Об утверждении Правил выдачи служебного удостоверения политическим государственным служащим и административным государственным служащим корпуса "А" и его описание
Постановление акимата Туркестанской области от 13 августа 2020 года № 165. Зарегистрировано Департаментом юстиции Туркестанской области 13 августа 2020 года № 5752
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и пунктом 4 статьи 30 Закона Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года "О государственной службе Республики Казахстан", акимат Туркестанской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить:
1) Правила выдачи служебного удостоверения политическим государственным служащим и административным государственным служащим корпуса "А" согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
2) описание служебного удостоверения политических государственных служащих и административных государственных служащих корпуса "А" согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
2. Признать утратившим силу постановление акимата Южно-Казахстанской области от 29 июня 2017 года № 173 "Об утверждении Правил выдачи служебного удостоверения государственным служащим государственного учреждения "Аппарат акима Южно-Казахстанской области", исполнительных органов, финансируемых из областного бюджета Южно-Казахстанской области, и его описание" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 4167, опубликовано 28 июля 2017 года в газете "Южный Казахстан" и 27 июня 2017 года в эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде).
3. Государственному учреждению "Аппарат акима Туркестанской области" в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего постановления в Республиканском государственном учреждении "Департамент юстиции Туркестанской области Министерства юстиции Республики Казахстан";
2) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата Туркестанской области после его официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на руководителя аппарата акима области Тургумбекова А.Е.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким области У. Шукеев
Айтмухаметов К.К.
Тургумбеков А.Е.
Аманбаев Ж.Е.
Калкаманов С.А.
Мырзалиев М.И.
Тажибаев У.К.
Абдуллаев А.А.
Тасыбаев А.Б .
К постановлению акимата Туркестанской области от "___"_________ 2020 года №____ "Об утверждении Правил выдачи служебного удостоверения политическим государственным служащим и административным государственным служащим корпуса "А"
Приложение 1
к постановлению акимата
Туркестанской области от
13 августа 2020 года № 165
Правила выдачи служебного удостоверения политическим государственным служащим и административным государственным служащим корпуса "А"

Мемлекеттік саяси қызметшілерге және "А" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілеріне қызметтік куәлік беру қағидаларын және оның сипаттамасын бекіту туралы
Түркістан облысы әкiмдiгiнiң 2020 жылғы 13 тамыздағы № 165 қаулысы. Түркістан облысының Әдiлет департаментiнде 2020 жылғы 13 тамызда № 5752 болып тiркелдi
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына және Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 23 қарашадағы "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Заңының 30-бабы 4-тармағына сәйкес, Түркістан облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Мына:
1) мемлекеттік саяси қызметшілерге және "А" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілеріне қызметтік куәлік беру қағидалары осы қаулының 1-қосымшасына сәйкес;
2) мемлекеттік саяси қызметшілерінің және "А" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің қызметтік куәлігінің сипаттамасы осы қаулының 2-қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Оңтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 2017 жылғы 29 маусымдағы № 173 "Оңтүстік Қазақстан облысы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің, Оңтүстік Қазақстан облысының облыстық бюджетінен қаржыландырылатын атқарушы органдарының мемлекеттік қызметшілеріне қызметтік куәлікті беру қағидаларын және оның сипаттамасын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4167 болып тіркелген, 2017 жылғы 28 шілдеде "Оңтүстік Қазақстан" газетінде және 2017 жылы 27 маусымда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде электрондық түрде жарияланған) қаулысының күші жойылды деп танылсын.
3. "Түркістан облысы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы қаулының "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Түркістан облысының Әділет департаменті" Республикалық мемлекеттік мекемесінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы қаулыны оны ресми жарияланғаннан кейін Түркістан облысы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімі аппаратының басшысы Ә.Е.Тұрғымбековке жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі Ө. Шөкеев
Қ.Қ. Айтмұхаметов
Ә.Е. Тұрғымбеков
Ж.Е. Аманбаев
С.А. Қалқаманов
М.И. Мырзалиев
Ұ.Қ. Тәжібаев
А.А. Абдуллаев
А.Б. Тасыбаев
"Мемлекеттік саяси қызметшілерге және "А" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілеріне қызметтік куәлік беру қағидаларын және оның сипаттамасын бекіту туралы" Түркістан облысы әкімдігінің "___"_________ 2020 жылғы №___ қаулысына
Түркістан облысы әкімдігінің
2020 жылғы 13 тамыздағы
№ 165 қаулысына 1-қосымша
Мемлекеттік саяси қызметшілерге және "А" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілеріне қызметтік куәлік беру қағидалары

1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдачи служебного удостоверения политическим государственным служащим и административным государственным служащим корпуса "А" и его описание (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и пунктом 4 статьи 30 Закона Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года "О государственной службе Республики Казахстан".
Правила определяют порядок выдачи служебного удостоверения политическим государственным служащим и административным государственным служащим корпуса "А.
2. Служебное удостоверение политического государственного служащего и административного государственного служащего корпуса "А" (далее – служебное удостоверение) является документом, подтверждающим их государственную должность и должностные полномочия.
3. Служебное удостоверение соответствует описанию, утвержденному настоящим постановлением.
4. Служебное удостоверение без соответствующего оформления, с просроченным сроком действия, помарками и подчистками считается недействительным.
2. Порядок выдачи служебного удостоверения
5. Служебное удостоверение выдается за подписью акима области – заместителям акима области, руководителю аппарата акима области, акимам городов и районов.
6. Служебное удостоверение выдается политическим государственным служащим и административным государственным служащим корпуса "А" при назначении на должность, изменении должности, смене фамилии, при утере, а также порче (износе), по истечении срока действия ранее выданного служебного удостоверения.
Служебное удостоверение выдается сроком на два года.
7. Учет выдачи и возврата служебных удостоверений осуществляется в журнале учета выдачи и возврата служебных удостоверений государственного органа по форме, согласно приложению к настоящим Правилам.
Служебное удостоверение выдается работнику под роспись.
8. Журнал учета выдачи и возврата служебных удостоверений хранится в службе управления персоналом аппарата акима Туркестанской области.
9. При вручении служебного удостоверения работник службы управления персоналом, проводит устные разъяснения по его использованию.
При замене служебного удостоверения в случаях изменения должности, смены фамилии, а также порче (износе), истечения срока действия ранее выданное служебное удостоверение изымается работником службы управления персоналом.
10. Общий контроль за порядком заполнения, оформления, учета, выдачи, хранения и уничтожения служебных удостоверений осуществляется руководителем службы управления персоналом.

1. Жалпы ережелер
1. Осы Қағида (бұдан әрі – Қағида) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына және Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 23 қарашадағы "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Заңының 30 бабы 4-тармағына сәйкес әзірленген.
Қағида мемлекеттік саяси қызметшілерге және "А" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілеріне қызметтік куәлік беру тәртібін айқындайды.
2. Мемлекеттік саяси қызметшінің және "А" корпусы мемлекеттік әкімшілік қызметшісінің қызметтік куәлігі (бұдан әрі – қызметтік куәлік) олардың мемлекеттік лауазымын және лауазымдық өкілеттігін растайтын құжат болып табылады.
3. Қызметтік куәлік осы қаулымен бекітілген сипаттамаға сәйкес келеді.
4. Тиісінше ресімделмеген, жарамдылық мерзімі өткен, түзетілген және тазартылған қызметтік куәлік жарамсыз болып саналады.
2. Қызметтік куәлікті беру тәртібі
5. Облыс әкімінің орынбасарларына, облыс әкімі аппаратының басшысына, аудан мен қала әкімдеріне – облыс әкімінің қолы қойылып беріледі.
6. Қызметтік куәлік саяси мемлекеттік қызметші және "А" корпусының әкімшілік мемлекеттік қызметші лауазымына тағайындалған, лауазымын ауыстырған, тегін өзгерткен, жоғалтқан немесе бүлдірілген (тозған) кезінде, бұрын берілген қызметтік куәліктің қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін беріледі.
Қызметтік куәлік екі жыл мерзімге беріледі.
7. Қызметтік куәліктердің берілуі мен қайтарылуын есепке алу осы Қағиданың қосымшасына сәйкес нысан бойынша мемлекеттік органның қызметтік куәліктерді беру және қайтару журналында жүзеге асырылады.
Қызметтік куәлік қызметкерге қол қоюмен беріледі.
8. Қызметтік куәліктерді беру және қайтару журналы Түркістан облысы әкімі аппаратының персоналды басқару қызметінде сақталады.
9. Персоналды басқару қызметінің қызметшісі қызметтік куәлікті ұсынғаннан кейін оны пайдалану туралы ауызша түсіндірме жүргізеді.
Қызметтік куәлікті ауыстыру, лауазымын өзгерту, тегiн өзгерту, сондай-ақ бүлінген (тозған), жарамдылық мерзімі аяқталған кезінде, бұрын берілген қызметтік куәлікті персоналды басқару қызметінің қызметшісі қайтарып алады.
10. Қызметтік куәліктерді толтыру, ресімдеу, есепке алу, беру, сақтау және жою тәртібіне жалпы бақылауды персоналды басқару қызметінің басшысы жүзеге асырады.

11. В случае утери служебного удостоверения его владелец незамедлительно извещает в письменной (произвольной) форме службу управления персоналом аппарата акима области и подает объявление в средства массовой информации, распространяемые на соответствующей территории, о недействительности утерянного служебного удостоверения.
12. Новое служебное удостоверение взамен утерянного, испорченного (изношенного), при смене фамилии выдается службой управления персоналом, после получения письменного извещения об утере, порче (износе) служебного удостоверения или смене фамилии.
13. По каждому факту утери, порчи служебного удостоверения, произошедшего в результате недобросовестного его хранения, а также передачи служебного удостоверения другим лицам, использования служебного удостоверения в личных внеслужебных целях, службой управления персоналом в установленном порядке рассматривается необходимость проведения служебного расследования.
14. При увольнении сотрудник сдает служебное удостоверение в службу управления персоналом аппарата акима области в последний рабочий день.
В журнале учета выдачи и возврата служебных удостоверений государственного органа при сдаче служебного удостоверения ставится подпись лица, ответственного за учет и выдачу служебных удостоверений.
15. Служебные удостоверения, сданные сотрудниками подлежат уничтожению комиссионно с составлением соответствующего акта об уничтожении в произвольной форме. Комиссия по уничтожению служебных удостоверений создается в составе не менее трех человек, включая ответственного работника за учет и выдачу служебных удостоверений, работника финансово-хозяйственной службы и работников иных структурных подразделений государственного органа.
Приложение 2
к постановлению акимата
Туркестанской области от
13 августа 2020 года № 165
Описание служебного удостоверения
1. Обложка служебного удостоверения сделан из кожи или кожзаменителя высокого качества бордового цвета.
2. На лицевой стороне удостоверения (в свернутом состоянии) по центру расположено изображение Государственного Герба Республики Казахстан золотистого цвета, ниже типографским шрифтом выполнена надпись "ТҮРКІСТАН ОБЛЫСЫНЫҢ ӘКІМДІГІ".
3. Левая и правая внутренняя часть удостоверения: на белом фоне изображен защитный тангир голубого цвета с использованием скрытой формы солнца и парящего орла в круге. В верхней части размещено наименование государственного органа (на государственном и русском языках), ниже указывается номер удостоверения, фамилия, имя, отчество (при наличии), занимаемая должность государственного служащего.

11. Қызметтік куәлік жоғалған жағдайда оның иесі облыс әкімі аппаратының персоналды басқару қызметіне жазбаша (еркін) нысанда дереу хабарлайды және тиісті аумақта таратылатын бұқаралық ақпарат құралдарына жоғалған қызметтік куәліктің жарамсыздығы туралы хабарландыру береді.
12. Персоналды басқару қызметі қызметтік куәліктің жоғалуы, бүлінгені (тозғаны) немесе тегінің өзгергені туралы жазбаша хабарлама алғаннан кейін, тегін өзгерткен немесе жоғалған, бүлінген (тозған) орнына жаңа қызметтік куәлікті береді.
13. Қызметтік куәлікті жоғалтудың, оны ықылассыз сақтаудың, және де басқа адамдарға берудің, қызметтік куәлікті мақсатына сай пайдаланбаудың салдарынан бүлдірудің әрбір фактісі бойынша персоналды басқару қызметі белгіленген тәртіпте қызметтік тергеу жүргізу қажеттілігі қарастырылады.
14. Қызметкер жұмыстан босатылған кезде қызметтік куәлікті соңғы жұмыс күні облыс әкімі аппаратының персоналды басқару қызметіне тапсырады.
Қызметтік куәлікті тапсырған кезде мемлекеттік органның қызметтік куәліктерін беру және қайтару журналына есепке алу және қызметтік куәліктерді беруге жауапты адамның қолы қойылады.
15. Қызметкерлер жұмыстан босатылған не бүлінген кезде тапсырған қызметтік куәліктер еркін нысандағы тиісті жою туралы акт жасала отырып жойылуға жатады. Қызметтік куәліктерді жою бойынша комиссия кемінде үш адамнан, оның ішінде қызметтік куәліктерді есепке алу және беру жөніндегі жауапты қызметші, қаржы-шаруашылық және мемлекеттік органның басқа да құрылымдық бөлімшелерінің қызметшілерінен құрылады.
Түркістан облысы әкімдігінің
2020 жылғы 13 тамыздағы
№ 165 қаулысына 2-қосымша
Қызметтік куәліктің сипаттамасы
1. Қызметтік куәлік мұқабасы күрең қызыл түсті былғарыдан немесе жоғары сапалы жасанды былғарыдан жасалған.
2. Куәліктің сыртқы бетінің ортасында (бүктелген түрінде) алтын түсті Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Елтаңбасының бейнесі орналасқан, одан төмен "ТҮРКІСТАН ОБЛЫСЫНЫҢ ӘКІМДІГІ" типографиялық қаріппен жазба жазылған.
3. Куәліктің оң және сол ішкі жағында: ақ түсті фонда шеңберде орналасқан күн мен қалықтаған қыранның жасырын формасын қолдана отырып көгілдір түсті қорғаныштық тангир бейнеленген. Жоғарғы бөлігінде мемлекеттік органның атауы (мемлекеттік және орыс тілдерінде), төменгі жағында куәліктің нөмірі, мемлекеттік қызметшінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) атқаратын лауазымы көрсетіледі.

4. На левой стороне: фотография (анфас, цветная), текст на государственном языке, заверенный подписью акима области и гербовой печатью государственного органа.
5. На правой стороне: изображение Государственного Герба Республики Казахстан на голубом фоне, под гербом надпись лазурного цвета "ҚАЗАҚСТАН" и текст на русском языке. Ниже указывается срок действия удостоверения на государственном и русском языках (выдается сроком на два года).
Приложение к Правилам
выдачи служебного
удостоверения политическим
государственным служащим
и административным
государственным служащим
корпуса "А"
Журнал выдачи служебного удостоверения
Номер служебного удостоверения
Фамилия, Имя, Отчество (при наличии)
Занимаемая должность
Дата выдачи служебного удостоверения
Дата сдачи служебного удостоверения
Уничтожение служебного удостоверения (номер и дата акта)
Примечание: Журнал учета выдачи служебного удостоверения политическим государственным служащим и административным государственным служащим корпуса "А", пронумеровывается и заверяется подписью и печатью службой управления персоналом аппарата акима области.

4. Сол жағында: фотосурет (қарсы алдынан түсірілген, түрлі-түсті), облыс әкімінің қолымен және мемлекеттік органның елтаңбалы мөрімен расталған мемлекеттік тілдегі мәтін.
5. Оң жағында: көгілдір түсті фонда Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасының бейнесі, елтаңбаның төменгі жағында көкшіл түсті "ҚАЗАҚСТАН" деген жазу және орыс тіліндегі мәтін. Төменгі жағында мемлекеттік және орыс тілдерінде куәліктің жарамдылық мерзімі көрсетіледі (екі жыл мерзімге беріледі).
Мемлекеттік саяси қызметшілерге және "А"
корпусының мемлекеттік әкімшілік
қызметшілеріне қызметтік куәлік беру
қағидаларына қосымша
Қызметтік куәлікті беру журналы
Қызметтік куәліктің нөмірі
Тегі, аты, Әкесінің Аты (болған жағдайда)
Атқаратын лауазымы
Қызметтік куәліктің берілген күні
Қызметтік куәлікті тапсыру күні
Қызметтік куәлікті жою (актінің нөмірі мен күні)
Ескерту: Мемлекеттік саяси қызметшілерге және "А" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің қызметтік куәліктерін беру журналы нөмірленіп облыс әкімі аппаратының персоналды басқару қызметінің қолымен және мөрімен расталады.