Об утверждении Правил дачи прижизненного волеизъявления человека на посмертное донорство органов (части органа) и (или) тканей (части ткани) и уведомления супруга (супруги) или одного из близких родственников об этом
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-308/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 декабря 2020 года № 21859.
В соответствии с пунктом 2 статьи 212 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые правила дачи прижизненного волеизъявления человека на посмертное донорство органов (части органа) и (или) тканей (части ткани) и уведомления супруга (супруги) или одного из близких родственников об этом.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министерства здравоохранения Республики Казахстан согласно приложению к настоящему приказу.
3. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан предоставление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Цой
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового
развития, инноваций и аэрокосмической
промышленности Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 21 декабря 2020 года
№ ҚР ДСМ-308/2020
Правила дачи прижизненного волеизъявления человека на посмертное донорство органов (части органа) и (или) тканей (части ткани) и уведомления супруга (супруги) или одного из близких родственников об этом

Ағзалардың (ағза бөлігінің) және (немесе) тіндердің (тін бөлігінің) қайтыс болғаннан кейінгі донорлығына адамның тірі кезінде ерік білдіруін беру және бұл жөнінде жұбайын (зайыбын) немесе жақын туыстарының бірін хабардар ету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-308/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21859 болып тіркелді.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексі 212 - бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 10 - бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған ағзалардың (ағза бөлігінің) және (немесе) тіндердің (тін бөлігінің) қайтыс болғаннан кейінгі донорлығына адамның тірі кезінде ерік білдіруін беру және бұл жөнінде ол туралы жұбайын (зайыбын) немесе жақын туыстарының бірін хабардар ету қағидалары бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет - ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице - министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Цой
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2020 жылғы 21 желтоқсандағы
№ ҚР ДСМ-308/2020 бұйрыққа
қосымша
Ағзалардың (ағза бөлігінің) және (немесе) тіндердің (тін бөлігінің) қайтыс болғаннан кейінгі донорлығына адамның тірі кезінде ерік білдіруін беру және бұл жөнінде жұбайын (зайыбын) немесе жақын туыстарының бірін хабардар ету қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие правила дачи прижизненного волеизъявления человека на посмертное донорство органов (части органа) и (или) тканей (части ткани) и уведомления супруга (супруги) или одного из близких родственников об этом (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 212 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок дачи прижизненного волеизъявления человека на посмертное донорство органов (части органа) и (или) тканей (части ткани) в целях трансплантации и уведомления супруга (супруги) или одного из близких родственников об этом.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 07.04.2023 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Регистрация волеизъявления человека об отказе или согласии на изъятие у него после смерти органов (части органа) и (или) тканей (части ткани) в целях трансплантации производится в регистре граждан, выразивших право на посмертное донорство органов (части органа) и (или) тканей (части ткани), при непосредственном обращении в медицинскую организацию, оказывающую первичную медико-санитарную помощь (далее - ПМСП) или на веб-портале "электронного правительства" (далее – Портал).
3. В настоящих Правилах использованы следующие понятия:
1) регистр граждан, выразивших право на посмертное донорство органов (части органа) и (или) тканей (части ткани) (далее – Регистр) – база данных совершеннолетних и дееспособных лиц, добровольно изъявивших желание реализовать свое право на прижизненный отказ или согласие на посмертное донорство органов (части органа) и (или) тканей (части ткани) в целях трансплантации, созданная в виде модуля в государственной информационной системе "Регистр прикрепленного населения" (далее – РПН);
2) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны здоровья граждан Республики Казахстан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, качества оказания медицинских услуг (помощи);

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы ағзалардың (ағза бөлігінің) және (немесе) тіндердің (тін бөлігінің) қайтыс болғаннан кейінгі донорлығына адамның тірі кезінде ерік білдіруін беру және бұл жөнінде жұбайын (зайыбын) немесе жақын туыстарының бірін хабардар ету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 212-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі - Заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және трансплантаттау мақсатында ағзалардың (ағза бөлігінің) және (немесе) тіндердің (тін бөлігінің) қайтыс болғаннан кейінгі донорлығына адамның тірі кезінде ерік білдіруін беру және бұл жөнінде жұбайын (зайыбын) немесе жақын туыстарының бірін хабардар ету тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.04.2023 № 64 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Трансплантаттау мақсатында қайтыс болғаннан кейін ағзаларын (ағза бөлігінің) және (немесе) тіндерін (тін бөлігінің) алудан бас тарту немесе келісімі туралы адамның ерік білдіруін тіркеу медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін медициналық ұйымға (бұдан әрі – МСАК) тікелей жүгіну кезінде немесе "электрондық үкімет" веб - порталында ағзалардың (ағза бөлігінің) және (немесе) тіндердің (тін бөлігінің) қайтыс болғаннан кейінгі донорлығынан тірі кезінде бас тарту немесе келісу құқығын жүзеге асыруға ерікті түрде ниет білдірген кәмелетке толған және іс - әрекетке қабілетті адамдардың деректер базасы – тіркелімінде жүргізілуі мүмкін.
3. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ағзалардың (ағза бөлігінің) және (немесе) тіндердің (тін бөлігінің) қайтыс болғаннан кейінгі донорлығына құқық білдірген азаматтардың тіркелімі (бұдан әрі – Тіркелім) – "Бекітілген халық тіркелімі" (бұдан әрі – БХТ) мемлекеттік ақпараттық жүйесіндегі модуль түрінде құрылған, трансплантаттау мақсатында ағзалардың (ағза бөлігінің) және (немесе) тіндердің (тін бөлігінің) қайтыс болғаннан кейінгі донорлығынан тірі кезінде бас тарту немесе келісім беру құқығын жүзеге асыруға ерікті түрде ниет білдірген, кәмелетке толған және іс - әрекетке қабілетті адамдардың деректер базасы;
2) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулығын сақтау, медицина және фармацевтика ғылымы, медициналық және фармацевтикалық білім беру, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы, медициналық қызметтер (көмек) көрсетудің сапасы саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;

3) посмертный донор – лицо, в возрасте восемнадцати лет и старше, которому констатирована необратимая гибель мозга, органы (части органа) и (или) ткани (части ткани) которого могут быть использованы для трансплантации реципиенту;
4) государственная услуга – одна из форм реализации отдельных государственных функций, осуществляемых в индивидуальном порядке по обращению или без обращения услугополучателей и направленных на реализацию их прав, свобод и законных интересов, предоставление им соответствующих материальных или нематериальных благ;
5) необратимая гибель головного мозга – прекращение деятельности головного мозга в связи с гибелью вещества головного мозга, при котором могут проводиться искусственные меры по поддержанию функций органов;
6) заявитель (далее – услугополучатель) – совершеннолетнее и дееспособное лицо, добровольно изъявившее желание реализовать свое право на прижизненный отказ или согласие на посмертное донорство органов (части органа) и (или) тканей (части ткани) в целях трансплантации;
7) региональный трансплантационный координатор – врач, обеспечивающий межведомственное взаимодействие медицинских организаций в области трансплантации органов (части органа) и (или) тканей (части ткани) в областных центрах, городах республиканского значения и столице, являющийся штатным сотрудником Координационного центра по трансплантации;
8) республиканский трансплантационный координатор (далее – уполномоченное лицо) – врач, обеспечивающий координацию работы региональных трансплантационных координаторов и эффективное межведомственное взаимодействие медицинских организаций по вопросам службы трансплантации, являющийся штатным сотрудником Координационного центра по трансплантации;
9) Координационный центр по трансплантации – организация здравоохранения, занимающаяся вопросами координации и сопровождения трансплантации органов (части органа) и (или) тканей (части ткани), положение о которой утверждается уполномоченным органом;
10) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
11) сервис цифровых документов – объект информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", закрепленный за оператором и предназначенный для отображения и использования документов в электронном виде, сформированных на основании сведений из объектов информатизации.
Документы в сервисе цифровых документов, используемые и представляемые государственным органам, физическим и юридическим лицам, равнозначны документам на бумажном носителе.

3) қайтыс болғаннан кейінгі донор – он сегіз жастағы және одан үлкен, миының біржола семуі расталған, ағзалары (ағзасының бөлігі) және (немесе) тіні (тіннің бөлігі) реципиентке трансплантаттау үшін пайдаланылуы мүмкін адам;
4) мемлекеттік көрсетілетін қызмет – көрсетілетін қызметті алушылардың өтініш жасауы бойынша немесе өтініш жасауынсыз жеке тәртіппен жүзеге асырылатын және олардың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін іске асыруға, оларға тиісті материалдық немесе материалдық емес игіліктер беруге бағытталған жекелеген мемлекеттік функцияларды іске асыру нысандарының бірі;
5) мидың біржола семуі – ағзалардың функцияларын қолдау жөніндегі шаралар жүргізілуі мүмкін, мидың бүкіл заттарының семуімен қатар жүретін, ми қызметінің толықтай жоғалуы;
6) өтініш беруші (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) – трансплантаттау мақсатында ағзалардың (ағза бөлігінің) және (немесе) тіндердің (тін бөлігінің) қайтыс болғаннан кейінгі донорлығынан тірі кезінде бас тарту немесе келісім беру құқығын жүзеге асыруға ерікті түрде ниет білдірген, кәмелетке толған және іс-әрекетке қабілетті адам;
7) өңірлік трансплантаттауды үйлестіруші – Үйлестіру орталығының штаттағы қызметкері болып табылатын, облыс орталықтарындағы, республикалық маңызы бар қалалардағы және астанадағы ағзаларды (ағзаның бөлігін) және (немесе) тіндерді (тіннің бөлігін) трансплантаттау саласындағы медициналық ұйымдардың ведомствоаралық өзара іс-қимылын қамтамасыз ететін дәрігер;
8) республикалық трансплантаттауды үйлестіруші (бұдан әрі – уәкілетті тұлға) – Трансплантаттау жөніндегі үйлестіру орталығының штаттағы қызметкері болып табылатын, өңірлік трансплантаттауды үйлестірушілердің жұмысын үйлестіруді және трансплантаттау қызметінің мәселелері жөніндегі медициналық ұйымдардың ведомствоаралық тиімді өзара әрекеттесуін қамтамасыз ететін дәрігер;
9) Трансплантаттау жөніндегі үйлестіру орталығы – ағзаларды (ағза бөлігінің) және (немесе) тіндерді (тін бөлігіннің) трансплантаттауды үйлестіру және сүйемелдеу мәселелерімен айналысатын, ол туралы ережені уәкілетті орган бекітетін денсаулық сақтау ұйымы;
10) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы;
11) цифрлық құжаттар сервисі – "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторға бекітіп берілген және ақпараттандыру объектілерінен алынған мәліметтер негізінде қалыптастырылған электрондық түрдегі құжаттарды көрсетуге және пайдалануға арналған объектісі.
Мемлекеттік органдар, жеке және заңды тұлғалар пайдаланатын және оларға ұсынылатын цифрлық құжаттар сервисіндегі құжаттардың қағаз жеткізгіштегі құжаттармен мәні бірдей.

Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 07.04.2023 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Сбор, обработка и защита персональных данных осуществляется в соответствии с Кодексом и статьями 23 и 29 Закона Республики Казахстан от 21 мая 2013 года "О персональных данных и их защите".
Глава 2. Порядок дачи прижизненного волеизъявления человека на посмертное донорство органов (части органа) и (или) тканей (части ткани) и уведомления супруга (супруги) или одного из близких родственников об этом
5. Государственная услуга "Регистрация прижизненного отказа или согласия на посмертное донорство органов (части органа) и (или) тканей (части ткани) в целях трансплантации" (далее – государственная услуга) оказывается в ПМСП или на веб-портале "электронного правительства" (далее – услугодатель).
Услугополучатель обращается к услугодателю, по месту прикрепления и заполняет заявление для регистрации прижизненного отказа или согласия на посмертное донорство органов (части органа) и (или) тканей (части ткани) по форме согласно приложениям 1, 2 к настоящим Правилам.
6. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги приведены в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Регистрация прижизненного отказа или согласия на посмертное донорство органов (части органа) и (или) тканей (части ткани) в целях трансплантации" согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 07.04.2023 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Услугодатель, приказом первого руководителя закрепляет лицо, ответственное за принятие, регистрацию заявлений в Регистре и выдачу справок о регистрации.
8. В случае предоставления услугополучателем полного пакета документов, подтверждения прикрепления его в РПН и соответствия персональных данных, ответственное лицо ПМСП вносит сведения в регистр:
1) индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН) услугополучателя;

Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.04.2023 № 64 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Дербес деректерді жинау, өңдеу және қорғау Кодекске және "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" 2013 жылғы 21 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 23 және 29 - бабтарына сәйкес жүзеге асырылады.
2-тарау. Ағзалардың (ағза бөлігінің) және (немесе) тіндердің (тін бөлігінің) қайтыс болғаннан кейінгі донорлығына адамның тірі кезінде ерік білдіруін беру және бұл жөнінде жұбайын (зайыбын) немесе жақын туыстарының бірін хабардар ету тәртібі
5. "Трансплантаттау мақсатында ағзалардың (ағза бөлігінің) және (немесе) тіндердің (тін бөлігінің) қайтыс болғаннан кейінгі донорлығынан тірі кезінде бас тарту немесе келісім алуды тіркеу" мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі - мемлекеттік көрсетілетін қызмет) МСАК немесе "электрондық үкімет" веб - порталында (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті беруші) көрсетіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы тіркелу орны бойынша көрсетілетін қызметті беруші жүгінеді және осы Қағидаларға 1, 2 - қосымшаларға сәйкес нысан бойынша ағзалардың (ағза бөлігінің) және (немесе) тіндердің (тін бөлігінің) қайтыс болғаннан кейінгі донорлығынан тірі кезінде бас тартуды немесе келісім алуды тіркеу үшін өтініш толтырады.
6. Процестің сипаттамаларын, көрсету нысанын, мазмұнын және нәтижесін қамтитын мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі, сондай - ақ, мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктері есепке алынған басқа мәліметтер "Трансплантаттау мақсатында ағзалардың (ағза бөлігінің) және (немесе) тіндердің (тін бөлігінің) қайтыс болғаннан кейінгі донорлығынан тірі кезінде бас тарту немесе келісім алуды тіркеу" мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізілімінде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес келтірілген.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.04.2023 № 64 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Көрсетілетін қызметті беруші өтініштерді қабылдау, Тіркелімде өтініштерді тіркеу және тіркеу туралы анықтамалар беру үшін жауапты тұлғаны бірінші басшының бұйрығы арқылы бекітеді.
8. Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық пакетін ұсынған, оны БХТ - ға тіркелгенін растаған және дербес деректері сәйкес келген жағдайында МСАК жауапты адамы тіркелімге мынадай деректерді:
1) көрсетілетін қызметті алушының жеке сәйкестендіру нөмірін (бұдан әрі – ЖСН);

2) электронную копию заявления (сканированный документ).
9. В Регистре регистрируются следующие заявления от услугополучателя:
1) о прижизненном отказе на посмертное донорство органов (части органа) и (или) тканей (части ткани) в целях трансплантации;
2) о прижизненном согласии на посмертное донорство органов (части органа) и (или) тканей (части ткани) в целях трансплантации.
10. После внесения сведений в Регистр, ответственное лицо организации ПМСП в течение одного рабочего дня выдает соответствующую справку о регистрации прижизненного отказа или согласия на посмертное донорство органов (части органа) и (или) тканей (части ткани) в целях трансплантации за подписью руководителя ПМСП, скрепленной печатью, по форме согласно приложениям 1, 2 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 07.04.2023 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. В случаях представления услугополучателем неполного пакета документов согласно перечню и (или) документов с истекшим сроком действия услугодатель отказывает в приеме заявления.
12. При подаче заявления в электронном виде сведения о документе, удостоверяющем личность, услугодатель получает из сервиса цифровых документов (для идентификации) через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на веб-портале "электронного правительства" абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление веб-портала "электронного правительства".
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 07.12.2021 № ҚР ДСМ-125 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Для получения государственной услуги в электронном формате, услугополучатель формирует заявление на получение государственной услуги на портале, подписанное ЭЦП. Результат оказания государственной услуги направляется услугополучателю в "Личный кабинет" в форме электронного документа.
14. Услугодатель обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона.
Уполномоченный орган, в течение трех рабочих дней с даты внесения изменения и (или) дополнения в настоящие Правила, актуализирует их и направляет информацию в ПМСП, оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" и в Единый контакт-центр.

2) өтініштің электрондық көшірмесін (сканерден өткізілген құжат) енгізеді.
9. Тіркелімде көрсетілетін қызметті алушының мынандай өтініштері тіркеледі:
1) трансплантаттау мақсатында ағзалардың (ағза бөлігінің) және (немесе) тіндердің (тін бөлігінің) қайтыс болғаннан кейінгі донорлығынан тірі кезінде бас тарту туралы;
2) трансплантаттау мақсатында ағзалардың (ағза бөлігінің) және (немесе) тіндердің (тін бөлігінің) қайтыс болғаннан кейінгі донорлығына тірі кезінде келісім туралы.
10. Мәліметтерді Тіркелімге енгізгеннен кейін МСАК жауапты адамы бір жұмыс күні ішінде мөрмен бекітілген, осы Қағидаларға 1, 2-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша МСАК басшысының қолы қойылған, трансплантаттау мақсатында ағзалардың (ағза бөлігінің) және (немесе) тіндердің (тін бөлігінің) қайтыс болғаннан кейінгі донорлығынан тірі кезінде бас тартуын немесе келісім беруін тіркеу туралы тиісті анықтаманы береді.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.04.2023 № 64 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Көрсетілетін қызметті алушы тізімге сәйкес құжаттардың толық пакетін ұсынбаған және (немесе) мерзімі өткен құжаттарды ұсынған жағдайда МСАК ұйымының жауапты адамы өтінішті қабылдаудан бас тартады.
12. Өтініш электрондық түрде берілген кезде жеке басты куәландыратын құжат туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" веб-порталында тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда "электрондық үкімет" веб-порталының хабарламасына жауап ретінде бір реттік пароль беру немесе қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен алады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.12.2021 № ҚР ДСМ-125 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті электрондық форматта алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ЭЦҚ - мен қол қойылған порталда мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға өтінішті қалыптастырады. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының "Жеке кабинетіне" электрондық құжат нысанында жіберіледі.
14. Көрсетілетін қызметті беруші Заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
Уәкілетті орган осы Қағидаларға өзгерістер енгізілген және (немесе) толықтырылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде оларды жаңартып, ақпаратты МСАК, "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымы операторына және Бірыңғай байланыс-орталығына жолдайды.

Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 07.04.2023 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Республиканская государственная организация здравоохранения, предоставляющая информационные услуги для организаций и специалистов здравоохранения (далее – организация по информационной услуге), для регистрации и учета прижизненного волеизъявления граждан на посмертное донорство органов (части органа) и (или) тканей (части ткани) в целях трансплантации:
1) предоставляет доступ уполномоченным лицам к Регистру граждан, выразивших право на посмертное донорство органов (части органа) и (или) тканей (части ткани) в порядке, определенном уполномоченным органом в соответствии c пунктом 8 статьи 209 Кодекса;
2) филиалы организации по информационной услуге, предоставляют доступ в регистр ответственным сотрудникам ПМСП как "Администратор регистра граждан, выразивших право на посмертное донорство органов (части органа) и (или) тканей (части ткани)".
16. ПМСП представляют в филиалы организации по информационной услуге списки своих ответственных сотрудников с копиями приказов о назначении для предоставления им доступа в Регистр, с целью регистрации прижизненного волеизъявления заявителя на посмертное донорство и выдачу справки о регистрации заявления.
17. Координационный центр по трансплантации представляет в организацию по информационной услуге список уполномоченных лиц с копией приказа о назначении для предоставления им доступа в Регистр с целью просмотра сведений прижизненного волеизъявления посмертного донора.
18. В случае прижизненного согласия умершего на изъятие его органов (части органа) и (или) тканей (части ткани) для трансплантации, региональный трансплантационный координатор в течение шести часов уведомляет об этом супруга (супругу) или одного из близких родственников и предоставляет для ознакомления справку из Регистра, в случае отказа от ознакомления составляют акт об этом.
19. Супруг (супруга), а при его (ее) отсутствии - один из близких родственников после их уведомления заявляют о своем несогласии или согласии на изъятие органов (части органа) и (или) тканей (части ткани) у умершего в письменной форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействий) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросу оказания государственной услуги

Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.04.2023 № 64 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Денсаулық сақтау ұйымдарына және мамандарына ақпараттық қызметтер көрсететін республикалық мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымы (бұдан әрі – ақпараттық қызмет жөніндегі ұйым) трансплантаттау мақсатында ағзалардың (ағза бөлігінің) және (немесе) тіндердің (тін бөлігінің) қайтыс болғаннан кейінгі донорлығына азаматтардың тірі кезінде ерік білдіруін тіркеу және есепке алу үшін:
1) уәкілетті адамдарына ағзалардың (ағза бөлігінің) және (немесе) тіндердің (тін бөлігінің) қайтыс болғаннан кейінгі донорлығына құқық білдірген азаматтар туралы мәліметтерді қарау құқығымен Тіркелімге уәкілетті орган Кодекстің 210 - бабының 4 - тармағына сәйкес тәртібімен рұқсат береді;
2) ақпараттық қызмет жөніндегі ұйымның филиалдары "Ағзалардың (ағза бөлігінің) және (немесе) тіндердің (тін бөлігінің) қайтыс болғаннан кейінгі донорлығына құқық білдірген азаматтар тіркелімінің әкімшісі" ретінде МСАК жауапты қызметкерлеріне тіркелімге рұқсат береді.
16. МСАК өтініш берушінің қайтыс болғаннан кейінгі донорлыққа тірі кезінде ерік білдіруін тіркеу және өтінішті тіркеу туралы анықтама беру мақсатында ақпараттық қызмет жөніндегі ұйымның филиалдарына оларға Тіркелімге рұқсат беру үшін тағайындау туралы бұйрықтардың көшірмелерімен бірге өзінің жауапты қызметкерлерінің тізімдерін ұсынады.
17. Трансплантаттау жөніндегі үйлестіру орталығы ақпараттық қызмет көрсету жөніндегі ұйымға қайтыс болғаннан кейінгі донордың тірі кезінде ерік білдіруінінің мәліметтерін қарау мақсатында Тіркелімге қол жеткізуді ұсыну үшін тағайындау туралы бұйрықтың көшірмесімен бірге уәкілетті тұлғалардың тізімін ұсынады.
18. Трансплантаттау мақсатында ағзалардың (ағза бөлігінің) және (немесе) тіндердің (тін бөлігінің) қайтыс болғаннан кейінгі донорлығына тірі кезінде келісімі болған жағдайында, өңірлік трансплантаттаушы үйлестіруші ол жөнінде жұбайын (зайыбын) немесе жақын туыстарының бірін алты сағат ішінде хабардар етеді және танысуға бұл туралы Тіркелімнен көшірмесін ұсынады, танысудан бас тартқан жағдайда сол туралы акт жасайды.
19. Жұбайын (зайыбын) немесе жақын туыстарының бірін хабардар еткен соң, олар қайтыс болған адамның мәйітінен ағзаларды алуға келіспеуі немесе келісуі туралы осы Қағидаларға 4 - қосымшаға сәйкес жазбаша нысанда мәлімдеме береді.
3-тарау. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселесі жөніндегі шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым келтіру тәртібі

Сноска. Глава 3 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 07.12.2021 № ҚР ДСМ-125 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Жалоба на решения, действия (бездействие) услугодателя и (или) их работников по вопросам оказания государственных услуг подается на имя руководителя услугодателя.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес непосредственно оказывающего государственную услугу услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона "О государственных услугах" подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
При обращении через портал информацию о порядке обжалования можно получить по телефону единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
21. Рассмотрение жалобы в досудебном порядке по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба подается услугодателю, чье решение, действие (бездействие) обжалуется.
Услугодатель, чье решение, действие (бездействие) обжалуется, не позднее трех рабочих дней со дня поступления жалобы направляет ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, чье решение, действие (бездействие) обжалуется, вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение трех рабочих дней примет решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющие требованиям, указанным в жалобе.
Если иное не предусмотрено законом, то обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке.
Приложение 1
к правилам дачи прижизненного
волеизъявления человека на
посмертное донорство органов
(части органа) и (или) тканей
(части ткани) и уведомления
супруга (супруги) или одного из
близких родственников об этом
Форма
Заявление для регистрации прижизненного отказа на посмертное
донорство органов (части органа) и (или) тканей (части ткани)
в целях трансплантации
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 07.04.2023 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Я, __________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица)
Дата рождения "___" _________ __________
ИИН___________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(Номер, дата выдачи документа, удостоверяющего личность, кем и когда выдан)
Я при жизни отказываюсь от посмертного донорства органов (части органа) и (или) тканей
(части ткани) с целью трансплантации.
Даю согласие на занесение, сбор, обработку и хранение моих персональных данных.
_______________________________________________________________/_______________/
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица)             подпись
"____" _____________ 20______г.
Дата подписания
Форма
Справка о регистрации прижизненного отказа на
посмертное донорство органов (части органа) и (или)
тканей (части ткани) в целях трансплантации
Уважаемый (ая)
_______________________________________________________________
Ваше заявление о прижизненном отказе на посмертное донорство органов (части
органа) и (или) тканей (части ткани) в целях трансплантации зарегистрировано.
Дата регистрации: "___" ____________ 20____ года.
Фамилия, имя, отчество (при наличии) руководителя организации первичной медико-
санитарной помощи
_____________________________________________ подпись /__________/
Печать организации
первичной медико-санитарной помощи
Приложение 2
к правилам дачи прижизненного
волеизъявления человека на
посмертное донорство органов
(части органа) и (или) тканей
(части ткани) и уведомления
супруга (супруги) или одного из
близких родственников об этом
Форма

Ескерту. 3-тарау жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.12.2021 № ҚР ДСМ-125 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) олардың қызметкерлерінің мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына беріледі.
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 25-бабының 2) тармағына сәйкес тікелей мемлекеттік қызметті көрсететін көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен өтініш берушінің шағымы тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Портал арқылы жүгінген кезде шағымдану тәртібі туралы ақпаратты мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының телефоны бойынша алуға болады.
21. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды сотқа дейінгі тәртіппен қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Шағым шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған көрсетілетін қызметті берушіге беріледі.
Шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған көрсетілетін қызметті беруші шағым келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған көрсетілетін қызметті беруші, егер ол үш жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге де әкімшілік әрекет қабылдаса, шағымды қарайтын органға шағым жібермеуге құқылы.
Егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.
ағзалардың (ағза бөлігінің) және
(немесе) тіндердің (тін бөлігінің)
қайтыс болғаннан кейінгі
донорлығына адамның тірі
кезінде ерік білдіруін беру және
бұл жөнінде жұбайын (зайыбын)
немесе жақын туыстарының
бірін хабардар ету Қағидаларға
1-қосымша
Нысан
Трансплантаттау мақсатында ағзалардың (ағза бөлігінің) және (немесе) тіндердің (тін бөлігінің) қайтыс болғаннан кейінгі донорлығынан тірі кезінде бас тартуды тіркеуге арналған өтініш
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.04.2023 № 64 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мен,___________________________________________________________
(адамның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Туған күні _____ "___" ___________________
ЖСН__________________________________________________________
_______________________________________________________________
(жеке басын куәландыратын құжаттың №, кіммен және қашан берілген)
Мен трансплантаттау мақсатында ағзалардың (ағза бөлігінің) және (немесе)
тіндердің(тін бөлігінің) қайтыс болғаннан кейінгі донорлығынан тірі кезімде бас
тартамын.
Дербес деректерімді енгізуге, жинауға, өңдеуге және сақтауға келісім беремін.
_____________________________________________________ /___________/
(адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
20______жылғы "___" ___________________
Қол қойылған күні
Нысан
Трансплантаттау мақсатында ағзалардың (ағза бөлігінің) және (немесе) тіндердің (тін бөлігінің) қайтыс болғаннан кейінгі донорлығынан тірі кезіндегі бас тартуды тіркеу туралы анықтама
Құрметті
_________________________________________________________________________
Сіздің трансплантаттау мақсатында ағзалардың (ағза бөлігінің) және (немесе) тіндердің
(тін бөлігінің) қайтыс болғаннан кейінгі донорлығынан тірі кезіндегі бас тарту туралы
өтінішіңіз тіркелді.
Тіркелген күні: 20____ жылғы "___" ____________.
Медициналық-санитариялық алғашқы көмек ұйым басшысының тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)
_____________________________________________ қолы /__________/
Медициналық-санитариялық
алғашқы көмек ұйымның мөрі
ағзалардың (ағза бөлігінің) және
(немесе) тіндердің (тін бөлігінің)
қайтыс болғаннан кейінгі
донорлығына адамның тірі
кезінде ерік білдіруін беру және
бұл жөнінде жұбайын (зайыбын)
немесе жақын туыстарының
бірін хабардар ету Қағидаларға
2-қосымша
Нысан
Трансплантаттау мақсатында ағзалардың (ағза бөлігінің) және (немесе) тіндердің (тін бөлігінің) қайтыс болғаннан кейінгі донорлығына келісімді тіркеуге арналған өтініш

Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 07.04.2023 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Заявление для регистрации прижизненного согласия на посмертное донорство
органов (части органа) и (или) тканей (части ткани) в целях трансплантации
Я, ___________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица)
Дата рождения "___" ____________ ___________
ИИН_______________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
(документ, удостоверяющий личность: номер, кем и когда выдан)
Выберите один из возможных вариантов:
1. Я подтверждаю, что в случае установленного факта моей смерти любые мои
внутренние органы и ткани могут быть изъяты для трансплантации (отметить нужное).
2. Можно забрать все органы, кроме указанных (отметить нужное):
сердце
печень
почки
поджелудочная железа
легкие
глазные яблоки
ткани (кожа, мышцы, хрящи, костная ткань, кровеносные сосуды).
Даю согласие на занесение, сбор, обработку и хранение моих персональных данных.
________________________________________________________
/____________________/
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица) подпись
"______"_______________20_____г.
Дата подписания
Форма
Справка о регистрации прижизненного согласия на
посмертное донорство органов (части органа) и (или)
тканей (части ткани) в целях трансплантации
Уважаемый (ая)____________________________________________________________
Ваше заявление о прижизненном согласии на посмертное донорство органов (части
органа) и (или) тканей (части ткани) в целях трансплантации зарегистрировано.
Дата регистрации: "___" ____________ 20______ года.
Фамилия, имя, отчество (при наличии) руководителя организации первичной медико-
санитарной помощи
_____________________________________________ подпись /__________/
Печать организации
первичной медико-санитарной помощи
Приложение 3
к правилам дачи прижизненного
волеизъявления человека на
посмертное донорство органов
(части органа) и (или) тканей
(части ткани) и уведомления
супруга (супруги) или одного из
близких родственников об этом
Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 07.04.2023 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Регистрация прижизненного отказа или согласия на посмертное донорство органов (части органа) и (или) тканей (части ткани) в целях трансплантации"
1
Наименование услугодателя
Медицинские организации, оказывающие первичную медико-санитарную помощь
2
Способы предоставления государственной услуги

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.04.2023 № 64 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мен,_____________________________________________________________
(адамның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Туған күні ___________ "_____" ________________
ЖСН_____________________________________________________________
_________________________________________________________________
(жеке басын куәландыратын құжаттың №, кіммен және қашан берілген)
Төмендегі мүмкін нұсқалардың біреуін таңдаңыз:
1. Менің қайтыс болғандығым туралы факті белгіленген жағдайда кез келген ішкі
ағзаларым және тіндерім трансплантаттау үшін алынуы мүмкін екенін растаймын
(керегін белгілеу).
2. Төмендегілерден басқа, барлық ағзаларымды алуға болады (керегін белгілеу):
жүрек ____________________________________________________________
бауыр ____________________________________________________________
бүйрек ___________________________________________________________
ұйқы безі _________________________________________________________
өкпе_____________________________________________________________
көз алмалары ______________________________________________________
тіндер (тері, бұлшық еттер, шеміршек, сүйек тіні, қан тамыры)
Менің дербес деректерімді енгізуге, жинауға, өңдеуге және сақтауға келісім беремін.
_________________________________________________ /______________/
(адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы ,
20____жылғы "____" _____________
Қол қойылған күні
Нысан
Трансплантаттау мақсатында ағзалардың (ағза бөлігінің) және (немесе) тіндердің (тін бөлігінің) қайтыс болғаннан кейінгі донорлығына тірі кезіндегі келісімді тіркеу туралы анықтама
Құрметті __________________________________________________________________
Сіздің трансплантаттау мақсатында ағзалардың (ағза бөлігінің) және (немесе) тіндердің
(тін бөлігінің) қайтыс болғаннан кейінгі донорлығынан тірі кезіндегі келісім туралы
өтінішіңіз тіркелді.
Тіркелген күні: 20______ жылғы "___" ____________.
Медициналық-санитариялық алғашқы көмек ұйым басшысының тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)
_____________________________________________ қолы /__________/
Медициналық-санитариялық
алғашқы көмек ұйымның мөрі
Ағзалардың (ағза бөлігінің)
және (немесе) тіндердің
(тін бөлігінің) қайтыс болғаннан
кейінгі донорлығына адамның
тірі кезінде ерік білдіруін
беру және бұл жөнінде жұбайын
(зайыбын) немесе жақын
туыстарының бірін хабардар
ету қағидаларға
3-қосымша
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.04.2023 № 64 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Трансплантаттау мақсатында ағзалардың (ағза бөлігінің) және (немесе) тіндердің (тін бөлігінің) қайтыс болғаннан кейінгі донорлығынан тірі кезінде бас тарту немесе келісім алуды тіркеу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Медициналық - санитариялық алғашқы көмек көрсететін медициналық ұйымы.
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері

1) Медицинские организации, оказывающие первичную медико-санитарную помощь;
2) веб-портал "электронного правительства".
3
Срок оказания государственной услуги
1) через услугодателя срок оказания – в течение 1 (одного) рабочего дня;
2) через портал – максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов – не более 15 (пятнадцати) минут;
Максимально допустимое время обслуживания услугополучателя через портал – 30 (тридцать) минут
Максимально допустимое время обслуживания услугополучателя через услугодателя – 1 (один) рабочий день.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная) /бумажная.
5
Результат оказания государственной услуги
Справка о регистрации прижизненного отказа на посмертное донорство органов (части органа) и (или) тканей (части ткани) по форме согласно приложению 1 к настоящей государственной услуге;
справка о регистрации прижизненного согласия на посмертное донорство органов (части органа) и (или) тканей (части ткани) по форме согласно приложению 2 к настоящей государственной услуге.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается физическим лицам бесплатно.
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации
1) услугодатель – с понедельника по пятницу с 8.00 до 20.00 часов без перерыва, в субботу с 9.00 до 14.00 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
2) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Услугодателю:
1) документ, удостоверяющий личность, либо электронный документ из сервиса цифровых документов для идентификации личности при непосредственном обращении к услугодателю;
2) заявление по формам, согласно приложениям 1, 2 к настоящим Правилам.
На портал:
1) заявление в форме электронного запроса.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;

1) Мемлекеттік қызметті медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін медициналық ұйымдар;
2) "электрондық үкімет" веб - порталы
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
1) көрсетілетін қызметті беруші арқылы көрсету мерзімі 1 (бір) жұмыс күні ішінде;
2) портал арқылы-құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты 15 (он бес) минуттан аспайды;
Көрсетілетін қызметті алушыға портал арқылы қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты 30 (отыз) минут
Көрсетілетін қызметті беруші арқылы көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты 1 (бір) жұмыс күні.
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған) /қағаз түрінде.
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Осы мемлекеттік көрсетілетін қызметке 1– қосымшаға сәйкес нысан бойынша ағзалардың (ағза бөлігінің) және (немесе) тіндердің (тін бөлігінің) қайтыс болғаннан кейінгі донорлығынан тірі кезінде бас тартуды тіркеу туралы анықтама;
Осы мемлекеттік қызметке 2– қосымшаға сәйкес нысан бойынша ағзалардың (ағза бөлігінің) және (немесе) тіндердің (тін бөлігінің) қайтыс болғаннан кейінгі донорлығына тірі кезінде келісімді тіркеу туралы анықтама.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде қызмет алушыдан алынатын ақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет жеке тұлғаларға тегін көрсетіледі.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигін
1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбі-жұма аралығында үзіліссіз сағат 8.00 - ден 20.00 - ге дейін, сенбі күні сағат 9.00 - ден 14.00 - ге дейін.
Мемлекеттік қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз кезек күту тәртібімен көрсетіледі.
2) портал арқылы – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Көрсетілетін қызметті берушіге:
1) көрсетілетін қызметті берушіге тікелей жүгінген кезде жеке басын куәландыратын құжат не жеке басын сәйкестендіру үшін цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат;
2) осы Қағидаларға 1, 2 – қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша өтініш.
Порталға:
1) электрондық сұрау салу нысанындағы өтініш.
9
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздерді
1) мемлекеттік қызметті алу үшін қызмет алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда көрсетілген деректердің (мәліметтің) дәйексіздігінің анықталуы;

2) отсутствие прикрепления к данной медицинской организации первичной медико-санитарной помощи.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи услугополучателя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Для лиц с ограниченными физическими возможностями наличие пандуса, кнопки вызова, тактильной дорожки для слепых и слабовидящих, зала ожидания, стойки с образцами документов.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в справочных службах услугодателя, а также Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Приложение 4
к правилам дачи прижизненного
волеизъявления человека на
посмертное донорство органов
(части органа) и (или) тканей
(части ткани) и уведомления
супруга (супруги) или одного из
близких родственников об этом
Форма
Расписка о согласии или отказе на изъятие органов (части органа) и (или)
тканей (части ткани) в целях трансплантации
Я, __________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица)
ИИН______________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(№, дата выдачи документа, удостоверяющего личность, кем и когда выдан)
Я даю согласие/отказываюсь (подчеркнуть нужное) на изъятие органов у умершего супруга
(супруги), близкого родственника
____________________________________________________________________________
(указать степень родства, фамилия, имя, отчество (при наличии) умершего)
с целью трансплантации.
_______________________________________________________________/_____________/
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица)       подпись
"____" _____________ 20______г. Дата подписания
Приложение 2 к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 21 декабря 2020 года
№ ҚР ДСМ-308/2020
Перечень утративших силу некоторых приказов Министерства здравоохранения Республики Казахстан
1. Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 18 мая 2015 года № 360 "Об утверждении Правил прижизненного добровольного пожертвования тканей (части ткани) и (или) органов (части органов) после смерти в целях трансплантации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11381, опубликован 30 июня 2015 года в Информационно-правовой системе "Әділет").

2) нақты медициналық - санитариялық алғашқы көмек ұйымына бекітілмеуі.
10
Оның ішінде, электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктері есепке алынған өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының порталда тіркелген ұялы байланыстың абоненттік нөмірі арқылы мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал хабарламасына жауап ретінде бір реттік пароль беру немесе қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ болған жағдайда Мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
Дене мүмкіндіктері шектеулі адамдар үшін пандус, шақыру түймесі, зағиптар мен нашар көретіндерге арналған тактильді жол, күту залы, құжаттар үлгілері бар тағандар болуы тиіс.
Көрсетілетін қызметті алушының көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтерінде, сондай-ақ "1414", 8-800-080-7777 Бірыңғай байланыс - орталығында мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алуға мүмкіндігі бар.
ағзалардың (ағза бөлігінің) және
(немесе) тіндердің (тін бөлігінің)
қайтыс болғаннан кейінгі
донорлығына адамның тірі
кезінде ерік білдіруін беру және
бұл жөнінде жұбайын (зайыбын)
немесе жақын туыстарының
бірін хабардар ету Қағидаларға
4-қосымша
Нысан
Трансплантаттау мақсатында ағзаларды (ағза бөлігін) және (немесе) тіндерді (тін бөлігін) алуға келісім/бас тарту туралы қолхат
Мен,_________________________________________________________________
(адамның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
ЖСН_________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(жеке басын куәландыратын құжаттың №, кіммен және қашан берілген)
Мен қайтыс болған туысым
_____________________________________________________________________
(туыстық дәрежесін, қайтыс болған адамның тегін, атын, әкесінің атын көрсету)
ағзаларын трансплантаттау мақсатында алуға келісім беремін/бас тартамын
(астын сызу).
_____________________________________________________ /___________/
(адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)             қолы
20______жылғы "___" _____________
Қол қойылған күні
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 21 декабря 2020 года
№ ҚР ДСМ-308/2020 бұйрыққа
2 қосымша
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Қайтыс болғаннан кейін тіндерді (тіннің бөлігін) және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөлігін) транспланттау мақсатында оларды тірі кезінде ерікті түрде беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 18 мамырдағы № 360 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11381 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 30 маусымда жарияланған).

2. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 1 февраля 2018 года № 43 "О внесении изменения в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 18 мая 2015 года № 360 "Об утверждении Правил прижизненного добровольного пожертвования тканей (части ткани) и (или) органов (части органов) после смерти в целях трансплантации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16411, опубликован 3 апреля 2018 года в Эталонном контрольном банке НПА РК в электронном виде).
3. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 мая 2020 года № ҚР ДСМ-50/2020 "О внесении изменения в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 18 мая 2015 года № 360 "Об утверждении Правил прижизненного добровольного пожертвования тканей (части ткани) и (или) органов (части органов) после смерти в целях трансплантации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20662, опубликован 20 мая 2020 года в Эталонном контрольном банке НПА РК в электронном виде).

2. "Қайтыс болғаннан кейін тіндерді (тіннің бөлігін) және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөлігін) транспланттау мақсатында оларды тірі кезінде ерікті түрде беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 18 мамырдағы № 360 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2018 жылғы 1 ақпандағы № 43 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16411 болып тіркелген, ҚР НҚА Эталондық бақылау банкінде 2018 жылғы 3 сәуірде электрондық түрде жарияланған).
3. "Қайтыс болғаннан кейін тіндерді (тіннің бөлігін) және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөлігін) транспланттау мақсатында оларды тірі кезінде ерікті түрде беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 18 мамырдағы № 360 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 18 мамырдағы № ҚР ДСМ-50/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20662 болып тіркелген, ҚР НҚА Эталондық бақылау банкінде 2020 жылғы 20 мамырда электрондық түрде жарияланған).