Об определении предельно допустимых уровней содержания никотина и смолистых веществ в курительных табачных изделиях, в том числе изделиях с нагреваемым табаком, табаком для кальяна, кальянной смеси, системе для нагрева табака, электронных системах потребления и жидкостей для них
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-277/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 декабря 2020 года № 21815
В соответствии с пунктом 8 статьи 110 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Определить:
1) предельно допустимые уровни содержания никотина и смолистых веществ в курительных табачных изделиях согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) предельно допустимые уровни содержания никотина и смолистых веществ в табаке для кальяна, кальянной смеси согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) предельно допустимые уровни содержания никотина и смолистых веществ в изделиях с нагреваемым табаком, в системе для нагрева табака, в электронных системах потребления и жидкостей для них согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 9 июня 2015 года № 424 "Об утверждении предельно допустимых уровней содержания никотина и смолистых веществ в табачных изделиях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11689, опубликован 03 августа 2015 года в Информационно-правовой системе "Әділет").
3. Комитету санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Цой
Приложение 1 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан

Шегілетін темекі бұйымдары, оның ішінде қыздырылатын темекісі, қорқорға арналған темекісі бар бұйымдар, қорқор қоспасы, темекіні қыздыруға арналған жүйе, тұтынудың электрондық жүйелері мен оларға арналған сұйықтықтар құрамындағы никотин мен шайырлы заттардың рұқсат етілетін шекті деңгейлерін анықтау туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-277/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 20 желтоқсанда № 21815 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 5 т. қараңыз
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесi туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегi Кодексiнің 110-бабының 8-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес шегілетін темекі бұйымдарындағы никотин мен шайырлы заттар құрамының рұқсат етілетін шекті деңгейлері;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес қорқорға арналған темекідегі, қорқор қоспасындағы никотин мен шайырлы заттар құрамының рұқсат етілетін шекті деңгейлері;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес қыздырылатын темекісі бар бұйымдардағы, темекіні қыздыруға арналған жүйедегі, тұтынудың электрондық жүйелері мен оларға арналған сұйықтықтардағы никотин мен шайырлы заттар құрамының рұқсат етілетін шекті деңгейлері анықталсын.
2. "Темекі бұйымдарындағы никотин мен шайырлы заттар құрамының шекті рұқсат етілген деңгейлерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 9 маусымдағы № 424 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11689 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 03 тамызда жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі А. Цой
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі

от 15 декабря 2020 года
№ ҚР ДСМ-277/2020
Предельно допустимые уровни содержания никотина и смолистых веществ в курительных табачных изделиях
Вид изделия
Предельно допустимый уровень содержания никотина в дыме 1 единицы изделия, миллиграмм на сигарету
Предельно допустимый уровень содержания смолистых веществ в дыме 1 единицы изделия, миллиграмм на сигарету
Сигарета
1,0*
10*
* – определение показателя проводится в соответствии с стандартами, содержащими правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, утвержденных Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 26 января 2016 года № 9 "О перечне стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Таможенного союза "Технический регламент на табачную продукцию" (ТР ТС 035/2014) и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования".
Приложение 2 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 15 декабря 2020 года
№ ҚР ДСМ-277/2020
Предельно допустимые уровни содержания никотина и смолистых веществ табаке для кальяна и кальянной смеси
Виды изделий
Предельно допустимый уровень содержания никотина в дыме, мг/см3
Предельно допустимый уровень содержания смолистых веществ в дыме, мг/см3
Табак для кальяна
1,0*
10*
Кальянная смесь
1,0*
10*
* – значение показателя определяется после введения в действие стандарта, определяющего соответствующий метод определения, с учетом метрологических характеристик указанного метода определения и имеющихся научных исследований.
Приложение 3 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 15 декабря 2020 года
№ ҚР ДСМ-277/2020
Предельно допустимые уровни содержания никотина и смолистых веществ в изделиях с нагреваемым табаком, системе для нагрева табака, в электронных системах потребления и жидкостей для них
Виды изделий
Предельно допустимый уровень содержания никотина мг/см3
Предельно допустимый уровень содержания смолистых веществ мг/см3
Изделия с нагреваемым табаком
1,0*
10*
Жидкость для электронных систем потребления
1,0*
10*
Система для нагрева табака
1,0*
10*
Электронные системы потребления
1,0*
10*
* – значение показателя определяется после введения в действие стандарта, определяющего соответствующий метод определения, с учетом метрологических характеристик указанного метода определения и имеющихся научных исследований.

2020 жылғы 15 желтоқсандағы
№ ҚР ДСМ-277/2020
бұйрығына 1-қосымша
шегілетін темекі бұйымдарындағы никотин мен шайырлы заттар құрамының рұқсат етілетін шекті деңгейлері
Бұйымның түрі
Бұйымның 1 бірлігінің түтініндегі никотин құрамының рұқсат етілетін шекті деңгейі, сигаретке миллиграмм
Бұйымның 1 бірлігінің түтініндегі шайырлы заттар құрамының рұқсат етілетін шекті деңгейі, сигаретке миллиграмм
Сигарета
1,0*
10*
* – көрсеткішті айқындау "Кеден одағының "Темекі өніміне арналған техникалық регламент" (КО ТР 035/2014) техникалық регламентінің талаптарын қолдану және орындау және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті зерттеу (сынау) және өлшеу қағидалары мен әдістерін, оның ішінде үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын стандарттардың тізбесі туралы" Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2016 жылғы 26 қаңтардағы № 9 шешімімен бекітілген зерттеу (сынау) және өлшеу қағидалары мен әдістерін, оның ішінде үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын стандарттарға сәйкес жүргізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2020 жылғы 15 желтоқсандағы
№ ҚР ДСМ-277/2020
бұйрығына 2-қосымша
Қорқорға арналған темекідегі, қорқор қоспасындағы никотин мен шайырлы заттар құрамының рұқсат етілетін шекті деңгейлері
Бұйымдардың түрлері
түтініндегі никотин құрамының рұқсат етілетін шекті деңгейі мг/см3
түтініндегі шайырлы заттар құрамының рұқсат етілетін шекті деңгейі мг/см3
Қорқорға арналған темекі
1,0*
10*
Қорқор қоспасы
1,0*
10*
* – көрсеткіш мәні анықтаудың көрсетілген әдісінің метрологиялық сипаттамаларын және қолда бар ғылыми деректерді есепке ала отырып, тиісті анықтау әдісін айқындайтын стандарт қолданысқа енгізілгеннен кейін айқындалады.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2020 жылғы 15 желтоқсандағы
№ ҚР ДСМ-277/2020
бұйрығына 3-қосымша
Қыздырылатын темекісі бар бұйымдардағы, тұтынудың электрондық жүйелері мен оларға арналған сұйықтықтардағы никотин мен шайырлы заттар құрамының рұқсат етілетін шекті деңгейлері
Бұйымдардың түрлері
Никотин құрамының рұқсат етілетін шекті деңгейі
Шайырлы заттар құрамының рұқсат етілетін шекті деңгейі
Қыздырылатын темекісі бар бұйымдар
1,0*
10*
Тұтынудың электрондық жүйелеріне арналған сұйықтықтар
1,0*
10*
Темекіні қыздыруға арналған жүйе
1,0*
10*
Тұтынудың электрондық жүйелері
1,0*
10*
* – көрсеткіш мәні анықтаудың көрсетілген әдісінің метрологиялық сипаттамаларын және қолда бар ғылыми деректерді есепке ала отырып, тиісті анықтау әдісін айқындайтын стандарт қолданысқа енгізілгеннен кейін айқындалады.