О внесении изменений в совместный приказ исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 719 и исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 843 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов по проверкам за системой образования"
Совместный приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 9 декабря 2020 года № 514 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 10 декабря 2020 года № 92. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 декабря 2020 года № 21765
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 719 и исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 843 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов по проверкам за системой образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12777, опубликован 3 февраля 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
в Критериях оценки степени риска за системой образования, утвержденных указанным приказом:
приложение к Критериям оценки степени риска за системой образования Субъективные критерии, изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
Проверочный лист в сфере государственного контроля за системой образования в отношении организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, утвержденный указанным совместным приказом, изложить в редакции согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
Проверочный лист в сфере государственного контроля за системой образования в отношении организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего и общего среднего образования, утвержденный указанным совместным приказом, изложить в редакции согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу;
Проверочный лист в сфере государственного контроля за системой образования в отношении организаций образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденный указанным совместным приказом, изложить в редакции согласно приложению 4 к настоящему совместному приказу;
Проверочный лист в сфере государственного контроля за системой образования в отношении организаций образования, реализующих образовательные программы организаций дополнительного образования для детей, утвержденный указанным совместным приказом, изложить в редакции согласно приложению 5 к настоящему совместному приказу;
Проверочный лист в сфере государственного контроля за системой образования в отношении организаций образования, реализующих образовательные программы высшего и послевузовского образования, утвержденный указанным совместным приказом, изложить в редакции согласно приложению 6 к настоящему совместному приказу;
Проверочный лист в сфере государственного контроля за системой образования в отношении органов управления образованием, утвержденный указанным совместным приказом, изложить в редакции согласно приложению 7 к настоящему совместному приказу.

"Білім беру жүйесіне тексеру жүргізу бойынша тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары мен тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 719 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 843 бірлескен бұйрығына өзгерістер енгізу туралы"
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2020 жылғы 9 желтоқсандағы № 514 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2020 жылғы 10 желтоқсандағы № 92 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 12 желтоқсанда № 21765 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Білім беру жүйесіне тексеру жүргізу бойынша тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары мен тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 719 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 843 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12777 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 3 ақпанда жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Білім беру жүйесіне тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында:
білім беру жүйесіне тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарына қосымша субъективті өлшемшарттар осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына қатысты білім беру жүйесін мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген Жалпы орта білім берудің бастауыш, негізгі орта және жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына қатысты білім беру жүйесін мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы осы бірлескен бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына қатысты білім беру жүйесін мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы осы бірлескен бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген Қосымша білім беретін білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына қатысты білім беру жүйесін мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы осы бірлескен бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іскеасыратын білім беру ұйымдарына қатысты білім беру жүйесін мемлекеттік бақылау саласындағы nексеру парағы осы бірлескен бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген Білім беруді басқару органдарына қатысты білім беру жүйесін мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы осы бірлескен бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.

2. Комитету по обеспечению качества в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа представление в Юридический департамент Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра образования и науки Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр образования и науки
Республики Казахстан
______________
А. Аймагамбетов
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
___________________
Р. Даленов
Приложение 1
к совместному приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 10 декабря 2020 года 92 и
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 9 декабря 2020 года № 514
Приложение 1
к совместному приказу
исполняющего обязанности
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 декабря 2015 года № 719 и
исполняющего обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 31 декабря 2015 года №843
Приложение к Критериям
оценки степени риска
за системой образования
Субъективные критерии
№ п/п
Критерии
Степень нарушения

2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Білім және ғылым саласында сапаны қамтамасыз ету комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бірлескен бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бірлескен бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
__________________А. Аймағамбетов
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
__________________Р. Дәленов
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2020 жылғы 10 желтоқсаны
№ 92 мен
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы 9 желтоқсаны
№ 514 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 719 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 843 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Білім беру жүйесіне тәуекел
дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына қосымша
Субъективті өлшемшарттар
р/с №
Өлшемшарттар
Бұзушылықтардың дәрежесі

Раздел 1. Для деятельности организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения
Подраздел 1. Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом (объектом) контроля, в том числе посредством Национальной образовательной базы данных (НОБД), наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений, а также результаты анализа сведений, представляемых уполномоченными органами и организациями
1
Непредставление либо представление недостоверной и неполной информации в рамках образовательного мониторинга по формам административных данных.
грубое
2
Несоблюдение возрастной периодизации при комплектовании возрастных групп (за исключением разновозрастных групп).
незначительное
3
Несоответствие возраста контингента воспитанников виду дошкольной организации.
значительное
4
Отсутствие помещений, предназначенных для проведения спортивных и музыкальных мероприятий.
значительное
5
Превышение норм наполняемости воспитанников в группах.
незначительное
6
Наличие факта допуска к работе в организации образования лиц, не имеющих специального педагогического или профессионального образования по соответствующему профилю.
грубое
7
Отсутствие регистрации в государственном электронном реестре разрешений и уведомлений.
грубое
8
Невыполнение организованной учебной деятельности, предусмотренной типовым учебным планом дошкольного воспитания и обучения из-за отсутствия специалистов.
грубое
9
Отсутствие медицинского обслуживания воспитанников.
значительное
10
Несоблюдение педагогами повышения (подтверждения) уровня квалификационной категории не реже одного раза в пять лет.
грубое
11
Наличие 1 (одного) и более подтвержденных жалоб и обращений от физических и (или) юридических лиц, права которых нарушены.
грубое
Подраздел 2. Результаты предыдущего профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля (несоблюдение нижеперечисленных требований)
1
Соблюдение педагогом должностных обязанностей и норм педагогической этики (проверяется при наличии обращений).
незначительное
2
Соблюдение принципа государственной политики в части запрета создания и деятельности организационных структур политических партий и религиозных организаций (объединений) в организациях образования (проверяется при наличии обращений).
грубое
3
Наличие сертификатов, подтверждающих повышение квалификации педагогов дошкольных организаций не реже одного раза в пять лет.
грубое
4
Наличие удостоверений, приказов, журналов регистрации и выдачи удостоверений о присвоении/ подтверждении прохождения педагогами повышения (подтверждения) уровня квалификационной категории не реже одного раза в пять лет.
грубое
5
Соответствие статистических данных Национальной образовательной базы данных фактическим данным организации образования.
грубое
6
Соответствие учебных планов по наличию образовательных областей и количеству часов типовым учебным планам дошкольного воспитания и обучения. Также, наличие индивидуального учебного плана и индивидуальной программы с учетом особенностей ребенка при обучении детей с особыми образовательными потребностями в условиях инклюзивного образования.
грубое
7
Наличие и реализация утвержденного организацией образования перспективного плана в строгом соответствии с утвержденными сквозными темами педагогов-специалистов, воспитателей, циклограмм (контроля, рабочего времени, организации жизни и деятельности детей, планирования занятий, вариативной части, совместной деятельности для педагогов-специалистов), распределения организованной учебной деятельности по всем возрастным группам, режима дня по возрастным группам, подтверждающих соответствие учебной нагрузки, продолжительности организованной учебной деятельности государственному общеобязательному стандарту, типовому учебному плану и типовой программе дошкольного воспитания и обучения.
грубое
8
Наличие оптимальных условий, обеспечивающих физическое, интеллектуальное и личностное развитие воспитанников, в том числе для воспитанников с особыми образовательными потребностями и индивидуальными возможностями, для реализации образовательных областей: "Здоровье", "Коммуникация", "Познание", "Творчество", "Социум".
грубое
9
Наличие материалов, подтверждающих проведение консультаций для родителей в вопросах воспитания, развития детей, охваченных и не охваченных дошкольным воспитанием и обучением.
незначительное
10
Наличие материалов отслеживания развития умений и навыков детей в соответствии с возрастом ребенка (лист наблюдений в электронном или бумажном варианте, индивидуальная карта развития – сводный отчет методиста).
значительное
11
Наличие списков детей по группам, подтверждающих соблюдение возрастной периодизации при комплектовании возрастных групп (возраст детей – полных лет на 1 сентября) (за исключением разновозрастных групп).
значительное
12
Наличие учредительных и правоустанавливающих документов организации образования, талона о приеме уведомления о начале деятельности посредством государственной информационной системы разрешений и уведомлений.
грубое
13
Наличие материалов (документы, подтверждающие проектную мощность здания; постановление акимата об утверждении государственного образовательного заказа; списочный состав воспитанников), подтверждающие выполнение государственного образовательного заказа, финансируемого государством объема услуг по воспитанию, обучению, коррекции нарушения развития и социальной адаптации, развитию и медицинскому наблюдению, а также присмотру, уходу и оздоровлению воспитанников, в том числе для реализации инклюзивного образования для воспитанников в возрасте от одного года до приема в 1 класс.
значительное
14
Наличие утвержденных организацией образования планов работ и протоколов заседаний педагогического совета, материалов, подтверждающих их деятельность.
незначительное
15
Наличие копий дипломов с приложениями и утвержденных организацией образования тарификационных списков педагогов, подтверждающих обеспеченность педагогами, имеющими педагогическое или иное профессиональное образование по соответствующему профилю или прошедших педагогическую переподготовку по соответствующему профилю.
грубое
16
Недопущение к профессиональной деятельности педагога в организации образования лиц:
1) лишенных прав осуществлять профессиональную деятельность педагога в соответствии со вступившим в законную силу приговором суда;2) признанных недееспособными или ограниченно дееспособными, в результате чего работник не имеет возможности продолжения трудовых отношений;3) имеющих медицинские противопоказания, состоящие на психиатрическом и (или) наркологическом учете;4) не имеющих документов о техническом и профессиональном, послесреднем, высшем или послевузовском педагогическом или профессиональном образовании по соответствующему профилю или прошедших педагогическую переподготовку в соответствии с законодательством в области образования по соответствующему профилю;5) имеющих или имевших судимость, подвергающихся или подвергавшиеся уголовному преследованию за уголовные правонарушения: убийство, умышленное причинение вреда здоровью, против здоровья населения и нравственности, половой неприкосновенности, за экстремистские или террористические преступления, торговлю людьми.
грубое
17
Выполнение должностных обязанностей руководителем или иным должностным лицом дошкольной организации по сохранности жизни и здоровья воспитанников, обучающихся и сотрудников организаций образования во время учебно-воспитательного процесса (проверяется при наличии обращения).
грубое
18
Выполнение функций, определенных Уставом дошкольной организации (проверяется при наличии обращения).
грубое
19
Соответствие количества и должностей педагогов организаций дошкольного воспитания и обучения типовым штатам работников организаций дошкольного воспитания и обучения и перечню должностей педагогов.
значительное
20
Наличие договоров, регулирующих взаимоотношения между дошкольной организацией и родителями или законными представителями.
незначительное
21
Наличие правил внутреннего распорядка, должностных инструкций работников, утвержденных организацией образования.
незначительное
22
Сохранение места за ребенком в дошкольной организации на период болезни, лечения и оздоровления в медицинских, санаторно-курортных или иных организациях или на период трудового отпуска родителей или законных представителей, на период введенного чрезвычайного положения (чрезвычайных ситуаций социального, природного, техногенного характера) в населенном пункте (проверяется при наличии обращений) и отчисление воспитанников из дошкольных организаций при нарушении требований договора между дошкольной организацией и родителем или иным законным представителем воспитанника, при пропуске воспитанником более одного месяца без уважительных причин и предупреждения администрации, при наличии медицинских противопоказаний, препятствующих его пребыванию на основании справки врачебной консультационной комиссии (проверяется при наличии обращений).
значительное
23
Недопущение:
-привлечения педагога к видам работ, не связанным с профессиональными обязанностями (проверяется при наличии обращений);
-истребования у педагога отчетности либо информации, не связанных с должностными обязанностями педагога (проверяется при наличии обращений);
-возложения на педагога обязанности по приобретению товаров и услуг (проверяется при наличии обращений).
грубое

1-бөлім. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін
1-кіші бөлім. Бақылау субъектісі (объектісі), оның ішінде Ұлттық білім беру деректер қоры (ҰБДҚ) арқылы ұсынатын есептілік пен мәліметтерді мониторингілеу нәтижелері, расталған шағымдар мен өтініштердің болуы және саны, сондай-ақ, уәкілетті органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері
1
Білім беру мониторингінің шеңберінде әкімшілік деректер нысандары бойынша ақпараттардың қате және толық емес ұсынылуы немесе ұсынылмауы.
өрескел
2
Жас ерекшілігі бойынша топтарды жинақтау кезінде жас ерекшеліктерінің кезеңдерге бөлуінің сақталмауы (әртүрлі жастағы топтарды қоспағанда).
болмашы
3
Тәрбиеленушілер контингентінің жас мөлшерлерінің мектепке дейінгі ұйым түріне сәйкес келмеуі.
елеулі
4
Спорттық және музыкалық іс-шараларды өткізуге арналған үй-жайлардың болмауы.
елеулі
5
Топтағы тәрбиеленушілер толымдылығының нормадан жоғары болуы.
болмашы
6
Білім беру ұйымында жұмысқа тиісті бейіні немесе атқаратын лауазымына сәйкес арнайы педагогикалық немесе кәсіптік білімі жоқ тұлғалардың жұмысқа жіберілу фактісінің болуы.
өрескел
7
Мемлекеттік электрондық тіркеу тізілімінде рұқсаттар мен хабарламалардың болмауы.
өрескел
8
Мамандардың болмау себепті мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың үлгілік оқу жоспарында қарастырылған білім беру бойынша ұйымдастырылған оқу қызметінің орындалмауы.
өрескел
9
Тәрбиеленушілерге медициналық қызмет көрсетудің болмауы
елеулі
10
Педагогтердің біліктілік санаты деңгейін бес жылда бір реттен сиретпей арттырудан (растаудан) өтулерін сақтамаулары.
өрескел
11
Құқықтары бұзылған жеке және (немесе) заңды тұлғалардан 1 (бір) және одан да көп расталған шағымдар мен өтініштердің болуы.
өрескел
2-кіші бөлім. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы бұрынғы профилактикалық бақылаудың нәтижелері (төменде көрсетілген талаптарды сақтамау)
1
Педагогтің лауазымдық міндеттерін және педагогикалық этика нормаларын сақтауы (өтініш болған жағдайда тексеріледі).
болмашы
2
Білім беру ұйымдарында саяси партиялар мен діни ұйымдардың (бірлестіктердің) ұйымдық құрылымдарын құруға және олардың қызметіне тыйым салу бөлігінде мемлекеттік саясат қағидатының сақталуы (өтініш болған жағдайда тексеріледі).
өрескел
3
Мектепке дейінгі ұйымдар педагогтерінің бес жылда бір реттен сиретпей біліктілігін арттыруын растайтын сертификаттарының болуы.
өрескел
4
Педагогтердің біліктілік санатының деңгейін бес жылда бір реттен сиретпей арттырудан (растаудан) өтуін растайтын біліктілік санатын беру/растау туралы куәліктердің, бұйрықтардың, куәліктерді беру және тіркеу журналдарының болуы.
өрескел
5
Ұлттық білім беру дерекқорының статистикалық деректерінің білім беру ұйымының нақты деректеріне сәйкестігі.
өрескел
6
Білім беру салалары және сағат сандары бар оқу жоспарларының мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың үлгілік оқу жоспарларына сәйкестігі. Сондай-ақ, инклюзивті білім беру жағдайында ерекше білім беру қажеттіліктері бар балаларды оқытуда баланың ерекшеліктері ескеріліп, жеке оқу жоспары мен жеке бағдарламаның болуы.
өрескел
7
Оқу жүктемесін, ұымдастырылған оқу қызметінің ұзақтығы мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына, үлгілік оқу жоспарына және үлгілік бағдарламасына сәйкестігін растайтын педагог-мамандардың, тәрбиешілердің бекітілген өтпелі тақырыптарына қатан сәйкестікте білім беру ұйымы бекіткен перспективалық жоспардың, циклограммалардың (бақылау, жұмыс уақыты, балалардың өмірі мен қызметін ұйымдастыру, сабақтарды, вариативтік бөлімді, педагог – мамандар үшін бірлескен қызметін жоспарлау), барлық жас топтары бойынша ұымдастырылған оқу қызметінің бөлінуі, жас топтары бойынша күн тәртібінің болуы және іске асырылуы
өрескел
8
Тәрбиеленушілердің, оның ішінде ерекше білім беру қажеттілігі және жеке мүмкіндіктері бар тәрбиеленушілер үшін "Денсаулық", "Қатынас", "Таным", "Шығармашылық", "Әлеумет" білім беру салаларын іске асыру үшін дене, зияткерлік және жеке тұлғалық дамуын қамтамасыз ететін оңтайлы жағдайлардың болуы.
өрескел
9
Мектепке дейiнгi тәрбиемен, оқытумен қамтылған және қамтылмаған балалардың дамуы және оларды тәрбиелеу жөнінде ата-аналар үшін өткізілген кеңестерді растайтын материалдарының болуы.
болмашы
10
Баланың жас ерекшелігіне сәйкес балалардың ептіліктері мен дағдыларының дамуын қадағалайтын материалдардың болуы (электрондық және қағаз түріндегі бақылау парағы, даму жеке картасы – әдіскердің жинақ есебі).
елеулі
11
Топтарды жинақтау кезінде балалардың жас ерекшеліктерінің сақталғандығын растайтын топтар бойынша балалар тізімдерінің болуы (балалардың жасы 1 қыркүйекке дейін – толық жас) (әр түрлі жастағы топтарды қоспағанда).
елеулі
12
Білім беру ұйымының құрылтайшылық, құқық белгілеуші құжаттарының және рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік ақпараттық жүйесі арқылы қызметтің басталғаны туралы хабарламаны қабылдау туралы талонның болуы.
өрескел
13
Бiр жастан бастап мектеп жасына дейiн жеткенше тәрбиеленушілерді тәрбиелеу, оқыту, дамуындағы ауытқуды түзету және әлеуметтік бейімдеу бойынша мемлекеттік білім беру тапсырысын, мемлекеттік қаржыландыратын қызмет көрсету көлемінде, оның ішінде балаларға инклюзивті білім беруді іске асыру мен медициналық бақылау, сондай-ақ қарау, күту және сауықтыру үшін растайтын материалдарының (ғимараттың қуаты жобасын растайтын құжаттардың болуы, мемлекеттік білім беру тапсырысын бекіту туралы әкімдіктің қаулысы, тәрбиленушілердің тізімдік құрамы) болуы.
елеулі
14
Білім беру ұйымымен бекітілген педагогикалық кеңестің жұмыс жоспарлары мен отырыстар хаттамаларының, олардың қызметін растайтын материалдардың болуы.
болмашы
15
Тиісті бейін бойынша педагогикалық немесе өзге де кәсіптік білімі бар немесе тиісті бейіні бойынша білім беру саласындағы заңнамаға сәйкес педагогикалық қайта даярлаудан өткен педагог кадрлармен қамтамасыз етілгенін растайтын қосымшалары бар дипломдар көшірмелерінің және білім беру ұйымы бекіткен педагог қызметкерлердің тарификациялық тізімдерінің болуы.
өрескел
16
Білім беру ұйымдарында педагогтің кәсіби қызметіне: 1) соттың заңды күшіне енген үкіміне сәйкес педагогтің кәсіби қызметін жүзеге асыру құқығынан айырылған;2) іс-әрекетке қабілетсіз немесе әрекетке қабілеті шектеулі деп танылған, соның нәтижесінде қызметкердің еңбек қатынастарын жалғастыру мүмкіндігі жоқ;3) психиатриялық және (немесе) наркологиялық жазбалардан тұратын медициналық қарсы көрсетілімдері бар;4) тиісті бейін бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі педагогикалық немесе кәсіптік білімі туралы немесе тиісті бейіні бойынша білім беру саласындағы заңнамаға сәйкес педагогикалық қайта даярлаудан өткен құжаттары жоқ;5) адам өлтіргені, денсаулыққа қасақана зиян келтіргені, адамдардың денсаулығына және имандылыққа, жыныстық қолсұғылмаушылыққа қарсы қылмыстық құқық бұзушылықтар үшін, экстремистік немесе террористік қылмыстар, адам саудасы үшін сотталғандығы бар немесе болған, қылмыстық қудалауда жүрген немесе қудалауда болған адамдарды жұмысқа орналастыруға жол бермеу.
өрескел
17
Мектепке дейінгі ұйымның басшысы немесе өзге де лауазымды тұлғаның оқу-тәрбие процесі барысында білім беру ұйымы тәрбиеленушілерінің, білім алушылар мен қызметкерлерінің өмірлері мен денсаулықтарын қорғау бойынша лауазымдық міндеттерін орындауы (өтініш болған жағдайда тексеріледі).
өрескел
18
Мектепке дейінгі ұйымның Жарғысында белгіленген функцияларды орындау (өтініш болған жағдайда тексеріледі).
өрескел
19
Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдары педагогтерінің саны мен лауазымдарының мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдары қызметкерлерінің үлгілік штатына және педагог лауазымдарының тізбесіне сәйкес келуі.
елеулі
20
Мектепке дейінгі ұйым мен ата-аналар немесе ата-аналардың заңды өкілдері арасындағы өзара қарым-қатынасты реттейтін шарттардың болуы.
болмашы
21
Білім беру ұйымымен бекітілген ішкі тәртіп қағидасының, қызметкерлердің лауазымдық нұсқаулықтарының болуы.
болмашы
22
Мектепке дейінгі ұйымда тәрбиеленушінің орны тәрбиеленуші ауырып, денсаулық сақтау, білім беру және өзге де ұйымдарда емделген, сауықтырылған, денсаулығын түзеткен және оңалтылған (көрсетілімі бойынша анықтама және қорытынды ұсынған жағдайда); тәрбиеленушінің ата-анасының бірі немесе заңды өкілі тәрбиеленушінің жылына 2 айдан артық емес демалысына жазбаша өтініш ұсынған жағдайда; елді мекенде төтенше жағдай (әлеуметтік, табиғи, техногенді сипаттағы төтенше жағдайлар) енгізілген кезеңде сақталады (өтініш болған жағдайда тексеріледі);
Тәрбиеленушілер мектепке дейінгі ұйымдардан мектепке дейінгі ұйым мен тәрбиеленушінің ата-анасының немесе өзге де заңды өкілінің арасындағы шарттың талаптары бұзылған; тәрбиеленуші бір айдан астам дәлелсіз себеппен және әкімшілікке ескертпей келмеген; дәрігерлік консультациялық комиссия анықтамасының негізінде тәрбиеленушінің келуiне кедергi болатын медициналық қарсы көрсетілімдер болған жағдайларда шығарылады (өтініш болған жағдайда тексеріледі).
елеулі
23
-Педагогті кәсіби міндеттеріне байланысты емес жұмыс түрлеріне тартуға;
- педагогтің есеп беруін не одан педагогтік лауазымдық міндеттеріне байланысты емес ақпаратты талап етуге;
- педагогке тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу міндеттемесін жүктеуге жол бермеу (өтініштер болған жағдайда тексеріледі).
өрескел

Раздел 2. Для деятельности организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего и общего среднего образования
Подраздел 1. Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом (объектом) контроля, в том числе посредством Национальной образовательной базы данных (НОБД), наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений, а также результаты анализа сведений, представляемых уполномоченными органами и организациями
1
Непредставление либо представление недостоверной и неполной информации в рамках образовательного мониторинга по формам административных данных.
грубое
2
Наличие факта допуска к работе в организации образования лиц, не имеющих специального педагогического или профессионального образования по соответствующему профилю.
грубое
3
Отсутствие лицензии на образовательную деятельность и (или) приложения к лицензии по осуществляемому уровню образования.
грубое
4
Наличие предметов, дисциплин рабочего учебного плана организации образования, которые не преподаются из-за отсутствия специалистов.
грубое
5
Отсутствие спортивного зала.
значительное
6
Несоблюдение порядка комплектования классов, в том числе нарушение норм наполняемости в классе.
незначительное
7
Наличие первых либо выпускных классов, совмещенных с другими классами.
грубое
8
Допущение трехсменного обучения.
грубое
9
Наличие обучающихся выпускных классов (4, 9, 11), набравших менее 50 % правильных ответов от общего количества вопросов по предметам внешней оценки учебных достижений (далее – ВОУД).
грубое
10
Отсутствие предметного кабинета (физики, химии, биологии, информатики) (для основного среднего и общего среднего образования).
значительное
11
Отсутствие интерактивных досок.
значительное
12
Отсутствие учебных мастерских (для основного среднего и общего среднего образования).
значительное
13
Отсутствие библиотеки.
значительное
14
Наличие 1 (одного) и более подтвержденных жалоб и обращений от физических и (или) юридических лиц, права которых нарушены.
грубое
Подраздел 2. Результаты предыдущего профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля (несоблюдение нижеперечисленных требований)
1
Наличие учредительных документов организации образования, обеспечивающие деятельность организации образования.
значительное
2
Соответствие статистических данных Национальной образовательной базы данных фактическим данным организации образования.
грубое
3
Соблюдение педагогом должностных обязанностей и норм педагогической этики (проверяется при наличии обращений).
незначительное
4
Наличие сертификатов, подтверждающих повышение квалификации руководящих кадров, педагогов и научных работников организаций образования по занимаемой должности и/или по преподаваемому предмету не реже одного раза в пять лет.
незначительное
5
Соблюдение принципа государственной политики, в части запрета создания и деятельности организационных структур политических партий и религиозных организаций (объединений) в организациях образования (проверяется при наличии обращений).
грубое
6
Наличие приказов организации образования по контингенту обучающихся, алфавитной книги записи обучающихся, подтверждающих количественный состав обучающихся организации образования в разрезе классов.
незначительное
7
Наличие рабочих учебных планов, классных журналов (электронных/бумажных), расписания уроков, подтверждающих выполнение инвариантного компонента типового учебного плана, а также соответствие недельной учебной нагрузки обучающихся в рабочих учебных планах, расписании уроков, факультативных, кружковых, групповых и индивидуальных занятий максимальному объему.
грубое
8

2-бөлім. Бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім берудің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім бері ұйымдары үшін
1-кіші бөлім. Бақылау субъектісі (объектісі), оның ішінде Ұлттық білім беру деректер қоры (ҰБДҚ) арқылы ұсынатын есептілік пен мәліметтерді мониторингілеу нәтижелері, расталған шағымдар мен өтініштердің болуы және саны, сондай-ақ, уәкілетті органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері
1
Білім беру мониторингінің шеңберінде әкімшілік деректер нысандары бойынша ақпараттардың қате және толық емес ұсынылуы немесе ұсынылмауы.
өрескел
2
Білім беру ұйымында жұмысқа тиісті бейіні немесе атқаратын лауазымына сәйкес арнайы педагогикалық немесе кәсіптік білімі жоқ тұлғалардың жұмысқа жіберілу фактісінің болуы.
өрескел
3
Жүзеге асыратын білім беру деңгейі бойынша білім беру қызметіне лицензияның және (немесе) лицензияға қосымшаның болмауы.
өрескел
4
Мамандардың болмауына байланысты білім беру ұйымының оқу жұмыс жоспарында оқытылмайтын пәндердің болуы.
өрескел
5
Спорт залының болмауы.
елеулі
6
Сыныптарды жинақтау тәртібінің сақталмауы, оның ішінде сынып толымдылығы нормаларының бұзылуы.
болмашы
7
Басқа сыныптармен біріктірілген бірінші немесе бітіруші сыныптардың болуы.
өрескел
8
Үш ауысымды оқытуға жол берілу.
өрескел
9
Оқу жетістіктерін сырттай бағалау (бұдан әрі – ОЖСБ) пәндері бойынша сұрақтардың жалпы санынан 50% - дан кем дұрыс жауап алған бітіруші сынып (4, 9, 11) білім алушыларының болуы.
өрескел
10
Пәндік кабинеттердің (физика, химия, биология, информатика) болмауы (негізгі орта және жалпы орта білім беру үшін).
елеулі
11
Интерактивті тақталардың болмауы.
елеулі
12
Оқу шеберханаларының болмауы (негізгі орта және жалпы орта білім беру үшін).
елеулі
13
Кітапхананың болмауы.
елеулі
14
Құқықтары бұзылған жеке және (немесе) заңды тұлғалардан 1 (бір) және одан да көп расталған шағымдар мен өтініштердің болуы.
өрескел
2-кіші бөлім. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы бұрынғы профилактикалық бақылаудың нәтижелері (төменде көрсетілген талаптарды сақтамау)
1
Білім беру ұйымының қызметін қамтамасыз ететін білім беру ұйымының құрылтай құжаттарының болуы.
елеулі
2
Ұлттық білім беру деректер қорының статистикалық деректерінің білім беру ұйымының нақты деректеріне сәйкестігі.
өрескел
3
Педагогтің лауазымдық міндеттерін және педагогикалық этика нормаларын сақтауы (өтініштер болған жағдайда тексеріледі).
болмашы
4
Білім беру ұйымдарының басшы кадрларының, педагогтерінің және ғылыми қызметкерлерінің атқаратын лауазымы бойынша және/немесе оқытылатын пәні бойынша бес жылда бір реттен сиретпей біліктілігін арттырғандығын растайтын сертификаттарының болуы.
болмашы
5
Білім беру ұйымдарында саяси партиялар мен діни ұйымдардың (бірлестіктердің) ұйымдық құрылымдарын құруға және олардың қызметіне тыйым салу бөлігінде мемлекеттік саясат қағидатының сақталуы (өтініштер болған жағдайда тексеріледі).
өрескел
6
Білім алушылар контингенті бойынша білім беру ұйымдары бұйрықтарының, сыныптар бөлінісінде білім беру ұйымдары білім алушыларының сандық құрамын растайтын білім алушыларды жазатын алфавиттік кітаптың болуы.
елеулі
7
Үлгілік оқу жоспарының инвариантты компонентінің орындалуын растайтын жұмыс оқу жоспарларының, сынып журналдарының, сабақ кестесінің болуы, сондай-ақ білім алушылардың апталық оқу жүктемесінің жұмыс оқу жоспарларындағы, сабақ кестелеріндегі, факультативтік, үйірмелік, топтық және жеке сабақтардың ең жоғары көлеміне сәйкес келуі.
өрескел
8
Сынып журналдарында (электрондық/қағаз) ағымдағы бағалардың немесе ағымдағы бағалаудың балмен,

Наличие в классных журналах (электронных/бумажных) текущих оценок либо текущего оценивания в баллах, четвертных и годовых оценок у обучающихся 2-11 классов, а также наличие материалов, подтверждающих проведение суммативного оценивания и анализа по итогам проведения суммативного оценивания, которое проводится по завершении определенного учебного периода (четверть, учебный год), изучения разделов/сквозных тем в соответствии с учебной программой.
незначительное
9
Наличие приказов об организации индивидуального бесплатного обучения на дому или в лечебных организациях обучающихся, которые по состоянию здоровья в течение длительного времени не могут посещать организацию образования, а также на обучение в форме экстерната и дистанционного обучения на основании разрешений.
незначительное
10
Наличие и соответствие индивидуальных учебных планов типовым учебным планам и программ по наличию образовательных областей, учебных предметов и количеству часов, для обучающихся, имеющих справки врачебно-консультационных комиссий и заключения психолого-медико-педагогических консультаций, подтверждающих создание условий для получения образования, коррекции нарушения развития и социальной адаптации детей с особыми образовательными потребностями, а также индивидуальной учебной программы и графика консультаций в соответствии с рабочим учебным планом для обучающихся в форме экстерната и дистанционного обучения.
грубое
11
Соответствие рабочих учебных планов типовым учебным планам и государственному общеобязательному стандарту начального, основного среднего, общего среднего образования.
грубое
12
Наличие педагогов в соответствии с предметами рабочего учебного плана:
Для начального уровня образования, имеющих педагогическое образование по соответствующим профилям:
доля педагогов высшей и первой категории, педагогов-экспертов, педагогов-исследователей, педагогов-мастеров, для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа педагогов уровня начального образования не менее 25 % для общеобразовательных школ, школ-гимназий, школ-лицеев;
доля педагогов высшей и первой категории, педагогов-экспертов, педагогов-исследователей, педагогов-мастеров, для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа педагогов уровня начального образования не менее 30 % для гимназий.
Для уровней основного среднего образования, общего среднего образования, имеющих педагогическое образование по соответствующим профилям или профессиональное образование с прохождением педагогической переподготовки:
доля педагогов высшей и первой категории, педагогов-экспертов, педагогов-исследователей, педагогов-мастеров, для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа педагогов уровня основного среднего образования для общеобразовательных школ, школ-гимназий, школ-лицеев не менее 35 %;
для лицеев не менее 40 %, из них доля педагогов естественно-математического направления не менее 30 %;
для гимназий не менее 40%, из них доля педагогов общественно-гуманитарного направления не менее 30 %;
для специализированных организаций образования для одаренных лиц не менее 45 %, в том числе (при наличии) педагогов, подготовивших победителей районных и/или областных этапов конкурсов и соревнований и/или участников и победителей республиканских конкурсов и соревнований за последние пять лет, утвержденных уполномоченным органом в сфере образования.
грубое
13
Наличие медицинского обслуживания обучающихся на основании лицензии, или договора с организациями здравоохранения на медицинское обслуживание.
значительное
14
Наличие объекта питания для обучающихся.
значительное
15
Наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения, или оперативного управления, или доверительного управления материальных активов, или аренда материальных активов со сроком действия не менее 10 лет, обеспечивающих качество образовательных услуг, с учебными помещениями, соответствующими санитарным нормам и требованиям пожарной безопасности.
значительное
16
Оснащенность компьютерными классами; компьютерами, подключенными к сети интернет; наличие доменного имени третьего уровня в зоне edu.kz; наличие оборудования и мебели;
для государственных организаций образования наличие видеонаблюдения в помещениях и (или) на прилегающих территориях организации образования;
наличие оборудованных шкафов для индивидуального использования для начального образования;
учебных предметных кабинетов согласно рабочим учебным планам и лабораторий для основного среднего и общего среднего образования.
значительное
17
Наличие приказов руководителя организации образования о зачислении в организацию образования и выбытия обучающихся из организации образования, а также наличие на каждого выбывшего обучающегося открепительного талона о прибытии в другую организацию образования.
Наличие в личных делах обучающихся документов:
- подтверждающих прием в 1 класс всех детей шести лет и детей, которым исполняется шесть лет в текущем календарном году, с обеспечением доступа всех детей, проживающих на территории обслуживания организации образования, независимо от уровня подготовки, на основании заявления от законных представителей ребенка;
- подтверждающих прием обучающихся во вторые, третьи, четвертые, пятые, шестые, седьмые, восьмые, девятые классы организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего образования, проживающих на территории обслуживания организации образования;
- подтверждающих прием на обучение в 10 или 11 классы в организации образования, реализующие общеобразовательные учебные программы общего среднего образования с учетом территории проживания, в гимназии и лицеев без учета территории их обслуживания, и на основании личного заявления обучающихся либо заявления их родителей или иных законных представителей, а также наличия документа государственного образца об основном среднем образовании.
незначительное
18
Наличие протоколов, материалов экзаменов, тестирований, зачетов, конкурсов, подтверждающих прием на конкурсной основе в специализированные организации образования и первые классы гимназий и лицеев.
незначительное
19
Наличие договора на оказание образовательных услуг, заключенного руководителем организации образования с родителями или законными представителями обучающегося, типовая форма которого утверждается уполномоченным органом в области образования.
незначительное
20
Выполнение функций, определенных Уставом организации образования (проверяется при наличии обращения).
грубое
21
Выполнение обязанностей руководителем или иным должностным лицом организации образования по сохранности здоровья воспитанников, обучающихся и работников организаций образования во время учебного и воспитательного процесса (проверяется при наличии обращения).
грубое
22
Наличие удостоверений, приказов, журналов регистрации и выдачи удостоверений о присвоении/ подтверждении прохождения педагогами повышения (подтверждения) уровня квалификационной категории не реже одного раза в пять лет, также руководителей государственной организаций образования один раз в три года.
грубое
23
Наличие утвержденных организацией образования планов работ и протоколов заседаний коллегиальных органов (педагогического, методического советов и совета по педагогической этике), подтверждающих их деятельность.
незначительное
24
Наличие копий дипломов с приложениями, сертификатов прохождения педагогической переподготовки на базе организаций высшего и (или) послевузовского образования, и утвержденных организацией образования тарификационных списков педагогов, подтверждающих обеспеченность педагогами, имеющими высшее, техническое и профессиональное, послесреднее педагогическое образование, соответствующее профилю преподаваемого предмета, дисциплины, а также должности педагогов.
грубое
25
Недопущение к профессиональной деятельности педагога в организации образования лиц:
1) лишенных прав осуществлять профессиональную деятельность педагога в соответствии со вступившим в законную силу приговором суда;2) признанных недееспособными или ограниченно дееспособными, в результате чего работник не имеет возможности продолжения трудовых отношений;3) имеющих медицинские противопоказания, состоящие на психиатрическом и (или) наркологическом учете;4) не имеющих документов о техническом и профессиональном, послесреднем, высшем или послевузовском образовании;5) имеющих или имевших судимость, подвергающихся или подвергавшихся уголовному преследованию за уголовные правонарушения: убийство, умышленное причинение вреда здоровью, против здоровья населения и нравственности, половой неприкосновенности, за экстремистские или террористические преступления, торговлю людьми.
грубое
26
Наличие протоколов педагогических советов, записей в книгах учета и выдачи аттестатов об основном среднем и общем среднем образовании, подтверждающих объективность выдачи гражданам, прошедшим итоговую аттестацию, документов об образовании государственного образца.
незначительное
27
Наличие электронных протоколов итоговой аттестации и итоговых оценок за курс обучения на уровне основного среднего образования обучающихся 9 классов и общего среднего образования обучающихся 11 классов.
незначительное
28
Наличие материалов, подтверждающих проведение повторной итоговой аттестации по срокам, установленным органами управления образованием, при получении неудовлетворительных оценок по одному или двум предметам обучающимися 9 и 11 классов (проверяется при наличии обращения).
незначительное
29
Наличие материалов, подтверждающих организацию внеурочной деятельности и элективных курсов на казахском, русском и английском языках.
значительное
30
Недопущение:
- привлечения педагога к видам работ, не связанным с профессиональными обязанностями
- истребования у педагога отчетности либо информации, не связанных с должностными обязанностями педагога
- возложения на педагога обязанности по приобретению товаров и услуг
- привлечения педагогов государственных организаций среднего образования при осуществлении ими профессиональной деятельности к проведению мероприятий негосударственных организаций (проверяется при наличии обращения).
грубое
31
Наличие приказа руководителя организации и документов, подтверждающих деятельность по организации наставничества.
незначительное

2-11 сынып білім алушыларында тоқсандық және жылдық бағалардың болуы, сондай-ақ белгілі бір оқу кезеңі (тоқсан, оқу жылы) аяқталғаннан кейін өткізілетін жиынтық бағалауды жүргізу қорытындылары бойынша жиынтық бағалауды және талдауды, оқу бағдарламасына сәйкес бөлімдерді/өтпелі тақырыптарды зерделеуді растайтын материалдардың болуы.
болмашы
9
Денсаулық жағдайына байланысты ұзақ уақыт бойы білім беру ұйымына бара алмайтын білім алушыларды үйде немесе емдеу ұйымдарында жеке тегін оқытуды ұйымдастыру туралы, сондай-ақ рұқсаттар негізінде экстернат және қашықтықтан оқыту нысанында оқытуға бұйрықтардың болуы.
болмашы
10
Ерекше білім беру қажеттіліктері бар білім алушылардың білім алуы, даму бұзушылықтарының түзетілуі және әлеуметтік бейімделуі үшін қажетті жағдайлардың жасалуын растайтын дәрігерлік-консультациялық комиссияның анықтамалары мен психологиялық-медициналық-педагогикалық консультациясының қорытындылары бар білім алушыларға арналған білім беру салаларының, оқу пәндері үлгілік жоспарлары мен бағдарламаларына сәйкес сағат санының жеке оқу жоспарларының, сондай-ақ, экстернат нысанында оқитын білім алушыларға арналған оқу жұмыс жоспарына сәйкес жеке оқу бағдарламасының және консультация беру кестесінің болуы және сәйкестігі.
өрескел
11
Жұмыс оқу жоспары пәндерінің үлгілік оқу жоспарларына және бастауыш білім беру, негізгі орта білім беру, жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетт стандартына сәйкестігі.
өрескел
12
Жұмыс оқу жоспарының пәндеріне сәйкес педагогтердің болуы:
Тиісті бейіні бойынша педагогикалық білімі бар бастауыш білім деңгейі үшін: лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын жалпы білім беретін мектептер, мектеп-гимназиялар, мектеп-лицейлер үшін бастауыш білім беру деңгейіндегі педагогтердің жалпы санынан жоғары және бірінші санаттағы педагогтердің, педагог-сарапшылардың, педагог-зерттеушілердің, педагог-шеберлердің үлесі 25 %-дан кем емес;
лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын гимназиялар үшін бастауыш білім беру деңгейіндегі педагогтердің жалпы санынан жоғары және бірінші санаттағы педагогтердің, педагог-сарапшылардың, педагог-зерттеушілердің, педагог-шеберлердің үлесі 30 %-дан кем емес;
Тиісті бейіні бойынша педагогикалық білімі бар немесе педагогикалық қайта даярлаудан өткен негізгі орта білім беру, жалпы орта білім беру деңгейлері үшін:
Негізгі жұмыс орны лицензиат болып табылатын жоғары және бірінші санаттағы педагогтердің, педагог-сарапшылардың, педагог-зерттеушілердің, педагог-шеберлердің үлесі негізгі орта білім беру, жалпы орта білім беру деңгейлеріндегі педагогтердің жалпы санынан жалпы білім беретін мектептер, мектеп-гимназиялар, мектеп-лицейлер үшін 35 %-дан кем емес, лицей үшін 40 %-дан кем емес, оның ішінде жаратылыстану-математикалық бағыттағы педагогтердің үлесі 30%-дан кем емес;гимназиялар үшін 40%-дан кем емес, оның ішінде қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы педагогтердің үлесі 30%-дан кем емес, дарынды тұлғаларға арналған мамандандырылған білім беру ұйымдары үшін 45%-дан кем емес, соның ішінде аудандық және/немесе облыстық конкурстар мен жарыстар кезеңдерінің жеңімпаздарын және/немесе білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен соңғы бес жылдағы республикалық конкурстар мен жарыстардың қатысушылары мен жеңімпаздарын дайындаған педагогтер (болған жағдайда).
өрескел
13
Медициналық қызмет көрсетуге лицензия немесе денсаулық сақтау ұйымдарымен шарт негізінде білім алушыларға медициналық қызмет көрсетудің болуы.
елеулі
14
Білім алушыларға арналған тамақтандыру объектісінің болуы.
елеулі
15
Санитариялық нормаларға және өрт қауіпсіздігі талаптарына сәйкес келетін оқу үй-жайларымен білім беру қызметтерінің сапасын қамтамасыз ететін меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару не сенімгерлік басқару құқығында тиесілі материалдық активтердің болуы немесе кемінде 10 жыл қолданылу мерзімімен материалдық активтерді жалға алудың болуы.
елеулі
16
Компьютерлік сыныптармен; интернет желісіне қосылған компьютерлермен жарақтандырылуы; edu.kz аймағында үшінші деңгейдегі домендік атаудың болуы;
жабдықтар мен жиһаздардың болуы;
мемлекеттік білім беру ұйымдарының орын-жайларында және (немесе) іргелес аумақтарында бейнебақылаудың болуы;
бастауыш білім беру үшін жеке пайдалануға арналған жабдықталған шкафтардың болуы;
оқу жұмыс жоспарларына сәйкес оқу пәндері кабинеттерінің және негізгі орта және жалпы орта білім беру үшін зертханалардың болуы.
елеулі
17
Білім беру ұйымы басшысының білім беру ұйымына қабылдау және білім алушылардың білім беру ұйымынан шығуы туралы бұйрықтарының болуы, сондай-ақ әрбір шығып қалған білім алушыға басқа білім беру ұйымына келуі туралы есептен шығару талонының болуы.
Білім алушылардың жеке істерінде:
- баланың заңды өкілдерінің өтініші негізінде дайындық деңгейіне қарамастан, білім беру ұйымы қызмет көрсететін аумақта тұратын балалардың қолжетімділігін қамтамасыз ете отырып, барлық алты жастағы және күнтізбелік жылда алты жасқа толатын балаларды бірінші сыныпқа қабылдауды;
- білім беру ұйымының қызмет көрсету аумағында тұратын білім алушыларды бастауыш және негізгі орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының екінші, үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы сыныптарына қабылдауды;
- жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының оныншы, он бірінші сыныптарына білім алушыларды қабылдау білім беру ұйымының қызмет көрсету аумағында тұратын білім алушылардың қолжетімділігін қамтамасыз ете отырып, гимназиялардың, лицейлердің оныншы, он бірінші сыныптарына қабылдау гимназия, лицейлерге білім беру ұйымдары түрлерінің қызмет көрсету аумағы ескерілместен білім алушының жеке өтінішінің не олардың ата-аналарының немесе өзге де заңды өкілдерінің өтініші және негізгі орта білім туралы мемлекеттік үлгідегі құжаты негізінде жүзеге асырылғанын растайтын құжаттардың болуы.
болмашы
18
Мамандандырылған білім беру ұйымдарына және гимназияларға бірінші сыныпқа түсуі үшін конкурстық негізде қабылдау жүргізгендігін растайтын емтиханның, тестілеудің, сынақтың материалдарының, хаттамалардың болуы.
болмашы
19
Үлгілік нысанын білім беру саласындағы уәкілетті орган бекітетін білім беру ұйымының басшысы мен білім алушының ата-аналары немесе заңды өкілдері арасында жасалған білім беру қызметтерін көрсетуге арналған шарттың болуы.
болмашы
20
Білім беру ұйымының жарғысында белгіленген функцияларды орындау (өтініш болған жағдайда тексеріледі).
өрескел
21
Білім беру ұйымы басшысының немесе өзге де лауазымды тұлғаның білім беру ұйымы білім алушыларының және тәрбиеленушілерінің, қызметкерлерінің оқу-тәрбие процесі кезіндегі өмірі мен денсаулығын сақтау бойынша міндеттерін орындауы (өтініштер болған жағдайда тексеріледі).
өрескел
22
Педагогтердің біліктілік санатының деңгейін бес жылда бір реттен, сондай-ақ мемлекеттік білім беру ұйымдары басшыларының үш жылда бір реттен сиретпей арттырудан (растаудан) өтуін беру (растау) туралы куәліктердің, бұйрықтардың, куәліктерді тіркеу және беру журналдарының болуы.
өрескел
23
Білім беру ұйымымен бекітілген алқалық органдардың (педагогикалық, әдістемелік кеңестердің және педагогикалық әдеп бойынша кеңестің) қызметін растайтын жұмыс жоспарлары мен отырыстары хаттамаларының болуы.
болмашы
24
Қосымшалары бар дипломдар көшірмелерінің, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының базасында педагогикалық қайта даярлаудан өту сертификаттары және білім беру ұйымдарымен бекітілген сабақ беретін пәнінің бейініне, сондай-ақ педагогтың атқаратын лауазымына сәйкес келетін жоғары, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі педагогикалық білімі бар педагогтармен қамтамасыз етілгенін растайтын педагогтердің тарификациялық тізімдерінің болуы.
өрескел
25
Білім беру ұйымдарында педагогтің кәсіби қызметіне:1) соттың заңды күшіне енген үкіміне сәйкес педагогтің кәсіби қызметін жүзеге асыру құқығынан айырылған;2) іс-әрекетке қабілетсіз немесе әрекетке қабілеті шектеулі деп танылған, соның нәтижесінде қызметкердің еңбек қатынастарын жалғастыру мүмкіндігі жоқ;3) психиатриялық және (немесе) наркологиялық жазбалардан тұратын медициналық қарсы көрсетілімдері бар;4) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім туралы құжаттары жоқ;5) адам өлтіргені, денсаулыққа қасақана зиян келтіргені, адамдардың денсаулығына және имандылыққа, жыныстық қолсұғылмаушылыққа қарсы қылмыстық құқық бұзушылықтар үшін, экстремистік немесе террористік қылмыстар, адам саудасы үшін сотталғандығы бар немесе болған, қылмыстық қудалауда жүрген немесе қудалауда болған адамдарды жұмысқа орналастыруға жол бермеу.
өрескел
26
Қорытынды аттестаттаудан өткен азаматтарға мемлекеттiк үлгідегі білім туралы құжаттардың берілуінің объективтілігін растайтын педагогикалық кеңес хаттамаларының, негізгі орта білім туралы және жалпы орта білім туралы аттестаттарды беру және есепке алу кітабындағы жазбалардың болуы
болмашы
27
9-сынып білім алушыларының негізгі орта білім беру және 11-сынып білім алушыларының жалпы орта білім беру деңгейіндегі оқыту курсы үшін қорытынды аттестаттау және қорытынды бағалардың электрондық хаттамаларының болуы.
болмашы
28
9 және 11-сынып білім алушылары бір немесе екі пәннен жылдық қанағаттанарлықсыз баға алған жағдайда білім беруді басқару органдары белгілеген мерзімде қайта қорытынды аттестаттау жүргізілгендігін растайтын материалдарының болуы (өтініштер болған жағдайда тексеріледі).
болмашы
29
Оқудан тыс іс-шаралар ұйымдастырудың және қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде элективті курстардың ұйымдастырылуын растайтын материалдардың болуы.
елеулі
30
- Педагогті кәсіби міндеттеріне байланысты емес жұмыс түрлеріне тартуға;
- педагогтің есеп беруін не одан педагогтік лауазымдық міндеттеріне байланысты емес ақпаратты талап етуге;
- педагогке тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу міндеттемесін жүктеуге жол бермеу (өтініштер болған жағдайда тексеріледі).жағдайда тексеріледі).
өрескел
31
Ұйым басшысы бұйрығының және тәлімгерлікті ұйымдастыру жөніндегі қызметті растайтын құжаттардың болуы.
болмашы

Раздел 3. Для деятельности организаций образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования
Подраздел 1. Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом (объектом) контроля, в том числе посредством Национальной образовательной базы данных (НОБД), наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений, а также результаты анализа сведений, представляемых уполномоченными органами и организациями
1
Непредставление либо представление недостоверной и неполной информации в рамках образовательного мониторинга по формам административных данных.
грубое
2
Наличие факта допуска к работе в организации образования лиц, не имеющих специального педагогического или профессионального образования по соответствующему профилю или не прошедших педагогическую переподготовку в соответствии с законодательством в области образования, а также мастеров производственного обучения, не прошедших стажировку в организациях и/или на производстве объемом не менее 72 часов за последние 3 года по профилю.
грубое
3
Отсутствие лицензии на образовательную деятельность и (или) приложения к лицензии по осуществляемому уровню образования.
грубое
4
Наличие предметов, дисциплин рабочего учебного плана организации образования, которые не преподаются из-за отсутствия специалистов.
грубое
5
Отсутствие компьютерных классов, используемых в учебном процессе и подключенных к сети Интернет.
значительное
6
Отсутствие спортивного зала.
значительное
7
Отсутствие интерактивных досок.
значительное
8
Отсутствие библиотеки.
значительное
9
Отсутствие кабинетов общеобразовательных дисциплин и специальных дисциплин с учетом подготавливаемой специальности.
значительное
10
Отсутствие необходимых лабораторий, мастерских, учебных полигонов, учебных хозяйств с учетом подготавливаемой специальности.
значительное
11
Наличие 1 (одного) и более подтвержденных жалоб и обращений от физических и (или) юридических лиц, права которых нарушены.
грубое
Подраздел 2. Результаты предыдущего профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля (несоблюдение ниже перечисленных требований)
1
Наличие учредительных и правоустанавливающих документов организации образования.
значительное
2
Соблюдение педагогом должностных обязанностей и норм педагогической этики (проверяется при наличии обращений).
незначительное
3
Наличие удостоверений, приказов, журналов регистрации и выдачи удостоверений о присвоении/ подтверждении квалификационной категории, подтверждающих прохождение педагогами повышения (подтверждения) уровня квалификационной категории не реже одного раза в пять лет.
грубое
4

3-бөлім. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін
1-кіші бөлім. Бақылау субъектісі (объектісі), оның ішінде Ұлттық білім беру деректер қоры (ҰБДҚ) арқылы ұсынатын есептілік пен мәліметтерді мониторингілеу нәтижелері, расталған шағымдар мен өтініштердің болуы және саны, сондай-ақ, уәкілетті органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері
1
Білім беру мониторингінің шеңберінде әкімшілік деректер нысандары бойынша ақпараттардың қате және толық емес ұсынылуы немесе ұсынылмауы.
өрескел
2
Білім беру ұйымында жұмысқа тиісті бейіні немесе атқаратын лауазымына сәйкес арнайы педагогикалық немесе кәсіптік білімі жоқ тұлғалардың және/немесе бейіні бойынша соңғы 3 жылда кемінде 72 сағат көлемінде ұйымдарда және/немесе өндірісте тағылымдамадан өтпеген өндірістік оқыту шеберлерінің жұмысқа жіберілу фактісінің болуы.
өрескел
3
Жүзеге асыратын білім беру деңгейі бойынша білім беру қызметіне лицензияның және (немесе) лицензияға қосымшаның болмауы.
өрескел
4
Мамандардың болмау себепті білім беру ұйымның жұмыс оқу жоспарындағы оқытылмайтын пәндердің болуы.
өрескел
5
Оқу үрдісінде пайдаланылатын және интернет желісіне қосылған компьютерлік сыныптардың болмауы.
елеулі
6
Спорт залының болмауы.
елеулі
7
Интерактивті тақталардың болмауы.
елеулі
8
Кітапхананың болмауы.
елеулі
9
Дайындалатын мамандық бойынша жалпы білім беру және арнаулы пәндер кабинеттерінің болмауы.
елеулі
10
Дайындалатын мамандық бойынша қажетті зертханалардың, шеберханалардың, оқу полигондарының, оқу шаруашылықтарының болмауы.
елеулі
11
Құқықтары бұзылған жеке және (немесе) заңды тұлғалардан 1 (бір) және одан да көп расталған шағымдар мен өтініштердің болуы.
өрескел
2-кіші бөлім. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы бұрынғы профилактикалық бақылаудың нәтижелері (төменде көрсетілген талаптарды сақтамау)
1
Білім беру ұйымының құрылтайшылық және құқық белгілеуші құжаттарының бар болуы
елеулі
2
Педагогтің лауазымдық міндеттерін және педагогикалық этика нормаларын сақтауы (өтініштер болған кезде тексеріледі).
болмашы
3
Педагогтердің біліктілік санаты деңгейін бес жылда кемінде бір рет арттырудан (растаудан) өткенін растайтын біліктілік санатын беру/ растау туралы куәліктердің, бұйрықтардың, тіркеу және куәліктер беру журналдарының болуы.
өрескел
4

Обеспечение повышения квалификации педагогов объемом – не менее 180 часов в течение 5 лет по соответствующему профилю;
Для педагогов организаций образования в области здравоохранения объемом – не менее 108 часов.
грубое
5
Соблюдение принципа государственной политики в части запрета создания и деятельности организационных структур политических партий и религиозных организаций (объединений) в организациях образования (проверяется при наличии обращений).
грубое
6
Соблюдение запрета в образовательном процессе для политической агитации, принуждения обучающихся и воспитанников к принятию политических, религиозных или иных убеждений либо отказу от них, для разжигания социальной, расовой, национальной или религиозной розни, агитации, пропагандирующей исключительность, превосходство либо неполноценность граждан по признаку социальной, расовой, национальной, религиозной или языковой принадлежности, их отношения к религии, в том числе посредством сообщения обучающимся недостоверных сведений об исторических, национальных, религиозных и культурных традициях наций и народностей Республики Казахстан, а также побуждения обучающихся к действиям, противоречащим Конституции Республики Казахстан и законодательству Республики Казахстан.".
(проверяется при наличии обращений).
грубое
7
Соблюдение гарантии на компенсацию расходов на содержание граждан Республики Казахстан, нуждающихся в социальной помощи, в период получения ими образования (проверяется при наличии обращения).
значительное
8
Недопущение к профессиональной деятельности педагога в организации образования лиц:
1) лишенных прав осуществлять профессиональную деятельность педагога в соответствии со вступившим в законную силу приговором суда;2) признанных недееспособными или ограниченно дееспособными, в результате чего работник не имеет возможности продолжения трудовых отношений;3) имеющих медицинские противопоказания, состоящие на психиатрическом и (или) наркологическом учете;4) не имеющих документов о техническом и профессиональном, послесреднем, высшем или послевузовском образовании;5) имеющих или имевших судимость, подвергающихся или подвергавшихся уголовному преследованию за уголовные правонарушения: убийство, умышленное причинение вреда здоровью, против здоровья населения и нравственности, половой неприкосновенности, за экстремистские или террористические преступления, торговлю людьми.
грубое
9
Выполнение функций, определенных уставом организации образования (проверяется при наличии обращений).
грубое
10
Соответствие рабочих учебных планов по подготавливаемым квалификациям специальности государственному общеобязательному стандарту технического и профессионального образования/ государственному общеобязательному стандарту послесреднего образования, типовым учебным планам (при наличии), профессиональному стандарту "Педагог" (при наличии) (на государственном и русском языках).
Для подготовки специалистов в области образования:
– соответствие рабочих учебных планов по подготавливаемым квалификациям специальности Государственному общеобязательному стандарту технического и профессионального образования/ Государственному общеобязательному стандарту послесреднего образования, отраслевой рамке квалификации, профессиональному стандарту "Педагог", типовым учебным планам (при наличии) на (государственном и русском языках) с учетом Государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения и/или начального, основного среднего, общего среднего образования.
Для организаций образования, реализующих духовные образовательные программы, наличие образовательных программ, включающих общеобразовательные и религиозные дисциплины, согласованных с уполномоченным органом в сфере религиозной деятельности.
грубое
11
Наличие педагогов в соответствии с дисциплинами рабочего учебного плана по подготавливаемым квалификациям специальности, в том числе соответствие образования педагогов профилю преподаваемых дисциплин или прошедших педагогическую переподготовку в области образования, а также мастеров производственного обучения, прошедших стажировку в организациях и/или на производстве объемом не менее 72 часов за последние 3 года по профилю.
Доля педагогов и мастеров производственного обучения, для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа педагогов по подготавливаемым квалификациям специальности не менее 70%, в том числе для организаций образования, реализующих медицинские образовательные программы, доля педагогов из числа медицинских сестер с уровнем прикладного бакалавриата, магистратуры от общего числа педагогов по специальности – не менее 10 %.
Доля педагогов для организаций образования, реализующих образовательные программы в сфере искусства и культуры, для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа педагогов по подготавливаемым квалификациям специальности – не менее 50%.
Доля педагогов для организаций образования, реализующих духовные образовательные программы, для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа педагогов по подготавливаемым квалификациям специальности – не менее 50%.
грубое
12

Тиісті бейін бойынша 5 жыл ішінде кемінде 180 сағат көлемінде педагогтердің біліктілігін арттыруды қамтамасыз ету;
Денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдарының педагогтері үшін көлемі кемінде 108 сағат.
өрескел
5
Білім беру ұйымдарында саяси партиялар мен діни ұйымдардың (бірлестіктердің) ұйымдық құрылымдарын құруға және олардың қызметіне тыйым салу бөлігінде мемлекеттік саясат қағидатының сақталуы (өтініштер болған кезде тексеріледі).
өрескел
6
Білім беру процесінде саяси үгіттеу, білім алушылар мен тәрбиеленушілерді саяси, діни немесе өзге де нанымдарды қабылдауға не олардан бас тартуға мәжбүрлеу үшін, әлеуметтік, нәсілдік, ұлттық немесе діни араздықты қоздыру үшін, әлеуметтік, нәсілдік, ұлттық немесе тілдік қатыстылығы, олардың дінге қатынасы белгісі бойынша, оның ішінде білім алушыларға тарихи, ұлттық және діни наным-сенімдер туралы дәйексіз мәліметтерді хабарлау арқылы азаматтардың айрықшалығын, артықшылығын не толық еместігін насихаттайтын үгіт, сондай-ақ білім алушыларды Қазақстан Республикасының Конституциясына және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келетін іс-әрекеттерге итермелеу.".
(өтініштер болған кезде тексеріледі).
өрескел
7
Білім алу кезеңінде әлеуметтік көмекке мұқтаж Қазақстан Республикасының азаматтарын күтіп - бағуға арналған шығыстарды өтеуге арналған кепілдіктің сақталуы (өтініш болған жағдайда).
елеулі
8
Білім беру ұйымдарында педагогтің кәсіби қызметіне:1) соттың заңды күшіне енген үкіміне сәйкес педагогтің кәсіби қызметін жүзеге асыру құқығынан айырылған;2) іс-әрекетке қабілетсіз немесе әрекетке қабілеті шектеулі деп танылған, соның нәтижесінде қызметкердің еңбек қатынастарын жалғастыру мүмкіндігі жоқ; 3) психиатриялық және (немесе) наркологиялық жазбалардан тұратын медициналық қарсы көрсетілімдері бар;4) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім туралы құжаттары жоқ; 5) адам өлтіргені, денсаулыққа қасақана зиян келтіргені, адамдардың денсаулығына және имандылыққа, жыныстық қолсұғылмаушылыққа қарсы қылмыстық құқық бұзушылықтар үшін, экстремистік немесе террористік қылмыстар, адам саудасы үшін сотталғандығы бар немесе болған, қылмыстық қудалауда жүрген немесе қудалауда болған адамдарды жұмысқа орналастыруға жол бермеу.
өрескел
9
Білім беру ұйымының жарғысында белгіленген функцияларды орындау (өтініштер болған жағдайда).
өрескел
10
Мамандықтың дайындалатын біліктіліктері бойынша жұмыс оқу жоспарларының техникалық және кәсіптік білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына/ орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына, үлгілік оқу жоспарларына (бар болса), "Педагог" кәсіби стандартына (бар болса) (мемлекеттік және орыс тілдерінде) сәйкестігі.
Білім беру саласында мамандар даярлау үшін:
- дайындалатын мамандық біліктіліктері бойынша жұмыс оқу жоспарларының техникалық және кәсіптік білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына/ орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына, салалық біліктілік шеңберіне, "Педагог" кәсіби стандартына, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың және/немесе бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын ескере отырып, үлгілік оқу жоспарларына (мемлекеттік және орыс тілдерінде) сәйкестігі.
Діни білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін Діни қызмет саласындағы уәкілетті органмен келісілген жалпы білім беретін және діни пәндерді қамтитын білім беру бағдарламаларының болуы.
өрескел
11
Даярланатын мамандық біліктілігі бойынша оқу жұмыс жоспарының пәндеріне сәйкес педагогтердің болуы, оның ішінде педагогтер білімінің оқытылатын пәндер бейініне сәйкес болуы немесе білім беру саласындағы заңнамаға сәйкес педагогикалық қайта даярлаудан өткен педагогтердің болуы, және/немесе бейіні бойынша соңғы 3 жылда кемінде 72 сағат көлемінде ұйымдарда және/немесе өндірісте тағылымдамадан өткен өндірістік оқыту шеберлерінің болуы.Лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын педагогтер мен өндірістік оқыту шеберлерінің үлесі даярланатын мамандық біліктілігі бойынша педагогтердің жалпы санынан кемінде 70%, оның ішінде медициналық білім беру бағдарламасын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін мамандық бойынша педагогтердің жалпы санынан қолданбалы бакалавриат, бакалавриат, магистратура деңгейі бар мейіргерлерден педагогтердің үлесі - кемінде 10%.Даярланатын мамандық біліктілігі бойынша педагогтердің жалпы санынан лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын өнер және мәдениет саласындағы білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін педагогтердің үлесі - кемінде 50%;даярланатын мамандық біліктілігі бойынша педагогтердің жалпы санынан негізгі жұмыс орны лицензиат болып табылатын рухани білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін педагогтердің үлесі - кемінде 50%.
өрескел
12

Доля педагогов высшей и первой категории, педагогов экспертов, педагогов-исследователей, педагогов- мастеров и (или) магистров, от числа педагогов по подготавливаемым квалификациям специальности, для которых основным местом работы является лицензиат – не менее 30 %; - не менее 40% в организациях послесреднего образования.
Доля педагогов специальных дисциплин и мастеров производственного обучения, прошедших стажировку в организациях и/или на производстве объемом не менее 72 часов за последние 3 года, от числа педагогов по подготавливаемым квалификациям специальности, для которых основным местом работы является лицензиат – не менее 10%.
Доля педагогов для организаций образования, реализующих духовные образовательные программы, по общеобразовательным дисциплинам, имеющих высшее образование, по профилирующим дисциплинам – высшее образование по профилю и/или окончивших духовную семинарию или медресе с общим стажем работы в религиозной сфере, не менее пяти лет от числа педагогов по подготавливаемым квалификациям специальности – не менее 50%.
Для организаций послесреднего образования доля педагогов и мастеров производственного обучения, имеющих степень магистра, ученую степень доктора философии (PhD) – не менее 10 % - в организациях послесреднего образования.
грубое
13
Наличие библиотечного фонда учебной и научной литературы в соответствии с рабочим учебным планом по отношению к контингенту обучающихся, в том числе по языкам обучения, на полный период обучения по подготавливаемым квалификациям специальности в соответствии государственным общеобязательным стандартом технического и профессионального образования в формате печатных и электронных изданий.
Для организаций образования, реализующих духовные образовательные программы, наличие фонда учебной литературы, прошедшей религиоведческую экспертизу, в соответствии с образовательными программами.
значительное
14
Оснащенность учебно-лабораторным оборудованием и техническими средствами обучения по подготавливаемым квалификациям специальности, а также компьютерными классами, компьютерами, подключенными к сети интернет, соответствующими минимальным требованиям к программно-аппаратному комплексу и прикладному программному обеспечению, по подготавливаемым квалификациям специальности.
Для организаций образования, в области здравоохранения наличие симуляционных кабинетов.
При необходимости для военных учебных заведений Министерства обороны Республики Казахстан наличие ведомственного приказа об использовании учебно-материальной базы воинских частей и других военных учебных заведений, меморандумов с высшими учебными заведениями о взаимодействии по совместному использованию учебно-материальной базы военных кафедр.
значительное
15
Наличие договоров с организациями, определенными в качестве баз практики в соответствии с подготавливаемыми квалификациями специальности, охватывающих полный период обучения.
незначительное
16
Наличие медицинского обслуживания обучающихся.
значительное
17
Наличие объекта питания для обучающихся.
значительное
18
Наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения, или оперативного управления, или доверительного управления материальных активов, обеспечивающих качество образовательных услуг (учебные кабинеты, мастерские, лаборатории, пропускные пункты, санузлы, наличие видеонаблюдения в помещениях и (или) на прилегающих территориях организации образования), в том числе учебных помещений с площадью, соответствующей санитарным нормам.
значительное
19
Наличие изменений в образовательной программе не превышающих в организациях технического и профессионального образования:

Даярланатын мамандық біліктілігі бойынша педагогтер санынан лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын жоғары және бірінші санатты педагогтердің, педагог- сарапшылардың, педагог-зерттеушілердің, педагог-шеберлердің және (немесе) магистрлердің үлесі - кемінде 30 %; орта білімнен кейінгі білім беретін ұйымдар үшін кемінде 40 %.
Даярланатын мамандық біліктілігі бойынша лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын педагогтер санынан ұйымдарда және/немесе өндірісте кемінде соңғы 3 жылда кемінде 72 сағат көлемінде тағылымдамадан өткен арнайы пәндер педагогтерінің және өндірістік оқыту шеберлерінің үлесі - кемінде 10%.
Даярланатын мамандық біліктілігі бойынша педагогтер санынан рухани білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін жалпы білім беретін пәндер бойынша жоғары білімі бар, бейіндеуші пәндер бойынша - бейіні бойынша жоғары білімі бар және/немесе діни салада кемінде бес жыл жалпы жұмыс өтілі бар рухани семинарияны немесе медресені бітірген педагогтердің үлесі - кемінде 50%.
Орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында магистр дәрежесі, философия докторы (PhD) ғылыми дәрежесі бар педагогтар мен өндірістік оқыту шеберлерінің үлесі – кемінде 10%.
өрескел
13
Техникалық және кәсіптік білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес, дайындалатын мамандық біліктіліктері бойынша оқудың толық кезеңіне білім алушылар контингентіне қатысты, оның ішінде оқыту тілі бойынша оқу жұмыс жоспарына сәйкес баспа және электрондық басылымдар форматында оқу және ғылыми әдебиеттің кітапханалық қорының болуы.Рухани білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін білім беру бағдарламаларына сәйкес дінтану сараптамасынан өткен оқу әдебиеті қорының болуы.
елеулі
14
Даярланатын мамандық біліктілігі бойынша оқу-зертханалық жабдықтармен және техникалық оқыту құралдарымен, сондай-ақ интернет желісіне қосылған, бағдарламалық-аппараттық кешенге және қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз етуге қойылатын ең төменгі талаптарға сәйкес келетін компьютерлік сыныптармен, компьютерлермен жарақтандырылуы.
Денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдары үшін симуляциялық кабинеттердің болуы.
Білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен талаптарға сәйкес Қажет болған жағдайда Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің әскери оқу орындары үшін әскери бөлімдердің және басқа да әскери оқу орындарының оқу-материалдық базасын пайдалану туралы ведомстволық бұйрықтың, әскери кафедралардың оқу-материалдық базасын бірлесіп пайдалану жөніндегі өзара іс-қимыл туралы жоғары оқу орындарымен меморандумдардың болуы.
елеулі
15
Мамандықтың даярланатын біліктілігіне сәйкес практика базалары ретінде айқындалған білім беру ұйымдарымен жасалған шарттардың болуы.
болмашы
16
Білім алушыларға медициналық қызмет көрсетудің болуы.
елеулі
17
Білім алушыларға арналған тамақтандыру объектісінің болуы.
елеулі
18
Білім беру қызметінің сапасын қамтамасыз ететін меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару немесе сенімгерлік басқару құқығында тиесілі материалдық активтердің (оқу кабинеттерінің, шеберханалардың, зертханалардың, өткізу пункттерінің, санитариялық тораптардың болуы, білім беру ұйымдарының үй-жайларында және (немесе) іргелес аумақтарында бейнебақылаудың болуы), оның ішінде санитариялық нормаларға және өрт қауіпсіздігі талаптарына сәйкес келетін алаңы бар оқу үй-жайларының болуы.
елеулі
19
Техникалық және кәсіптік білім беру бағдарламаларында төмендегідей нормалардан аспайтын өзгерістердің болуы:

1) изменяют до 50 % объема учебного времени, отводимого на освоение учебного материала для циклов, до 50 % по каждой дисциплине и (или) модулю и до 60 % (до 80 % при дуальном обучении) производственного обучения и профессиональной практики с сохранением общего количества часов на обязательное обучение;
2) изменяют содержание учебных программ до 50 % (до 80 % при дуальном обучении) по каждой дисциплине, производственному обучению, в том числе по интегрированным (включенным) в модули дисциплинам и до 60 % (до 80 % при дуальном обучении) по профессиональному модулю;
3) вводят дополнительные дисциплины (профессиональные модули) по требованию работодателей с сохранением общего количества часов на обязательное обучение;
4) выбирают различные технологии обучения, формы, методы организации и контроля учебного процесса;
5) выбирают формы, порядок и периодичность проведения текущего контроля успеваемости и промежуточной аттестации обучающихся;
6) при отсутствии типовых учебных программ и типовых учебных планов по родственным квалификациям в рамках одной специальности, организации образования, разрабатывают рабочие учебные планы, используя аналогичный подход по существующим типовым учебным программам и типовым учебным планам.
Наличие изменений в образовательной программе не превышающих в организациях послесреднего образования:
1) изменяют до 50 % объема учебного времени, отводимого на освоение базовых и профессиональных модулей и до 60 % производственного обучения, и профессиональной практики с сохранением общего количества часов на обучение;

1) міндетті оқытуға бөлінетін жалпы сағаттар санын сақтай отырып, циклдер үшін оқу материалдарын меңгеруге бөлінген оқу уақытының 50%-ына дейін, әр пән және (немесе) модуль бойынша 50%-ға дейін және кәсіптік оқытудың және кәсіптік практиканың 60%-ына дейін (дуальды оқыту кезінде 80%-ға дейін) өзгертеді;2) оқу бағдарламаларының мазмұнын әр пән, өндірістік оқыту, оның ішінде модульдерге біріктірілген пәндер бойынша 50%-ға дейін (дуальды оқыту кезінде 80%-ға дейін) және кәсіптік модуль бойынша 60%-ға дейін (дуальды оқыту кезінде 80%-ға дейін) өзгертеді;
3) міндетті оқытуға арналған жалпы сағат санын сақтай отырып, жұмыс берушінің талаптары бойынша қосымша пәндер (кәсіби модульдер) енгізеді;
4) әр түрлі оқыту технологияларын, оқу процесін ұйымдастыру және бақылау формаларын, әдістерін таңдайды;
5) білім алушылардың үлгерімін ағымдағы бақылау және аралық аттестаттау нысандарын, тәртібін және кезеңділігін таңдайды;
6) бір мамандық шеңберінде ұқсас біліктіліктер бойынша үлгілік оқу бағдарламалары мен үлгілік оқу жоспарлары болмаған жағдайда, білім беру ұйымдары қолданыстағы үлгілік оқу бағдарламалары мен үлгілік оқу жоспарлары бойынша ұқсас тәсілді пайдалана отырып, жұмыс оқу жоспарларын әзірлейді.
Орта білімнен кейінгі білім беру бағдарламаларында төмендегідей нормалардан аспайтын өзгерістердің болуы:
1) базалық және кәсіптік модульдерді игеруге бөлінетін оқу уақытының 50% - ға дейін және оқу сағаттарының жалпы санын сақтай отырып, өндірістік оқыту мен кәсіптік практиканы 60% - ға дейін өзгертеді;

2) выбирают различные технологии обучения, формы, методы организации и контроля учебного процесса;
3) в соответствии с потребностями работодателей изменяют содержание учебных программ до 50% по базовым и профессиональным модулю, производственному обучению и профессиональной практике. Вводят дополнительные профессиональные модули по требованию работодателей с сохранением общего количества часов на обязательное обучение;

2) оқытудың әртүрлі технологияларын, оқу процесін ұйымдастыру мен бақылау нысандарын, әдістерін таңдайды;
3) жұмыс берушілердің сұраныстарына сәйкес оқу бағдарламаларының мазмұнын модульдерге біріктірілген (қосылған) пәндерді кәсіптік модуль, өндірістік оқыту және кәсіптік практика бойынша 50%-ға дейін өзгертеді. Міндетті оқытуға арналған жалпы сағат санын сақтай отырып, жұмыс берушінің талаптары бойынша қосымша модульдер енгізеді.

4) выбирают формы, порядок и периодичность проведения текущего контроля успеваемости обучающихся и промежуточной аттестации обучающихся;
5) при отсутствии типовых учебных программ и типовых учебных планов по родственным квалификациям в рамках одной специальности, организации образования, разрабатывают рабочие учебные планы, используя аналогичный подход по существующим типовым учебным программам и типовым учебным планам.
грубое
20
Соответствие данных журналов учета производственного обучения для организаций технического и профессионального, послесреднего образования рабочим учебным планам и рабочим учебным программам, утвержденным и согласованным календарных графикам прохождения профессиональной практики и учебных программ с организациями, определенными организацией образования в качестве баз практик.
незначительное
21

4) білім алушылардың үлгерімін ағымдағы бақылау және білім алушыларды аралық аттестаттау нысандарын, тәртібін және кезеңділігін таңдайды;
5) бір мамандық шеңберінде ұқсас біліктіліктер бойынша үлгілік оқу бағдарламалары мен үлгілік оқу жоспарлары болмаған жағдайда, білім беру ұйымдары қолданыстағы үлгілік оқу бағдарламалары мен үлгілік оқу жоспарлары бойынша ұқсас тәсілді пайдалана отырып, жұмыс оқу жоспарларын әзірлейді.
өрескел
20
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары үшін өндірістік оқытуды есепке алу журналдары деректерінің жұмыс оқу жоспарларына және жұмыс оқу бағдарламаларына, кәсіптік практикадан өтудің бекітілген және келісілген күнтізбелік кестелеріне және практикалар базасы ретінде білім беру ұйымдары айқындаған ұйымдармен оқу бағдарламаларына сәйкестігі.
болмашы
21

Соблюдение требований к объему недельной учебной нагрузки (максимальный объем учебной нагрузки обучающихся составляет не более 54 часов в неделю, включая обязательную учебную нагрузку при очной форме обучения – не менее 36 часов в неделю).
грубое
22
Соблюдение в утвержденных рабочих учебных планах нормативного срока освоения образовательной программы технического и профессионального образования в зависимости от сложности ожидаемого установленного уровня квалификации и базового уровня образования обучающихся и при очной форме обучения:1) на базе основного среднего образования без получения общего среднего образования и для обучения лиц с особыми образовательными потребностями - 1 год 10 месяцев;2) на базе основного среднего образования с получением общего среднего образования - 1 год 10 месяцев, 2 года 6 месяцев, 2 года 10 месяцев, 3 года 6 месяцев или 3 года 10 месяцев;3) на базе общего среднего образования – 10 месяцев, 1 год 6 месяцев, 1 год 10 месяцев, 2 года 6 месяцев или 2 года 10 месяцев;4) на базе технического и профессионального образования – 10 месяцев, 1 год 6 месяцев или 1 год 10 месяцев; 5) на базе послесреднего или высшего образования – 10 месяцев или 1 год 6 месяцев; 6) для ВСУЗов на базе общего среднего, технического и профессионального, послесреднего и высшего образования в зависимости от сложности присваиваемой квалификации – 10 месяцев, 1 год 6 месяцев или 1 год 10 месяцев;7) для специальностей: искусство, геология, эксплуатация водного транспорта, медицина, военные специальности срок обучения определяется в зависимости от специфики соответствующей специальности. Соблюдение в утвержденных рабочих учебных планах нормативного срока освоения образовательной программы послесреднего образования в зависимости от сложности ожидаемого установленного уровня квалификации и базового уровня образования обучающихся и при очной форме обучения:- на базе общего среднего образования 2 года 10 месяцев, на базе технического и профессионального образования по родственным специальностям в зависимости от базы приема: 10 месяцев для специалиста среднего звена, 1 год 10 месяцев для квалифицированных рабочих кадров. Для специальностей: искусство, геология, эксплуатация водного транспорта, медицина, военные специальности срок обучения определяется в зависимости от специфики соответствующей специальности.
грубое
23

Білім алушылардың оқу жүктемесінің оқу кестесінің максималды көлеміне сәйкес келуі (оқытудың күндізгі нысаны кезінде оқу уақытының жалпы көлемі аптасына кемінде 36 сағатты есепке алғанда білім алушылардың оқу жүктемесінің максималды көлемі аптасына 54 сағатты құрайды).
өрескел
22
Бекітілген оқу жұмыс жоспарларында күндізгі оқу нысаны кезінде техникалық және кәсіптік білімнің білім беру бағдарламаларын меңгерудің нормативтік мерзімі күрделігіне, күтілетін белгіленген біліктілік деңгейіне және білім алушылардың базалық білім деңгейіне қарай нормативтік мерзімінің сақталуы:негізгі орта білім базасында жалпы орта білім алмай және білім беру қажеттіліктері бар адамдарға – 1 жыл 10 ай оқу мерзіміне;
2) негізгі орта білім базасында – жалпы орта білім алумен 1 жыл 10 ай, 2 жыл 6 ай, 2 жыл 10 ай, 3 жыл 6 ай немесе 3 жыл 10 ай оқу мерзіміне;3) жалпы орта білім базасында – 10 ай, 1 жыл 6 ай, 1 жыл 10 ай, 2 жыл 6 ай немесе 2 жыл 10 ай оқу мерзіміне;4) техникалық және кәсіптік білім базасында – 10 ай, 1 жыл 6 ай немесе 1 жыл 10 ай оқу мерзіміне;
5) орта білімнен кейінгі білім, жоғары білім базасында – 10 ай немесе 1 жыл 6 ай оқу мерзіміне;
6) ӘАОО үшін жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және жоғары білім базасында берілетін біліктіліктің күрделілігіне байланысты 10 ай, 1 жыл 6 ай немесе 1 жыл 10 ай оқу мерзіміне;
7) өнер, геология, су көлігін пайдалану, медицина, әскери мамандықтар үшін оқу мерзімі тиісті мамандықтың ерекшелігіне байланысты айқындалады.
Күндізгі оқу нысаны кезінде орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын меңгерудің нормативтік мерзімі күрделігіне, күтілетін белгіленген біліктілік деңгейіне және білім алушылардың базалық білім деңгейіне қарай нормативтік мерзімі бекітілген оқу жұмыс жоспарларының сақталуы:
- жалпы орта білім базасында 2 жыл 10 ай, техникалық және кәсіптік білім базасында ұқсас мамандықтар бойынша қабылдау базасына байланысты: орта буын маманы үшін 10 ай, білікті жұмысшы кадрлар үшін 1 жыл 10 ай. Өнер, геология, су көлігін пайдалану, медицина, әскери мамандықтар үшін оқу мерзімі тиісті мамандықтың ерекшелігіне байланысты айқындалады.
өрескел
23

Соблюдение в рабочих учебных планах вечерней и заочной форм обучения требования к объему учебного времени обязательных учебных занятий в соотношении 70 % и 30 % от соответствующего объема учебного времени, предусмотренного для очной формы обучения.
грубое
24
Выполнение обязанностей руководителем или иным должностным лицом организации образования по сохранности здоровья воспитанников, обучающихся и работников организаций образования во время учебного и воспитательного процесса (проверяется при наличии обращения).
грубое
25
Наличие информационной системы управления образованием с актуальными базами данных о контингенте в соответствии с требованиями, утвержденными уполномоченным органом в области образования, и соответствие фактических данных с Национальной образовательной базой данных. Наличие доменного имени третьего уровня в зоне edu.kz.
грубое
26
Наличие утвержденных организацией образования планов работ и протоколов заседаний коллегиальных органов (педагогического, методического советов и совета по педагогической этике), подтверждающих их деятельность.
незначительное
27
Наличие журналов учета теоретического и производственного обучения и табелей учета выполнения учебных программ в учебных часах.
незначительное
28

Жұмыс оқу жоспарларында кешкі және сырттай оқыту нысандары үшін міндетті оқу сабақтарының оқу уақыттары көлемінің тиісінше 70 %-ына және күндізгі оқыту нысаны үшін қарастырылған оқу сағатының тиісті көлемінің 30 %-ына қойылатын талаптарды сақтау.
өрескел
24
Оқу және тәрбие процесі кезінде білім беру ұйымының білім алушылары мен қызметкерлері денсаулықтарының сақталуы бойынша ұйым басшысы немесе өзге лауазымдық тұлғаның міндеттерін орындауы (өтініштер болған жағдайда ғана тексеріледі).
өрескел
25
Білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен талаптарға сәйкес контингент туралы өзекті деректер базасы бар білім беруді басқарудың ақпараттық жүйесінің болуы және нақты деректердің Ұлттық білім беру деректер қорына сәйкестігі.edu.kz аймағында үшінші деңгейдегі домендік атаудың болуы.
өрескел
26
Білім беру ұйымымен бекітілген алқалық органдардың (педагогикалық, әдістемелік кеңестердің) қызметін растайтын жұмыс жоспарлары мен отырыстары хаттамаларының болуы.
болмашы
27
Теориялық және өндірістік оқытудың есепке алу журналдары және оқу сағаттарымен оқу бағдарламаларының орындалуын есепке алатын табельдердің болуы
болмашы
28

Наличие в расписании занятий соответствия продолжительности академического часа для всех видов аудиторных занятий в 45 минут (допускаются спаренные занятия), перерывов между занятиями: после одного академического часа – 5 минут, после спаренных занятий – 10 минут, после двух спаренных занятий – 15 минут.
незначительное
29
Наличие в графике учебного процесса каникул не менее двух раз в течение полного учебного года общей продолжительностью не более 11 недель в год, в том числе в зимний период – не менее 2 недель, кроме военных специальностей.
незначительное
30
Наличие заявлений лиц о приеме на обучение в организации образования:
1) по образовательным программам технического и профессионального, послесреднего образования предусматривающим подготовку специалистов среднего звена и прикладного бакалавра на очную форму обучения – с 20 июня по 25 августа календарного года, на вечернюю и заочную формы обучения – с 20 июня по 20 сентября календарного года, по специальностям искусства и культуры – с 20 июня по 20 июля календарного года;
2) по образовательным программам технического и профессионального образования, предусматривающим подготовку квалифицированных рабочих кадров – с 20 июня по 27 августа календарного года, на вечернюю форму обучения – с 20 июня по 20 сентября календарного года;
и прилагаемых к заявлению абитуриента о приеме на обучение в организацию образования документов согласно перечню:
1) подлинник документа об образовании;
2) фотографии размером 3х4 см в количестве 4-х штук;
3) медицинская справка формы № 086-У, для инвалидов І и II группы и инвалидов с детства заключение медико-социальной экспертизы по форме 088-У
4) документ, удостоверяющий личность (для идентификации личности).
незначительное
31
Наличие протоколов, материалов (результатов) вступительных экзаменов для поступающих на обучение по образовательным программам технического и профессионального, послесреднего образования предусматривающим:
подготовку специалистов среднего звена и имеющих:
1) начальное образование (при приеме для подготовки кадров только по специальности "Хореографическое искусство", (квалификация "Артист балета") проводятся по двум предметам в объеме общеобразовательных учебных программ начального образования (казахский язык или русский язык) и творческим экзаменам;
2) основное среднее образование (основное общее) - по двум предметам в объеме общеобразовательных учебных программ основного среднего образования (казахский или русский язык и предмет по профилю специальности);
3) техническое и профессиональное, послесреднее, высшее образование, соответствующее профилю специальности, проводятся в форме собеседования;
подготовку специалистов среднего звена, прикладного бакалавра и имеющих:

Сабақ кестесінде аудиториялық сабақтардың барлық түрлері үшін академиялық сағаттың ұзақтығының 45 минутпен сәйкес келуі (қосарланған сабақтарға жол беріледі), сабақтар арасында үзілістер кестесінде бір академиялық сағаттан кейін – 5 минут, қосарланған сабақтардан кейін – 10 минут, екі қосарланған сабақтан кейін 15 минуттан болуы.
болмашы
29
Оқу процесінің кестесінде толық оқу жылында кемінде екі рет, жылына жалпы ұзақтығы 11 аптадан көп емес, оның ішінде әскери мамандықтардан басқа, қысқы мерзімде кемінде 2 апта демалыстың болуы.
болмашы
30
Тұлғалардың оқуға қабылдау туралы өтініштерінің болуы:
1) орта буын мамандарын даярлауды көздейтін техникалық және кәсіптік білімнің білім беру бағдарламалары бойынша оқудың күндізгі нысанына күнтізбелік жылдың 20 маусымы мен 25 тамызы аралығында, оқудың кешкі және сырттай нысанына күнтізбелік жылдың 20 маусымы мен 20 қыркүйегі аралығында, өнер және мәдениет мамандықтары бойынша күнтізбелік жылдың 20 маусымы мен 20 шілдесі аралығында;
2) білікті жұмысшы кадрларды даярлауды көздейтін техникалық және кәсіптік білімнің білім беру бағдарламалары бойынша күнтізбелік жылдың 20 маусымы мен 27 тамыз аралығында, оқудың кешкі нысанына күнтізбелік жылдың 20 маусымы мен 20 қыркүйегі аралығында;
талапкерлердің білім беру ұйымдарына оқуға қабылдау туралы өтінішіне қоса төмендегідей құжаттардың болуы:
1) білімі туралы құжаттың төлнұсқасы,
2) 3x4 көлеміндегі 4 фотосуреті.
3) № 086-У нысаны бойынша медициналық анықтама, № 088-У нысаны бойынша I және II топтағы мүгедектер мен бала жасынан мүгедектер үшін медициналық-әлеуметтік сараптама қорытындысы,
4) жеке басын куәландыратын құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін).
болмашы
31
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша оқуға қабылдау емтихандары материалдарының, емтихандары хаттамаларының (нәтижелерінің) болуы:
орта буын мамандарын даярлау және:
1) бастауыш білімі бар ("Хореография өнері" мамандығы (біліктілігі "Балет әртісі") бойынша ғана кадрлар даярлау үшін қабылдау кезінде) оқуға түсушілер үшін бастауыш білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламалары көлемінде екі пән бойынша (қазақ тілі немесе орыс тілі және шығармашылық емтихандар) өткізіледі;2) негізгі орта білімі бар оқуға түсушілер үшін – негізгі орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламалары көлемінде екі пән бойынша (қазақ немесе орыс тілі және мамандық бейіні бойынша пән);
3) мамандық бейініне сәйкес келетін техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары білімі бар тұлғалар үшін әңгімелесу түрінде өткізіледі.орта буын мамандарын, қолданбалы бакалавр және :

1) общее среднее образование проводятся по трем предметам (казахский язык или русский язык, история Казахстана и предмет по профилю специальности);
2) техническое и профессиональное, послесреднее, высшее образование, не соответствующее профилю специальности, проводятся по профильному предмету специальности.
незначительное
32
Наличие протоколов и приказов, подтверждающих проведение специальных или творческих экзаменов по программам, утвержденным организацией образования, для лица, поступающих на обучение в организации образования по специальностям искусства и культуры.
незначительное
33
Наличие в протоколах соответствия сроков проведения вступительных экзаменов для лиц, поступающих на обучение по образовательным программам технического и профессионального, послесреднего образования предусматривающим подготовку специалистов среднего звена и прикладного бакалавра, вступительные экзамены проводятся: на очную форму обучения - с 1 по 27 августа календарного года, на вечернюю и заочную формы обучения - с 1 августа по 28 сентября календарного года; по специальностям искусства и культуры специальные или творческие экзамены проводятся – с 21 по 28 июля календарного года, а также соответствия сроков проведения собеседования для лиц, поступающих на очную форму обучения по образовательным программам технического и профессионального образования, предусматривающим подготовку квалифицированных рабочих кадров с 1 по 29 августа календарного года, на вечернюю форму обучения - с 1 августа.
незначительное
34

1) жалпы орта білім үш пән (қазақ тілі немесе орыс тілі, Қазақстан тарихы және мамандық бейіні бойынша пән) бойынша жүргізіледі);
2) мамандық бейініне сәйкес келмейтін техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары білімі бар тұлғалар үшін мамандықтың бейіндік пәні бойынша жүргізіледі.
болмашы
32
Өнер және мәдениет мамандықтары бойынша білім беру ұйымдарына оқуға түсетін тұлғалар үшін білім беру ұйымдары бекіткен бағдарламалар бойынша арнайы немесе шығармашылық емтихандардың өткізілгендерін растайтын хаттамалардың және бұйрықтардың болуы.
болмашы
33
Хаттамаларда орта буын мамандарын даярлауды көздейтін техникалық және кәсіптік білімнің оқу бағдарламалары бойынша оқуға түсетін адамдар үшін қабылдау емтихандарын өткізудің төмендегі көрсетілген мерзімдерге сәйкес болуы:
оқудың күндізгі нысанына - күнтізбелік жылдың 1 тамызы мен 27 тамызы аралығында, оқудың кешкі және сырттай нысанына күнтізбелік жылдың 1 тамызы мен 28 қыркүйек аралығында;
өнер және мәдениет мамандықтары бойынша арнайы немесе шығармашылық емтихандар күнтізбелік жылдың 21-28 шілдесі аралығында, сондай – ақ күнтізбелік жылдың 1-29 тамызы аралығында білікті жұмысшы кадрларды даярлауды көздейтін техникалық және кәсіптік білім беру бағдарламалары бойынша күндізгі оқу нысанына түсетін адамдар үшін әңгімелесу өткізу мерзімдерінің сәйкестігі, оқудың кешкі нысанына - 1 тамыздан бастап
болмашы
34
Қабылдау емтихандарын бағалау талаптарын сақтау:

Соблюдение требований оценивания вступительных экзаменов: в форме тестирования – количество тестовых заданий (вопросов) по каждому предмету 25, правильный ответ на каждое тестовое задание оценивается 1 баллом; в форме экзаменов – оценки "3", "4", "5", полученные по предметам, переводятся приемной комиссией в баллы по следующей шкале: оценка "3" – 8 баллов, "4" – 17 баллов, "5" – 25 баллов,
а также соблюдение требований
к допуску для участия в конкурсе на зачисление в состав обучающихся, набравших:
1) не менее 16 баллов из двух предметов, для имеющих основное среднее (основное общее) образование, по специальностям медицины и фармацевтики не менее 25 баллов;
2) не менее 24 баллов из трех предметов, для имеющих общее среднее образование, по специальностям медицины и по специальностям медицины и фармацевтики не менее 35 баллов.
незначительное
35
Наличие протоколов заседания апелляционной комиссии, подтверждающих соблюдение порядка приема и рассмотрения заявлений на апелляцию (при наличии обращения).
незначительное
36
Соблюдение сроков зачисления в организации образования по образовательным программам технического и профессионального образования, предусматривающим подготовку квалифицированных рабочих кадров:
1) на очную форму обучения - с 25 по 31 августа календарного года на основе отбора с учетом оценок по профильным предметам, указанных в документах об образовании основного среднего или общего среднего образования, результатов собеседования;
2) на вечернюю и заочную формы обучения - с 15 по 30 сентября календарного года на основе отбора с учетом оценок по профильным предметам, указанных в документах об образовании основного среднего или общего среднего образования, результатов собеседования.
грубое
37
Соблюдение порядка перевода обучающегося на платной основе с полным возмещением затрат для обучения по государственному образовательному заказу на имеющиеся вакантные места:
1) заявление обучающегося (или иных законных представителей) о переводе на дальнейшее обучение по государственному образовательному заказу;2) рассмотрение коллегиального органа заявление обучающегося о переводе на дальнейшее обучение по государственному образовательному заказу ;
3) приказ о переводе обучающегося на дальнейшее обучение по государственному образовательному заказу на основании решения коллегиального органа.
незначительное
38
Наличие документов при переводе обучающегося:
Из одной организации образования в другую:
1) заявление о переводе (или иных законных представителей);
2) копия книжки успеваемости обучающегося для организаций технического и профессионального, послесреднего образования, заверенная подписью руководителя и печатью организации образования, откуда он переводится.
Из организации, реализующей образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования, в организации, реализующие образовательные программы среднего образования:
1) заявление о переводе (или иных законных представителей);
2) талон о прибытии в другую организацию образования.
Наличие приказов руководителя организации образования (при решении вопроса о переводе обучающихся):
1) о его допуске к учебным занятиям, 2) сдаче разницы в учебном плане;
3) о зачислении в число обучающихся организации образования.
незначительное
39
Соблюдение условий восстановления:
Для лиц, обучавшиеся ранее в организациях образования, восстанавливаются в прежнюю организацию образования при обязательном условии:
- наличие заявления обучающегося;
-завершение обучающимся одного семестра (восстановление на первый курс обучающихся осуществляется по завершении первого семестра).
восстановление ранее обучавшихся в других организациях образования допускается:
-наличие соответствующих учебных групп обучения по курсам и специальностям при сдаче имеющейся академической разницы учебных дисциплин/модулей/кредитов и (или) результатов обучения (при отсутствии соответствующей группы по курсам и специальностям допускается восстановление на другие специальности при сдаче имеющейся академической разницы учебных дисциплин/модулей/кредитов и (или) результатов обучения);
- наличие приказа руководителя организации образования об утверждении порядка и сроков ликвидации разницы в дисциплинах/модулях/кредитах и (или) результатах обучения учебных планов.
- наличие личного дела обучающегося;
- наличие приказа о восстановлении обучающегося в организацию образования с указанием специальности, курса и группы.
При восстановлении обучающихся на платной основе (отчисленных в течение семестра за неоплату обучения в организации образования):
- заявление обучающегося;
- приказ о восстановлении обучающегося в организацию образования.
При восстановлении из зарубежной организации образования в организации образования Республики Казахстан:
- наличие документа об освоенных учебных программах (академическая справка или транскрипт);
- наличие документа о завершении предыдущего уровня образования, который проходит процедуру нострификации в Республике Казахстан;
- наличие результатов вступительных испытаний при поступлении в зарубежные организации образования;
- наличие приказа о восстановлении обучающегося в организацию образования.
незначительное
40
Соблюдение условий определения академической разницы по количеству дисциплин/модулей/кредитов и (или) результатах обучения при переводе обучающихся из одной организации образования в другую, с одной формы обучения на другую, с одного языкового отделения на другое, с одной специальности на другую, с платной основы на обучение по государственному образовательному заказу.
грубое
41
Соблюдение условий предоставления академических отпусков обучающимся по основаниям:1) заключения врачебно-консультативной комиссии (далее – ВКК) при амбулаторно-поликлинической организации продолжительностью сроком от 6 до 12 месяцев по болезни;2) решения Централизованной врачебно-консультативной комиссии (далее – ЦВКК) противотуберкулезной организации в случае болезни туберкулезом продолжительностью сроком не более 36 месяцев;3) повестки о призыве на воинскую службу;4) рождения, усыновления или удочерения ребенка до достижения им возраста трех лет.
незначительное
42
Соблюдение требований Типовых правил текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся:
-наличие экзаменационных ведомостей промежуточной аттестации;

тестілеу нысанында-әр пән бойынша тест тапсырмаларының (сұрақтардың) саны 25, әр тест тапсырмасының дұрыс жауабы 1 балмен бағаланады;пәндер бойынша емтихандардың, қабылдау емтихандарының нәтижелері бойынша алынған "3", "4", "5" бағаларын қабылдау комиссиясының мынадай шкала бойынша: "3" – 8 бал, "4" – 17 бал, "5" – 25 балдарға ауыстырады, сондай-ақ конкурсқа қатысуға жіберу талаптарын сақтау:
1) екі пәннен кемінде 16 балл, негізгі орта (жалпы негізгі) білімі бар адамдар үшін медицина және фармацевтика мамандықтары бойынша кемінде 25 балл;
2) жалпы орта білімі бар үш пәннен кемінде 24 балл, медицина мамандықтары бойынша және медицина және фармацевтика мамандықтары бойынша кемінде 35 балл.
болмашы
35
Апелляцияға берілген өтініштерді қабылдау мен қарау тәртібінің сақталуын растайтын аппеляциялық комиссия отырыстары хаттамаларының болуы (өтініш болған жағдайда)
болмашы
36
Білікті жұмысшы кадрларды даярлауды көздейтін техникалық және кәсіптік білім беру бағдарламалары бойынша білім беру ұйымдарына қабылдау мерзімдерінің сақталуы:
1) оқудың күндізгі нысанына – негізгі орта немесе жалпы орта білімі туралы құжаттарда көрсетілген бейіндік пәндер бойынша бағалары,
әңгімелесу нәтижелері ескеріле отырып іріктеу негізінде күнтізбелік жылдың 25-31 тамыз аралығында;
2) оқудың кешкі және сырттай нысанына - негізгі орта немесе жалпы орта білімі туралы құжаттарда көрсетілген бейіндік пәндер бойынша бағалары, әңгімелесу нәтижелері ескеріле отырып іріктеу негізінде күнтізбелік жылдың 15 – 30 қыркүйегі аралығында.
өрескел
37
Оқу шығындарын толық өтейтін, ақылы негізде білім алушының мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша оқу үшін бос орындарға ауыстыру тәртіптерінің сақталуы:1) білім алушының (немесе өзге де заңды өкілдерінің) мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша одан әрі оқуға ауыстыру туралы өтініші;
2) мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша одан әрі оқуға ауыстыру туралы білім алушының өтінішін алқалы органда қарау;
3) алқалы органның шешімі негізінде білім алушыны мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша одан әрі оқуға ауыстыру туралы бұйрық.
болмашы
38
Білім алушыны ауыстыру кезінде құжаттардың:
Бір білім беру ұйымынан басқа білім беру ұйымына ауысқанда:
1) ауыстыру туралы өтініш (немесе өзге де заңды өкілдер);
2) Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары үшін білім алушының үлгерім кітапшасының ол ауысатын білім беру ұйымы басшысының қолымен және мөрімен расталған көшірмесі болуы.
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын ұйымнан орта білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын ұйымдарға:
1) ауыстыру туралы өтініш (немесе өзге де заңды өкілдер);
2) басқа білім беру ұйымына келгені туралы талон.
Білім беру ұйымы басшысының бұйрықтарының болуы (білім алушыларды ауыстыру туралы мәселені шешу кезінде:
1) оны оқу сабақтарына жіберу туралы;
2) оқу жоспарындағы айырмашылықты тапсыру туралы;
3) білім беру ұйымының білім алушылары қатарына қабылдау туралы.
болмашы
39
Қалпына келтіру шарттарын сақтау:
Білім беру ұйымдарында бұрын білім алған адамдар үшін бұрынғы білім беру ұйымына міндетті түрде қайта қабылданады:
- білім алушының өтінішінің болуы;
- білім алушының бір семестрді аяқтауы (білім алушыларды бірінші курсқа қайта қабылдау бірінші семестр аяқталғаннан кейін жүзеге асырылады).
бұрын білім алушыларды басқа білім беру ұйымдарында қайта қабылдауға жол беріледі:
- оқу пәндерінің/модульдерінің/кредиттерінің академиялық айырмасын және (немесе) оқу нәтижелерін тапсыру кезінде курстар мен мамандықтар бойынша тиісті оқу топтарының болуы (курстар мен мамандықтар бойынша тиісті топ болмаған кезде оқу пәндерінің/модульдерінің/кредиттерінің және (немесе) оқу нәтижелерінің академиялық айырмасын тапсыру кезінде басқа мамандықтарға қайта қабылдануға рұқсат етіледі);
- білім беру ұйымы басшысының пәндердегі/модульдердегі/кредиттердегі және (немесе) оқу жоспарларын оқыту нәтижелеріндегі айырмашылықтарды жою тәртібі мен мерзімдерін бекіту туралы бұйрығының болуы.
- білім алушының жеке ісінің болуы;
- мамандығы, курсы және Тобы көрсетілген білім алушыны білім беру ұйымына қайта қабылдау туралы бұйрықтың болуы.
Білім алушылар ақылы негізде оқуға қайта қабылданған кезде (білім беру ұйымында оқу ақысын төлемегені үшін семестр бойы оқудан шығарылған)):
- білім алушының өтініші;
- білім алушыны білім беру ұйымына қайта қабылдау туралы бұйрық.
Шетелдік білім беру ұйымынан Қазақстан Республикасының Білім беру ұйымына қайта қабылдау кезінде:
- меңгерілген оқу бағдарламалары туралы құжаттың болуы (академиялық анықтама немесе транскрипт);
- Қазақстан Республикасында нострификациялау рәсімінен өтетін алдыңғы білім деңгейін аяқтағаны туралы құжаттың болуы;
- шетелдік білім беру ұйымдарына түсу кезінде түсу сынақтарының нәтижелерінің болуы;
- білім алушыны білім беру ұйымына қайта қабылдау туралы бұйрықтың болуы.
болмашы
40
Білім алушыларды бір білім беру ұйымынан екіншісіне, оқытудың бір нысанынан екіншісіне, бір тілдік бөлімшеден екіншісіне, бір мамандықтан екіншісіне, ақылы негізден мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша оқуға ауыстыру кезінде пәндер/ модульдер/ кредиттер саны және (немесе) оқу нәтижелері бойынша академиялық айырмашылықты айқындау шарттарын сақтау.
өрескел
41
Білім алушыларға академиялық демалыстар беру шарттарын негіздер бойынша сақтау:1) сырқаты бойынша ұзақтығы 6 айдан 12 айға дейін амбулаториялық-емханалық ұйым жанындағы дәрігерлік-консультациялық комиссияның (бұдан әрі – ДКК) қорытындысы;
2) ұзақтығы 36 айдан аспайтын туберкулезбен ауырған жағдайда туберкулезге қарсы медициналық ұйымның Орталықтандырылған дәрігерлік-консультациялық комиссияның (бұдан әрі – ОДКК) қорытындысы;
3) әскери қызметке шақыру туралы қағаз негізінде;4) босанғанда, ұл немесе қыз бала асырап алғанда үш жасқа толғанға дейінгі жағдайларда тоқтатылады.
болмашы
42
Білім алушылардың үлгерімін ағымдағы бақылаудың, аралық және қорытынды аттестаттаудың үлгілік қағидаларының талаптарын сақтау:
- аралық аттестаттаудың емтихан ведомостарының болуы;
- келесі талаптарды сақтай отырып, білім алушыларды аралық аттестаттауға жіберу туралы бұйрықтардың болуы:
барлық практикалық, зертханалық, есептік-графикалық және курстық жұмыстарды (жобаларды), сынақтарды әр пән бойынша үлгілік оқу бағдарламаларына сәйкес толық орындаған;ағымдағы білім есебінің қорытындысы бойынша қанағаттанарлықсыз бағалары жоқ;

-наличие приказов о допуске обучающихся к промежуточной аттестации с соблюдением следующих требований: полностью выполнивших все практические, лабораторные, расчетно-графические и курсовые работы (проекты), зачеты согласно типовым учебным программам по каждой дисциплине; не имеющих неудовлетворительных оценок по итогам текущего учета знаний; допуск с разрешения руководителя организации образования получают обучающиеся, имеющие по 1-2 дисциплинам неудовлетворительные оценки; допуск решением педагогического совета получают обучающиеся, имеющие более двух неудовлетворительных оценок;
-наличие приказа руководителя организации образования о допуске к промежуточной аттестации обучающихся, не прошедших промежуточную аттестацию по болезни или по другим уважительным причинам, с определением индивидуальных сроков сдачи;
- наличие решения педагогического совета и приказа руководителя организации образования об отчислении обучающихся, имеющих по результатам промежуточной аттестации более трех неудовлетворительных оценок.
- наличие журнала регистрации выдачи обучающемуся справки установленного образца;
-наличие приказа руководителя организации образования о переводе на следующий курс обучающихся, полностью выполнивших требования учебного плана определенного курса, успешно сдавших все зачеты и экзамены промежуточной аттестации.
грубое
43
Соблюдение требований Типовых правил текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся:
-наличие протоколов заседаний комиссий по проведению итоговой аттестации обучающихся, протоколов заседания комиссии по проведению итоговой аттестации обучающихся о сдаче экзаменов итоговой аттестации (индивидуальный); протоколов заседания комиссии по проведению итоговой аттестации обучающихся о присвоении квалификации (сводный); протоколов заседания комиссии по проведению итоговой аттестации по рассмотрению выпускной работы (дипломного проекта (работы) обучающегося;
- наличие решения аттестационной комиссии о допуске к повторной пересдаче итоговой аттестации лиц, получивших оценку "неудовлетворительно" при защите дипломного проекта или сдаче итогового экзамена, с определением сроков повторного итогового экзамена по дисциплине и (или) модулю, по которой была получена неудовлетворительная оценка.
-наличие справки установленного образца об окончании полного курса обучения по специальности (профессии) обучающемуся, получившему оценку "неудовлетворительно" при повторной защите дипломного проекта или cдаче итоговых экзаменов
- наличие приказа руководителя организации образования о допуске к прохождению итоговой аттестации обучающихся, не явившихся на защиту дипломного проекта (работы) или сдачу итогового экзамена по уважительной причине, подтвержденной соответствующими документами, с определением сроков прохождения итоговой аттестации;
- наличие Книг выдачи дипломов для организаций технического и профессионального, послесреднего образования по завершению полного курса обучения, а также наличие документов, подтверждающих объективность выдачи диплома с отличием обучающимся, сдавшим экзамены с оценками "отлично" не менее, чем по 75 % всех дисциплин учебного плана, а по остальным дисциплинам – с оценками "хорошо", и защитившим дипломный проект(работу) с оценками "отлично".
грубое
44
Недопущение:
- привлечения педагога к видам работ, не связанным с профессиональными обязанностями
- истребования у педагога отчетности либо информации, не связанных с должностными обязанностями педагога
- возложения на педагога обязанности по приобретению товаров и услуг (проверяется при наличии обращения).
грубое
45

рұқсатты білім беру ұйымы басшысының рұқсатымен 1-2 пән бойынша қанағаттанарлықсыз бағалары бар білім алушылар алады;
педагогикалық кеңестің шешімімен екі қанағаттанарлықсыз баға алған білім алушылар рұқсат алады;
- білім беру ұйымы басшысының науқастануы бойынша немесе басқа да дәлелді себептер бойынша аралық аттестаттаудан өтпеген білім алушыларды аралық аттестаттауға жіберу туралы бұйрығының болуы;
- педагогикалық кеңес шешімінің және білім беру ұйымы басшысының аралық аттестаттау нәтижелері бойынша үштен астам қанағаттанарлықсыз бағалары бар білім алушыларды оқудан шығару туралы бұйрығының болуы.
- білім алушыға белгіленген үлгідегі анықтама беруді тіркеу журналының болуы;
- білім беру ұйымы басшысының белгілі бір курстың оқу жоспарының талаптарын толық орындаған, аралық аттестаттаудың барлық сынақтары мен емтихандарын сәтті тапсырған білім алушыларды келесі курсқа ауыстыру туралы бұйрығының болуы.
өрескел
43
Білім алушылардың үлгерімін ағымдағы бақылаудың, аралық және қорытынды аттестаттаудың үлгілік қағидаларының талаптарын сақтау:
- Білім алушыларды қорытынды аттестаттауды жүргізу бойынша комиссия отырыстары хаттамаларының, қорытынды аттестаттаудың (жеке) емтихандарын тапсыру туралы білім алушыларды қорытынды аттестаттауды жүргізу бойынша комиссия отырыстары хаттамаларының; біліктілікті беру туралы білім алушыларды қорытынды аттестаттауды жүргізу бойынша комиссия отырыстары хаттамаларының (жинақ); білім алушының бітіру жұмысын (диплом жобасын (жұмысын) қарау туралы қорытынды аттестаттауды жүргізу бойынша комиссия отырыстары хаттамаларының болуы;
- Диплом жобасын қорғау немесе қорытынды емтихан тапсыру кезінде "қанағаттанарлықсыз" деген баға алған тұлғаға қорытынды аттестаттауды қайта тапсыруға немесе мерзімін белгіленген қорытынды емтиханды қайта тапсыру "қанағаттанарлықсыз" деген баға алған пән және (немесе) модуль бойынша қорытынды аттестаттау комиссиясының рұқсат беру туралы шешімінің болуы.
- Диплом жобасын қайта қорғаудан немесе қорытынды емтихан тапсыру кезінде "қанағаттанарлықсыз" баға алған білім алушыға мамандығы (кәсібі) бойынша оқу курсын толық аяқтағандығы туралы белгіленген үлгідегі анықтаманың болуы
- Тиісті құжаттармен дәлелденген, себепті жағдайлармен дипломдық жобаны (жұмысты) қорғауға және қорытынды емтиханды тапсыруға келмеген білім алушылардың белгіленген мерзімде қорытынды аттестаттаудан өтуге жіберілуі туралы білім беру ұйымы басшысының бұйрығының болуы
- оқудың толық курсын аяқтағаннан кейін техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары үшін дипломдар беру кітаптарының болуы, сондай – ақ емтиханды оқу жоспарының 75 пайыздан кем емес барлық пәндерінен "өте жақсы" бағамен, ал қалған пәндерді – "жақсы" бағамен тапсырған, және дипломдық жобаны (жұмысты) "өте жақсы" деген бағамен қорғаған білім алушыға үздік дипломның берілуінің объективтілігін растайтын құжаттардың болуы.
өрескел
44
-Педагогті кәсіби міндеттеріне байланысты емес жұмыс түрлеріне тартуға;
- педагогтің есеп беруін не одан педагогтік лауазымдық міндеттеріне байланысты емес ақпаратты талап етуге;
- педагогке тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу міндеттемесін жүктеуге жол бермеу (өтініштер болған жағдайда тексеріледі).
өрескел
45

Для подготовки специалистов в области образования, указанных в Классификаторе специальностей и квалификации технического и профессионального, послесреднего образования, наличие лицензии и (или) приложения к лицензии не менее чем по 5 специальностям, за исключением организаций образования в области культуры и спорта, организаций образования, подведомственных органам национальной безопасности Республики Казахстан, Министерству обороны Республики Казахстан, организаций образования, обеспечивающих трудоустройство – не менее 90% выпускников по специальности в течение года выпуска.

Мәдениет және спорт саласындағы білім беру ұйымдарын, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарын, бітіру жылы ішінде мамандығы бойынша бітірушілердің кемінде 90%-ын жұмысқа орналастыруды қамтамасыз ететін білім беру ұйымдарын қоспағанда, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру мамандықтары мен біліктілігінің сыныптауышында көрсетілген білім беру саласында мамандар даярлау үшін кемінде 5 мамандық бойынша лицензияның және (немесе) лицензияға қосымшаның болуы;

Для подготовки специалистов в области здравоохранения, указанных в Классификаторе специальностей и квалификации технического и профессионального образования, наличие лицензии и (или) приложения к лицензии не менее чем по 4 специальностям, за исключением организаций образования, обеспечивающих трудоустройство выпускников по специальности не менее 90% в течение года выпуска.
грубое
46
Осуществление колледжами непрерывного приема обучающихся за последние 2 года по специальности.
незначительное
47
Сведения о трудоустройстве и занятости выпускников организации образования по специальности, при этом доля трудоустроенных и занятых от общего числа выпускников по специальности в течение года выпуска – не менее 75%.
значительное
48
Создание условий для проживания студентов, наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения, или оперативного управления, или доверительного управления, или на праве аренды на полный период обучения общежитий, и/или хостелов, и/или гостиницы обеспечивающих проживание – не менее 30% от числа нуждающихся.
значительное
49
Создание условий (специальные учебные программы и методы обучения) для лиц с особыми образовательными потребностями.
значительное

техникалық және кәсіптік білім мамандықтарының және біліктілігінің сыныптауышында көрсетілген денсаулық сақтау саласындағы мамандарды даярлау үшін, бітіру жылы ішінде мамандық бойынша бітірушілердің кемінде 90%-ын жұмысқа орналастыруды қамтамасыз ететін білім беру ұйымдарын қоспағанда, кемінде 4 мамандық бойынша лицензияның және (немесе) лицензияға қосымшаның болуы.
өрескел
46
Колледждердің мамандық бойынша білім алушыларды соңғы 2 жыл үздіксіз қабылдауды жүзеге асыруы.
болмашы
47
Мамандық бойынша білім беру ұйымының түлектерін жұмысқа орналастыру және жұмыспен қамту туралы мәліметтер, бұл ретте мамандық бойынша бітірушілердің жалпы санынан жұмысқа орналасқандардың және жұмыспен қамтылғандардың үлесі - 75%-дан кем емес болуы.
елеулі
48
Студенттердің тұруы үшін жағдай жасау, меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару немесе сенімді басқару немесе жалға алу құқығында оқудың толық кезеңінде тұруды қамтамасыз ететін жатақханалардың және/немесе хостелдердің, және/немесе қонақ үйлердің болуы - мұқтаждар санынан кемінде 30%.
елеулі
49
Ерекше білім берілуіне қажеттілігі бар адамдар үшін жағдай жасау (арнайы оқу бағдарламалары мен оқыту әдістері).
елеулі

Раздел 4. Для деятельности организаций образования, реализующих образовательные программы высшего и послевузовского образования
Подраздел 1. Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом (объектом) контроля, в том числе посредством Национальной образовательной базы данных (НОБД), наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений, а также результаты анализа сведений, представляемых уполномоченными органами и организациями
1
Невыполнение руководителем вуза обязанностей по обеспечению полного, достоверного и своевременного заполнения форм административных данных, утвержденных уполномоченным органом в области образования
грубое
2
Невыполнение вузом обязанностей по ежегодному размещению на сайте информации с указанием основных показателей финансово-хозяйственной деятельности за отчетный год в соответствии с законодательством Республики Казахстан, за исключением Академии правосудия и ВСУЗов.
грубое
3
Несвоевременное представление или непредставление информации уполномоченному органу в области образования
грубое
4
Необеспечение учебного процесса по ДОТ в организации образования.
грубое
5
Наличие негативных публикаций в СМИ, социальных сетях, в интернет изданиях.
грубое
6
Наличие обращений физических, юридических лиц, общественных организаций в соответствующие органы в вузы.
грубое
7
Отсутствие лицензий по направлению подготовки кадров бакалавриата "Педагогические науки" не менее чем по 7 направлениям Классификатора направлений подготовки кадров с высшим и послевузовским образованием
грубое
8
Решение аккредитационного органа, внесенного в Реестр признанных аккредитационных органов,  об отказе в аккредитации организации образования или образовательной программы.
грубое
9
Необеспечение вузом приема обучающихся по соответствующему направлению подготовки кадров.
грубое
10
Отсутствие условий для проживания не менее 70% иногородних обучающихся (общежития/хостелы/гостиниц) от числа нуждающихся.
грубое
Подраздел 2. "Результаты предыдущего профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля (несоблюдение нижеперечисленных требований)
1
Наличие устава и соблюдение его положений.
незначительное
2
Обеспечение и эффективность реализации стратегии развития и плана развития вуза: ежегодный отчет по стратегическому плану и плану развития перед органами управления, проведение отчетных встреч с общественностью по вопросам учебной, научно-исследовательской, финансовой деятельности.
значительное
3
Соблюдение утвержденной вузом кадровой политики: квалификационные характеристики и конкурсное замещение должностей работников вуза.
грубое
4
Наличие организационной структуры вуза: положения о структурных подразделениях, штатное расписание, академический календарь, нормы учебной нагрузки работников вуза.
грубое
5
Соблюдение и реализация академической политики, разработанной с учетом приоритетов и задач, стоящих перед вузом, представляющей собой систему мер, правил и процедур по планированию и управлению образовательной деятельностью и организации учебного процесса.
значительное
6
Обеспечение реализации принципов академической честности: обеспечение первым руководителем вуза соблюдения прав обучающихся, предусмотренных условиями договора; выполнение обязанностей по обеспечению полного, достоверного и своевременного заполнения форм административных данных, утвержденных уполномоченным органом в области образования.
грубое
7
Соблюдение утвержденного вузом порядка приема, перевода, восстановления и отчисления обучающихся.
грубое
8
Обеспечение функционирования электронной базы по выданным документам об образовании (архив)
значительное
9
Соблюдение требований кредитной технологии обучения: самостоятельное планирование обучающимся последовательности изучения дисциплин с накоплением академических кредитов, нормы времени по видам учебной работы при планировании и организации учебного процесса, соотношение объема часов между видами учебной работы, технология обучения; содержание учебно-методической и научно-методической работы вуза.
грубое
10
Обеспечение вузом функционирования системы внутреннего обеспечения качества, основанной на международных стандартах и руководствах для обеспечения качества высшего и послевузовского образования в европейском пространстве высшего образования (ESG-исиджи).
грубое
11
Обеспечение качества учебного процесса, организованного с применением дистанционных образовательных технологий (далее - ДОТ): информационная система управления, интегрированной с Национальной образовательной базой данных (далее - НОБД), и специального структурного подразделения, осуществляющего организационное, методическое, информационное и техническое сопровождение процесса обучения с применением ДОТ.
грубое
12
Обеспечение вузом функционирования информационной системы управления образовательным процессом (высокотехнологичная информационно-образовательная среда, включающая веб-сайт, информационно-образовательный портал, автоматизированную систему обеспечения кредитной технологии обучения, совокупность информационно-образовательных ресурсов), интегрированной с НОБД.
грубое
13
Наличие офиса регистратора: соблюдение регистрации обучающихся на учебные дисциплины, учет освоенных кредитов, организация промежуточной и итоговой аттестации, ведение всей истории учебных достижений обучающихся в вузах; в ВСУЗах – деятельность подразделений мониторинга и контроля (оценки) качества образования.
значительное
14
Наличие лицензии по направлению подготовки кадров бакалавриата "Педагогические науки" не менее чем по 7 направлениям Классификатора направлений подготовки кадров с высшим и послевузовским образованием (за исключением организаций образования в области культуры и спорта, организаций образования, подведомственных органам национальной безопасности РК, Генеральной Прокуратуры РК, Министерству обороны РК, Министерства внутренних дел РК.
грубое
15
Обеспечение повышения квалификации преподавателей не реже одного раза в пять лет, для руководителей организаций образования, за исключением Академии правосудия и ВСУЗов, повышение квалификации в области менеджмента не реже одного раза в пять лет; по направлению подготовки кадров "Педагогические науки" в соответствии с требованиями, утвержденными уполномоченным органом в области образования; по направлению подготовки кадров "Здравоохранение и социальное обеспечение (медицина)" в соответствии с требованиями, утвержденными уполномоченным органом в области здравоохранения.
грубое
16
Обеспечение качественным составом преподавателей: соответствие их образования и/или ученой/академической степени и/или ученого звания профилю преподаваемых дисциплин; доля преподавателей, для которых основным местом является вуз; остепенность профессорско-преподавательского состава.
грубое
17
Обеспеченность фондом учебной и научной литературы:
в формате печатных и электронных изданий за последние десять лет, обеспечивающих 100 % дисциплин образовательной программы направления подготовки кадров, в том числе изданных по языкам обучения.
грубое
18
Обеспечение доступным широкополосным интернетом, включая беспроводные технологии, оснащенность компьютерными кабинетами, компьютерами, соответствующими минимальным требованиям к программно-аппаратному комплексу и прикладному обеспечению, учебно-лабораторной и материально-технической базой, оборудованием, необходимым для образовательного процесса в соответствии с образовательной программой направления подготовки кадров, информационной системой управления образованием с актуальными базами данных в соответствии с НОБД и подтверждающие документы.
грубое
19
Наличие четырех преподавателей с учеными степенями доктора наук, и/или кандидата наук и/или доктора философии (PhD), в том числе не менее одного доктора наук или доктора философии (PhD) по направлению подготовки кадров, для которых основным местом работы является вуз.
грубое
20
Осуществление вузами непрерывного приема обучающихся за последние 2 года по соответствующему направлению подготовки кадров и подтверждающие документы.
грубое
21

4-бөлім. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін
1-кіші бөлім. Бақылау субъектісі (объектісі), оның ішінде ұлттық білім беру дерекқоры (ҰББДҚ) арқылы ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, расталған шағымдар мен өтініштердің болуы және саны, сондай-ақ уәкілетті органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері
1
Жоғары оқу орны басшысының білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен әкімшілік деректер нысандарын толық, дұрыс және уақтылы толтыруды қамтамасыз ету жөніндегі міндеттерді орындамауы
өрескел
2
Сот төрелігі Академиясы мен ӘАОО-ны қоспағанда, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес есепті жыл үшін қаржы-шаруашылық қызметтің негізгі көрсеткіштерін көрсете отырып, ақпаратты сайтқа жыл сайын орналастыру жөніндегі міндеттерді жоғары оқу орнының орындамауы.
өрескел
3
Білім беру саласындағы уәкілетті органға ақпаратты уақтылы ұсынбау немесе ұсынбау
өрескел
4
Білім беру ұйымдарында ҚБТ бойынша оқу процесін қамтамасыз етпеу.
өрескел
5
БАҚ-та, әлеуметтік желілерде, интернет басылымдарда жағымсыз жарияланымдардың болуы.
өрескел
6
ЖОО-ға тиісті органдарға жеке, заңды тұлғалардың, қоғамдық ұйымдардың өтініштерінің болуы.
өрескел
7
"Педагогикалық Ғылымдар" бакалавриатының жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлау бағыттары жіктеуішінің кемінде 7 бағыты бойынша кадрлар даярлау бағыты бойынша лицензиялардың болмауы
өрескел
8
Танылған аккредиттеу органдарының тізіліміне енгізілген аккредиттеу органының білім беру ұйымын немесе білім беру бағдарламасын аккредиттеуден бас тарту туралы шешімі.
өрескел
9
ЖОО-ның кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша білім алушыларды қабылдауды қамтамасыз етпеуі.
өрескел
10
Мұқтаждар санынан басқа қаладан келген білім алушылардың (жатақханалар/хостелдер/қонақ үйлер) кемінде 70% тұруы үшін жағдайлардың болмауы.
өрескел
2-кіші бөлім. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы бұрынғы профилактикалық бақылаудың нәтижелері (төменде көрсетілген талаптарды сақтамау)
1
Жарғының болуы және оның ережелерін сақтау.
елеусіз
2
ЖОО-ның Даму стратегиясы мен даму жоспарын іске асыруды қамтамасыз ету және оның тиімділігі: басқару органдары алдында стратегиялық жоспар мен даму жоспары бойынша жыл сайынғы есеп беру, оқу, ғылыми-зерттеу, қаржы қызметі мәселелері бойынша қоғам алдында есеп беру кездесулерін өткізу.
елеулі
3
Жоғары оқу орны бекіткен кадрлық саясатын сақтау: біліктілік сипаттамалары және жоғары оқу орны қызметкерлерінің лауазымдарына конкурстық орналасу.
өрескел
4
ЖОО-ның ұйымдық құрылымының болуы: құрылымдық бөлімшелер туралы ережелер, штаттық кесте, Академиялық күнтізбе, ЖОО қызметкерлерінің оқу жүктемесінің нормалары.
өрескел
5
Білім беру қызметін жоспарлау және басқару және оқу процесін ұйымдастыру бойынша шаралар, ережелер мен рәсімдер жүйесін білдіретін ЖОО алдында тұрған басымдықтар мен міндеттерді ескере отырып әзірленген академиялық саясатты сақтау және іске асыру.
елеулі
6
Академиялық адалдық қағидаттарын іске асыруды қамтамасыз ету: ЖОО-ның бірінші басшысының шарт талаптарында көзделген білім алушылар құқықтарының сақталуын қамтамасыз ету; білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен әкімшілік деректер нысандарын толық, дұрыс және уақтылы толтыруды қамтамасыз ету жөніндегі міндеттерді орындау.
өрескел
7
ЖОО бекіткен білім алушыларды қабылдау, ауыстыру, қайта қабылдау және оқудан шығару тәртібін сақтау.
өрескел
8
Білім туралы берілген құжаттар бойынша электрондық базаның жұмыс істеуін қамтамасыз ету (мұрағат)
елеулі
9
Кредиттік оқыту технологиясы талаптарын сақтау: академиялық кредиттерді жинақтай отырып, білім алушылардың пәндерді оқу кезектілігін өз бетінше жоспарлауы, оқу процесін жоспарлау және ұйымдастыру кезіндегі оқу жұмысының түрлері бойынша уақыт нормалары, оқу жұмысының түрлері арасындағы сағат көлемінің арақатынасы, оқыту технологиясы; ЖОО-ның оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік жұмысының мазмұны.
өрескел
10
ЖОО-ның еуропалық жоғары білім кеңістігінде (ESG-исиджи) жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру сапасын қамтамасыз ету үшін халықаралық стандарттар мен нұсқаулықтарға негізделген сапаны Ішкі қамтамасыз ету жүйесінің жұмыс істеуін қамтамасыз етуі.
өрескел
11
Қашықтықтан білім беру технологияларын (бұдан әрі - ҚБТ) қолдана отырып ұйымдастырылған оқу процесінің сапасын қамтамасыз ету: ұлттық білім беру деректер базасымен (бұдан әрі - ҰББДҚ) интеграцияланған басқарудың ақпараттық жүйесі және ҚБТ қолдана отырып оқыту процесін ұйымдастырушылық, әдістемелік, ақпараттық және техникалық сүйемелдеуді жүзеге асыратын арнайы құрылымдық бөлімше.
өрескел
12
ЖОО-ның ҰББДҚ-мен интеграцияланған білім беру процесін басқарудың ақпараттық жүйесінің жұмыс істеуін қамтамасыз етуі (веб-сайтты, ақпараттық-білім беру порталын, оқытудың кредиттік технологиясын қамтамасыз етудің автоматтандырылған жүйесін, ақпараттық-білім беру ресурстарының жиынтығын қамтитын жоғары технологиялық ақпараттық-білім беру ортасы).
өрескел
13
Тіркеу офисінің болуы: білім алушыларды оқу пәндеріне тіркеуді сақтау, игерілген кредиттерді есепке алу, аралық және қорытынды аттестаттауды ұйымдастыру, білім алушылардың жоғары оқу орындарындағы оқу жетістіктерінің бүкіл тарихын жүргізу; ӘАОО – да-білім беру сапасын мониторингтеу және бақылау (бағалау) бөлімшелерінің қызметі.
елеулі
14
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлау бағыттары жіктеуішінің кемінде 7 бағыты бойынша (мәдениет және спорт саласындағы білім беру ұйымдарын, ҚР Ұлттық қауіпсіздік органдарына, ҚР Бас прокуратурасына, ҚР Қорғаныс министрлігіне, ҚР Ішкі істер министрлігіне, ҚР Ұлттық қауіпсіздік органдарына ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарын қоспағанда) "Педагогикалық ғылымдар" бакалавриаты кадрларын даярлау бағыты бойынша лицензияның болуы.
өрескел
15
Кемінде бес жылда бір рет, сот төрелігі Академиясы мен ӘАОО-ларды қоспағанда, білім беру ұйымдарының басшылары үшін менеджмент саласында кемінде бес жылда бір рет біліктілікті арттыруды, білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен талаптарға сәйкес "Педагогикалық ғылымдар" кадрларды даярлау бағыты бойынша; денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен талаптарға сәйкес "Денсаулық сақтау және әлеуметтік қамтамасыз ету (медицина)" кадрларды даярлау бағыты бойынша жүзеге асырады.
өрескел
16
Оқытушылардың сапалы құрамымен қамтамасыз ету: олардың білімінің және/немесе ғылыми/академиялық дәрежесінің және/немесе ғылыми атағының оқытылатын пәндер бейініне сәйкестігі; ЖОО негізгі орын алатын оқытушылардың үлесі; профессор-оқытушылар құрамының дәрежелілігі.
өрескел
17
Оқу және ғылыми әдебиет қорымен қамтамасыз етілуі: соңғы он жылда баспа және электрондық басылымдар форматында кадрларды даярлау бағытының білім беру бағдарламасы пәндерінің 100% - ын қамтамасыз ететін, оның ішінде оқыту тілдері бойынша басып шығарылған басылымдар.
өрескел
18
Сымсыз технологияларды қоса алғанда, қолжетімді кең жолақты интернетпен қамтамасыз ету, бағдарламалық-аппараттық кешен мен қолданбалы қамтамасыз етуге қойылатын ең төменгі талаптарға сәйкес келетін компьютерлік кабинеттермен, компьютерлермен, оқу-зертханалық және материалдық-техникалық базамен, кадрларды даярлау бағытының білім беру бағдарламасына сәйкес білім беру процесі үшін қажетті жабдықпен, ҰББДҚ-ға сәйкес өзекті Деректер базалары бар білім беруді басқарудың ақпараттық жүйесімен жарақтандыру және растайтын құжаттар.
өрескел
19
Ғылым докторы және/немесе ғылым кандидаты және/немесе философия докторы (PhD) ғылыми дәрежелері бар төрт оқытушының, оның ішінде негізгі жұмыс орны ЖОО болып табылатын кадрларды даярлау бағыты бойынша кемінде бір ғылым докторының немесе философия (PhD) докторының болуы.
өрескел
20
ЖОО-лардың кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша соңғы 2 жылда білім алушыларды үздіксіз қабылдауды жүзеге асыруы және растайтын құжаттар.
өрескел
21

4) выбирают формы, порядок и периодичность проведения текущего контроля успеваемости обучающихся и промежуточной аттестации обучающихся;
5) при отсутствии типовых учебных программ и типовых учебных планов по родственным квалификациям в рамках одной специальности, организации образования, разрабатывают рабочие учебные планы, используя аналогичный подход по существующим типовым учебным программам и типовым учебным планам.
20
Соответствие данных журналов учета производственного обучения для организаций технического и профессионального, послесреднего образования рабочим учебным планам и рабочим учебным программам, утвержденным и согласованным календарных графикам прохождения профессиональной практики и учебных программ с организациями, определенными организацией образования в качестве баз практик.
21
Соблюдение требований к объему недельной учебной нагрузки (максимальный объем учебной нагрузки обучающихся составляет не более 54 часов в неделю, включая обязательную учебную нагрузку при очной форме обучения – не менее 36 часов в неделю).
22
Соблюдение в утвержденных рабочих учебных планах нормативного срока освоения образовательной программы технического и профессионального образования в зависимости от сложности ожидаемого установленного уровня квалификации и базового уровня образования обучающихся и при очной форме обучения:1) на базе основного среднего образования без получения общего среднего образования и для обучения лиц с особыми образовательными потребностями - 1 год 10 месяцев;2) на базе основного среднего образования с получением общего среднего образования - 1 год 10 месяцев, 2 года 6 месяцев, 2 года 10 месяцев, 3 года 6 месяцев или 3 года 10 месяцев;3) на базе общего среднего образования – 10 месяцев, 1 год 6 месяцев, 1 год 10 месяцев, 2 года 6 месяцев или 2 года 10 месяцев;4) на базе технического и профессионального образования – 10 месяцев, 1 год 6 месяцев или 1 год 10 месяцев; 5) на базе послесреднего или высшего образования – 10 месяцев или 1 год 6 месяцев; 6) для ВСУЗов на базе общего среднего, технического и профессионального, послесреднего и высшего образования в зависимости от сложности присваиваемой квалификации – 10 месяцев, 1 год 6 месяцев или 1 год 10 месяцев;7) для специальностей: искусство, геология, эксплуатация водного транспорта, медицина, военные специальности срок обучения определяется в зависимости от специфики соответствующей специальности.Соблюдение в утвержденных рабочих учебных планах нормативного срока освоения образовательной программы послесреднего образования в зависимости от сложности ожидаемого установленного уровня квалификации и базового уровня образования обучающихся и при очной форме обучения:- на базе общего среднего образования 2 года 10 месяцев, на базе технического и профессионального образования по родственным специальностям в зависимости от базы приема: 10 месяцев для специалиста среднего звена, 1 год 10 месяцев для квалифицированных рабочих кадров.Для специальностей: искусство, геология, эксплуатация водного транспорта, медицина, военные специальности срок обучения определяется в зависимости от специфики соответствующей специальности.
23

4) білім алушылардың үлгерімін ағымдағы бақылау және білім алушыларды аралық аттестаттау нысандарын, тәртібін және кезеңділігін таңдайды;
5) бір мамандық шеңберінде ұқсас біліктіліктер бойынша үлгілік оқу бағдарламалары мен үлгілік оқу жоспарлары болмаған жағдайда, білім беру ұйымдары қолданыстағы үлгілік оқу бағдарламалары мен үлгілік оқу жоспарлары бойынша ұқсас тәсілді пайдалана отырып, жұмыс оқу жоспарларын әзірлейді.
20
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары үшін өндірістік оқытуды есепке алу журналдары деректерінің жұмыс оқу жоспарларына және жұмыс оқу бағдарламаларына, кәсіптік практикадан өтудің бекітілген және келісілген күнтізбелік кестелеріне және практикалар базасы ретінде білім беру ұйымдары айқындаған ұйымдармен оқу бағдарламаларына сәйкестігі.
21
Білім алушылардың оқу жүктемесінің оқу кестесінің максималды көлеміне сәйкес келуі (оқытудың күндізгі нысаны кезінде оқу уақытының жалпы көлемі аптасына кемінде 36 сағатты есепке алғанда білім алушылардың оқу жүктемесінің максималды көлемі аптасына 54 сағатты құрайды).
22
Бекітілген оқу жұмыс жоспарларында күндізгі оқу нысаны кезінде техникалық және кәсіптік білімнің білім беру бағдарламаларын меңгерудің нормативтік мерзімі күрделігіне, күтілетін белгіленген біліктілік деңгейіне және білім алушылардың базалық білім деңгейіне қарай нормативтік мерзімінің сақталуы:негізгі орта білім базасында жалпы орта білім алмай және білім беру қажеттіліктері бар адамдарға – 1 жыл 10 ай оқу мерзіміне;
2) негізгі орта білім базасында – жалпы орта білім алумен 1 жыл 10 ай, 2 жыл 6 ай, 2 жыл 10 ай, 3 жыл 6 ай немесе 3 жыл 10 ай оқу мерзіміне;3) жалпы орта білім базасында – 10 ай, 1 жыл 6 ай, 1 жыл 10 ай, 2 жыл 6 ай немесе 2 жыл 10 ай оқу мерзіміне;4) техникалық және кәсіптік білім базасында – 10 ай, 1 жыл 6 ай немесе 1 жыл 10 ай оқу мерзіміне;
5) орта білімнен кейінгі білім, жоғары білім базасында – 10 ай немесе 1 жыл 6 ай оқу мерзіміне;
6) ӘАОО үшін жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және жоғары білім базасында берілетін біліктіліктің күрделілігіне байланысты 10 ай, 1 жыл 6 ай немесе 1 жыл 10 ай оқу мерзіміне;
7) өнер, геология, су көлігін пайдалану, медицина, әскери мамандықтар үшін оқу мерзімі тиісті мамандықтың ерекшелігіне байланысты айқындалады.
Күндізгі оқу нысаны кезінде орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын меңгерудің нормативтік мерзімі күрделігіне, күтілетін белгіленген біліктілік деңгейіне және білім алушылардың базалық білім деңгейіне қарай нормативтік мерзімі бекітілген оқу жұмыс жоспарларының сақталуы:
- жалпы орта білім базасында 2 жыл 10 ай, техникалық және кәсіптік білім базасында ұқсас мамандықтар бойынша қабылдау базасына байланысты: орта буын маманы үшін 10 ай, білікті жұмысшы кадрлар үшін 1 жыл 10 ай. Өнер, геология, су көлігін пайдалану, медицина, әскери мамандықтар үшін оқу мерзімі тиісті мамандықтың ерекшелігіне байланысты айқындалады.
23

Для подготовки специалистов в области образования, указанных в Классификаторе специальностей и квалификации технического и профессионального, послесреднего образования, наличие лицензии и (или) приложения к лицензии не менее чем по 5 специальностям, за исключением организаций образования в области культуры и спорта, организаций образования, подведомственных органам национальной безопасности Республики Казахстан, Министерству обороны Республики Казахстан, организаций образования, обеспечивающих трудоустройство – не менее 90% выпускников по специальности в течение года выпуска.
Для подготовки специалистов в области здравоохранения, указанных в Классификаторе специальностей и квалификации технического и профессионального образования, наличие лицензии и (или) приложения к лицензии не менее чем по 4 специальностям, за исключением организаций образования, обеспечивающих трудоустройство выпускников по специальности не менее 90% в течение года выпуска.
46
Осуществление колледжами непрерывного приема обучающихся за последние 2 года по специальности.
47
Сведения о трудоустройстве и занятости выпускников организации образования по специальности, при этом доля трудоустроенных и занятых от общего числа выпускников по специальности в течение года выпуска – не менее 75%.
48
Создание условий для проживания студентов, наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения, или оперативного управления, или доверительного управления, или на праве аренды на полный период обучения общежитий, и/или хостелов, и/или гостиницы обеспечивающих проживание – не менее 30% от числа нуждающихся.
49
Создание условий (специальные учебные программы и методы обучения) для лиц с особыми образовательными потребностями.
Должностное (ые) лицо (а) _________________________________ _________________
должность                   подпись
________________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
Руководитель субъекта контроля __________________________________ ________________
должность                   подпись
_______________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
Приложение 5
к совместному приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 10 декабря 2020 года 92 и
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 9 декабря 2020 года № 514
Приложение 7
к совместному приказу
исполняющего обязанности
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 декабря 2015 года № 719 и
исполняющего обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 31 декабря 2015 года №843
Проверочный лист в сфере государственного контроля за системой образования
в отношении организаций образования, реализующих образовательные
программы организаций дополнительного образования для детей
Государственный орган, назначивший проверку ________________________________
________________________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением субъекта (объекта)
контроля _________________________________________
№, дата
Наименование субъекта (объекта) контроля __________________________________________
________________________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный номер субъекта
(объекта) контроля _______________________________________________________________
Адрес места нахождения __________________________________________________________
№ п/п
Перечень требований
Требует
ся
Не требует
ся
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
5
1
Наличие учредительных и правоустанавливающих документов организации образования
2
Соблюдение педагогом должностных обязанностей и норм педагогической этики (проверяется при наличии обращений).
3
Соблюдение принципа государственной политики в части запрета создания и деятельности организационных структур политических партий и религиозных организаций (объединений) в организациях образования (проверяется при наличии обращений).
4
Соблюдение запрета в образовательном процессе политической агитации, религиозной пропаганды или побуждения обучающихся к действиям, противоречащим Конституции Республики Казахстан и законодательству Республики Казахстан.
5
Соответствие деятельности организации образования Уставу.
6
Выполнение обязанностей руководителем или иным должностным лицом организации образования по сохранности здоровья воспитанников, обучающихся и работников организаций образования во время учебного и воспитательного процесса.
7
Наличие удостоверений, приказов, журналов регистрации и выдачи удостоверений о присвоении/подтверждении прохождения педагогами повышения (подтверждения) уровня квалификационной категории не реже одного раза в пять лет.
8
Наличие удостоверения об аттестации с присвоением (подтверждением) квалификации, аттестационных листов, подтверждающих прохождение руководителем государственной организации образования аттестации один раз в три года.
9
Наличие сертификатов, подтверждающих повышение квалификации руководящих кадров, педагогов и научных работников организаций образования не реже одного раза в пять лет.
10
Наличие утвержденных организацией образования планов работ и протоколов заседаний педагогического совета, методического совета и совета по педагогической этике, материалов подтверждающих их деятельность.
11
Наличие копий дипломов с приложениями и утвержденных организацией образования тарификационных списков педагогов, подтверждающих обеспеченность педагогами, имеющими педагогическое или иное профессиональное образование по соответствующему профилю.
12
Недопущение к профессиональной деятельности педагога в организации образования лиц:1) лишенных прав осуществлять профессиональную деятельность педагога в соответствии со вступившим в законную силу приговором суда;2) признанных недееспособными или ограниченно дееспособными, в результате чего работник не имеет возможности продолжения трудовых отношений;3) имеющих медицинские противопоказания, состоящие на психиатрическом и (или) наркологическом учете;4) не имеющих документов о техническом и профессиональном, послесреднем, высшем или послевузовском образовании;5) имеющих или имевших судимость, подвергающихся или подвергавшихся уголовному преследованию за уголовные правонарушения: убийство, умышленное причинение вреда здоровью, против здоровья населения и нравственности, половой неприкосновенности, за экстремистские или террористические преступления, торговлю людьми.
13
Наличие материально-технической базы необходимой для получения качественного дополнительного образования.
14
Наличие образовательных программ дополнительного образования с учетом запросов детей, потребностей семьи, организаций образования, общественных организаций (в том числе детских и юношеских), особенностей социально-экономического развития региона, национально-культурных традиций.
15
Наличие журналов, подтверждающих выставление оценок и выдачу свидетельств о присвоении квалификации при проведении профильной подготовки детей (художественные, музыкальные и школы искусств).
16
Наличие согласования с уполномоченным органом в области образования при установлении связей с зарубежными и международными организациями образования, фондами, участии в международных программах, вступлении в международные неправительственные организации (ассоциации) в области образования, культуры, спорта и туризма, заключении договоров о сотрудничестве в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
17
Недопущение:
- привлечения педагога к видам работ, не связанным с профессиональными обязанностями
- истребования у педагога отчетности либо информации, не связанных с должностными обязанностями педагога
- возложения на педагога обязанности по приобретению товаров и услуг (проверяется при наличии обращений).
18
Соответствие статистических данных Национальной образовательной базы данных фактическим данным организации образования.
19

Мәдениет және спорт саласындағы білім беру ұйымдарын, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарын, бітіру жылы ішінде мамандығы бойынша бітірушілердің кемінде 90%-ын жұмысқа орналастыруды қамтамасыз ететін білім беру ұйымдарын қоспағанда, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру мамандықтары мен біліктілігінің сыныптауышында көрсетілген білім беру саласында мамандар даярлау үшін кемінде 5 мамандық бойынша лицензияның және (немесе) лицензияға қосымшаның болуы;
техникалық және кәсіптік білім мамандықтарының және біліктілігінің сыныптауышында көрсетілген денсаулық сақтау саласындағы мамандарды даярлау үшін, бітіру жылы ішінде мамандық бойынша бітірушілердің кемінде 90%-ын жұмысқа орналастыруды қамтамасыз ететін білім беру ұйымдарын қоспағанда, кемінде 4 мамандық бойынша лицензияның және (немесе) лицензияға қосымшаның болуы.
46
Колледждердің мамандық бойынша білім алушыларды соңғы 2 жыл үздіксіз қабылдауды жүзеге асыруы.
47
Мамандық бойынша білім беру ұйымының түлектерін жұмысқа орналастыру және жұмыспен қамту туралы мәліметтер, бұл ретте мамандық бойынша бітірушілердің жалпы санынан жұмысқа орналасқандардың және жұмыспен қамтылғандардың үлесі - 75%-дан кем емес болуы.
48
Студенттердің тұруы үшін жағдай жасау, меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару немесе сенімді басқару немесе жалға алу құқығында оқудың толық кезеңінде тұруды қамтамасыз ететін жатақханалардың және/немесе хостелдердің, және/немесе қонақ үйлердің болуы - мұқтаждар санынан кемінде 30%.
49
Ерекше білім берілуіне қажеттілігі бар адамдар үшін жағдай жасау (арнайы оқу бағдарламалары мен оқыту әдістері).
Лауазымды адам (адамдар) ___________________________ __________
лауазымы            қолы
________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Бақылау және қадағалау
субъектісінің басшысы ______________________________ _____________
лауазымы            қолы
________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2020 жылғы 10 желтоқсаны
№ 92 мен
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы 9 желтоқсаны
№ 514 бірлескен бұйрығына
5-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 719 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 843 бірлескен бұйрығына
7-қосымша
Қосымша білім беретін білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына қатысты білім беру жүйесін мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган ____________________________
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеруді/профилактикалық
бақылауды тағайындау туралы акт ____________________________________
(№, күні)
Бақылау субъектінің (объектінің) атауы ________________________________
Бақылау субъектінің (объектінің) (жеке сәйкестендіру нөмірі), бизнес-сәйкестендіру нөмірі
___________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы ______________________________________
р/с №
Талаптар тізбесі
Талап етіледі
Талап етілмейді
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
5
1
Білім беру ұйымының құрылтайшылық және құқық белгілеуші құжаттарының бар болуы.
2
Педагогтің лауазымдық міндеттерін және педагогикалық этика нормаларын сақтауы (өтініштер болған кезде тексеріледі).
3
Білім беру ұйымдарында саяси партиялар мен діни ұйымдарды (бірлестіктерді) ұйымдастыру құрылымдарын құру мен олардың қызметіне тыйым салу бөлігінде мемлекеттік саясат қағидатының сақталуы (өтініштер болған жағдайда тексеріледі).
4
Білім беру процесін саяси үгіттеу, діни насихат жүргізу немесе білім алушыларды Қазақстан Республикасының Конституциясына қайшы келетін әрекеттерге итермелеу үшін пайдалану тыйымын сақтау.
5
Білім беру ұйымы қызметінің Жарғыға сәйкестігі.
6
Білім беру ұйымының басшысы немесе өзге лауазымды тұлғалардың білім беру ұйымы білім алушыларының және тәрбиеленушілерінің, қызметкерлерінің оқу-тәрбие процесі кезіндегі өмірі мен денсаулығын сақтау бойынша міндеттерін орындауы.
7
Педагогтердің біліктілік санатының деңгейін бес жылда бір реттен сиретпей арттырудан (растаудан) өтуін растайтын біліктілік санатын беру/растау туралы куәліктердің, бұйрықтардың, куәліктерді беру және тіркеу журналдарының болуы.
8
Мемлекеттік білім беру ұйымының басшысы үш жылда бір рет аттестаттаудан өткендігін растайтын аттестациялық комиссияның шешімінің немесе аттестаттау парағының болуы.
9
Білім беру ұйымының басшы кадрларының, педагогтерінің және ғылыми қызметкерлерінің бес жылда бір реттен сиретпей біліктілігін арттыруын растайтын сертификаттарының болуы.
10
Білім беру ұйымымен бекітілген педагогикалық кеңес, әдістемелік кеңес және педагогикалық этика бойынша кеңестің қызметін растайтын жұмыс жоспарлары мен отырыстар хаттамаларының болуы.
11
Педагогикалық немесе тиісті бейініне сәйкес келетін өзге де кәсіптік білімі бар педагогтермен қамтамасыз етілгендігін растайтын дипломдар мен қосымшаларының көшірмелері және педагогтердің білім беру ұйымдары бекіткен тарифтік тізімдерінің болуы.
12
Білім беру ұйымдарында педагогтің кәсіби қызметіне: 1) соттың заңды күшіне енген үкіміне сәйкес педагогтің кәсіби қызметін жүзеге асыру құқығынан айырылған;2) іс-әрекетке қабілетсіз немесе әрекетке қабілеті шектеулі деп танылған, соның нәтижесінде қызметкердің еңбек қатынастарын жалғастыру мүмкіндігі жоқ;
3) психиатриялық және (немесе) наркологиялық жазбалардан тұратын медициналық қарсы көрсетілімдері бар;4) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім туралы құжаттары жоқ;5) адам өлтіргені, денсаулыққа қасақана зиян келтіргені, адамдардың денсаулығына және имандылыққа, жыныстық қолсұғылмаушылыққа қарсы қылмыстық құқық бұзушылықтар үшін, экстремистік немесе террористік қылмыстар, адам саудасы үшін сотталғандығы бар немесе болған, қылмыстық қудалауда жүрген немесе қудалауда болған адамдарды жұмысқа орналастыруға жол бермеу.
13
Сапалы қосымша білім алуға қажетті материалдық техникалық базасының болуы.
14
Балаларға арналған қосымша білім беру ұйымы балаларының сұраныстарын, отбасының, білім беру ұйымдарының, қоғамдық (оның ішінде балалар мен жасөспірімдер) ұйымдардың қажеттіліктері, өңірдің әлеуметтік-экономикалық даму ерекшеліктері, ұлттық-мәдени дәстүрлері ескерілген қосымша білімнің білім беру бағдарламаларының болуы.
15
Біліктілік емтихандарын тапсырған білім алушыларға баға қойылғандығы және (немесе) бейіні бойынша (көркемдік, музыкалық және өнер мектептері) біліктілік беру туралы куәлік бергендігін растайтын журналдарының болуы.
16
Шетелдік және халықаралық білім беру ұйымдарымен, қорлармен байланыстар орнатылған, халықаралық бағдарламаларға қатысқан, білім беру, мәдениет, спорт және туризм саласындағы халықаралық үкіметтік емес ұйымдарға (қауымдастықтарға) кірген, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен ынтымақтастық туралы шарттар жасалған жағдайда білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісімінің болуы.
17
-педагогті кәсіптік міндеттерімен байланысты емес жұмыс түрлеріне тартуға;
-педагогттың лауазымдық міндеттемелерінде көзделмеген есептілікті не ақпаратты талап етіп алдыруға;
педагогке тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу бойынша міндетті жүктеуге жол бермеу (өтініштер болған жағдайда тексеріледі).
18
Ұлттық білім беру деректер қорында білім беру ұйымының нақты мәліметтерінің статистикалық мәліметтермен сәйкестігі.
19

1) заявление по форме;
2) документ, удостоверяющий личность (для идентификации);
3) копию документа государственного образца об образовании (документа собственного образца вузов);
4) копию документа, подтверждающего трудовую деятельность;
5) личный листок по учету кадров и фото;
6) производственную характеристику с прежнего места работы с указанием имевшихся взысканий и поощрений;
7) копию документа об имеющейся квалификационной категории и ученой степени (при ее наличии);
8) справку о состоянии здоровья по форме;
9) справку об отсутствии судимости;
10) справку о наличии либо отсутствии сведений о совершении коррупционного преступления;
11) документ о прохождении тестирования (при наличии);
12) документ о прохождении курсов повышения квалификации, переподготовки (при наличии);
13) документ, подтверждающий прохождение курсов повышения квалификации по менеджменту в образовании не менее семидесяти двух часов;
14) перспективный План развития организации образования.
27
Наличие протоколов заседаний Комиссии по назначению на должность руководителя государственной организации дошкольного, среднего образования, технического и профессионального, послесреднего и дополнительного образования, подтверждающие объективность принятого решения.
28
Наличие материалов (справка о прохождении национального квалификационного тестирования, портфолио), подтверждающих объективность решения аттестационной комиссии по соответствию либо несоответствию аттестуемых заявленной квалификационной категории.
29
Недопущение:
-привлечения педагога к видам работ, не связанным с профессиональными обязанностями (проверяется при наличии обращений);
-истребования у педагога отчетности либо информации, не связанных с должностными обязанностями педагога (проверяется при наличии обращений);
-возложения на педагога обязанности по приобретению товаров и услуг (проверяется при наличии обращений).
30
Соблюдение порядка и сроков проведения этапа конкурсов.
31
Наличие документов, подтверждающих объективность решения аттестационной комиссии о продлении срока действия квалификационной категории педагогам.
32
Наличие материалов (портфолио, протоколы заседания аттестационной комиссии, удостоверение об аттестации с присвоением (подтверждением) квалификационной категории, журнал регистрации и выдачи удостоверений об аттестации), подтверждающих объективность решения аттестационной комиссии по соответствию либо несоответствию заместителей руководителя организаций образования.
33
Наличие документов, подтверждающих объективность назначения/освобождения областными органами управления образованием на должности и от должностей первых руководителей органов управления образованием районов (городов областного значения) по согласованию с уполномоченным органом в области образования (для управлений образования).
34
Наличие списка кандидитов, направленного органом управления образованием в Попечительский совет органов образования на вакантную должность по результатам тестирования и протокольного решения, направленного Попечительским советом.
Должностное (ые) лицо (а) _________________________________ _________________
должность                   подпись
________________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
Руководитель субъекта контроля __________________________________ ________________
должность                   подпись
_______________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)

1) нысан бойынша өтініш;
2) жеке тұлғаны куәландыратын құжат (сәйкестендіру үшін);
3) білім туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттың көшірмесі (жоғарғы оқу орындарының жеке үлгідегі құжаттың көшірмесі);
4) еңбек қызметін растайтын құжаттың көшірмесі;
5) кадрларды есепке алу жөніндегі жеке парақ және фото;
6) ескертпелер мен көтермелеулерді көрсете отырып, бұрынғы жұмыс орнынан өндірістік мінездеме;
7) біліктілік санаты және ғылыми дәрежесі туралы құжаттың көшірмесі (болған жағдайда);
8) үлгі бойынша медициналық анықтама;
9) соттылығының жоқ екендігі туралы анықтама;
10) сыбайлас жемқорлық қылмыс жасау туралы ақпараттың болуы немесе болмауы туралы анықтама;
11) тестілеуден өткендігі туралы анықтама (болған жағдайда);
12) біліктілік арттыру, қайта даярлау курсынан өткендігі туралы құжат (болған жағдайда);
13) білім беру менеджменті бойынша кемінде жетпіс екі сағаттық біліктілік арттыру курстарын аяқтағанын растайтын құжат;
14) білім беру ұйымын дамытудың перспективалық жоспары.
27
Мектепке дейінгі, орта білім беру, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және қосымша білім беру мемлекттік ұйымының басшысын қызметке тағайындау жөніндегі Комиссия отырыстарының объективтілігін растайтын хаттамалардың болуы.
28
Аттестатталушылардың берілген біліктілік санаттарына сәйкестігі немесе сәйкес еместігі туралы аттестаттау комиссиясының шешімінің объективтілігін растайтын материалдардың (портфолионың, ұлттық біліктілік тестілеуден өткені туралы анықтама) болуы.
29
- педагогті кәсіби міндеттеріне байланысты емес жұмыс түрлеріне тартуға,
- педагогтің есеп беруін немесе одан педагогтық лауазымдық міндеттеріне байланысты емес ақпаратты талап етуге,
педагогке тауарлар мен қызметтерді сатып алу міндеттемесін жүктеуге жол бермеу (өтініштер болған жағдайда тексеріледі).
30
Конкурс кезеңінің өткізу тәртібі мен мерзімдерін сақтау.
31
Педагогтерге біліктілік санатын қолдану мерзімін ұзарту туралы аттестаттау комиссиясы шешімінің объективтілігін растайтын құжаттардың болуы.
32
Білім беру ұйымдары басшысының орынбасарының берілген біліктілік санаттарына сәйкестігі немесе сәйкес еместігі туралы аттестаттау комиссиясының шешімінің объективтілігін растайтын материалдардың (портфолионың, аттестаттау комиссиясы отырысының хаттамаларының, біліктілік санатын беру (растау) туралы куәлігінің, аттестаттау туралы куәлікті тіркеу және беру журналының) болуы.
33
Білім беру саласындағы уәкілетті органның келісімімен облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) білім беруді басқару органдарының бірінші басшылары лауазымына тағайындау/босату объективтілігін растайтын құжаттардың болуы.
34
Білім беруді басқару органы тестілеу қорытындылары бойынша бос лауазымға орналасу үшін білім беру ұйымдарындағы қамқоршылық кеңеске жіберген кандидаттар тізімінің және қамқоршылық кеңестің жіберген хаттамалық шешімінің болуы.
Лауазымды адам (адамдар) ___________________________ __________
лауазымы            қолы
__________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Бақылау және қадағалау
субъектісінің басшысы ______________________________ _____________
лауазымы            қолы
__________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)