Об утверждении правил определения случаев (событий) медицинского инцидента, их учета и анализа
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 22 октября 2020 года № ҚР ДСМ-147/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 октября 2020 года № 21511.
Примечание ИЗПИ!
Преамбула предусмотрена в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 июня 2024 года № 31 (вводится в действие с 23.10.2024).
В соответствии с подпунктом 11) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые правила определения случаев (событий) медицинского инцидента, их учета и анализа.
2. Комитету медицинского и фармацевтического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Цой
Утвержден приказом
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 22 октября 2020 года
№ ҚР ДСМ-147/2020
Примечание ИЗПИ!
Правила предусмотрены в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 июня 2024 года № 31 (вводится в действие с 23.10.2024).
Правила определения случаев (событий) медицинского инцидента, их учета и анализа
Глава 1. Общее положение
1. Настоящие правила определения случаев (событий) медицинского инцидента, их учета и анализа (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 11) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и определяют порядок определения случаев (событий) медицинского инцидента, их учета и анализа.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:

Медициналық оқыс оқиға жағдайларын (оқиғаларды) айқындау, оларды есепке алу және талдау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 22 қазандағы № ҚР ДСМ-147/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 26 қазанда № 21511 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Кіріспе жаңа редакцияда көзделген – ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 26.04.2024 № 31 (23.10.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексінің 7-бабының 11) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берілген Медициналық оқыс оқиға жағдайларын (оқиғаларды) айқындау, оларды есепке алу және талдау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық және фармацевтикалық бақылау комитеті Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Цой
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2020 жылғы 22 қазаны
№ ҚР ДСМ-147/2020
бұйрығымен
бекітілген
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қағида жаңа редакцияда көзделген – ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 26.04.2024 № 31 (23.10.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Медициналық оқыс оқиға жағдайларын (оқиғаларды) айқындау, оларды есепке алу және талдау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Медициналық оқыс оқиға жағдайларын (оқиғаларды) айқындау, оларды есепке алу және талдау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 7-бабының 11) тармақшасына сәйкес әзірленді және медициналық оқыс оқиға жағдайларын (оқиғаларды) анықтау, оларды есепке алу және талдау тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:

1) пролеченный случай – комплекс медицинских услуг (помощи), оказанных пациенту в стационарных и (или) стационарозамещающих условиях с момента поступления и до выписки, а в амбулаторных условиях – с момента обращения за медицинской услугой (помощью) до завершения лечения;
2) медицинские услуги (помощь) – действия субъектов здравоохранения, имеющие профилактическую, диагностическую, лечебную, реабилитационную и паллиативную направленность по отношению к конкретному человеку;
3) медицинский инцидент – событие, связанное с оказанием медицинской помощи в соответствии со стандартами организации оказания медицинской помощи и с использованием технологий, оборудования и инструментов, обусловленное отклонением от нормального функционирования организма, которое может нанести вред жизни и здоровью пациента, а также привести к смерти пациента, за исключением случаев, предусмотренных административным и уголовным законодательством Республики Казахстан;
4) служба поддержки пациента и внутренней экспертизы (далее – Служба) – структурное подразделение медицинской организации, осуществляющее деятельность по управлению качеством медицинских услуг (помощи).
Глава 2. Порядок определения случаев (событий) медицинского инцидента, их учета и анализа
3. Случай (событие), свидетельствующий о наличии медицинского инцидента, определяется на уровне:
1) медицинской организации в рамках внутренней экспертизы качества медицинских услуг (помощи):
медицинским работником (врач, средний медицинский работник);
руководителем структурного подразделения (при наличии);
заместителем руководителя, курирующего вопросы по лечебно-профилактической работе (при наличии);
руководителем медицинской организации.
2) государственного органа в сфере оказания медицинских услуг (помощи) (далее – государственный орган):
представителем государственного органа, осуществляющим проверку (профилактический контроль) деятельности субъекта контроля в рамках государственного контроля в сфере оказания медицинских услуг (помощи) в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан (далее – государственный контроль).
4. Случай (событие) медицинского инцидента в медицинской организации определяется при проведении самооценки в рамках внутренней экспертизы качества медицинских услуг (помощи), лицами, указанными в подпункте 1) пункта 3 настоящих Правил.
Самооценка проводится один раз в месяц путем анализа пролеченных случаев в соответствии с графиком, формируемым медицинской организацией самостоятельно.
При определении случая (события) медицинского инцидента, информация направляется в Службу в течение 3 (трех) рабочих дней с момента обнаружения, с указанием обстоятельств и причин.

1) емделіп шыққан жағдай – пациентке емделуге түскен сәттен бастап емделіп шыққанға дейін стационарлық және (немесе) стационарды алмастыратын жағдайларда, ал амбулаториялық жағдайда – медициналық қызметке (көмекке) жүгінген сәттен бастап емдеу аяқталғанға дейін медициналық көрсетілетін қызметтер кешені;
2) медициналық көрсетілетін қызметтер (көмек) – денсаулық сақтау субъектілерінің нақты адамға қатысты профилактикалық, диагностикалық, емдеу, оңалту және паллиативтік бағыты бар іс-қимылы;
3) медициналық оқыс оқиға – Қазақстан Республикасының әкімшілік және қылмыстық заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарттарына сәйкес медициналық көмек көрсетумен және технологияларды, жабдықтар мен құралдарды пайдаланумен байланысты, организмнің қалыпты жұмыс істеуінің ауытқуынан туындайтын, пациенттің өмірі мен денсаулығына зиян келтіруі, сондай-ақ пациенттің қайтыс болуына алып келуі мүмкін оқиға.
4) пациентті қолдау және ішкі сараптама қызметі (бұдан әрі – Қызмет)- медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) сапасын басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын медициналық ұйымның құрылымдық бөлімшесі.
2-тарау. Медициналық оқыс оқиға жағдайларын (оқиғаларды) айқындау, оларды есепке алу және талдау тәртібі
3. Медициналық оқыс оқиғаның болуы туралы куәландыратын жағдай (оқиға) мынадай деңгейде айқындалады:
1) медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) сапасына ішкі сараптама жүргізу шеңберінде медициналық ұйым:
медицина қызметкері (дәрігер, орта медицина қызметкері);
құрылымдық бөлімшенің басшысы (бар болған жағдайда);
емдеу-профилактикалық жұмыс бойынша мәселелерге жетекшілік ететін басшының орынбасары (бар болған жағдайда);
медициналық ұйымның басшысы.
2) медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы мемлекеттік орган (бұдан әрі – мемлекеттік орган):
Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жүргізілетін медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы мемлекеттік бақылау шеңберінде бақылау субъектісінің қызметін тексеруді (профилактикалық бақылауды) жүзеге асыратын мемлекеттік органның өкілі.
4. Медициналық ұйымдағы медициналық оқыс оқиға жағдайы (оқиға) осы Қағидалардың 3-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген адамдардың медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) сапасына ішкі сараптама шеңберінде өзін-өзі бағалау жүргізу кезінде айқындалады.
Өзін-өзі бағалау айына бір рет медициналық ұйым дербес қалыптастыратын кестеге сәйкес емделген жағдайларды талдау арқылы жүргізіледі.
Медициналық оқыс оқиға жағдайын (оқиғасын) айқындаған кезде ақпарат анықталған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде мән-жайлар мен себептерді көрсете отырып, Қызметке жіберіледі.

5. Служба, в течение 5 (пяти) рабочих дней формирует справку (сводную информацию) о случаях (событиях) медицинского инцидента и направляет руководителю медицинской организации.
После одобрения руководителем медицинской организации справки (сводной информации), Служба в течение 3 (трех) рабочих дней направляет информацию о случаях (событиях) медицинского инцидента в организацию подведомственную уполномоченному органу в области здравоохранения (далее – организация).
6. Организация проводит учет случаев (событий) медицинского инцидента на основе информации представленной медицинскими организациями, а также государственным органом либо территориальными подразделениями государственного органа, определившими при проведении государственного контроля случаи (события) медицинского инцидента.
7. При учете случаев (событий) медицинского инцидента указывается событие, причины медицинского инцидента, краткое описание пролеченного случая, в том числе анамнеза (жизни, заболевания) пациента; наименование медицинской организации не указывается.
Информация размещается на официальном сайте организации для анализа, который проводится местными органами государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы, государственным органом, государственными органами в сферах санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, уполномоченным органом в области здравоохранения.
По результатам анализа медицинского инцидента вырабатываются меры по устранению и предотвращению повторных (аналогичных) случаев (событий) медицинского инцидента при оказании медицинских услуг (помощи), а также актуализируются правовые акты в области здравоохранения.

5. Қызмет 5 (бес) жұмыс күні ішінде медициналық оқыс оқиға жағдайлары (оқиғалары) туралы анықтаманы (жиынтық ақпаратты) қалыптастырады және медициналық ұйымның басшысына жібереді.
Медициналық ұйымның басшысы анықтаманы (жиынтық ақпаратты) мақұлдағаннан кейін Қызмет 3 (үш) жұмыс күні ішінде медициналық оқыс оқиға жағдайлары (оқиғалары) туралы ақпаратты денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органға ведомстволық бағынысты ұйымға (бұдан әрі – ұйым) жібереді.
6. Ұйым медициналық ұйымдар, сондай-ақ мемлекеттік бақылау жүргізу кезінде медициналық оқыс оқиға жағдайларын (оқиғаларын) айқындаған мемлекеттік орган не мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелері ұсынған ақпараттың негізінде медициналық оқыс оқиға жағдайларын (оқиғаларын) есепке алуды жүргізеді.
7. Медициналық оқыс оқиға жағдайларын (оқиғаларын) есепке алу кезінде оқиға, медициналық оқыс оқиғаның себептері, емделіп шығу жағдайының сипаты, оның ішінде пациенттің анамнезі (өмірі, ауруы) көрсетіледі; медициналық ұйымның атауы көрсетілмейді.
Ақпарат талдау үшін ұйымның ресми сайтында орналастырылады, оны облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары, мемлекеттік орган, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар айналысы салаларындағы мемлекеттік органдар, денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган жүргізеді.
Медициналық оқыс оқиғаны талдау нәтижелері бойынша медициналық қызметтер (көмек) көрсету кезінде медициналық оқыс оқиғаның қайталама (ұқсас) жағдайларын (оқиғаларын) жою және болдырмау жөніндегі шаралар әзірленеді, сондай-ақ денсаулық сақтау саласындағы құқықтық актілер өзектендіріледі.