О внесении изменений в решение Жуалынского районного маслихата от 14 апреля 2020 года № 63-3 "Об утверждении плана управления и пользования пастбищ Жуалынского района за 2020-2021" годы
Решение Жуалынского районного маслихата Жамбылской области от 11 сентября 2020 года № 71-3. Зарегистрировано Департаментом юстиции Жамбылской области 14 сентября 2020 года № 4735
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Жуалынский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Внести к решению Жуалынского районного маслихата от 14 апреля 2020 года № 63-3 "Об утверждении плана управления и пользования пастбищ Жуалынского района за 2020-2021 годы" (зарегистрировано в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4586, опубликовано в Эталонно контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде от 4 мая 2020 года) изменения:
приложение к указанному решению изложить в новой редакции согласно приложению настоящего решения.
2. Контроль за исполнением и публикацию на интернет-ресурсе данного решения возложить на постоянную комиссию районного маслихата по вопросам административно-территориальных структур, социально-экономическому развитию территорий, бюджета и местных налогов по защите прав граждан.
3. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования.
Председатель сессии Жуалынского
районного маслихата Р. Сайлаубаев
Секретарь Жуалынского
районного маслихата Е. Тлеубеков
Приложение к решению
Жуалынского районного
маслихата от 11 сентября 2020
года № 71-3
Введение к плану по управлению пастбищами и их использованию по Жуалынскому району на 2020-2021 годы
Жуалынский район основан на сельском хозяйстве, в последнее время животноводство развивается динамично. Особое место в выполнении задачи полного обеспечения продовольствием страны занимает развитие животноводства, основой которого является эффективное и рациональное использование природных пастбищ.
Для землепользователей и собственников первоочередной задачей является эффективное использование природных пастбищ, предотвращение деградации пастбищ, реализация мер по улучшению пастбищ.
На основании приказа Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" № 3-3/332 акиматом Жуалынского района проводится анализ состояния обеспеченности пастбищными угодьями поголовья скота на территории района крестьянскими хозяйствами села, сельских округов.
Погода в Жуалынском районе - очень континентальный: зима суровая, часто наблюдаются метели, весеной идет паводки, лето жаркое.

"Жуалы ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2020-2021 жылдарға арналған жоспарын бекіту туралы" Жуалы аудандық мәслихатының 2020 жылғы 14 сәуірдегі № 63-3 шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Жамбыл облысы Жуалы аудандық мәслихатының 2020 жылғы 11 қыркүйектегі № 71-3 шешімі. Жамбыл облысының Әділет департаментінде 2020 жылғы 14 қыркүйекте № 4735 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6 бабына сәйкес Жуалы аудандық мәслихат ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. "Жуалы ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2020-2021 жылдарға арналған жоспарын бекіту туралы" Жуалы аудандық мәслихатының 2020 жылғы 14 сәуірдегі № 63-3 шешіміне (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4586 болып тіркелген, 2020 жылдың 4 мамырда Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің электрондық түрдегі Эталондық бақылау банкінде жарияланған) өзгерістер енгізілсін:
аталған шешім қосымшасы осы шешімнің қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда мазмұндалсын.
2. Осы шешімнің орындалуын қадағалау аудандық мәслихаттың әкімшілік аумақтық құрылым, аумақты әлеуметтік-экономикалық дамыту, бюджет және жергілікті салықтар мәселелері, адамдардың құқығын қорғау жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін.
3. Осы шешім әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және оның алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Жуалы аудандық мәслихаты
сессиясының төрағасы Р. Сайлаубаев
Жуалы аудандық
мәслихат хатшысы Е. Тлеубеков
Жуалы аудандық мәслихатының
2020 жылғы 14 қыркүйектегі
№ 71-3 шешіміне қосымша
Жуалы ауданы бойынша 2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспарының кіріспесі
Жуалы ауданы ауылшаруашылығында негізделген, соңғы уақытта мал шаруашылығы қарқынды дамып келе жатқан аймақ. Еліміздің азық-түлікпен толық қамтамасыз ету міндетін орындауда мал шаруашылығын дамыту айрықша орын алатын болса, оның негізі-табиғи жайылымдардың тиімді және ұтымды пайдалану болып табылады.
Жер пайдаланушылар мен меншік иелері үшін табиғи жайылымдарды тиімді пайдалану, жайылымның тозуын болдырмау, жақсарту шараларын жүзеге асыру кезек күттірмейтін міндет.
Осыған орай Жуалы ауданы әкімдігі тарапынан Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдарды жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығы негізінде ауыл, ауылдық округтер шаруа қожалықтары жалпы аудан аумағындағы төрт түлік мал басының жайылымдық жерлермен қамтылу жағдайына талдау жүргізіледі.
Жуалы ауданының ауа райы өте континенталды: қысы қатаң, қарлы борандар жиі байқалады, көктемде селдер жүреді, жазы ыстық.

Средняя температура января - 25-27 градусов, в июле - 22-24 градуса. Среднегодовой объем атмосферных осадков составляет 300-500 мм.
В настоящее время в районе количество крупного рогатого скота составляет 54 623 голов, мелкого скота 197 310 голов, лошадей 11821 голов и для данных животных имеется 14 ветеринарных пунктов, 14 осеменаторских пунктов, 4 скотомогильника (биотермических ям).
В Жуалынском районе 1 село, 13 сельских округов. Имеет 49 населенных пунктов.
На сегодняшний день в сельскохозяйственном производстве занято 2368 крестьянских хозяйств, 4 сельскохозяйственных кооператива, 13 товариществ с ограниченной ответственностью.
На пастбищных угодиях Мойынкумского региона установлено всего 67 колодцев Биликольского лесничества коммунального государственного учреждения "Жуалынское учреждение по охране лесов и животного мира". В Жуалынском районе 14 косвенные лесопользователи ведут хозяйства используя колодезные воды.
Цель плана: управление пастбищами и их использование.
Срок реализации плана: с начала 2020 года до конца 2021 года.
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Жуалынского района административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приемлемые схемы пастбище оборотов
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Схема доступа пользователей пастбищ к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, ямам, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными района, селе, сельском округе
Календарный график по использованию пастбищ, определяющие сезонные маршруты выпаса и отгона сельскохозяйственных животных предлагаемых для владельцев скота по Жуалынскому району
Наименование села, сельского округа
Период выпаса скота на отгонные пастбища
Период возвращения скота с отгонных пастбищ
Примеча-ние
1
Б.Момышулы
1 половина апреля
2 декада октября
2
Актобинский
1 половина апреля
2 декада октября
3
Аксайский
1 половина апреля
2 декада октября
4
Биликольский
1 половина марта
2 декада ноября
5
Боралдайский
1 половина апреля
2 декада октября
6
Жетитобинский
1 половина апреля
2 декада октября
7
Карасазский
1 половина апреля
2 декада октября
8
Кошкаратинский
1 половина апреля
2 декада октября
9
Кокбастауский
1 половина апреля
2 декада октября
10
Куренбельский
1 половина апреля
2 декада октября
11
Кызыларыкский
1 половина апреля
2 декада октября
12
Мынбулакский
1 половина апреля
2 декада октября
13
Нурлыкентский
1 половина апреля
2 декада октября
14
Шакпакский
1 половина апреля
2 декада октября
Сведения о состоянии геоботанического обследования пастбищ в Жуалынском районе

Қаңтар айының орташа температурасы – 25 – 27 градус, шілде айында 22 – 24 градус. Жылдық атмосфералық жауын-шашынның көлемі орташа 300-500 мм құрайды.
Қазіргі таңда аудан бойынша мүйізді ірі қара мал 54 623 бас, ұсақ мал 197 310 бас, жылқы 11 821 басты құрайды және аталған малдарға арналған барлығы 14 мал дәрігерлік пункттері, 14 қашырым пунктері, 4 мал көмінділері (биотермиялық шұңқыр) бар.
Жуалы ауданында 1ауыл, 13 ауылдық округ. 49 елді мекен бар.
Бүгінгі күнге 2368 шаруа қожалықтары, 4 ауылшаруашылығы кооперативі, 13 жауапкершілігі шектеулі серіктестігі ауылшаруашылығы өндірісін жүргізуде.
"Жуалы ормандарды және жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мекемесі" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің Билікөл орманшылығының Мойынқұм өңірінің мал жайылымдық жерінде барлығы 67 құдық жүйесі орнатылған. Жуалы ауданында 14 жанама орман пайдаланушылар құдық суларын пайдаланып шаруашылықтарын жүргізуде.
Жоспардың мақсаты: жайылымдарды басқару және оларды пайдалану.
Жоспардың іске асырылу мерзімі: 2020 жылдың басынан 2021 жылдың аяғына дейін.
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік- аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жайылым айналымдарының қолайлы схемасы
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Ауылшаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауыл, ауылдық округтердің атауы
Шалғай жайылымға малдардың айдап шығарылу мерзімі
Шалғай жайылымдардан малдардың қайтарылу мерзімі
Ескерту
1
Б.Момышұлы
Сәуірдің 1 жартысы
Қазанның 2 онкүндігі
2
Ақтөбе
Сәуірдің 1 жартысы
Қазанның 2 онкүндігі
3
Ақсай
Сәуірдің 1 жартысы
Қазанның 2 онкүндігі
4
Билікөл
Наурыздың 1 жартысы
Қарашаның 2 онкүндігі
5
Боралдай
Сәуірдің 1 жартысы
Қазанның 2 онкүндігі
6
Жетітөбе
Сәуірдің 1 жартысы
Қазанның 2 онкүндігі
7
Қарасаз
Сәуірдің 1 жартысы
Қазанның 2 онкүндігі
8
Қошқарата
Сәуірдің 1 жартысы
Қазанның 2 онкүндігі
9
Көкбастау
Сәуірдің 1 жартысы
Қазанның 2 онкүндігі
10
Күреңбел
Сәуірдің 1 жартысы
Қазанның 2 онкүндігі
11
Қызыларық
Сәуірдің 1 жартысы
Қазанның 2 онкүндігі
12
Мыңбұлақ
Сәуірдің 1 жартысы
Қазанның 2 онкүндігі
13
Нұрлыкент
Сәуірдің 1 жартысы
Қазанның 2 онкүндігі
14
Шақпақ
Сәуірдің 1 жартысы
Қазанның 2 онкүндігі
Жуалы ауданындағы жайылымдардың геоботаникалық жағдайы туралы мәлімет

1. Общая информация
Жуалынский район расположен на юге Жамбылской области и граничит на северо-западе с Таласским, на северо-востоке с Жамбылским районами Жамбылской области, на юго-востоке с Республикой Кыргызстан, на юго-западе и западе с Туркестанской областью.
По территориальному расположению район состоит из двух участков-основного и в песках Мойынкум. Территория основного землепользования района представляет собой компактный массив, протяженность которого с севера на юг составляет 90 километр, с востока на запад 80 километр. Участок, расположенный в песках Мойынкум в 200 километр от районного центра и эти земли являются зимними пастбищами для отгонного животноводства.

1. Жалпы мәлімет
Жуалы ауданы Жамбыл облысының оңтүстігінде орналасқан және солтүстік-батысында Талас, солтүстік-шығысында Жамбыл аудандарымен, оңтүстік-шығысында Қырғызстан Республикасымен, оңтүстік-батысы және батысында Түркістан облысымен шектеседі.
Аудан территориалдық орналасуы бойынша екі учаскеден тұрады – негізгі және Мойынқұм құмдары. Аудан аумағының негізгі жер пайдаланушылары ықшамды массив болып, ұзындығы солтүстіктен оңтүстікке 90 шақырым болса, шығыстан батысқа дейін 80 шақырымды құрайды. Мойынқұм құмдарында орналасқан учаске аудан орталығынан 200 шақырым және ол жерлер мал шаруашылығының қысқы жайлауы болып табылады.

Общая площадь района по административным границам 421,3 тыс. га, что составляет 2,9 % территории области.
Районный центр село Б.Момышулы расположен в восточной части района в 60 километр от областного центра города Тараз.
Районный центр также является крупной железнодорожной станцией. Внутренняя связь с населенными пунктами района осуществляется дорогами республиканского, областного и местного значения.
Основная отрасль сельского хозяйства района - картофелеводство и молочное животноводство. Развитие этой отрасли обусловлено природно-климатическими условиями, а также близкое расположение крупного промышленного центра города Тараз. Район обеспечивает жителей этого города картофелем и молоком.
Расчет распределения всех земель района по категориям земель
Наименование категорий земель
Всего
В том числе
(поливные)
1
Земли используемые в сельском хозяйстве
В том числе:

Ауданның жалпы көлемі әкімшілік шектері бойынша 421,3 мың га, бұл облыс аумағының 2,9 %.
Аудан орталығы Б.Момышұлы ауылы ауданның шығыс бөлігінде облыс орталығы Тараз қаласынан 60 шақырым жерде орналасқан.
Аудан орталығы сонымен қатар үлкен теміржол стансасы болып табылады. Аудандағы елді мекендермен ішкі байланыс республикалық, облыстық және жергілікті мәндегі жолдармен жүзеге асырылады.
Ауданда ауылшаруашылығының негізгі саласы - картоп өсіру және сүтті мал шаруашылығы. Бұл саланың дамуы табиғи-климаттық жағдайларға, сонымен қатар үлкен өндіріс орталығы Тараз қаласы жақын орналасуына байланысты. Аудан осы қаланың тұрғындарын картоп және сүтпен қамтамасыз етуде.
Ауданның барлық жерінің жер санаттары бойынша бөліну есебі
Жер санаттарының атауы
Барлығы
Оның ішінде
(суармалы)
1
Ауылшаруашылығына пайдаланылатын жерлер
Оның ішінде:

8 615,0
-
7
Земли запаса
42 882,0
192,5
Всего:
413 698,0
17 940,0
2. Климат
Территория района расположена в горной и предгорной природно-хозяйственной части Тянь-Шаня на орошаемых и богарных землях, является развитым животноводством.
Район по агроклиматическому типу подразделяются на следующие виды:
1) очень засушливая предгорная территория, северная предгорная часть;
2) всю остальную часть Жуалынского района, занимает умеренно засушливая и умеренно жаркая территория.
В целом климат района засушливый и резко континентальный, что обусловлено его внутри материковым положением. Однако, горные системы оказывают существенное влияние на формирование климата. В результате чего на территории района имеются прохладные и засушливые участки, характерные для южной части Казахстана, при наличии сухого и жаркого климата.
Самая низкая температура воздуха формируется в Жуалынском котловине. Происходит это в основном из-за окружения горами со всех сторон, только из узкой переправы на северо-востоке проникает сибирский антициклон и арктический холод. Зима продолжительная и холодная. В течение пяти месяцев сохраняется отрицательная среднемесячная температура воздуха.
Выпадение осадков по территории района неравномерное. Крайне низкое выпадение атмосферных осадков наблюдается в северо-восточной части, В среднем за год выпадает 324 мм осадков.

8 615,0
-
7
Босалқы
42 882,0
192,5
Барлығы:
413 698,0
10 442,0
2. Климат
Аудан аумағы Тянь-Шаньның таулы және тау маңындағы табиғи-шаруашылық бөлігінде суармалы және богарлық жерлерде орналасып, мал шаруашылығы дамыған болып табылады.
Аудан агроклиматтық түрі бойынша мынадай түрлерге бөлінеді:
1) өте құрғақ тау маңының аумағы, солтүстік тау маңының бөлігі;
2) Жуалы ауданының қалған барлық аумағын алатын бөлігі бірыңғай құрғақтау және бірыңғай ыстық аумақ.
Жалпы ауданның климаты құрғақ және қатты шұғыл континенталдық. Бұл оның ішкі материктік орналасуында болып отыр. Алайда тау жүйелері климатты қалыптастыруға да өз әсерін тигізіп отырады. Нәтижесінде Қазақстанның оңтүстік аумағына тән аудан аумағында құрғақ және ыстық климат бар болса, салқын және аздап құрғақ учаскелер де бар.
Жуалы қазаншұңқырында өте төмен ауа қалыптасып отырады. Бұл негізінен барлық жағынан тау қоршауында болғандықтан орын алады, тек солтүстік-шығысындағы тар өткелден сібір антициклоны мен арктикалық суық кіріп отырады. Қысы ұзақ және суық. Теріс орташаайлық температура бес ай бойы сақталады.
Аудан аумағы бойынша ылғалдың түсуі біркелкі емес. Атмосфералық ылғалдың өте аз түсуі солтүстік-шығыс бөлігінде байқалады. Жылына орташа 324 мм ылғал түседі.

Большое количество влаги выпадает в горах западной части района, средне годовое количество достигает 636 мм. В весенний период выпадает большое количество осадков. В этот период выпадает 40% годовой нормы. Летом, особенно во второй половине, осадков выпадает очень мало. При выпадении осадки в году 20 дней бывает грозы. Наиболее часто грозы бывают в мае и июне.
Климатические условия благоприятно влияют на развитие различных отраслей сельскохозяйственного производства. В горной местности, где осадки выпадают значительно больше, развито богарное земледелие. Выращивают в основном яровые зерновые, так как озимая пшеница плохо переносит перезимовку.
На орошаемых землях выращивают картофель и овощи. Возможно развитие садоводства. При выращивании овощей весенние заморозки вызывают трудности.
В северо-восточной части района, в соответствии с низким уровнем влаги земледелие проводится путем дополнительного полива орошении. В летнее и весенне-осеннее время горные склоны используют в качестве пастбищ, выращивают крупный рогатый скот, овцы и лошади.
3. Рельеф
На территории Жуалынского района развиты горные, так и равнинные рельефы. Горные массивы занимают центральную, южную и юго-западную части района. Разделены они узкими межгорными долинами (впадинами). Равнинный рельеф наблюдается в северной предгорной части района.
В южной части района проходит хребет Таласского Алатау. На юго-западе в пределы района входят горы Боролдай, являющиеся отрогами большого Каратау. Склоны высокогорного района используют в качестве пастбищ в весеннее-осенний и летнее периоды для всех видов скот. В зависимости от сложности рельефа местности проведение земледелия невозможно.
Между горными системами Таласского Алатау на юге, горы Боролдай и хребта Каратау на западе на расстоянии 960-1500 метров над уровнем моря полого-наклонной равнине Жуалынской котловины сосредоточены самые плодородные земли.
Горный рельеф местности, разделенный глубокими руслами рек, оврагами значительно затрудняет использование территории в земледелии. В основном это пастбищные угодья. В межгорных землях района трудно использовать сельскохозяйственную технику.
4. Растительность
Территории района отличается большим количеством растений, так как в равнинной части влияют географические условия, а в горной зоне-влияние закономерностей вертикальной зоны.
В горах Боралдайского и Таласского Алатау расположены горные луга. На этих летних пастбищах имеются растения высокой усвояемости для всех видов животных. Урожайность зелени 15-25 ц /га.
Низкогорные и предгорные участки представляют собой пастбищные и сенокосные угодья. Сезон использования пастбищ весенне-осенние.
Пастбища в основном представлены такими разновидностями растений как полынно-колючим, полынно–кустарно-злаковым, полынно–овчарничато-камышным, так же полынно–зерново-кустарниковой растительностью и составляют сложную скрещенную экосистему местной флоры.

Негізінен ауданның батыс бөлігіндегі таулы аймақтарда ылғал көп түседі, орташа түсім 636 мм жетеді. Көктем кезінде ылғал өте көп болады. Бұл кезде жылдық мөлшердің 40 % түседі. Жазда, әсіресе екінші жартысында, ылғал өте аз болады. Ылғал түскен кезде жылына 20 күн найзағай болады. Күннің күркүреуі мамыр, маусым айларында жиі болады.
Ауылшаруашылығы өндірісінің түрлі саласын дамытуға климаттық жағдайлар қолайлы әсер етеді. Таулы аймақтарда, ылғалдың көп түсуіне байланысты, тәлімі жер пайдалану дамыған. Негізінен жаздық дәнді дақылдар өсіріледі, өйткені күздік бидай қыстың суығын нашар өткізеді.
Суармалы жерлерде картоп және көкөніс өсіреді. Бау-бақша дамытуға болады. Көкөніс өсіру кезінде көктемнің үсіктері қиындық туғызады.
Ауданның солтүстік-шығыс бөлігінде ылғалдың аз түсуіне сәйкес егін шаруашылығы қосымша суару арқылы жүргізіледі. Тау баурайлары жазғы және көктем-күзгі уақыттарда жайылым ретінде пайдаланып, ірі-қара мал, қой және жылқы өсіріледі.
3. Рельеф
Жуалы ауданының аумағында таулы, сол сияқты тегіс бедерлер дамыған. Тау сілемдері орталық, оңтүстік және оңтүстік-батыс ауданның бөліктерін алып жатыр. Олар тар тау аңғарларымен бөлінген тегіс бедерлер ауданның солтүстік бөлігінде байқалады.
Ауданның оңтүстік бөлігінде Талас Алатауының жотасы өтеді. Ал оңтүстік-батысында ауданның аумағына Боралдай тауы кіреді, ол үлкен Қаратау тау сілемдеріне жатады. Биік тау беткейлерінің ауданы көктемгі-күзгі жайылым ретінде пайдаланылады және жаз кездері малдың барлық түрлеріне жарайды. Жер бедерінің күрделігіне сәйкес егіншілік жүргізу мүмкін емес.
Оңтүстіктегі Талас Алатауы тау жүйесі, батыстағы Боралдай тауы және Қаратау жоталары орналасқан аралықта 960-1500 метр теңіз деңгейінен жоғарыда еңістеу-жайпақ жазық Жуалы қазаншұңқырында аудандағы ең құнарлы жерлер шоғырланған.
Таулы жерлердің бедерін өзендердің арналары, сайлар бөлшектеп тастағандықтан ол жерлерді егіншілікке пайдалану қиыншылықтар туғызады. Бұл негізінен жайылымдық жерлер. Ауданның тау аралық жерлерінде ауыл шаруашылық техникаларын пайдалану қиындық туғызады.
4. Өсімдіктер
Аудан аумағы өсімдіктің көптігімен ерекшеленеді, өйткені жазық бөліктегі географиялық жағдайлар әсер етсе, ал таулы аймақта - тік аймақты заңдылықтардың әсері болады.
Боралдай және Талас Алатауының тауларында тау шабындықтары орналасқан. Бұл жаздық жайылымда барлық малға арналған сіңімділігі жоғары өсімдіктер бар. Өнімділігі 15-25 ц/ га көк майса.
Төменгі және тау маңындағы учаскелер негізінен жайылымдық шөп орылатын жерлер. Жайылымның қайырылу мерзімі – көктем-күз.
Жайылым жерлер көбінесе селеулі – бетегелі-жусанды, бетегелі-жусанды, дәнді – жусанды – бозды - бетегелі, бидайықты – айрауықты - дәнді, қияқ - дәнді және қияқ – дәнді - құрақты күрделі байланыстырылған қоғамдастықтарымен ұсынылған.

Растительность пойменной части реки Терс богата в видовом составе благодаря близкому стоянию грунтовых вод. Используется этот район в основном в качестве сенокосных угодий с урожайностью 10-18 ц/га сена. Некоторые участки стравливаются всеми видами скота. Надпойменная терраса реки Терс относится к району интенсивного земледелия. Природные растения сохранились вдоль дорог с большим количеством посевов.
Таким образом, сенокосные и пастбищные угодья на территории района можно использовать на весь сезон.
В целях увеличения продуктивности природных земель и сдерживания развития водной эрозии почв следует строго регулировать выпас скота, ввести пастбищный оборот, засеять сено и следует использовать пастбища сезонно.
Образец схемы шестиразового пастбищеоборота после однократного выпаса с учетом календарного графика использования пастбищ.
Годы
Номера пастбищных угодий
I
II
III
IV
V
VI
1
Один выгон
с 24.04. по 02.06
Один выгон
с 03.06. по 12.07
Один выгон
с 13.07. по 21.08
Один выгон
с 22.08. по 30.09
Один выгон
с 01.10. по 10.11.
Отдых пастбища (выгон не производится)
2
Отдых пастбища (выгон не произво-дится)
Один выгон
с 24.04. по 02.06
Один выгон
с 03.06. по 12.07
Один выгон
с 13.07. по 21.08
Один выгон
с 22.08. по 30.09
Один выгон
с 01.10. по 10.11.
3
Один выгон
с 24.04. по 02.06
Отдых пастбища (выгон не производится)
Один выгон
с 03.06. по 12.07
Один выгон
с 13.07. по 21.08
Один выгон
с 22.08. по 30.09
Один выгон
с 01.10. по 10.11.
4
Один выгон
с 24.04. по 02.06
Один выгон
с 03.06. по 12.07
Отдых пастбища (выгон не производится)
Один выгон
с 13.07. по 21.08
Один выгон
с 22.08. по 30.09
Один выгон
с 01.10. по 10.11.
5
Один выгон
с 24.04. по 02.06
Один выгон
с 03.06. по 12.07
Один выгон
с 13.07. по 21.08
Отдых пастбища (выгон не производится)
Один выгон
с 22.08. по 30.09
Один выгон
с 01.10. по 10.11.
6
Один выгон
с 24.04. по 02.06
Один выгон
с 03.06. по 12.07
Один выгон
с 13.07. по 21.08
Один выгон
с 22.08. по 30.09
Отдых пастбища (выгон не производится)
Один выгон
с 01.10. по 10.11.
Как видно в схеме пастбищного вращения, раз в 6 лет флора данной территории "отдыхает", а это означает, что деградация пастбищ предотвращается.
5. Почвы
Наиболее распространение на территории района имеют светло-каштановые карбонатные почвы. Распространены они на средних и нижних отделах предгорных равнин, на пониженных участках плато, их склонах. Эти почвы в районе в основном освоены под богарное и орошаемое земледелие.
В северо-восточной части района распространены сероземы обыкновенные. Выделено около десятки разновидностей сероземов обыкновенных. Механический состав их в основном средний и легкий суглинок.
На пониженных элементах рельефа в районе озера Биликоль и в области речных долин распространены лугово-сероземные, сероземно-луговые почвы. Для этих почв характерно повышенное содержание гумуса. Незасоленные и глубоко засоленные разновидности этих почв считаются лучшими землями в районе, на которых возможно выращивание всех сельскохозяйственных культур. Солончаковатые, солонцевато-солончаковые и сильно солончаковатые разновидности этих почв используется как пастбища и сенокосы.
Из-за сложности горного рельефа часть пахотнопригодных земель невозможно использовать в земледелии. Поэтому их рекомендуется использовать в качестве пастбищных угодий.

Теріс өзенінің жайылма бөлігінде өсімдіктердің түрлері жер суының жағасында болғандықтан кездеседі. Негізінен бұл аймақ шөп орылатын жерлер ретінде пайдаланылады, өнімділігі 10-18 ц/га шөп. Кейбір учаскелер малдың барлық түрлерімен құртылады. Теріс өзенінің жоғары жайылма террассасы интенсивті егін шаруашылығына жатады. Табиғи өсімдіктер егістік көп жолдардың жағалауында сақталып қалған.
Сонымен, аудан аумағындағы шабындық және жайылымдық жерлерді барлық мезгілде пайдалануға болады.
Табиғи жерлердің өнімділігін көбейту мақсатында және топырақтың су эрозиясының дамуын тежеу үшін мал жаюды қатаң реттеп, жайылым айналмасын енгізіп, шөп егіп, жайылымды мезгілімен пайдаланған жөн.
Жайылымдарды қолданудың күнтізбелік графигін есепке ала отырып бір рет жайылғаннан кейінгі алты өрістік жайылым айналымының сызбасының үлгісі.
Жылдар
Жайылым өрістіктердің нөмірі
I
II
III
IV
V
VI
1
Бір рет жайылған 24.04. мен 02.06 аралығы
Бір рет жайылған 03.06. мен 12.07 аралығы
Бір рет жайылған 13.07. мен 21.08 аралығы
Бір рет жайылған 22.08. мен 30.09 аралығы
Бір рет жайылған 01.10. мен10.11. аралығы
Дала демалысы (жайылым жүрмейді)
2
Дала демалысы (жайылым жүрмейді)
Бір рет жайылған 24.04. мен 02.06 аралығы
Бір рет жайылған 03.06. мен 12.07 аралығы
Бір рет жайылған 13.07. мен 21.08 аралығы
Бір рет жайылған 22.08. мен 30.09 аралығы
Бір рет жайылған 01.10. мен 10.11. аралығы
3
Бір рет жайылған 24.04. мен 02.06 аралығы
Дала демалысы (жайылым жүрмейді)
Бір рет жайылған 03.06. мен 12.07 аралығы
Бір рет жайылған 13.07. мен 21.08 аралығы
Бір рет жайылған 22.08. мен 30.09 аралығы
Бір рет жайылған 01.10. мен 10.11. аралығы
4
Бір рет жайылған 24.04. мен 02.06 аралығы
Бір рет жайылған 03.06. мен 12.07 аралығы
Дала демалысы (жайылым жүрмейді)
Бір рет жайылған 13.07. мен 21.08 аралығы
Бір рет жайылған 22.08. мен 30.09 аралығы
Бір рет жайылған 01.10. мен 10.11. аралығы
5
Бір рет жайылған 24.04. мен 02.06 аралығы
Бір рет жайылған 03.06. мен 12.07 аралығы
Бір рет жайылған 13.07. мен 21.08 аралығы
Дала демалысы (жайылым жүрмейді)
Бір рет жайылған 22.08. мен 30.09 аралығы
Бір рет жайылған 01.10. мен 10.11. аралығы
6
Бір рет жайылған 24.04. мен 02.06 аралығы
Бір рет жайылған 03.06. мен 12.07 аралығы
Бір рет жайылған 13.07. мен 21.08 аралығы
Бір рет жайылған 22.08. мен 30.09 аралығы
Дала демалысы (жайылым жүрмейді)
Бір рет жайылған 01.10. мен 10.11. аралығы
Көріп отырғандай, жайылым айналымы сызбасында, 6 жылда бір рет шөп жайылымдарына "демалыс" беріледі, яғни жайылым деградациясының алдын алады.
5. Топырақ
Аудан аумағында көп таралған топырақтың ақшыл сары карбонатты түрлері кездеседі. Олар негізінен орта және төменгі тау аумағындағы жазықтарда, сондай-ақ төменгі үстірттерде, ылдиларда таралған. Бұл топырақтар негізінен ауданда тәлімді және суармалы егін шаруашылығы үшін игеріледі.
Ауданның солтүстік-шығысы бөлігінде жәй сұр жерлер таралған. Бұл сұр жерлердің онға жуық түрі бөлінген. Олардың негізінен механикалық құрамы орташа және жеңіл сазды.
Билікөл көлінің ауданында және өзендердің алқаптарында шалғынды-сұр жерлер, сұр-шалғынды және шалғынды топырақтар таралған. Бұл топырақтардың құрамында қарашірік өте көп. Тұздалмаған және терең тұздалған бұл топырақтар түрлері аудандағы ең жақсы жерлер болып саналады, ол жерлерге ауылшаруашылығы дақылдарының барлық түрлерін өсіруге болады. Сортаң және қатты сортаң жерлердің жайылым және шөп орып алу үшін пайдаланылады.
Тау бедерлерінің қиыншылықтарына сәйкес айдалатын жерлерді егін шаруашылыққа пайдалану мүмкін емес. Сондықтан ол жерлерді жайылымдыққа ұсынылады.

6. Гидрография и гидрогеология
Гидрографическая сеть района хорошо развита и представлена небольшими, но многочисленными реками, ручьями и родниками. Существенным элементом гидрографии территории района являются оросительные каналы, пруды, водохранилища и "Карасу"- выходы подземных и возрастных оросительных вод.
Река Терс является левым притоком, составляющим реки Аса и начинается от родника на стыке гор Каратау и Таласским Алатау на высоте 1200-1500 метр. Средний уклон реки 7,6%. Пойма имеется по всей длине реки Терс, двухсторонняя, луговая, с преобладающей шириной 150-250 метр, а у села Нурлыкент-480 метр. Русло реки извилистое, неразветленное, устойчивое. Преобладающая ширина 10-20 метр, наибольшая -40 метр, глубина 0,5-0,8 метр. На реке Терс ниже села Нурлыкент для целей орошения построено Терс-Ащибулакское водохранилище сезонного регулирования стока, объемом 0,158 км3.
Река Аксай берет начало на северных склонах хребта Таласского Алатау, впадает в реку Терс.
Река Коксай берет начало на северном склоне Таласского Алатау из небольшого горного озера, расположенного на высоте 2500 метр и не доходя до реки Терс теряется.

6. Гидрография және суландыру
Аудан гидрографиясының жүйесі жақсы дамыған және де кішігірім, бірақ көптеген өзендер, бұлақтар, бастаулармен ұсынылған. Аудан аумағындағы гидрография элементтері суландыратын каналдар, тоғандар, су қоймалары және "Қарасу"-жерасты суының шығуы мен суландыратын сулар болып табылады.
Теріс өзені Аса өзенінің сол саласы болып табылады және ол 200-1500 метр биіктіктегі Талас Алатауының қиылысқан жеріндегі бастаудан басталады. Өзеннің орташа еңістігі 7,6%. Теріс өзенінің барлық ұзындығы бойынша жайылма жерлер екі жақты, шөпті, 150-250 метр, ол Нұрлыкент ауылының тұсында - 480 метр. Өзеннің арнасы бұралаңды, салаланбаған, орнықты. Басым бөлігінің ені 10-20 метр, ең үлкені 40 метр, тереңдігі 0,5-0,8 метр. Нұрлыкент ауылының төменгі жағында Теріс өзеніне Теріс Ащыбұлақ су қоймасы салынған. Бұл су қоймасы суландыру үшін және өзеннің мерзімдік ағысын реттеп отыру үшін. Сиымдылығы 0,158 км3.
Ақсай өзені Талас Алатауының солтүстік беткейлерінен бастау алады және Теріс өзеніне құйылады.
Көксай өзені Талас Алатауының солтүстік беткейіндегі 2500 метр биіктікте орналасқан тау көлінен басталып, Теріс өзеніне жетпей жоғалып кетеді.

На территории района у подножья Каратау расположено озеро Биликоль. Озеро вытянуто с юга на север и имеет неправильную форму. Площадь зеркала озера около 87 км2, наибольшая глубина 6-7 метр. Берега пологие у устья реки Аса и с севера при ее выходе поросшие камышом.
Подземные воды этого региона могут быть использованы в основном для обводнения пастбищ.
7. Геоботаника пастбищ
Для определения продуктивности пастбищ использовались данные геоботанических исследований специалистов Республиканского государственного предприятия "ГосНПЦзем" на 1980-2012 годы. Средний урожай сухой массы пастбищ составляет 3,3 цн/га по размеру корма – при -1,5 цн/га. Суммируя это, мы можем рассчитать вес кормовой единицы в районе: 1,5 * 224 956 га = 337434 цн корма.

Аудан аумағында Қаратаудың етегінде Билікөл көлі орналасқан. Көл оңтүстіктен солтүстікке қарай созылған және дұрыс емес түрде. Өзен айдынның көлемі 87 км2, ең терең жерлері 6-7 метр. Көлдің жағалаулары Аса өзенінің сағасында жайпақ және солтүстігін қамыс басқан.
Ауданда су асты суларын негізінен жайылымдарды суландыру үшін пайдаланады.
7. Жайылым геоботаникасы
Жайылым өнімділігі анықтау үшін Республикалық мемлекеттік "МемҒӨОжер" кәсіпорыны мамандарының 1980-2012 жылдарда өткен геоботаникалық зерттеулерінің деректері қолданылды. Жайылым жерлердің құрғақ массасының орташа өнімділігі 3,3 цн/га, азық өлшеміне қайта есептегенде -1,5 цн/га. Осыны қорытындылай келе, аудан жеріндегі азық бірлігіндегі қосалқы азық салмағын есептеп шығаруға болады:1,5*224 956 га=337434 цн азық бірлігі.

Запас пищи для скота используется для выпаса, который продлевается 180-200 дней. Вспомогательные запасы травы и запасы кошения используются в зимний период.
8. Емкость пастбища
Определение пастбищного потенциала было основано на данных о его производительности в период пастбищ. Приблизительно были получены следующие нормы зеленой травы (в среднем на одного скота): крупный рогатый скот (на одного) - 4 кг, мелкий скот (на одного) - 2 кг, лошадь - 6 кг. Продолжительность пастбищного периода составляет 180-200 дней. Таким образом, можно определить способность пастбища, зная пастбищный продукт, необходимость за один день корма для животных, продолжительность пастбищного периода.

Жайылымдағы қосалқы азық 180-200 күнге жалғасатын жайылым кезеңінде қолданылады. Шабылған шөп пен жасанды шабылған шөптің қосалқы азығы қыстау кезеңінде қолданылады.
8. Жайылым сыйымдылығы
Жайылым сыйымдылығын анықтау, жайылым кезеңінде оның өнімділігі туралы деректер негізінде жүргізілді. Шамамен алғанда, жасыл азықтың келесі нормалары алынды (орта есеппен бір бас малға): ірі қара мал (бір бас) - 4 кг, ұсақ мал (бір бас) - 2 кг, жылқы - 6 кг. Жайылым кезеңінің ұзақтылығы 180-200 күн. Осылайша, жайылым өнімін, малдың жасыл азықты бір күндегі қажет ету көлемін, жайылым кезеңінің ұзақтылығын біле отырып, жайылымның сыйымдылығын анықтауға болады.

452 274
18 587
22 506
25 657
83 232
Особенности выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса передвижения сельскохозяйственных. А также продолжительность пастбищного периода.
Период продолжительности пастбищ в зависимости от почвенно-климатической зоны, вида сельскохозяйственных животных, а также продуктивности пастбищ:

452 274
18 587
22 506
25 657
83 232
Ескерту: МІҚ – мүйізді ірі қара, МҰМ – мүйізді ұсақ мал.
Екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі. Сонымен қатар жайылым кезеңінің ұзақтығы.
Топырақтық-климаттық аймаққа, ауыл шаруашылығы жануарлар түріне, сондай-ақ жайылымы өнімділігіне байланысты жайылымның ұзақтық кезеңі:

горная, лесостепная-170-180 день;
песчаная пустыня- 180-200 день.
Продолжительность выпаса крупного рогатого скота молочного порода – минимальная, а для мясного крупного рогатого скота, овец, лошадей, верблюдов – максимальная и зависит от глубины снежного покрова, плотности снега и других факторов.
Сведения о сервитутах для прогона скота
Для прогона и переселения сельскохозяйственных животных установлено 1870 гектаров земли по Жуалынскому району.

таулы, орманды дала –170-180 күн;
құмды шөлейтте – 180-200 күн.
Сүтті ірі қара малды жаю ұзақтығы - ең кіші, ал етті ірі қара мал, қой, жылқы, түйе үшін – максималды және қар жамылғысының тереңдігіне, қардың тығыздығына және басқа да факторларға байланысты.
Малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер
Жуалы ауданы бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге және көшіруге 1870 гектар жер белгіленген.