О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра финансов Республики Казахстан от 20 апреля 2018 года № 480 "Об утверждении процедурного стандарта внутреннего государственного аудита и финансового контроля "Оценка эффективности деятельности служб внутреннего аудита"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 19 октября 2020 года № 1025. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 октября 2020 года № 21476
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра финансов Республики Казахстан от 20 апреля 2018 года № 480 "Об утверждении процедурного стандарта внутреннего государственного аудита и финансового контроля "Оценка эффективности деятельности служб внутреннего аудита" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16878, опубликован 22 мая 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения:
в процедурном стандарте внутреннего государственного аудита и финансового контроля "Оценка эффективности деятельности служб внутреннего аудита", утвержденном указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Стандарт определяет цели и способы оценки эффективности деятельности служб внутреннего аудита центральных государственных органов, местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, ведомств центральных государственных органов (при создании), подведомственных территориальных органов Министерства внутренних дел Республики Казахстан, создаваемых по усмотрению первого руководителя в рамках штатной численности (далее – СВА), порядок составления программы повышения качества внутреннего государственного аудита, за исключением службы внутреннего аудита Национального Банка Республики Казахстан и специальных государственных органов Республики Казахстан.";
пункт 48 изложить в следующей редакции:
"48. В соответствии с требованиями международных стандартов аудита руководитель СВА либо лицо, его замещающее, разрабатывает и утверждает программу повышения качества внутреннего государственного аудита (далее – программа) по форме согласно приложению 13 к настоящему Стандарту не позднее 1 февраля финансового года, следующего за отчетным, которая учитывает результаты оценок СВА и уполномоченного органа.";
приложение 6 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту методологии бухгалтерского учета, аудита и оценки Министерства финансов Республики Казахстан (Бектурова А.Т.) в установленном законодательством порядке обеспечить:

"Ішкі аудит қызметтері жұмысының тиімділігін бағалау" ішкі мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 20 сәуірдегі № 480 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 19 қазандағы № 1025 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 қазанда № 21476 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Ішкі аудит қызметтері жұмысының тиімділігін бағалау" ішкі мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандартын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 20 сәуірдегі № 480 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16878 болып тіркелді, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2018 жылы 22 мамырда жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Ішкі аудит қызметтері жұмысының тиімділігін бағалау" деген ішкі мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандартына:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Стандарт, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдарының ішкі аудит қызметін (бұдан әрі – ІАҚ) қоспағанда, штат саны шеңберінде бірінші басшының қарауы бойынша құрылатын орталық мемлекеттік органдардың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының, орталық мемлекеттік органдар ведомстволарының (құрылған кезде), Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі ведомстволық тәуелді аумақтық органдарының жұмысының тиімділігін бағалаудың мақсаттары мен тәсілдерін, ішкі мемлекеттік аудит сапасын арттыру бағдарламасын жасау тәртібін айқындайды.";
48-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"48. Халықаралық аудит стандарттарының талаптарына сәйкес ІАҚ басшысы не оны ауыстыратын тұлға есептіден кейінгі қаржы жылының 1 ақпанынан кешіктірмей осы Стандартқа 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ІАҚ бағалауы мен уәкілетті органның бағалауы нәтижелері ескерілетін ішкі мемлекеттік аудиттің сапасын арттыру бағдарламасын (бұдан әрі – бағдарлама) әзірлейді және бекітеді.";
көрсетілген бұйрыққа 6-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есеп, аудит және бағалау әдіснамасы департаменті (А.Т. Бектұрова) заңнамада белгіленген тәртіппен:

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Е. Жамаубаев
"СОГЛАСОВАН"
Счетный комитет по контролю за исполнением
республиканского бюджета
Приложение к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 октября 2020 года № 1025
Приложение 6
к процедурному стандарту
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
"Оценка эффективности
деятельности служб
внутреннего аудит"
Критерии оценки эффективности деятельности службы внутреннего аудита
Критерии оценки
Показатели
Баллы
1
Охват ежегодными аудитами объектов государственного аудита с высоким уровнем риска
Процент охвата объектов государственного аудита с высоким риском к общему количеству государственного аудита в текущем году:
20% – 29% включительно;
30 – 39% включительно;
40% включительно и более; менее 19 % включительно
2 балла
3 балла
5 баллов
- 5 баллов
2
Доля исполненных рекомендаций в общем количестве рекомендаций, принятых по итогам государственного аудита (с наступившими сроками исполнения)
Доля исполненных пунктов рекомендаций, принятых по итогам государственного аудита:
70% – 79% включительно;
80% – 89% включительно;
90% включительно и более; менее 69% включительно
3 балла
5 баллов
10 баллов
- 5 баллов
3
Возмещение (восстановление) средств по итогам государственного аудита и финансового контроля
Доля возмещенных и восстановленных средств в общем объеме средств, подлежащих возмещению и восстановлению по итогам аудиторских мероприятий, с наступившими сроками исполнения:
0% – 9% включительно;
10% –19% включительно;
20% – 29% включительно;
30% – 39% включительно;
40% – 49% включительно;
50% – 59% включительно;
60% – 69% включительно;
70% –79% включительно;
80% –89% включительно;
90% – 100% включительно
1 балл
2 балла
3 балла
4 балла
5 баллов
6 баллов
7 баллов
8 баллов
9 баллов
10 баллов
4
Внесение и принятие предложений по совершенствованию внутренних процессов (бизнес процессов) *
Количество внесенных и принятых предложений по совершенствованию внутренних процессов (бизнес-процессов)

1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шараларды орындау туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Е. Жамаубаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау жөніндегі
есеп комитеті
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2020 жылғы 19 қазаны
№ 1025 бұйрығына
қосымша
"Ішкі аудит қызметтері
жұмысының тиімділігін
бағалау" ішкі мемлекеттік
аудиттің және қаржылық
бақылаудың рәсімдік
стандартына
6-қосымша
Ішкі аудит қызметі жұмысының тиімділігін бағалау өлшемшарттары
Бағалау өлшемшарттары
Көрсеткіштер
Балл
1
Тәуекел деңгейі жоғары мемлекеттік аудит объектілерін жыл сайынғы аудитпен қамту
Ағымдағы жылда мемлекеттік аудиттің жалпы санына тәуекелі жоғары мемлекеттік аудит объектілерін қамту проценті:
20% - 29% қоса алғанда;
30% - 39% қоса алғанда;
40% қоса алғанда және одан жоғары;
19 % қоса алғанда одан төмен
2 балл
3 балл
5 балл
- 5 балл
2
Мемлекеттік аудит қорытындылары бойынша қабылданған ұсынымдардың жалпы санында орындалған ұсынымдардың үлесі (орындау мерзімдері басталған)
Мемлекеттік аудит қорытындылары бойынша қабылданған ұсынымдардың орындалған тармақтарының үлесі:
70% - 79% қоса алғанда;
80% - 89% қоса алғанда;
90% қоса алғанда және одан жоғары;
69% қоса алғанда одан төмен
3 балл
5 балл
10 балл
- 5 балл
3
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау қорытындылары бойынша қаражатты өтеу (қалпына келтіру)
Аудиторлық іс-шаралар қорытындылары бойынша өтеуге және қалпына келтіруге жататын орындау мерзімдері басталған қаражаттың жалпы көлеміндегі өтелген және қалпына келтірілген қаражаттың үлесі:
0% - 9% қоса алғанда;
10% - 19% қоса алғанда;
20% - 29% қоса алғанда;
30% - 39% қоса алғанда;
40% - 49% қоса алғанда;
50% - 59% қоса алғанда;
60% - 69% қоса алғанда;
70% - 79% қоса алғанда;
80% - 89% қоса алғанда;
90% - 100% қоса алғанда
1 балл
2 балл
3 балл
4 балл
5 балл
6 балл
7 балл
8 балл
9 балл
10 балл
4
Ішкі процестерді (бизнес-процестер)* жетілдіру бойынша ұсыныстар енгізу және қабылдау
Ішкі процестерді (бизнес-процестер) жетілдіру бойынша енгізілген және қабылданған ұсыныстар саны

за каждое предложение плюс 1 балл (максимальный балл -5)
5
Отзыв сертификата государственного аудитора по основаниям, предусмотренным пунктом 8 статьи 39 Закона Республики Казахстан от 12 ноября 2015 года "О государственном аудите и финансовом контроле"
Количество сотрудников службы внутреннего аудита, у которых отозван сертификат государственного аудитора
за каждый случай минус 10 баллов
6
Наличие документов, не соответствующих Стандартам государственного аудита и финансового контроля
Количество материалов аудита, не соответствующих Стандартам государственного аудита и финансового контроля по результатам контроля качества, проведенного уполномоченным органом по внутреннему государственному аудиту:
1 материал;
от 2 до 3 материалов;
от 4 материалов и более
- 3 балла
- 4 балла
- 5 баллов
7
Подтверждение случаев обращения на противоправные действия работников службы внутреннего аудита
Количество подтвержденных случаев обращений на противоправные действия работников службы внутреннего аудита, поступивших в уполномоченный орган по внутреннему аудиту
за каждый случай минус 5 баллов
8
Полнота, качество и своевременность исполнения решений Координационного совета органов государственного аудита и финансового контроля
Отсутствие фактов неисполнения, несвоевременного и/или некачественного исполнения решений Координационного совета (оценивается только в случае наличия поручений службам внутреннего аудита)
10 баллов
Наличие фактов неисполнения решений Координационного совета:
1 - 2 факта;
3 - 5 фактов;
более 5 фактов
-3 балла
-5 баллов
-7 баллов
Наличие фактов несвоевременного и/или некачественного исполнения решений Координационного совета:
1 - 2 факта;
3 - 5 фактов;
более 5 фактов
- 1 балл
- 3 баллов
- 5 баллов
Наличие фактов несвоевременного и/или некачественного представления отчета
за каждый случай минус 3 балла
9
Проведение аудита эффективности
Удельный вес аудитов эффективности к общему количеству проведенных аудитов (по количеству проведенных аудитов эффективности): до 49% включительно;
50% – 59% включительно;
60% – 69% включительно;
70% – 79% включительно;
80% – 89% включительно;
90% – 100% включительно
0 баллов
1 балл
2 балла
3 балла
4 балла
5 баллов
Примечание:
* Внутренние процессы (бизнес-процессы) – это совокупность взаимосвязанных мероприятий или работ, направленных на достижение определенных задач и целей.
Предложения служб внутреннего аудита по совершенствованию внутренних процессов (бизнес-процессов) включают:
1) внесение изменений и (или) дополнений, в законодательство Республики Казахстан;
2) улучшение деятельности, принятые соответствующим уполномоченным органом.
При этом рекомендации, направленные объектам государственного аудита, не подлежат учету по данному критерию.

Әрбір ұсынысқа 1 балл қосылады (ең жоғарғы балл – 5)
5
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы"
2015 жылғы 12 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңның 39-бабы 8-тармағында көзделген негіздер бойынша мемлекеттік аудитор сертификатын кері қайтару
Мемлекеттік аудитор сертификаты кері қайтарылған ішкі аудит қызметі қызметкерлерінің саны
Әрбір жағдай үшін 10 балл алынады
6
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау стандарттарына сәйкес келмейтін құжаттардың болуы
Ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті орган жүргізген сапа бақылауы нәтижелері бойынша Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау стандарттарына сәйкес келмейтін аудит материалдарының саны:
1 материал;
2 материалдан 3 материалға дейін;
4 және одан көп материал
- 3 балл
- 4 балл
- 5 балл
7
Ішкі аудит қызметі қызметкерлерінің заңға қайшы әрекеттеріне жүгіну жағдайларын растау
Ішкі аудит жөніндегі уәкілетті органға түскен расталған ішкі аудит қызметі қызметкерлерінің заңға қайшы әрекеттеріне жүгіну жағдайларының саны
Әрбір жағдай үшін 5 балл алынады
8
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының Үйлестіру кеңесі шешімдерінің толық, сапалы және уақтылы орындалуы
Үйлестіру кеңесінің шешімдерін орындамау, уақтылы орындамау және/немесе сапасыз орындау фактілерінің болмауы (ішкі аудит қызметіне тапсырмалар болған жағдайда ғана бағаланады)
10 балл
Үйлестіру кеңесінің шешімдерін орындамау фактілерінің болуы:
1 - 2 факті;
3 - 5 факті;
5 - аса факті
- 3 балл
- 5 балл
- 7 балл
Үйлестіру кеңесінің шешімдерін уақтылы орындамау және/немесе сапасыз орындау фактілерінің болмауы:
1 - 2 факті;
3 - 5 факті;
5 - аса факті
- 1 балл
- 3 балл
- 5 балл
Есепті уақтылы ұсынбау және/немесе сапасыз ұсыну фактілерінің болуы
Әрбір жағдай үшін 3 балл алынады
9
Тиімділік аудитін жүргізу
Жүргізілген аудиторлардың жалпы санына тиімділік аудиттерінің үлес салмағы:
49%-ға дейін қоса алғанда;
50% - 59% қоса алғанда;
60% - 69% қоса алғанда;
70% - 79% қоса алғанда;
80% - 89% қоса алғанда;
90% - 100% қоса алғанда
0 балл
1 балл
2 балл
3 балл
4 балл
5 балл
Ескертпе:
* Ішкі процестер (бизнес-процестер) – белгілі бір міндеттер мен мақсаттарға қол жеткізуге бағытталған өзара байланысты іс-шаралар немесе жұмыстар жиынтығы.
Ішкі процестерді (бизнес-процестерді) жетілдіру жөніндегі ІАҚ ұсыныстары:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуді;
2) тиісті уәкілетті орган қабылдаған қызметті жақсартуды қамтиды.
Бұл ретте, мемлекеттік аудит объектілеріне жіберілген ұсынымдар осы өлшемшарт бойынша есепке алынуға жатпайды.