Об утверждении Правил присвоения местного знака отличия и почетного звания, их описания и размеров выплат единовременного вознаграждения педагогам организаций образования Западно-Казахстанской области
Постановление акимата Западно-Казахстанской области от 28 августа 2020 года № 199. Зарегистрировано Департаментом юстиции Западно-Казахстанской области 4 сентября 2020 года № 6351
Руководствуясь Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании", Законом Республики Казахстан от 27 декабря 2019 года "О статусе педагога" акимат Западно-Казахстанской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Правила присвоения местного знака отличия и почетного звания, их описания и размеров выплат единовременного вознаграждения педагогам организаций образования Западно-Казахстанской области согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Государственному учреждению "Управление образования Западно-Казахстанской области" (Мынбаева А.А.) в установленном законодательством порядке принять необходимые меры, вытекающие из этого постановления.
3. Контроль за исполнением данного постановления возложить на заместителя акима области Егизбаева С.Р.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Аким Западно-Казахстанской области Г. Искалиев
Приложение
к постановлению акимата
Западно-Казахстанской области
от 28 августа 2020 года № 199
Правила
присвоения местного знака отличия и почетного звания, их описания и размеров выплат единовременного вознаграждения педагогам организаций образования Западно-Казахстанской области
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила присвоения местного знака отличия и почетного звания, их описания и размеров выплат единовременного вознаграждения педагогам организаций образования Западно-Казахстанской области (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 25) пункта 2 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании", пункта 4 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 27 декабря 2019 года "О статусе педагога".
2. Местный знак отличия и почетное звание присваиваются педагогам организаций образования Западно-Казахстанской области (далее – педагог) независимо от форм собственности и ведомственной подчиненности, имеющим педагогический стаж не менее 15 (пятнадцати) лет, высокие достижения в педагогической деятельности, за добросовестный труд и образцовое исполнение своих профессиональных обязанностей.

Батыс Қазақстан облысының білім беру ұйымдарының педагогтеріне жергілікті ерекшелік белгісі мен құрметті атағын беру қағидалары, олардың сипаттамасы мен біржолғы сыйақы төлеу мөлшері бекіту туралы
Батыс Қазақстан облысы әкімдігінің 2020 жылғы 28 тамыздағы № 199 қаулысы. Батыс Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2020 жылғы 4 қыркүйекте № 6351 болып тіркелді
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңын, Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі "Білім туралы" Заңын, Қазақстан Республикасының 2019 жылғы 27 желтоқсандағы "Педагог мәртебесі туралы" Заңын басшылыққа ала отырып, Батыс Қазақстан облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулының қосымшасына сәйкес Батыс Қазақстан облысының білім беру ұйымдарының педагогтеріне жергілікті ерекшелік белгісі мен құрметті атағын беру қағидалары, олардың сипаттамасы мен біржолғы сыйақы төлеу мөлшері бекітілсін.
2. "Батыс Қазақстан облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесі (А.А.Мыңбаева) заңнамада белгіленген тәртіппен осы қаулыдан туындайтын қажетті шараларды қабылдасын.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Батыс Қазақстан облысы әкімінің орынбасары С.Р.Егізбаевқа жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Батыс Қазақстан облысы әкімі Г. Искалиев
2020 жылғы 28 тамыздағы
№ 199 Батыс Қазақстан облысы
әкімдігінің қаулысына
қосымша
Батыс Қазақстан облысының білім беру ұйымдарының педагогтеріне жергілікті ерекшелік белгісі мен құрметті атағын беру қағидалары, олардың сипаттамасы мен біржолғы сыйақы төлеу мөлшері
1 – тарау. Жалпы ережелер
1. Батыс Қазақстан облысы білім беру ұйымдарының педагогтеріне жергілікті ерекшелік белгісі мен құрметті атағын беру қағидалары, олардың сипаттамасы мен біржолғы сыйақы төлеу мөлшері (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі "Білім туралы" Заңының 6-бабы 2-тармағының 25-тармақшасына, Қазақстан Республикасының 2019 жылғы 27 желтоқсандағы "Педагог мәртебесі туралы" Заңының 9-бабы 4-тармағына сәйкес әзірленді.
2. Жергілікті ерекшелік белгісі мен құрметті атақ Батыс Қазақстан облысы білім беру ұйымдарының педагогтеріне (бұдан әрі – педагог) меншік нысанына және ведомствоға бағыныстылығына қарамастан, кемінде 15 (он бес) жыл педагогикалық өтілі, педагогикалық қызметте жоғары жетістіктері бар, адал еңбегі және өзінің кәсіби міндеттерін үлгілі орындағаны үшін беріледі.

3. Достижения в профессиональной деятельности педагогов оцениваются по следующим показателям:
1) наличие авторских (партнерских) работ, разработка учебно-методических комплексов, учебников и учебно-дидактических материалов, получивших одобрение на областных или республиканских экспертных советах;
2) подготовка победителей, призеров дневных республиканских и международных олимпиад и конкурсов научных проектов (научных соревнований) по общеобразовательным предметам, конкурсов исполнителей, конкурсов профессионального мастерства, первенства профессионального мастерства "WorldSkills" и спортивных соревнований в соответствии с перечнем, утвержденным уполномоченным органом в области образования;
3) победители и призеры очных профессиональных конкурсов, педагогических олимпиад областного, республиканского, международного уровня или лица, являющиеся участниками профессиональных мероприятий международного уровня;
4) наличие педагогического опыта на республиканском или международном уровне.
4. За вклад в развитие системы образования Западно-Казахстанской области педагогу присваивается местный знак отличия – нагрудной знак "Батыс Қазақстан облысының білім беру саласына қосқан үлесі үшін" (далее – нагрудной знак), согласно описанию, указанному в приложении 1 к настоящим Правилам. Одновременно с вручением нагрудного знака выдается соответствующее удостоверение согласно приложению 2 к настоящим Правилам, подписанное акимом Западно-Казахстанской области или лицом, исполняющим обязанности акима Западно-Казахстанской области.
Глава 2. Порядок присвоения нагрудного знака и почетного звания
5. Представления к присвоению нагрудного знака и почетного звания направляются в государственное учреждение "Управление образования Западно-Казахстанской области" (далее – Управление) руководителями отделов образования районов, городов и подведомственных организации образования (далее – организация образования) не позднее, чем за 2 месяца до празднования профессионального праздника "День учителя". Представления к присвоению нагрудного знака и почетного звания педагогам оформляются по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам. Административный отдел Управления вносит предложения по рассмотрению комиссией (далее – Комиссия) поступивших представлений о присвоении нагрудного знака и почетного звания педагогам.
6. В представлении прилагаются документы и материалы (в форме портфолио), подтверждающие личные профессиональные достижения педагога за последние 3 (три) года и достижения обучающихся (воспитанников, студентов).

3. Педагогтердің кәсіби қызметтегі жетістіктері мынадай көрсеткіштер бойынша бағаланады:
1) авторлық (серіктес) жұмыстың болуы, облыстық немесе республикалық сараптамалық кеңестерде мақұлдау алған оқу-әдістемелік кешендерді, оқулықтар мен әдістемелік-дидактикалық материалдарды әзірлеу;
2) білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен тізбеге сәйкес, жалпы білім беретін пәндер бойынша күндізгі республикалық және халықаралық олимпиадалар мен ғылыми жобалар конкурстарының (ғылыми жарыстардың), орындаушылар байқауларының, кәсіби шеберлік байқауларының, "WorldSkills" кәсіби шеберлік біріншілігінің және спорттық жарыстардың жеңімпаздарын, жүлдегерлерін әзірлеу;
3) күндізгі кәсіптік байқаулардың, облыстық, республикалық, халықаралық деңгейдегі педагогикалық олимпиадалардың жеңімпаздары мен жүлдегерлері немесе халықаралық деңгейдегі кәсіби іс-шаралардың қатысушылары;
4) педагогикалық тәжірибесін республикалық немесе халықаралық деңгейдегі педагогикалық тәжірибесінің болуы.
4. Батыс Қазақстан облысының білім беру жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін педагогқа осы Қағидалардың 1-қосымшасында көрсетілген сипаттамаға сәйкес жергілікті ерекшелік белгісі – "Батыс Қазақстан облысының білім беру саласына қосқан үлесі үшін" төсбелгісі (бұдан әрі – төсбелгісі) беріледі. Төсбелгісімен бірге осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес Батыс Қазақстан облысының әкімі немесе Батыс Қазақстан облысы әкімінің міндетін атқарушы тұлға қол қойған тиісті куәлік беріледі.
2 – тарау. Төсбелгі мен құрметті атақты беру тәртібі
5. Төсбелгі мен құрметті атақты беру туралы ұсынысты "Батыс Қазақстан облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесіне (бұдан әрі – Басқарма) аудандық, қалалық білім бөлімдерінің және ведомствоға бағынышты білім беру ұйымдарының (бұдан әрі – білім беру ұйымдары) басшыларымен "Мұғалімдер күні" кәсіби мерекені тойлағанға дейін, 2 айдан кешіктірмей жібереді. Педагогтерге төсбелгі мен құрметті атақ беру туралы ұсыныстар осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес белгіленген нысан бойынша ресімделеді. Басқармасының әкімшілік бөлімі педагогтерге төсбелгі және құрметті атақты беру туралы келіп түскен ұсыныстарды комиссияның (бұдан әрі – Комиссия) қарауына енгізеді.
6. Ұсынымға педагогтің соңғы 3 (үш) жылдағы жеке кәсіби жетістіктері мен білім алушылардың (тәрбиеленушілердің, студенттердің) жетістіктерін растайтын құжаттар мен материалдар кіреді (портфолио түрінде).

7. Для рассмотрения предложений по присвоению нагрудного знака и почетного звания, распоряжением акима Западно-Казахстанской области создается Комиссия.
8. В состав комиссии входят представители местных исполнительных и представительных органов, финансируемых из местного бюджета, областного общественного совета, а также деятели науки в области педагогики, психологии и методики, победители республиканских конкурсов "Лучший педагог", учителя-ветераны, педагоги-новаторы, методисты и представители общественных организаций.
9. Решение о присвоений нагрудного знака и почетного звания принимается Комиссией по результатам открытого голосования и оформляется протоколом, один раз в год к профессиональному празднику "День учителя".
Решение о присвоении нагрудного знака и почетного звания педагогу, принимается большинством голосов, открытым голосованием. При равенстве голосов, голос председателя Комиссии является решающим.
Вручение нагрудных знаков и почетных званий педагогам, а также удостоверений к ним, производится в торжественной обстановке акимом Западно-Казахстанской области или его заместителями.
10. Нагрудной знак и почетное звания предоставляется 1 (одному) кандидату.
Глава 3. Размеры выплат единовременного вознаграждения
11. Педагог, удостоенный нагрудного знака и почетного звания, получает единовременную выплату вознаграждения в размере не менее 300-кратного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего года.
Глава 4. Заключительные положения
12. Не допускается присвоение нагрудного знака повторно.
13. В случае утери, порчи, дубликаты нагрудного знака и документы к нему могут быть выданы по заявлению лица и копии удостоверения личности.
14. Кандидатуры педагогов-победителей республиканского конкурса "Лучший педагог", получивших материальное поощрение в течение 5 (пяти) лет к рассмотрению на присуждение нагрудного знака не допускаются.
Приложение 1
к Правилам присвоения
местного знака отличия и
почетного звания, их описания и
размеров выплат
единовременного
вознаграждения педагогам
организаций образования
Западно-Казахстанской области
Описание нагрудного знака
"Батыс Қазақстан облысының білім беру саласына қосқан үлесі үшін"
Нагрудной знак представляет собой окружность диаметром 30 миллиметров и толщиной 2 миллиметра, прикрепленный кольцом к планке размером 25х15 миллиметров обрамленной голубой муаровой лентой.
В центре нагрудного знака изображена открытая книга, символизирующая талант и мудрость, знания и культуру педагога.
Над книгой изображено солнце с лучами в виде зерен. Солнце - символизирует свет и источник жизни, а лучи – олицетворяют благополучие.
На лицевой стороне слева направо по окружности расположена надпись "Батыс Қазақстан облысының білім беру саласына қосқан үлесі үшін".
На оборотной стороне изображен порядковый номер нагрудного знака. Нагрудный знак изготовляется из металла золотистого цвета. Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Приложение 2
к Правилам присвоения
местного знака отличия и
почетного звания, их описания и
размеров выплат
единовременного
вознаграждения педагогам
организаций образования
Западно-Казахстанской области
Описание удостоверения к нагрудному знаку
"Батыс Қазақстан облысының білім беру саласына қосқан үлесі үшін"
БАТЫС ҚАЗАҚСТАН ОБЛЫСЫНЫҢ ӘКІМДІГІ
АКИМАТ ЗАПАДНО-КАЗАХСТАНСКОЙ ОБЛАСТИ
КУӘЛІК № _____
Осы куәлік ___________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты) (болған жағдайда)
_______________________________
"Батыс Қазақстан облысының білім беру саласына қосқан үлесі үшін" төсбелгісімен марапатталғандығы туралы берілді.
Батыс Қазақстан облысының әкімі
_________________________
М.О.
Тіркеу нөмірі № _____
УДОСТОВЕРЕНИЕ№ _____
Настоящее удостоверение
_________________________________________
(фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
____________________________________
выдано в том, что он(а) награжден(а) нагрудным знаком "Батыс Қазақстан облысының білім беру саласына қосқан үлесі үшін".
Аким Западно-Казахстанской области
_________________________
М.П.
Регистрационный номер № _____
Приложение 3
к Правилам присвоения
местного знака отличия и
почетного звания, их описания и
размеров выплат
единовременного
вознаграждения педагогам
организаций образования
Западно-Казахстанской области
Форма
Представление к присвоению нагрудного знака и почетного звания
1.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
2.
Дата рождения, число, месяц
3.
Национальность
4.
Домашний адрес
5.
Место работы
6.
Должность
7.
Педагогический стаж
8.
Стаж работы в данной организации
9.
Образование (какое учебное заведение, факультет, в каком году окончил)
10.
Квалификационная категория
11.
Ученая степень, ученое звание
12.
Данные удостоверения личности (номер, когда и кем выдан, индивидуальный идентификационный номер)
13.
Контактный телефон (домашний, мобильный)
14.
Награды, поощрения
15.
Личные профессиональные достижения кандидата, представляемого к награждению, и достижения обучающихся (воспитанников, студентов), документы и материалы за последние три года
16.
Иные сведения
17.
Кандидатура рекомендована по месту работы (протокол № __ от "__" _______20__ года)
18.
Представляется к награде
Приложение: документы _____ листах.
Руководитель организации образовании _______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Подпись руководителя организации образования _______________
Дата "____" ____________ 20___ года
М.П.

7. Батыс Қазақстан облысы әкімінің өкімімен төсбелгі мен құрметті атақ беру туралы ұсыныстарды қарастыру үшін Комиссия құрылады.
8. Комиссия құрамына жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын жергілікті және атқарушы органдардың өкілдері, облыстық қоғамдық кеңестің, сондай-ақ педагогика, психология және әдістеме саласының ғылым қайраткерлері, "Үздік педагог" республикалық конкурстарының жеңімпаздары, ардагер ұстаздар, жаңашыл педагогтер, әдіскерлер және қоғамдық ұйымдарының өкілдері кіреді.
9. Төсбелгі мен құрметті атақты беру туралы шешімді Комиссия ашық дауыс беру қорытындысы бойынша қабылдайды және хаттама толтырады, жылына бір рет "Мұғалімдер күні" кәсіби мерекеге орай жүзеге асырылады.
Педагогқа төсбелгі мен құрметті атақ беру туралы шешім ашық дауыс беру арқылы көпшілік дауыспен қабылданады. Дауыс тең болған жағдайда Комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
Педагогтерге төсбелгі мен құрметті атақ, сондай-ақ куәліктерді табыстау салтанатты түрде Батыс Қазақстан облысының әкімімен немесе оның орынбасарларымен жүргізіледі.
10. Төсбелгі және құрметті атақ 1 (бір) үміткерге беріледі.
3 – тарау. Біржолғы сыйақы төлемдерінің мөлшері
11. Төсбелгісіне және құрметті атағына ие болған педагог республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын кемінде айлық есептік көрсеткіштің 300 еселенген мөлшерінде біржолғы сыйақы алады.
4 – тарау. Қорытынды ережелер
12. Төсбелгісін қайтадан беруге жол берілмейді.
13. Жоғалған, бүлінген жағдайда, төсбелгісінің телнұсқалары және оның құжаттары адамның өтініші және жеке куәлігінің көшірмелері бойынша берілуі мүмкін.
14. Төсбелгісін беруге 5 (бес) жыл ішінде материалдық көтермелеу алған "Үздік педагог" республикалық конкурсының жеңімпаз–педагогтерінің кандидатуралары қарауға жіберілмейді.
Батыс Қазақстан облысының
білім беру ұйымдарының
педагогтеріне жергілікті
ерекшелік белгісі мен құрметті
атағын беру қағидалары,
олардың сипаттамасы мен
біржолғы сыйақы төлеу
мөлшеріне 1-қосымша
"Батыс Қазақстан облысының білім беру саласына қосқан үлесі үшін" төсбелгісінің сипаттамасы
Төсбелгі көлемі 25х15 миллиметр көгілдір муар лентамен көмкерілген планкаға сақинамен бекітілген, диаметрі 30 миллиметр және қалыңдығы 2 миллиметр шеңберді құрайды.
Төсбелгінің ортасында педагогтың таланты мен даналығын, білімі мен мәдениетін білдіретін ашық кітап бейнеленген.
Кітаптың жоғарғы жағында дән түріндегі сәулелерімен күн бейнеленген. Күн-жарық пен өмірдің негізгі көзі, ал сәулелер-амандықтың белгісі.
Бет жағында солдан оңға қарай шеңбердің бойымен "Батыс Қазақстан облысының білім беру саласына қосқан үлесі үшін" деген жазу орналасқан.
Төсбелгінің сырт жағында реттік нөмірі бейнеленген. Төсбелгі алтын түстес металлдан дайындалады. Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіштің көмегімен бекітіледі.
Батыс Қазақстан облысының
білім беру ұйымдарының
педагогтеріне жергілікті
ерекшелік белгісі мен құрметті
атағын беру қағидалары,
олардың сипаттамасы мен
біржолғы сыйақы төлеу
мөлшеріне 2-қосымша
"Батыс Қазақстан облысының білім беру саласына қосқан үлесі үшін" төсбелгісіне қоса берілетін куәлік
БАТЫС ҚАЗАҚСТАН ОБЛЫСЫНЫҢ ӘКІМДІГІ
АКИМАТ ЗАПАДНО-КАЗАХСТАНСКОЙ ОБЛАСТИ
КУӘЛІК № _____
Осы куәлік _______________________________
(тегі, аты, әкесінің аты) (болған жағдайда)
_______________________________
"Батыс Қазақстан облысының білім беру саласына қосқан үлесі үшін" төсбелгісімен марапатталғандығы туралы берілді.
Батыс Қазақстан облысының әкімі
_________________________
М.О.
Тіркеу нөмірі № _____
УДОСТОВЕРЕНИЕ№ _____
Настоящее удостоверение
____________________________________
(фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
____________________________________
выдано в том, что он(а) награжден(а) нагрудным знаком "Батыс Қазақстан облысының білім беру саласына қосқан үлесі үшін".
Аким Западно-Казахстанской области
_________________________
М.П.
Регистрационный номер № _____
Батыс Қазақстан облысының
білім беру ұйымдарының
педагогтеріне жергілікті
ерекшелік белгісі мен құрметті
атағын беру қағидалары,
олардың сипаттамасы мен
біржолғы сыйақы төлеу
мөлшеріне 3-қосымша
Нысан
Төсбелгі және құрметті атақ беруге ұсыныс
1.
Тегі, аты-жөні (болған жағдайда)
2.
Туған күні, айы, жылы
3.
Ұлты
4.
Мекенжайы
5.
Жұмыс орны
6.
Лауазым
7.
Педагогикалық өтілі
8.
Осы мекемедегі жұмыс өтілі
9.
Білімі (бітірген оқу орны, факультеті, бітірген жылы)
10.
Біліктілік санаты
11.
Ғылыми дәрежесі, ғылыми атағы
12.
Жеке куәлігінің деректері (нөмірі, қашан және кім берді, жеке сәйкестендіру нөмірі)
13.
Байланыс телефоны (үй, ұялы)
14.
Марапаттар, көтермелеу
15.
Марапаттауға ұсынылатын үміткердің жеке кәсіби жетістіктері және білім алушыларының (тәрбиеленушілерінің, студенттерінің) жетістіктері соңғы 3 жылдағы құжаттар мен материалдар
16.
Өзге де мәліметтер
17.
Кандидатура жұмыс орны бойынша ұсынылды (№ _ хаттама "__" _________20__ жыл)
18.
Марапатқа ұсынылады
Қосымша: құжаттар _____ парақ.
Білім беру ұйымының басшысы ____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты) (болған жағдайда)
Білім беру ұйымы басшысының қолы _______________
Күні "____" ____________ 20___ жыл
М.О.