Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Каменскому сельскому округу на 2021-2022 годы
Решение Уланского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 28 декабря 2020 года № 429. Зарегистрировано Департаментом юстиции Восточно-Казахстанской области 30 декабря 2020 года № 8157
Примечание ИЗПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии со статьями 8, 13 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" от 20 февраля 2017 года, подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Уланский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Каменскому сельскому округу на 2021-2022 годы, согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии Ш. Захарьянов
Секретарь Уланского районного маслихата О. Сыдыков
Приложение к решению
Уланского районного маслихата
от 28 декабря 2020 года № 428
План по управлению пастбищами и их использованию по Каменскому сельскому округу на 2021-2022 гг.
План по управлению пастбищами и их использованию по Каменскому сельскому округу на 2021-2022 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" от 23 января 2001 года, Законом Республики Казахстан "О пастбищах" от 20 февраля 2017 года, приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
Для организации плана по управлению пастбищами и их использованию составлена:
- схема расположения пастбищ на территории Каменского сельского округа в разрезе категории земель, собственников земельных участков и землепользователей (приложение 1);
- приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
- карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ (приложение 3);
- схема доступа пастбищепользователей к водным источникам (приложение 4);
- схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц у которых отсутствуют пастбища и перемещение его на предоставляемые участки (приложение 5);
- схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и юридических лиц (приложение 6);
- календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.

Каменка ауылдық округі бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Ұлан ауданы мәслихатының 2020 жылғы 28 желтоқсандағы № 429 шешімі. Шығыс Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2020 жылғы 30 желтоқсанда № 8157 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңының 8, 13 баптарына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 бабының 1 тармағының 15) тармақшасына сәйкес, Ұлан ауданының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Каменка ауылдық округі бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы Ш. Захарьянов
Ұлан аудандық мәслихат хатшысы Н. Сыдыков
Ұлан аудандық мәслихаттың
2020 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 428 шешіміне қосымша
Каменка ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспар
Каменка ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары –Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайлымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды ұйымдастыру үшін:
- жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылар бөлінісінде Каменка ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (1-қосымша);
- жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
- жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен аудандары көрсетілген карта (3-қосымша);
- жайылым пайдаланушыларының су көздеріне қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
- жайылымы жоқ жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін учаскелерге ауыстыру схемасы (5-қосымша);
- жеке және заңды тұлғалардың шалғайдағы жайылымдарына ауыл шаруашылығы мал басын орналастыру схемасы (6-қосымша);
- ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (7-қосымша) жасалды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы деректерді, олардың иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсетумен, малдардың түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктерін, мал айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректерді ескере отырып қабылданды.

Каменский сельский округ расположен в центральной части Уланского района в горно-степной, сухостепной зоне. Горно-степная зона подразделяется на горную лугово-степную, предгорную степную умеренно-влажную и степную умеренно засушливую подзоны. Климат умеренно-засушливый, умеренно жаркий, со среднегодовым количеством осадков 360-390 мм. Температура воздуха самая низкая –45, самая высокая +40. Среднегодовая температура +10. Относительная влажность 68 %. Преобладают ветры юго-восточные и северо-западного направления, со среднегодовой скоростью 2,7 м/сек.
Почвы темно-каштановые, горные черноземы южные, черноземы обыкновенные, черноземы южные, горные черноземы выщелоченные и обыкновенные.
Растительный покров представляет собой: ковыльно-типчаково-полынные, ковыльно-типчаково-разнотравные, разнотравно-злаковые, мягкостебельные и кустарниково-дерновинно-злаковые с разнотравьем.
Устойчивый снежный покров устанавливается в середине ноября, сходит в первой декаде апреля. Продолжительность безморозного периода 130-150 дней.
Гидрография представляет собой бассейн реки Иртыш. Наиболее крупные реки: Дресвянка, Майбулак, Зайсанка, Тугулька и множества других рек и ручьев.
Административный центр село Каменка находится в 44,0 км к западу от районного центра поселка Касыма Кайсенова.
Каменский сельский округ занимает 49322,9 гектар площади, в том числе: пашни – 16548,9 гектар, пастбища – 26253,1 гектар, сенокосы – 2380,2 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 44471,2 гектар;
земли населенных пунктов – 4851,8 гектар;
земли запаса - 5348 гектар.
На 1 января 2020 года в Каменском сельском округе поголовье сельскохозяйственных животных составляет: крупного рогатого скота 3213 голов, из них маточное поголовье 903 голов, мелкого рогатого скота 1633 голов, лошадей 1075 голов (таблица № 1).
таблица № 1
№
Сельский округ
население
к/х и ТОО
Всего:
КРС
МРС
Лошади
КРС
МРС
Лошади
КРС
МРС
Лошади
всего
в том числе
дойные
всего
в том числе
дойные
всего
в том числе
дойные
1
Каменский

Каменка ауылдық округі Ұлан ауданының орталық бөлігінде таулы-дала, құрғақ дала аймағында орналасқан. Таулы-дала аймағы таулы шалғынды-дала, тау алды далалық орташа ылғалды және далалық орташа құрғақ кіші аймақтарға бөлінеді. Климаты орташа-құрғақ, орташа ыстық, жылдық орташа жауын-шашыны 360-390 мм. Ауа температурасы ең төменгі -45, ең жоғарғы +40. Орташа жылдық температурасы +10. Салыстырмалы ылғалдылығы 68 %. Оңтүстік-шығыс және солтүстік-батыс бағыттағы желдер басым, орташа жылдық жылдамдығы 2,7 м/сек.
Топырағы қара-қоңыр, оңтүстік таулы қара топырақты, кәдімгі қара топырақты, оңтүстік қара топырақты, сілтісізденген және кәдімгі таулы қара топырақ.
Өсімдік жамылғысы: бетегелі-селеулі-жусанды, бетегелі-селеулі-түрлі шөпті, түрлі шөпті-астық тұқымдастар, жұмсақ сабақты және бұталы-шыңды-астық тұқымдастар.
Тұрақты қар жамылғысы қараша айының ортасында орнайды, сәуір айының бірінші онкүндігінде кетеді. Аязсыз кезеңнің ұзақтығы 130-150 күн.
Гидрографиясы Ертіс өзенінің бассейні болып табылады. Ең ірі өзендер: Дресвянка, Майбұлақ, Зайсан, Тұғыл және көптеген басқа өзендер мен бұлақтар.
Әкімшілік орталығы Каменка ауылы аудан орталығы Қасым Қайсенов кентінен батысқа қарай 44,0 км жерде орналасқан.
Каменка ауылдық округі 49322,9 гектар алаңды алып жатыр, оның ішінде: егістік – 16548,9 гектар, жайылым – 26253,1 гектар, шабындық – 2380,2 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер- 44471,2 гектар;
елді мекендердің жерлері- 4851,8 гектар;
босалқы жерлер - 5348 гектардан құралады.
2020 жылдың 1 қаңтарына Каменка ауылдық округінде ауыл шаруашылығы малдарының саны: ірі қара мал 3213 бас, оның ішінде аналық мал 903 бас, ұсақ қара мал 1633 бас, жылқы 1075 бас (№1 кесте).
№ 1 кесте
№
Ауылдық округі
халық
ш/қ және ЖШС
Барлығы:
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқылар
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқылар
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқылар
барлығы
оның ішінде
сауылатындар
барлығы
оның ішінде
сауылатындар
барлығы
оның ішінде
сауылатындар
1
Каменка

561
7731
26764,5
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 22524,1 гектар. Сложившуюся потребность пастбищных угодий ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств в размере 4240,4 гектар необходимо также восполнить за счет земель запаса и кормовой базы сельскохозяйственных формирований.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
в Каменском сельском округе
на 2021-2022 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Каменского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов

561
7731
26764,5
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 22524,1 гектар құрайды. ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алқаптарының 4240,4 гектар көлемінде қалыптасқан қажеттілігін босалқы жерлер мен ауыл шаруашылығы құрылымдарының жем-шөп базасы есебінен толықтыру қажет.
Каменка ауылдық округінде
2021-2022 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және оларды
пайдалану жөніндегі жоспарға
1-қосымша
Каменка ауылдық округі аумағында құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)

Сноска. Приложение 1 в редакции решения Уланского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 27.12.2021 № 115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Условные обозначения:
границы сельского округа
пастбища категории земель сельскохозяйственного назначения
пастбища категории земель населенных пунктов
Список собственников земельных участков, прилагаемый к схеме (карте) расположения пастбищ Каменского сельского округа
Наименование собственника
Площадь пастбищ (га)
Наличие скота по видам (голов)
КРС
МРС
Лошади
1
Товарищество с ограниченной ответственностью"Каменское SP"

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Ұлан ауданы мәслихатының 27.12.2021 № 115 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Шартты белгілер:
ауылдық округ шекаралары
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер санатындағы жайылымдар
елді мекендер жерлері санатындағы жайылымдар
Каменка ауылдық округі жайылымдарының орналасу схемасына (картасына) қоса берілетін жер учаскелері меншік иелерінің тізімі
Меншік иесінің атауы
Жайылым алаңы
(га)
Түрлері бойынша малдардың саны (бас)
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқылар
1
"Каменское SP" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі

29,3
0
0
0
Расшифровка аббревиатур:
КРС - крупный рогатый скот;
МРС - мелкий рогатый скот.
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
в Каменском сельском округе
на 2021-2022 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Сноска. Приложение 2 в редакции решения Уланского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 27.12.2021 № 115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Условные обозначения:
границы сельского округа
границы пастбищ, используемых в осеннее и зимнее время
границы пастбищ, используемых в весеннее и летнее время
пастбища категории земель сельскохозяйственного назначения
пастбища категории земель населенных пунктов
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
в Каменском сельском округе
на 2021-2022 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ
Сноска. Приложение 3 в редакции решения Уланского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 27.12.2021 № 115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Условные обозначения:
участки сезонных пастбищ сельскохозяйственного назначения во внутренних и внешних границах
пастбища категории земель населенных пунктов
водопой
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
в Каменском сельском округе
на 2021-2022 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водным источникам
Сноска. Приложение 4 в редакции решения Уланского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 27.12.2021 № 115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Условные обозначения:
пастбища категории земель сельскохозяйственного назначения
пастбища категории земель населенных пунктов
водопой
доступ пастбищепользователей к водоисточникам
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Каменском сельском округе
на 2021-2022 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц у которых отсутствуют пастбища и перемещение его на предоставляемые участки
Сноска. Приложение 5 в редакции решения Уланского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 27.12.2021 № 115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Условные обозначения:
пастбища категории земель сельскохозяйственного назначения
пастбища категории земель населенных пунктов
водопой
схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц не обеспеченных пастбищами
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Каменском сельском округе

29,3
0
0
0
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ІҚМ - ірі қара мал;
ҰҚМ- ұсақ қара мал.
Каменка ауылдық округінде
2021-2022 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және оларды
пайдалану жөніндегі жоспарға
2-қосымша
Жайылым айналымының қолайлы схемалары
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Ұлан ауданы мәслихатының 27.12.2021 № 115 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Шартты белгілер:
ауылдық округ шекаралары
күзгі және қысқы уақытта пайдаланылатын жайылымдардың шекаралары
көктемгі және жазғы уақытта пайдаланылатын жайылымдардың шекаралары
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер санатының жайылымдары
елді мекендер жерлері санатының жайылымдары
Каменка ауылдық округінде
2021-2022 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және оларды
пайдалану жөніндегі жоспарға
3-қосымша
Жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен аудандары көрсетілген карта
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Ұлан ауданы мәслихатының 27.12.2021 № 115 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Шартты белгілер:
ішкі және сыртқы шекаралардағы маусымдық жайылым учаскелері уучаскелеріучаскелері
елді мекендер жерлері санатындағы жайылымдар
суару
Каменка ауылдық округінде
2021-2022 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және оларды
пайдалану жөніндегі жоспарға
4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су көздеріне қол жеткізу схемасы
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Ұлан ауданы мәслихатының 27.12.2021 № 115 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Шартты белгілер:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер санатының жайылымдары
елді мекендер жерлері санатының жайылымдары
суару
жайылым пайдаланушылардың су көздеріне қолжетімділігі
Каменка ауылдық округінде
2021-2022 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және оларды
пайдалану жөніндегі жоспарға
5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін учаскелерге ауыстыру схемасы
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Ұлан ауданы мәслихатының 27.12.2021 № 115 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Шартты белгілер:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер санатының жайылымдары
елді мекендер жерлері санатының жайылымдары
суару
жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Каменка ауылдық округінде

на 2021-2022 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и юридических лиц
Сноска. Приложение 6 в редакции решения Уланского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 27.12.2021 № 115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Условные обозначения:
пастбища категории земель сельскохозяйственного назначения
пастбища категории земель населенных пунктов
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Каменском сельском округе
на 2021-2022 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Сельский округ
Срок выгона скота на отгонные пастбища
Срок возврата животных с отгонных пастбищ
Каменский
апрель - май
сентябрь - октябрь

2021-2022 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және оларды
пайдалану жөніндегі жоспарға
6-қосымша
Жеке және заңды тұлғалардың шалғайдағы жайылымдарына ауыл шаруашылығы мал басын орналастыру схемасы
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Ұлан ауданы мәслихатының 27.12.2021 № 115 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Шартты белгілер:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер санатының жайылымдары
елді мекендер жерлері санатының жайылымдары
Каменка ауылдық округінде
2021-2022 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және оларды
пайдалану жөніндегі жоспарға
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ
Малды жайылымға шығару мерзімі
Малдарды шалғайдағы жайылымдардан қайтару мерзімі
Каменка
сәуір - мамыр
қыркүйек - қазан