Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Шемонаихинскому району на 2020-2021 годы
Решение Шемонаихинского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 5 августа 2020 года № 55/9-VI. Зарегистрировано Департаментом юстиции Восточно-Казахстанской области 11 августа 2020 года № 7439. Утратило силу - решением Шемонаихинского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 18 марта 2021 года № 3/3-VII.
Сноска. Утратило силу - решением Шемонаихинского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 18.03.2021 № 3/3-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьей 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" Шемонаихинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по Шемонаихинскому району на 2020-2021 годы.
2. Признать утратившим силу решение Шемонаихинского районного маслихата от 29 марта 2018 года № 23/3-VI "Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Шемонаихинскому району на 2018-2019 годы" (зарегистрировано в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5-19-176, опубликовано в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде 26 апреля 2018 года).
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии В. Лонский
Секретарь Шемонаихинского районного маслихата А. Боровикова
Утвержден решением
Шемонаихинского районного
маслихата от 5 августа 2020 года
№ 55/9-VI
План по управлению пастбищами и их использованию по Шемонаихинскому району на 2020-2021 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Шемонаихинскому району на 2020-2021 годы разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064).

Шемонаиха ауданы бойынша 2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару мен оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Шемонаиха аудандық мәслихатының 2020 жылғы 5 тамыздағы № 55/9-VI шешімі. Шығыс Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2020 жылғы 11 тамызда № 7439 болып тіркелді. Күші жойылды - Шығыс Қазақстан облысы Шемонаиха аудандық мәслихатының 2021 жылғы 18 наурыздағы № 3/3-VII шешімімен.
Ескерту. Күші жойылды - Шығыс Қазақстан облысы Шемонаиха аудандық мәслихатының 18.03.2021 № 3/3-VII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
ЗҚАИ-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 1-тармағы 15) тармақшасына, Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабына сәйкес Шемонаиха аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Шемонаиха ауданы бойынша 2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару мен оларды пайдалану жөніндегі жоспар бекітілсін.
2. Шемонаиха аудандық мәслихатының 2018 жылғы 29 наурыздағы № 23/3-VI "Шемонаиха ауданы бойынша 2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару мен оларды пайдалану жөніндегі жопарды бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5-19-176 болып тіркелген, 2018 жылғы 26 сәуірде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерлерінің эталондық бақылау банкінде электронды түрде жарияланған) шешімінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы В. Лонский
Шемонаиха аудандық мәслихатының хатшысы А. Боровикова
Шемонаиха
аудандық мәслихатының
2020 жылғы 5 тамызы
№ 55/9-VI шешімімен бекітілді
Шемонаиха ауданы бойынша 2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Шемонаиха ауданы бойынша 2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару мен оларды пайдалану жөніндегі осы Жоспар Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы Министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы Министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.

Для пастбищепользователей эффективное использование пастбищ без их деградации является главной задачей. В связи с этим, акиматом Шемонаихинского района, акиматами сельских округов разработан План по управлению пастбищами и их использованию на 2020-2021 годы.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложениям 1-11 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложениям 12-22 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложениям 23-33 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложениям 34-44 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 45 к настоящему Плану;
6) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 46 к настоящему Плану.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев-пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Шемонаихинский район является одним из развитых агропромышленных регионов области обладающий значительным потенциалом земельных ресурсов. Основным направлением развития экономики Шемонаихинского района является сельскохозяйственное производство и его составляющей животноводства.
В районе развито молочное скотоводство, доля мясного скотоводства в общем поголовье незначительна. Составляющей устойчивого развития отрасли является рациональное использование земель сельскохозяйственного значения.
Рациональное использование земель сельскохозяйственного назначения - это обеспечение собственниками земельных участков и землепользователями в процессе производства сельскохозяйственной продукции максимального эффекта в осуществлении целей землепользования с учетом охраны земель и оптимального взаимодействия с природными факторами способами, не приводящими к существенному снижению плодородия почв и мелиоративного состояния земель.

Жайылым пайдаланушылар үшін жайылымдарды оларды деградацияламай тиімді пайдалану басты міндет болып табылады. Осыған байланысты Шемонаиха ауданының әкімдігімен, ауылдық округ әкімдіктерімен 2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару мен оларды пайдалану жөніндегі Жоспар әзірленді.
Жоспар мазмұны:
1) осы жоспардың 1-11 қосымшаларына сәйкес, құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) осы жоспардың 12-22 қосымшаларына сәйкес, жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) осы жоспардың 23-33 қосымшаларына сәйкес, жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) осы жоспардың 34-44 қосымшаларына сәйкес, жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) осы жоспардың 45-қосымшасына сәйкес, жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) осы жоспардың 46-қосымшасына сәйкес, ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Шемонаиха ауданы жер ресурстарының маңызды әлеуетін иеленген, облыстың агроөндірісі дамыған өңірдің бірі болып табылады. Шемонаиха ауданының экономикасының дамуының негізгі бағытының бірі ауыл шаруашылық өндірісі және оны құрайтын мал шаруашылығы болып табылады.
Ауданда сүтті мал өсіру дамыған, етті мал өсіру үлесі жалпы мал басына шаққанда көп емес. Саланың берік даму құрамы ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерді ұтымды пайдалану болып табылады.
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерді ұтымды пайдалану - бұл жер учаскелерінің меншік иелерінің және жер пайдаланушылардың жерлерді қорғауды және топырақтың құнарлылығын және жердің мелиоративтік жай-күйін айтарлықтай төмендетуге әкеліп соқтырмайтын тәсілдермен табиғи факторлармен тиімді арақатынастарды ескере отырып, ауыл шаруашылық өнімдерін өндіру үдерісінде жер пайдалану мақсаттарын жүзеге асырудағы ең жоғары әсерге қол жеткізуді қамтамасыз ету болып табылады.

Шемонаихинский район занимает относительно небольшую часть территории на севере области, его площадь 399,5 тыс. га, что составляет 7,4 % от площади области.
Согласно административно-территориального деления, в районе числится 35 населенных пунктов, из них один город, два поселка, 32 сельских населенных пункта, установлены границы 11 округов (8 сельских округов, 2 поселковых и город Шемонаиха).
Климат района резко континентальный с большими суточными и годовыми амплитудами температуры воздуха. Зима суровая, лето жаркое.
В пределах района выделены три природно-климатические зоны:
горная лугово-степная, предгорно-степная умеренно влажная, сухостепная
На территории района выделяются четыре растительные группировки:
горная лугово-степная, представлена в восточной части района, разнотравно-злаковые луга, представлены в северо-восточной части района, умеренно-влажные и разнотравно-злаковые остепненные луга и степи, представлены в центральной и западной части района, пойма представлена долинами рек Иртыша и Убы и их притоками. Согласно геоботаническому обследованию сельскохозяйственных угодий, преобладающие типы пастбищ района: кустарниково-злаково-разнотравные, ковыльно-типчаково-полынные, иногда с кустарниками, тырсо-типчаковые с полынями.
Почвенный покров территории района представлен горно-лесными светлосерыми оподзоленными почвами, распространены черноземы (оподзоленные, выщелоченные, южные и обыкновенные), каштановые почвы, пойменно-луговые почвы.
Главной водной артерией района является река Уба, на территории района в нее впадает большое количество ручьев и мелких речек.
Основное сельскохозяйственное водоснабжение базируется на поверхностных водах, наличие достаточного количества водных источников обеспечивают полную обводненность пастбищных угодий.

Шемонаиха ауданы облыстың солтүстігіндегі аумақтың шағын бөлігін алып жатыр, оның ауданы 399,5 мың га, ол облыс ауданының 7,4% құрайды.
Әкімшілік-аумақтық бөлулерге сәйкес ауданда 35 елді мекен бар, оның ішінде бір қала, екі кент, 32 ауылдық елді мекен, 11 округтің шекаралары белгіленген (8 ауылдық округ, 2 кент және Шемонаиха қаласы).
Аудан климаты ауа температурасының тәуліктік және жылдық амплитудаларымен қатал-континентті. Қысы қатты, жазы ыстық.
Аудан шегінде үш табиғи-климаттық аймақтар бөлінген:
таулы жайылым - жазық дала, тау бөктері-далалық қоңыржай ылғалды, құрғақ дала.
Ауданның аумақтарында төрт өсімдік топтаулары бар:
тау шалғындық - далалық ауданның шығыс бөлігінде, дымқыл бозды-бетегелі-дәнді шабындықтары ауданның солтүстік - шығыс бөліктерінде көрсетілген, қоңыржай дымқыл және бозды-бетегелі-дәнді далаланған шабындықтары және далалары ауданның орталық және батыс бөліктерінде орналасқан, Ертіс және Уба өзендердің аңғарларымен және олардың құйылуларымен көрсетілген.
Ауыл шаруашылық алқаптарды геоботаниялық тексеруге сәйкес, ауданның мал жайылымыларының басым типтері: бұталы-дәнді-бозды-бетегелі, көделі-бетегелі-жусанды, кейде қылқанбозды-бетегелі – жусандар бұталар.
Аудан аумағының топырақ жамылғысы тау-орман ашық сұр күлгінденген топырақтардан тұрады, қара топырақ таралған (күлгінденген, сілтісізденген , оңтүстік және кәдімгі), қара-қоңыр топырақтар, жайылмалық - шалғынды топырақ.
Ауданның басты су артериясы Уба болып табылады, аудан аумағында оған көп бұлақтар мен ұсақ өзендер құйылады.
Негізгі ауыл шаруашылығын сумен қамтамасыз ету жер үсті суларында негізделеді, су көздерінің жеткілікті санының болуы, жайылымдық алқаптардың толық сулануын қамтамасыз етеді.

По данным земельного учета площадь, закрепленная за районом, составляет 399,5 тыс.га. В зависимости от целевого назначения весь земельный фонд района распределяется по категориям:
№ п/п
Наименование категории земель
Площадь (га)
1
Земли сельскохозяйственного назначения
229 448
2
Земли населенных пунктов (городов, поселков и сельских населенных пунктов)
37685
3
Земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической  деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения

Жерді есепке алудың мәліметтері бойынша ауданға бекітілген алаң 399,5 мың га құрайды. Нысаналы мақсатына қарай, ауданның барлық жер қоры санаттары бойынша бөлінеді:
№ р/р
Жер санаттарының атауы
Алаңы (га)
1
Ауылшаруашылығы мақсатындағы жерлер
229 448
2
Елді мекендердің жерлері (қала, кент және селолық елді мекендер)
37685
3
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жер жән ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер

4 860
4
Земли лесного фонда
108023
5
Земли водного фонда
6527
6
Земли запаса
12996
Всего
399539
Для выпаса животных предоставляются пастбища, входящие в земли сельскохозяйственного назначения, земли населенных пунктов и земли запаса.
Земли сельскохозяйственного назначения составляют 229448 га. На их долю приходится 58 % от всей площади района. Практически все земли сельскохозяйственного назначения находятся в пользовании и собственности физических лиц, негосударственных и государственных предприятий.

4 860
4
Орман қорының жерлері
108023
5
Су қорының жерлері
6527
6
Қор жерлері
12996
Барлығы
399539
Малды бағу үшін, ауыл шаруашылық мақсаттағы жерлерге енетін жайылымдар, елді мекендердің жерлері және қор жерлері беріледі.
Ауыл шаруашылық мақсаттағы жерлер 229448 га құрайды. Олардың үлесіне аудан алаңынан 58% келеді. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы барлық жерлер пайдаланылуда және жеке тұлғалардың, мемлекеттік емес және мемлекеттік кәсіпорындардың меншігінде.

В структуре земель населенных пунктов сельскохозяйственные угодья занимают 28723 га – 76 %, прочие 24 %. Из сельскохозяйственных угодий наибольший удельный вес составляют пастбища 27065 га – 94 %, сенокосы 677 га – 2 %, земли для ведения личного подсобного хозяйства составляет 931 га – 2 %.
В категории земель запаса числится 11534 га сельскохозяйственных угодий, из них 502 га залежи, 923 га сенокосов, 10780 га пастбищ. Это невостребованные и не представленные в собственность или пользование земли, являются резервом района для целей сельскохозяйственного использования. В землях запаса района находятся большое количество мелкоконтурных пастбищ, это удаленные, труднодоступные и низкопродуктивные участки, практически никогда не использовавшиеся для выпаса скота.
Почти все земли, пригодные для сельскохозяйственного использования, закреплены за землепользователями. Очень интенсивно используются земли населенных пунктов, особенно пастбищные угодья.

Елді мекен жерлерінің құрылымында ауыл шаруашылық алқаптар 28723 га -76 %, өзгелер – 24 % құрайды. Ауыл шаруашылық алқаптардың көп көлемін жайылым - 27065 га – 94 %, шабындық - 677 га – 2 %, жеке қосалқы шаруашылық жүргізуге арналған жерлер - 931 га -2 % құрайды.
Қор жерлері санатына 11534 га ауыл шаруашылық алқаптары енеді, оның ішінде 502 га тыңайған жерлер, 923 га шабындық, 10780 га жайылым. Бұл сұраусыз және меншіктегі емес немесе жерлер пайдаланудағы емес жерлер, ауыл шаруашылық пайдалану мақсаттары үшін ауданның резерві болып табылады. Ауданның қор жерлерінде ұсақ контурлық жайылымдар бар, ол алыс, қол жетпейтін және өнімі төмен, мал бағуға ешқашан пайдаланылмаған учаскелер.
Ауыл шаруашылыққа пайдалануға жарамды барлық жерлер жер пайдаланушыларға бекітілген. Елді мекендердің жерлері, әсіресе жайылым алқаптары өте қарқынды пайдаланылып келеді.

В настоящее время по району числится 26327 голов крупного рогатого скота, 13 007 голов мелкого рогатого скота, 3 600 голов лошадей, 7 голов верблюдов.
В районе действуют 11 ветеринарных пунктов, 5 пунктов для искусственного осеменения, 2 убойных пункта, 8 убойных площадок, 16 скотомогильников.
Площади земель, необходимых для жизнедеятельности сел, при установлении черты населенных пунктов в 1991 году, рассчитывались на имеющееся в тот период поголовье скота у населения. В настоящее время отмечается тенденция роста поголовья крупного и мелкого рогатого скота и лошадей, что создает недостаток выделенных округам пастбищных угодий.

Қазіргі кезде 26327 бас ірі қара мал, 13 007 бас ұсақ мал, 3 600 бас жылқы, 7 бас түйе бар.
Ауданда 11 ветеринарлық пункт, 5 жасанды тұқымдандыру пункті, 2 мал сою пункті, 8 мал сою алаңшасы, 16 мал қорымы жұмыс істейді.
1991 жылы елді мекендердің сызбасын бекіткенде, ауылдардың тыныс-тіршілігіне қажетті жер көлемі, сол кезеңдегі халықта бар мал басымен есептелген. Қазіргі уақытта ірі қара мал және ұсақ мал мен жылқы басының арту қарқыны белгіленіп отыр, ол округтерге бөлінген жайылым алқаптарының жетіспеушілігіне әкеліп соқтырды.

Расчет потребности в пастбищах по округам проведен согласно норм нагрузки согласно Приказа Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ", на основании материалов геоботанических обследований.
Потребность в пастбищах населения по округам на 01.07.2020 г.
Наименование населенного пункта
Закрепленные земли за населенными пунктами
в т.ч. пастбищные угодья для нужд населения
Количество поголовья с/х животных по видам у населения
из них
Средняя нагрузка на голову, га
Потребность в пастбищах согласно нормативам на выпасаемых животных
Дополнительная потребность в пастбищах на выпасаемых животных
Восполнение потребности за счет свободных участков пастбищ
стойлового содержания
выпасаемые
Вавилонский с/о

Округтер бойынша жайылымдарға қажеттілікті есептеу Қазақстан Республикасы ауыл шаруашылығы Министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес, геоботаникалық зерттеулердің материалдары негізінде жүргізілді.
01.07.2020 жылға округтер бойынша халыққа жайылымдардың қажеттілігі
Елді мекен атауы
Елді мекендерге бекітілген жерлер
Оның ішінде халық қажеттілігіне арналған жайылым алқаптар
Халықтағы
ауыл шаруашылығы жануарларларының түрлері бойыншамал басының саны
оның ішінде
Бір мал басының орташа жүктемесі, га
Бағылатын жануарлардың нормативіне сәйкес жайылым қажеттілігі
Бағылатын жануарларға
жайылымдардың қосымша қажеттілігі
Жайылымдардың бос учаскелері есебінен қажеттілікті орындау
Қорада ұстау
Бағылатын
Вавилон а/о

37685
27065
18989
-8077
При расчете потребности в пастбищах на выпасаемое поголовье скота у населения, по сельским округам, поселкам Усть-Таловка и Первомайский и городу Шемонаиха пастбищ дополнительно не требуется, дефицит обеспеченности пастбищными угодьями в пределах границ населенных пунктов на выпасаемое поголовье только в Зевакинском сельском округе.
Для обеспечения потребности необходимо перераспределение площадей между землями сельскохозяйственного назначения, населенных пунктов и земель запаса, для выпаса всего скота населения сельскому округу необходимо дополнительно выделить 2,4 тыс.га пастбищ, за счет земель запаса - в 2 км западнее села Убинка, в 5 км северо-восточнее села Зевакино.

37685
27065
18989
-8077
Халықтағы бағылатын мал басына жайылым қажеттілігін есептеу кезінде ауылдық округтер, Усть-Таловка және Первомайский кенттері және Шемонаиха қаласы бойынша жайылымдар қосымша талап етілмейді, елді мекен шекараларының шегінде жайылым алқаптарымен қамтамасыз ету тапшылығы Зевакино ауылдық округінде ғана.
Қажеттілікті қамтамасыз ету үшін, халықтың барлық малын бағуға ауыл шаруашылығы мақсатындағы, елді мекен және қордағы жерлер арасындағы жерлерді қайта бөлу қажет, Убинка ауылының 2 км батысындағы, Зевакино ауылының 5 км солтүстік-шығысындағы қор жерлер есебінен ауылдық округке қосымша 2,4 мың га жайылым бөлу қажет.