

"1. Қоса беріліп отырған Этникалық қазақтарды және олардың отбасы мүшелерін оралман мәртебесін алғанға дейін олардың қалауы бойынша, сондай-ақ қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасы шеңберінде ішкі қоныс аударушылар қоныс аударған жағдайда уақытша орналастыру орталықтарына алғашқы қоныстандыру қағидалары мен мерзімдері бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Этникалық қазақтарды және олардың отбасы мүшелерін оралман мәртебесін алғанға дейін олардың қалауы бойынша, сондай-ақ қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасы шеңберінде ішкі қоныс аударушылар қоныс аударған жағдайда уақытша орналастыру орталықтарына алғашқы қоныстандыру қағидалары мен мерзімдері Тізбеге 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Оралман мәртебесін беру немесе ұзарту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2013 жылғы 22 шілдедегі № 329-ө-м бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8624 болып тіркелген, 2013 жылғы 27 тамызда № 198 (28137) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Оралман мәртебесін беру немесе ұзарту қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі - Мемлекеттік корпорация) - Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсету, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсетуге өтініштер қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, сондай-ақ электрондық нысанда мемлекеттік қызметтер көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған, орналасқан жері бойынша жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын заңды тұлға;
2) оралман - бұрын Қазақстан Республикасының азаматтығында болмаған, тарихи отанына келген және Заңда белгіленген тәртіппен тиісті мәртебе алған этникалық қазақ және (немесе) оның ұлты қазақ отбасы мүшелері;
3) этникалық қазақ - ұлты қазақ шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"4. Общий срок рассмотрения документов и присвоения статуса оралмана осуществляется в течении четырех рабочих дней.
В случае наличия у этнического казаха индивидуального идентификационного номера (далее – ИИН) общий срок рассмотрения документов и присвоения статуса оралмана осуществляется в течении трех рабочих дней.
При этом при обращении в Государственную корпорацию день приема документов не входит в срок оказания государственной услуги.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. На момент регистрации заявления в АИС "Оралман" местный исполнительный орган проверяет данные заявителя и членов его семьи (при наличии) через государственную базу данных "Физические лица" (далее – ГБД "Физические лица") на предмет наличия у него (них) ИИН.
В случае выявления наличия ИИН генерация нового ИИН не осуществляется, местный исполнительный орган при регистрации использует имеющийся ИИН.
При отсутствии ИИН в ГБД "Физическое лица", местный исполнительный орган вносит данные заявителя и членов его семьи (при наличии) в АИС "Оралман" путем ручного ввода на основании документов, представленных заявителем и направляет электронный запрос для генерации ИИН в информационную систему "Миграционная полиция" Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – ИС "Миграционная полиция" МВД).";
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. Для продления статуса оралмана, в целях получения гражданства Республики Казахстан в упрощенном (регистрационном) порядке, этнические казахи, получившие разрешение на постоянное проживание в Республике Казахстан подают в местный исполнительный орган либо Государственную корпорацию заявление о продлении ранее присвоенного им статуса оралмана по форме, согласно приложению 8 к настоящим Правилам, с приложением документов, указанных в перечне документов необходимых для оказания государственной услуги стандарта государственной услуги согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Решение о продлении статуса оралмана местным исполнительным органом принимается однократно на срок не более шести месяцев, согласно пункту 2 статьи 21 Закона.";
приложение 2 изложить в новой редакции согласно приложению 2 к Перечню.
3. В приказе Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июля 2013 года № 330-Ө-М "Об утверждении Правил деятельности центров адаптации и интеграции оралманов, Правил деятельности центров временного размещения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8601, опубликован 27 августа 2013 года в газете "Казахстанская правда" № 260):
в Правилах деятельности центров адаптации и интеграции оралманов, утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";

"4. Құжаттарды қараудың және оралман мәртебесін берудің жалпы мерзімі төрт жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
Этникалық қазақтың жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі - ЖСН) болған жағдайда құжаттарды қарау және оралман мәртебесін беру жалпы мерзімі үш жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
Бұл ретте Мемлекеттік корпорацияға өтініш берген кезде құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Өтінішті "Оралман" ААЖ-да тіркеген кезде жергілікті атқарушы орган өтініш берушінің және оның отбасы мүшелерінің (бар болса) деректерін "Жеке тұлғалар" мемлекеттік дерекқоры (бұдан әрі - "Жеке тұлғалар" МДҚ) арқылы оның (олардың) ЖСН-дарының болуын тексереді.
ЖСН бар екені анықталған жағдайда жаңа ЖСН генерациясы жүзеге асырылмайды, жергілікті атқарушы орган тіркеу кезінде қолда бар ЖСН-ді пайдаланады.
"Жеке тұлғалар" МДҚ-да ЖСН болмаған кезде жергілікті атқарушы орган өтініш берушінің және оның отбасы мүшелерінің (бар болса) деректерін өтініш беруші ұсынған құжаттардың негізінде қолмен енгізу жолымен "Оралман" ААЖ-ға енгізеді және ЖСН генерациялау үшін Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің "Көші-қон полициясы" ақпараттық жүйесіне (бұдан әрі - ІІМ "Көші-қон полициясы" АЖ) электрондық сұрау салу жібереді.";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22.Оралман мәртебесін ұзарту үшін оңайлатылған (тіркеу) тәртіппен Қазақстан Республикасының азаматтығын алу мақсатында Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алған этникалық қазақтар мемлекеттік корпорацияға не жергілікті атқарушы органға осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының мемлекеттік қызметін көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесінде көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес бұдан бұрын берілген оралман мәртебесін ұзарту туралы өтініш береді.
Оралман мәртебесін ұзарту туралы шешімді Заңның 21-бабының 2-тармағына сәйкес жергілікті атқарушы орган алты айдан аспайтын мерзімге бір рет қабылдайды.";
2-қосымша Тізбеге 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
3. "Оралмандарды бейімдеу және ықпалдастыру орталықтары қызметінің қағидаларын және Уақытша орналастыру орталықтарының қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2013 жылғы 22 шілдедегі № 330-ө-м бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8601 болып тіркелген, 2013 жылғы 27 тамызда № 260 (27534) "Казахстанская правда" газетінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Оралмандарды бейімдеу және ықпалдастыру орталықтары қызметінің қағидаларында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";

пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила деятельности центров адаптации и интеграции оралманов (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 11) статьи 11 Закона Республики Казахстан от 22 июля 2011 года "О миграции населения" (далее – Закон) и определяют порядок деятельности центров адаптации и интеграции оралманов.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) адаптационные и интеграционные услуги – комплекс услуг (информационных, юридических, социальных, медицинских и образовательных), предоставляемых оралманам и членам их семей в целях адаптации и интеграции в общество;
2) центр адаптации и интеграции оралманов (далее – Центр) – юридическое лицо, учреждаемое местным исполнительным органом областей, городов республиканского значения, столицы в соответствии с законодательством Республики Казахстан и предназначенное для оказания оралманам, членам их семей адаптационных и интеграционных услуг и временного проживания;
3) оралман – этнический казах и (или) члены его семьи казахской национальности, ранее не состоявшие в гражданстве Республики Казахстан, прибывшие на историческую родину и получившие соответствующий статус в порядке, установленном Законом.";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок деятельности Центра".
Правила деятельности центров временного размещения, утвержденных указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 3 к Перечню.
4. В приказе Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июля 2013 года № 331-Ө-М "Об утверждении Правил и сроков проживания оралманов и членов их семей в Центре адаптации и интеграции оралманов, а также Правил оказания оралманам и членам их семей адаптационных и интеграционных услуг" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8600, опубликован 27 августа 2013 года в газете "Казахстанская правда" № 260 (27534):
в Правилах и сроках проживания оралманов и членов их семей в центре адаптации и интеграции оралманов, утвержденных указанным приказом:
заголовки глав 1, 2 и 3 изложить в следующих редакциях:
"Глава 1. Общие положения";
"Глава 2. Подача заявления";
"Глава 3. Порядок и сроки проживания оралманов и членов их семей в Центре";
в Правилах оказания оралманам и членам их семей адаптационных и интеграционных услуг, утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
пункт 2 изложить в следующей редакции:

1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Оралмандарды бейімдеу және ықпалдастыру орталықтары қызметінің қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Халықтың көші-қоны туралы" 2011 жылғы 22 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 11-бабының 11) тармақшасына сәйкес әзірленді және оралмандарды бейімдеу және ықпалдастыру орталықтары қызметінің тәртібін айқындайды.";
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) бейімдеу және ықпалдастыру қызметтері - оралмандар мен олардың отбасы мүшелеріне қоғамға бейімдеу және ықпалдастыру мақсатында көрсетілетін қызметтер (ақпараттық, заңдық, әлеуметтік, медициналық және білім беру) кешені;
2) оралмандарды бейімдеу және ықпалдастыру орталығы (бұдан әрі - Орталық) - Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы құратын және оралмандарға, олардың отбасы мүшелеріне бейімдеу және ықпалдастыру қызметтерін көрсетуге және олардың уақытша тұруына арналған заңды тұлға;
3) оралман - бұрын Қазақстан Республикасының азаматтығында болмаған, тарихи отанына келген және Заңда белгіленген тәртіппен тиісті мәртебе алған этникалық қазақ және (немесе) оның ұлты қазақ отбасы мүшелері.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Орталық қызметінің тәртібі";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Уақытша орналастыру орталықтары қызметінің қағидалары Тізбеге 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
4. "Оралмандар мен олардың отбасы мүшелерінің Оралмандарды бейімдеу және ықпалдастыру орталығында тұру мерзімдері мен қағидаларын, сондай-ақ оралмандар мен олардың отбасы мүшелеріне бейімдеу және ықпалдастыру қызметтерін көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2013 жылғы 22 шілдедегі № 331-ө-м бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8600 болып тіркелген, 2013 жылғы 27 тамызда № 198 (28137) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Оралмандар мен олардың отбасы мүшелерінің Оралмандарды бейімдеу және ықпалдастыру орталығында тұру мерзімдері мен қағидаларында:
1, 2 және 3-тараулардың тақырыптары мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
"2-тарау. Өтініш беру";
"3-тарау. Оралмандар мен олардың отбасы мүшелерінің Орталықта тұру тәртібі мен мерзімдері";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Оралмандар мен олардың отбасы мүшелеріне Бейімдеу және ықпалдастыру орталығында бейімдеу және ықпалдастыру қызметтерін көрсету қағидаларында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) адаптационные и интеграционные услуги – комплекс услуг (информационных, юридических, социальных, медицинских и образовательных), предоставляемых оралманам и членам их семей в целях адаптации и интеграции в общество;
2) оралман – этнический казах и (или) члены его семьи казахской национальности, ранее не состоявшие в гражданстве Республики Казахстан, прибывшие на историческую родину и получившие соответствующий статус в порядке, установленном Законом.";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок оказания оралманам и членам их семей адаптационных и интеграционных услуг".
5. В приказе исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 6 января 2016 года № 7 "Об утверждении Типовых правил оплаты единовременных пособий оралманам и членам их семей, переселившимся в Республику Казахстан вне региональной квоты приема оралманов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13047, опубликован 24 февраля 2016 года в информационно-правовой системе нормативных правовых актов Республики Казахстан "Әділет"):
в Типовых правилах оплаты единовременных пособий оралманам и членам их семей, переселившимся в Республику Казахстан вне региональной квоты приема оралманов, утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Основные термины и понятия, которые используются в настоящих Типовых правилах:
1) оралман – этнический казах и (или) члены его семьи казахской национальности, ранее не состоявшие в гражданстве Республики Казахстан, прибывшие на историческую родину и получившие соответствующий статус в порядке, установленном Законом;
2) заявитель – этнический казах, получивший статус оралмана;
3) уполномоченная организация по выплате – банки второго уровня или организации, имеющие лицензии уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций и Национального Банка Республики Казахстан на осуществление отдельных видов банковских операций;
4) уполномоченный орган по вопросам миграции населения – структурное подразделение МИО, осуществляющее в пределах соответствующей административно-территориальной единицы функции уполномоченного органа по вопросам миграции.";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок оплаты единовременного пособия".
6. В приказе исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 13 января 2016 года № 13 "Об утверждении Правил рассмотрения и заверения приглашений граждан Республики Казахстан для переселения в Республику Казахстан родственников из числа этнических казахов, проживающих за рубежом, в целях воссоединения семьи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13054, опубликован 6 октября 2016 года в газете "Казахстанская правда" № 191 (28317):
в Правилах рассмотрения и заверения приглашений граждан Республики Казахстан для переселения в Республику Казахстан родственников из числа этнических казахов, проживающих за рубежом, в целях воссоединения семьи, утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
пункт 3 изложить в следующей редакции:

"2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) бейімдеу және ықпалдастыру қызметтері - оралмандар мен олардың отбасы мүшелеріне қоғамға бейімдеу және ықпалдастыру мақсатында көрсетілетін қызметтер (ақпараттық, заңдық, әлеуметтік, медициналық және білім беру) кешені;
2) оралман - бұрын Қазақстан Республикасының азаматтығында болмаған, тарихи отанына келген және Заңда белгіленген тәртіппен тиісті мәртебе алған этникалық қазақ және (немесе) оның ұлты қазақ отбасы мүшелері.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Оралмандар мен олардың отбасы мүшелеріне бейімдеу және ықпалдастыру қызметтерін көрсету тәртібі".
5. "Қазақстан Республикасына оралмандарды қабылдаудың өңірлік квотасынан тыс қоныс аударған оралмандарға және олардың отбасы мүшелеріне біржолғы жәрдемақыларды төлеудің үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрі міндетін атқарушының 2016 жылғы 6 қаңтардағы № 7 бұйрығында ("Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2016 жылғы 24 ақпанда № 13047 болып тіркелген):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасына оралмандарды қабылдаудың өңірлік квотасынан тыс қоныс аударған оралмандарға және олардың отбасы мүшелеріне біржолғы жәрдемақыларды төлеудің үлгілік қағидаларында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы Үлгілік қағидаларда қолданылатын негізгі терминдер мен ұғымдар:
1) оралман - бұрын Қазақстан Республикасының азаматтығында болмаған, тарихи отанына келген және Заңда белгіленген тәртіппен тиісті мәртебе алған этникалық қазақ және (немесе) оның ұлты қазақ отбасы мүшелері;
2) өтініш беруші - оралман мәртебесін алған этникалық қазақ;
3) төлем жөніндегі уәкілетті ұйым - екінші деңгейлі банктер немесе қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органның және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің банк оперецияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға лицензиялары бар ұйымдар;
4) халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган - тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік шегінде халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті органның функцияларын жүзеге асырушы, ЖАО-ның құрылымдық бөлімшесі.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Біржолғы жәрдемақыны төлеу тәртібі".
6. "Қазақстан Республикасы азаматтарының шетелдерде тұратын этникалық қазақтардың арасынан туыстарын Қазақстан Республикасына отбасына біріктіру мақсатында қоныстандыру үшін шақыруларын қарау және куәландыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрі міндетін атқарушының 2016 жылғы 13 қаңтардағы № 13 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13054 болып тіркелген, 2016 жылғы 6 қазанда № 191 (28919) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы азаматтарының шетелдерде тұратын этникалық қазақтардың арасынан туыстарын Қазақстан Республикасына отбасын біріктіру мақсатында қоныстандыру үшін шақыруларын қарау және куәландыру қағидаларында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"3. Основные термины и понятия, которые используются в настоящих Правилах:
1) заявитель – гражданин Республики Казахстан, ходатайствующий о переселении в Республику Казахстан родственников из числа этнических казахов, проживающих за рубежом, в целях воссоединения семьи;
2) родственники – лица, находящиеся в родственной связи, имеющие общих предков до прадедушки и прабабушки;
3) этнический казах – иностранец или лицо без гражданства казахской национальности.";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок и сроки рассмотрения и заверения приглашений граждан Республики Казахстан для переселения в Республику Казахстан родственников из числа этнических казахов, проживающих за рубежом, в целях воссоединения семьи";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Заявитель для переселения в Республику Казахстан родственников из числа этнических казахов, проживающих за рубежом, в целях воссоединения семьи подает заявление в местный исполнительный орган по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
При этом, местные исполнительные органы районов, городов областного значения также в целях воссоединения семьи принимают приглашения граждан Республики Казахстан для переселения в Республику Казахстан родственников из числа этнических казахов, проживающих за рубежом, и направляют эти приглашения в местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы.
К заявлению прилагаются:
1) приглашение по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) копия документа, удостоверяющего личность, приглашающего лица.".
7. В приказе исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 15 января 2016 года № 20 "Об утверждении Правил включения в региональную квоту приема оралманов и переселенцев" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13334, опубликован 12 марта 2016 года в газете "Казахстанская правда" № 47):
в Правилах включения в региональную квоту приема оралманов, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услуг субъектов квазигосударственного сектора в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий, услуг субъектов квазигосударственного сектора и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", а также обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме, осуществляющее государственную регистрацию прав на недвижимое имущество по месту его нахождения;

"3. Осы Қағидаларда қолданылатын негізгі терминдер мен ұғымдар:
1) өтініш беруші - шетелдерде тұратын этникалық қазақтардың арасынан туыстарын Қазақстан Республикасына отбасын біріктіру мақсатында қоныстандыру үшін өтініш білдіретін Қазақстан Республикасының азаматы;
2) туыстар - үлкен атасы мен үлкен әжесіне дейін ортақ ата-бабалары бар туыстық қатынастағы адамдар;
3) этникалық қазақ - ұлты қазақ шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Қазақстан Республикасы азаматтарының шетелдерде тұратын этникалық қазақтардың арасынан туыстарын Қазақстан Республикасына отбасын біріктіру мақсатында қоныстандыру үшін шақыруларын қарау және куәландырудың тәртібі мен мерзімі";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Өтініш беруші шетелдерде тұратын этникалық қазақтардың арасынан туыстарын Қазақстан Республикасына отбасын біріктіру мақсатында қоныстандыру үшін жергілікті атқарушы органға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді.
Бұл ретте аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергiлiктi атқарушы органдарыда отбасын біріктіру мақсатында Қазақстан Республикасы азаматтарының шетелде тұратын этникалық қазақтардың арасынан туыстарын Қазақстан Республикасына қоныстану үшін шақыруларын қабылдайды және бұл шақыруларды республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарына жібереді.
Өтінішке:
1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шақыру;
2) шақырушы адамның жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі қоса беріледі.".
7. "Оралмандар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрі міндетін атқарушының 2016 жылғы 13 қаңтардағы № 13 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13054 болып тіркелген, 2016 жылғы 12 наурыздағы № 47 (28775) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Оралмандарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу қағидалары қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" (бұдан әрі - Мемлекеттік корпорация) - Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсету, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсетуге өтініштер қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, сондай-ақ электрондық нысанда мемлекеттік қызметтер көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған, орналасқан жері бойынша жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын заңды тұлға;

2) загранучреждения Республики Казахстан – находящиеся за рубежом дипломатические и приравненные к ним представительства, а также консульские учреждения Республики Казахстан;
3) оралман – этнический казах и (или) члены его семьи казахской национальности, ранее не состоявшие в гражданстве Республики Казахстан, прибывшие на историческую родину и получившие соответствующий статус в порядке, установленном Законом;
4) комиссия по включению в региональную квоту приема оралманов (далее – Комиссия) – созданные местными исполнительными органами регионов, определенных Правительством Республики Казахстан соответствующие комиссии по включению в региональную квоту приема оралманов;
5) региональная квота приема оралманов – предельное число оралманов или оралманов и членов их семей, прибывающих для постоянного проживания в регионы, определенные Правительством Республики Казахстан в соответствии с подпунктом 5) статьи 8 Закона, которые обеспечиваются мерами государственной поддержки, предусмотренными участникам активных мер содействия занятости в соответствии с законодательством Республики Казахстан о занятости населения;
6) уполномоченный орган по вопросам миграции населения – центральный исполнительный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции руководство в области миграции населения, регулирование миграционных процессов, координацию работы и реализацию государственной политики в области миграции населения;
7) местный исполнительный орган – коллегиальный исполнительный орган, возглавляемый акимом области, города республиканского значения и столицы, района (города областного значения), осуществляющий в пределах своей компетенции местное государственное управление и самоуправление на соответствующей территории;
8) этнический казах – иностранец или лицо без гражданства казахской национальности.".
Приложение 1 к перечню
некоторых приказов Министра
труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан и
исполняющего обязанности
Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения
Правила и сроки первичного расселения этнических казахов и членов их семей, по их желанию, до присвоения статуса оралмана, а также внутренних мигрантов в случае переселения в рамках региональной квоты приема переселенцев в центрах временного размещения
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и сроки первичного расселения этнических казахов и членов их семей, по их желанию, до присвоения статуса оралмана, а также внутренних мигрантов в случае переселения в рамках региональной квоты приема переселенцев в центрах временного размещения (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 24 Закона Республики Казахстан "О миграции населения" (далее – Закон) и определяют порядок первичного расселения и срок пребывания этнических казахов и переселенцев, а также членов их семей в центрах временного размещения.

2) Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелері - Қазақстан Республикасының шетелде орналасқан дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктері, сондай-ақ консулдық мекемелері;
3) оралман - бұрын Қазақстан Республикасының азаматтығында болмаған, тарихи отанына келген және Заңда белгіленген тәртіппен тиісті мәртебе алған этникалық қазақ және (немесе) оның ұлты қазақ отбасы мүшелері;
4) оралмандарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу жөніндегі комиссия (бұдан әрі - Комиссия) - Қазақстан Республикасының Үкіметі айықындаған өңірлердің жергілікті атқарушы органдары құрған оралмандарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу жөніндегі тиісті комиссиялар;
5) оралмандарды қабылдаудың өңірлік квотасы - Заңның 8-бабы 5) тармашасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлерге тұрақты тұру үшін келетін, Қазақстан Республикасының халықты жұмыспен қамту туралы заңнамасына сәйкес жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысушыларға көзделген мемлекеттік қолдау шараларымен қамтамасыз етілетін оралмандардың немесе оралмандар мен олардың отбасы мүшелерінің шекті саны;
6) халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган - өз құзыреті шегінде халықтың көші-қоны саласындағы басшылықты, көші-қон процестерін реттеуді, халықтың көші-қоны саласындағы жұмысты үйлестіруді және мемлекеттік саясатты іске асыруды жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
7) жергiлiктi атқарушы орган - облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) басшылығымен өз құзыретi шегiнде тиiстi аумақта жергiлiктi мемлекеттiк басқару мен өзiн-өзi басқаруды басшылыққа алатын алқалы атқарушы орган;
8) этникалық қазақ-ұлты қазақ шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам.".
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің және
Қазақстан Республикасы
Денсулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
міндетін атқарушының
өзгерістер енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
1-қосымша
Этникалық қазақтарды және олардың отбасы мүшелерін оралман мәртебесін алғанға дейін олардың қалауы бойынша уақытша орналастыру орталықтарына алғашқы қоныстандыру қағидалары мен мерзімдері
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Этникалық қазақтарды және олардың отбасы мүшелерін оралман мәртебесін алғанға дейін олардың қалауы бойынша уақытша орналастыру орталықтарына алғашқы қоныстандыру қағидалары мен мерзімдері (бұдан әрі - Қағидалар) "Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 22 шілдедегі Заңының 24-бабы 1-тармағына сәйкес әзiрлендi және этникалық қазақтар және қоныс аударушылардың, сондай-ақ олардың отбасы мүшелерiн уақытша орналастыру орталықтарында бастапқы қоныстандыру тәртiбiн және болу мерзімдерін айқындайды.

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) переселенец – внутренний мигрант, переселяющийся в регионы, определенные Правительством Республики Казахстан;
2) центр временного размещения (далее – Центр) – жилище, предназначенное для временного проживания этнических казахов и переселенцев, а также членов их семей;
3) этнический казах – иностранец или лицо без гражданства казахской национальности.
Глава 2. Порядок первичного расселения этнических казахов и переселенцев, а также членов их семей в Центре и срок их пребывания
3. Для первичного расселения в Центре этнический казах или переселенец подает заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам в местный исполнительный орган в области миграции населения.
Заявление рассматривается местным исполнительным органом в области миграции населения в день его подачи.
4. Заявление регистрируется в журнале регистрации первичного расселения этнического казаха или переселенца, а также членов их семей в Центре временного размещения по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
5. После рассмотрения заявления местным исполнительным органом в области миграции населения выдается направление по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам и регистрируется в журнале регистрации первичного расселения этнических казахов или переселенцев, а также членов их семей в Центре.
6. Этнический казах или переселенец, а также члены их семей расселяются в Центре в течение одного рабочего дня после получении направления.
7. При несоблюдении срока расселения в Центре этнический казах или переселенец, а также члены их семей теряют право на расселение. При этом за ними сохраняется право повторной подачи заявления на первичное расселение в Центре.
8. При отсутствии свободных койко-мест в Центре в принятии заявления и его регистрации не отказывается.
В этом случае этнический казах или переселенец, а также члены их семей зачисляются в резерв, формируемый местным исполнительным органом в области миграции населения в порядке очередности подачи заявления, без выдачи направления.
9. При освобождении койко-мест в Центре местный исполнительный орган в области миграции населения выдает направление этническому казаху или переселенцу, а также членам их семей для расселения в Центре в порядке очередности.
10. Расселение в Центре других лиц, кроме этнического казаха или переселенца, а также членов их семей, не допускается.
11. Этнический казах и члены его семьи проживают в Центре до получения статуса оралмана, переселенец и члены его семьи до заключения трудового договора с работодателем, не более 10 календарных дней.

2. Осы Қағидаларда мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
1) қоныс аударушы - Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлерге қоныс аударатын ішкі көшіп-қонушы;
2) уақытша орналастыру орталығы (бұдан әрі - Орталық) - этникалық қазақтар және қоныс аударушылардың, сондай-ақ олардың отбасы мүшелерiнің оралман мәртебесін алғанға дейін уақытша тұруына арналған тұрғын үй.
3) этникалық қазақ - ұлты қазақ шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам.
2-тарау. Этникалық қазақтар және қоныс аударушылардың, сондай-ақ олардың отбасы мүшелерін Орталықта алғашқы қоныстандыру тәртібі және олардың болу мерзімі
3. Орталыққа алғашқы қоныстандыру үшін этникалық қазақ немесе қоныс аударушы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша халықтың көші-қоны саласындағы жергілікті атқарушы органға өтініш береді.
Халықтың көші-қоны саласындағы жергілікті атқарушы орган өтінішті берген күні қарайды.
4. Осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтiнiш Уақытша орналастыру орталығында этникалық қазақты немесе қоныс аударушыны, сондай-ақ олардың отбасы мүшелерін алғашқы қоныстандыруды тiркеу журналына тiркеледi.
5. Өтінішті қарағаннан кейін халықтың көші-қоны саласындағы жергілікті атқарушы орган осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жолдама береді және ол этникалық қазақтарды немесе қоныс аударушыларды, сондай-ақ олардың отбасы мүшелерiн Орталықта алғашқы қоныстандыруды тіркеу журналына тіркеледі.
6. Этникалық қазақ немесе қоныс аударушы, сондай-ақ олардың отбасы мүшелері жолдаманы алғаннан кейін бір жұмыс күні iшiнде Орталыққа орналастырылады.
7. Орталыққа қоныстандыру мерзімі сақталмаған жағдайда, этникалық қазақ немесе қоныс аударушы, сондай-ақ олардың отбасы мүшелері қоныстану құқығын жоғалтады. Бұл ретте олардың Орталыққа алғашқы қоныстандыруға қайта өтініш беру құқығы сақталады.
8. Орталықта бос төсек-орын болмаған кезде өтініш қабылдаудан және оны тіркеуден бас тартылмайды.
Бұл жағдайда этникалық қазақ немесе қоныс аударушы, сондай-ақ олардың отбасы мүшелері жолдама бермей өтініш беру кезектілігі тәртiбiнде халықтың көші-қоны саласындағы жергілікті атқарушы орган құратын резервке қабылданады.
9. Орталықта төсек-орын босаған кезде халықтың көші-қоны саласындағы жергілікті атқарушы орган кезектiлiк тәртiбiмен Орталыққа қоныстандыру үшін этникалық қазақ немесе қоныс аударушы, сондай-ақ олардың отбасы мүшелеріне жолдама бередi.
10. Орталыққа этникалық қазақтан немесе қоныс аударушыдан, сондай-ақ олардың отбасы мүшелерінен басқа адамдарды орналастыруға тыйым салынады.
11. Этникалық қазақ пен оның отбасы мүшелері Орталықта оралман мәртебесін алғанға, қоныс аударушы және оның отбасы мүшелері жұмыс берушімен еңбек шарты жасалғанға дейін, күнтізбелік 10 күннен аспайтын мерзім тұра алады.

12. Этнический казах и члены его семьи со дня присвоения либо отказа в присвоении статуса оралмана, переселенец и члены его семьи со дня заключения трудового договора или в случае отказа в заключения трудового договора с работодателем освобождают предоставленное им помещение в Центре не позднее пяти календарных дней.
Приложение 1 к Правилам и
срокам первичного расселения
этнических казахов и членов их
семей, по их желанию, до
присвоения статуса оралмана,
а также внутренних мигрантов в
случае переселения в рамках
региональной квоты приема
переселенцев в центрах
временного размещения
Форма
Руководителю
____________________________
(наименование местного
исполнительного органа в
области миграции населения)
от _________________________
(Фамилия, имя и при наличии
отчество этнического казаха
или переселенца)
Заявление
Прошу Вас расселить меня и членов моей семьи в количестве ____ человек в Центр временного размещения до получения статуса оралмана и заключения трудового договора с работодателем, но не более 10 календарных дней однократно (нужное подчеркнуть).
_____________ ______________
(Дата)             (подпись)
Приложение 2 к Правилам и
срокам первичного расселения
этнических казахов и членов их
семей, по их желанию, до
присвоения статуса оралмана,
а также внутренних мигрантов в
случае переселения в рамках
региональной квоты приема
переселенцев в центрах
временного размещения
Форма
ЖУРНАЛ
регистрации первичного расселения этнических казахов и переселенцев,
а также членов их семей в центре временного размещения
№ п/п
Дата входящих заявлений
Фамилия, имя и при наличии отчество этнического казаха или переселенца
Место и дата рождения
Страна или регион выхода
Номер и дата выдачи направления
Начато__________________
Окончено _______________
Приложение 3 к Правилам и
срокам первичного расселения
этнических казахов и членов их
семей, по их желанию, до
присвоения статуса оралмана,
а также внутренних мигрантов в
случае переселения в рамках
региональной квоты приема
переселенцев в центрах
временного размещения
Форма
НАПРАВЛЕНИЕ № ____
Направляется для расселения в Центр временного размещения на срок до "__"_______20__г.
________________________________________________________________________________
(Фамилия, имя и при наличии отчество, дата рождения этнического казаха или переселенца)
Члены семьи:
1.______________________________________________________________
(Фамилия, имя и при наличии отчество, дата рождения, степень родства)
2.______________________________________________________________
(Фамилия, имя и при наличии отчество, дата рождения, степень родства)
3.______________________________________________________________
(Фамилия, имя и при наличии отчество, дата рождения, степень родства)
4.______________________________________________________________
(Фамилия, имя и при наличии отчество, дата рождения, степень родства)
5.______________________________________________________________
(Фамилия, имя и при наличии отчество, дата рождения, степень родства)
6.______________________________________________________________
(Фамилия, имя и при наличии отчество, дата рождения, степень родства)
…….
Руководитель местного исполнительного
органа в области миграции населения ____________________________
области, города республиканского м.п.
значения и столицы_____________________________________________
(Фамилия, имя и при наличии отчество)
________________
(дата выдачи)
Приложение 2 к перечню
некоторых приказов Министра
труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан и
исполняющего обязанности
Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения
Приложение 2
к Правилам присвоения или
продления статуса оралмана
Стандарт государственной услуги "Присвоение или продление статуса оралмана"
1
Наименование услугодателя
Государственная услуга оказывается местными исполнительными органами областей, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент.
2
Способы предоставления государственной услуги
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются местными исполнительными органами либо Государственной корпорации.
3
Срок оказания государственной услуги
Срок оказания – в течение 4 рабочих дней.
В случае наличия у этнического казаха индивидуального идентификационного номера общий срок рассмотрения документов и присвоения статуса оралмана осуществляется в течении 3 рабочих дней.

12. Этникалық қазақ пен оның отбасы мүшелері оларға оралман мәртебесiн берген немесе оралман мәртебесін беруден бас тартылған күннен бастап, қоныс аударушы және оның отбасы мүшелері жұмыс берушімен еңбек шартын жасаған күннен бастап немесе жұмыс берушімен шарт жасаудан бас тартқан жағдайда өздеріне Орталықтан берілген үй-жайды бес жұмыс күні iшiнде босатады.
Этникалық қазақтарды және
олардың отбасы мүшелерін
оралман мәртебесін алғанға
дейін олардың қалауы бойынша
уақытша орналастыру
орталықтарына алғашқы
қоныстандыру қағидалары мен
мерзімдеріне 1-қосымша
Нысан
басшыға ___________________
(халықтың көші-қоны
саласындағы жергілікті
атқарушы органның атауы)
___________________________
(этникалық қазақтың немесе
қоныс аударушының тегі, аты
және болған жағдайда әкесінің
аты)
Өтініш
Сiзден мені және _____ адамнан тұратын менің отбасымның мүшелерін Уақытша орналастыру орталығына оралман мәртебесін алғанға немесе жұмыс берушімен еңбек шартын жасағанға дейін қоныстандыруды сұраймын, бірақ күнтізбелік 10 күннен аспайтын мерзімге бір рет қоныстандыруды сұраймын (қажетінің астын сызу қажет).
_____________            ______________
(күні)                        (қолы)
Этникалық қазақтарды және
олардың отбасы мүшелерін
оралман мәртебесін алғанға
дейін олардың қалауы бойынша
уақытша орналастыру
орталықтарына алғашқы
қоныстандыру қағидалары мен
мерзімдеріне 2-қосымша
Нысан
Уақытша орналастыру орталығына этникалық қазақтар мен қоныс аударушыларды, сондай-ақ олардың отбасы мүшелерін бастапқы қоныстандыруды тiркеу ЖУРНАЛЫ
Р/с
Кіріс өтініштерінің түскен күні
Өтiнiш беруші этникалық қазақтың немес қоныс аударушының тегі, аты және болған жағдайда әкесінің аты
Туған жерi және күнi
Шыққан елi немесе өңірі
Жолдаманың нөмiрi және берiлген күнi
________________ басталды
_______________ аяқталды
Этникалық қазақтарды және
олардың отбасы мүшелерін
оралман мәртебесін алғанға
дейін олардың қалауы бойынша
уақытша орналастыру
орталықтарына алғашқы
қоныстандыру қағидалары мен
мерзімдеріне 3-қосымша
Нысан
№_______ЖОЛДАМА
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(Тегі, аты және болған жағдайда әкесінің аты, этникалық қазақтың немесе қоныс аударушының туған күнi)
20___жылғы "___" _______ мерзімге дейін Уақытша орналастыру орталығына қоныстандыру үшiн жолданады.
Отбасы мүшелерi:
1.________________________________________________________________________
(Тегі, аты және болған жағдайда әкесінің аты, туған күнi, туыстық дәрежесi)
2.________________________________________________________________________
(Тегі, аты және болған жағдайда әкесінің аты, туған күнi, туыстық дәрежесi)
3.________________________________________________________________________
(Тегі, аты және болған жағдайда әкесінің аты, туған күнi, туыстық дәрежесi)
4.________________________________________________________________________
(Тегі, аты және болған жағдайда әкесінің аты, туған күнi, туыстық дәрежесi)
5.________________________________________________________________________
(Тегі, аты және болған жағдайда әкесінің аты, туған күнi, туыстық дәрежесi)
6.________________________________________________________________________
(Тегі, аты және болған жағдайда әкесінің аты, туған күнi, туыстық дәрежесi)
…….
______________ облысының,
республикалық маңызы бар қала мен
астананың халықтың көші-қон саласындағы
жергілікті атқарушы органның басшысы __________________________________М.О.
(Тегі, аты болған жағдайда әкесінің аты
________________ (берілген күні)
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің және
Қазақстан Республикасы
Денсулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
міндетін атқарушының
өзгерістер енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
2-қосымша
Оралман мәртебесін беру немесе
ұзарту қағидаларына
2-қосымша
Нысан
"Оралман мәртебесін беру немесе ұзарту" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының жергілікті атқарушы органдары көрсетеді.
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру жергілікті атқарушы орган не Мемлекеттік корпорация арқылы жүзеге асырылады.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Қызмет көрсету мерзімі - 4 жұмыс күні ішінде.
Этникалық қазақтың жеке сәйкестендіру нөмірі болған жағдайда құжаттарды қараудың жалпы мерзімі және оралман мәртебесін беру 3 жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.

Максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов: у услугодателя – 30 минут, в Государственной корпорации – 15 минут;
Максимально допустимое время обслуживания у услугодателя – 30 минут, в Государственной корпорации – 20 минут.
4
Форма оказания государственной услуги
Бумажная.
5
Результат оказания государственной услуги
Результат оказания государственной услуги: при присвоении статуса оралмана – выдача удостоверения оралмана, в случае продления статуса оралмана – решение местного исполнительного органа, согласно приложению 5 к настоящем правилам.
Государственная корпорация обеспечивает хранение документов, в течение 1 (одного) года в информационной системе Государственной корпорации.
По запросу заявителя работник Государственной корпорации выдает ранее полученное от местного исполнительного органа удостоверение оралмана, выгрузив из информационной системы Государственной корпорации.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается физическим лицам бесплатно.
7
График работы
График работы:
1) услугодателя – размещен на интернет-ресурсе www.​enbek.​gov.​kz, раздел "Государственные услуги".
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги с 9.00 часов до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) Государственной корпорации – с понедельника по субботу включительно, в соответствии с графиком работы с 9.00 часов до 20.00 часов без перерыва на обед, кроме воскресенья и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
Государственная услуга, оказывается, по месту жительства в порядке электронной очереди, без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством портала.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Государственной корпорации: www.​gov4c.​kz.
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
Для оказания государственной услуги к заявлению прилагают следующие документы:
1) автобиография (в произвольной форме);
2) копии документов, удостоверяющих личность заявителя и членов его семьи (при наличии), с нотариально засвидетельствованным переводом на казахский или русский язык (свидетельства о рождении, заграничный паспорт, удостоверение лица без гражданства или другие официальные документы специальных органов страны исхода этнических казахов и т.д.);
3) копии документов, устанавливающих соответствие заявителя условиям, предусмотренных подпунктом 3) пункта 2 настоящих Правил.
Заявители, получившие согласие местного исполнительного органа на присвоение статуса оралмана через загранучреждения Республики Казахстан к заявлению прилагают копию ранее вынесенного решения о согласии на присвоение статуса оралмана.
Заявители при продлении статуса оралмана в целях получения гражданства Республики Казахстан в упрощенном (регистрационном) порядке подают заявление и копию ранее выданного статуса оралмана.
Документы предоставляются в подлинниках и копиях для сверки, после чего подлинники документов (за исключением автобиографии) возвращаются заявителю.
Истребование от заявителей документов, которые могут быть получены из информационных систем, не допускается.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
Решение о присвоении либо отказе статуса оралмана принимается местным исполнительным органом и оформляется согласно приложению 5 к настоящим Правилам в течение пяти рабочих дней со дня регистрации заявления местным исполнительным органом.
Местный исполнительный орган отказывает в присвоении статуса оралмана при:
1) несоответствии заявителя и членов его семьи (при наличии) подпункту 2) пункта 2 настоящих Правил;
2) несоответствии заявителя и членов его семьи (при наличии) подпункту 3) пункта 2 настоящих Правил;
3) установлении факта недостоверности представленных документов.
Также основанием для отказа в продлении статуса оралмана является подтверждение через АИС "Оралман" получения заявителем гражданства Республики Казахстан, истечение срока подачи заявления, предусмотренного пунктом 24 настоящих Правил.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию

Көрсетілетін қызметті берушіде құжаттардың топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты - 30 минут, Мемлекеттік корпорацияда - 15 минут;
көрсетілетін қызметті берушіде көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты - 30 минут, Мемлекеттік корпорацияда - 20 минут.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Қағаз түрінде.
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі: оралман мәртебесін беру кезінде - оралман куәлігін беру, оралман мәртебесін ұзартқан жағдайда - осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес жергілікті атқарушы органның шешімі.
Мемлекеттік корпорация 1 (бір) жыл ішінде құжаттардың Мемлекеттік корпорацияның ақпараттық жүйесінде сақталуын қамтамасыз етеді.
Өтініш берушінің сұрауы бойынша Мемлекеттік корпорацияның қызметкері жергілікті атқарушы органнан бұрын алынған оралман куәлігін Мемлекеттік корпорацияның ақпараттық жүйесінен жүктеп береді не өтініш беруші оралман куәлігін электрондық үкімет порталы арқылы өз бетінше алады.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан өндіріп алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет жеке тұлғаларға тегін көрсетіледі.
7
Жұмыс кестесі
Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті берушіде - www.​enbek.​gov.​kz интернет-ресурсында, "Мемлекеттік қызметтер" бөлімінде орналастырылған.
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру: сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін.
Мемлекеттік қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз кезек тәртібінде көрсетіледі;
2) Мемлекеттік корпорацияда - Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап сенбіні қоса алғанда, түскі үзіліссіз сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін.
Мемлекеттік қызмет көрсетілетін қызметті алушының тіркелген жері бойынша, жеделдетіп қызмет көрсетусіз электрондық кезек тәртібінде көрсетіледі, портал арқылы электрондық кезекті броньдауға болады.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары Мемлекеттік корпорацияның www. gov4c. kz интернет-ресурсында орналастырылған.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) өмірбаян (еркін нысанда);
2) өтініш берушінің және оның отбасы мүшелерінің (бар болса) жеке басын куәландыратын құжаттардың көшірмелері, нотариат куәландырған қазақ немесе орыс тіліндегі аудармасымен (туу туралы куәлік, шетелдік паспорт, азаматтығы жоқ адамның куәлігі немесе этникалық қазақтардың шыққан елдерінің арнайы органдарының басқа да ресми құжаттары 2-тармағының 3) тармақшасында көзделген шарттарға сәйкестігін белгілейтін құжаттардың көшірмелері.
Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелері арқылы оралман мәртебесін беруге жергілікті атқарушы органның келісімін алған өтініш берушілер өтінішке бұрын берілген оралман мәртебесін беруге келісім туралы шешімнің көшірмесін қоса береді.
Өтініш берушілер оралман мәртебесін ұзартқан кезде Қазақстан Республикасының азаматтығын оңайлатылған (тіркеу) тәртіппен алу мақсатында өтінішті және бұрын берілген оралман мәртебесінің көшірмесін береді.
Құжаттар салыстырып тексеру үшін түпнұсқаларда және көшірмелерде ұсынылады, кейіннен құжаттардың түпнұсқалары (өмірбаянды қоспағанда) өтініш берушіге қайтарылады.
Көрсетілетін қызметті алушылардан ақпараттық жүйелерден алуға болатын құжаттарды талап етуге жол берілмейді.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
Оралман мәртебесін беру не одан бас тарту туралы шешімді жергілікті атқарушы орган қабылдайды және өтінішті жергілікті атқарушы орган тіркеген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес ресімделеді.
Жергілікті атқарушы орган:
1) өтініш беруші мен оның отбасы мүшелері (бар болса) осы Қағидалардың 2-тармағы
2) тармақшасына сәйкес келмеген;
2) өтініш беруші мен оның отбасы мүшелері (бар болса) осы Қағидалардың 2-тармағы
3) тармақшасына сәйкес келмеген;
3) ұсынылған құжаттардың дәйексіздігі фактісі анықталған кезде оралман мәртебесін беруден бас тартады.
Сонымен қатар, "Оралман" ААЖ арқылы өтініш берушінің Қазақстан Республикасының азаматтығын алғанын растау, Қағидалардың 24-тармағында көзделген өтініш беру мерзімінің өтуі оралман мәртебесін ұзартудан бас тарту үшін негіз болып табылады.
10
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар

Заявителям, имеющим в установленном законодательством порядке полную или частичную утрату способности или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, ориентироваться, прием документов для оказания государственной услуги производится работником Государственной корпорации с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт-центр 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 3 к перечню
некоторых приказов Министра
труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан и
исполняющего обязанности
Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения
Правила деятельности центров временного размещения
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила деятельности Центров временного размещения (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 11) статьи 11 Закона Республики Казахстан от 22 июля 2011 года "О миграции населения" и определяют порядок деятельности центров временного размещения.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) переселенец – внутренний мигрант, переселяющийся в регионы, определенные Правительством Республики Казахстан;
2) центр временного размещения (далее – Центр) – жилище, предназначенное для временного проживания этнических казахов и членов их семей до получения статуса оралмана;
3) этнический казах – иностранец или лицо без гражданства казахской национальности.
3. Основной задачей Центра является обеспечение временного проживания этнических казахов или переселенцев, а также членов их семей.
4. Финансирование Центра осуществляется за счет средств государственного бюджета.
Глава 2. Порядок деятельности Центра
5. В Центре бесплатно размещаются этнические казахи и переселенцы, а также члены их семей для проживания на временной основе (этнический казах и члены его семьи проживают в Центре до получения статуса оралмана, переселенец и члены его семьи до заключения трудового договора с работодателем, но не более 10 календарных дней однократно).
6. В Центре создаются необходимые условия проживания этнических казахов и переселенцев, а также членов их семей.
7. Устройство Центра и содержание в нем этнических казахов и переселенцев должны отвечать требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан в области обеспечения медицинского, санитарного благополучия, регулирования архитектурной, строительной деятельности, жилищных отношений и коммунального хозяйства.

Заңнамада белгіленген тәртіппен өзіне-өзі қызмет көрсету, өз бетінше жүріп-тұру, бағдарлану қабілетін толық немесе ішінара жоғалтқан өтініш берушілерге мемлекеттік қызмет көрсету үшін құжаттарды қабылдауды Мемлекеттік корпорация қызметкері 1414, 8 800 080 7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы жүгіну жолымен тұрғылықты жеріне барып жүргізеді.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің және
Қазақстан Республикасы
Денсулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
міндетін атқарушының
өзгерістер енгізілетін
кейбір бұйрықтарының тізбесіне
3-қосымша
Уақытша орналастыру орталықтары қызметінің қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Уақытша орналастыру орталықтары қызметінің қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Халықтың көші-қоны туралы" 2011 жылғы 22 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабы 11) тармақшасына сәйкес әзірленді және уақытша орналастыру орталықтары қызметінің тәртібін анықтайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) қоныс аударушы - Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлерге қоныс аударатын ішкі көшіп-қонушы;
2) уақытша орналастыру орталығы - этникалық қазақтар мен олардың отбасы мүшелерінің оралман мәртебесін алғанға дейін уақытша тұруына арналған тұрғын жай;
3) этникалық қазақ - шетелде тұрақты тұратын ұлты қазақ шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам.
3. Орталық қызметінің негізгі міндеті этникалық қазақтар немесе қоныс аударушылар, сондай-ақ олардың отбасы мүшелерінің оралман мәртебесін алғанға дейін уақытша тұруын қамтамасыз ету болып табылады.
4. Орталықты қаржыландыру мемлекеттік бюджет есебінен жүзеге асырылады.
2-тарау. Орталық қызметінің тәртібі
5. Орталықта уақытша негізде тұру үшін этникалық қазақтар және қоныс аударушылар, сондай-ақ олардың отбасы мүшелері (этникалық қазақ және оның отбасы мүшелері оралман мәртебесін алғанға, қоныс аударушы және оның отбасы мүшелері жұмыс берушімен еңбек шартын жасағанға дейін, бірақ күнтізбелік 10 күннен аспайтын мерзім) Орталыққа бір рет тегін орналастырылады.
6. Орталықта этникалық қазақтар мен қоныс аударушылардың, сондай-ақ олардың отбасы мүшелерінің тұруы үшін қажетті жағдайлар жасалады.
7. Орталыққа орналастыру және ол жерде этникалық қазақтарды және қоныс аударушыларды ұстау Қазақстан Республикасының медициналық қамсыздандыру, санитарлық саулық, сәулеттік реттеу, құрылыс саласы, тұрғын үй қатынастары және коммуналдық шаруашылық салаларының талаптарына сай болуға тиіс.