О внесении изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 198 "Об утверждении Правил сертификации и выдачи сертификата летной годности гражданского воздушного судна Республики Казахстан"
Приказ и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 697. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22013
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 198 "Об утверждении Правил сертификации и выдачи сертификата летной годности гражданского воздушного судна Республики Казахстан" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов за № 12073, опубликован 8 октября 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения и дополнения:
в Правилах сертификации и выдачи сертификата летной годности гражданского воздушного судна Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. В настоящих Правилах используются следующие термины и определения:
1) уполномоченная организация в сфере гражданской авиации (далее – уполномоченная организация) – акционерное общество со стопроцентным участием государства в уставном капитале, осуществляющее деятельность, направленную на обеспечение устойчивого развития отрасли гражданской авиации Республики Казахстан, безопасности полетов и авиационной безопасности;
2) разрешение на использование радиопередающей аппаратуры, установленной на гражданских воздушных судах – документ, выданный уполномоченной организацией, установленной на гражданских воздушных судах нормам летной годности;
3) эксплуатационная документация воздушных судов – документация, регламентирующая летную и техническую эксплуатацию воздушных судов, включая его техническое обслуживание и ремонт, а также содержащая условия эксплуатации и эксплуатационные ограничения;
4) формуляр воздушного судна, двигателей и основных агрегатов – основные документы для учета наработки (календарный ресурс, часовой ресурс, ресурс по посадкам) авиационной техники и ее технического состояния;
5) сертификат летной годности гражданского воздушного судна – документ, выданный уполномоченной организацией (либо уполномоченным органом в сфере гражданской авиации), удостоверяющий соответствие гражданского воздушного судна нормам летной годности;
6) заявка – обращение заявителя в уполномоченную организацию для получения сертификата летной годности, экспортного сертификата, сертификата по шуму, разрешения на специальный полет (специальный сертификат летной годности), разрешения на использование радиопередающей аппаратуры и Решения о признании сертификата;

"Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемесін сертификаттау және ұшуға жарамдылық сертификатын беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 198 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 697 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22013 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемесін сертификаттау және ұшуға жарамдылық сертификатын беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 198 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде № 12073 болып тіркелген, 2015 жылғы 8 қазанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемесін сертификаттау және ұшуға жарамдылық сертификатын беру қағидаларында:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Осы Қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым (бұдан әрі – уәкілетті ұйым) – жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын, Қазақстан Республикасының азаматтық авиация саласын орнықты дамытуды, ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге бағытталған қызметті жүзеге асыратын акционерлік қоғам;
2) әуе кемелерінде орнатылған радиотарату аппаратурасын пайдалануға берілетін рұқсат –ұшу жарамдылығы нормаларына азаматтық әуе кемелерінде орнатылған уәкілетті ұйым берген құжат;
3) әуе кемелерінің пайдалану құжаттамасы – техникалық қызмет көрсетілуі мен жөнделуін қоса алғанда, әуе кемелерінің ұшу және техникалық пайдаланылуын регламенттейтін, сондай-ақ пайдалану шарттары мен пайдаланушылық шектеулерді қамтитын құжаттама;
4) әуе кемесінің, қозғалтқыштардың және негізгі агрегаттарының формуляры – авиациялық техниканың атқарымын (күнтізбелік ресурсы, сағаттық ресурсы, қонулар бойынша ресурсы) және оның техникалық жай-күйін есепке алуға арналған негізгі құжаттар;
5) әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификаты – уәкілетті ұйым (немесе азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган) берген, азаматтық әуе кемесінің ұшу жарамдылығының нормаларына сәйкестігін куәландыратын құжат;
6) өтініш – өтініш берушінің уәкілетті ұйымға ұшуға жарамдылық сертификатын, экспорттық сертификатты, шуыл бойынша сертификатты, арнайы ұшуға берілетін рұқсатты (ұшуға жарамдылығының арнайы сертификаты), радиотарату аппаратурасын пайдалануға берілетін рұқсатты және сертификатты тану туралы шешімді алу үшін өтініш беруі;

7) заявитель – физическое или юридическое лицо, обратившееся в уполномоченную организацию для получения сертификата летной годности, экспортного сертификата, сертификата по шуму, разрешения на специальный полет (специальный сертификат летной годности), разрешения на радиопередающую аппаратуру и Решения о признании сертификата;
8) летная годность – техническое состояние воздушного судна, соответствующее летно-техническим характеристикам, которые обеспечивают его безопасность и летное качество;
9) директива по летной годности – информация, направленная на поддержание летной годности воздушного судна, включая двигатели и воздушные винты, обеспечение безопасной эксплуатации воздушного судна, а также требования в отношении модификации, замены комплектующих или в проведении проверки воздушного судна и (или) внесении поправок в его эксплуатационные ограничения и в руководство по эксплуатации;
10) нормы летной годности – требования к конструкции, параметрам и летным качествам воздушных судов и их компонентов, направленных на обеспечение безопасности полетов;
11) экспортный сертификат летной годности – документ, выданный уполномоченной организацией (либо уполномоченным органом в сфере гражданской авиации), предназначенный для экспорта воздушного судна, исключенного из Государственного реестра гражданских воздушных судов Республики Казахстан;
12) решение о признании действительным сертификата летной годности (далее – Решение) – документ установленного образца, выданный уполномоченной организацией (либо уполномоченным органом в сфере гражданской авиации), в сфере гражданской авиации, подтверждающий соответствие гражданского воздушного судна требованиям и стандартам ИКАО и нормам летной годности, установленным Республикой Казахстан;
13) сертификат типа – документ, подтверждающий соответствие нормам летной годности конструкции типа гражданского воздушного судна;
14) сертификат по шуму – документ, выданный уполномоченной организацией (либо уполномоченным органом в сфере гражданской авиации), удостоверяющий соответствие гражданского воздушного судна по шуму на местности;
15) RNAV (Area navigation) – зональная навигация;
16) Cat. III (CATEGORY) – условия ограниченной видимости;
17) MNPS (minimum navigation performance specification) – минимальные требования к характеристикам навигационного оборудования.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Для получения сертификата летной годности гражданского воздушного судна заявитель направляет в уполномоченную организацию через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz (далее – портал) заявку, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам и пакет документов по перечню, предусмотренному в стандарте государственной услуги "Выдача сертификата летной годности гражданского воздушного судна" (далее – Стандарт по выдаче сертификата летной годности) согласно приложению 1-1 к настоящим Правилам.
Акт проверки технического состояния и определения годности воздушного судна к полетам (далее – акт проверки) представляемый с пакетом документов составляется по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, формы, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в Стандарте по выдаче сертификата летной годности.
При обращении на портал, заявителю в "личный кабинет" направляется статус о принятии запроса для оказания государственной услуги с указанием даты получения результата оказания государственной услуги.
В случае обращения заявителя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, регистрация заявки по оказанию государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, о государственной регистрации гражданского воздушного судна, сертификата эксплуатанта, свидетельства на право выполнения авиационных работ, свидетельства на право выполнения полетов, подтверждения оплаты в бюджет сбора за сертификацию летной годности гражданского воздушного судна уполномоченная организация получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Истребование от заявителя документов, которые могут быть получены из информационных систем, не допускается.";

7) өтініш беруші – ұшуға жарамдылығы сертификатын, ұшуға жарамдылығының экспорттық сертификатын, шуыл бойынша сертификатын, арнайы ұшуға арналған рұқсатты (ұшу жарамдылығының арнайы сертификатын), радиохабар тарататын аппаратураға рұқсат пен сертификатты тану туралы шешімді алу үшін уәкілетті ұйымға жүгінген жеке немесе заңды тұлға;
8) ұшуға жарамдылығы – әуе кемесінің қауіпсіздігі мен ұшу сапасын қамтамасыз ететін ұшу-техникалық сипаттамаларға сәйкес келетін оның техникалық жай-күйі;
9) ұшуға жарамдылығы директивасы – жай-күйі қауіпсіз емес болып табылатын немесе осындай жай-күй сол үлгідегі конструкцияның басқа да бұйымдарында орын алуы мүмкін, не дамуы мүмкін және қабылдануы тиіс түзету іс-қимылдарын, не осындай бұйымдарды одан әрі пайдалануға рұқсат етілетін шарттарды немесе шектеулерді ұйғаратын, авиациялық бұйымды айқындайтын құжат;
10) ұшу жарамдылығының нормалары – ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған әуе кемелері мен олардың құрауыштарының құрастырмаларына, параметрлеріне және ұшу сапасына қойылатын талаптар;
11) ұшуға жарамдылығының экспорттық сертификаты – Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясы әуе кемелерінің мемлекеттік тізілімінен шығарылған, экспортқа арналған әуе кемесіне азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым (немесе азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган) берген құжат;
12) ұшу жарамдылығы сертификатының күшін тану туралы шешім (бұдан әрі – Шешім) – азаматтық әуе кемесінің ИКАО стандарттары мен талаптарына және Қазақстан Республикасы белгілеген ұшу жарамдылығы нормаларына сәйкестігін растайтын азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым (немесе азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган) берген белгіленген үлгідегі құжат;
13) үлгі сертификаты – азаматтық әуе кемесі типі конструкциясының ұшу жарамдылығы нормаларына сәйкестігін растайтын құжат;
14) шуыл бойынша сертификат – уәкілетті ұйым (немесе азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган) берген, азаматтық әуе кемесінің жергілікті өңірдегі шуылы бойынша сәйкестігін куәландыратын құжат;
15) RNAV (Area navіgatіon) – аймақтық навигация;
16) Cat. ІІІ (CATEGORY) – шектеулі көріну жағдайы;
17) MNPS (mіnіmum navіgatіon performance specіfіcatіon) – навигациялық жабдық ерекшеліктеріне қойылатын ең төменгі талаптар.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын алу үшін өтініш беруші уәкілетті ұйымға www.egov.kz, www.elicense.kz "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім және осы Қағидаларға 1-1-қосымшаға сәйкес "Әуе кемесінің ұшу жарамдылығы сертификатын беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында (бұдан әрі - Ұшу жарамдылығы сертификатын беру стандарты) көзделген тізбе бойынша құжаттар топтамасын жолдайды.
Құжаттар топтамасымен ұсынылатын әуе кемесінің техникалық жай-күйін тексеру актісі және әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын анықтау (бұдан әрі – тексеру актісі) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады.
Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі Ұшу жарамдылығы сертификатын беру стандартында баяндалған.
Портал арқылы өтініш берген кезде өтінім берушінің "жеке кабинетіне" мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету нәтижесін алу күні көрсетіле отырып, мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе жіберіледі.
Өтінім беруші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жүгінген жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету жөніндегі өтінімді тіркеу келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы, азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы, пайдаланушы сертификаты, авиациялық жұмыстарды орындау құқығына куәлік, ұшуды орындау құқығына куәлік туралы мәліметтер, азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын сертификаттау үшін бюджетке алым төленгенін растауды уәкілетті ұйым "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады".
Өтініш берушіден ақпараттық жүйелерден алынуы мүмкін құжаттарды талап етуге жол берілмейді.";

дополнить пунктом 7-1 следующего содержания:
"7-1. Уплаченные суммы сбора за сертификационное обследование летной годности гражданских воздушных судов признаются излишне уплаченными при условии подтверждения уполномоченной организацией факта несовершения действий, для осуществления которых требуется уплата таких платежей.
Несовершением действий уполномоченной организации является неосуществление сертификационного обследования летной годности воздушного судна в сроки, определенные настоящим Правилами.";
пункты 8-1, 9, 9-1 и 9-2 изложить в следующей редакции:
"8-1. Срок рассмотрения документов и выдача сертификата летной годности составляет 20 (двадцать) рабочих дней.
В случае необходимости проведения дополнительного изучения или проверки либо несоответствия заявителя сертификационным требованиям, не препятствующее осуществлению деятельности при условии его устранения, срок рассмотрения продлевается до 20 (двадцати) рабочих дней о чем, до истечения срока, указанного в части первой настоящего пункта, через портал в "личный кабинет" заявителя направляется уведомление заявителю в течение 3 (трех) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения.
9. В случаях представления заявителем на портал неполного пакета документов по перечню, предусмотренному в Стандарте по выдаче сертификата летной годности, и (или) документов с истекшим сроком действия уполномоченная организация отказывает в приеме заявки.
В случае представления заявителем полного пакета документов, предусмотренных в Стандарте по выдаче сертификата летной годности, уполномоченная организация проверяет соответствие заявителя и представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги нормам летной годности гражданских воздушных судов Республики Казахстан, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 367 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12038) (далее - нормы летной годности гражданских воздушных судов Республики Казахстан), Закона и авиационным стандартам ИКАО и осуществляет сертификационное обследование летной годности воздушного судна в течение 10 (десяти) рабочих дней.
9-1. В срок не менее чем за 2 (два) рабочих дня до начала проведения сертификационного обследования, через портал в "личный кабинет" заявителя направляется уведомление подписанный электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица уполномоченной организации в произвольной форме, содержащее информацию о дате начала, возможных изменениях и дополнениях к процедуре сертификации.

мынадай мазмұндағы 7-1-тармақпен толықтырылсын:
"7-1. Азаматтық әуе кемелерінің ұшуға жарамдылығын сертификаттық зерттеп-қарау үшін төленген алым сомалары уәкілетті ұйым жүзеге асыру үшін осындай төлемдерді төлеу талап етілетін әрекеттерді жасамау фактісін растаған жағдайда артық төленген деп танылады.
Осы Қағидаларда айқындалған мерзімде әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын сертификаттық тексеруді жүзеге асырмау уәкілетті ұйымның іс-қимыл жасамауы болып табылады.";
8-1, 9, 9-1 және 9-2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"8-1. Құжаттарды қарау мерзімі және ұшу жарамдылығы сертификатын беру 20 (жиырма) жұмыс күнін құрайды.
Қосымша зерделеу немесе тексеру жүргізу қажет болған не оны жойған жағдайда қызметті жүзеге асыруға кедергі келтірмейтін өтініш беруші сертификаттық талаптарға сәйкес келмеген жағдайда, қарау мерзімі 20 (жиырма) жұмыс күніне дейін ұзартылады, бұл туралы осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзім өткенге дейін қарау мерзімі ұзартылған кезден бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде портал арқылы өтініш берушінің "жеке кабинетіне" хабарлама жіберіледі.
9. Өтінім беруші порталға Ұшу жарамдылығы сертификатын беру стандартында көзделген тізбе бойынша құжаттардың толық емес топтамасын және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған жағдайда уәкілетті ұйым өтінімді қабылдаудан бас тартады.
Өтініш беруші Ұшу жарамдылығы сертификатын беру стандартында көзделген құжаттардың толық пакетін ұсынған жағдайда, уәкілетті ұйым өтініш берушінің және ұсынылған материалдардың, мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті деректер мен мәліметтердің Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 367 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12038 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасы азаматтық әуе кемелерінің ұшу жарамдылығы нормаларына (бұдан әрі – Қазақстан Республикасы азаматтық әуе кемелерінің ұшу жарамдылығы нормалары), Заңның және ИКАО авиациялық стандарттарына сәйкестігін тексереді және 10 (он) жұмыс күні ішінде әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын сертификаттық тексеруді жүзеге асырады.
9-1. Сертификаттық тексеру жүргізу басталғанға дейін кемінде 2 (екі) жұмыс күні бұрын портал арқылы өтініш берушінің "жеке кабинетіне" уәкілетті ұйымның уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) қол қойылған, сертификаттау рәсіміне басталу күні, ықтимал өзгерістер мен толықтырулар қамтитын еркін нысандағы хабарлама жіберіледі.

9-2. По результатам проведенных работ по проверке эксплуатационной документации и осмотра воздушного судна с использованием инструктивного материала (в соответствии с программой сертификационного обследования), уполномоченная организация в течение 2 (двух) рабочих дней составляет акт оценки о годности к эксплуатации гражданского воздушного судна (далее – акт оценки) согласно приложению 2-1 к настоящим Правилам, являющийся неотъемлемой частью программы сертификационного обследования.
На основании положительного акта оценки, уполномоченной организацией оформляется Сертификат летной годности согласно приложению 3 к настоящим Правилам либо на основании отрицательного акта оценки оформляется мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по основаниям указанным в Стандарте по выдаче сертификата летной годности.
Результат государственной услуги направляется в "личный кабинет" заявителя на портале в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица уполномоченной организации.";
дополнить приложением 1-1 согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 2-2 исключить;
приложение 3-2 изложить в редакции, согласно приложению 2 к настоящему приказу;
приложение 9-1 изложить в редакции, согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Комитету гражданской авиации Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательном порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
А. Ержанов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Исполняющий обязанности
Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 30 декабря 2020 года № 697
Приложение 1-1
к Правилам сертификации
и выдачи сертификата
летной годности
гражданского воздушного судна
Республики Казахстан
Стандарт государственной услуги
"Выдача сертификата летной годности гражданского воздушного судна"
1
Наименование услугодателя
Акционерное общество "Авиационная администрация Казахстана"
2
Способы предоставления государственной услуги
портал
3
Срок оказания государственной услуги
20 (двадцать) рабочих дней.
В случае необходимости проведения дополнительного изучения или проверки либо несоответствия услугополучателя сертификационным требованиям, не препятствующее осуществлению деятельности при условии его устранения, срок рассмотрения продлевается до 20 (двадцати) рабочих дней.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги
Выдача сертификата летной годности гражданского воздушного судна, продление сертификата летной годности гражданского воздушного судна либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
6
Размер платы, взимаемой с заявителя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан

9-2. Нұсқаулық материалды пайдалана отырып (сертификаттық тексеру бағдарламасына сәйкес) пайдалану құжаттамасын тексеру және әуе кемесін тексеру бойынша жүргізілген жұмыстардың нәтижелері бойынша уәкілетті ұйым 2 (екі) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 2-1-қосымшаға сәйкес сертификаттық тексеру бағдарламасының ажырамас бөлігі болып табылатын азаматтық әуе кемесінің пайдалануға жарамдылығы туралы бағалау актісін (бұдан әрі – бағалау актісі) жасайды.
Оң бағалау актісінің негізінде уәкілетті ұйым осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес ұшу жарамдылығы сертификатын не Ұшу жарамдылығы сертификатын беру стандартында көрсетілген негіз бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты ресімдейді.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесі уәкілетті ұйымның уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылған электрондық құжат нысанында порталдағы өтініш берушінің "жеке кабинетіне" жіберіледі.";
осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес 1-1-қосымшамен толықтырылсын;
2-2-қосымша алынып тасталсын;
3-2-қосымша осы бұйрыққа 2 қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
9-1-қосымша осы бұйрыққа 3 қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Азаматтық авиация комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық даму
Министрінің міндетін атқарушы
А. Ержанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
Министрінің міндетін атқарушы
2020 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 697 Бұйрыққа
1-қосымша
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемесін
сертификаттау және ұшуға
жарамдылық сертификатын
беру қағидаларына
1-1-қосымша
Нысан
"Азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын беру" мемлекеттік қызметінің стандарты
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамы
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
портал
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
20 (жиырма) жұмыс күні.
Қосымша зерделеу немесе тексеру жүргізу не көрсетілетін қызметті алушы оны жойған жағдайда қызметті жүзеге асыруға кедергі келтірмейтін сертификаттау талаптарына сәйкес келмеген жағдайда, қарау мерзімі 20 (жиырма) жұмыс күніне дейін ұзартылады.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электронды (толық автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызметтер көрсету нәтижесі
Азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын беру, азаматтық әуе кемесінің ұшу жарамдылығы сертификатын ұзарту немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны; электронды.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде өтініш берушіден алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет жеке және заңды тұлғаларға ақылы негізде көрсетіледі.

Государственная услуга оказывается на платной основе физическим и юридическим лицам. Оплата сбора осуществляется в порядке и размерах, определяемых Кодексом Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
Ставка сбора за сертификацию летной годности гражданского воздушного судна, в зависимости от категорий и веса (максимальная сертифицированная взлетная масса) составляет:
1) для летной годности самолета:
свыше 136 000 килограмм – 450 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
свыше 75 000 килограмм до 136 000 килограмм включительно – 437 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
свыше 30 000 килограмм до 75 000 килограмм включительно с 2 двигателями – 328 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
свыше 30 000 килограмм до 75 000 килограмм включительно с 3 двигателями – 364 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
свыше 30 000 килограмм до 75 000 килограмм включительно с 4 двигателями – 401 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
свыше 10 000 килограмм до 30 000 килограмм включительно с 2 двигателями – 291 месячный расчетный показатель, действующий на дату оплаты сбора;
свыше 10 000 килограмм до 30 000 килограмм включительно с 3 двигателями – 328 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
свыше 10 000 килограмм до 30 000 килограмм включительно с 4 двигателями – 364 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
свыше 5 700 килограмм до 10 000 килограмм включительно – 54 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
2) для летной годности вертолета:
свыше 10 000 килограмм – 145 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
свыше 5 000 килограмм до 10 000 килограмм включительно с 1 двигателем – 91 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
свыше 5 000 килограмм до 10 000 килограмм включительно с 2 двигателями – 127 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
свыше 3 180 килограмм до 5 000 килограмм включительно с 1 двигателем – 54 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
свыше 3 180 килограмм до 5 000 килограмм включительно с 2 двигателями – 72 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора.
Оплата сбора осуществляется в наличной и безналичной форме через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, а также в безналичной форме через платежный шлюз "электронного правительства".
7
График работы

Алым төлемі "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі) айқындалатын тәртіппен және мөлшерде жүзеге асырылады.
Азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын сертификаттау үшін алым мөлшерлемелері санаты және салмағына (ең жоғары сертификатталған ұшу массасы) байланысты мыналарды құрайды:
1) ұшақтың ұшу жарамдылығы үшін:
136 000 килограмнан астам – алым төленетін күні қолданыстағы 450 айлық есептік көрсеткіш;
75 000 килограмнан астам 136 000 килограмды қоса алғанға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 437 айлық есептік көрсеткіш;
2 қозғалтқышы бар 30 000 килограмнан астам 75 000 килограмды қоса алғанға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 328 айлық есептік көрсеткіш;
3 қозғалтқышы бар 30 000 килограмнан астам 75 000 килограмды қоса алғанға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 364 айлық есептік көрсеткіш;
4 қозғалтқышы бар 30 000 килограмнан астам 75 000 килограмды қоса алғанға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 401 айлық есептік көрсеткіш;
2 қозғалтқышы бар 10 000 килограмнан астам 30 000 килограмды қоса алғанға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 291 айлық есептік көрсеткіш;
3 қозғалтқышымен 10 000 килограмнан астам, қоса алғанда 30 000 килограмға дейін – алым төленген күнгі қолданыстағы 328 айлық есептік көрсеткіш;
4 қозғалтқышы бар 10 000 килограмнан астам 30 000 килограмды қоса алғанға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 364 айлық есептік көрсеткіш;
5 700 килограмнан астам 10 000 килограмды қоса алғанға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 54 айлық есептік көрсеткіш;
2) тікұшақтың ұшуға жарамдылығы үшін:
10 000 килограмнан астам – алым төленетін күні қолданыстағы 145 айлық есептік көрсеткіш;
1 қозғалтқышы бар 5 000 килограмнан астам 10 000 килограмды қоса алғанға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 91 айлық есептік көрсеткіш;
2 қозғалтқышы бар 5 000 килограмнан астам 10 000 килограмды қоса алғанға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 127 айлық есептік көрсеткіш;
1 қозғалтқышы бар 3 180 килограмнан астам 5 000 килограмды қоса алғанға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 54 айлық есептік көрсеткіш;
2 қозғалтқышы бар 3 180 килограмнан астам 5 000 килограмды қоса алғанға дейін – алым төленетін күні қолданыстағы 72 айлық есептік көрсеткіш;
Алымды төлеу қолма-қол және қолма-қол емес нысанда екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы, сондай-ақ "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы жүзеге асырылады.
7
Жұмыс істеу кестесі

1) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявки и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);
2) услугодатель – с понедельника по пятницу включительно, с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
на портале:
1) для первичного получения сертификата летной годности гражданского воздушного судна:
заявка;
электронная копия акта проверки технического состояния и определения годности воздушного судна к полетам, со сроком не превышающим 22 рабочих дня до дня регистрации заявки у услугодателя;
электронная копия договора аренды и приемо-сдаточного акта, если воздушное судно арендуется;
электронная копия сертификата типа или эквивалентного ему документа, удостоверяющего его соответствие нормам летной годности, иностранным государством, международной организацией гражданской авиации, осуществляющей сертификацию воздушных судов, и признанный услугодателем;
сведение, подтверждающее оплату сбора за сертификацию летной годности воздушного судна;
электронная копия утвержденной программы (регламент) технического обслуживания;
электронная копия документа по переоборудованию воздушного судна (при переоборудовании);
электронная копия сертификата завода изготовителя, подтверждающий соответствие нового воздушного судна сертификату типа;
электронная копия документа о дополнительном объеме работ по переходу программы (регламента) технического обслуживания предыдущего эксплуатанта к новой программе (регламента) технического обслуживания, утвержденной уполномоченной организацией;
электронная копия данных по взвешиванию воздушного судна в существующей компоновке, с указанием центровочных и загрузочных данных;
электронная копия утвержденного перечня минимального оборудования, который составлен эксплуатантом при наличии основного перечня минимального оборудования составленный организацией ответственной за типовую конструкцию;
электронная копия руководства по летной эксплуатации;
электронная копии статусов директив летной годности, бюллетеней организации разработчика, агрегатов с ограниченными ресурсами, выполненных модификаций со сроком не превышающим 22 рабочих дня до дня регистрации заявки у услугодателя;
электронная копия доклада о результатах полетных испытаний;
электронная копии материалов анализа нагрузок в системе электроснабжения с учетом всех бортовых потребителей;
электронная копии документов, подтверждающих допуск воздушного судна по RNAV, MNPS и Cat. III.;

1) портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (өтініш беруші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтінімді қабылдау және Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);
2) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00- ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00- ден 18.30-ға дейін.
8
Мемлекеттік қызметтер көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
Порталда:
1) азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын алғашқы алу үшін:
өтінім;
көрсетілетін қызметті берушіде өтінімді тіркеген күнге дейін 22 жұмыс күнінен аспайтын мерзімге әуе кемесінің техникалық жай-күйін тексеру және ұшуға жарамдылығын айқындау актісінің электронды көшірмесі;
егер әуе кемесі жалға алынған болса, жалдау туралы шарттың және қабылдау-тапсыру актісінің электронды көшірмесі;
үлгі сертификатының немесе оған балама құжаттың шет мемлекеттің, әуе кемелерін сертификаттауды жүзеге асыратын халықаралық азаматтық авиация ұйымының ұшу жарамдылығы нормаларына сәйкестігін куәландыратын және қызмет беруші деп танылған электронды көшірмесі;
әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын сертификаттау үшін алым төленгенін растайтын мәлімет;
бекітілген техникалық қызмет көрсету бағдарламасының (регламент) электронды көшірмесі;
әуе кемесін қайта жабдықтау жөніндегі құжаттың электронды көшірмесі (қайта жабдықтау кезінде);
жаңа әуе кемесінің үлгі сертификатына сәйкестігін растайтын дайындаушы зауыт сертификатының электронды көшірмесі;
Уәкілетті ұйым бекіткен алдыңғы пайдаланушыға техникалық қызмет көрсету бағдарламасының (регламентінің) жаңа техникалық қызмет көрсету бағдарламасына (регламентіне) көшуі бойынша қосымша жұмыс көлемі туралы құжаттың электронды көшірмесі;
орталықтандыру және тиеу деректерін көрсете отырып, қолданыстағы құрастыруда әуе кемесін өлшеу жөніндегі деректердің электронды көшірмесі;
үлгі конструкцияға жауапты ұйым жасаған ең аз жабдықтың негізгі тізбесі болған кезде пайдаланушы жасаған ең аз жабдықтың бекітілген тізбесінің электронды көшірмесі;
ұшуды пайдалану жөніндегі нұсқаулықтың электронды көшірмесі;
өтінім уәкілетті ұйымда тіркелген күнге дейін 22 жұмыс күнінен аспайтын мерзімде ұшу жарамдылығы директивалары, әзірлеуші ұйымның бюллетеньдері, ресурстары шектеулі агрегаттар, орындалған модификациялар мәртебелерінің электронды көшірмесі;
ұшу сынақтарының нәтижелері туралы баяндаманың электронды көшірмесі;
барлық борттық тұтынушыларды ескере отырып, электрмен жабдықтау жүйесіндегі жүктемелерді талдау материалдарының электронды көшірмесі;
RNAV, MNPS және Cat. III бойынша әуе кемесінің рұқсатын растайтын құжаттардың электронды көшірмесі.

2) для получения сертификата летной годности гражданского воздушного судна, ранее имевшего сертификат летной годности:
заявка;
электронная копия акта проверки технического состояния и определения годности воздушного судна к полетам;
копия договора об аренде и приемо-сдаточного акта, если воздушное судно арендуется;
сведение, подтверждающее оплату сбора за сертификацию летной годности воздушного судна;
электронная копия статусов директив летной годности, бюллетеней организации разработчика, агрегатов с ограниченными ресурсами, выполненных модификаций;
3) для получения сертификата летной годности гражданского воздушного судна, не имеющего утвержденной типовой конструкции:
заявка;
электронная копия акта проверки технического состояния и определения годности воздушного судна к полетам;
электронная копия договора аренды и приемо-сдаточного акта, если воздушное судно арендуется;
электронная копии акта оценки о годности к эксплуатации гражданских воздушных судов, выданный некоммерческой организацией, согласно приложению 3 к Правилам сертификации в сфере легкой и сверхлегкой авиации утвержденный Приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 19 июля 2017 года № 483 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 15663);
сведение, подтверждающее оплату сбора за сертификацию летной годности воздушного судна;
электронная копия сертификата экземпляра воздушного судна с указанием применимых модификаций;
электронная копия утвержденной программы (регламент) технического обслуживания (при первоначальной выдаче);
электронная копия утвержденного перечня минимального оборудования, который составлен эксплуатантом при наличии основного перечня минимального оборудования в Руководстве по летной эксплуатации (при первоначальной выдаче);
4) для продления сертификата летной годности гражданского воздушного судна:
заявка;
электронная копия акта проверки технического состояния и определения годности воздушного судна к полетам;
электронная копия договора аренды и приемо-сдаточного акта, если воздушное судно арендуется;
электронная копия статусов директив летной годности, бюллетеней организации разработчика, агрегатов с ограниченными ресурсами, выполненных модификаций.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;

2) бұрын ұшу жарамдылығы сертификаты болған азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын алу үшін:
өтінім;
әуе кемесінің техникалық жай-күйін тексеру және ұшуға жарамдылығын айқындау актісінің электронды көшірмесі;
егер әуе кемесі жалға алынған болса, жалдау туралы шарттың және қабылдау-тапсыру актісінің электронды көшірмесі;
әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын сертификаттау үшін алым төленгенін растайтын мәлімет;
ұшу жарамдылығы директивалары мәртебесінің, әзірлеуші ұйым бюллетендерінің, ресурстары шектеулі агрегаттардың, орындалған модификациялардың электронды көшірмесі;
3) бекітілген үлгі конструкциясы жоқ азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын алу үшін:
өтінім;
техникалық жай-күйін тексеру және ұшуға жарамдылығын айқындау актісінің электронды көшірмесі;
егер әуе кемесі жалға алынған болса, жалдау туралы шарттардың және қабылдау-тапсыру актісінің электронды көшірмесі;
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 19 шілдедегі № 483 бұйрығымен бекітілген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15663 болып тіркелген) Жеңіл және аса жеңіл авиация саласындағы сертификаттау қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес коммерциялық емес ұйым берген азаматтық әуе кемелерінің пайдалануға жарамдалығы туралы бағалау актісінің электронды көшірмесі;
әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын сертификаттау үшін алым төленгенін растайтын мәлімет;
әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын сертификаттау үшін алым төленгенін растайтын құжаттың электронды көшірмесі;
модификацияның қолданылуы көрсетілген дана сертификатының электронды көшірмесі;
бекітілген техникалық қызмет көрсету бағдарламасының (регламент) электронды көшірмесі (бастапқы беру кезінде);
ұшуды пайдалану жөніндегі нұсқауда (бастапқы беру кезінде) ең аз жабдықтың негізгі тізбесі болған кезде пайдаланушы жасаған ең аз жабдықтың бекітілген тізбесінің электронды көшірмесі.
4) азаматтық әуе кемесінің ұшу жарамдылығы сертификатын ұзарту үшін:
өтінім;
әуе кемесінің техникалық жай-күйін тексеру және ұшуға жарамдылығын айқындау актісінің электронды көшірмесі;
егер әуе кемесі жалға алынған болса, жалға алу туралы шарттардың және қабылдау тапсыру актісінің электронды көшірмесі;
ұшу жарамдылығы директивалары мәртебесінің, әзірлеуші ұйым бюллетендерінің, ресурстары шектеулі агрегаттардың, орындалған модификациялардың электронды көшірмесі.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында бекітілген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартуға негіздемелер
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;

2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям настоящих Правил, нормам летной годности гражданских воздушных судов Республики Казахстан, Закона или авиационным стандартам ИКАО;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе:
Министерства – www.miid.gov.kz, раздел "Государственные услуги", раздел "Комитет гражданской авиации".
Услугополучатель получает государственную услугу в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП;
информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Телефон Единого контакт центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 2 к приказу
Исполняющий обязанности
Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 30 декабря 2020 года № 697
Приложение 3-2
к Правилам сертификации
и выдачи сертификата
летной годности
гражданского воздушного судна
Республики Казахстан
Стандарт государственной услуги
"Выдача сертификата воздушного судна по шуму"
1
Наименование услугодателя
Акционерное общество "Авиационная администрация Казахстана"
2
Способы предоставления государственной услуги
Через портал
3
Срок оказания государственной услуги
5 (пять) рабочих дней
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная)/оказываемая по принципу "одного заявления"
5
Результат оказания государственной услуги
Выдача сертификата воздушного судна по шуму либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги. Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно.
7
График работы
1) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);

2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің осы Қағидалардың талаптарына, Қазақстан Республикасы Азаматтық әуе кемелерінің ұшуға жарамдылығы нормаларына, Заңның немесе ИКАО авиациялық стандарттарына сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) болған жағдайда.
10
Мемлекеттік қызметтерді көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, оның ішінде электронды нысанда көрсетілетін басқа да талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары интернет-ресурстарда орналастырылған:
Министрлігі www.miid.gov.kz "Азаматтық авиация комитеті" бөлімінің "Мемлекеттік қызметтер" бөлімі";
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті ЭЦҚ болған жағдайда портал арқылы электрондық нысанда алады.
мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға болады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі Бірыңғай байланыс орталығының телефоны: 1414, 8 800 080 7777.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
Министрінің міндетін атқарушы
2020 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 697 Бұйрыққа
2-қосымша
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемесін
сертификаттау және ұшуға
жарамдылық сертификатын беру
қағидаларына
3-2-қосымша
Нысан
"Шуыл бойынша әуе кемесінің сертификатын беру" мемлекеттік қызметінің стандарты
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамы
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері (қолжетімдік арналары)
портал
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
портал арқылы жүгінген кезде – 5 (бес) жұмыс күні
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электронды(толық автоматтандырылған)/ "бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетілген
5
Мемлекеттік қызметтер көрсету нәтижесі
Әуе кемесіне шуыл бойынша сертификат беру немесе Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде өтініш берушіден алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі
7
Жұмыс істеу кестесі
1) порталда – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);

2) услугодатель – с понедельника по пятницу включительно, с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
Заявка
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям настоящих Правил, нормам летной годности гражданских воздушных судов Республики Казахстан, Закона или авиационным стандартам ИКАО;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе:
Министерства – www.miid.gov.kz, раздел "Государственные услуги", раздел "Комитет гражданской авиации";
Услугополучатель имеет возможность получения:
государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП;
информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Телефон Единого контакт центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777
Приложение 3 к приказу
Исполняющий обязанности
Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 30 декабря 2020 года № 697
Приложение 9-1
к Правилам сертификации и
выдачи сертификата
летной годности
гражданского воздушного судна
Республики Казахстан
Стандарт государственной услуги
"Выдача разрешения на использование радиопередающей аппаратуры"
1
Наименование услугодателя
Акционерное общество "Авиационная администрация Казахстана"
2
Способы предоставления государственной услуги
портал
3
Срок оказания государственной услуги
5 (пять) рабочих дней
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная)/оказываемая по принципу "одного заявления"
5
Результат оказания государственной услуги
Выдача разрешения на использование радиопередающей аппаратуры либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно.
7
График работы

2) Көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00- ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00- ден 18.30-ға дейін.
8
Мемлекеттік қызметтер көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
Өтінім
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында бекітілген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартуға негіздемелер
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің осы Қағидалардың талаптарына, Қазақстан Республикасы азаматтық әуе кемелерінің ұшу жарамдылығы нормаларына, Заңның немесе ИКАО авиациялық стандарттарына сәйкес келмеуі;
3) өтініш берушіге қатысты белгілі бір мемлекеттік қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) болған.
10
Мемлекеттік қызметтерді көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, оның ішінде электронды нысанда көрсетілетін басқа да талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары интернет-ресурстарда орналастырылған:
Министрлігі www.miid.gov.kz "Азаматтық авиация комитеті" бөлімінің "Мемлекеттік қызметтер" бөлімі";
Көрсетілетін қызметті алушының мүмкіндігі бар:
ЭЦҚ болған жағдайда портал арқылы электрондық нысанда мемлекеттік қызмет көрсету; порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі Бірыңғай байланыс орталығының телефоны: 1414, 8 800 080 7777
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
Министрінің міндетін атқарушы
2020 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 697 бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемесін
сертификаттау және ұшуға
жарамдылық сертификатын беру
қағидаларына
9-1-қосымша
Нысан
"Радиомен хабарлау аппаратурасын пайдалануға рұқсат беру" мемлекеттік қызметінің стандарты
1
Көрсетілетін қызмет берушінің атауы
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамы
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері (қолжетімдік арналары)
портал
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
5 (бес) жұмыс күні
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электронды (толық автоматтандырылған)/ "бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетілген
5
Мемлекеттік қызметтер көрсету нәтижесі
Радиомен хабарлау аппаратурасын пайдалануға рұқсат беру немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде өтініш берушіден алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі
7
Жұмыс істеу кестесі

1) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);
2) услугодатель – с понедельника по пятницу включительно, с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
Заявка и сведения, представляемые для получения Разрешения на использование радиопередающей аппаратуры, установленной на гражданских воздушных судах.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям настоящих Правил, нормам летной годности гражданских воздушных судов Республики Казахстан, Закона или авиационным стандартам ИКАО;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе:
Министерства – www.miid.gov.kz, раздел "Государственные услуги", раздел "Комитет гражданской авиации";
Услугополучатель имеет возможность получения: государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП;
информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Телефон Единого контакт центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.

1) портал-жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);
2) Уәкілетті ұйым – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00- ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00- ден 18.30-ға дейін
8
Мемлекеттік қызметтер көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
Өтінім және азаматтық әуе кемелерінде орналасқан Радиоберуші аппаратураны пайдалануға рұқсат алу үшін ұсынылатын мәліметтер
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында бекітілген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартуға негіздемелер
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті алу алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің осы Қағидалардың талаптарына, Қазақстан Республикасы азаматтық әуе кемелерінің ұшу жарамдылығы нормаларына, Заңның немесе ИКАО авиациялық стандарттарына сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы.
10
Мемлекеттік қызметтерді көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, оның ішінде электронды нысанда көрсетілетін басқа да талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары интернет-ресурстарда орналастырылған:
Министрлігі www.miid.gov.kz "Азаматтық авиация комитеті" бөлімінің "Мемлекеттік қызметтер" бөлімі;
Көрсетілетін қызметті алушының мүмкіндігі бар:
ЭЦҚ болған жағдайда портал арқылы электрондық нысанда мемлекеттік қызмет көрсету;
порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі Бірыңғай байланыс орталығының телефоны: 1414, 8 800 080 7777.