Об утверждении Правил информирования о деятельности по осуществлению цифрового майнинга
Приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 13 октября 2020 года № 384/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 октября 2020 года № 21445. Утратил силу приказом и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 30 марта 2023 года № 117/НҚ.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 30 марта 2023 года № 117/НҚ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 20-2) статьи 7-1 Закона Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила информирования о деятельности по осуществлению цифрового майнинга.
2. Комитету по информационной безопасности Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице – министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
Б. Мусин
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Утвержден
приказом Министра
цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
от 13 октября 2020 года № 384/НҚ
Правила информирования о деятельности по осуществлению цифрового майнинга
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 29.04.2022 № 146/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Цифрлық майнингті жүзеге асыру жөніндегі қызмет туралы ақпарат беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2020 жылғы 13 қазандағы № 384/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 16 қазанда № 21445 болып тіркелді. Күші жойылды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 30.03.2023 № 117/НҚ бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 30.03.2023 № 117/НҚ (ресми жарияланған күнінен кейін алпыс күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Ақпараттандыру туралы" 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы 7-1-бабының 20-2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Цифрлық майнингті жүзеге асыру жөніндегі қызмет туралы ақпарат беру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Ақпараттық қауіпсіздік комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрі
Б. Мусин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрінің
2020 жылғы 13 қазандағы
№ 384/НҚ бұйрығымен
бекітілген
Цифрлық майнингті жүзеге асыру жөніндегі қызмет туралы ақпарат беру қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 29.04.2022 № 146/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила информирования о деятельности по осуществлению цифрового майнинга (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 20-2) статьи 7-1 Закона Республики Казахстан "Об информатизации" (далее – Закон) и определяют порядок информирования о деятельности по осуществлению цифрового майнинга.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) информационная система – организационно-упорядоченная совокупность информационно-коммуникационных технологий, обслуживающего персонала и технической документации, реализующих определенные технологические действия посредством информационного взаимодействия и предназначенных для решения конкретных функциональных задач;
2) уполномоченный орган в сфере обеспечения информационной безопасности (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере обеспечения информационной безопасности;
3) серверное помещение (центр обработки данных) – помещение, предназначенное для размещения серверного, активного и пассивного сетевого (телекоммуникационного) оборудования и оборудования структурированных кабельных систем;
4) лица - индивидуальные предприниматели и (или) юридические лица, планирующие/осуществляющие/прекращающие деятельность по цифровому майнингу, а также индивидуальные предприниматели и (или) юридические лица, планирующие/осуществялющие/прекращающие оказание услуг лицам, осуществляющим деятельность по цифровому майнингу по обеспечению комплексной вычислительной инфраструктурой для выполнения вычислительных операций и обработки данных;
5) цифровой майнинг – процесс проведения вычислительных операций с использованием компьютерных, энергетических мощностей согласно заданным алгоритмам шифрования и обработки данных, обеспечивающий подтверждение целостности блоков данных в объектах информатизации посредством блокчейна.
Глава 2. Порядок информирования о деятельности по осуществлению цифрового майнинга
3. Лица, планирующие осуществлять деятельность по цифровому майнингу, а также планирующие оказание услуг лицам, осуществляющим деятельность по цифровому майнингу по обеспечению комплексной вычислительной инфраструктурой для выполнения вычислительных операций и обработки данных, за 30 (тридцать) календарных дней до начала осуществления деятельности информируют уполномоченный орган посредством информационной системы с содержанием следующей информации:
1) наименование юридического лица/ИП;
2) БИН/ ИИН;
3) юридический адрес юридического лица/ ИП;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Цифрлық майнингті жүзеге асыру жөніндегі қызмет туралы ақпарат беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 7-1-бабының 20-2) тармақшасына сәйкес әзірленді және цифрлық майнингті жүзеге асыру жөніндегі қызмет туралы ақпарат беру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) ақпараттық жүйе – ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы белгілі бір технологиялық әрекеттерді іске асыратын және нақты функционалдық міндеттерді шешуге арналған ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың, қызмет көрсетуші персоналдың және техникалық құжаттаманың ұйымдастырылып ретке келтірілген жиынтығы;
2) ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
3) серверлік үй-жай (деректерді өңдеу орталығы) – серверлік, активті және пассивті желі жабдығын (телекоммуникациялық) және құрылымдалған кәбілдік жүйелердің жабдығын орналастыруға арналған үй-жай;
4) тұлғалар – цифрлық майнинг бойынша қызметті жоспарлаған/жүзеге асыратын/тоқтататын жеке кәсіпкерлер және (немесе) заңды тұлғалар, сондай-ақ есептеу операцияларын орындау және деректерді өңдеу үшін кешенді есептеу инфрақұрылымымен қамтамасыз ету бойынша цифрлық майнинг бойынша қызметті жүзеге асыратын тұлғаларға қызметтер көрсетуді жоспарлайтын/жүзеге асыратын/тоқтататын жеке кәсіпкерлер және (немесе) заңды тұлғалар;
5) цифрлық майнинг – блокчейн арқылы ақпараттандыру объектілеріндегі деректер блоктарының тұтастығын растауды қамтамасыз ететін, деректерді шифрлеудің және өңдеудің берілген алгоритмдеріне сәйкес компьютерлік, энергетикалық қуаттарды пайдалана отырып есептеу операцияларын жүргізу процесі.
2-тарау. Цифрлық майнингті жүзеге асыру жөніндегі қызмет туралы ақпарат беру тәртібі
3. Цифрлық майнинг бойынша қызметті жүзеге асыруды, сондай-ақ цифрлық майнинг бойынша қызметті жүзеге асыратын тұлғаларға есептеу операцияларын орындау және деректерді өңдеу үшін кешенді есептеу инфрақұрылымымен қамтамасыз ету бойынша қызметтер көрсетуді жоспарлаған тұлғалар қызметті жүзеге асыру басталғанға дейін күнтізбелік 30 (отыз) күн бұрын уәкілетті органды ақпараттық жүйе арқылы мынадай мазмұндағы ақпаратпен хабардар етеді:
1) заңды тұлғаның/ЖК-ның атауы;
2) БСН/ЖСН;
3) заңды тұлғаның/ ЖК-ның заңды мекенжайы;

4) контактные данные (номера телефонов, адрес электронной почты);
5) банковские реквизиты юридического лица/ИП;
6) необходимая мощность в мегаваттах (МВт/) на осуществление деятельности в сфере цифрового майнинга/ оказания услуг по обеспечению комплексной вычислительной инфраструктуры для выполнения вычислительных операций и обработки данных лицами осуществляющим цифровой майнинг;
7) количество планируемых рабочих мест;
8) планируемые инвестиции (тенге);
9) IP адрес (выделенный пул IP-адресов);
10) копию грузовой таможенной декларации и/или документ, подтверждающий наличие оборудования в сфере цифрового майнинга на праве собственности или другом законном основании;
11) информацию о месторасположении центра обработки данных для осуществления цифрового майнинга;
12) документ, подтверждающий резидентство Республики Казахстан, лица, осуществляющего деятельность в сфере цифрового майнинга;
13) копию технических условий на присоединение к электрическим сетям на осуществление деятельности в сфере цифрового майнинга.
Уполномоченный орган предоставляет ответ о включении в перечень организаций, информировавших о начале деятельности в области цифрового майнинга.
4. Лица, осуществляющие цифровой майнинг, а также оказывающие услуги по обеспечению комплексной вычислительной инфраструктурой для выполнения вычислительных операций и обработки данных лицам, осуществляющим деятельность по цифровому майнингу, ежеквартально до 10 (десятого) числа следующего за отчетным месяцем информируют уполномоченный орган посредством информационной системы с содержанием следующей информации:
1) наименование юридического лица/ИП;
2) БИН/ ИИН;
3) юридический адрес юридического лица/ ИП;
4) контактные данные (номера телефонов, адрес электронной почты);
5) потребление за отчетный период, кВт/час (информация о потребляемой электроэнергии на осуществление деятельности в сфере цифрового майнинга/(или) оказанию услуг по предоставлению инфраструктуры для цифрового майнинга);
6) наименование используемого оборудования для цифрового майнинга;
7) количество используемого оборудования для цифрового майнинга;
8) количество рабочих мест;
9) запланированные инвестиции до конца текущего года (тенге);
10) запланированные инвестиции на ближайшие 12 месяцев (тенге);
11) IP адрес (выделенный пул IP-адресов);
12) копию грузовой таможенной декларации и/или документ, подтверждающий наличие оборудования в сфере цифрового майнинга на праве собственности или другом законном основании;
13) информацию о месторасположении центра обработки данных для осуществления цифрового майнинга;

4) байланыс деректері (телефон нөмірлері, электрондық пошта мекенжайы);
5) заңды тұлғаның/ЖК-ның банктік деректемелері;
6) цифрлық майнингті жүзеге асыратын тұлғалардың есептеу операцияларын орындауы және деректерді өңдеуі үшін кешенді есептеу инфрақұрылымын қамтамасыз ету бойынша цифрлық майнинг/қызметтер көрсету саласындағы қызметті жүзеге асыруға мегаваттағы (МВт/) қажетті қуат;
7) жоспарланған жұмыс орындарының саны;
8) жоспарланған инвестициялар (теңге);
9) IP-мекенжайы (бөлінген IP мекенжайларының пулы);
10) кедендік жүк декларациясының көшірмесі және/немесе меншік құқығында немесе басқа заңды негізде цифрлық майнинг саласында жабдықтың болуын растайтын құжат;
11) цифрлық майнингті жүзеге асыру үшін деректерді өңдеу орталығының орналасқан жері туралы ақпарат;
12) цифрлық майнинг саласында қызметті жүзеге асыратын тұлғаның Қазақстан Республикасының резиденттігін растайтын құжаты;
13) цифрлық майнинг саласындағы қызметті жүзеге асыруға электр желілеріне қосуға арналған техникалық шарттардың көшірмесі.
Уәкілетті орган цифрлық майнинг саласындағы қызметтің басталғаны туралы хабарлаған ұйымдардың тізбесіне енгізу туралы жауапты ұсынады.
4. Цифрлық майнингті жүзеге асыратын, сондай-ақ цифрлық майнинг бойынша қызметті жүзеге асыратын тұлғаларға есептеу операцияларын орындау және деректерді өңдеу үшін кешенді есептеу инфрақұрылымымен қамтамасыз ету бойынша қызметтер көрсететін тұлғалар тоқсан сайын есепті айдан кейінгі айдың 10 (оныншы) күніне дейін уәкілетті органды ақпараттық жүйе арқылы мынадай мазмұндағы ақпаратпен хабардар етеді:
1) заңды тұлғаның/ЖК-ның атауы;
2) БСН/ЖСН;
3) заңды тұлғаның/ ЖК-ның заңды мекенжайы;
4) байланыс деректері (телефон нөмірлері, электрондық пошта мекенжайы);
5) есепті кезеңдегі тұтыну, кВт/сағат (цифрлық майнинг/(немесе) цифрлық майнинг үшін инфрақұрылымды ұсыну бойынша қызметтер көрсету саласындағы қызметті жүзеге асыруға тұтынылатын электр энергиясы туралы ақпарат);
6) цифрлық майнинг үшін пайдаланылатын жабдықтың атауы;
7) цифрлық майнинг үшін пайдаланылатын жабдықтар саны;
8) жұмыс орындарының саны;
9) ағымдағы жылдың соңына дейін жоспарланған инвестициялар (теңге);
10) жақын арадағы 12 айға жоспарланған инвестициялар (теңге);
11) IP мекенжайы (бөлінген IP мекенжайларының пулы);
12) кедендік жүк декларациясының көшірмесі және/немесе меншік құқығында немесе басқа заңды негізде цифрлық майнинг саласында жабдықтың болуын растайтын құжат;
13) цифрлық майнингті жүзеге асыру үшін деректерді өңдеу орталығының орналасқан жері туралы ақпарат;

14) документ, подтверждающий резидентство Республики Казахстан, лица, осуществляющего деятельность в сфере цифрового майнинга;
15) копию технических условий на присоединение к электрическим сетям на осуществление деятельности в сфере цифрового майнинга.
5. Лица, прекращающие деятельность по цифровому майнингу, а также оказывающие услуги по обеспечению комплексной вычислительной инфраструктурой для выполнения вычислительных операций и обработки данных лицам, осуществляющим деятельность по цифровому майнингу, в течение 10 (десяти) календарных дней со дня окончания деятельности по осуществлению цифрового майнинга либо оказанию услуг по обеспечению комплексной вычислительной инфраструктурой для выполнения вычислительных операций и обработки данных лицам осуществляющим деятельность по цифровому майнингу, информируют об этом уполномоченный орган посредством информационной системы.
6. Уполномоченный орган после получения информации от индивидуальных предпринимателей и (или) юридических лиц, осуществляющих деятельность по цифровому майнингу, а также оказывающих услуги по обеспечению комплексной вычислительной инфраструктурой для выполнения вычислительных операций и обработки данных лицам осуществляющим деятельность по цифровому майнингу в течение 10 (десяти) календарных дней в форме электронного документа, информирует государственный орган осуществляющий руководство в области электроэнергетики с содержанием следующей информации:
1) копию грузовой таможенной декларации и/или документ, подтверждающий наличие оборудования в сфере цифрового майнинга на праве собственности или другом законном основании;
2) информацию о месторасположении центра обработки данных для осуществления цифрового майнинга;
3) документ, подтверждающий резидентство Республики Казахстан, лица, осуществляющего деятельность в сфере цифрового майнинга;
4) копию технических условий на присоединение к электрическим сетям на осуществление деятельности в сфере цифрового майнинга.
6-1. Уполномоченный орган после получения информации от лиц осуществляющих цифровой майнинг, а также оказывающих услуги по обеспечению комплексной вычислительной инфраструктуры для выполнения вычислительных операций и обработки данных лицам осуществляющим цифровой майнинг до 15 (пятнадцать) числа второго месяца, следующего за отчетным кварталом информирует государственный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в финансовой сфере, согласно форме сведений о плательщиках платы за цифровой майнинг, об объектах обложения, их месте нахождения и об объемах электроэнергии, утвержденной приказом Заместителя Премьер-Министра-Министра финансов Республики Казахстан от 13 апреля 2022 года № 402 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 27557).

14) цифрлық майнинг саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлғаның Қазақстан Республикасының резиденттігін растайтын құжат;
15) цифрлық майнинг саласындағы қызметті жүзеге асыруға электр желілеріне қосуға арналған техникалық шарттардың көшірмесі.
5. Цифрлық майнинг бойынша, сондай-ақ цифрлық майнинг қызметін жүзеге асыратын тұлғаларға есептеу операцияларын орындау және деректерді өңдеу үшін кешенді есептеу инфрақұрылымымен қамтамасыз ету бойынша қызметтер көрсететін, қызметін тоқтататын тұлғалар, цифрлық майнингті жүзеге асыру жөніндегі қызметі немесе цифрлық майнинг бойынша қызметті жүзеге асыратын тұлғаларға есептеу операцияларын орындау және деректерді өңдеу үшін кешенді есептеу инфрақұрылымымен қамтамасыз ету бойынша қызметтер көрсету қызметі аяқталған күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде, бұл туралы уәкілетті органды ақпараттық жүйе арқылы хабардар етеді.
6. Уәкілетті орган цифрлық майнинг бойынша қызметті жүзеге асыратын жеке кәсіпкерлерден және (немесе) заңды тұлғалардан, сондай-ақ есептеу операцияларын орындау және цифрлық майнинг бойынша қызметті жүзеге асыратын тұлғаларға деректерді өңдеу үшін кешенді есептеу инфрақұрылымымен қамтамасыз ету жөнінде қызметтер көрсететін ақпаратты алғаннан кейін күнтізбелік 10 (он) күн ішінде электрондық құжат нысанында электрэнергетикасы саласына басшылық ететін мемлекеттік органды мынадай мазмұндағы ақпаратпен хабардар етеді:
1) кедендік жүк декларациясының көшірмесі және/немесе меншік құқығында немесе басқа заңды негізде цифрлық майнинг саласында жабдықтың болуын растайтын құжат;
2) цифрлық майнингті жүзеге асыру үшін деректерді өңдеу орталығының орналасқан жері туралы ақпарат;
3) цифрлық майнинг саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлғаның Қазақстан Республикасының резиденттігін растайтын құжат;
4) цифрлық майнинг саласындағы қызметті жүзеге асыру үшін электр желілеріне қосуға арналған техникалық шарттардың көшірмесі.
6-1. Уәкілетті орган цифрлық майнингті жүзеге асыратын, сондай-ақ цифрлық майнингті жүзеге асыратын тұлғаларға есептеу операцияларын орындау және деректерді өңдеу үшін кешенді есептеу инфрақұрылымын қамтамасыз ету бойынша қызметтер көрсететін тұлғалардан ақпарат алғаннан кейін есепті тоқсаннан кейінгі екінші айдың 15-інші (он бес) күніне дейін Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қаржы министрінің 2022 жылғы 13 сәуірдегі № 402 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27557 болып тіркелген) Цифрлық майнинг үшін төлемақы төлеушілер, салық салу объектілері, олардың тұрған жері және электр энергиясының көлемі туралы мәліметтер нысанына сәйкес қаржы саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын мемлекеттік органды хабардар етеді.