Об утверждении Правил проведения оценки технологий здравоохранения и их применения
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-215/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 декабря 2020 года № 21705.
В соответствии с пунктом 2 статьи 133 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 25.11.2024 № 97 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения оценки технологий здравоохранения и их применения согласно приложению, к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 22 мая 2019 года № ҚР ДСМ-85 "Об утверждении Правил проведения оценки технологий здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18717, опубликован 28 мая 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
3. Департаменту лекарственной политики Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
4. В течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Цой
Приложение к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 30 ноября 2020 года
№ ҚР ДСМ-215/2020
Правила проведения оценки технологий здравоохранения и их применения
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения оценки технологий здравоохранения и их применения (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 133 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и определяют порядок проведения оценки технологий здравоохранения и их применения.

Денсаулық сақтау технологияларына бағалау жүргізу және оларды қолдану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 қарашадағы № ҚР ДСМ-215/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 2 желтоқсанда № 21705 болып тіркелді.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 133-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 25.11.2024 № 97 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес қоса беріліп отырған Денсаулық сақтау технологияларына бағалау жүргізу және оларды қолдану қағидалары бекітілсін.
2. "Денсаулық сақтау технологияларын бағалауды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2019 жылғы 22 мамырдағы № ҚР ДСМ-85 бұйрығының (Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тіркеу тізілімінде № 18717 болып тіркелген, 2019 жылғы 25 мамырда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Дәрі-дәрмек саясаты департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Цой
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2020 жылғы 30 қарашадағы
№ ҚР ДСМ-215/2020
бұйрығына қосымша
Денсаулық сақтау технологияларына бағалау жүргізу және оларды қолдану қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Денсаулық сақтау технологияларына бағалау жүргізу және оларды қолдану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 133-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және денсаулық сақтау технологияларына бағалау жүргізу және оларды қолдану тәртібін айқындайды.

Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 25.11.2024 № 97 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В Правилах используются следующие понятия:
1) фонд социального медицинского страхования (далее – Фонд) –некоммерческая организация, производящая аккумулирование отчислений и взносов, а также осуществляющая закуп и оплату услуг субъектов здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в объемах и на условиях, которые предусмотрены договором закупа медицинских услуг, и иные функции, определенные законами Республики Казахстан;
2) технология здравоохранения – применение знаний и навыков, которые используются для укрепления здоровья, профилактики, диагностики, лечения болезни, реабилитации пациентов и оказания паллиативной медицинской помощи, включая вакцины, лекарственные препараты и медицинские изделия, процедуры, манипуляции, операции, скрининговые, профилактические программы, в том числе информационные системы;
3) оценка технологий здравоохранения (далее – ОТЗ) – комплексная оценка сравнительной доказанной клинической и клинико-экономической (фармакоэкономической) эффективности и безопасности технологий здравоохранения, а также экономических, социальных и этических последствий их применения, проводимая для принятия решений в области здравоохранения;
4) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны здоровья граждан Республики Казахстан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, качества оказания медицинских услуг (помощи);
5) клинический протокол – научно доказанные рекомендации по профилактике, диагностике, лечению, медицинской реабилитации и паллиативной медицинской помощи при определенном заболевании или состоянии пациента;
6) медицинское вмешательство – прямое или опосредованное воздействие и (или) иная манипуляция, выполняемые медицинским работником при оказании медицинской помощи пациентам с целью предупреждения, профилактики, диагностики, лечения, реабилитации, исследования и направленные на восстановление или улучшение здоровья.
3. ОТЗ проводится с целью обеспечения научного обоснования включения (исключения) технологий здравоохранения в списки, перечни и (или) тарифы для закупа (финансирования) в рамках ГОБМП или ОСМС, а также включении дорогостоящих технологий здравоохранения в клинические протоколы.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 25.11.2024 № 97 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қағидаларда мынадай ұғымдар пайданылады:
1) әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры (бұдан әрі - Қор) – аударымдар мен жарналарды жинақтауды жүргізетін, сондай-ақ медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің көрсетілетін қызметтерін медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартында көзделген көлемдерде және талаптармен сатып алу мен оларға ақы төлеуді және Қазақстан Республикасының заңдарында айқындалған өзге де функцияларды жүзеге асыратын коммерциялық емес ұйым;
2) денсаулық сақтау технологиясы - вакциналарды, дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдарды, емшараларды, манипуляцияларды, операцияларды, скринингтік, профилактикалық бағдарламаларды, оның ішінде ақпараттық жүйелерді қоса алғанда, денсаулықты нығайту, аурудың профилактикасы, диагностикасы, оны емдеу, пациенттерді оңалту және паллиативтік медициналық көмек көрсету үшін пайдаланылатын білім мен дағдыны қолдану;
3) денсаулық сақтау технологияларын бағалау (бұдан әрі - ДТБ) - денсаулық сақтау саласындағы шешімдерді қабылдау үшін жүргізілетін, денсаулық сақтау технологияларының салыстырмалы дәлелденген клиникалық және клиникалық-экономикалық (фармакологиялық-экономикалық) тиімділігі мен қауіпсіздігін, сондай-ақ оларды қолданудың экономикалық, әлеуметтік және этикалық салдарларын кешенді бағалау;
4) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) - Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулығын сақтау, медицина және фармацевтика ғылымы, медициналық және фармацевтикалық білім беру, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы, медициналық қызметтер (көмек) көрсетудің сапасы саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
5) клиникалық хаттама - пациенттің белгілі бір ауруы немесе жай-күйі кезіндегі профилактика, диагностика, емдеу, медициналық оңалту және паллиативтік медициналық көмек бойынша ғылыми дәлелденген ұсынымдар;
6) медициналық араласу - алдын алу, профилактика, диагностикалау, емдеу, оңалту, зерттеу мақсатында пациенттерге медициналық көмек көрсету кезінде медицина қызметкері орындайтын және денсаулықты қалпына келтіруге немесе жақсартуға бағытталған тікелей немесе жанама әсер ету және (немесе) өзге де манипуляция.
3. ДТБ ТМККК немесе МӘСМ шеңберінде сатып алуға (қаржыландыруға) арналған тізімдерге, тізбелерге және (немесе) тарифтерге денсаулық сақтау технологияларын енгізудің (алып тастаудың) ғылыми негіздемесін қамтамасыз ету, сондай-ақ қымбат тұратын денсаулық сақтау технологияларын клиникалық хаттамаларға енгізу мақсатында жүргізіледі.

4. Объектами оценки технологий здравоохранения являются технологии здравоохранения, предлагаемые к применению в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования или за счет иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан, включая:
1) простые технологии здравоохранения – применение лекарственных препаратов, вакцин и медицинских изделий, при определенном заболевании или состоянии, для укрепления здоровья, профилактики, диагностики, лечения болезни, реабилитации пациентов и оказания паллиативной медицинской помощи;
2) комплексные технологии здравоохранения – применение процедур, манипуляций, операций, скрининговых и профилактических программ, а также прочих медицинских вмешательств и информационных систем здравоохранения, для укрепления здоровья, профилактики, диагностики, лечения болезни, реабилитации пациентов и оказания паллиативной медицинской помощи.
Глава 2. Порядок проведения оценки технологий здравоохранения
5. Оценка технологий здравоохранения включает в себя следующие мероприятия:
1) проведение ОТЗ с подготовкой соответствующего отчета для простых и комплексных технологий здравоохранения;
2) подготовка экспертного заключения на отчет ОТЗ для простых технологий здравоохранения;
3) выработка рекомендаций уполномоченного органа о дальнейшем применении технологии здравоохранения и принятие соответствующего решения о включении (исключении) в перечни (из перечней) технологий здравоохранения закупаемых за счет бюджетных средств и (или) активов Фонда.
6. Основными целями ОТЗ являются: оценка сравнительной доказанной клинической (медицинской), клинико-экономической (фармакоэкономической) эффективности и безопасности технологий здравоохранения, а также оценка экономических, социальных и этических последствий их применения для системы здравоохранения, с учетом следующего:
1) доказанная клиническая эффективность технологии здравоохранения – сравнительная характеристика степени положительного влияния технологии здравоохранения на профилактику, диагностику, лечение, медицинской реабилитацию и паллиативную медицинскую помощь, основанная на доказательной медицине;
2) доказанная безопасность технологии здравоохранения – характеристика технологии здравоохранения, основанная на сравнительном анализе соотношения эффективности и риска причинения вреда здоровью пациента основанная на доказательной медицине;
3) доказанная клинико-экономическая (фармакоэкономическая) эффективность технологии здравоохранения – сравнительная добавочная стоимость профилактического, диагностического, лечебного, реабилитационного или паллиативного эффекта технологии здравоохранения, основанная на результатах клинико-экономического (фармакоэкономического) анализа в условиях системы здравоохранения Республики Казахстан;

4. Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қолдануға ұсынылатын денсаулық сақтау технологиялары:
1) денсаулық сақтаудың қарапайым технологиялары-денсаулықты нығайту, ауруды профилактикалау, диагностикалау, емдеу, пациенттерді оңалту және паллиативтік медициналық көмек көрсету үшін белгілі бір ауру немесе жай-күй кезінде дәрілік препараттарды, вакциналарды және медициналық бұйымдарды қолдануды;
2) денсаулық сақтаудың кешенді технологиялары-денсаулықты нығайту, ауруды профилактикалау, диагностикалау, емдеу, пациенттерді оңалту және паллиативтік медициналық көмек көрсету үшін рәсімдерді, манипуляцияларды, операцияларды, скринингтік және профилактикалық бағдарламаларды, сондай-ақ өзге де медициналық араласулар мен денсаулық сақтаудың ақпараттық жүйелерін қолдануды қамтитын денсаулық сақтау технологияларын бағалау объектілері болып табылады.
2-тарау. Денсаулық сақтау технологияларына бағалау жүргізу тәртібі
5. Денсаулық сақтау технологияларын бағалау мынадай іс-шараларды:
1) денсаулық сақтаудың қарапайым және кешенді технологиялары үшін тиісті есеп дайындай отырып, ДТБ жүргізу;
2) денсаулық сақтаудың қарапайым технологиялары үшін ДТБ есебіне сараптамалық қорытынды дайындау;
3) уәкілетті органның денсаулық сақтау технологиясын одан әрі қолдану туралы ұсынымдарын әзірлеу және бюджет қаражаты және (немесе) Қордың активтері есебінен сатып алынатын денсаулық сақтау технологияларының тізбелеріне (тізбелерінен) енгізу (алып тастау) туралы тиісті шешім қабылдауды қамтиды.
6. ДТБ негізгі мақсаттары: денсаулық сақтау технологияларының салыстырмалы дәлелденген клиникалық (медициналық), клиникалық-экономикалық (фармакоэкономикалық) тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау, сондай-ақ мыналарды:
1) денсаулық сақтау технологиясының дәлелденген клиникалық тиімділігі – дәлелді медицинаға негізделген денсаулық сақтау технологиясының профилактикаға, диагностикаға, емдеуге, медициналық оңалтуға және паллиативтік медициналық көмекке оң әсер ету дәрежесінің салыстырмалы сипаттамасын;
2) денсаулық сақтау технологиясының дәлелденген қауіпсіздігі – дәлелді медицинаға негізделген пациенттің денсаулығына зиян келтіру тиімділігі мен қаупінің арақатынасын салыстырмалы талдауға негізделген денсаулық сақтау технологиясының сипаттамасын;
3) денсаулық сақтау технологиясының дәлелденген клиникалық-экономикалық (фармакоэкономикалық) тиімділігі – Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау жүйесі жағдайындағы клиникалық-экономикалық (фармакоэкономикалық) талдау нәтижелеріне негізделген денсаулық сақтау технологиясының профилактикалық, диагностикалық, емдік, оңалту немесе паллиативтік әсерінің салыстырмалы қосымша құнын ескере отырып, оларды денсаулық сақтау жүйесі үшін қолданудың экономикалық, әлеуметтік және этикалық салдарларын бағалау;

7. Оценка медицинской (клинической) эффективности технологии здравоохранения осуществляется с позиций результатов, имеющих наибольшее значение для больных: смертность, инвалидизация, частота возникновения осложнений, с рекомендуемым использованием показателя лет жизни с поправкой на качество (QALY), основанном на продолжительности жизни скорректированном с учетом изменения качества жизни, связанного со здоровьем (HRQoL).
8. Клинико-экономическая (фармакоэкономическая) эффективность определяется путем сравнения добавленной ценности приращения медицинской (клинической) эффективности технологии здравоохранения с определҰнным уполномоченным органом порогом готовности платить, являющимся основным критерием клинико-экономической (фармакоэкономической) эффективности технологий здравоохранения и отражающим пороговое значение необходимого увеличения финансовых средств, для достижения увеличения показателя медицинской (клинической) эффективности.
9. Инициатором проведения ОТЗ (далее – инициатор) является:
1) уполномоченный орган;
2) Фонд;
3) субъекты здравоохранения;
4) субъекты в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий;
5) профессиональные ассоциации в области здравоохранения и в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий.
10. Для проведения ОТЗ, инициатором которого выступает уполномоченный орган или Фонд, Объединенной комиссией по качеству медицинских услуг на ежегодной основе не позднее 15 января текущего года, определяется перечень приоритетных технологий для проведения ОТЗ, который размещается на интернет-ресурсе уполномоченного органа в области здравоохранения и устанавливает перечень технологий для проведения ОТЗ в рамках государственного заказа на текущий год.
11. Основными целями определения перечня приоритетных технологий для проведения ОТЗ является:
1) обеспечение соответствия ОТЗ потребностям системы здравоохранения;
2) рациональное использование бюджетных средств и активов Фонда;
3) обеспечение открытости и прозрачности процесса выбора приоритетных технологий.
12. Формирование предложений, для определения перечня приоритетных комплексных технологий здравоохранения, осуществляется подведомственной организацией уполномоченного органа, в компетенцию которого входят вопросы оценки технологий здравоохранения, являющейся рабочим органом по оценке технологий здравоохранения (далее – рабочий орган) на основании заявок для определения приоритетных комплексных технологий здравоохранения для проведения ОТЗ, в соответствии с приложением 1 к настоящим правилам, а также новых комплексных технологий, определенных рабочим органом на основе изучения перспективы внедрения в систему здравоохранения Республики Казахстан, с учетом потенциальной клинической, экономической и социальной эффективности (сканирование горизонта).

7. Денсаулық сақтау технологиясының медициналық (клиникалық) тиімділігін бағалау науқастар үшін неғұрлым маңызды нәтижелер тұрғысынан: өлім-жітім, мүгедектік, асқынулардың туындау жиілігі, денсаулыққа байланысты өмір сапасының өзгеруін ескере отырып, түзетілген өмір сүру ұзақтығына (HRQoL) негізделген сапаға түзетумен (QALY) өмір сүру жылдарының көрсеткішін пайдалану ұсыныла отырып жүзеге асырылады.
8. Клиникалық-экономикалық (фармакоэкономикалық) тиімділік денсаулық сақтау технологияларының клиникалық-экономикалық (фармакоэкономикалық) тиімділігінің негізгі өлшемшарттары болып табылатын және медициналық (клиникалық) тиімділік көрсеткішінің ұлғаюына қол жеткізу үшін қаржы қаражатының қажетті ұлғаюының шекті мәнін көрсететін уәкілетті орган айқындаған төлеуге дайындық шегімен денсаулық сақтау технологиясының медициналық (клиникалық) тиімділігінің өсуінің қосылған құндылығын салыстыру арқылы айқындалады.
9. ДТБ жүргізудің бастамашысы (бұдан әрі – бастамашы):
1) уәкілетті орган;
2) Қор;
3) денсаулық сақтау субъектілері;
4) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар айналысы саласындағы субъектілер;
5) денсаулық сақтау саласындағы және дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы кәсіби қауымдастықтар болып табылады.
10. Бастамашысы уәкілетті орган немесе Қор болатын, ағымдағы жылдың 15 қаңтарынан кешіктірмей жыл сайынғы негізде Медициналық қызметтердің сапасы жөніндегі біріккен комиссия болатын ДТБ жүргізу үшін денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылатын және ағымдағы жылға арналған мемлекеттік тапсырыс шеңберінде ДТБ жүргізуге арналған технологиялар тізбесін белгілейтін ДТБ жүргізуге арналған басым технологиялар тізбесі айқындалады.
11. ДТБ жүргізу үшін басым технологиялар тізбесін айқындаудың негізгі мақсаттары:
1) денсаулық сақтау жүйесінің қажеттіліктеріне ДТБ сәйкестігін қамтамасыз ету;
2) бюджет қаражаты мен Қор активтерін ұтымды пайдалану;
3) басым технологияларды таңдау процесінің ашықтығы мен айқындығын қамтамасыз ету болып табылады.
12. Денсаулық сақтаудың басым кешенді технологияларының тізбесін айқындау үшін ұсыныстарды қалыптастыруды құзыретіне денсаулық сақтау технологияларын, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес ДТБ жүргізу үшін денсаулық сақтаудың басым кешенді технологияларын айқындауға арналған өтінімдер негізінде денсаулық сақтау технологияларын бағалау мәселелері кіретін, сондай-ақ әлеуетті клиникалық, экономикалық және әлеуметтік тиімділігін ескере отырып, Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау жүйесіне енгізу перспективасын зерделеу негізінде жұмыс органы айқындаған жаңа кешенді технологияларын (көкжиекті сканерлеу) бағалау мәселелері кіретін, бағалау жөніндегі жұмыс органы (бұдан әрі – жұмыс органы) болып табылатын уәкілетті органның ведомстволық бағынысты ұйымы жүзеге асырады.

13. Результатом проведения ОТЗ является отчет ОТЗ, в соответствии с приложением 2 к настоящим правилам, в зависимости от задач ОТЗ имеющий следующие виды:
1) полный отчет оценки технологий здравоохранения (full-HTA) – срок подготовки составляет от 3 до 12 месяцев;
2) краткий отчет оценки технологий здравоохранения (mini-HTA) – срок подготовки составляет от 1 до 3 месяцев;
3) справочный обзор технологии здравоохранения (rapid review) – срок подготовки составляет не более 1 месяца.
14. При проведении ОТЗ простых технологий здравоохранения, рассматриваемых для потенциального закупа (финансировании) за счет бюджетных средств и (или) активов Фонда, осуществляется подготовка полного отчета ОТЗ, за исключением медицинских изделий и генерических лекарственных препаратов, при проведении ОТЗ которых допускается подготовка краткого отчета ОТЗ.
15. При проведении ОТЗ комплексных технологий здравоохранения, осуществляется подготовка полного отчета ОТЗ.
16. По запросу уполномоченного органа и (или) Фонда, с целью оперативного принятия решений, проводится ОТЗ с подготовкой справочного обзора технологий здравоохранения.
17. Расходы, связанные с проведением ОТЗ не входящих в перечень приоритетных технологий, несет инициатор. Проведение ОТЗ технологий не входящих в перечень приоритетных технологий, осуществляется на договорной основе исполнителем ОТЗ:
1) для комплексных технологий здравоохранения – рабочий орган;
2) для простых технологий здравоохранения – юридические лица осуществляющие в качестве основной или дополнительной деятельности проведение оценки технологий здравоохранения.
18. При подаче заявки на проведение ОТЗ осуществляется следующее:
1) инициатор ОТЗ вносит в письменном и электронном виде заявку на проведение ОТЗ и материалы в соответствии с приложением 3;
2) исполнитель ОТЗ осуществляют проверку комплектности представленных документов и запрашивают недостающие материалы и документы в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня подачи заявки;
3) в случае предоставления не полного пакета документов, предусмотренных приложением 3 при формировании и подаче заявки, обнаружения недостоверной информации, инициатору ОТЗ направляется мотивированный отказ в проведении ОТЗ в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня подачи заявки;
4) исполнитель ОТЗ проводит ОТЗ в сроки, определенные настоящими Правилами;
5) исполнитель ОТЗ во время проведения ОТЗ запрашивает у инициатора ОТЗ дополнительные разъяснения или уточнения по конкретным положениям в предоставленных документах и материалах;
6) на время предоставления инициатором ОТЗ запрашиваемых документов сроки проведения ОТЗ приостанавливается. Сроки устранения замечания инициатором ОТЗ не входят в сроки проведения ОТЗ;

13. Осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес ДТБ жүргізу нәтижесі ДТБ есебі болып табылады, ДТБ міндеттеріне қарай мынадай түрлері бар:
1) денсаулық сақтау технологияларын бағалаудың толық есебі (full-HTA) – дайындық мерзімі 3 айдан 12 айға дейін;
2) денсаулық сақтау технологияларын бағалаудың қысқаша есебі (mini-HTA) – дайындық мерзімі 1 айдан 3 айға дейін;
3) денсаулық сақтау технологиясының анықтамалық шолуы (rapid review) – дайындық мерзімі 1 айдан аспайды.
14. ДТБ қысқаша есеп дайындауға жол берілетін медициналық бұйымдар мен генерикалық дәрілік препараттарды қоспағанда, бюджет қаражаты және (немесе) Қордың активтері есебінен әлеуетті сатып алу (қаржыландыру) үшін қаралатын денсаулық сақтаудың қарапайым технологияларына ДТБ жүргізу кезінде, ДТБ толық есебін дайындау жүзеге асырылады.
15. Денсаулық сақтаудың кешенді технологияларына ДТБ жүргізу кезінде ДТБ толық есебін дайындау жүзеге асырылады.
16. Уәкілетті органның және (немесе) Қордың сұрау салуы бойынша шешімдерді жедел қабылдау мақсатында денсаулық сақтау технологияларына анықтамалық шолу дайындай отырып, ДТБ жүргізіледі.
17. Басым технологиялар тізбесіне кірмейтін ДТБ жүргізуге байланысты шығыстарды бастамашы көтереді. Басым технологиялар тізбесіне кірмейтін технологияларды ДТБ жүргізуді шарттық негізде ДТБ орындаушысы жүзеге асырады:
1) денсаулық сақтаудың кешенді технологиялары үшін-жұмыс органы;
2) қарапайым денсаулық сақтау технологиялары үшін – негізгі немесе қосымша қызмет ретінде денсаулық сақтау технологияларына бағалау жүргізуді жүзеге асыратын заңды тұлғалар.
18. ДТБ жүргізуге өтінім берген кезде мыналар жүзеге асырылады:
1) ДТБ бастамашысы 3-қосымшаға сәйкес ДТБ жүргізуге арналған өтінімді және материалдарды жазбаша және электрондық түрде енгізеді;
2) ДТБ орындаушысы өтінім берілген күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың жинақтылығын тексеруді жүзеге асырады және жетіспейтін материалдар мен құжаттарды сұратады;
3) өтінімді қалыптастыру және беру кезінде 3-қосымшада көзделген құжаттар топтамасы толық ұсынылмаған, анық емес ақпарат анықталған жағдайда, ДТБ бастамашысына өтінім берілген күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде ДТБ жүргізуден дәлелді бас тарту жіберіледі;
4) ДТБ орындаушысы осы Қағидаларда айқындалған мерзімде ДТБ жүргізеді;
5) ДТБ орындаушысы ДТБ жүргізу кезінде ДТБ бастамашысынан ұсынылған құжаттар мен материалдардағы нақты ережелер бойынша қосымша түсіндірулер немесе нақтылаулар сұратады;
6) ДТБ бастамашысы сұратылған құжаттарды ұсынған уақытта ДТБ жүргізу мерзімдері тоқтатыла тұрады. ДТБ бастамашысының ескертуді жою мерзімдері ДТБ жүргізу мерзімдеріне кірмейді;

7) исполнитель ОТЗ прекращает ОТЗ при непредставлении полного комплекта документов или не устранения замечаний на этапе проведения ОТЗ;
8) по результату ОТЗ составляется отчет, в соответствии с приложением 2 к настоящим Правилам;
9) Отчеты ОТЗ по простым технологиям здравоохранения, рассматриваемым для потенциального закупа (финансировании) за счет бюджетных средств и (или) активов Фонда, направляются в рабочий орган для проведения профессиональной экспертизы результатов ОТЗ и подготовки экспертного заключения на отчет ОТЗ.
19. Расходы, связанные с проведением профессиональной экспертизы результатов ОТЗ простых технологий здравоохранения, несет инициатор. Проведение профессиональной экспертизы простых технологий здравоохранения, рассматриваемым для потенциального закупа (финансировании) за счет бюджетных средств и (или) активов Фонда, осуществляется на договорной основе рабочим органом.
20. Профессиональная экспертиза отчетов ОТЗ по комплексным технологиям здравоохранения выполненным рабочим органом не проводится, за исключением наличия соответствующего поручения уполномоченного органа. В этом случае проводится независимая профессиональная экспертиза.
21. Профессиональная экспертиза результатов ОТЗ включает в себя следующее:
1) оценку качества отчета ОТЗ по контрольному листу, согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
2) верификационный анализ результатов оценки технологий здравоохранения;
3) подготовку обоснования для принятия решений о закупе (финансировании) за счет бюджетных средств и (или) активов Фонда.
22. Отчет оценки комплексных технологий здравоохранения рассматривается в течение 3 (трех) месяцев с даты принятия отчета ОТЗ инициатором и выносится на рассмотрение Объединенной комиссии по качеству медицинских услуг (далее – ОКК), определенной Положением о деятельности ОКК, разработанным в соответствии с пунктом 3 статьи 15 Кодекса.
Сноска. Пункт 22 – в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 25.11.2024 № 97 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Отчет ОТЗ и экспертное заключение на отчет ОТЗ простых технологий здравоохранения выносится на рассмотрение Формулярной комиссии (далее – ФК), определенной Правилами осуществления деятельности формулярной системы, разработанными в соответствии пунктом 2 статьи 264 Кодекса.
24. На основании представленных материалов ОКК или ФК в день проведения заседания принимает одно из следующих решений:
1) об одобрении технологии здравоохранения к применению без закупа (финансирования) за счет бюджетных средств и (или) активов фонда социального медицинского страхования;

7) ДТБ -ның орындаушысы құжаттардың толық жиынтығы ұсынылмаған немесе ДТБ жүргізу кезеңінде ескертулер жойылмаған кезде ДТБ-ны тоқтатады;
8) ДТБ нәтижесі бойынша осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес есеп жасалады;
9) Бюджет қаражаты және (немесе) Қордың активтері есебінен әлеуетті сатып алу (қаржыландыру) үшін қаралатын денсаулық сақтаудың қарапайым технологиялары бойынша ДТБ есептері ДТБ нәтижелеріне кәсіптік сараптама жүргізу және ДТБ есебіне сараптамалық қорытынды дайындау үшін жұмыс органына жіберіледі.
19. Денсаулық сақтаудың қарапайым технологияларының ДТБ нәтижелеріне кәсіби сараптама жүргізуге байланысты шығыстарды бастамашы көтереді. Бюджет қаражаты және (немесе) Қордың активтері есебінен әлеуетті сатып алу (қаржыландыру) үшін қаралатын денсаулық сақтаудың қарапайым технологияларына кәсіптік сараптама жүргізуді жұмыс органы шарттық негізде жүзеге асырады.
20. Уәкілетті органның тиісті тапсырмасының болуын қоспағанда, орындалған жұмыс органы денсаулық сақтаудың кешенді технологиялары бойынша ДТБ есептеріне кәсіби сараптама жүргізбейді. Бұл жағдайда тәуелсіз кәсіби сараптама жүргізіледі.
21. ДТБ нәтижелерін кәсіби сараптау өзіне мыналарды:
1) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес бақылау парағы бойынша ДТБ есебінің сапасын бағалауды;
2) денсаулық сақтау технологияларын бағалау нәтижелерін верификациялық талдауды;
3) бюджет қаражаты және (немесе) Қордың активтері есебінен сатып алу (қаржыландыру) туралы шешімдер қабылдау үшін негіздеме дайындауды қамтиды.
22. Денсаулық сақтаудың кешенді технологияларын бағалау есебі бастамашы ДТБ бағалау есебін қабылдаған күннен бастап 3 (үш) ай ішінде қаралады және Кодекстің 5-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленген Медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасы жөніндегі бірлескен комиссияның (бұдан әрі – СБК) қызметі туралы ережемен айқындалған СБК қарауына шығарылады.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 25.11.2024 № 97 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Денсаулық сақтаудың қарапайым технологияларының ДТБ есебі мен ДТБ есебіне сараптамалық қорытынды Кодекстің 264-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленген формулярлық жүйе қызметін жүзеге асыру қағидаларында айқындалған Формулярлық комиссияның (бұдан әрі - ФК) қарауына шығарылады.
24. Ұсынылған материалдар негізінде СБК немесе ФК отырыс өткізілетін күні мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) Бюджет қаражаты және (немесе) әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының активтері есебінен сатып алмай (қаржыландырмай) денсаулық сақтау технологиясын қолдануға мақұлдау туралы;

2) об одобрении технологии здравоохранения к применению с рекомендацией о закупе (финансировании) за счет бюджетных средств и (или) активов Фонда;
3) об одобрении технологии здравоохранения к применению с рекомендацией о финансировании за счет бюджетных средств и (или) активов Фонда в качестве специализированной медицинской помощи или высокотехнологичной медицинской помощи (для комплексных технологий здравоохранения).
4) об отказе в одобрении технологии здравоохранения к применению, с обоснованием причин отказа.
Сноска. Пункт 24 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения РК от 25.11.2024 № 97 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Заявка на проведение ОТЗ, в отношении которых принято решение об отказе в одобрении технологии к применению или закупу (финансированию) за счет бюджетных средств и (или) активов Фонда, может выносится на повторное рассмотрение на заседание ОКК или ФК, после появления новых данных (не ранее чем через 1 год), свидетельствующих о клинической эффективности, безопасности и (или) затратной эффективности технологии, с представлением повторного отчета ОТЗ.
26. Решение ОКК или ФК оформляется протоколом и публикуется на официальном сайте уполномоченного органа в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты подписания протокола ОКК.
Сноска. Пункт 26 – в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 25.11.2024 № 97 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. На основании решения ОКК, в целях дальнейшего рассмотрения комплексных технологий здравоохранения осуществляется следующее:
1) в случае получения положительного решения ОКК с рекомендацией о закупе (финансировании) за счет бюджетных средств и (или) активов Фонда рабочий орган в течение 1 (одного) месяца с даты принятия решения ОКК выносит на рассмотрение бюджетной комиссии уполномоченного органа предварительные затраты, влияющие на бюджет;
2) в случае получения положительного решения об одобрении технологии здравоохранения к применению без закупа (финансирования) за счет бюджетных средств и (или) активов Фонда, применение технологии здравоохранения осуществляется на платной основе или из иных источников финансирования.
Сноска. Пункт 27 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения РК от 25.11.2024 № 97 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. Бюджетная комиссия уполномоченного органа, в течение 30 (тридцати) рабочих дней с даты предоставления рабочим органом предварительного расчета анализа влияния на бюджет новых технологии здравоохранения, исходя из имеющегося объема финансовых средств на очередной год, принимает одно из следующих решений:

2) бюджет қаражаты және (немесе) Қордың активтері есебінен сатып алу (қаржыландыру) туралы ұсыныммен денсаулық сақтау технологиясын қолдануға мақұлдау туралы;
3) бюджет қаражаты және (немесе) Қордың активтері есебінен мамандандырылған медициналық көмек немесе жоғары технологиялық медициналық көмек (денсаулық сақтаудың кешенді технологиялары үшін) ретінде қаржыландыру туралы ұсыныммен денсаулық сақтау технологиясын қолдануға мақұлдау туралы;
4) бас тарту себептерін негіздей отырып, денсаулық сақтау технологиясын қолданудан бас тарту туралы.
Ескерту. 24-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 25.11.2024 № 97 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. ДТБ жүргізуге арналған өтінім ДТБ-ның қайталама есебін ұсына отырып, технологияның клиникалық тиімділігін, қауіпсіздігін және (немесе) шығын тиімділігін куәландыратын жаңа деректер пайда болғаннан кейін Оларға қатысты бюджет қаражаты және (немесе) Қор активтері есебінен қолдануға технологияны мақұлдаудан немесе сатып алудан (қаржыландырудан) бас тарту туралы шешім қабылданған СРБ немесе ФК-ның отырысына қайта қарауға шығарылуы мүмкін (кемінде 1 жылдан кейін).
26. СБК немесе ФК шешімі хаттамамен ресімделеді және СБК хаттамасына қол қойылған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде уәкілетті органның ресми сайтында жарияланады.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 25.11.2024 № 97 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. СБК шешімі негізінде денсаулық сақтаудың кешенді технологияларын одан әрі қарау мақсатында мыналар:
1) бюджет қаражаты және (немесе) Қордың активтері есебінен сатып алу (қаржыландыру) туралы ұсыныммен СБК оң шешімін алған жағдайда, жұмыс органы СБК шешімі қабылданған күннен бастап 1 (бір) ай ішінде бюджетке әсер ететін алдын ала шығындарды уәкілетті органның бюджет комиссиясының қарауына шығарады;
2) бюджет қаражаты және (немесе) Қордың активтері есебінен сатып алмай (қаржыландырусыз) денсаулық сақтау технологиясын қолдануға мақұлдау туралы оң шешім алынған жағдайда, денсаулық сақтау технологиясын қолдану ақылы негізде немесе өзге де қаржыландыру көздерінен жүзеге асырылады.
Ескерту. 27-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 25.11.2024 № 97 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. Уәкілетті органның бюджеттік комиссиясы жұмыс органы денсаулық сақтаудың жаңа технологияларының бюджетке әсерін талдаудың алдын ала есебін ұсынған күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде кезекті жылға қолда бар қаржы қаражатының көлемін негізге ала отырып, мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:

1) об одобрении технологии здравоохранения для закупа (финансирования) за счет бюджетных средств и (или) активов Фонда с указанием наименования;
2) об отказе в одобрении закупа (финансирования) за счет бюджетных средств и (или) активов Фонда.
Сноска. Пункт 28 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения РК от 25.11.2024 № 97 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. В случае положительного решения бюджетной комиссии, дальнейшее рассмотрение осуществляется в соответствии с Правилами и методикой формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-309/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21858).
Инициатор в течении 40 (сорока) рабочих дней направляет проект тарифов по новым технологиям в Фонд для использования при расчете тарифов. Инициатор предоставляет информацию касательно проекта тарифов по требованию Фонда.
Сноска. Пункт 29 – в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 25.11.2024 № 97 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. В отношении простых технологий здравоохранения, на основании решения ФК, дальнейшее рассмотрение осуществляется в соответствии с Правилами формирования Казахстанского национального лекарственного формуляра, перечня лекарственных средств и медицинских изделий для бесплатного и (или) льготного амбулаторного обеспечения отдельных категорий граждан с определенными заболеваниями (состояниями), а также разработки лекарственных формуляров организаций здравоохранения разработанными в соответствии с подпунктом 47 статьи 7 Кодекса и Правилами формирования перечня закупа лекарственных средств и медицинских изделий в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования разработанными в соответствии с подпунктом 50 статьи 7 Кодекса.
31. Инициатор ОТЗ в случае несогласия с решением ОКК или ФК по результатам ОТЗ, обжалует его в месячный срок путем обращения в уполномоченный орган.
Глава 3. Порядок применения технологий здравоохранения
32. Применение технологий здравоохранения осуществляется в соответствии с клиническими протоколами, разработанными в соответствии Правилами, разработанными в соответствии с подпунктом 78 статьи 7 Кодекса.

1) атауын көрсете отырып, бюджет қаражаты және (немесе) Қордың активтері есебінен сатып алу (қаржыландыру) үшін денсаулық сақтау технологиясын мақұлдау туралы;
2) бюджет қаражаты және (немесе) Қордың активтері есебінен сатып алуды (қаржыландыруды) мақұлдаудан бас тарту туралы шешімдердің бірін қабылдайды.
Ескерту. 28-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 25.11.2024 № 97 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. Бюджеттік комиссия оң шешім қабылдаған жағдайда, одан әрі қарау Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-309/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21858 болып тіркелген) бекітілген Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру қағидалары мен әдістемесіне сәйкес жүзеге асырылады.
Бастамашы 40 (қырық) жұмыс күні ішінде тарифтерді есептеу кезінде пайдалану үшін Қорға жаңа технологиялар бойынша тарифтер жобасын жібереді. Бастамашы Қордың талабы бойынша тарифтер жобасына қатысты ақпаратты ұсынады.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 25.11.2024 № 97 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30. ФК шешімі негізінде денсаулық сақтаудың қарапайым технологияларына қатысты одан әрі қарау Кодекстің 7-бабының 47-тармағына сәйкес әзірленген Қазақстандық ұлттық дәрілік формулярды қалыптастыру Қағидаларын, белгілі бір аурулары (жай-күйлері) бар азаматтардың жекелеген санаттарын тегін және (немесе) жеңілдікті амбулаториялық қамтамасыз етуге арналған дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың тізбесін, сондай-ақ денсаулық сақтау ұйымдарының дәрілік формулярларын әзірлеу қағидаларына сәйкес және Кодекстің 7-бабының 50-тармағына сәйкес әзірленген тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды сатып алу тізбесін қалыптастыру қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
31. ДТБ бастамашысы ДТБ нәтижелері бойынша СБК немесе ФК шешімімен келіспеген жағдайда, уәкілетті органға жүгіну жолымен оған бір ай мерзімде шағым жасайды.
3-тарау. Денсаулық сақтау технологияларын қолдану тәртібі
32. Денсаулық сақтау технологияларын қолдану Кодекстің 7-бабының 78-тармақшасына сәйкес әзірленген Қағидаларға сәйкес әзірленген клиникалық хаттамаларға сәйкес жүзеге асырылады.

33. Применение простых технологий здравоохранения осуществляется в соответствии с инструкцией по медицинскому применению, составленной и оформленной в соответствии с Порядком, разработанным в соответствии с пунктом 4 статьи 242 Кодекса.
34. Применение новых комплексных технологий здравоохранения, осуществляется в соответствии с Правилами применения новых методов диагностики, лечения и медицинской реабилитации разработанными в соответствии с пунктом 11 статьи 227 Кодекса.
35. Рабочий орган осуществляет ежегодный мониторинг эффективности внедрения новых технологий здравоохранения.
36. Результаты мониторинга эффективности внедрения новых простых технологий здравоохранения рассматриваются не позднее 15 декабря текущего года на заседании ФК.
37. Результаты мониторинга эффективности внедрения новых комплексных технологий здравоохранения рассматриваются не позднее 15 декабря текущего года на заседании ОКК.
Приложение 1 к Правилам
проведения оценки технологии
здравоохранения и их применения
Форма
Критерии приоритезации тем для оценки технологий здравоохранения
Критерии
Значимость технологии
Высокий -3
Средний -2
Невысокий - 1
Не применимо - 0
1
Бремя заболевания в области применения технологии
2
Доступность альтернативных технологий в РК
3
Клиническое воздействие/ безопасность технологии
4
Влияние на бюджет в контексте Республики Казахстан
5
Экономическая эффективность (стоимость, выгода, минимизация затрат и рентабельность)
6
Этические, правовые и/или социальные последствия применения технологии
ИТОГО
Приложение 2 к Правилам
проведения оценки технологии
здравоохранения и их применения
Виды отчетов оценки технологий здравоохранения
1. Полный отчет оценки технологий здравоохранения
Содержит следующую информацию:
1) эпидемиология и бремя заболевания, при котором применяется технология здравоохранения;
2) текущие подходы к медицинской помощи (стандартная медицинская помощь) при заболевании, где применяется технология здравоохранения и их ограничения;
3) обзор технологии здравоохранения в области применения;
4) систематический обзор данных клинических исследований по технологии здравоохранения в области применения;
5) критическая оценка данных клинических исследований по технологии здравоохранения в области применения;
6) обзор рекомендаций по технологии здравоохранения в области применения в зарубежных клинических руководствах и отчетов по оценке технологий здравоохранения в области применения;
7) анализ результатов зарубежных экономических исследований технологии здравоохранения в области применения;

33. Қарапайым Денсаулық сақтау технологияларын қолдану Кодекстің 242-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленген Тәртіпке сәйкес жасалған және ресімделген медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес жүзеге асырылады.
34. Денсаулық сақтаудың жаңа кешенді технологияларын қолдану Кодекстің 227-бабының 11-тармағына сәйкес әзірленген диагностиканың, емдеу мен медициналық оңалтудың жаңа әдістерін қолдану Қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
35. Жұмыс органы денсаулық сақтаудың жаңа технологияларын енгізу тиімділігінің жыл сайынғы мониторингін жүзеге асырады.
36. Денсаулық сақтаудың жаңа қарапайым технологияларын енгізу тиімділігінің мониторинг нәтижелері ағымдағы жылғы 15 желтоқсаннан кешіктірілмей ФК отырысында қаралады.
37. Денсаулық сақтаудың жаңа кешенді технологияларын енгізу тиімділігінің мониторинг нәтижелері ағымдағы жылғы 15 желтоқсаннан кешіктірілмей СБК отырысында қаралады.
Денсаулық сақтау
технологияларына бағалау
жүргізу және оларды қолдану
қағидаларына 1-қосымша
Нысан
Денсаулық сақтау технологияларын бағалау үшін тақырыптарға басымдық беру өлшемшарттары
Өлшемшарттары
Технологияның маңызы
Жоғары -3
Орташа -2
Жоғары емес - 1
Қолдану мүмкін емес - 0
1
Технологияны қолдану саласындағы аурудың ауыртпалығы
2
ҚР-да баламалы технологиялардың қолжетімділігі
3
Клиникалық әсері / технологияның қауіпсіздігі
4
Қазақстан Республикасының контекстінде бюджетке ықпалы
5
Экономикалық тиімділік (құн, пайда, шығындарды азайту және рентабельділік)
6
Технологияны қолданудың этикалық, құқықтық және / немесе әлеуметтік салдары
ҚОРТЫНДЫ
Денсаулық сақтау
технологияларына бағалау
жүргізу және оларды қолдану
қағидаларына 2-қосымша
Денсаулық сақтау технологияларын бағалау есептерінің түрлері
1. Денсаулық сақтау технологияларын бағалаудың толық есебі мынадай ақпаратты:
1) денсаулық сақтау технологиясы қолданылатын аурулардың эпидемиологиясы мен ауыртпалығын;
2) денсаулық сақтау технологиясы және олардын шектеулері қолданылатын аурулар кезінде медициналық көмекке (стандартты медициналық көмек) ағымдағы тәсілдерді;
3) қолдану саласындағы денсаулық сақтау технологияларына шолу жасауды;
4) қолдану саласындағы денсаулық сақтау технологиялары бойынша клиникалық зерттеулердің деректерін жүйелі талдауды;
5) қолдану саласындағы денсаулық сақтау технологиялары бойынша клиникалық зерттеулердің деректерін сыни бағалауды;
6) шетелдік клиникалық нұсқаулықтарда және қолдану саласындағы денсаулық сақтау технологияларын бағалау бойынша есептерде қолдану саласындағы денсаулық сақтау технологиялары бойынша ұсынымдарға шолу жасауды;
7) денсаулық сақтау технологияларын қолдану саласындағы шетелдік экономикалық зерттеулердің нәтижелерін талдауды;

8) сравнительный анализ клинической эффективности и безопасности технологии здравоохранения;
9) сравнительную оценку затратной (клинико-экономической) эффективности технологии здравоохранения, например, с помощью экономического моделирования (всегда, когда это возможно);
10) оценка затрат и финансовых последствий внедрения и распространения технологии здравоохранения на уровне системы здравоохранения;
11) этические соображения, социальные и правовые аспекты использования технологии здравоохранения в области применения (при необходимости);
12) анализ перспектив технологии здравоохранения в области применения с позиций системы здравоохранения.
2. Краткий отчет оценки технологий здравоохранения
Содержит следующую информацию:
1) эпидемиология и бремя заболевания, при котором применяется технология здравоохранения;
2) текущие подходы к медицинской помощи (стандартная медицинская помощь) при заболевании, где применяется технология здравоохранения и их ограничения;
3) обзор технологии здравоохранения в области применения;
4) систематический обзор данных клинических исследований по технологии здравоохранения в области применения;
5) критическая оценка данных клинических исследований по технологии здравоохранения в области применения;
6) обзор рекомендаций по технологии здравоохранения в области применения в зарубежных клинических руководствах и отчетов по оценке технологий здравоохранения в области применения;
7) анализ результатов зарубежных экономических исследований технологии здравоохранения в области применения;
8) сравнительный анализ клинической эффективности и безопасности технологии здравоохранения;
9) оценка затрат и финансовых последствий внедрения и распространения технологии здравоохранения на уровне системы здравоохранения;
10) анализ перспектив технологии здравоохранения в области применения с позиций системы здравоохранения (при необходимости).
3. Справочный обзор технологии здравоохранения
Содержит следующую информацию:
1) эпидемиология и бремя заболевания, при котором применяется технология здравоохранения;
2) текущие подходы к медицинской помощи (стандартная медицинская помощь) при заболевании, где применяется технология здравоохранения и их ограничения;
3) обзор технологии здравоохранения в области применения;
4) обзор доказательств только наиболее высокого уровня или недавних доказательств (возможно не более чем в одной или двух базах данных) по технологии здравоохранения в области применения;

8) денсаулық сақтау технологияларының клиникалық тиімділігі мен қауіпсіздігін салыстырмалы талдауды;
9) денсаулық сақтау технологияларының шығынды (клиникалық-экономикалық) тиімділігін салыстырмалы бағалауды, мысалы, экономикалық модельдеу арқылы (әрқашан, мүмкін болған кезде);
10) денсаулық сақтау жүйесі деңгейінде денсаулық сақтау технологияларын енгізу мен таратудың шығындары мен қаржылық салдарларын бағалауды;
11) қолдану саласында денсаулық сақтау технологияларын пайдаланудың этикалық пайымдаулары, әлеуметтік және құқықтық аспектілерді (қажет болған жағдайда);
12) денсаулық сақтау жүйесі тұрғысынан қолдану саласындағы денсаулық сақтау технологияларының перспективаларын талдауды қамтиды .
2. Денсаулық сақтау технологияларын бағалаудың қысқаша есебі мынадай ақпаратты:
1) денсаулық сақтау технологиялары қолданылатын эпидемиология және аурудың ауыртпалығын;
2) денсаулық сақтау технологиялары және оларды шектеу қолданылатын ауру кезінде медициналық көмекке ағымдағы тәсілдерді (стандартты медициналық көмек);
3) қолдану саласындағы денсаулық сақтау технологияларына шолуды;
4) қолдану саласындағы денсаулық сақтау технологиялары бойынша клиникалық зерттеулердің деректерін жүйелі шолуды;
5) қолдану саласындағы денсаулық сақтау технологиялары бойынша клиникалық зерттеулердің деректерін сыни бағалауды;
6) шетелдік клиникалық басшылықтарда қолдану саласындағы денсаулық сақтау технологиялары жөніндегі ұсынымдарды және қолдану саласындағы денсаулық сақтау технологияларын бағалау жөніндегі есептерді шолуды;
7) денсаулық сақтау технологияларын қолдану саласындағы шетелдік экономикалық зерттеулердің нәтижелерін талдауды;
8) денсаулық сақтау технологияларының клиникалық тиімділігі мен қауіпсіздігін салыстырмалы талдауды;
9) денсаулық сақтау жүйесі деңгейінде денсаулық сақтау технологияларын енгізу мен таратудың шығындары мен қаржылық салдарларын бағалауды;
10) денсаулық сақтау жүйесі тұрғысынан қолдану саласындағы денсаулық сақтау технологияларының перспективаларын талдауды (қажет болған кезде) қамтиды.
3. Денсаулық сақтау технологияларының анықтамалық шолуы мынадай ақпаратты:
1) денсаулық сақтау технологиялары қолданылатын эпидемиология және аурудың ауыртпалығын;
2) денсаулық сақтау технологиялары және оларды шектеу қолданылатын ауру кезінде медициналық көмекке ағымдағы тәсілдерді (стандартты медициналық көмек);
3) қолдану саласындағы денсаулық сақтау технологияларына шолуды;
4) қолдану саласындағы денсаулық сақтау технологиялары бойынша ең жоғары деңгейдегі дәлелдемелерді немесе таяудағы дәлелдемелерді (мүмкін бір немесе екі дерекқордан артық емес) шолуды;

5) критическая оценка данных клинических исследований по технологии здравоохранения в области применения (при необходимости);
6) анализ результатов зарубежных экономических исследований технологии здравоохранения в области применения (при необходимости);
7) сравнительный анализ клинической эффективности и безопасности технологии здравоохранения;
8) оценка затрат и финансовых последствий внедрения и распространения технологии здравоохранения на уровне системы здравоохранения (при необходимости).
Приложение 3 к Правилам
проведения оценки технологии
здравоохранения и их применения
Форма
Заявка на проведение оценки технологии здравоохранения Сведения о инициаторе оценки технологий здравоохранения
Юридическое лицо:
Физическое лицо:
Наименование организации:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) Руководителя:
БИН:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) контактного лица по вопросам заявляемой технологии здравоохранения:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии):
ИИН:
Номер документа, удостоверяющего личность:
Когда и кем выдан:
Адрес:
Телефон:
Факс:
Электронная почта
Цель оценки технологии здравоохранения:
1) одобрение заявляемой технологии здравоохранения к применению;
2) включение заявляемой технологии здравоохранения в перечни для оплаты в рамках ГОБМП в качестве специализированной медицинской помощи / высокотехнологичной медицинской помощи (указать);
3) включение заявляемой технологии здравоохранения в перечни для оплаты в рамках ОСМС в качестве специализированной медицинской помощи;
4) Иное (указать)
Сведения о технологии здравоохранения
1. Наименование технологии здравоохранения
2. Показание (-я) к применению технологии здравоохранения (с указанием кода Международной классификации болезней, если применимо)
3. Бремя заболевания (состояния), являющегося показанием к применению заявляемой технологии для Казахстана (например, заболеваемость и распространенность, смертность, инвалидизации и потеря трудоспособности, влияние на качество жизни) со ссылками на источники
4. Целевая популяция (например, пациенты с фибрилляцией предсердий рефрактерной к медикаментозной терапии)
5. Сведения об альтернативных технологиях здравоохранения, наиболее часто применяемых (устоявшейся клинической практике) при заявленном (-ых) показании (-ях) (при наличии, указать код по Тарификатору медицинских услуг в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) Перечню КЗГ и (или) Видам высокотехнологичной медицинской помощи) с указанием стоимости со ссылками на источники.

5) қолдану саласындағы денсаулық сақтау технологиялары бойынша клиникалық зерттеулердің деректерін сыни бағалауды (қажет болған жағдайда);
6) денсаулық сақтау технологияларын қолдану саласындағы шетелдік экономикалық зерттеулердің нәтижелерін талдауды (қажет болған кезде);
7) денсаулық сақтау технологияларының клиникалық тиімділігі мен қауіпсіздігін салыстырмалы талдауды;
8) денсаулық сақтау жүйесі деңгейінде денсаулық сақтау технологияларын енгізу мен таратудың шығындары мен қаржылық салдарларын бағалауды (қажет болған кезде) қамтиды.
Денсаулық сақтау
технологияларына бағалау
жүргізу және оларды қолдану
қағидаларына 3-қосымша
Нысан
Денсаулық сақтау технологияларына бағалау жүргізуге өтінім Денсаулық сақтау технологияларын бағалау бастамашысы туралы деректер
Заңды тұлға:
Жеке тұлға:
Ұйымның атауы:
Жетекшінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса):
БСН:
Өтініш берілген денсаулық сақтау технологияларының мәселелері бойынша байланыстағы тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса):
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса):
ЖСН:
Жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі: Қашан және кім берді:
Мекенжайы:
Телефон: Факс:
Электрондық пошта
Денсаулық сақтау технологияларын бағалау мақсаты:
1) мәлімделген денсаулық сақтау технологияларын мақұлдау;
2) мәлімделген денсаулық сақтау технологияларын мамандандырылған медициналық көмек / жоғары технологиялық медициналық көмек ретінде ТМККК шеңберінде ақы төлеуге арналған тізбелерге енгізу (көрсету);
3) мәлімделген денсаулық сақтау технологияларын мамандандырылған медициналық көмек ретінде МӘМС шеңберінде ақы төлеуге арналған тізбелерге енгізу;
4) өзге (көрсету).
Денсаулық сақтау технологиялары туралы мәліметтер
1. Денсаулық сақтау технологияларының атауы
2. Денсаулық сақтау технологияларын қолдануға көрсетілім (дер) (егер қолданылса, Аурулардың халықаралық жіктемесінің кодын көрсете отырып)
3. Дереккөздерге сілтеме жасай отырып, Қазақстан үшін өтініш берілген технологияларды қолдануға көрсетілім болып табылатын аурулардың (жай-күйдің) ауыртпалығы (мысалы, аурушаңдық пен таралуы, өлім, мүгедектік пен еңбекке қабілеттілігін жоғалту, өмір сүру сапасына әсері)
4. Нысаналы популяция (мысалы, дәрі-дәрмектік терапияға рефрактерлік жүрекше фибрилляциясы бар пациенттер)
5. Мәлімделген көрсетілім(дер) кезінде (бар болса, тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) КШТ Тізбесіне және (немесе) жоғары технологиялық медициналық қызмет түріне медициналық қызмет тарификациясы бойынша кодты көрсету) барынша жиі қолданылған (клиникалық практикада қалыптасқан) денсаулық сақтаудың баламалы технологиялары туралы дереккөздеріне сілтемесі бар, құны көрсетілген мәліметтер.

6. Заявляемая технология здравоохранения предлагается взамен или в качестве дополнения к действующей практике.
7. Краткое описание заявляемой технологии здравоохранения (сущность технологии, дозы, кратность применения, техника проведения, критерии диагностики, чувствительность (для методов диагностики)
8. Как повлияет на систему здравоохранения и (или) ожидаемые результаты: первичные и вторичные (повышение уровня выявляемости заболевания или совершенствования процесса выбора терапии или снижения побочных явлений).
9. Потребность в заявляемой технологии (например, отсутствие альтернативных методов лечения или число пациентов в год, нуждающихся в применении заявляемой технологии)
10. Сведения о регистрации лекарственных средств и медицинских изделий (если применимо), номер и срок регистрации.
11. Преимущества заявляемой технологии.
12. Недостатки и (или) ограничения заявляемой технологии.
13. Опыт применения заявляемой технологии со ссылками на источники согласно таблице:
Страна
Исследования проводятся или завершены
Использование ограничено
Широко применяется
Рекомендовано клиническим руководством
Сведения о затратах на технологию
14. Затраты на технологию согласно таблице (со ссылками):
Затраты на заработную плату медицинского персонала + социальные отчисления на единицу услуги
Расходные материалы, лекарственные средства, химические реактивы, перевязочные материалы, одноразовые принадлежности и медицинская услуга
наименование
единица измерения
количество
цена, тенге
сумма, тенге
Итого
15. Сведения о полной курсовой стоимости применения заявляемой технологии с расчетами.
16. Перечень публикаций и (или) исследований по клинической эффективности технологии согласно таблице:
Исследование a
Уровень доказательности
Популяция b
Компаратор
Исход
Величина эффекта c (95% ДИ и (или) p-значение)
1) список исследований с названиями, например Smith (2007) со ссылками.
2) список пациентов, которых можно включить в исследование и количество пациентов, включенных в исследование.
3) суммарный эффект (например, возможность расхождений результатов, относительный риск, коэффициент отношения шансов) влияния новой технологии и последствия альтернативного метода лечения, если есть, или если нет сравнительной доказательности, эффект без лечения или с использованием плацебо.
17. Перечень публикаций и (или) исследований (по безопасности технологии) согласно таблице:
Исследование a
Уровень доказательности
Популяция b
Исход c
Новая технология
Компаратор
/Nc (%)
95% ДИ
/Nd (%)
95% ДИ
1) список исследований с названиями, например Smith (2007) со ссылками.

6. Мәлімделген денсаулық сақтау технологиялары қолданыстағы практиканың орнына немесе оған қосымша ретінде ұсынылады.
7. Мәлімделген денсаулық сақтау технологияларының қысқаша сипаттамасы (технологияның мәні, дозалары, қолданудың жиілігі, өткізу техниккасы, диагностикалау өлшемшарттар, сезімталдық (диагностикалау әдістері үшін)
8. Денсаулық сақтау жүйесіне қалай әсер етеді және (немесе) күтілетін нәтижелер: бастапқы және қайталама (аурудың айқындалу деңгейінің жоғарылауы немесе терапияны таңдау процесін жетілдіру немесе қосалқы құбылыстардың төмендеуі).
9. Мәлімделген технологияға қажеттілік (мысалы, емдеудің баламалы әдістерінің жоқтығы немесе мәлімделген технологияны қолдануға мұқтаж пациенттердің бір жылғы саны)
10. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды тіркеу туралы деректер (егер қолданылса), тіркеу нөмірі мен мерзімі.
11. Мәлімделген технологияның басымдылықтары.
12. Мәлімделген технологияның олқылықтары және (немесе) шектеулері.
13. Кестеге сәйкес дереккөздерге сілтемесі бар мәлімделген технологияларды қолдану тәжірибесі:
Ел
Зерттеу жүргізілуде немесе аяқталған
Қолдану шектелген
Кеңінен қолданылады
Клиникалық басшылықпен ұсынылған
Технологияға жұмсалған шығындар туралы мәліметтер
14. Кестеге сәйкес технологияға жұмсалған шығындар (сілтемелермен):
Медициналық қызметкердің еңбекақысына жұмсалған шығындар + қызмет бірлігіне әлеуметтік аударымдар
Шығыс материалдары, дәрілік заттар, химиялық реактивтер, таңу материалдары, бір реттік керек-жарақтар мен медициналық қызмет
Атауы
өлшем бірлігі
саны
бағасы, теңге
сомасы, теңге
Жиыны
15. Есептермен бірге мәлімделген технологияны қолданудың толық курстық құны туралы мәліметтер.
16. Кестеге сәйкес технологиялардың клиникалық тиімділігі бойынша жарияланымдар және (немесе) зерттеулер тізбесі:
Зерттеуa
Дәлелдеу деңгейі
Популяцияb
Компаратор
Шығыс
Эффект шамасыc (95% СИ және (немесе) р-мәні
1) атаулары бар зерттеулер тізімі, мысалы, Smith (2007), сілтемелерімен.
2) зерттеуге енгізуге болатын пациенттер тізімі мен зерттеуге енгізілген пациенттер саны.
3) жаңа технология әсерінің жиынтық әсері (мысалы, нәтижелердің алшақтық мүмкіндігі, салыстырмалы тәуекел, мүмкіндік қатынасы коэффициенті) мен егер бар болса, емдеудің баламалы әдісінің немесе егер салыстырмалы дәлелдеме жоқ болса, емдеусіз немесе плацебо қолданылған әсер салдары.
17. Кестеге сәйкес жарияланымдар және (немесе) зерттеулер (технологиялардың қауіпсіздігі бойынша) тізбесі:
Зерттеуa
Дәлелділік деңгейі
Популяцияb
Шығысc
Жаңа технология
Компаратор
/Nc (%)
95% СИ
/Nd (%)
95% СИ
1) атаулары бар зерттеулер тізімі, мысалы, Smith (2007), сілтемелерімен

2) количество популяции и количество пациентов, включенных в исследование
3) список основных и незначительных побочных эффектов, указанных в исследованиях
4) n= количество пациентов с результатами, N= количество пациентов включенных в исследование
18. В случае, если заявляемая технология является методом диагностики согласно таблице:
Исследование a
Уровень доказательности и дизайн исследования
Популяция b
Распространенность заболевания среди исследуемой популяции
Ссылка на исследование
Показатель эффективности (например, чувствительность, специфичность и точность)[95% ДИ]
Исследование 1
1) список исследований с названиями, например, Smith (2007).
2) список пациентов, которых можно включить в исследование и количество пациентов, включенных в исследование
19. Результаты проведенного клинико-экономического анализа по заявляемой технологии.
20. Косвенные и социальные издержки новой технологии (например, затраты времени пациента, затраты связанные с отсрочкой выздоровления). Для диагностических тестов важно включить лечение ложноположительных случаев, задержки с лечением ложноотрицательных случаев и лечение осложнений неопределенных болезней.
Инициатор ОТЗ: ______________________ гарантирую достоверность и полноту информации, содержащейся в материалах заявки на проведение оценки технологии здравоохранения
Дата заполнения: _________ "____" ______ 20_____ г.
Подпись Инициатора ОТЗ
Приложение 4 к Правилам
проведения оценки технологии
здравоохранения и их применения
Контрольный лист оценки качества отчетов по оценке технологий здравоохранения
Наименование отчета
Организация ответственная за подготовку отчета
Дата предоставления отчета
1. Общие аспекты
Раздел
Достаточно
Частично
Недостаточно
5 баллов
3 балла
1 балл
1. Контактные данные определены для дальнейших коммуникаций
2. Наличие сведений об экспертах, привлеченных к подготовке отчета и их квалификации
3. Наличие документированных сведений о наличии или отсутствии конфликта интересов
4. Сведения о достаточности рецензирования отчета
5. Наличие краткого резюме написанного на доступном широкому кругу не техническом языке
Примечание:
Количество баллов по данному разделу
Максимально
Итого
Процент
25
2. Подходы
Раздел
Достаточно
Частично
Недостаточно
5 баллов
3 баллов
1 балл
6. Необходимость проведения оценки с позиций принятия решения (МЗ,ФОМС) обоснована и четко определена
7. Постановка исследовательского вопроса для проведения оценки методически правильна и обоснована
8. Область оценки четко определена
9. Описание технологии здравоохранения адекватно отражает ее особенности
Примечание:
Количество баллов по данному разделу
Максимально
Итого
Процент
20

2) популяциялар саны және зерттеуге енгізілген пациенттер саны
3) зерттеулерде көрсетілген негізгі және елеусіз жағымсыз әсерлердің тізімі
4) n= нәтижелері бар пациенттер саны, N= зерттеуге енгізілген пациенттер саны
18. Егер мәлімделген технология кестеге сәйкес диагностика әдісі болып табылған жағдайда:
Зерттеуa
Дәлелдеу деңгейі мен зерттеу дизайны
Популяцияb
Зерттелетін популяция арасындағы аурудың таралуы
Зерттеуге сілтеме
Тиімділік көрсеткіші (мысалы, сезімталдық, ерекшелік және дәлдік) [95% ДИ]
Зерттеу 1
1) атаулары бар зерттеулер тізімі, мысалы, Smith (2007).
2) зерттеуге енгізуге болатын пациенттердің тізімі және зерттеуге енгізілген пациенттер саны
19. Мәлімделген технология бойынша жүргізілген фармакологиялық-экономикалық талдаудың нәтижелері.
20. Жаңа технологиялардың жанама және әлеуметтік шығындары (мысалы, пациенттің уақыт шығындары, сауығу мерзімін ұзартумен байланысты шығындар). Диагностикалық тесттер үшін жалған оң жағдайларды емдеуді, жалған теріс жағдайларды емдеумен кідіртуді және белгісіз аурулардың асқынуларын емдеуді қосу маңызды.
ДТБ бастамашысы: ______________________ денсаулық сақтау технологияларына бағалау
жүргізуге арналған өтінім материалдарындағы ақпараттың дұрыстығына және толықтығына кепілдік беремін.
Толтырылған күні: _______ 20_____ ж. "____" ______
ДТБ бастамашысысының қолы ____________________
Денсаулық сақтау
технологияларына бағалау
жүргізу және оларды қолдану
қағидаларына 4-қосымша
Нысан
Денсаулық сақтау технологияларын бағалау бойынша есептердің сапасын бағалаудың бақылау-парағы
Есептің атауы
Есеп дайындауға жауапты ұйым
Есепті беру күні
1. Жалпы аспектілер
Бөлім
Жеткілікті
Ішінара
Жеткіліксіз
5 балл
3 балл
1 балл
1. Байланыс деректері одан әрі коммуникациялар үшін анықталған
2. Есепті дайындауға тартылған сарапшылар және олардың біліктілігі туралы мәліметтердің болуы
3. Мүдделер қақтығысының болуы немесе болмауы туралы құжатталған мәліметтердің болуы
4. Есепті рецензиялаудың жеткіліктілігі туралы мәліметтер
5. Кең ауқымды техникалық емес тілде жазылған қысқаша түйіндеменің болуы
Ескертпе:
Осы бөлім бойынша балл саны
Ең жоғары
Жиыны
Пайыз
25
2. Тәсілдер
Бөлім
Жеткілікті
Ішінара
Жеткіліксіз
5 балл
3 балл
1 балл
6. Шешім қабылдау тұрғысынан (ДСМ/МӘСҚ) бағалау жүргізу қажеттілігі негізделген және нақты анықталған
7. Бағалау жүргізу үшін зерттеу мәселесін қою әдістемелік тұрғыдан дұрыс және негізделген
8. Бағалау саласы нақты анықталған
9. Денсаулық сақтау технологиясының сипаттамасы оның ерекшеліктерін теңбе-тең көрсетеді
Ескертпе:
Осы бөлім бойынша балл саны
Жеткілікті
Жиыны
Пайыз
20

3. Методология
10. Предоставляются сведения об источниках информации и стратегиях поиска литературы
Стратегия поиска
Авторитетные базы данных
Период поиска
Языковые ограничения
Первичные источники
Другие источники данных
Примечание:
Полный список включенных исследований
Список исключенных исследований
Критерии включения
Критерии исключения
11. Информация на основе оценки и интерпретации отдельных данных и информации
Описан метод извлечения данных
Описан метод критической оценки (для оценки качества литературы)
Описан метод синтеза данных
Результаты оценки четко представлены, например. в виде таблиц доказательств
Примечание:
Количество баллов по данному разделу
Максимально
Итого
Процент
70
4. Аспекты оценки (некоторые аспекты не учитываются, в зависимости от задач ОТЗ)
Медико-правовые последствия
Экономический анализ предоставлен
Этические последствия
Социальные последствия
Рассматривались другие перспективы (заинтересованные стороны, пациенты, потребители)
Примечание:
Количество баллов по данному разделу
Максимально
Итого
Процент
25 или (__)
5. Итоги
Раздел
Достаточно
Частично
Недостаточно
5 баллов
3 баллов
1 балл
12. Заключение четко и доступно сформулировано
13. Выводы оценки обоснованы и подкреплены соответствующими данными
14. Предложения для дальнейших действий в отношении технологии присутствуют и вытекают из заключения и выводов
Примечание:
Количество баллов по данному разделу
Максимально
Итого
Процент
70
Показатели ячейки, которых отмечены знаком "O" оцениваются по шкале от 5 до 1баллов:
5 – полностью соответствует; 4 – соответствует; 3-частично соответствует;
2- не соответствует по многим ключевым моментам; 1 – полностью не соответствует

3. Әдіснама
10. Ақпарат көздері және әдебиет іздеу стратегиясы туралы мәліметтер беріледі
Іздеу стратегиясы
Беделді деректер қоры
Іздеу кезеңі
Тілдік шектеулер
Алғашқы деректер
Басқа деректер көздері
Ескертпе:
Енгізілген зерттеулердің толық тізімі
Шығарылған зерттеулер тізімі
Қосу өлшемшарттары
Шығару өлшемшарттары
11. Жеке деректер мен ақпаратты бағалау мен түсіндіру негізіндегі ақпарат
Деректерді алу әдісі сипатталған
Сыни бағалау әдісі сипатталған (әдебиеттің сапасын бағалау үшін)
Деректерді синтездеу әдісі сипатталған
Бағалау нәтижелері нақты көрсетілген, мысалы дәлелдемелер кестесі түрінде
Ескертпе:
Осы бөлім бойынша балл саны
Ең жоғары
Жиыны
Пайыз
70
4. Бағалау аспектілері (кейбір аспектілер ДТБ міндеттеріне байланысты ескерілмейді)
Медициналық-құқықтық салдары
Экономикалық талдау ұсынылды
Этикалық салдары
Әлеуметтік салдары
Басқа перспективалар қарастырылды (мүдделі тараптар, пациенттер, тұтынушылар)
Ескертпе:
Осы бөлім бойынша балл саны
Ең жоғары
Жиыны
Пайыз
25 немесе (__)
5. Жиыны
Бөлім
Жеткілікті
Ішінара
Жеткіліксіз
5 балл
3 балл
1 балл
12. Қорытынды нақты және қолжетімді тұжырымдалған
13. Бағалау қорытындылары негізделген және тиісті деректермен бекітілген
14. Технологияға қатысты одан әрі іс-қимылдарға арналған ұсыныстар бар және қорытынды мен қорытындылардан туындайды
Ескертпе:
Осы бөлім бойынша балл саны
Ең жоғары
Жиыны
Пайыз
70
"О" белгісімен белгіленген ұяшықтардың көрсеткіштері 5-тен 1 баллға дейінгі шкала бойынша бағаланады: 5 – толық сәйкес келеді; 4 – сәйкес келеді; 3 – ішінара сәйкес келеді;
2 – көптеген негізгі сәттерге сәйкес келмейді; 1 – толық сәйкес келмейді