Об утверждении Правил доступа уполномоченных лиц Координационного центра по трансплантации к регистру граждан, выразивших право на посмертное донорство органов (части органа) и (или) тканей (части ткани)
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 27 октября 2020 года № ҚР ДСМ-158/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21541.
В соответствии с пунктом 8 статьи 209 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 02.03.2023 № 33 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила доступа уполномоченных лиц Координационного центра по трансплантации к регистру граждан, выразивших право на посмертное донорство органов (части органа) и (или) тканей (части ткани).
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан предоставление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности Министра здравоохранения
Республики Казахстан
М. Шоранов
Приложение к приказу
Исполняющего обязанности
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 27 октября 2020 года
№ ҚР ДСМ-158/2020
Правила доступа уполномоченных лиц Координационного центра по трансплантации к регистру граждан, выразивших право на посмертное донорство органов (части органа) и (или) тканей (части ткани)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие правила доступа уполномоченных лиц Координационного центра по трансплантации к регистру граждан, выразивших право на посмертное донорство органов (части органа) и (или) тканей (части ткани) (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 8 статьи 209 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и определяют порядок доступа уполномоченных лиц Координационного центра по трансплантации к регистру граждан, выразивших право на посмертное донорство органов (части органа) и (или) тканей (части ткани).

Ағзалардың (ағза бөлігінің) және (немесе) тіндердің (тін бөлігінің) қайтыс болғаннан кейін донорлығына құқығын білдірген азаматтардың тіркеліміне Трансплантаттау жөніндегі үйлестіру орталығының уәкілетті адамдарының қол жеткізуі қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2020 жылғы 27 қазандағы № ҚР ДСМ-158/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қазанда № 21541 болып тіркелді.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 209-бабының 8-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 02.03.2023 № 33 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Ағзалардың (ағза бөлігінің) және (немесе) тіндердің (тін бөлігінің) қайтыс болғаннан кейін донорлығына құқығын білдірген азаматтардың тіркеліміне Трансплантаттау жөніндегі үйлестіру орталығының уәкілетті адамдарының қол жеткізуі қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен cоң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндеттерін атқарушы
М. Шоранов
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндеттерін атқарушы
2020 жылғы 27 қазаны
№ ҚР ДСМ-158/2020
бұйрығына қосымша
Ағзалардың (ағза бөлігінің) және (немесе) тіндердің (тін бөлігінің) қайтыс болғаннан кейін донорлығына құқығын білдірген азаматтардың тіркеліміне Трансплантаттау жөніндегі үйлестіру орталығының уәкілетті адамдарының қол жеткізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ағзалардың (ағза бөлігінің) және (немесе) тіндердің (тін бөлігінің) қайтыс болғаннан кейін донорлығына құқығын білдірген азаматтардың тіркеліміне Трансплантаттау жөніндегі үйлестіру орталығының уәкілетті адамдарының қол жеткізуі қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйес туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 209-бабының 8-тармағына сәйкес әзірленді және ағзалардың (ағза бөлігінің) және (немесе) тіндердің (тін бөлігінің) қайтыс болғаннан кейін донорлығына құқығын білдірген азаматтардың тіркеліміне Трансплантаттау жөніндегі үйлестіру орталығының уәкілетті адамдарының қол жеткізу тәртібін айқындайды.

2. В настоящих Правилах использованы следующие понятия:
1) регистр граждан, выразивших право на посмертное донорство органов (части органа) и (или) тканей (части ткани) (далее – Регистр) – база данных совершеннолетних и дееспособных лиц, добровольно изъявивших желание реализовать свое право на прижизненное согласие или отказ на посмертное донорство органов (части органа) и (или) тканей (части ткани) в целях трансплантации;
2) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее -уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны здоровья граждан Республики Казахстан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно -эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, качества оказания медицинских услуг (помощи);
3) посмертный донор - лицо, в возрасте восемнадцати лет и старше, которому констатирована необратимая гибель мозга, органы (части органа) и (или) ткани (части ткани) которого могут быть использованы для трансплантации реципиенту;
4) республиканский трансплантационный координатор (далее – уполномоченное лицо) – врач, обеспечивающий координацию работы региональных трансплантационных координаторов и эффективное межведомственное взаимодействие медицинских организаций по вопросам службы трансплантации в Республике Казахстан, являющийся штатным сотрудником Координационного центра по трансплантации;
5) Координационный центр по трансплантации - организация здравоохранения, занимающаяся вопросами координации и сопровождения трансплантации органов (части органа) и (или) тканей (части ткани), положение о которой утверждается уполномоченным органом.
3. Сведения, внесенные в Регистр, являются конфиденциальной информацией и не передаются третьим лицам, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок доступа уполномоченных лиц Координационного центра по трансплантации к регистру граждан, выразивших право на посмертное донорство органов (части органа) и (или) тканей (части ткани)
4. Доступ к регистру граждан, выразивших право на посмертное донорство органов (части органа) и (или) тканей (части ткани), возможен только уполномоченным лицам Координационного центра по трансплантации (далее – уполномоченные лица) .
5. Координационный центр по трансплантации в течение 3 (трех) рабочих дней представляет в республиканскую государственную организацию здравоохранения, предоставляющую информационные услуги для организаций и специалистов здравоохранения (далее – организация по информационной услуге) сведения (фамилия, имя и отчество (при его наличии) об уполномоченном лице (лицах) с копией приказа (приказов) о назначении на должность, для предоставления ему (им) доступа в Регистр с целью выяснения прижизненного волеизъявления умершего человека.

2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ағзалардың (ағзаның бөлігін) және тіндердің (тіннің бөлігін) қайтыс болғаннан кейінгі донорлығына құқық білдірген азаматтардың тіркелімі (бұдан әрі – Тіркелім) – ағзалардың (ағзаның бөлігін) және (немесе) тіндердің (тіннің бөлігін) қайтыс болғаннан кейінгі донорлығына тірі кезінде келісім беру немесе бас тарту құқығын жүзеге асыруға ерікті түрде ниет білдірген кәмелетке толған және іс-әрекетке қабілетті адамдардың дерекқоры;
2) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулығын сақтау, медицина және фармацевтика ғылымы, медициналық және фармацевтикалық білім беру, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы, медициналық қызметтер (көмек) көрсетудің сапасы саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
3) қайтыс болғаннан кейінгі донор - он сегіз жастағы және одан асқан, бас миының біржола семуі расталған, ағзалары (ағзасының бөлігі) және (немесе) тіні (тін бөлігі) реципиентке транспланттау үшін пайдаланылуы мүмкін адам;
4) республикалық трансплантаттаушы үйлестіруші (бұдан әрі – уәкілетті тұлға) – Трансплантаттау жөніндегі үйлестіру орталығының штаттық қызметкері болып табылатын, өңірлік трансплантаттаушы үйлестірушілердің жұмысын үйлестіруді және Қазақстан Республикасындағы трансплантаттау қызметінің мәселелері жөніндегі медициналық ұйымдардың ведомствоаралық тиімді өзара әрекеттесуін қамтамасыз ететін дәрігер;
5) Трансплантаттау жөніндегі үйлестіру орталығы - ағзаларды (ағзаның бөлігін) және (немесе) тіндерді (тіннің бөлігін) трансплантаттауды үйлестіру және сүйемелдеу мәселелерімен айналысатын денсаулық сақтау ұйымы, ол туралы ережені уәкілетті орган бекітеді.
3. Тіркелімге енгізілген деректер құпиялы ақпарат болып табылады және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайлардан басқа, үшінші тұлғаларға ұсынылмайды.
2-тарау. Ағзалардың (ағза бөлігінің) және (немесе) тіндердің (тін бөлігінің) қайтыс болғаннан кейін донорлығына құқығын білдірген азаматтардың тіркеліміне Трансплантаттау жөніндегі үйлестіру орталығының уәкілетті адамдарының қол жеткізу тәртібі
4. Ағзалардың (ағза бөлігінің) және (немесе) тіндердің (тін бөлігінің) қайтыс болғаннан кейін донорлығына құқығын білдірген азаматтардың тіркеліміне Трансплантаттау жөніндегі үйлестіру орталығының уәкілетті адамдары қол жеткізе алады (бұдан әрі – уәкілетті тұлғалар).
5. Трансплантаттау жөніндегі үйлестіру орталығы денсаулық сақтау ұйымдары мен мамандары үшін ақпараттық қызметтер ұсынатын республикалық мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымына (бұдан әрі – ақпараттық қызмет жөніндегі ұйым) оған Тіркелімге қолжетімділік ұсыну үшін лауазымға тағайындау туралы бұйрықтың (бұйрықтардың) көшірмесімен бірге уәкілетті тұлға (тұлғалар) туралы деректерді (тегі, аты, әкесінің аты (оның болған жағдайда) 3 (ұш) жұмыс күн ішінде ұсынады.

Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 02.03.2023 № 33 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Организация по информационной услуге предоставляет доступ в Регистр уполномоченным лицам с правом просмотра сведений о гражданах, выразивших право на посмертное донорство органов (части органа) и (или) тканей (части ткани.
7. Сведения о прижизненном волеизъявлении лица об отказе или согласии на посмертное донорство в Регистре доступны уполномоченным лицам только при наличии:
1) авторизованного доступа;
2) индивидуального идентификационного номера посмертного донора.
8. Доступ в Регистр блокируется организацией по информационной услуге в случае прекращения трудовых отношений уполномоченного лица в должности республиканского трансплантационного координатора, на основании письма и копии соответствующего приказа Координационного центра по трансплантации в течение одного рабочего дня со дня их получения.
9. Контроль за соблюдением информационной безопасности уполномоченными лицами осуществляется Координационным центром по трансплантации.

Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 02.03.2023 № 33 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Ақпараттық қызмет жөніндегі ұйым уәкілетті тұлғаларға ағзалардың (ағзаның бөлігін) және (немесе) тіндердің (тіннің бөлігін) қайтыс болғаннан кейінгі донорлығына құқық білдірген азаматтар туралы деректерді қарау құқығымен Тіркелімге қолжетімділік ұсынады.
7. Адамның қайтыс болғаннан кейінгі донорлықтан тірі кезінде бас тарту немесе келісім беру туралы тірі кезінде ерік білдіруіне қатысты мәліметтер уәкілетті тұлғаларға тек:
1) авторландырылған қолжетімділік;
2) қайтыс болғаннан кейінгі донордың жеке сәйкестендіру нөмірі болған жағдайда ғана қолжетімді болады.
8. Уәкілетті тұлғамен республикалық трансплантаттаушы үйлестіруші лауазымындағы еңбек қатынастары тоқтатылған жағдайда Трансплантаттау жөніндегі үйлестіру орталығының хаты және сәйкес бұйрығының негізінде, олардың алынған күнінен бастап бір жұмыс күнінің ішінде Тіркелімге қолжетімділік ақпараттық қызмет жөніндегі ұйыммен бұғатталады.
9. Уәкілетті тұлғалардың ақпараттық қауіпсіздікті орындалуын бақылауды Трансплантаттау жөніндегі үйлестіру орталығы жүзеге асырады.