О внесении изменения в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 16 августа 2017 года № 460 "Об утверждении Правил выдачи военнослужащим центрального аппарата Министерства обороны Республики Казахстан служебного удостоверения и его описания"
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 29 декабря 2020 года № 755. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 декабря 2020 года № 21984
В соответствии с подпунктом 26-7) пункта 2 статьи 22 Закона Республики Казахстан "Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 16 августа 2017 года № 460 "Об утверждении Правил выдачи военнослужащим центрального аппарата Министерства обороны Республики Казахстан служебного удостоверения и его описания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15769, опубликован 9 октября 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующее изменение:
Правила выдачи военнослужащим центрального аппарата Министерства обороны Республики Казахстан служебного удостоверения и его описание изложить в редакции, согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту кадров Министерства обороны Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на руководителя аппарата Министерства обороны Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
Н. Ермекбаев
Приложение
к приказу Министра обороны
Республики Казахстан
от 29 декабря 2020 года № 755
Утверждены
приказом Министра обороны
Республики Казахстан
16 августа 2017 года № 460
Правила выдачи военнослужащим центрального аппарата Министерства обороны Республики Казахстан служебного удостоверения и его описание

"Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі орталық аппаратының әскери қызметшілеріне қызметтік куәлік беру қағидаларын және оның сипаттамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 16 тамыздағы № 460 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2020 жылғы 29 желтоқсандағы № 755 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 желтоқсанда № 21984 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 22-бабы 2-тармағының 26-7) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі орталық аппаратының әскери қызметшілеріне қызметтік куәлік беру қағидаларын және оның сипаттамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 16 тамыздағы № 460 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15769 болып тіркелген, 2017 жылғы 9 қазанда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі орталық аппаратының әскери қызметшілеріне қызметтік куәлік беру қағидалары және оның сипаттамасы осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Кадрлар департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі аппаратының басшысына жүктелсін.
4. Осы бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
Н. Ермекбаев
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2020 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 755 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2017 жылғы 16 тамыздағы
№ 460 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі орталық аппаратының әскери қызметшілеріне қызметтік куәлік беру қағидалары және оның сипаттамасы

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдачи военнослужащим центрального аппарата Министерства обороны Республики Казахстан служебного удостоверения и его описания (далее – Правила) определяют порядок выдачи и описание служебного удостоверения военнослужащим центрального аппарата Министерства обороны Республики Казахстан (далее – Министерство обороны).
2. Служебное удостоверение является документом строгой отчетности, имеет бланк установленного образца со встроенным электронным чипом, содержащим электронную цифровую подпись (далее – ЭЦП), пропуск в Министерство обороны с системой контроля учета доступа (далее – СКУД) и серийный номер.
Глава 2. Порядок выдачи служебного удостоверения
3. Служебное удостоверение выдается военнослужащим, проходящим воинскую службу в центральном аппарате Министерства обороны.
4. Выдача и учет служебных удостоверений ведется кадровым органом Министерства обороны (далее – кадровый орган) по согласованию с подразделением защиты государственных секретов (далее – ПЗГС) и органом военной полиции, ответственным за осуществление доступа в центральный аппарат Министерства обороны Республики Казахстан. Все служебные удостоверения фиксируются в соответствующей электронной базе.
5. Для оформления служебного удостоверения военнослужащие представляют в кадровый орган согласованную с ПЗГС заявку на получение удостоверения с приложением цветных фотографий (анфас) размером 30х40 миллиметров (далее – мм) в повседневном кителе без головного убора.
6. Выдача служебного удостоверения производится при назначении военнослужащего на должность в центральный аппарат Министерства обороны, на основании приказа о назначении на должность. Передача служебного удостоверения другим лицам не допускается.
7. При перемещении по службе, присвоении очередного воинского звания, изменении фамилии, имени, отчества (при его наличии), увольнении с воинской службы и по истечению срока действия ранее выданное служебное удостоверение в течение 3 (трех) рабочих дней подлежит возврату в кадровый орган для его списания и уничтожения.
8. При переводе военнослужащего из Министерства обороны в другие органы управления (воинские части) или увольнении с воинской службы, служебное удостоверение изымается. Перед изъятием служебного удостоверения ПЗГС с электронного чипа удаляются персональные данные и ЭЦП военнослужащего, а органом военной полиции блокируется СКУД на пропуск в Министерство обороны.
9. В случае утраты или порчи служебного удостоверения, должностное лицо незамедлительно докладывает об этом факте руководителю структурного подразделения, а по прибытию к месту службы оформляет соответствующий рапорт в письменной форме по отзыву ЭЦП и утере (порчи) служебного удостоверения.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі орталық аппаратының әскери қызметшілеріне қызметтік куәлік беру қағидалары және оның сипаттамасы (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі (бұдан әрі – Қорғаныс министрлігі) орталық аппаратының әскери қызметшілеріне қызметтік куәлікті беру тәртібін және оның сипаттамасын айқындайды.
2. Қызметтік куәлік қатаң есептілік құжаты болып табылады, онда электрондық цифрлық қолтаңба (ЭЦҚ), рұқсат етуді есепке алуды бақылау жүйесімен (бұдан әрі – РЕБЖ) Қорғаныс министрлігіне кіруге рұқсаттама бар электрондық чип орнатылған белгіленген үлгідегі бланк және сериялық нөмір болады.
2-тарау. Қызметтік куәлікті беру тәртібі
3. Қызметтік куәлік Қорғаныс министрлігінің орталық аппаратында әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілерге беріледі.
4. Қызметтік куәліктерді беру және есепке алу мемлекеттік құпияларды қорғау бөлімшесімен (бұдан әрі – МҚҚБ) және Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің орталық аппаратына кіруге рұқсатты жүзеге асыруға жауапты әскери полиция органымен келісу бойынша Қорғаныс министрлігінің кадр органы (бұдан әрі – кадр органы) жүргізеді. Барлық қызметтік куәліктер тиісті электрондық дерекқорда белгіленеді.
5. Қызметтік куәлікті ресімдеу үшін әскери қызметшілер кадр органына МҚҚБ-мен келісілген куәлікті алуға өтінімді бас киімсіз күнделікті кительде көлемі 30х40 миллиметр (бұдан әрі – мм) түрлі-түсті фотосуретті (тура қарағанда) қоса берумен ұсынады.
6. Қызметтік куәлікті беру әскери қызметші Қорғаныс министрлігінің орталық аппаратына лауазымға тағайындалған кезде лауазымға тағайындалу туралы бұйрық негізінде жүргізіледі. Қызметтік куәлікті басқа адамдарға беруге рұқсат етілмейді.
7. Қызмет бабында ауысқан, кезекті әскери атақ берілген, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде) өзгерген, әскери қызметтен шығарылған кезде және жарамдылық мерзімі аяқталуы бойынша бұрын берілген қызметтік куәлік оны есептен шығару және жою үшін 3 (үш) жұмыс күні ішінде кадр органына тапсырылады.
8. Әскери қызметшіні Қорғаныс министрлігінен басқа басқару органдарына (әскери бөлімдерге) ауыстырған немесе әскери қызметтен шығарған кезде қызметтік куәлік алынады. Қызметтік куәлікті алудан бұрын МҚҚБ электрондық чиптен әскери қызметшінің дербес деректері мен ЭЦҚ-сін жояды, ал әскери полиция органы Қорғаныс министрлігіне кіруге рұқсаттаманың РЕБЖ-ін бұғаттайды.
9. Қызметтік куәлікті жоғалтқан немесе бүлдірген жағдайда лауазымды адам осы факті туралы құрылымдық бөлімшенің басшысына дереу баяндайды, ал қызмет орнына келгеннен кейін ЭЦҚ-ны қайтарып алу және қызметтік куәлікті жоғалтқаны (бүлдіргені) жөнінде жазбаша нысанда тиісті баянатты ресімдейді.

10. По каждому факту утраты, порчи, передачи служебного удостоверения другим лицам, использования его в личных неслужебных целях руководителем соответствующего подразделения центрального аппарата проводится служебное расследование, с решением вопроса о дисциплинарной ответственности виновного лица в соответствии с Дисциплинарным уставом Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, утвержденным Указом Президента Республики Казахстан от 5 июля 2007 года № 364. Результаты расследования в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня его окончания, сообщаются в кадровый орган.
Глава 3. Описание служебного удостоверения
11. Служебное удостоверение представляет собой пластиковую карточку размером 85,6×53,9 мм с радиусом закругления 3,1 мм (ISO-7810) в которой размещается СКУД на пропуск в Министерство обороны и электронная цифровая подпись.
12. Образец служебного удостоверения военнослужащих центрального аппарата Министерства обороны установлен согласно приложению к настоящим Правилам.
На лицевой стороне в верхней части слева расположена надпись "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ҚОРҒАНЫС МИНИСТРЛІГІ" и справа "МИНИСТЕРСТВО ОБОРОНЫ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН" пропечатанная черным цветом и под ними надпись "КУӘЛІК" и "УДОСТОВЕРЕНИЕ" пропечатанные красным цветом.
Ниже по центру надписи располагается номер удостоверения.
В левой части размещается фото. Справа от фото указываются фамилия, имя и отчество (при его наличии), личный номер (при его наличии), индивидуальный идентификационный номер (ИИН).
На обороте указываются дата рождения, место рождения, национальность, срок действия удостоверения.
Приложение к Правилам выдачи
военнослужащим центрального
аппарата Министерства обороны
Республики Казахстан
служебного удостоверения и его описание
Образец служебного удостоверения военнослужащих центрального аппарата Министерства обороны Республики Казахстан

10. Қызметтік куәлікті жоғалтудың, бүлдірудің, басқа адамдарға берудің, оны қызметтен тыс мақсатта пайдаланудың әрбір фактісі бойынша орталық аппараттың тиісті бөлімшесінің басшысы кінәлі адамды тәртіптік жауаптылыққа тарту туралы мәселені шешумен Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 5 шілдедегі № 364 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының тәртіптік жарғысына сәйкес қызметтік тергеп-тексеру жүргізеді. Тергеп-тексеру нәтижелері ол аяқталған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде кадр органына хабарланады.
3-тарау. Қызметтік куәліктің сипаттамасы
11. Қызметтік куәлік Қорғаныс министрлігіне кіруге рұқсаттамаға РЕБЖ және электрондық цифрлық қолтаңба орналастырылған дөңгелектенген радиусы 3,1 мм (ISO-7810) болатын көлемі 85,6×53,9 мм пластикалық карта түрінде болып келеді.
12. Қорғаныс министрлігі орталық аппаратының әскери қызметшілері қызметтік куәлігінің үлгісі осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес белгіленген.
Бет жағында жоғарғы бөлігінің сол жағында қара түспен басылып жазылған "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ҚОРҒАНЫС МИНИСТРЛІГІ" және оң жағында "МИНИСТЕРСТВО ОБОРОНЫ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН" деген жазу және оның астында қызыл түспен басылып жазылған "КУӘЛІК" және "УДОСТОВЕРЕНИЕ" деген жазу орналасқан.
Жазудың ортасынан төмен куәліктің нөмірі орналасқан.
Сол жақ бөлігінде фото орналастырылады. Фотоның оң жағында тегі, аты және әкесінің аты (бар болған кезде), жеке нөмірі (бар болған кезде), жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) көрсетіледі.
Сыртқы жағында туған күні, айы, жылы, туған жері, ұлты, куәліктің жарамдылық мерзімі көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігі орталық
аппаратының әскери
қызметшілеріне қызметтік
куәлік беру қағидаларына және
оның сипаттамасына қосымша
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің орталық аппараты әскери қызметшілері қызметтік куәлігінің үлгісі