О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 июня 2020 года № 78 "Об утверждении Правил выбора зарубежных организаций, управляющих пенсионными активами единого накопительного пенсионного фонда, включая требования к ним, при поручении им совершать действия, необходимые для управления пенсионными активами единого накопительного пенсионного фонда"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № 144. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 декабря 2020 года № 21916
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и в целях совершенствования нормативных правовых актов Республики Казахстан Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 июня 2020 года № 78 "Об утверждении Правил выбора зарубежных организаций, управляющих пенсионными активами единого накопительного пенсионного фонда, включая требования к ним, при поручении им совершать действия, необходимые для управления пенсионными активами единого накопительного пенсионного фонда" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20909, опубликовано 30 июня 2020 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения:
в Правилах выбора зарубежных организаций, управляющих пенсионными активами единого накопительного пенсионного фонда, включая требования к ним, при поручении им совершать действия, необходимые для управления пенсионными активами единого накопительного пенсионного фонда, утвержденных указанным постановлением:
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Уполномоченное подразделение проводит дополнительную оценку предложений потенциальных внешних управляющих из короткого списка согласно Оценочным критериям для осуществления сравнительного анализа предложений потенциальных внешних управляющих из короткого списка в рамках инвестиционного и операционного дью-дилидженса в соответствии с приложением 3 к Правилам.";
приложение 2 изложить в редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Департаменту монетарных операций в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;

"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін басқаратын шетелдік ұйымдарға қойылатын талаптарды қоса алғанда, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін басқару үшін қажетті іс-қимылдар жасау өздеріне тапсырылған кезде, оларды таңдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2020 жылғы 15 маусымдағы № 78 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № 144 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 25 желтоқсанда № 21916 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін басқаратын шетелдік ұйымдарға қойылатын талаптарды қоса алғанда, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін басқару үшін қажетті іс-қимылдар жасау өздеріне тапсырылған кезде, оларды таңдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2020 жылғы 15 маусымдағы № 78 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20909 болып тіркелген, 2020 жылғы 30 маусымда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін басқаратын шетелдік ұйымдарға қойылатын талаптарды қоса алғанда, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін басқару үшін қажетті іс-қимылдар жасау өздеріне тапсырылған кезде, оларды таңдау қағидаларында:
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Уәкілетті бөлімше Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес инвестициялық және операциялық дью-дилидженс шеңберінде қысқа тізімдегі Әлеуетті сыртқы басқарушылардың ұсыныстарын салыстырмалы талдауды жүзеге асыру үшін бағалау өлшемшарттарына сәйкес қысқа тізімдегі әлеуетті сыртқы басқарушылардың ұсыныстарына қосымша бағалау жүргізеді.";
2-қосымша осы қаулыға қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Монетарлық операциялар департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;

3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктом 2) настоящего пункта и пунктом 3 настоящего постановления.
3. Департаменту информации и коммуникаций – пресс-службе Национального Банка обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Национального Банка
Республики Казахстан
Е. Досаев
Утверждено
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 21 декабря 2020 года № 144
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 21 декабря 2020 года № 144
Приложение 2
к Правилам выбора зарубежных
организаций, управляющих
пенсионными активами единого
накопительного пенсионного
фонда, включая требования к
ним, при поручении им
совершать действия,
необходимые для управления
пенсионными активами единого
накопительного пенсионного фонда
Оценочные критерии для осуществления сравнительного анализа предложений потенциальных внешних управляющих
Оценочные критерии
Балл, присваиваемый критериям (значимость показателя определена в процентах)
Глобальный мандат
Специализированный мандат
Региональный мандат
1.
Исторические результаты управления портфелем (при осуществлении сравнительного анализа предложений потенциальных внешних управляющих, специализирующихся на региональных мандатах и участвующих в выборе управляющего по глобальному мандату, показатели нормируются в зависимости от охвата соответствующего мандата)
35 баллов
35 баллов
35 баллов
годовая геометрическая сверхдоходность за последние 3 (три) – 5 (пять) лет (в случае если показатель сверхдоходности за период менее 5 (пять) лет положительный, показатель нормируется относительно периода в 5 (пять) лет)
40 процентов
40 процентов
40 процентов
средний арифметический показатель информационного коэффициента за последние 3 (три) – 5 (пять) лет (в случае если показатель информационного коэффициента за период менее 5 (пять) лет положительный, показатель нормируется относительно периода в 5 (пять) лет)
60 процентов
60 процентов
60 процентов
2.
Организация и Активы
15 баллов
15 баллов
15 баллов
участие сотрудников в структуре капитала организации (employee owned)
25 процентов
25 процентов
25 процентов

3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2) тармақшасында және 3-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Ақпарат және коммуникациялар департаменті – Ұлттық Банктің баспасөз қызметі осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
Е. Досаев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2020 жылғы 21 желтоқсандағы
№ 144 қаулысымен
бекітілді
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2020 жылғы "__" _______
№ ___ қаулысына
қосымша
Бірыңғай жинақтаушы
зейнетақы қорының зейнетақы
активтерін басқаратын шетелдік
ұйымдарға қойылатын
талаптарды қоса алғанда,
бірыңғай жинақтаушы
зейнетақы қорының зейнетақы
активтерін басқару үшін қажетті
іс-қимылдар жасау өздеріне
тапсырылған кезде, оларды
таңдау қағидаларына
2-қосымша
Әлеуетті сыртқы басқарушылардың ұсыныстарын салыстырмалы талдауды жүзеге асыру үшін бағалау өлшемшарттары
Бағалау өлшемшарттары
Өлшемшарттарға берілетін балл (көрсеткіштің мәні пайызбен анықталды)
Жаһандық мандат
Арнайы мандат
Өңірлік мандат
1.
Портфельді басқарудың тарихи нәтижелері (өңірлік мандатпен маманданған және жаһандық мандат бойынша басқарушыны таңдауға қатысатын әлеуетті сыртқы басқарушылардың ұсыныстарын салыстырмалы талдауды жүзеге асыру кезінде көрсеткіштер тиісті мандатпен қамтуға байланысты нормаланады)
35 балл
35 балл
35 балл
соңғы 3 (үш) – 5 (бес) жылдағы жылдық геометриялық үстеме кірістілік (егер кезеңдегі үстеме кірістілік көрсеткіші 5 (бес) жылдан аз оң болған жағдайда, көрсеткіш 5 (бес) жылдағы кезеңге қатысты нормаланады)
40 пайыз
40 пайыз
40 пайыз
ақпараттық коэффициенттің соңғы 3 (үш) – 5 (бес) жылдағы орташа арифметикалық көрсеткіші (егер кезеңдегі ақпараттық коэффициенттің көрсеткіші 5 (бес) жылдан кем оң болған жағдайда, көрсеткіш 5 (бес) жылдағы кезеңге қатысты нормаланады)
60 пайыз
60 пайыз
60 пайыз
2.
Ұйым және Активтер
15 балл
15 балл
15 балл
қызметкерлердің ұйым капиталының құрылымына қатысуы (employee owned)
25 пайыз
25 пайыз
25 пайыз

среднегодовое изменение (в процентах) активов под управлением (оттоки и притоки за последние 3 (три) – 5 (пять) лет или с начала управления)
25 процентов
25 процентов
25 процентов
процент объема активов по данному рассматриваемому мандату к общим активам под управлением (при осуществлении сравнительного анализа предложений потенциальных внешних управляющих, специализирующихся на региональных мандатах и участвующих в выборе управляющего по глобальному мандату, используется объем активов по региональным мандатам. Данное значение нормируется в зависимости от охвата соответствующего мандата)
25 процентов
25 процентов
25 процентов
доля объема активов институциональных инвесторов к общим активам под управлением
25 процентов
25 процентов
25 процентов
3.
Команда
15 баллов
15 баллов
15 баллов
средний опыт работы портфельных менеджеров и аналитиков, ответственных за управление активами по соответствующему мандату
50 процентов
50 процентов
50 процентов
передвижение персонала среди сотрудников инвестиционного блока (портфельные менеджеры, аналитики, трейдеры) в целом по компании (учитывается наименьшее значение)
50 процентов
50 процентов
50 процентов
4.
Наличие вида страхования интересов клиентов от действий или бездействий внешнего управляющего
5 баллов
5 баллов
5 баллов
5.
Уровень комиссионного вознаграждения за управление
18 баллов
20 баллов
20 баллов
уровень базового комиссионного вознаграждения (учитывается наименьшее значение)
75 процентов
75 процентов
75 процентов
принятие принципа выплаты комиссионного вознаграждения по результатам внешнего управления в случае достижения положительной сверхдоходности, превышающей аналогичные показатели за прошлые периоды со дня начала управления внешним управляющим (net new high basis since inception)
10 процентов
10 процентов
10 процентов
принятие условия по минимальному порогу сверхдоходности, с которого начинается расчет комиссионного вознаграждения по результатам внешнего управления, не ниже базового комиссионного вознаграждения
10 процентов
10 процентов
10 процентов
принятие установления условия оплаты комиссионного вознаграждения по результатам внешнего управления в течение нескольких лет по частям
5 процентов
5 процентов
5 процентов
6.
Обучение работников Национального Банка
5 баллов
10 баллов
10 баллов
краткосрочное обучение продолжительностью в 1 (одну) – 2 (две) недели
50 процентов
50 процентов
50 процентов
предоставление возможности прохождения стажировки и (или) секондмента продолжительностью от 1 (одного) месяца
50 процентов
50 процентов
50 процентов
7.
Предоставление
письма-обязательства о создании юридического лица на территории Международного финансового центра "Астана" или аккредитации в качестве участника Международного финансового центра "Астана" согласно действующему праву Международного финансового центра "Астана" с целью осуществления соответствующей финансовой деятельности, либо предоставление письма-подтверждения об осуществлении финансовой деятельности потенциальным внешним управляющим в качестве участника Международного финансового центра "Астана"
7 баллов
0 баллов
0 баллов
Примечание:

басқарудағы активтердің орташа жылдық өзгеруі (пайызбен) (соңғы 3 (үш) – 5 (бес) жыл аралығындағы немесе басқарудың басынан бастап әкетілулер мен әкелінулер)
25 пайыз
25 пайыз
25 пайыз
басқарудағы жалпы активтерге қатысты осы қаралатын мандат бойынша активтер көлемінің пайызы (өңірлік мандатпен маманданған және жаһандық мандат бойынша басқарушыны таңдауға қатысатын әлеуетті сыртқы басқарушылардың ұсыныстарын салыстырмалы талдауды жүзеге асыру кезінде өңірлік мандаттар бойынша активтердің көлемі пайдаланылады. Бұл мән тиісті мандаттың қамтылуына байланысты нормаланады)
25 пайыз
25 пайыз
25 пайыз
басқарудағы жалпы активтерге институционалдық инвесторлардың активтері көлемінің үлесі
25 пайыз
25 пайыз
25 пайыз
3.
Команда
15 балл
15 балл
15 балл
тиісті мандат бойынша активтерді басқаруға жауапты портфельдік менеджерлер мен талдаушылардың орташа жұмыс тәжірибесі
50 пайыз
50 пайыз
50 пайыз
жалпы компания бойынша инвестициялық блок қызметкерлерінің (портфельдік менеджерлер, талдаушылар, трейдерлер) арасында қызметкерлердің қозғалысы (ең аз мәні ескеріледі)
50 пайыз
50 пайыз
50 пайыз
4.
Сыртқы басқарушының іс-әрекетінен немесе әрекетсіздігінен клиенттердің мүдделерін сақтандыру түрінің болуы
5 балл
5 балл
5 балл
5.
Басқарғаны үшін комиссиялық сыйақы деңгейі
18 балл
20 балл
20 балл
базалық комиссиялық сыйақының деңгейі (ең аз мәні ескеріледі)
75 пайыз
75 пайыз
75 пайыз
сыртқы басқарушының басқаруды бастаған күнінен бастап (net new high basis since inception) өткен кезеңдердегі ұқсас көрсеткіштерден асатын оң үстеме кірістілікке қол жеткізілген жағдайда сыртқы басқару нәтижелері бойынша комиссиялық сыйақы төлеу қағидатын қабылдау
10 пайыз
10 пайыз
10 пайыз
сыртқы басқару нәтижелері бойынша комиссиялық сыйақыны есептеу басталатын үстеме кірістіліктің ең төменгі шегі бойынша базалық комиссиялық сыйақыдан төмен емес талапты қабылдау
10 пайыз
10 пайыз
10 пайыз
бірнеше жыл ішінде сыртқы басқару нәтижелері бойынша комиссиялық сыйақыны бөліп төлеу талаптарын белгілеуді қабылдау
5 пайыз
5 пайыз
5 пайыз
6.
Ұлттық Банкінің қызметкерлерін оқыту
5 балл
10 балл
10 балл
ұзақтығы 1 (бір) – 2 (екі) апта қысқа мерзімді оқыту
50 пайыз
50 пайыз
50 пайыз
ұзақтығы 1 (бір) айдан бастап тағылымдамадан және (немесе) секондменттен өту мүмкіндігін ұсыну
50 пайыз
50 пайыз
50 пайыз
7.
Тиісті қаржылық қызметті жүзеге асыру мақсатында "Астана" халықаралық қаржы орталығының қолданыстағы құқығына сәйкес "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында заңды тұлға құру немесе "Астана" халықаралық қаржы орталығының қатысушысы ретінде аккредиттеу туралы міндеттеме-хатты ұсыну не "Астана" халықаралық қаржы орталығының қатысушысы ретінде әлеуетті сыртқы басқарушының қаржылық қызметті жүзеге асыруы туралы растау-хатты ұсыну
7 балл
0 балл
0 балл
Ескертпе:

1. Оценкой предложения потенциального внешнего управляющего служит сумма баллов по всем оценочным критериям в соответствии с их значимостью.
2. Для расчета баллов каждый показатель подлежит нормированию относительно наилучшего показателя в рассматриваемом критерии по всем потенциальным внешним управляющим.
При этом нормированный показатель потенциального внешнего управляющего – это отношение показателя внешнего управляющего к максимальному значению показателя по рассматриваемому критерию.

1. Әлеуетті сыртқы басқарушының ұсынысын бағалау олардың маңыздылығына сәйкес барлық бағалау өлшемшарттары бойынша балдардың сомасы болып табылады.
2. Балдарды есептеу үшін әрбір көрсеткіш барлық әлеуетті сыртқы басқарушылар бойынша қарастырылатын өлшемшарттардағы ең жақсы көрсеткішке қатысты нормалануға тиіс.
Бұл ретте әлеуетті сыртқы басқарушының нормаланған көрсеткіші – бұл сыртқы басқарушы көрсеткішінің қаралатын өлшемшарт бойынша көрсеткіштің ең жоғары мәніне қатынасы.

3. Если внешний управляющий управляет активами по объявленному мандату в рамках другого мандата, то осуществляется оценка исторических результатов управления данными активами в рамках другого мандата.
4. При оценке обучения работников Национального Банка используется следующая система показателей:
Показатель (условия обучения работников)
Балл, присваиваемый показателю
Внешний управляющий оплачивает перелет, проживание, питание
1
Внешний управляющий оплачивает проживание, питание
0,5
Внешний управляющий оплачивает проживание
0,2

3. Егер сыртқы басқарушы басқа мандат шеңберінде жарияланған мандат бойынша активтерді басқарса, онда басқа мандат шеңберінде осы активтерді басқарудың тарихи нәтижелерін бағалау жүзеге асырылады.
4. Ұлттық Банкінің қызметкерлерін оқытуды бағалау кезінде көрсеткіштердің мынадай жүйесі пайдаланылады:
Көрсеткіш (қызметкерлерді оқыту талаптары)
Көрсеткішке берілетін балл
Сыртқы басқарушы ұшу, тұру, тамақтану ақысын төлейді
1
Сыртқы басқарушы тұру, тамақтану ақысын төлейді
0,5
Сыртқы басқарушы тамақтану ақысын төлейді
0,2