О районном бюджете на 2021-2023 годы
Решение Сырымского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 22 декабря 2020 года № 63-2. Зарегистрировано Департаментом юстиции Западно-Казахстанской области 22 декабря 2020 года № 6570.
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года, Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" от 23 января 2001 года, районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2021–2023 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2021 год в следующих объемах:
1) доходы – 5 446 805 тысяч тенге:
налоговые поступления – 556 216 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 16 189 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 9 306 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 4 834 094 тысячи тенге;
2) затраты – 5 610 839 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 52 443 тысячи тенге:
бюджетные кредиты – 96 261 тысяча тенге;
погашение бюджетных кредитов – 43 818 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства - 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 216 477 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 216 477 тысяч тенге;
поступление займов – 106 261 тысяча тенге;
погашение займов – 43 818 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 154 034 тысячи тенге.
Сноска. Пункт 1 - в редакции решения Сырымского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 03.12.2021 № 10-1 (вводится в действие с 01.01.2021).
2. Поступления в районный бюджет на 2021 год формируются в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан от 2 декабря 2020 года "О республиканском бюджете на 2021-2023 годы", решением Западно-Казахстанского областного маслихата от 15 декабря 2020 года №40-2 "Об областном бюджете на 2021-2023 годы" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №6555) и согласно пункту 4 настоящего решения.
3. Учесть в районном бюджете на 2021 год поступление целевых трансфертов и кредитов из Национального фонда Республики Казахстан, республиканского, областного бюджета в общей сумме 1 176 994 тысячи тенге:
1) трансферты из республиканского бюджета – 400 911 тысяч тенге:
на выплату государственной адресной социальной помощи – 151 893 тысячи тенге;
на гарантированный социальный пакет – 23 916 тысяч тенге;
на частичное субсидирование заработной платы – 10 953 тысячи тенге;

2021-2023 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Батыс Қазақстан облысы Сырым аудандық мәслихатының 2020 жылғы 22 желтоқсандағы № 63-2 шешімі. Батыс Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 6570 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес, аудандық мәслихат ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2021-2023 жылдарға арналған аудандық бюджет 1, 2 және 3- қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2021 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 5 446 805 мың теңге:
салықтық түсімдер – 587 216 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 16 189 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 9 306 мың теңге;
трансферттер түсімі – 4 834 094 мың теңге;
2) шығындар – 5 610 839 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 52 443 теңге:
бюджеттік кредиттер – 96 261 теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 43 818 теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер - 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 216 477 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 216 477 мың теңге;
қарыздар түсімі – 106 261 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 43 818 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 154 034 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облысы Сырым аудандық мәслихатының 03.12.2021 № 10-1 шешімімен (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2021 жылға арналған аудандық бюджет түсімдері Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 2 желтоқсандағы "2021-2023 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңына, Батыс Қазақстан облыстық маслихатының 2020 жылғы 15 желтоқсандағы №40-2 "2021-2023 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №6555 тіркелген) шешіміне және осы шешімнің 4-тармағына сәйкес қалыптастырылды.
3. 2021 жылға арналған аудандық бюджетке бөлінетін нысаналы Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан, республикалық, облыстық трансферттердің және кредиттердің жалпы сомасы 1 176 994 мың теңге көлемінде ескерілсін:
1) республикалық бюджет трансферттер сомасы – 400 911 мың теңге:
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге – 151 893 мың теңге;
кепілдендірілген әлеуметтік пакетке – 23 916 мың теңге;
жалақыны ішінара субсидиялауға – 10 953 мың теңге;

на предоставление государственных грантов на реализацию новых бизнес-идей – 35 004 тысячи тенге;
на молодежную практику – 39 380 тысяч тенге;
на общественные работы – 64 801 тысяча тенге;
на установление доплат к заработной плате работников, предоставляющих специальные социальные услуги в государственных организациях социальной защиты населения – 6 730 тысяч тенге;
на увеличение норм обеспечения инвалидов обязательными гигиеническими средствами – 4 967 тысяч тенге;
на оказание услуг специалиста жестового языка – 191 тысяча тенге;
на расширение перечня технических вспомогательных (компенсаторных) средств – 1 887 тысяч тенге;
на субсидирование затрат работадателя на создание специальных рабочих мест для трудоустройства инвалидов – 378 тысяч тенге;
на установление доплат к должностному окладу за особые условия труда в организациях культуры и архивных учреждениях управленческому и основному персоналу государственных организаций культуры и архивных учреждений – 48 531 тысяча тенге;
на сурдотехнические средства – 310 тысяч тенге;
на тифлотехнические средства – 5 116 тысяч тенге;
на специальные средства передвижения (кресла-коляски) – 134 тысячи тенге;
на санаторно-курортное лечение – 6 720 тысяч тенге;
2) трансферты из областного бюджета – 329 215 тысяч тенге:
на предоставление государственных грантов на реализацию новых бизнес- идей – 15 752 тысячи тенге;
на краткосрочное профессиональное обучение по востребованным на рынке труда квалификациям и навыкам – 4 493 тысячи тенге;
на предоставление жилищных сертификатов в качестве социальной помощи – 1 425 тысяч тенге;
на средний ремонт подъездной дороги села Тоганас – 162 261 тысяча тенге;
на проект "Алғашқы жұмыс орны" – 701 тысяча тенге;
на обучение основам АВА терапии для детей с аутизмом – 58 тысяч тенге;
на установку комплексного блочного модуля для подачи воды в село Казахстан – 12 700 тысяч тенге;
на средний ремонт дорог по улицам Казахстан, Досмухамедова, Жумагалиева, Байжанова, Мендалиева в селе Жымпиты – 10 000 тысяч тенге;
на специальные средства передвижения (кресла-коляски) – 674 тысячи тенге;
на санаторно-курортное лечение – 2 898 тысяч тенге;
на новую систему оплаты труда государственных служащих, основанную на факторно-бальной шкале – 118 253 тысячи тенге;
3) бюджетные кредиты – 96 261 тысяча тенге:
бюджетные кредиты для реализации мер социальной поддержки специалистов – 96 261 тысяча тенге;
4) трансферты из Национального фонда Республики Казахстан – 350 607 тысяч тенге:
на повышение заработной платы работникам государственных организаций: медико-социальных учреждений стационарного и полустационарного типа, организаций надомного обслуживания, временного пребывания, центров занятости населения – 22 792 тысячи тенге;

жаңа бизнес-идеяларды жүзеге асыруға мемлекеттік гранттар беруге – 35 004 мың теңге;
жастар практикасына – 39 380 мың теңге;
қоғамдық жұмысқа – 64 801 мың теңге;
мемлекеттік халықты әлеуметтік қорғау ұйымдарында арнаулы әлеуметтік қызмет көрсететін жұмыскерлердің жалақысына қосымша ақылар белгілеуге – 6 730 мың теңге;
мүгедектерді міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету нормаларын ұлғайтуға – 4 967 мың теңге;
ымдау тілі маманының қызметін көрсетуге – 191 мың теңге;
техникалық көмекшi (компенсаторлық) құралдар тiзбесiн кеңейтуге – 1 887 мың теңге;
мүгедектерді жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын құруға жұмыс берушінің шығындарын субсидиялауға – 378 мың теңге;
мемлекеттік мәдениет ұйымдарының және архив мекемелерінің басқарушы және негізгі персоналына мәдениет ұйымдарындағы және архив мекемелеріндегі ерекше еңбек жағдайлары үшін лауазымдык айлықақысына қосымша ақылар белгілеуге – 48 531 мың теңге;
сурдотехникалық құралдарға – 310 мың теңге;
тифлотехникалық құралдарға – 5 116 мың теңге;
арнайы қозғалыс құралдарына (кресло-арбалар) – 134 мың теңге;
санаторлы-курорттық емдеуге – 6 720 мың теңге;
2) облыстық бюджет трансферттер сомасы – 329 215 мың теңге:
жаңа бизнес-идеяларды жүзеге асыруға мемлекеттік гранттар беруге – 15 752 мың теңге;
еңбек нарығында сұранысқа ие біліктіліктер мен дағдылар бойынша қысқа мерзімді кәсіптік оқытуға – 4 493 мың теңге;
әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын ұсынуға – 1 425 мың теңге;
Тоғанас ауылына кіре беріс жолын орташа жөндеуге – 162 261 мың теңге;
"Алғашқы жұмыс орны" жобасына – 701 мың теңге;
аутизммен ауыратын балаларға арналған АВА терапиясының негіздеріне оқытуға – 58 мың теңге;
Қазақстан ауылына су беру үшін кешенді блок модулін орнатуға – 12 700 мың теңге;
Жымпиты ауылы Казақстан, Досмухамедов, Жумагалиев, Байжанов, Мендалиев ауылішілік көшелері жолдарын орташа жөндеуге – 10 000 мың теңге;
арнайы қозғалыс құралдарына (кресло-арбалар) – 674 мың теңге;
санаторлы-курорттық емдеуге – 2 898 мың теңге;
факторлық-баллдық шкалаға негізделген мемлекеттік қызметкерлерге еңбек ақы төлеудің жаңа жүйесіне – 118 253 мың теңге;
3) бюджеттік кредиттер сомасы – 96 261 мың теңге:
мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыруға берілетін бюджеттік кредиттер – 96 261 мың теңге;
4) Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры трансферттері сомасы – 350 607 мың теңге:
мемлекеттік ұйымдардың: стационарлық және жартылай стационарлық үлгідегі медициналық-әлеуметтік мекемелердің, үйде қызмет көрсету, уақытша болу ұйымдарының, халықты жұмыспен қамту орталықтары жұмыскерлерінің жалақысын көтеруге – 22 792 мың теңге;

на строительство автомобильной дороги по улице Есенжанова в селе Жымпиты – 35 383 тысячи тенге;
на строительство автомобильной дороги по улице Исаева в селе Жымпиты – 112 715 тысяч тенге;
на реконструкцию здания по адресу улица Алаш Орда №21 в селе Жымпиты – 179 717 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 3 - в редакции решения Сырымского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 03.12.2021 № 10-1 (вводится в действие с 01.01.2021).
4. Установить на 2021 год норматив распределения доходов, для обеспечения сбалансированности местных бюджетов, по следующим подклассам доходов:
1) индивидуальный подоходный налог – 100 %;
2) социальный налог – 100 %.
5. Деньги от реализации товаров и услуг, предоставляемых государственными учреждениями, подведомственных местным исполнительным органам, используются ими в порядке, определяемом Бюджетным кодексом Республики Казахстан и Правительством Республики Казахстан.
6. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2021 год в размере 11 679 тысяч тенге.

Жымпиты ауылы Есенжанов көшесі бойындағы автомобиль жолының құрылысына – 35 383 мың теңге;
Жымпиты ауылы Исаев көшесі бойындағы автомобиль жолының құрылысына – 112 715 мың теңге;
Жымпиты ауылы Алаш Орда көшесі №21 мекенжайдағы ғимаратты жаңартуға – 179 717 мың теңге.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облысы Сырым аудандық мәслихатының 03.12.2021 № 10-1 шешімімен (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі).
4. Жергілікті бюджеттердің теңгерімдігін қамтамасыз ету үшін 2021 жылға кірістер бөлу нормативі келесі кіші сыныптар кірістері бойынша белгіленсін:
1) жеке табыс салығы – 100 %;
2) әлеуметтік салық – 100 %.
5. Жергілікті атқарушы органдарға қарасты мемлекеттік мекемелер ұсынатын қызметтер мен тауарларды өткізуден түсетін ақшалар Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі және Қазақстан Республикасының Үкіметі анықтаған тәртіпте пайдаланылады.
6. 2021 жылға арналған аудандық жергілікті атқарушы органының резерві 11 679 мың теңге көлемінде бекітілсін.

7. На 31 декабря 2021 года лимит долга местного исполнительного органа района составляет 30 000 тысяч тенге.
8. Предусмотреть гражданским служащим в сфере социального обеспечения, образования, культуры, спорта, ветеринарии работающим, в сельской местности согласно перечню должностей специалистов, определенных в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан повышение на 25 процентов должностных окладов по сравнению со ставками гражданских служащих, занимающимися этими видами деятельности в городских условиях с 1 января 2021 года.

7. Аудандық жергілікті атқарушы органының борыш лимиті 2021 жылдың 31 желтоқсанына 30 000 мың теңге мөлшерінде белгіленсін.
8. 2021 жылдың 1 қаңтарынан бастап Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасымен белгіленген мамандар лауазымдарының тізбесіне сәйкес, ауылдық жерлерде қызмет ететін әлеуметтік қамсыздандыру, білім беру, мәдениет, спорт, ветеринария саласының азаматтық қызметшілеріне осы қызмет түрлерімен қалалық жағдайда айналысатын азаматтық қызметшілердің мөлшерлемелерімен салыстырғанда лауазымдық жалақыларын 25 пайызға көтеру көзделсін.

9. Предусмотреть в районном бюджете на 2021 год предоставление подъемного пособия и социальной поддержки для приобретения или строительства жилья специалистам в области здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и агропромышленного комплекса, государственным служащим аппаратов сельских округов, прибывшим для работы и проживания в сельские населенные пункты.
10. Главному специалисту аппарата Сырымского районного маслихата (А.Орашева) обеспечить государственную регистрацию данного решения в органах юстиции.

9. 2021 жылға арналған аудандық бюджетте ауылдық елді мекендерге жұмыс істеуге және тұруға келген денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамсыздандыру, мәдениет, спорт және агроөнеркәсіптік кешен саласындағы мамандарға, ауылдық округтер әкімдері аппараттарының мемлекеттік қызметшілеріне көтерме жәрдемақы және тұрғын үй алу немесе салу үшін әлеуметтік қолдау көзделсін.
10. Сырым аудандық мәслихат аппаратының бас маманы (А.Орашева) осы шешімнің әділет органдарында мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.

4 586
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
37 160
008
Развитие объектов спорта
37 160
3
Информационное пространство
112 666
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
13 000
002
Услуги по проведению государственной информационной политики
13 000
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)
99 666
006
Функционирование районных (городских) библиотек
98 721
007
Развитие государственного языка и других языков народа Казахстана
945
9
Прочие услуги по организации культуры, спорта, туризма и информационного пространства
63 830
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
44 889
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственности и формирования социального оптимизма граждан
20 324
003
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
24 565
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)
18 941
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области культуры, развития языков, физической культуры и спорта
18 941
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
23 050
6
Земельные отношения
13 858
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
13 858
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений на территории района (города областного значения)
13 858
9
Прочие услуги в области сельского, водного, лесного, рыбного хозяйства, охраны окружающей среды и земельных отношений
9 192
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
9 192
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
9 192
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
23 656
2
Архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
23 656
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
23 656
001
Услуги по реализации государственной политики в области строительства, улучшения архитектурного облика городов, районов и населенных пунктов области и обеспечению рационального и эффективного градостроительного освоения территории района (города областного значения)
20 156
013
Разработка схем градостроительного развития территории района, генеральных планов городов районного (областного) значения, поселков и иных сельских населенных пунктов

4 586
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
37 160
008
Cпорт объектілерін дамыту
37 160
3
Ақпараттық кеңiстiк
112 666
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
13 000
002
Мемлекеттік ақпараттық саясат жүргізу жөніндегі қызметтер
13 000
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі
99 666
006
Аудандық (қалалық) кітапханалардың жұмыс істеуі
98 721
007
Мемлекеттiк тiлдi және Қазақстан халқының басқа да тiлдерін дамыту
945
9
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістікті ұйымдастыру жөніндегі өзге де қызметтер
63 830
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
44 889
001
Жергілікті деңгейде ақпарат, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
20 324
003
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
24 565
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі
18 941
001
Жергілікті деңгейде мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
18 941
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
23 050
6
Жер қатынастары
13 858
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
13 858
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) аумағында жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
13 858
9
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, қоршаған ортаны қорғау және жер қатынастары саласындағы басқа да қызметтер
9 192
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
9 192
099
Мамандарға әлеуметтік қолдау көрсету жөніндегі шараларды іске асыру
9 192
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
23 656
2
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
23 656
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
23 656
001
Құрылыс, облыс қалаларының, аудандарының және елді мекендерінің сәулеттік бейнесін жақсарту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) аумағын оңтайла және тиімді қала құрылыстық игеруді қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер
20 156
013
Аудан аумағында қала құрылысын дамытудың кешенді схемаларын, аудандық (облыстық) маңызы бар қалалардың, кенттердің және өзге де ауылдық елді мекендердің бас жоспарларын әзірлеу