Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию в Мактааральском районе на 2020-2021 годы
Решение Мактааральского районного маслихата Туркестанской области от 30 апреля 2020 года № 64-399-VI. Зарегистрировано Департаментом юстиции Туркестанской области 6 мая 2020 года № 5608. Прекращено действие в связи с истечением срока
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном управлении и самоуправлении" от 23 января 2001 года и подпунктом 1) статьи 8 Закон Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", Мактааральский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию в Мактааральском районе на 2020-2021 годы согласно приложению.
2. Государственному учреждению "Аппарат Мактааральского районного маслихата" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего решения в Республиканском государственном учреждении "Департамент юстиции Туркестанской области Министерства юстиции Республики Казахстан";
2) размещение настоящего решения на интернет-ресурсе маслихата Мактааральского района после его официального опубликования.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии Мактааральского
районного маслихата А. Жолдасов
Секретарь маслихата
Мактааральского района К. Сарсекбаев
Приложение 1 к решению
Мактааральского
районного маслихата от
марта 2020 года №________
План по управлению пастбищами и их использованию в Мактааральском районе на 2020-2021 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Мактааральскому району на 2020-2021 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 апреля 2017 года № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.

Мақтаарал ауданының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2020-2021 жылдарға арналған жоспарын бекіту туралы
Түркістан облысы Мақтаарал аудандық мәслихатының 2020 жылғы 30 сәуірдегі № 64-399-VI шешiмi. Түркістан облысының Әдiлет департаментiнде 2020 жылғы 6 мамырда № 5608 болып тiркелді. Мерзімі өткендіктен қолданыс тоқтатылды
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңының 6 бабының 1 тармағының 15) тармақшасына және "Жайылымдар туралы" 2017 жылғы 20 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңының 8 бабының 1) тармақшасына сәйкес, Мақтаарал аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Мақтаарал ауданының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2020-2021 жылдарға арналған жоспары қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. "Мақтаарал аудандық мәслихат аппараты" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы шешімнің "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Түркістан облысының Әділет департаменті" Республикалық мемлекеттік мекемесінде тіркелуін;
2) ресми жарияланғаннан кейін осы шешімді Мақтаарал аудандық мәслихатының интернет-ресурсына орналастыруын қамтамасыз етсін.
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Мақтаарал аудандық мәслихаты
сессиясының төрағасы А. Жолдасов
Мақтаарал аудандық
мәслихатының хатшысы К. Сарсекбаев
Мақтаарал аудандық
мәслихатының 2020 жылғы
сәуірдегі №_____
шешімімен бекітілген
Мақтаарал ауданының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2020-2021 жылдарға арналған жоспары
Осы Мақтаарал ауданы бойынша 2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы", 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 28 сәуір 2017 жылы № 15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 15 мамыр 2015 жылы № 11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.

1. План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, в которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных;
8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев-пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота, иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Общая площадь Мактааральского района составляет 80764 гектаров. Совокупность всех сельскохозяйственных угодья 65355 гектар, в том числе пашни 61180 гектар, в том числе 58824 гектар орошаемой пашни, 104 гектар многолетних насаждений, 0 гектар сенокосных угодья, пастбищные 1400 гектар.
По категориям земли:
земли используемые в сельскохозяйственных целях 58824 гектар;
земли населенных пунктов 8003 гектар;
земли используемые не в целях промышленности, транспорта, связи, обороны, сельского хозяйства 1138 гектар;
земли водного фонда 6141 гектар;

1. Жоспар мазмұны:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін, жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі;
8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтуға тиіс.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық мекемелер туралы деректер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Мақтаарал ауданының барлық жер көлемі 80764 гектарды құрайды. Барлық ауыл шаруашылығы алқаптарының жиынтығы 65355 гектар, оның ішінде егістік жерлер 61180 гектар, оның ішінде суармалы егістік 58824 гектар, көп жылдық ағашты өсімдіктер 104 гектар, тыңайған жерлер 0 гектар, жайылымдар 1400 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылық мақсаттары бойынша пайдаланатын жерлері 58824 гектар;
елді мекендердің жерлері 8003 гектар;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, қорғаныс және ауыл шаруашылық емес басқа мақсаттарда пайдаланатын жерлер 1138 гектар;
су қорының жерлері 6141 гектар;

По административно-территориальному делению в Мактааральском районе расположено 9 сельских округ, 2 поселка (Атакент, Мырзакент, А.Калыбеков, Бирлик, Достык, Ииржар, Мактарал, Жамбыл, Жана жол, Ж.Нурлыбаев, Енбекши), 67 сельских населенных пунктов.
Содержание:
1 Природа
2 Климат
3 Гидрография
4 Сельское хозяйство
Природа:
Мактааральский район расположен на южной территории Туркестанской области и граничит с Жетысайским районом по территориальности и Акалтынским районом Жызакской области Республики Узбекистан, Сырдарьинским районом Сырдарьинской области.
Сельское хозяйство района занимается многоотраслевым хлопковым культом, дыни, арбузом, земледелием и животноводством.
Климат:
Климат Мактааральского района континентальный, зима мягкая, лето жаркое, засушливое. Среднегодовое количество атмосферных осадков достигает 80-300 мм. Большинство осадков приходится на весенние месяцы. Годовая температура воздуха в январе-2-3 С, июля- + 35+38 С. Иногда в полупустынных зонах идет до +42+45 С.
На территории района в связи с природными погодными условиями относится к высокохудожественной жаркой пустынной и пустынной зоне.
В эту зону входят поселок Мырзакент, поселок Атакент, Мактааральский, Достыкский, Жана жолский, Калыбеков, Жамбылский, Бирликский, Ииржар, Енбекшинский, и Нурлыбаевский сельские округа. Рельеф этой зоны представляет собой горную равнину. Погода отличается теплой, сухой. Зима короткая, часто теплая. Толщина снега в среднем не превышает 11 см.
Годовое содержание влаги 80-300 мм. В период свыше 10 градусов выпадение влаги не превышает 60 мм.
По геоботаническим данным в основном произрастают все виды эфемерных, эфемероидных крупных трав и кустарниковые растения.
Природная погода этого региона благоприятна для всех четырех видов, а из культур растительности-для выращивания ячменя, пшеницы, сафлора, люцерны.
Установите приложение на смартфон и работайте офлайн
Гидрография:
Водный фонд района состоит из поверхностных и подземных вод. Общее количество каналов водоснабжения на территории Мактааральского района – 529, протяженность - 1152 км, дренаж-ед.-287 (протяженность - 802 км). Орошаемые земли в районе - 58824 тыс. га через системы сточных вод обеспечиваются водой из-за примыкания вдоль вышеуказанных каналов. Через Мактааральский район протекает крупнейшая река Сырдарья.
Пересекая несколько сельских округов на территории Мактааральского района, сброс воды в реку Сырдарья.
Канал Достык который берет начало с территории Республики Узбекистан, будет обеспечен стоком орошаемых земель района через каналы, распределенные по каналу Достык.

Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Мақтаарал ауданында 2 кент, 9 ауылдық округтер (Атакент кенті, Мырзакент кенті, А.Қалыбеков, Бірлік, Достық, Иіржар, Мақтарал, Жамбыл, Жаңа жол, Ж.Нұрлыбаев, Еңбекші), 67 ауылдық елді-мекендер орналасқан.
Мазмұны:
1 Табиғаты
2 Климаты
3 Гидрографиясы
4 Ауыл шаруашылығы
Табиғаты:
Мақтаарал ауданы Түркістан облысының онтүстік аумағында орналасқан және территорияылық аймақ бойынша Жетісай ауданы және Өзбекістан республикасының Жызак облысы Ақалтын ауданы, Сырдария облысы Сырдария ауданыдарымен шектеседі.
Ауданның ауыл шаруашылығы көп салалы мақта дақылы, қауын, карбыз, егіншілік және мал шаруашылығымен айналысады.
Климаты:
Мақтаарал ауданының климаты континенттік, қысы жұмсақ, жазы ыстық, қуаң. Атмосфералық жауын-шашындардың орташа жылдық мөлшері 80-300 мм-ге дейін жетеді. Жауын-шашынның көбі көктем айларына тиесілі. Ауанның жылдық температурасы қаңтарда 2-3 С, шілдеде +35+38 С болады. Кейде шөлейт аймақтарда +42+45 С дейін барады.
Аудан аумағында табиғи ауа райына байланысты өте жоғары құрғақты ыстық шөл және шөлейт аймағына жатады.
Бұл аймаққа Мырзакент кенті, Атакенті кенті, Мақтарал, Достық, Жаңа жол, А.Қалыбеков, Жамбыл, Бірлік, Иіржар, Еңбекші, және Ж.Нұрлыбаев ауылдық округтері енеді. Бұл аймақтың рельефі төбелі жазық болып келеді. Ауа райы жылы, құрғақты болып ерекшеленеді. Қысы қысқа, көбінесе жылы болады. Қардың қалыңдығы орта есеппен 11 см –ден аспайды.
Жылдық ылғал мөлшері 80-300 мм. 10 градустен жоғары кезеңде ылғалдың түсуі 60 мм-ден аспайды.
Геоботаникалық мәліметтер бойынша негізінен эфемерлі, эфемероидты ірі шөптердің барлық түрлері және бұталы өсімдіктері өседі.
Бұл аймақтың табиғи ауа райы төрт түліктің барлығына, ал мәдени өсімдіктен арпа, бидай, мақсары, жоңышқа өсіруге қолайлы.
Гидрографиясы:
Ауданның су қоры жер беті мен жер асты суларынан тұрады. Мақтаарал ауданы аумағындағы су жүйелерінің каналдардың жалпы саны - 529 дана, ұзындығы – 1152 шақырым, қашыртқылар - 287 бірлік (ұзындығы - 802 шақырым). Ағын су жүйелері арқылы аудандағы - 58824 мың гектар көлеміндегі суармалы жерлер жоғарыда аталған каналдардың бойында іргелес жатуына байланысты сумен қамтамасыз етіледі. Мақтаарал ауданы арқылы ірі Сырдария өзені ағып өтеді.
Мақтаарал ауданы аумағындағы бірнеше ауылдық округтерін қиып өтіп су қашыртқылары Сырдария өзеніне құяды.
Достық каналы - Өзбекстан Республикасы аумағынан бастау алатын Достық каналынан таратылған каналдар арқылы ауданның суармалы егістік жерлері ағын сумен қамтылады.

1,0 ниже
Весеннее- осеннее
Оценивается в два сезона, весеннее- осеннее
Поток корма оценивается по следующим показателям:
Рекомендация использование сезонных пастбищ
Фертильность корма (объем кормовой единицы в 100 килограмм сухой массы)
хорошо
средне
плохо
1
2
3
4
Весеннее
68 выше
51-69
ниже 51
Весеннее-летнее, осеннее-летнее
50 выше
40-50
ниже 40
Осеннее
40 выше
30-40
ниже 30
Заключение.
Общая площадь пастбищ в Мактааральском районе составляет 1400 га, согласно приказу Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан № 3-3/332 от 14 апреля 2015 года "Об утверждении предельно допустимых норм загрузки общей площади пастбищ" с учетом пастбищ на поголовье скота в общей сложности необходимо 480406,0 гектаров пастбищных земель.
В общей сложности по району 97070 голов скота (39227 голов КРС, 6976 лошадей, 50371 голов МРС, 496 верблюдов) используют 1400 га пастбищ, содержатся в неволе.
На основании вышеизложенного, в Мактааральском районе не хватает пастбищных угодий общей площадью 480406 га.
Для решения проблемы дефицита пастбищ в Мактааральском районе, нужно перевести животноводство из пастбищной системы в систему содержание скота без пастбищ (заготовка, откорма) и уменьшить нагрузку на пастбища.
Предложение.
Рекомендуется пересчитать максимальный объем пастбищ установленный для скота с приказом Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3 / 332 "Об утверждении предельно допустимых норм загрузки общей площади пастбищ", в зависимости от места проживания.
В приложении содержатся данные, схемы и карты по сельским округам.
Приложение 1 – поселка Мырзакент
Приложение 2 – поселка Атакент
Приложение 3 – А.Калыбеков с/о
Приложение 4 - Жанажол с/о
Приложение 5 – Жамбыл с/о
Приложение 6 - Енбекши с/о
Приложение 7 – Ж.Нурлыбаев с/о
Приложение 8 - Бирлик с/о
Приложение 9 - Достык с/о
Приложение 10 – Ииржар с/о
Приложение 10 - Мактарал с/о
Приложение 1
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию в
Мактааральском районе на

1,0 төмен
Көктемдік-күздік
Екі маусым бойынша бағаланады,көктемдік-күздік
Жем-шөп қорының құнарлығы төмендегі көрсеткіштер бойынша бағаланады:
Жайылымды маусымдық пайдалану ұсынысы
Жем-шөптің құнарлығы (100 килограмм құрғақ шөптегі азықтық бірліктің көлемі)
жақсы
орта
Жаман
1
2
3
4
Көктемдік
68-ден жоғары
51-69
51-ден төмен
Көктемгі-жаздық, күздік және жаздық
50-ден жоғары
40-50
40-тан төмен
Күздік
40-тан жоғары
30-40
30-дан төмен
Қорытынды.
Мақтаарал ауданында жалпы жайылымдық жер 1400 гектарды құрайды, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің 2015 жылдың 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымның жалпы алаңы жүктемесінің, шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес, мал басына шаққандағы жайылымды есептей келе барлығы 480406 гектар жайылым жер учаскесі қажет екендігі анықталды.
Аудан бойынша барлығы 97070 бас (39227 ірі қара, 6976 жылқы, 50371 уақ мал, 496 түйе) көлемі 1400 гектар жайылымды пайдаланады.
Жоғарыда көрсетілгендердің негізінде Мақтаарал ауданында жалпы 97070 бас малға көлемі 480406 гектар жайылым жер жеткіліксіз екендігі байқалады.
Мақтаарал ауданындағы жайылымдық жердің жеткіліксіздігін шешу үшін, жайылымдық жерлерге түсетін жүктемені азайтып, мал өсіруді жайылымдық-қоралық жүйеден жайылымды қажет етпейтін мал өсіру жүйесіне (қорада ұстап бағу, бордақылау) ауыстыру қажет.
Ұсыныс.
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің 2015 жылдың 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымның жалпы алаңы жүктемесінің, шекті рұхсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығында мал басына белгіленген жайылымның шекті мөлшерін тұрғылықты жерге байланысты қайта есептеу ұсынылады.
Қосымшада ауыл округтері бөлінісінде мәліметтер, схемалар мен карталар:
1-қосымша – Мырзакент кенті
2-қосымша – Атакент кенті
3-қосымша – А.Қалыбеков ауылдық округі
4-қосымша – Жаңа жол ауылдық округі
5-қосымша – Жамбыл ауылдық округі
6-қосымша – Еңбекші ауылдық округі
7-қосымша – Ж.Нұрлыбаев ауылдық округі
8-қосымша – Бірлік ауылдық округі
9-қосымша – Достық ауылдық округі
10- қосымша – Иіржар ауылдық округі
11- қосымша – Мақтарал ауылдық округі
Мақтаарал ауданының
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі