Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Солоновскому сельскому округу на 2020-2021 годы
Решение Катон-Карагайского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 26 июня 2020 года № 40/354-VI. Зарегистрировано Департаментом юстиции Восточно-Казахстанской области 15 июля 2020 года № 7367
Примечание ИЗПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии со статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", со статьями 8, 13 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", Катон-Карагайский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Солоновскому сельскому округу на 2020-2021 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии А. Джумагулова
Секретарь маслихата Д. Бралинов
Приложение к решению
Катон-Карагайский
районный маслихат
от 26 июня 2020 года
№ 40/354-VI
План по управлению пастбищами и их использованию в Солоновском сельском округе на 2020-2021 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Солоновском сельском округе на 2020-2021 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за номером 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за номером 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Солоновского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);

Солоновка ауылдық округі бойынша 2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Катонқарағай аудандық мәслихатының 2020 жылғы 26 маусымдағы № 40/354-VI шешімі. Шығыс Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2020 жылғы 15 шілдеде № 7367 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабына, Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңының 8, 13 - баптарына сәйкес, Катонқарағай аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Солоновка ауылдық округі бойынша 2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы А. Джумагулова
Мәслихат хатшысы Д. Бралинов
Катонқарағай аудандық
мәслихаты 2020 жылғы
26 маусымдағы № 40/354-VI
шешіміне қосымша
2020-2021 жылдарға арналған Солоновка ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспар
Солоновка ауылдық округі бойынша 2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы", 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 15090 нөмірімен тіркелген) бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 11064 нөмірімен тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем - шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Солоновка ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу сызба картасы (1-қосымша);

2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 6).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Солоновском сельском округе имеется 2 населҰнных пункта.
Общая площадь территории Солоновского сельского округа – 33 111,06 га, из них: пашни – 12 458,60 га, сенокосов – 3446,68 га, пастбищные земли – 16 688,87 га, прочие земли – 516,91 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 29 124,06 га;

2) жайылым айналымдарының қолайлы сызбалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу сызбасы (4-қосымша);
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру сызбасы (5-қосымша);
6) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі (6-қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, олардың иелері-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлінуі бойынша Солоновка ауылдық округінде 2 елді мекен бар.
Солоновка ауылдық округі аумағының жалпы ауданы – 33 111,06 га, соның ішінде: егістіктер – 12 458,60 га, шабындық – 3446,68 га, жайылымдық жерлер – 16 688,87 га, басқа жерлер – 516,91 га.
Санаттары бойынша жерлер бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 29 124,06 га;

земли населенных пунктов – 3987,0 га.
По природным условиям территория Солоновского сельского округа относится к предгорно-степной умеренно увлажненной зоне. Климат влажный, умеренно теплый. Осадков выпадает за год в среднем 550-700 мм в год. Максимальное количество их приходится на летний период.
Почвы в основном горные черноземы выщелочные, обыкновенные.
На территории Солоновского сельского округа имеется 1 ветеринарный пункт и 1 скотомогильник.

елді мекен жерлері – 3987,0 га.
Табиғи жағдайлары бойынша Солоновка ауылдық округінің аумағы тау бөктеріндегі далалы орташа ылғалданған аймаққа жатады. Климаты ылғалды, жылы. Жауын-шашын жылына орта есеппен 550-700 мм түседі. Олардың ең көп саны жазғы кезеңге келеді.
Топырақ негізінен таулы сілтісізденген қара, кәдімгі қара топырақты.
Солоновка ауылдық округінің аумағында 1 ветеринарлық пункт және 1 мал қорымы бар.

На 1 января 2020 года в Солоновском сельском округе насчитывается (личное подворье населения и поголовье крестьянских хозяйств) крупного рогатого скота 2814 голов, из них: маточное поголовье 1643 голов, овцы и козы 2101 голов, лошадей 1247 головы (таблица 1).
Данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных по Солоновскому сельскому округу
Таблица 1
Населенные пункты
Личное подворье населения
Поголовье скота крестьянских и фермерских хозяйств
крупный рогатый скот
овцы и козы
лошади
крупный рогатый скот
овцы и козы
лошади
всего
в том числе дойные
всего
в том числе дойные
1
Малонарымка

2020 жылдың 1 қаңтарына Солоновка ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және шаруа қожалығының мал басы) ірі қара мал 2814 бас, соның ішінде төлдейтін (сауынды) мал басы 1643 бас, қой мен ешкі 2101 бас, жылқылар 1247 бас (1-кесте) есептелген.
Солоновка ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының саны туралы деректер
1-кесте
Елді мекендер
Халықтың мал басы
Шаруа және фермер қожалықтарының мал басы
ірі қара мал
қой мен ешкілер
жылқы
ірі қара мал
қой мен ешкілер
жылқы
барлығы
Соның ішінде: сауынды
барлығы
Соның ішінде: сауынды
1
Малонарымка

2020
весенне-летний
сезон 1
летний
сезон 2
осенний
сезон 3
отдыхающий
загон
2021
отдыхающий
загон
весенне-летний
сезон 1
летний
сезон 2
осенний
сезон 3
Примечание: 1, 2, 3, 4 - очередность перегона скота в год.
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию в Солоновском
сельском округе на
2020-2021 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию в Солоновском
сельском округе на
2020-2021 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам)
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию в Солоновском
сельском округе на
2020-2021 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию в Солоновском
сельском округе на
2020-2021 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование округа
Срок выгона скота на отгонные пастбища
Срок возврата скота с отгонных пастбищ
Солоновский
апрель - май
сентябрь - октябрь

2020
көктем-жазғы
1-маусым
жазғы
2-маусым
күзгі
3-маусым
демалыс
2021
демалыс
көктем-жазғы
1-маусым
жазғы
2-маусым
күзгі
3-маусым
Ескертпе: 1, 2, 3, 4 – бір жылда мал айдаудың кезектілігі.
2020-2021 жылдарға арналған
Солоновка ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
2020-2021 жылдарға арналған
Солоновка ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу сызбасы
2020-2021 жылдарға арналған
Солоновка ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру сызбасы
2020-2021 жылдарға арналған
Солоновка ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 6-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі
Ауылдық округ
Малды жайылымға шығару мерзімі
Малды шалғайдағы жайылымдардан қайтару мерзімі
Солоновка
сәуір-мамыр
қыркүйек-қазан