О внесении изменения и дополнения в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 апреля 2012 года № 163 "Об утверждении норм расходов, типовых договоров на обучение и прохождение стажировки по международной стипендии "Болашак"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 23 сентября 2020 года № 407. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 сентября 2020 года № 21253
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 апреля 2012 года № 163 "Об утверждении норм расходов, типовых договоров на обучение и прохождение стажировки по международной стипендии "Болашак" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7613, опубликован в газете "Казахстанская правда" 29 мая 2012 года № 157-158 (26976-26977) следующее изменение и дополнение:
в Нормах расходов для определения размеров международной стипендии "Болашак" в разрезе стран, утвержденных указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Оплата расходов по проезду от места проживания в Республике Казахстан до места академического обучения, прохождения языковых курсов, предмагистерской подготовки, стажировки после присуждения международной стипендии "Болашак" производятся не ранее 60 (шестидесяти) календарных дней до начала академического обучения или прохождения языковых курсов, предмагистерской подготовки, стажировки и обратно не позднее 30 (тридцати) календарных дней после окончания языковых курсов, предмагистерской подготовки, академического обучения или прохождения стажировки.
Оплата расходов по проезду от места академического обучения до места проживания в Республике Казахстан и обратно на межсеместровый каникулярный период продолжительностью 2 (два) месяца и более согласно академическому календарю зарубежного высшего учебного заведения производится не ранее 30 тридцати) календарных дней до начала каникул и обратно не позднее 15 (пятнадцати) календарных дней до окончания каникулярного периода стипендиатам, обучающимся по программе магистратура в Австралии, Новой Зеландии и странах Северной Америки.
В случае академического обучения длительностью более 1 (одного) учебного года – расходы по проезду от места проживания в Республике Казахстан до места обучения производятся не ранее 60 (шестидесяти) календарных дней до начала каждого учебного года обучения и обратно не позднее 30 (тридцати) календарных дней после окончания каждого учебного года обучения.
Оплата расходов по проезду от места академического обучения, прохождения стажировки, языковых курсов, предмагистерской подготовки и обратно, производится в случае необходимости оформления или продления визы, в том числе в Республике Казахстан.
При этом оплата расходов по проезду за пользование воздушным транспортом производится по наименьшей стоимости проезда на момент бронирования билета администратором международной стипендии "Болашак" по заявлению стипендиата.
Оплата расходов производится по фактическим расходам на основании подтверждающих документов без оплаты провоза дополнительного багажа:

"Болашақ" халықаралық стипендиясы бойынша шығыс нормаларын, оқуға және тағылымдамадан өтуге арналған үлгілік шарттарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 13 сәуірдегі № 163 бұйрығына өзгеріс пен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2020 жылғы 23 қыркүйектегі № 407 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 24 қыркүйекте № 21253 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Болашақ" халықаралық стипендиясы бойынша шығыс нормаларын, оқуға және тағылымдамадан өтуге арналған үлгілік шарттарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 13 сәуірдегі № 163 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7613 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінің 2012 жылғы 29 мамырдағы № 274-278 (27352) санында жарияланған) мынадай өзгеріс пен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Елдер бөлінісінде "Болашақ" халықаралық стипендиясының көлемін анықтау үшін шығыс нормаларында:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Жол жүру бойынша шығыстар "Болашақ" халықаралық стипендиясы тағайындалғаннан кейін Қазақстан Республикасында тұратын жерінен академиялық оқу, тілдік курстардан, магистратура алдындағы дайындықтан, тағылымдамадан өту орнына академиялық оқу немесе тілдік курстардан, магистратура алдындағы дайындықтан, тағылымдамадан өту басталуына дейін күнтізбелік 60 (алпыс) күннен ерте емес және кері бағытта тілдік курстар, магистратура алдындағы дайындық, академиялық оқу немесе тағылымдамадан өту аяқталған соң күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей шыққан кезде жүргізімді.
Академиялық оқу орнынан Қазақстан Республикасында тұратын жеріне дейін және кері бағытта ұзақтығы 2 (екі) ай және одан да көп семестраралық каникулдық кезеңде Аустралия, Жаңа Зеландия және Солтүстік Америка елдерінде магистратура бағдарламасы бойынша оқитын стипендиаттарға шетелдік жоғары оқу орнының академиялық күнтізбесіне сәйкес каникул демалысы басталғанға дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен ерте емес және кері бағытта каникулдық кезең аяқталғанға дейін күнтізбелік 15 (он бес) күннен кешіктірмей жүргізіледі.
Академиялық оқу 1 (бір) оқу жылынан ұзақ болған жағдайда, жол жүру бойынша шығыстар Қазақстан Республикасында тұратын жерінен оқитын жеріне оқудың әрбір оқу жылы басталуына дейін күнтізбелік 60 (алпыс) күннен ерте емес және кері бағытта оқудың әрбір оқу жылы аяқталған соң күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірілмей жол жүру бойынша жүргізіледі.
Академиялық оқу орнынан, тағылымдамадан өтуден, тілдік курстардан, магистратура алдындағы даярлықтан өту және кері қайту жөніндегі шығыстарды төлеу визаны, оның ішінде Қазақстан Республикасында ресімдеу немесе ұзарту қажет болған жағдайда жүргізіледі.
Бұл ретте жол жүру кезінде әуе көлігін пайдалану бойынша шығыстарды төлеу стипендиаттың өтініші бойынша "Болашақ" халықаралық стипендиясының әкімшісі билетті брондап қойған сәттегі жол ақысының ең аз құны бойынша жүргізіледі.
Шығыстарды төлеу растаушы құжаттардың негізінде нақты шығыстар бойынша қосымша жүк тасымалдау ақысын төлеместен жүргізіледі:

1) по проезду внутри Республики Казахстан – за пользование воздушным и железнодорожным транспортом прямого следования (не более 5 (пяти) календарных дней с момента прибытия в Республику Казахстан до пункта проживания/с пункта проживания до момента выбытия из Республики Казахстан) - не выше тарифа купированного вагона (за исключением вагонов с двухместными купе с нижним расположением мягких диванов, мягкими креслами для сидения с устройством по регулированию его положения (СВ), а также классов "Турист" и "Бизнес" скоростных поездов), за пользование автотранспортом по шоссейным и грунтовым дорогам – по существующей в данной местности стоимости проезда (за исключением такси);
2) по проезду за пределами Республики Казахстан – за пользование воздушным транспортом прямого следования - по тарифу экономического класса, за пользование железнодорожным транспортом - по тарифу экономического класса, за пользование автотранспортом по шоссейным и грунтовым дорогам - по существующей в данной местности стоимости проезда (за исключением такси);
3) по проезду от места прохождения языковых курсов, предмагистерской подготовки до места академического обучения внутри страны (город/штат) – за пользование воздушным транспортом прямого следования – по тарифу экономического класса, за пользование железнодорожным транспортом – по тарифу экономического класса, за пользование автотранспортом по шоссейным и грунтовым дорогам – по существующей в данной местности стоимости проезда (за исключением такси).
Начисление стипендии производится по нормам расходов фактического местонахождения стипендиата. Если стипендиат во время языковых курсов, предмагистерской подготовки, академического обучения (практики, исследовательской работы, предусмотренных утвержденным учебным планом/индивидуальным учебным планом) находится в стране, штате или городе, который отличается от страны присуждения международной стипендии "Болашак" начисление производится по нормам расходов для определения размеров международной стипендии "Болашак" в разрезе стран, утвержденных приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 апреля 2012 года № 163 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7613) (далее – настоящие нормы расходов) страны фактического местонахождения стипендиата, если таковой имеется в утвержденном списке норм расходов в разрезе стран. В случае отсутствия норматива начисление производится согласно настоящим нормам расходов страны присуждения. Если стипендиат во время академического обучения (практики, исследовательской работы, предусмотренных утвержденным учебным планом/индивидуальным учебным планом) находится на территории Республики Казахстан, то начисление производится в соответствии с Правилами назначения, выплаты и размеров государственных стипендий обучающимся в организациях образования, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 февраля 2008 года № 116, за исключением пункта 4 настоящих Норм расходов для определения размеров международной стипендии "Болашак" в разрезе стран.
Периодом начисления обладателям международной стипендии "Болашак" ежемесячных сумм расходов на проживание и питание в стране обучения для стипендиатов является период фактического обучения, прохождения стажировки, языковых курсов, предмагистерской подготовки в стране обучения согласно академическому календарю зарубежного высшего учебного заведения/организации обучения, письму-приглашению (для впервые выезжающих), не иммиграционных форм для оформления студенческой визы (DS-2019, I-20), утвержденной программе прохождения стажировки, утвержденному учебному плану/индивидуальному учебному плану (выезжающих для продолжения академического обучения), но не превышающий срок, установленный договором на организацию обучения/прохождения стажировки.
Начисление ежемесячных сумм расходов на проживание и питание в стране обучения производится за каждый календарный месяц в полном объеме.
В случае, когда общее количество дней первого месяца учебного года и последнего месяца учебного года составляет 30 (тридцать) календарных дней или менее, то начисление осуществляется в первом либо последнем месяце каждого учебного года академического обучения.
Если количество учебных дней в первом или последнем месяце каждого учебного года для академического обучения, общего срока прохождения стажировки, языковых курсов, предмагистерской подготовки составляет 3 (три) календарных дней или менее, то начисление за данные месяцы не производится.
Начисление сумм расходов на приобретение учебных материалов в период академического обучения производится два раза в год, согласно утвержденному учебному плану, в период прохождения языковых курсов, предмагистерской подготовки и стажировки производится ежемесячно.

1) Қазақстан Республикасының ішінде жол жүру бойынша – тікелей қатынайтын әуе және (Қазақстан Республикасына келген сәттен тұру жеріне дейін/тұру жерінен Қазақстан Республикасынан шығу сәтіне дейін күнтізбелік 5 (бес) күннен аспауы қажет) купе вагоны (жүрдек поездардың жұмсақ дивандары төмен орналасқан, қалпын реттейтін құрылғысымен бірге жұмсақ креслолары бар (СВ), сондай-ақ "Турист" және "Бизнес" класындағы екіорындық купелі вагондарды қоспағанда) тарифінен жоғары емес теміржол көлігін пайдаланғаны үшін сол аймақта қолданыстағы жол жүру құнымен тас жол және қара жол бойынша автокөлікті (таксиді қоспағанда) пайдалану үшін;
2) Қазақстан Республикасынан тыс жерге жол жүру бойынша – үнемділік класы бойынша тікелей қатынайтын әуе көлігін пайдалану үшін, үнемділік класы бойынша теміржол көлігін пайдалану үшін, сол аймақта қолданыстағы жол жүру құны бойынша тас жол мен қара жол бойынша автокөлікті (таксиді қоспағанда) пайдалану үшін;
3) тілдік курстардан, магистратура алдындағы дайындықтан өту орнынан ел ішінде академиялық оқу орнына дейін (қала/штат) жол жүру бойынша – үнемділік класы бойынша тікелей қатынайтын әуе көлігін пайдалану үшін, үнемділік класы бойынша теміржол көлігін пайдалану үшін, сол аймақта қолданыстағы жол жүру құны бойынша тас жол мен қара жол бойынша автокөлікті (таксиді қоспағанда) пайдалану үшін.
Стипендияны есептеу стипендиаттың нақты тұрған жерінің шығыс нормалары бойынша жүргізіледі. Егер стипендиат тілдік курстар, магистратура алдындағы дайындық, академиялық оқу (практика, зерттеу немесе бекітілген оқу жоспарында/жеке оқу жоспарында көзделген жұмыс) уақытында "Болашақ" халықаралық стипендиясы тағайындалған елден ерекшеленетін елде, штатта немесе қалада болса, есептеу стипендиаттың нақты тұратын елінің Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 13 сәуірдегі № 163 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7613 болып тіркелген) (бұдан әрі – осы шығыстар нормалары) стипендиаттың нақты орналасқан елі, егер мұндай елдер бөлінісінде шығыстар нормаларының бекітілген тізімінде болса болса, жүргізіледі. Норматив болмаған жағдайда, есептеу осы шығыстар нормалары бойынша тағайындау елі бойынша жүргізіледі. Стипендиат академиялық оқу (практика, зерттеу немесе бекітілген оқу жоспарында/жеке оқу жоспарында қарастырылған жұмыс) кезінде Қазақстан Республикасы аумағында болса, Елдер бөлінісінде "Болашақ" халықаралық стипендиясының көлемін анықтау үшін осы шығыс нормаларының 4-тармағын қоспағанда, есептеу Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 7 ақпандағы № 116 қаулысымен бекітілген Білім беру ұйымдарында білім алушыларға мемлекеттік стипендияларды тағайындау, төлеу қағидалары және олардың мөлшерлеріне сәйкес жасалады.
"Болашақ" халықаралық стипендиясы иегерлеріне оқу елінде тұру және тамақтану шығыстарының ай сайынғы сомасын есептеу кезеңі шетелдік жоғары оқу орнының/білім беру ұйымының академиялық күнтізбесіне, шақыру хатына (алғаш рет шығатындар үшін), студенттік визаны рәсімдеу үшін иммиграциялық емес нысандарға (DS-2019, 1-20), тағылымдамадан өтудің бекітілген бағдарламасына, бекітілген оқу жоспарына/жеке оқу жоспарына (академиялық оқуын жалғастыруға шығатындар үшін) сәйкес оқу елінде нақты оқудың, тағылымдамадан, тілдік курстардан, магистратура алдындағы дайындықтан өтудің, бірақ оқуды/ тағылымдамадан өтуді ұйымдастыру шартымен белгіленген мерзімнен аспайтын кезеңі болып табылады.
Оқу елінде тұру және тамақтану шығыстарының ай сайынғы сомаларын есептеу әрбір күнтізбелік айға толық көлемде жасалады.
Оқу жылының бірінші айы және оқу жылдың соңғы айы күндерінің жалпы саны күнтізбелік 30 (отыз) немесе одан кем күндерді құраса, онда төлем әрбір академиялық оқу жылының бірінші немесе соңғы айында жүзеге асырылады.
Егер академиялық оқу үшін әрбір оқу жылының бірінші немесе соңғы айындағы оқу күндерінің саны, тағылымдамадан өтудің, тілдік курстардан, магистратура алдындағы дайындықтан жалпы мерзімі күнтізбелік 3 (үш) немесе одан кем күндерді құраса, онда осы айлар үшін төлем жасалмайды.
Академиялық оқу кезеңінде оқу материалдарын сатып алу шығыстарының сомаларын есептеу бекітілген оқу жоспарына сәйкес жылына екі рет жүргізіледі, тілдік курстардан, магистратура алдындағы дайындықтан және тағылымдамадан өту кезеңінде ай сайын жүргізіледі.

Начисление и выплата стипендии на проживание, питание и приобретение учебной литературы производится согласно нормам расходов, утвержденным в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан, по рыночному курсу обмена валют на дату формирования ведомости. Выплаты ежемесячных сумм расходов на проживание и питание производятся с 25 числа предшествующего месяца по 5 число текущего.
Нормы расходов по приобретению учебной литературы обладателями международной стипендии "Болашак" в процессе обучения по программе "бакалавриат" для получения высшего специального образования, обучения в клинической ординатуре, аспирантуре распространяются на обладателей стипендии, участвовавших в конкурсе на присуждение международной стипендии "Болашак" до 2012 года.";
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. В случаях отмены, приостановления академического обучения, прохождения стажировки, языковых курсов, предмагистерской подготовки, либо перехода академического обучения, прохождения стажировки, языковых курсов, предмагистерской подготовки на обучение с использованием дистанционных образовательных технологий либо смешанную форму обучения вследствие возникновения обстоятельств непреодолимой силы в стране академического обучения (практики, исследовательской работы, предусмотренных утвержденным учебным планом/индивидуальным учебным планом), прохождения стажировки, языковых курсов, предмагистерской подготовки, а именно: пожара, наводнения, землетрясения, военных действий, блокады, эпидемии и других обстоятельств, если они непосредственно повлияли на исполнение договорных обязательств, при условии невозможности воспрепятствования таким воздействиям и принятия всех возможных мер и действий, применение которых можно было ожидать в сложившейся ситуации (далее – обстоятельства непреодолимой силы) осуществляется оплата:
проезда от места академического обучения (практики, исследовательской работы, предусмотренных утвержденным учебным планом/индивидуальным учебным планом), прохождения стажировки, языковых курсов, предмагистерской подготовки до места проживания в Республике Казахстан и обратно после окончания действия обстоятельств непреодолимой силы/возобновления обучения;
проезда от места академического обучения (практики, исследовательской работы, предусмотренных утвержденным учебным планом/индивидуальным учебным планом), прохождения стажировки, языковых курсов, предмагистерской подготовки и обратно, в случае необходимости оформления или продления визы;
оформления, продления визы (консульский сбор), обязательных услуг по требованию Посольств для оформления визы (консульского сбора), включая обязательное медицинское обследование в соответствии с требованиями страны прохождения языковых курсов, предмагистерской подготовки, академического обучения, стажировки и/или зарубежного высшего учебного заведения, языковой школы, зарубежной организации.
В случаях отмены, приостановления академического обучения, прохождения стажировки, языковых курсов, предмагистерской подготовки на срок более одного месяца, вследствие возникновения обстоятельств непреодолимой силы в стране академического обучения, прохождения стажировки, языковых курсов, предмагистерской подготовки стипендиат, находящийся за рубежом, возвращается на территорию Республики Казахстан при наличии воздушного и/или железнодорожного транспорта.
Вследствие возникновения обстоятельств непреодолимой силы начисление ежемесячных сумм расходов на проживание и питание производится в следующих случаях:

Тұру, тамақтану және оқу әдебиеттерін сатып алу үшін стипендияны есептеу және төлеу Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен осы шығыстар нормаларға сәйкес тізімдеме құру күніндегі валюта айырбастаудың нарықтық курсы бойынша жүргізіледі. Тұру және тамақтану шығыстарының ай сайынғы сомаларын төлеу алдыңғы айдың 25-інен бастап ағымдағы айдың 5-іне дейін жүргізіледі.
"Болашақ" халықаралық стипендиясы иегерлерінің жоғары арнаулы білім алу, клиникалық ординатурада, аспирантурада оқу үшін "бакалавриат" бағдарламасы бойынша оқу процесінде оқу әдебиеттерін сатып алу бойынша шығыс нормалары 2012 жылға дейінгі "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау конкурсына қатысқан стипендия иегерлеріне қолданылады.";
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Елде академиялық оқу (практика, зерттеу немесе бекітілген оқу жоспарында/жеке оқу жоспарында қарастырылған жұмыс), тағылымдамадан өту, тілдік курстар, магистратура алдындағы дайындықты тоқтатқан, тоқтата тұрған жағдайда немесе академиялық оқу, тағылымдамадан өту, тілдік курстар, магистратура алдындағы дайындық қашықтықтан білім беру технологияларын және/немесе аралас оқу нысанын пайдалана отырып окуға көшсе, еңсерілмейтін күш жағдайларының туындауы салдарынан, атап айтқанда: өрт, су тасқыны, жер сілкінісі, соғыс қимылдары, қоршаулар, эпидемиялар және басқа да мән-жайлар туындауының салдары болып табылса, егер шарттық міндеттемелерді орындауға тікелей әсер етсе, мұндай әсер етуге кедергі болу мүмкін болмаған және қолданылуын қалыптасқан жағдайлардан күтуге болатын барлық ықтимал шаралар мен әрекеттер қабылданған жағдайда (әрі қарай – еңсерілмейтін күш жағдайлары) мүмкіндігі жоқ:
академиялық оқу (практика, зерттеу немесе бекітілген оқу жоспарында/жеке оқу жоспарында қарастырылған жұмыс) орнынан, тағылымдамадан өту, тілдік курстардан өту, магистратура алдындағы дайындық орнынан Қазақстан Республикасында тұратын жеріне дейін және еңсерілмейтін күш жағдайлары аяқталғаннан кейін/оқуды қайта бастау кері қайту жолына;
визаны ресімдеу не ұзарту қажет болған жағдайда, академиялық оқу (практика, зерттеу немесе бекітілген оқу жоспарында/жеке оқу жоспарында қарастырылған жұмыс), тағылымдамадан, тілдік курстардан, магистратура алдындағы дайындықтан өту орнынан және кері бағытта шыққан кезде;
тілдік курстардан, магистратура алдындағы дайындықтан өту, академиялық оқу, тағылымдамадан өту елдерінің және/немесе шетелдік жоғары оқу орнының, тілдік мектептің, шетелдік ұйымның талаптарына сәйкес міндетті медициналық тексеруді қоса алғанда, визаны рәсімдеу, ұзарту (консулдық алым), виза (консулдық алымды) рәсімдеу үшін Елшіліктің талабы бойынша міндетті көрсетілетін қызметтерді төлеу жүзеге асырылады.
Еңсерілмейтін күш жағдайларының туындауы салдарынан елде академиялық оқу, тағылымдамадан өту, тілдік курстар, магистратура алдындағы дайындықты бір айдан астам мерзімге тоқтатқан, тоқтата тұрған жағдайда шетелде жүрген стипендиат, әуе және/немесе темір жол көлігі болған кезде Қазақстан Республикасының аумағына қайтарылады.
Еңсерілмейтін күш жағдайларының пайда болуы салдарынан тұруға және тамақтануға арналған шығыстардың ай сайынғы сомасын есептеу мынадай жағдайларда жүргізіледі:

1) отмены, приостановления, завершения академического обучения или учебного года (семестра/триместра), прохождения стажировки, языковых курсов, предмагистерской подготовки в стране академического обучения, прохождения стажировки, языковых курсов, предмагистерской подготовки и возникновения обстоятельств, препятствующего возвращению стипендиата в Республику Казахстан;
2) начала и/или перехода академического обучения, прохождения стажировки, языковых курсов, предмагистерской подготовки на обучение с использованием дистанционных образовательных технологий и/или смешанную форму обучения для лиц, впервые приступающих/продолжающих обучение за рубежом;
3) начала академического обучения, прохождения стажировки с использованием дистанционных образовательных технологий для лиц, впервые приступающих к академическому обучению, прохождению стажировки на территории Республики Казахстан;
4) перехода академического обучения, прохождения стажировки, языковых курсов, предмагистерской подготовки на обучение с использованием дистанционных образовательных технологий для лиц, вынужденно возвратившихся на территорию Республики Казахстан из за рубежа и продолжающих обучение на территории Республики Казахстан;
При этом начисление ежемесячных сумм расходов на проживание и питание производится согласно настоящим нормам расходов:
страны академического обучения, прохождения стажировки, языковых курсов, предмагистерской подготовки в размере не более чем за один месяц для лиц, указанных в подпункте 1) настоящего пункта с момента отмены, приостановления, завершения обучения;
страны академического обучения, прохождения стажировки, языковых курсов, предмагистерской подготовки для лиц, указанных в подпункте 2) настоящего пункта;
в соответствии с нормативами, предусмотренными для прохождения языковых курсов в Республике Казахстан для лиц, указанных в подпункте 3) настоящего пункта;
страны академического обучения, прохождения стажировки, языковых курсов, предмагистерской подготовки (за проживание) и в соответствии с нормативами, предусмотренными для прохождения языковых курсов в Республике Казахстан (за питание), для лиц, указанных в подпункте 4) настоящего пункта при условии наличия обязательств по оплате расходов за проживание в стране обучения;
Стипендиат, вынужденно возвратившийся на территорию Республики Казахстан и продолжающий академическое обучение, прохождение стажировки, языковых курсов, предмагистерской подготовки с использованием дистанционных образовательных технологий в Республике Казахстане в период обстоятельств непреодолимой силы предоставляет подтверждающие документы о наличии обязательств по оплате расходов за проживание в стране академического обучения, прохождения стажировки, языковых курсов, предмагистерской подготовки, а именно: договор аренды жилья, а также оригиналы чеков об оплате либо квитанции об оплате, либо банковская выписка по карт-счету, подтвержденная штампом банка, либо официальная справка/письмо с иностранного банка, подтверждающая факт оплаты для осуществления данной оплаты по нормативу страны академического обучения, прохождения стажировки, языковых курсов, предмагистерской подготовки (за проживание).
В случае отсутствия обязательств по оплате за проживание в стране академического обучения, прохождения стажировки, языковых курсов, предмагистерской подготовки начисление за проживание осуществляется в соответствии с нормативами, предусмотренными для прохождения языковых курсов в Республике Казахстан.
В случае если в течение одного календарного месяца, стипендиат проходит академическое обучение, прохождение стажировки и в Республике Казахстан, и в стране обучения вследствие возникновения обстоятельств непреодолимой силы, то начисление стипендии производится по нормативу страны академического обучения, прохождения стажировки при нахождении стипендиата в стране академического обучения, прохождения стажировки на протяжении 4 (четырех) и более календарных дней.".

1) академиялық оқу, тағылымдамадан, тілдік курстардан, магистратура алдындағы дайындықтан өту елінде академиялық оқудың немесе оқу жылының (семестр/триместр), тағылымдамадан, тілдік курстардан, магистратура алдындағы дайындықтан өтудің тоқтату, тоқтата тұру, аяқтау және стипендиаттың Қазақстан Республикасына қайтып оралуына кедергі келтіретін жағдайлардың туындауы;
2) шетелде окуға алғаш рет кірісетін, жалғастыратын тұлғалар үшін қашықтан білім беру технологияларын және/немесе аралас оқыту нысанын пайдалана отырып, академиялық оқуы, тағылымдамадан, тілдік курстардан, магистратура алдындағы дайындықтан өтуін бастау және/немесе көшу;
3) Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан алғаш рет кірісетін тұлғалар үшін қашықтан білім беру технологияларын пайдалана отырып, академиялық оқуды, тағылымдамадан өтуін бастау;
4) шетелден Қазақстан Республикасының аумағына амалсыздан оралған адамдар үшін және Қазақстан Республикасының аумағында оқуды жалғастыратын тұлғалар үшін қашықтан білім беру технологияларын пайдалана отырып, академиялық оқуы, тағылымдамадан, тілдік курстардан, магистратура алдындағы дайындықтан өтуіне көшу;
Бұл ретте тұру мен тамақтануға арналған шығыстардың ай сайынғы сомасын есептеу:
академиялық оқу, тағылымдамадан, тілдік курстардан өту, магистратура алдындағы дайындықтан өту елінің, осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген тұлғалар үшін оқуды тоқтатқан, тоқтата тұрған, аяқтаған сәттен бастап бір айдан аспайтын мөлшерде;
академиялық оқу, тағылымдамадан, тілдік курстардан өту, магистратура алдындағы дайындықтан өту елінің осы тармақтың 2) тармақшасында көрсетілген тұлғалар үшін;
Қазақстан Республикасында тілдік курстардан өту үшін көзделген нормативтерге сәйкес, осы тармақтың 3) тармақшасында көрсетілген тұлғалар үшін;
академиялық оқу, тағылымдамадан, тілдік курстар, магистратура алдындағы дайындықтан өту (тұруға) елінің және Қазақстан Республикасында тілдік курстардан өту үшін көзделген нормативтерге (тамақтануға) сәйкес, осы тармақтың 4) тармақшасында көрсетілген тұлғалар үшін осы шығыстар нормативі бойынша жүргізіледі;
Қазақстан Республикасының аумағына мәжбүрлі түрде қайтып келген және Қазақстан Республикасының аумағында қашықтан білім беру технологияларын пайдалана отырып оқуды жалғастыратын стипендиат еңсерілмейтін күш жағдайлары кезеңінде, академиялық оқуды, тағылымдамадан, тілдік курстардан өтуді, магистратура алдындағы дайындық өтуді жалғастыратын Стипендиат (тұрғаны үшін) академиялық оқу, тағылымдамадан, тілдік курстардан өту, магистратура алдындағы дайындық өту елінің нормативі бойынша осы төлемді жүзеге асыру үшін академиялық оқу, тағылымдамадан, тілдік курстардан өту, магистратура алдындағы дайындық өту елінде тұрғаны үшін шығыстарды төлеу бойынша міндеттемелердің бар екендігі туралы растайтын құжаттарды, атап айтқанда: тұрғын үйді жалдау шарты, сондай-ақ төлем туралы чектердің түпнұсқалары немесе төлем туралы түбіртектер, немесе банктің мөртабанымен расталған карт-шот бойынша банктік үзінді көшірме немесе төлем фактісін растайтын шетелдік банктен ресми анықтама/хат академиялық оқу, тағылымдамадан, тілдік курстар, магистратура алдындағы дайындық өту (тұру үшін) елінің нормативі бойынша осы төлемді жүзеге асыру үшін ұсынады.
Академиялық оқу, тағылымдамадан, тілдік курстардан өту, магистратура алдындағы дайындықтан өту елінде тұрғаны үшін ақы төлеу бойынша міндеттемелер болмаған жағдайда тұрғаны үшін есептеу Қазақстан Республикасында тілдік курстардан өту үшін көзделген нормативтерге сәйкес жүзеге асырылады.
Еңсерілмейтін күш жағдайларының пайда болуы салдарынан егер бір күнтізбелік ай ішінде стипендиат академиялық оқудан, тағылымдамадан өтуден Қазақстан Республикасында және оқу елінде өтсе, онда стипендияны есептеу стипендиаттың академиялық оқу, тағылымдамадан өту елінде күнтізбелік 4 (төрт) және оданда артық күндер болған кезде академиялық оқу, тағылымдамадан өту елінің нормативі бойынша жүргізіледі.".

2. Департаменту международного сотрудничества Министерства образования и науки Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней со дня государственной регистрации настоящего приказа предоставление Юридическому департаменту Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра образования и науки Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования, за исключением двадцать шестого и тридцать первого абзацев пункта 1 настоящего приказа, которые вводятся в действие с 1 апреля 2020 года, а также двадцать восьмого и тридцать третьего абзацев пункта 1 настоящего приказа, которые вводятся в действие с 1 августа 2020 года.
Министр образования
и науки Республики Казахстан
А. Аймагамбетов

2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Халықаралық ынтымақтастық департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым жетекшілік ететін вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2020 жылғы 1 сәуірден бастап қолданысқа енгізілетін осы бұйрықтың 1-тармағының жиырма алтыншы және отыз бірінші абзацтарын, сондай-ақ 2020 жылғы 1 тамыздан бастап қолданысқа енгізілетін осы бұйрықтың 1-тармағының жиырма сегізінші және отыз үшінші абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
А. Аймагамбетов