Об утверждении планов по управлению пастбищами и их использованию по сельским округам Аксуат, Кызылжарма, Акжарма, Талсуат, Кызылозек, Косшынырау, Карауылтобе и поселкам Тасбугет, Белкуль города Кызылорды на 2020-2021 годы
Решение Кызылординского городского маслихата от 24 июня 2020 года № 350-62/8. Зарегистрировано Департаментом юстиции Кызылординской области 26 июня 2020 года № 7548. Прекращено действие в связи с истечением срока
В соответствии с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" Кызылординский городской маслихатРЕШИЛ:
1. Утвердить планы по управлению пастбищами и их использованию по сельским округам Аксуат, Кызылжарма, Акжарма, Талсуат, Кызылозек, Косшынырау, Карауылтобе и поселкам Тасбугет, Белкуль города Кызылорды на 2020-2021 годы согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 к настоящему решению.
2. Признать утратившим силу решение Кызылординского городского маслихата "Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию по городу Кызылорда на 2019-2020 годы" от 11 февраля 2019 года № 214-36/3 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за номером 6690, опубликовано в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде 1 марта 2019 года)
3. Настоящее решение вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Председатель очередной ХХХХХХІІ сессии Кызылординского городского маслихата Секретарь Кызылординского городского маслихата Р. БУХАНОВА
Приложение 1 к решению
Кызылординского городского маслихата
от 24 июня 2020 года № 350-62/8
План по управлению пастбищами и их использованию сельского округа Аксуат на 2020 - 2021 годы
Сноска. Приложение 1 с изменением, внесенным решением Кызылординского городского маслихата от 08.02.2021 № 19-3/11 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
1) Схема (карта) расположения пастбищ на территории в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемая схема пастбищеоборотов;
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленную согласно норме потребления воды;

Қызылорда қаласы Ақсуат, Қызылжарма, Ақжарма, Талсуат, Қызылөзек, Қосшыңырау, Қарауылтөбе ауылдық округтері мен Тасбөгет, Белкөл кенттері бойынша 2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарларын бекіту туралы
Қызылорда қалалық мәслихатының 2020 жылғы 24 маусымдағы № 350-62/8 шешімі. Қызылорда облысының Әділет департаментінде 2020 жылғы 26 маусымда № 7548 болып тіркелді. Мерзімі біткендіктен қолданыс тоқтатылды
"Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы Заңының 8-бабының 1) тармақшасына сәйкес Қызылорда қалалық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қызылорда қаласы Ақсуат, Қызылжарма, Ақжарма, Талсуат, Қызылөзек, Қосшыңырау, Қарауылтөбе ауылдық округтері мен Тасбөгет, Белкөл кенттері бойынша 2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарлары осы шешімнің 1, 2, 3, 4, 5, 6 , 7, 8, 9 - қосымшаларына сәйкес бекітілсін.
2. Қызылорда қалалық мәслихатының 2019 жылғы 11 ақпандағы № 214-36/3 "Қызылорда қаласы бойынша 2019-2020 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 6690 нөмірімен тіркелген, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің электрондық түрдегі эталондық бақылау банкінде 2019 жылғы 1 наурызда жарияланған) шешімі күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қызылорда қалалық мәслихатының кезекті ХХХХХХІІ сессиясының төрағасы Қызылорда қалалық мәслихатының хатшысы Р. БУХАНОВА
Қызылорда қалалық мәслихатының
2020 жылғы 24 маусымы
№ 350-62/8 шешіміне 1-қосымша
Ақсуат ауылдық округінің 2020 - 2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
Ескерту. Шешімнің орыс тіліндегі 1-қосымшасына өзгеріс енгізілді, мемлекеттік тілдегі нұсқасы өзгеріссіз қалдырылды - Қызылорда қалалық мәслихатының 08.02.2021 № 19-3/11 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қолжеткізу схемасы;

5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
Территория сельского округа относится к сухой, типчаково-ковыльных степной зоне.
Выявлено преобладание степной растительности, основными ее видами являются: типчак, ковыли, овсец и различные виды полыни с участием различных трав небольших степей.
На территории сельского округа слабо развиты гидрографические сети. Обводнение пастбищ обеспечивается из природных озер, родников, каналов. Качество воды слабое соленое, пригодное для полива животных.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 6,8 центнер/гектар.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 190-200 дней.
Сельский округ Аксуат расположен в западной части города Кызылорда, с северной стороны граничит с сельским округом Акжарма, с южной стороны с Сырдарьинским районом.
Административно-территориальное деление состоит из села Ж. Маханбетов.
По природно-климатическим условиям территория сельского округа Аксуат входит в сухостепную зону с резко-континентальным климатом, для которого свойственны: засушливость весенне-летнего периода, высокие летние и низкие зимние температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые атмосферные осадки по времени года и значительные усилия ветра в течение года.
Общая земельная площадь сельского округа составляет 18230 гектаров (далее – га), из них пастбищ – 5994 га.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 7727 га;
земли населенных пунктов – 3961 га.
Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории сельского округа: 2098 голов крупного рогатого скота, 1427 голов мелкого рогатого скота, 750 голов лошадей.
По видам сельскохозяйственных животных распределено следующим образом:
крупный рогатый скот – 10 стад;
мелкий рогатый скот – 9 стад;
лошади – 16 стад.
Пастбища относятся к природным пастбищам в зависимости от природно-климатических особенностей населенных пунктов и преимущественно используются для выпаса скота. На территории сельского округа отсутствуют сеялки и аридные пастбища.
Основными пользователями пастбищ являются жители сельского округа Аксуат.
План принят в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.

5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
Ауылдық округтің аумағы құрғақ, даласы бетеге-селеулі белдем тармағына жатады.
Дала өсімдігі басым болуы анықталды, оның негізгі түрлері: бетеге, селеулер, сұлыбас және шамалы даланың түрлі шөптерінің қатысуымен әр түрлі жусанның түрлері.
Ауылдық округтің аумағында гидрографиялық торап нашар дамыған. Жайылымды суландыру табиғи көлдерден, бұлақтардан, каналдардан қамтамасыз етіледі. Судың сапасы әлсіз тұздылау, малдарды суару үшін жарамды.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі 6,8 центнер/гектарды құрайды.
Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 190-200 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Ақсуат ауылдық округі Қызылорда қаласының батыс бөлігінде орналасқан, солтүстік жағынан Ақжарма ауылдық округімен, оңтүстік жағынан Сырдария ауданымен шектеседі.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі Ж. Маханбетов ауылынан тұрады.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша Ақсуат ауылдық округі күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылығы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.
Ауылдық округтің жалпы жер көлемі 18230 гектар (бұдан әрі – га), оның ішінде жайылымдар – 5994 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 7727 га;
елдi мекендердiң жерлерi – 3961 га.
Ауылдық округ аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: 2098 бас ірі қара малы, 1427 бас уақ мал, 750 бас жылқы малы бар.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген:
ірі қара мал - 10 табын;
уақ мал - 9 отар;
жылқылар - 16 үйір.
Жайылымдар елді мекендердің табиғи-климаттық ерекшелігіне байланысты табиғи жайылымдарға жатады және көбінесе малды бағу үшін пайдаланылады. Ауылдық округтің аумағында екпе және аридтік жайылымдар жоқ.
Жайылымдарды негізгі пайдаланушылар Ақсуат ауылдық округінің тұрғындары болып табылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем-шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.

План по управлению пастбищами и их использованию сельского округа Кызылжарма на 2020 - 2021 годы
Сноска. Приложение 2 с изменением, внесенным решением Кызылординского городского маслихата от 08.02.2021 № 19-3/11 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
1) Схема (карта) расположения пастбищ на территории в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемая схема пастбищеоборотов;
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленную согласно норме потребления воды;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
Территория сельского округа относится к сухой, типчаково-ковыльных степной зоне.
Выявлено преобладание степной растительности, основными ее видами являются: типчак, ковыли, овсец и различные виды полыни с участием различных трав небольших степей.
На территории сельского округа слабо развиты гидрографические сети. Обводнение пастбищ обеспечивается из природных озер, родников, каналов. Качество воды слабое соленое, пригодное для полива животных.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 7,5 центнер/гектар.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 180-190 дней.
Сельский округ Кызылжарма расположен в северо-западной части города Кызылорды, с северной стороны граничит с сельскими округами Талсуат, с юго-восточной стороны Каруылтобе и с западной стороны Кызылозек.
Административно-территориальное деление состоит из села Кызылжарма.
По природно-климатическим условиям территория сельского округа Кызылжарма входит в сухостепную зону с резко-континентальным климатом, для которого свойственны: засушливость весенне-летнего периода, высокие летние и низкие зимние температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые атмосферные осадки по времени года и значительные усилия ветра в течение года.

Қызылжарма ауылдық округінің 2020 - 2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
Ескерту. Шешімнің орыс тіліндегі 2-қосымшасына өзгеріс енгізілді, мемлекеттік тілдегі нұсқасы өзгеріссіз қалдырылды - Қызылорда қалалық мәслихатының 08.02.2021 № 19-3/11 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қолжеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
Ауылдық округтің аумағы құрғақ, даласы бетеге-селеулі белдем тармағына жатады.
Дала өсімдігі басым болуы анықталды, оның негізгі түрлері: бетеге, селеулер, сұлыбас және шамалы даланың түрлі шөптерінің қатысуымен әр түрлі жусанның түрлері.
Ауылдық округтің аумағында гидрографиялық торап нашар дамыған. Жайылымды суландыру табиғи көлдерден, бұлақтардан, каналдардан қамтамасыз етіледі.Судың сапасы әлсіз тұздылау, малдарды суару үшін жарамды.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі 7,5 центнер/гектарды құрайды.
Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 180-190 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Қызылжарма ауылдық округі Қызылорда қаласының солтүстік-батыс бөлігінде орналасқан, солтүстік жағынан Талсуат, оңтүстік шығыс жағынан Қаруылтөбе және батыс жағынан Қызылөзек ауылдық округтерімен шектеседі.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі Қызылжарма ауылынан тұрады.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша Қызылжарма ауылдық округі күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылығы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.

Общая земельная площадь сельского округа составляет 30 232 гектаров (далее – га), из них пастбищ – 7057 га.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 8556 га;
земли населенных пунктов – 5222 га.
Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории сельского округа: 2001 голов крупного рогатого скота, 1855 голов мелкого рогатого скота, 900 голов лошадей.
По видам сельскохозяйственных животных распределено следующим образом:
крупный рогатый скот – 18 стад;
мелкий рогатый скот – 27 стад;
лошади – 18 стад.
Пастбища относятся к природным пастбищам в зависимости от природно-климатических особенностей населенного пункта и преимущественно используются для выпаса скота. На территории сельского округа отсутствуют сеялки и аридные пастбища.
Основными пользователями пастбищ являются жители сельского округа Кызылжарма.
План принят в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.

Ауылдық округтің жалпы жер көлемі 30 232 гектар (бұдан әрі – га), оның ішінде жайылымдар – 7057 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 8556 га;
елдi мекендердiң жерлерi – 5222 га.
Ауылдық округ аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: 2001 бас ірі қара малы, 1855 бас уақ мал, 900 бас жылқы малы бар.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген:
ірі қара мал - 18 табын;
уақ мал - 27 отар;
жылқылар - 18 үйір.
Жайылымдар елді мекеннің табиғи-климаттық ерекшелігіне байланысты табиғи жайылымдарға жатады және көбінесе малды бағу үшін пайдаланылады. Ауылдық округтің аумағында екпе және аридтік жайылымдар жоқ.
Жайылымдарды негізгі пайдаланушылар Қызылжарма ауылдық округінің тұрғындары болып табылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем-шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.

План по управлению пастбищами и их использованию сельского округа Акжарма на 2020 - 2021 годы
Сноска. Приложение 3 с изменением, внесенным решением Кызылординского городского маслихата от 08.02.2021 № 19-3/11 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
1) Схема (карта) расположения пастбищ на территории в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемая схема пастбищеоборотов;
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Территория сельского округа относится к сухой, типчаково-ковыльной степной зоне.
На территории сельского округа хорошо развиты гидрографические сети. Обводнение пастбищ обеспечивается природными копанями, шахтными колодцами. Качество воды слабое соленое, пригодное для полива животных.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 4,5 центнер/гектар.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 180-200 дней.
Сельский округ Акжарма расположен в западной части города Кызылорды, с северной стороны граничит с Сырдарьинским районом, с южной стороны с сельским округом Аксуат.
Административно-территориальное деление состоит из сел Баймурат батыр и Талдыарал.
По природно-климатическим условиям территория сельского округа Акжарма входит в сухостепную зону с резко-континентальным климатом, для которого свойственны: засушливость весенне-летнего периода, высокие летние и низкие зимние температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые атмосферные осадки по времени года и значительные усилия ветра в течение года.
Общая земельная площадь сельского округ составляет Акжарма - 4744,0 гектаров, (далее – га), из них пастбищ – 2133,0 га.
По категориям земли распределяются следующим образом:

Ақжарма ауылдық округінің 2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Ескерту. 3-қосымшасына өзгеріс енгізілді - Қызылорда қалалық мәслихатының 08.02.2021 № 19-3/11 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
Ауылдық округтің аумағы құрғақ, даласы бетеге-селеулі белдем тармағына жатады.
Ауылдық округтің аумағында гидрографиялық торап жақсы дамыған. Жайылымды суландыру табиғи апандар, шахталы құдықтармен қамтамасыз етіледі. Судың сапасы әлсіз тұздылау, малдарды суару үшін жарамды.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі 4,5 центнер/гектарды құрайды.
Жайылым шөптерінің қоры ұзақтығы 180-200 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Ақжарма ауылдық округі Қызылорда қаласының батыс бөлігінде орналасқан, солтүстік жағынан Сырдария ауданымен, оңтүстік жағынан Ақсуат ауылдық округімен шектеседі.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі Баймұрат батыр және Талдыарал ауылдарынан тұрады.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша Ақжарма ауылдық округі күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем - жазғы мезгілінің құрғақшылығы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.
Ауылдық округтің жалпы жер көлемі - 4744,0 гектар (бұдан әрі- га), оның ішінде жайылымдар – 2133,0 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:

283
362
11,0
3982
3699
7,1
-
2
село Талдыарал
262
245
11,0
2695
2433
9,7
-
Всего
545
607
11,0
6677
6132
16,8
-
Приемлемая схема пастбищеоборотов
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленную согласно норме потребления воды
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе
Календарный график по использованию пастбища, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименованне сельского округа
Период перегона животных на пастбища
Период отгона животных с пастбища
1
Сельский округ Акжарма
2 половина марта
2 декада октября
Приложение 4 к решению
Кызылординского городского маслихата
от 24 июня 2020 года № 350-62/8

283
362
11,0
3982
3699
7,1
-
2
Талдыарал ауылы
262
245
11,0
2695
2433
9,7
-
Барлығы
545
607
11,0
6677
6132
16,8
-
Жайылым айналымдарының қолайлы схемасы
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округтің атауы
Жайылымға малдардың айдап шығарылу кезеңі
Жайылымнан малдардың қайтарылу кезеңі
1
Ақжарма ауылдық округі
наурыздың 2-жартысы
қазанның 2-онкүндігі
Қызылорда қалалық мәслихатының
2020 жылғы 24 маусымы
№ 350-62/8 шешіміне 4-қосымша

План по управлению пастбищами и их использованию сельского округа Талсуат 2020 - 2021 годы
Сноска. Приложение 4 с изменением, внесенным решением Кызылординского городского маслихата от 08.02.2021 № 19-3/11 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
1) Схема (карта) расположения пастбищ на территории в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемая схема пастбищеоборотов;
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленную согласно норме потребления воды;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
Территория сельского округа относится к сухой, типчаково-ковыльных степной зоне.
Выявлено преобладание степной растительности, основными ее видами являются: типчак, ковыли, овсец и различные виды полыни с участием различных трав.
На территории сельского округа слабо развиты гидрографические сети. Обводнение пастбищ обеспечивается природными копанями, шахтными колодцами. Качество воды слабое соленое, пригодное для полива животных.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 8,8 центнер/гектар.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 170-180 дней.
Сельский округ Талсуат расположен в западной части города Кызылорды, с северной стороны граничит с сельским округом Кызылозек, с восточной стороны Кызылжарма.
Административно-территориальное деление состоит из села Талсуат.
По природно-климатическим условиям территория сельского округа Талсуат входит в сухостепную зону с резко-континентальным климатом, для которого свойственны: засушливость весенне-летнего периода, высокие летние и низкие зимние температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые атмосферные осадки по времени года и значительные усилия ветра в течение года.

Талсуат ауылдық округінің 2020 - 2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
Ескерту. Шешімнің орыс тіліндегі 4-қосымшасына өзгеріс енгізілді, мемлекеттік тілдегі нұсқасы өзгеріссіз қалдырылды - Қызылорда қалалық мәслихатының 08.02.2021 № 19-3/11 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қолжеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
Ауылдық округтің аумағы құрғақ, даласы бетеге-селеулі белдем тармағына жатады.
Дала өсімдігі басым болуы анықталды, оның негізгі түрлері: бетеге, селеулер, сұлыбас және шамалы даланың түрлі шөптері.
Ауылдық округтің аумағында гидрографиялық торап нашар дамыған. Жайылымды суландыру табиғи апандар, шахталы құдықтармен қамтамасыз етіледі. Судың сапасы әлсіз тұздылау, малдарды суару үшін жарамды.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі 8,8 центнер/гектарды құрайды.
Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 170-180 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Талсуат ауылдық округі Қызылорда қаласының батыс бөлігінде орналасқан, солтүстік жағынан Кызылөзек, шығыс жағынан Қызылжарма ауылдық округтерімен шектеседі.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі Талсуат ауылынан тұрады.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша Талсуат ауылдық округі күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылығы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.

Общая площадь сельского округа 925 гектаров (далее – гектар), из них пастбищ – 363 га.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 1413,44 га;
земли населенных пунктов – 50 га.
Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории сельского округа: 912 голов крупного рогатого скота, 1109 мелкого рогатого скота, 181 голов лошадей, 10 голов верблюдов.
По видам сельскохозяйственных животных распределено следующим образом:
крупный рогатый скот – 3 стад;
мелкий рогатый скот – 2 стад;
лошади – 4 стад;
верблюды – 1 стад.
Пастбища относятся к природным пастбищам в зависимости от природно-климатических особенностей населенного пункта и преимущественно используются для выпаса скота. На территории сельского округа отсутствуют сеялки и аридные пастбища.
Основными пользователями пастбищ являются жители сельского округа Талсуат.
План принят в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.

Ауылдық округтің жалпы жер көлемі 925 гектар (бұдан әрі – гектар), оның ішінде жайылымдар –363 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауылшаруашылығы мақсатындағы жерлер – 1413,44 га;
елдi мекендердiң жерлерi – 50 га.
Ауылдық округ аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: 912 бас ірі қара мал, 1109 бас уақ мал, 181 бас жылқы, 10 бас түйе.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген:
ірі қара мал -3 табын;
уақ мал - 2 отар;
жылқылар - 4 үйір;
түйелер – 1 келе.
Жайылымдар елді мекеннің табиғи-климаттық ерекшелігіне байланысты табиғи жайылымдарға жатады және көбінесе малды бағу үшін пайдаланылады. Ауылдық округтің аумағында екпе және аридтік жайылымдар жоқ.
Жайылымдарды негізгі пайдаланушылар Талсуат ауылдық округінің тұрғындары болып табылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем-шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.

План по управлению пастбищами и их использованию сельского округа Кызылозек 2020-2021 годы
Сноска. Приложение 5 с изменением, внесенным решением Кызылординского городского маслихата от 08.02.2021 № 19-3/11 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
1) Схема (карта) расположения пастбищ на территории в разрезе категориий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемая схема пастбищеоборотов;
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленную согласно норме потребления воды;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пасбища;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
Территория сельского округа относится к сухой, типчаково-ковыльных степной зоне.
На территории сельского округа слабо развиты гидрографические сети. Обводнение пастбищ обеспечивается природными копанями, шахтными колодцами. Качество воды слабое соленое, пригодное для полива животных.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 8,8 центнер/гектар.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 170-180 дней.
Сельский округ Кызылозек расположен в северо-западной части города Кызылорда, с севера и с северо-запада Сырдарьинским районом, с востока-с юга граничит с сельским округом Кызылжарма.
Административно-территориальное деление состоит из сел Кызылозек, Айнаколь и станции Караозек.
По природно-климатическим условиям территория сельского округа Кызылозек входит в сухостепную зону с резко-континентальным климатом, для которого свойственны: засушливость весенне-летнего периода, высокие летние и низкие зимние температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые атмосферные осадки по времени года и значительные усилия ветра в течение года.

Қызылөзек ауылдық округінің 2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
Ескерту. Шешімнің орыс тіліндегі 5-қосымшасына өзгеріс енгізілді, мемлекеттік тілдегі нұсқасы өзгеріссіз қалдырылды - Қызылорда қалалық мәслихатының 08.02.2021 № 19-3/11 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардын су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
Ауылдық округтің аумағы құрғақ, даласы бетеге-селеулі белдем тармағына жатады.
Ауылдық округтің аумағында гидрографиялық торап нашар дамыған. Жайылымды суландыру табиғи апандар, шахталы құдықтармен қамтамасыз етіледі. Судың сапасы әлсіз тұздылау, малдарды суару үшін жарамды.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі 8,8 центнер/гектарды құрайды.
Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 170-180 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Қызылөзек ауылдық округі Қызылордва қаласының солтүстік-батыс бөлігінде орналасқан, солтүстіктен және солтүстік-батыстан Сырдария ауданымен, шығыс-оңтүстіктен Қызылжарма ауылдық округімен шектеседі.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі Қараөзек, Айнакөл ауылдары және Қараөзек бекетінен тұрады.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша Қызылөзек ауылдық округі күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет:көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылығы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.

Общая площадь сельского округа 90 988 гектаров (далее-га), из них пастбищ – 13097,5 га.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 77262 га;
земли населенных пунктов – 6434 га.
Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории сельского округа: 3674 голов крупного рогатого скота, 3775 мелкого рогатого скота, 703 голов лошадей, 456 голов верблюдов.
По видам сельскохозяйственных животных распределено следующим образом:
крупный рогатый скот -147 стад;
мелкий рогатый скот – 10 стад;
лошади – 23 стад;
верблюды – 5 стад.
Пастбища относятся к природным пастбищам в зависимости от природно-климатических особенностей населенных пунктов и преимущественно используются для выпаса скота. На территории сельского округа отсутствуют сеялки и аридные пастбища.
Основными пользователями пастбищ являются жители сельского округа Кызылозек.
План принят в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.

Қызылөзек ауылдық округінің жалпы жер көлемі 90 988 гектар (бұдан әрі -га), оның ішінде жайылымдар – 13097,5 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 77262 га;
елді мекендердің жерлері - 6434 га.
Ауылдық округ аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны:
3674 бас ірі қара малы, 3775 бас ұсақ мал, 703 бас жылқы, 456 бас түйе малы бар.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген:
ірі қара мал -147 табын;
уақ мал – 10 отар;
жылқылар – 23 үйір;
түйелер -5 келе.
Жайылымдар елді мекендердің табиғи-климаттық ерекшелігіне байланысты табиғи жайылымдарға жатады және көбінесе малды бағу үшін пайдаланылады. Ауылдық округтің аумағында екпе және аридтік жайылымдар жоқ.
Жайылымдарды негізгі пайдаланушылар Қызылөзек ауылдық округінің тұрғындары болып табылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем-шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.

На территории сельского округа Кызылозек действует 1 ветеринарный пункт, 1 скотомогильник и 1 ванна для купания скота.
В сельском округе Кызылозек установлены сервитуты для прогона скота.
Схема (карта) расположения пастбищ на территории в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Собственники земельных участков
Собственники земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности в пастбищах 1 голова, (га)
КРС
МРС
Лошадь
Верблюд
КРС
МРС
Лошадь
Верблюд
1
Абсейтов Нариман

Қызылөзек ауылдық округінің аумағында 1 ветеринариялық пункт, 1 мал қорымы және 1 мал тоғыту ваннасы қызмет істейді.
Қызылөзек ауылдық округінде малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жер учаскелерінің меншік иелері
Жер учаскелерінің меншік иелері
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
МІҚ
УМ
Жылқы
Түйе
МІҚ
УМ
Жылқы
Түйе
1
Абсейтов Нариман

1190
198
11,0
2178
-988
54,6
-
Всего
49826
1276
11,0
14036
-1309
-
37099
Приемлемая схема пастбищеоборотов
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленную согласно норме потребления воды
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельского округа
Период перегона животных на пастбища
Период отгона животных с пастбища
1
сельский округ Кызылозек
2 половина марта
2 декада октября
Приложение 6 к решению
Кызылординского городского маслихата
от 24 июня 2020 года № 350-62/8

1190
198
11,0
2178
-988
54,6
-
Барлығы
49826
1276
11,0
14036
-1309
-
37099
Жайылым айналымдарының қолайлы схемасы
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық айылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округ атауы
Жайылымдардың айдап шығарылу кезеңі
Жайылымнан малдардың қайтарылу кезеңі
1
Қызылөзек ауылдық округі
наурыздың 2-жартысы
қазанның 2-онкүндігі
Қызылорда қалалық мәслихатының
2020 жылғы 24 маусымы
№ 350-62/8 шешіміне 6-қосымша

План по управлению пастбищами и их использованию сельского округа Косшынырау 2020 - 2021 годы
Сноска. Приложение 6 с изменением, внесенным решением Кызылординского городского маслихата от 08.02.2021 № 19-3/11 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
1) Схема (карта) расположения пастбищ на территории в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемая схема пастбищеоборотов;
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленную согласно норме потребления воды;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
Территория сельского округа относится к сухой, типчаково-ковыльных степной зоне.
Выявлено преобладание степной растительности, основными ее видами являются: типчак, ковыли, овсец и различные виды полыни с участием различных трав небольших степей.
На территории сельского округа слабо развиты гидрографические сети. Обводнение пастбищ обеспечивается из природных озер, родников, каналов. Качество воды слабое соленое, пригодное для полива животных.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 8,8 центнер/гектар.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 170-180 дней.
Сельский округ Косшынырау расположен в северной части города Кызылорды, граничит с северо-запада сельским округом Карауылтобе.
Административно-территориальное деление состоит из сел Абай и Досан.
По природно-климатическим условиям территория сельского округа Косшынырау входит в сухостепную зону с резко-континентальным климатом, для которого свойственны: засушливость весенне-летнего периода, высокие летние и низкие зимние температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые атмосферные осадки по времени года и значительные усилия ветра в течение года.

Қосшыңырау ауылдық округінің 2020 - 2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
Ескерту. 6-қосымшасына өзгеріс енгізілді - Қызылорда қалалық мәслихатының 08.02.2021 № 19-3/11 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
Ауылдық округтің аумағы құрғақ, даласы бетеге-селеулі белдем тармағына жатады.
Дала өсімдігі басым болуы анықталды, оның негізгі түрлері: бетеге, селеулер, сұлыбас және шамалы даланың түрлі шөптерінің қатысуымен әр түрлі жусанның түрлері.
Ауылдық округтің аумағында гидрографиялық торап нашар дамыған. Жайылымды суландыру табиғи көлдерден, бұлақтардан, каналдардан қамтамасыз етіледі.Судың сапасы әлсіз тұздылау, малдарды суару үшін жарамды.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі 8,8 центнер/гектарды құрайды.
Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 170-180 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Қосшыңырау ауылдық округі Қызылорда қаласының солтүстік бөлігінде орналасқан, солтүстік-батыстан Қарауылтөбе ауылдық округімен шектеседі.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі Абай және Досан ауылдарынан тұрады.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша Қосшыңырау ауылдық округі күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем - жазғы мезгілінің құрғақшылығы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.

Общая земельная площадь сельского округа составляет 53 313 гектаров (далее – га), из них пастбищ – 14 138 га.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 2326 га;
земли населенных пунктов – 3388 га.
Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории сельского округа: 4212 голов крупного рогатого скота, 2626 голов мелкого рогатого скота, 2688 голов лошадей, 472-голов верблюда.
По видам сельскохозяйственных животных распределено следующим образом:
крупный рогатый скот –14 стад;
мелкий рогатый скот –8 стад;
лошади –89 стад;
верблюды -9 стад.
Пастбища относятся к природным пастбищам в зависимости от природно-климатических особенностей населенных пунктов и преимущественно используются для выпаса скота. На территории сельского округа отсутствуют сеялки и аридные пастбища.
Основными пользователями пастбищ являются жители сельского округа Косшынырау.
План принят в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
На территории сельского округа Косшынырау действует 1 ветеринарный пункт, 1 скотомогильник и 1 ванна для купания скота.
В сельском округе Косшынырау установлены сервитуты для прогона скота.
Схема (карта) расположения пастбищ на территории в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Собственники земельных участков
Собственники земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности пастбищ на 1 голова, (га)
Потребность пастбищ, (га)
Излишки пастбищ, (га)
КРС
МРС
Лошадь
КРС
МРС
Лошадь
КРС
МРС
Лошадь
Итого (га)
Абдибеков Данабек

Ауылдық округтің жалпы жер көлемі 53 313 гектар (бұдан әрі – га), оның ішінде жайылымдар – 14 138 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 2326 га;
елдi мекендердiң жерлерi – 3588 га.
Ауылдық округ аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: 4212 бас ірі қара малы, 2626 бас уақ мал, 2688 бас жылқы,туйе 472 малы бар.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген:
ірі қара мал-14 табын;
уақ мал - 8 отар;
жылқылар - 89 үйір;
түйелер – 9 келе.
Жайылымдар елді мекендердің табиғи-климаттық ерекшелігіне байланысты табиғи жайылымдарға жатады және көбінесе малды бағу үшін пайдаланылады. Ауылдық округтің аумағында екпе және аридтік жайылымдар жоқ.
Жайылымдарды негізгі пайдаланушылар Қосшыңырау ауылдық округінің тұрғындары болып табылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем-шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
Қосшыңырау ауылдық округінің аумағында 1 ветеринарлық пункт, 1 мал қорымы және 1 мал тоғыту ваннасы қызмет істейді.
Қосшыңырау ауылдық округінде малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жер учаскелерінің меншік иелері
Жер учаскелерінің меншік иелері
Жайылым алаңы
Түрлері бойынша малдың болуы,(бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1бас,(га)
Жайылымдардың қажеттілігі,(га)
Артық жайылымдар,
(га)
МІҚ
УМ
Жылқы
МІҚ
УМ
Жылқы
МІҚ
УМ
Жылқы
Жиыны (га)
1
Абдібеков Данабек

План по управлению пастбищами и их использованию сельского округа Карауылтобе на 2020 - 2021 годы
Сноска. Приложение 7 с изменением, внесенным решением Кызылординского городского маслихата от 08.02.2021 № 19-3/11 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
1) Схема (карта) расположения пастбищ на территории в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемая схема пастбищеоборотов;
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схема доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленную согласно норме потребления воды;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
Территория сельского округа относится к сухой, типчаково-ковыльных степной зоне.
Выявлено преобладание степной растительности, основными ее видами являются: типчак, ковыли, овсец и различные виды полыни с участием различных трав небольших степей.
На территории сельского округа слабо развиты гидрографические сети. Обводнение пастбищ обеспечивается из природных озер, родников, каналов. Качество воды слабое соленое, пригодное для полива животных.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 8,8 центнер/гектар.
Сельский округ Карауылтобе расположен в северо-восточной части города Кызылорды, с северо-западной стороны граничит с сельским округом Кызылжарма и с северо-восточной стороны с сельским округом Косшынырау.
Административно-территориальное деление состоит из села Карауылтобе.
По природно-климатическим условиям территория сельского округа Карауылтобе входит в сухостепную зону с резко-континентальным климатом, для которого свойственны: засушливость весенне-летнего периода, высокие летние и низкие зимние температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые атмосферные осадки по времени года и значительные усилия ветра в течение года.
Общая земельная площадь сельского округа составляет 6 127 гектаров (далее – га), из них пастбищ – 1 547 га.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 1458 га;
земли населенных пунктов – 977 га.

Қарауылтөбе ауылдық округінің 2020 - 2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
Ескерту. Шешімнің орыс тіліндегі 7-қосымшасына өзгеріс енгізілді, мемлекеттік тілдегі нұсқасы өзгеріссіз қалдырылды - Қызылорда қалалық мәслихатының 08.02.2021 № 19-3/11 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
Ауылдық округтің аумағы құрғақ, даласы бетеге-селеулі белдем тармағына жатады.
Дала өсімдігі басым болуы анықталды, оның негізгі түрлері: бетеге, селеулер, сұлыбас және шамалы даланың түрлі шөптерінің қатысуымен әр түрлі жусанның түрлері.
Ауылдық округтің аумағында гидрографиялық торап нашар дамыған. Жайылымды суландыру табиғи көлдерден, каналдардан қамтамасыз етіледі.Судың сапасы әлсіз тұздылау, малдарды суару үшін жарамды.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі 8,8 центнер/гектарды құрайды.
Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 170-180 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Қарауылтөбе ауылдық округі Қызылорда қаласының солтүстік-шығыс бөлігінде орналасқан, солтүстік-батыс жағынан Қызылжарма ауылдық округімен және солтүстік-шығыс жағынан Қосшыңырау ауылдық округімен шектеседі.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі Қарауылтөбе ауылынан тұрады.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша Қарауылтөбе ауылдық округі күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылығы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.
Ауылдық округтің жалпы жер көлемі 6127 гектар (бұдан әрі – га), оның ішінде жайылымдар – 1547 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 1458 га;
елдi мекендердiң жерлерi – 977 га.

План по управлению пастбищами и их использованию в поселке Тасбогет на 2020-2021 годы
Сноска. Приложение 8 с изменением, внесенным решением Кызылординского городского маслихата от 08.02.2021 № 19-3/11 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
1) Схема (карта) расположения пастбищ на территории в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемая схема пастбищеоборотов;
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленную согласно норме потребления воды;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в поселке;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
На западной части поселка Тасбогет граничит с городом Кызылорда, а с востока с поселком Белкуль.
Административно-территориальное деление состоит из населенного пункта Ирколь.
На территории поселка слабо развиты гидрографические сети. Обводнение пастбищ обеспечивается из природных озер, каналов. Качество воды слабое соленое, пригодное для полива животных.
По природно-климатическим условиям территория поселка Тасбугет входит в сухостепную зону с резко-континентальным климатом, для которого свойственны: засушливость весенне-летнего периода, высокие летние и низкие зимние температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые атмосферные осадки по времени года и значительные усилия ветра в течение года.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 8,8 центнер/гектар.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 170-180 дней.
Общая площадь территории поселка Тасбогет 2828 гектар (далее – га), из них пашни – 258 га, пастбищные земли – 5354 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения –24270,4 га;
земли населенных пунктов –737 га.
Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории поселка: 1700 голов крупного рогатого скота, 1164 голов мелкого рогатого скота, 228 голов лошадей.
По видам сельскохозяйственных животных распределено следующим образом:
крупный рогатый скот – 17 стад;
мелкий рогатый скот – 2 стад;
лошади – 9 стад.
Пастбища относятся к природным пастбищам в зависимости от природно-климатических особенностей населенных пунктов и преимущественно используются для выпаса скота. На территории поселка отсутствуют сеялки и аридные пастбища.
Основными пользователями пастбищ являются жители поселка Тасбогет.
План принят в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.

Тасбөгет кентінің 2020 - 2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
Ескерту. 8-қосымшасына өзгеріс енгізілді - Қызылорда қалалық мәслихатының 08.02.2021 № 19-3/11 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) Кент маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
Тасбөгет кенті батыс бөлігінде Қызылорда қаласымен, ал шығысында Белкөл кентімен шектеседі.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі Иіркөл елді мекенінен тұрады.
Кент аумағында гидрографиялық торап нашар дамыған. Жайылымды суландыру табиғи көлдерден, каналдардан қамтамасыз етіледі.Судың сапасы әлсіз тұздылау, малдарды суару үшін жарамды.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша Тасбөгет кенті күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем - жазғы мезгілінің құрғақшылығы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі 8,8 центнер/гектарды құрайды.
Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 170-180 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Тасбөгет кенті аумағының жалпы көлемі 2828 гектар (бұдан әрі- га), оның ішінде егістік жері- 258 га, жайылымдар – 5354 га.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 24270,4 га;
елді мекендердің жері- 737 га.
Тасбөгет кенті аумағында ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: ірі қара малы 1700 бас, 1164 бас уақ мал, 228 бас жылқы бар.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген:
ірі қара мал-17 табын;
уақ мал – 2 отар;
жылқылар – 9 үйір.
Жайылымдар елді мекендердің табиғи-климаттық ерекшелігіне байланысты табиғи жайылымдарға жатады және көбінесе малды бағу үшін пайдаланылады. Кент аумағында екпе және аридтік жайылымдар жоқ.
Жайылымдарды негізгі пайдаланушылар Тасбөгет кенті тұрғындары болып табылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем-шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.

План по управлению пастбищами и их использованию в поселке Белкуль на 2020-2021 годы
Сноска. Приложение 9 с изменением, внесенным решением Кызылординского городского маслихата от 08.02.2021 № 19-3/11 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
1) Схема (карта) расположения пастбищ на территории в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемая схема пастбище оборотов;
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленную согласно норме потребления воды;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в поселке;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
Белкуль поселка относится к сухой, типчаково-ковыльных степной зоне.
Выявлено преобладание степной растительности, основными ее видами являются: типчак, ковыли, овсец и различные виды полыни с участием различных трав небольших степей.
На территории Белкуль поселка слабо развиты гидрографические сети. Обводнение пастбищ обеспечивается из природных озер, каналов. Качество воды слабое соленое, пригодное для полива животных.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 170-180 дней.
Поселок Белкуль расположен в юго-западной части города Кызылорда и граничит с востоко-юга с Шиелийским районом.
Административно-территориального деления состоит из населенного пункта Бирказан.
По природно-климатическим условиям территория поселок Белкуль входит в сухостепную зону с резко-континентальным климатом, для которого свойственны: засушливость весенне-летнего периода, высокие летние и низкие зимние температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые атмосферные осадки по времени года и значительные усилия ветра в течение года.
Общая земельная площадь Белкуль поселка составляет 2198,86 гектаров (далее – га), из них пастбищ – 1757 га.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 1772 га;
земли населенных пунктов – 921 га.

Белкөл кентінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2020-2021 жылдарға арналған жоспар
Ескерту. Шешімнің орыс тіліндегі 9-қосымшасына өзгеріс енгізілді, мемлекеттік тілдегі нұсқасы өзгеріссіз қалдырылды - Қызылорда қалалық мәслихатының 08.02.2021 № 19-3/11 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) Кент маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
Кент аумағы құрғақ, даласы бетеге-селеулі белдем тармағына жатады.
Дала өсімдігі басым болуы анықталды, оның негізгі түрлері: бетеге, селеулер, сұлыбас және шамалы даланың түрлі шөптерінің қатысуымен әр түрлі жусанның түрлері.
Кент аумағында гидрографиялық торап нашар дамыған. Жайылымды суландыру табиғи көлдерден, каналдардан қамтамасыз етіледі.Судың сапасы әлсіз тұздылау, малдарды суару үшін жарамды.
Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 170-180 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Белкөл кенті Қызылорда қаласының шығыс бөлігінде орналасқан, батысында Тасбөгет кентімен және шығыс-оңтүстіктен Шиелі ауданымен шектеседі.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі Бірқазан елді мекенінен тұрады.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша Белкөл кенті күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылығы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.
Белкөл кентінің жалпы жер көлемі 3119,86 гектар (бұдан әрі – га), оның ішінде жайылымдар – 2431 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 2198,860 га;
елдi мекендердiң жерлерi – 921 га.