Об утверждении Правил проведения медицинских осмотров личного состава в военно-медицинских подразделениях Вооруженных Сил Республики Казахстан
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № 589. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21552.
В соответствии с подпунктом 12) пункта 1 статьи 11 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Правила проведения медицинских осмотров личного состава в военно-медицинских подразделениях Вооруженных Сил Республики Казахстан согласно приложению к настоящему приказу.
2. Главному военно-медицинскому управлению Вооруженных Сил Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации.
3. Признать утратившим силу приказ Министра обороны Республики Казахстан от 15 ноября 2019 года № 924 "Об утверждении Правил проведения медицинских осмотров личного состава в военно-медицинских (медицинских) подразделениях Вооруженных Сил Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре нормативных правовых актов под № 19638, опубликован 28 ноября 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра обороны Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
Н. Ермекбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министра обороны
Республики Казахстан
от 28 октября 2020 года № 589
Правила проведения медицинских осмотров личного состава в военно-медицинских подразделениях Вооруженных Сил Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие правила проведения медицинских осмотров личного состава в военно-медицинских подразделениях Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее - Правила) определяют порядок и периодичность проведения медицинских осмотров личного состава в военно-медицинских подразделениях Вооруженных Сил Республики Казахстан.

Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери-медициналық бөлімшелерінде жеке құрамды медициналық қарап-тексеруді жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы № 589 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қазанда № 21552 болып тіркелді.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2020 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасы кодексінің 11-бабы 1-тармағының 12) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери-медициналық бөлімшелерінде жеке құрамды медициналық қарап-тексеруді жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Бас әскери-медициналық басқармасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелерінде жеке құрамды медициналық қарап-тексеруді жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2019 жылғы 15 қарашадағы № 924 бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
6. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
Н. Ермекбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2020 жылғы 28 қазаны
№ 589 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери-медициналық бөлімшелерінде жеке құрамды медициналық қарап-тексеру жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери-медициналық бөлімшелерінде жеке құрамды медициналық қарап-тексеру жүргізу қағидалары (бұдан әрі – қағидалар) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери-медициналық бөлімшелерінде жеке құрамды медициналық қарап-тексеру жүргізу тәртібі мен кезеңділігін айқындайды.

2. Медицинские осмотры проводятся в целях обеспечения своевременного медицинского обследования, направленного на формирование и укрепление здоровья, выявление и предупреждение распространения заболеваний, в том числе профессиональных, отравлений, несчастных случаев, а также на обеспечение безопасности воинской службы.
3. Медицинские осмотры, проводимые в соответствии с настоящими Правилами, включают:
1) предварительные обязательные медицинские осмотры личного состава;
2) предсменные обязательные медицинские осмотры личного состава;
3) периодические обязательные и профилактические медицинские осмотры военнослужащих;
4) динамическое наблюдение за состоянием здоровья военнослужащих.
3-1. Медицинский осмотр военнослужащих, проходящих воинскую службу по контракту на должностях рядового, сержантского и офицерского составов, отнесенных к авиационному персоналу, проводится в соответствии с приказом Министра обороны Республики Казахстан от 5 сентября 2019 года № 699 "Об утверждении Правил медицинского обеспечения полетов государственной авиации Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19372).
Сноска. Глава 1 дополнена пунктом 3-1 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 16.05.2022 № 303 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3-2. Медицинские осмотры военнослужащих органов военной прокуратуры проводятся в соответствии с настоящими Правилами.
Сноска. Глава 1 дополнена пунктом 3-2 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 04.01.2023 № 3 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок проведения предварительных обязательных медицинских осмотров личного состава
4. Предварительные обязательные медицинские осмотры проводятся при поступлении (призыве) на воинскую службы (работу или учебу) с целью выяснения пригодности к выполнению обязанностей по профессии или учебе, а также предупреждения общих, профессиональных и нераспространения инфекционных и паразитарных заболеваний.
5. Предварительные обязательные медицинские осмотры поступающих (призываемых) на воинскую службу (учебу) проводятся путем медицинского освидетельствования в соответствии с Правилами проведения военно-врачебной экспертизы и Положения о комиссиях военно-врачебной экспертизы в Вооруженных Силах Республики Казахстан, утверждаемых в соответствии с подпунктом 10) пункта 1 статьи 11 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее - Кодекс).

2. Медициналық қарап-тексеру денсаулықты сақтауға және нығайтуға, ауруларды, оның ішінде кәсіптік ауруды, улануды, қайғылы оқиғаларды анықтауға және алдын алуға, сондай-ақ әскери қызмет қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған уақтылы медициналық тексеруді қамтамасыз ету мақсатында жүргізіледі.
3. Осы қағидаларға сәйкес жүргізілетін медициналық қарап-тексеру:
1) жеке құрамды алдын ала міндетті медициналық қарап-тексеруді;
2) жеке құрамды ауысымалды міндетті медициналық қарап-тексеруді;
3) әскери қызметшілерді кезеңдік міндетті және профилактикалық медициналық қарап-тексеруді;
4) әскери қызметшілердің денсаулық жағдайын динамикалық байқауды қамтиды.
3-1. Авиациялық персоналға жатқызылған қатардағы жауынгерлер, сержанттар және офицерлер құрамы лауазымдарында келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілерді медициналық қарап-тексеру "Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясының ұшуын медициналық қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2019 жылғы 5 қыркүйектегі № 699 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19372 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес жүргізіледі.
Ескерту. Қағида 3-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қорғаныс министрінің 16.05.2022 № 303 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-2. Әскери прокуратура органдарының әскери қызметшілерін медициналық қарап-тексеру осы Қағидаларға сәйкес жүргізіледі.
Ескерту. Қағида 3-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Қорғаныс министрінің 04.01.2023 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Жеке құрамды алдын ала міндетті медициналық қарап-тексеру жүргізу тәртібі
4. Алдын ала міндетті медициналық қарап-тексеру мамандығы немесе оқуы бойынша міндеттерді орындауға жарамдылығын анықтау, сондай-ақ жалпы, кәсіптік аурулардың алдын алу және инфекциялық және паразиттік ауруларды таратпау мақсатында әскери қызметке (жұмысқа немесе оқуға) түскен (әскерге шақырылған) кезде жүргізіледі.
5. Әскери қызметке (оқуға) түсетіндерге (әскерге шақырылушыларға) алдын ала міндетті медициналық қарап-тексеру "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 11-бабы 1-тармағының 10) тармақшасына сәйкес бекітілетін Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде әскери-дәрігерлік сараптаманы жүргізу қағидаларына және әскери-дәрігерлік комиссиялар туралы ережеге сәйкес медициналық куәландыру арқылы жүргізіледі.

6. Предварительные обязательные медицинские осмотры поступающих на работу в воинские части и учреждения Вооруженных Сил Республики Казахстан проводятся в порядке, утверждаемом в соответствии с пунктом 6 статьи 86 Кодекса.
Глава 3. Порядок проведения предсменных обязательных медицинских осмотров личного состава
7. Предсменные обязательные медицинские осмотры личного состава проводятся врачом (фельдшером, медицинской сестрой) в специально оборудованной комнате (месте).
8. Предсменным обязательным медицинским осмотрам подвергаются:
1) личный состав караула, дежурных сил (смен) - перед заступлением в караул и на боевое дежурство, боевую службу;
2) водители - перед выездом в рейс;
3) все военнослужащие, убывающие в другие воинские части, вновь прибывшие в воинскую часть, а также возвратившиеся из отпусков, командировок и лечебных учреждений по выздоровлению - в день прибытия в воинскую часть, но до направления их в подразделения;
4) участники спортивных состязаний - перед соревнованием;
5) работники столовой и личный состав, назначаемый в наряд по столовой, - до начала очередной смены;
6) все военнослужащие срочной воинской службы - в бане перед помывкой.
Кроме того, один раз в неделю в установленное командиром воинской части время, проводится медицинский (телесный) осмотр военнослужащих срочной воинской службы подразделений.
9. Объем предсменного обязательного медицинского осмотра (за исключением медицинского осмотра военнослужащих срочной воинской службы, проводимого в бане перед помывкой и в подразделении) включает:
1) опрос о самочувствии, предшествующем отдыхе (сне), наличии жалоб на состояние здоровья;
2) выявление отклонений в эмоциональном состоянии (по внешнему виду, поведению, форме общения);
3) осмотр открытых участков кожного покрова;
4) подсчет пульса на лучевой артерии в течение 30 секунд.
Измерение температуры тела, артериального давления, а также проведение дополнительных методов обследований осуществляется при наличии медицинского показания по результатам проведенного осмотра.
Лица, предъявляющие жалобы на состояние здоровья, имеющие отклонения физиологических показателей артериального давления, температуры тела, признаки гнойничковых заболеваний кожи, нагноившихся порезов, ожоги, ссадины, проявления острых заболеваний, в том числе инфекционных, направляются в военно-медицинские учреждения (подразделения) для дальнейшего обследования и лечения.
10. Объем медицинского (телесного) осмотра военнослужащих срочной службы, проводимого медицинскими работниками воинской части (учреждения) в расположении казармы (в помещении медицинского подразделения), а также в бане перед помывкой включает: опрос о самочувствии, наличии жалоб на состояние здоровья, осмотр кожных покровов.
О выявленных телесных повреждениях медицинский работник докладывает своему непосредственному командиру (начальнику). Военнослужащие, имеющие кожные заболевания, к помывке в бане допускаются в последнюю очередь.

6. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери бөлімдеріне және мекемелеріне жұмысқа кіретіндерге алдын ала міндетті медициналық қарап-тексеру Кодекстің 86-бабының 6-тармағына сәйкес бектілетін тәртіппен жүргізіледі.
3-тарау. Жеке құрамды ауысымалды міндетті медициналық қарап-тексеру жүргізу тәртібі
7. Ауысымалды міндеттімедициналық қарап-тексеруді дәрігер (фельдшер, мейіргер) арнайы жабдықталған бөлмеде (орында) жүргізеді.
8. Ауысымалды міндеттімедициналық қарап-тексеруге:
1) қарауыл, кезекші күштер (ауысым) жеке құрамы – қарауылға және жауынгерлік кезекшілікке, жауынгерлік қызметке түсер алдында;
2) жүргізушілер – рейске шығар алдында;
3) басқа әскери бөлімдерге кететін, әскери бөлімге жаңадан келген, сондай-ақ демалыстан, іссапардан және сауықтыру бойынша емдеу мекемелерінен келген барлық әскери қызметшілер – әскери бөлімге келген күні, бірақ оларды бөлімшеге жібергенге дейін;
4) спорттық жарыстарға қатысушылар – жарыс алдында;
5) асхана жұмыскерлері және асхана бойынша нарядқа тағайындалатын жеке құрам – кезекті ауысым басталғанға дейін;
6) барлық мерзімді әскери қызмет әскери қызметшілері – моншада жуынар алдында тартылады.
Одан басқа, аптасына бір рет әскери бөлім командирі белгілеген уақытта бөлімшелердің мерзімді әскери қызмет әскери қызметшілеріне медициналық (денесін) қарап-тексеру жүргізіледі.
9. Ауысымалды міндеттімедициналық қарап-тексеру көлемі (моншада жуынар алдында және бөлімшеде жүргізілетін мерзімді әскери қызмет әскери қызметшілерін медициналық қарап-тексеруден басқа):
1) хал-жағдайы, демалғаны (ұйқысы), денсаулық жағдайы туралы шағымдардың болуытуралы сауалнаманы;
2) эмоциялық күйдегі ауытқуларды анықтауды (сыртқы келбеті, мінез-құлқы, қарым-қатынас жасау нысаны);
3) терінің ашық жерлерін қарап-тексеруді;
4) 30 секунд ішінде кәріжілік артериядағы тамыр соғысын есептеуді қамтиды.
Дене температурасын, қан қысымын өлшеу, сондай-ақ тексерудің қосымша әдістерін жүргізу жүргізілген қарап-тексеру нәтижелері бойынша медициналық көрсеткіштер болған кезде жүзеге асырылады.
Денсаулық жағдайына шағымданатын, артериялық қысымның физиологиялық көрсеткіштерінде ауытқулары, дене температурасы, іріңдеген тері ауруларының белгілері, іріңдеген жаралар, күйген жерлер, сыдырылған жерлер, жіті, оның ішінде инфекциялық аурулар көріністері бар адамдар одан әрі тексеру және емдеу үшін әскери медициналық мекемелерге жіберіледі.
10. Әскери бөлiмнiң (мекеменiң) медициналық қызметкерлері мерзімді қызмет әскери қызметшілеріне казарма үй-жайында (медициналық бөлiмше үй-жайында), сондай-ақ моншада шомылу алдында жүргiзетін медициналық (денені) қарап-тексеру көлемі: хал-жағдайы, денсаулық жағдайына шағымның бар болуы туралы сауалды, тері қабатын қарап-тексеруді қамтиды.
Медициналық қызметкер анықталған дене жарақаттары туралы өзінің тікелей командиріне (бастығына) баяндайды. Тері аурулары бар әскери қызметшілер моншада жуынуға соңғы кезекпен жіберіледі.

11. Результаты медицинского осмотра учитываются в журнале учета медицинского осмотра по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Глава 4. Порядок проведения периодических обязательных и профилактических медицинских осмотров военнослужащих
Параграф 1. Организация проведения периодических обязательных и профилактических медицинских осмотров военнослужащих
12. Периодические обязательные и профилактические медицинские осмотры военнослужащих включают:
1) первичный и периодический медицинский осмотр военнослужащих срочной службы, курсантов, кадетов;
2) профилактический медицинский осмотр военнослужащих, проходящих воинскую службу по контракту на должностях рядового, сержантского и офицерского составов;
3) медицинский осмотр личного состава, выезжающего в длительные командировки (обучение) в иностранные государства;
4) медицинский осмотр личного состава, занятого на работах с радиоактивными веществами, источниками ионизирующих излучений, компонентами ракетного топлива и источниками электромагнитных полей.
Сноска. Пункт 12 с изменением, внесенным приказом Министра обороны РК от 16.05.2022 № 303 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Проведение периодических обязательных и профилактических медицинских осмотров личного состава организовывается медицинской службой (отделом) вида, рода войск Вооруженных Сил, войск регионального командования, гарнизона.
Для организации проведения медицинского осмотра личного состава издается приказ главнокомандующего (командующего) видами, родами войск Вооруженных Сил, войсками регионального командования, начальника гарнизона, который доводится до командиров (начальников) воинских частей (учреждений), и отдельных подразделений. Приказом определяются сроки и место проведения:
1) флюорографического (рентгенологического) обследования;
2) лабораторного и инструментального обследований;
3) медицинского обследования врачами для каждой воинской части (учреждения) и отдельных подразделений.
14. Медицинский осмотр личного состава проводится в амбулаторных условиях в медицинском пункте (медицинской роте, взводе) воинской части (учреждения) и (или) военной поликлинике (госпитале, лазарете) в соответствии с распорядком дня, установленного в военно-медицинском подразделении. При дневном освещении, за рабочее время одним врачом обследуется не более 40 человек.
15. При подготовке и проведении медицинского осмотра в медицинской книжке военнослужащего обобщаются следующие сведения:
1) эпикриз о течении основного и сопутствующих заболеваний, наличии и частоте их обострений в истекшем году, а также о результатах проведения лечебно-профилактических мероприятий;

11. Медициналық қарап-тексеру нәтижелерi осы қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша медициналық қарап-тексеруді есепке алу журналында есепке алынады.
4-тарау. Әскери қызметшілерге кезеңдік міндетті және профилактикалық медициналық қарап-тексеру жүргізу тәртібі
1-параграф. Әскери қызметшілерге кезеңдік міндетті және профилактикалық медициналық қарап-тексеру жүргізуді ұйымдастыру
12. Әскери қызметшілерді кезеңдік міндетті және профилактикалық медициналық қарап-тексеру:
1) мерзімді әскери қызмет әскери қызметшiлерін, курсанттарды, кадеттерді бастапқы және кезеңдік медициналық қарап-тексеруді;
2) келісімшарт бойынша қатардағы жауынгерлер, сержанттар және офицерлер құрамы лауазымдарында әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілерді профилактикалық медициналық қарап-тексеруді;
3) шет мемлекеттерге ұзақ іссапарға (оқуға) баратын жеке құрамды медициналық қарап-тексеруді;
4) радиоактивті заттармен, ионданушы сәулелену көздерімен, зымыран отынының компоненттерімен, электр магниттік өріс көздерімен жұмыс істейтін жеке құрамды медициналық қарап-тексеруді қамтиды.
Ескерту. 12-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қорғаныс министрінің 16.05.2022 № 303 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Жеке құрамды кезеңдік міндетті және профилактикалық медициналық қарап-тексеру жүргізу Қарулы Күштер түрлерінің, әскер тектерінің, өңірлік қолбасшылық әскерлерінің, гарнизонның медициналық қызметі (бөлімі) ұйымдастырады.
Жеке құрамды медициналық қарап-тексеру жүргізуді ұйымдастыру үшін Қарулы Күштер түрлері, әскер тектері, өңірлік қолбасшылыө әскерлері бас қолбасшысының (қолбасшысының), гарнизон бастығының бұйрығы шығарылады, ол әскери бөлімдер (мекемелер) командирлеріне (бастықтарына) және жеке бөлімшелерге жеткізіледі. Бұйрықта:
1) флюорографиялық (рентгендік) тексеру;
2) зертханалық және құралдық тексеру;
3) әрбiр әскери бөлім (мекеме) және жеке бөлiмшелер үшін дәрігерлердің медициналық тексеру мерзімдері мен жүргізу орны айқындалады.
14. Жеке құрамды медициналық қарап-тексеру әскери бөлімнің (мекеменің) медициналық пунктінде (медициналық ротасында, взводында) және (немесе) әскери емханада (госпитальда, лазаретте) әскери-медициналық мекемеде белгіленген күн тәртібіне сәйкес жүргізіледі. Күндіз жұмыс уақытында бір дәрігер 40-тан аспайтын адамды тексереді.
15. Медициналық қарап-тексеруді дайындау және жүргізу кезінде әскери қызметшінің медициналық кітапшасында мынадай мәліметтер жинақталады:
1) негізгі және қосарласқан ауру барысы туралы, олардың өткен жылда болуы және жиілігі, сондай-ақ емдеу-профилактикалық іс-шаралардың нәтижелері туралы эпикриз;

2) сводные данные о числе случаев и дней трудопотерь, случаях госпитализации, вызванных обострениями основного и сопутствующих хронических заболеваний;
3) выводы об основной причине динамического наблюдения за военнослужащим (хроническое заболевание, перенесенное острое заболевание, наличие факторов риска, работа в условиях воздействия неблагоприятных факторов военной службы);
4) заключение о группе состояния здоровья, группе физической подготовки (военнослужащих по контракту), наличии факторов риска и перечень рекомендуемых лечебно-профилактических мероприятий.
16. Медицинской службой (отделом) вида, рода войск Вооруженных Сил, войск регионального командования, гарнизона осуществляется контроль за полнотой охвата, качеством проведения медицинского осмотра и оказывается методическая помощь врачам воинских частей (учреждений) при проведении медицинского осмотра и динамического наблюдения.
17. Медицинской службой воинской части (учреждения) обеспечивается полнота и качество проведения медицинского осмотра, динамического наблюдения, а также выполнение объема назначенных лечебно-профилактических мероприятий прикрепленным военнослужащим.
Параграф 2. Порядок проведения первичного и периодического медицинского осмотра военнослужащих срочной службы, курсантов, кадетов
18. Первичный медицинский осмотр военнослужащих срочной службы, курсантов, кадетов военного учебного заведения (далее – ВУЗ), проводится в течение первого месяца пребывания в воинской части (учреждении).
Обязательный объем первичного медицинского осмотра включает:
1) флюорография (рентгенография) органов грудной клетки у лиц, не проходивших ее в последние три месяца до призыва (поступления);
2) общие анализы крови, мочи, микрореакция;
3) антропометрия (рост, масса тела, окружности грудной клетки), определение индекса массы тела (далее – ИМТ);
4) определение остроты зрения и слуха;
5) обследование врачом-терапевтом (общей практики).
19. В ходе обследования врачом-терапевтом (общей практики) проводятся:
1) осмотр кожных покровов и волосистой части головы;
2) осмотр видимых слизистых оболочек: конъюнктивы глаз, полости рта, зева, обращается внимание на состояние зубов, прикус, величину и вид небных миндалин, голосовую функцию;
3) осмотр и пальпация области щитовидной железы;
4) пальпация периферических лимфатических узлов: подчелюстных, паховых, подмышечных;
5) исследование органов кровообращения (осмотр, аускультация сердца), определение частоты, наполнения, ритма пульса, величины артериального давления, в случаях выявления сердечных шумов проводят исследования в различных положениях (стоя, лежа) и функциональные пробы с дозированной физической нагрузкой;

2) негізгі және қосарланған созылмалы аурулардың өршуінен туындаған еңбекке жарамсыздық, госпитальға жатқызу жағдайлары саны мен күндері туралы жинақталған деректер;
3) әскери қызметшіні динамикалық байқаудың негізгі себебі (созылмалы аурулар, шалдыққан жіті ауруы, қатер факторларының бар болуы, әскери қызмет жағымсыз факторларының әсер етуі жағдайларында жұмыс істеуі) туралы қорытындылар;
4) денсаулық жағдайы тобы, дене шынықтыру дайындығы тобы (келісімшарт бойынша әскери қызметшілер), қатер факторларының бар болуы және ұсыным берілген емдеу-профилактикалық іс-шаралар тізбесі туралы қорытынды.
16. Қарулы Күштер түрлерінің, әскер тектерінің, өңірлік қолбасшылық әскерлерінің, гарнизонның медициналық қызметі (бөлімі) медициналық қарап-тексерумен толық қамтылуға, оны жүргізу сапасына бақылауды жүзеге асырады және медициналық қарап-тексеру жүргізу және динамикалық байқау кезінде әскери бөлімдер (мекемелер) дәрігерлеріне әдістемелік көмек көрсетеді.
17. Әскери бөлімнің (мекеменің) медициналық қызметі медициналық қарап-тексеруді, динамикалық байқауды толық және сапалы жүргізуді, сондай-ақ бекітіліп берілген әскери қызметшілерге тағайындалған емдеу-профилактикалық іс-шаралар көлемінің орындалуын қамтамасыз етеді.
2-параграф. Мерзімді әскери қызмет әскери қызметшiлеріне, курсанттарға, кадеттерге бастапқы және кезеңдік медициналық қарап-тексеру жүргізу тәртібі
18. Мерзімді әскери қызметшiлерге, әскери оқу орнының (бұдан әрі – ӘОО) курсанттарына, кадеттерiне бастапқы медициналық қарап-тексеру әскери бөлiмде (мекемеде) болудың бiрiншi айы бойы жүргiзiледi.
Алғашқы медициналық қарап-тексерудің міндетті көлемі:
1) әскерге шақырғанға (түскенге) дейін соңғы үш айда өтпеген адамдарға кеуде қуысы ағзасының флюорографиясын (рентгенографияны);
2) жалпы қан, зәр талдауын, микрореакцияны;
3) антропометрияны (бойы, дене салмағы, кеуде қуысы шеңбері), дене салмағының индексін (бұдан әрі – ДСИ) айқындауды;
4) көру жітілігін және құлақ шалғыштығын айқындау;
5) терапевт-дәрігердің (жалпы практика) тексеруін қамтиды.
19. Терапевт-дәрігердің (жалпы практика) тексеруі барысында:
1) тері қабатын және бастың шаш өсетін бөлігін қарап-тексеру;
2) көрінетін шырышты қабықшаларды қарап-тексеру: көз конъюнктивасын, ауыз қуысын, аңқасын, тістердің жай-күйіне, тістүйіске, таңдай бадамшасының көлеміне және түріне, дауыс функциясына назар аударылады;
3) қалқанша безді қарап-тексеру және пальпациялау;
4) перифериялық лимфа түйіндерін: иекасты, шаптағы, қолтықастыпальпациялау;
5) қан айналымы ағзаларын зерттеу (қарап-тексеру, жүрек аускультациясы), пульс жиілігін, толымын, ритмін, қан қысымы мөлшерін айқындау, жүрек шуы анықталған жағдайларда әртүрлі қалыпта (тұрып, жатқызып) зерттеулер және дозаланған дене жүктемесімен функционалдық сынаулар;

6) исследование органов дыхания (аускультация легких);
7) исследование органов пищеварения (пальпация органов брюшной полости, области правого подреберья, печени, эпигастральной области, селезенки, правой и левой подвздошной областей, надлобковой области);
8) осмотр половых органов.
По медицинским показаниям назначаются дополнительные методы обследования, консультации профильных врачей-специалистов.
20. Периодические медицинские осмотры военнослужащих срочной службы проводятся один раз в шесть месяцев в объеме, определенном в пункте 18 настоящих Правил.
21. Периодические медицинские осмотры курсантов, кадетов в период обучения в ВУЗ-ах проводятся ежегодно в первом полугодии учебного года в объеме, определенном в пункте 18 настоящих Правил.
22. По окончании первичного и периодического медицинского осмотра врачом воинской части (учреждения) либо врачом-терапевтом (общей практики), с учетом результатов объективного обследования и лабораторно-диагностических исследований, проводится комплексная оценка состояния здоровья с определением следующих "групп здоровья":
1) IА группа – здоровые без факторов риска: лица, не предъявляющие никаких жалоб и у которых в анамнезе и во время осмотра не выявлены хронические заболевания, факторы риска или нарушения функций отдельных органов и систем;
2) IБ группа – здоровые с факторами риска: лица с выявленными факторами риска, "пограничными" состояниями, нуждающиеся в наблюдении и профилактическом вмешательстве (лица, у которых выявлены незначительные отклонения от установленных границ нормы в величинах артериального давления и прочих физиологических характеристик, не влияющие на функциональную деятельность организма);
3) II группа – практически здоровые: лица, имеющие в анамнезе острое и (или) хроническое заболевание без обострений в течение последних двух лет;
4) III группа – больные: лица, имеющие хронические заболевания в состоянии субкомпенсации (декомпенсации), с нарушениями функциональных возможностей организма.
Лица, относящиеся ко II группе, подлежат динамическому наблюдению и оздоровлению врачом воинской части (учреждения) с привлечением профильных специалистов военных поликлиник (госпиталей, лазаретов).
Лица, отнесенные в III группу, подлежат направлению на амбулаторное (стационарное) лечение (реабилитацию) с последующим динамическим наблюдением. В зависимости от результатов лечения (реабилитации) начальником медицинской службы (врачом) воинской части (учреждения) определяется целесообразность направления военнослужащего на медицинское освидетельствование для определения категории годности к воинской службе (обучению).

6) тыныс алу ағзаларын зерттеу (өкпе аускультациясы);
7) ас қорыту ағзаларын зерттеу (іш қуыс ағзаларын, оң жақ қабырғасын, бауырды, эпигастрияны, көкбауырды, оң және сол мықынды, маңдайүстін пальпациялау);
8) жыныс ағзаларын қарап-тексеру жүргізіледі.
Медициналық көрсеткіштер бойынша қосымша тексеру әдістері, бейінді маман дәрігерлердің консультациялары тағайындалады.
20. Мерзімді қызмет әскери қызметшiлерiн кезеңдік медициналық қарап-тексеру осы қағидалардың 18-тармағында айқындалған көлемде алты айда бiр рет жүргiзiледi.
21. ӘОО-ларда оқу кезеңінде курсанттарға, кадеттерге кезеңдік медициналық қарап-тексеру жыл сайын оқу жылының бірінші жартыжылдығында осы қағидалардың 18-тармағында айқындалған көлемде жүргiзiледi.
22. Алғашқы және кезеңдік медициналық қарап-тексеру аяқталғаннан кейін әскери бөлім (мекеме) дәрігері не терпевт-дәрігер (жалпы практика) объективті тексеру және зертханалық-диагностикалық зерттеу нәтижелерін ескере отырып, мынадай "денсаулық топтарын" айқындаумен денсаулық жағдайына кешенді бағалау жүргізеді:
1) ІА тобы – қатер факторлары жоқ дені сау: ешқандай шағым білдірмеген және анамнезде және қарап-тексеру уақытында созылмалы аурулар, қатер факторлары немесе жеке ағзалар мен жүйелер функцияларының бұзылуы анықталмаған адамдар;
2) IБ тобы – қатер факторлары бар дені сау: қатер факторлары анықталған, "шекті" жайғдайдағы, байқау және профилактикалық араласуға мұқтаж адамдар (организмнің функционалдық қызметіне ақпал етпейтін қан қысымы және өзге де физиологиялық сипаттамалар мөлшерінде белгіленген шекті нормадан шамалы ауыткуы анықталған адамдар);
3) ІІ топ – жалпы дені сау: соңғы екі жыл ішінде анамнезде өршусіз жіті және (немесе) созылмалы ауруы бар адамдар;
4) ІІІ топ – науқастар: организмнің функционалдық мүмкіндіктері бұзылған субкомпенсация (декомпенсация) жағдайында созылмалы аурулары бар адамдар.
II топқа жататын адамдар әскери бөлімнің (мекеменің) дәрігері динамикалық байқауға және әскери емханалардың (госпитальдардың, лазареттердің) бейінді мамандарын тартумен сауықтыруға тиіс.
ІІІ топқа жатқызылған адамдар кейіннен динамикалық байқаумен амбулаторлық (стационарлық) емдеуге (оңалтуға) жіберілуге тиіс. Емдеу (оңалту) нәтижелеріне байланысты әскери бөлім (мекеме) медицина қызметінің бастығы (дәрігер) әскери қызметшіні әскери қызметке (оқуға) жарамдылық санатын айқындау үшін медициналық куәландыруға жіберу мақсаттылығын айқындайды.

23. Результаты проведенного медицинского осмотра и содержание лечебно-профилактических мероприятий заносятся в медицинскую книжку военнослужащего срочной службы, курсанта, кадета по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Параграф 3. Порядок проведения профилактического медицинского осмотра военнослужащих, проходящих воинскую службу по контракту на должностях рядового, сержантского и офицерского составов
Сноска. Заголовок параграфа 3 - в редакции приказа Министра обороны РК от 16.05.2022 № 303 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. Военнослужащие, проходящие воинскую службу по контракту на должностях рядового, сержантского и офицерского составов (далее – военнослужащие по контракту) один раз в год проходят профилактический медицинский осмотр.
Сноска. Пункт 24 - в редакции приказа Министра обороны РК от 16.05.2022 № 303 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Объем ПМО для военнослужащих по контракту в возрасте до 40 лет:
1) флюорография (рентгенография) органов грудной клетки;
2) антропометрия (определение массы тела, роста, ИМТ, окружности грудной клетки, живота);
3) общие анализы крови, мочи, микрореакция;
4) электрокардиографическое исследование при первом прохождении обследования, далее в возрасте 35 лет и старше 1 раз в год;
5) определение остроты зрения и слуха;
6) обследование врачом общей практики (терапевтом) в порядке определенном пунктом 19 настоящих Правил;
7) по медицинским показаниям проводятся дополнительные методы обследования, консультации врачей-специалистов.
26. Объем ПМО для военнослужащих по контракту в возрасте 40 лет и старше:
1) флюорография (рентгенография) органов грудной клетки;
2) антропометрия (определение массы тела, роста, ИМТ, окружности грудной клетки, живота);
3) общие анализы крови, мочи, микрореакция;
4) исследование сахара крови, холестерина сыворотки крови;
5) электрокардиографическое исследование;
6) измерение внутриглазного давления (по назначению офтальмолога);
7) осмотр врачей-специалистов (хирург, терапевт, офтальмолог, стоматолог, невропатолог, оториноларинголог, гинеколог – для военнослужащих-женщин).
При наличии медицинских показаний проводятся дополнительные методы обследований, консультации врачей-специалистов.
27. Комплексная оценка состояния здоровья военнослужащих по контракту, распределение их по группам здоровья, необходимость динамического наблюдения, а также целесообразность направления военнослужащего на медицинское освидетельствование для определения категории годности к воинской службе по результатам ПМО осуществляется в соответствии с пунктом 22 настоящих Правил.

23. Жүргізілген медициналық қарап-тексеру нәтижелері және емдеу-профилактикалық іс-шаралар мазмұны осы қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мерзімді қызмет әскери қызметшісінің, курсанттың, кадеттің медициналық кітапшасына енгізіледі.
3-параграф. Қатардағы жауынгерлер, сержанттар және офицерлер құрамы лауазымдарында келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілерді профилактикалық медициналық қарап-тексеру жүргізу тәртібі
Ескерту. 3-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 16.05.2022 № 303 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Қатардағы жауынгерлер, сержанттар және офицерлер құрамы лауазымдарында келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілер (бұдан әрі – келісімшарт бойынша әскери қызметшілер) жылына бір рет профилактикалық медициналық қарап-тексеруден өтеді.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 16.05.2022 № 303 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. 40 жасқа дейінгі келісімшарт бойынша әскери қызметшілерге ПМТ көлемі:
1) кеуде қуысы ағзасының флюорографиясы (рентгенографиясы);
2) антропометрия (дене салмағын, бойын, ДСИ-ды, кеуде қуысының, ішінің шеңберін айқындау);
3) жалпы қан, зәр талдауы, микрореакция;
4) бірінші тексеруден өту кезінде электр-кардиографиялық зерттеу, одан кейін 35 және одан жоғары жаста жылына 1 рет;
5) көру жітілігін және құлақ шалғыштығын айқындау;
6) осы қағидалардың 19-тармағында айқындалған тәртіппен жалпы практика дәрігерінің (терапевтің) тексеруі;
7) медициналық көрсеткіштер бойынша тексерудің қосымша әдістері, дәрігер мамандардың консультациялары.
26. 40 және одан үлкен жастағы келісімшарт бойынша әскери қызметшілерге ПМТ көлемі:
1) кеуде қуысы ағзасының флюорографиясы (рентгенография);
2) антропометрия (дене салмағын, бойын, ДСИ-ды, кеуде қуысының, ішінің шеңберін анықтау);
3) жалпы қан, зәр талдауы, микрореакция;
4) қандағы қантты, сарысудағы холестеринді зерттеу;
5) электр-кардиографиялық зерттеу;
6) көз ішінің қысымын өлшеу (офтальмологтың тағайындауы бойынша);
7) дәрігер мамандардың (хирург, терапевт, офтальмолог, стоматолог, невропатолог, оториноларинголог, гинеколог – әскери қызметші әйелдер үшін) қарап-тексеруі.
Медициналық көрсеткіштер бар болған кезде қосымша тексеру әдістері, дәрігер мамандардың консультациялары жүргізіледі.
27. ПМТ нәтижелері бойынша келісімшарт бойынша әскери қызметшілердің денсаулық жағдайын кешенді бағалау, денсаулық топтары бойынша оларды бөлу, динамикалық байқау қажеттілігі, сондай-ақ әскери қызметшіні әскери қызметке жарамдылық санатын айқындау үшін медициналық куәландыруға жіберу мақсаттылығы осы қағидалардың 22-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.

При осуществлении комплексной оценки состояния здоровья военнослужащих по контракту используются результаты скрининговых исследований, проводимых в порядке, объеме и с периодичностью проведения данных исследований, определяемых уполномоченным органом в области здравоохранения в соответствии с пунктом 2 статьи 87 Кодекса
28. При оформлении итоговых результатов ПМО начальником медицинской службы (врачом) воинской части и учреждения для военнослужащих по контракту определяются возрастные группы физической подготовки в соответствии с приказом Министра обороны Республики Казахстан от 10 августа 2017 года № 438 "Об утверждении Правил физической подготовки в Вооруженных Силах Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15729).
Вне зависимости от возраста и пола, военнослужащие, имеющие хронические заболевания, последствия перенесенных острых заболеваний и травм в состоянии субкомпенсации (декомпенсации), с нарушениями функциональных возможностей организма (III группа здоровья), временно включаются в группу лечебной физической культуры (далее – ЛФК) сроком до 6 месяцев, а в случаях тяжелых травм и заболеваний – до 12 месяцев. После истечения указанного срока военнослужащие проходят медицинское обследование, по результатам которого военнослужащие переводятся в соответствующие возрастные группы физической подготовки, а имеющие заболевания, изменяющие категорию годности к воинской службе, направляются на медицинское освидетельствование в военно-врачебные комиссии.
29. Военнослужащие по контракту, вновь прибывшие в часть, находившиеся в командировках, отпусках и не прошедшие ПМО, проходят обследование в месячный срок со дня прибытия в часть.
30. Военнослужащие по контракту, находящиеся на стационарном лечении и не прошедшие ПМО в текущем году, одновременно проходят ПМО в стационаре.
31. Результаты проведенного ПМО, содержание лечебно-профилактических мероприятий, группы здоровья и физической подготовки заносятся в медицинскую книжку военнослужащего проходящего воинскую службу по контракту по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Параграф 4. Порядок проведения медицинского осмотра личного состава, выезжающего в длительные командировки (обучение) в иностранные государства
32. Личному составу, выезжающему в длительные (на три и более месяца) командировки (обучение) в иностранные государства (далее – выезжающие в иностранные государства), вне зависимости от сроков предыдущего осмотра проводится медицинский осмотр в объеме, определенном пунктом26 настоящих Правил, с дополнительным ультразвуковым исследованием органов мочеполовой системы, а также определением группы крови и резус-принадлежности (если ранее не определялась).
Выезжающие в иностранные государства к медицинскому осмотру допускаются после проведения санации полости рта.
Обследование на вирус иммунодефицита человека (далее – ВИЧ) с получением сертификата проводится выезжающим в иностранные государства, для въезда в которые требуется сертификат на отсутствие ВИЧ-инфекции.

Келісімшарт бойынша әскери қызметшілердің денсаулық жағдайына кешенді бағалауды жүзеге асыру кезінде Кодекстің 87-бабының 2-тармағына сәйкес денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен, көлемде және осы зерттеулерді жүргізу мерзімділігімен өткізілетін скринингтік зерттеулер нәтижелері пайдаланылады.
28. ПМТ-ның қорытынды нәтижелерін ресімдеу кезінде әскери бөлім (мекеме) медициналық қызметінің бастығы (дәрігері) келісімшарт бойынша әскери қызметшілерге "Қазақстан Республикасының Қарулы Күштердегі дене шынықтыру дайындығы қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 10 тамыздағы № 438бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15729 болып тіркелген) сәйкес дене шынықтыру дайындығының жас топтарын айқындайды.
Жасына және жынысына қарамастан, созылмалы аурулары, организм функционалдық мүмкіндіктерінің бұзылуымен (III денсаулық тобы) субкомпенсация (декомпенсация) жағдайында жіті ауруларымен сырқаттану және жарақаттану салдары бар әскери қызметшілер 6 айға дейінгі, ал ауыр жарақаттанған және сырқаттанған жағдайларда – 12 айға дейінгі мерзімге уақытша емдік дене шынықтыру дайындығы (бұдан әрі – ЕДШ) тобына енгізіледі. Көрсетілген мерзім өткеннен кейін әскери қызметшілер медициналық тексеруден өтеді, оның нәтижелері бойынша әскери қызметшілер дене шынықтыру дайындығының тиісті жас топтарына ауыстырылады, ал әскери қызметке жарамдылық санатын өзгертетін аурулар бар адамдар әскери-медициналық комиссияға медициналық куәландыруға жіберіледі.
29. Бөлімге жаңадан келген, іссапарда, демалыста болған және ПМТ өтпеген келісімшарт бойынша әскери қызметшілер бөлімге келген күннен бастап бір ай мерзімде тексеруден өтеді.
30. Стационарлық емдеуде болатын және ағымдағы жылы ПМТ өтпеген келісімшарт бойынша әскери қызметшілер стационарда бір уақытта ПМТ-дан өтеді.
31. Жүргізілген ПМТ нәтижелері, емдеу-профилактикалық іс-шараларының мазмұны, денсаулық және дене шынықтыру дайындығы топтары осы қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшінің әскери кітапшасына енгізіледі.
4-параграф. Шет мемлекеттерге ұзақ іссапарға (оқуға) баратын жеке құрамды медициналық қарап-тексеру жүргізу тәртібі
32. Шет мемлекеттерге ұзақ (үш және одан астам айға) іссапарға (оқуға) баратын жеке құрамды (бұдан әрі – шет мемлекеттерге баратындар) бұрын жүргізілген қарап-тексеру мерзімдеріне қарамастан, зәр-жыныс жүйесінің ағзаларының ультрадыбыстық қосымша зерттеумен, сондай-ақ қан тобын және резус-тиесілілігін айқындаумен (егр бұрын айқындалмаса) осы қағидалардың 26-тармағында айқындалған көлемде медициналық қарап-тексеру жүргізіледі.
Шет мемлекеттерге баратындар медициналық қарап-тексеруге ауыз қуысы санациясын жүргізгеннен кейін жіберіледі.
Елге кіру үшін адамның иммундық тапшылығы вирусының (бұдан әрі – АИТВ) болмауына сертификат талап етілетін шет мемлекеттерге баратындарға АИВТ-инфекциясына сертификат алумен тексеру жүргізіледі.

33. Медицинскими противопоказаниями для выезда в длительные командировки (обучение) в иностранные государства являются заболевания, предусматривающие категорий годности "Г", "В-ИНД", "В", "Д", "Е" и "НГ" по соответствующим графам согласно Требований, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, утверждаемых в соответствии с подпунктом 1) пункта 2 статьи 11 Кодекса.
Результаты медицинского обследования оформляются справкой об отсутствии (наличии) медицинских противопоказаний для выезда в длительные командировки (обучение) в иностранные государства по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
34. Военнослужащие, имеющие заболевания, предусматривающие категорию годности "В", "Д" и "Е", направляются на медицинское освидетельствование для определения категории годности к воинской службе.
Параграф 5. Порядок проведения медицинского осмотра личного состава, занятых на работах с радиоактивными веществами, источниками ионизирующих излучений, компонентами ракетного топлива и источниками электромагнитных полей
35. Личный состав, занятый на работах с радиоактивными веществами, источниками ионизирующих излучений, компонентами ракетного топлива и источниками электромагнитных полей (далее – вредные профессиональные факторы) состоят на специальном учете в медицинском пункте воинской части (учреждения).
36. При профилактическом медицинском осмотре лиц, указанных в пункте 35 настоящих Правил, в дополнение к объему обследования, определенному в пункте 26 настоящих Правил, проводится определение количества тромбоцитов крови.
37. Медицинское освидетельствование лиц, указанных в пункте 35 настоящих Правил, проводится в соответствии с Правилами проведения военно-врачебной экспертизы и Положением о комиссиях военно-врачебной экспертизы в Вооруженных Силах Республики Казахстан, утверждаемых в соответствии с подпунктом 10) пункта 1 статьи 11 Кодекса.
38. Назначение личного состава на работы с вредными профессиональными факторами производится после прохождения медицинского освидетельствования.
Глава 5. Порядок организации и проведения динамического наблюдения за состоянием здоровья военнослужащих
39. Динамическое наблюдение включает систематическое наблюдение за состоянием здоровья военнослужащих, а также оказание необходимой медицинской помощи по результатам данного наблюдения.
Военнослужащие, нуждающиеся в динамическом наблюдении, выявляются в процессе медицинских осмотров и стационарного (амбулаторного) лечения.

33. Шет мемлекеттерге ұзақ іссапарға (оқуға) бару үшін медициналық қарсы көрсеткіштер Кодекстің 11-бабы 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес бекітілетінҚазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында қызмет ету үшін адамдар денсаулық жағдайының сәйкес келуіне қойылатын талаптарға сәйкестиісті бағандар бойынша"Г", "B-ДЕРБ", "В", "Д", "Е" және "ЖЗ" жарамадылық санаттарын көздейтін ауырулар болып табылады.
Медициналық тексеру нәтижелері осы қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шет мемлекеттерге ұзақ іссапарға (оқуға) бару үшін медициналық қарсы көрсеткіштердің болмауы (бар болуы) туралы анықтамамен ресімделеді.
34. "В", "Д" және "Е" жарамдылық санатын көздейтін сырқаттары бар әскери қызметшілер әскери қызметке жарамдылық санатын айқындау үшін медициналық куәландыруға жіберіледі.
5-параграф. Радиоактивті заттармен, ионданушы сәулелену көздерімен, зымыран отынының компоненттерімен және электр магниттік өріс көздерімен жұмыс істейтін жеке құрамды медициналық қарап-тексеру жүргізу тәртібі
35. Радиоактивті заттармен, ионданушы сәулелену көздерімен, зымыран отынының компоненттерімен, электр магниттік өріс көздерімен (бұдан әрi –зиянды кәсіптік факторлар) жұмыс істейтін жеке құрамәскери бөлiмнiң (мекеменiң) медициналық пунктінде арнайы есепте тұрады.
36. Осы қағидалардың 35-тармағында көрсетілген адамдарды профилактикалық медициналық қарап-тексеру кезінде осы қағидалардың 26-тармағында айқындалған тексеру көлеміне қосымша қан тромбоциттері мөлшері айқындалады.
37. Осы қағидалардың 35-тармағында көрсетілген адамдарды медициналық куәландыру Кодекстің 11-бабы 1-тармағының 10) тармақшасына сәйкес бекітілетін Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде әскери-дәрігерлік сараптаманы жүргізу қағидаларына және әскери-дәрігерлік сараптама комиссиялары туралы ережеге сәйкес жүргізіледі.
38. Жеке құрамды зиянды кәсіптік факторлар бар жұмысқа тағайындау медициналық куәландырудан өткеннен кейін жүргізіледі.
5-тарау. Әскери қызметшілердің денсаулық жағдайын динамикалық байқауды ұйымдастыру және жүргізу тәртібі
39. Динамикалық байқау әскери қызметшілердің денсаулық жағдайын жүйелі байқауды, сондай-ақ осы байқау нәтижелері бойынша қажетті медициналық көмек көрсетуді қамтиды.
Динамикалық байқауға мұқтаж әскери қызметшілер медициналық қарап-тексеру және стационарлық (амбулаториялық) емдеу процесінде айқындалады.

40. Динамическому наблюдению подлежат военнослужащие, отнесенные к II и III группе здоровья, по результатам проведенного медицинского осмотра. Кроме того, динамическому наблюдению подлежат военнослужащие, перенесшие острые заболевания, тяжелые травмы, операции, а также подвергшиеся поражающему воздействию вредных профессиональных факторов.
41. Динамическое наблюдение включает медицинские обследования военнослужащих врачом-терапевтом (общей практики), проведение дополнительных методов обследований, консультаций профильных врачей-специалистов, назначение лечебно-оздоровительных мероприятий, а также анализ состояния и оценка эффективности диспансеризации.
42. Периодичность и объем медицинского обследования военнослужащих, нуждающихся в динамическом наблюдении, определяется в соответствии с клиническими протоколами в зависимости от характера и тяжести заболевания, последствия травм.
При проведении динамического наблюдения применяется Перечень хронических заболеваний, подлежащих динамическому наблюдению, утверждаемый в соответствии с пунктом 2 статьи 88 Кодекса.
43. Военнослужащие, нуждающиеся в динамическом наблюдении, состоят на специальном учете в медицинской роте (медицинском пункте) воинской части и учреждения.
Глава 6. Порядок подведения итогов медицинского осмотра
44. В воинской части и учреждении ежегодно подводятся итоги проведенного медицинского осмотра, где отражаются:
1) уровень состояния здоровья военнослужащих отдельно за каждую категорию;
2) изменение состояния здоровья у военнослужащих отдельно за каждую категорию, отнесенных к IА, IБ, II и III группам здоровья, в течение года;
3) распространенность основных факторов риска и методы борьбы с ними;
4) возможная связь острых и хронических заболеваний с характером военного труда;
5) оценка эффективности деятельности медицинской службы воинских частей (учреждений) по диспансеризации военнослужащих с указанием конкретных недостатков и мер по их устранению;
6) мероприятия по улучшению медицинского обеспечения военнослужащих.
45. Медицинская служба воинской части и учреждения анализирует итоги медицинских осмотров, составляет и реализовывает план лечебно-профилактических мероприятий военнослужащих.
46. Показатели состояния и эффективности медицинского осмотра в воинской части и учреждении рассчитываются отдельно за каждую категорию военнослужащих. Необходимые исходные данные для их расчета получают путем обработки сведений из медицинских учетных документов.
Оценка показателей состояния и эффективности медицинского осмотра военнослужащих производится согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Анализ состояния и эффективности медицинского осмотра проводится путем сравнения аналогичных показателей за отчетный и предыдущий годы.

40. Жүргізілген медициналық қарап-тексеру нәтижелері бойынша II және ІІІ денсаулық тобына жатқызылған әскери қызметшілер динамикалық байқалуға тиіс. Одан басқа, жіті ауыруға шалдыққан, ауыр жарақаттанған, операция жасалған, сондай-ақ зиянды кәсіптік факторлардың әсер етуіне ұшыраған әскери қызметшілер динамикалық байқалуға тиіс.
41. Динамикалық байқау әскери қызметшілерді терапевт-дәрігердің (жалпы практика) медициналық тексеруін, тексерудің қосымша әдістерін жүргізуді, бейінді дәрігер мамандардың консультацияларын, емдеу-сауықтыру іс-шараларын тағайындауды, сондай-ақ диспансеризациялаудың жай-күйін талдауды және тиімділігін бағалауды қамтиды.
42. Динамикалық бақылауды қажет ететін әскери қызметшілердің тескерудің көлемі мен кезеңділігі жарақаттардың салдары, сырқаттың ауырлық дәрежесіне және сипатына байланысты клиникалық хаттамаларға сәйкес анықталады.
Динамикалық бақылау жүргізу кезінде Кодекстің 88-бабының 2- тармағына сәйкес бекітілетін Динамикалық бақылауға жататын созылмалы ауырулар тізбесі қолданылады.
43. Динамикалық байқауға мұқтаж әскери қызметшілер әскери бөлімнің (мекеменің) медициналық ротасында (медициналық пунктінде) арнайы есепте тұрады.
6-тарау. Медициналық қарап-тексеруді қортындылау тәртібі
44. Әскери бөлімде (мекемеде) жыл сайын жүргізілетін медициналық қарап-тексеруге қортынды жасалады, онда:
1) әрбiр санат үшін жеке әскери қызметшiлердiң денсаулық жағдайы деңгейi;
2) жыл бойы IА, ІБ, II және III денсаулық топтарына жатқызылған әрбір санат үшін жеке әскери қызметшілерде денсаулық жай-күйінің өзгеруі;
3) негізгі қатер факторларының таралуы және оларға қарсы күрес әдістері;
4) жіті және созылмалы аурулардың әскери еңбек сипатымен болжамды байланысы;
5) нақты кемшіліктерді және оларды жою жөніндегі шараларды көрсете отырып, әскери бөлім (мекеме) медициналық қызметінің әскери қызметшілерді диспасеризациялау жөніндегі қызметінің тиімділігін бағалау;
6) әскери қызметшілерді медициналық қамтамасыз етуді жақсарту жөніндегі іс-шаралар сипатталады.
45. Әскери бөлімнің (мекеменің) медициналық қызметі медициналық қарап-тексеру қортындыларын талдайды, әскери қызметшілерді емдеу-профилактикалық іс-шаралары жоспарын жасайды және іске асырады.
46. Әскери бөлімде (мекемеде) медициналық қарап-тексеру жай-күйінің және тиімділігінің көрсеткіштері әскери қызметшілердің әрбір санаты үшін жеке есептеледі. Оларды есептеу үшін қажетті бастапқы деректер медициналық есептік құжаттардан мәліметтерді өңдеу арқылы алынады.
Әскери қызметшілерді медициналық қарап-тексеру жай-күйінің және тиімділігінің көрсеткіштерін бағалау осы қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес жүргізіледі.
Медициналық қарап-тексеру жай-күйінің және тиімділігінің көрсеткіштерін талдау есептілік және алдыңғы жылдар үшін ұқсас көрсеткіштерді салыстыру арқылы жүргізіледі.

47. Итоги медицинского осмотра и меры по его совершенствованию докладываются командиру (начальнику) воинской части и учреждения, начальнику медицинской службы вида, рода войск Вооруженных Сил, войск регионального командования, гарнизона.
48. Результаты медицинского осмотра военнослужащих объявляются приказом командира (начальника) воинской части и учреждения, в котором отражаются:
1) полнота охвата медицинским осмотром военнослужащих воинской части и учреждения;
2) распределение военнослужащих части (учреждения) по группам здоровья и физической подготовки;
3) список военнослужащих, подлежащих динамическому наблюдению;
4) список военнослужащих, нуждающихся в лечении (реабилитации);
5) список военнослужащих, отнесенных к группе ЛФК;

47. Медициналық қарап-тексеру қортындылары және оны жетілдіру шаралары әскери бөлім (мекеме) командиріне (бастығына), Қарулы Күштер түрлері, әскер тектері, өңірлік қолбасшылықтар әскерлері, гарнизон медициналық қызметінің бастығына баяндалады.
48. Әскери қызметшілерді медициналық қарап-тексеру нәтижелері әскери бөлім (мекеме) командирінің (бастығының) бұйрығымен жарияланады, онда:
1) бөлім (мекеме) әскери қызметшілерін медициналық қарап-тексерумен толық қамту;
2) денсаулық және дене шынықтыру дайындығы топтары бойынша бөлiм (мекеме) әскери қызметшiлерiн бөлу;
3) динамикалық байқауға жататын әскери қызметшiлер тiзiмi;
4) емделуге (оңалтуға) мұқтаж әскери қызметшілер тiзiмi;
5) ЕДШ тобына жатқызылған әскери қызметшілер тізімі;

Раздел 11. Особые отметки
дата
содержание
примечание
42
Уволен с воинской службы "_____" ______________________________ ________ г.
– по истечении срока службы
– по болезни: пункт, подпункт _________ графа _________ приказа МО РК №__________ от ______ г.
Начальник медицинской службы войсковой части
___________________
_______________________
____________
воинское звание
фамилия и инициалы
подпись
43
Пояснения по заполнению формы
1. Медицинская книжка является основным медицинским документом, содержащим данные о состоянии здоровья военнослужащего срочной службы, курсанта (кадета). Она заполняется на каждого военнослужащего срочной службы, курсанта (кадета) при проведении первичного медицинского обследования.
2. Медицинская книжка ведется врачом, в случае его отсутствия, фельдшером (медицинской сестрой) при систематическом контроле врача, на которого возложено медицинское обеспечение части.
3. Разделы 1, 2 заполняются фельдшером или медицинской сестрой (освоившим технику антропометрии).
4. Раздел 3"Первичное медицинское обследование" заполняет врач после первичного опроса и обследования военнослужащего, курсанта (кадета). Данные объективного обследования записываются по системам и органам, придерживаясь отведенных граф.
5. Раздел 4 заполняется врачом-стоматологом (врачом-терапевтом, общей практики) при очередных медицинских обследованиях.
44
6. Раздел 5 заполняется врачом при проведении очередных медицинских обследований.
7. В разделе 6 записываются дата, заключение специалиста, серия, номер флюорограммы. Сами же флюорограммы хранятся на медицинском пункте.
8. В разделе 7 записываются все прививки, которые были сделаны военнослужащему, курсанту (кадету) за период службы, с указанием наименований, дозы, даты, реакции.
9. Раздел 8 заполняется врачом на основании полученных данных при медицинском обследовании военнослужащего, курсанта (кадета).
10. В разделе 9 в хронологическом порядке регистрируются все обращения военнослужащего, курсанта (кадета) за медицинской помощью, включая и обращения к стоматологу (зубному врачу).
11. В разделе 10 записываются результаты индивидуальной дозиметрии, радиометрического контроля загрязнения кожных покровов лиц, работающих с РВ и источниками ионизирующих излучений, а также результаты радиологических исследований.
45
12. В разделе "Особые отметки" производятся отметки врача, связанные с необходимостью взять на учет для медицинского наблюдения, а также заносятся данные о наличии, локализации, содержании, размере и цвете татуировок.
13. В конце книжки к свободным страницам подклеиваются результаты анализов, производимых больному.

11-бөлім. Ерекше белгілер
күні
мазмұны
ескертпе
42
Әскери қызметтен ________ ж. "_____" ______________________________ шығарылды қызмет өткеру мерзімінің аяқталуы бойынша науқастануы бойынша: ҚР ҚМ______ ж. №__________ бұйрығы ______ бағанының ____ тармағы, тармақшасы
Әскери бөлім медицина қызметінің бастығы
________________________
___________________
______________________
____________
әскери атағы
тегі және инициалдары
қолы
43
Нысанды толтыру бойынша түсініктеме
1. Медициналық кiтапша мерзімді қызмет әскери қызметшiсінiң, курсанттың (кадеттiң) денсаулық жағдайы туралы деректерді қамтитын негiзгi медициналық құжат болып табылады. Ол әрбір әскери қызметшіге, курсантқа (кадетке) бастапқы медициналық тексеру жүргізу кезінде толтырылады.
2. Медициналық кітапшаны дәрігер жүргізеді, ол болмаған жағдайда бөлімді медициналық қамтамасыз ету жүктелген дәрігердің жүйелі бақылауы кезінде фельдшер (мейіргер) жүргізеді.
3. 1, 2-бөлімдерді фельдшер немесе мейіргер (антропометрия техникасын игерген) толтырады.
4. "Бастапқы медициналық куәландыру" деген 3-бөлімді дәрігер бастапқы сауалдан және әскери қызметшіні, курсантты (кадетті) тексергеннен кейін толтырады. Объективті тексеру деректері бөлінген бағандарды ұстанумен жүйелер мен ағзалар бойынша жазылады.
5. 4-бөлімді кезекті медициналық тексеру кезінде дәрігер стоматолог (дәрігер терапевт, жалпы практика) толтырады.
44
6. 5-бөлімді дәрігер кезекті медициналық тексеру жүргізу кезінде толтырылады.
7. 6-бөлімде фотофлюорограмма күні, маманның қорытындысы, сериясы, нөмірі жазады. Флюорограмманың өзі медициналық орталықта сақталады.
8. 7-бөлімде атауын, дозасын, күнін, реакциясың көрсетумен әскери қызметшіге, курсантқа (кадетке) жасалған барлық екпелер жазылады.
9. 8-бөлімді дәрігер әскери қызметшіні, курсантты (кадетті) медициналық тексеру кезінде алынған деректер негізінде толтырады.
10. 9-бөлiмде әскери қызметшінің, курсанттың (кадеттің) медициналық көмекке, оның iшiнде стоматологқа (тіс дәрігеріне) жүгінгенін қоса алғанда, барлық жүгінуі хронологиялық тәртiппен тіркеледі.
11. 10-бөлімде жеке дозиметрия нәтижелерi, РЗ-мен және ионданушы сәулелену көздерiмен жұмыс iстейтiн адамдардың тері қабатының ластануын радиологиялық бақылау нәтижелері, сондай-ақ радиологиялық зерттеу нәтижелерi жазылады.
45
12. "Ерекше белгілер" деген бөлімде дәрігердің медициналық байқау үшін есепке алу қажеттілігіне байланысты белгілері жасалады, сондай-ақ татуировканың болуы, өшіру, мазмұны, көлемі мен түсі туралы деректер енгізіледі.
13. Кітапшаның соңғы жағындағы бос парақтарға науқастануға жасалған талдау нәтижелері жапсырылады.

14. Медицинские книжки хранятся на медицинском пункте части, корабля, института, в поликлиниках в шкафах под замком.
15. При направлении военнослужащего на стационарное лечение (обследование), консультацию или освидетельствование вне части, а также при переводе его в другую часть медицинская книжка пересылается в соответствующие учреждения или выдается на руки сопровождающему.
Медицинская книжка самому военнослужащему выдается только в запечатанном конверте.
16. Медицинские книжки уволенных военнослужащих хранятся в медицинском пункте 3 года, после уничтожаются в установленным порядке.
46
Приложение 3
к Правилам проведения
медицинских осмотров личного
состава в военно-медицинских
подразделениях Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Форма
Формат А5
(обложка – лицевая сторона)
МЕДИЦИНСКАЯ КНИЖКА
военнослужащего проходящего воинскую службу по контракту
______________________________________________________________
(фамилия)
______________________________________________________________
(имя) (при наличии отчество)
"____"______________20 ____г.
(дата заполнения)
(обложка- оборотная сторона)
СОДЕРЖАНИЕ
Разделы
Стр.
1.
Общие сведения
1
2.
Анамнез
2,3
3.
Условия службы и быта
4,5
4.
Жалобы на состояние здоровья при ежегодном медицинском обследовании
6,7
5.
Данные физического развития
8,9
6.
Данные объективного обследования

14. Медициналық кітапшалар бөлімнің, корабльдің, институттың медициналық пунктінде, емханаларда құлыпқа жабылатын шкафтарда сақталады.
15. Әскери қызметшіні стационарлық емделуге (тексеруге), консультацияға немесе бөлімнен тыс куәландырылуға жіберген кезде, сондай-ақ оны басқа бөлімге ауыстырған кезде медициналық кітапша тиісті мекемелерге жіберіледі немесе онымен бірге жүретін адамға беріледі.
Медициналық кітапша әскери қызметшінің өзіне тек конвертке салынып жабылған күйде беріледі.
16. Қызметтен шығарылған әскери қызметшілердің медициналық кітапшалары медициналық пунктте 3 жыл бойы сақталады, одан кейін белгіленген тәртіппен жойылады.
46
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери-
медициналық бөлімшелерінде
жеке құрамға медициналық
қарап-тексеру жүргізу
қағидаларына
3-қосымша
A5 форматы
(мұқаба – алдыңғы беті)                        Нысан
Келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшінің МЕДИЦИНАЛЫҚ КІТАПШАСЫ
__________________________________________________________________________
(тегі)
__________________________________________________________________________
(аты)                        (әкесінің аты (бар болған кезде)
20 ____ ж. "____"_________________ (толтырылған күн)
(мұқаба – артқы беті)
МАЗМҰНЫ
Бөлімдер
Беті
1.
Жалпы мәліметтер
1
2.
Анамнез
2,3
3.
Қызмет өткеру және тұрмыс жағдайы
4,5
4.
Жыл сайынғы медициналық тексеру кезіндегі денсаулық жағдайына шағымы
6,7
5.
Дене бітімінің даму деректері
8,9
6.
Объективті тексеру деректері

42-108
14.
Учет трудопотерь
109-111
15.
Для особых заметок
112
Страница 1
Раздел 1. Общие сведения
Воинское звание
Фамилия, имя, при наличии отчество
____________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________
Дата рождения
____________________________________________________________________________________________
Образование (общее, военное, специальное)
____________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________
Служба в Вооруженных Силах Республики Казахстан с _________________________________года
Семейное положение (холост, женат, сколько детей и иждивенцев)
____________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________
Адрес и телефон (домашний и служебный)
____________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________
ИНН
____________________________________________________________________________________________
Группа крови _______________Резус-фактор _______________
__________________________________________________________
(дата и наименование учреждения, где проводилось исследование)
__________________________________________________________
(фамилия, инициалы, подпись врача (фельдшера, медсестры), производившего запись)
"____" _______________20____г
Страница 2
Раздел 2. Анамнез
1. Перенесенные заболевания (какие, в каком возрасте) ___________________________________________
___________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________

42-108
14.
Еңбекке жарамдылықты жоғалтыду есепке алу
109-111
15.
Ерекше белгілер үшін
112
1-бет
1-бөлім. Жалпы мәлімет
Әскери атағы
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде) _____________________________________
__________________________________________________________________________
Туған күні _______________________________________________________________
Білімі (орта, әскери, арнайы) ________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріндегі қызмет __________ жылдан бастап
Отбасы жағдайы (бойдақ, үйленген, баласы мен асыраушы қанша) ________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Мекенжайы және телефоны (үйдің және қызмет) ________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
ЖСН _____________________________________________________________________
Қан тобы _______________ Резус-факторы _______________
_______________________________________________________________________________
(зерттеу жүргізілген күн және мекеме атауы)
_______________________________________________________________________________
(жазба жасаған дәрігердің (фельдшердің, мейіргердің) тегі, инициалдары, қолы)
20 ____ ж. " ____ " _______________
2-бет
2-бөлім. Анамнез
1. Шалдыққан аурулары (қандай, қай жаста) ___________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________

2. Травмы: а) ранения, б) контузии _____________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________
3. Операции ________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________
4. Отпуска по болезни _______________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________
Страница3
5. Лечение в санаториях ______________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________
6. Наследственность (семейный анамнез) _______________________________________________________
___________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________
7. Непереносимость лекарства ________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________

2. Жарақаттар: а) жаралану, б) контузия _______________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
3. Операциялар ____________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
4.Сырқаттануы бойынша демалыс ____________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
3-бет
5. Санаторияда емделу _____________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
6. Тұқымқуалаушылық (отбасылық анамнез)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
7. Дәрі-дәрмекке төзушілік ___________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________

8. Прививки, реакция ________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________
9. Вредные привычки (алкоголь, курение и др.) __________________________________________________
____________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________
10. Особые замечания ________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________
Страница 4 (левая сторона)
Раздел 3. Условия службы и быта
Дата
"___" _____ 20____г
"___" _____ 20____г
Условия службы и быта
Характер работы (строевая, штабная преподавательская и др.),
Характеристика жилищно-бытовых условий
Питание (регулярное, нерегулярное, сколько раз в день, диетпитание)
Сон - продолжительность и характер
Физическая подготовка. Индивидуальная гимнастика (регулярно, нерегулярно)
Отпуск (где, когда проводил, в каком доме отдыха, санатории, туристическом походе и др.)
Дата
"___" ____ 20____г
"___" _____ 20____г
Условия службы и быта
Характер работы (строевая, штабная преподавательская и др.),
Характеристика жилищно-бытовых условий
Питание (регулярное, нерегулярное, сколько раз в день, диетпитание)
Сон - продолжительность и характер
Физическая подготовка. Индивидуальная гимнастика (регулярно, нерегулярно)
Отпуск (где, когда проводил, в каком доме отдыха, санатории, туристическом походе и др.)
Страница 5 (правая сторона)
Дата
"___" _______ 20____г
"___" _______ 20____г
Дата
"___" ________ 20____г
"___" _______ 20____г
Страница 6 (левая сторона)
Раздел 4. Жалобы на состояние при ежегодном
____________________________________________________________________________________________
"____"___________20 ___ г.
_____________________________________________________________________________________________
"____"___________20 ___ г.
_____________________________________________________________________________________________
"____"___________20 ___ г.
_____________________________________________________________________________________________
"____"___________20 ___ г.
______________________________________________________________________________________________
"____"___________20 ___ г.
Страница 7 (правая сторона)
здоровья медицинском обследовании
____________________________________________________________________________________________
"____"___________20 ___ г.
_____________________________________________________________________________________________
"____"___________20 ___ г.
_____________________________________________________________________________________________
"____"___________20 ___ г.
_____________________________________________________________________________________________
"____"___________20 ___ г.
______________________________________________________________________________________________
"____"___________20 ___ г.
Страница 8 (левая сторона)

8. Екпелер, реакция _________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
9. Теріс әдеттер (алкоголь, шылым және т.б.) ____________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
10. Ерекше ескертулер ______________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
4-бет (сол жағы)
3-бөлім. Қызмет өткеру және тұрмыс жағдайы
Күні
20____ж. "___"_____
20____ж. "___"_____
Қызмет өткеру және тұрмыс жағдайы
Жұмыстың сипаты (саптық, штабтық оқытушылық және т.б.)
Тұрғын үй-тұрмыстық жағдайлары сипаттамасы
Тамақтану (тұрақты, тұрақты емес, күніне қанша рет, диетамен тамақтану)
Ұйықтау – ұзақтығы мен сипаты
Дене шынықтыру дайындығы. Жеке гимнастика (тұрақты, тұрақты емес)
Демалыс (қайда, қашан өткізді, қандай демалыс үйінде, санаторийде, туристік жорықта және т.б.)
Күні
20____ж. "___"_____
20____ж. "___"_____
Қызмет өткеру және тұрмыс жағдайы
Жұмыстың сипаты (саптық, штабтық оқытушылық және т.б.)
Тұрғын үй-тұрмыстық жағдайлары сипаттамасы
Тамақтану (тұрақты, тұрақты емес, күніне қанша рет, диетамен тамақтану)
Ұйықтау – ұзақтығы мен сипаты
Дене шынықтыру дайындығы. Жеке гимнастика (тұрақты, тұрақты емес)
Демалыс (қайда, қашан өткізді, қандай демалыс үйінде, санаторийде, туристік жорықта және т.б.)
5-бет (оң жағы)
Күні
20____ж. "___"_____
20____ж. "___"_____
Күні
20____ж. "___"_____
20____ж. "___"_____
6-бет (сол жағы)
4-бөлім. Жыл сайын
денсаулық жағдайына
__________________________________________________________________________
20 ___ж. "____"___________
__________________________________________________________________________
20 ___ж. "____"___________
__________________________________________________________________________
20 ___ж. "____"___________
__________________________________________________________________________
20 ___ж. "____"___________
__________________________________________________________________________
20____ж. "___"_____
7-бет (оң жағы)
медициналық тексеруде
шағымдары
__________________________________________________________________________
20 ___ж. "____"___________
__________________________________________________________________________
20 ___ж. "____"___________
__________________________________________________________________________
20 ___ж. "____"___________
__________________________________________________________________________
20 ___ж. "____"___________
__________________________________________________________________________
20 ___ж. "____"___________
8-бет (сол жағы)

Раздел 5. Данные
20___ г
20___ г
20___ г
20___ г
20___ г
Вес в кг
Рост в см
Окружность груди
спокойно
при вдохе
при выдохе
Окружность живота
Спирометрия
Динамометрия руки
правой
левой
Окружность головы
Окружность шеи
Длина стопы
20___ г
20___ г
20___ г
20___ г
20___ г
Вес в кг
Рост в см
Окружность груди
спокойно
при вдохе
при выдохе
Окружность живота
Спирометрия
Динамометрия руки
правой
левой
Окружность головы
Окружность шеи
Длина стопы
Страница 9 (правая сторона)
физического развития
20___ г
20___ г
20___ г
20___ г
20___ г
20___ г
20___ г
20___ г
20___ г
20___ г
Страницы 10, 12 (левая сторона)
Раздел 6. Данные объективного
Дата
"___" _______ 20___ г
"___" _______ 20___ г
Телосложение (крепкое, среднее слабое)
Состояние питания (слабое, среднее, хорошее, избыточное)
Покровы тела
Дефекты физического развития, телесные недостатки и рубцы
Лимфатическая система
Костно-мышечная система и суставы
Эндокринная система
Органы дыхания
Страницы 11, 12 (правая сторона)
обследования
"___" _______ 20___ г
"___" _______ 20___ г
"___" _______ 20___ г
Страницы 14, 16 (левая сторона)
Дата
"___" _______ 20___ г
"___" _______ 20___ г
Органы кровообращения
Функциональная проба
пульс
артериальное давление
пульс
артериальное давление
макс.
мин.
макс.
мин.
в покое
после 20 приседаний
через 2 мин
Органы пищеварения
Печень
Селезенка
Мочеполовые органы
Страницы 15, 17 (правая сторона)
"___" _______ 20___ г
"___" _______ 20___ г
"___" _______ 20___ г
пульс
артериальное давление
пульс
артериальное давление
пульс
артериальное давление
макс.
мин.
макс.
мин.
макс.
мин.
Страницы 18, 20 (левая сторона)
Дата
"___" _______ 20___ г
"___" _______ 20___ г
Нервная система
Органы чувств
зрение
слух
Заключение врача (терапевта) и указания о дополнительном обследовании
Дополнительные данные, полученные при хирургическом обследовании
Заключение врача (хирурга) и указания о дополнительном обследовании
Страницы 19, 21 (правая сторона)
"___" _______ 20___ г
"___" _______ 20___ г
"___" _______ 20___ г

5-бөлім. Дене
20___ ж.
20___ ж.
20___ ж.
20___ ж.
20___ ж.
Салмағы кг
Бойы см
Кеуде шеңбері
қалыпты
дем алған кезде
дем шығарған кезде
Іш шеңбері
Спирометрия
Қол динометриясы
оң жақ
сол жақ
Бас шеңбері
Мойын шеңбері
Аяқ басының ұзындығы
20___ ж.
20___ ж.
20___ ж.
20___ ж.
20___ ж.
Салмағы кг
Бойы см
Кеуде шеңбері
қалыпты
дем алған кезде
дем шығарған кезде
Іш шеңбері
Спирометрия
Қол динометриясы
оң жақ
сол жақ
Бас шеңбері
Мойын шеңбері
Аяқ басының ұзындығы
9-бет (оң жағы)
бітімінің даму деректері
20___ ж.
20___ ж.
20___ ж.
20___ ж.
20___ ж.
20___ ж.
20___ ж.
20___ ж.
20___ ж.
20___ ж.
10, 12-беттер (сол жағы)
6-бөлім. Объективті тексеру
Күні
"___" _______ 20___ ж
"___" _______ 20___ ж
Дене бітімі (мығым, орташа әлсіз)
Тамақтану жағдайы (нашар, орташа, жақсы, артық)
Тері қабаты
Дене бітімі дамуының ақаулықтары, дене кемістіктері мен тыртықтар
Лимфа жүйесі
Сүйек-бұлшықет жүйесі және буындар
Эндокринді жүйе
Тыныс алу ағзалары
11, 12-беттер (оң жағы)
деректері
20___ ж. "___" _______
20___ ж. "___" _______
20___ ж. "___" _______
14, 16-беттер (сол жағы)
Күні
20___ ж. "___" _______
20___ ж. "___" _______
Қан айналымы ағзалары
Функционалдық сынақ
пульс
Артериалды қан қысымы
пульс
Артериалды қан қысымы
макс.
мин.
макс.
мин.
тыныштықта
20 отырып тұрудан кейін
2 мин кейін
Асқорыту ағзалары
бауыр
Көкбауыр
Несеп-жыныс мүшелері
15, 17-беттер (оң жағы)
20___ ж. "___" _______
20___ ж. "___" _______
20___ ж. "___" _______
пульс
Артериалды қан қысымы
пульс
Артериалды қан қысымы
пульс
Артериалды қан қысымы
макс.
мин.
макс.
мин.
макс.
мин.
18, 20-беттер (сол жағы)
Күні
20___ ж. "___" _______
20___ ж. "___" _______
Нерв жүйесі
Сезім ағзалары
көру
есту
Дәрігердің (терапевтің) қорытындысы және қосымша қарап-тексеру туралы нұсқаулар
Хирургиялық қарап-тексеру кезінде алынған қосымша деректер
Дәрігердің (хирургтің) қорытындысы және қосымша қарап-тексеру туралы нұсқаулар
19, 21-беттер (оң жағы)
20___ ж. "___" _______
20___ ж. "___" _______
20___ ж. "___" _______

Страницы 28, 30 (левая сторона)
Раздел 9. Итоговая оценка
Дата
"___" _________ 20___ г
"___" _________ 20___ г
Диагноз (основное заболевание, его осложнения и сопутствующие заболевания)
Группа состояния здоровья (Iа, Iб, II, III)
Взят ли на учет для динамического врачебного наблюдения (да, нет), какими специалистами
Группа занятий по физической подготовке
Страницы 29, 31 (правая сторона)
состояния здоровья
"___" _________ 20___ г
"___" _________ 20___ г
"___" _________ 20___ г
Страницы 32, 34 (левая сторона)
Раздел 10. Лечебно-профилактические
обследовании, их
Дата
"___" _________ 20___ г
"___" _________ 20___ г
Назначенные лечебно-профилактические мероприятия
Выполнение и эффективность лечебно-профилактических мероприятий
Фамилия и инициалы врача части (подразделения) и его подпись
Страницы 33, 35 (правая сторона)
указания при ежегодном медицинском
выполнение и результаты
"___" _________ 20___ г
"___" _________ 20___ г
"___" _________ 20___ г
Страница 36
Раздел 11. Предохранительные прививки
Дата
Вакцина (наименование, серия, контрольный №)
Доза
Реакция
Подпись врача
Страницы 37–40
Раздел 12. Обращения за медицинской помощью к стоматологу
Дата, очередность обращения
Результаты осмотров и оказанная помощь
Страницы 42, 44, 46, 48, 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70, 72, 74, 76, 78, 80, 82, 84, 86, 88, 90, 92, 94, 96, 98, 100, 102, 104, 106 (левая сторона)
Раздел 13. Данные наблюдения за
(включая помощь на дому и
Дата, очередность обращения
Результаты осмотров, обследований, оказанная помощь и ее итоги
Страницы 43, 45, 47, 49, 51, 53, 55, 57, 59, 61, 63, 65, 67, 69, 71, 73, 75, 77, 79, 81, 83, 85, 87, 89, 91, 93, 95, 97, 99, 101, 103, 105, 107 (правая сторона)
состоянием здоровья
заключения консультантов)
Дата, очередность обращения
Результаты осмотров, обследований, оказанная помощь и ее итоги
Страницы 108-111
Раздел 14. Учет трудопотерь
Дата освобождения
Диагноз основного заболевания
Число дней трудопотерь вследствие
начала
окончания
амбулаторного лечения
стационарного лечения
отпуска и отдыха по болезни
всего дней
Страница 112
Раздел 15. Для особых отметок
Дата
Содержание
Пояснения к заполнению формы
1. Медицинская книжка является основным документом, отражающим состояние здоровья военнослужащего, проходящего военную службу по контракту, на протяжении его службы в Вооруженных Силах Республики Казахстан.
Она заполняется при первичном медицинском обследовании. В ней учитываются результаты дальнейших медицинских обследований и других наблюдений за состоянием здоровья, а также все проводимые лечебно-профилактические мероприятия.

28, 30-беттер (сол жағы)
9-бөлім. Денсаулық жағдайын
Күні
20___ ж. "___"_________
20___ ж. "___"_________
Диагноз (негізгі ауыруы, оның асқынуы және қосымша ауырулар)
Денсаулық жағдайы топтары (Iа, Iб, II, III)
Дәрігерлік байқау үшін еспке алынды ма (иә, жоқ) қандай маман
Дене шынықтыру дайындығы бойынша айналысу тобы
29, 31-беттер (оң жағы)
қорытынды бағалау
20___ ж. "___" _______
20___ ж. "___" _______
20___ ж. "___" _______
32, 34-беттер (сол жағы)
10-бөлім. Жыл сайынғы медициналық тексеру кезіндегі оларды орындау
Күні
20___ ж. "___"_________
20___ ж. "___"_________
Тағайындалған емдеу-профилактикалық іс-шаралар
Емдеу-профилактикалық іс-шараларды орындау және тиімділігі
Бөлім (бөлімше) дәрігерінің тегі және инициалдары және қолы
33, 35-беттер (оң жағы)
емдеу-профилактикалық нұсқаулар,
және нәтижелері
20___ ж. "___" _______
20___ ж. "___" _______
20___ ж. "___" _______
36-бет
11-бөлім. Сақтандыру екпелері
Күні
Вакцина (атауы, сериясы, бақылау №)
Доза
Реакция
Дәрігер қолы
37–40-беттер
12-бөлім. Стоматологқа медициналық көмекке жүгіну
Жүгіну күні, кезектігі
Қарап-тексеру нәтижелері және көрсетілген көмек
42, 44, 46, 48, 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70, 72, 74, 76, 78, 80, 82, 84, 86, 88, 90, 92, 94, 96, 98, 100, 102, 104, 106-беттер (сол жағы)
13-бөлім. Денсаулық жағдайын (үйде көмек көрсетуді қоса алғанда
Күні, қаралу кезектігі
Зерттеу нәтижелері, көмек және оның нәтижелері
43, 45, 47, 49, 51, 53, 55, 57, 59, 61, 63, 65, 67, 69, 71, 73, 75, 77, 79, 81, 83, 85, 87, 89, 91, 93, 95, 97, 99, 101, 103, 105, 107-беттер (оң жағы)
байқау деректері
және консультанттар қорытындысы)
Күні, қаралу кезектігі
Зерттеу нәтижелері, көмек және оның нәтижелері
108-111-беттер
14-бөлім. Еңбекке жарамсыздықты есепке алу
Босатылған күні
Негізгі ауыру диагнозы
Мыналар салдарынан еңбекке жарамсыздық күндері саны
басы
аяғы
амбулаторлық емдеу
стационарлық емдеу
науқастануы бойынша демалыстар
барлық күндер
112-бет
15-бөлім. Ерекше белгілер үшін
Күні
Мазмұны
Нысанды толтыру бойынша түсініктеме
1. Медициналық кiтапша Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiнде қызмет өткеру уақытында келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшiнiң денсаулық жағдайын көрсететін негiзгi құжат болып табылады.
Ол бастапқы медициналық тексеру кезінде толтырылады. Онда одан әрі медициналық тексеру және денсаулық жағдайын басқа да байқаулар нәтижелері, сондай-ақ барлық жүргізілетін медициналық-профилактикалық іс-шаралар ескеріледі.

2. Медицинские книжки хранятся на медицинских пунктах частей или в поликлиниках в шкафах под замком.
3. При направлении военнослужащего в лечебное учреждение (включая санаторий) на лечение, медицинское освидетельствование или консультацию медицинская книжка выдается ему в запечатанном конверте под расписку или пересылается служебной почтой. При этом карточка-заместитель должна оставаться в медицинском пункте.
Таким же порядком медицинская книжка возвращается обратно в часть.
4. При переводе военнослужащего на службу в другую часть или командировании его в учебное заведение медицинская книжка пересылается вместе с личным делом.
Медицинские книжки военнослужащих, уволенных из Вооруженных Сил Республики Казахстан, направляются вместе с личными делами по месту воинского учета.
5. Медицинская книжка ведется только врачом. Все записи следует делать кратко, ясно и отчетливо чернилами. Данные анамнеза, записанные при заполнении книжки, дополняются врачом в последующие годы.
6. В графы, отведенные для записи медицинских обследований, вносятся результаты медицинского обследования (один раз в год). Раздел 6"Данные объективного обследования" - заполняется терапевтом и дополняется хирургом. Данные контрольного обследования и данные других лечебно-диагностических исследований, включая рентген, записываются в разделе 13"Данные наблюдения за состоянием здоровья" - в хронологическом порядке.
7. Бланки с результатами лабораторных исследований подклеиваются в конце книжки. В случае получения результатов исследования, указывающих на какой-либо патологический процесс, об этом делается соответствующая запись в разделе 13 "Данные наблюдения за состоянием здоровья..." в хронологическом порядке.
8. В разделе "Особые отметки" производятся отметки врача, связанные с необходимостью взять на учет для медицинского наблюдения, а также заносятся данные о наличии, локализации, содержании, размере и цвете татуировок.
9. На военнослужащих женщин заполняется вкладыш в медицинскую книжку.
Приложение 4
к Правилам проведения
медицинских осмотров личного
состава в военно-медицинских
подразделениях Вооруженных Сил
Республики Казахстан
форма
Угловой штамп
военно-медицинского учреждения (организации)
Справка об отсутствии (наличии) медицинских противопоказаний для выезда в
длительные командировки (обучение) в иностранные государства
____________________________________________________________________________
(наименование военно-медицинского учреждения (организации), выдавшего справку)
1. Фамилия, имя, отчество при его наличии _________________________________________
_______________________________________________________________________________

2. Медициналық кітапшалар бөлімдердің медициналық пункттерінде немесе емханаларда құлып салынған шкафтарда сақталады.
3. Әскери қызметші медициналық мекемеге (санаторийді қоса алғанда) емделуге, медициналық куәландыруға немесе консультацияға жіберілген кезде медициналық кітапша оған қолхатпен конвертте жабылған күйінде беріледі немесе қызметтік пошта арқылы жіберіледі. Бұл ретте орнына берілетін карточка медициналық пунктте қалуға тиіс.
Медициналық кiтапша осындай тәртіппен бөлімге қайтарылады.
4. Әскери қызметші басқа бөлімге ауыстырылған немесе оқу орнына іссапарға жіберілген кезде медициналық кітапша жеке ісімен бірге жолданады.
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінен шығарылған әскери қызметшілердің медициналық кітапшалары әскери есепке қою орны бойынша жеке істерімен бірге жолданады.
5. Медициналық кітапшаны тек дәрігер жүргізеді. Барлық жазба қысқа, нақты және айқын сиямен жасалуы керек. Кітапшаны толтыру кезінде жазылған анамнез деректері кейінгі жылдары дәрігер толтырады.
6. Медициналық тексеру жазбалары үшін бөлінген бағаналарда медициналық тексеру нәтижелері (жылына бір рет) енгізіледі. "Объективті тексеру деректері" деген 6-бөлімді терапевт толтырады және хирург толықтырады. Рентгенді қоса алғанда бақылап-тексеру деректері және басқа да емдеу-диагностикалық зерттеу деректері "Денсаулық жағдайын байқау деректері" деген 13-бөлімде хронологиялық тәртіппен жазылады.
7. Зертханалықзерттеу нәтижелері бар бланкілер кітапшаның соңына жапсырылады. Қандай да бір патологиялық процесті көрсететін зерттеу нәтижелері алынған жағдайда "Денсаулық жағдайын байқау деректері" деген 13-бөлімде хронологиялық тәртіппен тиісті жазба жасалады.
8. "Ерекше белгілер" деген бөлімде дәрігердің медициналық байқау үшін есепке алу қажеттілігіне байланысты белгілері жасалады, сондай-ақ татуировканың болуы, өшіру, мазмұны, көлемі мен түсі туралы деректер енгізіледі.
9. Әскери қызметші әйелдерге медициналық кітапшада қосымша толтырылады.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери-
медициналық бөлімшелерінде
жеке құрамға медициналық
қарап-тексеру жүргізу
қағидаларына
4-қосымша
Әскери-медициналық
нысан мекеменің (ұйымның)
бұрыштамалық мөртаңбасы
Шет мемлекеттерге ұзақ іссапарға (оқуға) бару үшін медициналық қарсы көрсеткіштердің болмауы (болуы) туралы анықтама
__________________________________________________________________
(анықтама берген әскери-медициналық мекеме (ұйым) атауы)
1. Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде) ____________________________________
__________________________________________________________________________

2. Год рождения ________________________________________________________________
3. Воинское звание ______________________________________________________________
4. Воинская часть _______________________________________________________________
5. Дата заполнения справки _______________________________________________________
6. Диагноз (по Международной классификации болезней) _____________________________
_______________________________________________________________________________
7. Заключение (ненужное зачеркнуть):
1) медицинских противопоказаний к выезду в иностранное государство не имеет;
2) имеет медицинские противопоказания к выезду в иностранное государство:
_______________________________________________________________________________
(указывается пункт, подпункт Требований)
______________________________________________________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия, инициалы начальника военно-медицинского учреждения (организации))
М.П.
Приложение5
к Правилам проведения
медицинских осмотров личного
состава в военно-медицинских
подразделениях Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Оценка показателей состояния и эффективности медицинского осмотра военнослужащих
1. Показатель полноты охвата военнослужащих медицинским осмотром– в полном объеме, частично, вовсе не проведено (в %):
Медицинский осмотр считается проведенным в полном объеме, если военнослужащему выполнены предусмотренные лабораторные и инструментальные исследования, осмотр врачей-специалистов, определена группа состояния здоровья, группа физической подготовки и назначены необходимые лечебно-профилактические мероприятия.
Военнослужащим, которым не выполнено хотя бы одно из регламентированных или дополнительно назначенных исследований, а также, если они не осмотрены хотя бы одним из назначенных по показаниям специалистом, относятся к числу обследованных частично.
2. Показатель доли военнослужащих, нуждающихся в динамическом наблюдении в отчетном году (в %):
Показатель рассчитывается на основании сведений из медицинских книжек военнослужащих.
Военнослужащий, которому в течение года назначалось динамическое наблюдение по поводу нескольких причин, учитывается однократно.
Здоровый военнослужащий с одним или с несколькими взаимоотягощающими факторами риска при расчете показателя также учитывается однократно.
Показатель позволяет оценить, какая часть военнослужащих данной категории личного состава нуждается в динамическом наблюдении и проведении лечебно-профилактических мероприятий. По динамике показателя можно судить и об эффективности лечебно-профилактических мероприятий.

2. Туған жылы _____________________________________________________________
3. Әскери атағы ____________________________________________________________
4. Әскери бөлім ____________________________________________________________
5. Анықтама толтырылған күн ________________________________________________
6. Диагнозы (Халықаралық аурулар жіктемесі бойынша) __________________________
__________________________________________________________________________
7. Қорытынды (керек емесі сызып тасталсын):
1) шет мемлекетке баруға медициналық қарсы көрсеткіштері жоқ;
2) шет мемлекетке баруға медициналық қарсы көрсеткіштері бар:
__________________________________________________________________________
(Талап тармағы, тармақшасы көрсетіледі)
__________________________________________________________________________
(әскери-медициналық мекеме (ұйым) бастығының әскери атағы, қолы, тегі, инициалдары)
М.О.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери-
медициналық бөлімшелерінде
жеке құрамға медициналық
қарап-тексеру жүргізу
қағидаларына
5-қосымша
Әскери қызметшілерді медициналық қарап-тексеру жай-күйі мен тиімділігі көрсеткіштерін бағалау
1. Әскери қызметшілерді медициналық қарап-тексерумен толық қамту көрсеткіші – толық ауқымда, ішінара, мүлдем жүргізілмеген (%):
Егер әскери қызметшіге көзделген зертханалық және құралдық зерттеулер орындалса, дәрігер мамандар қарап-тексеру жүргізсе, денсаулық жағдайы тобы, дене шынықтыру дайындығы тобы айқындалса және қажетті емдеу-профилактикалық іс-шаралар тағайындалса, медициналық қарап-тексеру толық көлемде жүргізіледі деп саналады.
Регламенттелген немесе қосымша тағайындалған зерттеулердің кем дегенде біреуі орындамаған, сондай-ақ егер оларды көрсеткіштер бойынша тағайындалған кемінде бір маман қарап-тексермеген әскери қызметшілер ішінара тексерілгендер қатарына жатқызылады.
2. Есепті жылында динамикалық байқауға мұқтаж әскери қызметшілер үлесінің көрсеткіші (%):
Көрсеткіш әскери қызметшілердің медициналық кітапшаларынан алынған мәліметтер негізінде есептеледі.
Жыл бойы бірнеше себептер бойынша динамикалық байқау тағайындалған әскери қызметшілер бір рет есепке алынады.
Бір немесе бірнеше өзара байланысты қатер факторлары бар дені сау әскери қызметшілер сонымен қатар көрсеткішті есептеу кезінде бір рет ескепке алынады.
Көрсеткіш осы жеке құрам санаты әскери қызметшілерінің қандай бөлігін динамикалық байқауға және емдеу-профилактикалық іс-шаралар жүргізуге мұқтаж екенін бағалауға мүмкіндік береді. Көрсеткіш динамикасы бойынша емдеу-профилактикалық іс-шаралардың тиімділігі туралы айтуға болады.

3. Показатель выполнения медицинских обследовании военнослужащим, состоящим под динамическим наблюдением (в %):
Данные для вычисления показателя берутся из медицинских книжек.
4. Показатель полноты проведения лечебно-профилактических мероприятий (в %):
5. Показатель доли военнослужащих, имевших обострения хронических заболеваний с трудопотерями (в %):
Данные для расчета показателя берутся из медицинских книжек.
6. Показатель частоты случаев трудопотерь (случаев госпитализации) у военнослужащих вследствие обострения хронических заболеваний (в %):
Данные для расчета показателя также берутся из медицинских книжек.
Случаи госпитализации военнослужащих с целью проведения плановых лечебно-профилактических мероприятий по поводу различных хронических заболеваний при расчете настоящего показателя не учитываются.
7. Показатели распределения военнослужащих по группам здоровья, физической подготовки (в %):
Показатель распределения военнослужащих по группам здоровья позволяет установить, возросла ли доля лиц со II и особенно с III группой здоровья, в основном определяющей объем работы медицинской службы по проведению динамического наблюдения.
8. Показатель доли военнослужащих отдельно по категориям, имеющих избыточную массу тела (в %):

3. Динамикалық байқауда тұратын әскери қызметшілерді медициналық қарап-тексеруді орындау көрсеткіші (%):
Көрсеткішті есептеу үшін деректер медициналық кітапшалардан алынады.
4. Емдеу-профилактикалық іс-шараларды толық жүргізу көрсеткіші (%):
5. Еңбекке жарамдылықты жоғалтумен созылмалы ауырулардың өршуі болған әскери қызметшілер үлесінің көрсеткіші (%):
Көрсеткішті есептеу үшін деректер медициналық кітапшалардан алынады.
6. Созылмалы ауыруға өршуі салдарынан әскери қызметшілерде еңбекке жарамдылықты жоғалту жиілігінің көрсеткіші (госпитальға жатқызу жағдайлары):
Көрсеткішті есептеу үшін деректер медициналық кітапшалардан алынады.
Осы көрсеткішті есептеу кезінде әртүрлі созылмалы аурулар себебінен жоспарлы емдеу-профилактикалық іс-шараларды жүргізу мақсатында әскери қызметшілерді госпитальға жатқызу жағдайлары ескерілмейді.
7. Әскери қызметшілерді денсаулық, дене шынықтыру дайындығы топтары бойынша бөлу көрсеткіштері (%):
Әскери қызметшілерді денсаулық топтары бойынша бөлу көрсеткіші ІІ денсаулық тобынан және әсіресе ІІІ топтағы адамдар үлесінің артқанын белгілеуге мүмкіндік береді, негізінен динамикалық байқау жүргізу бойынша медициналық қызмет жұмысының ауқымын айқындайды.
8. Артық дене салмағы санаттары бойынша жеке әскери қызметшілер үлесінің көрсеткіші (%):