Об утверждении Правил проведения независимым (независимыми) экспертом (экспертами) патологоанатомического вскрытия по требованию супруга (супруги), близких родственников или законного представителя умершего
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-271/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 декабря 2020 года № 21819.
В соответствии с пунктом 5 статьи 131 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые правила проведения независимым (независимыми) экспертом (экспертами) патологоанатомического вскрытия по требованию супруга (супруги), близких родственников или законного представителя умершего.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательстве порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Цой
Утвержден приказом
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 15 декабря 2020 года
№ ҚР ДСМ-271/2020
Правила проведения независимым (независимыми) экспертом (экспертами) патологоанатомического вскрытия по требованию супруга (супруги), близких родственников или законного представителя умершего
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие правила проведения независимым (независимыми) экспертом (экспертами) патологоанатомического вскрытия по требованию супруга (супруги), близких родственников или законного представителя умершего (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 131 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и определяют порядок проведения независимым (независимыми) экспертом (экспертами) патологоанатомического вскрытия по требованию супруга (супруги), близких родственников или законного представителя умершего.

Қайтыс болған адамның жұбайының (зайыбының), жақын туыстарының немесе заңды өкілінің талап етуі бойынша патологиялық-анатомиялық ашып-қарауды тәуелсіз сарапшының (сарапшылардың) жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-271/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 20 желтоқсанда № 21819 болып тіркелді
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексі 131-бабының 5-тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қайтыс болған адамның жұбайының (зайыбының), жақын туыстарының немесе заңды өкілінің талап етуі бойынша патологиялық-анатомиялық ашып-қарауды тәуелсіз сарапшының (сарапшылардың) жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Цой
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2020 жылғы 15 желтоқсандағы
№ ҚР ДСМ-271/2020 Бұйрықпен
бекітілген
Қайтыс болған адамның жұбайының (зайыбының), жақын туыстарының немесе заңды өкілінің талап етуі бойынша патологиялық-анатомиялық ашып-қарауды тәуелсіз сарапшының (сарапшылардың) жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қайтыс болған адамның жұбайының (зайыбының), жақын туыстарының немесе заңды өкілінің талап етуі бойынша патологиялық-анатомиялық ашып-қарауды тәуелсіз сарапшының (сарапшылардың) жүргізу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексі 131-бабының 5-тармақшасына сәйкес әзірленді және қайтыс болған адамның жұбайының (зайыбының), жақын туыстарының немесе заңды өкілінің талап етуі бойынша патологиялық-анатомиялық ашып-қарауды тәуелсіз сарапшының (сарапшылардың) жүргізу тәртібін айқындайды.

2. Основные понятия, применяемые в настоящих Правилах:
1) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны здоровья граждан Республики Казахстан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, качества оказания медицинских услуг (помощи);
2) субъекты здравоохранения – организации здравоохранения, а также физические лица, занимающиеся частной медицинской практикой и фармацевтической деятельностью.
3) пациент – физическое лицо, являющееся (являвшееся) потребителем медицинских услуг, независимо от наличия или отсутствия у него заболевания или состояния, требующего оказания медицинской помощи;
4) независимый эксперт – физическое лицо, соответствующее требованиям, определяемым уполномоченным органом в сфере здравоохранения и состоящее в реестре независимых экспертов;
3. Патологоанатомическое вскрытия независимым (независимыми) экспертом (экспертами) проводится по требованию супруга (супруги), близких родственников или законного представителя умершего по их письменному заявлению в произвольной форме.
4. Сведения о независимых экспертах содержатся в Реестре независимых экспертов, который формируется государственным органом в сфере оказания медицинских услуг (помощи) в соответствии с подпунктом 18) статьи 8 Кодекса.
5. Независимый (независимые) эксперт (эксперты) привлекается (привлекаются) для проведения патологоанатомического вскрытия в случае, если он (они) не находится (находятся) в служебной связи и (или) не зависит от организации здравоохранения, где наступила смерть пациента или от организации здравоохранения, должностных лиц, заинтересованных в результатах независимого вскрытия трупа.
6. Независимый (независимые) эксперт (эксперты) привлекается (привлекаются) к проведению патологоанатомического вскрытия с учҰтом его (их) специальности в соответствии с Номенклатурой специальностей и специализаций в области здравоохранения, утвержденной в соответствии с подпунктом 42) статьи 7 Кодекса.
7. Руководитель организации здравоохранения, где наступила смерть пациента, при назначении патологоанатомического вскрытия по требованию супруга (супруги), близких родственников или законного представителя умершего предоставляет информацию об оптимальном месте еҰ проведения и информацию о независимом (независимых) эксперте (экспертах). Выбор конкретной организации здравоохранения, где будет проведено патологоанатомическое вскрытие, и выбор независимого (независимых) эксперта (экспертов) осуществляется супругом (супругой), близкими родственниками или законными представителями умершего.

2. Осы Қағидаларда қолданылатын негізгі ұғымдар:
1) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) – Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулығын сақтау, медицина және фармацевтика ғылымы, медициналық және фармацевтикалық білім беру, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы, медициналық қызметтер (көмек) көрсетудің сапасы саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
2) денсаулық сақтау субъектілері – денсаулық сақтау ұйымдары, сондай-ақ жеке медициналық практикамен және фармацевтикалық қызметпен айналысатын жеке тұлға;
3) пациент – медициналық көмек көрсетуді қажет ететін ауруының немесе жай-күйінің болуына немесе болмауына қарамастан, медициналық көрсетілетін қызметтердің тұтынушысы болып табылатын (болып табылған) жеке тұлға;
4) тәуелсіз сарапшы – денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган айқындайтын талаптарға сәйкес келетін және тәуелсіз сарапшылар тізілімінде тұрған жеке тұлға.
3. Патологиялық-анатомиялық ашып-қарауды тәуелсіз сарапшының (сарапшылардың) қайтыс болған адамның жұбайының (зайыбының), жақын туыстарының немесе заңды өкілінің талап етуі бойынша олардың еркін нысандағы жазбаша өтініші бойынша жүргізеді.
4. Тәуелсіз сарапшылар туралы мәліметтер Кодекстің 8-бабының 18) тармақшасына сәйкес медициналық қызметтерді көрсету саласындағы мемлекеттік орган құрған Тәуелсіз сарапшылар тізілімінде болады.
5. Тәуелсіз сарапшы (сарапшылар) егер пациент қайтыс болған денсаулық сақтау ұйымынан және (немесе) мәйітті тәуелсіз ашып-қарау нәтижелеріне мүдделі денсаулық сақтау ұйымынан, лауазымды тұлғалардан қызметтік байланыста және (немесе) өзге тәуелділікте болмаған жағдайда патологиялық-анатомиялық ашып-қарауды жүргізу үшін тартылады.
6. Тәуелсіз сарапшы (сарапшылар) Кодекстің 7-бабының 42) тармақшасына сәйкес бекітілген денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар және мамандандыру номенклатурасына сәйкес оның (олардың) мамандығын ескере отырып, патологиялық-анатомиялық ашып-қарау жүргізуге тартылады.
7. Пациент қайтыс болған денсаулық сақтау ұйымының басшысы қайтыс болған адамның жұбайының (зайыбының), жақын туыстарының немесе заңды өкілінің бастамасы бойынша тәуелсіз патологиялық-анатомиялық ашып-қарауды тағайындау кезінде оны қолайлы жерде жүргізу туралы ақпаратты және тәуелсіз сарапшы (сарапшылар) туралы ақпаратты ұсынады. Патологиялық-анатомиялық ашып-қарау жүргізілетін нақты денсаулық сақтау ұйымын және тәуелсіз сарапшыны (сарапшыларды) қайтыс болған адамның жұбайы (зайыбы), жақын туыстары немесе заңды өкілі таңдайды.

Глава 2. Порядок проведения независимым (независимыми) экспертом (экспертами) патологоанатомического вскрытия по требованию супруга (супруги), близких родственников или законного представителя умершего
8. Независимый (независимые) эксперт (эксперты) при проведении патологоанатомического вскрытия осуществляют необходимый для диагностики конкретного заболевания, набор методов, включая гематоксилин-эозин и (или) специальные гистохимические окраски (иммуногистохимические, электронно-микроскопические методы исследования и методы исследования, предусмотренный стандартом в области здравоохранения согласно пункту 7 статьи 131 Кодекса).
9. Медицинское свидетельство о смерти (медицинское свидетельство о перинатальной смерти) оформляется независимым экспертом в день проведения патологоанатомического вскрытия.
10. При оформлении патологоанатомического диагноза по результатам патологоанатомического вскрытия, независимый эксперт (независимые эксперты) указывает:
1) основное заболевание;
2) осложнение основного заболевания;
3) сопутствующее заболевание;
4) комбинированное основное заболевание: конкурирующие заболевания, сочетанные заболевания, фоновое заболевание.
11. Результаты проведения независимым (независимыми) экспертом (экспертами) патологоанатомического вскрытия оформляются в виде протокола (карты) патологоанатомического исследования в произвольной форме, в течение 10 рабочих дней со дня вскрытия.

2-тарау. Қайтыс болған адамның жұбайының (зайыбының), жақын туыстарының немесе заңды өкілінің талап етуі бойынша патологиялық-анатомиялық ашып-қарауды тәуелсіз сарапшының (сарапшылардың) жүргізу тәртібі
8. Тәуелсіз сарапшы (сарапшылар) патологиялық-анатомиялық ашып-қарауды жүргізу кезінде гематоксилин-эозин және (немесе) арнайы гистохимиялық бояуларды (иммундық-гистохимиялық, электрондық-микроскопиялық зерттеу әдістері мен Кодекстің 131-бабының 7-тармағына сәйкес денсаулық сақтау саласындағы стандартпен көзделген зерттеу әдістерін) қоса алғанда, нақты ауруды диагностикалау үшін қажетті әдістер жиынтығын жүзеге асырады.
9. Қайтыс болуы туралы медициналық куәлікті (перинаталдық өлім туралы медициналық куәлікті) тәуелсіз сарапшы патологиялық-анатомиялық ашып-қарау жүргізілген күні ресімдейді.
10. Патологиялық-анатомиялық ашып-қарау нәтижелері бойынша патологиялық-анатомиялық диагнозды ресімдеу кезінде тәуелсіз сарапшы (тәуелсіз сарапшылар) мыаны көрсетеді:
1) негізгі ауруды;
2) негізгі аурудың асқынуын;
3) қосалқы ауруларды;
4) аралас негізгі ауруды: қосалқы ауруды, аралас ауруды, астас ауруды.
11. Патологиялық-анатомиялық ашып-қарауды тәуелсіз сарапшының (сарапшылардың) жүргізу нәтижелері ашып-қаралған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде еркін нысандағы жазбаша патологиялық-анатомиялық зерттеу хаттамасы (картасы) түрінде ресімделеді.