О внесении изменения в нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 31 марта 2016 года № 5-НҚ "Об утверждении процедурных стандартов внешнего государственного аудита и финансового контроля"
Нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 3 декабря 2020 года № 9-НҚ. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 декабря 2020 года № 21730
В соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 8 Закона Республики Казахстан от 12 ноября 2015 года "О государственном аудите и финансовом контроле" Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета (далее – Счетный комитет) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в нормативное постановление Счетного комитета от 31 марта 2016 года № 5-НҚ "Об утверждении процедурных стандартов внешнего государственного аудита и финансового контроля" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №13647, опубликовано 11 мая 2016 года в Информационно-правовой системе "Әділет") следующее изменение:
Процедурный стандарт внешнего государственного аудита и финансового контроля по признанию результатов государственного аудита, утвержденный вышеуказанным нормативным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему нормативному постановлению.
2. Юридическому отделу Счетного комитета в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего нормативного постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего нормативного постановления на интернет-ресурсе Счетного комитета.
3. Контроль за исполнением настоящего нормативного постановления возложить на руководителя аппарата Счетного комитета.
4. Настоящее нормативное постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Счетного комитета
по контролю за исполнением республиканского бюджета
Н. Годунова
Приложение
к нормативному постановлению
Счетного комитета по контролю
за исполнением республиканского бюджета
от 3 декабря 2020 года № 9-НҚ
Приложение 4
к нормативному постановлению
Счетного комитета по контролю
за исполнением республиканского бюджета
от 31 марта 2016 года № 5-НҚ
700. Процедурный стандарт внешнего государственного аудита и финансового контроля по признанию результатов государственного аудита
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий Процедурный стандарт внешнего государственного аудита и финансового контроля по признанию результатов государственного аудита (далее – Процедурный стандарт) разработан в соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 8 и статьей 19 Закона Республики Казахстан от 12 ноября 2015 года "О государственном аудите и финансовом контроле" (далее – Закон).

"Сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарттарын бекіту туралы" Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2016 жылғы 31 наурыздағы № 5-НҚ нормативтік қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2020 жылғы 3 желтоқсандағы № 9-НҚ нормативтік қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 5 желтоқсанда № 21730 болып тіркелді
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" 2015 жылғы 12 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті (бұдан әрі – Есеп комитеті) ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарттарын бекіту туралы" Есеп комитетінің 2016 жылғы 31 наурыздағы № 5-НҚ нормативтік қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13647 болып тіркелген, 2016 жылғы 11 мамырда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
жоғарыда көрсетілген нормативтік қаулымен бекітілген Мемлекеттік аудит нәтижелерін тану бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарты осы нормативтік қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Есеп комитетінің Заң бөлімі заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы нормативтік қаулының Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы нормативтік қаулыны Есеп комитетінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы нормативтік қаулының орындалуын бақылау Есеп комитетінің аппарат басшысына жүктелсін.
4. Осы нормативтік қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау жөніндегі
есеп комитетінің Төрайымы
Н. Годунова
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау жөніндегі
есеп комитеті
2020 жылғы 3 желтоқсаны
№ 9-НҚ Нормативтік қаулыға
қосымша
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау жөніндегі
есеп комитетінің
2016 жылғы 31 наурыздағы
№ 5-НҚ нормативтік қаулысына
4-қосымша
700. Мемлекеттік аудит нәтижелерін тану бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарты
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік аудит нәтижелерін тану бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарты (бұдан әрі – Рәсімдік стандарт) "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" 2015 жылғы 12 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 8-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына және 19-бабына сәйкес әзірленді.

Глава 2. Процедурные требования по признанию результатов государственного аудита
2. Процедура признания результатов государственного аудита на соответствие стандартам государственного аудита и финансового контроля осуществляется Счетным комитетом по контролю за исполнением республиканского бюджета (далее – Счетный комитет) в следующих случаях:
1) в плановом порядке в рамках контроля за соблюдением стандартов государственного аудита и финансового контроля;
2) в рамках аудиторского мероприятия:
в ходе предварительного изучения объектов государственного аудита согласно перечня объектов государственного аудита Счетного комитета на соответствующий год, сформированного в соответствии с Законом, в случае если цель, период, тип аудита и программные вопросы аудита совпадают с аудиторским мероприятием Счетного комитета;
в ходе проведения государственного аудита эффективности, соответствия на объектах государственного аудита, на котором установлен факт проведения государственного аудита другим органом государственного аудита по цели, периоду, типу аудита и программным вопросам, охватываемому аудиторским мероприятием, совпадающим с аудиторским мероприятием Счетного комитета;
в ходе проведения государственного аудита консолидированной финансовой отчетности республиканского бюджета в отношении результатов аудитов финансовой отчетности администраторов республиканских бюджетных программ (далее –государственный аудит финансовой отчетности), проведенных уполномоченным органом по внутреннему государственному аудиту.
3. Признание результатов государственного аудита в плановом порядке в рамках контроля за соблюдением стандартов государственного аудита и финансового контроля осуществляется в соответствии с Процедурным стандартом внешнего государственного аудита и финансового контроля по проведению оценки деятельности органов государственного аудита и финансового контроля, утвержденным нормативным постановлением Счетного комитета от 31 марта 2016 года № 5-НҚ (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13647).
4. Признание результатов государственного аудита в рамках аудиторского мероприятия осуществляется государственными аудиторами, ответственными за проведение государственного аудита согласно перечня объектов государственного аудита или государственными аудиторами, непосредственно проводящими аудит на объекте государственного аудита в сроки предварительного изучения объектов и в сроки, установленные для проведения аудита на объекте государственного аудита.

2-тарау. Мемлекеттік аудит нәтижелерін тану бойынша процедуралық талаптар
2. Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті (бұдан әрі - Есеп комитеті) мемлекеттік аудит нәтижелерін мемлекеттік аудит стандарттарына сәйкес деп тану рәсімін мынадай жағдайларда:
1) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау стандарттарының сақталуын бақылау шеңберінде жоспарлы тәртіппен;
2) аудиторлық іс-шара шеңберінде:
аудиттің мақсаты, кезеңі, типі және аудиттің бағдарламалық мәселелері Есеп комитетінің аудиторлық іс-шарасымен сәйкес келген жағдайда, Заңға сәйкес қалыптастырылған Есеп комитетінің Мемлекеттік аудит объектілерінің тиісті жылға арналған тізбесіне сәйкес мемлекеттік аудит объектілерін алдын ала зерделеу кезінде;
басқа мемлекеттік аудит органының аудиттің мақсаты, кезеңі, типі және аудиторлық іс-шарамен қамтылған бағдарламалық мәселелері бойынша Есеп комитетінің аудиторлық іс-шарасымен сәйкес келетін мемлекеттік аудит жүргізу фактісі анықталған мемлекеттік аудит объектілерінде тиімділік, сәйкестік мемлекеттік аудит жүргізу барысында;
ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті орган жүргізген республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің қаржылық есептілігі аудиттерінің нәтижелеріне қатысты республикалық бюджеттің шоғырландырылған қаржылық есептілігіне аудит жүргізу барысында (бұдан әрі- қаржылық есептіліктің мемлекеттік аудиті) жүзеге асырады.
3. Мемлекеттік аудит стандарттарының сақталуын бақылау шеңберінде мемлекеттік аудит нәтижелерін жоспарлы тәртіппен тану Есеп комитетінің 2016 жылғы 31 наурыздағы № 5-НҚ нормативтік қаулысымен бекітілген Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының қызметіне бағалау жүргізу бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарттарына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13647 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
4. Аудиторлық іс-шара шеңберінде мемлекеттік аудит нәтижелерін тануды мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесіне сәйкес мемлекеттік аудитті жүргізуге жауапты мемлекеттік аудиторлар объектілерді алдын ала зерделеу мерзімдерінде немесе мемлекеттік аудит объектісінде тікелей аудит жүргізген мемлекеттік аудиторлар мемлекеттік аудит объектісінде аудит жүргізу үшін белгіленген мерзімдерде жүзеге асырады.

5. Признание результатов государственного аудита осуществляется на основании изучения материалов аудита. К материалам аудита относятся аудиторский отчет, реестр выявленных нарушений.
6. В случае необходимости признание результатов государственного аудита может осуществляться посредством перепроверки результатов государственного аудита на объекте аудита. Перепроверка будет являться аудиторским мероприятием и порядок ее проведения регламентирован Правилами проведения внешнего государственного аудита и финансового контроля, утвержденными нормативным постановлением Счетного комитета от 30 июля 2020 года № 6-НҚ (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21070).
7. Процедура признания результатов государственного аудита эффективности, соответствия в рамках аудиторского мероприятия проводится на основе следующих критериев на предмет соблюдения стандартов государственного аудита и финансового контроля:
1) полнота охвата и раскрытия вопросов, предусмотренных в Программе аудита;
2) полнота охвата планируемого объема бюджетных средств и активов, предусмотренных Планом и Программой аудита;
3) правильность применения Классификатора нарушений, выявляемых на объектах государственного аудита и финансового контроля, утвержденного нормативным постановлением Счетного комитета от 1 октября 2018 года № 18-НҚ (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17643) и ссылок на нормативные правовые акты по выявленным недостаткам и нарушениям.
8. Процедура признания результатов государственного аудита финансовой отчетности в рамках аудиторского мероприятия проводится на основе следующих критериев на предмет соблюдения стандартов государственного аудита и финансового контроля:
1) характер и масштаб работы, которая выполнена аудиторами других органов государственного аудита;
2) оцененные риски существенных искажений на уровне утверждений для определенных классов операций, сальдо счетов и раскрытий;
3) правильность осуществления аудиторской выборки, аудиторских процедур;
4) степень субъективности при оценке аудиторского доказательства, собранного в подтверждение соответствующих утверждений;
5) надлежащий характер аудиторских доказательств;
6) правильность применения Классификатора нарушений и ссылок на нормативные правовые акты по выявленным недостаткам и нарушениям.
9. По итогам процедуры признания результатов государственного аудита принимается следующее решение о:
1) признании результатов государственного аудита (при соблюдении стандартов государственного аудита и финансового контроля либо при несоблюдении стандартов государственного аудита и финансового контроля, не повлиявших на результаты государственного аудита);

5. Мемлекеттік аудит нәтижелерін тану аудит материалдарын зерделеу негізінде жүзеге асырылады. Аудит материалдарына аудиторлық есеп, анықталған бұзушылықтардың тізілімі жатады.
6. Қажет болған жағдайда мемлекеттік аудит нәтижелерін тану аудит объектісіндегі мемлекеттік аудит нәтижелерін қайта тексеру арқылы жүзеге асырылуы мүмкін. Қайта тексеру аудиторлық іс-шара болып табылады және оны жүргізу тәртібі Есеп комитетінің 2020 жылғы 30 шілдедегі № 6-НҚ нормативтік қаулысымен бекітілген Сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21070 болып тіркелген) регламенттелген.
7. Аудиторлық іс-шара шеңберінде мемлекеттік аудит нәтижелерін тану рәсімі Мемлекеттік аудит стандарттарының сақталуы мәніне мынадай:
1) Аудит бағдарламасында көзделген мәселелерді қамту мен ашудың толықтығы;
2) Аудит жоспары мен бағдарламасында көзделген бюджет қаражаты мен активтердің жоспарланған көлемін қамтудың толықтығы;
3) Есеп комитетінің 2018 жылғы 1 қазандағы № 18-НҚ нормативтік қаулысымен бекітілген Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінде анықталатын бұзушылықтар сыныптауышын (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17643 болып тіркелген) қолданудың және анықталған кемшіліктер мен бұзушылықтар бойынша нормативтік құқықтық актілерге сілтемелердің дұрыстығы өлшемшарттары негізінде жүргізіледі.
8. Аудиторлық іс-шара шеңберінде қаржылық есептілікке мемлекеттік аудит жүргізу нәтижелерін тану рәсімі Мемлекеттік аудит стандарттарының сақталуы мәніне мынадай:
1) басқа мемлекеттік аудит органдарының аудиторлары орындаған жұмыстың сипаты мен ауқымы;
2) операциялардың белгілі бір кластары, шоттар сальдосы мен ашып көрсетулер үшін бекітулер деңгейінде елеулі бұрмаланушылықтардың бағаланған тәуекелдері;
3) аудиторлық іріктемені, аудиторлық рәсімдерді жүзеге асырудың дұрыстығы;
4) тиісті бекітулерді растау үшін жиналған аудиторлық дәлелдемелерді бағалау кезіндегі субъективтілік дәрежесі;
5) аудиторлық дәлелдемелердің тиісті сипаты;
6) Бұзушылықтар сыныптауышын қолданудың және анықталған кемшіліктер мен бұзушылықтар бойынша нормативтік құқықтық актілерге сілтемелердің дұрыстығы өлшемшарттары негізінде жүргізіледі.
9. Мемлекеттік аудиттің нәтижелерін тану рәсімінің қорытындылары бойынша мынадай:
1) мемлекеттік аудит нәтижелерін тану (Мемлекеттік аудит стандарттары сақталған кезде не Мемлекеттік аудит стандарттарын сақтамау мемлекеттік аудит нәтижелеріне әсер етпеген кезде);

2) непризнании результатов государственного аудита (при несоблюдении стандартов государственного аудита и финансового контроля, повлиявших на результаты государственного аудита).
10. При признании результатов государственного аудита сокращается объем государственного аудита, приняв за основу материалы государственного аудита, проведенного другими органами государственного аудита. Решение о признании результатов государственного аудита отражается в Информации о результатах предварительного изучения объектов государственного аудита и (или) аудиторском отчете (далее – Информация о результатах аудита).
11. При непризнании результатов государственного аудита составляется экспертное заключение по форме, согласно приложению к настоящему Процедурному стандарту. Структурное подразделение, ответственное за аудиторское мероприятие, уведомляет объект государственного аудита о непризнании результатов государственного аудита, а также вносит соответствующую информацию в Единую базу данных по государственному аудиту и финансовому контролю в установленном порядке.
Аудиторское мероприятие на данном объекте государственного аудита проводится в соответствии с Программой аудита и Аудиторскими заданиями государственных аудиторов.
Экспертное заключение приобщается к материалам государственного аудита и является неотъемлемой частью Информации о результатах аудита.
Приложение
к Процедурному стандарту
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
по признанию результатов
государственного аудита
Форма
Экспертное заключение по итогам непризнания результатов государственного аудита и финансового контроля
________________________________________________________________________________
(наименование аудиторского отчета, его реквизиты)
Критерии признания (непризнания) результатов государственного аудита
Установленные факты несоответствий стандартам государственного аудита и финансового контроля, нормативным правовым актам и правовым актам (с указанием ссылок на конкретные факты),
1
2
Вывод: ________________________________________________________________
Государственные аудиторы, проводившие процедуру признания результатов
государственного аудита и финансового контроля):
_____________________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись)

2) мемлекеттік аудит нәтижелерін танымау (Мемлекеттік аудит стандарттарын сақтамау мемлекеттік аудит нәтижелеріне әсер еткен кезде) туралы шешім қабылданады.
10. Мемлекеттік аудит нәтижелерін тану кезінде басқа мемлекеттік аудит органдары жүргізген мемлекеттік аудит материалдары негізге алына отырып, мемлекеттік аудит көлемі қысқартылады. Мемлекеттік аудит нәтижелерін тану туралы шешім Мемлекеттік аудит объектілерін алдын ала зерделеу нәтижелері туралы және (немесе) аудиторлық есеп туралы ақпаратта (бұдан әрі – Аудит нәтижелері туралы ақпарат) көрсетіледі.
11. Мемлекеттік аудит нәтижелерін танымау кезінде танылмаған жағдайларда осы Рәсімдік стандартқа қосымшаға сәйкес нысан бойынша сараптамалық қорытынды жасалады. Аудиторлық іс-шараға жауапты құрылымдық бөлімше мемлекеттік аудит объектісін мемлекеттік аудит нәтижелерін танымағаны туралы хабардар етеді, сондай-ақ тиісті ақпаратты Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жөніндегі бірыңғай дерекқорға белгіленген тәртіппен енгізеді.
Осы мемлекеттік аудит объектісіндегі аудиторлық іс-шара Аудит бағдарламасына және мемлекеттік аудиторлардың Аудиторлық тапсырмаларына сәйкес жүргізіледі.
Сараптамалық қорытынды мемлекеттік аудит материалдарына қоса тіркеледі және Аудит нәтижелері туралы ақпараттың ажырамас бөлігі болып табылады.
Мемлекеттік аудит нәтижелерін
тану бойынша сыртқы
мемлекеттік аудиттің және
қаржылық бақылаудың рәсімдік
стандартына
қосымша
Нысан
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау нәтижелерін танымау қорытындылары бойынша сараптамалық қорытынды _______________________________________________________________________________ (аудиторлық есептің атауы, оның деректемелері)
Мемлекеттік аудит нәтижелерін тану (танымау) өлшемшарттары
Мемлекеттік аудит стандарттарына, нормативтік құқықтық актілерге және құқықтық актілерге сәйкессіздіктердің анықталған фактілері (нақты фактілерге сілтемелер көрсетіле отырып)
1
2
Тұжырым:
________________________________________________________________
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау нәтижелерін тану рәсімін
жүргізген мемлекеттік аудиторлар):
___________________________________________________________
(лауазымы, тегі,аты, жөні (болған жағдайда), қолы)