Об утверждении правил организации оказания медицинской помощи лицам с хроническими заболеваниями, периодичности и сроков наблюдения, обязательного минимума и кратности диагностических исследований
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № ҚР ДСМ-149/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 октября 2020 года № 21513.
В соответствии с пунктом 3 статьи 88 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Правила организации оказания медицинской помощи лицам с хроническими заболеваниями периодичности и сроков наблюдения, обязательного минимума и кратности диагностических исследований согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министерства здравоохранения Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан предоставление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2).
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Цой
Приложение 1 к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 23 октября 2020 года
№ ҚР ДСМ-149/2020
Правила организации оказания медицинской помощи лицам с хроническими заболеваниями, периодичности и сроков наблюдения, обязательного минимума и кратности диагностических исследований
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации оказания медицинской помощи лицам с хроническими заболеваниями, периодичности и сроков наблюдения, обязательного минимума и кратности диагностических исследований (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 88 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее - Кодекс) и определяют порядок организации оказания медицинской помощи лицам с хроническими заболеваниями.

Созылмалы аурулары бар адамдарға медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру, байқаудың мерзімділігі мен мерзімдерін, диагностикалық зерттеулердің міндетті минимумы мен еселігі қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 23 қазандағы № ҚР ДСМ-149/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 26 қазанда № 21513 болып тіркелді.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2020 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Кодексінің 88-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес cозылмалы аурулары бар адамдарға медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру, байқаудың мерзімділігі мен мерзімдерін, диагностикалық зерттеулердің міндетті минимумы мен еселігі қағидалары бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Цой
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2020 жылғы 23 қазаны
№ ҚР ДСМ-149/2020
Бұйрыққа 1-қосымша
Созылмалы аурулары бар адамдарға медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру, байқаудың мерзімділігі мен мерзімдерін, диагностикалық зерттеулердің міндетті минимумы мен еселігі қағидаларын бекіту туралы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Созылмалы аурулары бар адамдарға медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру, байқаудың мерзімділігі мен мерзімдерін, диагностикалық зерттеулердің міндетті минимумы мен еселігі қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2020 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 88-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және созылмалы аурулары бар адамдарға медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру тәртібін айқындайды.

2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) профильный специалист – медицинский работник с высшим медицинским образованием, имеющий сертификат в области здравоохранения;
2) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны здоровья граждан Республики Казахстан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, качества оказания медицинских услуг (помощи);
3) динамическое наблюдение – систематическое наблюдение за состоянием здоровья пациента, а также оказание необходимой медицинской помощи по результатам данного наблюдения;
4) клинический протокол – научно доказанные рекомендации по профилактике, диагностике, лечению, медицинской реабилитации и паллиативной медицинской помощи при определенном заболевании или состоянии пациента;
5) обязательное социальное медицинское страхование (далее – ОСМС) – комплекс правовых, экономических и организационных мер по оказанию медицинской помощи потребителям медицинских услуг за счет активов фонда социального медицинского страхования;
6) система обязательного социального медицинского страхования – совокупность норм и правил, устанавливаемых государством, регулирующих отношения между участниками системы обязательного социального медицинского страхования;
7) гарантированный объем бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП) – объем медицинской помощи, предоставляемой за счет бюджетных средств.
Глава 2. Порядок организации оказания медицинской помощи лицам с хроническими заболеваниями, периодичности и сроков наблюдения, обязательного минимума и кратности диагностических исследований
3. Оказание медицинской помощи лицам с хроническими заболеваниями осуществляется в организациях первичной медико-санитарной и консультативно-диагностической помощи, в зависимости от места прикрепления пациента в соответствии с Правилами оказания медицинской помощи, утвержденного уполномоченным органом согласно подпункту 82) статьи 7 Кодекса.
4. Обеспечение оказания медицинской помощи лицам с хроническими заболеваниями осуществляется в соответствии со стандартами в области здравоохранения, утвержденными уполномоченным органом согласно подпункту 32) статьи 7 Кодекса.
5. Оказание медицинской помощи лицам с хроническими заболеваниями осуществляется путем динамического наблюдения в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС, в целях предупреждения осложнений, обострений заболеваний, их профилактики и осуществления медицинской реабилитации указанных лиц.

2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) бейінді маман – денсаулық сақтау саласындағы сертификаты бар жоғары медициналық білімді медицина қызметкері;
2) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) – Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулығын сақтау, медицина және фармацевтика ғылымы, медициналық және фармацевтикалық білім беру, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы, медициналық қызметтер (көмек) көрсетудің сапасы саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
3) динамикалық байқау – пациенттің денсаулық жағдайын жүйелі түрде байқау, сондай-ақ осы байқау нәтижелері бойынша қажетті медициналық көмек көрсету;
4) клиникалық хаттама – белгілі бір сырқаттанушылығы немесе пациенттің жағдайы болған кезде, профилактика, диагностика, емдеу, медициналық оңалту және паллиативті медициналық көмек бойынша ғылыми дәлелді ұсынымдар;
5) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру (бұдан әрі - МӘМС) – әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының активтері есебінен медициналық қызметтердің тұтынушыларына медициналық көмек көрсету жөніндегі құқықтық, экономикалық және ұйымдастырушылық шаралар кешені;
6) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесі – міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінің қатысушылары арасындағы қатынастарды реттейтін, мемлекет белгілейтін нормалар мен қағидалардың жиынтығы;
7)тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі – ТМККК) – бюджет қаражаты есебінен берілетін медициналық көмектің көлемі.
2-тарау. Созылмалы аурулары бар адамдарға медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру тәртібі, байқаудың мерзімділігі мен мерзімдерін, диагностикалық зерттеулердің міндетті минимумы мен еселігі
3. Созылмалы аурулары бар адамдарға медициналық көмек көрсету Кодекстің 7-бабының 82) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекіткен медициналық көмек көрсету қағидаларына сәйкес пациенттің бекітілген жеріне байланысты алғашқы медициналық-санитариялық және консультациялық-диагностикалық көмек ұйымдарында жүзеге асырылады.
4. Созылмалы аурулары бар адамдарға медициналық көмек көрсетуді қамтамасыз ету Кодекстің 7-бабының 32) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекіткен денсаулық сақтау саласындағы стандарттарға сәйкес жүзеге асырылады.
5. Созылмалы аурулары бар адамдарға медициналық көмек көрсету асқынулардың, аурулардың асқынуларының алдын алу, олардың профилактикасы және аталған адамдарды медициналық оңалтуды жүзеге асыру мақсатында ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде динамикалық байқау арқылы жүзеге асырылады.

6. Оказание медицинской помощи лицам с хроническими заболеваниями осуществляется:
1) по перечню заболеваний, подлежащих динамическому наблюдению в организациях первичной медико-санитарной помощи (далее – ПМСП) согласно Правилам оказания ПМСП, утвержденным уполномоченным органом согласно подпункту 82) статьи 7 Кодекса.
Периодичность и сроки наблюдения, обязательного минимума и кратность диагностических исследований при хронических заболеваниях, подлежащих динамическому наблюдению в организациях ПМСП в рамках ГОБМП определяются согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
2) по перечню заболеваний, подлежащих динамическому наблюдению на уровне консультативно-диагностической помощи (далее – КДП), согласно Правилам оказания КДП, утвержденным уполномоченным органом согласно подпункту 82) статьи 7 Кодекса.
Оказание медицинской помощи на уровне КДП осуществляется при социально-значимых заболеваниях, подлежащих динамическому наблюдению профильными специалистами в рамках ГОБМП и при хронических заболеваниях, подлежащих наблюдению профильными специалистами рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС.
Периодичность и сроки наблюдения, обязательного минимума и кратность диагностических исследований при социально-значимых заболеваниях, подлежащих динамическому наблюдению профильными специалистами в рамках ГОБМП определяются согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Периодичность и сроки наблюдения, обязательного минимума и кратность диагностических исследований при хронических заболеваниях, подлежащих наблюдению профильными специалистами рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС определяются согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
7. Наблюдение, в том числе диагностические исследования, лиц с заболеваниями, не предусмотренными в Перечнях согласно приложению 1, 2 и 3 к настоящим Правилам проводится в соответствии с перечнями медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС и клиническим протоколам.
8. Оказание медицинской помощи лицам с хроническими заболеваниями осуществляют специалисты организаций ПМСП и КДП: врачи ПМСП (врач общей практики, участковый врач терапевт/ участковый педиатр), средние медицинские работники (участковая медицинская сестра или фельдшер) и профильные специалисты в соответствии с медицинскими показаниями. При наличии показаний привлекаются социальные работники в области здравоохранения, психологи и специалисты кабинетов здорового образа жизни.
9. При оказании медицинской помощи лицам с хроническими заболеваниями врач ПМСП осуществляет:
1) первичный осмотр, сбор, запись жалоб и анамнеза заболевания;

6. Созылмалы аурулары бар адамдарға медициналық көмек көрсету:
1) Кодекстің 7-бабының 82) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекіткен Медициналық-санитариялық алғашқы көмек (бұдан әрі – МСАК) көрсету қағидаларына сәйкес МСАК ұйымдарында динамикалық байқауға жататын аурулардың тізбесі бойынша.
ТМККК шеңберінде МСАК ұйымдарында динамикалық байқауға жататын созылмалы аурулар кезінде байқаудың мерзімділігі мен мерзімдерін, диагностикалық зерттеулердің міндетті минимумы мен еселігі осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес айқындалады.
2) Кодекстің 7-бабының 82) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекіткен Консультациялық-диагностикалық көмек (бұдан әрі – КДК) көрсету қағидаларына сәйкес КДК деңгейінде динамикалық байқауға жататын аурулардың тізбесі бойынша жүргізіледі.
КДК деңгейінде медициналық көмек көрсету ТМККК шеңберінде бейінді мамандардың динамикалық байқауына жататын әлеуметтік мәні бар аурулар кезінде және ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде бейінді мамандардың байқауына жататын созылмалы аурулар кезінде жүзеге асырылады.
ТМККК шеңберінде бейінді мамандардың динамикалық байқауына жататын әлеуметтік мәні бар аурулар кезіндегі байқаудың мерзімділігі мен мерзімдерін, диагностикалық зерттеулердің міндетті минимумы мен еселігі осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес айқындалады.
ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде бейінді мамандардың бақылауына жататын созылмалы аурулар кезінде байқаудың мерзімділігі мен мерзімдерін, диагностикалық зерттеулердің міндетті минимумы мен еселігі осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес айқындалады.
7. Осы Қағидаларға 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес тізбелерде көзделмеген аурулары бар адамдарды байқау, оның ішінде диагностикалық зерттеулер ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық көмек тізбелеріне және клиникалық хаттамаларға сәйкес жүргізіледі.
8. Созылмалы аурулары бар адамдарға медициналық көмек көрсетуді МСАК ұйымдарының және КДК мамандары: МСАК дәрігерлері (жалпы практика дәрігері, учаскелік терапевт дәрігері/ учаскелік педиатр), орта медицина қызметкерлері (учаскелік мейірбике немесе фельдшер) және бейінді мамандар медициналық айғақтарға сәйкес жүзеге асырады.
Көрсетілімдер болған кезде денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік қызметкерлер, психологтар және салауатты өмір салты кабинеттерінің мамандары тартылады.
9. Созылмалы аурулары бар адамдарға медициналық көмек көрсету кезінде МСАК дәрігері:
1) алғашқы қарап-тексеруді, ауруларына шағымдары мен анамнезін жинауды, жазуды;

2) физикальный осмотр пациента;
3) оценку результатов диагностических исследований;
4) оценку результатов обучения пациента самопомощи в зависимости от заболевания;
5) корректировку индивидуального плана немедикаментозного и медикаментозного лечения, дневника самоконтроля пациента с учетом результатов осмотра, данных обследования, рекомендаций профильных специалистов, специалистов ЗОЖ;
6) направление на стационарозамещающее и (или) стационарное лечение при выявлении признаков обострения и прогрессирования заболевания, наличии показаний для медицинского наблюдения в стационарных условиях;
7) направление на медицинскую реабилитацию согласно стандарту организации оказания медицинской реабилитации населению Республики Казахстан, утвержденному уполномоченным органом согласно подпункту 32) статьи 7 Кодекса, при наличии медицинской информационной системы в электронном формате;
8) выдачу рекомендаций на оформление документов для направления на медико-социальную экспертизу (далее – МСЭ), в соответствии с Правилами проведения медико-социальной экспертизы, утвержденным уполномоченным органом в области социальной защиты населения, при наличии медицинской информационной системы в электронном формате.
10. При отсутствии жалоб, признаков осложнения и прогрессирования заболевания по результатам осмотра, отклонений показателей лабораторных и инструментальных исследований от нормы у пациентов с хроническими заболеваниями согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящим Правилам врач ПМСП проводит коррекцию лечения, дает рекомендации по ведению здорового образа жизни.
11. В сроки согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящим Правилам пациент с хроническим заболеванием подлежит осмотру профильного специалиста.
12. Профильный специалист представляет врачу ПМСП медицинское заключение по форме (консультативно-диагностическое заключение), утвержденной уполномоченным органом согласно подпункту 31) статьи 7 Кодекса, в котором указывает результаты проведенного обследования и рекомендации по дальнейшему ведению пациента, при наличии медицинской информационной системы в электронном формате.
13. Врач ПМСП после получения консультативно-диагностического заключения осуществляет дальнейшее наблюдение за пациентом в соответствии с рекомендациями профильного специалиста.
14. При наличии показаний пациент направляется на госпитализацию в круглосуточный или дневной стационар в соответствии с профилем заболевания.
Стационарная помощь лицам с хроническими заболеваниями оказывается в соответствии с Правилами оказания стационарной помощи, утвержденными уполномоченным органом согласно подпункту 82) статьи 7 Кодекса.
Стационарозамещающая помощь оказывается в соответствии с Правилами оказания стационарозамещающей помощи, утвержденными уполномоченным органом согласно подпункту 82) статьи 7 Кодекса.

2) пациентті физикалық қарап-тексеруді;
3) диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін бағалауды;
4) ауруына қарай пациентті өз-өзіне көмек көрсетуге оқыту нәтижелерін бағалауды;
5) дәрі-дәрмекпен және дәрі-дәрмексіз емдеудің жеке жоспарын, пациенттің өзін-өзі бақылау күнделігін қарап-тексеру нәтижелерін, зерттеу деректерін, бейінді мамандардың, СӨС мамандарының ұсыныстарын ескере отырып, түзетуді;
6) аурудың ушығу және (немесе) үдеу белгілері айқындалған кезде, стационарлық жағдайларда медициналық байқау үшін көрсетілімдер болған кезде стационарды алмастыратын және (немесе) стационарлық емдеуге жіберуді;
7) Кодекстің 7-бабының 32) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекіткен Қазақстан Республикасының халқына медициналық оңалту көрсетуді ұйымдастыру стандартына сәйкес медициналық оңалтуға, медициналық-ақпараттық жүйе болған кезде, электрондық форматта жіберуді;
8) халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті орган бекіткен Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларына сәйкес медициналық-әлеуметтік сараптамаға (бұдан әрі – МӘС) жіберу үшін құжаттарды, медициналық-ақпараттық жүйе болған кезде, электрондық форматта ресімдеуге ұсыныстар беруді жүзеге асырады.
10. Осы Қағидаларға 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес созылмалы аурулары бар пациенттерде қарап-тексеру нәтижелері бойынша шағымдар, аурулардың ушығу және үдеу белгілері, зертханалық және аспаптық зерттеулер нәтижелерінің нормадан ауытқуы болмаған кезде МСАК дәрігері емдеуді түзетеді, саламатты өмір салтын ұстану бойынша ұсынымдар береді.
11. Осы Қағидаларға 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес созылмалы аурулары бар пациент бейінді маманның қарап-тексеруіне жатады.
12. Бейінді маман МСАК дәрігеріне Кодекстің 7-бабының 31) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша медициналық қорытынды (консультациялық-диагностикалық қорытынды) ұсынады, онда жүргізілген зерттеп-қарау нәтижелері және пациентті одан әрі емдеу бойынша ұсыныстар, медициналық ақпараттық жүйе болған кезде, электронды форматта көрсетіледі.
13. МСАК дәрігері консультациялық-диагностикалық қорытынды алғаннан кейін, бейінді маманның ұсынымдарына сәйкес пациентті одан әрі байқауды жүзеге асырады.
14. Көрсетілім болған кезде пациент ауруының бейініне сәйкес тәуліктік немесе күндізгі стационарға емдеуге жатқызуға жіберіледі.
Созылмалы аурулары бар адамдарға көрсетілетін стационарлық көмек Кодекстің 7-бабының 82) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекіткен Стационарлық көмек көрсету қағидаларына сәйкес көрсетіледі.
Стационарды алмастыратын көмек Кодекстің 7-бабының 82) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекіткен Стационарды алмастыратын көмек көрсету қағидаларына сәйкес көрсетіледі.

15. Врач дневного или круглосуточного стационара при выписке, оформляет выписку из медицинской карты стационарного больного по форме утвержденной уполномоченным органом согласно подпункту 31) статьи 7 Кодекса, где указываются проведенный объем диагностических исследований, лечебных мероприятий и рекомендации по дальнейшему наблюдению и лечению. Электронная версия выписки высылается в организацию ПМСП по месту прикрепления.
16. Врач ПМСП после получения выписки из медицинской карты стационарного больного, в то числе в системах электронного здравоохранения осуществляет дальнейшее наблюдение за пациентом с учетом рекомендаций врача дневного или круглосуточного стационара.
17. Лицо с хроническим заболеванием ставится на учет для динамического наблюдения в организацию ПМСП по месту прикрепления на основании одного из трех документов:
1) заключения врача ПМСП;
2) консультативного заключения профильного специалиста;
3) выписки из медицинской карты стационарного больного.
При оформлении лица, впервые взятого на динамическое наблюдение, участковая медицинская сестра заполняет вкладной лист 5 к медицинской карте амбулаторного пациента по форме утвержденного уполномоченным органом согласно подпункту 31) статьи 7 Кодекса, в том числе посредством информационных систем.
При отсутствии технической возможности оформляется в бумажном виде, с последующим внесением в информационную систему.
18. Мониторинг выполнения лечения осуществляет средний медицинский работник (далее - СМР).
19. При повторных явках СМР опрашивает лица, проводит физикальное обследование, направляет на лабораторные и инструментальные исследования согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящим Правилам.
20. При отсутствии жалоб, признаков обострения и прогрессирования заболевания при физикальном осмотре, отклонений показателей результатов лабораторных и инструментальных исследований от нормы СМР:
проводит беседу и дает рекомендации по ведению здорового образа жизни, при необходимости направляет к специалистам ЗОЖ;
разъясняет пациенту с высоким риском развития осложнений или угрожающего жизни состояния правила действий при их развитии и необходимости своевременного вызова скорой медицинской помощи;
выписывает рецепты;
назначает дату следующей явки с внесением даты в форму утвержденной уполномоченным органом согласно подпункту 31) статьи 7 Кодекса.
При наличии жалоб, признаков обострения, осложнения и прогрессирования заболевания по результатам осмотра, отклонений показателей результатов лабораторных и инструментальных исследований от нормы СМР направляет пациента к врачу ПМСП на внеплановый осмотр.

15. Күндізгі немесе тәуліктік стационардың дәрігері ауруханадан шығарған кезде Кодекстің 7-бабының 31) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша стационарлық науқастың медициналық картасынан көшірме ресімдейді, онда диагностикалық зерттеулердің, емдік іс-шаралардың көлемі және одан әрі байқау және емдеу бойынша ұсынымдар көрсетіледі. Көшірменің электронды нұсқасы бекітілген жері бойынша МСАК ұйымына жіберіледі.
16. МСАК дәрігері стационарлық науқастың медициналық картасынан, оның ішінде электрондық денсаулық сақтау жүйелерінен көшірмені алғаннан кейін, күндізгі немесе тәуліктік стационар дәрігерінің ұсынымдарын ескере отырып, пациентті одан әрі байқауды жүзеге асырады.
17. Созылмалы ауруы бар адам бекітілген жері бойынша МСАК ұйымына динамикалық байқау үшін үш құжаттың бірінің негізінде есепке қойылады:
1) МСАК дәрігерінің қорытындысы;
2) бейінді маманның консультациялық қорытындысы;
3) стационарлық науқастың медициналық картасынан үзінді көшірмелер.
Динамикалық байқауға алғаш алынған адамдар ресімдеу кезінде учаскелік мейірбике Кодекстің 7-бабының 31) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша амбулаториялық пациенттің медициналық картасына 5-қосымша парақты, оның ішінде Ақпараттық жүйелер арқылы толтырады.
Техникалық мүмкіндік болмаған кезде кейіннен ақпараттық жүйеге енгізе отырып, қағаз түрінде ресімделеді.
18. Емдеуді орындау мониторингін орта медицина қызметкері (бұдан әрі - ОМҚ) жүзеге асырады.
19. ОМҚ қайтадан келген кезде адамдардан жауап алады, физикалық тексеру жүргізеді, осы Қағидаларға 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес зертханалық және аспаптық зерттеулерге жібереді.
20. Шағымдар, физикалық тексеру кезінде аурудың өршу және өршу белгілері, зертханалық және аспаптық зерттеулер нәтижелері көрсеткіштерінің ҚМЖ нормасынан ауытқуы болмаған кезде:
әңгімелесу жүргізеді және салауатты өмір салтын жүргізу бойынша ұсыныстар береді, қажет болған жағдайда СӨС мамандарына жібереді;
асқынулардың даму қаупі жоғары немесе өмірге қауіп төндіретін жай-күйі бар пациентке оларды дамыту кезіндегі іс-қимыл қағидаларын және жедел медициналық көмекті уақтылы шақыру қажеттілігін түсіндіреді;
рецепт жазады;
Кодекстің 7-бабының 31) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекіткен нысанға күнді енгізе отырып, келесі келу күнін белгілейді.
Қарап-тексеру нәтижелері бойынша шағымдар, аурудың асқыну, асқыну және өршу белгілері, зертханалық және аспаптық зерттеулер нәтижелері көрсеткіштерінің ҚМЖ нормасынан ауытқулары болған кезде пациентті МСАК дәрігеріне жоспардан тыс қарап-тексеруге жібереді.

21. Контроль за организацией работы СМР по вопросам динамического наблюдения, включая ведение учетной документации и внесение данных в информационную систему осуществляют врач ПМСП и руководитель медицинской организации.
Лицам с хроническими заболеваниями при наличии показаний организация ПМСП оказывает услуги восстановительного лечения и медицинской реабилитации, паллиативной помощи с оказанием специальных социально-медицинских услуг.
22. Лекарственное обеспечение лиц с хроническими заболеваниями осуществляется в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 108 Кодекса.
23. Лицам с хроническими заболеваниями динамическое наблюдение проводится и в рамках программы управления заболеваниями (далее - ПУЗ).
24. При динамическом наблюдении специалисты проводят отбор пациентов для участия в ПУЗ по трем нозологиям: артериальная гипертензия, сахарный диабет 2 типа, хроническая сердечная недостаточность.
25. Критериями для отбора пациентов, участвующих в ПУЗ являются:
пациенты с первичной артериальной гипертензией (неосложненная);
пациенты с сахарным диабетом 2 типа (компенсированные и субкомпенсированные);
пациенты с хронической сердечной недостаточностью II-IV классов по NYHA с фракцией выброса менее 40% или с фракцией выброса более 40% и диастолическая дисфункция левого желудочка по данным эхокардиографии.
26. В ПУЗ могут привлекаться пациенты с несколькими заболеваниями, соответствующие критериям отбора, изложенными в пункте 25.
27. При согласии пациента в участии ПУЗ участковая медицинская сестра заключает договор в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан.
Участковая медицинская сестра обеспечивает ввод электронной формы договора об участии в ПУЗ в информационную систему электронного здравоохранения "Единая платежная система".
28. Наблюдение пациента по ПУЗ осуществляют специалисты участка ПМСП, имеющие соответствующие свидетельства о повышении квалификации. Координатором ПУЗ в пределах участка организации ПМСП является участковый врач (врач общей практики, участковый врач-терапевт (педиатр)).
29. Для эффективного внедрения ПУЗ в организациях ПМСП рекомендуется создание мультидисциплинарной группы, состоящей из специалистов ПМСП, привлеченного психолога, специалиста ЗОЖ, профильного специалиста и других заинтересованных специалистов.
30. При динамическом наблюдении пациентов по ПУЗ врач ПМСП и СМР по компетенции заполняет карту наблюдения за пациентом, участвующим в ПУЗ. В карту наблюдения вводится информация о пациенте, данные объективного осмотра, результаты лабораторных и инструментальных методов исследования.

21. Есепке алу құжаттамасын жүргізуді және деректерді ақпараттық жүйеге енгізуді қоса алғанда, динамикалық бақылау мәселелері бойынша ОМҚ жұмысын ұйымдастыруды бақылауды МСАК дәрігері және медициналық ұйымның басшысы жүзеге асырады.
Көрсетілімдер болған кезде созылмалы аурулары бар адамдарға МСАК ұйымы қалпына келтіру емі және медициналық оңалту, арнайы әлеуметтік-медициналық қызметтер көрсете отырып, паллиативтік көмек қызметтерін көрсетеді.
22. Созылмалы аурулары бар адамдарды дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету Кодекстің 108-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес жүзеге асырылады.
23. Созылмалы аурулары бар адамдарға динамикалық байқау ауруларды басқару бағдарламасы (бұдан әрі - АББ) шеңберінде де жүргізіледі.
24. Динамикалық байқау кезінде мамандар пациенттерді АББ-ға қатысу үшін үш нозология бойынша іріктейді: артериялық гипертензия, 2-типті қант диабеті, созылмалы жүрек жетіспеушілігі.
25. АББ-ға қатысатын пациенттерді іріктеуге арналған өлшемшарттар мыналар болып табылады:
бастапқы артериялық гипертензиясы (ауыр емес) бар пациенттер;
2-типті қант диабеті (компенсацияланған және субкомпенсацияланған) бар пациенттер;
шығарылуы кемінде 40% фракциясы немесе шығарылуы 40 %-дан жоғары фракциясы және эхокардиография деректері бойынша сол жақ қарыншаның дисталогиялық дисфукциясы бар NYHA бойынша II-IV сыныпты функциясының созылмалы жүрек жетіспеушілігі бар пациенттер.
26. АББ-ға 25-тармақта жазылған іріктеу өлшемшарттарына сәйкес келетін бірнеше аурулары бар пациенттер тартылуы мүмкін.
27. Пациент АББ-ға қатысуға келіскен кезде, учаскелік мейіргер Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне сәйкес шарт жасасады.
Учаскелік мейіргер АББ-ға қатысу туралы шарттың электрондық нысанын "Бірыңғай төлем жүйесі" ақпараттық жүйесіне немесе медициналық ақпараттық жүйеге енгізуді қамтамасыз етеді.
28. АББ бойынша пациентті байқауды біліктілікті арттыру туралы тиісті куәлігі бар МСАК учаскесінің мамандары жүзеге асырады. Учаскелік дәрігер (жалпы практика дәрігері, учаскелік терапевт дәрігер (педиатр)) МСАК ұйымы учаскесінің шегінде АББ үйлестірушісі болып табылады.
29. АББ-ны МСАК ұйымдарына тиімді енгізу үшін МСАК мамандарынан, тартылған психологтан, СӨС маманынан, бейінді маманнан және басқа да мүдделі мамандардан тұратын мультидисциплинарлық топ құру ұсынылады.
30. АББ бойынша пациенттерді динамикалық байқау кезінде, МСАК дәрігері мен ОМҚ құзыреті бойынша АББ-ға қатысатын пациентті байқау картасын толтырады. Байқау картасына пациент туралы ақпарат, объективті қарап-тексеру деректері, зертханалық және аспаптық зерттеу әдістерінің нәтижелері енгізіледі.

31. Заполнение карты наблюдения осуществляется при каждом посещении пациента в организацию ПМСП с последующим внесением СМР актуализированных данных в регистр пациентов ПУЗ.
32. На основе данных регистра пациентов ПУЗ врачом ПМСП на регулярной основе проводится сегментация пациентов. В результате сегментации пациентов определяется кратность динамического наблюдения (осмотра СМР и врача ПМСП), лабораторных и инструментальных исследований, осмотры профильных специалистов.
33. Организацию запланированного приема пациентов осуществляет СМР. Оповещение пациентов, участвующих в ПУЗ проводится в соответствии со списком, сформированным в регистре пациентов ПУЗ посредством телефонной связи, SMS-сообщения, социальных сетей, мобильных приложений.
34. Оповещение (дозвон) к пациентам также проводится для приглашения на лабораторные и инструментальные исследования для обеспечения последующего наблюдения за пациентом.
35. Обучение пациента элементам самопомощи обеспечивают специалисты ПМСП с учетом уровня индивидуальных особенностей пациента.
36. В рамках ПУЗ пациент составляет индивидуальный план действий на короткий срок (не более 2-х недель), включающий объем физических нагрузок, режим питания, образ жизни, исключение вредных привычек.
37. Мониторинг эффективности программы оценивается на основе достижения целевых индикаторов.
38. Снятие с учета лиц с хроническими заболеваниями осуществляется по критериям и срокам наблюдения согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящим Правилам.

31. Байқау картасын толтыру пациент МСАК ұйымына әрбір келген кезде, ОМҚ-ның кейіннен АББ пациенттерінің тіркеліміне өзекті деректерді енгізе отырып, жүзеге асырылады.
32. АББ пациенттерінің тіркелімі деректерінің негізінде МСАК дәрігері тұрақты негізде пациенттердің сегментациясын жасайды. Пациенттер сегментациясының нәтижесінде динамикалық байқаудың (МСАК дәрігері мен ОМҚ-ның қарап-тексеруі), зертханалық және аспаптық зерттеулердің қысқалығы, бейінді мамандардың қарап-тексеруі айқындалады.
33. Пациенттерді жоспарланған қабылдауды ұйымдастыруды ОМҚ жүзеге асырады. АББ-ға қатысатын пациенттерді хабардар ету АББ пациенттерінің тіркелімінде қалыптастырылған тізімге сәйкес телефон байланысы, SMS-хабарламалар, әлеуметтік желілілер, мобильдік қосымшалар арқылы жүргізіледі.
34. Пациенттерді хабардар ету (қоңырау шалу) пациентті келесі байқауды қамтамасыз ету үшін зертханалық және аспаптық зерттеулерге шақыру үшін де жүргізіледі.
35. Пациентті өз-өзіне көмектесу элементтеріне оқытуды МСАК мамандары пациенттің жеке ерекшелік деңгейін ескере отырып, қамтамасыз етеді.
36. АББ шеңберінде пациент физикалық жүктемелерді, тамақтану режимін, өмір сүру салтын, жағымсыз қылықтарды жоюды қамтитын қысқа (2 аптадан аспайтын) мерзімге жеке іс-қимыл жоспарын жасайды.
37. Бағдарлама тиімділігінің мониторингі нысаналы индикаторларға қол жеткізу негізінде бағаланады.
38. Созылмалы аурулары бар адамдарды есептен шығару осы Қағидаларға 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес өлшемшарттар және мерзімдер бойынша жүзеге асырылады.

39. Основаниями для прекращения динамического наблюдения лиц с хроническими заболеваниями в организации ПМСП являются:
1) смена места прикрепления (обеспечение передачи актива в организацию ПМСП по месту прикрепления пациента);
2) письменный отказ пациента;
3) смерть пациента.
Приложение 1 к Правилам
оказания медицинской помощи
лицам с хроническими заболеваниями,
периодичности и сроков наблюдения,
обязательного минимума и
кратности диагностических исследований
Перечень заболеваний, подлежащих динамическому наблюдению в организациях первичной медико-санитарной помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи
Нозология код МКБ
Периодичность осмотров
Минимум лабораторно-диагностических исследований
Сроки наблюдения
осмотр СМР
осмотр врачом ПМСП
осмотр профильных специалистов
исследования
кратность
1
2
3
4
5
6
7
8
Инфекционные и паразитарные заболевания
1

39. МСАК ұйымдарында созылмалы аурулары бар пациенттерді динамикалық байқауды тоқтату үшін мыналар негіз болады:
1) бекіту орнын ауыстыру (пациенттің бекітілген орны бойынша МСАК ұйымына актив беруді қамтамасыз ету);
2) пациенттің жазбаша бас тартуы;
3) пациенттің қайтыс болуы.
Созылмалы аурулары бар
адамдарға медициналық
көмек көрсетуді ұйымдастыру,
байқаудың мерзімділігі мен
мерзімдерін, диагностикалық
зерттеулердің міндетті
минимумы мен еселігі
қағидаларына
1-қосымша
Тегін медициналық көмектік кепілдік берілген көлемі шеңберінде медициналық-санитариялық алғашқы көмек ұйымдарында динамикалық байқауға жататын аурулардың тізбесі
АХЖ кодының нозологиясы
Тексеріп-қарау кезеңділігі
Зертханалық диагностикалық зерттеулердің минимумы
Байқау мерзімдері
ОМҚ тексеріп-қарауы
МСАК дәрігерінің тексеріп-қарауы
Бейінді мамандардың тексеріп-қарауы
зерттеу
жиілігі
1
2
3
4
5
6
7
8
Инфекциялық және паразиттік аурулар
1

Хронический вирусный гепатит В (B18, включая В18.0, B18.1. B18.2, B18.8), С и D, без цирроза печени
1 раз в 3 месяца
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год гастроэнтеролог и/или инфекционист
общий анализ крови с тромбоцитами
1 раз в 6 месяцев
пожизненно при хроническом вирусном гепатите B, С (стадия фиброза F2) и D; снятия с учета после элиминации вируса при хроническом вирусном гепатите С (стадия фиброза менее F1)
биохимические анализы крови: аланинаминотрансфераза (АЛаТ), аспартатаминотрансфераза (АСаТ), общий билирубин по фракциям, креатинин, АФП
1 раз в 6 месяцев
коагулограмма: международное нормализованное отношение (МНО)
1 раз в 6 месяцев
полимеразно-цепная реакция на вирусный гепатит В (HBV-ДНК) качественный, при положительном результате проведение ПЦР на вирусный гепатит В (HBV-ДНК) количественный
1 раз в 6 месяцев
УЗИ печени
1 раз в год
непрямая пульсовая эластометрия (Фиброскан) печени
1 раз в 2 года
Болезни системы кровообращения
2
Артериальная гипертензия:
2.1. Эссенциальная (первичная) гипертензия, I10;
2.2. Гипертензивная болезнь сердца (гипертоническая болезнь с преимущественным поражением сердца), I11;
2.3. Гипертензивная (гипертоническая) болезнь с преимущественным поражением почек, I12;
2.4. Гипертензивная (гипертоническая) болезнь с преимущественным поражением сердца и почек, I13;
2.5. Вторичная гипертензия, I15
1 раз в 3 месяца - для пациентов со средним и низким риском, 1 раз в месяц - для пациентов с высоким и очень высоким риском, и для лиц с низкой приверженностью к лечению
1 раз в 6 месяцев - для пациентов со средним и низким риском, 1 раз в 3 месяца - для пациентов с высоким и очень высоким риском, и для лиц с низкой приверженностью к лечению
1 раз в год кардиолог
общий анализ мочи
1 раз в год
пожизненно
биохимический анализ крови: определение липопротеидов низкой плотности
1 раз в год
электрокардиография
1 раз в год
суточное мониторирование артериального давления (24 часа)
1 раз в 2 года
эхокардиография
1 раз в 2 года
3
Ишемическая болезнь сердца:
3.1. Нестабильная стенокардия, I20.0**;
3.2. Другие формы стенокардии, I20.8;
3.3. Хроническая ишемическая болезнь сердца, I25
1 раз в 3 месяца
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год кардиолог
определение липопротеидов низкой плотности
1 раз в 6 месяцев
пожизненно
эхокардиография
1 раз в 6 месяцев
холтеровское мониторирование электрокардиограммы (24 часа)
1 раз в год
тредмил тест
1 раз в год
3.4. Сердечная недостаточность, I 50;
1 раз в 3 месяца
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год кардиолог
креатинин
1 раз в год
пожизненно
электрокардиограмма
1 раз в год
эхокардиография
1 раз в год
3.5. Сердечная недостаточность, I 50 Состояние после имплантации механического устройства, Z 95.8
1 раз в 3 месяца
1 раз в 3 месяца
ежемесячно кардиолог
Международное нормализованное отношение (МНО)

В (B18, B18,0, B18,1, B18,2, B18,8 қоса алғанда) және С және Д созылмалы вирустық гепатит, бауырдың циррозынсыз.
3 айда 1 рет
6 айда 1 рет
жылына 1 рет гастроэнтеролог және/немесе инфекционист
тромбоциттермен жалпы қан талдауы
6 айда 1 рет
созылмалы В, С (F2 фиброзды сатысында) және D вирустық гепатиті кезінде өмір бойы; С созылмалы вирустық гепатиті (F1 кем фиброз сатысында) кезінде вирусты жойғаннан кейін есептен алынады
Қанның биохимиялық талдауы:
аланинаминотрансфераза (АЛаТ)
аспартатаминотрансфераза (АСаТ), фракциялар бойынша жалпы билирубин, креатинин, альфа фетопротеині (АФП)
6 айда 1 рет
Коагулограмма: халықаралық қалыпты қатынас (ХҚҚ)
6 айда 1 рет
В вирустық гепатитіне (HBV-ДНК) сандық талдауы оң болған жағдайда сапалы В вирустық гепатитінің (HBV-ДНК) полимеразалық тізбектік реакциясы
6 айда 1 рет
бауырдың УДЗ
жылына 1 рет
бауырдың түзу емес пульстік эластометриясы (фиброскан)
жылына 2 рет
Қанайналым жүйесінің аурулары
2
Артериялық гипертензия:
2.1. Эссенциалды (алғашқы) гипертензия, I10;
2.2. Жүректің гипертензиялық ауруы (жүректі басымырақ зақымдайтын гипертониялық ауру), I11;
2.3. Бүйректерді басымырақ зақымдайтын гипертензиялық (гипертониялық) ауру, I12;
2.4. Жүрек пен бүйректі басымырақ зақымдайтын гипертензиялық (гипертониялық) ауру;
2.5. Салдарлық гипертензия, I15;
орташа және төмен қаупі бар пациенттер үшін 3 айда 1 рет, жоғары және өте жоғары қаупі бар және емдеуге бейімділігі төмен адамдар үшін айына 1 рет
орташа және төмен қаупі бар пациенттер үшін 6 айда 1 рет, жоғары және өте жоғары қаупі бар пациенттер мен емдеуге бейімділігі төмен адамдар үшін - 3 айда 1 рет
жылына 1 рет кардиолог
жалпы несеп талдауы
жылына 1 рет
өмір бойы
қанның биохимиялық талдауы: төмен тығыздықтағы липопротеидтерді анықтау
жылына 1 рет
электрокардиограмма
жылына 1 рет
артериялық қысымды тәуліктік бақылау (24 сағат)
жылына 2 рет
эхокардиография
жылына 2 рет
3
Жүректің ишемиялық ауруы:
3.1. Жүрек қыспасы, I20.0 **;
3.2. Жүрек қыспасының басқа түрлері, I.20.8;
3.3. Жүректің созылмалы ишемиялық ауруы, I25
3 айда 1 рет
6 айда 1 рет
жылына 1 рет кардиолог
төменгі тығыздықтағы липопротеидтерді анықтау
6 айда 1 рет;
өмір бойы
эхокардиография
6 айда 1 рет;
электрокардиограмманың холтерлік мониторингі (24 сағат)
жылына 1 рет
тредмил тест
жылына 1 рет
Жүректің созылмалы ишемиялық ауруы, I 50;
3 айда 1 рет
6 айда 1 рет
жылына 1 рет кардиолог
креатинин
жылына 1 рет
өмір бойы
электрокардиограмма
жылына 1 рет
эхокардиография
жылына 1 рет
Жүректің созылмалы ишемиялық ауруы, I 50 механикалық қондырғы имплантациядан кейінгі жай-күйі, Z 95.8
3 айда 1 рет
6 айда 1 рет
жылына 1 рет кардиолог
Халықаралық қалыпты қатынас (ХҚҚ)

1 раз в неделю до достижения целевого, в последующем 1 раз в месяц;
пожизненно
биохимический анализ крови:
креатинин, аланинаминотрансфераза (АЛаТ), аспартатаминотрансфераза (АСаТ), лактатдегирогеназа (ЛДГ), свободный гемоглобин, общий билирубин, глюкоза крови, калий, натрий
первые 3 месяца - ежемесячно, в последующем 1 раз в 3 месяца;
развернутый общий анализ крови с подсчетом тромбоцитов, длительность кровотечения, свертываемость крови;
1 раз в 6 месяцев
натриуретический гормон, фактор Виллебранда
1 раз в 6 месяцев
эхокардиография
первые 3 месяца - ежемесячно, в последующем 1 раз в 3 месяца;
электрокардиография
1 раз в 3 месяца
рентгенография органов грудной клетки
1 раз в год
эзофагогастродуоденоскопия
1 раз в год
ультразвуковая допплерография брахиоцефальных сосудов
1 раз в год
4
Экстракраниальные заболевания брахиоцефальных артерий:
4.1. Цереброваскулярные болезни, I65-I69***
4.2. Закупорка и стеноз прецеребральных артерий, не приводящие к инфаркту мозга, I65
4.3. Закупорка и стеноз церебральных артерий, не приводящие к инфаркту мозга, I66
4.4. Другие цереброваскулярные болезни, I67
4.5. Поражения сосудов мозга при болезнях, классифицированных в других рубриках, I68
4.6. Последствия цереброваскулярных болезней, I69
4.7. Эмболия и тромбоз артерии верхних конечностей, I74.2
4.8. Аорит при болезнях, классифицированных в других рубриках, I79.1
-
-
1 раза в год ангиохирург, невролог
ультразвуковая доплерография брахиоцефального ствола
1 раз в 6 месяцев
пожизненно
4.9. Субарахноидальное кровоизлияние, I 60 Внутримозговое кровоизлияние, I 61 Другое нетравматическое внутричерепное кровоизлияние, I 62 Ишемический инсульт, I 63 Инсульт, неуточненный как кровоизлияние или инфаркт, I 64
1 раз в 3 месяца
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год
общий анализ крови с подсчетом тромбоцитов
1 раз в 6 месяцев
пожизненно
международное нормализованное отношение (МНО)
1 раз в года
биохимические анализы крови: липидный спектр, глюкоза крови
1 раз в 6 месяцев
ультразвуковая допплерография брахиоцефальных артерий у больных с инсультом
1 раз в 6 месяцев
электрокардиограмма
По показаниям для коррекции гипотензивной терапии
эхокардиография у больных с кардиоэмболическим инсультом
По показаниям для коррекции гипотензивной терапии
суточное мониторирование артериального давления (СМАД) у больных с внутримозговым кровоизлиянием
По показаниям для коррекции гипотензивной терапии
5
Поражения клапанов сердца:
5.1. Хронические ревматические болезни сердца, I05-I09
Ревматические болезни митрального клапана, I05
Ревматические болезни аортального клапана, I06
Ревматические болезни трехстворчатого клапана, I07
Поражения нескольких клапанов, I08
Другие ревматические болезни сердца, I09

Нысаналы нәтижеге қол жеткізгізгенге дейін аптасына 1 рет, кейін айына 1 рет
өмір бойы
Қанның биохимиялық талдауы:
креатинин, аланинаминотрансфераза (АЛаТ)
аспартатаминотрансфераза (АСаТ),
лактатдегирогеназа (ЛДГ), бос гемоглобин, жалпы билирубин, қандағы глюкоза, калий,натрий
алғашқы 3 айда – ай сайын, ары қарай 3 айда 1 рет
тромбоциттермен жалпы қан талдауы, қан ағу, қан ұю, ұзақтығы
6 айда 1 рет
Натриуретикалық гормон, Виллебранд факторы
6 айда 1 рет
эхокардиография
алғашқы 3 айда – ай сайын, ары қарай 3 айда 1 рет
электрокардиография
3 айда 1 рет
кеуде клеткасы органдарының рентгенографиясы
жылына 1 рет
эзофагогастродуоденоскопия
жылына 1 рет
брахиоцефалды тамырлардың ультрадыбыстық допплерографиясы
жылына 1 рет
4
Брахиоцефалдық артерияның экстракраниялдық ауруы:
4.1. Цереброваскулярлық аурулар, I65-I69***;
4.2. Ми инфаргін тудырмайтын прецеребралдық артерияның бітелуі мен тарылуы, I65
4.3. Ми инфаргіне əкелмейтін ми артерияларының бітелуі мен тарылуы, I66
4.4. Ми-тамырлық басқа аурулар, I67
4.5. Басқа айдарларда жіктелген аурулар барысында ми тамырлырының зақымданулары, I68
4.6. Ми-тамырлық аурулардың салдарлары, I69
4.7. Қол артерияларының эмболиясы және тромбозы, I74.2;
4.8. Басқа айдарларда жіктелген аурулар барысындағы қолқаның қабынуы, I79.1
-
-
-
брахиоцефалдық бағанның ультрадыбыстық доплерографиясы
6 айда 1 рет
өмір бойы
4.9. Мидың торлы қабығы астына қан құйылу, I60
Мидың ішіне қан құйылу, I61
Бас сүйек ішіне жарақаттық емес басқа қан құйылу, I62
Ми инфаргі, I63
Қан құйылу немесе инфаркт ретінде анықталмаған миға қан құйылу, I64
-
-
-
тромбоциттер есебімен жалпы қан талдауы
6 айда 1 рет
өмір бойы
халықаралық қалыпты қатынас (ХҚҚ)
6 айда 1 рет
қанның биохимиялық талдауы: липидті спектр, қан глюкозасы
6 айда 1 рет
Инсульт алған науқастарға брахиоцефалдық артерияның ультрадыбыстық допплерографиясы
6 айда 1 рет
электрокардиограмма
көрсетілімдер бойынша түзету мен гипотензиялық терапия үшін
кардиоэмболиялық инсульт алған науқастарға эхокардиографиясы
көрсетілімдер бойынша түзету мен гипотензиялық терапия үшін
Миішілік қан құюлары бар науқастардың артериялық қысымды тәуліктік бақылауы (АҚТБ)
көрсетілімдер бойынша түзету мен гипотензиялық терапия үшін
5
Жүрек қақпақшасының зақымдануы:
5.1. Созылмалы ревматикалық жүрек ауруы, I05-I09;
Қос жармалы қақпақшаның ревматикалық аурулары, I05
Қолқа қақпақшасының ревматикалық аурулары, I06
Үш жармалы қақпақшаның ревматикалық аурулары, I07
Бірнеше қақпақшалардың зақымдалуы, I08
Жүректің ревматикалық басқа аурулары, I09

5.2. Неревматические поражения клапанов сердца, I34-I39
Неревматическое поражение митрального клапана, I34
Неревматическое поражения аортального клапана, I35
Неревматические поражения трехстворчатого клапана, I36
Поражение клапана легочной артерии, I37
Эндокардит, клапан не уточнен, I38
Эндокардит и поражения клапанов сердца при болезнях, классифицированных в других рубриках, I39
1 раз в 3 месяца
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год кардиолог
электрокардиография
1 раз в 6 месяцев
пожизненно
эхокардиография
1 раз в год
электрокардиография по Холтеру
1 раз в год
6
Аритмии I47, Фибрилляция и трепетания предсердий, I48
1 раз в 3 месяца
1 раз в 6 месяцев. По показаниям частота может увеличиваться
1 раз в год кардиолог
электрокардиография
1 раз в 6 месяцев
пожизненно
электрокардиография по Холтеру
1 раз в год
эхокардиография
1 раз в год
Заболевания крови и кроветворных органов
7
Наследственный дефицит фактора VIII (D66);
Наследственный дефицит фактора IX, (D67)
Болезнь Виллебранда (D68.0)
Наследственный дефицит других факторов свертывания (D68.2)
1 раз в 6 месяцев
1 раз в 6 месяцев
1 раз в 6 месяцев гематолог
развернутый общий анализ крови с подсчетом тромбоцитов, длительность кровотечения, свертываемость крови
2 раза в год
пожизненно
Болезни органов дыхания
8
Хронические заболевания нижних дыхательных путей:
8.1. Другая хроническая обструктивная легочная болезнь, J44
1 раз в 6 месяцев (тип А, В, легкой, средней степени)
1 раз в 3 месяца (тип С, D, тяжелой и крайне тяжелой степени)
1 раз в год (тип А, В, легкой, средней степени);
1 раз в 6 месяцев (тип С, D, тяжелой и крайне тяжелой степени)
1 раз в год пульмонолог
спирография
1 раз в год
пожизненно
пульсоксиметрия
1 раз в год
эхокардиография
1 раз в год
8.2. Астма, J45
1 раз в год (легкой степени)
1 раз в 6 месяцев (средней степени)
1 раз в 3 месяца (тяжелой степени)
1 раз в год (легкой степени)
1 раз в 6 месяцев (средней и тяжелой степени)
1 раз в год пульмонолог
спирография
1 раз в 6 месяцев
пожизненно
эхокардиография
1 раз в год
Болезни органов пищеварения
9
Заболевания верхних отделов желудочно-кишечного тракта:
9.1. Гастроэзофагеальный рефлюкс с эзофагитом, K21.0
9.2. Язва желудка и двенадцатиперстной кишки, K25-К27
Язва желудка, К25
Язва двенадцатиперстной кишки, К26
Пептическая язва неуточненной локализации, К27
9.3. Хронический атрофический гастрит, K29.4
9.4. Полипы (полипоз) желудка, K31.7
1 раз в 3 месяца
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год гастроэнтеролог
эзофагогастродуоденоскопия
1 раз в год
снятие с учета при отсутствии клинико-инструментальных признаков заболевания в течение 3-х лет
гистологическое исследование 1 блок-препарата операционно-биопсийного материала 3 категории сложности
1 раз в год
10
Неинфекционный энтерит и колит:

5.2. Жүрек қақпақшаларының ревматизмдік емес зақымдануы I34-I39
Қос жармалы қақпақшаның ревматикалық емес Зақымданулары, I34
Қолқа қақпақшасының ревматикалық емес зақымданулары, I35
Үш жармалы қақпақшаның ревматикалық емес зақымданулары, I36
Өкпе артериясы қақпақшасының зақымданулары, I37
Эндокардит, қақпақша анықталмаған, I38
Басқа айдарларда жіктелген аурулар барысындағы эндокардит пен қақпақшалардың зақымданулары, I39
3 айда 1 рет
6 айда 1 рет
жылына 1 рет кардиолог
электрокардиография
6 айда 1 рет
өмір бойы
эхокардиография
жылына 1 рет
Холтер бойынша электрокардиография
жылына 1 рет
6
Көкірек ортасының фибрилляциясы және трепетаниясы, I48
3 айда 1 рет
6 айда 1 рет. Көрсетілімдер бойынша жиілігі ұлғаюы мүмкін
жылына 1 рет кардиолог
электрокардиография
6 айда 1 рет
өмір бойы
Холтер бойынша электрокардиография
жылына 1 рет
эхокардиография
жылына 1 рет
Қан және қан шығару ағзаларының аурулары
7
VIII фактордың тұқым қуалайтын тапшылығы, (D66);
IX фактордың тұқым қуалайтын тапшылығы, (D67);
Виллебранд ауруы (D68.0);
Қан ұйытатын басқа факторларының тұқым қуалайтын тапшылығы (D68.2)
6 айда 1 рет
6 айда 1 рет
Жылына 2 рет гематолог
Тромбоциттерді есептеумен қанның жалпы толық талдауы, қан кетудің ұзақтығы, қанның ұюы
Жылына 2 рет
Өмір бойы
Тыныс алу жүйесінің ауруы
8
Төменгі тыныс алу жолдарының созылмалы ауруы:
8.1. Өкпенің созылмалы обструктивті өкпе ауруы, J44;
6 айда 1 рет (A, B, жеңіл, орташа)
3 айда 1 рет (C, D, ауыр және өте ауыр)
жылына бір рет (A, B түрі, жеңіл, орташа дәрежедегі);
6 айда 1 рет (C, D түрі, ауыр және өте ауыр)
Жылына бір рет, пульмонолог
спирография
жылына 1 рет
өмір бойы
пульсоксиметрия
жылына 1 рет
эхокардиография
жылына 1 рет
8.2. Бронхиалды астма, J45
жылына 1 рет (жеңіл дәреже)
6 айда 1 рет (орташа)
3 айда 1 рет (ауыр)
жылына 1 рет (жеңіл дәреже)
6 айда 1 рет (орташа және ауыр)
жылына бір рет, пульмонолог
спирография
6 айда 1 рет
өмір бойы
эхокардиография
жылына 1 рет
Ас қорыту жүйесінің ауруы
9
Жоғарғы асқазан-ішек жолдарының ауруы:
9.1. Эзофагитпен гастроэзофагеалды рефлюкс, K21.0;
9.2. Асқазанның және ұлтабардың ұлпасы, K25-K27;
Асқазанның ойық жарасы, K25
Он екі елі ішектің ойық жарасы, K26
Орналасуы анықталмаған пептикалық ойық жара, K27
9.3. Созылмалы атрофиялық және көпфокальды гастрит, K29.4;
9.4. Асқазанның полипозы (полипозы), K31.7;
3 айда 1 рет
6 айда 1 рет
жылына бір рет, гастроэнтеролог
эзофагабаструдодиоскопия
жылына 1 рет
клиникалық және аспаптық құралдардың болмауы 3 жыл ішінде ауру белгілері
гистологиялық зерттеу - 3 комплекстік категориядағы жедел-биопсиялық материалдарды дайындау
жылына 1 рет
10
Инфекциялық емес энтерит және колит:

10.1. Болезнь Крона (регионарный энтерит), К50
10.2. Язвенный колит, К51
10.3. Другие неинфекционные гастроэнтериты и колиты, K52
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год
1 раз в год гастроэнтеролог
эзофагогастродуоденоскопия с гистологическим исследованием 1 блок-препарата операционно-биопсийного материала 3 категории сложности
1 раз в год
пожизненно
колоноскопия с гистологическим исследованием 1 блок-препарата операционно-биопсийного материала 3 категории сложности
1 раз в год
11
Цирроз печени, К70- К76
Токсическое поражение печени, К71
Печоночная недостаточность, не классифицированная в других рубриках, К72
Хронический гепатит, не классифицированный в других рубриках, К73
Фиброз и цирроз печени, К74
Другие воспалительные болезни печени, К75
Другие болезни печени, К76
1 раз в 3 месяцев
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год гастроэнтеролог
общий анализ крови с тромбоцитами
1 раз в 3 месяцев
пожизненно
биохимические анализы крови:
определение аланинаминотрансферазы (АЛаТ), определение аспартатаминотрансферазы (АСаТ), определение билирубина в сыворотке крови, креатинин, альбумин
1 раз в 3 месяцев
международное нормализованное отношение (МНО)
1 раз в 6 месяцев
УЗИ печени и селезенки
1 раз в 6 месяцев
В случаях имеющегося образования до 2 см при сложности постановки диагноза ГЦК:
УЗИ печени
1 раз в 3-4 месяца
определение альфафетопротеина (АФП)
1 раз в 3-4 месяца
непрямая пульсовая эластометрия печени
1 раз в год
эзофагогастродуоденоскопия (при отсутствии противопоказаний)
1 раз в 6 месяцев
Болезни костно-мышечной системы и соединительной ткани
12
Артропатии, дорсопатии:
12.1. Ревматоидный артрит, М 05; М 06
12.2. Псориатические артропатии, М 07.3
12.3. Анкилозирующий спондилит, М45
12.4. Юношеский (ювенильный) артрит, М08
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год
1 раз в год ревматолог, Офтальмолог
общий анализ крови
1 раз в 6 месяцев
пожизненно
биохимические анализы крови: определение "C" реактивного белка (СРБ), креатинин крови, глюкоза крови (для пациентов, принимающих глюкортикостероиды), определение аланинаминотрансферазы (АЛаТ), определение аспартатаминотрансферазы (АСаТ), определение билирубина в сыворотке крови (для пациентов, принимающих цитостатики)
1 раз в 6 месяцев
иммуноферментный анализ на гепатиты В, С, ВИЧ (для пациентов, принимающих цитостатики и находящихся на генно-инженерной биологической терапии)
1 раз в 6 месяцев
рентгенография пораженного сегмента
1 раз в год
рентгенография костей таза (выявление асептического некроза головки бедренной кости)
1 раз в год
эзофагогастродуоденоскопия (для пациентов, принимающих глюкортикостероиды и нестероидные противовоспалительные препараты)
1 раз в год
13
Системные поражения соединительной ткани:

10.1. Крон ауруы, К50
10.2. Жаралы колит, K51
10.3. Инфекциялық емес гастроэнтерит және колит, K52
6 айда 1 рет
1 жылда 1 рет
жылына 1 рет, гастроэнтеролог
күрделіліктің 3 санатындағы операциялық-биопсиялық материалдың 1 блок-препаратын гистологиялық зерттеумен эзофагабастродуоденоскопия дайындау,
жылына 1 рет
өмір бойы
күрделіліктің 3 санатындағы операциялық-биопсиялық материалдың 1 блок препаратын гистологиялық зерттеумен фибреэктосигмойдоскопия
жылына 1 рет
11
Бауыр циррозы, K70-K76
Бауырдың уыттық зақымдануы, K71
Бауыр қызметінің басқа айдарларда жіктелмеген жеткіліксіздігі, K72
Басқа айдарларда жіктелмеген созылмалы гепатит, K73
Бауыр фиброзы мен циррозы, K74
Бауырдың басқа қабынба аурулары, K75
Бауырдың басқа аурулары, K76
3 айда 1 рет
6 айда 1 рет
жылына 1 рет, гастроэнтеролог
тромбоцитпен жалпы қан талдауы
3 айда 1 рет
өмір бойы
қанның биохимиялық талдауы: аланинаминотрансферазаны (АЛаТ) анықтау, аспартатаминотрансферазаны (АСаТ) анықтау, қан сарысуындағы билирубинді, креатининді, альбуминді анықтау
3 айда 1 рет
халықаралық қалыпты қатынас (ХҚҚ)
6 айда 1 рет
бауыр мен көкбауырдың УДЗ
6 айда 1 рет
2 см дейін өспесі бар жағдайда ГЦК диагнозын қою қиын кезінде:
бауырдың УДЗ
3-4 айда 1 рет
альфафетопротеинді анықтау (АФА)
3-4 айда 1 рет
бауырдың түзу емес пульстік эластометриясы
жылына 1 рет
эзофагогастродуоденоскопия (көрсетілімдер болмаған жағдайда)
6 айда 1 рет
Сүйек-бұлшық ет жүйесі мен дәнекер тіннің ауруы
12
Артропатиялар, дорсопатиялар:
12.1. Ревматоидты артрит, М 06-М05;
12.2. Анкилоздаушы спондилит (Бехтерев ауруы), M45;
12.3. Жасөспірімдердің (ювенилдік) идиопатиялық артриті, M08
6 айда 1 рет
жылына 1 рет
жылына 1 рет ревматолог, офтальмолог
жалпы қан талдауы
жылына 2 рет
өмір бойы
қанның биохимиялық талдауы: "С" реактивті ақуызының (CРА), қан креатининін, қан глюкозасын (глюкортикостероид қабылдайтын пациенттер үшін) анықтау, аланинаминотрансферазаны (АЛаТ), аспартатаминотрансферазаны (АСаТ), қан сарысуындағы билирубинді (цитостатиктерді қабылдайтын пациенттер үшін) анықтау
В, С гепатиттерге, АИТВ иммуноферментті (цитостатиктер қабылдайтын және гендік-инженерлік биологиялық терапиядағы пациенттер) талдау
6 айда 1 рет
зақымданған сегменттің рентгенографиясы
жылына 1 рет
жамбас сүйектің рентгенографиясы (жамбас сүйек басының асептикалық некрозы анықталғанда)
жылына 1 рет
эзофагогастродуоденоскопия (глюкортикостериодтар мен қабынуға қарсы стериодты емес препаратты қабылдайтын пациенттер үшін)
жылына 1 рет
13
Дәнекер тінінің жүйелі түрде зақымдануы:

13.1. Узелковый полиартериит, М30
13.2. Другие некротизирующие васкулопатии, М 31
13.3. Системная красная волчанка, М32-М32.9
13.4. Дерматополимиозит, M33-М33.9
13.5. Системный склероз (системная склеродермия), М.34-М34.9
13.6. Другие системные поражения соединительной ткани. М35
1 раз в 3 месяца
1 раз в 6 месяццев
1 раз в год ревматолог
креатинин крови
1 раз в 6 месяцев
пожизненно
общий анализ крови
1 раз в 6 месяцев
общий анализ мочи
1 раз в 6 месяцев
определение "C" реактивного белка (СРБ) полуколичественно/ качественно в сыворотке крови
1 раз в 6 месяцев
глюкоза крови (для пациентов, принимающих глюкортикостероиды)
1 раз в 6 месяцев
иммуноферментный анализ на гепатиты В, С, ВИЧ (для пациентов, принимающих цитостатики и находящихся на генно-инженерной биологической терапии)
1 раз в 6 месяцев
обзорная рентгенография органов грудной клетки 2 раза в год (для пациентов, принимающих цитостатики)
1 раз в 6 месяцев
эзофагогастродуоденоскопия (для пациентов, принимающих глюкортикостероиды и нестероидные противовоспалительные препараты)
1 раз в 6 месяцев
Болезни эндокринной системы, расстройства питания и нарушения обмена веществ
14
Сахарный диабет 1 тип у детей Е 10
в первые 3-6 месяцев после установления диабета - 1 раз в месяц, далее - 1 раз в 3 месяца
в первые 3-6 месяцев после установления диабета - 1 раз в месяц, далее - 1 раз в 3 месяца
в первые 3-6 месяцев после установления диабета - 1 раз в месяц, далее - 1 раз в 3 месяца эндокринолог
определение гликированного гемоглобина в крови
1 раз в 3 месяца
пожизненно
креатинин крови с расчетом скорости клубочковой фильтрации (СКФ)
1 раз в год
офтальмоскопия с широким зрачком
1 раз в год
электромиография
1 раз в год
Сахарный диабет 1 тип у взрослых Е 10
1 раз в 3 месяца
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год эндокринолог
биохимические анализы крови: определение гликированного гемоглобина в крови, креатинин крови с расчетом скорости клубочковой фильтрации (СКФ), липидный спектр
1 раз в 3 месяца
пожизненно
офтальмоскопия с широким зрачком
1 раз в год
электромиография
1 раз в год
Сахарный диабет Е11-Е11.9
1 раз в 3 месяца
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год в составе с эндокринологом
биохимические анализы крови: определение гликированного гемоглобина в крови, креатинин крови с расчетом скорости клубочковой фильтрации (СКФ), липидный спектр
1 раз в 6 месяцев
пожизненно
офтальмоскопия с широким зрачком
1 раз в год
15
Болезни щитовидной железы:
15.1. Диффузный токсический зоб. Тиреотоксикоз,
Е05-Е05.9
15.2. Гипотиреоз, Е02
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год
1 раз в год эндокринолом
биохимические анализы крови: определение тиреотропного гормона (ТТГ) в сыворотке методом иммунохемилюминесценции, определение свободного трииодтиронина (T3) в сыворотке методом иммунохемилюминесценции, определение свободного тироксина (T4) в сыворотке крови методом иммунохемилюминесценции
1 раз в год
пожизненно
Болезни нервной системы
16
Эпилепсия, G 40

13.1. Түйінді полиартерит пен сол тектес жағдайлар, M30
13.2. Басқа өлі еттендіруші васкулопатиялар, M31
13.3. Жүйелі қызыл жегі, M32-32.9
13.4. Дерматоплимиозит, M33-M33.9
13.5. Жүйелік беріштену (жүйелі склеродермия), M.34-M34.9
13.6. Дəнекер тіннің басқа жүйелі зақымдануы, M.35
3 айда 1 рет
6 айда 1 рет
жылына бір рет ревматолог
қан креатинині
6 айда 1 рет
өмір бойы
жалпы қан талдауы
6 айда 1 рет
жалпы несеп талдауы
6 айда 1 рет
қан сарысуында "С" реактивті ақуызды жартылай санды/сапалы анықтау
6 айда 1 рет
қан глюкозасы (глюкортикостероидтар қабылдайтын пациенттер үшін)
6 айда 1 рет
В, С гепатиттерге, АИТВ иммуноферментті (цитостатиктер қабылдайтын және гендік-инженерлік биологиялық терапиядағы пациенттер) талдау
6 айда 1 рет
жылына 2 рет кеуде қуысы органдарын кешенді рентгенографиясы (цитостатиктер қабылдайтын пациенттер үшін)
6 айда 1 рет
Эзофагогастродуоденоскопия (глюкортикостериодтар мен қабынуға қарсы стериодты емес препаратты қабылдайтын пациенттер үшін)
6 айда 1 рет
Эндокриндік жүйенің ауруы, тамақтану бұзылыстары және зат алмасы бұзылулары
14
Балалардағы 1 типті қант диабеті, E 10
Диабет қойылғаннан кейін бастапқы 3-6 айда - айына 1 рет, бұдан әрі 3 айда 1 рет
Диабет қойылғаннан кейін бастапқы 3-6 айда - айына 1 рет, бұдан әрі 3 айда 1 рет
Диабет қойылғаннан кейін бастапқы 3-6 айда - айына 1 рет, бұдан әрі 3 айда 1 рет эндокринолог
қандағы гликозирленген гемоглобинді анықтау
3 айда 1 рет
өмір бойы
Будақ сүзгі жылдамдығының (БСЖ) есебімен қан креатинині
жылына1 рет
кеңейтілген қарашықпен офтальмоскопия
жылына1 рет
электромиография
жылына1 рет
Ересектердегі 1 типті қант диабеті, E 10
3 айда 1 рет
6 айда 1 рет
жылына бір рет эндокринолог
қандағы гликозирленген гемоглобинді анықтау Будақ сүзгі жылдамдығының (БСЖ) есебімен қан креатинині, липидті спектр
3 айда 1 рет
өмір бойы
кеңейтілген қарашықпен офтальмоскопия
Жылына 1 рет
электромиография
Жылына 1 рет
Қант диабеті E11 - E11.9
3 айда 1 рет
6 айда 1 рет
жылына бір рет эндокринолог
қандағы гликозирленген гемоглобинді анықтау Будақ сүзгі жылдамдығының (БСЖ) есебімен қан креатинині
3 айда 1 рет
өмір бойы
кеңейтілген қарашықпен офтальмоскопия липидті спектр
Жылына 1 рет
15
Қалқанша безі ауруы:
15.1. Диффузды токсикалық зоб. Тиреотоксикоз, Е05-Е05.9
15.2. Гипотиреоз, Е02
6 айда 1 рет
жылына 1 рет
жылына бір рет эндокринолог
иммуногемилюминесценция әдісімен қан сарысуындағы бос тироксинді (Т4), тиреотроптық гормонды (TТГ), жалпы трииодотиронинді (Т3) анықтау
Жылына 1 рет
өмір бойы
Жүйке жүйесінің ауруы
16
Эпилепсия, G 40

1 раз в 6 месяцев
1 раз в год. По показаниям частота может увеличиваться
1 раз в год невролог
электроэнцефалография
1 раз в год
пожизненно
17
Детский церебральный паралич, G 80
1 раз в 3 мес
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год невролог
шкала GMFCS- определение двигательной способности у детей с ДЦП
1 раз в 6 месяцев
пожизненно
индекс активности повседневной жизни Бартела.
1 раз в 6 месяцев
Болезни мочеполовой системы
18
Гломерулярные болезни:
18.1. Хронический нефритический синдром, N03
18.2. Нефротический синдром, N04
1 раз в 3 месяца
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год нефролог
определение белка в моче
1 раз в 6 месяцев
пожизненно
биохимические анализы крови: определение креатинина, мочевины, общего белка, общего холестерина, глюкозы в сыворотке крови
1 раз в 6 месяцев
Хроническая почечная недостаточность (N18), Терминальная стадия поражения почек (N18.0),
Другие проявления хронической почечной недостаточности (N18.8)
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год
2 раза в год нефрологом
общий анализ крови, общий анализ мочи (определение белка в моче)
1 раз в 3 месяцев
пожизненно
Биохимический анализ крови: креатинин, мочевина, общий белок, калий, натрий, холестерин, глюкоза
1 раз в 6 месяцев
УЗИ почек
по показаниям
19
Хронический интерстициальный нефрит, N11
1 раз в 3 месяца
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год нефролог
исследование мочи общеклиническое (общий анализ мочи)
1 раз в год
отсутствие рецидива в течение 3-х лет
20
Гиперплазия предстательной железы, N40
1 раз в 3 месяца
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год уролог
определение общего простат-специфического антигена (ПСА) в сыворотке крови методом иммунохемилюминесценции
1 раз в год
отсутствие рецидива в течение 3-х лет
21
Доброкачественная дисплазия молочной железы, N60
1 раз в 3 месяца
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год маммолог, гинеколог
маммография (4 снимка), ультразвуковое исследование молочных желез
1 раз в год
отсутствие рецидива в течение 3-х лет
22
Невоспалительные болезни женских половых органов:
22.1. Эндометриоз, N80
22.2. Полип женских половых органов, N84
22.3. Железистая гиперплазия эндометрия, N85.0
22.4. Аденоматозная гиперплазия эндометрия, N85.1
22.5. Эрозия и эктропион шейки матки, N86
22.6. Лейкоплакия шейки матки, N88.0
1 раз в 3 месяца
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год гинеколог
забор мазка на онкоцитологию
1 раз в год
через 1 год после лечения
Доброкачественное новообразование яичника, D27
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год
1 раз в год гинеколог
ультразвуковое исследование малого таза
1 раз в год
отсутствие рецидива в течение 3-х лет
Отдельные состояния, возникающие в перинатальном периоде
23
Бронхолегочная дисплазия, возникшая в перинатальном периоде, Р27.1
1 раз в месяц до 1-го года, далее 1 раз в 6 месяцев
при легкой степени тяжести 1 раз в 6 месяцев до 1 года, далее по необходимости при среднетяжелой и тяжелой степени тяжести с раз в 3 месяца до 1-го года, далее до 3-х лет 1 раз в 6 месяцев далее 1 раз в год
1 раз в год детский пульмонолог
компьютерная томография органов грудной клетки и средостения
1 раз в год
пожизненно
эхокардиография
1 раз в год
Врожденные аномалии (пороки развития), деформации и хромосомные нарушения (дети)
24
Врожденные пороки сердца в послеоперационном периоде:

6 айда 1 рет
Жылына 1 рет. Көрсетілім бойынша жиілік ұлғаюы мүмкін
жылына 1 рет невролог
электроэнцефалография
жылына1 рет
өмір бойы
17
Балалардың сал ауруы, G 80
3 айда 1 рет
6 айда 1 рет
жылына 1 рет невролог
GMFCS шкаласы – балалардың сал ауруы бар балалардың қозғалыс мүмкіндігін анықтау
6 айда 1 рет
өмір бойы
Бартел күнделікті өмірдегі белсенділік индексі
6 айда 1 рет
Жыныс жолдарының ауруы
18
Гломерулалық аурулар:
18.1. Бүйректің созылмалы қабыну синдромы, N03;
18.2. Нефроздық синдром, N04;
3 айда 1 рет
6 айда 1 рет
жылына 1 рет нефролог
несептегі ақуызды анықтау
6 айда 1 рет
өмір бойы
қанның биохимиялық талдауы: креатининді, мочевинаны, жалпы холестеринді, жалпы ақуызды, қан сарысуындағы глюкозаны анықтау
6 айда 1 рет
Созылмалы бүйрекжеткіліксіздігі (N18), бүйрек зақымдануының терминалдық сатысы (N18.0)
Созылмалы бүйрек жеткіліксіздігінің басқа да белгілері (N18.8)
6 айда 1 рет
Жылына 1 рет
Нефролог жылына 2 рет, қажет болған жағдайда, басқа мамандар айғақтар бойынша
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы (несептегі ақуызды анықтау)
3 айда 1 рет
Өмір бойы
Қанның биохимиялық талдауы: креатинин, несепнәр, жалпы ақуыз, калий, натрий, холестерин, глюкоза
6 айда 1 рет
Бүйрек УДЗ
айғақтар бойынша
19
Бүйректің созылмалы түтік-интерстициалдық қабынуы, N11
6 айда 1 рет
Жылына 1 рет
жылына 1 рет нефролог
жалпы клиникалық зәр талдауы (жалпы зәр талдауы)
жылына1 рет
3 жыл ішінде рецидивтің болмауы
20
Қуық асты безінің гиперплазиясы, N40
6 айда 1 рет
Жылына 1 рет
жылына 1 рет уролог
иммуногемилюминесценция әдісімен қан сарысуындағы жалпы қуықасты безі ерекше антигенді (PSA) анықтау
жылына1 рет
3 жыл ішінде рецидивтің болмауы
21
Сүт безінің қатерсіз дисплазиясы, N60
6 айда 1 рет
Жылына 1 рет
жылына 1 рет гинеколог, маммолог
маммография (4 сурет), сүт безінің ультрадыбыстық зерттеуі
жылына1 рет
өмір бойы
22
Əйелдер жыныс ағзаларының қабынба емес ауруы:
22.1. Эндометрия, N80;
22.2 Əйелдер жыныс ағзаларының түймешігі, N84;
22.3. Жатыр денесінің сілемейлі қабығының без тінді гиперплазиясы, N85.0;
22.4. Жатыр денесінің сілемейлі қабығының без тінді гиперплазиясы, N 85.1;
22.5. Жатыр мойнының жалақ жарасы мен эктропионы, N86;
22.6. Жатыр мойны сілемейлі қабықтарындағы ақшыл дақтар, N88.0;
6 айда 1 рет
Жылына 1 рет
жылына 1 рет гинеколог
онкоцитологияға жағынды жинау
жылына1 рет
Процестің шешімінен кейін 6 айдан соң
Анабездің қатерсіз өспесі, D27
6 айда 1 рет
Жылына 1 рет
жылына 1 рет гинеколог
кіші жамбастың ультрадыбыстық зерттеуі
жылына1 рет
3 жыл ішінде рецидивтің болмауы
Перинаталдық кезеңде пайда болатын жеке жағдайлар
23
Бронх-өкпенің перинаталдық кезеңде пайда болған дисплазиясы, P27.1
1 жасқа дейін Айына 1 рет,
Бұдан әрі 6 айда 1 рет
Жеңіл дәрежеде 1 жасқа дейін 6 айда 1 рет
Бұдан әрі қажеттілкке қарай;
Орташа және ауыр дәрежеде 1 жасқа дейін 3 айда 1 рет
Бұдан әрі 3 жасқа дейін 6 айда 1 рет,
одан соң жылына 1 рет
Бірінші жылы байқауда 3 айда 1 рет, балалар пульмонологы
Кеуде қуысы мен көкірек қуысы ағзалардың компьютерлік томографиясы
жылына1 рет
өмір бойы
эхокардиография
жылына1 рет
Туа біткен ауытқулар (даму кемістіктері), деформациялар мен хромосомалық бұзылулар (балалар)
24
Операциядан кейінгі туа біткен жүрек ақаулары:

24.1. Врожденные аномалии (пороки развития) сердечных камер и соединений, Q20
24.2. Врожденные аномалии (пороки развития) сердечной перегородки, Q21
24.3. Врожденные аномалии (пороки развития) легочного и трехстворчатого клапанов, Q22
24.4. Врожденные аномалии (пороки развития) аортального и митрального клапанов, Q23
24.5. Другие врожденные аномалии (пороки развития) сердца, Q24
24.6. Врожденные аномалии (пороки развития) крупных артерий, Q25
1 раз в месяц
1 раз в 3 месяца
1 раз в 3 месяца детский кардиолог в первый год наблюдения, далее по показаниям
эхокардиография
1 раз в 3 месяца в 1-й год наблюдения, далее 1 раз в 6 месяцев
2 года, но при сохранении легочной гипертензии, резидуального шунта и недостаточности клапанов -пожизненно
электрокардиографическое исследование (в 12 отведениях)
1 раз в 3 месяца в 1-й год наблюдения, далее 1 раз в 6 месяцев
25
Врожденные пороки развития:
25.1. Врожденные пороки пищевода, Q39
25.2. Врожденная диафрагмальная грыжа, Q79
25.3. Аноректальные пороки развития, Q42
в течение 1-х 6 месяцев 1 раз в месяц.
Затем до года 1 раз в 3 месяца.
Со 2-го года жизни 1раз в 6 месяцев
1 раз в 3 месяца в течение 1-го года жизни; далее со 2-го года жизни - 1 раз в 6 месяцев
1 раз в год детский хирург
25.1. эзофагогастродуоденоскопия при Q39
1 раз в год
наблюдение до 3-х лет жизни
25.2. рентгенография органов грудной клетки при Q79
1 раз в год
25.3. диагностическое калибровочное бужирование неоануса при Q42 (по показаниям)
1 раз в год
Приложение 2 к Правилам
оказания медицинской помощи
лицам с хроническими заболеваниями,
периодичности и сроков наблюдения,
обязательного минимума и кратности
диагностических исследований
Перечень социально-значимых заболеваний, подлежащих динамическому наблюдению профильными специалистами на уровне консультативно-диагностической помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи
№ п/п
Наименование заболеваний
Периодичность осмотров
Минимум лабораторных и диагностических исследований
Сроки наблюдения
осмотр врачом ПМСП
осмотр профильных специалистов
исследования
кратность
1
Туберкулез (А15 - А19)
1 раз в год
осмотр фтизиатром 1 раз в 6 месяцев
Рентгенография обзорная органов грудной клетки (1 проекция)
1 раз в 6 месяцев
2 года
2
Болезнь, вызванная вирусом иммунодефицита человека (ВИЧ) (B20-B24)
1 раз в год
осмотр инфекционистом 1 раз в 6 месяцев
УЗИ гепатобилиопанкреатической области, рентгенография органов грудной клетки
1 раз в год
пожизненно
3
Злокачественные и доброкачественные новообразования (С00-97; D00-09; D37-48, кроме С81-96)
1 раз в год
1 раз в год онколог
Общий анализ крови, общий анализ мочи
1 раз в год
пожизненно
Биохимический анализ крови: общий белок, креатинин, мочевина, мочевая кислота, глюкоза, биллирубин прямой и общий, щелочная фосфатаза, аланинаминотрансфераза, аспартатаминотрансфераза
1 раз в год
УЗИ органов брюшной полости, УЗИ органов малого таза (трансабдоминальное), УЗИ предстательной железы и мочевого пузыря с определением остаточной мочи
1 раз в год
Рентгенография органов грудной клетки
1 раз в год
МРТ прочих органов
по показаниям (1 раз в 3 года)
КТ прочих органов
по показаниям (1 раз в 3 года)
4

24.1. Жүрек камералары мен қосылыстарының туа біткен ауытқулары (даму кемістіктері), Q20;
24.2. Жүрек қалқасының туа біткен ауытқулары (даму кемістіктері), Q21;
24.3. Өкпе жəне үш жармалы қақпақшалардың туа біткен ауытқулары (даму кемістіктері), Q22;
24.4. Қолқа жəне қос жармалы қақпақшалардың туа біткен ауытқулары (даму кемістіктері), Q23;
24.5. Жүректің туа біткен ауытқулары (даму кемістіктері), Q24;
24.6. Ірі артериялардың туа біткен ауытқулары (даму кемістіктері), Q25;
3 айда 1 рет
6 айда 1 рет
Байқаудың бірінші жылы 3 айда 1 рет құрамында балалар кардиологымен, бұдан әрі көрсетілімдер бойынша
эхокардиография, электрокардиография зерттеулері (12 қашықтық)
Байқаудың бірінші жылы 3 айда 1 рет, содан кейін 6 айда 1 рет
2 жыл, бірақ өкпенің гипертониясын, қалдық шунды және клапанның жетіспеушілігін сақтауға – өмір бойы
электрокардиография зерттеулері (12 қашықтық)
Байқаудың бірінші жылы 3 айда 1 рет, содан кейін 6 айда 1 рет
25
Туа біткен ақаулары:
25.1. Өңештің туа біткен ауытқулары, Q39
25.2. Сүйек-бұлшық ет жүйесінің басқа айдарларда жіктелмеген туа біткен ауытқулары, Q79
1-ші 6 ай ішінде
айына 1 рет.
Содан кейін 1 жылға дейін 3 айға 1 рет.
2 жастан бастап 6 айда 1 рет
1 жыл ішінде 3 айда айына 1 рет.
2 жастан бастап 6 айда 1 рет
Жылына 1 рет құрамында балалар хирургымен
Q39-мен эзофагагастродуоденоскопия
жылына 1 рет
3 жасқа дейін байқау
Q79-де кеуде қуысы ағзалардың рентгенографиясы
25.3. Тоқ ішектің туа біткен жоқтығы, атрезиясы мен тарылуы, Q42
Q42-де диагностикалық калибрленген неоанус бужированиесы неоанус (көрсеткіштер бойынша)
Созылмалы аурулары бар
адамдарға медициналық
көмек көрсетуді ұйымдастыру,
байқаудың мерзімділігі мен
мерзімдерін, диагностикалық
зерттеулердің міндетті
минимумы мен еселігі
қағидаларына
2-қосымша
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде консультациялық-диагностикалық көмек деңгейінде бейінді мамандардың динамикалық байқауына жататын әлеуметтік мәні бар аурулардың тізбесі
р/с №
Аурулар тобының атауы
Тексеріп-қарау кезеңділігі
Зертханалық диагностикалық зерттеулердің минимумы
Байқау мерзімдері
МСАК дәрігерінің қарау-тексеруі
Бейінді мамандардың қарап-тексеруі
Зерттеу
Мерзімділігі
1
Туберкулез (А15-А19)
3 айда 1 рет
6 айда 1 рет фтизиатр
Кеуде қуысының кеңейтілген рентгенографиясы (1 кескінді)
6 айда 1 рет
2 жыл
2
Адамның иммундық тапшылық вирусы тудырған ауру (АИВ) (В20-В24)
3 айда 1 рет
6 айда 1 рет инфекционист
Гепатобилиопанкреатикалық аймақтың УДЗ, кеуде қуысынң рентгенографиясы
Жылына 1 рет
Өмір бойы
3
Қатерлі және қатерсіз ісіктер (С00-97; D00-09; D37-48, С81-96 басқа)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет онколог
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы
Жылына 1 рет
Өмір бойы
Қанның биохимиялық талдауы: жалпы ақуыз, креатинин, несеп қышқылы, глюкоза, тікелей және жалпы билирубин, сілтілі фосфатаза, аланинаминотрансфераза, аспартатаминотрансфераза
Жылына 1 рет
Құрсақ қуысы ағзаларының УДЗ,
Кіші жамбас ағзаларын УДЗ (трансабдоминальды),
Қуық асты безі мен қуықты қалдық несепті анықтаумен УДЗ
Жылына 1 рет
Кеуде мүшелерінің рентгенографиясы
Жылына 1 рет
Басқа органдардың МРТ
көрсеткіштер бойынша (3 жылда 1 рет)
Басқа органдардың КТ
көрсеткіштер бойынша (3 жылда 1 рет)
4

Злокачественные новообразования лимфоидной, кроветворной и родственных тканей (С81-96)
1 раз в год
2 раза в год онколог, гематолог
Общий анализ крови с определением количества ретикулоцитов и морфологическим исследованием эритроцитов
2 раза в год
пожизненно
5
Миелодиспластические синдромы (D46)
Хроническая миелопролиферативная болезнь (D47.1)
1 раз в год
2 раза в год онколог, гематолог
Общий анализ крови с определением количества ретикулоцитов и морфологическим исследованием эритроцитов
2 раза в год
пожизненно
6
Гемолитические анемии (D 56; D 56.0-D 56.2; D 56.4; D 57; D 57.0-D 57.2)
1 раз в год
2 раза в год гематолог
Общий анализ крови с определением количества ретикулоцитов и морфологическим исследованием эритроцитов
2 раза в год
пожизненно
1 раз в год онколог
Общий анализ мочи
Биохимический анализ крови: общий билирубин и его фракции, аланинаминотрансфераза, аспартатаминотрансфераза
7
Пароксизмальная ночная гемоглобинурия (Маркиафавы-Микели) (D 59.5)
1 раз в год
2 раза в год гематолог
Общий анализ крови с определением количества ретикулоцитов и морфологическим исследованием эритроцитов
2 раза в год
пожизненно
1 раз в год онколог
Биохимический анализ крови: билирубин и его фракций, сывороточное железо
Исследование осмотической резистентности эритроцитов, определение диаметра и индекса сферичности эритроцитов (кривая Прайса-Джонса)
Электрофорез гемоглобина
1 раз в год
Определение уровня ферментов глюкозо-6 фосфатдегидрогеназы, пируваткиназы
Проба Кумбса
Ультразвуковая допплерография сосудов селезенки и печени
8
Апластическая анемия неуточненная (D 61.9)
1 раз в год
2 раза в год гематолог
Общий анализ крови с определением количества ретикулоцитов и морфологическим исследованием эритроцитов
2 раза в год
пожизненно
9
Идиопатическая тромбоцитопеническая пурпура (D 69.3)
1 раз в год
2 раза в год гематолог
Развернутый общий анализ крови с подсчетом тромбоцитов, длительность кровотечения, свертываемость крови
2 раза в год
пожизненно
10
Гистиоцитоз из клеток Лангерганса, не классифицированный в других рубриках (D 76.0)
1 раз в год
1 раз в год эндокринолог
Общий анализ крови; Биохимический анализ крови;
Каждые 3-6 месяцев
пожизненно
Рентгенологическое исследования очагов поражения в костях
Каждые 3 месяца
Комьютерная томография легких
Каждые 6 месяцев
УЗИ брюшной полости
Каждые 6 месяцев
11
Иммунодефициты (D80-D84)
1 раз в год
2 раза в год гематолог
Развернутый общий анализ крови с подсчетом тромбоцитов, длительность кровотечения, свертываемость крови
2 раза в год
пожизненно
12
Сахарный диабет (E10-E14)
1 раз в год
1 раз в год эндокринолог
биохимические анализы крови: определение гликированного гемоглобина в крови, креатинин крови с расчетом скорости клубочковой фильтрации (СКФ), липидный спектр

Лимфоидты, қан түзетін және оларға ұқсас тіндердің қатерлі ісіктері (С81-96)
6 айда 1 рет
Жылына 2 рет онколог, гематолог
Ретикулоциттер санын анықтаумен және эритроциттерді морфологиялық зерттеумен қанның жалпы талдауы
Жылына 2 рет
Өмір бойы
5
Миелодиспластикалық синдромдар (D46), созылмалы миелопролиферативті ауру (D47.1)
6 айда 1 рет
Жылына 2 рет онколог, гематолог
Ретикулоциттер санын анықтаумен және эритроциттерді морфологиялық зерттеумен қанның жалпы талдауы
Жылына 2 рет
Өмір бойы
6
Гемолитическалық анемиялар (D 56; D 56.0-D 56.2; D 56.4; D 57; D 57.0-D 57.2)
6 айда 1 рет
Жылына 2 рет гематолог
Ретикулоциттер санын анықтаумен және эритроциттерді морфологиялық зерттеумен қанның жалпы талдауы
Жылына 2 рет
Өмір бойы
Жылына 1 рет онколог
Зәрдің жалпы талдауы
Қанның биохимиялық талдауы: жалпы билирубин және оның фракциялары, аланинаминотрансфераза, аспартатаминотрансфераза
7
Пароксизмальді түндік гемоглобинурия (Маркиафавы-Микели) (D 59.5)
6 айда 1 рет
Жылына 2 рет гематолог
Ретикулоциттер санын анықтаумен және эритроциттерді морфологиялық зерттеумен қанның жалпы талдауы
Жылына 2 рет
Өмір бойы
Жылына 1 рет онколог
Қанның биохимиялық талдауы: билирубин және оның фракциялары, сарысулық темір
Жылына 1 рет
Эритроциттердің осмотикалық резистенттілігін зерттеу, эритроциттердің диаметрі мен сфералық индексін анықтау (Прайс-Джонс қисығы)
Гемоглобин электрофорезі
Глюкозо-6 фосфатдегидрогеназа, пируваткиназа ферменттерінің деңгейін анықтау
Кумбс сынамасы
Көкбауыр және бауыр тамырларының ультрадыбыстық допплерографиясы
8
Анықталмаған апластикалық анемия (D 61.9)
Жылына 1 рет
Жылына 2 рет гематолог
Ретикулоциттер санын анықтаумен және эритроциттерді морфологиялық зерттеумен қанның жалпы талдауы
Жылына 2 рет
Өмір бойы
9
Идиопатиялық тромбоцитопениялық пурпура (D 69.3)
6 айда 1 рет
Жылына 2 рет гематолог
Тромбоциттерді есептеумен қанның жалпы толық талдауы, қан кетудің ұзақтығы, қанның ұюы
Жылына 2 рет
Өмір бойы
10
Лангерганс жасушаларынан гистиоцитоз, басқа айдарларда жіктелмеген (D 76.0)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет эндокринолог
Жалпы қан талдауы;
Қанның биохимиялық талдауы;
Әр 3-6 ай сайын
Өмір бойы
Рентгенологялық зерттеу
Әр 3-6 ай сайын
Өкпенің компьютерлік томографиясы
Әр 3-6 ай сайын
Іш пердесінің УДЗ
Әр 3-6 ай сайын
11
Иммунодефициттер (D80-D84)
6 айда 1 рет
Жылына 2 рет гематолог
Тромбоциттерді есептеумен қанның жалпы толық талдауы, қан кетудің ұзақтығы, қанның ұюы
Жылына 2 рет
Өмір бойы
12
Қант диабеті (Е10-Е14)
6 айда 1 рет
Жылына 1 рет эндокринолог
Қанның биохимиялық талдауы: қандағы гликозирленген гемоглобинді анықтау, будақ сүзгі жылдамдығының (БСЖ) есебімен қан креатинині, липидті спектр

1 раз в 3 месяца
пожизненно
офтальмоскопия с широким зрачком
1 раз в год
электромиография
1 раз в год
13
Другия состояния гиперфункции гипофиза (Е22.8)
1 раз в год
1 раз в год эндокринолог
рентгенография черепа (турецкое седло)
1 раз в год
наблюдение в течение 2 лет при стабилизации клинических показателей
1 раз в год гинеколог
МРТ головного мозга
по показаниям (1 раз в 2 года)
Определение пролактина
1 раз в год
УЗИ органов малого таза, денситометрия
1 раз в год
14
Гипопитуитаризм (E23.0)
1 раз в год
1 раз в год эндокринолог
Рентгенография черепа (турецкое седло)
1 раз в год
пожизненно
МРТ головного мозга
по показаниям (1 раз в 2 года)
Определение адренокортикотропного гормона (АКТГ) в сыворотке крови ИФА-методом
1 раз в год
15
Недостаточность других витаминов группы В (Е 53.1)
1 раз в год
1 раз в год эндокринолог
УЗИ щитовидной железы
по показаниям (1 раз в год)
пожизненно
Общий анализ крови, общий анализ мочи
2 раза в год
16
Классическая фенилкетонурия (Е 70.0)
1 раз в год
1 раз в год эндокринолог
Биохимический анализ крови: натрий, калий, хлориды, креатинин и/или мочевина
1раза в год и по показаниям
пожизненно
Общий анализ крови, общий анализ мочи
2 раза в год
17
Болезни накопления гликогена (E 74.0)
1 раз в год
1 раз в год эндокринолог
Биохимический анализ крови: натрий, калий, хлориды, креатинин и/или мочевина
по показаниям (1 раз в год)
пожизненно
Общий анализ крови, общий анализ мочи
2 раза в год
18
Другие сфинголипидозы (E 75.2)
1 раз в год
1 раз в год эндокринолог
Биохимический анализ крови: натрий, калий, хлориды, креатинин и/или мочевина
по показаниям (1 раз в год)
пожизненно
Общий анализ крови, общий анализ мочи
2 раза в год
19
Мукополисахаридоз (E 76.0-E 76.2)
1 раз в год
1 раз в год эндокринолог
Биохимический анализ крови: натрий, калий, хлориды, креатинин и/или мочевина
по показаниям (1 раз в год)
пожизненно
Общий анализ крови, общий анализ мочи
2 раза в год
20
Порфирии (E 80.2)
1 раз в год
1 раз в год эндокринолог
Биохимический анализ крови: натрий, калий, хлориды, креатинин и/или мочевина
по показаниям (1 раз в год)
пожизненно
Общий анализ крови, общий анализ мочи
2 раза в год
21
Нарушения обмена меди (E 83.0)
1 раз в год
1 раз в год эндокринолог
Биохимический анализ крови: натрий, калий, хлориды, креатинин и/или мочевина
по показаниям (1 раз в год)
пожизненно
Общий анализ крови, общий анализ мочи
2 раза в год
22
Кистозный фиброз с другими проявлениями (Е 84.8)
1 раз в год
1 раз в год эндокринолог
Биохимический анализ крови: натрий, калий, хлориды, креатинин и/или мочевина
по показаниям (1 раз в год)
пожизненно
Общий анализ крови, общий анализ мочи
2 раза в год
23

3 айда 1 рет
Өмір бойы
кеңейтілген қарашықпен офтальмоскопия
Жылына 1 рет
электромиография
Жылына 1 рет
13
Гипофиз гиперфункциясының басқа да бұзылулары (Е22.8)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет эндокринолог
Бас сүйегінің рентгенографиясы (түрік ершігі)
Жылына 1 рет
Клиникалық көрсеткіштерді тұрақтандыру кезінде 2 жыл бойы бақылау
Жылына 1 рет гинеколог
Мидың МРТ
көрсеткіштер бойынша (2 жылда 1 рет)
Пролактинді анықтау
Жылына 1 рет
Кіші жамбас мүшелерін УДЗ, денситометрия
Жылына 1 рет
14
Гипопитуитаризм (E23.0)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет эндокринолог
Бас сүйегінің рентгенографиясы (түрік ершігі)
Жылына 1 рет
Өмір бойы
Мидың МРТ
көрсеткіштер бойынша
(2 жылда 1 рет)
Қан сарысуындағы адренокортикотропты гормонды (АКТГ) ИФТ әдісімен анықтау
Жылына 1 рет
15
Басқа да В тобы дәруменінің тапшылығы (E53.1)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет эндокринолог
Қалқанша безінің УДЗ
көрсеткіштер бойынша (жылына 1 рет)
Өмір бойы
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы
Жылына 2 рет
16
Классикалық фенилкетонурия (Е 70.0)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет эндокринолог
Қанның биохимиялық талдауы: натрий, калий, хлоридтер, креатинин және / немесе несепнәр
көрсеткіштер бойынша (жылына 1 рет)
Өмір бойы
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы
Жылына 2 рет
17
Гликогеннің жиналу аурулары (Е74.0)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет эндокринолог
Қанның биохимиялық талдауы: натрий, калий, хлоридтер, креатинин және / немесе несепнәр
көрсеткіштер бойынша (жылына 1 рет)
Өмір бойы
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы
Жылына 2 рет
18
Басқа сфинголипидоздар (E75.2)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет эндокринолог
Қанның биохимиялық талдауы: натрий, калий, хлоридтер, креатинин және / немесе несепнәр
көрсеткіштер бойынша (жылына 1 рет)
Өмір бойы
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы
Жылына 2 рет
19
Мукополисахаридоз (E 76.0-E 76.2)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет эндокринолог
Қанның биохимиялық талдауы: натрий, калий, хлоридтер, креатинин және / немесе несепнәр
көрсеткіштер бойынша (жылына 1 рет)
Өмір бойы
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы
Жылына 2 рет
20
Порфириялар (E 80.2)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет эндокринолог
Қанның биохимиялық талдауы: натрий, калий, хлоридтер, креатинин және / немесе несепнәр
көрсеткіштер бойынша (жылына 1 рет)
Өмір бойы
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы
Жылына 2 рет
21
Мыс алмасуының бұзылуы (E83.0)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет эндокринолог
Қанның биохимиялық талдауы: натрий, калий, хлоридтер, креатинин және / немесе несепнәр
көрсеткіштер бойынша (жылына 1 рет)
Өмір бойы
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы
Жылына 2 рет
22
Басқа да бұзылыстардың көрінуімен кистозды фиброз (Е 84.8)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет эндокринолог
Қанның биохимиялық талдауы: натрий, калий, хлоридтер, креатинин және / немесе несепнәр
көрсеткіштер бойынша (жылына 1 рет)
Өмір бойы
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы
Жылына 2 рет
23

Наследственный семейный амилоидоз без невропатии (E 85.0)
1 раз в год
1 раз в год эндокринолог
Биохимический анализ крови: натрий, калий, хлориды, креатинин и/или мочевина
по показаниям (1 раз в год)
пожизненно
Общий анализ крови, общий анализ мочи
2 раза в год
УЗИ почек
1 раз в год
24
Нарушения обмена белков плазмы (Е 88.0)
1 раз в год
1 раз в год эндокринолог
Биохимический анализ крови: натрий, калий, хлориды, креатинин и/или мочевина
по показаниям (1 раз в год)
пожизненно
Общий анализ крови, общий анализ мочи
2 раза в год
УЗИ почек
1 раз в год
25
Психические расстройства и расстройства поведения (F00-F99)
1 раз в год
1 раз в 6 месяцев психиатр
Электроэнцефалография, психокорреционная беседа с целью социальной и трудовой адаптации
1 раз в год
через 2 года после стойкой компенсации
26
Болезнь двигательного неврона (G 12.2)
1 раз в год
1 раз в год невропатолог
Общий анализ крови; общий анализ мочи; биохимический анализ крови: электролиты крови, определение мочевины, остаточного азота, креатинина; электрокардиография, электронейромиография
2 раза в год
пожизненно
27
Дегенеративные болезни нервной системы (G30-G32)
1 раз в год
1 раз в год невропатолог
Электрокардиография; общий анализ крови; общий анализ мочи; биохимический анализ крови: холестерин, липопротеиды высокой плотности, липопротеиды низкой плотности, глюкоза крови; коагулограмма
1 раз в год
пожизненно
2 раза в год психиатр
Электроэнцефалография, УЗДГ сосудов головного мозга
1 раз в год
28
Демиелинизирующие болезни центральной нервной системы (G35-G37)
1 раз в год
2 раза в год невропатолог
Электрокардиография, общий анализ крови, общий анализ мочи, биохимический анализ крови: холестерин, липопротеиды высокой плотности, липопротеиды низкой плотности, глюкоза крови; электроэнцефалография; электронейромиография
1 раз в год
пожизненно
МРТ головного мозга
по показаниям (1 раз в 2 года)
29
Другие виды генерализованной эпилепсии и эпилептических синдромов (G 40.4)
1 раз в месяц
1 раз в 3 месяца невропатолог;
1 раз в 6 месяцев офтальмолог
Общий анализ крови развернутый
4 раз в год
клиническая и нейрофизиологическая ремиссия в течении 5 лет.
Социальная адаптация
Общий анализ мочи
4 раз в год
Биохимический анализ крови (печеночные и почечные пробы, электролиты)
4 раз в год
Эхокардиография
1 раз в год
Электрокардиография
1 раз в год
УЗИ почек
2 раз в год
УЗИ брюшной полости
2 раз в год
КТ головного мозга
1 раз в год
МРТ головного мозга
1 раз в год
30
Энцефалопатия неуточненная (G 93.4)
1 раз в месяц
1 раз в 3 месяца невропатолог;
1 раз в 6 месяцев офтальмолог
Эхокардиография
1 раз в год
клиническая и нейрофизиологическая ремиссия в течении 5 лет.
социальная адаптация
Электрокардиография
1 раз в год
УЗИ почек
2 раз в год
УЗИ брюшной полости
2 раз в год
КТ головного мозга
1 раз в год
МРТ головного мозга
1 раз в год
31

Невропатиясыз тұқым қуалайтын отбасылық амилоидоз (E 85.0)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет эндокринолог
Қанның биохимиялық талдауы: натрий, калий, хлоридтер, креатинин және / немесе несепнәр
көрсеткіштер бойынша (жылына 1 рет)
Өмір бойы
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы
Жылына 2 рет
Өмір бойы
Бүйрек УДЗ
Жылына 1 рет
24
Басқа айдарларда жіктелмеген плазма ақуыздарының алмасуының бұзылуы (E 88.0)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет эндокринолог
Қанның биохимиялық талдауы: натрий, калий, хлоридтер, креатинин және / немесе несепнәрі
көрсеткіштер бойынша (жылына 1 рет)
Өмір бойы
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы
Жылына 2 рет
Бүйрек УДЗ
Жылына 1 рет
25
Психикалық бұзылулар және мінез-құлықтың бұзылуы (F00-F99)
Жылына 1 рет
6 айда 1 рет психиатр
Электроэнцефалография, әлеуметтік және еңбек бейімделу мақсатында психокоррекцилық әңгіме жүргізу
Жылына 1 рет
Клиникалық көрсеткіштерді тұрақтандыру кезінде 2 жыл бойы байқау
26
Қозғалыс жүйкесінің ауруы (G 12.2)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет невропатолог
Қанның жалпы талдауы; несептің жалпы талдауы; қанның биохимиялық талдауы: қанның электролиті, несепнәр, қалдық азотты, креатининді анықтау;
электрокардиография, электронейромиография
Жылына 2 рет
Өмір бойы
27
Орталық жүйке жүйесінің дегенеративті аурулары (G30-G32)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет невропатолог
Электрокардиография; қанның жалпы талдауы;
қанның биохимиялық талдауы: холестерин, тығыздығы жоғары липопротеидтер, тығыздығы төмен липопротеидтер, қан глюкозасы; коагулограмма
Жылына 1 рет
Өмір бойы
Жылына 2 рет психиатр
Электроэнцефалография, қан-тамырының УДДГ
Жылына 1 рет
28
Жүйке жүйесінің демиелинизденген аурулары (G35-G37)
Жылына 1 рет
Жылына 2 рет невропатолог
Электрокардиография, қанның жалпы талдауы, зәрдің жалпы талдауы, қанның биохимиялық талдауы: холестерин, тығыздығы жоғары липопротеидтер, тығыздығы төмен липопротеидтер, қан глюкозасы; электроэнцефалография, электронейромиография
Жылына 1 рет
Өмір бойы
Мидың МРТ
көрсеткіштер бойынша (2 жылда 1 рет)
29
Эпилепсия мен эпилепсия синдромдарының таралған басқа түрлері (G 40.4)
Айына 1 рет
3 айда 1 рет невропатолог;
6 айда 1 рет офтальмолог
Жалпы қан талдауы
Жылына 4 рет
5 жыл ішінде клиникалық және нейрофизиологялық ремиссия. Әлеуметтік бейімделу
Несептің жалпы талдауы
Жылына 4 рет
Қанның биохимиялық талдауы бауырлық және бүйректік сынамасы, электролиттер)
Жылына 4 рет
Эхокардиография
Жылына 1 рет
Электрокардиография
Жылына 1 рет
Бүйректің УДЗ
Жылына 2 рет
Іш пердесінің УДЗ
Жылына 2 рет
Бас миының КТ
Жылына 1 рет
30
Энцефалопатия неуточненная (G 93.4)
Айына 1 рет
3 айда 1 рет невропатолог;
6 айда 1 рет офтальмолог
Эхокардиография
Жылына 1 рет
5 жыл ішінде клиникалық және нейрофизиологялық ремиссия. Әлеуметтік бейімделу
Электрокардиография
Жылына 1 рет
Бүйректің УДЗ
Жылына 2 рет
Іш пердесінің УДЗ
Жылына 2 рет
Бас миының КТ
Жылына 1 рет
Бас миының МРТ
Жылына 1 рет
31

Острая ревматическая лихорадка (I00-I02)
2 раза в год
2 раза в год ревматолог, 1 раз в год кардиохирург, 1 раз в год оториноларинголог, 1 раз в год стоматолог, 1 раз в год невропатолог
Общий анализ крови,
2 раза в год
пожизненно
Общий анализ мочи
1 раз в год
Креатинин, АЛТ, АСТ, фибриноген, Антистрептолизин "О", С-реактивный белок
2 раза в год
Электрокардиографическое исследование (в 12 отведениях)
2 раза в год
Эхокардиография
2 раза в год в течении первого года, затем 1 раз в год
Рентгенография органов грудной клетки
1 раз в год
Рентгенография суставов
по показаниям
32
Первичная легочная гипертензия (I 27.0)
1 раз в 6 месяцев
2 раза в год кардиолог
Общий анализ крови, общий анализ мочи
1 раз в год
пожизненно
Электрокардиографическое исследование (в 12 отведениях)
2 раза в год
Эхокардиография
1 раз в год
Биохимический анализ крови: общий холестерин в сыворотке крови, липопротеидов высокой плотности, липопротеидов низкой плотности, ТАГ, калий
1 раз в год
Коагулограмма: определение протромбинового времени (ПВ) с последующим расчетом протромбинового индекса (ПТИ) и международного нормализованного отношения (МНО) в плазме крови ручным методом (ПВ-ПТИ-МНО)
1 раз в год
33
Другие интерстициальные легочные болезни (J 84; J 84.0; J 84.1; J 84.8; J 84.9)
2 раза в год
2 раза в год пульмонолог
Общий анализ крови, общий анализ мочи, рентгенография органов грудной клетки, спирометрия
1 раз в год
пожизненно
34
Буллезные нарушения (L 10; L 13.0)
1 раз в год
1 раз в год дерматолог
Общий анализ крови
1 раз в год
пожизненно
35
Незавершенный остеогенез (Q 78.0)
1 раз в год
1 раз в год травматолог-ортопед
Определение ревматоидного фактора в сыворотке крови количественно на анализаторе
1 раз в год
восстановление функционального объема движений в суставе
Рентгенография одного сегмента
36
Врожденный ихтиоз (Q 80)
1 раз в год
Общий анализ крови, общий анализ мочи, биохимический анализ крови
1 раз в год
пожизненно
37
Буллезный эпидермолиз (Q 81)
1 раз в год
Общий анализ крови, общий анализ мочи, биохимический анализ крови
1 раз в год
пожизненно
Приложение 3 к Правилам
оказания медицинской помощи
лицам с хроническими заболеваниями,
периодичности и сроков наблюдения,
обязательного минимума и кратности
диагностических исследований
Перечень хронических заболеваний, подлежащих наблюдению профильными специалистами на уровне консультативно-диагностической помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования
№ п/п
Наименование группы заболеваний
Периодичность осмотров
Минимум лабораторных и диагностических исследований
Сроки наблюдения
осмотр врачом ПМСП
осмотр профильных специалистов
исследования
кратность
Последствия, перенесенных инфекционных и паразитарных заболеваний
1
Последствия перенесенного полиомиелита (B91)
2 раза в год
2 раза в год невропатолог
Электронейромиография, осмотр глазного дна
2 раза в год
пожизненно
2
Состояние после операции по поводу эхинококоза (В67)
2 раза в год
2 раза в год хирург
УЗИ органов брюшной полости
1 раз в год
пожизненно
УЗИ плевры и плевральной полости
Рентгенография органов грудной клетки (2 проекции)
3
Последствия перенесенного туберкулеза (В90)
1 раз в год
1 раз в год фтизиатр
Рентгенография органов грудной клетки (2 проекции)
2 раза в год
пожизненно
Туберкулинодиагностика (детям)
Заболевания крови и кроветворных органов
4
Железодефицитная анемия (D50)
1 раз в 6 месяцев
2 раза в год гематолог
Общий анализ крови с определением количества ретикулоцитов и морфологическим исследованием эритроцитов
2 раза в год
до нормализации показателей
5
Другие наследственные гемолитические анемии (D58)
1 раз в 6 месяцев
2 раза в год гематолог
Общий анализ крови с определением количества ретикулоцитов и морфологическим исследованием эритроцитов
2 раза в год
пожизненно
1 раз в год - онколог
Общий анализ мочи
Биохимический анализ крови: общий билирубин и его фракции, аланинаминотрансфераза, аспартатаминотрансфераза
6

Жедел ревматикалық қызба (I00-I02)
Жылына 2 рет
Жылына 2 рет ревматолог, жылына 1 рет кардиохирург, жылына 1 рет оториноларинголог, жылына 1 рет стоматолог, жылына 1 рет невропатолог
Жалпы қан талдауы
Жылына 2 рет
Өмір бойы
Несептің жалпы талдауы
Жылына 1 рет
Креатинин, АЛТ, АСТ, фибриноген, Антистрептолизин "О", С-реактивті белок
Жылына 2 рет
Электрокардиографиялық зерттеу (12 бөлікте)
Жылына 2 рет
Эхокардиография
Бірінші жыл ішінде жылына 2 рет, содан кейін жылына 1 рет
Кеуде қуысы ағзаларының рентгенографиясы
Жылына 1 рет
Буындардың рентгенографиясы
Көрсеткіштер бойынша
32
Өкпенің біріншілік гипертензиясы (I 27.0)
6 айда 1 рет
Жылына 2 рет кардиолог
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы
Жылына 1 рет
Өмір бойы
Электрокардиографиялық зерттеу (12 бөлікте)
Жылына 2 рет
Эхокардиография
Жылына 1 рет
Қанның биохимиялық талдауы: қан сарысуындағы жалпы холестерин, тығыздығы жоғары липопротеидтер, тығыздығы төмен липопротеидтер, ТАГ, калий
Жылына 1 рет
Коагулограмма: протромбиндік уақытты (ПВ) кейіннен протромбиндік индексті (ПТИ) және қан плазмасындағы халықаралық нормаланған қатынасты (МО) қолмен әдісімен (ПВ-ПТИ-МНО) есептей отырып анықтау)
Жылына 1 рет
33
Ересектердегі басқа интерстициальды өкпе аурулары (J 84; J 84.0; J 84.1; J 84.8; J 84.9)
Жылына 2 рет
Жылына 2 рет пульмонолог
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы, кеуде қуысы мүшелерінің рентгенографиясы, спирометрия
Жылына 1 рет
Өмір бойы
34
Буллезді бұзылыстар (L 10; L 13.0)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет дерматолог
Қанның жалпы талдауы
Жылына 1 рет
Өмір бойы
35
Аяқталмаған остеогенез (Q 78.0)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет травматолог-ортопед
Анализаторда қан сарысуындағы ревматоидты факторды сандық анықтау
Жылына 1 рет
Буындағы функционалдық қозғалыс көлемін қалпына келтіру
Бір сегменттің рентгенографиясы
36
Туа пайда болған ихтиоз (Q 80)
Жылына 1 рет
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы, қанның биохимиялық талдауы
Жылына 1 рет
Өмір бойы
37
Буллезді эпидермолиз (Q 81)
Жылына 1 рет
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы, қанның биохимиялық талдауы
Жылына 1 рет
Өмір бойы
Созылмалы аурулары бар
адамдарға медициналық
көмек көрсетуді ұйымдастыру,
байқаудың мерзімділігі мен
мерзімдерін, диагностикалық
зерттеулердің міндетті
минимумы мен еселігі
қағидаларына
3-қосымша
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде консультациялық-диагностикалық көмек деңгейінде бейінді мамандардың байқауына жататын аурулардың тізбесі
р/с №
Аурулар тобының атауы
Тексеріп-қарау кезеңділігі
Зертханалық диагностикалық зерттеулердің минимумы
Байқау мерзімдері
МСАК дәрігерінің қарауы
Бейінді мамандардың тексеруі
Зерттеу
Мерзімділігі
Ауырған инфекциялық және паразиттік аурулардың салдары
1
Полиомиелитпен аурудың салдары (B91)
Жылына 2 рет
Жылына 2 рет неврапотолог
Элетронейромиография, көз түбін қарау
Жылына 2 рет
Өмір бойы
2
Эхинококкозға байланысты операциядан кейінгі жағдай (B67)
Жылына 2 рет
Жылына 2 рет хирург
Құрсақ қуысы ағзаларының УДЗ
Жылына 1 рет
Өмір бойы
Плевра және плевра қуысының УДЗ
Кеуде қуысы мүшелерінің рентгенографиясы (2 проекция)
3
Туберкулезден кейінгі жағдайы (В90)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет фтизиатр
Кеуде қуысы мүшелерінің рентгенографиясы (2 проекция)
Жылына 2 рет
Өмір бойы
Туберкулиндиагностика (балаларға)
Қан және қан шығару органдарының аурулары
4
Темір тапшылығы анемиясы (D50)
6 айда 1 рет
Жылына 2 рет гематолог
Ретикулоциттер санын анықтаумен және эритроциттерді морфологиялық зерттеумен қанның жалпы талдауы
Жылына 2 рет
Көрсеткіштердің түзелгенге дейін
5
Басқа тұқым қуалайтын гемолитикалық анемиялар (D58)
6 айда 1 рет
Жылына 2 рет гематолог
Ретикулоциттер санын анықтаумен және эритроциттерді морфологиялық зерттеумен қанның жалпы талдауы
Жылына 2 рет
Өмір бойы
Жылына 2 рет гематолог
Зәрдің жалпы талдауы
Қанның биохимиялық талдауы: жалпы билирубин және оның фракциялары, аланинаминотрансфераза, аспартатаминотрансфераза
6

Приобретенная гемолитическая анемия (D59, за исключением D59.5)
1 раз в 6 месяцев
2 раза в год гематолог
Общий анализ крови с определением количества ретикулоцитов и морфологическим исследованием эритроцитов
2 раза в год
пожизненно
1 раз в год - онколог
Биохимический анализ крови: билирубин и его фракций, сывороточное железо
Исследование осмотической резистентности эритроцитов, определение диаметра и индекса сферичности эритроцитов (кривая Прайса-Джонса)
Электрофорез гемоглобина
Определение уровня ферментов глюкозо-6 фосфатдегидрогеназы, пируваткиназы
1 раз в год
Проба Кумбса
Ультразвуковая допплерография сосудов селезенки и печени
7
Приобретенная чистая красноклеточная аплазия (эритробластопения) (D60), другие апластические анемии (D61, за исключением D 61.9),
Острая постгеморрагическая анемия (D62),
Анемия при новообразованиях (D63)
1 раз в 6 месяцев
2 раза в год гематолог
Развернутый общий анализ крови с подсчетом тромбоцитов, длительность кровотечения, свертываемость крови
2 раза в год
пожизненно
1 раз в год онколог
Биохимический анализ крови: определение креатинина у пациентов на иммуноосупрессивной терапии, билирубина и его фракций, аланинаминотрансфераза, аспартатаминотрансфераза
1 раз в год
Болезни эндокринной системы, расстройства питания и нарушения обмена веществ
8
Другие формы гипотиреоза (E03), Другие формы нетоксического зоба (Узловой и смешанный эутиреоидный зоб после операции) (Е04)
1 раз в год
1 раз в год эндокринолог
Определение тиреотропного гормона (ТТГ), свободного тироксина (T4), антитела к тиреоидной пероксидазе в сыворотке крови методом иммуноферментного анализа
1 раз в год
пожизненно
Общий анализ крови
1 раз в год
УЗИ щитовидной железы, электрокардиография
1 раз в год
Рентгенография коленных суставов и стоп, а также кистей для определния костного возраста у детей до 15 лет
по показаниям (1 раз в 2 года)
9
Гипопаратиреоз (E20)
1 раз в год
1 раз в год эндокринолог
Паратиреоидный гормон методом иммуноферментного анализа
1 раз в год
пожизненно
Биохимический анализ крови: фосфор, общий и ионизированный кальций, глюкоза, креатинин
1 раз в год
10
Гиперфункция гипофиза (Е22, за исключением Е 22.8)
1 раз в год
1 раз в год эндокринолог
Рентгенография черепа (турецкое седло)
1 раз в год
наблюдение в течение 2 лет при стабилизации клинических показателей
1 раз в год гинеколог
МРТ головного мозга
по показаниям (1 раз в 2 года)
Определение пролактина
1 раз в год
УЗИ органов малого таза, денситометрия
1 раз в год
11
Гипофункция и другие нарушения гипофиза (Е 23, за исключением Е 23.0)
Несахарный диабет (E23.2)
1 раз в год
1 раз в год эндокринолог
Рентгенография черепа (турецкое седло)
1 раз в год
пожизненно
МРТ головного мозга
по показаниям (1 раз в 2 года)
Определение адренокортикотропного гормона (АКТГ) в сыворотке крови ИФА-методом
1 раз в год
12
Синдром Иценко-Кушинга (Е24)
1 раз в год
1 раз в год эндокринолог
УЗИ надпочечников
1 раз в год
пожизненно
Определение кортизола крови
Определение уровня свободного кортизола в суточной моче
Определение гликемии натощак и через 2 часа после еды
Рентгенография грудного и поясничного отделов позвоночника, определение полей зрения
13
Адреногенитальные расстройства (Е25)
1 раз в год
1 раз в год эндокринолог, уролог
Определение калия (K) в сыворотке крови
1 раз в год
наблюдение в течение 5 лет при стойкой ремиссии
Определение натрия (Na) в сыворотке крови
1 раз в год
Рентгенография левой кисти
1 раз в год
Определение уровня тестостерона
1 раз в год
Определение тиреотропного гормона (ТТГ), свободного тироксина (T4), антитела к тиреоидной пероксидазе в сыворотке крови методом иммуноферментного анализа
1 раз в год
УЗИ надпочечников
по показаниям (1 раз в год)
УЗИ органов малого таза
по показаниям (1 раз в год) у девочек подростков
УЗИ яичек
по показаниям (1 раз в год) у мальчиков
14
Дисфункция яичников (Е28)
1 раз в год
1 раз в год гинеколог, эндокринолог
Общий анализ крови, общий анализ мочи
1 раз в год
наблюдение в течение 3 лет при стойкой ремиссии, улучшении клинических показателей
Рентгенография кисти
1 раз в год
Определение в сыворотке крови методом иммуноферментного анализа: тиреотропный гормон (ТТГ), фолликулостимулирующий гормон (ФСГ), лютеинизирующий гормон (ЛГ), пролактин, Т общий, ДЭАС, прогестерон, кортизол, определение глобулинсвязывающего полового гормона (ГСПГ)
1 раз в год
УЗИ органов малого таза
1 раз в год
УЗИ молочных желез
1 раз в год
УЗИ щитовидной железы
1 раз в год
15
Нарушения полового созревания, не классифицированные в других рубриках (E30)
1 раз в год
1 раз в год гинеколог, эндокринолог
Общий анализ крови, общий анализ мочи
1 раз в год
наблюдение в течение 3 лет при стойкой ремиссии, улучшении клинических показателей
Определение в сыворотке крови методом иммуноферментного анализа: тиреотропный гормон (ТТГ), фолликулостимулирующий гормон (ФСГ), лютеинизирующий гормон (ЛГ), пролактин, Т общий, ДЭАС, прогестерон, кортизол, определение глобулинсвязывающего полового горомона (ГСПГ)
УЗИ органов малого таза
УЗИ молочных желез
УЗИ щитовидной железы
16
Другие эндокринные нарушения (E34)
1 раз в год
1 раз в год эндокринолог
Биохимический анализ крови: натрий, калий, хлориды, креатинин и/или мочевина
по показаниям (1 раз в год)
пожизненно
Общий анализ крови, общий анализ мочи
2 раза в год
УЗИ органов малого таза
2 раза в год
Определение фолликулостимулирующего гормона, лютеинизирующего гормона (ЛТГ), эстрогена, прегнандиола, андрогена, 17 КС
2 раза в год
17
Недостаточность витамина D (E55)
1 раз в год
1 рах в год хирург-ортопед
Биохимический анализ крови на кальций и фосфор
2 раза в год
в течение трех лет
Рентгенография лучезапястного сустава
по показаниям (1 раз в год)
Болезни мочеполовой системы
18
Выпадение женских половых органов (N81)
1 раз в год
1 раз в год акушер-гинеколог
Мазок на онкоцитологию
1 раз в год
до полного выздоровления
УЗИ органов малого таза
19
Отсутствие менструаций, скудные и редкие менструации (N91)
1 раз в год
1 раз в год акушер-гинеколог
Общий анализ крови
1 раз в год
восстановление менструальной функции
Исследование крови на гормоны методом иммуноферментного анализа: прогестерон, фолликулостимулирующий гормон (ФСГ), лютеинизирующий гормон (ЛГ), тестостерон, тиреотропный гормон (ТТГ), Т3 свободный, антитела к тиреоидной пероксидазе в сыворотке крови
УЗИ органов малого таза (трансвагинально)
20
Другие аномальные кровотечения из матки и влагалища (N93)
1 раз в год
1 раз в год акушер-гинеколог
Исследование крови на гормоны методом иммуноферментного анализа: прогестерон, фолликулостимулирующий гормон (ФСГ), лютеинизирующий гормон (ЛГ), тестостерон, тиреотропный гормон (ТТГ), Т3 свободный, антитела к тиреоидной пероксидазе в сыворотке крови методом иммуноферментного анализа
1 раз в год
восстановление менструальной функции
УЗИ органов малого таза (трансвагинально)
Коагулограмма: ПВ, фибриноген, АЧТВ, МНО
Гистероскопия
21
Женское бесплодие (N97)
1 раз в год
1 раз в год акушер-гинеколог
Мазок на онкоцитологию; мазок на степень чистоты
1 раз в год
восстановление фертильности
УЗИ органов малого таза
Общий анализ крови, исследование крови на гормоны методом иммуноферментного анализа: прогестерон; фолликулостимулирующий гормон (ФСГ), лютеинизирующий гормон (ЛГ), тестостерон, тиреотропный гормон (ТТГ), Т3 свободный, антитела к тиреоидной пероксидазе в сыворотке крови
Болезни нервной системы
22
Последствия воспалительных болезней центральной нервной системы (G09)

Жүре пайда болған гемолитикалық анемия (D59, D59.5 қоспағанда)
6 айда 1 рет
Жылына 2 рет гематолог
Ретикулоциттер санын анықтаумен және эритроциттерді морфологиялық зерттеумен қанның жалпы талдауы
Жылына 2 рет
Өмір бойы
Жылына 2 рет онколог
Қанның биохимиялық талдауы: билирубин және оның фракциялары, сарысулық темір
Эритроциттердің осмотикалық резистенттілігін зерттеу, эритроциттердің диаметрі мен сфералық индексін анықтау (Прайс-Джонс қисығы)
Гемоглобин электрофорезі
Жылына 1 рет
Глюкозо-6 фосфатдегидрогеназа, пируваткиназа ферменттерінің деңгейін анықтау
Кумбс сынамасы
Көкбауыр және бауыр тамырларының ультрадыбыстық допплерографиясы
7
Жүре пайда болған қызыл жасушалы аплазиясы (эритробластопения) (D60) басқа апластикалық анемиялар (D61, D 61.9 басқа) Жіті постгеморрагиялық анемия (D62) Жаңа түзілімдер кезіндегі Анемия (D63)
6 айда 1 рет
Жылына 2 рет гематолог
Тромбоциттерді есептеумен қанның жалпы толық талдауы, қан кетудің ұзақтығы, қанның ұюы
Жылына 2 рет
Өмір бойы
Жылына 1 рет онколог
Қанның биохимиялық талдауы: иммуносупрессивті терапия, билирубин және оның фракциялары, аланинаминотрансфераза, аспартатаминотрансфераза емделушілерде креатининді анықтау
Жылына 1 рет
Эндокриндік жүйенің аурулары, тамақтанудың бұзылуы және зат алмасуының бұзылуы
8
Гипотиреоздың басқа түрлері (E03), токсикалық емес зобтың басқа түрлері (операциядан кейінгі түйіндік және аралас эутиреоидты зоб) (Е04)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет эндокринолог
Иммуноферменттік талдау әдісімен қан сарысуындағы тиреотропты гормонды (ТТГ), еркін тироксинді (T4), тиреоидты пероксидазаға антиденені анықтау
Жылына 1 рет
Өмір бойы
Қанның жалпы талдауы
Жылына 1 рет
Қалқанша безінің УДЗ, электрокардиография
Жылына 1 рет
15 жасқа дейінгі балалардағы тізе буындарының және табанның, сондай-ақ сүйек жасын анықтауға арналған қолдың рентгенографиясы
көрсеткіштер бойынша (2 жылда 1 рет)
9
Гипопаратиреоз (E20)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет эндокринолог
Иммуноферменттік талдау әдісімен паратиреоидты гормон
Жылына 1 рет
Өмір бойы
Қанның биохимиялық талдауы: фосфор, жалпы және иондалған кальций, глюкоза, креатинин
Жылына 1 рет
10
Гипофиз гиперфункциясы (Е22, Е 22.8 басқа)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет эндокринолог
Бас сүйегінің рентгенографиясы (түрік ершігі)
Жылына 1 рет
Клиникалық көрсеткіштерді тұрақтандыру кезінде 2 жыл бойы байқау
Жылына 1 рет гинеколог
Мидың МРТ
көрсеткіштер бойынша (2 жылда 1 рет)
Пролактинді анықтау
Жылына 1 рет
Кіші жамбас мүшелерін УДЗ, денситометрия
Жылына 1 рет
11
Гипофункция және гипофиздің басқа да бұзылулары (Е 23, Е 23.0 басқа) Қантсыз диабет (E23.2)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет эндокринолог
Бас сүйегінің рентгенографиясы (түрік ершігі)
Жылына 1 рет
Өмір бойы
Мидың МРТ
көрсеткіштер бойынша (2 жылда 1 рет)
Қан сарысуындағы адренокортикотропты гормонды (АКТГ) ИФТ әдісімен анықтау
Жылына 1 рет
12
Иценко-Кушинг синдромы (Е24)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет эндокринолог
Бүйрек үсті безінің УДЗ
Жылына 1 рет
Өмір бойы
Қан кортизолын анықтау
Тәуліктік несептегі бос кортизол деңгейін анықтау
Аш қарынға гликемияны анықтау және тамақтан кейін 2 сағаттан соң
Омыртқаның кеуде және бел бөліктерінің рентгенографиясы, көру өрісін анықтау
13
Адреногениталдық бұзылулар (Е25)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет эндокринолог, уролог
Қан сарысуындағы калийді (K) анықтау
Жылына 1 рет
Тұрақты ремиссия кезінде 5 жыл бойы байқау
Қан сарысуындағы натрийді (Na) анықтау
Жылына 1 рет
Сол жақ білектің рентгенографиясы
Жылына 1 рет
Тестостерон деңгейін анықтау
Жылына 1 рет
Иммуноферменттік талдау әдісімен қан сарысуындағы тиреотропты гормонды (ТТГ), еркін тироксинді (T4), тиреоидты пероксидазаға антиденені анықтау
Жылына 1 рет
Бүйрек үсті безінің УДЗ
көрсеткіштер бойынша (жылына 1 рет)
Кіші жамбас мүшелерін УДЗ
жасөспірім қыздарда айғақтар бойынша (жылына 1 рет)
Ата без УДЗ
ұлдар көрсеткіштері бойынша (жылына 1 рет)
14
Аналық бездердің дисфункциясы (Е28)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет гинеколог, эндокринолог
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы
Жылына 1 рет
Тұрақты ремиссия кезінде 3 жыл бойы байқау, клиникалық көрсеткіштерді жақсарту
Қолдың рентгенографиясы
Жылына 1 рет
Иммуноферменттік талдау әдісімен қан сарысуында анықтау: тиреотропты гормон (ТТГ), фолликулстимуляциялаушы гормоны (ФСГ), лютеинизациялаушы гормоны (ЛГ), пролактин, Т жалпы, ДЭАС, прогестерон, кортизол, глобулинсвязающего жыныс гормонын анықтау (ГСПГ)
Жылына 1 рет
Кіші жамбас мүшелерін УДЗ
Жылына 1 рет
Сүт бездерін УДЗ
Жылына 1 рет
Қалқанша безінің УДЗ
Жылына 1 рет
15
Жыныстық жетілудің бұзылуы, басқа айдарларда жіктелмеген (E30)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет гинеколог, эндокринолог
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы
Жылына 1 рет
Тұрақты ремиссия кезінде 3 жыл бойы байқау, клиникалық көрсеткіштерді жақсарту
Иммуноферменттік талдау әдісімен қан сарысуында анықтау: тиреотропты гормон (ТТГ), фолликулстимуляциялаушы гормоны (ФСГ), лютеинизациялаушы гормоны (ЛГ), пролактин, Т жалпы, ДЭАС, прогестерон, кортизол, глобулин байланыстыратын жыныс горомонын анықтау (ГСПГ)
Кіші жамбас мүшелерін УДЗ
Сүт бездерін УДЗ
Қалқанша безінің УДЗ
16
Басқа эндокриндік бұзылулар (E34)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет эндокринолог
Қанның биохимиялық талдауы: натрий, калий, хлоридтер, креатинин және / немесе несепнәр
көрсеткіштер бойынша (жылына 1 рет)
Өмір бойы
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы
Жылына 2 рет
Кіші жамбас мүшелерін УДЗ
Жылына 2 рет
Фолликулостимуляциялаушы гормоны, лютеинизациялаушы гормонды (ЛГ), эстрогендерді, прегнандиолды, андрогенді анықтау 17 КС
Жылына 2 рет
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы
Жылына 2 рет
17
D витаминінің жеткіліксіздігі (E55)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет хирург-ортопед
Кальций мен фосфорға қанның биохимиялық талдауы
Жылына 2 рет
Үш жыл ішінде
Білезік буынының рентгенографиясы
көрсеткіштер бойынша (жылына 1 рет)
Несеп-жыныс жүйесінің аурулары
18
Әйел жыныс мүшелерінің түсуі (N81)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет акушер-гинеколог
Онкоцитологияға жағынды
Жылына 1 рет
Толық сауыққанға дейін
Кіші жамбас мүшелерін УДЗ
19
Етеккірдің болмауы, аздаған және сирек етеккір (N91)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет акушер-гинеколог
Қанның жалпы талдауы
Жылына 1 рет
Етеккір функциясын қалпына келтіру
Қанды иммуноферменттік талдау әдісімен гормондарға зерттеу: прогестерон, фолликулостимуляциялық гормон (ФСГ), лютеинизациялық гормон (ЛГ), тестостерон, тиреотропты гормон (ТТГ), Т3 тегін, қан сарысуындағы тиреоидты пероксидазға антиденелер
Кіші жамбас мүшелерін УДЗ (трансвагинальді)
20
Жатырдан және қынаптан басқа да аномальды қан кетулер (N93)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет акушер-гинеколог
Қанды иммуноферменттік талдау әдісімен гормондарға зерттеу: прогестерон, фолликулостимуляциялық гормон (ФСГ), лютеинизациялық гормон (ЛГ), тестостерон, тиреотропты гормон (ТТГ), Т3 тегін, қан сарысуындағы тиреоидты пероксидазға антиденелер
Жылына 1 рет
Етеккір функциясын қалпына келтіру
Кіші жамбас мүшелерін УДЗ (трансвагинальді)
Коагулограмма: ПВ, фибриноген, АЧТВ, МНО
Гистероскопия
21
Әйел бедеулігі (N97)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет акушер-гинеколог
Онкоцитологияға жағынды; тазалық сатысын анықтауға жағынды
Жылына 1 рет
Бедеуліктің қалыпқа келуі
Онкоцитологияға жағынды
Қанды иммуноферменттік талдау әдісімен гормондарға зерттеу: прогестерон, фолликулостимуляциялаушы гормоны (ФСГ), лютеинизациялаушы гормоны (ЛГ), тестостерон, тиреотропты гормон (ТТГ), Т3 тегін, қан сарысуындағы тиреоидты пероксидазға антиденелер
Жүйке жүйесінің аурулары
22
Орталық жүйке жүйесінің қабыну ауруларының салдары (G09)

1 раз в 6 месяцев
2 раза в год невропатолог и офтальмолог
Осмотр глазного дна
2 раза в год
наблюдение до достижения полного или частичного восстановления функций
МРТ головного мозга
по показаниям (1 раз в 2 года)
23
Болезнь Паркинсона (G20)
1 раз в год
2 раза в год невропатолог
Электрокардиография
1 раз в год
пожизненно
УЗДГ сосудов головного мозга
1 раз в год
МРТ головного мзга
по показаниям (1 раз в 2 года)
24
Другие дегенеративные болезни базальных ганглиев (G23)
1 раз в год
2 раза в год невропатолог
Электрокардиография
1 раз в год
пожизненно
УЗДГ сосудов головного мозга
1 раз в год
МРТ головного мозга
по показаниям (1 раз в 2 года)
25
Мигрень (G43)
1 раз в год
2 раза в год невропатолог
Эхокардиография
1 раз в год
наблюдение до полного или частичного восстановления функций: улучшения качество жизни
Эхоэнцефалография
по показаниям (1 раз в год)
Рентгенография пазух носа
по показаниям (1 раз в год)
УЗИ головного мозга у детей до 1 года
по показаниям (1 раз в год)
Электроэнцефалография видеомониторинг, УЗДГ брахиоцефальных сосудов
по показаниям (1 раз в год)
26
Поражения тройничного нерва (G50)
1 раз в год
1 раз в год невропатолог
МРТ головного мозга
по показаниям (1 раз в 2 года)
наблюдение в течении 1 года при условии регресса и/или стабилизации неврологических симптомов
27
Поражение лицевого нерва (G51)
1 раз в год
1 раз в год невропатолог
Электронейромиография
1 раз в год
наблюдение в течении 1 года при условии регресса и/или стабилизации неврологических симптомов
28
Поражения других черепных нервов (G52)
1 раз в год
1 раз в год невропатолог
Электронейромиография
1 раз в год
наблюдение в течении 1 года при условии регресса и/или стабилизации неврологических симптомов
МРТ головного мозга
по показаниям (1 раз в 2 года)
29
Поражения нервных корешков и сплетений (G54)
1 раз в год
1 раз в год невропатолог
Электронейромиография
1 раз в год
наблюдение в течении 1 года при условии регресса и/или стабилизации неврологических симптомов
МРТ головного мозга
1 раз в 2 года
30
Myasthenia gravis и другие нарушения нервно-мышечного синапса (G70.0-G70.9)
2 раза в год
2 раза в год невропатолог
Электронейромиография
2 раза в год
пожизненно
КТ органов грудной клетки, МРТ органов средостения
по показаниям (1 раз в год)
31
Другие болезни спинного мозга (G95)
1 раз в год
2 раза в год невропатолог
Электрокардиография, электролиты крови
2 раза в год
пожизненно
Электронейромиография
1 раз в год
МРТ шейно-грудного отдела позвоночника
по показаниям (1 раз в 2 года)
Болезни глаз
32
Иридоциклит (H20)
1 раз в год
1 раз в год офтальмолог
Скиоскопия
1 раз в год
купирование воспалительного процесса
Тонометрия
1 раз в год
Биомикроскопия
1 раз в год
33
Хориоретинальные дистрофии (после лазерных операций) (H32)
1 раз в год
1 раз в год офтальмолог
Визометрия
1 раз в год
пожизненно
Периметрия, офтальмоскопия, биомикроскопия глаза
1 раз в год
34
Отслойка и разрывы сетчатки (H33)
1 раз в год
1 раз в год офтальмолог
Визометрия
1 раз в год
пожизненно
Периметрия, офтальмоскопия, биомикроскопия глаза
1 раз в год
ОСТ, циклоскопия
1 раз в год
УЗИ глазного яблока
по показаниям (1 раз в 2 года)
1 раз в год невропатолог
УЗДГ брахиоцефального ствола
по показаниям (1 раз в 2 года)
35
Окклюзии сосудов сетчатки (H34)
1 раз в год
1 раз в год офтальмолог
Визометрия
1 раз в год
пожизненно
Периметрия, офтальмоскопия, биомикроскопия глаза
1 раз в год
1 раз в год невропатолог
ОСТ, циклоскопия
1 раз в год
УЗДГ брахиоцефального ствола
по показаниям (1 раз в 2 года)
36
Другие болезни сетчатки (H35)
1 раз в год
1 раз в год офтальмолог
Визометрия
1 раз в год
пожизненно
1 раз в год невропатолог
Периметрия, офтальмоскопия, биомикроскопия глаза
37
Болезни глазного яблока (H44)
1 раз в год
1 раз в год офтальмолог
Визометрия
1 раз в год
пожизненно
Периметрия
1 раз в год
38
Глаукома (H40)
1 раз в год
1 раз в год офтальмолог
Суточная тонометрия (бесконтактно) (1 глаз)
1 раз в год
пожизненно
Разгрузочные и нагрузочные пробы при глаукоме (1 глаз)
Периметрия
Кератометрия
Гониоскопия
39
Нарушение рефракции и аккомодации (H52)
1 раз в год
1 раз в год офтальмолог
Рефрактометрия, скиаскопия
1 раз в год
улучшение остроты зрения
Визометрия
Офтальмоскопия
40
Расстройство зрения (H53)
1 раз в год
2 раза в год офтальмолог
Рефрактометрия, скиаскопия, визометрия, офтальмоскопия
1 раз в год
улучшение остроты зрения
Болезни органов слуха
41
Гнойный средний отит (H66)
1 раз в год
1 раз в год оториноларинголог
Рентгенография пирамиды височной кости
1 раз в год
купирование воспалительного процесса
42
Другие болезни среднего уха и сосцевидного отростка (Н74)
1 раз в год
1 раз в год оториноларинголог
Рентгенография пирамиды височной кости
1 раз в год
купирование воспалительного процесса
43
Кондуктивная и нейросенсорная потеря слуха (Н90)
1 раз в год
1 раз в год оториноларинголог
Тональная пороговая аудиометрия
1 раз в год
пожизненно
Болезни системы кровообращения
44
Кардиомиопатия (I42)
1 раз в 6 месяцев
2 раза в год кардиолог
Общий анализ крови, общий анализ мочи
1 раз в год
пожизненно
Электрокардиографическое исследование (в 12 отведениях)
2 раза в год
Эхокардиография
1 раз в год
Биохимический анализ крови: общий холестерин в сыворотке крови, липопротеидов высокой плотности, липопротеидов низкой плотности, ТАГ, калий
1 раз в год
Коагулограмма: определение протромбинового времени (ПВ) с последующим расчетом протромбинового индекса (ПТИ) и международного нормализованного отношения (МНО) в плазме крови ручным методом (ПВ-ПТИ-МНО)
1 раз в год
45
.
Предсердно-желудочковая (атриовентрикулярная) блокада и блокада левой ножки пучка Гисса (I44)
1 раз в 6 месяцев
2 раза в год кардиолог
Общий анализ крови
1 раз в год
до полного выздоровления и отсутствия рецидива в течение 5 лет
Электрокардиографическое исследование (в 12 отведениях)
2 раза в год
Эхокардиография
1 раз в год
Биохимический анализ крови: липопротеиды низкой плотности, калий
1 раз в год
46
Предсердно-желудочковая (атриовентрикулярная) блокада и блокада правой ножки пучка Гисса (I45)
1 раз в 6 месяцев
2 раза в год кардиолог
Определение натрия (Na) в сыворотке крови
1 раз в год
пожизненно
Коагулограмма: определение протромбинового времени (ПВ) с последующим расчетом протромбинового индекса (ПТИ) и международного нормализованного отношения (МНО) в плазме крови ручным методом (ПВ-ПТИ-МНО)
1 раз в год
47
Наследственная и идиопатическая невропатия (G60)
1 раз в год
1 раз в год невропатолог
Общий анализ крови; общий анализ мочи; коагулограмма; протромбиновый индекс, МНО; биохимический анализ крови: глюкоза крови, холестерин, липопротеиды низкой и высокой плотности
1 раз в год
пожизненно
1 раз в год кардиолог
Электрокардиография, УЗДГ сосудов головного мозга, УЗДГ брахиоцефальных артерий
1 раз в год
МРТ головного мозга
по показаниям (1 раз в 2 года)
48
Болезни капилляров (I78)
1 раз в год
1 раз в год гематолог, ревматолог, ангиохирург (по показаниям)
Общий анализ крови
1 раз в год
до полного выздоровления и отсутствия рецидива в течение 5 лет
Общий анализ мочи
1 раз в год
Биохимический анализ крови: общий и прямой биллирубин
1 раз в год
49
Атеросклероз (I70)
1 раз в год
1 раз в год хирург, ангиохирург, кардиолог
Биохимический анализ крови; холестерин, ЛПВП, ЛПНП, ТАГ, глюкоза
1 раз в год
пожизненно
УЗДГ артерий верхних и нижних конечностей
УЗДГ ветвей дуги аорты
50
Аневризма и расслоение аорты (I71)
2 раза в год
2 раза в год ангиохирург
УЗДГ брюшного отдела аорты и ее ветвей
1 раз в год
пожизненно
КТ с контрастированием аорты
по показаниям (1 раз в 2 года)
51
Другие болезни периферических сосудов (I73)
1 раз в год
1 раз в год хирург, ангиохирург
Определение ревматоидного фактора в сыворотке крови количественно на анализаторе
1 раз в год
наблюдение в течении 3-х лет при отсутствии признаков прогрессирования заболевания
УЗДГ артерий верхних и нижних конечностей
1 раз в год
52
Другие поражения артерий и артериол (I77)
1 раз в год
1 раз в год хирург, ангиохирург
Общий анализ крови
1 раз в год
наблюдение в течении 1 года при отсутствии признаков прогрессирования заболевания
УЗДГ артерий верхних и нижних конечностей
53

6 айда 1 рет
Жылына 2 рет невропатолог и офтальмолог
Көз түбін тексеру
Жылына 2 рет
Функциялардың толық немесе ішінара қалпына келуіне дейін байқау
Мидың МРТ
көрсеткіштер бойынша (2 жылда 1 рет)
23
Паркинсон ауруы (G20)
Жылына 1 рет
Жылына 2 рет невропатолог
Электрокардиография
Жылына 1 рет
Өмір бойы
Ми тамырларының УДДГ
Жылына 1 рет
Мидың МРТ
көрсеткіштер бойынша (2 жылда 1 рет)
24
Базальдік ганглийлердің басқа да дегенеративті аурулары (G23)
Жылына 1 рет
Жылына 2 рет невропатолог
Электрокардиография
Жылына 1 рет
Өмір бойы
Ми тамырларының УДДГ
Жылына 1 рет
Мидың МРТ
көрсеткіштер бойынша (2 жылда 1 рет)
25
Бас сақинасы (G43)
Жылына 1 рет
Жылына 2 рет невропатолог
Эхокардиография
Жылына 1 рет
Функцияларды толық немесе ішінара қалпына келтіргенге дейін байқау : өмір сүру сапасын жақсарту
Эхоэнцефалография
көрсеткіштер бойынша (жылына 1 рет)
Мұрын қуысының рентгенографиясы
көрсеткіштер бойынша (жылына 1 рет)
1 жасқа дейінгі балалардағы бас миының УДЗ
көрсеткіштер бойынша (жылына 1 рет)
Электроэнцефалография видеомониторинг, брахиоцефалдық тамырлардың УЗДГ
көрсеткіштер бойынша (жылына 1 рет)
26
Үштік жүйкесінің зақымдануы (G50)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет невропатолог
Мидың МРТ
көрсеткіштер бойынша (2 жылда 1 рет)
Регресс жағдайында 1 жыл бойы байқау және/немесе неврологиялық симптомдарды тұрақтандыру
27
Бет жүйкесінің зақымдануы (G51)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет невропатолог
Электронейромиография
Жылына 1 рет
Регресс жағдайында 1 жыл бойы байқау және/немесе неврологиялық симптомдарды тұрақтандыру
28
Басқа бас сүйек жүйкесінің зақымдануы (G52)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет невропатолог
Электронейромиография
Жылына 1 рет
Регресс жағдайында 1 жыл бойы байқау және/немесе неврологиялық симптомдарды тұрақтандыру
Мидың МРТ
көрсеткіштер бойынша (2 жылда 1 рет)
29
Жүйке түбіршектері мен өрімдерінің зақымдануы, (G54)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет невропатолог
Электронейромиография
Жылына 1 рет
Регресс жағдайында 1 жыл бойы байқау және/немесе неврологиялық симптомдарды тұрақтандыру
Мидың МРТ
1 раз в 2 года
30
Myasthenia gravis және жүйке-бұлшықет синапсінің басқа да бұзылуы (G70.0-G70.9)
Жылына 2 рет
Жылына 2 рет невропатолог
Электронейромиография
Жылына 2 рет
Өмір бойы
Көкірек қуысы ағзаларының КТ, көкірек қуысы ағзаларының МРТ
Көрсеткіштері боййынша (жылына 1 рет)
31
Жұлынның басқа да аурулары (G95)
Жылына 1 рет
Жылына 2 рет невропатолог
Электрокардиография, қан электролиттері
Жылына 2 рет
Өмір бойы
Электронейромиография
Жылына 1 рет
Мойын-кеуде омыртқасының МРТ
көрсеткіштер бойынша (2 жылда 1 рет)
Көз аурулары
32
Иридоциклит (H20)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет офтальмолог
Скиоскопия
Жылына 1 рет
Қабыну процесін тоқтату
Тонометрия
Жылына 1 рет
Биомикроскопия
Жылына 1 рет
33
Хориоретиналдық дистрофиялар (лазерлік операциялардан кейін) (H 32)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет офтальмолог
Визометрия
Жылына 1 рет
Өмір бойы
Көздің периметриясы, офтальмоскопиясы, биомикроскопиясы
Жылына 1 рет
34
Тор қабатының қатпарлануы және жарылуы (H33)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет офтальмолог
Визометрия
Жылына 1 рет
Өмір бойы
Көздің периметриясы, офтальмоскопиясы, биомикроскопиясы
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет офтальмолог
ОСТ, циклоскопия
Жылына 1 рет
Брахиоцефальды тамырлардың УДДГ
Көрсеткіштер бойынша (2 жылда 1 рет)
Көз алмасының УДЗ
көрсеткіштер бойынша (2 жылда 1 рет)
35
Торлы тамырлардың бітелуі (H34)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет офтальмолог
Визометрия
Жылына 1 рет
Өмір бойы
Көздің периметриясы, офтальмоскопиясы, биомикроскопиясы
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет офтальмолог
ОСТ, циклоскопия
Жылына 1 рет
Брахиоцефальды оқпанның УДДГ
көрсеткіштер бойынша (2 жылда 1 рет)
36
Басқа торлы аурулар (H35)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет офтальмолог
Визометрия
Жылына 1 рет
Өмір бойы
Жылына 1 рет невропатолог
Периметрия, офтальмоскопия, көз биомикроскопиясы
37
Көз алмасының аурулары (H44)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет офтальмолог
Визометрия
Жылына 1 рет
Өмір бойы
Периметрия
Жылына 1 рет
38
Глаукома (H40)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет офтальмолог
Тәуліктік тонометрия (байланыссыз) (1 көз)
Жылына 1 рет
Өмір бойы
Глаукома кезіндегі түсіру және жүктеме сынамалары (1 көз)
Периметрия
Кератометрия
Гониоскопия
39
Рефракция және аккомодацияның бұзылуы (H52)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет офтальмолог
Рефрактометрия, скиаскопия
Жылына 1 рет
Көру өткірлігін жақсарту
Визометрия
Офтальмоскопия
40
Көрудің бұзылуы (H53)
Жылына 1 рет
Жылына 2 рет офтальмолог
Рефрактометрия, скиаскопия, визометрия, офтальмоскопия
Жылына 1 рет
Көру өткірлігін жақсарту
Есту органдарының аурулары
41
Іріңді орташа отит (H66)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет оториноларинголог
Самай сүйегінің пирамидасының рентгенографиясы
Жылына 1 рет
Қабыну процесін тоқтату
42
Орта құлақтың және емізік тәрізді өсіндінің басқа да аурулары (Н74)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет оториноларинголог
Самай сүйегінің пирамидасының рентгенографиясы
Жылына 1 рет
Қабыну процесін тоқтату
43
Естудің кондуктивтік және нейросенсорлық жоғалуы (Н90)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет оториноларинголог
Тоналды шекті аудиометрия
Жылына 1 рет
Өмір бойы
Қан айналымы жүйесінің аурулары
44
Кардиомиопатия (I42)
6 айда 1 рет
Жылына 2 рет кардиолог
Қанның жалпы талдауы
Зәрдің жалпы талдауы
Жылына 1 рет
Өмір бойы
Электрокардиографиялық зерттеу (12 бөлікте)
Жылына 2 рет
Эхокардиография
Жылына 1 рет
Қанның биохимиялық талдауы: қан сарысуындағы жалпы холестерин, тығыздығы жоғары липопротеидтер, тығыздығы төмен липопротеидтер, ТАГ, калий
Жылына 1 рет
Коагулограмма: протромбиндік уақытты (ПВ) кейіннен протромбиндік индексті (ПТИ) және қан плазмасындағы халықаралық нормаланған қатынасты (МО) қолмен әдісімен (ПВ-ПТИ-МНО) есептей отырып анықтау)
Жылына 1 рет
45
Жүрек алды-қарыншалық (атриовентрикулярлы) блокада және ГИС шоғырының сол аяғының блокада (I44)
6 айда 1 рет
Жылына 2 рет кардиолог
Қанның жалпы талдауы
Жылына 1 рет
Толық сауыққанға дейін және 5 жыл ішінде рецидивтің болмауы
Электрокардиографиялық зерттеу (12 бөлікте)
Жылына 2 рет
Эхокардиография
Жылына 1 рет
Қанның биохимиялық талдауы: тығыздығы төмен липопротеидтер, калий
Жылына 1 рет
46
Жүрек алды-қарыншалық (атриовентрикулярлы) блокада және ГИС шоғырының оң аяғының блокадасы (I45)
6 айда 1 рет
Жылына 2 рет кардиолог
Қан сарысуындағы натрийді (Na) анықтау
Жылына 1 рет
Өмір бойы
Коагулограмма: протромбиндік уақытты (ПВ) кейіннен протромбиндік индексті (ПТИ) және қан плазмасындағы халықаралық нормаланған қатынасты (МО) қолмен әдісімен (ПВ-ПТИ-МНО) есептей отырып анықтау)
Жылына 1 рет
47
Тұқым қуалайтын және идиопатиялық невропатия (G60)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет невропатолог
Қанның жалпы талдауы; несептің жалпы талдауы; коагулограмма; протромбин индексі, МО;
қанның биохимиялық талдауы: қан глюкозы, холестерин, төмен және жоғары тығыздықтағы липопротеидтер
Жылына 1 рет
Өмір бойы
Жылына 1 рет кардиолог
Электрокардиография, ми тамырларының УДДГ, брахиоцефалдық артериялардың УДДГ
Жылына 1 рет
Мидың МРТ
көрсеткіштер бойынша (2 жылда 1 рет)
48
Капиллярлар аурулары (I78)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет гематолог, ревматолог, ангиохирург (көрсеткіштер бойынша)
Қанның жалпы талдауы
Жылына 1 рет
Толық сауыққанға дейін және 5 жыл ішінде рецидивтің болмауы
Зәрдің жалпы талдауы
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет
49
Атеросклероз (I70)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет хирург, ангиохирург, кардиолог
Қанның биохимиялық талдауы: жалпы және тікелей билирубин
Жылына 1 рет
Өмір бойы
Жоғарғы және төменгі аяқ артерияларының УДДГ
УДДГ тармақтары қолқа доғасын
50
Қолқаның аневризмасы мен қатпарлануы (I71)
Жылына 2 рет
Жылына 2 рет ангиохирург
Қолқаның іш бөлімінің УДДГ және оның бұтақтарының
Жылына 1 рет
Өмір бойы
Қолқа контрастымен КТ
көрсеткіштер бойынша (2 жылда 1 рет)
51
Перифериялық тамырлардың басқа да аурулары (I73)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет хирург, ангиохирург
Анализаторда қан сарысуындағы ревматоидты факторды сандық анықтау
Жылына 1 рет
Аурудың өршу белгілері болмаған кезде 3 жыл бойы байқау
Жоғарғы және төменгі аяқ артерияларының УДДГ
Жылына 1 рет
52
Артериялардың және артериялардың басқа зақымданулары (I77)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет хирург, ангиохирург
Қанның жалпы талдауы
Жылына 1 рет
Аурудың өршу белгілері болмаған кезде 1 жыл бойы байқау
Жоғарғы және төменгі аяқ артерияларының УДДГ
53

Флебит и тромбофлебит (I80) Постфлебитический синдром (I87) Варикозное расширение вен нижних конечностей (I83)
1 раз в год
1 раз в год хирург, ангиохирург
УЗДГ вен нижних конечностей
1 раз в год
наблюдение в течение 2 лет при отсутствии признаков прогрессирования заболевания
Болезни органов дыхания
54
Эмфизема легкого (J43.9)
1 раз в год
1 раз в год хирург, пульмонолог
Рентгенография органов грудной клетки, спирометрия
2 раза в год
пожизненно
КТ органов грудной
1 раз в год
Болезни органов пищеварения
55
Гингивит и болезни парадонта (K05)
1 раз в год
1 раз в год стоматолог
Общий анализ крови
1 раз в год
наблюдение в течении 1 года
Рентгенография челюсти (2 проекциии)
56
Другие болезни пищевода (K22)
1 раз в год
1 раз в год гастроэнтеролог
Видеоэзофагогастродуоденоскопия
1 раз в год
наблюдения до достижения стойкой ремиссии
57
Грыжи передней брюшной стенки (К40-43.9):
Паховая грыжа (K40) Бедренная грыжа (K41) Пупочная грыжа (K42) Послеоперационные вентральные грыжи (К43.9)
1 раз в год
2 раза в год
хирург
УЗИ передней брюшной стенки, спирография
2 раза в год
наблюдениие до устранения грыжи
58
Дивертикулярная болезнь кишечника (K57)
1 раз в год
2 раза в год
хирург
Видеоэзофагогастродуоденоскопия, УЗИ органов брюшной полости
2 раза в год
пожизненно
59
Трещина и свищ области заднего прохода и прямой кишки (K60)
1 раз в год
2 раза в год
хирург
Ректоманоскопия
2 раза в год
наблюдение, если более двух месяцев трещина не проходит показано оперативное лечение
60
Желчекаменная болезнь (K80) Хронический холецистит (К81)
1 раз в год
1 раз в год гастроэнтеролог, хирург
Биохимический анализ крови: общий и прямой биллирубин
1 раз в год
наблюдения до удаления желчного пузыря, достижения стойкой ремиссии
УЗИ органов брюшной полости
1 раз в год
Болезни кожи, подкожной клетчатки
61
Атопический дерматит (L20)
1 раз в год
1 раз в год дерматолог
Общий анализ мочи
1 раз в год
наблюдение в течении 5 лет при полном выздоровлении и отсутствии рецидива
Биохимический анализ крови: общий и прямой билирубин, глюкоза
1 раз в год
62
Псориаз (L40)
1 раз в год
1 раз в год дерматолог
Общий анализ крови
2 раза в год
наблюдение в течении 5 лет при полном выздоровлении и отсутствии рецидива
Общий анализ мочи
2 раза в год
Биохимический анализ крови: определение аланинаминотрансферазы (АЛаТ), аспартатаминотрансферазы (АСаТ), общий и прямой билирубин, глюкоза
1 раз в год
63
Эритема многоформная (L51)
1 раз в год
1 раз в год дерматолог
Общий анализ крови
1 раз в год
наблюдение в течении 5 лет при полном выздоровлении и отсутствии рецидива
Общий анализ мочи
1 раз в год
Биохимический анализ крови: общий и прямой билирубин, глюкоза
1 раз в год
64
Гранулематозные изменения кожи и подкожной клетчатки (L92)
1 раз в год
1 раз в год дерматолог
Общий анализ крови
2 раза в год
наблюдение в течении 5 лет при полном выздоровлении и отсутствии рецидива
Общий анализ мочи
2 раза в год
Биохимический анализ крови: аспартатаминотрансфераза, общий билирубин и его фракции, глюкоза
1 раз в год
65
Красная волчанка (L93)
1 раз в год
1 раз в год дерматолог
Общий анализ крови
1 раз в год
пожизненно
Общий анализ мочи
1 раз в год
Определение глюкозы в моче (количественно)
1 раз в год
66
Другие болезни кожи и подкожной клетчатки, не классифицированные в других рубриках (L98)
1 раз в год
1 раз в год дерматолог
Биохимический анализ крови: общий билирубин и его фракции, глюкоза
1 раз в год
пожизненно
67

Флебит және тромбофлебит (I80) Постфлебитикалық синдром (I87) Аяқ тамырларының варикозды кеңеюі (I83)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет хирург, ангиохирург
Аяқ веналарының УЗДГІ
Жылына 1 рет
Аурудың өршу белгілері болмаған кезде 2 жыл бойы байқау
Тыныс алу мүшелерінің аурулары
54
Өкпе эмфиземасы (J43.9)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет хирург, пульмонолог
Кеуде қуысы мүшелерінің рентгенографиясы, спирометрия
Жылына 2 рет
Өмір бойы
Кеуде мүшелерінің КТ
Жылына 1 рет
Ас қорыту органдарының аурулары
55
Гингивит және пародонт аурулары (K05)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет стоматолог
Қанның жалпы талдауы
Жылына 1 рет
1 жыл бойы байқау
Жақ рентгенографиясы (2 проекция)
56
Өңештің басқа аурулары (K22)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет гастроэнтеролог
Видеоэзофагогастродуоденоскопия
Жылына 1 рет
Тұрақты ремиссияға жеткенге дейін байқау
57
Алдыңғы құрсақ қабырғасының жарықтары (К40-43.9): Шап жарығы (K40) Сан жарығы (K41) Кіндік жарығы (K42) Операциядан кейінгі вентральды жарықтар (43.9)
Жылына 1 рет
Жылына 2 рет хирург
Алдыңғы құрсақ қабырғасының УДЗ, спирография
Жылына 2 рет
Жарықты жойғанға дейін байқау
58
Ішектің дивертикулярлық ауруы (K57)
Жылына 1 рет
Жылына 2 рет хирург
Видеоэзофагогастродуоденоскопия, іш мүшелерінің УДЗ
Жылына 2 рет
Өмір бойы
59
Артқы өтпе және тік ішек (K60)
Жылына 1 рет
Жылына 2 рет хирург
Ректоманоскопия
Жылына 2 рет
Байқау, егер екі айдан астам жарық операциялық емдеу көрсетілмесе
60
Өт тас ауруы (K80) Созылмалы холецистит (К81)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет гастроэнтеролог, хирург
Қанның биохимиялық талдауы: жалпы және тікелей билирубин
Жылына 1 рет
Өт көпіршігін алып тастағанға дейін байқау, тұрақты ремиссияға қол жеткізу
Құрсақ қуысы ағзаларының УДЗ
Жылына 1 рет
Тері, тері асты клетчаткасының аурулары
61
Атопиялық дерматит (L20)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет дерматолог
Қанның жалпы талдауы
Жылына 1 рет
Толық сауығу және қайталану болмаған кезде 5 жыл бойы байқау
Қанның биохимиялық талдауы: жалпы және тікелей билирубин, глюкоза
Жылына 1 рет
62
Псориаз (L40)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет дерматолог
Қанның жалпы талдауы
Жылына 2 рет
Толық сауығу және қайталану болмаған кезде 5 жыл бойы байқау
Зәрдің жалпы талдауы
Жылына 2 рет
Қанның биохимиялық талдауы: аланинотрансфераза (АЛаТ), аспартатаминотрансфераза (АСаТ), жалпы және тікелей билирубин, глюкоза
Жылына 1 рет
63
Көп формалы Эритема (L51)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет дерматолог
Қанның жалпы талдауы
Жылына 1 рет
Толық сауығу және қайталану болмаған кезде 5 жыл бойы байқау
Зәрдің жалпы талдауы
Жылына 1 рет
Қанның биохимиялық талдауы: жалпы және тік билирубин, глюкоза
Жылына 1 рет
64
Тері және тері асты клетчаткасының гранулематозды өзгерістері (L92)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет дерматолог
Қанның жалпы талдауы
Жылына 2 рет
Толық сауығу және қайталану болмаған кезде 5 жыл бойы байқау
Зәрдің жалпы талдауы
Жылына 2 рет
Қанның биохимиялық талдауы: аспартатаминотрансфераза, жалпы билирубин және оның фракциялары, глюкоза
Жылына 1 рет
65
Қызыл жегі (L93)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет дерматолог
Қанның жалпы талдауы
Жылына 1 рет
Өмір бойы
Зәрдің жалпы талдауы
Жылына 1 рет
Несептегі глюкозаны анықтау (сандық)
Жылына 1 рет
66
Басқа айдарларда жіктелмеген тері және тері асты клетчаткасының басқа да аурулары (L98)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет дерматолог
Қанның биохимиялық талдауы: жалпы билирубин және оның фракциялары, глюкоза
Жылына 1 рет
Өмір бойы
67
Басқа айдарларда жіктелмеген тері және тері асты клетчаткасының басқа да аурулары (L98)

Факультативные и облигатные предраки кожи; кожный рог, кисты, лучевой дерматит, пигментная ксеродерма, болезнь Педжета, болезнь Боуэна, (L85.8, L72.9, L58, Q82.1, M88, L90, L91)
1 раз в год
1 раз в год дерматолог
Общий анализ крови
1 раз в год
наблюдение в течении 5 лет при полном выздоровлении и отсутствии рецидива
Болезни костно-мышечной системы
68
Артрозы (М15-М19)
1 раз в год
2 раза в год травматолог-ортопед
Определение антистрептолизина "O" в сыворотке крови количественно на анализаторе
1 раз в год
уменьшение болевого синдрома, признаков воспаления
Определение ревматоидного фактора в сыворотке крови количественно на анализаторе
1 раз в год
Рентген тазобедренных суставов
1 раз в год
Рентгенография коленных суставов
1 раз в год
69
Последствия травм- контрактуры, анкилозы в порочном положении, остеомиелит у взрослых (М21)
1 раз в год
1 раз в год травматолог-ортопед
Рентгенография пораженного сегмента
1 раз в год
улучшение функционального объма движений в суставах
Определение ревматоидного фактора в сыворотке крови количественно на анализаторе
1 раз в год
70
Остеопатии и хондропатии (M80-M94)
1 раз в год
2 раза в год травматолог-ортопед
Общий анализ крови
2 раза в год
наблюдение в течении 3 лет при отсутствии обострения
Определение общего белка крови
1 раз в год
Рентгенография одного сегмента
Фистулография
Поражения в перинатальном периоде
71
Субдуральное кровоизлияние при родовой травме (P10.0)
2 раза в год
2 раза в год невропатолог
Электроэнцефалография
2 раза в год
наблюдение до достижения полного или частичного восстановления функций
72
Родовая травма периферической нервной системы (Р14)
2 раза в год
2 раза в год невропатолог
Общий анализ крови, общий анализ мочи, электроэнцефалография
2 раза в год
наблюдение до достижения полного или частичного восстановления функций
Врожденные аномалии (пороки развития) глаза, уха, лица и шеи
73
Микроцефалия (Q2)
1 раз в год
2 раза в год невропатолог
Электроэнцефалография, офтальмоскопия
2 раза в год
наблюдение до достижения полного или частичного восстановления функций
Рентгенография черепа
1 раз в год
74
Анофтальм, микрофтальм и макрофтальм врожденный, после удаления глаз по поводу другой офтальмопатологии, (Q11)
1 раз в год
1 раз в год офтальмолог
Визометрия
1 раз в год
пожизненно
Офтальмоскопия
Биомикроскопия
Периметрия
75
Врожденные пороки уха, вызывающие нарушение слуха (Q16)
1 раз в год
1 раз в год оториноларинголог
Тональная пороговая аудиометрия
1 раз в год
пожизненно
76
Врожденные расщелины неба и губы (Q35-Q37)
с рождения до 6 мес ежемесячно, с 6 мес до 6 лет 1 раз в два месяца и по показаниям
1 раз в год хирург (челюстно-лицевого хирурга)
Общий анализ крови, определение общего белка
1 раз в год
снятие с учета после восстановления анатомической целости тканей
77

Факультативтік және облигациялық тері ақаулары; тері мүйізі, кисталар, сәулелік дерматит, пигментті ксеродерма, Педжет ауруы, Боуэн ауруы, ((L85.8, L72.9, L58, 82.1, M88, L90, L91)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет дерматолог
Қанның жалпы талдауы
Жылына 1 рет
Толық сауығу және қайталану болмаған кезде 5 жыл бойы байқау
Сүйек-бұлшық ет жүйесінің аурулары
68
Артроздар (М15-М19)
Жылына 1 рет
Жылына 2 рет травматолог-ортопед
Қан сарысуындағы "O" антистрептолизинін анализаторда сандық түрде анықтау
Жылына 1 рет
Ауырсыну синдромының, қабыну сипаттарының азаюы
Анализаторда қан сарысуындағы ревматоидты факторды сандық анықтау
Жылына 1 рет
Жамбас буындарының рентгені
Жылына 1 рет
Тізе буындарының рентгенографиясы
Жылына 1 рет
69
Жарақаттардың салдары - контрактуралар, анкилоздар, ересектерде остеомиелит (М21)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет травматолог-ортопед
Зақымданған сегменттің рентгенографиясы
Жылына 1 рет
Буын қимылдау функциональдік көлемінің жақсартуы
Анализаторда қан сарысуындағы ревматоидты факторды сандық анықтау
Жылына 1 рет
70
Остеопатия және хондропатия (M80-M94)
Жылына 1 рет
Жылына 2 рет травматолог-ортопед
Қанның жалпы талдауы
Жылына 2 рет
Асқыну болмаған кезде 3 жыл бойы байқау
Қандағы жалпы ақуызды анықтау
Жылына 1 рет
Бір сегменттің рентгенографиясы
Фистулография
Перинаталдық кезеңдегі зақымданулар
71
Босану жарақаты кезінде субдуральды қан құйылу (10.0)
Жылына 2 рет
Жылына 2 рет невропатолог
Электроэнцефалография
Жылына 2 рет
Функциялардың толық немесе ішінара қалпына келуіне дейін байқау
72
Перифериялық жүйке жүйесінің босану жарақаты (Р14)
Жылына 2 рет
Жылына 2 рет невропатолог
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы, электроэнцефалография
Жылына 2 рет
Функциялардың толық немесе ішінара қалпына келуіне дейін байқау
Көздің, құлақтың, бет пен мойынның туа біткен ауытқулары (даму ақаулары)
73
Микроцефалия (Q2)
Жылына 1 рет
Жылына 2 рет невропатолог
Электроэнцефалография, офтальмоскопия
Жылына 2 рет
Функциялардың толық немесе ішінара қалпына келуіне дейін байқау
Бас сүйектің рентгенографиясы
Жылына 1 рет
74
Анофтальм, микрофтальм және туа біткен макрофтальм, басқа офтальмопатология бойынша көзді алып тастағаннан кейін (Q11)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет офтальмолог
Визометрия
Жылына 1 рет
Өмір бойы
Офтальмоскопия
Биомикроскопия
Периметрия
75
Естудің бұзылуын тудыратын туа біткен құлақтың ақаулары (Q16)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет оториноларинголог
Тоналды шекті аудиометрия
Жылына 1 рет
Өмір бойы
76
Таңдай мен еріннің туа біткен бұзылуы (Q35-Q37)
туғаннан бастап 6 айға дейін ай сайын, 6 айдан 6 жасқа дейін екі айда 1 рет және айғақтар бойынша
Жылына 1 рет хирург (жақ-бет хирургы)
Қанның жалпы талдауы, жалпы ақуызды анықтау
Жылына 1 рет
Тіндердің анатомиялық бүтіндігін қалпына келтіргеннен кейін есептен шығару
77

Врожденные аномалии и деформации костно-мышечной системы (Q65-Q79)
1 раз в год
1 раз в год травматолог-ортопед
Определение ревматоидного фактора в сыворотке крови количественно на анализаторе
1 раз в год
восстановление функционального объема движений в суставе
Рентгенография одного сегмента
Травмы
78
Травмы головы (S06)
2 раза в год
2 раза в год невропатолог
Общий анализ крови, общий анализ мочи, определение глюкозы крови, общего холестерина
1 раз в год
наблюдение до достижения полного или частичного восстановления функций
УЗДГ сосудов головного мозга
1 раз в год
МРТ головного мозга
по показаниям (1 раз в 2 года)
79
Травма живота, нижней части спины, поясничного отдела позвоночника и таза (S30-S39)
1 раз в год
1 раз в год травматолог-ортопед
Контрольные рентгенограмы пораженного сегмента
на 6, 12 и 36 неделе после операции
наблюдение до достижения полного или частичного восстановления функций
КТ отдела позвоночника
по показаниям (1 раз в 3 года)
Состояние после трансплантации органов и тканей
80
Наличие трансплантированных органов и тканей (Z94)
1 раз в месяц
Профильный специалист по показаниям
Общий анализ крови, общий анализ мочи
1 раз в месяц
пожизненно
Уровень такролимус/ЦсА
1 раз месяц (до 12 месяцев)
Дополнительные лабораторные и инструментальные методы исследования согласно клиническим протоколам диагностики и лечения
Приложение 2 к приказу
Перечень некоторых утративших силу приказов Министерства здравоохранения Республики Казахстан
1) приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 марта 2019 года № ҚР ДСМ-16 "Об утверждении Правил динамического наблюдения больных с хроническими заболеваниями" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 8 апреля 2019 года под № 18474, опубликован 16 апреля 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде);
2) приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 17 октября 2019 года № ҚР ДСМ-136 "Об утверждении перечня хронических заболеваний, при котором проводится динамическое наблюдение больных, перечня социально-значимых заболеваний при которых оказывается медико-социальная помощь, перечня диагностических услуг, в том числе лабораторной диагностики, перечня инфекционных заболеваний и заболеваний, представляющих опасность для окружающих, перечня заболеваний, не подлежащих динамическому наблюдению в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, перечня отдельных категорий населения, подлежащих экстренной и плановой стоматологической помощи, перечня заболеваний (состояний), подлежащих медицинской реабилитации и восстановительному лечению по направлению специалиста первичной медико-санитарной помощи или медицинской организации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 18 октября 2019 года под № 19484, опубликован 18 октября 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде).

Сүйек-бұлшық ет жүйесінің туа біткен ауытқулары мен деформациялары (Q65-Q79)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет травматолог-ортопед
Анализаторда қан сарысуындағы ревматоидты факторды сандық анықтау
Жылына 1 рет
Буындағы функционалдық қозғалыс көлемін қалпына келтіру
Бір сегменттің рентгенографиясы
Жарақаттар
78
Бас жарақаттары (S06)
Жылына 2 рет
Жылына 2 рет невропатолог
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы, қанның глюкозасын, жалпы холестеринді анықтау
Жылына 1 рет
Функциялардың толық немесе ішінара қалпына келуіне дейін байқау
Ми тамырларының УДДГ
Жылына 1 рет
Мидың МРТ
көрсеткіштер бойынша (2 жылда 1 рет)
79
Іштің, арқаның төменгі бөлігінің, омыртқа мен жамбастың бел бөлігінің жарақаты (S30-S39)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет травматолог-ортопед
Зақымдалған сегменттің байқау рентгенограммалары
Операциядан кейінгі 6, 12 және 36 аптада
Функциялардың толық немесе ішінара қалпына келуіне дейін байқау
Омыртқа бөлімінің КТ
көрсеткіштер бойынша (3 жылда 1 рет)
Ағзалар мен тіндерді транспланттаудан кейінгі жай-күйі
80
Трансплантацияланған ағзалар мен тіндердің болуы (Z94)
Айына 1 рет
Бейінді маман көрсеткіштер бойынша
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы
Айына 1 рет
Өмір бойы
Такролимус деңгейі
Айына 1 рет (12 айға дейін)
Диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларына сәйкес қосымша зертханалық және аспаптық зерттеу әдістері
Бұйрыққа
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің кейбір күші жойылған бұйрықтарының тізбесі
1) "Созылмалы аурулары бар науқастарды динамикалық бақылау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2019 жылғы 30 наурыздағы № ҚР ДСМ-16 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2019 жылы 8 сәуірде № 18474 тіркелген, 2019 жылғы 16 сәуірде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде электронды түрде жарияланған);
2) "Динамикалық байқау жүргізілетін науқастардың созылмалы аурулар тізбесін, медициналық-әлеуметтік көмек көрсетілетін әлеуметтік мәні бар аурулар тізбесін, диагностикалық қызметтер, оның ішінде зертханалық диагностика тізбесін, инфекциялық аурулар мен айналадағыларға қауіп төндіретін аурулар тізбесін, тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде динамикалық байқауға жатпайтын аурулар мен шұғыл және жоспарлы стоматологиялық көмек алуға жататын халықтың жекелеген санаттары тізбесін, алғашқы медициналық-санитариялық көмек маманының немесе медициналық ұйымның жолдамасы бойынша медициналық оңалту және қалпына келтіру еміне жататын аурулар (жай-күйлер) тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2019 жылғы 17 қазандағы № ҚР ДСМ-136 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2019 жылғы 18 қазанда № 19484 болып тіркелген, 2019 жылғы 18 қазанда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде электронды түрде жарияланған).