О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года № 992 "Об утверждении Правил выдачи иностранцам и лицам без гражданства разрешения на временное и постоянное проживание в Республике Казахстан"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 1 сентября 2020 года № 606. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 сентября 2020 года № 21160
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года № 992 "Об утверждении Правил выдачи иностранцам и лицам без гражданства разрешения на временное и постоянное проживание в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12880, опубликован 18 февраля 2016 года в газете "Казахстанская правда" № 32 (28158) следующие изменения:
подпункт 11) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"11) кандас - этнический казах и (или) члены его семьи казахской национальности, ранее не состоявшие в гражданстве Республики Казахстан, прибывшие на историческую родину и получившие соответствующий статус в порядке, установленном настоящим Законом";
подпункт 15) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"15) этнический казах – иностранец или лицо без гражданства казахской национальности.";
подпункт 3) абзаца 3 пункта 14 изложить в следующей редакции:
"3) в течение 5 (пяти) календарных дней по каналам ИС МП направляет учетное дело на согласование в Управление миграционной службы Департамента полиции областей, городов республиканского значения и столицы (далее – УМС ДП);";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. При совершении услугодателем действий, являющихся основанием для аннулирования разрешения, выносится заключение об аннулировании ранее выданного разрешения в соответствии со статьей 49 Закона по форме, согласно приложению 11 к настоящим Правилам.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. О принятом решении, услугополучателю, направляется уведомление об аннулировании разрешения на постоянное жительство по форме, согласно приложению 12 к настоящим Правилам.";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. Услугополучатель, в отношение которого, принято решение об аннулировании разрешения, выезжает из страны в срок до 30 календарных дней со дня утверждения заключения об аннулировании разрешения.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. При аннулировании разрешения, услугополучателю, выдается разрешение на временное проживание с необходимым сроком для осуществления выезда.";
в стандарте государственной услуги "Выдача разрешения иностранцам и лицам без гражданства на постоянное жительство в Республике Казахстан":
строку 3 изложить в следующей редакции:
"
3
Срок оказания государственной услуги
с момента сдачи пакета необходимых документов – 60 (шестьдесят) календарных дней
";
строку 8 изложить в следующей редакции:
"
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
При подаче заявления о выдаче разрешения через услугодателя и Государственную корпорацию:

"Шетелдіктерге және азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында уақытша және тұрақты тұруға рұқсаттар беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің 2015 жылғы 4 желтоқсандағы № 992 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 1 қыркүйектегі № 606 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 2 қыркүйекте № 21160 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Шетелдіктерге және азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында уақытша және тұрақты тұруға рұқсаттар беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің 2015 жылғы 4 желтоқсандағы № 992 бұйрығына (мемлекеттік құқықтық нормативтік актілердің тіркеу тізіліміне № 12880 болып тіркелген, "Егеменді Қазақстан" газетіне 2016 жылғы 18 ақпанда № 32 (28158) жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
2-тармақтың 11) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"11) қандас – бұрын Қазақстан Республикасының азаматтығында болмаған, тарихи отанына келген және осы Заңмен белгіленген тәртіпте тиісті мәртебесін алған этникалық қазақ және (немесе) оның ұлты қазақ отбасы мүшелері";
2-тармақтың 15) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"15) этникалық қазақ - ұлты қазақ шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам.";
14-тармақтың 3-абзацының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) күнтізбелік 5 (бес) күн ішінде КҚП АЖ арналары арқылы есептік іс облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың полиция департаменттерінің (бұдан әрі – ПД КҚҚБ) Көші-қон қызметі басқармасына келісімге жолданады";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18) осы Қағидалардың 11-қосымшасына сәйкес қызмет көрсетуші рұқсаттың күшін жою үшін негіз болып табылатын әрекеттерді жасаған кезде, Заңның 49-бабына сәйкес нысан бойынша бұрын берілген рұқсаттың күшін жою туралы қорытынды шығарылады.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. қабылданған шешім туралы қызметті алушыға Осы Қағидалардың 12-қосымшасына сәйкес нысан бойынша тұрақты тұруға берілген рұқсаттың күшін жою туралы хабарлама жіберіледі.);
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Көрсетілетін қызметті алушыға қатысты рұқсаттың күшін жою туралы шешім қабылданған күннен бастап күнтізбелік 30 күнге дейінгі мерзімде елімізден шығып кетуге міндетті."
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Рұқсаттың күшін жойған кезде, көрсетілетін қызмет алушыға елімізден шығып кетуді жүзеге асыру үшін қажетті мерзімде уақытша тұруға рұқсат беріледі.";
"Шетел азаматтарына және азаматтығы жоқ тұлғаларға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсету стандартында;
3-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Қажетті құжаттар пакетін тапсырған сәттен бастап 60 (алпыс) күнтізбелік күн.
";
8-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
8
Мемлекеттік қызметін көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
Рұқсат беру туралы өтінішті қызмет көрсетуші немесе Мемлекеттік корпорация арқылы берген кезде:

1) заявление-анкету о выдаче разрешения на постоянное проживания в Республике Казахстан согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
2) копия и подлинник (для сверки) национального паспорта, документ лица без гражданства услугополучателя, срок действия, которых на день подачи заявления свыше 180 календарных дней.
Копия и подлинник (для сверки) свидетельства о рождении или другого документа, удостоверяющего личность ребенка не достигшего шестнадцатилетнего возраста, при совместном обращении;
3) письменное согласие государства его гражданства, в качестве, которого может служить листок убытия, либо другой документ, подтверждающий разрешение на выезд на постоянное жительство за рубеж (за исключением иностранцев и лиц без гражданства, которые признаны беженцами или которым предоставлено убежище в Республике Казахстан и этнических казахов из Китайской Народной Республики если иное не предусмотрено международными договорами);
4) документ о подтверждении своей платежеспособности согласно Правил подтверждения иностранцами и лицами без гражданства, претендующими на получение разрешений на постоянное проживание в Республике Казахстан, своей платежеспособности в период пребывания в Республике Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 ноября 2003 года № 1185, за исключением этнических казахов, бывших соотечественников, родившихся или ранее состоявших в гражданстве Казахской Советской Социалистической Республики или Республики Казахстан, а также лиц, имеющих право на приобретение гражданства Республики Казахстан в упрощенном порядке на основании международных договоров Республики Казахстан, и членов их семей;
5) документ о судимости (отсутствии судимости) в государстве гражданской принадлежности и или постоянного проживания, выданный компетентным органом соответствующего государства (за исключением этнических казахов граждан Китайской Народной Республики, если иное не предусмотрено международными договорами);
6) нотариально удостоверенное согласие ребенка в возрасте от 14 до 18 лет на постоянное проживание в Республике Казахстан;
7) нотариально заверенный договор либо нотариально заверенное согласие с физическим или юридическим лицом о предоставлении заявителю жилища на проживание и постановку на постоянный регистрационный учет;
8) справку о медицинском освидетельствовании иностранца об отсутствии заболеваний, наличие которых запрещает въезд иностранцам и лицам без гражданства в Республику Казахстан в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 сентября 2011 года № 664 "Об утверждении перечня заболеваний, наличие которых запрещает въезд иностранцам и лицам без гражданства в Республику Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7274);

1) Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсатты беру туралы өтініш-сауалнама осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес;
2) Көрсетілетін қызметті алушының ұлттық паспортының көшірмесі және түпнұсқасы (салыстыра тексеру үшін) азаматтығы жоқ адамның құжаты, жарамдылық мерзімі өтініш берген күнге күнтізбелік 180 күннен астам болуы тиіс;
бірлескен өтініш берген кезде баланың туу туралы куәлігі немесе он алты жасқа толмаған баланың жеке басын куәландыратын басқа да құжаттың көшірмесі және түпнұсқасы (салыстыра тексеру үшін);
3) оның азаматтығы бар немесе тұрақты тұратын мемлекетінің жазбаша келісімі, ол кету парағы не шетелге тұрақты тұруға арналған рұқсатты растайтын басқа құжат (босқындар деп танылған немесе Қазақстан Республикасында пана ұсынылған шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды және егер халықаралық шартта өзгеше көзделмесе, Қытай Халық Республикасынан келетін этникалық қазақтарды қоспағанда);
4) этникалық қазақтарды, бұрынғы отандастарды, Қазақ Кеңестік Социалистік Республикасында немесе Қазақстан Республикасында туған немесе бұрын оның азаматтығында болған адамдарды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының халықаралық шарттар негізінде жеңілдетілген тәртіпте Қазақстан Республикасының азаматтығын алуға құқығы бар адамдарды және олардың отбасы мүшелерін қоспағанда, "Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсаттар алуға үміткер шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасында болу кезеңінде өздерінің төлем жасау қабілеттігін растау ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 26 қарашадағы № 1185 қаулысына сәйкес өзінің төлем қабілеттілігін растау туралы құжат;
5) азаматтығы тиесілілігі немесе тұрақты тұратын мемлекетте соттылығы (соттылығының болмауы) туралы тиісті мемлекеттің құзыретті органы берген құжат (Қытай Халық Республикасы азаматтарының этникалық қазақтарын қоспағанда, егер өзге халықаралық шарттарда көзделмесе);
6) Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға 14-тен 18 жасқа дейінгі баланың нотариалды куәландырылған келісімі;
7) өтініш берушіге тұруға тұрғын үй ұсыну және тұрақты тіркеу есебіне қою туралы жеке және заңды тұлғамен нотариалды куәландырылған шарт не нотариалды куәландырылған келісім;
8) "Шетелдіктерде және азаматтығы жоқ адамдарда болуы олардың Қазақстан Республикасына келуіне тыйым салатын аурулардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2011 жылғы 30 қыркүйектегі № 664 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2011 жылғы 24 қазанда № 7274 болып тіркелді) сәйкес шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға келуге тыйым салынатын сырқаттардың бар-жоғы туралы шетелдіктің медициналық куәландыру туралы анықтамасы;

9) одну фотографию размером 35х45 мм;
10) справка об отсутствии или прекращении гражданства другого государства, выданный компетентным органом соответствующего государства (при обращении лица, не имеющего документов удостоверяющих личность, в случае установления факта рождении либо проживания его на территории другого государства).
Срок действия документов, указанных в подпунктах 4), 5), 8) не более 180 календарных дней.
Услугополучатель, оформивший гражданство иного государства через дипломатические представительства и консульские учреждения других государств в Республике Казахстан и имеющий постоянную регистрацию на территории Республики Казахстан, представляет документы, указанные в подпунктах 1), 2), 5), 9).
Услугополучатель не достигший восемнадцатилетнего возраста, законный представитель (родитель, опекун, попечитель) которого, является гражданином Республики Казахстан либо иностранцем или лицом без гражданства постоянно проживающим в Республике Казахстан представляет документы, указанные в подпунктах 1), 2), 6), 9), а также нотариально заверенное заявление-согласие от второго родителя, в случае его проживания вне пределов Республики Казахстан;
В отношении услугополучателей прибывших в страну, в статусе лица без гражданства другого государства, выносится заключение о присвоении статуса лица без гражданства в Республике Казахстан согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Документы, составленные на иностранном языке, подлежат переводу на казахский либо русский язык.
Верность перевода с одного языка на другой, свидетельствует нотариус в соответствии со статьей 80 Закона Республики Казахстан "О нотариате".
Документы и акты, составленные при участии властей иностранных государств или исходящие от этих властей, принимаются к рассмотрению при наличии легализации, в соответствии с пунктом 60 Указа Президента Республики Казахстан от 25 апреля 2016 года № 240 "Об утверждении Консульского устава Республики Казахстан", если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан или международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан.";
.";
строку 9 изложить в следующей редакции:
"
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
Отказ в оказании государственной услуги:
1. В соответствии статьей 19-1 Закона РК "О государственных услугах", в случае:
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;

9) мөлшері 35х45 мм -1 фотосурет;
10) тиісті мемлекеттің құзыретті органы берген басқа мемлекеттің азаматтығының болмауы және тоқтатылуы туралы анықтама (жеке басын куәландыратын құжаты жоқ тұлға жүгінген кезде оның туғаны немесе басқа мемлекеттің аумағында тұрғаны анықталса);
4), 5), 8) тармақшаларда көрсетілген құжаттардың жарамдылық мерзімі 180 күнтізбелік күннен аспауы тиіс.
Өзге мемлекеттің азаматтығын, Қазақстан Республикасында орналасқан дипломатиялық өкілдік немесе консулдық мекеме арқылы рәсімдеген, Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тіркеуі бар қызмет алушы 1), 2), 5), 9) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды ұсынады.
Жасы он сегізге толмаған көрсетілетін қызмет алушы, егер оның заңды өкілі (ата-анасы, қамқоршысы, жанашыры) Қазақстан Республикасының азаматы немесе шетел азаматы, азаматтығы жоқ тұлға Қазақстан Республикасы аумағында тұрақты тұратын болып табылған жағдайда 1), 2), 6) 9) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды және Қазақстан Республикасынан шет елде тұратын екінші ата-анасынан нотариалдық расталған өтініш-келісім қағазын ұсынады.
Басқа мемлекеттің азаматтық мәртебесі жоқ Қазақстан Республикасына келген көрсетілетін қызметті алушы тұлғаға осы Қағиданың 5-қосымшасына сәйкес, Қазақстан Республикасының азаматтығы жоқ тұлға мәртебесін беру туралы қорытынды шығарылады.
Шет тілінде жасалған құжаттар қазақ не орыс тіліне аударылуы тиіс.
Бір тілден екінші тілге аударылғанын, Қазақстан Республикасының "Нотариат туралы" Заңының 80-бабына сәйкес нотариус куәландыруы қажет.
Шетел мемлекеті өкілеттерінің қатысуымен не болмаса сол өкімет тарапынан шыққан құжаттар мен актілер, Қазақстан Республикасы Президентінің 2016 жылғы 25 сәуірдегі № 240 "Қазақстан Республикасы Елшілік жарғысын бекіту туралы" Жарлығына сәйкес заңдастырылғанда ғана қаралуға қабылданады, егер басқа жағдай Қазақстан Республикасы заңнамаларымен не болмаса Қазақстан Республикасы Халықаралық келісімдермен ратификацияланған болмаса";
.";
9-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
9
Қазақстан Республикасының белгіленген заңнамасымен бекітілген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіз
Мемлекеттік қызмет беруден бас тарту:
1. "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 19-1-бабына сәйкес:
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;

2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) отрицательный ответ уполномоченного государственного органа на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной услуги, а также отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки.
2. В соответствии со ст. 49 Закона Республики Казахстан "О миграции населения" выдаче разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан отказывается либо выданное ранее разрешение аннулируется следующим услугополучателям:
1) незаконно прибывшим, а также преследуемым за совершение преступлений по законодательству стран, выходцами из которых они являются;
2) освободившимся из мест лишения свободы, постоянное место жительства которых до осуждения было за пределами Республики Казахстан;
3) совершившим преступления против человечества;
4) не предоставившим подтверждения своей платежеспособности в порядке и размерах, определяемых Правительством Республики Казахстан, за исключением этнических казахов, бывших соотечественников, родившихся или ранее состоявших в гражданстве Казахской Советской Социалистической Республики или Республики Казахстан, а также лиц, имеющих право на приобретение гражданства Республики Казахстан в упрощенном порядке на основании международных договоров Республики Казахстан, и членов их семей;
5) неоднократно нарушавшим законодательство о правовом положении иностранцев в Республике Казахстан;
6) разжигающим межнациональную, межконфессиональную и религиозную вражду;
7) действия которых направлены на насильственное изменение конституционного строя;
8) выступающим против суверенитета и независимости Республики Казахстан, призывающим к нарушению единства и целостности ее территории;
9) имеющим неснятую или непогашенную судимость за преступление;
10) при наличии сведений у органов национальной безопасности об их причастности к экстремизму или террористической деятельности;
11) представившим подложные документы либо сообщившим о себе заведомо ложные сведения при обращении с ходатайством о разрешении на постоянное проживание в Республике Казахстан или без уважительной причины не представившим необходимые документы в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан;

2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) уәкілетті мемлекеттік органның мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті келісімі туралы сұрау салуға берілген теріс жауап, сондай-ақ сараптаманың, зерттеудің не тексерудің теріс қорытындысы;
2. "Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 49 - бабына сәйкес Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беруден бас тартылады, не болмаса бұрын берілген рұқсаттың күші мынадай көрсетілетін қызметті қабылдаушыларға жойылады:
1) заңсыз келгендерге, сонымен қатар жасалған қылмысы үшін, тумасы болып табылатын елдің заңнамасымен қудаланатын азаматтарға;
2) сотталғанға дейін тұрақты тұрғылықты жері Қазақстан Республикасынан тыс болған, бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған;
3) адамзатқа қарсы қылмыс жасаған;
4) этникалық қазақтарды, бұрынғы отандастарды, Қазақ Кеңестік Социалистік Республикасында немесе Қазақстан Республикасында туған немесе бұрын оның азаматтығында болған адамдарды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының халықаралық шарттар негізінде жеңілдетілген тәртіпте Қазақстан Республикасының азаматтығын алуға құқығы бар адамдарды және олардың отбасы мүшелерін қоспағанда "Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсаттар алуға үміткер шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасында болу кезеңінде өздерінің төлем жасау қабілеттігін растау ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 26 қарашадағы № 1185 қаулысына сәйкес өзінің төлем қабілеттілігін растау туралы құжат;
5) Қазақстан Республикасында шетелдіктердің құқықтық жағдайы туралы заңнаманы бірнеше рет бұзған;
6) ұлтаралық, конфессияаралық және діни араздықты қоздыртқан;
7) іс-әрекеттері конституциялық құрылысты күштеп өзгертуге бағытталғандар;
8) Қазақстан Республикасының егемендігі мен тәуелсіздігіне қарсы шыққан, оның аумағының бірлігі мен тұтастығын бұзуға шақырғандар;
9) қылмысы үшін алынбаған немесе жойылмаған сотталғандығы барлар;
10) ұлттық қауіпсіздік органдарында олардың экстремизмге немесе террористік іс-әрекетке қатыстылығы туралы мәліметтер болған кезде;
11) Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алу туралы қолдаухатпен өтініш жасаған кезде жалған құжаттарды ұсынған не өзі туралы көрінеу жалған мәліметтер хабарлаған немесе қажетті құжаттарды Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мерзімде дәлелді себепсіз ұсынбаған;

12) выдворенным в течение пяти лет из Республики Казахстан к моменту выдачи разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан;
13) если это необходимо для защиты прав и законных интересов граждан Республики Казахстан и других лиц;
14) получившим разрешение на постоянное проживание и проживающим на территории Республики Казахстан менее ста восьмидесяти трех календарных дней в пределах любого последовательного двенадцатимесячного периода с даты выдачи разрешения на постоянное проживание;
15) заключившим брак с гражданами Республики Казахстан, послуживший основанием для получения вида на жительство, в том случае, если этот брак признан недействительным вступившим в законную силу решением суда;
16) привлеченным к административной ответственности за правонарушение в области миграции населения, налогообложения и трудового законодательства Республики Казахстан;
17) создающим угрозу интересам национальной безопасности;
18) имеющим заболевания, являющиеся противопоказанием для въезда в Республику Казахстан;
19) если они ранее утратили гражданство Республики Казахстан по основаниям, предусмотренным подпунктом 8) части первой статьи 21 Закона Республики Казахстан от 20 декабря 1991 года "О гражданстве Республики Казахстан";
20) если они ранее лишены гражданства Республики Казахстан по основаниям, предусмотренным статьей 20-1 Закона Республики Казахстан от 20 декабря 1991 года "О гражданстве Республики Казахстан.
В отношении этнических казахов и членов их семей, лиц без гражданства, признанных таковыми в связи с отсутствием документов, удостоверяющих личность, либо на основании паспорта СССР образца 1974 года, женщин, подпадающих под действие Закона Республики Казахстан "О присоединении Республики Казахстан к Конвенции о гражданстве замужней женщины", действие подпунктов 14) и 16) не применяется.
";
приложение 4 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложения 1 к настоящему приказу.
4. Комитету миграционной службы Министерства внутренних дел Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

12) Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға арналған рұқсатты берген сәтке бес жылдың ішінде Қазақстан Республикасынан тыс жерге шығарып жіберілген;
13) егер бұл Қазақстан Республикасы азаматтарының және басқа да адамдардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау үшін қажет болса;
14) Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұруға рұқсат алған және тұрақты тұруға рұқсат берілген күннен бастап ретімен келетін кез келген он екі айлық кезең шегінде күнтізбелік бір жүз сексен үш күннен аз тұрып жатқандар;
15) Қазақстан Республикасының азаматтарымен некелескен, осы некесі тұруға ықтиярхат алу үшін негіз болған, егер бұл неке заңды күшіне енген сот шешімімен жарамсыз деп танылса;
16) Қазақстан Республикасының халықтың көші-қоны, салық салу және еңбек заңнамасы саласындағы құқық бұзушылық үшін әкімшілік жауаптылыққа тартылған;
17) ұлттық қауіпсіздік мүдделеріне қатер төндіретін;
18) Қазақстан Республикасына келуге қарсы айғақ болып табылатын аурулары бар;
19) егер бұрын "Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" 1991 жылғы 20 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 21-бабы бірінші бөлігінің 8) тармақшасында көзделген негіздер бойынша Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалтса;
20) егер бұрын "Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" 1991 жылғы 20 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 20-1-бабында көзделген негіздер бойынша Қазақстан Республикасының азаматтығынан айырылса.
Этникалық қазақтар және олардың отбасыларына, жеке басын куәландыратын құжаттарының болмауына байланысты азаматтығы жоқ тұлғаларға, немесе КСРО 1974 жылғы үлгідегі паспорты негізінде, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасының Тұрмыстағы әйелдердің азаматтығы туралы конвенцияға қосылуы туралы" заңының аясына түсетін әйелдерге қатысты 14) және 16) тармақшалары қолданылмайды.
";
көрсетілген бұйрыққа 4-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын:
4. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон қызметі комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күн ішінде оның Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәлімет ұсынуды қамтамасыз етсін.

5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан и Комитет миграционной службы (Кабденов М.Т.) Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Е. Тургумбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 1 сентября 2020 года № 606
Приложение 4 к Правилам
выдачи иностранцам и лицам
без гражданства разрешения на
временное и постоянное
проживание в Республике Казахстан
ЗАЯВЛЕНИЕ – АНКЕТА О ВЫДАЧЕ РАЗРЕШЕНИЯ
НА ПОСТОЯННОЕ ПРОЖИВАНИЕ В РЕСПУБЛИКЕ КАЗАХСТАН
____________________________________________________________________
наименование органа полиции
Место для
фотографии
(35 x 45 мм)
Прошу выдать разрешение на постоянное проживание в Республике Казахстан мне
и/или лицу, находящемуся на моем попечении (ненужное зачеркнуть).
Мотивы, побудившие обратиться с данным заявление _________________________
______________________________________________________________________________
Сведения о заявителе (заявителях)
1. Фамилия, имя, отчество (при наличии)
______________________________________________________________________________
в случае изменения фамилии, имени, отчества (при наличии) указать прежнюю фамилию,
имя, отчество (при наличии) причину и дату изменения, фамилия и имя пишутся буквами
русского и латинского алфавитов соответствии с документом, удостоверяющим личность
2. Число, месяц, год и место рождения дата рождения _______________________________
3. Гражданство (подданство) какого иностранного государства имеете в настоящее время
(имели прежде) _______________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
где, когда и на каком основании приобретено, утрачено
4. Пол _______________________________________________________________________
5. Документ, удостоверяющий личность __________________________________________
_____________________________________________________________________________
номер и серия документа, кем и когда выдан
6. Национальность ____________________________________________________________
указывается по желанию
7. Вероисповедание ___________________________________________________________
указывается по желанию
8. Родились ли на территории Республики Казахстан и состояли в гражданстве СССР или
родились на территории Республики Казахстан (ненужное зачеркнуть)
____________________________________________________________________________
документ, подтверждающий указанные сведения

5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон қызметі комитетіне (М.Т. Қабденов) жүктелсін.
6. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер Министрі
Е. Тургумбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2020 жылғы 1 қыркүйегі
№ 606 бұйрығына
1-қосымша
Шетелдіктерге және
азаматтығы жоқ адамдарға
Қазақстан Республикасында
уақытша және тұрақты тұруға
рұқсаттар беру қағидаларына
4-қосымша
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНДА ТҰРАҚТЫ ТҰРУҒА РҰҚСАТ БЕРУ ТУРАЛЫ ӨТІНІШ – САУАЛНАМА _______________________________________________________________________ полиция органының атауы
Фотосуреттің
орны
(35 x 45 мм)
Маған және/немесе менің қамқорлығымдағы тұлғаға (қажет емесі сызылсын)
Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беруді сұраймын.
Осы өтінішпен жүгінуге себеп болған уәждер ____________________________
________________________________________________________________________
Өтініш беруші (өтініш берушілер) туралы мәліметтер
1. Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) _________________________________
________________________________________________________________________
(тегін, атын, әкесінің атын (ол болған жағдайда) өзгерткен жағдайда бұрынғы тегін,
атын, әкесінің атын (ол болған жағдайда), өзгерту себебі мен күнін көрсетсін,
жеке басын куәландыратын құжатқа сәйкес тегі мен аты орыс және
(латын алфавиттерінің әріптерімен жазылады)
2. Туған күні, айы, жылы және жері __________________________________________
3. Қазіргі уақытта қандай шет мемлекеттің азаматтығы (тиесілігі) бар (бұрын болды ма)
________________________________________________________________________
(қайда, қашан және қандай негізде алынды, айырылды)
4. Жынысы ______________________________________________________________
(ер, әйел)
5. Жеке басын куәландыратын құжат ________________________________________
________________________________________________________________________
(құжаттың нөмірі және сериясы, кім және қашан берді)
6. Ұлты _________________________________________________________________
(қалауы бойынша көрсетіледі)
7. Діни нанымы __________________________________________________________
(қалауы бойынша көрсетіледі)
8. Қазақстан Республикасының аумағында тудыңыз ба және КСРО азаматтығында
тұрдыңыз ба немесе Қазақстан Республикасының аумағында тудыңыз (қажет емесі
сызылсын) ______________________________________________________________
(көрсетілген мәліметтерді растайтын құжат)

9. Обращались ли ранее с заявлением о выдаче разрешения на постоянное проживание в
Республике Казахстан ________________________________________________________
если да, то, когда и в какой орган, какое было принято решение
10. Семейное положение _____________________________________________________
женат (замужем), холост (незамужняя)
___________________________________________________________________________
разведен(а), номер свидетельства о браке (разводе), дата и место выдачи)
11. Члены семьи, включая несовершеннолетних детей (в том числе усыновленных,
опекаемых, находящихся на попечении):
Отношение к заявителю
Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Год и место рождения
Гражданство (подданство)
Адрес место проживания
ИИН при наличии
Место, работы, учебы
12. Сведения о трудовой деятельности, включая учебу:
Дата месяц и год приема и увольнения
Должность с указанием организации,
Адрес места работы
13. Индивидуальный идентификационный номер (если имеется)
____________________________________________________________________________
номер свидетельства, дата и место выдачи, наименование органа, его выдавшего
14. Подвергались ли Вы к административному наказанию (нарушившим Закон
Республики Казахстан "О правовом положении иностранцев") выдворению за пределы
Республики Казахстан либо депортации в течение пяти лет, предшествовавших дню подачи заявления
_____________________________________________________________________________
если да, то сколько раз и когда
15. Были ли Вы осуждены вступившим в законную силу приговором суда за совершение
тяжкого или особо тяжкого уголовного проступка либо уголовного проступка, рецидив
которого признан опасным ____________________________________________________
____________________________________________________________________________
если да, то сколько раз и когда
16. Имеете ли непогашенную или неснятую судимость за совершение уголовного проступка
на территории Республики Казахстан либо за ее пределами
___________________________________________________________________________
если да, то сколько раз и когда
___________________________________________________________________________
17. Укажите привлекались ли Вы к административной ответственности за нарушения
режима пребывания (проживания) иностранцев в Республики Казахстан, если с момента
совершения административного правонарушения прошло не более одного года.
__________________________________________________________________________
если да, то сколько раз и когда
18. Имеются ли у Вас следующие заболевания: наркомания; психические расстройства
(заболевания); туберкулез; лепра (болезнь Гансена); инфекции, передаваемые
преимущественно половым путем (ИППП) сифилис, венерическая лимфогранулема
(донованоз), шанкроид; острые инфекционные заболевания (кроме острых респираторных
вирусных инфекций и гриппа) _______________________________________________
если да, то каким именно

9. Бұрын Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру туралы өтінішпен
жүгіндіңіз ба ____________________________________________________________
егер иә болса, онда қандай органға және қашан, қандай шешім қабылданды
10. Отбасы жағдайы ______________________________________________________
(үйленген (тұрмыста), бойдақ (тұрмысқа шықпаған),
________________________________________________________________________
ажырасқан, неке қию (бұзу) туралы куәлік, берілген күні және орны)
11. Кәмелеттік жасқа толмаған (оның ішінде асырап алынған, қамқорындағы,
қарамағындағы) балаларын қоса алғанда:
Өтініш берушіге қатысы
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған жылы және жері
Азаматтығы (тиесілігі)
Тұратын, оқитын жерінің мекенжайы
ЖСН ол болған жағдайда
Жұмыс орны
12. Оқуын қоса алғанда, еңбек қызметі туралы мәліметтер:
Қабылданған және босатылған күні (айы және жылы)
Мекемені көрсете отырып, лауазымы
Жұмыс орнының мекенжайы
13. Жеке сәйкестендіру нөмірі (егер бар болса ________________________________
(куәлік нөмірі, берген күні мен орны, берген органның атауы)
14. Сіз Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге әкімшілік елден шығаруға не болмаса
бес жыл алдында елден қууға ұшырадыңыз ба ("Шетелдіктердің құқықтық жағдайы
туралы" Қазақстан Республикасының Заңын бұзғандарға)
________________________________________________________________________
егер ұшырасаңыз, неше рет және қашан
15. Сіз ауыр немесе аса ауыр қылмыстық әрекет не болмаса қауіпті деп танылған
қылмысты қайта жасағаныңыз үшін заңды күшіне енген сот үкімімен сотталдыңыз ба
________________________________________________________________________
егер сотталсаңыз, неше рет және қашан)
16. Қазақстан Республикасының аумағында не болмаса одан тыс жерлерде ауыр немесе
аса ауыр қылмыстық теріс қылық жасағаныңыз үшін өтелмеген немесе алынбаған
соттылығыңыз бар ма ___________________________________________
егер болса, неше рет және қашан
17. Бір жылдан артығырақ уақыт ішінде Сіз, Шетелдіктердің Қазақстан
Республикасында болу (тұру) режимін қамтамасыз ету бөлігінде Қазақстан
Республикасының заңнамасын бұзғаныңыз үшін әкімшілік жауапкершілікке
тартылдыңыз ба, _________________________________________________________
________________________________________________________________________
егер тартылсаңыз, неше рет және қашан
18. Сізде мынадай сырқаттар болды ма: нашақорлық, психикалық ауытқулар (сырқат);
туберкулез; лепра (Гансеннің сырқаты); жыныс жолдарымен арқылы берілетін
инфекциялар (ЖЖБИ) – мерез, мерез лимфогранулемасы (донованоз), шанкроид; жіті
инфекциялық аурулар (жіті респираторлық вирустық инфекциясы (тыныс
органдарының жіті вирустық инфекциясынан) және грипптан басқа).
________________________________________________________________________
егер иә, онда қандай түрімен

19. Сведения о ребенке, который вписывается при получении разрешения об оставлении на
постоянное жительство в Республике Казахстан (фамилия, имя, отчество (при наличии),
дата и место рождения, гражданство) ________________________________________
________________________________________________________________________
Сведения о другом родителе/ попечителе указанных детей (фамилия, имя, отчество
(при наличии), дата рождения, гражданство, место жительства)
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
20. Адрес места временного проживания, телефон
________________________________________________________________________
Вместе с заявлением представляю следующие документы:
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Я предупрежден(а), что в выдаче разрешения на постоянное проживание в
Республике Казахстан мне может быть отказано либо выданный вид на жительство может
быть аннулирован в случаях, предусмотренных статьей 49 Закона Республики Казахстан
"О миграции населения".
Подлинность представленных документов и достоверность изложенных сведений подтверждаю.
"__" _____________________20___г. _______________________________
(дата подачи заявления)             (подпись заявителя)
Заявление принято к рассмотрению "__" ____________ 20___ г.
Правильность заполнения заявления и наличие необходимых документов проверил,
заявление подписано в моем присутствии, подлинность подписи заявителя подтверждаю
________________________________________________________________________
специальное звание (если имеется),
_______________________________________________________________________________
должность, фамилия, инициалы уполномоченного должностного лица, принявшего документы
______________________________________________________________________________
(подпись должностного лица)
Заявление заполняется от руки или с использованием технических средств (пишущих машинок, компьютеров), без сокращений, аббревиатур, исправлений и прочерков.
Ответы на вопросы исчерпывающие. Текст, выполненный от руки, должен быть разборчивым.
Проставляется штамп печать подразделения миграционной полиции, принявшего заявление.
Если заявитель является предпринимателем без образования юридического лица, то указываются номер свидетельства о регистрации, наименование регистрирующего органа и место выдачи.
Если заявителю назначена пенсия, указывается вид пенсии, номер пенсионного удостоверения (свидетельства), кем и когда оно выдано.

19. Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға қалдыру туралы рұқсат алған кезде
жазылатын/дербес рұқсат алатын бала туралы мәлімет (тегі, аты, әкесінің аты, туған
күні мен жері, азаматтығы) ________________________________________________
________________________________________________________________________
Көрсетілген балалардың басқа ата-анасы/қамқоршысы туралы мәлімет (тегі, аты,
әкесінің аты, туған күні азаматтығы, тұрғылықты жері) _________________________
________________________________________________________________________
20. Уақытша тұратын жерінің мекенжайы, телефоны ___________________________
Өтінішпен бірге мынадай құжаттар ұсынамын: ________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Маған Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға "Халықтың көші-қоны туралы"
Қазақстан Республикасы Заңының 49-бабымен көзделген жағдайларда рұқсат беруден
бас тартылуы не болмаса берілген тұруға ықтиярхаттың күші жойылуы мүмкін екені
туралы ескертілді. Ұсынылған құжаттардың тұпнұсқалығын және жазылған
мәліметтердің шынайылығын растаймын.
20__ жылғы "___" _________________________.
(өтініш берілген күні) (өтініш берушінің қолы, лауазымды адам болған кезде қойылады)
20__ жылғы "___" ________________ _________ өтініш қарауға қабылданды.
Өтініштің толтырылғанының дұрыстығын және қажетті құжаттардың бар- жоғын
тексердім, өтінішке мен болған кезде қол қойылды, өтініш берушінің қолының
түпнұсқалығын растаймын ________________________________________
________________________________________________________________________
арнаулы атағы (егер бар болса),
________________________________________________________________________
құжатты қабылдаған уәкілетті лауазымды адамның лауазымы, тегі, аты-жөні)
________________________________________________________________________
(лауазымды адамның қолы)
Өтініш қысқартуларсыз, аббревиатураларсыз, түзетулерсіз және шимайсыз қолмен немесе техникалық құралдарды (жазу машинкалары, компьютерлер) пайдалана отырып толтырылады.
Сұрақтарға жауап жан-жақты болуы тиіс. Қолмен орындалған мәтін түсінікті болуы тиіс.
Өтінішті қабылдаған көші-қон қызметі бөлінісінің мөртабаны қойылады.
Егер өтініш беруші заңды тұлғаның білімінсіз кәсіпкер болып табылса, онда тіркеу туралы туралы куәліктің нөмірі, тіркеген органның атауы және берілген орны көрсетіледі.
Егер өтініш берушіге зейнетақы тағайындалса, зейнетақы түрі, зейнетақы куәлігіні нөмірі, оны кім және қашан бергені көрсетіледі.