Об утверждении правил проведения мероприятий по профилактике ВИЧ-инфекции
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 19 октября 2020 года № ҚР ДСМ-137/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 октября 2020 года № 21467.
В соответствии с пунктом 2 статьи 99 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить правила проведения мероприятий по профилактике ВИЧ-инфекции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический Департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Цой
Приложение к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 19 октября 2020 года
№ ҚР ДСМ-137/2020
Правила проведения мероприятий по профилактике ВИЧ-инфекции
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения мероприятий по профилактике ВИЧ-инфекции (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 99 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" и определяют порядок проведения профилактических мероприятий по профилактике ВИЧ-инфекции.
2. Правила предназначены для государственных и негосударственных, в том числе неправительственных организаций, работающих в сфере профилактики ВИЧ-инфекции.
3. Профилактические мероприятия для населения и ключевых групп населения осуществляются с соблюдением принципов добровольности, конфиденциальности. К ключевым группам населения относятся: лица, употребляющие инъекционные наркотики, мужчины, имеющие секс с мужчинами, секс работники, трансгендерные лица (возраст 18 лет и старше) и лица, свобода которых ограничена, отбывающие наказание по приговору суда в местах лишения свободы, заключенные под стражу и помещенные в специальные учреждения.

АИТВ инфекциясының профилактикасы жөніндегі іс-шараларды жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 19 қазандағы № ҚР ДСМ-137/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 21 қазанда № 21467 болып тіркелді.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексі 99-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес АИТВ инфекциясының профилактикасы жөніндегі іс-шараларды жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Цой
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2020 жылғы 19 қазаны
№ ҚР ДСМ-137/2020
Бұйрыққа қосымша
АИТВ инфекциясының профилактикасы жөніндегі іс-шараларды жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы АИТВ инфекциясының профилактикасы жөніндегі іс-шараларды жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2020 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Кодексі 99-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және АИТВ инфекциясының профилактикасы жөніндегі профилактикалық іс-шараларды жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Қағидалар АИТВ инфекциясының профилактикасы саласында жұмыс істейтін мемлекеттік және мемлекеттік емес, оның ішінде үкіметтік емес ұйымдарға арналған.
3. Халық пен халықтың негізгі топтары үшін профилактикалық іс-шаралар еріктілік, құпиялылық қағидаттарын сақтай отырып жүзеге асырылады. Халықтың негізгі топтарына инъекциялық есірткіні тұтынатындар, ерлермен жыныстық қатынасқа түсетін ерлер, секс жұмыскерлері, трансгендер адамдар (жасы 18 және одан жоғары) және бостандығы шектелген, сот үкімі бойынша бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеп жүрген, қамауға алынған және арнаулы мекемелерге орналастырылған адамдар жатады.

Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 11.07.2024 № 55 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) ВИЧ - вирус иммунодефицита человека;
2) ВИЧ-инфекция – хроническое инфекционное заболевание, вызванное вирусом иммунодефицита человека, характеризующееся специфическим поражением иммунной системы и приводящее к медленному ее разрушению до формирования синдрома приобретенного иммунодефицита;
3) аутрич работа – работа по принципу "равный-равному", методом взаимодействия с ключевыми группами населения, не посещающими пункты доверия и дружественные кабинеты, в местах их сбора для реализации профилактических мероприятий; а также работа с людьми, живущими с ВИЧ-инфекцией по вопросам приверженности к антиретровирусной терапии (далее - АРВ терапия), профилактики ВИЧ-инфекции у половых партнеров и других услуг;
4) аутрич работник – представитель ключевых групп населения, людей, живущих с ВИЧ-инфекцией или их ближайшего окружения, осуществляющий доступ в ключевые группы населения и в группы людей, живущих с ВИЧ;
5) социальный работник – работник, оказывающий специальные социальные услуги и (или) осуществляющий оценку и определение потребности в специальных социальных услугах, имеющий необходимую квалификацию, соответствующую установленным требованиям;
6) секс работники – взрослые женщины, мужчины и трансгендерные лица (18 лет и старше), которые на регулярной или нерегулярной основе оказывают сексуальные услуги в обмен на деньги или товары;
7) дружественный кабинет – специально организованный пункт предоставления профилактической и лечебно-диагностической помощи при инфекционных заболеваниях, передаваемых половым путем, зараженным ВИЧ-инфекцией и ключевым группам населения на бесплатной основе по принципу добровольности и конфиденциальности;
8) доконтактная профилактика – антиретровирусная терапия, применяемая к неинфицированным людям для предотвращения заражения ВИЧ-инфекцией;
9) постконтактная профилактика – антиретровирусная терапия, применяемая с целью снижения риска заражения ВИЧ-инфекцией после возможного инфицирования;
10) база данных индивидуального учета клиентов – программа, предназначенная для мониторинга и оценки охвата ключевых групп населения и людей, живущих с ВИЧ-инфекцией профилактическими программами;
11) пункт доверия – специально организованный пункт, где предоставляются профилактические услуги ключевым группам населения на бесплатной основе по принципу анонимности, добровольности и конфиденциальности;

Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.07.2024 № 55 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) АИТВ - адамның иммун тапшылығы вирусы;
2) АИТВ инфекциясы - адамның иммун тапшылығы вирусынан туындаған, иммундық жүйенің ерекше зақымдануымен сипатталатын және жүре пайда болған иммун тапшылығы синдромы қалыптасқанға дейін оның баяу бұзылуына әкеп соғатын созылмалы инфекциялық ауру;
3) аутрич жұмыс – "тең-теңімен" қағидаты бойынша, профилактикалық іс-шараларды іске асыру үшін сенім пункттері мен достық кабинеттеріне бармайтын халықтың түйінді топтарымен оларды жинау орындарында өзара іс - қимыл жасау әдісі бойынша жұмыс; сондай-ақ антиретровирустық терапияға (бұдан әрі - АРВ терапия) бейімділік, жыныстық серіктестерде АИТВ инфекциясының профилактикасы және басқа да қызметтер мәселелері бойынша АИТВ инфекциясымен өмір сүретін адамдармен жұмыс;
4) аутрич жұмыскер – халықтың негізгі топтарына, АИТВ инфекциясымен өмір сүретін адамдарға немесе олардың жақын ортасына халықтың негізгі топтарына және АИТВ-мен өмір сүретін адамдар тобына кіруді жүзеге асыратын өкіл;
5) әлеуметтік жұмыскер – арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін және (немесе) арнаулы әлеуметтік қызметтерге қажеттілікті бағалау мен айқындауды жүзеге асыратын, белгіленген талаптарға сәйкес келетін қажетті біліктілігі бар қызметкер;
6) достық кабинеті – еріктілік және құпиялылық қағидаты бойынша тегін негізде АИТВ инфекциясын жұқтырғандарға және халықтың негізгі топтарына жыныстық жолмен берілетін инфекциялық аурулар кезінде профилактикалық және емдеу-диагностикалық көмек көрсетудің арнайы ұйымдастырылған пункті;
7) жанасуға дейінгі профилактика – АИТВ инфекциясын жұқтырудың алдын алу үшін жұқтырмаған адамдарға қолданылатын антиретровирустық терапия;
8) жанасудан кейінгі профилактика – ықтимал жұқтырғаннан кейін АИТВ инфекциясын жұқтыру қаупін азайту мақсатында қолданылатын антиретровирустық терапия;
9) клиенттерді жеке есепке алудың мәліметтер базасы - халықтың негізгі топтарын және АИТВ инфекциясымен өмір сүретін адамдарды профилактикалық бағдарламалармен қамтуды мониторингілеуге және бағалауға арналған бағдарлама;
10) секс жұмыскерлер – ақша немесе тауарларға алмастырып тұрақты немесе тұрақты емес негізде жыныстық қызмет көрсететін ересек әйелдер, ерлер және трансгендер адамдар (жасы 18 және одан жоғары);
11) сенім пункті – халықтың негізгі топтарына анонимдік, еріктілік және құпиялылық қағидаты бойынша тегін негізде профилактикалық қызметтер көрсетілетін арнайы ұйымдастырылған пункт;

12) ключевые группы населения – группы населения, которые подвергаются повышенному риску заражения ВИЧ-инфекцией в силу особенностей образа жизни;
13) эпидемиологическое слежение за распространенностью ВИЧ-инфекции среди ключевых групп населения – исследования для изучения факторов риска инфицирования, распространенности ВИЧ-инфекции, вирусных гепатитов, сифилиса;
14) расходные материалы – средства, используемые в профилактических программах для бесплатной раздачи, включают: одноразовые шприцы, спиртовые салфетки, презервативы, лубриканты, налоксон, экспресс тесты, печатные информационно-образовательные материалы, антиретровирусные препараты для доконтактной профилактики и постконтактной профилактики заражения ВИЧ.
Глава 2. Мероприятия по профилактике ВИЧ-инфекции
5. Мероприятия по профилактике ВИЧ-инфекции осуществляются путем:
1) проведения эпидемиологического слежения за распространенностью ВИЧ-инфекции среди населения, в том числе ключевых групп населения;
2) информирования различных групп населения по вопросам ВИЧ-инфекции через информационные материалы, социальные сети и средства массовой информации;
3) интеграции вопросов профилактики ВИЧ-инфекции в систему образования и на рабочих местах;
4) предоставления ключевым группам населения лечебно-профилактических услуг в пунктах доверия, дружественных кабинетах;
5) размещения и реализации государственных социальных грантов и государственных социальных заказов через неправительственные организации;
6) обеспечения инфекционной безопасности донорства и трансплантации, а также при оказании населению услуг, связанных с нарушением целостности кожных покровов и слизистых;
7) предупреждения передачи ВИЧ-инфекции от матери плоду и ребенку;
8) предоставления доконтактной и постконтактной профилактики;
9) предоставления антиретровирусной терапии для снижения риска передачи ВИЧ-инфекции с момента установления диагноза.
6. Эпидемиологическое слежение за распространенностью ВИЧ-инфекции среди населения, том числе среди людей, употребляющих инъекционные наркотики (далее – ЛУИН), мужчин, имеющих секс с мужчинами (далее – МСМ), секс работников (далее – СР) проводится медицинскими организациями, осуществляющими деятельность в сфере профилактики ВИЧ – инфекции следующим образом:
1) методом выборочных биоповеденческих исследований с применением международных рекомендаций;
2) с использованием электронной системы дозорного эпидемиологического надзора "е-ДЭН";
3) с обеспечением достаточного объема тест-систем на определение антител к ВИЧ, сифилису, вирусному гепатиту "C" и расходных материалов в соответствии с размером выборки и объемом исследований для контроля качества серологического этапа эпидемиологического слежения за распространенностью ВИЧ-инфекции;

12) халықтың негізгі топтары - өмір салтының ерекшеліктеріне байланысты АИТВ инфекциясын жұқтырудың жоғары қаупіне ұшыраған халық топтары;
13) халықтың негізгі топтары арасында АИТВ инфекциясының таралуын эпидемиологиялық қадағалау - жұқтыру қаупі факторларын, АИТВ инфекциясының, вирустық гепатиттердің, мерездің таралуын зерделеуге арналған зерттеулер;
14) шығыс материалдары – тегін таратуға арналған профилактикалық бағдарламаларда пайдаланылатын құралдар, оларға: бір рет қолданылатын шприцтер, спирттік майлықтар, презервативтер, лубрикант, налоксон, экспресс-тесттер, баспа ақпараттық-білім беру материалдары, АИТВ жұқтырудың жанасуға дейінгі және жанасудан кейінгі профилактикаға арналған антиретровирустық препараттар жатады.
2-тарау. АИТВ инфекциясының профилактикасы жөніндегі іс-шаралар
5. АИТВ инфекциясы жөніндегі іс-шаралар:
1) халық арасында, оның ішінде халықтың негізгі топтары арасында АИТВ инфекциясының таралуына эпидемиологиялық бақылау жүргізу;
2) ақпараттық материалдар, әлеуметтік желілер және бұқаралық ақпарат құралдары арқылы халықтың әртүрлі топтарына АИТВ инфекциясы мәселелері бойынша ақпарат беру;
3) АИТВ инфекциясының профилактикасы мәселелерін білім беру жүйесіне және жұмыс орындарына интеграциялау;
4) халықтың негізгі топтарына сенім пункттерінде, достық кабинеттерінде емдік-профилактикалық қызметтерін ұсыну;
5) мемлекеттік әлеуметтік гранттар мен мемлекеттік әлеуметтік тапсырыстарды үкіметтік емес ұйымдар арқылы орналастыру және іске асыру;
6) донорлық пен трансплантаттаудың инфекциялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету, сондай-ақ халыққа тері қабаттары мен сілемейлі қабаттардың бүтіндігінің бұзылуына байланысты қызметтер көрсету кезінде;
7) АИТВ инфекциясының анадан ұрыққа және балаға берілуінің алдын алу;
8) жанасуға дейінгі және жанасудан кейінгі профилактиканы ұсыну;
9) диагноз қойылған сәттен бастап АИТВ инфекциясының берілу қаупін азайту үшін антиретровирустық терапияны ұсыну арқылы жүзеге асырылады.
6. Халық арасында, оның ішінде инъекциялық есірткіні тұтынатындар (бұдан әрі - ИЕТ), ерлермен жыныстық қатынасқа түсетіндер (бұдан әрі – ЕЖЕ), секс жұмыскерлері (бұдан әрі – СЖ) арасында АИТВ инфекциясының таралуын эпидемиологиялық қадағалауды АИТВ инфекциясының профилактикасы саласындағы қызметті жүзеге асыратын медициналық ұйымдар мынадай түрде:
1) халықаралық ұсынымдарды қолдана отырып, ішінара биомінез-құлықтық зерттеулер әдісімен;
2) "е-ШЭБ" шолғыншы эпидемиологиялық қадағалаудың электрондық жүйесін пайдалана отырып;
3) АИТВ инфекциясының таралуын эпидемиологиялық қадағалаудың серологиялық кезеңінің сапасын бақылау үшін іріктеменің мөлшері мен зерттеу көлеміне сәйкес АИТВ-ға, мерезге, "С" вирустық гепатитіне антиденелерді және шығыс материалдарын айқындауға арналған тест-жүйелердің жеткілікті көлемін қамтамасыз ете отырып;

4) с обеспечением вознаграждения в размере не менее 0,5 месячного расчетного показателя каждому участнику ЛУИН, МСМ, СР, для МСМ и ЛУИН - дополнительно 0,5 месячного расчетного показателя за каждого приведенного в исследование (не более 3 -х человек).
7. Информирование по вопросам ВИЧ-инфекции осуществляется государственными и негосударственными, в том числе неправительственными организациями, работающими в сфере профилактики ВИЧ-инфекции в соответствии с требованиями законодательства о средствах массовой информации через информационные материалы, социальные сети и средств массовой информации:
1) как социальная реклама в соответствии с действующим законодательством о рекламе; с использованием современных информационных средств интернета и телекоммуникационных технологий СМИ. С применением наружной рекламы (баннеры, билборды) и печатных информационных материалов (плакаты, листовки, буклеты);
2) с применением принципа интегрированных коммуникаций: сочетание PR (связи с общественностью); акций, направленных на прямой контакт с целевой аудиторией и прямой рекламы – телевидение, наружная, печатная реклама;
3) путем проведения информационных кампаний с использованием СМИ, на постоянной основе и не реже 1 раза в год;
5) с учетом основных направлений и принципов проведения.
8. Интеграция вопросов профилактики ВИЧ-инфекции в систему образования и на рабочих местах осуществляется государственными и негосударственными, в том числе неправительственными организациями, работающими в сфере профилактики ВИЧ-инфекции и предусматривает включение:
1) в системе образования: обязательных часов в программу систем среднего, среднего специального и высшего образования, для учащихся и студентов и в институтах повышения квалификации для учителей, педагогов;
2) на рабочих местах: навыки применения универсальных мер предосторожности в программы охраны здоровья и безопасности на производстве, в том числе вводного инструктажа по технике безопасности на постоянной основе.
9. Предоставление ключевым группам населения лечебно-профилактических услуг в пунктах доверия, стационарных пунктах доверия, передвижных пунктах доверия, дружественных кабинетах, расположенных в медицинских и неправительственных организациях, включает проведение мероприятий по профилактике ВИЧ-инфекции с привлечением аутрич работников и социальных работников:
1) с возможностью присвоения уникального идентификационного кода на анонимной и конфиденциальной основе, в соответствии с приложением 1 к Правилам;
2) с бесплатным предоставлением расходных материалов на одного представителя ключевых групп населения (раздачу на безвозмездной основе медицинских изделий: одноразовые шприцы, предпочтительно с малым "мертвым" объемом, спиртовые салфетки, презервативы, лубриканты, налоксон) согласно приложению 2 к Правилам;

4) әрбір ИЕТ, ЕЖЕ, СЖ қатысушысына 0,5 айлық есептік көрсеткіштен кем емес мөлшерде сыйақыны, ЕЖЕ және ИЕТ үшін - зерттеуге келтірілген әрбір адам үшін қосымша 0,5 айлық есептік көрсеткіш (3 адамнан артық емес) қамтамасыз ете отырып жүргізеді.
7. АИТВ инфекциясы мәселелері бойынша хабардар етуді ақпараттық материалдар, әлеуметтік желілер және бұқаралық ақпарат құралдары арқылы бұқаралық ақпарат құралдары туралы заңнаманың талаптарына сәйкес АИТВ-инфекциясының профилактикасы саласында жұмыс істейтін мемлекеттік және мемлекеттік емес, оның ішінде үкіметтік емес ұйымдар:
1) Жарнама туралы қолданыстағы заңнамаға сәйкес әлеуметтік жарнама ретінде; қазіргі заманғы ақпараттық интернет құралдары мен телекоммуникациялық БАҚ технологияларын пайдалана отырып. Сыртқы жарнаманы (баннерлер, билбордтар) және баспа ақпараттық материалдарды (плакаттар, үнпарақтар, буклеттер) қолдану арқылы;
2) интеграцияланған коммуникациялар қағидатын қолдана отырып: PR (жұртшылықпен байланыс); теледидар, сыртқы, баспа жарнамасы - нысаналы аудиториямен тікелей байланысқа және тікелей жарнамаға бағытталған акцияларды ұштастыру арқылы;
3) БАҚ-ты пайдалана отырып, ақпараттық науқандар өткізу жолымен, тұрақты негізде және жылына кемінде 1 рет;
4) өткізудің негізгі бағыттары мен қағидаттарын ескере отырып жүзеге асырады.
8. АИТВ инфекциясының профилактикасы мәселелерін білім беру жүйесіне және жұмыс орындарына интеграциялауды АИТВ инфекциясының профилактикасы саласында жұмыс істейтін мемлекеттік және мемлекеттік емес, оның ішінде үкіметтік емес ұйымдар жүзеге асырады және:
1) білім беру жүйесінде: оқушылар мен студенттер үшін және мұғалімдер, педагогтар үшін біліктілікті арттыру институттарында орта, арнаулы орта және жоғары білім беру жүйесінің бағдарламасына міндетті сағаттар;
2) жұмыс орындарында: өндірістегі қауіпсіздік пен денсаулықты қорғау бағдарламаларында әмбебап сақтық шараларын қолдану дағдылары, оның ішінде тұрақты негізде қауіпсіздік техникасы бойынша кіріспе нұсқаулық қосуды қарастырады.
9. Халықтың негізгі топтарына медициналық және үкіметтік емес ұйымдарда орналасқан сенім пункттерінде, стационарлық сенім пункттерінде, жылжымалы сенім пункттерінде, достық кабинеттерінде емдік-профилактикалық қызметтерін ұсыну аутрич қызметкерлер мен әлеуметтік қызметкерлерді тарта отырып, АИТВ инфекциясының профилактикасы жөніндегі іс-шараларды жүргізуді қамтиды:
1) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес анонимдік және құпия негізде бірегей сәйкестендіру кодын беру мүмкіндігімен;
2) Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес халықтың негізгі топтарының бір өкіліне шығыс материалдарын тегін ұсынумен (өтеусіз негізде медициналық бұйымдарды тарату: көлемі шағын "өлі" бір реттік шприцтер, спирттік майлықтар, презервативтер, лубрикант, налоксон);

3) с информационно-образовательным компонентом: мини-сессии, беседы или раздача информационно-образовательных материалов по вопросам ВИЧ-инфекции, вирусных гепатитов, инфекций, передающихся половым путем (далее – ИППП), касающихся форм поведения, снижающих риск инфицирования, информирования людей, живущих с ВИЧ-инфекцией об АРВ-терапии, необходимости приверженности к АРВ-терапии (далее – информационно-образовательный компонент);
4) до и послетестовым консультированием по вопросам по ВИЧ-инфекции, ИППП, вирусных гепатитов;
5) с обследованием на ВИЧ, ИППП, вирусные гепатиты; в том числе с использованием мультиплексных экспресс-тестов, теста на беременность;
6) с консультированием предоставления доконтактной и постконтактной профилактики, поддерживающей заместительной терапии агонистами опиатов.
Охват тестирования ключевых групп населения, должен быть не менее 95% от охвата профилактическими программами.
Охват профилактическими услугами ЛУИН, который включает в себя информационно-образовательный компонент, раздачу презервативов, шприцев должен быть не менее 70 % и более от оценочной численности.
Охват профилактическими услугами секс работников, который включает в себя информационно-образовательный компонент и раздачу презервативов должен быть не менее 80 % и более от оценочной численности.
Охват профилактическими услугами МСМ, который включает в себя информационно-образовательный компонент, раздачу презервативов, лубрикантов должен быть не менее 30% и более от оценочной численности.
Индикаторы работы среди ключевых групп населения: нагрузка на 1 аутрич работника составляет 70 человек и более, с постоянным привлечением в профилактические программы новых лиц. Количество человек, прошедших тестирование на наличие ВИЧ-инфекции не менее 95 % от числа привлеченных в профилактические программы.
Индикаторы работы среди людей, живущих с ВИЧ: нагрузка на 1 аутрич работника составляет не менее 60 человек и нагрузка на 1 социального работника составляет не менее 30 человек.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 11.07.2024 № 55 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. График работы стационарных и передвижных пунктов доверия определяется организациями, в которых они расположены, стационарный пункт доверия открывается из расчета один пункт доверия на 500 и более лиц оценочной численности ключевых групп населения с учетом эпидемиологической ситуации. Оснащение стационарных и передвижных пунктов доверия при организациях здравоохранения, осуществляющих деятельность в сфере профилактики ВИЧ-инфекции и неправительственных организациях формируется согласно приложению 3 к Правилам.

3) ақпараттық-білім беру компонентімен: АИТВ инфекциясы, вирустық гепатиттер, жыныстық жолмен берілетін инфекциялар (бұдан әрі - ЖЖБИ) мәселелері бойынша жұқтыру қаупін төмендететін мінез-құлық нысандарына, АИТВ инфекциясымен өмір сүретін адамдарды АРВ-терапия, АРВ-терапияға бейілділік қажеттілігі туралы хабардар етуге қатысты шағын сессиялар, әңгімелесулер немесе ақпараттық-білім беру материалдарын тарату (бұдан әрі – ақпараттық-білім беру компоненті);
4) АИТВ инфекциясы, ЖЖБИ, вирустық гепатиттер мәселелері бойынша тестіге дейін және одан кейінгі консультация берумен;
5) АИТВ, ЖЖБИ, вирустық гепатиттерге тексеру; оның ішінде мультиплекстік экспресс тесттерді, жүктілікке арналған тестті пайдалана отырып, тексеру арқылы;
6) апиын агонистерімен алмастырушы терапияны қолдайтын байланысқа дейінгі және байланыстан кейінгі профилактиканы ұсыну туралы консультация беру арқылы жүзеге асырылады.
Халықтың негізгі топтарын тестілеумен қамту профилактикалық бағдарламалармен қамтудың кемінде 95%-ы болуға тиіс.
ИЕТ-ды ақпараттық-білім беру компонентін, презервативтер, шприцтер таратуды қамтитын профилактикалық көрсетілетін қызметтермен қамту бағалау санының кемінде 70%-ы немесе одан артық болуға тиіс.
Секс жұмыскерлерді ақпараттық-білім беру компонентін және презервативтер таратуды қамтитын профилактикалық көрсетілетін қызметтермен қамту бағалау санының кемінде 80%-ы немесе одан артық болуға тиіс.
ЕЖЕ-ді ақпараттық-білім беру компонентін, презервативтер, лубриканттар таратуды қамтитын профилактикалық көрсетілетін қызметтермен қамту бағалау санының кемінде 30%-ы немесе одан артық болуға тиіс.
Халықтың негізгі топтары арасындағы жұмыс индикаторлары: 1 аутрич жұмыскерге жүктеме тұрақты түрде профилактикалық бағдарламаларға жаңа адамдарды тарта отырып, 70 адамды және одан артық адамды құрайды. АИТВ инфекциясының болуына тестілеуден өткен адамдар саны – профилактикалық бағдарламаларға тартылғандар санының кемінде 95%-ы.
АИТВ-мен өмір сүретін адамдар арасындағы жұмыс индикаторлары: 1 аутрич жұмыскерге жүктеме кемінде 60 адамды құрайды және 1 әлеуметтік жұмыскерге жүктеме кемінде 30 адамды құрайды.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.07.2024 № 55 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Стационарлық және жылжымалы сенім пункттерінің жұмыс кестесін олар орналасқан ұйымдар айқындайды, стационарлық сенім пункті эпидемиологиялық жағдай ескеріле отырып, халықтың негізгі топтарының бағалау санынан 500 және одан көп адамға бір сенім пункті есебінен ашылады. АИТВ инфекциясының профилактикасы саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдарының және үкіметтік емес ұйымдардың жанындағы стационарлық және жылжымалы сенім пункттерін жарақтандыру Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес қалыптастырылады.

Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 11.07.2024 № 55 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Передвижные пункты доверия, используют оборудованный транспорт для регулярного выезда в места концентрации ключевых групп населения, с целью проведения профилактических мероприятий согласно графику и разработанному маршруту, из расчета не менее 1 передвижного пункта доверия на организацию.
12. В дружественных кабинетах осуществляется диагностика и лечение ИППП в соответствии с клиническими протоколами диагностики и лечения ИППП, одобренными объединенной комиссией по качеству медицинских услуг при уполномоченном органе в области здравоохранения; оформление и ведение первичной медицинской документации, по форме, утверждаемой уполномоченным органом в области здравоохранения в соответствии с подпунктом 31) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" и оснащением, в соответствии с приложением 4 к Правилам.
13. Мониторинг и оценка охвата ключевых групп населения и людей, живущих с ВИЧ-инфекцией, проводится путем ведения базы данных индивидуального учета клиентов и соответствующих форм учетной и отчетной документации специалистами организаций здравоохранения, осуществляющих деятельность в сфере профилактики ВИЧ-инфекции и неправительственных организациях.
14. Размещение и реализация государственных социальных грантов и государственных социальных заказов через неправительственные организации проводится в соответствии с законодательством по вопросам деятельности неправительственных организаций в Республике Казахстан и Кодексом Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", осуществляется уполномоченным органом в сфере здравоохранения и местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы.
Неправительственные организации осуществляют деятельность по профилактике ВИЧ-инфекции через вовлечение представителей ключевых групп в профилактические программы, обеспечивая услуги от тестирования до приверженности к лечению лиц, живущих с ВИЧ-инфекцией.
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 11.07.2024 № 55 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Обеспечение инфекционной безопасности донорства и трансплантации, а также при оказании населению услуг, связанных с нарушением целостности кожных покровов и слизистых проводится:

Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.07.2024 № 55 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Жылжымалы сенім пункттері кестеге және әзірленген маршрутқа сәйкес профилактикалық іс-шараларды өткізу мақсатында халықтың негізгі топтары шоғырланған орындарға тұрақты шығу үшін жабдықталған көлікті ұйымға кемінде 1 жылжымалы сенім пункті есебінен пайдаланады.
12. Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның жанындағы медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасы жөніндегі біріккен комиссия мақұлдаған ЖЖБИ диагностикасы мен емдеудің клиникалық хаттамаларына сәйкес ЖЖБИ диагностикасы мен емі; "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексі 7-бабының 31) тармақшасына және жарақтандырылуына сәйкес, Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекітетін нысан бойынша бастапқы медициналық құжаттаманы ресімдеу және жүргізу достық кабинеттерде жүзеге асырылады.
13. Халықтың және АИТВ-инфекциясымен өмір сүретін адамдардың негізгі топтарын қамту мониторингі мен бағалауды клиенттерді жеке есепке алудың мәліметтер базасын жүргізу жолы арқылы және АИТВ инфекциясының профилактикасы саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдарының және үкіметтік емес ұйымдардың мамандары есептік және есептік құжаттаманың тиісті нысандарын жүргізу арқылы жүргізеді.
14. Үкіметтік емес ұйымдар арқылы мемлекеттік әлеуметтік гранттар мен мемлекеттік әлеуметтік тапсырыстарды орналастыру және іске асыру Қазақстан Республикасындағы (бұдан әрі – ҚР) үкіметтік емес ұйымдар қызметінің мәселелері жөніндегі заңнамаға және "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" ҚР Кодексіне сәйкес жүргізіледі, денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары жүзеге асырады.
Үкіметтік емес ұйымдар АИТВ инфекциясының профилактикасы жөніндегі қызметті АИТВ инфекциясымен өмір сүретін адамдарды тестілеуден бастап емдеуге бейілділікке дейін көрсетілетін қызметтермен қамтамасыз ете отырып, профилактикалық бағдарламаларға негізгі топтардың өкілдерін тарту арқылы жүзеге асырады.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.07.2024 № 55 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Донорлық пен трансплантаттаудың инфекциялық қауіпсіздігін, сондай-ақ халыққа қызметтер көрсету кезінде тері қабаттары мен шырышты қабаттардың тұтастығының бұзылуына байланысты инфекциялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуді:

1) организациями здравоохранения, осуществляющих деятельность в сфере службы крови, в соответствии с нормативно-правовыми актами утвержденными уполномоченным органом;
2) в соответствии с правилами, утвержденными уполномоченным органом.
16. Предупреждение передачи ВИЧ-инфекции от матери плоду и ребенку проводится в соответствии с рекомендациями клинических протоколов диагностики и лечения ВИЧ-инфекции у взрослых и детей, одобренными объединенной комиссией по качеству медицинских услуг при уполномоченном органе в области здравоохранения.
17. Предоставление доконтактной и постконтактной профилактики проводится в соответствии с рекомендациями клинических протоколов диагностики и лечения ВИЧ-инфекции у взрослых и детей, одобренными объединенной комиссией по качеству медицинских услуг при уполномоченном органе в области здравоохранения. Медицинские организации здравоохранения, осуществляющие деятельность в сфере профилактики ВИЧ-инфекции своевременно планируют и закупают экспресс тесты, исходя из вероятных потребностей.
Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 11.07.2024 № 55 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Предоставление антиретровирусной терапии для снижения риска передачи ВИЧ-инфекции с момента установления диагноза проводится в соответствии с рекомендациями клинических протоколов диагностики и лечения ВИЧ-инфекции у взрослых и детей, одобренными объединенной комиссией по качеству медицинских услуг при уполномоченном органе в области здравоохранения, с привлечением услуг аутрич работников и социальных работников.
19. Мониторинговый визит с целью оценки качества экспресс тестирования на ВИЧ проводится один раз в год в организациях здравоохранения и неправительственных организациях, использующих экспресс тесты на ВИЧ (не менее 50 услуг в год) специалистами организаций здравоохранения, осуществляющих деятельность в сфере профилактики ВИЧ-инфекции.
Сноска. Пункт 19 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 11.07.2024 № 55 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Для определения распространенности ВИЧ-инфекции среди ЛУИН, РС, МСМ ежегодно проводятся биоповеденческие исследования. Перечень услуг для проведения биоповеденческих исследований среди ключевых групп населения формируется в соответствии с приложением 5 к Правилам.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 20 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 11.07.2024 № 55 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1) уәкілетті орган бекіткен нормативтік-құқықтық актілерге сәйкес қан қызметі саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары;
2) уәкілетті орган бекіткен қағидаларға сәйкес жүзеге асырады.
16. АИТВ инфекциясының анадан шаранаға және балаға берілуінің алдын алу денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган жанындағы медициналық қызметтердің сапасы жөніндегі біріккен комиссия мақұлдаған ересектер мен балалардағы АИТВ инфекциясын диагностикалау мен емдеудің клиникалық хаттамаларының ұсынымдарына сәйкес жүргізіледі.
17. Байланысқа дейінгі және байланыстан кейінгі профилактиканы ұсыну денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның жанындағы медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасы жөніндегі бірлескен комиссия мақұлдаған ересектер мен балаларда АИТВ инфекциясын диагностикалау мен емдеудің клиникалық хаттамаларының ұсынымдарына сәйкес жүргізіледі. АИТВ инфекциясының профилактикасы саласындағы қызметті жүзеге асыратын медициналық денсаулық сақтау ұйымдары ықтимал қажеттіліктерге сүйене отырып, экспресс тесттерді уақтылы жоспарлайды және сатып алады.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.07.2024 № 55 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Диагноз қойылған сәттен бастап АИТВ инфекциясының берілу қаупін төмендету үшін антиретровирустық терапияны ұсыну аутрич қызметкерлері мен әлеуметтік қызметкерлердің қызметтерін тарта отырып, денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган жанындағы медициналық қызметтердің сапасы жөніндегі біріккен комиссия мақұлдаған ересектер мен балалардағы АИТВ инфекциясын диагностикалау мен емдеудің клиникалық хаттамаларының ұсынымдарына сәйкес жүргізіледі.
19. АИТВ-ға экспресс тестілеу сапасын бағалау мақсатында мониторингтік баруды АИТВ инфекциясының профилактикасы саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдарының мамандары АИТВ-ға экспресс тесттерді пайдаланатын денсаулық сақтау ұйымдарында және үкіметтік емес ұйымдарда (жылына кемінде 50 көрсетілетін қызмет) жылына бір рет жүргізеді.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.07.2024 № 55 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. ИЕТ, СЖ, ЕЖЕ арасында АИТВ инфекциясының таралуын анықтау үшін жыл сайын биомінез-құлықтық зерттеулер жүргізіледі. Халықтың негізгі топтары арасында биомінез-құлықтық зерттеу жүргізу үшін көрсетілетін қызметтер тізбесі Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес қалыптастырылады.
Ескерту. Қағидалар 20-тармақпен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.07.2024 № 55 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

21. Перечень услуг для проведения информационной работы среди населения определен в соответствии с приложением 6 к Правилам.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 21 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 11.07.2024 № 55 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1 к Правилам
проведения мероприятий по
профилактике ВИЧ-инфекции
Уникальный идентификационный код
В целях обеспечения анонимности, конфиденциальности, максимального снижения вероятности повторения и легкости восстановления применяется уникальный идентификационный код (далее - УИК) клиента пункта доверия.
Уникальный идентификационный код составляется из первых 2-х букв имени матери, первых 2-х букв имени отца, пола (1 – мужской или 2 – женский) и двух последних цифр года рождения. В случае отсутствия родителей или одного из родителей, применяются условные имена по желанию клиента.

21. Халық арасында ақпараттық жұмыс жүргізу үшін көрсетілетін қызметтер тізбесі Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес айқындалған.
Ескерту. Қағидалар 21-тармақпен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.07.2024 № 55 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
АИТВ инфекциясының
профилактикасы жөніндегі
іс-шараларды жүргізу
қағидаларына
1-қосымша
Бірегей сәйкестендіру коды
Анонимділікті, құпиялылықты қамтамасыз ету, қайталану ықтималдығын және қалпына келтіру жеңілдігін барынша азайту мақсатында сенім пункті клиентінің бірегей сәйкестендіру коды (бұдан әрі - БСК) қолданылады.
Бірегей сәйкестендіру коды ана атының алғашқы 2 әрпінен, әке атының алғашқы 2 әрпінен, жынысынан (1-еркек немесе 2-әйел) және туған жылының соңғы екі санынан жасалады. Ата-анасы немесе ата-анасының біреуі болмаған жағдайда клиенттің қалауы бойынша шартты есімдер қолданылады.