О внесении изменений в приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 2 сентября 2019 года № 953 "Об утверждении Требований к трехкомпонентной интегрированной системе и ее учету, Правил ее установки и применения"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 17 августа 2020 года № 749. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 августа 2020 года № 21114
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 2 сентября 2019 года № 953 "Об утверждении Требований к трехкомпонентной интегрированной системе и ее учету, Правила ее установки и применения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19327, опубликован 4 сентября 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения:
в Требованиях к трехкомпонентной интегрированной системе и ее учету, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Понятия, используемые в настоящих Требованиях:
1) система (устройство) для приема безналичных платежей - электронно-механическое устройство для приема к обслуживанию платежных карточек, мобильное приложение и веб-сервисы банков, платежных организаций, обеспечивающие осуществление мгновенных платежей без использования платежных карточек, вне зависимости от обслуживания участников безналичного платежа в одном или разных банках, с моментальным зачислением денег в пользу бенефициара;
2) правообладатель трехкомпонентной интегрированной системы
(далее – ТИС) – физические или юридические лица, являющиеся производителями ТИС или которым, ТИС принадлежит на праве собственности, аренды или ином законном основании, для реализации или сдачи в аренду пользователям ТИС;
3) пользователь ТИС – налогоплательщик, применяющий при осуществлении деятельности ТИС;
4) единый реестр ТИС – перечень моделей ТИС, разрешенных к использованию на территории Республики Казахстан для целей налогообложения;
5) технологии интеграции ТИС – технические решения, имеющие серверную аппаратную и программную часть, клиентскую программную часть, при этом клиентская аппаратная часть представляется личным устройством пользователя ТИС;
6) клиентский модуль ТИС (модуль по работе с Центральным узлом ТИС) – часть аппаратно-программного комплекса ТИС, обеспечивающая работу точки продаж и постоянную непрерывную передачу данных на Центральный узел ТИС, в том числе автономный режим (при его наличии) работы на период не более 72 (семьдесят два) часов при потере связи с Центральным узлом ТИС;

"Үш құрамдасты интеграцияланған жүйеге және оны есепке алуға қойылатын талаптарды, оны орнату және қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2019 жылғы 2 қыркүйектегі № 953 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 17 тамыздағы № 749 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 20 тамызда № 21114 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Үш құрамдасты интеграцияланған жүйеге және оны есепке алуға қойылатын талаптарды, оны орнату және қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2019 жылғы 2 қыркүйектегі №953 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19327 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2017 жылғы 4 қыркүйекте жарияланды) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Үш құрамдасты интеграцияланған жүйеге және оны есепке алуға қойылатын талаптарында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Талаптарда пайдаланылатын ұғымдар:
1) қолма-қол ақшасыз төлемдерді қабылдауға арналған жүйелер (құрылғылар) - төлем карточкаларын қызмет көрсетуге қабылдауға арналған электрондық-механикалық құрылғылар, бір немесе әртүрлі банктерде қолма-қол ақшасыз төлем қатысушыларына қызмет көрсетуге қарамастан, бенефициардың пайдасына ақшаны жедел есептей отырып, пайдаланбай жедел төлемдерді жүзеге асыруды қамтамасыз ететін төлем ұйымдарының, банктердің веб-сервистері және мобильдік қосымшалары;
2) үш құрамдасты интеграцияланған жүйенің (бұдан әрі – ҮИЖ) құқық иеленушісі - ҮИЖ өндірушілері болып табылатын немесе ҮИЖ меншік, жалға алу құқығында тиесілі немесе ҮИЖ пайдаланушыларына сату немесе жалға беру үшін өзге де заңды негізге ие жеке немесе заңды тұлғалар;
3) ҮИЖ пайдаланушысы – ҮИЖ қызметін жүзеге асыру кезінде қолданатын салық төлеуші;
4) ҮИЖ бірыңғай тізілімі – салық салу мақсатында Қазақстан Республикасының аумағында қолдануға рұқсат етілген ҮИЖ моделдерінің тізбесі;
5) ҮИЖ интеграциялау технологиялары – серверлік аппараттық және бағдарламалық бөлігі, клиенттік бағдарламалық бөлігі бар техникалық шешімдер, бұл ретте клиенттік аппараттық бөлігі ҮИЖ пайдаланушысының жеке құрылғысымен ұсынылады;
6) ҮИЖ клиенттік модулі (ҮИЖ Орталық торабымен жұмыс бойынша модуль) – сату нүктесінің жұмысын және деректерді ҮИЖ Орталық торабына тұрақты үздіксіз беруді, оның ішінде ҮИЖ Орталық торабымен байланысты жоғалтқан кезде 72 (жетпіс екі) сағаттан артық емес кезеңге автономды жұмыс режимін (ол болған кезде) қамтамасыз ететін ҮИЖ аппараттық-бағдарламалық кешенінің бөлігі;

7) центральный узел ТИС – часть аппаратно-программного комплекса ТИС, обеспечивающая обработку операций и хранение данных, взаимодействие с внешними системами, прием и обработку автономных операций (при их наличии) и хранения данных ТИС.";
пункты 9 и 10 изложить в следующей редакции:
"9. ТИС обеспечивает:
1) прием безналичных платежей посредством систем (или устройств) для приема безналичных платежей;
2) подключение к оператору фискальных данных (далее – ОФД) Республики Казахстан по протоколу передачи данных и передачи оператору фискальных данных Республики Казахстан сведений о денежных расчетах, осуществляемых налогоплательщиком при реализации товаров, работ, услуг посредством ККМ, являющейся частью ТИС;
3) формирование в соответствии со статьей 412 Налогового кодекса документов, подлежащих регистрации в информационной системе (далее – ИС) "Электронные счета-фактуры" (далее – ЭСФ) Комитета, передачу их в ИС ЭСФ на регистрацию, а также реализацию бизнес-процессов модуля "Виртуальный склад" для целей формирования Виртуальных складов, сопроводительной накладной на товары (далее – СНТ), электронного счҰта-фактуры на основе СНТ;
4) формирование документов в ТИС, применяемых для оформления операций или событий, в соответствии с настоящими Требованиями;
5) контроль полноты вводимых данных (в случае выполнения функций или операций без полного заполнения всех полей, система уведомляет пользователя соответствующим уведомлением);
6) возможность работы со складским и торговым оборудованием и поддержки принтера и сканера штрих-кодов;
7) ведение учета в ТИС осуществляется с применением и (или) без применения счетов бухгалтерского учета.
10. Функционирование ТИС:
1) в фискальном режиме (онлайн и автономный (при его наличии)) осуществляется за счет ККМ;
2) в автономном режиме (при его наличии), в следующих случаях:
потеря связи ТИС с Центральным узлом ТИС;
задержки при подключении к Центральному узлу ТИС более чем на 3 (три) секунды. Задержкой является промежуток времени между запросом ТИС и получением ответа от Центрального узла ТИС.";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Модуль складского учета (движение ТМЗ) учетного компонента ТИС:
1) осуществляет движение ТМЗ (оприходование, списание, перемещение, продажи, возвраты продаж и покупок, инвентаризацию) в количественном и стоимостном выражении;
2) обеспечивает движение ТМЗ на одном или на нескольких складах;

7) ҮИЖ орталық торабы – операцияларды өңдеуді және деректерді сақтауды, сыртқы жүйелермен өзара әрекеттесуді, автономды операцияларды (олар болған кезде) қабылдау мен өңдеуді және ҮИЖ деректерін сақтауды қамтамасыз ететін ҮИЖ аппараттық - бағдарламалық кешенінің бөлігі.";
9 және 10-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"9. ҮИЖ:
1) қолма-қол ақшасыз төлемдерді қолма-қол ақшасыз төлемдерді қабылдауға арналған жүйелер (немесе құрылғылар) арқылы қабылдауды;
2) Қазақстан Республикасының фискалдық деректер операторына (бұдан әрі – ФДО) деректерді берудің хаттамасы бойынша қосуды және ҮИЖ бөлігі болып табылатын БКМ арқылы тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткізу кезінде салық төлеуші жүзеге асыратын ақшалай есеп айырысулар туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасының фискалдық деректер операторына беруді;
3) Салық кодексінің 412-бабына сәйкес Комитеттің "Электрондық шот-фактуралар" (бұдан әрі – ЭШФ) ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі – АЖ) тіркеуге жататын құжаттарды, оларды ЭШФ АЖ-де тіркеуге беруді, сондай-ақ виртуалды қоймаларды қалыптастыру мақсатында "Виртуалды қойма" модулінің бизнес-процестерін іске асыруды, тауарларға ілеспе жүкқұжаттарын (бұдан әрі – ТІЖ), ТІЖ негізінде электрондық шот-фактураны қалыптастыру;
4) осы Талаптарға сәйкес операцияларды немесе оқиғаларды ресімдеу үшін қолданылатын ҮИЖ-де құжаттарды қалыптастыруды;
5) енгізілетін деректердің толықтығын бақылауды (функциялар немесе операциялар барлық ашық жолдарды толық толтырмай орындалған жағдайда, жүйе пайдаланушыны тиісті хабарламамен хабардар етеді);
6) қоймалық және сауда жабдығымен жұмыс істеу және принтер мен штрих-код сканерін қолдау мүмкіндігін;
7) ҮИЖ-де есепке алуды жүргізу бухгалтерлік есепке алу шоттарын қолданумен және (немесе) қолданбай жүзеге асырылуын қамтамасыз етеді.
10. ҮИЖ жұмыс істеуі:
1) фискалдық режимде (онлайн және автономды (ол болған кезде)) БКМ есебінен жүзеге асырылады;
2) автономды режимде (ол болған кезде), мынадай:
ҮИЖ-дің ҮИЖ Орталық торабымен байланысты жоғалтқан;
ҮИЖ Орталық торабына қосылған кезде 3 (үш) секундтан астам кідірген жағдайларда. ҮИЖ сұрау салуы мен ҮИЖ Орталық торабынан жауап алу арасындағы уақыт аралығы кідіріс болып табылады.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. ҮИЖ есепке алу құрамдасының қоймалық есепке алу (ТМЗ қозғалысы) модулі:
1) сандық және құндық мәнде ТМЗ қозғалысын (кіріске алуды, есептен шығаруды, өткізуді, сатуды, сату мен сатып алуды қайтаруды, түгендеуді) жүзеге асырады;
2) бір немесе бірнеше қоймаларда ТМЗ қозғалысын қамтамасыз етеді;

3) имеет функции управления складами (создание, редактирование, удаление);
4) имеет функционал учета остатков;
5) имеет функционал просмотра движения товара;
6) все операции движения ТМЗ завершаются формированием соответствующего документа;
7) продажи и возвраты продаж, осуществляются с фискализацией, посредством ККМ, используемой в составе ТИС в случаях установленных законодательством Республики Казахстан;
8) по запросу пользователя блокирует движения ТМЗ при отсутствии необходимого количества товара на складе для этой операции движения ТМЗ;
9) осуществляет фискализацию движений ТМЗ, переданных из учетного компонента на фискализацию, путем присвоения операции фискального признака в контрольном компоненте ТИС (ККМ) и обратной передачей фискального признака и даты фискализации в учетный компонент в рамках одной транзакции;
10) сохраняет фискальный признак, присвоенный при операции движения ТМЗ, в учетном компоненте либо передает на Центральный узел ТИС из модуля по работе с Центральным узлом ТИС при работе ТИС в автономном режиме (при его наличии);
11) запрещает корректировку и удаление документов и операций, которым присвоен фискальный признак, полученный от контрольного компонента ТИС (ККМ);
12) блокирует операции движения ТМЗ, для которых в соответствии с законодательством Республики Казахстан требуется применение ККМ в случае, если контрольный компонент ТИС (ККМ) не фискализирует данную операцию, по причине недоступности ККМ на момент выполнения операции, отключения ККМ, выхода из строя ККМ либо при превышении открытой смены на ККМ более, чем 24 (двадцать четыре) часа или нахождении ККМ в автономном режиме (при его наличии) более, чем 72 (семьдесят два) часа;
13) обеспечивает возможность завершения операции с использованием платежного компонента ТИС при выполнении операций продаж с указанием типа оплаты безналичным способом.";
пункты 19 и 20 изложить в следующей редакции:
"19. Модуль интеграций учетного компонента ТИС:
1) обеспечивает формирование налоговой отчетности по форме 910.00 "Упрощенная декларация для субъектов малого бизнеса", утвержденной приказом Первого Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов от 20 января 2020 года № 39 "Об утверждении форм налоговой отчетности и правил их составления" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19897);
2) обеспечивает сдачу налоговой отчетности, путем передачи сформированной налоговой отчетности в ИС "Система обработки налоговой отчетности" Комитета;

3) қоймаларды басқару функциялары бар (құру, редакциялау, жою);
4) қалдықтарды есепке алу функционалы бар;
5) тауар қозғалысын қарау функционалы бар;
6) ТМЗ қозғалысының барлық операциялары тиісті құжатты қалыптастырумен аяқталады;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген жағдайларда, сату және сатуды қайтару ҮИЖ құрамында пайдаланылатын БКМ арқылы фискалдандырумен жүзеге асырылады;
8) пайдаланушының сұрау салуы бойынша ТМЗ қозғалысының осы операциясы үшін қоймада тауардың қажетті саны болмаған кезде ТМЗ қозғалысын бұғаттайды;
9) фискализацияға есепке алу құрамдастан берілген ТМЗ қозғалысын фискализациялауды ҮИЖ (БКМ) бақылау құрамдасында фискалдық белгі операциясын беру және фискалдық белгі мен фискалдау күнін бір транзакция шеңберінде есепке алу құрамдасқа қайта беру жолымен жүзеге асырады;
10) есепке алу құрамдаста ТМЗ қозғалысы операциясы кезінде берілген фискалдық белгіні сақтайды не автономды режимде (ол болған кезде) ҮИЖ жұмысы кезінде ҮИЖ Орталық торабымен жұмыс бойынша модульден ҮИЖ Орталық торабына береді;
11) ҮИЖ (БКМ) бақылау құрамдасынан алынған фискалдық белгі берілген құжаттар мен операцияларды түзетуге және жоюға тыйым салады;
12) егер ҮИЖ (БКМ) бақылау құрамдасы операцияны орындау, БКМ ажырату, БКМ істен шығу не БКМ 24 (жиырма төрт) сағаттан артық ашық ауысым асқанда немесе БКМ автономды режимде (ол болған кезде) 72 (жетпіс екі) сағаттан артық болғанда БКМ қолжетімсіздігі себебінен осы операцияны фискалдандырмаған жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оларға БКМ қолдану талап етілетін ТМЗ қозғалысы операцияларын бұғаттайды;
13) қолма-қол ақшасыз тәсілмен төлеу түрін көрсете отырып, сату операцияларын орындау кезінде ҮИЖ төлем құрамдасын пайдаланумен операцияны аяқтау мүмкіндігін қамтамасыз етеді.";
19 және 20-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"19. ҮИЖ есепке алу құрамдасының интеграция модулі:
1) "Салық есептілігі нысандарын және оларды жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары - Қаржы министрінің 2020 жылғы 20 қаңтардағы № 39 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19897 болып тіркелді) бекітілген 910.00 "Шағын бизнес субъектілері үшін оңайлатылған декларация" нысаны бойынша салық есептілігін қалыптастыруды қамтамасыз етеді;
2) қалыптасқан салық есептілігін Комитеттің "Салық есептілігін өңдеу жүйесі" АЖ-ге беру жолымен салық есептілігінің тапсыруын қамтамасыз етеді;

3) обеспечивает возможность получения от ИС "Централизованный унифицированный лицевой счет" Комитета данных по исчисленным и уплаченным налогам для формирования суммы налогов к уплате;
4) обеспечивает возможность получения от ИС "Контроль, учет и выдача учетно-контрольных марок, акцизных марок и другой печатной продукции Республиканского государственного предприятия Банкнотная фабрика Национального Банка Республики Казахстан" Акционерного общества "Национальные информационные технологии" данных по учетно-контрольным маркам, акцизным маркам;
5) обеспечивает возможность взаимодействия с ИС ЭСФ Комитета;
6) обеспечивает взаимодействие с электронной базой паспортов товаров, работ, услуг.
В случае неготовности электронной базы паспортов товаров, работ, услуг к интеграции, предусматривает функцию ручного ввода наименования товара, работы и услуги;
7) обеспечивает работу с принтером и сканером штрих-кодов.
20. Модуль по работе с Центральным узлом ТИС учетного компонента ТИС:
1) определяет отсутствие доступа к Центральному узлу ТИС при временном отсутствии соединения с Центральным узлом ТИС более 3 (три) секунд;
2) переходит на автономный режим (при его наличии) работы при отсутствии доступа к Центральному узлу ТИС;
3) имеет в модуле по работе с Центральным узлом ТИС программные функции по осуществлению хранения и защиты информации и данных, накопленных за период работы в автономном режиме (при его наличии), от несанкционированного изменения, утраты и (или) повреждения за счет применения следующих механизмов обеспечивающих защиту:
от несанкционированной очистки, изменения или удаления данных локального хранилища модуля по работе с Центральным узлом ТИС;
от несанкционированного доступа к данным из внешних источников (за исключением Центрального узла ТИС) за счет организации подключения к данным модуля по работе с Центральным узлом ТИС посредством выделенной учетной записи пользователя;
от несанкционированного изменения программного обеспечения модуля по работе с Центральным узлом ТИС;
4) передает в Центральный узел ТИС при восстановлении соединения с Центральным узлом ТИС все операции, сохраненные в локальном хранилище, на период отсутствия соединения;
5) уведомляет пользователя ТИС о блокировке выполнения операций в ТИС по причине отсутствия соединения с Центральным узлом ТИС более 72 (семьдесят два) часов.";
пункты 24, 25 и 26 изложить в следующей редакции:

3) Комитеттің "Орталықтандырылған біріздендірілген дербес шот" АЖ-ден төлеуге салынатын салықтар сомасын қалыптастыру үшін есептелген және төленген салықтар бойынша деректерді алу мүмкіндігін қамтамасыз етеді;
4) "Ұлттық ақпараттық технологиялар" Акционерлік қоғамының "Есепке алу-бақылау таңбаларды, акциздік таңбаларды және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Банкнот фабрикасы республикалық мемлекеттік кәсіпорынының басқа баспа өнімдерін бақылау, есептеу және беру" АЖ-ден есепке алу-бақылау маркалары, акциздік маркалар бойынша деректерді алу мүмкіндігін қамтамасыз етеді;
5) Комитеттің ЭШФ АЖ-бен өзара әрекеттесу мүмкіндігін қамтамасыз етеді;
6) тауарлар, жұмыстар, қызметтер паспорттарының электрондық базасымен өзара әрекеттесуді қамтамасыз етеді.
Тауарлар, жұмыстар, қызметтер паспорттарының электрондық базасы интеграциялауға дайын болмаған жағдайда, тауардың, жұмыстар мен қызметтердің атауын қолмен енгізу функциясын көздейді;
7) принтермен және штрих-код сканерімен жұмысты қамтамасыз етеді.
20. ҮИЖ есепке алу құрамдасының ҮИЖ Орталық торабымен жұмыс бойынша модулі:
1) ҮИЖ Орталық торабымен байланыс 3 (үш) секундтан астам уақыт болмаған кезде ҮИЖ Орталық торабына қолжетімділіктің жоқтығын анықтайды;
2) ҮИЖ Орталық торабына қолжетімділік болмаған кезде автономды жұмыс режиміне (ол болған кезде) өтеді;
3) ҮИЖ Орталық торабымен жұмыс бойынша модульде ақпаратты және деректерді сақтау және қорғауды қамтамасыз ететін мынадай тетіктерді қолдану есебінен санкцияланбаған өзгертуден, жоғалудан және (немесе) зақымданудан автономды режимде (ол болған кезде) жұмыс кезеңінде жинақталған ақпаратты және деректерді сақтауды және қорғауды жүзеге асыру бойынша бағдарламалық функциялары бар:
ҮИЖ Орталық торабымен жұмыс бойынша модульдің жергілікті қоймасының деректерін санкцияланбаған тазалаудан, өзгертуден немесе жоюдан;
пайдаланушының бөлінген есептік жазбасы арқылы ҮИЖ Орталық торабымен жұмыс бойынша модульдің деректеріне қосуды ұйымдастыру есебінен сыртқы көздерден алынған деректерге санкцияланбаған қол жеткізуден (ҮИЖ Орталық торабын қоспағанда);
ҮИЖ Орталық торабымен жұмыс бойынша модульдің бағдарламалық қамтамасыз етілуін санкцияланбаған өзгертуден;
4) ҮИЖ Орталық торабына ҮИЖ Орталық торабымен байланысты қалпына келтіру кезінде байланыс болмаған кезеңде жергілікті қоймада сақталған барлық операцияларды береді;
5) 72 (жетпіс екі) сағаттан астам ҮИЖ Орталық торабымен байланыстың болмауы себебінен ҮИЖ-да операцияларды орындауды бұғаттау туралы ҮИЖ пайдаланушысын хабардар етеді.";
24, 25 және 26-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:

"24. Модуль верификации кодов контрольного компонента ТИС посредством использования интеграции с базой электронных паспортов товаров работ, услуг:
1) получает электронную базу паспортов товаров, работ, услуг;
2) хранит базу электронных паспортов товаров, работ, услуг и осуществляет верификацию кодов товаров, работ, услуг в онлайн и в автономном режиме (при его наличии).
25. ТИС:
1) обеспечивает надежное хранение информации, защиту информации от утраты, хищения, искажения, подделки, несанкционированного доступа и действий по ее распространению, блокированию, уничтожению, модификации, копированию и иных незаконных действий и полную сохранность информации в электронных архивах и базах данных при:
полном или частичном отключении электропитания на любом участке программного обеспечения в любое время;
аварии сетей, телекоммуникаций, разрыве установленных физических и виртуальных соединений на любом этапе выполнения операции обмена данными;
попытке несанкционированного доступа к информации программного обеспечения;
2) обеспечивает ежедневное автоматическое сохранение резервной копии базы данных и системного журнала транзакций;
3) обеспечивает выполнение операции учетного компонента, влияющие на налогообложение на Центральном узле ТИС в режиме онлайн;
4) использует в автономном режиме (при его наличии) модуль по работе с Центральным узлом ТИС (Клиентским модулем ТИС), отвечающим за выполнение операций учетного компонента в автономном режиме (при его наличии);
5) обеспечивает при восстановлении связи модуля по работе с Центральным узлом ТИС и Центрального узла ТИС передачу на него автономных операции (при их наличии), влияющих на налогообложение (продажа товаров, расчет заработной платы) с последующим на нем выполнением всех операций;
6) обеспечивает накопление и сохранение данных ТИС в Клиентском модуле ТИС при потере соединения с Центральным узлом ТИС;
7) обеспечивает соответствие требованиям информационной безопасности в соответствии с Законом Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации" (далее – Закон об информатизации).
26. Учет ТИС осуществляется Комитетом путем включения модели в Единый реестр ТИС (далее – Единый реестр) и предусматривает следующие действия:
1) правообладатель ТИС, состоящий на регистрационном учете в качестве налогоплательщика, представляет эталонный образец ТИС, а также на бумажном носителе и в электронном формате следующие документы:
заявление о внесении модели ТИС в Единый реестр по форме, согласно приложению к настоящим Требованиям;
паспорт производителя, техническая документация и руководство по эксплуатации: интегрированной системы, состоящей из ККМ, системы для приема безналичных платежей, а также учетного компонента ТИС;
документ, подтверждающий наличие прав на ТИС;
акт по результатам испытаний на соответствие требованиям информационной безопасности;

"24. ҮИЖ бақылау құрамдасының тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердің электрондық паспорттары базасымен интеграциялауды пайдалану арқылы кодтарды верификациялау модулі:
1) тауарлар, жұмыстар, қызметтер паспорттарының электрондық базасын алады;
2) тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердің электрондық паспорттарының базасын сақтайды және тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердің кодтарын онлайн және автономды режимде (ол болған кезде) верификациялауды жүзеге асырады.
25. ҮИЖ:
1) ақпараттың сенімді сақталуын, ақпаратты жоғалудан, ұрлаудан, бұрмалаудан, қолдан жасаудан, санкцияланбаған қол жеткізуден және оны тарату, бұғаттау, жою, түрлендіру, көшіру және өзге де заңсыз іс-әрекеттерден қорғауды және электрондық мұрағаттар мен деректер базаларында ақпараттың толық сақталуын:
кез келген уақытта бағдарламалық қамтамасыз етудің кез келген учаскесіндегі электрмен қоректендіруді толық немесе ішінара ажыратқанда;
желілер, телекоммуникациялар апатында, деректер алмасу операцияларын орындаудың кез келген кезеңіндегі орнатылған физикалық және виртуалды байланыстар ажырағанда;
бағдарламалық қамтамасыз етудің ақпаратына санкцияланбаған қол жеткізуге әрекеттенгенде қамтамасыз етеді;
2) деректер базасының резервтік көшірмесін және транзакциялардың жүйелік журналын күнделікті автоматты түрде сақтауды қамтамасыз етеді;
3) онлайн режимде ҮИЖ Орталық торабында салық салуға әсер ететін есепке алу құрамдас операциясының орындалуын қамтамасыз етеді;
4) автономды режимде (ол болған кезде) есепке алу құрамдас операцияларын орындауға жауап беретін ҮИЖ Орталық торабымен (ҮИЖ Клиенттік модулімен) жұмыс бойынша модульді пайдаланады;
5) ҮИЖ Орталық торабымен және ҮИЖ Орталық торабымен жұмыс бойынша модульдің байланысын қалпына келтіру кезінде салық салуға әсер ететін (тауарларды сату, жалақыны есептеу) автономды операцияларды (ол болған кезде) оған кейіннен барлық операцияларды орындаумен беруді қамтамасыз етеді;
6) ҮИЖ Орталық торабымен байланыс жоғалған кезде ҮИЖ Клиенттік модулінде ҮИЖ деректерінің жинақталуын және сақталуын қамтамасыз етеді;
7) "Ақпараттандыру туралы" 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Ақпараттандыру туралы заң) сәйкес ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкестігін қамтамасыз етеді.
26. ҮИЖ есепке алуын Комитет модельдерді ҮИЖ Бірыңғай тізіліміне (бұдан әрі – Бірыңғай тізілім) енгізу жолымен жүзеге асырады және мынадай іс-әрекеттерді көздейді:
1) салық төлеуші ретінде тіркеу есебінде тұрған ҮИЖ құқық иеленушісі ҮИЖ эталондық үлгісін, сондай-ақ қағаз тасымалдағышта және электрондық форматта мынадай құжаттарды ұсынады:
осы Талаптарға қосымшаға сәйкес нысан бойынша Бірыңғай тізілімге ҮИЖ модельдерін енгізу туралы өтініш;
өндірушінің паспорты, техникалық құжаттамасы және пайдалану жөніндегі нұсқаулық: БКМ, қолма-қол ақшасыз төлемдерді қабылдауға арналған жүйеден (құрылғыдан), сондай-ақ ҮИЖ есепке алу құрамдасынан тұратын интеграцияланған жүйе;
ҮИЖ құқығының болуын растайтын құжат;
ақпарттық қауіпсіздік талаптарына сәйкестікке сынақтардың нәтижелері бойынша акті;

2) должностное лицо Комитета, на которое возложены соответствующие полномочия, в течение 3 (три) рабочих дней со дня представления эталонного образца ТИС и документов, предусмотренных подпунктом 1) настоящего пункта:
проверяет:
соответствие сведений, указанных в заявлении, представленным документам;
наличие модели ККМ в государственном реестре контрольно-кассовых машин;
передает в Экспертный совет при Комитете эталонный образец ТИС и документы, предусмотренные подпунктом 1) настоящего пункта;
3) Экспертный совет при Комитете в течение 15 (пятнадцать) рабочих дней со дня представления должностным лицом Комитета эталонного образца ТИС и документов, предусмотренных подпунктом 1) настоящего пункта:
проводит экспертизу эталонного образца ТИС и технической документации на предмет их соответствия настоящим Требованиям;
по результатам экспертизы выносит протокольное решение о включении или отказе о включении ТИС в Единый реестр;
включает модель ТИС в Единый реестр.";
в Правилах установки и применения трехкомпонентной интегрированной системы, утвержденных указанным приказом (далее – Правила):
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Действие настоящих Правил распространяется на индивидуальных предпринимателей, применяющих специальный налоговый режим на основе упрощенной декларации – пользователей трехкомпонентной интегрированной системы (далее – ТИС).";
пункты 7 и 8 изложить в следующей редакции:
"7. Для регистрации ТИС пользователем в органы государственных доходов представляется заявление установленной формы (далее – Заявление), согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
8. Регистрация ТИС органами государственных доходов осуществляется в течение трех рабочих дней со дня представления Заявления.
По результатам выдается регистрационная карточка ТИС по установленной форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.";
приложения 1 к Правилам изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу;
приложения 3 и 4 к Правилам исключить.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

2) тиісті өкілеттіктер жүктелген Комитеттің лауазымды тұлғасы ҮИЖ эталондық үлгісін және осы тармақтың 1) тармақшасында көзделген құжаттарды ұсынған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде:
тексереді:
өтініште көрсетілген мәліметтердің ұсынылған құжаттарға сәйкестігі;
бақылау-касса машиналардың мемлекеттік тізілімінде БКМ моделінің болуы;
Комитет жанындағы Сараптамалық кеңеске ҮИЖ эталондық үлгісін және осы тармақтың 1) тармақшасында көзделген құжаттарды береді;
3) Комитет жанындағы Сараптамалық кеңес Комитеттің лауазымды тұлғасы ҮИЖ эталондық үлгісін және осы тармақтың 1) тармақшасында көзделген құжаттарды ұсынған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде:
ҮИЖ эталондық үлгісінің және техникалық құжаттаманың осы Талаптарға сәйкестігі мәніне сараптама жүргізеді;
сараптама нәтижелері бойынша ҮИЖ Бірыңғай тізілімге енгізу немесе бас тарту туралы хаттамалық шешім шығарады;
ҮИЖ моделін Бірыңғай тізілімге енгізеді.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Үш құрамдасты интеграцияланған жүйені орнату және қолдану қағидаларында (бұдан әрі – Қағидалар):
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Қағидалардың күші оңайлатылған декларация негізінде арнайы салық режимін қолданатын жеке кәсіпкерлерге – үш құрамдасты интеграцияланған жүйенің (бұдан әрі – ҮИЖ) пайдаланушыларына қолданылады.";
7 және 8-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Пайдаланушы ҮИЖ-де тіркелу үшін мемлекеттік кірістер органдарына осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес белгіленген нысандағы өтінішті (бұдан әрі – Өтініш) ұсынады.
8. ҮИЖ-де тіркеуді мемлекеттік кірістер органдары Өтінішті ұсынған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
Нәтижесі бойынша осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес белгіленген нысан бойынша ҮИЖ тіркеу карточкасы беріледі.";
Қағидаларға 1-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Қағидаларға 3 және 4-қосымшалар алып тасталсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.

3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Е. Жамаубаев
Согласован
Национальный Банк
Республики Казахстан
Согласован
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Согласован
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 17 августа 2020 года № 749
Приложение 1 к Правилам
установки и применения к
трехкомпонентной интегрированной системы
Форма
Заявление о регистрации, изменении и снятии трехкомпонентной
интегрированной системы (далее – ТИС)
1. Наименование и (или) фамилия, имя, отчество (при его наличии) пользователя ТИС
________________________________________________________________________________
2. Индивидуальный/бизнес-идентификационный номер (ИИН/БИН)
________________________________________________________________________________
3. Причина подачи заявления (укажите
в соответствующей ячейке):
Регистрация
изменение
снятие
4. Вид ТИС (укажите
в соответствующей ячейке):
программно-аппаратный комплекс;
интегрированная система, состоящая из контрольно-кассовой машины с функцией фиксации и передачи данных (далее – ККМ), системы (устройства) для приема безналичных платежей, а также оборудования (устройства), оснащенного системой автоматизации управления торговли, оказания услуг, выполнения работ и учета товаров.
5. Наименование ТИС
________________________________________________________________________________
6. Номер и дата документа, подтверждающего право пользования ТИС
__________________________________________________________________________
7. Номер и дата заключения правообладателя ТИС ______________________________
8. Место использования ТИС:
Область ______________________________________ город (район)_____________________________
поселок (село) _________________________________улица__________________ дом______________
8.1 Наименование системы автоматизации управления торговли, оказания услуг, выполнения работ и учета товаров (далее – учетная система)
__________________________________________________________________________
Идентификационный номер учетной системы __________________________________
Дата регистрации учетной системы ___________________________________________
8.2 Наименование/модель ККМ _____________________________________________
Заводской номер ККМ ______________________________________ год выпуска ___________________
Дата регистрации ККМ_____________________________________________________
Регистрационный номер ККМ____________________________________________

3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Е. Жамаубаев
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар жəне
аэроғарыш өнеркəсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің 2020 жылғы
17 тамызы № 749 Бұйрыққа
қосымша
Үш құрамдасты
интеграцияланған жүйені орнату
және қолдану қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Үш құрамдасты интеграцияланған жүйені (бұдан әрі – ҮИЖ) тіркеу, өзгерту және шығару туралы өтініш
1. ҮИЖ пайдаланушысының атауы және (немесе) тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) __________________________________________________________________
2. Жеке/бизнес-сәйкестендіру нөмірі (ЖСН/БСН)
_____________________________________________________________________
3. Өтініш беру себебі (тиісті ұяшықта
көрсетіңіз):
☐ Тіркеу ☐ өзгерту ☐ шығару
4. ҮИЖ түрі (тиісті ұяшықта
көрсетіңіз):
☐ бағдарламалық-аппараттық кешен;
☐ деректерді тіркеу және беру функциясы бар бақылау-касса машинасынан (бұдан әрі – БКМ), қолма-қол ақшасыз төлемдерді қабылдауға арналған жүйеден (құрылғыдан), сондай-ақ сауданы, қызметтерді көрсетуді, жұмыстарды орындауды және тауарларды есепке алуды автоматтандырылған түрде басқару жүйесімен жарақтандырылған жабдықтан (құрылғыдан) тұратын интеграцияланған жүйе
5. ҮИЖ атауы ________________________________________________________
6. ҮИЖ пайдалану құқығын растайтын құжаттың нөмірі мен күні
_____________________________________________________________________
7. ҮИЖ құқық иеленушісі қорытындысының нөмірі және күні _______________
8. ҮИЖ пайдалану орны: ______________облысы _____________________қаласы (ауданы) ________________кенті (ауылы) ______________ көшесі _________________үй
8.1 Сауда, қызмет көрсету, жұмыстарды атқару мен тауарларды есепке алудың автоматтандырылған басқару жүйесінің (бұдан әрі – есепке алу жүйесі) атауы
____________________________________________________________________
Есепке алу жүйесінің сәйкестендіру нөмірі _______________________________
Есепке алу жүйесін тіркеу күні _________________________________________
8.2 БКМ атауы/моделі_________________________________________________
БКМ зауыттық нөмірі __________________ шығарылған жылы _____________
БКМ тіркелген күні __________________________________________________
БКМ тіркеу нөмірі ___________________________________________________

8.3 Наименование/модель системы (устройства) для приема безналичных платежей_____________________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________________
Идентификационный/заводской номер системы (устройства) для приема безналичных платежей _____________________________________________________________________________________________
Дата регистрации системы (устройства) для приема безналичных платежей _______________________
9. Я, ____________________________________________________________________________________ подтверждаю, что указанные в заявлении данные являются официальными.
Пользователь ТИС ___________________________________________ ______________ фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Дата подачи: "___" ____________20__ года

8.3 Қолма-қол ақшасыз төлемдерді қабылдауға арналған жүйенің (құрылғының) атауы/моделі ______________________________________________________________
____________________________________________________________________
Қолма-қол ақшасыз төлемдерді қабылдауға арналған жүйенің (құрылғының) сәйкестендіру/зауыттық нөмірі _______________________________________________
Қолма-қол ақшасыз төлемдерді қабылдауға арналған жүйенің (құрылғының) тіркелген күні ______________________________________________________________________
9. Мен, _____________________________________________________________
өтініште көрсетілген деректер ресми болып табылатынын растаймын.
ҮИЖ пайдаланушысы________________________________ _______________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (қолы)
Берілген күні: 20__ жылғы "___" ____________