О внесении изменений в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 23 января 2015 года № 37 "Об утверждении Правил выдачи комплексных экологических разрешений и перечня типов промышленных объектов, для которых возможно получение комплексных экологических разрешений вместо разрешений на эмиссии в окружающую среду"
Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 11 января 2021 года № 3. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 января 2021 года № 22060. Утратил силу приказом и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 9 августа 2021 года № 319.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 09.08.2021 № 319 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 30) статьи 17 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года и с пунктом 1 статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" от 15 апреля 2013 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 23 января 2015 года №37 "Об утверждении Правил выдачи комплексных экологических разрешений и перечня типов промышленных объектов, для которых возможно получение комплексных экологических разрешений вместо разрешений на эмиссии в окружающую среду" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10737, опубликован 5 июня 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет" следующие изменения:
Правила выдачи комплексных экологических разрешений, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу;
в Перечне типов промышленных объектов, для которых возможно получение комплексных экологических разрешений вместо разрешений на эмиссии в окружающую среду, утвержденном указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Промышленные объекты энергетической отрасли:
1) мусоросжигательные установки с номинальной потребляемой тепловой мощностью свыше 50 мегаватт (далее – МВТ);
2) нефтеперерабатывающие и газоперерабатывающие заводы;
3) коксовые печи;
4) установки для газификации угля и сжижения газа;
5) тепловые электростанции мощностью выше 50 МВт и котельные установки по сжиганию энергетического топлива по выпуску тепловой энергии мощностью выше 200 гигакаллорий в час.".
2. Комитету экологического регулирования и контроля Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:

"Кешенді экологиялық рұқсаттар беру қағидаларын және қоршаған ортаға эмиссияларға рұқсаттардың орнына кешенді экологиялық рұқсаттар алу мүмкін болатын өнеркәсіп объектілері үлгілерінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 23 қаңтардағы № 37 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 11 қаңтардағы № 3 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 12 қаңтарда № 22060 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2021 жылғы 9 тамыздағы № 319 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 09.08.2021 № 319 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2007 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің 17-бабының 30) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Кешенді экологиялық рұқсаттар беру қағидаларын және қоршаған ортаға эмиссияларға рұқсаттардың орнына кешенді экологиялық рұқсаттар алу мүмкін болатын өнеркәсіп объектілері үлгілерінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 23 қаңтардағы № 37 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10737 болып тіркелген, 2015 жылғы 5 маусымда "Әділет" ақпараттық – құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес, көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кешенді экологиялық рұқсаттарды беру қағидалары жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қоршаған ортаға эмиссияларға рұқсаттардың орнына кешенді экологиялық рұқсаттар алу мүмкін болатын өнеркәсіп объектілері үлгілерінің тізбесінде:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Энергетика саласының өнеркәсіптік объектілері:
1) 50 мегаватттан (бұдан әрі – МВт) астам жылу қуатын номиналды тұтынатын қоқыс жағу қондырғылары;
2) мұнай және газ өңдеу зауыттары;
3) кокс пештері;
4) көмірді газдауға және газды сұйылтуға арналған қондырғылар;
5) қуаты 50 МВТ жоғары жылу электр станциялары және қуаты сағатына 200 гигакаллорийден жоғары жылу энергиясын шығаратын энергетикалық отынды жағу жөніндегі қазандық қондырғылар.".
2. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Экологиялық реттеу және бақылау комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр экологии, геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
М. Мирзагалиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии и инфраструктурного
развития Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министра экологии, геологии и
природных ресурсов
Республики Казахстан
от 11 января 2021 года № 3
Правила выдачи комплексного экологического разрешения
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдачи комплексного экологического разрешения (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 30) статьи 17 Экологического кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) от 9 января 2007 года и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок выдачи комплексного экологического разрешения и оказания государственной услуги "Выдача комплексного экологического разрешения" (далее-государственная услуга).
2. Государственная услуга оказывается Комитетом экологического регулирования и контроля Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан и его территориальными подразделениями (далее – услугодатель).
3. Услуга оказывается физическим и (или) юридическим лицам (далее – услугополучатель).
4. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) комплексное экологическое разрешение – единый документ, удостоверяющий право природопользователя осуществлять эмиссии в окружающую среду с условием внедрения наилучших доступных технологий (далее – НДТ) и соблюдения технических удельных нормативов эмиссий, установленных экологическим законодательством Республики Казахстан (далее – ТУН);

1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде берілген тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрі
М. Мирзагалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасының
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрінің
2021 жылғы 11 қаңтардағы
№ 3 бұйрыққа қосымша
Кешенді экологиялық рұқсатты беру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Кешенді экологиялық рұқсатты беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) 2007 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің 17-бабының 30) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Кешенді экологиялық рұқсатты беру" (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет) мемлекеттік қызмет көрсету және кешенді экологиялық рұқсатты беру тәртібін белгілейді.
2. Мемлекеттік қызметті Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Экологиялық реттеу және бақылау комитеті және оның аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
3. Қызмет жеке және (немесе) заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетіледі.
4. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) кешенді экологиялық рұқсат – табиғат пайдаланушының ең озық қолжетімді технологияларды (бұдан әрі – ОҚТ) енгізу және Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасында белгіленген эмиссиялардың техникалық үлестік нормативтерін (бұдан әрі – ТҮН) сақтау шартымен қоршаған ортаға эмиссияларды жүзеге асыру құқығын куәландыратын бірыңғай құжат;

2) государственная услуга – одна из форм реализации отдельных государственных функций, осуществляемых в индивидуальном порядке по обращению или без обращения услугополучателей и направленных на реализацию их прав, свобод и законных интересов, предоставление им соответствующих материальных или нематериальных благ;
3) личный кабинет – электронный кабинет услугополучателя, предназначенный для подачи заявления для внесения сведений в Государственный реестр прав на объекты, охраняемые авторским правом, и их изменений;
4) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) - набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
5. Для получения государственной услуги услугополучатели подают услугодателю через веб – портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал) заявление на получение комплексного экологического разрешения (далее – заявление) по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам с приложением следующих документов:
электронных копий заключений государственной экологической экспертизы на проекты нормативов эмиссий (в случае отсутствия сведений в информационной системе);
электронной копии программы внедрения наилучших доступных технологий;
электронной копии подлинника договора обязательного экологического страхования для природопользователей, осуществляющих экологически опасные виды хозяйственной и иной деятельности.
Подача заявления осуществляется услугополучателем, планирующим внедрение наилучших доступных технологий не позднее, чем за четыре месяца до истечения срока действующего разрешения на эмиссии в окружающую среду.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристику процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей оказания государственной услуги изложены в стандарте государственной услуги "Выдача комплексного экологического разрешения" согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Канцелярия услугодателя регистрирует на портале заявление с приложенными документами в день его поступления и направляет исполнителю услугодателя.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица или индивидуального предпринимателя, разрешениях, заключениях государственной экологической экспертизы на проекты намечаемой деятельности с материалами оценки воздействия на окружающую среду и нормативов эмиссий исполнитель услугодателя получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Исполнитель услугодателя в течение 2 (двух) рабочих дней со дня регистрации представленных услугополучателем документов проверяет их на предмет полноты. В случае представления неполного пакета документов и (или) документов с истекшим сроком действия направляется отказ в рассмотрении в форме электронного документа, подписанного ЭЦП руководителя услугодателя, с мотивированным обоснованием причин отклонения.

2) мемлекеттік көрсетілетін қызмет – көрсетілетін қызметті алушылардың өтініші бойынша немесе өтінішінсіз жеке тәртіппен жүзеге асырылатын және олардың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін іске асыруға, оларға тиісті материалдық немесе материалдық емес игіліктер беруге бағытталған жекелеген мемлекеттік функцияларды іске асыру нысандарының бірі;
3) жеке кабинет – көрсетілетін қызметті алушының авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтардың мемлекеттік тізіліміне мәліметтерді және олардың өзгерістерін енгізу үшін өтініш беруге арналған электрондық кабинеті;
4) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы.
2-тарау. Мемлекеттік қызметтерді көрсету тәртібі
5. Мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы мынадай құжаттарды қоса бере отырып, кешенді экологиялық рұқсат алуға өтініш береді:
эмиссиялар нормативтерінің жобаларына мемлекеттік экологиялық сараптама қорытындыларының электрондық көшірмелерін (ақпараттық жүйеде мәліметтер болмаған жағдайда);
ең озық қолжетімді технологияларды енгізу бағдарламасының электрондық көшірмесі;
шаруашылық және өзге де қызметтің экологиялық қауіпті түрлерін жүзеге асыратын табиғат пайдаланушылар үшін міндетті экологиялық сақтандыру шарты түпнұсқасының электрондық көшірмесі.
Ең озық қолжетімді технологияларды енгізуді жоспарлайтын көрсетілетін қызметті алушы өтініш беруді қоршаған ортаға эмиссияларға арналған қолданыстағы рұқсаттың мерзімі аяқталғанға дейін не жаңа объектіні (жаңа қызметті) пайдалануға бергенге дейін төрт айдан кешіктірмей жүзеге асырады.
Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес "кешенді экологиялық рұқсат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында жазылған.
Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі өтініш келіп түскен күні қоса берілген құжаттармен бірге порталда тіркейді және көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысына жібереді.
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны немесе дара кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, қоршаған ортаға әсерді бағалау материалдарымен және эмиссиялар нормативтерімен бірге көзделіп отырған қызмет жобаларына мемлекеттік экологиялық сараптаманың рұқсаттары, қорытындылары туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттарды тіркеген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде олардың толықтығына тексереді. Құжаттар топтамасы толық ұсынылмаған және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттар ұсынылған жағдайда, бас тарту себептерін дәлелді негіздей отырып, көрсетілетін қызметті беруші басшысының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында қараудан бас тарту жіберіледі.

При полном пакете документов, услугодатель в течение 2 (двух) месяцев со дня регистрации заявления рассматривает на соответствие требованиям пункта 6 настоящих Правил. По истечении этого срока услугодателем выдается комплексное экологическое разрешение, по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги, в форме электронного документа, подписанного ЭЦП руководителя услугодателя.
Услугополучателю в "личный кабинет" направляется информация о статусе рассмотрения запроса на оказание государственной услуги, а также уведомление с указанием даты и времени получения результата государственной услуги.
На портале результат оказания государственной услуги хранится в "личном кабинете" услугополучателя, в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя.
6. Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям настоящих Правил;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги.
7. Услугодатель обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации в соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателей и(или) их должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
8. Для обжалования решений, действий (бездействий) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг жалоба подается на имя руководства услугодателя по адресу, указанному в пункте 7 приложения 3 к настоящим Правилам.
Жалоба подается в письменной форме по почте, посредством портала либо нарочно через канцелярию услугодателя в рабочие дни.
В жалобе:
1) физического лица - указываются его фамилия, имя, отчество (при его наличии) почтовый адрес, контактный телефон;

Құжаттар топтамасы толық болған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші өтініш тіркелген күннен бастап 2 (екі) ай ішінде осы Қағидалардың 6-тармағының талаптарына сәйкестігін қарайды. Осы мерзім өткеннен кейін көрсетілетін қызметті беруші осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кешенді экологиялық рұқсат немесе көрсетілетін қызметті беруші басшысының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді бас тартуды береді.
Көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" мемлекеттік қызметті көрсетуге арналған сұрау салуды қарау мәртебесі туралы ақпарат, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күні мен уақыты көрсетілген хабарлама жіберіледі.
Порталда мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында сақталады.
6. Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартуға негіздер:
1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімінің (үкімінің) болуы болып табылады.
7. Көрсетілетін қызметті беруші Заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректердің мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
3-тарау. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
8. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының мемлекеттік қызметтерді көрсетуге қатысты шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану үшін шағым көрсетілетін қызметті берушінің басшысына осы Қағидалардың 3-қосымшасының 7-тармағында көрсетілген мекен-жай бойынша жіберіледі.
Шағым жазбаша нысанда почта арқылы, портал арқылы немесе қолма-қол көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесіне жұмыс күндері беріледі.
Шағымда:
1) жеке тұлғаның – оның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), пошталық мекен-жайы, байланыс телефоны көрсетіледі;

2) юридического лица - его наименование, почтовый адрес, исходящий номер и дата. Обращение подписывается услугополучателем.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу.
При обращении через портал информацию о порядке обжалования можно получить по телефону Единого контакт-центра 1414, 8 800 080 7777.
При отправке жалобы через портал услугополучателю из "личного кабинета" доступна информация об обращении, которая обновляется в ходе обработки обращения услугодателем (отметки о доставке, регистрации, исполнении, ответ о рассмотрении или отказ в рассмотрении).
Жалоба услугополучателя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению:
услугодателем, непосредственно оказывающим государственную услугу в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации;
уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Срок рассмотрения жалобы услугодателем, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней в случаях необходимости:
1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.
В случае продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение 3 (трех) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменной форме (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронном виде) заявителю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причин продления.
9. В случаях несогласия с результатами решения услугодателя услугополучатель обращается в суд в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 4 Закона.
Глава 4. Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
10. Комплексное экологическое разрешение выдается вместо разрешения на эмиссии в окружающую среду в случаях, когда услугополучатель планирует поэтапное внедрение наилучших доступных технологий, предусматривающих снижение эмиссий в окружающую среду и повышение эффективности использования природных ресурсов либо при соблюдении утвержденных ТУН на момент подачи заявки.

2) заңды тұлғаның - оның атауы, почтасының мекен-жайы, шығыс нөмірі мен күні көрсетіледі. Шағымға көрсетілетін қызметті алушы қол қойылады.
Шағымның қабылданғанын растау - шағымды қабылдаған адамның аты-жөні, шағымға жауап алу уақыты мен орны көрсетілген, көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде (мөртаңба, кіріс нөмірі мен күні) тіркеу болып табылады.
Портал арқылы жүгінген кезде шағымдану тәртібі туралы ақпаратты Бірыңғай байланыс орталығының 1414, 8 800 080 7777 телефондары арқылы алуға болады.
Шағымды портал арқылы жіберген кезде көрсетілетін қызметті алушыға "жеке кабинеттен" көрсетілетін қызметті берушімен өтінімді өңдеу барысында (жеткізу белгісі, тіркеу, орындау, қарау туралы жауап немесе қарауға қабылдаудан бас тарту туралы) жаңартылатын өтінім туралы ақпарат қол жетімді.
Көрсетілетін қызметті алушының көрсетілетін қызметті берушінің атына түскен шағымы Заңның 25-бабының 2) тармақшасына сәйкес:
мемлекеттік қызметті тікелей көрсететін көрсетілетін қызметті беруші оны тіркеген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
мемлекеттік қызмет көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның мекен-жайына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы, тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Заңның 25-бабының 4-тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті берушінің, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның шағымды қарау мерзімі қажет болған жағдайларда 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады:
1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не жергілікті жерге барып тексеру жүргізу;
2) қосымша ақпарат алу үшін.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда шағымдарды қарау бойынша өкілеттіктер берілген лауазымды адам шағымды қарау мерзімі ұзартылған кезден бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағым берген өтініш берушіге ұзарту себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімінің ұзартылғаны туралы жазбаша нысанда (шағым қағаз жеткізгіште берілген кезде) немесе электрондық нысанда (шағым электрондық түрде берілген кезде) хабарлайды.
9. Көрсетілетін қызметті беруші шешімнің нәтижелерімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы Заңның 4-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес сотқа жүгінеді.
4-тарау. Мемлекеттік қызметтер көрсету ерекшеліктерін ескеретін өзге де талаптар
10. Кешенді экологиялық рұқсат көрсетілетін қызметті алушымен қоршаған ортаға эмиссияларды төмендетуді және табиғи ресурстарды пайдалану тиімділігін арттыруды көздейтін ең озық қолжетімді технологияларды кезең-кезеңімен енгізуді жоспарлаған жағдайларда немесе өтінім берген сәтте бекітілген ТҮН сақталған кезде қоршаған ортаға эмиссияларға рұқсаттың орнына беріледі.

11. Проекты нормативов эмиссий являются неотъемлемой частью комплексного экологического разрешения.
12. Наилучшие доступные технологии, включаемые в комплексное экологическое разрешение, должны соответствовать одному или в совокупности нескольким из Перечня наилучших доступных технологий, утвержденного приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 28 ноября 2014 года № 155 "Об утверждении перечня наилучших доступных технологий" (Зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 29 января 2015 года № 10166).
13. Соответствующие ТУН и условия природопользования указываются в комплексном экологическом разрешении на текущее положение (на момент подачи заявки) и на момент завершения перехода к наилучшим доступным технологиям.
14. В случае, если на момент подачи заявки на получение комплексного экологического разрешения в Республике Казахстан утверждены технические удельные нормативы по виду производственного процесса, осуществляемого услугополучателем, в комплексном экологическом разрешении устанавливаются условия по их достижению.
15. В период действия комплексного экологического разрешения услугополучатель обеспечивает своевременное представление услугодателю соответствующих заключений государственной экологической экспертизы в случае истечения срока действия ранее представленных либо в случае корректировки проектной документации.
Приложение 1 к Правилам
выдачи комплексного
экологического разрешения
Форма
В ______________________
_______________________
(наименование государственного органа)
Заявка на получение комплексного экологического разрешения
____________________________________________________________________
(наименование природопользователя)
__________________________________________________________________________
(юридический адрес организации-заявителя или адрес проживания физического лица)
1. Общая информация
Контактные телефоны, факс
__________________________________________________________________________
Наименование производственного объекта, на который подается заявка
____________________________________________________________________________
Категория природопользователя (класс опасности производственного объекта)
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер
____________________________________________________________________________
2. Данные о месторасположении промышленных площадок, на которых осуществляется природопользование:
Таблица 1. Данные о месторасположении промышленных площадок
Номер промышленной площадки
Наименование промышленной площадки
Область
Район, населенный пункт
Координаты, град. мин. сек.
Занимаемая территория, га
широта
долгота
1
2
3
4
5
6
7

11. Эмиссиялар нормативтерінің жобалары кешенді экологиялық рұқсаттың ажырамас бөлігі болып табылады.
12. Кешенді экологиялық рұқсатқа енгізілетін ең озық қолжетімді технологиялар "ең озық қолжетімді технологиялар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2014 жылғы 28 қарашадағы № 155 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2015 жылғы 29 қаңтарда № 10166 болып тіркелген) ең озық қолжетімді технологиялар тізбесінің біреуіне немесе бірнешеуінің жиынтығына сәйкес келуі тиіс.
13. Тиісті ТҮН мен табиғат пайдалану шарттары ағымдағы жағдайға (өтінім беру сәтіне) және ең озық қолжетімді технологияларға көшуді аяқтау сәтіне арналған кешенді экологиялық рұқсатта көрсетіледі.
14. Егер Қазақстан Республикасында кешенді экологиялық рұқсат алуға өтінім берген кезде көрсетілетін қызметті алушы жүзеге асыратын өндірістік процестің түрі бойынша эмиссиялардың техникалық үлестік нормативтері бекітілген жағдайда, кешенді экологиялық рұқсатта оларға қол жеткізу жөніндегі шарттар белгіленеді.
15. Кешенді экологиялық рұқсаттың қолданылу кезеңінде көрсетілетін қызметті алушы тиісті мемлекеттік экологиялық сараптаманың қорытындыларын бұрын ұсынылған қолданылу мерзімі өткен жағдайда немесе жобалау құжаттамасы түзетілген жағдайда көрсетілетін қызметті берушіге уақтылы ұсынуды қамтамасыз етеді.
Кешенді экологиялық рұқсатты беру қағидаларына 1-қосымша
Нысан
____________________________
(Мемлекеттік органның атауы)
Кешенді экологиялық рұқсатты алуға өтінім
___________________________________________________________________
(табиғат пайдаланушының атауы)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(өтініш иесі-ұйымның заңды мекенжайы немесе жеке тұлғаның мекенжайы)
1. Жалпы ақпарат
Байланыс телефоны,факс_____________________________________________
Өтінім берілетін өндірістік объектінің атауы
___________________________________________________________________
Табиғат пайдаланушының санаты (өндірістік объектінің қауіптілік сыныбы)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі / бизнес сәйкестендіру нөмірі
___________________________________________________________________
2. Табиғат пайдалану жүзеге асырылатын өнеркәсіптік алаңдардың орналасқан жері туралы деректер:
1-кесте
Өнеркәсіптік алаңдардың орналасуы туралы деректер
Өнеркәсіптік алаңның нөмірі
Өнеркәсіптік алаңның атауы
Облыс
Аудан, елді мекен
Координаттар, град. мин. сек.
Алатын аумағы, га
ендік
бойлық
1
2
3
4
5
6
7

3. Запрашиваемые объемы выбросов, сбросов загрязняющих веществ и размещаемых отходов.
Примечание:
При заполнении таблиц пункта 3 необходимо указывать в таблицах с буквенным обозначением "а" показатели действующей проектно-нормативной документации на момент подачи заявки на получение КЭР. В случае, если на момент подачи заявки на получение комплексного экологического разрешения предприятие не достигает технических удельных нормативов (ТУН) по виду производственного процесса, утвержденных уполномоченным органом в области охраны окружающей среды, предприятие устанавливает условия по их достижению и разрабатывает Программу внедрения наилучших доступных технологий (НДТ). При этом предприятие обязуется обеспечивать ТУН в период проведения работ по внедрению НДТ, указанные в таблицах с буквенным обозначением "а".
После реализации работ, указанных в таблице 10 "Программа перехода к наилучшим доступным технологиям", предприятию необходимо достигнуть и в дальнейшем соблюдать нормативы, указанные в таблицах с буквенным обозначением "б", при этом данные таблиц не должны превышать показателей, утвержденных в ТУН соответствующей отрасли.
Таблица 2. Источники выбросов загрязняющих веществ в атмосферный воздух
а) на момент подачи заявки
Производство
Цех
Наименование источника выделения загрязняющего вещества
Время работы оборудование час/год
Наименование источника выброса вредных веществ
Номер на карт е - схеме
Высота источника выброс а, м
Диаметр устья трубы, м
Параметры газовоздушной смеси
Наименование загрязняющего вещества
Концентрации загрязняющих веществ мг/нм3 и их выбросы, г/с
Скорость, м/с
Объем на одну трубу, м3/с
Температура, оС
г/с
мг/нм3
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
б) на момент завершения внедрения наилучших доступных технологий
Производство
Цех
Наименование источника выделения загрязняющего вещества
Время работы оборудование час/год
Наименование источника выброса вредных веществ
Номер на карт е - схеме
Высота источника выброс а, м
Диаметр устья трубы, м
Параметры газовоздушной смеси
Наименование загрязняющего вещества
Концентрации загрязняющих веществ мг/нм3 и их выбросы, г/с
Скорость, м/с
Объем на одну трубу, м3/с
Температура, оС
г/с
мг/нм3
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Примечание:
В таблице 2 "Источники выбросов загрязняющих веществ в атмосферный воздух" необходимо указать данные по основным источникам загрязнения атмосферного воздуха, с перечнем веществ, которые являются основными, характеризующими применяемые технологии и особенности производственного процесса на объекте, оказывающем негативное воздействие на окружающую среду. При заполнении таблицы следует внести наименование переделов основного производства предприятия, указать наименование цеха или участка, к которому относятся основные источники, внести основные параметры выброса газовоздушной смеси, перечень загрязняющих веществ и их концентрации и выбросы, в соответствии с утвержденными ТУН.
Таблица 3. Характеристика газоочистных установок
а) на момент подачи заявки
Наименование газоочистных установок
Вещества, по которым производится очистка
Коэффициент обеспеченности газоочисткой
Средняя эксплуатационная степень очистки/ максимальная степень очистки
Наименование источника выделения загрязняющего вещества
Номер на карте - схеме
1
2
3
4
5
6
б) на момент завершения внедрения наилучших доступных технологий
Наименование газоочистных установок
Вещества, по которым производится очистка
Коэффициент обеспеченности газоочисткой
Средняя эксплуатационная степень очистки/ максимальная степень очистки
Наименование источника выделения загрязняющего вещества
Номер на карте-схеме
1
2
3
4
5
6
Примечание:

3. Ластаушы заттар шығарындыларының, төгінділерінің және орналастырылатын қалдықтардың сұралатын көлемі.
Ескертпе:
3-тармақтың кестелерін толтыру кезінде "а" әріптік белгісі бар кестелерде кешенді экологиялық рұқсаттар алуға өтінім беру сәтіндегі қолданыстағы жобалау-нормативтік құжаттаманың көрсеткіштерін көрсету қажет. Егер кешенді экологиялық рұқсат алуға өтінім берген сәтте кәсіпорын қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган бекіткен өндірістік процестің түрі бойынша техникалық үлестік нормативтерге (ТҮН) жетпеген жағдайда, кәсіпорын оларға қол жеткізу жөніндегі шарттарды белгілейді және ең озық қолжетімді технологияларды (ОҚТ) енгізу бағдарламасын әзірлейді. Бұл ретте кәсіпорын "а" әріптік белгісі бар кестелерде көрсетілген ОҚТ енгізу жөніндегі жұмыстарды жүргізу кезеңінде ТҮН қамтамасыз етуге міндеттенеді.
"Ең озық қолжетімді технологияларға көшу бағдарламасы" деген 10-кестеде көрсетілген жұмыстарды іске асырғаннан кейін кәсіпорын "б" әріптік белгісі бар кестелерде көрсетілген нормативтерге қол жеткізуі және одан әрі сақтауы қажет, бұл ретте осы кестелер тиісті саланың ТҮН-да бекітілген көрсеткіштерінен аспауы тиіс.
2-кесте. Атмосфералық ауаға ластаушы заттар шығарындыларының көздері
1) өтінім беру сәтіне
Өндіріс
Цех
Ластаушы затты бөлетін көздің атауы
Құрылғының жұмыс істеу уақыты, с/ж
Зиянды заттар шығарындыс ы көзінің атауы
Жүйелі картаның нөмірі
Шығарынды көзінің биіктігі, м
Құбыр ауызының диаметрі, м
Газ ауа қоспаның параметрлері
Ластаушы заттың атауы
Ластаушы заттардың концентрациясы мг / нм3 және олардың шығарындылары, г / с
Жылдамдығы,с/м
Бір құбырға көлемі, м3/с
Температура, 0С
г/с
мг/нм3
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
2) ең озық қолжетімді технологияларға көшуді аяқтау сәтіне
Өндіріс
Цех
Ластаушы затты бөлетін көздің атауы
Құрылғының жұмыс істеу уақыты, с/ж
Зиянды заттар шығарындыс ы көзінің атауы
Жүйелі картаның нөмірі
Шығарынды көзінің биіктігі, м
Құбыр ауызының диаметрі, м
Газ ауа қоспаның параметрлері
Ластаушы заттың атауы
Ластаушы заттардың концентрациясы мг / нм3 және олардың шығарындылары, г / с
Жылдамдығы,с/м
Бір құбырға көлемі, м3/с
Температура, 0С
г/с
мг/нм3
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Ескертпе:
"Атмосфералық ауаға ластаушы заттар шығарындыларының көздері" 2-кестеде қоршаған ортаға теріс әсер ететін объектіде қолданылатын технологиялар мен өндірістік процестің ерекшеліктерін сипаттайтын негізгі заттар тізбесімен атмосфералық ауаны ластаудың негізгі көздері бойынша деректерді көрсету қажет. Кестені толтырған кезде кәсіпорынның негізгі өндірісі бөліністерінің атауын енгізу, негізгі көздер жататын цехтың немесе учаскенің атауын көрсету, газ-ауа қоспасы шығарындысының негізгі параметрлерін, ластаушы заттардың тізбесін және шоғырлануы мен шығарындыларын (қажет болған кезде солардың атауы бар бағандарды көлденең қоса отырып) бекітілген ТҮН-ге сәйкес енгізу керек.
3-кесте. Газ тазартушы қондырғылардың сипаттамасы
а) өтінім беру сәтіне
Газ тазартушы қондырғылардың атауы
Олар бойынша тазарту жүргізілетін заттар
Газ тазартумен қамтамасыз етілу коэффициенті
Тазартудың орташа пайдалану дәрежесі/ тазартудың ең жоғарғы дәрежесі
Ластаушы затты бөлетін көз дің атауы
Карта-схемадағы нөмірі
1
2
3
4
5
6
б) ең озық қолжетімді технологияларға көшуді аяқтау сәтіне
Газ тазартушы қондырғылардың атауы
Олар бойынша тазарту жүргізілетін заттар
Газ тазартумен қамтамасыз етілу коэффициенті
Тазартудың орташа пайдалану дәрежесі/ тазартудың ең жоғарғы дәрежесі
Ластаушы затты бөлетін көз дің атауы
Карта-схемадағы нөмірі
1
2
3
4
5
6
Ескертпе:

При заполнении таблицы 6 "Объемы размещения отходов" необходимо привести данные по отходам всего предприятия, подлежащим к размещению, в соответствии с перечнем отходов, утвержденных ТУН, с учетом получаемых для размещения соответствующих отходов от сторонних предприятий, на специально оборудованных полигонах или подземных пространствах, и внести суммарный объем в графу 4 "Объем размещения, тысяч тонн", в тоннах за год. Также необходимо провести расчет по определению удельного показателя размещения отходов с учетом установленного объема производства всего предприятия.

"Қалдықтарды орналастыру көлемдері" 6-кестені толтырған кезде арнайы жабдықталған полигондарда немесе жерасты кеңістіктерде орналастыру үшін бөгде кәсіпорындардан алынатын тиісті қалдықтарды ескере отырып, бекітілген ТҮН қалдықтар тізбесіне сәйкес орналастыруға жататын бүкіл кәсіпорынның қалдықтары бойынша деректерді келтіру және жиынтық көлемді "Орналастыру көлемі, мың тонна" деген 4-бағанға жылына тоннамен енгізу қажет. Сонымен қатар, бүкіл кәсіпорынның белгіленген өндіріс көлемін ескере отырып, қалдықтарды орналастырудың үлестік көрсеткішін айқындау бойынша есептеу жүргізу қажет.

4. Информационные данные по ресурсопотреблению
Примечание:
Перечень сырья, материалов/веществ, энергоресурсов необходимо указать справочно.
Таблица 7. Информативные данные по ресурсопотреблению
а) на момент подачи заявки
Наименование сырья, материала/ вещества, энергоресурса
Объем потребления
единица измерения
показатель
1
2
3
б) на момент завершения внедрения наилучших доступных технологий
Наименование сырья, материала/ вещества, энергоресурса
Объем потребления
единица измерения
показатель
1
2
3
Примечание:
В таблицу 7 "Информативные данные по ресурсопотреблению" необходимо внести перечень всего используемого сырья, материалов, энергии и топлива, требуемых в ходе производственного процесса предприятия.
5. Готовность к чрезвычайным ситуациям
Таблица 8. Программа действий в условиях чрезвычайной ситуации
Вид чрезвычайной ситуации
Действия по охране окружающей среды и здоровья населения
Ответственный
1
2
3
6. Сроки и условия внедрения наилучших доступных технологий
Примечание:
Наилучшие доступные технологии в данном контексте являются используемыми и/или планируемыми предприятием отраслевые технологии, техника и оборудование, обеспечивающие организационные и управленческие меры, направленные на снижение уровня негативного воздействия хозяйственной деятельности на окружающую среду до обеспечения технических удельных нормативов, установленных в Республике Казахстан.
Наилучшие доступные технологии определяются на основе современных достижений науки и техники, и наилучшего сочетания критериев достижения целей охраны окружающей среды при условии наличия технической возможности ее применения.
Таблица 9. Применяемые на предприятии наилучшие доступные технологии
Наименование существующей технологии
Вид эффекта от внедрения НДТ
Год внедрения
Подтверждение отнесения внедряемых технологий к категории НДТ
1
2
3
4
Примечание:
В таблице 9 "Применяемые на предприятии наилучшие доступные технологии" необходимо перечислить существующие технологии, которые можно идентифицировать как наилучшие доступные, применение которых позволило достигнуть снижение эмиссий и/или ресурсоҰмкости на предприятии в срок до подачи заявки на комплексное экологическое разрешение. При этом в графе 4 необходимо внести наименование нормативного документа, в котором указывается данное НДТ в соответствии с приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 28 ноября 2014 года № 155 "Об утверждении перечня наилучших доступных технологий" (Зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 29 января 2015 года № 10166).
Таблица 10. Программа внедрения наилучших доступных технологий
Наименование внедряемой технологии
Предполагаемый вид эффекта от внедрения планируемых НДТ
Срок внедрения, год
Ориентировочная стоимость (миллионов тенге)
Подтверждение отнесения внедряемых технологий к категории НДТ
1
2
3
4
5
Примечание:
При заполнении таблицы 10. "Программа внедрения наилучших доступных технологий" внести данные по проведению работ, в результате которых произойдет снижение эмиссий и/или ресурсоҰмкости, при этом для достижения утвержденных ТУН необходимо определение одного или комбинации нескольких технологий на различных переделах и технологических этапах в соответствии с перечнем НДТ Республики Казахстан.
Данная программа разрабатывается не более чем на десять лет, при этом, в графе 3 "Срок внедрения, год" необходимо указать календарный год, который соответствует достижению указанного НДТ планируемых параметров. При этом, в программе должно быть учтено мероприятие по озеленению территории.
По истечении срока внедрения наилучших доступных технологий, указанного в программе внедрения НДТ, предприятие должно разработать и предоставить услугодателю отчет, в котором будут указаны данные по выполненным работам "Программы внедрения наилучших доступных технологий" за весь период.

4. Ресурс тұтыну бойынша ақпараттық деректер
Ескертпе:
Шикізаттың, материалдардың/заттардың, энергия ресурстарының тізбесін анықтама ретінде көрсету қажет.
7-кесте. Ресурс тұтыну бойынша ақпараттық деректер
а) өтінім беру сәтіне
Шикізаттың, материалдың/заттың, энергия ресурсының атауы
Тұтыну көлемі
өлшем бірлігі
көрсеткіш
1
2
3
б) ең озық қолжетімді технологияларға көшуді аяқтау сәтіне
Шикізаттың, материалдың/заттың, энергия ресурсының атауы
Тұтыну көлемі
өлшем бірлігі
көрсеткіш
1
2
3
Ескертпе:
"Ресурс тұтыну бойынша ақпараттық деректер" 7-кестеге кәсіпорынның өндірістік процесі барысында талап етілетін бүкіл пайдаланылатын шикізаттың, материалдардың, энергияның, отынның тізбесін енгізу қажет.
5. Төтенше жағдайларға дайындық
8-кесте. Төтенше жағдай кезіндегі іс-қимыл бағдарламасы
Төтенше жағдайдың түрі
Қоршаған ортаны және халықтың денсаулығын қорғау жөніндегі іс-қимылдар
Жауапты
1
2
3
6. Ең озық қолжетімді технологияларды енгізу мерзімдері мен шарттары
Ескертпе:
Бұл тұрғыдан алғанда, ең озық қолжетімді технологиялар Қазақстан Республикасында белгіленген техникалық үлестік нормативтерді қамтамасыз етуге дейін шаруашылық қызметтің қоршаған ортаға теріс әсерінің деңгейін төмендетуге бағытталған ұйымдастыру және басқару шараларын қамтамасыз ететін салалық технологиялар, техника мен жабдықтар пайдаланылатын және / немесе жоспарланатын кәсіпорын болып табылады.
Ең озық қолжетімді технологиялар ғылым мен техниканың қазіргі заманғы жетістіктері және оны қолданудың техникалық мүмкіндігі болған жағдайда қоршаған ортаны қорғау мақсаттарына қол жеткізу өлшемшарттарының ең үздік үйлесімі негізінде айқындалады.
9-кесте. Кәсіпорында қолданылатын ең озық қолжетімді технологиялар
Қолда бар технологияның атауы
ОҚТ-ны енгізу әсерінің түрі
Енгізу жылы
Енгізілетін технологиялардың ОҚТ санатына жататынын растау
1
2
3
4
Ескертпе:
"Кәсіпорында қолданылатын ең озық қолжетімді технологиялар" атты 9-кестеде ең озық қолжетімді технологиялар ретінде сәйкестендіруге болатын, қолданылуы кешенді экологиялық қорытындыға өтінім бергенге дейінгі мерзімде кәсіпорында эмиссиялардың және/немесе ресурс сыйымдылығының төмендеуіне қол жеткізуге мүмкіндік берген қолда бар технологияларды санамалау қажет. Бұл ретте 4-бағанда "Ең озық қолжетімді технологиялар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2014 жылғы 28 қарашадағы № 155 бұйрығына сәйкес ОҚТ көрсетілген нормативтік құжаттың атауын енгізу қажет (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2015 жылғы 29 қаңтарда № 10166 болып тіркелген).
10-кесте. Ең озық қолжетімді технологияларды енгізу бағдарламасы
Енгізілетін технологияның атауы
Жоспарланып отырған ОҚТ-ны енгізу әсерінің болжалды түрі
Енгізу мерзімі, жыл
Болжалды құны (миллион теңге)
Енгізілетін технологиялардың ОҚТ санатына жататынын растау
1
2
3
4
5
Ескертпе:
"Ең озық қолжетімді технологияларды енгізу бағдарламасы" 10-кестені толтырған кезде кәсіпорынның стратегиясын айқындау және солардың нәтижесінде эмиссиялардың және/немесе ресурс сыйымдылығының төмендеуі болатын жұмыстарды жүргізу жөніндегі деректерді енгізу қажет, бұл ретте бекітілген ТҮН-ге қол жеткізу үшін Қазақстан Республикасының ОҚТ тізбесіне сәйкес әртүрлі бөліністерде және технологиялық кезеңдерде бір немесе бірнеше технологияның комбинациясын айқындау қажет.
Бұл бағдарлама он жылдан аспайтын мерзімге әзірленеді, бұл ретте "Енгізу мерзімі, жыл" деген 3-бағанда жоспарланып отырған параметрлердегі көрсетілген ОҚТ-ны енгізуге сәйкес келетін күнтізбелік жылды көрсету қажет. Бұл ретте, бағдарламада аумақты көгалдандыру жөніндегі іс-шара ескерілуге тиіс.
ОҚТ-ны енгізу бағдарламасында көрсетілген ең озық қолжетімді технологияларды енгізу мерзімі өткеннен кейін кәсіпорын бүкіл кезең ішінде "Ең озық қолжетімді технологияларды енгізу бағдарламасының" орындалған жұмыстары бойынша деректер көрсетілетін есепті көрсетілетін қызметті берушіге ұсынуға тиіс.

Для подтверждения отнесения внедряемых технологий к категории наилучших доступных технологий, необходимо указать графе 5 наименование нормативного документа, в котором указывается данное НДТ в соответствии с приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 28 ноября 2014 года № 155 "Об утверждении перечня наилучших доступных технологий" (Зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 29 января 2015 года № 10166).
7. Предлагаемые условия природопользования:
Настоящим удостоверяем, что условия природопользования будут соответствовать описанным в настоящей заявке.
8. К заявке прилагаются следующие документы:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Руководитель
(уполномоченное лицо) _______________ _________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Электронная цифровая подпись
Приложение 2 к Правилам
выдачи комплексного
экологического разрешения
Стандарт государственной услуги "Выдача комплексного экологического разрешения"
1
Наименование услугодателя
Комитет экологического регулирования и контроля Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан и его территориальные подразделения.
2
Способы предоставления государственной услуги
через веб – портал "электронного правительства" www.​egov.​kz.
3
Срок оказания государственной услуги
С момента регистрации заявления услугодателем:
рассмотрение на полноту представленных документов в течение 2 (двух) рабочих дней;
выдача комплексного экологического разрешения в течение двух месяцев со дня регистрации заявления.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги
Комплексное экологическое разрешение либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 9 настоящего стандарта государственной услуги.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается услугополучателю бесплатно.
7
График работы
Портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно требованиям Трудового кодекса Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года (далее - Кодекс), прием заявления и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).

Енгізілетін технологияларды ең озық қолжетімді технологиялар санатына жатқызуды растау үшін 5-бағанда "Ең озық қолжетімді технологиялар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2014 жылғы 28 қарашадағы № 155 бұйрығына сәйкес осы ОҚТ көрсетілген нормативтік құжаттың атауын енгізу қажет (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2015 жылғы 29 қаңтарда № 10166 болып тіркелген).
7. Табиғат пайдаланудың ұсынылатын шарттары:
Осымен табиғат пайдалану шарттары бұл өтінімде сипатталғанға сәйкес болатындығын растаймыз.
8. Өтінімге мына құжаттар қоса беріледі:
_____________________________________________________________
______________________________________________________________
Басшысы
(уәкілетті тұлға) _______________ ________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Электрондық цифрлық қолтаңба
Кешенді экологиялық рұқсатты
беру қағидаларына 2-қосымша
"Кешенді экологиялық рұқсатты беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Экологиялық реттеу және бақылау комитеті және оның аумақтық бөлімшелері.
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
"Электрондық үкіметтің" www. egov. kz веб-порталы арқылы жүзеге асырылады.
3
Мемлекеттік қызметтерді көрсету мерзімі
Көрсетілетін қызметті беруші өтінімді тіркеген сәттен бастап:
ұсынылған құжаттардың толықтығын қарау 2 (екі) жұмыс күні ішінде;
кешенді экологиялық рұқсатты өтініш тіркелген күннен бастап 2 (екі) ай ішінде беру.
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (толық автоматтандырылған).
5
Мемлекеттік қызметтер көрсету нәтижесі
Осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағында көзделген жағдайлар мен негіздер бойынша кешенді экологиялық рұқсат немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны- электрондық.
6
Көрсетілетін қызметті алушыдан мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде өндіріп алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны жинау тәсілдері
Мемлекеттік қызмет көрсетілетін қызметті алушыға ақысыз көрсетіледі.
7
Жұмыс кестесі
Портал-жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің (бұдан әрі - Кодекс) талаптарына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).

Услугодатель – с понедельника по пятницу включительно, с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно требованиям Кодекса.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) интернет-ресурсе услугодателя;
2) портале www.​egov.​kz.
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя
1) заявление на получение комплексного экологического разрешения;
2) электронных копий заключений государственной экологической экспертизы на проекты нормативов эмиссий (в случае отсутствия сведений в информационной системе);
3) электронной копии программы внедрения наилучших доступных технологий;
4) электронной копии подлинника договора обязательного экологического страхования для природопользователей, осуществляющих экологически опасные виды хозяйственной и иной деятельности.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, настоящих Правил;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги.
Приложение 3 к Правилам
выдачи комплексного
экологического разрешения
Форма
Серия № 00000
А-W
Комплексное экологическое разрешение
_____________________________________________________________________
(наименование природопользователя)
___________________________________________________________________________
(юридический адрес природопользователя)
ИИН, БИН ___________________________________________________________
Наименование промышленного объекта __________________________________
Местонахождение промышленного объекта _______________________________
Срок достижения установленных показателей в результате внедрения наилучших доступных технологий ____________год.
1. Настоящим природопользователю разрешается осуществлять следующие действия, сопряженные с эмиссиями (воздействиями) на окружающую среду:
1.1 Производить выбросы загрязняющих веществ в атмосферу в объемах, соответствующих техническим удельным нормативам и не превышающим _______________тонн/единица производимой продукции на текущее положение, _______________тонн/единица производимой продукции на момент полученных после завершения внедрения наилучших доступных технологий, в соответствии с техническими удельными нормативами выбросов веществ, указанными в таблице 1 Приложения 1 к настоящему разрешению.

Көрсетілетін қызметті беруші – Кодекстің талаптарына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекен-жайы:
1) Қызымет берушінің интернет-ресурсында;
2) www. egov. kz порталында орналастырылған.
8
Көрсетілетін қызметті алушыға жүгінген кезде мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізімі
1) кешенді экологиялық рұқсат алуға өтінім;
2) эмиссиялар нормативтерінің жобаларына мемлекеттік экологиялық сараптама қорытындыларының электрондық көшірмелерін (ақпараттық жүйеде мәліметтер болмаған жағдайда);
3) ең озық қолжетімді технологияларды енгізу бағдарламасының электрондық көшірмесі;
4) шаруашылық және өзге де қызметтің экологиялық қауіпті түрлерін жүзеге асыратын табиғат пайдаланушылар үшін міндетті экологиялық сақтандыру шарты түпнұсқасының электрондық көшірмесі.
9
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту негіздемесі мыналар болып табылады
1) Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы мәліметтердің (ақпараттың) дұрыс еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік қызметті алуды талап ететін қызметке немесе қызметтің жекелеген түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) бар.
Кешенді экологиялық рұқсатты
беру қағидаларына 3-қосымша
Нысан
Сериясы № 00000
A-W
Кешенді экологиялық рұқсат
_______________________________________________________________
(табиғат пайдаланушының атауы)
_______________________________________________________________
(табиғат пайдаланушының заңды мекенжайы)
ЖСН, БСН _____________________________________________________
Өндірістік объектінің атауы _______________________________________
Өндірістік объектінің орналасқан жері _____________________________
Ең озық қолжетімді технологияларды енгізу нәтижесінде белгіленген көрсеткіштерге қол жеткізу мерзімі ____________жыл.
1. Осы арқылы табиғат пайдаланушыға қоршаған ортаға эмиссиялармен (әсерлермен) ұштасқан мынадай әрекеттерді жүзеге асыруға рұқсат етіледі:
1.1. Осы рұқсатқа 1-қосымшаның 1-кестесінде көрсетілген заттар шығарындыларының техникалық үлестік нормативтеріне сәйкес атмосфераға ластаушы заттардың шығарындыларын техникалық үлестік нормативтерге сәйкес келетін және ағымдағы жағдайға ______________ тоннадан/өндірілетін өнімнің бірлігі, ең озық қолжетімді технологияларды енгізу аяқталғаннан кейінгі кезге алынған ______________ тоннадан/өндірілетін өнімнің бірлігі аспайтын көлемдерде жүргізу.

1.2. Производить сбросы загрязняющих веществ в соответствии c техническими удельными нормативами и не превышающим _____ тонн/единица производимой продукции на текущее положение, ______ тонн/единица производимой продукции на момент полученных после завершения внедрения наилучших доступных технологий, в соответствии с техническими удельными нормативами сбросов загрязняющих веществ, указанными в таблице 2 Приложения 1 к настоящему разрешению.
1.3. Производить размещение (хранение, захоронение) отходов производства и потребления в объемах, соответствующих техническим удельным нормативам и не превышающих _____ тонн/единица производимой продукции (в том числе от размещения отходов сторонних предприятий) на текущий момент, _____ тонн/единица производимой продукции (в том числе и от размещения отходов сторонних предприятий) на момент завершения внедрения наилучших доступных технологий, в соответствии с техническими удельными нормативами размещения отходов, указанными в таблице 3 Приложения 1 к настоящему разрешению.
2. Природопользователь обязуется соблюдать следующие условия:
2.1. Выполнение программы по внедрению наилучших доступных технологий, указанных в таблице 4 Приложении 2 к настоящему разрешению;
2.2. Выполнение условий природопользования согласно Приложению 3 к настоящему разрешению.
3. Срок действия комплексного экологического разрешения на эмиссии в окружающую среду установить до изменения применяемой технологии производства продукции.
Проекты нормативов эмиссий, программы и приложения, указанные в пунктах 1 и 2 настоящего Разрешения, являются неотъемлемой частью Разрешения.
Руководитель
(уполномоченное лицо) _______________ _________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Электронная цифровая подпись
город, дата выдачи
Приложение 1 к комплексному
экологическому разрешению
Таблица 1. Лимиты выбросов загрязняющих веществ в атмосферный воздух
а) на текущее положение
Наименование загрязняющего вещества
Технические удельные нормативы
единицы измерения
показатель
1
2
3
б) на момент завершения внедрения наилучших доступных технологий
Наименование загрязняющего вещества
Технические удельные нормативы
единицы измерения
показатель
1
2
3
Таблица 2. Лимиты сбросов загрязняющих веществ со сточными водами
а) на текущее положение
Наименование вещества
Технические удельные нормативы
единицы измерения
показатели
1
2
3
По выпуску № 1
Всего, в том числе по ингредиентам
По выпуску № 2
Всего, в том числе по ингредиентам
Итого
б) на момент завершения внедрения наилучших доступных технологий
Наименование вещества
Технические удельные нормативы
единицы измерения
показатели
1
2
3
По выпуску № 1
Всего, в том числе по ингредиентам
По выпуску № 2
Всего, в том числе по ингредиентам
Итого
Таблица 3. Лимиты размещения отходов
а) на текущее положение
Наименование отхода
Технические удельные нормативы
единицы измерения
показатель
1
2
2
Прочие
б) на момент завершения внедрения наилучших доступных технологий
Наименование отхода
Технические удельные нормативы
единицы измерения
показатель
1
2
2
Прочие
Приложение 2 к комплексному
экологическому разрешению
Таблица 4. Программа перехода к наилучшим доступным технологиям
Наименование внедряемой технологии
Предполагаемый вид эффекта от внедрения планируемых НДТ
Срок внедрения, год
Ожидаемая стоимость (миллионов тенге)
Подтверждение отнесения внедряемых технологий к категории НДТ
1
2
3
4
5
Приложение 3 к комплексному
экологическому разрешению
Условия природопользования
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________

1.2. Осы рұқсатқа 1-қосымшаның 2-кестесінде көрсетілген ластаушы заттар төгінділерінің техникалық үлестік нормативтеріне сәйкес ластаушы заттардың төгінділерін техникалық үлестік нормативтерге сәйкес және ағымдағы жағдайға ______________ тоннадан/өндірілетін өнімнің бірлігі, ең озық қолжетімді технологияларды енгізу аяқталғаннан кейінгі кезге алынған ______________ тоннадан/өндірілетін өнімнің бірлігі аспайтындай жүргізу.
1.3. Осы рұқсатқа 1-қосымшаның 3-кестесінде көрсетілген қалдықтарды орналастыру техникалық үлестік нормативтеріне сәйкес өндіріс және тұтыну қалдықтарын орналастыруды (жинақтауды, көмуді) техникалық үлестік нормативтерге сәйкес келетін және ағымдағы кезге _____ тоннадан/өндірілетін өнімнің бірлігі (оның ішінде бөгде кәсіпорындардың қалдықтарын орналастырудан), ең озық қолжетімді технологияларды енгізу аяқталғаннан кейінгі кезге _____ тоннадан/өндірілетін өнімнің бірлігі (оның ішінде бөгде кәсіпорындардың қалдықтарын орналастырудан) аспайтын көлемдерде жүргізу.
2. Табиғат пайдаланушы мынадай шарттарды сақтауға міндеттенеді:
2.1. Осы рұқсатқа 2-қосымшаның 4-кестесінде көрсетілген ең озық қолжетімді технологияларды енгізу жөніндегі бағдарламаны орындау.
2.2. Осы рұқсатқа 3-қосымшаға сәйкес табиғат пайдалану шарттарын орындау.
3. Қоршаған ортаға эмиссияға арналған кешенді экологиялық рұқсаттың қолданылу мерзімі қолданылатын өнім өндіру технологиясы өзгергенге дейін белгіленсін.
Осы Рұқсаттың 1 және 2-тармақтарында көрсетілген эмиссиялар нормативтерінің жобасы, бағдарламалар мен қосымшалар Рұқсаттың ажырамас бөлігі болып табылады.
Басшысы (уәкілетті тұлға) _______________ ________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Электрондық цифрлық қолтаңба
қала берілген күні
Кешенді экологиялық рұқсатқа
1-қосымша
1-кесте. Ластаушы заттардың атмосфералық ауаға шығарындыларының лимиттері
а) ағымдағы жағдайға
Ластаушы заттың атауы
Техникалық үлестік нормативтер
өлшем бірліктері
көрсеткіш
1
2
3
б) ең озық қолжетімді технологияларды енгізуді аяқтау сәтіне
Ластаушы заттың атауы
Техникалық үлестік нормативтер
өлшем бірліктері
көрсеткіш
1
2
3
2-кесте. Ластаушы заттардың сарқынды сулармен төгінділерінің лимиттері
а) ағымдағы жағдайға
Заттың атауы
Техникалық үлестік нормативтер
өлшем бірліктері
көрсеткіштер
1
2
3
№ 1 шығарылым бойынша
Барлығы, оның ішінде ингредиенттер бойынша
№ 2 шығарылым бойынша
Барлығы, оның ішінде ингредиенттер бойынша
Жиыны
б) ең озық қолжетімді технологияларды енгізуді аяқтау сәтіне
Заттың атауы
Техникалық үлестік нормативтер
өлшем бірліктері
көрсеткіштер
1
2
3
№ 1 шығарылым бойынша
Барлығы, оның ішінде ингредиенттер бойынша
№ 2 шығарылым бойынша
Барлығы, оның ішінде ингредиенттер бойынша
Жиыны
3-кесте. Қалдықтарды орналастыру лимиттері
а) ағымдағы жағдайға
Қалдықтың атауы
Техникалық үлестік нормативтер
өлшем бірліктері
көрсеткіш
1
2
3
Өзгелер
б) ең озық қолжетімді технологияларды енгізуді аяқтау сәтіне
Қалдықтың атауы
Техникалық үлестік нормативтер
өлшем бірліктері
Көрсеткіш
1
2
3
Өзгелер
Кешенді экологиялық рұқсатқа
2-қосымша
4-кесте. Ең озық қолжетімді технологияларға көшу бағдарламасы
Енгізілетін технологияның атауы
Жоспарланып отырған ОҚТ-ны енгізу әсерінің болжалды түрі
Енгізу мерзімі, жыл
Күтілетін құны (миллион теңге)
Енгізілетін технологиялардың ОҚТ санатына жататынын растау
1
2
3
4
5
Кешенді экологиялық рұқсатқа
3-қосымша
Табиғат пайдалану шарттары
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________