О внесении изменений и дополнения в решение Ерейментауского районного маслихата от 20 апреля 2020 года № 6С-48/5-20 "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан в Ерейментауском районе"
Решение Ерейментауского районного маслихата Акмолинской области от 15 декабря 2020 года № 6С-56/3-20. Зарегистрировано Департаментом юстиции Акмолинской области 25 декабря 2020 года № 8264. Утратило силу решением Ерейментауского районного маслихата Акмолинской области от 26 января 2024 года № 8С-15/3-24
Сноска. Утратило силу решением Ерейментауского районного маслихата Акмолинской области от 26.01.2024 № 8С-15/3-24 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2-3 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года № 504 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан", Ерейментауский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Ерейментауского районного маслихата "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан в Ерейментауском районе" от 20 апреля 2020 года № 6С-48/5-20 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7841, опубликовано 30 апреля 2020 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде) следующие изменения и дополнение:
в Правилах оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан в Ерейментауском районе, утвержденных указанным решением:
заголовок главы 1 изложить в новой редакции:
"Глава 1. Общие положения";
пункт 5 изложить в новой редакции:
"5. Лицам, указанным в статье 16 Закона Республики Казахстан от 13 апреля 2005 года "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан" и в подпункте 2) пункта 1 статьи 10, в подпункте 2) пункта 1 статьи 11, в подпункте 2) пункта 1 статьи 12, в подпункте 2) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 6 мая 2020 года "О ветеранах", социальная помощь оказывается в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.";
заголовок главы 2 изложить в новой редакции:
"Глава 2. Порядок определения перечня категорий получателей социальной помощи и установления размеров социальной помощи";
пункт 8 изложить в новой редакции:

Ерейментау аудандық мәслихатының 2020 жылғы 20 сәуірдегі № 6С-48/5-20 "Ерейментау ауданында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" шешіміне өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Ақмола облысы Ерейментау аудандық мәслихатының 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № 6С-56/3-20 шешімі. Ақмола облысының Әділет департаментінде 2020 жылғы 25 желтоқсанда № 8264 болып тіркелді. Күші жойылды - Ақмола облысы Ерейментау аудандық мәслихатының 2024 жылғы 26 қаңтардағы № 8С-15/3-24 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Ақмола облысы Ерейментау аудандық мәслихатының 26.01.2024 № 8С-15/3-24 (оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабының 2-3-тармағына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы № 504 қаулысымен бекітілген Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларына сәйкес, Ерейментау аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Ерейментау аудандық мәслихатының "Ерейментау ауданында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" 2020 жылғы 20 сәуірдегі № 6С-48/5-20 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7841 болып тіркелген, 2020 жылғы 30 сәуірде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің электрондық түрдегі эталондық бақылау банкінде жарияланған) шешіміне келесі өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген шешіммен бекітілген Ерейментау ауданында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларында:
1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда баяндалсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
5-тармақ жаңа редакцияда баяндалсын:
"5. "Қазақстан Республикасында мүгедектердi әлеуметтiк қорғау туралы" 2005 жылғы 13 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабында және "Ардагерлер туралы" 2020 жылғы 6 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1-тармағының 2) тармақшасында, 11-бабының 1-тармағының 2) тармақшасында, 12-бабының 1-тармағының 2) тармақшасында және 13-бабының 2) тармақшасында көрсетілген адамдарға әлеуметтік көмек осы Қағидаларда көзделген тәртіппен көрсетіледі.";
2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда баяндалсын:
"2-тарау. Әлеуметтік көмек алушылар санаттарының тізбесін айқындау және әлеуметтік көмектің мөлшерлерін белгілеу тәртібі";
8-тармақ жаңа редакцияда баяндалсын:

"8. Социальная помощь оказывается следующим категориям получателей:
ветеранам Великой Отечественной войны;
ветеранам боевых действий на территории других государств;
ветеранам, приравненным по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны;
ветеранам труда;
другим лицам, на которых распространяется действие Закона Республики Казахстан от 6 мая 2020 года "О ветеранах";
пенсионерам с минимальной пенсией и пенсионерам, получающим только государственную базовую пенсионную выплату при наличии десяти и менее лет стажа участия в пенсионной системе либо его отсутствии;
инвалидам 1, 2, 3 групп;
лицам, воспитывающим ребенка-инвалида до 18 лет;
гражданам, имеющим социально значимые заболевания (больным злокачественными новообразованиями, больным туберкулезом, находящимся на амбулаторном лечении, детям, имеющим болезнь, вызванную вирусом иммунодефицита человека);
многодетным семьям;
многодетным семьям, относящимся к малообеспеченным семьям;
гражданам (семьям), с доходом ниже прожиточного минимума;
студентам из малообеспеченных семей, социально-уязвимых слоев населения (семей), обучающимся по очной форме обучения в колледжах на платной основе;
студентам из малообеспеченных семей, социально-уязвимых слоев населения (семей), обучающимся в высших медицинских учебных заведениях по очной форме обучения на платной основе;
жертвам политических репрессий;
пострадавшим от политических репрессий;
лицам, освобожденным из мест лишения свободы и состоящим на учете службы пробации;
гражданину (семье), пострадавшему вследствие стихийного бедствия или пожара.
При этом основаниями для отнесения граждан к категории нуждающихся при наступлении трудной жизненной ситуации являются:
1) основания, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;
2) причинение ущерба гражданину (семье) либо его имуществу вследствие стихийного бедствия или пожара либо наличие социально-значимого заболевания;
3) наличие среднедушевого дохода, не превышающего порога, в однократном отношении к прожиточному минимуму.
Окончательный перечень оснований для отнесения граждан к категории нуждающихся и проведения обследований материально-бытового положения лица (семьи) утверждается местным представительным органам.
Специальные комиссии при вынесении заключения о необходимости оказания социальной помощи руководствуются утвержденным местным представительным органам перечнем оснований для отнесения граждан к категории нуждающихся.";
пункт 9 изложить в новой редакции:
"9. К памятным датам и праздничным дням размер социальной помощи устанавливается в едином размере по согласованию с местным исполнительным органом области:

"8. Әлеуметтік көмек алушылардың мына санаттарына:
Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне;
басқа мемлекеттердiң аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлеріне;
жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлерге;
еңбек ардагерлеріне;
"Ардагерлер туралы" 2020 жылғы 6 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңының күші қолданылатын басқа да адамдарға;
ең төмен зейнетақы алатын зейнеткерлерге және тек қана мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін алатын, зейнетақы жүйесіне қатысу өтілі он жыл және одан аз болған не болмаған кезде зейнеткерлерге;
1, 2, 3 топтағы мүгедектерге;
18 жасқа дейінгі мүгедек баланы тәрбиелеуші тұлғаларға;
әлеуметтік мәні бар аурулармен ауыратын азаматтарға (қатерлі ісікпен ауыратын науқастарға, амбулаториялық емдеуде жатқан туберкулезбен ауыратын науқастарға, адамның иммунитет тапшылығы вирусы тудыратын ауруы бар балаларға);
көп балалы отбасыларына;
аз қамтылған отбасыларға жататын көп балалы отбасыларға;
ең төмен күнкөріс деңгейінен төмен табысы бар азаматтарға (отбасыларына);
аз қамтылған отбасылардан, халықтың (отбасылардың) әлеуметтік-әлсіз топтарынан шыққан, колледждерде ақылы негізінде күндізгі оқу нысаны бойынша оқитын студенттерге;
аз қамтылған отбасылардан, халықтың (отбасылардың) әлеуметтік-әлсіз топтарынан шыққан, жоғарғы медициналық оқу мекемелерінде ақылы негізінде күндізгі оқу нысаны бойынша оқитын студенттерге;
саяси қуғын-сүргiндер құрбандарына;
саяси қуғын-сүргiндерден зардап шеккендерге;
бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған және пробация қызметінің есебінде тұрған тұлғаларға;
табиғи зілзаланың немесе өрттің салдарынан зардап шеккен азаматқа (отбасына) көрсетіледі.
Бұл ретте азаматтарды өмірлік қиын жағдай туындаған кезде мұқтаждар санатына жатқызу үшін мыналар:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген негіздемелер;
2) табиғи зілзаланың немесе өрттің салдарынан азаматқа (отбасына) не оның мүлкіне зиян келтіру не әлеуметтік мәні бар аурулардың болуы;
3) ең төмен күнкөріс деңгейіне бір еселік қатынаста шектен аспайтын жан басына шаққандағы орташа табыстың болуы негіздеме болып табылады.
Азаматтарды мұқтаждар санатына жатқызу және адамның (отбасының) материалдық-тұрмыстық жағдайына тексеру жүргізу үшін негіздемелердің түпкілікті тізбесін жергілікті өкілді орган бекітеді.
Арнайы комиссиялар әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытынды шығарған кезде жергілікті өкілді орган бекіткен азаматтарды мұқтаждар санатына жатқызу үшін негіздемелер тізбесін басшылыққа алады.";
9-тармақ жаңа редакцияда баяндалсын:
"9. Атаулы күндер мен мереке күндеріне әлеуметтік көмектің мөлшері облыстың жергілікті атқарушы органымен келісімі бойынша бірыңғай мөлшерде белгіленеді:

1) ко Дню вывода ограниченного контингента советских войск из Демократической Республики Афганистан:
ветеранам боевых действий на территории других государств;
2) ко Дню памяти жертв политических репрессий и голода:
жертвам политических репрессий;
пострадавшим от политических репрессий;
3) ко Дню Победы:
ветеранам Великой Отечественной войны;
ветеранам, приравненным по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны;
ветеранам труда;
другим лицам, на которых распространяется действие Закона Республики Казахстан от 6 мая 2020 года "О ветеранах";
4) ко Дню пожилых людей:
пенсионерам с минимальной пенсией и пенсионерам, получающим только государственную базовую пенсионную выплату при наличии десяти и менее лет стажа участия в пенсионной системе либо его отсутствии;
5) ко Дню инвалидов Республики Казахстан:
лицам, воспитывающим ребенка-инвалида до 18 лет;
инвалидам 1, 2, 3 групп.";
пункт 10 изложить в новой редакции:
"10. Социальная помощь оказывается единовременно без учета доходов следующим гражданам (семьям):
1) гражданину (семье), пострадавшему вследствие стихийного бедствия или пожара – не позднее трех месяцев после наступления трудной жизненной ситуации на основании справки уполномоченного органа в сфере гражданской защиты. Размер оказываемой социальной помощи в каждом отдельном случае определяет специальная комиссия и указывает его в заключении о необходимости оказания социальной помощи, при этом предельный размер социальной помощи равен 150 (ста пятидесяти) месячных расчетных показателей;
2) гражданам, имеющим социально значимые заболевания (больным злокачественными новообразованиями) – в размере 15 (пятнадцати) месячных расчетных показателей на основании заключения врачебно-консультативной комиссии;
3) социальная помощь оказывается на основании копии договора с учебным заведением, договором между акимом района, студентом и работодателем, справки с места учебы и справки, подтверждающей принадлежность заявителя (семьи) к малообеспеченным гражданам (семьям), либо к социально-уязвимым слоям населения:
студентам из малообеспеченных семей, социально-уязвимых слоев населения (семей), обучающимся по очной форме обучения в колледжах на платной основе – на оплату за учебу по очной форме, в размере стопроцентной стоимости годового обучения, ежегодно;
студентам из малообеспеченных семей, социально-уязвимых слоев населения (семей), обучающимся в высших медицинских учебных заведениях по очной форме обучения на платной основе – на оплату за учебу по очной форме, в размере стопроцентной стоимости годового обучения, ежегодно;

1) Ауғанстан Демократиялық Республикасынан Кеңес әскерлерінің шектеулі контингентінің шығарылған күніне:
басқа мемлекеттердiң аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлеріне;
2) Саяси қуғын-сүргін және ашаршылық құрбандарын еске алу күніне:
саяси қуғын-сүргiндер құрбандарына;
саяси қуғын-сүргiндерден зардап шеккендерге;
3) Жеңіс күніне:
Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне;
жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлерге;
еңбек ардагерлеріне;
"Ардагерлер туралы" 2020 жылғы 6 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңының күші қолданылатын басқа да адамдарға;
4) Қарттар күніне:
ең төмен зейнетақы алатын зейнеткерлерге және тек қана мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін алатын, зейнетақы жүйесіне қатысу өтілі он жыл және одан аз болған не болмаған кезде зейнеткерлерге;
5) Қазақстан Республикасының Мүгедектер күніне:
18 жасқа дейінгі мүгедек баланы тәрбиелеуші тұлғаларға;
1, 2, 3 топтағы мүгедектерге.";
10-тармақ жаңа редакцияда баяндалсын:
"10. Табыстары есептелмей бір рет әлеуметтік көмек мына азаматтарға (отбасыларына) көрсетіледі:
1) табиғи зілзаланың немесе өрттің салдарынан зардап шеккен азаматтарға (отбасыларына) – өмірлік қиын жағдай туындағаннан кейін, үш айдан кешіктірмей азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган анықтамасы негізінде. Әрбір жекелеген жағдайда көрсетілетін әлеуметтік көмек мөлшерін арнайы комиссия айқындайды және оны әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытындыда көрсетеді, бұл ретте әлеуметтік көмектің шекті мөлшері 150 (жүз елу) айлық есептік көрсеткішке тең;
2) әлеуметтік мәні бар аурулармен ауыратын азаматтарға (қатерлі ісікпен ауыратын науқастарға) – дәрігерлік-кеңестік комиссиясының қорытындысы негізінде 15 (он бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
3) әлеуметтік көмек білім беру мекемесімен жасасқан келісім шарттың көшірмесі, аудан әкімі, студент және жұмыс беруші арасында жасалған келісім шарттың, оқу орнынан берілген анықтаманың және өтініш берушінің (отбасының) аз қамтылған азаматтар (отбасылар) немесе халықтың әлеуметтік-әлсіз топтарынан шыққанын растайтын анықтама негізінде көрсетіледі:
аз қамтылған отбасылардан, халықтың (отбасылардың) әлеуметтік-әлсіз топтарынан шыққан, колледждерде ақылы негізінде күндізгі оқу нысаны бойынша оқитын студенттерге – күндізгі оқу формасы бойынша оқуын төлеу үшін, жылдық оқу құнының жүз пайыздық мөлшерінде, жыл сайын;
аз қамтылған отбасылардан, халықтың (отбасылардың) әлеуметтік-әлсіз топтарынан шыққан, жоғарғы медициналық оқу мекемелерінде ақылы негізінде күндізгі оқу нысаны бойынша оқитын студенттерге – күндізгі оқу формасы бойынша оқуын төлеу үшін, жылдық оқу құнының жүз пайыздық мөлшерінде, жыл сайын;

4) многодетным семьям – в виде освобождения от оплаты за проезд на маршрутах городского пассажирского транспорта, при предоставлении документа, подтверждающего статус получателя, за счет целевых текущих трансфертов, выделяемых из областного бюджета;
5) лицам, освобожденных из мест лишения свободы и состоящим на учете службы пробации – в размере 15 (пятнадцати) месячных расчетных показателей, обратившимся не позднее шести месяцев с момента освобождения.";
дополнить пунктом 10-1 следующего содержания:
"10-1. Социальная помощь оказывается ежемесячно без учета доходов следующим гражданам (семьям):
1) гражданам, имеющим социально значимые заболевания (больным туберкулезом, находящимся на амбулаторном лечении) – в размере 5 (пяти) месячных расчетных показателей либо продуктовый набор в размере 5 (пяти) месячных расчетных показателей на основании решения специальной комиссии по социальным выплатам, заключения врачебно-консультативной комиссии, акта обследования участковой комиссии;
2) гражданам, имеющим социально значимые заболевания (детям, имеющим болезнь, вызванную вирусом иммунодефицита человека) – в размере двукратного прожиточного минимума, на основании справки врачебно-консультативной комиссии.";
заголовок главы 3 изложить в новой редакции:
"Глава 3. Порядок оказания социальной помощи";
заголовок главы 4 изложить в новой редакции:
"Глава 4. Основания для прекращения и возврата предоставляемой социальной помощи";
заголовок главы 5 изложить в новой редакции:
"Глава 5. Заключительное положение".
2. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию Ерейментауского районного маслихата по вопросам бюджета, финансов, социально-экономического развития, экологии и работы с ветеранами.
3. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в Департаменте юстиции Акмолинской области и вводится в действие со дня официального опубликования.
Председатель сессии
Ерейментауского районного
маслихата
Е.Биекенов
Секретарь Ерейментауского
районного маслихата
К.Махметов
"СОГЛАСОВАНО"
Акимат Ерейментауского района

4) көп балалы отбасыларға – облыстық бюджеттен бөлінген ағымдағы нысаналы трансферттер есебінен алушының мәртебесін растайтын құжат ұсынылған кезде қалалық жолаушылар көлігі маршруттары бойынша жол жүру ақысын төлеуден босату түрінде;
5) бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған және пробация қызметінің есебінде тұрған тұлғаларға – 15 (он бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, босатылған сәттен бастап алты айдан кешіктірмей өтініш бергендерге.";
мынадай мазмұндағы 10-1 тармағымен толықтырылсын:
"10-1. Табыстары есептелмей ай сайын әлеуметтік көмек мына азаматтарға (отбасыларына) көрсетіледі:
1) әлеуметтік мәні бар аурулармен ауыратын азаматтарға (амбулаториялық емдеуде жатқан туберкулезбен ауыратын науқастарға) – әлеуметтік төлемдер жөніндегі арнайы комиссияның шешімі және дәрігерлік-кеңестік комиссиясының қорытындысы негізінде 5 (бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде немесе 5 (бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде азық-түлік пакеті;
2) әлеуметтік мәні бар аурулармен ауыратын азаматтарға (адамның иммунитет тапшылығы вирусы тудыратын ауруы бар балаларға) – дәрігерлік-кеңестік комиссиясының анықтамасы негізінде ең төмен күнкөріс деңгейінің екі еселенген мөлшерінде.";
3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда баяндалсын:
"3-тарау. Әлеуметтік көмек көрсету тәртібі";
4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда баяндалсын:
"4-тарау. Көрсетілетін әлеуметтік көмекті тоқтату және қайтару үшін негіздер";
5-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда баяндалсын:
"5-тарау. Қорытынды ереже".
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау бюджет, қаржы, әлеуметтік-экономикалық дамыту, экология және ардагерлермен жұмыс жасау мәселелері бойынша Ерейментау аудандық мәслихатының тұрақты комиссиясына жүктелсін.
3. Осы шешiм Ақмола облысы Әдiлет департаментiнде мемлекеттiк тiркелген күнінен бастап күшiне енедi және ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Ерейментау аудандық
мәслихат сессиясының
төрағасы
Е.Биекенов
Ерейментау аудандық
мәслихатының хатшысы
К.Махметов
"КЕЛІСІЛДІ"
Ерейментау ауданының әкімдігі