Об утверждении правил и условий совершения и передачи организациям здравоохранения анатомического дара
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № ҚР ДСМ-150/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 октября 2020 года № 21520.
В соответствии с пунктом 5 статьи 155 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые правила и условия совершения и передачи организациям здравоохранения анатомического дара.
2. Признать утратившим силу приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 177 "Об утверждении Правил совершения и передачи организациям здравоохранения анатомического дара" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11175, опубликован 11 июня 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательстве порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Цой
Приложение к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 23 октября 2020 года
№ ҚР ДСМ-150/2020
Правила и условия совершения и передачи организациям здравоохранения анатомического дара
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и условия совершения и передачи организациям здравоохранения анатомического дара (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 155 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" и определяют порядок и условия совершения и передачи организациям здравоохранения анатомического дара.
2. Анатомический дар – добровольное пожертвование дееспособным лицом органов (части органа) и (или) тканей (части ткани) как при жизни, так и после его смерти, осуществляемое лицом посредством надлежаще оформленного договора или завещания.
В качестве анатомического дара, помимо завещанных органов (части органа) и (или) тканей (части ткани), признается труп лица с установленной личностью, невостребованный для захоронения в течение двадцати дней со дня смерти в медицинской организации.
Неопознанные трупы не признаются в качестве анатомического дара.

Анатомиялық сыйды жасау және денсаулық сақтау ұйымдарына беру қағидалары мен шарттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 23 қазандағы № ҚР ДСМ-150/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 27 қазанда № 21520 болып тіркелді
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексі 155-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Анатомиялық сыйды жасау және денсаулық сақтау ұйымдарына беру қағидалары мен шарттары бекітілсін.
2. "Анатомиялық сыйды жасау және оны денсаулық сақтау ұйымдарына берудің қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 177 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11175 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 11 маусымда жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Цой
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2020 жылғы 23 қазаны
№ ҚР ДСМ-150/2020
бұйрығына қосымша
Анатомиялық сыйды жасау және денсаулық сақтау ұйымдарына беру қағидалары мен шарттары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Анатомиялық сыйды жасау және денсаулық сақтау ұйымдарына беру қағидалары мен шарттары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексі 155-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді және анатомиялық сыйды жасау және денсаулық сақтау ұйымдарына берудің тәртібі мен шарттарын айқындайды.
2. Анатомиялық сый - әрекетке қабілетті адамның өз ағзаларын (ағзасының бөлігін) және (немесе) тіндерін (тінінің бөлігін), тірі кезінде де, қайтыс болғаннан кейін де өз еркімен құрбандық етуі, адам оны тиісінше ресімделген шарт немесе өсиеті арқылы жүзеге асырады
Жеке басы анықталған, медициналық ұйымда қайтыс болған күннен бастап жиырма күн ішінде жерлеу үшін сұрауы болмаған адамның мәйіті, өсиет етілген ағзаларды (ағзаның бөлігін) және (немесе) тіндерді (тіннің бөлігін) қоспағанда, анатомиялық сый ретінде танылады.
Танылмаған мәйіттер анатомиялық сый ретінде танылмайды.

3. Не подлежат передаче в виде анатомического дара для проведения биомедицинских исследований органы (части органа) и (или) ткани (части ткани), а также трупы неопознанных умерших и умерших от заболеваний, представляющих опасность для окружающих, согласно перечню социально значимых заболеваний утвержденным в соответствии с подпунктом 158) пункта 1 статьи 1 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", а также лиц, в отношении которых была проведена судебно-медицинская экспертиза, в части установления дефекта.
Глава 2. Правила передачи организациям здравоохранения анатомического дара
4. Передача органов (части органа) и (или) тканей (части ткани) трупов лиц, добровольно пожертвовавших свои органы и (или) ткани как при жизни, так и после смерти, осуществляемое лицом посредством надлежаще оформленного договора или завещания, а также невостребованных трупов в качестве анатомического дара в организации здравоохранения осуществляется Комиссией по передаче анатомического дара (далее-Комиссия), утверждаемой приказом руководителя организации здравоохранения, передающей анатомический дар. Акт о передаче анатомического дара организациям здравоохранения составляется по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
5. В состав Комиссии входят руководители организаций здравоохранения, передающей анатомический дар и принимающей анатомический дар, местных органов государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы, органа, проводившего судебно-медицинскую экспертизу.
Порядок передачи анатомического дара по договору или завещанию осуществляется в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
6. Транспортировка органов (части органа) и (или) тканей (части ткани) осуществляется с использованием специального оборудования, транспортировка трупа осуществляется специальным транспортом, предназначенным для их хранения и перевозки.
7. При передаче и получении анатомического дара организации здравоохранения, передающие и принимающие анатомический дар, производят регистрацию передачи и поступления анатомического дара в журнале учета передачи и поступления анатомического дара по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
8. При наличии особых примет на невостребованном трупе данный факт регистрируется в виде записи в журнале учета передачи и поступления анатомического дара и фотографируется, фотография прикладывается к журналу учета передачи и поступления анатомического дара.

3. "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексінің 1-бабы 1-тармағының 158) тармақшасына сәйкес бекітілген әлеуметтік мәні бар аурулар тізбесіне сәйкес танылмаған қайтыс болған және айналасындағылары үшін қауіп төндіретін аурулардан қайтыс болған адамдардың, сондай-ақ оларға қатысты сот-медициналық сараптама жүргізілген адамдардың ақауын анықтау бөлігінде қайтыс болғандардың ағзаларын (ағзаның бөлігін) және (немесе) тіндерін (тіннің бөлігін) биомедициналық зерттеу жүргізу үшін анатомиялық сый ретінде беруге жатпайды.
2-тарау. Анатомиялық сыйды жасау және денсаулық сақтау ұйымдарына беру тәртібі
4. Өз ағзаларын (ағзаның бөлігі) және (немесе) тіндерді (тіннің бөлігі) тірі кезінде де, қайтыс болғаннан кейін де ерікті түрде берген адамдардың ағзаларын (ағзаның бөлігі) және (немесе) тіндерін (тіннің бөлігі) беруді тиісінше ресімделген шарт немесе өсиет арқылы, сондай-ақ анатомиялық сый ретінде талап етілмеген мәйіттерді денсаулық сақтау ұйымдарына беруді анатомиялық сыйды беретін денсаулық сақтау ұйымы басшысының бұйрығымен бекітілетін анатомиялық сыйды беру жөніндегі комиссия жүзеге асырады. Анатомиялық сыйды денсаулық сақтау ұйымдарына беру туралы акт осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес жасалады.
5. Комиссияның құрамына анатомиялық сый беретін және анатомиялық сыйды қабылдайтын денсаулық сақтау ұйымдарының, республикалық мәні бар облыстардың, қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарының, сот-медициналық сараптаманы жүргізген органның басшылары кіреді.
Анатомиялық сыйды шарт немесе өсиет бойынша беру тәртібі Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
6. Ағзаларды (ағзаның бөлігі) және (немесе) тіндерді (тіннің бөлігі) тасымалдау арнайы жабдықты пайдалана отырып жүзеге асырылады, мәйітті тасымалдау оларды сақтауға және тасымалдауға арналған арнайы көлікпен жүзеге асырылады.
7. Анатомиялық сыйды беру және алу кезінде анатомиялық сыйды беретін және қабылдайтын денсаулық сақтау ұйымдары осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша анатомиялық сыйды беру мен түсуді есепке алу журналына анатомиялық сыйды беру мен түсуіне тіркеу жүргізеді.
8. Талап етілмеген мәйітте ерекше белгілер болған кезде осы факт анатомиялық сыйды беру мен түсуді есепке алу журналында жазба түрінде тіркеледі және суретке түсіріледі, фотосурет анатомиялық сыйды беру мен түсуді есепке алу журналына қоса беріледі

9. В случае принятия в качестве анатомического дара трупов невостребованных лиц в журнале учета передачи и поступления анатомического дара указывается дата наступления смерти.
10. Сведения об анатомическом даре разглашению не подлежат.
Глава 3. Условия совершения и передачи организациям здравоохранения анатомического дара
11. Передача органов (части органа) и (или) тканей (части ткани), а также трупа в качестве анатомического дара осуществляется при соблюдении следующих условий:
1) наличие договора и (или) завещания, оформленного в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан на добровольную передачу органов (части органа) и (или) тканей (части ткани) и (или) трупа как при жизни, так и после его смерти либо наличие трупа лица с установленной личностью, невостребованный для захоронения в течение двадцати дней со дня смерти в медицинской организации;
2) отсутствие признаков насильственной смерти или подозрения на нее.
Приложение 1 к Правилам
и условиям совершения и передачи
организациям здравоохранения
анатомического дара
Акт о передаче анатомического дара организациям здравоохранения № ____________
"___" _________ 20____г.
Комиссия, созданная приказом______________________,______________________
(дата и номер приказа руководителя организации здравоохранения, передающей анатомический дар)
в составе:_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) членов Комиссии)
на основании: _________________________________________________________________
(указывается дата совершения договора или завещания и фамилия, имя, отчество (при наличии)
лица, совершившего передачу анатомического дара, либо указывается номер и дата регистрации
невостребованного трупа, не ранее чем за двадцать дней со дня обнаружения трупа) передает:
_____________________________________________________________________________
(указываются органы (части органа) и (или) ткани (части ткани) и фамилия, имя, отчество (при наличии)
лица, совершившего анатомический дар, либо невостребованный труп с указанием пола, возраста, расы,
размеров тела и других индивидуальных особенностей трупа) ___________________________________
(причина смерти)
анатомическим даром и на основании статьи 155 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения"
настоящим актом передает органы (части органа) и (или) ткани (части ткани) либо невостребованный труп
(нужное подчеркнуть) из __________________________________________________________________
(наименование организации здравоохранения, передающей анатомический дар)
в _______________________________________________________________________________________
(наименование организации здравоохранения, принимающей анатомический дар)
для использования в научных, научно-практических и учебных целях для проведения биомедицинских исследований.
Настоящий акт составлен в 2-х экземплярах.
Фамилия, имя, отчество (при наличии), должность, подпись членов комиссии:
________________________________________________________________
________________________________________________________________
(дата)
М.П. (при наличии) организаций здравоохранения, передающей анатомический дар.
Приложение 2 к Правилам
и условиям совершения и передачи
организациям здравоохранения
анатомического дара
Журнал учета передачи и поступления анатомического дара
Начат "___" ________________ 20 ____ г.
п/п
Характеристики лица, совершившего анатомический дар, либо характеристики не востребованного трупа*
Дата рождения лица, совершившего анатомический дар**
Дата смерти лица, совершившего анатомический дар, или дата обнаружения трупа
Номер и дата акта о совершении анатомического дара**
Наименование организации здравоохранения, передающей анатомический дар
Дата передачи (в случае передачи не востребованного трупа указывается дата его обнаружения)
Наименование организации здравоохранения, принимающей анатомический дар
Фамилия, отчество (при наличии), и подпись руководителя организации здравоохранения, передающей анатомический дар
Фамилия, имя, отчество (при наличии), должность и подпись представителя организации здравоохранения, принимающей анатомический дар
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Примечание:
* указываются фамилия, имя, отчество (при наличии), пол, возраст, раса, размеры тела и другие особые приметы невостребованного трупа.
** даты указываются с обозначением дня, месяца и года.

9. Талап етілмеген адамдардың мәйіттерін анатомиялық сый ретінде қабылдаған жағдайда анатомиялық сыйды беру мен түсуді есепке алу журналында қайтыс болған күні көрсетіледі;
10. Анатомиялық сый туралы мәліметтер жариялауға жатпайды.
3-тарау. Анатомиялық сыйды жасау және денсаулық сақтау ұйымдарына беру шарттары
11. Ағзаны (ағзаның бөлігін) және (немесе) тінді (тіннің бөлігін), сондай-ақ мәйітті анатомиялық сый ретінде беру мынадай шарттарды сақтай отырып, жүзеге асырылады:
1) Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес тірі кезінде де, қайтыс болғаннан кейін де ағзаларын (ағзаның бөлігін) және (немесе) тінді (тіннің бөлігін) өз еркімен беруге ресімделген шарттың және (немесе) өсиеттің болуы немесе сондай-ақ мәйіт түскен күннен бастап жиырма күн өткеннен кейін анатомиялық сыйды өз еркімен беру;
2) зорлық-зомбылықпен өлтіру немесе оған күдіктену белгілерінің жоқтығы.
Анатомиялық сыйды жасау
және денсаулық сақтау
ұйымдарына беру
қағидаларына
1-қосымша
Анатомиялық сыйды денсаулық сақтау ұйымдарына беру туралы акт 20__ жылғы "___"________________
_________________________________________________________________________
(анатомиялық сыйды беретін денсаулық сақтау ұйымының басшысы бұйрығының күні мен №)
бұйрығымен
_________________________________________________________________
(шарт немесе өсиет жасалған күн және анатомиялық сыйды жасаған адамның тегі, аты,
әкесінің аты (болған жағдайда) көрсетіледі немесе мәйіт табылған күнінен бастап
жиырма күннен бұрын емес мерзімде талап етілмеген мәйітті тіркеген нөмірі мен күні
көрсетіледі)
негізінде құрылған мынадай құрамдағы комиссия
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(Комиссия мүшелерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
____________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(анатомиялық сыйды жасаған адамның ағзалары (ағзаның бөлігі) және (немесе) тіндері
(тіннің бөлігі) және Т.А.Ә. немесе жынысын, жасын, нәсілін, денесінің көлемін және
басқа да жеке ерекшеліктерін көрсете отырып, талап етілмеген мәйіт көрсетіледі)
__________________________________________________________________________
(қайтыс болу себебі) анатомиялық сый деп таныды және "Халық денсаулығы және
денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 155-бабының
негізінде осы акт арқылы ағзалары (ағзаның бөлігі) тіндерді (тіннің бөлігі) және
(немесе) талап етілмеген мәйітті (қажетті сөздің астын сызыңыз)
__________________________________________________________________________
(анатомиялық сыйды қабылдайтын денсаулық сақтау ұйымының атауы)
биомедициналық зерттеулерді жүргізу үшін ғылыми, ғылыми-практикалық және оқу
мақсатында пайдалану үшін
______________________________________________________________________-дан
(анатомиялық сыйды беретін денсаулық сақтау ұйымының атауы)
_____________________________________________________________________
_________________________________________________________________ -ға береді.
Осы акт 2 данада жасалды.
Комиссия мүшелерінің тегі,аты, әкесінің аты (болған жағдайда), лауазымы, қолы
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
______________________________________________________________ (күні)
Анатомиялық сыйды беретін денсаулық сақтау ұйымының М.О. (болған жағдайда)
Анатомиялық сыйды жасау
және денсаулық сақтау
ұйымдарына беру
қағидаларына
2-қосымша
Анатомиялық сыйды беруді және түсуді есепке алу журналы 20__ жылғы "__" ________ басталды
Р/с №
Анатомиялық сыйды жасаған адамның немесе талап етілмеген мәйіттің сипаттамалары*
Анатомиялық сыйды жасаған адамның туған күні**
Анатомиялық сыйды жасаған адамның қайтыс болған күні немесе мәйіттің табылған күні**
Анатомиялық сыйды жасау туралы актінің нөмірі мен күні**
Анатомиялық сыйды беретін денсаулық сақтау ұйымының атауы
Берілген күні (талап етілмеген мәйітті берген жағдайда оның табылған күні көрсетіледі)**
Анатомияық сыйды қабылдайтын денсаулық сақтау ұйымының атауы
Анатомияық сыйды беретін денсаулық сақтау ұйымы басшысының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) және қолы
Анатомиялық сыйды қабылдайтын денсаулық сақтау ұйымы өкілінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), лауазымы және қолы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Ескертпе:
* талап етілмеген мәйіттің жынысы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), жасы, нәсілі, денесінің көлемі және басқа да ерекше белгілері көрсетіледі.
** күні, айы және жылы белгіленіп көрсетіледі.