Об утверждении требований, предъявляемых к состоянию здоровья лиц для прохождения службы в государственной авиации Республики Казахстан
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 22 декабря 2020 года № 721. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 декабря 2020 года № 21860
В соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 11 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые требования, предъявляемые к состоянию здоровья лиц для прохождения службы в государственной авиации Республики Казахстан.
2. Признать утратившим силу приказ Министра обороны Республики Казахстан от 28 декабря 2009 года № 499дсп "Об утверждении требований, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в государственной авиации Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6032).
3. Главному военно-медицинскому управлению Вооруженных Сил Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Министра обороны Республики Казахстан, курирующего вопросы медицинского обеспечения.
5. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
Н. Ермекбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
Утверждены
приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 22 декабря 2020 года № 721
Требования, предъявляемые к состоянию здоровья лиц для прохождения службы в государственной авиации Республики Казахстан
1. Требования, предъявляемые к состоянию здоровья лиц для прохождения службы в государственной авиации Республики Казахстан (далее – Требования) определяют:

Қазақстан Республикасының мемлекеттік авиациясында қызмет өткеру үшін адамдардың денсаулық жағдайына қойылатын талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2020 жылғы 22 желтоқсандағы № 721 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21860 болып тіркелді
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2020 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасы Кодексінің 11-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының мемлекеттік авиациясында қызмет өткеру үшін адамдардың денсаулық жағдайына қойылатын талаптар бекітілсін.
2. "Қазақстан Республикасының мемлекеттік авиациясында қызмет ету үшін адамдар денсаулық жағдайының сәйкес келуіне қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2009 жылғы 29 желтоқсандағы № 499 қбп бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6032 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Бас әскери-медициналық басқармасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің медициналық қамтамасыз ету мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
6. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
Н. Ермекбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2020 жылғы 22 желтоқсандағы
№ 721 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының мемлекеттік авиациясында қызмет өткеру үшін адамдардың денсаулық жағдайына қойылатын талаптар
1. Қазақстан Республикасының мемлекеттік авиациясында қызмет өткеру үшін адамдардың денсаулық жағдайына қойылатын талаптар (бұдан әрі – Талаптар) мыналарды:

1) по состоянию здоровья степени годности военнослужащих и граждан, пребывающих в запасе, к летной работе;
2) по состоянию здоровья и физическому развитию степени годности граждан и военнослужащих, поступающих в военные учебные заведения по подготовке авиационного персонала к поступлению на летные специальности военного учебного заведения по подготовке авиационного персонала, а также курсантов, обучающихся на летных специальностях военного учебного заведения по подготовке авиационного персонала (далее – курсанты) к летному обучению;
3) по состоянию здоровья степени годности военнослужащих к руководству и управлению полетами, управлению беспилотными летательными аппаратами, выполнению полетных заданий на борту воздушного судна, годности к парашютным прыжкам и полетам на планерах и других легких воздушных судах.
2. Требования, предъявляемые к состоянию здоровья граждан, курсантов и военнослужащих для прохождения службы в государственной авиации Республики Казахстан определены в приложении 1 к настоящим Требованиям.
3. Требования к состоянию здоровья граждан, курсантов и военнослужащих предъявляются по следующим графам:
1) графа I – граждане и военнослужащие, поступающие на летные специальности военного учебного заведения по подготовке авиационного персонала (далее – кандидаты) и курсанты до начала летной практики;
2) графа II – курсанты с началом летной практики вне зависимости от специальности обучения, летчики и штурманы, летающие на самолетах-истребителях, штурмовиках, истребителях-бомбардировщиках;
3) графа III – летчики и штурманы, летающие на самолетах-бомбардировщиках, самолетах-заправщиках;
4) графа IV – летчики и штурманы, летающие на транспортных и поршневых самолетах;
5) графа V – летчики и штурманы, летающие на всех типах вертолетов;
6) графа VI – прочие члены летных экипажей (бортинженеры, борттехники, бортрадисты, бортмеханики, бортовые операторы, стрелки и другие бортовые специалисты), военнослужащие, выполняющие полетные задания на борту воздушного судна, парашютисты, планеристы и воздухоплаватели;
7) графа VII – военнослужащие, осуществляющие руководство и управление полетами, операторы воздушного движения (далее – руководитель полетов), операторы беспилотных летательных аппаратов.
4. Графы требований, предъявляемые к состоянию здоровья граждан, курсантов и военнослужащих для прохождения службы в государственной авиации Республики Казахстан (далее – Требования по графам) изложены по классам болезней в соответствии с международной классификацией болезней 10-го пересмотра (далее – МКБ-10), в виде пунктов, подпунктов с наименованиями заболеваний, увечий (ранений, травм, контузий).

1) әскери қызметшілер мен запастағы азаматтардың денсаулық жағдайы бойынша ұшу жұмысына жарамдылық дәрежесін;
2) авиациялық персоналды даярлау бойынша әскери оқу орындарына түсетін азаматтар мен әскери қызметшілердің денсаулық жағдайы мен дене бітімінің дамуы дәрежесі бойынша авиациялық персоналды даярлау бойынша әскери оқу орнының ұшқыш мамандықтарына түсуге, сондай-ақ авиациялық персоналды даярлау бойынша әскери оқу орнының ұшқыш мамандықтарында оқитын курсанттардың (бұдан әрі – курсанттар) ұшуға оқытып-үйретуге жарамдылық дәрежесін;
3) әскери қызметшілердің денсаулық жағдайы бойынша ұшуларға басшылық жасауға және басқаруға, ұшқышсыз ұшу аппараттарын басқаруға, әуе кемесінің бортында ұшу тапсырмаларын орындауға, парашютпен секіруге және планерлерде және басқа да жеңіл әуе кемелерінде ұшуға жарамдылық дәрежесін айқындайды.
2. Қазақстан Республикасының мемлекеттік авиациясында қызмет өткеру үшін азаматтардың, курсанттардың және әскери қызметшілердің денсаулық жағдайына қойылатын талаптар осы талаптарға 1-қосымшада айқындалған.
3. Азаматтардың, курсанттардың және әскери қызметшілердің денсаулық жағдайына қойылатын талаптар мынадай бағандар бойынша қойылады:
1) I баған – авиациялық персоналды даярлау бойынша әскери оқу орнының ұшқыш мамандықтарына түсетін азаматтар мен әскери қызметшілер (бұдан әрі – кандидаттар) және ұшу тәжірибесі басталғанға дейінгі курсанттар;
2) II баған – оқитын мамандығына қарамастан ұшу тәжірибесі басталысымен курсанттар, жойғыш ұшақтарда, шабуылдаушы ұшақтарда, бомбалаушы-жойғыш ұшақтарда ұшатын ұшқыштар мен штурмандар;
3) III баған – бомбалаушы ұшақтарда, отын құюшы ұшақтарда ұшатын ұшқыштар мен штурмандар;
4) IV баған – көліктік және поршеньдік ұшақтарда ұшатын ұшқыштар мен штурмандар;
5) V баған – тікұшақтардың барлық типтерінде ұшатын ұшқыштар мен штурмандар;
6) VI баған – ұшқыштар экипаждарының өзге де мүшелері (бортинженерлер, борттехникалары, бортрадистер, бортмеханиктер, борт операторлары, атқыштар және басқа да борт мамандары), әуе кемесінің бортында ұшу тапсырмаларын орындайтын әскери қызметшілер, парашютшілер, планершілер және әуеде қалықтап ұшушылар;
7) VII баған – ұшуларды басшылық жасауды және басқаруды жүзеге асыратын әскери қызметшілер, әуе қозғалысының операторлары (бұдан әрі – ұшу жетекшісі), ұшқышсыз ұшу аппараттарының операторлары.
4. Қазақстан Республикасының мемлекеттік авиациясында қызмет өткеру үшін азаматтардың, курсанттардың және әскери қызметшілердің денсаулық жағдайына қойылатын талаптардың бағандары (бұдан әрі – бағандар бойынша талаптар) 10-қайта қараудың аурулардың халықаралық жіктемесіне (бұдан әрі – АХЖ-10) сәйкес аурулар, мертігулер (жаралану, жарақаттану, контузия) атауымен тармақтар, тармақшалар түрінде аурулар топтары бойынша мазмұндалған.

5. Пояснения к применению пунктов и подпунктов требований, предъявляемые к состоянию здоровья граждан, курсантов и военнослужащих для прохождения службы в государственной авиации Республики Казахстан по графам определены в приложении 2 к настоящим Требованиям.
6. Требования к состоянию здоровья освидетельствуемых при поступлении в военные учебные заведения (далее – ВУЗ), реализующие образовательные программы послевузовского образования (по летным специальностям), при восстановлении на летную работу (руководству полетами), а также при призыве на воинские сборы или в учетных целях предъявляются по графам II-VII в зависимости от специальности и рода авиации.
Приложение 1
к Требованиям, предъявляемым
к состоянию здоровья лиц для
прохождения службы в
государственной авиации
Республики Казахстан
Требования, предъявляемые к состоянию здоровья граждан, курсантов и военнослужащих для прохождения службы в государственной авиации Республики Казахстан
Пункт
Наименование заболеваний, увечий (ранений, травм, контузий), коды по МКБ-10, подпункты
I
графа
II
графа
III
графа
IV
графа
V
графа
VI
графа
VII
графа
Глава 1. Инфекционные и паразитарные заболевания
1
Некоторые инфекционные и паразитарные болезни (А00-А09, А20-А28, А31-А49, А90-А99, В00-В09, В25-В34, В50-В64, В65-В83, В85-В89, В99)
1) не поддающиеся или трудно поддающиеся лечению
не годны
2) временные функциональные расстройства после острых инфекционных и паразитарных болезней
не годны
отпуск, освобождение от полетов с исполнением других обязанностей воинской службы, полное освобождение от исполнения обязанностей воинской службы
2
Туберкулез (А15-А19, кроме А17)
1) активный, любой локализации, в период основного курса лечения, клинически излеченный
не годны
2) неактивный, любой локализации, при отсутствии признаков активности в течении 3 лет и более
не годны
индивидуальная оценка (далее – ИНД)
3
Лепра (А30)
не годны
4
Болезнь, вызываемая вирусом иммунодефицита человека (ВИЧ): больные СПИД, ВИЧ-инфицированные (В20-В24)
не годны
5
Сифилис и другие инфекции, передающиеся преимущественно половым путем (А50-А64, А65-А69, А70-А74)
1) сифилис
не годны
2) гонорея и другие венерические болезни (мягкий шанкр, лимфатическая гранулема, паховая гранулема, негонококковые уретриты)
Кандидаты не годны. Остальным после завершения лечения – годны
6
Микозы (В35-В49)
1) глубокие микозы, дерматофитии распространенные, часто рецидивирующие, затрудняющие ношение военной или летной формы, обуви и использование специального снаряжения
не годны
2) поверхностные микозы, дерматофитии ограниченные, редко рецидивирующие, не затрудняющие ношение военной или летной формы, обуви и использование специального снаряжения
не годны
ИНД
годны

5. Бағандар бойынша Қазақстан Республикасының мемлекеттік авиациясында қызмет өткеру үшін азаматтардың, курсанттардың және әскери қызметшілердің денсаулық жағдайына қойылатын талаптардың тармақтары мен тармақшаларын қолданылуына түсіндірмелер осы талаптарға 2-қосымшада айқындалған.
6. Жоғары білімнен кейінгі білім білім беру бағдарламаларын (ұшқыш мамандықтары бойынша) іске асыратын әскери оқу орындарына (бұдан әрі – ӘОО) түсу кезінде, ұшу жұмысына (ұшуларды басшылық жасауға) қайта қабылдану кезінде, сондай-ақ әскери жиындарға немесе есепке алу мақсатында шақыру кезінде куәландырушылардың денсаулық жағдайына қойылатын талаптар авиациялық мамандыққа және тегіне байланысты ІІ-VІІ бағандар бойынша қойылады.
Қазақстан Республикасының
мемлекеттік авиациясында
қызмет өткеру үшін адамдардың
денсаулық жағдайына
қойылатын талаптарға
1-қосымша
Қазақстан Республикасының мемлекеттік авиациясында қызмет өткеру үшін азаматтардың, курсанттардың және әскери қызметшілердің денсаулық жағдайына қойылатын талаптар
Тармақ
Аурулар, мертігу (жаралану, жарақаттану, контузия) атауы, АХЖ-10 бойынша кодтары, тармақшалары
І
баған
ІІ
баған
ІІІ
баған
ІV
баған
V
баған
баған
VІІ
баған
1-тарау. Инфекциялық және паразитарлық аурулар
1
Кейбір инфекциялық және паразитарлық аурулар (А00-А09, А20-А28, А31-А49, А90-А99, В00-В09, В25-В34, В50-В64, В65-В83, В85-В89, В99)
1) емдеуге келмейтін немесе емделуі қиын
жарамсыз
2) жіті инфекциялық және паразитарлық аурулардан кейін уақытша функционалдық бұзылулар
жарамсыз
демалыс, әскери қызметтің басқа да міндеттерін орындаумен ұшудан босату, әскери қызмет міндеттерін орындаудан толық босату
2
Туберкулез (А15-А19, А17 басқа)
1) кез келген жердегі белсенді, негізгі емдеу курсы кезеңінде, клиникалық емделген
жарамсыз
2) 3 жыл ішінде және одан артық белсенділік белгілері болмаған кезде кез келген жердегі, белсенді емес
жарамсыз
дербес бағалау (бұдан әрі – ДЕРБ)
3
Алапес (А30)
жарамсыз
4
Адамның иммун тапшылығы вирусын тудыратын ауру (АИТВ): ЖИТС-пен ауыратындар, АИТВ жұқтырғандар (В20-В24)
жарамсыз
5
Мерез және негізінен жыныс жолымен берілетін басқа да инфекциялар (А50-А64, А65-А69, А70-А74)
1) мерез
жарамсыз
2) соз және басқа да венерологиялық аурулар (жұмсақ шанкр, лимфалық гранулема, шап гранулемасы, гонококкты емес уретриттер)
Кандидаттар жарамсыз. Қалғандары емдеу аяқталғаннан кейін – жарамды
6
Микоз (В35-В49)
1) әскери немесе ұшқыш киім нысанын, аяқ киімді киюге және арнайы керек-жарақты пайдалануға қиындық келтіретін терең микоздар, жиі қайталанатын, кең таралған дерматофитиялар
жарамсыз
2) әскери немесе ұшқыш киім нысанын, аяқ киімді киюге және арнайы керек-жарақты пайдалануға қиындық келтірмейтін үстірт микоздардың, сирек қайталанатын, шектеулі дерматофитиялар
жарамсыз
ДЕРБ
жарамды

Глава 2. Новообразования
7
Злокачественные новообразования любой локализации, независимо от радикальности лечения (С00-С97, D00-D09, D37-D48)
не годны
8
Доброкачественные новообразования (D10-D36)
1) при нарушении функции органа и (или) при затруднении ношения военной или летной формы, обуви и использования специального снаряжения
не годны
2) без нарушения функции органа и не затрудняющие ношение военной или летной формы, обуви и использования специального снаряжения
не годны
ИНД
годны
3) временные функциональные расстройства после хирургического лечения
Кандидаты не годны. Остальным – отпуск, освобождение от полетов с исполнением других обязанностей воинской службы, полное освобождение от исполнения обязанностей воинской службы
Глава 3. Болезни крови и кроветворных органов и отдельные нарушения, вовлекающие иммунный механизм
9
Болезни крови, кроветворных органов и отдельные нарушения вовлекающие иммунный механизм (D50-D89, кроме D86)
не годны
Глава 4. Болезни эндокринной системы, расстройства питания и нарушения обмена веществ
10
Другие формы нетоксического зоба (E04)
1) нарушающий функцию близлежащих органов и (или) затрудняющий ношение летной формы и специального снаряжения
не годны
2) не нарушающий функцию близлежащих органов и не затрудняющий ношение летной формы и использование специального снаряжения
не годны
ИНД
годны
3) временные функциональные расстройства после хирургического лечения
не годны
отпуск по болезни, освобождение от полетов с исполнением других обязанностей воинской службы
11
Другие болезни щитовидной железы, других эндокринных желез, расстройства питания, нарушения обмена веществ (E00-E90)
1) с нарушением функции;
ожирение III-IV степени;
недостаточность питания
не годны
2) без нарушения функции; ожирение II степени
не годны
ИНД
3) ожирение I степени;
пониженное питание
не годны
ИНД
годны
Глава 5. Психические расстройства и расстройства поведения
12
Органические психические расстройства вследствие повреждения или дисфункции головного мозга (F00-F09)
не годны
13
Шизофрения, шизотипические и бредовые расстройства, расстройства настроения (аффективные расстройства) и другие эндогенные психотические расстройства (F20-F29, F30-F39)
не годны
14
Симптоматические психические расстройства и другие психические расстройства экзогенной этиологии (F00-F09)
1) при резко выраженных стойких психических нарушениях;
при наличии умеренно выраженного, длительного астенического состояния, патологических изменений личности и органического поражения центральной нервной системы (далее – ЦНС)
не годны
2) при наличии умеренно выраженного, затянувшегося астенического состояния
не годны
отпуск по болезни с последующим медицинским освидетельствованием

2-тарау. Жаңа өскіндер
7
Радикалды емдеуге қарамастан, кез келген жердегі қатерлі жаңа ісіктер (С00-С97, D00-D09, D37-D48)
жарамсыз
8
Қатерсіз ісіктер (D10-D36)
1) ағза функциясы бұзылған кезде және (немесе) әскери немесе ұшқыш киім нысанын, аяқ киімді киюге және арнайы керек-жарақты пайдалануға қиындық келтіретін кезде
жарамсыз
2) ағза функциясы бұзылуынсыз және әскери немесе ұшқыш киім нысанын, аяқ киімді киюге және арнайы керек-жарақты пайдалануға қиындық келтірмейтін
жарамсыз
ДЕРБ
жарамсыз
3) хирургиялық емдеуден кейінгі уақытша функционалдық бұзылулар
Кандидаттар жарамсыз. Қалғандарына – демалыс, әскери қызметтің басқа да міндеттерін орындаумен ұшудан босату, әскери қызмет міндеттерін орындаудан толық босату
3-тарау. Қан және қан түзетін ағза аурулары және иммундық механизмді қамтитын жеке бұзылулар
9
Қан және қан түзетін ағза аурулары және иммундық механизмді қамтитын жеке бұзылулар (D50-D89, D86 басқа)
жарамсыз
4-тарау. Эндокринді жүйе аурулары, тамақтанудың және зат алмасудың бұзылуы
10
Уытты емес зобтың басқа да нысандар (E04)
1) жақын жатқан ағзалар функциясын бұзатын және ұшқыш киім нысанын киюге және арнайы керек-жарақты пайдалануға қиындық келтіретін
жарамсыз
2) жақын жатқан ағзалар функциясын бұзатын және ұшқыш киім нысанын киюге және арнайы керек-жарақты пайдалануға қиындық келтірмейтін
жарамсыз
ДЕРБ
жарамды
3) хирургиялық емдеуден кейін уақытша функционалдық бұзылулар
жарамсыз
Науқастануы бойынша демалыс немесе әскери қызметтің басқа да міндеттерін орындаумен ұшудан босату
11
Қалқанша бездің, басқа да эндокринді бездердің басқа да аурулары, тамақтанудың, бұзылуы, зат алмасудың бұзылуы (Е00-Е90)
1) функциясы бұзылған;
ІІІ-ІV дәрежелі семіздік;
тамақтанудың жетіспеушілігі
жарамсыз
2) функциясы бұзылмаған;
ІІ дәрежелі семіздік
жарамсыз
ДЕРБ
3) І дәрежелі семіздік;
аз тамақтану
жарамсыз
ДЕРБ
жарамды
5-тарау. Психикалық бұзылулар және мінез-құлықтың бұзылуы
12
Бас миының зақымдануы немесе дисфункциясы салдарынан органикалық, психикалық бұзылулар (F00-F09)
жарамсыз
13
Шизофрения, шизотиптік және сандырақтық бұзылулар, көңіл-күйдің бұзылуы (аффективті бұзылулар) және басқа да эндогенді психикалық бұзылулар (F20-F29, F30-F39)
жарамсыз
14
Симптомдық психикалық бұзылулар және басқа да экзогенді этиологиялық психикалық бұзылулар (F00-F09)
1) кенеттен айқын көрінген тұрақты психикалық бұзылулар кезінде;
орташа айқын көрінген, ұзақ астениялық жай-күйі, жеке тұлғаның патологиялық өзгерістері мен орталық нерв жүйесінің (бұдан әрі – ОНЖ) органикалық зақымдануы болған кезде
жарамсыз
2) орташа айқын көрінген ұзаққа созылған астениялық жай-күй болған кезде
жарамсыз
кезекті медициналық куәландырумен науқастануы бойынша демалыс

3) при наличии незначительно выраженного и кратковременного астенического состояния после острого заболевания, закончившийся выздоровлением
не годны
ИНД,
курсанты – не годны
годны
15
Невротические, связанные со стрессом и соматоформные расстройства, поведенческие синдромы, связанные с физиологическими нарушениями и физическими факторами (F40-F48, F50-F59, F95)
1) при резких и умеренно выраженных, стойких, длительных или повторных болезненных проявлениях
не годны
2) при незначительно выраженных и кратковременных болезненных проявлениях, закончившихся выздоровлением
не годны
ИНД,
курсанты – не годны
годны
16
Расстройства личности и поведения (F60-F69, F90-F98, кроме F95, F98.0, F98.5)
1) резко или умеренно выраженные, со склонностью к повторным длительным декомпенсациям, неустойчивой компенсацией или патологическими реакциями
не годны
2) расстройства поведения со стойкой компенсацией личностных реакций
не годны
ИНД,
курсанты – не годны
17
Психические расстройства и расстройства поведения, связанные с употреблением психоактивных веществ (F10-F19)
не годны
Глава 6. Болезни нервной системы
18
Воспалительные, демиелинизирующие болезни ЦНС и их последствия, туберкулез нервной системы, вирусные инфекции ЦНС (А17, А80-А89, G00-G09, G35-G37)
1) при нарушении функции или прогрессирующем течении
не годны
2) при незначительных остаточных явлениях или при наличии объективных данных без нарушения функции ЦНС
не годны
ИНД,
курсанты – не годны
19
Травмы головного, спинного мозга и их последствия. Последствия поражений ЦНС от воздействия внешних факторов (Т90, Т91.3, Т98.1)
1) со значительным или умеренным нарушением функции ЦНС
не годны
2) при наличии объективных данных без нарушения функции ЦНС
не годны
ИНД
годны
20
Сосудистые заболевания головного и спинного мозга (G45, G46, I60-I69, R55)
1) с выраженной очаговой симптоматикой, нарушением функции любой степени или признаками прогрессирующего ухудшения мозгового кровообращения
не годны
2) начальные явления при отсутствии клинических признаков недостаточности мозгового кровообращения
не годны
ИНД,
курсанты – не годны
годны
3) острые нервно-сосудистые расстройства типа обморока или коллапса (синкопальное состояние)
не годны
ИНД,
курсанты – не годны
21
Органические, наследственно-дегенеративные болезни ЦНС и нервно-мышечные заболевания (G10-G13, G20-G26, G30-G32, G70-G73, G80-G83, G90-G99, Q00-Q07)
не годны
22
Болезни периферической нервной системы (G50-G59, G60-G64)
1) со значительным или умеренным нарушением функции
не годны
2) с незначительным нарушением функции или при наличии объективных данных без нарушения функции
не годны
ИНД
годны
23

3) жіті аурудан кейін сауығумен аяқталған шамалы айқын көрінген және қысқа мерзімді астениялық жай-күй болған кезде
жарамсыз
ДЕРБ,
курсанттар – жарамсыз
жарамды
15
Невротикалық, күйзеліспен байланысты және соматоформдық бұзылулар, физиологиялық бұзылулар мен физикалық факторларға байланысты мінез-құлық синдромдары (F40-F48, F50-F59, F95)
1) кенеттен және орташа айқын көрінген, тұрақты, ұзақ немесе қайталанған ауырсыну белгілері кезінде
жарамсыз
2) сауығумен аяқталған шамалы айқын көрінген және қысқа мерзімді ауырсыну белгілері кезінде
жарамсыз
ДЕРБ,
курсанттар – жарамсыз
жарамды
16
Жеке тұлғаның және мінез-құлықтың бұзылулары (F60-F69, F90-F98, басқа F95, F98.0, F98.5)
1) кенеттен немесе орташа айқын көрінген, қайталанған ұзақ декомпенсацияға, тұрақсыз декомпенсацияға бейім немесе патологиялық реакциялармен көрінген
жарамсыз
2) жеке тұлғалық реакциялардың тұрақты компенсациясымен мінез-құлық бұзылулары
жарамсыз
ДЕРБ,
курсанттар – жарамсыз
17
Психикалық белсенді заттарды тұтынумен байланысты психикалық бұзылулар және мінез-құлық бұзылулары (F10-F19)
жарамсыз
6-тарау. Нерв жүйесінің аурулары
18
ОНЖ-ның қабыну, демиелиндену аурулары және олардың салдары, нерв жүйесінің туберкулезі, ОНЖ-ның вирустық инфекциялар (А17, А80-А89, G00-G09, G35-G37)
1) функциясының бұзылуы немесе үдемелі түрде өту кезінде
жарамсыз
2) объективті деректер болған кезде шамалы қалдықты құбылыстар кезінде немесе ОНЖ функциясының бұзылуынсыз
жарамсыз
ДЕРБ,
курсанттар – жарамсыз
19
Бас миының және жұлынның жарақаттары және олардың салдары. ОНЖ-ның сыртқы факторлардың әсер етуінен зақымдануының салдары (Т90,Т91.3, Т98.1)
1) ОНЖ функциясының елеулі немесе орташа бұзылуымен
жарамсыз
2) объективті деректер болған кезде ОНЖ функциясының бұзылуынсыз
жарамсыз
ДЕРБ
жарамды
20
Бас миының және жұлынның қан тамыры аурулар (G45-G46, І60-І69,R55)
1) айқын көрінген ошақтық симптомымен, функциясының кез келген дәрежеде бұзылуымен немесе ми-қан айналымының үдемелі нашарлау белгісімен
жарамсыз
2) ми-қан айналымы жеткіліксіздігінің клиникалық белгілері болмаған кездегі бастапқы құбылыстар
жарамсыз
ДЕРБ,
курсанттар – жарамсыз
жарамды
3) талу немесе коллапс (синкопальдық жай-күй) түріндегі жіті нерв-қан тамырлы бұзылулар
жарамсыз
ДЕРБ,
курсанттар – жарамсыз
21
ОНЖ-ның органикалық, тұқым қуалаушы-дегенеративтік аурулары және нерв-бұлшықет аурулары (G10-G13, G20-G26, G30-G32, G70-G73, G80-G83, G90-G99, Q00-Q07)
жарамсыз
22
Перифериялық нерв жүйесінің аурулар (G50-G59, G60-G64)
1) функциясының елеулі немесе орташа бұзылуымен
жарамсыз
2) объективті деректер болған кезде функциясының шамалы бұзылуымен немесе функциясының бұзылуынсыз
жарамсыз
ДЕРБ
жарамды
23

Травмы периферических нервов и их последствия (T90.3, T92.4, T93.4)
1) со значительным или умеренным нарушением функции
не годны
2) с незначительным нарушением функции или при наличии объективных данных без нарушения функции
не годны
ИНД,
курсанты – не годны
годны
24
Эпизодические и пароксизмальные расстройства (G40-G47, кроме G45, G46)
1) с выраженными клиническими проявлениями
не годны
2) без выраженных клинических проявлений
не годны
ИНД
25
Временные функциональные расстройства центральной или периферической нервной системы после острого заболевания, обострения хронического заболевания, травмы или хирургического лечения
не годны
отпуск, освобождение от полетов с исполнением других обязанностей воинской службы, полное освобождение от исполнения обязанностей воинской службы
Глава 7. Болезни глаза и его придаточного аппарата
26
Болезни и последствия травм и ожогов век, слезных путей, глазницы, конъюнктивы (Н00-Н06, Н10-Н13, Q10, Т90.4)
1) выраженные или умеренно выраженные анатомические изменения или недостатки положения век, слезных путей, глазницы или конъюнктивы со значительным или умеренным нарушением зрительных или двигательных функций на одном или обоих глазах
не годны
2) незначительно выраженные анатомические изменения или недостатки положения век, слезных путей, глазницы или конъюнктивы на одном или обоих глазах;
незначительно выраженные заболевания век, слезных путей, глазницы или конъюнктивы на одном или обоих глазах
не годны
ИНД
годны
27
Болезни и последствия травм и ожогов склеры, роговицы, радужной оболочки, цилиарного тела, хрусталика, сосудистой оболочки, сетчатки, стекловидного тела, глазного яблока, зрительного нерва (Н15-Н22, Н25-Н28, Н30-Н36, Н43-Н45, Н46-Н48, Q11-Q14, Т90.4)
1) резко или умеренно выраженное, прогрессирующее ухудшение зрительных функций на одном или обоих глазах
не годны
2) незначительно выраженные, непрогрессирующие с редкими обострениями на одном или обоих глазах
не годны
ИНД
годны
28
Отслойка и разрыв сетчатой оболочки любой этиологии на одном или обоих глазах (Н33)
не годны
29
Глаукома в стадии преглаукомы, начальной стадии, развитой и последующих стадий одного или обоих глаз (Н40-Н42, Q15.0)
не годны
30
Болезни мышц глаза, нарушения содружественного движения глаз (Н49-Н51)
1) паралич или стойкий парез глазодвигательных мышц на одном или обоих глазах, а также содружественное косоглазие более 10 градусов
не годны
2) косоглазие до 10 градусов
не годны
ИНД
годны
31
Нарушения рефракции (Н52.0-Н52.3)
1) близорукость или дальнозоркость любого глаза в одном из меридианов выше 5,0 диоптрий, или астигматизм любого вида на любом глазу с разницей рефракции в двух главных меридианах выше 2,5 диоптрий
не годны

Перифериялық нерв жарақаттары және олардың салдары (T90.3, T92.4, T93.4)
1) функциясының елеулі немесе орташа бұзылуымен
жарамсыз
2) объективті деректер болған кезде функциясының шамалы бұзылуымен немесе функцияның бұзылуынсыз
жарамсыз
ДЕРБ,
курсанттар – жарамсыз
жарамды
24
Эпизодикалық және пароксизмалдық бұзылулар (G40-G47, G45 басқа, G46)
1) айқын клиникалық көріністерімен
жарамсыз
2) айқын клиникалық көріністерсіз
жарамсыз
ДЕРБ
25
Жіті аурудан, созылмалы аурудың асқынуынан, жарақаттан немесе хирургиялық емдеуден кейінгі орталық немесе перифериялық нерв жүйесінің уақытша функционалдық бұзылулар
жарамсыз
демалыс, әскери қызметтің басқа да міндеттерін орындаумен ұшудан босату, әскери қызмет міндеттерін орындаудан толық босату
7-тарау. Көз және оның қосалқы аппаратының аурулары
26
Қабақтың, көз жасы жолдарының, көз ұясының, конъюнктиваның аурулары және жарақаттары мен күйіктерінің салдары (Н00-Н06, Н10-Н13, Q10, Т90.4)
1) қабақтың, көз ұясының немесе конъюнктиваның айқын немесе орташа айқын көрінген анатомиялық өзгерістері немесе олардың орналасуындағы кемшіліктер, бір немесе екі көзде көру немесе қозғалу функцияларының айқын немесе орташа айқын бұзылуларымен
жарамсыз
2) бір немесе екі көзде қабақтың, көз ұясының немесе конъюнктиваның шамалы айқын көрінген анатомиялық өзгерістері немесе орналасуындағы кемшіліктер;
бір немесе екі көзде қабақтың, жас жолдарының, көз ұясының, конъюнктиваның шамалы айқын көрінген аурулары
жарамсыз
ДЕРБ
жарамды
27
Склераның, қасаң қабықтың, шатыраш қабығының, цилиарлық дененің, көз бұршағының, тамырлы қабатының, тор қабағының, шыны тәрізді дененің, көз алмасының, көру нервісінің аурулары және жарақаттары мен күйіктерінің салдары (Н15-Н22, Н25-Н28, Н30-Н36, Н43-Н45, Н46-Н48, Q11-Q14, Т90.4)
1) бір немесе екі көздің көру функциясының кенеттен немесе орташа айқын көрінген үдемелі нашарлауы
жарамсыз
2) бір немесе екі көздің үдемейтін сирек асқынумен шамалы айқын көрінген нашарлауы
жарамсыз
ДЕРБ
жарамды
28
Бір немесе екі көздің тор қабағының сыдырылуы және жыртылуы кез келген этиологияда (Н33)
жарамсыз
29
Бір немесе екі көзде глаукомаалды сатысындағы, бастапқы сатыдағы глаукома, дамыған және кейінгі сатылары (Н40-Н42, Q15.0)
жарамсыз
30
Көз бұлшықеттерінің аурулары, көздің бірге қозғалуының бұзылуы (Н49-Н51)
1) бір немесе екі көздегі көзді қозғалтатын бұлшықеттерінің салдануы немесе тұрақты парезі, сондай-ақ 10 градустан артық бірдей қылилық
жарамсыз
2) 10 градусқа дейін қылилық
жарамсыз
ДЕРБ
жарамды
31
Рефракцияның бұзылулары (Н52.0-Н52.3)
1) меридиандардың бірінде кез келген көздің жақыннан көргіштігі немесе алысты көргіштігі 5,0 диоптрийдан жоғары немесе екі басты меридианда 2,5 диоптрийдан жоғары рефракция айырмашылығымен кез келген көзде кез келген түрдегі астигматизм
жарамсыз

2) близорукость или дальнозоркость любого глаза в одном из меридианов выше 3,0 диоптрий, или астигматизм любого вида на любом глазу с разницей рефракции в двух главных меридианах выше 2,0 диоптрий
не годны
ИНД
3) близорукость или дальнозоркость любого глаза в одном из меридианов выше 2,5 диоптрий, или астигматизм любого вида на любом глазу с разницей рефракции в двух главных меридианах выше 1,5 диоптрий
не годны,
другие члены летного экипажа – ИНД
ИНД
4) близорукость любого глаза в одном из меридианов выше 1,0 диоптрий, дальнозоркость любого глаза в одном из меридианов выше 2,5 диоптрий, или астигматизм любого вида на любом глазу с разницей рефракции в двух главных меридианах выше 1,0 диоптрий
не годны
ИНД
5) близорукость любого глаза в одном из меридианов выше 0,5 диоптрий, дальнозоркость любого глаза в одном из меридианов выше 1,0 диоптрий или астигматизм любого вида на любом глазу с разницей рефракции в двух главных меридианах выше 0,5 диоптрий
не годны
ИНД
годны
32
Нарушения аккомодации (Н52.4-Н52.5)
1) паралич или стойкий спазм аккомодации на одном или обоих глазах
не годны
2) пресбиопия в 3,5 диоптрий и выше на каждый глаз
не годны
ИНД
3) пресбиопия выше 3,0 диоптрий на каждый глаз
не годны
ИНД
годны
4) пресбиопия 2,0 диоптрий на каждый глаз
не годны
ИНД
годны
33
Понижение остроты зрение (Н54)
1) 0,5 и ниже на каждый глаз
не годны
годны
2) 0,5-0,7 на один глаз и 0,7 на другой глаз; бинокулярно 0,7
не годны
ИНД
годны
3) 0,6-0,7 на один глаз и не ниже 0,8 на другой глаз; бинокулярно 0,8
не годны
ИНД
годны
4) 0,8 на каждый глаз
ИНД
годны
5) 0,9 на каждый глаз
годны
34
Аномалии цветового зрения (Н53.5)
1) дихромазия, аномальная трихромазия тип А, цветослабость III (А) или II (В) степени
не годны
2) аномальная трихромазия тип В или С, цветослабость I степени (С)
не годны
ИНД
годны
35
Временные функциональные расстройства органа зрения после острого заболевания, обострения хронического заболевания, травмы или хирургического лечения
Кандидаты не годны. Остальным – отпуск, освобождение от полетов с исполнением других обязанностей воинской службы, полное освобождение от исполнения обязанностей воинской службы
Глава 8. Болезни уха и сосцевидного отростка
36
Болезни наружного уха (Н60-Н62, Q16, Q17)
не годны
37
Болезни среднего уха и сосцевидного отростка (Н65-Н75)

2) меридиандардың бірінде кез келген көздің жақыннан көргіштігі немесе алысты көргіштігі 3,0 диоптрийдан жоғары немесе екі басты меридианда 2,0 диоптрийдан жоғары рефракция айырмашылығымен кез келген көзде кез келген түрдегі астигматизм
жарамсыз
ДЕРБ
3) меридиандардың бірінде кез келген көздің жақыннан көргіштігі немесе алысты көргіштігі 2,5 диоптрийдан жоғары немесе екі басты меридианда 1,5 диоптрийдан жоғары рефракция айырмашылығымен кез келген көзде кез келген түрдегі астигматизм
жарамсыз, ұшқыштар экипажының басқа мүшелері – ДЕРБ
ДЕРБ
4) меридиандардың бірінде кез келген көздің жақыннан көргіштігі 1,0 диоптрийдан жоғары, меридиандардың бірінде кез келген көздің алысты көргіштігі 2,5 диоптрийдан жоғары немесе екі басты меридианда 1,0 диоптрийдан жоғары рефракция айырмашылығымен кез келген көзде кез келген түрдегі астигматизм
жарамсыз
ДЕРБ
5) меридиандардың бірінде кез келген көздің жақыннан көргіштігі 0,5 диоптрийдан жоғары, меридиандардың бірінде кез келген көздің алысты көргіштігі 1,0 диоптрийдан жоғары немесе екі басты меридианда 0,5 диоптрийдан жоғары рефракция айырмашылығымен кез келген көзде кез келген түрдегі астигматизм
жарамсыз
ДЕРБ
жарамды
32
Аккомадацияның бұзылулары (Н52.4-Н52.5)
1) бір немесе екі көздегі салдануы немесе аккомодацияның тұрақты түйілу
жарамсыз
2) әрбір көзге 3,5 және одан жоғары диоптрийлі пресбиопия
жарамсыз
ДЕРБ
3) әрбір көзге 3,0 диоптрийдан жоғары пресбиопия
жарамсыз
ДЕРБ
жарамды
4) әрбір көзге 2,0 диоптрийлі пресбиопия
жарамсыз
ДЕРБ
жарамды
33
Көру өткірлігінің төмендеуі (Н54)
1) әрбір көзге 0,5 және одан төмен
жарамсыз
жарамды
2) бір көзге 0,5-0,7 және екінші көзге 0,7; бинокулярлы 0,7
жарамсыз
ДЕРБ
жарамды
3) бір көзге 0,6-0,7 және екінші көзге 0,8-ден төмен емес; бинокулярлы 0,8
жарамсыз
ДЕРБ
жарамды
4) әрбір көзге 0,8
ДЕРБ
жарамды
5) әрбір көзге 0,9
жарамды
34
Түсті көру аномалиясы (Н53.5)
1) дихромазия, "А" типті аномальды трихомазия, ІІ-ІІІ дәрежелі түсті көру әлсіздігі (протодефицит, дейтодефицит, тритодефицит)
жарамсыз
2) "В" немесе "С" типті аномальды трихомазия, І дәрежелі түсті көру әлсіздігі
жарамсыз
ДЕРБ
жарамды
35
Жіті аурудан, созылмалы аурудың асқынуынан, жарақаттан немесе хирургиялық емдеуден кейінгі көру мүшесінің уақытша функционалдық бұзылулары
Кандидаттар жарамсыз. Қалғандарына – демалыс, әскери қызметтің басқа да міндеттерін орындаумен ұшудан босату, әскери қызмет міндеттерін орындаудан толық босату
8-тарау. Құлақ пен емізік тәрізді өскінінің аурулары
36
Сыртқы құлақ аурулары (Н60-Н62, Q16, Q17)
жарамсыз
37
Ортаңғы құлақтың және емізік тәрізді өскінінің аурулары (Н65-Н75)

1) с частыми обострениями или с осложнениями;
при неудовлетворительных результатах оперативного лечения
не годны
2) с редкими обострениями, не сопровождающийся осложнениями, предусмотренными подпунктом 1)
не годны
ИНД
3) последствия заболеваний среднего уха и сосцевидного отростка, хроническое негнойное воспаление среднего уха при незначительном нарушении слуха и барофункции
не годны
ИНД
годны
38
Нарушение барофункции уха и околоносовых пазух
1) стойкое и значительно выраженное
не годны
2) стойкое и незначительно выраженное
не годны
ИНД
годны
39
Понижение слуха (Н80, Н90, Н91, Н93, Н94)
1) стойкое понижение слуха на оба уха при средних значениях слуховых порогов на частоты 500, 1000 и 2000 герц до 40 децибел, на частоте 4000 герц до 65 децибел с восприятием шепотной речи на расстоянии до 2 метров
не годны
2) стойкое понижение слуха на оба уха при средних значениях слуховых порогов на частоты 500, 1000 и 2000 герц от 26 до 40 децибел, на частоте 4000 герц от 51 до 60 децибел с восприятием шепотной речи на расстоянии 3 метра и более;
стойкое понижение слуха на одно ухо при средних значениях слуховых порогов на частоты 500, 1000 и 2000 герц от 26 до 40 децибел, на частоте 4000 герц от 51 до 60 децибел с восприятием шепотной речи на расстоянии до 2 метров и при средних значениях слуховых порогов на частоты 500, 1000 и 2000 герц от 11 до 25 децибел, на частоте 4000 герц от 41 до 50 децибел с восприятием шепотной речи на расстоянии от 2 до 5 метров на другое ухо
не годны
ИНД,
бортовые радисты – не годны
не годны
3) стойкое понижение слуха на оба уха при средних значениях слуховых порогов на частоты 500, 1000 и 2000 герц от 16 до 25 децибел, на частоте 4000 герц от 41 до 50 децибел с восприятием шепотной речи на расстоянии от 2 до 5 метров;
стойкое понижение слуха на одно ухо при средних значениях слуховых порогов на частоты 500, 1000 и 2000 герц от 16 до 25 децибел, на частоте 4000 герц от 41 до 50 децибел с восприятием шепотной речи на расстоянии от 3 до 5 метров и при средних значениях слуховых порогов на частоты 500, 1000 и 2000 герц до 15 децибел, на частоте 4000 герц от 26 до 40 децибел с восприятием шепотной речи на расстоянии более 4 метров на другое ухо
не годны
ИНД
40
Нарушения вестибулярной функции (Н81)
1) стойкие, значительно или умеренно выраженные вестибулярно-вегетативные расстройства
не годны
2) незначительно выраженные вестибулярно-вегетативные расстройства
не годны
ИНД
годны
41
Временные функциональные расстройства уха и сосцевидного отростка после острого заболевания, обострения хронического заболевания, травмы или хирургического лечения
не годны
отпуск, освобождение от полетов с исполнением других обязанностей воинской службы, полное освобождение от исполнения обязанностей воинской службы

1) жиі асқынумен немесе нашарлаумен;
оперативті емдеу қорытындысы қанағаттанарлықсыз болған жағдайда
жарамсыз
2) 1) тармақшада көзделген нашарлау болмайтын сирек асқынулар
жарамсыз
ДЕРБ
3) ортаңғы құлақ және емізік тәрізді өскін ауруларының салдарлары, естудің және барофункцияның шамалы бұзылуы кезіндегі ортаңғы құлақтың созылмалы іріңсіз қабынуы
жарамсыз
ДЕРБ
жарамды
38
Құлақ пен мұрын маңындағы қуыс барофункциясының бұзылуы
1) тұрақты және елеулі айқын көрінген
жарамсыз
2) тұрақты және шамалы айқын көрінген
жарамсыз
ДЕРБ
жарамды
39
Естудің төмендеуі (Н80, Н90, Н91, Н93, Н94)
1) екі құлақтың естуінің тұрақты төмендеуі есту шегінің орташа мәнінің жиілігі 500, 1000 және 2000 герц болған кезде 40-қа дейін децибел, жиілігі 4000 герц болғанда 65-ке дейін децибел, 2 метр қашықтыққа дейін сыбырлап сөйлеуді қабылдау
жарамсыз
2) екі құлақтың естуінің тұрақты төмендеуі орташа есту шегінің мәнінің жиілігі 500, 1000 және 2000 герц болған кезде 26-дан 40-қа дейін децибел, жиілігі 4000 герц болғанда 3 метр және одан жоғары қашықтыққа дейін сыбырлап сөйлеуді қабылдаумен 51-ден 60-қа дейін децибел;
бір құлақтың естуінің тұрақты төмендеуі орташа есту шегінің мәнінің жиілігі 500, 1000 және 2000 герц болған кезде 26-дан 40-қа дейін децибел, жиілігі 4000 герц болғанда 2 метр қашықтыққа дейін сыбырлап сөйлеуді қабылдаумен 51-ден 60-қа дейін децибел және есту шегінің орташа мәнінің жиілігі 500, 1000 және 2000 герц болған кезде 11-ден 25-ке дейін децибел, жиілігі 4000 герц болғанда екінші құлақтың 2-ден 5 метр қашықтыққа дейін сыбырлап сөйлеуді қабылдаумен 41-ден 50-ге дейін децибел
жарамсыз
ДЕРБ,
борттық радистер – жарамсыз
жарамсыз
3) екі құлақтың естуінің тұрақты төмендеуі есту шегінің орташа мәнінің жиілігі 500, 1000 және 2000 герц болған кезде 16-дан 25-ке дейін децибел, жиілігі 4000 герц болғанда 2-ден 5 метр қашықтыққа дейін сыбырлап сөйлеуді қабылдаумен 41-ден 50-ге дейін децибел;
бір құлақтың естуінің тұрақты төмендеуі есту шегінің орташа мәнінің жиілігі 500, 1000 және 2000 герц болған кезде 16-дан 25-ке дейін децибел, жиілігі 4000 герц болғанда 3-ден 5 метр қашықтыққа дейін сыбырлап сөйлеуді қабылдаумен 41-ден 50-ге дейін децибел және есту шегінің орташа мәнінің жиілігі 500, 1000 және 2000 герц болған кезде 15-ке дейін децибел, жиілігі 4000 герц болған кезде 4 метрден астам қашықтыққа сыбырлап сөйлеуді қабылдау 26-дан 40-қа дейін децибел
жарамсыз
ДЕРБ
40
Вестибулярлық функцияның бұзылуы (Н81)
1) тұрақты, елеулі немесе орташа айқын көрінген вестибулярлы-вегетативтік бұзылулар
жарамсыз
2) шамалы айқын көрінген вестибулярлы-вегетативтік бұзылулар
жарамсыз
ДЕРБ
жарамды
41
Жіті аурудан, созылмалы аурудың асқынуынан, жарақаттан немесе хирургиялық емдеуден кейінгі құлақтың және емізік тәрізді өскінінің уақытша функционалдық бұзылулар
жарамсыз
демалыс, әскери қызметтің басқа да міндеттерін орындаумен ұшудан босату, әскери қызмет міндеттерін орындаудан толық босату

Глава 9. Болезни системы кровообращения
42
Хронические воспалительные ревматические, неревматические болезни сердца, кардиомиопатии, дегенеративные и дистрофические поражения сердца (I00-I09, I34-I52)
1) с нарушением кровообращения и функций
не годны
2) при наличии объективных данных без нарушения кровообращения и функций
не годны
ИНД
годны
43
Артериальная гипертензия (I10-I15)
1) с выраженным и умеренным нарушением функций
не годны
2) с незначительным нарушением функций
не годны
ИНД
44
Соматоформная вегетативная дисфункция сердца и сердечно-сосудистой системы (I99)
1) при стойких значительно или умеренно выраженных вегетативно-сосудистых расстройствах и нарушениях сердечного ритма
не годны
2) при незначительно выраженных нарушениях
не годны
ИНД
годны
45
Болезни и последствия повреждения аорты, магистральных и периферических артерий и вен, лимфатических сосудов (I70-I79, I80-I89, кроме I84)
1) с нарушением кровообращения и функций
не годны
2) при наличии объективных данных без нарушения кровообращения и функций
не годны
ИНД
годны
46
Временные функциональные расстройства системы кровообращения после острого заболевания, обострения хронического заболевания или хирургического лечения
отпуск, освобождение от полетов с исполнением других обязанностей воинской службы, полное освобождение от исполнения обязанностей воинской службы
Глава 10. Болезни органов дыхания
47
Заболевания околоносовых пазух (J30-J34)
1) хронические полипозные и кистозные синуситы при наличии дистрофии слизистой оболочки верхних дыхательных путей;
хронические гнойные синуситы с частыми обострениями
не годны
ИНД
2) хронические гнойные синуситы с редкими обострениями в стадии ремиссии;
синуситы с незначительно выраженными изменениями слизистой оболочки верхних дыхательных путей;
хронические негнойные синуситы (катаральные, серозные, вазомоторные и другие негнойные формы синуситов), а также кисты верхнечелюстных пазух без нарушения функции и клинических проявлений
не годны
ИНД
годны
48
Заболевания или последствия заболеваний и травм носа, глотки, гортани и трахеи (J30-J35, J37-J38, Q32.0, Q32.1)
1) сопровождающиеся выраженным нарушением дыхательной, речевой (голосовой), глотательной, жевательной функций или затрудняющие использование специального снаряжения или оборудования
не годны
2) не сопровождающиеся выраженным расстройством функции и не затрудняющие использование специального снаряжения или оборудования;
стойкое понижение или полное отсутствие обоняния
не годны
ИНД
49

9-тарау. Қан айналымы жүйесінің аурулары
42
Жүректің созылмалы қабыну ревматикалық, ревматикалық емес аурулары, кардиомиопатия, жүректің дегенеративтік және дистрофиялық зақымданулары (I00-I09, I34-I52)
1) қан айналымының және функциясының бұзылуымен
жарамсыз
2) объективті деректер болған кезде қан айналымының және функциясының бұзылуынсыз
жарамсыз
ДЕРБ
жарамды
43
Артериялық гипертензия (I10-I15)
1) функциясының айқын көрінген және қалыпты бұзылуымен
жарамсыз
2) функциясының шамалы бұзылуымен
жарамсыз
ДЕРБ
44
Жүректің және жүрек-қан тамыр жүйесінің соматоформдық вегетативтік дисфункциясы (I99)
1) тұрақты елеулі немесе орташа айқын көрінген вегетативті-қан тамырлық бұзылулар мен жүрек ырғағының және өткізгіштігінің бұзылулары кезінде
жарамсыз
2) шамалы айқын көрінген бұзылулар кезінде
жарамсыз
ДЕРБ
жарамды
45
Аортаның, магистральдық және перифериялық артериялар мен көктамырлардың, лимфа тамырларының аурулары мен зақымдану салдары (I84 басқа I70-I79, I80-I89)
1) қан айналымының және функциясының бұзылуымен
жарамсыз
2) объективті деректер болған кезде қан айналымының және функциясының бұзылуынсыз
жарамсыз
ДЕРБ
жарамды
46
Жіті аурудан, созылмалы аурудың асқынуынан немесе хирургиялық емдеуден кейінгі қан айналымы жүйесінің уақытша функционалдық бұзылулары
демалыс, әскери қызметтің басқа да міндеттерін орындаумен ұшудан босату, әскери қызмет міндеттерін орындаудан толық босату
10-тарау. Тыныс алу ағзаларының аурулары
47
Мұрын маңындағы қуыстардың аурулары (J30-J34)
1) жоғарғы тыныс алу жолдарының шырышты қабатының дистрофиясы бар созылмалы полипозды және кистоздық синуситтер;
жиі өршулермен созылмалы іріңді синуситтер
жарамсыз
ДЕРБ
2) ремиссия сатысындағы сирек өршулермен созылмалы іріңді синуситтер;
жоғарғы тыныс алу жолдарының шырышты қабатының шамалы айқын көрінген өзгерістерімен синуситтер;
функциясының бұзылуынсыз және клиникалық белгілерінсіз созылмалы іріңсіз синуситтер (катаральды, сірнелі, вазомоторлы және басқа да түрлері іріңсіз синуситтер), сондай-ақ жоғарғы жақсүйек қуысының кисталары
жарамсыз
ДЕРБ
жарамды
48
Мұрынның, жұтқыншақтың, көмейдің және кеңірдектің аурулары немесе аурулары мен жарақаттарының салдары (J30-J35, J37-J38, Q32.0, Q32.1)
1) тыныс алудың, сөйлеудің (дауыстық), жұтынудың, шайнау функцияларының айқын көрінген бұзылуымен немесе арнайы керек-жарақты немесе жабдықты пайдалануға қиындық келтірумен қоса болатын
жарамсыз
2) функциясының айқын көрінген бұзылуымен болмайтын немесе арнайы керек-жарақты немесе жабдықты пайдалануға қиындық келтірмейтін;
иіс сезудің тұрақты төмендеуі немесе толық болмауы
жарамсыз
ДЕРБ
49

Хронический тонзиллит (J35.0)
1) декомпенсированная форма
не годны
2) компенсированная форма
не годны
годны
50
Хронические неспецифические заболевания легких и плевры, диссеминированные болезни легких нетуберкулезной этиологии, последствия их повреждений или оперативных вмешательств (J40-J99, кроме J45, D86)
1) со значительным или умеренным нарушением функций
не годны
2) с незначительным нарушением функций
не годны
ИНД
годны
51
Бронхиальная астма (J45)
не годны
52
Временные функциональные расстройства органов дыхания после острого заболевания, обострения хронического заболевания или хирургического лечения
Кандидаты не годны. Остальным – отпуск, освобождение от полетов с исполнением других обязанностей воинской службы, полное освобождение от исполнения обязанностей воинской службы
Глава 11. Болезни органов пищеварения
53
Нарушение развития и прорезывания зубов. Болезни твердых тканей зубов, пульпы, периапикальных тканей, десен, пародонта, слюнных желез, мягких тканей полости рта и языка (К00-К06, К12-К13)
1) не поддающиеся лечению, при нарушении функций и затруднении использования специального снаряжения
не годны
2) хорошо поддающиеся лечению, без нарушения функций и затруднения использования специального снаряжения
не годны
ИНД
годны
54
Челюстно-лицевые аномалии (кроме врожденных пороков развития), другие болезни и состояние зубов и их опорного аппарата, болезни челюстей (К07-К11, К14)
1) со значительным или умеренным нарушением функций и (или) затруднением использования специального снаряжения
не годны
2) с незначительным нарушением функций или при наличии объективных данных без нарушения функций и без затруднения использования специального снаряжения
не годны
ИНД
годны
55
Язвенная болезнь желудка, язвенная болезнь двенадцатиперстной кишки (К25-К28)
1) острая или хроническая рецидивирующая формы, с нарушением функций
не годны
2) в стадии стойкой ремиссии, без нарушения функции пищеварения
не годны
ИНД,
курсанты – не годны
годны
56
Болезни пищевода, желудка и двенадцатиперстной кишки (кроме язвенной болезни желудка и двенадцатиперстной кишки), кишечника, желчного пузыря и желчных путей, поджелудочной железы, печени и другие болезни органов пищеварения (К20-К23, К29-К31, К70-К77, К80-К87, В15-В19)
1) со значительным или умеренным нарушением функций и частыми обострениями
не годны
2) с незначительным нарушением функций
не годны
ИНД,
курсанты – не годны
годны
57
Грыжа (паховая, бедренная, пупочная); другие грыжи брюшной полости (К40-К46)
1) с нарушением функций
не годны
2) при наличии объективных данных без нарушения функций и затруднения использования специального снаряжения
не годны
ИНД
годны
58
Геморрой (К64)

Созылмалы тонзиллит (J35.0)
1) декомпенсацияланған түрі
жарамсыз
2) компенсацияланған түрі
жарамсыз
жарамды
50
Өкпенің және плевраның созылмалы тән емес аурулары, туберкулездік емес этиологиялы өкпенің диссеминирленген аурулары, олардың зақымдануының немесе операциялық араласудың салдары (J45, D86 басқа, J40-J99)
1) функциясының елеулі немесе орташа бұзылуымен
жарамсыз
2) функциясының шамалы бұзылуымен
жарамсыз
ДЕРБ
жарамды
51
Бронх демікпесі (J45)
жарамсыз
52
Жіті аурудан, созылмалы аурудың өршуінен немесе хирургиялық емдеуден кейінгі тыныс алу ағзалырының уақытша функционалдық бұзылулары
Кандидаттар жарамсыз. Қалғандарына – демалыс, әскери қызметтің басқа да міндеттерін орындаумен ұшудан босату, әскери қызмет міндеттерін орындаудан толық босату
11-тарау. Ас қорыту ағзаларының аурулары
53
Тістердің дамуы мен шығуының бұзылуы. Тістердің қатты тіндерінің, пульпаның, перикапальды тіндердің, қызыл иектің, парадонттың, сілекей бездерінің, ауыз қуысының жұмсақ тіндерінің және тілдің аурулары (К00-К06, К12-К13)
1) емдеуге келмейтін, функциясының бұзылуы және арнайы керек-жарақты пайдалануға қиындық келтіретін кезде
жарамсыз
2) жақсы емделетін, функциясының бұзылуынсыз және арнайы керек-жарақты пайдалануға қиындық келтірмейтін
жарамсыз
ДЕРБ
жарамды
54
Жақсүйек-бет аномалиясы (туа біткен даму кемістіктерінен басқа), басқа да аурулар және тістердің және олардың тірек аппаратының жай-күйі, жақсүйек аурулары (К07-К11, К14)
1) функциясының елеулі немесе орташа бұзылуымен және (немесе) арнайы керек-жарақты пайдалануға қиындық келтіретін
жарамсыз
2) функциясының шамалы бұзылуымен немесе объективті деректер болған кезде функциясының бұзылуынсыз және арнайы керек-жарақты пайдалануға қиындық келтірмейтін
жарамсыз
ДЕРБ
жарамды
55
Асқазанның ойық жарасы ауруы, ұлтабардың ойық жарасы ауруы (К25-К28)
1) функциясының бұзылуымен жіті немесе созылмалы қайталанатын түрлері
жарамсыз
2) ас қорыту функциясының бұзылуынсыз тұрақты ремиссия сатысындағы
жарамсыз
ДЕРБ,
курсанттар – жарамсыз
жарамды
56
Өңеш, асқазан және ұлтабар (асқазанның және ұлтабардың ойық жарасы ауруынан басқа), ішектің, өт қабының және өт жолдарының, ұйқы безінің, бауырдың аурулары және ас қорыту ағзаларының басқа да аурулары (К20-К23, К29-К31, К70-К77, К80-К87, В15-В19)
1) функциясының елеулі немесе қалыпты бұзылуымен және жиі өршулермен
жарамсыз
2) функциясының шамалы бұзылуымен
жарамсыз
ДЕРБ,
курсанттар – жарамсыз
жарамды
57
Жарық (шап, сан, кіндік); құрсақ қуысының басқа да жарықтары (К40-К46)
1) функциясының бұзылуымен
жарамсыз
2) объективті деректер болған кезде функциясының бұзылуынсыз және арнайы керек-жарақты пайдалануға қиындық келтірмейтін жағдайда
жарамсыз
ДЕРБ
жарамды
58
Геморрой (К64)

1) с частыми обострениями, выпадением узлов, вторичной анемией
не годны
2) с редкими обострениями при успешном лечении
не годны
ИНД
годны
59
Временные функциональные расстройства органов пищеварения после острого заболевания, обострения хронического заболевания или хирургического лечения
Кандидаты не годны. Остальным – отпуск, освобождение от полетов с исполнением других обязанностей воинской службы, полное освобождение от исполнения обязанностей воинской службы
Глава 12. Болезни кожи и подкожной клетчатки
60
Болезни кожи и подкожной клетчатки, в том числе врожденные (L00-L99, Q80-Q82)
1) распространенные с рецидивирующим течением, неподдающиеся или трудно поддающиеся лечению и (или) затрудняющие ношение летной формы и использование специального снаряжения
не годны
2) редко рецидивирующие, ограниченные и не затрудняющие ношение летной формы и использование специального снаряжения
не годны
ИНД
Глава 13. Болезни костно-мышечной системы и соединительной ткани
61
Инфекционные артропатии, воспалительные полиартропатии, системные поражения соединительной ткани, анкилозирующий спондилит (М00-М03, М05-М14, М30-М36, М45)
не годны
62
Артрозы и поражения крупных суставов, болезни и поражения мышц, синовиальных оболочек и сухожилий, нарушения плотности и структуры костей, остеопатии, хондропатии (М15-М19, М20-М25, М60-М63, М65-М68, М80-М85, М86-М90, М91-М94)
1) с нарушением функций любой степени и (или) хроническим рецидивирующим течением
не годны
2) при наличии объективных данных без нарушения функции
не годны
ИНД
годны
63
Дорсопатии (М40-М43, М46-М49, М50-М54)
1) со значительным или умеренным нарушением функций
не годны
2) с незначительным нарушением функций или при наличии объективных данных без нарушения функций
не годны
ИНД
годны
64
Отсутствие, деформации, дефекты кисти и пальцев рук (М20-М21.3, М21.5)
1) с нарушением функций любой степени
не годны
2) при наличии объективных данных без нарушения функций
не годны
ИНД
годны
65
Плоскостопие и другие деформации стопы, в том числе врожденные (Q66, М20-М21, кроме М21.7)
1) с нарушением функции любой степени
не годны
2) при наличии объективных данных без нарушения функций
не годны
ИНД
годны
66
Приобретенные деформации конечности (М21.7 - М21.9)
1) с нарушением функций, затрудняющие ношение летной формы или использование специального снаряжения
не годны
2) при наличии объективных данных без нарушения функций и без затруднения ношения летной формы и использования специального снаряжения
не годны
ИНД
годны
67
Отсутствие конечности (Z89)
не годны

1) жиі өршулермен, түйіннің түсуімен, екінші анемиямен
жарамсыз
2) сәтті емделуден кейінгі сирек асқынулармен
жарамсыз
ДЕРБ
жарамды
59
Жіті аурудан, созылмалы аурудың асқынуынан немесе хирургиялық емдеуден кейінгі ас қорыту ағзаларының уақытша функционалдық бұзылулары
Кандидаттар жарамсыз. Қалғандарына – демалыс, әскери қызметтің басқа да міндеттерін орындаумен ұшудан босату, әскери қызмет міндеттерін орындаудан толық босату
12-тарау. Тері және теріасты шелмайының аурулары
60
Тері және теріасты шелмайының аурулары, оның ішінде туа біткен (L00-L99, Q80-Q82)
1) қайталанып кең таралып өтетін, емделмейтін немесе емделуі қиын және (немесе) ұшқыш киім нысанын киюге және арнайы керек-жарақты пайдалануға қиындық келтіретін
жарамсыз
2) сирек қайталанатын, шектеулі және ұшқыш киім нысанын киюге және арнайы керек-жарақты пайдалануға қиындық келтірмейтін
жарамсыз
ДЕРБ
13-тарау. Сүйек-бұлшықет жүйесінің және дәнекер тінінің аурулары
61
Инфекциялық артропатиялар, қабыну полиартропатиялар, дәнекер тінінің жүйелі зақымданулары, шорбуынды спондилит (М00-М03, М05-М14, М30-М36, М45)
жарамсыз
62
Ірі буындардың артрозы және зақымдануы, бұлшықеттердің, синовиалдық қабықтардың және сіңірлердің аурулары мен зақымдануы, сүйек тығыздығы мен құрылымының бұзылуы, остеопатиялар, хондропатиялар (М15-М19, М20-М25, М60-М63, М65-М68, М80-М85, М86-М90, М91-М94)
1) функциясының кез келген дәрежеде бұзылуымен және (немесе) созылмалы қайталанып өтуімен
жарамсыз
2) объективті деректер болған кезде функциясының бұзылуынсыз
жарамсыз
ДЕРБ
жарамды
63
Омыртқа аурулары және олардың салдары (туа біткен деформациялар және даму кемістігінен басқа) (М40-М43, М46-М49, М50-М54)
1) функциясының елеулі және орташа бұзылуымен
жарамсыз
2) объективті деректер болған кезде функциясының шамалы бұзылуымен немесе функциясының бұзылуынсыз
жарамсыз
ДЕРБ
жарамды
64
Қол мен саусақтардың болмауы, деформациялары, кемістігі (М20-М21.3, М21.5)
1) функциясының кез келген дәрежеде бұзылуымен
жарамсыз
2) объективті деректер болған кезде функциясының бұзылуынсыз
жарамсыз
ДЕРБ
жарамды
65
Жалпақтабандық және табанның басқа да, оның ішінде туа біткен деформациялары (М21.7 басқа, Q66, М20-М21)
1) функциясының кез келген дәрежеде бұзылуымен
жарамсыз
2) объективті деректер болған кезде функциясының бұзылуынсыз
жарамсыз
ДЕРБ
жарамды
66
Аяқ-қолдың жүре пайда болған деформациялары (М21.7 - М21.9)
1) функциясының бұзылуымен, ұшқыш киім нысанын киюге немесе арнайы керек-жарақты пайдалануға қиындық келтіретін
жарамсыз
2) объективті деректер болған кезде функциясының бұзылуынсыз және ұшқыш киім нысанын киюге және арнайы керек-жарақты пайдалануға қиындық келтірмейтін
жарамсыз
ДЕРБ
жарамды
67
Аяқ-қолдың болмауы (Z89)
жарамсыз

Глава 14. Болезни мочеполовой системы
68
Гломерулярные, тубулоинтерстициальные болезни почек, почечная недостаточность (N01-N08, N10, N11.8, N11.9, N12, N14-N16, N18-N19, N26)
не годны
69
Мочекаменная болезнь (N20-N23)
1) с рецидивирующим течением, независимо от состояния функции почек
не годны
2) впервые выявленная, после отхождения одиночного камня или его удаления, без нарушения функции
не годны
ИНД,
курсанты – не годны
годны
70
Обструктивная уропатия и рефлюкс-уропатия, пиелонефрит (вторичный), другие болезни почки, мочеточника и мочевой системы (N11.0, N11.1, N13, N25-N29 кроме N26, N30-N39)
1) с нарушением функций
не годны
2) при наличии объективных данных без нарушения функции
не годны
ИНД
годны
71
Болезни мужских половых органов (N40-N51, N62):
1) со значительным или умеренным нарушением функции
не годны
2) с незначительным нарушением функции или при наличии объективных данных с незначительными клиническими проявлениями
не годны
ИНД
годны
72
Временные функциональные расстройства мочеполовой системы после острого заболевания, обострения хронического заболевания или хирургического лечения
Кандидаты не годны. Остальным – отпуск, освобождение от полетов с исполнением других обязанностей воинской службы, полное освобождение от исполнения обязанностей воинской службы
Глава 15. Болезни женской половой системы
73
Хронические воспалительные болезни женских половых органов (N70-N77)
не годны
74
Невоспалительные болезни женских половых органов (N60, N81-N90, N99):
1) с нарушением функции
не годны
2) при наличии объективных данных без нарушения функции
не годны
ИНД
годны
75
Расстройства овариально-менструальной функции (N91-N95)
1) со значительным или умеренным нарушением функций
не годны
2) с незначительным нарушением функции
не годны
ИНД
годны
76
Временные функциональные расстройства женских половых органов после острого заболевания, обострения хронического заболевания или хирургического лечения
Кандидаты не годны. Остальным – отпуск, освобождение от полетов с исполнением других обязанностей воинской службы, полное освобождение от исполнения обязанностей воинской службы
Глава 16. Беременность, роды и послеродовой период
77
Беременность. Послеродовой период (O00-O99)
не годны
Глава 17. Врожденные аномалии (пороки развития), деформации и хромосомные нарушения
78
Врожденные аномалии (пороки развития), деформации и хромосомные нарушения (Q00-Q99)
1) с нарушением функции
не годны
2) при наличии объективных данных без нарушения функции
не годны
ИНД
годны
Глава 18. Последствия травм, отравлений и некоторые другие последствия воздействия внешних причин
79

14-тарау. Несеп-жыныс жүйесінің аурулары
68
Бүйректің гломерулярлы, тубулоинтерстицияльді аурулары, бүйрек жеткіліксіздігі (N01-N08, N10, N11.8, N11.9, N12, N14-N16, N18-N19, N26)
жарамсыз
69
Несеп-тас ауруы (N20-N23)
1) бүйрек функциясының жай-күйіне қарамастан қайталанып өтетін
жарамсыз
2) алғаш рет анықталған, жеке тас шыққаннан немесе оны алып тастағаннан кейін функциясының бұзылуынсыз
жарамсыз
ДЕРБ,
курсанттар – жарамсыз
жарамды
70
Обструктивті уропатия және рефлюкс-уропатия, пиелонефрит (қайталанған), бүйректің, несепағардың және несеп шығару жүйесінің басқа да аурулары (N11.0, N11.1, N13, N25-N29, N26 басқа, N30-N39)
1) функциясының бұзылуымен
жарамсыз
2) объективті деректер болған кезде функциясының бұзылуынсыз
жарамсыз
ДЕРБ
жарамды
71
Ерлердің жыныс ағзаларының аурулары (N40-N51, N62)
1) функциясының елеулі немесе орташа бұзылуымен
жарамсыз
2) функциясының шамалы бұзылуымен немесе объективті деректер болған кезде шамалы клиникалық көрінулермен
жарамсыз
ДЕРБ
жарамды
72
Жіті аурудан, созылмалы аурудың асқынуынан немесе хирургиялық емдеуден кейінгі несеп-жыныс жүйесіндегі уақытша функционалдық бұзылулар
Кандидаттар жарамсыз. Қалғандарына – демалыс, әскери қызметтің басқа да міндеттерін орындаумен ұшудан босату, әскери қызмет міндеттерін орындаудан толық босату
15-тарау. Әйел жыныс ағзалары жүйесінің аурулары
73
Әйел жыныс ағзаларының созылмалы қабыну аурулары (N70-N77)
жарамсыз
74
Әйел жыныс ағзаларының қабынбайтын аурулары (N60, N81-N90, N99):
1) функциясының бұзылуымен
жарамсыз
2) объективті деректер болған кезде функциясының бұзылуынсыз
жарамсыз
ДЕРБ
жарамды
75
Анабездік-етеккір функциясының бұзылуы (N91-N95)
1) функциясының елеулі немесе орташа бұзылуымен
жарамсыз
2) функциясының шамалы бұзылуымен
жарамсыз
ДЕРБ
жарамды
76
Жіті аурудан, созылмалы аурудың асқынуынан немесе хирургиялық емдеуден кейінгі әйел жыныс ағзаларының уақытша функционалдық бұзылулары
Кандидаттар жарамсыз. Қалғандарына – демалыс, әскери қызметтің басқа да міндеттерін орындаумен ұшудан босату, әскери қызмет міндеттерін орындаудан толық босату
16-тарау. Жүктілік, бала туу және бала туудан кейінгі кезең
77
Жүктілік. Бала туудан кейінгі кезең (О00-О99)
жарамсыз
17-тарау. Туа біткен аномалиялар (даму кемістіктері), деформациялар мен хромосомды бұзылу
78
Туа біткен аномалия (даму кемістіктері), деформациялар мен хромосомды бұзылу (Q00-Q99)
1) функциясының бұзылуымен
жарамсыз
2) объективті деректер болған кезде функциясының бұзылуынсыз
жарамсыз
ДЕРБ
жарамды
18-тарау. Жарақаттардың, уланудың және кейбір басқа да сыртқы себептердің әсер етуі салдары
79

Посттравматические и послеоперационные повреждения (дефекты) костей черепа без признаков органического поражения ЦНС (S02.0, S02.1, Т90,2)
не годны
80
Переломы позвоночника, костей туловища, верхних и нижних конечностей и их последствия с нарушением функции любой степени (S12, S22, S32, S42, S52, S72, S82, Т91.1, Т91.2, Т92.1, Т93.1, Т93.2)
не годны
81
Травмы внутренних органов грудной, брюшной полости и таза и их последствия (S26, S27, S36, S37, Т91.4, Т91.5)
1) с нарушением функций любой степени
не годны
2) при наличии объективных данных без нарушения функции
не годны
ИНД,
курсанты – не годны
годны
82
Последствия травм кожи и подкожной клетчатки (Т95)
1) со значительным или умеренным нарушением функции и (или) затрудняющие ношение летной формы и использование специального снаряжения
не годны
2) с незначительным нарушением функции, не затрудняющие ношение летной формы и использование специального снаряжения
не годны
ИНД
годны
83
Последствия отравлений лекарственными средствами, медикаментами и биологическими веществами, токсического действия веществ преимущественно немедицинского назначения, воздействие внешних причин (Т51-Т78, Т96, Т97, Т98)
1) со значительным или умеренным нарушением функций
не годны
2) с незначительным нарушением функций
не годны
ИНД,
курсанты – не годны
годны
84
Временные функциональные расстройства костно-мышечной системы и соединительной ткани после лечения болезней, ранений, травм, отравлений, воздействия внешних причин
Кандидаты не годны. Остальным – отпуск, освобождение от полетов с исполнением других обязанностей воинской службы, полное освобождение от исполнения обязанностей воинской службы
Глава 19. Прочие болезни
85
Несоответствие физического развития, непропорциональное телосложение
не годны
86
Энурез (F98.0, R32)
не годны
87
Нарушения речи (F98.5, R47-R49)
не годны
Приложение 2
к Требованиям, предъявляемым
к состоянию здоровья лиц для
прохождения службы в
государственной авиации
Республики Казахстан
Пояснения к применению пунктов и подпунктов требований, предъявляемые к состоянию здоровья граждан, курсантов и военнослужащих для прохождения службы в государственной авиации Республики Казахстан по графам
Глава 1. Инфекционные и паразитарные болезни
Пункт 1 Требований по графам. Кишечные инфекции, бактериальные зоонозы, другие бактериальные болезни, вирусные болезни, сопровождающиеся высыпаниями, вирусные и другие болезни, передаваемые членистоногими (кроме инфекций центральной нервной системы), другие болезни, вызываемые вирусами и хламидиями, риккетсиозы, другие инфекционные и паразитарные болезни.

ОНЖ-ның органикалық зақымдану белгілерінсіз бассүйектің жарақаттан және операциядан кейінгі зақымданулары (ақаулары) (S02.0, S02.1, Т90,2)
жарамсыз
80
Омыртқаның, дене сүйектерінің, аяқ-қолдың сынуы және функциясының кез келген дәрежеде бұзылуымен олардың салдары (S12, S22, S32, S42, S52, S72, S82, Т91.1, Т91.2, Т92.1, Т93.1, Т93.2)
жарамсыз
81
Кеуде, құрсақ қуысы мен жамбастың ішкі ағзаларының жарақаттануы және олардың салдары (S26, S27, S36, S37, Т91.4, Т91.5)
1) функциясының кез келген дәрежеде бұзылуымен
жарамсыз
2) объективті деректер болған кезде функциясының бұзылуынсыз
жарамсыз
ДЕРБ,
курсанттар – жарамсыз
жарамды
82
Тері және теріасты шелмайы жарақаттарының салдары (Т95)
1) функциясының елеулі немесе орташа бұзылуымен және (немесе) ұшқыш киім нысанын киюге және арнайы керек-жарақты қолдануға қиындық келтіретін
жарамсыз
2) функциясының шамалы бұзылуымен, ұшқыш киім нысанын киюге және арнайы керек-жарақты қолдануға қиындық келтірмейтін
жарамсыз
ДЕРБ
жарамды
83
Дәрілік заттармен, дәрі-дәрмекпен және биологиялық заттармен уланудың, негізінен медициналық емес мақсаттағы заттардың уытты әсерінің, сыртқы себептердің әсер етуінің салдары (Т51-Т78, Т96, Т97, Т98)
1) функциясының елеулі немесе орташа бұзылуымен
жарамсыз
2) функциясының шамалы бұзылуымен
жарамсыз
ДЕРБ,
курсанттар – жарамсыз
жарамды
84
Аурулардан, жараланулардан, жарақаттанулардан, уланулардан, сыртқы себептердің әсер етуінен емделгеннен кейінгі сүйек-бұлшықет жүйесінің және дәнекер тінінің уақытша функционалдық бұзылулары
Кандидаттар жарамсыз. Қалғандарына – демалыс, әскери қызметтің басқа да міндеттерін орындаумен ұшудан босату, әскери қызмет міндеттерін орындаудан толық босату
19-тарау. Басқа да аурулар
85
Дене бітімі дамуының сәйкес келмеуі, пропорционалды емес дене бітімі
жарамсыз
86
Энурез (F98.0, R32)
жарамсыз
87
Cөйлеудің бұзылуы (F98.5, R47-R49)
жарамсыз
Қазақстан Республикасының
мемлекеттік авиациясында
қызмет өткеру үшін адамдардың
денсаулық жағдайына
қойылатын талаптарға
2-қосымша
Бағандар бойынша Қазақстан Республикасының мемлекеттік авиациясында қызмет өткеру үшін азаматтардың, курсанттардың және әскери қызметшілердің денсаулық жағдайына қойылатын талаптардың тармақтарын, тармақшаларын қолданылуына түсіндірмелер
1-тарау. Инфекциялық және паразитарлық аурулар
Бағандар бойынша талаптардың 1-тармағы. Бөртпелер қоса шығатын ішек инфекциялары, бактериялы зооноздар, басқа да бактериялы аурулар, вирусты аурулар, буынаяқтылармен берілген вирусты және басқа да аурулар (орталық нерв жүйесінің инфекцияларынан басқа), вирустардан және хламидиялардан туындайтын басқа аурулар, реккетсиоздар, басқа да инфекциялық және паразитарлық аурулар.

Подпункт 1) пункта 1 Требований по графам предусматривает хронические рецидивирующие формы инфекционных заболеваний, не поддающиеся или трудно поддающиеся лечению:
дизентерия, тифопаратифозные заболевания, бруцеллез, сальмонеллез, эхинококкоз, токсоплазмоз, трихоцефалез, геморрагические лихорадки, вирусные гепатиты и другие инфекционные заболевания;
стойкое бактерионосительство после перенесенной острой дизентерии и тифопаратифозных заболеваний.
К подпункту 2) пункта 1 Требований по графам относятся состояния после перенесенных острых инфекционных, паразитарных заболеваний при наличии временных функциональных расстройств, когда по завершению стационарного лечения у больного сохраняется общая астенизация, упадок сил, недостаточное питание.
Заключение об отпуске по болезни или освобождении от полетов (на срок от 30 до 60 суток) выносится, когда для оценки стойкости остаточных изменений и полного восстановления профессиональной работоспособности военнослужащего требуется срок не менее месяца, а заболевания, требующие срок восстановления профессиональной работоспособности военнослужащего менее одного месяца предоставляется полное освобождение от исполнения обязанностей воинской службы на срок до 15 суток.
Медицинское освидетельствование с целью восстановления на летную работу военнослужащих, перенесших вирусный гепатит "А" в легкой или среднетяжелой форме, гепатит "В" в легкой форме, проводится не ранее, чем через 12 месяцев после окончания лечения. Переболевшие вирусным гепатитом "В" в среднетяжелой и тяжелой форме, а также гепатитом "С" или "Д", микст-гепатитами восстановлению не подлежат.
Курсанты с началом летной практики после госпитального лечения по поводу легких форм вирусного гепатита выписываются с заключением врачебно-летной комиссии (далее – ВЛК) об освобождении от полетов на 6 месяцев на учебно-тренировочных самолетах, на 12 месяцев на других видах авиационного транспорта с последующим освидетельствованием в стационаре.
Военнослужащим, перенесшим острую дизентерию тяжелой формы, предоставляется отпуск по болезни с последующим медицинским освидетельствованием.
Выявление поверхностного антигена вирусного гепатита "В" и (или) антител к вирусу гепатита "С" является основанием для детального обследования в целях исключения скрыто протекающего хронического вирусного гепатита.
Носительство поверхностного антигена вирусного гепатита "В" без признаков хронического заболевания печени, не является основанием для применения данного пункта у освидетельствуемых по графе II-VII. Военнослужащие с хроническими вирусными гепатитами освидетельствуются по пункту 56 Требований по графам с учетом степени активности и наличия нарушений функций печени.
При установлении положительного результата анализа на маркеры гепатита "В" и (или) "С" кандидаты признаются негодными к поступлению в ВУЗ, а военнослужащие, отбираемые для назначения на должности члена летного экипажа, парашютиста, планериста или воздухоплавателя, а также на руководителя полетов и оператора беспилотных летательных аппаратов (далее – военнослужащие, отбираемые для назначения на летные должности) – негодными к летной работе, полетам, руководству полетами или парашютным прыжкам (далее – летной работе).
Пункт 2 Требований по графам. Туберкулез органов дыхания, других органов и систем.

Бағандар бойынша талаптардың 1-тармақтың 1) тармақшасы емделмейтін немесе қиын емделетін инфекциялық аурулардың созылмалы қайталанатын мынадай түрлерін:
дизентерияны, сүзекті-парасүзектік ауруларды, бруцеллезді, сальмонеллезді, эхинококкозді, токсоплазмозді, трихоцефалезді, геморрагиялық безгекті, вирусты гепатитті және басқа да инфекциялық ауруларды;
жіті дизентериямен және сүзекті-парасүзектік аурумен ауырғаннан кейін тұрақты бактерия таратуды көздейді.
Бағандар бойынша талаптардың 1-тармақтың 2) тармақшасына жіті инфекциялық, паразитарлық ауруларға шалдыққаннан кейінгі стационарлық емдеудің аяқталуына қарай науқаста жалпы әлсіреу, күшінің азаюы, жеткіліксіз тамақтану сақталып, уақытша функционалдық бұзылулары болған кезіндегі жай-күй жатады.
Науқастануы бойынша демалыс немесе ұшудан босату (30-дан 60 тәулікке дейінгі мерзімге) туралы қорытынды қалдық өзгерістер тұрақтылығын бағалау және әскери қызметшілерінің кәсіби жұмысқа қабілеттілігін толық қалпына келтіру үшін кемінде бір ай мерзім талап етілген жағдайда шығарылады, ал әскери қызметшілерінің кәсіби жұмысқа қабілеттілігін толық қалпына келтіруге бір айдан аз мерзім талап етілетін кезде 15 тәулікке дейінгі мерзімге әскери қызмет міндеттерін орындаудан толық босату беріледі.
Ұшу жұмысына қайта келу мақсатында "А" вирусты гепатитінің жеңіл және орташа ауыр түріне, "В" гепатитінің жеңіл түріне шалдыққан әскери қызметшілерді медициналық куәландыру емдеу аяқталғаннан кейін кемінде 12 ай өткен соң жүргізіледі. "В" гепатитінің орташа ауыр және ауыр түрімен, сондай-ақ "С" немесе "Д" гепатитімен, микст-гепатиттермен ауырғандар қайта келуге жатпайды.
Курсанттар ұшу тәжірибесі басталғанда вирустық гепатиттің жеңіл түрлері бойынша госпитальда емделгеннен кейін кейіннен стационарда куәландырудан өтумен оқу-жаттықтыру ұшақтарында 6 айға, авиациялық көліктің басқа да түрлерінде 12 айға ұшудан босатылғаны туралы дәрігерлік-ұшқыштар комиссиясының (бұдан әрі – ДҰК) қорытындысымен кейіннен стационарда куәландырылуымен шығарылады.
Жіті дизентерияның ауыр түрімен ауырған әскери қызметшілерге кейіннен медициналық куәландырумен науқастануы бойынша демалыс беріледі.
"В" вирусты гепатитінің үстірт антигенінің және "С" гепатитінің вирусына антиденелердің анықталуы байқалмай өтетін созылмалы вирустық гепатитті анықтау мақсатында нақты тексеру үшін негіз болып табылады.
"В" вирусты гепатитінің үстірт антигенінің болуы бауырдың созылмалы ауруының нышандарынсыз, осы тармақты ІІ-VII бағаны бойынша куәландырушыға қолдануға негіз бола алмайды. Созылмалы вирусты гепатиті бар әскери қызметшілерді куәландыру белсенділік дәрежесін ескере отырып және бауыр функциясының бұзылуына байланысты бағандар бойынша талаптардың 56-тармағы бойынша жүргізіледі.
"В" және (немесе) "С" гепатитіне маркерлерді талдау нәтижелері оң болғаны белгіленген кезде кандидаттар ӘОО-ға түсуге жарамсыз, ал ұшқыштар экипажының мүшесі, парашютшілер, планершілер және әуеде қалықтап ұшушылар, сондай-ақ ұшуға басшылық жасау және ұшқышсыз ұшатын аппараттардың операторлары лауазымына тағайындау үшін іріктеп алынған әскери қызметшілер (бұдан әрі – ұшқыш лауазымына тағайындауға іріктеліп алынған әскери қызметшілер) – ұшу жұмысына, ұшуға, ұшуларға басшылық жасауға немесе парашютпен секіруге (бұдан әрі – ұшу жұмысына) жарамсыз деп танылады.
Бағандар бойынша талаптардың 2-тармағы. Тыныс алу ағзаларының, басқа ағзалар мен жүйелердің туберкулезі.

Подпункт 1) пункта 2 Требований по графам предусматривает все формы активного туберкулеза органов дыхания и внегрудной локализации, неактивный туберкулез позвоночника, костей и суставов, а также большие остаточные изменения перенесенного туберкулеза органов дыхания.
Подпункт 2) пункта 2 Требований по графам предусматривает неактивный туберкулез любой локализации (кроме туберкулеза позвоночника, костей и суставов), не повлекший функциональных нарушений пораженных органов и систем, после завершения лечения, отсутствия признаков активности и снятия с диспансерного учета через 3 года и более, в том числе с малыми остаточными изменениями перенесенного туберкулеза органов дыхания.
Пункт 3 Требований по графам. Лепра.
Кандидаты, курсанты и военнослужащие при установлении диагноза лепры, а также при регистрации заболевания лепры в семье органом здравоохранения признаются негодными по всем графам требований.
Пункт 4 Требований по графам. Болезнь, вызываемая вирусом иммунодефицита человека (далее – ВИЧ).
К данному пункту относятся больные с синдромом приобретенного иммунодефицита (далее – СПИД) и ВИЧ-инфицированные.
Пункт 5 Требований по графам. Сифилис и другие инфекции, передающиеся преимущественно половым путем.
Подпункт 1) пункта 5 Требований по графам предусматривает больных первичным, вторичным и третичным сифилисом независимо от исхода лечения.
Подпункт 2) пункта 5 Требований по графам предусматривает гонорею и другие венерические болезни (мягкий шанкр, лимфатическая гранулема, паховая гранулема, негонококковые уретриты), а также превентивное лечение сифилиса.
При выявлении у военнослужащего венерического заболевания, лечение проводится в стационаре. Критерием излечения гонореи и сифилиса считается разрешение клинических признаков и наличие трехкратного отрицательного результата при лабораторном контроле, а также отсутствие вторичных осложнений (в том числе эпидидимит, простатит, артриты, воспаление придатков матки).
Медицинское освидетельствование с целью восстановления на летную работу военнослужащих, закончивших лечение первичного серонегативного сифилиса, проводится не ранее, чем через 12 месяцев; военнослужащих, закончивших лечение первичного серопозитивного сифилиса не ранее, чем через 3 года.
Пункт 6 Требований по графам. Микозы.
К подпункту 1) пункта 6 Требований по графам относятся: глубокие микозы, дерматофитии распространенные, часто рецидивирующие, затрудняющие ношение военной или летной формы, обуви и использование специального снаряжения.

Бағандар бойынша талаптардың 2-тармақтың 1) тармақшасы тыныс алу мүшелерінің және кеудеден тыс жердегі белсенді туберкулездің барлық түрлерін, сондай-ақ омыртқаның, сүйектің және буындардың белсенді емес туберкулезін, сондай-ақ туберкулезден емделгеннен кейінгі тыныс алу мүшесіндегі ауқымды қалдық өзгерістерді көздейді.
Бағандар бойынша талаптардың 2-тармақтың 2) тармақшасы емдеу аяқталғаннан кейін зақымданған ағзалар мен жүйелердің функционалдық бұзылуына әкеп соқтырмаған, белсенділік белгілерінсіз және диспансерлік есептен шығарылғанына 3 және одан көп жыл өткен соң, оның ішінде туберкулезден емделгеннен кейінгі тыныс алу ағзаларындағы шамалы қалдық өзгерістермен кез келген жердегі (омыртқаның, сүйектердің және буындардың туберкулезінен басқа) белсенді емес туберкулезді көздейді.
Бағандар бойынша талаптардың 3-тармағы. Алапес.
Алапес диагнозы белгіленген кезде, сондай-ақ денсаулық сақтау органы отбасында алапес ауруын тіркеген кезде кандидаттар, курсанттар мен әскери қызметшілер талаптардың барлық бағандары бойынша жарамсыз деп танылады.
Бағандар бойынша талаптардың 4-тармағы. Адамның иммун тапшылығы вирусын тудыратын ауру (бұдан әрі – АИТВ).
Осы тармаққа жұқтырылған иммун тапшылығы синдромымен (бұдан әрі – ЖИТС) науқастар және АИТВ жұқтырған жатады.
Бағандар бойынша талаптардың 5-тармағы. Мерез және негізінен жыныс жолымен берілетін басқа да инфекциялар.
Бағандар бойынша талаптардың 5-тармақтың 1) тармақшасы емдеу нәтижесіне қарамастан, бірінші, екінші және үшінші рет мерезбен ауыратындарды көздейді.
Бағандар бойынша талаптардың 5-тармақтың 2) тармақшасы соз және басқа да венерологиялық ауруларды (жұмсақ шанкр, лимфалық гранулема, шап гранулемасы, гонококкты емес уретриттер), сондай-ақ мерезді превентивті емдеуді көздейді.
Әскери қызметшіде венерологиялық ауру анықталған кезде емдеу стационарда жүргізіледі. Соз бен мерезді емдеу өлшемшарты болып клиникалық белгілердің шешілуі және зертханалық бақылау кезінде үш рет теріс нәтиженің болуы, сондай-ақ екінші рет асқынудың болмауы (оның ішінде эпидидимит, простатит, артрит, жатыр қосалқыларының қабынуы) саналады.
Ұшу жұмысына қайта келу мақсатында серонегативті бірінші мерезді емдеуді аяқтаған әскери қызметшілерге кемінде 12 ай өткен соң, серопозитивті бірінші мерезді емдеуді аяқтағандарға кемінде 3 жыл өткен соң медициналық куәландыру жүргізіледі.
Бағандар бойынша талаптардың 6-тармағы. Микоз.
Бағандар бойынша талаптардың 6-тармақтың 1) тармақшасына әскери немесе ұшқыш киім нысанын, аяқ киімді киюге және арнайы керек-жарақты пайдалануға қиындық келтіретін терең микоздар, жиі қайталанатын, кең таралған дерматофитиялар жатады.

К подпункту 2) пункта 6 Требований по графам относятся: поверхностные микозы, дерматофитии ограниченные, редко рецидивирующие, не затрудняющие ношение военной или летной формы, обуви и использование специального снаряжения. Диагноз и результаты лечения подтверждаются лабораторными исследованиями.
Глава 2. Новообразования
Пункт 7 Требований по графам. Злокачественные новообразования.
Пункт предусматривает злокачественные новообразования любой локализации, независимо от распространенности, стадии заболевания, исхода лечения, случаи отказа больного от лечения злокачественного образования независимо от стадии и распространения новообразования, включая стойкое излечение рака кожи, нижней губы.
Пункт 8 Требований по графам. Доброкачественные новообразования.
При наличии доброкачественных новообразований по показаниям освидетельствуемым предлагается оперативное лечение.
Подпункт 1) пункта 8 Требований по графам предусматривает одиночные или множественные доброкачественные новообразования кожи, соединительной и мягких тканей, кровеносных или лимфатических сосудов, костной и хрящевой ткани, органов дыхания, органов пищеварения, мочеполовой системы, эндокринных желез, молочной железы, нарушающие функцию пораженного органа, при неудовлетворительных результатах лечения, отказе от него или затрудняющие ношение военной или летной формы, обуви и использование специального снаряжения.
К подпункту 1) пункта 8 Требований по графам также относятся:
гигантские пигментные невусы, наибольший линейный размер которых составляет более 20 см;
часто травмируемые невусы (с подтверждением травматизации медицинскими документами) с признаками воспаления и (или) изъязвления при их локализации в областях возможной травматизации, обусловленной ношением военной или летной формы, обуви или использованием специального снаряжения;
множественные бородавчатые (более 7-ми), пигментные невусы (более 20-ти) или одиночные (диаметром более 0,5 см), приподнятые над поверхностью кожи, невусы при их локализации в областях возможной травматизации, обусловленной ношением военной или летной формы, обуви или использованием специального снаряжения;
доброкачественные новообразования головного и спинного мозга не зависимо от эффективности лечения и степени нарушения функций.
Подпункт 2) пункта 8 Требований по графам предусматривает доброкачественные новообразования или последствия их лечения, не сопровождающиеся нарушением функции пораженного органа, не затрудняющие ношение военной или летной формы, обуви и использование специального снаряжения: липоматоз, гемангиомы, дермоидные кисты, хондромы, полипы, папилломы, бородавчатые и пигментные невусы, за исключением невусов, указанных в подпункте 1) пункта 8.
При диагностировании остеомы околоносовых пазух категория годности освидетельствуемых по графе II-VII определяется в зависимости от клинических проявлений, нарушения их функции и результатов исследования в барокамере по соответствующим подпунктам настоящего пункта. Кандидаты – не годны.
Остеома околоносовых пазух подтверждается данными рентгенологического обследования околоносовых пазух в 2 проекциях, для уточнения характера образования – компьютерной томографией (далее – КТ).
Военнослужащие после оперативного удаления доброкачественных новообразований внутренних органов, опорно-двигательного аппарата, допускаются к летной работе не ранее, чем через 4 месяца после завершения лечения, в зависимости от вида и сложности оперативного вмешательства, после стационарного освидетельствования. Курсанты негодны.
Освидетельствуемые после оперативного удаления доброкачественных новообразований кожи и подкожной клетчатки допускаются к летной работе не ранее, чем через 1 месяц после завершения лечения.
Освидетельствуемые, оперированные по поводу доброкачественных новообразований средостения, не годны к летной работе (летному обучению).

Бағандар бойынша талаптардың 6-тармақтың 2) тармақшасына әскери немесе ұшқыш киім нысанын, аяқ киімді киюге және арнайы керек-жарақты пайдалануға қиындық келтірмейтін үстірт микоздар, сирек қайталанатын, шектеулі дерматофитиялар жатады. Диагноз және емдеудің нәтижелері зертханалық зерттеулермен расталады.
2-тарау. Жаңа өскіндер
Бағандар бойынша талаптардың 7-тармағы. Қатерлі ісіктер.
Тармақ таралуына, ауру дәрежесіне, емдеу нәтижесіне қарамастан, кез келген жердегі қатерлі жаңа өскіндерді, тері, төменгі ерін обырынан тұрақты емделуді қоса алғанда, жаңа өскіндердің дәрежесіне және таралуына қарамастан, науқастың қатерлі ісіктен емделуден бас тарту жағдайларын көздейді.
Бағандар бойынша талаптардың 8-тармағы. Қатерсіз ісіктер.
Көрсеткіштер бойынша қатерсіз ісіктер болған кезде куәландырушыларға операциялық емдеу ұсынылады.
Бағандар бойынша талаптардың 8-тармақтың 1) тармақшасы зақымданған ағзаның функцияларын бұзатын, емдеу нәтижелері қанағаттанарлық болмаған, одан бас тартқан немесе әскери немесе ұшқыш киім нысанын, аяқ киімді киюге және арнайы керек-жарақты пайдалануға қиындық келтіретін терінің, дәнекер және жұмсақ тіндердің, қан жүретін немесе лимфа тамырларының, сүйек және шеміршек тіндерінің, тыныс алу ағзаларының, ас қорыту ағзаларының, несеп-жыныс жүйесінің, эндокринді бездердің, сүт бездерінің жалғыз немесе көптеген қатерсіз ісіктерін көздейді.
Сонымен бірге 1) тармақшаға:
анағұрлым сызықтық өлшемі 20 см құрайтын аса ірі пигментті қалдар;
әскери немесе ұшқыш киім нысанын, аяқ киімді киюге және арнайы керек-жарақты пайдалануға байланысты жарақаттануы мүмкін жерлерде орналасқан қабыну және (немесе) жараға айналу белгілері бар жиі жарақаттанатын (жарақаттануы медициналық құжаттармен расталған) қалдар;
әскери немесе ұшқыш киім нысанын, аяқ киімді киюге және арнайы керек-жарақты пайдалануға байланысты жарақаттануы мүмкін жерлерде орналасқан көптеген сүйелдер (7-ден көп), пигментті қалдар (20-дан артық) немесе жалғыз терінің жоғарғы қабатына көтерілген (диаметрі 0,5 см-ден жоғары) қалдар;
емдеудің тиімділігіне және функцияларының бұзылу дәрежесіне қарамастан, бас миының және жұлынның қатерсіз ісіктері жатады.
Бағандар бойынша талаптардың 8-тармақтың 2) тармақшасы әскери немесе ұшқыш киім нысанын, аяқ киімді киюге және арнайы керек-жарақты пайдалануға қиындық келтірмейтін, зақымданған ағза функциясының бұзылуымен қосарланбайтын қатерсіз ісіктер немесе емдеуден кейінгі олардың салдарын: бағандар бойынша талаптардың 8-тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген қалдарды қоспағанда, липоматозды, гемангиоманы, дермоидты жылуықтарды, хондромаларды, полиптарды, папилломаларды, сүйелдер мен пигментті қалдарды көздейді.
Мұрын маңындағы қуыстардың остеомасы диагностикаланған кезде куәландырушының жарамдылық санаты ІІ-VІІ баған бойынша клиникалық көрінулерге, олардың функцияларының бұзылуына және барокамерадағы зерттеулердің нәтижелеріне байланысты осы тармақтың тиісті тармақшалары бойынша айқындалады. Кандидаттар – жарамсыз.
Мұрын маңындағы қуыстардың остеомасы мұрын маңындағы қуыстарды 2 проекциядағы рентгенологиялық тексеру мәліметтерімен, өскінінің сипатын анықтау үшін – компьютерлік томографиямен (бұдан әрі – КТ) расталады.
Әскери қызметшілер ішкі ағзалардың, тірек-қозғалыс аппаратының қатерсіз ісіктерін операциямен алып тастағаннан кейін ұшу жұмысына операциялық шараның түріне және күрделілігіне байланысты емдеу аяқталғаннан кейін кемінде 4 ай өткен соң стационарлық куәландырудан кейін жіберіледі. Курсанттар – жарамсыз.
Куәландырушылар тері мен теріасты тінінің қатерсіз ісіктері операциямен алып тастағаннан кейін ұшу жұмысына емдеу аяқталғаннан кейін кемінде 1 ай өткен соң жіберіледі.
Көкірекаралық қатерсіз ісіктер бойынша операция жасалған куәландырушылар ұшу жұмысына (ұшуға оқытып-үйретуге) жарамсыз.

Отпуск по болезни по подпункту 3) пункта 8 Требований по графам предоставляется после хирургического лечения по поводу доброкачественных новообразований, когда после завершения стационарного лечения для полного восстановления функции требуется срок не менее месяца. В иных случаях предоставляется полное освобождение от исполнения обязанностей воинской службы или освобождение от полетов с исполнением других обязанностей воинской службы на срок до 15 суток для полного восстановления профессиональной трудоспособности, с последующим медицинским освидетельствованием.
Глава 3. Болезни крови, кроветворных органов и отдельные нарушения, вовлекающие иммунный механизм
Пункт 9 Требований по графам. Болезни крови, кроветворных органов и отдельные нарушения, вовлекающие иммунный механизм.
К пункту относятся анемии, связанные с питанием (железодефицитная, витамин В12-дефицитная, фолиеводефицитная и другие анемии) средней и тяжелой степени при недостаточной эффективности лечения, гипо- или апластические анемии, нарушения свертываемости крови, пурпура и другие геморрагические состояния, а также иммунодефицитные состояния, кроме болезни, вызываемой ВИЧ и саркоидоза.
Кандидаты признаются негодными к поступлению в ВУЗ при содержании гемоглобина в крови менее 130 г/л.
Глава 4. Болезни эндокринной системы, расстройства питания и нарушения обмена веществ
Пункт 10 Требований по графам. Другие формы нетоксического зоба.
К пункту относится простой, узловой, кистозный, смешанный эутиреоидный зоб.
Для определения размеров зоба по степеням используется следующая шкала: 0 – щитовидная железа не прощупывается; I – перешеек железы увеличен, отчетливо прощупывается и виден при глотании; II – хорошо определяются боковые доли и перешеек, как при ощупывании, так и при глотании; III – железа хорошо видна, сглаживает передние отделы шеи ("толстая шея"); IV – железа изменяет форму шеи; V – железа достигает очень больших размеров.
К подпункту 1) пункта 10 Требований по графам относится эутиреоидный зоб III-IV-V степени, нарушающий функцию близлежащих органов и (или) затрудняющий ношение военной или летной формы и использование специального снаряжения. Освидетельствуемым предлагается хирургическое лечение. Подпункт 1) применяется также в случаях неудовлетворительных результатов хирургического лечения или при отказе от операции.
К подпункту 2) пункта 10 Требований по графам относится эутиреоидный зоб 0-I-II степени, не нарушающий функцию близлежащих органов и не затрудняющий ношение военной или летной формы и использование специального снаряжения, а также состояние после оперативного лечения (не ранее 6 месяцев) эутиреоидного зоба при отсутствии функциональных нарушений щитовидной железы, после курса медикаментозной терапии.

Бағандар бойынша талаптардың 8-тармақтың 3) тармақшасы бойынша науқастануы бойынша демалыс қатерсіз ісіктер бойынша хирургиялық емделгеннен кейін, стационарлық емдеу аяқталған соң функциясын толық қалпына келтіру үшін кемінде бір ай мерзім қажет болғанда беріледі. Басқа жағдайларда әскери қызмет міндеттерін орындаудан толық босатылады немесе кәсіби жұмысқа қабілеттігін толық қалпына келтіру үшін кейіннен медициналық куәландыруға жіберумен 15 тәулік мерзімге әскери қызметтің басқа міндеттерін орындаумен ұшудан босатылады.
3-тарау. Қан және қан түзетін ағзалар аурулары және иммундық механизмді қамтитын жекелеген бұзылулар
Бағандар бойынша талаптардың 9-тармағы. Қан және қан түзетін ағзалар аурулары және иммундық механизмді қамтитын жекелеген бұзылулар.
Тармаққа тамақтануға байланысты емделу тиімділігі жетіспеген кезде орташа және ауыр дәрежедегі анемиялар (темір тапшылығы, В-12 дәруменінің тапшылығы, фолий тапшылығы және басқа да анемиялар), гипо- немесе апластикалық анемия, қанның қоюлануының бұзылуы, пурпура және басқа да геморрагиялық жай-күйлер, сондай-ақ АИТВ және саркоидоза тудыратын аурудан басқа, иммун тапшылығы жай-күйі жатады.
Кандидаттар қандағы гемоглобин 130 г/л аз болған кезде ӘОО-ға түсуге жарамсыз деп танылады.
4-тарау. Эндокринді жүйе аурулары, тамақтанудың және зат алмасудың бұзылулары
Бағандар бойынша талаптардың 10-тармағы. Уытты емес зобтың басқа да нысандар.
Тармаққа кәдімгі, түйінді, жылауық, аралас эутиреоидты зоб жатады.
Зобтың көлемін дәрежесі бойынша айқындау үшін мынадай шкала қолданылады: 0 – қалқанша без сезілмейді; І – без мойнағы үлкейген, анық сезіледі, және жұтқан кезде көрінеді; ІІ – бүйір бөлігі мен мойнағы ұстағанда да, жұтқанда да жақсы айқындалады; ІІІ – без жақсы көрінеді, мойынның алдыңғы бөлігі ("жуан мойын") тегістелген; ІV – без мойынның пішінін өзгеркен; V – бездің көлемі өте үлкен.
Бағандар бойынша талаптардың 10-тармақтың 1) тармақшасына жақын жатқан ағзалардың функциясын бұзатын және (немесе) әскери немесе ұшқыш киім нысанын киюге және арнайы керек-жарақты пайдалануға қиындық келтіретін ІІІ-ІV-V дәрежелі эутиреоидты зоб жатады. Куәландырылатындарға хирургиялық емдеу ұсынылады. 1) тармақша сонымен бірге хирургиялық емделудің нәтижелері қанағаттанарлықсыз болған жағдайда немесе операциядан бас тартқан кезде қолданылады.
Бағандар бойынша талаптардың 10-тармақтың 2) тармақшасына жақын жатқан ағзалардың функциясын бұзбайтын және әскери немесе ұшқыш киім нысанын киюге және арнайы керек-жарақты пайдалануға қиындық келтірмейтін 0-І-ІІ дәрежелі эутиреоидты зоб, сондай-ақ эутиреоидты зобты операциялық емдеуден кейін (кемінде 6 айдан соң) қалқанша бездің функциясының бұзылуы болмаған кездегі, медикаменттік емдеу курсынан кейінгі жай-күйі жатады.

Подпункт 3) пункта 10 Требований по графам предусматривает отпуск по болезни с последующим медицинским освидетельствованием после оперативного лечения эутиреоидного зоба.
Военнослужащие и курсанты с впервые выявленным эутиреоидным зобом подлежат диспансерному наблюдению в течение 3-х лет.
При нарушениях функции щитовидной железы решение о допуске к летной работе принимается после лечения не менее 3-х месяцев по достижении стойкого эутиреоидного состояния с контролем гормонов щитовидной железы.
Кандидатам и военнослужащим, отбираемым для назначения на летные должности, в обязательном порядке проводится ультразвуковое исследование щитовидной железы. При выявлении эутиреоидного зоба кандидаты признаются негодными к поступлению в ВУЗ, а военнослужащие, отбираемые для назначения на летные должности – не годны к летной работе.
Пункт 11 Требований по графам. Другие болезни щитовидной железы, других эндокринных желез, расстройства питания, нарушения обмена веществ.
К подпункту 1) пункта 11 Требований по графам относятся:
диффузный токсический зоб любой степени тяжести;
подострый, хронический фиброзный и аутоиммунный тиреоидит с нарушением функций;
гипотиреоз и другие заболевания щитовидной железы;
заболевания других эндокринных желез независимо от степени нарушения функции;
сахарный диабет 1-го типа;
сахарный диабет 2-го типа средней и тяжелой степени тяжести, при котором компенсация углеводного обмена достигается приемом гипогликемических лекарственных препаратов и (или) инсулина на фоне диетотерапии;
сахарный диабет 2-го типа при наличии вторичных осложнении;
ожирение III-IV степени;
недостаточность питания (ИМТ менее 18,5 кг/м2).
К подпункту 2) пункта 11 Требований по графам относятся:
аутоиммунный тиреоидит без нарушения функций;
ожирение II степени при хорошей функциональной способности сердечно-сосудистой системы;
сахарный диабет 2-го типа, при котором компенсация углеводного обмена достигается диетотерапией.
Военнослужащие допускается к летной работе на освоенных типах летательных аппаратов по подпункту 2) настоящего пункта.
Военнослужащие с сахарным диабетом 2-го типа допускается к летной работе на летательных аппаратах с двойным управлением при наличии второго пилота при полной компенсации углеводного обмена без применения гипогликемических лекарственных препаратов. Военнослужащим (кроме летчиков) разрешается использование противодиабетических препаратов, которые не вызывают гипогликемию – ингибиторов альфа-глюкозидазы (глюкобай) и (или) группы бигуанидов (метформин) как дополнение к диете.

Бағандар бойынша талаптардың 10-тармақтың 3) тармақшасы эутиреоидты зобты операциямен емдегеннен кейін кейіннен медициналық куәландырумен науқастануы бойынша демалыс беруді көздейді.
Алғаш рет эутиреоидты зоб анықталған әскери қызметшілер және курсанттар 3 жыл бойына диспансерлік бақылауға жатады.
Қалқанша бездің функциясы бұзылған кезде ұшу жұмысына жіберу туралы шешім кемінде 3 ай емдеуден кейін қалқанша безінің гормондарын бақылай отырып, тұрақты эутиреоидты жай-күйге қол жеткізгенде қабылданады.
Кандидаттарға және ұшқыш лауазымдарына тағайындау үшін іріктелетін әскери қызметшілерге міндетті түрде қалқанша безді ультрадыбыстық зерттеу жүргізіледі. Эутиреоидты зоб болған кезде кандидаттар ӘОО-ға түсуге жарамсыз, ал ұшқыш лауазымдарына тағайындау үшін іріктелетін әскери қызметшілер – ұшу жұмысына жарамсыз деп танылады.
Бағандар бойынша талаптардың 11-тармағы. Қалқанша бездің, басқа да эндокринді бездердің аурулары, тамақтанудың бұзылуы, зат алмасудың бұзылуы.
Бағандар бойынша талаптардың 11-тармақтың 1) тармақшасына:
диффузды уытты зобтың кез келген ауырлық дәрежесі;
жітіге жақын, функциясы бұзылған созылмалы фиброзды және аутоиммунды тиреоидит;
гипотиреоз және қалқанша бездің басқа да аурулары;
функциясының бұзылу дәрежесіне қарамастан, басқа да эндокринді бездердің аурулары;
1-ші типті қант диабеті;
көмірсу алмасуды қалпына келтіру диетотерапия аясында гипогликемиялық дәрілік препараттар және (немесе) инсулин қабылдаумен қол жеткізілетін жағдайдағы орта және ауыр дәрежедегі 2-ші типті қант диабеті;
екінші рет асқыну болған кезде 2-ші типті қант диабеті;
ІІІ-ІVдәрежелі семіздік;
тамақтанудың жетіспеушілігі (ДСИ 18,5 кг/м2 аз) жатады.
Бағандар бойынша талаптардың 11-тармақтың 2) тармақшасына:
фукциясы бұзылмаған аутоиммундық тиреоидит;
жүрек-қантамыр жүйесінің жақсы функционалдық қабілеті кезіндегі ІІ дәрежелі семіздік;
көмірсу алмасуды қалпына келтіру диетотерапия тағайындаумен қол жеткізілетін 2-ші типті қант диабеті жатады.
Әскери қызметшілер меңгерілген ұшу аппараттарының типтерінде ұшу жұмысына 2) тармақша бойынша жіберіледі.
2-ші типтегі қант диабеті бар әскери қызметшілеріне гипогликемиялық дәрілік препараттарды қолданусыз көмірсу алмасуы толық қалпына келтірілген кезде екеулеп басқарылатын ұшу аппараттарында екінші ұшқыш болған кезде ұшу жұмысына рұқсат етіледі. Әскери қызметшілеріне (ұшқыштардан басқа) диетаға қосымша ретінде гипоглиемия тудырмайтын диабетке қарсы препараттар – альфа-глюкозидаз ингибиторларын (глюкобай) және (немесе) бигуаниттер (метформин) тобын пайдалануға рұқсат етіледі.

При впервые выявленной форме сахарного диабета 2-го типа военнослужащие освобождаются от полетов (руководства полетами) с выполнением других обязанностей воинской службы, подлежит наблюдению и лечению до 3-х месяцев. Годность к летной работе (руководству полетами) решается после стационарного освидетельствования.
Военнослужащие с сахарным диабетом 2 типа признается негодными, если не достигается полного контроля содержания сахара в крови и требуется постоянный прием гипогликемических лекарственных препаратов и (или) инсулина.
При выявлении заболеваний эндокринной системы кандидаты признаются негодными к поступлению в ВУЗ, а военнослужащие, отбираемые для назначения на летные должности – не годны к летной работе.
К подпункту 3) пункта 11 Требований по графам относится:
ожирение I степени при хорошей функциональной способности сердечно-сосудистой системы;
пониженное питание.
Для оценки состояния питания (недостаточность питания, степени ожирения) граждан, достигших 18-летнего возраста, используется, определенный уполномоченным органом в области здравоохранения Республики Казахстан индекс массы тела (далее – ИМТ) по Кетле, рассчитываемый по формуле:
ИМТ (кг/м2) = масса тела (кг) / квадрат величины роста (м2).
Нормальный вес соответствует ИМТ 18,5-24,9 кг/м2; избыточная масса тела – ИМТ 25,0-29,9 кг/м2; ожирение 1 степени – ИМТ 30,0-34,9 кг/м2; ожирение 2 степени – 35,0-39,9 кг/м2; ожирение 3 степени – 40,0 кг/м2 и более.
Для оценки состояния питания при освидетельствовании граждан, не достигших 18 лет, используются стандарты физического развития детей и подростков, принятые в Республике Казахстан.
Военнослужащие и курсанты с пониженным питанием (дефицитом массы тела) подлежат стационарному обследованию для установления причины.
При выявлении ожирения любой степени выраженности кандидаты признаются негодными к поступлению в ВУЗ, курсанты 1-2 курсов признаются негодными к летному обучению, а военнослужащие, отбираемые для назначения на летные должности – не годны к летной работе.
При симптоматическом (вторичном) ожирении эндокринного, церебрального генеза оценка годности проводится по основному заболеванию.
Глава 5. Психические расстройства и расстройства поведения
Пункт 12 Требований по графам. Органические психические расстройства вследствие повреждения или дисфункции головного мозга.
Пункт предусматривает психозы, другие психические расстройства, изменения личности и поведения, обусловленные повреждением и церебральной дисфункцией, возникающие вследствие травмы, новообразований головного мозга, энцефалита, менингита, нейросифилиса, а также при сенильных и пресенильных психозах, сосудистых, дегенеративных и других органических заболеваниях или поражениях головного мозга.
Медицинское освидетельствование проводится только после всестороннего обследования в стационаре психиатрического или психоневрологического профиля.
Пункт 13 Требований по графам. Шизофрения, шизотипические и бредовые расстройства, расстройства настроения (аффективные расстройства) и другие эндогенные психотические расстройства.
Предусматривает все формы шизофрении, маниакально-депрессивных психозов и циклотимии. Военнослужащие и курсанты с данными заболеваниями восстановлению не подлежат независимо от течения, формы, срока заболевания, длительности ремиссии и снятия с диспансерного учета.
Пункт 14 Требований по графам. Симптоматические психические расстройства и другие психические расстройства экзогенной этиологии.
Пункт предусматривает психозы и другие психические расстройства, вследствие общих инфекций, интоксикаций (кроме вызванных употреблением психоактивных веществ), соматических заболеваний различного генеза, родов, обусловленные климаксом, нарушением обмена веществ и другими причинами. Сюда же относятся и психические расстройства, обусловленные воздействием радиоактивных веществ, ионизирующих источников излучений, компонентов ракетного топлива, источников электромагнитных полей, лазерного излучения.

2-ші типті қант диабетінің алғаш анықталған түрі болған кезде әскери қызметшілер әскери қызметтің басқа да міндеттерін орындаумен ұшудан босатылады (ұшуды басқарудан), 3 айға дейін бақылауға және емделуге жатады. Ұшу жұмысына (ұшуды басқаруға) жарамдылығы стационарлық куәландыруден кейін шешіледі.
Егер қандағы қант мөлшерінің болуын толық бақылауға алмаса және гипогилкемиялық дәрілік препараттарды және (немесе) инсулинді үнемі қабылдауды қажет етсе, 2-ші типті қант диабеті бар әскери қызметшілер жарамсыз деп танылады.
Эндокринді жүйе аурулары анықталған жағдайда кандидаттар ӘОО-ға түсуге жарамсыз, ал ұшқыш лауазымдарына тағайындау үшін іріктелетін әскери қызметшілер – ұшу жұмысына жарамсыз деп танылады.
Бағандар бойынша талаптардың 11-тармақтың 3) тармақшасына:
жүрек-қантамырлары жүйесінің жақсы функционалдық қабілеті кезіндегі І дәрежелі семіздік;
аз тамақтану жатады.
18 жасқа толған азаматтардың тамақтану жай-күйін (жеткіліксіз тамақтануын, семіздік дәрежесін) бағалау үшін Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органы айқындаған Кетле бойынша дене салмағының индексі (бұдан әрі – ДСИ) мынадай формула бойынша есептеледі:
ДСИ (кг/м²) = дене салмағы (кг) / бой ұзындығының шаршысы (м²).
қалыпты салмақ – ДСИ 18,5-24,9 кг/м²; артық дене салмағы – 25,0-29,9 кг/м²; І дәрежелі семіздік – 30,0-34,9 кг/м²; ІІ дәрежелі семіздік – 35,0-39,9 кг/м²; ІІІ дәрежелі семіздік – 40 кг/м² және одан астамға сәйкес келеді.
18 жасқа толмаған азаматтарды куәландыру кезінде тамақтанудың жай-күйін бағалау үшін Қазақстан Республикасында қабылданған балалар мен жасөспірімдердің дене дамуының стандарттары пайдаланылады.
Аз тамақтанатын (дене салмағы жетіспеушілігі) әскери қызметшілері мен курсанттары себептерін анықтау үшін стационарлық тексерілуге жатады.
Семіздікті кез келген дәрежесі анықталған жағдайда кандидаттар ӘОО-ға түсуге жарамсыз, 1-2-курстың курсанттары ұшуға оқытып-үйретуге жарамсыз, ал ұшқыш лауазымдарына тағайындау үшін іріктелетін әскери қызметшілер – ұшу жұмысына жарамсыз деп танылады.
Энокринді, церебральді генезді симптоматикалық (екінші) семіздік кезінде жарамдылығын бағалау негізгі ауруы бойынша жүргізіледі.
5-тарау. Психикалық бұзылулар және мінез-құлық бұзылулары
Бағандар бойынша талаптардың 12-тармағы. Бас миының зақымдануы және дисфункциясы салдарынан болған органикалық психикалық бұзылулар.
Тармақ психоздарды, басқа да психикалық бұзылуларды, бас миының жарақаттануы, жаңа өскіндер, энцефалит, менингит, нейромерез салдарынан пайда болатын зақымданумен және церебральдық дисфункциямен байланысты, сондай-ақ кәрілік пен кәрілікалды психоздар, қан тамырлы, дегенеративті және басқа да органикалық аурулар немесе бас миының зақымдануы кезіндегі жеке тұлғаның және мінез-құлықтың өзгеруін көздейді.
Медициналық куәландыру тек психиатриялық немесе психоневрологиялық бейінді стационарда жан-жақты тексеруден кейін жүргізіледі.
Бағандар бойынша талаптардың 13-тармағы. Шизофрения, шизотиптік және сандырақтық бұзылулар, көңіл-күйдің бұзылуы (аффективті бұзылулар) және басқа да эндогенді психикалық бұзылулар.
Шизофренияның барлық түрлерін, маниакальды-депрессивті психоздар және циклотимияларды көздейді. Осы аурулары бар әскери қызметшілер мен курсанттар аурудың өтуіне, түріне, мерзіміне, ремиссия ұзақтығына және диспансерлік есептен шығуына қарамастан, қалпына келтіруге жатпайды.
Бағандар бойынша талаптардың 14-тармағы. Симптомдық психикалық бұзылулар және басқа да экзогенді этиологиялық психикалық бұзылулар.
Тармақ жалпы инфекциялар, уланулар (психобелсенді заттарды тұтынудан болғаннан басқа), климаксқа, зат алмасудың бұзылуына және басқа да себептерге негізделген кез келген генезді соматикалық аурулар, бала туу салдарынан болған психоздар мен басқа да психикалық бұзылуларды көздейді. Оған радиоактивті заттардың, иондаушы сәулелену көздерінің, зымыран отыны құрамдастарының, электромагниттік өріс көздерінің, лазерлік сәулеленудің әсер етуімен байланысты психикалық бұзылулар жатады.

Подпункт 1) пункта 14 Требований по графам предусматривает психические расстройства с резко выраженными клиническими проявлениями и длительным (более 3 месяцев) течением, с патологическим изменением личности и явлениями органического поражения центральной нервной системы (далее – ЦНС).
К подпункту 2) пункта 14 Требований по графам относятся умеренно выраженные, затянувшиеся (до 3-х месяцев) астенические состояния (церебрастении) после перенесенной инфекции или соматического заболевания при отсутствии явлений органического поражения ЦНС.
Военнослужащие, перенесшие кратковременные психические соматогенно-обусловленные расстройства, после выздоровления от основного заболевания, полной компенсации нервно-психических функций без применения поддерживающей терапии, освидетельствуются не ранее, чем через 6 месяцев при положительных результатах наблюдения, клинического и психологического обследования, хорошей переносимости нагрузочных проб.
Военнослужащим, перенесшим острое отравление психоактивными веществами (алкоголь, наркотические средства, токсические вещества) отпуск по болезни не предоставляется.
К подпункту 3) пункта 14 Требований по графам относятся психические расстройства, возникающие в результате острого заболевания, протекающие с незначительно выраженной и кратковременной (до 2-3 недель) астенией и закончившиеся выздоровлением.
Благоприятный исход этих психических расстройств подтверждается обследованием в медицинских организациях, оказывающие медицинскую помощь в области психического здоровья.
Пункт 15 Требований по графам. Невротические, связанные со стрессом и соматоформные расстройства, поведенческие синдромы, связанные с физиологическими нарушениями и физическими факторами.
К подпункту 1) пункта 15 Требований по графам относятся:
реактивные психозы;
психогенный параноидный психоз;
истерические психозы с изменением сознания;
реактивная депрессия;
резко или умеренно выраженные, длительные невротические и соматоформные расстройства, включая соматоформные дисфункции вегетативной нервной системы, не поддающиеся или трудно поддающиеся лечению;
состояния с повторными госпитализациями (более 2-х раз в год).
К подпункту 2) пункта 15 Требований по графам относятся:
острые реакции на стресс;
нарушения адаптации;
незначительно выраженные, кратковременные невротические и соматоформные расстройства, включая соматоформные дисфункции вегетативной нервной системы, характеризующиеся в основном эмоционально-волевыми, вегетативными нарушениями, хорошо поддающиеся лечению и закончившиеся выздоровлением больного, полной социальной адаптацией.
Пункт 16 Требований по графам. Расстройства личности и поведения.

Бағандар бойынша талаптардың 14-тармақтың 1) тармақшасы жеке тұлғаның патологиялық өзгерісімен және орталық нерв жүйесінің (бұдан әрі – ОНЖ) органикалық зақымдануымен, кенеттен айқын көрінетін клиникалық көріністермен және ұзақ өтуімен (3 айдан астам) психикалық бұзылуларды көздейді.
Бағандар бойынша талаптардың 14-тармақтың 2) тармақшасына ОНЖ органикалық зақымдану көріністері болмаған кезде инфекциядан немесе соматикалық аурудан емделгеннен кейінгі орташа айқын көрінген, ұзаққа созылған (3 айға дейін) астениялық (церебрастения) жай-күй жатады.
Қысқа мерзімді соматогенді-шартты психикалық бұзылудан емделген әскери қызметшілер негізгі науқастанудан сауыққаннан, қалыпта ұстайтын терапияны қолданусыз нерв-психикалық функциясының толық қалпына келуінен кейін бақылаудың, клиникалық және психологиялық тексерулердің оң нәтижелері болған, жүктемелік сынамаларды жақсы көтерген кезде кемінде 6 ай өткен соң куәландырылады.
Психикалық белсенді заттармен (алкогольмен, есірткілік заттармен, уытты заттармен) жіті уланған әскери қызметшілерге науқастануы бойынша демалыс берілмейді.
Бағандар бойынша талаптардың 14-тармақтың 3) тармақшасына жіті ауру нәтижесінде туындаған, жеңіл және қысқа мерзімді (2-3 аптаға дейін) астениямен өтетін және сауығумен аяқталған психикалық бұзылулар жатады.
Бұл психикалық бұзылулардың қолайлы аяқталуы психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымдаларда тексерумен расталады.
Бағандар бойынша талаптардың 15-тармағы. Невротикалық, күйзеліспен байланысты және соматоформдық бұзылулар, физиологиялық бұзылулар мен физикалық факторларға байланысты мінез-құлық синдромдары.
Бағандар бойынша талаптардың 15-тармақтың 1) тармақшасына:
реактивті психоздар;
психогенді параноидты психоз;
сананың өзгеруімен есіру психозы;
реактивті депрессия;
емдеуге келмейтін немесе қиын емделетін вегативтік нерв жүйесінің соматоформдық дисфункциясын қоса алғанда, кенеттен және орташа айқын көрінген, ұзақ невротикалық және соматоформдық бұзылулар;
қайта госпитальға жатқызу жағдайлары (жылына 2 реттен артық) жатады.
Бағандар бойынша талаптардың 15-тармақтың 2) тармақшасына:
күйзеліске жіті реакция;
бейімделудің бұзылуы;
негізінен эмоционалдық-ерік-жігер, вегетативті бұзылулармен сипатталатын, жақсы емделетін және науқастың сауығуымен, толық әлеуметтік бейімделуімен аяқталатын вегативтік нерв жүйесінің соматоформдық дисфункциясын қоса алғанда, шамалы айқын көрінген, қысқа мерзімді невротикалық және соматоформдық бұзылулар жатады.
Бағандар бойынша талаптардың 16-тармағы. Жеке тұлғаның және мінез-құлықтың бұзылулары.

Подпункт 1) пункта 16 Требований по графам предусматривает резко или умеренно выраженные, расстройства личности и поведения (психопатии; патологическое развитие личности; психический инфантилизм, кроме тикозных расстройств, расстройства половой идентификации и сексуального предпочтения) со склонностью к повторным длительным декомпенсациям, неустойчивой компенсацией или патологическим реакциям.
К подпункту 2) пункта 16 Требований по графам относятся расстройства личности (транзиторные, парциальные), не достигающие уровня психопатии, со стойкой (более 3 лет) компенсацией эмоционально-волевых и других патологических проявлений.
Военнослужащие с суицидальной попыткой в анамнезе не подлежат восстановлению на летную работу.
Пункт 17 Требований по графам. Пункт предусматривает психические расстройства и расстройства поведения, связанные с употреблением психоактивных веществ (алкоголь, наркотические средства, токсические вещества). Единичное или эпизодическое употребление психоактивных веществ без психических расстройств не может служить основанием для применения настоящего пункта.
Глава 6. Болезни нервной системы
Пункт 18 Требований по графам. Воспалительные, демиелинизирующие болезни ЦНС и их последствия, туберкулез нервной системы, вирусные инфекции ЦНС.
Подпункт 1) пункта 18 Требований по графам предусматривает:
первичные и вторичные энцефалиты, энцефаломиелиты и менингиты;
воспалительные процессы в головном и спинном мозге, возникшие метастатически или контактно (менингиты менингококковые, менингиты серозные, полиомиелиты, клещевой и комариный вирусные энцефалиты, рассеянный склероз);
демиелинизирующие болезни;
поражения нервной системы при туберкулезе, сифилисе и других инфекционных заболеваниях.
К подпункту 2) пункта 18 Требований по графам относятся последствия и остаточные явления поражений ЦНС, при которых имеются незначительные явления астенизации, вегетативной дисфункцией и отдельные рассеянные органические знаки (асимметрия черепной иннервации и анизорефлексия, незначительно выраженные расстройства чувствительности), без нарушения двигательных, чувствительных, координаторных и других функций нервной системы.
Военнослужащие с выраженными эмоционально-волевыми или интеллектуально-мнестическими расстройствами, возникшими вследствие органического поражения головного мозга, инфекционного заболевания или интоксикации, освидетельствуются по пункту 14 Требований по графам.
Пункт 19 Требований по графам. Травмы головного, спинного мозга и их последствия. Последствия поражений ЦНС от воздействия внешних факторов.
Пункт предусматривает ближайшие и отдаленные (год и более с момента травмы) последствия травм головного и спинного мозга, и осложнения травматических повреждений ЦНС.

Бағандар бойынша талаптардың 16-тармақтың 1) тармақшасы қайталамалы ұзақ декомпенсацияға, тұрақсыз компенсацияға немесе патологиялық реакцияларға бейім кенеттен немесе орташа айқын көрінетін жеке тұлғаның және мінез-құлықтың бұзылуын (психопатиялар; жеке тұлғаның патологиялық дамуы; тикозды бұзылулардан, жыныстық идентификацияның бұзылуынан, сексуалдық құмарлықтан басқа психикалық инфантилизм) көздейді.
Бағандар бойынша талаптардың 16-тармақтың 2) тармақшасына психопатия деңгейіне жетпеген, эмоционалдық-ерік-жігер және басқа да патологиялық көріністердің тұрақты компенсациясымен (3 жылдан астам) жеке тұлғаның бұзылуы (транзиторлы, парциалды) жатады.
Анамнезінде өзіне-өзі қол жұмсау әрекеті бар әскери қызметшілер ұшу жұмысына қайта келуге жатпайды.
Бағандар бойынша талаптардың 17-тармағы. Психикалық белсенді заттарды (алкогольді, есірткілік заттарды, уытты заттарды) тұтынумен байланысты психикалық бұзылуларды және мінез-құлықтың бұзылуларын көздейді. Психикалық бұзылуларсыз психикалық белсенді заттарды бір рет немесе жиі тұтыну осы тармақты қолдануға негіз болып табылмайды.
6-тарау. Нерв жүйесінің аурулары
Бағандар бойынша талаптардың 18-тармағы. ОНЖ-ның қабыну, демиелиндену аурулары және олардың салдары, нерв жүйесінің туберкулезі, ОНЖ-ның вирустық инфекциялар.
Бағандар бойынша талаптардың 18-тармақтың 1) тармақшасы:
бастапқы және екінші энцефалиттерді, энцефаломиелиттерді және менингиттерді;
метастатикалық немесе байланыс арқылы пайда болған бас миындағы және жұлындағы қабыну процестерін (менингококкты менингит, серозды менингит, полимиелит, кене және маса энцефалиті, шашыраңқы склероз);
демиелиндену ауруларын;
туберкулез, мерез және басқа инфекциялық аурулар кезінде болған нерв жүйесінің зақымдануларын көздейді.
Бағандар бойынша талаптардың 18-тармақтың 2) тармақшасына астенизацияның шамалы құбылыстары, вегетативтік дисфункциясы және жекелеген шашыраңқы органикалық белгілері (бассүйегі иннервациясының асимметриясы және анизорефлекциясы, сезгіштіктің шамалы айқын көрінген бұзылулары) болған кезде, қозғалыстың, сезімталдықтың, үйлестірудің және нерв жүйесінің басқа да функциясының бұзылуынсыз, ОНЖ-ның зақымдануының салдары мен қалдық құбылыстары жатады.
Бас миының органикалық зақымдануы, инфекциялық ауруы немесе улануы салдарынан пайда болған эмоционалды-еріктік немесе интеллектуалды-мнестикалық бұзылулары бар әскери қызметшілер бағандар бойынша талаптардың 14-тармағы бойынша куәландырылады.
Бағандар бойынша талаптардың 19-тармағы. Бас миының және жұлынның жарақаттары және олардың салдары. ОНЖ-ның сыртқы факторлардың әсер етуінен зақымдануларының салдары.
Тармақ бас миының және жұлынның жақындағы және бұрынғы (жарақат алған сәттен бастап бір және одан көп жыл) жарақаттары салдарын, және ОНЖ жарақаттық зақымданулардың асқынуын көздейді.

К подпункту 1) пункта 19 Требований по графам относятся:
последствия открытой или закрытой травм головного мозга с выраженными органическими изменениями ЦНС, нарушением психики, гипертензионным или судорожным синдромом;
последствия травмы спинного мозга с двигательными, чувствительными нарушениями или тазовыми расстройствами;
перенесенные тяжелые черепно-мозговые травмы, а также травмы спинного мозга, сопровождающиеся их сдавлением или частичным (полным) перерывом.
К подпункту 2) пункта 19 Требований по графам относятся отдаленные последствия травм головного и спинного мозга, при которых имеются отдельные рассеянные органические знаки, слабо выраженная вегетативно-сосудистая неустойчивость и (или) незначительные явления астенизации без нарушения двигательных, чувствительных, координаторных и других функций нервной системы, без патологических изменений на электроэнцефалографии (далее – ЭЭГ).
Факт лечения по поводу травмы головного или спинного мозга, или их последствий в анамнезе подтверждается медицинскими документами.
Военнослужащие, перенесшие травму головного или спинного мозга, признаются не годными к летной работе с исполнением других обязанностей воинской службы. Восстановление на летную работу военнослужащих, перенесших ушиб головного мозга средней степени или закрытую травму спинного мозга, проводится не ранее, чем через 12 месяцев после травмы, а перенесших сотрясение или легкую степень ушиба головного мозга – через 6 месяцев после травмы. В ближайшие 3 года после травмы освидетельствуемые допускаются к летной работе на летательных аппаратах с двойным управлением при наличии второго пилота. Очередное освидетельствование данные военнослужащие проходят в стационарных условиях.
Пункт 20 Требований по графам. Сосудистые заболевания головного и спинного мозга.
Подпункт 1) пункта 20 Требований по графам предусматривает:
сосудистые заболевания головного и спинного мозга с прогрессирующим течением, ухудшением кровоснабжения мозга, преходящими или стойкими расстройствами функций, выраженными очаговыми выпадениями различной локализации;
преходящие нарушения мозгового кровообращения (транзиторные ишемии мозга, гипертонические церебральные кризы);
последствия субарахноидальных кровоизлияний нетравматической природы;
церебральные формы нейрогенных ангиодистоний с выраженными клиническими проявлениями.
Подпункт 2) пункта 20 Требований по графам предусматривает;
начальные атеросклеротические изменения мозговых артерий при отсутствии клинических признаков недостаточности кровоснабжения мозга и хорошей переносимости функциональных нагрузочных проб;
церебральные ангиодистонии с благоприятным течением при отсутствии субъективных жалоб, когда диагноз устанавливается по результатам клинико-инструментального исследования.
Для верификации диагноза проводится магнитно-резонансная томография (далее – МРТ) головного мозга с ангиографией сосудов.

Бағандар бойынша талаптардың 19-тармақтың 1) тармақшасына:
ОНЖ айқын көрінген органикалық өзгерістерімен, психикасының бұзылуымен, гипертензиялық немесе тырысу синдромдарымен болатын бас миының ашық немесе жабық жарақаттарының салдары;
қозғалыстың, сезімталдықтың бұзылуымен немесе жамбастың бұзылулармен болатын жұлын миы жарақаттарының салдары;
шалдыққан ауыр бассүйек-ми жарақаттары, сондай-ақ қысылумен немесе жартылай (толық) үзіліспен болатын жұлын миының жарақаттары жатады.
Бағандар бойынша талаптардың 19-тармақтың 2) тармақшасына жекелеген шашыраңқы органикалық белгілері, әлсіз көрінетін вегативті-қантамырлық тұрақсыздығы және (немесе) астенизацияның шамалы көріністері бар, қозғалыстың, сезімталдықтың, үйлестірудің және нерв жүйесінің басқа да функциясының бұзылуынсыз, электроэнцефалографиясында (бұдан әрі – ЭЭГ) патологиялық өзгеріссіз, бас және жұлын миы жарақаттарының бұрынғы салдары жатады.
Бас немесе жұлын миының жарақаты бойынша емдеу фактісі немесе олардың анамнездегі салдары медициналық құжаттармен расталады.
Бас немесе жұлын миының жарақатын алған әскери қызметшілер басқа да әскери қызмет міндеттерін орындаумен бірге ұшу жұмысына жарамсыз деп танылады. Орта дәрежелі бас миының соғылуы немесе жұлын миының жабық жарақатынан кейін ұшу жұмысына қайта келу жарақаттан кейін кемінде 12 ай өткен соң, ал бас миының шайқалуын немесе жарақаттың жеңіл дәрежесін алған әскери қызметшілерге жарақаттан кейін 6 ай өткен соң жүргізіледі. Жарақаттан кейінгі алғашқы 3 жылда куәландырушыға ұшу жұмысына екіжақты басқарылатын ұшу аппараттарында екінші ұшқыш болған жағдайда рұқсат етіледі. Бұл әскери қызметшілер кезекті куәландырудан стационарлық жағдайда өтеді.
Бағандар бойынша талаптардың 20-тармағы. Бас және жұлын миының қан тамырлы аурулары.
Бағандар бойынша талаптардың 20-тармақтың 1) тармақшасы:
үдемелі өтетін миды қанмен қамтамасыз етудің нашарлауымен, өтпелі немесе тұрақты функциясының бұзылуларымен, әртүрлі орналасқан айқын ошақтық ойысулармен болатын бас және жұлын миының қан тамырлы ауруларын;
ми қан айналымының ауыспалы бұзылуларын (мидың транзиторлық ишемиясы, гипертониялық церебральдық криздар);
айқын клиникалық көріністері бар нейрогендік ангиодистонияның церебральдық түрлерін көздейді.
Бағандар бойынша талаптардың 20-тармақтың 2-тармақшасы:
миды қанмен қамтамасыз ету жеткіліксіздігінің клиникалық белгілері болмаған кезде және функционалдық жүктемелік сынамаларды жақсы көтере алуы кезінде ми күре тамырының бастапқы атеросклероздық өзгерістерін;
диагнозы клиникалық-құралдық зерттеулер нәтижелері бойынша анықталған, субъективті шағымдары жоқ, қолайлы ағымдағы церебралдық ангиодистонияларды көздейді.
Диагнозды анықтау үшін тамырлардың ангиографиясымен бірге бас миының магниттік-резонанстық томографиясы (бұдан әрі – МРТ) жүргізіледі.

Подпункт 3) пункта 20 Требований по графам предусматривает острые нервно-сосудистые расстройства типа обморока или коллапса (синкопальное состояние).
Освидетельствуемые при наличии обморока, в развитии которого не удается установить предшествующих причин, признаются не годными по всем графам. К этой группе относятся повторные, а также глубокие обмороки с утратой сознания, стойкой артериальной гипотонией, брадикардией, судорожными мышечными сокращениями.
Освидетельствуемые после кратковременного синкопального состояния с ухудшением самочувствия во время медицинских манипуляций, функциональных нагрузочных проб, экстремальных воздействий, интоксикаций и инфекций, после всестороннего клинического обследования при хорошей переносимости функциональных нагрузочных проб признаются годными. Очередное освидетельствование данные военнослужащие проходят в стационарных условиях.
Заключение основывается на изучении обстоятельств обморока, его клинических проявлений, всесторонней оценке состояния здоровья, результатах инструментального обследования и функциональных нагрузочных проб. При установлении причин (инфекции, травмы, заболевания, интоксикации), вызвавших обморок, решение принимается по основному заболеванию с учетом прогноза и повторных обмороков.
Диагноз "повторные обмороки" снимается после 2-х лет диспансерного наблюдения и стационарного обследования.
Пункт 21 Требований по графам. Органические, наследственно-дегенеративные болезни ЦНС и нервно-мышечные заболевания.
Пункт предусматривает группы болезней: системные атрофии, поражающие преимущественно ЦНС, экстрапирамидальные и другие двигательные нарушения, другие дегенеративные болезни нервной системы, церебральный паралич и другие паралитические синдромы, болезни нервно-мышечного синапса и мышцы, другие нарушения нервной системы, врожденные аномалии (пороки развития) нервной системы.
Кроме этого к ним относятся: наследственные атаксии, спинальная мышечная атрофия, болезнь Паркинсона, эссенциальный тремор, болезнь Альцгеймера, мышечная дистрофия, детский церебральный паралич, гидроцефалия, токсическая или неуточненная, в том числе резидуальная энцефалопатия, церебральная киста, сиренгомиелия, сиренгобульбия.
Пункт 22 Требований по графам. Болезни периферической нервной системы.
Пункт предусматривает заболевания и поражения черепно-мозговых нервов (кроме II и VIII пар), спинальных нервов, сплетений, корешков и ганглий, а также их поражения вторичного характера вследствие интоксикаций, изменений в позвоночнике, мягких тканях и другие поражения периферической нервной системы.

Бағандар бойынша талаптардың 20-тармақтың 3) тармақшасы талу немесе коллапс түріндегі жіті нерв-қан тамырлы бұзылуларды (синкопальдық жай-күйді) көздейді.
Куәландырушыда олардың дамуына әсер еткен себептерді анықтау мүмкін болмаған талу болған кезде барлық бағандар бойынша жарамсыз деп танылады. Осы топқа қайталанатын, сондай-ақ есінен танумен, тұрақты артериалды гипотониямен, брадикардиямен, тырысумен бұлшықет жиырылуларымен болатын қатты талулар жатады.
Куәландырушылар медициналық манипуляциялар, функционалдық жүктемелік сынамалар, экстремалды әсер етулер, уланулар мен инфекциялар кезінде өзін-өзі нашар сезіну мен қысқа мерзімді синкопальдық жай-күйлерден кейін, жан-жақты клиникалық тексеруден кейін функционалдық жүктемелік сынамаларды жақсы көтере алса, жарамды деп танылады. Бұл әскери қызметшілер кезекті куәландырудан стационарлық жағдайда өтеді.
Қорытынды талу жағдайын зерделеуге, оның клиникалық белгілеріне, денсаулық жағдайын жан-жақты бағалауға, аспаптық тексеру және функционалдық сынамалар нәтижелеріне негізделеді. Талуды тудыратын себептер (инфекция, жарақат, ауру, улану) анықталған жағдайда, шешім болжам мен қайталамалы талуларды ескере отырып, негізгі сырқат бойынша қабылданады.
"Қайталамалы талулар" диагнозы диспансерлік байқаудан және стационарлық тексеруден кейін 2 жылдан соң алып тасталады.
Бағандар бойынша талаптардың 21-тармағы. ОНЖ-ның органикалық, тұқым қуалаушы-дегенеративтік аурулары және нерв-бұлшықет аурулары.
Тармақ мынадай аурулар тобын көздейді: көбіне ОНЖ-ны зақымдайтын жүйелік атрофияларды, экстрапирамидалық және басқа да қозғалыстық бұзылуларды, нерв жүйесінің басқа да дегенеративтік ауруларын, церебралды сал ауруын және басқа да салдық синдромдарын, нерв-бұлшықеттік синапс және бұлшықет ауруларын, нерв жүйесінің басқа да бұзылуларын, нерв жүйесінің туа біткен ауытқуларды (даму кемістіктерін) көздейді.
Бұдан басқа оларға: тұқым қуалайтын атаксиялар, спинальдік бұлшықеті атрофиясы, Паркинсон ауруы, эссенциалдық тремор, Альцгеймер ауруы, бұлшықет дистрофиясы, балалардың церебралды сал ауруы, гидроцефалия, уытты немесе анықталмаған, оның ішінде резидуалды энцефалопатия, церебралдық жылауық, сирингомелия, сирингобульбия жатады.
Бағандар бойынша талаптардың 22-тармағы. Перифериялық нерв жүйесінің аурулар.
Тармақ бассүйек-ми нервілерінің (ІІ және VІІІ жұптардан басқа), жұлын нервілерінің, өрімдердің, түйіндердің және ганглийлердің аурулары мен зақымдануларын, сондай-ақ омыртқадағы, жұмсақ тіндердегі улану, өзгерістер салдарынан болатын екінші реттегі сипаттағы олардың зақымданулар және басқа периферикалық нерв жүйесінің зақымдануын көздейді.

К подпункту 1) пункта 22 Требований по графам относятся:
заболевания периферических нервов и сплетений, часто (2 и более раза в год) рецидивирующие и длительно протекающие, при которых значительно или умеренно расстраивается основная функция;
хронические рецидивирующие радикулиты, плекситы, невропатии, невриты, сопровождающиеся в период обострения вынужденным положением туловища, болями по ходу нервов и требующие непрерывного стационарного (амбулаторного) лечения в течение 2-х и более месяцев.
К подпункту 2) пункта 22 Требований по графам относятся редко (менее 2-х раз в год) рецидивирующие болезни периферических нервов и сплетений с незначительным нарушением функции или без нарушения функции, с наличием нерезко выраженных остаточных явлений, не влияющих на профессиональную работоспособность.
Пункт 23 Требований по графам. Травмы периферических нервов и их последствия.
К подпункту 1) пункта 23 Требований по графам относятся:
последствия травм или ранений периферических нервов и сплетений при наличии значительно или умеренно выраженных, стойких двигательных, чувствительных и трофических расстройств, стойкого болевого синдрома;
параличи мимических мышц, вследствие травмы лицевого нерва.
К подпункту 2) пункта 23 Требований по графам относятся последствия повреждений периферических нервов и сплетений с незначительным нарушением функции или без нарушения функции, с наличием нерезко выраженных остаточных явлений, не влияющих на профессиональную работоспособность.
Пункт 24 Требований по графам. Эпизодические и пароксизмальные расстройства.
Пункт предусматривает эпилепсию, мигрень, другие синдромы головной боли и расстройства сна.
К подпункту 1) пункта 24 Требований по графам относятся:
эпилепсия как хроническое заболевание головного мозга с генерализованными или парциальными припадками, психическими эквивалентами или специфическими изменениями личности;
мигрень с частыми (3 и более раза в год) и длительными (сутки и более) мигренозными приступами, стойкие синдромы головной боли и расстройства сна, подтвержденные медицинскими документами и динамическим наблюдением, требующие лечения в стационарных условиях (для верификации диагноза обязательно проведение МРТ головного мозга с ангиопрограммой);
пароксизмальная, эпилептоидная активность и значительно выраженные изменения на ЭЭГ.
К подпункту 2) пункта 24 Требований по графам относятся редкие (до 2-х раз в год) приступы мигрени, не сопровождающиеся длительностью течения и выраженностью клинических проявлений.
Военнослужащие с впервые выявленной пароксизмальной или эпилептоидной активностью на ЭЭГ типа "пик-медленная волна" при отсутствии других признаков эпилепсии или органического заболевания ЦНС освобождаются от полетов (руководства полетов) с исполнением других обязанностей воинской службы сроком на 4 месяца с последующим освидетельствованием в условиях стационара. При стабильности указанных изменений на ЭЭГ освидетельствование проводятся по подпункту 1) пункта 24.
Освидетельствуемые по графам II-VII с подозрением на эпилепсию подлежат стационарному обследованию с обязательным суточным мониторированием ЭЭГ, консультацией эпилептолога. Эпилептоидная активность на ЭЭГ подтверждает диагноз эпилепсии, а ее отсутствие не исключает диагноза. Подтвержденный диагноз эпилепсии определяет негодность к летной работе (летному обучению).
Освидетельствование военнослужащих с симптоматической эпилепсией проводится по заболеванию, приведшему к развитию судорожного синдрома, по соответствующему пункту Требований по графам.
Кандидатам и военнослужащим, отбираемым для назначения на летные должности, с целью своевременного выявления пароксизмальной или эпилептоидной активности в обязательном порядке проводится электроэнцефалография.
Пункт 25 Требований по графам. Временные функциональные расстройства центральной или периферической нервной системы после острого заболевания, обострения хронического заболевания, травмы или хирургического лечения.
Пункт предусматривает состояние после острого, обострения хронического заболевания, интоксикационных поражений (кроме психоактивных веществ), травмы центральной или периферической нервной системы, а также их хирургического лечения, при наличии временных функциональных расстройств.
Когда после завершения стационарного лечения для оценки стойкости остаточных изменений и полного восстановления профессиональной работоспособности требуется срок не менее месяца, предоставляется отпуск по болезни. В иных случаях предоставляется полное освобождение от исполнения обязанностей воинской службы или освобождение от полетов с исполнением других обязанностей воинской службы на срок до 15 суток.

Бағандар бойынша талаптардың 22-тармақтың 1) тармақшасына:
қайталанатын (жылына 2 рет және одан да көп) және ұзақ өтетін, негізгі функциясы елеулі немесе орташа бұзылатын перифериялық нервілер мен өрімдердің аурулары;
өршу кезеңінде денені мәжбүрлі ұстаумен, нервілердің бойымен ауырсынумен қоса болатын немесе 2 немесе одан көп ай бойы үзіліссіз стационарлық (амбулаторлық) емдеуді қажет ететін, созылмалы қайталанатын радикулиттер, плекситтер, невропатиялар, невриттер жатады.
Бағандар бойынша талаптардың 22-тармақтың 2) тармақшасына функциясының шамалы бұзылуымен немесе функциясының бұзылуынсыз, шамалы қалдықты құбылыстардың болуымен, кәсіби жұмыс қабілеттілігіне әсер етпейтін перифериялық нервліер мен өрімдердің сирек (жылына 2 реттен аз) қайталанатын аурулары жатады.
Бағандар бойынша талаптардың 23-тармағы. Перифериялық нервілер жарақаттары және олардың салдары.
Бағандар бойынша талаптардың 23-тармақтың 1) тармақшасына:
елеулі немесе орташа айқын көрінген, тұрақты қозғалыстық, сезімталдық және трофикалық бұзылулардың, тұрақты ауырсыну синдромы болған кезде перифериялық нервілер мен өрімдер жарақаттарының немесе жаралануларының салдары;
бет нервісінің жарақаты салдарынан мимикалық бұлшықеттердің салдануы жатады.
Бағандар бойынша талаптардың 23-тармақтың 2) тармақшасына функциясының шамалы бұзылуымен немесе функциясының бұзылуынсыз, шамалы қалдықты құбылыстарымен, кәсіби жұмыс қабілеттілігіне әсер етпейтін перифериялық нервілер мен өрімдердің зақымдану салдары жатады.
Бағандар бойынша талаптардың 24-тармағы. Эпизодикалық және пароксизмалдық бұзылулар.
Тармақ эпилепсия, бас сақинасы, бас ауруының басқа да синдромдары мен ұйқының бұзылуын көздейді.
Бағандар бойынша талаптардың 24-тармақтың 1) тармақшасына:
генерализденген және парциалды талулармен, психикалық эквиваленттермен немесе тұлғаның ерекшелік өзгеруімен сипатталатын бас миының созылмалы ауруы сияқты эпилепсия;
бас сақинасының жиі (жылына 3 және одан көп рет) және ұзақ (тәулік және одан көп) сақина ұстамаларымен, медициналық құжаттармен және динамикалық қадағалаумен расталған, стационарлық жағдайда емделуді қажет ететін бас ауруының тұрақты синдромдары және ұйқының бұзылуы (диагнозды верификациялау үшін бас миының ангиограммасымен МРТ өту міндетті);
пароксизмалды немесе эпилептоидты белсенділік және ЭЭГ-да өзгерістердің едәуір айқындығы жатады.
Бағандар бойынша талаптардың 24-тармақтың 2) тармақшасына ұзақ өтетін және айқын клиникалық көріністерсіз бас сақинасының сирек (жылына 2 ретке дейін) ұстамалары жатады.
Эпилепсияның немесе ОНЖ органикалық ауруының басқа белгілері болмаған кезде ЭЭГ-да алғашқы рет "үдемелі-баяу тербеліс" типіндегі пароксизмальды немесе эпилептоидтық белсенділік анықталған әскери қызметшілер 4 ай мерзімге әскери қызметтің басқа міндеттерін орындай отырып, ұшудан (ұшуға басшылық жасаудан) босатылады, одан әрі стационар жағдайында куәландырылады. ЭЭГ-да көрсетілген өзгерістердің тұрақтылығы кезінде куәландыру бағандар бойынша талаптардың 24-тармақтың 1) тармақшасы бойынша жүргізіледі.
Эпилепсияға күмән бар ІІ-VII бағандар бойынша куәландырылатындар міндетті тәуліктік ЭЭГ мониторингімен, эпилептологтың кеңесімен стационарлық тексерілуге жатады. ЭЭГ-дағы эпилептоидты белсенділік эпилепсия диагнозын растайды, ал оның болмауы диагнозды жоққа шығармайды. Эпилепсияның расталған диагнозы ұшу жұмысына (ұшуға оқытып-үйретуге) жарамсыздығын анықтайды.
Симптоматикалық эпилепсиясы бар әскери қызметшілерді куәландыру тырысу синдромының дамуына әкелген ауру бойынша бағандар бойынша талаптардың тиісті тармағына сәйкес жүргізіледі.
Кандидаттар мен ұшқыш лауазымына тағайындау үшін іріктелетін әскери қызметшілерге пароксизмальды немесе эпилептоидтық белсенділікті уақтылы анықтау мақсатында міндетті түрде электроэнцефалография жүргізіледі.
Бағандар бойынша талаптардың 25-тармағы. Жіті аурудан, созылмалы аурудың өршуінен, жарақаттан немесе хирургиялық емдеуден кейінгі орталық немесе перифериялық нерв жүйесінің уақытша функционалдық бұзылулары.
Тармақ жіті аурудан, созылмалы аурудың өршуінен, интоксикациялық зақымданудан (психоактивті заттардан басқа), орталық немесе перифериялық нерв жүйесінің жарақатынан, сондай-ақ уақытша функционалдық бұзылулар болған кезде оларды хирургиялық емдеуден кейінгі жай-күйді көздейді.
Стационарлық емдеу аяқталғаннан кейін қалдық өзгерістердің тұрақтылығын бағалау және кәсіби жұмыс қабілетін толық қалпына келтіру үшін кемінде бір ай мерзім қажет болған кезде науқастануы бойынша демалыс беріледі. Өзге жағдайларда 15 тәулікке дейінгі мерзімге әскери қызмет міндеттерін орындаудан толық босату немесе әскери қызметтің басқа міндеттерін орындай отырып, ұшудан босату беріледі.

Глава 7. Болезни глаза и его придаточного аппарата
Пункт 26 Требований по графам. Болезни и последствия травм и ожогов век, слезных путей, глазницы, конъюнктивы.
Пункт предусматривает врожденные и приобретенные (вследствие болезней, травм и ожогов) анатомические изменения или недостатки положения век, заболевания век, слезных путей, глазницы и конъюнктивы. Заключение о годности к летной работе выносится в зависимости от степени выраженности анатомических изменений, тяжести течения заболевания (травм и ожогов), результатов лечения, функций глаза.
Подпункт 1) пункта 26 Требований по графам предусматривает:
заворот век или рост ресниц по направлению к глазному яблоку, вызывающие раздражение глаза;
хроническое трахоматозное поражение конъюнктивы;
выворот века, нарушающий функции глаза;
сращение век между собой или с глазным яблоком на одном или обоих глазах при нарушении функции глаза;
опущение верхнего века (птоз) на одном или обоих глазах любой этиологии, ограничивающее поле зрения;
язвенный блефарит;
крыловидная плева (птеригиум), поддерживающая катаральное состояние конъюнктивы хотя бы на одном глазу;
хронический, часто (не менее 2-х раз в год) рецидивирующий конъюнктивит с гипертрофией сосочков и значительно выраженной инфильтрацией подслизистой ткани;
последствия заболеваний слезных путей, их повреждений или оперативных вмешательств на одном или обоих глазах с выраженным нарушением функции слезоотведения.
Подпункт 2) пункта 26 Требований по графам предусматривает:
последствия хирургического лечения век с восстановлением функций;
стойкий клинический эффект после лечения по поводу хронического воспаления краев век и конъюнктивы;
пингвекула, небольшой халазион и непрогрессирующий птеригиум, без катаральных явлений со стороны конъюнктивы;
последствия заболеваний слезных путей, их повреждений или оперативных вмешательств на одном или обоих глазах с незначительным нарушением функции слезоотведения.
Заключение о допуске к летной работе по подпункту 2) пункта 26 Требований по графам выносится не ранее, чем через 3 месяца после окончания хирургического лечения при хорошем клиническом эффекте.
Простой блефарит с отдельными чешуйками и незначительной гиперемией краев век, фолликулярный конъюнктивит с единичными фолликулами, бархатистость конъюнктивы в углах век и в области конъюнктивальных сводов, отдельные мелкие поверхностные рубцы конъюнктивы нетрахоматозного происхождения, а также гладкие рубцы конъюнктивы трахоматозного происхождения без других изменений конъюнктивы, роговицы и без рецидивов трахоматозного процесса в течение года не являются основанием для применения настоящего пункта.
Пункт 27 Требований по графам. Болезни и последствия травм и ожогов склеры, роговицы, радужной оболочки, цилиарного тела, хрусталика, сосудистой оболочки, сетчатки, стекловидного тела, глазного яблока, зрительного нерва.
Пункт предусматривает хронические заболевания склеры, роговицы, радужной оболочки, цилиарного тела, хрусталика, сосудистой оболочки, сетчатки, стекловидного тела, глазного яблока, зрительного нерва, а также последствия травм и ожогов.

7-тарау. Көз және оның қосалқы аппаратының аурулары
Бағандар бойынша талаптардың 26-тармағы. Қабақтың, көз жасы жолының, көз ұясының, конъюнктиваның аурулары және жарақаттары мен күйіктерінің салдары.
Тармақ туа біткен және жүре пайда болған (аурудың, жарақаттар мен күйіктердің салдарынан) қабақтың анатомиялық өзгерістерін немесе орналасу кемістіктерін, қабақтың, көз жасы жолының, көз ұясының және конъюнктиваның ауруларын көздейді. Ұшу жұмысына жарамдылығы туралы қорытынды анатомиялық өзгерістердің айқындылық дәрежесіне, аурудың (жарақат және күйік) өту ауырлығына, емдеу нәтижелеріне, көз функциясына байланысты шығарылады.
Бағандар бойынша талаптардың 26-тармақтың 1) тармақшасы:
көздің тітіркенуін тудыратын қабақтың қайырылып кетуі немесе кірпіктердің көз алмасы бағыты бойынша өсуін;
конъюнктиваның созылмалы трахоматозды зақымдануын;
көздің функциясын бұзатын қабақтың теріс айналуын;
көз функциясы бұзылған кезде бір немесе екі көзде қабақтың бір-бірімен немесе көз алмасымен бірігуі;
бір немесе екі көзде көру өрісін шектейтін кез келген этиологиялы жоғарғы қабақтың түсуін (птоз);
жаралы блефаритті;
кем дегенде бір көзде конъюнктиваның катаралды күйін ұстап тұратын қанат тәрізді плеваны (птеригиум);
емізіктердің гипертрофиясы және шырыш асты тіндердің едәуір айқын инфильтрациясымен созылмалы, жиі (жылына кемінде 2 рет) қайталанатын конъюнктивитті;
көз жасын бөлу функциясының айқын бұзылуымен болатын бір немесе екі көздегі көз жасы жолы ауруларының, олардың зақымдануларының немесе операциялық шаралардың салдарын көздейді.
Бағандар бойынша талаптардың 26-тармақтың 2) тармақшасы:
функциясын қалпына келтіре отырып, қабақты хирургиялық емдеудің салдарын;
қабақтың шеттері мен конъюнктиваның созылмалы қабынуына байланысты емдеуден кейінгі тұрақты клиникалық нәтижесін;
конъюнктива тарапынан катаральды көріністерсіз, пингвекула, шағын халазион және өршімейтін птеригиумді;
көз жасы жолы ауруларының, олардың зақымдануларының немесе көз жасын бөлу функциясының шамалы бұзылуымен бір немесе екі көздегі операциялық шаралардың салдарын көздейді.
Бағандар бойынша талаптардың 26-тармақтың 2) тармақшасы бойынша ұшу жұмысына рұқсат беру туралы қорытынды жақсы клиникалық нәтиже кезінде хирургиялық емдеу аяқталғаннан кейін кемінде 3 ай өткен соң шығарылады.
Жекелеген қабыршақтары және қабақ шеттерінің шамалы гиперемиясымен қарапайым блефарит, бірлі-жарым фолликулалары бар фолликулалық конъюнктивит, қабақтың бұрыштарында және конъюнктивалық күмбездер аймағында конъюнктиваның барқыт тәрізділігі, шығу тегі трахоматозды емес конъюнктиваның жекелеген ұсақ беткі тыртықтары, сондай-ақ конъюнктиваның, қасаң қабықтың басқа өзгерістерінсіз және жыл бойы трахоматозды процестің қайталануынсыз шығу тегі трахоматозды конъюнктивасының тегіс тыртықтары, осы тармақты қолдану үшін негіз болып табылмайды.
Бағандар бойынша талаптардың 27-тармағы. Склераның, қасаң қабықтың, мөлдір қабықтың, цилиарлық дененің, көз бұршағының, қан тамырлары қабатының, тор қабықтың, шыны тәрізді дененің, көз алмасының, көру нервісінің аурулары және жарақаттары мен күйіктерінің салдары.
Тармақ склераның, қасаң қабықтың, мөлдір қабықтың, цилиарлық дененің, көз бұршағының, қан тамырлары қабатының, тор қабықтың, шыны тәрізді дененің, көз алмасының, көру нервісінің созылмалы ауруларын, сондай-ақ жарақаттар мен күйіктердің салдарын көздейді.

Подпункт 1) пункта 27 Требований по графам предусматривает:
хронические рецидивирующие заболевания склеры, роговицы, сосудистого тракта, сетчатки любой этиологии при малой эффективности лечения;
прогрессирующее помутнение хрусталика или стекловидного тела со снижением зрительных функций;
воспалительные заболевания, последствия повреждений зрительного нерва с выраженным нарушением зрительных функций;
сужение поля зрения любой этиологии более чем на 10 градусов;
центральные и парацентральные скотомы любой этиологии;
тапеторетинальные абиотрофии независимо от функций глаза;
наличие инородного тела внутри глаза, не показанного к извлечению или при неэффективности хирургического лечения;
пигментная дегенерация сетчатой оболочки;
стойкое понижение ночного зрения.
Минимальные границы монокулярного поля зрения для белого цвета составляют: снаружи – 90 градусов, изнутри – 55 градусов, сверху – 55 градусов, снизу – 60 градусов; индивидуальные колебания, в диапазоне не превышающим 5-7 градусов.
Пигментная дегенерация сетчатой оболочки с пигментом или без него в сочетании с расстройством темновой адаптации (гемералопия) подтверждается двукратным выполнением часовой адаптометрии с использованием контрольных методов исследования сумеречного зрения.
Подпункт 2) пункта 27 Требований по графам предусматривает:
заболевания склеры, роговицы, сосудистого тракта, сетчатки при положительном эффекте от лечения и стойкой ремиссии;
ограниченное, непрогрессирующее помутнение хрусталика с незначительным нарушением зрительных функций;
помутнение стекловидного тела после перенесенных заболеваний при хороших зрительных функциях;
последствия оперативного лечения доброкачественных новообразований глаз без нарушения зрительных функций (не ранее, чем через 3 месяца после завершения лечения).
При наличии новообразований глаза и его придатков, в зависимости от их характера, освидетельствование проводится по пунктам 7 или 8 Требований по графам.
После лазерной коагуляции сетчатки по поводу дегенеративно-дистрофических изменений сетчатки вопрос о допуске к летной работе решается не ранее, чем через 1 месяц после операции с учетом степени сохранности зрительных функций. Освидетельствуемые по графам II-III признаются негодными к летной работе. Освидетельствуемые по графе V признаются годными к летной работе, за исключением высокоманевренных вертолетов.
Ночное зрение (темновая адаптация и острота сумеречного зрения) в обязательном порядке исследуется у кандидатов, а также у освидетельствуемых по графам II-V при стационарном освидетельствовании. Результаты исследования оцениваются по соответствующим показателям, указанным в инструкции используемого прибора. Стойкое значительно выраженное понижение темновой адаптации без патологических изменений на глазном дне, установленной с помощью повторной часовой адаптометрии, в случае безуспешного лечения в стационаре оценивается как тапеторетинальная абиотрофия сетчатки.
Пункта 28 Требований по графам. Отслойка и разрывы сетчатки.
Пункт предусматривает отслойки (разрывы) сетчатки на одном или обоих глазах любой этиологии.
Пункт 29 Требований по графам. Глаукома.

Бағандар бойынша талаптардың 27-тармақтың 1) тармақшасы:
кез келген этиологиядағы емдеудің тиімділігі аз кезінде склераның, қасаң қабықтың, қан тамырлары жолдарының, тор қабықтың созылмалы қайталанатын ауруларын;
көру функциясының төмендеуімен көз бұршағының немесе шыны тәрізді дененің бұлдырлауының өршуін;
көру функцияларының айқын бұзылуынмен көру нервісінің қабыну ауруларын, зақымдану салдарын;
кез келген этиологиядағы көру өрісінің 10 градустан астам тарылуын;
кез келген этиологиядағы орталық және парацентральды скотомаларды;
көз функциясына байланысты емес тапеторетинальды абиотрофияларды;
алып шығуға көрсеткіші жоқ немесе хирургиялық емдеудің тиімді болмауы кезінде көздің ішінде бөгде заттың болуын;
көздің тор қабағының пигменттік дегенерациясын;
түнгі көру қабілетінің тұрақты төмендеуін көздейді.
Ақ түс үшін монокулярлық көру өрісінің минималды шекаралары: сыртта – 90 градус, іште – 55 градус, жоғарыдан – 55 градус, төменнен – 60 градус; 5-7 градустан аспайтын диапазонда жеке тербелістерді құрайды.
Қараңғыға бейімделудің бұзылуымен (гемералопия) үйлескен пигментпен немесе онсыз тор қабағының пигменттік дегенерациясы ымыртта көруді зерттеудің бақылау әдістерін пайдалана отырып, сағаттық адаптометрияны екі мәрте орындаумен расталады.
Бағандар бойынша талаптардың 27-тармақтың 2) тармақшасы:
емдеуден оң нәтижесі және тұрақты ремиссиясы бар кезінде склераның, қасаң қабықтың, қан тамырлары жолдарының, тор қабықтың ауруларын;
көру функцияларының шамалы бұзылуымен көз бұршағының шектеулі, үдемелі бұлдырауын;
шалдыққан аурулардан кейін көру функциясы жақсы сақталған шыны тәрізді дененің бұлдырауын;
көру функциясының бұзылуынсыз көздің қатерсіз жаңа ісіктерін операциялық емдеудің салдарын (емдеу аяқталғаннан кейін кемінде 3 ай өткен соң) көздейді.
Көздің және оның қосалқыларының жаңа өскіндері бар болған кезде олардың сипатына қарай куәландыру бағандар бойынша талаптардың 7 немесе 8-тармақтарына сәйкес жүргізіледі.
Торқабықтың дегенеративті-дистрофиялық өзгерістеріне байланысты торқабықтың лазерлік коагуляциясынан кейін ұшу жұмысына жіберу туралы мәселе көру функцияларының сақталу дәрежесін ескере отырып, операциядан кейін кемінде 1 ай өткен соң шешіледі. II-III бағандар бойынша куәландырылатындар ұшу жұмысына жарамсыз деп танылады. Жоғары маневрлі тікұшақтарды қоспағанда, V баған бойынша куәландырылатындар ұшу жұмысына жарамды деп танылады.
Түнгі көру (қараңғыға бейімделу және ымыртты көру өткірлігі) міндетті түрде кандидаттарда, сондай-ақ куәландырылушыларда стационарлық куәландыру кезінде II-V бағандар бойынша зерттеледі. Зерттеу нәтижелері қолданылатын аспаптың нұсқаулығында көрсетілген тиісті көрсеткіштер бойынша бағаланады. Стационарда сәтсіз емделген жағдайда қайталанған сағаттық адаптометрия көмегімен белгіленген көз түбіндегі патологиялық өзгерістерсіз қараңғыға бейімделудің тұрақты айтарлықтай айқын төмендеуі тапеторетинальды абиотрофия ретінде бағаланады.
Бағандар бойынша талаптардың 28-тармағы. Торқабықтың сыдырылуы және жыртылуы.
Тармақ кез келген этиологияның бір немесе екі көзінде торқабықтың сыдырылуын (жыртылуын) көздейді.
Бағандар бойынша талаптардың 29-тармағы. Глаукома.

У освидетельствуемых, достигших 40 лет, ежегодно измеряется внутриглазное давление. При выявлении внутриглазного давления выше 25 миллиметров ртутного столба (далее – мм рт.ст.) хотя бы на одном глазу, асимметрии внутриглазного давления 5 мм рт. ст. и более, а также при наличии у обследуемого жалоб, вызывающих подозрение на глаукому, проводится стационарное обследование с применением нагрузочных проб.
По данному пункту освидетельствуются также военнослужащие с вторичной глаукомой.
Пункт 30 Требований по графам. Болезни мышц глаза, нарушения содружественного движения глаз.
Подпункт 1) пункта 30 Требований по графам предусматривает:
паралич или стойкий парез двигательных мышц глазного яблока;
содружественное косоглазие более 10 градусов;
выраженные самопроизвольные колебательные движения глазных яблок;
стойкую диплопию после травмы глазницы с повреждением мышц глаза.
При диплопии являющегося следствием какого-либо заболевания, заключение выносится по основному заболеванию.
Подпункт 2) пункта 30 Требований по графам предусматривает косоглазие менее 10 градусов без нарушения бинокулярного зрения, подтвержденное в стационарных условиях.
При нарушении бинокулярного зрения кандидаты признаются негодными к поступлению в ВУЗ, а военнослужащие, отбираемые для назначения на летные должности – не годны к летной работе.
Нистагмоидные подергивания глаз в крайних отведениях глазных яблок не являются основанием для применения данного пункта. При нистагме являющегося симптомом поражения нервной системы или ЛОР-органов и не сопровождается понижением остроты зрения, решение выносится по основному заболеванию.
Пункт 31 Требований по графам. Нарушение рефракции.
Вид и степень нарушения рефракции определяется скиаскопией и рефрактометрией. Полученные при скиаскопии данные подтверждаются субъективным методом (подбором корригирующих стекол).
В случае, когда при указанных в настоящем пункте аномалиях рефракции предусмотрена индивидуальная оценка годности, решающее значение придается остроте зрения.
У кандидатов рефракция определяется в условиях циклоплегии. Военнослужащим циклоплегия проводится только по показаниям. При подозрении на спазм аккомодации рефракция определяется в условиях циклоплегии. Военнослужащие, подвергшийся циклоплегии, допускается к полетам только после восстановления аккомодации.
При сложном астигматизме заключение выносится не по степени астигматизма, а по значению рефракции в меридиане наибольшей аметропии.

40 жасқа толған куәландырылушыларда жыл сайын көзішілік қысым өлшенеді. Көзішілік қысым кемінде бір көзде сынап бағанынан 25 миллиметр (бұдан әрі – сын.бағ. мм) жоғары, көзішілік қысым асимметриясы сын.бағ. 5 мм және одан жоғары анықталған кезде, сондай-ақ тексерілетін адамда глаукомаға күдік туғызатын шағымдар болған кезде жүктеме сынамаларын қолдана отырып, стационарлық тексеру жүргізіледі.
Осы тармақ бойынша қайталанған глаукомасы бар әскери қызметшілер да куәландырылады.
Бағандар бойынша талаптардың 30-тармағы. Көз бұлшықеттерінің аурулары, көздің бірге қозғалуының бұзылуы.
Бағандар бойынша талаптардың 30-тармақтың 1) тармақшасы:
көз алмасының қозғалатын бұлшықеттерінің салдануын немесе тұрақты парезін;
10 градустан артық бірдей қылилықты;
көз алмаларының айқын көрінген өздігінен пайда болатын тербелмелі қозғалыстарын;
көз бұлшықеттерінің зақымдануымен болған көз ұясының жарақатынан кейінгі тұрақты диплопияны көздейді.
Қандай да бір аурудың салдары болып табылатын диплопия кезінде қорытынды негізгі ауру бойынша шығарылады.
Бағандар бойынша талаптардың 30-тармақтың 2) тармақшасы стационарлық жағдайда расталған бинокулярлық көрудің бұзылуынсыз 10 градустан аз қылилықты көздейді.
Бинокулярлық көру бұзылған кезде кандидаттар ӘОО-ға түсуге жарамсыз, ал ұшу лауазымдарына тағайындау үшін іріктелетін әскери қызметшілер – ұшу жұмысына жарамсыз деп танылады.
Көз алмасының шеткі қиығында көздің нистагмоидты қозғалыстары осы тармақты қолдану үшін негіз болып табылмайды. Нерв жүйесінің немесе ЛОР-ағзаларының зақымдану симптомы болып табылатын және көру өткірлігінің төмендеуімен қатар жүрмейтін нистагмда шешім негізгі ауру бойынша шығарылады.
Бағандар бойынша талаптардың 31-тармағы. Рефракцияның бұзылуы.
Рефракция бұзылу түрі мен дәрежесі скиаскопиямен және рефрактометриямен анықталады. Скиаскопия кезінде алынған деректер субъективті әдіспен (түзету әйнектерін таңдау арқылы) расталады.
Осы тармақта көрсетілген рефракция аномалиясы кезінде жарамдылықты жеке бағалау көзделген жағдайда, көру өткірлігіне шешуші мән беріледі.
Кандидаттарда рефракция циклоплегия жағдайында анықталады. Әскери қызметшілерге циклоплегия тек көрсеткіштер бойынша ғана жүргізіледі. Аккомодацияның түйілуіне күдік туған кезде рефракция циклоплегия жағдайында анықталады. Циклоплегияға ұшыраған әскери қызметшілер аккомодация қалпына келтірілгеннен кейін ғана ұшуға жіберіледі.
Күрделі астигматизм кезінде қорытынды астигматизм дәрежесі бойынша емес, ең үлкен аметропияның меридианындағы рефракция мәні бойынша шығарылады.

Если у военнослужащего при хороших зрительных функциях степень аномалии рефракции превышает допустимые нормы не более чем на 0,5 диоптрий, оснований для применения данного пункта нет.
При близорукости, простом астигматизме не выше 0,5 диоптрий или дальнозоркости не выше 1,0 диоптрий при остроте зрения 1,0 на каждый глаз без коррекции, выносится диагноз "Здоров".
После любого вида рефракционной кератопластики, кератотомии, лазерной кератоэктомии кандидаты и курсанты не годны к летному обучению, военнослужащие истребительной, истребительно-бомбардировочной авиации и высокоманевренных вертолетов не годны к летной работе.
При наличии близорукости выше 1,0 диоптрий, анизометропии, непереносимости контактных линз, летному составу, освидетельствуемых по графам IV-V, допускается проведение лазерной коррекции зрения. После лазерной коррекции зрения, вопрос о допуске к летной работе решается не ранее, чем через 3 месяца после операции, с учетом степени сохранности зрительных функций.
Пункт 32 Требований по графам. Нарушения аккомодации.
Военнослужащие со стойким спазмом аккомодации направляются на стационарное обследование. Когда спазм аккомодации обусловлен заболеваниями нервной системы, внутренних органов, заключение выносится по основному заболеванию.
О возрастном изменении аккомодации (пресбиопии) судят по местонахождению ближайшей точки ясного зрения. Исследование проводится монокулярно.
Военнослужащие старше 40 лет, а также с дальнозоркостью в 1,5 диоптрий и более, независимо от возраста, исследуется острота зрения вблизи по таблице Сивцева.
Освидетельствуемые по графам II-III при остроте зрения вблизи бинокулярно ниже 0,2 без коррекции не годны к летной работе по подпункту 3) настоящего пункта, независимо от степени пресбиопии. Освидетельствуемые по графам IV-V годны к летной работе в корригирующих очках или контактных линзах на самолетах (вертолетах) при наличии второго пилота по подпункту 3) настоящего пункта.
Освидетельствуемые по графам II-III годны в корригирующих очках, не препятствующих использование специального снаряжения, на самолетах с двойным управлением при наличии второго пилота по подпункту 4) нестоящего пункта.
Освидетельствуемые по графам IV-V годны к летной работе в корригирующих очках или контактных линзах на освоенных типах летательных аппаратов по подпункту 4) настоящего пункта.
При дальнозоркости допустимая степень пресбиопии уменьшается на число диоптрий рефракции. При близорукости допустимая степень пресбиопии увеличивается на число диоптрий рефракции.
Пункт 33 Требований по графам. Понижение остроты зрения.
Острота зрения вдаль определяется монокулярно и бинокулярно. При этом у освидетельствуемых по графам I-V острота зрения учитывается без коррекции, а у освидетельствуемых по графам VI-VII с коррекцией. При затруднении диагностики остроты зрения для исследования применяются контрольные методы.

Егер әскери қызметшіде көру функциясы жақсы болса, рефракция ауытқуларының дәрежесі рұқсат етілген нормадан 0,5 диоптриядан аспаса, осы тармақты қолдануға негіз болмайды.
Жақыннан көргіштігі, қарапайым астигматизм 0,5 диоптриядан жоғары емес немесе алысты көргіштігі 1,0 диоптриядан жоғары емес, көру өткірлігі әр көзге түзетусіз 1,0 болған кезде "Дені сау" диагнозы қойылады.
Рефракциялық кератопластиканың, кератотомияның, лазерлік кератоэктомияның кез келген түрінен кейін кандидаттар мен курсанттар ұшуға оқытып-үйретуге жарамсыз, жойғыш, жойғыш-бомбалаушы авиацияның және жоғары маневрлі тікұшақтардың әскери қызметшілер ұшу жұмысына жарамсыз.
IV-V бағандар бойынша куәландырылатын әскери қызметшілерге жақыннан көргіштігі 1,0 диоптриядан жоғары, анизометропия, жанаспалы линзалар жақпаушылығы болған кезде, көзге лазерлік түзету жүргізуге жол беріледі. Көзді лазерлік түзетуден кейін ұшу жұмысына жіберу туралы мәселе көру функцияларының сақталу дәрежесін ескере отырып, операциядан кейін кемінде 3 ай өткен соң шешіледі.
Бағандар бойынша талаптардың 32-тармағы. Аккомодацияның бұзылуы.
Аккомодацияның тұрақты түйілуі бар әскери қызметшілер стационарлық тексеруге жіберіледі. Аккомодацияның түйілуі нерв жүйесінің, ішкі мүшелердің ауруларына байланысты болған кезде қорытынды негізгі ауру бойынша шығарылады.
Аккомодацияның жасына қарай өзгеруі туралы (пресбиопияның) анық көрудің жақын нүктесінің орналасуы бойынша бағаланады. Зерттеу монокулярлы түрде жүргізіледі.
Жасы 40-тан асқан, сондай-ақ жасына қарамастан 1,5 диоптрий және одан жоғары алысты көргіштігімен әскери қызметшілерге Сивцев кестесі бойынша жақыннан көру өткірлігі зерттеледі.
ІІ-ІІІ бағандар бойынша куәландырылатындар 0,2-ден төмен бинокулярлық жақын көру өткірлігі кезінде түзетусіз пресбиопия дәрежесіне қарамастан 3) тармақша бойынша ұшу жұмысына жарамсыз. IV-V бағандар бойынша куәландырылатындар 3) тармақша бойынша екінші ұшқыш болған кезде ұшақтарда (тікұшақтарда) түзетуші көзілдірікпен немесе жанаспалы линзалармен ұшу жұмысына жарамды.
II-III бағандар бойынша куәландырылатындар 4) тармақша бойынша екінші ұшқыш болған кезде екіжақты басқарылатын ұшақтарда арнайы керек-жарақты пайдалануға кедергі келтірмейтін түзетуші көзілдірікпен жарамды.
IV-V бағандар бойынша куәландырылатындар 4) тармақша бойынша ұшу аппараттарының меңгерілген типтерінде түзетуші көзілдірікпен немесе жанаспалы линзалармен ұшу жұмысына жарамды.
Алысты көргіштік кезінде пресбиопияның рұқсат етілген дәрежесі рефракция диоптрияларының санына қарай азаяды. Жақыннан көргіштік кезінде пресбиопияның рұқсат етілген дәрежесі рефракция диоптрияларының санына қарай артады.
Бағандар бойынша талаптардың 33-тармағы. Көру өткірлігінің төмендеуі.
Алыстан көру өткірлігі монокулярлы және бинокулярлы түрде анықталады. Бұл ретте І-V бағандар бойынша куәландырылушыларда көру өткірлігі түзетусіз, ал VI-VII бағандар бойынша куәландырылушыларда түзетумен ескеріледі. Көру өткірлігін диагностикалау қиын болған жағдайда зерттеу үшін бақылау әдістері қолданылады.

Для рядов таблицы Головина-Сивцева, где острота зрения от 0,7 до 1,0, при ошибке не более чем в одном знаке на одном ряду, острота зрения считается полной. Военнослужащие, освидетельствуемые по графам III-V при понижении остроты зрения вследствие аномалий рефракции к полетам допускаются в корригирующих очках или контактных линзах. При этом заключение выносится при хорошей переносимости, отсутствии диплопии, раздражения глаз, остроте зрения с коррекцией не ниже 1,0 на каждый глаз по подпункту 2) пункта 33. При этом, сила сферического корригирующего стекла у летчиков и штурманов не более ± 2,0 диоптрий, а цилиндрического – не более ± 1,0 диоптрий. Прочие члены летных экипажей допускаются в корригирующих очках силой не более ± 3,0 диоптрий или в контактных линзах при остроте зрения не ниже 0,7 бинокулярно.
Военнослужащие, участвующие в выполнении полетных заданий на борту воздушного судна, а также руководители полетов допускаются к выполнению профессиональной деятельности в корригирующих очках или контактных линзах. Военнослужащим, пользующимся контактными линзами, предписывается иметь при себе запасной комплект очков.
Коррекция астигматизма любого вида проводится цилиндрическими или комбинированными стеклами полностью по всем меридианам. При этом корригированная бинокулярная острота зрения у данной категории освидетельствуемых не ниже 0,8.
Пункт 34 Требований по графам. Аномалии цветового зрения.
При диагностике форм и степеней понижения цветоощущения следует руководствоваться методическими указаниями к пороговым таблицам для исследования цветового зрения, разрешенными к применению в медицинской практике. Расстройства цветоощущения выражаются в виде цветослабости I, II, III степени, соответственно на красный (протодефицит), зеленый (дейтодефицит) и синий (тритодефицит) цвета или дихромазии на один из трех цветоприемников глаза: протанопии (слепота на красный цвет), дейтеранопии (слепота на зеленый цвет), тританопии (слепота на синий цвет). Выявленные нарушения цветоощущения оцениваются по пороговым таблицам для исследования цветового зрения согласно приложению 3 к настоящим Требованиям.
Допускается проводить диагностику состояния цветоразличения при помощи полихроматических таблиц Е.Б. Рабкина в соответствии с методикой, указанной в таблицах.
Сложные в диагностике заключения о годности к летной работе выносится на основании исследования на аномалоскопе.
Пункт 35 Требований по графам. Временные функциональные расстройства органа зрения после острого заболевания, обострения хронического заболевания, травмы или хирургического лечения.
Заключение о предоставлении отпуска по болезни выносится, когда для полного восстановления способности исполнять обязанности воинской службы требуется срок не менее месяца.
Заключение об освобождении от полетов выносится, когда по его окончании предполагается восстановление профессиональной работоспособности военнослужащих.

Көру өткірлігі 0,7-ден 1,0-ге дейінгі Головин-Сивцев кестесінің қатарлары үшін бір қатарда бір белгіден артық емес қате болса, көру өткірлігі толық болып саналады. III-V бағандар бойынша куәландырылатын әскери қызметшілер рефракция ауытқулары салдарынан көру өткірлігі төмендеген кезде ұшуларға түзетуші көзілдіріктерде немесе жанаспалы линзаларда жіберіледі. Бұл ретте қорытынды бағандар бойынша талаптардың 33-тармақтың 2) тармақшасы бойынша әр көзге 1,0-ден төмен емес түзетумен жақсы жағымдылығы, диплопия, көздің тітіркенуі, көру өткірлігі болмаған кезде шығарылады. Бұл ретте ұшқыштар мен штурмандардағы сфералық түзетуші шынының күші + 2,0 диоптрийден, ал цилиндрлік күші + 1,0 диоптрийден аспайды. Ұшу экипаждарының басқа мүшелері + 3,0 диоптриядан аспайтын күшпен түзетуші көзілдірікпен немесе көру өткірлігі 0,7 бинокулярлық төмен емес жанаспалы линзаларда жіберіледі.
Әуе кемесінің бортында ұшу тапсырмаларын орындауға қатысатын әскери қызметшілер, сондай-ақ ұшу жетекшілері кез келген шынысы, оның ішінде құрастырылған, сондай-ақ жанаспалы линзалары бар түзетуші көзілдірікпен кәсіптік қызметті орындауға жіберіледі. Жанаспалы линзаларды пайдаланатын әскери қызметшілерге өзімен бірге қосалқы көзілдірік жиынтығы болуы тағайындалады.
Кез келген түрдегі астигматизмді түзету барлық меридиандар бойынша цилиндрлік немесе аралас шынылармен жүргізіледі. Бұл ретте куәландырылушылардың осы санатында түзетілген бинокулярлық көру өткірлігі 0,8-ден төмен емес.
Бағандар бойынша талаптардың 34-тармағы. Түсті көру аномалиясы.
Түсті сезінудің төмендеу түрлері мен дәрежелерін диагностикалау кезінде медициналық практикада қолдануға рұқсат етілген түсті көруді зерттеуге арналған шекті кестелерге арналған әдістемелік нұсқауларды басшылыққа алған жөн. Түсті сезінудің бұзылуы I, II, III дәрежелі түс әлсіздігі түрінде, тиісінше қызыл (протодефицит), жасыл (дейтодефицит) және көк (тритодефицит) немесе үш түсті қабылдағыштың біріне дихромазия түрінде көрінеді: протанопия (қызыл түске соқырлық), дейтеранопия (жасыл түске соқырлық), тританопия (көк түске соқырлық). Анықталған түсті сезінудің бұзылуы осы талаптарға 3-қосымшасына сәйкес түсті көруді зерттеу үшін шекті кестелер бойынша бағаланады.
Кестелерде көрсетілген әдістемеге сәйкес Е.Б. Рабкиннің полихроматикалық кестелерін қолдана отырып, түстерді ажырату күйін диагностикалауға рұқсат етіледі.
Диагностикадағы күрделі ұшу жұмысына жарамдылық туралы қорытындылар аномалоскоптағы зерттеу негізінде шығарылады.
Бағандар бойынша талаптардың 35-тармағы. Жіті аурудан, созылмалы аурудың өршуінен, жарақаттан немесе хирургиялық емдеуден кейінгі көру мүшесінің уақытша функционалдық бұзылулары.
Науқастануы бойынша демалыс беру туралы қорытынды әскери қызмет міндеттерін орындау қабілетін толық қалпына келтіру үшін кемінде бір ай мерзім талап етілетін кезде шығарылады.
Ұшудан босату туралы қорытынды ол аяқталғаннан кейін әскери қызметшілердің кәсіби жұмыс қабілетін қалпына келтіру болжанғанда шығарылады.

Глава 8. Болезни уха и сосцевидного отростка
Пункт 36 Требований по графам. Болезни наружного уха.
К данному пункту относится:
экзема наружного слухового прохода и ушной раковины;
хронический диффузный наружный отит;
наружный отит при микозах;
приобретенные сужения слуховых проходов;
экзостозы наружных слуховых проходов;
врожденные аномалии (пороки развития) уха и другие болезни наружного уха.
Диагноз экземы наружного слухового прохода и ушной раковины, наружного отита при микозах устанавливается совместно с врачом-дерматологом.
Пункт 37 Требований по графам. Болезни среднего уха и сосцевидного отростка.
Подпункт 1) пункта 37 Требований по графам предусматривает:
хронический гнойный средний отит (односторонний или двухсторонний) с частыми (2 и более раза в год) обострениями;
хронический гнойный средний отит (односторонний или двухсторонний) сопровождающийся осложнениями (полипами, грануляциями, кариесом стенок барабанной полости);
состояние после радикальной операции на среднем ухе с неполной эпидермизацией послеоперационной полости.
При стойкой и полной эпидермизации и сохранности слуховой функции (шепотная речь воспринимается на расстоянии более 1 метра), оценка годности производится по подпункту 2) пункта 37 и по пункту 39 Требований по графам.
Военнослужащие при повторном возникновении оторреи направляются на обследование, лечение и освидетельствование в условиях стационара.
К подпункту 2) пункта 37 Требований по графам относится хронический гнойный односторонний средний отит с редкими (менее 2-х раз в год) обострениями, не сопровождающийся осложнениями, указанных в подпункте 1) настоящего пункта. Военнослужащие подлежат динамическому наблюдению у оториноларинголога не реже 1 раза в 3 месяца.
К подпункту 3) пункта 37 Требований по графам относятся:
хроническое негнойное воспаление среднего уха при незначительном нарушении слуха и барофункции;
сухая перфорация барабанной перепонки;
рубцовые изменения барабанной перепонки или очаги обызвествления;
сращения в барабанной полости.
Под стойкой сухой перфорацией барабанной перепонки следует понимать наличие перфорации барабанной перепонки при отсутствии воспаления среднего уха в течение 12 и более месяцев.
Небольшие рубцы без истончения на месте бывших перфораций и обызвествление барабанной перепонки, при хорошей ее подвижности, хорошем слухе и не нарушенной барофункции не дают основания для применения настоящего пункта.
Освидетельствуемые по графам II-VI, у которых выявлена сухая перфорация барабанной перепонки, адгезивный отит подлежат обследованию и освидетельствованию в стационарных условиях, где производится полное аудиометрическое и рентгенологическое исследования.
Пункт 38 Требований по графам. Нарушение барофункции уха и околоносовых пазух.
Стойкость и выраженность нарушения барофункции уха, кроме отоманометрии, подтверждается исследованием в барокамере. Стойкие и значительно выраженные нарушения барофункции уха (тотальная гиперемия барабанной перепонки с кровоизлиянием в нее или выпотом в полость уха), возникающие при исследовании в барокамере, являются основанием для признания негодными по графам I-VI. Аналогичное решение выносится, когда на первый план выступают не болевые ощущения и местные реакции со стороны барабанной перепонки, а длительные слуховые расстройства (более суток), возникающие всякий раз после воздействия перепадов давления воздуха в условиях обычного полета или после испытания в барокамере. До испытания в барокамере на переносимость барометрического давления и после него проводится исследование состояния слуховой функции (аудиометрия – по показаниям).
Наличие тотальной гиперемии барабанной перепонки без кровоизлияния и выпота в полость среднего уха, сопровождающейся ощущением боли или заложенности ушей, а также умеренные слуховые расстройства, исчезающие в течение суток после испытания в барокамере, оцениваются как незначительно выраженное нарушение барофункции ушей.
Оценка состояния барофункции уха производится путем сопоставления результатов ушной манометрии с данными ЛОР-эндоскопии, акуметрии и результатами испытания в барокамере на переносимость перепадов барометрического давления.
В случаях, когда при нормальной отоскопической картине и хорошем слухе, ушные манометрические пробы (в том числе продувание ушей по Полицеру) устанавливают нарушение проходимости евстахиевой трубы, показано повторное исследование после анемизации слизистой носа. Наличие у кандидатов после барокамерных испытаний легкой гиперемии барабанных перепонок или инъекции сосудов по ходу рукоятки молоточка при хороших данных отоманометрии и отсутствии другой патологии ЛОР-органов, не является препятствием для поступления в ВУЗ.
Нарушение барофункции околоносовых пазух устанавливается на основании жалоб, состояния носовой полости, испытания в барокамере на переносимость перепадов барометрического давления, результатов рентгенографии или ультразвукового исследования околоносовых пазух до и после испытания в барокамере.
Пункт 39 Требований по графам. Понижение слуха.
При обнаружении понижения слуха необходимо провести повторное исследование шепотной и разговорной речи, камертональное и аудиометрическое исследования, по показаниям компьютерную аудиометрию.
При сомнении стабильности понижения слуха, особенно на басовую группу слов, применяется продувание ушей по Полицеру или посредством катетеризации слуховых труб.
При вынесении заключения за основу принимаются худшие показатели слуха, независимо от того, относятся они к басовой или дискантной группе слов. Для оценки слуховой функции большое значение имеют данные, получаемые при тональной аудиометрии, которые позволяют точно оценить степень снижения слуха и таким образом следить за динамикой слуховой патологии.

8-тарау. Құлақ және емізік тәрізді өскінінің аурулары
Бағандар бойынша талаптардың 36-тармағы. Сыртқы құлақ аурулары.
Осы тармаққа:
сыртқы есту жолының және құлақ қалқанының экземасы;
созылмалы диффузды сыртқы отит;
микоздар кезінде сыртқы отит;
жүре пайда болған есту жолдарының тарылуы;
сыртқы есту жолдарының экзостоздары;
құлақтың туа біткен аномалиясы (даму кемістіктері) және басқа да сыртқы құлақ аурулары жатады.
Сыртқы есту жолының және құлақ қалқанының экземасы, микоздар кезінде сыртқы отит диагнозы дерматолог-дәрігермен бірге белгіленеді.
Бағандар бойынша талаптардың 37-тармағы. Ортаңғы құлақтың және емізік тәрізді өскінінің аурулары.
Бағандар бойынша талаптардың 37-тармақтың 1) тармақшасы:
жиі өршитін (жылына 2 және одан көп рет) созылмалы іріңді орташа отитті (бір жақты немесе екі жақты);
асқынулармен (полиптермен, түйіршіктермен, барабан қуысы қабырғаларының кариесімен) бірге болатын созылмалы іріңді орташа отитті (бір жақты немесе екі жақты);
ортаңғы құлаққа радикалды операциядан кейінгі операциялық қуыстың толық емес эпидермизациясы болған жағдайды көздейді.
Тұрақты және толық эпидермизация және есту функциясының сақталуы кезінде (сыбырлап сөйлеу 1 метрден астам қашықтықта қабылданады) жарамдылықты бағалау бағандар бойынша талаптардың 37-тармақтың 2) тармақшасы бойынша және 39-тармақ бойынша жүргізіледі.
Оторрея қайта пайда болған кезде әскери қызметшілер стационар жағдайында тексерілуге, емделуге және куәландыруға жіберіледі.
Бағандар бойынша талаптардың 37-тармақтың 2) тармақшасына 1) тармақшада көрсетілген асқынулармен бірге жүрмейтін сирек (жылына 2 реттен аз) өршуі бар созылмалы іріңді біржақты отит жатады. Әскери қызметшілер кемінде 3 айда 1 рет оториноларингологта динамикалық бақылауға жатады.
Бағандар бойынша талаптардың 37-тармақтың 3) тармақшасына:
естудің шамалы бұзылуы және барофункция кезінде ортаңғы құлақтың созылмалы іріңсіз қабынуы;
дабыл жарғағының құрғақ перфорациясы;
дабыл жарғағының тыртықты өзгерістері немесе ізбестену ошақтары;
дабыл қуысындағы бірігулер жатады.
Дабыл жарғағының тұрақты құрғақ перфорациясы деп 12 және одан да көп ай бойы ортаңғы құлақтың қабынуы болмаған кезде дабыл жарғағы перфорациясының болуын түсіну қажет.
Бұрынғы перфорациялар орнында жұқарусыз шағын тыртықтар және дабыл жарғағының ізбестенбеуі, оның жақсы қозғалғыштығы, жақсы естуі және барофункция бұзылмауы осы тармақты қолдану үшін негіз болмайды.
Дабыл жарғағының құрғақ перфорациясы анықталған ІІ-VI бағандар бойынша куәландырылатындар адгезивтік отит толық аудиометриялық және рентгенологиялық зерттеулер жүргізілетін стационарлық жағдайларда тексеруге және куәландыруға жатады.
Бағандар бойынша талаптардың 38-тармағы. Құлақ пен мұрын маңындағы қуыс барофункциясының бұзылуы.
Отоманометриядан басқа, құлақтың барофункциясы бұзылуының тұрақтылығы мен айқындылығы барокамерадағы зерттеумен расталады. Барокамерада зерттеу кезінде пайда болатын құлақ барофункциясының тұрақты және елеулі айқын көрінген бұзылуы (оған қан құйылумен немесе құлақ қуысында сұйықтықтың жиналуымен дабыл жарғағының толық гиперемиясы) I-VI бағандар бойынша жарамсыз деп тану үшін негіз болып табылады. Осындай шешім дабыл жарғағының ауырсыну сезімдері мен жергілікті реакциялар емес, кәдімгі ұшу жағдайында немесе барокамерадағы сынақтан кейін ауа қысымының өзгеруі әсер еткеннен кейін әр уақытта пайда болатын ұзақ есту бұзылыстары (бір тәуліктен астам) бірінші орынға шыққан кезде шығарылады. Барокамерада барометрлік қысымға төзімділігін сынағанға дейін және одан кейін есту функциясының жай-күйін зерттеу (аудиометрия – көрсеткіштер бойынша) жүргізіледі.
Құлақтың ауырсынуымен немесе бітелуімен бірге жүретін ортаңғы құлақ қуысына қан құйылусыз немесе сұйықтықтың жиналуынсыз, дабыл жарғағының толық гиперемиясының болуы, сондай-ақ барокамерада сынақтан кейін бір тәулік ішінде жоғалып кететін орташа естудің бұзылуы құлақ барофункциясының шамалы айқын көрінген бұзылуы ретінде бағаланады.
Құлақ барофункциясының жай-күйін бағалау құлақ манометриясының нәтижелерін ЛОР-эндоскопия, акуметрия деректерімен және барокамерадағы барометрлік қысымның өзгеруіне төзімділігін сынау нәтижелерімен салыстыру арқылы жүргізіледі.
Қалыпты отоскопиялық картинада және жақсы есту жағдайларында құлақтың манометрлік сынамалары (оның ішінде Полицер бойынша құлақты үрлеу) евстахий түтігі өткізгіштігінің бұзылуы анықталғанда, мұрын шырышты қабығының анемизациялануынан кейін қайта зерттеу көрсетіледі. Кандидаттарда барокамералық сынақтардан кейін дабыл жарғағының жеңіл гиперемиясы немесе отоманометрияның жақсы деректері болған және ЛОР-ағзаларының басқа да патологиясының болмауы кезінде балғашық сабының жүрісімен тамырлардың инъекциясы кезінде ӘОО-ға түсу үшін кедергі болып табылмайды.
Мұрын маңындағы қуысы барофункциясының бұзылуы шағымдар, мұрын қуысының жай-күйі, барокамерада барометрлік қысымның өзгеруіне төзімділігін сынау, барокамерада сынағанға дейін және одан кейін мұрын маңындағы қуыстарды рентгенография немесе ультрадыбыстық зерттеу нәтижелері негізінде анықталады.
Бағандар бойынша талаптардың 39-тармағы. Естудің төмендеуі.
Естудің төмендеуі анықталған кезде қайта сыбырлап және ауызекі сөйлеуді, камертондық және аудиометриялық зерттеулерді, көрсеткіштер бойынша компьютерлік аудиометрияны зерттеу қажет.
Естудің, әсіресе сөздердің бас тобына төмендеуінің тұрақтылығына күмәнданған кезде, құлақты Полицер арқылы немесе есту түтіктерін катетеризациялау арқылы үрлеу қолданылады.
Қорытынды шығару кезінде олардың сөздердің бас немесе дискантты тобына жататындығына қарамастан, естудің нашар көрсеткіштері негізге алынады. Есту функциясын бағалау үшін тональды аудиометриядан алынған мәліметтер үлкен маңызы бар, бұл естудің төмендеу дәрежесін дәл бағалауға және осылайша есту патологиясының динамикасын бақылауға мүмкіндік береді.

Изменение слуховой чувствительности в области восприятия зоны речевых частот (500, 1000, 2000 герц), по данным тональной аудиометрии, отражает состояние речевого восприятия, то есть характеризует состояние остроты слуха. Оценка состояния слуховой функции по данным тональной аудиометрии проводится по величине показателя среднеарифметической потери слуха на речевых частотах (500, 1000 и 2000 герц) и на частоте 4000 герц.
Важным критерием при экспертизе слуховых нарушений у военнослужащих является слышимость радиосигналов в полете, что учитывается при применении индивидуальной оценки.
У освидетельствуемых с понижением слуха, у которых при речевой аудиометрии не удается получить 100 процентов разборчивости речи на каждое ухо на уровне громкости 70 децибел и более (при норме 100 процентов разборчивости речи при ее интенсивности менее 70 децибел), вопрос о годности решается индивидуально по совокупности данных исследования слуховой функции, сведений о ведении радиообмена в полетах.
При прогрессировании тугоухости выносится заключение о негодности к летной работе по всем графам.
Военнослужащие со сниженной слуховой функцией подлежат динамическому наблюдению у оториноларинголога (не реже 1 раза в 3 месяца) с обязательной аудиометрией 1 раз в год, а с нейросенсорной или сенсоневральной тугоухостью – 2 раза в год.
Кандидаты признаются годными, если шепотная речь на басовую и дискантную группы слов воспринимается ими на расстоянии не менее 6 метров на каждое ухо.
Освидетельствуемые с отосклерозом, либо перенесшие операцию по восстановлению слуха по поводу отосклероза, признаются не годными по всем графам.
Кандидатам и военнослужащим, отбираемым для назначения на летные должности, в обязательном порядке проводится тональная аудиометрия.
Пункт 40 Требований по графам. Нарушения вестибулярной функции.
Пункт предусматривает пониженную устойчивость вестибулярного аппарата к кумулятивному воздействию ускорений Кориолиса.
Вестибулярная (статокинетическая) устойчивость у военнослужащих определяется по результатам вестибулометрии (исследования на вращающемся кресле) методом непрерывной кумуляции ускорений Кориолиса (далее – НКУК) или прерывистой кумуляции ускорений Кориолиса (далее – ПКУК). Вестибулометрия проводится 1 раз в день в первой половине дня не раньше, чем через 2 часа после приема пищи. В день испытания, обследуемый не подвергается другим воздействиям (в том числе барокамере, на центрифуге). При вестибулометрии оцениваются вестибуло-соматические реакции (защитные движения) и вестибуловегетативные реакции. Защитные движения, даже II степени, при отсутствии выраженных вестибуловегетативных реакций не являются основанием для применения настоящего пункта. Результаты вестибулометрии оцениваются совместно с невропатологом.
Военнослужащие, у которых выявлена вестибулярная неустойчивость после перенесенных заболеваний (в том числе гастрит, холецистит, пищевое отравление, острые респираторные заболевания) и черепно-мозговой травмы, подлежат стационарному обследованию.

Тоналды аудиометрия деректері бойынша сөйлеу жиілігі аймағын қабылдау аясындағы есту сезімталдығының өзгеруі (500, 1000, 2000 герц) сөйлеуді қабылдау жағдайын көрсетеді, яғни есту өткірлігін сипаттайды. Тоналды аудиометрия деректері бойынша есту функциясының жай-күйін бағалау сөйлеу жиіліктерінде (500, 1000 және 2000 герц) және 4000 герц жиілігінде естудің орташа арифметикалық жоғалту көрсеткішінің шамасы бойынша жүргізіледі.
Әскери қызметшілерінде естудің бұзылуын сараптау кезіндегі маңызды өлшемшарт ұшуда радиосигналдардың естілуі болып табылады, бұл жекеше бағалауды қолдану кезінде ескеріледі.
Естуі төмендеген куәландырылушыларда сөйлеу аудиометриясы кезінде әрбір құлаққа 70 децибел және одан да көп дауыс қаттылығы деңгейінде (оның қарқындылығы 70 децибелден аз болған кезде сөйлеу айқындылығы нормасының 100%-і түсінікті болған кезде) сөйлеу айқындылығының 100%-ін алу мүмкін болмаған жағдайда жарамдылық туралы мәселе есту функциясын зерттеу деректерінің, ұшу кезінде радиоалмасуды жүргізу туралы мәліметтердің жиынтығы бойынша жеке шешіледі.
Кереңдік үдеген кезде барлық бағандар бойынша ұшу жұмысына жарамсыздық туралы қорытынды шығарылады.
Есту функциясы төмендеген әскери қызметшілері жылына 1 рет міндетті аудиометриямен оториноларингологта (3 айда 1 реттен сиретпей), ал нейросенсорлық немесе сенсоневралдық естудің бұзылуы бар әскери қызметшілер жылына 2 рет динамикалық бақылауға жатады.
Егер сөздердің бас және дискантты топтарына сыбырлап сөйлеу әрбір құлаққа кемінде 6 метр қашықтықта қабылданса, кандидаттар жарамды деп танылады.
Отосклерозы бар немесе отосклероз себебі бойынша естуді қалпына келтіру операциясы жасалған куәландырылушылар барлық бағандар бойынша жарамсыз деп танылады.
Кандидаттар мен ұшқыш лауазымына тағайындау үшін іріктелетін әскери қызметшілерге міндетті түрде тоналды аудиометрия жүргізіледі.
Бағандар бойынша талаптардың 40-тармағы. Вестибулярлық функцияның бұзылуы.
Тармақ вестибулярлық аппараттың Кориолис үдеуінің кумулятивті әсеріне төмен тұрақтылығын көздейді.
Әскери қызметшілеріндегі вестибулярлық (статокинетикалық) тұрақтылық вестибулометрия (айналатын креслода зерттеу) нәтижелері бойынша Кориолис үдеуінің үздіксіз кумуляциясы (бұдан әрі – КҮҮсК) немесе Кориолис үдеуінің үзік кумуляциясы (бұдан әрі – КҮҮК) әдісімен анықталады. Вестибулометрия күніне 1 рет күннің бірінші жартысында тамақ ішкеннен кейін кемінде 2 сағат өткен соң жүргізіледі. Сынақ күні зерттелетін адам басқа әсерлерге (оның ішінде барокамерада, центрифугада) ұшырамайды. Вестибулометрия кезінде вестибулалық-соматикалық реакциялар (қорғаныш қимылдары) және вестибулалық-вегетативті реакциялар бағаланады. Айқын көрінген вестибулалық-вегетативті реакциялар болмаған жағдайда, тіпті ІІ дәрежелі қорғаныш қозғалыстары осы тармақты қолдану үшін негіз болып табылмайды. Вестибулометрия нәтижелері невропатологпен бірге бағаланады.
Шалдыққан аурулардан (оның ішінде гастрит, холецистит, тамақтан улану, жіті респираторлық аурулар) және бассүйек-ми жарақаттарынан кейінгі вестибулярлық тұрақсыздық анықталған әскери қызметшілер стационарлық тексеруге жатады.

Подпункт 1) пункта 40 Требований по графам предусматривает:
стойкие, значительно или умеренно выраженные вестибуловегетативные расстройства, проявляющиеся в полете, не поддающиеся вестибулярной тренировке;
вестибуловегетативные расстройства, сопровождающиеся симптомами меньеровского заболевания.
Подпункт 2) пункта 40 Требований по графам предусматривает незначительно выраженные вестибуловегетативные расстройства, компенсированные (не проявляющиеся) в полете.
Незначительно выраженные вестибуловегетативные реакции в виде незначительной бледности, небольшого гипергидроза, обнаруживаемые у военнослужащих при вестибулометрии, при хорошей переносимости полетов и отсутствии каких-либо отклонений в состоянии здоровья, не являются основанием для установления диагноза. При появлении у военнослужащих укачивания только при полете в качестве пассажира или при стендовых испытаниях, освидетельствуемые по подпункту 2) настоящего пункта признаются годными в порядке индивидуальной оценки к летной работе при хорошей переносимости полетов (с учетом данных характеристик, отражающих профессиональную деятельность). При непостоянстве вестибуловегетативных реакций на вестибулометрические исследования (при систематическом наблюдении у освидетельствуемого выявляются различные по силе вегетативные расстройства) проводится обследование в стационарных условиях.
Кандидатам и военнослужащим, отбираемые для назначения на летные должности, вестибулометрия проводится в течение 3-х минут методом НКУК или 2-х минут методом ПКУК. При получении выраженных вестибуловегетативных реакций (резкая бледность, обильное потоотделение, обильная саливация, тошнота, позывы на рвоту или рвота) испытание проводится повторно через 1-2 календарных дня. При повторном выявлении пониженной устойчивости вестибулярного аппарата к кумулятивному воздействию ускорений Кориолиса, обследуемые считаются неустойчивыми к вестибулярным раздражениям и признаются негодными.
Военнослужащим и курсантам вестибулометрия проводится в течение 2-х минут методом НКУК или 1 минуты методом ПКУК. Военнослужащим морской авиации при отборе на самолеты и вертолеты проводится определение вестибулярной устойчивости двумя методами (НКУК – 3 минуты, ПКУК – 2 минуты). Интервалы между исследованиями 1 календарный день.
Пункт 41 Требований по графам. Временные функциональные расстройства уха и сосцевидного отростка после острого заболевания, обострения хронического заболевания, травмы или хирургического лечения.
После радикальных операций на среднем ухе военнослужащим предоставляется отпуск по болезни.

Бағандар бойынша талаптардың 40-тармақтың 1) тармақшасы:
ұшуда көрінетін, вестибулярлық жаттығуға көнбейтін, тұрақты, елеулі немесе орташа айқын көрінген вестибулалық-вегетативті бұзылуларды;
Меньер ауруының симптомдарымен қатар жүретін вестибулалық-вегетативті бұзылуларды көздейді.
Бағандар бойынша талаптардың 40-тармақтың 2) тармақшасы ұшуда компенсацияланған (байқалмайтын) шамалы айқын көрінген вестибулалық-вегетативті бұзылуларды көздейді.
Вестибулометрия кезінде, ұшуға жақсы төзімді және денсаулық жағдайында қандай да бір ауытқулар болмаған кезде әскери қызметшілерінде анықталатын шамалы бозару, шағын гипергидроз түріндегі, шамалы айқын көрінген вестибулалық-вегетативті реакциялар диагноз қою үшін негіз болып табылмайды. Әскери қызметшілерінде тек жолаушы ретінде ұшу немесе стендтік сынақтар кезінде шайқалу пайда болған кезде куәландырылатындар 2) тармақша бойынша ұшуға жақсы төзімділік кезінде ұшу жұмысына жеке баға беру тәртібінде (кәсіби қызметті көрсететін сипаттамалардың деректерін ескере отырып) жарамды деп танылады. Вестибулометрлік зерттеулерге вестибулалық-вегетативтік реакциялардың тұрақсыздығы кезінде (куәландырылушыда жүйелі бақылау кезінде күші бойынша әртүрлі вегетативті бұзылулар анықталады) стационарлық жағдайларда тексеру жүргізіледі.
Кандидаттар мен ұшқыш лауазымына тағайындау үшін іріктелетін әскери қызметшілерге вестибулометрия 3 минут ішінде КҮҮсК әдісімен немесе КҮҮК әдісімен 2 минут ішінде жүргізіледі. Айқын көрінген вестибулалық-вегетативті реакцияларды алған кезде (күрт бозару, көп терлеу, көп саливация, жүрек айну, лоқсу немесе құсу) сынақ күнтізбелік 1-2 күннен кейін қайта жүргізіледі. Вестибулярлық аппараттың Кориолис үдеулерінің кумулятивтік әсеріне төмен тұрақтылығы қайта анықталған кезде зерттелушілер вестибулярлық тітіркенулерге тұрақсыз болып саналады және жарамсыз деп танылады.
Әскери қызметшілер мен курсанттарға вестибулометрия 2 минут ішінде КҮҮсК әдісімен немесе 1 минут ішінде КҮҮК әдісімен жүргізіледі. Теңіз авиациясының әскери қызметшілерге ұшақтар мен тікұшақтарға іріктеу кезінде вестибулярлық төзімділікті екі әдіспен (КҮҮсК – 3 минут, КҮҮК – 2 минут) айқындау жүргізіледі. Зерттеулер арасындағы аралық – күнтізбелік 1 күн.
Бағандар бойынша талаптардың 41-тармағы. Жіті аурудан, созылмалы аурудың өршуінен, жарақатынан немесе хирургиялық емдеуден кейінгі құлақтың және емізік тәрізді өскінінің уақытша функционалдық бұзылулары.
Ортаңғы құлақтағы радикалды операциялардан кейін әскери қызметшілерге науқастануы бойынша демалыс беріледі.

Переосвидетельствование на летную работу проводится не ранее, чем через 12 месяцев после произведенной операции. По истечении этого срока, при полной эпидермизации послеоперационной полости, заключение выносится по пункту 37 Требований по графам.
Глава 9. Болезни системы кровообращения
При заболеваниях системы кровообращения сердечная недостаточность оценивается по функциональным классам (далее – ФК) в соответствии с классификацией Нью-Йоркской ассоциации сердца (NYHA, 1964 г.).
Пункт 42 Требований по графам. Хронические воспалительные ревматические, неревматические болезни сердца, кардиомиопатии, дегенеративные и дистрофические поражения сердца.
Медицинское освидетельствование граждан при первичном пролапсе митрального и (или) других клапанов сердца (как проявлений дисплазии соединительной ткани) проводится по пункту 78 Требований по графам, а при вторичном пролапсе митрального и (или) других клапанов сердца (формирующемся при ишемической болезни сердца, миокардите, кардиомиопатии, травме) – по настоящему пункту.
Подпункт 1) пункта 42 Требований по графам предусматривает:
заболевания сердца с сердечной недостаточностью I-IV ФК по классификации NYHA;
ишемическую болезнь сердца, независимо от клинической формы;
ревматизм и ревматические болезни сердца (ревматический перикардит и миокардит; ревматические пороки митрального, аортального и других клапанов);
приобретенные пороки сердца, независимо от состояния общего кровообращения;
различные виды кардиомиопатий;
отдаленные исходы перенесенных миокардитов, болезней перикарда и эндокарда с недостаточностью общего кровообращения или наличием стойкого нарушения ритма сердца и (или) проводимости;
нарушение ритма сердца и проводимости: экстрасистолия любого вида и форм (за исключением редкой одиночной), все формы пароксизмальной тахикардии, мерцание и трепетание предсердий, мерцание и трепетание желудочков, синдром слабости синусового узла; синоатриальная блокада, внутрипредсердная блокада, атриовентрикулярные блокады 1, 2 и 3 степени (за исключением функциональной или вагусной атриовентрикулярной блокады 1-й степени), полная блокада левой ножки пучка Гиса, блокада задней ветви левой ножки пучка Гиса, все виды бифасцикулярных блокад, трифасцикулярные блокады;
пролапс митрального и других клапанов сердца II степени и более с нарушением или без нарушения внутрисердечной гемодинамики;

Ұшу жұмысына қайта куәландыру жүргізілген операциядан кейін кемінде 12 ай өткен соң жүргізіледі. Осы мерзім өткеннен соң операциядан кейінгі қуыстың толық эпидермизациясы кезінде қорытынды бағандар бойынша талаптардың 37-тармағы бойынша шығарылады.
9-тарау. Қан айналымы жүйесінің аурулары
Қан айналымы жүйесінің аурулары кезінде жүрек жеткіліксіздігі Нью-Йорк жүрек ассоциациясының жіктемесіне (NYHA, 1964 ж.) сәйкес функционалдық сыныптар (бұдан әрі – ФС) бойынша бағаланады.
Бағандар бойынша талаптардың 42-тармағы. Жүректің созылмалы қабыну ревматикалық, ревматикалық емес аурулары, кардиомиопатия, жүректің дегенеративтік және дистрофиялық зақымданулары.
Жүректің митралды және (немесе) басқа қақпақшаларының (дәнекер тін дисплазиясының көрінісі ретінде) бірінші пролапсы кезінде азаматтарды медициналық куәландыру бағандар бойынша талаптардың 78-тармағы бойынша, ал жүректің митралды және (немесе) басқа қақпақшаларының екінші пролапсы кезінде (жүректің ишемиялық ауруы, миокардит, кардиомиопатия, жарақаттануы және басқа да аурулар кезінде қалыптасатын) осы тармақ бойынша жүргізіледі.
Бағандар бойынша талаптардың 42-тармақтың 1) тармақшасы:
NYHA классификациясы бойынша I-IV ФС жүрек жеткіліксіздігі бар жүрек ауруларын;
клиникалық түріне қарамастан, жүректің ишемиялық ауруын;
ревматизм және жүректің ревматикалық (ревматикалық перикардит және миокардит; митралды, қолқа және басқа қақпақшалардың ревматикалық кемістіктері) ауруларын;
жалпы қан айналым жағдайына қарамастан, жүректің жүре пайда болған кемістіктерін;
кардиомиопатияның әртүрлі түрлерін;
жалпы қан айналымының жеткіліксіздігімен немесе жүрек ырғағының және (немесе) өткізгіштігінің тұрақты бұзылуының болуымен, шалдыққан миокардиттердің, перикард пен эндокард ауруларының бұрынғы нәтижелерін;
жүрек ырғағының және өткізгіштігінің бұзылуы: кез келген түрдегі және нысандағы экстрасистолия (сирек бірлі-жарымды қоспағанда), пароксизмальды тахикардияның барлық түрлері, жүрекшелердің жыпылықтауы мен дірілдеуі, қарыншалардың жыпылықтауы мен дірілдеуі, синусты түйін әлсіздігі синдромы; синоатриалды блокада, жүрекшеішілік блокада, 1, 2 және 3-дәрежелі атриовентрикулярлық блокадалар (1-дәрежелі функционалдық немесе вагустық атриовентрикулярлық блокададан басқа), Гис будасы сол аяқшасының толық блокадасы, Гис будасы сол аяқшасы артқы сабағының блокадасы, бифасцикулярлық блокадалардың барлық түрлері, трифасцикулярлық блокадаларды;
жүрекішілік гемодинамиканың бұзылуымен немесе бұзылуынсыз II және одан жоғары дәрежелі митралды және басқа да жүрек қақпақшаларының пролапсын;

пролапс митрального или других клапанов сердца I степени (от 3 до 5,9 мм) с регургитацией I степени и более;
синдром удлиненного интервала Q-T стойкого характера;
последствия оперативных вмешательств: коронарное шунтирование, стентирование, операции на клапанном или септальном аппарате сердца, имплантация искусственного водителя ритма; имплантация системы автоматической дефибрилляции и другие вмешательства.
При полной блокаде правой ножки или передней ветви левой ножки пучка Гиса военнослужащие, освидетельствуемые по графам II-III не годны к летной работе, а по графам IV-VI допускаются в порядке индивидуального подхода по подпункту 2) пункта 42 Требований по графам.
Наличие ишемической болезни сердца обязательно подтверждается инструментальными методами исследования (обязательные – электрокардиография в покое и с нагрузочными пробами, эхокардиография (далее – ЭхоКГ), суточное мониторирование ЭКГ; дополнительные – стресс-ЭхоКГ, коронарография, КТ коронарных артерий, МРТ, позитронно-эмиссионная томография, однофотонная эмиссионная КТ, перфузионная сцинтиграфия миокарда, чреспищеводная электрокардиостимуляция и другие исследования).
Достаточным основанием для диагноза ишемической болезни сердца служит сочетание положительного ЭКГ-теста с физической нагрузкой с выявленной при нагрузочной сцинтиграфии локальной ишемии миокарда или стенозирование одной из коронарных артерий сердца более чем на 50 процентов, или стенозирование 2-х артерий более чем на 30 процентов при аортокоронарографии.
Подпункт 2) пункта 42 Требований по графам предусматривает:
начальные признаки атеросклероза аорты, отводящих ее ветвей и коронарных артерий сердца;
пролапс митрального и других клапанов сердца I степени (от 3 до 5,9 мм) без нарушения внутрисердечной гемодинамики;
ограниченный миокардиосклероз вследствие перенесенных инфекционно-воспалительных или метаболических заболеваний миокарда (миокардит, очаговая дистрофия миокарда), миокардиодистрофия при хорошей функциональной способности сердечно-сосудистой системы.
Военнослужащим, перенесшим абляцию (в том числе радиочастотную) дополнительных путей по поводу аномалий проводящей системы сердца или других аритмий, повторное освидетельствование в стационарных условиях проводится не ранее, чем через 3 месяца после абляции. При отсутствии рецидива аритмий по результатам электрофизиологических исследований освидетельствуемые по графе II-III не годны к летной работе, по графе IV-V – годны на самолетах с двойным управлением при наличии второго пилота. В ближайшие 2 года после абляции медицинское освидетельствование данным военнослужащим проводится в стационарных условиях.
Военнослужащие, прошедшие лечение по поводу воспалительных заболеваний сердца, повторно освидетельствуются не ранее, чем через 3 месяца после завершения лечения.
Функциональная (вагусная) атриовентрикулярная блокада 1-ой степени, неполная блокада правой ножки пучка Гиса не являются основанием для применения настоящего пункта, не препятствуют поступлению в ВУЗ.
Пункта 43 Требований по графам Артериальная гипертензия.

І және одан жоғары дәрежелі регургитациямен І дәрежелі (3-тен 5,9 мм-ге дейін) митралды немесе жүректің басқа қақпақшаларының пролапсын;
тұрақты сипаттағы Q-T ұзартылған аралықтың синдромын;
операциялық араласулардың салдары: коронарлық шунттау, стенттеу, жүректің қақпақшалы немесе септалды аппаратына операция жасау, ырғақтың жасанды жүргізушіні импланттау; автоматты дефибрилляция жүйесін импланттау және басқа араласуларды көздейді.
Гис будасының оң аяқшасын немесе сол аяқшасының алдыңғы сабағын толық блокадалау кезінде ІІ-ІІІ бағандар бойынша куәландырылатын әскери қызметшілер ұшу жұмысына жарамсыз, ал IV-VI бағандар бойынша жеке жақындау тәртібімен бағандар бойынша талаптардың 42-тармақтың 2) тармақшасы бойынша жіберіледі.
Жүректің ишемиялық ауруының болуы міндетті түрде зерттеудің аспаптық әдістерімен расталады (міндетті түрде – тыныштықта және жүктеме сынамаларымен электрокардиография, эхокардиография (бұдан әрі – ЭхоКГ), ЭКГ тәуліктік мониторлау; қосымша – стресс-ЭхоКГ, коронарография, коронарлық артериялардың КТ, МРТ, позитронды-эмиссиялық томография, бір фотонды эмиссиялық КТ, миокардтың перфузиялық сцинтиграфиясы, өңештің электрокардиостимуляциясы және басқа да зерттеулер).
Жүректің ишемиялық ауруы диагнозы үшін оң ЭКГ-тестінің дене жүктемесімен және жүктемелік сцинтиграфия кезінде анықталған жергілікті миокард ишемиясының үйлесуі немесе аортокоронарография кезінде жүректің коронарлық артерияларының бірінің 50 пайыздан астам стеноздалуы немесе 2 артерияның 30 пайыздан астам стеноздалуы жеткілікті негіз болып табылады.
Бағандар бойынша талаптардың 42-тармақтың 2) тармақшасы:
қолқа, оның бұратын тармақтары мен жүректің коронарлық артериялары атеросклерозының бастапқы белгілерін;
жүрекішілік гемодинамиканың бұзылуынсыз І дәрежелі (3-тен 5,9 мм-ге дейін) митралды және басқа да жүрек қақпақшаларының пролапсын;
шалдыққан миокардтың инфекциялық-қабыну немесе метаболикалық аурулары салдарынан шектеулі миокардиосклерозды (миокардит, миокардтың ошақтық дистрофиясы), жүрек-қан тамырлары жүйесінің жақсы функционалдық қабілеті кезінде миокардиодистрофияны көздейді.
Жүректің өткізгіш жүйесінің аномалиясына немесе басқа да аритмиялар бойынша қосымша жолдардың абляциясына (радиожиілік және басқа абляциялар) шалдыққан әскери қызметшілерге стационарлық жағдайларда қайта куәландыру абляциядан кейін кемінде 3 ай өткен соң жүргізіледі. Электрофизиологиялық зерттеулер нәтижелері бойынша аритмияның қайталануы болмаған кезде ІІ-ІІІ бағандар бойынша куәландырылатындар ұшу жұмысына жарамсыз, ІV-V бағандар бойынша – екінші ұшқыш болған жағдайда екіжақты басқарылатын ұшақтарда жарамды. Абляциядан кейінгі алдағы 2 жылда осы әскери қызметшілерге медициналық куәландыру стационарлық жағдайда жүргізіледі.
Жүректің қабыну аурулары бойынша емдеуден өткен әскери қызметшілер емдеу аяқталғаннан кейін кемінде 3 ай өткен соң қайта куәландырылады.
1-дәрежелі функционалдық (вагусты) атриовентрикулярлық блокада, Гис будасының оң аяқшасының толық емес блокадасы осы тармақты қолдану үшін негіз болып табылмайды, ӘОО-ға түсуге кедергі келтірмейді.
Бағандар бойынша талаптардың 43-тармағы. Артериялық гипертензия.

К подпункту 1) пункта 43 Требований по графам относится:
быстро прогрессирующая (злокачественная) форма артериальной гипертензии;
артериальная гипертензия 3 степени;
артериальная гипертензия 2 степени;
артериальная гипертензия 1 степени, риск 3-4 (при наличии более 3-х основных факторов риска или поражение органов, опосредованное гипертензией – риск 3; при наличии сердечно-сосудистых заболеваний – риск 4).
Подпункт 2) пункта 43 Требований по графам предусматривает артериальную гипертензию 1 степени, риск 1-2 при отсутствии поражений органов-мишеней, ассоциированных клинических состояний со склонностью к спонтанной нормализации после кратковременного отдыха без приема гипотензивных средств. Переучивание военнослужащих с артериальной гипертензией 1 степени на новые типы самолетов нецелесообразно.
Степени артериальной гипертензии характеризуется следующими показателями артериального давления, подтвержденными, в том числе, результатами повторного суточного мониторирования артериального давления:
1 степень – в покое систолическое артериальное давление 140-159 мм рт.ст., диастолическое артериальное давление 90-99 мм рт.ст.;
2 степень – в покое систолическое артериальное давление 160-179 мм рт.ст., диастолическое артериальное давление 100-109 мм рт.ст.;
3 степень – в покое систолическое артериальное давление 180 мм рт.ст. и выше, диастолическое артериальное давление 110 мм рт.ст. и выше.
При попадании значения систолического артериального давления и диастолического артериального давления в различные категории, выставляется степень артериальной гипертензии по более высоким показателям артериального давления.
Военнослужащие с симптоматической артериальной гипертензией освидетельствуются по основному заболеванию.
При наличии синдрома повышенного артериального давления, тесно связанного с наличием вегетативно-сосудистых расстройств (гипергидроз кистей рук, "красный" стойкий дермографизм, лабильность пульса и артериального давления при перемене положения тела и другие вегетативно-сосудистые реакции), освидетельствование проводится по пункту 44 Требований по графам.
Пункт 44 Требований по графам. Соматоформная вегетативная дисфункция сердца и сердечно-сосудистой системы.
Соматоформная вегетативная дисфункция характеризуется синдромом вегетативно-сосудистых расстройств с неадекватной реакцией артериального давления и (или) нарушениями ритма сердца на какие-либо раздражители.
К подпункту 1) пункта 44 Требований по графам относится соматоформная вегетативная дисфункция:
гипертензивного типа с лабильностью артериального давления при наличии постоянных жалоб и стойких значительно или умеренно выраженных вегетативно-сосудистых расстройств, не поддающихся лечению и снижающих работоспособность;

Бағандар бойынша талаптардың 43-тармақтың 1) тармақшасына:
артериялық гипертензияның жылдам үдемелі (қатерлі) түрі;
3-дәрежелі артериялық гипертензия;
2-дәрежелі артериялық гипертензия;
1-дәрежелі артериялық гипертензия, 3-4-қатер (гипертензиямен жанама 3-тен астам негізгі қатер факторлары немесе ағзалардың зақымдануы болған кезде – 3-қатер; жүрек-қантамыр аурулары болған кезде – 4-қатер) жатады.
Бағандар бойынша талаптардың 43-тармақтың 2) тармақшасы ағза-нысаналардың зақымдануы, гипотензивті заттарды қабылдамай, қысқа мерзімді демалудан кейін өздігінен қалыпқа келуге бейім біріктірілген клиникалық жай-күйдің болмауы 1 дәрежелі артериялық гипертензияны, 1-2-қатер, көздейді. 1-дәрежелі артериялық гипертензиясы бар әскери қызметшілерді ұшақтардың жаңа түрлеріне қайта оқытып-үйрету мақсатқа сәйкес болмайды.
Артериялық гипертензияның дәрежесі артериялық қысымның, оның ішінде артериялық қысымды қайта тәуліктік мониторингтеу нәтижелерімен расталған мынадай көрсеткіштермен сипатталады:
1-дәреже – тыныштықта систолалық қан қысымы сын.бағ. 140-159 мм, диастолалық қан қысымы 90-99 сын.бағ. мм;
2-дәреже – тыныштықта систолалық қан қысымы сын.бағ. 160-179 мм, диастолалық қан қысымы сын.бағ. 100-109 мм;
3-дәреже – тыныштықта систолалық қан қысымы сын.бағ. 180 мм және одан жоғары, диастолалық қан қысымы сын.бағ. 110 мм және одан жоғары.
Систолалық қан қысымы мен диастолалық қан қысымының мәні әртүрлі санаттарға кірсе, артериялық қысымның жоғары көрсеткіштері бойынша артериялық гипертензияның дәрежесі қойылады.
Симптоматикалық артериялық гипертензиясы бар әскери қызметшілер негізгі ауруы бойынша куәландырылады.
Вегетативті-қантамырлы бұзылулардың болуымен тығыз байланысты жоғарылаған артериялық қысым синдромы болған кезде (қолбасының гипергидрозы, "қызыл" тұрақты дермографизм, дене қалпы өзгерген кезде пульстің және артериялық қысымның құбылмалылығы және басқа вегетативті-қантамырлы реакциялар) куәландыру бағандар бойынша талаптардың 44-тармағы бойынша жүргізіледі.
Бағандар бойынша талаптардың 44-тармағы. Жүректің және жүрек-қантамыр жүйесінің соматоформдық вегетативті дисфункциясы.
Соматоформдық вегетативті дисфункция артериялық қысымның жеткіліксіздігімен және (немесе) жүрек ырғағының қандай да бір тітіркендіргіштерге бұзылуымен болатын вегетативті-қантамырлы бұзылулар синдромымен сипатталады.
Бағандар бойынша талаптардың 44-тармақтың 1) тармақшасына соматоформдық вегетативті дисфункция:
гипертензиялық типті – тұрақты шағымдары бар, емдеуге келмейтін және жұмысқа қабілеттілігін төмендететін, тұрақты елеулі немесе орташа айқын көрінген вегетативті-қантамырлы бұзылулар болған кездегі артериялық қысымның тұрақсыздығы;

гипотензивного типа со стойкой фиксацией артериального давления в покое: систолического ниже 100 мм рт.ст., диастолического ниже 60 мм рт.ст., при наличии постоянных жалоб, стойких значительно или умеренно выраженных вегетативно-сосудистых расстройств, не поддающихся лечению и снижающих работоспособность;
кардиального типа при наличии стойкой кардиалгий, сопровождающиеся значительно или умеренно выраженными вегетативно-сосудистыми расстройствами, стойкими нарушениями ритма сердца и проводимости.
К стойким нарушениям ритма сердца относятся аритмии, требующие антиаритмической терапии и возобновляющиеся после прекращения лечения или рефрактерные к нему.
К подпункту 2) пункта 44 Требований по графам относится соматоформная вегетативная дисфункция любого типа с незначительно выраженными нарушениями, в том числе с преходящими нарушениями ритма сердца и проводимости, не снижающими трудоспособность.
При выявлении преходящих нарушений ритма сердца, определение годности к летной работе проводится по результатам суточного мониторирования ЭКГ.
Редкие одиночные наджелудочковые экстрасистолы покоя (1-5 в час и/или менее 100 за 24 часа по данным суточного мониторирования ЭКГ), синусовая аритмия функционального характера при отсутствии вегетативно-сосудистых расстройств не являются основанием для применения настоящего пункта, не препятствуют поступлению в ВУЗ.
Кандидаты признаются негодными к поступлению в ВУЗ, а военнослужащие, отбираемые для назначения на летные должности – не годны к летной работе при повторных подъемах артериального давления в покое: систолического выше 130 мм рт.ст., диастолического выше 80 мм рт.ст. или при стойком снижении артериального давления в покое: систолического ниже 105 мм рт.ст., диастолического ниже 60 мм рт.ст.
Пункт 45 Требований по графам. Болезни и последствия повреждения аорты, магистральных и периферических артерий и вен, лимфатических сосудов.
К подпункту 1) пункта 45 Требований по графам относятся:
артериальные и артериовенозные аневризмы магистральных сосудов;
облитерирующий эндартериит, тромбангиит, аортоартериит и атеросклероз сосудов нижних конечностей независимо от степени тяжести и состояния кровообращения;
посттромботическая и варикозная болезнь нижних конечностей с нарушением кровообращения любой степени и (или) функции;
ангиотрофоневрозы II и III стадии;
лимфостаз I-III степени;
варикозное расширение вен семенного канатика II-III степени;
варикозное расширение вен пищевода, независимо от этиологии и клинических проявлений заболевания;
последствия заболеваний и повреждений магистральных и периферических сосудов, а также операций на них, сопровождающиеся нарушением кровообращения и (или) лимфообращения, трофическими расстройствами, болевым синдромом.

гипотензивті типті – тұрақты шағымдары бар, емдеуге келмейтін және жұмыс қабілеттілігін төмендететін, тыныштықта артериялық қысымның тұрақты бекітілуімен: систолалық сын.бағ. 100 мм төмен, диастолалық сын.бағ. 60 мм төмен, тұрақты немесе орташа айқын көрінген вегетативті-қантамырлы бұзылулар;
кардиологиялық типті – тұрақты кардиалгия болған кезде айтарлықтай немесе орташа айқын вегетативті-қантамырлы бұзылуларымен, жүрек ырғағы мен өткізгіштігінің тұрақты бұзылуларымен қатар жүретін типтер жатады.
Жүрек ырғағының тұрақты бұзылуына аритмияға қарсы емді талап ететін және емдеуді тоқтатқаннан кейін қайта басталатын немесе емдеуге рефрактерлік аритмиялар жатады.
Бағандар бойынша талаптардың 44-тармақтың 2) тармақшасына шамалы айқын көрінген, оның ішінде еңбек қабілеттілігін төмендетпейтін бұзылулары бар жүрек ырғағының және өткізгіштігінің өтпелі бұзылулары бар кез келген түрдегі соматоформдық вегетативті дисфункция жатады.
Жүрек ырғағының өтпелі бұзылуы анықталған кезде ұшу жұмысына жарамдылығын анықтау ЭКГ-ны тәуліктік мониторлау нәтижелері бойынша жүргізіледі.
Вегетативті-қантамырлы бұзылуларсыз тыныштықта сирек бірлі-жарымды қарыншаүсті экстрасистолдар (ЭКГ тәуліктік мониторлау деректері бойынша сағатына 1-5 және/немесе 24 сағат ішінде 100-ден кем), функционалдық сипаттағы синустық аритмия осы тармақты қолдану үшін негіз болып табылмайды, ӘОО-ға түсуге кедергі келтірмейді.
Тыныштықта артериялық қысым қайта көтерілген кезде: систолалық сын.бағ. 130 мм жоғары, диастолалық сын.бағ. 80 мм жоғары немесе тыныштықта артериялық қысымның тұрақты төмендеуімен: систолалық сын.бағ. 105 мм төмен, диастолалық сын.бағ. 60 мм төмен, Кандидаттар ӘОО-ға түсуге жарамсыз, ал ұшқыш лауазымына тағайындау үшін іріктелетін әскери қызметшілер – ұшу жұмысына жарамсыз деп танылады.
Бағандар бойынша талаптардың 45-тармағы. Қолқаның, магистральдық және перифериялық артериялар мен көктамырлардың, лимфа тамырларының аурулары мен зақымдану салдары.
Бағандар бойынша талаптардың 45-тармақтың 1) тармақшасына:
магистральды тамырлардың артериялық және артериялы-көктамырлық аневризмалары;
қан айналымының ауырлық дәрежесіне және жағдайына қарамастан аяқ қан тамырларының бітелген эндартерииті, тромбангииті, аортоартерииті және атеросклерозы;
кез келген дәрежедегі және (немесе) функциядағы қан айналымының бұзылуымен аяқтың тромбоздан кейінгі және варикозды аурулары;
ІІ және ІІІ сатыдағы ангиотрофоневроздар;
I-III дәрежелі лимфостаз;
II-III дәрежелі шәует бауы көктамырларының варикозды кеңеюі;
аурудың этиологиясы мен клиникалық байқалуына қарамастан, өңеш көктамырларының варикозды кеңеюі;
қан айналымының және (немесе) лимфа айналымының бұзылуымен, трофикалық бұзылулармен, ауырсыну синдромымен қатар жүретін магистральдық және перифериялық қантамыр аурулары мен зақымдануының, сондай-ақ оларға жасалған операциялардың салдары жатады.

Военнослужащим и курсантам с варикозным расширением вен семенного канатика II-III степени предлагается оперативное лечение. При отказе от оперативного лечения, неудовлетворительных результатах хирургического лечения или повторном рецидиве военнослужащие признаются не годными по всем графам. Однократный рецидив варикозного расширения вен семенного канатика не является основанием для применения подпункта 1) настоящего пункта. Вопрос о допуске к летной работе решается не ранее, чем через 2 месяца после операции.
К подпункту 2) пункта 45 Требований по графам относятся:
варикозная болезнь нижних конечностей без признаков венной недостаточности и нарушения функции;
лимфостаз 0 степени;
варикозное расширение вен семенного канатика I степени;
ангиотрофоневрозы I стадии.
Допуск к летной работе после планового оперативного лечения неосложненного варикозного расширения вен нижних конечностей решается не ранее, чем через 3 месяца после операции по результатам стационарного освидетельствования.
Военнослужащие и курсанты, перенесшие реконструктивные операции на магистральных и периферических сосудах, признаются негодными по графам I-V, по графам VI-VII определяется индивидуальная оценка.
Пункт 46 Требований по графам. Временные функциональные расстройства системы кровообращения после перенесенного острого заболевания, обострения хронического заболевания или хирургического лечения.
Заключение о предоставлении отпуска по болезни выносится после активного ревматизма, неревматических миокардитов, инфаркта миокарда, а также после операции на сердце, коронарных сосудах, крупных магистральных и периферических сосудах, абляции (радиочастотной и других абляции) дополнительных путей проведения или устьев легочных вен, с нарушением функции временного характера, когда для завершения реабилитационного лечения и полного восстановления способности исполнять обязанности воинской службы требуется срок не менее месяца.
После оперативного лечения варикозного расширения вен семенного канатика предоставляется полное освобождение от исполнения обязанностей воинской службы на 15 суток.
Глава 10. Болезни органов дыхания
Пункт 47 Требований по графам. Заболевания околоносовых пазух.
К подпункту 1) пункта 47 Требований по графам относятся:
хронические гнойные, кистозные или полипозные синуситы, протекающие с частыми обострениями и трудопотерями, сопровождающиеся гипертрофическими или атрофическими изменениями слизистой оболочки верхних дыхательных путей и нарушением носового дыхания;
зловонный насморк (озена), склерома;
круглогодичный аллергический ринит (поллинозы) с частыми обострениями и рецидивирующим течением с нарушением носового дыхания;
гиперпластические синуситы;

II-III дәрежелі шәует бауы көктамырларының варикозды кеңеюі бар әскери қызметшілер мен курсанттарға операциялық емдеу ұсынылады. Операциялық емдеуден бас тартқан, хирургиялық емдеудің қанағаттанарлықсыз нәтижелері немесе қайталануы кезінде әскери қызметшілер барлық бағандар бойынша жарамсыз деп танылады. Шәует бауы көктамырларының варикозды кеңеюі бір рет қайталанғанда 1) тармақшаны қолдану үшін негіз болып табылмайды. Ұшу жұмысына жіберу туралы мәселе операциядан кейін кемінде 2 ай өткен соң шешіледі.
Бағандар бойынша талаптардың 45-тармақтың 2) тармақшасына:
көктамыр жеткіліксіздігінің белгілерінсіз және функциясының бұзылуынсыз аяқтың варикозды ауруы;
0-дәрежелі лимфостаз;
І дәрежелі шәует бауы көктамырларының варикозды кеңеюі;
I сатыдағы ангиотрофоневроздар жатады.
Аяқ тамырларының асқынбаған варикозды кеңеюін жоспарлы операциялық емдеуден кейін ұшу жұмысына жіберу стационарлық куәландыру нәтижелері бойынша операциядан кейін кемінде 3 ай өткен соң шешіледі.
Магистральдық және перифериялық қантамырға реконструктивті операциялар жасалған әскери қызметшілер және курсанттар I-V бағандар бойынша жарамсыз деп танылады, VI-VII бағандар бойынша жеке бағалаумен анықталады.
Бағандар бойынша талаптардың 46-тармағы. Жіті аурудан, созылмалы аурудың өршуінен немесе хирургиялық емдеуден кейінгі қан айналымы жүйесінің уақытша функционалдық бұзылулары.
Науқастануы бойынша демалыс беру туралы қорытынды оңалтумен емдеуді аяқтау және әскери қызмет міндеттерін орындау қабілетін толық қалпына келтіру үшін кемінде бір ай мерзім қажет болған кезде белсенді ревматизмнен, ревматикалық емес миокардиттерден, миокард инфарктісінен кейін, сондай-ақ жүрекке, коронарлық қантамырға, ірі магистральдық және перифериялық қантамырға операциядан, уақытша сипатта функцияларын бұза отырып өкпе көктамырлары, өткізудің қосымша жолдарынан немесе сағаларына абляциядан (радиожиілік және басқа абляциялар) кейін шығарылады.
Шәует бауы көктамырларының варикозды кеңейгенін операциялық емдеуден кейін әскери қызмет міндеттерін орындаудан толық 15 тәулікке босату ұсынылады.
10-тарау. Тыныс алу мүшелерінің аурулары
Бағандар бойынша талаптардың 47-тармағы. Мұрын маңындағы қуыстардың аурулары.
Бағандар бойынша талаптардың 47-тармақтың 1) тармақшасына:
жоғарғы тыныс алу жолдарының шырышты қабатының гипертрофиялық немесе атрофиялық өзгерістерімен және мұрынмен тыныс алудың бұзылуымен қатар жүретін жиі өршумен және еңбек қабілетін жоғалтумен өтетін созылмалы іріңді, жылауықтық немесе полипозды синуситтер;
сасық тұмау (озена), склерома;
жиі өршумен және мұрынның тыныс алуының бұзылуымен қайталамалы өтетін жыл бойғы аллергиялық ринит (поллиноз);
гиперпластикалық синуситтер;

киста верхнечелюстной пазухи, занимающая более 1/3 объема верхнечелюстной пазухи;
киста лобной пазухи.
Под частыми обострениями заболевания следует понимать обострения 2 и более раза в год.
Диагноз хронического гнойного заболевания околоносовых пазух подтверждается риноскопическими данными (гнойные выделения), рентгенотомографией и (или) рентгенографией околоносовых пазух с контрастированием в двух проекциях, а для верхнечелюстной пазухи, кроме того, диагностической пункцией. При наличии медицинских показаний проводится КТ (МРТ) или видеоскопическое исследование.
При диагностировании озены или склеромы военнослужащие признаются негодными к руководству полетами.
К подпункту 2) пункта 47 относятся:
хронические заболевания околоносовых пазух (гнойные, катаральные, серозные, вазомоторные и другие негнойные формы синуситов) с незначительно выраженными изменениями слизистой оболочки верхних дыхательных путей, без частых обострений, связанных с трудопотерями;
кисты верхнечелюстных пазух (протекающие бессимптомно, выявленные как рентгенологическая находка), занимающие менее 1/3 объема верхнечелюстных пазух, без нарушения их барофункций;
аллергический ринит (поллиноз) рецидивирующий до 2-х раз в год при успешном лечении, отсутствии воспалительных изменений и хорошей барофункции околоносовых пазух.
При наличии кисты верхнечелюстной пазухи, занимающей более 1/3 объема пазухи, или же при увеличении размеров кисты при динамическом наблюдении, а также в сочетании кисты с вазомоторными изменениями слизистой оболочки носа и полипами, искривлением носовой перегородки, викарной гипертрофией носовых раковин, при наличии аллергического компонента, инородного тела в верхнечелюстных пазухах военнослужащие подлежат хирургическому лечению. Освидетельствование военнослужащих после радикальной гайморотомии проводится не ранее, чем через 12 месяцев после окончания лечения (включая и отпуск по болезни), при эндоскопических методах гайморотомии – не ранее, чем через 3 месяца и определяется индивидуально.
При диагностировании врожденного недоразвития лобных или верхнечелюстных пазух, кандидаты признаются не годными к поступлению в ВУЗ.
Кандидатам и военослужащим, отбираемым для назначения на летные должности, в обязательном порядке проводится рентгенографическое исследование околоносовых пазух.
Пристеночные утолщения слизистой оболочки верхнечелюстных пазух, выявленные у кандидатов и военнослужащих, не является основанием для вынесения заключения о негодности.
Пункт 48 Требований по графам. Заболевания или последствия заболеваний и травм носа, глотки, гортани и трахеи.
К пункту 48 относятся: искривление носовой перегородки, аденоиды, гипертрофия носовых раковин, заболевания костных стенок околоносовых пазух (в том числе остеомиелит), дистрофии слизистой оболочки верхних дыхательных путей типа гипертрофии или атрофии, ларингит, ларинготрахеит и другие заболевания верхних дыхательных путей, вызывающие нарушение дыхательной, речевой (голосовой), глотательной, жевательной функций или затрудняющие использование специального снаряжения или оборудования. Курсанты и военнослужащие подлежат лечению.

жоғарғы жақсүйек қуысының 1/3 көлемінен асатын жоғарғы жақсүйек қуысының жылауығы;
маңдай қуысының жылауығы жатады.
Аурудың жиі өршуі деп жылына 2 немесе одан да көп рет өршуді түсіну керек.
Мұрын маңындағы қуыстардың созылмалы іріңді ауруының диагнозы риноскопиялық деректермен (іріңді бөлінулер), екі проекцияда контрастілі мұрын маңындағы қуыстардың рентгенотомографиясымен және (немесе) рентгенографиясымен, ал жоғарғы жақсүйек қуысы үшін бұдан басқа диагностикалық пункциямен расталады. Медициналық көрсетілімдер болған кезде КТ (МРТ) немесе видеоскопиялық зерттеу жүргізіледі.
Озенаны немесе склероманы диагностикалау кезінде әскери қызметшілер ұшуларды басқаруға жарамсыз деп танылады.
Бағандар бойынша талаптардың 47-тармақтың 2) тармақшасына:
жоғарғы тыныс алу жолдарының шырышты қабатының шамалы айқын көрінген өзгерістерімен және еңбек жоғалтулармен байланысты жиі өршелерсіз мұрын маңындағы қуыстардың созылмалы аурулары (іріңді, катаралды, серозды, вазомоторлы және іріңсіз синуситтердің басқа да түрлері);
барофункциясының бұзылуынсыз жоғарғы жақсүйек қуыстары көлемінің кемінде 1/3 бөлігін алатын жоғарғы жақсүйек қуыстарының жылауықтары (симптомсыз өтетін рентгенологиялық табу ретінде анықталған);
сәтті емдеумен, қабыну өзгерістерінің болмауымен және мұрын маңындағы қуыстың жақсы барофункциясымен жылына 2 рет қайталанатын аллергиялық ринит (поллиноз) жатады.
Қуыс көлемінің 1/3 артық бөлігін алатын жоғарғы жақсүйек қуысы жылауықтары болған кезде немесе динамикалық бақылау кезінде жылауықтың мөлшері ұлғайған кезде, сондай-ақ жылауықтардың мұрын шырышты қабатының вазомоторлы өзгерістерімен және полиптермен, мұрын қалқасының қисаюымен, мұрын қабықтарының викарлы гипертрофиясымен үйлесуі, аллергиялық компоненттің, жоғарғы жақсүйек қуысында бөгде денелердің болуы кезінде әскери қызметшілер хирургиялық емдеуге жатады. Радикалды гайморотомиядан кейін әскери қызметшілерін куәландыру емдеу аяқталғаннан кейін (науқастануы бойынша демалысты қоса алғанда) кемінде 12 ай өткен соң, гайморотомияның эндоскопиялық әдістері кезінде – кемінде 3 ай өткен соң жүргізіледі және жеке айқындалады.
Маңдай немесе жоғарғы жақсүйек қуыстарының туа біткен дамымауын диагностикалау кезінде кандидаттар ӘОО-ға түсуге жарамсыз деп танылады.
Кандидаттар мен ұшу лауазымына тағайындау үшін іріктелетін әскери қызметшілерге, міндетті түрде мұрын маңындағы қуыстарға рентгенографиялық зерттеу жүргізіледі.
Кандидаттар мен әскери қызметшілерінде анықталған жоғарғы жақсүйек қуыстары шырышты қабаты қабырғасының қалыңдауы жарамсыздығы туралы қорытынды шығаруға негіз болып табылмайды.
Бағандар бойынша талаптардың 48-тармағы. Мұрынның, жұтқыншақтың, көмейдің және кеңірдектің аурулары немесе аурулары мен жарақаттарының салдары.
Бағандар бойынша талаптардың 48-тармаққа: мұрын қалқасының қисаюы, аденоидтар, мұрын жарғақшасының гипертрофиясы, мұрын маңындағы қуыстардың сүйек қабырғаларының аурулары (остеомиелит және басқа аурулар), гипертрофия немесе атрофия түріндегі жоғарғы тыныс алу жолдарының шырышты қабығының дистрофиясы, ларингит, ларинготрахеит және тыныс алу, сөйлеу (дауыс), жұтыну, шайнау функцияларын бұзатын немесе арнайы керек-жарақты немесе жабдықты пайдалануды қиындататын жоғарғы тыныс алу жолдарының басқа да аурулары жатады. Курсанттар мен әскери қызметшілер емделуге жатады.

Подпункт 1) пункта 48 Требований по графам предусматривает заболевания или последствия заболеваний и травм носа, глотки, гортани и трахеи, которые не устраняются хирургическим, консервативным лечением или при отказе от него. При устранении дефектов указанных органов, функция которых восстановлена, заключение выносится по подпункту 2) пункта 48 Требований по графам.
Военослужащие со стойким понижением или полным отсутствием обоняния допускаются к летной работе, когда это состояние не находится в патогенетической связи с другими заболеваниями.
Оперативное лечение кандидатов по поводу искривления перегородки носа, аденоидов, гипертрофии носовых раковин проводится не позднее 2-х месяцев до начала освидетельствования ВЛК ВУЗа.
Пункт 49 Требований по графам. Хронический тонзиллит.
Подпункт 1) пункта 49 Требований по графам предусматривает хронический тонзиллит декомпенсированной формы с частыми (2 и более раза в год) обострениями, наличием тонзиллогенной интоксикации (субфебрилитет, быстрая утомляемость, вялость, недомогание), вовлечением в воспалительный процесс околоминдаликовой ткани, регионарных лимфоузлов (паратонзиллярный абсцесс, регионарный лимфаденит) и метатонзиллярными осложнениями.
Лечение хронических декомпенсированных тонзиллитов – хирургическое.
Подпункт 2) пункта 49 Требований по графам предусматривает хронический тонзиллит компенсированной формы.
Пункт 50 Требований по графам. Хронические неспецифические заболевания легких и плевры, диссеминированные болезни легких нетуберкулезной этиологии, последствия их повреждений или оперативных вмешательств.
Подпункт 1) пункта 50 Требований по графам предусматривает:
хронические заболевания бронхолегочного аппарата и плевры;
хронические диффузные бронхиты;
бронхоэктатическую болезнь;
нагноительные заболевания легких;
диффузный пневмофиброз;
диффузную и буллезную эмфизему легких;
саркоидоз без тенденции к самопроизвольному разрешению;
фиброзные изменения легких после оперативных вмешательств на органах грудной клетки со значительной или умеренно выраженной дыхательной недостаточностью.
Подпункт 2) пункта 50 Требований по графам предусматривает:
негнойные формы сегментарных хронических бронхитов с редкими обострениями;
саркоидоз легких без тенденции к прогрессированию;
последствия перенесенных острых заболеваний, травм и оперативных вмешательств бронхолегочного аппарата в форме ограниченного пневмофиброза, плевральных спаек при незначительно выраженной дыхательной недостаточности.
Военнослужащие и курсанты, впервые перенесшие спонтанный пневмоторакс, освидетельствуются в стационарных условиях не ранее, чем через 3 месяца после окончания лечения и допускаются к летной работе, за исключением сверхзвуковых самолетов. При повторном пневмотораксе военнослужащие и курсанты признаются негодными.
Военнослужащие с саркоидозом легких без тенденции к прогрессированию допускаются к летной работе, за исключением сверхзвуковых самолетов.
Исследование функции внешнего дыхания у военнослужащих с заболеваниями бронхолегочного аппарата обязательно.
Оценка степени дыхательной недостаточности осуществляется согласно приложению 4 к настоящим Требованиям.
Пункт 51 Требований по графам. Бронхиальная астма.
Пункт предусматривает бронхиальную астму, независимо от клинической формы и тяжести течения. Диагноз устанавливается, и освидетельствование проводится только после стационарного обследования.
Пункт 52 Требований по графам. Временные функциональные расстройства органов дыхания после острого заболевания, обострения хронического заболевания или хирургического лечения.
При осложненном течении острых пневмоний (нагноения, пара- и метапневмонические выпотные плевриты, ателектазы, обширные плевральные наложения, выраженная астенизация после тяжелых пневмоний и другие осложнения) выносится заключение о предоставлении отпуска по болезни, допуск к летной работе не ранее, чем через 6 месяцев после контрольного рентгенологического обследования и клинического осмотра при нормальных показателях функции внешнего дыхания.
При остаточных явлениях неосложненного течения острых заболеваний, обострения хронических заболеваний легких, выносится заключение об освобождении от полетов на 3 месяца.
После тонзилэктомии и оперативного лечения искривления носовой перегородки, аденоидов, гипертрофии носовых раковин, удаления полипов и кист из околоносовых пазух военнослужащим и курсантам предоставляется освобождение от исполнения обязанностей воинской службы на срок до 15 суток.

Бағандар бойынша талаптардың 48-тармақтың 1) тармақшасы хирургиялық, консервативті емдеуден немесе одан бас тартқан кезде жойылмайтын мұрынның, жұтқыншақтың, көмейдің және кеңірдектің ауруларын және аурулары мен жарақаттарының салдарын көздейді. Функциясы қалпына келтірілген аталған мүшелердің ақауларын жою кезінде қорытынды бағандар бойынша талаптардың 48-тармақтың 2) тармақшасы бойынша шығарылады.
Иіс сезуі тұрақты төмендеген немесе толық болмаған әскери қызметшілер, егер бұл жағдай басқа аурулармен патогенетикалық байланыста болмаса, ұшу жұмысына жіберіледі.
Кандидаттарда мұрын қалқасының қисаюы, аденоидтар, мұрын жарғақшаларының гипертрофиясы бойынша шұғыл емдеу ӘОО-ның ДҰК куәландыру басталғанға дейін 2 айдан кешіктірілмей жүргізіледі.
Бағандар бойынша талаптардың 49-тармағы. Созылмалы тонзиллит.
Бағандар бойынша талаптардың 49-тармақтың 1) тармақшасы жиі (жылына 2 және одан көп рет) өршулермен, тонзиллогенді интоксикацияның болуымен (субфебрилитет, тез шаршағыштық, әлсіздік, дімкәстік), қабыну процесіне бадамша без маңындағы тіндердің, аймақтық лимфа түйіндерінің (паратонзиллярлық абсцесс, ошақтық лимфаденит) және метатонзиллярлық асқынулармен декомпенсацияланған түрдегі созылмалы тонзиллитті көздейді.
Созылмалы декомпенсацияланған тонзиллиттерді емдеу – хирургиялық.
Бағандар бойынша талаптардың 49-тармақтың 2) тармақшасы компенсацияланған түрдегі созылмалы тонзиллитті көздейді.
Бағандар бойынша талаптардың 50-тармағы. Өкпенің және плевраның созылмалы тән емес аурулары, өкпенің туберкулездік емес этиологиясының диссеминирленген аурулары, олардың зақымдануының немесе операциялық араласуының салдары.
Бағандар бойынша талаптардың 50-тармақтың 1) тармақшасы:
бронх-өкпе аппаратының және плевраның созылмалы ауруларын;
созылмалы диффузды бронхитті;
бронхоэктаздық ауруды;
өкпенің іріңді ауруларын;
диффузды пневмофиброзды;
диффузды және буллезді өкпе эмфиземасын;
өздігінен жоюылуға бейім емес саркоидозды;
кеуде қуысы мүшелеріне хирургиялық араласудан кейін тыныс алу жеткіліксіздігі елеулі немесе орташа айқын көрінген өкпенің фиброзды өзгерістерін көздейді.
Бағандар бойынша талаптардың 50-тармақтың 2) тармақшасы:
сирек өршулері бар сегменттік созылмалы бронхиттердің іріңсіз түрлерін;
үдеуге тенденциясы жоқ өкпе саркоидозын;
шалдыққан бронх-өкпе аппараты жіті ауруларының, операциялық араласулар мен жарақаттардың салдарынан шамалы айқын тыныс алу жеткіліксіздігі бар пневмофиброз, плевралық бірігулер түрлерін көздейді.
Спонтандық пневмоторакқа алғаш рет шалдыққан әскери қызметшілер мен курсанттар стационарлық жағдайда емдеу аяқталғаннан кейін кемінде 3 ай өткен соң куәландырылады және дыбыстан да жүйрік ұшақтарды қоспағанда, ұшу жұмысына жіберіледі. Қайтадан пневмоторакс болған кезінде әскери қызметшілер мен курсанттар жарамсыз деп танылады.
Үдеу үрдісінсіз өкпенің саркоидозы бар әскери қызметшілер дыбыстан да жүйрік ұшақтарды қоспағанда, ұшу жұмысына жіберіледі.
Бронх-өкпе аппаратының аурулары бар әскери қызметшілерінің сыртқы тыныс алу функциясын міндетті түрде зерттеу қажет.
Тыныс алу жеткіліксіздігінің дәрежесін бағалау осы талаптарға 4-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.
Бағандар бойынша талаптардың 51-тармағы. Бронх демікпесі.
Тармақ клиникалық түрі мен өтуінің ауырлығына қарамастан, бронх демікпесін көздейді. Диагноз қойылады және куәландыру стационарлық тексеруден кейін ғана жүргізіледі.
Бағандар бойынша талаптардың 52-тармағы. Жіті аурудан, созылмалы аурудың өршуінен немесе хирургиялық емдеуден кейінгі тыныс алу мүшелерінің уақытша функционалдық бұзылулары.
Жіті пневмонияның асқынып өтуі (іріңдеу, пара- және метапневмониялық су жиналған плевриттер, ателлектаздар, кең плевралық қабаттасулар, ауыр пневмониядан кейінгі айқын көрінген астенизация және басқа асқынулар) кезінде науқастануы бойынша демалыс беру туралы қорытынды шығарылады, сыртқы тыныс алу функциясының қалыпты көрсеткіштері кезінде бақылау рентгенологиялық тексеруден және клиникалық тексеруден кейін кемінде 6 ай өткен соң ұшу жұмысына рұқсат беріледі.
Жіті аурулардың асқынбаған өтуінің қалдық құбылыстары, өкпенің созылмалы ауруларының өршуі кезінде ұшудан 3 айға босату туралы қорытынды шығарылады.
Тонзилэктомиядан және мұрын қалқасының қисаюын, аденоидтарды, мұрын жарғағының гипертрофиясын операциялық емдеуден кейін, мұрын маңындағы қуыстардан полиптер мен жылауықтарды алып тастағаннан кейін әскери қызметшілер мен курсанттарға әскери қызмет міндеттерін орындаудан 15 тәулікке дейінгі мерзімге босатылады.

Глава 11. Болезни органов пищеварения
Пункт 53 Требований по графам. Нарушение развития и прорезывания зубов. Болезни твердых тканей зубов, пульпы, периапикальных тканей, десен, пародонта, слюнных желез, мягких тканей полости рта и языка.
К подпункту 1) пункта 53 Требований по графам относится:
отсутствие 6 и более зубов на обеих челюстях;
генерализованный пародонтит или пародонтоз тяжелой степени с частыми (3 и более раз в год) обострениями и (или) абсцедированием, с глубиной зубодесневого кармана 5 мм и более, резорбцией костной ткани лунки зуба на 2/3 длины корня, подвижностью зуба II-III степени;
стойкие, рецидивирующие заболевания слизистой полости рта, слюнных желез и языка, не поддающиеся лечению.
К подпункту 2) пункта 53 Требований по графам относится:
множественный осложненный кариес;
генерализованный пародонтит или пародонтоз средней степени с глубиной зубодесневого кармана от 3,5 до 5 мм, резорбцией костной межзубных перегородок до 1/2 длины корня, подвижностью зуба I степени;
генерализованный пародонтит или пародонтоз легкой степени с глубиной зубодесневого кармана до 3,5 мм преимущественно в области межзубного промежутка, имеется начальная степень деструкции костной ткани межзубных перегородок, снижение высоты межзубных перегородок менее 1/3 длины корня, при отсутствии подвижности зубов;
лейкоплакии, гингивиты, стоматиты, глосситы, хейлиты и другие редко рецидивирующие (реже 2 раз в год), хорошо поддающиеся лечению заболевания, включая преканцерозы.
Диагноз генерализованного пародонтита и пародонтоза устанавливается после тщательного исследования всей зубочелюстной системы с рентгенографией и выявлением сопутствующих заболеваний.
Для оценки тяжести пародонтита также используется значения пародонтального индекса по Расселю (до 1,0 легкая степень, до 4,0 средняя степень, до 8,0 тяжелая степень).
Множественный осложненный кариес выставляется, когда сумма кариозных, пломбированных и удаленных зубов более 9 и при этом не менее 4 зубов с клиническими или рентгенологическими признаками хронического воспаления с поражением пульпы и периодонта, включая зубы с пломбированными корневыми каналами. При отказе от лечения – не годны.
Освидетельствование граждан, военнослужащих и курсантов производится после санации полости рта и, при необходимости, завершения протезирования зубов.
При подсчете общего количества отсутствующих зубов зубы мудрости (18, 28, 38, 48) не учитываются. Корни зубов, при невозможности использовать их для протезирования, считаются как отсутствующие зубы. Зубы, замещенные несъемными протезами, отсутствующими не считаются.
Пункт 54 Требований по графам. Челюстно-лицевые аномалии (кроме врожденных пороков развития), другие болезни и изменения зубов и их опорного аппарата, болезни челюстей, слюнных желез, языка.

11-тарау. Ас қорыту мүшелерінің аурулары
Бағандар бойынша талаптардың 53-тармағы. Тістердің дамуы мен шығуының бұзылуы. Тістердің қатты тіндерінің, пульпаның, периапикальды тіндердің, қызыл иектің, пародонттың, сілекей бездерінің, ауыз қуысы жұмсақ тіндерінің және тіл аурулары.
Бағандар бойынша талаптардың 53-тармақтың 1) тармақшасына:
екі жақта 6 және одан да көп тістің болмауы;
жиі (жылына 3 және одан көп рет) өршулермен және (немесе) абцестелеумен, тіс-иек қалтасының тереңдігі 5 мм және одан да көп, тіс тесігінің сүйек тіні тамыр ұзындығының 2/3 бөлігіне резорбциямен, II-III дәрежелі тістің қозғалғыштығымен генерализацияланған пародонтит немесе ауыр дәрежелі пародонтоз;
ауыз қуысы шырышты қабығының, сілекей бездерінің және тілдің емделмейтін тұрақты, қайталанатын аурулары жатады.
Бағандар бойынша талаптардың 53-тармақтың 2) тармақшасына:
көптеген асқынған кариес;
3,5-тен 5 мм-ге дейінгі тіс-иек қалтасының тереңдігі, сүйек тісаралық қалқалар тамыр ұзындығының 1/2-ге дейінгі резорбциясы, І дәрежелі тістің қозғалғыштығы бар генерализацияланған пародонтит немесе орташа дәрежелі пародонтоз;
тіс-иек қалтасының тереңдігі 3,5 мм-ге дейінгі жайылған пародонтит немесе жеңіл дәрежелі пародонтоз, тісаралық қалқаншаның сүйек тіні бұзылуының бастапқы дәрежесі бар, тістердің қозғалғыштығы болмаған кезде тісаралық қалқаншалар биіктігі тамыр ұзындығының 1/3 кем төмендеуі;
лейкоплакиялар, гингивиттер, стоматиттер, глосситтер, хейлиттер және басқа да сирек қайталанатын (жылына 2 реттен сирек) преканцероздарды қоса алғанда, жақсы емделетін аурулар жатады.
Генерализацияланған пародонтит және периодонтоз диагнозы рентгенографиямен және қатар жүретін ауруларды анықтаумен бүкіл тіс-жақсүйек жүйесін мұқият зерттегеннен кейін белгіленеді.
Пародонтиттің ауырлығын бағалау үшін Рассель бойынша пародонт индексінің мәні де қолданылады (1,0-ге дейін жеңіл дәреже, 4,0-ге дейін орташа дәреже, 8,0-ге дейін ауыр дәреже).
Көптеген асқынған кариес кариозды пломбаланған және алынған тістердің саны 9-дан астам және бұл ретте пломбаланған тамыр арналары бар тістерді қоса алғанда, пульпа мен периодонтты зақымдайтын созылмалы қабынудың клиникалық немесе рентгенологиялық белгілері бар кемінде 4 тіс болған кезде қойылады. Емдеуден бас тартқан жағдайда – жарамсыз.
Азаматтарды, әскери қызметшілер мен курсанттарды куәландыру ауыз қуысы санациясынан кейін және қажет болған жағдайда тістерді протездеу аяқталғаннан кейін жүргізіледі.
Жоқ тістердің жалпы санын есептеу кезінде ақылтіс (18, 28, 38, 48) саналмайды. Тістердің тамыры, егер оларды протездеу үшін пайдалану мүмкін болмаса, жетіспейтін тістер болып саналады. Алынбайтын протездермен ауыстырылған тістер жоқ деп саналмайды.
Бағандар бойынша талаптардың 54-тармағы. Жақсүйек-бет аномалиясы (туа біткен даму кемістіктерінен басқа), тістердің және олардың тірек аппаратының басқа да аурулары мен өзгерістері, жақсүйек, сілекей бездері, тіл аурулары.

К подпункту 1) пункта 54 Требований по графам относятся:
дефекты верхней и (или) нижней челюстей, не замещенные трансплантантами после хирургического лечения;
приобретенные дефекты и деформации челюстно-лицевой области;
хронические заболевания челюстей, слюнных желез, языка, височно-нижнечелюстных суставов с частыми (3 и более раза в год) обострениями;
анкилозы височно-нижнечелюстных суставов;
контрактуры и ложные суставы нижней челюсти;
аномалии прикуса III степени с разобщением прикуса более 10 мм без учета жевательной эффективности;
аномалии прикуса II степени с разобщением прикуса от 5 до 10 мм с жевательной эффективностью менее 60 процентов по Н. И. Агапову;
хронический остеомиелит челюстей с наличием секвестральных полостей и секвестров.
Подпункт 2) пункта 54 Требований по графам предусматривает:
редко рецидивирующие и поддающиеся лечению хронические заболевания челюстно-лицевой области;
последствия повреждений челюстно-лицевой области с незначительным нарушением речи, дыхания, вкуса, жевания, глотания;
аномалии прикуса I степени с разобщением прикуса менее 5 мм без нарушения акта жевания.
Пункт 55 Требований по графам. Язвенная болезнь желудка, язвенная болезнь двенадцатиперстной кишки.
Диагноз язвенной болезни подтверждается в стационарных условиях с обязательным эндоскопическим исследованием и рентгенологическим исследованием в условиях искусственной гипотонии.
Военнослужащие, у которых при обследовании выявлен постязвенный рубец или рубцовая деформация 12-перстной кишки без нарушений функций, при направленности на летную работу освидетельствуются по подпункту 2) пункта 55 Требований по графам.
Военнослужащие с острой язвой желудка и 12-перстной кишки или обострением язвенной болезни после лечения, признаются не годными к летной работе. Восстановление на летную работу военнослужащих, перенесших острую форму язвенной болезни, проводится не ранее, чем через 12 месяцев после окончания лечения (включая и отпуск по болезни) при благоприятном исходе и отсутствии обострения в течение указанного срока.
Военнослужащие, перенесший язвенную болезнь желудка повторно, а также язвенную болезнь с осложненным (кровотечение, перфорация, пенетрация) или рецидивирующим течением, восстановлению на летную работу не подлежат.
Результаты лечения острых случаев и обострений заболеваний (язвенная болезнь, гастриты, колиты) контролируются эндоскопически.
Пункт 56 Требований по графам. Болезни пищевода, желудка и двенадцатиперстной кишки (кроме язвенной болезни желудка и двенадцатиперстной кишки), кишечника, печени, желчного пузыря и желчных путей, поджелудочной железы.

Бағандар бойынша талаптардың 54-тармақтың 1) тармақшасына:
хирургиялық емдеуден кейін трансплантанттармен алмастырылмаған жоғарғы және (немесе) төменгі жақсүйек ақаулары;
жақсүйек-бет аймағының жүре пайда болған ақаулары мен деформациялары;
жиі (жылына 3 және одан көп рет) өршулермен жақсүйектің, сілекей бездерінің, тілдің, самай-төменгі жақсүйек буындарының созылмалы аурулары;
самай-төменгі жақсүйек буындардың анкилоздары;
төменгі жақсүйектің контрактуралары мен жалған буындары;
шайнау тиімділігін есепке алмағанда 10 мм астам тістүйісті ажыратумен III дәрежелі тістүйіс аномалиясы;
Н.И. Агапов бойынша шайнау тиімділігі 60 проценттен аз 5-тен 10 мм-ге дейін тістүйісті ажыратумен II дәрежелі тістүйіс аномалиясы;
секвестрлі қуыстар мен секвестрлері бар жақсүйектің созылмалы остеомиелиті жатады.
Бағандар бойынша талаптардың 54-тармақтың 2) тармақшасы:
сирек қайталанатын және емделуге болатын жақсүйек-бет тұсының созылмалы ауруларын;
сөйлеудің, тыныс алудың, дәмнің, шайнаудың, жұтынудың шамалы бұзылуымен жақсүйек-бет тұсы зақымдануының салдарын;
шайнау әрекетін бұзбай 5 мм аз тістүйісті ажыратумен І дәрежелі тістүйіс аномалиясын көздейді.
Бағандар бойынша талаптардың 55-тармағы. Асқазанның ойық жарасы ауруы, ұлтабардың ойық жарасы ауруы.
Ойық жара ауруының диагнозы жасанды гипотония жағдайында міндетті эндоскопиялық зерттеумен және рентгенологиялық зерттеумен стационарлық жағдайларда расталады.
Тексеру кезінде функцияларының бұзылуынсыз ойық жарадан кейінгі тыртық немесе ұлтабардың тыртық деформациясы анықталған әскери қызметшілер ұшу жұмысына жіберу кезінде бағандар бойынша талаптардың 55-тармақтың 2) тармақшасы бойынша куәландырылады.
Емдеуден кейін асқазанның және ұлтабардың жіті ойық жарасы немесе ойық жара ауруы өршіген әскери қызметшілер ұшу жұмысына жарамсыз деп танылады. Ойық жара ауруының жіті түріне шалдыққан әскери қызметшілердің ұшу жұмысына қайта келуі емдеу аяқталғаннан кейін (ауруы бойынша демалысты қоса алғанда) кемінде 12 ай өткен соң қолайлы нәтиже болғанда және көрсетілген мерзім ішінде өршу болмаған кезде жүргізіледі.
Асқазанның ойық жарасы ауруы, сондай-ақ асқынған (қан кету, перфорация, пенетрация) немесе қайталанып өткен ойық жара ауруы бар әскери қызметшілер ұшу жұмысына қайта келуге жатпайды.
Жіті жағдайлар мен аурулардың өршуін (ойық жара ауруы, гастрит, колит) емдеу нәтижелері эндоскопиялық жолмен бақыланады.
Бағандар бойынша талаптардың 56-тармағы. Өңеш, асқазан және ұлтабар (асқазанның және ұлтабардың ойық жарасы ауруынан басқа), ішек, бауыр, өт қабы және өт жолдары, ұйқы безі аурулары.

К подпункту 1) пункта 56 Требований по графам относятся:
болезни печени (цирроз печени, лобулярные или персистирующие гепатиты) со значительным или умеренным нарушением функций или сохраняющейся умеренной активностью более 3-х месяцев и (или) частыми (более 2 раз в год) обострениями;
микс-гепатиты "В" и "С" независимо от нарушения функций;
гастроэзофагеальная рефлюксная болезнь 3-4 стадии (классификация по Савари-Миллеру);
эрозивные эзофагиты, гастриты и гастродуодениты;
энтериты, хронические гастриты и гастродуодениты со значительным или умеренным нарушением секреторной, кислотообразующей функции, частыми обострениями и нарушением питания (ИМТ 18,5 кг/м2 и менее);
хронические неспецифические язвенные колиты, болезнь Крона независимо от степени нарушения функции и характера течения;
острый холецистит;
калькулезный холецистит;
хронические бескаменные холециститы со значительным или умеренным нарушением функции с частыми (2 и более в год) обострениями при удовлетворительных результатах лечения;
острый панкреатит;
хронические панкреатиты со значительным или умеренным нарушением внешнесекреторной функции поджелудочной железы, с частыми (2 и более в год) обострениями;
рубцовые сужения, стриктуры и нервно-мышечные заболевания пищевода с нарушением функции любой степени;
спаечный процесс в брюшной полости с нарушением эвакуаторной функции;
выпадение прямой кишки любой стадии;
хронический парапроктит.
Военнослужащие, перенесшие острый (или обострение хронического) эрозивный гастродуоденит признаются негодными к летной работе. Вопрос о восстановлении на летную работу рассматривается не ранее, чем через 6 месяцев после окончания лечения, в зависимости от тяжести и распространения заболевания при благоприятном исходе и отсутствии обострения в течение указанного срока.
Подпункт 2) пункта 56 Требований по графам предусматривает:
гастроэзофагеальную рефлюксную болезнь 1-2 стадии (классификация по Савари-Миллеру);
хронические гастриты и гастродуодениты с незначительным нарушением секреторной функции, с редкими (не более 2-х раз в год) обострениями;
дискинезии желчевыводящих путей без нарушения функции;
ферментопатические (доброкачественные) гипербилирубинемии;
хронические бескаменные холециститы не более одного обострения в течение года, без склонности к рецидивированию при хороших результатах лечения;
хронические панкреатиты с незначительным нарушением внешнесекреторной функции поджелудочной железы или без нарушения функции;
хронические персистирующие гепатиты без клинических проявлений.
При диагностировании других болезней пищевода, кишечника и брюшины освидетельствование проводится по соответствующим подпунктам настоящего пункта в зависимости от нарушения функций.

Бағандар бойынша талаптардың 56-тармақтың 1) тармақшасына:
функциясының елеулі немесе орташа бұзылуымен немесе 3 айдан астам орташа белсенділігі сақтала отырып және (немесе) жиі (жылына 2 реттен астам) өршулермен бауыр аурулары (бауыр циррозы, лобулярлы немесе персистирлеуші гепатиттер);
функциялардың бұзылуына қарамастан "В" және "С" микс-гепатиттері;
3-4-сатыдағы гастроэзофагеальды рефлюкс ауруы (Савари-Миллер бойынша жіктеу);
эрозиялық эзофагиттер, гастриттер және гастродуодениттер;
секреторлық, қышқыл түзуші функциясының елеулі немесе орташа бұзылуымен, жиі өршулермен және тамақтанудың бұзылуымен энтериттер, созылмалы гастриттер және гастродуодениттер (ДСИ 18,5 кг/м2 және одан төмен);
созылмалы тән емес ойық жарасы бар колиттер, қызметінің бұзылу дәрежесіне және өту сипатына қарамастан Крон ауруы;
жіті холецистит;
калькулездік холецистит;
емдеудің қанағаттанарлық нәтижелері кезінде жиі (жылына 2 және одан көп рет) өршулері бар функциясының елеулі немесе орташа бұзылулары бар, тассыз созылмалы холециститтер;
жіті панкреатит;
ұйқы безінің сыртқы секреторлық функциясының елеулі немесе орташа бұзылуымен, жиі (жылына 2 және одан көп рет) өршулермен созылмалы панкреатиттер;
кез келген дәрежедегі функциясының бұзылуымен өңештің тыртықты тарылуы, стриктурасы және нерв-бұлшықет аурулары;
эвакуатор функциясының бұзылуымен құрсақ қуысындағы жабыспалы процесс;
кез келген сатыдағы тікішектің айналып кетуі;
созылмалы парапроктит жатады.
Жіті (немесе созылмалы өршу) эрозиялық гастродуоденитке шалдыққан әскери қызметшілер ұшу жұмысына жарамсыз деп танылады. Ұшу жұмысына қайта келу туралы мәселе емдеу аяқталғаннан кейін кемінде 6 ай өткен соң, аурудың ауырлығына және таралуына байланысты қолайлы нәтиже болғанда және көрсетілген мерзім ішінде өршудің болмауы кезінде қаралады.
Бағандар бойынша талаптардың 56-тармақтың 2) тармақшасы:
1-2 сатыдағы гастроэзофагеальды рефлюкс ауруын (Савари-Миллер бойынша жіктеу);
секреторлық функциясының шамалы бұзылуымен, сирек (жылына 2 реттен көп емес) өршулермен созылмалы гастриттерді және гастродуодениттерді;
функциясының бұзылуынсыз өт шығару жолдарының дискинезиясын;
ферментопатиялық (қатерсіз) гипербилирубинемияны;
емдеудің жақсы нәтижелері кезінде қайталануға бейім емес, бір жыл ішінде бір өршуден аспайтын созылмалы тассыз холециститтерді;
ұйқы безінің сыртқы секреторлық функциясының шамалы бұзылуымен немесе функциясының бұзылуынсыз созылмалы панкреатиттерді;
клиникалық белгілері жоқ созылмалы персистентті гепатиттерді көздейді.
Өңештің, ішектің және құрсақ қуысының басқа ауруларын диагностикалау кезінде куәландыру функцияларының бұзылуына байланысты осы тармақтың тиісті тармақшалары бойынша жүргізіледі.

Восстановление на летную работу военнослужащих, перенесших острую форму холецистита, панкреатита, хирургическое вмешательство по поводу калькулезного холецистита, проводится не ранее, чем через 6 месяцев, лапароскопическую холецистэктомию – не ранее, чем через 3 месяца, после окончания лечения (включая и отпуск по болезни) при благоприятном исходе и отсутствии обострения в течение указанного срока.
Диагноз хронического заболевания печени подтверждается результатами пункционной биопсии печени или лапароскопическим исследованием, а при невозможности их проведения клиническим, лабораторными и инструментальными исследованиями, свидетельствующие о стабильном поражении печени, при исключении заболеваний, сопровождающихся вторичным поражением печени.
При спаечной болезни, после операций на поджелудочной железе освидетельствуемые восстановлению не подлежат.
Пункт 57 Требований по графам. Грыжа (паховая, бедренная, пупочная); другие грыжи брюшной полости.
При наличии грыжи освидетельствуемому предлагается оперативное лечение.
Подпункт 1) пункта 57 Требований по графам предусматривает:
грыжи любой локализации (паховые, бедренные, пупочные, послеоперационные вентральные, грыжи пищеводного отверстия диафрагмы) с нарушением функций;
неудовлетворительные результаты лечения (рецидив заболевания) или отказ от лечения, а также противопоказания для его проведения.
К подпункту 2) пункта 57 Требований по графам относятся:
небольшие пупочные грыжи, не затрудняющие использование специального снаряжения;
грыжи пищеводного отверстия диафрагмы, не нарушающие функцию органов грудной клетки и не ущемляющиеся.
Пункт 58 Требований по графам. Геморрой.
К подпункту 1) пункта 58 Требований по графам относятся часто рецидивирующие формы геморроя, склонные к кровотечению, тромбированию и воспалению.
К частым обострениям геморроя относятся случаи, когда освидетельствуемый 2 и более раза в год находится на лечении в стационарных или амбулаторных условиях по поводу кровотечения, тромбоза или выпадения геморроидальных узлов, а также когда заболевание осложняется повторными кровотечениями, требующими стационарного лечения.
К подпункту 2) пункта 58 Требований по графам относится геморрой с редкими (не более 1 раза в год) обострениями при успешном лечении.
Освидетельствуемым по показаниям предлагается хирургическое или консервативное лечение. При неудовлетворительных результатах лечения или отказе от него освидетельствование проводится по подпункту 1) или 2) в зависимости от вторичной анемии и частоты обострений.
Единичный спавшийся наружный геморроидальный узел без признаков воспаления, при отсутствии данных об обращении за медицинской помощью в течение 3 лет и более не является основанием для применения данного пункта у освидетельствуемых по графе II-VII.
Пункт 59 Требований по графам. Временные функциональные расстройства органов пищеварения после острого заболевания, обострения хронического заболевания или хирургического лечения.
Заключение о предоставлении отпуска по болезни выносится, когда для полного восстановления способности исполнять обязанности воинской службы требуется срок не менее месяца.
Заключение об освобождении от полетов выносится, когда по его окончании предполагается восстановление профессиональной работоспособности военнослужащих.
После аппендэктомий, грыжесечений выносится решение о полном освобождении от исполнения обязанностей воинской службы сроком на 15 суток.

Холециститтің, панкреатиттің жіті түрімен ауырған, калькулезді холецистит бойынша хирургиялық араласу болған әскери қызметшілердің ұшу жұмысына қайта келуі кемінде 6 ай өткен соң, лапароскопиялық холецистэктомиямен – емдеу аяқталғаннан кейін (науқастануы бойынша демалысты қоса алғанда) кемінде 3 ай өткен соң қолайлы нәтиже болғанда және көрсетілген мерзім ішінде өршу болмаған кезде жүргізіледі.
Бауырдың созылмалы ауруының диагнозы бауырдың пункциялық биопсиясының нәтижелерімен немесе лапароскопиялық зерттеумен, ал оларды жүргізу мүмкін болмаған кезде бауырдың қайта зақымдануымен қатар жүретін ауруларды қоспағанда, бауырдың тұрақты зақымдануын куәландыратын клиникалық, зертханалық және аспаптық зерттеулермен расталады.
Жабыспа ауру кезінде ұйқы безіне операция жасалғаннан кейін куәландырылушылар қайта келуге жатпайды.
Бағандар бойынша талаптардың 57-тармағы. Жарық (ішек, сан, кіндік); іш қуысының басқа да жарықтары.
Жарық болған жағдайда куәландырылушыға операциялық емдеу ұсынылады.
Бағандар бойынша талаптардың 57-тармақтың 1) тармақшасы:
функциясы бұзылған кез келген жерде орналасқан жарықтарды (шап, сан, кіндік, операциядан кейінгі вентральды, көкеттің өңеш саңылауының жарықтары);
емдеудің қанағаттанарлықсыз нәтижелері (аурудың қайталануы) немесе емдеуден бас тарту, сондай-ақ оны жүргізуге қарсы көрсеткіштер болуын көздейді.
Бағандар бойынша талаптардың 57-тармақтың 2) тармақшасына:
арнайы керек-жарақты пайдалануды қиындатпайтын кішкентай кіндік жарықтары;
көкірек қуысы мүшелерінің қызметін бұзбайтын және қысылмайтын көкеттің өңеш тесігінің жарықтары жатады.
Бағандар бойынша талаптардың 58-тармағы. Геморрой.
Бағандар бойынша талаптардың 58-тармақтың 1) тармақшасына қан кетуге, қан ұюына және қабынуға бейім геморройдың жиі қайталанатын түрлері жатады.
Геморройдың жиі өршуімен куәландырылушы жылына 2 және одан да көп рет қан кету, тромбоз немесе геморроидальды түйіндердің түсуі бойынша стационарлық немесе амбулаторлық емделген жағдайлар, сондай-ақ ауру стационарлық емдеуді талап ететін қайталанған қан кетулермен асқынған жағдайлар жатады
Бағандар бойынша талаптардың 58-тармақтың 2) тармақшасына нәтижелі емдеу кезінде сирек (жылына 1 реттен көп емес) өршулермен геморрой жатады.
Куәландырылатындарға көрсетілімдер бойынша хирургиялық немесе консервативтік емдеу ұсынылады. Емдеудің қанағаттанарлықсыз нәтижелері немесе одан бас тарту кезінде куәландыру қайталанған анемияға және өршулердің жиілігіне байланысты 1) немесе 2) тармақша бойынша жүргізіледі.
Қабыну белгілері жоқ бірлі-жарым сыртқа айналған геморрой түйіні 3 және одан көп жыл бойы медициналық көмекке жүгіну туралы деректер болмаған кезде осы тармақтың ІІ-VII бағаны бойынша куәландырушыға қолдану үшін негіз болып табылмайды.
Бағандар бойынша талаптардың 59-тармағы. Жіті аурудан, созылмалы аурудың өршуінен немесе хирургиялық емдеуден кейінгі ас қорыту мүшелерінің уақытша функционалдық бұзылулары.
Науқастануы бойынша демалыс беру туралы қорытынды әскери қызмет міндеттерін орындау қабілетін толық қалпына келтіру үшін кемінде бір ай мерзім талап етілетін кезде шығарылады.
Ұшудан босату туралы қорытынды ол аяқталғаннан кейінгі әскери қызметшілердің кәсіби жұмыс қабілетін қалпына келтіру болжанғанда шығарылады.
Аппендэктомиядан, жарықты кескеннен кейін әскери қызмет міндеттерін орындаудан 15 тәулік мерзімге толық босату туралы шешім шығарылады.

Глава 12. Болезни кожи и подкожной клетчатки
Пункт 60 Требований по графам. Болезни кожи и подкожной клетчатки, в том числе врожденные.
Подпункт 1) пункта 60 Требований по графам предусматривает:
часто рецидивирующие распространенные или ограниченные формы экземы, атопического дерматита, псориаза, красного плоского лишая;
абсцедирующие и язвенные пиодермии;
распространенные и тотальные формы гнездной плешивости (алопеции) и витилиго;
хроническая крапивница, рецидивирующие отеки Квинке;
васкулиты кожи, коллагенозы с клинически выраженными, распространенными формами;
бляшечная форма ограниченной склеродермии вне зависимости от локализации, количества и размеров очагов поражения;
ихтиоз врожденный, ихтиозоформная эритродермия, ихтиоз рецессивный (черный или чернеющий), доминантный (простой);
кератодермии (в том числе врожденные) ладоней, нарушающие функцию кистей, а также подошв, затрудняющие ходьбу и ношение стандартной обуви;
распространенная форма фолликулярного кератоза;
рецидивирующие дермоидные кисты копчика после неоднократного (3 и более раз) радикального хирургического лечения;
ограниченные, редко рецидивирующие заболевания кожи с локализацией, затрудняющей ношение военной или летной формы и использование специального снаряжения.
Подпункт 2) пункта 60 Требований по графам предусматривает:
редко рецидивирующие ограниченные формы псориаза, атопического дерматита, экземы (за исключением экземы наружного слухового прохода и ушной раковины, которые освидетельствуются по пункту 36 Требований по графам);
ограниченные формы гнездной плешивости (алопеции) и витилиго;
ксеродермия;
ограниченная форма фолликулярного кератоза;
эпителиальный копчиковый свищ (пилонидальная киста) после радикального хирургического лечения при отсутствии рецидива.
Под распространенной формой гнездной плешивости (алопеции) понимается наличие множественных (3 и более) очагов облысения диаметром не менее 10 см каждый, а при слиянии плешин – отсутствие роста волос на площади свыше 50 процентов волосистой части головы.
Под распространенной формой витилиго понимается наличие множественных (3 и более), а также единичных, но крупных (размером с ладонь больного и более) депигментированных пятен на коже различных анатомических областей. Сюда же относятся очаги витилиго на лице, представляющий косметический дефект.
Под распространенной формой псориаза или красного плоского лишая понимается наличие множественных (3 и более), а также единичных, но крупных (размером с ладонь больного и более) бляшек на коже различных анатомических областей.
Под ограниченными формами псориаза понимаются единичные (до 3-х) очаги поражения различной локализации, в том числе и в различных анатомических областях, площадью до ладони больного. При экземе поражение одной из анатомических областей (стопа, голень, кисть, голова) расценивается как ограниченное.

12-тарау. Тері және теріасты шелмайы аурулары
Бағандар бойынша талаптардың 60-тармағы. Тері және теріасты шелмайының, оның ішінде туа біткен, аурулары.
Бағандар бойынша талаптардың 60-тармақтың 1) тармақшасында:
экземаның, атопиялық дерматиттің, псориаздың, қызыл жалпақ теміреткінің жиі қайталанатын кең таралған немесе шектеулі түрлері;
абсцесстенген және ойық жаралы пиодермия;
ұяшықтанған шаш түсудің (алопеция) кең таралған және тотальді түрлері және витилиго;
созылмалы есекжем, қайталанатын Квинке ісінулері;
тері васкулиті, клиникалық айқын көрінген, кең таралған түрлері бар коллагеноз;
зақымдану ошақтарының орналасуына, саны мен мөлшеріне қарамастан шектеулі склеродермияның бөртпелі түрі;
туа біткен ихтиоз, ихтиоз түріндегі эритродермия, рецессивті (қара немесе қарайған), доминантты (қарапайым) ихтиоз;
қол басының функциясын бұзатын алақан (оның ішінде туа біткен), сондай-ақ жүруді және стандартты аяқ киім киюді қиындататын табан кератодермиясы;
фолликулярлық кератоздың кең таралған түрі;
бірнеше рет (3 және одан көп) радикалды хирургиялық емдеуден кейін қайталанатын құйымшақтың дермоидты кисталары;
әскери немесе ұшқыш киім нысанын киюді және арнайы керек-жарақты пайдалануды қиындататын жерлерде орналасқан шектеулі, сирек қайталанатын тері аурулары көзделеді.
Бағандар бойынша талаптардың 60-тармақтың 2) тармақшасында:
псориаздың, атопиялық дерматиттің, экземаның сирек қайталанатын шектеулі түрлері (бағандар бойынша талаптардың 36-тармағы бойынша куәландырылатын сыртқы есту жолы мен құлақ қалқанының экземасын қоспағанда);
ұяшықтанған шаш түсудің шектеулі түрлері (алопеция) және витилиго;
ксеродермия;
фолликулярлық кератоздың шектеулі түрі;
рецидив болмаған кезде радикалды хирургиялық емдеуден кейінгі эпителиялы құйымшақ тесігі (пилонидальды киста) көзделеді.
Ұяшықтанған шаш түсудің (алопеция) кең таралған түрі деп әрқайсысының диаметрі кемінде 10 см болатын көптеген (3 және одан көп) таздану ошақтарының болуы, ал таздану орындары қосылған кезде – бастың шаш бөлігінің 50 пайызынан асатын ауданда шаш өсуінің болмауы түсініледі.
Витилигоның кең таралған түрі деп әртүрлі анатомиялық аймақтардың терісінде көптеген (3 және одан көп), сондай-ақ бірлі-жарым, бірақ үлкен (науқастың алақанының өлшемі және одан үлкен) пигменттелмеген дақтардың болуы түсініледі. Осыған косметикалық ақауды білдіретін бетіндегі витилиго ошақтары да жатады.
Псориаздың немесе қызыл жалпақ теміреткінің кең таралған түрі деп әртүрлі анатомиялық аймақтардың терісінде көптеген (3 және одан көп), сондай-ақ бірлі-жарым, бірақ үлкен (науқастың алақанының өлшемі және одан үлкен) бөртпелердің болуы түсініледі.
Псориаздың шектеулі түрлері деп кез келген жерде орналасқан, оның ішінде әртүрлі анатомиялық аймақтардағы, науқастың алақанына дейінгі көлемдегі бірлі-жарым (3-ке дейін) зақымдану ошақтары түсініледі. Экзема кезінде анатомиялық аймақтардың бірінің зақымдануы (табан, сирақ, қолдың басы, бас) шектеулі деп саналады.

Часто рецидивирующими формами кожных заболеваний считаются такие формы, при которых обострения возникают 2 и более раза в год за последние 3 года.
К редко рецидивирующим формам кожных заболеваний относятся случаи обострения болезней кожи не более 1 раза в течение последних 3 лет.
Наличие атопического дерматита (экссудативного диатеза, детской экземы, нейродермита) в анамнезе и при отсутствии рецидива в течение последних 10 лет, а также разновидность ограниченной склеродермии – "болезнь белых пятен" не является основанием для применения настоящего пункта.
Военнослужащие с редко рецидивирующими ограниченными формами кожных заболеваний, не затрудняющие ношение военной или летной формы и использование специального снаряжения в порядке индивидуальной оценки допускаются к летной работе, за исключением сверхзвуковых самолетов.
Глава 13. Болезни костно-мышечной системы и соединительной ткани
Пункт 61 Требований по графам. Инфекционные артропатии, воспалительные полиартропатии, системные поражения соединительной ткани, анкилозирующий спондилит.
Пункт предусматривает:
инфекционные артропатии (артриты связанные с инфекцией, реактивные артропатии и другие артриты);
воспалительные полиартропатии (ревматоидные артриты, псориатические и энтеропатические артропатии, подагра и другие полиартропатии);
системные поражения соединительной ткани (узелковый полиартериит, другие некротизирующие васкулопатии, системная красная волчанка, дерматополимиозиты, системный склероз и другие системные поражения);
анкилозирующий спондилит.
Хронические формы реактивных артритов при отсутствии обострения заболевания более 5 лет и без нарушения функции суставов не являются основанием для применения настоящего пункта.
После острых воспалительных заболеваний суставов освидетельствование проводится по пункту 84 Требований по графам.
Пункт 62 Требований по графам. Артрозы и поражения крупных суставов, болезни и поражения мышц, синовиальных оболочек и сухожилий, нарушения плотности и структуры костей, остеопатии, хондропатии.
К подпункту 1) пункта 62 Требований по графам относятся:
анкилоз крупного сустава;
дефект костей, образующих крупный сустав, вызывающие его нестабильность;
выраженный деформирующий остеоартроз крупных суставов с болевым синдромом и атрофией мышц конечности;
остеомиелит;
привычный вывих любой кости, в том числе и вывих пальца кисти, затрудняющий выполнение профессиональных операций, при отказе от хирургического лечения или его неэффективности;
остеохондропатии;
синовиит суставов вследствие физических нагрузок или повторной травмы;
посттравматическая деформация суставных концов костей;
гиперостозы, препятствующие движению конечности или ношению военной или летной формы, обуви или использованию специального снаряжения.
Остеомиелитический процесс считается законченным при отсутствии обострения, секвестральных полостей и секвестров в течение 3-х и более лет.
Повторение вывиха сустава подтверждается медицинскими документами и рентгенограммами сустава до и после вправления вывиха. Нестабильность вследствие повреждения связок и капсулы сустава подтверждается клинически и рентгенологически.
После оперативного лечения привычного вывиха плечевого сустава или нестабильности коленного сустава допуск к летной работе проводится не ранее, чем через 12 месяцев после окончания лечения при условии полного восстановления функции суставов.
Военнослужащие, перенесшие пластические операции на суставах с применением синтетических материалов, искусственных суставов признаются не годными к летной работе.
Оценка объема движений в суставах осуществляется согласно приложению 5 к настоящим Требованиям.
Пункт 63 Требований по графам. Болезни позвоночника и их последствия (кроме врожденных деформации и пороков развития).

Тері ауруларының жиі қайталанатын түрлері деп соңғы 3 жылда жылына 2 рет және одан көп өршу пайда болатын түрлері саналады.
Тері ауруларының сирек қайталанатын түрлеріне соңғы 3 жыл ішінде кемінде 1 рет тері ауруларының өршу жағдайлары жатады.
Анамнезінде атопиялық дерматиттің (экссудативті диатез, балалар экземасы, нейродермит) болуы және соңғы 10 жыл ішінде қайталанудың болмауы, сондай-ақ шектеулі склеродермияның бір түрі – "ақ дақтар ауруы" осы тармақты қолдану үшін негіз болып табылмайды.
Әскери немесе ұшқыш киім нысанын киюді және арнайы керек-жарақты пайдалануды қиындатпайтын тері ауруларының сирек қайталанатын шектеулі түрлері бар әскери қызметшілер жылдамдығы жоғары ұшақтарды қоспағанда, ұшу жұмысына жеке бағалау тәртібімен жіберіледі.
13-тарау. Сүйек-бұлшықет жүйесінің және дәнекер тіннің аурулары
Бағандар бойынша талаптардың 61-тармағы. Инфекциялық артропатия, қабыну полиартропатия, дәнекер тіннің жүйелі зақымданулары, анкилозды спондилит.
Тармақта мыналар:
инфекциялық артропатиялар (инфекциямен байланысты артрит, реактивті артропатия және басқа да артриттер);
қабыну полиартропатия (ревматоидты артрит, псориаздық және энтеропатиялық артропатия, подагра және басқа да полиартропатия);
дәнекер тінінің жүйелі зақымданулары (түйінді полиартериит, басқа да некроздық васкулопатия, жүйелі қызыл жегі, дерматополимиозит, жүйелі склероз және басқа да жүйелі зақымданулар);
анкилозды спондилит көзделеді.
5 жылдан астам аурудың өршуі болмаған және буын функциясының бұзылуынсыз реактивті артриттің созылмалы түрлері осы тармақты қолдану үшін негіз болып табылмайды.
Буындардың жіті қабыну ауруларынан кейін куәландыру бағандар бойынша талаптардың 84-тармағымен жүргізіледі.
Бағандар бойынша талаптардың 62-тармағы. Ірі буындардың артрозы мен зақымданулары, бұлшықеттердің, синовиальды мембраналар мен сіңірлердің аурулары мен зақымданулары, сүйектердің тығыздығы мен құрылымының бұзылуы, остеопатия, хондропатия.
Бағандар бойынша талаптардың 62-тармақтың 1) тармақшасына:
ірі буын анкилозы;
ірі буынды құрайтын, оның тұрақсыздығын тудыратын сүйек ақауы;
ауырсыну синдромы және аяқ-қол бұлшықетінің атрофиясы бар ірі буындардың айқын көрінген деформациялық остеоартрозы;
остеомиелит;
кез келген сүйектің әдеттегі шығуы, оның ішінде хирургиялық емдеуден бас тарту немесе оның тиімсіздігі кезінде кәсіби операцияларды орындауды қиындататын қол саусағының шығуы;
остеохондропатия;
денеге жүктеме немесе қайталанған жарақат салдарынан буындар синовииті;
сүйектердің буындық ұштарының жарақаттан кейінгі деформациясы;
аяқ-қолдың қозғалысына немесе әскери немесе ұшқыш киім нысанын, аяқ киімді киюге немесе арнайы керек-жарақты пайдалануға кедергі келтіретін гиперостоз жатады.
Остеомиелиттік процесс 3 және одан көп жыл бойы секвестральды қуыстар мен секвестрлердің өршуі болмаған кезде аяқталған болып саналады.
Буынның шығып кетуінің қайталануы медициналық құжаттармен және шығып кетуді түзеткенге дейінгі және одан кейінгі буынның рентгенограммасымен расталады. Буын байламдары мен капсулаларының зақымдануы салдарынан болған тұрақсыздық клиникалық және рентгенологиялық тұрғыдан расталады.
Иық буынының әдеттегі шығып кетуін немесе тізе буынының тұрақсыздығын операциялық емдеуден кейін ұшу жұмысына жіберу буын функциясы толық қалпына келген жағдайда емдеу аяқталғаннан кейін кемінде 12 ай өткен соң жүргізіледі.
Синтетикалық материалдарды, жасанды буындарды қолдана отырып буындарына пластикалық операция жасаған әскери қызметшілер ұшу жұмысына жарамсыз деп танылады.
Буындардағы қозғалыс көлемін бағалау осы талаптарға 5-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.
Бағандар бойынша талаптардың 63-тармағы. Омыртқа аурулары және олардың салдары (туа біткен деформация мен даму кемістігінен басқа).

К подпункту 1) пункта 63 Требований по графам относятся:
инфекционный спондилит независимо от характера течения;
спондилолистез II-IV степени (смещение от 1/2 поперечного диаметра тела позвонка и более);
деформирующий спондилез шейного отдела позвоночника с нарушением функции любой степени;
деформирующий спондилез грудного и поясничного отделов со значительным или умеренным нарушением функций;
межпозвонковый остеохондроз грудного и поясничного отделов со значительным или умеренным нарушением функций;
фиксированные приобретенные искривления позвоночника, подтвержденные рентгенологически клиновидными деформациями тел позвонков, их ротацией в местах наибольшего изгиба позвоночника и сопровождающиеся деформацией грудной клетки (реберный горб и другие деформации) и дыхательной недостаточностью по рестриктивному типу;
искривления позвоночника (кифозы, структурные и неструктурные сколиозы II-IV степени), в том числе остеохондропатический кифоз с клиновидной деформацией 3 и более тел позвонков со снижением высоты передней поверхности тела позвонка в 2 и более раза сопровождающийся нарушением функции или стойким болевым синдромом;
приобретенный критический стеноз спинно-мозгового канала (шейный отдел менее 13 мм, грудной отдел менее 13 мм, поясничный отдел менее 16 мм);
фиксирующий лигаментоз (болезнь Форестье);
травматическая спондилопатия (болезнь Кюммеля);
множественные (5 и более) грыжи Шморля.
Угол сколиоза определяется методом Кобба по передне-задней рентгенограмме позвоночника, произведенной в положении стоя с захватом крыльев подвздошных костей (уровень I крестцового позвонка). Степень сколиоза определяется рентгенологом по рентгенограммам на основании измерения углов сколиоза: I степень – 5-10 градусов, II степень – 11-25 градусов, III степень – 26-40 градусов, IV степень – 41 и более градусов.
К подпункту 2) пункта 63 Требований по графам относятся:
незначительные анатомические и функциональные изменения позвоночника при отсутствии болевого синдрома;
ограниченный деформирующий спондилез (поражение 3 и более позвонков);
межпозвонковый остеохондроз (поражение 3 и более межпозвонковых дисков) с незначительным нарушением функции или без него;
распространенный межпозвонковый остеохондроз 1-2 отделов позвоночника без нарушения функции (по данным гониометрии) и болевого синдрома.
Морфологические изменения позвонков, выявленные у военнослужащих при плановых рентгенологических исследованиях в виде заострений, утолщений внутренних краев, одиночных шиловидных разрастаний без клинических проявлений не являются основанием для применения данного пункта.
Незначительно выраженное юношеское искривление позвоночника (до 5 градусов) при нормальном физическом развитии, а также врожденная сакрализация V поясничного или люмбализация I крестцового позвонков, расщепление дужек позвонков без корешковых расстройств, не сопровождающиеся нарушением функции позвоночника, тазовых органов, болевым синдромом не являются препятствием к поступлению в ВУЗ и летному обучению.
Все виды патологического кифоза определяют негодность к летной работе и летному обучению. К патологическому кифозу не относится "круглая спина" (разновидность осанки).
Основным методом диагностики дегенеративно-дистрофических изменений позвоночника является рентгенологический метод. Характер патологических изменений позвоночника подтверждается многоосевыми, нагрузочными и функциональными исследованиями.
После удаления грыжи межпозвонкового диска освидетельствование проводится не ранее, чем через 6 месяцев после выписки из стационара, с учетом характера операции и течения послеоперационного периода.
Оценка объема движения позвоночника осуществляется согласно приложению 6 к настоящим Требованиям.
Пункт 64 Требований по графам. Отсутствие, деформации, дефекты кисти и пальцев рук.

Бағандар бойынша талаптардың 63-тармақтың 1) тармақшасына:
ағым сипатына қарамастан инфекциялық спондилит;
II-IV дәрежелі спондилолистез (омыртқа денесі көлденең диаметрінің 1/2 бөлігіне және одан көп ығысуы);
функциясының кез келген дәрежедегі бұзылуымен омыртқаның мойын бөлігінің деформациялаушы спондилезі;
функциясының елеулі немесе орташа бұзылуымен кеуде және бел бөліктерінің деформациялаушы спондилезі;
функциясының елеулі немесе орташа бұзылуымен кеуде және бел бөліктерінің омыртқааралық остеохондрозы;
омыртқа денесінің сына тәрізді деформацияларымен, омыртқаның ең үлкен иілісі орындарында олардың ротациясымен және кеуде қуысының деформациясымен (қабырға дөңесі және басқа да деформациялар) және рестриктивті тип бойынша тыныс алу жеткіліксіздігімен бірге болатын рентгенологиялық расталған омыртқаның белгіленген туа біткен қисаюы;
омыртқаның қисаюы (кифоз, II-IV дәрежелі құрылымдық және құрылымдық емес сколиоз), оның ішінде омыртқа денесінің алдыңғы бетінің биіктігі 2 және одан көп есе төмендеген 3 және одан көп омыртқа денесінің сына тәрізді деформациясы бар фунцияның бұзылуымен және тұрақты ауырсыну синдромымен бірге болатын остеохондропатиялық кифоз;
жұлын-ми каналының жүре пайда болған критикалық стенозы (мойын бөлігі 13 мм аз, кеуде бөлігі 13 мм аз, бел бөлігі 16 мм аз);
бекітуші лигаментоз (Форестье ауруы);
жарақаттық спондилопатия (Кюммель ауруы);
көптеген Шморль (5 және одан көп) жарықтары жатады.
Сколиоз бұрышы мықын сүйектерінің қанаттарын қамтумен (І сегізкөз омыртқасының деңгейі) тұрған қалыпта жасалған омыртқаның алдыңғы-артқы рентгенограммасы бойынша Кобб әдісімен анықталады. Сколиоз дәрежесін рентгенолог сколиоз бұрыштарын өлшеу негізінде рентгенограммалар бойынша айқындайды: I дәреже – 5-10 градус, II дәреже – 11-25 градус, III дәреже – 26-40 градус, IV дәреже – 41 және одан жоғары градус.
Бағандар бойынша талаптардың 63-тармақтың 2) тармақшасына:
ауырсыну синдромы болмаған кезде омыртқаның шамалы анатомиялық және функционалдық өзгерістері;
шектеулі деформациялық спондилез (3 және одан көп омыртқаның зақымдануы);
функциясы шамалы бұзылған немесе бұзылмаған омыртқааралық остеохондроз (3 және одан көп омыртқааралық дискінің зақымдануы);
функциясы бұзылмаған және ауырсыну синдром жоқ омыртқаның 1-2 бөлігінің кең таралған омыртқааралық остеохондрозы (гониометрия деректері бойынша) жатады.
Жоспарлы рентгенологиялық зерттеу кезінде әскери қызметшілерінде анықталған клиникалық көріністерсіз ішкі жиектердің үшкірленуі, қалыңдауы, бірлі-жарым біз тәрізді өсінділер түріндегі омыртқалардың морфологиялық өзгерістері осы тармақты қолдануға негіз болып табылмайды.
Омыртқа, жамбас ағзалары функциясының бұзылуымен, ауырсыну синдромымен бірге болатын қалыпты дене дамуы кезінде омыртқаның шамалы айқын көрінген жасөспірімдік қисаюы (5 градусқа дейін), сондай-ақ V бел омыртқасының туа біткен сакрализациясы немесе I сегізкөз омыртқасының люмбализациясы, түбіршекті бұзылуларсыз омыртқа иіндерінің ажырауы ӘОО-ға оқуға түсуге және ұшуға оқып-үйретуге кедергі болмайды.
Патологиялық кифоздың барлық түрлері ұшу жұмысына және ұшуға оқытып-үйретуге жарамсыздығын анықтайды. Патологиялық кифозға "дөңгелек арқа" (денені ұстау қалпының бір түрі) жатпайды.
Омыртқаның дегенеративті-дистрофиялық өзгерістерін диагностикалаудың негізгі әдісі рентгенологиялық әдіс болып табылады. Омыртқаның патологиялық өзгерістерінің сипаты көп осьті, жүктемелік және функционалдық зерттеулермен расталады.
Омыртқааралық дискінің жарығын алып тастағаннан кейін куәландыру операция сипатын және операциядан кейінгі кезеңнің өтуін ескере отырып, стационардан шыққаннан кейін кемінде 6 ай өткен соң жүргізіледі.
Омыртқаның қозғалыс көлемін бағалау осы талаптарға 6-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.
Бағандар бойынша талаптардың 64-тармағы. Қол басының және саусақтардың болмауы, деформациялары, ақаулары.

К подпункту 1) пункта 64 Требований по графам относится:
отсутствие кисти на любом ее уровне;
отсутствие, полное сведение или неподвижность двух пальцев одной кисти, первого или второго пальца правой кисти, первого пальца левой кисти;
анкилоз кистевого сустава;
застарелые вывихи, остеохондропатии и остеомиелит костей кистевого сустава;
контрактура мелких мышц кисти вследствие повреждений локтевой и лучевой артерий (либо каждой из них в отдельности) с нарушением кровообращения кисти и пальцев;
повреждение общих ладонных ветвей срединного или локтевого нервов с умеренным нарушением функции кисти и иннервации двух и более пальцев (анестезия, гипостезия и другие расстройства).
За отсутствие пальца на кисти следует считать: для первого пальца – отсутствие ногтевой фаланги, для других пальцев – отсутствие двух фаланг. Отсутствие фаланги на уровне ее проксимальной головки считается отсутствием фаланги.
К подпункту 2) пункта 64 Требований по графам относится отсутствие, полное сведение или неподвижность одного из пальцев левой кисти, или третьего, или четвертого или пятого пальцев правой кисти.
Повреждения или заболевания костей, сухожилий, сосудов или нервов пальцев, приведшие к развитию стойких контрактур в порочном положении, считаются отсутствием пальцев.
При оценке годности к летной работе, при дефектах структур кисти и пальцев, не указанных в данном пункте, следует исходить из степени сохранности функции кисти, позволяющей выполнять необходимые действия в кабине самолета (вертолета) и с парашютом. Профессиональные навыки определяются на летном тренажере. Заключение выносится при участии летчика-инструктора.
Кистевым суставом называется комплекс суставов, соединяющих кисть с предплечьем и включающий лучезапястный, запястный, межпястные, запястно-пястные и межзапястные суставы, а также дистальный лучелоктевой сустав.
Пункт 65 Требований по графам. Плоскостопие и другие деформации стопы, в том числе врожденные.
Подпункт 1) пункта 65 Требований по графам предусматривает:
врожденные или патологические стопы (конская, пяточная, варусная, полая, плоско-вальгусная, эквино-варусная и другие деформации) и другие приобретенные деформации стоп, затрудняющие ходьбу, ношение обуви и использование специального снаряжения;
продольное плоскостопие III степени или поперечное плоскостопие III-IV степени, независимо от наличия экзостозов;
искривления стоп;
отсутствие пальцев или части стопы на любом ее уровне;
продольное или поперечное плоскостопие II степени с деформирующим артрозом II стадии в таранно-ладъевидном сочленении или суставах среднего отдела стопы;
посттравматические деформации стоп с болевым синдромом или нарушением статики.

Бағандар бойынша талаптардың 64-тармақтың 1) тармақшасына:
кез келген деңгейдегі қол басының болмауы;
бір қол басының екі саусағының, оң қол басының бірінші немесе екінші саусағының, сол қол басының бірінші саусағының болмауы, толық құрысуы немесе қозғалмауы;
қол басы буынының анкилозы;
қолбасы буыны сүйектерінің ескі шығуы, остеохондропатия және остеомиелит;
қолдың басы мен саусақтар қан айналымының бұзылуымен шынтақ және кәрі жілік артерияларының (не олардың әрқайсысы жеке) зақымдануы салдарынан қол басының ұсақ бұлшықеттерінің контрактурасы;
қолдың басы функциясының орташа бұзылуымен және екі және одан көп саусақтардың иннервациясымен (анестезия, гипостезия және басқа да бұзылулар) медиандық немесе шынтақ нервілерінің жалпы алақан тармақтарының зақымдануы жатады.
Қолдың басында саусағының болмауы: бірінші саусақ үшін – тырнақ фалангасының болмауы, басқа саусақтар үшін – екі фаланганың болмауы деп саналады. Оның проксимальды басы деңгейінде фаланганың болмауы фаланганың болмауы болып саналады.
Бағандар бойынша талаптардың 64-тармақтың 2) тармақшасына сол жақ қол басы саусақтарының біреуінің немесе оң жақ қол басы үшінші немесе төртінші немесе бесінші саусақтарының болмауы, толық қарысуы немесе қозғалмауы жатады.
Кемістік жағдайда тұрақты контрактуралардың дамуына әкеп соқтырған саусақтар сүйектерінің, сіңірлерінің, қан тамырларының немесе нервілерінің зақымдануы немесе аурулары саусақтардың болмауы болып саналады.
Ұшу жұмысына жарамдылығын бағалау кезінде, осы тармақта көрсетілмеген қол басы мен саусақ құрылымдарының ақаулары кезінде ұшақ (тікұшақ) кабинасында және парашютпен қажетті іс-әрекеттерді орындауға мүмкіндік беретін қол басы функциясының сақталу дәрежесіне сүйену қажет. Кәсіби дағдылар ұшу тренажерында айқындалады. Қорытынды ұшқыш-нұсқаушының қатысуымен шығарылады.
Қолдың басын білекпен байланыстыратын және кәрі жілік білезік, білезік, алақанаралық, білезік-алақан және білезік аралық буындарды, сондай-ақ дистальды кәрі жілік-шынтақ буындарын қамтитын буындар кешені қол басының буыны деп аталады.
Бағандар бойынша талаптардың 65-тармағы. Жалпақтабандық және аяқ басының басқа да, оның ішінде туа біткен, деформациясы.
Бағандар бойынша талаптардың 65-тармақтың 1) тармақшасында:
туа біткен немесе патологиялық аяқ басы деформациялары (жылқы, өкше, варусты, қуыс, жалпақ-вальгус, эквино-варусты және басқа да деформациялар) және жүруді, аяқ киім киюді және арнайы керек-жарақты пайдалануды қиындататын аяқ басының басқа да жүре пайда болған деформациялары;
экзостоздың болуына қарамастан, III дәрежелі бойлық жалпақтабандық немесе III-IV дәрежелі көлденең жалпақтабандық;
аяқ басының қисаюы;
кез келген деңгейде бақайлардың немесе аяқ басы бөлігінің болмауын;
топай-қайықша иәрізді сүйектер жалғамасында немесе аяқ басының ортаңғы бөлігінің буындарында II сатыдағы деформациялау артрозы бар II дәрежелі бойлық немесе көлденең жалпақтабандық;
ауырсыну синдромы немесе статиканың бұзылуы бар жарақаттан кейінгі аяқ басының деформациясы көзделеді.

Подпункт 2) пункта 65 Требований по графам предусматривает:
продольное или поперечное плоскостопие I или II степени с деформирующим артрозом I стадии в таранно-ладъевидном сочленении или суставах среднего отдела стопы;
последствия травматического повреждения стоп с преходящим болевым синдромом без нарушения статики.
Степень продольного плоскостопия устанавливается по профильным рентгенограммам в положении стоя под нагрузкой. При оценке степени продольного плоскостопия ведущее значение имеет высота свода. В норме угол свода равен 125-130 градусов, высота свода – 39-36 мм.
Степени продольного плоскостопия:
I степень: угол продольного внутреннего подошвенного свода 131-140 градусов, высота свода 35-25 мм;
II степень: угол продольного внутреннего подошвенного свода 141-155 градусов, высота свода 24-17 мм;
III степень: угол продольного внутреннего подошвенного свода больше 155 градусов, высота свода – менее 17 мм.
Для определения степени посттравматической деформации пяточной кости вычисляют угол Белера (угол суставной части бугра пяточной кости). В норме этот угол составляет 20-40 градусов. Уменьшение угла Белера указывает на посттравматическое плоскостопие. Наиболее информативным для оценки состояния подтаранного сустава является его КТ, выполненная в коронарной плоскости, перпендикулярной задней суставной фасетке пяточной кости.
Поперечное плоскостопие оценивается по рентгенограммам переднего и среднего отделов стопы в прямой проекции, выполненным под нагрузкой.
Степени поперечного плоскостопия:
I степень: угол между I-II плюсневыми костями составляет 10-12 градусов, угол отклонения первого пальца – 15-20 градусов;
II степень: угол между I-II плюсневыми костями составляет 13-15 градусов, угол отклонения первого пальца – 21-30 градусов;
III степень: угол между I-II плюсневыми костями составляет 16-20 градусов, угол отклонения первого пальца – 31-40 градусов;
IV степень: угол между I-II плюсневыми костями составляет более 20 градусов, угол отклонения первого пальца – более 40 градусов.
Степени деформирующего артроза суставов стопы:
I стадия: сужение суставной щели менее чем на 50 процентов и краевые костные разрастания, не превышающими 1 мм от края суставной щели;
II стадия: сужение суставной щели более чем на 50 процентов, краевые костные разрастания, превышающие 1 мм от края суставной щели, деформация и субхондральный остеосклероз суставных концов сочленяющихся костей;
III стадия: суставная щель рентгенологически не определяется, имеются выраженные краевые костные разрастания, грубая деформация и субхондральный остеосклероз суставных концов сочленяющихся костей.
Отсутствие первого пальца на стопе является препятствием для поступления в ВУЗ по подготовке авиационного персонала.
Отсутствием пальца на стопе считается его отсутствие на уровне плюснефалангового сустава, а также полное сведение или неподвижность пальца.
Продольное или поперечное плоскостопие I или II степени без артроза в таранно-ладьевидных сочленениях или суставах среднего отдела стопы не является основанием для применения настоящего пункта, не препятствует к поступлению в ВУЗ по подготовке авиационного персонала.
При наличии у освидетельствуемого плоскостопия II степени на одной ноге и плоскостопия I степени на другой ноге заключение выносится по плоскостопию II степени.
Пункт 66 Требований по графам. Приобретенные деформации конечности.
Пункт предусматривает приобретенное укорочение и деформации конечностей, в том числе вследствие угловой деформации костей после переломов.

Бағандар бойынша талаптардың 65-тармақтың 2) тармақшасында:
топай-қайықша тәрізді жалғамасында немесе аяқ басының ортаңғы бөлігінің буындарында І сатыдағы деформациялау артрозы бар І немесе ІІ дәрежелі бойлық немесе көлденең жалпақтабандық;
статиканының бұзылуынсыз өтпелі ауырсыну синдромы бар аяқ басының жарақаттық зақымдануының салдары көзделеді.
Бойлық жалпақтабандық дәрежесі жүктемемен тұрған қалыпта бейінді рентгенограммалар бойынша белгіленеді. Бойлық жалпақтабандық дәрежесін бағалау кезінде күмбез биіктігінің мәні маңызды болады. Нормада күмбез бұрышы 125-130 градусқа тең, күмбез биіктігі – 39-36 мм.
Бойлық жалпақтабандық дәрежелері:
I дәреже: бойлық ішкі табан күмбезінің бұрышы 131-140 градус, күмбез биіктігі 35-25 мм;
II дәреже: бойлық ішкі табан күмбезінің бұрышы 141-155 градус, күмбез биіктігі 24-17 мм;
III дәреже: бойлық ішкі табан күмбезінің бұрышы 155 градустан көп, күмбез биіктігі – 17 мм аз.
Өкше сүйегінің жарақаттан кейінгі деформациясы дәрежесін анықтау үшін Белердің бұрышы (өкше сүйегі түйнегі буын бөлігінің бұрышы) есептеледі. Нормада бұл бұрыш 20-40 градусты құрайды. Белер бұрышының азаюы жарақаттан кейінгі жалпақтабандықтың пайда болуын көрсетеді. Топайасты буынның жай-күйін бағалау үшін маңызды ақпарат – бұл өкше сүйегінің артқы артикулярлық фасетіне перпендикуляр коронарлық жазықтықта жасалған КT болып табылады.
Көлденең жалпақтабандық жүктемемен жасалған тіке проекциядағы аяқ басының алдыңғы және ортаңғы бөліктерінің рентгенограммалары бойынша бағаланады.
Көлденең жалпақтабандық дәрежелері:
I дәреже: I-II табан сүйектері арасындағы бұрыш 10-12 градусты, бірінші саусақтың ауытқу бұрышы 15-20 градусты құрайды;
II дәреже: I-II табан сүйектері арасындағы бұрыш 13-15 градусты, бірінші саусақтың ауытқу бұрышы 21-30 градусты құрайды;
III дәреже: I-II табан сүйектері арасындағы бұрыш 16-20 градусты, бірінші саусақтың ауытқу бұрышы 31-40 градусты құрайды;
IV дәреже: I-II табан сүйектері арасындағы бұрыш 20 градустан, бірінші саусақтың ауытқу бұрышы 40 градустан асады.
Аяқ басы буындарының деформациялау артрозының дәрежелері:
I кезең: буын саңылауларының 50 пайыздан кем тарылуы және буын саңылауларының шетінен 1 мм аспайтын жиектегі сүйек өсінділері;
II кезең: буын саңылауларыны 50 пайыздан астам тарылуы, буын саңылауларының шетінен 1 мм асатын жиектегі сүйек өсінділері, қосылған сүйектер буын ұштарының деформациясы және субхондральды остеосклерозы;
III кезең: буындар саңылауы рентгенологиялық тұрғыдан айқындалмайды, сүйек шеттерінің айқын көрінген өсуі, өрескел деформация және қосылған сүйектердің буын ұштарының субхондральды остеосклерозы бар.
Аяқ басында бірінші саусақтың болмауы авиация персоналын даярлау жөніндегі ӘОО-ға оқуға түсуге кедергі болып табылады.
Аяқ басында саусақтың болмауы оның табан-саусақ буыны деңгейінде болмауы, сондай-ақ саусақтың толық құрысуы немесе қозғалмауы болып саналады.
Топай-қайық тәрізді жалғамаларда немесе аяқ басының орта бөлігінің буындарында артрозсыз І немесе ІІ дәрежелі бойлық немесе көлденең жалпақтабандық осы тармақты қолдану үшін негіз болып табылмайды, авиация персоналын даярлау жөніндегі ӘОО-ға оқуға түсуге кедергі келтірмейді.
Куәландырылушының бір аяғында ІІ дәрежелі жалпақтабандық және екінші аяғында І дәрежелі жалпақтабандық болған кезде қорытынды ІІ дәрежелі жалпақтабандық бойынша шығарылады.
Бағандар бойынша талаптардың 66-тармағы. Аяқ-қолдың жүре пайда болған деформациялары.
Тармақта аяқ-қолдардың жүре пайда болған қысқаруы мен деформациясы, оның ішінде сынықтардан кейін сүйектердің бұрыштық деформациясының салдары көзделеді.

К подпункту 1) пункта 66 Требований по графам относится укорочение руки или ноги более чем на 2 см.
К подпункту 2) пункта 66 Требований по графам относится укорочение руки или ноги до 2 см.
Пункт 67 Требований по графам. Пункт предусматривает отсутствие конечности на любом уровне.
Глава 14. Болезни мочеполовой системы
Пункт 68 Требований по графам. Гломерулярные, тубулоинтерстициальные болезни почек, почечная недостаточность.
Пункт предусматривает:
хронические заболевания почек (хронический гломерулонефрит, хронический пиелонефрит, хронический интерстициальный нефрит, амилоидоз и другие заболевания), осложненные хронической почечной недостаточностью;
хронические заболевания почек без хронической почечной недостаточности (наличие стойкого патологического мочевого синдрома, сохраняющегося более 6 месяцев после перенесенного острого заболевания почек);
первично-хронический пиелонефрит с нарушением функции почек.
Диагноз первично-хронического пиелонефрита устанавливается при наличии лейкоцитурии и бактериурии, сохраняющихся более 6 месяцев, несмотря на проводимое лечение и выявляемых количественными методами, при условии исключения воспалительных заболеваний мочевыводящих путей и половых органов после обследования с участием дерматовенеролога, уролога (для женщин, кроме того, гинеколога) при обязательном рентгеноурологическом или радиоизотопном исследовании почек.
Допуск к летной работе после перенесенных острых воспалительных, дистрофических заболеваний почек, отравлений, интоксикаций, когда преходящие умеренные изменения в моче (в виде преходящей протеинурии и единичные форменных элементов крови) сохраняются не более 6 месяцев, при отсутствии клинических признаков развития хронического воспалительного процесса, рассматривается не ранее, чем через 12 месяцев после завершения лечения. Полное выздоровление или переход в хроническую форму воспаления почек устанавливается только после стационарного обследования.
При хроническом пиелонефрите в стадии стойкой ремиссии без нарушения функции почек подтвержденная рентгенологически, освидетельствуемые по графе I – не годны, по графе II-III – индивидуальная оценка, по графе IV-VII – годны. После обострения пиелонефрита освидетельствуемые признаются негодными.
Пункт 69 Требований по графам. Мочекаменная болезнь.
Подпункт 1) пункта 69 Требований по графам предусматривает:
наличие конкремента в чашечно-лоханочной системе почек или мочевыводящих путей;
рецидив камнеобразования (образование камня в том же органе, на той же стороне в течение одного года).

Бағандар бойынша талаптардың 66-тармақтың 1) тармақшасына қолдың немесе аяқтың 2 см артық қысқаруы жатады.
Бағандар бойынша талаптардың 66-тармақтың 2) тармақшасына қолдың немесе аяқтың 2 см дейін қысқаруы жатады.
Бағандар бойынша талаптардың 67-тармағы. Тармақта кез келген деңгейде аяқ-қолдың болмауын көзделеді.
14-тарау. Несеп-жыныс жүйесінің аурулары
Бағандар бойынша талаптардың 68-тармағы. Бүйректің гломерулярлы, тубулоинтерстициялы аурулары, бүйрек жеткіліксіздігі.
Тармақта:
созылмалы бүйрек жеткіліксіздігімен асқынған бүйректің созылмалы аурулары (созылмалы гломерулонефрит, созылмалы пиелонефрит, созылмалы интерстициалы нефрит, амилоидоз және басқа аурулар);
созылмалы бүйрек жеткіліксіздігінсіз бүйректің созылмалы аурулары (бүйректің жіті ауруына шалдыққаннан кейін 6 айдан астам сақталатын тұрақты патологиялық несеп синдромының болуы);
бүйрек функциясының бұзылуымен бастапқы созылмалы пиелонефрит көзделеді.
Бастапқы созылмалы пиелонефрит диагнозы жүргізілетін емге қарамастан, 6 айдан астам сақталатын және сандық әдістермен анықталатын лейкоцитурия мен бактериурия болған кезде, дерматовенерологтың, урологтың (бұдан басқа әйелдер үшін гинекологтың) қатысуымен тексеруден кейін несеп шығару жолдары мен жыныс мүшелерінің қабыну аурулары болмаған жағдайда бүйректі міндетті рентгеноурологиялық немесе радиоизотоптық зерттеу кезінде қойылады.
Бүйректің жіті қабыну, дистрофиялық ауруларынан, уланудан, интоксикациядан кейін, несептегі өтпелі қалыпты өзгерістер (өтпелі протеинурия және қанның бірлі-жарым нысанды элементтері түрінде) 6 айдан аспай сақталса, созылмалы қабыну процесі дамуының клиникалық белгілері болмаған кезде ұшу жұмысына жіберу емдеу аяқталғаннан кейін кемінде 12 ай өткен соң қаралады. Толық сауығу немесе бүйрек қабынуының созылмалы түріне ауысу стационарлық тексеруден кейін ғана белгіленеді.
Рентгенологиялық тұрғыдан расталған бүйрек функциясы бұзылмаған тұрақты ремиссия сатысындағы созылмалы пиелонефрит кезінде І баған бойынша куәландырылатындар жарамсыз, ІІ-ІІІ бағандар бойынша – жеке бағаланады, ІV-VII бағандар бойынша – жарамды болады. Пиелонефрит өршуіннен кейін куәландырылушылар жарамсыз деп танылады.
Бағандар бойынша талаптардың 69-тармағы. Несеп-тас ауруы.
Бағандар бойынша талаптардың 69-тармақтың 1) тармақшасында:
бүйректің немесе несеп шығару жолдарының тостақша-түбекше жүйесінде конкременттің болуы;
тас түзудің қайталануы (сол ағзада, дәл сол жағында бір жыл бойы тастың пайда болуы) көзделеді.

Подпункт 2) пункта 69 Требований по графам предусматривает:
состояние после самостоятельного отхождения конкремента;
состояние после оперативного лечения, литотрипсии (дистанционной ударно-волновой или контактной литотрипсии), установки стенда;
камень в "отшнурованной" чашечке почки.
При установлении диагноза мочекаменной болезни выносится заключение о негодности к летной работе (летному обучению) с рекомендацией оперативного лечения.
Восстановление на летную работу военнослужащих, перенесших почечную колику с самостоятельным отхождением конкремента, хирургическое вмешательство по поводу мочекаменной болезни, проводится не ранее, чем через 3 месяца после завершения лечения, после неинвазивных методов лечения (в том числе после экстракорпоральной литотрипсии) – не ранее, чем через 1 месяц после вмешательства, при отсутствии болевого синдрома и полного восстановления функции почек после стационарного медицинского обследования и освидетельствования. В этих случаях летчики годны на самолетах с двойным управлением. Штурманы и другие члены летных экипажей годны.
Очередное освидетельствование эти военнослужащие проходят в стационарных условиях.
Пункт 70 Требований по графам. Обструктивная уропатия и рефлюкс-уропатия, пиелонефрит (вторичный), другие болезни почки, мочеточника и мочевой системы.
К подпункту 1) пункта 70 Требований по графам относятся:
гидронефроз II-III стадии;
пионефроз;
хронический (вторичный) пиелонефрит;
хронические болезни мочевыделительной системы (цистит, уретрит) с рецидивирующим течением (обострения 2 и более раза в год, требующие стационарного лечения);
нефроптоз II и III стадии независимо от состояния функции почек и наличия патологических изменений в моче;
односторонний или двухсторонний нефроптоз I стадии с нарушением выделительной функции почек и патологическими изменениями в моче;
отсутствие одной почки, удаленной по поводу заболеваний, независимо от состояния функции оставшейся почки;
дистопия почки (тазовая – независимо от состояния функции почки, поясничная – с нарушением выделительной функции почки любой степени);
стриктура уретры, требующая бужирования один раз и более в год.
Нарушение выделительной функции почек подтверждается данными экскреторной урографии, КТ, ультразвуковых или радиоизотопных исследований.
К подпункту 2) пункта 70 Требований по графам относятся:
хронические болезни мочевыделительной системы (цистит, уретрит) с редко рецидивирующим течением, при хороших результатах лечения;
односторонний или двухсторонний нефроптоз I стадии без нарушения функции почки, болевого синдрома и патологических изменений в моче;
поясничная дистопия почки без нарушения функции почки.
Стадия нефроптоза определяется рентгенологом по рентгенограммам, выполненным в вертикальном положении обследуемого:
I стадия – опущение нижнего полюса почки на 2 позвонка;
II стадия – опущение нижнего полюса почки на 3 позвонка;
III стадия – опущение нижнего полюса почки более 3-х позвонков.
Физиологической подвижностью почек, в норме, является смещение вниз контура почки не более чем на высоту тела 1 позвонка.
При промежуточном положении полюса почки между позвонками за основу считается худшее положение полюса.

Бағандар бойынша талаптардың 69-тармақтың 2) тармақшасында:
конкременттің өздігінен кетуінен кейінгі жай-күй;
операциялық емдеуден, литотрипсиядан (қашықтықтан соққы толқынды немесе түйіспелі литотрипсия), стенд орнатылғаннан кейінгі жай-күй;
"баумен оралған" бүйрек тостақшасындағы тас көзделеді.
Несеп-тас ауруы диагнозы анықталған кезде ұшу жұмысына (ұшуға оқытып-үйретуге) жарамсыздығы туралы қорытынды операциялық емдеуге ұсыныспен шығарылады.
Конкременттің өздігінен кетуімен бүйрек түйнеуіне, несеп-тас ауруына байланысты хирургиялық емдеуге шалдыққан әскери қызметшілерді ұшу жұмысына қайта жіберу емдеу аяқталғаннан кейін кемінде 3 ай өткен соң, инвазивті емес емдеу әдістерінен кейін (оның ішінде экстракорпоралды литотрипсиядан кейін) – операциядан кейін кемінде 1 ай өткен соң, ауырсыну синдромы болмаған және стационарлық медициналық тексеру мен куәландырудан кейін бүйрек функциясы толық қалпына келген кезде жүргізіледі. Ондай жағдайларда ұшқыштар екіжақты басқарылатын ұшақтарға жарамды. Штурмандар мен ұшұыштар экипажының басқа да мүшелері жарамды.
Бұл әскери қызметшілер кезекті куәландырудан стационарлық жағдайда өтеді.
Бағандар бойынша талаптардың 70-тармағы. Обструктивті уропатия және рефлюкс-уропатия, пиелонефрит (екінші), бүйректің, несепағардың және несеп жүйесінің басқа да аурулары.
Бағандар бойынша талаптардың 70-тармақтың 1) тармақшасына:
II-III сатыдағы гидронефроз;
пионефроз;
созылмалы (екінші) пиелонефрит;
қайталанып болатын (стационарлық емдеуді талап ететін жылына 2 рет және одан көп өршу) несеп шығару жүйесінің созылмалы аурулары (цистит, уретрит);
бүйрек функциясының жай-күйіне және несепте патологиялық өзгерістердің болуына қарамастан II және III сатыдағы нефроптоз;
бүйректің бөлу функциясының бұзылуымен және несептегі патологиялық өзгерістермен І сатыдағы біржақты немесе екіжақты нефроптоз;
қалған бүйрек функциясының жай-күйіне қарамастан, ауруға байланысты алып тасталған бір бүйректің болмауы;
бүйрек дистопиясы (жамбаста – бүйрек функциясының жай-күйіне қарамастан, белдік – бүйректің кез келген дәрежедегі бөлу функциясының бұзылуымен);
жылына бір рет немесе одан көп уақытта кеңейтуді қажет ететін уретраның стриктурасы жатады.
Бүйректің бөлу функциясының бұзылуы экскреторлық урография, КТ, ультрадыбысты немесе радиоизотоптық зерттеулердің деректерімен расталады.
Бағандар бойынша талаптардың 70-тармақтың 2) тармақшасына:
емдеу нәтижесі жақсы болған кезде сирек қайталанып болатын, несеп шығару жүйесінің созылмалы аурулары (цистит, уретрит);
бүйрек функциясының бұзылуынсыз, ауыру синдромынсыз және несептегі патологиялық өзгерістерсіз І сатыдағы біржақты немесе екіжақты нефроптоз;
бүйрек функциясының бұзылуынсыз бүйректің бел дистопиясы жатады.
Нефроптоз сатысын рентгенолог тексерілушінің тік күйінде жасалған рентгенограммалар бойынша айқындайды:
I кезең – бүйректің төменгі полюсінің 2 омыртқаға төмендеуі;
II кезең – бүйректің төменгі полюсінің 3 омыртқаға төмендеуі;
III кезең – бүйректің төменгі полюсінің 3 омыртқадан артық төмендеуі.
Бүйректің физиологиялық ептігі нормада бүйрек контурының I омыртқа денесінің биіктігінен аспай төмен ығысуы болып табылады.
Бүйрек полюсі омыртқалар арасындағы жағдайда болған кезде полюстің нашар жағдайы негіз ретінде саналады.

После установления нефроптоза I стадии военнослужащие, освидетельствуемые по подпункту 2) пункта 70 Требований по графам, подлежат ежегодному стационарному медицинскому обследованию и освидетельствованию в течение 3-х лет.
Обострение более 2-х раз в год или однократное обострение в течение 3-х лет подряд считать частым.
Пункт 71 Требований по графам. Болезни мужских половых органов.
По поводу заболеваний мужских половых органов по показаниям освидетельствуемым предлагается хирургическое лечение. При неудовлетворительных результатах лечения или отказе от него, освидетельствование проводится по подпункту 1).
К подпункту 1) пункта 71 Требований по графам относятся:
гиперплазия предстательной железы II-IV стадии;
хронические часто (более 2-х раз в год) рецидивирующие простатиты;
рецидивная (после повторного хирургического лечения) односторонняя или двухсторонняя водянка оболочек яичка или семенного канатика.
К подпункту 2) пункта 71 Требований по графам относятся:
гиперплазия предстательной железы I стадии;
камни предстательной железы при бессимптомном течении;
хронический простатит с камнями предстательной железы при бессимптомном течении;
хронические редко рецидивирующие простатиты при хороших результатах лечения.
Отсутствие одного яичка после его удаления по поводу заболеваний (неспецифического и доброкачественного характера), ранений или других повреждений при сохраненной его эндокринной функции не является основанием для применения настоящего пункта.
Пункт 72 Требований по графам. Временные функциональные расстройства мочеполовой системы после острого заболевания, обострения хронического заболевания или хирургического лечения.
Заключение о предоставлении отпуска по болезни выносится только после острых диффузных гломерулонефритов; при затяжном течении острых пиелонефритов; после оперативного лечения мочекаменной болезни, дистанционной ударно-волновой или контактной литотрипсии.
Заключение об освобождении от полетов, о полном освобождении от исполнения обязанностей воинской службы сроком до 15 суток выносится при заболеваниях, требующих полного восстановления профессиональной трудоспособности.
Глава 15. Болезни женской половой системы
Пункт 73 Требований по графам. Хронические воспалительные болезни женских половых органов.
Предусматривает часто (3 и более раза в год) обостряющиеся хронические воспалительные заболевания женских половых органов или их необратимые последствия. Диагноз заболевания устанавливается в стационаре.
Пункт 74 Требований по графам. Невоспалительные болезни женских половых органов.

I сатыдағы нефроптоз анықталғаннан кейін бағандар бойынша талаптардың 70-тармақтың 2) тармақшасы бойынша куәландырылатын әскери қызметшілері 3 жыл бойы жыл сайын стационарлық медициналық тексеру мен куәландыруға жатады.
Жылына 2 реттен көп өршу немесе 3 жыл қатарынан бір рет өршу жиі деп саналады.
Бағандар бойынша талаптардың 71-тармағы. Ерлер жыныс ағзаларының аурулары.
Көрсеткіштер бойынша ерлер жыныс ағзаларының ауруларына байланысты куәландырылатындарға хирургиялық емдеу ұсынылады. Емдеу нәтижелері қанағаттанарлықсыз немесе одан бас тарту кезінде куәландыру 1) тармақша бойынша жүргізіледі.
Бағандар бойынша талаптардың 71-тармақтың 1) тармақшасына:
II-IV сатыдағы қуықасты безінің гиперплазиясы;
созылмалы жиі (жылына 2 реттен көп) қайталанатын простатит;
аталық без қабығының немесе шәует бауының қайталанатын (қайта хирургиялық емдеуден кейін) бір жақты немесе екіжақты шемені жатады.
Бағандар бойынша талаптардың 71-тармақтың 2) тармақшасына:
I сатыдағы қуықасты безінің гиперплазиясы;
симптомсыз өтетін қуықасты безінің тастары;
симптомсыз өтетін қуықасты безінің тастары бар созылмалы простатит;
емдеудің нәтижелері жақсы болғна кездегі созылмалы сирек қайталанатын простатит жатады.
Ауруларға (тән емес және қатерсіз сипаттағы), жаралануға немесе басқа да зақымдануларға байланысты ол алып тасталғаннан кейін эндокриндік функциясы сақталған бір аталық бездің болмауы осы тармақты қолдану үшін негіз болып табылмайды.
Бағандар бойынша талаптардың 72-тармағы. Жіті аурудан, созылмалы аурудың өршуінен немесе хирургиялық емдеуден кейінгі несеп-жыныс жүйесінің уақытша функционалдық бұзылулары.
Науқастануы бойынша демалыс беру туралы қорытынды тек жіті диффузды гломерулонефриттерден кейін; жіті пиелонефрит ұзаққа созылған кезде; несеп-тас ауруын операциялық емдеуден, қашықтықтан соққы-толқынды немесе түйіспелі литотрипсиядан кейін шығарылады.
Ұшудан босату туралы, 15 тәулікке дейінгі мерзімге әскери қызмет міндеттерін орындаудан толық босату туралы қорытынды кәсіптік еңбекке қабілеттілігін толық қалпына келтіруді талап ететін аурулар кезінде шығарылады.
15-тарау. Әйел жыныс жүйесінің аурулары
Бағандар бойынша талаптардың 73-тармағы. Әйел жыныс ағзаларының созылмалы қабыну аурулары.
Жиі (жылына 3 рет және одан көп) асқынатын әйел жыныс ағзаларының созылмалы қабыну аурулары немесе олардың қалпына келмейтін салдары көзделеді. Ауру диагнозы стационарда белгіленеді.
Бағандар бойынша талаптардың 74-тармағы. Әйел жыныс ағзаларының қабынбайтын аурулары.

К подпункту 1) пункта 74 Требований по графам относятся:
доброкачественная дисплазия молочной железы (мастопатии, фиброаденоз и другие дисплазии), требующие хирургического лечения или при отказе от него;
полное выпадение матки или влагалища;
полный разрыв промежности;
свищи с вовлечением половых органов (мочеполовые, кишечно-половые) при неудовлетворительных результатах лечения или отказе от него;
опущение женских половых органов;
неправильное положение матки, сопровождающееся меноррагиями, запорами, болями в области крестца и внизу живота.
К подпункту 2) пункта 74 Требований по графам относятся:
доброкачественная дисплазия молочной железы, не требующие хирургического лечения;
незначительные опущения стенок влагалища;
рубцовые и спаечные процессы в области малого таза без нарушения функции и болевого синдрома.
Неправильное положение матки без нарушения функций не является основанием для применения настоящего пункта.
Военнослужащие, отбираемые для назначения на летные должности, при наличии объективных данных без нарушения функции признаются негодными.
Пункт 75 Требований по графам. Расстройства овариально-менструальной функции.
К подпункту 1) пункта 75 Требований по графам относятся:
органически не обусловленные кровотечения, приводящие к анемии;
нарушения овариально-менструальной функции, проявляющиеся олигоменореей, аменореей (не послеоперационной), в том числе при синдроме Штейна-Левенталя.
К подпункту 2) пункта 75 Требований по графам относятся:
половой инфантилизм при удовлетворительном общем развитии;
первичное бесплодие при наличии двухфазного цикла.
На время менструации женщины подлежат освобождению от полетов.
Пункт 76 Требований по графам. Временные функциональные расстройства женских половых органов после острого заболевания, обострения хронического заболевания или хирургического лечения.
Заключение о предоставлении отпуска по болезни выносится только после острых (со сроком лечения не более 2 месяцев) воспалительных заболеваний женских половых органов (бартолинит, вульвит, кольпит, эндометрит, аднексит).
Заключение об освобождении от полетов, о полном освобождении от исполнения обязанностей воинской службы сроком до 15 суток выносится при заболеваниях, требующих полного восстановления профессиональной трудоспособности.
Глава 16. Беременность, роды и послеродовой период
Пункт 77 Требований по графам. Беременность. Послеродовой период.
В любом периоде беременности женщины не годны по всем графам требований.
К летной работе женщины допускаются не ранее, чем через 12 месяцев после родов по заключению ВЛК, с обязательным обследованием у врача-гинеколога, при условии окончания кормления грудью.
При беременности, закончившейся абортом или преждевременными родами, переосвидетельствование проводится не ранее, чем через 3 месяца.

Бағандар бойынша талаптардың 74-тармақтың 1) тармақшасына:
хирургиялық емдеуді талап ететін немесе одан бас тартқан кезде сүт безінің қатерсіз дисплазиясы (мастопатия, фиброаденоз және басқа да дисплазия);
жатырдың немесе қынаптың толық төмен түсуі;
шаттың толық жыртылуы;
емдеу нәтижелері қанағаттанарлықсыз болған немесе одан бас тарту кезінде жыныс ағзалары (несеп-жыныс, ішек-жыныс) қамтылған жыланкөздер;
әйел жыныс ағзаларының төмен түсуі;
меноррагиямен, іш қатумен, сегізкөз маңында және іштің төменгі жағында ауырсынумен бірге болатын жатырдың дұрыс орналаспауы жатады.
Бағандар бойынша талаптардың 74-тармақтың 2) тармақшасына:
хирургиялық емдеуді қажет етпейтін сүт безінің қатерсіз дисплазиясы;
қынап қабырғаларының шамалы төмен түсуі;
функциясы бұзылмаған және ауырсыну белгілерінсіз кіші жамбас маңындағы тыртықты және жабысу процестері жатады.
Функциясының бұзылуынсыз жатырдың дұрыс орналаспауы осы тармақты қолдану үшін негіз болып табылмайды.
Ұшқыштар лауазымдарына тағайындау үшін іріктелетін әскери қызметшілер функциясының бұзылуынсыз объективті деректер болған кезде жарамсыз деп танылады.
Бағандар бойынша талаптардың 75-тармағы. Анабезді-етеккір функциясының бұзылуы.
Бағандар бойынша талаптардың 75-тармақтың 1) тармақшасына:
анемияға әкелетін органикалық тұрғыдан негізсіз қан кетулер;
олигоменореямен, аменореямен (операциядан кейінгі емес), оның ішінде Штейн-Левенталь синдромымен білінетін анабезді-етеккір функциясының бұзылуы жатады.
Бағандар бойынша талаптардың 75-тармақтың 2) тармақшасына:
жалпы дамуы қанағаттанарлық жыныстық инфантилизм;
екі фазалы цикл болған кездегі бастапқы бедеулік жатады.
Етеккір кезінде әйелдер ұшудан босатылады.
Бағандар бойынша талаптардың 76-тармағы. Жіті аурудан, созылмалы аурудың өршуінен немесе хирургиялық емдеуден кейінгі әйел жыныс ағзаларының уақытша функционалдық бұзылуы.
Науқастануы бойынша демалыс беру туралы қорытынды тек әйел жыныс ағзаларының жіті (емдеу мерзімі 2 айдан аспайтын) қабыну ауруларынан (бартолинит, вульвит, кольпит, эндометрит, аднексит) кейін ғана шығарылады.
Ұшудан босату туралы, 15 тәулікке дейінгі мерзімге әскери қызмет міндеттерін орындаудан толық босату туралы қорытынды кәсіптік еңбекке қабілеттілігін толық қалпына келтіруді талап ететін аурулар кезінде шығарылады.
16-тарау. Жүктілік, бала туу және бала туудан кейінгі кезең
Бағандар бойынша талаптардың 77-тармағы. Жүктілік. Бала туудан кейінгі кезең.
Жүктіліктің кез келген кезеңінде әйелдер талаптардың барлық бағандары бойынша жарамсыз.
Әйелдер ұшу жұмысына бала емізуді аяқтаған жағдайда, гинеколог-дәрігерде міндетті тексерілумен ДҰК қорытындысы бойынша бала туғаннан кейін кемінде 12 ай өткен соң жіберіледі.
Абортпен немесе мерзімінен бұрын бала туумен аяқталған жүктілік кезінде қайта куәландыру кемінде 3 ай өткен соң жүргізіледі.

Глава 17. Врожденные аномалии (пороки развития), деформации и хромосомные нарушения
Пункт 78 Требований по графам. Врожденные аномалии (пороки развития), деформации и хромосомные нарушения.
К подпункту 1) пункта 78 Требований по графам относятся:
врожденные пороки сердца или крупных сосудов (аорты, легочной артерии) с сердечной недостаточностью;
пролапс митрального и других клапанов сердца II степени и более с нарушением или без нарушения внутрисердечной гемодинамики;
пролапс митрального или других клапанов сердца I степени (от 3 до 5,9 мм) с регургитацией I степени и более;
аномалии развития проводящей системы сердца при наличии самостоятельно возникающих (спонтанных) или воспроизводимых при электрофизиологических исследованиях стойких нарушений ритма сердца – синдром преждевременного возбуждения желудочков Вольфа-Паркинсона-Уайта или Клерка-Леви-Кристеско;
синдром удлиненного интервала Q-T стойкого характера;
врожденные аномалии (пороки развития) бронхо-легочного аппарата и плевры с дыхательной недостаточностью любой степени;
врожденные деформации (аномалии) позвоночника (кифозы, сколиозы и другие деформации) с дыхательной недостаточностью любой степени по рестриктивному типу;
врожденные аномалии челюстно-лицевой области (в том числе расщелины твердого неба и губы, микротия, атрезия слухового прохода) с клиническими проявлениями и нарушением функций;
врожденные аномалии (пороки развития) органов пищеварения с клиническими проявлениями и нарушением функций;
врожденные деформации (аномалии) грудной клетки (впалая или кильевидная грудь, реберный горб и другие деформации);
врожденные деформации бедра и таза, сопровождающиеся ограничениями движений в тазобедренных суставах;
врожденные аномалии (пороки развития) почек: аплазия одной почки при нарушении функции оставшейся почки независимо от степени ее выраженности; поликистоз почки; солитарные кисты 2 и более; дисплазии почки; удвоение почки и их элементов; подковообразная почка;
врожденные аномалии (пороки развития) мочеточников или мочевого пузыря с нарушением выделительной функции любой степени;
мошоночная или промежностная гипоспадия, полная (тотальная) эписпадия;
варусная деформация шейки бедренной кости с укорочением ноги более 2 см;
О-образное искривление ног при расстоянии между выступами внутренних мыщелков бедренных костей более 9 см;
Х-образное искривление ног при расстоянии между внутренними лодыжками голеней более 9 см;
остеосклероз (мраморная болезнь);
задержка яичек в брюшной полости, паховых каналах или у их наружных колец;
задержка одного яичка в брюшной полости;
свищ мочеиспускательного канала от корня до середины полового члена.

17-тарау. Туа біткен аномалиялар (даму кемістігі), деформациялар және хромосомды бұзылулар
Бағандар бойынша талаптардың 78-тармағы. Туа біткен аномалия (даму кемістігі), деформация және хромосомды бұзылу.
Бағандар бойынша талаптардың 78-тармақтың 1) тармақшасына:
жүрек жеткіліксіздігі бар жүрек немесе ірі қан тамырларының (аорта, өкпе артериясы) туа біткен кемістігі;
жүрекішілік гемодинамиканың бұзылуымен немесе бұзылуынсыз II дәрежелі және одан жоғары митральды және басқа да жүрек қақпақшаларының пролапсы;
І және одан жоғары дәрежелі регургитациямен І дәрежелі (3-тен 5,9 мм дейін) митральды немесе жүректің басқа да қақпақшаларының пролапсы;
өздігінен пайда болатын (спонтанды) немесе электрофизиологиялық зерттеу кезінде байқалатын жүрек ырғағының тұрақты бұзылулары бар болған кезде жүректің өткізгіш жүйесі дамуының аномалиясы – Вольф-Паркинсон-Уайт немесе Клерк-Леви-Кристеско қарыншаларының уақытынан бұрын қозу синдромы;
тұрақты сипаттағы Q-T ұзартылған аралық синдромы;
кез келген дәрежедегі тыныс алу жеткіліксіздігі бар бронх-өкпе аппаратының және плевраның туа біткен аномалияы (даму кемістігі);
рестриктивті тип бойынша кез келген дәрежедегі тыныс алу жеткіліксіздігімен омыртқаның туа біткен деформациясы (аномалиясы) (кифоз, сколиоз және басқа да деформация);
клиникалық белгілері және функциясының бұзылуы бар жақ-бет аймағының туа біткен аномалиясы (оның ішінде қатты таңдайдың және еріннің жарылуы, микротия, есту жолының атрезиясы);
клиникалық белгілері бар және функциясы бұзылған ас қорыту ағзаларының туа біткен аномалиясы (даму кемістігі);
кеуде қуысының туа біткен деформациясы (аномалиясы) (батырыңқы немесе киль тәрізді кеуде, қабырға дөңесі және басқа деформациялар);
жамбас-сан буындарындағы қозғалыстың шектелуімен бірге болатын жамбас пен санның туа біткен деформациясы;
бүйректің туа біткен аномалиясы (даму кемістігі): қалған бүйректің функциясы оның көріну дәрежесіне қарамастан бұзылған кезде бір бүйректің аплазиясы, бүйрек поликистозы, 2 және одан көп солитарлық жылауық, бүйрек дисплазиясы, бүйрек пен оның элементтерінің екі еселенуі, таға тәрізді бүйрек;
кез келген дәрежедегі шығару функциясының бұзылуымен несепағардың немесе қуықтың туа біткен аномалиясы (даму кемістігі);
ұма немесе шат гипоспадиясы, толық (жаппай) эписпадия;
аяқтың 2 см астам қысқаруымен сан сүйегі мойынының варустық деформациясы;
сан сүйегі ішкі айдаршықтарының шығыңқы жерлері арасындағы қашықтық 9 см асатын аяқтың О-тәрізді қисаюы;
аяқтың ішкі жіліншіктері арасындағы қашықтық 9 см асатын аяқтың Х-тәрізді қисаюы;
остеосклероз (мәрмәр ауруы);
іш қуысында, шап арналарында немесе олардың сыртқы сақиналарында атабездің кідіруі;
іш қуысында бір аталық бездің кідіруі;
жыныс мүшесінің түбінен ортасына дейін несеп шығару арнасының жыланкөзі жатады.

К подпункту 2) пункта 78 Требований по графам относятся:
малые аномалии сердца или их сочетание, не изменяющие геометрию полости левого (правого) желудочка (избыточная трабекулярность желудочков, аномальное крепление створочных хорд, аномальное положение хорд, аномалии папиллярных мышц и другие аномалии);
аномалии развития проводящей системы сердца, при отсутствии или наличии производимых при электрофизиологических исследованиях нестойких нарушений ритма сердца;
нефиксированные искривления позвоночника без клинических проявлений;
врожденные аномалии почек, мочеточников и мочевого пузыря без нарушения функций;
солитарная киста почки единичная мелкая (до 20 мм в диаметре) без нарушения функции почек;
задержка одного яичка в паховом канале или у его наружного кольца;
варусная деформация шейки бедра с укорочением ноги до 2 см.
Кандидатам и военнослужащим, отбираемым для назначения на летные должности, в обязательном порядке проводится ЭхоКГ, ультразвуковое исследование органов мочеполовой системы.
При выявлении аномалий развития сердца и других изменений по результатам инструментальных методов обследований, кандидаты признаются негодными к поступлению в ВУЗ, а военнослужащие, отбираемые для назначения на летные должности – негодными к летной работе.
Граждане и военнослужащие с врожденными заболеваниями кожи и подкожной клетчатки освидетельствуются по пункту 60 Требований по графам.
Граждане и военнослужащие с врожденными пороками кисти или стопы освидетельствуются по пунктам 64 или 65 Требований по графам.
Сакрализация V поясничного или люмбализация I крестцового позвонка, незаращение дужек указанных позвонков, гипоспадия у коронарной борозды не являются основанием для применения настоящего пункта.
Глава 18. Последствия травм, отравлений и некоторые другие последствия воздействия внешних факторов
Пункт 79 Требований по графам. Посттравматические и послеоперационные повреждения (дефекты) костей черепа без признаков органического поражения ЦНС.
К данному пункту относятся:
дефекты костей свода черепа после ранений и травм, незамещенные или замещенные пластическим материалом;
дефекты и деформации челюстно-лицевой области после ранений и травм, незамещенные или замещенные трансплантатами;
анкилозы височно-нижнечелюстных суставов;
ложные суставы нижней челюсти;
контрактуры челюстно-лицевой области.
Пункт 80 Требований по графам. Переломы позвоночника, костей туловища, верхних и нижних конечностей и их последствия.
К данному пункту относятся:
переломы или вывихи тела одного и более позвонков независимо от степени функциональных нарушений и исхода лечения;
отдаленные последствия перелома тел 2-х и более позвонков с клиновидной деформацией II-III степени;
состояния после лечения по поводу перелома дужек, отростков позвонков при нарушении функций позвоночника и болевом синдроме;
состояние после переломов костей таза;
состояние после диафизарных и метафизарных переломов длинных трубчатых костей (после окончания лечения);
металлические конструкции после переломов костей;
последствия центрального вывиха головки бедренной кости с нарушением функции (в том числе анкилоз и деформирующий артроз);
состояние после вывиха суставов нижней конечности.
Восстановление на летную работу после окончания лечения неосложненного перелома мелких костей, поперечных и (или) остистых отростков позвонка проводится не ранее, чем через 3 месяца при отсутствии функциональных нарушений и болевого синдрома.
Восстановление на летную работу после окончания лечения (включая и отпуск по болезни) метафизарных переломов длинных трубчатых костей проводится не ранее, чем через 6 месяцев при отсутствии функциональных нарушений и болевого синдрома после стационарного обследования и освидетельствования.
Восстановление на летную работу после окончания лечения (включая и отпуск по болезни) диафизарных переломов длинных трубчатых костей, переломов позвоночника, костей таза без деформации тазового кольца, вывиха суставов нижней конечности проводится не ранее, чем через 12 месяцев при отсутствии функциональных нарушений и болевого синдрома после стационарного обследования и освидетельствования.
Сросшиеся изолированные переломы отдельных костей таза без деформации тазового кольца не являются основанием для применения настоящего пункта.
Пункт 81 Требований по графам. Травмы внутренних органов грудной, брюшной полости и таза, и их последствия.

Бағандар бойынша талаптардың 78-тармақтың 2) тармақшасына:
сол (оң) жақ қарынша қуысының геометриясын өзгертпейтін жүректің шағын аномалиясы немесе олардың тіркесі (қарыншалардың шамадан тыс трабекулярлығы, іштікхордалардың аномальды бекітілуі, хордалардың аномальды қалпы, папиллярлық бұлшықеттер аномалиясы және басқа да аномалиялар);
электрофизиологиялық зерттеулер кезінде байқалатын жүрек ырғағының тұрақты емес бұзылулары болмаған немесе болған кездегі жүрек өткізгіш жүйесінің даму аномалиясы;
клиникалық көрінісі жоқ омыртқаның бекітілмеген қисаюы;
функциялары бұзылмаған бүйректің, несепағардың және қуықтың туа біткен аномалиясы;
бүйрек функциясы бұзылмаған бүйректің бірлі-жарым ұсақ (диаметрі 20 мм дейін) солитарлық жылауығы;
бір аталық бездің шат арнасында немесе оның сыртқы сақинасында кідіруі;
аяқтың 2 см дейін қысқаруымен жамбас мойынының варустық деформациясы жатады.
Кандидаттар және ұшқыштар лауазымына тағайындау үшін іріктелетін әскери қызметшілерге, міндетті түрде ЭхоКГ, несеп-жыныс жүйесі ағзаларын ультрадыбыстық зерттеу жүргізіледі.
Инструментальдық тексеру әдістерінің нәтижелері бойынша жүрек дамуының аномалиясы және басқа да өзгерістер анықталған кезде кандидаттар ӘОО-ға оқуға түсуге жарамсыз, ал ұшқыштар лауазымына тағайындау үшін іріктелетін әскери қызметшілер – ұшу жұмысына жарамсыз деп танылады.
Туа біткен тері және тері асты шелмайының аурулары бар азаматтар мен әскери қызметшілер бағандар бойынша талаптардың 60-тармағы бойынша куәландырылады.
Қол басының немесе аяқ басының туа біткен кемістіктері бар азаматтар мен әскери қызметшілер бағандар бойынша талаптардың 64 немесе 65-тармақтары бойынша куәландырылады.
V бел омыртқасының сакрализациясы немесе I құйымшақ омыртқасының люмбализациясы, аталған омыртқалар иіндерінің бітіп кетпеуі, коронарлық жылғадағы гипоспадия осы тармақты қолдану үшін негіз болып табылмайды.
18-тарау. Жарақаттану, улану және сыртқы факторлар әсер етуінің кейбір басқа да салдары
Бағандар бойынша талаптардың 79-тармағы. ОНЖ-ның органикалық зақымдану белгілерінсіз жарақаттанудан кейінгі және операциядан кейінгі бассүйек зақымданулары (ақаулары).
Осы тармаққа:
жаралану мен жарақаттанудан кейін пластикалық материалмен ауыстырылмаған немесе ауыстырылған бассүйек күмбезі сүйектерінің ақаулары;
жаралану және жарақаттанудан кейін трансплантаттармен ауыстырылмаған немесе ауыстырылған жақ-бет аймағының ақаулары мен деформациялары;
самай-төменгі жақ буындарының анкилозы;
төменгі жақтың жалған буындары;
жақ-бет аймағының контрактурасы жатады.
Бағандар бойынша талаптардың 80-тармағы. Омыртқаның, дене сүйектерінің, аяқ-қолдардың сынулары және олардың салдары.
Осы тармаққа:
функционалдық бұзылу дәрежесіне және емдеу нәтижесіне қарамастан, бір және одан көп омыртқа денесінің сынулары немесе шығып кетуі;
ІІ-ІІІ дәрежелі сына тәрізді деформациясы бар 2 және одан көп омыртқа денесі сынуының кейінгі салдары;
омыртқа функциясы бұзылған және ауыру синдромы болған кезде омыртқа доғаларының, өсінділерінің сынуына байланысты емдеуден кейінгі жай-күйі;
жамбас сүйектерінің сынуынан кейінгі жай-күйі;
ұзын түтік тәрізді сүйектердің диафизарлық және метафизарлық сынуынан кейінгі жай-күйі (емдеу аяқталғаннан кейін);
сүйектер сынғаннан кейінгі металл конструкциялары;
функциясы бұзылған сан сүйегі ұршығының орталық шығуының салдары (оның ішінде анкилоз және деформациялаушы артроз);
аяқтың буындарының шығып кетуінен кейінгі жай-күйі жатады.
Ұсақ сүйектердің, омыртқаның көлденең және (немесе) қылқанды өсінділерінің асқынбаған сынуын емдеу аяқталғаннан кейін ұшу жұмысына қайта жіберу функционалдық бұзылулар мен ауырсыну синдромы болмаған кезде кемінде 3 ай өткен соң жүргізіледі.
Ұзын түтік тәрізді сүйектердің метафизарлық сынықтарын емдеу аяқталғаннан кейін (ауруы бойынша демалысты қоса алғанда) ұшу жұмысына қайта жіберу стационарлық тексеруден және куәландырудан кейін функционалдық бұзылулар мен ауырсыну синдромы болмаған кезде кемінде 6 ай өткен соң жүргізіледі.
Ұзын түтік тәрізді сүйектердің диафизарлық сынығын, омыртқа сынығын, жамбас сақинасы деформациясынсыз жамбас сүйегінің сынығын, аяқ буындарының шығып кетуін емдеу аяқталғаннан кейін (ауруы бойынша демалысты қоса алғанда) ұшу жұмысына қайта жіберу стационарлық тексеруден және куәландырудан кейін функционалдық бұзылулар мен ауырсыну синдромы болмаған кезде кемінде 12 ай өткен соң жүргізіледі.
Жамбас сақинасы деформациясынсыз жекелеген жамбас сүйектерінің біріккен оқшауланған сынықтары осы тармақты қолдануға негіз болып табылмайды.
Бағандар бойынша талаптардың 81-тармағы. Кеуде, іш қуысы мен жамбастың ішкі ағзаларының жарақаттары және олардың салдары.

К подпункту 1) пункта 81 Требований по графам относятся следующие состояния и последствия ранений или травмы:
бронхолегочного аппарата с дыхательной недостаточностью любой степени;
последствия политравмы органов (двух и более);
резекция пищевода, желудка, тонкой или толстой кишки;
отсутствие почки, селезенки, полового члена;
инородное тело в корне легкого, в сердце или вблизи крупных сосудов;
удаление доли легкого или легкого;
резекция части почки, печени, поджелудочной железы и других внутренних органов грудной, брюшной полости или таза.
К подпункту 2) пункта 81 Требований по графам относятся состояния (не ранее, чем через 12 месяцев после окончания лечения по поводу ранения или травмы):
после перенесенных атипичных резекций легких без дыхательной недостаточности;
после перенесенных торакотомий или лапаротомий в целях остановки кровотечения, ликвидации пневмо- или гемоторакса;
после ушивания ран кишечника, желудка, печени с исходом в выздоровление.
Восстановление на летную работу после окончания лечения по поводу ранения или травмы проводится не ранее, чем через 12 месяцев при отсутствии функциональных нарушений после стационарного обследования и освидетельствования.
Пункт 82 Требований по графам. Последствия травм кожи и подкожной клетчатки.
К подпункту 1) пункта 82 Требований по графам относятся:
изъязвляющиеся, гипертрофические, келлоидные рубцы, спаянные с подлежащими тканями, значительно или умеренно нарушающие функцию, затрудняющие ношение военной и (или) летной формы одежды, обуви и использование специального снаряжения;
рубцы, обезображивающие лицо, при неудовлетворительных результатах лечения или отказе от него.
К подпункту 2) пункта 82 Требований по графам относятся незначительно ограничивающие или не ограничивающие движения, но не затрудняющие ношение военной и (или) летной формы одежды, обуви и использование специального снаряжения, эластичные рубцы, не изъязвляющиеся при длительной ходьбе и других физических нагрузках.
Граждане и военнослужащие с последствиями ожогов или отморожений с повреждением глаз, кисти или стопы освидетельствуются по соответствующим пунктам Требований по графам.
Наличие эластичных рубцов, в том числе послеоперационных, не затрудняющие ношение военной и (или) летной формы одежды, обуви и использование специального снаряжения, неограничивающие движения суставов и не нарушающие функции близлежащих органов и систем не дает основания для применения пунктов Требований по графам.
Пункт 83 Требований по графам. Пункт предусматривает последствия отравлений лекарственными средствами, медикаментами и биологическими веществами, токсического действия компонентов ракетного топлива и других токсических веществ, острого или хронического воздействия электромагнитного поля, лазерного излучения, ионизирующего излучения, воздействия других внешних причин, аллергических реакций.
Медицинское освидетельствование проводится после окончания лечения в стационарных условиях.
Военнослужащие, перенесшие острую лучевую болезнь, освидетельствуются по подпункту 1) пункта 83 Требований по графам.
Военнослужащие, страдающие пищевой аллергией с клиническими проявлениями (подтвержденной стационарным обследованием) на основные продукты питания по нормам летного пайка, освидетельствуются по подпункту 1) пункта 83 Требований по графам. При других аллергических заболеваниях (крапивница, поллиноз, аллергические риниты, дерматиты и другие заболевания) освидетельствование проводится по пунктам Требований по графам в зависимости от состояния функций пораженного органа или системы.
После окончания лечения (включая и отпуск по болезни) острых отравлений, токсико-аллергических воздействий, острых аллергических заболеваний (анафилактический шок, сывороточная болезнь, синдром Лайела, Стивенса-Джонсона), воздействий других внешних причин годность определяется в зависимости от исхода заболеваний и функций пораженных органов или систем по пунктам Требований по графам.
Пункт 84 Требований по графам. Временные функциональные расстройства костно-мышечной системы и соединительной ткани после лечения болезней, ранений, травм, отравлений, воздействия внешних факторов.
Заключение о предоставлении военнослужащим, перенесших острые воспалительные заболевания суставов отпуска по болезни выносится, когда после завершения стационарного лечения сохраняются умеренные, преходящие болевые ощущения в суставах после физической нагрузки, при отсутствии клинических и лабораторных признаков воспаления и для восстановления способности исполнять обязанности воинской службы требуется срок месяц и более.
Заключение о предоставлении военнослужащим отпуска по болезни при временных ограничениях движений после операций на костях и суставах, пластики или тендолиза сухожилий (кроме пальцев кисти и стопы), при неокрепших костных мозолях после переломов костей выносится для восстановления способности исполнять обязанности воинской службы, требуется срок месяц и более.
При неосложненных закрытых переломах мелких костей, не требующих стационарного лечения, разрешается освидетельствовать амбулаторно, с вынесением заключения о предоставлении освобождения от всех работ и занятий сроком на 15 суток.
При неосложненных закрытых переломах трубчатых или других костей, требующих только иммобилизации гипсовой повязкой, после появления признаков костной мозоли, военнослужащие выписываются из медицинской организации на амбулаторное лечение до снятия гипсовой повязки, с вынесением заключения о предоставлении отпуска по болезни или полного (или частичного) освобождения. Курсанты для продолжения лечения переводятся в лазарет ВУЗа.
Основанием для вынесения заключения о предоставлении отпуска по болезни при последствиях травм челюстей и мягких тканей лица является замедленная консолидация переломов, наличие плотных рубцов или переломы, потребовавшие сложных методов хирургического или ортопедического лечения, а также переломы, сопровождающиеся травматическим остеомиелитом.

Бағандар бойынша талаптардың 81-тармақтың 1) тармақшасына жаралану немесе жарақаттанудың мынадай жай-күйі мен салдары жатады:
кез келген дәрежедегі тыныс алу жеткіліксіздігі бар бронх-өкпе аппараты;
ағза политравмасының салдары (екі және одан көп);
өңеш, асқазан, аш немесе тоқ ішек резекциясы;
бүйректің, көкбауырдың, жыныс мүшесінің болмауы;
өкпенің түбіндегі, жүректегі немесе ірі тамырлардың жанындағы бөгде дене;
өкпенің бір бөлігін немесе өкпені алып тастау;
бүйрек, бауыр, ұйқы безі және кеуде, іш қуысы немесе жамбастың басқа да ішкі ағзаларының резекциясы жатады.
Бағандар бойынша талаптардың 81-тармақтың 2) тармақшасына мынадай жай-күйлер (жаралану немесе жарақаттануға байланысты емдеу аяқталғаннан кейін кемінде 12 ай өткен соң) жатады:
тыныс алу жеткіліксіздігінсіз өкпенің атипиялық резекциясына шалдыққаннан кейінгі;
қан кетуді тоқтату, пневмо немесе гемотораксты жою мақсатында торакотомияға немесе лапаротомияға шалдыққаннан кейінгі;
сауығумен аяқталатын ішек, асқазан, бауыр жараларын тіккеннен кейінгі.
Жаралану немесе тануға байланысты емдеу аяқталғаннан кейін ұшу жұмысына қайта жіберу стационарлық тексеруден және куәландырудан кейін функционалдық бұзылулар болмаған кезде кемінде 12 ай өткен соң жүргізіледі.
Бағандар бойынша талаптардың 82-тармағы. Тері және тері асты шелмайы жарақатының салдары.
Бағандар бойынша талаптардың 82-тармақтың 1) тармақшасына:
астындағы тіндермен бітісіп кеткен, функциясын айтарлықтай немесе орташа бұзатын, әскери және (немесе) ұшқыш киім нысанын, аяқ киім киюді және арнайы керек-жарақты пайдалануды қиындататын ойылған, гипертрофиялық, келлоидтық тыртықтар;
емдеу нәтижелері қанағаттанарлықсыз болған немесе одан бас тартқан кезде бетті ұсқынсыз ететін тыртықтар жатады.
Бағандар бойынша талаптардың 82-тармақтың 2) тармақшасына қозғалысты елеусіз шектейтін немесе шектемейтін, бірақ әскери және (немесе) ұшқыш киім нысанын, аяқ киімді киюді және арнайы керек-жарақты пайдалануды қиындатпайтын, ұзақ жүру және басқа да дене жүктемелері кезінде жара пайда болмайтын иілімді тыртықтар жатады.
Көздің, қол басының немесе аяқ басының зақымдануымен күйік немесе үсік салдары бар азаматтар мен әскери қызметшілер бағандар бойынша Талаптардың тиісті тармақтары бойынша куәландырылады.
Иілімді, операциядан кейінгі, оның ішінде әскери және (немесе) ұшқыш киім нысанын, аяқ киімді киюді және арнайы керек-жарақты пайдалануды қиындатпайтын, буындардың қозғалысын шектемейтін және жақын орналасқан ағзалар мен жүйелердің функциясын бұзбайтын тыртықтардың болуы бағандар бойынша Талаптардың тармақтарын қолдану үшін негіз бермейді.
Бағандар бойынша талаптардың 83-тармағы. Тармақта дәрілік заттармен, дәрі-дәрмектермен және биологиялық заттармен уланудың, зымыран отыны компоненттерімен және басқа да уытты заттардың уытты әсерінің, электромагниттік өрістің, лазерлік сәулеленудің, иондаушы сәулеленудің жіті немесе созылмалы әсер етуінің, басқа да сыртқы себептердің әсер етуінің, аллергиялық реакциялардың салдары көзделеді.
Медициналық куәландыру стационарлық жағдайда емдеу аяқталғаннан кейін жүргізіледі.
Жіті сәуле ауруына шалдыққан әскери қызметшілер бағандар бойынша талаптардың 83-тармақтың 1) тармақшасы бойынша куәландырылады.
Ұшу үлесі нормалары бойынша негізгі азық-түлік өнімдеріне клиникалық белгілері бар (стационарлық тексерумен расталған) тағамдық аллергиясы бар әскери қызметшілер бағандар бойынша талаптардың 83-тармақтың 1) тармақшасы бойынша куәландырылады. Басқа аллергиялық аурулар кезінде (есекжем, поллиноз, аллергиялық ринит, дерматит және басқа аурулар) куәландыру зақымданған ағза немесе жүйе функцияларының жай-күйіне байланысты бағандар бойынша Талаптардың тармақтары бойынша жүргізіледі.
Жіті улануларды, уытты-аллергиялық әсер етуді, жіті аллергиялық ауруларды (анафилактикалық шок, сарысу ауруы, Лайел, Стивенс-Джонсон синдромы), басқа да сыртқы себептердің әсерін емдеу аяқталғаннан кейін (ауруы бойынша демалысты қоса алғанда) жарамдылық аурулардың аяқталуына және зақымданған ағзалардың немесе жүйелердің функцияларына байланысты бағандар бойынша Талаптардың тармақтары бойынша айқындалады.
Бағандар бойынша талаптардың 84-тармағы. Аурудан, жараланудан, жарақаттанудан, уланудан, сыртқы себептердің әсер етуін емдеуден кейінгі сүйек-бұлшықет жүйесінің және дәнекер тінінің уақытша функционалдық бұзылулары.
Буындардың жіті қабыну ауруларына шалдыққан әскери қызметшілерге науқастануы бойынша демалыс беру туралы қорытынды стационарлық емдеу аяқталғаннан кейін дене жүктемесінен кейін буындардағы орташа, өтпелі ауырсыну сезімдері сақталғанда, қабынудың клиникалық және зертханалық белгілері болмаған кезде шығарылады және әскери қызмет міндеттерін орындау қабілетін қалпына келтіру үшін бір ай немесе одан да көп мерзім қажет.
Сүйектер мен буындарға операциялардан, сіңірлер пластикасынан немесе тендолизінен (қол саусақтары мен табан бақайларынан басқа) кейін қозғалыс уақытша шектелуі кезінде әскери қызметшілерге науқастануы бойынша демалыс беру туралы қорытынды сүйек сынығынан кейін сүйек мүйізденуі қатпаған кезде әскери қызмет міндеттерін орындау қабілетін қалпына келтіру үшін шығарылады, бір ай және одан астам мерзім қажет етіледі.
Стационарлық емдеуді қажет етпейтін ұсақ сүйектердің асқынбаған жабық сынығы кезінде барлық жұмыстар мен сабақтардан 15 тәулік мерзімге босату туралы қорытынды шығара отырып, амбулаториялық куәландыруға рұқсат етіледі.
Тек гипс таңғышпен иммобилизациялауды талап ететін түтік тәрізді немесе басқа сүйектердің асқынбаған жабық сынығы кезінде сүйек мүйізгегінің белгілері пайда болғаннан кейін әскери қызметшілер медициналық ұйымнан гипс таңғышын шешкенге дейін амбулаториялық емделуге шығарылады, науқастануы бойынша демалыс беру немесе толық (немесе ішінара) босату туралы қорытынды шығарылады. Емдеуді жалғастыру үшін курсанттар ӘОО лазаретіне ауыстырылады.
Жақсүйек және бет жұмсақ тіндері жарақаттарының салдары кезіндегі науқастануы бойынша демалыс беру туралы қорытынды шығару үшін сынықтардың баяу бітіп кетуі, хирургиялық немесе ортопедиялық емдеудің күрделі әдістерін қажет ететін тығыз тыртықтардың немесе сынықтардың бар олуы, сондай-ақ жарақаттық остеомиелитпен бірге болатын сынықтар негіз болып табылады.

Глава 19. Прочие болезни
Пункт 85 Требований по графам. Несоответствие физического развития, непропорциональное телосложение.
Пункт предусматривает соотношение массы тела его длине и длине конечности (относительность среднестатистических показателей, принятых за норму).
Негодными к поступлению в ВУЗ и летному обучению признаются граждане и военнослужащие:
с индексом массы тела ниже 18,5 кг/м2;
с ростом менее 165 см и более 186 см;
с длиной ног менее 80 см;
с длиной рук менее 76 см;

19-тарау. Басқа да аурулар
Бағандар бойынша талаптардың 85-тармағы. Дене бітімі дамуының сәйкес келмеуі, пропорционалды емес дене бітімі.
Тармақ дене салмағының оның ұзындығы мен аяқ-қол ұзындығының арақатынасын (нормаға қабылданған орташа статистикалық көрсеткіштердің салыстырмалығын) көздейді.
ӘОО-ға түсуге және ұшуға оқытып-үйретуге жарамсыз деп танылған азаматтар мен әскери қызметшілер:
дене салмағының индексі 18,5 кг/м2-ден аз;
бойы 165 см-ден төмен және 186 см-ден артық;
аяқтың ұзындығы 80 см-ден аз;
қол ұзындығы 76 см-ден аз;